О внесении изменений в Правила регистрации и экспертизы лекарственных средств для медицинского применения
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 17 марта 2022 года № 36
В соответствии со статьей 7 Соглашения о единых принципах и правилах обращения лекарственных средств в рамках Евразийского экономического союза от 23 декабря 2014 года и пунктом 84 приложения № 1 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Совет Евразийской экономической комиссии решил:
1. Внести в Правила регистрации и экспертизы лекарственных средств для медицинского применения, утвержденные Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 3 ноября 2016 г. № 78, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 10 календарных дней с даты его официального опубликования.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
М. Григорян И. Петришенко Б. Султанов А. Кожошев А. Оверчук
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Совета
Евразийской экономической комиссии
от 17 марта 2022 г. № 36
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Правила регистрации и экспертизы лекарственных средств для медицинского применения
1. Пункт 3 дополнить подпунктом "а1" следующего содержания:
"а1) лекарственных препаратов, которые предназначены для применения в условиях чрезвычайных ситуаций, угрозы их возникновения или возникновения чрезвычайных ситуаций, для профилактики и лечения заболеваний и поражений, представляющих опасность для окружающих, полученных в результате воздействия химических, биологических, радиационных факторов, обращение которых регулируется законодательством государств-членов;".
2. Подпункт "д" пункта 5 дополнить словами "государств-членов".
3. Дополнить пунктом 51 следующего содержания:
"51. В случаях и порядке, предусмотренных законодательством государств-членов, допускается предоставление пациентам и применение в отношении их незарегистрированных лекарственных препаратов. К таким лекарственным препаратам относятся в том числе:
лекарственные препараты, ввозимые в государство-член для оказания медицинской помощи по жизненным показаниям конкретного пациента либо для оказания медицинской помощи ограниченной группе пациентов с редкой и (или) особо тяжелой патологией, на основании заключения (разрешительного документа), выданного уполномоченным органом государства-члена;
высокотехнологические лекарственные препараты, изготавливаемые на нестандартизированной (нерутинной) основе и применяемые на территории того же государства-члена в стационаре в целях исполнения индивидуального медицинского назначения лекарственного препарата, специально произведенного для отдельного пациента.
Производство таких высокотехнологических лекарственных препаратов разрешается уполномоченным органом государства-члена. Государства-члены обязаны обеспечить эквивалентность требований, предъявляемых к прослеживаемости серий и партий лекарственных препаратов, установленных законодательством государств-членов, и к фармаконадзору в соответствии с актами органов Союза.".

Медициналық қолдануға арналған дәрілік заттарды тіркеу және сараптау қағидаларына өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2022 жылғы 17 наурыздағы № 36 шешімі.
2014 жылғы 23 желтоқсандағы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі дәрілік заттар айналысының бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімнің 7-бабына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның жұмыс регламентіне № 1 қосымшаның 84-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі шешті:
1. Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2016 жылғы 3 қарашадағы № 78 шешімімен бекітілген Медициналық қолдануға арналған дәрілік заттарды тіркеу және сараптау қағидаларына қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 10 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
М. Григорян
И. Петришенко
Б. Сұлтанов
А. Кожошев
А. Оверчук
Еуразиялық экономикалық
комиссияның
2022 жылғы 17 наурыздағы
№ 36 шешіміне
ҚОСЫМША
Медициналық қолдануға арналған дәрілік заттарды тіркеу және сараптау қағидаларына енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. 3-тармақ мынадай мазмұндағы "а1" тармақшамен толықтырылсын:
"а1) қолданылуы мүше мемлекеттердің заңнамасымен реттелетін химиялық, биологиялық, радиациялық факторлардың әсері нәтижесінде алынған, қоршаған ортаға қауіп төндіретін аурулар мен зақымданулардың алдын алу және емдеу үшін, төтенше жағдайлар кезінде қолдануға, олардың пайда болу немесе төтенше жағдайлардың пайда болу қатеріне арналған дәрілік препараттар;".
2. 5-тармақтың "д" тармақшасыдағы "уәкілетті органдар" деген сөздер "мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. Мынадай мазмұндағы 51-тармақпен толықтырылсын:
"51. Мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген жағдайларда және тәртіппен пациенттерге оларға қатысты тіркелмеген дәрілік препараттарды беруге және қолдануға жол беріледі. Мұндай дәрілік препараттарға мыналар жатады:
мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген қорытынды (рұқсат беру құжаты) негізінде нақты пациенттің өмірлік көрсеткіштері бойынша медициналық көмек көрсету үшін не сирек кездесетін және (немесе) аса ауыр патологиясы бар пациенттердің шектеулі тобына медициналық көмек көрсету үшін мүше мемлекетке әкелінетін дәрілік препараттар;
стандартталмаған (ретсіз) негізде дайындалатын және жекелеген пациент үшін арнайы өндірілген дәрілік препараттың жеке медициналық мақсатын орындау мақсатында сол мүше мемлекеттің аумағында стационарда қолданылатын жоғары технологиялық дәрілік препараттар.
Осындай жоғары технологиялық дәрілік препараттарды өндіруге мүше мемлекеттің уәкілетті органы рұқсат береді. Мүше мемлекеттер мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген дәрілік препараттардың сериялары мен партияларын қадағалауға және Одақ органдарының актілеріне сәйкес фармакологиялық қадағалауға қойылатын талаптардың баламалылығын қамтамасыз етуге міндетті.".

4. Пункт 6 дополнить абзацем следующего содержания:
"В случае если лекарственный препарат предназначен для лечения орфанного заболевания, включенного в перечни, которые ведутся в соответствии с законодательством отдельного государства-члена, регистрация такого лекарственного препарата данным в референтном государстве в соответствии с настоящими Правилами с целью обращения лекарственного препарата на рынке только этого государства (национальная процедура регистрации) осуществляется в соответствии с разделами V и VII или разделами VI и VII настоящих Правил, а также в соответствии с положениями раздела 16 части III приложения № 1 к настоящим Правилам.".
5. В пункте 18:
а) в предложении третьем абзаца первого слова "указанных в разделе VII настоящих Правил, а также в случаях," исключить;
б) после абзаца первого дополнить абзацами следующего содержания:
"Срок действия регистрационного удостоверения на лекарственный препарат, зарегистрированный по процедуре условной регистрации, определяется с учетом положений подраздела VII.III раздела VII настоящих Правил.
Для лекарственного препарата, зарегистрированного в соответствии с законодательством государства-члена и обращающегося 5 лет и более на рынке этого государства-члена, выдается бессрочное регистрационное удостоверение в случае, если лекарственный препарат предполагается к обращению на рынке только этого государства. В случае планируемого обращения такого лекарственного препарата на рынках других государств-членов регистрационное удостоверение подлежит замене на регистрационное удостоверение со сроком действия 5 лет.".
6. В пункте 19:
а) после абзаца двенадцатого дополнить абзацем следующего содержания:
"данные реальной клинической практики" – данные, относящиеся к состоянию здоровья пациента и (или) к процессу оказания медицинской помощи, полученные из различных источников;";
б) после абзаца тринадцатого дополнить абзацем следующего содержания:
"доказательства, полученные на основе данных реальной клинической практики" – клинические доказательства в отношении применения и потенциальной пользы или риска применения лекарственного препарата, полученные на основе сбора и анализа данных реальной клинической практики;".
7. В пункте 20 слова "последовательно в нескольких государствах-членах" и "одновременно в нескольких государствах-членах в соответствии с" исключить.
8. Подпункт "б" пункта 21 дополнить предложением следующего содержания: "Допускается одновременное инициирование процедуры взаимного признания в нескольких государствах признания.".

4. 6-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Егер дәрілік препарат жекелеген мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүргізілетін тізбелерге енгізілген орфандық ауруды емдеуге арналған жағдайда, осындай дәрілік препаратты референттік мемлекетте осы Қағидаларға сәйкес дәрілік препараттың тек осы мемлекеттің нарығында айналымы мақсатында тіркеу (ұлттық тіркеу рәсімі) осы Қағидалардың
V және VII немесе VI және VII бөлімдеріне сәйкес, сондай-ақ осы Қағидаларға № 1 қосымшаның III бөлімінің 16-бөлімінің ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.".
5. 18-тармақта:
а) бірінші абзацтың үшінші сөйлеміндегі "Осы Қағидалардың
VII бөлімінде көрсетілген жағдайларда, сондай-ақ" деген сөздер алып тасталсын;
б) бірінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Шартты тіркеу рәсімі бойынша тіркелген дәрілік препаратқа тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі осы Қағидалардың VII бөлімінің VII.III кіші бөлімнің ережелерін ескере отырып айқындалады.
Мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тіркелген және осы мүше мемлекеттің нарығында 5 жыл және одан да көп айналыстағы дәрілік препарат үшін, егер дәрілік препарат тек осы мемлекеттің нарығында айналысқа жіберу болжанатын жағдайда, мерзімсіз тіркеу куәлігі беріледі.
Мұндай дәрілік препарат басқа мүше мемлекеттердің нарықтарында жоспарланған айналыста болған жағдайда, тіркеу куәлігі қолданылу мерзімі
5 жыл тіркеу куәлігіне ауыстырылуға жатады.".
6. 19-тармақта:
а) он екінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"нақты клиникалық практика деректері" – пациенттің денсаулық жағдайына және (немесе) медициналық көмек көрсету процесіне қатысты, әртүрлі көздерден алынған деректер;";
б) он үшінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"нақты клиникалық практика деректерінің негізінде алынған дәлелдемелер" – нақты клиникалық практика деректерін жинау және талдау негізінде алынған дәрілік препаратты қолдануға және әлеуетті пайдаға немесе қолдану қаупіне қатысты клиникалық дәлелдемелер;".
7. 20-тармақтағы "бірнеше мүше мемлекетте кезектілікпен" және "сәйкес бірнеше мүше мемлекетте бір мезгілде" деген сөздер алып тасталсын.
8. 21-тармақтың "б" тармақшасы мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын: "Бірнеше мемлекеттерде өзара тану рәсіміне бір мезгілде бастамашылық жасауға жол беріледі.".

9. В абзаце шестнадцатом пункта 38 слова "инспекции (внеплановой или плановой)" заменить словами "фармацевтической инспекции".
10. В пункте 45 слова "лекарственных препаратов и общей характеристике лекарственных препаратов" заменить словами "лекарственного препарата и общей характеристике лекарственного препарата".
11. В пункте 46 слова "210 календарных дней" заменить словами "140 рабочих дней".
12. В пункте 47:
а) абзац второй изложить в следующей редакции:
"заявление по форме, установленной приложением № 2 к настоящим Правилам, на бумажном носителе или в виде электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (электронной подписью) в соответствии с законодательством государства-члена, в котором осуществляется подача такого заявления (далее – электронная подпись);
б) абзац третий дополнить словами "на бумажном носителе или в виде электронных документов, подписанных электронной подписью";
в) абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"регистрационное досье в соответствии с приложениями № 1 – 5 к настоящим Правилам на электронном носителе в виде комплекта электронных документов;";
г) в абзаце шестом слова "Стандартные" заменить словами "Образцы лекарственных препаратов, стандартные";
д) абзац восьмой заменить абзацами следующего содержания:
"Не требуется представление образцов, специфических реагентов и других материалов при невозможности проведения испытаний в экспертной организации вследствие:
труднодоступности образцов лекарственных препаратов стандартных образцов, специфических реагентов и других материалов (в том числе, при их отнесении к категории орфанных, высокотехнологических, радиофармацевтических, наркотических, психотропных или предназначенных для лечения высокозатратных нозологий вследствие их высокой стоимости);
невозможности соблюдения условий транспортировки указанных образцов на территорию государства-члена и (или) их хранения;
отсутствия специального оборудования и расходных материалов в экспертной организации;
и других причин по решению уполномоченного органа (экспертной организации) при возникновении обстоятельств непреодолимой силы или обстоятельств, независящих от воли сторон, в том числе в связи с особенностями производства и контроля качества лекарственного препарата.
В соответствии с требованиями законодательства государства-члена представление документов, указанных в абзацах втором – четвертом настоящего пункта, может осуществляться с использованием электронного документооборота без дополнительного представления соответствующих документов и сведений на бумажном носителе, подписанных и (или) заверенных электронной подписью заявителя, в случаях, предусмотренных настоящими Правилами.".

9. 38-тармақтың он алтыншы абзацындағы "жоспардан тыс инспекциялауды" деген сөздер "фармацевтикалық инспекциялауды" деген сөздермен ауыстырылсын.
10. 45-тармақтағы "дәрілік препараттарды медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулыққа қойылатын талаптарға және медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттардың жалпы сипаттамасына" деген сөздер "дәрілік препаратты медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулыққа қойылатын талаптарға және медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттың жалпы сипаттамасына" деген сөздермен ауыстырылсын.
11. 46-тармақтағы "күнтізбелік 210 күннен" деген сөздер "140 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын.
12.      47-тармақта:
а) екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Қағидаларға № 2 қосымшада белгіленген нысан бойынша қағаз жеткізгіштегі немесе осындай өтініш беру жүзеге асырылатын мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес электрондық цифрлық қолтаңба (электрондық қолтаңба) қойылған электрондық құжат түріндегі өтініш (бұдан әрі – электрондық қолтаңба)";
б) үшінші абзац "растайтын" деген сөзден кейін "қағаз жеткізгіштегі немесе электрондық қолтаңбамен қол қойылған электрондық құжаттар түріндегі" деген сөздермен толықтырылсын;
в) төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Қағидаларға № 1 – 5-қосымшаларға сәйкес электрондық құжаттар жиынтығы түріндегі электрондық жеткізгіштегі тіркеу дерекнамасы;";
г) алтыншы абзацтағы "дәрілік" деген сөз "дәрілік препараттардың үлгілері, дәрілік" деген сөздермен ауыстырылсын;
д) сегізінші абзац мынадай мазмұндағы абзацтармен ауыстырылсын:
"Сараптама ұйымында:
стандартты үлгілердің дәрілік препараттары үлгілерінің, ерекше реагенттердің және басқа да материалдардың қол жетімділігі қиын болуы (оның ішінде оларды орфандық, жоғары технологиялық, радиофармацевтикалық, есірткі, психотроптық немесе жоғары құны салдарынан жоғары шығынды нозологияларды емдеуге арналған санатқа жатқызған кезде);
көрсетілген үлгілерді мүше мемлекеттің аумағына тасымалдау және (немесе) оларды сақтау шарттарын сақтаудың мүмкін еместігі;
сараптама ұйымында арнайы жабдық пен шығыс материалдарының болмауы салдарынан;
еңсерілмес күш жағдайлары немесе тараптардың еркіне тәуелсіз мән-жайлар туындаған кезде, оның ішінде дәрілік препаратты өндіру және оның сапасын бақылау ерекшеліктеріне байланысты уәкілетті органның (сараптама ұйымының) шешімі бойынша басқа да себептермен сынақтар жүргізу мүмкін болмаған кезде үлгілерді, ерекше реагенттерді және басқа да материалдарды ұсыну талап етілмейді.
Мүше мемлекет заңнамасының талаптарына сәйкес осы тармақтың екінші – төртінші абзацтарында көрсетілген құжаттарды ұсыну осы Қағидаларда көзделген жағдайларда өтініш берушінің қолы қойылған және (немесе) электрондық қолымен расталған тиісті құжаттар мен мәліметтерді қағаз жеткізгіште қосымша ұсынусыз электрондық құжат айналымын пайдалана отырып жүзеге асырылуы мүмкін.".

13. В пункте 48:
а) слова "абзаце восьмом пункта 47" заменить словами "абзацах восьмом – одиннадцатом пункта 47";
б) дополнить абзацем следующего содержания:
"В случаях невозможности проведения лабораторных испытаний в лабораториях контроля качества производителя лекарственного препарата или контрактных лабораториях, используемых производителем (в условиях угрозы возникновения, возникновения и ликвидации чрезвычайной ситуации и (или) при возникновении угрозы распространения заболеваний, представляющих опасность для окружающих, заболеваний и поражений, полученных в результате воздействия неблагоприятных природных, химических, биологических, радиационных факторов, при которых присутствие представителя экспертной организации не представляется возможным, или при других обстоятельствах (например, связанных с особенностями производства и контроля качества конкретного лекарственного препарата категорий, указанных в абзацах восьмом – одиннадцатом пункта 47)), по согласованию с уполномоченным органом (экспертной организацией) экспертиза качества проводится на основании документации производителя (протоколов анализа производителя) в том числе с использованием средств дистанционного взаимодействия, включая аудио- или видеосвязь.".
14. В подпункте "г" пункта 49 слова "внеплановой или плановой" исключить.
15. В пункте 50:
а) в предложении первом слова "14 рабочих дней" заменить словами "10 рабочих дней";
б) в предложении втором слова "90 календарных дней" заменить словами "90 рабочих дней";
в) дополнить абзацем следующего содержания:
"Оценка ответа заявителя осуществляется в срок, не превышающий 5 рабочих дней со дня получения ответа заявителя.".
16. Пункт 52 дополнить абзацем следующего содержания:
"Экспертиза, включающая в себя этапы, указанные в подпунктах "б" – "д" пункта 49 настоящих Правил проводится в срок, не превышающий 105 рабочих дней со дня оценки полноты, комплектности и правильности оформления документов, представленных в регистрационном досье или с даты получения экспертной организацией соответствующего задания на проведение экспертизы.".
17. В пункте 53 слова "90 календарных дней" заменить словами "90 рабочих дней".
18. В предложении втором пункта 54 слова "180 календарных дней" заменить словами "180 рабочих дней".
19. Пункты 57 и 58 изложить в следующей редакции:
"57. Запрос уполномоченного органа (экспертной организации) референтного государства должен быть передан заявителю в электронной форме по телекоммуникационным каналам связи и считается полученным по истечении 1 рабочего дня с даты его направления.

13. 48-тармақта:
а)      "47-тармағының сегізінші абзацында" деген сөздер "47-тармағының сегізінші – он бірінші абзацтарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
б)      мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Дәрілік препаратты өндірушінің сапасын бақылау зертханаларында немесе өндіруші пайдаланатын келісімшарттық зертханаларда зертханалық сынақтар жүргізу мүмкін болмаған жағдайларда (төтенше жағдайдың туындау қаупі, туындау және оларды жою жағдайында және (немесе) айналадағыларға қауіп төндіретін аурулардың таралу қаупі туындаған кезде, қолайсыз табиғи, химиялық, биологиялық, химиялық, радиациялық факторлар, сараптама ұйымы өкілінің қатысуы мүмкін болмайтын жағдайларда немесе басқа жағдайларда (мысалы, 47-тармақтың сегізінші – он бірінші абзацтарында көрсетілген санаттардағы нақты дәрілік препаратты өндіру және оның сапасын бақылау ерекшеліктеріне байланысты) уәкілетті органмен (Сараптама ұйымымен) келісім бойынша сапа сараптамасы өндіруші құжаттамасының (өндірушіні талдау хаттамаларының) негізінде, оның ішінде аудио- немесе бейнебайланысты қоса алғанда, қашықтықтан өзара іс-қимыл жасау құралдарын пайдалана отырып жүргізіледі.".
14.      49-тармақтың "г" тармақшасындағы "жоспардан тыс немесе жоспарлы" деген сөздер алып тасталсын.
15. 50-тармақта:
а) бірінші сөйлемдегі "14 жұмыс күні" деген сөздер "10 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
б) екінші сөйлемдегі "күнтізбелік 90 күннен" деген сөздер "90 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
в) мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Өтініш берушінің жауабын бағалау өтініш берушінің жауабын алған күннен бастап 5 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.".
16. 52-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Осы Қағидалардың 49-тармағының "б" – "д" тармақшаларында көрсетілген кезеңдерді қамтитын сараптама тіркеу дерекнамасында ұсынылған құжаттардың толықтығын, жинақтылығын және ресімделуінің дұрыстығын бағалау күнінен бастап немесе сараптама ұйымы сараптама жүргізуге тиісті тапсырманы алған күннен бастап 105 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізіледі.".
17. 53-тармақтағы "күнтізбелік 90 күннен" деген сөздер "90 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын.
18. 54-тармақтың екінші сөйлеміндегі "күнтізбелік 180 күннен" деген сөздер "180 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын.
19. 57 және 58-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"57. Референттік мемлекеттің уәкілетті органының (сараптама ұйымының) сұрау салуы өтініш берушіге байланыстың телекоммуникациялық арналары бойынша электрондық нысанда берілуге тиіс және ол жіберілген күннен бастап 1 жұмыс күні өткеннен кейін алынған болып есептеледі.

58. Решение об инициировании внеплановой фармацевтической инспекции на соответствие надлежащим фармацевтическим практикам Союза может быть принято уполномоченным органом (экспертной организацией) референтного государства не позднее 70 рабочих дней с даты подачи заявления на регистрацию.
В случае принятия решения об инициировании внеплановой фармацевтической инспекции уполномоченный орган (экспертная организация) референтного государства направляет заявителю запрос о необходимости организации инспектирования (с указанием причин инициирования и ссылками на акты органов Союза). Представление ответа на указанный запрос осуществляется в срок, указанный в пунктах 53 и 54 настоящих Правил.
Внеплановая фармацевтическая инспекция с направлением отчета о проведении инспекции должна быть проведена в срок, не превышающий срока регистрации лекарственного препарата (в течение 180 рабочих дней с даты принятия соответствующим уполномоченным органом или экспертной организацией решения об инициировании проведения инспекции).
Внеплановая фармацевтическая инспекция организуется заявителем в соответствии с правилами проведения фармацевтических инспекций.
В случае включения фармацевтической инспекции в план проведения инспекций в соответствии с пунктом 31 настоящих Правил, подготовка отчета завершается без учета результатов инспектирования.".
20. Дополнить пунктом 631 следующего содержания:
"631. Решение по результатам проведения экспертизы лекарственного препарата принимается уполномоченным органом референтного государства в срок, не превышающий 10 рабочих дней со дня подписания экспертного отчета по оценке.".
21. Пункт 64 дополнить подпунктом "ж" следующего содержания:
"ж) заявителем в установленный срок не представлены документы и сведения, запрошенные уполномоченным органом (организацией).".
22. В пункте 66:
а) в абзаце втором слова "и (или) в виде электронного документа" заменить словами "или в виде электронного документа, подписанного электронной подписью,";
б) абзац третий дополнить словами ", на бумажном носителе или в виде электронных документов";
в) абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"модуля 1 регистрационного досье на электронном носителе в виде электронных документов (в том числе актуализированных документов, относящихся исключительно к государству признания). В сопроводительном письме заявитель обязан представить сведения обо всех внесенных в регистрационное досье изменениях в случае, если они были инициированы до даты подачи заявления на регистрацию в государства признания (с указанием номеров заявлений и с приложением копий решений (заключений) уполномоченного органа референтного государства).";
г) дополнить абзацами следующего содержания:
"Заявление не может быть подано в государства признания до даты завершения инициированных в референтном государстве процедур внесения изменений (при наличии). После инициирования процедуры регистрации в государствах признания и до ее завершения в государствах признания, в которых эта процедура инициирована, заявитель не вправе инициировать процедуру внесения изменений в референтном государстве, за исключением срочных изменений, касающихся безопасности.
При подаче срочных изменений, касающихся безопасности, в референтном государстве заявитель в течение суток обязан уведомить об этом факте осуществляющий процедуру признания уполномоченный орган (экспертную организацию) государства признания.
В соответствии с требованиями законодательства государства-члена представление документов, указанных в абзацах втором – четвертом настоящего пункта, может осуществляться с использованием электронного документооборота без дополнительного представления соответствующих документов и сведений на бумажном носителе, подписанных и (или) заверенных электронной подписью заявителя, в случаях, предусмотренных настоящими Правилами.".

58. Одақтың тиісті фармацевтикалық практикаларына сәйкестігіне жоспардан тыс фармацевтикалық инспекцияға бастамашылық жасау туралы шешімді референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) тіркеуге өтініш берген күннен бастап 70 жұмыс күнінен кешіктірмей қабылдауы мүмкін.
Жоспардан тыс фармацевтикалық инспекцияға бастамашылық жасау туралы шешім қабылданған жағдайда референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) өтініш берушіге инспекциялауды ұйымдастыру қажеттігі туралы сұрау салу (бастамашылық ету себептерін көрсете отырып және Одақ органдарының актілеріне сілтемелер жасай отырып) жібереді. Көрсетілген сұрау салуға жауап беру осы Қағидалардың 53 және
54-тармақтарында көрсетілген мерзімде жүзеге асырылады.
Жоспардан тыс фармацевтикалық инспекция инспекция жүргізу туралы есепті жібере отырып, дәрілік препаратты тіркеу мерзімінен аспайтын мерзімде (тиісті уәкілетті орган немесе сараптама ұйымы инспекция жүргізуге бастамашылық жасау туралы шешім қабылдаған күннен бастап
180 жұмыс күні ішінде) жүргізілуге тиіс.
Жоспардан тыс фармацевтикалық инспекцияны өтініш беруші фармацевтикалық инспекцияларды жүргізу қағидаларына сәйкес ұйымдастырады.
Фармацевтикалық инспекция осы Қағидалардың 31-тармағына сәйкес инспекциялар жүргізу жоспарына енгізілген жағдайда, есепті дайындау инспекциялау нәтижелерін есепке алмай аяқталады.".
20.      Мынадай мазмұндағы 631-тармақпен толықтырылсын:
"631. Дәрілік препаратқа сараптама жүргізу нәтижелері бойынша шешімді референттік мемлекеттің уәкілетті органы бағалау жөніндегі сараптамалық есепке қол қойылған күннен бастап 10 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қабылдайды.".
21. 64-тармақтың "е" тармақшасындағы "жағдайларда, сараптама жүргізу нәтижелері бойынша дәрілік препаратты тіркеуден бас тартады" деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы "ж" тармақшамен толықтырылсын:
"ж) өтініш беруші уәкілетті орган (ұйым) сұратқан құжаттар мен мәліметтерді белгіленген мерзімде ұсынбаған жағдайларда, сараптама жүргізу нәтижелері бойынша дәрілік препаратты тіркеуден бас тартады".
22. 66-тармақта:
а) екінші абзацтағы "және (немесе) электрондық жеткізгіштерде" деген сөздер "немесе электрондық қол қойылған электрондық құжат түрінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
б) үшінші абзац "сараптау үшін" деген сөздерден кейін ", қағаз жеткіз немесе электрондық құжаттар түрінде" деген сөздермен толықтырылсын;
в) төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"электрондық құжаттар түріндегі электрондық жеткізгіштегі тіркеу дерекнамасының 1-модулі (оның ішінде тек тану мемлекетіне қатысты өзектілендірілген құжаттар). Ілеспе хатта өтініш беруші, егер олар тану мемлекетіне тіркеуге өтініш берген күнге дейін бастамашылық жасалған болса, тіркеу деректеріне енгізілген барлық өзгерістер туралы мәліметтерді (өтініштердің нөмірлерін көрсете отырып және референттік мемлекеттің уәкілетті органы шешімдерінің (қорытындыларының) көшірмелерін қоса бере отырып) ұсынуға міндетті.";
г) мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Өтінішті тану мемлекеттеріне референттік мемлекетте бастамашылық жасалған өзгерістер енгізу рәсімдері (болған кезде) аяқталған күнге дейін беруге болмайды. Тану мемлекеттерінде тіркеу рәсіміне бастамашылық жасалғаннан кейін және ол осы рәсімге бастамашылық жасалған тану мемлекеттерінде аяқталғанға дейін өтініш берушінің, қауіпсіздікке қатысты шұғыл өзгерістерді қоспағанда, референттік мемлекетте өзгерістер енгізу рәсіміне бастамашылық жасауға құқығы жоқ.
Референттік мемлекетте қауіпсіздікке қатысты шұғыл өзгерістер берілген кезде өтініш беруші бұл факт туралы тану рәсімін жүзеге асыратын тану мемлекетінің уәкілетті органын (сараптама ұйымын) бір тәулік ішінде хабардар етуге міндетті.
Мүше мемлекет заңнамасының талаптарына сәйкес осы тармақтың екінші – төртінші абзацтарында көрсетілген құжаттарды ұсыну осы Қағидаларда көзделген жағдайларда өтініш берушінің қолы қойылған және (немесе) электрондық қолымен расталған тиісті құжаттар мен мәліметтерді қағаз жеткізгіште қосымша ұсынусыз электрондық құжат айналымын пайдалана отырып жүзеге асырылуы мүмкін.".

23. Дополнить пунктом 661 следующего содержания:
"661. Допускается внесение изменений в регистрационное досье зарегистрированного лекарственного препарата в референтном государстве в соответствии с приложениями № 19 и 20 к настоящим Правилам до даты инициирования процедуры взаимного признания в государстве (государствах) признания. При этом в государство признания референтным государством должен быть представлен актуализированный экспертный отчет по итогам внесения изменений (если применимо).
По выбору заявителя допускается одновременное инициирование процедуры взаимного признания в нескольких государствах признания.".
24. В пункте 68 слова "90 календарных дней со дня получения доступа к экспертному отчету по оценке" заменить словами "60 рабочих дней со дня получения доступа экспертной организации ко всем версиям (последовательностям) электронного регистрационного досье, на основании которого референтным государством подготовлен экспертный отчет по оценке, и к утвержденному экспертному отчету по оценке.".
25. Пункт 69 изложить в следующей редакции:
"69. Экспертиза лекарственного препарата при процедуре взаимного признания в государствах признания осуществляется в срок, не превышающий 40 рабочих дней со дня получения доступа к экспертному отчету по оценке, путем:
рассмотрения заявления, документов и сведений, представленных в регистрационном досье, актуальном (с учетом внесенных изменений в регистрационное досье, при наличии) в референтном государстве на момент подачи заявления в государствах признания;
рассмотрения экспертного отчета об оценке, подготовленного экспертной организацией референтного государства, актуализированного в референтном государстве на момент подачи заявления в государствах признания.
Экспертная организация государства признания уведомляет уполномоченный орган государства признания и заявителя о получении указанного доступа в полном объеме в течение 1 рабочего дня с даты его получения.
Заявитель уведомляется о начале экспертизы в электронной форме по телекоммуникационным каналам связи. Уведомление считается полученным по истечении 1 рабочего дня с даты его направления (или опубликования в личном кабинете заявителя).".
26. В пункте 70:
а) слова "14 рабочих дней" заменить словами "10 рабочих дней";
б) дополнить словами ", или принимает решение о начале экспертизы, указанной в пункте 69 настоящих Правил".
27. В пункте 71:
а) слова "50 календарных дней" заменить словами "30 рабочих дней";
б) дополнить абзацами следующего содержания:

23. Мынадай мазмұндағы 661-тармақпен толықтырылсын:
"661. Осы Қағидаларға № 19 және 20 қосымшаларға сәйкес референттік мемлекетте тіркелген дәрілік препараттың тіркеу дерекнамасына тану мемлекетінде (мемлекеттерінде) өзара тану рәсіміне бастамашылық жасалған күнге дейін өзгерістер енгізуге жол беріледі. Бұл ретте референттік мемлекет таныған мемлекетке өзгерістер енгізу қорытындылары бойынша (егер қолданылатын болса) жаңартылған сараптамалық есеп берілуге тиіс.
Өтініш берушінің таңдауы бойынша бірнеше тану мемлекеттерінде өзара тану рәсіміне бір мезгілде бастамашылық жасауға жол беріледі.".
24. 68-тармақтағы "бағалау жөніндегі сараптамалық есепке қолжетімділік алған күннен бастап күнтізбелік 90 күннен" деген сөздер "оның негізінде референттік мемлекет бағалау жөніндегі сараптамалық есепті және бағалау жөніндегі бекітілген сараптамалық есепті дайындалатын сараптама ұйымының электрондық тіркеу дерекнамасының барлық нұсқаларына (дәйектіліктеріне) қол жеткізуді алған күннен бастап 60 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын.
25. 69-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"69. Тану мемлекеттерінде өзара тану рәсімі кезінде дәрілік препараттың сараптамасы бағалау жөніндегі сараптамалық есепке қол жеткізуді алған күннен бастап 40 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде мынадай жолдармен жүзеге асырылады:
тану мемлекеттерінде өтініш берген кезде референттік мемлекетте тіркеу дерекнамасында ұсынылған өтінішті, құжаттар мен мәліметтерді өзекті (бар болса, тіркеу дерекнамасына енгізілген өзгерістерді ескере отырып) қарау;
тану мемлекеттерінде өтініш беру сәтінде референттік мемлекетте өзектендірілген референттік мемлекеттің сараптама ұйымы дайындаған бағалау туралы сараптамалық есепті қарау.
Тану мемлекетінің сараптама ұйымы тану мемлекетінің уәкілетті органын және өтініш берушіні көрсетілген қолжетімділікті толық көлемде алғаны туралы оны алған күннен бастап 1 жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
Өтінім берушіге сараптаманың басталғаны туралы байланыстың телекоммуникациялық арналары бойынша электрондық нысанда хабарланады. Хабарлама оны жіберген (немесе өтініш берушінің жеке кабинетінде жарияланған) күннен бастап 1 жұмыс күні өткеннен кейін алынды деп есептеледі.".
26.      70-тармақта:
а) "14 жұмыс күні" деген сөздер "10 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
б) "немесе осы Қағидалардың 69-тармағында көрсетілген сараптаманы бастау туралы шешім қабылдайды" деген сөздермен толықтырылсын.
27. 71-тармақта:
а) "күнтізбелік 50 күннен" деген сөздер "30 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
б) мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:

"Запрос уполномоченного органа (экспертной организации) государства признания в адрес заявителя может быть передан уполномоченному представителю заявителя лично под подпись, направлен по почте заказным письмом или передан в электронной форме по телекоммуникационным каналам связи. В случае направления данного запроса по почте заказным письмом он считается полученным по истечении 6 календарных дней с даты направления заказного письма. В случае направления по телекоммуникационным каналам связи запрос считается полученным по истечении 1 календарного дня с даты его направления.
Запрос уполномоченного органа (экспертной организации) государства признания в адрес уполномоченного органа референтного государства направляется посредством использования интегрированной системы.".
28. В пункте 72 слова "90 календарных дней" заменить словами "90 рабочих дней".
29. Пункт 73 дополнить абзацами следующего содержания:
"При непредставлении уполномоченным органом референтного государства в течение 100 рабочих дней запрошенных уполномоченным органом (экспертной организацией) государства признания документов и сведений оформляется заключение о невозможности признания экспертного отчета по оценке, подготовленного референтным государством.
Указанный отчет направляется государством признания для рассмотрения Экспертным комитетом.".
30. Пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. Уполномоченный орган (экспертная организация) государства признания по результатам проведения экспертизы лекарственного препарата в течение 5 рабочих дней со дня завершения экспертизы, указанной в пункте 69 настоящих Правил, с использованием интегрированной системы направляет в уполномоченный орган (экспертную организацию) референтного государства заключение о возможности или невозможности признания экспертного отчета по оценке, подготовленного референтным государством. Уполномоченный орган референтного государства доводит полученное заключение до сведения заявителя в электронной форме по телекоммуникационным каналам связи и принимает решение о возможности или невозможности признания экспертного отчета по оценке, подготовленного референтным государством.".
31. В абзаце первом пункта 76 слова "10 рабочих дней" заменить словами "5 рабочих дней".
32. В пункте 81:
а) дополнить словами ", а также при непредставлении заявителем в установленный срок документов и сведений, запрошенных уполномоченным органом (экспертной организацией) государства признания";
б) дополнить абзацами следующего содержания:
"Если после проведения процедуры урегулирования разногласий в Экспертном комитете им принято единогласное решение о том, что данные, представленные в экспертном отчете по оценке, могут быть признаны достаточными для подтверждения качества, и (или) эффективности, и (или) положительного соотношения "польза – риск" лекарственного препарата, уполномоченный орган государства признания не позднее 15 рабочих дней с даты получения решения Экспертного комитета:
принимает решение о признании экспертного отчета по оценке, подготовленного экспертной организацией референтного государства;
выдает заявителю регистрационное удостоверение лекарственного препарата по форме согласно приложению № 17 к настоящим Правилам, а также утвержденную общую характеристику лекарственного препарата, инструкцию по медицинскому применению, макеты упаковок на государственном языке государства признания при наличии соответствующих требований в законодательстве государства признания;
согласовывает нормативный документ по качеству, выданный референтным государством;
размещает сведения о лекарственном препарате и входящих в его состав активных фармацевтических субстанциях в едином реестре с приложением утвержденной общей характеристики лекарственного препарата, инструкции по медицинскому применению, макетов упаковок, согласованного плана управления рисками (при необходимости) в соответствии с порядком формирования и ведения единого реестра.".

"Тану мемлекетінің уәкілетті органының (Сараптама ұйымының) өтініш берушінің атына сұрау салуы өтініш берушінің уәкілетті өкіліне жеке қол қою арқылы берілуі, тапсырыс хатпен пошта арқылы жіберілуі немесе телекоммуникациялық байланыс арналары арқылы электрондық нысанда берілуі мүмкін. Осы сұрау салуды пошта арқылы тапсырыс хатпен жіберген жағдайда, ол тапсырыс хатын жіберген күннен бастап күнтізбелік 6 күн өткен соң алынды деп есептеледі. Байланыстың телекоммуникациялық арналары арқылы жіберілген жағдайда сұрау салу оны жіберген күннен бастап күнтізбелік 1 күн өткен соң алынды деп есептеледі.
Тану мемлекетінің уәкілетті органының (сараптама ұйымының) референттік мемлекеттің уәкілетті органының атына сұрау салуы интеграцияланған жүйені пайдалану арқылы жіберіледі.".
28. 72-тармақтағы "күнтізбелік 90 күннен" деген сөздер "90 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын.
29. 73-тармақ мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Референттік мемлекеттің уәкілетті органы 100 жұмыс күні ішінде мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) сұратқан құжаттар мен мәліметтерді ұсынбаған кезде референттік мемлекет дайындаған бағалау жөніндегі сараптамалық есепті танудың мүмкін еместігі туралы қорытынды ресімделеді.
Көрсетілген есепті тану мемлекеті Сараптама комитетінің қарауы үшін жібереді.".
30. 75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. Тану мемлекетінің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) дәрілік препаратқа сараптама жүргізу нәтижелері бойынша осы Қағидалардың
69-тармағында көрсетілген сараптама аяқталған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде интеграцияланған жүйені пайдалана отырып, референттік мемлекеттің уәкілетті органына (сараптама ұйымына) референттік мемлекет дайындаған бағалау жөніндегі сараптамалық есепті тану мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы қорытындыны жібереді. Референттік мемлекеттің уәкілетті органы алынған қорытындыны телекоммуникациялық байланыс арналары арқылы электрондық нысанда өтініш берушінің назарына жеткізеді және референттік мемлекет дайындаған бағалау жөніндегі сараптамалық есепті танудың мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды.".
31. 76-тармақтың бірінші абзацындағы "10 жұмыс күнінен" деген сөздер "5 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын.
32.      81-тармақта:
а) "шешім қабылдаса" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ өтініш беруші белгіленген мерзімде тану мемлекетінің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) сұратқан құжаттар мен мәліметтерді ұсынбаған кезде" деген сөздермен толықтырылсын;
б) мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Егер Сараптама комитетінде келіспеушіліктерді реттеу рәсімін жүргізгеннен кейін ол бағалау жөніндегі сараптамалық есепте ұсынылған деректер дәрілік препараттың сапасын және (немесе) тиімділігін және (немесе) "пайда – тәуекел" оң арақатынасын растау үшін жеткілікті деп танылуы мүмкін екендігі туралы бірыңғай шешім қабылдаса, уәкілетті орган тану мемлекеті Сараптама комитетінің шешімін алған күннен бастап
15 жұмыс күнінен кешіктірмей:
референттік мемлекеттің сараптама ұйымы дайындаған бағалау жөніндегі сараптамалық есепті тану туралы шешім қабылдайды;
өтініш берушіге осы Қағидаларға № 17 қосымшаға сәйкес нысан бойынша дәрілік препараттың тіркеу куәлігін, сондай-ақ дәрілік препараттың бекітілген жалпы сипаттамасын, медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулықты, тану мемлекетінің заңнамасында тиісті талаптар болған кезде тану мемлекетінің мемлекеттік тіліндегі қаптамалардың макеттерін береді;
референттік мемлекет берген сапа жөніндегі нормативтік құжатты келіседі;
дәрілік препарат және оның құрамына кіретін белсенді фармацевтикалық субстанциялар туралы мәліметтерді бірыңғай тізілімде дәрілік препараттың бекітілген жалпы сипаттамасын, медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықты, қаптамалар макеттерін, бірыңғай тізілімді қалыптастыру және жүргізу тәртібіне сәйкес тәуекелдерді басқарудың келісілген жоспарын (қажет болған кезде) қоса бере отырып орналастырады.".

33. Пункт 84 изложить в следующей редакции:
"84. Длительность децентрализованной процедуры регистрации и экспертизы лекарственного препарата не должна превышать 140 рабочих дней со дня подачи заявления на регистрацию лекарственного препарата до дня выдачи регистрационного удостоверения в референтном государстве и не должна превышать 50 рабочих дней в государствах признания, участвующих в децентрализованной процедуре.".
34. Подпункты "а" и "б" пункта 85 изложить в следующей редакции:
"а) регистрация и экспертиза лекарственного препарата в референтном государстве;
б) рассмотрение экспертного отчета по оценке, подготовленного экспертной организацией референтного государства, в государствах признания.".
35. В пункте 86:
а) абзац второй изложить в следующей редакции:
"заявление о регистрации лекарственного препарата на бумажном носителе или в виде электронного документа, подписанного электронной подписью, по форме в соответствии с приложением № 2 к настоящим Правилам;";
б) абзац третий дополнить словами ", на бумажном носителе или в виде электронных документов,";
в) абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"регистрационное досье в соответствии с приложениями № 1 – 5 к настоящим Правилам на электронном носителе в виде комплекта электронных документов;";
г) в абзаце шестом слово "Стандартные" заменить словами "Образцы лекарственных препаратов, стандартные";
д) абзац восьмой заменить абзацами следующего содержания:
"Не требуется представление образцов, специфических реагентов и других материалов при невозможности проведения испытаний в экспертной организации вследствие:
труднодоступности образцов лекарственных препаратов, стандартных образцов, специфических реагентов и других материалов (в том числе при их отнесении к категории орфанных, высокотехнологических, радиофармацевтических, наркотических, психотропных или предназначенных для лечения высокозатратных нозологий вследствие их высокой стоимости);
невозможности соблюдения условий транспортировки указанных образцов на территорию государства-члена и (или) их хранения;
отсутствия специального оборудования и расходных материалов в экспертной организации;
и других причин по решению уполномоченного органа (экспертной организации) при возникновении обстоятельств непреодолимой силы или обстоятельств, независящих от воли сторон, в том числе в связи с особенностями производства и контроля качества лекарственного препарата.
В соответствии с требованиями законодательства государства-члена предоставление документов, указанных в абзацах 2 – 4 настоящего пункта может осуществляться в форме электронного документооборота без дополнительного представления соответствующих документов и сведений на бумажном носителе, подписанных и (или) заверенных электронной подписью заявителя, в случаях, предусмотренных настоящими Правилами.".

33.      84-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"84. Дәрілік препаратты тіркеудің және сараптаудың орталықсыздандырылған рәсімінің ұзақтығы дәрілік препаратты тіркеуге өтініш берілген күннен бастап референттік мемлекетте тіркеу куәлігі берілген күнге дейін 140 жұмыс күнінен аспауы тиіс және орталықсыздандырылған рәсімге қатысатын тану мемлекеттерінде
50 жұмыс күнінен аспауы тиіс.".
34.      85-тармақтың "а" және "б" тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"а) референттік мемлекетте дәрілік препаратты тіркеу және сараптау;
б) референттік мемлекеттің сараптама ұйымы дайындаған бағалау жөніндегі сараптамалық есепті тану мемлекеттерінде қарау.".
35. 86-тармақта:
а) екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Қағидаларға № 2 қосымшаға сәйкес нысан бойынша дәрілік препаратты қағаз жеткізгіште немесе электрондық қол қойылған электрондық құжат түрінде тіркеу туралы өтініш;";
б) үшінші абзац ", қағаз жеткізгіште немесе электрондық құжаттар түрінде" деген сөздермен толықтырылсын;
в) төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Қағидаларға № 1 – 5 қосымшаларға сәйкес электрондық құжаттар жиынтығы түріндегі электрондық жеткізгіштегі тіркеу дерекнамасы;";
г) алтыншы абзацтағы "Белсенді" деген сөз "Дәрілік препараттардың үлгілері, белсенді" деген сөздермен ауыстырылсын;
д) сегізінші абзац мынадай мазмұндағы абзацтармен ауыстырылсын:
"Сараптама ұйымында:
стандартты үлгілердің дәрілік препараттары үлгілерінің, ерекше реагенттердің және басқа да материалдардың қол жетімділігі қиын болуы (оның ішінде оларды орфандық, жоғары технологиялық, радиофармацевтикалық, есірткі, психотроптық немесе жоғары құны салдарынан жоғары шығынды нозологияларды емдеуге арналған санатқа жатқызған кезде);
көрсетілген үлгілерді мүше мемлекеттің аумағына тасымалдау және (немесе) оларды сақтау шарттарын сақтаудың мүмкін еместігі;
сараптама ұйымында арнайы жабдық пен шығыс материалдарының болмауы салдарынан;
еңсерілмес күш жағдайлары немесе тараптардың еркіне тәуелсіз мән-жайлар туындаған кезде, оның ішінде дәрілік препаратты өндіру және оның сапасын бақылау ерекшеліктеріне байланысты уәкілетті органның (сараптама ұйымының) шешімі бойынша басқа да себептермен сынақтар жүргізу мүмкін болмаған кезде үлгілерді, ерекше реагенттерді және басқа да материалдарды ұсыну талап етілмейді.
Мүше мемлекет заңнамасының талаптарына сәйкес осы Қағидаларда көзделген жағдайларда, осы тармақтың 2 – 4-абзацтарында көрсетілген құжаттарды ұсыну өтініш берушінің қолы қойылған және (немесе) электрондық қолымен расталған қағаз жеткізгіштегі тиісті құжаттар мен мәліметтерді қосымша ұсынусыз электрондық құжат айналымы нысанында жүзеге асырылуы мүмкін.".

36. Пункт 87 дополнить абзацем следующего содержания:
"В случае невозможности проведения лабораторных испытаний в лабораториях контроля качества производителя или контрактных лабораториях, используемых производителем (в условиях угрозы возникновения, возникновения и ликвидации чрезвычайной ситуации и (или) при возникновении угрозы распространения заболеваний, представляющих опасность для окружающих, заболеваний и поражений, полученных в результате воздействия неблагоприятных природных, химических, биологических, радиационных факторов, при которых присутствие представителя экспертной организации не представляется возможным, или при других обстоятельствах (например, связанных с особенностями производства и контроля качества конкретного лекарственного препарата, относящегося к категориям, указанным в абзацах восьмом – двенадцатом пункта 86 настоящих Правил)), по согласованию с уполномоченным органом (экспертной организацией) референтного государства экспертиза качества проводится на основании документации производителя (протоколов анализа производителя), в том числе с использованием средств дистанционного взаимодействия, включая аудио- или видеосвязь.".
37. В пункте 88:
а) абзацы второй и третий изложить в следующей редакции:
"заявление на бумажном носителе или в виде электронного документа, подписанного электронной подписью, по форме в соответствии с приложением № 2 к настоящим Правилам;
модуль 1 регистрационного досье на электронном носителе в виде комплекта электронных документов;";
б) абзац четвертый дополнить словами "в виде электронных документов";
в) дополнить абзацем следующего содержания:
"В соответствии с требованиями законодательства государства-члена представление документов, указанных в абзацах втором – четвертом настоящего пункта, может осуществляться с использованием электронного документооборота без дополнительного представления соответствующих документов и сведений на бумажном носителе, подписанных и (или) заверенных электронной подписью заявителя, в случаях, предусмотренных настоящими Правилами.".
38. В подпункте "г" пункта 89 слова "внеплановой или плановой" исключить.
39. В пункте 91:
а) в абзаце первом:
в предложении первом слова "14 рабочих дней" заменить словами "10 рабочих дней";
в предложении втором слова "90 календарных дней" заменить словами "90 рабочих дней", слово "замечаниям" заменить словом "запросу";
б) абзац второй заменить абзацами следующего содержания:
"Запрос уполномоченного органа (экспертной организации) референтного государства должен быть передан заявителю в электронной форме по телекоммуникационным каналам связи и считается полученным по истечении 1 календарного дня с даты его направления.
Оценка ответа заявителя осуществляется в срок, не превышающий 5 рабочих дней со дня получения ответа заявителя.

36.      87-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Өндірушінің сапаны бақылау зертханаларында немесе өндіруші пайдаланатын келісімшарттық зертханаларда зертханалық сынақтар жүргізу мүмкін болмаған жағдайда (төтенше жағдайдың туындау қаупі, туындау және оларды жою жағдайында және (немесе) айналадағыларға қауіп төндіретін аурулардың таралу қаупі туындаған кезде, қолайсыз табиғи, химиялық, биологиялық, радиациялық факторлардың әсері нәтижесінде алынған аурулар мен зақымданулар). сараптама ұйымы өкілінің қатысуы мүмкін болмайтын факторлар, немесе басқа жағдайларда (мысалы, осы Қағидалардың 86-тармағының сегізінші – он екінші абзацтарында көрсетілген санаттарға жататын нақты дәрілік препаратты өндіру және сапасын бақылау ерекшеліктеріне байланысты) референттік мемлекеттің уәкілетті органымен (сараптама ұйымымен) келісім бойынша сапа сараптамасы өндірушінің құжаттамасы (өндірушіні талдау хаттамалары) негізінде, оның ішінде аудио немесе бейне байланысты қоса алғанда, қашықтықтан өзара іс-қимыл жасау құралдарын пайдаланумен жүргізіледі.".
37. 88-тармақта:
а) екінші және үшінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Қағидаларға № 2 қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз жеткізгіштегі немесе электрондық қол қойылған электрондық құжат түріндегі өтініш;
электрондық құжаттар жиынтығы түріндегі электрондық тасымалдағыштағы тіркеу дерекнамасының 1-модулі;";
б) төртінші абзацтағы "тану" деген сөз "электрондық құжаттар түрінде тану" деген сөздермен ауыстырылсын;
в) мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Мүше мемлекет заңнамасының талаптарына сәйкес осы тармақтың екінші – төртінші абзацтарында көрсетілген құжаттарды ұсыну осы Қағидаларда көзделген жағдайларда өтініш берушінің қолы қойылған және (немесе) электрондық қолымен расталған тиісті құжаттар мен мәліметтерді қағаз жеткізгіште қосымша ұсынусыз электрондық құжат айналымын пайдалана отырып жүзеге асырылуы мүмкін.".
38. 89-тармақтың "г" тармақшасындағы "жоспардан тыс немесе жоспарлы" деген сөздер алып тасталсын.
39. 91-тармақта:
а) бірінші абзацта:
бірінші сөйлемдегі "14 жұмыс күні" деген сөздер "10 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші сөйлемдегі "күнтізбелік 90 күннен" деген сөздер "90 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын, "ескертпелері" деген сөз "сұрау салуы" деген сөзбен ауыстырылсын;
б) екінші абзац мынадай мазмұндағы абзацтармен ауыстырылсын:
"Референттік мемлекеттің уәкілетті органының (сараптама ұйымының) сұрау салуы өтініш берушіге байланыстың телекоммуникациялық арналары бойынша электрондық нысанда берілуге тиіс және ол жіберілген күннен бастап күнтізбелік 1 күн өткен соң алынған болып есептеледі.
Өтініш берушінің жауабын бағалау өтініш берушінің жауабын алған күннен бастап 5 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.

Уполномоченный орган (экспертная организация) референтного государства не позднее 14 рабочих дней со дня завершения оценки комплектности и полноты представленных материалов регистрационного досье предоставляет доступ к регистрационному досье лекарственного препарата уполномоченным органам (экспертным организациям) государств признания, участвующим в процедуре децентрализованной регистрации лекарственного препарата посредством использования интегрированной системы или уведомляет об отклонении заявления в порядке, установленном пунктом 92 настоящих Правил.
Экспертиза, включающая в себя этапы, указанные в подпунктах "б" – "д" пункта 89 настоящих Правил, проводится в срок, не превышающий 105 рабочих дней со дня оценки полноты, комплектности и правильности оформления документов, представленных в регистрационном досье, или с даты получения экспертной организацией соответствующего задания на проведение экспертизы.".
40. В пункте 93 слова ", по форме в соответствии с приложениями № 6 – 8 к настоящим Правилам" исключить.
41. Абзацы первый – третий пункта 94 заменить абзацами следующего содержания:
"94. Уполномоченный орган (экспертная организация) референтного государства в течение 60 рабочих дней с даты начала экспертизы направляет в уполномоченные органы (экспертные организации) государств признания копии отчетов с формулировкой замечаний по форме в соответствии с приложениями № 6 – 8 к настоящим Правилам или предварительный отчет по оценке по форме согласно приложению № 11 к настоящим Правилам или копии запросов заявителю.
Экспертиза в референтном государстве приостанавливается до дня получения от всех государств признания, участвующих в процедуре, дополнительных замечаний или информации о согласии с предварительным отчетом или запросом референтного государства.
В случае проведения экспертизы регистрационного досье воспроизведенного или гибридного лекарственного препарата уполномоченный орган (экспертная организация) референтного государства в течение 60 рабочих дней с даты начала экспертизы направляет в уполномоченные органы (экспертные организации) государств признания копии отчетов с формулировкой замечаний и запросов заявителю по форме в соответствии с приложениями № 8 и 22 к настоящим Правилам или предварительный отчет по оценке по форме согласно приложению № 11 к настоящим Правилам, или копии запросов заявителю.
В случае наличия дополнительных замечаний в адрес заявителя, уполномоченный орган (экспертная организация) государства признания не позднее 30 рабочих дней с даты получения предварительного отчета по оценке референтного государства направляет запросы уполномоченному органу (экспертной организации) референтного государства, который в течение 20 рабочих дней с даты получения последнего запроса от государства признания или информации о согласии с предварительным отчетом референтного государства формирует единый запрос и направляет его заявителю в соответствии с пунктом 93 настоящих Правил.
Запрос уполномоченного органа (экспертной организации) референтного государства должен быть передан заявителю в электронной форме по телекоммуникационным каналам связи и считается полученным по истечении 1 календарного дня с даты его направления.".

Референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) ұсынылған тіркеу деректері материалдарының жиынтықтылығы мен толықтығын бағалау аяқталған күннен бастап 14 жұмыс күнінен кешіктірмей, дәрілік препаратты орталықтандырылмаған тіркеу рәсіміне қатысатын тану мемлекеттерінің уәкілетті органдарына (сараптама ұйымдарына) дәрілік препараттың тіркеу деректеріне қол жеткізуді ұсынады немесе осы Қағидалардың 92-тармағында белгіленген тәртіппен өтініштің қабылданбағаны туралы хабарлайды.
Осы Қағидалардың 89-тармағының "б" – "д" тармақшаларында көрсетілген кезеңдерді қамтитын сараптама тіркеу дерекнамасында ұсынылған құжаттардың толықтығын, жинақтылығын және дұрыс ресімделуін бағалау күнінен бастап немесе сараптама ұйымы сараптама жүргізуге тиісті тапсырманы алған күннен бастап 105 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізіледі.".
40. 93-тармақтағы ", осы Қағидаларға № 6 – 8 қосымшаларға сәйкес нысан бойынша" деген сөздер алып тасталсын.
41. 94-тармақтың бірінші – үшінші абзацтары мынадай мазмұндағы абзацтармен ауыстырылсын:
"94. Референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) сараптама басталған күннен бастап 60 жұмыс күні ішінде тану мемлекеттерінің уәкілетті органдарына (сараптама ұйымдарына) осы Қағидаларға № 6 – 8 қосымшаларға сәйкес нысан бойынша ескертулер тұжырымдалған есептердің көшірмелерін немесе осы Қағидаларға
№ 11 қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағалау жөніндегі алдын ала есепті немесе өтініш берушіге сұрау салулардың көшірмелерін жібереді.
Референттік мемлекеттегі сараптама рәсімге қатысушы барлық мемлекеттерден алдын ала есеппен немесе референттік мемлекеттің сұрау салуымен келісу туралы қосымша ескертулер немесе ақпарат алынған күнге дейін тоқтатыла тұрады.
Қайта өндірілген немесе гибридтік дәрілік препараттың тіркеу деректеріне сараптама жүргізілген жағдайда референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) сараптама басталған күннен бастап
60 жұмыс күні ішінде тану мемлекеттерінің уәкілетті органдарына (сараптама ұйымдарына) осы Қағидаларға № 8 және 22 қосымшаларға сәйкес нысан бойынша өтініш берушіге ескертулер мен сұрау салулар тұжырымдалған есептердің көшірмелерін немесе осы Қағидаларға № 11 қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағалау жөніндегі алдын ала есепті немесе өтініш берушіге сұрау салулардың көшірмелерін жібереді.
Өтініш берушінің атына қосымша ескертулер болған жағдайда, тану мемлекетінің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) референттік мемлекетті бағалау жөніндегі алдын ала есепті алған күннен бастап 30 жұмыс күнінен кешіктірмей референттік мемлекеттің уәкілетті органына (сараптама ұйымына) сұрау салу жібереді, ол тану мемлекетінен соңғы сұрау салуды немесе келісу туралы ақпаратты алған күннен бастап 20 жұмыс күні ішінде референттік мемлекеттің алдын ала есебімен бірыңғай сұрау салуды қалыптастырады және оны осы Қағидалардың 93-тармағына сәйкес өтініш берушіге жібереді.
Референттік мемлекеттің уәкілетті органының (сараптама ұйымының) сұрау салуы өтініш берушіге байланыстың телекоммуникациялық арналары бойынша электрондық нысанда берілуге тиіс және ол жіберілген күннен бастап күнтізбелік 1 күн өткен соң алынған болып есептеледі.".

42. В пункте 95:
а) в предложении первом абзаца первого слова "90 календарных дней" заменить словами "90 рабочих дней";
б) в предложении втором абзаца второго слова "180 календарных дней" заменить словами "180 рабочих дней".
43. В абзаце первом пункта 96 слова "180 календарных дней" заменить словами "180 рабочих дней".
44. Пункт 99 изложить в следующей редакции:
"99. Решение об инициировании внеплановой фармацевтической инспекции на соответствие надлежащим фармацевтическим практикам Союза может быть принято уполномоченным органом (экспертной организацией) референтного государства не позднее 70 рабочих дней с даты подачи заявления на регистрацию.
В случае принятия решения об инициировании внеплановой фармацевтической инспекции уполномоченный орган (экспертная организация) референтного государства направляет заявителю запрос о необходимости организации инспектирования с подробным указанием причин инициирования и ссылками на акты органов Союза.
Внеплановая фармацевтическая инспекция с направлением отчета о проведенной инспекции должна быть проведена в срок, не превышающий срока регистрации лекарственного препарата, (в течение 180 рабочих дней с даты принятия соответствующим уполномоченным органом решения об инициировании проведения инспекции).
Внеплановая фармацевтическая инспекция организуется заявителем в соответствии с правилами проведения фармацевтических инспекций.
В случае включения фармацевтической инспекции в план проведения инспекций в соответствии с пунктом 31 настоящих Правил, подготовка отчета завершается без учета результатов инспектирования.".
45. Пункт 101 изложить в следующей редакции:
"101. В случае отсутствия дополнительных замечаний от какого-либо государства признания в отношении экспертизы лекарственного препарата (представление замечаний, результатов рассмотрения предварительного отчета по оценке) данное государство признания представляет референтному государству информацию о том, что согласно с заключением (включая замечания, если применимо), содержащимся в предварительном отчете по оценке в соответствии с пунктом 94 настоящих Правил.".
46. Абзац первый пункта 104 изложить в следующей редакции:
"104. В срок не позднее 90 рабочих дней с даты подачи заявления на регистрацию уполномоченным органом (экспертной организацией) референтного государства могут быть направлены в государства признания и заявителю проект заключительного экспертного отчета по оценке по форме в соответствии с приложением № 16 к настоящим Правилам вместе с ответами заявителя на запросы, проект общей характеристики лекарственного препарата, проект инструкции по медицинскому применению (листок-вкладыш), проект макетов упаковок, проект нормативного документа по качеству, а также при необходимости проект плана управления рисками.".

42. 95-тармақта:
а) бірінші абзацтың бірінші сөйлеміндегі "күнтізбелік 90 күннен" деген сөздер "90 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
б) екінші абзацтың екінші сөйлеміндегі "күнтізбелік 180 күннен" деген сөздер "180 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын.
43. 96-тармақтың бірінші абзацындағы "күнтізбелік 180 күннен" деген сөздер "180 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын.
44. 99-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"99. Одақтың тиісті фармацевтикалық практикаларына сәйкестігіне жоспардан тыс фармацевтикалық инспекцияға бастамашылық жасау туралы шешімді референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) тіркеуге өтініш берген күннен бастап 70 жұмыс күнінен кешіктірмей қабылдауы мүмкін.
Жоспардан тыс фармацевтикалық инспекцияға бастамашылық жасау туралы шешім қабылданған жағдайда референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) өтініш берушіге бастамашылық ету себептерін егжей-тегжейлі көрсете отырып және Одақ органдарының актілеріне сілтемелермен инспекциялауды ұйымдастыру қажеттілігі туралы сұрау салу жібереді.
Жүргізілген инспекция туралы есепті жібере отырып, жоспардан тыс фармацевтикалық инспекция дәрілік препаратты тіркеу мерзімінен аспайтын мерзімде (тиісті уәкілетті орган инспекция жүргізуге бастамашылық жасау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 180 жұмыс күні ішінде) жүргізілуге тиіс.
Жоспардан тыс фармацевтикалық инспекцияны өтініш беруші фармацевтикалық инспекцияларды жүргізу қағидаларына сәйкес ұйымдастырады.
Фармацевтикалық инспекция осы Қағидалардың 31-тармағына сәйкес инспекциялар жүргізу жоспарына енгізілген жағдайда, есепті дайындау инспекциялау нәтижелерін есепке алмай аяқталады.".
45.      101-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"101. Дәрілік препараттың сараптамасына қатысты қандай да бір тану мемлекетінен қосымша ескертулер болмаған жағдайда (ескертулерді, бағалау жөніндегі алдын ала есепті қарау нәтижелерін ұсыну) осы тану мемлекеті референттік мемлекетке осы Қағиданың 94-тармағына сәйкес бағалау жөніндегі алдын ала есепте қамтылған қорытындыға (егер қолданылатын болса ескертулерді қоса алғанда) сәйкес ақпарат ұсынады.".
46. 104-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"104. Референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) тіркеуге өтініш берген күннен бастап 90 жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде тану мемлекеттеріне және өтінім берушіге осы Қағидаларға № 16 қосымшаға сәйкес нысан бойынша Бағалау жөніндегі қорытынды сараптамалық есептің жобасын, медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтарды (қосымша парақ), қаптама макеттерінің жобасын, сапа жөніндегі нормативтік құжаттың жобасын, сондай-ақ қажет болған жағдайда тәуекелдерді басқару жоспарының жобасын өтінім берушінің сұрау салуларға берген жауаптарымен бірге жіберуі мүмкін.".

47. В пункте 105 слова "175-й календарный день" заменить словами "117-й рабочий день".
48. В пункте 106 слова "165-й календарный день" заменить словами "110-й рабочий день".
49. Пункт 109 изложить в следующей редакции:
"109. Уполномоченные органы (экспертные организации) референтного государства и государств признания, принявшие положительное решение по результатам экспертизы о возможности регистрации лекарственного препарата в соответствии с пунктами 105 и 108 настоящих Правил, переходят к процедуре выдачи итоговых документов в срок не более 20 рабочих дней.".
50. Абзац первый пункта 110 изложить в следующей редакции:
"110. Не позднее 20 рабочих дней с даты принятия уполномоченным органом положительного решения о регистрации:".
51. Пункт 114 дополнить подпунктом "ж" следующего содержания:
"ж) заявителем в установленный срок не представлен ответ на запрос, направленный в соответствии с пунктом 94 настоящих Правил.".
52. Раздел VII изложить в следующей редакции:
"VII. Установление пострегистрационных мер
VII.I. Регистрация лекарственного препарата с установлением дополнительных требований
116. Уполномоченным органом (экспертной организацией) референтного государства в отношении лекарственного препарата при его регистрации и осуществлении процедур, связанных с регистрацией, могут устанавливаться одно или несколько из следующих дополнительных требований:
включение в систему управления рисками определенных мер для обеспечения безопасного применения лекарственного препарата;
проведение пострегистрационных исследований безопасности лекарственного препарата;
установление дополнительных требований к регистрации лекарственного препарата и подаче сообщений о подозреваемых нежелательных реакциях;
проведение пострегистрационных исследований эффективности лекарственного препарата, при необходимости – исследований различных аспектов эффективности лекарственного препарата, которые не могут быть исследованы до начала реализации лекарственного препарата;
другие условия или ограничения в целях безопасного и эффективного применения лекарственного препарата в соответствии с требованиями Правил надлежащей практики фармаконадзора Евразийского экономического союза.
Установленные условия и ограничения, а также сроки их выполнения указываются в регистрационном удостоверении, едином реестре, в ОХЛП и в инструкции по медицинскому применению.
117. Уполномоченный орган (экспертная организация) референтного государства вправе отменить действие регистрационного удостоверения лекарственного препарата в случае невыполнения держателем регистрационного удостоверения дополнительных требований, установленных уполномоченным органом (экспертной организацией) референтного государства в отношении данного лекарственного препарата при его регистрации и осуществлении процедур, связанных с регистрацией в соответствии с пунктом 116 настоящих Правил.

47. 105-тармақтағы "күнтізбелік 175-ші күні" деген сөздер "117-ші жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын.
48. 106-тармақтағы "күнтізбелік 165-ші күні" деген сөздер "110-шы жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын.
49. 109-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"109. Референттік мемлекеттің және тану мемлекеттерінің осы Қағидалардың 105 және 108-тармақтарына сәйкес дәрілік препаратты тіркеу мүмкіндігі туралы сараптама нәтижелері бойынша оң шешім қабылдаған уәкілетті органдары (сараптама ұйымдары) қорытынды құжаттарды беру рәсіміне 20 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде көшеді.".
50. 110-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"110. Уәкілетті орган тіркеу туралы оң шешім қабылдаған күннен бастап 20 жұмыс күнінен кешіктірмей:".
51. 114-тармақтың "е" тармақшасындағы "жағдайларда бас тартады" деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы "ж" тармақшамен толықтырылсын:
"ж) осы Қағидалардың 94-тармағына сәйкес жіберілген сұрау салуға өтініш беруші белгіленген мерзімде жауап бермеген жағдайларда бас тартады.".
52. VII бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"VII. Тіркеуден кейінгі шараларды белгілеу
VII.I. Қосымша талаптарды белгілей отырып, дәрілік препаратты тіркеу
116. Референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) дәрілік препаратты тіркеу және тіркеуге байланысты рәсімдерді жүзеге асыру кезінде оған қатысты мынадай қосымша талаптардың біреуін немесе бірнешеуін белгілеуі мүмкін:
дәрілік препаратты қауіпсіз қолдануды қамтамасыз ету үшін тәуекелдерді басқару жүйесіне белгілі бір шараларды енгізу;
дәрілік препараттың қауіпсіздігіне тіркеуден кейінгі зерттеулер жүргізу;
дәрілік препаратты тіркеуге және күдікті жағымсыз реакциялар туралы хабарлама беруге қосымша талаптар белгілеу;
дәрілік препараттың тиімділігіне тіркеуден кейінгі зерттеулер жүргізу, қажет болған жағдайда – дәрілік препаратты өткізу басталғанға дейін зерттеле алмайтын дәрілік препарат тиімділігінің әртүрлі аспектілерін зерттеу;
Еуразиялық экономикалық Одақтың фармакологиялық қадағалауының тиісті практикасы қағидаларының талаптарына сәйкес дәрілік препаратты қауіпсіз және тиімді қолдану мақсатында басқа да шарттар немесе шектеулер.
Белгіленген шарттар мен шектеулер, сондай-ақ оларды орындау мерзімдері тіркеу куәлігінде, бірыңғай тізілімде, ҚХЛБ-да және медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықта көрсетіледі.
117. Референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) тіркеу куәлігін ұстаушы осы дәрілік препаратты тіркеу және осы Қағидалардың 116-тармағына сәйкес тіркеуге байланысты рәсімдерді жүзеге асыру кезінде референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) белгілеген қосымша талаптарды орындамаған жағдайда, дәрілік препараттың тіркеу куәлігінің қолданылуын жоюға құқылы.

118. Условием регистрации и подтверждения регистрации (перерегистрации) лекарственного препарата уполномоченным органом (экспертной организацией) может быть установлено обязательство по проведению держателем регистрационного удостоверения:
а) пострегистрационных исследований безопасности лекарственного препарата в случае наличия опасений по поводу рисков, связанных с применением данного лекарственного препарата. В случае если риски относятся более чем к одному лекарственному препарату, уполномоченные органы государств-членов способствуют проведению держателями регистрационных удостоверений таких лекарственных препаратов совместных пострегистрационных исследований безопасности;
б) пострегистрационных исследований эффективности лекарственного препарата, если понимание заболевания или клиническая методология показывают, что предыдущие оценки эффективности требуют существенного пересмотра.
119. Держатель регистрационного удостоверения вправе представить письменное объяснение на бумажном носителе или в виде электронного документа, подписанного электронной подписью, в ответ на введение обязательства, предусмотренного пунктом 118 настоящих Правил, в течение 90 рабочих дней со дня получения соответствующего уведомления от уполномоченного органа (экспертной организации) о введении обязательства.
120. На основании письменного объяснения, представленного держателем регистрационного удостоверения лекарственного препарата в соответствии с пунктом 119 настоящих Правил, уполномоченный орган (экспертная организация) должен снять или подтвердить обязательство по проведению исследований, указанных в пункте 118 настоящих Правил, в течение 20 рабочих дней. В случае подтверждения указанного обязательства, должны быть изменены условия регистрации лекарственного препарата (путем включения в них соответствующих положений), а также системы управления рисками.
VII.II. Регистрация лекарственного препарата в исключительных случаях
1201. В исключительных случаях после консультации с заявителем регистрация может быть осуществлена на определенных условиях, в частности затрагивающих безопасность лекарственного препарата, уведомление уполномоченных органов государств-членов о каждом инциденте в связи с его применением и о принимаемых мерах.
Регистрация может быть осуществлена в случае, если заявитель сможет доказать, что он не способен предоставить исчерпывающие данные об эффективности и безопасности лекарственного препарата в нормальных условиях его применения в силу объективных проверяемых причин, которые должны соответствовать одному из оснований, установленных в разделе 11 приложения № 1 к настоящим Правилам.
Продолжение нахождения лекарственного препарата, являющегося объектом процедур, описанных в настоящем пункте, на рынке Союза должно зависеть от переоценки таких условий, ежегодно проводимой уполномоченным органом (экспертной организацией) референтного государства-члена, с подготовкой экспертного отчета об оценке лекарственного препарата.
Процессуальные особенности применения настоящего пункта приведены в приложении № 25 к настоящим Правилам.
VII.III. Условная регистрация лекарственного препарата

118. Уәкілетті органның (сараптама ұйымының) дәрілік препаратты тіркеу және тіркеуді (қайта тіркеуді) растау шартымен тіркеу куәлігін ұстаушының жүргізуі жөніндегі міндеттеме белгіленуі мүмкін:
а) осы дәрілік препаратты қолданумен байланысты қауіп-қатерлер болған жағдайда дәрілік препараттың қауіпсіздігін тіркеуден кейінгі зерттеулер. Егер тәуекелдер біреуден астам дәрілік препаратқа жататын болса, мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары тіркеу куәліктерін ұстаушылардың осындай дәрілік препараттардың қауіпсіздігіне тіркеуден кейінгі бірлескен зерттеулер жүргізуіне ықпал етеді;
б) егер ауруды түсіну немесе клиникалық әдістеме тиімділікті алдыңғы бағалау елеулі қайта қарауды талап ететінін көрсетсе, дәрілік препараттың тиімділігін тіркеуден кейінгі зерттеулер.
119. Тіркеу куәлігін ұстаушы уәкілетті органнан (Сараптама ұйымынан) міндеттемені енгізу туралы тиісті хабарлама алған күннен бастап 90 жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 118-тармағында көзделген міндеттемені енгізуге жауап ретінде қағаз жеткізгіште немесе электрондық қол қойылған электрондық құжат түрінде жазбаша түсініктеме беруге құқылы.
120. Осы Қағидалардың 119-тармағына сәйкес дәрілік препараттың тіркеу куәлігін ұстаушы ұсынған жазбаша түсініктеме негізінде уәкілетті орган (Сараптама ұйымы) 20 жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 118-тармағында көрсетілген зерттеулерді жүргізу жөніндегі міндеттемені алып тастауы немесе растауы тиіс. Көрсетілген міндеттеме расталған жағдайда дәрілік препаратты тіркеу шарттары (оларға тиісті ережелерді енгізу арқылы), сондай-ақ тәуекелдерді басқару жүйесі өзгертілуі тиіс.
VII.II. Дәрілік препаратты ерекше жағдайларда тіркеу
1201. Ерекше жағдайларда өтініш берушімен консультациядан кейін тіркеу, атап айтқанда дәрілік препараттың қауіпсіздігін қозғайтын белгілі бір шарттарда, мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын оның қолданылуына байланысты әрбір инцидент туралы және қолданылатын шаралар туралы хабардар ету жүзеге асырылуы мүмкін.
Тіркеу, егер өтініш беруші дәрілік препараттың тиімділігі мен қауіпсіздігі туралы толық деректерді оны қолданудың қалыпты жағдайында объективті тексерілетін себептерге байланысты бере алмайтындығын дәлелдей алса, жүзеге асырылуы мүмкін, олар осы Қағидаларға № 1 қосымшаның 11-бөлімінде белгіленген негіздердің біріне сәйкес келуі тиіс.
Осы тармақта сипатталған рәсімдердің объектісі болып табылатын дәрілік препараттың Одақ нарығында болуының жалғасуы дәрілік препаратты бағалау туралы сараптамалық есепті дайындай отырып, референттік мүше мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) жыл сайын жүргізетін осындай жағдайларды қайта бағалауға байланысты болуы тиіс.
Осы тармақты қолданудың процестік ерекшеліктері осы Қағидаларға
№ 25 қосымшада келтірілген.
VII.III. Дәрілік препаратты шартты тіркеу

1202. В случае обоснования необходимости обеспечения неудовлетворенных медицинских потребностей для лекарственных препаратов, предназначенных для лечения, профилактики или диагностики серьезных (тяжелых) инвалидизирующих или угрожающих жизни заболеваний, регистрация может быть осуществлена до представления на момент подачи заявления о регистрации исчерпывающих клинических данных, предусмотренных разделом 5 приложения № 1 к настоящим Правилам, при условии, что польза от более ранней доступности рассматриваемого лекарственного препарата на рынке превышает риск, связанный с отсутствием исчерпывающих данных. При экстренной необходимости в подобных лекарственных препаратах их регистрация может быть проведена без предоставления исчерпывающих доклинических или биофармацевтических данных.
1203. В целях настоящего подраздела под "неудовлетворенными медицинскими потребностями" понимается состояние, для которого в Союзе нет одобренного уполномоченными органами разрешенного и признанного эффективного метода диагностики, профилактики или лечения либо применение подаваемого на условную регистрацию лекарственного препарата будет обладать существенным преимуществом перед уже одобренным уполномоченными органами методом диагностики, профилактики или лечения.
1204. Условная регистрация может осуществляться, только если соотношение "польза – риск" лекарственного препарата положительное, а также если заявитель вероятно сможет после проведения процедуры условной регистрации представить исчерпывающие недостающие данные по безопасности, эффективности и качеству лекарственного средства.
1205. Условная регистрация должна сопровождаться выполнением держателем регистрационного удостоверения особых условий. Эти особые условия и предельный срок их выполнения в качестве условий регистрации устанавливаются уполномоченным органом государства-члена и подлежат ежегодной оценке этим уполномоченным органом.
1206. В рамках особых условий, указанных в пункте 1205, держателя регистрационного удостоверения, выданного в соответствии с настоящим разделом, необходимо обязать завершить проводимые исследования или провести новые исследования с целью подтверждения положительного соотношения "польза – риск".
1207. ОХЛП и инструкция по медицинскому применению (листок-вкладыш), должны содержать понятную формулировку о том, что регистрация лекарственного препарата осуществлена с условием выполнения особых условий в соответствии с пунктом 1205 настоящих Правил.
1208. Регистрация, осуществленная в соответствии с настоящим разделом, действительна в течение 1 года и требует подтверждения регистрации (перерегистрации) с переоценкой соотношения "польза – риск" на ежегодной основе.

1202. Қатерлі (ауыр) мүгедектікті немесе өмірге қауіп төндіретін ауруларды емдеуге, профилактикаға немесе диагностикалауға арналған дәрілік препараттар үшін қанағаттандырылмаған медициналық қажеттіліктерді қамтамасыз ету қажеттілігі негізделген жағдайда, тіркеу осы Қағидаларға № 1 қосымшаның 5-бөлімінде көзделген түпкілікті клиникалық деректерді тіркеу туралы өтініш беру сәтінде ұсынылғанға дейін, қаралып отырған дәрілік препараттың нарықта неғұрлым ерте қол жеткізуінің пайдасы түпкілікті деректердің болмауына байланысты қауіптен асып кеткен жағдайда жүзеге асырылуы мүмкін. Мұндай дәрілік препараттарда шұғыл қажеттілік кезінде оларды тіркеу клиникаға дейінгі немесе биофармацевтикалық толық деректерді ұсынусыз жүргізілуі мүмкін.
1203. Осы кіші бөлімнің мақсатында "қанағаттандырылмаған медициналық қажеттіліктер" деп Одақта уәкілетті органдар мақұлдаған диагностиканың, профилактиканың немесе емдеудің рұқсат етілген және танылған тиімді әдісі жоқ не шартты тіркеуге берілетін дәрілік препаратты қолдану уәкілетті органдар мақұлдаған диагностика, профилактика немесе емдеу әдісі алдында елеулі артықшылыққа ие болатын жай-күй түсініледі.
1204. Шартты тіркеу дәрілік препараттың "пайда – тәуекел" арақатынасы оң болған жағдайда, сондай-ақ егер өтініш беруші шартты тіркеу рәсімін жүргізгеннен кейін дәрілік заттың қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы бойынша жетіспейтін толық деректерді ұсына алатын болса ғана жүзеге асырылуы мүмкін.
1205. Шартты тіркеу тіркеу куәлігін ұстаушының ерекше шарттарды орындауымен қоса жүргізілуі тиіс. Осы ерекше шарттарды және оларды тіркеудің шарттары ретінде орындаудың шекті мерзімін мүше мемлекеттің уәкілетті органы белгілейді және осы уәкілетті органның жыл сайынғы бағалауына жатады.
1206. 1205-тармақта көрсетілген ерекше шарттар шеңберінде осы бөлімге сәйкес берілген тіркеу куәлігін ұстаушыны "пайда – тәуекелдің" оң арақатынасын растау мақсатында жүргізілген зерттеулерді аяқтауға немесе жаңа зерттеулер жүргізуге міндеттеу қажет.
1207. КХЛП және медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулық (қосымша парақ) дәрілік препаратты тіркеу осы Қағидалардың
1205-тармағына сәйкес ерекше шарттарды орындау шартымен жүзеге асырылғаны туралы түсінікті тұжырымды қамтуы тиіс.
1208. Осы бөлімге сәйкес жүзеге асырылған тіркеу 1 жыл бойы жарамды және жыл сайынғы негізде "пайда-тәуекел" арақатынасын қайта бағалай отырып, тіркеуді (қайта тіркеуді) растауды талап етеді.

1209. Если особые условия, указанные в пункте 1205 настоящих Правил, выполнены, уполномоченный орган государства-члена вправе по заявлению держателя регистрационного удостоверения и после получения положительного заключения экспертной организации выдать регистрационное удостоверение, действительное в течение 5 лет и подлежащее перерегистрации в соответствии с разделом VIII настоящих Правил.
12010. Характеристика процедур, критериев и требований к регистрации в соответствии с настоящим разделом приведена в приложении № 26 к настоящим Правилам.
VII.IV. Ускоренная экспертиза лекарственного препарата
12011. Ускоренная экспертиза лекарственных препаратов применяется в отношении:
орфанных лекарственных препаратов;
лекарственных препаратов, предназначенных исключительно для применения несовершеннолетними;
лекарственных препаратов, представляющих особую значимость для здоровья населения, в частности, при отсутствии эффективных методов оказания медицинской помощи в государствах-членах, определяемых Экспертным комитетом по лекарственным средствам на основании обращения уполномоченного органа государства-члена, в котором подано обращение заявителя об особой значимости лекарственного препарата до подачи заявления на регистрацию.
Срок проведения регистрации и экспертизы лекарственного препарата в референтном государстве не должен превышать 100 рабочих дней с даты подачи заявления на регистрацию лекарственного препарата до дня выдачи регистрационного удостоверения.
Процедура рассмотрения обращения о проведении ускоренной экспертизы лекарственного препарата приведен в приложении № 27 к настоящим Правилам.
VII.V. Общие положения
12012. Уполномоченный орган (экспертная организация) референтного государства действует в соответствии с положениями раздела X настоящих Правил в случае невыполнения держателем регистрационного удостоверения дополнительных требований или обязательств, установленных уполномоченным органом (экспертной организацией) референтного государства в отношении рассматриваемого лекарственного препарата при его регистрации и осуществлении процедур, связанных с регистрацией, в соответствии с положениями настоящего раздела.".
53. Пункт 125 изложить в следующей редакции:
"125. Процедура подтверждения регистрации (перерегистрации) не должна превышать 80 рабочих дней с даты подачи заявления на подтверждение регистрации (перерегистрацию) в референтном государстве и 50 рабочих дней в каждом из государств признания, участвующих в процедуре.".
54. В пункте 126 слова "210 календарных дней" заменить словами "140 рабочих дней".

1209. Егер осы Қағидалардың 1205-тармағында көрсетілген ерекше шарттар орындалса, мүше мемлекеттің уәкілетті органы тіркеу куәлігін ұстаушының өтініші бойынша және сараптама ұйымының оң қорытындысын алғаннан кейін 5 жыл бойы жарамды және осы Қағидалардың VIII бөліміне сәйкес қайта тіркелуге жататын тіркеу куәлігін беруге құқылы.
12010. Осы бөлімге сәйкес тіркеу рәсімдерінің, өлшемшарттары мен талаптарының сипаттамасы осы Қағидаларға № 26 қосымшада келтірілген.
VII.IV. Дәрілік препараттың жедел сараптамасы
12011. Дәрілік препараттардың жеделдетілген сараптамасы мыналарға қатысты қолданылады:
орфандық дәрілік препараттарға;
тек кәмелетке толмағандардың қолдануына арналған дәрілік препараттарға;
халық денсаулығы үшін ерекше маңызы бар дәрілік препараттарға, атап айтқанда, тіркеуге өтініш бергенге дейін өтініш берушінің дәрілік препараттың ерекше маңыздылығы туралы өтініші берілген мүше мемлекеттің уәкілетті органының өтініші негізінде дәрілік заттар жөніндегі сараптама комитеті айқындайтын мүше мемлекеттерде медициналық көмек көрсетудің тиімді әдістері болмаған кезде.
Референттік мемлекетте дәрілік препаратты тіркеу және сараптау мерзімі дәрілік препаратты тіркеуге өтініш берген күннен бастап тіркеу куәлігін берген күнге дейін 100 жұмыс күнінен аспауы тиіс.
Дәрілік препаратқа жедел сараптама жүргізу туралы өтінішті қарау рәсімі осы Қағидаларға № 27 қосымшада келтірілген.
VII.V. Жалпы ережелер
12012. Референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) тіркеу куәлігін ұстаушы осы бөлімнің ережелеріне сәйкес қаралатын дәрілік препаратты тіркеу және тіркеуге байланысты рәсімдерді жүзеге асыру кезінде референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) белгілеген қосымша талаптарды немесе міндеттемелерді орындамаған жағдайда, осы Қағидалардың X бөлімінің ережелеріне сәйкес әрекет етеді.".
53. 125-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"125. Тіркеуді (қайта тіркеуді) растау рәсімі референттік мемлекетте тіркеуді (қайта тіркеуді) растауға өтініш берілген күннен бастап 80 жұмыс күнінен және рәсімге қатысатын тану мемлекеттерінің әрқайсысында
50 жұмыс күнінен аспауға тиіс.".
54. 126-тармақтағы "күнтізбелік 210 күннен" деген сөздер "140 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын.

55. В пункте 127:
а) подпункт "а" изложить в следующей редакции:
"а) заявление на регистрацию (перерегистрацию) лекарственного препарата на бумажном носителе или в виде электронного документа, подписанного электронной подписью, по форме в соответствии приложением № 2 к настоящим Правилам";
б) подпункт "б" дополнить словами ", на бумажном носителе или в виде электронного документа";
в) дополнить подпунктом "г" следующего содержания:
"г) в соответствии с требованиями законодательства государства-члена представление документов, указанных в подпунктах "а" – "в" настоящего пункта, может осуществляться с использованием электронного документооборота без дополнительного представления соответствующих документов и сведений на бумажном носителе, подписанных и (или) заверенных электронной подписью заявителя, в случаях, предусмотренных настоящими Правилами.".
56. В пункте 129:
а) подпункт "а" изложить в следующей редакции:
"а) заявление на бумажном носителе или в виде электронного документа, подписанного электронной подписью, по установленной форме в соответствии с приложением № 2 к настоящим Правилам;";
б) подпункт "б" дополнить словами ", на бумажном носителе или в виде электронного документа;";
в) подпункт "в" дополнить словами "в виде электронных документов";
г) дополнить подпунктом "д" следующего содержания:
"д) в соответствии с требованиями законодательства государства-члена представление документов, указанных в подпунктах "а" – "г" настоящего пункта, может осуществляться с использованием электронного документооборота без дополнительного представления соответствующих документов и сведений на бумажном носителе, подписанных и (или) заверенных электронной подписью заявителя, в случаях, предусмотренных настоящими Правилами.".
57. В пункте 130:
а) слова "14 рабочих дней" заменить словами "10 рабочих дней";
б) слова "90 календарных дней" заменить словами "90 рабочих дней";
в) дополнить абзацами следующего содержания:
"Запрос уполномоченного органа (экспертной организации) заявителю должен быть передан в электронной форме по телекоммуникационным каналам связи и считается полученным по истечении 1 дня с даты его направления.
Оценка ответа заявителя осуществляется в срок, не превышающий 5 рабочих дней с даты получения ответа заявителя.".
58. Пункт 132 изложить в следующей редакции:
"132. С даты начала предметной экспертизы или получения соответствующего задания на проведение экспертизы в течение 30 рабочих дней уполномоченным органом (экспертной организацией) референтного государства составляется предварительный экспертный отчет с формулировкой замечаний по форме согласно приложению № 11 к настоящим Правилам или проект запроса заявителю и направляется с использованием средств интегрированной системы уполномоченным органам (экспертным организациям) государств признания.
Экспертиза в референтном государстве приостанавливается до дня получения от всех государств признания, участвующих в процедуре, дополнительных замечаний или информации о согласии с предварительным отчетом или запросом референтного государства.".

55. 127-тармақта:
а) "а" тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"а) осы Қағидаларға № 2 қосымшаға сәйкес нысан бойынша дәрілік препаратты тіркеуге (қайта тіркеуге) қағаз жеткізгіште немесе электрондық қол қойылған электрондық құжат түрінде өтініш";
б) "б" тармақша "растайтын" деген сөзден кейін ", қағаз жеткізгіштегі немесе электрондық құжат түріндегі" деген сөздермен толықтырылсын;
в) мынадай мазмұндағы "г" тармақшамен толықтырылсын:
"г) мүше мемлекет заңнамасының талаптарына сәйкес осы тармақтың "а" – "в" тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсыну осы Қағидаларда көзделген жағдайларда өтініш берушінің қолы қойылған және (немесе) электрондық қолымен расталған тиісті құжаттар мен мәліметтерді қағаз жеткізгіште қосымша ұсынусыз электрондық құжат айналымын пайдалана отырып жүзеге асырылуы мүмкін.".
56. 129-тармақта:
а) "а" тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"а) осы Қағидаларға № 2 қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша қағаз жеткізгіштегі немесе электрондық қол қойылған электрондық құжат түріндегі өтініш;";
б) "б" тармақша "растайтын" деген сөзден кейін ", қағаз жеткізгіштегі немесе электрондық құжат түріндегі" деген сөздермен толықтырылсын;
в) "в" тармақшадағы "электрондық" деген сөздің алдынан ", электрондық құжаттар түріндегі" деген сөздермен толықтырылсын;
г) мынадай мазмұндағы "д" тармақшамен толықтырылсын:
"д) мүше мемлекет заңнамасының талаптарына сәйкес осы тармақтың "а" – "г" тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсыну осы Қағидаларда көзделген жағдайларда өтініш берушінің қолы қойылған және (немесе) электрондық қолымен расталған тиісті құжаттар мен мәліметтерді қағаз жеткізгіште қосымша ұсынусыз электрондық құжат айналымын пайдалана отырып жүзеге асырылуы мүмкін.".
57. 130-тармақта:
а) "14 жұмыс күні" деген сөздер "10 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
б) "күнтізбелік 90 күннен" деген сөздер "90 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
в) мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Уәкілетті органның (сараптама ұйымының) сұрау салуы өтініш берушіге байланыстың телекоммуникациялық арналары бойынша электрондық нысанда берілуге тиіс және ол жіберілген күннен бастап 1 күн өткен соң алынған болып есептеледі.
Өтініш берушінің жауабын бағалау өтініш берушінің жауабын алған күннен бастап 5 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.".
58. 132-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"132. Пәндік сараптама басталған немесе сараптама жүргізуге тиісті тапсырма алынған күннен бастап референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) 30 жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға № 11 қосымшаға сәйкес нысан бойынша ескертулерді тұжырымдай отырып, алдын ала сараптамалық есеп немесе сұрау салу жобасын өтініш берушіге жасайды және интеграцияланған жүйе құралдарын пайдалана отырып, тану мемлекеттерінің уәкілетті органдарына (сараптама ұйымдарына) жібереді.
Референттік мемлекеттегі сараптама рәсімге қатысушы барлық мемлекеттерден алдын ала есеппен немесе референттік мемлекеттің сұрау салуымен келісу туралы қосымша ескертулер немесе ақпарат алынған күнге дейін тоқтатыла тұрады.".

59. В пункте 133 слова "20 календарных дней с даты направления" заменить словами "20 рабочих дней с даты получения".
60. Пункт 134 изложить в следующей редакции:
"134. В ходе рассмотрения уполномоченными органами (экспертными организациями) государств признания предварительного экспертного отчета по оценке, подготовленного экспертной организацией референтного государства, рассмотрения уполномоченными органами (экспертными организациями) референтного государства запросов уполномоченных органов (экспертных организаций) государств признания и рассмотрения уполномоченными органами (экспертными организациями) государств признания заключительного экспертного отчета по оценке, подготовленного экспертной организацией референтного государства, между уполномоченными органами (экспертными организациями) государств-членов, участвующими в процедуре, с использованием средств интегрированной системы в срок, указанный в пункте 133 настоящих Правил, могут осуществляться консультации по форме в соответствии с приложением № 18 к настоящим Правилам в целях согласования заключительного экспертного отчета по оценке, который будет подготовлен экспертной организацией референтного государства по результатам процедуры.".
61. В пункте 135:
а) абзац первый изложить в следующей редакции:
"135. Уполномоченный орган (экспертная организация) референтного государства при проведении процедуры подтверждения регистрации (перерегистрации) и экспертизы лекарственного препарата не позднее 10 рабочих дней с даты получения дополнительных замечаний от уполномоченных органов (экспертных организаций) государств признания или информации о согласии с предварительным экспертным отчетом, подготовленным референтным государством вправе направить заявителю в письменном и (или) электронном виде сводный запрос о представлении недостающей дополнительной информации, необходимых разъяснений или уточнений, касающихся представленных документов и данных регистрационного досье (в том числе предложения о внесении изменений в общую характеристику лекарственного препарата, инструкцию по медицинскому применению, макеты упаковок лекарственного препарата, нормативный документ по качеству или иные документы регистрационного досье).";
б) в абзаце втором слова "90 календарных дней" заменить словами "90 рабочих дней";
в) абзац третий изложить в следующей редакции:
"Экспертная организация референтного государства в рамках экспертизы лекарственного препарата проводит рассмотрение ответа заявителя и подготовку заключительного экспертного отчета по форме в соответствии с приложением № 16 к настоящим Правилам в срок не более 20 рабочих дней."

59. 133-тармақтағы "жіберген күннен бастап күнтізбелік 20 күннен" деген сөздер "алған күннен бастап 20 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын.
60. 134-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"134. Референттік мемлекеттің сараптама ұйымы дайындаған бағалау жөніндегі алдын ала сараптама есебін тану мемлекеттерінің уәкілетті органдарының (сараптама ұйымдарының) қарауы, референттік мемлекеттің уәкілетті органдарының (сараптама ұйымдарының) тану мемлекеттерінің уәкілетті органдарының (сараптама ұйымдарының) сұрау салуларын қарауы және бағалау жөніндегі қорытынды сараптама есебін тану мемлекеттерінің уәкілетті органдарының (сараптама ұйымдарының) қарауы барысында референттік мемлекеттің сараптама ұйымы дайындаған бағалау жөніндегі алдын ала сараптама есебін референттік мемлекеттің сараптама ұйымы, рәсімге қатысушы мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары (сараптама ұйымдары) арасында осы Қағидалардың 133-тармағында көрсетілген мерзімде интеграцияланған жүйе құралдарын пайдалана отырып, рәсімнің нәтижелері бойынша референттік мемлекеттің ұйымы дайындайтын бағалау жөніндегі қорытынды сараптама есебін келісу мақсатында осы Қағидаларға № 18 қосымшаға сәйкес нысан бойынша консультациялар жүзеге асырылуы мүмкін.".
61. 135-тармақта:
а) бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"135. Референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) дәрілік препараттың тіркелуін (қайта тіркелуін) және сараптамасын растау рәсімін жүргізу кезінде тану мемлекеттерінің уәкілетті органдарынан (сараптама ұйымдарынан) қосымша ескертулер немесе референттік мемлекет дайындаған алдын ала сараптамалық есеппен келісу туралы ақпарат алған күннен бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірмей өтініш берушіге жазбаша және (немесе) электрондық түрде жетіспейтін қосымша ақпаратты, ұсынылған құжаттарға және тіркеу дерекнамасының деректеріне қатысты қажетті түсіндірулерді немесе нақтылауларды ұсыну туралы жиынтық сұрау салу (оның ішінде дәрілік препараттың жалпы сипаттамасына, медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулыққа, дәрілік препарат қаптамаларының макеттеріне, сапа жөніндегі нормативтік құжатқа немесе тіркеу дерекнамасының өзге де құжаттарына өзгерістер енгізу туралы ұсыныстар) жіберуге құқылы.";
б) екінші абзацтағы "күнтізбелік 90 күннен" деген сөздер "90 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
в) үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Референттік мемлекеттің сараптама ұйымы дәрілік препаратты сараптау шеңберінде өтініш берушінің жауабын қарауды және осы Қағидаларға № 16 қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды сараптама есебін дайындауды 20 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізеді.".

62. Пункт 136 изложить в следующей редакции:
"136. По результатам экспертизы лекарственного препарата уполномоченным органом (экспертной организацией) референтного государства составляется и утверждается по форме в соответствии с приложением № 16 к настоящим Правилам заключительный экспертный отчет по оценке, который направляется с использованием интегрированной системы уполномоченным органам (экспертным организациям) всех государств признания, участвующих в процедуре подтверждения регистрации (перерегистрации) лекарственного препарата. Экспертный отчет по оценке составляется в соответствии с приложениями № 13 – 15 и 23 к настоящим Правилам.".
63. В пункте 137 слова "20 календарных дней" заменить словами "20 рабочих дней".
64. В пункте 139:
а) подпункт "а" после слов "орган (экспертная организация) референтного государства" дополнить словами "в срок не более 10 рабочих дней с даты получения экспертного отчета по оценке";
б) подпункт "б" после слов "органы государств признания" дополнить словами "в срок не более 10 рабочих дней с даты получения экспертного отчета по оценке";
в) в подпункте "в" после слов "регистрации (перерегистрации)," дополнить словами "в срок не более 10 рабочих дней с даты получения экспертного отчета по оценке".
65. В пункте 143 слова "180 календарных дней" заменить словами "120 рабочих дней".
66. В пункте 147:
а) абзац первый после слов "регистрации лекарственного препарата" дополнить словами "в референтном государстве";
б) дополнить абзацем следующего содержания:
"Допускается внесение изменений в регистрационное досье лекарственного препарата, зарегистрированного по процедуре взаимного признания в референтном государстве, до начала процедуры признания в заявленных государствах признания в соответствии с пунктом 661 настоящих Правил.".
67. Предложение второе абзаца второго пункта 148 после слов "или иных исследований" дополнить словами "(в том числе содержащие доказательства, полученные на основе данных реальной клинической практики)".
68. В пункте 150 слова "30 календарных дней" заменить словами "20 рабочих дней".
69. В пункте 152:
а) в абзаце первом предложение третье исключить;
б) дополнить абзацами следующего содержания:
"Экспертный отчет по оценке изменений в регистрационное досье лекарственного препарата составляется экспертной организацией референтного государства по результатам данной экспертизы в соответствии с приложением № 21 к настоящим Правилам в случае внесения изменений типа I, за исключением административных изменений.
Для принятия решения о возможности внесения в регистрационное досье административного изменения заявителем вместе с заявлением о внесении данного изменения должно быть представлено на бумажном носителе или в электронном виде подтверждение уполномоченного органа (экспертной организации) референтного государства о том, что соответствующая версия (последовательность) регистрационного досье валидна и приобщена к электронному регистрационному досье.
По результатам экспертизы изменений типа II экспертной организацией референтного государства в случае одобрения заявленного изменения должен быть актуализирован экспертный отчет по оценке в соответствии с приложением № 16 к настоящим Правилам.
По результатам экспертизы изменений типа II экспертной организацией референтного государства в случае неодобрения заявленного изменения в уполномоченный орган направляется информация с мотивированной позицией экспертов.".

62. 136-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"136. Референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) дәрілік препарат сараптамасының нәтижелері бойынша осы Қағидаларға № 16 қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағалау бойынша қорытынды сараптама есебін жасайды және бекітеді, ол интеграцияланған жүйені пайдалана отырып, дәрілік препаратты тіркеуді (қайта тіркеуді) растау рәсіміне қатысатын барлық тану мемлекеттерінің уәкілетті органдарына (сараптама ұйымдарына) жіберіледі. Бағалау жөніндегі сараптамалық есеп осы Қағидаларға № 13-15 және 23-қосымшаларға сәйкес жасалады.".
63. 137-тармақтағы "күнтізбелік 20 күннен" деген сөздер "20 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын.
64. 139-тармақта:
а) "а" тармақша "референт мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы)" деген сөздерден кейін "бағалау жөніндегі сараптамалық есепті алған күннен бастап 10 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде" деген сөздермен толықтырылсын;
б) "б" тармақша "тану мемлекеттерінің уәкілетті органдары" деген сөздерден кейін "бағалау жөніндегі сараптамалық есепті алған күннен бастап 10 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде" деген сөздермен толықтырылсын;
в) "в" тармақшадағы "мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары" деген сөздерден кейін "бағалау жөніндегі сараптамалық есепті алған күннен бастап 10 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде" деген сөздермен толықтырылсын;
65. 143-тармақтағы "күнтізбелік 180 күннен" деген сөздер "120 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын.
66. 147-тармақта:
а) бірінші абзац "тіркегеннен кейін" деген сөздерден кейін "референттік мемлекетте" деген сөздермен толықтырылсын;
б) мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Осы Қағидалардың 661-тармағына сәйкес мәлімделген мемлекеттерде тану рәсімі басталғанға дейін референттік мемлекетте өзара тану рәсімі бойынша тіркелген дәрілік препараттың тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізуге жол беріледі.".
67. 148-тармақтың екінші абзацының екінші сөйлемі "немесе өзге де зерттеулердің" деген сөздерден кейін "(оның ішінде нақты клиникалық практика деректерінің негізінде алынған дәлелдемелері бар)" деген сөздермен толықтырылсын.
68. 150-тармақтағы "күнтізбелік 30 күннен" деген сөздер "20 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын.
69. 152-тармақта:
а) бірінші абзацтағы үшінші сөйлем алып тасталсын;
б) мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Дәрілік препараттың тіркеу дерекнамасына өзгерістерді бағалау жөніндегі сараптамалық есепті әкімшілік өзгерістерді қоспағанда, I үлгідегі өзгерістер енгізілген жағдайда осы Қағидаларға № 21 қосымшаға сәйкес референттік мемлекеттің сараптама ұйымы осы сараптаманың нәтижелері бойынша жасайды.
Тіркеу дерекнамасына әкімшілік өзгерісті енгізу мүмкіндігі туралы шешім қабылдау үшін өтініш беруші осы өзгерісті енгізу туралы өтінішпен бірге референттік мемлекеттің уәкілетті органының (Сараптама ұйымының) тіркеу дерекнамасының тиісті нұсқасы (реттілігі) жарамды және электрондық тіркеу дерекнамасына қоса тіркелгені туралы растамасын қағаз жеткізгіште немесе электрондық түрде ұсынуға тиіс.
Мәлімделген өзгеріс мақұлданған жағдайда референттік мемлекеттің сараптама ұйымы II үлгідегі өзгерістерді сараптау нәтижелері бойынша осы Қағидаларға № 16 қосымшаға сәйкес бағалау жөніндегі сараптамалық есепке өзекті сипат беруге тиіс.
II үлгідегі өзгерістерді сараптау нәтижелері бойынша мәлімделген өзгеріс мақұлданбаған жағдайда референттік мемлекеттің сараптама ұйымы уәкілетті органға сарапшылардың уәжді ұстанымымен ақпарат жібереді.".

70. Пункт 155 дополнить абзацем следующего содержания:
"В соответствии с требованиями законодательства государства-члена представление документов, указанных в настоящем пункте, может осуществляться с использованием электронного документооборота без дополнительного представления соответствующих документов и сведений на бумажном носителе, подписанных и (или) заверенных электронной подписью заявителя, в случаях, предусмотренных настоящими Правилами.".
71. В пункте 156:
в абзаце втором слова "90 календарных дней" заменить словами "90 рабочих дней";
в предложении первом абзаца третьего слова "лекарственного препарата" заменить словами "в регистрационное досье лекарственного препарата".
72. Пункт 158 изложить в следующей редакции:
"158. В случае подтверждения регистрации (перерегистрации) лекарственного препарата или внесения изменений в регистрационное досье разрешается производство лекарственного препарата в течение 180 календарных дней с даты подтверждения регистрации (перерегистрации) или внесения изменений в регистрационное досье в соответствии с информацией, содержащейся в документах регистрационного досье лекарственного препарата, до даты подтверждения регистрации (перерегистрации) или внесения изменений, за исключением:
неотложных ограничений по безопасности, вводимых держателем регистрационного удостоверения или уполномоченным органом, согласно пункту 4.1.4 приложения № 19 к настоящим Правилам;
принятия решения уполномоченным органом государства-члена о невозможности дальнейшего производства лекарственного препарата в соответствии с ранее утвержденными (согласованными) документами и информацией регистрационного досье.
Допускается ввоз, одновременная реализация и медицинское применение лекарственного препарата до окончания его срока годности (срока хранения), соответствующего документам и данным регистрационного досье до и после внесения в него изменений, если это не противоречит требованиям правил надлежащей практики фармаконадзора Союза, утверждаемым Комиссией.".
73. В пункте 162 слова "отпуск которого запрещен" заменить словами "реализация которого запрещена".
74. Пункт 164 после слов "срока их годности" дополнить словами "(срока хранения)".
75. В пунктах 165 и 186 после слов "срока годности" дополнить словами "(срока хранения)".
76. Наименование раздела XIII изложить в редакции:
"XIII. Процедура приведения регистрационного досье лекарственного препарата, зарегистрированного по правилам государства-члена, в соответствие с требованиями Союза".
77. В пункте 170 слова "до вступления в силу Соглашения или по национальным требованиям до 31 декабря 2020 г." исключить.

70. 155-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Мүше мемлекет заңнамасының талаптарына сәйкес осы тармақта көрсетілген құжаттарды ұсыну осы Қағидаларда көзделген жағдайларда өтініш берушінің қолы қойылған және (немесе) электрондық қолымен расталған тиісті құжаттар мен мәліметтерді қағаз жеткізгіште қосымша ұсынусыз электрондық құжат айналымын пайдалана отырып жүзеге асырылуы мүмкін.".
71. 156-тармақта:
"күнтізбелік 90 күннен" деген сөздер "90 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацтың бірінші сөйлеміндегі "дәрілік препаратқа" деген сөздер "тіркеу дерекнамасындағы дәрілік препараттың" деген сөздермен ауыстырылсын.
72. 158-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"158. Дәрілік препараттың тіркелгені (қайта тіркелгені) расталған немесе тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізілген жағдайда, дәрілік препараттың тіркеу дерекнамасының құжаттарында қамтылған ақпаратқа сәйкес тіркеу (қайта тіркеу) расталған немесе тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізілген күннен бастап тіркеу (қайта тіркеу) расталған немесе өзгерістер енгізілген күнге дейін күнтізбелік 180 күн ішінде дәрілік препаратты өндіруге рұқсат етіледі қоспағанда:
осы Қағидаларға № 19 қосымшаның 4.1.4-тармағына сәйкес тіркеу куәлігін ұстаушы немесе уәкілетті орган енгізетін қауіпсіздік бойынша шұғыл шектеулер;
мүше мемлекеттің уәкілетті органының бұрын бекітілген (келісілген) құжаттар мен тіркеу дерекнамасының ақпаратына сәйкес дәрілік препаратты одан әрі өндірудің мүмкін еместігі туралы шешім қабылдауы.
Егер бұл Комиссия бекітетін Одақтың фармакологиялық қадағалауының тиісті практикасы қағидаларының талаптарына қайшы келмесе, дәрілік препаратты оның өзгерістер енгізілгенге дейін және енгізілгеннен кейін тіркеу дерекнамасының құжаттары мен деректеріне сәйкес келетін жарамдылық мерзімі (сақтау мерзімі) аяқталғанға дейін әкелуге, бір мезгілде өткізуге және медициналық қолдануға жол беріледі.".
73. 162-тармақтағы "шығарылуына тыйым салынған" деген сөздер "сатылуына тыйым салынған" деген сөздермен ауыстырылсын.
74. 164-тармақ "жарамдылық мерзімі" деген сөздерден кейін "(сақтау мерзімі)" деген сөздермен толықтырылсын.
75. 165 және 186-тармақтардағы "қолданылу мерзімі", "жарамдылық мерзімі" деген сөздерден кейін "(сақтау мерзімі)" деген сөздермен толықтырылсын.
76. XIII бөлімнің атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"XIII. Мүше мемлекеттің қағидалары бойынша тіркелген дәрілік препараттың тіркеу дерекнамасын Одақ талаптарына сәйкес келтіру рәсімі".
77. 170-тармақтағы "Келісім күшіне енгенге дейін немесе
2020 жылғы 31 желтоқсанға дейін ұлттық талаптар бойынша" деген сөздер алып тасталсын.

78. В пункте 171:
а) абзац второй после слов "заявитель представляет" дополнить словами "в уполномоченный орган (экспертную организацию) референтного государства"
б) дополнить абзацем следующего содержания:
"В соответствии с требованиями законодательства государства-члена представление документов, указанных в абзацах первом и втором настоящего пункта, может осуществляться с использованием электронного документооборота без дополнительного представления соответствующих документов и сведений на бумажном носителе, подписанных и (или) заверенных электронной подписью заявителя, в случаях, предусмотренных настоящими Правилами.".
79. Пункт 172 дополнить абзацем следующего содержания:
"По окончании процедуры приведения регистрационного досье в соответствие с требованиями Союза в референтном государстве допускается внесение заявителем изменений по процедуре в соответствии с приложениями № 19 и 20 к настоящим Правилам до инициирования процедуры взаимного признания в государстве (государствах) признания (до подачи соответствующего заявления в уполномоченный орган (экспертную организацию) государств признания).".
80. В пункте 173 слова "100 календарных дней" заменить словами "70 рабочих дней".
81. В пункте 174:
а) в предложении первом слова "до вступления в силу Соглашения или до 31 декабря 2020 г." исключить;
б) дополнить абзацами следующего содержания:
"Допускается внесение изменений в регистрационное досье зарегистрированного лекарственного препарата в референтном государстве в соответствии с приложениями № 19 и 20 к настоящим Правилам до инициирования процедуры взаимного признания в государстве (государствах) признания.
Допускается одновременное инициирование процедуры взаимного признания в нескольких государствах признания.".
82. Абзацы первый – пятый пункта 175 изложить в следующей редакции:
"175. Для приведения регистрационного досье лекарственного препарата в соответствие с требованиями Союза и продолжения обращения лекарственного препарата на территориях государств-членов, в которых он зарегистрирован, заявитель подает в уполномоченный орган (экспертную организацию) референтного государства, в котором зарегистрирован лекарственный препарат:
заявление на бумажном носителе или в виде электронного документа, подписанного электронной подписью, по установленной форме в соответствии с приложением № 2 к настоящим Правилам;
документы, подтверждающие оплату сбора (пошлины) за приведение в соответствие с требованиями Союза в случае и порядке, установленных в соответствии с законодательством государств признания, на бумажном носителе или в виде электронного документа;

78. 171-тармақта:
а) екінші абзац "Өтініш беруші" деген сөздерден кейін "референттік мемлекеттің уәкілетті органына (сараптама ұйымына)" деген сөздермен ауыстырылсын.
б) мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Мүше мемлекет заңнамасының талаптарына сәйкес осы тармақтың бірінші және екінші абзацтарында көрсетілген құжаттарды ұсыну осы Қағидаларда көзделген жағдайларда өтініш берушінің қолы қойылған және (немесе) электрондық қолымен расталған тиісті құжаттар мен мәліметтерді қағаз жеткізгіште қосымша ұсынусыз электрондық құжат айналымын пайдалана отырып жүзеге асырылуы мүмкін.".
79. 172-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Тіркеу дерекнамасын Одақтың референттік мемлекеттегі талаптарына сәйкес келтіру рәсімі аяқталғаннан кейін тану мемлекетінде (мемлекеттерінде) өзара тану рәсіміне бастамашылық жасалғанға дейін (тану мемлекеттерінің уәкілетті органына (сараптама ұйымына) тиісті өтініш берілгенге дейін)өтініш берушінің осы Қағидаларға № 19 және 20 қосымшаларға сәйкес рәсім бойынша өзгерістер енгізуіне жол беріледі.".
80. 173-тармақтағы "күнтізбелік 100 күннен" деген сөздер
"70 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын.
81. 174-тармақта:
а) бірінші сөйлемдегі "Келісім күшіне енгенге дейін немесе
2020 жылғы 31 желтоқсанға дейін" деген сөздер алып тасталсын;
б) мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Осы Қағидаларға № 19 және 20-қосымшаларға сәйкес референттік мемлекетте тіркелген дәрілік препараттың тіркеу дерекнамасына тану мемлекетінде (мемлекеттерінде) өзара тану рәсіміне бастамашылық жасалғанға дейін өзгерістер енгізуге жол беріледі.
Бірнеше мемлекеттерде өзара тану рәсіміне бір мезгілде бастамашылық жасауға жол беріледі.".
82. 175-тармақтың бірінші – бесінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"175. Дәрілік препараттың тіркеу дерекнамасын Одақтың талаптарына сәйкес келтіру және ол тіркелген мүше мемлекеттердің аумақтарында дәрілік препараттың айналысын жалғастыру үшін өтініш беруші дәрілік препарат тіркелген референттік мемлекеттің уәкілетті органына (сараптама ұйымына) береді:
осы Қағидаларға № 2 қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша қағаз жеткізгіштегі немесе электрондық қол қойылған электрондық құжат түріндегі өтініш;
тану мемлекеттерінің заңнамасына сәйкес белгіленген жағдайда және тәртіппен Одақ талаптарына сәйкес келтіргені үшін алымның (баждың) қағаз жеткізгіште немесе электрондық құжат түрінде төленгенін растайтын құжаттар;

модули 1 – 3 регистрационного досье лекарственного препарата на электронном носителе и (или) в виде электронных документов в соответствии с приложениями № 1 – 5 к настоящим Правилам.
В соответствии с требованиями законодательства государства-члена предоставление документов, указанных в абзацах втором – четвертом настоящего пункта, может осуществляться с использованием электронного документооборота без дополнительного представления соответствующих документов и сведений на бумажном носителе, подписанных и (или) заверенных электронной подписью заявителя.
Все имеющиеся данные доклинических и клинических исследований, выполненных до вступления в силу Соглашения в соответствии с пунктом 36 настоящих Правил представляются в модулях 4 – 5 регистрационного досье лекарственного препарата в виде соответствующих отчетов без обязательного их приведения в соответствие с требованиями Союза к оформлению отчетов о доклинических (неклинических) исследованиях и клинических исследованиях (испытаниях) лекарственного препарата.".
83. В пункте 176:
а) в абзаце первом:
слова "14 рабочих дней" заменить словами "10 рабочих дней", слова "90 календарных дней" заменить словами "90 рабочих дней";
б) дополнить абзацами следующего содержания:
"Запрос уполномоченного органа (экспертной организации) заявителю должен быть передан в электронной форме по телекоммуникационным каналам связи и считается полученным по истечении 1 календарного дня с даты его направления.
Оценка ответа заявителя осуществляется в срок, не превышающий 5 рабочих дней с даты получения ответа заявителя.
Экспертиза, указанная в настоящем пункте, проводится в срок, не превышающий 45 рабочих дней с даты проведения оценки полноты, комплектности и правильности оформления документов, представленных в регистрационном досье, или с даты получения экспертной организацией соответствующего задания на проведение экспертизы.".
84. В абзаце втором пункта 177 слова "90 календарных дней" заменить словами "90 рабочих дней".
85. В пункте 180:
а) в абзаце первом после слов "в соответствие с требованиями Союза," дополнить словами "в срок, не превышающий 10 рабочих дней с даты получения экспертного отчета по оценке,";
б) в абзаце третьем слова "и ввоз лекарственного препарата" заменить словами "лекарственного препарата в государства-членах и третьих странах";
в) абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"Допускаются ввоз, одновременная реализация и медицинское применение лекарственных препаратов, указанных в абзаце третьем настоящего пункта, до окончания срока их годности (срока хранения), соответствующих документам и сведениям регистрационного досье, утвержденного в соответствии с законодательством государств-членов, и регистрационного досье, приведенного в соответствие с требованиями Союза.".

осы Қағидаларға № 1 – 5 қосымшаларға сәйкес электрондық тасымалдағыштағы және (немесе) электрондық құжаттар түріндегі дәрілік препараттың тіркеу дерекнамасының 1 – 3-модульдері.
Мүше мемлекет заңнамасының талаптарына сәйкес осы тармақтың екінші-төртінші абзацтарында көрсетілген құжаттарды ұсыну өтініш берушінің қолы қойылған және (немесе) электрондық қолымен расталған тиісті құжаттар мен мәліметтерді қағаз жеткізгіште қосымша ұсынусыз электрондық құжат айналымы пайдаланыла отырып жүзеге асырылуы мүмкін.
Осы Қағидалардың 36-тармағына сәйкес Келісім күшіне енгенге дейін орындалған клиникаға дейінгі және клиникалық зерттеулердің барлық қолда бар деректері тиісті есептер түрінде дәрілік препараттың тіркеу дерекнамасының 4-5 модульдерінде, дәрілік препараттың оларды клиникаға дейінгі (клиникалық емес) зерттеулер мен клиникалық зерттеулер туралы есептерді ресімдеуге Одақтың талаптарына сәйкес келтірмей ұсынылады.".
83. 176-тармата:
а) бірінші абзацта:
"14 жұмыс күні ішінде" деген сөздер "10 жұмыс күні ішінде" деген сөздермен ауыстырылсын, "күнтізбелік 90 күннен" деген сөздер "10 жұмыс күні ішінде" деген сөздермен ауыстырылсын.
б) мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Уәкілетті органның (сараптама ұйымының) сұрау салуы өтініш берушіге байланыстың телекоммуникациялық арналары бойынша электрондық нысанда берілуге тиіс және ол жіберілген күннен бастап күнтізбелік 1 күн өткен соң алынған болып есептеледі.
Өтініш берушінің жауабын бағалау өтініш берушінің жауабын алған күннен бастап 5 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
Осы тармақта көрсетілген сараптама тіркеу дерекнамасында ұсынылған құжаттардың толықтығына, жинақтылығына және дұрыс ресімделуіне бағалау жүргізілген күннен бастап немесе сараптама ұйымы сараптама жүргізуге тиісті тапсырманы алған күннен бастап
45 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізіледі.".
84. 177-тармақтың екінші абзацындағы "күнтізбелік 90 күннен" деген сөздер "10 жұмыс күні ішінде" деген сөздермен ауыстырылсын.
85. 180-тармақта:
а) бірінші абзацтағы "Одақтың талаптарына сәйкес келтіру туралы өтініш берілген мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары" деген сөздерден кейін "бағалау жөніндегі сараптамалық есепті алған күннен бастап 10 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде" деген сөздермен толықтырылсын;
б) үшінші абзацтағы "дәрілік препаратты" деген сөздер "мүше мемлекеттерде және үшінші елдерде дәрілік препаратты" деген сөздермен ауыстырылсын;
в) төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың үшінші абзацында көрсетілген дәрілік препараттарды мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес бекітілген тіркеу дерекнамасының және Одақ талаптарына сәйкес келтірілген тіркеу дерекнамасының құжаттары мен мәліметтеріне сәйкес келетін олардың жарамдылық мерзімі (сақтау мерзімі) аяқталғанға дейін әкелуге, бір мезгілде өткізуге және медициналық қолдануға жол беріледі.".

86. Пункт 182 изложить в следующей редакции:
"182. В рамках процедуры приведения в соответствие с требованиями Союза для последующей регистрации по процедуре взаимного признания в государстве-члене, в котором данный лекарственный препарат не был зарегистрирован или подан на регистрацию в соответствии с законодательством государства-члена, заявитель подает в уполномоченный орган (экспертную организацию) референтного государства:
заявление на бумажном носителе или в виде электронного документа, подписанного электронной подписью, по установленной форме в соответствии с приложением № 2 к настоящим Правилам;
документы, подтверждающие оплату сбора (пошлины) за приведение в соответствие с требованиями Союза в случае и порядке, установленных в соответствии с законодательством государств признания, на бумажном носителе или в виде электронного документа;
модули 1 – 5 регистрационного досье в соответствии с приложениями № 1 – 5 к настоящим Правилам в случае дальнейшего осуществления регистрации по процедуре взаимного признания в государствах-членах, в которых данный лекарственный препарат не был зарегистрирован или подан на регистрацию в соответствии с законодательством государства-члена.
В соответствии с требованиями законодательства государства-члена предоставление документов, указанных в абзацах втором – четвертом настоящего пункта, может осуществляться с использованием электронного документооборота без дополнительного представления соответствующих документов и сведений на бумажном носителе, подписанных и (или) заверенных электронной подписью заявителя.
Все имеющиеся данные доклинических и клинических исследований, выполненных в соответствии с законодательством государств-членов, представляются в соответствии с настоящими Правилами в модулях 4 – 5 регистрационного досье в виде имеющихся отчетов, без обязательного их приведения в соответствие с требованиями к оформлению текстов отчетов о доклинических (неклинических) исследованиях и клинических исследованиях (испытаниях), предусмотренными правилами надлежащей лабораторной практики и надлежащей клинической практики, а также с Правилами проведения исследований биоэквивалентности лекарственных препаратов. Государство-член, в которое подано регистрационное досье для приведения его в соответствие с требованиями Союза, выступает в данном случае в качестве референтного государства.".
87. В пункте 183 слова "до вступления Соглашения в силу или до 31 декабря 2020 г." заменить словами "или подан на регистрацию в соответствии с законодательством государства-члена".

86. 182-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"182. Одақтың талаптарына сәйкес келтіру рәсімі шеңберінде осы дәрілік препарат мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тіркелмеген немесе тіркеуге берілген мүше мемлекетте өзара тану рәсімі бойынша кейіннен тіркеу үшін өтініш беруші референттік мемлекеттің уәкілетті органына (сараптама ұйымына) береді:
осы Қағидаларға № 2 қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша қағаз жеткізгіштегі немесе электрондық қол қойылған электрондық құжат түріндегі өтініш;
тану мемлекеттерінің заңнамасына сәйкес белгіленген жағдайда және тәртіппен Одақ талаптарына сәйкес келтіргені үшін алымның (баждың) қағаз жеткізгіште немесе электрондық құжат түрінде төленгенін растайтын құжаттар;
осы дәрілік препарат тіркелмеген немесе мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тіркеуге берілген мүше мемлекеттерде өзара тану рәсімі бойынша тіркеуді одан әрі жүзеге асырған жағдайда, осы Қағидаларға № 1 – 5 қосымшаларға сәйкес тіркеу дерекнамасының 1 – 5 модульдері.
Мүше мемлекет заңнамасының талаптарына сәйкес осы тармақтың екінші-төртінші абзацтарында көрсетілген құжаттарды ұсыну өтініш берушінің қолы қойылған және (немесе) электрондық қолымен расталған тиісті құжаттар мен мәліметтерді қағаз жеткізгіште қосымша ұсынусыз электрондық құжат айналымы пайдаланыла отырып жүзеге асырылуы мүмкін.
Мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес орындалған клиникаға дейінгі және клиникалық зерттеулердің барлық қолда бар деректері осы Қағидаларға сәйкес тіркеу дерекнамасының 4 – 5-модульдерінде тиісті зертханалық практика және тиісті клиникалық практика қағидаларында, сондай-ақ Дәрілік препараттардың биоэквиваленттілігіне зерттеулер жүргізу қағидаларында көзделген клиникаға дейінгі (клиникалық емес) зерттеулер және клиникалық зерттеулер (сынақтар) туралы есептердің мәтіндерін ресімдеуге қойылатын талаптарға міндетті түрде сәйкес келтірмей, бар есептер түрінде ұсынылады. Одақтың талаптарына сәйкес келтіру үшін тіркеу дерекнамасы берілген мүше мемлекет бұл жағдайда референттік мемлекет ретінде әрекет етеді.".
87. 183-тармақтағы "Келісім күшіне енгенге дейін немесе 2020 жылғы 31 желтоқсанға дейін осы дәрілік препарат тіркелмеген" деген сөздер "Дәрілік препарат тіркелмеген немесе мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тіркеуге берілген" деген сөздермен ауыстырылсын.

88. В приложении № 1 к указанным Правилам:
а) раздел I после наименования дополнить абзацем следующего содержания:
"Представление регистрационного досье может осуществляться в электронном виде, без дополнительного представления соответствующих документов и сведений на бумажном носителе.";
б) пункт 1.2.1 изложить в следующей редакции:
"1.2.1. Заявление на регистрацию лекарственного препарата (на бумажном носителе или в виде электронного документа, созданного в форматах *.doc,*.docx и *.pdf и подписанного электронной подписью) заполняется по форме согласно приложению № 2 к настоящим Правилам.";
в) в пункте 1.3.1 слова "лекарственных препаратов и общей характеристики лекарственных препаратов" заменить словами "лекарственного препарата и общей характеристики лекарственного препарата";
г) в пункте 1.5.2 слова "(нотариально заверенная копия письма с подписью уполномоченного лица по качеству с переводом)" заменить словами "(копия письма с подписью уполномоченного лица по качеству с переводом, заверенная нотариально или электронной цифровой подписью держателя мастер-файла активной фармацевтической субстанции)";
д) в пункте 1.6.3:
после слов "после инспекции (при наличии) и" дополнить словами "в случаях предусмотренных пунктом 30 настоящих Правил,";
слова "(например, EudraGMP) (при наличии)" заменить словами "(например, EudraGMP)";
е) в пункте 1.6.10 слова "(если применимо)" заменить словами "в соответствии с пунктом 30 настоящих Правил";
ж) в пункте 1.10.3 предложение второе исключить;
з) подпункт "ж" пункта 3.2 изложить в следующей редакции:
"ж) если активная фармацевтическая субстанция и (или) вспомогательное вещество и исходный материал описаны в монографии Европейской фармакопеи, заявитель может представить сертификат соответствия монографии Европейской фармакопеи в соответствующем пункте данного модуля. Признано, что сертификаты соответствия монографии Европейской фармакопеи заменяют существенные данные в соответствующих разделах, указанных в данном модуле. Если активная фармацевтическая субстанция имеет действующее регистрационное удостоверение или включена в соответствующий государственный реестр в соответствии с требованием законодательства государства-члена, заявитель вправе заменить существенные данные в соответствующих разделах, указанных в данном модуле, при регистрации и (или) приведении регистрационного досье в соответствие с требованиями Союза в целях обращения только на территории этого государства-члена. Производитель активной фармацевтической субстанции должен письменно подтвердить заявителю, что производственный процесс не изменялся с даты выдачи сертификата соответствия монографии Европейской фармакопеи или включения в соответствующий реестр государства-члена;";

88. Көрсетілген Қағидаларға № 1 қосымшада:
а) I бөлім атауынан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Тіркеу дерекнамасын ұсыну тиісті құжаттар мен мәліметтерді қағаз жеткізгіште қосымша ұсынбай, электрондық түрде жүзеге асырылуы мүмкін.";
б) 1.2.1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1.2.1. Дәрілік препаратты тіркеуге өтініш (қағаз жеткізгіште немесе форматта жасалған электрондық құжат түрінде *.doc,*.docx және *.pdf және электрондық қолтаңбамен қол қойылған) осы Қағидаларға № 2 қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылады.".
в) 1.3.1-тармақтағы "Дәрілік препараттарды медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулық пен медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттардың жалпы сипаттамасына" деген сөздер "Дәрілік препаратты медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулық пен медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттың жалпы сипаттамасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
г) 1.5.2-тармақтағы "сапа жөніндегі уәкілетті адамның қолтаңбасы қойылған, аудармасы бар хаттың түпнұсқасы)" деген сөздер "(белсенді фармацевтикалық субстанция мастер-файлын ұстаушының нотариат немесе электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, сапасы бойынша уәкілетті тұлғаның қолы қойылған, аудармасы бар хаттың көшірмесі)" деген сөздермен ауыстырылсын;
д) 1.6.3-тармақта:
"куәландырылған көшірмелері (болған кезде) және" деген сөздерден кейін "осы Қағидалардың 30-тармағында көзделген жағдайларда," деген сөздермен толықтырылсын;
"(мысалы, EudraGMP) (болған кезде)" деген сөздер "(мысалы, EudraGMP)" деген сөздермен ауыстырылсын;
е) 1.6.10-тармақтағы "(егер қолданылса)" деген сөздер "осы Қағидалардың 30-тармағына сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
ж) 1.10.3-тармақтағы екінші сөйлем алып тасталсын;
з) 3.2-тармақтың "ж" тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"ж) егер белсенді фармацевтикалық субстанция және (немесе) қосалқы зат және бастапқы материал Еуропалық фармакопея монографиясында сипатталса, өтініш беруші осы модульдің тиісті тармағында Еуропалық фармакопея монографиясының сәйкестік сертификатын ұсына алады. Еуропалық фармакопея монографиясының сәйкестік сертификаттары осы модульде көрсетілген тиісті бөлімдердегі маңызды деректерді алмастырады деп танылды. Егер белсенді фармацевтикалық субстанцияның қолданыстағы тіркеу куәлігі болса немесе мүше мемлекет заңнамасының талаптарына сәйкес тиісті мемлекеттік тізілімге енгізілсе, өтініш беруші осы мүше мемлекеттің аумағында ғана жүгіну мақсатында тіркеу және (немесе) тіркеу дерекнамасын Одақтың талаптарына сәйкес келтіру кезінде осы модульде көрсетілген тиісті бөлімдердегі елеулі деректерді ауыстыруға құқылы. Белсенді фармацевтикалық субстанцияны өндіруші өтінім берушіге еуропалық фармакопея монографиясының сәйкестік сертификаты берілген немесе мүше мемлекеттің тиісті тізіліміне енгізілген күннен бастап өндірістік процестің өзгермегенін жазбаша растауға тиіс;";

и) пункт 3.2.R.1 исключить;
к) пункт 3.2.R.2 изложить в следующей редакции:
"3.2.R.2. План валидации процесса производства.
Необходимо представить план валидации процесса производства (при традиционной валидации) или план непрерывной верификации процесса производства (при расширенном подходе к валидации процесса производства).";
л) пункты 3.2.R.33.2.R.5 исключить;
м) подраздел 11 раздела II изложить в следующей редакции:
"11. Регистрационное досье для заявлений
на регистрацию в исключительных случаях
Регистрационное удостоверение лекарственного препарата выдается при условии выполнения особых обязательств в случае, если заявитель может подтвердить (обосновать), что невозможно предоставить полные данные об эффективности и безопасности лекарственного препарата при обычных условиях его применения по одной из следующих причин:
показания к применению, по которым предлагается применять лекарственный препарат, встречаются настолько редко, что заявитель обоснованно не может ожидать получения всестороннего подтверждения доказательств эффективности и безопасности лекарственного препарата;
при текущем состоянии научных знаний не может быть предоставлена исчерпывающая информация об эффективности или безопасности лекарственного препарата;
получение информации об эффективности или безопасности лекарственного препарата будет противоречить общепринятым принципам медицинской этики.
Указанные обязательства включают в себя следующее:
заявитель должен завершить в срок, установленный уполномоченным органом референтного государства-члена, определенную программу исследований безопасности или эффективности, результаты которой позволяют провести повторную оценку соотношения "польза – риск";
для рассматриваемого лекарственного препарата должна быть установлена категория отпуска "рецептурные препараты" и применение в определенных случаях только под строгим медицинским наблюдением, (например, в стационаре), а для радиофармацевтических препаратов – применение под наблюдением имеющего соответствующее разрешение лица;
общая характеристика лекарственного препарата, инструкция по медицинскому применению лекарственного препарата (листок-вкладыш), регистрационное удостоверение и любая медицинская информация должны содержать привлекающую внимание пользователя информацию о том, что имеющиеся данные о лекарственном препарате являются недостаточными в части подтверждения определенных аспектов безопасности или эффективности.";
н) предложение первое абзаца пятого пункта 12.1.1 после слов "государства-члена" дополнить словами "на бумажном носителе или в виде электронного документа";
о) в подразделе 16 раздела III слова "(регистрационное досье для заявлений на регистрацию с установлением пострегистрационных мер (регистрация на условиях))" заменить словами "(регистрация в исключительных случаях);

и) 3.2.R.1-тармақ алып тасталсын;
к) 3.2.R.2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3.2.R.2. Өндіріс процесін валидациялау жоспары.
Өндіріс процесін валидациялау жоспарын (дәстүрлі валидация кезінде) немесе өндіріс процесінің үздіксіз верификация жоспарын (өндіріс процесін валидациялаудың кеңейтілген тәсілі кезінде) ұсыну қажет.";
л) 3.2.R.3 – 3.2.R.5-тармақтар алып тасталсын;
м) II бөлімнің 11-кіші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Ерекше жағдайларда тіркеуге арналған өтініштер үшін
тіркеу дерекнамасы
Дәрілік препараттың тіркеу куәлігі, егер өтініш беруші дәрілік препаратты қолданудың әдеттегі жағдайларында мынадай себептердің бірі бойынша оның тиімділігі мен қауіпсіздігі туралы толық деректерді ұсыну мүмкін еместігін растай (негіздей) алатын жағдайда ерекше міндеттемелерді орындаған жағдайда беріледі:
дәрілік препаратты қолдану ұсынылатын қолдану көрсетілімдері соншалықты сирек кездесетіні соншалық, өтініш беруші дәрілік препараттың тиімділігі мен қауіпсіздігі дәлелдемелерінің жан-жақты расталуын негізді түрде күте алмайды;
ғылыми білімнің ағымдағы жай-күйі кезінде дәрілік препараттың тиімділігі немесе қауіпсіздігі туралы толық ақпарат берілмейді;
дәрілік препараттың тиімділігі немесе қауіпсіздігі туралы ақпарат алу медициналық этиканың жалпы қабылданған қағидаттарына қайшы келеді.
Көрсетілген міндеттемелер мыналарды қамтиды:
өтініш беруші референттік мүше мемлекеттің уәкілетті органы белгілеген мерзімде нәтижелері "пайда – тәуекел" арақатынасына қайта бағалау жүргізуге мүмкіндік беретін қауіпсіздікті немесе тиімділікті зерттеудің белгілі бір бағдарламасын аяқтауға тиіс;
қаралып отырған дәрілік препарат үшін "рецептуралық препараттар" босатылу санаты және белгілі бір жағдайларда қатаң медициналық қадағалаумен ғана (мысалы, стационарда), ал радиофармацевтикалық препараттар үшін – тиісті рұқсаты бар адамның бақылауымен қолдану белгіленуі тиіс;
дәрілік препараттың жалпы сипаттамасы, дәрілік препаратты медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулық (қосымша парақ), тіркеу куәлігі және кез келген медициналық ақпарат қауіпсіздіктің немесе тиімділіктің белгілі бір аспектілерін растау бөлігінде дәрілік препарат туралы қолда бар деректердің жеткіліксіз болып табылатындығы туралы пайдаланушының назарын аударатын ақпаратты қамтуы тиіс.";
н) 12.1.1-тармақтың бесінші абзацының бірінші сөйлемі "мүше мемлекеттің уәкілетті органына" деген сөздерден кейін "қағаз жеткізгіште немесе электрондық құжат түрінде" деген сөздермен толықтырылсын;
о) III бөлімнің 16-кіші бөліміндегі "(тіркеуден кейінгі шараларды белгілей отырып, тіркеуге өтініштерге арналған тіркеу дерекнамасы (шарттармен тіркеу))" деген сөздер "(ерекше жағдайларда тіркеу)" деген сөздермен ауыстырылсын;

п) пункт 17.2.2 дополнить абзацами следующего содержания:
"Высокотехнологический лекарственный препарат, содержащий как аутологичные (происходящие от самого пациента), так и аллогенные (поступающие от другого человека) клетки или ткани, должен рассматриваться как лекарственный препарат, предназначенный для аллогенного применения.
Высокотехнологический лекарственный препарат, который может подпадать под определение препарата тканевой инженерии и определение лекарственного препарата на основе соматических клеток, должен рассматриваться в качестве препарата тканевой инженерии.
Высокотехнологический лекарственный препарат, который может подпадать под определение лекарственного препарата на основе соматических клеток или определение препарата тканевой инженерии и генотерапевтического лекарственного препарата, должен рассматриваться в качестве генотерапевтического лекарственного препарата.".
89. В приложении № 2 к указанным Правилам:
а) в разделе I:
дополнить формой следующего содержания:
"
ЛЕКАРСТВЕННЫЙ ПРЕПАРАТ, ПОДАВАЕМЫЙ
НА РЕГИСТРАЦИЮ В СООТВЕТСТВИИ С РАЗДЕЛОМ VII
ПРАВИЛ РЕГИСТРАЦИИ И ЭКСПЕРТИЗЫ ЛЕКАРСТВЕННЫХ СРЕДСТВ ДЛЯ МЕДИЦИНСКОГО ПРИМЕНЕНИЯ
Если лекарственный препарат подается на регистрацию в соответствии с разделом VII Правил регистрации и экспертизы лекарственных средств для медицинского применения, утвержденных Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 3 ноября 2016 г. № 78 (далее – Правила) необходимо указать тип процедуры, в соответствии с которой он подается на регистрацию.
регистрация лекарственного препарата в исключительных случаях
условная
регистрация лекарственного препарата
ускоренная экспертиза лекарственного препарата
регистрация
лекарственного препарата с установлением дополнительных
требований";
наименование подраздела 4 дополнить словами "(подаются на бумажном носителе или в виде электронных документов, подписанных (заверенных) электронной подписью)";
пункт 4.2 дополнить словами ", или копия перечня, указанного в пункте 6 Правил, содержащего информацию о соответствующем орфанном заболевании";
б) в разделе II:
подраздел 2 дополнить формой следующего содержания:
"
ЛЕКАРСТВЕННЫЙ ПРЕПАРАТ, ПОДАВАВШИЙСЯ
НА РЕГИСТРАЦИЮ В СООТВЕТСТВИИ
С РАЗДЕЛОМ VII ПРАВИЛ
Если лекарственный препарат подается на перерегистрацию в соответствии с разделом VII Правил, необходимо указать тип процедуры, в соответствии с которой он был зарегистрирован:
регистрация лекарственного препарата в исключительных случаях
условная регистрация лекарственного препарата
";
Накладывались ли регуляторным органом при регистрации лекарственного препарата особые обязательства или пострегистрационные меры в качестве условий регистрации?
да
нет
Особые обязательства или пострегистрационные меры в качестве условий регистрации:
Ограничения применения лекарственного препарата, установленные в ходе регистрации лекарственного препарата
Обязательства держателя регистрационного удостоверения, подлежащие выполнению в рамках регистрации
Сроки выполнения обязательств и наложенных ограничений для держателя регистрационного удостоверения, установленные при регистрации лекарственного препарата
Статус выполнения обязательств держателем регистрационного удостоверения
";
наименование подраздела 5 дополнить словами "(подаются на бумажном носителе или в виде электронных документов, подписанных (заверенных) электронной подписью)";
в) наименование подраздела 5 раздела III дополнить словами "(подаются на бумажном носителе или в виде электронных документов, подписанных (заверенных) электронной подписью)".

п) 17.2.2-тармақ мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Аутологиялық (пациенттің өзінен шығатын), сондай-ақ аллогендік (басқа адамнан келетін) жасушалар мен тіндерден тұратын жоғары технологиялық дәрілік препарат аллогендік қолдануға арналған дәрілік препарат ретінде қарастырылуы тиіс.
Тіндік инженерия препаратының анықтамасына және соматикалық жасушалар негізіндегі дәрілік препараттың анықтамасына түсуі мүмкін жоғары технологиялық дәрілік препарат тіндік инженерия препараты ретінде қарастырылуы тиіс.
Соматикалық жасушалар негізіндегі дәрілік препараттың анықтамасына немесе тіндік инженерия препараты мен генотерапиялық дәрілік препараттың анықтамасына түсуі мүмкін жоғары технологиялық дәрілік препарат генотерапиялық дәрілік препарат ретінде қарастырылуы тиіс.".
89. Көрсетілген Қағидаларға № 2-қосымшада:
а) I бөлімде:
мынадай мазмұндағы нысанмен толықтырылсын:
"
МЕДИЦИНАЛЫҚ ҚОЛДАНУҒА АРНАЛҒАН ДӘРІЛІК ЗАТТАРДЫ ТІРКЕУ ЖӘНЕ САРАПТАУ ҚАҒИДАЛАРЫНЫҢ VII БӨЛІМІНЕ СӘЙКЕС ТІРКЕУГЕ БЕРІЛЕТІН ДӘРІЛІК ПРЕПАРАТ
Егер дәрілік препарат Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2016 жылғы 3 қарашадағы № 78 шешімімен бекітілген медициналық қолдануға арналған дәрілік заттарды тіркеу және сараптау қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) VII бөліміне сәйкес тіркеуге берілсе, оған сәйкес ол тіркеуге берілетін рәсімнің түрін көрсету қажет.
дәрілік препаратты ерекше жағдайларда тіркеу
дәрілік препаратты шартты тіркеу
дәрілік препараттың жедел сараптамасы
қосымша талаптарды белгілей отырып, дәрілік препаратты тіркеу";
4-кіші бөлімнің атауы "(қағаз жеткізгіште немесе электрондық қолтаңбамен қол қойылған (куәландырылған) электрондық құжаттар түрінде беріледі)" деген сөздермен толықтырылсын;
4.2-тармақ "немесе Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген тиісті орфандық ауру туралы ақпаратты қамтитын тізбенің көшірмесі" деген сөздермен толықтырылсын;
б) II бөлімде:
2-кіші бөлім мынадай мазмұндағы нысанмен толықтырылсын:
"
ҚАҒИДАЛАРДЫҢ VII БӨЛІМІНЕ СӘЙКЕС ТІРКЕУГЕ БЕРІЛГЕН ДӘРІЛІК ПРЕПАРАТ
Егер дәрілік препарат Қағидалардың VII бөліміне сәйкес қайта тіркеуге берілсе, онда ол тіркелген рәсімнің түрін көрсету қажет:
дәрілік препаратты ерекше жағдайларда тіркеу
дәрілік препаратты шартты тіркеу
";
Реттеуші орган дәрілік препаратты тіркеу кезінде тіркеу шарттары ретінде ерекше міндеттемелер немесе тіркеуден кейінгі шаралар қолданған ба?
иә
жоқ
Тіркеу шарттары ретіндегі ерекше міндеттемелер немесе тіркеуден кейінгі шаралар:
Дәрілік препаратты тіркеу барысында белгіленген дәрілік препаратты қолдануды шектеу
Тіркеу куәлігі ұстаушысының тіркеу шеңберінде орындауға жататын міндеттемелері
Дәрілік препаратты тіркеу кезінде белгіленген тіркеу куәлігін ұстаушы үшін міндеттемелер мен қойылған шектеулерді орындау мерзімдері
Тіркеу куәлігін ұстаушының міндеттемелерді орындау мәртебесі
";
5-кіші бөлімнің атауы "(қағаз жеткізгіште немесе электрондық қолтаңбамен қол қойылған (куәландырылған) электрондық құжаттар түрінде беріледі)" деген сөздермен толықтырылсын;
в) ІІІ бөлімнің 5-кіші бөлімінің атауы "(қағаз жеткізгіште немесе электрондық қолтаңбамен қол қойылған (куәландырылған) электрондық құжаттар түрінде беріледі)" деген сөздермен толықтырылсын.

90. В разделе I приложения № 4 к указанным Правилам:
а) в позиции 1.5.2 слова "(нотариально заверенная копия письма с подписью уполномоченного лица по качеству с переводом)" заменить словами "(копия письма с подписью уполномоченного лица по качеству с переводом, заверенная нотариально или электронной цифровой подписью держателя мастер-файла активной фармацевтической субстанции)";
б) в позиции 1.6.10 слова "(если применимо)" заменить словами "в соответствии с пунктом 30 настоящих Правил";
в) позицию 3.2.R.1 исключить;
г) позицию 3.2.R.2 изложить в следующей редакции:
"3.2.R.2. План валидации процесса производства".
е) позиции 3.2.R.3, 3.2.R.4, 3.2.R.5 исключить;
ж) предложение третье примечания изложить в следующей редакции: "Допускается представление документа раздела 1.6.3 модуля 1, а также документов модулей 3 – 5 на английском языке с обязательным переводом на русский язык следующих разделов модуля 3: описание производственного процесса и его контроля (3.2.S.2.2), контроль критических стадий и промежуточной продукции (3.2.S.2.4), валидация производственного процесса и (или) его оценка (3.2.S.2.5), примеси (3.2.S.3.2), подтверждение структуры и других характеристик (3.2.S.3.1), спецификация (3.2.S.4.1), аналитические методики (3.2.S.4.2), валидация аналитических методик (3.2.S.4.3), обоснование спецификации (3.2.S.4.5), система упаковки (укупорки) (3.2.S.6), резюме об испытаниях стабильности и заключение о стабильности (3.2.S.7.1), описание и состав лекарственного препарата (3.2.P.1), активная фармацевтическая субстанция (3.2.P.2.1.1), вспомогательные вещества (3.2.P.2.1.2), разработка лекарственной формы (3.2.P.2.2.1), производственные избытки (3.2.P.2.2.2), физико-химические и биологические свойства (3.2.P.2.2.3), разработка производственного процесса (3.2.P.2.3), система упаковки (укупорки) (3.2.P.2.4), микробиологические характеристики (3.2.P.2.5), совместимость (3.2.P.2.6), описание производственного процесса и его контроля (3.2.P.3.3), контроль критических стадий и промежуточной продукции (3.2.P.3.4), валидация производственного процесса и (или) его оценка (3.2.P.3.5), валидация аналитических методик (3.2.P.4.3), обоснование спецификаций (3.2.P.4.4), вспомогательные вещества человеческого и животного происхождения (3.2.P.4.5), новые вспомогательные вещества (3.2.P.4.6), спецификации (3.2.P.5.1), аналитические методики (3.2.P.5.2), валидация аналитических методик (3.2.P.5.3), характеристика примесей (3.2.P.5.5), обоснование спецификаций (3.2.P.5.6), система упаковки (укупорки) (3.2.P.7), резюме об испытаниях стабильности и заключение о стабильности (3.2.P.8.1), программа пострегистрационных испытаний стабильности и обязательства относительно изучения стабильности (3.2.P.8.2), оценка безопасности относительно посторонних агентов (3.2.A.2), новые вспомогательные вещества (3.2.A.3), план валидации процесса производства (3.2.R.2).".

90. Көрсетілген Қағидаларға № 4 қосымшаның I бөлімінде:
а) 1.5.2-позициядағы "(сапа жөніндегі уәкілетті органның қолы бар хаттың аудармасы бар түпнұсқасы)" деген сөздер "(белсенді фармацевтикалық субстанция мастер-файлын ұстаушының нотариат немесе электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, сапасы бойынша уәкілетті тұлғаның қолы қойылған, аудармасы бар хаттың көшірмесі)" деген сөздермен ауыстырылсын;
б) 1.6.10-позициядағы "(егер қолданылатын болса)" деген сөздер
"осы Қағидалардың 30-тармағына сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
в) 3.2.R.1-позиция алып тасталсын;
г) 3.2.R.2-позиция мынадай редакцияда жазылсын:
"3.2.R.2. Өндіріс процесін валидациялау жоспары".
е) 3.2.R.3, 3.2.R.4, 3.2.R.5-позициялар алып тасталсын;
ж) ескертпенің үшінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"1-модульдің 1.6.3-бөлімінің құжатын, сондай-ақ 3-модульдің мынадай бөлімдерін міндетті түрде орыс тіліне аудара отырып, ағылшын тіліндегі
3 – 5-модульдердің құжаттарын ұсынуға жол беріледі: өндірістік процесті және оны бақылауды сипаттау (3.2.S.2.2), сыни сатылар мен аралық өнімді бақылау (3.2.S.2.4), өндірістік процестің валидациясы және (немесе) оны бағалау (3.2.S.2.5), қоспалар (3.2.S.3.2), құрылымын және басқа да сипаттамаларын растау (3.2.S.3.1), ерекшелігі (3.2.S.4.1), талдау әдістемелері (3.2.S.4.2) талдамалық әдістемелердің валидациясы (3.2.S.4.3), ерекшеліктердің негіздемесі (3.2.S.4.5), орау (тығындау) жүйесі (3.2.S.6), тұрақтылықты сынау туралы түйіндеме және тұрақтылық туралы қорытынды (3.2.S.7.1), дәрілік препараттың сипаттамасы және құрамы (3.2.P.1), белсенді фармацевтикалық субстанция (3.2.P.2.1.1), қосымша заттар (3.2.P.2.1.2), дәрілік түрді әзірлеу (3.2.P.2.2.1), өндірістің артығы (3.2.P.2.2.2), физикалық-химиялық және биологиялық қасиеттері (3.2.P.2.2.3), өндірістік процесті дамыту (3.2.P.2.3), орау (тығындау) жүйесі (3.2.P.2.4), микробиологиялық сипаттамалары (3.2.P.2.5), үйлесімділік (3.2.P.2.6), өндірістік процестің және оны бақылау сипаттамасы (3.2.P.3.3), сыни сатылар мен аралық өнімді бақылау (3.2.P.3.4), өндірістік процестің валидациясы және (немесе) оны бағалау (3.2.P.3.5), талдамалық әдістемелердің валидациясы (3.2.P.4.3), ерекшеліктердің негіздемесі (3.2.P.4.4), адам және жануар тектес қосымша заттар (3.2.P.4.5), жаңа қосымша заттар (3.2.P.4.6), ерекшеліктер (3.2.P.5.1), талдамалық әдістемелер (3.2.P.5.2), талдамалық әдістемелердің валидациясы (3.2.P.5.3), қоспалардың сипаттамасы (3.2.P.5.5), ерекшеліктердің негіздемесі (3.2.P.5.6), орау (тығындау) жүйесі (3.2.P.7), тұрақтылықты сынау туралы түйіндеме және тұрақтылық туралы қорытынды (3.2.P.8.1), тұрақтылықты тіркеуден кейінгі сынау бағдарламасы және тұрақтылықты зерттеуге қатысты міндеттемелер (3.2.P.8.2), бөгде агенттерге қатысты қауіпсіздікті бағалау (3.2.A.2), жаңа қосымша заттар (3.2.A.3), Өндіріс процесін валидациялау жоспары (3.2.R.2).".

91. Позиции 3.2.R.1, 3.2.R.3, 3.2.R.4, 3.2.R.5 в таблице модуля 3 раздела VII приложения № 5 к указанным Правилам исключить.
92. В пунктах 4.1 и 4.2 приложения № 11 к указанным Правилам слова "лекарственных препаратов и общей характеристики лекарственных препаратов" заменить словами "лекарственного препарата и общей характеристики лекарственного препарата".
93. В приложении № 12 к указанным Правилам позиции "Количество представленных образцов:", "Дата начала испытаний:", "Дата окончания испытаний:", "Температура и влажность:" и графу "Вывод о соответствии (соответствует или не соответствует)" исключить.
94. В приложении № 13 к указанным Правилам:
а) абзац второй (после таблицы) пункта 1.1 после предложения первого дополнить предложением следующего содержания: "Если регистрация проводится с учетом положений абзаца третьего пункта 6 настоящих Правил, указывается вывод о возможности отнесения регистрируемого лекарственного препарата к категории орфанных.";
б) в предложении девятом пункта 1.2 слова "90 или 120 календарный день" заменить словами "60 или 80 рабочий день".
95. Абзац третий подраздела 2 раздела II приложения № 14 к указанным Правилам дополнить словами "или наличия оснований для регистрации лекарственного препарата в качестве орфанного с учетом положений абзаца третьего пункта 6 настоящих Правил".
96. Предложение первое абзаца шестого пункта 1.1.3 приложения № 15 к указанным Правилам дополнить словами "или может быть присвоен с учетом положений абзаца третьего пункта 6 настоящих Правил".
97. В пунктах 4.1. и 4.2 приложения № 16 к указанным Правилам слова "лекарственных препаратов и общей характеристики лекарственных препаратов" заменить словами "лекарственного препарата и общей характеристики лекарственного препарата".
98. В пункте 12 приложения № 17 к указанным Правилам слова "лекарственных препаратов и общей характеристики лекарственных препаратов" заменить словами "лекарственного препарата и общей характеристики лекарственного препарата".

91. Көрсетілген Қағидаларға № 5 қосымшаның VII бөлімі 3-модулінің кестесіндегі 3.2.R.1, 3.2.R.3, 3.2.R.4, 3.2.R.5-позициялар алып тасталсын.
92. Көрсетілген Қағидаларға № 11 қосымшаның 4.1 және
4.2-тармақтарындағы "Медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттың жалпы сипттамасына" деген сөздер "дәрілік препаратты медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулыққа қойылатын талаптарға және медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттың жалпы сипаттамасына" деген сөздермен ауыстырылсын.
93. Көрсетілген Қағидаларға № 12 қосымшадағы "Ұсынылған үлгілердің саны:", "Сынақтар басталған күн:", "Сынақтар аяқталған күн:", "Температурасы мен ылғалдылығы:" деген позициялар және "Сәйкестік туралы қорытынды (сәйкес келеді немесе сәйкес келмейді)" деген баған алып тасталсын.
94. Көрсетілген Қағидаларға № 13 қосымшада:
а) 1.1-тармақтың екінші абзацы (кестеден кейін) бірінші сөйлемнен кейін мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын: "Егер тіркеу осы Қағидалардың 6-тармағы үшінші абзацының ережелерін ескере отырып жүргізілсе, тіркелетін дәрілік препаратты орфандық санатқа жатқызу мүмкіндігі туралы қорытынды көрсетіледі.";
б) 1.2-тармақтың тоғызыншы сөйлеміндегі "90 немесе 120 күн" деген сөздер "60 немесе 80 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын.
95. Көрсетілген Қағидаларға № 14 қосымшаның II бөлімі 2-кіші бөлімінің үшінші абзацы "қолданылатын" деген сөзден кейін "немесе осы Қағидалардың 6-тармағы үшінші абзацының ережелерін ескере отырып, дәрілік препаратты орфандық ретінде тіркеу үшін негіздердің болған" деген сөздермен толықтырылсын.
96. Көрсетілген Қағидаларға № 15 қосымшаның 1.1.3-тармағы алтыншы абзацының бірінші сөйлемі "немесе осы Қағидалардың
6-тармағы үшінші абзацының ережелерін ескере отырып берілуі мүмкін" деген сөздермен толықтырылсын.
97. Көрсетілген Қағидаларға № 16 қосымшаның 4.1. және
4.2-тармақтарындағы "медициналық пайдалануға арналған дәрілік препараттың жалпы сипаттамасына" деген сөздер "дәрілік препаратты медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулыққа қойылатын талаптарға және медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттың жалпы сипаттамасына" деген сөздермен ауыстырылсын.
98. Көрсетілген Қағидаларға № 17 қосымшаның 12-тармағындағы "дәрілік заттарды медицинада қолдану жөніндегі нұсқаулықтың талаптарына және медицинада қолдануға арналған дәрілік заттың жалпы сипаттамасына" деген сөздер "дәрілік препаратты медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулыққа қойылатын талаптарға және медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттың жалпы сипаттамасына" деген сөздермен ауыстырылсын.

99. В приложении № 19 к указанным Правилам:
1) пункт 1.1.2 признать утратившим силу;
2) в подпункте 1.5.2 слова "45 календарных дней" заменить словами "30 рабочих дней";
3) в подпункте 1.5.4 слова "45 календарных дней" заменить словами "30 рабочих дней";
4) абзац первый подпункта 2.1.1 изложить в следующей редакции:
"2.1.1. При внесении незначимого изменения IA типа заявитель одновременно представляет всем соответствующим уполномоченным органам (экспертным организациям) заявление на внесение изменений на бумажном носителе или в виде электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (электронной подписью) в соответствии с законодательством государства-члена, в котором осуществляется подача такого заявления (далее – электронная подпись), в соответствии с приложением № 2 к Правилам регистрации лекарственных средств, а также документы (или электронные документы), подтверждающие оплату сбора (пошлины) за внесение изменений в случаях и порядке, установленных в соответствии с законодательством государств-членов.";
5) в подпункте 2.1.3:
в абзаце втором слова "30 календарных дней" заменить словами "20 рабочих дней";
в абзаце четвертом слова "90 календарных дней" заменить словами "60 рабочих дней";
6) абзац первый подпункта 2.2.1 изложить в следующей редакции:
"2.2.1. Заявитель одновременно представляет всем соответствующим уполномоченным органам (экспертным организациям) заявление на внесение изменений на бумажном носителе или в виде электронного документа, подписанного электронной подписью, в соответствии с приложением № 2 к Правилам регистрации лекарственных средств, а также документы (или электронные документы), подтверждающие оплату сбора (пошлины) за внесение изменений в случаях и порядке, установленных в соответствии с законодательством государств-членов.";
7) в абзаце втором пункта 2.2.2 и пункте 2.2.3 слова "30 календарных дней" заменить словами "20 рабочих дней";
8) в абзаце третьем пункта 2.2.4 слова "90 календарных дней" заменить словами "60 рабочих дней";
9) в абзаце первом пункта 2.2.6 слова "30 календарных дней" заменить словами "20 рабочих дней";
10) в пункте 2.2.8:
в абзаце первом слова "30 календарных дней" заменить словами "20 рабочих дней";
в абзаце третьем слова "90 календарных дней" заменить словами "60 рабочих дней";
11) в пункте 2.3.1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2.3.1. Заявитель одновременно представляет всем соответствующим уполномоченным органам (экспертным организациям) заявление на внесение изменений на бумажном носителе или в виде электронного документа, подписанного электронной подписью, в соответствии с приложением № 2 к Правилам регистрации лекарственных средств, а также документы (или электронные документы), подтверждающие оплату сбора (пошлины) за внесение изменений в случаях и порядке, установленных в соответствии с законодательством государств-членов.";
дополнить абзацами следующего содержания:
"Не требуется предоставление образцов, специфических реагентов и других материалов при невозможности проведения испытаний в экспертной организации вследствие:
труднодоступности образцов лекарственных препаратов, стандартных образцов, специфических реагентов и других материалов (в том числе, при их отнесении к категории орфанных, высокотехнологических, радиофармацевтических, наркотических, психотропных или предназначенных для лечения высокозатратных нозологий вследствие их высокой стоимости);
невозможности соблюдения условий транспортировки указанных образцов на территорию государства-члена и (или) их хранения;
отсутствия специального оборудования и расходных материалов в экспертной организации;
и других причин по решению уполномоченного органа (экспертной организации) при возникновении обстоятельств непреодолимой силы или обстоятельств, независящих от воли сторон, в том числе в связи с особенностями производства и контроля качества лекарственного препарата.
В случаях, указанных выше, лабораторные испытания проводятся в лаборатории контроля качества производителя лекарственного препарата в присутствии представителей экспертной организации или в контрактной лаборатории, используемой производителем, в присутствии представителей экспертной организации.
В случаях невозможности проведения лабораторных испытаний в лабораториях производителя или контрактных лабораториях используемых производителем (в условиях угрозы возникновения, возникновения и ликвидации чрезвычайной ситуации и (или) при возникновении угрозы распространения заболевания, представляющего опасность для окружающих, заболеваний и поражения, полученных в результате воздействия неблагоприятных природных, химических, биологических, радиационных факторов), при которых присутствие представителя экспертной организации не представляется возможным или при других обстоятельствах (например, связанных с особенностями производства и контроля качества конкретного лекарственного препарата категорий, указанных выше, по согласованию с уполномоченным органом (экспертной организацией) экспертиза качества проводится на основании документации производителя (протоколов анализа производителя), в том числе с использованием средств дистанционного взаимодействия, включая аудио- или видеосвязь.";

99. Көрсетілген Қағидаларға № 19 қосымшада:
1) 1.1.2-тармақтың күші жойылды деп танылсын;
2) 1.5.2-тармақшадағы "күнтізбелік 45 күннің" деген сөздер "30 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 1.5.4-тармақшадағы "45 күнтізбелік күннің" деген сөздер "30 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 2.1.1-тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2.1.1. IА типіне болмашы өзгеріс енгізілген кезде өтініш беруші барлық тиісті уәкілетті органдарға (сараптама ұйымдарына) Дәрілік заттарды тіркеу қағидаларына № 2 қосымшаға сәйкес осындай өтініш беру жүзеге асырылатын мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбамен (электрондық қолтаңбамен) қол қойылған қағаз жеткізгіште немесе электрондық құжат түрінде өзгерістер енгізуге өтінішті, сондай-ақ мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленген жағдайларда және тәртіппен өзгерістер енгізгені үшін алым (баж) төленгенін растайтын құжаттарды (немесе электрондық құжаттарды) бір мезгілде ұсынады.";
5) 2.1.3-тармақшада:
екінші абзацтағы "30 күнтізбелік күннің" деген сөздер "20 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацтағы "90 күнтізбелік күнге" деген сөздер "60 жұмыс күніне" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 2.2.1-тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2.2.1. Өтініш беруші барлық тиісті уәкілетті органдарға (сараптама ұйымдарына) Дәрілік заттарды тіркеу қағидаларына № 2 қосымшаға сәйкес электрондық қолтаңбамен қол қойылған қағаз жеткізгіште немесе электрондық құжат түрінде өзгерістер енгізуге өтінішті, сондай-ақ мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленген жағдайларда және тәртіппен өзгерістер енгізгені үшін алым (баж) төленгенін растайтын құжаттарды (немесе электрондық құжаттарды) бір мезгілде ұсынады.";
7) 2.2.2-тармақтың екінші абзацындағы және 2.2.3-тармақтағы
"30 күнтізбелік күннің" деген сөздер "20 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 2.2.4-тармақтың үшінші абзацындағы "90 күнтізбелік күннің" деген сөздер "60 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 2.2.6-тармақтың бірінші абзацындағы "30 күнтізбелік күннің" деген сөздер "20 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 2.2.8-тармақта:
бірінші абзацтағы "30 күнтізбелік күннен" деген сөздер "20 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацтағы "90 күнтізбелік күнге" деген сөздер "60 жұмыс күніне" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 2.3.1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.1. Өтініш беруші барлық тиісті уәкілетті органдарға (сараптама ұйымдарына) Дәрілік заттарды тіркеу қағидаларына № 2 қосымшаға сәйкес электрондық қолтаңбамен қол қойылған қағаз жеткізгіште немесе электрондық құжат түрінде өзгерістер енгізуге өтінішті, сондай-ақ мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленген жағдайларда және тәртіппен өзгерістер енгізгені үшін алым (баж) төленгенін растайтын құжаттарды (немесе электрондық құжаттарды) бір мезгілде ұсынады.";
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Сараптама ұйымында:
стандартты үлгілердің дәрілік препараттары үлгілерінің, ерекше реагенттердің және басқа да материалдардың қол жетімділігі қиын болуы (оның ішінде оларды орфандық, жоғары технологиялық, радиофармацевтикалық, есірткі, психотроптық немесе жоғары құны салдарынан жоғары шығынды нозологияларды емдеуге арналған санатқа жатқызған кезде);
көрсетілген үлгілерді мүше мемлекеттің аумағына тасымалдау және (немесе) оларды сақтау шарттарын сақтаудың мүмкін еместігі;
сараптама ұйымында арнайы жабдық пен шығыс материалдарының болмауы салдарынан;
еңсерілмес күш жағдайлары немесе тараптардың еркіне тәуелсіз мән-жайлар туындаған кезде, оның ішінде дәрілік препаратты өндіру және оның сапасын бақылау ерекшеліктеріне байланысты уәкілетті органның (сараптама ұйымының) шешімі бойынша басқа да себептермен сынақтар жүргізу мүмкін болмаған кезде үлгілерді, ерекше реагенттерді және басқа да материалдарды ұсыну талап етілмейді.
Жоғарыда көрсетілген жағдайларда зертханалық сынақтар дәрілік препаратты өндірушінің сапасын бақылау зертханасында Сараптама ұйымы өкілдерінің қатысуымен немесе өндіруші Сараптама ұйымы өкілдерінің қатысуымен пайдаланатын келісімшарт зертханасында жүргізіледі.
Өндірушінің зертханаларында немесе өндіруші пайдаланатын келісімшарттық зертханаларда зертханалық сынақтар жүргізу мүмкін болмаған жағдайларда (төтенше жағдайдың туындау қаупі, туындау және оларды жою жағдайында және (немесе) айналасындағыларға қауіп төндіретін аурудың таралу қаупі туындаған кезде, қолайсыз табиғи, химиялық, биологиялық, радиациялық факторлардың әсері нәтижесінде алынған аурулар мен зақымданулар), қоршаған ортаға қауіп төндіретін аурулардың пайда болу және таралу қаупі туындаған кезде), сараптама ұйымы өкілінің қатысуы мүмкін емес немесе басқа жағдайларда (мысалы, уәкілетті органмен (сараптама ұйымымен) келісім бойынша жоғарыда көрсетілген санаттардағы нақты дәрілік препаратты өндіру және оның сапасын бақылау ерекшеліктерімен байланысты) сапа сараптамасы өндіруші құжаттамасының (өндірушіні талдау хаттамаларының) негізінде, оның ішінде аудио- немесе бейнебайланысты қоса алғанда, қашықтықтан өзара іс-қимыл жасау құралдарын пайдалана отырып жүргізіледі.";

12) в абзаце первом пункта 2.3.2 "90 календарных дней" заменить словами "90 рабочих дней";
13) в пункте 2.3.3 слова "60 календарных дней" заменить словами "40 рабочих дней";
14) в пункте 2.3.4 слова "90 календарных дней" заменить словами "60 рабочих дней";
15) в абзаце третьем пункта 2.3.5 слова "90 календарных дней" заменить словами "90 рабочих дней";
16) в пункте 2.3.6:
в абзаце первом слова "30 календарных дней" заменить словами "20 рабочих дней";
в абзаце втором слова "20 календарных дней" заменить словами "15 рабочих дней";
в абзаце третьем слова "90 календарных дней" заменить словами "90 рабочих дней";
17) в абзаце третьем пункта 2.3.8 слова "30 календарных дней" заменить словами "20 рабочих дней";
18) предложение первое пункта 3.1.1 изложить в следующей редакции: "3.1.1. Заявитель одновременно представляет всем соответствующим органам (экспертным организациям) заявление на внесение изменений на бумажном носителе или в виде электронного документа, подписанного электронной подписью, в соответствии с приложением № 2 к Правилам регистрации лекарственных средств, а также документы (или электронные документы), подтверждающие оплату сбора (пошлины) за внесение изменений в случаях и порядке, установленных в соответствии с законодательством государств-членов.";
19) в пункте 3.1.3:
в абзаце первом слова "30 календарных дней" заменить словами "20 рабочих дней";
в абзаце третьем слова "90 календарных дней" заменить словами "60 рабочих дней";
20) пункт 3.2.1 изложить в следующей редакции:
"3.2.1. Заявитель одновременно представляет всем соответствующим органам (экспертным организациям) заявление на внесение изменений на бумажном носителе или в виде электронного документа, подписанного электронной подписью, в соответствии с приложением № 2 к Правилам регистрации лекарственных средств, а также документы (или электронные документы), подтверждающие оплату сбора (пошлины) за внесение изменений в случаях и порядке, установленных в соответствии с законодательством государств-членов.";
21) в абзаце втором пункта 3.2.2 и пункте 3.2.3 слова "30 календарных дней" заменить словами "20 рабочих дней";
22) в абзаце третьем пункта 3.2.4 слова "90 календарных дней" заменить словами "60 рабочих дней";
23) в пунктах 3.2.6 и 3.2.8 слова "30 календарных дней" заменить словами "20 рабочих дней";

12) 2.3.2-тармақтың бірінші абзацындағы "күнтізбелік 90 күннен" деген сөздер "90 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 2.3.3-тармақтағы "күнтізбелік 60 күннің" деген сөздер "40 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 2.3.4-тармақтағы "күнтізбелік 90 күнге" деген сөздер "60 жұмыс күніне" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 2.3.5-тармақтың үшінші абзацындағы "күнтізбелік 90 күннен" деген сөздер "90 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 2.3.6-тармақта:
бірінші абзацтағы "30-күнтізбелік күннің" деген сөздер "20 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "күнтізбелік 20 күннен" деген сөздер "15 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацтағы "күнтізбелік 90 күннен" деген сөздер "90 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 2.3.8-тармақтың үшінші абзацындағы "күнтізбелік 30 күнге" деген сөздер "20 жұмыс күніне" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 3.1.1-тармақтың бірінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын: "Өтініш беруші барлық тиісті уәкілетті органдарға (сараптама ұйымдарына) Дәрілік заттарды тіркеу қағидаларына № 2 қосымшаға сәйкес электрондық қолтаңбамен қол қойылған қағаз жеткізгіште немесе электрондық құжат түрінде өзгерістер енгізуге өтінішті, сондай-ақ мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленген жағдайларда және тәртіппен өзгерістер енгізгені үшін алым (баж) төленгенін растайтын құжаттарды (немесе электрондық құжаттарды) бір мезгілде ұсынады.";
19) 3.1.3-тармақта:
бірінші абзацтағы "күнтізбелік 30 күннің" деген сөздер
"20 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацтағы "күнтізбелік 90 күнге" деген сөздер "60 жұмыс күніне" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 3.2.1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3.2.1. "Өтініш беруші барлық тиісті уәкілетті органдарға (сараптама ұйымдарына) Дәрілік заттарды тіркеу қағидаларына № 2 қосымшаға сәйкес электрондық қолтаңбамен қол қойылған қағаз жеткізгіште немесе электрондық құжат түрінде өзгерістер енгізуге өтінішті, сондай-ақ мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленген жағдайларда және тәртіппен өзгерістер енгізгені үшін алым (баж) төленгенін растайтын құжаттарды (немесе электрондық құжаттарды) бір мезгілде ұсынады.";
21) 3.2.2-тармақтың екінші абзацындағы және 3.2.3-тармақтағы "күнтізбелік 30 күннің" деген сөздер "20 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 3.2.4-тармақтың үшінші абзацындағы "күнтізбелік 90 күнге" деген сөздер "60 жұмыс күніне" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 3.2.6 және 3.2.8-тармақтардағы "30 күнтізбелік күннің" "20 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;

24) в пункте 3.3.1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"3.3.1. Заявитель представляет в уполномоченный орган (экспертную организацию) референтного государства заявление на внесение изменений на бумажном носителе или в виде электронного документа, подписанного электронной подписью, в соответствии с приложением № 2 к Правилам регистрации лекарственных средств, документы (или электронные документы), подтверждающие оплату сбора (пошлины) за внесение изменений в случаях и порядке, установленных в соответствии с законодательством государства-члена, досье на изменение, содержащее элементы, указанные в дополнении IV приложения № 19 к Правилам регистрации лекарственных средств, в виде электронных документов.";
дополнить абзацами следующего содержания:
"Не требуется предоставление образцов, специфических реагентов и других материалов при невозможности проведения испытаний в экспертной организации вследствие:
труднодоступности образцов лекарственных препаратов, стандартных образцов, специфических реагентов и других материалов (в том числе, при их отнесении к категории орфанных, высокотехнологических, радиофармацевтических, наркотических, психотропных или предназначенных для лечения высокозатратных нозологий вследствие их высокой стоимости);
невозможности соблюдения условий транспортировки указанных образцов на территорию государства-члена и (или) их хранения;
отсутствия специального оборудования и расходных материалов в экспертной организации;
и других причин по решению уполномоченного органа (экспертной организации) при возникновении обстоятельств непреодолимой силы или обстоятельств, независящих от воли сторон, в том числе в связи с особенностями производства и контроля качества лекарственного препарата.
В случаях, указанных выше, лабораторные испытания проводятся в лаборатории контроля качества производителя лекарственного препарата в присутствии представителей экспертной организации или в контрактной лаборатории, используемой производителем, в присутствии представителей экспертной организации.
В случаях невозможности проведения лабораторных испытаний в лабораториях производителя или контрактных лабораториях, используемых производителем (в условиях угрозы возникновения, возникновения и ликвидации чрезвычайной ситуации и (или) при возникновении угрозы распространения заболевания, представляющего опасность для окружающих, заболеваний и поражения, полученных в результате воздействия неблагоприятных природных, химических, биологических, радиационных факторов), при которых присутствие представителя экспертной организации не представляется возможным или при других обстоятельствах (например, связанных с особенностями производства и контроля качества конкретного лекарственного препарата категорий, указанных выше, по согласованию с уполномоченным органом (экспертной организацией)) экспертиза качества проводится на основании документации производителя (протоколов анализа производителя), в том числе с использованием средств дистанционного взаимодействия, включая аудио- или видеосвязь.";

24) 3.3.1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"3.3.1. Өтініш беруші референттік мемлекеттің уәкілетті органына (сараптама ұйымына) Дәрілік заттарды тіркеу қағидаларына № 2 қосымшаға сәйкес қағаз жеткізгіште немесе электрондық қол қойылған электрондық құжат түрінде өзгерістер енгізуге өтінішті, мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленген жағдайларда және тәртіппен өзгерістер енгізгені үшін алым (баж) төленгенін растайтын құжаттарды (немесе электрондық құжаттарды), Дәрілік заттарды электрондық құжаттар түрінде тіркеу қағидаларына № 19 қосымшаның IV толықтыруында көрсетілген элементтері бар дерекнаманы ұсынады.";
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Сараптама ұйымында:
стандартты үлгілердің дәрілік препараттары үлгілерінің, ерекше реагенттердің және басқа да материалдардың қол жетімділігі қиын болуы (оның ішінде оларды орфандық, жоғары технологиялық, радиофармацевтикалық, есірткі, психотроптық немесе жоғары құны салдарынан жоғары шығынды нозологияларды емдеуге арналған санатқа жатқызған кезде);
көрсетілген үлгілерді мүше мемлекеттің аумағына тасымалдау және (немесе) оларды сақтау шарттарын сақтаудың мүмкін еместігі;
сараптама ұйымында арнайы жабдық пен шығыс материалдарының болмауы салдарынан;
еңсерілмес күш жағдайлары немесе тараптардың еркіне тәуелсіз мән-жайлар туындаған кезде, оның ішінде дәрілік препаратты өндіру және оның сапасын бақылау ерекшеліктеріне байланысты уәкілетті органның (сараптама ұйымының) шешімі бойынша басқа да себептермен сынақтар жүргізу мүмкін болмаған кезде үлгілерді, ерекше реагенттерді және басқа да материалдарды ұсыну талап етілмейді.
Жоғарыда көрсетілген жағдайларда зертханалық сынақтар дәрілік препаратты өндірушінің сапасын бақылау зертханасында Сараптама ұйымы өкілдерінің қатысуымен немесе өндіруші Сараптама ұйымы өкілдерінің қатысуымен пайдаланатын келісімшарт зертханасында жүргізіледі.
Өндірушінің зертханаларында немесе өндіруші пайдаланатын келісімшарттық зертханаларда зертханалық сынақтар жүргізу мүмкін болмаған жағдайларда (төтенше жағдайдың туындау қаупі, туындау және оларды жою жағдайында және (немесе) айналасындағыларға қауіп төндіретін аурудың таралу қаупі туындаған кезде, қолайсыз табиғи, химиялық, биологиялық, радиациялық факторлардың әсері нәтижесінде алынған аурулар мен зақымданулар), қоршаған ортаға қауіп төндіретін аурулардың пайда болу және таралу қаупі туындаған кезде), сараптама ұйымы өкілінің қатысуы мүмкін емес немесе басқа жағдайларда (мысалы, уәкілетті органмен (сараптама ұйымымен) келісім бойынша жоғарыда көрсетілген санаттардағы нақты дәрілік препаратты өндіру және оның сапасын бақылау ерекшеліктерімен байланысты) сапа сараптамасы өндіруші құжаттамасының (өндірушіні талдау хаттамаларының) негізінде, оның ішінде аудио- немесе бейнебайланысты қоса алғанда, қашықтықтан өзара іс-қимыл жасау құралдарын пайдалана отырып жүргізіледі.";

25) в абзаце третьем пункта 3.3.2 слова "90 календарных дней" заменить словами "90 рабочих дней";
26) в пункте 3.3.3 слова "60 календарных дней" заменить словами "40 рабочих дней";
27) в пунктах 3.3.4 и 3.3.5, слова "90 календарных дней" заменить словами "60 рабочих дней";
28) в абзаце втором пункта 3.3.6 слова "90 календарных дней" заменить словами "90 рабочих дней";
29) в абзаце третьем пункта 3.3.7 слова "30 календарных дней" заменить словами "20 рабочих дней";
30) в пункте 4.1.2:
абзаце седьмом слова "60 календарных дней" заменить словами "40 рабочих дней";
в абзаце восьмом слова "90 календарных дней" заменить словами "60 рабочих дней";
в абзаце тринадцатом слова "30 календарных дней" заменить словами "20 рабочих дней";
31) в пункте 4.2.1:
абзаце третьем слова "60 календарных дней" заменить словами "40 рабочих дней";
в абзаце четвертом слова "180 календарных дней" заменить словами "120 рабочих дней";
32) в абзацах десятом и двенадцатом пункта 4.2.2 слова "30 календарных дней" заменить словами "20 рабочих дней";
33) подпункт "а" пункта 1 дополнения II изложить в следующей редакции:
"а) изменения административного характера, относящиеся к наименованию и контактным данным:
держателя регистрационного удостоверения, заявителя, представителя держателя регистрационного удостоверения и др.;
производителя или поставщика любого исходного материала, реактива, промежуточного продукта, активной фармацевтической субстанции, используемых в процессе производства лекарственного препарата или содержащихся в лекарственном препарате, производителя лекарственного препарата;
трансфер регистрационного удостоверения от одного держателя регистрационного удостоверения другому юридическому лицу (изменение держателя регистрационного удостоверения);";
34) в дополнении V:
предложение первое абзаца двадцать второго изложить в следующей редакции: "Если изменение требует пересмотра общей характеристики лекарственного препарата, маркировки и (или) листка-вкладыша макетов упаковки лекарственного препарата (объединяемых понятием "информация о лекарственном препарате") и (или) нормативного документа по качеству, это обстоятельство рассматривается как часть такого изменения.";
подраздел А.1 раздела А таблицы изложить в следующей редакции:
"
А.1. Изменение держателя регистрационного удостоверения
Необходимые условия
Документы и данные
Процедура
а) Изменение названия и (или) адреса держателя регистрационного удостоверения
1
1, 3
IAНУ
б) Трансфер регистрационного удостоверения от одного держателя регистрационного удостоверения другому юридическому лицу
2

25) 3.3.2-тармақтың үшінші абзацындағы "күнтізбелік 90 күннен" деген сөздер "90 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 3.3.3-тармақтағы "күнтізбелік 60 күннен" деген сөздер "40 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
27) 3.3.4 және 3.3.5-тармақтардағы "90 күнтізбелік күнге" деген сөздер "60 жұмыс күніне" деген сөздермен ауыстырылсын;
28) 3.3.6-тармақтың екінші абзацындағы "күнтізбелік 90 күннен" деген сөздер "90 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 3.3.7-тармақтың үшінші абзацындағы "күнтізбелік 30 күнге" деген сөздер "20 жұмыс күніне" деген сөздермен ауыстырылсын;
30) 4.1.2-тармақта:
жетінші абзацтағы "күнтізбелік 60 күннің" деген сөздер "40 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші абзацтағы "күнтізбелік 90 күнге" деген сөздер "60 жұмыс күніне" деген сөздермен ауыстырылсын;
он үшінші абзацтағы "күнтізбелік 30 күн" деген сөздер "20 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
31) 4.2.1-тармақта:
үшінші абзацтағы "күнтізбелік 60 күн" деген сөздер "40 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацтағы "күнтізбелік 180 күн" деген сөздер "120 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
32) 4.2.2-тармақтың оныншы және он екінші абзацтарындағы
"30 күнтізбелік күн" деген сөздер "20 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
33) II толықтырудың 1-тармағының "а" тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"а) мыналардың:
тіркеу куәлігін ұстаушының, өтініш берушінің, тіркеу куәлігін ұстаушының өкілінің және т.б.;
дәрілік препаратты өндіру процесінде пайдаланылатын немесе дәрілік препараттың құрамындағы кез келген бастапқы материалды, реактивті, аралық өнімді, белсенді фармацевтикалық субстанцияны өндірушінің немесе өнім берушінің, дәрілік препаратты өндірушінің атауына және байланыс деректеріне қатысты әкімшілік сипаттағы өзгерістер;
бір тіркеу куәлігін ұстаушыдан екінші заңды тұлғаға тіркеу куәлігінің трансфері (тіркеу куәлігін ұстаушының өзгеруі);";
34) V толықтыруда:
жиырма екінші абзацтың бірінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын: "Егер өзгеріс дәрілік препараттың жалпы сипаттамасын, дәрілік препарат орамы макеттерінің таңбалануын және (немесе) қосымша парағын ("дәрілік препарат туралы ақпарат" ұғымымен біріктірілетін) және (немесе) сапасы бойынша нормативтік құжатты қайта қарауды талап етсе, бұл мән-жай осындай өзгерістің бөлігі ретінде қаралады.";
Кестенің А бөлімінің А.1-кіші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"
А.1. Тіркеу куәлігін ұстаушының өзгеруі
Қажетті шарттар
Құжаттар мен деректер
Рәсім
а) Тіркеу куәлігін ұстаушы атауының және (немесе) мекенжайының өзгеруі
1
1, 3
IAНУ
б) тіркеу куәлігінің бір ұстаушысынан екінші заңды тұлғаға тіркеу куәлігінің трансфері
2

1,2,3,4
IAНУ
Условия
1. Держатель регистрационного удостоверения должен оставаться тем же юридическим лицом.
2. Держатель регистрационного удостоверения является другим юридическим лицом.
Документация
1. Копия документа, выданного соответствующим уполномоченным органом страны регистрации юридического лица держателя регистрационного удостоверения (например, налогового органа), в котором указано наименование и адрес юридического лица нового держателя регистрационного удостоверения.
2. Документы, обосновывающие трансфер регистрационного удостоверения (удостоверений) и подтверждающие возможность нового держателя регистрационного удостоверения обеспечивать надлежащее выполнение всех обязанностей держателя регистрационного удостоверения;
копия документа, подтверждающего трансфер регистрационного удостоверения от одного юридического лица другому юридическому лицу;
пересмотренная краткая характеристика системы фармаконадзора или пересмотренный мастер-файл системы фармаконадзора, если он включен в регистрационное досье;
сведения об организации, ответственной за работу с рекламациями в Евразийском экономическом союзе.
3. Пересмотренная в соответствующих разделах информация о лекарственном препарате, нормативный документ по качеству.
4. Документ (документы) представленные юридическим лицом, которому передаются полномочия держателя регистрационного удостоверения, подтверждающий отсутствие изменений в информации о лекарственном препарате, не относящихся к трансферу регистрационного удостоверения.
";
35) подраздел А.1 раздела А таблицы дополнения VI изложить в следующей редакции:
"
А.1 Изменение держателя регистрационного удостоверения
Необходимые условия
Документы
и данные
Процедура
Изменение названия и (или) адреса держателя регистрационного удостоверения
1
1, 3
IAНУ
Трансфер регистрационного удостоверения от одного держателя другому юридическому лицу
2
1, 2,3,4
IAНУ
Условия
1. Держатель регистрационного удостоверения должен оставаться тем же юридическим лицом.
2. Держатель регистрационного удостоверения является другим юридическим лицом.
Документация
1. Копия документа, выданного соответствующим уполномоченным органом страны регистрации юридического лица держателя регистрационного удостоверения (например, налогового органа), в котором указано наименование и адрес юридического лица нового держателя регистрационного удостоверения.
2. Документы, обосновывающие трансфер регистрационного удостоверения и подтверждающие возможность нового держателя регистрационного удостоверения обеспечивать надлежащее выполнение всех обязанностей держателя регистрационного удостоверения:
копия документа, подтверждающего трансфер регистрационного удостоверения от одного юридического лица другому юридическому лицу;
пересмотренная краткая характеристика системы фармаконадзора или пересмотренный мастер-файл системы фармаконадзора, если он включен в регистрационное досье;
сведения об организации, ответственной за работу с рекламациями в Евразийском экономическом союзе.

1,2,3,4
IAНУ
Шарттар
1. Тіркеу куәлігін ұстаушы сол заңды тұлға болып қалуы тиіс.
2. Тіркеу куәлігін ұстаушы басқа заңды тұлға болып табылады.
Құжаттама
1. Тіркеу куәлігін ұстаушының заңды тұлғасы тіркелген елдің (мысалы, салық органы) тиісті уәкілетті органы берген, тіркеу куәлігін жаңа ұстаушының заңды тұлғасының атауы мен мекен-жайы көрсетілген құжаттың көшірмесі.
2. Тіркеу куәлігінің (куәліктердің) трансферін негіздейтін және тіркеу куәлігін жаңа ұстаушының тіркеу куәлігін ұстаушының барлық міндеттерін тиісінше орындауды қамтамасыз ету мүмкіндігін растайтын құжаттар;
бір заңды тұлғадан екінші заңды тұлғаға тіркеу куәлігінің трансферін растайтын құжаттың көшірмесі;
фармакологиялық қадағалау жүйесінің қайта қаралған қысқаша сипаттамасы немесе фармакологиялық қадағалау жүйесінің қайта қаралған мастер-файлы, егер ол тіркеу деректеріне қосылған болса;
Еуразиялық экономикалық Одақтағы жарнамалармен жұмыс істеуге жауапты ұйым туралы мәліметтер.
3. Тиісті бөлімдерде қайта қаралған дәрілік препарат туралы ақпарат, сапа жөніндегі нормативтік құжат.
4. Тіркеу куәлігін ұстаушының тіркеу куәлігінің трансфертіне жатпайтын дәрілік препарат туралы ақпаратта өзгерістердің болмауын растайтын өкілеттіктері берілетін заңды тұлға ұсынған құжат (құжаттар).
";
35) VI толықтыру кестесінің А бөлімінің А.1-кіші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"
А.1 Тіркеу куәлігін ұстаушының өзгеруі
Қажетті шарттар
Құжаттар мен деректер
Рәсім
Тіркеу куәлігін ұстаушы атауының және (немесе) мекенжайының өзгеруі
1
1, 3
IAНУ
Бір ұстаушыдан екінші заңды тұлғаға тіркеу куәлігінің трансфері
2
1, 2,3,4
IAНУ
Шарттар
1. Тіркеу куәлігін ұстаушы сол заңды тұлға болып қалуы тиіс.
2. Тіркеу куәлігін ұстаушы басқа заңды тұлға болып табылады.
Құжаттама
1. Тіркеу куәлігін ұстаушының заңды тұлғасы тіркелген елдің (мысалы, салық органы) тиісті уәкілетті органы берген, тіркеу куәлігін жаңа ұстаушының заңды тұлғасының атауы мен мекен-жайы көрсетілген құжаттың көшірмесі.
2. Тіркеу куәлігінің (куәліктердің) трансферін негіздейтін және тіркеу куәлігін жаңа ұстаушының тіркеу куәлігін ұстаушының барлық міндеттерін тиісінше орындауды қамтамасыз ету мүмкіндігін растайтын құжаттар;
бір заңды тұлғадан екінші заңды тұлғаға тіркеу куәлігінің трансферін растайтын құжаттың көшірмесі;
фармакологиялық қадағалау жүйесінің қайта қаралған қысқаша сипаттамасы немесе фармакологиялық қадағалау жүйесінің қайта қаралған мастер-файлы, егер ол тіркеу деректеріне қосылған болса;
Еуразиялық экономикалық Одақтағы жарнамалармен жұмыс істеуге жауапты ұйым туралы мәліметтер.

3. Пересмотренная в соответствующих разделах информация о лекарственном препарате, нормативный документ по качеству.
4. Документ (документы) от юридического лица, которому передаются полномочия держателя регистрационного удостоверения, подтверждающий отсутствие изменений в информации о лекарственном препарате, не относящихся к трансферу регистрационного удостоверения.
";
100. В приложении № 20 к указанным Правилам:
а) в подпункте 2.1.2:
абзацы второй и третий изложить в следующей редакции:
"При внесении незначимого изменения IA типа заявитель одновременно представляет всем соответствующим органам (экспертным организациям) заявление на внесение изменений на бумажном носителе или в виде электронного документа, подписанного электронной подписью, в соответствии с приложением № 2 к Правилам регистрации лекарственных средств, документы (или электронные документы), подтверждающие оплату сбора (пошлины) за внесение изменений в размере и порядке, установленных в соответствии с законодательством государств-членов.
Заявитель представляет в уполномоченный орган (экспертную организацию) референтного государства досье на изменение (уведомление), содержащее элементы, указанные в дополнении IV приложения № 19 к Правилам регистрации лекарственных средств, в виде электронных документов.";
в абзаце пятом слова "30 календарных дней" заменить словами "20 рабочих дней";
в абзаце шестом слова "30-му календарному дню" заменить словами "20 рабочему дню";
в абзаце седьмом слова "180 календарных дней" заменить словами "120 рабочих дней";
в абзаце девятом слова "90 календарных дней" заменить словами "60 рабочих дней";
б) в подпункте 2.1.3
абзацы второй и третий изложить в следующей редакции:
"При внесении незначимого изменения IA типа заявитель представляет в уполномоченный орган (экспертную организацию) заявление на внесение изменений на бумажном носителе или в виде электронного документа, подписанного электронной подписью, в соответствии с приложением № 2 к Правилам регистрации лекарственных средств; документы (или электронные документы), подтверждающие оплату сбора (пошлины) за внесение изменений в размере и порядке, установленных в соответствии с законодательством государств-членов.
Заявитель представляет в уполномоченный орган (экспертную организацию) референтного государства досье на изменение (уведомление), содержащее элементы, указанные в дополнении IV приложения № 19 к Правилам регистрации лекарственных средств, в виде электронных документов. Уполномоченный орган (экспертная организация) референтного государства проводит экспертизу незначимого изменения IA типа в течение 20 рабочих дней с даты получения такого досье.";

3. Тиісті бөлімдерде қайта қаралған дәрілік препарат туралы ақпарат, сапа жөніндегі нормативтік құжат.
4. Тіркеу куәлігін ұстаушының тіркеу куәлігінің трансфертіне жатпайтын дәрілік препарат туралы ақпаратта өзгерістердің болмауын растайтын өкілеттіктері берілетін заңды тұлға ұсынған құжат (құжаттар).
";
100. Көрсетілген Қағидаларға № 20 қосымшада:
а) 2.1.2-тармақшада:
екінші және үшінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"IА типіне болмашы өзгеріс енгізілген кезде өтініш беруші барлық тиісті уәкілетті органдарға (сараптама ұйымдарына) Дәрілік заттарды тіркеу қағидаларына № 2 қосымшаға сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбамен (электрондық қолтаңбамен) қол қойылған қағаз жеткізгіште немесе электрондық құжат түрінде өзгерістер енгізуге өтінішті, сондай-ақ мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленген жағдайларда және тәртіппен өзгерістер енгізгені үшін алым (баж) төленгенін растайтын құжаттарды (немесе электрондық құжаттарды) бір мезгілде ұсынады.
Өтініш беруші референттік мемлекеттің уәкілетті органына (сараптама ұйымына) Дәрілік заттарды тіркеу қағидаларына № 19 қосымшаның IV толықтыруында көрсетілген элементтерді қамтитын өзгертуге (хабарламаға) арналған дерекнаманы электрондық құжаттар түрінде ұсынады.";
бесінші абзацтағы "күнтізбелік 30 күн" деген сөздер "20 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы абзацтағы "Күнтізбелік 30-шы күні" деген сөздер "20 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші абзацтағы "күнтізбелік 180 күн" деген сөздер "120 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
тоғызыншы абзацтағы "күнтізбелік 90 күнге" деген сөздер "60 жұмыс күніне" деген сөздермен ауыстырылсын;
б) 2.1.3-тармақта:
екінші және үшінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"IА типіне болмашы өзгеріс енгізілген кезде өтініш беруші уәкілетті органға (сараптама ұйымына) Дәрілік заттарды тіркеу қағидаларына № 2 қосымшаға сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбамен (электрондық қолтаңбамен) қол қойылған қағаз жеткізгіште немесе электрондық құжат түрінде өзгерістер енгізуге өтінішті, сондай-ақ мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленген жағдайларда және тәртіппен өзгерістер енгізгені үшін алым (баж) төленгенін растайтын құжаттарды (немесе электрондық құжаттарды) бір мезгілде ұсынады.
Өтініш беруші референттік мемлекеттің уәкілетті органына (сараптама ұйымына) Дәрілік заттарды тіркеу қағидаларына № 19 қосымшаның
IV толықтыруында көрсетілген элементтерді қамтитын өзгертуге (хабарламаға) арналған дерекнаманы электрондық құжаттар түрінде ұсынады. Референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) осындай дерекнама алынған күннен бастап 20 жұмыс күні ішінде ІА үлгісінің болмашы өзгеруіне сараптама жүргізеді.";

в абзаце четвертом пункта слова "30-му календарному дню" заменить словами "20 рабочему дню";
в абзаце пятом слова "180 календарных дней" заменить словами "120 рабочих дней";
в абзаце седьмом слова "абзацах первом и четвертом" заменить словами "абзацах третьем и шестом", слова "90 календарных дней" заменить словами "60 рабочих дней";
в) в подпункте 2.2.2 пункта 2.2:
абзацы второй и третий изложить в следующей редакции:
"При внесении незначимого изменения IB типа заявитель одновременно представляет всем соответствующим органам (экспертным организациям) заявление на внесение изменений на бумажном носителе или в виде электронного документа, подписанного электронной подписью, в соответствии с приложением № 2 к Правилам регистрации лекарственных средств, документы (или электронные документы), подтверждающие оплату сбора (пошлины) за внесение изменений в случае и порядке, установленных в соответствии с законодательством государств-членов.
Заявитель представляет в уполномоченный орган (экспертную организацию) референтного государства досье на изменение (уведомление), содержащее элементы, перечисленные в дополнении IV приложения № 19 к Правилам регистрации лекарственных средств, в виде электронных документов.";
в абзацах девятом, десятом и двенадцатом слова "30 календарных дней" заменить словами "20 рабочих дней";
в абзаце четырнадцатом слова "180 календарных дней" заменить словами "120 рабочих дней";
в абзаце шестнадцатом слова "90 календарных дней" заменить словами "60 рабочих дней";
г) в подпункте 2.2.3:
абзацы второй и третий изложить в следующей редакции:
"При внесении незначимого изменения IB типа заявитель одновременно представляет всем соответствующим органам (экспертным организациям) заявление на внесение изменений на бумажном носителе или в виде электронного документа, подписанного электронной подписью, в соответствии с приложением № 2 к Правилам регистрации лекарственных средств, документы (или электронные документы), подтверждающие оплату сбора (пошлины) за внесение изменений в случае и порядке, установленных в соответствии с законодательством государств-членов.
Заявитель представляет в уполномоченный орган (экспертную организацию) референтного государства досье на изменение (уведомление), содержащее элементы, перечисленные в дополнении IV приложения № 19 к Правилам регистрации лекарственных средств, в виде электронных документов.";

төртінші абзацтағы "Күнтізбелік 30-шы күні" деген сөздер "20 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші абзацтағы "күнтізбелік 180 күн" деген сөздер "120 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші абзацтағы "бірінші және төртінші абзацтарында" деген сөздер "үшінші және алтыншы абзацтарында" деген сөздермен ауыстырылсын, "күнтізбелік 90 күнге" деген сөздер "60 жұмыс күніне" деген сөздермен ауыстырылсын;
в) 2.2-тармақтың 2.2.2-тармақшасында:
екінші және үшінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"IB типіне болмашы өзгеріс енгізілген кезде өтініш беруші барлық тиісті уәкілетті органдарға (сараптама ұйымдарына) Дәрілік заттарды тіркеу қағидаларына № 2 қосымшаға сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбамен (электрондық қолтаңбамен) қол қойылған қағаз жеткізгіште немесе электрондық құжат түрінде өзгерістер енгізуге өтінішті, сондай-ақ мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленген жағдайларда және тәртіппен өзгерістер енгізгені үшін алым (баж) төленгенін растайтын құжаттарды (немесе электрондық құжаттарды) бір мезгілде ұсынады.
Өтініш беруші референттік мемлекеттің уәкілетті органына (сараптама ұйымына) Дәрілік заттарды тіркеу қағидаларына № 19 қосымшаның
IV толықтыруында көрсетілген элементтерді қамтитын өзгертуге (хабарламаға) арналған дерекнаманы электрондық құжаттар түрінде ұсынады.";
тоғызыншы, оныншы және он екінші абзацтардағы "күнтізбелік
30 күн" деген сөздер "20 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
он төртінші абзацтағы "күнтізбелік 180 күн" деген сөздер "120 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
он алтыншы абзацтағы "күнтізбелік 90 күнге" деген сөздер "60 жұмыс күніне" деген сөздермен ауыстырылсын;
г) 2.2.3-тармақшада:
екінші және үшінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"IB типіне болмашы өзгеріс енгізілген кезде өтініш беруші барлық тиісті уәкілетті органдарға (сараптама ұйымдарына) Дәрілік заттарды тіркеу қағидаларына № 2 қосымшаға сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбамен (электрондық қолтаңбамен) қол қойылған қағаз жеткізгіште немесе электрондық құжат түрінде өзгерістер енгізуге өтінішті, сондай-ақ мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленген жағдайларда және тәртіппен өзгерістер енгізгені үшін алым (баж) төленгенін растайтын құжаттарды (немесе электрондық құжаттарды) бір мезгілде ұсынады.
Өтініш беруші референттік мемлекеттің уәкілетті органына (сараптама ұйымына) Дәрілік заттарды тіркеу қағидаларына № 19 қосымшаның
IV толықтыруында көрсетілген элементтерді қамтитын өзгертуге (хабарламаға) арналған дерекнаманы электрондық құжаттар түрінде ұсынады.";
бесінші, жетінші, тоғызыншы, он бірінші абзацтардағы

в абзацах пятом, седьмом, девятом, одиннадцатом слова "30 календарных дней" заменить словами "20 рабочих дней";
в абзаце тринадцатом слова "180 календарных дней" заменить словами "120 рабочих дней";
в абзаце пятнадцатом слова "90 календарных дней" заменить словами "60 рабочих дней";
д) абзац второй подпункта 2.3.1 изложить в следующей редакции:
"Заявитель представляет в уполномоченный орган (экспертную организацию) референтного государства заявление о внесении изменений на бумажном носителе или в виде электронного документа, подписанного электронной подписью, в соответствии с приложением № 2 к Правилам регистрации лекарственных средств, документы (или электронные документы), подтверждающие оплату сбора (пошлины) за внесение изменений в случае и порядке, установленных законодательством государства-члена, досье на изменение, содержащее элементы, указанные в дополнении IV приложения № 19 к Правилам регистрации лекарственных средств, в виде электронных документов.";
е) в подпункте 2.3.2:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"Заявитель представляет в уполномоченный орган (экспертную организацию) референтного государства заявление о внесении изменений на бумажном носителе или в виде электронного документа, подписанного электронной подписью, в соответствии с приложением № 2 к Правилам регистрации лекарственных средств, документы (или электронные документы), подтверждающие оплату сбора (пошлины) за внесение изменений в случае и порядке, установленных законодательством государства-члена; досье на изменение, содержащее элементы, указанные в подпункте 2.3.1 настоящего Приложения, в виде электронных документов.";
в абзаце шестом слова "60 календарных дней" заменить словами "40 рабочих дней";
в абзаце седьмом слова "90 календарных дней" заменить словами "60 рабочих дней";
в абзаце восьмом слова "90 календарных дней" заменить словами "90 рабочих дней";
ж) в подпункте 2.3.3:
в абзаце третьем слова "20 календарного дня" заменить словами "20 рабочего дня";
в абзаце четвертом слова 90 календарных дней" заменить словами "90 рабочих дней";
в предложениях первом и втором абзаца седьмого, абзаце тринадцатом слова "30 календарных дней" заменить словами "20 рабочих дней";
з) в абзацах третьем, седьмом и десятом пункта 3.3 слова "30 календарных дней" заменить словами "20 рабочих дней";
и) в подпункте 2.3.4:
абзац второй изложить в следующей редакции:

"күнтізбелік 30 күн" деген сөздер "20 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
он үшінші абзацтағы "күнтізбелік 180 күн" деген сөздер "120 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
он бесінші абзацтағы "күнтізбелік 90 күнге" деген сөздер "60 жұмыс күніне" деген сөздермен ауыстырылсын;
д) 2.3.1-тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтініш беруші референттік мемлекеттің уәкілетті органына (сараптама ұйымына) Дәрілік заттарды тіркеу қағидаларына № 2 қосымшаға сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған қағаз жеткізгіште немесе электрондық құжат түрінде өзгерістер енгізуге өтінішті, сондай-ақ мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленген жағдайларда және тәртіппен өзгерістер енгізгені үшін алым (баж) төленгенін растайтын құжаттарды (немесе электрондық құжаттарды), электрондық құжаттар түрінде Дәрілік заттарды тіркеу қағидаларына № 19 қосымшаның IV толықтыруында көрсетілген элементтерді қамтитын өзгертуге арналған дерекнаманы бір мезгілде ұсынады.";
е) 2.3.2-тармақшада:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтініш беруші референттік мемлекеттің уәкілетті органына (сараптама ұйымына) Дәрілік заттарды тіркеу қағидаларына № 2 қосымшаға сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған қағаз жеткізгіште немесе электрондық құжат түрінде өзгерістер енгізуге өтінішті, сондай-ақ мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленген жағдайларда және тәртіппен өзгерістер енгізгені үшін алым (баж) төленгенін растайтын құжаттарды (немесе электрондық құжаттарды), электрондық құжаттар түрінде осы Қосымшаның 2.3.1-тармақшасында көрсетілген элементтерді қамтитын өзгертуге арналған дерекнаманы ұсынады.";
алтыншы абзацтағы "күнтізбелік 60 күн" деген сөздер "40 жұмыс күні" деген сөздермен ауысырылсын;
жетінші абзацтағы "күнтізбелік 90 күнге" деген сөздер "60 жұмыс күніне" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші абзацтағы "күнтізбелік 90 күннен" деген сөздер "60 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
ж) 2.3.3-тармақшада:
үшінші абзацтағы "күнтізбелік 20 күннен" деген сөздер "20 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацтағы "күнтізбелік 90 күннен" деген сөздер "90 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші абзацтың бірінші және екінші сөйлемдеріндегі, он үшінші абзацтағы "күнтізбелік 30 күн" деген сөздер "20 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
з) 3.3-тармақтың үшінші, жетінші және оныншы абзацтарындағы "күнтізбелік 30 күн" деген сөздер "20 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
и) 2.3.4-тармақшада:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"Заявитель представляет в уполномоченный орган (экспертную организацию) референтного государства заявление на внесение изменений на бумажном носителе или в виде электронного документа, подписанного электронной подписью, в соответствии с приложением № 2 к Правилам регистрации лекарственных средств, документы (или электронные документы), подтверждающие оплату сбора (пошлины) за внесение изменений в размере и порядке, установленных в соответствии с законодательством государств-членов, досье на изменение (уведомление), содержащее элементы, перечисленные в подпункте 2.3.1 настоящего Приложения, в виде электронных документов.";
в абзаце пятом слова "90 календарных дней" заменить словами "90 рабочих дней";
в абзаце седьмом слова "60 календарных дней" заменить словами "40 рабочих дней";
в абзаце восьмом слова "90 календарных дней" заменить словами "60 рабочих дней";
в абзаце десятом слова "90 календарных дней" заменить словами "90 рабочих дней";
к) в подпункте 2.3.5:
в абзаце четвертом слова "60 календарных дней" заменить словами "40 рабочих дней";
в абзаце шестом "30 календарных дней" заменить словами "20 рабочих дней";
л) в подпункте 3.2:
в абзаце пятом слова "60 календарных дней" заменить словами "40 рабочих дней", слова "90 календарных дней" заменить словами "60 рабочих дней";
в абзаце седьмом слова "90 календарных дней" заменить словами "90 рабочих дней";
в абзаце восьмом слова "30 или 60 календарных дней" заменить словами "20 или 40 рабочих дней";
м) по тексту подпункта 3.3 слова "30 календарных дней" заменить словами "20 рабочих дней".
101. В приложении № 24 к указанным Правилам:
а) в пункте 1.3.1 раздела III слова "лекарственных препаратов и общей характеристики лекарственных препаратов" заменить словами "лекарственного препарата и общей характеристики лекарственного препарата";
б) в подразделе 1.4.1:
в абзаце втором слова "40 календарных дней" заменить словами "30 рабочих дней";
в абзацах третьем и четвертом слова "25 календарных дней" заменить словами "19 рабочих дней";
в) в подразделе 1.4.2:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Заявитель одновременно представляет уполномоченным органам (экспертным организациям) государств признания заявление о внесении изменений в состав регистрационного досье вакцин для профилактики гриппа на бумажном носителе или в виде электронного документа, подписанного электронной подписью, согласно приложению № 2 к Правилам; документы (или электронные документы), подтверждающие оплату сбора (пошлины) за внесение изменений в регистрационное досье вакцин для профилактики гриппа в случаях и порядке, установленных в соответствии с законодательством государств признания.";

"Өтініш беруші референттік мемлекеттің уәкілетті органына (сараптама ұйымына) Дәрілік заттарды тіркеу қағидаларына № 2 қосымшаға сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған қағаз жеткізгіште немесе электрондық құжат түрінде өзгерістер енгізуге өтінішті, сондай-ақ мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленген жағдайларда және тәртіппен өзгерістер енгізгені үшін алым (баж) төленгенін растайтын құжаттарды (немесе электрондық құжаттарды), электрондық құжаттар түрінде осы Қосымшаның 2.3.1-тармақшасында көрсетілген элементтерді қамтитын өзгертуге арналған дерекнаманы ұсынады.";
бесінші абзацтағы "күнтізбелік 90 күннен" деген сөздер "90 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші абзацтағы "күнтізбелік 60 күннен" деген сөздер "40 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші абзацтағы "күнтізбелік 90 күнге" деген сөздер "60 жұмыс күніне" деген сөздермен ауыстырылсын;
оныншы абзацтағы "күнтізбелік 90 күннен" деген сөздер "90 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
к) 2.3.5-тармақшада:
төртінші абзацтағы "күнтізбелік 60 күн" деген сөздер "40 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы абзацтағы "күнтізбелік 30 күн" деген сөздер
"20 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
л) 3.2-тармақшада:
бесінші абзацтағы "күнтізбелік 60 күн" деген сөздер "күнтізбелік
40 күн" деген сөздермен ауыстырылсын, "күнтізбелік 90 күнге" деген сөздер "60 жұмыс күніне" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші абзацтағы "күнтізбелік 90 күнге" деген сөздер "90 жұмыс күніне" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші абзацтағы "күнтізбелік 30 немесе 60 күнді" деген сөздер "20 немесе 40 жұмыс күнін" деген сөздермен ауыстырылсын;
м) 3.3-тармақшаның мәтіні бойынша "күнтізбелік 30 күн" деген сөздер "20 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын.
101. Көрсетілген Қағидаларға № 24 қосымшада:
а) III бөлімнің 1.3.1-тармағындағы "Дәрілік препараттарды медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулық пен медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттардың жалпы сипаттамасына" деген сөздер "Дәрілік препаратты медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулық пен медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттың жалпы сипаттамасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
б) 1.4.1-кіші бөлімде:
екінші абзацтағы "күнтізбелік 40 күн" деген сөздер "30 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші және төртінші абзацтардағы "күнтізбелік 25 күн" деген сөздер "19 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
в) 1.4.2-кіші бөлімінде:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтініш беруші қағаз жеткізгіште немесе Қағидаларға № 2 қосымшаға сәйкес электрондық қол қойылған электрондық құжат түрінде тану мемлекеттерінің уәкілетті органдарына (сараптама ұйымдарына) тұмаудың алдын алуға арналған вакциналардың тіркеу деректерінің құрамына өзгерістер енгізу туралы өтінішті, растайтын құжаттарды (немесе электрондық құжаттар); тану мемлекеттерінің заңнамасына сәйкес белгіленген жағдайларда және тәртіппен тұмаудың алдын алуға арналған вакциналардың тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізгені үшін алым (баж) төленгенін растайтын құжаттарды (немесе электрондық құжаттар) бір мезгілде ұсынады.";

в абзаце четвертом слова "40 календарных дней" заменить словами "27 рабочих дней";
в абзаце пятом слова "25 календарных дней" заменить словами "17 рабочих дней";
в абзацах четырнадцатом и пятнадцатом слова "10 календарных дней" заменить словами "7 рабочих дней";
102. Дополнить приложениями № 25 – 27 следующего содержания:
"ПРИЛОЖЕНИЕ № 25
к Правилам регистрации и
экспертизы лекарственных средств
для медицинского применения
Процедуры, критерии и требования к регистрации лекарственных препаратов в соответствии с подразделом VII.II раздела VII Правил регистрации и экспертизы лекарственных средств для медицинского применения
1. Общие положения
В разделе 11 части II приложения № 1 к Правилам регистрации и экспертизы лекарственных средств для медицинского применения, утвержденным Решением Совета Евразийской экономической комиссии то 3 ноября 2016 г. № 78 (далее – Правила) указано, что регистрационное удостоверение лекарственного препарата может выдаваться при условии выполнения определенных особых обязательств, в случае если заявитель может подтвердить (обосновать), что невозможно предоставить полные данные об эффективности и безопасности лекарственного препарата при обычных условиях его применения по одной из следующих причин:
показания к применению, по которым предлагается применять лекарственный препарат, встречаются настолько редко, что заявитель обоснованно не может ожидать получения всестороннего подтверждения доказательств эффективности и безопасности лекарственного препарата;
при текущем состоянии научных знаний не может быть представлена исчерпывающая информация об эффективности или безопасности лекарственного препарата;
получение информации об эффективности или безопасности лекарственного препарата будет противоречить общепринятым принципам медицинской этики.
Указанные обязательства могут включать следующие требования:
заявитель должен завершить в срок, установленный уполномоченным органом (экспертной организацией) референтного государства – члена Евразийского экономического союза (далее – государства-члены, Союз), определенную программу исследований по безопасности или эффективности лекарственного препарата, результаты которой позволяют провести повторную оценку соотношения "польза – риск";
рассматриваемый лекарственный препарат может отпускаться только по рецепту и применяться в определенных случаях, только под строгим медицинским наблюдением (возможно в стационаре), а в случае радиофармацевтических препаратов – под наблюдением имеющего соответствующее разрешение лица;
инструкция по медицинскому применению, общая характеристика лекарственного препарата, регистрационное удостоверение и любая медицинская информация должны содержать обращение, которое привлекает внимание медицинского работника к тому факту, что имеющиеся данные о рассматриваемом лекарственном препарате являются недостаточными в части подтверждения определенных аспектов эффективности или безопасности лекарственного препарата.

төртінші абзацтағы "күнтізбелік 40 күн" деген сөздер "27 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші абзацтағы "күнтізбелік 25 күн" деген сөздер "17 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
он төртінші және он бесінші абзацтардағы "күнтізбелік 10 күн" деген сөздер "7 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
102. Мынадай мазмұндағы № 25 – 27 қосымшалармен толықтырылсын
"Медициналық қолдануға
арналған дәрілік заттарды тіркеу
және сараптау қағидаларына
№ 25 ҚОСЫМША
Медициналық қолдануға арналған дәрілік заттарды тіркеу және сараптау қағидаларының VII бөлімінің VII.ІІ кіші бөліміне сәйкес дәрілік препартаттарды тіркеу рәсімдері, өлшемшарттары мен оларға қойылатын талаптар
1. Жалпы ережелер
Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2016 жылғы 3 қарашадағы № 78 шешімімен бекітілген Медициналық қолдануға арналған дәрілік заттарды тіркеу және сараптау қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) № 1 қосымшаның II бөлімінің 11-бөлімінде дәрілік препаратты тіркеу куәлігі мынадай себептердің бірі бойынша дәрілік препаратты қолданудың әдеттегі жағдайларында оның тиімділігі мен қауіпсіздігі туралы толық деректерді ұсыну мүмкін еместігін растай (негіздей) алған жағдайда белгілі бір ерекше міндеттемелерді орындаған кезде берілуі мүмкін екендігі көрсетілген:
дәрілік препаратты қолдану ұсынылатын қолдану көрсетілімдері сирек кездесетіні соншалық, өтініш беруші дәрілік препараттың тиімділігі мен қауіпсіздігі дәлелдемелерінің жан-жақты расталуын негізді түрде күте алмайды;
ғылыми білімнің ағымдағы жай-күйі кезінде дәрілік препараттың тиімділігі немесе қауіпсіздігі туралы толық ақпарат берілмейді;
дәрілік препараттың тиімділігі немесе қауіпсіздігі туралы ақпарат алу медициналық этиканың жалпы қабылданған қағидаттарына қайшы келеді.
Көрсетілген міндеттемелер мынадай талаптарды қамтуы мүмкін:
өтініш беруші Еуразиялық экономикалық одаққа мүше референттік мемлекеттің (бұдан әрі – Одақ, мүше мемлекеттер) уәкілетті органы (сараптама ұйымы) белгілеген мерзімде нәтижелері "пайда – тәуекел" арақатынасына қайта бағалау жүргізуге мүмкіндік беретін дәрілік препараттың қауіпсіздігі немесе тиімділігі жөніндегі зерттеулердің белгілі бір бағдарламасын аяқтауға тиіс;
қаралып отырған дәрілік препарат рецепт бойынша ғана босатылып, белгілі бір жағдайларда, тек қатаң медициналық бақылауда ғана (мүмкін стационарда), ал радиофармацевтикалық препараттар жағдайында – тиісті рұқсаты бар адамның бақылауымен қолданылуы мүмкін;
медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулық, дәрілік препараттың жалпы сипаттамасы, тіркеу куәлігі және кез келген медициналық ақпарат қаралып отырған дәрілік препарат туралы қолда бар деректердің дәрілік препарат тиімділігінің немесе қауіпсіздігінің белгілі бір аспектілерін растау бөлігінде жеткіліксіз болып табылатындығына медицина қызметкерінің назарын аударатын өтінішті қамтуға тиіс.

При регистрации лекарственного препарата в соответствии с процедурой регистрации лекарственного препарата в исключительных случаях наравне с отчетами о проведенных клинических исследованиях, указанных в пункте 36 Правил, отчеты о всех проведенных клинических исследованиях, включенные в состав модуля 5 регистрационного досье, вне зависимости от страны их проведения рассматриваются в процессе экспертизы. При необходимости уполномоченным органом (экспертной организацией) референтного государства может быть инициировано проведение инспекции клинического исследования на соответствие требованиям Правил надлежащей клинической практики Евразийского экономического союза, утвержденных Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 3 ноября 2016 г. № 79.
Настоящее приложение описывает процедуру и научную оценку оснований и условий для осуществления регистрации лекарственных препаратов в исключительных случаях и содержит соответствующие указания.
Описанная процедура применяется к заявлениям на регистрацию лекарственных препаратов для медицинского применения, входящих в сферу применения Правил.
2. Специальные процедуры (обязательства)
В соответствии с пунктом 1201 Правил, регистрация лекарственного препарата в исключительных случаях осуществляется при выполнении заявителем определенных условий. Указанный пункт, в частности, касается безопасности лекарственного препарата, уведомление уполномоченных органов (экспертных организаций) государств-членов о любом инциденте в связи с его применением и принимаемые меры. Настоящее приложение непосредственно связано с Правилами надлежащей практики фармаконадзора Евразийского экономического союза, утвержденными Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 3 ноября 2016 г. № 87, которые устанавливают разные виды фармаконадзорной деятельности и мер, превентивно направленных на выявление, установление характеристик рисков и предотвращение или минимизацию рисков, связанных с лекарственными препаратами.
В соответствии с разделом 11 части II приложения № 1 к Правилам особые обязательства могут включать в себя:
программу исследований лекарственного препарата;
условия назначения или введения лекарственного препарата;
обязанности по уведомлению уполномоченных органов;
обязанности по изменению информации о лекарственном препарате.
3. Предоставляемая документация
Если заявитель считает, что должны применяться основания регистрации лекарственного препарата в исключительных случаях, он обязан указать такую информацию в заявлении о регистрации лекарственного препарата согласно приложению № 2 к Правилам и представить свое обоснование в разделе 1.8.2 модуля 1 регистрационного досье, содержащее следующую информацию:
а) указание, что заявитель сможет доказать, что он не способен предоставить исчерпывающие доклинические или клинические данные о безопасности и эффективности лекарственного препарата в обычных условиях применения;
б) перечень доклинических или клинических данных об эффективности и безопасности лекарственного препарата;
в) аргументацию оснований одобрения регистрации лекарственного препарата в исключительных случаях;
г) предложения касательно подробных сведений о выполняемых особых обязательствах (процедуры обеспечения безопасности, программу исследования, условия назначения или применения, информацию о лекарственном препарате).

Дәрілік препаратты тіркеу рәсіміне сәйкес дәрілік препаратты тіркеу кезінде ерекше жағдайларда Қағидалардың 36-тармағында көрсетілген жүргізілген клиникалық зерттеулер туралы есептермен қатар, тіркеу дерекнамасының 5-модулінің құрамына енгізілген барлық жүргізілген клиникалық зерттеулер туралы есептер оларды жүргізу еліне қарамастан сараптама процесінде қаралады. Қажет болған кезде референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2016 жылғы 3 қарашадағы № 79 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың тиісті клиникалық практикасы қағидаларының талаптарына сәйкестігіне клиникалық зерттеу инспекциясын жүргізуге бастамашылық жасауы мүмкін.
Осы қосымша ерекше жағдайларда дәрілік препараттарды тіркеуді жүзеге асыру үшін негіздер мен жағдайларды ғылыми бағалауды және рәсімін сипаттайды және тиісті нұсқауларды қамтиды.
Сипатталған рәсім Қағидалардың қолдану саласына енетін медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттарды тіркеуге арналған өтініштерге қолданылады.
2. Арнайы рәсімдер (міндеттемелер)
Қағидалардың 1201-тармағына сәйкес дәрілік препаратты тіркеу ерекше жағдайларда өтінім беруші белгілі бір шарттарды орындаған кезде жүзеге асырылады. Көрсетілген тармақ, атап айтқанда, дәрілік препараттың қауіпсіздігіне, мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын (сараптама ұйымдарын) оның қолданылуына байланысты кез келген оқыс оқиға туралы хабардар етуге және қолданылатын шараларға қатысты. Осы қосымша Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2016 жылғы 3 қарашадағы № 87 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың фармакологиялық қадағалауының тиісті практикасының қағидаларына тікелей байланысты, олар фармакологиялық қадағалау қызметінің әртүрлі түрлерін және тәуекелдердің сипаттамаларын анықтауға, белгілеуге және дәрі-дәрмектермен байланысты қауіптердің алдын алуға немесе азайтуға бағытталған алдын алу шараларын белгілейді.
Қағидаларға № 1 қосымшаның II бөлігінің 11-бөліміне сәйкес ерекше міндеттемелер мыналарды қамтуы мүмкін:
дәрілік препаратты зерттеу бағдарламасы;
дәрілік препаратты тағайындау немесе енгізу шарттары;
уәкілетті органдарды хабардар ету жөніндегі міндеттер;
дәрілік препарат туралы ақпаратты өзгерту жөніндегі міндеттер.
3. Ұсынылатын құжаттама
Егер өтініш беруші дәрілік препаратты тіркеу негіздері ерекше жағдайларда қолданылуы тиіс деп есептесе, ол осындай ақпаратты Қағидаларға № 2 қосымшаға сәйкес дәрілік препаратты тіркеу туралы өтініште көрсетуге және өзінің негіздемесін мынадай ақпаратты қамтитын тіркеу дерекнамасы 1-модулінің 1.8.2-бөлімінде ұсынуға міндетті:
а) өтініш беруші дәрілік препараттың қауіпсіздігі мен тиімділігі туралы клиникаға дейінгі немесе клиникалық деректерді әдеттегі қолдану жағдайларында толық бере алмайтынын дәлелдей алатынын көрсету;
б) дәрілік препараттың тиімділігі мен қауіпсіздігі туралы клиникаға дейінгі немесе клиникалық деректердің тізбесі;
в) ерекше жағдайларда дәрілік препаратты тіркеуді мақұлдау негіздемелерін дәлелдеу;
г) орындалатын ерекше міндеттемелер туралы егжей-тегжейлі мәліметтерге қатысты ұсыныстар (қауіпсіздікті қамтамасыз ету рәсімдері, зерттеу бағдарламасы, тағайындау немесе қолдану шарттары, дәрілік препарат туралы ақпарат).

4. Аргументация оснований одобрения регистрации лекарственного препарата в исключительных случаях
Аргументация оснований одобрения регистрации лекарственного препарата в исключительных случаях должна опираться на объективные, проверяемые причины.
В случае невозможности предоставления заявителем исчерпывающих доклинических или клинических данных о безопасности или эффективности лекарственного препарата соответствующий раздел обзора в составе регистрационного досье должен описывать основание (основания) (в соответствии с разделом 11 приложения № 1 к Правилам) того, почему заявитель не способен предоставить такие данные (может применяться несколько оснований). В модуле 1 регистрационного досье лекарственного препарата заявитель обязан предоставить подробную аргументацию, чтобы доказать существование таких оснований, вместе с критической оценкой такой аргументации.
Неспособность заявителя предоставить исчерпывающие данные
о безопасности и эффективности лекарственного препарата
вследствие редкости показания к его применению
Аргументация должна учитывать приемлемые эпидемиологические доказательства количественной характеристики низкой частоты распространенности (болезненности, морбидности) данного заболевания (состояния) во всем мире, а также количественную оценку размера популяции, которая может быть доступна для исследований безопасности и эффективности лекарственного препарата. Необходимо описать предыдущие исследования, проведенные на аналогичных популяциях.
Необходимо отметить, имеет ли лекарственный препарат статус орфанного в государствах – членах Евразийского экономического союза (далее – государство-член, Союз). Вместе с тем такого статуса недостаточно для аргументации неспособности заявителя предоставить исчерпывающие данные о безопасности и эффективности этого препарата.
Необходимо оценить и обсудить возможность выполнения требуемых исследований безопасности и эффективности лекарственного препарата, в том числе проведение совместных многоцентровых исследований.
Оценка возможности выполнения указанных исследований должна включать подробное описание вопросов, касающихся дизайна и статистических аспектов исследований, включая вероятности ошибок, гипотезы, предположения о наборе субъектов исследования и последующем наблюдении, расчете размера выборки и методологии.
Необходимо оценить и проанализировать возможность выполнения других исследований, которые позволят получить более полные данные (пусть и не исчерпывающие) безопасности или эффективности лекарственного препарата. Необходимо проанализировать любые подходящие дизайны исследований, включая поисковые дизайны и другие дизайны, с учетом доступных подходов, в том числе касающихся исследований безопасности и эффективности лекарственного препарата на малых популяциях.
Неспособность заявителя предоставить исчерпывающие данные
о безопасности и эффективности лекарственного препарата
в силу текущего состояния научных знаний
Исходя из текущего состояния научных знаний заявитель должен указать, какая научная информация потребуется для проведения подобных исследований, обосновать причины отсутствия такой информации и невозможность ее получения (например, отсутствие определенных диагностических инструментов для формирования популяций пациентов специально для исследования).
Необходимо оценить и проанализировать возможность проведения других исследований, которые позволили бы получить больше сведений о безопасности и эффективности лекарственного препарата (пусть и не исчерпывающих).
Неспособность заявителя собрать исчерпывающие данные
о безопасности и эффективности лекарственного препарата,
в связи с риском нарушения принципов медицинской этики
Аргументация должна содержать указание на соответствующие принципы медицинской этики, которые могут быть нарушены при проведении исследований безопасности и эффективности лекарственного препарата с указанием ссылок на соответствующие руководства по медицинской этике. Заявитель обязан далее обосновать применимость подобных принципов к данному случаю.
Необходимо предоставить решения и заключения комитетов по этике, осуществляющих деятельность на территории государства-члена, или соответствующих органов здравоохранения в отношении неэтичности сбора исчерпывающих данных о безопасности и эффективности (при наличии).
Необходимо оценить и проанализировать возможность проведения других исследований, которые позволили бы получить более полные данные о безопасности и эффективности лекарственного препарата (даже в случае если они не являются исчерпывающими).
Основания, построенные на медицинской этике, будут, как правило, применяться только к клиническим исследованиям или исследованиям с использованием человеческих биоматериалов.

4. Ерекше жағдайларда дәрілік препаратты тіркеуді мақұлдау негіздемелерін дәлелдеу
Дәрілік препаратты тіркеуді мақұлдау негіздерінің дәлелдемесі ерекше жағдайларда объективті, тексерілетін себептерге сүйенуі тиіс.
Өтініш беруші дәрілік препараттың қауіпсіздігі немесе тиімділігі туралы толық клиникаға дейінгі немесе клиникалық деректерді ұсыну мүмкін болмаған жағдайда, тіркеу дерекнамасының құрамындағы шолудың тиісті бөлімі өтініш берушінің неге мұндай деректерді ұсына алмауының негізін (негіздерін) (Қағидаларға № 1 қосымшаның 11-бөліміне сәйкес) сипаттауы тиіс (бірнеше негіздемелер қолданылуы мүмкін). Дәрілік препараттың тіркеу дерекнамасының 1-модулінде өтініш беруші осындай негіздемелердің бар екендігін дәлелдеу үшін осындай дәлелдеуді сыни бағалаумен бірге егжей-тегжейлі дәлелдеуді ұсынуға міндетті.
Өтініш берушінің оны қолдану көрсеткішінің сирек болуы салдарынан дәрілік препараттың қауіпсіздігі мен тиімділігі туралы толық деректерді бере алу қабілетсіздігі
Дәлелдеу бүкіл әлемде осы аурудың (жай-күйдің) таралуының төмен жиілігі (аурушаңдығы, морбидтілігі) сандық сипаттамасының қолайлы эпидемиологиялық дәлелдемелерін, сондай-ақ дәрілік препараттың қауіпсіздігі мен тиімділігін зерттеу үшін қолжетімді болуы мүмкін популяция мөлшерінің сандық бағалануын ескеруі тиіс. Осыған ұқсас популяцияларда жүргізілген алдыңғы зерттеулерді сипаттау қажет.
Дәрілік препараттың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде (бұдан әрі – Одақ, мүше мемлекеттер) орфан мәртебесінің бар-жоғын атап өту қажет. Сонымен бірге бұл мәртебе өтініш берушінің осы препараттың қауіпсіздігі мен тиімділігі туралы толық ақпарат бере алмайтындығын дәлелдеу үшін жеткіліксіз.
Дәрілік препараттың қауіпсіздігі мен тиімділігіне талап етілетін зерттеулерді орындау, оның ішінде бірлескен көп орталықты зерттеулер жүргізу мүмкіндігін бағалау және талқылау қажет.
Көрсетілген зерттеулерді орындау мүмкіндігін бағалау қателіктердің ықтималдығын, гипотезаларды, зерттеу субъектілерін іріктеу және кейінгі бақылау, іріктеме мөлшері мен әдіснамасын есептеу туралы болжамдарды қоса алғанда, зерттеулердің дизайны мен статистикалық аспектілеріне қатысты мәселелердің егжей-тегжейлі сипаттамасын қамтуы тиіс.
Дәрілік препараттың қауіпсіздігі мен тиімділігінің неғұрлым толық деректерін (толық емес болса да) алуға мүмкіндік беретін басқа да зерттеулерді орындау мүмкіндігін бағалау және талдау қажет. Қолжетімді тәсілдерді ескере отырып, оның ішінде шағын популяциялардағы дәрілік препараттың қауіпсіздігі мен тиімділігін зерттеуге қатысты іздестіру дизайндары мен басқа да дизайндарды қоса алғанда, кез келген қолайлы зерттеу дизайндарын талдау қажет.
Өтініш берушінің ғылыми білімнің ағымдағы жағдайына байланысты дәрілік препараттың қауіпсіздігі мен тиімділігі туралы толық деректерді беруге қабілетсіздігі
Ғылыми білімнің ағымдағы жай-күйіне сүйене отырып, өтініш беруші осындай зерттеулерді жүргізу үшін қандай ғылыми ақпарат талап етілетінін көрсетуі, мұндай ақпараттың болмау себептерін және оны алудың мүмкін еместігін (мысалы, зерттеу үшін арнайы пациенттердің популяциясын қалыптастыру үшін белгілі бір диагностикалық құралдардың болмауы) негіздеуі тиіс.
Дәрілік препараттың қауіпсіздігі мен тиімділігі туралы көбірек мәліметтер алуға мүмкіндік беретін (толық болмаса да) басқа зерттеулер жүргізу мүмкіндігін бағалау және талдау қажет.
Өтініш берушінің медициналық этика қағидаттарын бұзу тәуекеліне байланысты дәрілік препараттың қауіпсіздігі мен тиімділігі туралы толық деректерді жинауға қабілетсіздігі
Дәлелде медициналық этика жөніндегі тиісті нұсқаулықтарға сілтемелер көрсетіле отырып, дәрілік препараттың қауіпсіздігі мен тиімділігіне зерттеулер жүргізу кезінде бұзылуы мүмкін медициналық этиканың тиісті қағидаттары көрсетілуге тиіс. Өтініш беруші осы жағдайға ұқсас принциптердің қолданылуын одан әрі негіздеуге міндетті.
Мүше мемлекеттің аумағында қызметін жүзеге асыратын әдеп жөніндегі комитеттердің немесе тиісті денсаулық сақтау органдарының қауіпсіздігі мен тиімділігі туралы түпкілікті деректерді (болған кезде) жинаудың әдепсіздігіне қатысты шешімдері мен қорытындыларын ұсыну қажет.
Дәрілік препараттың қауіпсіздігі мен тиімділігі туралы неғұрлым толық деректер алуға мүмкіндік беретін (тіпті олар толық болмаған жағдайда да) басқа зерттеулер жүргізу мүмкіндігін бағалау және талдау қажет.
Медициналық этикаға құрылған негіздер, әдетте, тек клиникалық зерттеулерге немесе адам биоматериалдарын қолдана отырып жүргізілетін зерттеулерге қолданылады.

5. Детализированная характеристика подлежащих выполнению особых процедур (обязательств)
Особые процедуры (обязательства) по безопасности
Предложения по обеспечению безопасности лекарственного препарата, представляются в форме плана управления рисками в соответствии с Правилами надлежащей практики фармаконадзора Евразийского экономического союза.
План фармаконадзора должен содержать полные сведения о фармаконадзорной деятельности, которая будет осуществляться для обеспечения информирования держателя регистрационного удостоверения лекарственного препарата о любом инциденте, касающемся применения лекарственного препарата, и предлагаемые методы, с помощью которых будут уведомляться уполномоченные органы. План фармаконадзора должен также включать сведения о любых исследованиях, которые будут проведены для выявления и установления характеристик рисков, связанных с применением данного лекарственного препарата.
Поскольку сведения о безопасности лекарственного препарата будут ограничены, заявитель обязан предоставить подробную оценку необходимости действий по минимизации рисков, и, если оправданно, план минимизации рисков.
Особые процедуры (обязательства) по программе исследований
лекарственного препарата
Программа исследований лекарственного препарата должна содержать подробный перечень всех активных, запланированных или предлагаемых исследований, которые могут формировать основу для будущих переоценок соотношения "польза – риск", вместе с ожидаемым сроком завершения таких исследований. Для каждого исследования необходимо предоставить следующую информацию (при наличии):
характеристику исследования (включая дизайн, конечные точки и целевое показание);
ожидаемые даты для подачи протокола, начала исследования, привлечения субъектов исследований, завершения исследований, анализа, подачи отчетов о состоянии исследования, подачи промежуточных и заключительных отчетов об исследованиях.
Особые процедуры (обязательства) по назначению пациентам
лекарственного препарата или условиям его применения
Особые процедуры по назначению пациентам лекарственного препарата или условиям его применения должны включать в себя подробное указание по условиям применения, такие как возможность отпуска рассматриваемого лекарственного препарата только по медицинскому назначению и возможность в определенных случаях его введения только под строгим медицинским наблюдением (например, в стационаре), или ограничение по специализации назначающего лица и (в случае радиофармацевтического препарата) наличию у него специального разрешения.
Особые процедуры (обязательства) по указанию сведений
в информации о лекарственном препарате
В модуле 1 регистрационного досье лекарственного препарата должно быть пояснение о том, как информация, включенная в общую характеристику лекарственного препарата, инструкцию по медицинскому применению лекарственного препарата (листок-вкладыш), и любая другая медицинская информация будут обеспечивать привлечение внимания медицинских работников и пациентов к тому факту, что данные о лекарственном препарате в определенных аспектах (безопасности и (или) эффективности) являются в настоящее время неполными.

5. Орындалуы тиіс ерекше рәсімдердің (міндеттемелердің) егжей-тегжейлі сипаттамасы
Қауіпсіздік бойынша ерекше рәсімдер (міндеттемелер)
Дәрілік препараттың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі ұсыныстар Еуразиялық экономикалық одақтың фармакологиялық қадағалауының тиісті практикасының қағидаларына сәйкес тәуекелдерді басқару жоспары нысанында ұсынылады.
Фармакологиялық қадағалау жоспарында дәрілік препараттың тіркеу куәлігін ұстаушыны дәрілік препаратты қолдануға қатысты кез келген оқыс оқиға туралы хабардар етуді қамтамасыз ету үшін жүзеге асырылатын фармакологиялық қадағалау қызметі туралы толық мәліметтер және олардың көмегімен уәкілетті органдарға хабарланатын ұсынылатын әдістер қамтылуы тиіс. Фармакологиялық қадағалау жоспары сондай-ақ осы дәрілік препаратты қолданумен байланысты тәуекелдердің сипаттамаларын анықтау және белгілеу үшін жүргізілетін кез келген зерттеулер туралы мәліметтерді қамтуы тиіс.
Дәрілік препараттың қауіпсіздігі туралы мәліметтер шектеулі болғандықтан, өтініш беруші қауіптерді азайту жөніндегі іс-қимылдар қажеттілігінің егжей-тегжейлі бағасын және егер орынды болса, қауіптерді азайту жоспарын ұсынуға міндетті.
Дәрілік препаратты зерттеу бағдарламасы бойынша ерекше рәсімдер (міндеттемелер)
Дәрілік препаратты зерттеу бағдарламасы осындай зерттеулерді аяқтаудың күтілетін мерзімімен бірге "пайда – тәуекел" арақатынасын болашақта қайта бағалау үшін негіз қалыптастыруы мүмкін барлық белсенді, жоспарланған немесе ұсынылатын зерттеулердің егжей-тегжейлі тізбесін қамтуы тиіс. Әрбір зерттеу үшін келесі ақпаратты (бар болса) ұсыну қажет:
зерттеу сипаттамасы (дизайнын, соңғы нүктелерін және мақсатты көрсетілімін қоса алғанда);
зерттеу хаттамасын беру, зерттеуді бастау, зерттеу субъектілерін тарту, зерттеулерді аяқтау, талдау, зерттеудің жай-күйі туралы есептерді беру, зерттеулер туралы аралық және қорытынды есептерді беру үшін күтілетін күндер.
Дәрілік препаратты пациенттерге тағайындау немесе оны қолдану шарттары бойынша ерекше рәсімдер (міндеттемелер)
Дәрілік препаратты пациенттерге тағайындау немесе оны қолдану шарттары бойынша ерекше рәсімдер қаралатын дәрілік препаратты тек медициналық мақсатта босату мүмкіндігі және белгілі бір жағдайларда оны тек қатаң медициналық қадағалаумен (мысалы, стационарда) енгізу мүмкіндігі немесе тағайындаушы адамның мамандануы және (радиофармацевтикалық препарат болған жағдайда) оның арнайы рұқсатының болуы жөніндег шектеу сияқты қолдану шарттары бойынша толық көрсетілімді қамтуы тиіс.
Дәрілік препарат туралы ақпаратта мәліметтерді көрсету бойынша ерекше рәсімдер (міндеттемелер)
Дәрілік препараттың тіркеу дерекнамасының 1-модулінде дәрілік препараттың жалпы сипаттамасына, дәрілік препаратты медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулыққа (қосымша парақ) енгізілген ақпарат және кез келген басқа медициналық ақпарат дәрілік препарат туралы деректер белгілі бір аспектілерде (қауіпсіздік және (немесе) тиімділік) қазіргі уақытта толық емес болап табылады деген фактіге медицина қызметкерлері мен пациенттердің назарын аударуды қамтамасыз ететіндігі туралы түсіндірме болуы тиіс.

6. Экспертиза уполномоченного органа (экспертной организации) референтного государства
Заключения по одобрению регистрации в исключительных условиях могут быть приняты только по объективным и проверяемым причинам в соответствии с разделом 11 части II приложения № 1 к Правилам.
Если исчерпывающие данные безопасности и эффективности лекарственного препарата отсутствуют, уполномоченный орган (экспертная организация) референтного государства вправе рассмотреть возможность регистрации лекарственного препарата в исключительных случаях, основываясь на критериях, сформулированных в разделе 11 части II приложения № 1 к Правилам, в том числе без инициативы заявителя. Данное решение, включая любые особые обязательства, доводится до заявителя и согласовывается с ним до утверждения экспертного отчета об оценке безопасности, эффективности и качества лекарственного препарата (далее – экспертный отчет об оценке). Принятое решение должно быть указано в соответствующих экспертных отчетах об оценке экспертной организации референтного государства (промежуточных и (или) заключительных и публичных).
Экспертный отчет об оценке экспертной организации референтного государства должен охватывать следующие аспекты, в зависимости от обстоятельств:
исследования, отсутствующие для исчерпывающего подтверждения безопасности и эффективности, а также необходимость рассмотрения уполномоченным органом (экспертной организацией) референтного государства одобрения регистрации лекарственного препарата в исключительных случаях;
наличие достаточных оснований (научная информация, низкая частота распространенности (болезненности, морбидности) для данного заболевания (состояния), этические ограничения, иные факторы) для подтверждения того, что исчерпывающие данные о безопасности и эффективности лекарственного препарата не могут быть представлены, включая декларацию и оценку любых заявлений о существовании таких оснований. Уполномоченный орган (экспертная организация) референтного государства вправе обратиться в Экспертный комитет по лекарственным средствам за консультацией о проблемах, связанных с этическими ограничениями;
причины одобрения или отклонения оснований для применения процедуры регистрации в исключительных случаях, в том числе проверка объективности таких оснований;
заключение о целесообразности регистрации в исключительных случаях и при необходимости обоснование невозможности условной или обычной регистрации;
оценка плана управления рисками и потенциального влияния предлагаемых действий по минимизации рисков на соотношение "польза – риск";
необходимость реализации программы исследований, предлагаемой заявителем. Оценка такой программы должна анализировать вероятность получения дополнительных необходимых данных о безопасности и эффективности лекарственного препарата по результатам подобных исследований, поскольку, исчерпывающие сведения, которые важны для характеристики безопасного и эффективного применения лекарственного препарата ранее не были получены;
уполномоченный орган (экспертная организация) референтного государства вправе также запросить у заявителя результаты дополнительных исследований для дальнейшей характеристики особенностей, являющихся важными для безопасного и эффективного применения лекарственного препарата. Такой запрос в том числе должен содержать указание о необходимости проведения любых дополнительных исследований, помимо предлагаемых в плане фармаконадзора;
уполномоченный орган (экспертная организация) референтного государства при формулировании запроса о дополнительных исследованиях должен оценить физическую возможность выполнения таких исследований и степень объективности получаемых недостающих данных, которые могут быть получены по их результатам.
Поскольку назначение заявителю особых процедур (обязательств) может требовать наличия специальных клинических знаний, уполномоченный орган (экспертная организация) референтного государства может консультироваться с экспертными и рабочими группами, созданными при Экспертном комитете по лекарственным средствам. Перечень таких особых процедур (обязательств), назначенных при регистрации заявителю, должен быть указан в приложении к регистрационному удостоверению вместе с определенными сроками и датами их выполнения и отражаться в едином реестре зарегистрированных лекарственных средств Союза совместно с регистрационным удостоверением;
а) условия или ограничения, касающиеся установления категории отпуска и применения лекарственного препарата;
б) условия или ограничения касающиеся безопасного и эффективного применения лекарственного препарата.
Такие условия устанавливаются в решении уполномоченного органа (экспертной организации) референтного государства и далее отражаются в соответствующих разделах информации о лекарственном препарате (общей характеристике лекарственного препарата и инструкции по медицинскому применению лекарственного препарата (листке-вкладыше));
в) общая характеристика лекарственного препарата, инструкция по медицинскому применению лекарственного препарата (листок-вкладыш) и любая медицинская информация, которые однозначно и в доступной для понимания как медицинских работников так и пациентов форме будут указывать на то, что имеющиеся данные о рассматриваемом лекарственном препарате в указанных определенных разделах общей характеристики лекарственного препарата, инструкции по медицинскому применению лекарственного препарата (листке-вкладыше) являются недостаточными.
Общая характеристика лекарственного препарата и инструкция по медицинскому применению лекарственного препарата (листок-вкладыш) должны содержать информацию о том, что регистрация была осуществлена на условиях выполнения определенных особых обязательств, подлежащих ежегодному пересмотру.

6. Референттік мемлекеттің уәкілетті органының (сараптама ұйымының) сараптамасы
Ерекше жағдайларда тіркеуді мақұлдау бойынша қорытындылар Қағидаларға № 1 қосымшаның II бөлімінің 11-бөліміне сәйкес объективті және тексерілетін себептер бойынша ғана қабылдануы мүмкін.
Егер дәрілік препараттың қауіпсіздігі мен тиімділігінің толық деректері болмаса, референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) Қағидаларға № 1 қосымшаның II бөлімінің 11-бөлімінде тұжырымдалған критерийлерді негізге ала отырып, оның ішінде өтініш берушінің бастамасынсыз, ерекше жағдайларда дәрілік препаратты тіркеу мүмкіндігін қарауға құқылы. Осы шешім кез келген ерекше міндеттемелерді қоса алғанда, өтініш берушіге жеткізіледі және дәрілік препараттың қауіпсіздігін, тиімділігін және сапасын бағалау туралы сараптамалық есеп (бұдан әрі – бағалау туралы сараптамалық есеп) бекітілгенге дейін онымен келісіледі. Қабылданған шешім референттік мемлекеттің сараптама ұйымын бағалау туралы тиісті сараптамалық есептерде (аралық және (немесе) қорытынды және жария) көрсетілуге тиіс.
Референттік мемлекеттің сараптама ұйымын бағалау туралы сараптамалық есеп мән-жайларға қарай мынадай аспектілерді қамтуға тиіс:
қауіпсіздігі мен тиімділігін толық растау үшін жоқ зерттеулер, сондай-ақ референттік мемлекеттің уәкілетті органының (сараптама ұйымының) ерекше жағдайларда дәрілік препаратты тіркеуді мақұлдауын қарау қажеттілігі;
дәрілік препараттың қауіпсіздігі мен тиімділігі туралы толық деректер, осындай негіздердің бар екендігі туралы декларация мен кез келген мәлімдемелерді бағалауды қоса алғанда, ұсынылмайтынын растау үшін жеткілікті негіздердің болуы (ғылыми ақпарат, осы ауру (жай-күй) үшін таралу жиілігінің төмендігі (ауыру, морбидтілік), этикалық шектеулер, өзге де факторлар). Референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) Этикалық шектеулерге байланысты проблемалар туралы консультация алу үшін дәрілік заттар жөніндегі сараптама комитетіне жүгінуге құқылы;
ерекше жағдайларда тіркеу рәсімін қолдану үшін негіздерді мақұлдау немесе қабылдамау себептері, оның ішінде осындай негіздердің объективтілігін тексеру;
ерекше жағдайларда тіркеудің орындылығы туралы қорытынды және қажет болған кезде шартты немесе әдеттегі тіркеудің мүмкін еместігінің негіздемесі;
тәуекелдерді басқару жоспарын және тәуекелдерді азайту бойынша ұсынылатын әрекеттердің "пайда – тәуекел" арақатынасына әлеуетті әсерін бағалау;
өтініш беруші ұсынатын зерттеу бағдарламасын іске асыру қажеттілігі. Мұндай бағдарламаны бағалау осындай зерттеулердің нәтижелері бойынша дәрілік препараттың қауіпсіздігі мен тиімділігі туралы қосымша қажетті деректерді алу ықтималдығын талдауға тиіс, өйткені дәрілік препаратты қауіпсіз және тиімді қолдану сипаттамасы үшін маңызды толық мәліметтер бұрын алынбаған;
референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) дәрілік препаратты қауіпсіз және тиімді қолдану үшін маңызды болып табылатын ерекшеліктерді одан әрі сипаттау үшін өтініш берушіден қосымша зерттеулердің нәтижелерін сұратуға да құқылы. Мұндай сұрау салу, оның ішінде фармакологиялық қадағалау жоспарында ұсынылғандардан басқа, кез келген қосымша зерттеулер жүргізу қажеттігі туралы нұсқауды қамтуға тиіс;
референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) қосымша зерттеулер туралы сұрау салуды тұжырымдау кезінде осындай зерттеулерді орындаудың физикалық мүмкіндігін және олардың нәтижелері бойынша алынуы мүмкін алынатын жетіспейтін деректердің объективтілік дәрежесін бағалауға тиіс.
Өтініш берушіге ерекше рәсімдерді (міндеттемелерді) тағайындау арнайы клиникалық білімнің болуын талап етуі мүмкін болғандықтан, референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) Дәрілік заттар жөніндегі сараптама комитеті жанынан құрылған сараптама және жұмыс топтарымен консультация өткізе алады. Өтініш берушіге тіркеу кезінде тағайындалған осындай ерекше рәсімдердің (міндеттемелердің) тізбесі оларды орындаудың белгілі бір мерзімдері мен күндерімен бірге тіркеу куәлігіне қосымшада көрсетілуге және тіркеу куәлігімен бірге Одақтың тіркелген дәрілік заттарының бірыңғай тізілімінде көрсетілуге тиіс;
а) дәрілік препаратты босату және қолдану санатын белгілеуге қатысты шарттар немесе шектеулер;
б) дәрілік препаратты қауіпсіз және тиімді қолдануға қатысты шарттар немесе шектеулер.
Мұндай жағдайлар референттік мемлекеттің уәкілетті органының (сараптама ұйымының) шешімінде белгіленеді және бұдан әрі дәрілік препарат туралы ақпараттың тиісті бөлімдерінде (дәрілік препараттың жалпы сипаттамасы және дәрілік препаратты медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықта (қосымша парақта) көрсетіледі;
в) дәрілік препараттың жалпы сипаттамасы, дәрілік препаратты медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулық (қосымша парақ) және медицина қызметкерлерінің де, пациенттердің де түсінуі үшін анық және қолжетімді нысанда дәрілік препараттың жалпы сипаттамасының көрсетілген белгілі бір бөлімдерінде қаралатын дәрілік препарат туралы деректердің, дәрілік препараттың жалпы сипаттамасының көрсетілген белгілі бір бөлімдерінде бар екендігін көрсететін кез келген медициналық ақпарат дәрілік препаратты медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтар (қосымша парақ) жеткіліксіз болып табылады.
Дәрілік препараттың жалпы сипаттамасы және дәрілік препаратты медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулық (қосымша парақ) тіркеудің жыл сайынғы қайта қарауға жататын белгілі бір ерекше міндеттемелерді орындау шарттарында жүзеге асырылғаны туралы ақпаратты қамтуы тиіс.

Сведения в инструкции по медицинскому применению лекарственного препарата (листке-вкладыше) должны соответствовать общепринятым стандартам написания понятного пациенту материала и Требованиям к инструкции по медицинскому применению лекарственного препарата и общей характеристике лекарственного препарата для медицинского применения, утвержденным Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 3 ноября 2016 г. № 88.
7. Ежегодная переоценка соотношения "польза – риск"
Особые обязательства, которые были выполнены заявителем, формируют основу для ежегодной переоценки уполномоченным органом (экспертной организацией) референтного государства соотношения "польза – риск" для конкретного лекарственного препарата. Продолжение регистрации должно быть связано с ежегодной переоценкой таких условий.
Процедура перерегистрации лекарственного препарата в исключительных случаях выполняется в соответствии с разделом VIII Правил, а регистрационное удостоверение выдается на срок 5 лет. Последующее регистрационное удостоверение лекарственного препарата может быть бессрочным в случае, если уполномоченный орган (экспертная организация) государства-члена не примет решение, по объективным основаниям, касающимся результатов фармаконадзора, назначить одну дополнительную перерегистрацию через 5лет.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 26
к Правилам регистрации и
экспертизы лекарственных средств
для медицинского применения
Процедуры, критерии и требования к регистрации в соответствии с подразделом VII.III раздела VII Правил регистрации и экспертизы лекарственных средств для медицинского применения
Настоящее приложение устанавливает положения и особенности осуществления регистрации лекарственного препарата при условии выполнения установленных особых обязательств в соответствии с подразделом VII.III раздела VII Правил регистрации и экспертизы лекарственных средств для медицинского применения, утвержденных Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 3 ноября 2016 г. № 78 (далее – Правила).
I. Принципы условной регистрации лекарственного препарата
Прежде чем лекарственный препарат для медицинского применения будет зарегистрирован для вывода на рынок хотя бы одного государства – члена Евразийского экономического союза (далее – государства-члены, Союз), он должен быть изучен в широкомасштабных исследованиях, необходимых для подтверждения его безопасности, эффективности и качества для применения в целевой популяции.
В отношении определенных категорий лекарственных препаратов в целях обеспечения неудовлетворенных медицинских потребностей пациентов и защиты интересов здоровья населения может потребоваться регистрация на основании менее полных, чем обычно данных, но при выполнении установленных особых обязательств (условная регистрация). К таким категориям могут принадлежать лекарственные препараты, предназначенные для лечения, профилактики или медицинской диагностики серьезных (тяжелых) инвалидизирующих или угрожающих жизни заболеваний, либо лекарственные препараты, применяемые в экстренных ситуациях в ответ на угрозы здоровью населения, признанные Всемирной организацией здравоохранения или уполномоченными органами государств-членов, либо лекарственные препараты, имеющие статус орфанных в соответствующем государстве-члене.
В указанном выше случае данные, на которых может строиться заключение об условной регистрации, могут быть менее полными, однако соотношение "польза – риск" для лекарственного препарата должно оставаться положительным. Более того, польза для здоровья населения от незамедлительной регистрации такого лекарственного препарата должна перевешивать риск, связанный с отсрочкой предоставления дополнительных данных.
Условная регистрация лекарственного препарата применяется в случаях, когда неполной является только клиническая часть регистрационного досье лекарственного препарата. Для лекарственного препарата, применяемого в экстренных ситуациях и случаях угрозы здоровью населения, допускаются также неполные доклинические данные или данные в составе модуля 3 регистрационного досье.

Дәрілік препаратты медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтағы (қосымша парақтағы) мәліметтер пациентке түсінікті материалды жазудың жалпы қабылданған стандарттарына және Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2016 жылғы 3 қарашадағы № 88 шешімімен бекітілген дәрілік препаратты медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулыққа және медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттың жалпы сипаттамасына қойылатын талаптарға сәйкес келуге тиіс.
7. "Пайда – тәуекел" арақатынасын жыл сайын қайта бағалау
Өтініш беруші орындаған ерекше міндеттемелер референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) нақты дәрілік препарат үшін "пайда – тәуекел" арақатынасын жыл сайын қайта бағалау үшін негіз қалыптастырады. Тіркеуді жалғастыру осындай шарттарды жыл сайын қайта бағалаумен байланысты болуы тиіс.
Ерекше жағдайларда дәрілік препаратты қайта тіркеу рәсімі Қағидалардың VIII бөліміне сәйкес орындалады, ал тіркеу куәлігі 5 жыл мерзімге беріледі. Егер мүше мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) фармакологиялық қадағалау нәтижелеріне қатысты объективті негіздер бойынша шешім қабылдамаған жағдайда, дәрілік препараттың кейінгі тіркеу куәлігі мерзімсіз болуы мүмкін, 5 жылдан кейін бір қосымша қайта тіркеуді тағайындайды.
"Медициналық қолдануға
арналған дәрілік заттарды тіркеу
және сараптау қағидаларына
№ 25 ҚОСЫМША
Медициналық қолдануға арналған дәрілік заттарды тіркеу және сараптау қағидаларына VII бөлімнің VII.III кіші бөліміне тіркеу рәсімдері, өлшемшарттары және оларға қойылатын талаптар
Осы қосымша Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2016 жылғы 3 қарашадағы № 78 шешімімен бекітілген Медициналық қолдануға арналған дәрілік заттарды тіркеу және сараптау қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) VII бөлімі VII. III кіші бөліміне сәйкес белгіленген ерекше міндеттемелерді орындау шартымен дәрілік препаратты тіркеуді жүзеге асырудың ережелері мен ерекшеліктерін белгілейді.
I. Дәрілік препаратты шартты тіркеу қағидаттары
Медициналық қолдануға арналған дәрілік препарат Еуразиялық экономикалық одаққа мүше ең болмағанда бір мемлекетті (бұдан әрі – мүше мемлекеттер, Одақ) нарыққа шығару үшін тіркелмес бұрын, ол нысаналы популяцияда қолдану үшін оның қауіпсіздігін, тиімділігі мен сапасын растау үшін қажетті кең ауқымды зерттеулерде зерделенуге тиіс.
Дәрілік препараттардың белгілі бір санаттарына қатысты пациенттердің қанағаттандырылмаған медициналық қажеттіліктерін қамтамасыз ету және халық денсаулығының мүдделерін қорғау мақсатында, бірақ белгіленген ерекше міндеттемелерді орындау кезінде (шартты тіркеу) әдеттегіден толық емес деректердің негізінде тіркеу талап етілуі мүмкін. Мұндай санаттарға күрделі (ауыр) мүгедектікті немесе өмірге қатер төндіретін ауруларды емдеуге, олардың профилактикасына немесе медициналық диагностикасына арналған дәрілік препараттар не Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы немесе мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары таныған, халықтың денсаулығына төнген қатерлерге жауап ретінде шұғыл жағдайларда қолданылатын дәрілік препараттар не тиісті мүше мемлекетте орфандық мәртебесі бар дәрілік препараттар жатуы мүмкін.
Жоғарыда көрсетілген жағдайда шартты тіркеу туралы қорытынды жасалуы мүмкін деректер толық болмауы мүмкін, алайда дәрілік препарат үшін "пайда – тәуекел" арақатынасы оң болып қалуы тиіс. Бұдан басқа, мұндай дәрілік препаратты дереу тіркеудің халық денсаулығы үшін пайдасы қосымша деректерді беруді кейінге қалдырумен байланысты қауіптен асып түсуі тиіс.
Дәрілік препаратты шартты тіркеу дәрілік препараттың тіркеу дерекнамасының клиникалық бөлігі ғана толық емес болып табылған жағдайларда қолданылады. Шұғыл жағдайларда және халықтың денсаулығына қатер төнген жағдайларда қолданылатын дәрілік препарат үшін толық емес клиникаға дейінгі деректерге немесе тіркеу дерекнамасының 3-модулі құрамындағы деректерге жол беріледі.

При условной регистрации лекарственного препарата в процессе его экспертизы наравне с отчетами о проведенных клинических исследованиях, указанных в пункте 36 Правил, рассматриваются отчеты о проведенных клинических исследованиях, включенные в состав модуля 5 его регистрационного досье, если они частично или полностью проведены на территориях стран региона Международного совета по гармонизации технических требований к фармацевтическим препаратам для медицинского применения (ICH) и на их основании лекарственный препарат зарегистрирован на территории страны данного региона. При необходимости уполномоченным органом (экспертной организацией) референтного государства может быть инициировано проведение инспекции клинического исследования на соответствие требованиям Правил надлежащей клинической практики Евразийского экономического союза, утвержденных Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 3 ноября 2016 г. № 79.
В целях обеспечения соблюдения приемлемого баланса между облегчением доступа к лекарственным препаратам для пациентов с неудовлетворенными медицинскими потребностями и предотвращением регистрации лекарственных препаратов с неблагоприятным профилем безопасности или отрицательным соотношением "польза – риск" такие регистрации необходимо осуществлять при условии выполнения особых обязательств. Держателя регистрационного удостоверения необходимо обязать завершить или начать определенные исследования в целях подтверждения того, что:
соотношение "польза – риск" положительное;
отсутствуют нерешенные вопросы, касающиеся безопасности, эффективности и качества лекарственного препарата.
Условная регистрация лекарственного препарата отличается от процедуры регистрации, осуществляемой в исключительных случаях в соответствии с подразделом VII.II раздела VII Правил. Условная регистрация лекарственного препарата осуществляется до получения всех данных о его безопасности и эффективности. Вместе с тем не планируется, что регистрация такого лекарственного препарата будет оставаться условной бессрочно. После предоставления недостающих данных регистрационного досье лекарственного препарата уполномоченным органом (экспертной организацией) референтного государства может быть принято решение о прекращении статуса условной регистрации лекарственного препарата (то есть регистрация перестает быть условной и не требует более выполнения особых обязательств). В отличие от условной регистрации при регистрации лекарственного препарата в исключительных случаях принципиально невозможно составить и представить полное регистрационное досье такого лекарственного препарата по объективным причинам.
Заявления на условную регистрацию лекарственного препарата могут также включать в себя запрос процедуры ускоренной экспертизы, предусмотренной подразделом VII.IV раздела VII Правил. В данном случае заявление на регистрацию лекарственного препарата должно содержать перечень пострегистрационных мер, указанный в приложении № 2 к Правилам.
Экспертиза заявления на условную регистрацию является стандартной процедурой, установленной разделами V и VI Правил, если иное не предусмотрено настоящим приложением.

Дәрілік препаратты оның сараптамасы процесінде шартты тіркеу кезінде Қағидалардың 36-тармағында көрсетілген жүргізілген клиникалық зерттеулер туралы есептермен қатар, егер олар медициналық препараттарға арналған фармацевтикалық препараттарға қойылатын техникалық талаптарды (ICH) үйлестіру жөніндегі халықаралық кеңестің өңір елдерінің аумақтарында ішінара немесе толық жүргізілген болса және олардың негізінде дәрілік препарат осы аймақтың аумағында тіркелген болса, оның тіркеу деректерінің 5-модулінің құрамына енгізілген жүргізілген клиникалық зерттеулер туралы есептер қаралады. Қажет болған кезде референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2016 жылғы 3 қарашадағы № 79 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың тиісті клиникалық практикасы қағидаларының талаптарына сәйкестігіне клиникалық зерттеу инспекциясын жүргізуге бастамашылық жасауы мүмкін.
Медициналық қажеттіліктері қанағаттандырылмаған және қауіпсіздіктің қолайсыз бейінімен немесе "пайда-тәуекелдің" теріс арақатынасымен дәрілік препараттарды тіркеудің алдын алумен пациенттер үшін дәрілік препараттарға қол жеткізуді жеңілдету арасындағы қолайлы теңгерімді сақтауды қамтамасыз ету мақсатында мұндай тіркеуді ерекше міндеттемелерді орындаған жағдайда жүзеге асыру қажет. Тіркеу куәлігін ұстаушыға мыналарды:
"пайда-тәуекел" қатынасы оң;
дәрілік препараттың қауіпсіздігіне, тиімділігі мен сапасына қатысты шешілмеген мәселелер жоқ екендігін растау мақсатында белгілі бір зерттеулерді аяқтауды немесе бастауды міндеттеу қажет.
Дәрілік препаратты шартты тіркеу Қағидалардың VII бөлімінің VII.II кіші бөліміне сәйкес ерекше жағдайларда жүзеге асырылатын тіркеу рәсімінен ерекшеленеді. Дәрілік препаратты шартты тіркеу оның қауіпсіздігі мен тиімділігі туралы барлық деректер алынғанға дейін жүзеге асырылады. Сонымен қатар, мұндай дәрілік препаратты тіркеу мерзімсіз шартты болып қалады деп жоспарланбайды. Референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) дәрілік препараттың тіркеу дерекнамасының жетіспейтін деректерін ұсынғаннан кейін дәрілік препаратты шартты тіркеу мәртебесін тоқтату туралы шешім қабылдауы мүмкін (яғни тіркеу шартты болуын тоқтатады және ерекше міндеттемелерді одан әрі орындауды талап етпейді). Дәрілік препаратты тіркеу кезінде шартты тіркеуден айырмашылығы ерекше жағдайларда объективті себептер бойынша осындай дәрілік препараттың толық тіркеу дерекнамасын жасау және ұсыну қағидатты түрде мүмкін емес.
Дәрілік препаратты шартты тіркеуге арналған өтініштерде Қағидалардың VII бөлімінің VII.IV кіші бөлімінде көзделген жеделдетілген сараптама рәсімін сұрату да қамтылуы мүмкін. Бұл жағдайда дәрілік препаратты тіркеуге арналған өтініште Қағидаларға
№ 2 қосымшада көрсетілген тіркеуден кейінгі шаралар тізбесі болуы тиіс.
Шартты тіркеуге өтінішті сараптау, егер осы қосымшада өзгеше көзделмесе, Қағидалардың V және VI бөлімдерінде белгіленген стандартты рәсім болып табылады.

В соответствии с подразделом VII.III раздела VII Правил условная регистрация будет действительна в течение 1 года с ежегодной перерегистрацией. Предельный срок подачи заявления на перерегистрацию (подтверждение регистрации) должен составлять 6 месяцев до даты истечения действия регистрации, а уполномоченным органом (экспертной организацией) референтного государства должно быть принято решение в течение 60 рабочих дней со дня получения такого заявления. Чтобы гарантировать, что лекарственные препараты не будут изыматься с рынка, исключительно из соображений охраны здоровья населения, регистрационное удостоверение, выданное по процедуре условной регистрации, должно оставаться действительным до принятия уполномоченным органом (экспертной организацией) референтного государства решения по результатам экспертизы заявления на перерегистрацию (подтверждение регистрации), при условии что данное заявление подано до истечения предельного срока подачи заявления на перерегистрацию (подтверждение регистрации).
Информация об условном характере регистрации должна быть четко изложена в общей характеристике лекарственного препарата, а также в инструкции по медицинскому применению лекарственного препарата (листке-вкладыше).
Для лекарственных препаратов, зарегистрированных условно, важным является выполнение требований и обязательств по фармаконадзору, которые предусмотрены Правилами надлежащей практики фармаконадзора Евразийского экономического союза, утвержденными Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 3 ноября 2016 г. № 87. Вместе с тем необходимо изменить сроки предоставления периодического обновляемого отчета по безопасности, чтобы учесть ежегодную перерегистрацию условно зарегистрированных лекарственных препаратов, что должно быть отражено в приложениях к регистрационным удостоверениям таких препаратов.
Планирование исследований и подачи заявления на регистрацию проводится на раннем этапе разработки лекарственных препаратов. Подобное планирование зависит от возможности условной регистрации. По этой причине уполномоченный орган (экспертная организация) референтного государства обязан обеспечить механизм научного консультирования разработчиков и заявителей о возможности применения условной регистрации к разрабатываемому или заявляемому на регистрацию лекарственному препарату в соответствии с пунктом 26 Правил.
II. Область применения
Настоящее приложение применяется к лекарственным препаратам для медицинского применения, принадлежащим к одной из следующих категорий:
лекарственные препараты, предназначенные для лечения, профилактики или диагностики серьезных (тяжелых) инвалидизирующих или угрожающих жизни заболеваний;
лекарственные препараты, предназначенные для применения в ситуациях угрозы здоровью населения, в установленном порядке признанных Всемирной организацией здравоохранения или уполномоченным органом государства-члена;
лекарственные препараты, имеющие статус орфанных или признанные орфанными в государствах-членах.
III. Указания по выполнению общих требований к процедуре условной регистрации лекарственного препарата
В соответствии с подразделом VII.III раздела VII Правил после консультации уполномоченного органа (экспертной организации) референтного государства с заявителем регистрация может быть осуществлена при соблюдении определенных особых обязательств держателем регистрационного удостоверения, ежегодно оцениваемых уполномоченным органом (экспертной организацией) референтного государства. Перечень таких обязательств должен быть указан в регистрационном удостоверении лекарственного препарата, размещенном в едином реестре зарегистрированных лекарственных средств Союза. Условная регистрация действительна в течение 1 года и требует подтверждения регистрации (перерегистрации) с ежегодной переоценкой соотношения "польза – риск".
Условная регистрация применима к лекарственным препаратам с таким соотношением "польза – риск", для которого польза от допуска на рынок рассматриваемого лекарственного препарата будет превышать риск, связанный с отсутствием части данных о безопасности и эффективности лекарственного препарата на момент его регистрации (то есть к лекарственным препаратам с доказанной способностью обеспечивать неудовлетворенные медицинские потребности системы здравоохранения).

Қағидалардың VII бөлімінің VII. III кіші бөліміне сәйкес шартты тіркеу жыл сайынғы қайта тіркеумен 1 жыл бойы жарамды болады. Қайта тіркеуге (тіркеуді растауға) өтініш берудің шекті мерзімі тіркеудің қолданулы мерзімі өткенге дейін 6 айды құрауы тиіс, ал референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) осындай өтінішті алған күннен бастап 60 жұмыс күні ішінде шешім қабылдауы тиіс. Дәрілік препараттар нарықтан тек қана халықтың денсаулығын қорғау тұрғысынан алынбайтындығына кепілдік беру үшін шартты тіркеу рәсімі бойынша берілген тіркеу куәлігі референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) қайта тіркеуге өтінішті (тіркеуді растауды) сараптау нәтижелері бойынша шешім қабылдағанға дейін, егер осы өтініш халықтың денсаулығын сақтауға дейін берілген болса, жарамды болып қалуы тиіс. қайта тіркеуге өтініш берудің (тіркелгенін растаудың) шекті мерзімінің аяқталуы туралы хабарлайды.
Тіркеудің шартты сипаты туралы ақпарат дәрілік препараттың жалпы сипаттамасында, сондай-ақ дәрілік препаратты медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықта (қосымша парақта) нақты жазылуы тиіс.
Шартты түрде тіркелген дәрілік препараттар үшін Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2016 жылғы 3 қарашадағы
№ 87 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың фармакологиялық қадағалаудың тиісті практикасының қағидаларында көзделген фармакологиялық қадағалау бойынша талаптар мен міндеттемелерді орындау маңызды болып табылады. Сонымен бірге, шартты түрде тіркелген дәрілік препараттардың жыл сайынғы қайта тіркелуін ескеру үшін қауіпсіздік жөніндегі кезеңдік жаңартылатын есепті ұсыну мерзімдерін өзгерту қажет, бұл осындай препараттардың тіркеу куәліктеріне қосымшаларда көрсетілуге тиіс.
Зерттеулерді жоспарлау және тіркеуге өтініш беру дәрілік препараттарды әзірлеудің ерте кезеңінде жүргізіледі. Мұндай жоспарлау шартты тіркеу мүмкіндігіне байланысты. Осы себепті референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) әзірлеушілерге және өтініш берушілерге Қағидалардың 26-тармағына сәйкес әзірленетін немесе тіркеуге мәлімделетін дәрілік препаратқа шартты тіркеуді қолдану мүмкіндігі туралы ғылыми консультация беру тетігін қамтамасыз етуге міндетті.
II. Қолданылу саласы
Осы қосымша мынадай санаттардың біріне жататын медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттарға қолданылады:
күрделі (ауыр) мүгедек немесе өмірге қауіп төндіретін ауруларды емдеуге, олардың профилактикасына немесе диагностикасына арналған дәрілік препараттар;
қолдануға арналған дәрілік препараттар
Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы немесе мүше мемлекеттің уәкілетті органы белгіленген тәртіппен таныған, халықтың денсаулығына қатер төнген жағдайларда;
мүше мемлекеттерде орфандық мәртебесі бар немесе орфандық деп танылған дәрілік препараттар.
III. Дәрілік препаратты шартты тіркеу рәсіміне қойылатын жалпы талаптарды орындау жөніндегі нұсқаулар
Қағидалардың VII бөлімінің VII.III кіші бөліміне сәйкес референттік мемлекеттің уәкілетті органының (сараптама ұйымының) өтініш берушімен консультациясынан кейін тіркеу референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) жыл сайын бағалайтын тіркеу куәлігін ұстаушы белгілі бір ерекше міндеттемелерді сақтаған кезде жүзеге асырылуы мүмкін. Мұндай міндеттемелердің тізбесі Одақтың тіркелген дәрілік заттарының бірыңғай тізілімінде орналасқан дәрілік препараттың тіркеу куәлігінде көрсетілуі тиіс. Шартты тіркеу 1 жыл бойы жарамды және "пайда – тәуекел" арақатынасын жыл сайын қайта бағалау арқылы тіркеуді (қайта тіркеуді) растауды талап етеді.
Шартты тіркеу "пайда – тәуекел" арақатынасы бар дәрілік препараттарға қолданылады, ол үшін қаралатын дәрілік препаратты нарыққа жіберудің пайдасы дәрілік препаратты тіркеу кезінде оның қауіпсіздігі мен тиімділігі туралы деректер бөлігінің болмауына байланысты (яғни денсаулық сақтау жүйесінің қанағаттандырылмаған медициналық қажеттіліктерін қамтамасыз ету қабілеті дәлелденген дәрілік препараттарға) қауіптен асып түсетін болады.

1. Осуществление условной регистрации
Запрос заявителем условной регистрации
Заявитель вправе запросить условную регистрацию при подаче заявления на регистрацию по децентрализованной процедуре или процедуре взаимного признания, заполнив соответствующий раздел заявления. Запрос необходимо дополнить данными, подтверждающими, что лекарственный препарат входит в сферу применения настоящего приложения и соответствует положениям, установленным подразделом 2 настоящего раздела.
Уполномоченный орган (экспертная организация) референтного государства обязан в течение 3 рабочих дней разместить в интегрированной информационной системе Союза системе сведения о заявлениях на регистрацию лекарственного препарата, содержащих запрос условной регистрации.
Уполномоченный орган (экспертная организация) референтного государства вправе в своем экспертном отчете, составленном по результатам экспертизы заявления, поданного на регистрацию по децентрализованной процедуре или процедуре взаимного признания, предложить условную регистрацию после консультации с заявителем.
После получения заявления, содержащего запрос условной регистрации, уполномоченный орган (экспертная организация) референтного государства информирует Экспертный комитет по лекарственным средствам о начале процедуры условной регистрации.
Заявителем может быть подано заявление на условную регистрацию лекарственного препарата; такая процедура также может быть предложена уполномоченным органом (экспертной организацией) референтного государства.
Заявитель вправе:
до подачи заявления на регистрацию в письменном виде уведомить уполномоченный орган (экспертную организацию) референтного государства о своем намерении подать заявление на условную регистрацию;
одновременно с подачей заявления на регистрацию включить в состав заявления и подраздел 1.2.1 модуля 1 регистрационного досье лекарственного препарата запрос на проведение процедуры условной регистрации.
Запрос должен включать в себя:
данные, обосновывающие возможность проведения процедуры условной регистрации лекарственного препарата, в том числе о соответствии лекарственного препарата условиям, необходимым для выполнения такой процедуры;
предложения заявителя по завершению проводящихся или новых исследований;
предложения по результатам фармаконадзора (при необходимости).
В запросе допускается приводить ссылки на отдельные разделы заявления на регистрацию и регистрационного досье.
Обоснование проведения процедуры условной регистрации
Заявитель обязан представить обоснование того, что лекарственный препарат, поданный на регистрацию, соответствует области применения условной регистрации, указанной в разделе II настоящего документа. Указанное обоснование для каждой из групп лекарственных препаратов должно включать в себя следующие данные:
в отношении лекарственных препаратов, предназначенных для лечения, профилактики или диагностики серьезных (тяжелых) инвалидизирующих или угрожающих жизни заболеваний тяжесть заболевания (то есть его способность приводить к формированию серьезного инвалидизирующего состояния или носить угрожающий жизни характер) должна быть обоснована путем предоставления объективных и поддающихся количественной оценке медицинских сведений или эпидемиологических сведений. Угрожающий жизни характер заболевания допускается обосновать предоставлением графиков смертности и ожидаемой продолжительности жизни. Способность заболевания приводить к формированию серьезного инвалидизирующего состояния требует проведения анализа морбидности и последствий заболевания (состояния) для повседневной жизнедеятельности пациентов. Чтобы заболевание могло быть признано серьезно инвалидизирующим, оно должно оказывать доказанное существенное влияние на повседневную жизнедеятельность пациентов уже на ранних, либо на более поздних стадиях заболевания. Эти данные необходимо количественно оценить с помощью объективных критериев, насколько это позволяет используемая методика анализа. Кроме того, предотвращение формирования серьезного инвалидизирующего состояния или смертельного исхода должно быть основным показанием к применению лекарственного препарата, заявленного на условную регистрацию (то есть обеспечивать его эффективность для подавляющей части целевой популяции).
В отношении лекарственных препаратов, предназначенных для применения в ситуациях угрозы здоровью населения, в установленном порядке признанных Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ) или уполномоченным органом государства-члена необходимо представить обоснование того, что лекарственный препарат предназначен для применения в экстренных ситуациях угрозы здоровью населения путем указания ссылок на соответствующую резолюцию ВОЗ либо на меры противодействия распространению угрозы здоровью населения, утвержденные уполномоченным органом государства-члена.
В отношении лекарственных препаратов, имеющих статус орфанного лекарственного препарата или признанных орфанными в государствах-членах необходимо предоставить копию решения уполномоченного органа (экспертной организации) референтного государства о присвоении лекарственному препарату статуса орфанного лекарственного препарата либо иное документальное подтверждение наличия у данного лекарственного препарата такого статуса.

1. Шартты тіркеуді жүзеге асыру
Өтініш берушінің шартты тіркеуді сұратуы
Өтініш беруші өтініштің тиісті бөлімін толтыра отырып, орталықтандырылмаған рәсім немесе өзара тану рәсімі бойынша тіркеуге өтініш берген кезде шартты тіркеуді сұратуға құқылы. Сұрау салуды дәрілік препараттың осы қосымшаның қолданылу аясына кіретінін және осы бөлімнің 2-кіші бөлімінде белгіленген ережелерге сәйкес келетінін растайтын деректермен толықтыру қажет.
Референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) 3 жұмыс күні ішінде Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде шартты тіркеу сұрау салуы бар дәрілік препаратты тіркеуге арналған өтініштер туралы мәліметтерді орналастыруға міндетті.
Референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) орталықтандырылмаған рәсім немесе өзара тану рәсімі бойынша тіркеуге берілген өтінішті сараптау нәтижелері бойынша жасалған өзінің сараптама есебінде өтініш берушімен консультациядан кейін шартты тіркеуді ұсынуға құқылы.
Шартты тіркеу сұрау салуы бар өтінішті алғаннан кейін референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) дәрілік заттар жөніндегі сараптама комитетін шартты тіркеу рәсімінің басталғаны туралы хабардар етеді.
Өтініш беруші дәрілік препаратты шартты тіркеуге өтініш беруі мүмкін; мұндай рәсімді референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) да ұсына алады.
Өтініш беруші:
тіркеуге өтініш бергенге дейін референттік мемлекеттің уәкілетті органын (сараптама ұйымын) шартты тіркеуге өтініш беру ниеті туралы жазбаша түрде хабардар етуге;
тіркеуге өтініш берумен бір мезгілде өтініштің құрамына және дәрілік препараттың тіркеу дерекнамасының 1-модулінің 1.2.1-кіші бөліміне шартты тіркеу рәсімін жүргізуге сұрау салуды енгізуге құқылы.
Сұрау салу мыналарды қамтуы тиіс:
дәрілік препаратты шартты тіркеу рәсімін жүргізу мүмкіндігін негіздейтін, оның ішінде дәрілік препараттың осындай рәсімді орындау үшін қажетті шарттарға сәйкестігі туралы деректер;
жүргізіліп жатқан немесе жаңа зерттеулерді аяқтау бойынша өтініш берушінің ұсыныстары;
фармакологиялық қадағалау нәтижелері бойынша ұсыныстар (қажет болған жағдайда).
Сұрау салуда тіркеуге арналған өтініштің жекелеген бөлімдеріне және тіркеу дерекнамасына сілтемелер келтіруге жол беріледі.
Шартты тіркеу рәсімін жүргізу негіздемесі
Өтініш беруші тіркеуге берілген дәрілік препараттың осы құжаттың II бөлімінде көрсетілген шартты тіркеуді қолдану саласына сәйкес келетіндігінің негіздемесін ұсынуға міндетті. Дәрілік препараттардың әрбір тобы үшін көрсетілген негіздеме мынадай деректерді қамтуы тиіс:
күрделі (ауыр) мүгедектікті немесе өмірге қауіп төндіретін ауруларды емдеуге, олардың профилактикасына немесе диагностикасына арналған дәрілік препараттарға қатысты аурудың ауырлығы (яғни оның мүгедектіктің елеулі жай-күйін қалыптастыруға әкеп соғуы немесе өмірге қауіп төндіретін сипатта болуы қабілеті) объективті және сандық бағалауға жататын медициналық мәліметтерді немесе эпидемиологиялық мәліметтерді ұсыну жолымен негізделуге тиіс. Аурудың өмірге қауіп төндіретін сипатын өлім-жітім кестесі мен күтілетін өмір сүру ұзақтығын ұсынумен негіздеуге жол беріледі. Аурудың ауыр мүгедектік жағдайының қалыптасуына алып келу қабілеті науқастардың күнделікті тіршілігі үшін аурудың (жай-күйдің) морбидтігіне және салдарына талдау жүргізуді талап етеді. Ауру ауыр мүгедек деп танылуы үшін, ол аурудың ерте немесе кейінгі кезеңдерінде пациенттердің күнделікті өміріне айтарлықтай әсер етуі тиіс. Бұл деректерді объективті критерийлер арқылы, қолданылған талдау әдісі қаншалықты мүмкіндік беретініне қарай бағалау қажет. Бұдан басқа, елеулі мүгедектік жай-күйінің қалыптасуын немесе өлім-жітімді болдырмау шартты тіркеуге мәлімделген дәрілік препаратты қолданудың негізгі көрсеткіші болуы тиіс (яғни мақсатты популяцияның басым бөлігі үшін оның тиімділігін қамтамасыз ету).
Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы (ДДҰ) немесе мүше мемлекеттің уәкілетті органы белгіленген тәртіппен таныған, халықтың денсаулығына қатер төнген жағдайларда қолдануға арналған дәрілік препараттарға қатысты дәрілік препарат ДДҰ-ның тиісті қарарына не мүше мемлекеттің уәкілетті органы бекіткен қатердің таралуына қарсы іс-қимыл шараларына сілтемелер көрсету арқылы халықтың денсаулығына қатер төндіретін шұғыл жағдайларда қолдануға арналғанына негіздеме ұсыну қажет.
Орфандық дәрілік препарат мәртебесі бар немесе мүше мемлекеттерде орфандық деп танылған дәрілік препараттарға қатысты референттік мемлекеттің уәкілетті органының (сараптама ұйымының) дәрілік препаратқа орфандық дәрілік препарат мәртебесін беру туралы шешімінің көшірмесін не осы дәрілік препаратта осындай мәртебенің болуын өзге де құжаттамалық растауды ұсыну қажет.

2. Особенности формирования регистрационного досье лекарственного препарата и его оценки при проведении условной регистрации
Лекарственный препарат может быть зарегистрирован по процедуре условной регистрации, если уполномоченным органом (экспертной организацией) референтного государства установлено, что, несмотря на непредоставление полных клинических данных о безопасности и эффективности лекарственного препарата, выполняются все следующие условия:
положительное соотношение "польза – риск" лекарственного препарата;
заявитель способен в последующем (после регистрации лекарственного препарата) предоставить полные клинические данные (а также при необходимости доклинические данные и данные о качестве);
регистрация лекарственного препарата позволит обеспечить неудовлетворенные медицинские потребности системы здравоохранения;
польза для здоровья населения от допуска на рынок лекарственного препарата превысит риск, связанный с отсутствием части данных о безопасности и эффективности лекарственного препарата на момент его регистрации (при условии предоставления таких данных в дальнейшем).
В экстренных ситуациях, указанных в абзаце третьем раздела II настоящего документа, условная регистрация может быть осуществлена при соблюдении условий, установленных абзацами вторым – пятым настоящего подраздела и при отсутствии полных доклинических данных или данных модуля 3 регистрационного досье на лекарственный препарат.
Для целей абзаца второго настоящего подраздела понятие "неудовлетворенные медицинские потребности" применяется в значении, установленном пунктом 1203 Правил.
В резюме для заявления на условную регистрацию, размещенном в разделе 1.8.2.9 модуля 1 регистрационного досье, заявитель обязан обосновать выполнение каждого из условий, указанных в настоящем подразделе.
Положительное соотношение "польза – риск" лекарственного препарата
В общем случае подтверждение положительного соотношения "польза – риск" в резюме на условную регистрацию должно быть основано на научных доказательствах, в том числе результатах клинических исследований (например, рандомизированных контролируемых исследований), которые позволяют подтвердить оценку терапевтической эффективности, безопасности и положительное соотношение "польза – риск" для лекарственного препарата.
Требования к документам и данным регистрационного досье, установленные в приложении № 1 к Правилам, применимы к лекарственным препаратам, которые заявлены на условную регистрацию. В случае если процедура условной регистрации проводится в отношении лекарственных препаратов, содержащих действующие вещества впервые заявляемые на регистрацию, допускается предоставление доказательств терапевтической эффективности и безопасности таких лекарственных препаратов в меньшем объеме по сравнению с обычной регистрацией. Однако этого объема данных должно быть достаточно для подтверждения положительного соотношения "польза – риск" и установления значимой пользы лекарственного препарата, превышающей риски:
применения лекарственного препарата, выявленные в ходе клинических исследований;
отсутствия части данных о терапевтической эффективности и безопасности лекарственного препарата.

2. Шартты тіркеуді жүргізу кезінде дәрілік препараттың тіркеу дерекнамасын қалыптастыру және оны бағалау ерекшеліктері
Егер референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) дәрілік препараттың қауіпсіздігі мен тиімділігі туралы толық клиникалық деректерді ұсынбағанына қарамастан, барлық мынадай шарттар орындалатынын анықтаса, дәрілік препарат шартты тіркеу рәсімі бойынша тіркелуі мүмкін:
дәрілік препараттың "пайда-тәуекел" арақатынасы оң;
өтініш беруші кейіннен (дәрілік препаратты тіркегеннен кейін) толық клиникалық деректерді ұсынуға қабілетті (сондай-ақ қажет болған кезде клиникаға дейінгі деректер және сапа туралы деректер);
дәрілік препаратты тіркеу денсаулық сақтау жүйесінің қанағаттандырылмаған медициналық қажеттіліктерін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді;
дәрілік препаратты нарыққа жіберуден халықтың денсаулығы үшін пайда дәрілік препаратты тіркеу кезінде оның қауіпсіздігі мен тиімділігі туралы деректер бөлігінің болмауына байланысты қауіптен асып түседі (мұндай деректерді бұдан әрі ұсынған жағдайда).
Осы құжаттың II бөлімінің үшінші абзацында көрсетілген шұғыл жағдайларда шартты тіркеу осы кіші бөлімнің екінші – бесінші абзацтарында белгіленген шарттар сақталған кезде және толық клиникаға дейінгі деректер немесе дәрілік препаратқа тіркеу дерекнамасының 3 модулінің деректері болмаған кезде жүзеге асырылуы мүмкін.
Осы кіші бөлімнің екінші абзацының мақсаттары үшін "қанағаттандырылмаған медициналық қажеттіліктер" ұғымы Қағидалардың 1203-тармағында белгіленген мағынада қолданылады.
Түйіндемеде тіркеу деректерінің 1-модулінің 1.8.2.9-бөлімінде орналасқан шартты тіркеуге өтініш үшін өтініш беруші осы кіші бөлімде көрсетілген шарттардың әрқайсысының орындалуын негіздеуге міндетті.
Дәрілік препараттың "пайда - тәуекел" оң арақатынасы
Жалпы жағдайда шартты тіркеуге арналған түйіндемеде "пайда – тәуекел" оң арақатынасын растау емдік тиімділігін, қауіпсіздігін бағалауды растауға мүмкіндік беретін ғылыми дәлелдемелерге, оның ішінде клиникалық зерттеулер нәтижелеріне (мысалы, рандомизацияланған бақыланатын зерттеулер) және дәрілік препарат үшін "пайда – қауіп" оң арақатынасына негізделуі тиіс.
Қағидаларға № 1 қосымшада белгіленген тіркеу деректерінің құжаттары мен деректеріне қойылатын талаптар шартты тіркеуге мәлімделген дәрілік препараттарға қолданылады. Егер шартты тіркеу рәсімі құрамында тіркеуге алғаш рет мәлімделген әсер етуші заттары бар дәрілік препараттарға қатысты жүргізілген жағдайда, мұндай дәрілік препараттардың терапевтік тиімділігі мен қауіпсіздігінің дәлелдемелерін әдеттегі тіркеумен салыстырғанда аз көлемде ұсынуға жол беріледі. Алайда, деректердің бұл көлемі "пайда – тәуекел" оң арақатынасын растау және дәрілік препараттың:
клиникалық зерттеулер барысында анықталған дәрілік препаратты қолдану;
дәрілік препараттың емдік тиімділігі мен қауіпсіздігі туралы деректер бөлігінің болмауы тәукелінен асатын елеулі пайдасын белгілеу үшін жеткілікті болуы тиіс.
Шартты тіркеу рәсімін жүргізген жағдайда тіркеу дерекнамасының

3. Условная регистрация лекарственного препарата по инициативе уполномоченного органа (экспертной организации) референтного государства
При проведении экспертизы лекарственных препаратов уполномоченный орган (экспертная организация) референтного государства также может предложить заявителю зарегистрировать лекарственный препарат по процедуре условной регистрации после консультации с ним. При проведении консультации заявитель должен предоставить письменную позицию о согласии (несогласии) с условной регистрацией лекарственного препарата и (в случае согласия) предоставить обоснование выполнения каждого из условий, указанных в подразделе 2 раздела III настоящего документа. Также уполномоченный орган (экспертная организация) вправе запросить у заявителя также иные необходимые дополнительные сведения для обоснования проведения процедуры условной регистрации.
Для обеспечения достаточного времени на согласование с заявителем характера установленных особых обязательств и сроков их выполнения, предложение уполномоченного органа (экспертной организации) о возможности проведения процедуры условной регистрации направляется заявителю до завершения экспертизы референтным государством (то есть не позднее 80 рабочих дней с даты приема заявления на регистрацию). Срок предоставления ответа на данный запрос не должен превышать срок, установленный для ответа заявителя на запрос уполномоченного органа в соответствии с разделами V или VI Правил. В экспертных отчетах уполномоченного органа (экспертной организации) референтного государства, включая заключительный экспертный отчет, который публикуется в едином реестре, должны быть указаны причины предложения уполномоченным органом (экспертной организацией) о проведении процедуры условной регистрации в инициативном порядке.
4. Экспертиза лекарственного препарата, заявленного на условную регистрацию
Уполномоченный орган (экспертная организация) референтного государства обязан провести оценку представленных обоснований того, что лекарственный препарат может быть зарегистрирован по процедуре условной регистрации. Результаты данной оценки должны быть отражены в соответствующих экспертных отчетах и в заключительном экспертном отчете уполномоченного органа (экспертной организации) референтного государства.
Заявитель получает отказ в условной регистрации лекарственного препарата, если заключительный экспертный отчет референтного государства содержит заключение о невыполнении требований, предъявляемых к условной регистрации, и требований, предъявляемых к обычной регистрации без условий.
Особые обязательства и сроки их выполнения должны быть указаны в приложении к регистрационному удостоверению лекарственного препарата и опубликованы в составе заключительного экспертного отчета в едином реестре.
Уполномоченный орган (экспертная организация) референтного государства вправе установить особые обязательства для держателя регистрационного удостоверения при условной регистрации и обязать его завершить проводящиеся исследования или выполнить новые исследования с целью подтверждения положительного соотношения "польза – риск" и предоставления дополнительных данных, указанных в подразделе 2 настоящего раздела.
Особые обязательства устанавливаются в отношении фармаконадзора (при необходимости).
Особые обязательства и сроки их выполнения должны быть указаны в приложении к регистрационному удостоверению.
Уполномоченный орган (экспертная организация) референтного государства обязан публиковать особые обязательства и сроки их выполнения в едином реестре.

3. Референттік мемлекеттің уәкілетті органының (сараптама ұйымының) бастамасы бойынша дәрілік препаратты шартты тіркеу
Дәрілік препараттарға сараптама жүргізу кезінде референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) өтініш берушіге дәрілік препаратты онымен консультациядан кейін шартты тіркеу рәсімі бойынша тіркеуді де ұсына алады. Консультация жүргізу кезінде өтініш беруші дәрілік препаратты шартты тіркеуге келісетіні (келіспейтіні) туралы жазбаша ұстанымды ұсынуы және (келіскен жағдайда) осы құжаттың III бөлімінің
2-кіші бөлімінде көрсетілген шарттардың әрқайсысының орындалу негіздемесін ұсынуы тиіс. Сондай-ақ уәкілетті орган (Сараптама ұйымы) шартты тіркеу рәсімін жүргізуді негіздеу үшін өтініш берушіден өзге де қажетті қосымша мәліметтерді сұратуға құқылы.
Белгіленген ерекше міндеттемелердің сипатын және оларды орындау мерзімдерін өтініш берушімен келісуге жеткілікті уақытты қамтамасыз ету үшін уәкілетті органның (сараптама ұйымының) шартты тіркеу рәсімін жүргізу мүмкіндігі туралы ұсынысы референттік мемлекет сараптама аяқталғанға дейін (яғни тіркеуге өтініш қабылданған күннен бастап 80 жұмыс күнінен кешіктірмей) өтініш берушіге жіберіледі. Осы сұрау салуға жауап беру мерзімі Қағидалардың V немесе VI бөлімдеріне сәйкес уәкілетті органның сұрау салуына өтініш берушінің жауабы үшін белгіленген мерзімнен аспауға тиіс. Бірыңғай тізілімде жарияланатын қорытынды сараптамалық есепті қоса алғанда, референттік мемлекеттің уәкілетті органының (сараптама ұйымының) сараптамалық есептерінде уәкілетті органның (сараптама ұйымының) бастамашылық тәртіппен шартты тіркеу рәсімін жүргізу туралы ұсынысының себептері көрсетілуге тиіс.
4. Шартты тіркеуге мәлімделген дәрілік препараттың сараптамасы
Референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) дәрілік препараттың шартты тіркеу рәсімі бойынша тіркелуі мүмкін екендігіне ұсынылған негіздемелерге бағалау жүргізуге міндетті. Осы бағалаудың нәтижелері тиісті сараптамалық есептерде және референттік мемлекеттің уәкілетті органының (сараптама ұйымының) қорытынды сараптамалық есебінде көрсетілуге тиіс.
Егер референттік мемлекеттің қорытынды сараптамалық есебінде шартты тіркеуге қойылатын талаптардың және шарттарсыз әдеттегі тіркеуге қойылатын талаптардың орындалмауы туралы қорытынды болса, өтініш беруші дәрілік препаратты шартты тіркеуден бас тартады.
Ерекше міндеттемелер мен оларды орындау мерзімдері дәрілік препараттың тіркеу куәлігіне қосымшада көрсетілуге және бірыңғай тізілімде қорытынды сараптамалық есеп құрамында жариялануға тиіс.
Референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) шартты тіркеу кезінде тіркеу куәлігін ұстаушы үшін ерекше міндеттемелер белгілеуге және "пайда – тәуекелдің" оң арақатынасын растау және осы бөлімнің 2-кіші бөлімінде көрсетілген қосымша деректерді ұсыну мақсатында оны жүргізіліп жатқан зерттеулерді аяқтауға немесе жаңа зерттеулерді орындауға міндеттеуге құқылы.
Фармакологиялық қадағалауға қатысты ерекше міндеттемелер белгіленеді (қажет болған жағдайда).
Ерекше міндеттемелер және оларды орындау мерзімдері тіркеу куәлігіне қосымшада көрсетілуге тиіс.
Референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) ерекше міндеттемелерді және оларды орындау мерзімдерін бірыңғай тізілімде жариялауға міндетті.

5. Сведения об условной регистрации, подлежащие включению в общую характеристику лекарственного препарата и инструкцию по медицинскому применению (листок-вкладыш)
Общая характеристика лекарственного препарата и инструкция по медицинскому применению лекарственного препарата (листок-вкладыш) должны содержать сведения о его условной регистрации. Общая характеристика лекарственного препарата должна также содержать срок перерегистрации (подтверждения регистрации) лекарственного препарата.
Информация об условной регистрации должна быть четко изложена в тексте, предваряющем первые разделы общей характеристики лекарственного препарата, и инструкции по медицинскому применению лекарственного препарата (листке-вкладыше). Общая характеристика лекарственного препарата и инструкция по медицинскому применению лекарственного препарата (листок-вкладыш) должны содержать информацию о том, что:
регистрация лекарственного препарата была осуществлена с условием выполнения держателем регистрационного удостоверения определенных особых обязательств;
пересмотр установленных особых обязательств осуществляется уполномоченным органом (экспертной организацией) ежегодно.
6. Обязанности держателя регистрационного удостоверения по представлению периодического обновляемого отчета по безопасности
При условной регистрации лекарственного препарата держатель регистрационного удостоверения обязан представлять периодический обновляемый отчет по безопасности не реже чем 1 раз в 6 месяцев, а также по дополнительным запросам уполномоченного органа (экспертной организации) в течение всего срока сохранения в регистрационном удостоверении условной регистрации в соответствии с Правилами надлежащей практики фармаконадзора Евразийского экономического союза. Требования, предъявляемые к периодичности предоставления периодического обновляемого отчета по безопасности, должны быть указаны в приложении к регистрационному удостоверению лекарственного препарата и опубликованы в составе заключительного экспертного отчета в едином реестре.
IV. Особенности составления и экспертизы модуля 5 регистрационного досье лекарственных препаратов, зарегистрированных по процедуре условной регистрации
1. Обеспечение воспроизводимости результатов клинических исследований
Для регистрации лекарственного препарата должна быть обеспечена воспроизводимость результатов клинических исследований. Это особенно важно в случае проведения экспериментальных исследований, успешный результат которых требует подтверждения в воспроизведенном эксперименте для достижения общего принятия полученных результатов. Вместе с тем клиническая разработка лекарственного препарата отличается от проведения экспериментальных исследований. Цель III фазы клинических исследований заключается в подтверждении данных, полученных на текущий момент в доклинических исследованиях, клинических исследованиях переносимости, клинических исследованиях по подбору доз и других клинических исследованиях II фазы. Основное требование, предъявляемое к документации III фазы клинических исследований, заключается в том, чтобы она состояла из объективных и контролируемых данных надлежащего качества (спланированных, проведенных и включенных в отчеты по результатам проведенных исследований в соответствии с актами органов Союза по применению принципов биостатистики в клинических исследованиях лекарственных препаратов и по принципам выбора контрольной группы в клинических исследованиях). Такие данные должны соответствовать всем следующим критериям достаточности:
размера выборки пациентов;
разнообразие симптомов и проявлений заболевания;
количество исследователей, подтверждающих положительное отношение "польза – риск" в целевой популяции пациентов при целевой дозе и способе применения лекарственного препарата.
Требуемый объем данных подтверждающих исследований III фазы клинических исследований зависит от того, что было установлено в рамках предыдущих фаз клинических исследований этого лекарственного препарата и о степени изученности клинической эффективности и безопасности подобных по действию лекарственных препаратов. Как минимум необходимо одно контролируемое исследование со статистически обоснованными и клинически значимыми результатами. В рамках программы III фазы клинических исследований более рациональным подходом является планирование нескольких исследований по следующим причинам:
отсутствие фармакологического обоснования действия лекарственного препарата (неизвестный механизм действия);
новый фармакологический принцип действия лекарственного препарата;
ограниченность или неубедительность результатов, полученных после проведения I и II фаз клинических исследований лекарственного препарата;
неудачные клинические исследования или неудачные попытки воспроизвести результаты ранее положительных исследований по заявляемой области клинического применения лекарственного препарата;
необходимость подтверждения эффективности и (или) переносимости лекарственного препарата (например, в разных субпопуляциях пациентов, при использовании разной сопутствующей терапии или иных медицинских вмешательств, в отношении иных контрольных вмешательств в группах сравнения и т. д.);
необходимость получения информации о лекарственном препарате по вопросам его клинической эффективности и безопасности в рамках программы III фазы клинических исследований.

5. Дәрілік препараттың жалпы сипаттамасына және медициналық қолдану бойынша нұсқаулыққа (қосымша парақ) енгізуге жататын шартты тіркеу туралы мәліметтер
Дәрілік препараттың жалпы сипаттамасы және дәрілік препаратты медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулық (қосымша парақ) оның шартты тіркелуі туралы мәліметтерді қамтуы тиіс. Дәрілік препараттың жалпы сипаттамасы дәрілік препаратты қайта тіркеу (тіркеуді растау) мерзімін де қамтуға тиіс.
Шартты тіркеу туралы ақпарат дәрілік препараттың жалпы сипаттамасының бірінші бөлімдерін және дәрілік препаратты медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықты (қосымша парақ) алдын ала қамтитын мәтінде нақты баяндалуы тиіс. Дәрілік препараттың жалпы сипаттамасы және дәрілік препаратты медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулық (қосымша парақ) мыналар туралы ақпаратты қамтуы тиіс:
дәрілік препаратты тіркеу тіркеу куәлігін ұстаушының белгілі бір ерекше міндеттемелерді орындауы шартымен жүзеге асырылды;
белгіленген ерекше міндеттемелерді қайта қарауды уәкілетті орган (сараптама ұйымы) жыл сайын жүзеге асырады.
6. Тіркеу куәлігін ұстаушының мерзімді жаңартылатын қауіпсіздік жөніндегі есепті ұсынуы бойынша міндеттері
Дәрілік препаратты шартты тіркеу кезінде тіркеу куәлігін ұстаушы 6 айда кемінде 1 рет, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың фармакологиялық қадағалауының тиісті практикасының қағидаларына сәйкес тіркеу куәлігінде шартты тіркеуді сақтаудың барлық мерзімі ішінде уәкілетті органның (сараптама ұйымының) қосымша сұрау салулары бойынша мерзімді жаңартылатын қауіпсіздік есебін ұсынуға міндетті. Қауіпсіздік жөніндегі кезеңдік жаңартылатын есепті ұсыну мерзімділігіне қойылатын талаптар дәрілік препараттың тіркеу куәлігіне қосымшада көрсетілуге және қорытынды сараптамалық есептің құрамында бірыңғай тізілімде жариялануға тиіс.
IV. Шартты тіркеу рәсімі бойынша тіркелген дәрілік препараттардың тіркеу дерекнамасының 5-модулін құрастыру және сараптау ерекшеліктері
1. Клиникалық зерттеулер нәтижелерінің жаңғыртылуын қамтамасыз ету
Дәрілік препаратты тіркеу үшін клиникалық зерттеулер нәтижелерінің жаңғыртылуы қамтамасыз етілуі тиіс. Бұл әсіресе тәжірибелік зерттеулер жүргізілген жағдайда өте маңызды, оның сәтті нәтижесі алынған нәтижелерді жалпы қабылдауға қол жеткізу үшін қайталанған экспериментте растауды қажет етеді. Сонымен бірге дәрілік препараттың клиникалық дамуы эксперименттік зерттеулерден ерекшеленеді. Клиникалық зерттеулердің III фазасының мақсаты клиникаға дейінгі зерттеулерде, клиникалық төзімді зерттеулерде, дозаларды іріктеу бойынша клиникалық зерттеулерде және II фазаның басқа да клиникалық зерттеулерінде ағымдағы сәтте алынған деректерді растау болып табылады. Клиникалық зерттеулердің III фазасының құжаттамасына қойылатын негізгі талап оның тиісті сападағы объективті және бақыланатын деректерден (дәрілік препараттардың клиникалық зерттеулерінде биостатистика қағидаттарын қолдану жөніндегі одақ органдарының актілеріне сәйкес жүргізілген зерттеулердің нәтижелері бойынша және клиникалық препараттарда бақылау тобын таңдау қағидаттары бойынша жоспарланған, жүргізілген және есепке енгізілген) тұруы болып табылады. Мұндай деректер жеткіліктіліктің мынадай барлық өлшемдеріне сәйкес келуі тиіс:
пациенттерді іріктеу мөлшері;
аурудың белгілері мен көріністерінің әртүрлілігі;
дәрілік препараттың мақсатты дозасы мен қолдану тәсілі кезінде пациенттердің мақсатты популяциясындағы "пайда – тәуекел" оң қатынасын растайтын зерттеушілердің саны.
Клиникалық зерттеулердің III фазасын растайтын деректердің талап етілетін көлемі осы дәрілік препараттың клиникалық зерттеулерінің алдыңғы фазалары шеңберінде анықталғанына және дәрілік препараттардың әсері бойынша ұқсас клиникалық тиімділігі мен қауіпсіздігінің зерттелу дәрежесіне байланысты. Кем дегенде статистикалық негізделген және клиникалық маңызды нәтижелері бар бір бақыланатын зерттеу қажет. Клиникалық зерттеулердің III фазасының бағдарламасы шеңберінде неғұрлым ұтымды тәсіл мынадай себептер бойынша бірнеше зерттеулерді жоспарлау болып табылады:
дәрілік препарат әсерінің фармакологиялық негіздемесінің болмауы (әсер ету механизмі белгісіз);
дәрілік препарат әсерінің жаңа фармакологиялық принципі;
дәрілік препараттың клиникалық зерттеулерінің I және II фазаларын жүргізгеннен кейін алынған нәтижелердің шектеулілігі немесе сенімсіздігі;
дәрілік препаратты клиникалық қолданудың мәлімделген саласы бойынша бұрын оң зерттеулердің нәтижелерін жаңғыртуға сәтсіз клиникалық зерттеулер немесе сәтсіз талпыныстар;
дәрілік препараттың тиімділігін және (немесе) төзімділігін растау қажеттілігі (мысалы, пациенттердің әртүрлі субпопуляцияларында, әртүрлі ілеспелі терапияны немесе өзге де медициналық араласуларды пайдалану кезінде, салыстыру топтарындағы өзге де бақылау араласуларына қатысты және т. б.);
клиникалық зерттеулердің III фазасы бағдарламасы шеңберінде дәрілік препарат туралы оның клиникалық тиімділігі мен қауіпсіздігі мәселелері бойынша ақпарат алу қажеттілігі.

2. Особенности экспертизы модуля 5 регистрационного досье, содержащего результаты только одного опорного исследования
Если доказательство эффективности и безопасности лекарственного препарата получено только в одном опорном исследовании, такое исследование должно содержать статистически и клинически убедительные выводы. При экспертизе результатов такого исследования эксперту уполномоченного органа (экспертной организации) необходимо отметить в экспертном заключении результаты анализа следующих характеристик проведенного исследования:
внутренней валидности (которая не должна содержать признаков потенциального смещения результата исследования);
внешней валидности (в том числе пригодности данных, полученных на исследуемой популяции, для экстраполяции на целевую популяцию, у которой будет применяться лекарственный препарат);
клинической значимости (наличия у изученного вмешательства такой пользы, которая имеет клиническую ценность);
степени статистической значимости полученных результатов. Статистическое подтверждение значимости результатов такого опорного исследования должно быть выше чем принятый в стандартных клинических исследованиях уровень значимости p <0,05. При этом подтверждение значимости должно выполняться на основании точных оценок эффектов вмешательства, то есть таких оценок которые имеют узкие доверительные интервалы. Требуемая степень значимости опорного исследования зависит от таких факторов, как:
планируемое показание к применению лекарственного препарата;
вид первичной конечной точки исследования;
объем вспомогательных данных, получаемых в ходе исследования;
наличие предварительного планирования альтернативных статистических анализов для подтверждения согласованности результатов.
Если целью опорного исследования является подтверждение не меньшей эффективности лекарственного препарата, то такое единственное опорное исследование в составе регистрационного досье лекарственного препарата считается достаточным, если нижняя граница 95 %-ного доверительного интервала значительно отличается (отстоит) от границы не меньшей эффективности установленной для проверки статистической гипотезы;
качества полученных данных опорного исследования;
внутренней согласованности полученных данных (то есть у данных, полученных от заранее выбранных различных субпопуляций пациентов, должны быть показаны сходные эффекты вмешательства);
сходных результатов всех важных конечных точек опорного исследования;
отсутствия эффектов клинических (исследовательских) центров (то есть отсутствия доминирования одного из исследовательских центров в результатах набора пациентов или полученных эффектов вмешательства);
правдоподобия изучаемой статистической гипотезы.
Не требуется в обязательном порядке включать в программу III фазы клинических исследований 2 и более опорных исследования. Однако программа III фазы клинических исследований, содержащая несколько опорных исследований, позволяет представить все разнообразие результатов клинических исследований при проблемах, связанных с подтверждением пользы применения лекарственного препарата у целевой популяции. В случаях представления результатов единственного опорного исследования они должны быть убедительными с точки зрения внутренней и внешней валидности, клинической значимости, статистической значимости, качества данных и внутренней согласованности.
V. Подтверждение регистрации (перерегистрация) лекарственных препаратов, зарегистрированных по процедуре условной регистрации
В соответствии с подразделом VII.III раздела VII Правил условная регистрация действительна в течение 1 года с последующей ежегодной перерегистрацией.
По истечении срока действия в 1 год регистрационного удостоверения лекарственного препарата, зарегистрированного по процедуре условной регистрации, может быть проведена процедура подтверждения регистрации (перерегистрация) такого лекарственного препарата.
Держатель регистрационного удостоверения должен подать заявление на подтверждение регистрации (перерегистрацию) не позднее чем за 6 месяцев до истечения срока действия регистрационного удостоверения лекарственного препарата, зарегистрированного по процедуре условной регистрации и предоставить уполномоченному органу (экспертной организации) референтного государства промежуточный отчет о выполнении установленных особых обязательств.
Уполномоченный орган (экспертная организация) референтного государства обязан рассмотреть заявление на подтверждение регистрации (перерегистрацию) лекарственного препарата при проведении процедуры условной регистрации на основании подтверждения положительного соотношения "польза – риск", проводя оценку представленных заявителем данных в отношении установленных при регистрации особых обязательств и сроков их выполнения. По итогам экспертизы лекарственного препарата экспертная организация референтного государства составляет заключение с указанием положений о выполнении заявителем ранее установленных при регистрации особых обязательств, необходимости сохранения или изменения этих обязательств либо сроков их выполнения. Экспертный отчет должен содержать заключение относительно:
необходимости сохранения или изменения установленных особых обязательств или сроков их выполнения;
необходимости сохранения, изменения, приостановления или отмены действия ранее выданного регистрационного удостоверения лекарственного препарата, зарегистрированного по процедуре условной регистрации.

2. Бір ғана тірек зерттеудің нәтижелері бар тіркеу дерекнамасының 5-модулін сараптау ерекшеліктері
Егер дәрілік препараттың тиімділігі мен қауіпсіздігінің дәлелі тек бір тірек зерттеуде алынса, мұндай зерттеу статистикалық және клиникалық тұрғыдан сенімді қорытындыларды қамтуы тиіс. Осындай зерттеудің нәтижелерін сараптау кезінде уәкілетті органның (сараптама ұйымының) сарапшысы сараптамалық қорытындыда жүргізілген зерттеудің мынадай сипаттамаларын талдау нәтижелерін атап өту қажет:
ішкі жарамдылық (зерттеу нәтижесінің әлеуетті ығысу белгілері болмауы тиіс);
сыртқы жарамдылық (оның ішінде дәрілік препарат қолданылатын нысаналы популяцияға экстраполяция үшін зерттелетін популяцияда алынған деректердің жарамдылығы);
клиникалық маңыздылығы (зерттелген араласудың клиникалық құндылығы бар осындай пайдасы бар);
алынған нәтижелердің статистикалық маңыздылық дәрежесі. Осындай тірек зерттеу нәтижелерінің маңыздылығын статистикалық растау стандартты клиникалық зерттеулерде қабылданған p <0,05 маңыздылық деңгейінен жоғары болуы тиіс. Бұл ретте маңыздылықты растау араласудың әсерін дәл бағалау негізінде жүргізілуі керек, яғни сенімділік интервалдары тар болатын бағалау. Тірек зерттеудің маңыздылығының қажетті дәрежесі мынадай факторларға байланысты:
дәрілік препаратты қолданудың жоспарлы көрсеткіші;
зерттеудің бастапқы соңғы нүктесінің түрі;
зерттеу барысында алынатын қосымша деректердің көлемі;
нәтижелердің келісімділігін растау үшін баламалы статистикалық талдауларды алдын ала жоспарлаудың болуы.
Егер тіректік зерттеудің мақсаты дәрілік препараттың кем емес тиімділігін растау болып табылса, онда дәрілік препараттың тіркеу дерекнамасы құрамындағы осындай жалғыз тіректік зерттеу, егер
95%-дық сенімгерлік аралықтың төменгі шекарасы статистикалық гипотезаны тексеру үшін белгіленген тиімділіктен кем емес шекарадан едәуір өзгеше (айырмашылығы бар) болса, жеткілікті деп есептеледі;
тірек зерттеуден алынған деректердің сапасы;
алынған мәліметтердің ішкі сәйкестігі (яғни пациенттердің алдын-ала таңдалған әртүрлі субпопуляцияларынан алынған мәліметтер араласудың ұқсас әсерлері көрсетілуі тиіс);
тірек зерттеудің барлық маңызды соңғы нүктелерінің ұқсас нәтижелері;
клиникалық (зерттеу) орталықтарының әсерінің болмауы (яғни зерттеу орталықтарының бірінің пациенттерді іріктеу нәтижелерінде немесе араласудың алынған әсерлерінде үстемдігінің болмауы);
зерттелетін статистикалық гипотезаның сенімділігі.
Клиникалық зерттеудің III фазасының бағдарламасына 2 және одан да көп тірек зерттеулер міндетті түрде енгізу талап етілмейді. Алайда бірнеше тірек зерттеулерден тұратын клиникалық зерттеулердің III фазасының бағдарламасы мақсатты популяцияда дәрілік препаратты қолданудың пайдасын растаумен байланысты проблемалар кезінде клиникалық зерттеулер нәтижелерінің барлық алуан түрлілігін ұсынуға мүмкіндік береді. Жалғыз тірек зерттеудің нәтижелерін ұсынған жағдайда олар ішкі және сыртқы жарамдылық, клиникалық маңыздылығы, статистикалық маңыздылығы, деректер сапасы және ішкі келісімділігі тұрғысынан сенімді болуға тиіс.
V. Шартты тіркеу рәсімі бойынша тіркелген дәрілік препараттарды тіркеуді (қайта тіркеуді) растау
Қағидалардың VII бөлімі VII. III кіші бөліміне сәйкес. шартты тіркеу кейіннен жыл сайын қайта тіркей отырып, 1 жыл бойы жарамды болады.
Шартты тіркеу рәсімі бойынша тіркелген дәрілік препараттың тіркеу куәлігінің 1 жылдық қолданылу мерзімі өткеннен кейін осындай дәрілік препараттың тіркелгенін (қайта тіркелгенін) растау рәсімі жүргізілуі мүмкін.
Тіркеу куәлігін ұстаушы шартты тіркеу рәсімі бойынша тіркелген дәрілік препараттың тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі өткенге дейін
6 айдан кешіктірмей тіркеуді (қайта тіркеуді) растауға өтініш беруге және референттік мемлекеттің уәкілетті органына (сараптама ұйымына) белгіленген ерекше міндеттемелердің орындалуы туралы аралық есеп беруге тиіс.
Референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) тіркеу кезінде белгіленген ерекше міндеттемелер мен оларды орындау мерзімдеріне қатысты өтінім беруші ұсынған деректерге бағалау жүргізе отырып, "пайда – тәуекел" оң арақатынасын растау негізінде шартты тіркеу рәсімін жүргізу кезінде дәрілік препараттың тіркелгенін (қайта тіркелгенін) растауға арналған өтінішті қарауға міндетті. Референттік мемлекеттің Сараптама ұйымы дәрілік препарат сараптамасының қорытындылары бойынша өтініш берушінің тіркеу кезінде бұрын белгіленген ерекше міндеттемелерді орындауы, осы міндеттемелерді сақтау немесе өзгерту қажеттігі не оларды орындау мерзімдері туралы ережелерді көрсете отырып қорытынды жасайды. Сараптамалық есепте мыналарға қатысты қорытынды болуға тиіс:
белгіленген ерекше міндеттемелерді немесе оларды орындау мерзімдерін сақтау немесе өзгерту қажеттігі;
шартты тіркеу рәсімі бойынша тіркелген, бұрын берілген дәрілік препараттың тіркеу куәлігін сақтау, өзгерту, қолданылуын тоқтата тұру немесе күшін жою қажеттілігі.
Референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы)

Уполномоченный орган (экспертная организация) референтного государства проводит оценку регистрационного досье в течение 40 рабочих дней. При необходимости срок может быть увеличен на 20 рабочих дней для оценки ответов на вопросы уполномоченного органа (экспертной организации) референтного государства, которые направлялись заявителю по результатам 40-дневной экспертизы. Экспертный отчет об оценке подлежит опубликованию в едином реестре в течение 10 рабочих дней.
Ранее принятое решение уполномоченного органа (экспертной организации) референтного государства о возможности проведения процедуры условной регистрации продолжает действовать не более чем в течение 15 календарных дней после размещения в едином реестре очередного экспертного отчета об оценке.
Изменение установленных особых обязательств или сроков их выполнения может приниматься только на основании соответствующего обоснования и обстоятельств, которые нельзя было предусмотреть в процессе выполнения первичной условной регистрации. Держатель регистрационного удостоверения обязан незамедлительно сообщать уполномоченному органу (экспертной организации) референтного государства о любых возникших после условной регистрации задержках выполнения установленных особых обязательств и их влиянии на соотношение "польза – риск" лекарственного препарата. Изменение срока выполнения установленных особых обязательств может быть согласовано уполномоченным органом (экспертной организацией), исключительно если доказательства, содержащиеся в промежуточном отчете (отчетах), указывают на то, что польза допуска на фармацевтический рынок лекарственного препарата все еще превышает риск, связанный с неопределенностью, которую создают неполные данные о безопасности и эффективности лекарственного препарата.
В случае невыполнения держателем регистрационного удостоверения установленных особых обязательств уполномоченный орган (экспертная организация) референтного государства вправе считать, что положительное соотношение "польза — риск" не подтверждено, и применить необходимые меры по приостановлению, прекращению действия (аннулированию), либо отзыву выданного регистрационного удостоверения такого лекарственного препарата.
Подтверждение регистрации (перерегистрация) должно проводиться ежегодно до тех пор, пока в регистрационном удостоверении лекарственного препарата сохраняется условная регистрация. После выполнения установленных особых обязательств информация о них удаляется из регистрационного удостоверения, и его действие продлевается на 5 лет в соответствии с пунктом 18 Правил.

40 жұмыс күні ішінде тіркеу дерекнамасын бағалауды жүргізеді. Қажет болған жағдайда мерзім 40 күндік сараптама нәтижелері бойынша өтініш берушіге жіберілген референттік мемлекеттің уәкілетті органының (сараптама ұйымының) сұрақтарына жауаптарды бағалау үшін 20 жұмыс күніне ұзартылуы мүмкін. Бағалау туралы сараптамалық есеп 10 жұмыс күні ішінде бірыңғай тізілімде жариялануға тиіс.
Референттік мемлекеттің уәкілетті органының (сараптама ұйымының) шартты тіркеу рәсімін жүргізу мүмкіндігі туралы бұрын қабылдаған шешімі бағалау туралы кезекті сараптамалық есепті бірыңғай тізілімде орналастырғаннан кейін күнтізбелік 15 күннен аспайтын мерзімде қолданылуын жалғастырады.
Белгіленген ерекше міндеттемелерді немесе оларды орындау мерзімдерін өзгерту бастапқы шартты тіркеуді орындау процесінде көзделуге болмайтын тиісті негіздеменің және мән-жайлардың негізінде ғана қабылдануы мүмкін. Тіркеу куәлігін ұстаушы шартты тіркеуден кейін туындаған белгіленген ерекше міндеттемелерді орындаудың кез келген кідірістері және олардың дәрілік препараттың "пайда – тәуекел" арақатынасына әсері туралы референттік мемлекеттің уәкілетті органына (сараптама ұйымына) дереу хабарлауға міндетті. Белгіленген ерекше міндеттемелерді орындау мерзімінің өзгеруі уәкілетті органмен (Сараптама ұйымымен), егер аралық есепте (есептерде) қамтылған дәлелдемелер дәрілік препараттың фармацевтикалық нарығына рұқсат беру пайдасы дәрілік препараттың қауіпсіздігі мен тиімділігі туралы толық емес деректер тудыратын белгісіздікке байланысты қатерден әлі де асып түсетінін көрсетсе ғана келісілуі мүмкін.
Тіркеу куәлігін ұстаушы белгіленген ерекше міндеттемелерді орындамаған жағдайда референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) "пайда – тәуекелдің" оң арақатынасы расталмады деп есептеуге және осындай дәрілік препараттың берілген тіркеу куәлігін тоқтата тұру, оның қолданысын тоқтату (күшін жою) не кері қайтарып алу жөнінде қажетті шаралар қолдануға құқылы.
Тіркеуді растау (қайта тіркеу) дәрілік препараттың тіркеу куәлігінде шартты тіркеу сақталғанға дейін жыл сайын жүргізілуі тиіс. Белгіленген ерекше міндеттемелер орындалғаннан кейін олар туралы ақпарат тіркеу куәлігінен жойылады және оның қолданылуы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес 5 жылға ұзартылады.

1. Требования к документам регистрационного досье
При ежегодном подтверждении регистрации (перерегистрации) для удостоверения уполномоченным органом (экспертной организацией) референтного государства наличия доказанного положительного соотношения "польза – риск" лекарственного препарата, проверки полноты выполнения установленных особых обязательств и сроков их выполнения держатель регистрационного удостоверения при подаче заявления на подтверждение регистрации (перерегистрацию) обязан предоставить как минимум следующие документы и сведения в обновлении регистрационного досье:
перечень (в хронологическом порядке) установленных особых обязательств при первичной условной регистрации и дополнительных особых обязательств, установленных после осуществления условной регистрации, с указанием сферы действия этих обязательств, статуса выполнения, даты их установления и даты их выполнения (при необходимости);
общую характеристику лекарственного препарата, маркировку и инструкцию по медицинскому применению лекарственного препарата (листок-вкладыш);
промежуточный отчет о выполнении установленных особых обязательств, включая данные о выполнении каждого особого обязательства. Цель отчета заключается в информировании уполномоченного органа (экспертной организации) референтного государства о ходе работ связанных с выполнением установленных обязательств, а также в оценке вероятности выполнения держателем регистрационного удостоверения особых обязательств в установленный срок;
заключение (вывод) эксперта, проводившего оценку клинических данных, характеризующее текущее соотношение "польза – риск" лекарственного препарата на основании:
данных, полученных в процессе выполнения установленных особых обязательств;
иных данных о безопасности лекарственного препарата (включая периодический обновляемый отчет по безопасности), полученных после регистрации;
иных данных об эффективности лекарственного препарата, полученных после регистрации.
В исключительных случаях может потребоваться формирование дополнительного заключения (вывода) эксперта, проводившего оценку доклинических данных, или эксперта, проводившего оценку качества лекарственного препарата (например, если были получены новые важные доклинические данные или данные о качестве лекарственного препарата);
заключительный отчет о выполнении установленных особых обязательств, если предельный срок подачи сведений о их выполнении совпадает со сроками подачи заявления на подтверждение регистрации (перерегистрацию) лекарственного препарата, и если он не был подан на рассмотрение отдельно.
Если данные о безопасности, эффективности и качестве лекарственного препарата, включенные в его регистрационное досье при подтверждении регистрации (перерегистрации), требуют актуализации информации о лекарственном препарате или плана управления рисками, то изменения, вносимые в информацию о лекарственном препарате и план управления рисками, допускается включать в состав регистрационного досье подаваемого на подтверждение регистрации (перерегистрацию).
При подготовке регистрационного досье лекарственного препарата для подтверждения регистрации (перерегистрации) держатель регистрационного удостоверения должен учитывать данные, которые были включены в ранее поданные версии регистрационного досье, иные отчетные документы по лекарственному препарату и которые являются значимыми для оценки соотношения "польза – риск" данного лекарственного препарата. Подтверждение регистрации (перерегистрация) такого лекарственного препарата не должно заменять выполнение иных процедур, связанных с регистрацией лекарственного препарата (например, внесение изменений в регистрационное досье лекарственного препарата), а представление актуализированных сведений для внесения в регистрационное о досье не следует откладывать до очередного подтверждения регистрации (перерегистрации).

1. Тіркеу дерекнамасының құжаттарына қойылатын талаптар
Референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) дәрілік препараттың "пайда – тәуекелі" дәлелденген оң арақатынасының бар-жоғын куәландыру, белгіленген ерекше міндеттемелердің орындалу толықтығын және оларды орындау мерзімдерін тексеру үшін тіркеуді (қайта тіркеуді) жыл сайын растаған кезде, тіркеу куәлігін ұстаушы тіркеуді (қайта тіркеуді) растауға өтініш берген кезде тіркеу дерекнамасын жаңартуға кемінде мынадай құжаттар мен мәліметтерді ұсынуға міндетті:
бастапқы шартты тіркеу кезінде белгіленген ерекше міндеттемелердің және шартты тіркеуді жүзеге асырғаннан кейін белгіленген қосымша ерекше міндеттемелердің осы міндеттемелердің қолданылу аясын, орындалу мәртебесін, олардың белгіленген күнін және оларды орындау күнін (қажет болған кезде) көрсете отырып, тізбесі (хронологиялық тәртіппен);
дәрілік препараттың жалпы сипаттамасы, дәрілік препараттың таңбалануы және медицинада қолданылуы жөніндегі нұсқаулық (қосымша парақ);
әрбір ерекше міндеттеменің орындалуы туралы деректерді қоса алғанда, белгіленген ерекше міндеттемелерді орындау туралы аралық есеп. Есептің мақсаты референттік мемлекеттің уәкілетті органын (сараптама ұйымын) белгіленген міндеттемелерді орындауға байланысты жұмыстардың барысы туралы хабардар ету, сондай-ақ тіркеу куәлігі ұстаушысының белгіленген мерзімде ерекше міндеттемелерді орындау ықтималдығын бағалау болып табылады;
мыналар:
белгіленген ерекше міндеттемелерді орындау процесінде алынған деректер;
тіркеуден кейін алынған дәрілік препараттың қауіпсіздігі туралы өзге де деректер (қауіпсіздік бойынша мерзімді жаңартылатын есепті қоса алғанда);
тіркеуден кейін алынған дәрілік препараттың тиімділігі туралы өзге де деректер негізінде дәрілік препараттың "пайда – тәуекел" ағымдағы арақатынасын сипаттайтын клиникалық деректерді бағалауды жүргізген сарапшының қорытындысы (қорытындысы).
Ерекше жағдайларда клиникаға дейінгі деректерді бағалауды жүргізген сарапшының немесе дәрілік препараттың сапасын бағалауды жүргізген сарапшының қосымша қорытындысын (қорытындысын) қалыптастыру қажет болуы мүмкін (мысалы, егер жаңа маңызды клиникаға дейінгі деректер немесе дәрілік препараттың сапасы туралы деректер алынған болса);
егер олардың орындалуы туралы мәліметтерді берудің шекті мерзімі дәрілік препараттың тіркелгенін (қайта тіркелгенін) растауға өтініш беру мерзімдерімен сәйкес келсе және егер ол жеке қарауға берілмесе, белгіленген ерекше міндеттемелердің орындалуы туралы қорытынды есеп.
Егер тіркеуді (қайта тіркеуді) растау кезінде оның тіркеу деректеріне енгізілген дәрілік препараттың қауіпсіздігі, тиімділігі және сапасы туралы деректер дәрілік препарат туралы ақпаратты немесе тәуекелдерді басқару жоспарын өзектілендіруді талап етсе, онда дәрілік препарат туралы ақпаратқа және тәуекелдерді басқару жоспарына енгізілетін өзгерістерді тіркеуді (қайта тіркеуді) растауға берілетін тіркеу дерекнамасының құрамына енгізуге жол беріледі.
Тіркеуді (қайта тіркеуді) растау үшін дәрілік препараттың тіркеу дерекнамасын дайындау кезінде тіркеу куәлігін ұстаушы тіркеу дерекнамасының бұрын берілген нұсқаларына енгізілген деректерді, дәрілік препарат бойынша өзге де есептік құжаттарды және осы дәрілік препараттың "пайда – тәукел" арақатынасын бағалау үшін маңызды болып табылатын деректерді ескеруі тиіс. Мұндай дәрілік препаратты тіркеуді (қайта тіркеуді) растау дәрілік препаратты тіркеумен байланысты өзге рәсімдерді орындауды алмастырмауы тиіс (мысалы, дәрілік препараттың тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу), ал тіркеу деректеріне енгізу үшін өзектендірілген мәліметтерді ұсынуды кезекті тіркеуді (қайта тіркеуді) растағанға дейін кейінге қалдыруға болмайды.

2. Требования к промежуточному и заключительному отчетам о выполнении установленных особых обязательствах
Держателю регистрационного удостоверения необходимо предоставить один промежуточный отчет о выполнении установленных особых обязательств на лекарственный препарат, включающий все особые обязательства. В зависимости от вида исследования и наличия актуализированных данных структура и содержание промежуточного отчета могут отличаться, Предоставление сведений о каждом исследовании осуществляется с целью получения возможности проведения оценки влияния доступных данных о безопасности и эффективности лекарственного препарата на соотношение "польза – риск" и оценки выполнения особых обязательств. Промежуточный отчет должен содержать достаточные сведения для выполнения оценки необходимости сохранения или изменения особых обязательств и сроков их выполнения. Если выполнение этих обязательств связано с анализом данных о безопасности и эффективности лекарственного препарата, полученных в ходе проведения клинических исследований, для составления промежуточных отчетов допускается использовать приведенную ниже структуру промежуточного отчета. Допускается вносить изменения в перечень разделов стурктуры промежуточного отчета (например, в зависимости от дизайна исследования, процедуры ослепления исследования), исключать один или более подразделов и разделов или вводить дополнительные подразделы для предоставления необходимых данных. Перечень основных разделов таких отчетов о выполнении установленных особых обязательств должен быть согласован заявителем с уполномоченным органом (экспертной организацией) референтного государства во время процедуры экспертизы лекарственного препарата, поданного на первичную условную регистрацию.
Промежуточный отчет на лекарственный препарат составляется по каждому установленному особому обязательству, для которого выполнялось клиническое исследование, и включает в себя:
а) титульную страницу и синопсис. В этой части отчета необходимо представить краткое описание каждого из проводящихся или новых клинических исследований, являющихся частью установленного особого обязательства. Синопсис по каждому из клинических исследований должен быть изложен не более чем на одной странице стандартного текста и включать в себя описание общего плана и дизайна исследования;
б) введение, содержащее следующую информацию:
текущий статус проведения исследования, о котором предоставляется настоящий промежуточный отчет;
возможные или возникшие нерешенные проблемы, а также проблемы которые способны оказать существенное влияние на выполнимость исследования;
ожидаемые задержки сроков выполнения работ по исследованию;
иные сведения;
в) набор субъектов исследования. В этой части отчета необходимо описать:
критерии включения пациентов в исследование;
динамику их набора по времени, по клиническим центрам, по странам и регионам, по видам вмешательства;
сведения о доступности данных;
сведения о статусе последующего наблюдения, а также продолжительности последующего наблюдения;
анализ таких вопросов, как прогнозируемый набор субъектов в исследование и ожидаемая частота явлений, влияние набора субъектов исследования на его мощность, оценка динамики изменений характеристик включаемых пациентов; расчеты условной мощности исследования, прогнозируемый срок окончательного анализа по исследованию;
г) исходные характеристики изучаемой популяции, включая описание исходных переменных по группе вмешательства, их приемлемость, а также описание любых проблем, касающихся критериев скрининга, влияние критериев невключения и проблемы распространения вывода по исследованию на всю генеральную совокупность;
д) нежелательные явления в зависимости от вмешательства и их тяжести на уровне системы органов и на уровне предпочтительного термина, а также описать частоту серьезных нежелательных явлений;
е) анализ исследуемых конечных точек с указанием результатов промежуточных анализов конечных точек исследования, ожидаемых сроков окончательного анализа конечных точек и иных данных исходя из особенностей исследования, протокола данного клинического исследования и запланированных в исследовании процедур;
ж) обеспечение качества проведения исследования и получаемых данных с описанием приверженности субъектов исследования терапии, соблюдения требований к оценке безопасности и эффективности, существенных изменений в проведении исследования или запланированных анализов, важных отклонений от протокола исследований, выбывания субъектов исследования и недостающих данных, критичных для обеспечения качества отклонения в выполнении исследования и результатов контроля качества исследования.
Заключительные отчеты о клинических исследованиях составляются по формам приведенным в приложениях № 19 к Правилам надлежащей клинической практики Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 3 ноября 2016 г. № 79.
VI. Снятие особых обязательств при регистрации, подтверждении регистрации (перерегистрации) лекарственного препарата
Уполномоченный орган (экспертная организация) референтного государства вправе принять решение о снятии особых обязательств, установленных при условной регистрации при подтверждении регистрации (перерегистрации) лекарственного препарата в соответствии с разделом VIII Правил, если особые обязательства были выполнены до момента:
завершения экспертизы лекарственного препарата, поданного на первичную регистрацию;
подтверждения условной регистрации (перерегистрации);
завершения экспертизы данных, предоставленных в заключительном отчете о выполнении особых обязательств с указанием последнего невыполненного установленного особого обязательства.
Если предоставление отчета о выполнении установленных особых обязательств требует актуализации информации о лекарственном препарате, допускается включать в состав регистрационного досье, подаваемого для оценки исполнения установленных особых обязательств любые изменения о лекарственном препарате.
При подаче заключительного отчета о выполнении последнего из установленных особых обязательств и в целях возможного изменения статуса лекарственного препарата как "условная регистрация без установления особых обязательств" держатель регистрационного удостоверения обязан отметить это в соответствующих разделах модуля 1 регистрационного досье и предоставить актуализированную информацию о лекарственном препарате и заключение (вывод) эксперта, проводившего оценку клинических данных, обосновывающих возможность осуществления условной регистрации без установления особых обязательств.
Причины выбора условной регистрации без установления особых обязательств указываются в экспертном отчете экспертной организации референтного государства, составленном по форме согласно приложению № 16 к Правилам.
VII. Отличия процедуры условной регистрации от регистрации в исключительных случаях и стандартной процедуры регистрации
Лекарственные препараты, в отношении которых заявителю не представляется возможным представить данные (в соответствии с требованиями, установленными разделами 4 и 5 части I приложения № 1 к Правилам) (в силу конкретных причин, предусмотренных разделом 11 части II приложения № 1 к Правилам), могут заявляться на регистрацию в исключительных случаях. Актуальность такой регистрации пересматривается ежегодно для переоценки соотношения "польза – риск". Выполнение любых особых обязательств, установленных в рамках процедуры регистрации в исключительных случаях, связано с предоставлением сведений о безопасном и эффективном применении лекарственного препарата и, как правило, не приведет к получению полного регистрационного досье в соответствии с требованиями разделов 4 и 5 части I приложения № 1 к Правилам. Если заявителем предоставлены исчерпывающие данные о безопасности и эффективности лекарственного препарата в обычных условиях применения ("полное досье"), и выполнены все установленные особые обязательства, может быть выполнена процедура обычной регистрации.
В регистрационное досье лекарственного препарата зарегистрированного по процедуре регистрации в исключительных случаев, могут быть внесены изменения для добавления нового показания (показаний) к применению лекарственного препарата. В подобных случаях регистрация останется в рамках исключительных случаев.
В рамках процедуры условной регистрации могут быть зарегистрированы лекарственные препараты, в отношении которых заявитель может подтвердить положительное соотношение "польза – риск" (например, на основании предшествующего доказательства эффективности этих лекарственных препаратов, позволяющего спрогнозировать клинический исход, оцениваемый в рамках полной разработки). Такая временная регистрация не может оставаться условной. Она пересматривается 1 раз в год и может быть продлена, а после предоставления данных, требуемых для подтверждения положительного соотношения "польза – риск" ("полное досье"), она становится обычной регистрацией.
Таким образом, существует различие между регистрацией в исключительных случаях и условной регистрацией. Процедура регистрации в исключительных случаях не должна проводиться, если обоснована условная регистрация. Процедура условной регистрации проводится при отсутствии исчерпывающих клинических данных, если заявитель способен представить такие данные в кратчайшие сроки.

2. Белгіленген ерекше шарттардың орындалуы туралы аралық және қорытынды есептерге қойылатын талаптар
Тіркеу куәлігін ұстаушы барлық ерекше міндеттемелерді қамтитын дәрілік препаратқа белгіленген ерекше міндеттемелердің орындалуы туралы бір аралық есеп беруі қажет. Зерттеу түріне және өзектендірілген деректердің болуына байланысты аралық есептің құрылымы мен мазмұны ерекшеленуі мүмкін, әрбір зерттеу туралы мәліметтерді ұсыну дәрілік препараттың қауіпсіздігі мен тиімділігі туралы қолжетімді деректердің "пайда – тәуекел" арақатынасына әсерін бағалауды және ерекше міндеттемелердің орындалуын бағалауды жүргізу мүмкіндігін алу мақсатында жүзеге асырылады. Аралық есеп ерекше міндеттемелерді және оларды орындау мерзімдерін сақтау немесе өзгерту қажеттілігін бағалауды орындау үшін жеткілікті мәліметтерді қамтуға тиіс. Егер осы міндеттемелерді орындау клиникалық зерттеулер жүргізу барысында алынған дәрілік препараттың қауіпсіздігі мен тиімділігі туралы деректерді талдаумен байланысты болса, аралық есептерді жасау үшін төменде келтірілген аралық есептің құрылымын пайдалануға жол беріледі. Аралық есептің құрылымы бөлімдерінің тізбесіне өзгерістер енгізуге (мысалы, зерттеудің дизайнына, зерттеудің көзге түсу рәсіміне байланысты), бір немесе одан да көп кіші бөлімдер мен бөлімдерді алып тастауға немесе қажетті деректерді ұсыну үшін қосымша кіші бөлімдерді енгізуге жол беріледі. Белгіленген ерекше міндеттемелердің орындалуы туралы осындай есептердің негізгі бөлімдерінің тізбесін өтініш беруші алғашқы шартты тіркеуге берілген дәрілік препаратты сараптау рәсімі кезінде референттік мемлекеттің уәкілетті органымен (сараптама ұйымымен) келісуі тиіс.
Дәрілік препаратқа аралық есеп клиникалық зерттеу орындалған әрбір белгіленген ерекше міндеттеме бойынша жасалады және мыналарды қамтиды:
а) титулдық бет және синопсис. Есептің осы бөлігінде белгіленген ерекше міндеттеменің бір бөлігі болып табылатын жүргізілетін немесе жаңа клиникалық зерттеулердің әрқайсысының қысқаша сипаттамасын ұсыну қажет. Клиникалық зерттеулердің әрқайсысы бойынша синопсис стандартты мәтіннің бір ғана бетінде баяндалуы және зерттеудің жалпы жоспары мен дизайнының сипаттамасын қамтуы тиіс;
б) мынадай ақпаратты қамтитын кіріспе:
осы аралық есеп берілетін зерттеу жүргізудің ағымдағы мәртебесі;
мүмкін немесе туындаған шешілмеген проблемалар, сондай-ақ зерттеудің орындылығына айтарлықтай әсер етуі мүмкін проблемалар;
зерттеу бойынша жұмыстарды орындау мерзімдерінің күтілетін кідіруі;
өзге де мәліметтер;
в) зерттеу субъектілерінің жиынтығы. Есептің осы бөлігінде мыналарды сипаттау қажет:
пациенттерді зерттеуге қосу критерийлері;
олардың уақыт бойынша, клиникалық орталықтар бойынша, елдер мен өңірлер бойынша, араласу түрлері бойынша теру динамикасы;
деректердің қолжетімділігі туралы мәліметтер;
кейінгі байқаудың мәртебесі, сондай-ақ кейінгі байқаудың ұзақтығы туралы мәліметтер;
зерттеуге субъектілердің болжамды жиынтығы және құбылыстардың күтілетін жиілігі, зерттеу субъектілері жиынтығының оның қуатына әсері, қосылатын пациенттер сипаттамаларының өзгеру динамикасын бағалау сияқты мәселелерді талдау; зерттеудің шартты қуатын есептеу, зерттеу бойынша түпкілікті талдаудың болжамды мерзімі;
г) араласу тобы бойынша бастапқы ауыспалылардың сипаттамасын, олардың қолайлылығын, сондай-ақ скрининг өлшемшарттарына қатысты кез келген проблемалардың сипаттамасын, қосылмау өлшемшарттарының әсерін және зерттеу бойынша тұжырымды бүкіл бас жиынтыққа тарату проблемаларын қоса алғанда, зерделенетін популяцияның бастапқы сипаттамалары;
д) ағзалар жүйесі деңгейінде және артықшылық берілетін термин деңгейінде араласуға және олардың ауырлығына байланысты жағымсыз құбылыстар, сондай-ақ елеулі жағымсыз құбылыстардың жиілігін сипаттау;
е) зерттеудің соңғы нүктелерінің аралық талдауларының нәтижелерін, соңғы нүктелерді түпкілікті талдаудың күтілетін мерзімдерін және зерттеу ерекшеліктерін, осы клиникалық зерттеу хаттамасын және зерттеуде жоспарланған рәсімдерді негізге ала отырып, өзге де деректерді көрсете отырып, зерттелетін соңғы нүктелерді талдау;
ж) терапияны зерттеу субъектілерінің бейілділігін, қауіпсіздік пен тиімділікті бағалауға қойылатын талаптардың сақталуын, зерттеу жүргізудегі елеулі өзгерістерді немесе жоспарланған талдауларды, зерттеулер хаттамасынан маңызды ауытқуларды, зерттеу субъектілерінің шығып кетуін және зерттеуді орындаудағы ауытқу сапасын қамтамасыз ету үшін сыни жетіспейтін деректерді және зерттеу сапасын бақылау нәтижелерін сипаттай отырып, зерттеу жүргізу сапасын және алынатын деректерді қамтамасыз ету.
Клиникалық зерттеулер туралы қорытынды есептер Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2016 жылғы 3 қарашадағы № 79 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың тиісті клиникалық практикасы қағидаларына № 1 – 9 қосымшаларда келтірілген нысандар бойынша жасалады.
VI. Дәрілік препаратты тіркеу, тіркеуді (қайта тіркеуді) растау кезінде ерекше міндеттемелерді алып тастау
Референттік мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы), егер ерекше міндеттемелер:
бастапқы тіркеуге берілген дәрілік препараттың сараптамасы аяқталған;
шартты тіркеуді (қайта тіркеуді) растау;
соңғы орындалмаған белгіленген ерекше міндеттемені көрсете отырып, ерекше міндеттемелерді орындау туралы қорытынды есепте ұсынылған деректердің сараптамасын аяқтау сәтіне дейін орындалған болса, Қағидалардың VIII бөліміне сәйкес дәрілік препараттың тіркелгенін (қайта тіркелгенін) растау кезінде шартты тіркеу кезінде белгіленген ерекше міндеттемелерді алып тастау туралы шешім қабылдауға құқылы.
Егер белгіленген ерекше міндеттемелердің орындалуы туралы есепті ұсыну дәрілік препарат туралы ақпаратты өзектілендіруді талап етсе, белгіленген ерекше міндеттемелердің орындалуын бағалау үшін берілетін тіркеу дерекнамасының құрамына дәрілік препарат туралы кез келген өзгерістерді енгізуге жол беріледі.
Соңғысының белгіленген ерекше міндеттемелердің орындалғаны туралы қорытынды есепті берген кезде және "ерекше міндеттемелерді белгілемей шартты тіркеу" ретінде дәрілік препарат мәртебесінің ықтимал өзгеруі мақсатында тіркеу куәлігін ұстаушы мұны тиісті бөлімдерде атап өтуге және ерекше міндеттемелерді белгілемей шартты тіркеуді жүзеге асыру мүмкіндігін негіздейтін, дәрілік препарат туралы өзектендірілген ақпаратты және клиникалық деректерге бағалау жүргізген сарапшының қорытындысын (қорытындысын) ұсынуға міндетті.
Ерекше міндеттемелерді белгілемей шартты тіркеуді таңдау себептері Қағидаларға № 16 қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған референттік мемлекеттің сараптама ұйымының сараптамалық есебінде көрсетіледі.
VII. Шартты тіркеу рәсімінің ерекше жағдайларда тіркеуден және стандартты тіркеу рәсімінен ерекшеліктері
Өтініш берушіге деректерді ұсыну мүмкін болмайтын дәрілік препараттар (I бөліктің 4 және 5-бөлімдерінде белгіленген талаптарға сәйкес) (Қағидаларға № 1 қосымшаның II бөлімінің 11-бөлімінде көзделген нақты себептерге байланысты) ерекше жағдайларда тіркеуге мәлімделуі мүмкін. Мұндай тіркеудің өзектілігі "пайда – тәуекел" арақатынасын қайта бағалау үшін жыл сайын қайта қаралады. Ерекше жағдайларда тіркеу рәсімінің шеңберінде белгіленген кез келген ерекше міндеттемелерді орындау дәрілік препаратты қауіпсіз және тиімді қолдану туралы мәліметтерді ұсынумен байланысты және әдетте Қағидаларға № 1 қосымшаның I бөлігінің 4 және
5-бөлімдерінің талаптарына сәйкес толық тіркеу дерекнамасын алуға әкеп соқтырмайды. Егер өтінім беруші дәрілік препараттың қауіпсіздігі мен тиімділігі туралы әдеттегі қолдану жағдайларында толық деректер ("толық дерекнама") ұсынса және барлық белгіленген ерекше міндеттемелер орындалса, әдеттегі тіркеу рәсімі орындалуы мүмкін.
Ерекше жағдайларда тіркеу рәсімі бойынша тіркелген дәрілік препараттың тіркеу дерекнамасына дәрілік препаратты қолдануға жаңа айғақтар (айғақтар) қосу үшін өзгерістер енгізілуі мүмкін. Мұндай жағдайларда тіркеу ерекше жағдайларда қалады.
Шартты тіркеу рәсімі шеңберінде дәрілік препараттар тіркелуі мүмкін, оларға қатысты өтініш беруші "пайда – тәуекел" оң арақатынасын растай алады (мысалы, толық әзірлеу шеңберінде бағаланатын клиникалық нәтижені болжауға мүмкіндік беретін осы дәрілік препараттардың тиімділігінің алдыңғы дәлелдемесі негізінде). Мұндай уақытша тіркеу шартты болып қала алмайды. Ол жылына 1 рет қайта қаралады және ұзартылуы мүмкін, "пайда – тәуекелдің" оң арақатынасын растау үшін талап етілетін деректерді ("толық дерекнама") ұсынғаннан кейін ол әдеттегі тіркеуге айналады.
Осылайша, ерекше жағдайларда тіркеу мен шартты тіркеудің арасында айырмашылық бар. Егер шартты тіркеу негізделген болса, ерекше жағдайларда тіркеу рәсімі жүргізілмеуге тиіс. Шартты тіркеу рәсімі, егер өтініш беруші осындай деректерді қысқа мерзімде ұсынуға қабілетті болса, толық клиникалық деректер болмаған кезде жүргізіледі.

Следует отметить, что орфанные лекарственные препараты, аналогично прочим лекарственным препаратам, могут регистрироваться по процедуре регистрации в исключительных случаях только при соблюдении критериев, предусмотренных Правилами (согласно приложению № 25 раздел 3). Критерии присвоения статуса орфанного лекарственного препарата уполномоченным органом (экспертной организацией) государства-члена в соответствии с его законодательством не зависят от критериев, рассматриваемых при процедуре регистрации в исключительных случаях, и от критериев, рассматриваемых при процедуре условной регистрации.
VIII. Консультирование уполномоченными органами (экспертной организацией) государства-члена перед подачей заявления на регистрацию
Заявитель при планировании условной регистрации лекарственного препарата вправе запросить проведение научных и предрегистрационных консультаций уполномоченных органов (экспертных организаций) государства-члена в соответствии с его законодательством, предусмотренных пунктом 26 Правил, либо направить обращение в уполномоченный орган государства-члена о проведении консультации Экспертного комитета по лекарственным средствам для решения вопроса о возможности применения к лекарственному препарату, разрабатываемому для применения в отношении определенного показания, процедуры условной регистрации и выполнения требования, предусмотренного абзацами вторым – пятым подраздела 2 раздела III настоящего документа.
Во время проведения консультации заявителя, выполняемой уполномоченным органом (экспертной организацией) государства-члена, заявитель обязан представить:
письменный запрос на проведение процедуры условной регистрации;
перечень вопросов административного или практического (методического) характера, необходимых для разъяснения.
Поскольку лекарственные препараты, предназначенные для обеспечения неудовлетворенной медицинской потребности системы здравоохранения, могут одновременно представлять пользу для здоровья населения, связанную с немедленной доступностью такого лекарственного препарата, заявитель вправе запросить проведение ускоренной экспертизы лекарственных препаратов и их условную регистрацию. В целях исключения задержек при выполнении в дальнейшем процедуры условной регистрации и (или) ускоренной экспертизы заявитель должен заблаговременно предусмотреть необходимость запроса на проведение консультации уполномоченного органа (экспертной организации) государства-члена.
Невозможность предоставить полные данные о безопасности и эффективности лекарственного препарата необходимо обсудить в процессе фармацевтической разработки лекарственного препарата как можно раньше. Заявитель вправе обратиться в уполномоченный орган (экспертную организацию) государства-члена за научной консультацией по вопросу ограничений, накладываемых низкой частотой распространенности (болезненности, морбидности) для данного заболевания (состояния) или для получения научной информации о способе сбора исчерпывающих сведений о безопасности и эффективности лекарственного препарата. Научная консультация не может быть выполнена по вопросам, связанным с этическими аспектами сбора сведений о лекарственном препарате.

Басқа дәрілік препараттарға ұқсас орфандық дәрілік препараттар тіркеу рәсімі бойынша ерекше жағдайларда Қағидаларда көзделген критерийлер сақталған кезде ғана тіркеле алатынын атап өткен жөн (№ 25 қосымшаға сәйкес 3-бөлім). Мүше мемлекеттің уәкілетті органының (сараптама ұйымының) орфандық дәрілік препарат мәртебесін беру өлшемшарттары оның заңнамасына сәйкес ерекше жағдайларда тіркеу рәсімі кезінде қаралатын өлшемшарттарға және шартты тіркеу рәсімі кезінде қаралатын өлшемшарттарға тәуелді емес.
VIII. Тіркеуге өтініш беру алдында уәкілетті органдардың (сараптама ұйымның) консультация беруі
Өтініш беруші дәрілік препаратты шартты тіркеуді жоспарлау кезінде Қағидалардың 26-тармағында көзделген оның заңнамасына сәйкес мүше мемлекеттің уәкілетті органдарының (сараптама ұйымдарының) ғылыми және тіркеу алдындағы консультацияларын жүргізуді сұратуға не дәрілік препаратқа қолдану мүмкіндігі туралы мәселені шешу үшін мүше мемлекеттің уәкілетті органына дәрілік заттар жөніндегі сараптама комитетінің консультациясын жүргізу туралы өтініш жіберуге құқылы белгілі бір айғаққа қатысты қолдану үшін әзірленетін, шартты тіркеу және осы құжаттың III бөлімінің 2-кіші бөлімінің екінші – бесінші абзацтарында көзделген талапты орындау рәсімдері.
Мүше мемлекеттің уәкілетті органы (сараптама ұйымы) орындайтын өтініш берушіге консультация жүргізу кезінде өтініш беруші мыналарды ұсынуға міндетті:
шартты тіркеу рәсімін жүргізуге жазбаша сұрау салу;
түсіндіру үшін қажетті әкімшілік немесе практикалық (әдістемелік) сипаттағы мәселелер тізбесі.
Денсаулық сақтау жүйесінің қанағаттандырылмаған медициналық қажеттілігін қамтамасыз етуге арналған дәрілік препараттар осындай дәрілік препараттың дереу қол жеткізуіне байланысты халықтың денсаулығы үшін бір мезгілде пайда әкелуі мүмкін болғандықтан, өтініш беруші дәрілік препараттарға жедел сараптама жүргізуді және оларды шартты тіркеуді сұратуға құқылы. Бұдан әрі шартты тіркеу және (немесе) жеделдетілген сараптама рәсімін орындау кезінде кідірістерді болдырмау мақсатында өтініш беруші мүше мемлекеттің уәкілетті органының (сараптама ұйымының) консультация өткізуіне сұрау салу қажеттілігін алдын ала көздеуі тиіс.
Дәрілік препараттың қауіпсіздігі мен тиімділігі туралы толық деректерді ұсынудың мүмкін еместігін дәрілік препаратты фармацевтикалық әзірлеу процесінде мүмкіндігінше ертерек талқылау қажет. Өтініш беруші мүше мемлекеттің уәкілетті органына (сараптама ұйымына) осы ауру (жай-күй) үшін таралуының (ауырсынуының, морбидтігінің) төмен жиілігімен қойылатын шектеулер мәселесі бойынша немесе дәрілік препараттың қауіпсіздігі мен тиімділігі туралы толық мәліметтерді жинау тәсілі туралы ғылыми ақпарат алу үшін ғылыми консультация алуға жүгінуге құқылы. Дәрілік препарат туралы мәліметтерді жинаудың этикалық аспектілеріне байланысты мәселелер бойынша ғылыми консультация орындалмайды.

Запрос заявителя о проведении научной консультации перед подачей лекарственного препарата на проведение процедуры условной регистрации должен сопровождаться обоснованиями, соответствующими обоснованиям представленным в разделе 1.8.2.9 модуля 1 регистрационного досье, и содержать перечень вопросов для консультирования и (или) перечень необходимых заявителю комментариев уполномоченного органа (экспертной организации) государства-члена.
Консультирование уполномоченного органа (экспертной организации) государства-члена не является обязательным для заявителя и не влияет на результат экспертизы лекарственного препарата.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 27
к Правилам регистрации и
экспертизы лекарственных средств
для медицинского применения
Процедура рассмотрения заявления об особой значимости лекарственного препарата с целью применения ускоренной экспертизы при его регистрации
1. Общие положения
В соответствии с подпунктом "в" пункта 12011 Правил регистрации и экспертизы лекарственных средств для медицинского применения, утвержденных Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 3 ноября 2016 г. № 78 (далее – Правила) ускоренная экспертиза применяется при осуществлении регистрации лекарственных препаратов, (представляющих особую значимость для здоровья населения в отношении которых клинически продемонстрированы значимые терапевтические преимущества по сравнению с существующими методами оказания медицинской помощи в государствах – членах Евразийского экономического союза (далее – государства-члены, Союз)), определяемых Экспертным комитетом по лекарственным средствам на основании обращения уполномоченного органа государства-члена.
2. Сфера применения
Настоящее приложение определяет порядок рассмотрения уполномоченным органом государства-члена обращения заявителя об особой значимости лекарственного препарата с целью возможности применения ускоренной экспертизы (далее – обращение) при осуществлении его регистрации.
3. Порядок рассмотрения обращения об особой значимости лекарственного препарата
1. До подачи заявления на регистрацию лекарственного препарата, представляющего особую значимость для здоровья населения, в отношении которого клинически продемонстрированы значимые терапевтические преимущества по сравнению с существующими методами оказания медицинской помощи в государстве-члене, заявитель вправе направить в уполномоченный орган государства-члена обращение о применении ускоренной экспертизы при осуществлении его регистрации с приложением обоснования применения указанной процедуры.
2. В обращении заявитель указывает:
а) наименование, адрес заявителя и производителя лекарственного препарата, адрес места осуществления производства лекарственного препарата (при наличии нескольких участников необходимо указать каждого участника для каждой стадии производства);
б) наименование лекарственного препарата (международное непатентованное, или группировочное, или химическое и торговое наименования);
в) перечень действующих и вспомогательных веществ, входящих в состав лекарственного препарата, с указанием количества каждого из них;
г) лекарственную форму, дозировку, способы введения и применения, срок годности (срок хранения) лекарственного препарата;
д) фармакотерапевтическую группу, код анатомо-терапевтическо-химической классификации, рекомендованной Всемирной организацией здравоохранения;
е) показания для применения лекарственного препарата;
ж) информацию о наличии или об отсутствии регистрации данного лекарственного препарата на территории третьих стран.

Өтініш берушінің дәрілік препаратты шартты тіркеу рәсімін жүргізуге берер алдында ғылыми консультация жүргізу туралы сұрау салуы тіркеу дерекнамасының 1-модулінің 1.8.2.9-бөлімінде ұсынылған негіздемелерге сәйкес келетін негіздемелермен қоса берілуі және консультация беруге арналған мәселелер тізбесін және (немесе) өтініш берушіге мүше мемлекеттің уәкілетті органының (сараптама ұйымының) қажетті түсіндірмелерінің тізбесін қамтуы тиіс.
Мүше мемлекеттің уәкілетті органының (сараптама ұйымының) консультация беру өтініш беруші үшін міндетті болып табылмайды және дәрілік препарат сараптамасының нәтижесіне әсер етпейді.
"Медициналық қолдануға
арналған дәрілік заттарды тіркеу
және сараптау қағидаларына
№ 27 ҚОСЫМША
Тіркеу кезінде жедел сараптаманы қолдану мақсатында дәрілік препараттың ерекше маңыздылығы туралы өтінішті қарау рәсімі
1. Жалпы ережелер
Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2016 жылғы 3 қарашадағы шешімімен бекітілген медициналық қолдануға арналған дәрілік заттарды тіркеу және сараптау қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) 12011-тармағының "в" тармақшасына сәйкес № 78 жеделдетілген сараптама мүше мемлекеттің уәкілетті органының өтініші негізінде Дәрілік құралдар жөніндегі сараптама комитеті айқындайтын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде (бұдан әрі – мүше мемлекеттер, Одақ) медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы әдістерімен салыстырғанда оларға қатысты елеулі терапиялық артықшылықтар клиникалық көрсетілген дәрілік препараттарды (Халық денсаулығы үшін ерекше маңызы бар дәрілік препараттарды) тіркеуді жүзеге асыру кезінде қолданылады.
2. Қолданылу саласы
Осы қосымша оны тіркеуді жүзеге асыру кезінде жеделдетілген сараптаманы (бұдан әрі-өтініш) қолдану мүмкіндігі мақсатында өтініш берушінің дәрілік препараттың ерекше маңыздылығы туралы өтінішін (бұдан әрі – өтініш) мүше мемлекеттің уәкілетті органының қарау тәртібін айқындайды.
3. Дәрілік препараттың ерекше маңыздылығы туралы өтінішті қарау тәртібі
1. Халық денсаулығы үшін ерекше маңызы бар дәрілік препаратты тіркеуге өтініш бергенге дейін, оған қатысты мүше мемлекетте медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы әдістерімен салыстырғанда елеулі терапиялық артықшылықтар клиникалық түрде көрсетілген өтініш беруші мүше мемлекеттің уәкілетті органына көрсетілген рәсімді қолдану негіздемесін қоса бере отырып, оны тіркеуді жүзеге асыру кезінде жеделдетілген сараптаманы қолдану туралы өтініш жіберуге құқылы.
2. Өтініште өтініш беруші:
а) дәрілік препараттың атауы, өтініш беруші мен өндірушінің мекенжайы, дәрілік препарат өндірісін жүзеге асыру орнының мекенжайы (бірнеше қатысушы болған жағдайда өндірістің әрбір сатысы үшін әрбір қатысушыны көрсету қажет);
б) дәрілік препараттың атауы (халықаралық патенттелмеген немесе топтастырылған немесе химиялық және саудалық атаулары);
в) дәрілік препараттың құрамына олардың әрқайсысының санын көрсете отырып қолданыстағы және қосымша заттардың тізбесі;
г) дәрілік препараттың дәрілік түрі, дозасы, енгізу және қолдану тәсілдері, жарамдылық мерзімі (сақтау мерзімі);
д) фармакотерапиялық тобы, Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы ұсынған анатомиялық-терапиялық-химиялық сыныптама коды;
е) дәрілік препаратты қолдануға арналған көрсеткіштер;
ж) осы дәрілік препараттың үшінші елдердің аумағында тіркелуінің болуы немесе болмауы туралы ақпарат.

3. В обосновании необходимо представить информацию, подтверждающую, что лекарственный препарат, представляет особую значимость для здоровья населения, в отношении которого клинически продемонстрированы значимые терапевтические преимущества по сравнению с существующими методами оказания медицинской помощи в государствах-членах, а также сведения об объеме проведенных доклинических и клинических исследований лекарственного препарата.
4. В течение 30 рабочих дней со дня поступления в уполномоченный орган государства-члена обращения с обоснованием уполномоченный орган государства-члена проводит оценку представленных документов, направляет их для рассмотрения в Экспертный комитет по лекарственным средствам или отклоняет обращение, в случае если рассматриваемый лекарственный препарат не представляет особую значимость для здоровья населения и в отношении него клинически не продемонстрированы значимые терапевтические преимущества по сравнению с существующими методами оказания медицинской помощи в государстве-члене, и информирует об этом заявителя.
5. Экспертный комитет по лекарственным средствам рассматривает обращение уполномоченного органа государства-члена и поступившие документы заявителя о возможности проведения ускоренной экспертизы лекарственного препарата, представляющего особую значимость для здоровья населения, в отношении которого клинически продемонстрированы значимые терапевтические преимущества по сравнению с существующими методами оказания медицинской помощи в государствах-членах.
6. По результатам рассмотрения обращения уполномоченного органа государства-члена Экспертный комитет по лекарственным средствам направляет ему рекомендации о возможности или невозможности применения ускоренной экспертизы в отношении рассматриваемого лекарственного препарата.
7. В течение 10 рабочих дней со дня поступления рекомендаций Экспертного комитета по лекарственным средствам уполномоченный орган государства-члена информирует заявителя о возможности или невозможности проведения ускоренной экспертизы при осуществлении регистрации рассматриваемого лекарственного препарата.".

3. Негіздемеде мүше мемлекеттерде медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы әдістерімен салыстырғанда оған қатысты елеулі терапиялық артықшылықтар клиникалық көрсетілген дәрілік препараттың халық денсаулығы үшін ерекше маңызы бар екенін растайтын ақпаратты, сондай-ақ дәрілік препаратқа жүргізілген клиникаға дейінгі және клиникалық зерттеулердің көлемі туралы мәліметтерді ұсыну қажет.
4. Мүше мемлекеттің уәкілетті органына негіздемемен өтініш келіп түскен күннен бастап 30 жұмыс күні ішінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы ұсынылған құжаттарға бағалау жүргізеді, оларды Дәрілік заттар жөніндегі сараптама комитетіне қарау үшін жібереді немесе қаралатын дәрілік препарат халықтың денсаулығы үшін ерекше маңызы болмаған және оған қатысты мүше мемлекетте медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы әдістерімен салыстырғанда айтарлықтай терапиялық артықшылықтар көрсетілмеген жағдайда өтінішті қабылдамайды және бұл туралы өтініш берушіге хабарлайды.
5. Дәрілік заттар жөніндегі сараптама комитеті мүше мемлекеттің уәкілетті органының өтінішін және өтініш берушінің оған қатысты мүше мемлекеттерде медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы әдістерімен салыстырғанда елеулі терапиялық артықшылықтар клиникалық түрде көрсетілген халық денсаулығы үшін ерекше маңызы бар дәрілік препаратқа жеделдетілген сараптама жүргізу мүмкіндігі туралы келіп түскен құжаттарын қарайды.
6. Мүше мемлекеттің уәкілетті органының өтінішін қарау нәтижелері бойынша Дәрілік заттар жөніндегі сараптама комитеті оған қаралатын дәрілік препаратқа қатысты жеделдетілген сараптаманы қолдану мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы ұсынымдар жібереді.
7. Дәрілік заттар жөніндегі сараптама комитетінің ұсынымдары келіп түскен күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы қаралып отырған дәрілік препаратты тіркеуді жүзеге асыру кезінде жеделдетілген сараптама жүргізу мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы өтініш берушіні хабардар етеді.".