О внесении изменения в приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 20 декабря 2023 года № 527-НҚ "Об утверждении профессионального стандарта "Консультационные и социальные услуги в сфере семейной политики"
Приказ и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 26 декабря 2023 года № 541-НҚ
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 20 декабря 2023 года № 527-НҚ "Об утверждении профессионального стандарта "Консультационные и социальные услуги в сфере семейной политики" следующее изменение:
профессиональный стандарт "Консультационные и социальные услуги в сфере семейной политики", утвержденный вышеуказанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению, к настоящему приказу.
2. Комитету по делам молодежи и семьи Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней со дня утверждения настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
Д. Кадиров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение
к приказу и.о. Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 26 декабря 2023 года № 541-НҚ
Утвержден
приказом Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от "20" декабря 2023 года
№ 527-НҚ
Профессиональный стандарт: "Консультационные и социальные услуги в сфере семейной политики"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Консультационные и социальные услуги в сфере семейной политики" (далее – профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях, применяется в области Министерства культуры и информации Республики Казахстан.

"Отбасы саясаты саласындағы консультациялық және әлеуметтік қызметтер" кәсіптік стандартын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2023 жылғы 20 желтоқсандағы № 527-НҚ бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 2023 жылғы 26 желтоқсандағы № 541-НҚ бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Отбасы саясаты саласындағы консультациялық және әлеуметтік қызметтер" кәсіптік стандартын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2023 жылғы 20 желтоқсандағы № 527-НҚ бұйрығына мынадай өзгеріс енгізілсін:
жоғарыда аталған бұйрықпен бекітілген "Отбасы саясаты саласындағы консультациялық және әлеуметтік қызметтер" кәсіптік стандарты осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің Жастар және отбасы істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық бекітілген күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрінің
міндетін атқарушы
Д. Қадыров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат
Министрінің м.а.
2023 жылғы "__" ______
№__ бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2023 жылғы "20" желтоқсанда
№ 527-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Кәсіптік стандарт: "Отбасы саясаты саласындағы консультациялық және әлеуметтік қызметтер"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Отбасы саясаты саласындағы консультациялық және әлеуметтік қызметтер" кәсіптік стандарты (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 5-тармағына сәйкес әзірленді, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және персоналды басқару саласындағы міндеттердің кең ауқымын шешуге бағытталған, Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі саласында қолданылады.

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) профессиональный стандарт – стандарт, определяющий в конкретной профессиональной группе (области профессиональной деятельности) или подгруппе (виде трудовой деятельности) требования к уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда;
2) профессия – основной вид занятий трудовой деятельности человека, требующий владения комплексом специальных теоретических знаний, умений и практических навыков, приобретаемых в результате специальной подготовки, подтверждаемых соответствующими документами об образовании и/или опыта работы;
3) отраслевая рамка квалификаций (ОРК) – составная часть (подсистема) национальной системы квалификаций, представляющая собой рамочную структуру дифференцированных уровней квалификации, признаваемых в отрасли;
4) государственная семейная политика – это составная часть социальной политики Казахстана, представляющая собой систему принципов, оценок и мер организационного, экономического, правового, научного, информационного и кадрового обеспечения, направленную на улучшение условий и повышение качества жизни семьи;
5) профессиональная группа – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
6) профессиональная подгруппа (вид трудовой деятельности) – часть профессиональной группы, совокупность профессий, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
7) трудовая функция – набор взаимосвязанных действий, направленных на решение одной или нескольких задач процесса труда;
8) профессиональная задача – нормативное представление о действиях, связанных с реализацией трудовой функции и достижением необходимого результата в определенной профессиональной группе или подгруппе;
9) умения – компоненты действия (действий) человека, основанные на знании и правильном его использовании для решения конкретных профессиональных задач;
10) знания – структурированные сведения предметной области, позволяющие человеку решать конкретные профессиональные задачи;
11) компетенция – способность человека, непосредственно проявляемая в профессиональной деятельности и позволяющая применять знания и умения для выполнения трудовых функций;
12) квалификация – признание ценности освоенных знаний, умений и компетенций для рынка труда, и дальнейшего образования, и обучения, дающее право на осуществление трудовой деятельности;

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Білім – адамға нақты кәсіби міндеттерді шешуге мүмкіндік беретін пәндік саланың құрылымдалған мәліметтері;
2) біліктілік – еңбек нарығы үшін игерілген білімнің, іскерліктің және құзыреттіліктің, әрі қарай білім берудің және еңбек қызметін жүзеге асыруға құқық беретін оқытудың құндылығын тану;
3) біліктіліктердің салалық шеңбері (БСШ) – ұлттық біліктілік жүйесінің құрамдас бөлігі ( кіші жүйесі), салада танылатын біліктіліктің сараланған деңгейлерінің негіздемелік құрылымы;
4) еңбек функциясы – еңбек процесінің бір немесе бірнеше міндеттерін шешуге бағытталған өзара байланысты әрекеттер жиынтығы;
5) ептілік – адамның іс-әрекетінің (іс-әрекеттерінің) нақты кәсіби міндеттерді шешу үшін білімге және оны дұрыс пайдалануға негізделген компоненттері;
6) кәсіп – арнайы даярлық нәтижесінде алынған, білімі және/немесе жұмыс тәжірибесі туралы тиісті құжаттармен расталатын арнайы теориялық білімдер, іскерлік пен практикалық дағдылар кешенін меңгеруді талап ететін адамның еңбекпен айналысатын жұмысының негізгі түрі;
7) кәсіби кіші топ (еңбек қызметінің түрі) – кәсіби топтың бөлігі, еңбек функцияларының тұтас жиынтығымен және оларды орындау үшін қажетті құзыреттермен қалыптастырылған кәсіптер жиынтығы;
8) кәсіби міндет – еңбек функциясын іске асыруға және белгілі бір кәсіби топта немесе кіші топта қажетті нәтижеге қол жеткізуге байланысты әрекеттер туралы нормативтік түсінік;
9) кәсіби стандарт – нақты кәсіби топта (кәсіби қызмет саласы) немесе кіші топта (еңбек қызметі түріндегі) біліктілік және құзіреттілік деңгейін, мазмұнын, еңбек жағдайы мен сапасының талаптарын айқындайтын стандарт;
10) кәсіби топ (кәсіптік қызмет саласы) – жалпы интеграциялық негізі бар (мақсаты, объектілері, технологиялары, оның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) және оларды орындау үшін еңбек функциялары мен құзыреттерінің ұқсас жиынтығын көздейтін саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;
11) құзіреттілік – кәсіби қызметте тікелей көрінетін және еңбек функцияларын орындау үшін білім мен дағдыларды қолдануға мүмкіндік беретін адамның қабілеті;
12) мемлекеттік отбасы саясаты – бұл отбасының жағдайын жақсартуға және өмір сүру сапасын арттыруға бағытталған ұйымдастырушылық, экономикалық, құқықтық, ғылыми, ақпараттық және кадрлық қамтамасыз ету қағидаттарының, бағалаулары мен шараларының жүйесі болып табылатын Қазақстанның әлеуметтік саясатының құрамдас бөлігі;

13) общий классификатор видов экономической деятельности (ОКЭД) – классификатор, определяющий порядок классификации и кодирования всех видов экономической деятельности.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ОРК – Отраслевая рамка квалификаций;
2) СМИ – Средства массовой информации;
3) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник;
4) КС – квалификационный справочник должностей руководителей.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Консультационные и социальные услуги в сфере семейной политики
5. Код профессионального стандарта: Q87900002
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД: Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
87 Предоставление социальных услуг с обеспечением проживания
87.9 Предоставление прочих социальных услуг с обеспечением проживания
87.90 Предоставление прочих социальных услуг с обеспечением проживания
87.90.0 Предоставление прочих социальных услуг с обеспечением проживания
7. Краткое описание профессионального стандарта: Оказание консультационных и социальных услуг в сфере семейной политики включает предоставление консультационных и социальных услуг в сфере социального обслуживания населения с обеспечением проживания и без обеспечения проживания.
8. Перечень карточек профессий:
1) 2635-5-001 Консультант по вопросам семьи и брака - 6 уровень ОРК;
2) 2635-5-001 Консультант по вопросам семьи и брака - 5 уровень ОРК;
3) 2635-5-002 Консультант по вопросам семьи и детей - 6 уровень ОРК;
4) 2635-5-002 Консультант по вопросам семьи и детей - 5 уровень ОРК;
5) 2635-6-005 Специалист отдела по делам семьи и детства - 5 уровень ОРК;
6) 2635-6-005 Специалист отдела по делам семьи и детства - 4 уровень ОРК;
7) 2635-6-10 Специалист по сохранению семьи - 5 уровень ОРК;
8) 2635-6-10 Специалист по сохранению семьи - 4 уровень ОРК;
9) 2635-7-006 Специалист по социальной работе, оказанию помощи семьям лицам с алкогольной зависимостью - 5 уровень ОРК;
10) 2635-7-006 Специалист по социальной работе, оказанию помощи семьям лицам с алкогольной зависимостью - 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "2635-6-005 Специалист отдела по делам семьи и детства":
Код группы:
2635-6
Код наименования занятия:
2635-6-005
Наименование профессии:
2635-6-005 Специалист отдела по делам семьи и детства
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Дошкольное воспитание и обучение
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Организация воспитательной работы (по уровням)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Педагогика и методика начального обучения
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Нет
Другие возможные наименования профессии:

13) экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) – Экономикалық қызметтің барлық түрлерін саралау және кодтау тәртібін анықтайтын жіктеуші.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БСШ – Біліктілік салалық шеңбері;
2) БАҚ – Бұқаралық ақпарат құралдары;
3) БТБА – жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
4) БС – біліктілік стандарты лауазымдардың, мамандардың және басқа да қызметшілердің біліктілік анықтамалығы.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Отбасы саясаты саласындағы консультациялық және әлеуметтік қызметтер
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q87900002
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету: Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
87 Тұратын орынмен қамтамасыз ете отырып әлеуметтік қызмет көрсету
87.9 Тұруды қамтамасыз етумен озге де әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну
87.90 Тұруды қамтамасыз етумен озге де әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну
87.90.0 Тұруды қамтамасыз етумен озге де әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Отбасы саясаты саласындағы консультациялық-әлеуметтік қызметтерді көрсету тұрғын үйі бар және тұрғылықты жері жоқ халыққа әлеуметтік қызмет көрсету саласындағы консультациялық және әлеуметтік қызметтерді көрсетуді қамтиды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 2635-5-001 Отбасы және неке мәселелері жөніндегі консультант - БСШ-нің 6-ы деңгейі;
2) 2635-5-001 Отбасы және неке мәселелері жөніндегі консультант - БСШ-нің 5-і деңгейі;
3) 2635-5-002 Отбасы және балалар жөніндегі консультант - БСШ-нің 6-ы деңгейі;
4) 2635-5-002 Отбасы және балалар жөніндегі консультант - БСШ-нің 5-і деңгейі;
5) 2635-6-005 Отбасы және балалар істері жөніндегі бөлім маманы - БСШ-нің 5-і деңгейі;
6) 2635-6-005 Отбасы және балалар істері жөніндегі бөлім маманы - БСШ-нің 4-і деңгейі;
7) 2635-6-10 Отбасыны сақтау жөніндегі маман - БСШ-нің 5-і деңгейі;
8) 2635-6-10 Отбасыны сақтау жөніндегі маман - БСШ-нің 4-і деңгейі;
9) 2635-7-006 Әлеуметтік жұмыс, маскүнемдердің отбасыларына көмектесу жөніндегі маман - БСШ-нің 5-і деңгейі;
10) 2635-7-006 Әлеуметтік жұмыс, маскүнемдердің отбасыларына көмектесу жөніндегі маман - БСШ-нің 4-і деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "2635-6-005 Отбасы және балалар істері жөніндегі бөлім маманы":
Топтың коды:
2635-6
Қызмет атауының коды:
2635-6-005
Кәсіптің атауы:
Отбасы және балалар істері жөніндегі бөлім маманы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Тәрбие жұмысын ұйымдастыру (деңгейлері бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Бастауыш білім беру педагогикасы мен әдістемесі
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
жоқ
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2635-3-001 – Специалист по социальной работе (общий профиль)
2635-8-002 – Специалист по социальной работе с уязвимыми слоями населения (безработные, малообеспеченные, лицами с инвалидностью и др.)
2635-8-003 – Специалист по социальной работе, уход за детьми с инвалидностью и лицами с инвалидностью старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями 2635-8-004 – Специалист по социальной работе, уход за престарелыми и лицами с инвалидностью
Основная цель деятельности:
Оказание консультационных и социальных услуг населению в сфере поддержки семьи/защиты прав детей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Регистрация обращения, сбор первоначальных данных, внесение в базу данных, определение уровня благополучия семьи.
2. Формирование базы данных, нуждающихся в оказании социальной помощи и социальных услуг (в том числе специальных социальных услуг).
3. Принятие срочных мер по защите ребенка/детей (обращение в местные органы опеки и попечительства).
4. Перенаправление к другим специалистам (юристы, психологи и др.), услугам для комплексной оценки ситуации ребенка и семьи и реализации плана по сопровождению семьи.
5. Подготовка индивидуального плана сопровождения семьи.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Регистрация обращения, сбор первоначальных данных, внесение в базу данных, определение уровня благополучия семьи
Навык 1:
Регистрация обращения
Умения:
1. Ведения первичного делопроизводства, регистрации писем и обращений от физических и юридических лиц.
Знания:
1. Административный процедурно-процессуальный Кодекс Республики Казахстан.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Сбор первоначальных данных
Умения:
1. Сбор данных заявителей/детей при обращении как в процессе беседы с самим заявителем, так и посредством поиска в открытых источниках. 2. Корректное ведение беседы с заявителями во время приема.
Знания:
1. Методы использования компьютерных программ для осуществления сбора первоначальных данных заявителей/детей. 2. Использование открытых источников информации в сети Интернет.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Определение уровня благополучия семьи
Умения:
1. Определение уровня благополучия семьи/детей путем проведения беседы с заявителем/ребенком, а также поиска информации из открытых источников в соответствии с Социальным Кодексом Республики Казахстан и действующим законодательством Республики Казахстан.
Знания:
1. Методы использования компьютерных программ для создания базы данных заявителей/детей.
2. Использование открытых источников информации в сети Интернет.

2635-3-001 – Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман (жалпы бейін)
2635-8-002 – Халықтың осал топтарымен әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман (жұмыссыздар, аз қамтылғандар, мүгедектігі бар адамдар және т. б.)
2635-8-003 – Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман, психоневрологиялық аурулары бар 18 жастан асқан мүгедектігі бар балалар мен мүгедектігі бар адамдарға күтім жасау
2635-8-004 – Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман, қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға күтім жасау
Қызметтің негізгі мақсаты:
Отбасын қолдау/балалардың құқықтарын қорғау саласында халыққа консультациялық және әлеуметтік қызметтер көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өтінішті тіркеу, бастапқы жоспарларды жинау, дерекқорға енгізу, отбасының әл-ауқатының деңгейін анықтау.
2. Әлеуметтік көмек пен әлеуметтік қызметтерді (оның ішінде арнаулы әлеуметтік қызметтерді) көрсетуге мұқтаж деректер базасын қалыптастыру.
3. Баланы / балаларды қорғау жөнінде шұғыл шаралар қабылдау (жергілікті қорғаншылық және қамқоршылық органдарына жүгіну).
4. Баланың және отбасының жағдайын кешенді бағалау және отбасын сүйемелдеу жоспарын іске асыру үшін басқа мамандарға (заңгерлер, психологтар және т. б.), қызметтерге қайта бағыттау.
5. Отбасын сүйемелдеудің жеке жоспарын дайындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Өтінішті тіркеу, бастапқы жоспарларды жинау, дерекқорға енгізу, отбасының әл-ауқатының деңгейін анықтау
Дағды 1:
Өтінішті тіркеу
Қабілет:
1. Бастапқы іс қағаздарын жүргізу, жеке және заңды тұлғалардан хаттар мен өтініштерді тіркеу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының "Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі"
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Бастапқы жоспарларды жинау
Қабілет:
1. Өтініш берушінің өзімен әңгімелесу процесінде де, ашық көздерден іздеу арқылы да өтініш берушілердің/балалардың деректерін жинау.
2. Қабылдау кезінде өтініш берушілермен әңгімелесуді дұрыс жүргізу.
Білімдер:
1. Өтініш берушілердің/балалардың бастапқы деректерін жинауды жүзеге асыру үшін компьютерлік бағдарламаларды пайдалану әдістері.
2. Интернет желісінде ашық ақпарат көздерін пайдалану.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Отбасының әл-ауқатының деңгейін анықтау
Қабілет:
1. Өтініш берушімен/баламен әңгімелесу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Әлеуметтік Кодексіне және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес ашық көздерден ақпарат іздеу арқылы отбасының/балалардың әл-ауқатының деңгейін айқындау.
Білімдер:
1. Өтініш берушілердің/балалардың бастапқы деректерін жинауды жүзеге асыру үшін компьютерлік бағдарламаларды пайдалану әдістері.
2. Интернет желісінде ашық ақпарат көздерін пайдалану.

3. Законодательная база: - Кодекс Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье"; - Социальный кодекс Республики Казахстан;
- Закон Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан"; - Закон Республики Казахстан "Об образовании"; - Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года №382 "Об утверждении Правил осуществления функций государства по опеке и попечительству" и иные законодательные и нормативные акты Республики Казахстан.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Формирование базы данных, нуждающихся в оказании социальной помощи и социальных услуг (в том числе специальных социальных услуг).
Навык 1:
Заполнение базы данных, нуждающихся в оказании социальной помощи и социальных услуг (в том числе специальных социальных услуг).
Умения:
1. Работа с базами данных, в т.ч. с открытыми государственными базами данных.
2. Корректное ведение беседы с заявителями во время приема.
Знания:
1. Методы использования компьютерных программ для осуществления сбора первоначальных данных заявителей/детей.
2. Использование открытых источников информации в сети Интернет.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Принятие срочных мер по защите ребенка/детей (обращение в местные органы опеки и попечительства)
Навык 1:
Принятие первичных мер по обеспечению охраны прав и безопасности детей
Умения:
1. Определение уровня риска для детей и ребенка.
2. Обращение к компетентным органам.
3. Привлечение других специалистов (юристов, психологов и т.д.).
4. Сбор необходимых документов, материалов.
Знания:
1. Методы использования компьютерных программ для создания базы данных заявителей/детей.
2. Использование открытых источников информации в сети Интернет.
3. Законодательная база: - Кодекс Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье";
- Социальный кодекс Республики Казахстан; - Закон Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан"; - Закон Республики Казахстан "Об образовании"; - Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 382 "Об утверждении Правил осуществления функций государства по опеке и попечительству" и иные законодательные и нормативные акты Республики Казахстан.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 4:
Перенаправление к другим специалистам (юристы, психологи и др.), услугам для комплексной оценки ситуации ребенка и семьи и реализации плана по сопровождению семьи
Навык 1:
Обеспечение предоставления услуг других специалистов
Умения:

3. Заңнамалық база: - "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының кодексі; - Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі;
- "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; - "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; - "Мемлекеттік қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 382 қаулысы және Қазақстан Республикасының өзге заңнамалық және нормативтік актілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Әлеуметтік көмек пен әлеуметтік қызметтерді (оның ішінде арнаулы әлеуметтік қызметтерді) көрсетуге мұқтаж деректер базасын қалыптастыру
Дағды 1:
Әлеуметтік көмек пен әлеуметтік қызметтерді (оның ішінде арнаулы әлеуметтік қызметтерді) көрсетуге мұқтаж деректер базасын толтыру
Қабілет:
1. Деректер базасымен, оның ішінде ашық мемлекеттік деректер базасымен жұмыс істеу.
2. Қабылдау кезінде өтініш берушілермен әңгімелесуді дұрыс жүргізу.
Білімдер:
1. Өтініш берушілердің/балалардың бастапқы деректерін жинауды жүзеге асыру үшін компьютерлік бағдарламаларды пайдалану әдістері
2. Интернет желісінде ашық ақпарат көздерін пайдалану
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Баланы / балаларды қорғау жөнінде шұғыл шаралар қабылдау (жергілікті қорғаншылық және қамқоршылық органдарына жүгіну)
Дағды 1:
Балалардың құқықтары мен қауіпсіздігін қорғауды қамтамасыз ету жөнінде бастапқы шаралар қабылдау
Қабілет:
1. Балалар мен балаға қауіп деңгейін анықтау.
2. Құзыретті органдарға өтініш.
3. Басқа мамандарды (заңгерлерді, психологтарды және т. б.) тарту.
4. Қажетті құжаттарды, материалдарды жинау.
Білімдер:
1. Өтініш берушілердің/балалардың бастапқы деректерін жинауды жүзеге асыру үшін компьютерлік бағдарламаларды пайдалану әдістері.
2. Интернет желісінде ашық ақпарат көздерін пайдалану.
3. Заңнамалық база: - Қазақстан Республикасының "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" кодексі; -Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі;
- "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; - "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; - "Мемлекеттік қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 382 қаулысы және Қазақстан Республикасының өзге заңнамалық және нормативтік актілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 4:
Баланың және отбасының жағдайын кешенді бағалау және отбасын сүйемелдеу жоспарын іске асыру үшін басқа мамандарға (заңгерлер, психологтар және т. б.), қызметтерге қайта бағыттау
Дағды 1:
Басқа мамандардың қызметтерін ұсынуды қамтамасыз ету
Қабілет:

1. Определение проблемного вопроса, риска.
2. Подбор специалиста (ов)
3. Перенаправление к необходимому (ым) специалисту (ам).
Знания:
1. Методы использования компьютерных программ для создания базы данных заявителей/детей.
2. Использование открытых источников информации в сети Интернет.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 5:
Подготовка индивидуального плана сопровождения семьи
Навык 1:
Подбор мероприятий по улучшению жизненной ситуации заявителя/семьи/детей в рамках определенного кейса с указанием сроков и исполнителей
Умения:
1. Объединение разработанного перечня мероприятий по решению вопросов семьи/заявителя с и без привлечения государственных органов и других заинтересованных организаций с учетом международного опыта в индивидуальный план по сопровождению семьи.
2. Определение сроков реализации мероприятий.
3. Определение исполнителей и контроль исполнения.
4. Мониторинг реализации индивидуального плана по сопровождению семьи.
5. Сопровождение семьи в соответствии с индивидуальным планом.
6. Анализ данных мониторинга индивидуального плана по сопровождению семьи.
7. Закрытие личного дела ребенка / завершение сопровождения семьи (документация, сбор статистики).
Знания:
1. Принципы планирования и эффективного целеполагания.
2. Основные принципы тайм менеджмента.
3. Правила и методы установления измеримых индикаторов.
4. Законодательная база: - Кодекс Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье";
- Социальный кодекс Республики Казахстан; - Закон Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан"; - Закон Республики Казахстан "Об образовании"; - Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 382 "Об утверждении Правил осуществления функций государства по опеке и попечительству" и иные законодательные и нормативные акты Республики Казахстан.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Взаимодействие с государственными органами и другими организациями
Умения:
1. Подготовка писем, запросов в государственные органы в рамках предоставления поддержки и помощи заявителю/семье/детям.
2. Подготовка писем, запросов в неправительственные организации, фонды в рамках предоставления поддержки и помощи заявителю/семье/детям.
Знания:
1. Административный процедурно-процессуальный Кодекс Республики Казахстан.
2. Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 236 "Об утверждении Правил документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33339).
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Вежливость
Доброжелательность
Устные коммуникативные навыки
Тайм-менеджмент
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Специалист по вопросам сохранения семьи

1. Проблемалық мәселені, тәуекелді анықтау.
2. Маман (дарды) таңдау.
3. Қажетті маманға (дарға) қайта жіберу).
Білімдер:
1. Өтініш берушілердің/балалардың бастапқы деректерін жинауды жүзеге асыру үшін компьютерлік бағдарламаларды пайдалану әдістері.
2. Интернет желісінде ашық ақпарат көздерін пайдалану.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 5:
Отбасын сүйемелдеудің жеке жоспарын дайындау
Дағды 1:
Мерзімдері мен орындаушыларын көрсете отырып, белгілі бір кейс шеңберінде өтініш берушінің/отбасының/балалардың өмірлік жағдайын жақсарту жөніндегі іс-шараларды іріктеу
Қабілет:
1. Отбасын сүйемелдеу жөніндегі жеке жоспарға халықаралық тәжірибені ескере отырып, мемлекеттік органдар мен басқа да мүдделі ұйымдарды тарта отырып, отбасы/өтініш беруші мәселелерін шешу жөніндегі әзірленген іс-шаралар тізбесін біріктіру.
2. Іс-шараларды іске асыру мерзімдерін айқындау.
3. Орындаушыларды анықтау және орындалуын бақылау.
4. Отбасын сүйемелдеу жөніндегі жеке жоспарды іске асыру мониторингі.
5. Жеке жоспарға сәйкес отбасын сүйемелдеу.
6. Отбасын сүйемелдеу жөніндегі жеке жоспардың мониторинг деректерін талдау.
7. Баланың жеке ісін жабу / отбасын сүйемелдеуді аяқтау (құжаттама, статистика жинау).
Білімдер:
1. Жоспарлау және тиімді мақсат қою қағидаттары.
2. Уақытты басқарудың негізгі қағидаттары
3. Өлшенетін индикаторларды белгілеу ережелері мен әдістері.
4. Заңнамалық база: - "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының кодексі;
- Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі;
- "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; - "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; - "Мемлекеттік қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 382 қаулысы және Қазақстан Республикасының өзге заңнамалық және нормативтік актілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Мемлекеттік органдармен және басқа да ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау
Қабілет:
1. Өтініш берушіге/отбасына/балаларға қолдау және көмек көрсету шеңберінде мемлекеттік органдарға хаттар, сұрау салулар дайындау.
2. Өтініш берушіге/отбасына/балаларға қолдау және көмек көрсету шеңберінде үкіметтік емес ұйымдарға, қорларға хаттар, сұрау салулар дайындау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының "Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі".
2. "Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 236 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 33339 тіркелген).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Сыпайылық
Мейірімділік
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Уақытты басқару
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Отбасын сақтау жөніндегі маман

2. Использование открытых источников информации в сети Интернет.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Определение уровня благополучия семьи
Умения:
1. Определение уровня благополучия семьи путем проведения беседы с заявителем, а также поиска информации из открытых источников в соответствии с Социальным Кодексом Республики Казахстан и действующим законодательством Республики Казахстан.
Знания:
1. Методы использования компьютерных программ для создания базы данных заявителей/детей.
2. Использование открытых источников информации в сети Интернет.
3. Законодательная база: - Кодекс Республики Казахстан о браке (супружестве) и семье; - Закон Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан";
- Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 236 "Об утверждении Правил документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33339) и иные законодательные и нормативные акты Республики Казахстан.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Формирование базы данных, нуждающихся в оказании социальной помощи и социальных услуг (в том числе специальных социальных услуг).
Навык 1:
Заполнение базы данных, нуждающихся в оказании социальной помощи и социальных услуг (в том числе специальных социальных услуг).
Умения:
1. Работа с базами данных, в т.ч. с открытыми государственными базами данных.
2. Корректное ведение беседы с заявителями во время приема.
Знания:
1. Методы использования компьютерных программ для осуществления сбора первоначальных данных заявителей/детей.
2. Использование открытых источников информации в сети Интернет.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Перенаправление к другим специалистам (юристы, психологи и др.), услугам для комплексной оценки ситуации семьи и реализации плана по сопровождению семьи
Навык 1:
Обеспечение предоставления услуг других специалистов
Умения:
1. Определение проблемного вопроса, риска.
2. Подбор специалиста (ов).
3. Перенаправление к необходимому (ым) специалисту (ам).
Знания:
1. Методы использования компьютерных программ для создания базы данных заявителей.
2. Использование открытых источников информации в сети Интернет.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Подбор мероприятий по улучшению жизненной ситуации заявителя/семьи/детей в рамках определенного кейса с указанием сроков и исполнителей
Умения:

2. Интернет желісінде ашық ақпарат көздерін пайдалану.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Отбасының әл-ауқатының деңгейін анықтау
Қабілет:
Өтініш берушімен/баламен әңгімелесу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Әлеуметтік Кодексіне және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес ашық көздерден ақпарат іздеу арқылы отбасының/балалардың әл-ауқатының деңгейін айқындау.
Білімдер:
1. Өтініш берушілердің/балалардың бастапқы деректерін жинауды жүзеге асыру үшін компьютерлік бағдарламаларды пайдалану әдістері.
2. Интернет желісінде ашық ақпарат көздерін пайдалану.
3. Заңнамалық база: - "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының кодексі; - "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
- "Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 236 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде №33339 тіркелген) және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және нормативтік актілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Әлеуметтік көмек пен әлеуметтік қызметтерді (оның ішінде арнаулы әлеуметтік қызметтерді) көрсетуге мұқтаж деректер базасын қалыптастыру.
Дағды 1:
Әлеуметтік көмек пен әлеуметтік қызметтерді (оның ішінде арнаулы әлеуметтік қызметтерді) көрсетуге мұқтаж деректер базасын толтыру.
Қабілет:
1. Деректер базасымен, оның ішінде ашық мемлекеттік деректер базасымен жұмыс істеу.
2. Қабылдау кезінде өтініш берушілермен әңгімелесуді дұрыс жүргізу.
Білімдер:
1. Өтініш берушілердің/балалардың бастапқы деректерін жинауды жүзеге асыру үшін компьютерлік бағдарламаларды пайдалану әдістері.
2. Интернет желісінде ашық ақпарат көздерін пайдалану.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Отбасының жағдайын кешенді бағалау және отбасын сүйемелдеу жоспарын іске асыру үшін басқа мамандарға (заңгерлер, психологтар және т. б.), қызметтерге қайта жіберу
Дағды 1:
Басқа мамандардың қызметтерін ұсынуды қамтамасыз ету
Қабілет:
1. Проблемалық мәселені, тәуекелді анықтау.
2. Маман (дарды) таңдау
3. Қажетті маманға (дарға) қайта жіберу).
Білімдер:
1. Өтініш берушілердің/балалардың бастапқы деректерін жинауды жүзеге асыру үшін компьютерлік бағдарламаларды пайдалану әдістері.
2. Интернет желісінде ашық ақпарат көздерін пайдалану.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Мерзімдері мен орындаушыларын көрсете отырып, белгілі бір кейс шеңберінде өтініш берушінің/отбасының/балалардың өмірлік жағдайын жақсарту жөніндегі іс-шараларды іріктеу
Қабілет:
Іскерлік:

12. Карточка профессии "2635-5-001 Консультант по вопросам семьи и брака":
Код группы:
2635-5
Код наименования занятия:
2635-5-001
Наименование профессии:
2635-5-001 Консультант по вопросам семьи и брака
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Дошкольное воспитание и обучение
Квалификация:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Педагогика и методика начального обучения
Квалификация:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Социальная работа
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
1. Знания в области медиации (подтверждается наличием диплома, сертификата или опытом работы);
2. Знания в области психологии (подтверждается наличием диплома, сертификата или опытом работы);
3. Знания по основным отраслям права и правовым процедурам (подтверждается наличием диплома, сертификата или опытом работы).
Другие возможные наименования профессии:
2635-5-001 Консультант по вопросам семьи и детей, 2635-5-003 Консультант по отношениям, 2635-5-004 Семейный консультант
Основная цель деятельности:
Оказание консультационных и социальных услуг в сфере семейной политики
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Работа со сложными кейсами семейных взаимоотношений.
2. Сбор, мониторинг и анализ обработанных данных заявителей.
3. Взаимодействие с государственным и органами и другими организациями.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Работа со сложными кейсами семейных взаимоотношений
Навык 1:
комплексная оценка ситуации семьи по проблемному кейсу
Умения:
1. Использование различных методов мониторинга социальной ситуации в семьях.
2. Использование результатов мониторинга в определении целей социального обслуживания заявителей.
3. Выявление проблемных вопросов и анализ информации о социальной ситуации семьи/заявителя.
4. Разработка перечня мероприятий по решению вопросов семьи/заявителя с и без привлечения государственных органов и других заинтересованных организаций с учетом международного опыта.
Знания:
1. Методы мониторинга социальной ситуации в семьях.
2. Законодательная база других государств в сфере семейной политики.
3. Законодательная база Республики Казахстан: - Конституция Республики Казахстан; - Трудовой Кодекс Республики Казахстан; - Кодекс Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье"; - Социальный Кодекс Республики Казахстан;
- Закон Республики Казахстан "Об образовании"; - Закон Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан"; - Закон Республики Казахстан "О профилактике бытового насилия".
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
разработка и реализация индивидуального плана по сопровождению семьи
Умения:

12. Кәсіптің карточкасы "2635-5-001 Отбасы және неке мәселелері жөніндегі консультант":
Топтың коды:
2635-5
Қызмет атауының коды:
2635-5-001
Кәсіптің атауы:
Отбасы және неке мәселелері жөніндегі консультант
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту
Біліктілік:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Бастауыш білім беру педагогикасы мен әдістемесі
Біліктілік:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Әлеуметтік жұмыс
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
1. Медиация саласындағы білім (дипломның, сертификаттың немесе жұмыс тәжірибесінің болуымен расталады);
2. Психология саласындағы білім (дипломның, сертификаттың немесе жұмыс тәжірибесінің болуымен расталады);
3. Құқықтың негізгі салалары және құқықтық рәсімдер бойынша білім (дипломның, сертификаттың немесе жұмыс тәжірибесінің болуымен расталады).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2635-5-001 отбасы және балалар жөніндегі кеңесші, 2635-5-003 қарым-қатынас жөніндегі кеңесші, 2635-5-004 отбасылық кеңесші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Отбасы саясаты саласында консультациялық және әлеуметтік қызметтер көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Отбасылық қатынастардың күрделі кейстерімен жұмыс.
2. Өтініш берушілердің өңделген деректерін жинау, бақылау және талдау.
3. Мемлекеттік органдармен және басқа да ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Отбасылық қатынастардың күрделі кейстерімен жұмыс
Дағды 1:
Проблемалық кейс бойынша отбасы жағдайын кешенді бағалау
Қабілет:
1. Отбасылардағы әлеуметтік жағдайды бақылаудың әртүрлі әдістерін қолдану.
2. Өтініш берушілерге әлеуметтік қызмет көрсету мақсаттарын анықтауда мониторинг нәтижелерін пайдалану.
3. Проблемалық мәселелерді анықтау және отбасының/өтініш берушінің әлеуметтік жағдайы туралы ақпаратты талдау.
4. Халықаралық тәжірибені ескере отырып мемлекеттік органдарды және басқа да мүдделі ұйымдарды тартпай, отбасы/өтініш беруші мәселелерін шешу жөніндегі іс-шаралар тізбесін әзірлеу.
Білімдер:
1. Отбасылардағы әлеуметтік жағдайларды мониторингтеу әдістері.
2. Отбасы саясаты саласындағы басқа елдердің заңнамалық базасы.
2.3. Қазақстан Республикасының заңнамалық базасы: - Қазақстан Республикасыныңы Конституциясы; - Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі;
3. - "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының кодексі; - "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; - Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі; - "Баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; - "Тұрмыстық зорлық-зомбылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
отбасын сүйемелдеу жөніндегі жеке жоспарды әзірлеу және іске асыру
Қабілет:

1. Объединение разработанного перечня мероприятий по решению вопросов семьи/заявителя с и без привлечения государственных органов и других заинтересованных организаций с учетом международного опыта в индивидуальный план по сопровождению семьи.
2. Мониторинг реализации индивидуального плана по сопровождению семьи.
3. Анализ данных мониторинга индивидуального плана по сопровождению семьи.
Знания:
1. Принципы планирования и эффективного целеполагания.
2. Основные принципы тайм менеджмента.
3. Правила и методы установления измеримых индикаторов.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Решение проблемных вопросов с участием представителей заинтересованных государственных органов (в т.ч. участие в судах)
Умения:
1. Подготовка писем, жалоб, заявлений, обращений в государственные органы в процессе поиска и выработки решения проблемных вопросов.
2. Анализ данных, информации по итогам мониторинга индивидуального плана по сопровождению семьи.
Знания:
1. Административный процедурно-процессуальный Кодекс Республики Казахстан.
2. Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 236 "Об утверждении Правил документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33339).
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Сбор, мониторинг и анализ обработанных данных заявителей
Навык 1:
Сбор обработанных данных за отчетный период
Умения:
1. Сбор обработанных данных по наиболее эффективной форме.
Знания:
1. Правила и методы подготовки справок, материалов по итогам мониторинговых мероприятий.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Мониторинг и анализ обработанных данных заявителей
Умения:
1. Анализ обобщенного материала.
2. Определение уровня благополучия семей.
3. Подготовка предложений по внесению изменений и дополнений в социальные программы и проекты, направленные на повышение эффективности процессов оказания социальных услуг по итогам мониторинговых мероприятий и анализа.
Знания:
1. Правила и методы подготовки справок, материалов по итогам мониторинговых мероприятий.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Взаимодействие с государственным и органами и другими организациями
Навык 1:
Подготовка отчетов, материалов, презентаций по запросу государственных органов
Умения:
1. Свод данных по запросу государственных органов и СМИ.

1. Отбасын сүйемелдеу жөніндегі жеке жоспарға халықаралық тәжірибені ескере отырып, мемлекеттік органдар мен басқа да мүдделі ұйымдарды тартпай, отбасы/өтініш беруші мәселелерін шешу жөніндегі әзірленген іс-шаралар тізбесін біріктіру.
2. Отбасын сүйемелдеу жөніндегі жеке жоспарды іске асырылуына мониторинг жасау.
3. Отбасын сүйемелдеу жөніндегі жеке жоспардың мониторингі деректерін талдау.
Білімдер:
1. Жоспарлау және тиімді мақсат қою қағидаттары.
2. Уақытты басқарудың негізгі қағидаттары.
3. Өлшенетін индикаторларды белгілеу ережелері мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Мүдделі мемлекеттік органдар өкілдерінің қатысуымен проблемалық мәселелерді шешу (оның ішінде соттарға қатысу)
Қабілет:
1. Проблемалық мәселелерді іздеу және шешу процесінде мемлекеттік органдарға хаттар, шағымдар, өтініштер, жүгінулер дайындау.
3. Отбасын сүйемелдеу жөніндегі жеке жоспар мониторингісінің қорытындысы бойынша деректерді, ақпаратты талдау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының "Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі".
2. "Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 236 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 33339 тіркелген).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Өтініш берушілердің өңделген деректерін жинау, бақылау және талдау
Дағды 1:
Есептік кезеңдегі өңделген деректерді жинау
Қабілет:
1. Өңделген деректерді ең тиімді түрде жинау
Білімдер:
1. Мониторингтік іс-шаралардың қорытындылары бойынша анықтамаларды, материалдарды дайындау қағидалары мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Өтініш берушілердің өңделген деректерін мониторингілеу және талдау
Қабілет:
1. Жинақталған материалдарға талдау жасау.
2. Отбасының әл-ауқат деңгейін анықтау.
3. Мониторингтік іс-шаралар мен талдау қорытындылары бойынша әлеуметтік қызметтер көрсету процестерінің тиімділігін арттыруға бағытталған әлеуметтік бағдарламалар мен жобаларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөнінде ұсыныстар дайындау.
Білімдер:
1. Мониторингтік іс-шаралардың қорытындылары бойынша анықтамаларды, материалдарды дайындау қағидалары мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Мемлекеттік органдармен және басқа да ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау
Дағды 1:
Мемлекеттік органдардың сұрауы бойынша есептер, материалдар, таныстырылымдар дайындау
Қабілет:
1. Мемлекеттік органдар мен БАҚ-тың сұрау салуы бойынша деректерді жинау.

2. Подготовка аналитических материалов по запросу государственных органов и СМИ.
3. Представление рекомендаций для государственных органов и СМИ по теме запроса.
4. Представление данных о международном опыте по конкретному вопросу, кейсу государственным органам и СМИ.
5. Подготовка презентационных материалов для государственных организаций и СМИ.
Знания:
1. Правила и методы подготовки справок, материалов, презентаций.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Совершенствование действующих норм, правил, методик и законодательства в сфере семейной политики
Умения:
1. Подготовка рекомендаций и предложений по совершенствованию действующих норм, правил, методик и законодательства в сфере семейной политики.
2. Согласование разработанных изменений и дополнений в действующие нормы, правила, методики и законодательство в сфере семейной политики с заинтересованными государственными органами и другими организациями.
3. Обсуждение разработанных изменений и дополнений в действующие нормы, правила, методики и законодательство в сфере семейной политики с широкой общественностью.
Знания:
1. Правила и методы внесения изменений в действующие нормы, правила, методики и законодательство в сфере семейной политики.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Консультант по вопросам семьи и детей
13. Карточка профессии "2635-5-002 Консультант по вопросам семьи и детей":
Код группы:
2635-5
Код наименования занятия:
2635-5-002
Наименование профессии:
2635-5-002 Консультант по вопросам семьи и детей
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
-
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Социальные науки
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Журналистика и информация
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Социальная работа
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Предпочтительные знания:
1. Знания в области медиации (подтверждается наличием диплома, сертификата или опытом работы);
2. Педагогическая подготовка;
3. Знания в области психологии (подтверждается наличием диплома, сертификата или опытом работы);
4. Знания по основным отраслям права и правовым процедурам (подтверждается наличием диплома, сертификата или опытом работы).
Другие возможные наименования профессии:
2635-5 Специалисты-профессионалы по социальной работе в области семейных отношениях
2635-8 Специалисты-профессионалы по социальной работе с уязвимыми слоями населения (безработные, малообеспеченные, лицами с инвалидностью и др.)
2635-6 Специалисты-профессионалы по социальной работе в области защиты детей
Основная цель деятельности:
Оказание консультационных и социальных услуг в сфере семейной политики, по защите прав детей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Работа со сложными кейсами семейных взаимоотношений.
2. Сбор, мониторинг и анализ обработанных данных заявителей.
3. Взаимодействие с государственным и органами и другими организациями.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Работа со сложными кейсами семейных взаимоотношений
Навык 1:
комплексная оценка ситуации семьи по проблемному кейсу
Умения:
1. Использование различных методов мониторинга социальной ситуации в семьях.
2. Использование результатов мониторинга в определении целей социального обслуживания заявителей.
3. Выявление проблемных вопросов и анализ информации о социальной ситуации семьи/заявителя.
4. Изучение международного опыта при поиске решения проблемного вопроса.

2. Мемлекеттік органдар мен БАҚ сұранысы бойынша талдамалық материалдарды дайындау.
3. Сұрау салу тақырыбы бойынша мемлекеттік органдар мен БАҚ үшін ұсынымдар беру.
4. Нақты мәселе, мемлекеттік органдар мен БАҚ кейсі бойынша халықаралық тәжірибе туралы деректерді ұсыну.
5. Мемлекеттік ұйымдар мен БАҚ үшін таныстырымдылық материалдар дайындау.
Білімдер:
1. Анықтамаларды, материалдарды, таныстырылымдарды дайындау ережелері мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Отбасы саясаты саласындағы қолданыстағы нормаларды, ережелерді, әдістемелерді және заңнаманы жетілдіру
Қабілет:
1. Отбасы саясаты саласындағы қолданыстағы нормаларды, ережелерді, әдістемелерді және заңнаманы жетілдіру бойынша ұсынымдар мен ұсыныстар дайындау.
2. Отбасы саясаты саласындағы қолданыстағы нормаларға, ережелерге, әдістемелерге және заңнамаға әзірленген өзгерістер мен толықтыруларды мүдделі мемлекеттік органдармен және басқа да ұйымдармен келісу.
3. Жалпы жұртшылықпен отбасылық саясат саласындағы қолданыстағы нормаларға, ережелерге, әдістемелерге және заңнамаға әзірленген өзгерістер мен толықтыруларды талқылау.
Білімдер:
1. Отбасы саясаты саласындағы қолданыстағы нормаларға, ережелерге, әдістемелерге және заңнамаға өзгерістер енгізу қағидалары мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Отбасы және балалар жөніндегі кеңесші
13. Кәсіптің карточкасы "2635-5-002 Отбасы және балалар жөніндегі консультант":
Топтың коды:
2635-5
Қызмет атауының коды:
2635-5-002
Кәсіптің атауы:
Отбасы және балалар жөніндегі консультант
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
-
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Әлеуметтік ғылымдар
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Журналистика және ақпарат
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Әлеуметтік жұмыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
1. Медиация саласындағы білім (дипломның, сертификаттың немесе жұмыс тәжірибесінің болуымен расталады);
2. Психология саласындағы білім (дипломның, сертификаттың немесе жұмыс тәжірибесінің болуымен расталады);
3. Құқықтың негізгі салалары және құқықтық рәсімдер бойынша білім (дипломның, сертификаттың немесе жұмыс тәжірибесінің болуымен расталады).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2635-5-003 Отбасы қатынастары саласындағы әлеуметтік жұмыстар жөніндегі кәсіби-мамандар 2635-8-002 Халықтың осал топтарымен (жұмыссыздар, аз қамтылғандар, мүгедектігі бар адамдар және т. б.) әлеуметтік жұмыс жөніндегі кәсіби-мамандар 2635-6-002 Балаларды қорғау жөніндегі инспектор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Отбасы саясаты, балалардың құқықтарын қорғау саласында консультациялық және әлеуметтік қызметтер көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Отбасылық қатынастардың күрделі кейстерімен жұмыс.
2. Өтініш берушілердің өңделген деректерін жинау, бақылау және талдау.
3. Мемлекеттік органдармен және басқа да ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Отбасылық қатынастардың күрделі кейстерімен жұмыс
Дағды 1:
проблемалық кейс бойынша отбасы жағдайын кешенді бағалау
Қабілет:
1. Отбасындағы әлеуметтік жағдайларға түрлі әдістермен мониторинг жасауды қолдану.
2. Мониторинг нәтижелерін өтініш берушілерге әлеуметтік қызмет көрсету мақсатын анықтауда пайдалану.
3. Проблемалық мәселелерді анықтау және отбасының/өтініш берушінің әлеуметтік жағдайы туралы ақпаратқа талдау жасау.
4. Проблемалық мәселенің шешімін іздестіру кезінде халықаралық тәжірибені зерделеу.

1. Регистрация обращения, сбор первоначальных данных, внесение в базу данных, определение уровня благополучия семьи.
2. Формирование базы данных, нуждающихся в оказании социальной помощи и социальных услуг (в том числе специальных социальных услуг).
3. Принятие срочных мер по защите ребенка/детей (обращение в местные органы опеки и попечительства).
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Регистрация обращения, сбор первоначальных данных, внесение в базу данных, определение уровня благополучия семьи
Навык 1:
Регистрация обращения
Умения:
1. Ведения первичного делопроизводства, регистрации писем и обращений от физических и юридических лиц.
Знания:
1. Административный процедурно-процессуальный Кодекс Республики Казахстан.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Сбор первоначальных данных
Умения:
1. Сбор данных заявителей/детей при обращении как в процессе беседы с самим заявителем, так и посредством поиска в открытых источниках.
2. Корректное ведение беседы с заявителями во время приема.
Знания:
1. Методы использования компьютерных программ для осуществления сбора первоначальных данных заявителей/детей.
2. Использование открытых источников информации в сети Интернет.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Определение уровня благополучия семьи
Умения:
1. Определение уровня благополучия семьи/детей путем проведения беседы с заявителем/ребенком, а также поиска информации из открытых источников в соответствии с Социальным Кодексом Республики Казахстан и действующим законодательством Республики Казахстан.
Знания:
1. Методы использования компьютерных программ для создания базы данных заявителей/детей
2. Использование открытых источников информации в сети Интернет
3. Законодательная база: - Кодекс Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье"; - Социальный кодекс Республики Казахстан;
- Закон Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан"; - Закон Республики Казахстан "Об образовании"; - Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 382 "Об утверждении Правил осуществления функций государства по опеке и попечительству" и иные законодательные и нормативные акты Республики Казахстан.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Формирование базы данных, нуждающихся в оказании социальной помощи и социальных услуг (в том числе специальных социальных услуг).
Навык 1:
Заполнение базы данных, нуждающихся в оказании социальной помощи и социальных услуг (в том числе специальных социальных услуг).
Умения:
1. Работа с базами данных, в т.ч. с открытыми государственными базами данных.

1. Өтінішті тіркеу, бастапқы деректерді жинау, дерекқорға енгізу, отбасының әл-ауқат деңгейін анықтау.
2. Әлеуметтік көмек пен әлеуметтік қызметтерді (оның ішінде арнаулы әлеуметтік қызметтерді) көрсетуге мұқтаждардың деректер базасын қалыптастыру.
3. Отбасын сүйемелдеудің жеке жоспарын дайындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Өтінішті тіркеу, бастапқы деректерді жинау, дерекқорға енгізу, отбасының әл-ауқат деңгейін анықтау
Дағды 1:
Өтініштерді тіркеу
Қабілет:
1. Бастапқы іс қағаздарын жүргізу, жеке және заңды тұлғалардан хаттар мен өтініштерді тіркеу
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының "Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі".
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Бастапқы деректерді жинау
Қабілет:
1. Өтініш берушінің өзімен әңгімелесу процесінде де, ашық көздерден іздеу арқылы да өтініш берушілердің/балалардың деректерін жинау.
2. Қабылдау кезінде өтініш берушілермен әңгімелесуді дұрыс жүргізу.
Білімдер:
1. Өтініш берушілердің/балалардың бастапқы деректерін жинауды жүзеге асыру үшін компьютерлік бағдарламаларды пайдалану әдістері.
2. Интернет желісінде ашық ақпарат көздерін пайдалану.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
отбасының әл-ауқат деңгейін анықтау
Қабілет:
1. Өтініш берушімен/баламен әңгімелесу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Әлеуметтік Кодексіне және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес ашық көздерден ақпарат іздеу арқылы отбасының/балалардың әл-ауқатының деңгейін айқындау.
Білімдер:
1. Өтініш берушілердің/балалардың бастапқы деректерін жинауды жүзеге асыру үшін компьютерлік бағдарламаларды пайдалану әдістері.
2. Интернет желісінде ашық ақпарат көздерін пайдалану.
3. Заңнамалық база: - "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының кодексі;
- Қазақстан Республикасының Әлеуметтік Кодексі;
- "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы - "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; - "Мемлекеттік қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 30 наурыздағы № 382 Қаулысы және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және нормативтік актілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Әлеуметтік көмек пен әлеуметтік қызметтерді (оның ішінде арнаулы әлеуметтік қызметтерді) көрсетуге мұқтаждардың деректер базасын қалыптастыру
Дағды 1:
Әлеуметтік көмек пен әлеуметтік қызметтерді (оның ішінде арнаулы әлеуметтік қызметтерді) көрсетуге мұқтаждардың деректер базасын толтыру
Қабілет:
1. Деректер базасымен, оның ішінде ашық мемлекеттік деректер базасымен жұмыс істеу.

- Закон Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан"; - Закон Республики Казахстан "Об образовании"; - Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 382 "Об утверждении Правил осуществления функций государства по опеке и попечительству".
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Формирование базы данных, нуждающихся в оказании социальной помощи и социальных услуг (в том числе специальных социальных услуг).
Навык 1:
Заполнение базы данных, нуждающихся в оказании социальной помощи и социальных услуг (в том числе специальных социальных услуг).
Умения:
1. Работа с базами данных, в т.ч. с открытыми государственными базами данных.
2. Корректное ведение беседы с заявителями во время приема.
Знания:
1. Методы использования компьютерных программ для осуществления сбора первоначальных данных заявителей
2. Использование открытых источников информации в сети Интернет
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Перенаправление к другим специалистам (юристы, психологи и др.), услугам для комплексной оценки ситуации семьи и реализации плана по сопровождению семьи
Навык 1:
Обеспечение предоставления услуг других специалистов
Умения:
1. Определение проблемного вопроса, риска.
2. Подбор специалиста (ов).
3. Перенаправление к необходимому (ым) специалисту (ам).
Знания:
1. Методы использования компьютерных программ для осуществления сбора первоначальных данных заявителей.
2. Использование открытых источников информации в сети Интернет.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 4:
Подготовка индивидуального плана сопровождения семьи
Навык 1:
Подбор мероприятий по улучшению жизненной ситуации заявителя/семьи/детей в рамках определенного кейса с указанием сроков и исполнителей
Умения:
1. Объединение разработанного перечня мероприятий по решению вопросов семьи/заявителя с и без привлечения государственных органов и других заинтересованных организаций с учетом международного опыта в индивидуальный план по сопровождению семьи.
2. Определение сроков реализации мероприятий.
3. Определение исполнителей и контроль исполнения.
4. Мониторинг реализации индивидуального плана по сопровождению семьи.
5. Сопровождение семьи в соответствии с индивидуальным планом.
6. Анализ данных мониторинга индивидуального плана по сопровождению семьи.
7. Закрытие личного дела / завершение сопровождения семьи (документация, сбор статистики).
Знания:
1. Принципы планирования и эффективного целеполагания.
2. Основные принципы тайм менеджмента.

- "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; - "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; - "Мемлекеттік қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 382 қаулысы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Әлеуметтік көмек пен әлеуметтік қызметтерді (оның ішінде арнаулы әлеуметтік қызметтерді) көрсетуге мұқтаж деректер базасын қалыптастыру.
Дағды 1:
Әлеуметтік көмек пен әлеуметтік қызметтерді (оның ішінде арнаулы әлеуметтік қызметтерді) көрсетуге мұқтаж деректер базасын толтыру.
Қабілет:
1. Деректер базасымен, оның ішінде ашық мемлекеттік деректер базасымен жұмыс істеу
2. Қабылдау кезінде өтініш берушілермен әңгімелесуді дұрыс жүргізу
Білімдер:
1. Өтініш берушілердің/балалардың бастапқы деректерін жинауды жүзеге асыру үшін компьютерлік бағдарламаларды пайдалану әдістері
2. Интернет желісінде ашық ақпарат көздерін пайдалану
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Отбасының жағдайын кешенді бағалау және отбасын сүйемелдеу жоспарын іске асыру үшін басқа мамандарға (заңгерлер, психологтар және т. б.), қызметтерге қайта жіберу
Дағды 1:
Басқа мамандардың қызметтерін ұсынуды қамтамасыз ету
Қабілет:
1. Проблемалық мәселені, тәуекелді анықтау
2. Маман (дарды) таңдау
3.Қажетті маманға (дарға) қайта жіберу)
Білімдер:
1. Өтініш берушілердің/балалардың бастапқы деректерін жинауды жүзеге асыру үшін компьютерлік бағдарламаларды пайдалану әдістері
2. Интернет желісінде ашық ақпарат көздерін пайдалану
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 4:
Отбасын сүйемелдеудің жеке жоспарын дайындау
Дағды 1:
Мерзімдері мен орындаушыларын көрсете отырып, белгілі бір кейс шеңберінде өтініш берушінің/отбасының/балалардың өмірлік жағдайын жақсарту жөніндегі іс-шараларды іріктеу
Қабілет:
1. Отбасын сүйемелдеу жөніндегі жеке жоспарға халықаралық тәжірибені ескере отырып, мемлекеттік органдар мен басқа да мүдделі ұйымдарды тарта отырып, отбасы/өтініш беруші мәселелерін шешу жөніндегі әзірленген іс-шаралар тізбесін біріктіру
2. Іс-шараларды іске асыру мерзімдерін айқындау
3. Орындаушыларды анықтау және орындалуын бақылау
4. Отбасын сүйемелдеу жөніндегі жеке жоспарды іске асыру мониторингі
5. Жеке жоспарға сәйкес отбасын сүйемелдеу
6. Отбасын сүйемелдеу жөніндегі жеке жоспардың мониторинг деректерін талдау
7. Жеке істі жабу / отбасын сүйемелдеуді аяқтау (құжаттама, статистика жинау)
Білімдер:
1. Жоспарлау және тиімді мақсат қою қағидаттары
2. Уақытты басқарудың негізгі қағидаттары

3. Перенаправление к другим специалистам (юристы, психологи и др.), услугам для комплексной оценки ситуации семьи и реализации плана по сопровождению семьи.
4. Подготовка индивидуального плана сопровождения семьи.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Регистрация обращения, сбор первоначальных данных, определение уровня благополучия семьи
Навык 1:
Регистрация обращения
Умения:
1. Ведения первичного делопроизводства, регистрации писем и обращений от физических и юридических лиц
Знания:
1. Административный процедурно-процессуальный Кодекс Республики Казахстан.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Сбор первоначальных данных
Умения:
1. Сбор данных заявителей/детей при обращении как в процессе беседы с самим заявителем, так и посредством поиска в открытых источниках.
2. Корректное ведение беседы с заявителями во время приема.
Знания:
1. Методы использования компьютерных программ для осуществления сбора первоначальных данных заявителей.
2. Использование открытых источников информации в сети Интернет.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Определение уровня благополучия семьи
Умения:
1. Определение уровня благополучия семьи путем проведения беседы с заявителем, а также поиска информации из открытых источников в соответствии с Социальным Кодексом Республики Казахстан и действующим законодательством Республики Казахстан.
Знания:
1. Методы использования компьютерных программ для создания базы данных заявителей/детей.
2. Использование открытых источников информации в сети Интернет.
3. Законодательная база: - Кодекс Республики Казахстан о браке (супружестве) и семье; - Социальный кодекс Республики Казахстан;
- Закон Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан"; - Закон Республики Казахстан "Об образовании"; - Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 382 "Об утверждении Правил осуществления функций государства по опеке и попечительству"; - Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 236 "Об утверждении Правил документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33339) иные законодательные и нормативные акты Республики Казахстан.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Формирование базы данных, нуждающихся в оказании социальной помощи и социальных услуг (в том числе специальных социальных услуг).
Навык 1:
Заполнение базы данных, нуждающихся в оказании социальной помощи и социальных услуг (в том числе специальных социальных услуг).
Умения:

3. Отбасының жағдайын кешенді бағалау және отбасын сүйемелдеу жоспарын іске асыру үшін басқа мамандарға (заңгерлер, психологтар және т. б.), қызметтерге қайта жіберу
4. Отбасын сүйемелдеудің жеке жоспарын дайындау
5. Отбасын сүйемелдеудің жеке жоспарын дайындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Өтінішті тіркеу, бастапқы жоспарларды жинау, отбасының әл-ауқатының деңгейін анықтау
Дағды 1:
Өтінішті тіркеу
Қабілет:
1. Бастапқы іс қағаздарын жүргізу, жеке және заңды тұлғалардан хаттар мен өтініштерді тіркеу
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының "Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі".
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Бастапқы жоспарларды жинау
Қабілет:
1. Өтініш берушінің өзімен әңгімелесу процесінде де, ашық көздерден іздеу арқылы да өтініш берушілердің/балалардың деректерін жинау
2. Қабылдау кезінде өтініш берушілермен әңгімелесуді дұрыс жүргізу
Білімдер:
1. Өтініш берушілердің/балалардың бастапқы деректерін жинауды жүзеге асыру үшін компьютерлік бағдарламаларды пайдалану әдістері
2. Интернет желісінде ашық ақпарат көздерін пайдалану
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Отбасының әл-ауқатының деңгейін анықтау
Қабілет:
1. Өтініш берушімен/баламен әңгімелесу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Әлеуметтік Кодексіне және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес ашық көздерден ақпарат іздеу арқылы отбасының/балалардың әл-ауқатының деңгейін айқындау
Білімдер:
1. Өтініш берушілердің/балалардың бастапқы деректерін жинауды жүзеге асыру үшін компьютерлік бағдарламаларды пайдалану әдістері
2. Интернет желісінде ашық ақпарат көздерін пайдалану
3. Заңнамалық база: - "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының кодексі;
- Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі;
- "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; - "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; - "Мемлекеттік қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 382 қаулысы; - "Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 236 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 33339 тіркелген) және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және нормативтік актілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Әлеуметтік көмек пен әлеуметтік қызметтерді (оның ішінде арнаулы әлеуметтік қызметтерді) көрсетуге мұқтаж деректер базасын қалыптастыру
Дағды 1:
Әлеуметтік көмек пен әлеуметтік қызметтерді (оның ішінде арнаулы әлеуметтік қызметтерді) көрсетуге мұқтаж деректер базасын толтыру.
Қабілет:

3. Определение исполнителей и контроль исполнения.
4. Мониторинг реализации индивидуального плана по сопровождению семьи.
5. Сопровождение семьи в соответствии с индивидуальным планом.
6. Анализ данных мониторинга индивидуального плана по сопровождению семьи.
7. Закрытие личного дела ребенка / завершение сопровождения семьи (документация, сбор статистики).
Знания:
Знание:
1. Принципы планирования и эффективного целеполагания.
2. Основные принципы тайм менеджмента.
3. Правила и методы установления измеримых индикаторов.
4. Законодательная база: - Кодекс Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье"; - Социальный кодекс Республики Казахстан;
- Закон Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан"; - Закон Республики Казахстан "Об образовании"; - Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 382 "Об утверждении Правил осуществления функций государства по опеке и попечительству" и иные законодательные и нормативные акты Республики Казахстан.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Взаимодействие с государственными органами и другими организациями
Умения:
1. Подготовка писем, запросов в государственные органы в рамках предоставления поддержки и помощи заявителю/семье/детям.
2. Подготовка писем, запросов в неправительственные организации, фонды в рамках предоставления поддержки и помощи заявителю/семье/детям.
Знания:
1. Законодательная база: - Административный процедурно-процессуальный Кодекс Республики Казахстан;
- Кодекс Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье"; - Социальный кодекс Республики Казахстан;
- Закон Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан"; - Закон Республики Казахстан "Об образовании"; - Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 382 "Об утверждении Правил осуществления функций государства по опеке и попечительству";
- Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 236 "Об утверждении Правил документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33339) и иные законодательные и нормативные акты Республики Казахстан.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Специалист отдела по делам семьи и детства

3. Орындаушыларды анықтау және орындалуын бақылау
4. Отбасын сүйемелдеу жөніндегі жеке жоспарды іске асыру мониторингі
5. Жеке жоспарға сәйкес отбасын сүйемелдеу
6. Отбасын сүйемелдеу жөніндегі жеке жоспардың мониторинг деректерін талдау
7. Баланың жеке ісін жабу / отбасын сүйемелдеуді аяқтау (құжаттама, статистика жинау)
Білімдер:
1. Жоспарлау және тиімді мақсат қою қағидаттары
2. Уақытты басқарудың негізгі қағидаттары
3. Өлшенетін индикаторларды белгілеу ережелері мен әдістері
4. Заңнамалық база: - "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының кодексі; - Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі;
- "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; - "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; - "Мемлекеттік қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 382 қаулысы және Қазақстан Республикасының өзге заңнамалық және нормативтік актілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Мемлекеттік органдармен және басқа да ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау
Қабілет:
1. Өтініш берушіге/отбасына/балаларға қолдау және көмек көрсету шеңберінде мемлекеттік органдарға хаттар, сұрау салулар дайындау
2. Өтініш берушіге/отбасына/балаларға қолдау және көмек көрсету шеңберінде үкіметтік емес ұйымдарға, қорларға хаттар, сұрау салулар дайындау
Білімдер:
1. Заңнамалық база: - Қазақстан Республикасының "Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі".
- "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі; - Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі;
- "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; - "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; - "Мемлекеттік қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 382 қаулысы; - Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы №236 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде №33339 тіркелген) және Қазақстан Республикасының өзге заңнамалық және нормативтік актілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
Отбасы және бала істері бөлімінің маманы

1. Методы мониторинга социальной ситуации в семьях
2. Законодательная база других государств в сфере семейной политики
3. Законодательная база Республики Казахстан: - Конституция Республики Казахстан; - Трудовой Кодекс Республики Казахстан; - Кодекс Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье"; - Социальный Кодекс Республики Казахстан;
- Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет";
- Закон Республики Казахстан "Об образовании"; - Закон Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан"; - Закон Республики Казахстан "О профилактике бытового насилия"; - Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 382 "Об утверждении Правил осуществления функций государства по опеке и попечительству" и иные законодательные и нормативные акты Республики Казахстан.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка и реализация индивидуального плана по сопровождению семьи/детей
Умения:
1. Объединение разработанного перечня мероприятий по решению вопросов семьи/заявителя с и без привлечения государственных органов и других заинтересованных организаций с учетом международного опыта в индивидуальный план по сопровождению семьи
2. Определение сроков реализации мероприятий
3. Определение исполнителей и контроль исполнения
4. Мониторинг реализации индивидуального плана по сопровождению семьи
5. Анализ данных мониторинга индивидуального плана по сопровождению семьи
Знания:
1. Принципы планирования и эффективного целеполагания
2. Основные принципы тайм менеджмента
3. Правила и методы установления измеримых индикаторов
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Решение проблемных вопросов с участием представителей заинтересованных государственных органов (в т.ч. участие в судах)
Умения:
1. Поиск и выработка решений проблемных вопросов, в т.ч. посредством изучения международного опыта
2. Подготовка писем, жалоб, заявлений, обращений в государственные органы в процессе поиска и выработки решения проблемных вопросов
3. Анализ данных, информации по итогам мониторинга индивидуального плана по сопровождению семьи
Знания:
1. Административный процедурно-процессуальный Кодекс Республики Казахстан.
2. Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 236 "Об утверждении Правил документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33339).
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Сбор, мониторинг и анализ обработанных данных заявителей
Навык 1:
Сбор обработанных данных за отчетный период
Умения:
1. Сбор обработанных данных по наиболее эффективной форме
Знания:
1. Правила и методы подготовки справок, материалов по итогам мониторинговых мероприятий
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Мониторинг и анализ обработанных данных заявителей
Умения:
1. Анализ обобщенного материала - Определение уровня благополучия семей.

1. Отбасындағы әлеуметтік жағдайларға мониторинг жасау әдістері
2. Басқа елдердің отбасы саясаты саласындағы заңнамалық базасы
3. Қазақстан Республикасының заңнамалық базасы: - Қазақстан Республикасының Конституциясы; Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі; - "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының кодексі; - "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі;
- Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі;
- "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; - "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; - "Тұрмыстық зорлық-зомбылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; - "Мемлекеттік қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 30 наурыздағы № 382 Қаулысы;
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Отбасын/балаларды сүйемелдеу жөніндегі жеке жоспарды әзірлеу және іске асыру
Қабілет:
1. Отбасын сүйемелдеу жөніндегі жеке жоспарға халықаралық тәжірибені ескере отырып, мемлекеттік органдар мен басқа да мүдделі ұйымдарды тартпай отбасы/өтініш беруші мәселелерін шешу жөніндегі әзірленген іс-шаралар тізбесін біріктіру
2. Іс-шараларды іске асыру мерзімдерін айқындау
3. Орындаушыларды анықтау және орындалуын бақылау
4. Отбасын сүйемелдеу жөніндегі жеке жоспардың іске асырылуына мониторинг жасау
5. Отбасын сүйемелдеу жөніндегі жеке жоспардың мониторингі деректерін талдау
Білімдер:
1. Жоспарлау және тиімді мақсат қою принциптері
2. Тайм менеджменттің негізгі принциптері
3. Өлшенетін индикаторларды белгілеу ережелері мен әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Мүдделі мемлекеттік органдар өкілдерінің қатысуымен проблемалық мәселелерді шешу (оның ішінде соттарға қатысу)
Қабілет:
1. Проблемалық мәселелерді, оның ішінде халықаралық тәжірибені зерделеу арқылы шешімдерін іздеу және әзірлеу
2. Проблемалық мәселелерді іздеу және шешу процесінде мемлекеттік органдарға хаттар, шағымдар, өтініштер, жүгінулерді дайындау
3. Отбасын сүйемелдеу жөніндегі жеке жоспар мониторингінің қорытындысы бойынша деректерді, ақпаратты талдау
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының "Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі".
2. "Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 236 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 33339 тіркелген).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Өтініш берушілердің өңделген деректерін жинау, бақылау және талдау
Дағды 1:
Есепті кезеңдегі өңделген деректерді жинау
Қабілет:
Өңделген деректерді ең тиімді түрде жинау
Білімдер:
1. Мониторингтік іс-шаралардың қорытындылары бойынша анықтамаларды, материалдарды дайындау қағидалары мен әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Өтініш берушілердің өңделген деректерін мониторингілеу және талдау
Қабілет:
1. Жинақталған материалды талдау

2. Подготовка предложений по внесению изменений и дополнений в социальные программы и проекты, направленные на повышение эффективности процессов оказания социальных услуг по итогам мониторинговых мероприятий и анализа.
Знания:
1. Правила и методы подготовки справок, материалов по итогам мониторинговых мероприятий.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Взаимодействие с государственным и органами и другими организациями
Навык 1:
Подготовка отчетов, материалов, презентаций по запросу государственных органов
Умения:
1. Свод данных по запросу государственных органов и СМИ.
2. Подготовка аналитических материалов по запросу государственных органов и СМИ.
3. Представление рекомендаций для государственных органов и СМИ.
4. Представление данных о международном опыте по конкретному вопросу, кейсу государственным органам и СМИ.
5. Подготовка презентационных материалов для государственных организаций и СМИ
Знания:
1. Правила и методы подготовки справок, материалов, презентаций
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Пунктуальность
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Целеустремленность
Дисциплинированность
Устные коммуникативные навыки
Тайм-менеджмент
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Консультант по вопросам семьи и брака
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
20. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Тұрсын Іңкәр Ғибадатқызы
21. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
КИОР
Руководитель:
Галия Байболатова
E-mail: g.baibolatova@kipd.kz
Номер телефона: +7 (705) 102 22 83
Исполнители:
Куанышбаева Амина, +7 (777) 300 17 77, a.kuanyshbaeva@kipd.kz
Айнур Сапарова, +7 (708) 724 32 04, ainur.saparova@nu.edu.kz
22. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям в сфере семейной политики: Протокол заседания от 30 ноября 2023 года №2.
23. Национальный орган по профессиональным квалификациям: Заключение Национального органа по профессиональным квалификациям по итогам экспертизы проекта профессионального стандарта от 10 ноября 2023 года.
24. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": Экспертное заключение №16793/30 от 13 декабря 2023 года.
25. Номер версии и год выпуска: версия 3, 2023 год.
26. Дата ориентировочного пересмотра: 1 сентября 2026 года.

2. Отбасылардың әл-ауқатының деңгейін анықтау
3. Мониторингтік іс-шаралар мен талдау қорытындылары бойынша әлеуметтік қызметтер көрсету процестерінің тиімділігін арттыруға бағытталған әлеуметтік бағдарламалар мен жобаларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша ұсыныстар дайындау
Білімдер:
1. Мониторингтік іс-шаралардың қорытындылары бойынша анықтамаларды, материалдарды дайындау қағидалары мен әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Мемлекеттік органдармен және басқа да ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау
Дағды 1:
Мемлекеттік органдардың сұрауы бойынша есептер, материалдар, таныстырылымдар дайындау
Қабілет:
1. Мемлекеттік органдар мен БАҚ-тың сұрау салуы бойынша деректерді жинақтау
2. Мемлекеттік органдар мен БАҚ-тың сұранысы бойынша талдамалық материалдар дайындау
3. Мемлекеттік органдар мен БАҚ үшін ұсынымдар беру
4. Нақты мәселе, мемлекеттік органдар мен БАҚ кейсі бойынша халықаралық тәжірибе туралы деректерді ұсыну
5. Мемлекеттік ұйымдар мен БАҚ үшін таныстырылым материалдарын дайындау
Білімдер:
1. Анықтамаларды, материалдарды, таныстырылымдарды дайындау ережелері мен әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұқыптылық
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Мақсаткерлік
Тәртіптілік
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Уақытты басқару
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Отбасы және неке жөніндегі кеңесші
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
20. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Тұрсын Іңкәр Ғибадатқызы
21. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
КИОР
Басшы:
Галия Байболатова
E-mail: g.baibolatova@kipd.kz
Телефон нөмірі: +7 (705) 102 22 83
Орындаушылар:
Куанышбаева Амина, +7 (777) 300 17 77, a.kuanyshbaeva@kipd.kz
Айнур Сапарова, +7 (708) 724 32 04, ainur.saparova@nu.edu.kz
22. Отбасы саясаты саласындағы кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2023 жылғы 30 қарашадағы № 2 Хаттамамен келісілген.
23. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 10 қарашадағы Кәсіптік стандарт жобасын сараптама қорытындысы бойынша Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық органның қорытындысы.
24. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2023 жылғы 13 желтоқсандағы № 16793/30 сараптамалық қорытындысы.
25. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 3, 2023 жыл.
26. Бағдарлы қайта қарау күні: 2023 жылғы 1 қыркүйек.