Об утверждении положений бассейновых инспекций по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета водного хозяйства Министерства водного ресурсов и ирригации Республики Казахстан
Приказ и.о. Председателя Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 26 октября 2023 года № 1-НҚ.
В соответствии с подпунктом 17) пункта 19 приказа Министерства водного хозяйства и ирригации Республики Казахстан от 6 октября 2023 года № 4-Ө "Об утверждении Положения о Комитете водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение Республиканского государственного учреждения "Арало-Сырдарьинская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан", согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Положение Республиканского государственного учреждения "Балкаш-Алакольская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан", согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Положение Республиканского государственного учреждения "Ертисская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан", согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Положение Республиканского государственного учреждения "Есильская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан", согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Положение Республиканского государственного учреждения "Жайык- Каспийская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан", согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Положение Республиканского государственного учреждения "Нура-Сарысуская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан", согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) Положение Республиканского государственного учреждения "Тобол-Торгайская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан", согласно приложению 7 к настоящему приказу;

Қазақстан Республикасының Су ресурстары және иригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекциялардың ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің Су шаруашылығы комитеті Төрағасының м.а. 2023 жылғы 26 қазандағы № 1-НҚ бұйрығы.
"Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігінің Су шаруашылығы комитеті туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің 2023 жылғы 6 қазандағы №4-Ө бұйрығының 19-тармағының 17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Бекітілсін:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Арал-Сырдария бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Балқаш-Алакөл бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Ертіс бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Есіл бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Жайық-Каспий бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Нұра-Сарысу бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Тобыл-Торғай бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;

8) Положение Республиканского государственного учреждения "Шу-Таласская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан", согласно приложению 8 к настоящему приказу.
2. Отменить некоторые приказы Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и приказы Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан согласно приложению 9 к настоящему приказу.
3. Комитету водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан";
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя председателя Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
И.о. Председателя С. Шалмаганбетова
Приложение 1 к приказу
И.о. Председателя Комитета
водного хозяйства
Министерства водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 26 октября 2023 года № 1-НҚ
Положение о республиканском государственном учреждении "Арало-Сырдарьинская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан"
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Арало-Сырдарьинская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан" (далее - Инспекция) является территориальным органом Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан" (далее - Комитет), в пределах своей компетенции осуществляющим реализационные и контрольные функции в области регулирования использования и охраны водного фонда. Инспекция имеет отделы в Туркестанской области и в городе Шымкент.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Председателя Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации РК от 18.03.2024 № 68-НҚ.

8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Шу-Талас бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі.
2. Осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитеті төрағасының кейбір бұйрықтары және Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Су ресурстары комитеті төрағасының бұйрықтары жойылсын.
3. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің Су шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитеті төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Төрағаның м.а. С. Шалмағанбетова
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрлігі
Су шаруашылығы комитеті
төрағасының м.а.
2023 жылғы ______
№ ___ бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Арал-Сырдария бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі
1. Жалпы ереже
1. "Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Арал-Сырдария бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Инспекция) Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің (бұдан әрі - Комитет) өз құзыреті шегінде су қорын пайдалануды реттеу мен қорғау саласында іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын аумақтық органы болып табылады. Инспекцияның Түркістан облысында және Шымкент қаласында бөлімдері бар.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Су ресурстары және ирригация министрлігінің Су шаруашылығы комитеті Төрағасының 18.03.2024 № 68-НҚ бұйрығымен.

2. Инспекция осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
Описание границ территориальных сфер деятельности Инспекции представлено в приложении к настоящему Положению.
3. Инспекция является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, счета в органах казначейства.
4. Инспекция вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Инспекция имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Инспекция по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, индекс 120008, город Кызылорда, улица Амангельды, дом 107.
9. Полное наименование государственного органа - республиканское государственное учреждение "Арало-Сырдарьинская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом инспекции.
11. Финансирование деятельности инспекции осуществляется из республиканского бюджета.
12. Инспекции запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Инспекции.
Если Инспекции законодательными актами представлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности Инспекции
13. Задачи:
1) обеспечение координации по вопросам реализации государственной политики в сфере управления водных ресурсов;
2) обеспечение государственного контроля в области управления водных ресурсов;
3) осуществление иных задач, возложенных на Инспекцию, в пределах своей компетенции.
14. Права и обязанности Инспекции:
1) принимать обязательные для исполнения нормативные правовые акты в пределах своей компетенции;

2. Инспекция өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
Инспекция қызметінің аумақтық салаларының шекараларының сипаттамасы осы Ережеге қосымшада берілген.
3. Инспекция мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Инспекция азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Инспекция, егер оған заңнамаға сәйкес уәкілеттік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Инспекция өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Инспекция басшысының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Штат санының құрылымы мен лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Инспекцияның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, индексі 120008, Қызылорда қаласы, Амангелді көшесі, 107 үй.
9. Мемлекеттік органның толық атауы – "Қазақстан Республикасы Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Арал-Сырдария бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже инспекцияның құрылтай құжаты болып табылады.
11. Инспекция қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Инспекцияға кәсіпкерлік субъектілерімен инспекцияның функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Инспекцияға заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Инспекцияның негізгі міндеттері, функциялары және құқықтары
13. Міндеттері:
1) су ресурстарын басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру мәселелері бойынша үйлестіруді қамтамасыз етеді;
2) су ресурстарын басқару саласындағы мемлекеттік бақылауды қамтамасыз етеді;
3) өз құзыреті шегінде Инспекцияға жүктелген өзге де міндеттерді жүзеге асырады.
14. Инспекцияның құқықтары мен міндеттері:
1) өз құзыреті шегінде орындау үшін міндетті нормативтік құқықтық актілерді қабылдауға;

2) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные действующими законодательными актами.
15. Функции:
1) осуществляет комплексное управление водными ресурсами гидрографического бассейна на основе бассейнового принципа;
2) осуществляет контроль за соблюдением собственниками режима работы водохозяйственных сооружений, а также требований, установленных нормативными правовыми актами в области безопасности плотин;
3) осуществляет координацию деятельности субъектов водных отношений по использованию водных ресурсов с целью достижения положительного экономического эффекта, разумного, справедливого и экологически устойчивого водопользования;
4) осуществляет подготовку и реализацию бассейновых соглашений о восстановлении и охране водных объектов;
5) осуществляет ведение государственного учета, государственного водного кадастра и государственного мониторинга водных объектов по бассейнам совместно с уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды, уполномоченным органом по изучению недр;
6) осуществляет согласование предпроектной документации, проектов строительства и реконструкции предприятий и других сооружений, влияющих на состояние вод; документов о проведении строительных, дноуглубительных, взрывных работ по добыче полезных ископаемых, водных растений, прокладке кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, рубке леса, а также буровых, сельскохозяйственных и других работ на водных объектах, водоохранных полосах и зонах; планов мероприятий водопользователей по сохранению, улучшению состояния водных объектов;
7) осуществляет согласование предложений по определению мест строительства предприятий и других сооружений, влияющих на состояние вод;
8) осуществляет согласование планов местных исполнительных органов областей (городов республиканского значения, столицы) по рациональному использованию водных объектов соответствующего бассейна;
9) участвует в работах по ликвидации последствий, возникших в результате наступления чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
10) определяет лимиты водопользования в разрезе водопользователей и по соответствующему бассейну;
11) участвует в конкурсе по предоставлению водных объектов в обособленное или совместное пользование;
12) согласовывает схемы комплексного использования и охраны вод соответствующего бассейна, правил эксплуатации водных объектов и водохозяйственных сооружений;

2) заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұратуға және алуға;
3) қолданыстағы заңнамалық актілерде көзделген өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыруға міндетті.
15. Функциялар:
1) бассейндік қағидат негізінде гидрографиялық бассейннің су ресурстарын кешенді басқаруды жүзеге асырады;
2) меншік иелерінің су шаруашылығы құрылысжайларының жұмыс режимін, сондай-ақ бөгеттердің қауіпсіздігі саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
3) су қатынастары субъектілерінің су ресурстарын пайдалану жөніндегі қызметін үйлестіруді оң экономикалық тиімділікке, ақылға қонымды, әділ және экологиялық орнықты су пайдалануға қол жеткізу мақсатында жүзеге асырады;
4) су объектілерін қалпына келтіру және қорғау туралы бассейндік келісімдерді дайындауды және іске асыруды жүзеге асырады;
5) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп бассейндер бойынша су объектілерінің мемлекеттік есебін, мемлекеттік су кадастрын және мемлекеттік мониторингін жүргізу;
6) жобалау алдындағы құжаттаманы, судың жай-күйіне әсер ететін кәсіпорындар мен басқа да құрылысжайларды салу және реконструкциялау жобаларын; пайдалы қазбаларды, су өсімдіктерін өндіру бойынша құрылысжай, түбін тереңдету, жару жұмыстарын жүргізу, кәбілдерді, құбырларды және басқа да коммуникацияларды төсеу, орман кесу, сондай-ақ су объектілерінде бұрғылау, ауыл шаруашылығы және басқа да жұмыстарды жүргізу туралы құжаттарды келісуді жүзеге асырады, су қорғау белдеулері мен аймақтарында; су пайдаланушылардың су объектілерін сақтау, олардың жай-күйін жақсарту жөніндегі іс-шаралар жоспарлары;
7) судың жай-күйіне әсер ететін кәсіпорындар мен басқа да құрылысжайлардың құрылысжай орындарын айқындау жөніндегі ұсыныстарды келісуді жүзеге асырады;
8) тиісті бассейннің су объектілерін ұтымды пайдалану жөніндегі облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдарының жоспарларын келісуді жүзеге асырады;
9) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың туындауы нәтижесінде туындаған салдарларды жою жөніндегі жұмыстарға қатысады;
10) су пайдаланушылар бөлінісінде және тиісті бассейн бойынша су пайдалану лимиттерін айқындайды;
11) су объектілерін оқшауланған немесе бірлесіп пайдалануға беру жөніндегі конкурсқа қатысады;
12) тиісті бассейн суларын кешенді пайдалану және қорғау схемаларын, су объектілері мен су шаруашылығы құрылысжайларын пайдалану қағидаларын келіседі;

13) участвует в разработке водохозяйственных балансов по соответствующему бассейну;
14) согласовывает предложения о предоставлении водных объектов в обособленное и совместное пользование и условий водопользования в них;
15) информирует население о проводимой работе по рациональному использованию и охране водного фонда, о принимаемых мерах по улучшению состояния и качества вод;
16) взаимодействует с местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы) и другими заинтересованными государственными органами по вопросам использования и охраны водного фонда, водоснабжения и водоотведения;
17) проводит работы по просвещению и воспитанию населения в деле рационального использования и охраны водного фонда;
18) пломбирует и регистрирует приборы учета вод, устанавливаемые на сооружениях или устройствах по забору или сбросу вод физическими и юридическими лицами, осуществляющими право специального водопользования;
19) заверяет налоговую отчетность по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников до представления в налоговый орган;
20) осуществляет выдачу, приостановление действия, продление и переоформление разрешения на специальное водопользование, а также прекращение права специального водопользования в порядке, установленном Водным Кодексом Республики Казахстан от 9 июля 2003 года;
21) организует работу бассейнового совета, проведение консультаций с членами бассейнового совета по вопросам использования и охраны водного фонда на территории бассейна, анализ рекомендаций, подготовленных бассейновым советом, осуществление мер по их реализации, доведение рекомендаций бассейнового совета до заинтересованных государственных органов и водопользователей;
22) разрабатывает планы забора воды и вододеления по межобластным, межрегиональным, межгосударственным водным объектам и контроль за их соблюдением;
23) осуществляет государственный контроль за использованием и охраной водного фонда, соблюдением физическими и юридическими лицами водного законодательства Республики Казахстан;
24) осуществляет контроль за режимом работы водохранилищ совместного пользования, крупных водохранилищ межотраслевого, межобластного и межгосударственного значения;
25) осуществляет контроль за соблюдением физическими и юридическими лицами установленных водных сервитутов при использовании водных объектов, предоставленных в обособленное или совместное пользование;
26) осуществляет контроль за соблюдением границ водоохранных зон и полос, установленного режима хозяйственной деятельности на них и в особо охраняемых водных объектах;

13) тиісті бассейн бойынша су шаруашылығы теңгерімдерін әзірлеуге қатысады;
14) су объектілерін оқшауланған және бірлесіп пайдалануға беру туралы ұсыныстарды және олардағы су пайдалану шарттарын келіседі;
15) су қорын ұтымды пайдалану және қорғау бойынша жүргізіліп жатқан жұмыстар туралы, судың жай-күйі мен сапасын жақсарту жөнінде қабылданып жатқан шаралар туралы халықты хабардар етеді;
16) су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау және су бұру мәселелері бойынша облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарымен және басқа да мүдделі мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасайды;
17) су қорын ұтымды пайдалану және қорғау ісінде халықты ағарту және тәрбиелеу жөніндегі жұмыстарды жүргізеді;
18) арнайы су пайдалану құқығын жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың су алу немесе ағызу жөніндегі құрылысжайларда немесе құрылғыларда орнатылатын суды есепке алу аспаптарын пломбалайды және алып тастауды жүргізеді;
19) жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы бойынша салық есептілігін салық органына ұсынғанға дейін куәландырады;
20) 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Су кодексінде белгіленген тәртіппен арнайы су пайдалануға рұқсатты беруді, оның қолданылуын тоқтата тұруды, ұзартуды және қайта ресімдеуді, сондай-ақ арнайы су пайдалану құқығын тоқтатуды жүзеге асырады;
21) бассейндік кеңесінің жұмысын, бассейн аумағында су қорын пайдалану және қорғау мәселелері бойынша бассейн кеңесінің мүшелерімен консультациялар өткізуді, бассейн кеңесі дайындаған ұсынымдарды талдауды, оларды іске асыру жөніндегі шараларды жүзеге асыруды, бассейн кеңесінің ұсынымдарын мүдделі мемлекеттік органдар мен су пайдаланушыларға жеткізуді ұйымдастырады;
22) облысаралық, өңіраралық, мемлекетаралық су объектілері бойынша су алу және су бөлу жоспарларын әзірлейді және олардың сақталуын бақылайды;
23) су қорының пайдаланылуы мен қорғалуына, Жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының су заңнамасын сақтауына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
24) бірлесіп пайдаланылатын су қоймаларының, салааралық, облысаралық және мемлекетаралық маңызы бар ірі су қоймаларының жұмыс режиміне бақылауды жүзеге асырады;
25) жеке және заңды тұлғалардың оқшауланған немесе бірлесіп пайдалануға берілген су объектілерін пайдалану кезінде белгіленген су сервитуттарын сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
26) су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шекараларының, оларда және ерекше қорғалатын су объектілерінде шаруашылық қызметтің белгіленген режимінің сақталуын бақылауды жүзеге асырады;

27) осуществляет контроль за соблюдением установленных норм и правил, лимитов водопотребления и водоотведения по водным объектам, а также режима использования вод;
28) осуществляет контроль за соблюдением порядка эксплуатации водозаборных сооружений, водохозяйственных систем и водохранилищ;
29) осуществляет контроль за правильностью ведения первичного учета количества, забираемых из водных объектов и сбрасываемых в них вод, определения качества вод, наличием, исправным состоянием и соблюдением сроков государственной аттестации оборудования и аппаратуры для учета потребления и сброса вод, соблюдением установленных сроков отчетности водопользователями;
30) осуществляет контроль за выполнением физическими и юридическими лицами условий и требований, установленных разрешениями на специальное водопользование, наличия согласованных удельных норм водопотребления и водоотведения с ведомством уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения, а также мероприятий по борьбе с вредным воздействием вод (наводнения, затопления, подтопления, разрушения берегов и других вредных явлений;
31) осуществляет контроль за соблюдением установленного законодательством Республики Казахстан порядка предоставления в обособленное и совместное пользование водных объектов;
32) осуществляет контроль за соблюдением установленного законодательством Республики Казахстан порядка ведения государственного мониторинга водных объектов и осуществления государственного учета поверхностных и подземных вод в части использования и охраны водных объектов;
33) осуществляет контроль за наличием утвержденной в установленном порядке проектной документации и соответствием ей строительства, реконструкции, технического перевооружения объектов отраслей экономики и иной деятельности, связанной с использованием и охраной водных объектов, их водоохранных зон и полос;
34) осуществляет контроль за недопущением самовольного использования водных объектов;
35) осуществляет контроль за соблюдением собственниками режима работы водохозяйственных сооружений, а также требований, установленных нормативными правовыми актами в области безопасности плотин, осуществляют ведомство уполномоченного органа и бассейновые инспекции по регулированию использования и охране водных ресурсов;
36) осуществляет контроль за количественным и качественным состояниями водных объектов и режимом использования вод;
37) предъявляет в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, требования о прекращении работ проектирования и строительства водохозяйственных и иных объектов, влияющих на состояние вод, осуществляемых с нарушением установленных норм и правил в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения и водоотведения;

27) белгіленген нормалар мен қағидалардың, су объектілері бойынша су тұтыну және су бұру лимиттерінің, сондай-ақ суды пайдалану режимінің сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
28) су жинау құрылысжайларын, су шаруашылығы жүйелері мен су қоймаларын пайдалану тәртібінің сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
29) су объектілерінен алынатын және оларға ағызылатын су санының бастапқы есебін жүргізудің дұрыстығына, судың сапасын айқындауға, судың тұтынылуы мен ағызылуын есепке алу үшін жабдықтар мен аппаратураның бар болуына, жарамды жай-күйіне және мемлекеттік аттестаттау мерзімдерінің сақталуына, су пайдаланушылардың есептіліктің белгіленген мерзімдерінің сақталуына бақылауды жүзеге асырады;
30) жеке және заңды тұлғалардың арнайы су пайдалануға арналған рұқсаттарда белгіленген шарттар мен талаптарды орындауын, су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті органның ведомствосымен келісілген су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларының болуын, сондай-ақ судың зиянды әсеріне (су тасқыны, су басу, су басу, жойылу, жағалау және басқа да зиянды құбылыстар) қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды бақылауды жүзеге асырады;
31) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген су объектілерін оқшауланған және бірлесіп пайдалануға беру тәртібінің сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
32) су объектілеріне мемлекеттік мониторинг жүргізудің және су объектілерін пайдалану мен қорғау бөлігінде жер үсті және жер асты суларының мемлекеттік есебін жүзеге асырудың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртібінің сақталуына бақылауды жүзеге асырады;
33) белгіленген тәртіппен бекітілген жобалық құжаттаманың болуын және оған экономика салалары объектілерін салудың, реконструкциялаудың, техникалық қайта жарақтандырудың және су объектілерін, олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерін пайдалану мен қорғауға байланысты өзге де қызметтің сәйкестігін бақылауды жүзеге асырады;
34) су объектілерін өз бетінше пайдалануға жол бермеуді бақылауды жүзеге асырады;
35) меншік иелерінің су шаруашылығы құрылыстарының жұмыс режимін, сондай-ақ бөгеттердің қауіпсіздігі саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды сақтауын бақылауды жүзеге асырады, уәкілетті органның ведомствосын және су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекцияларды жүзеге асырады;
36) су объектілерінің сандық және сапалық жай-күйіне және суды пайдалану режиміне бақылауды жүзеге асырады;
37) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен су қорын пайдалану мен қорғау, сумен жабдықтау және су бұру саласындағы белгіленген нормалар мен қағидаларды бұза отырып жүзеге асырылатын су шаруашылығы және судың жай-күйіне әсер ететін өзге де объектілерді жобалау мен салу жұмыстарын тоқтату туралы талаптар қояды;

38) передает материалы о нарушении водного законодательства Республики Казахстан в правоохранительные органы и суд для привлечения виновных к ответственности и устранению нарушений водного законодательства Республики Казахстан в соответствии с законами Республики Казахстан;
39) предъявляет в суд иски о возмещении ущерба, нанесенного государству в случае нарушения водного законодательства Республики Казахстан;
40) осуществляет производство по делам об административных правонарушениях в пределах компетенции, установленной законами Республики Казахстан;
41) принимает меры к устранению нарушений водного законодательства Республики Казахстан;
42) согласовывает проектную документацию по установлению водоохранных зон, защитных полос водных объектов, зон санитарной охраны источников питьевого водоснабжения;
43) согласовывает использование подземных вод питьевого качества для целей, не связанных с питьевым и хозяйственно-бытовым водоснабжением;
44) согласовывает установление места для массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях;
45) согласовывает использование водных объектов и водохозяйственных сооружений для любительского и спортивного рыболовства;
46) регистрирует декларации безопасности плотин для присвоения регистрационных шифров;
47) согласовывает проектирование, строительство и размещение на водных объектах и (или) водоохранных зонах (кроме водоохранных полос) новых объектов (зданий, сооружений, их комплексов и коммуникаций), а также реконструкцию (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, перепрофилирование) существующих объектов, возведенных до отнесения занимаемых ими земельных участков к водоохранным зонам и полосам или иным особо охраняемым природным территориям;
48) участвует в выработке приоритетных направлений межгосударственного сотрудничества в области использования и охраны водного фонда;
49) рассматривает обращения физических и юридических лиц, а так же услугополучателей по вопросам оказания государственных услуг;
50) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательными актами, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
3. Организация деятельности Инспекции
16. Руководство Инспекцией осуществляется Руководителем Инспекции, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Инспекцию задач и осуществление им своих полномочий.
17. Руководитель Инспекции назначается на должность и освобождается от должности руководителем аппарата по согласованию с Министром в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

38) кінәлілерді жауапқа тарту және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының су заңнамасын бұзушылықтарды жою үшін Қазақстан Республикасының су заңнамасын бұзу туралы материалдарды құқық қорғау органдарына және сотқа береді;
39) Қазақстан Республикасының су заңнамасы бұзылған жағдайда мемлекетке келтірілген залалды өтеу туралы сотқа талап-арыз береді;
40) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген құзыреті шегінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуді жүзеге асырады;
41) Қазақстан Республикасының су заңнамасын бұзушылықтарды жоюға шаралар қабылдайды;
42) су қорғау аймақтарын, су объектілерінің қорғау белдеулерін, ауыз сумен жабдықтау көздерін санитарлық қорғау аймақтарын белгілеу жөніндегі жобалау құжаттамасын келіседі;
43) ауызсумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтаумен байланысты емес мақсаттар үшін ауызсу сапасындағы жерасты суларын пайдалануды келіседі;
44) су объектілері мен су шаруашылығы құрылысжайларында жаппай демалу, туризм және спорт үшін орын белгілеуді келіседі;
45) әуесқойлық және спорттық балық аулау үшін су объектілері мен су шаруашылығы құрылысжайларын пайдалануды келіседі;
46) тіркеу шифрларын беру үшін бөгеттердің қауіпсіздік декларацияларын тіркейді;
47) су объектілерін және (немесе) су қорғау аймақтарында (су қорғау белдеулерінен басқа) жаңа объектілерді (ғимараттарды, құрылысжайларды, олардың кешендері мен коммуникацияларын) жобалауды, салуды және орналастыруды, сондай-ақ аймақтар мен белдеулерге немесе өзге де ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға олар алып жатқан жер учаскелерін су қорғау учаскелеріне жатқызғанға дейін тұрғызылған қолданыстағы объектілерді реконструкциялауды (кеңейтуді, жаңғыртуды, техникалық қайта жарақтандыруды, қайта бейіндеуді) келіседі;
48) су қорын пайдалану және қорғау саласындағы мемлекетаралық ынтымақтастықтың басым бағыттарын әзірлеуге қатысады;
49) мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша жеке және заңды тұлғалардың, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушылардың өтініштерін қарайды;
50) заңнамалық актілерде, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3. Инспекция қызметін ұйымдастыру
16. Инспекцияға басшылықты Инспекцияға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болатын инспекция басшысы жүзеге асырады.
17. Инспекция басшысын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Министрмен келісім бойынша аппарат басшысы қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.

18. Руководитель Инспекции имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей председателем Комитета, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия Руководителя Инспекции:
1) в пределах своей компетенции подписывать приказы;
2) в соответствии с законодательством Республики Казахстан назначать на должности и освобождать от должностей работников Инспекции;
3) утверждать и определять обязанности и полномочия, должностные инструкции работников Инспекции;
4) в установленном законодательством порядке налагать дисциплинарные взыскания и применять меры поощрения на работников Инспекций;
5) в пределах своей компетенции решать вопросы командирования, предоставления отпусков, повышения квалификации работников Инспекций;
6) по согласованию с руководством Комитета в пределах своей компетенции, решать вопросы командирования, вносить предложения вышестоящему руководству о поощрении заместителей Руководителей Инспекций и самого Руководителя;
7) в пределах своей компетенции принимать меры, направленные на противодействие коррупции в Инспекции и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер;
8) представлять Инспекцию в государственных органах и иных организациях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
9) выдавать доверенность для представления интересов Инспекции в государственных органах и иных организациях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий Руководителя Инспекции в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации РК от 18.03.2024 № 68-НҚ.
20. Руководитель Инспекции определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Инспекции
21. Инспекция может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Инспекции формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества, приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Инспекцией, относится к республиканской собственности.
23. Инспекция не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.

18. Инспекция басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Комитет төрағасы қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын орынбасарлары болады.
19. Инспекция басшысының өкілеттіктері:
1) өз құзыреті шегінде бұйрықтарға қол қоюға;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Инспекция қызметкерлерін қызметке тағайындауға және қызметтен босатуға;
3) Инспекция қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін, лауазымдық нұсқаулықтарын бекітуге және айқындауға;
4) заңнамада белгіленген тәртіппен инспекция қызметкерлеріне тәртіптік жаза қолдануға және көтермелеу шараларын қолдануға;
5) өз құзыреті шегінде іссапарға жіберу, демалыс беру, инспекция қызметкерлерінің біліктілігін арттыру мәселелерін шешуге міндетті;
6) Комитет басшылығымен келісім бойынша өз құзыреті шегінде іссапар мәселелерін шешуге, жоғары тұрған басшылыққа Инспекциялар басшыларының орынбасарларын және басшының өзін көтермелеу туралы ұсыныстар енгізуге;
7) өз құзыреті шегінде Инспекцияда сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шараларды қабылдауға және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шараларды қабылдауға дербес жауапты болады;
8) Инспекцияны Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда ұсынуға;
9) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда Инспекцияның мүдделерін білдіру үшін сенімхат беруге міндетті.
Инспекция басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Су ресурстары және ирригация министрлігінің Су шаруашылығы комитеті Төрағасының 18.03.2024 № 68-НҚ бұйрығымен.
20. Инспекция басшысы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4. Инспекция мүлкі
21. Инспекцияның заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Инспекцияның мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Инспекцияға бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, инспекцияның өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетінше иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.

5. Реорганизация и упразднение Инспекции
24. Реорганизация и упразднение Инспекции осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Положению о
республиканском
государственном учреждении
"Арало-Cырдарьинская
бассейновая инспекция по
регулированию использования и
охране водных ресурсов
Комитета водного хозяйства
Министерства водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан"
Описание границ территориальных сфер деятельности Арало-Сырдарьинской бассейновой инспекции по регулированию использования и охране водных ресурсов
Территория деятельности Инспекции включает бассейн реки Сырдарьи с притоками и часть Аральского моря в пределах Республики Казахстан.
В административном плане территория деятельности бассейновой инспекции включает город Шымкент, большую часть Туркестанкой области, почти всю Кызылординскую область и незначительную часть Актюбинской области.
Западная граница Арало-Сырдарьинского бассейна начинается от государственной границы Республики Казахстан и Республики Узбекистан (точка 1).
Повторяя береговую линию, граница идет на север до мыса Кумсуат и в точке 2 пересекает административную границу Кызылординской и Актюбинской областей.
Затем, граница бассейна поворачивает на северо-восток и идет севернее залива Тущыбас и Малого Аральского моря по административной границе, разделяющей Кызылординскую и Актюбинскую области, через пески Киши-Борсык, через горы Алтын-Шокысу и замыкается в точке пересечения границ Арало-Сырдарьинского, Жайык-Каспийского и Тобол-Торгайского бассейнов в районе горы Колмас (точка 3).
Здесь линия бассейна снова поворачивает, но уже на юго-восток, и через пески Баршакум идет по границе Кызылординской и Актюбинской областей до пересечения административных границ Актюбинской и Карагандинской областей (точка 4).
После чего граница водохозяйственного бассейна строго следует по административной черте, разделяющей Кызылординскую и Карагандинскую области, пересекая пески Жинишкекум, Приаральские Каракумы, хребет Бориойнак (севернее), пески Арыскум и доходит до пересечения границ Сырдарьинского и Шиелийского районов Кызылординской области (точки 66 и 5).
Отсюда граница бассейна поворачивает на юго-запад, следует по административной границе, разделяющей вышеуказанных районов, переходит на территорию Сырдарьинского района, пересекает урочище Сарыапан, вновь возвращается к административной границе, разделяющей Сырдарьинский и Шиелийский районы. Далее, граница водохозяйственного бассейна идет на юго-запад до урочища Теликоль и поворачивает на юго-восток через канал Теликоль к водохозяйственной границе, разделяющей Арало-Сырдарьинский, Нура-Сарысуский и Шу-Таласский бассейны (точка 6).
После чего, водохозяйственная граница бассейна проходит по водоразделу гор Каратау и замыкается в точке 7 в районе водораздела рек Аксумбе (Созакский район Туркестанкой области) и Шолак (Шиелинский район Кызылординской области).

5. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату
24. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Қазақстан Республикасы
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация
министрлігі Су шаруашылығы
комитетінің Су ресурстарын
пайдалануды реттеу және қорғау
жөніндегі Арал-Сырдария
бассейндік инспекциясы"
республикалық мемлекеттік
мекемесінің ережесіне
қосымша
Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Арал-Сырдария бассейндік инспекциясы қызметінің аумақтық салаларының шекараларын сипаттау
Инспекция қызметінің аумағы Сырдария өзенінің салалары бар бассейнін және Қазақстан Республикасы шегіндегі Арал теңізінің бір бөлігін қамтиды.
Әкімшілік жағынан бассейндік инспекция қызметінің аумағы Шымкент қаласын, Түркістан облысының басым бөлігін, Қызылорда облысының барлығын дерлік және Ақтөбе облысының елеусіз бөлігін қамтиды.
Арал-Сырдария бассейнінің батыс шекарасы Қазақстан Республикасы мен Өзбекстан Республикасының мемлекеттік шекарасынан басталады (1-нүкте).
Жағалау сызығын қайталай отырып, шекара солтүстікке қарай Құмсуат мүйісіне дейін созылып, 2-ші нүктеде Қызылорда және Ақтөбе облыстарының әкімшілік шекарасын кесіп өтеді.
Содан кейін бассейннің шекарасы солтүстік-шығысқа бұрылып, Қызылорда және Ақтөбе облыстарын бөлетін әкімшілік шекара бойынша Тұщыбас шығанағы мен Кіші Арал теңізінен солтүстікке қарай, Кіші Борсық құмдары арқылы, Алтын Шоқысу тауы арқылы өтеді және Колмас тауы ауданындағы Арал-Сырдария, Жайық-Каспий және Тобыл-Торғай бассейндерінің шекаралары қиылысатын нүктеде жабылады (3-нүкте).
Мұнда бассейн сызығы қайтадан бұрылады, бірақ оңтүстік-шығысқа қарай және Баршақұм құмдары арқылы Қызылорда және Ақтөбе облыстарының шекарасымен Ақтөбе және Қарағанды облыстарының әкімшілік шекараларының қиылысына дейін өтеді (4-нүкте).
Осыдан кейін су шаруашылығы бассейнінің шекарасы Қызылорда және Қарағанды облыстарын бөлетін әкімшілік сызықпен қатаң түрде жүріп, Жиішкекұм, Арал маңындағы Қарақұм құмдарын, Бориойнақ жотасын (солтүстікке қарай), Арысқұм құмдарын кесіп өтіп, Қызылорда облысының Сырдария және Шиелі аудандарының шекараларын кесіп өтуге дейін жетеді (66 және 5 нүктелер).
Осы жерден бассейннің шекарасы оңтүстік-батысқа бұрылады, жоғарыда аталған аудандарды бөлетін әкімшілік шекарамен жүреді, Сырдария ауданының аумағына өтеді, Сарыапан шатқалын кесіп өтеді, Сырдария мен Шиелі аудандарын бөлетін әкімшілік шекараға қайта оралады. Әрі қарай, су шаруашылығы бассейнінің шекарасы оңтүстік-батысқа қарай Телікөл шатқалына дейін барады және оңтүстік-шығысқа қарай Телікөл каналы арқылы Арал-Сырдария, Нұра-Сарысу және Шу-Талас бассейндерін бөлетін су шаруашылығы шекарасына бұрылады (6-нүкте).
Осыдан кейін бассейннің су шаруашылығы шекарасы Қаратау тауларының суайрығы бойынша өтеді және Ақсүмбе (Түркістан облысының Созақ ауданы) және Шолақ (Қызылорда облысының Шиелі ауданы) өзендерінің суайрығы ауданындағы 7-нүктеде жабылады.

Следуя из точки 7 в точку 8 граница, практически повторяет контур административной границы между Кызылординской и Туркестанкой областями, за исключением отдельного участка (у перевала Курдон граница бассейна переходит на хребет Каратау и у перевала Ран вновь возвращается на административную границу).
Практически не меняя своего направления, граница бассейна проходит по областной границе горд Туркестан и Созакского районов Туркестанкой области (по перевалам Бажы, Турлан) и доходит до точки 9, место схождения границ Байдибекского и Созакского районов (Туркестанкой область) и Сарысуского района (Жамбылская область).
Далее граница бассейновой инспекции проходит по территории Жамбылской области, между мелкими населенными пунктами Туркестан и Буденное, водоразделами рек Буркитты и Шабакты с одной стороны и Арыстанды и Шаян с другой стороны. До отметки 1260 граница идет по административной границе Туркестанкой и Жамбылской областей. Затем граница поворачивает на юго-восток с последующим поворотом на юго-запад, огибая междуречье Терис и Кошкарата (Жуалынский район) подходит к горам Боралдайтау, и вблизи высоты 1813 (точка 10) поворачивает на юго-восток.
От точки 10 до точки 11 граница проходит строго по административной границе, разделяющей Туркестанскую и Жамбылскую области.
Далее проходит по водоразделу гор Боралдайтау, огибает верховья реки Арыс, далее идет по административной границе разделяющей Туркестанскую и Жамбылскую области, подходит к государственной границе вблизи перевала Майдантал (точка 12).
Далее, южная граница Арало-Сырдарьинского бассейна проходит по государственной границе, разделяющей Республику Казахстан и Республику Узбекистан, и замыкается в точке 1 на побережье Аральского моря, южнее мыса Байкобекмурын.
Географические координаты поворотных точек Арало-Сырдарьинского бассейна
№ Точки
С.Ш. - градусы°
С.Ш. - мин.
В.Д. - градусы°
В.Д. - мин.
1
45°
34'
58°
36'
2
45°
57'
59°
2'
3
47°
50'
61°
56'
4
47°
11'
62°
57'
5
46°
10'
66°
54'
6
44°
54'
66°
52'
7
44°
21'
67°
28'
8
44°
1'
68°
3'
9
43°
26'
69°
25'
10
42°
41'
70°
23'
11
42°
26'
70°
40'
12
42°
19'
70°
51'
66
46°
10'
66°
52'
Приложение 2 к приказу
И.о. Председателя Комитета
водного хозяйства
Министерства водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 26 октября 2023 года № 1-НҚ
Положение о республиканском государственном учреждении "Балкаш-Алакольская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан"
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Балкаш-Алакольская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан" (далее - Инспекция) является территориальным органом Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан (далее - Комитет), в пределах своей компетенции осуществляющим реализационные и контрольные функции в области регулирования использования и охраны водного фонда, деятельность которого осуществляется и полномочия распространяются на территорию города Алматы, Алматинской области, Жетысуской области, частично Мойынкумский и Кордайский районы Жамбылской области, г.Балкаш, г.Приозерск, Актогайский и частично Каркаралинский и Шетский районы Карагандинской области, а также Урджарский и Аягозский районы Абайской области. Инспекция имеет отдел в области Жетысу.

7-ші нүктеден 8-ші нүктеге дейін шекара жеке учаскені қоспағанда, Қызылорда және Түркістан облыстары арасындағы әкімшілік шекараның контурын іс жүзінде қайталайды (Күрдон асуында бассейн шекарасы Қаратау жотасына өтеді және Ран асуында әкімшілік шекараға қайта оралады).
Өз бағытын іс жүзінде өзгертпей, бассейн шекарасы Түркістан қаласы және Созақ аудандарының (Бажы, Тұрлан асулары бойынша) облыстық шекарасы бойынша өтеді және 9-шы нүктеге, Бәйдібек және Созақ аудандарының (Түркістан облысы) және Сарысу ауданының (Жамбыл облысы) шекараларының жақындасу орнына жетеді.
Бұдан әрі бассейндік инспекцияның шекарасы Жамбыл облысының аумағы бойынша, Түркістан мен Буденный шағын елді мекендері, бір жағынан Бүркітті және Шабақты өзендерінің суайрықтары, екінші жағынан Арыстан мен Шаян арасында өтеді. 1260 белгісіне дейін шекара Түркістан мен Жамбыл облыстарының әкімшілік шекарасы бойынша өтеді. Содан кейін шекара оңтүстік-шығысқа қарай бұрылып, оңтүстік-батысқа қарай бұрылып, теріскей мен Қошқарата өзендерін айналып өтеді (Жуалы ауданы) Боралдайтау тауларына жақындайды және 1813 биіктікке жақын (10-нүкте) оңтүстік-шығысқа бұрылады.
10-шы нүктеден 11-ші нүктеге дейін шекара Түркістан және Жамбыл облыстарын бөлетін әкімшілік шекара бойынша қатаң өтеді.
Одан әрі Боралдайтау тауларының суайрығы бойымен өтеді, Арыс өзенінің жоғарғы ағысын айналып өтеді, одан әрі Түркістан және Жамбыл облыстарын бөлетін әкімшілік шекарамен өтеді, Майдантал асуы маңындағы мемлекеттік шекараға жақындайды (12-нүкте).
Әрі қарай, Арал-Сырдария бассейнінің оңтүстік шекарасы Қазақстан Республикасы мен Өзбекстан Республикасын бөлетін мемлекеттік шекарамен өтеді және Арал теңізінің жағалауында, Байкөбекмұрын мүйісінің оңтүстігінде 1-ші нүктеде жабылады.
Арал-Сырдария бассейнінің айналмалы нүктелердің географиялық координаттары
№ нүктелер
С.Ш. - градус°
С.Ш. - мин.
В.Д. - градус°
В.Д. - мин.
1
45°
34'
58°
36'
2
45°
57'
59°
2'
3
47°
50'
61°
56'
4
47°
11'
62°
57'
5
46°
10'
66°
54'
6
44°
54'
66°
52'
7
44°
21'
67°
28'
8
44°
1'
68°
3'
9
43°
26'
69°
25'
10
42°
41'
70°
23'
11
42°
26'
70°
40'
12
42°
19'
70°
51'
66
46°
10'
66°
52'
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрлігі
Су шаруашылығы комитеті
төрағасының м.а.
2023 жылғы ______
№ ___ бұйрығына
2-қосымша
"Қазақстан Республикасы Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Балқаш-Алакөл бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі
1. Жалпы ереже
1. "Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің Су ресурстары жөніндегі комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Балқаш-Алакөл бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Инспекция) Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің (бұдан әрі - Комитет) өз құзыреті шегінде су қорын пайдалануды реттеу мен қорғау саласында іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын аумақтық органы болып табылады, Алматы қаласының, Алматы облысының, Жетісу облысының аумағына, Жамбыл облысының ішінара Мойынқұм және Қордай аудандарына, Балқаш қаласы, Приозерск қаласы, Қарағанды облысының Ақтоғай және ішінара Қарқаралы және Шет аудандарына, сондай-ақ Абай облысының Үржар және Аягөз аудандары аумақтарына өкілдігі таратылады және қызметі жүзеге асырылады. Инспекцияның Жетысу облысында бөлімі бар.

22. Имущество, закрепленное за Инспекцией, относится к республиканской собственности.
23. Инспекция не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Инспекции
24. Реорганизация и упразднение Инспекции осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Положению о
республиканском
государственном учреждении
"Балхаш-Алакольской
бассейновая инспекция по
регулированию использования и
охране водных ресурсов
Комитета водного хозяйства
Министерства водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан"
Описание границ территориальных сфер деятельности Балкаш-Алакольской бассейновой инспекции по регулированию использования и охране водных ресурсов
Территория деятельности Инспекции объединяет, главным образом, территории области питания озера Балкаш и Алаколь-Сассыккольской системы озер. В административном плане она охватывает всю Алматинскую область, Жетысускую область, юго-восточную часть Карагандинской области и юго-западную часть Абайской области и северо-восточную часть Жамбылской области.
Южная граница Балкаш-Алакольского бассейна начинается от точки пересечения государственной линии разметки (Казахстан-Киргизия) с административной чертой, разделяющей Жамбылскую и Алматинскую области (точка 13) и идет на северо-запад по хребту Кастек, далее через междуречье Караконыс и Кастек, затем по хребту Жетижол доходит до высотной отметки 2405 (точка 14).
После чего граница водохозяйственного бассейна идет по территории Жамбылской области. От точки 14 граница продолжает идти по водоразделу в северо-западном направлении, пересекает грунтовую дорогу, обходит с северо-востока населенные пункты Сулутор, Улькен Сулутор Жамбылской области и доходит до населенного пункта Балашово. Пройдя через Кордайский перевал, граница продолжается по водоразделу гор Киндиктас, по водоразделу гор Айтау, доходит до населенного пункта Пикет № 3 (точка 15).
Далее граница продолжает идти по водоразделам гор Айтау и Майжарылган, мимо колодца Орынбай, по междуречью Сарыбастау и Каршигалы. После чего движется также в северо-западном направлении по водоразделу гор Жельтау, пересекает дорогу, ведущую к находящемуся поблизости, колодцу Актасты и доходит до горы Кызылтан (точка 16).
Затем, граница продолжает идти по горам Шокпаржал, пересекает дорогу возле колодца Тасбулак и в точке 62 пересекается с административной границей Карагандинской области.

22. Инспекцияға бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Инспекцияның өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетінше иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату
24. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация
министрлігі Су шаруашылығы
комитетінің Су ресурстарын
пайдалануды реттеу және қорғау
жөніндегі Балқаш-Алакөл бассейндік
инспекциясы" республикалық
мемлекеттік мекемесінің ережесіне
қосымша
Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Балқаш-Алакөл бассейндік инспекциясы қызметінің аумақтық салаларының шекараларын сипаттау
Инспекция қызметінің аумағы негізінен Балқаш көлі мен Алакөл-Сассықкөл көлдер жүйесінің қоректену облысының аумақтарын біріктіреді. Әкімшілік жағынан ол бүкіл Алматы облысын, Жетісу облысын, Қарағанды облысының оңтүстік-шығыс бөлігін және Абай облысының оңтүстік-батыс бөлігін және Жамбыл облысының солтүстік-шығыс бөлігін қамтиды.
Балқаш-Алакөл бассейнінің оңтүстік шекарасы Жамбыл және Алматы облыстарын бөлетін әкімшілік сызықпен мемлекеттік таңбалау сызығының (Қазақстан-Қырғызстан) қиылысу нүктесінен басталады (13- нүкте) және Қастек жотасы бойынша солтүстік-батысқа қарай, одан әрі Қараконыс және Қастек өзендері арқылы өтеді, содан кейін Жетіжол жотасы бойынша 2405 биіктік белгісіне (14- нүкте) жетеді.
Осыдан кейін су шаруашылығы бассейнінің шекарасы Жамбыл облысының аумағы арқылы өтеді. 14-ші нүктеден бастап шекара су алабы бойынша солтүстік-батыс бағытта жүруді жалғастырады, қара жолды кесіп өтеді, Жамбыл облысының Сұлутор, үлкен Сұлутор елді мекендерін солтүстік-шығыстан айналып өтіп, Балашово елді мекеніне жетеді. Қордай асуынан өткеннен кейін шекара Кіндіктас тауларының суайрығы бойынша, Айтау тауларының суайрығы бойынша жалғасады, № 3 Пикет елді мекеніне жетеді (15-нүкте).
Бұдан әрі шекара Айтау және Майжарылған тауларының суайрықтарымен, Орынбай құдығының жанынан, Сарыбастау мен Қаршығалы өзендерінің аралығымен жалғасады. Одан кейін Желтау тауларының суайрығы бойымен солтүстік-батыс бағытта жүріп, жақын маңдағы Ақтасты құдығына апаратын жолды кесіп өтіп, Қызылтан тауына дейін жетеді (16-нүкте).
Содан кейін шекара Шоқпаржал тауларымен жалғасады, Тасбұлақ құдығының жанындағы жолды кесіп өтеді және 62-ші нүктеде Қарағанды облысының әкімшілік шекарасымен қиылысады.

В дальнейшем граница бассейна меняет направление на север и проходит по территории Карагандинской области через высотную отметку 631 (гора Екитау) до отметки 664 (гора Карабас) (точка 17).
От точки 17 граница бассейна пролегает между урочищем Аксортопырак и Сайдамульды, проходит через высотные отметки 940 (гора Шауыпкельды) и 563 (бугор Кемер), родник Уйбулак (гора Шунак) и замыкается в точке 18 на отметке 955 (гора Ушкызыл).
Далее граница поворачивает на северо-запад и продолжает идти по водоразделу рек Сарыбулак и Шагажай с одной стороны и Мойынты с другой стороны, по горе Узынжал до отметки 1037 на горе Кызылтас (точка 19).
Резко повернув на восток линия границы бассейна огибает верховья истоков реки Мойынты, проходит через отметку 1133 (гора Ешкиольмес) и, гору Актас (севернее), пересекает железную дорогу Киик-Акадыр (между населенными пунктами Акшагыл и Босага) и у верховья истоков реки Шумек поворачивает на северо-восток. Затем проходя через отметку 839, далее между отметкой 930 на горе Котырсельтей и родником Сакаубулак, по междуречью истоков рек Караганды и Карабидайлык подходит к высотной отметке1053 (точка 20).
Отсюда граница идет на восток до горы Бесшокы (1110 м), затем поворачивает на юго-восток к высотной отметке 1058, далее продолжает свое направление по южной части горы Кара Тоганбай до отметки 1140, разделяющей административные границы Шетского и Актогайского районов Карагандинской области. Начиная с междуречья истоков рек Шерубайнура, Бидайык, Карасай и верховья реки Токрау, а также проходя вблизи отметки 1138 на горе Кызылтас, линия границы уходит на северо-восток до точки 21 (отметка 1208 гора Соран).
Отсюда граница поворачивает на юго-восток, пересекает районную границу между Актогайским и Каракаралинским районами Карагандинской области, проходит севернее истоков рек Токырау и Караменды, огибает с юга истоки рек Коктал, поворачивает на северо-восток и подходит к горе Акбиик с отметкой 1268 м (точка 22).
От данной отметки линия бассейна продолжает двигаться по водоразделу на северо-восток, между такими реками как Талды с севера и Данбулак, Актайлак с юга, продлеваясь до точки 28, местом схождения территории трех бассейновых инспекции: Балкаш - Алакольского, Нура - Сарысуского и Иртышского.
От которой поворачивает на восток, проходит южнее населенного пункта Бельдетас, и идет по водоразделу между притоками реки Акжарык с севера и Шакабай, Каражан и Курозек с юга. Далее пересекает границу Абайской области вблизи истоков реки Кызылащи, огибает с севера притоки реки Сарыозек, идет на юг, в точке 23 близко подходит к истоку реки Ащысу.

Алдағы уақытта бассейннің шекарасы бағытты солтүстікке өзгертеді және Қарағанды облысының аумағы бойынша 631 (Екітау тауы) биіктік белгісі арқылы 664 (Қарабас тауы) белгісіне дейін өтеді (17-нүкте).
17-ші нүктеден бастап бассейннің шекарасы ақсортопырақ пен Сайдамульды шатқалы арасында өтеді, 940 (Шауыпкелді тауы) және 563 (Кемер бугоры), Ұйбұлақ бұлағы (Шұнақ тауы) биіктік белгілері арқылы өтеді және 955 (Үшқызыл тауы) белгісінің 18-ші нүктесінде жабылады.
Одан әрі шекара солтүстік-батысқа бұрылып, бір жағынан Сарыбұлақ және Шагажай өзендерінің суайрығымен, екінші жағынан Мойынты өзендерімен, Ұзынжал тауымен Қызылтас тауындағы 1037 белгісіне дейін (19-нүкте) жалғасады.
Күрт шығысқа бұрылып, бассейн шекарасының сызығы Мойынты өзенінің бастауларының жоғарғы ағысын айналып өтіп, 1133 белгісін (Ешкіөлмес тауы) және Ақтас тауын (солтүстікке қарай) кесіп өтіп, Киік-Ақадыр темір жолын (Ақшағыл және босаға елді мекендерінің арасында) кесіп өтеді және Шүмек өзенінің бастауларының жоғарғы ағысында солтүстік-шығысқа бұрылады. Содан кейін 839 белгісі арқылы, одан әрі Қотырсельтей тауы мен Сақаубұлақ бұлағы арасындағы 930 белгісі арасында, Қарағанды және Қарабидайық өзендерінің бастауларының қиылысы бойымен 1053 биіктік белгісіне жақындайды (20-нүкте).
Осы жерден шекара шығысқа қарай Бесшоқы тауына дейін (1110 м) өтеді, содан кейін оңтүстік-шығысқа қарай 1058 биіктік белгісіне бұрылады, бұдан әрі Қара Тоғанбай тауының оңтүстік бөлігі бойынша Қарағанды облысының Шет және Ақтоғай аудандарының әкімшілік шекараларын бөлетін 1140 белгісіне дейін өз бағытын жалғастырады. Шерубайнұра, Бидайық, Қарасай өзендерінің бастаулары мен Тоқырау өзенінің жоғарғы ағысындағы өзендер аралығынан бастап, сондай-ақ Қызылтас тауындағы 1138 белгісіне жақын өтіп, шекара сызығы солтүстік-шығысқа қарай 21-ші нүктеге дейін (1208 - белгі Соран тауы) өтеді.
Осы жерден шекара оңтүстік-шығысқа бұрылады, Қарағанды облысының Ақтоғай және Қарақаралы аудандары арасындағы аудандық шекараны кесіп өтеді, Тоқырау және Қараменді өзендерінің бастауларынан солтүстікке қарай өтеді, Көктал өзендерінің бастауларын оңтүстіктен орайды, солтүстік-шығысқа бұрылады және 1268 м белгісі бар Ақбиік тауына жақындайды (22-нүкте).
Осы белгіден бассейн сызығы солтүстік-шығысқа қарай суайрық бойымен, солтүстіктен Талды және оңтүстіктен Данбұлақ, Ақтайлақ сияқты өзендердің арасында, 28-ші нүктеге дейін созылып, үш бассейндік инспекция аумағының: Балқаш-Алакөл, Нұра-Сарысу және Ертіс аумақтарының түйісетін жерімен жылжуын жалғастыруда.
Одан шығысқа қарай Белдетас елді мекенінен оңтүстікке қарай өтеді және солтүстіктен Ақжарық өзенінің салалары мен оңтүстіктен Шақабай, Қаражан және Құрөзек арасындағы суайрық бойымен өтеді. Әрі қарай Абай облысының шекарасын Қызылашы өзенінің бастауына жақын кесіп өтеді, солтүстіктен Сарыөзек өзенінің салаларын айналып өтеді, оңтүстікке қарай жүреді, 23-ші нүктеде Ащысу өзенінің бастауына жақын келеді.

Далее, граница поворачивает на восток, и проходит севернее озера Барлыкак, затем подходит с юга к озеру Актобеколь вблизи пересечения границ Семипалатинской г.а., Аягозского, Абайского районов Абайской области. После чего идет на юго-восток по территории Абайского района, огибает с юга истоки реки Шаган, далее поворачивает на северо-восток, проходит через отметку1052 м, поворачивает на юго-восток и продолжается вдоль хребта Шынгыстау. На данном участке линия границы проходит по водоразделам истоков бассейнов рек Шаган, Караулозек, Такыр, Мукыр, Кундызды, Кос и Ащысу с одной стороны и бассейнов рек Баканас, Коксала, Аягоз, Тансык, Ай и Каракол. Линия бассейна пересекает границу Абайско-Аягозского района, западнее горы Жумак, проходит по междуречью поворачивает на юг и протягивается до горы Кособа с отметкой 1304 метра (точка 24).
От данной отметки граница сначала двигается в восточном направлении, затем заворачивает на юг, пройдя между реками Калгутты и Корымбай, далее меняет свое направление на юго-восток, протягиваясь вдоль реки Калгутты и населенных пунктов Калгуты и Доненбай. Дойдя до отметки 910 метров над уровнем моря, заворачивает на северо-восток, пересекает железную дорогу Аягоз-Жарма, тянется между поселком Аккиле, рекой Калгутты и Мамырсу, двигается вблизи населенного пункта Топар. Пересекает границу Жарминского и Аягозского районов не далеко от отметки 961 м, двигаясь севернее реки Куп, проходит в междуречье Куп и Арбалы, заворачивает на юг, вновь пересекает границу, разделяющую Жарминский и Аягозский районы, и доходит до горы Кайракты с отметкой 1033 метра (точка 25).
Двигаясь на юго-восток, граница проходит вблизи реки Киндикты. Граница водохозяйственного бассейна, переходя из Аягозского в Тарбагатайский район, сворачивает на юг, находясь между реками Умбет и Балтатарак, пересекает отметку 1189, в междуречье Бугаза – Еспе граница переходит из Тарбагатайского в Аягозский район, проходит между реками Барлы и Бугаз. Двигается параллельно реке Барлы и в месте, где происходит сопряжение реки с Аягозско-Тарбагатайской границей, линия отметки водохозяйственного бассейна поворачивает на юг и оказывается в Тарбагатайском районе. Двигаясь восточнее реки Жинешке, меняет направление на восток, в сторону горы Жельдыкара с отметкой 1804, в данном местоположении граница сворачивает на юго-запад, протягивается до горы Окпекты с отметкой 2028 метров выше уровня моря (точка 26).
Затем пересекает административную границу Тарбагатайско-Уржарского районов, двигаясь вдоль реки Аягоз, огибает перевал Тикжолдынасуы, и двигаясь вдоль границы переходит в Тарбагатайский район. На перевале Кызасу с отметкой 2214 м идет по границе вышеуказанных районов, переходя на хребет Тарбагатайских гор, и продлевается до государственной границы, разделяющей Республику Казахстан и Китайскую Народную Республику (точка 27) и протягивается по данной границе и замыкается в точке 13 у хребта Кастек.

Әрі қарай, шекара шығысқа бұрылып, Барлықақ көлінің солтүстігінен өтеді, содан кейін оңтүстіктен Ақтөбекөл көліне Абай облысының Семей қаласы, Аягөз, Абай аудандарының шекараларының қиылысына жақын келеді. Одан кейін Абай ауданының аумағы бойынша оңтүстік-шығысқа қарай жүріп, оңтүстіктен Шаған өзенінің бастауын айналып өтеді, одан әрі солтүстік-шығысқа бұрылады, 1052 м белгіден өтіп, оңтүстік-шығысқа бұрылады және Шыңғыстау жотасының бойымен жалғасады. Бұл учаскеде шекара сызығы бір жағынан Шаған, Қарауылөзек, Тақыр, Мұқыр, Құндызды, қос және Ащысу өзендерінің бассейндері мен Бақанас, Көксала, Аягөз, таңсық, Ай және Қаракөл өзендерінің бассейндерінің суайрықтары арқылы өтеді. Бассейн сызығы Абай-Аягөз ауданының шекарасын, жұмақ тауының батысын кесіп өтеді, өзенаралық бойымен оңтүстікке бұрылып, 1304 метр белгісі бар Қособа тауына дейін созылады (24-нүкте).
Осы белгіден бастап шекара алдымен шығыс бағытта қозғалады, содан кейін оңтүстікке қарай оралып, Қалғұты мен Қорымбай өзендерінің арасынан өтіп, одан әрі өз бағытын оңтүстік-шығысқа қарай өзгертеді, Қалғұты өзені мен Қалғұты мен Дөненбай елді мекендерінің бойымен созылады. Теңіз деңгейінен 910 метр биіктікке жетіп, солтүстік-шығысқа қарай орап, Аягөз-Жарма темір жолын кесіп өтеді, Ақкөл кенті, Қалғұты өзені мен Мамырсу арасында созылып, Топар елді мекеніне жақын қозғалады. Жарма және Аягөз аудандарының шекарасын 961 м белгіден алыс емес кесіп өтеді, Құп өзенінен солтүстікке қарай жылжиды, Құп және Арбалы өзендерінің аралығынан өтеді, оңтүстікке оралады, жарма және Аягөз аудандарын бөлетін шекараны қайтадан кесіп өтеді және 1033 метр белгісі бар Қайрақты тауына жетеді (25-нүкте).
Оңтүстік-шығысқа қарай жылжып, Шекара Кіндікті өзенінің маңынан өтеді. Су шаруашылығы бассейнінің шекарасы Аягөз ауданынан Тарбағатай ауданына өтіп, оңтүстікке қарай бұрылып, Үмбет және Балтатарақ өзендерінің арасында орналасады, 1189 белгісін кесіп өтеді, Бұғаз – Еспе өзендерінің арасындағы шекара Тарбағатай ауданынан Аягөз ауданына өтеді, Барлы мен Бұғаз өзендерінің арасынан өтеді. Ол Барлы өзеніне параллель және өзен Аягөз-Тарбағатай шекарасымен түйісетін жерде қозғалады, су шаруашылығы бассейнінің белгі сызығы оңтүстікке бұрылып, Тарбағатай ауданында болады. Жіңішке өзенінен шығысқа қарай жылжи отырып, 1804 белгісі бар Желдіқара тауына қарай бағытын өзгертеді, бұл жерде шекара оңтүстік-батысқа қарай бұрылады, теңіз деңгейінен 2028 метр жоғары белгісі бар Өкпекті тауына дейін созылады (26-нүкте).
Содан кейін Тарбағатай-Үржар аудандарының әкімшілік шекарасын кесіп өтіп, Аягөз өзенінің бойымен жүріп, Тікжолдынасу асуын айналып өтіп, шекара бойымен жүріп Тарбағатай ауданына өтеді. Қызасу асуында 2214 м белгісі бар жоғарыда аталған аудандардың шекарасымен жүріп, Тарбағатай тауларының жотасына өтіп, Қазақстан Республикасы мен Қытай Халық Республикасын бөлетін мемлекеттік шекараға дейін ұзартылады (27-ші нүкте) және осы шекара бойымен созылып, Қастек жотасының жанындағы 13-ші нүктеде жабылады.

На участке от точки 27 до точки 13 восточная часть бассейна до пика Хан-Тенгри проходит строго по государственной границе Республики Казахстан и Китайской народной Республики и далее на юге совпадает с государственной границей Республика Казахстан и Республика Кыргызстан.
Географические координаты поворотных точек Балкаш-Алакольского бассейна
№ Точки
С.Ш. - градусы°
С.Ш. - мин.
В.Д. - градусы°
В.Д. - мин.
13
42°
56'
75°
49'
14
43°
15'
75°
16
15
44°
11'
74°
7'
16
45°
47'
72°
37'
17
46°
35'
72°
33'
18
47°
24'
72°
47'
19
47°
50'
72°
31'
20
48°
30'
73°
41'
21
48°
54'
74°
39'
22
48°
48'
75°
42'
23
48°
53'
77°
25'
24
48°
14'
79°
39'
25
48°
21'
81°
8'
26
47°
32'
81°
40'
27
47°
12'
83°
1'
28
49°
1'
76°
9'
62
45°
59'
72°
28'
Приложение 3 к приказу
И.о. Председателя Комитета
водного хозяйства
Министерства водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 26 октября 2023 года № 1-НҚ
Положение о республиканском государственном учреждении "Ертисская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан"
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Ертисская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан" (далее - Инспекция) является территориальным органом Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан (далее - Комитет), в пределах своей компетенции осуществляющим реализационные и контрольные функции в области регулирования использования и охраны водного фонда. Инспекция имеет отделы в Павлодарской и Восточно-Казахстанской областях.
2. Инспекция осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
Описание границ территориальных сфер деятельности Инспекции представлено в приложении к настоящему Положению.
3. Инспекция является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, счета в органах казначейства.
4. Инспекция вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Инспекция имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.

27-ші нүктеден 13-ші нүктеге дейінгі учаскеде бассейннің шығыс бөлігі Хан Тәңірі шыңына дейін Қазақстан Республикасы мен Қытай Халық Республикасының мемлекеттік шекарасы бойынша қатаң өтеді және одан әрі оңтүстікте Қазақстан Республикасы мен Қырғызстан Республикасы мемлекеттік шекарасымен тұспа-тұс келеді.
Балқаш-Алакөл бассейні айналмалы нүктелердің географиялық координаттары
№ нүктелер
С.Ш. - градус°
С.Ш. - мин.
В.Д. - градус°
В.Д. - мин.
13
42°
56'
75°
49'
14
43°
15'
75°
16
15
44°
11'
74°
7'
16
45°
47'
72°
37'
17
46°
35'
72°
33'
18
47°
24'
72°
47'
19
47°
50'
72°
31'
20
48°
30'
73°
41'
21
48°
54'
74°
39'
22
48°
48'
75°
42'
23
48°
53'
77°
25'
24
48°
14'
79°
39'
25
48°
21'
81°
8'
26
47°
32'
81°
40'
27
47°
12'
83°
1'
28
49°
1'
76°
9'
62
45°
59'
72°
28'
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрлігі
Су шаруашылығы комитеті
төрағасының м.а.
2023 жылғы ______
№ ___ бұйрығына
3-қосымша
"Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Ертіс бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі
1. Жалпы ереже
1. "Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Ертіс бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Инспекция) Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің (бұдан әрі - Комитет) аумақтық органы, су қорын пайдалану мен қорғауды реттеу саласында іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын өз құзыретіне жатады. Инспекцияның Павлодар және Шығыс Қазақстан облыстарында бөлімдері бар.
2. Инспекция өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
Инспекция қызметінің аумақтық салаларының шекараларының сипаттамасы осы Ережеге қосымшада берілген.
3. Инспекция мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Инспекция азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Инспекция, егер оған заңнамаға сәйкес уәкілеттік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.

5) ведение государственного учета, государственного водного кадастра и государственного мониторинга водных объектов по бассейнам совместно с уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды, уполномоченным органом по изучению недр;
6) осуществляет согласование предпроектной документации, проектов строительства и реконструкции предприятий и других сооружений, влияющих на состояние вод; документов о проведении строительных, дноуглубительных, взрывных работ по добыче полезных ископаемых, водных растений, прокладке кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, рубке леса, а также буровых, сельскохозяйственных и других работ на водных объектах, водоохранных полосах и зонах; планов мероприятий водопользователей по сохранению, улучшению состояния водных объектов;
7) осуществляет согласование предложений по определению мест строительства предприятий и других сооружений, влияющих на состояние вод;
8) осуществляет согласование планов местных исполнительных органов областей (городов республиканского значения, столицы) по рациональному использованию водных объектов соответствующего бассейна;
9) участвует в работах по ликвидации последствий, возникших в результате наступления чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
10) определяет лимиты водопользования в разрезе водопользователей и по соответствующему бассейну;
11) участвует в конкурсе по предоставлению водных объектов в обособленное или совместное пользование;
12) согласовывает схемы комплексного использования и охраны вод соответствующего бассейна, правил эксплуатации водных объектов и водохозяйственных сооружений;
13) участвует в разработке водохозяйственных балансов по соответствующему бассейну;
14) согласовывает предложения о предоставлении водных объектов в обособленное и совместное пользование и условий водопользования в них;
15) информирует население о проводимой работе по рациональному использованию и охране водного фонда, о принимаемых мерах по улучшению состояния и качества вод;
16) взаимодействует с местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы) и другими заинтересованными государственными органами по вопросам использования и охраны водного фонда, водоснабжения и водоотведения;
17) проводит работы по просвещению и воспитанию населения в деле рационального использования и охраны водного фонда;
18) пломбирует и производит снятие приборов учета вод, устанавливаемых на сооружениях или устройствах по забору или сбросу вод физическими и юридическими лицами, осуществляющими право специального водопользования;

5) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп бассейндер бойынша су объектілерінің мемлекеттік есебін, мемлекеттік су кадастрын және мемлекеттік мониторингін жүргізу;
6) жобалау алдындағы құжаттаманы, судың жай-күйіне әсер ететін кәсіпорындар мен басқа да құрылыстарды салу және реконструкциялау жобаларын; пайдалы қазбаларды, су өсімдіктерін өндіру бойынша құрылыс, түбін тереңдету, жару жұмыстарын жүргізу, кәбілдерді, құбырларды және басқа да коммуникацияларды төсеу, орман кесу, сондай-ақ су объектілерінде бұрғылау, ауыл шаруашылығы және басқа да жұмыстарды жүргізу туралы құжаттарды келісуді жүзеге асырады, су қорғау белдеулері мен аймақтарында; су пайдаланушылардың су объектілерін сақтау, олардың жай-күйін жақсарту жөніндегі іс-шаралар жоспарлары;
7) судың жай-күйіне әсер ететін кәсіпорындар мен басқа да құрылыстардың құрылыс орындарын айқындау жөніндегі ұсыныстарды келісуді жүзеге асырады;
8) тиісті бассейннің су объектілерін ұтымды пайдалану жөніндегі облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдарының жоспарларын келісуді жүзеге асырады;
9) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың туындауы нәтижесінде туындаған салдарларды жою жөніндегі жұмыстарға қатысады;
10) су пайдаланушылар бөлінісінде және тиісті бассейн бойынша су пайдалану лимиттерін айқындайды;
11) су объектілерін оқшауланған немесе бірлесіп пайдалануға беру жөніндегі конкурсқа қатысады;
12) тиісті бассейн суларын кешенді пайдалану және қорғау схемаларын, су объектілері мен су шаруашылығы құрылыстарын пайдалану қағидаларын келіседі;
13) тиісті бассейн бойынша су шаруашылығы теңгерімдерін әзірлеуге қатысады;
14) су объектілерін оқшауланған және бірлесіп пайдалануға беру туралы ұсыныстарды және олардағы су пайдалану шарттарын келіседі;
15) су қорын ұтымды пайдалану және қорғау бойынша жүргізіліп жатқан жұмыстар туралы, судың жай-күйі мен сапасын жақсарту жөнінде қабылданып жатқан шаралар туралы халықты хабардар етеді;
16) су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау және су бұру мәселелері бойынша облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарымен және басқа да мүдделі мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасайды;
17) су қорын ұтымды пайдалану және қорғау ісінде халықты ағарту және тәрбиелеу жөніндегі жұмыстарды жүргізеді;
18) арнайы су пайдалану құқығын жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың су алу немесе ағызу жөніндегі құрылыстарда немесе құрылғыларда орнатылатын суды есепке алу аспаптарын пломбалайды және алып тастауды жүргізеді;

Южная граница Ертисского бассейна начинается от государственной границы, разделяющей Республику Казахстан и Китайскую Народную Республику (точка 27), продвигается по хребту Тарбагатайских гор и административной границе Аксуатского - Уржарского районов (за исключением участков - близ перевала Киши Сырганак и на перевале Кызасу с отметкой 2214 м идет незначительная врезка на территорию Уржарского района). От перевала Кызасу граница продолжает двигаться в северо-западном направлении по границе вышеуказанных районов, далее поворачивает на юго-запад (на территорию Уржарского района), идет по междуречью Базар и Киши Уржар, огибает перевал Тикжолдынасуы и верховья реки Базар и двигаясь на север возвращается в Аксуатский район. До точки 26 (отметка 2328 гора Окпекты), района пересечения Аягузского и Аксуатского районов незначительная часть границы бассейна проходит по территории Аксуатского района и протягивается вдоль реки Аягоз.
От горы Окпекты (точка 26), граница проходит между реками Кишкинебугаз и Жинишке, двигаясь на северо-восток по территории Аксуатского района, протягивается до горы Жельдыкара с наивысшей отметкой 1804 метра, потом заворачивает на запад, разделяя Орта Бугаз и Жинишке. Проходя по междуречью Орта Бугаз и Жинишке, линия бассейна вновь меняет направление на север, протягиваясь до места сопряжения устья реки Борлы и черты Аягозско-Аксуатского районов. После чего граница бассейна уходит на северо-запад вдоль реки Борлы (территория Аягузского района), западнее отметки 1503меняет направление, на северо-восток, продлеваясь до междуречья Еспе – Бугаз.
Далее граница заходит на территорию Аксуатского района, проходит чуть западнее возвышенности с отметкой 1189, по водоразделам рек Балта-Тарак и Еспе с одной стороны и Умбет и Киндикты с другой стороны. У горы Сагымжал (отметка 1212) сворачивает на северо-запад и двигаясь по территории Аягузского района идет к истоку реки Кокпекты в районе горы Кайракты с отметкой 1033 (точка 25).
От точки 25 граница делает незначительный изгиб, сначала сворачивая на север, затем продлеваясь в юго-западном направлении, идет вдоль реки Куп по территории Жарминского района до отметки 961. От данной отметки линия бассейна переходит из Жарминского в Аягозский район, пересекает железную и автомагистральную дорогу, двигаясь южнее населенных пунктов Аккилет, Доненбай, Калгуты, между реками Калгутты и Айгыз заворачивает на север к хребту Акшатау. Далее поворачивает на запад до точки 24, достигая горы Кособа с наивысшей отметкой 1304 метра.

Ертіс бассейнінің оңтүстік шекарасы Қазақстан Республикасы мен Қытай Халық Республикасын бөлетін мемлекеттік шекарадан басталады (27-нүкте), Тарбағатай тауларының жотасы және Ақсуат - Үржар аудандарының әкімшілік шекарасы бойынша ілгерілейді (Кіші Сырғанақ асуы маңындағы және 2214 м белгісі бар Қызасу асуындағы учаскелерді қоспағанда, Үржар ауданының аумағына елеусіз кіреберіс өтеді). Қызасу асуынан шекара жоғарыда аталған аудандардың шекарасы бойынша солтүстік-батыс бағытта қозғалуды жалғастырады, одан әрі оңтүстік-батысқа (Үржар ауданының аумағына) бұрылады, базар мен Кіші Үржар өзендері аралығымен өтеді, Тікжолдынасу асуы мен Базар өзенінің жоғарғы ағысын айналып өтіп, солтүстікке қарай Ақсуат ауданына оралады. 26-шы нүктеге дейін (2328-белгі Өкпекті тауы), Аягөз және Ақсуат аудандарының қиылысы ауданына дейін бассейн шекарасының елеусіз бөлігі Ақсуат ауданының аумағы арқылы өтеді және Аягөз өзенінің бойымен созылады.
Өкпекті тауынан (26-нүкте) шекара Ақсуат ауданының аумағы бойынша солтүстік-шығысқа қарай жылжып, Кішкене Бұғаз және Жіңішке өзендерінің арасынан өтеді, Желдіқара тауына дейін 1804 метр ең жоғары белгімен созылады, содан кейін батысқа қарай орап, Орта Бұғаз бен Жіңішкені бөледі. Орта Бұғаз және Жіңішке өзендерінің арасынан өтіп бара жатып, бассейн сызығы Борлы өзенінің сағасы мен Аягөз-Ақсуат аудандарының сызықтары түйіскен жерге дейін созылып, солтүстікке қарай бағытын өзгертеді. Осыдан кейін бассейннің шекарасы Борлы өзенінің бойымен солтүстік-батысқа қарай (Аягөз ауданының аумағы), 1503 белгісінің батысында Еспе-Бұғаз өзені аралығына дейін созылып, солтүстік-шығысқа қарай бағыт алады.
Одан әрі шекара Ақсуат ауданының аумағына енеді, 1189 белгісі бар биіктіктен сәл батысқа қарай, бір жағынан Балта-Тарақ және Еспе өзендерінің суайрықтары, екінші жағынан Үмбет пен Кіндікті бойлай өтеді. Сағымжал тауының жанында (1212-белгі) солтүстік-батысқа бұрылып, Аягөз ауданының аумағы бойынша жүріп, Қайрақты тауының ауданындағы Көкпекті өзенінің басына қарай 1033 (25-нүкте) белгісімен өтеді.
25-ші нүктеден бастап шекара сәл иілу жасайды, алдымен солтүстікке бұрылады, содан кейін оңтүстік-батыс бағытта созылып, Құп өзенінің бойымен Жарма ауданының аумағы арқылы 961 белгісіне дейін созылады. Осы белгіден бассейн сызығы Жарма ауданынан Аягөз ауданына өтеді, Ақкілет, Дөненбай, Қалғұты елді мекендерінен оңтүстікке қарай жылжи отырып, темір және автомагистральді жолды кесіп өтеді, Қалғұты және Айғыз өзендерінің арасын солтүстікке қарай Ақшатау жотасына орайды. Содан кейін ол батысқа қарай 24-ші нүктеге бұрылып, Кособа тауына жетеді, ең жоғары белгісі 1304 метр.

Следуя дальше, по хребту Акшатау, между водоразделами рек Шет, Сарыозек, Кос, Кундызды, Мукыр и Такыр (северная часть) и Коксала, Балкыбек, Байкошкар (южная часть) граница водохозяйственного бассейна двигается на северо-запад к водоразделу гор Шынгыстау сначала по территории Аягузского района и на отметке 1119. Жумак заходит на территорию Абайского района. Дальнейшее движение границы по хребту Шынгыстау на северо-запад проходит севернее горы Кызылоба (отметка 1064), по междуречью Караулозек, Карлыбулак и верховья реки Баканас. Затем линия бассейна, начиная от истока реки Шаткалан (приток реки Байкошкар) идет в юго-западном направлении, проходит через отметку 1052. В верховье реки Шаган граница бассейна сворачивает на северо-запад, проходит вблизи озера Актабеколь (южнее) и недоходя отметки 973 на горе Акшокы сворачивает на северо-запад на территорию административного подчинения акимату города Семей. Далее линия границы пролегает севернее районной границы между Аягузским районом и территорией административного подчинения акимату города Семей и в районе озера Барлыкак сворачивает на юго-запад до отметки 893, далее меняет направление на запад и близ населенного пункта Мейизек доходит до точки 23.
От точки 23 граница движется в северо-западном направлении, параллельно реки Курозек. У истока данной реки линия Инспекции сворачивает на юго-запад, двигаясь вдоль автодороги, осуществляет переход из области Абай в Карагандинскую область и уходит южнее зимовки Ушкын, Косай, а также населенного пункта Бельдеутас. Далее линия границы доходит до точки 28, разделяющей территорию зоны деятельности трех бассейновых инспекций: Нура-Сарысуской, Балкаш-Алакольской и Ертисской БИ.
Направляясь на север, черта бассейна пересекает горы Кент, проходит по междуречью Кадыр и Акжарык, по горе Актау (1175 м) и в точке 29 достигает горы Бакты.
От которой, двигаясь на северо-запад, проходит западнее населенного пункта Айнабулак, дважды пересекает автомагистраль и находится между реками Бала Тундик и Талды, продолжая движение вдоль реки Тоурылозен, достигает Карагандинско-Павлодарской границы, близ истока Карасу (точка 30).
Двигаясь в юго-западном направлении, линия проходит близ реки Кыргын и высотной отметки 749, продлеваясь, достигает гор Айыр и достигает отметки 793 м на горе Огизтобе (точка 31).
Линия бассейна, двигаясь на север, переходит на территорию Павлодарской области, затем достигнув населенного пункта Ески Жайма (нежил.) направляется на запад, вновь пересекая границу и вступая на территорию Карагандинской области. Начиная с высотной отметки 1049, граница проходит в западном направлении южнее мелких озер, по территории Бухар-Жырауского района, разделяя водосборную площадь рек Жартас и Аккора и к приближению к точке 32 у с. Акжар резко меняет свое направление на северо-восток.

Одан әрі Ақшатау жотасы бойынша, Шет, Сарыөзек, Қос, Құндызды, Мұқыр және Тақыр (солтүстік бөлігі) және Көксала, Балқыбек, Байқошқар (оңтүстік бөлігі) өзендерінің суайрықтары арасында су шаруашылығы бассейнінің шекарасы солтүстік-батысқа қарай Шыңғыстау тауларының суайрығына қарай алдымен Аягөз ауданының аумағы бойынша және 1119-белгіде жылжиды. Жұмақ Абай ауданының аумағына кіреді. Шекараның одан әрі қозғалысы Шыңғыстау жотасы бойынша солтүстік-батысқа қарай Қызылоба тауының солтүстігінен (1064 белгі), Қарауылөзек, Қарлыбұлақ өзендері мен Бақанас өзенінің жоғарғы ағысы арқылы өтеді. Содан кейін Шатқалан өзенінің бастауынан (Байқошқар өзенінің саласы) басталатын бассейн сызығы оңтүстік-батыс бағытта 1052 белгісі арқылы өтеді. Шаған өзенінің жоғарғы ағысында бассейннің шекарасы солтүстік-батысқа қарай бұрылады, Ақтабекөл көлінің маңынан (оңтүстікке қарай) өтеді және Ақшоқы тауындағы 973 белгісіне жетпей Семей қаласы әкімдігінің әкімшілік бағынысындағы аумаққа солтүстік-батысқа бұрылады. Бұдан әрі шекара сызығы Аягөз ауданы мен Семей қаласының әкімдігіне әкімшілік бағынатын аумақ арасындағы аудандық шекараның солтүстігінде және Барлыкак көлі ауданында оңтүстік-батысқа қарай 893 белгіге дейін бұрылады, одан әрі батысқа қарай бағытты өзгертеді және Мейізек елді мекенінің маңында 23-ші нүктеге жетеді.
23-ші нүктеден бастап шекара Құрөзек өзеніне параллель солтүстік-батыс бағытта қозғалады. Осы өзеннің бастауында Инспекция желісі оңтүстік-батысқа бұрылып, автожол бойымен жүріп, Абай облысынан Қарағанды облысына көшуді жүзеге асырады және Үшқын, Қосай қыстағының оңтүстігіне, сондай-ақ Белдеутас елді мекеніне өтеді. Бұдан әрі шекара сызығы үш бассейндік инспекцияның: Нұра-Сарысу, Балқаш-Алакөл және Ертіс БИ қызмет аймағының аумағын бөлетін 28-ші нүктеге жетеді.
Солтүстікке қарай бассейн сызығы кент тауларын кесіп өтіп, Қадыр мен Ақжарық өзендері арқылы, Ақтау тауы арқылы өтеді (1175 м) және 29-шы нүктеде Бақты тауына жетеді.
Одан солтүстік-батысқа қарай жүріп Айнабұлақ елді мекенінен батысқа қарай өтеді, автомагистральді екі рет кесіп өтеді және бала Түндік пен Талдықорған өзендерінің арасында орналасқан, Төрелөзен өзені бойымен қозғалысын жалғастыра отырып, Қарағанды-Павлодар шекарасына, Қарасу көзіне жақын (30-нүкте) жетеді.
Оңтүстік-батыс бағытта жүріп, сызық қырғын өзеніне және 749 биіктік белгісіне жақын өтіп, Айыр тауларына жетіп, Оғызтөбе Тауында 793 м белгісіне жетеді (31-нүкте).
Бассейн желісі солтүстікке қарай жылжып, Павлодар облысының аумағына өтеді, содан кейін Ескіжайма елді мекеніне жетеді, шекараны қайтадан кесіп өтіп, Қарағанды облысының аумағына кіріп, батысқа қарай бет алады. 1049 биіктік белгісінен бастап шекара таяз көлдердің оңтүстігінен батыс бағытта, Бұқар Жырау ауданының аумағы арқылы өтіп, Жартас және Аққора өзендерінің су жинау алаңын бөліп, Ақжар ауылының 32-ші нүктесіне жақындағанда солтүстік-шығысқа қарай бағытын күрт өзгертеді.

От населенного пункта Акжар (точка 32) граница проходит по междуречью Шантимес и Жартас, потянувшись далее, достигает отметок 776 и 658 м. Затем поворачивает на северо-восток, в районе пос. Караащи пересекает областную границу Карагандинской и Павлодарской областей, доходя до отметки 584 м., вновь меняет направление на северо-запад по территории Баян-Аулского района Павлодарской области. Граница бассейна располагается южнее отметки 621 м и севернее 578 м, проходит юго-западнее водохранилища Гидроузла № 8 и западнее Гидроузла №7 канала им. К.Сатпаева, затем пересекает населенный пункт Коктобе и вступает на административную линию Карагандинско - Павлодарской областей (точка 33) и продолжается до точки 34.
От данной точки разметка бассейна двигается на юго-запад до горы Сарыбулак (точка 35).
В дальнейшем линия опять заходит на территорию Карагандинской области (Осакаровский район), идет на запад до высотной отметки 580, далее меняя направление на юго-запад, через населенный пункт Кутумсык, западнее озера Караколь (точка 36). Также эта точка является местом разделения зоны деятельности трех бассейновых инспекций: Нура-Сарысуской, Ертисской и Есильской.
Направляясь на северо-запад, граница бассейна пересекает автомагистраль, огибает верховья реки Каргалы и достигает линии разметки Акмолинской и Карагандинской областей (точка 37).
Огибая населенный пункт Белоярка (Аршалинский район Акмолинской области), двигаясь вдоль гор Ерейментау и близ кордона Белодымской дачи (Осакаровский район Карагандинской области), разделяя водораздел верховий рек Оленты, Моилды и Селеты, граница доходит до горы Суйкимбай, с отметкой 705 м (точка 38).
Далее черта бассейна поворачивает на северо-запад до пересечения населенного пункта городского типа Ерейментау Акмолинской области, двигается северо-восточнее озер Улкен Шарыкты и Ащыколь до горы Коянды, высота которой составляет 431 м (точка 39).
От данной точки, линия бассейна направляется на северо-восток, южнее озер Санкасы и Майсор, по междуречью рек Танеке и Катпа к границе Павлодарско-Акмолинской областей (точка 40).
Следуя далее, граница водохозяйственного бассейна идет строго по административной границе, разделяющей Актогайский район и Экибастузскую городскую администрацию Павлодарской области (точка 41).
Далее линия резко разворачивается на северо-восток, проходит между озерами Шолаксор и Шыганак и доходит до административной черты, разделяющей Северо-Казахстанскую и Павлодарскую область (точка 42).

Ақжар елді мекенінен (32-ші нүкте) шекара Шантимес және Жартас өзендері аралығымен өтіп, одан әрі созылып, 776 және 658 м белгілерге жетеді, содан кейін солтүстік-шығысқа бұрылады, Қарааши кентінің ауданында Қарағанды және Павлодар облыстарының облыстық шекарасын кесіп өтіп, 584 м белгісіне жетеді, Павлодар облысы Баян ауыл аумағы бойынша солтүстік-батысқа қарай бағытын қайтадан өзгертеді. Бассейннің шекарасы 621 м белгісінің оңтүстігінде және 578 м солтүстігінде орналасқан, № 8 гидроторап су қоймасының оңтүстік-батысында және Қ.Сәтпаев атындағы канал №7 канал гидроторабының батысында өтеді, содан кейін Көктөбе елді мекенін кесіп өтіп, Қарағанды - Павлодар облыстарының әкімшілік желісіне кіреді (33-нүкте) және 34-ші нүктеге дейін жалғасады.
Осы нүктеден бассейнді белгілеу оңтүстік-батысқа қарай Сарыбұлақ тауына қарай жылжиды (35-нүкте).
Бұдан әрі желі Қарағанды облысының (Осакаров ауданы) аумағына қайта кіріп, батысқа қарай 580 биіктік белгісіне дейін барады, одан әрі оңтүстік-батысқа қарай, Құтұмсық елді мекені арқылы, Қаракөл көлінің батысында (36-нүкте) бағытын өзгертеді. Сондай-ақ, бұл нүкте үш бассейндік инспекцияның қызмет аймағын бөлу орны болып табылады: Нұра-Сарысу, Ертіс және Есіл.
Солтүстік-батысқа қарай, бассейн шекарасы автомагистральді кесіп өтіп, Қарғалы өзенінің жоғарғы ағысын айналып өтіп, Ақмола және Қарағанды облыстарының таңбалау сызығына жетеді (37-нүкте).
Белоярка (Ақмола облысының Аршалы ауданы) елді мекенін айналып өтіп, Ерейментау таулары бойымен және Белодым саяжайының (Қарағанды облысының Осакаров ауданы) кордонына жақын жүріп, Өлеңті, Мойылды және Сілеты өзендерінің жоғарғы су алабын бөліп, шекара 705 м белгісімен (38-нүкте) Сүйкімбай тауына дейін жетеді.
Әрі қарай бассейн сызығы Ақмола облысының Ерейментау қалалық үлгісіндегі елді мекеннің қиылысына дейін солтүстік-батысқа бұрылады, Үлкен Шарықты және Ащыкөл көлдерінен солтүстік-шығысқа қарай биіктігі 431 м (39-нүкте) Қоянды тауына дейін жылжиды.
Осы нүктеден бассейн желісі солтүстік-шығысқа, Санқасы мен Майсор көлдерінің оңтүстігіне, Танеке және Катпа өзендерінің аралығымен Павлодар-Ақмола облыстарының шекарасына (40-нүкте) бағытталады.
Бұдан әрі су шаруашылығы бассейнінің шекарасы Ақтоғай ауданы мен Павлодар облысының Екібастұз қалалық әкімшілігін бөлетін әкімшілік шекара бойынша қатаң түрде өтеді (41-нүкте).
Одан әрі желі солтүстік-шығысқа қарай күрт бұрылып, Шолақсор мен Шығанақ көлдерінің арасынан өтіп, Солтүстік Қазақстан мен Павлодар облыстарын бөлетін әкімшілік сызыққа дейін жетеді (42-нүкте).

Далее, граница продолжает идти по линии, разделяющей Северо-Казахстанскую и Павлодарскую области, затем меняет направление на север, по территории Иртышского района. Проходит западнее населенного пункта Сладковское и в районе восточнее отметки 154 уходит на северо-запад до поселка Жарсор, до примыкания к административной границе Северо-Казахстанской и Павлодарской областей (точки 43).
Затем, граница водохозяйственного бассейна идет строго по административной линии разметки Северо-Казахстанской и Павлодарской областей, вдоль озера Силентытениз и доходит до государственной границы разделяющие Республику Казахстан и Российскую Федерацию (точка 44).
На севере и востоке территория деятельности бассейновой инспекции граница (от точки 44 до точки 27) совпадает с государственной границей сопредельных государств (до перевала Угильген, близ отметки 3871 – с Российской Федерацией и до перевала Хабарасу – с Китайской Народной Республикой).
Географические координаты поворотных точек Ертисского бассейна
№ Точки
С.Ш. - градусы°
С.Ш. - мин.
В.Д. - градусы°
В.Д. - мин.
23
48°
53'
77°
25'
24
48°
14'
79°
39'
25
48°
21'
81°
8'
26
47°
32'
81°
40'
27
47°
12'
83°
1'
28
49°
1'
76°
9'
29
49°
27'
76°
21'
30
50°
12'
75°
51'
31
49°
59'
75°
1'
32
50°
15'
74°
29'
33
51°
12'
73°
59'
34
51°
14'
73°
52'
35
50°
56'
73°
44'
36
50°
48'
73°
12'
37
50°
52'
0'
38
51°
31'
73°
11'
39
52°
6'
73°
24'
40
52°
19'
73°
59'
41
52°
30'
74°
16'
42
52°
39'
73°
55'
43
53°
10'
73°
46'
44
53°
25'
73°
26'
Приложение 4 к приказу
И.о. Председателя Комитета
водного хозяйства
Министерства водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 26 октября 2023 года № 1-НҚ
Положение о республиканском государственном учреждении "Есильская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан"
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Есильская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан" (далее - Инспекция) является территориальным органом Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан (далее - Комитет), в пределах своей компетенции осуществляющим реализационные и контрольные функции в области регулирования использования и охраны водного фонда. Инспекция имеет отделы в Акмолинской и Северо-Казахстанской областях.
2. Инспекция осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
Описание границ территориальных сфер деятельности Инспекции представлено в приложении к настоящему Положению.

Бұдан әрі шекара Солтүстік Қазақстан және Павлодар облыстарын бөлетін сызық бойынша жалғасады, содан кейін Ертіс ауданының аумағы бойынша солтүстікке бағытын өзгертеді. Сладковское елді мекенінің батысынан өтеді және 154 белгісінің шығысында солтүстік-батысқа қарай Жарсор кентіне дейін, Солтүстік Қазақстан және Павлодар облыстарының әкімшілік шекарасына (43-нүкте) дейін созылады.
Содан кейін су шаруашылығы бассейнінің шекарасы Солтүстік Қазақстан және Павлодар облыстарының әкімшілік белгілеу желісі бойынша, Силентітениз көлі бойымен қатаң түрде өтеді және Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясын бөлетін мемлекеттік шекараға дейін жетеді (44-нүкте).
Солтүстік пен шығыста бассейндік инспекция қызметінің аумағы шекара (44-ші нүктеден 27-ші нүктеге дейін) іргелес мемлекеттердің мемлекеттік шекарасымен сәйкес келеді (Үгілген асуына дейін, 3871-ші белгіге жақын - Ресей Федерациясымен және Хабарасу асуына дейін - Қытай Халық Республикасымен).
Ертіс бассейнінің бұрылыс нүктелерінің географиялық координаттары
№ нүктелер
С.Ш. - градус°
С.Ш. - мин.
В.Д. - градус°
В.Д. - мин.
23
48°
53'
77°
25'
24
48°
14'
79°
39'
25
48°
21'
81°
8'
26
47°
32'
81°
40'
27
47°
12'
83°
1'
28
49°
1'
76°
9'
29
49°
27'
76°
21'
30
50°
12'
75°
51'
31
49°
59'
75°
1'
32
50°
15'
74°
29'
33
51°
12'
73°
59'
34
51°
14'
73°
52'
35
50°
56'
73°
44'
36
50°
48'
73°
12'
37
50°
52'
0'
38
51°
31'
73°
11'
39
52°
6'
73°
24'
40
52°
19'
73°
59'
41
52°
30'
74°
16'
42
52°
39'
73°
55'
43
53°
10'
73°
46'
44
53°
25'
73°
26'
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрлігі
Су шаруашылығы комитеті
төрағасының м.а.
2023 жылғы ______
№ ___ бұйрығына
4-қосымша
"Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Есіл бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі
1. Жалпы ереже
1. "Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Есіл бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Инспекция) Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің (бұдан әрі - Комитет) аумақтық органы болып табылады, су қорын пайдалану мен қорғауды реттеу саласында іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын өз құзыретіне жатады. Инспекцияның Ақмола және Солтүстік Қазақстан облыстарында бөлімдері бар.
2. Инспекция өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
Инспекция қызметінің аумақтық салаларының шекараларының сипаттамасы осы Ережеге қосымшада берілген.

Восточная граница Есильского бассейна начинается с государственной границы Республики Казахстан и Российской Федерации (точка 44) и следует по береговой линии озера Селетытениз, строго по административной границе разделяющей Северо-Казахстанскую и Павлодарскую области (точка 43).
От точки 43 у поселка Жарсор, граница продолжает идти на юго-восток по территории Иртышского района, и восточнее отметки 154 (западнее населенного пункта Сладковское) уходит строго на юг по черте, разделяющей Северо-Казахстанскую и Павлодарскую области (точка 42).
Далее линия бассейна поворачивает на юго-восток, проходит между озерами Шолаксор и Шыганак и доходит до административной черты, разделяющей Актогайский район и Экибастузскую городскую администрацию Павлодарской области (точка 41).
От точки 41 до точки 40 граница водохозяйственного бассейна идет строго по административной границе, разделяющей Актогайский район и Экибастузскую городскую администрацию Павлодарской области, и подходит к границе, разделяющий Павлодарскую и Акмолинскую область (точка 40).
От областной границы линия бассейна простирается на юго-запад, проходит южнее озер Санкасы и Майсор, по междуречью рек Танеке и Катпа и доходит до высотной отметки 431м на горе Коянды (точка 39).
Далее черта бассейна продолжает двигаться восточнее озер Улкен Шарыкты и Ащыколь до пересечения населенного пункта городского типа Ерейментау Акмолинской области, затем сворачивает на юго-восток к горе Суйкимбай с отметкой 705 м (точка 38).
От точки 38 граница уходит в юго-западном направлении до населенного пункта Алгабас Ерейментауского района, затем, отклоняясь на юго-восток по хребту Ерейментау, дважды пересекает районную черту Осакаровского района Карагандинской области. Близ кордона Белодымской дачи (Осакаровский район Карагандинской области) линия бассейна разворачивается на юго-запад к населенному пункту Ленинское, проходит по водоразделу верховий рек бассейнов Оленты, Моилды и Селеты, огибает населенный пункт Белоярка (Аршалинский район Акмолинской области), и меняя направление на юго-восток подходит к областной границе Карагандинской и Акмолинской областей (пункт 37).
В дальнейшем линия направляется на юго-восток по территории Карагандинской области (Осакаровский район) до высотной отметки 755, точки разделения зоны деятельности трех бассейновых инспекций: Нура-Сарысуской, Ертисской и Есильской (точка 36).
Сменив направление на юго-запад, граница водохозяйственного бассейна проходит по горам Нияз, через высотные отметки 814 (гора Жаксы Нияз) и 748 (гора Жаман Нияз) (при этом между этими двумя отметками огибает исток реки Есиль) и протягивается до точки с отметкой 773 м (точки 45).

Есіл бассейнінің шығыс шекарасы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының мемлекеттік шекарасынан басталады (44-нүкте) және Селетітениз көлінің жағалау сызығымен, Солтүстік Қазақстан мен Павлодар облыстарын бөлетін әкімшілік шекарамен (43-нүкте) жүреді.
Жарсор кентінің жанындағы 43-ші нүктеден бастап шекара Ертіс ауданының аумағы бойынша оңтүстік-шығысқа қарай жалғасады және 154-белгінің шығысында (Сладковское елді мекенінің батысында) Солтүстік Қазақстан және Павлодар облыстарын бөлетін сызық бойынша қатаң оңтүстікке қарай кетеді (42-нүкте).
Одан әрі бассейн желісі оңтүстік-шығысқа бұрылады, Шолақсор және Шығанақ көлдері арасында өтеді және Ақтоғай ауданы мен Павлодар облысының Екібастұз қалалық әкімшілігін бөлетін әкімшілік сызыққа жетеді (41-нүкте).
41-ші нүктеден 40-шы нүктеге дейін су шаруашылығы бассейнінің шекарасы Ақтоғай ауданы мен Павлодар облысының Екібастұз қалалық әкімшілігін бөлетін әкімшілік шекара бойынша қатаң түрде өтеді және Павлодар және Ақмола облыстарын бөлетін шекараға жақындайды (40-нүкте).
Облыстық шекарадан бассейн сызығы оңтүстік-батысқа қарай созылып, Санқасы мен Майсор көлдерінен оңтүстікке қарай, Танеке және Катпа өзендерінің аралығымен өтіп, Қоянды тауындағы 431м биіктік белгісіне дейін жетеді (39-нүкте).
Әрі қарай бассейннің шегі Үлкен Шарықты және Ащыкөл көлдерінен шығысқа қарай Ақмола облысының Ерейментау қалалық үлгісіндегі елді мекеннің қиылысына дейін жалғасады, содан кейін оңтүстік-шығысқа қарай 705 м белгісі бар Сүйкімбай тауына бұрылады (38-нүкте).
38-ші нүктеден бастап шекара оңтүстік-батыс бағытта Ерейментау ауданының Алғабас елді мекеніне дейін өтеді, содан кейін Ерейментау жотасы бойынша оңтүстік-шығысқа қарай ауытқып, Қарағанды облысы Осакаров ауданының аудан сызығын екі рет кесіп өтеді. Белоярка саяжайының кордонына жақын (Қарағанды облысының Осакаров ауданы) бассейн желісі оңтүстік-батысқа қарай Ленинское елді мекеніне қарай бұрылады, Олента, Мойылды және Сілеті бассейндерінің жоғарғы өзендерінің суайрығымен өтеді, Белоярка (Ақмола облысының Аршалы ауданы) елді мекенін айналып өтіп, оңтүстік-шығысқа қарай бағытын өзгерте отырып, Қарағанды және Ақмола облыстарының облыстық шекарасына жақындайды (37-тармақ).
Бұдан әрі желі Қарағанды облысының (Осакаров ауданы) аумағы бойынша оңтүстік-шығысқа қарай 755 биіктік белгісіне дейін, үш бассейндік инспекцияның қызмет аймағын бөлу нүктесіне: Нұра-Сарысу, Ертіс және Есіл (36-нүкте) жіберіледі.
Оңтүстік-батысқа қарай бағытын өзгерте отырып, су шаруашылығы бассейнінің шекарасы Нияз таулары арқылы, 814 (Жақсы Нияз тауы) және 748 (Жаман Нияз тауы) биіктік белгілері арқылы өтеді (бұл ретте осы екі белгінің арасында Есіл өзенінің бастауын айналып өтеді) және 773 м (45-нүкте) белгісі бар нүктеге дейін созылады.

Далее, в западном направлении черта бассейна проходит через гору Нияз с высотной отметкой 686, пересекает железную дорогу Астана-Караганда, и в районе между с. Батпакты и отметкой 653 поворачивает на северо-запад, отмечая водораздел рек бассейнов р. Есиль (притоки Жыланды, Балабатпак и Батпак) и р. Нура (приток Улькен Кундызды). Затем граница простирается в юго-западном направлении, южнее населенного пункта Осакаровка, севернее реки Улькен Кундызды и пересекая областную границу, разделяющую Акмолинскую и Карагандинскую область, доходит до отметки 547 на сопке Узыбай (точка 46).
Следуя по территории Аршалинского района Акмолинской области в северо-западном направлении, черта Есильского бассейна проходит между отметками 486 и 475, огибает верховья реки Кокпекты и подходит к отметке 464. До поселка Жибек Жолы (Аршалинский район) линия бассейна проходит по административной границе, разделяющей Целиноградский и Аршалынский районы. До поселков Пригородное и Косщи (севернее) линия идет по административной границе Астана г.а. и Целиноградский район. Далее уходит на юго-запад по территории Целиноградского района через населенный пункт Тайтобе, по водоразделу рек Нура и Есиль и в районе близ поселка Шенет меняет направление на северо-запад и замыкается в точке 47, находящегося севернее озера Жаланаш, в пункте пересечения с автомагистралью Коргалжын-Астана (точка 47).
Затем граница водохозяйственного бассейна поворачивает на юго-запад вдоль этой же автомагистрали, через возвышенность с отметкой 424 м, и в районе начиная с пос. Жантеке до отметки 353 идет по границе, разделяющей Коргалжинский и Егиндыкольский районы. Далее граница поворачивает на северо-запад, через отметку 373, населенный пункт Спиридоновка, севернее озера Жосалы до границы Астраханского и Егиндыкольского районов. Повернув на север идет по границе вышеуказанных районов до отметки 391, затем сворачивает на запад пересекает железную дорогу, и обогнув с южной стороны разъезд Бесбидайык доходит до отметки 354 м (точка 48).
С точки 48 линия бассейна поворачивает на юго-запад, идет между населенными пунктами Жолан и Бауманское, пересекает границу Егиндыкольского и Атбасарского районов, проходит мимо населенного пункта Есенкельды и доходит до административной границы, разделяющей Карагандинскую и Акмолинскую области (точка 49).
Двигаясь далее в восточном направлении по вышеуказанной административной границе до автомагистрали, граница, идя, по территории Нуринского района сворачивает сначала на юг, затем на юго-восток, обойдя с южной стороны русло рек Талды, Ащылы, озеро Кунакай доходит до отметки 400 на горе Сарыдонгал (точка 50).

Әрі қарай, батыс бағытта бассейннің шегі 686 биіктік белгісі бар Нияз тауы арқылы өтеді, Астана-Қарағанды темір жолын кесіп өтеді және Батпақты ауылы мен 653 белгісі арасындағы ауданда Есіл өзені (Жыланды, Балабатпақ және Батпақ өзендері) және Нұра өзендері (Үлкен Құндызды өзені) бассейндерінің су алабын белгілей отырып, солтүстік-батысқа бұрылады. Содан кейін шекара оңтүстік-батыс бағытта, Осакаровка елді мекенінің оңтүстігінде, Үлкен Құндызды өзенінің солтүстігінде созылып, Ақмола және Қарағанды облыстарын бөлетін облыстық шекараны кесіп өтіп, Ұзыбай шоқысының 547 белгісіне дейін жетеді (46-нүкте).
Ақмола облысы Аршалы ауданының аумағымен солтүстік-батыс бағытта жүріп, Есіл бассейнінің сызығы 486 және 475 белгілерінің арасынан өтіп, Көкпекті өзенінің жоғарғы ағысын айналып өтіп, 464 белгісіне жақындайды. Жібек Жолы кентіне дейін (Аршалы ауданы) бассейн желісі Целиноград және Аршалы аудандарын бөлетін әкімшілік шекара бойынша өтеді. Пригородное және Қосшы (солтүстікке қарай) кенттеріне дейін желі Астана қаласы мен Целиноград ауданының әкімшілік шекарасы бойынша өтеді. Одан әрі Целиноград ауданының аумағы арқылы Тайтөбе елді мекені арқылы оңтүстік-батысқа, Нұра және Есіл өзендерінің суайрығы бойынша және Шенет кентінің маңындағы ауданда бағытын солтүстік-батысқа өзгертеді және Жаланаш көлінің солтүстігінде орналасқан 47-ші нүктеде, Қорғалжын-Астана автомагистралімен қиылысу пунктінде (47-нүкте) жабылады.
Содан кейін су шаруашылығы бассейнінің шекарасы сол автомагистраль бойымен оңтүстік-батысқа қарай 424 м белгісі бар биіктік арқылы бұрылады және Жантеке кентінен бастап 353 белгіге дейінгі ауданда Қорғалжын және Егіндікөл аудандарын бөлетін шекарамен өтеді. Одан әрі шекара 373 белгісі арқылы солтүстік-батысқа қарай Спиридоновка елді мекені, Жосалы көлінің солтүстігінен Астрахан және Егіндікөл аудандарының шекарасына дейін бұрылады. Солтүстікке бұрылып, жоғарыда аталған аудандардың шекарасымен 391 белгісіне дейін барады, содан кейін батысқа қарай бұрылады теміржолды кесіп өтеді, ал оңтүстік жағынан Бесбидайық разъезі 354 м белгісіне жетеді (48-нүкте).
48-ші нүктеден бассейн сызығы оңтүстік-батысқа бұрылады, Жолан және Бауман елді мекендері арасында өтеді, Егіндікөл және Атбасар аудандарының шекарасын кесіп өтеді, Есенкелді елді мекенінің жанынан өтіп, Қарағанды және Ақмола облыстарын бөлетін әкімшілік шекараға жетеді (49-нүкте).
Жоғарыда аталған әкімшілік шекара бойынша одан әрі шығыс бағытта автомагистральға қарай жүріп, шекара, Нұра ауданының аумағы бойынша жүріп, алдымен оңтүстікке, содан кейін оңтүстік-шығысқа қарай бұрылып, Оңтүстік жағынан Талды, Ащылы өзендерінің арнасын айналып өтіп, Құнақай көлі сарыдонгал тауындағы 400 белгісіне жетеді (50-нүкте).

С точки 50 линия продолжает идти на юго-запад через отметки 453 и 520, пересекает административную границу Нуринского и Улытауского районов, далее через отметку 575, обозначая водораздел бассейнов рек Терисаккан и Кыпшак. Начиная с отметки 589 на горе Сарыжол, линия бассейна делает разворот на юго-восток, затем на запад (тем самым, обогнув с южной стороны верховье реки Терисаккан) и замыкается на отметке 748 г. Баканшанышкан (точка 51).
Продолжая огибать верховье реки Терисаккан, линия бассейна следует сначала на юг, затем на запад до точки пересечения деятельности трех бассейновых инспекций: Нура-Сарысуской, Есилской и Тобол-Торгайской. Недоходя озера Баракколь, граница поворачивает на северо-запад до отметки 638, затем повернув на запад, проходит мимо родника Кольбулак, озера Косколь (южнее), вдоль верховья реки Балга. Далее меняет направление на север, в районе междуречья Улькен Сабасалды и Торгай пересекает областные границы Костанайской и Карагандинской областей. Затем дважды пересекает границу Амангельдинского района Костанайской области, переходит на территорию Аркалык г.а., движется по междуречью Каинды (Аксокыр) и Бала Терисаккан до отметки 470 гора Кайынды (точка 52).
Продолжая обозначать междуречье, линия бассейна сворачивает резко на восток, затем на север, проходя через отметки 416 и 392. После отметки 392 линия идет по дуге, обрамляющей исток реки Ащытасты до г. Аркалыка, затем разворачивается на север через поселок Родина до административной границы, разделяющей Костанайской и Акмолинскую области (точка 53).
От точки 53 до точки 54 (отметка 316 гора Сарыадыр) линия границы идет строго по той же областной административной черте, за исключением участка: западнее возвышенности 347 м заходит на территорию Жаркайынского района, образовывая выпуклую дугу вокруг верховья реки Карынсалды, и на отметке 330 вновь возвращается на областную границу. Далее от данной отметки граница движется строго по административной черте Костанайской и Акмолинской областей и доходит до высотной отметки 316 (точка 54).
От точки 54 линия бассейна, проходя по территории Жаркайынского района Акмолинской области, меняет свое направление на север с последующим поворотом на запад, огибая, верховья реки Мойылды к высотной отметке 322. Далее граница поворачивает на север, проходит через районную границу Жаркайынского и Есильского районов, и вблизи высотной отметки 313 образовывает дугообразный поворот на запад, с последующим подходом к точке пересечения административных границ Есильского, Жаркаинского Акмолинской области и Карасуского района Костанайской области (точка 55).

50-ші нүктеден бастап желі 453 және 520-шы белгілер арқылы оңтүстік-батысқа қарай жалғасады, Нұра және Ұлытау аудандарының әкімшілік шекарасын кесіп өтеді, одан әрі Терісаққан және Қыпшақ өзендері бассейндерінің су алабын белгілей отырып, 575-ші белгі арқылы өтеді. Сарыжол тауындағы 589 белгісінен бастап бассейн сызығы оңтүстік-шығысқа, содан кейін батысқа бұрылады (осылайша Терісаққан өзенінің жоғарғы бөлігін оңтүстік жағынан айналып өтеді) және 748 белгісіне Бақаншанышқанмен түйіседі (51-нүкте).
Терісаққан өзенінің жоғарғы ағысын айналып өтуді жалғастыра отырып, бассейн сызығы алдымен оңтүстікке, содан кейін батысқа қарай үш бассейндік инспекцияның: Нұра-Сарысу, Есіл және Тобыл-Торғай қызметінің қиылысу нүктесіне дейін жалғасады. Барақкөл көліне жетпей, шекара солтүстік-батысқа қарай 638 белгіге дейін бұрылады, содан кейін батысқа қарай бұрылып, балға өзенінің жоғарғы жағымен Қоскөл көлінің (оңтүстікке қарай) Көлбұлақ бұлағынан өтеді. Одан әрі солтүстікке қарай бағытын өзгертеді, Үлкен Сабасалды мен Торғай өзендері аралығындағы ауданда Қостанай және Қарағанды облыстарының облыстық шекараларын кесіп өтеді. Содан кейін Қостанай облысы Амангелді ауданының шекарасын екі рет кесіп өтіп, Арқалық г. А. аумағына өтеді, Қайыңды (Ақсокыр) және Бала Терісаққан өзендері арқылы 470 белгіге дейін Қайыңды тауы (52-нүкте) өтеді.
Өзен аралығын белгілеуді жалғастыра отырып, бассейн сызығы күрт шығысқа, содан кейін солтүстікке қарай бұрылып, 416 және 392 белгілерінен өтеді. 392 белгіден кейін желі Ащытасты өзенінің бастауын Арқалық қаласына дейін қоршап тұрған доғамен өтеді, содан кейін Родина кенті арқылы солтүстікке қарай Қостанай және Ақмола облыстарын бөлетін әкімшілік шекараға дейін бұрылады (53-нүкте).
53-ші нүктеден 54-ші нүктеге дейін (316-белгі Сарыадыр тауы) шекара сызығы учаскені қоспағанда, дәл сол облыстық әкімшілік сызық бойынша қатаң өтеді: 347 м биіктіктен батысқа қарай Жарқайың ауданының аумағына кіріп, Қарынсалды өзенінің жоғарғы жағында дөңес доға түзеді және 330-шы белгіде қайтадан облыстық шекараға оралады. Бұдан әрі осы белгіден шекара Қостанай және Ақмола облыстарының әкімшілік сызығы бойынша қатаң қозғалады және 316 (54-нүкте) биіктік белгісіне дейін жетеді.
54-ші нүктеден бастап Ақмола облысы Жарқайың ауданының аумағы арқылы өтетін бассейн сызығы өз бағытын солтүстікке қарай өзгертіп, одан кейін батысқа қарай бұрылып, Мойылды өзенінің жоғарғы ағысын 322 биіктік белгісіне қарай бұрады. Одан әрі шекара солтүстікке бұрылады, Жарқайың және Есіл аудандарының аудандық шекарасы арқылы өтеді және 313 биіктік белгісіне жақын батысқа қарай доға тәрізді бұрылыс жасайды, одан кейін Қостанай облысы Есіл, Жарқайың Ақмола облысы мен Қарасу ауданының әкімшілік шекараларының қиылысу нүктесіне жақындайды (55-нүкте).

От данной точки до точки 56 линия бассейна идет строго по административной границе, разделяющей Костанайской, Акмолинской и Северо-Казахстанской области (точка 56).
После чего, черта водохозяйственного участка проходит строго по административной границе, но теперь уже разделяющей Костанайскую и Северо-Казахстанскую области, и доходит до государственной границы Республики Казахстан и Российской Федерации и замыкается в точке 57, близ населенного пункта Филиппово. Северная линия Есильского бассейна проходит по Казахстанско-Российской границе (от точки 57 до точки 44).
Географические координаты поворотных точек Есильского бассейна
№ Точки
С.Ш. - градусы°
С.Ш. - мин.
В.Д. - градусы°
В.Д. - мин.
36
50°
48'
73°
12'
37
50°
52'
0'
38
51°
31'
73°
11'
39
52°
6'
73°
24'
40
52°
19'
73°
59'
41
52°
30'
74°
16'
42
52°
39'
73°
55'
43
53°
10'
73°
46'
44
53°
25'
73°
26'
45
50°
27'
73°
5'
46
50°
29'
72°
2'
47
51°
5'
71°
0'
48
51°
16'
68°
57'
49
50°
48'
68°
34'
50
50°
11'
68°
1'
51
49°
23'
67°
41'
52
49°
45'
66°
48'
53
50°
29'
66°
58'
54
50°
57'
65°
56'
55
51°
23'
65°
31'
56
52°
26'
66°
0'
57
54°
38'
66°
4'
Приложение 5 к приказу
И.о. Председателя Комитета
водного хозяйства
Министерства водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 26 октября 2023 года № 1-НҚ
Положение о республиканском государственном учреждении "Жайык-Каспийская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан"
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Жайык-Каспийская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан" (далее - Инспекция) является территориальным органом Комитета по водным ресурсам Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее - Комитет), в пределах своей компетенции осуществляющим реализационные и контрольные функции в области регулирования использования и охраны водного фонда. Инспекция имеет отделы в Актюбинской, Западно-Казахстанской и Мангистауской областях.
2. Инспекция осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
Описание границ территориальных сфер деятельности Инспекции представлено в приложении к настоящему Положению.
3. Инспекция является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, счета в органах казначейства.

Осы нүктеден 56-шы нүктеге дейін бассейн сызығы Қостанай, Ақмола және Солтүстік Қазақстан облыстарын бөлетін әкімшілік шекара бойынша қатаң өтеді (56-нүкте).
Осыдан кейін су шаруашылығы учаскесінің сызығы әкімшілік шекара бойынша қатаң өтеді, бірақ қазір Қостанай және Солтүстік Қазақстан облыстарын бөліп жатыр және Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының мемлекеттік шекарасына жетеді және Филиппово елді мекеніне жақын 57-ші нүктеде жабылады. Есіл бассейнінің Солтүстік сызығы Қазақстан-Ресей шекарасы бойынша өтеді (57-ші нүктеден 44-ші нүктеге дейін).
Есіл бассейнінің бұрылу нүктелерінің географиялық координаттары
№ нүктелер
С.Ш. - градус°
С.Ш. - мин.
В.Д. - градус°
В.Д. - мин.
36
50°
48'
73°
12'
37
50°
52'
0'
38
51°
31'
73°
11'
39
52°
6'
73°
24'
40
52°
19'
73°
59'
41
52°
30'
74°
16'
42
52°
39'
73°
55'
43
53°
10'
73°
46'
44
53°
25'
73°
26'
45
50°
27'
73°
5'
46
50°
29'
72°
2'
47
51°
5'
71°
0'
48
51°
16'
68°
57'
49
50°
48'
68°
34'
50
50°
11'
68°
1'
51
49°
23'
67°
41'
52
49°
45'
66°
48'
53
50°
29'
66°
58'
54
50°
57'
65°
56'
55
51°
23'
65°
31'
56
52°
26'
66°
0'
57
54°
38'
66°
4'
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрлігі
Су шаруашылығы комитеті
төрағасының м.а.
2023 жылғы ______
№ ___ бұйрығына
5-қосымша
"Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Жайық-Каспий бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі
1. Жалпы ереже
1. "Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Жайық-Каспий бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Инспекция) Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің (бұдан әрі - Комитет) аумақтық органы болып табылады, су қорын пайдалану мен қорғауды реттеу саласында іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын өз құзыретіне жатады. Инспекцияның Маңғыстау және Батыс Қазақстан, Ақтөбе облыстарында бөлімдері бар.
2. Инспекция өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
Инспекция қызметінің аумақтық салаларының шекараларының сипаттамасы осы Ережеге қосымшада берілген.
3. Инспекция мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

7) в пределах своей компетенции принимать меры, направленные на противодействие коррупции в Инспекции и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер;
8) представлять Инспекцию в государственных органах и иных организациях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
9) выдавать доверенность для представления интересов Инспекции в государственных органах и иных организациях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий Руководителя Инспекции в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации РК от 18.03.2024 № 68-НҚ.
20. Руководитель Инспекции определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Инспекции
21. Инспекция может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Инспекции формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества, приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Инспекцией, относится к республиканской собственности.
23. Инспекция не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Инспекции
24. Реорганизация и упразднение Инспекции осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Положению о
республиканском
государственном учреждении
"Жайык-Каспийская
бассейновая инспекция по
регулированию использования и
охране водных ресурсов
Комитета водного хозяйства
Министерства водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан"
Описание границ территориальных сфер деятельности Жайык-Каспийской бассейновой инспекции по регулированию использования и охране водных ресурсов
Территория деятельности Инспекции охватывает запад республики. Она определяется бассейнами рек Жайык, Эмба, Волга, а также прилегающими междуречьями (Волго-Уральское и Урало-Эмбинское) и бессточной прикаспийской областью.
В административном плане в зону деятельности Инспекции входит полностью Западно-Казахстанская, Атырауская, Мангыстауская области и большая часть Актюбинской области.
Южная граница Жайык-Каспийского бассейна (точка 1) начинается от побережья Аральского моря, южнее мыса Байкобекмурын и проходит сначала строго по государственной границе, разделяющей Республику Казахстан и Республику Узбекистан, затем от солончака Казахлышор до Каспийского моря по государственной границе, разделяющей Республику Казахстан и Республику Туркменистан.
Затем граница бассейна следует по береговой линии Каспийского моря по территории Мангистауской и Атырауской областей до государственной границы Республики Казахстан и Российской Федерации.
Западная и северная граница Жайык-Каспийского бассейна проходит по государственной границе Республики Казахстан и Российской Федерации.
Восточная сторона начинается от точки 58, места пересечения государственной (с Российской Федерацией) и бассейновой границы (Жайык-Каспийского и Тобол-Торгайского бассейнов).

7) өз құзыреті шегінде Инспекцияда сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шараларды қабылдауға және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шараларды қабылдауға дербес жауапты болады;
8) Инспекцияны Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда ұсынуға;
9) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда Инспекцияның мүдделерін білдіру үшін сенімхат беруге міндетті.
Инспекция басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Су ресурстары және ирригация министрлігінің Су шаруашылығы комитеті Төрағасының 18.03.2024 № 68-НҚ бұйрығымен.
20. Инспекция басшысы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4. Инспекция мүлкі
21. Инспекцияның заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Инспекцияның мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Инспекцияға бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Инспекцияның өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетінше иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату
24. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация
министрлігі Су шаруашылығы
комитетінің Су ресурстарын
пайдалануды реттеу және
қорғау жөніндегі Жайық-Каспий
бассейндік инспекциясы"
республикалық мемлекеттік
мекемесінің ережесіне
қосымша
Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Жайық-Каспий бассейндік инспекциясы қызметінің аумақтық салаларының шекараларын сипаттау
Инспекция қызметінің аумағы республиканың батысын қамтиды. Ол Жайық, Ембі, Еділ өзендерінің бассейндерімен, сондай-ақ іргелес жатқан өзендермен (Еділ-Жайық және Жайық-Ембі) және Каспий маңындағы ағынсыз облыспен анықталады.
Әкімшілік тұрғыда инспекцияның қызмет аймағына толығымен Батыс Қазақстан, Атырау, Маңғыстау облыстары және Ақтөбе облысының басым бөлігі кіреді.
Жайық-Каспий бассейнінің оңтүстік шекарасы (1-нүкте) Арал теңізінің жағалауынан, Байкөбекмұрын мүйісінің оңтүстігінен басталып, алдымен Қазақстан Республикасы мен Өзбекстан Республикасын бөлетін мемлекеттік шекара бойынша, содан кейін Қазақлышор тұзды батпағынан Қазақстан Республикасы мен Түрікменстан Республикасын бөлетін мемлекеттік шекара бойынша Каспий теңізіне дейін өтеді.
Содан кейін бассейннің шекарасы Маңғыстау және Атырау облыстарының аумағы бойынша Каспий теңізінің жағалау сызығымен Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының мемлекеттік шекарасына дейін жүреді.
Жайық-Каспий бассейнінің батыс және солтүстік шекарасы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының мемлекеттік шекарасы бойынша өтеді.
Шығыс жағы 58-ші нүктеден, мемлекеттік (Ресей Федерациясымен) және бассейндік шекараның (Жайық-Каспий және Тобыл-Торғай бассейндерінің) қиылысатын жерінен басталады.

Двигаясь в юго-западном направлении, недалеко от точки 58 линия бассейна пересекает административную границу Айтеке Би и Хромтауского районов Актюбинской области. В районе горы Аулиемола (отметка 345 м) граница бассейна меняет направление на юго-восток, параллельно бассейну реки Орь, пересекает железную дорогу, проходит через отметку 371 м и подходит к горе Байментау, высота которой составляет 456 метров (точка 59).
Далее продвигаясь на юго-запад, линия бассейна проходит в междуречье Тамды и Актасты, восточнее озер Сарколь и Соленое и дойдя до горы Актасты (546 м) поворачивает на юго-восток. Продолжая двигаться между бассейнами рек Эмба (притоки Кундызды и Аулие) и Шет Ыргыз (притоки Жинишке и Толепсай) доходит до населенного пункта Алтынды, затем меняет направление на юго-запад, дважды пересекает административную границу Мугалжарского в Шалкарского районов и замыкается в горах Мугалжар (точка 60).
От точки 60 до отметки 236 (севернее) линия следует в юго-восточном направлении по Шалкарскому району, вдоль реки Шет Ыргыз. Затем линия поворачивает на северо-восток - до отметки 247 м, на восток - до отметки 221 м, затем на юг - до колодца Бесапан (точка 61).
В дальнейшем линия бассейна двигается на юг - до отметки 326 м, близ поселка Текели и заворачивает на восток, тянется севернее озера Жансенгир, далее проходит между урочищем Тентексор и солончаком Жалпаксор и доходит до горы Колмасу с отметкой 159 м, точки пересечения зоны деятельности трех бассейновых инспекций: Тобол-Торгайская, Арало-Сырдарьинская и Жайык-Каспийская (точка 3).
Здесь граница поворачивает на юго-запад и строго следует по административной границе, разделяющую Кызылординскую и Актюбинскую области до мыса Кумсуат (точка 2).
Из данного пункта граница водохозяйственного бассейна идет вдоль береговой линии Аральского моря до государственной границы, разделяющей Республику Казахстан и Республику Узбекистан (точка 1).
Географические координаты поворотных точек Жайык -Каспийского бассейна
№ Точки
С.Ш. - градусы°
С.Ш. - мин.
В.Д. - градусы°
В.Д. - мин.
1
45°
34'
58°
36'
2
45°
57'
59°
2'
3
47°
50'
61°
56'
58
50°
32'
59°
40'
59
49°
42'
59°
7'
60
48°
39'
58°
32'
61
48°
25'
60°
0'
Приложение 6 к приказу
И.о. Председателя Комитета
водного хозяйства
Министерства водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 26 октября 2023 года № 1-НҚ
Положение о республиканском государственном учреждении "Нура-Сарысуская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан"

Оңтүстік-батыс бағытта жүріп, 58-ші нүктеге жақын жерде бассейн сызығы Әйтеке би мен Ақтөбе облысының Хромтау аудандарының әкімшілік шекарасын кесіп өтеді. Әулиемола тауы ауданында (345 м белгісі) бассейннің шекарасы Ор өзенінің бассейніне параллель оңтүстік-шығысқа қарай бағытын өзгертеді, темір жолды кесіп өтеді, 371 м белгісі арқылы өтеді және биіктігі 456 метр (59-нүкте) Бәйментау тауына жақындайды.
Әрі қарай оңтүстік-батысқа қарай жылжи отырып, бассейн сызығы Тамды және Ақтасты өзендерінің аралығынан, Саркөл және тұзды көлдердің шығысынан өтіп, Ақтасты тауына дейін (546 м) оңтүстік-шығысқа бұрылады. Емба өзендерінің (Құндызды және Әулие салалары) және Шет Ырғыз (Жіңішке және Төлепсай салалары) бассейндері арасында қозғалуды жалғастыра отырып, Алтынды елді мекеніне жетеді, содан кейін оңтүстік-батысқа қарай бағытын өзгертеді, Мұғалжар ауданының Шалқар ауданындағы әкімшілік шекарасын екі рет кесіп өтеді және Мұғалжар тауларында жабылады (60-нүкте).
60-шы нүктеден 236-шы белгіге дейін (солтүстікке қарай) сызық Шалқар ауданы бойынша оңтүстік-шығыс бағытта, Шет Ырғыз өзені бойымен жүреді. Содан кейін сызық солтүстік-шығысқа - 247 м белгіге, шығысқа - 221 м белгіге, содан кейін оңтүстікке - Бесапан құдығына (61-нүкте) бұрылады.
Әрі қарай бассейн желісі оңтүстікке қарай 326 м белгіге дейін, Текелі кентіне жақын және шығысқа қарай оралады, Жансеңгір көлінің солтүстігіне қарай созылып, одан әрі Тентексор Шатқалы мен Жалпақсор тұзды батпағының арасынан өтіп, 159 м белгісімен Колмасу тауына, үш бассейндік инспекцияның: Тобыл-Торғай, Арал-Сырдария және т. б. қызмет аймағының қиылысу нүктесіне дейін жетеді Жайық-Каспий (3-нүкте).
Мұнда шекара оңтүстік-батысқа қарай бұрылып, Қызылорда және Ақтөбе облыстарын Құмсуат мүйісіне дейін бөлетін әкімшілік шекарамен қатаң жүреді (2-нүкте).
Осы тармақтан су шаруашылығы бассейнінің шекарасы Арал теңізінің жағалау сызығы бойымен Қазақстан Республикасы мен Өзбекстан Республикасын бөлетін мемлекеттік шекараға дейін өтеді (1-нүкте).
Жайық-Каспий бассейні айналмалы нүктелердің географиялық координаттары
№ нүктелер
С.Ш. - градус°
С.Ш. - мин.
В.Д. - градус°
В.Д. - мин.
1
45°
34'
58°
36'
2
45°
57'
59°
2'
3
47°
50'
61°
56'
58
50°
32'
59°
40'
59
49°
42'
59°
7'
60
48°
39'
58°
32'
61
48°
25'
60°
0'
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрлігі
Су шаруашылығы комитеті
төрағасының м.а.
2023 жылғы ______
№ ___ бұйрығына
6-қосымша
"Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Нұра-Сарысу бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі

1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Нура-Сарысуская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан" (далее - Инспекция) является территориальным органом Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан (далее - Комитет), в пределах своей компетенции осуществляющим реализационные и контрольные функции в области регулирования использования и охраны водного фонда. Инспекция имеет отдел в области Улытау.
2. Инспекция осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
Описание границ территориальных сфер деятельности Инспекции представлено в приложении к настоящему Положению.
3. Инспекция является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, счета в органах казначейства.
4. Инспекция вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Инспекция имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Инспекция по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Инспекции.
7. Структура и лимит штатной численности утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение Инспекции: Республика Казахстан, индекс 100012, город Караганда, район имени Казыбек Би, улица Алиханова, дом 11А.
9. Полное наименование государственного органа - республиканское государственное учреждение "Нура-Сарысуская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом инспекции.
11. Финансирование деятельности инспекции осуществляется из республиканского бюджета.
12. Инспекции запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Инспекции.
Если Инспекции законодательными актами представлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.

1. Жалпы ереже
1. "Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Нұра-Сарысу бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Инспекция) Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің (бұдан әрі - Комитет) аумақтық органы болып табылады, су қорын пайдалану мен қорғауды реттеу саласында іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын өз құзыретіне жатады. Инспекция Ұлытау облысында бөлімі бар.
2. Инспекция өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
Инспекция қызметінің аумақтық салаларының шекараларының сипаттамасы осы Ережеге қосымшада берілген.
3. Инспекция мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Инспекция азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Инспекция, егер оған заңнамаға сәйкес уәкілеттік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Инспекция өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Инспекция басшысының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Штат санының құрылымы мен лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Инспекцияның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, индексі 100012, Қарағанды қаласы, Қазыбек би атындағы аудан, Әлиханов көшесі, 11А үй.
9. Мемлекеттік органның толық атауы – "Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Нұра-Сарысу бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже инспекцияның құрылтай құжаты болып табылады.
11. Инспекция қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Инспекцияға кәсіпкерлік субъектілерімен инспекцияның функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Инспекцияға заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.

20. Руководитель Инспекции определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Инспекции
21. Инспекция может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Инспекции формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества, приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Инспекцией, относится к республиканской собственности.
23. Инспекция не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Инспекции
24. Реорганизация и упразднение Инспекции осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Положению о
республиканском
государственном учреждении
"Нура-Сарысуская бассейновая
инспекция по регулированию
использования и охране водных
ресурсов Комитета водного
хозяйства Министерства водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан"
Описание границ территориальных сфер деятельности Нура-Сарысуской бассейновой инспекции по регулированию использования и охране водных ресурсов
Территория деятельности Инспекции определяется бассейнами рек Нура и Сарысу.
Административно она включает территорию Карагандинской и Ұлытау областей, незначительные фрагменты Кызылординской и Туркестанской областей на юго-западе, Акмолинской области на севере и Павлодарской на северо-востоке.
Западная граница территории деятельности Нура-Сарысуской бассейновой инспекции начинается с точки 6, в пункте пересечения границ деятельности Арало-Сырдарьинской, Шу-Таласской и Нура-Сарысуской бассейновых инспекций.
От точки 6 до точки 5 линия бассейна проходит строго по административной границе, разделяющей Сырдарьинский и Шиелийский районы, за исключением участка, где линия бассейна проходит по урочищу Сарыапан, вблизи артезианских колодцев Кокиирим и Арысказган и высотной отметки 203. В точке 5 пересекаются административные границы Карагандинской и Кызылординской областей.
Далее граница проходит в западном направлении по вышеуказанной областной границе и замыкается в точке 66, в пункте пересечения границ деятельности Арало-Сырдарьинской, Тобол-Тургайской и Нура-Сарысуской бассейновых инспекций.
Двигаясь по территории Улытауского района Ұлытау области, граница водохозяйственного бассейна идет в северо-восточном направлении, вдоль реки Сарысу, западнее песков Мойынкум, между колодцами Мазаркудык и Аккудык. Затем, меняя направление на северо-запад, обозначив водораздел бассейнов рек Жезды (приток Бала Жезды, водохранилище Жезды, гора Бестобе) с одной стороны и бессточную зону рек Ащылысай и Кумола с другой стороны доходит к горе Карамола с отметкой 643 м (точка 64).
Далее, граница идет в северо-восточном направлении, по зигзагообразной линии, обозначающие высотные точки горы Улытау и водоразделы бассейнов рек Жезды (Бала Жезды, Улькен Жезды) и Улькен Жыланшык (Караганды, Шахабай) и доходит до населенного пункта Улытау (точка 65).

20. Инспекция басшысы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4. Инспекция мүлкі
21. Инспекцияның заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Инспекцияның мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Инспекцияға бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Инспекцияның өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетінше иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату
24. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация
министрлігі Су шаруашылығы
комитетінің Су ресурстарын
пайдалануды реттеу және қорғау
жөніндегі Нұра-Сарысу бассейндік
инспекциясы" республикалық
мемлекеттік мекемесінің ережесіне
қосымша
Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Нұра-Сарысу бассейндік инспекциясы аумақтық қызмет салаларының шекараларын сипаттау
Инспекция қызметінің аумағы Нұра және Сарысу өзендерінің бассейндерімен айқындалады.
Әкімшілік жағынан оған Қарағанды және Ұлытау облыстарының аумағы, оңтүстік-батысында Қызылорда және Түркістан облыстарының, солтүстігінде Ақмола облысының және солтүстік-шығысында Павлодар облыстарының елеусіз фрагменттері кіреді.
Нұра-Сарысу бассейндік инспекциясы қызметінің аумағының батыс шекарасы 6-нүктеден, Арал-Сырдария, Шу-Талас және Нұра-Сарысу бассейндік инспекциялары қызметінің шекараларын кесіп өту пунктінен басталады.
6-шы нүктеден 5-ші нүктеге дейін бассейн сызығы Сарыапан шатқалымен өтетін учаскені қоспағанда, Сырдария мен Шиелі аудандарын бөлетін әкімшілік шекара бойынша, Көкиірім мен Арысқаған артезиан құдықтарының және 203-ші биіктік белгісінің жанында қатаң өтеді. 5-ші нүктеде Қарағанды және Қызылорда облыстарының әкімшілік шекаралары қиылысады.
Бұдан әрі шекара жоғарыда көрсетілген облыстық шекара бойынша батыс бағытта өтеді және 66-шы нүктеде, Арал-Сырдария, Тобыл-Торғай және Нұра-Сарысу бассейндік инспекциялары қызметінің шекараларын кесіп өту пунктінде жабылады.
Ұлытау облысы Ұлытау ауданының аумағымен жүріп, су шаруашылығы бассейнінің шекарасы солтүстік-шығыс бағытта, Сарысу өзенінің бойында, Мойынқұм құмдарының батысында, Мазарқұдық пен Аққұдық құдықтарының арасында өтеді. Содан кейін бағытты солтүстік-батысқа қарай өзгерте отырып, бір жағынан Жезді өзендері бассейндерінің суайрығын (Жезді Балының саласы, Жезді су қоймасы, Бестөбе тауы) және екінші жағынан Ащылысай мен Құмола өзендерінің ағынсыз аймағын белгілеп, 643 м (64-нүкте) белгісімен Карамола тауына жетеді.
Бұдан әрі шекара Ұлытау тауының биік нүктелерін және Жезді (Бала Жезді, үлкен Жезді) және үлкен Жыланшық (Қарағанды, Шахабай) өзендері бассейндерінің суайрықтарын белгілейтін зигзаг тәрізді сызық бойынша солтүстік-шығыс бағытта өтеді және Ұлытау елді мекеніне (65-нүкте) жетеді.

Продолжая двигаться зигзагообразно по горе Улытау, линия границы проходит западнее горы Актасты с отметкой 704 м и высотной отметки 738 м, обозначая также водораздел верховий рек Сары Торгай (Жетыкыз) и Кара Кенгир (Казыбек). От отметки 738 до озера Баракколь линия уходит на север, по междуречью Кара Кенгир, Тамды и Бекет. В северном направлении от озера Баракколь граница проходит точку пересечения границ деятельности Есильской, Тобол-Тургайской и Нура-Сарысуской бассейновых инспекций. Затем двигаясь в северо-восточном направлении, проходя севернее озера Ащыколь, пересекает автомагистраль на г. Жезказган и делая разворот на север замыкается в точке 51 на г. Баканшанышкан, с отметкой 748 м.
От точки 51 до отметки 589 на горе Сарыжол, линия границы проходит через горы Жельдыадыр, огибает исток реки Терисаккан и Кыпшаки и в районе отметки 575 переходит на территорию Нуринского района Карагандинской области. Затем двигаясь в северо-восточном направлении через высотные отметки 520, 453 и озера Кызылколь доходит до горы Сарыдонгал с отметкой 400 м (точки 50).
Двигаясь, далее в северо-восточном направлении по вышеуказанной административной территории, граница проходит вблизи озера Кунакай, западнее озера Тениз и обойдя, с южной стороны русло рек Талды, Ащылы подходит к областной границе Акмолинской и Карагандинской областей (точка 49).
От данной точки линия движется в северо-восточном направлении, проходит мимо населенного пункта Есенкельды, пересекает границу Егиндыкольского и Атбасарского районов, в районе отметки 394 идет между населенными пунктами Жолан и Бауманское и доходит до отметки 354 (точка 48).
Далее, огибая с южной стороны разъезд Бесбидайык, пересекая железную дорогу, граница доходит к отметке 391, административной линии разметки, разделяющей Астраханскиий и Егиндикольский районы. Затем линия, поворачивает на юг по границе вышеуказанных районов (небольшой отрезок), и чуть ниже железной дороги меняет направление на юго-восток, проходя между населенным пунктом Спиридоновка и озера Жосалы, через отметку 373. Участок севернее отметки 353 и пос. Кумколь примыкает к границе, разделяющие Коргалжынский и Егиндикольский районы. От населенного пункта Кумколь линия меняет направление на северо-восток, почти параллельно дороги Коргалжын-Астана, через отметку 424 м, пересекает районную границу Коргалжинского и Целиноградского районов и в районе населенного пункта Малиновка замыкается в точке 47.
От данной точки линия бассейна меняет направление на юго-восток, проходит севернее озера Жаланаш, и далее протягивается вдоль реки Нура проходя ниже населенных пунктов Тайтобе, Косшы и Пригородное, пересекая канал Нура-Есиль продолжает двигаться в том же направлении, огибая населенный пункт Кызылжар и озеро Ушколь доходит до отметки выше реки Акпансай. Далее до отметки 464 линия бассейна проходит по административной границе, разделяющей Целиноградский и Аршалынский районы. Продолжая двигаться в том же направлении, огибая верховья реки Кокпекты, проходя между отметками 486 и 475, черта Нура-Сарысуского бассейна подходит к отметке 547 сопки Уызбай (точка 46).

Ұлытау тауымен зигзаг түрінде қозғалуды жалғастыра отырып, шекара сызығы Ақтасты тауының батысында 704 м белгісі және 738 м биіктік белгісі бар, сондай-ақ Сарыарқа (Жетікыз) және Қара Кеңгір (Қазыбек) өзендерінің жоғарғы су алабын белгілейді. 738 белгіден Барақкөл көліне дейін сызық солтүстікке қарай Қара Кеңгір, Тамды және Бекет өзендері арқылы өтеді. Барақкөл көлінен солтүстік бағытта шекара Есіл, Тобыл-Торғай және Нұра-Сарысу бассейндік инспекцияларының қызмет шекараларының қиылысу нүктесінен өтеді. Содан кейін солтүстік-шығыс бағытта жүріп, Ащыкөл көлінің солтүстігінен өтіп, Жезқазған қаласындағы автомагистральді кесіп өтіп, солтүстікке бұрылыс жасай отырып, 748 м белгісі бар Бақаншанышқан қаласындағы 51-ші нүктеде жабылады.
Сарыжол тауындағы 51-ші нүктеден 589-шы белгіге дейін шекара сызығы Желдіадыр таулары арқылы өтеді, Терісаққан және Қыпшақи өзенінің бастауын айналып өтеді және 575-ші белгі ауданында Қарағанды облысы Нұра ауданының аумағына өтеді. Содан кейін солтүстік-шығыс бағытта 520, 453 биіктік белгілері мен Қызылкөл көлі арқылы 400 м (50 нүкте) белгісі бар Сарыдонгал тауына дейін жетеді.
Жоғарыда аталған әкімшілік аумақ бойынша солтүстік-шығыс бағытта әрі қарай жылжи отырып, Шекара Күнакай көлінің маңынан, Теңіз көлінің батысынан өтіп, оңтүстік жағынан Талды, Ащылы өзендерінің арнасын айналып өтіп, Ақмола және Қарағанды облыстарының облыстық шекарасына жақындайды (49-нүкте).
Осы нүктеден сызық солтүстік-шығыс бағытта қозғалады, Есенкелді елді мекенінің жанынан өтеді, Егіндікөл және Атбасар аудандарының шекарасынан өтеді, 394-белгі ауданында Жолан және Бауман елді мекендерінің арасынан өтеді және 354-белгіге жетеді (48-нүкте).
Әрі қарай, Бесбидайық разъезін оңтүстік жағынан айналып өтіп, теміржолды кесіп өтіп, шекара 391 белгісіне, Астрахан және Егіндікөл аудандарын бөлетін әкімшілік белгілеу сызығына жетеді. Содан кейін сызық жоғарыда аталған аудандардың шекарасымен оңтүстікке қарай бұрылады (кішкене кесінді) және теміржолдың дәл астында Спиридоновка елді мекені мен Жосалы көлінің арасынан 373 белгісі арқылы өтіп, оңтүстік-шығысқа қарай бағытты өзгертеді. 353 белгісінің солтүстігіндегі учаске және Құмкөл кенті Қорғалжын және Егіндікөл аудандарын бөлетін шекараға іргелес. Құмкөл елді мекенінен желі солтүстік-шығысқа қарай бағытын өзгертеді, Қорғалжын-Астана жолына параллель, 424 м белгісі арқылы Қорғалжын және Целиноград аудандарының аудандық шекарасын кесіп өтеді және Малиновка елді мекенінің ауданында 47-ші нүктеде жабылады.
Осы нүктеден бассейн сызығы бағытын оңтүстік-шығысқа қарай өзгертеді, Жаланаш көлінің солтүстігінен өтеді, әрі қарай Нұра өзені бойымен созылып, Тайтөбе, Қосшы және Пригородное елді мекендерінен төмен өтіп, Нұра-Есіл каналын кесіп өтіп, Қызылжар елді мекені мен Үшкөл көлін айналып өтіп, сол бағытта жүруді жалғастырады. Одан әрі 464 белгісіне дейін бассейн желісі Целиноград және Аршалы аудандарын бөлетін әкімшілік шекара бойынша өтеді. Көкпекті өзенінің жоғарғы ағысын айналып өтіп, 486 және 475 белгілерінің арасынан өтіп, сол бағытта қозғалуды жалғастыра отырып, Нұра-Сарысу бассейнінің сызығы Уызбай шоқысының 547 белгісіне жақындайды (46-нүкте).

Далее, простираясь на юго-восток, линия пересекает областную границу, разделяющую Карагандинскую и Акмолинскую области, проходит по водоразделу рек бассейнов р. Есиль (притоки Жыланды, Балабатпак и Батпак) и р. Нура (приток Улькен Кундызды), южнее населенных пунктов Осакаровка и Батпакты. Севернее отметки 653, меняя направление на северо-восток, граница сначала пересекает автомагистраль, затем железную дорогу Астана-Караганда, проходит через гору Нияз с высотной отметкой 686 и доходит до возвышенности с отметкой 773 (точка 45).
Далее, черта водохозяйственного бассейна поворачивает на север, проходит по горе Нияз, пересекает высотные отметки гор Жаман Нияз (748 м) и Жаксы Нияз (814 м), восточнее с. Крешеновка огибает исток реки Есиль и замыкается в точке пересечения границ деятельности Есильской, Иртышской и Нура-Сарысуской бассейновых инспекций, на возвышенности 775 м (точка 36).
Продолжая двигаться по Осакаровскому району на северо-восток, проходя западнее озера Караколь, по междуречью Оленты-Шидерты, через отметку 580 линия достигает горы Сарыбулак на отметке 559 (точка 35).
Направляясь на северо-восток, линия разметки доходит до административной границы разделяющая Павлодарскую и Карагандинскую области (до точки 34) и следует строго по ней до пересечения канала Ертис-Караганда, между водохранилищем гидроузла № 5 и водохранилищем Гидроузла №7 (точка 33).
Далее, переходя на территорию Экибастуз г.а. Павлодарской области, черта водохозяйственного бассейна идет на юго-восток до населенного пункта Алькей Маргулан (Коктобе) и вблизи отметки 480 меняет направление на юг до административной границы Баянауылского района Павлодарской области (вблизи отметки 501 м). Начиная с вышеназванной районной границы, линия бассейна уходит на юго-восток, проходит между населенными пунктами Кызылтумсык и Узынбулак, восточнее озера Саумалколь, между отметками 578 и 621. В районе отметки 584 граница делает резкий поворот на юго-запад, пересекает областную границу Павлодарской и Карагандинской областей. Затем, двигаясь по Бухар Жыраускому району Карагандинской области, от отметки 658 линия меняет направление на юг, проходит по междуречью Шантимес и Жартас и доходит до населенного пункта Акжар (точка 32).
От точки 32, обогнув верховья реки Жартас, линия бассейна направляется на восток до пересечения административной границы Акмолинской и Павлодарской областей (южнее озера Рудничное). Затем, на территории Баянауылского района граница поворачивает на юг, обозначая верховья реки Ащысу, вновь пересекает границу Акмолинской и Павлодарской областей и доходит до высотной отметки 793 (гора Огизтобе Каркаралынский район Карагандинская область) (точка 31).
Далее, проходя по горам Айыр, по междуречье рек Кемер, Барак, Есенаман и Каргын, доходит до административной границы, разделяющей Павлодарскую и Карагандинскую области (точка 30).
Отсюда граница бассейна меняет направление на юго-восток, затем на юг, проходит по междуречью бессточных рек Карасу, Куржар и Озенбай с одной стороны и верховий реки Бала Тундик с другой стороны, между населенными пунктами Опырмалы (нежил.) и Теректы, между озером Балыктыколь и горой Ку, и достигает гор Бакты (точка 29).

Әрі қарай, оңтүстік-шығысқа қарай созылып, сызық Қарағанды және Ақмола облыстарын бөлетін облыстық шекараны кесіп өтеді, Есіл өзені (Жыланды, Балабатпақ және батпақ өзендері) және Нұра өзендері (Үлкен Құндызды өзені) бассейндерінің суайрығы арқылы, Осакаровка және батпақты елді мекендерінің оңтүстігінен өтеді. 653 белгісінің солтүстігінде бағытты солтүстік-шығысқа қарай өзгерте отырып, шекара алдымен автомагистральді, содан кейін Астана-Қарағанды темір жолын кесіп өтеді, 686 биіктік белгісі бар Нияз тауы арқылы өтеді және 773 белгісі бар биіктікке дейін жетеді (45-нүкте).
Әрі қарай, су шаруашылығы бассейнінің сызығы солтүстікке бұрылады, Нияз тауымен өтеді, Жаман Нияз (748 м) және Жақсы Нияз (814 м) тауларының биіктік белгілерін кесіп өтеді, Крешеновка ауылының шығысында Есіл өзенінің бастауын айналып өтеді және Есіл, Ертіс және Нұра-Сарысу бассейндік инспекцияларының шекараларын кесіп өту нүктесінде, 775 м биіктікте жабылады (36-нүкте).
Осакаров ауданы бойынша солтүстік-шығысқа қарай, Қаракөл көлінен батысқа қарай, Өлеңті-Шідерті өзені арқылы өтіп, 580 белгі арқылы сызық 559 белгідегі Сарыбұлақ тауына жетеді (35-нүкте).
Солтүстік-шығысқа қарай таңбалау сызығы Павлодар және Қарағанды облыстарын бөлетін әкімшілік шекараға (34-ші нүктеге дейін) жетеді және ол бойынша № 5 гидроторап су қоймасы мен №7 гидроторап су қоймасы (33-ші нүкте) арасындағы Ертіс-Қарағанды каналының қиылысына дейін қатаң түрде жүреді.
Бұдан әрі Павлодар облысы Екібастұз қаласының аумағына ауыса отырып, су шаруашылығы бассейнінің шегі оңтүстік-шығысқа қарай Әлкей Марғұлан (Көктөбе) елді мекеніне дейін барады және 480 белгіге жақын Павлодар облысы Баянауыл ауданының әкімшілік шекарасына дейін (501 м белгіге жақын) оңтүстікке қарай бағытын өзгертеді. Жоғарыда аталған аудан шекарасынан бастап бассейн сызығы оңтүстік-шығысқа қарай созылып, Қызылтұмсық пен Ұзынбұлақ елді мекендері арасында, Саумалкөл көлінің шығысында, 578 және 621 белгілері арасында өтеді. 584-белгі ауданында шекара оңтүстік-батысқа қарай күрт бұрылыс жасайды, Павлодар және Қарағанды облыстарының облыстық шекарасын кесіп өтеді. Содан кейін, Қарағанды облысының Бұқар Жырау ауданы бойынша жүріп, 658 белгіден бастап сызық бағытты оңтүстікке өзгертеді, Шаңтимес және Жартас өзендері арқылы өтіп, Ақжар елді мекеніне жетеді (32-нүкте).
32-ші нүктеден бастап, Жартас өзенінің жоғарғы ағысын айналып өтіп, бассейн сызығы шығысқа қарай Ақмола және Павлодар облыстарының (Рудничное көлінің оңтүстігі) әкімшілік шекарасының қиылысына дейін бағытталады. Содан кейін, Баянауыл ауданының аумағында шекара оңтүстікке бұрылып, Ащысу өзенінің жоғарғы ағысын белгілеп, Ақмола және Павлодар облыстарының шекарасын қайтадан кесіп өтіп, 793 биіктік белгісіне жетеді (Қарағанды облысы Қарқаралы ауданы Оғызтөбе тауы) (31-нүкте).
Әрі қарай, Айыр тауларымен, Кемер, Барақ, Есенаман және Қарғын өзендерінің аралығымен өтіп, Павлодар және Қарағанды облыстарын бөлетін әкімшілік шекараға жетеді (30-нүкте).
Осы жерден бассейннің шекарасы оңтүстік-шығысқа, содан кейін оңтүстікке қарай бағытын өзгертеді, бір жағынан Қарасу, Құржар және Өзенбай ағынсыз өзендерінің, екінші жағынан бала Тундик өзенінің жоғарғы ағысы арқылы, Пырмалы (нежил) елді мекендері арасында өтеді.) және Теректі, Балықтыкөл көлі мен Ку тауы арасында және Бақты тауларына жетеді (29-нүкте).

От точки 29, линия бассейна проходит в юго-западном направлении между реками Кадыр и Акжарык и доходит до возвышенности, вблизи населенного пункта Бельдеутас (точка 28). Данная точка является местом пересечения границ деятельности Балкаш-Алакольской, Ертисской и Нура-Сарысуской бассейновых инспекций.
Далее, двигаясь в том же направлении, по водоразделу рек Талды и Казангап, граница водохозяйственного бассейна доходит до горы Акбиик с отметкой 1268 м (точка 22).
От точки 22, продолжая идти в юго-западном направлении, линия бассейна сначала пересекает автомагистраль, затем районную границу Каркаралынского и Актогайского районов, проходит по водоразделу верховий рек Каршыгалы (Саттыбай, Сарыолен) и Жарлы (Коктал, Тайшык). Далее, сменив направление на северо-запад, продолжая идти параллельно районной границе (несколько южнее) по территории Актогайского района, по междуречью Караменды и Токылдак доходит до горы Саран с отметкой 1208 м (точка 21).
От горы Саран граница водохозяйственного бассейна следует в юго-западном направлении между бассейнами рек Байкожа (притоки Керегетас, Байкаска, Узынбулак) и Шерубайнура (притоки Кежек, Сарша, Шийозек, Борлыозек) с одной стороны и Токырау (Бидайши, Жаланаш) и бессточная зона (Карасай, Бидайык, Карабидайык) с другой стороны. Кроме того, линия бассейна в районе отметки 1140 на горе Кара Тоганбай пересекает районную границу Актогайского и Шетского районов, и проходя через отметки 1058 и 1110 доходит до горы Бесшокы с отметкой 1053 м (точка 20).
Далее, граница движется в юго-западном направлении, между истоками рек Караганды и Карабидайык и западнее горы Котырсельтай, пересекает автомагистраль на Акшатау, проходит через отметку 839 м. У истока реки Шумек линия сворачивает на запад, пересекает железную дорогу Акадыр-Сарышаган, проходит через гору Ешкиольмес (отметка 1133) и доходит до горы Кызылтас (отметка 1037) (точка 19).
Идя, зигзагообразно в южном направлении, черта бассейна сначала огибает верховья реки Моинты, затем исток реки Сарыбулак и между горами Узынжал (1036 м), Кызылжар (1021) и Бале подходит к высотной отметке 955 м горы Ушкзыл (точка 18).
Далее, граница бассейна в южном направлении проходит через горы Шунак, и Шауыпкелды, западнее бугра Кемер и доходит до горы Карабас (664 м) (точка 17).
Продолжая двигаться по Шетскому району в том же направлении, линия пересекает горы Екитау (631 м), затем по выпуклой линии со с смещением на восток достигает административной границы, разделяющей Карагандинскую и Жамбыльскую области (точка 62).

29-шы нүктеден бастап бассейн сызығы Қадыр мен Ақжарық өзендерінің арасында оңтүстік-батыс бағытта өтеді және Белдеутас елді мекеніне жақын биіктікке жетеді (28-ші нүкте). Бұл нүкте Балқаш-Алакөл, Ертіс және Нұра-Сарысу бассейндік инспекциялары қызметінің шекараларын кесіп өтетін орын болып табылады.
Әрі қарай, сол бағытта, Талдықорған және Қазанғап өзендерінің суайрығы бойынша жүріп, су шаруашылығы бассейнінің шекарасы 1268 м белгісі бар Ақбиік тауына дейін жетеді (22-нүкте).
22-ші нүктеден бастап оңтүстік-батыс бағытта жүре отырып, бассейн сызығы алдымен автомагистральді, содан кейін Қарқаралы және Ақтоғай аудандарының аудандық шекарасын кесіп өтеді, Қаршығалы (Саттыбай, Сарыөлең) және Жарлы (Көктал, Тайшық) өзендерінің жоғарғы бөлігімен өтеді. Әрі қарай, бағытын солтүстік-батысқа ауыстырып, Ақтоғай ауданының аумағы бойынша аудан шекарасына (біршама оңтүстікке қарай) параллель жүруді жалғастыра отырып, Қараменді мен Тоқылдақ өзендері арқылы 1208 м (21-нүкте) белгісі бар Саран тауына дейін жетеді.
Саран тауынан су шаруашылығы бассейнінің шекарасы бір жағынан Байқожа (Керегетас, Байқаска, Ұзынбұлақ салалары) және Шерубайнұра (Кежек, Сарша, Шиөзек, Борлыөзек салалары), екінші жағынан тоқырау (Бидайшы, Жаланаш) және ағынсыз аймақ (Қарасай, Бидайық, Қарабидайық) бассейндері арасында оңтүстік-батыс бағытта жүреді. Сонымен қатар, Қара Тоғанбай тауындағы 1140 белгісі ауданындағы бассейн желісі Ақтоғай және Шет аудандарының аудандық шекарасын кесіп өтіп, 1058 және 1110 белгілері арқылы 1053 м белгісі бар Бесшоқы тауына дейін жетеді (20-нүкте).
Одан әрі шекара оңтүстік-батыс бағытта, Қарағанды мен Қарабидайық өзендерінің бастаулары мен Қотырсельтай тауының батысы арасында жылжиды, Ақшатауға автомагистральді кесіп өтеді, Шумек өзенінің бастауынан 839 м белгіден өтеді, сызық батысқа қарай бұрылады, Ақадыр-Сарышаған темір жолын кесіп өтеді, Ешкіөлмес тауы арқылы өтеді (1133 белгі) және тауға жетеді Қызылтас (1037 белгісі) (19-нүкте).
Оңтүстік бағытта зигзаг түрінде жүріп, бассейн сызығы алдымен Мойынты өзенінің жоғарғы ағысын, содан кейін Сарыбұлақ өзенінің бастауын және Ұзынжал (1036 м), Қызылжар (1021) және Бале тауларының арасын Үшқызыл тауының 955 м биіктік белгісіне жақындайды (18-нүкте).
Әрі қарай, бассейннің шекарасы оңтүстік бағытта шунақ таулары арқылы өтеді, және Шауыпкелді, Кемер туберінен батысқа қарай және Қарабас тауына дейін (664 м) (17-нүкте).
Шет ауданы бойынша сол бағытта қозғалуды жалғастыра отырып, сызық Екітау тауларын (631 м) кесіп өтеді, содан кейін шығысқа қарай выпысуы бар дөңес с сызығы бойынша Қарағанды және Жамбыл облыстарын бөлетін әкімшілік шекараға жетеді (62-нүкте).

От точки 62 до точки 63 черта бассейна идет строго по границе Карагандинской и Жамбылской областей, через урочище Кеттатакыр, Сорколь.
Далее следуя, по административной линии Карагандинской и Туркестанской областей до отметки 292, близ озера Каракойын, граница поворачивает на юго-запад по территории Созакского района Туркестанской области, северо-западнее колодца Кызылкак. В районе артезианского колодца Байкумбир и населенного пункта Тайконыр линия бассейна пересекает областную границу Туркестанской и Кызылординской областей, затем протягиваясь по территории Шиелинского района Кызылординской области, а также проходя, через высотную отметку 122 достигает точки 6.
Географические координаты поворотных точек Нура-Сарысусского бассейна
№ Точки
С.Ш. - градусы°
С.Ш. - мин.
В.Д. - градусы°
В.Д. - мин.
5
46°
10'
66°
54'
6
44°
54'
66°
52'
17
46°
35'
72°
33'
18
47°
24'
72°
47'
19
47°
50'
72°
31'
20
48°
30'
73°
41'
21
48°
54'
74°
39'
22
48°
48'
75°
42'
28
49°
1'
76°
9'
29
49°
27'
76°
21'
30
50°
12'
75°
51'
31
49°
59'
75°
1'
32
50°
15'
74°
29'
33
51°
12'
73°
59'
34
51°
14'
73°
52'
35
50°
56'
73°
44'
36
50°
48'
73°
12'
45
50°
27'
73°
5'
46
50°
29'
72°
2'
47
51°
5'
71°
0'
48
51°
16'
68°
57'
49
50°
48'
68°
34'
50
50°
11'
68°
1'
51
49°
23'
67°
41'
62
46°
0'
72°
27'
63
45°
59'
69°
4'
64
47°
57'
66°
36'
65
48°
39'
67°
0'
Приложение 7 к приказу
И.о. Председателя Комитета
водного хозяйства
Министерства водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 26 октября 2023 года № 1-НҚ
Положение о республиканском государственном учреждении "Тобол-Торгайская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан"
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Тобол-Торгайская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан" (далее - Инспекция) является территориальным органом Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан (далее - Комитет), в пределах своей компетенции осуществляющим реализационные и контрольные функции в области регулирования использования и охраны водного фонда.
2. Инспекция осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
Описание границ территориальных сфер деятельности Инспекции представлено в приложении к настоящему Положению.
3. Инспекция является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, счета в органах казначейства.

62-ші нүктеден 63-ші нүктеге дейін бассейннің шегі қатаң түрде Қарағанды және Жамбыл облыстарының шекарасы бойынша, Кетатакыр, Соркөл шатқалы арқылы өтеді.
Бұдан әрі Қарағанды және Түркістан облыстарының әкімшілік желісі бойынша 292 белгісіне дейін, Қарақойын көлінің маңында шекара Түркістан облысы Созақ ауданының аумағы бойынша оңтүстік-батысқа, қызылқак құдығынан солтүстік-батысқа қарай бұрылады. Байқұмыр артезиан құдығы мен Тайконыр елді мекенінің ауданында бассейн сызығы Түркістан және Қызылорда облыстарының облыстық шекарасын кесіп өтеді, содан кейін Қызылорда облысы Шиелі ауданының аумағымен созылып, сондай-ақ 122 биіктік белгісі арқылы өтіп, 6-нүктеге жетеді.
Нұра-Сарысу бассейнінің бұрылыс нүктелерінің географиялық координаттары
№ нүктелер
С.Ш. - градус°
С.Ш. - мин.
В.Д. - градус°
В.Д. - мин.
5
46°
10'
66°
54'
6
44°
54'
66°
52'
17
46°
35'
72°
33'
18
47°
24'
72°
47'
19
47°
50'
72°
31'
20
48°
30'
73°
41'
21
48°
54'
74°
39'
22
48°
48'
75°
42'
28
49°
1'
76°
9'
29
49°
27'
76°
21'
30
50°
12'
75°
51'
31
49°
59'
75°
1'
32
50°
15'
74°
29'
33
51°
12'
73°
59'
34
51°
14'
73°
52'
35
50°
56'
73°
44'
36
50°
48'
73°
12'
45
50°
27'
73°
5'
46
50°
29'
72°
2'
47
51°
5'
71°
0'
48
51°
16'
68°
57'
49
50°
48'
68°
34'
50
50°
11'
68°
1'
51
49°
23'
67°
41'
62
46°
0'
72°
27'
63
45°
59'
69°
4'
64
47°
57'
66°
36'
65
48°
39'
67°
0'
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрлігі
Су шаруашылығы комитеті
төрағасының м.а.
2023 жылғы ______
№ ___ бұйрығына
7-қосымша
"Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Тобыл-Торғай бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі
1. Жалпы ереже
1. "Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Тобыл-Торғай бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Инспекция) Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің (бұдан әрі - Комитет) аумақтық органы болып табылады, су қорын пайдалану мен қорғауды реттеу саласында іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын өз құзыретіне жатады.
2. Инспекция өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
Инспекция қызметінің аумақтық салаларының шекараларының сипаттамасы осы Ережеге қосымшада берілген.
3. Инспекция мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

7) в пределах своей компетенции принимать меры, направленные на противодействие коррупции в Инспекции и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер;
8) представлять Инспекцию в государственных органах и иных организациях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
9) выдавать доверенность для представления интересов Инспекции в государственных органах и иных организациях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий Руководителя Инспекции в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации РК от 18.03.2024 № 68-НҚ.
20. Руководитель Инспекции определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Инспекции
21. Инспекция может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Инспекции формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества, приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Инспекцией, относится к республиканской собственности.
23. Инспекция не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Инспекции
24. Реорганизация и упразднение Инспекции осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Положению о
республиканском
государственном учреждении
"Тобол-Торгайская бассейновая
инспекция по регулированию
использования и охране водных
ресурсов Комитета водного
хозяйства Министерства водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан"
Описание границ территориальных сфер деятельности Тобол-Торгайской бассейновой инспекции по регулированию использования и охране водных ресурсов
Территория зоны деятельности Инспекции включает в основном бассейны рек Тобола и Торгая.
В административном плане в нее входят практически вся Костанайская область, часть Актюбинской области - на западе, часть Карагандинской области - на юго-востоке, а также незначительные фрагменты Акмолинской области - на востоке.
Начальным пунктом границы зоны деятельности Тобол-Торгайской бассейновой инспекции принимается точка 57 - точка примыкания границы бассейна к государственной границе Республики Казахстан и Российской Федерации. Эта точка совпадает с точкой примыкания границы между Костанайской и Северо-Казахстанской областями к государственной границе Республики Казахстан.

7) өз құзыреті шегінде инспекцияда сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шараларды қабылдауға және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шараларды қабылдауға дербес жауапты болады;
8) Инспекцияны Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда ұсынуға;
9) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда Инспекцияның мүдделерін білдіру үшін сенімхат беруге міндетті.
Инспекция басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Су ресурстары және ирригация министрлігінің Су шаруашылығы комитеті Төрағасының 18.03.2024 № 68-НҚ бұйрығымен.
20. Инспекция басшысы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4. Инспекция мүлкі
21. Инспекцияның заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Инспекцияның мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Инспекцияға бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, инспекцияның өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетінше иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату
24. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация
министрлігі Су шаруашылығы
комитетінің Су ресурстарын
пайдалануды реттеу және
қорғау жөніндегі Тобыл-Торғай
бассейндік инспекциясы"
республикалық мемлекеттік
мекемесінің ережесіне
қосымша
Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Тобыл-Торғай бассейндік инспекциясының аумақтық қызмет салаларының шекараларын сипаттау
Инспекция қызметінің аумағы негізінен Тобыл және Торғай өзендерінің бассейндерін қамтиды.
Әкімшілік жағынан оған Қостанай облысының барлығы дерлік, Ақтөбе облысының бір бөлігі - батыста, Қарағанды облысының бір бөлігі - оңтүстік-шығыста, сондай-ақ Ақмола облысының шамалы фрагменттері - шығыста кіреді.
Тобыл-Торғай бассейндік инспекциясының қызмет аймағы шекарасының бастапқы пункті 57-нүкте – Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының мемлекеттік шекарасына бассейн шекарасының түйісу нүктесі болып қабылданады. Бұл нүкте Қостанай және Солтүстік Қазақстан облыстары арасындағы шекараның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасына түйісу нүктесімен сәйкес келеді.

От точки 57 линия бассейна идет в южном направлении строго по административной границе, разделяющие Костанайскую и Северо-Казахстанскую область до точки пересечения этих областей с Акмолинской территорией (точка 56).
Далее восточная граница зоны деятельности Тобол-Торгайской бассейновой инспекции продолжает идти по административной черте Костанайской и Акмолинской областей до места их слияния с линией Жаркайынско - Есильского районов Акмолинской области (точка 55).
От точки 55 до высотной отметки 313 линия следует на юго-восток по территории Есильского района. Затем, меняя направление на юг, переходит на территорию Жаркайынского района, огибая верховья рек Мойылды и Жыланды, и подходит вблизи истока реки Кен к точке 54 (отметка 316), областной границе Костанайской и Акмолинской областей (точка 54).
От отметки 316 м до отметки 330 м (небольшой отрезок) идет по административной черте Костанайской и Акмолинской областей, затем меняет направление на восток, проходя по территории Жаркайынского района и огибая истоки реки Карынсалды. Затем вновь возвращается к областной границе (вблизи командной отметки 347 м), и продолжает идти по ней до отметки 391 м (точка 53).
Двигаясь в южном направлении по территории Аркалык г.а., черта бассейна проходит по междуречью Ащитасты (притоки Жосалы, Байкожа) и бессточной зоны (Алтын-Карасу, Бадамша-Карасу), далее огибая город Аркалык меняет направление сначала на восток, затем на юг. Проходит через высотную отметку 392 и 416, обозначая истоки рек Тулькисай, Кайынды, Аксокыр и вдоль верховья реки Бала Терисаккан (меняя направление на запад) подходит к горе Кайынды с отметкой 470 м (точка 52).
От точки 52 линия следует на юг, вдоль реки Бала Терисаккан, затем дважды пересекает районную границу Аркалык г.а., огибает исток реки Улькен Сабасалды Торгай и на горе Кайындышокы (отметка 568 м) пересекает областную границу Костанайской и Карагандинской областей. Далее линия движется на юг (небольшой отрезок) по территории Улытауского района Карагандинской области, затем на восток, южнее озера Косколь, через отметку 638 м, западнее родника Кольбулак, огибая, верховья реки Балга подходит к месту пересечения зоны деятельности трех бассейновых инспекций: Тобол-Торгайской, Есильской и Нура-Сарысуской. От данного места линия огибает озеро Баракколь и движется на юг вдоль реки Кара Кенгир до отметки 738 м. Проходит северо-западнее горы Актасты, пересекая автомагистраль, досягает населенного пункта Улытау (точка 65).

57-ші нүктеден бастап бассейн сызығы Қостанай және Солтүстік Қазақстан облыстарын осы облыстардың Ақмола аумағымен қиылысу нүктесіне дейін бөлетін әкімшілік шекара бойынша қатаң түрде оңтүстік бағытта өтеді (56-нүкте).
Бұдан әрі Тобыл-Торғай бассейндік инспекциясының қызмет аймағының шығыс шекарасы Қостанай және Ақмола облыстарының әкімшілік сызығы бойынша Ақмола облысының Жарқайың - Есіл аудандарының желісімен түйіскен жеріне дейін жалғасады (55-нүкте).
55-ші нүктеден 313-ші биіктік белгісіне дейін сызық Есіл ауданының аумағы бойынша оңтүстік-шығысқа қарай жүреді. Содан кейін бағытын оңтүстікке қарай өзгерте отырып, Мойылды және Жыланды өзендерінің жоғарғы ағысын айналып өтіп, Жарқайың ауданының аумағына өтеді және Кен өзенінің бастауына жақын 54-ші нүктеге (316-белгі), Қостанай және Ақмола облыстарының облыстық шекарасына (54- нүкте) жақындайды.
316 м белгіден 330 м белгіге дейін (шағын кесінді) Қостанай және Ақмола облыстарының әкімшілік сызығы бойынша жүреді, содан кейін Жарқайың ауданының аумағымен өтіп, Қарынсалды өзенінің бастауын айналып өтіп, шығысқа қарай бағытын өзгертеді. Содан кейін ол қайтадан облыстық шекараға оралады (347 м командалық белгіге жақын) және ол 391 м белгісіне дейін жалғасады (53-нүкте).
Арқалық қаласы аумағы бойынша оңтүстік бағытта қозғала отырып, бассейн сызығы Ащытасты (Жосалы, Байқожа салалары) және ағынсыз аймақ (Алтын-Қарасу, Бадамша-Қарасу) аралығымен өтеді, одан әрі Арқалық қаласын айналып өтіп, алдымен шығысқа, содан кейін оңтүстікке қарай бағытын өзгертеді. Ол 392 және 416 биіктік белгісінен өтіп, Түлкісай, Қайыңды, Ақсөкір өзендерінің бастауларын белгілейді және Бала Терісаққан өзенінің жоғарғы жағымен (бағытын батысқа қарай өзгерте отырып) 470 м белгісімен Қайыңды тауына жақындайды (52-нүкте).
52-ші нүктеден бастап сызық оңтүстікке қарай, Бала Терісаққан өзенінің бойымен жүреді, содан кейін Арқалық қаласы аудандық шекарасын екі рет кесіп өтеді, Үлкен Сабасалды Торғай өзенінің бастауын айналып өтеді және Қайындышоқы Тауында (568 м белгісі) Қостанай және Қарағанды облыстарының облыстық шекарасын кесіп өтеді. Бұдан әрі желі Қарағанды облысы Ұлытау ауданының аумағы бойынша оңтүстікке (шағын сегментке), одан кейін Қоскөл көлінің шығысына, оңтүстігіне қарай, 638 м белгісі арқылы, Көлбұлақ бұлағының батысына қарай, айналма, балға өзенінің жоғарғы ағысы үш бассейндік инспекцияның: Тобыл-Торғай, Есіл және Нұра-Сарысу қызмет аймағының қиылысына жақындайды. Осы жерден сызық Барақкөл көлін айналып өтіп, Қара Кеңгір өзенінің бойымен оңтүстікке қарай 738 м белгіге дейін жылжиды, Ақтасты тауының солтүстік-батысынан өтіп, автомагистральді кесіп өтіп, Ұлытау елді мекеніне жетеді (65-нүкте).

От данной точки двигаясь на юго-запад, граница бассейна идет вдоль реки Улькен Жезды, по горам Улытау, проходит по междуречью Актаса и Бала Жезды. Далее, по зигзагообразной линии граница подходит к горам Канттобе (отметка 676 м), Карамола (643м) (точка 64).
Затем, направляясь на юго-восток, проходит по водоразделу рек Бала Жезды и Кумола, пересекает железную дорогу Карсакбай и г.Жезказган (в районе населенного пункта Кумола) и высотные отметки 426 и 349 метров над уровнем моря. От отметки 349 м линия бассейна поворачивает на юго-запад, движется вдоль реки Сарысу и автомагистрали Жезказган-Кызылорда (западнее), проходит через отметки 339, 320, 296 и подходит к областной границе Кызылординской и Костанайской областей (точка 66).
От точки 66 линия движется на запад по областной границе Карагандинской и Кызылординской областей до пункта пересечения Карагандинской, Кызылординской и Актюбинской областей (точка 4).
В дальнейшем линия зоны деятельности Тобол-Торгайского бассейновой инспекциии направляется на северо-запад по областной границе Кызылординской и Актюбинской областей до горы Калмас (отметка 159), который также сопряжен с линией Шалкаро-Ыргызского районов Актюбинской области (точка 3).
Далее, граница бассейна, выпрямляясь в западном направлении, проходит южнее озера Мельдыколь и урочища Тентексор, севернее солончака Жалпаксор и озера Жансенгир, параллельно русла реки Жасыбай, пересекает автомагистраль Ыргыз- Шалкар, и в районе отметки 326 м поворачивает на север, протягиваясь до колодца Бесапан (точка 61).
Затем делает изгиб, идет на запад через отметку 221 м, проходит вдоль реки Шет Ыргыз и севернее озера Камыстыколь и в районе отметки 247 м поворачивает на юго-запад к границе Мугалжарского и Шалкарского районов. Далее следует в западном направлении по водоразделу рек Болгасын, Кауылжыр и Шет Ыргыз до границы вышеназванных районов (в створе гор и населенного пункта Мугалжар) (точка 60).
От точки 60, линия простирается на северо-восток сначала по территории Шалкарского района, затем по территории Мугалжарского района, и от населенного пункта Алтынды меняет направление на северо-запад. Также линия на этом участке проходит по водоразделу бассейнов рек Эмба (притоки Аулие и Кундызды) и Шет Ыргыз (притоки Жинишке и Толепсай).
От горы Актасты (отметка 546 м) линия уходит на северо-восток, проходит через гору Аккарпык (отметка 525 м), административную черту Мугалжарского и Хромтауского районов, по водоразделу рек Бала Талдык, Есекжал, Актасты (правая сторона) и Терисбутак, Тамды (левая сторона) и доходит до горы Байментау (отметку 456 м) (точка 59).

Осы нүктеден оңтүстік-батысқа қарай жылжи отырып, бассейннің шекарасы Үлкен Жезді өзенінің бойымен, Ұлытау тауларымен өтеді, Ақтас пен Бала Жезді өзендерінің арасынан өтеді. Әрі қарай, зигзаг сызығы бойынша шекара Кантөбе (белгі 676 м), Карамола (643 М) тауларына жақындайды (64-нүкте).
Содан кейін оңтүстік-шығысқа қарай Бала Жезді және Құмола өзендерінің суайрығымен өтіп, Қарсақбай және Жезқазған темір жолын (Құмола елді мекенінің ауданында) және теңіз деңгейінен 426 және 349 метр биіктіктегі белгілерді кесіп өтеді. 349 м белгіден бассейн сызығы оңтүстік-батысқа бұрылады, Сарысу өзені мен Жезқазған-Қызылорда автомагистралі (батысқа қарай) бойымен қозғалады, 339, 320, 296 белгілері арқылы өтеді және Қызылорда және Қостанай облыстарының облыстық шекарасына жақындайды (66-нүкте).
66-шы нүктеден бастап желі Қарағанды және Қызылорда облыстарының облыстық шекарасы бойынша батысқа қарай Қарағанды, Қызылорда және Ақтөбе облыстарының қиылысу пунктіне дейін (4-ші нүкте) жылжиды.​
Бұдан әрі Тобыл-Торғай бассейндік инспекциясының қызмет аймағының желісі Қызылорда және Ақтөбе облыстарының облыстық шекарасы бойынша солтүстік-батысқа қарай қалмас тауына дейін (159-белгі) жіберіледі, ол Ақтөбе облысының Шалқар-Торгыз аудандарының желісімен де жалғасады (3-нүкте).
Әрі қарай, бассейннің шекарасы батыс бағытта түзеле отырып, Мельдыкөл көлі мен Тентексор шатқалының оңтүстігінен, Жалпақсор тұзды батпағы мен Жансеңгір көлінің солтүстігінен, Жасыбай өзенінің арнасына параллель өтеді, Ыыз-Шалқар автомагистралін кесіп өтеді және 326 м белгісі ауданында Бесапан құдығына дейін созылып, солтүстікке бұрылады (61-нүкте).
Содан кейін иілу жасайды, батысқа қарай 221 м белгісі арқылы өтеді, шет Ыыз өзені мен Қамыстыкөл көлінің солтүстігінен өтеді және 247 м белгісі ауданында оңтүстік-батысқа Мұғалжар және Шалқар аудандарының шекарасына бұрылады. Бұдан әрі батыс бағытта Болгасын, Қауылжыр және Шет Ыыз өзендерінің суайрығы бойынша жоғарыда аталған аудандардың шекарасына дейін (таулар мен Мұғалжар елді мекенінің тұсында) (60-нүкте).
60-шы нүктеден бастап желі алдымен Шалқар ауданының аумағы бойынша, содан кейін Мұғалжар ауданының аумағы бойынша солтүстік-шығысқа қарай созылып, Алтынды елді мекенінен солтүстік-батысқа қарай бағытын өзгертеді. Сондай-ақ, бұл учаскедегі желі Ембі (әулие және Құндызды салалары) және Шет Ырғыз (Жіңішке және Төлепсай салалары) өзендерінің бассейндерінің суайрығы арқылы өтеді.
Ақтасты тауынан (546 м белгісі) сызық солтүстік-шығысқа қарай созылып, Аққарпық тауы (525 м белгісі), Мұғалжар және Хромтау аудандарының әкімшілік сызығы арқылы, бала Талдықорған, Есекжал, Ақтасты (оң жағы) және Терісбұтақ, Тамды (сол жағы) өзендерінің суайрығы арқылы өтіп, Бәйментау тауына (сол жағы) жетеді 456 м) (59-нүкте).

От данной точки линия простирается на северо-восток, параллельно бассейну реки Орь, проходит через отметку 371, пересекает автомагистраль Хромтау и Енбекту. Затем меняет направление на северо-запад, пересекает железную дорогу и в районе горы Аулиемола (отметка 345 м) сворачивает на восток. Пересекая административную границу Айтеке Би и Хромтауского районов Актюбинской области подходит к государственной черте между Казахстаном и Россией (точке 58).
От точки 58 до точки 57 линия бассейна совпадает с государственной границей Республики Казахстан и Российской Федерации.
Географические координаты поворотных точек Тобол-Торгайского бассейна
№ Точки
С.Ш. - градусы°
С.Ш. - мин.
В.Д. - градусы°
В.Д. - мин.
3
47°
50'
61°
56'
4
47°
11'
62°
57'
5
46°
10'
66°
54'
52
49°
45'
66°
47'
53
50°
30'
66°
58'
54
50°
57'
65°
56'
55
51°
24'
65°
31'
56
52°
25'
66°
0'
57
54°
38'
66°
4'
58
50°
31'
59°
40'
59
49°
41'
59°
7'
60
48°
38'
58°
32'
61
48°
25'
59°
59'
62
46°
0'
72°
27'
63
45°
59'
69°
4'
64
47°
57'
66°
36'
65
48°
39'
67°
0'
66
46°
10'
66°
51'
Приложение 8 к приказу
И.о. Председателя Комитета
водного хозяйства
Министерства водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 26 октября 2023 года № 1-НҚ
Положение о республиканском государственном учреждении "Шу-Таласская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан"
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Шу-Таласская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан" (далее - Инспекция) является территориальным органом Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан" (далее - Комитет), в пределах своей компетенции осуществляющим реализационные и контрольные функции в области регулирования использования и охраны водного фонда.
2. Инспекция осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
Описание границ территориальных сфер деятельности Инспекции представлено в приложении к настоящему Положению.
3. Инспекция является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, счета в органах казначейства.

Осы нүктеден сызық Ор өзенінің бассейніне параллель солтүстік-шығысқа қарай созылып, 371 белгіден өтіп, Хромтау мен еңбек тас жолын кесіп өтеді. Содан кейін бағытын солтүстік-батысқа өзгертеді, теміржолды кесіп өтеді және Әулиемола тауы аймағында (345 м белгісі) шығысқа қарай бұрылады. Ақтөбе облысының Әйтеке Би және Хромтау аудандарының әкімшілік шекарасын кесіп өтіп, Қазақстан мен Ресей арасындағы мемлекеттік сызыққа жақындайды (58-ші нүкте).
58-ші нүктеден 57-ші нүктеге дейін бассейн сызығы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының мемлекеттік шекарасымен сәйкес келеді.
Тобыл-Торғай бассейнінің бұрылыс нүктелерінің географиялық координаттары
№ нүктелер
С.Ш. - градус°
С.Ш. - мин.
В.Д. - градус°
В.Д. - мин.
3
47°
50'
61°
56'
4
47°
11'
62°
57'
5
46°
10'
66°
54'
52
49°
45'
66°
47'
53
50°
30'
66°
58'
54
50°
57'
65°
56'
55
51°
24'
65°
31'
56
52°
25'
66°
0'
57
54°
38'
66°
4'
58
50°
31'
59°
40'
59
49°
41'
59°
7'
60
48°
38'
58°
32'
61
48°
25'
59°
59'
62
46°
0'
72°
27'
63
45°
59'
69°
4'
64
47°
57'
66°
36'
65
48°
39'
67°
0'
66
46°
10'
66°
51'
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрлігі
Су шаруашылығы комитеті
төрағасының м.а.
2023 жылғы ______
№ ___ бұйрығына
8-қосымша
"Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Шу-Талас бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі
1. Жалпы ереже
1. "Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Шу-Талас бассейндік инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Инспекция) Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі Су шаруашылығы комитетінің (бұдан әрі - Комитет) аумақтық органы болып табылады, су қорын пайдалану мен қорғауды реттеу саласында іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын өз құзыретіне жатады.
2. Инспекция өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
Инспекция қызметінің аумақтық салаларының шекараларының сипаттамасы осы Ережеге қосымшада берілген.
3. Инспекция мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

7) в пределах своей компетенции принимать меры, направленные на противодействие коррупции в Инспекции и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер;
8) представлять Инспекцию в государственных органах и иных организациях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
9) выдавать доверенность для представления интересов Инспекции в государственных органах и иных организациях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий Руководителя Инспекции в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации РК от 18.03.2024 № 68-НҚ.
20. Руководитель Инспекции определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Инспекции
21. Инспекция может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Инспекции формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества, приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Инспекцией, относится к республиканской собственности.
23. Инспекция не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Инспекции
24. Реорганизация и упразднение Инспекции осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Положению о
республиканском
государственном учреждении
"Шу-Таласская бассейновая
инспекция по регулированию
использования и охране
водных ресурсов Комитета
водного хозяйства
Министерства водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан"
Описание границ территориальных сфер деятельности Шу-Таласской бассейновой инспекции по регулированию использования и охране водных ресурсов
Территория деятельности Инспекции охватывает бассейны рек Талас, Шу и Асса.
В административном плане это вся Жамбылская область, часть Туркестанская области, незначительные фрагменты Кызылординской области на западе.
Начальным пунктом границы деятельности Шу-Таласской бассейновой инспекции принимается точка 12 – точка примыкания границы бассейновой инспекции к государственной границе Республики Казахстан и Республики Кыргызстан. Из точки 12 в точку 11 граница бассейновой инспекции следует строго по административной границе Туркестанской и Жамбылской областей. Далее граница поворачивает на северо-запад, проходит юго-западнее населенного пункта Т. Дуйсенбайулы (Жамбылская область, Жуалынский район), пересекает газопровод и достигает точки 10.

7) өз құзыреті шегінде инспекцияда сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шараларды қабылдауға және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шараларды қабылдауға дербес жауапты болады;
8) Инспекцияны Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда ұсынуға;
9) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда Инспекцияның мүдделерін білдіру үшін сенімхат беруге міндетті.
Инспекция басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Су ресурстары және ирригация министрлігінің Су шаруашылығы комитеті Төрағасының 18.03.2024 № 68-НҚ бұйрығымен.
20. Инспекция басшысы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4. Инспекция мүлкі
21. Инспекцияның заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Инспекцияның мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Инспекцияға бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, инспекцияның өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетінше иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату
24. Инспекцияны қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация
министрлігі Су шаруашылығы
комитетінің Су ресурстарын
пайдалануды реттеу және қорғау
жөніндегі Шу-Талас бассейндік
инспекциясы" республикалық
мемлекеттік мекемесінің
ережесіне қосымша
Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Шу-Талас бассейндік инспекциясы қызметінің аумақтық салаларының шекараларын сипаттау
Инспекция қызметінің аумағы Талас, Шу және Асса өзендерінің бассейндерін қамтиды.
Әкімшілік жағынан бұл Жамбыл облысы, Түркістан облысының бір бөлігі, батыста Қызылорда облысының ұсақ фрагменттері.
Шу-Талас бассейндік инспекциясы қызметінің шекарасының бастапқы пункті бассейндік инспекция шекарасының Қазақстан Республикасы мен Қырғызстан Республикасының мемлекеттік шекарасына жанасу нүктесі – 12-нүкте болып қабылданады. 12-ші нүктеден 11-ші нүктеге дейін бассейндік инспекцияның шекарасы қатаң түрде Түркістан және Жамбыл облыстарының әкімшілік шекарасы бойынша жүреді. Одан әрі шекара солтүстік-батысқа бұрылады, Т. Дүйсенбайұлы елді мекенінің оңтүстік-батысынан өтеді (Жамбыл облысы, Жуалы ауданы), газ құбырын кесіп өтіп, 10-шы нүктеге жетеді.

В точке 10 граница меняет направление на северо-восток, пересекает грунтовую дорогу Каратас – Куренбел, населенный пункт Ырысбек Батыр и у истока Кошкарата заворачивает на северо-запад в сторону гор Каратау. У реки Шаян, линия Шу-Таласской бассейна сворачивает к горам Улкен Актау и хребту Каратау, снова объединяясь с той же границей, вблизи Туркестана и подходит к точке 9, линии, соединяющей Жамбылскую и Туркестанской области.
Следуя от точки 9 до точки 8 (высотная отметка 1126) граница бассейна следует вдоль линии раздела Байдибекского и Созакского районов Туркестанской области, пересекает автодорогу с усовершенствованным покрытием Жартытобе – Шакпак, нефтепровод и проходит вблизи населенного пункта Таскомирсай с северной стороны. Далее проходя вдоль границы Туркистанского г.а. и Созакского района, пересекает перевалы Турлан и Бажы.
От точки 8 до точки 7 граница деятельности Шу-Таласской бассейновой инспекции идет по границе Кызылординской и Туркестанской областей, за исключением отдельного участка (в районе перевала Ран переходит на хребет Каратау, после чего у перевала Курдон вновь возвращается на границу).
Проходя между реками Аксумбе и Шолак, поворачивает на северо-запад, по хребту Каратау доходит до родника Акжарбулак и тянется вдоль канала Теликоль, до точки пересечения границ Арало-Сырдарьинской, Нура-Сарысуской и Шу-Таласской бассейновой инспекции (точка 6).
Отсюда черта водохозяйственного бассейна заворачивает на северо-восток, следуя к впадине Ащиколь, близ населенного пункта Тайконыр и артезианского колодца Байкумбир (Туркестанская область), далее продвигается северо-западнее колодца Кызылкак. Близ отметки 292, юго-восточнее озера Каракойын граница бассейновой инспекции поворачивает на восток и следует в точку 63 параллельно границе Карагандинской и Туркестанская областей.
Далее граница бассейна проходит строго по административной границе разделяющая территории Карагандинской и Жамбылской областей, через урочище Кеттатакыр, Сорколь, до гор Шокпаржал (точка 62).
Отсюда поворачивает на юго-восток, пролегает восточнее колодца Тасбулак к горе Кызылтан, высота которой составляет 558 метров (точка 16). Двигаясь в том же направлении, проходит по водоразделу гор Жельтау и в районе урочища Тулькили Ойсексеуиль сворачивает к горам Майжарылган, после чего следует вдоль реки Сарыбулак к пикету №3 горы Айтау (точка 15).
Следуя по водоразделу данных гор, граница проходит по междуречью Жынгылды и Шокпар, направляясь к горам Киндиктас, затем проходит по водоразделу рек Узынсу, Иирсу и Калгуты, юго-западнее населенного пункта Узынсу и Кенен. Далее граница проходит северо-восточнее населенных пунктов Улькен Сулутор и Сулутор, пересекает грунтовую проселочную дорогу Коктобе – Актерек и подходит к наивысшей отметке 2405 (точка 14).
Далее граница бассейна продолжает следовать по административной линии Алматинской и Жамбылской областей, переходя на водораздел хребта Жетижол, и сворачивая к хребту Кастек, в междуречье Караконыс и Кастек (точка 13), за исключением отдельного участка (охватывает территорию Алматинской области в районе горы Уйтас).
Далее граница следует по государственной линии Казахстан-Кыргызстан, и замыкается в точке 12 севернее перевала Майдантал.
Географические координаты поворотных точек Шу-Таласского бассейна
№ Точки
С.Ш. - градусы°
С.Ш. - мин.
В.Д. - градусы°
В.Д. - мин.
6
44°
54'
66°
52'
7
44°
21'
67°
28'
8
44°
1'
68°
3'
9
43°
26'
69°
25'
10
42°
41'
70°
23'
11
42°
26'
70°
40'
12
42°
19'
70°
51'
13
42°
56'
75°
49'
14
43°
15'
75°
16
15
44°
11'
74°
7'
16
45°
47'
72°
37'
62
46°
0'
72°
27'
63
45°
59'
69°
4'
Приложение 9 к приказу
И.о. Председателя Комитета
водного хозяйства
Министерства водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 26 октября 2023 года № 1-НҚ
Перечень приказов Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан, подлежащих отмене

10-шы нүктеде шекара солтүстік-шығысқа қарай бағытын өзгертеді, Қаратас – Күренбел қара жолын, Ырысбек Батыр елді мекенін қиып өтеді және Қошқараттың бастауынан солтүстік-батысқа қарай Қаратау тауларына қарай орайды. Шаян өзенінің бойында, Шу-Талас бассейнінің сызығы Үлкен Ақтау таулары мен Қаратау жотасына бұрылып, тағы да сол шекарамен Түркістан маңында бірігіп, Жамбыл мен Түркістан облыстарын жалғайтын 9-шы нүктеге жақындайды.
9-шы нүктеден 8-ші нүктеге дейін (1126-шы биіктік белгісі) бассейн шекарасы Түркістан облысының Бәйдібек және Созақ аудандарының бөлу сызығы бойымен жүреді, Жартытөбе – Шақпақ жабыны жақсартылған автожолды, мұнай құбырын кесіп өтеді және солтүстік жағынан Тасқомырсай елді мекенінің маңынан өтеді. Одан әрі Түркістан қаласы мен Созақ ауданының шекарасы бойымен жүріп, Тұрлан мен Бажы асуларын кесіп өтеді.
8-ші нүктеден 7-ші нүктеге дейін Шу-Талас бассейндік инспекциясы қызметінің шекарасы жекелеген учаскені қоспағанда, Қызылорда және Түркістан облыстарының шекарасы бойынша өтеді (Ран асуы ауданында Қаратау жотасына өтеді, содан кейін Күрдон асуы маңында қайтадан шекараға оралады).
Ақсүмбе мен Шолақ өзендерінің арасынан өтіп, солтүстік-батысқа бұрылады, Қаратау жотасы арқылы Ақжарбұлақ бұлағына дейін жетеді және Телікөл каналы бойымен Арал-Сырдария, Нұра-Сарысу және Шу-Талас бассейндік инспекциясының шекаралары қиылысатын нүктеге дейін созылады (6-нүкте).
Осы жерден су шаруашылығы бассейнінің ерекшелігі Тайконыр елді мекенінің маңындағы Ащыкөл ойысына және Байқұмбыр артезиан құдығына (Түркістан облысы) қарай солтүстік-шығысқа қарай оралады, одан әрі қызылқак құдығынан солтүстік-батысқа қарай жылжиды. Қарақойын көлінің оңтүстік-шығысындағы 292 белгісіне жақын жерде бассейндік инспекция шекарасы шығысқа бұрылып, Қарағанды және Түркістан облыстарының шекарасына параллель 63 нүктеге қарай жүреді.
Одан әрі бассейннің шекарасы Қарағанды және Жамбыл облыстарының аумақтарын бөлетін әкімшілік шекара бойынша, Кетатакыр, Соркөл шатқалы арқылы Шоқпаржал тауларына дейін (62-нүкте) өтеді.
Осы жерден ол оңтүстік-шығысқа бұрылып, Тасбұлақ құдығынан шығысқа қарай биіктігі 558 метр (16-нүкте) Қызылтан тауына қарай өтеді. Сол бағытта жүріп, Желтау тауларының суайрығы бойымен өтеді және түлкіні Ойсексеуіл шатқалының ауданында Майжарылған тауларына бұрылады, одан кейін Сарыбұлақ өзенінің бойымен Айтау тауының №3 пикетіне (15-нүкте) қарай жүреді.
Осы таулардың су алабынан кейін шекара Ұзынсу, Иирсу және Қалғұты өзендерінің су алабымен, Ұзынсу және Кенен елді мекенінен оңтүстік-батысқа қарай, Ұзынсу және Шоқпар өзендері арқылы өтеді. Бұдан әрі шекара үлкен Сұлутор және Сұлутор елді мекендерінен солтүстік-шығысқа қарай өтеді, Көктөбе – актер қара ауылдық жолын кесіп өтеді және 2405 ең жоғары белгісіне (14-нүкте) жақындайды.
Бұдан әрі бассейннің шекарасы Жетіжол жотасының суайрығына өтіп, Қастек жотасына, Қарақоныс және Қастек өзендерінің аралығына (13-ші нүкте) бұрыла отырып, Алматы және Жамбыл облыстарының әкімшілік желісі бойынша жүруді жалғастырады (Үйтас тауы ауданындағы Алматы облысының аумағын қамтиды).
Бұдан әрі шекара Қазақстан-Қырғызстан мемлекеттік желісі бойынша жүреді және Майдантал асуынан солтүстікке қарай 12-ші нүктеде жабылады.
Шу-Талас бассейнінің бұрылыс нүктелерінің географиялық координаттары
№ нүктелер
С.Ш. - градус°
С.Ш. - мин.
В.Д. - градус°
В.Д. - мин.
6
44°
54'
66°
52'
7
44°
21'
67°
28'
8
44°
1'
68°
3'
9
43°
26'
69°
25'
10
42°
41'
70°
23'
11
42°
26'
70°
40'
12
42°
19'
70°
51'
13
42°
56'
75°
49'
14
43°
15'
75°
16
15
44°
11'
74°
7'
16
45°
47'
72°
37'
62
46°
0'
72°
27'
63
45°
59'
69°
4'
"Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрлігі
Су шаруашылығы комитеті
төрағасының м.а.
2023 жылғы ______
№ ___ бұйрығына
9-қосымша
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитеті төрағасының және Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Су ресурстары комитеті төрағасының жойылуға жататын бұйрықтарының тізбесі

1. Приказ Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 10 августа 2018 года № 210 "О внесении изменения в приказ Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 декабря 2016 года № 175 "Об утверждении положений бассейновых инспекций по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".
2. Приказ исполняющего обязанности Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 мая 2019 года № 109 "О внесении изменения в приказ Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 декабря 2016 года №175 "Об утверждении Положений бассейновых инспекций по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".
3. Приказ исполняющего обязанности Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 141 "О некоторых вопросах Бассейновых инспекций по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".
4. Приказ исполняющего обязанности Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 153 "О некоторых вопросах Бассейновых инспекций по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".
5. Приказ Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 13 августа 2019 года № 170 "Об утверждении положений бассейновых инспекций по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
6. Приказ Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 11 февраля 2021 года № 36-Н "О внесении дополнений и изменений в приказ Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 13 августа 2019 года № 170 "Об утверждении положений бассейновых инспекций по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан".

1. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекциялардың ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитеті төрағасының 2016 жылғы 15 желтоқсандағы № 175 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитеті төрағасының 2018 жылғы 10 тамыздағы № 210 бұйрығы.
2. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекциялардың ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитеті төрағасының 2016 жылғы 15 желтоқсандағы № 175 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитеті төрағасының міндетін атқарушысының 2019 жылғы 13 мамырдағы № 109 бұйрығы.
3. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекциялардың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитеті төрағасының міндетін атқарушының 2019 жылғы 17 маусымдағы № 141 бұйрығы.
4. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекциялардың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары комитеті төрағасының міндетін атқарушының 2019 жылғы 5 шілдедегі № 153 бұйрығы.
5. "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекциялардың ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Су ресурстары комитеті төрағасының 2019 жылғы 13 тамыздағы № 170 бұйрығы.
6. "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекциялардың ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Су ресурстары комитеті төрағасының 2019 жылғы 13 тамыздағы № 170 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Су ресурстары комитеті төрағасының бұйрығы.