Об обpазовании Национальной Высшей Школы Госудаpственного Упpавления
Постановление Пpезидента Республики Казахстан от 29 августа 1994 г. N 1845. Утратило силу - Указом Президента РК от 14 ноября 1998 г. N 4152 ~U984152
В целях подготовки высших административных кадров, привлечения в государственный аппарат высокообразованных граждан Республики Казахстан постановляю:
1. Образовать Национальную Высшую Школу Государственного Управления (НВШГУ) при Президенте Республики Казахстан. Разрешить использовать для этих целей материально-техническую базу Казахстанского Института Менеджмента, Экономики и Прогнозирования (КИМЭП). <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения постановлением Президента Республики Казахстан от 19 мая 1995 г. N 2289.
2. Принять к сведению предложение Посольства Франции в Республике Казахстан об участии Французской Национальной Школы Администрирования (НША) согласно договоренности глав государств Казахстана и Франции в организации указанной Школы и оказании соответствующей методической, кадровой и материальной помощи с французской стороны.
3. Установить, что директор НВШГУ назначается Президентом Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 3 - с изменениями, внесенными Указом Президента Республики Казахстан от 16 июня 1996 г. N 3041.
4. Совету Попечителей совместно со специалистами Французской НША до 1 октября 1994 года разработать двухгодичную академическую программу на основе программы Французской Национальной Школы Администрирования и других аналогичных зарубежных заведений.
5. Кабинету Министров Республики Казахстан (Кажегельдин А.М) до 10 сентября 1994 года сформировать приемную комиссию и объявить набор слушателей по данной Школе в количестве 15 человек из числа граждан Республики Казахстан в возрасте до 35 лет, имеющих высшее образование. При этом 7 слушателей принять из числа руководителей министерств (уровень не ниже начальника управления), областного и городского уровней по рекомендациям соответствующих министерств (ведомств) и областных администраций. Прием всех категорий слушателей осуществить на конкурсной основе с привлечением специалистов Французской Национальной Школы Администрирования.
6. Лицам, успешно прошедшим конкурс и зачисленным в НВШГУ, установить стипендии в размере заработной платы по прежнему месту работы, но не ниже размера стипендии, установленной для аспирантов высших учебных заведений. Гарантировать по окончании обучения трудоустройство на должность не ниже той, которую слушатель занимал до поступления.
Лицам, поступающим по рекомендациям областных администраций, центральных государственных органов, оплатить командировочные и транспортные расходы, связанные со сдачей вступительных экзаменов, за счет средств направляющей организации.

Ұлттық Жоғары Мемлекеттiк Басқару Мектебiн құру туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қаулысы 1994 жылғы 29 август N 1845. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1998.11.14. N 4152 Жарлығымен. ~U984152
Жоғары әкiмшiлiк кадрларын даярлау, мемлекеттiк аппаратқа Қазақстан Республикасының жоғары бiлiмдi азаматтарын тарту мақсатында қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының Президентi жанынан Ұлттық Жоғары Мемлекеттiк Басқару Мектебi /ҰЖМБМ/ құрылсын. Бұл мақсат үшiн Қазақстанның Менеджмент, Экономика және Болжамдау Иниститутының /ҚМЭБИ/ материалдық-техникалық базасын пайдалануға рұқсат етiлсiн. <*>
Ескерту. 1-шi тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚР Президентiнiң
1995.05.19. N 2289 Қаулысымен. K952289_
2. Қазақстан мен Франция мемлекттерi басшыларының уағдаласуына сәйкес француз тарапынан аталған Мектептi ұйымдастыруда және тиiстi әдiстемелiк, кадр жағынан әрi материалдық көмек көрсетуде Француз Ұлттық Әкiмшiлiк ету Мектебiнiң /ҰӘМ/ қатысатыны туралы Қазақстан Республикасындағы Франция Елшiлiгiнiң ұсынысы еске алынсын.
3. ҰЖМБМ директорын Қазақстан Республикасының Президенi тағайындайды деп белгiленсiн. <*>
Ескерту. 3-тармақтың 1 абзацы және сөздер алынып тасталды -
ҚР Президентiнiң 1996.06.19. N 3041 жарлығымен. U963041_
4. Қамқоршылар Кеңесi Француз ҰӘМ-нiң мамандарымен бiрлесе отырып 1994 жылғы 1 қазанға дейiн Француз Ұлттық Әкiмшiлiк ету Мектебiнiң және басқа осындай шет ел оқу орындарының бағдарламалары негiзiнде екi жылдық академиялық бағдарлама әзiрлейтiн болсын.
5. Қазақстан Республикасының министрлер Кабинетi /Ә.М.Қажыгелдин/ 1994 жылғы 10 қыркүйекке дейiн қабылдау комиссиясын құрып, осы Мектепке жоғары бiлiмi бар 35 жасқа дейiнгi Қазақстан Республикасының азаматтарынан 15 адам тыңдаушы қабылдайтынын жарияласын. Бұл орайда 7 тыңдаушы министрлiктердiң басшыларынан /басқарма бастығынан төмен емес деңгейдегi/, облыстық және қалалық деңгейдегi басшылардан тиiстi министрлiктердiң /ведомстволардың/ және облыстық әкiмшiлiктердiң кепiлдемесiмен қабылдансын. Тыңдаушылардың барлық санатын қабылдау Француз Ұлттық Әкiмшiлiк ету Мектебi мамандарының қатысуымен конкурстық негiзде жүзеге асырылсын.
6. Конкурстан ойдағыдай өткен және ҰЖМБ Мектебiне қабылданған адамдарға бұрынғы жұмыс орнындағы жалақысы мөлшерiнде, жоғары оқу орындарының аспиранттарына арналып белгiленген стипендия мөлшерiнен төмен болмайтындай стипендия тағайындалсын. Оқуды бiтiргеннен кейiн тыңдаушы оқуға түскенге дейiн атқарған қызметiнен төмен болмайтын жұмысқа орналастырылатынына кепiлдiк берiлсiн.
Облыстық әкiмшiлiктердiң, орталық мемлекеттiк органдардың кепiлдемесiмен оқуға түскен адамдардың қабылдау емтихандарын тапсыруға байланысты iссапары мен көлiк шығыны жолдап отырған ұйымдардың қаражаты есебiнен төленсiн.

7. Кабинету Министров Республики Казахстан до 15 сентября 1994 года рассмотреть вопросы, связанные с выделением бюджетных, валютных и других материальных средств образованной Школе.
Возложить на Кабинет Министров Республики Казахстан обязанность по оказанию материальной поддержки Школы.
8. Министерству иностранных дел Республики Казахстан, дипломатическим представительствам Казахстана за рубежом оказать всемерное содействие в установлении международных контактов с аналогичными академическими организациями, в частности, дипломатическими учебными заведениями, а также провести до 1 ноября 1994 года соответствующие переговоры с министерствами иностранных дел зарубежных стран и международными организациями о направлении слушателей Школы на стажировку по специальности за рубеж и приглашении иностранных специалистов и профессоров для чтения лекций в Школе.
Президент
Республики Казахстан

7. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi 1994 жылғы 15 қыркүйекке дейiн аталған Мектепке бюджеттiк, валюталық және басқа материалдық қаражат бөлуге байланысты мәселелердi қарайтын болсын.
Мектепке материалдық қолдау көрсету мiндетi Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне жүктелсiн.
8. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi, Қазақстанның шет елдердегi дипломатиялық өкiлдiктерi осындай академиялық ұйымдармен, атап айтқанда, дипломатиялық оқу орындарымен халықаралық байланыс орнатуға барынша көмектессiн, сондай-ақ
1994 жылғы 1 қарашаға дейiн Мектеп тыңдаушыларын мамандығы бойынша
тағлымдама алу үшiн шет елге жiберу және Мектепте дәрiс оқуға
шет ел мамандары мен профессорларын шақыру туралы шет елдердiң
сыртқы iстер министрлiктерiмен және халықаралық ұйымдармен
тиiстi келiссөз жүргiзсiн.
Қазақстан Республикасының
Президентi