Об утверждении Плана мероприятий по реализации Концепции по управлению государственным и валовым внешним долгом
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 апреля 2007 года № 351. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 апреля 2011 года № 370
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 05.04.2011 № 370.
В соответствии с  Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2006 года N 234 "О Концепции по управлению государственным и валовым внешним долгом" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по реализации Концепции по управлению государственным и валовым внешним долгом (далее - План).
2. Центральным и местным исполнительным органам, иным государственным органам Республики Казахстан:
1) обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Планом;
2) представлять к 1 июля и 1 октября 2007 года информацию об исполнении Плана в Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан.
3. Министерству экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан представлять к 10 июля и 10 октября 2007 года сводную информацию об исполнении Плана в Правительство Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 апреля 2007 года N 351
План мероприятий
по реализации Концепции по управлению
государственным и валовым внешним долгом
Сноска. План с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.12.2010 № 1482.
N
п/
п
Мероприятие
Форма
завершения
Ответст-
венный за
исполнение
Срок
исполнения
1
2
3
4
5
1. Разработка законодательных актов Республики Казахстан
1
Внесение изменений и
дополнений в некоторые
законодательные акты
Республики Казахстан по
вопросам разграничения
полномочий между уровнями
государственного управле-
ния и совершенствования
бюджетного процесса
Проект
Закона
Республики
Казахстан
МЭБП
(созыв),
МФ, НБ
III квартал
2007 года
2. Разработка подзаконных нормативных правовых актов,
необходимых для создания единой и эффективно
функционирующей системы управления долгом страны
2
Внесение изменений и
дополнений в постановле-
ние Совета директоров
Национального Банка
Республики Казахстан
от 16 мая 2002 года N 204
"Об утверждении Правил
подготовки и обслуживания
соглашений о внешних
займах, расчетах и иных
соглашений в Национальном
Банке Республики
Казахстан"
Проект
постановления
Cовета
директоров
Национального
Банка
Республики
Казахстан
НБ
(созыв),
МФ, МЭБП
III квартал
2007 года
3
Внесение изменений и
дополнений в "Правила
исполнения республикан-
ского и местных бюджетов"
Проект
постановления
Правительства
Республики
Казахстан
МФ
(созыв),
МЭБП
I квартал
2008 года
4
Совершенствование формы
статистической отчетности
по индикаторам долга
корпоративного и
финансового секторов
Приказ АС
АС
(созыв),
НБ, МФ,
иные
заинтере-
сованные
государ-
ственные
органы,
АО
"Қазына",
АО
"Самрук"
II квартал
2007 года
5
Внесение изменений и
дополнений в постановле-
ние Правительства
Республики Казахстан от
28 октября 2004 года
N 1116 "Вопросы Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан"
Проект
постановления
Правительства Республики Казахстан
МЭБП
I квартал 2008 года
6
Внесение изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года
N 1119 "Некоторые вопросы
Министерства финансов
Республики Казахстан"
Проект
постановления
Правительства
Республики
Казахстан
МФ
I квартал
2008 года

Мемлекеттік және жалпы сыртқы борышты басқару жөніндегі тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 30 сәуірдегі N 351 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 5 сәуірдегі № 370 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.04.05 № 370 Қаулысымен.
"Мемлекеттік және жалпы сыртқы борышты басқару жөніндегі тұжырымдама туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 29 желтоқсандағы N 234  Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік және жалпы сыртқы борышты басқару жөніндегі тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі - Жоспар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті атқарушы органдары, өзге де мемлекеттік органдар:
1) Жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) 2007 жылғы 1 шілдеге және 1 қазанға Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігіне Жоспардың орындалуы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі 2007 жылғы 10 шілдеге және 10 қазанға Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жоспардың орындалуы туралы жиынтық ақпарат ұсынсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 30 сәуірдегі
N 351 қаулысымен
Бекітілген
Мемлекеттік және жалпы сыртқы борышты басқару жөніндегі
тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Ескерту. Жоспарға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.30 № 1482 Қаулысымен.
Р/с
N
Іс-шара
Аяқталу нысаны
Орында-
луына
жауапты
Орындау
мерзімі
1
2
3
4
5
1. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерін
әзірлеу
1
Қазақстан Республика-
сының кейбір заңнама-
лық актілеріне
мемлекеттік басқару
деңгейлерінің арасындағы өкілеттік-
тердің ара-жігін
ажырату және бюджет
процесін жетілдіру
мәселелері бойынша
өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
Қазақстан
Республикасы
Заңының
жобасы
ЭБЖМ
(жинақ-
тау),
Қаржымині,
ҰБ
2007
жылғы
III тоқсан
2. Елдің борышын басқарудың бірыңғай және тиімді жұмыс
істейтін жүйесін құру үшін қажетті заңға тәуелді
нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу
2
"Қазақстан Республи-
касы Ұлттық Банкінде
сыртқы қарыздар,
есептер және өзге де
келісімдер туралы
кесімдерді дайындау
және қызмет көрсету
ережелерін бекіту
туралы" Қазақстан
Республикасы Ұлттық
Банкінің Директорлар
кеңесінің 2002 жылғы
16 мамырдағы N 204
қаулысына өзгерістер
мен толықтырулар
енгізу
Қазақстан
Республикасы
Ұлттық
Банкінің
Директорлар
кеңесі
қаулысының
жобасы
ҰБ
(жинақ-
тау),
Қаржымині,
ЭБЖМ
2007
жылғы
III тоқсан
3
"Республикалық және
жергілікті бюджеттер-
дің атқарылу ережесіне" өзгерістер
мен толықтырулар
енгізу
Қазақстан
Республика-
сының Үкіметі
қаулысының
жобасы
Қаржымині
(жинақ-
тау), ЭБЖМ
2008
жылғы
I тоқсан
4
Корпоративтік және
қаржылық секторлар
борышының индикатор-
лары бойынша
статистикалық
есептіліктің нысанын
жетілдіру
СА-ның
бұйрығы
СА
(жинақ-
тау), ҰБ,
Қаржымині,
өзге де
мүдделі
мемлекет-
тік
органдар,
"Қазына"
АҚ,
"Самұрық"
АҚ
2007
жылғы
II тоқсан
5
"Қазақстан Республи-
касы Экономика және
бюджеттік жоспарлау
министрлігінің
мәселелері" туралы
Қазақстан Республика-
сы Үкіметінің 2004
жылғы 28 қазандағы N
1116   қаулысына
өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
Қазақстан
Республика-
сының Үкіметі
қаулысының
жобасы
ЭБЖМ
2008
жылғы
I тоқсан
6
"Қазақстан
Республикасы Қаржы
министрлігінің кейбір
мәселелері" туралы
Қазақстан Республика-
сы Үкіметінің 2004
жылғы 28 қазандағы N
1119 қаулысына
өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
Қазақстан
Республика-
сының Үкіметі
қаулысының
жобасы
Қаржымині
2008
жылғы
I тоқсан

3. Проведение организационных мероприятий, необходимых
для создания единой и эффективно функционирующей
системы управления долгом страны
7
Оценка рисков
правительственного
и гарантированного
государством долга
Информация
в Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МФ
(созыв),
МЭРТ, НБ
Ежегодно
до 1 февраля
8
Формирование перечня
дочерних, зависимых и
совместно контролируемых
организаций с участием
государства в целях
осуществления мониторинга
их внешнего долга
Информация
в НБ, АС
МФ
(созыв),
иные
заинтере-
сованные
государ-
ственные
органы,
АО "Самрук-
Казына"
Еже-
квартально
8-1
Формирование
статистической информации
о финансово-хозяйственной
деятельности национальных
компаний
статистический
бюллетень
АС
ежекварталь-
но, годовой
9
Мониторинг внешнего долга
государственного сектора,
в том числе долга органи-
заций с участием государ-
ства, а также по их
дочерним, зависимым и
совместно контролируемым
организациям, и внешнего
долга частного финансо-
вого и корпоративного
секторов
Сбор
информации,
предос-
тавление в
заинтересо-
ванные
государствен-
ные органы
НБ, МФ
Ежеквартально
9-1
Информация о состоянии
долга национальных
управляющих холдингов,
национальных холдингов и
их дочерних компаний, а
также национальных
компаний с участием
государства в уставном
капитале
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МФ, НБ (по
согласо-
ванию),
националь-
ные управ-
ляющие
холдинги,
националь-
ные
холдинги и
националь-
ные
компаний с
участием
государст-
ва в
уставном
капитале
ежекварталь-
но, 30 числа
месяца
следующего за
отчетным
10
Мониторинг рисков рефинан-
сирования, ликвидности,
валютных и процентных
рисков
Отчет о
финансовой
стабильности
НБ, МФ,
АФН
Ежегодно,
декабрь
11
Выработка предложений по
созданию интегрированной
информационной базы дан-
ных по государственному
долгу и внешнему долгу
частного сектора с еже-
квартальным обновлением
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭБП
(созыв),
МФ, НБ,
АФН, АС,
АИС, МЭМР
III квартал
2007 года
12
Выработка предложений по
совершенствованию леве-
реджа, в том числе
изучение возможности
снижения предельных
коэффициентов левереджа
заемщика для финансовых
и нефинансовых организаций
Отчет в
Правительство
Республики
Казахстан
МЭБП
(созыв),
НБ, МФ
IV квартал
2007 года
13
Изучение возможности
установления пороговых
значений отношения внеш-
него долга к ВВП по
отдельным направлениям
(секторам)
Отчет в
Правительство
Республики
Казахстан
МЭБП
(созыв),
НБ, МФ
III квартал
2007 года
14
Изучение возможности
отражения в контрактах
условий, запрещающих
(или уменьшающих)
изъятие иностранными
инвесторами продукции и
иных внутренних активов
(депозиты в банках
второго уровня)
казахстанских организаций
в периоды экономических
и финансовых кризисов
Отчет в
Правительство
Республики
Казахстан
МЭБП
(созыв),
МФ, НБ,
МЭМР
III квартал
2007 года
15
Создание условий для
развития альтернативных
источников на внутреннем
рынке ссудного капитала
для привлечения необхо-
димых финансовых ресурсов
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
АФН
(созыв),
НБ, МЭБП,
МФ
III квартал
2007 года
16
Поддержание достаточного
объема ГЦБ, эмитируемых
Министерством финансов
Республики Казахстан,
необходимого для
установления соответствующего
ориентира на фондовом
рынке для построения
кривой доходности
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МФ
Ежегодно
до 1 февраля
года,
следующего
за отчетным
17
Системный мониторинг и
оценка состояния внешнего
долга государственного
сектора, организаций
финансового и корпора-
тивного секторов, чьи
долговые обязательства
являются наиболее
значительными
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
НБ
(созыв),
АФН
Еже-
квартально
18
Совершенствование процедуры заимствования
и управления долгом
местных исполнительных
органов
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МФ
(созыв),
МЭБП
III квартал
2007 года
19
Составление перечня
компаний с иностранным
участием, имеющих
лицензию и контракт на
разведку и добычу
полезных ископаемых
Сбор
информации
МЭМР
Еже-
квартально
20
Создание условий для
развития инструментов
хеджирования на рынке
ссудного капитала для
компаний-резидентов
страны
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
АФН
III квартал
2007 года
21
Приближение уровня регулирования и надзора рынка ценных бумаг, защиты прав инвесторов к стандартам Международной организации комиссий по ценным бумаг и положениям директив Европейского союза
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
АФН
III квартал
2007 года
22
Оценка состояния относи-
тельных показателей
внешнего долга Республики
Казахстан с учетом
международной методологии
и в сопоставлении с
другими странами
Аналитическая записка в
Администрацию
Президента
и Прави-
тельство
Республики
Казахстан
НБ
Ежегодно,
II квартал
23
Приведение в соответствие
нормативных правовых
актов, устанавливающих
перечень разрешенных
финансовых инструментов
для инвестирования
активов организаций
с преобладающим участием
государства
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МФ
(созыв),
НБ, АФН,
АО
"Қазына",
АО
"Самрук"
IV квартал
2007 года
Примечание:
МФ       - Министерство финансов Республики Казахстан
МЭБП     - Министерство экономики и бюджетного планирования
Республики Казахстан
МЭРТ     - Министерство экономического развития и торговли Республики
Казахстан
МЭМР     - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики
Казахстан
АФН      - Агентство Республики Казахстан по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых организаций
АИС      - Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи
АС       - Агентство Республики Казахстан по статистике
НБ       - Национальный Банк Республики Казахстан
АО       - АО "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына"
"Самрук-
Қазына"
АО       - АО "Казахстанский холдинг по управлению государственными
"Самрук"   активами "Самрук"
АО       - АО "Фонд устойчивого развития "Қазына"
"Қазына"
ГЦБ      - Государственные ценные бумаги
ВВП      - Валовый внутренний продукт

3. Елдің борышын басқарудың бірыңғай және тиімді жұмыс
істейтін жүйесін құру үшін қажетті ұйымдастыру
іс-шараларын өткізу
7
Үкіметтік және
мемлекет кепілдік
берген борыштың
тәуекелдерін бағалау
Қазақстан
Республика-
сының Үкіметіне
ақпарат
Қаржымині
(жинақ-
тау), ЭДСМ, ҰБ
Жыл
сайын,
1 ақпанға
дейін
8
Еншілес, тәуелді және
бірлесіп бақылайтын
ұйымдардың тізбесін,
олардың сыртқы
борышының мониторин-
гін жүзеге асыру
мақсатында мемлекетті
қатыстыра отырып
қалыптастыру
ҰБ-не, СА-ға ақпарат
Қаржымині
(жинақ-
тау), өзге
де мүдделі
мемлекет-
тік
органдар,
"Самұрық-Қазына" АҚ
Тоқсан
сайын
8-1
Ұлттық компаниялардың қаржы-шаруашылық қызметі туралы статистикалық ақпаратты қалыптастыру
статистикалық бюллетень
СА
тоқсан сайын, жылдық
9
Мемлекеттік сектордың
сыртқы борышының,
оның ішінде мемлекетті қатыстыра
отырып ұйымдардың,
сондай-ақ олардың
еншілес, тәуелді және
бірлесіп бақылайтын
ұйымдары бойынша
борышының және жеке
қаржылық әрі корпора-
тивтік секторлардың
сыртқы борышының
мониторингі
Мәліметтер
жинау,
мүдделі
мемлекеттік
органдарға
ұсыну
ҰБ,Қаржымині
Тоқсан
сайын
9-1
Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және олардың еншілес ұйымдарының, сондай-ақ жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялар борыштарының жай-күйі туралы ақпарат
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қаржымині, ҰБ (келісім бойынша), ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер мен жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялар
тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 30-күні
10
Қайта қаржыландыру
тәуекелдерінің,
өтімділік, валюталық
және пайыздық
тәуекелдердің
мониторингі
Қаржы
тұрақтылығы
туралы есеп
ҰБ,
Қаржымині, ҚҚА
Жыл
сайын,
желтоқсан
11
Жеке сектордың
мемлекеттік борышы
мен сыртқы борышы
бойынша кіріктірілген
ақпараттық дерек
қорын тоқсан сайын
жаңарта отырып құру
жөнінде ұсыныстар
әзірлеу
Қазақстан
Республика-
сының
Үкіметіне
ақпарат
ЭБЖМ
(жинақ-
тау),
Қаржымині,
ҰБ, ҚҚА,
СА, АБА,
ЭМРМ
2007
жылғы
ІІІ тоқсан
12
Левереджді жетілдіру
бойынша ұсыныстар
әзірлеу, оның ішінде
қаржылық және қаржылық емес
ұйымдарға арналған
қарыз алушы левередж-
дің шекті коэффици-
енттерін төмендету
мүмкіндігін зерделеу
Қазақстан
Республика-
сының
Үкіметіне
есеп
ЭБЖМ
(жинақ-
тау), ҰБ,
Қаржымині
2007
жылғы
IV тоқсан
13
Жекелеген бағыттар
(секторлар) бойынша
сыртқы борыштың
ЖІӨ-ге қатысты шекті
мәндерін белгілеу
мүмкіндігін зерделеу
Қазақстан
Республика-
сының
Үкіметіне
есеп
ЭБЖМ
(жинақ-
тау), ҰБ,
Қаржымині
2007
жылғы
III тоқсан
14
Келісім-шарттарда
экономикалық және
қаржылық дағдарыстар
кезеңінде шетелдік
инвесторлардың
қазақстандық
ұйымдардың өнімдерін
және өзге де ішкі
активтерін (екінші
деңгейдегі банктер-
дегі депозиттерді)
алып қоюына тыйым
салатын (немесе
азайтатын) шарттарды
көрсету мүмкіндігін
зерделеу
Қазақстан
Республика-
сының
Үкіметіне
есеп
ЭБЖМ
(жинақ-
тау),
Қаржымині,
ҰБ, ЭМРМ
2007
жылғы
III тоқсан
15
Қажетті қаржы
ресурстарын тарту
үшін несие капиталы-
ның ішкі нарығында
балама көздерді
дамыту үшін жағдай
жасау
Қазақстан
Республика-
сының
Үкіметіне
ұсыныс
ҚҚА
(жинақ-
тау), ҰБ,
ЭБЖМ,
Қаржымині
2007
жылғы
III тоқсан
16
Кірістілік ауытқымасын құру үшін
қор нарығында тиісті
бағдар белгілеу үшін
қажетті Қазақстан
Республикасы Қаржымині шығаратын
МБҚ-нің жеткілікті
көлемін ұстап тұру
Қазақстан
Республика-
сының
Үкіметіне
ақпарат
Қаржымині
Жыл сайын
есепті
жылдан
кейінгі
жылдың 1
ақпанына
дейін
17
Мемлекеттік сектордың, борыштық
міндеттемелері
неғұрлым елеулі болып
табылатын қаржылық
және корпоративтік
секторлары ұйымдары-
ның сыртқы борышының
жай-күйіне жүйелі
мониторинг пен оны
бағалау
Қазақстан
Республика-
сының
Үкіметіне
ақпарат
ҰБ
(жинақ-
тау),
ҚҚА
Тоқсан
сайын
18
Жергілікті атқарушы
органдардың қарыз алу
және борышты басқару
рәсімдерін жетілдіру
Қазақстан
Республика-
сының
Үкіметіне
ұсыныс
Қаржымині
(жинақ-
тау), ЭБЖМ
2007
жылғы
III тоқсан
19
Пайдалы қазбаларды
барлауға және
өндіруге лицензиясы
және келісім-шарты
бар шетелдің қатысуымен компаниялар тізбесін
жасау
Ақпарат жинау
ЭМРМ
Тоқсан
сайын
20
Елдің резидент
компанияларына
арналған несие
капиталының нарығында
хеджирлеу құралдарын
дамыту үшін жағдай
жасау
Қазақстан
Республика-
сының
Үкіметіне
ақпарат
ҚҚА
2007
жылғы
III тоқсан
21
Бағалы қағаздар
нарығын реттеу мен
қадағалау, инвестор-
лардың құқықтарын
қорғау деңгейін
Бағалы қағаздар
жөніндегі комиссия-
лардың халықаралық
ұйымының стандарт-
тарына және Еуропалық
одақ директивалары-
ның ережелеріне
жақындату
Қазақстан
Республика-
сының
Үкіметіне
ақпарат
ҚҚА
2007
жылғы
III тоқсан
22
Халықаралық әдіснама-
ны ескере отырып және
басқа елдермен салыс-
тыруда Қазақстан
Республикасы сыртқы
борышының салыстырма-
лы көрсеткіштерінің
жай-күйін бағалау
Қазақстан
Республикасы
Президентінің
Әкімшілігіне
және
Үкіметіне
талдау жазба
ҰБ
Жыл
сайын,
II тоқсан
23
Мемлекет басым
қатысатын ұйымдардың
активтерін инвести-
циялау үшін рұқсат
етілген қаржы құрал-
дарының тізбесін
белгілейтін норма-
тивтік құқықтық
актілерді сәйкес
келтіру
Қазақстан
Республика-
сының
Үкіметіне
ақпарат
Қаржымині
(жинақ-
тау), ҰБ,
"Қазына"
АҚ,
"Самұрық"
АҚ
2007
жылғы
IV тоқсан
Ескертпе:
Қаржымині - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ЭБЖМ - Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі
ЭДСМ - Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі
ЭМРМ - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
ҚҚА - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігі
АБА - Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі
ҰБ - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
"Самұрық-Қазына" АҚ - "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ
СА - Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
"Самұрық" АҚ - "Самұрық" мемлекеттік активтерді басқару жөніндегі қазақстандық холдингі" АҚ
"Қазына" АҚ - "Қазына" орнықты даму қоры" АҚ
МҚБ - Мемлекеттік бағалы қағаздар
ЖІӨ - Жалпы ішкі өнім