Об утверждении Правил установления водоохранных зон и полос
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 января 2004 года N 42. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2015 года № 870
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.10.2015 № 870 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра сельского хозяйства РК от 18.05.2015 г. № 19-1/446.
В соответствии со статьей 116 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила установления водоохранных зон и полос.
2. Признать утратившим силу постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 27 января 1995 года N 102 "Об утверждении Положения о водоохранных зонах и полосах" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 4, ст. 53).
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 января 2004 года N 42
Правила
установления водоохранных зон и полос
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Водным кодексом Республики Казахстан и определяют порядок установления водоохранных зон и полос.
2. Водоохранные зоны и полосы с особыми условиями пользования устанавливаются для предотвращения загрязнения, засорения и истощения поверхностных вод, поддержания водных объектов и водохозяйственных сооружений в состоянии, соответствующем санитарно-эпидемиологическим и экологическим требованиям, а также сохранения животного и растительного мира.
3. Водоохранной зоной является территория, примыкающая к водным объектам и водохозяйственным сооружениям, на которой устанавливается специальный режим хозяйственной деятельности для предотвращения загрязнения, засорения и истощения вод.
4. В пределах водоохранных зон выделяются водоохранные полосы, территория шириной не менее тридцати пяти метров, прилегающая к водному объекту и водохозяйственным сооружениям, на которой устанавливается режим ограниченной хозяйственной деятельности.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.03.2011 № 286 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
5. Водоохранные зоны, полосы и режим их хозяйственного использования устанавливаются местными исполнительными органами по согласованию с уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда на основании утвержденной проектной документации, согласованной с уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области охраны окружающей среды, центральным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами, а в селеопасных районах - дополнительно и с уполномоченным органом в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.

Су қорғау аймақтары мен белдеулерiн белгiлеу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 16 қаңтардағы N 42 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2015 жылғы 31 қазандағы № 870 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 31.10.2015 № 870 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шiлдедегi Су кодексінің 116-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Су қорғау аймақтары мен белдеулерiн белгілеу ережесi бекітілсiн.
2. "Су қорғау аймақтары мен белдеулерi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 27 қаңтардағы N 102 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж., N 4, 53-құжат) күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 16 қаңтардағы
N 42 қаулысымен
бекiтiлген
Су қорғау аймақтары мен белдеулерiн белгілеу ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының Су кодексiне сәйкес әзiрлендi және су қорғау аймақтары мен белдеулерiн белгiлеу тәртiбiн айқындайды.
2. Жер бетiндегi судың ластануын, қоқысталуы мен сарқылуын болдырмау, су объектілерi мен су шаруашылығы құрылыстарын санитарлық-эпидемиологиялық және экологиялық талаптарға, сондай-ақ жануарлар мен өсiмдіктер дүниесiн сақтау талаптарына сәйкес жай-күйде ұстау үшiн су қорғау аймақтары мен белдеулерi белгiленедi.
3. Судың ластануын, қоқысталуы мен сарқылуын болдырмау үшiн шаруашылық қызметтiң арнайы режимi белгіленетiн су объектiлерi мен су шаруашылығы құрылыстарына iргелес аумақ су қорғау аймағы болып табылады.
4. Су қорғау аймағы шегiнде шектеулi шаруашылық қызмет режимi белгіленген су объектiлерi мен су шаруашылығы құрылыстарына iргелес, аумағының енi отыз бес метрден кем емес су қорғау белдеулерi ажыратылады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.03.29 № 286 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілді) Қаулысымен.
5. Су қорғау аймақтарын, белдеулерiн және оларды шаруашылық пайдалану режимiн жергілiктi атқарушы органдар су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы уәкілеттi органмен келiсiм бойынша халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілеттi органмен, қоршаған ортаны қорғау саласындығы Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органымен, жер ресурстарын басқару жөнiндегi орталық уәкілеттi органмен, ал сел қаупi бар аудандарда қосымша - табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органмен келiсілiп бекiтiлген жобалық құжаттама негiзiнде белгiленедi.

Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.11.2008 N 1068.
6. Проектирование водоохранных зон и полос водных объектов осуществляется специализированными проектными организациями, по заказам местных исполнительных органов, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Заказчиками проектов водоохранных зон и полос по отдельным водным объектам (или их участкам) выступают также физические и юридические лица, заинтересованные в необходимости установления водоохранных зон и полос по конкретному объекту.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 17.06.2010 № 604.
2. Порядок установления водоохранных зон
7. Минимальная ширина водоохранных зон по каждому берегу принимается от уреза воды при среднемноголетнем меженном уровне до уреза воды при среднемноголетнем уровне в период половодья (включая пойму реки, надпойменные террасы, крутые склоны коренных берегов, овраги и балки) и плюс следующие дополнительные расстояния:
для малых рек (длиной до 200 км) - 500 м;
для остальных рек:
с простыми условиями хозяйственного использования и благоприятной экологической обстановкой на водосборе - 500 м;
со сложными условиями хозяйственного использования и при напряженной экологической обстановке на водосборе - 1000 м.
Для русловых водохранилищ минимальная ширина водоохранной зоны принимается как для реки, на которой оно расположено. Внутренняя граница водоохранной зоны проходит по урезу воды при нормальном подпертом уровне. Для наливных водохранилищ и озер минимальная ширина водоохранной зоны принимается 300 м при акватории водоема до 2 кв. км и 500 м - при акватории свыше 2 кв. км. Внутренняя граница водоохранной зоны для озер проходит по береговой линии среднемноголетнего уровня воды.
Указанные размеры водоохранных зон уточняются в зависимости от значения и характера хозяйственного использования, санитарно-эпидемиологического состояния водного объекта, местных физико-географических, почвенных, гидрологических, рельефных и других условий прилегающих территорий и объектов.
Земельные участки под водоохранные зоны и полосы по берегам водных объектов не выделяются на землях особо охраняемых природных территорий и государственного лесного фонда.
Границами водоохранной зоны служат естественные и искусственные рубежи или препятствия, исключающие возможность поступления в водные объекты поверхностного стока с вышележащих территорий (бровки речных долин и балок, дорожно-транспортная сеть, дамбы, опушки лесных массивов и др.).

Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.11.18 N 1068 Қаулысымен.
6. Су қорғау аймақтары мен белдеулерiн жобалауды мамандандырылған жобалау ұйымдары жергiлiктi атқарушы органдардың тапсырысы бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
Жекелеген су объектiлерi (немесе олардың учаскелерi) бойынша су қорғау аймақтары мен белдеулерiнiң жобаларына нақты объект бойынша су қорғау аймақтары мен белдеулерiн белгiлеу қажеттiлiгiне, сондай-ақ мүдделi жеке және заңды тұлғалар да тапсырыс беруші болады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.06.17 № 604 Қаулысымен.
2. Су қорғау аймақтарын белгiлеу тәртiбi
7. Әрбiр жағалау бойынша су қорғау аймағының ең тар енi көп жылдық межелік деңгейi кезiндегi су жиегiнен су тасқыны кезеңiндегi көп жылдық деңгейi кезiндегi су жиегiне дейiнгi (өзен жайылымын, жайылым жылғаларын, түпкi жағалауындағы тiк жарларды, шұңқырлар мен сайларды қоса алғанда) және мынадай қосымша қашықтықтар қоса есептелiп, белгiленедi:
шағын өзендер (ұзындығы 200 км-ге дейiн) үшiн - 500 м;
басқа өзендер үшін:
шаруашылыққа пайдаланудың қарапайым жағдайлары мен су жинаудағы қолайлы экологиялық жағдайында - 500 м;
шаруашылыққа пайдаланудың күрделi жағдайлары мен су жинаудағы қауырт экологиялық жағдайында - 1000 м.
Салалардағы су қоймалары үшiн су қорғау аймағының ең тар енi ол орналасқан өзендегідей белгiленедi. Су қорғау аймағының iшкi шекарасы қалыпты тiрелген деңгейi кезiндегi су жиегi бойынша өтедi. Су құйылатын су қоймалары мен көлдер үшiн су қорғау аймағының ең тар енi су айдынының акваториясы 2 ш.м. және акваториясы 2 ш.м.-ден acca, 300 м. болып белгiленедi. Көлдер үшiн су қорғау аймағының iшкi шекарасы судың көп жылдық деңгейiнiң жағалаулық шегi бойынша өтедi.
Су қорғау аймақтарының көрсетiлген көлемдерi су объектiсiнiң шаруашылық пайдалану маңызы мен сипатына, санитарлық-эпидемиологиялық жай-күйiне, iргелес аумақтар мен объектiлердiң жергiлiктi физикалық-географиялық, топырақ, гидрологиялық, рельефтiк және басқа да жағдайларына қарай нақтыланады.
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен мемлекеттік орман қорының жерлерінде су қорғау аймағы және су объектілерінің жағалауларындағы белдеулер үшін жер учаскелері бөлінбейді.
Табиғи және жасанды шептер немесе жоғарыда орналасқан аумақтардан (өзендер мен сайлардың бұрмалары, жол-көлiк желiсi, тоспалар, орманды алқаптардың мүйiстерi) сарқынды сулардың су объектiлерiне ағуы мүмкiндiгiн болдырмайтын кедергiлер су қорғау аймағының шекарасы болады.

Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 17.06.2010 № 604; от 07.11.2012 № 1413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
3. Порядок установления водоохранных полос
8. Минимальная ширина водоохранных полос определяется с учетом формы и типа речных долин, крутизны прилегающих склонов, прогноза переработки берегов и состава сельхозугодий и для всех водных объектов принимается в размерах:
-------------------------------------------------------------------
!   Минимальная ширина водоохранной полосы
!         (м) при крутизне склонов
!---------------------------------------------
Виды угодий,      !Уклон от!         Уклон к берегу
прилегающих к      !берега  !------------------------------------
берегам водных     !(нулевой!  до 3 градусов  ! более 3 градусов
объектов         !уклон)  !                 !
-------------------------------------------------------------------
Пашня                    35            55               100
Луга, сенокосы           35            50                75
Лес, кустарник           35            35                55
Прочее (неудобья)        35            35               100
-------------------------------------------------------------------
Указанные размеры водоохранных полос увеличиваются на ширину прогнозной переработки берегов за десятилетний период.
На ценных сельскохозяйственных угодьях допускается уменьшение ширины водоохранных полос при наличии вдоль берегов древесно-кустарниковых полос или защитных и берегоукрепительных сооружений.
У истоков малых рек ширина водоохранных полос устанавливается:
в безлесных районах - согласно настоящему Правилу с обязательным устройством древесно-кустарниковой полосы шириной не менее 35 м;
в лесных зонах - в соответствии с лесным законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.03.2011 № 286 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
9. В пределах населенных пунктов границы водоохранных полос устанавливаются исходя из конкретных условий их планировки и застройки при обязательном инженерном или лесомелиоративном обустройстве береговой зоны (парапеты, обвалование, лесокустарниковые полосы и т.д.), исключающем засорение и загрязнение водного объекта.
4. Особые положения
10. Организация водоохранных зон и полос сопровождаются комплексом водоохранных мероприятий на водосборе, предусмотренных схемами комплексного использования и охраны вод.

Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.06.17 № 604 Қаулысымен, 2012.11.07 N 1413 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
3. Су қорғау белдеулерiн белгiлеу тәртiбi
8. Су қорғау белдеулерiнiң ең тар ені өзен бойы алаптарының нысаны мен түрi, iргелес дөңдердiң тiк-еңiстiгiн жағалаулар мен ауыл шаруашылығы алқаптары құрамының қайта өңделуi болжамын есепке ала отырып, айқындалады әрi барлық су объектiлерi үшiн мынадай көлемдерде белгіленедi:
___________________________________________________________________
Су объектiлерi жағалауына    | Дөңдердiң тiк-еңiстiгiне қарай су
іргелес алқаптар түрлерi     | қорғау белдеуiнiң ең тар енi (м)
|_____________________________________
| Жағалаудан |    Жағалауға еңiстiгi
|еңiстiгi    |________________________
|(нөлдiк     | 3 градусқа | 3 градустан
| еңiстік)   | дейiн      | астам
|            |            |
|            |            |
__________________________   |____________|____________|____________
Шабындық                         35              55        100
Көгал, пiшендеме                 35              50        75
Орман, бұта                      35              35        55
Өзгелерi (қолайсыз алқап)        35              35        100
___________________________________________________________________
Су қорғау белдеулерінің көрсетiлген көлемдерi он жылғы кезеңдегi жағалауды қайта өңдеудiң болжамды енiне көбейтіледi.
Жағалауында ағаш-бұта немесе қорғаныштық әрi жағалауды бекiтетiн құрылыстар болған жағдайда құнды ауыл шаруашылығы алқаптарында су қорғау белдеулерi енiнiң азайтылуына рұқсат етіледi.
Шағын өзендер бастауларында су қорғау белдеулерi енi былай белгіленедi:
орман жоқ аудандарда - осы Ережеге сәйкес енi кемiнде 35 м. ағаш-бұта белдеуi салынады;
орманды аймақтарда - Қазақстан Республикасының орман заңнамасына сәйкес.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.03.29 № 286 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілді) Қаулысымен.
9. Елдi мекендер шегiнде су қорғау белдеулерiнiң шекарасы оларды салу мен жоспарлаудың нақты жағдайларын, су объектiсiнiң қоқыстануы әрi ластануын болдырмайтын жағалау аймағын мiндеттi түрде инженерлік немесе орман-мелиоративтiк жайластыруды (парапеттер, орағытып өту, орман-бұта белдеулерi және т.б.) ескере отырып, белгiленедi.
4. Ерекше ережелер
10. Су қорғау аймақтары мен белдеулерiн ұйымдастыру суды кешендi түрде пайдалану мен қорғау схемаларында көзделген су жинаудағы су қорғау iс-шаралары кешенiмен бiрге жүргізіледі.

Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 17.06.2010 № 604.
11. Организация водоохранных зон не исключает необходимость создания зон санитарной охраны водных источников, используемых для водоснабжения, курортных, оздоровительных и иных нужд населения, границы и размеры которых устанавливаются в соответствии с Водным кодексом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 17.06.2010 № 604.

Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.06.17 № 604 Қаулысымен.
11. Су қорғау аймақтарын ұйымдастыру сумен жабдықтау, курорттық, сауықтыру және өзге де халық мұқтаждары үшiн пайдаланылатын су көздерiн санитарлық қорғау аймақтарын құру қажеттілiгiн жоққа шығармайды, олардың шекаралары мен көлемдерi Қазақстан Республикасының Су кодексімен сәйкес белгіленедi.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.06.17 № 604 Қаулысымен.