Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию города Арыс на 2022-2023 годы
Решение Арысского городского маслихата Туркестанской области от 23 июня 2022 года № 25/126-VІІ
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", маслихат города Арыс РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию города Арыс на 2022-2023 годы согласно приложению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь городского маслихата А.Байтанаев
Утвержден решением
маслихата города Арыс
от 23 июня 2022 года
№ 25/126-VІІ
План по управлению пастбищами и их использованию города Арыс на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Арыс на 2022-2023 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Законом от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов и карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
3) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;

Арыс қаласының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Түркістан облысы Арыс қалалық мәслихатының 2022 жылғы 23 маусымдағы № 25/126-VІІ шешiмi
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес, Арыс қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Арыс қаласының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қалалық мәслихат хатшысы А.Байтанаев
Арыс қалалық
мәслихатының 2022 жылғы 23
маусымдағы № 25/126-VІІ
шешімімен бекітілген
Арыс қаласының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары
Осы Арыс қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі-Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 28 сәуір 2017 жылы №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 15 мамыр 2015 жылы №11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары және жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
3) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;

4) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища и схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
6) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота, иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь города Арыс составляет 765395 гектаров. Совокупность всех сельскохозяйственных угодий 460643 гектар, в том числе пашни 54294 гектар, в том числе 28768 гектар орошаемой пашни, багарный 25526 гектар, 341 гектар многолетних насаждений, 225 гектар сенокосных угодий, пастбищные 548337 гектар.
По категориям земли:
земли используемые в сельскохозяйственных целях - 460643 гектар;
земли населенных пунктов - 25236 гектар;
земли промышленности, транспорта, связи, обороны и другие несельскохозяйственные земли - 6013 гектар;
земли особо охраняемых природных парков - 28332 гектар;
земли лесного фонда - 161985 гектар;
земли водного фонда - 4972 гектар;
земли запаса - 78214 гектар.
Город Арыс использует 6655 гектаров земли Байдибекского района.
По административно-территориальному делению в городе Арыс имеются 6 сельских округов (Акдала, Байыркум, Дермене, Жидели, Кожатогай, Монтайтас), город Арыс, 32 сельских населенных пунктов.
Содержание:
1. Природа
2. Климат
3. Гидрография
4. Сельское хозяйство
Природа:
Рельеф города Арыс равнинный, южная часть значительно ниже, чем северная. Реками Сырдарья и Арыс разделен на овраги и лощины. Также расположен Коксарайский контррегулятор. Почва представляет собой светло-серый грунт с низкой влажностью.
Климат:
С агроклиматической стороны город относится к сухой, жаркой пустынной и полупустынной зоне. Климат города резко континентальный. По многолетним контрольным показателям климат данной территории – длительное и жаркое лето, соответственно, холодная, облачная и влажная зима.

4) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы және ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
5) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
6) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Арыс қаласының барлық жер көлемі 765395 гектарды құрайды. Барлық ауыл шаруашылығы алқаптарының жиынтығы 460643 гектар, оның ішінде егістік жерлер 54294 гектар, оның ішінде суармалы егістік 28768 гектар, тәлімі 25526 гектар, көп жылдық екпе ағаштары 341 гектар, шабындық жерлер 225 гектар, жайылымдар 548337 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылық мақсаттары бойынша пайдаланатын жерлері - 460643 гектар;
елді мекендердің жерлері - 25236 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер - 6013 гектар;
ерекше қорғаудағы табиғи парктер жері - 28332 гектар;
орман қорының жерлері - 161985 гектар;
су қорының жерлері - 4972 гектар;
босалқы жерлер - 78214 гектар.
Бәйдібек ауданының 6655 гектар жерін Арыс қаласы пайдалануда.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Арыс қаласы 6 ауылдық округтер (Ақдала, Байырқұм, Дермене, Жиделі, Қожатоғай, Монтайтас), Арыс қаласы, 32 ауылдық елді-мекендер орналасқан.
Мазмұны:
1. Табиғаты
2. Климаты
3. Гидрографиясы
4. Ауыл шаруашылығы
Табиғаты:
Арыс қаласының жер бедері жазық, оңтүстік бөлігі солтүстігіне қарағанда біршама төмен. Сырдария және Арыс өзенінің салаларымен сай-жыраларға тілімденген. Сонымен қатар Көксарай су реттегіші орналасқан. Жер қыртысы ылғалды тумысы төмен ашық сұр топырақты болып келеді.
Климаты:
Агроклиматтық жағынан қала құрғақ, ыстық шөл және шөлейт аймаққа жатады. Қаланың климаты шұғыл континенталды. Көпжылдық бақылау көрсеткіштері бойынша, бұл аумақтың климаты-жазы ұзақ және ыстық, қысы соған сәйкес суық, бұлтты және ылғалды.

В соответствии с показателем коэффициента увлажнения природная зона города считается южной пустыней. В связи с сухим воздухом, летом при ветре наступает знойная жара. В мае, июне, июле, августе зафиксированы самые высокие показания температуры 39,5º-43º.
Гидрография:
На территории города Арыс протекает 47 км реки Арыс и 110 км реки Сырдарья. Крупнейшим источником воды в городе является Коксарайский контррегулятор, с емкостью 3 миллиарда кубометров.
Сельское хозяйство:

Ылғалдану коэффициентінің көрсеткішіне сәйкес, қаланың орналасқан табиғи зонасы оңтүстік шөл болып есептеледі. Ауа құрғақ болғандықтан, жазда жел болған кездерде аптапты ыстықтар болады. Мамыр, маусым, шілде, тамыз айларында ең жоғары температура 39,5º-43º көрсетті.
Гидрографиясы:
Арыс қаласы аумағы арқылы 47 шақырым Арыс өзені және 110 шақырым Сырдария өзені ағып өтеді. Қаламызда ең үлкен су көзі – Көксарай су реттегіші, сыйымдылығы 3 миллиард текше метр.
Ауыл шаруашылығы:

1,0 ниже
Весенне-осеннее
Оценивается в два сезона, весенне-осеннее
Питательность кормов и трав оценивается по нижеследующим показателям:
Рекомендация использования сезонных пастбищ
Питательность кормов и трав (объем кормовой единицы в 100 килограмм сухой массы)
хорошо
среднее
плохо
1
2
3
4
Весеннее
68 выше
51-69
ниже 51
Весенне-летнее, осенне-летнее
50 выше
40-50
ниже 40
Осеннее
40 выше
30-40
ниже 30
Заключение:
Общая площадь пастбищ в городе Арыс составляет 548337 га, согласно приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы загрузки на общую площадь пастбищ" с учетом пастбищ на поголовье скота в общей сложности необходимо 1291804 гектаров пастбищных земель.
В общей сложности по городу 471586 голов скота (36204 крупного рогатого скота, 417260 мелкого рогатого скота, 15845 лошадей, 2277 верблюдов) используют 426643 гектар пастбищ, из них 16688 голов скота (3084 крупного рогатого скота, 12901 мелкого рогатого скота, 703 лошадей) содержатся в стойловом режиме на откорме.
Исходя из вышеизложенного в городе Арыс для 471586 голов скота не хватает пастбищных угодий площадью 743467 гектар.
Для решения проблемы дефицита пастбищ в городе Арыс, нужно уменьшить нагрузку на пастбищные земли и перевести животноводство из пастбищной системы в систему содержание скота без пастбищ (стойловый режим, откорм).
Предложение:
Рекомендуется пересчитать максимальный объем пастбищ установленный для скота с соответствии приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы загрузки на общую площадь пастбищ" в зависимости от места проживания.
В приложениях содержатся данные, схемы и карты по сельским округам.
Приложение 1 – сельский округ Акдала
Приложение 2 – сельский округ Байыркум
Приложение 3 – сельский округ Дермене
Приложение 4 – сельский округ Жидели
Приложение 5 – сельский округ Кожатогай
Приложение 6 – сельский округ Монтайтас.
Приложение 1 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию города Арыс на

1,0 төмен
Көктемдік-күздік
Екі маусым бойынша бағаланады, көктемдік-күздік
Жем-шөп қорының құнарлығы төмендегі көрсеткіштер бойынша бағаланады:
Жайылымды маусымдық пайдалану ұсынысы
Жем-шөптің құнарлығы (100 килограмм құрғақ шөптегі азықтық бірліктің көлемі)
жақсы
орта
жаман
1
2
3
4
Көктемдік
68-ден жоғары
51-69
51-ден төмен
Көктемгі-жаздық, күздік- жаздық
50-ден жоғары
40-50
40-тан төмен
Күздік
40-тан жоғары
30-40
30-дан төмен
Қорытынды:
Арыс қаласында жалпы жайылымдық жер 548337 гектарды құрайды, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес, мал басына шаққандағы жайылымды есептей келе барлығы 1291804 гектар жайылым жер учаскесі қажет екендігі анықталды.
Қала бойынша барлығы 471586 мал басы (36204 ірі қара мал, 417260 ұсақ мал, 15845 жылқылар, 2277 түйелер) көлемі 426643 гектар жайылымды пайдаланады, оның ішінде 16688 бас мал (3084 ірі қара мал, 12901 ұсақ мал, 703 жылқылар) бір орында, қоралық жағдайда ұсталынып, бордақыланады.
Жоғарыда көрсетілгендердің негізінде Арыс қаласында жалпы 471586 бас малға көлемі 743467 гектар жайылым жер жеткіліксіз екендігі байқалады.
Арыс қаласындағы жайылымдық жердің жеткіліксіздігін шешу үшін, жайылымдық жерлерге түсетін жүктемені азайтып, мал өсіруді жайылымдық-қоралық жүйеден жайылымды қажет етпейтін мал өсіру жүйесіне (қорада ұстап бағу, бордақылау) ауыстыру қажет.
Ұсыныс:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес мал басына белгіленген жайылымның шекті мөлшерін тұрғылықты жерге байланысты қайта есептеу ұсынылады.
Қосымшада ауыл округтері бөлінісінде мәліметтер, схемалар мен карталар:
1-қосымша – Ақдала ауылдық округі
2-қосымша – Байырқұм ауылдық округі
3-қосымша – Дермене ауылдық округі
4-қосымша – Жиделі ауылдық округі
5-қосымша – Қожатоғай ауылдық округі
6-қосымша – Монтайтас ауылдық округі.
Арыс қаласының жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану