Об утверждении Правил ведения лесоустройства на территории государственного лесного фонда
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 января 2004 года N 45. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2015 года № 870
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.10.2015 № 870 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-02/163.
В соответствии с Лесным кодексом Республики Казахстан от 8 июля 2003 года Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения лесоустройства на территории государственного лесного фонда.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 января 2004 года N 45
Правила ведения лесоустройства на
территории государственного лесного фонда
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения лесоустройства (далее - Правила) регламентируют порядок проведения лесоустройства на территории государственного лесного фонда.
2. Лесоустройство, связанное с учетом лесных ресурсов, территориальным устройством лесного фонда, в том числе установлением границ государственного лесного фонда, государственным мониторингом лесов, планированием ведения лесного хозяйства и лесопользованием, относится к государственной монополии и осуществляется государственной лесоустроительной организацией.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2012 № 1536 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
3. Лесоустроительные проекты, разрабатываемые для государственных лесовладений, содержат комплексную оценку ведения лесного хозяйства и пользования государственным лесным фондом за прошедший ревизионный период, планируемые лесохозяйственные мероприятия и основные положения организации и ведения лесного хозяйства на последующий ревизионный период.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2012 № 1413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
2. Условия и порядок проведения лесоустройства
4. Лесоустройство на территории государственного лесного фонда выполняется по единой системе в порядке, установленном уполномоченным органом в области лесного хозяйства (далее – уполномоченный орган).

Мемлекеттiк орман қорының аумағында орман орналастыруды жүргізу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 16 қаңтардағы N 45 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2015 жылғы 31 қазандағы № 870 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 31.10.2015 № 870 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-02/163 бұйрығын қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шiлдедегi Орман кодексiне сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметі қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған мемлекеттiк орман қорының аумағында орман орналастыруды жүргiзу ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы 16 қаңтардағы
N 45 қаулысымен
бекiтiлген
Мемлекеттiк орман қорының аумағында
орман орналастыруды жүргiзу
ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Орман орналастыруды жүргiзу ережесi (бұдан әрi - Ереже) мемлекеттiк орман қоры аумағында орман орналастыруды жүргiзу тәртiбiн регламенттейдi.
2. Орман ресурстарын есепке алумен, орман қорын аумақтық орналастырумен, оның ішінде мемлекеттік орман қорының шекараларын белгілеумен, ормандарды мемлекеттік мониторингілеумен, орман шаруашылығын жүргізуді жоспарлаумен және орман пайдаланумен байланысты орман орналастыру мемлекеттік монополияға жатады және оны мемлекеттік орман орналастыру ұйымы жүзеге асырады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.04 № 1536 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3. Мемлекеттiк орман иеліктері үшін әзірленетін орман орналастыру жобалары орман шаруашылығын жүргізудің және өткен ревизиялық кезеңде мемлекеттік орман қорын пайдаланудың кешенді бағасын, алдағы ревизиялық кезеңде жоспарланып отырған орман шаруашылығы іс-шаралары мен орман шаруашылығын ұйымдастыру мен жүргізудің негізгі ережелерін қамтиды.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.07 N 1413 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Орман орналастыруды жүргiзу шарттары мен тәртiбi
4. Мемлекеттік орман қоры аумағында орман орналастыру орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрi – уәкілеттi орган) белгілеген тәртiппен бiрыңғай жүйе бойынша орындалады.

Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2012 № 1536 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
5. Лесоустройство в государственном лесном фонде ежегодно проводится в объемах, обеспечивающих своевременное обновление лесоустроительных проектов государственных лесовладельцев, с учетом продолжительности установленного ревизионного периода.
6. При лесоустройстве осуществляются лесоустроительные действия, предусмотренные статьей 55 Лесного кодекса Республики Казахстан, а также следующие:
1) разработка основных положений ведения лесного хозяйства по области (региону), городу Астане и городам республиканского значения - документа, обобщающего особенности природно-климатических, лесорастительных и лесоэкономических условий, обосновывающего принципы ведения лесного хозяйства, особенности проектирования лесохозяйственных мероприятий с подборкой лесотаксационных нормативно-справочных материалов.
Указанный документ разрабатывается в год проведения подготовительных работ и после утверждения уполномоченным органом является нормативным актом при проведении лесоустройства и разработке лесоустроительных проектов на территории соответствующей области (региона), города Астаны или городов республиканского значения;
2) составление сводных лесоустроительных материалов по области (региону), городу Астане и городам республиканского значения, изготовление соответствующих тематических карт лесного фонда, создание информационной базы лесного мониторинга;
3) разработка новых технологий и методов учета лесных ресурсов на основании использования материалов дистанционного зондирования, компьютерных технологий, внедрения геоинформационных систем;
4) выявление ресурсов лекарственного и технического сырья на территории государственного лесовладения;
5) ведение государственного лесного кадастрагосударственного учета лесного фонда и государственного мониторинга лесов в соответствии с правилами, утвержденными Правительством Республики Казахстан;
6) разработка предложений по размещению и типу лесных пожарных станций в соответствии с положением о лесной пожарной станции государственного лесовладельца, утвержденным Правительством Республики Казахстан;
7) внесение в таксационные описания отметок о передаче лесных ресурсов на выделах, переданных в долгосрочное лесопользование и нанесение границ этих выделов на картографические материалы;
8) определение расчетной лесосеки на площади лесничеств и (или) государственного лесовладельца для ее утверждения ведомством уполномоченного органа в составе лесоустроительного проекта.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.04 № 1536 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
5. Мемлекеттік орман қорында орман орналастыру жыл сайын белгіленген тексеру кезеңiнiң ұзақтығын ескере отырып, мемлекеттiк орман иеленушілердiң орман орналастыру жобаларының уақтылы жаңартылып тұруын қамтамасыз ететiн көлемде жүргiзіледi.
6. Орман орналастыру кезiнде Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 55-бабында көзделген орман орналастыру iс-әрекеттерi, сондай-ақ мынадай шаралар:
1) табиғи-климаттық, орман өсiмдiктерi мен орман экономикалық шарттардың ерекшелiктерiн қорытындылайтын, орман шаруашылығын жүргiзу қағидаттарын, орман бағалаудың нормативтiк-анықтамалық материалдарын iрiктеп алып, орман шаруашылығы iс-шараларын жобалау ерекшелiктерiн негiздейтiн құжат - облыс (өңiр), Астана қаласы және республикалық маңызы бар қалалар бойынша орман шаруашылығын жүргiзудiң негiзгi ережелерiн әзiрлеу;
Көрсетілген құжат дайындық жұмыстары жүргiзілетiн жылы әзiрленедi және уәкiлетті орган бекiткеннен кейiн тиiсті облыс (өңiр), Астана қаласы немесе республикалық маңызы бар қалалар аумағында орман орналастыруды жүргiзу және орман орналастыру жобаларын әзiрлеу кезiнде нормативтiк кесiм болып табылады;
2) облыс (өңiр), Астана қаласы және республикалық маңызы бар қалалар бойынша орман орналастырудың жиынтық материалдарын құрастыру, орман қорының тиiсті тақырыптық карталарын дайындау, орман мониторингiнiң ақпараттық базасын құру;
3) дистанциялық зондтау материалдарын, компьютерлiк технологияларды пайдалану, геоақпараттық жүйелердi енгiзу негiзiнде орман ресурстарын есепке алудың жаңа технологиялары мен әдiстерiн әзiрлеу;
4) мемлекеттiк орман иелену аумағындағы дәрi-дәрмектiк және техникалық шикiзат ресурстарын анықтау;
5) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен қағидаларға сәйкес мемлекеттiк орман кадастрын, орман қорының мемлекеттік есебін және ормандардың мемлекеттік мониторингiн жүргiзу;
6) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Мемлекеттік орман иеленушінің орман өрт сөндіру станциясы туралы ережеге сәйкес орманда өрт сөндіру станцияларын орналастыру және олардың түрі бойынша ұсыныстар әзірлеу;
7) таксациялық сипаттамаларға ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген телімдерде орман ресурстарын беру туралы белгілер қою және осы телімдердің шекарасын картографиялық материалдарға түсіру;
8) уәкілетті орган ведомствосының орман орналастыру жобасының құрамында бекітуі үшін орманшылықтар мен (немесе) мемлекеттік орман иеленуші бойынша есептік кеспеағашты айқындау.

Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 07.11.2012 № 1413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
7. Лесоустроительные работы в подлежащем лесоустройству объекте проводятся в течение трех лет и состоят из трех периодов:
1) подготовительного (1-й год) - работы проводятся в год, предшествующий полевым лесоустроительным работам, при этом решаются вопросы организационно-технического характера, и производится аэрофотосъемка территорий, подлежащих лесоустройству;
2) полевого (2-й год) - проводится инвентаризация государственного лесного фонда в объекте лесоустройства с применением наземных и дистанционных методов лесоустройства;
3) камерального (3-й год) - проводится камеральная обработка полученной в полевой период информации, разрабатывается лесоустроительный проект по форме и структуре, утвержденным уполномоченным органом.
8. Технической основой при производстве лесоустроительных работ являются материалы аэрофотосъемок и космической съемки.
Давность данных аэрофотоснимков и космической съемки, используемых при производстве полевых лесоустроительных работ, не должна превышать 3 лет.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2012 № 1413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
9. Продолжительность ревизионного периода, на который разрабатывается лесоустроительный проект, зависит от интенсивности ведения лесного хозяйства, а также от задач, возложенных на государственных лесовладельцев, и устанавливается уполномоченным органом в составе единой системы лесоустройства.
10. Лесоустроительные проекты государственных лесовладений, прошедшие государственную экологическую экспертизу, после их утверждения уполномоченным органом являются обязательными нормативными актами для ведения лесного хозяйства, его текущего и перспективного планирования.
Лесоустроительные проекты вводятся в действие с 1 января года, следующего за годом окончания лесоустроительных работ.
Без проведения лесоустройства и наличия лесоустроительной документации ведение лесного хозяйства и лесопользование на участках государственного лесного фонда запрещаются.
11. В случае окончания ревизионного периода и невступления в действие нового лесоустроительного проекта на территории государственного лесовладения:
1) противопожарные мероприятия выполняются в объемах, установленных на последний год ревизионного периода;
2) лесозащитные мероприятия, включая санитарные рубки леса, выполняются в зависимости от санитарного состояния лесов в объемах, определяемых по материалам лесопатологических обследований, проводимых государственными лесовладельцами или организациями, специализирующимися в этой области;

Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.11.07 N 1413 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
7. Орман орналастыруға тиiс объектiде орман орналастыру жұмыстары үш жыл бойы жүргiзiледi және мынадай үш кезеңнен тұрады:
1) әзiрлiк кезеңi (1-жыл) - жұмыстар далалық орман орналастыру жұмыстарының алдындағы жылы жүргiзiледi, бұл ретте ұйымдық-техникалық сипаттағы мәселелер шешіледi және орман орналастырылуы тиiс аумақтардың аэрофотосуретке түсiрiлуi жүргiзіледi;
2) далалық кезең (2-жыл) - орман орналастырудың жердегі және дистанциялық әдiстерi қолданылып, орман орналастыру объектiсiнде мемлекеттiк орман қорын түгендеу жүргiзiледi;
3) камеральдық кезең (3-жыл) - далалық кезеңде алынған ақпаратты камеральдық өңдеу жүргiзіледi, уәкілетті орган бекiткен нысан мен құрылым бойынша орман орналастыру жобасы әзiрленедi.
8. Орман орналастыру жұмыстарын жүргiзу кезiнде аэрофотосуретке түсiру және ғарыштық түсірілім материалдары техникалық негiз болып табылады.
Далалық орман орналастыру жұмыстарын жүргізу кезінде пайдаланылатын аэрофотосуреттер мен ғарыштық түсірілім деректерінің мерзімі 3 жылдан аспауға тиіс.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.07 N 1413 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
9. Орман орналастыру жобасы әзiрленетiн тексеру кезеңiнiң ұзақтығы орман шаруашылығын жүргiзудiң қарқындылығына, сондай-ақ мемлекеттiк орман иеленушілерiне жүктелген мiндеттерге байланысты және оны уәкiлетті орган орман орналастырудың бiрыңғай жүйесiнiң құрамында белгiленедi.
10. Мемлекеттiк экологиялық сараптамадан өткен мемлекеттік орман иелiктерiнiң орман орналастыру жобалары оларды уәкілетті орган бекiткеннен кейiн орман шаруашылығын жүргiзу оның ағымдағы және перспективалы жоспарлануы үшiн мiндеттi нормативтiк кесiмдер болып табылады.
Орман орналастыру жобалары орман орналастыру жұмыстары аяқталған жылдан кейiнгi жылдың 1 қаңтарынан бастап күшiне енгiзіледi.
Орман орналастыруды жүргiзбейiнше және орман орналастыру құжаттамасы болмайынша мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде орман шаруашылығын жүргiзуге және орман пайдалануға тыйым салынады.
11. Тексеру кезеңi аяқталған және орман орналастырудың жаңа жобасы күшiне енбеген жағдайда мемлекеттiк орман иелiгiнiң аумағында:
1) өртке қарсы iс-шаралар тексеру кезеңiнiң соңғы жылына белгіленген көлемде орындалады;
2) орманды санитарлық мақсатта кесудi қоса алғанда орман қорғау шаралары мемлекеттiк орман иеленушiлер немесе осы салада мамандандырылатын ұйымдар жүргiзетiн орман-патологиялық зерттеулердiң материалдары бойынша айқындалатын көлемде ормандардың санитарлық жай-күйiне байланысты орындалады;

3) мероприятия по воспроизводству лесов и лесоразведению выполняются в зависимости от наличия лесокультурного фонда в объемах, установленных на последний год ревизионного периода, в первую очередь на вырубках и гарях;
4) рубки ухода за лесом выполняются в зависимости от наличия насаждений, требующих удаления из насаждения деревьев, оставшихся в росте или мешающих росту деревьев главных пород в объемах, установленных на последний год ревизионного периода;
5) рубки главного пользования проводятся в пределах установленной лесоустроительным проектом расчетной лесосеки, в размерах ежегодного отпуска древесины на корню, утвержденных уполномоченным органом, при этом в течение года проводится корректировка расчетной лесосеки в порядке, установленном лесным законодательством Республики Казахстан ;
6) остальные виды лесопользования, не указанные в подпунктах 2), 4), 5) пункта 11 настоящих Правил, могут осуществляться в соответствии с лесоустроительным проектом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
12. Государственные лесовладельцы участвуют в работах по ведению лесоустройства на территории государственного лесного фонда.
Сноска. Правила дополнены пунктом 12 в соответствии с постановлением Правительства РК от 07.11.2012 № 1413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

3) ормандарды молықтыру және орман өсiру жөнiндегi iс-шаралар тексеру кезеңiнiң соңғы жылына, ең алдымен ағаш кесілiмдерi мен өртеңдерге белгіленген көлемде орман дақылдары қорының бар-жоғына байланысты орындалады;
4) орманды күтiп-баптау мақсатында кесу оны тексеру кезеңiнiң соңғы жылына белгіленген көлемде жүргiзудi қажет ететiн, екпелердiң арасынан өспей қалған немесе ағаштардың басты тұқымдарының өсуiне кедергi келтiретiн ағаштарды екпелерден аластатуды талап ететiн екпелердiң бар-жоғына байланысты орындалады;
5) басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу уәкілеттi орган бекiткен сүректi түбiрiмен босатудың жыл сайынғы мөлшерiнде есептi кеспеағашта орман орналастыру жобасы белгiлеген шекте жүргiзіледi, бұл ретте жыл iшiнде есептi кеспеағашқа Қазақстан Республикасының орман заңнамасы белгiлеген тәртiппен түзету жүргiзіледi;
6) осы Ереженiң 11-тармағының 2), 4), 5) тармақшаларында көрсетілмеген орман пайдаланудың қалған түрлерi орман орналастыру жобасына сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен жүзеге асырылуы мүмкiн.
12. Мемлекеттік орман иеленушілер мемлекеттік орман қоры аумағында орман орналастыруды жүргізу жөніндегі жұмыстарға қатысады.
Ескерту. Ереже 12-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.11.07 N 1413 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.