О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 мая 2002 года N 503
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
"О внесении дополнений и изменений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по
вопросам государственной регистрации"
Статья 1. Внести дополнения и изменения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 17 апреля 1995 года N 2198 Z952198_ "О государственной регистрации юридических лиц" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 34, ст. 35, N 15-16, ст. 109, N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 1, ст. 180; N 14, ст. 274; 1997 г., N 12, ст. 183; 1998 г., N 5-6, ст. 50; N 17-18, ст. 224; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 63-64; 2001 г., N 1, ст. 1; N 8, ст. 52; N 24, ст. 339):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств";
преамбулу исключить;
в тексте слова "Указом", "Указа", "Указ" заменить словами "Законом", "Закона", "Закон";
в статье 2:
в абзаце третьем слова "и соответствия их учредительных документов законам республики" исключить;
в абзаце пятом слова "заинтересованным лицам на договорных условиях" заменить словами "по тарифам, установленным антимонопольным органом";
в статье 5:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"регистрацию юридических лиц в соответствии с настоящим Законом";
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"ведение единого Государственного регистра юридических лиц и реестра филиалов и представительств в порядке, установленном законодательством;";
в абзаце четвертом слова "юридическими лицами и" исключить;
в статье 6:
часть пятую изложить в следующей редакции:
"Государственная регистрация субъектов рынка, занимающих доминирующее положение на соответствующем товарном рынке, а также внесение записи об их исключении из единого государственного регистра осуществляется регистрирующим органом только с предварительного согласия антимонопольного органа.";
часть седьмую исключить;
в части восьмой:
слова "и учетной регистрации их филиалов и представительств" исключить;
слова "Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона" заменить словами "Законом Республики Казахстан";
в части девятой слова "специальными законодательными актами" заменить словами "Законами Республики Казахстан "Об общественных объединениях", "О свободе вероисповедания и религиозных объединениях";
в части двенадцатой слова "настоящим Указом" заменить словами "настоящим Законом и иными законодательными актами";

"Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне мемлекеттік тіркеу мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 7 мамырдағы N 503 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне мемлекеттік тіркеу мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
"Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне
мемлекеттік тіркеу мәселелері бойынша толықтырулар
мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының
Заңы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заң актілеріне толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
1. Қазақстан Республикасы Президентінің "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу туралы" 1995 жылғы 17 сәуірдегі N 2198 Z952198_ заң күші бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 34, 35-құжат; N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 1, 180-құжат; N 14, 274-құжат; 1997 ж., N 12, 183-құжат; 1998 ж., N 5-6, 5-құжат; N 17-18, 224-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 63-64-құжаттар; 2001 ж., N 1, 1-құжат; N 8, 52-құжат; N 24, 339-құжат):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы";
кіріспе алынып тасталсын;
мәтіндегі "Жарлықты", "Жарлыққа", "Жарлық", "Жарлықтың", "Жарлықта" деген сөздер тиісінше "Заңды", "Заңға", "Заң", "Заңның", "Заңда" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-бапта:
үшінші абзацта "және олардың жарғылық құжаттарының республика заңдарына сәйкестігін" деген сөздер алынып тасталсын;
бесінші абзацта "мүдделі адамдарға уағдаластық шарттар" деген сөздер "монополияға қарсы орган белгілеген тарифтер" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-бапта:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"заңды тұлғаларды осы Заңға сәйкес тіркеуді";
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"Заңды тұлғалардың бірыңғай мемлекеттік тіркелімін және филиалдары мен өкілдіктерінің тізілімін заңдарда белгіленген тәртіппен жүргізуді;";
төртінші абзацта "заңды тұлғаларды және" деген сөздер алынып тасталсын;
6-бапта:
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Тиісті тауар рыногында үстем жағдайдағы рынок субъектілерін мемлекеттік тіркеу, сондай-ақ оларды бірыңғай мемлекеттік тіркелімнен алып тастау туралы жазбаны енгізуді тіркеуші орган монополияға қарсы органның алдын ала келісімімен ғана жүзеге асырады.";
жетінші бөлік алынып тасталсын;
сегізінші бөлікте:
"және олардың филиалдары мен өкілдіктерін есептік тіркеу" деген сөздер алынып тасталсын;
"Қазақстан Республикасы Президентінің "Шетел инвестициялары туралы" Заң күші бар Жарлығына" деген сөздер "Шетел инвестициялары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына" деген сөздермен ауыстырылсын;
тоғызыншы бөлікте "арнаулы заң актілерінде" деген сөздер "Қоғамдық бірлестіктер туралы", "Діни сенім бостандығы және діни бірлестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
он екінші бөлікте "Осы Жарлықта" деген сөздерден кейін ", осы Заңда және өзге де заң актілерінде" деген сөздермен толықтырылсын;

дополнить статьей 6-1 следующего содержания:
"Статья 6-1. Учетная регистрация филиала и представительства юридического лица
Для учетной регистрации филиала и представительства в регистрирующий орган подается заявление по форме, установленной Министерством юстиции Республики Казахстан. Заявление подписывается лицом, уполномоченным юридическим лицом, создающим филиал или представительство.
К заявлению прилагаются решение юридического лица о создании филиала (представительства), скрепленное печатью юридического лица, положение о филиале (представительстве) в двух экземплярах на государственном и русском языках, утвержденное юридическим лицом, копии устава (положения) и свидетельства о государственной регистрации юридического лица, доверенность, выданная руководителю филиала (представительства), квитанция или документ, подтверждающий уплату сбора за государственную регистрацию юридического лица.
Регистрация филиалов и представительств иностранных юридических лиц производится по общим правилам, установленным законодательством Республики Казахстан для регистрации филиалов и представительств юридических лиц Республики Казахстан. Документы иностранного юридического лица, создающего филиал (представительство), представляются с нотариально заверенным переводом на государственный и русский языки.
Регистрирующий орган в течение десяти дней со дня учетной регистрации филиала (представительства) извещает о произведенной регистрации налоговый орган по месту нахождения филиала (представительства).";
часть вторую статьи 8 изложить в следующей редакции:
"Положение о филиале (представительстве) должно содержать наименование, место нахождения, предмет деятельности, порядок управления и компетенцию руководителя филиала (представительства), также наименование, место нахождения, предмет деятельности, данные о регистрации юридического лица, создающего филиал (представительство).";
статью 11 дополнить частью второй следующего содержания:
"Отказ в учетной регистрации и перерегистрации допускается в случаях нарушения установленного законодательством порядка создания филиала (представительства), несоответствия представленных для учетной регистрации документов законом Республики Казахстан.";
в статье 12:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Свидетельство о государственной регистрации (перерегистрации) и учетной регистрации (перерегистрации)";
в части первой:
слово "законодательству" заменить словом "законам";
дополнить словами ", юридическому лицу, прошедшему перерегистрацию - свидетельство о перерегистрации. Филиалам и представительствам выдается свидетельство об учетной регистрации, в случае прохождения ими перерегистрации - свидетельство об учетной перерегистрации.";
в статье 14:
в части второй после слов "в учредительные документы" дополнить словами ", скрепленные печатью юридического лица";
часть четвертую исключить;
в части первой статьи 15 слова "7 дней" заменить словами "3 рабочих дней";
в частях второй и седьмой статьи 16 слова "Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам" заменить словами "уполномоченного органа";

мынадай мазмұндағы 6-1-баппен толықтырылсын:
"6-1-бап. Заңды тұлғаның филиалы мен өкілдігін есептік тіркеу
Филиалды және өкілдікті есептік тіркеу үшін тіркеуші органға Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі белгілеген нысан бойынша өтініш беріледі. Өтінішке филиалды немесе өкілдікті құрайтын заңды тұлға уәкілеттік берген тұлға қол қояды.
Өкінішке заңды тұлғаның мөрімен бекітілген заңды тұлғаның филиалды (өкілдікті) құру туралы шешімі, заңды тұлға бекіткен мемлекеттік және орыс тілдерінде жазылған филиал (өкілдік) туралы ереженің екі данасы, заңды тұлға жарғысының (ережесінің) және оны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмелері, филиалдың (өкілдіктің) басшысына берілген сенімхат, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркегені үшін алым төленгенін растайтын түбіртек немесе құжат қоса беріледі.
Шетелдік заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктерін тіркеу Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының филиалдары мен өкілдіктерін тіркеу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жалпы ережелер бойынша жүргізіледі. Филиал (өкілдік) құратын шетелдік заңды тұлғаның құжаттары мемлекеттік және орыс тілдеріндегі нотариалды расталған аудармамен ұсынылады.
Тіркеуші орган филиалды (өкілдікті) есептік тіркеу күнінен бастап он күн ішінде жүргізілген тіркеу туралы филиалдың (өкілдіктің) орналасқан жері бойынша салық органына хабарлайды.";
8-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Филиал (өкілдік) туралы ережеде филиалдың (өкілдіктің) атауы, орналасқан жері, қызметінің мәні, басқару тәртібі және басшысының құзыреті, сондай-ақ филиалды (өкілдікті) құрған заңды тұлғаның атауы, орналасқан жері, қызметінің мәні, оны тіркеу туралы деректер қамтылуы тиіс.";
11-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Есептік тіркеуден және қайта тіркеуден бас тартуға филиалды (өкілдікті) құрудың заңдарда белгіленген тәртібін бұзған, есептік тіркеуге ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес келмеген жағдайларда жол беріледі.";
12-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) және есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік";
бірінші бөлікте:
мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгеріссіз қалды;
", қайта тіркеуден өткен заңды тұлға - қайта тіркеу туралы куәлік. Филиалдар мен өкілдіктерге есептік тіркеу туралы куәлік беріледі, олар қайта тіркеуден өткен жағдайда - есептік қайта тіркеу туралы куәлік." деген сөздермен толықтырылсын;
14-бапта:
екінші бөлікте "құрылтай құжаттарына" деген сөздердің алдынан "заңды тұлғаның мөрімен бекітілген" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөлік алынып тасталсын;
15-баптың бірінші бөлігінде "7 күн" деген сөздер "3 жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
16-баптың екінші және жетінші бөліктеріндегі "Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының" деген сөздер "уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить статьей 16-1 следующего содержания:
"Статья 16-1. Снятие с учетной регистрации филиала и представительства юридического лица.
Филиал (представительство) подлежит снятию с учета на основании решения юридического лица о закрытии филиала (представительства), подлинников свидетельства об учетной регистрации (перерегистрации) и положения о филиале (представительства), квитанции или документа подтверждающего уплату сбора за государственную регистрацию юридических лиц.
Для снятия с учетной регистрации филиала (представительства), помимо документов, указанных в части первой настоящей статьи, требуется справка налогового органа по месту нахождения филиала (представительства) о снятии его с регистрационного учета в налоговых органах.";
в части четвертой статьи 18 слова "Национальную комиссию Республики Казахстан по ценным бумагам" заменить словами "уполномоченный орган".
2. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 25 декабря 1995 года N 2727 U952727_ "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 24, ст. 168; 1997 г., N 21, ст. 277; 2001 г., N 24, ст. 339):
в пункте 1 статьи 14 слова "не более чем в десятидневный срок с момента" заменить словами "в течение пяти рабочих дней со дня";
статью 17 после слов "произведенную регистрацию" дополнить словами "в течение пяти рабочих дней со дня подачи ходатайства";
в статье 21:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Сведения правового кадастра, кроме сведений, относящихся к государственным секретам, коммерческой тайне и иным тайнам, охраняемым в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, являются общедоступными и предоставляются заинтересованным лицам в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 2 слова "10 дней" заменить словами "пяти рабочих дней";
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении тридцати дней со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан

мынадай мазмұндағы 16-1-баппен толықтырылсын:
"16-1-бап. Филиал мен өкілдікті есептік тіркеуден шығару
Филиал (өкілдік) филиалды (өкілдікті) жабу туралы заңды тұлғаның шешімінің, есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің түпнұсқасының және филиал (өкілдік) туралы ереженің, заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркегені үшін алым төленгенін растайтын түбіртектің немесе құжаттың негізінде есептен шығарылуға жатады.
Филиалды (өкілдікті) есептік тіркеуден шығару үшін осы баптың бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттардан басқа, филиал (өкілдік) орналасқан жер бойынша салық органының салық органдарында есептік тіркеуден шығару туралы анықтамасы талап етіледі.";
18-баптың төртінші бөлігінде "Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясына" деген сөздер "уәкілетті органға" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Президентінің "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу туралы" 1995 жылғы 25 желтоқсандағы N 2727 U952727_ заң күші бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 24, 168-құжат; 1997 ж., N 21, 277-құжат; 2001 ж., N 24, 339-құжат):
14-баптың 1-тармағында "сәттен бастап он күн мерзімнен кешіктірілмей" деген сөздер "күннен бастап бес жұмыс күні ішінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
17-бап "тіркеу" деген сөздің алдынан "өтініш берілген күннен бастап бес жұмыс күнінің ішінде" деген сөздермен толықтырылсын;
21-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Құқықтық кадастрдың мәліметтері Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес қорғалатын мемлекеттік құпияларға, коммерциялық құпияға және өзге де құпияларға жататын мәліметтерден басқа, жалпыға бірдей қол жетімді болып табылады және Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен мүдделі адамдарға беріледі.";
2-тармақта "10 күннен" деген сөздер "бес жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң жарияланған күнінен бастап отыз күннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті