Об утверждении перечня объектов охраны окружающей среды, имеющих особое экологическое, научное и культурное значение
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 мая 2005 года N 416. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 июня 2007 года N 521
Сноска. Постановление Правительства РК от 3 мая 2005 г. N 416 утратило силу постановлением Правительства РК от 21 июня 2007 г. N  521 .
В соответствии со  статьей 7  Закона Республики Казахстан от 15 июля 1997 года "Об охране окружающей среды" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый перечень объектов охраны окружающей среды, имеющих особое экологическое, научное и культурное значение.
2. Признать утратившим силу  постановление  Кабинета Министров Республики Казахстан от 3 марта 1995 года N 218 "Об утверждении Перечня водоемов, имеющих особое государственное значение или особую научную ценность, предоставление в пользование которых может быть ограничено либо полностью запрещено" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 8, ст. 86).
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 мая 2005 года N 416
Перечень
объектов охраны окружающей среды, имеющих особое
экологическое, научное и культурное значение
Позвоночные животные
Млекопитающие
1. Белозубка малютка           21. Каменная куница
2. Выхухоль                    22. Европейская норка
3. Кожанок Бобринского         23. Перевязка
4. Белобрюхий стрелоух         24. Медоед
5. Широкоухий складчатогуб     25. Среднеазиатская речная выдра
6. Азиатская широкоушка        26. Гепард
7. Ночница Иконникова          27. Барханный кот
8. Сурок Мензбира              28. Манул
9. Индийский дикобраз          29. Каракал
10. Селевиния                  30. Центральноазиатская или
11. Пятипалый                      туркестанская рысь
карликовый тушканчик       31. Снежный барс
12. Карликовый тушканчик       32. Туркменский кулан
Гептнера                   33. Тугайный благородный олень
13. Бледный карликовый         34. Джейран
тушканчик                  35. Алтайский горный баран
14. Жирнохвостый карликовый    36. Устюртский горный баран
тушканчик                  37. Кызылкумский горный баран
15. Гигантский слепыш          38. Казахстанский горный баран
16. Хомячок Роборовского       39. Тянь-шаньский горный баран
17. Желтая пеструшка           40. Каратауский горный баран
18. Красный волк
19. Тянь-шаньский бурый медведь
20. Лесная куница
Птицы

Экологиялық, ғылыми және мәдени жағынан ерекше маңызы бар қоршаған ортаны қорғау объектiлерiнiң тiзбесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 3 мамырдағы N 416 қаулысы. Күшi жойылды - ҚР Үкіметінің 2007.06.21. N 521 қаулысымен.
"Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 15 шiлдедегi Заңының  7-бабына  сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiліп отырған экологиялық, ғылыми және мәдени жағынан ерекше маңызы бар қоршаған ортаны қорғау объектiлерiнiң тiзбесi бекiтiлсiн.
2. "Ерекше мемлекеттік маңызы немесе ерекше ғылыми құндылығы бар, пайдалануға берiлуiне шек қойылуы не толығымен тыйым салынуы мүмкiн су тоғандарының тiзбесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 3 наурыздағы N 218  қаулысының  (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1995 ж., N 8, 86-құжат) күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметінiң
2005 жылғы 3 мамырдағы
N 416 қаулысымен
бекiтiлген
Экологиялық, ғылыми және мәдени жағынан ерекше маңызы
бар қоршаған ортаны қорғау объектiлерiнiң тiзбесi
Омыртқалы жануарлар
Сүт қоректілер
1. Көптiстi жертесер                 21. Тас сусары
2. Жұпар тышқан                      22. Еуропа су күзенi
3. Бобринский жарқанаты              23. Шұбар күзен
4. Ақбауыр жарқанат                  24. Балжегiш аю
5. Бүрме ерiндi жарқанат             25. Орта Азия өзен кәмшаты
6. Азия жалпаққұлақты жарқанаты      26. Қабылан
7. Иконников жарқанаты               27. Шағыл мысық
8. Мензбир суыры                     28. Сабаншы
9. Үндi жайрасы                      29. Қарақал
10 Жалман                            30. Орта Азия немесе түркiстан
11. Бессаусақты ергежейлi қосаяғы        сілеусiнi
12. Гептнер ергежейлi қосаяғы        31. Барыс
13. Ергежейлi боз қосаяғы            32. Түркiмен құланы
14. Ергежейлi майқұйрық қосаяқ       33. Тоғай кермаралы
15. Үлкен көртышқан                  34. Қарақұйрық
16. Роборовский атжалманы            35. Алтай арқары
17. Сары алақоржын                   36. Yстірт арқары
18. Қызыл қасқыр                     37. Қызылқұм арқары
19. Тянь-шань қоңыр аюы              38. Қазақстан арқары
20. Орман сусары                     39. Тянь-шань арқары
40. Қаратау арқары
Құстар

1. Розовый пеликан             30. Фламинго
2. Кудрявый пеликан            31. Лебедь-кликун
3. Желтая цапля                32. Малый лебедь
4. Малая белая цапля           33. Гусь-сухонос
5. Колпица                     34. Краснозобая казарка
6. Каравайка                   35. Мраморный чирок
7. Туркестанский белый аист    36. Черный турпан
8. Черный аист                 37. Горбоносый турпан
9. Белоглазая чернеть          38. Бурый голубь
10. Савка                      39. Скопа
11. Алтайский улар             40. Змееяд
12. Стерх                      41. Орел-карлик
13. Журавль-красавка           42. Степной орел
14. Серый журавль              43. Могильник
15. Султанка                   44. Беркут
16. Дрофа                      45. Орлан-долгохвост
17. Стрепет                    46. Орлан-белохвост
18. Джек                       47. Бородач
19. Кречетка                   48. Стервятник
20. Серпоклюв                  49. Кумай
21. Тонкоклювый кроншнеп       50. Кречет
22. Кроншнеп-малютка           51. Балобан
23. Азиатский бекасовидный     52. Шахин
веретенник                 53. Сапсан
24. Реликтовая чайка           54. Филин
25. Черноголовый хохотун       55. Илийская саксаульная сойка
26. Чернобрюхий рябок          56. Синяя птица
27. Белобрюхий рябок           57. Большая чечевица
28. Саджа
29. Гусь пискулька
Пресмыкающиеся
1. Пестрая круглоголовка       6. Центральноазиатская ящурка
2. Зайсанская круглоголовка    7. Полосатый полоз
3. Серый варан                 8. Краснополосый полоз
4. Желтопузик                  9. Желтобрюхий полоз
5. Глазчатая ящурка            10. Четырехполосый полоз
Земноводные
1. Семиреченский лягушкозуб
2. Данатинская жаба
3. Сибирская лягушка
Водные животные
1. Каспийская минога           12. Щуковидный жерех (лысач)
2. Сырдарьинский лжелопатонос  13. Аральский усач
3. Шип (аральская и илийская   14. Туркестанский усач
популяции)                  15. Илийская маринка (илийская
4. Волжская многотычинковая        популяция)
сельдь                      16. Чуйская остролучка
5. Каспийский лосось           17. Балхашский окунь
6. Аральский лосось                (балхаш-илийская популяция)
7. Таймень                     18. Чаткальский подкаменщик
8. Нельма                      19. Сибирский осетр
9. Белорыбица
10. Кутум
11. Длиннопалый рак
(туркестанский подвид)
Беспозвоночные животные
Членистоногие
Класс - насекомые
Отряд - стрекозы

1. Қызғылт бiрқазан                  30. Қоқиқаз
2. Бұйра бiрқазан                    31. Сұңқылдақ аққу
3. Сарықұтан                         32. Кiшi аққу
4. Кiшкене аққұтан                   33. Қутұмсық қаз
5. Жалбағай                          34. Қызыл жемсаулы қарашақа
6. Қарабай                           35. Мәрмәр шүрегей
7. Түркiстан ақ дегелегi             36. Қара тұрпан
8. Қара дегелек                      37. Дентұмсық тұрпан
9. Алакөз каралаүйрек                38. Қоңыр кептер
10. Ақбас үйрек                      39. Балықшы тұйғын
11. Алтай ұлары                      40. Жыланшы қыран, бүркiт
12. Ақтырна                          41. Бақалтақ қыран
13. Ақбас тырна                      42. Дала қыраны
14. Тазтырна                         43. Қарақұс
15. Кеңмаңдай                        44. Бүркiт
16. Дуадақ                           45. Ақиық су бүркiтi
17. Безгелдек                        46. Аққұйрық су бүркiтi
18. Жекдуадақ                        47. Сақалтай
19. Тарғақ                           48. Жұртшы
20. Орақтұмсық                       49. Құмай
21. Сүйiр тұмсықты шалшықты құс      50. Ақсұңқар
22. Кiшi шалшықты құс                51. Ителгi
23. Азиялық тарбан шырғалақ          52. Бидайық
24. Қарамойнақ шағала                53. Лашын
25. Қapaбac өгiз шағала              54. Yкi
26. Қарабауыр бұлдырық               55. Жорға торғай
27. Ақбауыр бұлдырық                 56. Көкқұс
28. Ұбақ                             57. Үлкен құралайқұс
29. Шиқылдақ қаз
Бауырымен жорғалаушылар
1. Шұбар батбат кесiртке             6. Шұбар кесiртке
2. Зайсан батбат кесiрткесi          7. Жолақты әбжылан
3. Кесел, алабажақ кесiртке          8. Қызылжолақ әбжылан
4. Сары бауыр кесiртке               9. Сарықұрсақ әбжылан
5. Үлкен көз кесiртке                10. Төрт жолақты әбжылан
Қос мекенділер
1. Жетісу бақатiсi
2. Даната құрбақасы
3. Қызылаяқ бақа
Су жәндiктерi
1. Каспий тілтiсi                    11. Ұзын саусақты шаян
2. Сырдария тасбекiресi                  (түркiстандық түрi)
3. Пілмай
(арал және іле популяциясы)       12. Шортан тектес ақмарқа
4. Волга көп аталықты майшабағы      13. Арал қаязы
5. Каспий албырты                    14. Түркiстан қаязы
6. Арал албырты                      15. Іле қара балығы
7. Таймен                                (iле популяциясы)
8. Сылан                             16. Шу сүйірқанаты
9. Ақбалық                           17. Балқаш алабұғасы
10. Күтім                                (балқаш популяциясы)
18. Шатқалдық тас тасалағыш
19. Сiбiр бекiресi
Омыртқасыз жануарлар
Буынаяқтылар
Насекомдар класы
Инелiктер отряды
1. Арал жiңiшке құйрықты инелiгi
2. Көрнектi шоқпар қарынды инелiк
3. Кириченко инелiгi
4. Әдемiқыз инелiгi
5. Әмiршi инелiк
6. Оңтүстiк Азиялық тік қарынды инелік
7. Селисия қара инелiгi
Дәуiттер отряды
1. Қысқа қанатты Боливария дәуiтi
2. Ағаш дәуiтi
Тiк қанаттылар отряды
1. Түйiршiктi деракантина
2. Дамалаканта вакка шегірткесi
4. Сервилль Севчугi
5. Қоңыр қанатты шегiртке
3. Дала шегірткесi
Тең қанаттылар отряды

1. Тонкохвост аральский        5. Дозорщик-император
2. Булавобрюх заметный         6. Прямобрюх южно-азиатский
3. Летодетка Кириченко         7. Селисия черная
4. Красотка девушка
Отряд - богомоловые
1. Боливария короткокрылая     2. Богомол древесный
Отряд - прямокрылые
1. Деракантина гранулированная 4. Севчук Сервилля
2. Дамалаканта Вакка           5. Кузнечик темнокрылый
3. Дыбка степная
Отряд - равнокрылые
1. Филлоргериус Якобсона       5. Карминоносный червец
2. Червец карминоносный           Виктории
горчаковый                  6. Червец удлиненный
3. Червец карминоносный        7. Червец галловый
бурачниковый
4. Карминосный червец
польский
Отряд - жесткокрылые
1. Скакун сумеречный           15. Кравчик Чичерина
2. Красотел Семенова           16. Кнемизус европейский
3. Красотел сетчатый           17. Гаплозома обычная
4. Жужелица Геблера            18. Дровосек мускусный
5. Жужелица Михайлова          19. Дровосек тамарисковый
6. Жужелица Линдеманна         20. Дровосек Галузо
7. Жужелица илийская           21. Корнеед большой
8. Жужелица Хике               22. Корнеед Гангльбауэра
9. Жужелица Сольского          23. Корнеед балхашский
10. Жужелица восхитительная    24. Большая туранговая златка
11. Жужелица-мальчик           25. Коровка тянь-шанская
12. Жук-олень                  26. Хилокорус двуточечный
13. Оленек                     27. Точечная коровка
14. Подвижнорогий навозник
Отряд - перепончатокрылые
1. Сколия-гигант               8. Гоплит рыжий
2. Сколия степная              9. Металлинелла белобрюхая
3. Сцелифрон Шестакова         10. Парарофитес округлый
4. Сфекс желтокрылый           11. Клизодон тонконогий
5. Прионикс Хаберхауэра        12. Проксилокопа блестящебрюхая
6. Прионикс траурный           13. Проксилокопа рыжевато-красная
7. Лестифорус горолюбивый
Отряд - двукрылые
1. Атрафаксиола богутинская    4. Стефаниола великолепная
2. Эфедромия                   5. Псектросема разнороговая
недоразвитощупиковая
3. Стефаниола азиатская
Отряд - чешуекрылые
1. Пестрянка туркменская       11. Желтушка Вискотта
2. Бражник туранговый          12. Желтушка Ершова
3. Хохлатка тугайная           13. Сенница монгольская
4. Лента орденская туранговая  14. Энейс Мулла
5. Хаймоптена оперенная        15. Голубянка Мирмекида
6. Парусник алексанор          16. Голубянка Аргали
7. Поликсена                   17. Голубянка Бавия
8. Бедромиус                   18. Голубянка Панопа
9. Патриций                    19. Голубянка Татьяна
10. Микрозегрис пламенный
Класс - ракообразные
Отряд - десятиногие
Туркестанский рак
Тип - моллюски
Класс - брюхоногие
Отряд - наземные

1. Якобсон филлоргериусы (сымыры)    5. Виктория карминді сымыры
2. Кармин бояуын өндiрушi            6. Ұзынша сымыр
ақ мия сымыры                     7. Iсiк түзгiш сымыр
3. Кармин айлаулықтар сымыры
4. Карминдi поляк сымыры
Қатты қанаттылар отряды
1. Кешкi сәйгүлiк қоңызы             15. Чичерин летрус қоңызы
2. Семенов қоңызы                    16. Европа кнемизус қоңызы
3. Тор қанатты қоңыз                 17. Кәдiмгі гаплозома қоңызы
4. Геблер барылдауық қоңызы          18. Iле отын кескiш қоңызы
5. Михайлов барылдауық қоңызы        19. Жыңғыл отын кескiш қоңызы
6. Линденманн барылдауық қоңызы      20. Галузо отын кескiш қоңыз
7. Iле барылдауық қоңызы             21. Үлкен тамыр жегіш қоңыз
8. Хике барылдауық қоңызы            22. Гангельбауэр тамыр жегiш
9. Сольский барылдауық қоңызы            қоңызы
10. Керемет барылдауық қоңызы        23. Балқаш тамыр жегiш қоңызы
11. Ұл бала -барылдауық қоңызы       24. Yлкен тораңғы қоңыз
12. Бұғы қоңыз                       25. Тянь-Шань қоңызы
13. Балауса бұғы қоңыз               26. Қос нүктелi қоңыз
14. Жылжымалы мүйiздi қоңыз          27. Нүктелi қоңыз
Жарғақ қанаттылар отряды
1. Алып сколия                       8. Жирен гоплит
2. Дала сколиясы                     9. Ақ бауыр металлинелла
3. Шестаков Сцелифроны               10. Дөңгеленген парарофитес
4. Сары қанатты сфекс                11. Жiңiшке аяқты клизодон
5. Харберхауэр приониксi             12. Жылтыр бауырлы проксилокопа
6. Қаралы прионикс                   13. Жирен-қызыл проксилокопа
7. Taу лестифорусы
Қосқанаттылар отряды
1. Бөгеті құмытысы
2. Жетiлмеген эфедромия
4. Керемет стенфаниола
5. Түрлi мүйiздi псектросема
3. Азия стенфаниола
Қабыршақ қанаттылар отряды
1. Түркiмен ала көбелегі             11. Вискотт сары көбелегі
2. Тораңғы филерема көбелегi         12. Ершов сары қөбелегі
3. Тоғай айдарлы көбелегі            13. Монгол барқыт түстi көбелек
4. Жолақты тораңғы көбелегi          14. Энейс Мулл көбелегi
5. Мамықты хаймоптена көбелегi       15. Мирмекида көгiлдiр көбелегi
6. Алексанор көбелегi                16. Арғалы көгiлдiр көбелегi
7. Поликсена көбелегi                17. Бавия көгілдiр көбелегi
8. Бедромнус                         18. Панопа көгiлдiр көбелегi
9. Патриций                          19. Татьяна көгiлдiр көбелiгi
10. Алау түстi микрозегрис
Шаян тәрiздiлер класы
Он аяқтылар отряды
Түркiстан шаяны
Түрi - моллюскалар
Бауыраяқтылар класы
Құрлықтағылар отряды

1. Гастрокопта Тееля           4. Туркомилакс туркестанский
2. Брадибена синистрорза       5. Туркомилакс Цветкова
3. Псеудонапэус Шнитникова     6. Монахоидес акулеата
Тип - кольчатые черви
Класс -  иалощетинковые
Отряд - люмбрикоморфа
1. Перелия змеевидная          2. Эйзения великолепная
Класс - паукообразные
Отряд - сольпуги
Сольпуга Зарудного
Отряд - скорпионы
Скорпион Рикмерса
Уникальные природные комплексы и ландшафты
Город Алматы
1. Роща Баума                  3. Урочище Шымбулак
2. Урочище Медеу
Акмолинская область
1. Острая сопка "Шлем"         22. Скала Орлиные гнезда
2. Зеленый мыс                 23. Скала Пахомовка
3. Пруд с реликтовыми          24. Скала три сестры
насаждениями                25. Береговая облепиха
4. Смольная сопка              26. Танцующая березовая роща
5. Сопка "Стрекач"             27. Дендрологический парк
6. Малиновый мыс                   Республиканского
7. Галочья сопка                   государственного предприятия
8. Сопка "Пожарная"                "Научно- производственный
9. Щучинско-Боровская              центр лесного хозяйства"
курортная зона                  Министерства сельского хозяйства
10. Природный комплекс             Республики Казахстан
Боровского горно-лесного   28. Дендрологический арборетум
массива                        Республиканского
11. Гора Аютас                     государственного предприятия
12. Гора Бурабай                   "Научно-производственный центр
13. Гора Жеке Батыр                лесного хозяйства" Министерства
14. Гора Кокшетау                  сельского хозяйства Республики
15. Гора Лысая                 29. Дендрологический парк Боровского
16. Гора Улькен Буркитты           колледжа экологии и лесного
17. Каменный остров Жумбактас      хозяйства Министерства
18. Пещера Кенесары                образования и науки Республики
19. Поляна Абылай хана             Казахстан
20. Скала Бастион Казахстан
21. Скала Окжетпес
Алматинская область
1. "Поющие барханы"            3. Чинтургенские ельники
2. Чарынская ясеневая лесная
дача
Восточно-Казахстанская область
Синегорская пихтовая роща
Карагандинская область
Уникальные природные комплексы Каркаралинского и Кентского горно-лесных массивов
Павлодарская область
"Гусиный перелет"
Северо-Казахстанская область
1. Расколотая сопка            7. Скальные отложения
2. Сопка "Орлиная гора" и         "Котелок"
родниковый ключ             8. Сосновый бор
3. Жанажол                     9. Сопка "Два брата"
4. Остров озера Имантау        10. Острая сопка
5. Реликтовый массив           11. Водопад с пещерой

1. Теель гастрокоптасы
2. Сол бұрандалы брадибена
3. Шнитников псеудонапэусы
4. Түркiстан турккомилаксы
5. Цветков туркомилаксы
6. Монахоидес акулеата
Түрi - Буылтық құрттар
Аз қылшықтылар класы
Люмбрикоморфа отряды
1. Жылан тәрiздi перелия
2. Керемет эйзения
Өрмекшi тәрiздiлер класы
Сольпугалар отряды
Зарудный сольпугасы
Сары шаяндар отряды
Рикмерс сары шаяны
Бiрегей табиғи кешендер мен ландшафттар
Алматы қаласы
1. Баум тоғайы
2. Медеу шатқалы
3. Шымбұлақ шатқалы
Ақмола облысы
1. "Шлем" сүйiр шоқысы               22. Сұңқар ұясы жартасы
2. Жасыл мүйiс                       23. Пахомовка жартасы
3. Реликтi екпелерi бар тоған        24. Yш апалы-сiңлi жартасы
4. Қарамай шоқысы                    25. Жағалау шырғанағы
5. "Қашқын" шоқысы
6. Қызыл күрең мүйiс                 26. Бишi қайыңдар шоқ тоғайы
7. Малта тасты шоқы                  27. Қазақстан Республикасы
8. "Өрт" шоқысы                      Ауыл шаруашылық министрлiгiнiң
9. Шучинск-Бурабай курорттық аймағы  "Ғылыми-өндiрiстік орман
10. Бурабай орманды-таулы алқабының  шаруашылығы орталығы"
табиғат кешенi                   республикалық мемлекеттік
11. Аютас тауы                       кәсiпорнының дендрологиялық
12. Бурабай тауы                     паркi
13. Жеке Батыр тауы                  28. Қазақстан Республикасы
14. Көкшетау тауы                    Ауыл шаруашылығы
15. Лысая тауы                       министрлiгiнiң "Ғылыми-
16. Yлкен Бүркiтті тауы              өндiрiстік орман шаруашылығы
17. Жұмбақ тас аралы                 орталығы" республикалық
18. Кенесары үңгірi                  мемлекеттік кәсiпорнының
19. Абылай хан алаңқайы              дендрологиялық арборетумы
20. Бастион жартасы                  29. Қазақстан Республикасы
21. Оқжетпес жартасы                 Бiлiм және ғылым
министрлiгiнiң Бурабай
экология және орман
шаруашылығы колледжiнiң
дендрологиялық паркi
Алматы облысы
1. "Айғай құм"
2. Шарынның шетендi орман саяжайы
3. Шынтүрген шыршалары
Шығыс-Қазақстан облысы
Көкшiлтау самырсын тоғайы
Қарағанды облысы
Қарқаралы және Кент таулы-орманды алқаптарының бiрiгей табиғат кешендерi
Павлодар облысы
"Қаз қайтуы"
Солтүстік Қазақстан облысы
1. Айыртау шоқысы
2. "Бүркiттау" шоқысы және қайнаркөз
3. Жаңажол
4. Имантау көлінің аралы
5. Реликтi алқап

6. Серебряный бор              12. Сопка "Обозрение"
Южно-Казахстанская область
Природный комплекс хребта Каратау горной системы Западного Тянь-Шаня
Восточно-Казахстанская и Павлодарская области
Ленточные боры Прииртышья
Водные объекты
Акмолинская область
1. Система Коргалжынская       17. Озеро Улкен карой
2. Озеро Керей                 18. Озеро Шаглы Тениз
3. Озеро Кожаколь              19. Озеро Теке
4. Озеро Алаколь               20. Озеро Калибек
5. Озеро Итенген               21. Озеро Карасор
6. Озеро Тенгиз                22. Озеро Калмакколь
7. Озеро Есей                  23. Озеро Коксенгирсор
8. Озеро Султанкельды          24. Озеро Имантау
9. Озеро Кокай                 25. Озеро Алабота
10. Озеро Асаубалык            26. Озеро Щучье
11. Озеро Сарыгуль             27. Озеро Котарколь
12. Озеро Жаманколь            28. Озеро Копа
13. Озеро Караколь             29. Озеро Малое Чебачье
14. Озеро Боровое              30. Озеро Большое Чебачье
15. Озеро Селеты Тениз         31. Озеро Болпаш Сор
16. Озеро Киши-карой           32. Озеро Майбалык
Актюбинская область
1. Озеро Байпиколь             7. Озеро Жарколь
2. Озеро Байтакколь            8. Озеро Кармаколь
3. Озеро Айке                  9. Озеро Аирколь
4. Озеро Курдым                10. Озеро Кулыколь
5. Озеро Тобускен              11. Озеро Кызылколь
6. Озеро Белькопа              12. Озеро Малайдар
Алматинская область
1. Дельта реки Тентек          5. Озера Кольсайские (Нижнее,
2. Селеопасные моренные озера,    Среднее, Верхнее)
расположенные на высотах       6. Озеро Сасыкколъ
2500-3800 метров на юге, юго-  7. Озеро Алаколь
востоке и востоке республики   8. Озеро Жаланашколь
3. Озеро Балхаш                9. Озеро Уялы
4. Озеро Большое Алматинское
Атырауская область
1. Акватория восточной части   2. Озеро Индер
Северного Каспия с дельтами 3. Озеро Жалтырколь
рек Волги, в пределах
территории Республики
Казахстан и Урала
Восточно-Казахстанская область
1. Озеро Маркаколь             7. Озеро Нижний Балыктыколь
2. Озеро Айыр                  8. Озеро Большое
3. Озеро Рахмановское          9. Озеро Колдар
4. Озера Аблайкетские          10. Озеро Балыктыколь
5. Озеро Дубыгалинское         11. Озеро Шолактерек
6. Озеро Верхний Балыктыколь   12. Озеро Караколь
Жамбылская область
1. Озеро Биликоль              6. Озеро Кокколь
2. ОзероАкколь                 7. Озеро Малый Камкалы
3. Озеро Малый Акколь          8. Озеро Большой Камкалы

6. Күмiс қарағайлы орман
7. Қазан жартасты шөгінділерi
8. Қарағайлы орман
9. "Қостау" шоқысы
10. Сүйiр шоқы
11. Үңгірлi сарқырама
12. "Шолғыншы" шоқысы
Оңтүстiк-Қазақстан облысы
Батыс Тянь-Шань тау жүйесi Қаратау жотасының табиғат кешенi
Шығыс Қазақстан және Павлодар облыстары
Ертiс маңының қарағайлы жалдары
Су объектiлерi
Ақмола облысы
1. Қорғалжын жүйесi                  17. Үлкен қараой көлi
2. Керей көлi                        18. Шағылы Теңiз көлi
3. Қожакөл көлi                      19. Теке көлi
4. Алакөл көлi                       20. Қалибек көлi
5. Итенген көлi                      21. Қарасор көлi
6. Теңiз көлi                        22. Қалмақкөл көлi
7. Есей көлі                         23. Көксеңгiрсор көлi
8. Сұлтанкелдi көлi                  24. Имантау көлi
9. Қоқай көлi                        26. Алабота көлi
10. Асаубалық көлi                   26. Шортанды көлi
11. Сарыгүл көлi                     27. Қотыркөл көлi
12. Жаманкөл көлi                    28. Қопа көлi
13. Қаракөл көлi                     29. Кiшi шабақты көлi
14. Бурабай көлi                     30. Yлкен шабақты көлi
15. Сілетi теңiз көлi                31. Болпаш Сор көлi
16. Кiшi-қараой көлi                 32. Майбалық көлi
Ақтөбе облысы
1. Байпақкөл көлi                    7. Жаркөл көлi
2. Байтақкөл көлi                    8. Қармақкөл көлi
3. Айке көлi                         9. Айыркөл көлi
4. Құрдым көлi                       10. Қулыкөл көлi
5. Төбiскен көлi                     11. Қызылкөл көлi
6. Белқопа көлi                      12. Малайлар көлi
Алматы облысы
1. Тентек өзенiнiң атырауы
2. Республиканың оңтүстiгiнде, оңтүстiк шығысында және шығысында
2500-3800 м. биiктiкте орналасқан тасқыны қауіпті теңіз көлi
3. Балхаш көлi
4. Yлкен Алматы көлi
5. Көлсай (төменгі ортаңғы, жоғарғы) көлдерi
6. Сасықкөл көлi
7. Алакөл көлi
8. Жалаңашкөл көлi
9. Ұялы көлi
Атырау облысы
1. Қазақстан Республикасы мен Орал аумақтарының шегіндегі Едiл
өзендерiнiң атырауларымен Солтүстік Каспий шығыс бөлiгiнiң айдыны
2. Индер көлi
3. Жалтыркөл көлi
Шығыс-Қазақстан облысы
1. Марқакөл көлi                     7. Төменгi Балықтыкөл көлi
2. Айыр көлi                         8. Үлкен көл
3. Рахман көлi                       9. Қолдар көлi
4. Абылайкет көлi                    10. Балықтыкөл көлi
5. Дүбiғали көлi                     11. Шолақтерек көлi
6. Жоғары Балықтыкөл көлi            12. Қаракөл көлi
Жамбыл облысы
1. Билiкөл көлi                      6. Көккөл көлi
2. Ақкөл көлi                        7. Кiшi Қамқалы көлi
3. Кiшi Ақкөл көлi                   8. Үлкен Қамқалы көлi

4. Озеро Ашиколь               9. Озеро Караколь
5. Озеро Акжар                 10. Озеро Кызылаут
Западно-Казахстанская область
1. Озеро Шалкар                3. Озеро Аралсор
2. Озеро Аралсор (Узденсор)
Карагандинская область
1. Озеро Карасор               12. Озеро Сасыколь
2. Озеро Токсумак              13. Озеро Большое
3. Озеро Караколь              14. Озеро Рудничное
4. Озеро Агаштыколь            15. Озеро Шалкарколь
5. Озеро Батпакколь            16. Озеро Каракаин
6. Озеро Саумалколь-1          17. Озеро Ашиколь
7. Озеро Карау Камыс           18. Озеро Буршикитыколь
8. Озеро Катынколь             19. Озеро Косколь
9. Озеро Балыктыколь           20. Озеро Баракколь
10. Озеро Саумалколь-2         21. Озеро Кабыршакты
11. Озеро Кумколь
Костанайская область
1. Озеро Кушмурун              6. Озеро Сарымаюк
2. Озеро Койбагар              7. Озеро Жарман
3. Озеро Тымтауыр              8. Озеро Жарколь
4. Озеро Шошкалы               9. Озеро Тениз
5. Озеро Аксуат                10. Озеро Сарыкопа
Кызылординская область
1. Озера Камыслыбасские        5. Озеро Караколь
2. Озеро Арыс                  6. Озеро Телеколь
3. Озеро Ащиколь               7. Озеро Кокшеколь
4. Озеро Акшатау
Павлодарская область
1. Озера Калкамантузские       6. Озеро Маралды
2. Озеро Кызылкок              7. Озеро Сабындыколь
3. Озеро Жалаулы               8. Озеро Жасыбай
4. Озеро Шурексор              9. Озеро Турайгыр
5. Озеро Большой Агибулат      10. Озеро Мойылды
Северо-Казахстанская область
1. Озеро Таранколь             3. Озеро Питное
2. Озеро Щеличино
Южно-Казахстанская область
1. Озеро Кызылаут              2. Озеро Кызылколь

4. Ащыкөл көлi                       9. Қаракөл көлi
5. Ақжар көлi                        10. Қызылауыт көлi
Батыс-Қазақстан облысы
1. Шалқар көлi
2. Аралсор (Узденсор) көлi
3. Аралсор көлi
Қарағанды облысы
1. Қарасор көлi                      12. Сасықкөл көлi
2. Тоқсұмақ көлi                     13. Үлкен көлi
3. Қаракөл көлi                      14. Рудник көлi
4. Ағаштыкөл көлi                    15. Шалқаркөл көлi
5. Батпақтыкөл көлi                  16. Қарақайың көлi
6. Саумалкөл-1 көлi                  17. Ащыкөл көлi
7. Қарау қамыс көлi                  18. Бүршіктікөл көлi
8. Қатынкөл көлi                     19. Қоскөл көлi
9. Балықтыкөл көлi                   20. Барақкөл көлi
10. Саумалкөл-2 көлi                 21. Қабыршақты көлі
11. Құмкөл көлi
Қостанай облысы
1. Құсмұран көлi                     6. Сарымайық көлi
2. Қойбағар көлi                     7. Жарман көлi
3. Тымтәуiр көлi                     8. Жаркөл көлi
4. Шошқалы көлi                      9. Теңiз көлi
5. Ақсуат көлi                       10. Сарықопа көлi
Қызылорда облысы
1. Қамыстыбас көлi
2. Арыс көлi
3. Ащыкөл көлi
4. Ақшатау көлi
5. Қаракөл көлi
6. Телекөл көлi
7. Көкшекөл көлi
Павлодар облысы
1. Қалқамантұз көлi
2. Қызылкөк көлi
3. Жалаулы көл
4. Шүрексор көлi
5. Үлкен Ағыболат көлi
6. Маралды көлi
7. Сабындыкөл көлi
8. Жасыбай көлi
9. Торайғыр көлi
10. Мойылды көлi
Солтүстік-Қазақстан облысы
1. Таранкөл көлi
2. Шелiшін көлi
3. Питное көлi
Оңтүстік-Қазақстан облысы
1. Қызылауыт көлi
2. Қызылкөл көлi