О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О государственных закупках"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 ноября 2003 года N 1151
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О государственных закупках".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
проект
Закон Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в
Закон Республики Казахстан "О государственных закупках"
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 16 мая 2002 года "О государственных закупках" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 9, ст. 95) следующие изменения и дополнения:
1) в преамбуле слова "а также акционерными обществами, контрольный пакет акций которых принадлежит государству, и" заменить словами "юридическими лицами, пятьдесят и более процентов акций (долей) или контрольный пакет акций которых принадлежит государству, а также";
2) в статье 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) аффилиированные лица государственных предприятий, юридических лиц, пятьдесят и более процентов акций (долей) или контрольный пакет акций которых принадлежит государству - лица (за исключением государственных органов, осуществляющих регулирование деятельности государственных предприятий, юридических лиц, пятьдесят и более процентов акций (долей) или контрольный пакет акций которых принадлежит государству в рамках предоставленных им полномочий), которые имеют возможность прямо и/или косвенно определять решения и/или оказывать влияние на принимаемые государственными предприятиями, юридическими лицами, пятьдесят и более процентов акций (долей) или контрольный пакет акций которых принадлежит государству, решения, в том числе в силу осуществления прав по владению акциями (долями) основной организации, договора, включая устный договор или иной сделки, а также любое лицо, в отношении которого государственные предприятия, юридические лица, пятьдесят и более процентов акций (долей) или контрольный пакет акций которых принадлежит государству, имеет такое право;";
в подпункте 3):
слова "и акционерными обществами, контрольный пакет акций" заменить словами ", юридическими лицами, пятьдесят и более процентов акций (долей) или контрольный пакет акций";

"Мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 14 қарашадағы N 1151 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
"Мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
"Мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы"
Қазақстан Республикасының Заңы
1-бап . "Мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 16 мамырдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 9, 95-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) кiрiспеде "сондай-ақ акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың және" деген сөздер "акцияларының (үлестерiнiң) елу және одан көбiрек пайызы мемлекетке тиесiлi заңды тұлғалардың немесе акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың, сондай-ақ" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекеттiк кәсiпорындардың, акцияларының (үлестерiнiң) елу және одан көбiрек пайызы мемлекетке тиесiлi заңды тұлғалардың немесе акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың аффилиирленген тұлғалары - тура және/немесе жанама түрде мемлекеттiк кәсiпорындардың, акцияларының (үлестерiнiң) елу және одан көбiрек пайызы мемлекетке тиесiлi заңды тұлғалардың немесе акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың шешiмдерiн белгiлеуге және/немесе қабылдайтын шешiмдерiне, соның iшiнде негiзгi ұйымның акцияларын (үлестерiн) иелену құқықтарын жүзеге асырудың, шарттың, ауызша шартты қоса алғанда, немесе басқа да мәмiленiң нәтижесiнде ықпал етуге мүмкiндiгi бар (мемлекеттiк кәсiпорындардың, акцияларының (үлестерiнiң) елу және одан көбiрек пайызы мемлекетке тиесiлi заңды тұлғалардың немесе акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың қызметiн реттеудi өздерiне берiлген құзыреттерiнiң шегiнде жүзеге асыратын мемлекеттiк органдардан басқа) тұлғалар, сондай-ақ мемлекеттiк кәсiпорындардың, акцияларының (үлестерiнiң) елу және одан көбiрек пайызы мемлекетке тиесiлi заңды тұлғалардың немесе акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың оған қатысты мұндай құқығы бар кез келген тұлға;";
3) тармақшада:
"және акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың" деген сөздер "акцияларының (үлестерiнiң) елу және одан көбiрек пайызы мемлекетке тиесiлi заңды тұлғалардың немесе акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;

после слова "денег" дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных статьей 27-1 настоящего Закона";
дополнить подпунктом 3-1) следующей редакции:
"3-1) демпинговая цена конкурсной заявки - цена конкурсной заявки потенциального поставщика, которая предлагает товары, работы, услуги по ценам значительно ниже уровня цен, сложившихся на определенном товарном рынке;";
в подпункте 5) слова "и акционерные общества, контрольный пакет акций" заменить словами ", юридические лица, пятьдесят и более процентов акций (долей) или контрольный пакет акций";
подпункт 10) после слова "заказчик" дополнить словами ", его филиал, представительство";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) периодическая печать - периодические печатные издания, определяемые уполномоченным органом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, где публикуются сведения о готовящихся к проведению и проведенных государственных закупках;";
3) в статье 5:
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) вносит по вопросам своей компетенции предписания, обязательные для исполнения;";
дополнить частью следующего содержания:
"Предписания уполномоченного органа могут быть обжалованы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
4) дополнить статьей 6-1 следующего содержания:
"Статья 6-1. Государственный реестр субъектов, обязанных
осуществлять закупки товаров, работ и услуг
за счет имеющихся в их распоряжении денег в
соответствии с законодательством Республики
Казахстан о государственных закупках
Государственные органы, государственные учреждения, государственные предприятия, юридические лица, пятьдесят и более процентов акций (долей) или контрольный пакет акций которых принадлежит государству и аффилиированные с ними юридические лица подлежат включению в Государственный реестр субъектов, обязанных осуществлять закупки товаров, работ и услуг за счет имеющихся в их распоряжении денег в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Порядок включения и исключения из Государственного реестра субъектов, обязанных осуществлять закупки товаров, работ и услуг за счет имеющихся в их распоряжении денег в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках устанавливается уполномоченным органом.";

"есебiнен" деген сөзден кейiн "осы Заңның 27-1-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) конкурстық өтiнiмнiң демпингтiк бағасы - тауарларды, жұмыстарды және көрсетiлетiн қызметтердi белгiлi бiр тауар рыногында қалыптасқан бағалардың деңгейiнен бiрталай төмен бағалар бойынша ұсынған ықтимал өнiм берушiнiң конкурстық өтiнiмiнiң бағасы;";
5) тармақшада "және акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдар" деген сөздер ", акцияларының (үлестерiнiң) елу және одан көбiрек пайызы мемлекетке тиесiлi заңды тұлғалар немесе акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) тармақша "тапсырысшы берушi" деген сөзден кейiн ", оның филиалы, өкiлдiгi" деген сөздермен толықтырылсын;
11) тармақша мынадай мазмұнда жазылсын:
"11) мерзiмдi баспасөз - өткiзiлуге дайындалып жатқан және өткiзiлген мемлекеттiк сатып алу туралы мәлiметтер жарияланатын, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен уәкiлеттi орган белгiлейтiн мерзiмдi баспасөз басылымдары;";
3) 5-бапта:
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) өз құзыретi мәселелерi бойынша орындалуға мiндеттi жазбаша өкiм енгiзедi;";
мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Уәкiлеттi органның жазбаша өкiмi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен шағымдалынуы мүмкiн;";
4) мынадай мазмұндағы 6-1-баппен толықтырылсын:
"6-1-бап. Тауарларды, жұмыстар мен көрсетiлетiн
қызметтердi өз билiгiндегi ақшаның есебiнен
сатып алуды Қазақстан Республикасының
мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасына
сәйкес жүзеге асыруға мiндетті субъектiлердiң
мемлекеттiк тiзiлiмi
Мемлекеттiк органдар, мемлекеттiк мекемелер, мемлекеттiк кәсiпорындар, акцияларының (үлестерiнiң) елу және одан көбiрек пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар немесе акцияларының бақылау пакеті мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамдар, сондай-ақ олармен аффилиирленген заңды тұлғалар Тауарларды, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердi өз билiгiндегi ақшаның есебiнен сатып алуды Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асыруға мiндеттi субъектiлердiң мемлекеттiк тiзiлiмiне енгiзiлуi тиiс.
Тауарларды, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердi өз билiгiндегi ақшаның есебiнен сатып алуды Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асыруға мiндеттi субъектiлердiң мемлекеттiк тiзiлiмiне енгiзудiң және одан шығарудың тәртiбiн уәкiлеттi орган белгiлейдi.";

5) в статье 8:
в пункте 1:
в абзаце первом после слова "требованиям" дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных статьей 20 и пунктом 4 статьи 21 настоящего Закона";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) обладать профессиональной квалификацией, а также опытом работы на соответствующем рынке закупаемых товаров, работ и услуг не менее одного года;";
в подпункте 5):
слово "судом" исключить;
дополнить словами "на основании решения суда, вступившего в законную силу";
в части второй слова ", поддержка которых осуществляется" заменить словами "и организаций общественных объединений инвалидов в случаях, когда они являются потенциальными поставщиками";
в пункте 3:
в части первой слова "неполной или" исключить;
дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"Организатор конкурса в срок не позднее трех рабочих дней со дня подведения итогов конкурса обязан информировать уполномоченный орган обо всех установленных фактах предоставления потенциальными поставщиками недостоверной информации.
При предъявлении государственными органами, государственными учреждениями, государственными предприятиями, юридическими лицами, пятьдесят и более процентов акций (долей) или контрольный пакет акций которых принадлежит государству, а также аффилиированными с ними юридическими лицами исков в суд о неисполнении или ненадлежащем исполнении поставщиками обязательств по заключенным договорам о государственных закупках, они обязаны, в случае удовлетворения их исковых требований, в течение трех рабочих дней после вступления в силу решения суда информировать уполномоченный орган с направлением в его адрес копии решения суда, заверенной в установленном порядке.
Информация о потенциальных поставщиках, представивших недостоверную информацию по квалификационным требованиям, а также о потенциальных поставщиках, которые были привлечены судом к ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение ими обязательств по заключенным в течение последних двух лет договорам о государственных закупках размещается на WEB-сайте уполномоченного органа.";
6) в статье 9:
в пункте 4:
в части второй слова "акционерные общества, контрольный пакет акций" заменить словами "юридические лица, пятьдесят и более процентов акций (долей) или контрольный пакет акций";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Форма годового плана государственных закупок утверждается уполномоченным органом.";
пункт 5 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Национальный Банк Республики Казахстан в целях бесперебойного обеспечения его деятельности также вправе продлить действие договора о государственных закупках товаров, работ и услуг по перечню, определяемому Правительством Республики Казахстан в соответствии с частью первой пункта 5 настоящей статьи, на первый квартал следующего года в объеме, не превышающем объема государственных закупок по данному договору в первом квартале текущего года, в случае, если к началу нового финансового года не утвержден бюджет (смета расходов) Национального Банка Республики Казахстан.
Договора на долгосрочные подрядные работы в строительстве и на сопутствующие им товары и/или услуги, а также договора о приобретении товаров, технологический срок изготовления которых превышает один год, могут заключаться на срок более одного года. Порядок заключения таких договоров устанавливается Правительством Республики Казахстан.";

5) 8-бапта:
1-тармақта:
бiрiншi абзацта "өнiм берушi" деген сөзден кейiн "осы Заңның 20-бабында және 21-бабының 4-тармағында көзделген жағдайларды қоспағында," деген сөздермен толықтырылсын;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"кәсiптiк бiлiктiлiгi, сондай-ақ сатып алынатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердiң тиiстi рыногында бiр жылдан кем емес жұмыс тәжiрибесi болуға;";
5) тармақшада: "сот жауапқа тартпаған болуға тиiс" деген сөздер "заңды күшiне енген сот шешiмi негiзiнде жауапқа тартылмаған болуы тиiс" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiкте "қолдау жасалатын шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне" деген сөздер "жағдайларда ықтимал өнiм берушiлер болып табылатын шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне және тауарлар өндiретiн, жұмыстар орындап, қызметтер көрсететiн, Қазақстан Республикасы мүгедектерiнiң қоғамдық бiрлестiктерi құратын ұйымдарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
бiрiншi бөлiкте "толық емес немесе" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi және төртiншi бөлiктермен толықтырылсын:
"Конкурстың ұйымдастырушысы конкурстың қорытындыларын шығарғаннан күннен бастап үш жұмыс күннен кешiктiрмей, ықтимал өнiм берушілер дұрыс емес ақпарат ұсынған барлық анықталған фактiлерi туралы уәкiлеттi органды хабардар етуi тиiс.
Мемлекеттiк органдар, мемлекеттiк мекемелер, мемлекеттiк кәсiпорындар, сондай-ақ акцияларының (үлестерiнiң) елу және одан көбiрек пайызы мемлекетке тиесiлi заңды тұлғалардың немесе акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдар және олармен аффилиирленген заңды тұлғалар өнiм берушiлердiң мемлекеттiк сатып алу туралы жасалған шарттар бойынша мiндеттемелерiн орындамағаны немесе тиiстi түрде орындамағаны туралы сотқа талап ұсынған кезде, олардың талаптары қанағаттандырылған жағдайда, олар сот шешiмi күшiне енгеннен кейiн үш жұмыс күнi ішінде уәкілетті органның мекен-жайына белгіленген тәртіппен куәландырылған сот шешімінің көшірмесін жiбере отырып, оны хабардар етуге міндетті.
Білiктiлік талаптары бойынша дұрыс емес ақпарат ұсынған ықтимал өнiм берушiлер туралы, сондай-ақ соңғы екі жыл ішінде мемлекеттік сатып алу туралы жасасқан шарттар бойынша олар мiндеттемелерін орындамағаны немесе тиiстi түрде орындамағаны үшiн сот жауапқа тартқан ықтимал өнiм берушiлер туралы ақпарат уәкілетті органның Web-сайтында орналастырылады.";
6) 9-бапта:
4-тармақта:
екiнші бөлiкте "акцияларының бақылау пакеті мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамдар" деген сөздер ", акцияларының (үлестерiнiң) елу және одан көбiрек пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар немесе акцияларының бақылау пакеті мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Мемлекеттiк сатып алу жоспарының нысанын уәкілетті орган бекiтедi.";
5-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшiншi бөлiктермен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі оның үздіксіз жұмыс істеуiн қамтамасыз ету мақсатында, егер жаңа қаржы жылдың басына Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнің бюджеті (шығыстар сметасы) бекiтiлмесе, осы баптың бiрiншi бөлiгiне сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейтiн тізбе бойынша ағымдағы жылдың бiрiншi тоқсанында мемлекеттiк сатып aлу көлемiнен осы шарт бойынша аспайтын көлемде тауарлар, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шарттың қолданылуын ұзартуға құқылы.
Құрылыстағы мердiгерлiк ұзақ мерзімді жұмыстардың және оларға ілеспе тауарлардың және/немесе көрсетілетін қызметтердiң шарттары, сондай-ақ технологиялық жасалу мерзiмi бiр жылдан асатын тауарларды сатып aлу туралы шарттары бiр жылдан асатын мерзiмге жасалуы мүмкiн. Мұндай шарттарды жасаудың тәртібiн Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейдi.";

7) в статье 10:
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Заказчик после утверждения бюджета (бизнес-плана) вправе принять решение о проведении конкурса по государственным закупкам товаров, работ и услуг, необходимых в следующем году и предусмотренных утвержденным бюджетом (бизнес-планом).";
в пункте 3:
в части пятой слова "акционерные общества, контрольный пакет акций" заменить словами "юридические лица, пятьдесят и более процентов акций (долей) или контрольный пакет акций";
в части шестой слова "акционерных обществ" заменить словами "юридических лиц";
8) в пункте 2 статьи 11:
слова "один месяц, а государственные предприятия и акционерные общества, контрольный пакет акций которых принадлежит государству, а также аффилиированные с ними юридические лица имеют право опубликовать его за" исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае признания конкурса по государственным закупкам несостоявшимся, объявление о проведении повторного открытого конкурса должно быть опубликовано в периодической печати не позднее чем за пятнадцать календарных дней до дня окончания приема заявок на участие в этом конкурсе.";
9) в пункте 6 статьи 12:
в части первой слово "семи" заменить словом "пяти";
в части второй слово "десять" заменить словом "семь";
10) в статье 14:
в пункте 1:
после слов "в размере" дополнить словами "от одного до";
дополнить предложением следующего содержания:
"При этом размер обеспечения конкурсной заявки для всех участников конкурса должен быть одинаковым.";
в пункте 2:
в подпункте 1) после слов "предлагаемых ими товаров, работ и услуг" дополнить словами "в целом по конкурсу";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) они являются физическими лицами, участвующими в конкурсе по государственным закупкам жилья на вторичном рынке.";
пункт 6 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) определения победителем конкурса другого потенциального поставщика.";
11) в статье 16:
пункт 1 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) с целью уточнения сведений, содержащихся в конкурсных заявках потенциальных поставщиков, конкурсная комиссия вправе запрашивать необходимую информацию у соответствующих государственных органов;";
в пункте 3:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) цена конкурсной заявки потенциального поставщика, допущенного к участию в конкурсе, превышает годовую сумму, выделенную для закупки данных товаров, работ или услуг.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"При проведении конкурса по государственным закупкам подрядных работ на строительство объектов и на сопутствующие им товары и/или услуги, а также на приобретение товаров, технологический срок изготовления которых превышает один год, конкурсная заявка потенциального поставщика, допущенного к участию в конкурсе, также отклоняется в случае, если цена его конкурсной заявки превышает сумму, предусмотренную для закупки данных товаров, работ или услуг.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Конкурсная комиссия имеет право отклонить конкурсную заявку потенциального поставщика в случае, если цена его конкурсной заявки является демпинговой. Порядок определения демпинговой цены конкурсной заявки устанавливается Правительством Республики Казахстан.";
часть третью пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Конкурс также признается конкурсной комиссией несостоявшимся, если представлено менее двух конкурсных заявок, отвечающих требованиям конкурсной документации.";

7) 10-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлiкпен толықтырылсын:
"Тапсырыс беруші бюджетті (бизнес-жоспарды) бекiткеннен кейiн келесі жылға қажетті және бекiтілген бюджетте (бизнес-жоспарда) көзделген тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетiн қызметтерді мемлекеттік сатып алу жөнiнде конкурс өткiзу туралы шешім қабылдауға құқылы.";
3-тармақта: бесінші бөлікте "акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдар" деген сөздер "акцияларының (үлестерiнiң) елу және одан көбiрек пайызы мемлекетке тиесiлi заңды тұлғалар немесе акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы бөлiкте "акционерлiк қоғамдар" деген сөздер "заңды тұлғалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 11-баптың 2-тармағында:
"қабылдау аяқталған күнге дейiн бiр айдан кешiктiрiлмей мерзiмдi баспасөзде жариялануға тиiс, ал мемлекеттiк кәсiпорындар мен акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың, сондай-ақ олармен аффилиирленген заңды тұлғалардың оны осы конкурсқа қатысуға өтiнiмдер қабылдау аяқталғанға дейiн күнтiзбелiк жиырма күн бұрын жариялауға құқығы бap" деген сөздер "қабылдауды аяқтау күнiне дейiн күнтiзбелiк жиырма күннен кешiктiрiлмей, мерзiмдi баспасөзде жариялануға тиiс" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi конкурс өткiзiлмедi деп танылған жағдайда қайтадан конкурс еткiзу туралы хабарландыру осы конкурсқа қатысуға өтiнiмдер қабылдауды аяқтау күнiне дейiн күнтiзбелiк он бес күннен кешiктiрiлмей мерзiмдi баспасөзде жариялануға тиiс.";
9) 12-баптың 6-тармағында:
бiрiншi бөлiгiнде "жетi" деген сөз "бec" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi бөлiгiнде "он" деген сөз "жеті" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) 14-бапта:
1-тармақ "үш процентi мөлшерiнде" деген сөздер "бiр процентiнен үш процентiне дейiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Бұл ретте конкурстық өтiнiмдi қамтамасыз етудiң мөлшерi конкурстың барлық қатысушыларына бiрдей болуы тиiс";
2-тармақта:
1) тармақша "құн түрiнде" деген сөздерден кейiн "конкурс бойынша тұтас алғанда" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) олар қайталама рыноктағы тұрғын үйдi мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi конкурсқа қатысушы жеке тұлғалар болып табылса, конкурстық өтiнiмдi қамтамасыз етудi енгiзбейдi.";
6-тармақтың 5) тармақшасында "жағдайларда бес жұмыс күнi iшiнде қайтарып бередi." деген сөздер алынып тасталсын;
6-тармақ мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) басқа ықтимал өнім беруші конкурстың жеңімпазы болып белгіленген жағдайларда бес жұмыс күні ішінде қайтарып береді.";
11) 16-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:         "1-1) конкурстық өтiнімдерде қамтылған мәліметтерді нақтылау мақсатында конкурстық комиссия тиісті мемлекеттік органдардан қажетті ақпаратты сұратуға құқылы;";
3-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) конкурсқа қатысуға жіберiлген ықтимал өнім берушiнiң конкурстық өтінімiнің бағасы осы тауарларды, жұмыстарды немесе көрсетiлетiн қызметтерді сатып алуға бөлiнген сомадан артық болса, конкурстық өтiнімді қабылдамайды.";
Мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Объектілерді салуға мердiгерлiк жұмыстарды және оларға iлеспе тауарлардың және/немесе көрсетілетін қызметтердi, сондай-ақ технологиялық жасалу мерзiмi бiр жылдан асатын тауарларды мемлекеттік сатып алу жөнiнде конкурстар өткізілген кезде, егер конкурсқа қатысуға жiберiлген ықтимал өнiм берушінiң конкурстық өтiнімнiң бағасы осы тауарларды, жұмыстарды немесе көрсетілетiн қызметтердi сатып алуға бөлiнген сомадан артық болса, оның конкурстық өтінімі де қабылданбайды.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1 Ықтимал өнiм берушiнiң конкурстық өтінiмінің бағасы демпингтiк болған жағдайда, конкурстық комиссия оның конкурстық өтiнімiн қабылдамауға құқығы бар. Конкурстық өтінімнің демпингтік бағасының тәртiбiн Қазақстан Республикасының Yкiметі белгiлейдi.";
4-тармақтың үшiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Конкурстық құжаттаманың талаптарына жауап бермейтiн екеуден кем конкурстық өтінiм табыс етiлген жағдайда да, конкурстық комиссия конкурсты өткізiлмеді деп таниды.";

подпункт 1) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"1) при необходимости изменить содержание конкурсной документации и провести повторный конкурс;";
в пункте 6:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"6. Конкурсная комиссия оценивает и сопоставляет конкурсные заявки, которые были приняты для участия в конкурсе, и определяет выигравшую конкурсную заявку на основе самой низкой цены, с учетом следующих критериев:";
подпункт 1) исключить;
подпункт 7) после слов "производственных кадров" дополнить словами ", а также опыт работы на рынке закупаемых товаров, работ, услуг";
часть вторую пункта 10 после слов "периодической печати" дополнить словами ", если иное не предусмотрено настоящим Законом";
12) в пункте 1 статьи 17:
дополнить подпунктами 10) и 11) следующего содержания:
"10) в случае, если конкурс состоялся, то сумма, выделенная для закупки;
11) наименование и местонахождение потенциального поставщика, чье предложение является наиболее предпочтительным после предложения победителя.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Потенциальный поставщик, представивший конкурсную заявку, вправе обжаловать итоги конкурса в уполномоченный орган в течение пяти календарных дней со дня опубликования итогов конкурса в периодической печати, не утрачивая при этом права обжалования иными способами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.";
13) пункт 2 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"2. Выбор поставщика с использованием запроса ценовых предложений применяется только в случае, если годовые объемы государственных закупок каких-либо однородных товаров, работ и услуг в стоимостном выражении не превышают четырехтысячекратный размер месячного расчетного показателя, установленного законодательством Республики Казахстан на соответствующий финансовый год, за исключением случаев, установленных частью второй настоящего пункта.
Государственные органы и государственные учреждения, содержащиеся за счет средств государственного бюджета, имеют право выбирать поставщика с использованием запроса ценовых предложений только в случае, если годовые объемы государственных закупок каких-либо однородных товаров, работ и услуг в стоимостном выражении не превышают двухтысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законодательством Республики Казахстан на соответствующий финансовый год.";
14) в статье 21:
в пункте 1:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) закупаемые товары, работы и услуги имеются в наличии только у субъекта рынка, занимающего доминирующее (монопольное) положение на определенном товарном рынке, доля которого на таком рынке равна ста процентам или при отсутствии альтернативы;";
подпункт 3) после слова "технологию" дополнить словом ", работы", после слова "технологией" дополнить словом ", работами";
в подпункте 4) после слова "и" дополнить словом "/или";

5-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қажет болған жағдайда, конкурстық құжаттаманың мазмұнын өзгертудi және қайтадан конкурс өткізуді";
6-тармақта:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Конкурстық комиссия конкурсқа қатысу үшiн қабылданған конкурстық өтінімдерге баға берiп, оларды салыстырады және ең төмен баға негізінде мынадай өлшемдерді ескере отырып, жеңіп шыққан конкурстық өтiнімді анықтайды:";
1) тармақша алынып тасталсын;
7) тармақшасы "кадрларын даярлау" деген сөздерден кейін "сондай-ақ тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердiң рыногындағы жұмыс тәжірибесі" деген сөздермен толықтырылсын;
10-тармақтың екінші абзацы "мерзімдi баспасөзде" деген
сөздерден кейiн "егер осы Заңда өзгеше көзделмесе," деген сөздермен толықтырылсын;
12) 17-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 10) және 11) тармақшалармен толықтырылсын:
"10) егер конкурс өткiзiлген жағдайда, сатып алуға бөлінген сома;
11) жеңiмпаздың ұсынысынан кейiнгi ұсынысы неғұрлым басымдыққа ие болған ықтимал өнiм берушiнiң атауы мен мекен-жайы";
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Конкурстық өтінімін табыс еткен ықтимал өнiм беруші конкурстың қорытындылары мерзiмдi баспасөзде жарияланған күннен бастап бес күнтiзбелiк күн iшiнде уәкiлеттi органға, бұл ретте Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге тәсiлдермен шағымдану құқығын жоғалтпастан, конкурстың қорытындыларын шағымдауға құқығы бар.";
13) 20-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Өнiм берушiнi баға ұсыныстарын сұратуды пайдалана отырып таңдау қандай болса да бiртектi тауарларды, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердi мемлекеттiк сатып алудың жылдық көлемдерi құны жағынан Қазақстан Республикасының заңдарында тиiстi қаржы жылына белгiленген айлық есептiк көрсеткiштiң төрт мың еселенген мөлшерiнен аспаған жағдайда ғана қолданылады, осы тармақтың екiншi бөлiгінде белгiленген жағдайларды қоспағанда.
Мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен ұсталатын мемлекеттiк органдардың, мемлекеттiк мекемелердiң қандай болса да бiртектi тауарларды, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердi мемлекеттiк сатып алудың жылдық көлемiнiң құны жағынан Қазақстан Республикасының заңдарында тиiстi қаржы жылына белгiленген айлық есептiк көрсеткiштiң екi мың еселенген мөлшерiнен аспаған жағдайда ғана өнiм берушіні баға ұсыныстарын сұратуды пайдалана отырып таңдауға құқығы бар.";
14) 21-бапта:
1-тармақта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) сатып алынатын тауарлар, жұмыстар және көрсетiлетiн қызметтер белгiлi бiр тауар рыногында, оның үлесі бұл рынокта жүз пайыз болатын, басымдылыққа (монополияға) ие жағдайы бар нарық субъектiсiнде ғана бар болған немесе балама болмаған;";
3) тармақша "технологиялар" деген сөзден кейін "жұмыстар" деген сөзбен, "технологиямен" деген сөзден кейін "жұмыстармен" деген сөзбен толықтырылсын;
4) тармақшада:
"және" деген сөз "/немесе" деген сөзбен толықтырылсын;
"жағдайларда ғана жүргiзiледi" деген сөздер алынып тасталсын;
5) тармақшада "белгiлейдi" деген сөз "белгiлеген;" деген сөзбен ауыстырылсын;

дополнить подпунктами 6), 7) следующего содержания:
"6) товары, работы, услуги закупаются государственными предприятиями, юридическими лицами, пятьдесят и более процентов акций (долей) или контрольный пакет акций которых принадлежат государству, и аффилиированными с ними юридическими лицами при возникновении поломок, выхода из строя коммуникаций, механизмов, агрегатов, запасных частей и материалов, в пути следования требующих незамедлительного восстановления с обязательным последующим уведомлением уполномоченного органа в срок не более десяти календарных дней;
7) имеется необходимость в осуществлении государственных закупок товаров, работ, услуг ежедневной и/или еженедельной потребности на период до подведения итогов конкурса.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Если годовой объем закупок однородных товаров, работ и услуг для государственных органов и государственных учреждений, содержащихся за счет средств государственного бюджета, в стоимостном выражении превышает двухтысячекратный размер месячного расчетного показателя, а для государственных предприятий, юридических лиц, пятьдесят и более процентов акций (долей) или контрольный пакет акций которых принадлежит государству, а также аффилиированных с ними юридических лиц, четырехтысячекратный размер месячного расчетного показателя, установленного законодательством Республики Казахстан на соответствующий финансовый год, государственные закупки в случаях, предусмотренных в подпунктах 1), 1-1), 3), 4) и 7) пункта 1 настоящей статьи, осуществляются заказчиком по согласованию с уполномоченным органом. Не требуют согласования с уполномоченным органом закупки товаров, работ, услуг у субъектов естественной монополии или субъекта рынка, занимающего доминирующее (монопольное) положение на определенном товарном рынке, доля которого на таком рынке равна ста процентам.
Не допускается дробление годовых объемов закупок однородных видов товаров, работ и услуг в течение финансового года на части, размер хотя бы одной из которых менее:
1) двухтысячекратного месячного расчетного показателя для государственных органов и государственных учреждений, содержащихся за счет средств государственного бюджета;
2) четырехтысячекратного размера месячного расчетного показателя для государственных предприятий, юридических лиц, пятьдесят и более процентов акций (долей) или контрольный пакет акций которых принадлежит государству, а также аффилиированных с ними юридических лиц.";
пункт 3 дополнить частью следующего содержания:

мынадай мазмұндағы 6), 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) дереу қалпына келтiрудi талап ететiн коммуникациялардың, механизмдердiң, агрегаттардың, қосалқы бөлшектер мен материалдардың бара жатқан жолда сынуы, iстен шығуы туындаған кезде мемлекеттiк кәсiпорындар, акцияларының (үлестерiнiң) елу және одан көбiрек пайызы мемлекетке тиесiлi заңды тұлғалар немесе акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесілi акционерлiк қоғамдар, сондай-ақ олармен аффилиирленген заңды тұлғалар, кейiннен уәкiлеттi органға он күнпарақтық күннен аспайтын мерзiмде хабарлай отырып, тауарларды, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердi сатып алған;
7) күн сайын және/немесе апта сайын қажеттiлiгi бар тауарларды, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердi конкурстың қорытындыларын шығарған кезеңге дейiн мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асырған жағдайларда ғана жүргiзiледi.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Егер мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен ұсталатын мемлекеттiк органдар мен мемлекеттiк мекемелер үшiн бiртектi тауарларды, жұмыстар мен қызметтердi сатып алудың жылдық көлемi құндық түрiнде Қазақстан Республикасының заңдарында тиiстi қаржы жылына белгiленген айлық есептiк көрсеткiштiң екi мың еселенген мөлшерiнен, ал мемлекеттiк кәсiпорындар, акцияларының (үлестерiнiң) елу және одан көбiрек пайызы мемлекетке тиесiлi заңды тұлғалар немесе акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдар аффилиирленген тұлғалары үшiн төрт мың еселенген мөлшерiнен асып түссе, осы баптың 1-тармағының 1), 1-1), 3), 4) және 7) тармақшаларында көзделген жағдайларда мемлекеттiк сатып алуды тапсырыс берушi уәкiлеттi органмен келiсе отырып жүзеге асырады. Табиғи монополияның субъектiлерiнен немесе белгiлi бiр тауар рыногында, оның үлесi бұл рынокта жүз пайыз болатын, басымдылыққа (монополияға) ие жағдайы бар нарық субъектiсiнен тауарларды, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердi сатып алу уәкiлеттi органның келiсiмiн талап етпейдi.
Қаржы жылы iшiнде бiртектi тауарларды, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердi сатып алудың жылдық көлемiн олардың ең болмаса бiреуiнiң мөлшерi айлық есептiк көрсеткiштiң:
1) мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен ұсталатын мемлекеттiк органдар мен мемлекеттік мекемелер үшiн екi мың еселенген мөлшерiнен;
2) мемлекеттiк кәсiпорындар, акцияларының (үлестерiнiң) елу және одан көбiрек пайызы мемлекетке тиесiлi заңды тұлғалар немесе акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдар аффилиирленген тұлғалары үшiн төрт мың еселенген мөлшерiнен кем болатындай бөлiктерге бөлшектеуге жол берiлмейдi.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:

"Образование конкурсной комиссии не требуется при проведении государственных закупок способом из одного источника в случае, предусмотренном подпунктом 6) пункта 1 настоящей статьи.";
в пункте 4:
дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 1) и 1-1) пункта 1 статьи 21 настоящего Закона";
дополнить частью следующего содержания:
"Порядок согласования государственных закупок способом из одного источника, а также перечень документов, необходимых для рассмотрения обращений в этих случаях, устанавливается уполномоченным органом.";
15) в статье 23:
в пункте 2 слово "трех" заменить словом "пяти";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Не допускается вносить какие-либо изменения и/или новые условия в проект договора о государственных закупках или в подписанный договор о государственных закупках (за исключением уменьшения цены), которые могут изменить содержание предложения, явившегося основой для выбора поставщика.
Допускается внесение изменений в проект договора о государственных закупках или в подписанный договор о государственных закупках в части уменьшения цены при условии неизменности качества, объемов и других условий, явившихся основой для выбора поставщика.
Заказчик до подписания договора о государственных закупках вправе провести переговоры с потенциальным поставщиком с целью уменьшения цены договора. При этом потенциальный поставщик вправе не соглашаться на такое уменьшение, что не предоставляет заказчику права на уклонение от подписания договора с потенциальным поставщиком, признанным победителем конкурса по государственным закупкам товаров, работ, услуг.
В случае, если в процессе исполнения договора о государственных закупках товаров, работ, услуг цены на аналогичные закупаемым товарам, работам, услугам изменились в сторону уменьшения, то по обоюдному согласию заказчика и поставщика в договор о государственных закупках могут быть внесены соответствующие изменения с учетом положений настоящего пункта.";
16) статью 27 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. С целью реализации пункта 1 настоящей статьи организатор конкурса проводит конкурс по государственным закупкам товаров, работ, услуг, к которому допускаются только субъекты малого предпринимательства и/или общественные объединения инвалидов соответственно. Объемы закупаемых товаров, работ, услуг не могут быть менее определенных Правительством Республики Казахстан в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи.
При осуществлении государственных закупок товаров, работ, услуг у субъектов малого предпринимательства и/или общественных объединений инвалидов, выбор поставщика среди них осуществляется с применением норм, предусмотренных главой 2 настоящего Закона, если иное не установлено настоящей статьей.

"Осы баптың 1-тармағының 6) тармақшасында көзделген жағдайларда бiр көзден сатып алу тәсiлiмен мемлекеттiк сатып алу жүргiзiлген кезде конкурстық комиссияны құру талап етiлмейдi.";
4-тармақ "өнiм берушi" деген сөздерден кейiн "осы Заңның 21-бабы 1-тармағының 1) және 1-1) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Бiр көзден сатып алу тәсiлiмен мемлекеттiк сатып алудың тәртiбiн, сондай-ақ бұл жағдайларда сұраныстарды қарау үшiн қажеттi құжаттардың тiзбесiн уәкiлеттi орган белгiлейдi.";
15) 23-бапта:
2-тармақта "үш" деген сөз "бec" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттiк сатып алу туралы шарттың жобасына немесе мемлекеттiк сатып алу туралы қол қойылған шартқа (бағасын төмендетудi қоспағанда) өнiм берушiнi таңдау үшiн негiз болған ұсыныстың мазмұнын өзгертуi мүмкiн қандай да бiр өзгерiс және/немесе жаңа талаптар енгiзуге жол берiлмейдi.
Өнiм берушiнi таңдау үшiн негiз болған сапасының, көлемiнiң және басқа жағдайларының өзгермеуi шартымен мемлекеттiк сатып алу туралы шарттың жобасына немесе қол қойылған мемлекеттiк сатып алу туралы шартқа бағасын төмендетуге қатысты өзгерiстер енгiзуге рұқсат етiледi.
Тапсырыс берушiнiң мемлекеттiк сатып алу туралы шартқа қол қойғанға дейiн ықтимал өнiм берушiмен шарттың бағасын төмендету мақсатында келiссөз жүргiзуге құқығы бар. Бұл ретте ықтимал өнiм берушiнiң мұндай төмендетуге келiспеуге құқығы бар, бұл тапсырыс берушiге тауарларды, жұмыстарды және көрсетiлетiн қызметтердi мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi конкурстың жеңiмпазы болып танылған ықтимал өнiм берушiмен шарт жасаудан бас тарту құқығын бермейдi.
Егер тауарларды, жұмыстарды және көрсетiлетiн қызметтердi мемлекеттiк сатып алу туралы шартты орындау барысында сатып алынатын ұқсас тауарлардың, жұмыстардың және көрсетiлетiн қызметтердiң бағалары төмендеу жағына өзгерген жағдайда, тапсырыс берушi мен ықтимал өнiм берушiнiң екi жақтық келiсiмi бойынша мемлекеттiк сатып алу туралы шартқа осы тармақтың ережелерi ескерiле отырып, тиiстi өзгерiстер енгiзiлуi мүмкiн.";
16) 27-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Осы баптың 1-тармағын iске асыру мақсатында конкурсты ұйымдастырушы сәйкес шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi және/немесе мүгедектердiң қоғамдық бiрлестiктерi ғана қатыстырылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетiлетiн қызметтердi мемлекеттiк сатып алу жөнiнде конкурс өткiзедi. Сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың және көрсетiлетiн қызметтердiң көлемдерi осы баптың 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлегеннен кем болмауы тиiс.
Тауарларды, жұмыстарды және көрсетiлетiн қызметтердi мемлекеттiк сатып алуды шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнен және/немесе мүгедектердiң қоғамдық бiрлестiктерiнен жүзеге асырған кезде, олардың арасынан өнiм берушінi таңдау, егер осы бап өзгенi белгiлемесе, осы Заңның 2 тарауында көзделген нормаларды қолдана отырып жүзеге асырылады.

В случае признания конкурса по государственным закупкам несостоявшимся по основаниям, предусмотренным статьей 16 настоящего Закона, организатор конкурса имеет право воспользоваться правом, предоставляемым ему пунктом 5 статьи 16 настоящего Закона и провести повторный конкурс по государственным закупкам товаров, работ, услуг на общих основаниях.";
17) главу 4 дополнить статьей 27-1 следующего содержания:
"Статья 27-1. Товары, работы и услуги, приобретение
которых не является предметом
государственных закупок
1. Предметом государственных закупок не являются:
1) общественные работы, организуемые местными исполнительными органами;
2) заработная плата (фонд оплаты труда штатных работников и внештатных физических лиц, занятых в содержании и обслуживании основных средств), пособия, командировочные расходы, сборы и другие обязательные платежи в бюджет, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
3) авторское вознаграждение, выплачиваемое авторам произведений науки, литературы и искусства;
4) закупки товаров, работ, услуг, осуществляемые государственными предприятиями, юридическими лицами, пятьдесят и более процентов акций (долей) или контрольный пакет акций которых принадлежат государству, или аффилиированными с ними юридическими лицами, определенными победителями конкурса по государственным закупкам, необходимых для выполнения своих договорных обязательств, установленных в результате данного конкурса;
5) представительские расходы (расходы по проведению официального приема лиц, производимые в целях установления или поддержания взаимного сотрудничества, а также участников, прибывших на заседание Правления Национального Банка Республики Казахстан, совета директоров, ревизионной комиссии, для проведения собрания акционеров, их транспортному обеспечению, буфетному (фуршетному) обслуживанию во время переговоров, по оплате услуг переводчиков, не состоящих в штате организации);
6) расходы, необходимые для участия в выставках, семинарах, конференциях, совещаниях, а также приобретение материалов выставок, семинаров, конференций, совещаний, приобретение периодических печатных изданий;
7) подготовка, переподготовка и повышение квалификации работников за рубежом;
8) залог, гарантия и другие способы обеспечения исполнения обязательства по договорам о привлечении финансовых услуг;
9) передача в лизинг, факторинг, франчайзинг, выплата вознаграждения по договору комиссии, доверительное управление, субсидирование в части выплаты средств из бюджета непосредственно получателю субсидии;

Мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi конкурс осы Заңның 16-бабында көзделген негiздер бойынша өткiзiлмеді деп танылған жағдайда, конкурсты ұйымдастырушының оған осы Заңның 16-бабының 5-тармағы беретiн құқығын пайдалануға және тауарларды, жұмыстарды және көрсетiлетiн қызметтердi мемлекеттiк сатып алу жөнiнде қайтадан жалпы негiздерде конкурс өткiзуге құқығы бap.";
17) 4-тарау мынадай мазмұндағы 27-1-баппен толықтырылсын:
"27-1-бап. Сатып алуы мемлекеттiк сатып алу заты болып
табылмайтын тауарлар, жұмыстар мен
көрсетiлетiн қызметтер
Мыналар:
1) жергiлiктi атқарушы органдар ұйымдастыратын қоғамдық жұмыстар;
2) жалақы (негізгi қаражаттан ұсталатын және содан қызмет көрсетiлетiн штаттағы қызметкерлер мен штаттан тыс жеке тұлғаларға еңбекақы төлеу қоры), жәрдемақы, iссапар шығындары, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген алымдар және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер;
3) ғылым, әдебиет және өнер авторларына төленетiн авторлық сыйақы;
4) мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi конкурстың "жеңiмпаздары болып белгiленген мемлекеттiк кәсiпорындар, акцияларының (үлестерiнiң) елу және одан көбiрек пайызы мемлекетке тиесiлi заңды тұлғалар немесе акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдар, сондай-ақ олармен аффилиирленген заңды тұлғалар немесе акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдар, сондай-ақ олармен аффилиирленген заңды тұлғалар жүзеге асыратын, осы конкурс нәтижесiнде белгiленген өздерiнiң шарттық мiндеттемелерiн орындауға қажеттi тауарларды, жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi сатып алу;
5) өкiлдiк шығыстар (өзара ынтымақтастық орнату немесе қолдау мақсатында адамдарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнiң отырысына келген қатысушыларды, директорлар кеңесiнiң, тексеру комиссиясының отырысына, акционерлер жиналысын өткiзу үшiн келген қатысушыларды ресми қабылдауды өткiзу, оларды көлiкпен қамтамасыз eту, келiссөздер кезiнде дәмхана (фуршет) қызметiн көрсету, ұйымның штатында тұрмайтын аудармашылардың көрсеткен қызметiне ақы төлеу жөнiндегi шығыстар);
6) көрмелерге, семинарларға, конференцияларға, кеңестерге қатысуға қажеттi шығыстар, сондай-ақ көрмелердiң семинарлардың, конференциялардың, кеңестердiң материалдарын сатып алу, мерзiмдi баспасөз басылымдарын сатып алу;
7) шетелде жұмыскерлердi даярлау, қайта даярлау және бiлiктiлiгiн жоғарылату;
8) кепiл, кепiлдiк және қаржылық қызметтердi тарту туралы шарттар бойынша мiндеттеменi орындауды қамтамасыз етудiң басқа тәсiлдерi;
9) лизингке беру факторинг, франчайзинг, комиссия шарты бойынша сыйақы төлеу, сенiмгерлiк басқару, бюджет қаражатынан төлем жасау бөлiгiнде тiкелей субсидия алушыға субсидия беру;

10) приобретение услуг рейтинговых агентств, финансовые услуги (за исключением страховых услуг, а также привлечения финансовых услуг субъектами естественных монополий);
11) расходование средств грантов, предоставляемых на безвозмездной основе государствами, правительствами государств, международными и государственными организациями, зарубежными неправительственными общественными организациями и фондами, чья деятельность носит благотворительный и международный характер Правительству Республики Казахстан для достижения определенных целей (задач), а также средств, выделяемых на софинансирование данных грантов;
12) государственный образовательный заказ;
13) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи;
14) расходы, связанные с участием на торгах (аукционах), приобретение имущества (активов), реализуемого на торгах (аукционах):
судебными исполнителями в соответствии с законодательством об исполнительном производстве;
проводимых в соответствии с законодательством о банкротстве;
проводимых в соответствии с земельным законодательством;
при приватизации государственного имущества;
по перечню, определяемому Правительством Республики Казахстан;
15) приобретение ценных бумаг;
16) монетарная деятельность Национального Банка Республики Казахстан;
17) услуги по дизайну банкнот и монет, товары, работы, услуги, связанные с изготовлением национальной валюты Республики Казахстан - тенге;
18) деятельность Национального Банка Республики Казахстан по доверительному управлению Национальным фондом Республики Казахстан, за исключением закупок услуг по внешнему аудиту;
19) оплата юридической помощи, оказываемой адвокатами лицам, освобожденным от ее оплаты в соответствии со статьей 72 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, статьями 114 и 304 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан, статьей 590 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" и пунктом 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности" (кроме случаев, предусмотренных статьей 6 вышеупомянутого Закона), и возмещение расходов, связанных с защитой и представительством в этих случаях, адвокатские услуги по уголовным делам, когда обвиняемый или подозреваемый не имеет право выбора;
20) оплата за совершаемые нотариальные действия;
21) оплата за предоставление земельных участков на основе актов государственных органов;
22) приобретение государственными предприятиями, юридическими лицами, пятьдесят и более процентов акций (долей) или контрольный пакет акций которых принадлежат государству, и аффилиированными с ними юридическими лицами (за исключением субъектов естественных монополий), товаров с целью их последующей оптово-розничной реализации по перечню, определяемому Правительством Республики Казахстан;

10) рейтингтiк агенттiктерi көрсететiн қызметтердi сатып алу, қаржылық қызметтер (сақтандыру қызметтерiн, сондай-ақ табиғи монополия субъектiлерiнiң қаржылық қызметтердi тартуын қоспағанда);
11) Қазақстан Республикасының Үкiметiне белгiлi бiр мақсаттарға (мiндеттерге) жету үшiн өтеусiз негiзде мемлекеттер, мемлекеттердiң үкiметтерi, халықаралық және мемлекеттiк ұйымдар, қызметтерiнiң қайырымдылық және халықаралық сипаты бар шетелдiк мемлекеттiк емес қоғамдық ұйымдар мен қорлар беретiн гранттар қаражаттарын, сондай-ақ осы гранттарды қоса қаржыландыруға бөлiнетiн қаражаттарды пайдалану;
12) мемлекеттiк бiлiм тапсырысы;
13) тегiн медициналық көмектiң кепiлдiк көлемi;
14) саудаларға (аукциондарға) қатысуға байланысты шығыстар, саудаларда (аукциондарда) өткiзiлетiн:
орындаушылықты өндiру туралы заңнамаға сәйкес сот орындаушылары жүргiзетiн;
банкроттық туралы заңнамаға сәйкес;
жер туралы заңнамаға сәйкес;
мемлекеттiк мүлiктi жекешелендiру кезiнде Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейтiн тiзбе бойынша мүлiктi (активтердi) сатып алу;
15) бағалы қағаздарды сатып алу;
16) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң монетарлық қызметi;
17) банкноттар мен монеталардың дизайнын, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - теңгенi жасауға байланысты тауарлар, жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер;
18) сыртқы аудит бойынша көрсетiлетiн қызметтердi сатып алуды қоспағанда, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенiмгерлiк басқару жөнiндегi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қызметi;
19) Қазақстан Республикасының Қылмыстық процессуалдық кодексiнiң 72-бабына, Қазақстан Республикасының Азаматтық процессуалдық кодексiнiң 114- және 304-баптарына, "Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының кодексiнiң 590-бабына және "Адвокаттық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 2-тармағына (жоғарыда аталған Заңның 6-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда) сәйкес оны төлеуден босатылған тұлғаларға заң көмегiн көрсетуге төлеу және бұл жағдайлардағы қорғау мен өкiлеттiкке байланысты шығыстарды өтеу, айыптының немесе күдiктiнiң таңдау құқығы болмаған кезде қылмыстық iстер бойынша адвокаттық қызметтер;
20) жасалатын нотариалдық iс-қимылдар үшiн төлеу;
21) мемлекеттік органдардың кесімдері негізінде жер учаскелерін бергені үшін төлеу;
22) мемлекеттiк кәсіпорындардың, акцияларының (үлестерiнiң) елу және одан көбірек пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалардың немесе акцияларының бақылау пакеті мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамдардың, сондай-ақ олармен аффилиирленген заңды тұлғалардың (табиғи монополиялаp субъектілерін қоспағанда) оларды кейіннен көтерме-бөлшек саудада өткiзу мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметі белгілейтін тiзбе бойынша тауарларды, жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтерді сатып алуы;

23) закупки товаров, работ, услуг, предусмотренные законодательством Республики Казахстан о выборах в Республике Казахстан;
24) оплата за изготовление государственных наград, нагрудного знака депутата, государственных поверительных клейм, паспортов граждан Республики Казахстан (в том числе служебных и дипломатических), удостоверений личности граждан Республики Казахстан, вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, удостоверение лица без гражданства, марок акцизного сбора;
25) приобретение услуг по обработке статистических данных;
26) приобретение государственными предприятиями, юридическими лицами, пятьдесят и более процентов акций (долей) или контрольный пакет акций которых принадлежат государству, и аффилиированными с ними юридическими лицами услуг по проведению независимой научно-технической экспертизы инноваций, в целях принятия решения по финансированию инновационной деятельности;
27) приобретение товаров, работ, услуг организациями по основному предмету деятельности, осуществляемое в соответствии с международными соглашениями Республики Казахстан, по перечню, утверждаемому Правительством Республики Казахстан.
2. При осуществлении закупок, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, заказчики обязаны руководствоваться принципами правового регулирования процесса государственных закупок, изложенными в статье 3 настоящего Закона.".
Статья 2. Впредь до приведения нормативных правовых актов, действующих на территории Республики Казахстан, в соответствие с настоящим Законом нормативные правовые акты Республики Казахстан применяются постольку, поскольку они не противоречат настоящему 3акону.
Настоящий Закон применяется к отношениям, возникшим после введения его в действие. По отношениям, возникшим до введения в действие настоящего Закона, настоящий Закон применяется к тем правам и обязанностям, которые возникнут после введения его в действие.
Статья 3. Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

23) Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
24) мемлекеттік наградаларды, депутаттың кеуде белгiсiн, мемлекеттік сенiм таңбаларын, Қазақстан Республикасы азаматтарының (соның ішінде қызметтік, елшiлiк) төлқұжаттарын, Қазақстан Республикасы азаматтарының жеке куәлiктерiн, Қазақстан Республикасында шетелдіктің тұру рұқсатын, азаматтығы жоқ тұлғаның жеке куәлігін, акциздік алымдардың маркаларын жасау;
25) статистикалық мәліметтердi өңдеу қызметтерін сатып алу;
26) мемлекеттік кәсiпорындардың, акцияларының (үлестерiнiң) елу және одан көбірек пайызы мемлекеттік тиесілі заңды тұлғалардың немесе акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамдардың, сондай-ақ  олармен  аффилиирленген заңды тұлғалардың  инновациялық қызметтi қаржыландыру бойынша шешім қабылдау мақсатында инновацияларды тәуелсіз ғылыми-техникалық сараптау жөнінде көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
27) Қазақстан Республикасының халықаралық келісімдеріне сәйкес жүзеге асырылатын ұйымдардың негізгі қызметінің заты бойынша тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді Қазақстан Республикасының Yкіметі бекітетін тізбе бойынша сатып алу мемлекеттік сатып алу заты болып табылмайды.
2. Осы баптың 1-тармағында көзделген сатып алуды жүзеге асырған кезде тапсырыс берушілер осы Заңның 3-бабында жазылған мемлекеттік сатып алу процесінің құқықтық реттеу принциптерiн басшылыққа алуға міндетті.".
2-бап. Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын нормативтік құқықтық кесімдерді осы Заңға сәйкес келтiргенге дейін  Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық кесiмдерi осы Заңға неғұрлым қайшы келмейтiн болғандығынан қолданылады.
Осы Заң оны қолданысқа енгізгеннен кейiн туындаған қатынастарға қолданылады. Осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін туындаған құқықтар мен міндеттемелерге осы Заң оны қолданысқа енгізгеннен кейін туындайтын құқықтар мен міндеттемелерге қолданылады.
3-бап. Осы Заң оны ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi