Об утверждении перечня геологических, геоморфологических и гидрогеологических объектов государственного природно-заповедного фонда республиканского и международного значения, Правил их ограниченного хозяйственного использования на особо охраняемых природных территориях, а также перечня участков недр, представляющих особую экологическую, научную, культурную и иную ценность, отнесенных к категории особо охраняемых природных территорий республиканского значения
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2005 года N 657. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 ноября 2010 года N 1212
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.11.2010 N 1212 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 27 января 1996 года "О недрах и недропользовании" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ: см.Z100291
1. Утвердить прилагаемые:
1)  перечень  геологических, геоморфологических и гидрогеологических объектов государственного природно-заповедного фонда республиканского и международного значения;
2)  Правила  ограниченного хозяйственного использования геологических, геоморфологических и гидрогеологических объектов государственного природно-заповедного фонда республиканского и международного значения на особо охраняемых природных территориях;
3)  перечень  участков недр, представляющих особую экологическую, научную, культурную и иную ценность, отнесенных к категории особо охраняемых природных территорий республиканского значения.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 июня 2005 года N 657
Перечень
геологических, геоморфологических и гидрогеологических объектов
государственного природно-заповедного фонда республиканского
и международного значения
1. Геологические объекты
государственного природно-заповедного фонда
республиканского и международного значения
Акмолинская область
1.  Гора Аютас
2.  Гора Бурабай
3.  Гора Жекебатыр
4.  Гора Кокшетау
5.  Гора Лысая
6.  Гора Улкен Буркитты
7.  Грива у реки Малиновая
8.  Зеленый мыс на озере Зеренда
9.  Каменный остров Жумбактас
10. Малиновый мыс у озера Зеренда
11. Пляж великанов на озере Зеренда
12. Скала Бастион
13. Скала Окжетпес
14. Скала Орлиные гнезда
15. Скала Пахомовка
16. Скала Три сестры
17. Смольная сопка
18. Сопка Пожарная
19. Сопка Стрекач
Актюбинская область

Республикалық және халықаралық маңызы бар мемлекеттiк табиғи-қорық қорының геологиялық, геоморфологиялық және гидрогеологиялық объектiлерiнiң тiзбесiн, оларды ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда шектеулi шаруашылық мақсатта пайдалану ережесiн, сондай-ақ айрықша экологиялық, ғылыми, мәдени және өзге де құндылықты бiлдiретiн, республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар санатына жатқызылған жер қойнауы учаскелерiнiң тiзбесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 30 маусымдағы N 657 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 18 қарашадағы N 1212 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2010.11.18 N 1212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 27 қаңтардағы  Заңына  сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI: Z100291 қараңыз
1. Қоса берiлiп отырған:
1) республикалық және халықаралық маңызы бар мемлекеттiк табиғи-қорық қорының геологиялық, геоморфологиялық және гидрогеологиялық объектiлерiнiң  тiзбесi ;
2) Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы республикалық және халықаралық маңызы бар мемлекеттiк табиғи-қорық қорының геологиялық, геоморфологиялық және гидрогеологиялық объектiлерiн шектеулi шаруашылық мақсатта пайдалану  ережесi ;
3) республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар санатына жатқызылған айрықша экологиялық, ғылыми, мәдени және өзге де құндылықты бiлдiретiн жер қойнауы учаскелерiнiң тiзбесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2005 жылғы 30 маусымдағы
N  657 қаулысымен
бекітілген
Республикалық және халықаралық маңызы бар мемлекеттік
табиғи-қорық қорының геологиялық, геоморфологиялық және
гидрогеологиялық объектiлерiнiң тiзбесi
1. Республикалық және халықаралық маңызы бар мемлекеттiк
табиғи-қорық қорының геологиялық объектiлерi
Ақмола облысы
1. Аютас тауы
2. Бурабай тауы
3. Жеке Батыр тауы
4. Көкшетау тауы
5. Лысая тауы
6. Үлкен Бүркiттi тауы
7. Малиновая өзенiндегi жал
8. Зерендi көлiндегi жасыл мүйiс
9. Жұмбақтас тас аралы
10. Зерендi көлiнiң жанындағы қызыл күрен мүйiс
11. Зерендi көлiндегі алыптар жағажайы
12. Бастион жартасы
13. Оқжетпес жартасы
14. Сұңқар ұясы жартасы
15. Пахомовка жартасы
16. Үш апалы-сiңлi жартасы
17. Қарамай шоқысы
18. Өрт байқау шоқысы
19. Қашқын шоқысы
Ақтөбе облысы

20. Аулиинский массив
21. Богатое местонахождение остатков растений и животных палеогенового и позднемелового
возраста у ручья Тыкбутак
22. Богатое местонахождение остатков цефалопод нижнепермского
возраста на реке Актасты
23. Водорослевые рифовые известняки нижнепермского возраста Актастинского рифа
24. Известняково-терригенная толща у ручья Буртебай
25. Кратер в урочище Жаманшин
26. Отпечатки растений олигоценового возраста на возвышенности Кызылтобе
27. Палеовулкан Жалгызтау
28. Пески Кокжиде
29. Плато Актолагай Южный
30. Рудопроявление Южный Жамантау
31. Серпентинитовый меланж (девон-карбон) на реке Алимбет
32. Скопление раннекарбоновых аммоноидов на Домбарских холмах
33. Соляной купол Боктыгарын. Граница нижнего - верхнего Маастрихта
34. Шуылдакский палеовулканический район
Алматинская область
35. Активные каменные глетчеры Городецкого и Моренный в верховье реки Озерная
Восточно-Казахстанская область
36. Грязевые вулканы на юго-западной части Таганского месторождения
37. Выход пермских песчаников у горного массива Улькен-Тектурмас
38. Гора Ащутас
39. Гора Белуха
40. Гора Киин-Кериш
41. Гора Коронная
42. Гранитный массив с большим разнообразием драгоценных и полудрагоценных камней участка
Дельбегетей
43. Массив Акжайляу
44. Массив Пылающие адыры
45. Мыс Шакельмес
46. Оползни в Сайканском хребте
47. Разрез кайнозойских отложений Зайсанской впадины
48. Редкометальные минералы пегматитовых месторождений района поселка Асубулак
49. Рудник Кокколь
50. Тарханский геологический разрез
Жамбылская область
51. Байжансайский девонско-каменноугольный риф
52. Кембрий и ордовик по логу реки Батырбай
Западно-Казахстанская область
53. Гора Айдарлы
54. Гора Актау
55. Гора Алмазтау
56. Гора Большая Ичка
57. Гора Сантас
58. Гора Сасай
59. Гора Шатырлы
60. Караагашские пески в верховье реки Булдурты
61. Меловые горы у истоков рек Утва, Булдырты и Калдыгайты
62. Меловые останцы в верховьях рек Шолаканкаты и Есананкаты
63. Меловые поднятия у села Семиглавый Map
64. Пески Ак-Кумы в верховье реки Калдыгайты
65. Пески Кугузеккумы и Карагандыкумы между рекой Шийли и рекой Жаксыбай
Карагандинская область
66. Гора Ак-аю
67. Гора Бугулы
68. Гора Жирен-Сакал
69. Гора Коктобе
70. Гора Тар-кезен
71. Гора Шанкоз
72. Искусственное сооружение Калмыцкий вал
73. Месторождение диоптаза в урочище Алтын-Тобе
74. Месторождение малахита в урочище Чокпак
75. Месторождение хризопраза в урочище Сарыкулболды
Кызылординская область
76. Местонахождение остатков верхнемеловых растений в урочище Кызылжар
77. Местонахождение остатков палеоген-неогеновых растений в урочище Алтын-Шокысу

20. Әулие алқабы
21. Тiкбұтақ бұлағындағы палеоген және кейiнгi бор жасындағы өсiмдiктер мен жануарлар қалдықтарының мол орналасқан орны
22. Ақтасты өзенiндегі төменгi перм жасындағы цефалопод қалдықтарының мол орналасқан орны
23. Ақтасты рифiнiң төменгi перм жасындағы су балдырларының рифтік әктастары
24. Бөртебей бұлағындағы әктасты-терриген қабаты
25. Жаманшы тау алқабындағы кратер
26. Қызылтөбе жотасындағы олигоцен жасындағы өсiмдiктердiң таңбалары
27. Жалғызтау палеожанартауы
28. Көкжиде құмы
29. Оңтүстiк Ақтолағай үстiртi
30. Оңтүстік Жамантау руда кенiшi
31. Әлiмбет өзенiндегi серпентиниттi меланж (девон-карбон)
32. Домбар қырқасындағы ерте карбонды аммоноидтардың жиналуы
33. Боқтықарын тұз күмбезi. Төменгi - жоғарғы маастрихт шекарасы
34. Шуылдақ палеожанартау ауданы
Алматы облысы
35. Озерная өзенiнiң жоғарғы жағындағы Городецкий және Моренный белсендi тас глетчерлерi
Шығыс Қазақстан облысы
36. Таған кен орнының оңтүстiк-батыс бөлiгiндегi саз балшықты жанартаулар
37. Үлкен Тектұрмас тау алқабындағы перм құмдарының бөлiгi
38. Ашутас тауы
39. Белуха тауы
40. Қиын Керiс тауы
41. Тәж тауы
42. Делбегетей учаскесiнiң үлкен алуан түрлi қымбат және жартылай қымбат тастары бар гранит алқабы
43. Ақжайлау алқабы
44. Алаулы адырлар алқабы
45. Шакелмес мүйiсi
46. Сайқан жотасындағы көшкiн
47. Зайсан ойпатының кайнозой шөгiндiлерiнiң қимасы
48. Асубұлақ кентiнiң маңындағы пегматитті кен орындарының металл сирек кездесетін минералдары
49. Көккөл руднигi
50. Тархан геологиялық қимасы
Жамбыл облысы
51. Байжансай девон-таскөмiр рифi
52. Батырбай өзенiндегi лог бойынша кембрий мен ордовик
Батыс Қазақстан облысы
53. Айдарлы тауы
54. Ақтау тауы
55. Алмазтау тауы
56. Большая Ичка тауы
57. Сантас тауы
58. Сасай тауы
59. Шатырлы тауы
60. Бұлдырты өзенiнiң жоғарғы сағасындағы Қараағаш құмы
61. Утва, Бұлдырты және Қалдығайты өзендерiнiң бастауындағы борлы таулар
62. Шолақаңқаты және Есананқаты өзендерiнiң жоғарғы сағаларындағы бор қалдықтары
63. Семиглавый Мар ауылындағы борлы төбешiктер
64. Қалдығайты өзенiнiң жоғарғы сағасындағы Аққұм құмы
65. Шилi өзенi мен Жақсыбай өзенiнiң аралығындағы Көкөзекқұмы және Қарағандықұмы құмдары
Қарағанды облысы
66. Ақ аю тауы
67. Бұғылы тауы
68. Жирен Сақал тауы
69. Көктөбе тауы
70. Тар кезең тауы
71. Шаңкөз тауы
72. Жасанды Қалмақ жалы құрылысы
73. Алтынтөбе тау алқабындағы диоптаз кен орны
74. Шоқпақ тау алқабындағы малахит кен орны
75. Сарықұлболды тау алқабындағы хризопраз кен орны
Қызылорда облысы
76. Қызылжар тау алқабындағы жоғарғы бор өсiмдiктер қалдықтарының орналасқан орны
77. Алтын Шоқысу тау алқабындағы палеоген-неогендi есiмдiктер қалдықтарының орналасқан орны

78. Местонахождение отпечатков листьев и остатков морских животных в урочище Кумсуат
Костанайская область
79. Местонахождение остатков палеоген-неогеновых растений в урочище Жаман-Каинды
80. Стратотипические разрезы толщ неогена с богатыми остатками позвоночных в долине рек Улы-Жиланшик, Дулугалы, Улькен (возвышенность Турме и Сазынбай)
Мангистауская область
81. Гора Акмыш
82. Гора Беки-Баскудук
83. Гора Босага-Кокосем
84. Горы Восточный и Западный Каратау
85. Гора Жармыш-Жапыракты
86. Гора Караган-Босага
87. Гора Каракия
88. Гора Карамая
89. Гора Каратаушык
90. Гора Карашек
91. Гора Карынжарык
92. Гора Кунанбай
93. Гора Тущыбек
94. Гора Тынымбай
95. Гора Узень
96. Гора Шайыр-Сарыкез
Павлодарская область
97. Группа проявлений родипгитов в урочище Сыргалы
98. Месторождение бирюзы в урочище Алпыс
99. Месторождение горного хрусталя в урочище Калмаккырган
100. Проявление агатов в урочище Акшиман
101. Проявление бирюзы в урочище Тайгын
Северо-Казахстанская область
102. Айыртауский гранитный массив
103. Имантауский гранитный массив
104. Обнажение глин с ядрами крупных морских моллюсков в Александровском логе
105. Остров Казачий на озере Имантау
106. Петропавловское Западное обнажение. Остатки фауны рыб и млекопитающих миоценового           возраста
107. Петропавловское Северное обнажение. Остатки фауны беспозвоночных нижнечетвертичного         возраста
108. Реликтовый гранитный массив
109. Скальное отложение Котелок
110. Сопка Два брата
111. Сопка Обозрение
112. Сопка Острая
113. Сопка Расколотая
Южно-Казахстанская область
114. Верхний девон - нижний карбон по реке Жаныкурган
115. Верхний девон по реке Хатынкамал
116. Верхний девон с рифовыми постройками в районе станции Тюлькубас
117. Гора Келиншектау
118. Гора Мынжылкы
119. Каратауский юрский бассейн
120. Карбон в бассейне реки Байсай
121. Карбон по реке Жертапсай
122. Карбон по реке Уя
123. Кембрий и ордовик с обильными остатками трилобитов по реке Арпаозен
124. Месторождение Аулие
125. Нижний и средний ордовик в левобережье реки Аксу, в горах Жабаглы
126. Средний карбон - нижняя пермь в горах Каржантау
2. Геоморфологические объекты государственного природно-заповедного
фонда республиканского и международного значения
Актюбинская область
127. Долина реки Айдарлыаша
128. Карстовый ландшафт на левобережье реки Жаксы-Каргалы
129. Чинки Шалкарнура с местонахождением костных остатков млекопитающих
Алматинская область
130. Верховье реки Жарсай
131. Водопад Мужские и Женские слезы на правом притоке реки Тургень
132. Гигантский каменный глетчер в верховье долины Иссык

78. Құмсуат тау алқабындағы жапырақтар таңбаларының және теңiз жануарлары қалдықтарының орналасқан орны
Қостанай облысы
79. Жаман Қайыңды тау алқабындағы палеоген-неоген өсiмдiктерi қалдықтарының орналасқан орны
80. Улы Жыланшық Дулығалы, Үлкен өзендерiнiң жазығындағы (Түрме және Сазанбай қырқасы) омыртқалы жануарлардың қалдықтарына бай неоген қабаттарының стратотипикалық қималары
Маңғыстау облысы
81. Ақмыш тауы
82. Бекi Басқұдық тауы
83. Босаға Көкөсем тауы
84. Шығыс және Батыс Қаратау таулары
85. Жармыш Жапырақты тауы
86. Қараған Босаға тауы
87. Қарақия тауы
88. Қарамая тауы
89. Қаратаушық тауы
90. Қарашек тауы
91. Қарынжарық тауы
92. Құнанбай тауы
93. Тұщыбек тауы
94. Тынымбай тауы
95. Өзен тауы
96. Шайыр Сарыкез тауы
Павлодар облысы
97. Сырғалы тау алқабындағы родипгиттер көрiнiстерiнiң тобы
98. Алпыс тау алқабындағы бирюза кен орны
99. Қалмаққырған тау алқабындағы тау хрусталінің кен орны
100. Ақшиман тау алқабындағы агаттар көрiнiсi
101. Тайғын тау алқабындағы бирюза көрiнiсi
Солтүстiк Қазақстан облысы
102. Айыртау гранит алқабы
103. Имантау гранит алқабы
104. Александров ойпатындағы iрi теңiз моллюскаларының ядролары бар ашық балшықтар
105. Имантау көлiндегi Казачий аралы
106. Петропавл Батыс ашық жерi. Миоцен жасындағы балықтар мен сүт қоректiлер фаунасының қалдықтары
107. Петропавл Солтүстiк ашық жерi. Төменгi ширек жастағы омыртқасыздар фаунасының қалдықтары
108. Көне гранит алқабы
109. Қазан жартасты шөгiндiлерi
110. Қостау шоқысы
111. Шолғыншы шоқысы
112. Сүйiр шоқы
113. Расколотая шоқысы
Оңтүстiк Қазақстан облысы
114. Жаңықорған өзенi бойындағы жоғарғы девон-төменгi карбон
115. Қатынқамал өзенi бойындағы жоғарғы девон
116. Түлкiбас стансасы маңындағы рифтік құрылыстары бар жоғарғы девон
117. Келiншектау тауы
118. Мыңжылқы тауы
119. Қаратау юра бассейнi
120. Байсай өзенi бассейнiндегi карбон
121. Жертапсай өзенi бойындағы карбон
122. Ұя өзенi бойындағы карбон
123. Арпаөзен өзенi бойындағы трилобиттер қалдықтары мол кембрий мен ордовик
124. Әулие кен орны
125. Ақсу өзенiнiң сол жағалауындағы, Жабағлы тауындағы төменгi және орта ордовик
126. Орта карбон - Қаржантау тауының төменгi маңы
2. Республикалық және халықаралық маңызы бар мемлекеттiк табиғи қорық қорының геоморфологиялық объектiлерi
Ақтөбе облысы
127. Айдарлы аша өзенiнiң жазығы
128. Жақсы Қарғалы өзенiнiң сол жағалауындағы карсттық ландшафт
129. Сүт қоректілердiң сүйек қалдықтары сақталған Шалқарнұра жартастары
Алматы облысы
130. Жарсай өзенiнiң жоғарғы сағасы
131. Түрген өзенiнiң оң сағасындағы ерлер мен әйелдер көз жасы сарқырамасы
132. Есiк жазығының жоғарғы сағасындағы алып тас глетчерi

133. Каньон реки Асы с экзотическими формами рельефа
134. Чарынский каньон
135. Озеро Жусалы-коль обвального происхождения
136. Озеро Иссык (Жасыл-коль) обвального происхождения
137. Скалы разнообразной  окраски,  причудливой  формы  эрозионного размыва и разрушения у
правого берега реки Тургень
Восточно-Казахстанская область
138. Водопад Арасан на реке Арасан
139. Водопад Кокколь на реке Кокколь
140. Водопад Язовой на реке Язовая
141. Геоархитектурный комплекс гранитных останцев "Линейные столбы"
142. Каскад водопадов на реке Черная Берель
143. Рахмановский водопад на озере Рахмановское
Западно-Казахстанская область
144. Водопад Саркырама на реке Саркырама в песках Караагаш
145. Меловые останцы на плато Общий Сырт
146. Яр Алебастровый
147. Яр Белоглинный
148. Яр Джамбул
149. Яр Долинный
150. Яр Красная школа
151. Яр Полоусов
152. Яр Сауркин
153. Яр Упорный
Карагандинская область
154. Грот Три пещеры
155. Каменный грот Большая палата
Костанайская область
156. Чинки Терсекского плато и гора Кызбель-Тау с разрезами терсекской свиты
Мангистауская область
157. Пещера карстовая Булы-Ойык
158. Пещера карстовая Караган-Босага
159. Пещера карстовая Отебай
Павлодарская область
160. Грот Драверта
161. Грот Кувшин
162. Пещера Аулие
163. Пещера Коныраулие
164. Ущелье Айманбулак
165. Ущелье Каменных чудес
166. Ущелье Рахай
167. Ущелье Ушсала
Северо-Казахстанская область
168. Водопад с пещерой на озере Лобанове
169. Комплекс береговых валов и террас озера Шалкар
170. Комплекс береговых валов озера Имантау
Южно-Казахстанская область
171. Водопад в ущелье Кши-Каинды
172. Каньон реки Аккуз
173. Каньон реки Аксу
174. Пещера Актас в долине реки Баялдыр
175. Пещера Балагайын в ущелье Кенузен
176. Пещера Бестогай
177. Пещера Кенес-Тюбе
178. Пещера с родником Казанбулак
179. Пещера Шаркойлы
180. Пещера-шахта Улучурская
181. Пойма реки Кантаги
182. Скала Дарбазинские ворота
3. Гидрогеологические объекты государственного
природно-заповедного фонда республиканского
и международного значения
Алматинская область
183. Естественный выход радоновых минеральных вод по тектоническому разлому в ущелье
Алма-Арасан
184. Минеральный сероводородный источник в устье реки Куйгентас левого притока реки Малая
Алматинка
185. Эрозионный перехват истока ручья Терисбутака рекой Тикбутак в урочище Кокжайлау
Восточно-Казахстанская область
186. Минеральные источники Джеменей
187. Рахмановские радоновые источники
188. Термальные и минеральные источники Арасан-Талды
Западно-Казахстанская область
189. Грязи озера Альжансор
190. Минеральный источник у села Кабылтобе
Карагандинская область

133. Рельефi экзотикалық нысандағы Асы өзенiнiң каньоны
134. Шарын каньоны
135. Жер астынан шыққан Жусалыкөл көлi
136. Жер астынан шыкқан Есiк көлi (Жасылкөл)
137. Түрген өзенiнiң оң жағалауындағы эрозионды су шайған және бүлiнген ғажап нысанды бояуы алуан түрлi жартастар
Шығыс Қазақстан облысы
138. Арасан өзенiндегi Арасан сарқырамасы
139. Көккөл өзенiндегi Көккөл сарқырамасы
140. Язовая өзенiндегi Язовой сарқырамасы
141. Гранит қалдықтарының "Желілік бағандар" геосәулет кешенi
142. Қара Берел өзенiндегi сарқырамалар каскады
143. Рахманов көлiндегi Рахманов сарқырамасы
Батыс Қазақстан облысы
144. Қараағаш құмындағы Сарқырама өзенiндегi Сарқырама су құламасы
145. Жалпы Сырт үстiртiндегi борлы қалдықтар
146. Алебастр жары
147. Ақбалшық жары
148. Жамбыл жары
149. Долинный жары
150. Қызыл мектеп жары
151. Полоусов жары
152. Сауркин жары
153. Упорный жары
Қарағанды облысы
154. Yш үңгiр кешенi
155. Үлкен палата тас үңгiрi
Қостанай облысы
156. Терсек үстiртiнiң жартасы және терсек шоғырының қималары бар Қызбелтау тауы
Маңғыстау облысы
157. Карстық Булы Ойық үңгiрi
158. Карстық Қараған Босаға үңгiрi
159. Карстық Өтебай үңгiрi
Павлодар облысы
160. Драверт үңгiрi
161. Құмыра үңгiрi
162. Әулие үңгірi
163. Қоңырәулие үңгiрi
164. Айманбұлақ шатқалы
165. Тас ғажаптары шатқалы
166. Рахай шатқалы
167. Yшсала шатқалы
Солтүстiк Қазақстан облысы
168. Лобаново көлiндегi үңгiрi бар сарқырама
169. Шалқар көлiнiң жағалау жалдары мен жарқабақтарының кешенi
170. Имантау көлiнiң жағалау жалдарының кешенi
Оңтүстiк Қазақстан облысы
171. Кіші Қайыңды шатқалындағы сарқырама
172. Аққұз өзенiңiң каньоны
173. Ақсу өзенiнiң каньоны
174. Баялдыр өзенiнiң жазығындағы Ақтас үңгiрi
175. Кеңөзен шатқалындағы Балағайын үңгiрi
176. Бестоғай үңгiрi
177. Кеңес Төбе үңгiрi
178. Қазанбұлақ бұлағы бар үңгiр
179. Шарқойлы үңгiрi
180. Ұлушыр шахта-үңгiрi
181. Хантағы өзенiнiң жайылмасы
182. Дарбаза қақпа жартасы
3. Республикалық және халықаралық маңызы бар
мемлекеттiк табиғи қорық қорының гидрогеологиялық
объектiлерi
Алматы облысы
183. Алма-Арасан шатқалындағы тектоникалық қиынды бойынша радон минералды суларының табиғи шығымы
184. Кiшi Алматы өзенiнiң сол жақ сағасындағы Күйгентас өзенiнiң атырабындағы минералды күкiрт қышқылы көзi
185. Көкжайлау тау алқабындағы Тiкбұтақ өзенiнiң Терiсбұтақ бұлағының көзiн эрозиялық сипатта басып алуы
Шығыс Қазақстан облысы
186. Жеменей минералды су көздерi
187. Рахманов радон бұлақтары
188. Арасан-Талды жылы және минералды су көздерi
Батыс Қазақстан облысы
189. Апжансор көлiнiң саз балшығы
190. Қабылтөбе ауылындағы минералды су көзi
Қарағанды облысы

191. Группа Карасорских озер
192. Участок Сфагновое болото
Мангистауская область
193. Группа родников Акмыш
194. Родник Кендирли
195. Родник Тамшалы
196. Родник Туесу
197. Родник Унере
198. Скважина Сауыскан
Павлодарская область
199. Родник Аулиебулак
200. Родник Телеубулак
Южно-Казахстанская область
201. Коксайские озера
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 июня 2005 года N 657
Правила
ограниченного хозяйственного использования геологических,
геоморфологических и гидрогеологических объектов государственного природно-заповедного фонда республиканского и международного
значения на особо охраняемых природных территориях
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 15 июля 1997 года  "Об особо охраняемых природных территориях"  и от 27 января 1996 года  "О недрах и недропользовании"  и регулируют порядок ограниченного хозяйственного использования геологических, геоморфологических и гидрогеологических объектов государственного природно-заповедного фонда республиканского и международного значения (далее - объектов) на особо охраняемых природных территориях. см.Z100291
2. Ограниченное хозяйственное использование объектов государственного природно-
заповедного фонда на особо охраняемых природных территориях осуществляется только по разрешениям Правительства Республики Казахстан или уполномоченного органа в области особо охраняемых природных территорий в пределах его компетенции.
3. Ограниченное хозяйственное использование объектов осуществляется с учетом их сохранения и восстановления методами, не оказывающими вредного воздействия на объекты и природные комплексы.
4. Ограниченное хозяйственное использование объектов на особо охраняемых природных территориях допускается в следующих случаях:
проведение региональных геологических исследований, включающих маршрутные наблюдения, отбор проб почв, воды;
побочное лесопользование (ограниченная пастьба скота, сенокошение, любительский сбор грибов, плодов и ягод);
выращивание на ограниченных площадях традиционного пользования посадочного материала древесных пород и кустарников, лекарственных трав и других растений;
проведение санитарных рубок, рубок ухода, за исключением проходных рубок;
выращивание рыбопосадочного материала и товарной рыбы;
кочевое пчеловодство с использованием передвижных пчелопавильонов;
лесохозяйственная деятельность, противопожарные мероприятия и защита лесных массивов;
землепользование в рамках обеспечения долговременной сохранности и неуязвимости биологического разнообразия и устойчивости экологических систем;
использование минеральных вод и лечебных ресурсов;
любительская (спортивная) охота и рыболовство.

191. Кapacop көлдерiнiң тобы
192. Сфагнов батпағының учаскесi
Маңғыстау облысы
193. Ақмыш бұлақтарының тобы
194. Кендiрлi бұлағы
195. Тамшалы бұлағы
196. Tуecу бұлағы
197. Өнере бұлағы
198. Сауысқан ұңғымасы
Павлодар облысы
199. Әұлиебұлақ бұлағы
200. Телеубұлақ бұлағы
Оңтүстік Қазақстан облысы
201. Көксай көлдері
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2005 жылғы 30 маусымдағы
N 657 қаулысымен
бекiтiлген
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы республикалық және
халықаралық маңызы бар мемлекеттiк табиғи-қорық қорының
геологиялық, геоморфологиялық және гидрогеологиялық объектiлерiн шектеулi шаруашылық мақсатта пайдалану ережесi
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 1997 жылғы 15 шiлдедегi және "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 1996 жылғы 27 қаңтардағы Заңдарына сәйкес әзiрлендi және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы республикалық және халықаралық маңызы бар мемлекеттiк табиғи-қорық қорының геологиялық, геоморфологиялық және гидрогеологиялық объектiлерiн (бұдан әрi - объектiлер) шектеулi шаруашылық мақсатта пайдалану тәртiбiн реттейдi. Z100291 қараңыз
2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы объектiлердi шектеулi шаруашылық мақсатта пайдалану Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң немесе ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкiлеттi органның өз құзыретi шегiндегi рұқсаты бойынша ғана жүзеге асырылады.
3. Объектiлердi шектеулi шаруашылық мақсатта пайдалану оларды объектiлер мен табиғи кешендерге зиянды әсер етпейтiн әдiстермен сақтауды және қалпына келтiрудi ескере отырып жүзеге асырылады.
4. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы объектiлердi пайдалануға шектеулi шаруашылық мақсатта мынадай жағдайларда ғана:
маршруттық байқауларды, топырақ, су үлгiлерiн алуды қамтитын өңiрлiк геологиялық зерттеулер жүргізуге;
жанама орман пайдалануға (шектеулi мал жаю, шөп шабу әуесқойлық мақсатта саңырауқұлақтар, жемiстер мен жидектер жинау);
дәстүрлi пайдаланылатын шектеулi алаңдарда ағаш тұқымдары мен бұталардың көшет материалдарын, дәрi-дәрмектiк шөптер және басқа да өсiмдiктер өсiруге;
өтпелi мақсатта ағаш кесудi қоспағанда, санитарлық мақсатта ағаш кесудi, күтiм жасау мақсатында ағаш кесудi жүргiзуге;
балық көбейту материалын және тауарлы балығын өсiруге;
жылжымалы ара павильондарын пайдалана отырып, көшпелi ара шаруашылығына;
орман шаруашылығы қызметiне, өртке қарсы iс-шаралар мен орман алқаптарын қорғауға;
экологиялық жүйелердiң ұзақ мерзiмдi сақталуы мен биологиялық сан алуандылығының орнықтылығын және тұрақтылығын қамтамасыз ету шеңберiнде жер пайдалануға;
минералдық сулар мен шипалы ресурстарды пайдалануға;
әуесқойлық (спорттық) аң аулау мен балық аулауға жол берiледi.

5. При использовании объектов на особо охраняемых природных территориях не допускаются:
размещение и строительство населенных пунктов, объектов промышленности, сельского хозяйства и мелиорации, энергетики, транспорта и связи, военных и оборонных объектов, иных объектов и сооружений, не связанных с целями и функционированием особо охраняемых природных территорий;
складирование и захоронение отходов производства и потребления, а также радиоактивных материалов;
использование водоемов для сброса сточных вод;
применение потенциально опасных химических и биологических веществ, вредных физических воздействий на окружающую среду;
разведка и добыча полезных ископаемых, строительство и эксплуатация подземных сооружений, не связанных с добычей полезных ископаемых;
рубки леса главного пользования, заготовка живицы, второстепенных лесных материалов и древесных соков;
работы, которые могут повлечь изменения естественного облика охраняемых ландшафтов или нарушения устойчивости экологических систем;
строительство зданий и сооружений, дорог общего пользования, трубопроводов,      линий электропередачи и прочих коммуникаций;
государственное геологическое изучение и различные изыскательские работы, за исключением работ, указанных в  пункте 4  настоящих Правил;
пользование поверхностными и подземными водами для удовлетворения потребностей в воде сельского хозяйства, промышленности, гидроэнергетики, водного транспорта и для иных хозяйственных нужд;
сбор коллекций и проведение научных исследований с изъятием из природной среды остатков животных и растений, сланцев, минералов без специального разрешения;
любая деятельность, угрожающая сохранности объектов.
6. При ограниченном хозяйственном использовании объектов, в случае выявления нарушений, оказывающих вредное воздействие на объекты и прилегающие к ним природные комплексы, все работы, в установленном законодательством порядке, приостанавливаются.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 июня 2005 года N 657
Перечень
участков недр, представляющих особую экологическую, научную,
культурную и иную ценность, отнесенных к категории особо
охраняемых природных территорий республиканского значения
Акмолинская область Государственный национальный природный парк "Бурабай"
1.  Гора Аютас
2.  Гора Бурабай
3.  Гора Жекебатыр
4.  Гора Кокшетау
5.  Гора Лысая
6.  Гора Улкен Буркитты
7.  Каменный остров Жумбактас
8.  Скала Бастион
9.  Скала Окжетпес
10. Скала Орлиные гнезда
11. Скала Пахомовка
12. Скала Три сестры
Государственный национальный природный парк "Кокшетау"

5. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы объектiлердi пайдалану кезiнде:
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың мақсаттарымен және олардың жұмыс iстеуiмен байланысты емес елдi мекендердi, өнеркәсiп, ауыл шаруашылығы және мелиорация, энергетика, көлiк және байланыс объектiлерiн, әскери және қорғаныс объектiлерiн, өзге де объектiлер мен құрылыстарды орналастыруға және салуға;
өндiрiс пен тұтыну қалдықтарын, сондай-ақ радиоактивтi материалдарды жинауға және көмуге;
су бөгендерiн ағын суларды ағызу үшiн пайдалануға:
ықтимал қауiптi химиялық және биологиялық заттарды, қоршаған ортаға зиянды физикалық әсерлердi қолдануға;
пайдалы қазбаларды барлауға және өндiруге, пайдалы қазбалар өндiрумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және пайдалануға;
басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесуге, шайыр, екiншi дәрежелi орман материалдары мен ағаш шырындарын дайындауға;
қорғалатын ландшафтардың табиғи келбетiн өзгертуге немесе экологиялық жүйелер орнықтылығының бұзылуына әкеп соғуы мүмкiн жұмыстарға;
үйлер мен құрылыстар, жалпы жұрт пайдаланатын жолдар, құбырлар, электр тарту желiлерiн және өзге де коммуникациялар салуға;
осы ереженiң 4-тармағында көрсетiлген жұмыстарды қоспағанда мемлекеттiк геологиялық зерттеуге және әртүрлi iздестiру жұмыстарына;
ауыл шаруашылығының, өнеркәсiптiң, гидроэнергетиканың, су көлiгiнiң су жөнiндегi қажеттiлiктерiн қанағаттандыру үшiн және өзге де шаруашылық мұқтаждықтар үшiн жерүсті және жерасты суларын пайдалануға;
арнайы рұқсатсыз табиғи ортадан жануарлар мен өсiмдiктер қалдықтарын, тақтатастар, минералдар алып, коллекциялар жинауға және ғылыми зерттеулер жүргiзуге;
кез-келген қызмет, егер ол объектiлерiнiң сақталуына қауiп төндiретiн болса, жол берiлмейдi.
6. Объектiлердi шектеулi шаруашылық мақсатта пайдалану кезiнде объектiлерге және оларға iргелес табиғи кешендерге зиянды әсер ететiн тәртiп бұзушылық анықталған жағдайда барлық жұмыс заңнамамен белгіленген тәртiппен тоқтатыла тұрады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2005 жылғы 30 маусымдағы
N 657 қаулысымен
бекітiлген
Республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар
санатына жатқызылған айрықша экологиялық, ғылыми, мәдени
және өзге де құндылықты бiлдiретiн жер қойнауы
учаскелерiнiң тiзбесi
Ақмола облысы "Бурабай" мемлекеттiк ұлттық табиғи паркі
1. Аютас тауы
2. Бурабай тауы
3. Жеке Батыр тауы
4. Көкшетау тауы
5. Лысая тауы
6. Үлкен Бүркiтті тауы
7. Жұмбақтас тас аралы
8. Бастион жартасы
9. Оқжетпес жартасы
10. Сұңқар ұясы жартасы
11. Пахомовка жартасы
12. Үш апалы-сiңлi жартасы
"Көкшетау" мемлекеттiк ұлттық табиғи паркi

13. Водопад с пещерой на озере Лобаново
14. Грива у реки Малиновая
15. Зеленый мыс на озере Зеренда
16. Малиновый мыс у озера Зеренда
17. Пляж великанов на озере Зеренда
18. Смольная сопка
19. Сопка Пожарная
20. Сопка Стрекач
Алматинская область Иле-Алатауский государственный национальный природный парк
21. Активные каменные глетчеры Городецкого и Моренный в верховье реки Озерная
22. Верховье реки Жарсай
23. Водопад Мужские и Женские слезы на правом притоке реки Тургень
24. Гигантский каменный глетчер в верховье долины Иссык
25. Естественный выход радоновых минеральных вод по тектоническому разлому в ущелье
Алма-Арасан
26. Минеральный сероводородный источник в устье реки Куйгентас левого притока реки Малая
Алматинка
27. Озеро Жусалы-коль обвального происхождения
28. Озеро Иссык (Жасыл-коль) обвального происхождения
29. Скалы разнообразной окраски, причудливой формы эрозионного размыва и разрушения у
правого берега реки Тургень
30. Эрозионный перехват истока ручья Терисбутака рекой Тикбутак в урочище Кокжайлау
Чарынский государственный национальный природный парк
31.  Чарынский каньон
Восточно-Казахстанская область Катон-Карагайский государственный национальный природный парк
32. Водопад Арасан на реке Арасан
33. Водопад Кокколь на реке Кокколь
34. Водопад Язовой на реке Язовая
35. Гора Белуха
36. Гора Коронная
37. Каскад водопадов на реке Черная Берель
38. Рахмановские радоновые источники
39. Рахмановский водопад на озере Рахмановское
40. Рудник Кокколь
Западно-Алтайский государственный природный заповедник
41. Геоархитектурный комплекс гранитных останцев "Линейные столбы"
Западно-Казахстанская область Кирсановский государственный природный заказник
42. Яр Алебастровый
43. Яр Белоглинный
44. Яр Джамбул
45. Яр Долинный
46. Яр Красная школа
47. Яр Полоусов
48. Яр Сауркин
49. Яр Упорный
Карагандинская область Каркаралинский государственный национальный природный парк
50. Гора Жирен-Сакал
51. Грот Три пещеры
52. Искусственное сооружение Калмыцкий вал
53. Каменный грот Большая палата
54. Озеро Бассейн
55. Озеро Шайтанколь
56. Участок Сфагновое болото
Мангистауская область
Устюртский государственный природный заповедник
57. Гора Босага-Кокосем
58. Гора Караган-Босага
59. Гора Карамая
60. Гора Карынжарык
61. Гора Кокосем
62. Родник Кендирли
63. Родник Унере
Павлодарская область
Баянаульский государственный национальный природный парк
64. Грот Драверта
65. Грот Кувшин
66. Пещера Аулие
67. Пещера Коныраулие
68. Родник Аулиебулак
69. Родник Телеубулак
70. Ущелье Айманбулак
71. Ущелье Каменных чудес
72. Ущелье Рахай
73. Ущелье Ушсала
Северо-Казахстанская область       Государственный национальный природный парк "Кокшетау"

13. Лобаново көлiнде үңгiрлi сарқырама
14. Малиновая өзенiндегi жал
15. Зерендi көлiндегi көк мүйiс
16. Зерендi келiнiң жанындағы қызыл күрең мүйiс
17. Зерендi көлiндегi алыптар жағажайы
18. Қарамай шоқысы
19. Өрт байқау шоқысы
20. Қашқын шоқысы
Алматы облысы Iле Алатауы мемлекеттiк ұлттық табиғи паркi
21. Озерная өзенiнiң жоғарғы жағындағы Городецкий және Моренный белсендi тас глетчерлерi
22. Жарсай өзенiнiң жоғарғы сағасы
23. Түрген өзенiнiң оң сағасындағы ерлер мен әйелдер көз жасы сарқырамасы
24. Есiк жазығының жоғарғы сағасындағы алып тас глетчерi
25. Алма-Арасан шатқалында тектоникалық қиынды бойынша радон минералды суларының табиғи шығымы
26. Кiшi Алматы өзенiнiң сол жақ сағасындағы Күйгентас өзенiнiң атырабындағы минералды күкiрт қышқылы көзi
27. Жер астынан шыққан Жусалыкөл көлi
28. Жер астынан шыққан Есiк көлi (Жасылкөл)
29. Түрген өзенінiң оң жағалауындағы эрозионды су шайған және бүлiнген ғажап нысанды бояуы алуан түрлi жартастар
30. Көкжайлау тау алқабындағы Тiкбұтақ өзенiнiң Терiсбұтақ бұлағының көзiн эрозиялық сипатта басып алуы
Шарын мемлекеттiк ұлттық табиғи паркi
31. Шарын каньоны
Шығыс Қазақстан облысы Қатон Қарағай мемлекеттiк ұлттық табиғи паркi
32. Арасан өзенiндегi Арасан сарқырамасы
33. Көккөл өзенiндегi Көккөл сарқырамасы
34. Язовая езенiндегi Яз сарқырамасы
35. Белуха тауы
36. Тәж тауы
37. Қара Берел өзенiндегi сарқырамалар каскады
38. Рахманов радон бұлақтары
39. Рахмановское көлiндегi Рахманов сарқырамасы
40. Көккөл руднигi
Батыс Алтай мемлекеттiк табиғи қорығы
41. Гранит қалдықтарының "Желілік бағандар" геосәулет кешенi
Батыс Қазақстан облысы Кирсанов мемлекеттiк табиғи қаумалы
42. Алебастр жары
43. Ақбалшық жары
44. Жамбыл жары
45. Долинный жары
46. Қызыл мектеп жары
47. Полоусов жары
48. Сауркин жары
49. Упорный жары
Қарағанды облысы Қарқаралы мемлекеттiк ұлттық табиғи паркi
50. Жирен Сақал тауы
51. Үш Үңгiр кешенi
52. Қалмақ дуалы табиғи құрылысы
53. Yлкен палата тас үңгiрi
54. Бассейн көлi
55. Шайтанкөл көлi
56. Сфагнов батпақтың учаскесi
Маңғыстау облысы Yстiрт мемлекеттiк табиғи қорығы
57. Босаға Көкөсем тауы
58. Қараған Босаға тауы
59. Қарамая тауы
60. Қарынжарық тауы
61. Көкөсем тауы
62. Кеңдiрлi бұлағы
63. Өнере бұлағы
Павлодар облысы Баянауыл мемлекеттiк ұлттық табиғи паркi
64. Драверта үңгiрi
65. Кұмыра үңгiрi
66. Әулие үңгiрi
67. Қоңыр әулие үңгiрi
68. Әулиебұлақ бұлағы
69. Телеубұлақ бұлағы
70. Айманбұлақ шатқалы
71. Тас ғажайыбы шатқалы
72. Рахай шатқалы
73. Yшсала шатқалы
Солтүстiк Қазақстан облысы "Көкшетау" мемлекеттік ұлттық табиғи паркi

74. Айыртауский гранитный массив
75. Имантауский гранитный массив
76. Остров Казачий на озере Имантау
77. Реликтовый гранитный массив
78. Скальное отложение Котелок
79. Сопка Два брата
80. Сопка Обозрение
81. Сопка Острая
82. Сопка Расколотая
Южно-Казахстанская область Аксу-Жабаглинский государственный природный заповедник
83. Водопад в урочище Кши-Каинды
84. Каньон реки Аксу
85. Коксайские ворота
86. Месторождение Аулие
87. Скала Дарбазинские ворота
Каратауский государственный природный заповедник
88. Гора Келиншектау
89. Гора Мынжылкы
90. Каньон реки Аккуз
91. Пещера Актас в долине реки Баялдыр
92. Пещера Балагайын в ущелье Кенузен
93. Пещера Бестогай
94. Пещера с родником Казанбулак
95. Пещера Шаркойлы
96. Пойма реки Кантаги

74. Айыртау гранит алқабы
75. Имантау гранит алқабы
76. Имантау көлiндегi Казачий аралы
77. Көне гранит алқабы
78. Қазан жартасты шөгiндiлерi
79. Қостау шоқысы
80. Шолғыншы шоқысы
81. Сүйiр шоқы
82. Расколотая шоқысы
Оңтүстiк Қазақстан облысы Ақсу-Жабағылы мемлекеттiк табиғи қорығы
83. Кiшi Қайыңды тау алқабындағы сарқырама
84. Ақсу өзенiнiң каньоны
85. Көксай қақпасы
86. Әулие кен орны
87. Дарбаза қақпа жартасы
Қаратау мемлекеттiк табиғи қорығы
88. Келiншектау тауы
89. Мыңжылқы тауы
90. Аққыз өзенiнiң каньоны
91. Баялдыр өзенiнiң сағасындағы Ақтас үңгiрi
92. Кеңөзен аңғарындағы Балақайың үңгiрi
93. Бестоғай үңгiрi
94. Қазанбұлақ бұлағы бар үңгір
95. Шарқойлы үңгiрi
96. Хантағы өзенiнiң жайылмасы