О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1449
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 апреля 2004 года N 433
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1449 "Об утверждении Программы развития ресурсной базы минерально-сырьевого комплекса страны на 2003-2010 годы" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 50, ст. 496) следующие изменения и дополнения:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Мынбаева С.М.";
в Программе развития ресурсной базы минерально-сырьевого комплекса страны на 2003-2010 годы, утвержденной указанным постановлением:
в разделе 1. "Паспорт Программы":
в строке "Цель и задачи Программы":
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"поисковые, поисково-оценочные и поисково-разведочные работы";
дополнить абзацем следующего содержания:
"ликвидация и консервация нефтяных и самоизливающихся гидрогеологических скважин";
в строке "Ожидаемые результаты" в абзаце четвертом слова "поисково-оценочные" заменить словами "поисковые, поисково-оценочные и поисково-разведочные";
в строке "Объемы и источники финансирования" слова:
"2004 г. - 1175,9 млн. тенге;
2005 г. - 1175,9 млн. тенге;
2006-2010 г.г. - 5879,5 млн. тенге"
заменить словами:
"2004 г. - 2346,1 млн. тенге;
2005 г. - 2400,4 млн. тенге;
2006 г. - 2469,5 млн. тенге;
2007-2010 г.г. - 33852,7 млн. тенге";
в разделе 5. "Основные направления и механизм реализации Программы":
название подраздела 5.3. изложить в следующей редакции:
"Поисковые, поисково-оценочные и поисково-разведочные работы";
главы 5.3.1., 5.3.2., 5.3.3. подраздела 5.3., подразделы 5.4., 5.5. изложить в следующей редакции:
"5.3.1. Поисково-оценочные работы на твердые полезные ископаемые.
В 2003 году будут завершены работы, начатые в 2002 году на участках Кутюхинский и Поповский, на месторождениях Сырымбет, Кызылшокы-Коктальское, Северо-Николаевское; начаты поисково-оценочные работы на полиметаллические руды и золото.
Работы на полиметаллические руды проводятся на Бахрушинском месторождении в Лениногорском рудном районе с целью укрепления минерально-сырьевой базы Зыряновского горно-металлургического комбината. Месторождение состоит из двух залежей на глубинах 170-480 м. Руды полиметаллические, в них отмечаются золото, серебро, медь, цинк, свинец. Прогнозные ресурсы категории Р 1 оцениваются по золоту - 17,2 тонны, серебра - 109,7 тонны, цинка - 165 тыс. тонн, при средних содержаниях золота - 1,38 г/т, серебра - 8,8 г/т,
цинка - 1,34 %.
Поисково-оценочные работы на золото проводятся на участке Ковыльный. Участок расположен в Жетикаринском золоторудном районе. Золотое оруденение представлено сближенными золото-кварц-сульфидными телами длиной до 1 км. Содержания золота достигают 10 г/т при средних содержаниях до 3 г/т. Прогнозные ресурсы оцениваются в 5 тонн.
В 2004 году предусматривается начало проведения поисково-оценочных работ на золото на Алтын-Борлыкольском участке, на медь на месторождениях Кундызды, Лиманное, рудном поле Жекедуан и в пределах Селекционной рудной зоны на полиметаллы.

Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 29 желтоқсандағы N 1449 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2004 жылғы 19 сәуірдегі N 433 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. "Eлдің минералдық-шикізаттық кешенi ресурстық базасын дамытудың 2003-2010 жылдарға арналған бағдарламасын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 29 желтоқсандағы N 1449  қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2002 ж., N 50, 496-құжат) мынадай толықтырулар мен өзгерiстер енгiзiлсiн:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары С.М.Мыңбаевқа жүктелсiн.";
көрсетілген қаулымен бекiтiлген Елдiң минералдық-шикiзаттық кешенi ресурстық базасын дамытудың 2003-2010 жылдарға арналған бағдарламасында:
"Бағдарламаның паспорты" деген 1-бөлiмде:
"Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi" деген жолда:
төртiншi абзацтағы "iздеу-бағалау" деген сөздерден кейiн "және iздеу-барлау" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"мұнай және өздiгiнен ағып жатқан гидрогеологиялық ұңғымаларды жою мен тоқтатып қою";
"Күтiлетiн нәтижелер" деген жолдың төртiншi абзацында "iздеу-бағалау" деген сөздер "iздеу, iздеу-бағалау және iздеу-барлау" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қаржыландыру көлемi мен көздері" деген жолдағы:
"2004 ж. - 1175,9 млн.теңге;
2005 ж. - 1175,9 млн.теңге;
2006-2010 ж.ж. - 5879,5 млн.теңге:" деген сөздер
"2004 ж. - 2346,1 млн.теңге;
2005 ж. - 2400,4 млн.теңге;
2006 ж. - 2469,5 млн.теңге;
2007-2010 ж.ж. - 33852,7 млн.теңге;" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Бағдарламаның негiзгi бағыттары мен iске асыру тетiгi" деген 5-бөлiмде:
5.3.-бөлiмшесiнiң тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Iздеу, iздеу-бағалау және iздеу-барлау-жұмыстары"
5.3.-бөлiмшесiнiң 5.3.1., 5.3.2, 5.3.3. тараулары 5.4., 5.5. бөлiмшелер мынадай редакцияда жазылсын:
"5.3.1. Қатты пайдалы қазбаларды iздеу-бағалау жұмыстары.
2003 жылы Кутюхинский және Поповский телiмдерiнде, Сырымбет, Қызылшоқы-Көктал, Северо-Николаевское кен орындарында 2002 жылы басталған жұмыстар аяқталады; полиметалл кендерi мен алтынға іздеу-бағалау жұмыстарын жүргiзу басталады.
Полиметалл кендері жұмыстары Зырянов тау-кен-металлургия комбинаты минералдық-шикізаттық базасын нығайту мақсатында Лениногор кен ауданының Вахрушинский кен орнында жүргiзiледi. Кен орны 170-480 м тереңдікте орналасқан екi шөгiндiден тұрады. Кендер құрамы полиметаллды, оларда алтын, күмiс, мыс, мырыш, қорғасын байқалады. P1 санатындағы болжамды ресурстары алтынның орташа құрамы - 1,38 г/т, күміс - 8,8 г/т, мырыш - 1,34% кезiнде алтын бойынша - 17,2 тонна, күміс - 109,7 тонна, мырыш - 165 мың тонна деп бағалануда.
Алтынды іздеу-бағалау жұмыстары Ковыльный телiмiнде жүргiзiледi. Телім Жітіқара алтын-кен ауданында орналасқан. Алтын кенi көрiнуi жиi орналасқан, ұзындығы 1 км дейiнгi алтын-кварц-сульфид шоғырлары түрiнде байқалады. Алтын құрамы 10 г/т дейiн жетедi, орташа құрамы 3 г/т дейiн. Болжамды ресурстары 5 тонна деп бағалануда. 2004 жылы Алтын-Борлыкөл телімінде алтынды, Құндызды, Лиманное кен орындарында, Жекедуан кен алаңында мысты және Селекционный кен аймағы шегiнде полиметаллды іздеу-бағалау жұмыстарын жүргiзу көзделуде.

Алтын-Борлыкольский участок расположен в 110 км северо-восточнее города Аркалыка. Обширные ореолы золота на участке и выявленные рудные тела со средними содержаниями золота 2 г/т приурочены к рыхлым корам выветривания мощностью до 100 м. Максимальные содержания золота в корах достигают 5-6 г/т. Целью проводимых работ является выявление экономически рентабельного золоторудного объекта с последующим составлением тендерного предложения и привлечения инвесторов. Ожидаемый прирост запасов золота в пределах 60-80 тонн.
Селекционная рудная зона расположена в 3 км к западу от Греховского месторождения. На глубине 300 м от поверхности описываемой зоны вскрыто 2 рудных тела средней мощностью 4 м с содержанием свинца 2,4 %, цинка - 8,63 %, меди - 0,66 %, золота - 0,2 г/т, серебра - 10-40 г/т. Рудные тела не оконтурены по простиранию и падению. Запасы руды категории С 2 оцениваются в 895 тыс. тонн, прогнозные ресурсы категории P 1 +P 2 в интервале глубин
300-1000 м - 4250 тыс. тонн.
В 2005 году планируются работы на медь - на Спасской рудной зоне, на золото - на Балкымбайском участке и на Новоснегиревской рудной зоне - на полиметаллы.
Спасская рудная зона расположена в 100 км северо-восточнее города Караганды. В пределах зоны выявлены многочисленные проявления меди (Шойтанды, Кызылогуз, Коктас-Шарыкты и др.) с содержаниями более 1 %. Работы предусматриваются с целью восполнения минерально-сырьевой базы Балхашского горно-металлургического комбината. Ожидаемый прирост запасов меди - 500-700 тыс. тонн.
Балкымбайский участок приурочен к западному борту Балкымбайского грабена и локализуется в контактово-карстовой коре выветривания в зоне тектонического контакта позднепротерозойских гнейсов и кварцево-слюдистых сланцев с каменноугольными известняками. Выявлен ряд золотоносных тел мощностью до 8 м, содержания золота варьируют в пределах 1-46 г/т. Прогнозные ресурсы золота в коре выветривания оцениваются в 8,5 тонн.
Новоснегиревская рудная зона расположена в 600-800 м от выработок Греховского рудника и входит в программу первоочередных геолого-поисковых работ ТОО "Зыряновской ГРЭ". Прогнозные ресурсы по категории Р 3 оцениваются в 12 млн. тонн руды с содержаниями свинца - 2,4 %, цинка - 8,6 % и меди - 0,7 %.
В 2006 году намечается проведение поисково-оценочных работ на тантал и олово в пределах Володаровской рудной зоны, на медь - на рудопроявлении Самомбет, на золото - на рудопроявлении Юго-Восточный Буракой.
Работы на тантал и олово в пределах Володаровской рудной зоны будут проведены с целью создания надежной сырьевой базы для Ульбинского металлургического завода. Будут оценены прогнозные ресурсы тантала и олова по категории Р 1 , и выделены наиболее перспективные участки для проведения горных и буровых работ. Ожидаемый прирост запасов пятиокиси тантала по категории С 2 - 500 тонн.
Месторождение Самомбет. На месторождении известно 5 скарново-рудных тел субширотного простирания протяженностью 800-1500 м, мощностью 20-150 м. Падение юго-восточное, прослеженная глубина по падению 150-250 м. Скарны, в основном, гранатовые, реже гранат-
пироксеновые. В скарнах выделяются  медно-висмутовые тела мощностью от 1 до 30 м. Оруденение представлено прожилками, вкрапленностью халькопирита, борнита, халькозина, висмутина, галенита, сфалерита; зона окисления - малахитом, азуритом, хризоколлой, церусситом, смитсонитом. Участок оценен канавами и 10-ю скважинами глубиной 35-180 м. Прогнозные ресурсы участка оценены по материалам поисковых работ масштаба 1:10000 до глубины 100 м в количестве 168,5 тыс. тонн меди при среднем содержании 1,25 %. В рудах содержится висмут - 0,14-0,17 %, свинец - 1,16-1,62 %, цинк - 1,73%. Прогнозные ресурсы меди на Самомбетском рудном поле составляют более 500 тыс. тонн меди при содержании 1,25 %.

Алтын-Борлыкөл телiмi Арқалық қаласынан солтүстiк шығысқа қарай 110 шақырымда орналасқан. Телiмдегі алтынның кен алқаптары мен орташа құрамы 2 г/т алтын бары анықталған кен шоғырлары қуаты 100 метрге дейiнгi желмен мүжiлген кеуек қатпарларға орайластырылған. Қатпарлардағы алтынның ең көп құрамы 5-6 г/т-ға дейiн жетедi. Жүргізілетiн жұмыстардың мақсаты - инвесторлар тарту үшін кейiн тендерлік ұсыныстар жасап, экономикалық рентабельдi алтын кен орнын анықтау болып табылады. Алтын қорының күтiлiп отырған өсiмi 60-80 тонна шегiнде.
Селекциялық кен аймағы Қарағанды қаласынан солтүстiк шығысқа қарай 3 шақырымда орналасқан. Сипатталып отырған аймақтың бетiнен 300 м тереңдiкте орташа қуаты 4 м, құрамында қорғасын - 2,4%, мырыш - 8,63%, мыс - 0,66%, алтын - 0,2 г/т, күмiс - 1040 г/т бар 2 кен шоғыры ашылды. Кен шоғыры жайылуы мен құлдилауына қарай бедерленбеген. С2 санатындағы кен қоры 895 мың тонна, P1+P2 санатындағы болжамды ресурстары 300-1000 м тереңдiктегi интервалда 4250 мың тонна деп бағалануда.
2005 жылы Спасск кен аймағында мысқа, Балқымбай телiмi мен Новоснегирев кен аймағында полиметаллдарға жұмыс жүргiзу жоспарлануда.
Спасск кен аймағы Қарағанды қаласынан солтүстік шығысқа қарай 1003 шақырымда орналасқан. Аймақ шегiнде құрамында 1%-дан астам көптеген мыс көрінiстері (Шайтанды, Қызыл өгiз, Көктас-шарықты және т.б.) анықталды. Жұмыстарды Балқаш тау-кен-металлургия комбинатының минералдық-шикізаттық базасын толықтыру мақсатында жүргiзу көзделуде. Мыс қорларының күтiлетiн өсiмi 500-700 мың теңге.
Балқымбай телiмi Балқымбай грабенiнiң батыс ернеуiнде орналасқан әрі бертiнгi протерозой гнейстерi мен тас көмiрлi әк тастары бар кварц-слюдалы сланецтің тектоникалық жапсарлы аймағындағы жапсарлы карстiк желмен мүжiлген қатпарларында оқшауланады. Алтын құрамы 1-46 г/т шегiнде шөгетiн, қуаты 8 метрге дейін бiрқатар алтын шоғырлары табылды. Желмен мүжілген қатпарлардағы алтынның болжамды ресурстары 8,5 тонна деп бағалануда.
Новоснегирев кен аймағы Грехов кеншi әзiрленiмдерiнен 600-800 м орналасқан және "Зырянов ГРЭ" ЖШС-нiң бiрiншi кезектегi геологиялық іздеу жұмыстары бағдарламасына енгiзiлген. Р3 санатындағы болжамды ресурстар құрамында қорғасын - 2,4%, мыс - 0,7% бар 12 млн. тонна кен бар деп бағалануда.
2006 жылы Володар кен аймағында тантал мен қалайыны, Сәмембет кен көрінiсiнде мысқа, Оңтүстiк Шығыс Бұйрақой кен көрiнiсiнде алтынды іздеу-бағалау жұмыстарын жүргiзу көзделуде.
Володар кен аймағы шегiнде тантал мен қалайыға Үлбi металлургия зауыты үшiн сенiмдi шикiзат базасын жасау мақсатында жүргiзіледі. Р1 санатындағы тантал мен қалайының болжамды ресурстары бағаланып, тау-кен және бұрғылау жұмыстарын жүргізу үшiн неғұрлым перспективалы телiмдер ажыратылады. С2 санатындағы бес тотықты тантал қорының күтіліп отырған өсiмi 500 тонна.
Сәмембет кен орны. Кен орнында ендiк жайылуы 800-1500 м, қуаты 20-150 скарндық кен шоғыры белгілi. Оңтүстiк шығыс құлдиламасы бойынша анықталған тереңдік 150-250 м. Скарндар, негізiнен гранаттан, гранат-пироксендiгi сирегірек. Скарндарда қуаты 1-30 метрге дейiнгi мыс-висмут шоғыры ажыратылады. Кен бөлiнiсi халькопирит, борнит, халькозин, висмутин, галенит, сфалерит араласқан жыныстардан көрiнедi; тотықтану аймағы - малахит, азурит, хризоколла, церуссит, смитсонит. Телiм арықтары мен тереңдігі 35-080 м 10 ұңғымамен бағаланған. Телiм болжамды ресурстарының масштабы 1:10000, тереңдiгi 100 метрге дейiнгi, орташа құрамы 1,25%, мөлшерi 168,5 мың тонна мыс iздеу жұмыстарының материалдары бойынша бағаланған. Кенде висмут - 0,14-0,17%, қорғасын - 1,16-1,62%, мырыш - 1,73%. Сәмембет кен алаңындағы мыстың болжамды ресурстарының құрамы 1,25% кезiнде 500 мың тоннадан астам мысты құрайды.

В 2007-2010 годах поисково-оценочные работы предусматривается проводить на важнейшие виды полезных ископаемых: золото (участок Таскудук, месторождение Туз, рудопроявления Сокуркой, Александровское, Шуак, Юго-восточный Буракой, Кызыл-Тас); медь (рудопроявление Самомбет, Жангельдинское и Вавилонское рудные поля); полиметаллы (участок Среднегорненский).
Ниже приводится характеристика наиболее характерных объектов поисково-оценочных работ.
Вавилонское рудное поле расположено в 70-80 км к востоку от города Семипалатинска. Месторождение относится к меднопирротиновому типу. Содержание меди в рудах 0,85 %. Ожидаемые прогнозные ресурсы меди категории P 1 - 200 тыс. тонн. Постановка поисково-оценочных работ на Вавилонском рудном поле обусловлена проблемами восполнения минерально-сырьевой базы меднорудной промышленности в Восточном Казахстане.
Жангельдинское рудное поле представлено тремя зонами оруденения: Северная и Центральная с золото-медно-молибденовой минерализацией, Южная - полиметаллической с висмутом и золотом. Гидротермальные изменения представлены штокверковым окварцеванием, березитизацией, калишпатизацией, серицитизацией. По скважинам среднее содержание меди в отдельных интервалах на мощность 6,0-8,0 м составляет 0,3-0,4 %, более значительные интервалы на мощность 20,0-40,0 м содержат медь в количестве 0,2-0,3 %. Концентрация золота во вторичных ореолах - 0,05-1,0 г/т. Общие размеры вторичных ореолов рассеяния позволяют прогнозировать не менее 500 тыс. тонн меди.
Месторождение Сокуркой (медно-порфировое и золото-порфировое) находится в 100 км юго-западнее города Балхаша на контрактной территории "Ньюмонт Казахстан ЛТД" (контракт от 24 декабря 2001 года N 883).
Медно-порфировое и золотое оруденения приурочены к массиву вторичных кварцитов. Разведано скважинами по сети 150-300 х 50-200 м. По данным опробования скважин, по бортовому содержанию меди - 0,2 % выделено 3 пологопадающих рудных тела мощностью от первых метров до 10-20 м, залегающих субгоризонтально на глубинах от 20,0-30,0 до 160,0 м. Оруденение приурочено к зоне вторичного сульфидного обогащения. Размер рудной зоны в плане 1200 х 300-400 м. Прогнозные ресурсы меди по категории Р 1 - 200 тыс. тонн при среднем содержании его 0,36 % категории Р 1 . В 6-и скважинах на западном фланге меднорудных залежей установлены высокие содержания золота. Прогнозные ресурсы золота по категории P 1 + Р 2 , подсчитанные при бортовом содержании золота 2,0 г/т, составляют 12500 кг при среднем содержании 6,8 г/т.
5.3.2. Поисковые работы на углеводородное сырье.
В 2004 году планируется проведение геологоразведочных работ в Восточно-Илийской впадине, Приаралье, в пределах Карагандинского и Екибастузского угольных бассейнов, продолжение работ в Тенизской впадине.
В 2005 году продолжение геологоразведочных работ в Восточно-Илийской, Тенизской впадинах, Приаралье, в пределах Карагандинского и Екибастузского угольных бассейнов.
В 2006 году продолжение геологоразведочных работ в Восточно-Илийской, Тенизской впадинах, Приаралье, в пределах Карагандинского и Екибастузского угольных бассейнов.

2007-2010 жылдары іздеу-бағалау жұмыстарына неғұрлым тән объектiлердiң сипаттамалары келтiрiледi.
Вавилон кен алаңы Семей қаласынан шығысқа қарай 70-80 км орналасқан. Кен орны мыс-пирротин үлгiсiне жатады. Кендегi мыстың құрамы 0,85%. P1 санатындағы мыстың болжамды ресурстары 200 мың тонна. Вавилон кен алаңында іздеу-бағалау жұмыстарын жолға қою Шығыс қазақстан мыс кен өнеркәсiбiнiң минералдық-шикiзаттық базасын толықтыру проблемасынан туындады.
Жангелдин кен алаңында кен бөлiнiсiнiң үш аймағы бар: алтын-мыс-молибден минералдары бар Солтүстiк және Орталық, Оңтүстiкте - висмут пен алтын бар полиметаллдық. Гидротермальдық өзгерiстер штокверк кварцтерiмен, беретизациямен, калишпатизациямен, серитизациямен көрiнедi. Ұңғымалар бойынша мыстың орташа құрамы жекелеген интервалдарда 6,0-8,0 м қуатына 0,3-0,4% құрайды, неғұрлым едәуiр интервалдарда 20,0-40,0 м қуатына құрамында мөлшерi 0,2-0,3% мыс бар. Қайталама қатпарларында алтынның шоғырлануы 0,005-1,0 г/т. Шашыраңқы қайталама қатпарларының көлемi мұнда кемiнде 500 мың тонна мыс бар деп болжауға мүмкіндік бередi.
Соқырқой кен орны (мыс-порфир және алтын-порфир) Балқаш қаласынан оңтүстiк батыста 100 км "Ньюмонт-Қазақстан ЛТД" келiсiм-шарттық аумағында (2001 жылғы 24 желтоқсандағы N 883 келiсiм-шарт) орналасқан. Мыс-порфир және алтын кен бөлінісі қайталама кварциттер алабына орналастырылған. 150-300x50-200 м желiсі бойынша ұңғымалармен барланған. Ұңғымаларды барлау деректерi бойынша мыстың жиектiк құрамы 0,2%, 20,0-30,0 метрден 16,0 метрге дейiнгi тереңдікте көлденең жатқан, қуаты алғашқы метрлерден 10-20 метрге дейiнгi еңiстеу түскен 3 кен шоғыры ажыратылады. Кен бөлiнiсi қайталама сульфид аймағына орайластырылған. Кенді аймақ мөлшерi 1200x300-400 м шамасында. Р1 санатындағы мыстың болжамды ресурстары оның Р санатындағы 0,36% орташа құрамы кезiнде 200 мың тонна. Мыс кенi шөгiндiлерiнiң батыс қанатындағы 6 ұңғымада алтынның мол құрамы анықталды. Алтынның 2,0 г/т жиектік құрамымен есептелген P1+P2 санатындағы алтынның болжамды ресурстарының орташа құрамы 6,8 г/т болған кезде 12 500 кг құрайды.
5.3.2. Көмiрсутектi шикiзатты іздеу жұмыстары
2004 жылы Шығыс Iле ойпатында, Арал бойында, Қарағанды және Екібастұз көмiр бассейндерi шегінде геологиялық барлау жұмыстарын жүргiзу, Теңіз ойпатындағы жұмыстарды жалғастыру жоспарлануда.
2005 жылы Шығыс Іле, Теңiз ойпаттарында, Арал бойында, Қарағанды және Екiбастұз көмір бассейндерi шегінде геологиялық барлау жұмыстарын жалғастыру.
2006 жылы Шығыс Іле, Теңіз ойпаттарында, Арал бойында, Қарағанды және Екiбастұз көмір бассейндерi шегiнде геологиялық барлау жұмыстарын жалғастыру.

В 2007-2010 годах продолжение геологоразведочных работ в Восточно-Илийской, Тенизской впадинах, Приаралье, в пределах Карагандинского и Екибастузского угольных бассейнов, проведение работ в Сырдарьинской впадине.
5.3.3. Поисково-разведочные работы.
Работы будут проводиться во исполнение протокольного решения Президента Республики Казахстан от 19 мая 1999 года N 01-9/5 по вопросам развития города Астаны и протокольного решения Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан по вопросам водообеспечения города Астаны от 10 августа 1999 года N 04-5/14. На сегодня разведано и подготовлено к промышленному освоению Акмолинское месторождение подземных вод, как дополнительный и резервный источник питьевого водоснабжения.
Программой предусматриваются:
в 2004 году - завершение поисково-оценочных работ на Волгодоновском участке и начало поисково-разведочных работ для водообеспечения 33 населенных пунктов Акмолинской, Западно-
Казахстанской, Костанайской, Павлодарской и Северо-Казахстанской областей;
в 2005 году - проведение поисково-разведочных работ для водообеспечения 34 населенных пунктов;
в 2006 году - проведение поисково-разведочных работ для водообеспечения 35 населенных пунктов;
в 2007-2010 годах - проведение поисково-разведочных работ для водообеспечения 240 населенных пунктов.
5.4. Мониторинг минерально-сырьевой базы и недропользования.
Мониторинг минерально-сырьевой базы и недропользования является составной частью государственного мониторинга недр, осуществляемого в соответствии с "Положением о государственном мониторинге недр в Казахстане", утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 января 1997 года N 106.
Начиная с 1999 года, проводится работа по прогнозу развития минерально-сырьевого комплекса Республики Казахстан и моделированию состояния минерально-сырьевой базы на период до 2030 года. В рамках этого направления завершены работы по свинцу, цинку, меди, золоту, железу (2000 год), бариту, фосфору, марганцу, бокситам, углю (2001 год), нефти, конденсату (2002 год), ведутся работы по танталу, ниобию, хрому, никелю, урану, агрономическим рудам. Продолжаются работы по вольфраму, молибдену, олову, бериллию, литию, кобальту; планируются работы по бору, алмазам, циркону, асбесту и другим полезным ископаемым.
Программой предусматриваются проведение оценки прогнозных ресурсов полезных ископаемых; разработка нормативных правовых актов, регулирующих методику разведки, подсчета запасов полезных ископаемых и порядок государственной экспертизы недр; подготовка и издание специализированного журнала, справочников и аналитических обзоров по отраслям производства и по охране и рациональному использованию недр.

2007-2010 жылдары Шығыс Іле, Теңiз ойпаттарында, Арал бойында, Қарағанды және Екiбастұз көмiр бассейндері шегiнде геологиялық барлау жұмыстарын жалғастыру, Сырдария ойпатында жұмыстар жүргізу.
5.3.3. Iздеу-барлау жұмыстары
Жұмыстар Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1999 жылғы 19 мамырдағы Астана қаласын дамыту мәселелерi бойынша N 01-9/5 хаттамалық шешімін орындау және Қазақстан Республикасы Президентінің Әкiмшiлiгі Басшысының 1999 жылғы 10 тамыздағы Астана қаласын сумен қамтамасыз ету мәселелерi бойынша N 04-5/14 хаттамалық шешiмiн орындау үшiн жүргiзiледi. Қазiргі таңда ауыз сумен жабдықтаудың қосымша әрi резервтiк көзi ретiнде Ақмола жер асты сулары кен орны барланды әрi өнеркәсiптiк игеруге дайындалды.
Бағдарламада:
2004 жылы Волгодон телiмiнде iздеу-бағалау жұмыстарын аяқтау және Ақмола, Батыс Қазақстан, Павлодар және Солтүстiк Қазақстан облыстарындағы 33 елдi мекендi сумен қамтамасыз етуге арналған iздеу-барлау жұмыстарын аяқтау;
2005 жылы 34 елді мекендi сумен қамтамасыз етуге арналған iздеу-барлау жұмыстарын жүргізу;
2006 жылы 35 елдi мекенді сумен қамтамасыз етуге арналған iздеу-барлау жұмыстарын жүргiзу;
2007-2010 жылдары 240 елдi мекендi сумен қамтамасыз етуге арналған iздеу-барлау жұмыстарын жүргiзу көзделеді.
5.4. Минералдық-шикiзаттық база мен жер қойнауын
пайдаланудың мониторингі
Минералдық-шикiзаттық база мен жер қойнауын пайдаланудың мониторингi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 27 қаңтардағы N 106  қаулысымен бекiтілген "Қазақстандағы жер қойнауының мемлекеттiк мониторингі туралы ережеге" сәйкес жүзеге асырылатын Қазақстандағы жер қойнауы мемлекеттік мониторингiнiң құрамдас бөлiгi болып табылады.
1999 жылдан бастап Қазақстан Республикасының минералдық-шикiзаттық кешенiн дамытуды болжау және 2030 жылға дейiнгi кезеңге арналған минералдық-шикізаттық кешенi жай-күйiн модельдеу жөнiнде жұмыс жүргiзiлуде. Осы бағыт шеңберiнде қорғасын, мырыш, мыс, алтын, темiр (2000 жылы), барит, фосфор, марганец, бокситтер, көмiр (2001 жылы), мұнай, конденсат (2002 жылы), бойынша жұмыстар аяқталды, тантал, ниобий, хром, никель, уран, агрономиялық кендер бойынша жұмыстар жүргiзiлуде. Вольфрам, молибден, қалайы, бериллий, литий, кобальт бойынша жұмыстар жалғастырылуда; бор, алмастар, циркон, асбест және басқа да пайдалы қазбалар бойынша жұмыстар жүргізу жоспарлануда.
Бағдарлама пайдалы қазбалардың болжамды ресурстарын бағалауды жүргiзудi; барлау әдiстемесiн, пайдалы қазбалар қорын есептеу әрi жер қойнауына мемлекеттік сараптама жүргiзу тәртiбiн реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлер жасауды; өндiрiс салалары бойынша жер қойнауын ұтымды пайдалану мен қорғау жөнiндегi мамандандырылған журнал, анықтамалар мен талдамалық шолуларды дайындау әрi басып шығаруды көздеуде.

Мониторинг минерально-сырьевой базы Республики Казахстан осуществляется на основе справочно-аналитической системы по 35 видам полезных ископаемых, с ретроспективой за 20-летний период для решения задач прогнозирования воспроизводства минерально-сырьевой базы Казахстана. Ведутся ежеквартальное обновление, редакция и выпуск мониторинговых карт по лицензионным и тендерным объектам на территории Казахстана по твердым полезным ископаемым и углеводородному сырью.
Программой предусматривается осуществление мониторинга минерально-сырьевой базы на постоянной основе. Результаты мониторинга позволяют уточнить потенциал минерально-сырьевого комплекса Республики Казахстан, повысить возможности его интеграции в мировой рынок.
5.5. Мониторинг подземных вод и опасных геологических процессов, восстановление ликвидированных и законсервированных пунктов государственной наблюдательной сети.
Предусматривается проведение режимных наблюдений на действующих пунктах по 150 показателям состояния недр и подземных вод, восстановление и ввод в эксплуатацию законсервированных и ликвидированных пунктов, оптимизации государственной сети с созданием полигонов целевого мониторинга и переходом на автоматизированный режим приема, обработки и передачи информации. Для решения указанных задач Программой предусматриваются:
в 2004 году - продолжение режимных наблюдений на 4785 действующих и восстановленных пунктах наблюдений, восстановление 220 законсервированных пунктов подземных вод и опасных геологических процессов, оптимизация государственной сети, начало создания полигона в бассейне трансграничной р. Илек, пункта сейсмониторинга "Луговая" и переход на автоматизированный режим ведения мониторинга подземных вод и опасных геологических процессов;
в 2005 году - продолжение режимных наблюдений на 5005 действующих и восстановленных пунктах наблюдений, восстановление 220 законсервированных пунктов подземных вод и опасных геологических процессов, оптимизация государственной сети, создание новых постов и полигона опасных геологических процессов (оползни, сели, обвалы), единой системы банка данных информационной компьютерной системы Государственного мониторинга подземных вод и опасных геологических процессов, совершенствование, информационно-компьютерной системы Государственного мониторинга подземных вод;
в 2006 году - продолжение режимных наблюдений на 5225 действующих и восстановленных пунктах наблюдений, восстановление 220 законсервированных пунктов подземных вод и опасных геологических процессов, оптимизация государственной сети, создание новых постов и полигона опасных геологических процессов (оползни, сели, обвалы), ведение мониторинга за опасными геологическими процессами, единой системы банка данных информационной компьютерной системы Государственного мониторинга подземных вод и опасных геологических процессов, совершенствование информационно-компьютерной системы Государственного мониторинга подземных вод;

Қазақстан Республикасы минералдық-шикізаттық базасының мониторингi Қазақстан Республикасы минералдық-шикiзаттық базасының ұдайы өндiрісiн болжау мiндеттерiн шешу үшiн 20 жылдық кезеңге ретроспективасымен бірге пайдалы қазбалардың 35 түрi бойынша анықтамалық-талдау жүйесiнiң негізiнде жүзеге асырылады. Қазақстанның аумағында қатты пайдалы қазбалар мен көмiрсутекті шикiзат жөнiндегi лицензиялық әрi тендерлік объектілер бойынша мониторингiлiк карталарды тоқсан сайын жаңарту, оларды редакциялау мен басып шығару жүргiзiледi.
Бағдарламада минералдық-шикiзаттық базасының мониторингiн тұрақты негiзде жүзеге асыру көзделеді. Мониторинг нәтижелерi Қазақстан Республикасының минералдық-шикізаттық кешенiнiң әлеуетiн нақтылауға, оның әлемдiк рынокқа кiрiгуi ықтималдығын арттыруға мүмкiндiк бередi.
5.5. Жер асты сулары мен қауiптi геологиялық
процестер мониторингі, мемлекеттік байқау
желiсiнiң жойылған және тоқтатылған
пункттерiн қалпына келтіру
Жер қойнауы мен жер асты сулары жай-күйiнiң 150 көрсеткiшi бойынша жұмыс iстейтiн пункттерде режимдiк байқаулар жүргiзу, тоқтатылған және жойылған пункттiлердi қалпына келтiру әрi пайдалануға бepу, мақсатты мониторинг полигондарын қабылдау, өңдеу мен берудiң автоматтандырылған режимiне көшумен бiрге мемлекеттік желiнi оңтайландыру көзделуде. Көрсетiлген мiндеттердi шешу үшiн Бағдарламада мыналар көзделуде:
2004 жылы 4785 жұмыс iстейтiн және қалпына келтiрiлген пунктік режимдiк байқаулар жүргiзудi, 220 тоқтатылған жер асты сулары мен қауiптi геологиялық процестер пункттерiн қалпына келтiрудi жалғастыру, мемлекеттiк желiнi оңтайландыру, Iле трансшекаралық өзен бассейнiнде полигонды, "Луговая" сейсмикалық мониторинг пункттiң құруды бастау және жер асты сулары мен қауiптi геологиялық процестер мониторингiн жүргiзудiң автоматтандырылған режимiне көшу.
2005 жылы 5005 жұмыс iстейтiн және қалпына келтiрiлген пунктте режимдiк байқаулар жүргiзудi, 220 тоқтатылған жер асты сулары мен қауiптi геологиялық процестер пункттерiн қалпына келтiрудi жалғастыру, мемлекеттiк желiнi оңтайландыру, жаңа бекеттер мен қауiптi геологиялық процестер (сырғымалар, селдер, құламалар) полигондарын, Жер асты сулары мен қауiптi геологиялық процестер мемлекеттiк мониторингiнiң ақпараттық-компьютерлiк жүйесi деректер банкiнiң бiрыңғай жүйесін құру, Жер асты сулары мемлекеттiк мониторингiнiң ақпараттық-компьютерлiк жүйесiн жетiлдiру.
2006 жылы 5225 жұмыс iстейтiн және қалпына келтiрiлген пунктте режимдiк байқаулар жүргізудi, 220 тоқтатылған жер асты сулары мен қауіптi геологиялық процестер пункттерiн қалпына келтiрудi жалғастыру, мемлекеттік желiнi оңтайландыру, жаңа бекеттер мен қауiптi геологиялық процестер (сырғымалар, селдер, құламалар) полигондарын, Жер асты сулары мен қауiптi геологиялық процестер мемлекеттiк мониторингiнiң ақпараттық-компьютерлiк жүйесi деректер банкiнiң бiрыңғай жүйесiн құру, Жер асты сулары мемлекеттiк мониторингiнiң ақпараттық-компьютерлiк жүйесiн жетілдiру.

в 2007-2010 годах предусматривается проведение режимных наблюдений на действующих пунктах наблюдений (7314), пунктах с поэтапным включением восстанавливаемых пунктов (2089) по 150 показателям состояния недр и подземных вод, с созданием полигонов целевого мониторинга моделей (Приаралье, Прикаспий, Прииртышье, Балхаш-Алакольский, Приташкентский, Западно-Казахстанский артезианские бассейны) и сети наблюдений за опасными экзогенными процессами с наиболее развитой инфраструктурой и высокой плотностью населения и интенсивно подверженных опасным явлениям: Алматы-Жамбылском и Приаральском полигонов с переходом на автоматизированный режим приема, обработки и передачи информации и совершенствование информационно-компьютерной системы Государственного мониторинга подземных вод";
дополнить подразделом 5.6.-1. следующего содержания:
"5.6.-1. Ликвидация и консервация нефтяных и самоизливающихся гидрогеологических скважин.
Работы будут проводиться в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 18 мая 1998 года N 3956 "О первоочередных мерах по улучшению состояния здоровья граждан Республики Казахстан" и пункта 3 Плана мероприятий по реализации программы
импортозамещения.
В 2004 году программой предусматриваются завершение обследования нефтяных скважин в зоне затопления Каспийским морем на территории Атырауской области, самоизливающихся гидрогеологических скважин в Южном регионе, ликвидация 8 нефтяных скважин, из них 3 в зоне затопления Каспийским морем, 83 высокодебитных самоизливающихся гидрогеологических скважин, в том числе 43 содержащих радионуклиды, а также доработка документации и изготовление буровой установки.
В 2005 году - ликвидация 10 нефтяных скважин на суше и 3 в зоне затопления Каспийским морем, 71 самоизливающейся гидрогеологической скважины, мониторинг состояния и охраны участков недр.
В 2006 году - ликвидация 14 нефтяных скважин, в том числе 3 в зоне затопления и 11 на суше, 74 самоизливающихся гидрогеологических скважин, мониторинг состояния и охраны участков недр.
В 2007-2010 годах - завершение ликвидации 42 нефтяных скважин на суше и 1561 в зоне затопления Каспийским морем, 1921 самоизливающейся гидрогеологической скважины, мониторинг состояния и охраны участков недр.";
в разделе 6. "Необходимые ресурсы и источники их финансирования" таблицу планируемых геологоразведочных работ на 2003-2010 годы изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
раздел 8. "План мероприятий по реализации Программы развития ресурсной базы минерально-сырьевого комплекса страны на 2003-2010 годы" изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
раздел "Приложения к Программе" изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению.

2007-2010 жылдары жер қойнауы мен жер асты сулары жай-күйiнiң 150 көрсеткiшi бойынша жұмыс iстейтiн пунктте (7314) режимдiк байқаулар жүргiзу, қалпына келтiрiлетiн пункттердi, (2089) кезең-кезеңiмен қосып, модельдердiң мақсатты мониторингi полигондарын (Арал бойы, Каспий бойы, Ертiс бойы, Балқаш-Алакөл, Ташкент бойы, Батыс Қазақстан артезиан бассейндерi) және инфрақұрылымы дамыған және халқының тығыздығы жоғары әрi қауiптi құбылыстары қарқынды: ақпарат қабылдау, өңдеу мен берудiң автоматтандырылған режимiне көшiп, жер асты сулары мемлекеттiк мониторингi ақпараттық-компьютерлiк жүйесiн жетiлдiрiп, Алматы-Жамбыл және Арал бойы полигондарында қауiптi экзогендiк процестердi байқау желiсiн құру көзделедi;
мынадай мазмұндағы 5.6.1. бөлiмшесiмен толықтырылсын:
"Мұнай және өздiгiнен ағып жатқан гидрогеологиялық ұңғымаларды жою және тоқтатып қою
Жұмыстар Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын жақсарту жөнiндегi бiрiншi кезектегi шаралар туралы" 1998 жылғы 18 мамырдағы N 3956  Жарлығына   және Импорт алмастыру бағдарламасын жүзеге асыру жөнiндегі iс-шаралар жоспарының 3-тармағына сәйкес жүргiзiледi.
2004 жылы Бағдарламада Атырау облысы аумағында Каспий теңiзiнiң суы басып кеткен аймақтағы мұнай ұңғымалары мен Оңтүстiк өңiрдегi өздігінен ағып жатқан гидрогеологиялық ұңғымаларды тексерудi, 8 мұнай ұңғымасын, оның iшiнде үшеуi Каспий теңiзiнiң суы басып кеткен аймағындағы, 83 жоғары дебитті өздігінен ағып жатқан гидрогеологиялық ұңғымаларды, оның ішiнде құрамында радионуклидтер бap 43 ұңғыманы жоюды, сондай-ақ құжаттарды пысықтау мен бұрғылау қондырғысын дайындау көзделуде.
2005 жылы құрлықтағы 10 және Каспий теңiзiнiң суы басып кеткен аймақтағы 3 мұнай, өздiгінен ағып жатқан 71 гидрогеологиялық ұңғыманы жою, жер қойнауының жай-күйі мен телiмдерiн қорғау мониторингi.
2006 жылы 14 мұнай, оның iшінде су басып кеткен аймақтағы 3 және құрлықта 11, өздiгiнен ағып жатқан 74 гидрогеологиялық ұңғыманы жою, жер қойнауының жай-күйі мен телiмдерiн қорғау мониторингі.
2007-2010 жылдары құрлықтағы 42 және Каспий теңiзiнiң суы басып кеткен аймақтағы 1561 мұнай, өздiгінен ағып жатқан 1921 гидрогеологиялық ұңғыманы жоюды аяқтау, жер қойнауының жай-күйi мен телімдерін қорғау мониторингі.";
"Қажеттi ресурстар мен оларды қаржыландыру көздерi" деген 6-бөлiмде жоспарланатын геологиялық барлау жұмыстарының 2003-2010 жылдарға арналған кестесi осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
"Елдiң минералдық-шикiзаттық кешенi ресурстық базасын дамытудың 2003-2010 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары" деген 8-бөлiм осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
"Бағдарламаға қосымшалар" деген бөлiм осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

2007-2010 годы  2007-2010 гг.                Республиканский бюджет
33852700
____________________________________________________________________
Примечание: В случае выявления новых перспективных участков
в План мероприятий будут внесены коррективы
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 19 апреля 2004 года N 433
9. Приложения к Программе:
1. Карта размещения площадей геологического доизучения масштаба 1:200000 в 2003-2006 годах.
2. Карта размещения региональных гидрогеологических и инженерно-геологических исследований в 2003-2006 годах.
3. Карта размещения участков на поиски месторождений твердых полезных ископаемых и подземных вод в 2003-2006 годах.
4. Схематическая геологическая карта Кутюхинского и Поповского участков.
5. Геологическая карта Сырымбетского рудного поля масштаба 1:25000.
6. Схема расположения дополнительных источников водообеспечения города Астаны (поисково-разведочные работы).
7. Карта размещения пунктов государственных наблюдательных сетей, мониторинга, планируемых к восстановлению в 2003-2006 годах.
8. Финансирование поисково-оценочных работ 2003-2005 годов за счет недропользователей (по контрактам) и государственного бюджета (в млн. тенге).
9. Карта размещения площадей геологического доизучения масштаба 1:200000 в 2007-2010 годах.
10. Карта размещения участков на поиски месторождений твердых полезных ископаемых, углеводородного сырья и подземных вод в 2007-2010 годах.
11. Схема функционирования пунктов наблюдений государственной сети Государственного мониторинга подземных вод на 2007-2010 годы.
12. Схема размещения планируемых региональных гидрогеологических и инженерно-геологических работ на период 2007-2010 годов.
13. Схема размещения гидрогеологических самоизливающихся скважин, ликвидируемых в 2004-2006 годах.
14. Карта размещения нефтяных и газовых скважин, подлежащих ликвидации в 2004-2006 годах.
15. Схема размещения гидрогеологических самоизливающихся скважин, ликвидируемых в 2007-2010 годах.
16. Карта размещения нефтяных и газовых скважин, подлежащих ликвидации в 2007-2010 годах.
____________________________________________________________________
Примечание РЦПИ: Приложения с 1 по 16 см. бумажный вариант

2007-2010 жылдары               2007-2010               Респуб.
----------               ликалық
33852700                бюджет
------------------------------------------------------------------
Ескерту: Жаңа перспективалық телімдер анықталған жағдайда Iс-шаралар жоспарына түзетулер енгізiледi
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2004 жылғы 19 сәуірдегі
N 433 қаулысына
3-қосымша
9. Бағдарламаға қосымшалар:
1. 2003-2006 жылдары 1:200000 масштабындағы геологиялық жете зерделеу алаңдарын орналастыру картасы.
2. 2003-2006 жылдары өңірлік гидрогеологиялық және инженерлiк-геологиялық зерттеулердi орналастыру картасы.
3. 2003-2006 жылдары қатты пайдалы қазбалар мен жер асты суларының кен орындарын iздеу телiмдерiн орналастыру картасы.
4. Кутюхин және Попов телiмдерiнiң схемалық геологиялық картасы.
5. Сырымбет кен алаңының 1:25000 масштабындағы геологиялық картасы.
6. Астана қаласын сумен қамтамасыз етудiң қосымша көздерiн орналастыру схемасы (iздеу-барлау жұмыстары).
7. 2003-2006 жылдары қалпына келтіру жоспарланатын мемлекеттiк байқау желiлерi, мониторингi пункттерiн орналастыру картасы.
8. 2003-2005 жылдары жер қойнауын пайдаланушылар (келiсiм-шарттар бойынша) және мемлекеттiк бюджет есебiнен iздеу-бағалау жұмыстарын қаржыландыру (млн.теңгемен).
9. 2007-2010 жылдары 1:200000 масштабындағы геологиялық жете зерделеу алаңдарын орналастыру картасы.
10. 2007-2010 жылдары қатты пайдалы қазбалар, көмiрсутектi шикiзат пен жер асты суларының кен орындарын iздеу телiмдерiн орналастыру картасы.
11. 2007-2010 жылдарға арналған Жер асты сулары мемлекеттiк мониторингі мемлекеттiк желiлерi байқау пункттерiнiң жұмыс iстеу схемасы.
12. 2007-2010 жылдар кезеңiне арналып жоспарланған өңiрлiк гидрогеологиялық және инженерлiк-геологиялық жұмыстарды орналастыру схемасы.
13. 2004-2006 жылдары жойылатын, өздiгiнен ағып жатқан гидрогеологиялық ұңғымаларды орналастыру схемасы.
14. 2007-2010 жылдары жойылатын, өздiгiнен ағып жатқан гидрогеологиялық ұңғымаларды орналастыру схемасы.
15. 2004-2006 жылдары жойылуы тиiс мұнай және газ ұңғымаларын орналастыру схемасы.
16. 2007-2010 жылдары жойылуы тиiс мұнай және газ ұңғымаларын орналастыру схемасы.
1-қосымшадан бастап 16-қосымшаға дейін қағаз мәтінінен қараңыз.