О Программе обеспечения прав на землю в Республике Казахстан на 2000-2003 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 февраля 2000 года N 253
В целях реализации поручения Президента Республики Казахстан, высказанного в Послании народу Казахстана 30 сентября 1998 года, обеспечения прав на землю Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Программу обеспечения прав на землю в Республике Казахстан на 2000-2003 годы;
2) Мероприятия по реализации Программы обеспечения прав на землю в Республике Казахстан на 2000-2003 годы.
2. Министерству финансов Республики Казахстан ежегодно при формировании республиканского бюджета предусматривать необходимые средства на осуществление Мероприятий по реализации Программы обеспечения прав на землю в Республике Казахстан на 2000-2003 годы.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 февраля 2000 года N 253
Программа
обеспечения прав
на землю в Республике Казахстан
на 2000-2003 годы Введение
Программа обеспечения прав на землю в Республике Казахстан (далее - Программа) разработана в целях реализации поручения Президента Республики Казахстан, высказанного в Послании народу Казахстана 30 сентября 1998 года.
Программой намечено осуществить мероприятия по совершенствованию земельного законодательства в части расширения института арендных отношений и залоговых операций, государственного земельного кадастра, завершить натурную персонификацию условных земельных долей в сельскохозяйственных организациях, а также по земельно-хозяйственному устройству территорий сельских населенных пунктов, развитию рынка земли.
1. Правовое обеспечение прав на землю
С обретением государственной независимости и провозглашением курса перехода к рыночной экономике возникла необходимость преобразования земельных отношений к условиям рынка, создания правовых, экономических и организационных условий для равноправного развития всех форм хозяйствования, охраны прав на землю граждан и юридических лиц, развития рынка земли.
Указ Президента Республики Казахстан от 22 декабря 1995 года, имеющий силу Закона, U952717_ "О земле" определил основные принципы земельного законодательства, условия и пределы частной собственности и иные вещные права на землю.
В развитие этого Указа приняты более 40 нормативных правовых актов, регулирующих земельные отношения.
Как следствие этого, в республике принципиально изменились состав субъектов земельных правоотношений и структура землепользования.
Доля земли, находящейся в землепользовании государственных юридических лиц, значительно сократилась, тем самым были созданы предпосылки для дальнейшего развития рынка земли.
Для дальнейшего совершенствования земельного законодательства, которое будет направлено на обеспечение прав на землю, расширение института арендных отношений и залоговых операций, обеспечение регистрации прав на землю, предусматривается внести в Парламент Республики Казахстан новый проект Закона Республики Казахстан U952717_ "О земле".

Қазақстан Республикасында Жерге құқықтарды қамтамасыз етудiң 2000-2003 жылдарға арналған бағдарламасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің ҚАУЛЫСЫ. 2000 жылғы 16 ақпан N 253
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1998 жылғы 30 қыркүйектегi Қазақстан халқына Жолдауында айтылған тапсырманы iске асыру, жерге құқықтарды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiліп отырған:
1) Қазақстан Республикасында Жерге құқықтарды қамтамасыз етудiң 2000-2003 жылдарға арналған бағдарламасы;
2) Қазақстан Республикасында Жерге құқықтарды қамтамасыз етудiң 2000-2003 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру жөнiндегi шаралар бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жыл сайын республикалық бюджеттi қалыптастырғанда Қазақстан Республикасында Жерге құқықтарды қамтамасыз етудiң 2000-2003 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру жөнiндегi шараларға қажеттi қаражат қарастырсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2000 жылғы 16 ақпандағы
N 253 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында Жерге құқықтарды қамтамасыз етудің
2000-2003 жылдарға арналған
БАҒДАРЛАМАСЫ
Кiрiспе
Қазақстан Республикасында Жерге құқықтарды қамтамасыз ету бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1998 жылғы 30 қыркүйектегi Қазақстан халқына Жолдауында айтылған тапсырмаларды iске асыру мақсатында әзiрлендi.
Бағдарламада жер заңдарын жалгерлiк қатынастары мен кепiлдiк операцияларын, мемлекеттiк жер кадастры институтын кеңейту бөлiгiнде жетiлдiру, ауыл шаруашылығы ұйымдарында шартты жер үлестерiн заттық дербестендiрудi аяқтау, сондай-ақ селолық елдi мекендердiң аумақтарында жер-шаруашылықтық орналастыру, жер рыногын дамыту жөнiндегi шараларды жүзеге асыру көзделген.
1. Жерге құқықтарды заңдық қамтамасыз ету
Мемлекеттiк тәуелсiздiк алғаннан кейiн және нарықтық экономикаға көшу курсы жарияланғаннан бастап жер қатынастарын нарық жағдайларына қайта құру шаруашылық жүргізудiң барлық нысандарының тең құқықты дамуы үшiн құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық жағдайларды жасау, азаматтар мен заңды тұлғалардың жерге құқықтарын қорғау, жер рыногын дамыту қажеттiлiгi туды.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Жер туралы" 1995 жылғы 22 желтоқсандағы заң күшi бар Жарлығы жер заңдарының негiзгi принциптерiн, жеке меншiктiң шарттары мен шектерiн және өзге де жерге заттық құқықтарды айқындап бердi.
Осы Жарлықты дамыту үшiн жер қатынастарын реттейтiн 40-тан астам нормативтiк құқықтық актiлер қабылданды.
Осының нәтижесiнде республикада жер құқықтық қатынастарының субъектiлерi мен жер пайдаланушылардың құрылымы принциптi түрде өзгердi.
Мемлекеттiк заңды тұлғалардың пайдалануындағы жерлердiң үлесi айтарлықтай қысқарды, сөйтiп жер рыногының одан әрi дамуы үшiн алғы шарттар жасалды.
Жерге құқықтарды қамтамасыз етуге, жалгерлiк қатынастар мен кепiлдiк операциялары институтын кеңейтуге, жерге құқықтардың тiркелуiн қамтамасыз етуге бағытталған жер заңдарын одан әрi жетiлдiру үшiн "Жер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жаңа жобасын Қазақстан Республикасының Парламентiне енгiзу көзделiп отыр.

2. Формирование реальных собственников земли и
землепользователей
Основными направлениями государственной политики в области регулирования земельных отношений в ближайшие годы будут являться:
завершение натурной персонификации условных земельных долей в сельскохозяйственных организациях;
обеспечение технического оформления границ земельных участков, предоставленных (предоставляемых) гражданам и юридическим лицам, с выдачей им соответствующих документов на землю для последующей государственной регистрации прав на землю в органах юстиции;
разработка региональных схем зонирования земель, в первую очередь в городах, в целях установления зон с различным порядком и режимом использования земель и их налогообложением;
проведение инвентаризации пахотных земель для ужесточения условий и стимулирования экономическими методами процесса выведения из обработки низкопродуктивных неперспективных земель.
Обеспечение прав граждан и юридических лиц на землю будет осуществляться с учетом их правового положения, объединенных в следующие группы.
Первая группа. Собственники земельных участков, которым земельные участки предоставлены (предоставляются) для ведения личного подсобного хозяйства, садоводства, дачного и индивидуального жилищного строительства.
Их количество в настоящее время составляет - 3 082,5 тыс., или 95 процентов от общего количества всех собственников земельных участков и землепользователей в стране. Документами на землю обеспечены - 2 700,7 тыс. собственников или 88 процентов. Дальнейшее формирование собственников этой группы прогнозируется в основном за счет индивидуального жилищного строительства, и количество их достигнет к концу 2003 года примерно 3,2 млн.
Планируется в дальнейшем обеспечивать в полной мере потребность граждан в земельных участках для ведения личного подсобного хозяйства, садоводства и индивидуального строительства.
Для этих целей предусматривается провести земельно-хозяйственное устройство территорий сельских населенных пунктов, разработать региональные программы по рациональному использованию земель, повышению плодородия почв, охране земельных ресурсов в комплексе с другими природоохранными мероприятиями, осуществить зонирование земель пригородных территорий.
Вторая группа. Крестьянские (фермерские) хозяйства.
Общее количество - 91 тыс. Документами на землю обеспечены 81,2 тыс. хозяйств или 89,2 процента.
Формирование данной группы землепользователей будет происходить в основном за счет земельных долей, специального земельного фонда и сделок с правом землепользования. Прогнозируется, что их количество к 2003 году возрастет до 125 тыс.
Предусматривается завершить натурную персонификацию условных земельных долей в сельскохозяйственных организациях и продолжить дальнейшее формирование специального земельного фонда за счет неиспользуемых земель.
Третья группа. Негосударственные сельскохозяйственные организации.

2. Жердiң нақты меншiк иелерiн және жердi пайдаланушыларды қалыптастыру
Жер қатынастарын реттеу саласындағы таяу жылдардағы мемлекеттік саясаттың негiзгi бағыттары:
ауыл шаруашылығы ұйымдарында шарттық жер үлестерiн нақты дербестендiрудi аяқтау;
кейiн заң органдарында жерге құқықтарды мемлекеттiк тiркеу үшiн жерге тиiстi құжаттарды бере отырып, азаматтар мен заңды тұлғаларға берiлген (берiлетiн) жер учаскелерiнiң шекараларын техникалық ресiмдеудi қамтамасыз ету;
жердi пайдаланудың және оларға салық салудың тәртiбi мен режимi әртүрлi аймақтарды белгілеу мақсатында, бiрiншi кезекте, қалаларда жерлердi аймақтарға бөлудiң аймақтық сызбаларын әзiрлеу;
өнiмi төмен, перспективасы жоқ жерлердi өңдеуден шығару процесiнiң шарттарын қатайту және экономикалық әдiстерiн ынталандыру үшiн егістiк жерлерге түгендеу жүргiзу болып табылады.
Азаматтар мен заңды тұлғалардың жерге құқықтарын қамтамасыз ету олардың мынадай топтарға бiрiккен құқықтық жағдайын ескере отырып жүзеге асырылатын болады.
Бiрiншi топ: жер учаскелерi жеке қосалқы шаруашылық, бағбандық шаруашылық, саяжай және жеке тұрғын үй құрылысын жүргiзу үшiн берiлген (берiлетiн) жер учаскелерiнiң меншiк иелерi.
Қазiргi уақытта олардың саны 3 082,5 мыңды немесе елдегi барлық жер учаскелерi меншiк иелерi мен жердi пайдаланушылардың 95 процентін құрайды. Жерге құжаттармен қамтамасыз етiлгендері 2 700,7 мың меншiк иелерi немесе 88 процент. Осы топтың меншiк иелерi одан әрi негiзiнен жеке тұрғын үй құрылысы есебiнен болжамдалып отыр және олардың саны 2003 жылдың аяғына қарай 3,2 миллионға дейiн жетедi.
Бұдан әрi азаматтардың жеке қосалқы шаруашылық, бағбандық шаруашылық және жеке құрылыс жүргiзу үшiн жер учаскелерiне сұранысын толық қамтамасыз ету жоспарланып отыр.
Осы мақсаттар үшiн ауылдық елдi мекендердiң аумақтарын жер шаруашылықтық орналастыруды жүргізу, жердi ұтымды пайдалану, топырақтың құнарлылығын арттыру басқа да табиғатты қорғау шараларының кешенiнде жер ресурстарын қорғау жөнiндегі аумақтық бағдарламаларды әзiрлеу, қала маңындағы аумақтардың жерлерiн аймақтарға бөлудi жүзеге асыру көзделiп отыр.
Екiншi топ: шаруа (фермер) қожалықтары.
Жалпы саны - 91 мың. Жерге құжаттармен қамтамасыз етiлгенi 81,2 мың шаруашылық немесе 89,2 процент.
Аталған топтың жердi пайдаланушыларын қалыптастыру негiзiнен жер үлестерiнiң, арнайы жер қорының есебiнен және жердi пайдалану құқығымен жасалатын мәмiлелердiң есебiнен жүредi. Олардың саны 2003 жылға қарай 125 мыңға дейiн өседi деп болжанып отыр.
Ауыл шаруашылығы ұйымдарында шартты жер үлестерiн нақты дербестендiрудi аяқтау және пайдаланылмайтын жерлердiң есебiнен арнайы жер қорын одан әрi қалыптастыруды жалғастыру көзделедi.
Yшiншi топ: мемлекеттiк емес ауыл шаруашылығы ұйымдары.

Общее их количество - 6,2 тыс., в том числе со стабильным землепользованием 4,2 тыс., документами на землю обеспечены 3,9 тыс. или 94 процента.
Формирование землепользований этой группы будет осуществляться:
за счет вступления обладателей земельных долей в хозяйственные товарищества с включением земельных долей в соответствии с учредительными документами в уставные капиталы без права выхода со своей земельной долей;
без включения земельных долей в уставные капиталы хозяйствующих субъектов, с правом выхода со своим земельным участком.
Четвертая группа. Субъекты кондоминиума.
Документы на землю оформлены и выданы только по 14,1 тыс. объектам кондоминиумов.
Планируется урегулировать вопросы предоставления земель участникам кондоминиума в новом Законе Республики Казахстан U952717_ "О земле".
Дальнейшее определение границ земельных участков, предоставляемых собственникам помещений (участникам) кондоминиума, будет осуществляться с участием кооперативов собственников квартир с учетом фактически сложившейся застройки и требований, установленных градостроительной и иной документацией, к территориальному развитию населенного пункта. Будет определена доля каждого участника кондоминиума в общей собственности или общем землепользовании без выделения ее в натуре.
С целью завершения планируемых работ до 2003 года будет разработан план мероприятий по отводу земельных участков для существующих объектов кондоминиумов.
Пятая группа. Негосударственные юридические лица, земельные участки которым были предоставлены под застройку или застроенные производственными и непроизводственными зданиями, сооружениями.
На начальном этапе разгосударствления объекты государственной собственности приватизировались без оформления прав на землю, поэтому при оформлении прав на земельные участки будет проводиться уточнение занимаемых площадей под существующие объекты, а также оформление выкупа (аренды) земельных участков у государства.
Для лиц, имеющих на правах собственности строения, сооружения (включая незавершенное строительство) и другое недвижимое имущество, но неоформивших в установленном порядке соответствующие документы на землю до 2001 года, предусматривается в законодательном порядке ужесточить условия приобретения прав на землю. Предполагается внести поправки в действующие законодательные акты, регулирующие вопросы предоставления земельных участков, находящихся в государственной собственности.
В целях создания наиболее благоприятных условий для рационального и эффективного использования земель, привлечения инвестиций, стимулирования поступления дополнительных средств в бюджет, обеспечения гласности при предоставлении земельных участков, а также обеспечения твердых гарантий по защите прав инвесторов, будут организованы земельные аукционы и конкурсы по продаже земельных участков в собственность или землепользование.
Шестая группа. Иностранные землепользователи.
Предоставление права землепользования иностранным землепользователям будет осуществляться на основании договора аренды земельного участка (за исключением предоставления земельных участков в виде государственных натурных грантов, предоставляемых в соответствии с законодательством о государственной поддержке прямых инвестиций).
Регистрация прав на землю будет осуществляться в общем порядке.

Олардың жалпы саны - 6,2 мың, оның iшiнде тұрақты жердi пайдаланушылар - 4,2 мың, жерге құжаттармен - 3,9 мыңы немесе 94 процентi қамтамасыз етiлген.
Бұл топтың жердi пайдаланушыларын қалыптастыру:
жер үлестерiн құрылтай құжаттарына сәйкес жарғылық капиталдарға, өз жер үлесiмен шығу құқығынсыз енгiзе отырып шаруашылық серiктестіктерiне кiру есебiнен;
өз жер учаскесiмен шығу құқығымен шаруашылық субъектiлерiнiң жарғылық капиталдарына жер үлестерiн енгiзбестен жүзеге асырылады.
Төртiншi топ: Кондоминиум субъектiлерi.
Жерге құжаттар 14,1 мың кондоминиум объектiлерi бойынша ғана ресiмделдi және берiлдi.
Кондоминиумге қатысушыларға жер беру мәселелерiн "Жер туралы" Қазақстан Республикасының жаңа Заңында реттеу жоспарланған.
Кондоминиумның үй-жайларының меншiк иелерiне (қатысушыларына) берiлген жер учаскелерiнiң шекараларын одан әрi айқындау пәтер иелерi кооперативтерiнiң қатысуымен, iс жүзiнде қалыптасқан құрылыстарды және қала жобасы мен өзге де құжаттаманың елдi мекендi аумақтық дамытуға қоятын талаптары ескерiле отырып жүзеге асырылатын болады. Кондоминиумге әрбiр қатысушының жалпы меншiктегi немесе жалпы жер пайдаланудағы үлесi оны заттық түрде бөлместен айқындалады.
Жоспарланған жұмыстарды 2003 жылға дейiн аяқтау мақсатында кондоминиумдердiң қазiргi бар объектiлерi үшiн жер учаскелерiн бөлу жөнiндегi iс-шаралардың жоспары әзiрленетiн болады.
Бесiншi топ: Мемлекеттiк емес заңды тұлғалар, құрылыс салу үшiн берiлген немесе өндiрiстiк және өндiрiстiк емес ғимараттар, құрылыс-жайлар салынған жер учаскелерi.
Мемлекет иелiгінен алудың алғашқы кезеңiнде мемлекеттiк меншiк объектiлерi жерге құқықтар ресiмделместен жекешелендiрiлдi, сондықтан жер учаскелерiне құқықтарды ресiмдеу кезiнде қазiргi бар объектiлердiң алып жатқан алаңын нақтылау, сондай-ақ жер учаскелерiн мемлекеттен сатып алуды (жалдауды) ресiмдеу жүргiзiледi.
Меншiктік құқығында ғимараттар, құрылыс-жайлары (аяқталмаған құрылысты қоса алғанда) және басқа жылжымайтын мүлiктер бар, бiрақ 2001 жылға дейiн жерге тиiстi құжаттарын белгiленген тәртiппен ресiмдемеген тұлғалар үшiн жерге құқықты алу шарттарын заңдық ретте қатайту көзделедi. Мемлекет меншiгiндегi жер учаскелерiн беру мәселелерiн реттейтiн қолданылып жүрген заң актiлерiне түзетулер енгiзу көзделiп отыр.
Жерлердi ұтымды және тиiмдi пайдалану, инвестициялар тарту, бюджетке қосымша қаражат түсуiн ынталандыру, жер учаскелерiн берген кезде жариялылықты қамтамасыз ету, сондай-ақ инвесторлардың құқықтарын қорғау жөнiндегi нық кепiлдiктердi қамтамасыз ету үшін неғұрлым қолайлы жағдайлар жасау мақсатында жер учаскелерiн меншiкке немесе пайдалануға сату жөнiндегi жер аукциондары мен конкурстары ұйымдастырылатын болады.
Алтыншы топ: Шетелдiк жер пайдаланушылар.
Шетелдiк жер пайдаланушыларға жердi пайдалану құқығын беру жер учаскесiн жалға беру шарты негiзiнде (инвестицияларды мемлекеттік қолдау туралы заңдарға сәйкес берiлетiн мемлекеттік заттық гранттар түрiндегi жер учаскелерiн берудi қоспағанда) жүзеге асырылады.
Жерге құқықтарды тiркеу жалпы тәртiппен жүзеге асырылады.

Для 2 и 3 групп землепользователей:
завершение до конца 2000 года работы по персонификации условных земельных долей с разработкой в необходимом количестве проектов по землеустройству, в которых будет определено местоположение земельных участков, предоставляемых в счет выделения земельных долей, которое будет определяться с учетом решения собрания обладателей земельных долей, а при отсутствии согласия между ними в способе определения местоположения этих участков, размещение земельных участков обладателей земельных долей будет определяться по решению суда;
оценка земель для залога земельных участков и прав землепользования в обеспечение ипотечных кредитов и развития рынка сельскохозяйственных земель.
Для ускорения процесса формирования землепользовании хозяйствующих субъектов на основе земельных долей предусматривается законодательно установить для обладателей земельных долей сроки для выбора получения земельного участка в соответствии с земельной долей для использования в сельскохозяйственном производстве или вступления в хозяйствующие субъекты с переоформлением своих прав в долю таких единиц. Это будет сопровождаться активной кампанией по разъяснению действующих прав по распоряжению условными земельными долями.
Предусматривается завершить процесс технического оформления границ земельных участков, предоставленных для ведения крестьянских (фермерских) хозяйств, с выдачей им правоустанавливающих документов на землю для последующей регистрации прав на землю в органах юстиции.
Для защиты интересов государства в области земельных отношений планируется:
проведение инвентаризации пахотных земель, которая позволит ужесточить условия, а также стимулировать экономическими методами процесс выведения из обработки малопродуктивных неперспективных земель;
разработка целевой программы, предусматривающей совместную работу с акимами областей по проблемам неиспользуемых земель, ранее предоставленных для сельскохозяйственных целей, и изъятия их в установленном порядке для последующего перераспределения между хозяйствующими субъектами;
проведение зонирования земель, которое позволит в полной мере осуществить государственную политику по управлению земельными ресурсами и конкретизировать для собственников и землепользователей разрешенные виды использования земель;
в свете конституционного права граждан на землю и обеспечения гарантий по совершению ими в отношении своего земельного участка или права землепользования любых сделок, не запрещенных законодательными актами, планируется отработать механизм реализации законодательства в сфере залога земли, а также изучить возможности введения частной собственности на отдельные категории земель.
Сноска. В раздел 2 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 2 ноября 2000 г. N 1657 P001657_ ; от 29 июня 2001 г. N 895 Р010895_ .

2 және 3-топтардағы жердi пайдаланушылар үшiн:
жерге орналастыру жөнiндегі жобаларды қажеттi мөлшерде әзiрлей отырып, шартты жер үлестерiн дербестендiру 2000 жылдың соңына дейiн аяқталмақ, онда жер үлестерiн бөлу есебiнен берiлетiн учаскелер жер учаскелерiн иеленушiлер жиналысының шешiмiн ескере отырып айқындалатын болады, ал олардың арасында осы учаскелердi орналасқан жерiн айқындау тәсiлiнде келiсiм болмағанда, жер үлестерi иелерiнiң жер учаскелерiн орналастыру сот шешiмi бойынша айқындалады;
ипотекалық несиелердi және ауыл шаруашылығы жерлерiнiң рыногын дамытуды қамтамасыз етуде жер учаскелерi мен жердi пайдалану құқықтарын кепiлге беру үшiн жердi бағалау көзделiп отыр.
Жер үлестерi негiзiнде шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң пайдаланатын жерлерiн қалыптастыру процесiн жеделдету үшiн жер үлестерi иелерiнiң ауыл шаруашылығы өндiрiсiнде пайдалануға арналған жер үлестерiне сәйкес жер учаскесiн таңдап алуы немесе осындай бiрлiктердiң үлесiне өзiнiң құқығын қайта ресiмдей отырып, шаруашылық жүргiзу объектiлерiне кiруi үшiн мерзiмдердi заңды түрде белгiлеу көзделiп отыр. Бұл шартты жер үлестерiне билiк ету бойынша қолданылып жүрген құқықтарды түсiндiру жөнiндегi науқанмен бiрге жүргiзiледi.
Шаруа (фермер) қожалықтарын жүргiзу үшiн берiлген жер учаскелерiнiң шекараларын техникалық ресiмдеу процесiн, оларға кейiн әдiлет органдарында жерге құқықты тiркеу үшiн жерге құқықты белгiлейтiн құжаттарды бере отырып, аяқтау көзделген.
Жер қатынастары саласында мемлекет мүддесiн қорғау үшiн:
егiстік жерлерiне түгендеу жүргiзу бұл перспективасы жоқ өнiмi аз жерлердi өңдеуден шығарудың шарттарын қатайтуға, сондай-ақ бұл процестi экономикалық тәсiлдермен ынталандыруға мүмкiндiк бередi;
ауыл шаруашылығы мақсаттары үшiн бұрын берiлiп, пайдаланылмай жатқан жерлердiң және оларды шаруашылық субъектiлерiнiң арасында кейiн қайта бөлу үшiн белгiленген тәртiппен қайтып алудың проблемалары бойынша облыс әкiмдерiмен бiрлесiп жұмыс iстеудi көздейтiн мақсатты бағдарлама әзiрлеу;
жерлердi аймақтарға бөлу бұл жер ресурстарын басқару жөнiндегi мемлекеттiк саясатты толық түрде жүргiзуге және жердiң меншiк иелерi мен жердi пайдаланушылар үшiн жердi пайдаланудың рұқсат етiлген түрлерiн нақтылауға мүмкiндiк бередi;
азаматтардың жерге конституциялық құқығы және олардың өз жер учаскесiне немесе жер пайдалану құқығына қатысты заң актiлерiмен тыйым салынбаған кез келген мәмiлелердi жасауы жөнiндегi кепiлдiктердi қамтамасыз ету үшiн, жер кепiлдiгi саласындағы заңдарды iске асыру тетiгiн пысықтау, сондай-ақ кейбiр жер санаттарына жеке меншiктi енгiзудiң мүмкiндiктерiн зерделеу жоспарланып отыр.
ЕСКЕРТУ. 5-абзац алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2000.11.02. N 1657 қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 2-абзац алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2000.06.29. N 895 қаулысымен .

3. Совершенствование земельного кадастра,
структурные преобразования и кадровое обеспечение
С внедрением государственной регистрации прав на недвижимое имущество в значительной степени возросли объемы земельно-кадастровых работ.
В целях реализации задач по закреплению прав на землю будет проводиться работа по совершенствованию государственного земельного кадастра, который в соответствии с постановлением Правительства от 6 июня 1996 года N 710 P960710_ "Об утверждении Порядка ведения государственного земельного кадастра в Республике Казахстан" является составной частью государственной системы кадастров, а также призван обеспечить учет земельных участков для целей регистрации прав на землю.
Основные положения порядка учета земельных участков для целей регистрации в составе земельного кадастра были разработаны с учетом рекомендаций Всемирного Банка, которым инвестируется пилотный проект государственной регистрации прав на недвижимое имущество и этот порядок призван решить сугубо технические вопросы по идентификации земельных участков, определению их границ.
Вместе с тем оперативное выполнение указанных работ сдерживается в определенной степени отсутствием во многих городах областного и районного значения землеустроительной службы. Нет специалистов такого профиля в поселках и аульных (сельских) округах. Именно в населенных пунктах сосредоточен основной объем работ по выдаче документов на право собственности на землю или право землепользования.
Для реализации этих целей предусмотрены структурные преобразования землеустроительной службы республики:
намечается создание органов по управлению земельными ресурсами в городах областного значения за счет существующего фонда заработной платы;
на базе существующих дочерних предприятий Государственного научно-производственного центра земельных ресурсов и землеустройства Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами в районах и городах областного значения будут созданы дополнительные специализированные производства - кадастровые филиалы (центры).
Основными функциями кадастровых филиалов будут являться:
установление границ земельного участка на местности;
изготовление соответствующих документов, удостоверяющих права граждан и юридических лиц на земельные участки;
создание и обновление планово-картографических материалов, кадастровых карт (схем);
организация автоматизированной системы земельного кадастра, накопление и ведение банка данных о земельных ресурсах, поиск, обработка данных о земельных участках и оформление ответа на запрос пользователей информацией земельного кадастра.
Эти меры позволят освободить районные комитеты по управлению земельными ресурсами от несвойственных им технических работ, сосредоточив их на выполнение управленческих и контрольных функций, создание оперативности в работе.
Планируется:
передать в конкурентную среду отдельные виды землеустроительных работ. Для достижения этой цели предусматривается подготовить нормативные правовые акты по их лицензированию, необходимый пакет документов юридического, институционального и другого характера, устанавливающие правила производства землеустроительных работ и организации работ во взаимосвязи между участниками землеустроительного процесса;
осуществить мероприятия по переподготовке и повышению квалификации кадров системы Агентства по управлению земельными ресурсами;
на основе Пилотного проекта, осуществляемого с привлечением кредитов Всемирного Банка по внедрению системы регистрации недвижимого имущества и сделок с ним в Алматинской и Акмолинской областях и городах Алматы и Астане, автоматизировать системы земельного кадастра в целях более оперативного получения информации о земельных участках;
обеспечить надлежащую взаимосвязь земельного кадастра с правовым и другими кадастрами, а также изготовить современные кадастровые карты на основе цифровых технологий.
Для обеспечения потребностей в картографической продукции предусматривается до 2003 года осуществить строительство картографической фабрики за счет привлечения иностранных инвестиций.

3. Жер кадастрын жетiлдiру, құрылымдық жаңғыртулар және кадрлық қамтамасыз ету
Жылжымайтын мүлiкке арналған құқықтарды мемлекеттiк тiркеу енгiзiлгеннен бастап жер-кадастрлық жұмыстарының көлемi елеулi дәрежеде өстi.
Жерге құқықтарды бекiту жөнiндегi мiндеттердi iске асыру мақсатында мемлекеттiк жер кадастрын жетiлдiру жөнiнде жұмыс жүргiзiлмек, ол "Қазақстан Республикасында мемлекеттiк жер кадастрын жүргізудiң тәртiбiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1996 жылғы 6 маусымдағы N 710 қаулысына сәйкес мемлекеттiк кадастрлар жүйесiнiң құрамдас бөлiгi болып табылады, сондай-ақ жерге құқықтарды тiркеу мақсаты үшiн жер учаскелерiн есепке алуды қамтамасыз ету үшiн қызмет iстейдi.
Жер кадастры құрамында тiркеу мақсаты үшiн жер учаскелерiн есепке алу тәртiбiнiң негізгi ережелерi жылжымайтын мүлiкке арналған құқықтарды мемлекеттiк тiркеудiң пилоттық жобасын инвестициялап отырған Дүниежүзiлiк банктың ұсыныстарын ескере отырып әзiрлендi және бұл тәртiп жер учаскелерiн бiрдейлендiру олардың шекараларын айқындау жөнiндегi бiрыңғай техникалық мәселелердi шешуге арналған.
Солай дей тұра көрсетiлген жұмыстарды жедел орындау көптеген облыстық және аудандық маңызы бар қалаларда белгiлi бiр дәрежеде жерге орналастыру қызметiнiң болмауынан тежелiп отыр. Поселкелер мен ауылдық (селолық) округтерде мұндай бейiндегi мамандар жоқ.
Осы мақсаттарды iске асыру үшiн республиканың жерге орналастыру жұмысын былайша қүрылымдық жаңғырту көзделiп отыр:
облыстық маңызы бар қалаларда қазiргi бар еңбекақы қоры есебiнен жер ресурстарын басқару органдарын құру белгiленген;
Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару жөнiндегi агенттiгінiң Жер ресурстары және жерге орналастыру мемлекеттiк ғылыми-өндiрiстiк орталығының қазiргi бар еншiлес кәсiпорындарының базасында аудандық және облыстық маңызы бар қалаларда қосымша мамандандырылған өндiрiстер-кадастрлық филиалдар (орталықтар) құрылатын болады.
Кадастрлық филиалдардың негiзгi функциялары:
жер учаскелерiнiң жергiлiктi жерлердегі шекараларын белгiлеу;
азаматтар мен заңды тұлғалардың жер учаскелерiне құқықтарын куәландыратын тиiстi құжаттарды дайындау жоспарлы-картографиялық материалдарды, кадастрлық карталарды (схемаларды) жасау және жаңалау;
жер кадастрының автоматтандырылған жүйесiн ұйымдастыру, жер ресурстары туралы деректердiң банкiн құру және жүргiзу, жер учаскелерi туралы деректердi iздеу, өңдеу және жер кадастры ақпаратын пайдаланушылардың сұрау салуына жауапты ресiмдеу болып табылады.
Бұл шаралар жер ресурстарын басқару жөнiндегi аудандық комитеттердi оларға тән емес техникалық жұмыстардан босатуға, оларды басқару және бақылау функцияларын орындауға жұмылдыруға, жұмыста жеделдiктi қалыптастыруға мүмкiндiк бередi.
Мыналар:
жерге орналастыру жұмыстарының жекелеген түрлерiн бәсекелестiк ортаға беру. Бұл мақсатқа жету үшiн оларды лицензиялау жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлердi, жерге орналастыру жұмыстарын жүргізудің және жерге орналастыру процесiне қатысушылардың арасындағы өзара байланыс жұмыстарын ұйымдастырудың заңдық, институциалдық және басқа сипаттағы ережелерiн белгiлейтiн қажеттi құжаттардың пакетiн дайындау көзделген;
Жер ресурстарын басқару жөнiндегi агенттiк жүйесiнiң кадрларды қайта даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру жөнiндегi iс-шараларын жүзеге асыру;
Дүниежүзiлiк банктiң несиелерiн тартумен жүзеге асырылып жатқан Алматы және Ақмола облыстары мен Алматы және Астана қалаларындағы жылжымайтын мүлiктi және онымен жасалатын мәмiлелердi тiркеу жүйесiн енгiзу жөнiндегi пилоттық жобаның негiзiнде жер учаскелерi туралы ақпаратты неғұрлым жедел алу мақсатында жер кадастры жүйесiн автоматтандыру;
жер кадастрының құқықтық және басқа кадастрлармен тиiстi өзара байланысын қамтамасыз ету, сондай-ақ сандық технологиялардың негiзiнде осы заманғы кадастрлық карталарды жасау жоспарланған.
Картографиялық өнiмге сұранысты қамтамасыз ету үшiн 2003 жылға дейiн шетелдiк инвестицияларды тарту есебiнен картографиялық фабрика салуды жүзеге асыру көзделген.

4. Финансовое обеспечение Программы
Намеченные в Программе мероприятия потребуют определенных финансовых средств.
Работы по натурной персонификации условных земельных долей, учету земельных участков для целей регистрации, созданию единой автоматизированной информационной системы земельного кадастра будут финансироваться по соответствующим бюджетным программам.
На осуществление мероприятий по совершенствованию земельного законодательства, государственного земельного кадастра, развитие рынка земли на 2003 год предусматривается 308066 тысяч тенге из республиканского бюджета.
Выполнение других мероприятий Программы намечается осуществить за счет средств заинтересованных собственников земельных участков и землепользователей, привлечения грантов и инвестиций. <*>
Сноска. В раздел 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 13 декабря 2002 г. N 1312 .
* * *
Программа нацелена на защиту прав и интересов граждан и юридических лиц и усиление гарантий, обеспечивающих реализацию государственной политики в области использования и охраны земельного фонда республики.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 февраля 2000 года N 253
Мероприятия
по реализации Программы обеспечения
прав на землю в Республике Казахстан на 2000-2003 годы
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 2
ноября 2000 г. N 1657 P001657_ ; от 29 июня 2001 г. N 895   Р010895_ .
Новая редакция - постановлением Правительства РК от 13 декабря 2002 г. N 1312
-------------------------------------------------------------------
N   !  Наименование  ! Форма !Ответствен-! Срок !Предпо-!Источники
п/п  !   мероприятия  !завер- !ные за вы- !выпол-!лагае- !финанси-
!                !шения  !полнение   !нения !мые    !рования
!                !       !           !      !расходы!
!                !       !           !      !(тыс.  !
!                !       !           !      !тенге) !
-------------------------------------------------------------------
1  !        2       !   3   !     4     !   5  !    6  !    7
-------------------------------------------------------------------
1. Правовое
обеспечение
закрепления прав
на землю
1.1   Разработать      Проект  Агентство    2000     -        -
проект Закона    Закона  по управ-    год
Республики               лению зе-
Казахстан                мельными
"О земле"                ресурсами,
Минюст
1.2   Разработать
проекты
постановлений
Правительства
Республики
Казахстан
"О внесении
изменений и
дополнений в
постановления
Правительства
Республики
Казахстан:
от 8 мая 1996 г. Проект  Агентство    IV       -        -
N 576 "Об        поста-  по управ-    квартал
утверждении      новле-  лению зе-    2000
ставок платы за  ния     мельными     года
землю,           Прави-  ресурсами,
продаваемую в    тель-   Минюст,
частную          ства    Минфин
собственность
или предостав-
ляемую в земле-
пользование
государством";
от 1 октября     Проект  Агентство    II       -        -
1996 г. N 1203    поста-  по управ-    квар-
"Об утверждении  новле-  лению зе-    тал
Порядка          ния     мельными     2001
определения      Прави-  ресурсами,   года
оценочной        тель-   Минюст,
стоимости        ства    Минфин
земельных
участков,
продаваемых в
частную
собственность
или предостав-
ляемых в
землепользование
государством.

4. Бағдарламаны қаржылық қамтамасыз ету
Бағдарламада белгiленген iс-шаралар белгiлi бiр қаржылық қаражатты талап етедi.
Шартты жер үлестерiн заттық дербестендiру жер учаскелерiн тiркеу мақсаты үшiн есепке алу жер кадастрының бiрыңғай автоматтандырылған ақпараттық жүйесiн құру тиiстi бюджеттiк бағдарламалар бойынша қаржыландырылатын болады.
Жер заңнамасын, мемлекеттiк жер кадастрын жетiлдiру, жер рыногын дамыту жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асыруға 2003 жылға республикалық бюджеттен 308066 мың теңге көзделедi
Бағдарламаның басқа iс-шараларын орындауды жер учаскелерiнiң мүдделi меншiк иелерi мен жердi пайдаланушылардың қаражаты, гранттар мен инвестициялар тарту есебiнен жүзеге асыру белгiленген.
ЕСКЕРТУ. 4-бөлім өзгерді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 13 желтоқсандағы N 1312 қаулысымен.
* * *
Бағдарлама азаматтардың және заңды тұлғалардың құқықтары мен мүдделерiн қорғауға және республиканың жер қорын пайдалану мен қорғау саласындағы, мемлекеттiк саясатты iске асыруды қамтамасыз ететiн кепiлдiктердi күшейтуге бағытталған.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2000 жылғы 16 ақпандағы
N 253 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында Жерге құқықтарды қамтамасыз
етудің 2000-2003 жылдарға арналған бағдарламасын
iске асыру жөнiндегi
IС-ШАРАЛАР
------------------------------------------------------------------
Р/с!Іс-шараның атауы!Аяқтау ! Орындауға!Орындау!Болжамды!Қаржылан.
N !                !нысаны !жауаптылар!мерзімі!шығыстар!дыру көз.
!                !       !          !       ! (мың   !дері
!                !       !          !       ! теңге) !
------------------------------------------------------------------
1 !        2       !   3   !     4    !   5   !    6   !    7
------------------------------------------------------------------
1. Жерге құқық.
тарды бекiтудi
құқықтық қамта.
масыз ету
1.1 "Жер туралы"      Заң     Жер ресур. 2000       -        -
Қазақстан         жобасы  старын     жыл
Республикасы              басқару
Заңының жобасын           жөніндегі
әзiрлеу:                  агенттік,
Әділетмині
1.2 "Қазақстан
Республикасы
Үкiметiнiң
қаулыларына
өзгерiстер мен
толықтырулар
енгiзу туралы"
Қазақстан
Республикасы
Yкiметiнiң
мынадай
қаулыларының
жобаларын
әзiрлеу:
"Мемлекеттiң      Yкiмет  Жер ресур. 2000         -      -
жеке меншiкке     қаулы.  старын     жылдың
сататын немесе    сының   басқару    IV тоқсаны
жер пайдалануға   жобасы  жөнiндегi
беретiн жерлерi           агенттiк,
үшiн төлем                Әдiлетминi,
ставкаларын               Қаржыминi
бекiту туралы"
1996 жылғы 8
мамырдағы N 576
"Мемлекеттiң жеке Үкiмет  Жер ресур. 2001         -      -
меншiкке сататын  қаулы.  старын     жылдың
немесе жер пайда. сының   басқару    IІ тоқсаны
лануға беретiн    жобасы  жөнiндегi
жер учаскелерiнiң         агенттiк,
бағалық құнын             Әдiлетмині,
белгiлеу тәртiбiн         Қаржыминi
бекiту туралы"
1996 жылғы 1
қазандағы N 1203

2. Формирование
реальных
собственников
земли и земле-
пользователей
Завершить        Доклад  Агентство    Де-      -        -
натурную         Прави-  по управ-    кабрь,
персонификацию   тель-   лению зе-    2000
условных         ству    мельными     года
земельных долей          ресурсами,
Минсельхоз
2.1   Обеспечить       Акт на  Агентство    Пос-     -        -
документами на   право   по управ-    тоян-
земельные        соб-    лению зе-    но
участки:         ствен-  мельными
оформление и     ности   ресурсами
выдача           на зе-
правоудосто-     мель-
веряющих         ный
документов       учас-
ток
2.2   Отвести          Отвод   Агентство    Пос-  2003    Республи-
земельные        зе-     по управ-    тоян- год-    канский
участки и        мель-   лению зе-    но    20002   бюджет
выдать           ного    мельными
правоудосто-     участ-  ресурсами
веряющие         ка и
документы        выдача
на землю         доку-
крестьянским     ментов
(фермерским)     на
хозяйствам       землю
2.3   Провести         Проек-  Агентство    2001- 2003    Республи-
земельно-        ты,     по управ-    2003  год-    канский
хозяйственное    схемы   лению зе-    годы  8100    бюджет
устройство               мельными
территории               ресурсами
сельских
населенных
пунктов
2.4   Разработать и    Инфор-  Агентство    2000-   -         -
утвердить        мация   по управ-    2001
региональные     Прави-  лению зе-    годы
схемы            тель-   мельными
зонирования      ству    ресурсами,
земель                   акимы
городов и
районов
2.5   Разработать      Инфор-  Минсельхоз,  IV      -         -
региональные     мация   Агентство    квар-
программы по     Прави-  по управ-    тал
рациональному    тель-   лению зе-    2000
использованию    ству    мельными     года
земель,                  ресурсами,
повышению                акимы
плодородия               областей
почв, охране
земельных
ресурсов
2.6   Разработать план План    Агентство    По      -         -
мероприятий по   меро-   по управ-    заяв-
отводу земельных прия-   лению зе-    кам
участков для     тий     мельными
существующих     отвода  ресурсами,
объектов         зе-     местные
кондоминиумов    мель-   исполни-
ных     тельные
участ-  органы
ков
объек-
там
кондо-
миниу-
мов
2.7   Провести         Инфор-  Агентство    2000-   -         -
инвентаризацию   мация   по управ-    2001
пахотных земель  Прави-  лению зе-    годы
тель-   мельными
ству    ресурсами
2.8   Разработать      Инфор-  Агентство    II      -         -
целевую          мация   по управ-    квар-
программу        Прави-  лению зе-    тал
по проблемам     тель-   мельными     2001
неиспользуемых   ству    ресурсами,   года
земель, ранее            акимы
предоставленных          областей,
для сельскохо-           районов
зяйственных
целей
Рынок земли

2. Жердiң шынайы
меншік иелерi мен
жердi пайдалану.
шыларды қалыптас.
тыру
Шартты жер        Yкiметке Жер ресур. 2000         -      -
үлестерiн заттық  баяндама старын     жылдың
дербестендiрудi            басқару    желтоқсаны
аяқтау                     жөніндегі
агенттiк,
Ауылшарминi
2.1 Жер телiмдерiн    Жер      Жер ресурс. Тұрақты     -      -
мынадай құжат.    телiмiне тарын
тармен қамтамасыз меншiк   басқару
ету:              құқығы   жөнiндегi
актiсi   агенттiк
құқықты куәланды.
ратын құжаттарды
ресiмдеу және
беру
2.2 Шаруа (фермер)    Жер       Жер ресурс. Тұрақты 2003  Республи.
қожалықтарына     телiмiн   тарын               жыл - калық
жер телiмдерiн    бөлу және басқару             20002 бюджет
бөлу жөне жерге   жерге     жөніндегі
құқықты куәланды. құжаттар  агенттiк
ратын құжаттар    беру
беру
2.3 Ауылдық елдi      Жобалар,  Жер ресурс.  2001-  2003  Республи.
мекендердiң       схемалар  тарын бас.   2003   жыл - калық
аумағына жер-               қару жөнін.  жылдар 8100  бюджет
шаруашылық орна.            дегі
ластыруды жүргiзу           агенттiк
2.4 Жерлердi аймақ.   Үкіметке  Жер ресур.   2000-     -     -
тарға бөлудiң     ақпарат   старын       2001
аймақтық схема.             басқару      жылдар
ларын әзiрлеу               жөніндегі
және бекіту                 агенттік,
қалалар мен
аудандардың
әкімдері
2.5 Жердi ұтымды       Yкiметке Ауылшармині, 2000      -     -
пайдалану, топы.   ақпарат  Жер ресур.   жылдың
рақтың құнарлығын           старын       IV
арттыру, жер ре.            басқару      тоқсаны
сурстарын қорғау            жөніндегі
жөнiнде аймақтық            агенттік,
бағдарламалар               облыстардың
әзiрлеу                     әкімдері
2.6 Қазiргі кондомини. Кондоми.  Жер ресур.  Өтінімдер  -     -
умдер объектiлері  ниум объ. старын      бойынша
үшiн жер телiмде.  ектiлер.  басқару
рiн бөлу жөнiндегі iне жер   жөніндегі
іс-шаралар жоспа.  телiмде.  агенттік,
рын әзiрлеу        рiн       жергілікті
бөлудiң   атқарушы
iс-       органдар
шаралар
жоспары
2.7 Егiстiк жерлерге   Yкiметке  Жер ресур.  2000-      -     -
түгендеу жүргізу   ақпарат   старын      2001
басқару     жылдар
жөніндегі
агенттік
2.8 Ауыл шаруашылығы   Үкiметке  Жер ресур.  2001       -     -
мақсаттары үшiн    ақпарат   старын      жылдың
бұрын берiлген,              басқару     ІІ
пайдаланылмай                жөніндегі   тоқсаны
жатқан жерлердiң             агенттік,
проблемалары                 облыстар.
бойынша мақсатты             дың, аудан.
бағдарлама әзiрлеу           дардың
әкімдері
Жер рыногы

2.9   Организация и    Зе-     Агентство    Пос-    -         -
проведение       мель-   по управ-    тоян-
земельных        ные     лению зе-    но
аукционов и      аук-    мельными
конкурсов по     ционы,  ресурсами,
продаже          кон-    местные
земельных        курсы   исполни-
участков,                тельные
находящихся в            органы
государственной
собственности
Совершенствование
земельного
кадастра
2.10  Обеспечить       Меж-    Минюст,      IV      -         -
взаимодействие   ведом-  Агентство    квар-
между земельным  ствен-  по управ-    тал
и правовым       ный     лению зе-    2000
кадастрами,      дого-   мельными     года
привязку         вор     ресурсами
земельно-кадас-
трового
компонента к
проекту
регистрации прав
на недвижимое
имущество
2.11  Обеспечить учет  Доклад  Агентство    Пос-    -         -
земельных        Прави-  по управ-    тоян-
участков для     тель-   лению зе-    но
целей            ству    мельными
регистрации              ресурсами
(Земельно-
кадастровое
дело, книга
и карта)
2.12  Провести
земельно-
кадастровые
работы:
аэрофотогеоде-   Съем-   Агентство    Пос-  2003    Республи-
зические         ки,     по управ-    тоян- год-    канский
изыскания,       карты   лению зе-    но    102300  бюджет
почвенное                мельными
обследование,            ресурсами
геоботаническое
обследование;
вычислить        Вычис-  Агентство    Пос-  2003    Республи-
площади          ление   по управ-    тоян- год-    канский
сельскохозяйст-  площа-  лению зе-    но    31074   бюджет
венных угодий,   дей     мельными
почвенных и              ресурсами
геоботанических
контуров;
изготовить и     карты,  Агентство    Пос-    -         -
вести районные   схемы   по управ-    тоян-
карты и карты            лению зе-    но
учетных                  мельными
кварталов;               ресурсами
государственный  база    Агентство    Пос-    -         -
учет земель;     данных  по управ-    тоян-
кадас-  лению зе-    но
стра    мельными
ресурсами
создать свод     Элект-  Агентство    Пос-  2003    Республи-
данных по        ронная  по управ-    тоян- год-    канский
земельному       база    лению зе-    но    38524   бюджет
кадастру на      данных  мельными
собственников            ресурсами
земли и земле-
пользователей
в электронном
виде
2.13  Обеспечить       Элект-  Агентство    2001    -         -
переход с        ронная  по управ-    год
ведения учета    база    лению зе-    2001-   -         -
земельных        данных  мельными     2003
участков с               ресурсами    годы
бумажных
носителей на
электронную
систему сбора и
хранения
информации:
в пилотных
регионах
в остальных
областях

2.9 Мемлекет меншiгiн.  Жер аук.  Жер ресурс. Тұрақты   -     -
дегi жер телiмдерiн циондары, тарын
сату жөнiндегi жер  конкурс.  басқару
аукциондары мен     тары      жөнiндегi
конкурстарын ұйым.            агенттiк,
дастыру және өткiзу           жергілікті
атқарушы
органдар
Жер кадастрын жетiлдiру
2.10 Жер және құқық      Ведомст. Әділетмині,  2000     -     -
кадастры арасындағы воаралық Жер ресур.   жылдың
өзара iс-қимылды,   шарт     старын       IV
жер-кадастр құрам.           басқару      тоқсаны
дас бөлiгін жылжы.           жөніндегі
майтын мүлiкке               агенттік
құқықты тіркеу
жобасына ұштастыру.
ды қамтамасыз ету
2.11 Тiркеу мақсаты үшiн Yкiметке Жер ресур.   Тұрақты  -     -
жер телiмдерi       баяндама старын
есепке алуды қамта.          басқару
масыз ету (Жер ка.           жөніндегі
дастры iсi, кiтабы           агенттік
және картасы)
2.12. Жер-кадастр жұмыс.
тарын жүргiзу:
аэрофотогеодезия.  Түсiрiм. Жер ресур. Тұрақты 2003  Республи.
лық iздестiру,     дер,     старын             жыл-  калық
топырақты зерттеу, карталар басқару           102300 бюджет
геоботаникалық              жөніндегі
зерттеу;                    агенттік
ауыл шаруашылығы  Алаңдарды Жер ресур. Тұрақты 2003  Республи.
алқаптарының,     есептеу,  старын             жыл-  калық
топырақтың және             басқару            31074 бюджет
геоботаникалық              жөніндегі
контурлардың                агенттік
алаңдарын есептеу;
аудандық карта.   карталар, Жер ресурс. Тұрақты
ларды және        схемалар  тарын
есептеу квартал.            басқару
дарының картала.            жөнiндегi
рын жасау және              агенттiк
жүргiзу;
жерлердiң        Кадастрдың Жер ресур.  Тұрақты   -     -
мемлекеттiк      дерекқоры  старын
есебi;                      басқару
жөніндегі
агенттік
жердiң меншiк    Электронды Жер ресурс. Тұрақты 2003 Республи.
иелерi мен жер   дерекқор   тарын бас.          жыл- калық
пайдаланушылар.             қару жөнін.        38524 бюджет
дың жер кадаст.             дегі агент.
ры жөнiндегi                тік
деректерiн
электронды түрде
жинақтау
2.13  Жер телiмдерiн   Электронды Жер ресурс. 2001 жыл  -     -
есепке алуды:    дерекқор   тарын бас.  2001-2003
пилоттық                    қару жөнін. жылдар
аймақтарда                  дегі агент.
қалған облыстар.            тік
да ақпаратты
жинаудың және
сақтаудың қағаз
тасымалдаушыдан
электронды
жүйесiне көшудi
қамтамасыз ету

2.14  Создать и вести  Автома- Агентство    Пос-  2003    Республи-
автоматизирован- тизиро- по управ-    тоян- год-    канский
ную информа-     ванная  лению зе-    но    106413  бюджет
ционную систему  инфор-  мельными
государственного мацион- ресурсами
земельного       ная
кадастра         система
земель-
ного
кадас-
тра
2.15  Топографо-       Карты,  Агентство    Пос-    -         -
геодезическое и  планы   по управ-    тоян-
картогра-        (схемы) лению зе-    но
фическое                 мельными
обеспечение              ресурсами,
земельного               Минюст
кадастра, в том
числе цифровое
Структурные
преобразования и
кадровое
обеспечение
2.16  Организовать     Кадаст- Агентство    2000-   -         -
производственные ровые   по управ-    2001
подразделения в  центры  лению зе-    годы
районах                  мельными
ресурсами
2.17  Создать органы   Органы  Агентство    2000    -         -
по управлению    по уп-  по управ-    год
земельными       равле-  лению зе-
ресурсами в      нию зе- мельными
городах          мельны- ресурсами
областного       ми ре-
значения         сурсами
в об-
ластных
центрах
и горо-
дах
2.18  Создать центры   Центр   Агентство    IV      -         -
по обучению      по обу- по управ-    квар-
специалистов     чению в лению зе-    тал
областных,       городах мельными     2000
районных         Астане  ресурсами,   года
(городских)      и       Минюст
комитетов и      Алматы
кадастровых
центров
навыкам,
необходимым при
учете земельных
участков для
целей регистрации
2.19  Организовать     Пере-   Агентство    2000- 2003    Республи-
подготовку и     подго-  по управ-    2003  год-    канский
переподготовку   товка,  лению зе-    годы  1653    бюджет
специалистов     обуче-  мельными
областных и      ние     ресурсами
районных служб   специа-
листов
2.20  Использование    Инфор-  Агентство    Пос-    -         -
имеющейся        мации,  по управ-    тоян-
информационно-   бюлле-  лению зе-    но
маркетинговой    тени    мельными
системы для              ресурсами
развития рынка
2.21  Совершенствовать Реко-   Агентство    Пос-    -         -
научно-методи-   менда-  по управ-    тоян-
ческое           ции     лению зе-    но
обеспечение,             мельными
развитие                 ресурсами
фундаментальных
и прикладных
исследований:
провести         Науч-   Агентство    2003    -         -
прикладные       ные     по управ-    год
научные исследо- иссле-  лению зе-
вания в области  дова-   мельными
экономической    ния,    ресурсами
оценки земельных мето-
ресурсов         дики
2.22  Разработать      Прог-   Агентство    III     -         -
программы        рамма   по управ-    квар-
обучения и       обуче-  лению зе-    тал
переподготовки   ния и   мельными     2000
кадров           пере-   ресурсами    года
областного,      подго-
районного        товка
(городского)     кадров
звена
-------------------------------------------------------------------

2.14  Мемлекеттiк жер  Жер кадаст. Жер ресур. Тұрақты 2003 Республи.
кадастрының ав.  рының авто. тарын              жыл- калық
томаттандырылған маттанды.   басқару           106413 бюджет
ақпараттық       рылған ақ.  жөніндегі
жүйесiн кұру     параттық    агенттік
және жүргiзу     жүйесі
2.15  Жер кадастрын    Карталар,   Жер ресур. Тұрақты   -      -
топографиялық-   жоспарлар   старын
геодезиялық және (схемалар)  басқару
картографиялық,              жөніндегі
оның iшiнде                  агенттік,
сандық                       Әділетмині
қамтамасыз ету
Құрылымдық қайта
құру және кадрлық
қамтамасыз ету
2.16  Аудандарда өндi. Кадастр     Жер          2000-    -      -
рiстiк бөлiмше.  орталықтары ресурстарын  2001
лер ұйымдастыру              басқару      жылдар
жөніндегі
агенттік
2.17  Облыстық маңызы  Облыс орта. Жер          2000     -      -
бар қалаларда    лықтары мен ресурстарын  жыл
жер ресурстарын  калалардағы басқару
басқару жөнiнде  жер ресурс. жөніндегі
органдар құру    тарын бас.  агенттік
қару жөнін.
дегі орган.
дар
2.18  Облыстық,        Астана және Жер           2000     -     -
аудандық         Алматы      ресурстарын   жылдың
(қалалық) коми.  қалаларын.  басқару       IV
теттердiң және   дағы оқыту  жөніндегі     тоқсаны
кадастр орталық. жөніндегі   агенттік
тарының маманда. орталықтар
рын жер телiмде.
рiн тiркеу мақ.
сатында есепке
алуға қажеттi
дағдыларға оқыту
жөнiндегi
орталықтар құру
2.19  Облыстық және    Мамандарды  Жер          2000-  2003 Респуб.
аудандық қызмет. қайта       ресурстарын  2003   жыл  ликалық
тердің маманда.  даярлау,    басқару      жылдар -    бюджет
рын даярлауды,   оқыту       жөніндегі           1653
және қайта                   агенттік
даярлауды
ұйымдастыру
2.20  Рынокты дамыту   Ақпараттар, Жер          Тұрақты  -     -
үшiн қолда бар   бюллетень.  ресурстарын
ақпараттық-      дер         басқару
маркетинг                    жөніндегі
жүйесiн                      агенттік
пайдалану
2.21  Ғылыми-әдiстеме. Ұсынымдар   Жер          Тұрақты  -     -
лiк қамтамасыз               ресурстарын
етудi жетiлдiру,             басқару
iргелi және                  жөніндегі
қолданбалы                   агенттік
зерттеулердi
дамыту:
жер ресурстарын  Ғылыми      Жер          2003 жыл
экономикалық     зерттеулер, ресурстарын
бағалау          әдістемелер басқару
саласында                    жөніндегі
қолданбалы                   агенттік
ғылыми зерттеу.
лер жүргiзу
2.22  Кадрлардың       Кадрларды   Жер          2000 жылдың  -    -
облыстық,        оқыту       ресурстарын  ІІІ тоқсаны
аудандық         және қайта  басқару
(қалалық) буын.  даярлау     жөніндегі
дарын оқыту мен  бағдарла.   агенттік
қайта даярлаудың масы
бағдарламаларын
әзiрлеу
------------------------------------------------------------------
ЕСКЕРТУ. Қосымша өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.11.02. N 1657 қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. Қосымша жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 13 желтоқсандағы N 1312 қаулысымен.