Об утверждении Программы дальнейшего развития уголовно-исполнительной системы Республики Казахстан на 2004-2006 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года N 1376
В соответствии с Программой Правительства Республики Казахстан на 2003-2006 годы, утвержденной  Указом  Президента Республики Казахстан от 15 августа 2003 года N 1165, а также в целях гуманизации уголовно-исполнительной системы и дальнейшего улучшения ее материально-технической базы Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Программу дальнейшего развития уголовно-исполнительной системы Республики Казахстан на 2004-2006 годы (далее - Программа).
2. Министерству юстиции Республики Казахстан ежегодно в январе и июле по итогам полугодия представлять в Правительство Республики Казахстан информацию о ходе реализации Программы.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2003 года N 1376
Программа
дальнейшего развития уголовно-исполнительной
системы Республики Казахстан
на 2004-2006 годы
1. Паспорт Программы  <*>
Сноска. В раздел 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 11 февраля 2006 года N 97 .
Наименование   - Программа дальнейшего развития уголовно-
исполнительной системы Республики Казахстан
на 2004-2006 годы
Основание для  - Программа Правительства Республики Казахстан на
разработки       2003-2006 годы, утвержденная  Указом  Президента
Республики Казахстан от 15 августа 2003 года N 1165
- План мероприятий по реализации Программы
Правительства Республики Казахстан на 2003-2006
годы, утвержденный  постановлением  Правительства
Республики Казахстан от 5 сентября 2003 года N 903
Орган,         - Министерство юстиции Республики Казахстан
ответственный
за разработку
Цель           - Улучшение:
условий содержания осужденных, содержащихся в
исправительных учреждениях;
качества исполнения наказаний, не связанных с
изоляцией от общества;
профессиональной подготовки сотрудников уголовно-
исполнительной системы
Задачи         - Совершенствование законодательства в сфере
исполнения наказаний, обеспечения прав и законных
интересов лиц, содержащихся в исправительных
учреждениях
- Максимальное приближение условий содержания
осужденных к требованиям международных норм и
стандартов
- Строительство новых и реконструкция действующих
исправительных учреждений
- Улучшение материально-технической базы
исправительных учреждений
- Создание условий для эффективного исполнения
наказаний, альтернативных лишению свободы, и мер
уголовно-правового воздействия
- Увеличение трудовой занятости осужденных
- Улучшение профессиональной подготовки
сотрудников уголовно-исполнительной системы
Источники      - Средства республиканского бюджета на срок с 2004
финансирования   по 2006 годы в сумме 7 млрд. 401 млн. 262 тыс.
тенге
Ожидаемые      - Законодательная база будет способствовать
результаты       эффективной деятельности уголовно-исполнительной
системы
- В полной мере будут обеспечены права и законные
интересы осужденных при исполнении наказаний
- Улучшатся условия отбывания наказаний лиц,
лишенных свободы
- Снизится плотность содержания осужденных в
исправительных учреждениях
- Повысятся:
уровень безопасности содержания осужденных в
исправительных учреждениях;
надежность охраны исправительных учреждений
- Будут созданы условия для:
отбывания наказания всех категорий осужденных
в пределах того региона, где они были осуждены
или проживали до ареста;
социальной реабилитации и адаптации осужденных
- Стабилизуется финансово-экономическое положение
уголовно-исполнительной системы
- Увеличится количество рабочих мест для
трудоспособных лиц, содержащихся в местах лишения
свободы
- Улучшится медицинское обеспечение осужденных
- Расширятся функции уголовно-исполнительных
инспекций, исполняющих наказания, не связанные с
изоляцией от общества
- Повысится профессиональная подготовка сотрудников
УИС
Сроки
реализации     - 2004-2006 годы

Қазақстан Республикасының қылмыстық-атқару жүйесiн одан әрi дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған бағдарламасын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы N 1376 қаулысы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 15 тамыздағы N 1165  Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003-2006 жылдарға арналған бағдарламасына сәйкес, сондай-ақ қылмыстық-атқару жүйесiн ізгiлендiру және оның материалдық-техникалық базасын одан әрi жақсарту мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берілiп отырған Қазақстан Республикасының қылмыстық-атқару жүйесiн одан әрi дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi жыл сайын қаңтарда және шiлдеде жарты жылдық қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметiне Бағдарламаның iске асырылу барысы туралы ақпарат берсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 31 желтоқсандағы
N 1376 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының қылмыстық-атқару
жүйесiн одан әрi дамытудың 2004-2006 жылдарға
арналған бағдарламасы Астана, 2003 ж.
1. Бағдарламаның паспорты
Атауы                 - Қазақстан Республикасының қылмыстық-атқару
жүйесiн одан әрі дамытудың 2004-2006
жылдарға арналған бағдарламасы
Әзiрлеу үшiн          - Қазақстан Республикасы Президентiнiң
негiздеме               2003 жылғы 15 тамыздағы N 1165  Жарлығымен
бекiтiлген Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 2003-2006 жылдарға арналған
бағдарламасы
- Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2003 жылғы 5 қыркүйектегi N 903  қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2003-2006 жылдарға арналған бағдарламасын
iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары
Әзiрлеуге жауапты     - Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi
орган
Мақсаты               - Мыналардың:
түзеу мекемелерiнде ұсталатын сотталғандарды
ұстау жағдайларын;
қоғамнан оқшаулауға байланысты емес жазаны
орындаудың сапасын;
қылмыстық-атқару жүйесi қызметкерлерiнiң
кәсiби даярлығын жақсарту
Мiндеттерi            - Жазаны орындау саласында заңнаманы
жетiлдiру, түзеу мекемелерінде ұсталатын
адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерiн
қамтамасыз ету;
- Сотталғандарды ұстау жағдайларын
халықаралық нормалар мен стандарттар
талаптарына барынша жақындату;
- Жаңа түзеу мекемелерiн салу және
қолданыстағыларын қайта жаңғырту;
- Түзеу мекемелерiнiң материалдық-техникалық
базасын жақсарту;
- Бас бостандығынан айыруға және
қылмыстық-құқықтық ықпалы ету шараларына
баламалы жазаларды тиiмдi орындау үшiн
жағдайлар жасау;
- Сотталғандардың еңбекпен қамтылуын арттыру;
- Қылмыстық-атқару жүйесi қызметкерлерiнiң
кәсiби даярлығын жақсарту
Қаржыландыру көздерi  - 2004-2006 жылдар мерзiмiне республикалық
бюджет қаражаты 7 млрд. 401 млн. 262 мың
теңге сомасында
Күтiлетін нәтижелер   - Заңнамалық база қылмыстық-атқару жүйесiнiң
тиiмдi қызметiне ықпал етедi
- Жазаны орындау кезiнде сотталғандардың
құқығы мен заңды мүдделерi толығымен
қамтамасыз етiледi
- Бас бостандығынан айырылған адамдардың жаза
өтеу жағдайы жақсарады
- Түзеу мекемелерiнде сотталғандарды ұстау
тығыздығы азаяды
- Мыналар:
- түзеу мекемелерiнде сотталғандарды ұстау
қауiпсiздiгiнiң деңгейi;
- түзеу мекемелерiн күзету сенiмдiлiгi артады.
Мынадай:
- сотталғандардың барлық санаттары, өздерi
сотталған немесе қамалғанға дейiн тұрған
өңiрлерi шегiнде жазаларын өтеу;
- сотталғандарды әлеуметтiк оңалту мен
бейiмдеу үшiн жағдайлар жасалады;
- Қылмыстық-атқару жүйесiнiң
қаржылық-экономикалық жағдайы тұрақталады;
- Бас бостандығынан айыру орындарында
ұсталатын еңбекке қабiлеттi адамдар үшiн
жұмыс орындарының саны артады;
- Сотталғандарды медициналық қамтамасыз ету
жақсарады;
- Қоғамнан оқшаулауға байланысты емес
жазаларды орындайтын қылмыстық-атқару
инспекцияларының функциялары кеңейедi;
- ҚАЖ қызметкерлерiнiң кәсiби даярлығы артады.
Iске асыру мерзiмдерi - 2004-2006 жылдар
Ескерту. 1-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.02.11.  N 97 қаулысымен.

2. Введение
Уголовно-исполнительная система Республики Казахстан (далее - УИС) является важным звеном государственного механизма исполнения наказаний.
Для решения важнейших задач в развитии УИС приняты и в основном реализованы программные документы, утвержденные постановлениями Правительства Республики Казахстан от 1 октября 1996 года  N 1199  "О мерах по стабилизации деятельности учреждений уголовно-исполнительной системы и мест предварительного заключения под стражу в Республике Казахстан" и от 22 января 2001 года  N 92  "О Программе улучшения материально-технической базы исправительных учреждений и следственных изоляторов Республики Казахстан на 2001-2003 годы". При этом удалось достигнуть позитивных результатов, в том числе расширены права осужденных, стала более эффективной социальная и правовая их защищенность, введена прогрессивная система отбывания наказаний.
В настоящее время мировое сообщество переходит на качественно новый этап развития пенитенциарной системы. В этой связи в УИС необходимо создать условия содержания осужденных, максимально приближенные к требованиям международных норм и стандартов.
Решение комплекса задач по дальнейшему развитию УИС невозможно без постоянной государственной поддержки, активного сотрудничества с международными организациями.
Этим обуславливается необходимость разработки программного документа с учетом актуальных проблем и приоритетов, характерных для данного этапа развития общества, с соблюдением принципа преемственности по отношению к ранее действовавшим программам в сфере исполнения наказаний.
В этой связи в соответствии с Планом мероприятий по реализации Программы Правительства Республики Казахстан на 2003-2006 годы, утвержденным  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 2003 года N 903, разработана Программа дальнейшего развития уголовно-исполнительной системы Республики Казахстан на 2004-2006 годы.
3. Анализ современного состояния УИС
Законом  Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам реформирования уголовно-исполнительной системы и статуса ее работников" УИС передана в ведение Министерства юстиции Республики Казахстан.
В настоящее время органы и учреждения УИС исполняют приговоры, постановления и определения судов в отношении лиц, осужденных к наказанию в виде лишения свободы, а также организуют и осуществляют работы по исполнению наказаний, не связанных с изоляцией осужденных от общества.
Внесены коррективы в ведомственные акты, регламентирующие деятельность исправительных учреждений (далее - ИУ), направленные на усиление гарантий соблюдения законности при исполнении наказаний, правовую и социальную защищенность осужденных, снижение количества ограничений и запретов, расширение оснований для досрочного освобождения. Совместно с международными правозащитными организациями проводится работа по ознакомлению персонала ИУ с международными нормами и стандартами, касающимися условий содержания заключенных в пенитенциарных учреждениях.
Вместе с тем при всех положительных изменениях в УИС остаются нерешенные проблемы.

2. Кiрiспе
Қазақстан Республикасының қылмыстық-атқару жүйесi (бұдан әрi - ҚАЖ) жазаларды атқарудың мемлекеттiк тетiгiнiң маңызды буыны болып табылады.
ҚАЖ-ды дамытудағы маңызды мiндеттердi шешу үшiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Қазақстан Республикасындағы қылмыстық-атқару жүйелерi мекемелерi мен алдын-ала қамауға алу орындарының қызметiн тұрақтандыру жөнiндегi шаралар туралы" 1996 жылғы 1 қазандағы N 1199 және "Қазақстан Республикасы түзеу мекемелерiнiң және тергеу изоляторларының материалдық-техникалық базасын жақсартудың 2001-2003 жылдарға арналған бағдарламасы туралы" 2001 жылғы 22 қаңтардағы N 92  қаулыларымен бекiтiлген бағдарламалық құжаттар қабылданды және негiзiнен iске асырылды. Бұл ретте, позитивтi нәтижелерге қол жеткiзiлдi, оның iшiнде сотталғандар құқығы кеңейтiлдi, олардың әлеуметтiк және құқықтық қорғалуы неғұрлым тиiмдi бола түстi, жаза өтеудiң прогрессивтi жүйесi енгiзiлдi.
Қазiргi уақытта әлемдiк қоғамдастық пенитенциарлық жүйенi дамытудың сапалы жаңа кезеңiне өтуде. Осыған байланысты, ҚАЖ-да сотталғандарды ұстаудың халықаралық нормалар мен стандарттардың талаптарына барынша жақын жағдайын жасау қажет.
ҚАЖ-ды одан әрi дамыту жөнiндегi мiндеттер кешенiн шешу тұрақты мемлекеттiк қолдаусыз, халықаралық ұйымдармен белсендi ынтымақтастықсыз мүмкiн емес.
Мұнымен бағдарламалық құжаттарды қоғам дамуының осы кезеңi үшiн сипатты өзектi проблемалар мен басымдықтарды ескере отырып, жазаны орындау саласында бұрын қолданыста болған бағдарламаларға қатысы бойынша сабақтастық қағидатын сақтай отырып әзiрлеу қажеттiлiгi негiзделедi.
Осыған байланысты, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 5 қыркүйектегi N 903  қаулысымен бекiтiлген, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003-2006 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарына сәйкес Қазақстан Республикасының қылмыстық-атқару жүйесiн одан әрi дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған бағдарламасы әзiрлендi.
3. ҚАЖ-дың қазіргі жай-күйiн талдау
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне қылмыстық-атқару жүйесiн реформалау және осы жүйе қызметкерлерiнiң мәртебесi мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шiлдедегi  Заңымен ҚАЖ Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң қарамағына берiлдi.
Қазiргi уақытта ҚАЖ органдары мен мекемелерi бас бостандығынан айыру түрiндегi жазаға сотталған адамдарға қатысты сот үкiмдерiн, қаулыларын және ұйғарымдарын орындайды, сондай-ақ сотталғандарды қоғамнан оқшаулауға байланысты емес жазаларды орындау жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастырады және жүзеге асырады.
Түзеу мекемелерi (бұдан әрi - TM) қызметiн реттейтiн ведомстволық кесiмдерге жазаларды орындау кезiнде заңдылықты сақтау кепiлдiгiн күшейтуге, сотталғандарды құқықтық және әлеуметтiк қорғауға, шектеулер мен тыйымдар санын азайтуға, мерзiмiнен бұрын босату үшiн негiздердi кеңейтуге бағытталған түзетулер енгiзiлдi.
Халықаралық құқық қорғау ұйымдарымен бiрлесiп ТМ-нiң қызметкерiн пенитенциарлық мекемелердегi қамаудағыларды ұстау жағдайларына қатысты халықаралық нормалармен және стандарттармен таныстыру бойынша жұмыс жүргiзiлуде.
Сонымен бiрге, ҚАЖ-дағы барлық оң өзгерiстер жағдайында шешiлмеген проблемалар да қалып отыр.

Необходимо отметить неравномерность расположения ИУ по видам режимов на территории республики. При существующей дислокации ИУ ежегодно производится перевозка осужденных в различные регионы республики, на что только в 2002 году было израсходовано - более 22 млн. тенге бюджетных средств. В 2003 году на эти цели в республиканском бюджете выделено 25 млн. тенге при существующей потребности около 35 млн. тенге.
Отсутствуют ИУ строгого режима в Алматинской, Актюбинской, Атырауской, Западно-Казахстанской и Костанайской областях, общего режима в Кызылординской области. В республике недостаточное количество ИУ для содержания женщин и несовершеннолетних, что создает трудности для сохранения социальных связей указанных категорий осужденных. Нет исправительной колонии особого режима для осужденных, отбывающих пожизненное лишение свободы.
Перенаполняемость имеющихся ИУ создает трудности в размещении осужденных, обеспечении режима и надзора, предотвращении правонарушений в местах лишения свободы, обеспечении безопасности осужденных, а также проведении с ними воспитательной работы. Также осложняется обстановка с трудовой занятостью осужденных, проведением лечения осужденных больных туберкулезом, организацией коммунально-бытовых условий.
Согласно объективным процессам гуманизации уголовной политики значительно увеличится число лиц, осужденных к наказаниям, не связанным с лишением свободы. При этом уголовно-исполнительные инспекции не готовы в полной мере обеспечить исполнение возложенных на нее задач и в первую очередь из-за недостаточной штатной численности. Для разрешения этой проблемы необходимо расширить функции уголовно-исполнительных инспекций, увеличить штатную численность сотрудников с созданием в каждом районе данной службы.
Имеются проблемы в профессиональной подготовке, социальном обеспечении сотрудников УИС, а также их безопасности, из-за содержания осужденных в отрядах, а не изолировано в камерах.
Технические средства надзора и охраны в ИУ на сегодняшний день морально и физически устарели.
В настоящее время в местах лишения свободы содержится более 7 тысяч больных туберкулезом и 500 ВИЧ инфицированных. Лечение и профилактика данных заболеваний требуют необходимости дополнительного приобретения медицинского оборудования для ИУ.
Трудовая занятость осужденных составляет 32,7 процента от общего количества трудоспособных осужденных, содержащихся в местах лишения свободы. Предприятия УИС работают не на полную мощность, их продукция не может быть конкурентоспособной на рынке. В этой связи необходимо разработать меры государственной поддержки предприятий УИС.
Решение вышеперечисленных проблем определяет основные направления дальнейшего развития УИС.

Республика аумағында режим түрлерi бойынша ТМ-нiң әркелкi орналасуын атап өту қажет. TM-нiң қазiргi орналасуы кезiнде жыл сайын сотталғандарды республиканың түрлi өңiрлерiне көшiру жүргiзiледi, оған тек 2002 жылы - 22 млн. теңгеден астам бюджет қаражаты жұмсалды. Бұл мақсаттарға 2003 жылы шамамен республикалық бюджетте 35 млн. теңге болатын қазiргi қажеттiлiк кезiнде 25 млн. теңге бөлiндi. Өмiр бойы бас бостандығынан айырылған сотталғандар үшiн ерекше режимдегi түзеу колониялары жоқ.
Алматы, Ақтөбе, Атырау, Батыс Қазақстан және Қостанай облыстарында қатаң режимдегi, Қызылорда облысында жалпы режимдегi ТМ жоқ. Республикада әйелдер мен кәмелетке толмағандарды ұстауға арналған ТМ-нiң саны жеткiлiксiз, бұл сотталғандардың көрсетiлген санаттарының әлеуметтiк байланысын сақтау үшiн қиындықтар туғызады.
Қолданыстағы ТМ-нiң толып кетуi сотталғандарды орналастыруда, режим мен қадағалауды қамтамасыз етуде, бас бостандығынан айыру орындарында құқық бұзушылықтардың алдын-алуда, сотталғандардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуде, сондай-ақ олармен тәрбие жұмысын жүргiзуде қиындықтар туғызады. Сол сияқты сотталғандарды еңбекпен қамтудағы, туберкулезбен науқастанған сотталғандарға емдеу жүргiзуге, коммуналдық-тұрмыстық жағдайды ұйымдастыруға байланысты ахуал күрделене түсуде.
Қылмыстық саясатты iзгiлендiрудiң объективтi процестерiне сай бас бостандығынан айыруға байланысты емес жазаларға сотталған адамдардың саны едәуiр артады. Бұл ретте, қылмыстық-атқару инспекциялары, ең алдымен штат санының жеткілiксiздiгінен де өздерiне жүктелген мiндеттердiң толыққанды орындалуын қамтамасыз етуге дайын емес. Бұл проблемаларды шешу үшiн қылмыстық-атқару инспекцияларының функцияларын кеңейту аталмыш қызметтi әрбiр ауданда құра отырып, қызметкерлердiң штат санын арттыру қажет.
ҚАЖ қызметкерлерiн кәсiби даярлауда, әлеуметтiк қамтамасыз етуде, сондай-ақ сотталғандардың камераларда оқшау емес, отрядтарда ұсталуынан қызметкерлердiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуде проблемалар бар.
ТМ-дi техникалық қадағалау мен күзет құралдары бүгiндерi моральдық және физикалық жағынан ескiрген.
Қазiргi уақытта бас бостандығынан айыру орындарында 7 мыңнан астам туберкулезбен ауырғандар және 500 ЖҚТБ инфекциясын жұқтырғандар ұсталуда. Осы ауруларды емдеу мен алдын алу ТМ үшiн қосымша медициналық құрал-жабдықтар сатып алу қажеттiгiн талап етедi.
Сотталғандардың еңбекпен қамтылуы бас бостандығынан айыру орындарында ұсталатын еңбекке қабiлеттi сотталғандардың жалпы санының 32,7 пайызын құрайды. ҚАЖ кәсiпорындары толық қуатында жұмыс iстеп тұрған жоқ, олардың өнiмдерi рынокта бәсекеге қабiлеттi бола алмайды. Осыған байланысты, ҚАЖ кәсiпорындарын мемлекеттiк қолдау шараларын әзiрлеу қажет.
Жоғарыда аталған проблемаларды шешу ҚАЖ-ды одан әрi дамытудың негiзгi бағыттарын анықтайды.

4. Цель и задачи Программы
Целью Программы - является дальнейшее развитие УИС путем улучшения:
условий содержания осужденных, содержащихся в ИУ;
качества исполнения наказаний, не связанных с изоляцией от общества;
профессиональной подготовки сотрудников УИС.
Задачи Программы:
совершенствование законодательства в сфере исполнения наказаний, обеспечения прав и законных интересов лиц, содержащихся в ИУ;
максимальное приближение условий содержания осужденных к требованиям международных норм и стандартов;
строительство новых и реконструкция действующих ИУ;
улучшение материально-технической базы ИУ;
создание условий для эффективного исполнения наказаний, альтернативных лишению свободы, и мер уголовно-правового воздействия;
увеличение трудовой занятости осужденных;
профессиональная подготовка сотрудников УИС.
5. Основные направления развития
и механизм реализации Программы
Совершенствование законодательной базы деятельности УИС.
Развитие УИС должно сопровождаться пересмотром действующей законодательной базы, разработкой и принятием новых нормативных правовых актов в соответствии с требованиями международных норм и стандартов.
В свете реализации курса, определенного Главой государства, направленного на гуманизацию уголовной политики, необходимо разработать ряд проектов нормативных правовых актов по вопросам изменения порядка и условий отбывания наказания в сторону гуманизации с учетом обеспечения безопасности персонала и осужденных.
В связи с введением в Казахстане пожизненного лишения свободы необходимо разработать нормативные правовые акты, регламентирующие исполнение данного вида наказания, изучив опыт стран СНГ и дальнего зарубежья.
Совершенствование организационно-структурного построения УИС
В целях совершенствования организационно-структурного построения УИС необходимо:
создать новые ИУ;
организовать деятельность центров реабилитации лиц, освобожденных из мест лишения свободы;
расширить функции уголовно-исполнительных инспекций, исполняющих наказания, не связанные с изоляцией осужденных от общества, повысив их правовой статус и увеличив штатную численность сотрудников с созданием в каждом районе данной службы;
поэтапно увеличить штатную численность контролеров по надзору в ИУ;
разработать и реализовать мероприятия по созданию  качественного информационно-аналитического обеспечения процесса управления УИС, оптимизация которого должна осуществляться на основе широкого внедрения средств компьютеризации и развития связи.
Организация режима, надзора и охраны в ИУ
В условиях гуманизации уголовного законодательства следует принять меры по постепенному переходу от исправительных учреждений с отрядным содержанием осужденных на смешанный тип с разумным сочетанием камерного и отрядного содержания, для чего необходимо изучить целесообразность и возможность строительства общежитий для покамерного содержания осужденных в ИУ общего и строгого режимов.
Продолжить мероприятия по дальнейшей локализации объектов и зданий, находящихся на территории ИУ.
Обеспечение прав и законных интересов осужденных
В целях укрепления гарантий соблюдения прав и законных интересов осужденных:
выработать предложения по совершенствованию контроля за соблюдением прав и законных интересов осужденных с участием государственных и неправительственных организаций, осуществляющих деятельность в сфере защиты прав человека;
обеспечить своевременность и доступность получения осужденными юридической помощи.
Воспитательная работа с осужденными
Воспитательная работа с осужденными должна быть ориентирована на дальнейшую гуманизацию условий отбывания наказания, обеспечение социально-правовой и социально-психологической защищенности осужденных, оказание им помощи и поддержки, постепенное снижение ограничений и запретов, на подготовку осужденных к жизни на свободе с первого дня пребывания в ИУ.
Важное место при этом должно уделяться разработке и внедрению индивидуальных программ работы с осужденными, поддержанию и укреплению связей между осужденными и их родственниками, общественными, религиозными и иными организациями, созданию условий для удовлетворения религиозных потребностей, духовных и моральных запросов, соблюдения национальных традиций, обычаев и обрядов.
Необходимо усовершенствовать систему среднего образования осужденных в местах лишения свободы на основе создания гибкой структуры учебных форм.
Также необходимо рассмотреть возможность получения осужденными высшего образования с более широким использованием заочной и дистанционной форм обучения с их включением в общую сеть государственного образования.
Воспитательному аппарату предстоит работать над созданием условий для развития личности осужденных, возможности получения ими среднего образования, обеспечением разработки и внедрением новых форм и методов организации досуга осужденных, сохранением их физического и психического здоровья, расширением системы клубной и кружковой работы, укреплением связей между осужденными и их родственниками, общественными и религиозными организациями.
Исполнение наказаний и иных мер уголовно-правового воздействия, не связанных с изоляцией осужденного от общества
Для обеспечения эффективности применения средств воспитания и реабилитации осужденных к наказаниям, не связанным с изоляцией от общества, предстоит разработать методику психолого-криминологического прогнозирования их поведения.
Необходимо будет создать локальные компьютерные сети и информационную базу данных осужденных, состоящих на учетах в уголовно-исполнительных инспекциях.
Медицинское обеспечение осужденных
Для улучшения медицинского обеспечения осужденных необходимо:
принять меры по улучшению материально-технической базы больниц, ИУ на правах лечебных, в том числе для содержания и амбулаторного лечения осужденных, больных активной формой туберкулеза;
осуществлять взаимодействие УИС с органами здравоохранения в вопросах профилактики, диагностики и лечения инфекционных и других заболеваний осужденных, в том числе алкоголизма, наркомании, ВИЧ инфекции;
обеспечить повышение квалификации сотрудников медицинских частей ИУ на базе организаций органов здравоохранения.
При участии неправительственных организаций обеспечить внедрение в учреждениях УИС современной методики лечения наркозависимых лиц.
Проводить дальнейшую работу по подготовке волонтеров из числа сотрудников УИС и осужденных для осуществления профилактики ВИЧ инфекции и инфекций, передающихся преимущественно половым путем.
Совершенствование форм и методов привлечения осужденных к труду
Трудовая занятость осужденных должна способствовать получению ими рабочих профессий и специальностей, востребованных на рынке труда, их трудоустройству после освобождения. В этой связи необходимо:
совместно с органами образования организовать гибкую систему профессионального обучения осужденных, учитывающего интересы собственного производства, рынка труда, а также возможности трудоустройства после освобождения;
разработать меры правового и экономического характера по стимулированию добросовестного труда и учебы осужденных.
В целях стабилизации деятельности предприятий ИУ целесообразно:
участие предприятий УИС в долгосрочных государственных и инвестиционных проектах развития промышленности в Республике Казахстан;
проведение поэтапного технического перевооружения предприятий УИС за счет льготных кредитов;
обеспечение структурной переориентации промышленных объектов УИС для выпуска продукции, пользующейся спросом;
внесение предложений по введению налоговых льгот для организаций различных форм собственности, участвующих в совместной деятельности с предприятиями УИС по обеспечению трудовой занятости осужденных.
Подготовка кадров для УИС
Развитие деятельности УИС невозможно без совершенствования системы кадрового обеспечения.
Вместе с тем, в УИС отсутствует учебное заведение по подготовке специалистов с высшим образованием. В этой связи необходимо рассмотреть возможность подготовки специалистов с высшим образованием для УИС, а также создания учебного центра для первоначальной подготовки, повышения квалификации и переквалификации сотрудников УИС.
Необходимо принять меры по повышению уровня служебной, физической и морально-психологической подготовки сотрудников УИС.
Развитие науки в сфере УИС
В целях научного обеспечения эффективности деятельности УИС необходимо создание научно-исследовательского центра, деятельность которого должна быть ориентирована на изучение и внедрение международного опыта в сфере исполнения наказаний, обеспечение научного сопровождения проводимых организационных и правовых преобразований и организацию научных исследований прикладного и фундаментального характера в соответствии с насущными потребностями УИС.
Работа с общественными объединениями и средствами массовой информации. Международное сотрудничество
Для эффективности работы в данном направлении необходимо:
расширить взаимодействие с общественными объединениями, в том числе с правозащитными организациями и благотворительными фондами;
наладить тесные отношения со средствами массовой информации по объективному информированию населения о проводимой государством политике в сфере исполнения наказаний.
В целях развития международных связей с пенитенциарными системами зарубежных государств необходимо продолжить работу по:
заключению соответствующих международных договоров;
участию в международных конференциях, семинарах и курсах по актуальным вопросам деятельности УИС;
налаживанию сотрудничества в области подготовки и повышения квалификации сотрудников УИС.
Улучшение материально-технической базы УИС
Улучшение материально-технической базы УИС предполагает:
строительство новых ИУ;
реконструкцию имеющихся ИУ;
оснащение современными инженерно-техническими средствами охраны ИУ, а также капитальный ремонт имеющихся;
приобретение для УИС специального автотранспорта;
обеспечение персонала УИС современными средствами индивидуальной защиты, связи и вооружением.
Эффективность механизма реализации Программы обеспечивается целенаправленными и согласованными действиями центрального и территориальных органов УИС по всем направлениям деятельности.

4. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
Бағдарламаның мақсаты:
ТМ-де ұсталатын сотталғандарды ұстау жағдайларын;
қоғамнан оқшаулауға байланысты емес жазаларды орындау сапасын;
ҚАЖ қызметкерлерiнiң кәсiби даярлығын жақсарту жолымен ҚАЖ-ды одан әрi дамыту болып табылады.
Бағдарламаның мiндеттерi:
жазаларды орындау, ТМ-де ұсталатын адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қамтамасыз ету саласындағы заңнаманы жетiлдiру;
сотталғандарды ұстау жағдайларын халықаралық нормалар мен стандарттардың талаптарына барынша жақындату;
ТМ-нiң жаңасын салу және қолданыстағысын қайта жаңғырту;
ТМ-нiң материалдық-техникалық базасын жақсарту;
бас бостандығынан айыруға баламалы жазаларды және қылмыстық-құқықтық ықпал ету шараларын тиiмдi орындау үшiн жағдайлар жасау;
сотталғандардың еңбекпен қамтылуын арттыру;
ҚАЖ қызметкерлерiн кәсiби даярлау.
5. Дамудың негiзгi бағыттары мен
Бағдарламаны iске асыру тетiктерi
ҚАЖ қызметiнiң заңнамалық базасын жетiлдіру
ҚАЖ-ды дамыту қолданыстағы заңнама базасын қайта қараумен, халықаралық нормалар мен стандарттардың талаптарына сәйкес жаңа нормативтiк құқықтық кесiмдер әзiрлеумен және қабылдаумен қатар жүруi тиiс.
Елбасы белгiлеген, қылмыстық саясатты iзгiлендiруге бағытталған бағытты iске асыру аясында қызметкерлер мен сотталғандардың қауiпсiздiгiн ескере отырып, жаза өткеру тәртiбi мен шарттарын iзгiлендiру жағына қарай өзгерту мәселелерi бойынша бiрқатар нормативтiк құқықтық кесiмдер жобаларын әзiрлеу қажет.
Қазақстанда өмiр бойы бас бостандығынан айыруды енгiзуге орай, ТМД мен алыс шет елдердiң тәжiрибесiн зерделей отырып, жазалаудың осы түрiн орындауды регламенттейтiн нормативтiк құқықтық кесiмдер әзiрлеу қажет.
ҚАЖ-дың ұйымдық-құрылымдық құрылысын жетiлдiру
ҚАЖ-дың ұйымдық-құрылымдық құрылысын жетiлдiру мақсатында:
жаңа ТМ-дi құру;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды оңалту орталықтарының қызметiн ұйымдастыру;
сотталғандарды қоғамнан оқшаулауға байланысты емес жазаларды орындайтын қылмыстық-атқару инспекцияларының құқықтық мәртебесiн көтерiп және осы қызметтi әрбiр ауданда құра отырып, қызметкерлердiң штат санын арттырып, олардың функцияларын кеңейту;
TM-де қадағалау жөнiндегi бақылаушылардың штат санын кезең-кезеңiмен арттыру;
ҚАЖ-ды басқару процесiн сапалы ақпараттық-талдаумен қамтамасыз етудi құру жөнiндегi iс-шараларды әзiрлеу және iске асыру қажет, оны оңтайландыру, компьютерлендiру құралдарының кеңiнен енгiзiлуi мен байланыстың дамуы негiзiнде жүзеге асырылуы тиiс.
ТМ-де режимдi, қадағалауды және күзетудi ұйымдастыру
Қылмыстық заңнаманы iзгiлендiру жағдайында сотталғандарды жасақтық ұстау түзеу мекемелерiнен бiртiндеп камералық және жасақтық ұстаудың ақылға қонымды аралас үлгiсiне көшiру жөнiнде шаралар қабылдаған жөн, ол үшiн жалпы және қатаң режимдердегi ТМ-де сотталғандарды камерада ұстауға арналған жатақханалар салудың орындылығын және мүмкiндiгiн зерделеу қажет.
ТМ аумағында орналасқан объектiлер мен ғимараттарды одан әрi оқшаулау жөнiндегi iс-шараларды жалғастыру.
Сотталғандардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қамтамасыз ету
Сотталғандардың құқықтары мен заңды мүдделерiн сақтау кепiлдiгiн нығайту мақсатында:
адам құқықтарын қорғау саласындағы қызметтi жүзеге асыратын мемлекеттiк және үкiметтiк емес ұйымдарды қатыстыра отырып, сотталғандардың құқықтары мен заңды мүдделерiн сақтауға бақылауды жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу;
Сотталғандардың заң көмегiн алуы уақытылы және оңай болуын қамтамасыз ету.
Сотталғандармен тәрбие жұмысы
Сотталғандармен тәрбие жұмысы жазаны өтеу жағдайларын одан әрi iзгiлендiруге, сотталғандарды әлеуметтiк-құқықтық және әлеуметтiк-психологиялық қорғауды қамтамасыз етуге, оларға көмек және қолдау көрсетуге, шектеулер мен тыйым салуларды бiртiндеп азайтуға, сотталғандарды ТМ-де болған бiрiншi күннен бастап бостандықтағы өмiрге дайындауға бағыт алуы тиiс.
Бұл ретте, сотталғандармен дербес жұмыс бағдарламаларын әзірлеу мен енгізуге, сотталғандар мен олардың туыстары, қоғамдық, дiни және өзге де ұйымдар арасындағы байланысты қолдау мен нығайтуға, дiни қажеттiлiктердi, рухани және моральдық сұраныстарды қанағаттандыруға, ұлттық салт-дәстүрлердi, әдет-ғұрыптар мен жоралғыларды сақтауға жағдай жасауға маңызды орын берiлуi тиiс.
Бас бостандығынан айыру орындарында сотталғандардың орта бiлiм алу жүйесiн оқыту нысандарының икемдi құрылымын құру негізiнде жетiлдiру қажет.
Сол сияқты, сырттай және дистанциялық оқыту нысандарын сотталғандардың анағұрлым кеңiрек пайдаланып жоғары бiлiм алу мүмкiндiгiн оны мемлекеттiк бiлiм берудiң жалпы желiсiне енгiзе отырып қарау қажет.
Тәрбие аппараты сотталғандардың жеке басының дамуы үшiн, олардың орта бiлiм алу мүмкiндiгiне жағдай жасауда, сотталғандардың бос уақытын ұйымдастырудың жаңа нысандары мен әдiстерiн әзiрлеу мен енгiзудi қамтамасыз етуде, олардың дене және психикалық денсаулығын сақтауда, клуб және үйiрме жұмыстарының жүйесiн кеңейтуде, сотталғандар мен олардың туыстары, қоғамдық және дiни ұйымдар арасындағы байланысты нығайтуда жұмыс iстеу керек болады.
Сотталғанды қоғамнан оқшаулауға байланысты емес жазаларды және өзгеде қылмыстық-құқықтық ықпал ету шараларын орындау
Қоғамнан оқшаулауға байланысты емес жазаларға сотталғандарды тәрбиелеу және оңалту құралдарын қолданудың тиiмдiлiгiн қамтамасыз ету үшiн олардың мiнез-құлқын психологиялық-криминалистикалық жағынан болжау әдiстемесiн әзiрлеу керек болады.
Локалдық компьютерлiк желiлер мен қылмыстық-атқару инспекцияларында есепте тұрған сотталғандардың ақпараттық деректер базасын құру қажет болады.
Сотталғандарды медициналық қамтамасыз ету
Сотталғандарды медициналық қамтамасыз етудi жақсарту мақсатында:
ауруханалардың, емдеу құқығындағы ТМ-нiң соның iшiнде туберкулездiң белсендi түрiмен ауыратын науқас сотталғандарды ұстау мен амбулаторлық емдеуге арналғандарының материалдық-техникалық базасын жақсарту бойынша шаралар қабылдау;
ҚАЖ-дың денсаулық сақтау органдарымен сотталғандардың жұқпалы және басқа да ауруларының, сонымен қатар маскүнемдiктiң, нашақорлықтың, ЖҚТБ инфекциясының алдын-алу, диагностикалау және емдеу мәселелерiнде өзара iс-әрекеттi жүзеге асыру;
ТМ медициналық бөлiмдерi қызметкерлерiнiң бiлiктiлiгiн арттыруды денсаулық сақтау органдары ұйымдарының базасында қамтамасыз ету қажет.
Үкiметтiк емес ұйымдардың қатысуымен ҚАЖ мекемелерiнде есiрткiге тәуелдi адамдарды емдеудiң қазiргi заманғы әдiстерiн енгiзудi қамтамасыз ету.
ЖҚТБ инфекциясын және басым жыныстық жолымен берiлетiн жұқпалы аурулардың алдын-алуды жүзеге асыру үшiн ҚАЖ қызметкерлерiнiң және сотталғандардың iшiнен ерiктiлердi даярлау жөнiндегi жұмысты одан әрi жүргізу.
Сотталғандарды еңбекке тарту нысандары мен әдістерін жетілдіру
Сотталғандардың еңбекпен қамтылуы олардың еңбек рыногында сұранысқа ие жұмыс кәсiптерi мен мамандықтарын алуына, босатылғаннан кейiн олардың жұмысқа орналасуына ықпал етуi тиiс. Осыған байланысты:
бiлiм беру органдарымен бiрлесiп сотталғандарды кәсiби оқытудың өз өндiрiсiнiң мүдделерiн, еңбек рыногын, сондай-ақ босатылғаннан кейiн жұмысқа орналасу мүмкiндiгiн ескеретiн икемдi жүйесiн ұйымдастыру;
сотталғандардың адал еңбегi мен оқуын ынталандыру бойынша құқықтық және экономикалық сипаттағы шараларды әзiрлеу қажет.
ТМ кәсiпорындарының қызметiн тұрақтандыру мақсатында:
ҚАЖ кәсiпорындарының Қазақстан Республикасындағы өнеркәсiптi дамытудың ұзақ мерзiмдi мемлекеттiк және инвестициялық жобаларына қатысуы;
жеңілдiк несие беру есебiнен ҚАЖ кәсiпорындарын техникалық қайта жарақтандыруды кезең-кезеңiмен жүргiзу;
сұранысқа ие өнiмдердi шығару үшiн ҚАЖ өндiрiстiк объектiлерiн құрылымдық жағынан қайта бейiмдеудi қамтамасыз ету;
ҚАЖ кәсiпорындарымен сотталғандардың еңбекпен қамтылуын қамтамасыз ету жөнiндегi бiрлескен қызметке қатысатын әртүрлi меншiк нысандарындағы ұйымдар үшiн салық жеңiлдiктерiн енгiзу бойынша ұсыныстар енгізу мақсатқа сай келедi.
ҚАЖ үшiн кадрлар даярлау
ҚАЖ қызметiн дамыту кадрмен қамтамасыз ету жүйесiн жетiлдiрусiз мүмкiн емес.
Сонымен бiрге, ҚАЖ-да жоғары бiлiмi бар мамандар даярлау жөнiндегi оқу орны жоқ. Осыған байланысты, ҚАЖ үшiн жоғары бiлiмi бар мамандар даярлау, сондай-ақ ҚАЖ қызметкерлерiнiң бастапқы даярлығына, бiлiктiлiгiн арттыруға және қайта бiлiктендiруге арналған оқу орталығын құру мүмкiндiгiн қарау қажет.
ҚАЖ қызметкерлерiнiң қызметтiк, дене және моральдық-психологиялық даярлық деңгейiн арттыру бойынша шаралар қолдану қажет.
ҚАЖ саласындағы ғылымды дамыту
ҚАЖ қызметiнiң тиiмдiлiгiн ғылыми қамтамасыз ету мақсатында ғылыми-зерттеу орталығын құру қажет, оның қызметi жаза атқару саласындағы халықаралық тәжiрибенi зерделеу мен енгiзуге, өткiзiлетiн ұйымдастырушылық және құқықтық қайта құруларға ғылыми iлеспе жасауды қамтамасыз етуге және ҚАЖ-дың өмiрлiк қажеттiлiктерiне сәйкес қолданбалы және iргелi сипаттағы ғылыми зерттеулердi ұйымдастыруға бағдарлануы тиiс.
Қоғамдық бiрлестiктермен және бұқаралық ақпарат құралдарымен жұмыс. Халықаралық ынтымақтастық
Бұл бағыттағы жұмыстың тиiмдiлiгi үшiн:
қоғамдық бiрлестiктермен, соның iшiнде құқық қорғау ұйымдарымен және қайырымдылық қорларымен өзара iс-қимылды кеңейту;
мемлекеттiң жаза атқару саласында жүргiзiп жатқан саясаты туралы халыққа объективтi ақпарат беру бойынша бұқаралық ақпарат құралдарымен тығыз байланыс жасау қажет.
Шет мемлекеттердiң пенитенциарлық жүйелерiмен халықаралық байланысты дамыту мақсатында:
тиiстi халықаралық шарттар жасасу;
ҚАЖ қызметiнiң өзектi мәселелерi жөнiндегi халықаралық конференцияларға, семинарларға және курстарға қатысу;
ҚАЖ қызметкерлерiнiң даярлығы мен бiлiктiлiгiн арттыру саласында ынтымақтастық жасау жөнiндегi жұмысты жалғастыру қажет.
ҚАЖ-дың материалдық-техникалық базасын жақсарту
ҚАЖ-дың материалдық-техникалық базасын жақсарту мыналарды:
жаңа ТМ салуды;
қолданыстағы ТМ-дi жаңғыртуды;
ТМ-дi қазiргi заманғы инженерлiк-техникалық күзет құралдарымен жарақтандыруды, сондай-ақ қолданыстағысын күрделi жөндеудi;
ҚАЖ үшiн арнайы автокөлiк сатып алуды;
ҚАЖ қызметкерлерiн қазiргi заманғы жеке қорғаныс, байланыс құралдарымен және қару-жарақпен қамтамасыз етудi көздейдi.
Бағдарламаны iске асыру тетiгiнiң тиiмдiлiгi ҚАЖ-дың орталық және аумақтық органдарының қызметтiң барлық бағыттары бойынша мақсатты және келiсiлген iс-қимылдарымен қамтамасыз етiледi.

6. Необходимые ресурсы и источники их финансирования  <*>
Сноска. В раздел 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 11 февраля 2006 года N 97 .
Реализация мероприятий Программы, требующих финансовых затрат, предусмотрена за счет средств республиканского бюджета в период с 2004-2006 годов в сумме
7 млрд. 401 млн. 262 тыс. тенге, в том числе по годам:
2004 год - 2 866 580 тыс. тенге;
2005 год - 2 147 400 тыс. тенге;
2006 год - 2 387 282 тыс. тенге.
Суммы расходов на 2005 и 2006 годы являются предварительными и будут уточняться Республиканской бюджетной комиссией при формировании проекта республиканского бюджета на соответствующий финансовый год.
7. Ожидаемые результаты от реализации Программы
В результате реализации Программы:
законодательная база будет способствовать эффективной деятельности УИС;
в полной мере будут обеспечены права и законные интересы осужденных при исполнении наказаний;
улучшатся условия отбывания наказаний лиц, лишенных свободы;
снизится плотность содержания осужденных в ИУ;
повысятся:
уровень безопасности содержания осужденных в ИУ;
надежность охраны ИУ;
будут созданы условия для:
отбывания наказания всех категорий осужденных в пределах того региона, где они были осуждены или проживали до ареста;
социальной реабилитации и адаптации осужденных;
стабилизируется финансово-экономическое положение УИС;
увеличится количество рабочих мест для трудоспособных лиц, содержащихся в местах лишения свободы;
улучшится медицинское обеспечение осужденных;
расширятся функции уголовно-исполнительных инспекций, исполняющих наказания, не связанные с изоляцией от общества;
повысится профессиональная подготовка сотрудника УИС.
8. План мероприятий по реализации Программы  <*>
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 12 августа 2004г.  N 843 ; от 11 февраля 2006 года N 97 .
____________________________________________________________________
N !  Мероприятие    ! Форма    !Ответст-  !Срок    !Предпо- !Источ-
п/п!                 !завершения!венные за !исполне-!лагаемые!ники
!                 !          !исполнение!ния     !расходы !финан-
!                 !          !          !        !(млн.   !сиро-
!                 !          !          !        !тенге)  !вания
-------------------------------------------------------------------
Совершенствование законодательной базы деятельности УИС
1  Разработать       Нормативные   МЮ      В течение    -      -
проекты           правовые              2005 года
нормативных       акты
правовых актов
в части изменения
порядка и условий
отбывания
наказания в
сторону
гуманизации
2  Разработать:      Нормативные   МЮ      2 квартал    -      -
правила           правовые              2004 года
внутреннего       акты
распорядка для
лиц,осужденных
к пожизненному
лишению свободы;
инструкцию по
организации
надзора,
конвоирования
и охраны лиц,
осужденных к
пожизненному
лишению свободы
Совершенствование организационно-структурного построения УИС
3  Создать новые ИУ  Постановления  МЮ     В течение    -      -
Правительства         2004-2006
годов
4  Внести            Предложения    МЮ     3 квартал    -      -
предложения по    Правительству         2005 года
организации
деятельности
центров
реабилитации лиц,
освобожденных
из мест лишения
свободы
5   (Исключена - от 11 февраля 2006 года N 97 ).
6  Преобразовать     Постановления  МЮ     В течение    -      -
уголовно-         Правительства         2006
исполнительные                          года
инспекции в
государственные
учреждения
7   (Исключена - от 11 февраля 2006 года N 97 ).
8  Создать           Информация     МЮ     В течение
специальную       Правительству         2004-2005  37.237   Р/Б
справочно-                              годов       5.000   -/-
информационную
систему УИС
Организация режима, надзора и охраны в исправительных
учреждениях
9  Рассмотреть       Предложения    МЮ     3 квартал    -      -
целесообразность  Правительству         2005 года
и возможность
строительства
общежитий для
покамерного
содержания
осужденных в ИУ
общего и
строгого режимов
10  Внести            Предложения    МЮ     3 квартал    -      -
предложения по    Правительству         2004 года
дальнейшей
локализации
объектов и
зданий,
находящихся на
территории ИУ
Обеспечение прав и законных интересов осужденных
11  Выработать        Соответствую-  МЮ     4 квартал    -     -
предложения по    щие рекомен-          2005 года
совершенство-     дации
ванию контроля
за соблюдением
прав и законных
интересов
осужденных с
участием
государственных
и неправитель-
ственных
организаций,
осуществляющих
деятельность в
сфере защиты
прав человека
12  Обеспечить        Соответствую-  МЮ     3 квартал    -     -
своевременность   щее ведомст-          2004 года
и доступность     венное
получения         решение
осужденными
юридической
помощи
Воспитательная работа с осужденными
13  Продолжить        Соответствую-  МЮ,    В течение    -     -
работу по совер-  щие ведомст-   МОН    2004-2006
шенствованию      венные                годов
воспитательного   решения
процесса среди
осужденных
14  Разработать       Соответствую-  МЮ     4 квартал    -     -
и внедрить в      щее ведомст-          2005 года
практику ИУ       венное
типовые индиви-   решение
дуальные
программы работы
с осужденными
15  Разработать       Методические   МЮ     4 квартал    -     -
методические      рекомендации          2005 года
рекомендации по
поддержанию и
укреплению
связей между
осужденными и их
родственниками,
общественными,
религиозными и
иными организа-
циями, созданию
условий для
удовлетворения
религиозных
потребностей,
духовных и
моральных
запросов,
соблюдения
национальных
традиций, обычаев
и обрядов
16  Усовершенст-      Соответствую-  МЮ,    В течение    -     -
вовать систему    щие ведомст-   МОН    2004 года
получения         венные
среднего общего   решения
образования
осужденными в
местах лишения
свободы
17  Рассмотреть       Информация     МЮ,    4 квартал    -     -
возможность       Правительству  МОН    2004 года
получения
осужденными
высшего образо-
вания с исполь-
зованием заочной
и дистанционной
форм обучения
Исполнение наказаний и иных мер уголовно-правового
воздействия, не связанных с изоляцией осужденного от общества
18  Разработать       Методические   МЮ     1 квартал    -     -
методические      рекомендации          2005 года
рекомендации
психолого-крими-
нологического
прогнозирования
поведения
осужденных к
наказаниям, не
связанным с
изоляцией от
общества
19   (Исключена - от 11 февраля 2006 года N 97 ).
Медицинское обеспечение осужденных
20  Приобрести        Установка      МЮ     В течение
специальное       оборудования          2004,2005, 49.110  РБ
медицинское                             2006 годов 10.000  -/-

6. Қажеттi ресурстар мен оларды қаржыландыру көздерi
Бағдарламаның қаржылық шығындарын талап ететiн iс-шараларын iске асыру 2004-2006 жылдар кезеңiнде, оның iшiнде жылдар бойынша:
2004 жыл - 2 866 580 мың мың теңге;
2005 жыл - 2 147 400 мың теңге;
2006 жыл - 2 387 282 мың теңге республикалық бюджет қаражаты есебiнен 7 млрд. 401 млн. 262 мың теңге сомасында көзделген.
2005 және 2006 жылдарға арналған шығыстардың сомасы алдын-ала болып табылады және республикалық бюджет комиссиясы тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет жобасын қалыптастыру кезiнде айқындайтын болады.
Ескерту. 6-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.02.11.  N 97 қаулысымен.
7. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтижелер
Бағдарламаны iске асыру нәтижесiнде:
заңнамалық база ҚАЖ-дың тиiмдi қызметiне ықпал ететiн болады;
жазаны орындау кезiнде сотталғандардың құқықтары мен заңды мүдделерi толығымен қамтамасыз етiлетiн болады;
бас бостандығынан айырылған адамдардың жаза өтеу жағдайы жақсарады;
ТМ-де сотталғандарды ұстау тығыздығы азаяды;
мыналар:
ТМ-де сотталғандарды ұстау қауiпсiздiгiнiң деңгейi;
ТМ-дi күзету сенiмдiлiгi артады;
мынадай:
сотталғандардың барлық санаттары, өздерi сотталған немесе қамалғанға дейiн тұрған өңiрлерi шегiнде жазаларын өтеу;
сотталғандарды әлеуметтiк оңалту мен бейiмдеу үшiн жағдай жасалады;
ҚАЖ-дың қаржы-экономикалық жағдайы тұрақталады;
бас бостандығынан айыру орындарында ұсталатын еңбекке қабiлеттi адамдар үшiн жұмыс орындарының саны артады;
сотталғандарды медициналық қамтамасыз ету жақсарады;
қоғамнан оқшаулауға байланысты емес жазаларды орындайтын қылмыстық-атқару инспекцияларының функциялары кеңейедi;
ҚАЖ қызметкерiнiң кәсiби даярлығы артады.
8. Бағдарламаны iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары
Ескерту. Жоспарға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.08.12. N  843 , 2006.02.11.  N 97 қаулыларымен.
__________________________________________________________________
Р/С|      Iс-шаралар     |  Аяқтау  |Орында.|Орындау|Болжамды|Қар.
N  |                     |  нысаны  |луына  |мерзiмi|шығыстар|жы
|                     |          |жауап. |       |(млн.   |лан.
|                     |          |тылар  |       |теңге)  |дыру
|                     |          |       |       |        |көз.
|                     |          |       |       |        |дерi
__________________________________________________________________
1            2                3         4       5        6     7
__________________________________________________________________
ҚАЖ қызметiнiң заңнамалық базасын жетiлдіру
1   Нормативтiк-құқықтық  Норма.     ӘдМ     2005       -
кесiмдер              тивтiк             жыл
жобаларын жаза        құқықтық           iшiнде
өткерудiң тәртiбi     кесiмдер
мен жағдайларын
iзгiлендiру жағына
қарай өзгерту
бөлiгiнде әзiрлеу
2    Мыналарды:           Норма.     ӘдМ     2004       -
өмiр бойы бас        тивтiк             жылғы
бостандығынан         құқықтық           2
айыруға сотталған     кесiмдер           тоқсан
адамдарға арналған
iшкi тәртiп ережесiн;
өмiр бойы бас
бостандығынан айыруға
сотталған адамдарды
қадағалауды,
айдауылдауды және
күзетудi ұйымдастыру
жөнiндегi
нұсқаулықты әзiрлеу
ҚАЖ-дың ұйымдық-құрылымдық құрылысын жетілдіру
3   Жаңа TМ-дi құру       Үкiмет     ӘдМ     2004-      -
қаулылары          2006
жылдар
iшiнде
4   Бас бостандығынан     Үкiметке   ӘдМ     2005       -
айыру орындарынан     ұсыныстар          жылғы
босатылған адамдарды                     3
оңалту орталықтарының                    тоқсан
қызметiн ұйымдастыру
жөнiнде ұсыныс енгiзу
5 алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2006.02.11.  N 97 қаулысымен.
6   Қылмыстық-атқару      Үкiмет     ӘдМ     2006      -      -
инспекцияларын        қаулылары          жыл
мемлекеттiк                              iшiнде
мекемелерге қайта
құру
алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2006.02.11.  N 97 қаулысымен.
8   ҚАЖ-дың арнайы
анықтамалық-          Үкіметке   ӘДМ     2004-   37.237   РБ
ақпараттық            ақпарат            2005    5.000   -/-
жүйесiн құру                             жылдар
ішінде
Түзеу мекемелерінде режимді, қадағалауды және күзетуді
ұйымдастыру
9   Жалпы және қатаң      Үкiметке   ӘдМ     2005      -      -
режимдердегi TM-де    ұсыныстар          жылғы
сотталғандарды                           3
камерада ұстауға                         тоқсан
арналған
жатақханалар
салудың орындылығын
және мүмкiндiгiн
қарастыру
10  ТМ аумағында          Yкiметке   ӘдМ     2004      -      -
орналасқан            ұсыныстар          жылғы
объектiлер мен                           3
ғимараттарды одан                        тоқсан
әрi оқшаулау жөнiнде
ұсыныс енгiзу
Сотталғандардың құқықтары мен заңды мүдделерін
қамтамасыз eту
11  Адам құқықтарын       Тиісті     ӘдМ     2005      -      -
қорғау саласындағы    ұсынымдар          жылғы
қызметтi жүзеге                          4
асыратын мемлекеттiк                     тоқсан
және үкiметтік емес
ұйымдарды қатыстыра
отырып
сотталғандардың
құқықтары мен заңды
мүдделерін сақтауға
бақылауды жетiлдiру
жөнiнде ұсыныстар
әзірлеу
12 Сотталғандардың заң    тиісті     ӘдМ     2004      -      -
көмегiн алуы уақытылы  ведом.             жылғы
және қол жетiмдiлiгiн  стволық            3
қамтамасыз ету         шешiм              тоқсан
Сотталғандармен тәрбие жұмысы
13 Сотталғандар арасында  Тиістi     ӘдМ     2004-     -      -
тәрбие процесiн        ведом.     БҒМ     2006
жетiлдiру жөнiндегi    стволық            жылдар
жұмысты жалғастыру     шешiмдер           iшiнде
14 Сотталғандармен        Тиiстi     ӘдМ     2005      -      -
жұмыстың үлгiлiк       ведом.             жылғы
дербес бағдарламаларын стволық            4
әзірлеу және TM-нің    шешiм              тоқсан
практикасына енгiзу
15 Сотталғандар мен       Әдiсте.    ӘдМ     2005      -      -
олардың туыстары,      мелiк              жылғы
қоғамдық, дiни және    ұсынымдар          4
өзге де ұйымдар                           тоқсан
арасындағы
байланыстарды қолдау
мен нығайту, дiни
қажеттiлiктердi,
рухани және моральдық
сұраныстарды
қанағаттандыру,
ұлттық
салт-дәстүрлердi,
әдет-ғұрыптар мен
жоралғыларды сақтау
үшiн жағдайлар жасау
жөнiндегi әдiстемелiк
ұсынымдар әзiрлеу
16 Бас бостандығынан      Тиісті     ӘдМ,    2004      -      -
айыру орындарында      ведом.     БҒМ     жыл
сотталғандардың орта   стволық            iшiнде
жалпы бiлiм алу        шешiмдер           4
жүйесiн жетiлдiру                         тоқсан
17 Сотталғандардың        Yкiметке   ӘдМ,    2004
сырттай және           ақпарат    БҒМ     жылғы
дистанциялық оқыту                        4
нысандарын пайдалана                      тоқсан
отырып жоғары бiлiм
алу мүмкiндiгiн
қарастыру
Сотталғанды қоғамнан оқшаулауға байланысты емес
жазаларды және өзге де қылмыстық-құқықтық ықпал
ету шараларын орындау
18 Қоғамнан оқшаулауға    Әдiсте.    ӘдМ     2005      -      -
байланысты емес        мелiк              жылғы
жазаларға              нұсқаулар          1
сотталғандардың                           тоқсан
тәртiбiн
психологиялық-
криминологиялық
жағынан болжаудың
әдістемелік
ұсынымдарын әзiрлеу
19  алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2006.02.11.  N 97 қаулысымен.
Сотталғандарды медициналық қамтамасыз ету
20 ТМ-дегi                Жабдықты   ӘдМ     2004,   49.110   РБ
бактериологиялық       орнату             2005    10.000   -/-

оборудование и                                     50.000  -/-
инвентарь для
бактериоло-
гических
лабораторий в ИУ
21  Обеспечить        Межведомст-   МЮ, МЗ  4 квартал     -     -
взаимодействие    венное                2004 года
УИС с органами    решение
здравоохранения
в вопросах
профилактики,
диагностики и
лечения инфек-
ционных и других
заболеваний
осужденных,
в том числе
алкоголизма,
наркомании и ВИЧ
инфекций
22  Обеспечить        Межведомст-   МЮ, МЗ  4 квартал     -     -
повышение квали-  венное                2004 года
фикации сотруд-   решение
ников медицинских
подразделений УИС
на базе органи-
заций органов
здравоохранения
23  При участии       Соответствую-  МЮ, МЗ 3 квартал    -     -
неправительствен- щее ведомст-          2004 года
ных организаций   венное
внедрить в ИУ     решение
современные
методики лечения
наркозависимых
лиц
24  Провести          Информация     МЮ     4 квартал    -     -
подготовку        Правительству         2004 года
волонтеров из
числа сотрудников
УИС и осужденных
для осуществления
профилактики ВИЧ
инфекции и инфек-
ций, передающихся
преимущественно
половым путем
Совершенствование форм и методов привлечения осужденных к труду
25  Продолжить        Межведомст-   МЮ,     В течение     -     -
работу по откры-  венные        МОН     2004-2006
тию в ИУ профес-  решения               годов
сиональных школ
26  Создать условия   Информация    МЮ,     4 квартал    -     -
по увеличению     Правительству МИТ     2004-2006
количества                              годов
рабочих мест для
всех трудо-
способных
осужденных
27  Выработать        Предложения   МЮ, МФ, 2 квартал    -     -
предложения по:   Правительству   МИТ   2005 года
выделению
льготных кредитов
и участию пред-
приятий УИС в
долгосрочных
государственных
и инвестиционных
проектах развития
промышленности
в Республике
Казахстан;
введению
налоговых льгот
для организаций
различных форм
собственности,
участвующих
в совместной
деятельности
с предприятиями
УИС по обеспечению
трудовой
занятости
осужденных;
стабилизации
финансово-
экономического
состояния УИС
и развитию ее
производственной
базы;
стимулированию
труда осужденных
28  Обеспечить        Соответствую-  МЮ,    В течение    -     -
структурную       щие ведомст-   МИТ    2004-2006
переориентацию    венные                годов
промышленных      решения
объектов УИС для
выпуска продукции,
пользующейся
спросом
Подготовка кадров для УИС
29  Выработать        Предложения   МЮ,     2 квартал    -     -
предложения по:   Правительству МВД,    2004 года
подготовке                      МОН
специалистов с
высшим образо-
ванием для УИС;
созданию
учебного центра
для перво-
начальной
подготовки,
повышения
квалификации и
переквалификации
сотрудников УИС
30  Принять меры      Соответствую-  МЮ     1 квартал    -     -
по повышению      щее ведомст-          2004-2006
уровня служебной, венное                годов
физической и      решение
морально-
психологической
подготовки
сотрудников УИС
Развитие науки в сфере УИС
31  Выработать        Предложения   МЮ,     3 квартал    -     -
предложения по    Правительству МОН     2004 года
созданию научно-
исследовательского
центра УИС
Работа с общественными объединениями и средствами массовой
информации. Международное сотрудничество
32   (Исключена - от 11 февраля 2006 года N 97 ).
33  Наладить          Информация    МЮ,     4 квартал    -     -
взаимодействие    Правительству МИ      2004-2006
со средствами                           годов
массовой
информации по
объективному
информированию
населения о
проводимой
государством
политике в сфере
исполнения
наказаний
34  Продолжить        Проекты       МЮ,     В течение   -    -
работу по         между-        МИД     2004-2006
заключению между- народных              годов
народных          договоров
договоров по
линии исполнения
наказаний
35  Принимать         Информация    МЮ,     4 квартал    -     -
участие в между-  Правительству МИД     2004-2006
народных конфе-                         годов
ренциях,
семинарах и
курсах по
актуальным
вопросам
деятельности УИС
36  Наладить          Проекты       МЮ,     В течение   -    -
сотрудничество с  международных МИД     2004-2006
пенитенциарными   договоров             годов
системами
зарубежных
государств по
линии подготовки
и повышения
квалификации
сотрудников УИС
Улучшение материально-технической базы УИС
37  Завершить:        Информация   МЮ       4 квартал  286.000  РБ
реконструкцию     Прави-                2004 года
военного объекта  тельству
"Эмба-5" в
поселке Жем
Актюбинской
области под
исправительную
колонию строгого
режима с лимитом
наполнения 1500
мест;
реконструкцию                           В течение  310.000  РБ
завода стеновых                         2004,2005  283.800  -/-
материалов в                            и 2006     164.150  -/-
городе Кызылорде                        годов
под исправительную
колонию общего
режима с лимитом
наполнения 1000
мест;
реконструкцию                           В течение
психоневроло-                           2004-2005  250.000  РБ
гического дома-                         годов      197.300  -/-
интерната в
городе Таразе
под исправительную
колонию общего
режима с лимитом
наполнения 1200
мест;
реконструкцию                           В течение
здания бывшего                          2004-2005  200.000  РБ
профтехучилища                          годов      143.200  -/-
в городе Атырау
под исправительную
колонию для
содержания
осужденных женщин
с лимитом напол-
нения 300 мест;
реконструкцию                           В течение

зертханалар үшiн                          және    50.000   -/-
арнайы медициналық                        2006
жабдықтар мен                             жылдар
мүкәммал сатып алу                        ішінде
21 ҚАЖ-дың денсаулық       Ведом.    ӘдМ,    2004       -     -
сақтау органдарымен     ство.     ДСМ     жылғы
сотталғандардың         аралық            4
жұқпалы және басқа да   шешiм             тоқсан
ауруларының, соның
iшiнде маскүнемдіктің,
нашақорлық пен ЖҚТБ
инфекциясының
алдын-алу,
диагностикалау және
емдеу мәселелерiнде
өзара iс-әрекеттi
қамтамасыз ету.
22 Денсаулық сақтау        Ведом.    ӘдМ,    2004      -      -
органдары               ство.     ДСМ     жылғы
ұйымдарының базасында   аралық            4
ҚАЖ-дың медициналық     шешiм             тоқсан
бөлiмшелерi
қызметкерлерiнiң
бiлiктiлiгiн арттыруды
қамтамасыз ету
23 Yкiметтiк емес          Tиісті    ӘдМ,    2004      -      -
ұйымдардың қатысуымен   ведом.    ДСМ     жылғы
есiрткiге тәуелдi       стволық           3
адамдарды емдеудiң      шешiм             тоқсан
қазiргi заманғы
әдiстемесiн ТМ-ге
енгiзу
24 ЖҚТБ инфекциясының      Үкіметке  ӘдМ     2004      -      -
және басым              ақпарат           жылғы
жағдайда жыныс                            4
жолдарымен жұғатын                        тоқсан
инфекциялардың
алдын-алуды жүзеге
асыру үшiн ҚАЖ
қызметкерлерi мен
сотталғандардың
арасынан ерiктiлердi
даярлауды жүргiзу
Сотталғандарды еңбекке тарту нысандары мен
әдiстерiн жетілдіру
25 ТM-де кәсiби           Ведом.     ӘдМ,    2004-     -      -
мектептердi ашу        ствоаралық БҒМ     2006
жөнiндегi жұмысты      шешiм              жылдар
жалғастыру                                iшiнде
26 Еңбекке қабiлеттi      Үкiметке   ӘдМ,    2004-     -      -
барлық сотталғандар    ақпарат    ИСМ     2006
үшiн жұмыс орындары                       жылдар.
санын көбейту жөнiнде                     дың 4
жағдай жасау                              тоқсаны
27 Мыналар:               Үкiметке   ӘдМ,    2005      -      -
Қазақстан              ұсыныстар  ҚМ,     жылғы
Республикасындағы                 СIМ     2
өнеркәсiптi дамытудың                     тоқсан
ұзақ мерзiмдi
мемлекеттiк және
инвестициялық
жобаларына ҚАЖ
кәсiпорындарына
жеңiлдiк кредиттерiн
бөлу және оларды
қатыстыру;
сотталғандарды
еңбекпен қамтамасыз
ету бойынша ҚАЖ
кәсiпорындармен
бiрге бiрлескен
қызметке қатысушы
меншiктiң түрлi
нысандарының
ұйымдары үшiн салық
жеңiлдiктерiн енгiзу;
ҚАЖ-дың
қаржы-экономикалық
жағдайын тұрақтандыру
және оның өндiрiстiк
базасын дамыту;
Сотталғандардың
еңбегiн ынталандыру
жөнiнде ұсыныстар
әзiрлеу
28 Сұранысқа ие           Тиісті     ӘдМ,    2004-     -      -
өнiмдердi шығару үшiн  ведом.     ИСМ     2006
ҚАЖ-дың өнеркәсiптiк   стволық            жылдар
объектiлерiн           шешімдер           iшiнде
құрылымдық қайта
бағдарлауды қамтамасыз
ету
ҚАЖ үшін кадрлар даярлау
29 Мыналар:               Үкiметке   ӘдМ,    2004      -      -
ҚАЖ үшiн жоғары        ұсыныс     ІІМ,    жылғы
бiлiмi бар мамандар               БҒМ     2
даярлау;                                  тоқсан
ҚАЖ қызметкерлерiнiң
бастапқы даярлығына,
бiлiктiлiгiн
арттыруға және қайта
бiлiктендiруге
арналған оқу
орталығын құру
бойынша ұсыныстар
әзірлеу
30 ҚАЖ қызметкерлерiнiң   Тиiстi     ӘдМ     2004-    -       -
қызметтiк, дене және   ведом.             2006
моральдық-             стволық            жылдар
психологиялық          шешiмдер           1
даярлығының деңгейiн                      тоқсан
арттыру жөнiнде
шаралар қабылдау
ҚАЖ саласындағы ғылымды дамыту
31 ҚАЖ-дың                Үкіметке   ӘдМ,    2004-     -      -
ғылыми-зерттеу         ұсыныстар  БҒМ     жылдар
орталығын құру                            4
жөнiнде ұсыныс                            тоқсан
әзiрлеу
Қоғамдық бiрлестiктермен және бұқаралық ақпарат
құралдарымен жұмыс. Халықаралық ынтымақтастық
32  алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2006.02.11.  N 97 қаулысымен.
33 Мемлекеттiң жаза       Үкiметке   ӘдМ,    2004-     -      -
атқару саласында       ақпарат    АқМ     2006
жүргiзiп жатқан                           жылдар
саясаты туралы                            4
халықты объективтi                        тоқсан
түрде хабардар ету
жөнiнде бұқаралық
ақпарат құралдарымен
өзара iс-қимыл орнату
34 Жаза атқару желiсi     Халық.     ӘдМ,    2004-     -      -
арқылы халықаралық     аралық     СIМ     2006
шарттар жасасу         шарт.              жылдар
жөнiндегi жұмысты      тардың             iшiнде
жалғастыру             жобалары
35 ҚАЖ қызметiнiң         Үкiметке   ӘдМ,    2004-     -      -
өзектi мәселелерi      ақпарат    СIМ     2006
жөнiндегi                                 жылдар
халықаралық                               4
конференцияларға,                         тоқсан
семинарларға және
курстарға қатысу
36 ҚАЖ қызметкерлерiнiң   Халық.     ӘдМ,    2004-     -      -
даярлығы мен           аралық     СIМ     2006
бiлiктiлiгiн арттыру   шарт.              жылдар
желiсi бойынша шетел   тардың             iшiнде
мемлекеттерiнiң        жобалары
пенитенциарлық
жүйесiмен
ынтымақтастық орнату
ҚАЖ-дың материалдық-техникалық базасын жақсарту
37 Мыналарды:            Үкіметке
Ақтөбе облысы Жем     ақпарат     ӘдМ     2004    286.000  РБ
кентiнде "Эмбa-5"                         жылғы
әскери объектiсiн                           4
1500 орынды толтыру                      тоқсан
лимитi бар қатаң
режимдегi түзеу
колониясы етiп
қайта жаңғыртуды;
Қызылорда                                 2004,   310.000  РБ
қаласындағы қабырғалық                    2005    283.800  -/-
материалдар зауытын                       2006
1 000 орынды                              жылдар
толтыру лимитi бар                        iшiнде
жалпы режимдегi
түзеу колониясы етiп
қайта жаңғыртуды;
Тараз қаласындағы                         2004-   250.000  РБ
психоневрологиялық                        2005    200.000  -/-
үй интернатын 1200                        жылдар           -/-
орынды толтыру                            iшiнде
лимитi бар жалпы
режимдегi түзеу
колониясы етiп
қайта жаңғыртуды;
Атырау қаласындағы                        2004-   200.000  РБ
бұрынғы                                   2005    143.000  -/-
кәсiптiк-техникалық                       жылдар           -/-
училищенiң ғимаратын                      iшiнде
300 орынды толтыру
лимитi бар сотталған
әйелдердi ұстауға
арналған түзеу
колониясы етiп
қайта жаңғыртуды;

исправительной                          2004       20.520  РБ
колонии-поселения                       и 2006             -/-
РУ-170/3 в городе                       годов      571.260 -/-
Уральске под
исправительную
колонию строгого
режима с лимитом
наполнения 900
мест;
реконструкцию                           В течение
исправительной                          2004,2005  200.000 РБ
колонии-поселения                       и 2006     700.000 -/-
ЛА-155/12 в                             годов      814.070 -/-
поселке Заречный
Алматинской
области под
исправительную
колонию строгого
режима с лимитом
наполнения 1500
мест
38  Оснащение ИУ      Информация    МЮ      4 квартал
особым оборудо-   Правительству         2004,2005 400.000  РБ
ванием, матери-                         и 2006     20.000  -/-
алами военного                          годов      20.000  -/-
назначения и
активами
39  Произвести        Информация    МЮ      В течение
реконструкцию     Правительству         2004,2005 33.700   РБ
производствен-                          и 2006    350.000  -/-
ных корпусов NN                         годов     411.300  -/-
822 и 823 ОАО
"Химпром" в городе
Павлодаре под
исправительную
колонию особого
режима с лимитом
наполнения 1500
мест
40  Произвести        Информация    МЮ      4 квартал
капитальный       Правительству         2004,2005  124.100  РБ
ремонт зданий и                         и 2006     176.550  -/-
сооружений УИС                          годов      242.502  -/-
41  Произвести:
разработку и      Проектно-     МЮ      В течение  127,417  РБ
экспертизу        сметная               2004 года
проектно-сметной  документация,
документации на   оборудование
ремонт инженерно-
технических
сооружений 51-го
ИУ, а также
приобретение
оборудования
инженерно-
технических
средств охраны;
капитальный
ремонт
инженерно-        Информация
технических       Правительству
сооружений
51-го ИУ:
1) ЛА-155/4,                            4 квартал  500.000  РБ
АК-159/9,                               2004 года
ЕЦ-166/25,
КА-168/2,
ЖД-158/2,
РУ-170/2,
ЕЦ-166/10,
АК-159/21,
УК-161/4,
АП-162/3,
ЛА-155/14,
ЛА-155/8,
ЖД-168/4,
АП-162/4,
ЕС-164/3,
ОВ-156/15,
АК-159/17;
2) ЛА-155/6,                            4 квартал  147.550  РБ
ОВ-156/6,                               2005 года
АК-159/7,
ИЧ-167/9,
АП-162/2,
ЕС-164/6,
УК-161/2,
ОВ-156/2,
ЕС-164/4,
ЕС-164/8,
ЕЦ-166/11,
ГМ-172/1,
ГМ-172/6,
ИЧ-167/3,
ЕЦ-166/4,
ИЧ-167/2;

Орал қаласындағы                          2004    20.520   РБ
РУ-170/3 қоныс                            және    571.260  -/-
колониясын 900 орынды                     2006
толтыру лимитi бар                        жылдар
қатаң режимдегi                           iшiнде
түзеу колониясы етiп
қайта жаңғыртуды;
Алматы облысының                          2004    197.300  РБ
Заречный кентiндегi                       2005    700.000  -/-
ЛА-155/12 түзеу қоныс                     және    814.070  -/-
колониясын 1 500                          2006    164.150  -/-
орынды толтыру лимитi                     жылдар
бар қатаң режимдегi                       iшiнде
түзеу колониясы етiп
қайта жаңғыртуды
аяқтау
38 ТМ-дi ерекше           Үкiметке   ӘдМ     2004,   400.000  РБ
жабдықтармен, әскери   ақпарат            2005    20.000   -/-
мақсаттағы                                және    20.000   -/-
материалдар мен және                      2006
активтермен                               жыл.
жарақтандыру                              дардың
4
тоқсаны
39 Павлодар қаласындағы   Үкiметке   ӘдМ     2004,   33.700   РБ
"Химпром" ААҚ-тың      ақпарат            2005    350.000  -/-
N 822 және 823                            және    411.300  -/-
өндiрiстiк                                2006
корпустарын 1500                          жылдар
орынды ерекше                             iшiнде
режимдегi түзеу
колониясы етiп қайта
жаңғыртуды жүргізу
40 ҚАЖ ғимараттары мен    Yкiметке   ӘдМ     2004,   124.100  РБ
құрылыстарына күрделі  ақпарат            2005    176.550  -/-
жөндеу жүргізу                            және    242.502  -/-
2006
жылдар
4
тоқсан
41 1. Мыналарды:          Жобалық            2004    127.417  РБ
51 ТМ-нiң           сметалық   ӘдМ     жыл
инженерлiк-техникалық  құжат.             iшiнде
құрылыстарын жөндеуге  тама,
жобалық-сметалық       құрал-
құжаттама әзiрлеудi    жабдық
және сараптама                            2004    500.000  РБ
жасауды, сондай-ақ     Yкiметке           жылғы
инженерлік-техникалық  ақпарат            4
күзет құралдары                           тоқсан
жабдықтарын сатып
алуды;
мынадай 51 TM-нiң                      2005    200.000  РБ
инженерлiк-техникалық                     жылғы 4
құрылыстарына күрделi                     тоқсан
жөндеу жүргізу:
1) ЛА-155/4; AК-159/9;
EЦ-166/25; КА-168/2;
ЖД-158/2; РУ-170/2;
EЦ-166/10; АК-159/21;
УК-161/4; АП-162/3;
ЛА-155/14; ЛА-155/8;
ЖД-168/4; АП-162/4;
ЕС-164/3; OB-156/15;
AК-159/17;
2) ЛА-155/6; OB-156/6;
AК-159/7; ИЧ-167/9;
АП-162/2; ЕС-164/6;
УК-161/2; OB-156/2;                       2006    147.550  РБ
ЕС-164/4; ЕС-164/8;                      жылғы 4
ЕЦ-166/11; ГM-172/1;                     тоқсан
ГM-172/6; ИЧ-167/3;
ЕЦ-166/4; ИЧ-167/2;

3)  (исключен - постановлением Правительства РК от 11 февраля 2006 года N 97 ).
42  Произвести        Эксплуатация  МЮ      В течение
замену комму-     оборудования          2004,2005  214.296  РБ
нально-бытового                         и 2006      64.000  -/-
оборудования ИУ                         годов       64.000  -/-
43  Приобрести        Эксплуатация  МЮ      В течение
специальные       автомобилей           2004,2005  114.200  РБ
автомобили для                          и 2006      50.000  -/-
перевозки спец-                         годов       50.000  -/-
контингента и
автомобили для
нужд УИС
Итого                                   2004 год  2.866.580 РБ
2005 год  2.147.400 -/-
2006 год  2.387.282 -/-
Всего                                   2004-2006 7.401.262 РБ
годы
--------------------------------------------------------------------
Примечание:
Расшифровка аббревиатур
МЮ - Министерство юстиции
МВД - Министерство внутренних дел
МЭБП - Министерство экономики и бюджетного планирования
МИД - Министерство иностранных дел
МИТ - Министерство индустрии и торговли
МИ - Министерство информации
МЗ - Министерство здравоохранения
МОН - Министерство образования и науки
МФ - Министерство финансов
РБ - Республиканский бюджет

3)  алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2006.02.11.  N 97 қаулысымен
42 ТМ-нiң                 Құрал-     ӘдМ     2004,   214.296  РБ
коммуналдық-тұрмыстық  жабдық.            2005    64.000   -/-
жабдықтарын ауыстыруды ты                 және    64.000  -/-
жүргiзу                пайдалану          2006
жылдар
iшiнде
43 Арнайы контингенттi    Автомо.    ӘдМ     2004,   114.200  РБ
тасымалдауға арналған  биль.              2005    50.000   -/-
арнайы автокөлiктердi  дерді              және    50.000   -/-
және ҚАЖ мұқтаждарына  пайдалану          2006
арналған                                  жылдар
автокөлiктерді                            iшiнде
сатып алу
44 Жиыны:                                    2004    2.866.580 РБ
жыл
2005    2.147.400  -/-
жыл
2006    2.387.282 -/-
жыл
Барлығы                                   2004-2006
жылдар
7.401.262 РБ
__________________________________________________________________
Ескерту:
Қысқарған сөздердiң мағыналары:
ӘдМ - Әдiлет министрлiгi
IIM - Iшкi iстер министрлiгi
ЭБЖМ - Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi
CІM - Сыртқы iстер министрлiгi
ИСМ - Индустрия және сауда министрлiгi
АқМ - Ақпарат министрлiгі
ДСМ - Денсаулық сақтау министрлiгi
БҒМ - Бiлiм және ғылым министрлiгi
ҚМ - Қаржы министрлiгi
РБ - Республикалық бюджет