Об утверждении Правил оформления прав на земельные участки, легализованные в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об амнистии в связи с легализацией имущества"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 июля 2006 года N 688
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2006 года "Об амнистии в связи с легализацией имущества" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оформления прав на земельные участки, легализованные в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об амнистии в связи с легализацией имущества".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 июля 2006 года N 688
Правила оформления прав на земельные участки, легализованные
в соответствии с Законом Республики Казахстан
"Об амнистии в связи с легализацией имущества"
1. Общие положения
1. Настоящие Правила оформления прав на земельные участки, легализованные в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об амнистии в связи с легализацией имущества" (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2006 года "Об амнистии в связи с легализацией имущества" (далее - Закон), Земельным кодексом Республики Казахстан и регламентируют порядок оформления прав на земельный участок, легализованный в соответствии с Законом .
2. Правила распространяются на земельные участки, находящиеся на территории Республики Казахстан, права собственности или землепользование, которые не оформлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан .
3. Действие настоящих Правил не распространяются на имущества (земельные участки), указанные в статье 3 Закона.
2. Порядок оформления прав на легализованный земельный участок
4. Уполномоченные органы по земельным отношениям районов (городов областного значения) в течение двух рабочих дней со дня вынесения решения о легализации имущества соответствующей комиссией по проведению легализации недвижимого имущества (далее - комиссия) уведомляют субъект легализации о принятом комиссией решении и необходимости представления в уполномоченные органы по земельным отношениям районов (городов областного значения) материалов в соответствии с пунктами 5 или 6 настоящих Правил для изготовления правоудостоверяющего документа на легализованный земельный участок.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 10 ноября 2006 года N 1073 .

"Мүлiктi жария етуге байланысты рақымшылық жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жария етiлген жер учаскелерiне құқықтарды ресiмдеу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 19 шілдедегі N 688 Қаулысы
"Мүлiктi жария етуге байланысты рақымшылық жасау туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 5 шiлдедегi Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған "Мүлiктi жария етуге байланысты рақымшылық жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жария етiлген жер учаскелерiне құқықтарды ресiмдеу ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi және жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2006 жылғы 19 шілдедегі
N 688 қаулысымен
бекітілген
"Мүлiктi жария етуге байланысты рақымшылық жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жария етiлген жер учаскелерiне құқықтарды ресiмдеу ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы "Мүлiктi жария етуге байланысты рақымшылық жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жария етiлген жер учаскелерiне құқықтарды ресiмдеу ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Мүлiктi жария етуге байланысты рақымшылық жасау туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 5 шiлдедегi Заңына (бұдан әрi - Заң), Қазақстан Республикасының Жер кодексiне сәйкес әзiрлендi және Заңға сәйкес жария етiлген жер учаскесiне құқықтарды ресiмдеу тәртiбiн регламенттейдi.
2. Ереже Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес меншiк немесе жер пайдалану құқықтары ресiмделмеген жер учаскелерiне қолданылады.
3. Осы Ереже Заңның 3-бабында көрсетiлген мүлiкке (жер учаскелерiне) қолданылмайды.
2. Жария етiлген жер учаскесiне құқықты ресiмдеу тәртiбi
4. Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жер қатынастары жөнiндегi уәкiлеттi органдары жылжымайтын мүлiктi жария етудi жүргiзу жөнiндегi тиiстi комиссия (бұдан әрi - комиссия) мүлiктi жария ету туралы шешiм шығарған күнiнен бастап екi жұмыс күнi iшiнде жария ету субъектiсiне комиссия қабылдаған шешiм және жария етiлген жер учаскесiне құқықты куәландыратын құжатты дайындау үшiн осы Ереженiң 5 немесе 6-тармақтарына сәйкес материалдарды аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жер қатынастары жөнiндегi уәкiлеттi органдарына ұсыну қажеттiлiгi туралы хабарлайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2006.11.10. N  1073 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгізіледi) қаулысымен.

5. Материалы по определению внешних границ земельного участка составляются субъектами легализации с привлечением физических и (или) юридических лиц, имеющих лицензию на проведение землеустроительных работ.
6. Граждане Республики Казахстан могут самостоятельно определять внешние границы принадлежащего им земельного участка для ведения личного подсобного хозяйства (приусадебный участок), индивидуального жилищного строительства, садоводства и дачного строительства, с составлением соответствующей схемы (плана), с указанием на нем меры линий участка и смежников (данные владельца смежного участка: фамилия, имя, отчество; наименование юридического лица).
7. Уполномоченный орган по земельным отношениям района (города областного значения) в течение пятнадцати рабочих дней со дня поступления от субъектов легализации материалов, указанных в пункте 5 или 6 настоящих Правил, рассматривает представленные документы.
Сноска. В пункт 7 внесены изменения постановлением Правительства РК от 10 ноября 2006 года N 1073 .
8. При рассмотрении представленных документов определяются размеры и целевое назначение земельного участка, обременения и ограничения в отношении него, его делимость и неделимость.
При превышении размера площади легализованного земельного участка, от норм установленных статьей 50 Земельного кодекса Республики Казахстан, право на весь земельный участок определяется как временное возмездное долгосрочное землепользование.
9. По итогам рассмотрения представленных документов определяется право на земельный участок и соответствующие документы направляются в специализированное республиканское государственное предприятие (далее - предприятие) для изготовления правоудостоверяющего документа (акт на право частной собственности на земельный участок или акт на право временного возмездного (долгосрочного, краткосрочного) землепользования (аренды) на легализованный земельный участок.
10. Предприятие в течение десяти рабочих дней со дня поступления материалов, изготавливает правоудостоверяющий документ.
Сноска. В пункт 10 внесены изменения постановлением Правительства РК от 10 ноября 2006 года N 1073 .
11. При изготовлении правоудостоверяющего документа на его графической части делается запись следующего содержания: "схема (план) составлена по данным собственника (землепользователя) земельного участка".
12. Изготовленный правоудостоверяющий документ направляется предприятием в соответствующий уполномоченный орган по земельным отношениям района (города областного значения) для последующей выдачи субъекту легализации.

5. Жер учаскесінің сыртқы шекараларын анықтау жөніндегі материалды жерге орналастыру жұмыстарын жүргізуге лицензиясы бар жеке және (немесе) заңды тұлғаларды тарта отырып, жария ету субъектілері жасайды.
6. Қазақстан Республикасының азаматтары учаске сызықтарының өлшемдері мен шектес учаскелердің иелері (шектес учаскенің иесі туралы деректер: тегі, аты, әкесінің аты; заңды тұлғаның атауы) көрсетілген тиісті схема (жоспар) жасай отырып, жеке қосалқы шаруашылығының (үй маңындағы учаске) жүргізу, жеке тұрғын үй құрылысы, бағбандық және саяжай құрылысы үшін өздеріне тиесілі жер учаскесінің сыртқы шекараларын өздігімен анықтай алады.
7. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары жөнiндегi уәкiлеттi органы жария ету субъектiлерiнен осы Ереженiң 5 немесе 6-тармақтарында көрсетiлген материалдар түскен күннен бастап он бес жұмыс күнi iшiнде ұсынылған құжаттарды қарайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.11.10. N 1073 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгізіледi) қаулысымен.
8. Ұсынылған құжаттарды қарау кезiнде жер учаскесiнiң көлемi және нысаналы мақсаты, оған қатысты ауыртпашылықтар мен шектеулер, оның бөлiнетiндiгi және бөлiнбейтiндiгi анықталады.
Жария етiлген жер учаскесi аумағының көлемi Қазақстан Республикасы Жер кодексiнiң 50-бабында белгiленген нормалардан артық болған жағдайларда бүкiл жер учаскесiне құқығы уақытша өтеулi ұзақ мерзiмдi жер пайдалану болып анықталады.
9. Ұсынылған құжаттарды қарау нәтижесiнде жер учаскесiне құқығы анықталады және тиiстi құжаттар жария етiлген жер учаскесiне құқықты куәландыратын құжатты (жер учаскесiне жеке меншiк құқығын беретiн акт немесе уақытша (ұзақ мерзiмге, қысқа мерзiмге) өтеулi жер пайдалану (жалға алу) құқығын беретiн акт) дайындау үшiн мамандандырылған республикалық мемлекеттiк кәсiпорынға (бұдан әрi - кәсiпорын) жiберiледi.
10. Кәсiпорын материалдар түскен күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде құқықты куәландыратын құжатты дайындайды.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.11.10. N 1073 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгізіледi) қаулысымен.
11. Құқықты куәландыратын құжатты дайындау кезiнде құжаттың графикалық бөлiгiнде мынадай мазмұндағы жазба жазылады: "cxeмa (жоспар) жер учаскесi иесiнiң (жер пайдаланушының) деректерi бойынша жасалды".
12. Кәсiпорын дайындалған құқықты куәландыратын құжатты тиiстi ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары жөнiндегi уәкiлеттi органына жария ету субъектiсiне беру үшiн жiбередi.

13. Изготовление правоудостоверяющего документа гражданам Республики Казахстан, легализовавших земельные участки под индивидуальный жилой объект осуществляется на безвозмездной основе.
Изготовление правоудостоверяющего документа другим субъектам легализации осуществляется на возмездной основе, в соответствии с расценками, утвержденными в установленном законодательством порядке.
Сноска. В пункт 13 внесены изменения постановлением Правительства РК от 10 ноября 2006 года N 1073 .

13. Жеке тұрғын үй объектiлерiне арналған жер учаскелерiн жария еткен Қазақстан Республикасының азаматтарына құқықты куәландыратын құжатты дайындау өтеусiз негiзде жүргiзiледi.
Басқа жария ету субъектiлерiне құқықты куәландыратын құжатты дайындау заңнамада белгiлеген тәртiппен бекiтiлген бағаларға сәйкес, өтеулi негiзде жүргiзiледi.
Ескерту. 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.11.10. N 1073 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгізіледi) қаулысымен.