О заключении Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о рекультивации земельных участков в местах расположения ликвидируемых шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет на испытательном полигоне Ленинск и в месте запуска космических объектов Ленинск-1 комплекса "Байконур"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2004 года N 1038. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 514.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.06.2023 № 514 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о рекультивации земельных участков в местах расположения ликвидируемых шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет на испытательном полигоне Ленинск и в месте запуска космических объектов Ленинск-1 комплекса "Байконур".
2. Уполномочить Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан Самакову Айткуль Байгазиевну заключить от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о рекультивации земельных участков в местах расположения ликвидируемых шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет на испытательном полигоне Ленинск и в месте запуска космических объектов Ленинск-1 комплекса "Байконур", разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Соглашение
между Правительством Республики Казахстан и Правительством
Российской Федерации о рекультивации земельных участков
в местах расположения ликвидируемых шахтных пусковых установок
межконтинентальных баллистических ракет на испытательном полигоне Ленинск и в месте запуска космических объектов
Ленинск-1 комплекса "Байконур"
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации (далее - Стороны),
руководствуясь Договором между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о военном сотрудничестве от 28 марта 1994 года и Соглашением между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о Стратегических ядерных силах, временно расположенных на территории Республики Казахстан, от 28 марта 1994 года,
принимая во внимание положения Соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об основных принципах и условиях использования космодрома "Байконур" от 28 марта 1994 года и Договора аренды комплекса "Байконур" между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации от 10 декабря 1994 года (далее - Договор аренды комплекса "Байконур"),

Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасында Ленинск сынақ полигонында құрлықаралық баллистикалық зымырандардың жойылатын шахталық iске қосу қондырғылары орналасқан жерлерде және "Байқоңыр" кешенiнiң Ленинск-1 ғарыш объектiлерiн ұшыру орнында жер учаскiлерiн қалпына келтiру туралы келiсiм жасасу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 7 қазандағы N 1038 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы Ленинск сынақ полигонында құрлықаралық баллистикалық зымырандардың жойылатын шахталық iске қосу қондырғылары орналасқан жерлерде және "Байқоңыр" кешенiнiң Ленинск-1 ғарыш объектiлерiн ұшыру орнында жер учаскiлерiн қалпына келтiру туралы келiсiмнiң жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрi Айткүл Байғазықызы Самақоваға қағидаттық сипаты жоқ өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкiметi атынан Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасында Ленинск сынақ полигонында құрлықаралық баллистикалық зымырандардың жойылатын шахталық iске қосу қондырғылары орналасқан жерлерiнде және "Байқоңыр" кешенiнiң Ленинск-1 ғарыш объектiлерiн ұшыру орнында жер учаскiлерiн қалпына келтiру туралы келiсiм жасасуға өкiлеттiк берiлсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей
Федерациясының Үкіметі арасындағы Ленинск сынақ полигонында құрлықаралық баллистикалық зымырандардың жойылатын шахталық іске қосу қондырғылары орналасқан жерлерде және "Байқоңыр" кешенiнiң Ленинск-1 ғарыш объектiлерiн ұшыру орнында жер учаскiлерiн қалпына келтiру туралы
Келісім
Қазақстан Республикасының Үкіметі және Ресей Федерациясының Үкiметi (бұдан әрi - Тараптар),
1994 жылғы 28 наурыздағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Әскери ынтымақтастық туралы  шартты және 1994 жылғы 28 наурыздағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Қазақстан Республикасының аумағында уақытша орналасқан стратегиялық ядролық күштер туралы келiсiмдi басшылыққа ала отырып,
1994 жылғы 28 наурыздағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағын пайдаланудың негiзгi қағидаттары мен шарттары туралы келiсiмнiң және 1994 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы "Байқоңыр" кешенiн жалға беру  шартының (бұдан әрi - "Байқоңыр" кешенiн жалға беру шарты) ережелерiн назарға ала отырып,

исходя из своих обязательств по Договору между Союзом Советских Социалистических Республик и Соединенными Штатами Америки о сокращении и ограничении наступательных вооружений от 31 июля 1991 года (далее - Договор о СНВ) и Протоколу к нему, подписанному в Лиссабоне 23 мая 1992 года,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Действие настоящего Соглашения распространяется на две шахтные пусковые установки межконтинентальных баллистических ракет (МБР) PC-18, четыре шахтные пусковые установки МБР РС-20 и соответствующее оборудование, предназначенные для проведения испытаний на испытательном полигоне Ленинск, а также на две шахтные пусковые установки, которые содержали МБР или баллистические ракеты подводных лодок либо используются для их запуска в месте запуска космических объектов Ленинск-1 комплекса "Байконур".
Статья 2
Ликвидация шахтных пусковых установок МБР, упомянутых в статье 1 настоящего Соглашения, по завершении их использования по назначению осуществляется Российской Стороной в соответствии с Протоколом о процедурах, регулирующих переоборудование или ликвидацию средств, подпадающих под действие Договора о СНВ.
Работы, связанные с комплексом мероприятий по рекультивации земельных участков в местах расположения ликвидируемых шахтных пусковых установок МБР (после подрыва оголовков шахтных пусковых установок МБР), осуществляются Российской Стороной, которая решает вопрос финансирования указанных работ.
Рекультивация земельных участков в местах расположения ликвидируемых шахтных пусковых установок МБР включает удаление или захоронение оставшихся после ликвидации отходов, проведение, при необходимости, нейтрализации загрязненных участков, восстановление природного ландшафта на земельных участках ликвидируемых шахтных пусковых установок МБР.
Проект работ по рекультивации земельных участков в местах расположения ликвидируемых шахтных пусковых установок МБР разрабатывается уполномоченным органом Российской Стороны с участием представителей уполномоченного органа Казахстанской Стороны в течение года после подрыва шахтных пусковых установок МБР, утверждается уполномоченным органом Республики Казахстан и подлежит обязательной государственной экологической экспертизе Республикой Казахстан.
Реализация проекта осуществляется после согласования с соответствующими уполномоченными государственными органами Республики Казахстан и получения положительного заключения государственной экологической экспертизы Республики Казахстан под контролем уполномоченного органа Республики Казахстан.

1991 жылғы 31 шiлдедегi Кеңестiк Социалистік Республикалар Одағы мен Америка Құрама Штаттары арасындағы шабуыл қару-жарағын қысқарту және шектеу туралы шарт (бұдан әрi - ШҚШ туралы шарт) пен оның 1992 жылғы 23 мамырда Лиссабонда қол қойылған хаттамасы бойынша өз мiндеттемелерiн негiзге ала отырып,
мына төмендегiлер туралы келiстi:
1-бап
Осы Келiсiмнiң күшi РС-18 құрлықаралық баллистикалық зымырандардың (ҚБЗ) екi шахталық iске қосу қондырғыларына, РС-20 ҚБЗ төрт шахталық iске қосу қондырғыларына және Ленинск сынақ полигонында сынақтар жүргiзуге арналған тиiстi жабдыққа, сондай-ақ ҚБЗ немесе су асты кемелерiнiң баллистикалық зымырандарын ұстаған екi шахталық iске қосу қондырғыларына қолданылады не "Байқоңыр" кешенi Ленинск-1 ғарыш объектiлерiн ұшыру жерiнде оларды ұшыру үшін пайдаланылады.
2-бап
Осы Келiсiмнiң 1-бабында аталған ҚБЗ шахталық iске қосу қондырғыларын жоюды оларды тағайындалуы бойынша пайдалану аяқталғаннан кейiн қайта жабдықтауды немесе ШҚШ туралы шарттың қолданысына жатқызылатын заттарды жоюды реттейтiн рәсiмдер туралы хаттамаға сәйкес Ресей Тарабы жүзеге асырады.
ҚБЗ жойылатын шахталық iске қосу қондырғылары орналасқан жерлердегi (ҚБЗ шахталық iске қосу қондырғыларының бастарын жарғаннан кейiн) жер учаскелерiн қалпына келтiру жөнiндегi iс-шаралар кешенiмен байланысты жұмыстарды көрсетiлген жұмыстарды қаржыландыру мәселесiн шешетiн Ресей Тарабы жүзеге асырады.
ҚБЗ жойылатын шахталық iске қосу қондырғылары орналасқан жерлерде жер учаскелерiн қалпына келтiру жойғаннан кейiн қалған қалдықтарды жоюды немесе көмудi, қажет болған жағдайда, ластанған учаскелерге бейтараптандыру жүргiзудi, ҚБЗ жойылатын шахталық iске қосу қондырғыларының жер учаскелерiндегi табиғи ландшафты қалпына келтiрудi қамтиды.
ҚБЗ жойылатын шахталық iске қосу қондырғылары орналасқан жерлердегi жер учаскелерiн қалпына келтiру жөнiндегi жұмыстардың жобасын ҚБЗ шахталық iске қосу қондырғыларын жарғаннан кейiн бiр жылдың iшiнде Қазақстан Тарабының уәкiлеттi органы өкiлдерiнiң қатысуымен Ресей Тарабының уәкiлеттi органы әзiрлейдi, Қазақстан Республикасының уәкiлеттi органы бекiтедi және Қазақстан Республикасының мiндеттi мемлекеттiк экологиялық сараптауына жатады.
Жобаны iске асыру Қазақстан Республикасының тиiстi уәкiлеттi мемлекеттiк органымен келiсiлгеннен кейiн және Қазақстан Республикасы уәкiлеттi органының бақылауымен Қазақстан Республикасы мемлекеттiк экологиялық сараптамасының оң қорытындысы алынғаннан кейiн жүзеге асырылады.

Статья 3
Исключение ликвидируемых шахтных пусковых установок МБР, упомянутых в статье 1 настоящего Соглашения, из состава арендуемых объектов комплекса "Байконур" производится в соответствии с Договором аренды комплекса "Байконур" после проведения рекультивации земельных участков в местах их расположения.
Статья 4
Ввоз из Российской Федерации в Республику Казахстан и вывоз из Республики Казахстан в Российскую Федерацию материально-технических средств, в том числе взрывчатых веществ, необходимых для выполнения работ по ликвидации и рекультивации, упомянутых в статье 1 настоящего Соглашения шахтных пусковых установок МБР, осуществляются Российской Стороной в соответствии с Договором аренды комплекса "Байконур" и иными Соглашениями по комплексу "Байконур".
Статья 5
Деятельность по выполнению положений настоящего Соглашения осуществляют уполномоченные Сторонами государственные органы, определяемые непосредственно до начала работ по ликвидации шахтных пусковых установок МБР.
Стороны уведомляют друг друга по дипломатическим каналам о своих уполномоченных органах по выполнению положений настоящего Соглашения.
Статья 6
По взаимному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут вноситься изменения и дополнения, которые оформляются отдельными протоколами, являющимися неотъемлемыми частями настоящего Соглашения.
Все разногласия, возникающие при толковании или применении положений настоящего Соглашения, подлежат разрешению уполномоченными Сторонами государственными органами путем консультаций и переговоров.
Разногласия, по которым уполномоченные Сторонами государственные органы не приняли согласованного решения, выносятся на рассмотрение подкомиссии по комплексу "Байконур" Межправительственной комиссии по сотрудничеству между Республикой Казахстан и Российской Федерацией.
Статья 7
Настоящее Соглашение вступает в силу со дня получения последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу, и действует до момента исключения из состава арендуемых последней из шахтных пусковых установок МБР, упомянутых в статье 1 настоящего Соглашения.
Совершено в г. ________ "__" ______ 2004 года в двух экземплярах каждый на казахском и русском языках, причем все тексты имеют одинаковую силу.
За Правительство
За Правительство
Республики Казахстан
Российской Федерации

3-бап
Осы Келiсiмнiң 1-бабында аталған ҚБЗ жойылатын шахталық iске қосу қондырғыларын "Байқоңыр" кешенiнiң жалға берiлетiн объектiлерiнiң құрамынан шығару олар орналасқан орындардағы жер учаскелерiне қалпына келтiру жүргiзiлгеннен кейiн "Байқоңыр" кешенiн жалға беру  шартына сәйкес жүргiзiледi.
4-бап
Материалдық-техникалық құралдарды, оның iшiнде осы Келiсiмнiң 1-бабында аталған ҚБЗ шахталық iске қосу қондырғыларын жою және қалпына келтiру жөнiндегi жұмыстарды орындау үшiн қажеттi жарылғыш заттарды Ресей Федерациясынан Қазақстан Республикасына әкелудi және Қазақстан Республикасынан Ресей Федерациясына әкетудi "Байқоңыр" кешенiн жалға беру шартына және "Байқоңыр" кешенi жөнiндегi өзге де келiсiмдерге сәйкес Ресей Тарабы жүзеге асырады.
5-бап
Осы Келiсiмнiң ережелерiн орындау жөнiндегi қызметтi ҚБЗ шахталық iске қосу қондырғыларын жою жөнiндегi жұмыс тiкелей басталғанға дейiн айқындалатын Тараптар уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органдар жүзеге асырады.
Тараптар бiрiн-бiрi осы Келiсiмнiң ережелерiн орындау жөнiндегi өз уәкiлеттi органдары туралы дипломатиялық арналар бойынша хабардар етедi.
6-бап
Осы Келiсiмге Тараптардың өзара келiсiмi бойынша осы Келiсiмнiң ажырамас бөлiгі болып табылатын жеке хаттамалармен ресiмделетiн өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлуi мүмкiн.
Осы Келiсiмнiң ережелерiн түсiндiру немесе қолдану кезiнде туындайтын барлық келiспеушiлiктер консультациялар және келiссөздер жолымен Уәкiлеттi тараптардың мемлекеттiк органдарының шешуiне жатады.
Тараптар уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органдар олар бойынша келiсiмдi шешiм қабылдамаған келiспеушiлiктер Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы ынтымақтастық жөнiндегi үкiметаралық комиссияның "Байқоңыр" кешенi бойынша кiшi комиссияның қарауына шығарылады.
7-бап
Осы Келiсiм Тараптардың ол күшiне енуi үшiн қажеттi мемлекетiшiлiк рәсiмдердi орындағандығы туралы соңғы жазбаша хабарлама алынған күннен бастап күшiне енедi және осы Келiсiмнiң 1-бабында аталған ҚБЗ шахталық iске қосу қондырғыларының соңғысы жалға берiлгендердiң құрамынан шығарылу сәтiне дейiн қолданылады.
2004 жылғы "__" ________ ______ қаласында әрқайсысы қазақ және орыс тiлдерiндегi екi данада жасалды, әрi барлық мәтiндердiң күшi бiрдей.
Қазақстан Республикасының         Ресей Федерациясының
Үкiметi үшiн                      Үкiметi үшiн