Об утверждении Правил регистрации, учета и выдачи разрешений на проведение аэросъемочных работ
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 июня 2003 года N 530. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2022 года № 141.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.03.2022 № 141 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 19.01.2012 № 126 (вводится в действие с 30.01.2012).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 3 июля 2002 года "О геодезии и картографии" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации, учета и выдачи разрешений на проведение аэросъемочных работ.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 19.01.2012 № 126 (вводится в действие с 30.01.2012).
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 июня 2003 года № 530
Правила регистрации, учета и выдачи разрешений на проведение аэросъемочных работ
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 08.04.2020 № 185 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 8) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2002 года "О геодезии и картографии" и определяют порядок регистрации, учета и выдачи разрешений на проведение аэросъемочных работ.
2. Регистрация, учет и выдача разрешений на проведение аэросъемочных работ, выполняемых с помощью фотографической, телевизионной, инфракрасной, радиолокационной и другой аппаратуры для деятельности государственного, специального и (или) отраслевого назначения, осуществляются уполномоченным органом в области геодезии и картографии (далее – уполномоченный орган).
Регистрация, учет и выдача разрешений на проведение аэросъемочных работ осуществляются в целях обеспечения обороны и национальной безопасности Республики Казахстан при проведении аэросъемочных работ.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) аэросъемка – съемка местности с летательных аппаратов с использованием съемочных систем (приемников информации), работающих на различных участках спектра электромагнитных волн;
2) аэросъемочные работы – работы, состоящие из летно-съемочных работ и обработки данных.

Аэротүсірілім жұмыстарын жүргізуге рұқсаттарды тіркеу, есепке алу және беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 4 маусымдағы N 530 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 18 наурыздағы № 141 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.03.2022 № 141 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.01.19 № 126 (2012.01.30 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Геодезия және картография туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 3 шiлдедегi Заңын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Аэротүсірілім жұмыстарын жүргізуге рұқсаттарды тіркеу, есепке алу және беру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.01.19 № 126 (2012.01.30 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкiметiнің
2003 жылғы 4 маусымдағы
N 530 қаулысымен
бекітілген
Аэротүсiрілім жұмыстарын жүргізуге рұқсаттарды тіркеу, есепке алу және беру қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 08.04.2020 № 185 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар "Геодезия және картография туралы" 2002 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 6-тармағының 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және аэротүсірілім жұмыстарын жүргізуге рұқсаттарды тіркеу, есепке алу және оларды беру тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік, арнайы және (немесе) салалық мақсаттағы қызмет үшін фотографиялық, телевизиялық, инфрақызыл, радиолокациялық және басқа да аппаратураның көмегімен орындалатын аэротүсірілім жұмыстарын жүргізуге рұқсаттарды тіркеуді, есепке алуды және оларды беруді геодезия және картография саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) жүзеге асырады.
Аэротүсірілім жұмыстарын жүргізуге рұқсаттарды тіркеу, есепке алу және беру аэротүсірілім жұмыстарын жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының қорғанысы мен ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аэротүсірілім – электромагниттік толқындар спектрінің әртүрлі учаскелерінде жұмыс істейтін түсіру жүйелерін (ақпарат қабылдағыштарды) пайдалана отырып, жергілікті жерді ұшу аппараттарынан түсіру;
2) аэротүсірілім жұмыстары – ұшу-түсіру жұмыстарынан және деректерді өңдеуден тұратын жұмыстар.

Глава 2. Порядок регистрации, учета и выдачи разрешения на проведение аэросъемочных работ
4. Для получения разрешения на проведение аэросъемочных работ (далее – разрешение) физические и юридические лица (далее – заявители) подают в уполномоченный орган заявление на проведение аэросъемочных работ, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с приложением электронных копий документов (далее – документы), указанных в пункте 5 настоящих Правил, посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz.
Разрешение выдается уполномоченным органом не позднее тринадцати рабочих дней со дня поступления документов.
5. Перечень документов, необходимых для выдачи разрешения:
1) заявление на проведение аэросъемочных работ в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью заявителя, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) электронные копии документов, подтверждающих право собственности или договор аренды воздушного судна либо договор на оказание услуг c собственником, имеющим воздушное судно на аэросъемочные работы;
3) электронная копия картограммы территории, на которой планируется проведение аэросъемочных работ, с указанием ее географических координат;
4) электронные копии технических проектов (или технические задания) на планируемые аэросъемочные работы.
Уполномоченный орган в течение двух рабочих дней со дня получения документов заявителя проверяет полноту представленных документов.
В случае представления заявителем неполного пакета документов, уполномоченный орган в указанные сроки дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
6. В случае выявления дублирования заявляемых работ, финансируемых из средств государственного бюджета, ранее проведенным аэросъемочным работам (далее – дублирование), уполномоченный орган в течение двух рабочих дней со дня получения документов заявителя уведомляет его об этом. В этом случае заявитель аэросъемочных работ использует ранее созданные аэросъемочные материалы и данные.
7. В случаях полноты представленных документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил, и отсутствия дублирования, уполномоченный орган в течение двух рабочих дней со дня получения документов заявителя направляет запрос с прилагаемыми документами о согласовании проведения аэросъемочных работ в Министерство обороны Республики Казахстан, Комитет национальной безопасности Республики Казахстан и Службу государственной охраны Республики Казахстан (далее – государственные органы).

2-тарау. Аэротүсірілім жұмыстарын жүргізуге рұқсаттарды тіркеу, есепке алу және рұқсатты беру тәртібі
4. Аэротүсірілім жұмыстарын жүргізуге рұқсат (бұдан әрі – рұқсат) алу үшін жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – өтініш берушілер) уәкілетті органға осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттардың (бұдан әрі – құжаттар) электронды көшірмелерімен қоса осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес аэротүсірілім жұмыстарын жүргізуге өтінішті "электрондық үкімет" www.egov.kz веб-порталы арқылы береді.
Уәкілетті орган рұқсатты құжаттар келіп түскен күннен бастап он үш жұмыс күнінен кешіктірмей береді.
5. Рұқсат беру үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) өтініш берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы аэротүсірілім жұмыстарын жүргізуге өтініш;
2) меншік құқығын растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері немесе әуе кемесін жалға алу шарты не әуе кемесі бар меншік иесімен аэротүсірілім жұмыстарына қызметтер көрсетуге жасалған шарт;
3) географиялық координаталарын көрсете отырып, аэротүсірілім жұмыстарын жүргізу жоспарланып отырған аумақ картограммасының электрондық көшірмесі;
4) жоспарланып отырған аэротүсірілім жұмыстарының техникалық жобаларының (немесе техникалық тапсырмаларының) электрондық көшірмелері.
Уәкілетті орган өтініш берушіден құжаттарды алған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Өтініш беруші құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, уәкілетті орган көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қарастырудан дәлелді бас тарту береді.
6. Мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын, мәлімделген жұмыстардың бұрын жүргізілген аэротүсірілім жұмыстарын қайталайтыны анықталған жағдайда (бұдан әрі – қайталау), уәкілетті орган өтініш берушінің құжаттарын алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде бұл туралы өтініш берушіні хабардар етеді. Бұл жағдайда аэротүсірілім жұмыстарына өтініш беруші бұрын жасалған аэротүсірілім материалдары мен деректерін пайдаланады.
7. Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген ұсынылған құжаттар толық болған және қайталау анықталмаған жағдайда, уәкілетті орган өтініш берушіден құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетіне және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметіне (бұдан әрі – мемлекеттік органдар) аэротүсірілім жұмыстарын жүргізуге келісу туралы сұратуды қоса тіркелген құжаттармен бірге жолдайды.

8. Государственные органы, рассмотрев представленные документы, в течение десяти рабочих дней со дня получения документов направляют по ним положительный либо отрицательный ответы в уполномоченный орган.
В случае непредставления государственными органами ответа в установленные сроки, выдача разрешения считается согласованной.
9. Уполномоченный орган в течение одного рабочего дня со дня получения положительных ответов от государственных органов выдает разрешение по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, со сроком действия до конца текущего года.
По основаниям, предусмотренным статьей 19-1 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", уполномоченный орган в указанные сроки подготавливает и направляет заявителю мотивированный отказ в выдаче разрешения по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
10. По завершении работ заявитель безвозмездно представляет один экземпляр копий созданных им аэросъемочных, геодезических и картографических материалов и данных в Национальный картографо-геодезический фонд Республики Казахстан с сохранением авторских прав.
11. Регистрация и учет выданных разрешений ведутся в государственной информационной системе разрешений и уведомлений.
Глава 3. Заключительные положения
12. При несогласии с действиями уполномоченного органа заявитель может обжаловать решение уполномоченного органа в установленном законодательством порядке.
Приложение 1
к Правилам регистрации, учета
и выдачи разрешений на
проведение аэросъемочных работ
Форма
[Наименование уполномоченного органа, реквизиты
(на государственном языке)]
[Наименование уполномоченного органа, реквизиты
(на русском языке)]
Номер _________ "___" ______20___ года
Заявление на проведение аэросъемочных работ
Прошу выдать разрешение на проведение аэросъемочных работ. Территориальное
размещение объектов аэросъемки
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
площадь аэросъемки ____________________________ (квадратных километров)
назначение аэросъемки ________________________________________________
технические условия аэросъемки _______________________________________
условия и время аэросъемки ____________________________________________
Согласен(на) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
[Дата создания] [Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подписывающего]
Приложение 2
к Правилам регистрации, учета
и выдачи разрешений на
проведение аэросъемочных работ
Форма
[Наименование уполномоченного органа, реквизиты
(на государственном языке)]
[Наименование уполномоченного органа, реквизиты
(на русском языке)]
Разрешение на проведение аэросъемочных работ
Номер _________ "___" ______20___ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица либо полное
наименование юридического лица
______________________________________
Вид и назначение работ ______________________________________________
Местоположение участка работ _______________________________________
Разрешены следующие работы, заявленные к производству:
п/п
Наименование
запрашиваемых работ
Объем работ
Объем работ
Заявлено
Единица измерения
(квадратных километров)
Разрешено
Единица измерения
(квадратных километров)
1
2
3
4
5
6
Действительно до: "_____"
_______20___года
[Должность подписывающего]                   [Фамилия, имя, отчество (при его
наличии) подписывающего]
Приложение 3
к Правилам регистрации, учета
и выдачи разрешений на
проведение аэросъемочных работ
Форма
[Наименование уполномоченного органа, реквизиты
(на государственном языке)]
[Наименование уполномоченного органа, реквизиты
(на русском языке)]
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица либо полное
наименование юридического лица
____________________________
Мотивированный отказ
Номер _________                   "___" ______20___ года
Уполномоченный орган по геодезии и картографии, рассмотрев Ваше заявление №
_________ от "___" _____ 20__ года, отказывает в выдаче разрешения на проведение
аэросъемочных работ по следующей причине:
[Причина мотивированного отказа]
[Должность подписывающего]             [Фамилия, имя, отчество (при его
наличии) подписывающего]

8. Мемлекеттік органдар құжаттарды алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттарды қарап, уәкілетті органға олар бойынша оң не қарсы жауап жібереді.
Мемлекеттік органдар белгіленген мерзімдерде жауап бермеген жағдайда, рұқсат беру келісілді деп есептеледі.
9. Уәкілетті орган мемлекеттік органдардың оң жауаптарын алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рұқсат береді, оның қолданылу мерзімі ағымдағы жылдың соңына дейін болады.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңының 19-1-бабында көзделген негіздер бойынша уәкілетті орган көрсетілген мерзімдерде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рұқсат беруден бас тарту туралы дәлелді жауап дайындайды және өтініш берушіге жібереді.
10. Жұмыстар аяқталған соң өтініш беруші өзі жасаған аэротүсірілім, геодезиялық және картографиялық материалдар мен деректер көшірмелерінің бір данасын Қазақстан Республикасының Ұлттық картографиялық-геодезиялық қорына авторлық құқықтарын сақтай отырып, өтеусіз ұсынады.
11. Берілген рұқсаттарды тіркеу және есепке алу рұқсаттардың және хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесінде жүргізіледі.
3-тарау. Қорытынды ережелер
12. Уәкілетті органның әрекетімен келіспеген жағдайда, өтініш беруші уәкілетті органның шешіміне заңнамада белгіленген тәртіппен шағымдана алады.
Аэротүсірілім жұмыстарын
жүргізуге рұқсаттарды тіркеу,
есепке алу және беру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
[Уәкілетті органның атауы, деректемелері
(мемлекеттік тілде)]
[Уәкілетті органның атауы,
деректемелері
(орыс тілінде)]
Нөмірі_________ 20__ жылғы "___" _______
Аэротүсірілім жұмыстарын жүргізуге өтініш
Аэротүсірілім жұмыстарын жүргізуге рұқсат беруді сұраймын. Аэротүсірілім объектілерінің аумақтық орналасуы _
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
аэротүсірілім ауданы _________________________________ (шаршы километр)
аэротүсірілімнің мақсаты _____________________________________________
аэротүсірілімнің техникалық шарттары ________________________________
аэротүсірілім шарттары және уақыты ___________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын
мәліметтерді пайдалануға келісемін.
[Жасалған күні] [Қол қоюшының тегі, аты, әкесінің
аты (бар болса)]
Осы құжат "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы ҚРЗ 7-бабының 1-тармағына сәйкес қағаз жеткізгіштегі құжатпен бірдей.
Аэротүсірілім жұмыстарын
жүргізуге рұқсаттарды тіркеу,
есепке алу және беру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
[Уәкілетті органның атауы, деректемелері
(мемлекеттік тілде)]
[Уәкілетті органның атауы,
деректемелері
(орыс тілінде)]
Аэротүсірілім жұмыстарын жүргізуге рұқсат
Нөмірі_________ 20__ жылғы "___" _______
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) не заңды тұлғаның толық атауы
____________________________________________________________________
Жұмыстардың түрі және мақсаты _______________________________________
Жұмыс учаскесінің орналасқан жері ____________________________________
Жүргізуге өтініш берілген мынадай жұмыстарға рұқсат берілді ______________
Р/с
Сұралып отырған жұмыстардың атауы Жұмыс көлемі Жұмыс көлемі
Өтініш берілді Өлшем бірлігі
(шаршы километр)
Рұқсат берілді Өлшем бірлігі
(шаршы километр)
1 2 3 4 5 6
20__ жылғы "___"______ дейін жарамды
[Қол қоюшының лауазымы] [Қол қоюшының тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса)]
Осы құжат "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы ҚРЗ 7-бабының 1-тармағына сәйкес қағаз жеткізгіштегі құжатпен бірдей.
Аэротүсірілім жұмыстарын
жүргізуге рұқсаттарды тіркеу,
есепке алу және бер
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
[Уәкілетті органның атауы, деректемелері
(мемлекеттік тілде)]
[Уәкілетті органның атауы,
деректемелері
(орыс тілінде)]
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) не заңды тұлғаның толық атауы _______________
Дәлелді бас тарту
Нөмірі_________ 20__ жылғы "___" _______
Геодезия және картография саласындағы уәкілетті орган Сіздің 20___ жылғы "___" ______ өтінішіңізді қарап, аэротүсірілім жұмыстарын жүргізуге рұқсат беруден бас тартады, себебі:
[Дәлелді бас тартудың себебі]
[Қол қоюшының лауазымы] [Қол қоюшының тегі, аты, әкесінің
аты (бар болса)]
Осы құжат "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы ҚРЗ 7-бабының 1-тармағына сәйкес қағаз жеткізгіштегі құжатпен бірдей.