О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2007 года N 1039
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года N 1329
В целях обеспечения стабильности экономики регионов страны Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2007 года N 1039 "Об утверждении Плана первоочередных действий по обеспечению стабильности социально-экономического развития Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
1) пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые:
1) План первоочередных действий по обеспечению стабильности социально-экономического развития Республики Казахстан (далее - План действий);
2) План мероприятий по реализации Плана действий (далее - План мероприятий);
3) План рекомендуемых мероприятий по реализации Плана действий (далее - План рекомендуемых мероприятий).";
2) в пункте 2:
подпункт 1) дополнить словами "и Планом рекомендуемых мероприятий";
подпункт 2) после слов "Плана мероприятий" дополнить словами "и Плана рекомендуемых мероприятий";
3) в пункте 3 после слов "Плана мероприятий" дополнить словами "и Плана рекомендуемых мероприятий";
4) в Плане первоочередных действий по обеспечению стабильности социально-экономического развития Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
по всему тексту слова ", относящихся к реальному сектору", "относящихся к реальному сектору," исключить;
раздел 1. "Анализ текущей ситуации. Цель и задачи" дополнить абзацами следующего содержания:
"При этом для качественного и эффективного решения задач требуется более активное участие местных исполнительных органов. Также представляется целесообразным формирование соответствующих бюджетных программ и резервов в рамках бюджетов областей, городов Астаны и Алматы, которые в последующем будут использованы для следующих задач:
1) обеспечение дальнейшего устойчивого кредитования проектов малого бизнеса в регионах республики;
2) обеспечение стабильности на ипотечном рынке страны, защиты прав дольщиков и завершения строительства объектов в регионах.
При этом формирование бюджетных программ и резервов представляется целесообразным осуществить за счет внутренних источников путем перераспределения средств местных бюджетов.
Акиматами областей, городов Астаны и Алматы будут приняты меры по недопущению возникновения неконтролируемых ситуаций на рынке строительства жилья, а также в сфере обеспечения ликвидности субъектов малого бизнеса.
Меры по вышеназванным направлениям будут приниматься акиматами по мере необходимости, то есть в случаях, когда требуется государственная поддержка субъектов малого бизнеса или защита интересов дольщиков. В случае, если государственное вмешательство в данных сферах экономики регионов не требуется, акиматы областей, городов Астаны и Алматы могут не принимать названные меры с письменным уведомлением об этом Государственной комиссии.
При разработке на местном уровне планов мероприятий по поддержке субъектов малого бизнеса и защите прав дольщиков акиматы областей, городов Астаны и Алматы будут использовать План рекомендуемых мероприятий.";

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 6 қарашадағы N 1039 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 28 желтоқсандағы N 1329 Қаулысы
Ел өңірлері экономикасының тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. "Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының тұрақтылығын қамтамасыз ету жөніндегі бірінші кезектегі іс-қимылдар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 6 қарашадағы N 1039  қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының тұрақтылығын қамтамасыз ету жөніндегі бірінші кезектегі іс-қимылдар жоспары (бұдан әрі - Іс-қимылдар жоспары);
2) Іс-қимылдар жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі - Іс-шаралар жоспары);
3) Іс-қимылдар жоспарын іске асыру жөнінде ұсынылатын іс-шаралар жоспары (бұдан әрі - Ұсынылатын іс-шаралар жоспары) бекітілсін.";
2) 2-тармақта:
1) тармақшадағы "Іс-шаралар жоспарында" деген сөздерден кейін "және Ұсынылатын іс-шаралар жоспарында" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "Іс-шаралар жоспарының" деген сөздерден кейін "және Ұсынылған іс-шаралар жоспарының" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 3-тармақтағы "Іс-шаралар жоспарының" деген сөздерден кейін "және Ұсынылған іс-шаралар жоспарының" деген сөздермен толықтырылсын;
4) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының тұрақтылығын қамтамасыз ету жөніндегі бірінші кезектегі іс-қимылдар жоспарында:
бүкіл мәтін бойынша "нақты секторға жататын" деген сөздер алынып тасталсын;
"1. Ағымдағы жағдайды талдау. Мақсат және міндеттер" деген 1-бөлім мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Бұл ретте, міндеттерді сапалы және тиімді шешу үшін жергілікті атқарушы органдардың неғұрлым белсенді қатысуы талап етілмейді. Сондай-ақ, облыстардың, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің шеңберінде тиісті бюджеттік бағдарламалар мен резервтер қалыптастыру орынды болады, олар кейіннен мынадай міндеттер үшін пайдаланылатын болады:
1) республика өңірлеріндегі шағын бизнес жобаларына одан әрі тұрақты кредит беруді қамтамасыз ету;
2) елдің ипотека нарығындағы тұрақтылығын, үлескерлердің құқықтарын қорғауды және өңірлердегі объектілердің құрылысын аяқтауды қамтамасыз ету.
Бұл ретте, бюджеттік бағдарламалар мен резервтерді қалыптастыруды жергілікті бюджеттердің қаражатын қайта бөлу арқылы ішкі көздер есебінен жүзеге асыру орынды болады.
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері тұрғын үй құрылысы нарығында, сондай-ақ шағын бизнес субъектілерінің өтімділігін қамтамасыз ету саласында бақыланбайтын жағдайлардың туындауын болдырмау жөнінде шаралар қабылдайтын болады.
Жоғарыда аталған бағыттар бойынша шараларды әкімдіктер қажеттігіне қарай, яғни шағын бизнес субъектілерін мемлекеттік қолдау немесе үлескерлердің мүдделерін қорғау талап етілетін жағдайларда қабылдайтын болады. Егер өңірлер экономикасының осы салаларына мемлекеттің араласуы қажет болмаса, облыстардың, Алматы және Астана қалаларының әкімдіктері бұл туралы Мемлекеттік комиссияны жазбаша хабардар етіп, аталған шараларды қабылдамауына болады.
Шағын бизнес субъектілерін қолдау және үлескерлердің құқықтарын қорғау жөніндегі іс-шараларды жергілікті деңгейде әзірлеу кезінде облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері ұсынылатын іс-шаралар жоспарын пайдаланатын болады.";

в пункте 2 раздела 2 "Механизмы достижения цели и реализации поставленных задач":
в абзаце двенадцатом после слов "среднего бизнеса" дополнить словами следующего содержания "по ставкам, не превышающим рыночные";
дополнить абзацами двадцать четвертым, двадцать пятым, двадцать шестым, двадцать седьмым, двадцать восьмым следующего содержания:
"В целях реализации данного направления в регионах местными исполнительными органами будут аккумулированы соответствующие средства из местного бюджета, которые будут использованы для поддержки проектов малого бизнеса, перечень которых будет одобряться образованными акиматами комиссиями, соответствующим требованиям, определенным в региональных программах поддержки малого предпринимательства.
Акиматы областей, города республиканского значения, столицы по данному направлению будут действовать через ФРМП, который предоставит все необходимые полномочия своим филиалам.
В целях финансирования проектов малого бизнеса местными исполнительными органами будут выделены кредитные средства ФРМП, которые будут размещены через филиальную сеть БВУ, определенных Государственной комиссией. БВУ, в свою очередь, для достижения этих целей наделят необходимыми полномочиями собственные филиалы в регионах страны.
Для урегулирования обязанностей между акиматами областей, филиалами ФРМП и филиалами БВУ каждой из сторон этих отношений будут подписаны соглашения о сотрудничестве.
В рамках данной программы будут финансироваться проекты малого бизнеса, при этом приоритет будет отдан начатым и действующим проектам, в том числе влияющим на уровень занятости населения региона, способствующим продолжению производственного процесса и развитию потребительского рынка. Филиалы ФРМП будут представлять отчет о ходе реализации данной программы в соответствующие акиматы.";
в пункте 3:
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"Оператором Государственной комиссии в данной сфере будет являться АО "ФУР "Қазына", которое совместно с местными исполнительными органами будет осуществлять мониторинг ситуации на рынке жилищного и иного строительства, осуществлять подготовку материалов Государственной комиссии, обеспечивать контроль за исполнением решений Государственной комиссии".
в абзаце восьмом слово "Компанией" заменить словом "АО "ФУР "Қазына";
во 2 этапе: 2008 год:
абзац двадцать второй после слов "государственная поддержка" дополнить словами ", застройщиков которых, в свою очередь, можно поделить на следующие подгруппы:";
дополнить абзацами следующего содержания:
"компании с высоким рейтингом - обладающие ясной политикой продвижения и продаж, четкой ценовой политикой, соблюдающие сроки строительства (группа 3-1);

"Мақсатқа қол жеткізу және қойылған міндеттерді іске асыру тетіктері" деген 2-бөлімнің 2-тармағында:
он екінші абзац "шеңберінде" деген сөзден кейін "нарықтан аспайтын ставкалар бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма жетінші, жиырма сегізінші абзацтармен толықтырылсын:
"Осы бағытты іске асыру мақсатында өңірлерде жергілікті атқарушы органдар тізбесін жергілікті бюджеттен шағын кәсіпкерлікті қолдаудың өңірлік бағдарламаларында айқындалған тиісті талаптарға сәйкес келетін әкімдіктер құрған комиссиялар мақұлдайтын шағын бизнес жобаларын қолдау үшін пайдаланылатын жергілікті бюджеттен берілетін тиісті қаражатты шоғырландыратын болады.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімдіктері осы бағыт бойынша өз филиалдарына барлық қажетті өкілеттіктерді беретін ШҚДҚ арқылы әрекет ететін болады.
Шағын бизнес жобаларын қаржыландыру мақсатында жергілікті атқарушы органдар Мемлекеттік комиссия айқындаған ЕБД-ның филиалдық желісі арқылы орналастырылатын ШҚДҚ-ның кредит қаражатын бөлетін болады. Осы мақсаттарға жету үшін ЕБД, өз кезегінде, ел өңірлеріндегі өз филиалдарына қажетті өкілеттіктерді береді.
Облыс әкімдіктері, ШКДҚ филиалдары және ЕДБ филиалдары арасындағы міндеттердің реттеу үшін осы қатынастар тараптарының әрқайсысы ынтымақтастық туралы келісімге қол қояды.
Осы бағдарлама шеңберінде шағын бизнес жобалары қаржыландырылатын болады, бұл ретте өңір халқының жұмыспен қамтылу деңгейіне әсер ететін, өндірістік процесті жалғастыруға және тұтынушылық нарықты дамытуға ықпал ететін басталған және қолданыстағы жобаларға басымдық берілетін болады. ШКДҚ филиалдары осы бағдарламаның іске асырылу барысы туралы есепті тиісті әкімдіктерге береді.";
3-тармақта:
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл салада "Қазына" ОДҚ" АҚ Мемлекеттік комиссияның операторы болып табылады, ол жергілікті атқарушылар органдармен бірлесіп, тұрғын үй нарығы мен өзге де құрылыстағы жағдайға мониторингті жүзеге асыратын болады, Мемлекеттік комиссияның материалдарын дайындауға жүзеге асырады, Мемлекеттік комиссия шешімдердің атқарылуын бақылауды қамтамасыз ететін болады".
сегізінші абзацтағы "Компания" деген сөз "Қазына" ОДҚ" АҚ" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-кезеңде: 2008 жыл:
жиырма екінші абзацтағы "объектілер" деген сөзден кейін "құрылысшыларды, өз кезегінде, мынадай кіші топтарға бөлуге болады:" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"жылжу мен сатудың ашық саясатына, құрылыс мерзімдерін сақтайтын нақты баға саясатына ие - жоғары рейтингті компаниялар (3-1-топ);

компании со средним рейтингом - имеется не совсем четкая политика продвижения и продаж, неясная ценовая политика, отставание от сроков строительства (группа 3-2);
компании с низким рейтингом - неадекватная политика продвижения и продаж, ценовая политика, значительное отставание от сроков или отсутствие строительства (группа 3-3).
Непосредственная работа и активное участие центральных государственных органов и государственных компаний предполагается преимущественно со строительными объектами, которые находятся в городах Астане, Алматы, и застройщики которых относятся к группам 3-1 и 3-2.
Следует определить, что по объектам, подлежащим приостановлению, а также по объектам, застройщики которых относятся к группе 3-3, контроль по завершению строительства возлагается на местные исполнительные органы городов Астаны и Алматы. В зоне особого контроля акиматов областей будут находиться все объекты строительства жилья, относящиеся к третьей категории";
подраздел 3 "Обеспечение стабильности на ипотечном рынке страны, защиты прав дольщиков и завершения объектов строительства" дополнить текстом следующего содержания.
"Средства, выделяемые для этих целей из местных бюджетов, будут направляться для защиты прав дольщиков и завершения строительства начатых объектов, перечень которых будет определяться образованными акиматами комиссиями (далее - комиссия).
Для завершения строительства объектов жилья с участием дольщиков акиматами будут созданы (определены) уполномоченные организации, которые будут капитализированы за счет средств местных бюджетов.
При этом в целях обеспечения стабильности на ипотечном рынке страны местными исполнительными органами будут использованы два механизма урегулирования ситуации.
Механизм 1.
По тем объектам жилья, возможность кредитования строительства которых будет подтверждена банками второго уровня, акиматы будут взаимодействовать с БВУ с целью их фондирования для кредитования строительства жилья. Это будут те объекты строительства, которые БВУ не в состоянии кредитовать в нынешних условиях. При этом все коммерческие риски по этим объектам будут возложены на БВУ.
Отношения между сторонами будут регулироваться соглашениями, подписанными акиматами и филиалами БВУ.
Перечень БВУ будет утвержден Государственной комиссией.
Фондирование БВУ планируется осуществлять через размещение обусловленных депозитов уполномоченными организациями, предварительно капитализированными акиматами за счет местных бюджетов.
Уполномоченными исполнительными органами, финансируемыми из местных бюджетов, будут разработаны предложения по перечню объектов, предлагаемых для финансирования с целью завершения строительства.
Названный перечень будет рассматриваться комиссией. После утверждения комиссией перечня объектов возможно будут проработаны вопросы по объемам потребности БВУ в кредитных ресурсах для завершения строительства объектов и защиты прав дольщиков.
Механизм 2.
Обеспечение завершения строительства объектов жилья, строительство которых ведется компаниями, не имеющими необходимых ресурсов и вызывающих сомнения в возможности завершения строительства, акиматами будет возложено на уполномоченные организации, которые будут капитализированы за счет средств местных бюджетов.
Данными организациями будут выкуплены "проблемные" объекты (в том числе с применением процедур банкротства), после чего эти организации смогут обеспечить завершение строительства. По завершению строительства жилья, приходящегося на долю данных организаций, оно будет либо реализовано по рыночной стоимости, либо передано в коммунальную собственность.";

жылжу мен сатудың онша нақты емес саясаты, ашық емес баға саясаты бар, құрылыс мерзімдерінен кешігетін - орта рейтингті компаниялар (3-2-топ);
жылжу мен сатудың барабар емес саясаты, баға саясаты, құрылыстың мерзімінен едәуір кешігуі немесе құрылыстың жоқтығы - төмен рейтингті компаниялар (3-3-топ).
Орталық мемлекеттік органдар мен мемлекеттік компаниялардың тікелей жұмысы және белсенді қатысуы басымды түрде Астана, Алматы қалаларындағы құрылыс объектілеріне көзделіп отыр және 3-1 және 3-2-топтарға жатқызылады.
Тоқтата тұруға жататын объектілер бойынша, сондай-ақ құрылыс салушылары 3-3-топқа жататын объектілер бойынша құрылысты аяқтау жөніндегі Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдарына жүктелетінін белгілеу керек. Үшінші санатқа жататын тұрғын үй құрылыстарының барлық объектілері облыстар әкімдіктерінің ерекше бақылау аймағында болады.";
"3. Елдің ипотекалық нарығындағы тұрақтылықты, үлескерлердің құқықтарын қорғауды және құрылыс объектілерін аяқтауды қамтамасыз ету" деген кіші бөлім мынадай мазмұндағы мәтінмен толықтырылсын:
"Жергілікті бюджеттерден осы мақсаттарға бөлінетін қаражат үлескерлердің құқықтарын қорғауға және тізбесін әкімдіктер құрған комиссиялар (бұдан әрі - комиссия) айқындайтын басталған объектілердің құрылысын аяқтауға бағытталатын болады.
Үлескерлердің қатысуы бар тұрғын үй объектілерінің құрылысын аяқтау үшін әкімдіктерде жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен капиталдандырылатын уәкілетті ұйымдар құрылады (анықталады).
Бұл ретте, елдің ипотека нарығындағы тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында жергілікті атқарушы органдар жағдайды реттеудің екі тетігін пайдаланатын болады.
1-тетік.
Құрылысына кредит беру мүмкіндігін екінші деңгейдегі банктер растайтын тұрғын үй объектілері бойынша әкімдіктер ЕДБ-ны тұрғын үй құрылысына кредит беру үшін қорландыру мақсатында олармен өзара іс-қимыл жасайды. ЕДБ кредит беруге дайын, бірақ қазіргі жағдайдағы жай-күйдегі емес, құрылыс объектілері болады. Бұл ретте, осы объектілер бойынша барлық коммерциялық тәуекелдер ЕДБ-ға жүктелетін болады.
Тараптар арасындағы қатынастар әкімдіктер мен ЕДБ филиалдары арасында қол қойылған келісімдермен реттеледі.
ЕДБ тізбесін Мемлекеттік комиссия бекітетін болады.
ЕДБ-ны қорландыруды әкімдіктер жергілікті бюджеттердің есебінен алдын ала капиталдандырған негізделген депозиттерді уәкілетті органдардың орналастыруы жолымен жүзеге асыру жоспарлануда.
Жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын уәкілетті атқарушы органдар құрылысты аяқтау мақсатында қаржыландыруға ұсынылатын объектілердің тізбесі бойынша ұсыныстар әзірлейтін болады.
Аталған тізбені комиссия қарайды. Комиссия объектілер тізбесін бекіткеннен кейін объектілер құрылысын аяқтау және үлескерлердің құқықтарын қорғау үшін ЕДБ-ның кредит ресурстарына қажеттілігінің көлемі жөніндегі мәселелер пысықталатын болады.
2-тетік.
Құрылысын қажетті ресурстары жоқ және құрылысты аяқтау мүмкіндігі күмән келтіретін компаниялар жүргізіп отырған тұрғын үй объектілерінің құрылысын аяқтауды қамтамасыз етуді әкімдіктер жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен капиталдандырылатын уәкілетті ұйымдарға жүктейтін болады.
Осы ұйымдар "проблемалы" объектілерді сатып алады (оның ішінде, банкроттық рәсімін қолдана отырып), содан кейін бұл ұйымдар құрылыстың аяқталуын қамтамасыз ете алады. Осы ұйымдардың үлесіндегі тұрғын үй құрылысы аяқталғаннан кейін не нарықтық құны бойынша сатылады, не коммуналдық меншікке беріледі.";

5) в Плане мероприятий по реализации Плана первоочередных действий по обеспечению стабильности социально-экономического развития Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в подразделе 2 слова ", относящихся к реальному сектору" исключить;
дополнить строками, порядковые номера 6-1, 6-2, 6-3, следующего содержания:
"
6-1
Проработка вопроса
получения АО "ФРМП"
статуса финансового
агентства
Отчет в
Правительство
Республики
Казахстан
МИТ, АО
"ФУР
"Қазына"
(по согла-
сованию),
АО "ФРМП"
(по согла-
сованию),
АФН
Декабрь
2007
года-
январь
2008
года
Не тре-
буются
6-2
Предусмотрение в
единой бюджетной
классификации
бюджетной программы
по кредитованию из
местного бюджета
финансового
агентства
Постановление
Правительства
Республики
Казахстан
МЭБП
Декабрь
2007
года-
январь
2008
года
Не тре-
буются
6-3
Рассмотрение вопроса
наделения филиалов
АО "ФРМП" и БВУ
полномочиями по
заключению соглашений
с местными
исполнительными
органами о получении
кредитов, а также
по реализации
соглашений
Информация в
МЭБП
АФН, АО
"ФУР
"Қазына"
(по согла-
сованию),
АО "ФРМП"
(по согла-
сованию),
БВУ
Декабрь
2007
года-
январь
2008
года
Не тре-
буются
"
строку, порядковый номер 11, исключить;
6) дополнить Планом рекомендуемых мероприятий по реализации Плана первоочередных действий по обеспечению стабильности социально-экономического развития Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 28 декабря 2007 года N 1329
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 ноября 2007 года N 1039
План
рекомендуемых мероприятий по реализации Плана
первоочередных действий по обеспечению стабильности
социально-экономического развития Республики Казахстан
N
п/п
Мероприятие
Форма
завершения
Ответ-
ствен-
ные
испол-
нители
Сроки
испол-
нения
Предпола-
гаемые
расходы
Источник
финанси-
рования
1
2
3
4
5
6
7
1.
Утверждение на
местном уровне
Плана
мероприятий по
обеспечению
стабильности
социально-
экономического
развития соот-
ветствующего
региона
Решения
маслихатов
Акиматы
Декабрь
2007
года-
январь
2008
года
Не тре-
буются
1. Обеспечение дальнейшего устойчивого кредитования
проектов малого бизнеса
2.
Предусмотрение в
местных бюджетах
на 2008 год
средства на
кредитование АО
"ФРМП"
Решения
маслихатов
Акиматы
Декабрь
2007
года
В пределах
средств,
выделенных
представи-
тельными
органами
Местные
бюджеты
3.
Заключение с АО
"ФРМП" кредитные
соглашения
Кредитные
соглашения
Акиматы
Январь
2008
года
Не тре-
буются
4.
Перечисление
кредитных
средств на счет
АО "ФРМП"
Платежные
поручение
Акиматы
Январь
2008
года
Не тре-
буются
5.
Размещение кре-
дитных средств в
БВУ с условием
использования
для кредитования
субъектов малого
бизнеса
Договора
АО
"ФРМП"
(по со-
гласо-
ванию)
Январь
2008
года
Не тре-
буются
6.
Обеспечение
кредитования
субъектов малого
бизнеса
Кредитные
договора
БВУ
(по со-
гласо-
ванию)
В
течение
2008-

5) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының тұрақтылығын қамтамасыз ету жөніндегі бірінші кезектегі іс-қимылдар жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында:
2-кіші бөлімдегі "нақты секторға жататын" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6-1, 6-2, 6-3-жолдармен толықтырылсын:
"
6-1.
"ШКДҚ" АҚ-ға
қаржылық
агенттік
мәртебесін
беру
мәселесін
пысықтау
Қазақстан
Республика-
сының
Үкіметіне
есеп
ИСМ,
"Қазына"
ОДҚ" АҚ
(келісім
бойынша),
"ШКДҚ" АҚ
(келісім
бойынша),
ҚҚА
2007 жылғы
желтоқсан -
2008 жылғы
қаңтар
Талап
етілмейді
6-2.
Бірыңғай
бюджеттік
сыныптамада
қаржылық
агенттікке
жергілікті
бюджеттен
кредит беру
жөніндегі
бюджеттік
бағдарламаны
көздеу
Қазақстан
Республика-
сы Үкіметі-
нің қаулысы
ЭБЖМ
2007 жылғы
желтоқсан -
2008 жылғы
қаңтар
Талап
етілмейді
6-3.
"ШКДҚ" АҚ
бөлімшелеріне
және ЕДБ-ге
кредит алу
туралы
жергілікті
атқарушы
органдармен
келісімдер
жасасу, асыру
жөніндегі
өкілеттерді
беру,
сондай-ақ
келісімдерді іске асыру
мәселесін
қарау
ЭБЖМ-ге
ақпарат
ҚҚА,
"Қазына"
ОДҚ" АҚ
(келісім
бойынша),
"ШКДҚ" АҚ
(келісім
бойынша),
ЕДБ
2007 жылғы
желтоқсан -
2008 жылғы
қаңтар
Талап
етілмейді
";
реттік нөмірі 11-жол алынып тасталсын;
осы қаулыға қосымшаға сәйкес көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының тұрақтылығын қамтамасыз ету жөніндегі бірінші кезектегі іс-қимылдар жоспарын іске асыру жөнінде ұсынылатын іс-шаралар жоспарымен толықтырылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 28 желтоқсандағы
N 1329 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 6 қарашадағы
N 1039 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының
тұрақтылығын қамтамасыз ету жөніндегі бірінші кезектегі
іс-қимылдар жоспарын іске асыру жөнінде ұсынылатын іс-шаралар
жоспары
р/с
N
Іс-шара Аяқтау
нысаны
Жауапты
орындау-
шылар
Орын-
дау
мерзі-
мі
Бол-
жамды
шығыс
-тар
Қаржы-
лан-
дыру
көзі
1 2 3 4 5 6 7
1.
Тиісті өңірдің
әлеуметтік-эконо-
микалық дамуының
тұрақтылығын
қамтамасыз ету
жөніндегі іс-шаралар
жоспарын жергілікті
деңгейде бекіту
Мәсли-
хаттар
шешім-
дері
Әкімдік-
тер
2007
жылғы
желтоқ-
сан -
2008
жылғы
қаңтар
Талап
етіл-
мейді
1. Шағын бизнес жобаларына тұрақты кредит беруді
одан әрі қамтамасыз ету
2.
"ШКДҚ" АҚ-ға
кредит беруге
2008 жылға арнал-
ған жергілікті
бюджеттерде
қаражат көздеу
Мәсли-
хаттар
шешім-
дері
Әкімдік-
тер
2007
жылғы
желтоқ-
сан
Өкіле-
тті
орган-
дар
бөлген
қара-
жат
шеңбе-
рінде
Жергі-
лікті
бюджет-
тер
3.
"ШКДҚ" АҚ-мен
кредиттік
келісімдер жасасу
Кредит-
тік
келі-
сімдер
Әкімдік-
тер
2008
жылғы
қаңтар
Талап
етіл-
мейді
4.
"ШКДҚ" АҚ-ның
шотына кредиттік
қаражат аудару
Төлем
тапсыр-
малары
Әкімдік-
тер
2008
жылғы
қаңтар
Талап
етіл-
мейді
5.
ЕДБ-ға шағын
бизнес субъекті-
леріне кредит
беру шартымен
кредиттік
қаражатты
орналастыру
Шарттар
"ШКДҚ"
АҚ
(келісім
бойынша)
2008
жылғы
қаңтар
Талап
етіл-
мейді
6.
Шағын бизнес
субъектілеріне
кредит беруді
қамтамасыз ету
Кредит-
тік
шарттар
ЕДБ
(келісім
бойынша)
2008-

2010
годов
Не тре-
буются
2. Обеспечение стабильности на ипотечном рынке страны,
защиты прав дольщиков и завершения строительства объектов
Механизм 1. По объектам жилья, возможность кредитования
строительства которых будет подтверждена БВУ
7.
Предусмотрение в
местных бюджетах
на 2008 год
средств на
капитализацию
уполномоченных
организаций
Решения
маслихатов
Акиматы
Декабрь
2007
года-
январь
2008
года
В пределах
средств,
выделенных
представи-
тельными
органами
Местные
бюджеты
8.
Создание
уполномоченных
организации
Свиде-
тельства
о регис-
трации
Акиматы
Декабрь
2007
года-
январь
2008
года
Не тре-
буются
9.
Обеспечение
капитализации
уполномоченных
организаций
Платежные
поручения
Акиматы
Январь
2008
года
В пределах
средств,
выделенных
представи-
тельными
органами
10.
Создание
комиссий по
рассмотрению
вопросов строи-
тельства жилья
с участием
дольщиков
Постанов-
ления
акиматов
Акиматы
Декабрь
2007
года-
январь
2008
года
Не тре-
буются
11.
Утверждение пе-
речня объектов,
по которым
требуется
государственная
поддержка
Протоколы
комиссии
Акиматы
Декабрь
2007
года-
январь
2008
года
Не тре-
буются
12.
Размещение
средств уполно-
моченными орга-
низациями на
депозитах в БВУ
Договоры,
платежные
поручения
Акиматы
Январь-
март
2008
года
Не тре-
буются
13.
Кредитование БВУ
строительных
компаний и лиц,
желающих
приобрести жилье
Кредитные
договоры
БВУ
(по со-
гласо-
ванию)
Пос-
тоянно
Не тре-
буются
14.
Мониторинг
использования
средств банками
второго уровня
Информация
в МЭБП
Акиматы
Ежеквар-
тально
Не тре-
буются
Механизм 2. По объектам жилья, возможность завершения
строительства которых вызывает сомнения
15.
Утверждение пе-
речня объектов,
по которым
требуется
вмешательство
государства
Протоколы
комиссии
Акиматы
Декабрь
2007
года
Не тре-
буются
16.
Выкуп объектов
строительства у
строительных
компаний, в том
числе с примене-
нием процедур
банкротства
Договора
Акиматы
Январь-
апрель
2008
года
Не тре-
буются
17.
Завершение
строительства
объектов с
участием
дольщиков
Акты
приемки в
эксплуа-
тацию
Акиматы
Не тре-
буются
18.
Распределение
жилья между
участниками
долевого
строительства
Акты
приема-
передачи
Акиматы
По
завер-
шении
строи-
тель-
ства
Не тре-
буются
19.
Проработка
вопроса о
дальнейшем
использовании
жилья, поступив-
шим в распоряже-
ние уполномочен-
ной организации:
1) передача в
коммунальную
собственность;
2) реализация по
рыночной
стоимости
Информация
в МЭБП
Акиматы
После
регис-
трации
права
собст-
вен-
ности
Не тре-
буются
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МЭБП      - Министерство экономики и бюджетного планирования
Республики Казахстан;
Акиматы   - акиматы областей, городов республиканского
значения, столицы;
БВУ       - банки второго уровня;
АО "ФРМП" - акционерное общество "Фонд развития малого
предпринимательства".

2010
жылдар
аралы-
ғында
Талап
етіл-
мейді
2. Елдің ипотекалық нарықтағы тұрақтылығын,
үлескерлердің құқықтарын қорғау және объектілер салуды
аяқтауды қамтамасыз ету
1-тетік. Кредит беру мүмкіндігін ЕДБ растайтын тұрғын үй
салу объектілері бойынша
7.
2008 жылға арнал-
ған жергілікті
бюджеттерде
уәкілетті ұйымдарды
капиталдандыруға
қаражат көздеу
Мәсли-
хаттар
шешім-
дері
Әкімдік-
тер
2007
жылғы
желтоқ-
сан -
2008
жылғы
қаңтар
Өкілді
орган-
дар
бөлген
қаражат
шегінде
Жергі-
лікті
бюджет-
тер
8.
Уәкілетті ұйымдар
құру
Тіркеу
туралы
куәлік-
тер
Әкімдік-
тер
2007
жылғы
желтоқ-
сан -
2008
жылғы
қаңтар
Талап
етіл-
мейді
9.
Уәкілетті
ұйымдарды
капиталдандыруды
қамтамасыз ету
Төлем
тапсыр-
малары
Әкімдік-
тер
2008
жылғы
қаңтар
Өкілді
орган-
дар
бөлген
қара-
жат
шегін-
де
10.
Үлескерлердің
қатысуымен
салынатын тұрғын
үй мәселелерін
қарастыру жөнінде
комиссиялар құру
Әкімік-
тер
қаулы-
лары
Әкімдік-
тер
2007
жылғы
желтоқ-
сан
Талап
етіл-
мейді
11.
Мемлекеттік
қолдауды талап
ететін объектілер
-дің тізбесін бекіту
Комис-
сиялар
хатта-
малары
Әкімдік-
тер
2007
жылғы
желтоқ-
сан -
2008
жылғы
қаңтар
Талап
етіл-
мейді
12.
Уәкілетті
ұйымдардың ЕДБ-гі
депозиттерге
қаражатты
орналастыруы
Шарттар,
төлем
тапсыр-
малары
Әкімдік-
тер
2008
жылғы
қаңтар-
наурыз
Талап
етіл-
мейді
13.
Тұрғын үй сатып
алуға тілек
білдірген құрылыс
компаниялары мен
адамдарға ЕДБ-ның
кредиттер беруі
Кредит-
тік
шарттар
ЕДБ
(келісім
бойынша)
Үнемі
Талап
етіл-
мейді
14.
Екінші деңгейдегі
банктердің қара-
жатты пайдалану
мониторингі
ЭБЖМ-ге
ақпарат
Әкімдік-
тер
Тоқсан
сайын
Талап
етіл-
мейді
2-тетік. Құрылыстың аяқталуы күмән тудыратын тұрғын үй
объектілерін салу объектілері бойынша
15.
Мемлекеттің
араласуын қажет
ететін объекті-
лердің тізбесін
бекіту
Комис-
сиялар
хатта-
малары
Әкімдік-
тер
2007
жылғы
желтоқ-
сан
Талап
етіл-
мейді
16.
Банкроттық рәсім-
дерін қолдану
арқылы құрылыс
компанияларынан
объектілерді
сатып алу
Шарттар
Әкімдік-
тер
2007
жылғы
қаңтар-
сәуір
Талап
етіл-
мейді
17.
Үлескерлердің
қатысуымен
салынып жатқан
объектілердің
құрылысын аяқтау
Пайда-
лануға
қабыл-
дау
актіле-
рі
Әкімдік-
тер
Талап
етіл-
мейді
18.
Тұрғын үйді
үлестік құрылысқа
қатысушылар
арасында жатқан
бөлу
Қабыл-
дау-өт-
кізу
актіле-
рі
Әкімдік-
тер
Құрылыс
-тың
аяқта-
луына
қарай
Талап
етіл-
мейді
19.
Уәкілетті ұйым-
дардың иелігіне
түскен тұрғын
үйді одан әрі
пайдалану туралы
мәселені пысықтау:
1) коммуналдық
меншікке беру
2) нарықтық
бағамен сату
ЭБЖМ-ге
ақпарат
Әкімдік-
тер
Меншік
құқығын
тірке-
геннен
кейін
Талап
етіл-
мейді
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЭБЖМ       - Қазақстан Республикасы Экономика және
бюджеттік жоспарлау министрлігі;
Әкімдіктер - облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың,
астананың әкімдіктері;
ЕДБ        - екінші деңгейдегі банктер;
"ШКДҚ" АҚ  - "Шағын кәсіпкерлікті дамыту қоры"
акционерлік қоғамы