Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры республиканского значения
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 марта 2008 года N 279. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2015 года № 426
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.06.2015 № 426.
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемый Государственный список памятников истории и культуры республиканского значения.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Совета Министров Казахской ССР и Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                              К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 марта 2008 года N 279
Государственный список
памятников истории и культуры республиканского значения
Сноска. Государственный список с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 03.07.2010 № 690; от 31.07.2014 № 846.
N
п/п
Наименование памятника
Вид памятника
Местонахождение
памятника
1
2
3
4
г. Астана
1.
Здание постановочного цеха
казахского музыкально-
драматического театра им.
К. Куанышбаева (бывшая
Мусульманская школа) XIX в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
ул. Отырар, 31
2.
Конгресс холл (бывший
Дворец целинников)
Архитекторы О.Н. Крауская,
Д.К. Даннеберг 1963 г.,
реконструкция 2000-2001 гг.
градостроитель-
ства и
архитектуры
ул.
Бейбитшилик, 1
г. Алматы
3.
Главный корпус Академии наук
Республики Казахстан
Архитектор А.В. Щусев.
1948-1953 гг.,
пристройка 1980 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
ул. Шевченко, 28
4.
Национальная библиотека
Республики Казахстан (бывшая
государственная библиотека
им. А.С. Пушкина)
Архитекторы В.П. Ищенко, В.Н.
Ким, К.К. Кальпой, В.Н. Тютин,
Э.К. Кузнецова 1970 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
пр. Абая, 14
5.
Здание Алматинского
Государственного Университета
(бывшая Верненская мужская
гимназия)
Архитектор П. Гурде 1892-1895
гг.
градостроитель-
ства и
архитектуры
ул. Казыбек би, 28
6.
Дворец Республики
Архитекторы Н.И. Рипинский,
В.Н. Ким, Л.Л. Ухоботов,
Н.Г. Ратушный, В.И. Кукушкин,
Б.Н. Делов 1970 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
пр. Достык, 54,
площадь Абая
7.
Здание Академии искусств
им. Т. Жургенова (бывший дом
Правительства Казахской ССР)
Архитектор М.Я. Гинзбург

Республикалық маңызы бар Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 21 наурыздағы N 279 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 маусымдағы № 426 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.06.2015 № 426 қаулысымен.
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі Заңының 27-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған республикалық маңызы бар Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақ КСР Министрлер Кеңесінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 21 наурыздағы
N 279 қаулысымен
бекітілген
Республикалық маңызы бар Тарих және мәдениет
ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі
Ескерту. Тізімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 690; 31.07.2014 № 846 қаулыларымен.
Р/с
N
Ескерткіштің атауы Ескерткіш-
тің түрі
Ескерткіш-
тің орналасқан
жері
1 2 3 4
Астана қаласы
1.
Қ. Қуанышбаев атындағы қазақ
музыкалық-драма театрының
қойылымдық цехының ғимараты (бұрынғы Мұсылман мектебі)
XIX ғ.
қала
құрылысы
және сәулет
Отырар к-сі, 31
2.
Конгресс-холл (бұрынғы Тың
игерушілер сарайы)
Сәулетшілер О.Н.Крауская,
Д.К.Даннеберг, 1963 ж.,
2000-2001 жж. қайта
қалпына келтірілген
қала құрылысы және сәулет
Бейбітшілік к-сі, 1
Алматы қаласы
3.
Қазақстан Республикасы Ғылым
академиясының бас корпусы
Сәулетші А.В.Щусев 1948-1953 жж. 1980 ж.- жапсарлас құрылыс
қала құрылысы және сәулет
Шевченко к-сі, 28
4.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық кітапханасы (бұрынғы
А.С.Пушкин атындағы
мемлекеттік кітапхана
Сәулетшілер В.П.Ищенко,
В.Н.Ким, К.К.Кальпой,
В.Н.Тютин, Э.К.Кузнецова
1970 ж.
қала құрылысы және сәулет
Абай даңғ., 14
5.
Алматы мемлекеттік университетінің ғимараты
(бұрынғы Верный ерлер
гимназиясы) сәулетші П.Гурде
1892-1895 жж.
қала құрылысы және сәулет
Қазыбек би к-сі, 28
6.
Республика сарайы сәулетшілер Н.И. Рипинский,
В.Н.Ким, Л.Л.Ухоботов,
Н.Г.Ратушный, В.И.Кукушкин,
Б.Н.Делов
1970 ж.
қала құрылысы және сәулет
Достық даңғ., 54, Абай алаңы
7.
Т. Жүргенов атындағы өнер
академиясы (бұрынғы Қазақ
КСР Үкіметінің үйі) сәулетші
М.Я. Гинзбург

1927-1931 гг.
градостроитель-
ства и
архитектуры
ул. Богенбай
батыра, 136 а
8.
Литературно-мемориальный
дом-музей М.О. Ауэзова
Архитектор Г.Г. Герасимов
1961 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
ул. Тулебаева,
185
9.
Здание городской станции скорой
помощи (бывший дом зодчих
Зенковых)
Архитектор неизвестен
Конец XIX в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
ул. Казыбек би,
115
10.
Здание Казахстанско-британского
технического университета
(бывший дом Правительства
Казахский ССР)
Архитекторы Б.Р. Рубаненко,
Т.А. Симонов. 1947-1957 гг.
градостроитель-
ства и
архитектуры
ул. Толе би 59,
площадь Астана
11.
Здание Госрезиденции N 4
(бывший дом почетного
гражданина г. Верного
Т.А. Головизина) 1905-1908 гг.
градостроитель-
ства и
архитектуры
ул. Фурманова,
162
12.
Бывший дом купца М.А. Гаврилова
Архитектор А.П. Зенков
Начало XX в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
ул. Желтоксан,
167
13.
Дом тканей "Кызыл-Тан" (бывший
торговый дом купца
И. Габдувалиева)
Архитектор А.П. Зенков 1912 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
ул. Жибек жолы,
39
14.
Здание Музея народных
музыкальных инструментов
им. Ыкыласа (бывший дом
офицерского собрания)
Архитектор А.П. Зенков
1908 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
ул. Зенкова, 24
15.
Здание консульства США в
Республике Казахстан (бывший
дом купца Шахворостова)
Архитектор А.П. Зенков 1890 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
ул. Фурманова,
99
16.
Спортивный комплекс "Медеу"
Архитекторы В.З. Кацев,
А.С. Кайнарбаев, инженер
С.Б. Матвеев 1969-1972 гг.
градостроитель-
ства и
архитектуры
урочище Медеу
17.
Здание государственного музея
искусств им. А. Кастеева
Архитекторы Э.К. Кузнецова,
О.А. Наумова, Б.М. Новиков.
1976 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
ул. Сатпаева,
30 а
18.
Здание Республиканского центра
по проблемам культуры (бывший
пансион Верненской мужской
гимназии)
Архитектор П.В. Гурде при
участии А.П. Зенкова 1907 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
пр. Достык, 15
19.
Вознесенский собор
Архитекторы К.А. Борисоглебский,
С.К. Тропаревский при участии
Н.И. Степанова, А.П. Зенкова
1904-1906 гг.
градостроитель-
ства и
архитектуры
парк им. 28
гвардейцев-
панфиловцев
20.
Здание Казахского
государственного академического
театра оперы и балета им. Абая
Архитекторы А.Н. Простаков,
Н.О. Оразымбетов 1939-1941 гг.
градостроитель-
ства и
архитектуры
ул. Кабанбай
батыра, 112
21.
Здание представительства
Министерства культуры и
информации Республики Казахстан
(бывшее городское начальное
реальное училище
им. А. Колпаковского)
Архитектор А.П. Зенков 1890 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
ул. Гоголя, 37
22.
Бюст трижды Героя
Социалистического Труда,
видного государственного и
общественного деятеля, первого
секретаря ЦК КП Казахстана с

1927-1931 жж.
қала құрылысы және сәулет
Бөгенбай
батыр к-сі,
136 а
8.
М.О.Әуезовтың әдеби-мемо-
риалдық музей үйі.
Сәулетші Г.Г.Герасимов
1961 ж.
қала құрылысы және сәулет
Төлебаев к-сі, 185
9.
Қалалық жедел жәрдем стан-
циясының ғимараты (бұрынғы
сәулетші Зенковтардың үйі)
сәулетшісі белгісіз
XIX г.
соңы.
қала құрылысы және сәулет
Қазыбек би к-сі, 115.
10.
Қазақ-британ техникалық университетінің ғимараты
(бұрынғы Қазақ КСР-нің
Үкімет үйі) сәулетшілер
Б.Р.Рубаненко, Т.А.Симонов
1947-1957 жж.
қала құрылысы және сәулет
Төле би
к-сі, 59,
Астана алаңы
11.
N 4 Мемрезиденцияның ғимараты (Верный қаласының құрметті
азаматы Т.А.Головизиннің үйі).
1905-1908 жж.
қала құрылысы және сәулет
Фурманов к-сі, 162
12.
Бұрынғы көпес М.А.Гавриловтың
үйі. Сәулетші
А.П.Зенков XX ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Желтоқсан к-сі, 167
13.
"Қызыл-Таң" маталар үйі
(бұрынғы көпес И. Ғабдува-
лиевтің сауда үйі).
Сәулетші А.П.Зенков
1912 ж.
қала құрылысы және сәулет
Жібек жолы к-сі, 39
14.
Ықылас атындағы халық музыкалық аспаптар республикалық мұражайы
(бұрынғы офицерлер үйі)
сәулетші А.П. Зенков
1908 ж.
қала құрылысы және сәулет
Зенков к-сі, 24
15.
Қазақстан Республикасындағы
АҚШ консулдығы ғимараты
(бұрынғы көпес Шахворостовтың
үйі) сәулетші А.П.Зенков
1890 ж.
қала құрылысы және сәулет
Фурманов к-сі, 99
16.
"Медеу" спорт кешені
Сәулетшілер В.З.Кацев,
А.С.Қайнарбаев, инженер
С.Б.Матвеев,
1969-1972 жж.
қала құрылысы және сәулет
Медеу шатқалы
17.
Ә. Қастеев атындағы мемлекеттік өнер мұражайының ғимараты
Сәулетшілер Э.К.Кузнецова,
О.А.Наумова, Б.М.Новиков
1976 ж.
қала құрылысы және сәулет
Сәтпаев к-сі, 30 а
18.
Мәдениет мәселелері бойынша
республикалық орталықтың
ғимараты (бұрынғы Верный
ерлер гимназиясы пансионы)
сәулетші П.В.Гурде,
А.П.Зенковтың қатысуымен
1907 ж.
қала құрылысы және сәулет
Достық алаңы, 15
19.
Вознесенский соборы сәулетшілер:
К.А.Борисоглебский,
С.К.Тропаревский, Н.И.
Степанов пен А.П. Зенковтың
қатысуымен
1904-1906 жж.
қала құрылысы және сәулет
28 гвардия-
шы-панфи-
ловшылар
атындағы
парк
20.
Абай атындағы Қазақ мемлекеттік
академиялық опера және балет
театрының ғимараты сәулетшілер:
А.Н.Простаков, Н.О.Оразымбетов
1939-1941 жж.
қала құрылысы және сәулет
Қабанбай
батыр
к-сі, 112
21.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрлігі өкілдігінің ғимараты
(бұрынғы А.Колпаковский
атындағы нақты бастауыш қалалық
училище)
Сәулетші А.П.Зенков
1890 ж.
қала құрылысы және сәулет
Гоголь к-сі, 37
22.

1964 по 1991 г. Д.А. Кунаева
скульпторы Т.С. Досмагамбетов.
А.Б. Татаринов 1978 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
ул. Богенбай
батыра,
уг. ул. Кунаева
23.
Бюст дважды Героя Советского
Союза С.Д. Луганского
Скульптор Б. Павлов, архитектор
И. Белоцерковский 1947 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
пр. Абылай
хана, между
ул. Гоголя и
Айтеке би
24.
Мемориал Славы
Скульпторы А.В. Артемович,
В.В. Андрюшенко,
архитекторы Т.К. Басенов,
Р.А. Сейдалин 1975 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Парк им. 28
гвардейцев-
панфиловцев,
вдоль ул.
Зенкова
25.
Памятник Абаю (Ибрагиму)
Кунанбаеву
Скульптор X.И. Наурызбаев,
архитектор И. Белоцерковский
1961 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
пр. Достык.
площадь им.
Абая
26.
Памятник М. Ауэзову
Скульптор Е.А. Сергебаев,
архитекторы О. Баймурзаев,
С. Кайнарбаев 1980 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
пр. Абая,
перед зданием
драмтеатра
им. Ауэзова
27.
Памятник Чокану Валиханову
Скульптор X.И. Наурызбаев,
архитектор Ш.Е. Валиханов
1969 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
ул. Шевченко,
площадь перед
Академией наук
Республики
Казахстан
28.
Памятник А. Жангильдину
Скульпторы Т.С. Досмагамбетов,
О.Г. Прокопьева, архитектор
Ш. Валиханов 1975 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
привокзальная
площадь ст.
Алматы 1
29.
Памятник А. Иманову
Скульптор X. Аскар-Сарыджа,
архитектор Т.К. Басенов 1947 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
пр. Абылай
хана, сквер
Амангельды,
выше ул.
Маметовой
30.
Резиденция Первого Президента
Республики Казахстан начало
90-х годов XX в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
ул. Фурманова,
205
Акмолинская область
31.
Здание музея истории
г. Кокшетау (бывший дом-музей
В.В. Куйбышева) 1889-1905 гг.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Кокшетау,
ул. Дзержинского,
29
32.
Памятник Ч. Валиханову
Скульптор Т.С. Досмагамбетов,
архитектор К.А. Абдиков 1971 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Кокшетау,
ул. Ауэзова,
уг. ул.
Куйбышева
33.
Могила народного композитора
Биржана Кожагулова (1832-1897
гг.)
Скульптор Т.С. Досмагамбетов
1950 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Степняк,
ул. Ленина,
на окраине
города,
около старого
кладбища
34.
Мавзолей Ботагай (Богатай)
XI-XII вв.
археологии
Коргалжынский
район,
с. Коргалжын,
2 км к востоку
от села
Актюбинская область
35.
Дом культуры железнодорожников
(кинотеатр) 1928 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Актобе,
ул. Ш.
Уалиханова, 39
36.
Бюст летчика-космонавта Героя
Советского Союза В.И. Пацаева
Скульпторы Ю.А. Тур,
А.А. Заварзин 1976 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Актобе,
спорткомплекс,
пр. Абулхаира
37.
Памятник Герою Советского Союза
А. Молдагуловой
Скульптор Е.Н. Штамм,
архитектор Л.В. Распутов 1960 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Актобе,
сквер им.
Молдагуловой,
ул. Тернияза
38.
Некрополь Даумшар XVII-XX вв.:
(мавзолей, кон. XIX -
начало XX в.;
мавзолей, 2-я половина XIX в.;
саганатам с кулпытасом (N 25);
мавзолей (N 81), XIX в.;
мавзолей с кулпытасом (N 86)
середина XIX в.;
мавзолей Мурза Муруна, 1880 г.)
ансамбль
Байганинский
район,
пос. Жаркамыс,
37 км к
юго-западу
от поселка,
левый берег
р. Эмбы
39.
Некрополь Карасакал
XVII-XX вв.:
(кулпытас и саркофаг с
койтасом, XIX в.;
кулпытас (N 7), начало XX в.;
ограда с кулпытасом (N 10),
конец XIX в.;
кулпытас (N 15), кон. XIX -
начало XX в.:
ограда с кулпытасом (N 18),
1881 г.;

Үш мәрте Социалистік Еңбек Ері, көрнекті мемлекет және қоғам қайраткері, 1964 ж. мен 1991 ж.
арасындағы Қазақстан КП ОК
бірінші хатшысы Д.А.Қонаевтың
бюсті.
Мүсіншілер: Т.С.Досмағамбетов,
А.Б.Татаринов
1978 ж.
қала құрылысы және сәулет
Бөгенбай
батыр к-сі,
Қонаев
к-сінің
қиылысы
23.
Екі мәрте Кеңес Одағының Батыры
С.Д.Луганскийдің мүсіні
Мүсінші Б.Павлов, сәулетші
И.Белоцерковский
1947 ж.
қала құрылысы және сәулет
Абылай хан
даңғ.,
Гоголь және
Әйтеке би
көшелерінің
қиылысы
24.
Данқ мемориалы
Мүсіншілер
А.В.Артимович,
В.В.Андрюшенко, сәулетшілер
Т.К.Басенов, Р.А.Сейдалин
1975 ж.
қала құрылысы және сәулет
28 гвар-
дияшы-пан-
филовшылар
атындағы
парк, Зенков
к-сінің
бойында
25.
Абай Құнанбаев (Ибраһим)
ескерткіші
Мүсінші X.И.Наурызбаев,
сәулетші И.Белоцерковский
1961 ж.
қала құрылысы және сәулет
Достық даңғ., Абай
атындағы
алаң
26.
М.Әуезов ескерткіші
Мүсінші Е.А.Сергебаев,
сәулетшілер О.Баймырзаев,
С.Қайнарбаев
1980 ж.
қала құрылысы және сәулет
Абай даңғ.,
Әуезов
атындағы
драмтеатр-
дың алдында
27.
Шоқан Уәлиханов ескерткіші
Мүсінші X.И.Наурызбаев,
сәулетші Ш.Е.Уәлиханов.
1969 ж.
қала құрылысы және сәулет
Шевченко
к-сі,
Қазақстан
Республика-
сы Ғылым
Академиясы-
ның алдын-
дағы алаң
28.
А.Жангелдин ескерткіші
Мүсіншілер Т.С.Досмағамбетов,
О.Г.Прокопьева, сәулетші
Ш.Е.Уәлиханов
1975 ж.
қала құрылысы және сәулет
Алматы 1 ст. вокзалалды алаңы
29.
А.Иманов ескерткіші.
Мүсінші: X.Асқар-Сарыджа,
сәулетші Т.Басенов
1947 ж.
қала құрылысы және сәулет
Абылай хан
даңғ., Амангелді
бағы, Мәметова
к-сінен
жоғары
30.
Қазақстан Республикасы
Тұңғыш Президентінің
резиденциясы
XX ғ. 90-шы жылдардың басы
қала құрылысы және сәулет
Фурманова к-сі, 205
Ақмола облысы
31.
Көкшетау қ-сының тарихи
мұражайының ғимараты
(бұрынғы В.В. Куйбышевтың
мұражай-үйі)
1889-1905 жж.
қала құрылысы және сәулет
Көкштеау қ., Дзер-
жинский
к-сі, 29
32.
Ш. Уәлихановтың ескерткіші.
Мүсінші Т.С.Досмағамбетов,
сәулетші К.А.Әбдіков
1971 ж.
қала құрылысы және сәулет
Көкшетау қ.,
Әуезов к-сі,
Куйбышев
к-сінің
қиылысында
33.
Халық композиторы Біржан
Қожағұловтың бейіті (1832
-1897 жж.)
Мүсінші Т.С. Досмағамбетов
1950 ж.
қала құрылысы және сәулет
Степняк қ.,
Ленин к-сі,
қала шетін-
де, ескі
зират
жанында
34.
Ботағай мавзолейі (Боғатай) ХІ-ХІІ ғғ.
археология
Қорғалжын
ауданы,
Қорғалжын
ауылы
ауылдан
шығысқа
қарай 2 км
Ақтөбе облысы
35.
Теміржолшылар мәдениет үйі
(кинотеатр)
1928 ж.
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қ.,
Ш. Уәлиханов
к-сі, 39
36.
Кеңес Одағының Батыры
ұшқыш-космонавт В.И.Пацаевтың
мүсіні
Мүсіншілер Ю.А.Тур, А.А.Заварзин
1976 ж.
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қ.,
спорт
кешені,
Әбілқайыр
даңғ.
37.
Кеңес Одағы Батыры
Ә.Молдағұлованың ескерткіші
Мүсінші Е.Н.Штамм, сәулетші
Л.В.Распутов
1960 ж.
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қ.,
Молдағұлова
атындағы
бақ, Тернияз
к-сі
38.
Дауымшар мазары
ХVІІ-ХХ ғғ.
(мавзолей, XIX ғ. аяғы - XX ғ.
басы; мавзолей, XIX ғ. 2-ші
жарт. құлпытасты сағанатам (N
25); мавзолей (N№81), XIX ғ.;
құлпытасты мавзолей (N№86),
XIX ғ. ортасы; Мырза
Мұрұнның мавзолейі, 1880 ж.)
ансамбль
Байғанин
ауданы,
Жарқамыс
кенті,
кенттен
оңтүстік-
батысқа
қарай 37 км, Ембі өз. сол
жағалауы
39.
Қарасақал мазары
ХVІІ-ХХ ғғ.
(құлпытас және қойтасты
саркофаг, XIX ғ; құлпытас
(N 7), XX ғ. басы;
құлпытасты дуал (N№10), XIX ғ. соңы;
құлпытас (N 15), XIX ғ.
соңы - XX ғ. басы;
құлпытасты дуал (N 18),
1881 ж.

саганатам (N 68), 1914 г.;
саганатам (N 83) конец XIX в.;
саганатам с кулпытасом (N 111)
2-я половина XIX в.;
саганатам с кулпытасом
(N 115)1899 г;
сандыктас с кулпытасом (N 131)
2-я половина XIX в.;
мавзолей (N 146) 2-я
половина XIX в.;
мавзолей (N 147) 1861 г.;
ограда с кулпытасом (N 330)
начало XX в.;
ограда с кулпытасом (N 450)
1844 г.;
мавзолей с кулпытасом (N 451)
1845 г.)
ансамбль
Байганинский
район,
пос. Жаркамыс,
60 км к
юго-западу
от поселка
40.
Мавзолей Сундета
Мастер Даулетнияз
2-я пол. XIX в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Байганинский
район,
пос. Оймауыт,
30 км к северо-
северо-западу
от поселка, на
левом берегу
р. Эмба
41.
Некрополь Асан-Ходжа (Кожа)
XVII-XX вв.
(саганатам (N 1), нач. XX в.;
саганатам (N 2), нач. XX в.;
саганатам (N 3), нач. XX в.;
саганатам (N 3), XVIII-XX вв.;
мавзолей (N 171), XVII-XX вв.);
ансамбль
Байганинский
район,
пос. Оймауыт,
50 км к
юго-западу
от поселка, в
долине р. Эмба
42.
Мавзолей Токбана XIX в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Шалкарский
район,
п. Жанаконыс,
35 км к северо-
востоку от
поселка
43.
Некрополь Абат-Байтак:
мавзолей, кулпытасы XIV-XX   вв.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Хобдинский
район,
с. Талдысай,
12 км югу от
села
Алматинская область
44.
Капчагайский гидроузел
Инженер Н.В. Вологдин,
архитектор Е.В. Эрхарт
1965-1971 гг.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Капчагай,
на р. Или
45.
Могила акына Сары Тастанбековой
(1878-1916 гг.) 1972 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Аксуский район,
с. Кошкентал,
8 км к северо-
западу от села
46.
Бюст дважды Героя
Социалистического Труда
Н. Алдабергенова
Архитектор К. Наурызбаев 1960 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Ескельдинский
район,
с. Алдабергенова,
Аллея героев,
около Дворца
культуры
47.
Петроглифы археологического
ландшафта "Тамгалы"
Эпохи бронзы, средние века.
археологии
Жамбылский
район,
с. Карабастау
4 км. к северо-
западу от села,
40 км. северо-
западней
ст. Копа,
урочище
Тамгалы, в
горах Анырахай,
юго-восточные
части
Чу-Илиских гор
разделяющих
водозборные
бассейны
оз. Балхаш и
р. Чу
48.
Комплекс дома-музея Жамбыла
1938-1946 гг:
(жилой дом Жамбыла, в
1936-1938 гг. жил Ж. Жабаев,
1945-1978 гг. - жил младший
сын Жамбыла Тезекбай
(фондохранилище) 1935 г.;
литературно-мемориальный
дом-музей архитекторы
В.В. Бирюков, А.К. Деев,
1938 г., 1995 г. - пристройка;
мавзолей Жамбыла (1846-1945)
архитектор И.И. Белоцерковский
1957 г., 1978 г.-реконструкция;
корпус административный 60-е
годы; парк)
градостроитель-
ства и
архитектуры
Жамбылский
район,
с. Жамбыл,
на территории
села
49.
Курганный могильник Бесшатыр
VII-IV вв. до н. э.
археология
Кербулакский
район,
с. Басши,
65 км к северу
от села, на
правом берегу
р. Или, у входа
в ущелье Шилбыр
50.
Мемориальный музей-парк
им. Ч. Валиханова, 1985 г.;
(могила Ч. Валиханова
(1835-1865) 1865, 1881 г. -
установка надгробного камня;
памятник Ч. Валиханову.
Скульпторы Ю. Рукавишников,
Н. Миловидов, 1979 г; музей
Ч. Валиханова "Алтын эмель"
Архитекторы Б. Ибраев,
А. Рустембек, Р. Сейдалин,
1985 г.)
градостроитель-
ства и
архитектуры
Кербулакский
район, с. Шокан,
3 км к западу
от села,
западная
окраина села
51.
Комплекс архитектурно-
художественного музея
"Жаркентская мечеть" (мечеть;
медресе; ворота главные;
ворота боковые (южные,
северные) XIX в:
градостроитель-
ства и
архитектуры
Панфиловский
район,
г. Жаркент.
ул. Юлдашева,
40
52.
Мемориал Черкасской обороны
1918-1919 гг. (музей; 1974 г.;
мемориал Черкасской обороны.
Скульптор В.Ю. Рахманов,
архитекторы А. Ордабаев,
Т.Б. Сулейменов, 1973 г.;
дом жилой-штаб (1918-1919 гг.)
градостроитель-
ства и
архитектуры
Саркандский
район,
с. Черкасское,
северная
окраина села,

сағанатам (N 68), 1914 ж.
сағанатам (N 83), XIX ғ.
соңы;
құлпытасты сағанатам
(N 111), XIX ғ. 2-ші жарт.;
құлпытасты сағанатам
(N 115), 1899 ж.
құлпытасты сандықтас
(N 131), XIX ғ. 2-ші. жарт.;
мавзолей (N 146), XIX ғ.
2-ші. жарт мавзолей
(N 147), 1861 ж.
құлпытасты дуал (N№330), XX ғ. басы;
құлпытасты дуал (N 450),
1844 ж.;
құлпытасты мавзолей
(N 451), 1845 ж.)
ансамбль
Байғанин
ауданы,
Жарқамыс
кенті,
кенттен
оңтүстік-
батысқа
қарай 60 км
40.
Сүндет мавзолейі шебер Дәулетнияз
XIX ғ. 2-ші жарт.
қала құрылысы және сәулет
Байғанин
ауданы,
Жарқамыс
кенті,
кенттен
солтүстік-
солтүстік-
шығыска
қарай 30
км., Ембі
өз. сол
жағалауы
41.
Асан-Қоджа (Қожа) мазары
ХVІІ-ХХ ғғ.
(сағанатам (N 1), XX ғ. басы;
сағанатам (N 2), XX ғ. басы;
сағанатам (N 3), XX ғ.басы;
сағанатам (N 3), ХVIII-ХХ ғғ.;
мавзолей (N 171), ХVІІ-ХХ ғғ.)
қала құрылысы және сәулет
Байғанин
ауданы,
Оймауыт
кенті,
кенттен
оңтүстік-
батысқа
қарай 50 км,
Ембі өз.
алқабы
42.
Тоқпан мавзолейі
XIX ғ.
қала құрылысы және сәулет
Шалқар
ауданы,
Жаңа Қоныс
кенті,
кенттен
солтүстік-
шығысқа
қарай 35 км
43.
Абат-байтақ мазары: мавзолей,
құлпытас
ХІV-ХХ ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Қобда
ауданы,
Талдысай
ауылы,
ауылдан 12
км оңтүс-
тікке қарай
Алматы облысы
44.
Қапшағай гидроторабы Инженер
Н.В.Вологдин, сәулетші
Е.В.Эрхарт, 1965-1971 жж.
қала құрылысы және сәулет
Қапшағай қ.,
Іле өзенінде
45.
Ақын Сара Тастанбекованың
бейіті (1878-1916 жж.)
1972 ж.
қала құрылысы және сәулет
Ақсу ауда-
ны, Көшкен-
тал ауылы,
ауылдан
солтүстік-
батысқа
қарай 8 км
46.
Екі мәрте Социалистік Еңбек
Ері Н. Алдабергеновтің мүсіні
Сәулетші К.Наурызбаев
1960 ж.
қала құрылысы және сәулет
Ескелді
ауданы,
Алдаберге-
нов ауылы,
Батырлар
аллеясы,
Мәдениет
сарайы
жанында
47.
"Тамбалы" археологиялық
ландшафт петроглифтері.
Қола кезеңі, орта ғасыр.
археология
Жамбыл
ауданы,
Қарабастау
ауылы,
ауылдан
солтүстік
батысқа
қарай 4 км,
Қопа ст. 40
км солтүс-
тік-батысқа
карай,
Тамбалы
шатқалында,
Аңырақай
тауларында,
Балқаш көлі
мен Шу өзендерінің
су сағасы
бассейнін
бөлетін Шу-
Іле таула-
рының оң-
түстік-ба-
тыс бөлігі
48.
Жамбыл мұражай-үйінің кешені.
1938-1946 жж.
(Жамбылдың тұрғын ұйі,
1936-1938 жж. тұрған,
1945-1978 жж. - Жамбылдың
кіші ұлы Тезекбай тұрған
(фонд қоймасы). 1935 ж.;
әдеби-мемориалдық мұражай-үйі
Сәулетшілер В.В.Бирюков,
А.К.Деев. 1938, 1995 - жапсарлас құрылыс
Жамбыл мавзолейі (1846-1865)
Сәулетші И.И.Белоцерковский,
1957, 1978 ж.- реконструкция,
әкімшілік корпус, 60-шы жылдар;
парк)
қала құрылысы және сәулет
Жамбыл ауданы, Жамбыл ауылы, ауыл аумағы
49.
Бесшатыр обалы қорымы
Б.д.дейінгі VІІ-ІV ғ.
археология
Кербұлақ
ауданы,
Басши
ауылы,
ауылдан
солтүстікке
қарай 65 км, Іле өз.
оң жағалау-
ында, Шыл-
быр шатқа-
лының кіре
берісі
50.
Ш. Уәлиханов атындағы
мемориалды мұражай-паркі.
1985 ж. (Ш. Уәлиханов
бейіті (1835-1865), 1865,
1881 ж.- құлпытас орнатылды;
Ш. Уәлихановтың ескерткіші.
Мүсіншілер Ю. Рукавишников,
Н. Миловидов, 1979 ж.;
Ш. Уәлихановтың "Алтынемел"
мұражайы.
Сәулетшілер Б.Ыбыраев,
А.Рүстембек, Р.Сейдалин, 1985 ж.)
қала құрылысы және сәулет
Кербұлақ
ауданы,
Шоқан
ауылы,
ауылдан
батысқа
қарай 3 км,
ауылдың ба-
тыс шеті
жағында
51.
"Жаркент мешіті" сәулеттік-
көркемдік мұражай кешені
(мешіт, медіресе, бас қақпа,
бүйір қақпалары (оңтүстік,
солтүстік) XIX ғ.
қала құрылысы және сәулет
Панфилов
ауданы,
Жаркент қ.,
Юлдашев
к-сі, 40
52.
Черкасск қорғанысының мемориалы. 1918-1919 жж.
(мұражай, 1974 ж.;
Черкасск қорғанысының
мемориалы, Мүсінші В.Ю.Рахманов,
сәулетшілер А.Ордабаев,
Т.Б.Сүлейменов, 1973 ж.; тұрғын
үй-штаб, 1918-1919 жж.)
қала құрылысы және сәулет
Сарқанд ауданы, Черкасск ауылы, ауылдың
солтүстік
шетінде,
ауылдан
солтүстікке

2,5 км к
северу от села, в
центре села
53.
Городище Талгар.
VIII-XIV вв.
археологии
Талгарский
район,
г. Талгар, на
южной окраине
города, на
правом берегу
р. Талгар, у
входа в ущелье
А тырауская область
54.
Жилой городок нефтяников
1945-1947 гг.
Архитекторы А.В. Арефьев,
С.В. Васильковский
1943-1948 гг.
ансамбль
г. Атырау,
район жилого
городка
нефтяников
55.
Мавзолей Жубана
Мастера Унгалбай, Муналбай,
Умербай, Итбай, Иманбай
Каражусуповы 1880-1898 гг.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Жылыойский
район,
г. Кульсары,
90 км к северу
от города
56.
Место захоронения поэта,
предводителя восстания
1836-1838 гг.
Махамбета Утемисова
(1803-1846 гг.) 1995 г.
построен мавзолей
градостроитель-
ства и
архитектуры
Индерский
район, пос
Индерборский,
40 км к
юго-востоку от
поселка
57.
Городище Сарайшык XIII-XVI вв.
археологии
Махамбетский
район,
с. Сарайчик,
1,5 км к
востоку от села
Восточно-Казахстанская область
58.
Здание областного
драматического театра
им. Жамбыла (бывший Народный
дом) 1902 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Усть-
Каменогорск,
ул Головкова,
31
59.
Здание кредсоцбанка (бывшая
первая общественная
библиотека им Н.В. Гоголя
позднее библиотека им. Абая,
с 1997 г. АО "Центркредит
банк") конец XIX в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Семей,
ул. Абая, 68
59-1
Дом культуры металлургов, архитектор Л.И. Маковеев, 1957 год
градостроительства и архитектуры
город  Усть-Каменогорск, проспект Независимости, дом 68
60.
Ямышевские крепостные ворота
XVIII в. (1776 г.)
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Семей,
ул. Абая
61.
Здание областного историко-
краеведческого музея (бывший
дом губернатора) 1856 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Семей,
ул. Абая, 90
62.
Здание литературно-
мемориального дома-музея
Ф.М. Достоевского (бывший дом
почтальона Липухина,
1857-1859 гг. - жил
писатель Ф.М. Достоевский)
1838 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Семей,
ул. Достоевского,
118
63.
Мемориал героям революции и
гражданской войны
Скульпторы А.В. Тихомиров,
О.С. Клюшкин, А.М. Семченко,
архитектор М.И. Михайлов
1977 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Семей,
ул. Мамай
батыра
64.
Мечеть двухминаретная.
Архитектор Болбатов,
инженер поручик Манашев
1856-1862 гг.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Семей,
ул. Абая, 50
65.
Мечеть одноминаретная
Мастер Габулла эфенди
Втор. пол. XIX в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Семей,
ул. Жумабаева,
17
66.
Памятник Герою Советского
Союза Т. Тохтарову
Скульптор П.В. Шишов,
архитекторы В.С. Рапопорт,
А.Е. Мартиросов 1970 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Риддер,
ул. Тохтарова
67.
Дом в котором родился
писатель М.О. Ауэзов
Вторая половина XIX в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Абайский район,
с. Борлы, на
территории
села к северо-
востоку от
с. Каскабулак
68.
Комплекс усадьбы Абая
Кунанбаева:

қарай 2,5
км, ауыл
орталығында
53.
Талғар қалашығы
VIII-ХIV ғғ.
археология
Талғар
ауданы
Талғар қ.,
қаланың
оңтүстік
шетінде,
Талғар өз.
оң жағалау-
ында, шат-
қалға кіре
берісте
Атырау облысы
54.
Мұнайшылар тұратын қалашық
1945-1947 жж.
Сәулетшілер А.В. Арефьев,
С.В.Васильковский
1943-1948 жж.
ансамбль
Атырау қ.,
мұнайшылар
тұрғын
қалашығының
ауданы
55.
Жұбан мавзолейі
Шеберлер Оңалбай, Мұналбай,
Өмірбай, Итбай, Иманбай
Қаражүсіповтер
1880-1898 ж.
қала құрылысы және сәулет
Жылыой
ауданы
Құлсары қ.,
қаладан
солтүстікке
қарай 90 км
56.
Ақын 1836-1838 жж. көтеріліс
басшысы Махамбет Өтемісовтің
жерленген орны (1803-1846
жж.)
1995 ж. мавзолей салынған
қала құрылысы және сәулет
Индер ауданы,
Индебр
кенті,
кенттен
оңтүстік-
шығысқа
қарай 40 км
57.
Сарайшық қалашығы
ХІІІ-ХVІ ғғ.
археология
Махамбет
ауданы,
Сарайшық
ауылы, ауылдан шы-
ғысқа қарай
1,5 км
Шығыс Қазақстан облысы
58.
Жамбыл атындағы облыстық
драма театрының ғимараты
(бұрынғы Халық үйі) 1902 ж.
қала құрылысы және сәулет
Өскемен қ.,
Головков
к-сі, 31
59.
Кредсоцбанктің ғимараты
(бұрынғы Н. В. Гоголь
атындағы бірінші қоғамдық
кітапхана, кейіннен Абай
атындағы кітапхана, 1997 ж.
бастап центркредитбанк АҚ)
XIX ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
Семей қ., Абай к-сі, 68
59-1.
Металлургтер мәдениет үйi, сәулетшi Л.И. Маковеев, 1957 жыл
қала құрылысы және сәулет
Өскемен қ., Тәуелсіздік даңғылы, 68
60.
Ямышевский бекініс қақпалары
XVIII ғ. (1776 ж.)
қала құрылысы және сәулет
Семей қ., Абай к-сі
61.
Облыстық тарихи-өлкетану
мұражайының ғимараты (бұрынғы
губернатор үйі)
1856 ж.
қала құрылысы және сәулет
Семей қ., Абай к-сі, 90
62.
Ф.М. Достоевскийдің әдеби-
мемориалдық мұражай-ұйінің
ғимараты (бұрынғы почтальон
Липухиннің үйі, 1857-1859 жж.
жазушы Ф.М. Достоевский тұрған)
1838 ж.
қала құрылысы және сәулет
Семей қ., Достоевский к-сі, 118
63.
Революция және азамат соғысы
батырларының мемориалы.
Мүсіншілер А.В.Тихомиров,
О.С.Клюшкин, А.М.Семченко,
Сәулетші М.И. Михайлов 1977 ж.
қала құрылысы және сәулет
Семей қ.,
Мамай батыр
көшесі
64.
Екі мұнаралы мешіт сәулетші
Болбатов, инженер поручик
Манашев, 1856 - 1862 жж.
қала құрылысы және сәулет
Семей қ.,
Абай к-сі,
50
65.
Бір мұнаралы мешіт
Шебер Ғабулла Эфенди, XIX ғ.
2-ші жарт.
қала құрылысы және сәулет
Семей қ., Жұмабаев к-сі, 17
66.
Кеңес Одағының Батыры
Т.Тоқтаровтың ескерткіші
Мүсінші П.В. Шишов, сәулетшілер
В.С. Рапопорт, А.Е.Мартиросов
1970 ж.
қала құрылысы және сәулет
Риддер қ., Тоқтаров к-сі
67.
Жазушы М.О. Әуезов туылған үй XIX ғ. 2-ші жарт.
қала құрылысы және сәулет
Абай ауданы,
Бөрілі ауылы, ауыл
аумағынан
Қасқабұлақ
ауылына қа-
рай солтүс-
тік-шығыста
68.

1894-1904 гг. (жилой дом,
дом-музей Абая), могила Абая)
градостроитель-
ства и
архитектуры
Абайский район,
с. Борлы,
23-25 км к югу
от села, в
урочище Жидебай
69.
Мазар Козы-Корпеш - Баян Сулу
IX-X вв.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Аягозский
район,
с. Тарлаулы,
7 км к
юго-западу
от села, на
правом берегу
р. Аягуз,
11 км к западу
от ст. Тансык
70.
Могильник Шиликты (57)
VII-V вв. до н.э.
археологии
Зайсанский
район,
с. Шиликти,
3 км к
юго-западу и
5 км к северо-
востоку от села
71.
Мавзолей Зейнуллы
Мастер-строитель Баязит
1925 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Зайсанский
район,
с. Жолши, 0,5
км к северо-
востоку от села
72.
Развалины храма Аблайкета
1654 г.
археологии
Уланский район,
с. Бозанбай,
15 км к юго-
востоку от села
Жамбылская область
73.
Городище Тараз
I-XIX   вв.
археологии
г. Тараз,
центральный
городской рынок
74.
Мост через р. Талас XIII в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Тараз,
юго-восточная
окраина города,
при выходе
ул. Самарканд и
Жангильдина
к р. Талас,
близ комплекса
Тектурмас
75.
Баня Кали Жунуса
Нач. XX в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Тараз,
ул. Байзак
батыра, 38,
на пересечении
с ул. Казыбек би
76.
Мавзолей Карахана XI в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Тараз, в
центре города,
на пересечении
ул. Толеби и
Байзак батыра
77.
Мавзолей Тектурмас X-XIV вв.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Тараз,
юго-восточная
окраина города,
правый берег
р. Талас,
на вершине горы
Тектурмас
78.
Мавзолей Шамансура
(Давутбека) XIII в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Тараз,
в центральной
части города,
ул. Карахана, 1
79.
Мечеть-медресе Абдукадыра
начало XX в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Тараз,
ул. Абая, 5,
на пересечении
с ул. Кошеней
80.
Мечеть Жунусбая (Аулие ата)
1913 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Тараз,
ул. Адамбаева,
24, на
пересечении с
ул. Кылымбай-
акына
81.
Мечеть Наметбая 1887, 1897 гг.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Тараз,
ул. Ташкентская,
21,
уг. ул. Байзак
батыра
82.
Памятник Жамбылу Жабаеву
Скульптор X. Наурызбаев,
архитектор В. Сашенко 1961 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Тараз,
пл. Джамбула
83.
Городище Нижний Барсхан
(Тортколь) VI-XII вв.
археологии
Байзакский
район,
с. Талас, 1,5
км юго- восточнее
села, на
правом берегу
р. Талас, 0,5
км севернее
дороги
Тараз-Алматы
84.
Городище Туймекент VI-XII вв.
археологии
Байзакский
район,
с. Туймекент,
юго-восточная
окраина аула,
на правом
берегу р. Талас
85.
Городище Оххум VI-XII вв.
археологии
Байзакский
район, с. Шахан,
13 км к северо-
востоку от
аула, 3 км. к
западу от
дороги Самбет-
Бостандык
86.
Мавзолей Айша Биби
XI-XII вв.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Жамбылский
район,
с. Айшабиби,
в центре аула,
20 км западнее
от г. Тараз
87.
Мавзолей Бабаджи Хатун
X-XI вв.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Жамбылский
район,
с. Айшабиби,
в центре аула,
20 км западнее
от г. Тараз
88.
Архитектурно-археологический
комплекс Акыртас VIII-XII вв.
ансамбль
Жамбылский
район,
ст. Акшолак,
6 км к югу от
станции, у
подножья
Киргизского
Алатау, 40 км
восточнее
от г. Тараза
89.
Городище Жалпактобе (Жикиль)
VI-XII вв.
археологии
Жамбылский
район,
с. Жалпактобе
90.
Курганный могильник Берккара
(500) II в. до н. э. - IV в.
н. э.
археологии
Жуалынский
район,
с. Карабастау,
3 км к югу от
села
91.
Городище Мерке VII-XII вв.
археологии
Меркенский
район, с. Мерке,
западная
окраина села
92.
Памятник дважды Герою
Социалистического Труда
Ж. Куанышбаеву
Скульптор Б. Тулеков,
архитектор Т.К. Басенов
1962 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Мойынкумский
район,
с. Бирлик,
перед зданием
акимата
93.
Мавзолей Шокай Датка XVIII в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Сарысуский
район,
с. Саудакент,
на восточной
окраине села,
на старом
кладбище
94.
Стоянка Акколь Шелль-ашель
археологии
Таласский
район,
с. Акколь,
13 км к западу
от аула, 8 км
к северу от
оз. Акколь
95.
Стоянка Бориказган
Шелль-ашель
археологии
Таласский район
с. Кызылаут
8 км к
юго-востоку
от аула, 38 км
к северо-
востоку от
г. Каратау
96.
Стоянка Танирказган
Шелль-ашель
археологии
Таласский
район,
с. Кызылаут,
10 км к юго-
востоку от
аула,
34 км. к
северо-
востоку
от г. Каратау,

Абай Құнанбаев үй-жайының кешені: 1894-1904 жж. (тұрғын
үй, Абайдың мұражай-үйі, Абай
бейіті)
қала құрылысы және сәулет
Абай ауданы,
Бөрілі ауылы
Қарауыл
ауылы, ауыл-
дан оңтүс-
тікке қарай
23-25 км,
Жидебай
шатқалында
69.
Қозы-Көрпеш - Баян сұлу мазары
ІХ-Х ғ.
қала құрылысы және сәулет
Аягөз ауда-
ны, Тарлаулы
ауылы, ауыл-
дан оңтүс-
тікке қарай,
Аягөз өз. он
жағалауында,
Таңсық ст.
6 км жерде
70.
Шілікті обалы қорымы (57) б.д. дейінгі
VII-V ғғ.
археология
Зайсан ауда-
ны, Шілікті
ауылы, ауыл-
дан оңтүст.
-батысқа
қарай 3 км
және солт.
шығысқа қарай 5 км
71.
Зейнолла мавзолейі
Құрылысшы-шебер Баязит
1925 ж.
қала құрылысы және сәулет
Зайсан ауда-
ны, Жолшы
ауылы, ауыл-
дан солтүс-
тік-шығысқа
қарай
72.
Аблайкет храмының қираған орны
1654 ж.
археология
Ұлан ауданы,
Бозанбай
ауылы, оңтүст.-шы-
ғысқа қарай
15 км
Жамбыл облысы
73.
Тараз қалашығы
І-ХІХ ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Тараз қ.,
қалалық ор-
талық базар
74.
Талас өз. арқылы өтетін көпір
XIII ғ.
қала құрылысы және сәулет
Тараз қ.,
қаланың оң-
түстік-шы-
ғыс шеті,
Самарқант
және Жангел-
дин көшеле-
рінің Талас
өз. шығар
жерде, Тек-
тұрмас кеше-
нінің жанында
75.
Баян Қали Жүніс моншасы
XX ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Тараз қ.,
Байзақ батыр
к-сі, 38,
Қазыбек би
к-сімен
қиылыс
76.
Қарахан мавзолейі
XI ғ.
қала құрылысы және сәулет
Тараз қ.,
қала орталы-
ғында, Төле
би және Бай-
зақ батыр
к-лерінің
қиылысы
77.
Тектұрмас мавзолейі
Х-ХІV ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Тараз қ.,
қаланың оң-
түстік-шығыс
шеті, Талас
өз. оң жаға-
лауы, Тек-
тұрмас тау-
ының шыңында
78.
Шамансұр (Дәуітбек) мавзолейі
XIII ғ.
қала құрылысы және сәулет
Тараз қ.,
қаланаң
орталығында,
Қарахан
к-сі, 1
79.
Әбдіқадыр мешіт-медресесі
ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Тараз қ.,
Абай к-сі,
5,. Көшеней
к-сінің
қиылысы
80.
Жүнісбай Мешіті (Әулие ата)
1913 ж.
қала құрылысы және сәулет
Адамбаев
к-сі, 24
Қылымбай
ақын к-сінің
қиылысы
81.
Нәметбай мешіті
1887, 1897 жж.
қала құрылысы және сәулет
Тараз қ.,
Ташкент к-сі, 21,
Байзақ батыр
к-сінің
қиылысы
82.
Жамбыл Жабаевтың ескерткіші
Мүсінші X. Наурызбаев, сәулетші
В.В. Сашенко 1961 ж.
қала құрылысы және сәулет
Тараз қ.,
Жамбыл алаңы
83.
Төменгі Барысхан (Төрткөл) қалашығы
VІ-ХІІ ғғ.
археология
Байзақ ауда-
ны, Талас
ауылы, ауыл-
дан оңтүс-
тік-шығысқа
қарай 1,5 км, Талас өз. оң жаға-
лауында,
Тараз - Ал-
маты жолынан
солтүстікке
қарай 0,5 км
84.
Түймекент қалашығы
VІ-ХІІ ғғ.
археология
Байзақ ауда-
ны, Түйме-
кент ауылы, ауылдың оң-
түстік-шығыс
шеті, Талас
өз. оң жаға-
лауында
85.
Оххум қалашығы,
VІ-ХІІ ғғ.
археология
Жамбыл ауда-
ны, Шахан ауылы, ауыл-
дан солтүс-
тік-шығысқа
қарай 13 км,
Сәмбет-Бос-
тандық авто-
жолынан ба-
тысқа қарай
0,3 км
86.
Айша Бибі кесенесі
ХІ-ХІІ ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Жамбыл ауда-
ны, Айшабибі
ауылы, ауыл
орталығы,
Тараз қала-
сынан батыс-
қа қарай 20
км
87.
Бабажы Қатын кесенесі
Х-ХІ ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Жамбыл ауда-
ны Айшабибі
ауылы ауыл
орталығында,
Тараз қала-
сынан батыс-
қа қарай 20
км
88.
Ақыртас сәулет-археологиялық кешені
VIII-ХІІ ғғ.
ансамбль
Жамбыл ауда-
ны, Ақшолақ
станциясы,
станциядан
6 км оңтүс-
тікке қарай,
Қырғыз Ала-
тауы етегін-
де, Тараз
қаласынан
шығысқа қарай 40 км
89.
Жалпақтөбе (Жікіл) қалашығы
VI-XII ғғ.
археология
Жамбыл ауда-
ны, Жалпақ-
төбе ауылы
90.
Берікқара обалы қорымы (500) б.д. дейінгі II ғ. - б.д. IV ғ.
археология
Жуалы ауда-
ны, Қарабас-
тау ауылы,
ауылдан оң-
түстікке
қарай 3 км
91.
Меркі қалашығы
VІІ-ХIII ғғ.
археология
Мерке ауда-
ны, Мерке
ауылы, ауыл-
дың батыс
шеті
92.
Екі мәрте Социалистік Енбек Ері
Ж. Қуанышбаевтың ескерткіші.
Мүсінші Б. Түлеков, сәулетші
Т. Басенов 1962 ж.
қала құрылысы және сәулет
Мойынқұм
ауданы, Бір-
лік ауылы,
әкімдік ғи-
мараты
алдында
93.
Шоқай Датқа мавзолейі
XVIII ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарысу ауда-
ны, Сауда-
кент ауылы,
ауылдың шы-
ғыс шеті,
ескі зиратта
94.
Ақкөл тұрағы
Шелль-ашель
археология
Талас ауда-
ны, Ақкөл
ауылы, ауыл-
дан батысқа
қарай 13 км,
Ақкөл көлі-
нен солтүс-
тікке қарай
8 км
95.
Бөріқазған тұрағы
Шелль-ашель
археология
Талас ауда-
ны, Қызылаут
ауылы, ауыл-
дан оңтүс-
тік-шығысқа
қарай 8 км,
Қаратау қа-
ласынан сол-
түстік-шы-
ғысқа қарай
38 км
96.
Тәңірқазған тұрағы
Шелль-ашель
археология
Талас ауда-
ны, Қызылаут
ауылы, ауыл-
дан оңтүс-
тік-шығысқа
қарай 10 км,
Қаратау қа-
ласынан сол-
түстік-шы-
ғысқа қарай
34 км, Көктал өз. шығысқа қа-

13-15 км к
востоку от
р. Коктал
97.
Мечеть Каракожа нач. XX в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Таласский
район,
с. Сейилбек,
восточная
окраина села
98.
Мечеть Абдулла Ишана
нач. XX в.
археологии
Таласский
район,
с. Ушарал,
ул. Ештайбека,
7
99.
Городище Кулан
VI - начало XIII в.
археологии
Район Турара
Рыскулова,
с. Кулан
восточная и
северо-восточная
окраина села
100.
Городище Актобе VI-XIII вв.
археологии
Шуский район,
с. Аксу, 3 км
к юго-востоку
от аула, по
обеим берегам
р. Аксу
Западно-Казахстанская область
101.
Здание областного историко-
краеведческого музея (бывшая
русско-киргизская школа)
1864 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Уральск,
пр. Достык-
Дружба, 184
102.
Градостроительный комплекс -
часть старого Уральска от
центра города до площади
Е. Пугачева XVII-XX вв.:
ансамбль
г. Уральск,
пр. Достык-
Дружба, 184
(здание областного акимата
(бывший коммерческий банк),
1896 г.;
пр. Достык-
Дружба, 179
здание поликлиники управления
внутренних дел (бывший дом
наказных атаманов), 1823 г.;
ул. Н. Савичева,
43
здание областной филармонии
им. Г. Курмангалиева (бывший
дом купца Карева), 1901 г.;
ул. Карева, 47
здание библиотека им. Гайдара
(бывшее войсковое
хозяйственное правление),
1869 г.
пр. Достык-
Дружба, 166
собор Михаила Архангела,
1740-1751 гг.;
пр. Достык-
Дружба, 63,
р-н "Курени"
здание военной прокуратуры
(бывшая типовая городская
усадьба), 1878 г.;
пр. Достык-
Дружба, 147
храм Христа Спасителя
архитектор В.Н. Чагин,
1891-1907 гг.)
пр. Достык-
Дружба, 202
103.
Комплекс музея В.И. Чапаева;
1919 г. (штаб 25-й
Чапаевской дивизии (музей),
1919 г.; Место гибели В.И.
Чапаева, 1919 г.; Братская
могила чапаевцев, 1957 г.)
градостроитель-
ства и
архитектуры
Акжайкский
район,
с. Чапаево,
парк культуры и
отдыха, аллея
памятников
104.
Жилой дом (Урдинская
типография с 1918 г.,
позднее-жилой дом)
Вторая половина XIX в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Бокейординский
район, с. Орда,
ул. Абдуллы
Тенизбаева, 19
105.
Бюст Героя Советского Союза
М. Маметовой
Скульпторы Ю.П. Поммер,
Н.А. Ковальчук, 1971 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Жанибекский
район,
с. Жанибек,
ул. Утемисова,
26
Карагандинская область
106.
Памятник Герою Советского
Союза Н. Абдирову
Скульпторы А.П. Билык,
Ю.В. Гуммель,
архитектор Л.Е. Воробьев
1958 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Караганда,
пр. Н. Абдирова
107.
Могильник Бегазы
ХII-Х вв. до н. э.
археология
Актогайский
район,
с. Бегазы,
1 км к западу
от села, на
правом берегу
р. Бегазы,
18 км выше
ее впадения в
р. Токырау, 40
км к юго-востоку
от с. Актогай
108.
Группа могильников Айдарлы
Эпоха поздней бронзы - раний
железный век
археологии
Жанаркинский
район,
с. Айшырак,
2 км к западу
от села, на
правом берегу
р. Атасу, в
долине Аксай

рай 13-15 км
97.
Қарақожа мешіті
XX ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Талас ауда-
ны, Сейілбек
ауылы, ауыл-
дың шығыс
шеті.
98.
Абдолла ишан мешіті
XX ғ. басы
археология
Талас ауда-
ны, Үшарал
ауылы,
Ештайбек
к-сі, 7
99.
Құлан қалашығы
VI ғ. - XIII ғ. басы
археология
Тұрар Рысқұ-
лов ауданы,
Құлан ауылы,
ауылдың шы-
ғыс және
солтүстік-
шығыс шеті
100.
Ақтөбе қалашығы
VІ-ХIII ғғ.
археология
Шу ауданы, Ақсу ауылы, ауылдан оң-
түстік-шы-
ғысқа қарай
3 км, Ақсу
өз. екі жағалауында
Батыс Қазақстан облысы
101.
Облыстық тарихи-өлкетану мұражайының ғимараты (бұрынғы
орыс-қырғыз мектебі) 1864 ж.
қала құрылысы және сәулет
Орал қаласы,
Достық-Друж-
ба даңғылы,
184 үй
102.
Қала құрылысы кешені - ескі
Оралдың қала орталығынан
Е.Пугачев алаңына дейінгі бөлігі. ХVII-ХХ ғғ.
(Облыстық әкімшіліктің ғимараты (бұрынғы коммерциялық банк),
1896 ж.;
ішкі істер басқармасы емханасы-
ның ғимараты (бұрынғы жазалы
атамандар үйі). 1823 ж.;
Ғ. Құрманғалиев атындағы облыс-
тық филармония ғимараты (бұрын-
ғы көпес Қаревтің үйі), 1901 ж.;
Гайдар атындағы кітапхана
(бұрынғы әскери шаруашылық
басқармасы) 1869 ж.;
Михаил Архангел Соборы 1740-1751
жж. әскери прокуратура ғимараты
(бұрынғы типтік қалалық үй-жай),
1878 ж.;
Құтқарушы (Спаситель) Христтің
храмы сәулетші В.Н.Чагин,
1891-1907 жж.)
ансамбль
Орал қаласы
Достық-Друж-
ба даңғылы,
184 Достық-Друж-
ба даңғылы, 179 Н.Савичев
к-сі, 43 Қарев к-сі,
47 Достық-Друж-
ба даңғылы,
166 Достық-Друж-
ба даңғылы,
63 "Курени"
ауданы Достық-Друж-
ба даңғылы,
147
Достық-Друж-
ба даңғылы,
202
103.
В. И.Чапаевтың мұражай-кешені;
1919 ж. (В. И.Чапаев дивизия-
сының 25-ші штабы (мұражай),
1919 ж.;
В.И.Чапаевтың қайтыс болған
жері, 1919 ж.; Чапаевшылардың
бауырластар бейіті, 1957 ж.)
қала құрылысы және сәулет
Ақжайық ауданы,
Чапаев
ауылы,
мәдениет және демалыс
саябағы,
ескерткіштер
аллеясы
104.
Тұрғын үй (1918 ж. бастап Орда
баспасы, кейіннен тұрғын үй)
XIX ғ. 2-ші жарт.
қала құрылысы және сәулет
Бөкейорда
ауданы,
Орда ауылы,
Абдолла
Теңізбаев
к-сі, 19
105.
Кеңес одағының Батыры
М.Мәметованың мүсіні.
Мүсіншілер: Ю.П.Поммер,
Н.А.Ковальчук, 1971 ж.
қала құрылысы және сәулет
Жәнібек ауданы,
Жәнібек
ауылы Өтемі-
сов к-сі, 26
Қарағанды облысы
106.
Кеңес Одағының Батыры
Н. Әбдіровтің ескерткіші
Мүсіншілер: А.П. Билык,
Ю.В.Гуммель, сәулетші Л.Е. Воробьев 1958 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қарағанды қаласы,
Н. Әбдіров
даңғылы
107.
Беғазы обасы б.д. дейінгі ХІІ-Х ғғ.
археология
Ақтоғай
ауданы,
Беғазы ауылы, ауыл-
дан батысқа
қарай 1 км,
Беғазы өз.
оң жағалауы,
Тоқырау өз.
шектескен
жерден 18 км
жоғары, Ақтоғай
ауылынан
онтүстік-шы-
ғысқа қарай
40 км
108.
Айдарлы обасының тобы
Кейінгі қола кезеңі, ерте темір
дәуірі
археология
Жаңарқа
ауданы,
Айшырақ
ауылы, ауыл-
дан батысқа
қарай 2 км
Атасу өз. оң
жағалауы,
Ақсай алқабы

109.
Могильник Сангру (Сангуыр)
II (150)
Эпоха бронзы - раний
железный век
археологии
Жанаркинский
район,
с. Айшырак,
5,5 км к западу
от села, 4 км
к северо-западу
подсобного
хозяйства
Дарат, в ущелье
Сангуыр,
в верховьях
р. Атасу
110.
Могильник Айшырак (102)
Эпоха бронзы
археологии
Жанаркинский
район,
с. Актау,
20 км к северу
от села, на
левом берегу
р. Атасу, 93 км
к юго-востоку
от рудника
Каражал
111.
Могильник Сангру (Сангуыр)
I (40)
Эпоха поздней бронзы
археологии
Жанаркинский
район,
с. Актау, 45 км
к востоку от
села, в урочище
Сангуыр, 3 км к
северо-востоку
от урочища
Дарат
112.
Мавзолей Жубан-ана XI-XII вв.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Жанаркинский
район,
ст. Монадырь,
12 км к северо-
западу от
станции, на
правом берегу
р. Сарысу
113.
Могила народного композитора
Мади Бапиулы (1880-1921 гг.)
градостроитель-
ства и
архитектуры
Каркаралинский
район, г.
Каркаралинск,
0,2 км к северу
от города,
кладбище Акбейт
114.
Развалины Кзылкентского
дворца XIV-XV вв.
археологии
Каркаралинский
район, с. Кент,
3 км к востоку
от села, на р.
Кзылсу, притоке
р. Талды, в
горах Кент, 40
км юго-восточнее
г. Каркаралинска
115.
Мавзолей Айранбая (Бескумбез)
XIX в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Улытауский
район,
с. Алгабас,
35 км к югу от
села, на правом
берегу
р. Сарысенгир
116.
Мавзолей Аякхамыр XI-XII вв.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Улытауский
район, с. Жезды,
9 км к северо-
западу от
села, на
левом берегу
р. Жезды
117.
Мавзолей Алаша-хана
XI-XII вв.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Улытауский
район,
с. Малшыбай,
2 км к
юго-западу
от села, на
правом берегу
р. Каракенгир
118.
Мавзолей Жоши хана
(Джучихана)
Перв. пол. XIII в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Улытауский
район,
с. Малшыбай,
28 км к юго-
востоку от
села, на левом
берегу р.
Кенгир, 50 км к
северо-востоку
от г. Жезказгана
119.
Мавзолей Дузена (Жузден)
Мастер Еманулы Сералы
1863-1866 гг.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Улытауский
район,
с. Малшыбай,
30 км к северу-
западу от села,
на правом
берегу
р. Каракенгир
120.
Ритуальное строение Домбаул
VIII-IX вв.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Улытауский
район,
с. Малшыбай,
24 км к юго-
востоку от
села, на
правом берегу
р. Кенгир,
55 км к северо-
востоку от
г. Жезказгана
121.
Мавзолей Лабака XIX в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Улытауский
район,
с. Малшыбай,
20 км к юго-
востоку от
села, на
левом берегу
р. Каракенгир
122.
Мавзолей Кетебая 1898 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Улытауский
район,
с. Малшыбай,
20 км к юго-
востоку от
села, на
левом берегу
р. Каракенгир
123.
Мавзолей Болган-ана
ХII-ХIII вв.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Улытауский
район,
с. Талап,
30 км к
юго-востоку от
села

109.
Санғуыр (Саңғуыр) обасы II (150)
Қола дәуірі - ерте темір дәуірі
археология
Жаңаарқа
ауданы,
Айшырақ
ауылы, ауыл-
дан батысқа
қарай 5,5 км, Дарат
қосалқы
шаруашылығы-
нан солтүс-
тік-батысқа
қарай 4 км,
Санғуыр шат-
қалы, Атасу
өз. жоғары
ағысында
110.
Айшырақ обасы (102)
Қола дәуірі
археология
Жаңаарқа
ауданы,
Ақтау ауылы,
ауылдан сол-
түстікке
қарай 20 км,
Атасу өз.
сол жағалау-
ында, Қара-
жал кеніші-
нен оңтүс-
тік-шығысқа
қарай 93 км
111.
Сангру (Саңғуыр) обасы I (40)
Кейінгі қола дәуірі
археология
Жаңаарқа
ауданы,
Ақтау ауылы,
ауылдан шы-
ғысқа қарай
45 км,
Саңғуыр
шатқалында,
Дарат шатқа-
лынан сол-
түстік-шығы-
сқа қарай 3
км
112.
Жұбан-ана кесенесі
ХІ-ХІІ ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңаарқа
ауданы,
Монадыр
станциясы,
станциядан
солтүстік-
батысқа қа-
рай 12 км,
Сарысу өз.
оң жағалау-
ында
113.
Халық композиторы Мәді Бапыұлы-
ның бейіті (1880-1921 жж.)
қала құрылысы және сәулет
Қарқаралы қ., қаладан
солтүстікке
қарай 0,2 км, Ақбейіт
зиратында
114.
Қызылкент сарайының қираған орны
ХІV-ХV ғғ.
археология
Қарқаралы
ауданы, Кент
ауылы, ауыл-
дан шығысқа
қарай 3 км,
Қызылсу өзені Талды
өз. құятын
арнасы, Кент
тауларында,
Қарқаралы
қаласынан
оңтүстік-шы-
ғысқа қарай
40 км
115.
Айранбай (Бескүмбез) кесенесі
XIX 5.
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауда-
ны, Алғабас
ауылы, ауыл-
дан онтүс-
тікке қарай
35 км,
Сарысенгір
өз. оң
жағалауында
116.
Аяққамыр кесенесі
ХІ-ХІІғғ.
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауданы,
Жезді ауылы,
ауылдан сол-
түстік-баты-
сқа қарай 9
км, Жезді өз, сол
жағалауында
117.
Алаша-хан кесенесі
ХІ-ХІІ ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау
ауданы,
Малшыбай
ауылы, ауыл-
дан оңтүс-
тік-батысқа
қарай 2 км,
Қаракеңгір
өз. оң
жағалауында
118.
Жошы хан кесенесі (Джучихан)
XIII ғ. І-ті жартысы
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауда-
ны, Малшыбай
ауылы, ауыл-
дан оңтүс-
тік-шығысқа
қарай 28 км,
Кеңгір өз.
сол жаға-
лауы,
Жезқазған
қаласынан
солтүстік-
шығысқа
қарай 50 км
119.
Дүзен кесенесі (Жүзден)
Шебер Еманұлы Сералы 1863-1866 жж.
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауда-
ны, Малшыбай
ауылы, ауыл-
дан солтүс-
тік-батысқа
қарай 30 км,
Қаракеңгір
өз. оң жағалауында
120.
Домбауыл салт-жоралғы құрылысы VІІІ-ІХ ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауда-
ны, Малшыбай
ауылы, ауыл-
дан оңтүс-
тік-шығысқа
қарай 24 км,
Кеңгір өз.
сол жағалау-
ында,
Жезқазған
қаласынан
солтүстік-
шығысқа
қарай 55 км
121.
Лабақ кесенесі XIX ғ.
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауда-
ны, Малшыбай
ауылы, ауыл-
дан оңтүс-
тік-шығысқа
қарай 20 км,
Қаракеңгір
өз. сол
жағалауында
122.
Кетебай кесенесі 1898 ж.
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауда-
ны, Малшыбай
ауылы, ауыл-
дан оңтүс-
тік-шығысқа
қарай 20 км,
Қаракеңгір
өз. сол
жағалауында
123.
Болған-ана кесенесі ХІІ-ХІІІ ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауда-
ны, Талап
ауылы, ауыл-
дан оңтүс-
тік-шығысқа
қарай 30 км

124.
Городище Баскамыр IX-XII вв.
археологии
Улытауский
район,
с. Талдысай,
0,5 км к юго-
востоку от
села, 18 км к
северу от
п. Жезды, на
левом берегу
р. Жезды,
в устье
р. Талдысай
125.
Мавзолей Маката 1923 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Улытауский
район,
с. Шенбер, 8 км
к северо-западу
от села
126.
Могильник Талды I(48)
XIV-XI вв. до н. э.
археологии
Шетский район,
п. Жанажурт,
10 км к северо-
востоку от
поселка,
на левом берегу
р. Талды
127.
Могильник Бугулы II
(Кусмурун) (57)
Поздняя бронза - ранний
железный век
археологии
Шетский район,
ст. Жарык,
40 км к северо-
востоку от
станции, на
берегу р. Шопа,
у северо-
восточного
подножья горы
Бугулы
Костанайская область
128.
Бюст дважды Героя Советского
Союза Л.И. Беды
Скульптор Д.П. Шварц 1951 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Костанай,
ул. Пушкина, 98
129.
Бюст дважды Героя Советского
Союза И.Ф. Павлова.
Скульптор Д.П. Шварц 1952 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Костанай,
ул. Пушкина, 98
130.
Памятник И. Алтынсарину
Скульптор Н.А. Щербаков,
архитекторы И.А. Покровский,
В.Д. Горчинский 1970 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Костанай,
ул. Алтынсарина,
118 А, сквер школы-интерната им. И. Алтынсарина
131.
Исключена постановлением Правительства РК от 31.07.2014 № 846.
132.
Ритуальное сооружение
Екидын I
VII-IX вв.
градостроитель-
ства и
архитектуры
территория
подчиненная
акимату
г. Аркалыка,
с. Екидын,
1,5 км к
северо-
востоку от
села, на
правом берегу
р. Каратургай
133.
Ритуальное сооружение
Екидын II
VII-IX вв.
градостроитель-
ства и
архитектуры
территория
подчиненная
акимату
г. Аркалыка,
с. Екидын,
0,5 км к
северо-
востоку от
села, на левом
берегу
р. Каратургай
Кызылординская область
134.
Бюст дважды Героя
Социалистического Труда
И. Жахаева
Скульптор А. Пекарев,
архитекторы А. Борецкий,
К. Кульбашева 1975 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
центральная площадь, аллея «Почетные граждане Кызылординской области»
135.
Мечеть Айтбая.
Мастера Искан и Камал 1878 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Кызылорда,
ул. Сатпаева,
18
136.
Церковь Христа Спасителя
XIX в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Кызылорда,
ул. Исы
Токтыбаева, 5
137.
Городище Жент (Жанкала)
V-XVII вв.
археологии
Жалагашский
район, с. Аккыр,
30 км к югу от
села, на
правом берегу
р. Жанадарьи,
2 км от
основного русла
138.
Мавзолей Мулкалан
(Мулла-Калан) XVI в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Жалагашский
район,
с. Жанадарья,
3 км к
юго-востоку
от села
139.
Мавзолей Кара-Сопы
XVIII-XIX вв.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Жанакорганский
район,
с. Жанакорган,
5 км к
юго-востоку
от поселка
140.
Мавзолей Айкожи
XVIII-XIX вв.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Жанакорганский
район,
ж.-д. ст.
Бесарык,
6 км к югу от
станции

124.
Басқамыр қалашығы ІХ-ХІІ ғғ.
археология
Ұлытау ауда-
ны, Талдысай
ауылы, ауыл-
дан оңтүс-
тік-шығысқа
қарай 0,5 км, Жезді
кентінен
солтүстікке
қарай 18 км,
Жезды өз.
сол жағалау-
ында, Талды-
сай өз. сағасы
125.
Мақат кесенесі 1923 ж.
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауда-
ны, Шеңбер
ауылы, ауыл-
дан солтүс-
тік-батысқа
қарай 8 км
126.
Талды обасы I (48) б.д. дейінгі
ХІV-ХІ ғғ.
археология
Шет ауылы,
Жаңажұрт
кенті, кент-
тен солтүс-
тік-шығысқа
қарай 27 км,
Талды өз.
сол
жағалауында
127.
Бұғылы обасы II (Құсмұрын) (57) соңғы қола - ерте темір ғасыры
археология
Шет ауданы,
Жарық стан-
циясы стан-
циядан сол-
түстік-шығы-
сқа қарай
40 км, Шопа
өз. жаға-
лауы, Бұғылы
тауларының
солтүстік-
батыс етегі
Қостанай облысы
128.
Екі мәрте Кеңес Одағының Батыры Л. И. Беданың мүсіні
Мүсінші Д.П.Шварц 1951 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қостанай
қаласы, Пушкин
көшесі, 98
129.
Екі мәрте Кеңес Одағының Батыры И. Ф. Павловтың мүсіні
Мүсінші Д.П.Шварц 1952 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қостанай
қаласы,
Пушкин
көшесі, 98
130.
Ы. Алтынсариннің ескерткіші.
Мүсінші Н. А. Щербаков,
сәулетшілер И. А. Покровский, В. Д. Горчинский 1970 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қостанай
қаласы,
Алтынсарин
көшесі, 118 А,
Ы. Алтынса-
рин атын-
дағы
мектеп-ин-
тернаттың
шағын бағы
131.
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.07.2014 № 846 қаулысымен
132.
Екідің I рәсім құрылысы VІІ-ІХ ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Арқалық қаласының
әкімдігіне
қарасты аумақ, Екідің ауылынан
солтүстік-
шығысқа қа-
рай 1,5 км,
Қараторғай
өз. оң жағалауы
133.
Екідің ІІ рәсім құрылысы
VІІ-ІХ ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Арқалық қа-
ласының
әкімдігіне
қарасты аумақ, Екідін ауылы, ауыл-
дан солтүс-
тік-шығысқа
қарай 1,5 км, Қаратор-
ғай өз. сол
жағалауы
Қызылорда облысы
134.
Екі мәрте Социалистік Еңбек Ері
Ы. Жақаевтың мүсіні
Мүсінші А.Пекарев, сәулетшілер
А.Борецкий, К. Күлбашева 1975 ж.
қала құрылысы және сәулет
орталық алаң, «Қызылорда облысының құрметті азаматтары» аллеясы
135.
Айтбай мешіті
Шеберлер Ысқан және Камал 1878 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қызылорда қ., Сатпаев к-сі, 18
136.
Христос Спаситель шіркеуі XIX ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қызылорда
қаласы Иса
Тоқтыбаев
к-сі, 5
137.
Жент (Жанқала) қалашығы V-XVII ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Жалағаш ауданы,
Аққыр ауылы,
ауылдан оң-
түстікке
қарай 30 км,
Жаңадария
өз. оң жаға-
лауы негізгі
арнадан 2 км
138.
Молқалан (Молла-Қалан) кесенесі XVI ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жалағаш ауданы, Жаңадария ауылы, ауылдан оңтүстік-шы-
ғысқа қарай
3 км
139.
Қара-Сопы кесенесі ХVIII-ХІХ ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңақорған
ауданы,
Жаңақорған
ауылы, ауыл-
дан онтүс-
тік-шығысқа
қарай 5 км
140.
Айқожа кесенесі ХVIII-ХІХ ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңақорған
ауданы,
Бесарық т.ж.
станциясы,
станциядан
оңтүстікке
қарай 6 км

141.
Мечеть Актас 1884 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Жанакорганский
район,
ж.-д. ст.
Бесарык,
6 км к югу от
станции
142.
Городище Сыганак (Сунаката)
VI-XIX вв.
археологии
Жанакорганский
район,
с. Сунаката,
2 км к северо-
западу от села
143.
Башня Бегим-Ана XI в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Казалинский
район,
г. Казалинск,
10 км к востоку
от города
144.
Градостроительный комплекс -
историческая часть г.
Казалинска конец XIX в.-
начало XX в.
(дом Ганибая, XIX в.;
здание мемориального музея
Г. Муратбаева (бывшее здание
совдепа), кон. XIX -
начало XX вв.;
здание городской библиотеки
(бывшая мечеть
Ганибая), XIX в.;
мечеть Ногая (мечеть Нуралы),
XIX в.)
градостроитель-
ства и
архитектуры
Казалинский
район, г.
Казалинск,
во дворе с/ш
N 7 ул. Коркыт
ата, 24
ул. Шаляпина,
17
ул. Жанузакова,
51
145.
Здание районного дома
культуры им. Р. Баглановой
(бывшая церковь) 1904 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Казалинский
район,
ст. Казалинск,
ул. Айтеке би, 1
146.
Башня Сараман-Коса
(Сарман-Ходжа) XI в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Казалинский
район,
с. Каукей,
2 км к северо-
востоку от села
147.
Мавзолей Куттыбая
XVII-XX вв.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Казалинский
район,
с. Уркендеу,
5 км от села
148.
Городище Жанкент (Янгикент)
V-XV вв.
археологии
Казалинский
район,
с. Уркендеу,
0,5 км к юго-
востоку от
села, на
левом берегу
р. Сырдарьи
149.
Мавзолей Баланды 2
VI-II вв. до н. э.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Кармакчинский
район,
с. Куандарья,
15 км к
юго-западу от
села
150.
Мавзолей Сырлы-там на
Жанадарье XII-XIII вв.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Кармакчинский
район, с. Тагай,
16 км к
северо-востоку
от села
151.
Городище Жетиасар 3
(Алтынасар) I в. до н.э. -
начало VIII в.
археологии
Кармакчинский
район,
с. Турмагамбет,
12 км к
северо-западу
от села, в
урочище
Жетыасар, у
сухого русла
р. Куандарьи
152.
Башня Кутебара XIX в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Сырдаринский
район,
с. Акжарма, 10
км к западу от
села, на
кладбище
брошенного
с. Ширкейли
153.
Мавзолей Сырлы-там на
Инкардарье XIII в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Сырдаринский
район,
с. Инкардарья,
25 км к югу от
села
154.
Мавзолей Асан-ата XVI в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Чиилиский
район, ж.-д.
ст. Байгекум,
5 км к востоку
от станции
Мангистауская область
155.
Некрополь старый
Бейнеу XI-XIX вв:
(мечеть подземная
Бекет-ата; мавзолеи (2);
сагана (24); кулпытас,
сагана (9); кулпытас (26);
койтасы (15); кошкартас (1);
койтас, кулпытас (14);
ограда, кулпытас (8);
пирамида (2); саркофаг,
кулпытас (5);
саркофаг (7); ограда (6);
стела (5); ограда, стела (5)
ансамбль
Бейнеуский
район, ж.-д.
ст. Бейнеу, 17
км юго-западнее
станции

141.
Ақтас мешіті 1884 ж.
қала құрылысы және сәулет
Жаңақорған ауданы, Бесарық т.ж.
станциясы,
станциядан
Онтүстікке
қарай 6 км
142.
Сығанақ (Сунақата) қалашығы VІ-ХІХ ғғ.
археология
Жаңақорған
ауданы,
Сунақата ауылы, ауылдан солтүстік-
батысқа
қарай 2 км
143.
Бегім-Ана мұнарасы XI ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қазалы ауда-
ны, Қазалы
қ-сы, қала-
дан шығысқа
қарай 10 км
144.
Қала құрылысы кешені - Қазалы
қаласының тарихи бөлігі XIX ғ.
соңы - XX ғ. басы. (Ғанибай үйі,
ХІХғ.;
Ғ.Мұратбаевтың мемориалдық
мұражай ғимараты (бұрынғы
депутаттар кеңесінің ғимараты)
XIX ғ. соңы - X ғ. басы.;
қалалық кітапхананың ғимараты
(бұрынғы Ғанибай мешіті),
XIX ғ.;
Ноғай мешіті (Нұралы мешіті)
XIX ғ.)
қала құрылысы және сәулет
Қазалы ауда-
ны, Қазалы
қаласы, N 7
мектептің
ауласында,
Қорқыт ата
к-сі, 24
Шаляпин
к-сі, 17
Жанұзақов
к-сі, 51
145.
Р. Бағланова атындағы аудандық
мәдениет үйінің ғимараты (бұрынғы шіркеу) 1904 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қазалы
ауданы,
Қазалы
станциясы,
Әйтеке би
к-сі, 1
146.
Сараман-Қос (Сарман-Қожа)
мұнарасы XI ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қазалы ауда-
ны, Қаукей
ауылы, ауыл-
дан солтүс-
тік-шығысқа
қарай 2 км
147.
Құттыбай кесенесі ХVІІ-ХХ ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Қазалы ауда-
ны, Үркендеу
ауылы, ауыл-
дан 5 км
148.
Жанкент (Янгикент) қалашығы V-XV ғғ.
археология
Қазалы ауда-
ны, Үркендеу
ауылы, ауыл-
дан оңтүс-
тік-шығысқа
қарай 0,5 км, Сырдария
өзенінің сол
жағалауында
149.
Баланды 2 кесенесі б.д. дейінгі
VI-II ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Қармақшы
ауданы,
Қуаңдария
ауылы, ауыл-
дан онтүс-
тік-батысқа
қарай 15 км
150.
Жаңадариядағы Сырлы-там кесенесі
ХІІ-ХІІІ ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Қармақшы
ауданы, Тағай ауылы,
ауылдан сол-
түстік-шы-
ғысқа қарай
16 км
151.
Жетіасар 3 (Алтынасар) қалашығы б.э.д. I ғ. - VIII ғ. басы
археология
Қармақшы
ауданы
Тұрмағамбет
ауылы, ауыл-
дан солтүс-
тік-батысқа
қарай 12 км,
Жетіасар
шатқалында,
Қуаңдария
өз. құрғақ
арнасында
152.
Күтебар мұнарасы XIX ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сырдария
ауданы,
Ақжарма
ауылы, ауыл-
дан батысқа
қарай 10 км,
Шіркейлі
ауылының
қараусыз
қалған
зиратында
153.
Іңкәрдариядағы Сырлы-там кесенесі XIII ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сырдария
ауданы,
Іңкәрдария
ауылы, ауыл-
дан оңтүс-
тікке қарай
25 км
154.
Асан-ата кесенесі XVI ғ.
қала құрылысы және сәулет
Шиелі ауда-
ны, Бәйгеқұм
т.ж. стан-
циясы, стан-
циядан шы-
ғысқа қарай
5 км
Маңғыстау облысы
155.
Ескі Бейнеу мазары
ХІ-ХІХ ғғ.
Бекет-ата жерасты мешіті; кесене (2); сағана (24);
құлпытас, сағана (9); құлпытас
(26); қойтас (15); қошқартас
(1); қойтас, құлпытас (14);
дуал, құлпытас (8); пирамида
(2); саркофаг, құлпытас (5);
саркофаг (7); дуал (6); стела
(5); дуал, стела (5)
ансамбль
Бейнеу ауда-
ны, Бейнеу
т.ж. стан-
циясы,
станциядан
оңтүстік-
батысқа
қарай 17 км

156.
Мавзолей Омара и Тура
1898 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Бейнеуский
район ж.-д.
ст. Бейнеу 20
км восточнее
станции
157.
Мечеть подземная Бекет-ата в
местности Огланды
XVIII вв.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Каракиянский
район,
п. Сенек,
95 км северо-
восточнее
поселка
158.
Некрополь Кызылсу
XVIII-XX вв.:
(мечеть (1), мавзолей (1);
сагана (54); кулпытас (3);
койтас (11); койтас,
кулпытас (1); кулпытас,
койтас, саркофаг (1);
пирамида (26); саркофаг (4);
ограда (9); стела (2)
градостроитель-
ства и
архитектуры
Каракиянский
район,
п. Сенек
21 км северо-
восточнее
поселка
159.
Некрополь Сенек XVII-XX вв.
(мавзолей (3); сагана (30);
пирамида (1)
ансамбль
Каракиянский
район п. Сенек
1 км к югу от
поселка
160.
Некрополь Шопан-ата X-XIX вв.
(мечеть подземная (1);
мавзолей (6); сагана (209);
кулпытас, сагана (7);
кулпытас (65); койтас (680);
койтас, кулпытас (149);
кулпытас, койтас, саркофаг
(5); кулпытас, пирамида (50);
ограда, кулпытас (52);
пирамида (54); саркофаг,
кулпытас (21); саркофаг (59);
ограда (210); холм (набросок)
из камней (50); стела (58);
ограда, стела (24)
ансамбль
Каракиянский
район,
п. Сенек,
12 км северо-
восточнее
поселка
161.
Некрополь Кыргын XIX-XX вв.
(мавзолей (1); сагана (3);
кулпытас (1); койтас (15);
пирамида (6)
ансамбль
Каракиянский
район,
п. Старый,
Жетыбай,
5 км западнее
поселка
162.
Некрополь Сисем-ата
XIII-XIX вв.
(мавзолей (24); сагана (138);
кулпытас, сагана (17);
кулпытас (81); койтас (159);
кошкартас (1); койтас,
кулпытас (148); кулпытас,
койтас, саркофаг (20);
кулпытас, пирамида (22);
ограда, кулпытас (79);
пирамида (3); саркофаг,
кулпытас (17); саркофаг
(129); ограда (133); холм
(набросок) из камней (70);
стела (236)
ансамбль
Мангистауский
район, ж.-д.
ст. Сай-Утес,
35 км севернее
станции, 2,5 км
восточнее
западного
чинка Устюрта
163.
Некрополь Уали XI-XX вв.
(мечеть (1); мавзолей (1);
сагана (6); кулпытас, сагана
(2); кулпытас (16); койтас
(18); койтас, кулпытас (7);
кулпытас, пирамида (2);
ограда, кулпытас (27)
пирамида (12); саркофаг,
кулпытас (2); саркофаг (4);
ограда (92); холм (набросок)
из камней (44); стела (52);
ограда, стела (42)
ансамбль
Мангистауский
район, ж.-д.
ст. Сай-Утес
60 км северо-
восточнее
станции, 5 км к
северо-западу
от разъезда N 6
164.
Некрополь Карамола
(Шытша, Тобекудук) XII-XV вв.
(мавзолей (1); сагана (1);
койтас (107); саркофаг (5);
ограда (13); холм (набросок)
из камней (7)
ансамбль
Мангистауский
район, п.
Таучик, 20 км
севернее поселка
165.
Подземная мечеть и некрополь
Шакпак-ата IX-X вв.,
XIV-XIX в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Мангистауский
район, п.
Таучик, 45 км к
северо-востоку
от поселка, 6
км южнее
местности
Сарытас, урочище
Шиликудук

156.
Омар және Тұр кесенесі 1898 ж.
қала құрылысы және сәулет
Бейнеу ауда-
ны, Бейнеу
т.ж. стан-
циясынан
шығысқа
қарай 20 км
157.
Оғланды жеріндегі Бекет-ата
жерасты мешіті XVIII ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Қарақия ауданы,
Сенек кенті,
кенттен солтүстік-
шығысқа қарай 95 км
158.
Қызылсу мазары
ХVІІІ-ХХ ғғ.
(мешіт (1); кесене (1); сағана
(54); құлпытас (3); қойтас (11);
қойтас; құлпытас (1); кұлпытас,
қойтас, саркофаг (1); пирамида
(26); саркофаг (4); дуал (9);
стела (2)
қала құрылысы және сәулет
Қарақия ауданы,
Сенек кенті,
кенттен солтүстік-
шығысқа қарай 21 км
159.
Сенек мазары
ХVІІ-ХХ ғғ.
(кесене (3); сағана (30),
пирамида (1)
ансамбль
Қарақия ауданы,
Сенек кенті,
кенттен оңтүстікке қарай 1 км
160.
Шопан-ата мазары
Х-ХІХ ғғ.
(жерасты мешіті (1); кесене (6);
сағана (209); құлпытас, сағана
(7); құлпытас (65); қойтас
(680); қойтас, құлпытас (149);
құлпытас, қойтас, саркофаг (5);
құлпытас, пирамида (50); дуал,
құлпытас (52); пирамида (54);
саркофаг, құлпытас (21);
саркофаг (59); дуал (210);
тастан қаланған төбешік (50),
стела (58), дуал, стела (24)
ансамбль
Қарақия ауданы,
Сенек кенті,
кенттен солтүстік-
шығысқа қарай 12 км
161.
Қырғын мазары
ХІХ-ХХ ғғ.
(кесене (1); сағана (3);
құлпытас (1); қойтас (15);
пирамида (6)
ансамбль
Қарақия ауданы, Ескі
Жетібай кен-
ті, кенттен
батысқа қарай 5 км
162.
Сисем-ата мазары
ХІІІ-ХІХ ғғ.
(кесене (24); сағана (138);
құлпытас, сағана (17), құлпытас
(81), қойтас (159), қошқартас
(1); құлпытас, койтас, құлпытас,
саркофаг (20); құлпытас,
пирамида (22); дуал, құлпытас
(79); пирамида (3); саркофаг,
құлпытас (17); саркофаг (129);
дуал (133); тастан қаланған
төбешік (70); стела (236)
ансамбль
Маңғыстау
ауданы,
Сай-Өтес т.ж
станциясы,
станциядан
солтүстікке
қарай 25 км,
батыс
Үстірт
шыңынан шы-
ғысқа қарай
2,5 км
163.
Уәли мазары.
ХІ-ХХ ғғ.
(мешіт (1); кесене (1); сағана
(6); құлпытас, сағана (2);
құлпытас (16); қойтас (18);
қойтас, құлпытас (7); күлпытас,
пирамида (2); дуал, кұлпытас
(27); пирамида (12); саркофаг,
құлпытас (2); саркофаг, құлпытас
(4); дуал (92); тастан қаланған
төбешік (44); стела (52);
дуал, стела (42)
ансамбль
Маңғыстау
ауданы,
Сай-Өтес т.ж
станциясы,
станциядан
солтүстікке
қарай 60 км
164.
Қарамола мазары (Шытша, Төбеқұдық)
XII-XV ғғ,
(кесене (1); сағана (1); қойтас (107); саркофаг (5); дуал (13);
тастан қаланған төбешік (7)
ансамбль
Маңғыстау
ауданы, Тау-
шық кенті, кенттен
солтүстікке
қарай 20 км
165.
Шақпақ-ата жерасты мешіті және
мазары ІХ-Х ғғ., ХІV-ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Маңғыстау
ауданы, Тау-
шық кенті, кенттен
солтүстік-
батысқа
қарай 50 км,
Сарытас же-
рінен оңтүс-
тікке қарай
6 км,
Шілікқұдық
шатқалы

166.
Некрополь Масат-ата
X-XIX вв.
(мечеть (1); мавзолей (5);
сагана (28); кулпытас,
сагана (3); кулпытас (18);
койтас (309); кошкартас (1);
койтас, кулпытас (48);
кулпытас, пирамида (8);
ограда, кулпытас (5);
саркофаг, кулпытас (6);
саркофаг (25); ограда (42);
холм (набросок) из камней
(7); стела (16); ограда,
стела (4)
ансамбль
Мангистауский
район, с.
Уштаган, 20 км
юго-восточнее
поселка
167.
Мечеть Капаша Мастер Капаш
Кинакумы 1928 г.
ансамбль
Мангистауский
район, п.
Шетпе, 35 км
севернее поселка
168.
Некрополь Ак-Уюк XIX-XX вв.
(мавзолей (2); сагана (5);
ограда (5); стела (1)
ансамбль
Мангистауский
район, п.
Шетпе, 17 км
восточнее
поселка
169.
Некрополь Беки XVIII-XIX вв.
(мавзолей (3); сагана (13);
кулпытас (7); койтас (35);
койтас, кулпытас (6);
кулпытас, койтас, саркофаг
(2); кулпытас, пирамида (5);
ограда, кулпытас (5);
пирамида (5); саркофаг,
кулпытас (2); саркофаг (4);
ограда (8); холм (набросок)
из камней (7); стела (9);
ограда; стела (6)
ансамбль
Мангистауский
район, п.
Шетпе, 25 км
южнее поселка
170.
Некрополь Кара-тобе
XVIII-XX вв.
(сагана (20); кулпытас (40);
койтас (22); койтас,
кулпытас (63); кулпытас,
койтас, саркофаг (1);
кулпытас, пирамида (3);
ограда, кулпытас (3);
саркофаг, кулпытас (4);
саркофаг (3); ограда (39);
холм (набросок) из камней
(8); стела (19)
ансамбль
Мангистауский
район, п.
Тущыкудук, 30
км восточнее
поселка
171.
Некрополь Караман-ата
ХIII-ХIХ вв.
(подземная мечеть; мавзолей
(3); сагана (41); кулпытас,
сагана (2); кулпытас (17);
койтас (132); койтас,
кулпытас (52); кулпытас,
койтас, саркофаг (5);
кулпытас, пирамида (7);
ограда, кулпытас (6);
пирамида (10); саркофаг,
кулпытас (1); саркофаг (33);
ограда (55); холм (набросок)
из камней (40); стела (38);
ограда, стела (30)
ансамбль
Мангистауский
район, п.
Шетпе, 40 км
северо-восточнее
поселка
172.
Некрополь Камысбай
XV-XIX вв.
(мавзолей (12); сагана (54);
кулпытас (10); койтас (99);
койтас, кулпытас (83);
кулпытас, койтас, саркофаг
(3); ограда, кулпытас (11);
пирамида (40); саркофаг,
кулпытас (1); саркофаг (10);
ограда (51); холм (набросок)
из камней (11); стела (33);
ограда, стела (12)
ансамбль
Мангистауский
район,
п. Шетпе, 14 км
восточнее
поселка
173.
Дом жилой
Мастер Идрис Серикбаев.
1940 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Тупкараганский
район, г.
Форт-Шевченко,
ул. М.
Абдыхалыкова,
58
174.
Некрополь Бисембай
XVII-XIX вв.
(мавзолей (2); сагана (16);
койтас (21); койтас,
кулпытас (13); ограда,
кулпытас (2); пирамида (1);
саркофаг (1); ограда (17);
холм (набросок) из камней
(5); стела (5);
градостроитель-
ства и
архитектуры
Тупкараганский
район, г.
Форт-Шевченко,
25 км
восточнее города
175.
Мемориальный комплекс
Т.Г. Шевченко (1847-1857
гг.). 1932 г.
(землянка Т.Г. Шевченко;
дом-музей 1853 г.; колодец;
бюст Т.Г. Шевченко, 1888 г.)
градостроитель-
ства и
архитектуры
Тупкараганский
район, г.
Форт-Шевченко,
парк им.
Т.Г. Шевченко,
ул. Б. Маяулы, 7
Павлодарская область

166.
Масат-ата мазары
Х-ХІХ ғғ.
(мешіт (1); кесене (5); сағана
(28); құлпытас, сағана (3);
құлпытас (18); қойтас (309);
қошқартас (1); қойтас, құлпытас
(48); құлпытас, пирамида (8);
дуал, құлпытас (5); саркофаг,
құлпытас (6); саркофаг (25);
дуал (42); тастан қаланған
төбешік (7); стела (16); дуал,
стела (4)
ансамбль
Маңғыстау
ауданы,
Үштаған ауылы, ауыл-
дан оңтүс-
тік-шығысқа
қарай 20 км
167.
Қапаш мешіті
Шебер Капаш Қинақұлы
1928 ж.
ансамбль
Маңғыстау
ауданы, Шет-
пе кентінен
солтүстікке
қарай 35 км
168.
Ақ-Ұйық мазары
ХІХ-ХХ ғғ.
(кесене (2); сағана (5); дуал
(5); стела (1)
ансамбль
Маңғыстау
ауданы, Шет-
пе кенті, кенттен шы-
ғысқа қарай
17 км
169.
Бекі мазары
ХVIII-ХІХ ғғ.
(кесене (3); сағана (13);
құлпытас (7); қойтас (35);
қойтас, құлпытас (6); құлпытас,
қойтас, саркофаг (2); құлпытас,
пирамида (5); дуал, құлпытас
(5); пирамида (5); саркофаг,
құлпытас (2); саркофаг (4);
дуал (8); тастан қаланған
төбешік (7); стела (9); дуал,
стела (6)
ансамбль
Маңғыстау
ауданы, Шет-
пе кенті,
кенттен
оңтүстікке
қарай 25 км
170.
Қара-төбе мазары
ХVIII-ХХ ғғ.
(сағана (20); құлпытас (40);
қойтас (22); қойтас, құлпытас
(63); құлпытас, қойтас, саркофаг
(1); құлпытас, пирамида (3);
дуал, құлпытас (3); саркофаг,
құлпытас (4); саркофаг (3),
дуал (39) тастан қаланған
төбешік (8); стела (19)
ансамбль
Маңғыстау
ауданы, Шет-
пе кенті,
кенттен шы-
ғысқа қарай
30 км
171.
Қараман-ата мазары
ХІІІ-ХІХ ғғ.
(мешіт (1); кесене (3); сағана
(41); құлпытас, сағана (2);
құлпытас (17); қойтас (132);
қойтас, құлпытас (52); құлпытас,
қойтас, саркофаг (5); құлпытас, пирамида (7); дуал, құлпытас
(6); пирамида (10); саркофаг,
құлпытас (1); саркофаг (33);
дуал (55); тастан қаланған
төбешік (нобай) (40); стела
(38); дуал, стела (30)
ансамбль
Маңғыстау
ауданы, Шет-
пе кенті,
кенттен
шығысқа
қарай 40 км
172.
Қамысбай мазары
ХV-ХІХ ғғ.
(кесене (12); сағана (54);
құлпытас (10); қойтас (99);
қойтас, құлпытас (83); құлпытас,
қойтас, саркофаг (3); дуал,
құлпытас (11); пирамида (40);
саркофаг, құлпытас (1); саркофаг
(10); дуал (51); тастан қаланған
төбешік (11); стела (33); дуал,
стела (12)
ансамбль
Маңғыстау
ауданы, Шет-
пе кенті,
кенттен шы-
ғысқа қарай
14 км
173.
Тұрғын үйі
Шебер Ыдырыс Серікбаев
1940 ж.
қала құрылысы және сәулет
Түпқараған
ауданы, Форт-Шевчен-
ко қ-сы,
М.Әбдіхалы-
ков к-сі, 58
174.
Бейсембай мазары
ХVIІ-ХІХ ғғ.
(кесене (2); сағана (16); қойтас
(21); қойтас, құлпытас (13);
дуал, құлпытас (2); пирамида
(1); саркофаг (1); дуал (17);
тастан қаланған төбешік (нобай)
(5); стела (5)
қала құрылысы және сәулет
Түпқараған
ауданы, Форт-Шевчен-
ко к-сы,
қаладан шы-
ғысқа қарай
25 км
175.
Т. Г. Шевченко мемориалды кешені
(1847-1857 жж.)
(Т.Г.Шевченконың жер үйі,
мұражай-үйі, 1853 ж., құдық;
Т.Г.Шевченконың мүсіні, 1888 ж.)
қала құрылысы және сәулет
Түпқараған
ауданы,
Форт-Шевчен-
ко к-сы,
Т. Г. Шев-
ченко атын-
дағы парк,
Б. Маяұлы
к-сі, 7
Павлодар облысы

176.
Здание областного
историко-краеведческого
музея (бывший торговый дом
купца Дерова) 1899 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Павлодар,
ул. Ленина, 149
177.
Могила народного композитора
Естая (1874-1946 гг.) 1946 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Актогайский
район, с.
Муткенова,
4 км к югу от
села
178.
Могила народного композитора
Жаяу Мусы (1835-1929 гг.).
1929 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Баянаулский
район,
с. Жанатлек,
30 км к
юго-западу от
села, в степи
Северо-Казахстанская область
179.
Дом Аблая (военный лазарет,
казармы) 1829 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г.
Петропавловск,
ул.
Театральная, 16
180.
Здание областного финансового
отдела (бывший дом купца
Янгуразова, с 1988 - школа,
с 2005 - отделение
Духовного объединения
мусульман Казахстана)
начало XX в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г.
Петропавловск,
ул. Ульянова,
94
181.
Здание музея изобразительных
искусств (бывший дом купца
Юзефовича) 1909 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г.
Петропавловск,
ул. 314-й
стрелковой
дивизии, 83
182.
Памятник Карасай и Агынтай
батырам 1999 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г.
Петропавловск,
Театральная
площадь
183.
Мемориальный комплекс
Карасай и Агынтай
батыров 1999 г.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Айыртауский
район, с.
Карасай, 4 км
к юго-востоку
от села
184.
Поселение Ботай
XXIV- XXII вв. до н. э.
археологии
Айыртауский
район, с.
Никольское,
1,5 км
юго-восточнее
села, на
правом берегу
р. Иман-Бурлык
185.
Усадьба Сырымбет (Усадьба
Валихановых) XIX в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Айыртауский
район, с.
Сырымбет, 3 км
к юго-востоку
от села
Южно-Казахстанская область
186.
Мавзолей Ходжа Ахмеда
Яссауи конец XIV в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Туркестан,
юго-восточная
часть города,
на территории
городища
Туркестан
187.
Городище Культобе
сер. I тыс. - XIV в.
археологии
г. Туркестан,
350 м южнее
ханаки Ходжи
Ахмеда Яссауи
188.
Городище Туркестан XV-XIX вв.
археологии
г. Туркестан, в
юго-восточной
части
современного
города
189.
Большой Хильвет XII в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Туркестан,
150 м к югу от
ханаки Ахмеда
Яссауи, на
территории
туркестанского
некрополя
190.
Хильвет Аулие Кумчик-ата
XII в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Туркестан,
1 км к югу
от ханаки
Ахмеда Яссауи
191.
Чилляхана (шильдехана)
XIV в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Туркестан,
22 м к ceвеpo-
западу от
ханаки Ахмеда
Яссауи, на
территории
туркестанского
некрополя
192.
Мавзолей восьмигранный
XIV-XVI вв.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Туркестан,
40 м к югу от
восточного
минарета ханаки
Ахмеда Яссауи
193.
Мавзолей Раби'и Султан Бегим
XV в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Туркестан,
60 м
юго-восточнее
ханаки Ахмеда
Ясави, на
территории
некрополя
средневекового
Туркестана

176.
Облыстық тарихи-өлкетану мұра-
жайының ғимараты (бұрынғы көпес Деровтың сауда үйі)
1899 ж.
қала құрылысы және сәулет
Павлодар қ-сы, Ленин к-сі, 149
177.
Халық композиторы Естайдың бейіті (1874-1946 жж.)
1946 ж.
қала құрылысы және сәулет
Ақтоғай
ауданы, Мүткенов
ауылы, ауыл-
дан оңтүс-
тікке қарай
178.
Халық композиторы
Жаяу Мұсаның бейіті.
(1835-1929 жж.) 1929 ж.
қала құрылысы және сәулет
Баянауыл ауданы,
Жаңатілек
ауылы, ауыл-
дан оңтүс-
тік-батысқа
қарай 30 км
Солтүстік Қазақстан облысы
179.
Абылай үйі (әскери лазарет,
казармалар)
1829 ж.
қала құрылысы және сәулет
Петропавл
қ-сы,
Театральная
к-сі, 16
180.
Облыстық қаржы бөлімінің ғимара-
ты (бұрынғы көпес Янгуразовтың
үйі, 1988 ж. бастап мектеп,
2005 ж. бастап Қазақстан мұсұл-
мандары рухани бірлестіғінің
бөлімі)
XX ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Петропавл
қ-сы,
Ульянов
к-сі, 94
181.
Бейнелеу өнері мұражайының
ғимараты (бұрынғы копес
Юзефовичтің үйі)
1909 ж.
қала құрылысы және сәулет
Петропавл
қ-сы, 314-ші
атқыштар
дивизиясы
к-сі, 83
182.
Қарасай және Ағынтай батырлар
ескерткіштері
1999 ж.
қала құрылысы және сәулет
Петропавл
қ-сы,
Театральный
алаңы
183.
Қарасай және Ағынтай батырлар мемориалдық кешені
1999 ж.
қала құрылысы және сәулет
Айыртау ауданы,
Қарасай ауылы, ауыл-
дан оңтүс-
тік-шығысқа
қарай 4 км
184.
Ботай елді-мекені
Б.д. дейінгі XXIV-XXII ғғ.
археология
Айыртау ауданы
Никольское
ауылы, ауыл-
дан оңтүс-
тік-шығысқа
қарай 1,5 км
Иман-Бүрлік
өз. оң
жағалауында
185.
Сырымбеттің үй-жайы (Уәлихановтардың үй-жайы)
XIX ғ.
қала құрылысы және сәулет
Айыртау
ауданы,
Сырымбет
ауылы, ауыл-
дан оңтүс-
тік-шығысқа
қарай 3 км
Онтүстік Қазақстан облысы
186.
Қожа Ахмет Яссауи кесенесі
XIV ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
Түркістан
қ-сы, қала-
ның оңтүс-
тік-шығыс
бөлігі, Түркістан
қалашығының
аумағында
187.
Күлтөбе қалашығы I мыңжылд. ортасы - XIV ғ.
археология
Түркістан
қ-сы, Қожа
Ахмет Яссауи
ханакасынан
оңтүстікке
қарай 350 м
188.
Түркістан қалашығы
ХV-ХІХ ғғ.
археология
Түркістан
қ-сы, қазір-
гі қаланың
оңтүстік-
шығыс
бөлігінде
189.
Үлкен хильвет
XII ғ.
қала құрылысы және сәулет
Түркістан
қ-сы, Қожа
Ахмет Яассауи
ханакасынан
онтүстікке
қарай 150 м., Түркіс-
тан мазары-
ның аумағында
190.
Әулие Құмшық-ата хильветі
XII ғ.
қала құрылысы және сәулет
Түркістан
қ-сы, Қожа
Ахмет Яссауи
ханакасынан
оңтүстікке
қарай 1 км
191.
Шілдехана
ХІV ғ.
қала құрылысы және сәулет
Түркістан
қ-сы, Қожа
Ахмет Яссауи
ханакасынан
солтүстік-
батысқа
қарай 22 м, Түркістан
мазарының
аумағында
192.
Сегіз қырлы кесенесі
ХІV-ХVІ ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Түркістан
қ-сы, Қожа
Ахмет Иас-
сауи хана-
касы шығыс
мұнарасынан
оңтүстікке
қарай 40 м
193.
Рәбия Сұлтан Бегім кесенесі
XV ғ.
қала құрылысы және сәулет
Түркістан
қ-сы, Қожа
Ахмет Яссауи
ханакасынан
оңтүстік-шы-
ғысқа қарай
60 м, орта-
ғасырлық
Түркістан
мазарының
аумағында

194.
Мавзолей безымянный (склеп)
XVI в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Туркестан,
45 м к
юго-западу
от ханаки
Ахмеда Яссауи,
на территории
туркестанского некрополя
195.
Стена крепостная цитадели
XVI-XIX вв.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Туркестан,
восточная часть
цитадели
городища
Туркестан
196.
Баня восточная
XVI-XVIII вв.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Туркестан,
150 м к юго -
юго-западу от
ханаки
Ахмеда Яссауи
197.
Мавзолей Есим-хана
XVII в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Туркестан,
12 м к югу от
западного
минарета
ханаки Ахмеда
Яссауи, на
территории
некрополя
средневекового
Туркестана
198.
Ворота цитадели
XVIII-XIX вв.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Туркестан,
восточная
сторона
цитадели
городища
Туркестан
199.
Мечеть Жума
XIX в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
г. Туркестан,
150 м к югу от
ханаки Ахмеда
Ясави, рядом
с Большим
хильветом
200.
Комплекс железнодорожной
станции 1903 г.
(вокзал; депо; дома жилые;
ледники)
градостроитель-
ства и
архитектуры
ж.-д. ст.
Туркестан
201.
Городище Сауран
XIII-XVIII вв.
археологии
Территории
маслихата
г. Туркестана,
с. Сауран,
9 км северо-
западнее села,
в 40 км к
северо-западу
от г. Туркестан
202.
Стоянка Карасу
(им. Ч. Валиханова)
Мустье
археологии
Байдибекский
район, с. Карасу,
2 км к северо-
западу от села,
на правом
берегу
р. Арыстанды
203.
Архитектурный комплекс Аппак
Ишана
XIX в.
(мечеть, медресе, дарсхана).
градостроитель-
ства и
архитектуры
Байдибекский
район, с. Шаян,
западная
окраина села
204.
Архитектурный комплекс
Исмаил-ата
XI-XIX вв.
(мавзолей Исмаил-ата,
средние века;
мавзолей Жабраила, XIX в;
мавзолей Кошкар-ата, средние
века;
мечеть, позднее
средневековье;
чилляхана, средние века,
ворота, XIX в.)
градостроитель-
ства и
архитектуры
Казыгуртский
район,
с. Турбат,
в центре села
на территории
некрополя,
с северной
стороны
205.
Мавзолей Арыстанбаб
начало XX в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Отрарский
район, с. Когам,
3 км к северо-
северо-западу
от села
206.
Городище Оксыз (Оксус)
I-XIV вв.
археологии
Отрарский
район,
с. Маякум,
8 км к северу
от села, в
урочище Акжар,
на левом берегу
р. Сырдарьи
207.
Городище Отрар
I-XVIII вв.
археологии
Отрарский
район,
с. Талапты, на
юго-восточной
окраине села
208.
Городище Сайрам (Исфиджаб)
VIII-XVII вв.
археологии
Сайрамский
район,
с. Сайрам,
на территории
села, на
правом берегу
р. Сайрамсу,
в пойме
209.
Мавзолей Абдель Азизбаба
середина XIX в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Сайрамский
район,
с. Сайрам,
северная часть
села, в центре
старого
кладбища
210.
Мавзолей Ибрагим-ата
XVII - начало XX в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Сайрамский
район,
с. Сайрам, на
северо-западной
окраине села,
на высоком
холме у дороги
в с. Аксу
211.
Мавзолей Ходжи Талига
XIX в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Сайрамский
район,
с. Сайрам,
в центре села,
300 м восточнее
перекрестка
улиц Ленина и
Коммунистической

194.
Атаусыз кесене (сағана)
XVI ғ.
қала құрылысы және сәулет
Түркістан
қ-сы, Қожа
Ахмет Яассауи
ханакасынан
оңтүстік-шы-
ғысқа қарай
45 м,
Түркістан
мазарының
аумағында
195.
Бекініс қамалы
ХVІ-ХІХ ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Түркістан
қ-сы,
Түркістан
қаласы шығыс
қамалының
бөлігі
196.
Шығыс моншасы
ХVІ-ХVIII ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Түркістан
қ-сы, Қожа
Ахмет Яссауи
ханакасынан
оңтүстік-
батысқа
қарай 150м
197.
Есім ханның кесенесі
XVII ғ.
қала құрылысы және сәулет
Түркістан
қ-сы, Қожа
Ахмет Яссауи
ханакасы
батыс мұна-
расынан
оңтүстікке
қарай 12 м,
ортағасырлық
Түркістан
мазарының
аумағында
198.
Қамал қақпалары
ХVIII-ХІХ ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Түркістан
қ-сы,
Түркістан
қалашығы
қамалының
шығыс жағы
199.
Жұма мешіті
XIX ғ.
қала құрылысы және сәулет
Түркістан
қ-сы, Қожа
Ахмет Яссауи
ханакасынан
оңтүстікке
қарай 150 м,
Үлкен хиль-
вет жанында
200.
Темір жол станциясы кешені 1903
ж. (вокзал; депо; тұрғын үйлер;
мұздықтар)
қала құрылысы және сәулет
Түркістан
т.ж. стан-
циясы
201.
Сауран қалашығы
ХIII-ХVІІІ ғғ.
археология
Түркістан
қаласы мәс-
лихатының
аумағы, Сау-
ран ауылы,
ауылдан сол-
түстік-ба-
тысқа қарай
9 км, Түркістан
қаласынан
солтүстік-
батысқа
қарай 40 км
202.
Қарасу тұрағы (Ш. Уәлиханов
атындағы)
Мүсте
археология
Бәйдібек
ауданы, Қа-
расу ауылы,
ауылдан сол-
түстік-ба-
тысқа қарай
2 км, Арыс-
танды өз.
оң жағалау-
ында
203.
Аппақ Ишан сәулет кешені
XIX ғ.
(мешіт; медресе; дәрісхана)
қала құрылысы және сәулет
Бәйдібек
ауданы,
Шаян ауылы,
ауылдың
Батыс шеті
204.
Ысмайыл ата сәулет кешені
ХІ-ХІХ ғғ.
(Ысмайыл ата кесенесі, орта
ғасыр;
Жәбірейіл кесенесі, XIX ғ.;
Қошқар-ата кесенесі, орта
ғасыр;
мешіт, кейінгі орта ғасыр;
шілдехана, орта ғасыр;
қақпалар, XIX ғ.)
қала құрылысы және сәулет
Қазығұрт
ауданы,
Тұрбат ауылы, ауыл-
дың орталы-
ғында, мазар
аумағының
солтүстік
жағында
205.
Арыстанбаб кесенесі
XX ғ. басы.
қала құрылысы және сәулет
Отырар ауда-
ны, Қоғам
ауылы, ауыл-
дың солтүс-
тік-батысына
қарай 3 км
206.
Оқсыз (Оксус) қалышығы
І-ХІV ғғ.
археология
Отырар ауда-
ны, Маяқұм
ауылы, ауыл-
дан солтүс-
тікке қарай
8 км, Ақжар
шатқалы,
Сырдария өз.
сол жағалауы
207.
Отырар қалашығы
І-ХVIII ғғ.
археология
Отырар ауда-
ны, Талапты
ауылы, ауыл-
дың оңтүстік
-шығыс шеті
208.
Сайрам (Исфиджаб) қалашығы
VIII-ХVІІ ғғ.
археология
Сайрам ауда-
ны, Сайрам
ауылы, ауыл
аумағында,
Сайрамсу өз.
оң жағалауы
209.
Әбдел Әзизбаба кесенесі
XIX ғ. ортасы
қала құрылысы және сәулет
Сайрам ауда-
ны, Сайрам
ауылы, ауыл-
дың солтүс-
тік бөлігі,
ескі зират
210.
Ибрагим-ата кесенесі
XVII ғ. басы, XX ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сайрам ауда-
ны, Сайрам
ауылы, ауыл-
дың солтүс-
тік-батыс
шетінде,
Ақсу ауылы,
жол бойында-
ғы биік
211.
Қожа Талық кесенесі
XIX ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сайрам ауда-
ны, Сайрам
ауылы, ауыл-
дың орталы-
ғында, Ленин
және Комму-
нистік көше-
лерінің қиы-
лысынан шы-
ғысқа қарай
300 м

212.
Мавзолей Мирали-баба
конец XIX в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Сайрамский
район,
с. Сайрам,
в центре села,
на старом
кладбище,
250 м к западу
от перекрестка
улиц Ленина и
Коммунистической
213.
Мавзолей Карашаш-ана
XVIII в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Сайрамский
район,
с. Сайрам,
в центре села,
на территории
старого
кладбища,
недалеко от
перекрестка
улиц Ленина и
Коммунистической
214.
Минарет Хызра Пайгамбара
XVIII-XIX вв.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Сайрамский
район,
с. Сайрам,
в центре села,
200 м юго-
восточнее
перекрестка
улиц Ленина и
Коммунистической
215.
Медресе
конец XIX в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Сузакский
район,
с. Бабаата,
на окраине села
216.
Мечеть-мавзолей Баба-ата
конец XIX в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Сузакский
район,
с. Бабаата,
на левом берегу
р. Бабаата,
на территории
городища
217.
Развалины замка
VI-X вв.
археологии
Сузакский
район,
с. Бабаата,
на левом берегу
р. Бабаата,
на территории
городища
218.
Мечеть Ногай-Ишана
XIX в.
градостроитель-
ства и
архитектуры
Сузакский
район,
с. Сузак,
в центре села
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 21 марта 2008 года N 279
Перечень
утративших силу некоторых решений Совета
Министров Казахской ССР и Правительства Республики Казахстан
1.  Постановление Совета Министров Казахской ССР от 26 января 1982 года N 38 "О памятниках истории и культуры Казахской ССР республиканского значения" (СП Казахской ССР, 1982 г., N 5, ст. 23).
2.  Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 мая 1997 года N 895 "О внесении изменения в постановление Совета Министров Казахской ССР от 26 января 1982 г. N 38".
3.  Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 мая 2000 года N 805 "О внесении дополнений в постановление Совета Министров Казахской ССР от 26 января 1982 года  N 38" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 24, ст. 284).
4.  Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 июня 2000 года N 897 "О внесении изменения и дополнения в постановление Совета Министров Казахской ССР от 26 января 1982 года N 38" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 26, ст. 309).
5.  Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2000 года N 1535 "О внесении изменения и дополнения в постановление Совета Министров Казахской ССР от 26 января 1982 года N 38" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 42, ст. 493).
6.  Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 октября 2001 года N 1282 "О внесении изменения и дополнения в постановление Совета Министров Казахской ССР от 26 января 1982 года N 38" (САПП Республики Казахстан, 2001 г., N 34, ст. 443).

212.
Мірәлі баба кесенесі
XIX ғ. аяғы
қала құрылысы және сәулет
Сайрам ауда-
ны, Сайрам
ауылы, ауыл-
дың орталы-
ғында, ескі
зиратта,
Ленин және
Коммунистік
көшелерінің
қиылыснан
батысқа
қарай 250 м
213.
Қарашаш-ана кесенесі
XVIII ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сайрам ауда-
ны, Сайрам
ауылы орта-
лығында,
ескі зират
аумағында,
Ленин және
Коммунистік
көшелерінің
қиылысынан
алыс емес
214.
Қызыра Пайғамбар мұнарасы
ХVIII-ХІХ ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Сайрам ауда-
ны, Сайрам
ауылы, ауыл-
дың орталы-
ғында, Ленин
және Комму-
нистік көше-
лерінің қиы-
лысынан оң-
түстік-шы-
ғысқа қарай
200 м
215.
Медресе
XIX ғ. аяғы
қала құрылысы және сәулет
Созақ ауда-
ны, Баба-ата
ауылы, ауыл-
дың шеті
216.
Баба-ата мешіт-кесенесі
XIX ғ. аяғы
қала құрылысы және сәулет
Созақ ауда-
ны, Баба-ата
ауылы, ауыл-
дың шеті,
Баба-ата өз.
сол жаға-
лауы, қала-
шық аумағында
217.
Қорғанның қираған орны VІ-Х ғғ.
археология
Созақ ауда-
ны, Баба-ата
ауылы, ауыл-
дың шеті,
қалашықтың
аумағында
218.
Ноғай-Ишан мешіті
XIX ғ.
қала құрылысы және сәулет
Созақ ауда-
ны, Созақ
ауылы, ауыл-
дың орталы-
ғында
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 21 наурыздағы
N 279 қаулысына
қосымша
Қазақ КСР Министрлер Кеңесінің және Қазақстан Республикасы
Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Қазақ КСР-інің республикалық мәні бар тарихи және мәдени ескерткіштері туралы" Қазақ КСР Министрлер Кеңесінің 1982 жылғы 26 қаңтардағы N 38 қаулысы (СП Қазақ КСР, 1982 ж., N 5, 23-құжат).
2. "Қазақ КСР Министрлер Кеңесінің 1982 жылғы 26 қаңтардағы № 38 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 28 мамырдағы N 895  қаулысы .
3. "Қазақ ССР Министрлер Кеңесінің 1982 жылғы 26 қаңтардағы № 38 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 27 мамырдағы N 805  қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2000 ж., N 24, 284-құжат).
4. "Қазақ ССР Министрлер Кеңесінің 1982 жылғы 26 қаңтардағы N 38 қаулысына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 16 маусымдағы N 897  қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2000 ж., N 26, 309-құжат).
5. "Қазақ ССР Министрлер Кеңесінің 1982 жылғы 26 қаңтардағы N 38 қаулысына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 16 қазандағы N 1535  қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2000 ж., N 42, 493-құжат).
6. "Қазақ ССР Министрлер Кеңесінің 1982 жылғы 26 қаңтардағы N 38 қаулысына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 5 қазандағы N 1282  қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2001 ж., N 34, 443-құжат).

7.  Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N 379 "О некоторых вопросах, касающихся объектов истории и культуры".

7. "Тарих пен мәдениет объектілеріне қатысты кейбір мәселелер туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 379  қаулысы .