Об утверждении Плана развития акционерного общества "Казпочта" на 2004-2006 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 июня 2004 года N 633
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647 "Об утверждении Правил разработки индикативных планов социально-экономического развития Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый План развития акционерного общества "Казпочта" на 2004-2006 годы.
2. Утвердить прилагаемые важнейшие показатели развития акционерного общества "Казпочта" на 2004 год.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Мынбаева С.М.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 июня 2004 года N 633
План развития акционерного общества
"Казпочта" на 2004-2006 годы
1. Состояние и перспективы развития Общества
1. Введение
Настоящий План развития акционерного общества "Казпочта" (далее - Общество) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О почте", Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях", Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах", Программой развития почтовой отрасли Республики Казахстан и формирования почтово-сберегательной системы на 2000-2003 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 ноября 2000 года N 1716.
Миссия казахстанской почты, как важнейшей составляющей социально-производственной инфраструктуры общества, заключается в обеспечении конституционных прав граждан на получение, распространение и передачу информации.
Общество является акционерным обществом со 100 % государственным участием. Свидетельство о государственной регистрации от 7 января 2000 года N 30503-1910-АО.
Общество создано в результате реорганизации Республиканского государственного предприятия почтовой связи согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 1999 года N 1940 "О реорганизации Республиканского государственного предприятия почтовой связи и его дочерних государственных предприятий" и 7 января 2000 года зарегистрировано с общим капиталом на сумму 903660 тыс. тенге, состоящим из 903660 акций номинальной стоимостью 1000 тенге каждая.

"Қазпочта" акционерлiк қоғамын дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған жоспарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 7 маусымдағы N 633 қаулысы
"Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспарларын әзiрлеудiң ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған "Қазпочта" акционерлiк қоғамын дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған жоспары бекiтiлсiн.
2. Қоса берiлiп отырған 2004 жылға арналған "Қазпочта" акционерлiк қоғамын дамытудың маңызды көрсеткiштерi бекiтiлсiн.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары С.М.Мыңбаевқа жүктелсiн.
4. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 7 маусымдағы
N 633 қаулысымен
бекітілген
"Қазпочта" акционерлiк қоғамын дамытудың
2004-2006 жылдарға арналған жоспары
1. Қоғам дамуының жай-күйi мен перспективалары
1. Кiрiспе
Осы "Қазпочта" акционерлiк қоғамын (бұдан әрi - Қоғам) дамыту жоспары "Почта туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 ақпандағы Заңына, "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шілдедегi Заңына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 31 тамыздағы Заңына, "Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы Заңына және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 15 қарашадағы N 1716 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының почта саласын дамытудың және почта-жинақ жүйесін қалыптастырудың бағдарламасына сәйкес әзiрлендi.
Қазақстандық почтаның қоғамның әлеуметтiк-өндiрiстiк инфрақұрылымының маңызды құрастырушысы ретiндегi миссиясы азаматтардың ақпарат алуға, таратуға және беруге конституциялық құқықтарын қамтамасыз етумен тұжырымдалады.
Қоғам мемлекет 100% қатысатын акционерлiк қоғам болып табылады. Мемлекеттiк тiркеу туралы куәлік 2000 жылғы 7 қаңтардағы N 30503-1910-АҚ.
Қоғам "Республикалық мемлекеттік почта байланысы кәсiпорнын және оның еншiлес мемлекеттік кәсiпорындарын қайта ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 20 желтоқсандағы N 1940 қаулысына сәйкес Республикалық мемлекеттiк почта байланысы кәсiпорнын қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылған және 2000 жылғы 7 қаңтарда әрқайсысының номиналды бағасы 1000 теңге 903660 акциялардан тұратын 903660 мың теңге сомасындағы жалпы капиталмен тiркелдi.

Учредителем Общества является Правительство Республики Казахстан в лице Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан. Постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июля 2003 года N 724 "О вопросах Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи" право владения и пользования государственным пакетом акций Общества было передано Агентству Республики Казахстан по информатизации и связи.
В марте 2002 года Национальным Банком Республики Казахстан был зарегистрирован проспект 2-ой эмиссии акций Общества на сумму 265,3 млн. тенге, в результате чего уставный капитал Общества был увеличен за счет средств от переоценки основных средств Общества и составил 1169,0 млн тенге.
В июне 2002 года Национальным Банком Республики Казахстан был зарегистрирован проспект последующей эмиссии акций Общества на сумму 643,1 млн. тенге, в результате чего уставный капитал Общества был увеличен за счет средств, вырученных от выкупа дополнительной эмиссии акций, и составил 1812,1 млн. тенге.
В настоящее время в Обществе действует трехуровневая система управления (схема 1), 1 уровень которого состоит из центрального аппарата, осуществляющего прямое руководство областными филиалами, организацию и координацию работы почты на республиканском уровне и представляющего почту на международном уровне.
Ко 2-му уровню отнесены: 14 областных филиалов, Алматинский филиал "Алматинский почтамт", Астанинский филиал "Астанинский почтамт", филиал "Республиканская служба специальной связи" (далее - РССС), филиал "Алматинское отделение перевозки почты", филиал "Отделение перевозки почты г. Астана", филиал "Почтаснаб".
3-й уровень образуют 20 городских узлов почтовой связи (далее - ГУПС) и 151 районный узел почтовой связи (далее - РУПС), которые подчиняются областным филиалам и обеспечивают прием, обработку, транспортировку и вручение всех видов почтовых отправлений на территории городов, районов.
ГУПСы и РУПСы осуществляют функции управления, координации и контроля за деятельностью городских отделений почтовой связи (далее - ГОПС) и сельских отделений почтовой связи (далее - СОПС), а также пунктов почтовой связи (далее - ППС).
Схема 1
Структура управления АО "Казпочта"
---------------------
|Центральный аппарат|
---------------------
|
---------------------
|    20 филиалов    |
---------------------
|               |
|               |
---------------------       ---------------------
| 20 городских узлов|       | 151 районный узел |
|   почтовой связи  |       |   почтовой связи  |
---------------------       ---------------------
|                              |
---------------------       ---------------------

Қоғамның құрылтайшысы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігiнiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетi тұлғасындағы Қазақстан Республикасының Үкiметi болып табылады. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттiгiнiң мәселелерi туралы" 2003 жылғы 22 шiлдедегi N 724 қаулысымен Қоғам акцияларының мемлекеттiк пакетiне иелiк ету және пайдалану құқығы Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттiгіне берiлдi.
2002 жылдың наурыз айында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде Қоғам акцияларын 265,3 млн. теңге сомасына 2-эмиссиялау проспектi тіркелдi, соның нәтижесiнде Қоғамның жарғылық капиталы Қоғамның негізгi қаражатын қайта бағалаудан түскен қаржы есебiнен артты және 1169,0 млн. теңгенi құрады.
2002 жылдың маусым айында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде Қоғам акцияларын 643,1 млн. теңге сомасына соңынан эмиссиялау проспекті тiркелдi, соның нәтижесiнде Қоғамның жарғылық капиталы акциялардың қосымша эмиссиясын сатып алудан түскен қаржы есебiнен артып, 1812,1 млн. теңгенi құрады.
Қазiргi уақытта Қоғамда 1-деңгейi облыстық филиалдарды тiкелей басқаруды, почтаның жұмысын республикалық деңгейде ұйымдастыру мен үйлестiрудi жүзеге асыратын және почтаны халықаралық деңгейде танытатын орталық аппараттан тұратын үш деңгейлі (1-сұлба) басқару жүйесi жұмыс iстейдi.
2-деңгейге 14 облыстық филиал, "Алматы почтамты" Алматы филиалы, "Астана почтамты" Астана филиалы, "Республикалық арнайы байланыс қызметi" (бұдан әрі - РАБҚ) филиалы, "Алматы почта тасымалдау бөлiмшесi" филиалы, "Астана почта тасымалдау бөлiмшесi" филиалы, "Почтажабдықтау" филиалы жатқызылған.
3-деңгейдi облыстық филиалдарға бағынатын және қалалар, аудандар аумақтарында почта жөнелтілiмдерiнiң барлық түрлерiн қабылдауды, өңдеудi, тасымалдауды және табыс етудi қамтамасыз ететін почта байланысының 20 қалалық почта байланысы тораптары (бұдан әрі - ҚПБТ) мен 151 аудандық почта байланысы тораптары (бұдан әрі - АПБТ) құрайды. ҚПБТ мен АПБТ қалалық почта байланысы бөлiмшелерi (бұдан әрi - ҚПББ) мен ауылдық почта байланысы бөлiмшелерiнiң (бұдан әрі - АПББ), сондай-ақ почта байланысы пункттерiнiң (бұдан әрi - ПБП) қызметiн басқаруды, үйлестiрудi және бақылауды жүзеге асырады.
1-сұлба
"Қазпочта" АҚ басқару құрылымы
____________________
|   Орталық аппарат    |
________|______
|    20 филиал    |
______________________|___    __|_________________________
|20 қалалық почта байланысы|  |151 аудандық почта байланысы|
|         тораптары          |  |            тораптары         |
_____________|_____________   _____________|______________

|   615 городских   |       |   2775 сельских   |
|отделений почтовой |       |отделений почтовой |
|       связи       |       |        связи      |
---------------------       ---------------------
Структура центрального аппарата построена с учетом функциональной направленности деятельности подразделений и включает пять департаментов и двадцать управлений. Структура центрального аппарата представлена двумя блоками: блок 1 - центры доходности - подразделения, координирующие производственную деятельность; блок 2 - центры поддержки - управленческие и обслуживающие подразделения.
Учитывая специализацию деятельности Общества, к блоку 1 отнесены подразделения, координирующие следующие виды деятельности: оказание услуг почтовой связи и агентских услуг; организация перевозки почты, эксплуатация транспорта, оказание услуг инкассации денег и материальных ценностей; организация работ по оказанию финансовых услуг, ведению субкорреспондентских счетов структурных подразделений; оказание услуг филателии, разработка тематических планов выпусков знаков почтовой оплаты; организация и распространение печати.
Блок 2 включает подразделения, осуществляющие: деятельность на рынке государственных ценных бумаг, контроль за ликвидностью и управление активами и пассивами; контроль за деятельностью информационной системы, разработку и внедрение программных продуктов; бюджетное планирование и контроль за исполнением бюджета, вопросы труда, стратегическое планирование и маркетинг; формирование учетной политики и финансовой отчетности Общества; правовое обеспечение деятельности; обеспечение товарно-материальными ценностями; ведение взаиморасчетов за международный почтовый обмен, ведение розыска международных почтовых отправлений, работу в области международных взаимоотношений с зарубежными почтовыми администрациями и организациями; работу по организации почтовой безопасности; аудит финансово-хозяйственной деятельности структурных подразделений; документационное обеспечение; работа с персоналом.
Акционирование компании обеспечило расширение самостоятельности в эксплуатационной, планово-экономической областях деятельности, привлечение инвестиций в развитие и модернизацию почтовой сети. Расширение прав хозяйствующих субъектов почтовой связи направлено на либерализацию системы управления и отраслью в целом.
Система управления Обществом представляет собой иерархическую систему, основанную на подчиненности субъектов управления низшего звена высшему, которое в свою очередь является объектом управления со стороны органа более высокого уровня. Высший орган управления обеспечивает общее управление Обществом на основе установления приоритетов и стратегических направлений развития. Управляющее воздействие формулируется в виде соответствующих решений, направленных на координацию деятельности всех управляемых подсистем по наиболее эффективной реализации задач экономического развития.
Общество, являясь объектом управления со стороны государственных органов, в свою очередь, осуществляет функции управления по отношению к входящим в его состав филиалам, структурным единицам и подразделениям. На данном уровне осуществляется конкретизация задач, а также формируется система оперативно-производственного управления объектами, процессами и ресурсами компании. Филиалы не являются юридическими лицами, в то же время они для выполнения своих производственных функций наделены имуществом, которое учитывается на их отдельном балансе и на балансе Общества.
Таким образом, учитывая особую социальную значимость деятельности компании, выбранная модель управления обеспечивает необходимую оперативно-хозяйственную самостоятельность, расширение которой способствует повышению эффективности производственной деятельности, увеличению спектра предоставляемых услуг и улучшению их качества.

|615 қалалық почта байланысы| |2775 ауылдық почта байланысы|
|         бөлiмшелерi         | |           бөлiмшелерi        |
Орталық аппараттың құрылымы бөлiмшелердiң қызметтерiнiң функционалды бағыттылығын ескере отырып құрылған және бес департамент пен жиырма басқармалардан тұрады. Орталық аппараттың құрылымы екi блокпен берiлген: 1-блок - табыстылық орталығы - өндiрiс қызметiн үйлестiрушi бөлiмше; 2-блок - қолдау орталығы - басқарушы және қызмет көрсетуші бөлiмшелер.
Қоғам қызметінің мамандануын ескере отырып 1-блокқа мына қызмет түрлерiн үйлестiрушi бөлiмшелер жатқызылған: почта байланысы және агенттiк қызметтер көрсету; почтаны тасымалдауды ұйымдастыру; көлiктi пайдалану; ақша және материалдық құндылықтарды инкассациялау қызметiн көрсету; қаржы қызметiн көрсету жөнiндегі жұмысты ұйымдастыру; құрылымдық бөлiмшелердiң субкорреспонденттік шоттарын жүргiзу; филателия қызметiн көрсету, почталық төлем белгілерiн шығарудың тақырыптық жоспарын әзiрлеу; баспасөздi ұйымдастыру және тарату.
2 блок: мемлекеттiк бағалы қағаздар рыногындағы қызметтi, өтiмдiлiгiн бақылауды және актив пен пассивтi басқаруды; ақпараттық жүйенiң қызметiн бақылауды, бағдарламалық өнiмдi әзiрлеу мен енгiзудi; бюджеттiк жоспарлау және бюджеттің орындалуын бақылауды, еңбек мәселелерiн, стратегиялық жоспарлауды және маркетингті; Қоғамның есептiк саясаты мен қаржы есептілігін қалыптастыруды; қызметтi құқықтық қамтамасыз етудi; тауар-материалдық құндылықтарды қамтамасыз етудi; халықаралық почта айырбасы үшiн өзара есеп айырысуды жүргiзудi, халықаралық почта жөнелтілiмдерiн iздеудi жүргізудi, шетел почта әкiмшiлiктерiмен және ұйымдарымен халықаралық өзара қарым-қатынас саласындағы жұмысты; почта қауiпсiздiгiн ұйымдастыру жөнiндегi жұмысты; құрылымдық бөлiмшелердiң қаржы-шаруашылық қызметiнiң аудитiн; құжаттамалық қамтамасыз етудi; персоналмен жұмысты жүзеге асыратын бөлiмшелерден тұрады.
Компанияның акционерленуi қызметтің пайдалану, жоспарлы-экономикалық саласында дербестіктi кеңейтудi, почталық желiлердi дамытуға және жаңғыртуға инвестициялар тартуды қамтамасыз еттi. Почта байланысының шаруашылық жүргізушi субъектiлердiң құқығын кеңейту басқару жүйесi мен тұтас саланы ырықтандыруға бағытталған.
Қоғамды басқару жүйесi басқару субъектiлерiнiң төменгi буынының жоғарғы буынына бағыныстылығына негiзделген иерархиялық жүйе болып саналады, ал ол өз кезегiнде одан да жоғары деңгейдегі органдардың тарапынан басқару объектiсi болып табылады. Басқарудың жоғарғы органы дамытудың басымдықтары мен стратегиялық бағыттарын белгiлеу негiзiнде жалпы Қоғамды басқаруды қамтамасыз етедi. Басқару ықпалы экономикалық даму мiндеттерiн ең тиiмдi жолмен жүзеге асыру бойынша барлық басқарылатын iшкi жүйе қызметiн үйлестiруге бағытталған тиiстi шешiмдер түрiнде тұжырымдалады.
Қоғам мемлекеттiк органдардың тарапынан басқару объектiсi бола тұра өз құрамына кiретiн филиалдар, құрылымдық бiрлiктер мен бөлiмшелерге қатысты басқару мiндеттерiн жүзеге асырады. Осы деңгейде мiндеттердi нақтылау жүзеге асырылады, сондай-ақ компанияның объектілерiн, процестерi мен ресурстарын басқарудың жедел-өндiрiстiк жүйесi қалыптастырылады. Филиалдардың заңды тұлға ретiнде құқықтары жоқ бiрақ оларға өз өндiрiстiк мiндеттерiн орындау үшiн жеке теңгерiмiнде және Қоғам теңгерiмiнде есепке алынатын мүлiктер берілген.
Сонымен компания қызметiнiң ерекше әлеуметтiк маңыздылығын ескере отырып, таңдалған басқару моделi қажетті шұғыл-шаруашылық дербестiгiн қамтамасыз етедi, оның аясын кеңейту өндiрiс қызметiнiң тиiмдiлігін көтеруге, көрсетілетiн қызметтер спектрiн арттыруға және олардың сапасын жақсартуға мүмкiндiк туғызады.

2. Анализ рынка
Главной особенностью, обеспечивающей перспективность развития почтового рынка, является доступность услуг почтовой связи, достигаемая за счет широкой сети объектов почтовой связи и относительно низких тарифов. Однако, заменяемость услуг почтовой связи, особенно в части письменных сообщений, приводит к сужению почтового рынка за счет конкурентных действий со стороны альтернативных организаций почтовой и документальной электронной связи, что требует решения задач по развитию новых услуг, улучшению качества предоставления традиционных услуг.
В связи с развитием альтернативных услуг по предоставлению письменных сообщений, появлением на казахстанском рынке мировых лидеров телекоммуникационной и почтовой отрасли намечается тенденция к сужению сфер деятельности Общества, что требует пересмотра старых методов, принятия новых решений, улучшения качества предоставления традиционных услуг.
Клиентами Общества являются:
население;
бюджетные организации;
коммерческие структуры;
иностранные представительства, посольства и отдельные иностранные лица, пребывающие на территории Республики.
3. Анализ производственно-финансовой деятельности
за 2001-2003 годы
Казахстанская почта уверенно переходит к стадии стабилизации финансового положения и устойчивого роста: постепенно улучшается качество почтовой связи, расширяется сфера почтово-финансовых услуг, развиваются современные коммерческие услуги.
За период 2001-2002 годов отмечена позитивная тенденция роста платного почтового обмена. Общее количество почтовых отправлений в 2002 году составило 109,8 млн. единиц и возросло относительно 2001 года на 12 %. Объем платного почтового обмена в 2003 году увеличен на 4,5 млн. единиц или на 4 % к уровню 2002 года (таблица 1).
Таблица 1
Динамика платных почтовых отправлений и
периодических изданий
-------------------------------------------------------------------
Наименование        !2001 г.!2002 г.!2003 г.!2003 г. к
! отчет ! отчет ! отчет !2002 г. в %
-------------------------------!-------!-------!-------!-----------
Количество платных почтовых      97,67   109,8   114,3      104,0
отправлений и периодических
изданий (млн. ед.), в том числе:
письменная корреспонденция       14,47    15,1    15,5      102,6
посылки                            1,3     1,3     1,3      100,0
периодические издания             81,9    93,4    97,5      104,4
-------------------------------------------------------------------
Наибольший удельный вес в общем количестве обработанной письменной корреспонденции и периодических изданий занимает подписка и реализация периодических изданий (85 %), письменная корреспонденция составляет 14 %. В 2003 году Обществом преодолено падение письменного обмена, вызванное появлением альтернативных средств связи и возрастающей конкуренцией со стороны других поставщиков услуг, работающих в Республике Казахстан, а также сохранена наметившаяся в 2001-2002 годах тенденция роста почтового обмена по бандеролям, посылкам и периодическим изданиям.
В результате постепенного возврата функций по выплате пенсий и пособий Обществом за 2002 год общее количество выплаченных пенсий, пособий и адресной социальной помощи составило 18,2 млн. единиц на сумму более 66,8 млрд. тенге, что превысило уровень 2001 года на 18,8%. В 2003 году выплачено пенсий и пособий в количестве 18,98 млн. единиц на сумму более 73 млрд. тенге.

2. Рынокты талдау
Почта рыногын дамытудың болашағын қамтамасыз ететiн ең басты ерекшелігі почта байланысы объектiлерiнiң кең желiлерiнiң есебiнен және тарифтерiнiң төмен болуының арқасында почта байланысы қызметiне қол жетiмдiлігі болып табылады. Бiрақ, почта байланысы қызметiнiң, әсiресе жазбаша хабарларға қатысты алмастырылуы баламалық почта ұйымдары мен құжаттық электронды байланыс ұйымдарының тарапынан бәсекелестiк әрекеттер есебiнен почта рыногының аясын тарылтуға әкелiп отыр, бұл жаңа қызмет түрлерiн дамыту, дәстүрлi көрсетiлетiн қызмет түрлерiнiң сапасын жақсарту жөнiндегi мiндеттердi шұғыл шешудi талап етедi.
Жазбаша хабарлар қызметiн көрсету жөнiндегi баламалы қызметтердiң дамуына, қазақстан рыногында телекоммуникациялық және почта байланысының әлемдiк лидерлерiнiң пайда болуына байланысты Қоғам қызметi аясының тарылу үрдiсi байқалды, ал бұның өзi бұрынғы әдiстердi қайта қарауды, жаңа шешiмдер қабылдауды, көрсетiлетiн дәстүрлi қызмет сапасын жақсартуды талап етедi.
Қоғамның клиенттерi:
халық;
бюджеттiк ұйымдар;
коммерциялық құрылымдар;
шетел өкiлдiктерi, елшiлiктер мен Қазақстан аумағына келетiн жеке шетел тұлғалары болып табылады.
3. 2001-2003 жылдардағы өндiрiстiк-қаржылық
қызметiн талдау
Қазақстан почтасы қаржы жағдайын тұрақтандыру және тұрақты өсу сатысына нық қадам басуда: бiртiндеп почта байланысы қызметiнiң сапасы жақсаруда, почта-қаржылық қызметтер саласы кеңеюде, қазiргі заманғы коммерциялық қызмет көрсетулер дамуда.
2001-2002 жылдар кезеңiнде ақылы почта алмасудың өсу үрдiсi байқалды. 2002 жылы почта жөнелтілiмдерiнiң жалпы саны 109,8 млн. бiрлiктi құрады және 2001 жылмен салыстырғанда 12%-ға өстi. Ақылы почта алмасудың көлемi 2003 жылы 4,5 млн. бiрлiкке немесе 2002 жылдың деңгейiне қатысты 4%-ға өсiрілдi (1-кесте).
1-кесте
Ақылы почта жөнелтiлiмдерiнiң және мерзiмдiк
басылымдар динамикасы
__________________________________________________________________
Атауы           |2001 жыл|2002 жыл|2003 жыл|2002 жылға
|  есеп  |  есеп  |  есеп  |  қатысты
|        |        |        |   %-бен
|        |        |        | 2003 жыл
__________________________________________________________________
Ақылы почта жөнелтілімде.     97,67    109,8    114,3    104,0
рiнiң және мерзiмдiк ба.
сылымдардың саны (млн.
бiр.),
Оның iшiнде:
- жазбаша хат-хабарлар     14,47     15,1     15,5    102,6
- сәлемдемелер              1,3       1,3      1,3    100,0
- мерзiмдiк басылымдары    81,9      93,4     97,5    104,4
__________________________________________________________________
Өңделген жазбаша хат-хабарлардың және мерзімдік басылымдардың жалпы санында ең үлкен үлес салмақ (85%) мерзімдік басылымдарға жазылуға және сатуға келiп тұр, жазбаша хат-хабар 14% құрайды. 2003 жылы Қоғам балама байланыс құралдары пайда болғаннан және Қазақстан Республикасында жұмыс iстейтiн басқа да қызметтердi жеткiзушілер тарапынан өсiп отырған бәсекелестiктен туындаған хатпен алмасудың құлдырауын жеңiп шықты, сондай-ақ 2001-2002 жылдары байқалған бандерольдер, сәлемдемелер және мерзiмдiк баспа басылымдары бойынша почта алмасудың өсу үрдісі сақталып қалды.
Зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу жөнiндегі функцияларды бiртiндеп қайтару нәтижесiнде Қоғамның 2002 жылы төленген зейнетақыларының, жәрдемақыларының және атаулы әлеуметтiк көмектiң жалпы саны 66,8 млрд. теңгеден аса сомаға 18,2 млн. бiрлiктi құрады, мұның өзі 2001 жылғы деңгейден 18,8% асып түсті. 2003 жылы 18,9 млн. бiрлiк мөлшерiндегi 73 млрд-тан астам теңге сомасында зейнетақылар мен жәрдемақылар төлендi.

В 2002 году количество принятых почтовых переводов денег составило 0,75 млн. ед., что превысило уровень 2001 года на 4 %, составив 4,1 млрд. тенге. В 2003 году количество принятых почтовых переводов денег составило 0,77 млн. единиц с увеличением сумм почтовых переводов денег на 2,7 %.
Вследствие динамичного развития почтово-сберегательных услуг, продвижения малого бизнеса в сельской местности и городах районного значения в 2002 году произошло увеличение объемов финансовых операций по сравнению с 2001 годом: выплаченной заработной платы - в 1,8 раз, принятых коммунальных платежей - в 1,3 раза, принятых почтовых денежных переводов - в 1,4 раза. Объем принятых коммунальных платежей составил 2,5 млрд. тенге, что на 25 % выше аналогичного показателя 2001 года, сумма выплаченной заработной платы сторонним организациям - 19,9 млрд. тенге, зафиксирован рост в 1,9 раза против уровня 2001 года.
Количество отделений почтовой связи, в которых предоставляются услуги по приему и выдаче депозитов населению, возросло на 153 единицы и по итогам 2002 года составило 2444 единицы. В 2002 году открыто 840 счетов юридических лиц и общее количество счетов составило 1215 единиц. Предпринятые меры позволили Обществу увеличить количество клиентов за счет территориального расширения и повышения качественного уровня предоставляемых услуг.
Депозитная база Общества за год увеличилась относительно уровня прошлого года на 13,4 % и по состоянию на 1 января 2003 года составила 857 млн. тенге.
В результате активизации деятельности, нацеленной на формирование эффективно функционирующей отечественной почтово-сберегательной системы, было существенно улучшено финансовое состояние компании (таблица 2).
Таблица 2
Основные показатели финансово-производственной
деятельности в 2001-2003 гг.
(млн. тенге)
-------------------------------------------------------------------
Наименование статьи       !2001 г.!2002 г.!2003 г.!2003 г. в %
! отчет ! отчет ! отчет !к 2001 г.
-------------------------------!-------!-------!-------!-----------
Совокупные доходы
в том числе:                 3561,0   4109,4  4661,0     130,9
доходы от основной деятельности 3305,6   3915,7  4522,2     136,8
доходы от неосновной
деятельности                     255,4    193,7   138,8      54,3
Совокупные расходы
в том числе:                 3450,3   3980,5  4531,9     131,3
производственная себестоимость  2041,4   2507,1  3009,0     147,4
расходы периода                 1307,5   1389,3  1445,3     110,5
расходы от неосновной
деятельности                      74,3     68,5    31,1      41,9

2002 жылы қабылданған ақша аударымдарының саны 0,75 млн. құрады, мұның өзі 4,1 млрд. теңгенi құрап, 2001 жылғы деңгейден 4% асты 2003 жылы қабылданған ақша аударымдарының саны ақшалай аударым сомасы 2,7% өсіп, 0,77 млн. бiрлiкті құрады.
2002 жылы почта-жинақ қызметiн қарқынды дамыту, ауылдық жерлер мен аудандық маңыздағы қалаларда шағын бизнесті енгiзу нәтижесiнде қаржылық операциялардың көлемi: төленген жалақы көлемi - 2001 жылмен салыстырғанда төленген еңбекақы көлемi - 1,8 есе, қабылданған коммуналдық төлем көлемi - 1,3 есе, қабылданған аударымдар көлемi - 1,4 есе ұлғайды. Қабылданған коммуналдық төлем көлемi 2,5 млрд. теңгенi құрады, 2001 жылғы көрсеткiштерден 25%-ға жоғары, бөгде ұйымдарға төленген еңбекақы сомасы - 19,9 млрд. теңгенi құрады, 2001 жылғы деңгейден 1,9 есе өскендігі белгілендi.
Халықтың ақшасын депозитке қабылдау және беру қызметiн ұсынатын почта байланысы бөлiмшелерiнiң саны 153 бiрлiкке ұлғайды және 2002 жылдың қорытындысы бойынша 2444 бiрлiктi құрады. 2002 жылы заңды тұлғаларға 840 шот ашылды және шоттардың жалпы саны 1215 бiрлiктi құрады. Қолданылған шаралар Қоғамға аумақты кеңейту және қызмет көрсетудiң сапалы деңгейiн арттыру есебiнен клиенттер санын ұлғайтуға мүмкiндiк бередi.
Қоғамның депозиттiк базасы бiр жылдың iшiнде өткен жыл деңгейiне қарағанда 13,4% ұлғайды және 2003 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 857 млн. теңгенi құрады.
Тиiмдi жұмыс iстейтiн отандық почта-жинақ жүйесiн қалыптастыруға бағытталған қызметтi жандандырудың нәтижесiнде компанияның қаржы жағдайы едәуiр жақсарды (2-кесте).
2-кесте
2001-2003 жж. қаржы-өндiрiстiк қызметтiң
негізгi көрсеткiштерi
(млн. теңге)
__________________________________________________________________
Баптың атауы       |2001 жыл|2002 жыл|2003 жыл|2001 жылға
|  есеп  |  есеп  |  есеп  | шаққанда
|        |        |        |2003 жылы %
__________________________________________________________________
Жиынтық табыс,              3561,0    4109,4   4661,0     130,9
Оның ішінде:
- негiзгi қызметтен түсетін
табыс                       3305,6    3915,7   4522,2     136,8
- негізгі емес қызметтен
түсетiн табыс                255,4     193,7    138,8      54,1
Жиынтық шығыстар,
Оның ішінде:                3450,3    3980,5   4531,9     131,3
өндiрiстік өзiндiк құны    2041,4    2507,1   3009,0     147,4
Кезең шығыстары            1307,5    1389,3   1445,3     110,5
Негiзгі емес қызмет
шығыстары                    74,3      68,5     31,1      41,9

корпоративный подоходный налог    26,8     15,6    46,5     173,5
расходы от чрезвычайных
ситуаций                           0,3
Чистый доход (убыток)            110,7    128,9   129,1     116,6
-------------------------------------------------------------------
По результатам финансово-хозяйственной деятельности в 2002 году совокупные доходы Общества составили 4109,4 млн. тенге, увеличившись по сравнению с фактическим показателем 2001 года на 15,4 %. Совокупные расходы в 2002 году составили 3980,5 млн, тенге, превысив уровень 2001 года на 15,4 %. Чистый доход Общества за 2002 год составил 128,9 млн. тенге превысив уровень 2001 года на 16,4% или на 18,2 млн. тенге.
В 2003 году ожидается увеличение совокупных доходов относительно уровня 2002 года на 13,4 %, что составит 551,6 млн. тенге, уровень совокупных расходов увеличится на 13,8 % или 551,4 млн. тенге, чистый доход увеличится на 0,2 % или 0,2 млн. тенге.
4
. План развития Общества на 2004-2006 годы
1. Цели и задачи
В условиях развития рыночной экономики и информатизации общества почтовая связь является важным элементом рыночной и информационной инфраструктуры, способствующим развитию предпринимательства, финансово-сберегательных услуг, рынка ценных бумаг, обмена информацией.
В связи с этим основной целью развития Общества в ближайшей перспективе является создание эффективно функционирующей почтово-сберегательной системы в Республике Казахстан, предоставляющей широкий спектр почтовых, финансовых и агентских услуг на базе современных технологий и прогрессивных форм международного сотрудничества.
В 2004 году деятельность Общества будет направлена на достижение следующих целей:
улучшение инфраструктуры почтовой связи и экономических условий для содействия устойчивому социально-экономическому развитию страны;
обеспечение для сельского населения доступности и общественно приемлемого качества базовых услуг почтово-сберегательной системы;
сокращение разрыва в уровне обеспеченности объектами почтово-сберегательной инфраструктуры между городом и селом.
Достижение намеченных целей предполагает решение следующих задач:
повышение качества предоставления почтово-сберегательных услуг путем обновления основных фондов, внедрения новых и модернизации действующих технологий, технического перевооружения и улучшения ремонтно-эксплуатационного обслуживания парка действующего оборудования и объектов почтово-сберегательной системы;
создание финансовых механизмов, обеспечивающих доступность почтово-сберегательных услуг населению;
расширение ассортимента услуг, содействующих росту деловой активности и развитию малого и среднего бизнеса;
обеспечение сохранности почтовых отправлений, почтовых переводов денег, тайны переписки, почтовых и иных сообщений, доверяемых оператору почты в связи с осуществлением им почтовой деятельности, создающие условия (режим) для обеспечения безопасности пользователей и работников, а также имущества операторов почты путем создания охранных подразделений почтовой безопасности;
совершенствование нормативной правовой базы, формирование методологической базы, регламентирующей деятельность Общества по предоставлению новых видов услуг;
дальнейшее углубление интеграции почтовой отрасли Республики Казахстан в мировую почтовую систему, предусматривающее изучение и внедрение передовых достижений зарубежных почтовых администраций.
В области развития международного сотрудничества с зарубежными организациями и почтовыми администрациями Обществом определены следующие направления:
развитие сотрудничества с органами Всемирного почтового союза, региональными почтовыми союзами, иностранными почтовыми администрациями для сохранения единой почтовой территории, предоставления общедоступных услуг почтовой связи, обучения работников отрасли;
разработка и введение контрольных сроков пересылки почтовых отправлений авиа- и наземным транспортом между Республикой Казахстан и зарубежными государствами;
участие Общества в проверках фактических сроков прохождения почтовых отправлений, проводимых Международным бюро Всемирного почтового союза.

Корпоративтiк табыс салығы   26,8      15,6     46,5     173,5
төтенше жағдайлар шығыстары   0,3
Таза табыс (шығын)           110,7     128,9    129,1     116,6
___________________________________________________________________
2002 жылғы қаржы-шаруашылық қызметтiң нәтижелері бойынша Қоғамның жиынтық табысы 2001 жылдың нақты көрсеткiштерiмен салыстырғанда 15,4 % ұлғайып, 4109,4 млн. теңгенi құрады. 2002 жылы жиынтық шығындар 2001 жылдың деңгейiнен 15,4% асып, 3980,5 теңгенi құрады. 2002 жылы Қоғамның таза табысы 128,9 млн. теңгені құрады, ал 2000 жылы бұл көрсеткiш 16,4% немесе 18,2 млн. теңгеге тең болған.
2003 жылы жиынтық кiрiстi 2002 жылдың деңгейiмен салыстырғанда 13,4%-ға өсті, яғни 551,6 млн. теңгенi құрады, жиынтық шығындар деңгейi 13,8% немесе 551,4 теңгеге ұлғайды, таза табыс 0,2%-ға немесе 0,2 млн. теңгеге артады.
4. Қоғамды дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған жоспары
1. Мақсаты мен мiндеттерi
Нарықтық экономиканың дамуы және қоғамды ақпараттандыру жағдайында почта байланысы кәсiпкерлiктiң, қаржы-жинақ қызметтерiнiң, бағалы қағаздар рыногының, ақпаратпен алмасудың дамуына ықпал ететiн нарықтық және ақпараттық инфрақұрылымның маңызды элементі болып табылады.
Осыған байланысты Қоғамның таяу перспективада дамуының негізгі мақсаты Қазақстан Республикасында қазiргi заманғы технологиялар мен халықаралық ынтымақтастықтың прогрессивті нысандарының базасында кең ауқымды почталық, қаржылық және агенттiк қызметтер көрсететiн, тиiмдi жұмыс iстейтiн почта-жинақ жүйесiн құру болып табылады.
2004 жылы Қоғам қызметi мынадай мақсаттарға қол жеткiзуге бағытталатын болады:
елiмiздiң әлеуметтiк-экономикалық тұрақты дамуына жәрдемдесу үшiн почта байланысы инфрақұрылымы мен экономикалық жағдайын жақсарту;
ауыл тұрғындарын почта-жинақ жүйесiнiң базалық қызметіне қол жетiмділігін және қоғамдық лайықты сапасымен қамтамасыз ету;
қала мен ауыл арасындағы почта-жинақ инфрақұрылым объектілерiнiң қамтамасыз етiлуiне қатысты алшақтықты қысқарту.
Қойылған мақсаттарға қол жеткiзу мынадай мiндеттердi шешудi көздейдi:
негізгi қорларды жаңарту арқылы почта-жинақ қызметiн көрсету сапасын жоғарылату, қолданыстағы технологияларды жаңғырту және жаңа түрлерiн енгiзу, техникалық қайта жарақтандыру және почта-жинақ жүйесiнiң объектілерi мен қолданыстағы жабдықтарын жөндейтiн жөндеу-пайдалану қызметiн көрсететiн парктердi жақсарту;
халыққа қолжетерлiк почта-жинақ қызметiн көрсетудi қамтамасыз ететiн қаржылық механизмдер құру;
iскерлiк белсендiлiкті өсiруге, шағын және орташа бизнестi дамытуға жәрдемдесетiн қызметтердiң ассортиментiн кеңейту;
почта қауiпсiздігінiң күзет бөлiмшелерiн құру арқылы пайдаланушылар мен қызметкерлердiң, сондай-ақ почта операторлары мүлкiнiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн почта жөнелтiлiмдерiнiң, почталық ақша аударымдарының сақталуын және қызметтiк мiндеттерiн жүзеге асыруға байланысты почта операторына сенiп тапсырылған хат алысулардың, почталық және өзге де хабарламалардың құпиялылығын қамтамасыз ету;
нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру, жаңа қызметтердi көрсету жөнiндегі Қоғам қызметiн реттейтiн әдiснамалық базаны қалыптастыру;
шетелдiк почта әкiмшіліктерiнiң озық жетiстiктерiн зерделеудi және енгiзудi көздейтiн Қазақстан Республикасы почта саласының әлемдiк почта жүйесiне бiрiгуiн одан әрi тереңдету.
Шетелдiк ұйымдармен және почта әкiмшіліктерiмен халықаралық ынтымақтастықты дамыту саласында Қоғам мынадай бағыттарды анықтады:
Бiртұтас почта аумағын сақтау, баршаға қол жетiмдi почталық байланыс қызметiн көрсету, сала қызметкерлерiн оқыту үшiн Дүниежүзілік почта одағының органдарымен, аймақтық почта одақтарымен, шетелдiк почта әкiмшiлiктерiмен ынтымақтастықты дамыту;
Қазақстан Республикасы мен шетел мемлекеттерi арасында авиа және жерүсті көлiктерiмен жiберiлетiн почта жөнелтiлiмдерiнiң жүрiп өтетiн бақылау мерзiмiн белгiлеу және енгiзу;
Қоғамның Дүниежүзiлiк почта одағының Халықаралық бюросы өткiзетiн халықаралық почта жөнелтiлiмдерiнiң нақтылы жүрiп өту мерзiмiн тексерулерiне қатысуы.

2. Выбор путей достижения поставленных задач
Для осуществления модернизации и обновления материально-технической базы, как основы для повышения качества предоставления услуг и повышения их конкурентоспособности, планируется привлечь внешние источники финансирования.
С целью обеспечения доступности оказываемых услуг, особенно для сельского населения, планируется усовершенствовать действующие технологии с использованием мирового опыта.
Для повышения эффективности производственной деятельности планируется мобилизовать внутренние резервы и расширить спектр оказываемых услуг с учетом запросов потребителей на новой качественной основе, предусматривающей привлечение квалифицированного персонала.
В качестве приоритетов развития в ближайшей перспективе намечены следующие направления деятельности:
увеличение объемов почтовых отправлений, улучшение качества предоставления услуг, оптимизация технологических процессов и почтовых маршрутов;
внедрение системы слежения за регистрируемыми почтовыми отправлениями, начиная с 2005 года, переход на национальный геостационарный спутник связи и вещания Республики Казахстан "KazSat";
пересмотр нормативов оценки качественных показателей эксплуатации почтовой связи, пересмотр контрольных сроков доставки почтовых отправлений с целью их сокращения;
централизованное ведение всех открытых в отделениях Общества лицевых счетов для автоматизированного начисления вознаграждения по вкладам и отражения операций в бухгалтерском учете;
активизация деятельности по оказанию банкам второго уровня услуг по расчетно-кассовому обслуживанию юридических лиц;
расширение круга клиентов по переводу денег по системе "Western Union".
Кроме того, планируется создание и развитие сети агентских услуг в целях использования потенциальных возможностей почты и, наряду с активизацией предложения уже имеющихся услуг, внедрения новых их видов:
прием платежей физических и юридических лиц по уплате налогов и иных обязательных платежей;
оказание агентских услуг пенсионным фондам по привлечению вкладчиков к заключению договоров и доставке извещений о пенсионных накоплениях;
сотрудничество с банками, страховыми организациями, брокерами-дилерами, организациями, осуществляющими деятельность по управлению портфелями ценных бумаг и инвестиционную деятельность по управлению пенсионными активами накопительных пенсионных фондов, и иными небанковскими финансовыми учреждениями.
Особое внимание в 2004 году будет уделено развитию Интернет-услуг путем организации пунктов коллективного доступа в Интернет. Это будет способствовать также развитию услуг филателии посредством открытия интернет-магазина и специализированных пунктов розничной продажи филателистической продукции.
В 2004 году будет активизирована работа по предоставлению услуги директ-маркетинг в результате установки оборудования по укомплектованию материалов прямой почтовой рассылки для автоматизации труда работников и усовершенствованию базы данных по физическим и юридическим лицам.
Также планируется продолжить внедрение и развитие новых видов услуг:

2. Алға қойылған мiндеттерге қол жеткiзу жолдарын таңдау
Көрсетілетiн қызмет сапасын жоғарылату және олардың бәсекеге қабiлеттілігін көтеруге негiз ретiнде материалдық-техникалық базаны жетілдiрудi және жаңартуды жүзеге асыру үшiн сырттан қаржыландыру көздерiн тарту жоспарланып отыр.
Көрсетiлетiн қызметтердi, әсiресе ауыл тұрғындары үшiн көрсетілетiн қызметке қол жетiмдiлiктi қамтамасыз ету мақсатында әлемдiк тәжiрибенi пайдалану арқылы қолданыстағы технологияларды жетiлдiру жоспарланып отыр.
Өндiрiс қызметiнiң тиiмдiлігін арттыру үшiн iшкi резервтердi жаппай жұмылдыру және білiктi персоналды тартуды көздейтiн жаңа сапалы негiзде тұтынушылардың сұранысын ескере отырып көрсетiлетiн қызмет түрлерiнiң аясын кеңейту.
Таяу перспективадағы даму басымдықтары ретiнде мынадай қызмет бағыттары белгiленген:
почта жөнелтілімдерiнің көлемiн арттыру, қызмет көрсету сапасын жақсарту, технологиялық процестер мен почта маршруттарын оңтайландыру;
тiркелетiн почта жөнелтiлiмдерiнiң қадағалап байқау жүйесiн енгізу, 2005 жылдан бастап "KazSat" Қазақстан Республикасының байланыс және хабар таратудың ұлттық геотұрақты серігіне ауысу;
почта байланысын пайдаланудың сапалық көрсеткiштерiн бағалау нормативтерiн қайта қарау, почта жөнелтiмдерiн жеткiзудiң бақылау мерзiмдерiн қысқарту мақсатында қайта қарау;
салымдар бойынша пайыздарын автоматты есептеу және бухгалтерлiк есепте жүргiзілетiн операцияларды көрсету үшiн Қоғамның бөлiмшелерiнде ашылған барлық дербес есепшоттарды орталықтандырылған түрде жүргiзу;
екiншi деңгейдегі банктерге заңды тұлғаларға есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету жөнiндегі қызметтердi ұсыну жұмысын жандандыру;
"Western Union" жүйесi бойынша ақша аударуда клиенттердiң шеңберiн кеңейту.
Сондай-ақ, почтаның әлеуеттi мүмкiншiлiктерiн пайдалану мақсатында агенттiк қызмет желiлерiн құру және дамыту, сонымен қатар көрсетiлiп жүрген қызметтердi жандандыру үшiн мынадай жаңа қызмет түрлерiн енгiзу жоспарланып отыр:
жеке және заңды тұлғалардан салық және басқа да мiндеттi төленетiн төлемдердi қабылдау;
зейнетақы қорларына зейнетақы жинақтары туралы хабарламаларды жеткiзiп беруге байланысты салымшыларды шарт жасасуға тарту жөнiнде агенттiк қызмет көрсету;
банктермен, сақтандыру ұйымдарымен, брокерлермен-дилерлермен, бағалы қағаздар портфельдерiн басқару жөнiндегi қызмет пен зейнетақы жинақтаушы қорлардың зейнетақылық активтерiн басқару жөнiндегі инвестициялық қызметтi жүзеге асыратын ұйымдармен және басқа банктiк емес қаржы мекемелерiмен ынтымақтастық қарым-қатынас жасау.
2004 жылы Интернетке ұжымдық қолжеткiзу пункттерiн ұйымдастыру арқылы Интернет-қызметiн дамытуға ерекше көңiл бөлiнетiн болады. Бұл сондай-ақ интернет-дүкендер мен филателия өнiмдерiн бөлшек сауда арқылы сататын, арнайы пункттердi ашу жолымен филателия қызметiн дамытуға мүмкiндiк туғызады.
2004 жылы қызметкерлердiң еңбегiн автоматтандыру мен жеке және заңды тұлғалар бойынша деректер базасын жетiлдiру үшiн тікелей почтамен жiберiлетiн материалдарды жасақтаушы жабдықты орнату нәтижесiнде директмаркетинг қызметiн көрсету жөнiндегі жұмыс жандандырылатын болады.
Сонымен қатар жаңа қызмет түрлерiн енгізудi және дамытуды жалғастыру жоспарланып отыр:

1) организация и развитие почтовой торговли по каталогам "Товары - Почтой" с предоставлением сервисных услуг в рамках системы посылочной торговли по заказам, в том числе через Интернет;
2) трансфер-агентские услуги;
3) развитие электронной почтовой торговли на базе современных технологий, республиканской сети филиалов и прогрессивных форм международного сотрудничества.
Приоритетным направлением в работе курьерской службы EMS Kazpost будет ее модернизация и повышение конкурентоспособности. В связи с этим решаются следующие задачи:
1) автоматизация системы службы EMS Kazpost по Казахстану;
2) введение компьютерной системы слежения за отправлениями ускоренной почты, соответствующей системе международного кооператива EMS;
3) расширение пунктов приема EMS;
4) сотрудничество в области международной ускоренной почты с крупнейшими почтовыми администрациями мира;
5) повышение качества почтового обслуживания.
3. Динамика развития услуг почтово-сберегательной системы
В 2004-2006 годах по услугам почтовой связи планируется достичь следующих результатов: обеспечить увеличение объема исходящей письменной корреспонденции до 17,4 млн. единиц или на 15,2 % выше относительно уровня 2002 года, повысить объем принимаемых посылок в 2004-2006 годах до 1,4 млн. единиц или на 7,7 % выше по сравнению с 2002 годом, объем периодических изданий довести до 99,6 млн. единиц в 2006 году, обеспечив увеличение на 6,6 % относительно 2002 года. Количество принятых отправлений ускоренной почты в 2006 году планируется увеличить до 336 тысяч единиц или на 12 % выше уровня 2002 года.
В сфере финансовых и агентских услуг в 2006 году планируется достичь следующих показателей: количество почтовых переводов денег довести до уровня 0,97 млн. единиц в 2006 году, обеспечив рост на 29,3 % относительно 2002 года, количество выплат пенсий и пособий увеличить в 2006 году до уровня 19,4 млн. единиц или на 6,6 % по сравнению с 2002 годом. Прием коммунальных платежей планируется увеличить в 2006 году на 66,7 % относительно уровня 2002 года, выплату заработной платы, соответственно, на 78,2 %, налоговых платежей - на 40,6 %, инкассацию денег и ценностей - на 17,9 %, а также повысить объем доставки пенсионных извещений - на 17,4%.
Таблица 3
Прогноз показателей по основным оказываемым
услугам на 2004-2006 годы
-------------------------------------------------------------------
Наименование    ! Ед.  !2002 г.!2003 г.!2004 г.!2005 г.!2006 г.
показателя     ! изм. ! отчет ! план  !прогноз!прогноз!прогноз
-------------------------------------------------------------------
Почтовые услуги:
письменная

1) тапсырыстар бойынша сәлемдемелiк сауда жүйесiнiң шегінде сервистiк қызмет көрсету арқылы "Тауар-Почтамен" каталогтары бойынша почталық сауданы ұйымдастыру және дамыту, оның iшiнде Интернет арқылы;
2) трансфер-агенттік қызметтер;
3) қазiргі технологиялардың, филиалдардың республикалық желiлерi және халықаралық ынтымақтастықтың озық нысандарының базасында электронды почталық сауданы дамыту.
ЕMS Kazpost курьерлiк қызметiнiң жұмысындағы басым бағыттары оны жаңғыртып жетiлдiру мен бәсекелестiк қабiлетiн арттыру болып табылады. Соған байланысты мынадай мiндеттер шешiлуде:
1) Қазақстан бойынша EMS Kazpost курьерлiк қызмет жүйесiн автоматтандыру;
2) EMS халықаралық кооператив жүйесiне сәйкес келетін жеделдетiлген почта жөнелтілiмдерiн компьютермен бақылап қадағалау жүйесiн енгізу;
3) EMS қабылдау пункттерiн кеңейту;
4) әлемнiң iрi почта әкiмшiлiктерiмен халықаралық жедел почта саласындағы ынтымақтастық;
5) почталық қызмет көрсетудiң сапасын жақсарту.
3. Почта-жинақ жүйесiнiң қызметiн дамыту қарқыны
2004-2006 жылдары почталық қызмет саласында мына нәтижелерге жету жоспарланып отыр: шығатын жазбаша хат-хабардың көлемiн 17,4 млн. бiрлiкке дейiн арттыруды немесе 2002 жылмен салыстырғанда 15,2% ұлғайтуды қамтамасыз ету және 2004-2006 жылдары сәлемдемелер қабылдау деңгейiн 1,4 млн. бiрлiк шегінде немесе 2002 жылмен салыстырғанда 7,7% арттыруды қамтамасыз ету жоспарланып отыр, мерзiмдi баспа басылымдарының көлемiн 2002 жылмен салыстырғанда 2006 жылы 6,6% өсуiн қамтамасыз ете отырып, 2006 жылы 99,6 млн. бiрлiкке дейiн жеткiзу. 2006 жылы қабылданған жеделдетiлген почта жөнелтiлiмдерiнiң санын 336 мың бiрлiкке немесе 2002 жылғы деңгейге қарағанда 12% арттыру жоспарланды.
Қаржылық және агенттік қызмет саласында мына көрсеткiштерге жету жоспарланып отыр: 2002 жылмен салыстырғанда 29,3% ұлғайтуды қамтамасыз ете отырып, ақша аударымдарының санын 2006 жылы 0,97 млн. бiрлiкке дейiн жеткiзу, зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеу санын 2006 жылы 19,4 млн. бiрлiк деңгейiне дейiн немесе 2002 жылмен салыстырғанда 6,6% көтеру жоспарланып отыр. Коммуналдық төлемдер қабылдауды 2006 жылы 2002 жылға қарағанда 66,7% көбейту, жалақы төлеудi, тиiсiнше 78,2% және салық төлемдерiн - 40,6%, ақша мен құндылықтарды инкассациялауды - 17,9% арттыру, сондай-ақ зейнетақы хабарламаларын жеткiзудi тиiсiнше - 17,4% арттыруды қамтамасыз ету жоспарланған.
3-кесте
Көрсетілетiн негізгі қызметтер бойынша көрсеткiштердiң
2004-2006 жылдарға арналған болжамы
___________________________________________________________________
Көрсеткіш атауы  | Өлшем |2002|2003  |2004 жыл|2005 жыл|2006 жыл
|бiрлiгі|жыл | жыл  |болжау  |болжау  |болжау
|       |есеп|жоспар|        |        |
___________________________________________________________________
Почталық қызметтер:
___________________________________________________________________
Жазбаша хат-        млн.

корреспонденция     млн. ед.  15,1     15,5    17,0    17,2   17,4
посылки             млн. ед.   1,3      1,3     1,4     1,4    1,4
периодические
издания             млн. ед.  93,4    97,47    97,6    98,0   99,6
услуги ускоренной   тыс. ед.   300    310,0   319,0   330,0  336,0
почты
Финансовая деятельность и финансовые услуги, агентские услуги:
Выплата               млрд.   18,8     20,9    25,2    30,2   33,5
заработной платы      тенге
Выплата пенсий и
пособий:
количество           млн. ед. 18,2    18,98    19,1    19,3   19,4
Сумма                 млрд.
тенге   66,8    73,5     80,8    88,9   92,9
Коммунальные          млрд.    3,0     4,3      4,5     4,8    5,0
платежи               тенге
Депозиты:
количество          тыс. ед. 860,0  1067,0   1081,0  1145,0 1245,0
Сумма                  млн.
тенге  857,0  1240,0   1480,0  1730,0 1801,0
Прием налоговых       млрд.    3,2     3,4      3,7     4,3    4,5
платежей              тенге
Почтовые
переводы денег:
количество            млн.    0,75    0,77     0,83    0,91   0,97
ед.
сумма                 млрд.    4,1     4,6      4,9     5,4    5,8
тенге
Инкассация денег      млрд.  168,8   102,0    143,0   193,0  199,0
и ценностей           тенге
Пенсионные           млн. ед.  2,3     2,4      2,5     2,6    2,7
извещения
-------------------------------------------------------------------
Планируемая производственная программа позволит достичь финансовых показателей, отраженных в таблице 4.
Таблица 4
Прогноз финансовых показателей
(млн. тенге)
-------------------------------------------------------------------
!2002 г. !2003 г. !2004 г. !2005 г. * !2006 г. *
! отчет  !отчет   !прогноз !прогноз  !прогноз
-------------------------------------------------------------------
Доходы                  4109,4   4661,0   5964,8   6561,0    7032,8
Расходы                 3980,5   4531,9   5829,2   6418,6    6826,3
в том числе
производственная        2507,1   3009,0   3730,5   4245,0    4566,2
себестоимость
Налогооблагаемый доход   144,5    175,6    184,7    193,9     206,5
расходы по
корпоративному
подоходному налогу        15,6     46,5     49,1     51,6      54,9
Чистый доход (убыток)   128,9**   129,1    135,6    142,3     151,6
-------------------------------------------------------------------
* - В соответствии с протоколом заседания Республиканской бюджетной комиссии N 1 от 26 января 2004 года в Правительство представлены предложения по вопросам оказания агентских услуг на селе (услуги по выплате пенсий и социальных пособий, услуги по предоставлению периодических печатных изданий, услуги по выплате заработной платы работникам бюджетных организаций), в случае одобрения которых на Республиканской бюджетной комиссии при формировании республиканского бюджета финансовые показатели будут откорректированы.
** - без учета убытков прошлых лет
Рост доходов планируется достичь за счет возрастающих объемов почтовых, финансовых и агентских услуг, а также формирования оптимальной стратегии ценообразования, предусматривающей выравнивание тарифных ставок (комиссионного вознаграждения) по социально-значимым услугам до уровня реальных затрат при сохранении их доступности.

хабарлар            дана    15,1    15,5    17,0     17,2    17,4
млн.
сәлемдемелер        дана     1,3     1,3     1,4      1,4     1,4
Мерзiмдiк           млн.
басылымдары         дана    93,4    97,5    97,6     98,0    99,6
Жеделдетілген       мың
почта қызметі       дана     300   310,0   319,0    330,0   336,0
___________________________________________________________________
Қаржылық қызметтер және қаржылық қызметтер көрсету, агенттік
қызметтер:
___________________________________________________________________
Еңбекақы төлеу      млрд.   18,8    20,9    25,2     30,2    33,5
теңге
Зейнетақы және
жәрдемақы төлеу
Саны                млн.    18,2    18,98   19,1     19,3    19,4
бірл.
Сомасы              млрд.   66,8    73,5    80,8     88,9    92,9
теңге
Коммуналдық         млрд.    3,0     4,3     4,5      4,8     5,0
төлемдер            теңге
Депозиттер:
Саны                мың    860,0  1067,0  1081,0   1145,0  1245,0
бірл.
Сомасы              млн.   857,0  1240,0  1480,0   1730,0  1801,0
теңге
Салық төлемдерін    млрд.    3,2     3,4     3,7      4,3     4,5
қабылдау            теңге
Почталық ақша
аударымдары:
Саны                млн.     0,75    0,77    0,83     0,91    0,97
бірл.
Сомасы              млрд.    4,1     4,6     4,9      5,4     5,8
теңге
Құндылықтар мен     млрд.  168,8   102,0   143,0    193,0   199,0
ақшаны              теңге
инкассациялау
Зейнетақы           млн.     2,3     2,4     2,5      2,6     2,7
хабарламалары       бірл.
___________________________________________________________________
Белгіленген өндiрiстiк бағдарлама 4-кестеде көрсетілген қаржылық көрсеткiштерге қол жеткiзуге мүмкiндiк туғызады.
4-кесте
Қаржылық көрсеткiштердiң болжамы
(млн. теңге)
___________________________________________________________________
|2002 жыл|2003 жыл|2004 жыл|2005* жыл|2006* жыл
|  есеп  |  жоспар| болжау |болжау   | болжау
___________________________________________________________________
Кiрiс                   4109,4   4661,0   5964,8   6561,0   7032,8
Шығыс                   3964,9   4531,9   5829,2   6418,6   6826,3
Оның iшiнде
өндірістік өзіндік      2507,1   3009,0   3730,5   4245,0   4566,2
құны
Салық салынатын табыс    144,5    175,6    184,7    193,9    206,5
Корпоративтiк табыс       15,6     46,5     49,1     51,6     54,9
салығы бойынша шығыстар
Таза табыс (шығын)       128,9*   129,1    135,6    142,3    151,6
___________________________________________________________________
*- Республикалық бюджет комиссиясы мәжiлiсiнiң 2004 жылғы 26 қаңтардағы N 1 хаттамасына сәйкес Үкiметке ауылдық жерлерде агенттiк қызмет көрсету мәселелерi бойынша ұсыныстар берiлдi (зейнетақы және жәрдемақы төлеу жөнiндегi қызмет, мерзiмдiк баспа басылымдарын әкелiп беру жөнiндегi қызмет, бюджеттiк ұйымдардың қызметкерлерiне еңбекақы төлеу жөнiндегi қызмет), республикалық бюджетті қалыптастыру кезiнде Республикалық бюджет комиссиясы мақұлдаған жағдайда қаржы көрсеткiштерiне түзету енгiзiлетiн болады.
**- өткен жылдардың шығындарын есепке алмағанда.
Кiрiстiң өсуiн, бiрiншi кезекте, почталық қызметтердiң көлемiн ұлғайту, қаржылық және агенттiк қызметтердi белсендi ендiру арқылы, сондай-ақ әлеуметтiк маңызды қызметтер бойынша тарифтiк ставкаларды (комиссиялық сыйақыны) олардың қол жеткiзiмділiгiн сақтай отырып нақты шығындар деңгейiне дейiн теңестірудi көздейтiн оңтайлы баға құру стратегиясын қалыптастыру арқылы қамтамасыз ету жоспарланып отыр.

При формировании расходов Общества в 2004-2006 годах запланировано ежегодное увеличение заработной платы работников, а также увеличение амортизационных отчислений в результате привлечения инвестиций в оборудование и проведение капитального ремонта зданий.
В 2004 году ожидается получение доходов от основной деятельности в сумме 5 783,9 млн. тенге, доходов от неосновной деятельности в сумме 180,9 млн. тенге. При этом производственные расходы (себестоимость основных видов услуг) составят 3 730,5 млн. тенге, из них:
материалы - 313,7 млн. тенге;
оплата труда работников (производственный персонал) - 1 851,2 млн. тенге;
отчисления от оплаты труда - 370,2 млн. тенге;
накладные расходы - 769,5 млн. тенге;
прочие расходы - 425,8 млн. тенге.
Расходы периода - 1 929,2 млн. тенге.
Расходы, связанные с неосновной деятельностью - 120,3 млн. тенге.
Списочная численность работников по сравнению с 2002 годом увеличится на 8,7 % и составит 17 591 человек, среднемесячная заработная плата составит 15 504 тенге, что на 22,6 % выше уровня 2002 года.
В структуре себестоимости реализованной продукции (работ, услуг) (таблица 5) в 2004 году наибольшую долю составляют прямые производственные расходы (более 68 %). Накладные производственные расходы составляют около 20 %, прочие расходы по основным услугам - 11 %.
В 2004 году Общество переходит на систему гибкого бюджета, которая предусматривает корректировку переменных статей расходов в случае превышения планового уровня доходов.
Таблица 5
Структура себестоимости предоставляемых услуг
(млн. тенге)
-------------------------------------------------------------------
Наименование статей  !2002 г. !2003 г. !2004 г. !2005 г.!2006 г.
-------------------------------------------------------------------
Себестоимость
предоставляемых услуг
всего:                   2507,1    3009,0   3730,5  4245,0   4566,2
в том числе:
прямые расходы           1659,9    1921,6   2535,2  2851,3   3110,8
накладные расходы         538,0     644,3    769,5   907,8    959,3
прочие расходы по
основным услугам          309,2     443,1    425,8   485,9    496,1
-------------------------------------------------------------------
Капитальные вложения
В результате направления полученного чистого дохода Общества на формирование резервного капитала, Общество планирует осуществлять капитальные вложения за счет внешних источников, привлекаемых в 2004-2006 годах, направления использования которых приведены в таблице 6.
Таблица 6
План капитальных вложений на 2004-2006 годы
(млн. тенге)
-------------------------------------------------------------------

2004-2006 жылдарға Қоғамның шығыстарын қалыптастыру кезiнде жыл сайын қызметкерлердiң еңбекақы мөлшерiн өсiру, сондай-ақ инвестициялар тарту нәтижесiнде амортизациялық аударымдарды өсiру және ғимараттарға күрделі жөндеу жұмыстарын жүргiзу жоспарланып отыр.
2004 жылы негiзгi қызметтен сомасы 5 783,9 млн. теңгеге, ал негiзгi емес қызметтен сомасы 180,9 млн. теңгеге табыс аламыз деп күтiлуде. Сонымен өндiрiстiк шығыстар (негізгі қызмет түрлерiнiң өзiндiк құны) 3 730,5 млн. теңгенi құрайды, оның iшiнде:
материалдар - 313,7 млн. теңге;
қызметкерлерге еңбекақы төлеу (өндiрiстiк персонал) - 1 851,2 млн. теңге;
еңбекақы төлеуден түскен аударымдар - 370,2 млн. теңге;
үстеме шығындар - 769,5 млн. теңге;
басқа шығындар - 425,8 млн. теңге;
Кезең шығындары - 1 929,2 млн. теңге.
Негiзгі емес қызметке байланысты шығындар - 120,3 млн.теңге.
Қызметкерлердiң тiзiмдiк саны 2002 жылмен салыстырғанда 8,7% артады және 17 591 адамнан тұрады, орташа айлық еңбекақы көлемi 15 504 теңге, бұл 2002 жылмен салыстырғанда 22,6% жоғары.
2004 жылы сатылған өнiмдердiң (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) өзiндiк құн құрылысында едәуiр үлесiн тiкелей өндiрiстiк шығындар құрайды (68% астам). Үстеме өндiрiстiк шығыстар 20%-ға жуығын құрайды, негiзгі қызметтен басқа да шығындар - 11%.
2004 жылы Қоғам табыстардың жоспарлы деңгейi асқан жағдайда, шығындардың ауыспалы баптарын түзетуді қарастыратын, икемдi бюджет жүйесіне өтедi.
5-кесте
Қызмет көрсетулердiң өзiндiк құнының құрылымы
(млн. теңге)
__________________________________________________________________
Баптардың атауы   |2002 жыл|2003 жыл|2004 жыл|2005 жыл|2006 жыл
__________________________________________________________________
Қызмет көрсетудiң өзiндiк құны
Барлығы:               2507,1    3009,0   3730,5   4245,0  4566,2
Оның ішінде:
Тiкелей шығыстар       1659,9    1921,6   2535,2   2851,3  3110,8
Үстеме шығыстар         538,0     644,3    769,5    907,8   959,3
негізгі қызметтер
бойынша басқа да
шығыстар                309,2     443,1    425,8    485,9   496,1
__________________________________________________________________
Күрделi салымдар
Қоғамның алынған таза табысын қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес құрылатын резервтiк капиталдан өткен жылдардың шығынын өтеуге жұмсау нәтижесiнде, 2004-2006 жылдары Қоғам 6-кестеде көрсетiлген күрделi салымды сыртқы көздердiң есебiнен жүзеге асыруды жоспарлап отыр.
6-кесте
2004-2006 жылдарға күрделi қаржы салымдарының жоспары
(млн. теңге)
___________________________________________________________________

Наименование!    2004 г.   !       2005 г.       !  2006 г.  !Всего
компонента  !------------------------------------------------------
!Об- !Заем!Эмис!Обли-!Заем !Эмис!Кре-!Обли-!Эмис-!
!ли- !Ис- !сия !гаци-!Ис-  !сия !дит !гаци-!сия  !
!га- !лам-!ак- !онный!лам- !ак- !бан-!онный!акций!
!ци- !ско-!ций !заем !ского!ций !ка- !заем !     !
!он- !го  !    !     !Банка!    !ре- !     !     !
!ный !Бан-!    !     !Раз- !    !зи- !     !     !
!заем!ка  !    !     !вития!    !ден-!     !     !
!    !Раз-!    !     !     !    !та  !     !     !
!    !ви- !    !     !     !    !    !     !     !
!    !тия !    !     !     !    !    !     !     !
-------------------------------------------------------------------
Компьютерное
и
периферийное
оборудование      641,0                                       641,0
Программное
обеспечение  93,5            90,5                  70,9       254,9
Почтовое
оборудование       85,1                 37,7                  122,8
Оснащение
службы
почтовой
безопасности       18,6                                        18,6
Транспортные
средства и
оборудование       40,6 240,6     322,6 326,6 51,3            981,7
Капитальный
ремонт и
техническая
укрепленность
зданий и                159,4           450,7 91,6       737,6
помещений                                                    1439,3
Приобретение
зданий в
сельской
местности                               190,0                 190,0
Оборудование
для касс и
обменных
пунктов            99,4                                        99,4
Банковское
оборудование                      112,1                       112,1
Прочее
оборудование                                  10,9             59,5
и услуги                           48,6
Всего:       93,5 884,7 400,0     483,3      153,8       737,6
90,5       1005       70,9      3919,3
-------------------------------------------------------------------
Социальные вопросы
Управление персоналом занимает особое положение в системе менеджмента Общества. Основное внимание уделяется проведению систематической целенаправленной работы по подготовке и повышению квалификации персонала, разработке эффективных систем трудовой мотивации работников.
Непрерывное совершенствование профессионального мастерства работников предприятия осуществляется на базе системы дополнительного образования, основными формами которого являются проведение тренингов и семинаров для руководящих работников и специалистов Общества.
В 2004-2006 годах Обществом будет продолжено проведение политики по увеличению заработной платы работников почтово-сберегательной системы и приближению ее к среднереспубликанскому уровню. В 2002 году заработная плата работников Общества составляла 52% среднемесячной заработной платы по Республике Казахстан.

Компонент.  |    2004 жыл   |    2005 жыл   |Банк|2006 жыл  |Бар.
тердің     |---------------|---------------|ре. |----------|лығы
атауы      |Об. |Ис. |Ак.  |Об. |Ис. |Ак.  |зи. |Об. |Ак.  |
|ли. |лам |ция. |ли. |лам |ция. |ден.|ли. |ция. |
|га. |даму|лар  |га. |даму|лар  |ттің|га. |лар  |
|ция.|Бан.|эмис.|ция.|Бан.|эмис.|не. |ция.|эмис.|
|лық |кі. |сиясы|лық |кі. |сиясы|сие.|лық |сиясы|
|қа. |нің |     |қа. |нің |     |сі  |қа. |     |
|рыз |қа. |     |рыз |қа. |     |    |рыз |     |
|    |рызы|     |    |рызы|     |    |    |     |
___________________________________________________________________
Компьютерлік      641,0                                       641,0
және қосалқы
жабдықтар
Бағдарламалық 93,5            90,5                  70,9      254,9
қамсыздандыру
Почталық          85,1             37,7                       122,8
құрал-
жабдықтар
Почта             18,6                                         18,6
қауiпсiздігі
қызметін
жарақтандыру
Көлiк             40,6  240,6     322,6 322,6 51,3            981,7
құралдары
және
жабдықтар
Күрделі жөн.            159,4           450,7 91,6     737,6 1439,3
деу жұмыс.
тары және
ғимараттар
мен үй-жай.
ларды техни.
калық
бекемдеу
Ауылды ме.                              190,0                 190,0
кендерде
ғимараттар
сатып алу
Касса және        99,4                                         99,4
айырбастау
пункттерi
үшін
жабдықтар
Банк                              112,1                       112,1
жабдықтары
Қызмет                             48,6       10,9            59,5
көрсетуге
қажетті
басқа да
құрал-
жабдықтар
Барлығы:     93,5 884,7 400,0 90,5 483,3 1005 153,8 70,9 737,6
3919,3
___________________________________________________________________
Әлеуметтiк мәселелер
Персоналды басқару Қоғам менеджментінiң жүйесiнде ерекше орын алады. Персоналды даярлау, мамандығын жетілдiру, персоналды қайта даярлау жөнiндегi мақсатты жұмыстарды үнемi жүргiзуге, iскерлiк мансапты жоспарлау, қызметкердiң кәсiби-iскерлiгi мен лауазымының өсуiне, қызметкерлердiң тиiмдi еңбек уәждеу жүйесiн әзiрлеуге аса көңiл бөлiнедi.
Кәсiпорын қызметкерлерiнiң кәсiби шеберлiгiн үздiксiз жетiлдiру негізгі формалары Қоғамның басшы қызметкерлерi мен мамандары үшiн тренингтер мен семинарлар жүргiзу болып табылатын қосымша бiлiм беру жүйесiнiң базасында жүзеге асырылады.
2004-2006 жылдары Қоғам почта-жинақ жүйесiндегi қызметкерлердiң еңбекақы көлемiн көбейту және орташа республикалық айлық еңбекақы көлемiне жақындату жөнiндегi саясатты жүргiзудi жалғастыратын болады.
2002 жылы Қоғамның орташа еңбекақысы Қазақстан Республикасы бойынша орташа айлық еңбекақысының 52% құрады.

В связи с этим к 2006 году по сравнению с 2002 годом Общество планирует увеличить заработную плату производственного персонала - на 64 %; вспомогательного персонала - на 32 %; административного персонала - на 41 %.
Мероприятия по охране окружающей среды, соблюдению
техники безопасности труда
Проводимая Обществом политика, направленная на охрану окружающей среды, предусматривает реализацию следующих мероприятий: обновление технологического оборудования, использование транспортных средств в технически-исправном состоянии, установка фильтров и катализаторов. Снижение негативного воздействия используемых технологий, оборудования и автотранспортных средств на окружающую среду позволит соблюдать установленные экологические стандарты.
Особое внимание Общество уделяет созданию механизма организации безопасности и охраны труда, которые включают создание здоровых и безопасных условий труда, своевременное предупреждение аварий и травматизма, а также обучение специалистов правилам и нормам охраны труда, возмещение ущерба при потере трудоспособности на производстве.
В 2004-2006 годах в целях обеспечения комплекса безопасности рабочего персонала и производственных объектов Общества планируется провести следующие мероприятия:
оборудовать объекты Общества системами пожаротушения;
установить специальное оборудование для проведения проверки почтовых отправлений от несанкционированного доступа к вложениям;
установить рентгено-телевизионную систему для обнаружения опасных грузов и взрывных устройств;
внедрить систему видеонаблюдения, позволяющую получать видеоизображения от большого числа точек охраняемого объекта;
ввести в эксплуатацию лабораторию по испытанию диэлектрических средств, позволяющую проводить камеры сопротивления электрических проводов, заземляющих контуров и изоляции электросети (электропроводов) и электромагнитных полей.
4. Ценовая и тарифная политика и ее обоснование
Построение оптимальной стратегии ценообразования является важнейшей задачей Общества, поскольку тарифы, как инструмент ценообразования, являются основой формирования доходов для покрытия текущих затрат предприятия и получения прибыли, как источника для развития производства и модернизации технологических процессов.
В соответствии с возложенной на Общество миссией по обеспечению конституционных прав граждан на получение, распространение и передачу информации, по оказанию общедоступных услуг почтовой связи внутри республики, Общество внесено в Государственный регистр субъектов естественной монополии Республики Казахстан, так как является монополистом по предоставлению общедоступных услуг почтовой связи, что предусматривает регулирование тарифов на названные услуги уполномоченным государственным регулирующим органом.
В целях совершенствования тарифной политики Обществом в планируемом периоде будет продолжена работа над разработкой и внедрением методики расчета ставки прибыли на регулируемую базу задействованных активов. Это позволит обеспечить рентабельное функционирование почтовой системы и осуществлять качественное и своевременное проведение регламентных, ремонтных и восстановительных работ.
Для определения реального уровня себестоимости по каждой услуге в планируемом периоде будет продолжена работа по разработке методики раздельного учета затрат по видам услуг, поэтапное внедрение которой предполагается начать с 2004 года.

Соның нәтижесiнде Қоғам қызметкерiнiң орташа еңбекақысы 2002 жылмен салыстырғанда 2006 жылы орташа айлық еңбекақы өндiрiс персоналына - 64%, көмекшi персоналға - 32%, әкiмшiлiк персоналына - 41% көтеруге жоспарланып отыр.
Қоршаған ортаны қорғау және еңбектің қауiпсiздiк
техникасын сақтау жөнiндегi iс-шаралар
Қоғамның қоршаған ортаны қорғауға бағытталған саясаты мынадай iс-шараларды iске асыруды көздейдi: технологиялық құрал-жабдықтарды жаңарту, техникалық жағынан оңдалған көлiк құралдарын пайдалану, сүзбелер мен катализаторлар орнату жатады. Пайдаланылатын технологиялардың жабдықтық және көлiк құралдарының қоршаған ортаға терiс әсерiн төмендетуге белгiленген экологиялық стандарттарды сақтауға жол бередi.
Қоғам дұрыс және қауiпсiз еңбек жағдайларынан тұратын қауiпсiздiк пен еңбектi қорғауды ұйымдастыру тетiгiн құруға, апаттар мен жарақаттардан уақытылы сақтандыруға, сонымен қатар мамандарды еңбекте қорғау ережелерi мен нормаларына үйретуге, өндiрiсте еңбекке жарамсыз жағдайда залалды өтеуге ерекше назар аударады.
2004-2006 жылдары Қоғамның жұмысшы персоналы мен өндiрiстiк объектiлерiнiң кешендi қауiпсiздігін қамтамасыз ету мақсатында мынадай iс-шараларды жүргiзу жоспарланып отыр:
Қоғам объектiлерiн өрт сөндiру жүйелерiмен жабдықтау;
салымдарды қол сұғушылықтан сақтау үшiн почта жөнелтiмдерiн тексеруге байланысты арнайы жабдықтар орнату;
қауiптi жүктер мен жарылғыш құрылғыларды табу үшiн рентген-телевизиялық жүйенi орнату;
күзетілетiн объектілердiң көпшiлiгiнен бейнекөрiнiс алуға мүмкiншілiк беретiн бейнебақылау жүйесiн енгізу;
диэлектрлiк құралдарды сынақтан өткiзу зертханасын пайдалануға тапсыру, әрi қарай кеңейту электр сымдарының кедергісiн, жерлендiру контурын және электр желiлерiнiң (электр сымдарының) оқшауламасын және электромагниттiк өрiстi өлшеуге жоспарланып отыр.
4. Бағалық және тарифтiк саясат пен оның негiздемесi
Баға белгiлеудiң оңтайлы стратегиясын құру Қоғамның маңызды мiндетi, өйткенi тарифтер баға белгілеу құралы ретiнде кәсiпорынның ағымдағы шығындарын жабу және өндiрiстi дамыту мен технологиялық процестерді жаңғырту көзi ретiнде пайда табу үшiн табысты қалыптастырудың негiзi болып табылады.
Қоғамға азаматтардың ақпарат алуға, таратуға және беруге конституциялық құқығын қамтамасыз ету, республика iшiнде жалпы қолжетерлiк почта байланысы қызметiн көрсету жөнiндегі жүктелген миссияға сәйкес, Қоғам Қазақстан Республикасының Табиғи монополия субъектiлерiнiң Мемлекеттiк тiркелiмiне енгізiлген, себебi аталған қызметтерге уәкiлеттi мемлекеттiк реттеуші органмен тарифтердің реттелуiн қарастыратын, жалпы қолжетерлік почта байланысы қызметiн көрсету жөнiндегі монополист болып табылады.
Қоғам тарифтік саясатты жетілдiру мақсатында жоспарланған кезеңде қолданыстағы активтердiң реттелетін базасына түскен пайда ставкаларын есептеу әдiстемесiн дайындау және енгiзу жөніндегі жұмысты жалғастырмақ. Бұл почта жүйесінің рентабельді жұмыс iстеуiн қамтамасыз етуге және регламенттiк, жөндеу және қалпына келтiру жұмыстарын сапалы, әрi уақытылы жүзеге асыруға мүмкiндiк бередi.
Әр қызмет түрлерiне байланысты нақты өзiндiк құн деңгейiн анықтау үшін жоспарланған кезеңде қызмет түрлерi бойынша шығындарды бөлшектеп есеп жүргізу әдiстемесiн дайындау жөнiндегi жұмыс жалғастырылады және оның кезеңмен енгізілуi 2004 жылдан басталмақ.

Таким образом, в 2004-2006 годах деятельность Общества будет направлена на введение механизма гибкого тарифного регулирования на базе экономически обоснованных методов с учетом влияния макро- и микроэкономических индикаторов.
Учитывая нерентабельность оказания услуг по выплате пенсий и пособий в 2005 году предполагается увеличение тарифов (ставок комиссионного вознаграждения) на следующие услуги: по выплате пенсий и других социальных пособий в сельских населенных пунктах до 1,25 % от суммы выплат, путем доставки определенной категории граждан - до 0,85%, путем зачисления на лицевые счета - до 0,6 %.
Общество является единственным в сельской местности поставщиком услуг по предоставлению населению периодических печатных изданий. Действующий тариф не покрывает расходов по доставке периодических изданий на село, что делает эту услугу убыточной в целом. Для покрытия затрат по оказанию указанной услуги на селе необходимо создание компенсационного механизма, что позволит улучшить качество предоставления почтово-сберегательных услуг, повысить заработную плату работников сельских отделений связи.
5. Финансовые результаты и отношения с бюджетом
В соответствии с Порядком использования резервного капитала и иных фондов Общества, утвержденным Советом директоров Общества от 31 октября 2003 года, а также Уставом Общества Обществу необходимо создать за счет чистого дохода резервный капитал в размере не менее 15 % от Уставного капитала Общества.
При расчете основных показателей на 2004 год (форма 1 НК/1) к настоящему Плану были учтены следующие факторы:
1) по состоянию на 1 января 2003 года убытки прошлых лет составили 139,9 млн. тенге, источником погашения которых является резервный капитал;
2) в результате выпуска последующих эмиссий акций в 2002 году на сумму 643,1 млн. тенге, в 2004 году - на сумму 400,0 млн. тенге, в 2005 году - на сумму 1 005,0 млн. тенге, в 2006 году - на сумму 737,6 млн. тенге, размер уставного капитала в 2004 году составит
2 212,1 млн. тенге, в 2005 году - 3 217,1 млн. тенге, а в 2006 году - 3 954,7 млн. тенге.
В связи с этим, для формирования резервного капитала до требуемой суммы, равной 593,2 млн. тенге, начиная с 2003 года сумма чистого дохода, полученного в результате финансово-хозяйственной деятельности Общества в указанном периоде, будет в полном объеме направлена на эти цели (таблица 7), в результате чего в указанном периоде Общество не планирует выплату дивидендов на государственный пакет акций.
Таблица 7
Направления использования чистого дохода Общества
(млн. тенге)
-------------------------------------------------------------------
Годы !Чистый!            Резервный капитал              !Выплата
!доход !-------------------------------------------!дивидендов
!      !       всего           !в т.ч. на покрытие !
!      !                       !убытков прошлых лет!
-------------------------------------------------------------------
2002   128,9   143,5 [=128,9+14,6*]         139,9            -
2003   129,1   132,7 [=129,1+3,6]

Сонымен 2004-2006 жылдары Қоғамның қызметi макро- және микроэкономикалық индикаторлардың ықпалын ескере отырып экономикалық негiзделген әдiстердiң базасында икемдi тарифтiк реттеу механизмін енгiзуге бағытталады.
Зейнетақы және жәрдемақы төлеу қызметiнiң пайдасыздығын ескере отырып 2005 жылы мына қызмет түрлерiне тарифтерін көтеру (комиссиялық сыйақы ставкаларын) болжамдалып отыр: ауылдық елдi мекендерде зейнетақы және басқа әлеуметтiк жәрдемақылар төлеу жөнiнде төлем сомасынан 1,25%-ға дейiн, белгілi санаттағы азаматтарға жеткiзу жолымен - 0,85%-ға дейін, жеке шоттарға аудару арқылы - 0,6%-ға дейін.
Қоғам ауылды мекендерде мерзiмдi баспа басылымдарын жеткiзiп беру жөнiндегi қызметті жүзеге асыратын, жалғыз ғана жеткiзушi болып табылады. Ауылға мерзiмдiк басылымдарды жеткiзуге байланысты қолданыстағы тариф шығындардың орнын толтырмайды, сондықтан тұтас алғанда бұл қызметтi залалға шығарып отыр. Ауылда осы аталған қызмет түрлерiн көрсетуге байланысты шығындардың орнын толтыру үшiн өтемақылық механизм құру қажет, яғни ол почта-жинақ қызметiн көрсету сапасын жақсартуға, ауылдық байланыс бөлімшелерінің қызметкерлеріне еңбекақыларын көтеруге мүмкiншiлiк бередi.
5. Қаржылық нәтижелер және бюджетпен қарым-қатынасы
Қоғамның Директорлар кеңесi 2001 жылғы 9 сәуiрде бекiткен Қоғамның таза табысын, резервтiк капитал мен өзге де қорларының қаражатын пайдалану тәртiбiне, сондай-ақ Қоғам Жарғысына сәйкес Қоғам таза табыс есебiнен Қоғамның Жарғылық капиталының 15% кем емес мөлшерде резервтiк капитал құруы қажет.
2004 жылға арналған негізгi көрсеткіштердi (1 НК/1 нысанасы) есептеу кезiнде мынадай жағдайлар ескерілді:
1) өтеу көзi резервтiк капитал болып табылатын өткен жылдардың шығындары 2003 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 139,9 млн. теңге;
2) 2003 жылы 643,1 млн. теңге сомасына 2004 жылы - 400,0 млн. теңге сомасына, ал 2005 жылы - 1 005,0 млн. теңге сомасына акциялардың қосымша эмиссиясын шығару нәтижесiнде жарғылық капиталдың мөлшерi 2004 жылы 2 212,1 млн. теңгені, 2005 жылы 3 217,1 млн. теңгенi, 2006 жылы 3 954,7 млн. теңгенi құрайды.
Осыған байланысты, 593,2 млн. теңгеге тең талап етілетiн сомаға дейiн резервтiк капиталды жасақтау үшiн 2003 жылдан бастап Қоғамның қаржы-шаруашылық қызметiнен түскен барлық таза табыс сомасы аталған кезеңде толықтай осы мақсатқа бағытталады (7-кесте), соның нәтижесiнде көрсетiлген кезеңде Қоғам акциялардың мемлекеттiк пакетiне дивидендтер төлеудi жоспарламайды.
7-кесте
Қоғамның таза табысын пайдалану бағыттары
(млн. теңге)
___________________________________________________________________
Жылдар|Таза табыс|      Резервтiк капитал       |Дивидендтер төлеу
|          |------------------------------|
|          | барлығы       |Оның ішінде,  |
|          |               |өткен жылдың  |
|          |               |шығынын жабуға|
___________________________________________________________________
2002     128,9    143,5              139,9             -
[=128,9+14,6*]
2003     129,1    132,7                -               -
[=129,1+3,6]

[3,6=143,5-139,9]              -              -
2004   135,6   268,3 [=135,6+132,7]           -              -
2005   142,4   410,7 [=142,4+268,3]           -              -
2006   151,6   562,3 [=151,6+410,7]           -              -
-------------------------------------------------------------------
* сумма 14,6 млн. тенге образована в результате переноса суммы переоценки основных средств на нераспределенный доход в 2002 году и направлена на покрытие убытков прошлых лет в соответствии с Казахстанскими стандартами бухгалтерского учета N 6 "Учет основных средств" и Учетной политикой Общества.
В течение 2004-2006 годов Обществом планируется направить в республиканский и местные бюджеты налоговых платежей в сумме 2995,4 млн. тенге (таблица 8).
Таблица 8
Сумма налоговых платежей
(млн. тенге)
-------------------------------------------------------------------
! 2004 год ! 2005 год ! 2006 год
-------------------------------------------------------------------
Всего                                 852,1      994,8     1148,5
в том числе:
налог на добавленную стоимость        250,0      290,0      320,0
социальный налог                      468,0      561,5      673,7
корпоративный подоходный налог с
юридических лиц                        49,1       51,6       54,9
земельный налог                        11,6       14,1       16,8
налог на транспортные средства         11,1       12,8       15,4
налог на имущество                     53,0       54,2       55,8
прочие налоги                           9,3       10,6       11,9
-------------------------------------------------------------------
2. Инвестиционный план развитии Общества
1. Инвестиционная политика и ее обоснование
Исходя из специфики деятельности почтовой отрасли в структуре активов Общества около 50% приходится на основные средства. Учитывая действовавший в последнее десятилетие остаточный принцип финансирования предприятий почтовой связи не позволял осуществлять обновление материально-технической базы, что привело по состоянию на 1 января 2003 года к износу 53% транспортного парка, 30% - машин и оборудования, 26% - зданий и сооружений. Кроме того, основная часть применяемых подразделениями почтовой связи технологий сохранилась с 1970-х гг. Использование морально и физически изношенного оборудования, а также неконкурентоспособных технологий сказалось на качестве предоставляемых услуг.
В связи с этим, инвестиционная политика Общества направлена на модернизацию материально-технической базы и внедрение современных технологий для обеспечения высокого качества обслуживания клиентов, гарантии безопасности и организации новых видов почтовых, финансовых и агентских услуг. Особое внимание в ближайшей перспективе будет уделено обеспечению доступности социально значимых услуг для жителей сельской местности. Это предполагает увеличить частоту перевозки и доставки почтовых отправлений, снизить сроки их обработки, улучшить условия труда и обеспечить техническую безопасность работников почтовых отделений.
Ускорение пересылки почтовых отправлений и почтовых переводов денег, своевременная доставка и конфиденциальность переписки, положительно скажется на имидже почты, а учитывая тесное взаимодействие с почтовыми службами стран ближнего и дальнего зарубежья и использование услуг казахстанской почты иностранными гражданами - на имидже страны в целом.

[3,6=143,5-139,9]
2004     135,6    268,3                -               -
[=135,6+132,7]
2005     142,4    410,7                -               -
[=142,4+268,3]
2006     151,6    562,3                -               -
[=151,6+410,7]
___________________________________________________________________
* 14,6 млн. теңге сомасы 2002 жылы негiзгi құралдарды қайта бағалау сомасын ауыстыру нәтижесiндегi бөлiнбеген табыстан құралған және Қазақстанның бухгалтерлiк есеп стандарттарына N 6 "Heгізгі құралдардың eceбi" және "Қоғамның Есеп саясаты" сәйкес өткен жылдың залалдарын жабуға бағытталған.
2004-2006 жылдары Қоғам республикалық және жергілiкті бюджеттерге сомасы 2995,4 млн. теңге көлемiнде салық төлемдерiн жіберуді жоспарлап отыр (8-кесте).
8-кесте
Салық төлемдерінің сомасы
(млн теңге)
___________________________________________________________________
|2004 жыл|2005 жыл|2006 жыл
___________________________________________________________________
Барлығы                                  852,1     994,8   1148,5
оның iшiнде:
қосымша құнға салынатын салық            250,0     290,0    320,0
әлеуметтiк салық                         468,0     561,5    673,7
заңды тұлғаларға салынатын
корпоративтік табыс салығы                49,1      51,6     54,9
жер салығы                                11,6      14,1     16,8
көлiк құралдарына салынатын салық         11,1      12,8     15,4
мүлiкке салынатын салық                   53,0      54,2     55,8
өзге салықтар                              9,3      10,6     11,9
___________________________________________________________________
2. Қоғамды дамытудың инвестициялық жоспары
1. Инвестициялық саясат және оның негiздемесi
Қоғам активтерiнiң құрылымында почта саласының қызмет ерекшелігіне қарай негiзгi құралдардың үлесiне 50 -ға жуығы келедi. Соңғы он жылдықта қолданыста болған кәсiпорындарды қаржыландырудың қалдық принципi почта байланысының материалдық-техникалық базасын жаңартуға мүмкiндiк бермеді, яғни ол 2003 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша тозу деңгейi көлiк паркі - 53%, машиналар мен құрал-жабдықтар - 30%, ғимараттар мен құрылыстар - 26%-ға жетті. Сонымен қатар, почта байланысының бөлiмшелерiнде пайдаланылатын технологиялардың негізгі бөлігi 1970 жылдан бастап өндірiсте қолданылуда. Моральдық және табиғи тозығы жеткен құрал-жабдықтардың, сонымен қатар бәсекеге қабiлетсiз технологиялардың пайдаланылуы көрсетiлетiн қызмет сапасына терiс ықпалын тигізбей қоймады.
Осыған орай, Қоғамның инвестициялық саясаты материалдық-техникалық базаны жаңғыртуға және клиенттерге жоғары сапалы қызмет көрсету, қауiпсiздiк кепілдiгi мен почталық, қаржылық және агенттiк қызметтердiң жаңа түрлерiн ұйымдастыру үшiн қазiргi заман талабына сай технологияларды енгiзуге бағытталған.
Таяу болашақта ауыл тұрғындары үшiн әлеуметтiк маңызы зор қызметтерге қолжеткізуді қамтамасыз етуге аса көңiл бөлiнетiн болады. Бұл почта жөнелтілімдерін тасымалдау мен жеткiзу жиiлiгiн арттыруды, оларды өңдеу мерзiмiн төмендетудi, почта бөлiмшелері қызметкерлерiнiң еңбек және техникалық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жағдайын жақсартуды көздейдi.
Почта жөнелтiлiмдерi мен почталық ақша аударымдарын жiберудi жеделдету, хат алмасуды уақытылы жеткiзу және құпиялығын сақтау почта имиджіне, ал алыс және таяу шетелдердiң почта қызметтерiмен тығыз қарым-қатынас жасау және шетел азаматтарының қазақстан почтасының қызметiн пайдалануы тұтас алғанда елiмiздiң имиджiне болымды әсер тигiзерi сөзсiз.

2. Инвестиционная программа
Инвестиционная программа Общества в планируемом периоде направлена на реализацию следующих инвестиционных проектов: "Модернизация почтовой связи Республики Казахстан и формирование почтово-сберегательной системы", "Информатизация почтово-сберегательной системы" и "Развитие почтово-сберегательной системы в сельской местности" на общую сумму
3 919,3 млн. тенге. Финансирование проектов планируется осуществить за счет следующих источников (таблица 9):
облигационного займа Общества в 2004-2006 годах на сумму 254,9 млн. тенге;
привлечения в 2004 году внешнего неправительственного займа под государственную гарантию Республики Казахстан в сумме 1 368,0 млн. тенге (кредит Исламского Банка Развития (далее - ИБР) сроком на 15 лет, ставкой вознаграждения 6% годовых и льготным периодом по выплате основного долга 3 года;
средств республиканского бюджета на увеличение уставного капитала в 2004-2006 годах на общую сумму 2 142,6 млн. тенге в рамках реализации Указа Президента Республики Казахстан от 10 июля 2003 года N 1149 "О государственной программе развития сельских территорий Республики Казахстан на 2004-2006 годы";
привлечение в 2005 году кредитов банков-резидентов в сумме 153,8 млн. тенге.
Таблица 9
Источники финансирования в 2004-2006 годах
(млн. тенге)
-------------------------------------------------------------------
N ! Период реализации! Источник финансирования  !Сумма привлечения
п/п!                  !                          !
-------------------------------------------------------------------
1    2004-2006 гг.    Облигационный заем Общества         254,9
2    2004-2005 гг.    Кредит ИБР                         1368,0
3    2004 г.          Выпуск последующей эмиссии
акций                               400,0
4    2005 г.          Выпуск последующей эмиссии
акций                              1005,0
5    2005 г.          Кредиты банков-резидентов           153,8
6    2006 г.          Выпуск последующей эмиссии
акций                               737,6
ИТОГО:                                                   3919,3
-------------------------------------------------------------------
Проект "Модернизация почтовой связи Республики Казахстан и формирование почтово-сберегательной системы"
Цель проекта: модернизация и компьютеризация почтовой связи на основе современных информационных, почтовых и банковских технологий.
Общая стоимость проекта составляет 2 063,4 млн. тенге, из которых 1368,0 млн. тенге будут привлечены в виде кредита Исламского Банки Развития, 695,4 млн. тенге - облигационный займ АО "Казпочта".
Предполагается осуществить модернизацию почтовой связи Казахстана для почтовой сети страны на городском и районном уровне.
Структура автоматизированной информационной системы почтовой связи должна охватывать три основных уровня подразделений:
республиканский (центральный аппарат АО "Казпочта");
областной (филиалы; Астанинский, Алматинский почтамты, Алматинское отделение почтовых перевозок, Астанинское отделение почтовых перевозок, Республиканскую службу специальной связи;
первичный (районные и городские узлы почтовой связи, отделения связи).
Направления инвестирования:
приобретение компьютерного и периферийного оборудования;
приобретение программного обеспечения для создания корпоративной информационной сети;
почтовое оборудование;
оснащение службы почтовой безопасности;
приобретение транспорта;
приобретение банковского оборудования;
прочее оборудование и услуги.

2. Инвестициялық бағдарлама
Жоспарланған кезеңде Қоғамның Инвестициялық бағдарламасы мына инвестициялық жобаларды жүзеге асыруға бағытталған:
"Қазақстан Республикасының почта байланысын жаңғырту және почта-жинақ жүйесiн қалыптастыру", "Почта-жинақ жүйесiн ақпараттандыру" және "Ауылдық жерлерде почта-жинақ жүйесiн дамыту" жалпы 3 919,3 млн. теңге көлемiнде. Жобаны жүзеге асыру үшiн мынадай көздер арқылы қаржыландыру жоспарланып отыр (9-кесте):
2004-2006 жылдары 254,9 млн.теңге сомасында Қоғамның облигациялық заемы;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепілдiгiмен 9 млн. АҚШ доллары сомасында айналым мерзiмi 15 жыл, сыйақы ставкасы жылына 6% және негізгі қарызды төлеу бойынша 3 жыл жеңілдiк кезеңiмен сыртқы үкiметтiк емес (Ислам Даму Банкiнiң несиесi (бұдан әрi - ИДБ) тарту;
2003 жылғы 10 шілдедегi N 1149 "Селолық аумақтарды дамытудың 2004-2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығын жүзеге асыру шеңберiнде 2004-2006 жылдары жарғылық капиталды ұлғайтуға жалпы сомасы 2 142,6 млн. теңге республикалық бюджеттің қаржысы;
2005 жылы 153,8 млн. теңге сомасында банк-резиденттердiң несиелерi.
9-кесте
2004-2006 жылдардағы қаржыландыру көздерi
(млн. теңге)
___________________________________________________________________
N |Iске асыру мерзiмi|    Қаржыландыру көздерi   | Тартылған сома
р/р|                  |                           |
___________________________________________________________________
1   2004-2006 жж.     Қоғамның облигациялық заемы        254,9
2   2004-2005 жж.     ИДБ несиесi                       1368,0
3   2004 жыл          Акцияларды кейiннен эмиссия.       400,0
лауға шығару
4   2005 жыл          Акцияларды кейiннен эмиссия.      1005,0
лауға шығару
5   2005 жыл          Банк-резиденттердiң несиесi        153,8
6   2006 жыл          Акцияларды кейiннен эмиссия.       737,6
лауға шығару
Барлығы:                          3919,3
___________________________________________________________________
"Қазақстан Республикасының почта байланысын жетiлдiру және почта-жинақ жүйесiн қалыптастыру" жобасы
Жобаның мақсаты: қазiргi ақпараттық, почта және банк технологияларының негiзiнде почта байланысын жетiлдiру және компьютерлендiру.
Жобаның жалпы құны 2063,4 млн. теңгенi құрайды, оның iшiнде 1368,0 млн. теңге Ислам Даму Банкiнiң несиесi, 695,4 млн. теңге - "Қазпочта" АҚ облигациялық қарызы түрiнде тартылатын болады.
Қалалық және аудандық деңгейде елiмiздiң почта желілерi үшiн Қазақстан почта байланысын жаңғыртуды жүзеге асыру көзделiп отыр.
Почта байланысының автоматтандырылған ақпараттық жүйесiнiң құрылымы бөлiмшелердiң негiзгi үш деңгейiн қамтуға тиiс:
республикалық ("Қазпочта" АҚ Орталық аппараты);
облыстық (филиалдары: Астана, Алматы почтамты, Алматы почта тасымалдау бөлiмшесi, Астана почта тасымалдау бөлiмшесi, Республикалық арнайы байланыс қызметi);
бастапқы (аудандық және қалалық почта байланысы тораптары, байланыс бөлiмшелерi).
Инвестициялау бағыты:
компьютерлiк және қосалқы бөлшектер сатып алу;
корпоративтiк ақпараттық желi құру үшiн бағдарламалық қамсыздандыруды сатып алу;
почта құрал-жабдықтарын сатып алу;
почта қауiпсiздігі қызметiн жарақтау;
көлiк сатып алу;
банк құрал-жабдықтарын сатып алу;
басқа жабдықтар мен қызметтер.

Период реализации проекта - 2004-2006 годы, который предполагает период освоения займа Исламского Банка Развития (2004-2005 годы) и облигационного займа Общества (2004-2006 годы).
Проект "Информатизация почтово-сберегательной системы"
Цель проекта: создание информационной инфраструктуры почтовой связи и организация высоконадежной, скоростной и защищенной системы передачи информации.
Финансирование проекта планируется осуществить за счет средств облигационного займа Общества в сумме 717,5 млн. тенге и кредита банка-резидента в сумме 153,8 млн. тенге.
Регион реализации - городской и районный уровень.
Направления инвестирования:
приобретение компьютерного и периферийного оборудования;
приобретение программного обеспечения для создания международной финансовой системы;
приобретение средств связи;
приобретение транспорта для перевозки почтовых отправлений и денежных средств;
проведение капитального ремонта и технической укрепленности зданий и сооружений, ремонта почтовых вагонов;
приобретение банковского оборудования;
оснащение службы инкассации;
завершение оформления прав собственности на здания и земельные участки;
прочее оборудование и услуги.
Проект "Развитие почтово-сберегательной системы в сельской местности"
Цель проекта: повышение качества предоставления услуг почтово-сберегательной системы в сельской местности.
В качестве источника финансирования планируется привлечение средств республиканского бюджета на увеличение уставного капитала АО "Казпочта" в сумме 2 142,6 млн. тенге, в том числе:
в 2004 году - 400,0 млн. тенге;
в 2005 году - 1 005,0 млн. тенге;
в 2006 году - 737,6 млн. тенге.
Регион реализации - перспективные сельские отделения  почтовой связи.
Направления инвестирования:
приобретение почтового оборудования;
приобретение транспортных средств и оборудования;
проведение капитального ремонта и технической укрепленности зданий и сооружений, ремонта почтовых вагонов;
приобретение зданий в сельской местности.
В соответствии с намеченными инвестиционными программами кредиторская задолженность Общества за 2004-2006 годы будет увеличена в связи с привлечением внешних финансовых ресурсов для инвестирования в основной капитал, а также с учетом роста депозитов населения и расширения расчетно-кассового обслуживания клиентов.
Таким образом, увеличение кредиторской задолженности в результате привлечения займов в качестве инвестиций в основной капитал в период с 2004 по 2006 годы составит в общем объеме 1 652,3 млн. тенге, что выше уровня 2002 года в 6,6 раза, в том числе:
в 2004 году уровень кредиторской задолженности увеличится на 1 679,1 млн. тенге или на 37% относительно 2003 года, главным образом, в результате привлечения неправительственного займа Исламского Банка Развития под государственную гарантию;

Жобаны жүзеге асыру кезеңi - 2004-2006 жылдар, яғни бұл кезеңде Ислам Даму Банкiнiң қарызы (2004-2005 жылдар) мен Қоғамның облигациялық қарызы (2004-2006 жылдар) игерiледi деп болжамдалып отыр.
"Почта-жинақ жүйесiн ақпараттандыру" жобасы
Жобаның мақсаты: почта байланысының ақпараттық инфрақұрылымын құру және жоғары сенiмдi, жылдам және қорғалған ақпаратты беру жүйесiн құру.
Жобаны қаржыландыру Қоғамның 717,5 млн. теңге сомасында облигациялық қарызы мен банк-резиденттiң 153,8 млн. теңге сомасында несиесi есебiнен жоспарланып отыр.
Iске асырылатын аймағы - қалалық және аудандық деңгей.
Инвестициялау бағыты:
компьютерлiк және қосалқы бөлшектер сатып алу;
халықаралық қаржы жүйесiн құру үшiн бағдарламалық қамсыздандыруды сатып алу;
байланыс құралдарын сатып алу;
почта жөнелтілiмдерi мен ақшалай қаражаттарды тасымалдау үшiн көлiк сатып алу;
ғимараттар мен үймереттерге күрделi жөндеу жұмыстарын жүргiзу және техникалық нығайту, почта вагондарын жөндеу;
банк құрал-жабдықтарын сатып алу;
инкассация қызметін жарақтау;
ғимараттар мен жер учаскелерiне меншiк құқығын ресiмдеудi аяқтау;
басқа жабдықтар мен қызметтер.
"Ауылдық жерлерде почта-жинақ жүйесiн дамыту" жобасы
Жобаның мақсаты: ауылды жерлерде почта-жинақ жүйесінің қызмет көрсету сапасын жақсарту.
Қаржыландыру көзi ретінде 2 142,6 млн. теңге сомасында "Қазпочта" АҚ жарғылық капиталын көбейтуге республикалық бюджеттің қаражаттарын тарту жоспарланып отыр, оның iшiнде:
2004 жылы - 400,0 млн. теңге;
2005 жылы - 1005,0 млн. теңге;
2006 жылы - 737,6 млн. теңге.
Iске асырылатын аймағы - келешегi бар ауылдық почта байланысы бөлiмшелерi.
Инвестициялау бағыты:
почта құрал-жабдықтарын сатып алу;
көлiк құралдары мен құрал-жабдықтар сатып алу;
ғимараттар мен үймереттерге күрделi жөндеу жұмыстарын жүргізу және техникалық нығайту, почта вагондарын жөндеу;
ауылдық жерлерде ғимараттар сатып алу.
Негізгi капиталға инвестиция жұмсау үшiн сырттан қаржы ресурстарын тартуға байланысты, сонымен қатар халық депозиттерiнiң өсуiн және клиенттерге есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету аясын кеңейтудi ескере отырып, 2004-2006 жылдары несие берешегi көбейтілетiн болады.
Сонымен негiзгi капиталға инвестиция ретiнде қарыздар тарту нәтижесiнде несиелiк берешектiң көбеюi 2004-2006 жылдар аралығындағы кезеңде жалпы көлемi 1 652,3 млн. теңгенi құрайды, яғни бұл 2002 жылғы деңгеймен салыстырғанда 6,6 есе жоғары, оның iшiнде:
2004 жылы несиелiк берешектiң деңгейi Ислам Даму Банкiнiң үкiметтiк емес қарызды мемлекеттік кепiлдiкке тарту нәтижесiнде 1 679,1 млн. теңгеге немесе 2003 жылмен салыстырғанда 37%-ға артады;

в 2005 году - на 486,5 млн. тенге за счет займа Исламского Банка Развития, а также на 153,8 млн. тенге за счет кредита банка-резидента.
Снижение кредиторской задолженности начнется с 2006 года по завершению льготного периода по выплате основного долга согласно условиям Исламского Банка Развития, а также в результате погашения облигаций - в 2008 году.
3. Прогноз важнейших показателей развитии Общества
Прогноз основных показателей развития Общества представлен в формах 1 НК, 2 НК, 3 НК, 4 НК и 5 НК.
Приложение
к Плану развития акционерного общества
"Казпочта" на 2004-2006 годы,
утвержденного постановлением
Правительства Республики Казахстан
от 7 июня 2004 г. N 633
Прогноз важнейших показателей развития на 2004-2006 годы
акционерного общества "Казпочта"
форма 1 НК
____________________________________________________________________
N   | Показатели   |Един.    |2002 год     |2003 год    |2003 г. в %
п/п |              |измер.   |отчет        |  план      |к 2002 г.
____________________________________________________________________
1   |    2         |    3    |    4        |    5       |     6
____________________________________________________________________
1     Объем предо-  тыс.тенге 4109393,0     4660986,0    113,4
ставляемых
услуг - всего:
1.1.  в том числе
по видам:
письменная
корреспонден-
ция           млн.шт    15,1          15,5         102,6
посылки       млн.шт    1,3           1,3          100,0
периодические
издания       млн.шт    93,4          97,47        104,4
почтовые
переводы
денег         млн.шт    0,75          0,77         102,7
выплата
пенсий и
пособий       млн.шт    18,2          18,98        104,3
2.    Экспорт
всего:        к-во/ст.  0,0           0,0          0,0
2.1   в т.ч. в
страны СНГ    "         0,0           0,0          0,0
2.2   дальнее
зарубежье     "         0,0           0,0          0,0
2.3   по видам
продукции:    "         0,0           0,0          0,0
3.    Импорт
всего:        "         0,0           0,0          0,0
3.1   в т.ч.
страны СНГ    "         0,0           0,0          0,0
3.2   Дальнее
зарубежье     "         0,0           0,0          0,0
3.3   по видам
продукции:    "         0,0           0,0          0,0
4.    Инвестиции  в тыс.тенге 890823,0      1158038,8    130,0
основной
капитал за
счет всех
источников
финанси-
рования -
всего:
4.1.  за счет
заемных
средств -
всего                   890823,0      1158038,8    130,0
в том числе:
облигационный
заем                                  1158038,8
иные займы и

2005 жылы Ислам Даму Банкi қарызының есебiнен - 486,5 млн. теңгеге, сонымен қатар банк-резиденттің несиесi есебiнен - 153,8 млн. теңгеге.
Несиелiк берешектiң кемуi Ислам Даму Банкiнiң шарттарына сәйкес негізгі қарызды төлеу жөнiндегі жеңiлдетілген мерзiмнiң аяқталуы бойынша 2006 жылдан, сондай-ақ, 2008 жылы облигацияларды өтеу есебiнен басталады.
3. Қоғам дамуының аса маңызды көрсеткіштерін болжау
Қоғам дамуының негізгі көрсеткіштерінің болжамы 1 ҰК, 2 ҰК, 3 ҰК, 4 ҰК және 5 ҰК нысандарында берілген.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 7 маусымдағы
N 633 қаулысымен
бекітілген
"Қазпочта" акционерлiк қоғамын
дамытудың 2004-2006 жылдарға
арналған жоспарына қосымша
"Қазпочта" акционерлiк қоғамы дамуының 2004-2006 жылдарға арналған аса маңызды көрсеткiштерiнiң болжамы
1 ҰК нысаны
____________________________________________________________________
Р/р | Көрсеткіштер | Өлшем    |2002 жыл     |2003 жыл    |2003 ж. %
N  |              | бірлігі  |  есеп       | жоспар     | 2002 ж.
____________________________________________________________________
1   |    2         |     3    |    4        |    5       |    6
____________________________________________________________________
1     Көрсетілетін   мың теңге   4109393,0     4660986,0    113,4
қызметтер
көлемі:
1.1.  оның ішінде
түрлері
бойынша:
жазбаша хат-
хабарлар      млн.дана         15,1          15,5    102,6
сәлемдемелер  млн.дана          1,3           1,3    100,0
мерзімдік
басылымдар    млн.дана         93,4          97,47   104,4
ақшалай
аударымдар    млн.дана          0,75          0,77   102,7
зейнетақылар
мен жәрде.
мақылар       млн.дана         18,2          18,98   104,3
2.    Экспорт
барлығы:       саны/құн          0,0           0,0      0,0
2.1    оның ішінде,
ТМД елдері: "   "               0,0           0,0      0,0
2.2    алыс шетел      "               0,0           0,0      0,0
2.3    өнім түрлері
бойынша:        "               0,0           0,0      0,0
3.    Импорт
барлығы:         "               0,0           0,0      0,0
3.1    оның ішінде,
ТМД елдері: "   "               0,0           0,0      0,0
3.2    алыс шетел      "               0,0           0,0      0,0
3.3    өнім түрлері
бойынша:        "               0,0           0,0      0,0
4.    Барлық қар.    мың теңге    890823,0     1158038,8    130,0
жыландыру көз.
дері есебінен
негізгі капи.
талға инвести.
циялар салу -
барлығы
4.1.   сыртқы заем.
дар есебінен
- барлығы       "          890823,0      1158038,8   130,0
оның ішінде:
облигациялық
несие                                    1158038,8
өзге де
заемдар мен

кредиты                 247700,0
4.1.1. средств,     "         643123,0      0
вырученных от
выкупа
последующей
эмиссии акций
4.2.  собственных
средств       "         0             0
5.    Доход от
предостав-
ленных
услуг - всего тыс.тенге 4109393,0   4660986,0      113,4
6.    Расходы -
всего         "         3980543,0     4531886,0    113,9
7.    Доход от
основной
деятельности,
всего         "         3915671,0     4522194,0    115,5
8.    Себестоимость
предостав-
ленных
услуг -
всего:        тыс.тенге 2507131,0     3009001,0    120,0
в том числе:
материалы     "         218466,0      214810,0     98,3
оплата труда
работников
(произв.
персонала)*   "         1218794,0     1438236,0    118,0
отчисления от
оплаты        "         222621,0      268554,0     120,6
брак
производства  "         0,0           0,0
накладные
расходы       "         537990,0      644257,0     119,8
прочие
расходы       "         309260,0      443144,0     143,3
9.    Валовой доход "         1408540,0     1513193,0    107,4
10.   Расходы
периода       "         1389325,0     1445277,0    104,0
10.1  общие и
администра-
тивные
расходы       "         1278866,0     1290953,0    100,9
10.2  расходы в
связи с
предоставле-
нием услуг    "         47015,0       53426,0      113,6
10.3  расходы в
виде
вознагра-
ждения        "         63444,0       100898,0     159,0
11.   Налогообла-
гаемый доход  "         144485,0      175600,0     121,5
12.   Корпоративный
подоходный
налог         "         15635,0       46500,0      297,4
13.   Чистый доход
(убыток)      "         128850,0      129100,0     100,2
14.   Дивиденды,
всего         "         0,0           0,0
14.1. в т.ч. на
государ-
ственный
пакет акций   "         0,0           0,0
15.   Нормативы
отчислений
от прибыли    %         0,0           0,0
16.   Рентабель-
ность текущей
деятельности  %         3,2           2,8
17.   Расходы на
амортизацию
нематериа-
льных активов
и основных
средств       тыс.тенге 127582,0      250176,0     196,1
18.   Численность
работников
компании,
всего         чел.      16175         16922        104,6
18.1. Численность
сотрудников
центрального
аппарата      "         284           312          109,9
19.   Фонд
заработной
платы*        тыс.тенге 1822921       2160042      118,5
20.   Средне-
месячная
заработная
плата работ-
ников, в
целом по
Обществу      тенге     12646         13658        108,0
20.1. в т.ч.
работников
центрального
аппарата      "         57122         59978        105,0

несиелер                   247700,0
4.1.1  оның ішінде     "          643123                0
акцияларды
кейіннен
эмиссиялауды
сатып алудан
түскен қаражат
4.2    меншікті
қаражат         "                  0             0
5.    Көрсетілетін
қызметтерден
түскен табыс
- барлығы      мың теңге   4109393,0      4660986,0   113,4
6.    Шығыстар -
барлығы          "         3980543,0      4531886,0   113,9
7.    Негізгі қыз.
меттен табыс     "         3915671,0      4522194,0   115,5
8.    Көрсетілетін
қызметтердің
өзіндік құны
- барлығы      мың теңге   2507131,0      3009001,0   120,0
оның ішінде:     "
материалдар     "          218466,0       214810,0    98,3
қызметтердің
(өндірістік
персоналдың)
еңбек ақысын
төлеу           "         1218794,0      1438236,0   118,0
қызметтердің
(өндірістік
персоналдың)
еңбек ақысының  "          222621,0       268554,0   120,6
өндірістік ақау "               0,0            0,0
құжаттамалық
шығыстар        "          537990,0       644257,0   119,8
өзге де
шығыстар        "          309260,0       443144,0   143,0
9.    Жалпы жиынтық
табыс            "         1408540,0      1513193,0   107,4
10.   Кезең шығыста.
ры, барлығы      "         1389325,0      1445277,0   104,0
10.1   жалпы және
әкімшілік
шығыстары       "         1278866,0      1290953,0   100,9
10.2   көрсетілген
қызметтерге
байланысты
шығыстар        "          47015,0         53426,0    113,6
10.3   сыйақы түрін.
дегі шығыстар   "          63444,0        100898,0    159,0
11.   Салық салына.
тын табыс        "         144485,0        175600,0    121,5
12.   Корпорациялық
табыс салығы     "          15635,0         46500,0    297,4
13.   Таза табыс
(шығыс)          "         128850,0        129100,0    100,2
14.   Дивидендтер,
барлығы          "              0,0             0,0
14.1   оның ішінде,
акциялардың
мемлекеттік
пакетіне        "              0,0             0,0
15.   Пайдадан
аударымдар
нормативтері     %              0,0             0,0
16.   Қызметтің рен.
табельділігі     %              3,2             2,8
17.   Материалдық
емес активтер
мен негізгі
қаражатқа
шығыстар       мың теңге   127582,0        250176,0    196,1
18.   Компания қыз.
меткерлерінің
саны, барлығы  адам           16175           16922    104,6
18.1   орталық ап.
парат қызмет.
керлердің
саны            "             284              312    109,9
19.   Жалақы қоры*   мың теңге   1822921          2160042    118,5
20.   Компания бо.
йынша тұтастай
алғанда орташа
айлық жалақы   теңге         12646            13658    108,0
20.1   қызметкерлері   "           57122            59978    105,0

21.   Тарифы
(цены) на
единицу
предостав-    тенге за
ленных услуг  единицу
пересылка
почтовой
простой
карточки      "         15            16           106,7
пересылка
простого
письма массой
до 20 г.      "         23            25           108,7
пересылка
простой
бандероли
массой до
50 г.         "         25            27           108,0
21.1. Изменение
тарифов (цен)
к предыдущему
периоду       %
пересылка
почтовой
карточки      "                       6,7
пересылка
простого
письма
массой до
20 г          "         15,0          8,7
пересылка
простой
бандероли

21.   Көрсетілетін   бірлік
қызметтердің   үшін
бірлігіне      теңге
тарифтер
(бағалар)
почтаның жай
карточкасын
салып жіберу    "              15               16    106,7
массасы 20 г.
жай хатты
салып жіберу    "              23               25    108,7
массасы 50 г:
жай банде.
рольді салып
жіберу          "              25               27    108,0
21.1.  бұрынғы ке.
зеңге тариф.
тердің (ба.
ғалардың)
өзгеруі         %
почтаның жай
карточкасын
салып жіберу    "                              6,7
массасы 20 г.
жай хатты
салып жіберу    "            15,0              8,7
массасы 50 г:
жай банде.
рольді салып

массой до     "         67,0          8,0
50 г.
2.2   Кредиторская
задолженность тыс.тенге 3094509,0     4514607      145,9
2.3   Дебиторская
задолженность "         604184,0      607204,9     100,5
___________________________________________________________________
(продолжение таблицы)
____________________________________________________________________
N    |2004 год    |   2005 год |2006 год  |  2006 г.в %|2006 г.в %

жіберу          "            67,0              8,0
22    Кредиторлық
берешек        мың теңге 3094509,0          4514607    145,9
23    Дебиторлық
берешек          "        604184,0         607204,9    100,5
____________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
____________________________________________________________________
N    |2004 жыл    |   2005 жыл |2006 жыл  |  2006 ж. % |2006 ж. %

| прогноз    |    прогноз | прогноз  |   к 2002 г.|к 2003 г.
____________________________________________________________________
1    |    7       |     8      |    9     |      10    |    11
____________________________________________________________________
1.    5964777,0    6560977,4    7032841,5  171,1        150,9
1.1.
17,0         17,2         17,4       115,2        112,3
1,4          1,4          1,4        107,7        107,7
97,6         98,0         99,6       106,6        102,2
0,83         0,91         0,97       129,3        126,0
19,1         19,3         19,4       106,6        102,2
2.    0,0          0,0          0,0        0,0          0,0
2.1   0,0          0,0          0,0        0,0          0,0
2.2   0,0          0,0          0,0        0,0          0,0
2.3   0,0          0,0          0,0        0,0          0,0
3.    0,0          0,0          0,0        0,0          0,0
3.1   0,0          0,0          0,0        0,0          0,0
3.2   0,0          0,0          0,0        0,0          0,0
3.3   0,0          0,0          0,0        0,0          0,0
4.    1378235,0    1732618,6    808517,5   90,8         69,8
4.1   1378235,0    1732618,6    808517,5
93535,0      90508,6      70917,5
884700,0     637110,0
4.1.1.400000,0     1005000,0**  737600,0
4.2   0            0,0          0,0
5.    5964777,0    6560977,4    7032841,5  171,1        150,9
6.    5829207,9    6418629,9    6826301,9  171,5        150,6
7.    5783907,0    6400477,4    6817202,0  174,1        150,7
8.    3730542,0    4244974,0    4566237,9  182,1        151,8
313740,0     320014,8     326415,1   149,4        152,0
1851244,0    2128930,6    2341823,7  192,1        162,8
370249,0     402367,9     442604,7   198,8        164,8
0,0          0,0          0,0
769512,0     907788,3     959279,7   178,3        148,9
425797,0     485872,4     496114,8   160,4        112,0
9.    2053365,0    2155503,4    2250964,1  159,8        148,8
10.   1929231,0    2083569,5    2166124,5  155,9        149,9
10.1. 1698266,0    1834127,3    1907492,4  149,2        147,8
10.2. 72945,0      78780,6      81144,0    172,6        151,9
10.3. 158020,0     170661,6     177488,1   279,8        175,9
11.   184699,0     193933,9     206539,6   142,9        117,6
12.   49129,9      51586,4      54939,5    351,4        118,1
13.   135569,1     142347,5     151600,1   117,7        117,4
14.   0,0          0,0          0,0
14.1. 0,0          0,0          0,0
15.   0,0          0,0          0,0
16.   2,3          2,2          2,22

| болжау     |    болжау  | болжау   |   2002 ж.  | 2003 ж.
____________________________________________________________________
1    |    7       |     8      |    9     |      10    |    11
____________________________________________________________________
1.     5964777,0    6560977,4    7032841,5  171,1        150,9
1.1.
17,0         17,2         17,4       115,2        112,3
1,4          1,4          1,4        107,7        107,7
97,6         98,0         99,6       106,6        102,2
0,83         0,91         0,97       129,3        126,0
19,1         19,3         19,4       106,6        102,2
2.     0,0          0,0          0,0        0,0          0,0
2.1    0,0          0,0          0,0        0,0          0,0
2.2    0,0          0,0          0,0        0,0          0,0
2.3    0,0          0,0          0,0        0,0          0,0
3.     0,0          0,0          0,0        0,0          0,0
3.1    0,0          0,0          0,0        0,0          0,0
3.2    0,0          0,0          0,0        0,0          0,0
3.3    0,0          0,0          0,0        0,0          0,0
4.     1378235,0    1732618,6    808517,5   90,8         69,8
4.1    1378235,0    1732618,6    808517,5
93535,0      90508,6      70917,5
884700,0     637110,0
4.1.1  400000,0     1005000,0**  737600,0
4.2    0            0,0          0,0
5.     5964777,0    6560977,4    7032841,5  171,1        150,9
6.     5829207,9    6418629,9    6826301,9  171,5        150,6
7.     5783907,0    6400477,4    6817202,0  174,1        150,7
8.     3730542,0    4244974,0    4566237,9  182,1        151,8
313740,0     320014,8     326415,1   149,4        152,0
1851244,0    2128930,6    2341823,7  192,1        162,8
370249,0     402367,9     442604,7   198,8        164,8
0,0          0,0          0,0
769512,0     90778,3      959279,7   178,3        148,9
425797,0     485872,4     496114,8   160,4        112,0
9.     2053365,0    2155503,4    2250964,1  159,8        148,8
10.    1929231,0    2083569,5    2166124,5  155,9        149,9
10.1.  1698266,0    1834127,3    1907492,4  149,2        147,8
10.2.  72945,0      78780,6      81144,0    172,6        151,9
10.3.  158020,0     170661,6     177488,1   279,8        175,9
11.    184699,0     193933,9     206539,6   142,9        117,6
12.    49129,9      51586,4      54939,5    351,4        118,1
13.    135569,1     142347,5     151600,1   117,7        117,4
14.    0,0          0,0          0,0
14.1.  0,0          0,0          0,0
15.    0,0          0,0          0,0
16.    2,3          2,2          2,22

17.   344310,0     418045,0     394127,0   308,9        157,5
18.   17591        18193        18432      114,0        108,9
18.1. 312          312          312        109,9        100,0
19.   2734509      3144685      3616388    198,4        167,4
20.   15504        18026        19901      157,4        145,7
20.1. 62977        66756        70761      123,9        118,0
21.
16           17           17         113,2        106,1

17.    344310,0     418045,0     394127,0   308,9        157,5
18.    17591        18193        18432      114,0        108,9
18.1.  312          312          312        109,9        100,0
19.    2734509      3144685      3616388    198,4        167,4
20.    15504        18026        19901      157,4        145,7
20.1.  62977        66756        70761      123,9        118,0
21.
16           17           17         113,2        106,1

26           26           27         115,3        106,1
28           28           29         114,6        106,1
21.1.
2,0          2,0          2,0
2,0          2,0          2,0
2,0          2,0          2,0
22.   6193691      6680221      6486495    209,6        143,7
23.   609026,5     610853,6     612686,2   101,4        100,9
____________________________________________________________________
* - в случае превышения планируемого уровня доходов фонд заработной платы производственного персонала будет увеличен
** - сумма может уточняться по итогам заседания Республиканской бюджетной комиссии по рассмотрению бюджета республики на предстоящий период
Прогноз доходов и расходов на 2004 год
акционерного общества "Казпочта"
форма 2 НК
тыс.тенге
____________________________________________________________________

26           26           27         115,3        106,1
27,54        28,0908      28,652616  114,6        106,1
21.1.
2,0          2,0          2,0
2,0          2,0          2,0
2,0          2,0          2,0
22.    6193691      6680221      6486495    209,6        143,7
23.    609026,5     610853,6     612686,2   101,4        100,9
___________________________________________________________________
* жоспарланған табыстардың деңгейi арттырылған жағдайда өндiрiс персоналының жұмысақы қоры көбейтiлетін болады
** сомасы алдағы кезеңге республика бюджеттi қарау жөнiнде Республикалық бюджет комиссиясының мәжіліс қорытындысы бойынша анықталуы мүмкiн.
"Қазпочта" акционерлiк қоғамының 2004 жылға
арналған табыстар мен шығыстар болжамы
2 ҰК нысаны
мың.теңге
____________________________________________________________________

N |   Наименование   |2002 год |2003 год  |   2004 год (прогноз)
п/|    показателей   | отчет   |план      |_________________________
п |                  |         |          |1 квартал | 1 полугодие
____________________________________________________________________
А |          Б       |    1    |    2     |    3     |      4
____________________________________________________________________
1   Доход от
основной
деятельности      3915671,0 4522194,0  1388137,7  2799411,0
2   Себестоимость
предоставленных
услуг             2507131,0 3009001,0  940096,6   1854079,4
3   Валовой доход
(стр.1-стр.2)     1408540,0 1513193,0  448041,1   945331,6
4   Расходы периода,
в том числе       1389325,0 1445277,0  456925,6   901701,1
4.1 общие администра-
тивные расходы    1278866,0 1290953,0  419471,7   830452,1
4.2 расходы по
предоставлению
услуг             47015,0   53426,0    18017,4    36326,6
4.3 расходы в виде
вознаграждения    63444,0   100898,0   19436,5    34922,4
5   Доход (убыток)
от основной
деятельности
(стр.3-стр.4)     19215,0   67916,0    -8884,5    43630,5
6   Доход (убыток)
от неосновной
деятельности      125270,0  107684,0   11446,8    22409,1
7   Доход (убыток)
от обычной
деятельности
до налого-
облажения
(стр.5+(-)стр.6)  144485,0  175600,0   2562,3     66039,6
8   Корпоративный
подоходный налог  15635,0   46500,0    147,4      13117,7
9   Доход (убыток)
от обычной
деятельности
после налого-
облажения

N |   Көрсеткіштер   |2002 жыл |2003 жыл  |   2004 жыл (болжам)
|       атауы      | есеп    |бағалау   |_________________________
|                  |         |          |1 тоқсан  |1 жартыжылдық
____________________________________________________________________
А |          Б       |    1    |    2     |    3     |      4
____________________________________________________________________
1   Негізгі қызметтен
табыс             3915671,0  4522194,0  1388137,7  2799411,0
2   Көрсетілетін
қызметтердің
өзіндік құны      2507131,0  3009001,0  940096,6   1854079,4
3   Жиынтық табыс
(1 жол - 2 жол)   1408540,0  1513193,0  448041,1   945331,6
4   Кезең шығыстары,
оның ішінде       1389325,0  1445277,0  456925,6   901701,1
4.1  жалпы және
әкімшілік
шығыстары        1278866,0  1290953,0  419471,7   830452,1
4.2  көрсетілетін
қызметтер
жөніндегі
шығыстар           47015,0    53426,0   18017,4    36326,6
4.3  сыйақы түрін.
дегі шығыстар      63444,0   100898,0   19436,5    34922,4
5   Негізгі қызмет.
тен табыс
(залал)
(3 жол - 4 жол)     19215,0    67916,0   -8884,5    43630,5
6   Негізгі емес
қызметтен табыс
(залал)            125270,0   107684,0   11446,8    22409,1
7   Салық салуға
дейінгі негізгі
қызметтен табыс
(залал)
(5жол +(-) 6жол)   144485,0   175600,0    2562,3    66039,6
8   Корпорациялық
табыс салығы        15635,0    46500,0     147,4    13117,7
9   Салық салудан
кейін негізгі
қызметтен табыс
(залал)

(стр.7- стр.8)    128850,0  129100,0  2414,9     52921,9
10  Доходы (убытки)
от чрезвычайных
ситуаций и
прекращенных
операций          0,0       0,0        0,0        0,0
11  Чистый доход
(убыток)(стр.9+
(-)стр.10)      128850,0  129100,0   2414,9     52921,9
____________________________________________________________________
(продолжение таблицы)
____________________________________________________________________
N   |     2004 год (прогноз)    |  2003 г.в % к   | 2004 г. в % к
п/п |---------------------------|    2002 г.      |     2003 г.
|  9 месяцев    |   год     |                 |
____________________________________________________________________

(7 жол - 8 жол)    128850,0   129100,0    2414,9    52921,9
10  Төтенше жағдай.
лардан және
операцияларды
тоқтатудан
табыстар
(залалдар)              0,0        0,0       0,0        0,0
11  Таза табыс
(залал)(9 жол +
(-) 10 жол)        128850,0   129100,0    2414,9     52921,9
____________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
____________________________________________________________________
2004 жыл (болжам)       |  2002 ж. %      | 2003 ж. %
--------------------------------|    2003 ж.      |     2004 ж.
N   |    9 ай       |   жыл     |                 |
____________________________________________________________________

4.3  46615,9         158020,0    159,0             156,6
5    113344,6        124134,0    353,5             182,8
6    39488,4          60565,0     86,0              56,2
7    152833,0        184699,0    121,5             105,2
8    34882,3         49129,9     297,4             105,7
9    117950,8        135569,1    100,2             105,0
10   0,0             0,0
11   117950,8        135569,1    100,2             105,0
___________________________________________________________________
Прогноз движения потоков в 2004 году
акционерного общества "Казпочта"
форма 3 НК
тыс.тенге
____________________________________________________________________

4.3  46615,9         158020,0    159,0             156,6
5    113344,6        124134,0    353,5             182,8
6    39488,4         60565,0     86,0              56,2
7    152833,0        184699,0    121,5             105,2
8    34882,3         49129,9     297,4             105,7
9    117950,8        135569,1    100,2             105,0
10   0,0             0,0
11   117950,8        135569,1    100,2             105,0
___________________________________________________________________
"Қазпочта" акционерлік қоғамының 2004 жылы ақша ағымдары қозғалысының болжамы
3 ҰК нысаны
мың.теңге
____________________________________________________________________

N п/п  |  Наименование | 2002 г.   |   2003 г.    |    2004 год
|   показателей |  отчет    |     план     |    (прогноз)
|               |           |              |_________________
|               |           |              |    1 квартал
____________________________________________________________________
А      |      Б        |    1      |     2        |       3
____________________________________________________________________
I.      Движение денег
от операционной
деятельности
I.1.    Поступление
денег:         222627755,0   224786673,3    49401441,5
1.1     доход от
предоставленных
услуг           3870847,0    4522194,0      1164878,9
1.2     авансы
полученные      3875913,0    4073894,6      1193447,4
1.3     вознаграждения  2498,0       2872,7         161,1
1.4     дивиденды       0,0          0,0            0,0
1.5     роялти          0,0          0,0            0,0
1.6     прочие
поступления     214878497,0  216187712,0    47042954,0
I.2.    Выбытие денег:  221395757,0  223389376,3    48962970,9
2.1     по счетам
поставщиков и
подрядчиков     2450639,0    2634436,9      650047,3
2.2     авансы
выданные        2840529,0    2954150,2      328796,9
2.3     по заработной
плате           1495579,0    1914341,1      528358,1
2.4     в фонды соц.
страхования и
пенсионного
обеспечения      200158,0     210165,9       40604,1
2.5     по налогам      710109,0     745614,5       123215,8
2.6     выплата
вознаграждений  58659,0      61298,7        14007,6
2.7     прочие выплаты  213640084,0  214869369,0    47277941,2
I.3.    Увелечение (+)/ 1231998,0    1397297,1      438470,5
уменьшение (-)
денег в
результате
операционной
деятельности
II.     Движение денег
от инвести-
ционной
деятельности
II.1    Поступление    4984,0       5980,8         7359,4
денег:
1.1     доход от
выбытия
нематериальных
активов         0,0          0,0            0,0
1.2     доход от
выбытия
основных
средств         4984,0       5980,8         7359,4
1.3     доход от выбытия
других
долгосрочных
активов         0,0          0,0            0,0
1.4     доход от
выбытия
финансовых
инвестиций      0,0          0,0            0,0
1.5     доход от
получения
займов,
предостав-
ленных
другим
юридическим
лицам           0,0          0,0            0,0
1.6     прочие
поступления     0,0          0,0            0,0
II.2.   Выбытие денег:  310732,0     2266538,8      108385,9
2.1     приобретение
нематериальных
активов         955,0        1020,0         3,3
2.2     приобретение
основных
средств         309777,0     1157018,8      108382,6
2.3     приобретение
других
долгосрочных

N      |  Көрсеткіштер | 2002 жыл  |   2003 жыл   |    2004 жыл
|     атауы     |  есеп     |     бағалау  |    (болжам)
|               |           |              |_________________
|               |           |              |    1 тоқсан
____________________________________________________________________
А      |      Б        |    1      |     2        |       3
____________________________________________________________________
I.      Операциялық
қызметтен ақша
қозғалысы
I.1.    Ақшаның түсуі:  222627755,0  224786673,3    49401441,5
1.1     көрсетілген
қызметтерден
түскен табыс    3870847,0    4522194,0      1164878,9
1.2      алынған
аванстар       3875913,0    4073894,6      1193447,4
1.3      сыйақы         2498,0       2872,7         161,1
1.4      дивидендтер    0,0          0,0            0,0
1.5      роялти         0,0          0,0            0,0
1.6      өзге де
түсімдер       214878497,0  216187712,0    47042954,0
I.2.    Ақшаның кетуі:  221395757,0  223389376,3    48962970,9
2.1      жеткізушілер
мен мердігер.
лердің шоттары
бойынша        2450639,0    2634436,9      650047,3
2.2      берілген
аванстар       2840529,0    295415,2       328796,9
2.3      жалақы бойынша 1495579,0    1914341,1      528358,1
2.4      әлеуметтік
сақтандыру және
зейнетақымен
қамтамасыз ету
қорына         200158,0     210165,9       40604,1
2.5      салықтар
бойынша        710109,0     745614,5       123215,8
2.6      сыйлықтар
төлеу          58659,0      61298,7        14007,6
2.7      өзге де
төлемдер       213640084,0  214869369,0    47277941,2
I.3.    операциялық
қызмет нәти.
жесінде ақша.
ның ұлғаюы
(+)/ кемуі (-)  1231998,0    1397297,1      438470,5
II.     Инвестициялық
қызметтен ақша
қозғалысы
II.1    Ақшаның түсуі:  4984,0       5980,8         7359,4
1.1       материалдық
емес актив.
тердің кетуі.
нен табыс     0,0          0,0            0,0
1.2      негізгі құ.
ралдардың
кетуінен
табыс          4984,0       5980,8         7359,4
1.3      басқа да ұзақ
мерзімді ак.
тивтердің ке.
туінен табыс   0,0          0,0            0,0
1.4      қаржы инвес.
тицияларының
кетуінен табыс 0,0          0,0            0,0
1.5      басқа да
тұлғаларға
берілген заем.
дарды алудан
табыс          0,0          0,0            0,0
1.6      өзге де
түсімдер       0,0          0,0            0,0
II.2.   Ақшаның кетуі:  310732,0     2266538,8      108385,9
2.1       материалдық
емес актив.
терді сатып
алу           955,0        1020,0         3,3
2.2      негізгі құ.
ралдарды
сатып алу      309777,0     1157018,8      108382,6
2.3      басқа да ұзақ
мерзімді ак.
тивтерді

активов         0,0          1500,0         0,0
2.4     приобретение
финансовых
инвестиций      0,0          1100000,0      0,0
2.5     предоставление
займов другим
юридическим
лицам           0,0          0,0            0,0
2.6     прочие
выплаты         0,0          7000,0         0,0
II.3.   Увелечение (+)/
уменьшение (-)
денег в
результате
операционной
деятельности    -305748,0    -2260558,0     -101026,6
III.    Движение
денежных
средств
от финансовой
деятельности
III.1.  Поступление    13854229,0   1158038,8      1284700,0
денег:
1.1     от выпуска     0,0          1158038,8      400000,0
акций и
других ценных
бумаг
1.2     получение      2997095,0    0,0            884700,0
банковских
займов
1.3     прочие         10857134,0   0,0            0,0
поступления
III.2.  Выбытие денег  14832783,0   150900,0       0,0
2.1     погашение       3293522,0    150900,0      0,0
банковских
займов
2.2     приобретение    0,0          0,0            0,0
собственных
акций
2.3     выплата         0,0          0,0            0,0
дивидендов
2.4     прочие          11539261,0   0,0            0,0
выплаты
III.3.  Увелечение (+)/
уменьшение (-)
денег в
результате
финансовой
деятельности    -978554,0    1007138,8      1284700,0
Итого:
Увелечение (+)/
уменьшение (-)

сатып алу      0,0          1500,0         0,0
2.4      қаржы инвес.
тицияларын
сатып алу      0,0          1100000,0      0,0
2.5      басқа да
заңды тұл.
ғаларға
заемдар беру   0,0          0,0            0,0
2.6      өзге де
төлемдер       0,0          7000,0         0,0
II.3.   Инвестициялық
қызмет нәти.
жесінде ақша.
ның ұлғаюы
(+)/ кемуі (-)  -305748,0    -2260558,0     -101026,6
III.    Қаржы қызметі.
нен ақша қара.
жатының
қозғалысы
III.1.  Ақшаның түсуі:  13854229,0   1158038,8      1284700,0
1.1      акциялар мен
басқа да
бағалы қағаз.
дарды шығару.
дан            0,0          1158038,8      400000,0
1.2      банк заемдарын
алу            2997095,0    0,0            884700,0
1.3      өзге де
түсімдер       10857134,0   0,0            0,0
III.2.  Ақшаның кетуі   14832783,0   150900,0       0,0
2.1      банк заемдарын
өтеу           3293522,0    150900,0       0,0
2.2      өз акцияларын
сатып алу      0,0          0,0            0,0
2.3      дивидендтерді
төлеу          0,0          0,0            0,0
2.4      өзге де
төлемдер       11539261,0   0,0            0,0
III.3.  Қаржы қызметі.
нің нәтижесінде
ақшаның ұлғаюы
(+)/ кемуі (-)  -978554,0    1007138,8      1284700,0
Барлығы:
ақшаның
ұлғаюы (+)/

денег           -52304,0     143877,9       1622144,0
Деньги на
начало периода  574141,0     521837,0       665714,9
Деньги на
конец периода   521837,0     665714,9       2287858,8
____________________________________________________________________
(продолжение таблицы)
____________________________________________________________________
N п/п  |    2004 г.  (прогноз )           |2003 г. в    |2004 г. в %
|----------------------------------|    % к      | к 2003 г.
|    1      |   9      |   год     |  2002 г.    |
|полугодие  | месяцев  |           |             |
|           |          |           |             |
____________________________________________________________________

азаюы (-)       -52304,0     143877,9       1622144,0
Кезең басына
ақша            574141,0     521837,0       665714,9
Кезең санына
ақша            521837,0     665714,9       2287858,8
____________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
____________________________________________________________________
N      |        2004 ж. (болжам)          |2002 ж. %    |2003 ж. %
|----------------------------------|2003 ж       |2004 ж.
|1 жарты    |   9 ай   |   жыл     |             |
|жылдық     |          |           |             |
____________________________________________________________________

А      |    4      |   5      |    6      |     7       |    8
____________________________________________________________________
I.
I.1     123556315,4 184541329,3 227667845,4 101,0         101,3
1.1     2995485,5   4884509,5   5783907,0   116,8         127,9
1.2     29087607,7  9115542,9   4277589,4   105,1         105,0
1.3     256,9       1088,4      2877,0      115,0         100,2
1.4     0,0         0,0         0,0
1.5     0,0         0,0         0,0
1.6     91472965,3  170540188,5 217603472,0 100,6         100,7
I.2     122881203,6 183245962,8 226089971,0 100,9         101,2
2.1     3019815,5   1906713,2   2766158,8   107,5         105,0
2.2     25590325,8  6907216,7   3101857,7   104,0         105,0
2.3     1317736,7   2038658,4   2871511,7   128,0         150,0
2.4     101267,4    156669,9    220674,2    105,0         105,0
2.5     539730,9    579722,7    790351,3    105,0         106,0
2.6     27343,3     44111,3     63382,8     104,5         103,4
2.7     92284983,9  171612870,7 216276034,6 100,6         100,7
I.3     675111,8    1295366,5   1577874,4   113,4         112,9
II.
II.1.   11692,5     12173,9     6877,9      120,0         115,0
1.1     0,0         0,0         0,0
1.2     11692,5     12173,9     6877,9      120,0         115,0
1.3     0,0         0,0         0,0
1.4     0,0         0,0         0,0
1.5     0,0         0,0         0,0
1.6     0,0         0,0         0,0
II.2.   1080141,1   2170576,0   2612059,0   729,4         115,2
2.1     517,8       679,4       1101,6      106,8         108,0
2.2     596713,4    1175744,6   1217782,4   373,5         105,3
2.3     973,0       1520,0      1800,0                    120,0
2.4     478522,0    985632,0    1384200,0                 125,8
2.5     0,0         0,0         0,0
2.6     3415,0      7000,0      7175,0                    102,5
II.3.   -1068448,7  -2158402,0  -2605181,1  739,4         115,2
III.
III.1.  1284700,0   1284700,0   1284700,0   8,4           110,9
1.1     400000,0    400000,0    400000,0                  34,5
1.2     884700,0    884700,0    884700,0

А      |    4      |   5      |    6      |     7       |    8
____________________________________________________________________
I.
I.1     123556315,4 184541329,3 227667845,4 101,0         101,3
1.1     2995485,5   4884509,5   5783907,0   116,8         127,9
1.2     29087607,7  9115542,9   4277589,4   105,1         105,0
1.3     256,9       1088,4      2877,0      115,0         100,2
1.4     0,0         0,0         0,0
1.5     0,0         0,0         0,0
1.6     91472965,3  170540188,5 217603472,0 100,6         100,7
I.2     122881203,6 183245962,8 226089971,0 100,9         101,2
2.1     3019815,5   1906713,2   2766158,8   107,5         105,0
2.2     25590325,8  6907216,7   3101857,7   104,0         105,0
2.3     1317736,7   2038658,4   2871511,7   128,0         150,0
2.4     101267,4    156669,9    220674,2    105,0         105,0
2.5     539730,9    579722,7    790351,3    105,0         106,0
2.6     27343,3     44111,3     63382,8     104,5         103,4
2.7     92284983,9  171612870,7 216276034,6 100,6         100,7
I.3     675111,8    1295366,5   1577874,4   113,4         112,9
II.
II.1.   11692,5     12173,9     6877,9      120,0         115,0
1.1     0,0         0,0         0,0
1.2     11692,5     12173,9     6877,9      120,0         115,0
1.3     0,0         0,0         0,0
1.4     0,0         0,0         0,0
1.5     0,0         0,0         0,0
1.6     0,0         0,0         0,0
II.2.   1080141,1   2170576,0   2612059,0   729,4         115,2
2.1     517,8       679,4       1101,6      106,8         108,0
2.2     596713,4    1157744,6   1217782,4   373,5         105,3
2.3     973,0       1520,0      1800,0                    120,0
2.4     478522,0    985632,0    1384200,0                 125,8
2.5     0,0         0,0         0,0
2.6     3415,0      7000,0      7175,0                    102,5
II.3.   -1068448,7  -2158402,0  -2605181,1  739,4         115,2
III.
III.1.  1284700,0   1284700,0   1284700,0   8,4           110,9
1.1     400000,0    400000,0    400000,0                  34,5
1.2     884700,0    884700,0    884700,0

1557078,0   1087379,3   923108,2    127,6         138,7
____________________________________________________________________
Прогноз расходов на 2004 год
акционерного общества "Казпочта"
форма 4 НК
тыс.тенге
____________________________________________________________________
N п/п  |  Наименование | 2002 год  |   2003 год   |    2004 год
|   показателей |  отчет    |     план     |    (прогноз)
|               |           |              |_________________
|               |           |              |    1 квартал
____________________________________________________________________
А      |      Б        |    1      |     2        |       3
____________________________________________________________________
Всего           1389325     1445277        463015
1       Общие и
административ-
ные расходы,
всего           1278866     1290953        424567
1.1     Материалы       11864       10782          3075
1.2     Оплата труда
работников      505432      563185         174037
1.3     Отчисления от
оплаты труда    95610       105074         34807
1.4     Амортизация
основных
средств и
нематериальных
активов         84573       83600          35376
1.5     Обслуживание и
ремонт основных
средств и
нематериальных
активов         6522        4690           1016
1.6     Коммунальные
расходы         20199       26060          11600
1.7     Командировочные
расходы, всего  31723       35000          10800
1.7.1   в пределах
установленных
норм            31723       35000          10800
1.7.2   сверх норм      0           0              0
1.8     Представи-
тельские
расходы         1876        1600           500
1.9     Расходы на
повышение
квалификации
работников      2828        6000           2250
1.10    Расходы на
содержание
Совета
директоров                  0              0
1.11    Расходы по
налогам         212094      243250        75900
1.12    Канцелярские и
типографские
работы          12529       9300           2868
1.13    Услуги связи    74186       61645          17668
1.14    Расходы на
охрану          3305        3458           28
1.15    Консульта-
ционные
(аудиторские)
и информацион-
ные услуги      30618       34196          8718
1.16    Банковские
услуги          14889       13150          7500
1.17    Расходы на
страхование     0           0              1000
1.18    Судебные
издержки        2047        500            500
1.19    Штрафы, пени
и неустойки за
нарушение
условий
договора        4256        0              750
1.20    Штрафы и пени
за сокрытие
(занижение)
дохода          10972       0              825

1557078,0   1087379,3   923108,2    127,6         138,7
____________________________________________________________________
"Қазпочта" акционерлік қоғамының 2004 жылға
арналған шығыстар болжамы
4 ҰК нысаны
мың.теңге
____________________________________________________________________
N      |  Көрсеткіш    | 2002 жыл  |   2003 жыл   |    2004 жыл
|     атауы     |   есеп    |     бағалау  |    (болжам)
|               |           |              |_________________
|               |           |              |    1 тоқсан
____________________________________________________________________
А      |      Б        |    1      |     2        |       3
____________________________________________________________________
Барлығы         1389325     1445277        463015
1       Жалпы және
әкімшілік
шығыстары,
барлығы         1278866     1290953        424567
1.1     Материалдар     11864       10782          3075
1.2     Қызметкерлердің
еңбегіне ақы
төлеу           505432      563185         174037
1.3     Еңбекақыдан
аударымдар      95610       105074         34807
1.4     Негізгі құрал.
дардың тозуы
және материал.
дық емес
активтердің
амортизациясы   84573       83600          35376
1.5     Негізгі құрал.
дар мен мате.
риалдық емес
активтерге
қызмет көрсету
және жөндеу     6522        4690           1016
1.6     Коммуналдық
шығыстар        20199       26060          11600
1.7     Іссапар шығыс.
тары, барлығы   31723       35000          10800
1.7.1   белгіленген
норма
шеңберінде      31723       35000          10800
1.7.2   нормадан тыс    0           0              0
1.8     Өкілдік
шығыстар        1876        1600           500
1.9     Қызметкерлердің
біліктілігін
арттыруға
шығыстар        2828        6000           2250
1.10    Директорлар
кеңесін ұстап
тұруға шығыстар             0              0
1.11    Салықтар
бойынша
аванстар        212094      243250         75900
1.12    Кеңсе және
баспахана
жұмыстары       12529       9300           2868
1.13    Байланыс
қызметі         74186       61645          17668
1.14    Күзет шығыстары 3305        3458           28
1.15    Консультациялық
(аудиторлық)
және ақпараттық
қызмет
көрсетулер      30618       34196          8718
1.16    Банктік қызмет
көрсетулер      14889       13150          7500
1.17    Сақтандыруға
шығыстар        0           0              1000
1.18    Сот шығасысы    2047        500            500
1.19    Шарт ережелерін
бұзғаны үшін
айыппұлдар,
өсімдер және
тұрақсыздық
айыптары        4256        0              750
1.20    Табыстарды
жасырғаны
(кеміткені)
үшін айыппұлдар
мен өсімдер     10972       0              825

1.21    Убытки от
хищений, сверх-
нормативные
потери, порча,
недостача ТМЗ   4325        0              600
1.22    Расходы по
аренде          4301        4128           975
1.23    Расходы на
социальную
сферу           3400        260            0
1.24    Расходы по
созданию
резервов по
сомнительным
требованиям     65901       14065          6300
1.25    На проведение
праздничных,
культурно-
массовых и
спортивных
мероприятий     16339       10500          6345
1.26    Благотвори-
тельная
помощь          236         4220           113
1.27    Прочие расходы  58841       56290          7353
2       Расходы по
реализации
готовой
продукции
(товаров, работ,
услуг), всего   47015       53426          18236
2.1     Материалы       769         439            100
2.2     Оплата труда
работников      14052       16857          3141
2.3     Отчисления от
оплаты труда    2736        3160           628
2.4     Амортизация
основных
средств и
нематериальных
активов         235         500            125
2.5     Ремонт и
обслуживание
основных
средств и
нематериальных
активов         87          100            0
2.6     Коммунальные
расходы         78          100            35
2.7     Командировочные
расходы, всего  70          70             26
2.7.1   в пределах
установленных
норм            70          70             26
2.7.2   сверх норм                  0              0
2.8     Расходы по
погрузке,
транспортировке
и хранению      444         600            100
2.9     Расходы на
рекламу и
маркетинг       25209       30000          13525
2.10    Расходы по
аренде          551         400            108
2.11    Расходы на
социальную
сферу                       0              0
2.12    Прочие расходы  2784        1200           303
3       Расходы в виде
вознаграждения,
всего           63444       100898         29097
3.1     Расходы по
вознаграждению
(процентам) по
займам банков   58532       96898          377
3.2     Расходы по
вознаграждению
(процентам) по
займам

1.21    Талан-таражы
залалдары,
нормативпен тыс
ысыраптар,
бүліну, ТМҚ
жетіспеушілік.
тері            4325        0              600
1.22    Жалға алу
бойынша
шығыстар        4301        4128           975
1.23    Әлеуметтік
салаға шығыстар 3400        260            0
1.24    Күмәнді талап.
тар бойынша
резервтер құру
жөніндегі
шығыстар        65901       14065          6300
1.25    Мерекелік,
мәдени-бұқара.
лық және
спорттық іс-
шараларды
өткізуге        16339       10500          6345
1.26    Қайырылымдық
көмегі          236         4220           113
1.27    Өзге де
шығыстар        58841       56290          7353
2       Дайын өнімді
(тауарларды,
жұмыстарды,
қызмет
көрсетулерді)
өткізу бойынша
аванстар,
барлығы         47015       53426          18236
2.1     Материалдар     769         439            100
2.2     Қызметкерлердің
еңбегіне ақы
төлеу           14052       16857          3141
2.3     Еңбекақыдан
аударымдар      2736        3160           628
2.4     Негізгі құрал.
дар мен мате.
риалдық емес
активтердің
тозуы           235         500            125
2.5     Негізгі құрал.
дар мен мате.
риалдық емес
активтерге
қызмет көрсету
және жөндеу     87          100            0
2.6     Коммуналдық
шығыстар        78          100            35
2.7     Іссапар шығыс.
тары, барлығы   70          70             26
2.7.1   белгіленген
норма
шеңберінде      70          70             26
2.7.2   нормадан тыс                0              0
2.8     Тиеу, тасымал.
дау және сақтау
бойынша
шығыстар        444         600            100
2.9     Жарнамаға және
маркетингке
шығыстар        25209       30000          13525
2.10    Жалға алу
бойынша
шығыстар        551         400            108
2.11    Әлеуметтік са.
лаға шығыстар               0              0
2.12    Өзге де
шығыстар*       2784        1200           303
3       Сыйақы түрін.
дегі шығыстар,
барлығы         63444       100898         29097
3.1     Банктердің
заемдары
негізіндегі
сыйақы
(проценттер)    58532       96898          377
3.2     Жеткізушілердің
заемдары
негізіндегі
сыйақы

поставщиков                 0              0
3.3     Расходы по
вознаграждению
(процентам) по
аренде                      0              0
3.4     Прочие расходы* 4912        4000           38720
___________________________________________________________________
(продолжение таблицы)
____________________________________________________________________
N п/п  |    2004 г.  (прогноз )           |2003 г. в    |2004 г. в %
|----------------------------------|    % к      | к 2003 г.
|    1      |   9      |   год     |  2002 г.    |
|полугодие  | месяцев  |           |             |
|           |          |           |             |
____________________________________________________________________

(проценттер)                0              0
3.3     Жалға алу
негізінде
сыйақы
(проценттер)
бойынша
шығыстар                    0              0
3.4     Өзге де
шығыстар*       4912        4000           38720
____________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
____________________________________________________________________
N      |          2004 ж. (болжам)         | 2002 ж. %   |2003 ж. %
|-----------------------------------| 2003 ж.     | 2004 ж.
|  1 жарты  |   9  ай   |   жыл     |             |
|   жылдық  |           |           |             |
____________________________________________________________________

А      |    4      |   5      |    6      |     7       |    8
____________________________________________________________________
Всего   906739      1369754     1929231     104,0         133,5
1       832150      1256717     1698266     100,9         131,6
1.1     6150        9225        12300       90,9          114,1
1.2     355326      551118      725155      111,4         128,8
1.3     71065       110224      145031      109,9         138,0
1.4     73829       113819      153810      98,8          184,0
1.5     2468        3872        4840        71,9          103,2
1.6     15080       17690       29000       129,0         111,3
1.7     22500       34200       45000       110,3         128,6
1.7.1   22500       34200       45000       110,3         128,6
1.7.2   0           0           0
1.8     1000        1500        2000        85,3          125,0
1.9     4500        6750        9000        212,2         150,0
1.10    0           0
1.11    158400      247500      330000      114,7         135,7
1.12    5515        8273        11030       74,2          118,6
1.13    35336       53004       70672       83,1          114,6
1.14    56          84          112         104,6         3,2
1.15    11530       14342       28122       111,7         82,2
1.16    14700       22500       30000       88,3          228,1
1.17    1000        1000        1000
1.18    1000        1500        2000        24,4          400,0
1.19    1500        2250        3000
1.20    1650        2475        3300
1.21    1200        1800        2400
1.22    1950        2925        3900        96,0          94,5
1.23    0           195         260         7,6           100,0
1.24    7400        7400        10000       21,3          71,1
1.25    6627        6909        14100       64,3          134,3
1.26    3402        3515        5670        1788,1        134,4
1.27    19232       32807       56564       95,7          100,5
2       36473       54709       72945       113,6         136,5
2.1     200         300         400         57,1          91,1
2.2     6412        9945        13086       120,0         77,6
2.3     1282        1989        2617        115,5         82,8
2.4     250         375         500         212,8         100,0
2.5     0           0           0           114,9
2.6     50          65          100         128,2         100,0
2.7     50          74          100         100,0         142,9
2.7.1   50          74          100         100,0         142,9
2.7.2   0           0           0
2.8     200         300         400         135,1         66,7

А      |    4      |    5      |    6      |     7       |   8
____________________________________________________________________
906739      1369754     1929231     104,0         133,5
1       832150      1256717     1698266     100,9         131,6
1.1     6150        9225        12300       90,9          114,1
1.2     355326      551118      725155      111,4         128,8
1.3     71065       110224      145031      109,9         138,0
1.4     73829       113819      153810      98,8          184,0
1.5     2468        3872        4840        71,9          103,2
1.6     15080       17690       29000       129,0         111,3
1.7     22500       34200       45000       110,3         128,6
1.7.1   22500       34200       45000       110,3         128,6
1.7.2   0           0           0
1.8     1000        1500        2000        85,3          125,0
1.9     4500        6750        9000        212,2         150,0
1.10    0           0
1.11    158400      247500      330000      114,7         135,7
1.12    5515        8273        11030       74,2          118,6
1.13    35336       53004       70672       83,1          114,6
1.14    56          84          112         104,6         3,2
1.15    11530       14342       28122       111,7         82,2
1.16    14700       22500       30000       88,3          228,1
1.17    1000        1000        1000
1.18    1000        1500        2000        24,4          400,0
1.19    1500        2250        3000
1.20    1650        2475        3300
1.21    1200        1800        2400
1.22    1950        2925        3900        96,0          94,5
1.23    0           195         260         7,6           100,0
1.24    7400        7400        10000       21,3          71,1
1.25    6627        6909        14100       64,3          143,3
1.26    3402        3515        5670        1788,1        134,4
1.27    19232       32807       56564       95,7          100,5
2       36473       54709       72945       113,6         136,5
2.1     200         300         400         57,1          91,1
2.2     6412        9945        13086       120,0         77,6
2.3     1282        1989        2617        115,5         82,8
2.4     250         375         500         212,8         100,0
2.5     0           0           0           114,9
2.6     50          65          100         128,2         100
2.7     50          74          100         100,0         142,9
2.7.1   50          74          100         100,0         142,9
2.7.2   0           0           0
2.8     200         300         400         135,1         66,7

3.4     77440       116160      154880      81,4          3872,0
____________________________________________________________________
* - при превышении 10 % от совокупных расходов необходимо обоснование.
Перечень инвестиционных проектов
акционерного общества "Казпочта",
планируемых к реализации в 2004-2006 годах
Форма-5 НК
___________________________________________________________________
N   |  Наименование  | Период        | Общая     |  Источники
п/п |  проекта       | реализации    | стоимость |  финансирования
|                |               | млн.тенге |
___________________________________________________________________
1    Модернизация
почтовой связи
Республики       2004-2005 годы  1368,0      Исламский банк
Казахстан и                                     Развития
формирование
почтово-
сберегательной
системы          2003-2006 годы  695,4       Облигационный
заем
2    Информатизация   2003 год        717,5       Облигационный
почтово-                                        заем
сберегательной                               Кредит банка-
системы          2005 год        153,8        резидента
3    Развитие
почтово-
сберегательной
системы в
сельской                                     Республиканский
местности        2004-2006 годы  2142,6          бюджет
Итого                            5077,3
____________________________________________________________________
(продолжение таблицы)
____________________________________________________________________
N   |               финансирование по годам:
п/п |_______________________________________________________________
|освоено на  | 2004 год  | 2005 год  | 2006 год  | остаток на
|01.01.04 г. | (прогноз) | (прогноз) | (прогноз) |  01.01.07 г.
____________________________________________________________________
1                   884,7       483,3
440,5        93,5        90,5         70,9
2       717,5
153,8
3                   400,0      1005,0        737,6
1158,0      1378,2      1732,6        808,5
____________________________________________________________________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан                                                                     от 7 июня 2004 года N 633
Прогноз важнейших показателей развития
на 2004 год акционерного общества "Казпочта"
-------------------------------------------------------------------
N !              Показатели             !Ед. измер!2004 г. прогноз
п/п!                                     !         !
-------------------------------------------------------------------
1.   Объем предоставляемых услуг -

3.4     77440       116160      154880      81,4          3872,0
____________________________________________________________________
* - жиынтық шығыстардың 10%-асып кеткен кезінде негіздеу қажет
"Қазпочта" акционерлік қоғамының 2004-2006 жылдары іске асыруға жоспарланған инвестициялық жобаларының тізбесі
5 ҰК нысаны
___________________________________________________________________
N   | Жобаның атауы|  Іске асыру   |Жалпы құны,|Қаржыландыру көзі
п/п |              |   кезеңі      | млн.теңге |
___________________________________________________________________
1    Қазақстан Рес.  2004-2005 жылы  1368,0      Ислам Даму
публикасының                                Банкі
почта саласын   2003-2006 жылы  695,4       Облигациялық
жетілдіру                                   қарыз
және почта-
жинақ жүйесін
қалыптастыру
2    Почта-жинақ     2003 жыл        717,5       Облигациялық
жүйесін ақпа.                               қарыз
раттандыру      2005 жыл        153,8       Резидент-банктің
несиесі
3    Ауылды жерлер.  2004-2006 жылы  2142,6      Республикалық
де почта-жинақ                              бюджет
жүйесін дамыту
Барлығы                         5077,3
____________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
____________________________________________________________________
N   |               жылдар бойынша қаржыландыру:
п/п |_______________________________________________________________
|01.01.04 ж. | 2004 жыл  | 2005 жыл  | 2006 жыл  | 01.01.07 ж.
| игерілді   | (болжам)  | (болжам)  | (болжам)  | қалдық
____________________________________________________________________
1                 884,7       483,3
440,5        93,5        90,5         70,9
2    717,5
153,8
3                 400,0       1005,0       737,6
1158,0       1378,2      1732,6       808,5
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 7 маусымдағы
N 633 қаулысымен
бекітілген
"Қазпочта" акционерлік қоғамын дамытудың 2004 жылға
арналған аса маңызды көрсеткіштерінің болжамы
___________________________________________________________________
Р/р|            Көрсеткіштер             |  Өлшем  |   2004 ж.
N |                                     | бірлігі |   болжам
___________________________________________________________________
1.   Көрсетiлетiн қызметтер көлемi -

всего:                               тыс. тенге      5964777,0
1.1  в том числе по видам:
письменная корреспонденция         млн. шт.            17,0
посылки                            млн. шт.             1,4
периодические издания              млн. шт.            97,6
почтовые переводы денег            млн. шт.            0,83
выплата пенсий и пособий           млн. шт.            19,1
2.   Инвестиции в основной капитал за
счет всех источников финансирования
- всего                              тыс. тенге      1378235,0
3.   Доход от предоставленных услуг -
всего                                тыс. тенге      5964777,0
4.   Расходы - всего                           "          5829207,9
5.   Доход от основной деятельности, всего     "          5783907,0
6.   Себестоимость предоставленных услуг
- всего                              тыс. тенге      3730542,0
7.   Валовой доход                             "          2053365,0
8.   Расходы периода                           "          1929231,0
9.   Налогооблагаемый доход                    "           184699,0
10.  Корпоративный подоходный налог            "            49129,9
11.  Чистый доход (убыток)                     "           135569,1
12.  Дивиденды, всего                          "                0,0
13.  Рентабельность текущей деятельности       %                2,3
14.  Расходы на амортизацию
нематериальных активов и основных
средств                              тыс. тенге       344310,0
15.  Численность работников компании,
всего                                   чел.             17591
16.  Фонд заработной платы*               тыс. тенге        2734509
17.  Среднемесячная заработная плата
работников, в целом по Обществу        тенге             15504
18.  Тарифы (цены) на единицу              тенге за
предоставленных услуг                 единицу
пересылка почтовой простой
карточки                                  "                 16
пересылка простого письма
массой до 20 г.                           "                 26
пересылка простой бандероли
массой до 50 г.                           "                 28
18.1. Изменение тарифов (цен) к
предыдущему периоду                       %
пересылка почтовой карточки            "                2,0
пересылка простого письма
массой до 20 г.                           "                2,0
пересылка простой бандероли
массой до 50 г.                           "                2,0
19.  Кредиторская задолженность           тыс. тенге        6193691

барлығы:                             мың. теңге      5964777,0
1.1  оның iшiнде түрлерi бойынша:
жазбаша хат-хабарлар              млн. дана           17,0
сәлемдемелер                      млн. дана            1,4
мерзiмдiк басылымдар              млн. дана           97,6
ақша-почталық аударымдары         млн. дана           0,83
зейнетақылар мен жәрдемақыларды
төлеу                             млн. дана           19,1
2.   Барлық қаржыландыру көздері
есебiнен негізгі капиталға
инвестициялар салу - барлығы         мың. теңге      1378235,0
3.   Көрсетiлетiн қызметтерден түскен
табыс - барлығы                      мың. теңге      5964777,0
4.   Шығыстар - барлығы                        "          5829207,9
5.   Негiзгi қызметтен түсетiн табыс,
барлығы                                   "          5783907,0
6.   Көрсетiлетiн қызметтердің өзіндiк
құны - барлығы                       мың. теңге      3730542,0
7.   Жалпы жиынтық табыс                       "          2053365,0
8.   Кезең шығыстары                           "          1929231,0
9.   Салық салынатын табыс                     "           184699,0
10.  Корпоративтік табыс салығы                "            49129,9
11.  Таза табыс (залал)                        "           135569,1
12.  Дивидендтер, барлығы                      "                0,0
13.  ағымдағы қызметтiң рентабельділігі        %                2,3
14.  Материалдық емес активтер мен
негiзгi қаражатқа шығыстар           мың. теңге       344310,0
15.  Компания қызметкерлерiнiң саны,
барлығы                              адам                17591
16.  Еңбекақы қоры*                       мың. теңге        2734509
17.  Компания бойынша тұтастай алғанда
орташа айлық еңбекақы                теңге             15504
18.  Көрсетiлетiн қызметтердiң бiрлігіне  бірлік
тарифтер (бағалар)                   үшін теңге
почтаның жай карточкасын салып
жiберу                                 "                 16
салмағы 20 г-ға дейiнгi жай
хатты салып жiберу                     "                 26
салмағы 50 г-ға дейiнгi жай
бандерольдi салып жiберу               "                 28
18.1. алдыңғы кезеңге тарифтердiң
(бағалардың) өзгеруi                     %
почта карточкасын салып жiберу         "                2,0
салмағы 20 г-ға дейiнгi жай
хатты салып жiберу                     "                2,0
салмағы 50 г-ға дейiнгi жай
бандерольдi салып жiберу               "                2,0
19.  Кредиторлық берешек                  мың. теңге        6193691

20.  Дебиторская задолженность                 "           609026,5
-------------------------------------------------------------------
* - в случае превышения планируемого уровня доходов фонд заработной платы производственного персонала будет увеличен.

20.  Дебиторлық берешек                        "           609026,5
___________________________________________________________________
* жоспарланған табыстардың деңгейi арттырылған жағдайда өндiрiс персоналының еңбекақы қоры көбейтілетiн болады.