О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения и труда"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2007 года N 810
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения и труда".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений
в некоторые законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам социального обеспечения и труда"
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Кодекс  Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168; 2002 г., N 6, ст. 73, 75; N 19-20, ст. 171; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 15, ст. 133, 139; N 21-22, ст. 160; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30; N 14, ст. 82; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; N 24, ст. 153; 2005 г., N 7-8, ст. 23; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 4, 5; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45, 46; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 77, 79; N 13, ст. 85; N 16, ст. 97, 98, 103; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 16, 18; N 3, ст. 20; N 4, ст. 33; N 5-6, ст. 37, 40; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69; N 12, ст. 88; N 14, ст. 102, 105; N 15, ст. 106;  Закон  Республики Казахстан от 26 июля 2007 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам упрощения таможенных и налоговых процедур", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 10 августа 2007 г.;  Закон  Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 августа 2007 г.):
1) подпункт 2) пункта 1 статьи 100 исключить;
2) подпункт 27) статьи 144 исключить;

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру және еңбек мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 17 қыркүйектегі N 810 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру және еңбек мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
әлеуметтік қамсыздандыру және еңбек мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы"
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 133, 139-құжаттар; N 21-22, 160-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; N 14, 82-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1,4, 5-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45, 46-құжаттар; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 77, 79-құжаттар; N 13, 85-құжат; N 16, 97, 98, 103-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20-құжат; N 4, 33-құжат; N 5-6, 37, 40-құжаттар; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 12, 88-құжат; N 14, 102, 105-құжаттар; N 15, 106-құжат; "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кеден және салық рәсімдерін оңайлату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 26 шілдедегі Заңы, 2007 жылғы 10 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған; "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне білім беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңы, 2007 жылғы 15 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған):
1) 100-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы алынып тасталсын;
2) 144-баптың 27) тармақшасы алынып тасталсын;

3) в статье 320:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Сумма социального налога, исчисленного государственными учреждениями за отчетный месяц уменьшается на сумму выплаченного в соответствии с законодательством Республики Казахстан социального пособия по временной нетрудоспособности.";
в пункте 2 слова "выплаченных социальных пособий, указанных" заменить словами "выплаченного социального пособия, указанного".
2. В  Трудовой кодекс  Республики Казахстан от 15 мая 2007 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., N 9, ст. 65;  Закон  Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам модернизации системы государственного управления", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 10 августа 2007 г.;  Закон  Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 августа 2007 г.):
1) в пункте 3 статьи 50 слова ", за исключением пособия по беременности и родам" исключить;
2) в статье 113:
в подпунктах 1), 2) пункта 1 слова "оплачиваемый" исключить;
пункт 3 исключить;
3) в статье 159:
в заголовке слова "социальных пособий" заменить словами "социального пособия";
в пункте 1 слова "социальные пособия" заменить словами "социальное пособие", слова ", по беременности и родам, за время отпуска женщинам (мужчинам), усыновившим или удочерившим новорожденных детей" исключить;
4) в заголовке и по тексту статей 193, 194 слова "Оплачиваемый", "оплачиваемые" исключить;
5) в подпункте 6) пункта 1 статьи 317 после слова "обеспечить" дополнить словами "выдачу и";
6) пункт 2 статьи 328 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) государственные инспекторы труда уполномоченного государственного органа по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы.";
7) статью 331 дополнить частью следующего содержания:
"Государственные инспекторы труда уполномоченного государственного органа по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы, осуществляющие  контроль за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан, обязаны:

3) 320-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік мекемелердің есепті айда есептелген әлеуметтік салық сомасы Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес жұмысқа уақытша жарамсыздығына байланысты төленген әлеуметтік жәрдемақы сомасына кемітіледі.";
2-тармақтағы "аталған әлеуметтік жәрдемақылардың төленген" деген сөздер "аталған әлеуметтік жәрдемақының төленген" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж.,№ N 9, 65-құжат; Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару жүйесін жаңғырту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңы, 2007 жылғы 10 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған; "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне білім беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңы, 2007 жылғы 15 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған):
1) 50-баптың 3-тармағындағы "жүктілігі мен босануына байланысты берілетін жәрдемақыларды қоспағанда," деген сөздер алынып тасталсын;
2) 113-бапта:
1-тармақтың 1), 2) тармақшаларындағы "ақылы" деген сөздер алынып тасталсын;
3-тармақ алынып тасталсын;
3) 159-бапта:
тақырыбындағы "жәрдемақылар" деген сөз "жәрдемақы" деген сөзбен ауыстырылсын;
1-тармақтағы "жәрдемақылар" деген сөз "жәрдемақы" деген сөзбен ауыстырылсын, ", жүктілікке және босануға байланысты, жаңа туған баланы асырап алған әйелдерге (еркектерге) демалыста болу уақыты үшін" деген сөздер алынып тасталсын;
4) 193, 194-баптардың тақырыбындағы және мәтіндегі "ақылы" деген сөздер алынып тасталсын;
5) 317-баптың 1-тармағы 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) қызметкерлерге қажетті санитарлық-гигиеналық жағдайлар жасауға, қызметкерлерге арнаулы киім мен аяқ киім беруді және оларды жөндеуді қамтамасыз етуге, еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген нормаларға сәйкес оларды профилактикалық өңдеу, жуу және зарарсыздандыру құралдарымен, медициналық қобдишамен, сүтпен, емдеу-профилактикалық тағамдармен жабдықтауға;";
6) 328-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) Алматы қаласы өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік еңбек инспекторлары жатады.";
4) тармақшадағы "жатады" деген сөз алынып тасталсын;
7) 331-бап мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Алматы қаласы өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік еңбек инспекторлары:

1) информировать уполномоченный государственный орган по труду о фактах нарушения трудового законодательства Республики Казахстан в пределах своей компетенции;
2) вести и предоставлять ежеквартально в уполномоченный государственный орган по труду информацию о состоянии исполнения требований трудового законодательства Республики Казахстан в соответствии с формой, установленной уполномоченным государственным органом по труду.".
3. В  Закон  Республики Казахстан от 20 июня 1997 г. "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 186; 1998 г., N 24, ст. 437; 1999 г., N 8, ст. 237; N 23, ст. 925; 2001 г., N 17-18, ст. 245; N 20, ст. 257; 2002 г., N 1, ст. 1; N 23-24, ст. 198; 2003 г., N 1-2, ст. 9; N 11, ст. 56; N 15, ст. 139; N 21-22, ст. 160; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 23, ст. 140, 142; 2005 г., N 7-8, ст. 19; N 11, ст. 39; N 14, ст. 55, 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 8, ст. 45; N 12, ст. 69; N 23, ст. 141; 2007 г., N 2, ст. 18; N 3, ст. 20; N 4, ст. 28, 30; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69):
1) в пункте 3 статьи 14 слово "пятнадцатикратного" заменить словом "двадцатипятикратного".
4. В  Закон  Республики Казахстан от 13 июля 1999 г. "О государственном специальном пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 8, ст. 239; N 23, ст. 925; 2002 г., N 6, ст. 71; 2003 г., N 1-2, ст. 13; 2004 г., N 23, ст. 142; N 24, ст. 157; 2005 г., N 23, ст. 98; 2006 г., N 12, ст. 69):
1) заголовок, преамбулу и подпункт 1) статьи 1 дополнить словами "или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда";
2) статью 4 изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Граждане, имеющие право на пособия
1. Граждане, имевшие по состоянию на 1 января 1998 года стаж работы по Списку N 1 производств, работ, профессий, должностей и показателей на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда, утверждаемому Правительством Республики Казахстан, имеют право на назначение пособия:
мужчины - по достижении 53 лет и при стаже работы не менее 20 лет, из них не менее 10 лет на указанных работах;
женщины - по достижении 48 лет и при стаже работы не менее 15 лет, из них не менее 7 лет 6 месяцев на указанных работах.

1) уәкілетті мемлекеттік органды Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының бұзылу фактілері туралы өз құзіреті шегінде хабардар етуге;
2) Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасы талаптарының орындалу жағдайы туралы ақпаратты еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген нысанға сәйкес жүргізуге және еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға тоқсан сайын ұсынуға міндетті.".
3. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 12, 186-құжат; 1998 ж., N 24, 437-құжат; 1999 ж., N 8, 237-құжат; N 23, 925-құжат; 2001 ж., N 17-18, 245-құжат; N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 1, 1-құжат; N 23-24, 198-құжат; 2003 ж., N 1-2, 9-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 139-құжат; N 21-22, 160-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат; N 11, 39- құжат; N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 8, 45-құжат; N 12, 69-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 20- құжат; N 4, 28, 30-құжаттар; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат):
1) 14-баптың 3-тармағындағы "он бес еселенген" деген сөздер "жиырма бес еселенген" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. "Жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда істеген адамдарға берілетін мемлекеттік арнайы жәрдемақы туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 13 шілдедегі Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 8, 239-құжат; N 23, 925-құжат; 2002 ж., N 6, 71-құжат; 2003 ж., N 1-2, 13- құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; N 24, 157-құжат; 2005 ж., N 23, 98-құжат; 2006 ж., N 12, 69-құжат):
1) тақырыбы, кіріспесі мен 1-баптың 1) тармақшасы "жұмыстарда" деген сөзден кейін "немесе еңбек жағдайлары зиянды әрі ауыр жұмыстарда" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бап. Жәрдемақыларға құқығы бар азаматтар
1. Өндірістердің, жұмыстардың, кәсіптердің, лауазымдар мен көрсеткіштердің Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін N 1 Тізіміне орай 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда жұмыс стажы бар азаматтар:
еркектер - 53 жасқа толғанда және жұмыс стажы кемінде 20 жыл болып, оның кемінде 10 жылын аталған жұмыстарда істегенде;
әйелдер - 48 жасқа толғанда және жұмыс стажы кемінде 15 жыл болып, оның кемінде 7 жыл 6 айын аталған жұмыстарда істегенде, жәрдемақы тағайындалуға құқығы бар.

2. Граждане, имевшие по состоянию на 1 января 1998 года стаж работы по Списку N 2 производств, работ, профессий, должностей и показателей с вредными и тяжелыми условиями труда, утверждаемому Правительством Республики Казахстан, имеют право на назначение пособия:
мужчины - по достижении 58 лет и при стаже работы не менее 25 лет, из них не менее 12 лет 6 месяцев на указанных работах;
женщины - по достижении 53 лет и при стаже работы не менее 20 лет, из них не менее 10 лет на указанных работах.
3. В случае недостаточности требуемого настоящим Законом стажа работы по Списку N 2, засчитывается стаж работы по Списку N 1.
4. Право на пособие не распространяется на граждан, вышедших на пенсию на льготных условиях до 1 января 1998 года.";
3) в статье 6:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Пособие гражданам, имевшим по состоянию на 1 января 1998 года стаж работы по Списку N 1 производств, работ, профессий, должностей и показателей на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда, назначается в размере девяти месячных расчетных показателей.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Пособие гражданам, имевшим по состоянию на 1 января 1998 года стаж работы по Списку N 2 производств, работ, профессий, должностей и показателей с вредными и тяжелыми условиями труда, назначается в размере восьми месячных расчетных показателей.".
5. В  Закон  Республики Казахстан от 25 апреля 2003 г. "Об обязательном социальном страховании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 9, ст. 41; 2004 г., N 23, ст. 140, 142; 2006 г., N 23, ст. 141; 2007 г., N 3, ст. 20;  Закон  Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 августа 2007 г.):
1)в статье 1:
подпункт 9) дополнить словами ", беременностью, родами и уходом за ребенком по достижению им возраста одного года";
подпункт 16) после слов "потерю кормильца," дополнить словами "потерю дохода в связи с беременностью и родами, а также по уходу за ребенком по достижению им возраста одного года,";
2) статью 4 дополнить подпунктами 4) и 5) следующего содержания:

2. 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша өндірістердің, жұмыстардың, кәсіптердің, лауазымдар мен көрсеткіштердің Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін N 2 Тізімі бойынша еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстарда істеген жұмыс стажы бар азаматтар:
еркектер - 58 жасқа толғанда және жұмыс стажы кемінде 25 жыл болып, оның кемінде 12 жыл 6 айын аталған жұмыстарда істегенде;
әйелдер - 53 жасқа толғанда және жұмыс стажы кемінде 20 жыл болып, оның кемінде 10 жыл аталған жұмыстарда істегенде жәрдемақы тағайындалуға құқығы бар.
3. Осы Заңға сәйкес N 2 Тізім бойынша талап етілетін жұмыс стажы жеткіліксіз болған жағдайда N 1 Тізім бойынша жұмыс стажы есепке алынады.".
4. Жәрдемақыға құқық зейнеткерлікке 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін жеңілдікті тәртіппен шыққан азаматтарға қолданылмайды."6
3) 6-бапта:
тақырыбындағы "мөлшері" деген сөз "мөлшерлері" деген сөзбен ауыстырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша өндірістердің, жұмыстардың, кәсіптердің, лауазымдар мен көрсеткіштердің N 1 Тізімі бойынша жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда істеген жұмыс стажы бар азаматтарға жәрдемақы тоғыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша өндірістердің, жұмыстардың, кәсіптердің, лауазымдар мен көрсеткіштердің N 2 Тізімі бойынша еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстарда істеген жұмыс стажы бар азаматтарға жәрдемақы сегіз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде тағайындалады.".
5. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 25 сәуірдегі Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 9, 41-құжат; 2004 ж., N 23, 140, 142-құжаттар; 2006 ж., 23, 141-құжат; 2007 ж., N 3, 20-құжат; "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне білім беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңы, 2007 жылғы 15 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған):
1) 1-бапта:
9) тармақша "асыраушысынан айрылуына" деген сөздерден кейін ", жүкті болуына, босануына және бала бір жасқа толғанға дейін бала күтіміне" деген сөздермен толықтырылсын;
16) тармақша "асыраушысынан айрылуына" деген сөздерден кейін ", жүкті болуына, босануына және бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айрылуына" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 4-бап мынадай мазмұндағы 4) және 5) тармақшалармен толықтырылсын:

"4) на случай беременности и родов;
5) на случай ухода за ребенком по достижению им возраста одного года.";
3) подпункт 2) пункта 2 статьи 12 исключить;
4) в статье 14:
пункт 1 дополнить абзацами следующего содержания:
"с 1 января 2009 года - 4 процента от объекта исчисления социальных отчислений;
с 1 января 2010 года - 5 процентов от объекта исчисления социальных отчислений.";
в пункте 2:
слова "законодательным актом Республики Казахстан" заменить словами "законом о республиканском бюджете на соответствующий год";
дополнить абзацами следующего содержания:
"с 1 января 2009 года - 4 процента от объекта исчисления социальных отчислений, но не менее 4 процентов от минимальной заработной платы, устанавливаемой законом о республиканском бюджете на соответствующий год;
с 1 января 2010 года - 5 процентов от объекта исчисления социальных отчислений, но не менее 5 процентов от минимальной заработной платы, устанавливаемой законом о республиканском бюджете на соответствующий год";
5)в статье 16:
заголовок после слова "уплаты" дополнить словами "и перечисления";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Порядок уплаты и перечисления социальных отчислений устанавливается Правительством Республики Казахстан.";
6) в статье 20:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Социальные выплаты из Фонда назначаются со дня возникновения права на социальные выплаты из Фонда.
Право на социальные выплаты из Фонда возникает:
на случай утраты трудоспособности - со дня установления уполномоченным органом по назначению социальных выплат степени утраты трудоспособности участнику системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления в Фонд;
на случай потери кормильца - с даты смерти, указанной в свидетельстве о смерти, либо с даты, указанной в решении суда о признании гражданина безвестно отсутствующим или об объявлении гражданина умершим;
на случай потери работы - со дня регистрации участника системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления в Фонд, безработным в уполномоченном органе по вопросам занятости;
на случай беременности и родов - с даты отпуска по беременности и родам, указанной в листке нетрудоспособности;
на случай ухода за ребенком по достижению им возраста одного года - с даты рождения указанной в свидетельстве о рождении ребенка.
При этом социальные выплаты из Фонда на случаи потери работы, беременности, родов и ухода за ребенком по достижению им возраста одного года назначаются со дня возникновения права на социальные выплаты из Фонда, но не более чем за двенадцать месяцев до дня обращения за его назначением.";

"4) жүкті болған және босанған жағдай;
5) бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты жағдай.";
12-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы алынып тасталсын;
14-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"2009 жылдың 1 қаңтарынан бастап - әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісінен 4 процент;
2010 жылдың 1 қаңтарынан бастап - әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісінен 5 процент.";
2-тармақта:
"Қазақстан Республикасының заң актілерінде" деген сөздер "тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы заңда" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"2009 жылдың 1 қаңтарынан бастап - әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісінен 4 процент, бірақ тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін ең төмен жалақының 4 процентінен кем емес;
2010 жылдың 1 қаңтарынан бастап - әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісінен 5 процент, бірақ тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін ең төмен жалақының 5 процентінен кем емес мөлшерде болады.";
2-тармақтың үшінші абзацындағы "болады" деген сөз алынып тасталсын;
5) 16-баптың тақырыбы "төлеу" деген сөзден кейін "және аудару" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Әлеуметтік аударымдарды төлеу және аудару тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.";
6) 20-бапта:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қордан төленетін әлеуметтік төлемдер Қордан төленетін әлеуметтік төлемдерге құқығы туындаған күннен бастап тағайындалады.
Қордан әлеуметтік төлемдер алу құқығы:
еңбек ету қабілетінен айрылған жағдайда - әлеуметтік төлемдерді тағайындау жөніндегі уәкілетті орган ол үшін Қорға әлеуметтік аударымдар жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының еңбек ету қабілетінен айрылу дәрежесін белгілеген күннен бастап;
асыраушысынан айрылған жағдайда - қайтыс болуы туралы куәлікте көрсетілген күннен бастап, не азаматты хабарсыз кеткен деп тану туралы немесе азаматты қайтыс болған деп жариялау туралы сот шешімінде көрсетілген күннен бастап;
жұмысынан айрылған жағдайда - ол үшін Қорға әлеуметтік аударымдар жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органда жұмыссыз ретінде тіркелген күнінен бастап;
жүкті болған және босанған жағдайда - еңбекке жарамсыздығы парағында көрсетілген, жүкті болуы және босануына байланысты демалыс берілген күннен бастап;
бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты жағдайда - баланың тууы туралы куәлігінде көрсетілген туған күнінен бастап туындайды.
Бұл орайда, Қордан жұмысынан айрылған, жүкті болған және босанған, бала бір жасқа дейін оның күтіміне байланысты төленетін әлеуметтік төлемдер Қордан төленетін әлеуметтік төлемдерге құқығы туындаған күннен бастап, бірақ оны тағайындауға өтініш берген күнге дейінгі он екі айдан асырмай тағайындалады.";

пункт 7 после слова "заявления" дополнить словами "с документами, указанными в пункте 2 статьи 21, пункте 4 статьи 22, пункте 2 статьи 23, пункте 2 статьи 23-1 и пункте 3 статьи 23-2";
7) в подпункте 2) пункта 2 статьи 21 после слова "жительства" дополнить словами "(копия книги регистрации граждан либо справка адресного бюро, либо справка акима аульного (сельского) округа)";
8) в статье 22:
в подпункте 2) пункта 1 слова "полутора лет" заменить словами "трех лет";
9) в подпункте 2) пункта 2 статьи 23 после слова "жительства" дополнить словами "(копия книги регистрации граждан либо справка адресного бюро, либо справка акима аульного (сельского) округа)";
10) дополнить статьями 23-1 и 23-2 следующего содержания:
"Статья 23-1. Назначение и размер социальной выплаты на случай
беременности и родов
1. Социальная выплата на случай беременности и родов назначается участнику системы обязательного социального страхования, имеющему право на получение социальных выплат из Фонда, начиная с 1 января 2008 года.
2. Для назначения социальной выплаты на случай беременности и родов к заявлению прилагаются:
1) документ, удостоверяющий личность;
2)сведения о месте жительства (копия книги регистрации граждан либо справка адресного бюро, либо справка акима аульного (сельского) округа);
3) листок нетрудоспособности;
4) свидетельство налогоплательщика;
5) свидетельство о присвоении социального индивидуального кода.
3. Социальная выплата по беременности и родам назначается на весь период, указанный в листе нетрудоспособности по беременности и родам, выданном в установленном законодательством порядке.
4. Размер социальной выплаты по беременности и родам определяется путем умножения среднего дохода, полученного за последние двенадцать календарных месяцев перед наступлением социального риска, на коэффициент 4,2, в случае осложненных родов или рождения двух и более детей - 4,7.
При определении размера социальной выплаты на случай беременности и родов у женщин, проживающих на территориях, подвергшихся воздействию ядерных испытаний, применяется коэффициент 5,7, в случаях осложненных родов или при рождении двух и более детей - 6,2.
При определении размера социальной выплаты при усыновлении (удочерении) новорожденного ребенка (детей) применяется коэффициент - 1,9.
Среднемесячный размер дохода, определяется путем деления суммы всех доходов, с которых производились социальные отчисления за последние двенадцать месяцев (независимо от того, были ли в этот период перерывы в социальных отчислениях), включая месяц, в котором наступил случай социального риска, если социальные отчисления за этот месяц поступили в Фонд, на 12.
Если ежемесячный доход, принимаемый для исчисления социальных отчислений, больше десятикратного размера минимальной заработной платы, устанавливаемой законом о республиканском бюджете на соответствующий год, то в качестве дохода принимается доход, с которого в рассматриваемом периоде производились обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды.

7-тармақ "тағайындауға" деген сөзден кейін "21-баптың 2-тармағында, 22-баптың 4-тармағында, 23-баптың 2-тармағында, 23-1-баптың 2-тармағында және 23-2-баптың 3-тармағында көрсетілген құжаттармен қоса" деген сөздермен толықтырылсын;
21-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы "мәліметтер" деген сөзден кейін "(азаматтарды тіркеу кітабының көшірмесі немесе адрес бюросының анықтамасы, не ауылдық (селолық) округ әкімінің анықтамасы)" деген сөздермен толықтырылсын;
22-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасындағы "бір жарым жасқа" деген сөздер "үш жасқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 23-баптың 2-тармағының 2-тармақшасы "мәліметтер" деген сөзден кейін "(азаматтарды тіркеу кітабының көшірмесі немесе адрес бюросының анықтамасы, не ауылдық (селолық) округ әкімінің анықтамасы)" деген сөздермен толықтырылсын;
10) мынадай мазмұндағы 23-1 және 23-2-баптармен толықтырылсын:
"23-1-бап. Жүкті болған және босанған жағдайда әлеуметтік төлемді тағайындау және оның мөлшері
1. Жүкті болған және босанған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің Қордан әлеуметтік төлем алуға құқығы бар қатысушысына 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап тағайындалады.
2. Жүкті болған және босанған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді тағайындау үшін өтінішке:
1) жеке басын куәландыратын құжат;
2) тұрғылықты жері туралы мәліметтер (азаматтарды тіркеу кітабының көшірмесі немесе адрес бюросының анықтамасы, не ауылдық (селолық) округ әкімінің анықтамасы);
3) еңбекке жарамсыздық парағы;
4) салық төлеушінің куәлігі;
5) әлеуметтік жеке код берілгені туралы куәлігі қоса беріледі.
3. Жүкті болған және босанған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем белгіленген тәртіппен берілген жүктілігі және босанғаны жөніндегі еңбекке жарамсыздығы парағында көрсетілген барлық кезеңге тағайындалады.
4. Жүкті болуы және босануы бойынша төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшері әлеуметтік қатердің басталуы алдындағы он екі күнтізбелік айда алынған орташа табысты 4,2 коэффициентіне, ал босануы қиын болған, немесе екі және одан да көп бала туған жағдайда 4,7 коэффициентіне көбейту жолымен айқындалады.
Ядролық сынақ әсеріне ұшыраған аумақтарда тұратын әйелдердің жүкті болуы және босануы бойынша төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін анықтаған кезде 5,7 коэффициенті, ал босануы қиын болған немесе екі және одан да көп бала туған жағдайда - 6,2 коэффициенті қолданылады.
Жаңа туған баланы (балаларды) асырап алған кезде берілетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін анықтау кезінде - 1,9 коэффициенті қолданылады.
Табыстың орташа айлық мөлшері, егер осы ай үшін Қорға әлеуметтік аударымдар түскен болса, әлеуметтік қатер жағдайы басталған айды қоса, соңғы он екі айда әлеуметтік аударымдар жүргізілген барлық табыстың сомасын (осы кезеңде әлеуметтік аударымдарда үзіліс болуына қарамастан) 12-ге бөлу жолымен айқындалады.
Егер әлеуметтік аударымдарды есептеу үшін алынатын ай сайынғы табыс тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы заңмен белгіленетін ең төмен жалақының он еселенген мөлшерінен артық болса, онда қаралып отырған кезеңде жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналары жүргізілген табысы табыс ретінде алынады.

Статья 23-2. Назначение и размер социальной выплаты на
случай ухода за ребенком по достижению им
возраста одного года
1. Социальная выплата на случай ухода за ребенком по достижению им возраста одного года назначается участнику системы обязательного социального страхования, осуществляющему уход за ребенком и имеющему право на получение социальных выплат из Фонда, начиная с 1 января 2008 года.
2. В случае рождения двух и более детей социальная выплата на случай ухода за ребенком по достижению им возраста одного года назначается на каждого ребенка отдельно.
3. Для назначения социальной выплаты на случай ухода за ребенком по достижению им возраста одного года к заявлению прилагаются:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) сведения о месте жительства (копия книги регистрации граждан либо справка адресного бюро, либо справка акима аульного (сельского) округа);
3) копия свидетельства о рождении ребенка (детей), а также оригиналы для их сверки;
4) свидетельство налогоплательщика;
5) свидетельство о присвоении социального индивидуального кода.
4. Социальная выплата на случай ухода за ребенком по достижению им возраста одного года назначается с даты рождения, указанной в свидетельстве о рождении ребенка, до дня достижения им возраста одного года включительно.
5. Ежемесячные социальные выплаты на случай ухода за ребенком по достижению им возраста одного года определяются путем умножения среднемесячного размера дохода на коэффициент замещения дохода.
Среднемесячный размер дохода, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений, определяется путем деления суммы всех доходов, с которых производились социальные отчисления за последние двадцать четыре месяца (независимо от того, были ли в этот период перерывы в социальных отчислениях), включая месяц, в котором наступил случай социального риска, если социальные отчисления за этот месяц поступили в Фонд, на 24.
Коэффициент замещения дохода составляет - 0,4.
При этом максимальный размер социальной выплаты не должен превышать сорока процентов от десятикратного размера минимальной заработной платы, устанавливаемой законом о республиканском бюджете на соответствующий год, а минимальный размер социальной выплаты не менее размера ежемесячного государственного пособия по уходу за ребенком по достижению им возраста одного года.";
11) статью 24 изложить в следующей редакции:
"Статья 24. Исчисление и повышение размера социальной выплаты
Исчисление (определение) и повышение размера социальной выплаты из Фонда производятся в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Повышение размеров социальных выплат из Фонда производится на основании решения Правительства Республики Казахстан.";

23-2-бап. Бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты әлеуметтік төлемнің тағайындалуы және оның мөлшері
1. Бала бір жасқа толғанға дейінгі күтіміне байланысты төленетін әлеуметтік төлем бала күтімін жүзеге асырушы және міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің Қордан әлеуметтік төлем алу құқығы бар қатысушысына 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап тағайындалады.
2. Екі және одан да көп бала туған жағдайда балалар бір жасқа толғанға дейін олардың күтіміне байланысты төленетін әлеуметтік төлем әр балаға жеке тағайындалады.
3. Бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты төленетін әлеуметтік төлемді тағайындау үшін өтінішке:
1) жеке басын куәландыратын құжат;
2) тұрғылықты жері туралы мәліметтер (азаматтарды тіркеу кітабының көшірмесі немесе адрес бюросының анықтамасы, не ауылдық (селолық) округ әкімінің анықтамасы);
3) баланың (балалардың) тууы туралы куәлігінің (куәліктерінің) көшірмесі (көшірмелері), сондай-ақ салыстыру үшін олардың түпнұсқалары;
4) салық төлеушінің куәлігі;
5) әлеуметтік жеке код берілгені туралы куәлігі қоса беріледі.
4. Бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты төленетін әлеуметтік төлем баланың тууы туралы куәлігінде көрсетілген күннен бастап ол бір жасқа толған күнге дейін тағайындалады.
5. Бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты төленетін ай сайынғы әлеуметтік төлемдер орташа айлық табыс мөлшерін табысты алмастыру коэффициентіне көбейту арқылы айқындалады.
Әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген табыстың орташа айлық мөлшері, егер осы ай үшін Қорға әлеуметтік аударымдар түскен болса, әлеуметтік қатер жағдайы басталған айды қоса, соңғы жиырма төрт айда әлеуметтік аударымдар жүргізілген барлық табыс сомасын (осы кезеңде әлеуметтік аударымдарда үзіліс болуына қарамастан) 24-ке бөлу жолымен айқындалады.
Табысты алмастыру коэффициенті - 0,4 құрайды.
Бұл орайда, әлеуметтік төлемнің ең жоғары мөлшері тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін ең төмен жалақының он еселенген мөлшерінің қырық процентінен аспауға, ал әлеуметтік төлемнің ең төмен мөлшері бір жасқа дейінгі бала күтімі жөніндегі ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы мөлшерінен кем болмауға тиіс";
11) 24-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"24-бап. Әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу және арттыру Қордан берілетін әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау) және арттыру Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен жүргізіледі.
Қордан берілетін әлеуметтік төлемнің мөлшерін арттыру Қазақстан Республикасы Үкіметі шешімінің негізінде жүргізіледі.";

12)в статье 26:
в части первой после слова "работы" дополнить словами ", а также на случай беременности и родов, ухода за ребенком по достижению им возраста одного года";
часть вторую исключить.
6. В  Закон  Республики Казахстан от 13 апреля 2005 г. "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., N 7-8, ст. 18; 2006 г., N 15, ст. 92; 2007 г., N 2, ст. 18; Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 августа 2007 г.):
дополнить статьей 16-1 следующего содержания:
"Статья 16-1. Социальная помощь инвалидам и детям-инвалидам из
числа психоневрологических больных, проживающим
в государственных медико-социальных учреждениях
1. Социальные выплаты инвалидов, проживающих в государственных медико-социальных учреждениях, решением суда признанным недееспособными и нуждающимся в опеке (далее - опекаемые), зачисляются на их банковские счета, открываемые опекунами (далее - администрация медико-социального учреждения) в банках второго уровня и используются администрацией медико-социального учреждения строго на личные нужды опекаемых для приобретения дополнительного питания, лекарственных средств, одежды, обуви, постельного и  нательного белья, предметов первой необходимости, мягкого и твердого инвентаря, предметов санитарной гигиены и медицинской помощи.
2. Администрация медико-социального учреждения обязана ежеквартально представлять местному исполнительному органу области (города республиканского значения, столицы) отчеты об использовании полученных социальных выплат опекаемых.
3. Местные исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы) осуществляют контроль за правильностью расходования администрацией медико-социального учреждения социальных выплат опекаемых.".
7. В  Закон  Республики Казахстан от 28 июня 2005 г. "О государственных пособиях семьям, имеющим детей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., N 12, ст. 44):
1) в абзаце третьем подпункта 1) статьи 1 слова "до достижения" заменить словами "по достижению";
2) подпункт 2) пункта 1 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"2) пособия по уходу, в случаях когда:
лицо, осуществляющее уход за ребенком, не является участником системы обязательного социального страхования;

12) 26-бапта:
бірінші бөлікте "жұмысынан айрылған жағдайда" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ жүкті болған, босанған және бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты жағдайда" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлігі алынып тасталсын.
6. "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 сәуірдегі Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., N 7-8, 18-құжат; 2006 ж., N 15, 92-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне білім беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңы, 2007 жылғы 15 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған):
мынадай мазмұндағы 16-1-баппен толықтырылсын:
"16-1-бап. Мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелердегі
психоневрологиялық аурулар қатарындағы
мүгедектерге және мүгедек балаларға әлеуметтік
көмек
1. Мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерде тұрып жатқан, сот шешімімен әрекетке қабілетсіз және қамқорлыққа мұқтаж (бұдан әрі - қамқорлықтағылар) мүгедектерге берілетін әлеуметтік төлемдер қамқоршылары (бұдан әрі - медициналық-әлеуметтік мекеменің әкімшілігі) екінші деңгейдегі банктерде ашатын олардың банк шоттарына есептеледі және медициналық-әлеуметтік мекеменің әкімшілігі оны қосымша тамақ, дәрі-дәрмек, киім, аяқ-киім, төсек-орын және іш киім, бірінші қажеттіліктегі заттар, жұмсақ және қатты инвентарь, санитарлық гигиена және медициналық көмек құралдарын сатып алу үшін қамқорлықтағылардың жеке мұқтажына қатаң түрде жұмсайды.
2. Медициналық-әлеуметтік мекеменің әкімшілігі қамқорлықтағылардың алынған әлеуметтік төлемдерінің пайдаланылуы туралы есепті облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органына тоқсан сайын ұсынуға міндетті.
3. Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдары медициналық-әлеуметтік мекеме әкімшілігінің қамқорлықтағылардың әлеуметтік төлемдерін дұрыс жұмсауына бақылауды жүзеге асырады.".
7. "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 28 маусымдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., N 12, 44-құжат):
1-баптың 1) тармақшасының үшінші абзацындағы "толғанға дейін" деген сөздер "толған күнін қоса" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) бала күтімі жөніндегі жәрдемақы:
бала күтімін жүзеге асыратын адам, міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы болып табылмайтын;

лицо, осуществляющее уход за ребенком, родившимся до 1 января 2008 года, является участником системы обязательного социального страхования;";
3) в пункте 2 статьи 5:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) копии (копий) свидетельства (свидетельств) о рождении ребенка (детей);";
подпункт 4) дополнить словами "(копия книги регистрации граждан либо справка адресного бюро, либо справка акима аульного (сельского) округа)";
4) в пункте 1 статьи 8:
слова "до достижения" заменить словами "по достижению";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Лицам, являющимся участниками системы обязательного социального страхования и осуществляющим уход за ребенком, родившимся до 1 января 2008 года, пособие по уходу назначается с даты рождения ребенка по 31 декабря 2007 года включительно.";
5)в статье 10:
в пункте 1:
в подпунктах 1), 2) части первой цифры "15", "3", "3,5", "4", "4,5" заменить соответственно цифрами "30", "5", "5,5", "6", "6,5";
в части второй слова "Пособие выплачивается" заменить словами "Пособия выплачиваются";
в пункте 2:
дополнить словами "или влияющих на право его получения";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случаях, когда заявитель своевременно не известил об обстоятельствах, влияющих на размер или на право получать пособия на детей, перерасчет производится по факту обнаружения.";
6) в статье 11:
пункт 1 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) представление заявителем недостоверных сведений, повлекших за собой незаконное назначение пособия (пособий).";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Выплата пособия прекращается с даты наступления указанных обстоятельств, на период назначения пособия.
Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном порядке, а в случае отказа - в судебном порядке.";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. В случае смерти ребенка (детей) пособия, предусмотренные в подпунктах 2), 3) пункта 1 статьи 4 настоящего Закона, выплачиваются по месяц смерти включительно.".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2008 года, за исключением подпунктов 5), 6), 7) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

2008 жылғы 1 қаңтарға дейін туған баланың күтімін жүзеге асыратын адам, міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы болып табылатын жағдайларда;";
3) 5-баптың 2-тармағында:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) баланың (балалардың) тууы туралы куәлігінің (куәліктерінің) көшірмесі (көшірмелері);";
4) тармақша "(азаматтарды тіркеу кітабының көшірмесі немесе адрес бюросының анықтамасы немесе ауылдық (селолық) округ әкімінің анықтамасы)" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 8-баптың 1-тармағында:
"толғанға дейін" деген сөздер "толған күнін қоса" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы болып табылатын, 2008 жылғы 1 қаңтарға дейін туған баланың күтімін жүзеге асыратын адамдарға бала күтімі жөніндегі жәрдемақы баланың туған күнінен бастап 2007 жылғы 31 желтоқсанды қоса тағайындалады.";
5) 10-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөліктің 1), 2) тармақшаларындағы "15", "3", "3,5", "4", "4,5" деген сандар тиісінше "30", "5", "5,5", "6", "6,5" деген сандармен ауыстырылсын;
екінші бөлікте "Жәрдемақы" деген сөз "Жәрдемақылар" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақта:
"мүмкін" деген сөзден кейін "немесе оны алу құқығына әсер ететін" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Өтініш беруші балаларға арналған жәрдемақының мөлшеріне немесе оны алу құқығына әсер ететін мән-жайлар туралы уақытында хабарламаған жағдайларда, қайта есептеу анықтау фактісі бойынша жүргізіледі.";
6) 11-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) өтініш берушінің жәрдемақыны (жәрдемақыларды) заңсыз тағайындауға әкеп соқтырған жалған мәліметтер беруі негіз болып табылады.";
2) тармақшадағы "негіз болып табылады" деген сөздер алынып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жәрдемақыны төлеу көрсетілген мән-жайлар туындаған күннен бастап, жәрдемақы тағайындалған кезеңге тоқтатылады.
Артық төленген сомалар ерікті түрде, ал бас тартқан жағдайда - сот тәртібімен қайтаруға жатады.";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Бала (балалар) қайтыс болған жағдайда осы Заңның 4-бабы 1-тармағының 2), 3) тармақшаларында көзделген жәрдемақылар қайтыс болған айды қоса төленеді.".
2-бап. Осы Заң бірінші рет ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағының 5), 6), 7) тармақшаларын қоспағанда, 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті