Об утверждении нормативов возмещения потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства, вызванных изъятием сельскохозяйственных и лесных угодий для использования их в целях, не связанных с ведением сельского и лесного хозяйства, и Правил возмещения потерь сельскохозяйственного производства с зачетом сумм, затрачиваемых на восстановление угодий, а также возмещения потерь и убытков лесохозяйственного производства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 октября 2003 года № 1037.
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 18-02/132.
Сноска. Заголовок с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 07.04.2011 № 402 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года и Лесным кодексом Республики Казахстан от 8 июля 2003 года Правительство Республики Казахстан постановляет:
Сноска. Преамбула с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 07.04.2011 № 402 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) утратил силу постановлением Правительства РК от 16.07.2015 № 542(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2) утратил силу постановлением Правительства РК от 04.09.2015 № 745(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
3) прилагаемые Правила возмещения потерь сельскохозяйственного производства с зачетом сумм, затрачиваемых на восстановление угодий, а также возмещения потерь и убытков лесохозяйственного производства.
Сноска. Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 07.04.2011 № 402 (вводится в действие со дня первого официального опубликования); от 16.07.2015 № 542 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 04.09.2015 № 745 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 4 марта 1997 года N 299 "Об утверждении Правил о порядке определения подлежащих возмещению потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства и убытков, причиненных собственникам или землепользователям при изъятии сельскохозяйственных и лесных угодий для использования их в целях, не связанных с ведением сельского и лесного хозяйства" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., N 11, ст. 75);

Ауыл және орман шаруашылығын жүргiзуге байланысты емес мақсаттарға оларды пайдалану үшiн ауыл шаруашылығы және орман алқаптарын алып қоюдан туындаған ауыл шаруашылығы мен орман шаруашылығы өндiрiсiнiң шығындарын өтеу нормативтерiн және Алқаптарды қалпына келтiруге жұмсалатын сома есепке алынып, ауыл шаруашылығы өндiрiсiнiң шығындарын өтеу, сондай-ақ орман шаруашылығы өндірісінің шығындары мен залалдарын өтеу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 8 қазандағы N 1037 қаулысы.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2015 жылғы 25 ақпандағы № 18-02/132 бұйрығын қараңыз.
Ескерту. Тақырыпқа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.04.07 № 402 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексiне және 2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Орман кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
Ескерту. Кіріспеге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.04.07 № 402 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Мыналар:
1) Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 16.07.2015 № 542 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
2) күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.09.2015 № 745 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
3) қоса беріліп отырған Алқаптарды қалпына келтiруге жұмсалатын сома есепке алынып, ауыл шаруашылығы өндірiсiнiң шығындарын өтеу, сондай-ақ орман шаруашылығы өндірісінің шығындары мен залалдарын өтеу ережесi бекiтілсiн.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.04.07 № 402 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 16.07.2015 № 542 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулыларымен.
2. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
1) "Ауыл және орман шаруашылығын жүргізуге қатысы жоқ мақсаттарға пайдалану үшін ауыл шаруашылығы және орманды жерлердi алған кезде ауыл шаруашылығы мен орман шаруашылығы өндiрiсiне келтiрілген зиянды және меншiк иелерi мен жер пайдаланушыларға келтірiлген, өтеуге жататын шығындарды айқындау тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 1997 жылғы 4 наурыздағы N 299 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1997 ж., N 11, 75-құжат);

2) пункт 5 Перечня изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 июня 1999 года N 708 "О внесении изменений и дополнений и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 26, ст. 243);
3) постановление Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2001 года N 1352 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 марта 1997 года N 299" (САПП Республики Казахстан, 2001 г., N 36-37, ст. 470).
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 8 октября 2003 года N 1037
Нормативы возмещения потерь
сельскохозяйственного производства, вызванных
изъятием сельскохозяйственных угодий для использования
их в целях, не связанных с ведением сельского хозяйства
Сноска. Приложение 1 утратило силу постановлением Правительства РК от 16.07.2015 № 542 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 8 октября 2003 года N 1037
Сноска. Приложение 2 утратило силу постановлением Правительства РК от 04.09.2015 № 745 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 октября 2003 года N 1037
Правила
возмещении потерь сельскохозяйственного производства с
зачетом сумм, затрачиваемых на восстановление угодий, а также
возмещения потерь и убытков лесохозяйственного производства
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 07.04.2011 № 402 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила (далее - Правила) устанавливают порядок возмещения потерь сельскохозяйственного производства с зачетом сумм, затрачиваемых на восстановление угодий, а также возмещения потерь и убытков лесохозяйственного производства.
2. Возмещение потерь сельскохозяйственного производства с зачетом сумм, затрачиваемых на восстановление угодий, осуществляется согласно нормативов возмещения потерь сельскохозяйственного производства, вызванных изъятием сельскохозяйственных угодий для использования их в целях, не связанных с ведением сельского хозяйства (далее - нормативы возмещения потерь сельскохозяйственного производства).

2) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу және олардың күшi жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 7 маусымдағы N 708 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтырулар тiзбесiнiң 5-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1999 ж., N 26, 243-құжат);
3) "Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 1997 жылғы 4 наурыздағы N 299 қаулысына өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 23 қазандағы N 1352 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2001 ж., N 36-37, 470-құжат).
3. Осы қаулы жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2003 жылғы 8№қазандағы
N 1037 қаулысына
1-қосымша
Ауыл шаруашылығын жүргізуге байланысты емес
мақсаттарға оларды пайдалану үшін ауыл шаруашылығы
алқаптарын алып қоюдан туындаған ауыл шаруашылығы
өндiрiсiнiң шығындарын өтеу
Нормативтері
Ескерту. 1-қосымшаның күші жойылды - ҚР Үкіметінің 16.07.2015 № 542 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2003 жылғы 8№қазандағы
N 1037 қаулысына
2-қосымша
Орман және ауыл шаруашылығын жүргiзуге байланысты емес
мақсаттарға пайдалану үшiн орман алқаптарын алып қоюдан
туындаған орман шаруашылығы өндiрiсiнің шығындарын өтеу
Нормативтері
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.09.2015 № 745 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 8 қазандағы
N 1037 қаулысымен
бекiтілген
Алқаптарды қалпына келтіруге жұмсалатын сома есепке алынып,
ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын өтеу, сондай-ақ
орман шаруашылығы өндірісінің шығындары мен залалдарын өтеу
ережесі
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.04.07 № 402 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Осы Ереже (бұдан әрі - Ереже) Алқаптарды қалпына келтіруге жұмсалатын сома есепке алынып, ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын өтеу, сондай-ақ орман шаруашылығы өндірісінің шығындары мен залалдарын өтеу тәртібін белгілейді.
2. Алқаптарды қалпына келтіруге жұмсалатын сома есепке алынып, ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын өтеу ауыл шаруашылығы алқаптарын ауыл шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мақсаттарға пайдалану үшін оларды алып қоюдан туындаған ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын өтеу нормативтеріне (бұдан әрі - ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын өтеу нормативтері) сәйкес жүзеге асырылады.

3. Возмещение потерь лесохозяйственного производства осуществляется юридическими и физическими лицами, которым предоставляются земельные участки, в соответствии с расчетами, составленными государственными учреждениями лесного хозяйства согласно нормативам возмещения потерь лесохозяйственного производства, вызванных изъятием лесных угодий для использования их в целях, не связанных с ведением лесного и сельского хозяйства.
Возмещение убытков лесохозяйственного производства включает возмещение реального ущерба лесохозяйственному производству и возмещение упущенной выгоды в соответствии с гражданским законодательством.
4. Возмещение потерь сельскохозяйственного производства с зачетом сумм, затрачиваемых на восстановление угодий, осуществляется юридическими и физическими лицами, которым предоставляются земельные участки, при условии нанесения ими плодородного слоя почвы на малопродуктивные или непродуктивные угодья за счет своих средств.
При нанесении плодородного слоя почвы на малопродуктивные или непродуктивные угодья за счет средств юридического или физического лица, которому предоставляется земельный участок, в землеустроительном проекте дополнительно устанавливаются:
местонахождение, площадь и вид угодий земельного участка, на который предусматривается нанесение плодородного слоя почвы;
объемы наносимого плодородного слоя почвы;
сумма (стоимость) затрат на восстановление угодий;
размеры потерь с зачетом сумм, затраченных на восстановление угодий.
5. Выбор земельного участка, на котором предусматривается нанесение плодородного слоя почвы на малопродуктивные или непродуктивные угодья, осуществляется на основании заключения комиссии, создаваемой местным исполнительным органом.
6. Размеры подлежащих возмещению потерь сельскохозяйственного производства с зачетом сумм, затраченных на восстановление угодий, определяются как разница между стоимостью потерь, определенных по нормативам возмещения потерь сельскохозяйственного производства и стоимостью затрат на восстановление угодий.
7. Размеры потерь сельскохозяйственного производства с зачетом сумм, затрачиваемых на восстановление угодий, определенные в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил, а также размеры потерь и убытков лесохозяйственного производства, определенные в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил, согласовываются с лицом, которому предоставляется земельный участок, и оформляются актом, утверждаемым решением местного исполнительного органа о предоставлении права на земельный участок.
8. Потери и убытки подлежат возмещению в доход республиканского бюджета в шестимесячный срок с момента принятия решения о предоставлении права на земельный участок или изменений целевого назначения сельскохозяйственных и лесных угодий.

3. Орман шаруашылығы өндірісінің шығындарын өтеуді жер учаскелері берілетін заңды және жеке тұлғалар орман алқаптарын орман және ауыл шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мақсаттарға пайдалану үшін оларды алып қоюдан туындаған орман шаруашылығы өндірісінің шығындарын өтеу нормативтеріне сәйкес орман шаруашылығы мемлекеттік мекемелері жасаған есептемеге сәйкес жүзеге асырады.
Орман шаруашылығы өндірісінің залалдарын өтеу азаматтық заңнамаға сәйкес орман шаруашылығы өндірісінің нақты зиянын өтеуді, қолдан шығарылған пайданы өтеуді қамтиды.
4. Алқаптарды қалпына келтіруге жұмсалатын сома есепке алынып, ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын өтеуді жер учаскелері берілетін заңды немесе жеке тұлғалар өздерінің қаражаты есебінен өнімділігі аз немесе өнім бермейтін алқаптарға құнарлы топырақ қабатын салу шартымен жүргізеді.
Жер учаскесі берілетін заңды немесе жеке тұлғаның қаражаты есебінен өнімділігі аз немесе өнім бермейтін алқаптарға құнарлы топырақ қабатын салу кезінде жерге орналастыру жобасында мыналар қосымша белгіленеді:
құнарлы топырақ қабатын салу көзделетін жер учаскесі алқаптарының орналасқан жері, алаңы мен түрлері;
салынатын құнарлы топырақ қабатының көлемі;
алқаптарды қалпына келтіруге жұмсалған шығындардың сомасы (құны);
алқаптарды қалпына келтіруге жұмсалған сома есепке алынған шығындардың мөлшері.
5. Өнімділігі аз немесе өнім бермейтін алқаптарға құнарлы топырақ қабатын салу көзделетін жер учаскесін таңдау жергілікті атқарушы орган құратын комиссияның қорытындысы негізінде жүзеге асырылады.
6. Алқаптарды қалпына келтіруге жұмсалған сома есепке алынып, ауыл шаруашылығы өндірісінің өтеуге жататын шығындарының мөлшері ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын өтеу нормативтері бойынша анықталған шығындардың құны мен алқаптарды қалпына келтіруге жұмсалған шығындардың құны арасындағы айырма ретінде анықталады.
7. Осы Ереженің 6-тармағына сәйкес анықталған алқаптарды қалпына келтіруге жұмсалатын сома есепке алынып, ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын өтеу мөлшері сондай-ақ осы Ереженің 3-тармағына сәйкес анықталған орман шаруашылығы өндірісінің шығындары мен залалдарының мөлшері жер учаскесі берілетін тұлғамен келісіліп, жергілікті атқарушы органның жер учаскесіне құқық беру туралы шешімімен бекітілетін актімен ресімделеді.
8. Шығындар мен залалдар жер учаскесіне құқық беру немесе ауыл шаруашылығы мен орман алқаптарының нысаналы мақсатын өзгерту туралы шешім қабылданған сәттен бастап алты ай мерзімде республикалық бюджеттің кірісіне өтеуге жатады.