О Стратегическом плане Министерства иностранных дел Республики Казахстан на 2009-2011 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2008 года № 1212
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства иностранных дел Республики Казахстан на 2009-2011 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2009 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                         К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 декабря 2008 года № 1212
Стратегический план Министерства иностранных дел
Республики Казахстан на 2009-2011 годы
1. Миссия и видение
Миссия
Политическое позиционирование страны как региональной державы.
Укрепление механизмов безопасности по периметру внешних границ Казахстана.
Превращение Казахстана в ключевого игрока в регионе.
Координация усилий государственных органов во внешнеполитической сфере.
Видение
Создание благоприятной внешнеполитической среды для эффективного и устойчивого развития казахстанского общества, вхождения Казахстана в число пятидесяти наиболее конкурентоспособных государств.
Эффективная защита национальных интересов граждан и юридических лиц Казахстана за рубежом.
Формирование соответствующей нормативно-правовой базы.
Адаптация внешнеполитического курса страны к меняющейся архитектуре международных отношений в условиях возможного пересмотра базовых принципов международного права.
Позиционирование Казахстана в качестве активного игрока глобального и регионального масштаба.
2. Анализ текущей ситуации
Обеспечение дипломатическими средствами суверенитета и безопасности Республики Казахстан, сохранение глобальной и региональной безопасности
Одним из актуальных направлений внешней политики Казахстана является обеспечение национальной безопасности и территориальной целостности Республики. В этом контексте скорейшее завершение делимитации и демаркации государственной границы и определение правового статуса Каспийского моря имеют важное стратегическое значение.
На сегодняшний день полностью завершена делимитация и демаркация государственной границы Республики Казахстан только с Китайской Народной Республикой.
Продолжается работа по международно-правовому оформлению государственной границы Республики Казахстан с Российской Федерацией, Туркменистаном, Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой.
Весьма важным, в контексте обеспечения безопасности и суверенитета государства, является урегулирование вопросов, связанных с разграничением территорий на Каспийском море и упорядочением деятельности, касающейся освоения биологических и минеральных ресурсов, судоходства, охраны природной среды. Эта задача решается в рамках пятисторонних переговоров по определению правового статуса Каспия (Специальная рабочая группа по разработке Конвенции о правовом статусе Каспийского моря).
Республика Казахстан, в целях поддержания мира и стабильности в каспийском регионе, последовательно выступает за установление стабильного баланса вооружений на Каспийском море и создание пятистороннего механизма по контролю над их количеством, который должен стать еще одним залогом обеспечения безопасности и надежным средством предотвращения конфликтов.
В условиях снижения угрозы открытых межгосударственных конфликтов большую опасность представляют "новые" вызовы, такие как международный терроризм, экстремизм, организованная преступность, наркотрафик, незаконная миграция и др.
В этой ситуации поддержание региональной безопасности возможно только коллективными усилиями, в рамках таких международных структур, как Организация Объединенных Наций (далее - ООН), Совещание по взаимодействию и мерам доверия в Азии (далее - СВМДА), Шанхайская Организация Сотрудничества (далее - ШОС), Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (далее - ОБСЕ), Организация Договора о коллективной безопасности (далее - ОДКБ) и др.
Из перечисленных форумов именно СВМДА и ШОС, как приближенные к реалиям региона, представляют оптимальные площадки для достижения наших целей в деле обеспечения национальной безопасности. Следует также учесть, что, создаваясь как структуры для противодействия открытым конфликтам, СВМДА и ШОС приобрели потенциал для сотрудничества в экономической, экологической, культурно-гуманитарной сферах.
Шанхайская Организация Сотрудничества стала значимым элементом обеспечения безопасности в Азии и за ее пределами. Членство в ней двух региональных держав - России и Китая - уже вызвало пристальный интерес со стороны других мировых центров влияния, прежде всего США. В этом смысле для Казахстана открываются широкие перспективы для дальнейшего сохранения баланса сил. Более того, необходимо развивать связи между СВМДА и ШОС, поскольку обе организации преследуют весьма близкие цели.

Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің 2009-2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 желтоқсандағы N 1212 Қаулысы
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Сыртқы істер
министрлігінің 2009-2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 23 желтоқсандағы
N 1212 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің 2009 - 2011
жылдарға арналған стратегиялық жоспары
1. Миссиясы мен пайымдауы
Миссиясы
Елдің өңірлік держава ретіндегі саяси ұстанымы.
Қазақстанның сыртқы шекараларының периметрі бойынша қауіпсіздік тетіктерін нығайту.
Қазақстанды өңірдегі негізгі ойыншыға айналдыру.
Мемлекеттік органдардың сыртқы саясат саласындағы күш-жігерін үйлестіру.
Пайымдауы
Қазақстандық қоғамды тиімді және орнықты дамыту үшін қолайлы сыртқы саяси ортаны қалыптастыру, Қазақстанның бәсекелестікке анағұрлым қабілетті елу мемлекеттің қатарына кіруі.
Шетелде Қазақстанның ұлттық мүдделерін, азаматтары мен заңды тұлғаларын тиімді түрде қорғау.
Тиісті нормативтік-құқықтық базаны қалыптастыру.
Халықаралық құқықтың базалық қағидаттарын ықтимал қайта қарау жағдайында халықаралық қарым-қатынастың өзгеріс үстіндегі сәулетіне қатысты елдің сыртқы саяси бағытын бейімдеу.
Жаһандық және өңірлік белсенді ойыншы сипатында Қазақстанның ұстанымы.
2.2. Ағымдағы ахуалға талдау жасау
Қазақстан Республикасының егемендігі мен қауіпсіздігін дипломатиялық жолдармен қамтамасыз ету, жаһандық және өңірлік қауіпсіздікті сақтау
Республиканың ұлттық қауіпсіздігі мен аумақтық тұтастығын қамтамасыз ету Қазақстанның сыртқы саясатының өзекті бағыттарының бірі болып табылады. Осы тұрғыда мемлекеттік шекараны делимитациялауды және демаркациялауды жеделдетіп аяқтаудың және Каспий теңізінің құқықтық мәртебесін айқындаудың маңызды стратегиялық мәні бар.
Бүгінгі таңда Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасын делимитациялау және демаркациялау Қытай Халық Республикасымен ғана толық аяқталған.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасын халықаралық-құқықтық тұрғыдан ресімдеу жөніндегі жұмыс Ресей Федерациясымен, Түрікменстанмен, Өзбекстан Республикасымен және Қырғыз Республикасымен жалғасуда.
Мемлекеттің қауіпсіздігі мен егемендігін қамтамасыз ету тұрғысында Каспий теңізіндегі аумақтың шекара жігін ажыратуға байланысты мәселелерді реттеу және биологиялық, сондай-ақ минералдық ресурстарды игеруге, кеме қатынасына, қоршаған ортаны қорғауға қатысты қызметті тәртіпке келтіру аса маңызды болып табылады. Бұл міндет Каспийдің құқықтық мәртебесін айқындау жөніндегі бесжақты келіссөздер шеңберінде шешілуде (Каспий теңізінің құқықтық мәртебесі туралы конвенцияны әзірлеу жөніндегі Арнайы жұмыс тобы).
Каспий өңіріндегі бейбітшілік пен тұрақтылықты қолдау мақсатында Қазақстан Республикасы Каспий теңізіндегі қару-жарақтың тұрақты тепе-теңдігін орнатуды және олардың санына бақылау жасау жөніндегі бесжақты тетікті құруды дәйекті түрде жақтайды, мұның өзі қауіпсіздікті қамтамасыз етудің тағы да бір кепілі және жанжалдардың алдын алудың сенімді құралы болуы тиіс.
Мемлекетаралық ашық жанжалдардың қауіп-қатері азайған жағдайда халықаралық терроризм, экстремизм, ұйымдасқан қылмыс, есірткі трафигі, заңсыз көші-қон және басқалары сияқты "жаңа" сынақтар үлкен қауіп туғызады.
Мұндай ахуалда өңірлік қауіпсіздікті қамтамасыз ету - Біріккен Ұлттар Ұйымы (бұдан әрі - БҰҰ), Азиядағы өзара іс-қимыл және сенім шаралары жөніндегі кеңес (бұдан әрі - АӨСШК), Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы (бұдан әрі - ШЫҰ), Еуропадағы қауіпсіздік пен ынтымақтастық жөніндегі ұйым (бұдан әрі - ЕҚЫҰ), Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымы (бұдан әрі - ҰҚШҰ) және басқалары сияқты халықаралық құрылымдардың шеңберіндегі ұжымдық күш-жігер арқылы ғана мүмкін болады.
Жоғарыда аталған форумдардың ішінде АӨСШК мен ШЫҰ өңірлік нақтылықтарға жақындаушылар ретінде ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету ісінде мақсаттарымызға қол жеткізу үшін оңтайлы алаңдар болып табылады. Сондай-ақ ашық жанжалдарға қарсы іс-қимыл жасау үшін құрылған АӨСШК және ШЫҰ-ның экономикалық, экологиялық, мәдени-гуманитарлық салалардағы ынтымақтастық үшін әлеуеті бар екендігін ескеру қажет.
Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы Азиядағы және одан тысқары жерлердегі қауіпсіздікті қамтамасыз етудің маңызды буынына айналды. Оған екі өңірлік державаның - Ресей мен Қытайдың мүшелікке өтуінің өзі - ықпал етудің басқа да әлемдік орталықтарының, ең алдымен АҚШ-тың тарапынан ерекше қызығушылық туғызды. Осы мағынада күш тепе-теңдігін одан әрі сақтау үшін Қазақстанның алдынан кең ауқымды келешек ашылады. Оның үстіне АӨСШК мен ШЫҰ арасында байланыстарды дамыту қажет, өйткені екі ұйым да аса жақын мақсаттарды көздейді.

Приоритетами деятельности Казахстана станет председательство страны в СВМДА в период 2009-2010 годы и ШОС с середины 2010 года на один год. В этой связи, стоят следующие задачи:
осуществить поэтапное исполнение Каталога мер доверия СВМДА. Предстоит принять пакет документов по мерам доверия, что позволит запустить пилотные проекты в экономическом, экологическом и гуманитарном измерениях, а также в области борьбы с новыми вызовами и угрозами;
дальнейшее укрепление договорно-правовой базы СВМДА и ШОС с минимизацией рисков возникновения локальных конфликтов. Предстоит продвигаться к формированию в Азии пространства доверия, сотрудничества и совместного противостояния вызовам и угрозам современности;
обеспечить качественное содержание 3-го Саммита СВМДА в 2010 году. На данном мероприятии с участием свыше 20 азиатских государств будет принят политический документ, который определит пути развития процесса;
организовать и провести в 2011 году в Астане юбилейный Саммит ШОС. По итогам мероприятия будет принята Декларация десятилетия Шанхайской организации сотрудничества. Документ подведет итоги деятельности за период с момента преобразования "Шанхайской пятерки" в полноценную международную организацию и обозначит приоритеты на предстоящее десятилетие;
провести работу по привлечению новых участников к процессу СВМДА для увеличения востребованности Форума в Азиатском регионе. В 2009-2011 годы ожидается поступление заявок на полноправное членство в Совещании от ряда азиатских государств (Катар, Саудовская Аравия, Оман, Сирия, Индонезия, Бруней и др.).
Таким образом, целями работы в СВМДА и ШОС являются создание предпосылок для формирования азиатской архитектуры безопасности.
События 11 сентября 2001 года привели к дестабилизации отношений между исламским миром и Западом. Следствием этого стал рост в мире религиозного экстремизма, который, как показали события 90-х гг., в ряде стран Центральной Азии, представляет осязаемую угрозу региональной и национальной безопасности. В этих условиях Казахстан, как страна с высоким уровнем межэтнической и межконфессиональной толерантности, выступил с инициативой диалога религий. На практике это реализовалось в проведении в Казахстане двух Съездов лидеров мировых и традиционных религий. Эта инициатива, в свою очередь, стала основой для организации диалога "Мусульманский мир - Запад" уже на политическом уровне. Осенью 2008 года в Астане прошла первая встреча министров иностранных дел ряда мусульманских и западных государств "Общий мир: прогресс через многообразие".
Повышение эффективности взаимодействия Республики Казахстан с зарубежными государствами и международными организациями
Новый уровень международного признания налагает на Казахстан новый уровень ответственности. Инициативы, выдвигаемые нашей страной, получили поддержку и привлекли внимание к актуальным проблемам нашего региона: экология Арала, нехватка питьевой воды, проблемы устойчивого развития региона, сотрудничество в области безопасности перед лицом новых вызовов и угроз.
Однако в силу своего геополитического положения и экономического потенциала Казахстан не может замыкаться на региональных проблемах.
Необходимо и далее придерживаться принципов многовекторности, развивать дружественные и предсказуемые взаимоотношения со всеми государствами, углублять взаимовыгодные отношения с соседями и ведущими странами мира: Россией, КНР, США, странами ЕС, ЦА, Ближнего и Среднего Востока, Южной и Юго-Восточной Азии.
Председательство и главенство в секретариатах Организации экономического сотрудничества (далее - ОЭС), ШОС, СВМДА, Организации тюркоязычных государств по культуре и искусству (далее - ТЮРКСОЙ), Диалог сотрудничества в Азии (далее - ДСА), ОБСЕ и ОИК, являясь свидетельством возросшего авторитета и значимости Казахстана, создает предпосылки для формирования новой внешнеполитической парадигмы и приобретения большей региональной и международной субъектности.

2009-2010 жылдар кезеңінде еліміздің АӨСШК-ге және 2010 жылдың ортасынан бастап бір жыл бойы ШЫҰ-ға төрағалық етуі Қазақстан қызметінің басымдықтары болып табылады. Осыған байланысты мынадай міндеттер тұр:
АӨСШК-нің Сенім шаралары каталогының кезең-кезеңімен орындалуын жүзеге асыру. Сенім шаралары жөнінде құжаттар пакетін қабылдау күтіп тұр, мұның өзі экономикалық, экологиялық және гуманитарлық өлшемдерде, сондай-ақ жаңа сынақтар мен қауіп-қатерлерге қарсы күрес саласында пилоттық жобаларды іске қосуға мүмкіндік береді;
жергілікті жанжалдардың туындау тәуекелін төмендете отырып, АӨСШК мен ШЫҰ-ның шарттық-құқықтық базасын одан әрі нығайту. Сенім білдіру, ынтымақтастық және осы заманғы қыр көрсетулер мен қауіп-қатерлерге бірлесіп қарсы тұру кеңістігін Азияда қалыптастыруда ілгерілеу қажет;
2010 жылы өтетін АӨСШК-нің 3-саммитінің сапалы мазмұнын қамтамасыз ету. 20-дан астам азиялық мемлекеттер қатысатын осы іс-шарада үдерістің даму жолдарын айқындайтын саяси құжат қабылданатын болады;
2011 жылы Астанада ШЫҰ-ның мерейтойлық Саммитін ұйымдастыру және өткізу. Іс-шараның нәтижелері бойынша Шанхай Ынтымақтастық Ұйымының он жылдығы декларациясы қабылданатын болады. Құжат "Шанхай бестігінің" толыққанды халықаралық ұйымға айналу кезінен бастап, осы кезең ішіндегі қызметін қорытындылайтын болады және алдағы онжылдыққа арналған басымдықтарын белгілейді;
Азиялық өңірде Форумның қажеттілігін ұлғайту үшін АӨСШК үдерісіне жаңа қатысушыларды тарту жөнінде жұмысты жүргізу. 2009-2011 жылдары бірқатар азиялық мемлекеттерден (Катар, Сауд Арабиясы, Оман, Сирия, Индонезия, Бруней және басқалары) Кеңеске толыққанды мүшелікке өтуге өтінімдер түседі деп күтілуде.
Осындай жолмен АӨСШК мен ШЫҰ жұмыстарының мақсаты азиялық қауіпсіздік сәулетін қалыптастыру үшін алғышарттар құру болып табылады.
2001 жылғы 11 қыркүйектегі оқиға Ислам әлемі мен Батыс арасындағы қарым-қатынасты тұрақсыздандыруға әкеліп соқты. Мұның салдары әлемде діни экстремизмнің өсуі болды, 90-шы жылдардағы оқиғалар көрсеткеніндей бірқатар Орталық Азия елдеріндегі экстремизм өңірлік және ұлттық қауіпсіздікке елеулі қауіп-қатер туғызады. Осындай жағдайларда этникааралық және конфессияаралық төзімділіктің жоғары деңгейі бар ел ретінде Қазақстан діндердің диалогы бастамасымен шықты. Бұл іс жүзінде Әлемдік және дәстүрлі діндер жетекшілерінің екі съезін Қазақстанда өткізу арқылы іске асты. Осы бастама өз кезегінде "Мұсылман әлемі - Батыс" диалогын саяси деңгейде ұйымдастыру үшін негіз болды. 2008 жылғы күзде Астанада бірқатар мұсылман және батыс мемлекеттері сыртқы істер министрлерінің "Ортақ әлем: әралуандық арқылы прогреске" атты тұңғыш кездесуі өтті.
Қазақстан Республикасының шет мемлекеттермен және
халықаралық ұйымдармен ықпалдастығының тиімділігін көтеру
Халықаралық танудың жаңа деңгейі Қазақстанға жауапкершіліктің жаңа деңгейін жүктейді. Біздің еліміз ұсынған бастамалар қолдау тапты және Арал экологиясы, ауыз судың жетіспеуі, өңірдің орнықты дамуының мәселелері, жаңа қыр көрсетулер мен қауіп-қатер алдында қауіпсіздік саласындағы ынтымақтастық сияқты өңіріміздің өзекті проблемаларына назар аудартты.
Алайда өзінің геосаяси жағдайына және экономикалық әлеуетіне байланысты Қазақстан өңірлік проблемалармен шектеліп қалмайды.
Бұдан былай да көп векторлы принциптерді ұстану, барлық мемлекеттермен достастық және болжамданатын өзара қарым-қатынасты дамыту, көршілермен және әлемнің: Ресей, ҚХР, АҚШ сияқты жетекші елдерімен, ЕО, ОА, Таяу және Орта Шығыс, Оңтүстік және Оңтүстік Шығыс Азия елдерімен өзара тиімді қарым-қатынасты тереңдету қажет.
Экономикалық ынтымақтастық ұйымы (бұдан әрі - ЭЫҰ), ШЫҰ, АӨСШК, Түркітілдес мемлекеттердің мәдениет және өнер жөніндегі ұйымы (бұдан әрі - ТЮРКСОЙ), Азиядағы ынтымақтастық диалогы (бұдан әрі - АЫД), ЕҚЫҰ және ИКҰ сияқты ұйымдардың хатшылықтарында төрағалық ету және басшылық жасау Қазақстанның өсе түсіп отырған беделі мен маңыздылығының куәсі бола отырып, жаңа сыртқы саяси жүйені қалыптастыру үшін және үлкен өңірлік және халықаралық субъектілікке қол жеткізу үшін алғышарттар жасайды.

В послании народу Казахстана от 6 февраля 2008 года "Повышение благосостояния граждан Казахстана - главная цель государственной политики" Глава государства выступил с инициативой "Путь в Европу". Необходимость ее создания определялась важностью решения актуальных задач внутреннего развития Казахстана, разработки национальных приоритетов на европейском направлении, приобщения к европейскому опыту интеграции и институционально-правовых реформ, развития технологического, энергетического, транспортного, торгового и инвестиционного сотрудничества. Такая Программа и соответствующий План, состоящий из 127 мероприятий в вышеуказанных сферах, были подготовлены Министерством иностранных дел совместно с государственными органами Республики Казахстан. Основной целью Программы определено установление стратегического партнерства с ведущими европейскими странами. Первым таким партнером стала Франция, Договор о стратегическом сотрудничестве с которой был подписан в ходе визита Президента Н. Назарбаева в июне 2008 года.
Появление программы было во многом обусловлено принятием на саммите ЕС в июне 2007 года "Стратегии нового партнерства" между Европейским Союзом и Центральной Азией, охватывающей основные направления взаимодействия ЕС с Центральной Азией и Казахстаном. Необходимо разработать целевые "дорожные карты", определить список приоритетных проектов, расширить рамки диалога для того, чтобы регулярные встречи с европейскими партнерами по специфическим тематикам вошли в практику.
В рамках данной программы ее наиболее важным приоритетом является обеспечение успешного председательства Казахстана в ОБСЕ в 2010 году. В этой связи перед Казахстаном стоят следующие задачи:
разработать приоритеты председательства в 2010 году. Казахстану необходимо создать опорный программный документ, содержащий перечень приоритетных ориентиров деятельности на посту Председателя;
добиться ключевой роли Казахстана в мероприятиях государств-участников ОБСЕ по социально-экономической реабилитации Афганистана на основе решения СМИД ОБСЕ в Мадриде (29-30 ноября 2007 года). Будучи членом "Тройки" ОБСЕ в 2009-2011 годах, Казахстан должен играть ключевую роль в реализации "афганских" программ и проектов ОБСЕ;
обеспечить эффективность работы "Тройки" (Греция, Казахстан, Литва) путем принятия ключевых решений по трем измерениям (военно-политическому, экономико-экологическому и гуманитарному);
провести на высоком уровне заседание Совета министров иностранных дел (СМИД) государств-членов ОБСЕ в Астане в конце 2010 года. Свидетельством эффективности председательства Казахстана должно стать принятие политической (министерской) декларации СМИД, которая не принималась с 2003 года ввиду противоречий между группами стран;
обеспечить должное представительство РК в центральных органах и миссиях ОБСЕ (в т.ч. в миссиях наблюдателей на выборах в странах-участницах ОБСЕ). В этой связи, перед нами стоит задача по обеспечению постоянного казахстанского присутствия в деятельности ОБСЕ, в том числе в период после 2011 года.
Успешная реализация председательства Казахстана в ОБСЕ будет способствовать решению задачи по вхождению Казахстана в число 50-ти наиболее конкурентоспособных стран мира.
Поддержанию сбалансированности внешней политики РК, усилению ее азиатского и ближневосточного направлений способствует развитие сотрудничества со странами мусульманского мира в рамках Организации Исламская Конференция (далее - ОИК). Членство Казахстана в данной организации способствует реализации ряда внешнеполитических инициатив РК, обеспечивает поддержку Казахстану со стороны стран-членов ОИК в глобальных международных организациях, позволяет вовлечь в орбиту экономического сотрудничества инвесторов из стран мусульманского мира и реализовать финансовые программы Организации и Исламского Банка Развития в Казахстане.

"Қазақстан халқының әл-ауқатын көтеру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты" атты 2008 жылғы 6 желтоқсандағы Қазақстан халқына Жолдауында Мемлекет басшысы "Еуропаға жол" бастамасымен шықты. Оны құрудың қажеттілігі Қазақстанның ішкі дамуының өзекті міндеттерін шешудің, еуропалық бағытта ұлттық басымдықтарды әзірлеудің, интеграция мен институционалдық-құқықтық реформалардың еуропалық тәжірибесіне қосылудың, технологиялық, энергетикалық, көліктік, сауда және инвестициялық ынтымақтастықты дамытудың маңыздылығынан көрінеді. Осындай Бағдарламаны және жоғарыда аталған салаларда 127 іс-шарадан тұратын тиісті Жоспарды Сыртқы істер министрлігі Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарымен бірлесіп әзірлеген болатын. Бағдарламаның негізгі мақсаты жетекші еуропалық елдермен стратегиялық әріптестікті орнату деп белгіленді. Бірінші осындай әріптес Франция болды, Франциямен Стратегиялық ынтымақтастық туралы шартқа Президент Н. Назарбаевтың сапары барысында 2008 жылғы маусымда қол қойылды.
Бағдарламаның пайда болуы - көп жағдайда, Еуропалық Одақтың Орталық Азиямен және Қазақстанмен өзара ықпалдастығының негізгі бағыттарын қамтитын "Еуропалық Одақ пен Орталық Азия арасындағы жаңа әріптестік стратегиясын" 2007 жылғы маусымда ЕО саммитінде қабылдауына негізделді. Мақсатты "жол карталарын" әзірлеу, басым жобалардың тізімін айқындау, спецификалық тақырыптар бойынша еуропалық әріптестермен тұрақты кездесулер өткізудің тәжірибеге енуі үшін диалог шеңберін кеңейту қажет.
Осы Бағдарлама шеңберінде оның анағұрлым маңызды бағыты Қазақстанның ЕҚЫҰ-да 2010 жылы табысты түрде төрағалық етуін қамтамасыз ету болып табылады. Осыған байланысты Қазақстанның алдында мынадай міндеттер тұр:
2010 жылы төрағалық етудің басымдықтарын талдап жасау. Төрағалық қызметінде басымдықты бағдарлардың тізбесі бар, Қазақстанның тірек болатын бағдарламалық құжатты жасауы қажет;
ЕҚЫҰ-ның Мадридтегі Сыртқы істер министрлері кеңесінің (2007 жылғы 29-30 қараша) шешімі негізінде Ауғанстанды әлеуметтік-экономикалық оңалту жөніндегі ЕҚЫҰ-ға қатысушы мемлекеттердің іс-шараларында Қазақстанның басты рөліне қол жеткізу. 2009-2011 жылдары ЕҚЫҰ "Үштігінің" мүшесі бола отырып, Қазақстан ЕҚЫҰ-ның "ауғандық" бағдарламалары мен жобаларын іске асыруда негізгі рөл ойнауы тиіс;
үш өлшем бойынша (әскери-саяси, экономикалық-экологиялық және гуманитарлық) негізгі шешімдерді қабылдау арқылы "Үштік" (Грекия, Қазақстан, Литва) жұмысының тиімділігін қамтамасыз ету;
2010 жылдың аяғында Астанада ЕҚЫҰ-ға мүше мемлекеттер Сыртқы істер министрлері кеңесінің (СІМК) отырысын жоғары деңгейде өткізу. Қазақстанның төрағалық етуінің тиімділігінің куәсі СІМК саяси (министрлер) декларациясын қабылдау болуы тиіс, мұндай құжат елдер топтары арасындағы қарама-қайшылыққа байланысты 2003 жылдан бері қабылданған жоқ;
ЕҚЫҰ-ның орталық органдары мен миссияларында ҚР-дың тиісті өкілдігін қамтамасыз ету (оның ішінде ЕҚЫҰ-ға қатысушы елдер сайлауларындағы бақылаушылар миссияларында). Осыған байланысты біздің алдымызда ЕҚЫҰ-ның қызметіне, оның ішінде 2011 жылдан кейінгі кезеңде Қазақстанның тұрақты қатысуын қамтамасыз ету жөнінде міндет тұр.
ЕҚЫҰ-да Қазақстанның төрағалық етуін табысты түрде іске асыру әлемнің бәсекелестікке неғұрлым қабілетті 50 елінің қатарына Қазақстанның кіруіне қатысты міндетті шешуге жәрдемдесетін болады.
ҚР-дың сыртқы саясатының тепе-теңдігін қолдау, оның азиялық және таяушығыстық бағыттарын күшейту Ислам Конференциясы Ұйымы (бұдан әрі - ИКҰ) шеңберінде мұсылман әлемі елдерімен ынтымақтастықты дамытуға жәрдемдеседі. Осы ұйымда Қазақстанның мүшелікте тұруы Қазақстанның бірқатар сыртқы саяси бастамаларын іске асыруға жәрдемдеседі, жаһандық халықаралық ұйымдарда ИКҰ-ға мүше елдер тарапынан Қазақстанға қолдау көрсетуді қамтамасыз етеді, мұсылман әлемі елдерінен инвесторларды экономикалық ынтымақтастық шеңберіне тартуға және Ұйымның, сондай-ақ Ислам Даму Банкінің қаржылық бағдарламаларын Қазақстанда іске асыруға мүмкіндік береді.

Новым систематизирующим фактором в двусторонних казахстанско-российских отношениях стало принятие Плана совместных действий Казахстана и России на 2007-2008 гг., в котором определены основные параметры совместной работы на ближайшую перспективу. Необходимо приложить максимум усилий для его своевременного исполнения, обратив особое внимание на решение вопросов расширения пропускной способности КТК и участию казахстанской стороны в проекте строительства нефтепровода "Бургас-Александруполис", реализацию проекта "Байтерек", включения казахстанских космонавтов в международные космические экипажи для полетов на МКС, совершенствование договорно-правовой базы по комплексу "Байконур", а также проблемы вокруг использования рек Иртыш и Урал.
Учитывая положительный опыт использования указанного документа, Главой государства дано поручение начать работу по подготовке Плана совместных действий Казахстана и России на 2009-2010 годы, в котором будут отражены ключевые направления стратегического характера.
Приоритетным политическим и экономическим партнером Казахстана в Азии остается Китайская Народная Республика. МИД РК на постоянном контроле держит вопросы строительства казахстанско-китайских газо- и нефтепроводов, Международного центра приграничного сотрудничества "Хоргос", реализации других крупных проектов сотрудничества, а также вопросы вододеления, контроля качества и предупреждения загрязнения вод трансграничных рек, предупреждения нелегальной миграции, оптимизации структуры двустороннего товарооборота.
Поставленная руководством двух стран задача по доведению объема взаимной торговли до 15 млрд. долларов к 2015 году будет реализована уже в следующем году.
Дальнейший рост товарооборота должен быть обеспечен за счет увеличения в нем доли товаров с высокой добавленной стоимостью. В этой связи на предстоящем этапе важная роль в развитии отношений в экономической сфере будет отводиться реализации Программы сотрудничества в несырьевых секторах экономик двух стран.
Углубляется стратегическое партнерство с Соединенными Штатами Америки по всему спектру двусторонних отношений. Вашингтон признал Казахстан ключевым партнером в Центральной Азии. Особое значение приобрело взаимодействие в инвестиционной и энергетической сферах. Запущенная в июне 2008 года казахстанско-американская инициатива "Государственно-частного экономического партнерства" нацелена на создание благоприятных условий для развития малого и среднего бизнеса в Казахстане, в том числе устранение административных барьеров и борьбу с коррупцией.
Основным приоритетом на ближайшую перспективу является отмена действия в отношении Казахстана поправки Джексона-Вэника, что позволит получить статус наибольшего благоприятствования в торговле и завершить с США переговорный процесс по вступлению во Всемирную торговую организацию (ВТО). Сотрудничество с США в сфере нераспространения должно сохранить значение как основы двустороннего сотрудничества с привязкой к защите национальных интересов Казахстана.
Представляется целесообразным использовать заинтересованность Соединенных Штатов в более широком участии Казахстана в восстановлении Афганистана. Реализация плана по Афганистану повысит авторитет нашей страны в регионе, даст дополнительные аргументы в отстаивании национальных интересов в отношениях с Вашингтоном.
Эти и другие задачи предстоит решать уже с новой Администрацией США.

Қазақстан мен Ресейдің 2007-2008 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспарын қабылдау екі жақты Қазақстан-Ресей қарым-қатынасында жаңа жүйе түзуші фактор болды, онда таяудағы болашаққа арналған бірлескен жұмыстың негізгі параметрлері белгіленген. Оның уақтылы орындалуы үшін мейлінше күш-жігер жұмсау қажет, бұл жерде КҚК-нің өткізу мүмкіндігін кеңейту мәселелеріне және қазақстандық тараптың "Бургас-Александруполис" мұнай құбырының құрылысы жобасына қатысуына, "Бәйтерек" жобасын іске асыруға, халықаралық ғарыш станциясына ұшу үшін халықаралық ғарыштық экипаждарға қазақстандық ғарышкерлерді енгізуге, "Байқоңыр" кешені бойынша шарттық-құқықтық базаны жетілдіруге, сондай-ақ Ертіс және Жайық өзендерін пайдалану төңірегіндегі проблемаларға айрықша назар аудару керек.
Аталған құжатты пайдаланудың оң сипатты тәжірибесін ескере отырып, Мемлекет басшысы Қазақстан мен Ресейдің 2009-2011 жылдарға арналған бірлескен іс-қимылының жоспарын дайындау жөніндегі жұмысты бастауға тапсырма берді, онда стратегиялық сипаттағы негізгі бағыттар көрініс табатын болады.
Қытай Халық Республикасы Қазақстанның Азиядағы басымдық берілетін саяси және экономикалық әріптесі болып қала береді. ҚР Сыртқыісмині Қазақстан-Қытай газ және мұнай құбырларының, "Қорғас" шекаралық ынтымақтастық халықаралық орталығының құрылысын салу, ынтымақтастықтың басқа да ірі жобаларын іске асыру мәселелерін, сондай-ақ трансшекаралық өзендердің суын бөлу, судың сапасын бақылау мен ластануын болдырмау, заңсыз көші-қонның алдын алу, екі жақты сауда айналымының құрылымын оңтайландыру мәселелерін тұрақты бақылауда ұстайтын болады.
2015 жылы өзара сауда-саттық көлемін 15 млрд. долларға жеткізу жөніндегі екі елдің басшылығы қойған міндет келесі жылы орындалатын болады.
Сауда айналымының бұдан былайғы өсімі қосылған құны жоғары тауарлардың үлесін ұлғайту есебінен қамтамасыз етілуі тиіс. Осыған байланысты келесі кезеңде екі елдің шикізаттық емес секторларында ынтымақтастық бағдарламасын іске асыру арқылы экономикалық салада қарым-қатынасты дамытуға маңызды рөл беріледі.
Екіжақты қарым-қатынастың бүкіл спектрі бойынша Америка Құрама Штаттарымен стратегиялық әріптестік тереңдетіледі. Вашингтон Қазақстанды Орталық Азиядағы негізгі әріптес ретінде таныды. Инвестициялық және энергетикалық салалардағы өзара ықпалдастық ерекше маңыз алды. 2008 жылғы маусымда іске қосылған "Мемлекеттік-жеке меншік экономикалық әріптестік" атты қазақстандық-американдық бастама Қазақстанда шағын және орта бизнесті дамыту үшін, оның ішінде әкімшілік кедергілерді жою үшін және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресте қолайлы жағдайлар туғызуды мақсат тұтады.
Таяу болашақтағы негізгі басымдық Қазақстанға қатысты Джексон-Вэник түзетуінің іс-қимылын жою болып табылады, мұның өзі сауда-саттықта анағұрлым оңтайлы мәртебе алуға және Дүниежүзілік сауда ұйымына (бұдан әрі - ДСҰ) кірудегі келіссөздер үдерісін АҚШ-пен аяқтауға мүмкіндік береді. Ядролық қаруды таратпау саласында АҚШ-пен ынтымақтастық Қазақстанның ұлттық мүдделерін қорғаумен бірге екіжақты ынтымақтастықтың негізі ретінде маңызын сақтауы тиіс.
Ауғанстанды қалпына келтіруге Қазақстанның анағұрлым кең ауқымда қатысуына Құрама Штаттардың мүдделілігін пайдалану орынды көрінеді. Ауғанстан бойынша жоспарды жүзеге асыру біздің еліміздің өңірдегі беделін көтереді, Вашингтонмен қарым-қатынаста ұлттық мүдделерді талап етуге қосымша аргументтер береді.
Осыны және басқа да міндеттерді АҚШ-тың жаңа Әкімшілігімен шешуімізге тура келеді.

На новый качественный уровень выходят также отношения Казахстана с Японией. Состоявшийся в июне 2008 года визит Президента РК Н. Назарбаева в Японию способствовал углублению двустороннего политического диалога, а также инвестиционного и энергетического сотрудничества между двумя странами. Так, динамично развивающееся сотрудничество в атомной сфере позволит в ближайшие годы довести долю казахстанской урановой продукции на японском рынке с 1-2 % до 40 %. Значительные перспективы сулит ратификация Казахстаном Киотского протокола, открывающая новые направления двустороннего сотрудничества, в том числе в области привлечения в РК передовых энергосберегающих технологий. Новым направлением способно стать взаимодействие в области сельского хозяйства, в том числе путем привлечения в агросферу РК японских инновационных технологий.
Значительный интерес для Казахстана в стратегическом плане представляет Индия, играющая важную роль в геополитических и экономических процессах в мире. Казахстанско-индийское сотрудничество имеет очень большие резервы и способно стать значимым фактором регионального взаимодействия в предстоящий период. В этой связи важной задачей казахстанской дипломатии в ближайшей перспективе является вывод отношений с Индией на уровень стратегического партнерства, полноценное использование имеющихся возможностей сотрудничества в сферах торговли, экономики и инвестиций. Значительные перспективы имеет взаимодействие с Индией в нефтегазовой, фармацевтической, текстильной, военно-технической отраслях, в области информационных технологий.
Казахстан уверенно расширяет круг политических и экономических партнеров среди ведущих государств арабского мира. Содержательная повестка дня политического диалога, наличие широкого спектра экономических интересов, реализация крупномасштабных инвестиционных проектов на территории РК, продвижение отечественной продукции на рынки Ближнего Востока и Северной Африки, развитие контактов в сферах науки, образования, культурного обмена позволяют нам сегодня говорить о качественно новом этапе отношений с этими странами.
Казахстан придает важное значение отношениям с государствами Центральной Азии, что обусловлено тесным переплетением политических, торгово-экономических и культурно-гуманитарных связей.
Приоритетным направлением взаимодействия Казахстана со странами региона остается инвестиционное сотрудничество в гидроэнергетической, транспортно-коммуникационной, нефтегазовой, агропромышленной и культурно-гуманитарной сферах.
Сегодня в странах региона наблюдается усиление кризисных экономических явлений, рост политической и социальной нестабильности, сохраняется тенденция к дальнейшей дефрагментации региона по ряду параметров. Между тем очевидно, что в решении вопросов обеспечения национальной и региональной безопасности необходим корпоративный, региональный подход.
В этой связи актуальным становится продолжение работы по продвижению инициативы Н. Назарбаева о создании Союза Центрально-Азиатских государств, укреплению политических и экономических позиций Казахстана в регионе.
Казахстан рассматривает ООН в качестве универсального форума, который играет центральную роль в деле обеспечения эффективного ответа мирового сообщества на современные вызовы и угрозы.
Распространение оружия массового уничтожения, рост международного терроризма и религиозного экстремизма, незаконный оборот наркотиков, глобальное изменение климата, защита прав человека, нехватка продовольствия, вооруженные конфликты и другие глобальные вызовы имеют трансконтинентальный характер, противодействие которым возможно посредством объединения усилий всех государств в рамках ООН.
Углубление сотрудничества Казахстана с ООН призвано укрепить позиции и авторитет страны на международной арене. Продвижению внешнеполитических приоритетов будет способствовать открытие новых субрегиональных офисов международных организаций системы ООН и закрепление за Алматы статуса регионального центра многосторонней дипломатии в Центральной Азии.
В этом направлении мы намерены открыть в Алматы офисы Экономической и Социальной комиссии для стран Азии и Тихого океана-Европейской Экономической комиссии ООН (далее - ЭСКАТО-ЕЭК ООН), Фонда народонаселения ООН (далее - ЮНФПА) и Центральноазиатского регионального информационного координационного центра по борьбе с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров (далее - ЦАРИКЦ).
Одним из приоритетов внешней политики Казахстана остается политика интеграции, обеспечивающая защиту национальных интересов и способствующая дальнейшему развитию страны. В данном контексте особое внимание требуется уделить принятию мер по повышению потенциала и эффективности СНГ и формированию таможенного союза в рамках ЕврАзЭС.

Қазақстанның Жапониямен қарым-қатынасы да жаңа сапалы деңгейге көтерілуде. Президент Н.Назарбаевтың 2008 жылғы маусымда Жапонияға жасаған сапары екіжақты саяси диалогты, сондай-ақ екі ел арасында инвестициялық және энергетикалық ынтымақтастықты тереңдетуге ықпал етті. Мәселен, атом саласындағы қарқынды дамып келе жатқан ынтымақтастық таяу жылдары қазақстандық уран өнімінің жапониялық рыноктағы үлесін 1-2%-дан 40%-ға дейін жеткізуге мүмкіндік береді. Екіжақты ынтымақтастықтың, оның ішінде Қазақстан Республикасына алдыңғы қатарлы энергия үнемдеуші технологияларды тарту саласында жаңа бағыттарды ашатын Киото хаттамасын Қазақстанның ратификациялауы елеулі перспективалар ұсынады. Ауыл шаруашылығы, оның ішінде ҚР-дың агросаласына жапондық инновациялық технологияларды тарту саласында өзара ықпалдастық жаңа бағыт болуға қабілетті.
Әлемдегі геосаяси және экономикалық процестерде маңызды рөл ойнайтын Үндістан стратегиялық жоспар тұрғысында Қазақстан үшін елеулі қызығушылық туғызады. Қазақстан-Үндістан ынтымақтастығының өте үлкен резервтері бар және алдағы кезеңде өңірлік ынтымақтастықтың маңызды факторы болуға қабілетті. Осыған байланысты таяу болашақтағы қазақстандық дипломатияның маңызды міндеті Үндістанмен қарым-қатынасты стратегиялық әріптестік деңгейіне шығару болып табылады, сауда-саттық, экономика және инвестиция саласында ынтымақтастықтың қазіргі бар мүмкіндіктерін толыққанды пайдаланудың маңызы зор. Мұнай-газ, фармацевтика, тоқыма, әскери-техникалық салаларда, ақпараттық технология саласында Үндістанмен өзара ықпалдастықтықтың айтарлықтай келешегі бар.
Қазақстан араб әлемінің жетекші мемлекеттерінің арасында саяси және экономикалық әріптестерінің шеңберін сенімді түрде кеңейтуде. Саяси диалогтың мазмұнды күн тәртібі, экономикалық мүдделердің кең ауқымының болуы, ҚР аумағында ауқымы ірі инвестициялық жобаларды іске асыру, Таяу Шығыс пен Солтүстік Африка рыноктарына отандық өнімдерді ілгерілету, ғылым, білім, мәдени алмасу салаларында байланыстарды дамыту бүгінгі күні бізге осы елдермен қарым-қатынастың сапалы жаңа кезеңі туралы айтуға мүмкіндік береді.
Қазақстан Орталық Азия мемлекеттерімен қарым-қатынасқа зор маңыз береді, мұның өзі саяси, сауда-экономикалық және мәдени-гуманитарлық байланыстардың тығыз өрілуімен байланысты.
Гидроэнергетика, көлік-коммуникация, мұнай-газ, агроөнеркәсіп және мәдени-гуманитарлық салалардағы инвестициялық ынтымақтастық өңір елдерімен Қазақстанның өзара ықпалдастығының басым бағыты болып қала береді.
Бүгінгі күні өңір елдерінде дағдарысты экономикалық құбылыстардың күшеюі, саяси және әлеуметтік тұрақсыздықтың белең алуы байқалады, бірқатар параметрлер бойынша өңірдің одан әрі бөлшектену үрдісі сақталып отыр. Дегенмен, ұлттық және өңірлік қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелерін шешуде корпоративті, өңірлік көзқарас қажет екені айқын.
Осыған байланысты Орталық Азия мемлекеттерінің Одағын құру туралы Н.Назарбаевтың бастамасын ілгерілету жөніндегі жұмысты жалғастыру, Қазақстанның өңірдегі саяси және экономикалық ұстанымын нығайту өзекті болып қала береді.
Қазақстан БҰҰ-ны әмбебап форум ретінде қарастырады, БҰҰ осы заманғы сынақтар мен қауіп-қатерлерге әлемдік қоғамдастықтың тиімді жауабын қамтамасыз ету ісінде орталық рөл ойнайды.
Жаппай қырып-жоятын қару-жарақтың тарауының, халықаралық терроризм мен діни экстремизмнің, есірткінің заңсыз айналымының белең алуының, климаттың жаһандық өзгеруінің, адам құқығын қорғаудың, азық-түліктің жетіспеуінің, қарулы қақтығыстардың және басқа да жаһандық сынақтардың трансконтиненталдық сипаты бар, оларға қарсы тұру БҰҰ шеңберінде барлық мемлекеттердің күш-жігерін біріктіру арқылы мүмкін болады.
Қазақстанның БҰҚ-мен ынтымақтастығын тереңдету халықаралық сахнада елдің ұстанымы мен беделін нығайтуға қызмет етеді. БҰҰ жүйесінің халықаралық ұйымдарының жаңа кіші өңірлік кеңселерін ашу және Орталық Азиядағы көпжақты дипломатияның өңірлік орталығы мәртебесін Алматыға бекіту сыртқы саяси басымдықтарды ілгерілетуге жәрдемдесетін болады. Осы бағытта біз БҰҰ-ның Еуропалық Экономикалық комиссиясының Азия мен Тынық мұхит елдеріне арналған Экономикалық және Әлеуметтік комиссиясының (бұдан әрі - ЭСКАТО-БҰҰ ЕЭК), БҰҰ-ның Тұрғын халық қорының (бұдан әрі - ЮНФПА) және Есірткілерге қарсы күрес жөніндегі орталықазиялық өңірлік ақпараттық үйлестіру орталығының (бұдан әрі - ЦАРИКЦ) кеңселерін Алматыда ашуға ниеттеніп отырмыз.
Қазақстанның сыртқы саясатының басым бағыттарының бірі ұлттық мүдделерді қорғауды қамтамасыз ететін және елдің одан әрі дамуына ықпал ететін интеграция саясаты болып қала береді. Осы тұрғыда ТМД-ның әлеуеті мен тиімділігін арттыру және ЕурАзЭҚ шеңберінде кедендік одақты қалыптастыру жөніндегі шараларды қабылдау айрықша назар аударуды талап етеді.

Страны ЕврАзЭС обладают разными уровнями экономического развития и потенциала, имеют разное видение, подходы и векторы направленности в проведении национальных экономических политик. Выполнение Плана действий, направленного на завершение формирования таможенного союза в 2008-2010 годы и ориентированного на решение в краткосрочной перспективе проблем формирования Таможенного Союза, является основным направлением деятельности ЕврАзЭС.
Защита и обеспечение прав и интересов физических и юридических лиц Республики Казахстан за рубежом, консульское сопровождение внешних связей
В настоящее время по инициативе ряда стран (США и ЕС) и Международной организации гражданской авиации ужесточаются требования к защитным данным заграничных паспортов всех государств мира. Наличие паспорта с биометрическими данными облегчает процедуру пограничного контроля при пересечении границ развитых стран. В этой связи соответствующие органы РК планируют изготовление паспортов нового поколения.
По данным Пограничной службы КНБ РК, ежегодно за границу совершается более 4 миллионов выездов граждан РК, это почти 20 процентов населения страны.
На консульском учете загранучреждений РК находится около 50 тысяч граждан РК (выехавшие на постоянное место жительство, работающие по контракту, студенты, стажеры, без учета туристов).
География поездок граждан РК все более расширяется, в МИД РК поступают запросы об оказании консульского содействия из стран Западной Европы, Африки, Латинской Америки, Юго-Восточной Азии и Австралии.
Загранучреждения РК имеются всего в 58 государствах мира. Этих ресурсов не достаточно для полноценной защиты прав граждан РК, в том числе для мониторинга положения 5,5 тысяч детей-граждан РК, усыновленных/удочеренных иностранцами.
В этой связи существует необходимость увеличения количества консульских учреждений РК в ряде регионов мира, включая Африку и Юго-Восточную Азию.
Следует отметить, что граждане РК при поездках в страны Европы испытывают проблемы с получением шенгенских виз (длительный срок оформления виз). С учетом этого, МИД прорабатывает совместно с Европейской комиссией вопрос смягчения визового режима стран ЕС для граждан РК.
С целью упрощения визовых процедур требуется наладить сотрудничество с ЕС в областях борьбы с нелегальной миграцией и организованной преступностью, реадмиссии, беженцам, по усилению защитных данных паспортов и управлению пограничным контролем. К 2011 году планируется подписание соглашения РК-ЕС об упрощении оформления виз.
Одновременно в разработке находятся несколько международных соглашений со странами Европы об освобождении от виз для владельцев дипломатических и служебных паспортов.
Формирование и продвижение положительного имиджа Республики Казахстан за рубежом
За прошедшие годы Казахстан приобрел солидный международный авторитет и стал хорошо узнаваем в кругах политического и финансово-экономического истеблишмента зарубежных стран.
Вместе с тем, существующий уровень восприятия Казахстана в других целевых аудиториях (гражданский сектор, молодежь, пр.) и в целом в международном информационном пространстве и общественном мнении зарубежных стран не соответствует потенциалу страны и не лишен ряда недостатков.
В частности, несмотря на динамичное развитие социально-экономических и политических процессов, в СМИ широко используются стереотипы и штампы о Казахстане как стране третьего мира. Этому способствует фрагментарное присутствие казахстанской тематики в глобальном информационном пространстве, искаженное либо необъективное информационное сопровождение событий в нашей стране и ряд иных факторов, таких как, например, недостаточное представительство ведущих мировых СМИ в Казахстане и в центрально-азиатском регионе.
Планы политического и социально-экономического развития страны актуализируют задачу повышения узнаваемости Казахстана, обеспечения его позитивного восприятия в мире, что возможно только при масштабном информационном сопровождении происходящих в стране процессов и грамотном имиджевом позиционировании на международной арене.
От того, насколько имидж Казахстана станет понятным и принятым международным мнением, зависит степень реализации национальных интересов, уровень конкурентоспособности страны, в частности, в таких сферах как инвестиционная и туристическая привлекательность. В более широком контексте речь идет о той нише, которую Казахстан намерен занять в геополитическом и цивилизационном пространстве современного мира.
Решение указанных задач возможно только за счет скоординированных действий, как государственных органов, так и всех общественных институтов на основе единой системы подходов к информационной повестке дня с учетом объективных реалий Казахстана. Это требует выработки согласованной коммуникативной стратегии и проведения на ее основе долговременной, поступательной кампании по представлению интересов Казахстана в мире.
На следующем этапе планируется выйти на модель работы по управлению имиджем государства на основе стратегического планирования и корректировки коммуникативных процессов в глобальном и региональном информационном пространствах.
Кроме того, актуальной является задача национального брендирования Казахстана. Стратегической целью является достижение устойчивых позитивных представлений и ассоциаций о Казахстане в массовом сознании и общественном мнении за рубежом.
Бренд невозможно создать искусственно, в отрыве от реалий, он должен "вырасти" в сознании граждан, которые являются основными носителями базовых ценностей, на которых основывается бренд страны, а также постепенно утвердиться в сознании жителей тех стран, мнение которых важно для Казахстана при позиционировании на мировых рынках.
Исходя из мирового опыта успешного странового брендирования, в основу наших приоритетов заложены три составляющие, которые позволят создать узнаваемый и уникальный имидж: культурно-исторический, территориально-географический и экономический.
Наш подход к имиджевой работе исключительно прагматичен: мы ожидаем конкретной экономической отдачи и политических дивидендов в виде роста объемов инвестиций, укрепления позиций Казахстана и повышения его авторитета на международной арене.
В целях реализации указанных целей планируется задействовать весь потенциал внешнеполитического ведомства и широкий арсенал современных коммуникативных технологий.
Дипломатическая представленность Казахстана в 58 государствах мира дает возможность использования прямого информационного контакта с правящими элитами, включая информирование о ключевых программных документах казахстанских властей.
В рамках данной работы за рубежом будут продолжены целевые пропагандистские мероприятия, (пресс-конференции, брифинги и встречи с представителями общественно-политических, деловых и экспертных кругов зарубежных стран и международных организаций), масштабные информационные кампании на заданную тему.
Во взаимодействии с зарубежными информационными партнерами налажено сотрудничество с ведущими зарубежными СМИ в широком освещении происходящих в Казахстане событий.
Будет продолжено расширение эффективных коммуникационных каналов со сформированным и постоянно расширяющимся пулом журналистов, лидеров общественного мнения из числа авторитетных политических и общественных деятелей, экспертов.
Для формирования устойчивых позитивных представлений о Казахстане среди целевых аудиторий зарубежных стран, а также развития собственных эффективных средств распространения объективной информации созданы информационно-справочные порталы на английском языке - www.kazakhstanlive.com и русском языке - www.kazakhstanlive.ru, совершенствуются сайты диппредставительств Казахстана, активно используется современный интерактивный сегмент интернета - блогосфера, где регулярно инициируется тематическое обсуждения на казахстанскую тематику.
Основные составляющие позитивного образа Казахстана в мире должны строиться на основе следующих стратегических идеологом:
Казахстан - успешно модернизирующееся и конкурентоспособное, правовое и демократическое государство;
Казахстан - локомотив развития центральноазиатского региона, важный элемент мировой экономики;
Казахстан - страна с самобытным культурно-историческим наследием, земля толерантности и уважения этносов и религий, взаимопроникновения культур;
Нурсултан Назарбаев - авторитетный государственный деятель международного масштаба.
Глава казахстанского государства, который за очень короткий по историческим меркам период сумел вывести Казахстан из полосы потрясений на путь уверенного и стабильного роста, без сомнения, является ключевой фигурой для формирования современного образа страны. Недаром казахстанский лидер имеет репутацию наиболее успешного политика на пространстве СНГ и в тюркском мире.
Международный авторитет и высокий статус Президента Казахстана в среде мировых политических лидеров, его реформаторская и дальновидная политика на высоком государственном посту позволяют одновременно проводить эффективную работу по продвижению имиджа Казахстана.
Стратегически важным видится позиционирование Казахстана как прорывного государства, стремящегося максимально эффективно использовать имеющийся как в обществе, так и в экономике модернизационный потенциал для усиления своих международных позиций в условиях глобальной конкуренции.

ЕурАзЭҚ елдерінде экономикалық даму мен әлеуеттің деңгейлері әртүрлі, ұлттық экономикалық саясатты жүргізуде түрлі көзқарасты, ұстанымдарды және бағыт векторларын ұстанады. 2008-2010 жылдары Кедендік Одақты қалыптастыруды аяқтауға бағытталған және Кедендік Одақты қалыптастыру проблемаларын қысқа мерзімді келешекте шешуге бағдарланған Іс-қимыл жоспарын орындау ЕурАзЭҚ қызметінің негізгі бағыты болып табылады.
Қазақстан Республикасының шетелдердегі жеке және заңды
тұлғаларының құқықтары мен мүдделерін қорғау және
қамтамасыз ету, сыртқы байланыстарды консулдық ресімдеу
Қазіргі уақытта бірқатар елдердің (АҚШ және ЕО), сондай-ақ Азаматтық авиацияның халықаралық ұйымының бастамасы бойынша әлемнің барлық мемлекеттерінің шетелдік паспорттарының қорғаныш деректеріне талап қатая түсуде. Паспортта биометриялық деректердің болуы - дамыған елдердің шекарасын кесіп өткен кезде шекаралық бақылау рәсімін жеңілдетеді. Осыған байланысты ҚР-дың тиісті органдары паспорттардың жаңа буынын әзірлеуді жоспарлауда.
ҚР ҰҚК Шекаралық қызметінің деректері бойынша жыл сайын шетелге 4 миллионнан астам ҚР азаматтары сапар шегеді, бұл ел халқының 20 пайызы дерлік көрсеткіш.
ҚР-дың шетелдік мекемелерінің консулдық есебінде 50 мыңға жуық ҚР азаматтары тұрады (тұрақты тұрғын орнына жол жүретіндер, келісім-шарт бойынша жұмыс істейтіндер, студенттер, тағылымгерлер, туристерді есептемегенде).
ҚР азаматтары сапарларының жағрапиясы уақыт озған сайын кеңеюде, ҚР Сыртқыісминіне Батыс Еуропа, Африка, Латын Америкасы, Оңтүстік Шығыс Азия және Австралия елдерінен консулдық жәрдем көрсету туралы сұрау салулар келіп түсуде.
ҚР-дың шетелдердегі мекемелері әлемнің бар болғаны 58 мемлекетінде бар. Бұл ресурстар ҚР азаматтарының құқықтарын толыққанды қорғау үшін, оның ішінде шетелдіктер асырап алған, ҚР азаматтары - 5,5 мың баланың жағдайына мониторинг жүргізу үшін жеткіліксіз.
Осыған байланысты Африка мен Оңтүстік Шығыс Азияны қоса алғанда, әлемнің бірқатар өңірлерінде ҚР-дың консулдық мекемелерінің санын ұлғайту қажеттігі туындайды.
ҚР азаматтары Еуропа елдеріне сапар шеккен кезде Шенген визасын алуда қиындықтарға душар болатынын атап айту керек (визаларды ресімдеуге ұзақ мерзім кетеді). Осыны ескере отырып, Сыртқыісмині Еуропалық комиссиямен бірлесіп, ҚР азаматтары үшін ЕО елдерінің визалық режімін жеңілдету мәселесін пысықтауда.
Визалық рәсімдерді оңайлату мақсатында заңсыз көші-қон мен ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес саласында, босқындар ісін тәртіпке келтіруде, паспорт деректерін қорғауды күшейтуде және шекаралық бақылауды басқаруда Еуропалық Одақпен ынтымақтастықты жолға қою талап етіледі. 2011 жылы ҚР-ЕО арасында Визаларды ресімдеуді жеңілдету туралы келісімге қол қою жоспарлануда.
Сонымен бірге дипломатиялық және қызметтік паспорттары бар азаматтарды визадан босату туралы Еуропа елдерімен бірнеше халықаралық келісімдер пысықталу үстінде.
Шетелде Қазақстан Республикасының оң сипатты имиджін
қалыптастыру және ілгерілету
Қазақстан өткен жылдар ішінде байсалды халықаралық бедел жинады және шетелдердің саяси, сондай-ақ қаржылық-экономикалық топтары арасында жақсы танылатындай болды.
Сонымен қатар, басқа да мақсатты аудиторияларда (азаматтық сектор, жастар, т.б.), тұтастай алғанда, халықаралық ақпараттық кеңістікте және шетелдердің қоғамдық пікірінде Қазақстанды қазіргі тану деңгейі еліміздің әлеуетіне сәйкес келмейді және бірсыпыра кемшіліктер де жоқ емес.
Атап айтқанда, әлеуметтік-экономикалық және саяси үдерістердің серпінді дамуына қарамастан, БАҚ-та Қазақстан туралы үшінші әлем ретіндегі таптаурын, қасаң көзқарастар кеңінен пайдаланылады. Бұған қазақстан тақырыбының ғаламдық ақпарат кеңістігінде тым аз, үзіп-жарып берілуі, елімізде болып жатқан оқиғалар ақпараттық тұрғыда бұрмаланып немесе сыңаржақ көрсетілуі және де, мысалға, Қазақстанда және орталық азиялық өңірде әлемдік жетекші БАҚ өкілдігінің жеткіліксіз болуы сияқты өзге факторлар да ықпал етеді.
Еліміздің саяси және әлеуметтік-экономикалық даму жоспарлары Қазақстанның танымалдығын көтеру, оны әлемде оң тұрғыдан тануды қамтамасыз ету міндетінің өзектілігін арттырады, ал бұл еліміздегі болып жатқан үдерістерді кең ауқымда ақпараттық қолдау және халықаралық аренада сауатты имидждік жайғастыру арқылы ғана мүмкін болмақ.
Қазақстанның имиджі қаншалықты түсінікті әрі халықаралық пікірге қабылданатын болса, ұлттық мүдделерді, елдің бәсекеге қабілеттілігін, соның ішінде инвестициялық және туристік тартымдылығын іске асыру дәрежесі де соған байланысты. Мұның кең мағынадағы астарында Қазақстанның қазіргі әлемнің геосаяси және өркениеттік кеңістігінде лайықты орын алуы жатыр.
Көрсетілген міндеттерді шешу Қазақстанның объективті шындығын ескере отырып, ақпараттық күн тәртібіне деген көзқарастардың бірыңғай жүйесі негізінде мемлекеттік органдардың және барлық қоғамдық институттардың іс-әрекетін үйлестіру арқылы ғана мүмкін болмақ. Бұл келісілген коммуникативті стратегия әзірлеуді және соның негізінде Қазақстанның мүдделерін әлемге көрсету бойынша ұзақ мерзімді, пәрменді науқан жүргізуді талап етеді.
Келесі кезеңде стратегиялық жоспарлау мен ғаламдық және өңірлік ақпараттық кеңістікте коммуникативті үдерістерге түзетулер енгізу негізінде мемлекеттің имиджін басқару жөнінде жұмыс жүргізу моделіне көшу жоспарлануда.
Сонымен қатар, Қазақстанды ұлттық бренділеу міндеті өзекті болып табылады. Бұқаралық сана мен шетелдердегі қоғамдық пікірде Қазақстан туралы орнықты оң бейне мен ортақ пайымдау қалыптастыру стратегиялық мақсат болып табылады.
Брендіні шындықтан бөліп, жасанды түрде құруға болмайды, ол елдің брендісіне арқау болатын негізгі құндылықтарды жеткізуші болып табылатын азаматтардың санасында "өсіп-жетілуге" тиіс, сондай-ақ әлемдік рыноктарда жайғастыру кезінде Қазақстан үшін пікірлері маңызды болып саналатын елдердің тұрғындары санасында бірте-бірте нығаятын болады.
Елдік бренділеуді табысты жүргізудің әлемдік тәжірибесіне сүйенсек, біздің басымдықтарымыздың негізіне танымал және бірегей имидж жасауға мүмкіндік беретін мынадай үш нәрсе: мәдени-тарихи, аумақтық-географиялық және экономикалық құрамдар арқау болады.
Біздің имидждік жұмысқа деген көзқарасымыз барынша прагматикалық тұрғыда: инвестиция көлемінің өсуі, Қазақстанның ұстанымының нығаюы және халықаралық аренадағы беделінің артуы түріндегі нақты экономикалық және саяси қайтарымдарды күтеміз.
Көрсетілген мақсаттарды іске асыру үшін сыртқы саясат ведомствосының барлық әлеуетін және заманауи коммуникативтік технологиялардың кең арсеналын іске қосу жоспарлануда.
Қазақстанның әлемнің 58 мемлекетінде дипломатиялық өкілдіктері болуы, Қазақстан өкіметінің шешуші бағдарламалық құжаттары туралы хабардар етуді қоса алғанда, билік басындағы элиталармен тікелей ақпараттық байланысты пайдалануға мүмкіндік береді.
Осы жұмыстың шеңберінде шетелдерде мақсатты насихаттық іс-шаралар (баспасөз конференциялары, брифингтер мен шет елдердің және халықаралық ұйымдардың қоғамдық-саяси, іскер, сараптамалық топтарының өкілдерімен кездесулер), осы тақырыпқа ақпараттық кең ауқымды науқандар жүргізу одан әрі жалғаса береді.
Шетелдік ақпараттық әріптестермен өзара іс-қимыл жасау мақсатында Қазақстанда болып жатқан оқиғаларды кеңінен жариялау үшін шетелдік жетекші БАҚ-тармен ынтымақтастық жолға қойылған.
Журналистердің және белгілі саяси, қоғам қайраткерлері, сарапшылар қатарынан құралған қоғамдық пікірлер жетекшілерінің қалыптасқан және тұрақты кеңейе түсіп отырған топтары шоғырланған тиімді коммуникациялық арналарды кеңейту жалғасатын болады.
Мақсатты шетелдік аудиториялар арасында Қазақстан туралы орнықты оң көзқарас қалыптастыру, сондай-ақ объективті ақпарат тарату үшін өзіміздің тиімді құралдарымызды дамыту мақсатында ағылшын тілінде - www.kazakhstanlive.com , орыс тілінде www.kazakhstanlive.ru ақпараттық-анықтамалық порталдар құрылған, Қазақстанның дипөкілдіктеріндегі сайттар жетілдірілуде, заманауи интерактивті интернет сегменті - блогосфера белсенді пайдаланылады, онда Қазақстан тақырыбын тақырыптық талқылауға тұрақты түрде бастамашылық жасалып толтырылады.
Қазақстанның әлемдегі негізгі оң сипаттағы бейнесі келесі стратегиялық идеологем негізінде құрылуға тиіс:
Қазақстан табысты жаңғыру үстіндегі және бәсекеге қабілетті, құқықтық және демократиялық мемлекет;
Қазақстан - орталық азиялық өңірді дамытудың локомотиві, әлемдік экономиканың маңызды элементі;
Қазақстан - өзіндік төл мәдени-тарихи мұралары бар ел, толеранттылықты, этностарды және діндерді құрметтейтін, мәдениеттер өзара кірігетін жер;
Нұрсұлтан Назарбаев - халықаралық ауқымдағы беделді мемлекет қайраткері.
Қазақстан мемлекетінің басшысы тарихи тұрғыдан алғанда өте қысқа мерзімде Қазақстанды қиындық пен күйзеліс кезеңінен сенімді де тұрақты өсу жолына алып шыға білді, ол сөз жоқ, еліміздің қазіргі заманауи бейнесінің қалыптасуы үшін шешуші тұлға болып табылады. Қазақстан жетекшісінің ТМД кеңістігіндегі және түркі әлемінде айтарлықтай беделді саясаткер ретінде танылып отыруы да тегін емес.
Қазақстан Президентінің әлемдік саясат жетекшілері арасындағы халықаралық беделі мен жоғары мәртебесі, жоғарғы мемлекеттік лауазымдағы оның реформаторлық және көреген саясаты Қазақстан имиджін ілгерілету жөніндегі тиімді жұмысты қоса жүргізуге мүмкіндік береді.
Ғаламдық бәсекелестік жағдайында өзінің халықаралық ұстанымын күшейте түсу үшін қоғамдағы және экономикадағы жаңғыртушылық әлеуетін барынша тиімді пайдалануға ұмтылған серпінді мемлекет сипатындағы Қазақстанның ұстанымы стратегиялық тұрғыдан маңызды болып табылады.

Одним из основополагающих тезисов должна стать самостоятельность внешней политики Казахстана, которая не зависит от геополитических интересов третьих государств, и ее проактивный характер. Более того, статус Астаны, как председателя ОБСЕ в 2010 году, ОИК в 2011 году, а также одного из центров глобального диалога цивилизаций позволит Казахстану активно участвовать в процессе принятия решений по глобальной повестке дня.
По мере социально-экономического и политического развития Казахстану необходимо принимать на себя все большую ответственность за устойчивое развитие и процветание всей Центральной Азии. Общерегиональный подход необходимо максимально эффективно инкорпорировать в политические и экономические программы Правительства Казахстана. Он также должен лежать в основе понимания международными аудиториями обоснованности экономического и политического лидерства Казахстана в регионе.
В целях расширения присутствия Казахстана в мировом информационном пространстве, диверсификации тем и более широкого охвата аудитории необходимо вести целенаправленную работу по стимулированию интереса к богатейшим пластам национальной культуры, современному казахстанскому искусству в виде произведений художников, литераторов, философов, драматургов.
Астана и ее наиболее известные достопримечательности становятся визитной карточкой динамично развивающегося Казахстана. Празднование 10-летнего юбилея столицы и их соответствующее информационно-имиджевое сопровождение, безусловно, закрепят эту тенденцию.
Следует продолжать привлекать внимание к столице Казахстана как новому центру международной дипломатии, глобального диалога цивилизаций, центру притяжения в культурно-гуманитарной и образовательной сфере, важному транспортному хабу и инвестиционному рынку на обширном евразийском пространстве, мировому феномену в сфере архитектуры и градостроительства. По мере развития казахстанской столицы, безусловно, будут появляться новые грани положительного имиджа Астаны.
Результатом реализации указанных действий станет закрепление существующих и формирование новых позитивных тенденций восприятия в мире Республики Казахстан как успешно развивающегося и прогрессивного государства в общественном мировом сознании.
3. Стратегические направления, цели и задачи деятельности
Министерства иностранных дел Республики Казахстан
Сноска. Раздел 3 в редакции постановления Правительства РК от 01.06.2009 № 807 .
Наименование
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
1-й год
(отчет)
2-й год
(план
текущего)
1-й
год
2-й
год
3-й
год
Стратегическое направление 1. Обеспечение дипломатическими средствами
суверенитета и безопасности Республики Казахстан, сохранение глобальной и
региональной безопасности
Цель 1. Делимитация и демаркация государственной границы
Целевой индикатор: Завершение международно-правового оформления государственной
границы с Республикой Узбекистан и Туркменистаном;
Закрепление на местности 90 % линии прохождения государственной границы с
Кыргызской Республикой;
Закрепление на местности 30 % линии прохождения государственной границы с
Российской Федерацией
Задача 1. Завершение демаркации сухопутной государственной границы с
Республикой Узбекистан и Туркменистаном
подготовка Протоколов-описаний
прохождения линии
государственной границы,
демаркационных карт, протоколов
пограничных знаков с Республикой
Узбекистан и Туркменистаном
Пакет
документов
2
подготовка каталогов координат и
высот пограничных знаков, схем
взаимного расположения столбов
пограничных знаков с Республикой
Узбекистан и Туркменистаном,
таблицы принадлежности островов
с Республикой Узбекистан
Пакет
документов
2
заключение договоров о
демаркации с Республикой
Узбекистан и Туркменистаном
Пакет
документов
2
Задача 2. Проведение демаркационных работ на казахстанско-российской
государственной границе
Закрепление линии прохождения
государственной границы на
местности
%, от
общей
протяжен-
ности
границы
10
10
10
Задача 3. Проведение демаркационных работ на казахстанско-кыргызской
государственной границе
Закрепление линии
прохождения государственной
границы на местности
%, от
общей
протяжен-
ности
границы
30
30
30
Цель 2. Урегулирование правового статуса Каспийского моря в целях его эффективного
использования
Целевой индикатор: Разработка и согласование проектов международных договоров,
связанных со статусом Каспийского моря
Задача 1. Согласование проекта Конвенции о правовом статусе Каспийского моря
заседания Специальной
рабочей группы по разработке
Конвенции о правовом статусе
Каспийского моря
Количество
заседаний
до 5
до 5
до 5
Цель 3. Повышение эффективности систем глобальной и региональной безопасности
Целевой индикатор: Минимизация рисков возникновения локальных конфликтов.
Реализация механизмов обеспечения безопасности посредством взаимодействия в рамках
Шанхайской Организации Сотрудничества и Организации Договора Коллективной
Безопасности, исполнение Каталога мер доверия СВМДА
Задача 1. Создание в Азии пространства доверия и сотрудничества с использованием
механизмов Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА)
Принятие документов по мерам
доверия:
Концепции по борьбе с незаконным
оборотом наркотиков;
Плана действий по противодействию
новым вызовам и угрозам
Пакет
документов
2
Концепции сотрудничества в
области туризма;
Концепции сотрудничества в
сфере малого и среднего
предпринимательства;
Концепции сотрудничества по
развитию безопасных и
эффективных систем транспортных
коридоров;
Итогового политического
документа III Саммита СВМДА
Пакет
документов
5
Концепции сотрудничества в
области информационных технологий
и энергетической безопасности;
Концепции сотрудничества по
вопросам управления чрезвычайными
ситуациями, стихийными
бедствиями, кризисами и водными
ресурсами;
Концепции сотрудничества по
экологическим проблемам
Пакет
документов
3
Задача 2. Совместное противостояние вызовам и угрозам безопасности на пространстве
Шанхайской Организации Сотрудничества (ШОС)
Принятие документов о совместном
реагировании на ситуации,
ставящие под угрозу мир,
безопасность и стабильность в
регионе:
Соглашения о подготовке кадров
для антитеррористических
формирований в рамках ШОС
Пакет
документов
1
Конвенции ШОС против терроризма;
Соглашения ШОС о сотрудничестве
в борьбе с незаконным оборотом
оружия, боеприпасов и взрывчатых
веществ;
Соглашения о порядке организации
и проведения совместных
антитеррористических учений
государствами - членами ШОС
Пакет
документов
3
Договора ШОС о совместном
реагировании на ситуации,
ставящие под угрозу мир,
безопасность и стабильность в
регионе
Пакет
документов
1
Задача 3. Совершенствование механизмов политического и военного сотрудничества
государств-членов ОДКБ
Принятие документов ОДКБ в
рамках реализации Плана
коалиционного военного
строительства Организации на
период до 2010 года и
дальнейшую перспективу;
Создание Коллективных сил
оперативного реагирования
(КСОР) ОДКБ
Пакет
документов
1
Задача 4. Закрепление за Казахстаном статуса одного из центров развития глобального
межрелигиозного диалога
Принятие итоговых документов
Третьего Съезда лидеров мировых и
традиционных религий в 2009 году.
Принятие в 2009 году и выполнение
в 2011 году Плана мероприятий по
реализации принятой Генеральной
Ассамблеи ООН по инициативе
Казахстана резолюции о
«Провозглашении 2010 года
международным годом сближения
культур».
Закрепление за Казахстаном
статуса одного из мировых
центров межрелигиозного диалога
Пакет
документов
1
1
Стратегическое направление 2. Повышение эффективности взаимодействия Республики
Казахстан с зарубежными государствами и международными организациями
Цель 1. Реализация государственной программы «Путь в Европу»
Целевой индикатор: Создание благоприятных условий для ежегодного увеличения
товарооборота с европейскими странами на 10 %;
Ежегодный обмен 5 визитами на уровне глав государств и правительств
(в соответствии с графиком международных мероприятий), подписание соглашений о
партнерстве (стратегическое партнерство, партнерство, устремленное в будущее и т.д.)
с ведущими европейскими странами (2009 - 2011 гг.). Продвижение интересов Республики
Казахстан на европейском континенте, закрепление имиджа Казахстана как страны с
динамично развивающейся демократией и перспективным рынком для европейских инвесторов
Задача 1. Расширение сотрудничества с европейскими странами в технологической сфере
заключение с европейскими
странами соглашений о
технологическом сотрудничестве в
отраслях промышленности;
вхождение казахстанской сети
трансферта технологий в
европейскую сеть трансферта
технологий;
проведение совместных
исследований в сфере био- и
нанотехнологий в различных
сферах
Пакет
документов
1
1
1
Задача 2. Расширение сотрудничества с европейскими странами в энергетической сфере
Рассмотрение возможности
приобретения в странах Европы
инфраструктурных объектов
топливно-энергетического
комплекса
Пакет
документов
1
1
1
Задача 3. Расширение сотрудничества с европейскими странами в сфере транспорта и
коммуникаций
Подписание с ЕС Меморандума о
взаимопонимании по развитию
транспортных сетей в контексте
стыковки казахстанских и
панъевропейских транспортных
сетей
Пакет
документов
1
Задача 4. Расширение сотрудничества с европейскими странами в области технического
регулирования и метрологии
Принятие технических
регламентов, соответствующих
требованиям стран ЕС;
принятие гармонизированных
стандартов, соответствующих
требованиям стран ЕС;
аккредитация испытательных и
измерительных лабораторий,
соответствующих требованиям
стран ЕС;
достижение соответствия
национальной эталонной базы
европейским аналогам
Пакет
документов
1
1
вступление в международные
организации по стандартизации
и аккредитации, в т.ч. в Европейский комитет по
стандартизации (CEN),
Международную организацию по
Аккредитации (ILAC),
Международный форум по
аккредитации (IAF)
Пакет
документов
1
Задача 5. Развитие торгово-экономического сотрудничества, в сфере малого и
среднего бизнеса
Проведение анализа европейских
рынков с целью создания условия
для экспортного продвижения
казахстанских товаров с
последующим участием Казахстана
на ежегодных международных
выставках ЕС
Пакет
документов
1
Задача 6. Развитие сотрудничества в гуманитарной сфере и в области качества жизни
Разработка проекта Программы по
комплексному решению проблем
бывшего Семипалатинского
испытательного ядерного полигона
на 2009 - 2011 гг.
Пакет
документов
1
разработка научных основ
экологического прогноза
опустынивания степных ландшафтов
в районах интенсивного
земледелия, определения методов
устойчивого землепользования
систем;
подписание с европейскими
странами соглашений в сфере
военного образования и
военно-научной деятельности
Пакет
документов
1
1
1
Цель 2. Повышение роли Казахстана в Организации по безопасности и
сотрудничеству в Европе (ОБСЕ)
Целевой индикатор: Использование инструментов ОБСЕ в военно-политической,
экономико-экологической и гуманитарной сферах (далее - три измерения ОБСЕ) для
реализации национальных интересов Казахстана
Задача 1. Создание условий для председательства Республики Казахстан в ОБСЕ
в 2010 году
Разработка и принятие в 2009 г.
документа «Приоритеты
председательства Республики
Казахстан в ОБСЕ»
Пакет
документов
1
Задача 2. Обеспечение ключевой роли Республики Казахстан в коллективных усилиях
государств-участников ОБСЕ по социально-экономической реабилитации Афганистана
Участие в реализации решений
ОБСЕ по оказанию содействия
Афганистану, в том числе,
проектов в области безопасности
границ, подготовки полицейских
кадров и борьбы с незаконным
оборотом наркотиков в рамках
Плана Правительства Республики
Казахстан по содействию
Афганистану на 2009 - 2011 гг.
Пакет документов
1
1
1
Задача 3. Продвижение казахстанских инициатив в период председательства в ОБСЕ
содействие греческому
председательству в разработке
проектов решений 17-го СМИД ОБСЕ
в Афинах
Пакет
документов
1
принятие политической декларации
18-го СМИД ОБСЕ в Астане.
Принятие ключевых решений СМИД
по трем измерениям ОБСЕ
Пакет
документов
1
содействие литовскому
председательству в разработке
проектов решений 19-го СМИД ОБСЕ
в Вильнюсе
Пакет
документов
1
Задача 4. Увеличение количества граждан Республики Казахстан, работающих
в структурах ОБСЕ
Количество граждан Республики
Казахстан, направляемых на
работу в центральные органы и
полевые миссии ОБСЕ
кол. чел.
2
3
4
Количество представителей
Республики Казахстан,
участвующих в миссиях
наблюдателей БДИПЧ в
странах-участницах ОБСЕ
кол. чел.
42
150
150
Цель 3. Повышение роли и авторитета Казахстана в мусульманском мире
Целевой индикатор: Председательство Казахстана в СМИД ОИК в 2011 году
Задача 1. Активизация деятельности Казахстана в ОИК
подписание договора о
присоединении Казахстана к
Секретариату Постоянного
Комитета ОИК по научному и
технологическому сотрудничеству
Пакет
документов
1
выделение добровольного
взноса Республики Казахстан в
размере 1 млн. долларов США в
Фонд развития Исламской
солидарности
Взнос
1
организация и проведение
Всемирного Исламского
Экономического Форума в Астане
Проведение
форума
1
Задача 2. Увеличение количества граждан Республики Казахстан, работающих
в органах ОИК
Количество граждан Республики
Казахстан в рабочих органах ОИК
кол. чел.
2
4
Цель 4. Дальнейшее развитие взаимодействия с основными геополитическими центрами
влияния (Российская Федерация, Китайская Народная Республика, Соединенные Штаты
Америки, Япония, Индия, ведущие государства арабского мира)
Целевой индикатор: Сохранение баланса сил, обеспечение благоприятных внешних
условий и продвижение национальных интересов Республики Казахстан для устойчивого
развития. Наращивание торгово-экономического, инвестиционного, технологического и
энергетического сотрудничества.
Рост ежегодного товарооборота (расчеты с учетом динамики роста за 3 года):
с Российской Федерацией - 2009 - 2011 гг. - 5 %;
с Китайской Народной Республикой - 2009 - 2011 гг. - 5 %;

Негізге алынатын тезистердің бірі - Қазақстанның сыртқы саясатының үшінші бір мемлекеттердің геосаяси мүдделеріне тәуелді болмайтын дербестігі және оның аса белсенділік сипаты болуға тиіс. Сонымен қатар, 2010 жылы ЕҚЫҰ-ның, ал 2011 жылы ИКҰ-ның төрағасы, сондай-ақ өркениеттің жаһандық үнқатысулары орталықтарының бірі ретіндегі Астананың мәртебесі Қазақстанның ғаламдық күн тәртібі бойынша шешімдер қабылдау үдерісіне белсене қатысуына мүмкіндік береді.
Әлеуметтік-экономикалық және саяси дамуы жағынан қарағанда, Қазақстан өзіне Орталық Азияның түгелдей орнықты дамуы мен гүлденуі үшін барша үлкен жауапкершілікті алуы қажет. Жалпы өңірлік көзқарасты Қазақстан Үкіметінің саяси және экономикалық бағдарламаларына барынша тиімді үйлестіріп жүйелеу тиімді. Ол және Қазақстанның өңірдегі экономикалық және саяси жетекшілігі негізділігін халықаралық аудиторияларда түсінуге де негіз болуға тиіс.
Қазақстанның әлемдік ақпараттық кеңістікте қатысуын кеңейту мен әртараптандыру мақсатында және аудиторияны неғұрлым кеңірек қамту үшін аса бай ұлттық мәдениет қатпарларына, суретшілердің, әдебиетшілердің, философтардың, драматургтердің шығармалары түріндегі заманауи қазақстан өнеріне қызығушылықты ынталандыру бойынша мақсатты жұмыстар жүргізу қажет.
Астана және оның неғұрлым танымал көрнекті жерлері серпінді даму үстіндегі Қазақстанның визит карточкасына айналуда, Астананың онжылдық мерейтойын тойлау және оны ақпараттық-имидждік тұрғыдан тиісті қолдау, сөз жоқ, осы үрдісті нығайта түседі.
Халықаралық дипломатияның, ғаламдық өркениеттер диалогының жаңа орталықтарының бірі ретінде, мәдени-гуманитарлық және білім беру саласындағы тартылыс орталығы, маңызды көлік қатынастарының торабы және ұлан-байтақ еуразия кеңістігіндегі инвестициялық рынок, сәулет пен қала салу саласындағы ғаламат ретінде Қазақстан астанасына назар аудартуды жалғастыра беру қажет. Қазақстан астанасының даму қарқынына орай, астананың оң сипаттағы имиджінің жаңа қырлары пайда болары анық.
Көрсетілген іс-қимылды іске асырудың нәтижесі дүниежүзінде Қазақстан Республикасын әлемдік қоғамдық санадағы табысты дамып келе жатқан және прогрессивті мемлекет ретінде қабылдатудың қазіргі оң үрдістерін бекіту және жаңаларын қалыптастыру болмақ.
3. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі қызметінің
стратегиялық бағыттары, мақсаттары мен міндеттері
Ескерту. 3-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.06.01. N 807 Қаулысымен.
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
1-ші жыл (есеп)
2-ші жыл (ағымдағы жоспар)
1-ші жыл
2-ші жыл
3-ші жыл
1-стратегиялық бағыт. Қазақстан Республикасының егемендігі мен қауіпсіздігін дипломатиялық жолдармен қамтамасыз ету, жаһандық және өңірлік қауіпсіздікті сақтау
1-мақсат. Мемлекеттік шекараны делимитациялау және демаркациялау
Мақсатты индикатор: Өзбекстан Республикасымен және Түрікменстанмен мемлекеттік шекараны халықаралық-құқықтық ресімдеуді аяқтау;
Қырғыз Республикасымен мемлекеттік шекараның өту сызығының 90% жергілікті жерге бекітіп беру;
Ресей Федерациясымен мемлекеттік шекараның өту сызығының 30% жергілікті жерге бекітіп беру
1-міндет. Өзбекстан Республикасымен және Түрікменстанмен құрлықтағы мемлекеттік шекараны демаркациялауды аяқтау
Мемлекеттік шекара сызығы өтуінің хаттама-сипаттамаларын, демаркациялық карталарды, Өзбекстан Республикасымен және Турікменстанмен шекаралық белгілер хаттамаларын даярлау
Құжаттар пакеті
2
шекаралық белгілердің координаттар және биіктік каталогын, Өзбекстан Республикасымен және Түрікменстанмен шекара белгілері бағаналарының өзара орналастыру сызбасын, Өзбекстан Республикасымен аралдардың тиесілілігі кестелерін даярлау
Құжаттар пакеті
2
Өзбекстан Республикасымен және Түрікменстанмен демаркациялау туралы шарттарды жасасу
Құжаттар пакеті
2
2-міндет. Өзбекстан Республикасымен және Түрікменстанмен демаркациялау туралы шарттарды жасасу
Жергілікті жерлерге мемлекеттік шекараның өту сызығын бекіту
шекараның жалпы ұзындығының %-ы
10
10
10
3-міндет. Қазақстан-Қырғыз мемлекеттік шекарасында демаркациялау жұмыстарын жүргізу
Жергілікті жерлерге мемлекеттік шекараның ету сызығын бекіту шекараның жалпы ұзындығының
шекараның жалпы ұзындығының %-ы
30
30
30
2-мақсат. Каспий теңізін тиімді пайдалану мақсатында оның құқықтық мәртебесін реттеу
Мақсатты индикатор: Каспий теңізінің мәртебесіне байланысты халықаралық шарттардың жобаларын әзірлеу мен келісу
1-міндет. Каспий теңізінің құқықтық мәртебесі туралы конвенцияның жобасын келісу
Каспий теңізінің құқықтық мәртебесі туралы конвенцияны әзірлеу жөніндегі Арнаулы жұмыс тобының отырыстары
Отырыстар саны
5-ке дейін
5-ке дейін
5-ке дейін
3-мақсат. Ғаламдық және өңірлік қауіпсіздік жүйелерінің тиімділігін арттыру
Мақсатты индикатор: Жергілікті жанжалдар туындауы қауіпін азайту.
Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы мен Ұжымдық қауіпсіздік шарты ұйымының шеңберлерінде өзара іс-қимыл жасау арқылы қауіпсіздікті қамтамасыз ету тетіктерін іске асыру, АӨСШК сенімділік шаралары каталогын орындау
1-міндет. Азиядағы өзара іс-тетіктерін пайдаланып, Азияда қимыл мен сенім шаралары жөніндегі кеңестің (АӨСШК) сенім мен ынтымақтастық кеңістігін құру
Сенім шаралары жөніндегі мынадай құжаттарды қабылдау:
Есірткінің заңсыз айналымына қарсы күрес жөніндегі тұжырымдамалары;
Құжаттар пакеті
2
Жаңа сын-қатерлер мен қауіптерге қарсы тұру жөніндегі іс-қимыл жоспары
Туризм саласындағы ынтымақтастық тұжырымдамалары;
Құжаттар пакеті
5
Шағын және орта кәсіпкерлік саласындағы ынтымақтастық тұжырымдамалары;
Қауіпсіз және тиімді көлік дәліздері жүйесін дамыту жөніндегі ынтымақтастық тұжырымдамалары;
АӨСШК ІІІ Саммитінің қорытынды саяси құжаты
Ақпараттық технологиялар мен энергетикалық қауіпсіздік саласындағы ынтымақтастық тұжырымдамалары;
Құжаттар пакеті
3
Төтенше жағдайларды, табиғи апаттарды, дағдарыстар мен су ресурстарын басқару мәселелері жөніндегі ынтымақтастық тұжырымдамалары;
Экологиялық проблемалар жөніндегі ынтымақтастық тұжырымдамалары
2-міндет. Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы (ШЫҰ) кеңістігінде қыр көрсетулер мен қауіпсіздік қауіп-қатерлеріне бірлесіп қарсы тұру
Өңірде бейбітшілікке, қауіпсіздікке және тұрақтылыққа қауіп төндіретін ахуалдарға бірлесіп әрекет жасау туралы мынадай құжаттарды қабылдау:
ШЫҰ шеңберінде терроризмге қарсы құрылымдар үшін кадрлар даярлау туралы келісім
Құжаттар пакеті
1
ШЫҰ терроризмге қарсы конвенциялары;
Құжаттар пакеті
3
ШЫҰ-ның қару-жарақтың оқ-дәрінің және жарылғыш заттардың заңсыз айналымына қарсы күрестегі ынтымақтастық туралы келісімі;
ШЫҰ-ға мүше мемлекеттердің терроризмге қарсы бірлескен оқу-жаттығуларын ұйымдастыру мен өткізу тәртібі туралы келісімі
ШЫҰ-ның өңірдегі бейбітшілікке, қауіпсіздікке және тұрақтылыққа қауіп төндіретін ахуалға қарсы бірлесе әрекететутуралы шарттары
Құжаттар пакеті
3-міндет. ҰҚШҰ-ға мүше мемлекеттердің саяси және әскери ынтымақтастығы тетіктерін жетілдіру
Ұйымның коалицйялық әскери құрылысы жоспарын іске асыру шеңберінде ҰҚШҰ-ның 2010 жылға дейінгі кезеңге және одан арғы болашаққа арналған құжаттарын қабылдау;
Құжаттар пакеті
1
ҰҚШҰ-ның шұғыл әрекет етудің ұжымдық күшін (ШӘҰК)құру
4-міндет. Қазақстанға ғаламдық дінаралық диалогты дамыту орталықтарының бірі мәртебесін бекіту
2009 жылы Әлемдік және дәстүрлі діндер жетекшілерінің Үшінші Съезінің қорытынды құжаттарын қабылдау.
Құжаттар пакеті
1
1
Қазақстан бастамашылығы бойынша БҰҰ Бас Ассамблеясы қабылдаған "2010 жылды мәдениеттердің халықаралық жақындасу жылы деп жариялау" туралы қарарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын 2009 жылы қабылдау және 2011 жылы орындау.
Қазақстанға әлемдік дінаралық диалог орталықтарының бірі мәртебесін бекітіп беру
2-стратегиялық бағыт. Қазақстан Республикасының шетел мемлекеттерімен және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимылының тиімділігін көтеру
1-мақсат. "Еуропаға жол" мемлекеттік бағдарламасын іске асыру
Мақсатты индикатор: Еуропалық елдермен жыл сайынғы тауар айналымын 10% ұлғайту үшін қолайлы жағдайлар жасау.
Жыл сайын мемлекеттер және үкіметтер басшылары деңгейінде 5 сапармен алмасу (халықаралық іс-шаралар кестесіне сәйкес), жетекші еуропалық елдермен әріптестік туралы келісімдерге (стратегиялық әріптестік, болашаққа бағытталған әріптестік және т.б.) қол қою (2009-2011 жж.).
Қазақстан Республикасының еуропа құрылығындағы мүдделерін ілгерілету, демократиясы серпінді даму үстіндегі және еуропалық инвесторлар үшін перспективалы нарығы бар ел ретінде Қазақстанның имиджін нығайту
1-міндет. Еуропалық елдермен технологиялық салада ынтымақтастықты кеңейту
еуропалық елдермен өнеркәсіп саласындағы технологиялық ынтымақтастық туралы келісім жасасу;
Құжаттар пакеті
1
1
1
қазақстандық технология трансферті жүйесінің еуропалық технология трансферті жүйесіне енуі;
био-және нанотехнологиялық саласында, әр түрлі салаларда бірлескен зерттеулер жүргізу
2-міндет. Еуропалық елдермен энергетикалық салада ынтымақтастықты кеңейту
Еуропа елдерінен отын-энергетика кешенінің инфрақұрылымдық объектілерін сатып алу мүмкіндіктерін қарастыру
Құжаттар пакеті
1
1
1
3-міндет. Еуропалық елдермен көлік және коммуникация саласында ынтымақтастықты кеңейту
ЕО-мен қазақстан және панъеуропалық көліктік жүйелерінің түйісуі контексінде көліктік жүйелерді дамыту жөніндегі өзара түсіністік туралы меморандумға қол қою
Құжаттар пакеті
1
4-міндет. Еуропалық елдермен техникалық реттеу мен метрология саласында ынтымақтастықты кеңейту
ЕО елдерінің талаптарына сәйкес келетін техникалық регламенттер қабылдау;
Құжаттар пакеті
1
1
ЕО елдерінің талаптарына сәйкес келетін үйлесімді стандарттар қабылдау;
ЕО елдерінің талаптарына сәйкес келетін сынақ және өлшеу зертханаларын аккредиттеу;
ұлттық эталондық базаның еуропалық үлгілерге сәйкестігіне қол жеткізу
Стандарттау және аккредиттеу жөніндегі халықаралық ұйымдарға, соның ішінде Еуропалық стандарттау жөніндегі комитетке (СЕN), Халықаралық Аккредиттеу жөніндегі ұйымға (ІLАС), Аккредиттеу жөніндегі халықаралық форумға (ІАF) кіру
Құжаттар пакеті
1
5-міндет. Шағын және орта бизнес саласында сауда-экономикалық ынтымақтастықты дамыту
Қазақстанның ЕО-ның жыл сайынғы халықаралық көрмелеріне келесі қатысуымен қазақстандық тауарларды экспорттық ілгерілету үшін жағдай жасау мақсатында Еуропа нарықтарына талдау жүргізу
Құжаттар пакеті
1
6-міндет. Гуманитарлық салада және өмір сапасы саласындағы ынтымақтастықты дамыту
бұрынғы Семей ядролық сынақполигонының проблемаларын кешенді шешу жөніндегі 2009-2011 жж. арналған бағдарламаның жобасын әзірлеу;
Құжаттар пакеті
1
қарқынды егін шаруашылығы бар аудандардағы далалық ландшафтардың шөлейттенуінің экологиялық болжамының ғылыми негіздерін әзірлеу, жерді пайдаланудың орнықты жүйесі әдістерін белгілеу;
Құжаттар пакеті
1
1
1
еуропалық елдермен әскери білім беру және әскери-ғылыми қызмет саласындағы келісімдерге қол қою
2-мақсат. Еуропадағы қауіпсіздік пен ынтымақтастық жөніндегі ұйымда (ЕҚЫҰ) Қазақстанның рөлін көтеру
Мақсатты индикатор: Қазақстанның ұлттық мүдделерін іске асыру үшін ЕҚЫҰ-ның құралдарын әскери-саяси, экономикалық-экологиялық және гуманитарлық салаларда (бұдан әрі - ЕҚЫҰ-ның үш өлшемі) пайдалану.
1-міндет. Қазақстан Республикасының 2010 жылы ЕҚЫҰ-ға төрағалық етуі үшін жағдайлар жасау
"Қазақстан Республикасының ЕҚЫҰ-ға төрағалық етуінің басымдықтары" құжатын әзірлеу және 2009 жылы қабылдау
Құжаттар пакеті
1
2-міндет. ЕҚЫҰ-ға мүше мемлекеттердің Ауғанстанды әлеуметтік-экономикалық оңалту жөніндегі ұжымдық күш-жігерлеріндегі Қазақстан Республикасының шешуші рөлін қамтамасыз ету
ЕҚЫҰ-ның Ауғанстанға жәрдемдесу жөніндегі шешімдерін, соның ішінде шекаралардың қауіпсіздігі, полиция кадрларын даярлау және ҚР Үкіметінің 2009-2011 жылдарға арналған Ауғанстанға жәрдем көрсету жөніндегі жоспарының шеңберінде есірткінің заңсыз айналымына қарсы күрес саласындағы жобаларды іске асыруға қатысу
Құжаттар пакеті
1
1
1
3-міндет. ЕҚЫҰ-ға төрағалық өту кезеңінде қазақстандық бастамашылықты ілгерілету
Афинада ЕҚЫҰ-ның 17-ші СІМК шешімдері жобаларын әзірлеуде грек төрағалығына жәрдемдесу
Құжаттар пакеті
1
Астанада ЕҚЫҰ-ның СІМК 18-ші саяси декларациясын қабылдау. ЕҚЫҰ үш өлшемі бойынша СІМК-нің шешуші шешімдерін қабылдау
Құжаттар пакеті
1
Вильнюсте ЕҚЫҰ 19-шы СІМК шешімдерінің жобаларын әзірлеуде литва төрағалығына жәрдемдесу.
Құжаттар пакеті
1
4-міндет. ЕҚЫҰ құрылымдарында жұмыс істейтін Қазақстан Республикалық азаматтарының санын көбейту
ЕҚЫҰ орталық органдары мен далалық миссиялары жұмыстарына жіберілетін ҚР азаматтарының саны
Адам саны
2
3
4
ЕҚЫҰ-ға қатысушы елдердегі бақылаушылар миссияларына қатысатын ҚР өкілдерінің саны
Адам саны
42
150
150
3-мақсат. Қазақстанның мұсылман әлеміндегі рөлі мен беделін арттыру
Мақсатты индикатор: 2011 жылы Қазақстанның ИКҰ СІМК-дегі төрағалығы
1-міндет. Қазақстанның ИКҰ-дағы қызметін жандандыру
Қазақстанның ИКҰ Тұрақты Комитетінің Ғылыми және техникалық ынтымақтастық жөніндегі хатшылығына қосылуы туралы шартқа қол қою
Құжаттар пакеті
1
Қазақстанның Ислам ынтымақтастығын дамыту қорына бір млн. АҚШ доллары көлемінде ерікті түрде жарна бөлуі.
Жарна
1
Астанада Дүниежүзілік Исламэкономикалық Форумын ұйымдастыру және өткізу
Форум өткізу
1
2-міндет. ИКҰ органдарында жұмыс істейтін ҚР азаматтары санын арттыру
ИКҰ жұмыс органдарында ҚР азаматтарының саны
Адам саны
2
4
4-мақсат. Негізгі геосаяси ыкпал ету орталықтарымен өзара іс-қимылды одан әрі дамыту (Ресей Федерациясы, Қытай Халық Республикасы, Америка Құрама Штаттары, Жапония, Үндістан, араб әлемінің жетекші мемлекеттері)
Мақсатты индикатор: Орнықты даму үшін күштердің теңгерімділігін сақтау, сыртқы қолайлы жағдайды қамтамасыз ету және ҚР ұлттық мүдделерін ілгерілету. Сауда-экономикалық, инвестициялық, технологиялық және энергетикалық ынтымақтастықты өрістету.
Жыл сайынғы тауар айналымының өсуі (3 жыл ішіндегі өсу серпінін есепке алғандағы есептер):
Ресей Федерациясымен - 2009 - 2011 ж. - 5%;
Қытай Халық Республикасымен - 2009 - 2011 ж. - 5%;

с Соединенными Штатами Америки - 2009 г. - 3 %, 2010 г. - 5 %, 2011 г. - 6 %;
с Японией - 2009 - 2011 гг. - 3 %;
с Индией - 2009 - 2011 гг. - 3 %;
с ведущими государствами арабского мира - 2009 - 2011 гг. - 10 %
Задача 1. Укрепление союзнических отношений с Российской Федерацией;
Контроль за реализацией Плана совместных действий Казахстана и России на
2007 - 2008 годы;
Разработка, утверждение и контроль за реализацией Плана совместных действий
Казахстана и России на 2009 - 2010 годы
Ежегодный обмен визитами на
высшем и высоком уровне (в
соответствии с графиком
международных мероприятий)
Визиты
6-8
6-8
6-8
Развитие взаимовыгодного
сотрудничества по следующим
направлениям, с выходом на
подписание 7-10 документов
ежегодно:
топливно-энергетический комплекс
(добыча, переработка и транзит
казахстанской нефти и газа на
европейские рынки по
трубопроводной системе РФ,
сотрудничество в области
электроэнергетики и мирного
использования атомной энергии);
транспорт и коммуникации
(унификация тарифной политики
двух стран, развитие
транспортных коридоров);
приграничное сотрудничество
(упрощение процедуры прохождения
контроля; создание международных
центров торговли, совместных
пунктов пропуска);
военное и военно-техническое
сотрудничество (реализация
совместных программ модернизации
вооружения и поставок продукции
военного назначения в интересах
Вооруженных Сил Республики
Казахстан);
освоение космического
пространства и эффективное
использование комплекса
«Байконур» (участие в космических
проектах, совершенствование
договорной правовой базы по
комплексу «Байконур»);
культурно-гуманитарное
сотрудничество (реализация
межправительственной Программы
культурно-гуманитарного
сотрудничества на 2007 - 2010
годы, подготовка кадров в
различных сферах).
Обеспечение эффективной
координации работы
государственных органов
Республики Казахстан по всему
спектру казахстанско-российского
сотрудничества
Пакет
документов
7-8
10
10
Задача 2. Укрепление стратегического партнерства с КНР
Ежегодный обмен визитами на
высшем и/или высоком уровнях
(в соответствии с графиком
международных мероприятий)
Визиты
2-3
3-4
3-4
Развитие взаимовыгодного
сотрудничества по следующим
направлениям:
топливно-энергетический
комплекс (запуск газопровода
Республика Казахстан-КНР, 2-й
очереди нефтепровода Республика
Казахстан-КНР, подписание
Соглашения о сотрудничестве в
области мирного использования
атомной энергии);
охрана и использование
трансграничных рек (подписание
двусторонних документов о
межгосударственном распределении
водных ресурсов трансграничных
рек (по вододелению), о контроле
качества воды и предупреждении
загрязнения трансграничных рек,
о сотрудничестве в области
охраны окружающей среды);
приграничное сотрудничество
(строительство Международный
центр приграничного
сотрудничества «Хоргос»,
СЭЗ «Хоргос-Восточные Ворота»,
СЭЗ «Достык»);
транспорт и коммуникации
(строительство международного
автокоридора «Западная Европа -
Западный Китай», железнодорожной
ветки «Хоргос-Жетыген»)
Пакет
документов
1
1
1
культурно-гуманитарное
сотрудничество (открытие Центра
культуры Республики Казахстан в
КНР, проведение дней культуры,
проведение научно-изыскательских
работ в архивах КНР в рамках
программы «Мәдени мұра»,
подготовка кадров в различных
сферах)
Пакет
документов
1
1
1
Обеспечение эффективной
координации работы госорганов
Республики Казахстан по всему
спектру казахстанско-китайского
взаимодействия
Задача 3. Укрепление стратегического партнерства с США
Обмен визитами на высшем и
высоком уровнях (в соответствии
с графиком международных
мероприятий)
Визиты
3-4
3-4
3-4
отмена действия в отношении
Казахстана поправки
Джексона-Вэника и предоставление
статуса наибольшего
благоприятствования в торговле;
углубление энергетического
сотрудничества в рамках
Совместной комиссии по
партнерству в области
энергетики;
расширение инвестиционного
сотрудничества в рамках
ежегодного форума «Казахстанский
инвестиционный форум: ворота
для инвестиций в Центральную
Азию»;
содействие развитию малого и
среднего бизнеса в рамках
казахстанско-американской
инициативы «Государственно-
частное экономическое
партнерство»
Пакет
документов
1
1
1
завершение переговорного
процесса с США по вступлению
Казахстана во Всемирную Торговую
Организацию
Пакет
документов
1
1
укрепление взаимодействия с США
в области разоружения и
нераспространения в рамках
программы «Совместного
сокращения угрозы»
Пакет
документов
1
1
Принятие Совместного заявления в
ходе визита Президента США в
Казахстан
Пакет
документов
1
Обеспечение эффективной
координации работы госорганов
Республики Казахстан по всему
спектру казахстанско-
американского взаимодействия
Задача 4. Развитие экономического, инвестиционного и технологического
сотрудничества с Японией
Ежегодный обмен визитами на
высшем и/или высоком уровнях
(в соответствии с графиком
международных мероприятий)
Визиты
1
2
2
Развитие сотрудничества по
следующим направлениям:
формирование новых условий для
привлечения инвестиций и
технологий из Японии (вступление
в силу Конвенции об избежании
двойного налогообложения и
предотвращении уклонения от
налогообложения в отношении
налогов на доход, заключение
Соглашения о либерализации,
поощрении и защите инвестиций);
топливно-энергетический комплекс
(заключение Соглашения о мирном
использовании атомной энергии,
доведение доли казахстанской
урановой продукции на японском
рынке до 40 %)
Пакет
документов
1
1
1
охрана окружающей среды и
развитие энергосберегающих
технологий (вступление в силу в
Республики Казахстан Киотского
протокола, формирование
«Дорожной карты» взаимодействия в
рамках Киотского протокола для
привлечения японских
энергосберегающих технологий и
прямых инвестиций в несырьевые
сферы экономики Республики
Казахстан)
Пакет
документов
1
1
1
транспорт и коммуникации
(открытие прямого авиасообщения
между Республикой Казахстан и
Японией);
сельское хозяйство (создание
совместных предприятий по
переработке продукции сельского
хозяйства и животноводства,
привлечение в агросферу
Республики Казахстан японских
инновационных технологий)
Пакет
документов
1
1
1
Обеспечение эффективной
координации работы госорганов
Республики Казахстан по всему
спектру казахстанско-японского
взаимодействия
Задача 5. Развитие отношений с Индией
Вывод двусторонних отношений на уровень стратегического партнерства
Ежегодный обмен визитами на
высшем и/или высоком уровнях (в
соответствии с графиком
международных мероприятий
Визиты
2
2
2
Развитие сотрудничества по
следующим направлениям:
торговля и инвестиции
(расширение сфер экономического
взаимодействия, привлечение
индийских компаний в отрасли
информационных технологий,
нефтепереработки, фармацевтики,
текстильную промышленность и
др., создание совместного
инвестиционного фонда)
Пакет
документов
1
1
1
завершение переговоров по
вопросу вступления Республики
Казахстан во Всемирную Торговую
Организацию;
топливно-энергетический комплекс
(взаимодействие по нефтяному
блоку «Сатпаев», развитие
сотрудничества в атомной
промышленности);
культурно-гуманитарное и
научно-техническое
сотрудничество (взаимное
проведение дней культуры, обмен
студентами и научными кадрами)
Пакет
документов
1
1
1
Обеспечение эффективной
координации работы госорганов
Республики Казахстан по всему
спектру казахстанско-индийского
взаимодействия
Задача 6. Укрепление отношений с ведущими государствами арабского мира
Углубление партнерства с
государствами Персидского
залива, Египтом, Иорданией,
Сирией, Марокко в политической и
экономической сферах.
Ежегодный обмен визитами на
высшем и/или высоком уровнях (в
соответствии с графиком
международных мероприятий).
Визиты
3-4
3-4
3-4
Развитие широкомасштабного
сотрудничества по следующим
направлениям: торговля и
инвестиции (привлечение
инвестиций в реализацию крупных
проектов, развитие системы
исламского банкинга в Республики
Казахстан, активизация работы с
различными финансовыми
институтами арабского мира, в
том числе с Фондом развития
Абу-Даби, Кувейтским фондом
экономического развития,
Саудовским фондом развития,
продвижение продукции сельского
хозяйства и других отраслей);
Пакет
документов
1
1
1
укрепление договорно-правовой
базы (подписание с ОАЭ Конвенции
об избежании двойного
налогообложения, предотвращении
уклонения от налогообложения в
отношении налогов на доход и
капитал, Соглашения о поощрении
и взаимной защите инвестиций,
подписание пакета соглашений с
другими арабскими государствами
в области экономики, инвестиций,
финансов, культуры)
Пакет документов
1
1
1
транспорт и коммуникации (ввод в
эксплуатацию железнодорожного
маршрута Узень - Гызылгая -
Этрек - Берекет - Горган в
целях обеспечения выхода к
Персидскому заливу, налаживание
воздушного сообщения между
Республикой Казахстан и
арабскими странами);
культурно-гуманитарное
сотрудничество (проведение дней
культуры, проведение
научно-изыскательских работ в
архивах арабских стран в рамках
программы «Мәдени мұра»,
подготовка кадров в различных
сферах, завершение строительства
мавзолея аль-Фараби и
реставрации мавзолея Султана
Бейбарса в Дамаске, завершение
реставрации мечети Султана
Бейбарса в Каире)
Пакет
документов
1
1
1
Обеспечение эффективной
координации работы госорганов
Республики Казахстан по всему
спектру казахстанско-арабского
взаимодействия
Цель 5. Развитие сотрудничества со странами Центральной Азии и укрепление позиций
Казахстана как регионального лидера
Целевой индикатор: Увеличение присутствия казахстанского капитала в инвестиционной,
гидроэнергетической, транспортно-коммуникационной, нефтегазовой сферах государств
Центральной Азии (ЦА);
Расширение культурно-гуманитарного сотрудничества (проведение дней культуры,
открытие казахских культурных центров, установление памятников деятелям культуры и
искусства и др.)
Задача 1. Углубление экономического сотрудничества и интеграции со странами
Центральной Азии и продвижение инициативы Казахстана по созданию Союза
Центрально-Азиатских государств (СЦАГ)
Ежегодный обмен визитами на
высшем и/или высоком уровнях
(в соответствии с графиком
международных мероприятий) со
странами региона
Визиты
3-4
3-4
3-4
Подписание договоров о создании
зоны свободной торговли с
государствами ЦА
Пакет
документов
1
1
Гармонизация таможенных
законодательств стран ЦА.
Обеспечение эффективной
координации работы госорганов
Республики Казахстан по всему
спектру взаимодействия
Казахстана со странами
Центральной Азии
Пакет
документов
1
1
Задача 2. Урегулирование вопросов совместного использования водно-энергетических
ресурсов Центральной Азии
Эффективное осуществление
председательства Республики
Казахстан в Международном фонде
спасения Арала (МФСА)
Пакет
документов
1
1
1
подписание Протокола между
Правительствами Казахстана,
Кыргызстана, Таджикистана и
Узбекистана об использовании
водных и энергетических ресурсов
бассейна реки Сырдарья
Пакет
документов
1
согласование проекта Соглашения
между Правительствами
Казахстана, Кыргызстана,
Таджикистана и Узбекистана
«Об использовании водных и
энергетических ресурсов бассейна
реки Сырдарья»
Пакет
документов
1
подписание Соглашения между
Правительствами Казахстана,
Кыргызстана, Таджикистана и
Узбекистана «Об использовании
водных и энергетических ресурсов
бассейна реки Сырдарья»
Пакет
документов
1
Цель 6. Укрепление международных позиций и авторитета Казахстана в рамках
Организации Объединенных Наций (ООН)
Целевой индикатор: Закрепление за г. Алматы статуса регионального центра
многосторонней дипломатии в Центральной Азии. Увеличение количества субрегиональных
представительств и программ ООН
Задача 1. Размещение субрегиональных офисов международных организаций системы ООН
открытие в Алматы
Центральноазиатского
регионального информационного
координационного центра (ЦАРИКЦ)
под эгидой Управления ООН по
наркотикам и преступности
Открытие
центра
1
открытие в Алматы
субрегионального офиса
Экономической и социальной
комиссии ООН для стран Азии и
Тихого океана - Европейской
экономической комиссии ООН
(ЭСКАТО-ЕЭК ООН)
Открытие
офиса
1
открытие в Алматы
субрегионального офиса Фонда ООН
по народонаселению (ЮНФПА)
Открытие
офиса
1
Задача 2. Обновление действующих и заключение новых документов о сотрудничестве
между Республикой Казахстан и ООН
разработка и принятие новой
Рамочной программы ООН по
оказанию помощи в целях развития

Америка Құрама Штаттарымен - 2009 ж. - 3%, 2010 ж. - 5%, 2011 ж. - 6%;
Жапониямен - 2009 - 2011 жж. - 3%;
Үндістанмен - 2009 - 2011 жж. - 3%;
араб әлемінің жетекші мемлекеттерімен — 2009 - 2011 ж.-10%
1-міңдет. Ресей Федерациясымен одақтық қатынастарды нығайту
2007 - 2008 жылдарға арналған Қазақстан мен Ресейдің бірлескен іс-қимыл жоспарын іске асыруды бақылау;
2009 - 2010 жылдарға арналған Қазақстан мен Ресейдің бірлескен іс-қимыл жоспарын әзірлеу, бекіту және іске асырылуын бақылау
Жыл сайын аса жоғарғы және жоғары деңгейдегі сапарлармен алмасу (халықаралық іс-шаралар кестесіне сәйкес).
Сапарлар
6-8
6-8
6-8
Жыл сайын 7-10 құжатқа қол қояотырып, келесі бағыттар бойынша өзара тиімді ынтымақтастықты дамыту:
Құжаттар пакеті
7-8
10
10
отын-энергетикалық кешен (Қазақстан мұнайы мен газын өндіру, өңдеу және РФ құбыр желісі жүйесі бойынша еуропа нарықтарына шығару, электроэнергетика және атом энергиясын бейбіт мақсатқа пайдалану саласындағы ынтымақтастық);
көлік және коммуникация (екі елдің тарифтік саясатын біріздендіру, көлік дәліздерін дамыту);
шекаралық ынтымақтастық (бақылаудан өту рәсімдерін жеңілдету; халықаралық сауда орталықтарын, бірлескен өткізу бекеттерін құру);
әскери және әскери-техникалықынтымақтастық (қару-жарақты жаңарту және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің пайдасына әскери мақсаттағы өнімдерді жеткізу бірлескен бағдарламаларын іске асыру);
ғарыш кеңістігін игеру және"Байқоңыр" кешенін тиімді пайдалану (ғарыштық жобаларға қатысу, "Байқоңыр" кешені бойынша шарттық-құқықтық базаны жетілдіру);
мәдени-гуманитарлық ынтымақтастық (2007-2010 жылдарға арналған үкіметаралық Мәдени-гуманитарлық ынтымақтастық бағдарламасын іске асыру, әр түрлі салаларда кадрлар даярлау).
Қазақстан-ресей ынтымақтастығының барлық спектрі бойынша ҚР мемлекеттік органдарының жұмысын тиімді үйлестіруді қамтамасыз ету
2-міндет. ҚХР-мен стратегиялық әріптестікті нығайту
Жыл сайын жоғарғы және жоғары деңгейдегі сапарлармен алмасу (халықаралық іс-шаралар кестесіне сәйкес)
Сапарлар
2-3
3-4
3-4
Өзара тиімді ынтымақтастықты келесі бағыттар бойынша дамыту:
Құжаттар пакеті
1
1
1
отын-энергетикалық кешені (ҚР ҚХР газ құбырын іске қосу, ҚР - ҚХР мұнай құбыры желісінің екінші кезегін іске қосу, Атом энергиясын бейбіт мақсатқа пайдалану саласындағы ынтымақтастық туралы келісімге қол қою);
трансшекаралық өзендерді қорғау және пайдалану (трансшекаралық өзендердің су ресурстарын (суды бөлу бойынша) мемлекетаралық бөлісу туралы екі жақты құжаттарға қол қою);
трансшекаралық өзендер суының сапасын бақылау және олардың ластануының алдын алу, қоршаған ортаны қорғау саласындағы ынтымақтастық туралы);
шекаралық ынтымақтастық ("Қорғас" шекаралық ынтымақтастығы халықаралық орталығы, "Қорғас—Шығыс қақпа" АЭА, "Достық");
көлік және коммуникация ("Батыс Еуропа - Батыс Қытай" халықаралық автодәлізін салу, "Қорғас-Жетіген" темір жол тармағы);
мәдени-гуманитарлық ынтымақтастық (ҚР-дың ҚХР-да мәдени орталығын ашу, мәдениет күндерін өткізу, "Мәдени мұра бағдарламасы шеңберінде" ҚР-ның мұражайларында ғылыми-ізденушілік жұмыстарын жүргізу, әр түрлі салаларда кадрлар даярлау).
Қазақстан-Қытай өзара ықпалдастығының барлық спектрі бойынша ҚР меморгандарының жұмысын тиімді үйлестіруін қамтамасыз ету.
3-міндет. АҚШ-пен стратегиялық әріптестікті нығайту
Жыл сайын аса жоғарғы және жоғары деңгейдегі сапарлармен алмасу (халықаралық іс-шаралар кестесіне сәйкес).
Сапарлар
3-4
3-4
3-4
Қазақстанға қатысты Джексон-Вэника түзетулерінің іс-әрекетін жою және саудада барынша жоғары оңтайлылық мәртебесін беру;
Құжаттар пакеті
1
1
1
Энергетика саласындағы әріптестік жөніндегі бірлескен комиссия шеңберінде энергетикалық ынтымақтастықты тереңдету;
жыл сайынғы "Қазақстандық инвестициялық форум: Орталық Азияға инвестициялық қақпа" форумы шеңберінде инвестициялық ынтымақтастықты кеңейту;
"Мемлекеттік - жеке меншіктік экономикалық әріптестік" қазақстан-американ бастамашылығы шеңберінде шағын және орта бизнесті дамытуға жәрдемдесу.
АҚШ-пен Қазақстанның Дүниежүзілік Сауда Ұйымына кіруі жөніндегі келіссөздер үдерісін аяқтау.
Құжаттар пакеті
1
1
АҚШ-пен "Қауіп-қатерді бірлесіп қысқарту" бағдарламасы шеңберінде қарусыздану және қару таратпау саласындағы өзара іс-қимылды нығайту
Құжаттар пакеті
1
1
АҚШ Президентінің Қазақстанға сапары барысында Бірлескен мәлімдеме қабылдау. Қазақстан-Америка өзара ықпалдасуының барлық спектры бойынша ҚР меморгандары жұмысын тиімді үйлестіруді қамтамасыз ету.
Құжаттар пакеті
1
4-міндет. Жапониямен экономикалық, инвестициялық және технологиялық ынтымақтастықты дамыту
Жыл сайын аса жоғарғы және жоғары деңгейдегі сапарлармен алмасу (халықаралық іс-шаралар кестесіне сәйкес).
Сапарлар
1
2
2
Ынтымақтастықты келесі бағыттар бойынша дамыту:
Құжаттар пакеті
1
1
1
Жапониядан инвестицияны және технологияны тарту үшін жаңа жағдайлар қалыптастыру (Қосарлы салық салуды болдырмау және табысқа салынатын салыққа қатысты салық салудан жалтарудың алдын алу туралы конвенцияның күшіне енуі, инвестицияны ырықтандыру, көтермелеу және қорғау туралы келісім);
отын-энергетикалық кешен (Атом энергиясын бейбіт мақсатқа пайдалану туралы келісімді жасасу, Жапон нарығындағы Қазақстан ураны өнімдері үлесін 40 пайызға жеткізу);
қоршаған ортаны қорғау және энергия сақтауыш технологияларды дамыту (ҚР-да Киот хаттамасын күшіне ендіру, Жапон энергосақтандырғыш технологияларын және ҚР экономикасының шикізаттық емес салаларына тікелей инвестицияларды тарту үшін Киото хаттамасы шеңберінде өзара іс-қимылдың "Жол картасын" жасау);
- көлік және коммуникация (ҚР мен Жапония арасында тікелей авиақатынас ашу);
ауыл шаруашылығы (ауыл шаруашылығы мен мал шаруашылығы өнімдерін өңдеу жөніндегі бірлескен кәсіпорындарды құру, ҚР агросаласына Жапон инновациялық технологияларын тарту).
Қазақстан-Жапон өзара іс-қимылының барлық спектрі бойынша Қазақстан Республикасы меморгандарының жұмысын тиімді үйлестіруді қамтамасыз ету.
5-міндет. Үндістанмен қатынастарды дамыту
Екі жақты қарым-қатынастарды стратегиялық әріптестік деңгейіне көтеру.
Жыл сайын аса жоғарғы және жоғары деңгейдегі сапарлармен алмасу (халықаралық іс-шаралар кестесіне сәйкес).
Сапарлар
2
2
2
Ынтымақтастықты келесі бағыттар бойынша дамыту:
Құжаттар пакеті
1
1
1
сауда және инвестиция (экономикалық өзара ықпалдастық салаларын кеңейту, үнді компанияларын ақпараттық технологиялар, мұнай өңдеу, фармацевтика, тоқыма өнеркәсібі және т.б. салаларға тарту, бірлескен инвестициялық қор құру);
Қазақстанның Дүниежүзілік Сауда ұйымына кіруі мәселелері жөніндегі келіссөздер үдерісін аяқтау;
отын-энергетикалық кешен ("Сәтбаев" мұнай блогы бойынша өзара іс-қимыл, атом өнеркәсібіндегі ынтымақтастықты дамыту);
- мәдени-гуманитарлық және ғылыми-техникалық ықпалдастық (өзара мәдениет күндерін өткізу, студенттермен және ғылыми кадрлармен алмасу).
ҚР меморгандарының жұмыстарын қазақстан-үндістан өзара іс-қимылының барлық спектрі бойынша тиімді үйлестіруді қамтамасыз ету
6-міндет. Араб әлемінің жетекші мемлекетерімен қатынастарды нығайту
Парсы шығанағы мемлекеттерімен, Египетпен, Иорданиямен, Сириямен, Мароккомен саясат және экономика салаларындағы әріптестікті тереңдету.
Жыл сайын өңірдің мемлекеттерімен аса жоғарғы және жоғары деңгейдегі сапарлармен алмасу (халықаралық іс-шаралар кестесіне сәйкес).
Сапарлар
3-4
3-4
3-4
Кең ауқымды ынтымақтастықты келесі бағыттар бойынша дамыту:
Құжаттар пакеті
1
1
1
сауда және инвестиция (ірі жобаларды іске асыруға инвестицияларды тарту, КР-дағы Ислам банкингі жүйесін дамыту, араб әлемінің әртүрлі қаржы институттарымен, соның ішінде Әбу-Даби даму қорымен, Кувейт экономикалық даму қорымен, Сауд даму қорымен жұмысты жандандыру, ауыл шарушылығы және басқа да салалар өнімдерін ілгерілету);
шарттық-құқықтық базаны нығайту (Біріккен Араб Құжаттар пакеті Әмірліктерімен Қосарлы салық салуды болдырмау, табысқа және капиталға қатысты салық салудан жалтарудың алдын алу туралы конвенцияға, Инвестицияны көтермелеу және өзара қорғау туралы келісімге қол қою, басқа да араб мемлекеттерімен экономика, инвестиция, қаржы, мәдениет салаларында келісімдер пакетіне қол қою)
көлік және коммуникация (Өзен - Гызылгая - Этрек - Берекет - Горган темір жол бағыттарын Парсы шығанағына шығуды қамтамасыз егу мақсатында пайдалануға беру, Қазақстан Республикасы және араб елдері арасындағы әуе қатынастарын жолға қою)
мәдени-гуманитарлық ынтымақтастық (мәдениет күндерін өткізу, "Мәдени мұра" бағдарламасы шеңберінде араб елдерінің мұражайларында ғылыми-іздестіру жұмыстарын жүргізу, әр түрлі салаларда кадрлар даярлау, Әл-Фараби кесенесінің құрылысын және Дамаскідегі Сұлтан Бейбарыстың кесенесін жөндеуді аяқтау, Каирдағы Сұлтан Бейбарыс мешітін жөндеуді аяқтау).
Құжаттар пакеті
1
1
1
Қазақстан-араб өзара іс-кимылының барлық спектрі бойынша Қазақстан Республикасы меморгандарының жұмысын тиімді үйлестіруді қамтамасыз ету.
5-мақсат. Орталық Азиядағы ынтымақтастықты дамыту және Қазақстанның өңірлік жетекші ретіндегі ұстанымын нығайту
Мақсатты индикатор: Қазақстан капиталының Орталық Азия (ОА) мемлекеттерінін инвестициялық, гидроэнергетикалық көліктік-коммунникациялық, мұнай-газ салаларына қатысуын ұлғайту.
Мәдени-гуманитарлық ынтымақтастықты кеңейту (мәдениет күндерін өткізу, қазақ мәдени орталықтарын, мәдениет және өнер қайраткерлеріне ескерткіштер орнату және т.б.)
1-міндет. Орталық Азия елдерімен экономикалық ынтымақтастық пен интеграцияны тереңдету және Орталық Азия мемлекеттері одағын құру жөніндегі Қазақстан бастамасын ілгерілету
Жыл сайын өңірдің елдерімен аса жоғарғы және жоғары деңгейдегі сапарлармен алмасу (халықаралық іс-шаралар кестесіне сәйкес).
Сапарлар
3-4
3-4
3-4
ОА мемлекеттерімен еркін сауда аймағын құру туралы шарттарға қол қою.
Құжаттар пакеті
1
1
ОА елдерінің кедендік заңдарын үйлесімдендіру.
Құжаттар пакеті
1
1
Қазақстан-Орталық Азия өзара ықпалдастығының барлық спектрі бойынша КР меморгандарының жұмысын тиімді үйлестіруді қамтамасыз ету
2-міндет. Орталық Азия су-энергетикалық ресурстарын бірлесіп пайдалану мәселелерін реттеу
Аралды құтқару халықаралық қорындағы (АҚХК) Қазақстан Республикасының төрағалық етуін тиімді жүзеге асыру;
Құжаттар пакеті
1
1
1
Қазақстан, Қырғызстан, Тәжікстан, Өзбекстан үкіметтері арасындағы Сырдария өзені бассейнінің су-энергетикалық ресурстарын пайдалану туралы хаттамаға қол қою;
Құжаттар пакеті
1
Қазақстан, Қырғызстан, Тәжікстан, Өзбекстан үкіметтері арасындағы Сырдария өзені бассейнінің су және энергетикалық ресурстарын пайдалану туралы келісім жобасын келісу;
Құжаттар пакеті
1
Қазақстан, Қырғызстан, Тәжікстан, Өзбекстан үкіметтері арасындағы Сырдария өзені бассейнінің су және энергетикалық ресурстарын пайдалану туралы келісімге қол қою
Құжаттар пакеті
1
6-мақсат. Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ) шеңберінде Қазақстанның халықаралық ұстанымын және беделін нығайту
Мақсатты индикатор: Алматы қаласына Орталық Азиядағы өңірлік көпжақты дипломатия орталығы мәртебесін бекіту.
БҰҰ кішіөңірлік өкілдіктері мен бағдарламаларының санын көбейту.
1-міндет. БҰҰ жүйесіндегі халықаралық ұйымдардың кіші өңірлік кеңселерін орналастыру
Алматыда БҰҰ-ның есірткі және қылмыстар жөніндегі басқармасының қолдауымен Орталық Азиялық өңірлік ақпараттық үйлестіру орталығын ашу
Орталық ашу
1
Алматыда БҰҰ-ның Азия және Тынық мұхиты елдеріне арналған экономикалық және әлеуметтік комиссиясының - БҰҰ еуропалық экономикалық комиссиясының (ЭСКАТО - БҰҰ ЕЭК)өңірлік кіші офисін ашу
Офис ашу
1
Алматыда БҰҰ-ның тұрғын халықтар жөніндегі қорының (ЮНФПА)өңірлік кіші офисін ашу
Офис ашу
1
2-міндет. ҚР мен БҰҰ арасындағы ынтымақтастық туралы қолданыстағы құжаттарды жаңарту және жаңаларын жасасу

на 2010 - 2015 годы
Пакет
документов
1
Задача 3. Координация работы государственных органов Республики Казахстан по
защите в ООН национальных докладов о выполнении обязательств, вытекающих из
положений ратифицированных правозащитных конвенций
защита доклада о выполнении
Республикой Казахстан
Международного пакта об
экономических, социальных и
культурных правах
Пакет
документов
1
защита доклада о выполнении
Республикой Казахстан
обязательств в правозащитной
сфере, в рамках механизма ООН по
Универсальному периодическому
обзору
Пакет
документов
1
защита доклада о выполнении
Республикой Казахстан
Международного пакта о
гражданских и политических
правах
Пакет
документов
1
защита доклада о выполнении
Республикой Казахстан
Международной конвенции о
ликвидации всех форм расовой
дискриминации
Пакет
документов
1
защита доклада о выполнении
Республикой Казахстан
Факультативного протокола к
Конвенции о правах ребенка,
касающегося торговли детьми,
детской проституции и детской
порнографии
Пакет
документов
1
Цель 7. Завершение формирования таможенного союза в рамках ЕврАзЭС
Целевой индикатор: Создание единой таможенной территории и завершение формирования
таможенного союза Казахстаном, Беларусью и Россией, с последующим присоединением к
таможенному союзу остальных государств-членов ЕврАзЭС по мере готовности каждого
государства в отдельности
Задача 1. Построение институциональной структуры таможенного союза
принятие Сторонами международных
договоров и решений высшего
органа таможенного союза по:
учреждению Комиссии таможенного
союза и созданию Секретариата
Комиссии таможенного союза
Пакет
документов
1
утверждению Статута Суда ЕврАзЭС
и определению функций и
регламента органов таможенного
союза
Пакет
документов
1
Стратегическое направление 3. Защита и обеспечение прав и интересов физических и
юридических лиц Республики Казахстан за рубежом, консульское сопровождение
внешних связей
Цель 1. Повышение эффективности защиты прав и интересов физических и юридических
лиц Республики Казахстан за рубежом
Целевой индикатор: Увеличение количества граждан Республики Казахстан, охваченных
консульской поддержкой в следующих странах - РФ (г. Калининград), Словакия,
Индонезия, Португалия, Швеция, ЮАР, Бразилия, Филиппины, Вьетнам
Задача 1. Расширение консульского присутствия РК за рубежом
открытие консульских учреждений
Ед.
3
3
Цель 2. Упрощение визового режима иностранных государств для граждан Республики
Казахстан (в первую очередь в странах ЕС).
Целевой индикатор: Облегчение условий получения виз;
В 2009 - 2011 гг. - поэтапное сокращение времени получения гражданами Республики
Казахстан дипломатических, служебных виз стран ЕС с 15 до 5 дней и обычных виз
стран ЕС с 2 месяцев до 1 недели;
Подписание соглашений со странами Европы о безвизовых поездках владельцев
дипломатических и служебных паспортов
Задача 1. Координация сотрудничества с государствами-членами ЕС в сфере визовой
политики, реадмиссии, борьбы с нелегальной миграцией и организованной
преступностью, по контролю над беженцами, усиления защитных данных паспортов и
управления пограничным контролем
подписание международных
договоров со странами ЕС
Пакет
документов
1
1
1
приобретение специального
оборудования по изготовлению
дипломатических и служебных
паспортов с электронными
носителями информации
Комплект
оборудо-
вания
1
Цель 3. Повышение степеней защиты документов, удостоверяющих личность
Целевой индикатор: Приведение дипломатических и служебных паспортов в
соответствие с международными стандартами
Задача 1. Изготовление дипломатических и служебных паспортов Республики Казахстан
с электронными носителями информации
выдача паспортов
государственным служащим
Ед.

БҰҰ-ның 2010-2015 жылдарға арналған даму мақсатында көмек көрсету жөніндегі негіздемелік жаңа бағдарламасын әзірлеу және қабылдау
Құжаттар пакеті
1
3-міндет. Ратификацияланған құқық қорғау конвенциясының ережелерінен туындайтын міндеттемелерді орындау туралы ұлттық баяндамаларды БҰҰ-да қорғау бойынша ҚР мемлекеттік органдары жұмысын үйлестіру
Экономикалық, әлеуметтік және мәдени құқықтар туралы халықаралық пактіні ҚР-дың орындауы туралы баяндаманы қорғау
Құжаттар пакеті
1
БҰҰ-ның Әмбебап мерзімдік шолуы жөніндегі тетігі шеңберінде ҚР-дың құқық қорғау саласындағы міндеттемелерін орындауы туралы баяндаманы қорғау;
Құжаттар пакеті
1
Азаматтық және саяси құқықтар туралы халықаралық пактіні ҚР-дың орындауы туралы баяндаманы қорғау;
Құжаттар пакеті
1
Нәсілдік кемсітудің барлық нысандарын жою туралы халықаралық конвенцияны ҚР-дың орындауы туралы баяндаманы қорғау;
Құжаттар пакеті
1
Балаларды сату, балалардың жезөкшелігі мен балалар порнографиясына қатысты бала құқықтары туралы конвенцияға Факультативтік хаттаманы Қазақстан Республикасының орындауы туралы баяндаманы қорғау.
Құжаттар пакеті
1
7-мақсат. ЕурАзЭҚ шеңберінде Кеден Одағын құруды аяқтау
Мақсатты индикатор: Біртұтас кедендік аумақ құру және Қазақстан, Беларусь және Ресейдің кеден одағын құруды аяқтау, кеден одағына бұдан былай ЕурАзЭҚ-қа қалған мүше мемлекеттердің жекелей алғанда өз даярлықтары мүмкіндіктеріне қарай қосылуы.
1-міндет.Кеден Одағының институтционалды құрылымын құру
Тараптардың халықаралық шарттарды және Кеден Одағының жоғарғы органының:
Кеден одағы комиссиясын құру және Кеден одағы комиссиясының хатшылығын құру жөніндегі;
Құжаттар пакеті
1
ЕурАзЭҚ Сот мәртебесін бекіту және кеден одағы органдарының функциялары мен регламентін белгілеу жөніндегі шешімдерін қабылдауы.
Құжаттар пакеті
1
3-стратегиялық бағыт. Қазақстан Республикасының шетелдердегі жеке және заңды тұлғаларының құқықтары мен мүдделерін қорғау және қамтамасыз ету, сыртқы байланыстарды консулдық сүйемелдеу
1-мақсат. Қазақстан Республикасының шетелдердегі жеке және заңды тұлғаларының мүдделерін қорғау тиімділігін арттыру
Мақсатты индикатор: Консулдық қолдаумен қамтылған ҚР азаматтарының санын келесі елдерде - РФ-да (Калининград қ), Словакияда, Индонезиада, Португалияда, Швецияда, ОАР-да, Бразилиада, Филиппинде, Вьетнамда арттыру
1-міндет. Шетелдердегі консулдық қатысуды кеңейту
Консулдық мекемелерді ашу
Бірлік
3
3
2-мақсат. ҚР азаматтары үшін шет мемлекеттердің визалық режимін жеңілдету (бірінші кезекте ЕО елдерінде)
Мақсатты индикатор: Виза алу шарттарын жеңілдету.
2009 - 2011 жж. - ЕО елдерінен ҚР азаматтарының дипломатиялық, қызметтік визалар алу уақытын 15 күннен 5 күнге дейін және ЕО елдерінен жай визаларды алуды 2 айдан бір аптаға дейін кезең-кезеңімен қысқарту.
Дипломатиялық және қызметтік паспорт иелерінің визасыз сапарлары туралы Еуропа елдерімен келісімге қол қою.
1-міндет. ЕО-ға мүше мемлекеттермен реадмиссия, заңсыз көші-қон және ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес саласындағы, босқындарға бақылау жүргізу, төлқұжат деректерін қорғауды күшейту және шекаралық бақылауды басқару жөніндегі ынтымақтастық
ЕО елдерімен халықаралық шарттарға қол қою.
Құжаттар пакеті
1
1
1
Ақпаратты электрондық жеткізгіштері бар дипломатиялық және қызметтік паспорттарды әзірлеу бойынша арнайы жабдықтар сатып алу
Жабдықтар жиынтығы
1
3-мақсат. Жеке басты куәландыратын құжаттарды қорғау деңгейін арттыру
Мақсатты индикатор: Ұлттық дипломатиялық және қызметтік паспорттарды халықаралық стандарттарға сәйкес келтіру
1-міндет. Қазақстан Республикасының дипломатиялық және қызметтік паспорттарын жасап шығару
Мемлекеттік қызметшілерге паспорттар беру
Бірлік

1500
2000
Стратегическое направление 4. Формирование и продвижение положительного имиджа
Республики Казахстан за рубежом
Цель 1. Закрепление существующих и формирование новых позитивных тенденций
восприятия в мире Республики Казахстан как успешно развивающегося и
прогрессивного государства
Целевой индикатор: Ежегодный 15 % рост позитивных упоминаний Республики Казахстан
в зарубежных СМИ и узнаваемости Республики Казахстан в общественном мнении целевых
государств
Задача 1. Координация деятельности загранучреждений и государственных органов
Республики Казахстан по реализации информационно-имиджевой политики за рубежом
размещение авторских статей,
публикаций, репортажей, сюжетов,
а также специальных выпусков в
рейтинговых глобальных и
национальных СМИ (печатные
издания, телевидение, радио,
информационные агентства,
интернет-СМИ)
Ед.

1500
2000
4-стратегиялық бағыт. Шетелдерде Қазақстан Республикасының оң сипатты имиджін қалыптастыру және ілгерілету
1-мақсат. Әлемде Қазақстан Республикасын табысты дамушы және ілгерілеуші мемлекет ретінде қабылдаудың қазіргі оң үрдістерін бекіту және жаңаларын қалыптастыру
Мақсатты индикатор: Қазақстан Республикасының шетел БАҚ-тарында аталып отыруын және мақсатты мемлекеттердің қоғамдық пікірлерінде танымалдылығын жыл сайын 15 пайызға өсіру
1-міндет. Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемелерінің және мемлекеттік органдарының шетелдерде ақпараттық имидждік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер үйлестіру
Жаһандық және Ұлттық рейтингті БАҚ-тарда авторлық мақалалар, жарияланымдар, репортаждар, сюжеттер. Сондай-ақ арнаулы шығарылымдар жариялау (баспа басылымдары, теледидар, радио, ақпараттық агенттіктер, интернет-БАҚ)
Бірлік

850
1000
1250
Задача 2. Проведение тематических информационных кампаний, включая пропаганду за
рубежом ежегодных Посланий Главы государства, программных документов Правительства
Республики Казахстан, хода реализации внешнеполитических инициатив Республики
Казахстан
реализация тематических
информационных кампаний
Ед.
10
15
20
проведение презентаций,
семинаров, конференций,
брифингов, «круглых столов» на
тему политического,
социально-экономического и
культурно-гуманитарного развития
Республики Казахстан
Ед.
22
30
40
Задача 3. Пропаганда в целевых аудиториях казахстанского опыта государственного
строительства (политика, экономика, социальная сфера, культура) и межнационального
и межконфессионального согласия, привлечение внимания к возрастающей роли
Казахстана как авторитетного члена международного сообщества
организация пресс-туров
иностранных журналистов в
Республике Казахстан
Ед.
8
12
16
производство и показ
документальных фильмов, сюжетов,
их трансляция на телеканалах
зарубежных государств
Ед.
8
10
12
развитие 2-х
информационно-имиджевых
порталов, использование
интернет-ресурсов (блоги, чаты,
форумы, другие формы
неформальной коммуникации)
Ед.
1
1
1
Соответствие стратегических направлений и целей
Министерства иностранных дел Республики Казахстан
стратегическим целям государства
Стратегические
направления и цели
государственного
органа
Стратегические цели
государства, на
реализацию которых
направлена
деятельность
государственного
органа
Наименование
стратегического
документа,
нормативно-правового
акта
Обеспечение дипломатическими средствами суверенитета,
безопасности, территориальной целостности и нерушимости границ
Республики Казахстан, международного мира, глобальной и
региональной безопасности
Завершение
международно-правового
оформления
государственной
границы Республики
Казахстан
Урегулирование
правового статуса
Каспийского моря в
целях его эффективного
использования
"3. Долгосрочные
приоритетные цели и
стратегии реализации"
"1. Национальная
безопасность.
Обеспечить развитие
Казахстана как
независимого
суверенного
государства при
сохранении полной
территориальной
целостности".
"Долгосрочный
приоритет 1:
национальная
безопасность", "...нам
не будет прощения,
если мы утратим
государственность,
поступимся
стратегическими
основами суверенности,
своими землями и
ресурсами"
Послание Президента
страны народу
Казахстана 1997 года
"Казахстан - 2030".
Процветание,
безопасность и
улучшение
благосостояния всех
казахстанцев"
Повышение
эффективности
региональной системы
безопасности
"IV. Укрепление
международного
авторитета Казахстана,
региональной
стабильности и
международной
безопасности".
"Доказали свою
востребованность
созданные по
инициативе или при
непосредственном
участии Казахстана
межгосударственные
объединения,
заложившие основу для
построения эффективной
системы региональной
безопасности, - СВМДА,
ШОС, ОДКБ"
"В целях укрепления
безопасности в
Центрально-Азиатском
регионе мы расширяем
также конструктивное
взаимодействие с США,
ЕС и НАТО"
Послание Президента
Республики Казахстан
Н.А. Назарбаева народу
Казахстана. Февраль
2008 г. "Повышение
благосостояния граждан
Казахстана - главная
цель государственной
политики"
Повышение эффективности взаимодействия Республики Казахстан
с зарубежными государствами и международными организациями
Эффективная реализация
специальной программы
"Путь в Европу"
"... необходимо
разработать
специальную программу
"Путь в Европу". Она
должна способствовать
развитию экономичес-
кого сотрудничества,
привлечению технологий
и опыта управления,
совершенствованию
наших законов,
разработке своей
повестки дня,
стратегического
видения нашего
председательствования
в ОБСЕ"
Послание Президента
Республики Казахстан
Н.А. Назарбаева народу
Казахстана. Февраль
2008 г. "Повышение
благосостояния граждан
Казахстана - главная
цель государственной
политики"
Повышение роли
Казахстана в ОБСЕ
"IV. Укрепление
международного
авторитета Казахстана,
региональной
стабильности и
международной
безопасности". "Особо
хочу отметить, что в
предстоящие годы
необходимо провести
целый ряд крупнейших
международных
мероприятий, имеющих
глобальное значение.
Речь идет о Третьем
съезде лидеров мировых
и традиционных религий
в 2009 году, Совещании
по мерам доверия и
безопасности в Азии -
в 2010 году, работе в
руководящей тройке
ОБСЕ с 2009 года и
председательствовании
в ОБСЕ в 2010 году.
Уже сейчас необходима
серьезная
подготовительная
работа как в
организационном, так и
в содержательном
плане. Это задача не
только Министерства
иностранных дел и
Правительства, но и
всех органов
государственного
управления"
Послание Президента
Республики Казахстан
Н.А. Назарбаева народу
Казахстана. Февраль
2008 г. "Повышение
благосостояния граждан
Казахстана - главная
цель государственной
политики"
Повышение роли и
авторитета Казахстана
в мусульманском мире

850
1000
1250
2-міндет. Шет елдерде Мемлекет басшысының жыл сайынғы Жолдауларын, Қазақстан Республикасы Үкіметінің бағдарламалық құжаттарын, ҚР-дың саяси бастамаларын насихаттауды қоса алғанда, тақырыптық-ақпараттық науқандар өткізу
Тақырыптық-ақпараттық науқандарды іске асыру
Бірлік
10
15
20
Қазақстан Республикасының саяси, әлеуеметтік-экономикалық және мәдени-гуманитарлық дамуы тақырыбына таныстыру рәсімдерін, семинарлар, конференциялар, брифингтер, "дөңгелек үстелдер" өткізу
Бірлік
22
30
40
3-міндет. Мақсатты аудиторияларда мемлекеттік құрылыстың Қазақстандық тәжірибесін (саясат, экономика, әлеуметтік сала, мәдениет) және халықаралық және конфессияаралық келісімін насихаттау, Қазақстанның халықаралық қоғамдастықтың беделді мүшесі ретінде өсе түсіп отырған рөліне назар аударту.
Қазақстан Республикасында шетел журналистерінің баспасөз турларын ұйымдастыру
Бірлік
8
12
16
Деректі фильмдер, сюжеттер түсіру және көрсету, оларды шет мемлекеттердің телеарналарына шығару
Бірлік
8
10
12
2 ақпараттық-имидждік порталды дамыту, Интернет қорларын пайдалану (блоктар, чаттар, форумдар, басқа да бейресми коммуникациялар түрлері)
Бірлік
1
1
1
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің
стратегиялық бағыттары мен мақсаттарының мемлекеттің
стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Мемлекеттік органның қызметі арқылы іске асыруға бағытталған мемлекеттің стратегиялық мақсаттары
Стратегиялық құжаттың, нормативтік-құқықтық актінің атауы
Қазақстан Республикасының егемендігін, қауіпсіздігін, аумақтық тұтастығын және шекарасының беріктігін, халықаралық бейбітшілікті, жаһандық және өңірлік қауіпсіздікті дипломатиялық құралдармен қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасын халықаралық-құқықтық ресімдеуді аяқтау Каспий теңізін тиімді пайдалану мақсатында оның құқықтық мәртебесін реттеу
"3. Ұзақ мерзімді басым мақсаттар және іске асыру стратегиясы"
"1. Ұлттық қауіпсіздік. Қазақстанның аумақтық тұтастығын толық сақтай отырып, тәуелсіз егеменді мемлекет ретінде дамуын қамтамасыз ету".
"Ұзақ мерзімді басымдық 1: ұлттық қауіпсіздік".
"...егер біз мемлекеттілігімізді жоғалтсақ, егемендіктің стратегиялық негіздерінен, өз жеріміз бен ресурстарымыздан айырылатын болсақ бізге кешірім болмайды".
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың 1997 жылғы "Қазақстан - 2030".
Гүлдену, қауіпсіздік және барша қазақстандықтардың әл-ауқатын жақсарту" атты Қазақстан халқына Жолдауы.
Өңірлік қауіпсіздік жүйесінің тиімділігін арттыру
"IV. Қазақстанның халықаралық беделін, өңірлік тұрақтылық пен халықаралық қауіпсіздікті нығайту".
"АӨСШК, ШЫҰ, ҰҚШҰ сияқты аймақтық қауіпсіздіктің тиімді жүйесін қалыптастырудың негізі болған, Қазақстанның бастамасымен немесе тікелей   қатысумен құрылған мемлекет аралық бірлестіктер ездерінің қажеттігін іс жүзінде дәлелдеді".
Орталық Азия өңіріндегі қауіпсіздікті нығайту мақсатында біз, сонымен қатар, АҚШ-пен, Еуропалық Одақпен және НАТО-мен өзара сындарлы іс-қимылды кеңейте береміз".
Қазақстан Республикасының Президенті
Н.Ә.Назарбаевтың 2008 ж. ақпандағы "Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты" атты Қазақстан халқына Жолдауы.
Қазақстан Республикасының шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимылының тиімділігін арттыру
"Еуропаға жол" арнайы бағдарламасын тиімді түрде іске асыру
"... "Еуропаға жол" арнайы бағдарламасын әзірлеу қажет. Ол экономикалық ынтымақтастықты дамытуға, технологиялар және басқару тәжірибесін тартуға, заңдарымызды жетілдіруге, ЕҚЫҰ-ға төрағалық етуіміздің стратегиялық пайымын және өзіміздің күн тәртібімізді белгілеуге ықпал етуге тиіс".
Қазақстан Республикасының Президенті
Н.Ә.Назарбаевтың 2008 ж. ақпандағы
"Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты" атты Қазақстан халқына Жолдауы
Қазақстанның ЕҚЫҰ-дағы рөлін арттыру
"IV. Қазақстанның халықаралық беделін, өңірлік тұрақтылық пен халықаралық қауіпсіздікті нығайту".
"Алдағы жылдары жаһандық маңызы бар бірқатар халықаралық іс-шаралар өткізу қажеттігін ерекше атап көрсеткім келеді.
Әңгіме 2009 жылы өтетін Әлемдік және дәстүрлі діндер көшбасшыларының үшінші съезі, 2010 жылы өтетін АӨСШК, 2009 жылдан басталатын ЕҚЫҰ-ның басқарушы үштігінің жұмысы және 2010 жылы ЕҚЫҰ-ға төрағалық ету мәселелері туралы болып отыр.
Қазірдің өзінде осы мәселелерге байланысты ұйымдастырушылық жағынан да, сол сияқты мазмұны тұрғысынан да байсалды әзірлік жұмыстарын жүргізу қажет. Бұл Үкімет пен Сыртқы істер министрлігінің ғана емес, сонымен қатар барша мемлекеттік басқару органдарының да міндеті".
Қазақстан Республикасының Президенті
Н.Ә.Назарбаевтың 2008 ж. ақпандағы
"Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты" атты Қазақстан халқына Жолдауы
Қазақстанның мұсылман әлеміндегі рөлі мен беделін арттыру

"7. Седьмой приоритет:
Дальнейшая реализация
сбалансированного и
ответственного
внешнеполитического
курса, учитывающего
интересы Казахстана и
динамику регионального
и мирового развития".
"7.6. Развитие наших
отношений со странами
мусульманского мира.
Для нас является
совершенно
естественным активное
участие в структурах
международного
сотрудничества и
культурного обмена со
странами
мусульманского мира.
Мы также активно
развиваем
взаимовыгодные и
взаимообогащающие
двусторонние отношения
с большинством
исламских стран и
стран Арабского
Востока"
Послание Президента
Республики Казахстан
Н.А. Назарбаева народу
Казахстана.
Март 2006 г.
"Стратегия вхождения
Казахстана в число
50-ти наиболее
конкурентоспособных
стран мира Казахстан
на пороге нового рывка
вперед в своем
развитии"
Дальнейшее развитие
взаимодействия с
основными
геополитическими
центрами влияния
(Российская Федерация,
Китайская Народная
Республика,
Соединенные Штаты
Америки, Япония,
Индия, ведущие
государства арабского
мира)
"Долгосрочный
приоритет 1:
национальная
безопасность".
"Лучшим нашим оружием,
обеспечивающим защиту
национальных интересов
и паритет сил на
ближайшую и дальнюю
перспективу, должна
быть политика
интеграции..."
Послание Президента
страны народу
Казахстана 1997 года
"Казахстан - 2030.
Процветание,
безопасность и
улучшение
благосостояния всех
казахстанцев"
Развитие
сотрудничества в
Центральной Азии и
укрепление позиций
Казахстана как
регионального лидера
"IV. Укрепление
международного
авторитета Казахстана,
региональной
стабильности и
международной
безопасности".
"Мы должны и дальше
укреплять наше
экономическое и
политическое
сотрудничество... с
государствами
Центральной Азии.
Создавать прочную
основу для
стабильности,
открытого диалога и
взаимодействия в
регионе"
Послание Президента
Республики Казахстан
Н.А. Назарбаева народу
Казахстана.
Февраль 2008 г.
"Повышение
благосостояния граждан
Казахстана - главная
цель государственной
политики"
Укрепление
международных позиций
и авторитета
Казахстана в рамках
Организации
Объединенных Наций
(ООН)
"Долгосрочный
приоритет 1:
национальная
безопасность".
"... мы будем всемерно
использовать помощь
и содействие
международных
институтов и форумов,
таких, как ООН..."
Послание Президента
страны народу
Казахстана 1997 года
"Казахстан - 2030.
Процветание,
безопасность и
улучшение
благосостояния всех
казахстанцев"
Завершение
формирования
таможенного союза в
рамках ЕврАзЭС
"Долгосрочный
приоритет 1:
национальная
безопасность".
"Лучшим нашим оружием,
обеспечивающим защиту
национальных интересов
и паритет сил на
ближайшую и дальнюю
перспективу, должна
быть политика
интеграции..."
Послание Президента
страны народу
Казахстана 1997 года
"Казахстан - 2030.
Процветание,
безопасность и
улучшение
благосостояния всех
казахстанцев"
Защита и обеспечение прав и интересов граждан Республики
Казахстан за рубежом
Упрощение визового
режима иностранных
государств для граждан
Республики Казахстан
(в первую очередь, в
странах ЕС)
"Республика
гарантирует своим
гражданам защиту и
покровительство за ее
пределами"
Конституция Республики
Казахстан, статья 11 ,
п.2.
Повышение степени
защищенности
официальных
документов,
удостоверяющих
личность, в
соответствие с
международными
требованиями
"Республика
гарантирует своим
гражданам защиту и
покровительство за ее
пределами"
Конституция Республики
Казахстан, статья 11,
п.2.
Обеспечение
своевременной и
качественной защиты
интересов граждан
Республики Казахстан
"Главное - дальнейшее
развитие гарантий прав
и свобод граждан
Казахстана..."
Послание Президента
Республики Казахстан
Н.А. Назарбаева народу
Казахстана. Февраль
2005 г.

"7. Жетінші басымдық:
Қазақстанның мүдделерін, өңірлік және әлемдік дамудың серпінін ескеретін теңдестірілген және жауапты сыртқы саяси бағытты одан әрі іске асыру".
"7.6. Мұсылман әлемі елдерімен біздің қатынастарымызды дамыту.
Біз үшін мұсылман әлемі елдерімен халықаралық ынтымақтастық пен мәдени алмасулар құрылымдарына белсене қатысу мейлінше табиғи нәрсе.
Біз сондай-ақ ислам және Араб Шығысы елдерінің көпшілігімен өзара тиімді және өзара байытатын екі жақты қарым-қатынастарды белсенді дамытып келеміз".
Қазақстан Республикасының Президенті
Н.Ә.Назарбаевтың 2006 ж. наурыздағы "Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіру стратегиясы Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында" атты Қазақстан халқына Жолдауы.
Негізгі геосаяси ықпал ету
орталықта
рымен (Ресей Федерациясы, Қытай халық республикасы,
Америка  Құрама Штаттары, Жапония, Үндістан, араб елдерінің жетекші мемлекеттері) өзара іс-қимылды одан әрі дамыту
"Ұзақ мерзімді басымдық 1: ұлттық қауіпсіздік".
"Жақын және алыс перспективаларда ұлттық мүдделерімізді қорғауды және күш тепе-теңдігін қамтамасыз етіп отыратын ең үздік қаруымыз интеграция саясаты болуы тиіс...".
Қазақстан Республикасының Президенті
Н.Ә.Назарбаевтың 1997 жылғы "Қазақстан - 2030".
Гүлдену, қауіпсіздік және барша қазақстандықтардың әл-ауқатын жақсарту" атты Қазақстан халқына Жолдауы
Орталық Азиядағы ынтымақтастықты дамыту және өңірлік көшбасшы ретіндегі Қазақстанның ұстанымдарын нығайту
"IV. Қазақстанның халықаралық беделін, өңірлік тұрақтылық пен халықаралық қауіпсіздікті нығайту".
"...Орталық Азия мемлекеттерімен өзіміздің экономикалық және саяси ынтымақтастығымызды одан әрі нығайта беруге тиіспіз. Өңірдегі тұрақтылық, ашық диалог және өзара іс-қимыл таныту үшін берік негіз қалауымыз қажет".
Қазақстан Республикасының Президенті
Н.Ә.Назарбаевтың 2008 ж. ақпандағы "Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты" атты Қазақстан халқына Жолдауы .
Қазақстанның Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ) шеңберіндегі халықаралық ұстанымдары мен беделін нығайту
"Ұзақ мерзімді басымдық 1:
ұлттық қауіпсіздік".
"...БҰҰ сияқты халықаралық
институттардың және форумдардың
көмектері мен жәрдемдерін барынша пайдаланатын боламыз...".
Қазақстан Республикасының Президенті
Н.Ә.Назарбаевтың 1997 жылғы "Қазақстан - 2030".
Гүлдену, қауіпсіздік және барша қазақстандықтардың әл-ауқатын жақсарту" атты Қазақстан халқына Жолдауы
ЕурАзЭҚ шеңберінде кедендік одақ қалыптастыруды аяқтау
"Ұзақ мерзімді басымдық 1: ұлттық қауіпсіздік".
"Жақын және алыс перспективаларда ұлттық мүдделерімізді қорғауды және күш тепе-теңдігін қамтамасыз етіп отыратын ең үздік қаруымыз интеграция саясаты болуы тиіс
Қазақстан Республикасының Президенті
Н.Ә.Назарбаевтың 1997 жылғы "Қазақстан - 2030".
Гүлдену, қауіпсіздік және барша қазақстандықтардың әл-ауқатын жақсарту" атты Қазақстан халқына Жолдауы
Шет елдерде Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен мүдделерін қорғау және қамтамасыз ету
ҚР азаматтары үшін шет мемлекеттердің визалық режимін (бірінші кезекте, ЕО елдеріндегі) жеңілдету
"Республика өзінің одан тыс жерлерде жүрген азаматтарын қорғауға және оларға қамқорлық жасауға кепілдік береді"
Қазақстан Республикасының Конституциясы, 11-бап ,
2-тармақ.
Халықаралық талаптарға сәйкес, жеке баста куәландыратын ресми құжаттардың қорғалу дәрежесін арттыру
"Республика өзінің одан тыс жерлерде жүрген азаматтарын қорғауға және оларға қамқорлық жасауға кепілдік береді"
Қазақстан Республикасының Конституциясы, 11-бап,
2-тармақ.
ҚР азаматтарының мүдделерін дер кезінде және сапалы қорғауды қамтамасыз ету
"Ең бастысы - Қазақстан азаматтарының құқықтары мен бостандықтарының, ...кепілдіктерін одан әрі дамыта беру"
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы. 2005 ж.ақпан.

4.7. О развитии
институтов
гражданского общества
Формирование и продвижение положительного имиджа Республики
Казахстан за рубежом
Закрепление
существующих и
формирование новых
позитивных тенденций
восприятия в мире
Республики Казахстан
как успешно
развивающегося и
прогрессивного
государства
"Раздел 2. Миссия
Казахстана"
"Процветание,
безопасность и
улучшение
благосостояния всех
казахстанцев - вот
ключевые слова,
которыми следует
охарактеризовать
Казахстан, который мы
все хотим построить.
По мере того, как мы
будем продвигаться
вперед, это
определение должно
служить нашим
путеводителем"
Послание Президента
страны народу
Казахстана 1997 года
"Казахстан - 2030.
Процветание,
безопасность и
улучшение
благосостояния всех
казахстанцев"
Мероприятия по реализации Стратегического плана
Министерства иностранных дел Республики Казахстан,
требующие межведомственного взаимодействия
п/п
Стратегическая
цель
Задача
Мероприятия, требующие
межведомственной координации
1.1.
Делимитация и
демаркация
государст-
венной границы
Завершение
демаркации
сухопутной
государственной
границы с
Республикой
Узбекистан и
Туркменистаном.
Проведение
демаркационных
работ на
казахстанско-
российской и
казахстанско-
кыргызской
государственной
границе
АУЗР - организация
геодезических, гидрографических
и топографических работ,
подготовка и издание документов
по результатам демаркации
государственной границы,
участие в переговорах;
ПС КНБ (по согласованию) -
охрана государственной границы,
участие в переговорах;
Акимы приграничных областей и
районов - оказание содействия в
проведении демаркационных
работ, участие в переговорах
1.2.
Урегулирование
правового
статуса
Каспийского
моря в целях
его
эффективного
использования
Согласование
проекта Конвенции
о правовом
статусе
Каспийского моря
МО, КНБ, АУЗР, МСХ, МЭМР, МООС,
МЮ, МФ, МТК, МЧС -
внутригосударственное
согласование проекта Конвенции
о правовом статусе Каспийского
моря, участие в переговорах и
выработка предложений по
вопросам, отнесенным к их
компетенции
1.3.
Повышение
эффективности
системы
региональной
безопасности
Совместное
противостояние
вызовам и угрозам
безопасности на
пространстве ШОС
КНБ, МВД, МО, СОП - разработка
проектов:
Соглашения о подготовке кадров
для антитеррористических
формирований в рамках ШОС,
Конвенции ШОС против
терроризма, Соглашения ШОС о
сотрудничестве в борьбе с
незаконным оборотом оружия,
боеприпасов и взрывчатых
веществ, Соглашения о порядке
организации и проведения
совместных антитеррористических
учений государствами-членами
ШОС, Договора ШОС о совместном
реагировании на ситуации,
ставящие под угрозу мир,
безопасность и стабильность в
регионе
Совершенствование
механизмов
политического и
военного
сотрудничества
государств-членов
ОДКБ
МИД, МО, КНБ, МВД, МЭБП, МЧС,
МКИ, МОН, МИТ, МТС, МТК, МООС,
МФ, ГП, АИС, НКА - разработка и
принятие в рамках ОДКБ
международных документов по
реализации Плана коалиционного
военного строительства
Организации на период до 2010
года и дальнейшую перспективу
Закрепление за
Казахстаном
статуса одного из
центров развития
глобального
межрелигиозного
диалога
МЮ, МКИ, заинтересованные
государственные органы, Аппарат
Сената Парламента (по
согласованию), Секретариат
Ассамблеи народа Казахстана (по
согласованию) - подготовка
итоговых документов Съезда
лидеров мировых и традиционных
религий, проведение Съезда и
реализация инициатив, принятых
на Съезде; разработка и
последующее выполнение Плана
мероприятий по реализации
резолюции ГА ООН о
"Провозглашении 2010 года
международным годом сближения
культур"
2.1.
Эффективная
реализация
специальной
программы
"Путь в
Европу"
Расширение
сотрудничества с
европейскими
странами в
технологической
сфере
МИТ, заинтересованные
государственные органы -
подготовка и заключение с
европейскими странами
соглашений о технологическом
сотрудничестве в отраслях
промышленности
Расширение
сотрудничества с
европейскими
странами в
энергетической
сфере
МЭМР, АО "ФНБ "Самрук-Казына" -
участие и обмен опытом в
ознакомительных и обучающихся
курсах в учебных центрах Европы
(страны ЕС)
Расширение
сотрудничества с
европейскими
странами в сфере
транспорта и
коммуникаций
МТК:

4.7. азаматтық қоғам институттарын дамыту туралы
Шет елдерде Қазақстан Республикасының оң имиджін қалыптастыру және ілгерілету
Қазақстан Республикасы жөнінде табысты түрде дамушы әрі ілгерілеуші мемлекет ретіндегі әлемде бар танымды орнықтыру және оның жаңа жағымды үрдістерін қалыптастыру
"2-бөлім. Қазақстанның миссиясы"
"Гүлдену, қауіпсіздік және барша қазақстандықтардың әл-ауқатын жақсарту - міне, біздің барлығымыздың жасағымыз келетін Қазақстанды сипаттауға тұратын маңызды сөздер. Біздің қалай алға жылжуымызға орай бұл теңеу жол сілтемеміздің қызметін атқаруы тиіс"
Қазақстан Республикасының Президенті
Н.Ә.Назарбаевтың 1997 жылғы "Қазақстан- 2030".
Гүлдену, қауіпсіздік және барша қазақстандықтардың әл-ауқатын жақсарту" атты Қазақстан халқына Жолдауы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің
Стратегиялық жоспарын іске асыру бойынша ведомоствоаралық
өзара іс-қимылды қажет ететін іс-шаралар
N п/п Стратегиялық мақсат Міндет Ведомствоаралық үйлестіруді қажет ететін іс-шаралар
1.1
Мемлекеттік
шекараны делимитациялау және
демаркациялау
Өзбекстан
Республикасымен және Түрікменстан мен құрылықтық
мемлекеттік шекараны
демаркациялауды
аяқтау,
Қазақстан-ресей және
қазақстан-қырғыз
мемлекеттік
шекараларында
демаркация
жұмыстарын жүргізу
ЖРА - геодезиялық, гидрографикалық және топографиялық жұмыстарды ұйымдастыру, мемлекеттік шекараны демаркациялаудың нәтижелері жөніндегі құжаттарды әзірлеу және басып шығару, келіссөздерге қатысу;
ҰҚК ШҚ (келісім бойынша) - мемлекеттік шекараны қорғау, келіссөздерге қатысу;
Шекаралық облыстар мен аудандардың әкімдері - демаркация жұмыстарын жүргізуге жәрдемдесу, келіссөздерге қатысу.
1.2
Каспий теңізін
тиімді
пайдалану
мақсатында
оның құқықтық
мәртебесін
реттеу
Каспий теңізінің құқықтық мәртебесі туралы конвенцияның жобасын келісу
Қорғанысмині, ҰҚК, ЖРА, АШМ, ЭМРМ, Қоршағанортамині, Әділетмині, Қаржымині, ККМ, ТЖМ - Каспий теңізінің құқықтық мәртебесі туралы конвенцияның жобасын мемлекетішілік келісу, келіссөздерге қатысу және олардың құзыретіне жататын мәселелер бойынша ұсыныстар әзірлеу.
1.3
Өңірлік
қауіпсіздік
жүйесінің
тиімділігін арттыру
ШЫҰ кеңістігіндегі қауіпсіздікке төнетін қыр көрсетулер мен қауіптерге бірлесіп қарсы тұру
ҰҚК, ІІМ, Қорғанысмині, ПКҚ  - жобалар әзірлеу:
ШЫҰ шеңберінде терроризмге қарсы құрылымдар үшін кадрлар дайындау туралы келісім, ШЫҰ-ның терроризмге қарсы конвенциялары, ШЫҰ-ның Қарудың, оқ-дәрінің және жарылғыш заттардың заңсыз айналымына қарсы күрестегі ынтымақтастық туралы келісімі, ШЫҰ-ға мүше мемлекеттердің терроризмге қарсы бірлескен оқу-жаттығуларды ұйымдастыру мен өткізу тәртібі туралы келісім, ШЫҰ-ның Өңірдегі бейбітшілікке, қауіпсіздікке және тұрақтылыққа қауіп төндіретін ахуалдарға бірлесіп әрекет ету туралы келісімдері
ҰҚШҰ-ға мүше мемлекеттердің саяси және әскери ынтымақтастығының тетіктерін жетілдіру
СІМ,
Қорғанысмині, ҰҚК, ІІМ, Әділетмині, Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі, ТЖМ, МАМ, БҒМ, ИСМ, ТСМ, ККМ, Қоршағанортамині, Қаржымині, Бас Прокуратура, АБА, Ұлттық ғарыш агенттігі - ҰҚШҰ шеңберінде Ұйымның 2010 жылға дейінгі және одан арғы келешекке
арналған коалициялық әскери құрылысының жоспарын іске асыру жөніндегі халықаралық құжаттарын әзірлеу және қабылдау
Жаһандық дінаралық үнқатысуды дамыту орталықтарының бірі ретіндегі мәртебені Қазақстанға бекіту
Әділетмині, МАМ, мүдделі мемлекеттік органдар,
Парламент Сенатының Аппараты (келісім бойынша), Қазақстан халықтары Ассамблеясының Хатшылығы (келісім бойынша) - Әлемдік және дәстүрлі діндер көшбасшылары съезінің қорытынды құжаттарын әзірлеу, Съезді өткізу және Съезде қабылданған бастамаларды іске асыру; "2010 жылды мәдениеттер жақындасуының халықаралық жылы деп жариялау" туралы БҰҰ БА-ның қарары бойынша Іс-шаралар жоспарын әзірлеу және оны орындау
2.1
"Еуропаға жол" арнайы
бағдарламасын тиімді іске асыру
Еуропа елдерімен
технология
саласындағы
ынтымақтастықты
кеңейту
ИСМ, мүдделі мемлекеттік органдар - Еуропа елдерімен
өнеркәсіп салаларындағы технологиялық ынтымақтастық туралы келісімді әзірлеу және жасасу
Еуропа елдерімен
энергетика
саласындағы
ынтымақтастықты
кеңейту
ЭМРМ, "Cамұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ - Еуропаның (ЕО елдерінің) оқу орталықтарындағы танысу және оқыту курстарына қатысу және тәжірибе алмасу
Еуропа елдерімен көлік және коммуникация салаларындағы ынтымақтастықты кеңейту
ККМ:

1) подготовка к подписанию с ЕС
Меморандума о взаимопонимании
по развитию транспортных сетей
в контексте стыковки
казахстанских и панъевропейских
транспортных сетей;
2) проведение переговоров с
экспертами министерств
транспорта Швейцарии, Англии,
Германии и Комитета Совета Бюро
Европейской Экономической
Комиссии ООН по вопросам
гармонизации системы
страхования Казахстана и ЕС в
сфере гражданской
ответственности владельцев
автотранспортных средств;
3) участие в совещаниях и
семинарах международной
организации гражданской авиации
(ИКАО) (Париж, Франция) (по
согласованию) со штаб-квартирой
ИКАО;
4) участие в заседании
Генеральной ассамблеи
Международной морской
организации (IMO) и Комитетов
Международной морской
организации (IМО) в целях
имплементации принципов
Международного морского права в
законодательство Республики
Казахстан в части безопасности
на море и предотвращения
загрязнения (Лондон, Англия);
5) участие в заседаниях:
Комитета внутреннего
транспорта, Рабочей группы по
дорожной безопасности,
Руководящего Комитета
Общеевропейской программы по
транспорту, окружающей среде и
охране здоровья (PEP) ЕЭК ООН
(Женева, Швейцария);
6) совместно с МИТ - изучение
опыта функционирования системы
сертификации и стандартизации
на рынке автотранспортных услуг
(Бонн, Германия);
7) изучение порядка
освидетельствования
автотранспортных средств при
перевозке опасных и
скоропортящихся грузов
(Италия);
8) совместно с МИТ - изучение
опыта повышения экологичности
автотранспортных средств
(Евро-3) (Людвигхассен,
Германия);
9) обеспечение обмена опытом с
портовыми инспекциями по
вопросам обеспечения
безопасности мореплавания и
технического надзора за
морскими судами;
10) совместно с МИТ - участие в
практических стажировках по
программе внедрения европейских
стандартов JAR (EASА) в отрасли
гражданской авиации (страны
ЕС - Англия, Франция, Германия,
Испания, Бельгия);
11) изучение опыта
строительства скоростных
железных дорог: страны ЕС
(Италия, Франция)
Расширение
сотрудничества в
области
технического
регулирования и
метрологии
МИТ - принятие мер по
заключению международных
договоров по эквивалентности
систем аккредитации,
сертификатов и протоколов,
выдаваемых аккредитованными
организациями (создание
"зеленого коридора" для
продвижения казахстанского
экспорта), в том числе в рамках
интеграционных объединений
Развитие
торгово-
экономического
сотрудничества в
сфере малого и
среднего бизнеса
МИТ:
1) организация и проведение
европейской стороной семинаров
по использованию преимуществ
Общей системы преференций
(GSP+) для делового сообщества
Казахстана;

1) ЕО-мен Қазақстандық және панъеуропалық көлік тораптарының түйісуі контексінде көлік желілерін дамыту бойынша өзара түсіністік туралы меморандумды қол қоюға дайындау;
2) Қазақстан мен ЕО-ның автокөлік
құралдары иелерінің азаматтық
жауапкершілік саласындағы
сақтандыру жүйелерін үйлестіру
мәселелері бойынша Швейцарияның,
Англияның, Германияның көлік
министрліктерінің және БҰҰ-ның
Еуропалық Экономикалық
Комиссиясының Бюросы Кеңесінің
сарапшыларымен келіссөздер жүргізу;
3) Азаматтық авиацияның
халықаралық ұйымының (ИКАО)
(Париж, Франция) мәжілістері мен
семинарларына қатысу (ИКАО штаб-
пәтерімен келісім бойынша);
4) теңіздегі қауіпсіздік және
ластанудың алдын алу бөлігінде
Халықаралық теңіз құқығы
қағидаттарын ҚР заңнамасында
имплементациялау мақсатында
Халықаралық теңіз ұйымының (ІМО)
Бас ассамблеясының және
Халықаралық теңіз ұйымы (ІМО)
комитеттерінің мәжілістеріне қатысу (Лондон, Англия);
5) БҰҰ ЕӘК-тің Ішкі көлік
комитетінің, Жол қауіпсіздігі жөніндегі жұмыс тобының, Көлік, қоршаған орта және денсаулық сақтау жөніндегі жалпы еуропалық бағдарламаның Басқарушы Комитетінің (РЕР) мәжілістеріне (Женева, Швейцария) қатысу;
6) ИСМ-мен бірлесіп - автокөліктік қызмет көрсету нарығындағы сертификаттау және стандарттау жүйелерінің қызмет ету тәжірибесін зерделеу (Бонн, Германия);
7) қауіпті және тез бұзылатын жүктерді тасымалдау кезінде автокөлік құралдарын куәландыру тәртібін зерделеу (Италия);
8) ИСМ-мен бірлесіп - автокөлік
құралдарының қоршаған ортаға
зиянсыздығын арттыру тәжірибесін
зерделеу (Еуро-3) (Людвигхассен,
Германия);
9) теңізде жүзу қауіпсіздігін және теңіз кемелеріне техникалық қадағалауды қамтамасыз ету мәселелері бойынша порт инспекцияларымен тәжірибе алмасуды қамтамасыз ету;
10) ИСМ-мен бірлесіп - азаматтық
авиация саласына JАR (EАSА)
еуропалық стандарттарды енгізу
бағдарламасы бойынша тәжірибелік
тағылымдамаларға қатысу (ЕО елдері - Англия, Франция, Германия, Испания, Бельгия);
11) жүрдек темір жолдар салу
тәжірибесін үйрену: ЕО елдері (Италия, Франция)
Техникалық реттеу және метрология
салаларындағы ынтымақтастықты кеңейту
ИСМ - аккредиттелген ұйымдар беретін аккредиттеу, сертификаттар және хаттамалар жүйелерінің (қазақстан экспортын ілгерілету үшін "жасыл дәліз" құру) баламалығы жөніндегі халықаралық шарттарды жасасу бойынша, соның ішінде интеграциялық бірлестіктер шеңберінде де шаралар қабылдау
Шағын және орта бизнес салаларындағы сауда-экономикалық ынтымақтастықты дамыту
ИСМ:
1) еуропа тарапының Қазақстанның
іскер қоғамдастығы үшін Преференциялардың жалпы жүйесінің
(GSР+) артықшылықтарын пайдалану
жөніндегі семинарларды
ұйымдастыруы және өткізуі;

2) совместно с АО "ФНБ
"Самрук-Казына" (по
согласованию), АМФОК (по
согласованию), Национальной
комиссией по делам женщин и
семейно-демографической
политике при Президенте
Республики Казахстан (по
согласованию) - организация в
Республике Казахстан
Конференции микрофинансовых
организаций МФЦ по
микрофинансированию;
3) совместно с НЭПК "Союз"
Атамекен" (по согласованию),
Национальной комиссией по
делам женщин и
семейно-демографической
политике при Президенте
Республики Казахстан (по
согласованию) - изучение опыта
европейских стран по созданию
центров профессионального роста
экономического образования
субъектов малого и среднего
бизнеса;
4) совместно с "Атамекен" (по
согласованию), СПК (по
согласованию) - организация и
проведение международной
ярмарки инвесторов;
5) совместно с Национальной
комиссией по делам женщин и
семейно-демографической
политике при Президенте
Республики Казахстан (по
согласованию) - организация
учебной поездки в Европейскую
комиссию по делам малого
бизнеса;
6) совместно с МТСЗН и
Национальной комиссией по делам
женщин и
семейно-демографической
политике при Президенте
Республики Казахстан (по
согласованию) - изучение опыта
стран ЕС с проведением
ознакомительных курсов,
семинаров в учебных центрах по
работе с инвалидами, занятых в
малом и среднем бизнесе.
Развитие
сотрудничества в
гуманитарной
сфере и в области
качества жизни
МТСЗН - изучение опыта стран ЕС
в области перемещения
физических лиц - поставщиков
услуг без коммерческого
присутствия из стран-членов ВТО;
МКИ:
1) совместно с МТСЗН, МООС,
МОН, МЗ - создание
благоприятных условий для
привлечения добровольческих
организаций стран Европы с
целью дальнейшего развития
института волонтерства в
Казахстане;
2) совместно с МОН - проведение
международной конференции "Роль
Казахстана в обеспечении мира и
безопасности в Центральной
Азии";
3) совместно с Секретариатом
АНК (по согласованию) -
проведение международной
конференции, посвященной
Международному году сближения
культур "Межкультурные
взаимоотношения в Казахстане в
процессе глобализации";
4) проведение международной
конференции "Развитие
культурного взаимодействия на
евразийском континенте: роль
СМВДА";
5) проведение международной
конференции ОБСЕ по вопросам
обеспечения мира и
безопасности;
АГС - изучение опыта
реформирования государственной
службы в европейских странах;
Верховный Суд (по согласованию):
1) принятие мер по поддержке
взаимоотношений между судебными
органами Республики Казахстан и
европейских стран, обеспечение
обмена опытом по вопросам,
представляющим взаимный
интерес;

2) "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-мен (келісім бойынша), ҚМҚҰА-мен (келісім бойынша), ҚР Президент жанындағы Әйелдер және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссиямен (келісім бойынша) бірлесіп - Қазақстан Республикасында микро қаржыландыру жөніндегі МҚО-ның микроқаржыландыру ұйымдарының
конференцияларын ұйымдастыру;
3) "Атамекен" одағы" ҚҰЭП-пен
(келісім бойынша), ҚР Президенті
жанындағы Әйелдер және отбасылық-
демографиялық саясат жөніндегі
ұлттық комиссиямен бірлесіп (келісім бойынша) - шағын және орта бизнес субъектілерінің экономикалық құрылуының кәсіби өсу орталықтарын құру жөніндегі еуропалық елдердің тәжірибесін зерделеу;
4) "Атамекен" (келісім бойынша)
ҚҰЭП-пен, ӘКК-лермен (келісім бойынша) инвесторлардың халықаралық жәрмеңкелерін ұйымдастыру және өткізу;
5) ҚР Президенті жанындағы Әйелдер және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссиямен бірлесіп (келісім бойынша) - Шағын бизнес істері жөніндегі еуропакомиссиясына оқу сапарларын ұйымдастыру;
6) Еңбекмині мен ҚР Президенті жанындағы Әйелдер және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссиямен бірлесіп (келісу бойынша) - шағын және орта бизнеспен шұғылданатын
мүгедектермен жұмыс істеу жөніндегі оқу орталықтарындағы таныстыру курстарын, семинарлар өткізіп, ЕО елдерінің тәжірибесін зерделеу
Гуманитарлық
саладағы және өмір сапасы саласындағы ынтымақтастықты дамыту
Еңбекмині - ДСҰ-ға мүше елдерден жеке тұлғалардың - коммерциялық қатысусыз қызмет көрсетулермен қамтамасыз етушілердің орнын ауыстыру саласындағы ЕО елдерінің тәжірибесін зерделеу;
МАМ:
1) Еңбекминімен, Қоршағанортамині мен, БҒМ, ДСМ-мен бірлесіп - Қазақстандағы волонтерлік институтын одан әрі дамыту мақсатымен Еуропа елдерінің ерікті ұйымдарын тарту үшін қолайлы жағдайлар жасау;
2) БҒМ-мен бірлесіп - "Орталық Азиядағы бейбітшілік пен қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі Қазақстанның рөлі" атты халықаралық конференция өткізу;
3) ҚХА (Қазақстан халқы ассамблеясы) Хатшылығымен бірлесіп (келісім бойынша) - Мәдениеттердің жақындасуының халықаралық жылына арналған "Жаһандану үдерісіндегі Қазақстандағы өзара мәдениетаралық қатынастар" халықаралық конференциясын өткізу;
4) "Еуразия құрлығында өзара мәдени ықпалдасуды дамыту:
АӨСШК рөлі" халықаралық конференциясын өткізу;
5) ЕҚЫҰ-ның бейбітшілік пен қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша халықаралық конференция өткізу;
МҚА - Еуропа елдеріндегі мемлекеттік қызметті реформалау тәжірибесін зерделеу;
Жоғарғы Сот (келісім бойынша):
1) ҚР-дың және Еуропа елдерінің сот органдарының арасындағы өзара қатынастарды қолдау бойынша шаралар қабылдау, өзара мүдделілік білдірілетін мәселелер бойынша тәжірибе алмасуды қамтамасыз ету;

2) установление и развитие
контактов между работниками
судебных органов, включая
организацию взаимных визитов в
целях изучения опыта, повышения
квалификации и обмена правовой
информацией;
3) изучение опыта европейских
стран по использованию
инновационных технологий в
судебном администрировании;
4) проведение конференций и
семинаров по изучению
европейских стандартов
обеспечения независимости,
эффективности судов и
имплементации их в
казахстанскую судебную систему;
5) совместно с Генеральной
прокуратурой (по согласованию)
- проведение конференций и
семинаров по вопросу
имплементации норм
международного права в
национальную правовую систему;
Заинтересованные
государственные органы -
обеспечение эффективного
взаимодействия с ОБСЕ по
вопросам совершенствования
казахстанского законодательства
посредством проведения круглых
столов и консультаций;
МВД, МТСЗН, МЮ, ПС КНБ, МИД -
реализация требований ЕС в
области борьбы с нелегальной
миграцией и организованной
преступностью, реадмиссии,
беженцам, усилению защитных
данных паспортов и управлению
пограничным контролем;
МИТ, МЭБП - изучение методов
государственного регулирования
архитектурно-градостроительной
сферы в странах европейского
сообщества;
КНБ, МВД - установление и
развитие контактов между
специальными службами
европейских стран, включая
организацию взаимных визитов, в
целях изучения опыта борьбы с
международными
террористическими и
религиозно-экстремистскими
организациями, нарко- и
транснациональными преступными
группировками, а также с
незаконным перемещением ядерных
материалов/отходов;
ГП, МВД - проведение
переговоров с экспертами
Европейского Союза по
присоединению Республики
Казахстан к европейским
конвенциям в области уголовного
преследования;
Национальной комиссии по
делам женщин и
семейно-демографической
политике при Президенте
Республики Казахстан (по
согласованию) - изучение опыта
реализации гендерной и
семейно-демографической
политики в европейских странах
2.2.
Повышение роли
Казахстана в
ОБСЕ
Создание условий
для
председательства
Республики
Казахстан в ОБСЕ
в 2010 году
МИД, МЭБП, МФ, МО, МВД, МООС,
МСХ, МТК, МИТ, МКИ, ЦИК, КНБ,
ГП - разработка и принятие в
2009 году документа "Приоритеты
председательства Республики
Казахстан в ОБСЕ"
Обеспечение
ключевой роли
Республики
Казахстан в
коллективных
усилиях
государств-
участников ОБСЕ
по
социально-
экономической
реабилитации
Афганистана
МИД, МЭБП, МФ, МИТ, МВД, КНБ -
участие в реализации решений
ОБСЕ по оказанию содействия
Афганистану, в том числе, по
программам и проектам в области
безопасности границ, подготовки
полицейских кадров и борьбы с
незаконным оборотом наркотиков
в рамках Плана Правительства
Республики Казахстан по
содействию Афганистану на

2) тәжірибені зерделеу, біліктілікті көтеру және құқықтық ақпаратпен алмасу мақсатындағы өзара сапарларды ұйымдастыруды қоса алғанда, сот органдары қызметкерлерінің арасында байланыстар орнату және дамыту;
3) соттық әкімшіліктендіруде инновациялық технологияларды қолдану жөніндегі еуропа елдерінің тәжірибесін зерделеу;
4) соттардың тәуелсіздігін, тиімділігін және оларды қазақстандық сот жүйесіне имплементтауды қамтамасыз етудің еуропалық стандарттарын зерделеу жөнінде конференциялар мен семинарлар өткізу;
5) Бас Прокуратурамен бірлесіп (келісім бойынша) - ұлттық құқықтық жүйеге халықаралық құқық нормаларын имплементтау мәселесі жөніндегі конференциялар мен семинарлар өткізу;
Мүдделі мемлекеттік органдар - дөңгелек үстелдер мен консультациялар өткізу арқылы Қазақстан заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша ЕҚЫҰ-мен өзара тиімді іс-қимылды қамтамасыз ету;
ІІМ, Еңбекмині, Әділетмині, ҰҚК Шекара қызметі, СІМ - заңсыз көші-қонға және ұйымдасқан қылмысқа, реадмиссияға, босқындарға қарсы күрес салаларында, төлқұжаттардың қорғалатын деректерін күшейтуге және шекаралық бақылауды басқаруға қойылған ЕО талаптарын іске асыру;
ИСМ, Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі - еуропа қоғамдастығы елдеріндегі сәулет-қала салу салаларын мемлекеттік реттеу әдістерін зерделеу;
ҰҚК, ІІМ - халықаралық террористік және діни-экстремистік ұйымдарға, есірткі және трансұлттық қылмыстық топтарға, сондай-ақ ядролық материалдарды/қалдықтарды заңсыз тасымалдауға қарсы күрес тәжірибесін зерделеу мақсатындағы өзара сапарларды ұйымдастыруды қоса алғанда, Еуропа елдерінің арнайы қызметтерімен арада байланыстар орнату және дамыту;
Бас Прокуратура, ІІМ, Әділетмині - қылмыстық қуғындау саласындағы еуропа конвенцияларына Қазақстан Республикасының қосылуы жөнінде Еуропа Одағы сарапшыларымен келіссөздер жүргізу;
ҚР Президенті жанындағы Әйелдер және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссиямен бірлесіп {келісім бойынша) - Еуропа елдеріндегі гендерлік және отбасылық-демографиялық саясатты іске асыру тәжірибесін зерделеу.
2.2
Қазақстанның ЕҚЫҰ-дағы рөлін арттыру
Қазақстан
Республикасының 2010 жылы ЕҚЫҰ-ға төрағалық етуі үшін жағдайлар жасау
СІМ, Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі, Қаржымині, Қорғанысмині, ІІМ, Қоршағанортамині, АШМ, ККМ, ИСМ, МАМ, Әділетмині, ОСК, ҰҚК, Бас Прокуратура - 2009 жылы "Қазақстан Республикасының ЕҚЫҰ-ға төрағалық етуінің басымдықтары" құжатын әзірлеу және қабылдау
Ауғанстанды әлеуметтік-
экономикалық оңалту бойынша ЕҚЫҰ-ға қатысушы мемлекеттердің ұжымдық күш-жігер салуларындағы Қазақстанның шешуші рөлін қамтамасыз ету

2009-2011 годы
Продвижение
казахстанских
инициатив в
период
председательства
в ОБСЕ
МИД, МЭБП, МФ, МО, МВД, МООС,
МСХ, МТК, МИТ, МКИ, ЦИК, КНБ,
ГП - содействие греческому
председательству в разработке
проектов решений 17-го СМИД
ОБСЕ в Афинах (2009 г.);
принятие политической
декларации 18-го СМИД ОБСЕ в
Астане. Принятие ключевых
решений СМИД по трем измерениям
ОБСЕ (2010 г.); содействие
литовскому председательству в
разработке проектов решений
19-го СМИД ОБСЕ в Вильнюсе
(2011 г.)
Увеличение
количества
граждан
Республики
Казахстан,
работающих в
структурах ОБСЕ
МИД, МЭБП, МФ, АГС -
направление граждан Республики
Казахстан на работу в
центральные органы и полевые
миссии ОБСЕ;
ЦИК, МИД - формирование списков
представителей Республики
Казахстан, участвующих в
долгосрочных и краткосрочных
миссиях наблюдателей БДИПЧ в
странах-участницах ОБСЕ
2.3.
Повышение роли
и авторитета
Казахстана в
мусульманском
мире
Активизация
деятельности
Казахстана в ОИК
МЭБП, МФ, МОН, МИТ - подписание
договора о присоединении
Казахстана к Секретариату
Постоянного Комитета ОИК по
научному и технологическому
сотрудничеству;
МФ, МЭБП - выделение
добровольного взноса Республики
Казахстан в размере 1 млн.
долларов США в Фонд развития
Исламской солидарности;
МИТ, МКИ, МЭМР, МТК, МСХ,
Национальная комиссия по
делам женщин и
семейно-демографической
политике при Президенте
Республики Казахстан (по
согласованию) - организация и
проведение Всемирного
Исламского Экономического
Форума в Астане
2.4.
Дальнейшее
развитие
взаимодействия
с основными
геополитичес-
кими центрами
влияния
(Российская
Федерация,
Китайская
Народная
Республика,
Соединенные
Штаты Америки,
Япония, Индия,
ведущие
государства
арабского
мира)
Укрепление
союзнических
отношений с
Российской
Федерацией
МИТ, МТК, НКА, НБ (по
согласованию) - дальнейшая
активизация работы в рамках
Межправительственной комиссии
по сотрудничеству и действующих
в ее рамках подкомиссий по
приграничному сотрудничеству,
военно-техническому
сотрудничеству, транспорту,
комплексу "Байконур",
межбанковскому и
инвестиционному сотрудничеству;
МИТ, МЭБП, МЭМР, МТК, МКИ, МОН,
МЗ, МТСЗН, МФ, МООС, МТС, НКА,
МЧС, МСХ, МВД, КНБ (по
согласованию), АИС - контроль
за реализацией Плана совместных
действий Казахстана и России на
2007-2008 годы;
МИТ, МЭБП, МЮ, МЭМР, МТК, МКИ,
МОН, МЗ, МТСЗН, МФ, МООС, МТС,
НКА, МЧС, МСХ, МВД, КНБ (по
согласованию), АИС -
разработка, утверждение и
контроль за реализацией Плана
совместных действий Казахстана
и России на 2009-2010 годы
Дальнейшее
укрепление
отношений
стратегического
партнерства с КНР
Государственные органы,
ответственные за ведение
казахстанской части
подкомитетов
казахстанско-китайского
Комитета по сотрудничеству -
дальнейшая активизация работы в
рамках курируемых подкомитетов
казахстанско-китайского
Комитета по сотрудничеству;
МИТ, заинтересованные
государственные органы -
реализация Плана мероприятий к
Программе сотрудничества между
Республикой Казахстан и КНР в
несырьевых секторах экономики
двух стран, ввод в строй МЦПС
"Хоргос";
МЭМР, заинтересованные
государственные органы -
координация вопросов
строительства и ввода в
эксплуатацию
казахстанско-китайского
газопровода и второй очереди
нефтепровода Республики
Казахстан-КНР, подписание
Соглашения о сотрудничестве в
области мирного использования
атомной энергии;
МТК, заинтересованные
государственные органы -
строительство международного
автокоридора "Западная Европа -
Западный Китай",
железнодорожной ветки "Хоргос -
Жетыген";
МСХ, заинтересованные
государственные органы -
согласование Концепции по
межгосударственному
распределению водных ресурсов
трансграничных рек (по
вододелению) и подготовка
проекта соответствующего
межправительственного
соглашения, подготовка и
подписание Соглашения о
контроле качества воды и
предупреждении загрязнения
трансграничных рек;
МООС, заинтересованные
государственные органы -
подписание Соглашения о
сотрудничестве в области охраны
окружающей среды;
МКИ, заинтересованные
государственные органы -
открытие Центра культуры
Республики Казахстан в КНР,
развитие культурно-гуманитарных
отношений, сотрудничество в
области архивного дела;
Генеральная прокуратура (по
согласованию) - подписание
Договора о передаче лиц,
осужденных к лишению свободы,
для дальнейшего отбывания
наказания на родине
Укрепление
стратегического
партнерства с США
МИТ:

СІМ, Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі, Қаржымині, ИСМ, ІІМ, ҰҚК - Ауғанстанға жәрдем көрсету бойынша, соның ішінде шекаралар қауіпсіздігі, полиция кадрларын дайындау және ҚР Үкіметінің Ауғанстанға жәрдемдесуі жөніндегі 2009-2011 жылдарға арналған жоспары шеңберіндегі есірткінің заңсыз айналымына қарсы күрес бағдарламалары мен жобалары бойынша ЕҚЫҰ шешімдерін іске асыруға қатысу
ЕҚЫҰ-ға төрағалық ету кезеңінде Қазақстан бастамаларын ілгерілету
СІМ, Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі, Қаржымині, Қорғанысмині, ІІМ, Қоршағанортамині, АШМ, ККМ, ИСМ, МАМ, Әділетмині, ОСК, ҰҚК, Бас Прокуратура - ЕҚЫҰ-ның Афинадағы (2009ж.) 17-ші СІМК-нің шешімдері жобаларын әзірлеуде грек төрағалық етуіне жәрдемдесу; Астанадағы ЕҚЫҰ-ның 18-ші СІМК-нің саяси декларациясын қабылдау. ЕҚЫҰ-ның үш өлшемі бойынша СІМК-нің негізгі шешімдерін қабылдау (2010 ж.); ЕҚЫҰ-ның Вильнюстегі (2011) 19-шы СІМК-нің шешімдері жобаларын әзірлеуде литва төрағалық етуіне жәрдемдесу
ЕҚЫҰ құрылымында жұмыс істейтін Қазақстан азаматтары санын көбейту
СІМ, Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі, Қаржымині, МҚА - ҚР азаматтарын ЕҚЫҰ-ның орталық органдары мен далалық миссияларына жұмысқа жіберу;
ОСК, СІМ - ЕҚЫҰ-ға қатысушы елдердегі Демократиялық институттар және адам құқығы жөніндегі бюро бақылаушыларының ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді миссияларына қатысатын ҚР өкілдерінің тізімін жасау
2.3
Қазақстанның мұсылман әлеміндегі рөлі мен беделінің артуы
Қазақстанның ИКҰ-дағы іс-әрекетін жандандыру
Әділетмині, Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі, Қаржымині, БҒМ, ИСМ - ИКҰ-ның Ғылыми және техникалық ынтымақтастық жөніндегі тұрақты комитетінің Хатшылығына Қазақстанның қосылуы туралы шартқа қол қою;
Қаржымині, Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі - Ислам ынтымақтастығының Даму қорына ҚР-дың 1 млн. АҚШ доллары мөлшерінде ерікті жарна бөлуі;
ИСМ, МАМ, Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі, ККМ, АШМ, ҚР Президенті жанындағы Әйелдер және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссия (келісім бойынша) - Астана қаласында Дүниежүзілік Ислам Экономикалық Форумын ұйымдастыру және өткізу
2.4
Негізгі геосаяси
ықпал ету
орталықтарымен (Ресей
Федерациясы,
Қытай Халық
Республикасы,
Америка Құрама
Штаттары,
Жапония,
Үндістан, араб
әлемінің
жетекші
мемлекеттері)
өзара іс-қимылды одан әрі дамыту
Ресей Федерациясымен одақтық қатынастарды нығайту
ИСМ, ККМ, Ұлттық Ғарыш Агенттігі,
Ұлттық банк (келісім бойынша) -
Ынтымақтастық жөніндегі
үкіметаралық комиссия шеңберіндегі және оның шеңберінде жұмыс істеп жатқан шекаралық ынтымақтастық, әскери-техникалық ынтымақтастық, көлік, "Байқоңыр" кешені, банкаралық және инвестициялық ынтымақтастық жөніндегі кіші комиссиялар
шеңберіндегі жұмыстарды одан әрі
жандандыру;
ИСМ, Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрлігі, Әділетмині, ЭМРМ, ККМ, МАМ, БҒМ, ДСМ, Еңбекмині, Қаржымині, Қоршағанортамині, ТСМ, Ұлттық
ғарыш агенттігі, ТЖМ, АШМ, ІІМ,
ҰҚК (келісім бойынша), АБА -
Қазақстан мен Ресейдің 2007-2008
жылдарға арналған Бірлескен іс-қимыл жоспарын іске-асыруды бақылау;
ИСМ, Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрлігі, Әділетмині, ЭМРМ, ККМ, МАМ, БҒМ, ДСМ, Еңбекмині, Қаржымині, Қоршағанортамині, ТСМ, Ұлттық
ғарыш агенттігі, ТЖМ, АШМ, ІІМ,
ҰҚК (келісім бойынша), АБА -
Қазақстан мен Ресейдің 2009-2011
жылдарға арналған Бірлескен іс-қимыл жоспарын әзірлеу, бекіту және оны іске-асыруды бақылау.
ҚХР-мен стратегиялық серіктестік
қатынастарды одан әрі нығайту
Қазақстан-Қытай ынтымақтастық
жөніндегі комитетінің кіші комитеттерінің қазақстандық бөлігін жүргізуге жауапты мемлекеттік органдар - Қазақстан-Қытай ынтымақтастық жөніндегі комитетінің жетекшілік ететін кіші комитеттері шеңберіндегі жұмыстарды одан әрі жандандыру;
ИСМ, мүдделі мемлекеттік органдар - ҚР мен ҚХР арасындағы екі ел экономикасының шикізат емес
бөлігіндегі ынтымақтастық
бағдарламасына Іс-шаралар жоспарын іске асыру, "Қорғас" ШҚХО-ғын іске қосу;
ЭМРМ, мүдделі мемлекеттік органдар - қазақстан-қытай газ құбырын және ҚР-ҚХР мұнай құбырының екінші кезегін салу және пайдалануға беру мәселелерін үйлестіру, Атом энергиясын бейбіт мақсатқа қолдану саласындағы ынтымақтастық туралы келісімге қол қою;
ИСМ, мүдделі мемлекеттік органдар - "Батыс Еуропа-Батыс Қытай"
халықаралық автодәлізін, "Қорғас-
Жетіген" темір жол тармағын салу;
АШМ, мүдделі мемлекеттік органдар - Трансшекаралық өзендердің су
ресурстарын (суды бөлу бойынша)
мемлекетаралық бөлісу туралы
тұжырымдаманы келісу және
үкіметаралық тиісті келісімнің жобасын әзірлеу, трансшекаралық өзендер суының сапасын бақылау және олардың ластануының алдын алу туралы келісімді әзірлеу және оған қол қою;
Қоршағанортамині, мүдделі мемлекеттік органдар - Қоршаған органы қорғау саласындағы ынтымақтастық туралы келісімге қол қою;
МАМ, мүдделі мемлекеттік органдар - ҚР-дың ҚХР-дағы Мәдениет орталығын ашу, мәдени-гуманитарлық
қатынастарды дамыту, мұрағат ісі
саласында ынтымақтасу;
Бас прокуратура (келісім бойынша) - Одан әрі жазасын отанында өтеу үшін бас бостандығынан айыруға кесілген адамдарды ұстап беру туралы шартқа қол қою
АҚШ-пен     стратегиялық серіктестікті нығайту
ИСМ:

1) отмена поправки
Джексона-Вэника;
2) организация и проведение
американской стороной тренингов
и семинаров по использованию
преимуществ Общей системы
преференций (GSP+) для делового
сообщества Казахстана;
3) совместно с НЭПК "Союз"
Атамекен", Форумом
предпринимателей Казахстана -
проведение заседаний
Координационного Комитета по
ГЧЭП;
4) совместно с МЭБП, МОН,
Национальными компаниями и
институтами развития - создание
новых экспортно-ориентированных
производств на территории
Республики Казахстан, внедрение
на казахстанских предприятиях
новых технологий, передовых
методов современного
менеджмента;
5) совместно с МЭБП, МОН,
Национальными компаниями и
институтами развития -
активизация работы со Службой
деловой информации по странам
СНГ (BISNIS) Министерства
торговли США по совместной
реализации инвестиционных
проектов в несырьевом секторе
экономики Казахстана;
6) совместно с МЭБП, МФ, НБ,
АРФЦА, Национальные компании и
институты развития - проведение
на ежегодной основе
инвестиционного форума
"Kazakhstan Investment Forum:
The Gateway to investing in
Central Asia" в г. Нью-Йорк;
Акиматы областей, гг. Астана и
Алматы - развитие сотрудничества
между регионами Казахстана и
США;
МОН и другие заинтересованные
государственные органы -
подписание Соглашения о
научно-техническом
сотрудничестве между
Республикой Казахстан и США;
Национальные компании и
институты развития, НЭПК "Союз"
Атамекен", Форум
предпринимателей Казахстана -
проработка перечня
высокотехнологичных
американских компаний, активы
которых представляют интерес
для Республики Казахстан,
включая Illumina (генетика),
Monolithic Power Systems
(производство полупроводников),
Cephalon (биофармацевтика),
Celgene (биофармацевтика),
Color Kinetics Incorporated
(осветительные системы),
Genentech (биотехнологии),
Amgen (биотехнологии), Websense
(информационные технологии) и
подписание с ними соглашений и
меморандумов о сотрудничестве;
МОН, МИТ,
Национальные компании и
институты развития - изучение
опыта США по развитию
возобновляемых и альтернативных
источников энергии в Казахстане
и реализации совместных
проектов в данном направлении;
МСХ, АО "ФНБ "Самрук-Казына" -
развитие сотрудничества в
области сельского хозяйства,
привлечение инвестиций в
агропромышленный комплекс,
внедрение новых технологий;
МЭМР, АО "ФНБ "Самрук-Казына" -
проведение заседаний Совместной
комиссии по партнерству в
области энергетики;
МЭМР, МЗ, МСХ, МОН, МО, МВД,
КНБ (по согласованию) -
реализация проектов в рамках
программы "Совместное
сокращение угрозы"
Развитие
экономического,
инвестиционного и
технологического
сотрудничества
Японией
МИТ, заинтересованные
государственные органы -
укрепление двусторонней
договорно-правовой базы,
привлечение инвестиций и
технологий из Японии;
МООС, заинтересованные
государственные органы -
осуществление
внутригосударственных процедур
по вступлению в силу в
Республике Казахстан Киотского
протокола, формирование
"Дорожной карты" взаимодействия
в рамках Киотского протокола по
вопросам модернизации
отечественного энергетического,
промышленного и добывающего
секторов, привлечению в
Казахстан инновационных
технологий;
МФ - осуществление
внутригосударственных процедур
по вступлению в силу Конвенции
между Правительством Республики
Казахстан и Правительством
Японии об избежании двойного
налогообложения и
предотвращении уклонения от
налогообложения в отношении
налогов на доход;
МИТ - заключение Соглашения
между Правительством Республики
Казахстан и Правительством
Японии о либерализации,
поощрении и защите инвестиций;
МЭМР - заключение Соглашения
между Правительством Республики
Казахстан и Правительством
Японии о мирном использовании
атомной энергии;
МТК - налаживание прямого
авиасообщения между Республикой
Казахстан и Японией;
МСХ, заинтересованные
государственные органы -
развитие сотрудничества в сфере
сельского хозяйства,
привлечение инвестиций и
технологий в агросферу
Республики Казахстан;
МЭМР, АО "ФНБ "Самрук-Казына",
заинтересованные
государственные органы -
увеличение доли казахстанской
урановой продукции на японском
рынке до 40 %
Развитие
отношений с
Индией
МЭМР - практическое
взаимодействие по нефтяному
блоку "Сатпаев";
привлечение индийского капитала
в нефтеперерабатывающую отрасль
Республики Казахстан;
МИТ - завершение переговоров по
вопросу вступления Республики
Казахстан в ВТО;
МИТ, заинтересованные
государственные органы -
расширение сфер экономического
взаимодействия, привлечение
индийских компаний в отрасли
информационных технологий,
фармацевтики, текстильную
промышленность и др.;
АО "ФНБ "Самрук-Казына" -
создание совместного
инвестиционного фонда;
МОН, МИТ, заинтересованные
государственные органы -
расширение участия индийских
компаний в деятельности
казахстанских ИТ-парков;
МКИ, Национальная комиссия по
делам женщин и
семейно-демографической
политике при Президенте РК (по
согласованию), заинтересованные
государственные органы -
вопросы расширения
гуманитарного сотрудничества
Укрепление
отношений с
ведущими
государствами
арабского мира
МФ - подписание с Объединенными
Арабскими Эмиратами Конвенции
об избежании двойного
налогообложения, предотвращении
уклонения от налогообложения в
отношении налогов на доход и
капитал;
АО "ФНБ "Самрук-Казына",
заинтересованные
государственные органы -
активизация работы с различными
финансовыми институтами
арабского мира, в том числе с
Фондом развития Абу-Даби,
Кувейтским фондом
экономического развития,
Саудовским фондом развития;
МИТ, АО "ФНБ "Самрук-Казына",
заинтересованные
государственные органы -
дальнейшее привлечение
инвестиций из арабских стран
путем пропаганды успешного
опыта реализации проектов в
Казахстане;
МФ, АО "ФНБ "Самрук-Казына",
заинтересованные
государственные органы -
дальнейшее развитие системы
исламского банкинга в
Республике Казахстан;
МТК - ввод в эксплуатацию
железнодорожного маршрута
Узень-Гызылгая-Этрек-Берекет-
Горган в целях обеспечения
выхода к Персидскому заливу;
налаживание воздушного
сообщения между Республикой
Казахстан и арабскими странами;
МИТ - подписание Соглашения о
поощрении и взаимной защите
инвестиций между Республикой
Казахстан и ОАЭ;
МСХ, АО "ФНБ "Самрук-Казына",
заинтересованные
государственные органы -
продвижение сельхозпродукции из
Казахстана путем строительства
зернохранилищ в Иране и Египте
в целях оптимизации выхода на
рынки Ближнего Востока и
Северной Африки
2.5.
Развитие
сотрудничества
в Центральной
Азии и
укрепление
позиций
Казахстана как
регионального
лидера
Углубление
экономического
сотрудничества и
интеграции со
странами
Центральной Азии
и продвижение
инициативы
Казахстана по
созданию Союза
Центрально-
Азиатских
государств (СЦАГ)
МИТ, МТК, МЭМР, МСХ, МЭБП, МФ -
подготовка проекта Соглашения о
создании зоны свободной
торговли с государствами
Центральной Азии;
участие в гармонизации
таможенных законодательств
стран ЦА;
МИТ, МТК, МЭМР, МСХ, АО "ФНБ
"Самрук-Казына",
заинтересованные
государственные органы -
участие в инвестиционных
проектах в странах ЦА;
МЭМР, МСХ, АО "ФНБ
"Самрук-Казына",
заинтересованные
государственные органы -
участие в подготовке Концепции
эффективного использования
водно-энергетических ресурсов в
ЦА
2.6.
Укрепление
международных
позиций и
авторитета
Казахстана в
рамках ООН
Размещение
субрегиональных
офисов
международных
организаций
системы ООН
МВД - завершить ратификацию
Соглашения о создании ЦАРИКЦ;
провести межведомственное
согласование, подписать и
ратифицировать Соглашение между
правительством Республики
Казахстан и ЦАРИКЦ об условиях
его пребывания в г. Алматы;
МФ, МЭБП - выделение финансовых
средств и согласование
документов;
Акимат г. Алматы -
предоставление помещений для
субрегиональных офисов ЭСКАТО -
ЕЭК ООН и ЮНПФА
Обновление действующих и заключение новых документов о сотрудничестве между Республикой Казахстан и ООН
МЗ, МСХ, МОН, МТСЗН, МФ, МЭБП,
МООС, МИТ, МВД, МО, АС, АРЕМ,
ГП (по согласованию), КНБ (по
согласованию), Комиссия по
правам человека при Президенте
Республики Казахстан (по
согласованию), Национальная
комиссия по делам женщин и
семейно-демографической
политике при Президенте
Республики Казахстан (по
согласованию) - разработка,
согласование и презентация
программ сотрудничества и
национальных докладов
Координация
работы
государственных
органов
Республики
Казахстан по
защите в ООН
национальных
докладов о
выполнении
обязательств,
вытекающих из
положений
ратифицированных
правозащитных
конвенций
МТСЗН, МКИ, МОН, МВД, МЗ, МЭБП,
МИТ, ГП (по согласованию), КНБ
(по согласованию), Комиссия по
правам человека при Президенте
Республики Казахстан (по
согласованию), Национальная
комиссия по делам женщин и
семейно-демографической
политике при Президенте РК (по
согласованию), Национальный
центр по правам человека (по
согласованию) - подготовка и
согласование проектов докладов,
участие в защите докладов в
профильных комитетах ООН
2.7.
Завершение
формирования
таможенного
союза в рамках
ЕврАзЭС
Построение
институциональной
структуры
таможенного союза
МИД, МИТ, заинтересованные
государственные органы -
разработка и принятие
государствами, формирующими
таможенный союз, международных
договоров и решений высшего
органа таможенного союза по:
учреждению Комиссии таможенного
союза; созданию Секретариата
Комиссии таможенного союза;
утверждению Статута Суда
ЕврАзЭС; определению функций и
регламента органов таможенного
союза
3.1.
Упрощение
визового
режима
иностранных
государств для
граждан
Республики
Казахстан (в
первую
очередь, в
странах ЕС)
Сотрудничество с
государствами-
членами ЕС в
сфере реадмиссии,
борьбы с
нелегальной
миграцией и
организованной
преступностью,
по контролю над
беженцами,
усиления защитных
данных паспортов
и управления
пограничным
контролем
МВД, МЮ, МФ, МТСЗН, КНБ (по
согласованию) - подготовка
предложений о сближении
законодательства Республики
Казахстан и практики работы
госорганов с европейскими
нормами
4.1.
Закрепление
существующих и
формирование
новых
позитивных
тенденций
восприятия в
мире
Республики
Казахстан как
успешно
развивающегося
и
прогрессивного
государства
Координация
деятельности
загранучреждений
и государственных
органов
Республики
Казахстан по
реализации
информационно-
имиджевой
политики за
рубежом
МИД, заинтересованные
государственные органы -
подготовка тематических топиков
для размещения публикаций в
рейтинговых глобальных и
национальных СМИ публикаций,
репортажей, сюжетов,
специальных выпусков в СМИ
(печатные издания, телевидение,
радио, информационные
агентства, интернет-СМИ)
Реализация
тематических
мероприятий,
включая
пропаганду за
рубежом ежегодных
Посланий Главы
государства,
программных
документов
"Путь в Европу",
а также
"Культурно-
историческое
наследие",
проведение СВМДА,
Съезда мировых и
традиционных
религий,
председатель-
ствование
Республики
Казахстан в ОБСЕ
в 2010 г.,
министерской
конференции ОИК в
2011 и др.
Заинтересованные
государственные органы -
содействие в проведении
тематических мероприятий, а
также презентаций, семинаров,
конференций, брифингов,
"круглых столов" на тему
политического,
социально-экономического и
культурно-гуманитарного
развития Республики Казахстан
Пропаганда в
целевых
аудиториях
казахстанского
опыта
государственного
строительства
(политика,
экономика,
социальная сфера,
гендерная и
семейно-
демографическая
политика,
культура),
привлечение
внимания к
возрастающей роли
Казахстана как
авторитетного
члена
международного
сообщества
Заинтересованные
государственные органы -
оказание содействия в
организационных вопросах
Формирование
концепции
национальных
брендов
Республики
Казахстан и
разработка
соответствующей
коммуникативной
стратегии
МИД, заинтересованные
государственные органы -
формирование концепции
национальных брендов Республики
Казахстан
Заинтересованные
государственные органы - единый
подход государственных органов
в выработке коммуникативной
политики

1) Джексон - Вэника түзетулерін жою;
2) американ тарапының Қазақстанның
іскер қоғамдастығы үшін
Преференциялардың жалпы жүйесінің
(GSР+) басымдықтарын пайдалану
жөніндегі тренингтер мен семинарлар ұйымдастыруы және өткізуі;
3) "Атамекен" одағы" ҚҰЭП-пен,
Қазақстан кәсіпкерлерінің форумымен бірлесіп - Мемлекеттік-жеке меншіктік
экономикалық серіктестік жөніндегі Үйлестіру Комитетінің мәжілістерін өткізу;
4) Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігімен, БҒМ-мен, ұлттық компаниялар және даму институттарымен бірлесіп - Қазақстан Республикасының аумағында жаңа экспортқа бағдарланған өндірістер құру, қазақстандық кәсіпорындарға жаңа технологияларды, қазіргі заманғы менеджменттің озық әдістерін енгізу;
5) Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігімен, БҒМ-мен, ұлттық компаниялар және даму институттарымен бірлесіп - АҚШ Сауда министрлігінің ТМД елдері жөніндегі іскерлік ақпарат қызметімен (BISNIS) Қазақстан экономикасының шикізаттық емес секторындағы инвестициялық жобаларды бірлесіп іске асыру жөніндегі жұмыстарды жандандыру;
6) "Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігімен, Қаржыминімен, ҰБ-мен, ҚР-дың Алматы қаласындағы өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу жөніндегі агенттігімен, ұлттық компаниялар және даму институттарымен бірлесіп - Нью-Йорк қаласында "Kazakhstan Investment Forum: Тhe Gateway to investing in Central Asia" инвестициялық форумын жыл сайынғы негізде өткізу;
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері - Қазақстан мен АҚШ өңірлерінің арасындағы ынтымақтастықты дамыту;
БҒМ және басқа да мүдделі мемлекеттік органдар - Қазақстан Республикасы мен АҚШ арасындағы ғылыми-техникалық ынтымақтастық
туралы келісімге қол қою;
Ұлттық компаниялар мен даму
институттары, "Атамекен" одағы"
ҚҰЭП, Қазақстан кәсіпкерлері форумы - Illumina (генетика),  Monolithic Power Systems (жартылай өткізгіштер
өндірісі), Cephalon  (биофармацевтика), Celgene (биофармацевтика), Соlor
Kinetics Incorporated (жарық беретін жүйелер), Genentech
(биотехнологиялар), Amgen      (биотехнологиялар), Websense (ақпараттық технологиялар)
компанияларын қоса алғанда, Қазақстан Республикасы үшін активтері қызығушылық тудыратын америкалық жоғары технологиялық компаниялардың тізбесін пысықтау және олармен ынтымақтастық туралы келісімдер мен меморандумдарға қол қою;
БҒМ, ИСМ, ұлттық компаниялар мен даму институттары - Қазақстандағы энергияның жаңартылмалы және баламалы көздерін дамыту бойынша АҚШ тәжірибесін зерделеу және осы бағыттағы бірлескен жобаларды іске асыру;
АШМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ - ауыл шаруашылығы саласындағы ынтымақтастықты дамыту, агроөнеркәсіптік кешенге инвестицияларды тарту, жаңа технологияларды енгізу;
ЭМРМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ - Энергетика саласындағы серіктестік жөніндегі бірлескен комиссияның мәжілістерін өткізу;
ЭМРМ, ДСМ, АШМ, БҒМ, Қорғанысмині, ІІМ, ҰҚК (келісу бойынша) - "Қатерлерді бірлесіп қысқарту" бағдарламасы шеңберіндегі жобаларды іске асыру.
Жапониямен
экономикалық,
инвестициялық және технологиялық
ынтымақтастықты
дамыту
ИСМ, мүдделі мемлекеттік органдар - екі жақты шарттық-құқықтық базаны нығайту, Жапониядан инвестициялар мен технологиялар тарту;
Қоршағанортамині, мүдделі
мемлекеттік органдар - ҚР-да Киот
хаттамасының күшіне енуі бойынша
мемлекетішілік рәсімдерді жүзеге
асыру, отандық энергетикалық,
өнеркәсіптік және өндіруші
секторларды жаңғырту мәселелері,
Қазақстанға инновациялық
технологияларды тарту бойынша Киот хаттамасы шеңберінде өзара іс-қимылдың "Жол картасын" жасау;
Қаржымині - ҚР Үкіметі мен Жапония Үкіметі арасындағы Қосарлы салық салуды болдырмау және табысқа салынатын салыққа қатысты салық салудан жалтарудың алдын алу туралы конвенцияның күшіне енуі бойынша мемлекетішілік рәсімдерді жүзеге
асыру;
ИСМ - Қазақстан Республикасының
Үкіметі мен Жапонияның Үкіметі
арасында Инвестицияны ырықтандыру, көтермелеу және қорғау туралы келісім жасасу;
ЭМРМ - Қазақстан Республикасының
Үкіметі мен Жапонияның Үкіметі арасында Атом энергиясын бейбіт
мақсатқа пайдалану туралы келісім
жасасу;
ККМ - ҚР мен Жапония арасында
тікелей әуе қатынасын жолға қою;
АШМ, мүдделі мемлекеттік органдар - ауыл шаруашылығы саласындағы
ынтымақтастықты дамыту, ҚР-дың
агросаласына инвестициялар мен
технологияларды тарту;
ЭМРМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ,
мүдделі мемлекеттік органдар - жапон нарығындағы Қазақстанның уран өнімінің үлесін 40%-ға өсіру
Үндістанмен қатынастарды дамыту
ЭМРМ - "Сәтпаев" мұнай блогы бойынша практикалық өзара іс-қимыл; ҚР-дың мұнай өңдеу саласына Үндістан капиталын тарту;
ИСМ - ҚР-дың ДСҰ-ға кіру мәселесі жөніндегі келіссөздерді аяқтау;
ИСМ, мүдделі мемлекеттік органдар - экономикалық өзара іс-қимыл салаларын кеңейту, Үндістан компанияларын ақпараттық технологиялар, фармацевтика, тоқыма өнеркәсібі, т.б. салаларға тарту;
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ - бірлескен инвестициялық қор құру;
БҒМ ИСМ, мүдделі мемлекеттік органдар - Үндістан компанияларының Қазақстанның ИТ-парктері қызметіне қатысуын кеңейту;
МАМ, ҚР Президенті жанындағы Әйелдер және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссия (келісім бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар - гуманитарлық ынтымақтастықты кеңейту мәселелері.
Араб әлемінің жетекші мемлекеттерімен қатынастарды нығайту
Қаржымині - Біріккен Араб Әмірліктерімен Қосарлы салық салуды болдырмау, табысқа және капиталға қатысты салық салудан жалтарудың алдын алу туралы конвенцияға қол қою;
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, мүдделі мемлекеттік органдар - араб әлемінің әртүрлі қаржы институттарымен, соның ішінде Әбу-Даби даму қорымен, Кувейт экономикалық даму қорымен, Сауд даму қорымен жұмыстарды жандандыру;
ИСМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, мүдделі мемлекеттік органдар - Қазақстандағы жобаларды іске асырудың табысты тәжірибесін дәріптеу арқылы араб елдерінен инвестицияларды одан әрі тарту;
Қаржымині, Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ мүдделі мемлекеттік органдар - ҚР-дағы ислам банкингі жүйесін одан әрі дамыту;
ККМ - Парсы шығанағына шығуды қамтамасыз ету мақсатында Өзен - Гызылгая - Етрек-Берекет —Горган теміржол бағыттарын пайдалануға беру, ҚР және араб елдері арасындағы әуе қатынастарын жолға қою;
ИСМ - ҚР мен БАӘ арасындағы Инвестицияны көтермелеу және өзара қорғау туралы келісімге қол кою;
АШМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, мүдделі мемлекеттік органдар - Таяу Шығыс және Солтүстік Африка нарықтарына шығуды оңтайландыру мақсатында Иранда және Египетте астық қоймасын салу арқылы Қазақстаннан ауыл шаруашылығы өнімдерін шығаруды ілгерілету
2.5
Орталық Азиядағы ынтымақтастықты дамыту және Қазақстанның өңірлік жетекші ретіндегі ұстанымдарын нығайту
Орталық Азия елдерімен экономикалық ынтымақтастық пен интеграцияны тереңдету және Орталық Азия мемлекеттері одағын (ОАМО) құру жөніндегі Қазақстан бастамасын ілгерілету
ИСМ, ККМ, ЭМРМ, АШМ, Экономика
және бюджеттік жоспарлау министрлігі, Қаржымині, Әділетмині - Орталық Азия мемлекеттерімен Еркін сауда аймағын құру туралы келісім жобасын дайындау;
Орталық Азия елдерінің кеден заңнамаларын үйлесімдендіруге қатысу;
ИСМ, ККМ, ЭМРМ, АШМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, мүдделі мемлекеттік органдар - Орталық Азия елдеріндегі инвестициялық жобаларға қатысу;
ЭМРМ, АШМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, мүдделі мемлекеттік органдар - Орталық Азиядағы су-энергетика ресурстарын тиімді пайдалану тұжырымдамасын дайындауға қатысу
2.6
Біріккен Ұлттар Ұйымы шеңберінде Қазақстанның халықаралық ұстанымын және беделін нығайту
БҰҰ жүйесіндегі халықаралық ұйымдардың кіші өңірлік кеңселерін орналастыру
ІІМ - Орталық Азиялық өңірлік ақпараттық үйлестіру орталығын құру туралы келісімді ратификациялауды аяқтау; оның Алматы қаласына орналасуы жағдайында ҚР Үкіметі мен Орталық Азиялық өңірлік ақпараттық үйлестіру орталығы арасындағы келісімді ведомствоаралық келісуден өткізу, оған қол қою және оны ратификациялау;
Қаржымині, Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі, Әділетмині - қаржы бөлу және құжаттарды келісу;
Алматы қ. әкімдігі - БҰҰ-ның Азия және Тынық мұхиты елдеріне арналған Экономикалық және әлеуметтік комиссиясының - БҰҰ еуропалық экономикалық комиссиясының (ЭСКАТО - БҰҰ ЕЭК) және БҮҰ-ның тұрғын халықтар жөніндегі қорының (ЮНПФА) өңірлік кіші офистері үшін ғимараттар беру
ҚР мен БҰҰ арасындағы ынтымақтастық туралы қолданыстағы құжаттарды жаңарту және жаңаларын жасасу
ДСМ, АШМ, БҒМ, Еңбекмині, Қаржымині, Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі, Қаржымині, Әділетмині, Қоршағанортамині, ИСМ, ІІМ, Қорғанысмині, СА, ТМРА, Бас Прокуратура (келісім бойынша), ҰҚК (келісім бойынша), ҚР Президенті жанындағы адам құқы жөніндегі комиссия (келісім бойынша), ҚР Президенті жанындағы Әйелдер және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссия (келісім бойынша) - ынтымақтастық бағдарламалары мен ұлттық баяндамаларды әзірлеу, келісу және таныстыру
Ратификацияланған құқық қорғау конвенцияларының ережелерінен туындайтын міндеттемелерді орындау туралы ұлттық баяндамаларды БҰҰ-да қорғау бойынша ҚР мемлекеттік органдарының жұмыстарын үйлестіру
Әділетмині, Еңбекмині, МАМ, БҒМ, ІІМ, ДСМ, Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі, ИСМ, Бас Прокуратура (келісім бойынша), ҰҚК (келісім бойынша), ҚР Президенті жанындағы адам құқы жөніндегі комиссия (келісім бойынша), ҚР Президенті жанындағы Әйелдер және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссия (келісім бойынша), Адам құқы жөніндегі ұлттық орталық (келісім бойынша) - баяндама жобаларын әзірлеу және келісу, БҰҰ салалық комитеттерінде баяндамалар қорғауға қатысу
2.7
ЕурАзЭҚ шеңберінде Кеден одағын құруды аяқтау
Кеден одағының институтционалды құрылымын құру
СІМ, ИСМ, Әділетмині, мүдделі мемлекеттік органдар - Кеден одағын құрайтын мемлекеттердің халықаралық шарттарды және Кеден одағының жоғарғы органының: Кеден одағының комиссиясын құру; Кедендік одақ комиссиясының Хатшылығын құру; ЕурАзЭҚ Сот статутын бекіту; Кеден одағы органдарының функциялары мен регламентін белгілеу жөніндегі шешімдерін әзірлеуі және қабылдауы
3.1
ҚР азаматтары үшін шет мемлекеттердің визалық режимін жеңілдету (бірінші кезекте ЕО елдерінде)
ЕО-ға мүше мемлекеттермен реадмиссия, заңсыз көші-қон және ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес саласындағы, босқындарға бақылау жүргізу, төлқұжат деректерін қорғауды күшейту және шекаралық бақылауды басқару жөніндегі ынтымақтастық
ІІМ, Әділетмині, Қаржымині, Еңбекмині, ҰҚК (келісім бойынша) - Қазақстан Республикасының заңнамасын және мемлекеттік органдардың практикалық жұмыстарын еуропалық нормаларға жақындату туралы ұсыныстар дайындау
4.1
Әлемде Қазақстан Республикасын табысты дамушы және ілгерілеуші мемлекет ретінде қабылдаудың жаңа он үрдісін қалыптастыру және қазіргілерін бекіту
ҚР-дың шетелдердегі мекемелерінің және мемлекеттік органдарының шетелдерде ақпараттық имидждік саясатты іске асыру жөніндегі қызметін үйлестіру
СІМ, мүдделі мемлекеттік органдар - Авторлық, редакциялық мақалаларды, жарияланымдарды, репортаждарды, сюжеттерді, сондай-ақ арнаулы шығарылымдарды рейтингілі ғаламдық және ұлттық БАҚ-тарда жариялау (баспа басылымдары, телевидение, радио, ақпараттық агенттік, интернет-БАҚ)
Мемлекет басшысының жыл сайынғы Жолдауын, "Еуропаға жол", сондай-ақ "Мәдени-тарихи мұра" бағдарламалық құжаттарын іске асыру, АӨСШК, Әлемдік және дәстүрлі діндер съезін өткізу, ҚР-дың 2010 жылы ЕҚЫҰ-ға, 2011 жылы ИКҰ министрлік конференциясына төрағалық етуі және т.б. шет елдерде насихаттауды қоса алғанда, тақырыптық іс-шараларды іске асыру
Мүдделі мемлекеттік органдар - Тематикалық іс-шараларды өткізуге, сондай-ақ ҚР-дың саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени-гуманитарлық дамуы тақырыбына тұсаукесерлер, семинарлар, конференциялар, брифингтер "дөңгелек үстелдер" өткізуге жәрдем көрсету
Мақсатты аудиторияларда мемлекеттік құрылыстың қазақстандық тәжірибесін насихаттау (саясат, экономика, әлеуметтік сала, гендерлік және отбасылық-демографиялық саясат, мәдениет), Қазақстанның халықаралық коғамдастықтың беделді мүшесі ретінде өсе түсіп отырған рөліне назар аударту
Мүдделі мемлекеттік органдар - ұйымдастыру мәселелеріне жәрдем көрсету
ҚР-дың ұлттық брендісі тұжырымдамасын қалыптастыру және тиісті коммуникативті стратегия әзірлеу
СІМ, мүдделі мемлекеттік органдар - Қазақстан Республикасының ұлттық брендтері тұжырымдамасын қалыптастыру;
Мүдделі мемлекеттік органдар - мемлекеттік органдардың коммуникативті саясат жасаудағы бірыңғай тәсілдері

4. Функциональные возможности Министерства иностранных дел
Республики Казахстан и возможные риски
Наряду с изменениями в международных отношениях в странах с переходной экономикой идет процесс трансформации роли самого государства. Поэтому становится актуальным, чтобы внешнеполитическое ведомство и система государственной службы в целом были адекватны как ожиданиям общества, так и изменяющимся функциям государства.
Изучение мирового опыта показывает, что абсолютно совершенной структуры внешнеполитического ведомства практически не существует ни в одной стране мира, а их реформирование является перманентным процессом.
Повышение эффективности деятельности государства - главный фактор, определяющий будущее Казахстана. Следовательно, это - важнейшая стратегическая задача.
Поэтому сегодня необходимо повысить эффективность работы государственных служащих и государственных органов в целом и, соответственно, более рационально использовать государственные ресурсы.
Принимая во внимание необходимость достижения и улучшения эффективности деятельности центрального аппарата Министерства иностранных дел Республики Казахстан и его загранучреждений, планируется в среднесрочном периоде осуществить следующие мероприятия:
внедрить передовые информационные и коммуникационные технологии;
создать оптимальную структуру МИД и загранучреждений РК;
усовершенствовать систему и методы управления, внедрить эффективные механизмы координации и контроля;
усовершенствовать систему кадрового обеспечения.
С учетом внедрения новых принципов государственного планирования, ориентированного на достижение конечных результатов, предполагается внести существенные изменения в организационную структуру центрального аппарата министерства. В частности, создать и выделить в отдельные подразделения службу стратегического планирования (среднесрочное планирование, разработка и совершенствование целевых индикаторов и количественных показателей Стратегического плана, выработка натуральных норм потребления и т.п.), службу по внедрению передовых информационных и коммуникационных технологий, службу мониторинга и администрирования бюджетных расходов, службу аудита и внутреннего контроля, непосредственно подчиненного Министру иностранных дел.
Важным вопросом остается взаимодействие центрального аппарата министерства с загранучреждениями являющееся одним из основных факторов при проведении внешней политики государства, осуществлении координации международной деятельности министерств и ведомств Республики Казахстан.
Несмотря на проведенные структурные преобразования, с учетом результатов функционального анализа должностных обязанностей сотрудников, оптимизацию ряда подразделений (создание отдельного Департамента ОБСЕ), Министерство иностранных дел по-прежнему нуждается в увеличении штатной численности до 400 единиц в центральном аппарате и 720 единиц для загранучреждений.
Увеличение штатной численности центрального аппарата Министерства будет направлено для подразделений, осуществляющих прорывные проекты внешнеполитических инициатив Казахстана (диалог "К прогрессу через разнообразие", программа "Путь в Европу", Союз Центрально-Азиатских государств и т.д.), сотрудничество со странами и регионами, включенными в число внешнеполитических приоритетов Казахстана (КНР, Япония, Индия и ведущие государства арабского мира), а также на формирование специализированного департамента, ответственного за содействие защите и продвижению экономических интересов Республики Казахстан в глобальном мире. Дополнительная численность загранаппарата будет адресована для укрепления ряда дипломатических представительств, преобразованных в полноценные Посольства, а также открытие новых загранучреждений РК в иностранных государствах, уровень торговли и политическое взаимодействие с которыми достигли значительного показателя.
Проблемным остается вопрос оплаты труда государственных служащих. За последние 3 года отток квалифицированных кадров в национальные компании и частный сектор привел к потере системности в организации деятельности, не только внешнеполитического ведомства, но и государственного аппарата в целом. Наблюдается снижение качества обработки документов, неспособность и несвоевременное выполнение поставленных задач.
Следует подчеркнуть, что достаточно высокий уровень образованности населения Казахстана позволяет при наличии соответствующих стимулов привлечь на дипломатическую службу профессиональные кадры.
Кроме того, проблема не только в отсутствии адекватного уровня оплаты труда, но и в том, что существующая система оплаты не поощряет повышение квалификации государственных служащих. При нынешних объемах финансирования программ, предусматривающих повышение квалификации, не представляется возможным реализовать обучение и переподготовку на высоком уровне.
В предстоящем среднесрочном периоде предполагается провести мониторинг затрат дипломатических представительств и личных расходов ее сотрудников с тем, чтобы выработать предложения о поэтапном переходе на качественно иную систему оплаты труда, принятую в ряде развитых стран Америки и Европы. Ее суть - в сокращении объемов администрирования бюджетных средств за счет включения отдельных объективно необходимых расходов в заработную плату сотрудников (аренда жилой квартиры, аренда автотранспорта, обучение детей и т.п.).
С ростом внешнеполитической активности государства, продвижения международных инициатив Президента страны на фоне стабильного роста национальной экономики, становятся актуальными и проблемы создания адекватных условий для их реализации.
Многократный рост объема информации создает дополнительные сложности для ее качественного и своевременного анализа и принятия оперативных решений. Существует потребность в создании систем обработки, хранения и систематизации поступающей информации с применением современных IT-технологий. Для решения данной проблемы необходимо разработать и внедрить информационно-аналитическую систему с функциями хранения данных, часть из которых должна быть доступна для граждан РК через портал "электронного правительства".
Наряду с этим для сокращения расходов на международную связь, на пересылку служебной корреспонденции и организацию доставки дипломатической почты целесообразно осуществить поэтапное внедрение системы IP-телефонии между Министерством иностранных дел и загранучреждениями.
Динамичная интеграция Казахстана в глобальные и региональные процессы диктует необходимость постоянного повышения уровня защиты информации, поступающей по дипломатическим каналам, совершенствования условий для оперативного обмена данными "закрытого" характера.
Уровень международного авторитета и экономический потенциал любой страны оценивается и по производственной инфраструктуре дипломатического представительства, его месторасположению в столице страны пребывания. Однако до настоящего времени ряд казахстанских загранучреждений размещаются в неприспособленных для этих целей зданиях и/или расположенных в районах, не соответствующих статусу дипломатического представительства. Помимо этого, расходы на аренду офисов и резиденций для казахстанских диппредставительств имеют устойчивую тенденцию роста, мало зависимую от темпов инфляции в той или иной стране пребывания. Затраты на эти цели в годовом исчислении составляют почти четверть всех расходов загранучреждений и в дальнейшем, без реализации инвестиционных проектов, удельный вес этих расходов в общем объеме финансирования загранучреждений МИД будет только расти. В этих целях целесообразно поэтапно приобретать в собственность Республики Казахстан объекты недвижимости, используемые для административного размещения казахстанских дипломатических представительств в странах пребывания.
Возможные риски
Приведенные в Стратегическом плане цели и задачи министерства на среднесрочный период являются реальными и достижимыми, однако существует ряд внутренних и внешних факторов и обстоятельств, которые могут повлиять на конечные результаты деятельности. В зависимости от типа и источника риска для их управления МИД будут реализовываться стандартные и ситуативные специальные меры. Ниже следует перечень основных рисков.
Наименование риска
Возможные последствия
в случае непринятия
превентивных и (или)
своевременных мер
реагирования
Механизмы и меры
управления
Глобальные
Обострение ситуации в
"горячих точках" на
планете и в зоне
"замороженных
конфликтов"
Негативное влияние на
ход реализации целей и
задач внешней политики
Республики Казахстан
Запуск механизмов
многосторонних
консультаций,
активизация
деятельности
международных
организаций по
урегулированию
конфликтов и
постконфликтной
реабилитации
Региональные
Резкое ухудшение
социально-
экономической и
внутриполитической
ситуации,
дестабилизация
военно-политической
и криминогенной
обстановки в некоторых
государствах
Центральной Азии
Обострение ситуации на
южной границе и в
приграничных районах
РК, непосредственная
угроза гражданам и
представителям
казахской диаспоры,
неконтролируемый поток
беженцев, срыв
совместных
экономических проектов
и программ, угроза
казахстанским
инвестициям, ухудшение
криминогенной ситуации
в Казахстане
Оперативный мониторинг
ситуации,
осуществление
комплекса мер по
кризисному
реагированию
обеспечение
координации действий
соответствующих
органов, запуск
механизмов Договора
между Республикой
Казахстан, Кыргызской
Республикой,
Республикой
Таджикистан и
Республикой Узбекистан
о совместных действиях
по борьбе с
терроризмом,
политическим и
религиозным
экстремизмом,
транснациональной
организованной
преступностью и иными
угрозами стабильности
и безопасности Сторон

4. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің функциональдық мүмкіндіктері және ықтимал тәуекелдер
Өтпелі экономикасы бар елдерде халықаралық қатынастардағы өзгерістермен қатар мемлекеттің өзінің рөлінің өзгеру үдерісі жүруде. Сондықтан сыртқы саясат ведомствосы және тұтастай алғанда мемлекеттік қызмет жүйесі қоғам күтетін жағдайларға және мемлекеттің өзгеретін функцияларына барабар болуы өзекті бола түсуде.
Әлемдік тәжірибені зерделеу сыртқы саясат ведосмтвосының абсолютті жетілген құрылымы іс жүзінде әлемнің бірде-бір елінде жоқ екенін, ал оларды реформалау үздіксіз үдеріс болып табылатынын көрсетеді.
Мемлекет қызметінің тиімділігін арттыру - Қазақстанның болашағын айқындайтын басты фактор. Демек, бұл - аса маңызды стратегиялық міндет.
Сондықтан бүгінде мемлекеттік қызметшілердің және тұтастай алғанда, мемлекеттік органдардың жұмыс тиімділігін арттыру және тиісінше, мемлекеттік ресурстарды неғұрлым ұтымды пайдалану қажет.
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Орталық аппараты және шетелдердегі мекемелері қызметінің тиімділігіне қол жеткізу және жақсарту қажеттігін назарға ала отырып, орта мерзімді кезеңде келесі іс-шараларды жүзеге асыру жоспарлануда:
- озық ақпараттық және коммуникациялық технологияларды енгізу;
- СІМ-нің және ҚР шетелдегі мекемелерінің оңтайлы құрылымын құру;
- басқарудың жүйесі мен әдістерін жетілдіру, үйлестіру мен бақылаудың тиімді тетіктерін енгізу;
- кадрлық қамтамасыз ету жүйесін жетілдіру.
Түпкілікті нәтижелерге қол жеткізуге бағдарланған мемлекеттік жоспарлаудың жаңа қағидаттарын енгізуді ескере отырып, министрліктің орталық аппаратының ұйымдық құрылымына елеулі өзгерістер енгізу көзделуде. Атап айтқанда, стратегиялық жоспарлау қызметін (орта мерзімді жоспарлау, Стратегиялық жоспардың мақсатты индикаторлары мен сандық көрсеткіштерін әзірлеу және жетілдіру, тұтынудың табиғи нормаларын жасау және т.б.), озық ақпараттық және коммуникациялық технологияларды енгізу жөніндегі қызметті, бюджеттік шығыстарға мониторинг жүргізу және әкімшілік ету қызметін, Сыртқы істер министріне тікелей бағыныстағы аудит және ішкі бақылау қызметін құру және жеке бөлімшелерге айналдыру.
Мемлекеттің сыртқы саясатын жүргізу кезінде, Қазақстан Республикасының министрліктері мен ведомстволарының халықаралық қызметін үйлестіруді жүзеге асыруда негізгі факторлардың бірі болып табылатын министрліктің орталық аппаратының шетелдердегі мекемелермен өзара ықпалдастығы маңызды мәселе болып қала береді.
Қызметкерлердің лауазымдық міндеттеріне функционалдық талдау жүргізудің нәтижелерін, бірқатар бөлімшелерді оңтайландыруды (ЕҚЫҰ-ның жеке департаментін құру) ескере отырып, құрылымдық қайта жаңғырту жүргізілгеніне қарамастан, Сыртқы істер министрлігі бұрынғысынша орталық аппаратта 400 бірлікке дейін және шетелдегі мекемелерде 720 бірлікке дейін штат санын ұлғайтуға мұқтаж.
Министрліктің орталық аппаратының штат санын ұлғайту - Қазақстанның сыртқы саяси бастамаларының серпінді жобаларын жүзеге асыратын ("Саналуандық арқылы прогреске" диалогы, "Еуропаға жол" бағдарламасы, Орталық Азия мемлекеттерінің Одағы және т. б.), Қазақстанның сыртқы саяси басымдықтарының қатарына енгізілген елдермен және өңірлермен (ҚХР, Жапония, Үндістан және араб әлемінің жетекші мемлекеттері) ынтымақтастық жүргізетін бөлімшелерге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының жаһандық әлемде экономикалық мүдделерін қорғауға және ілгерілетуге жауап беретін арнайы департаментті қалыптастыруға бағытталатын болады. Шетелдік аппараттың қосымша саны - толыққанды Елшіліктерге айналдырылған бірқатар дипломатиялық өкілдіктерді нығайтуға, сондай-ақ сауда-саттық пен саяси ықпалдастық деңгейі тұрғысынан елеулі көрсеткішке қол жеткізілген шет мемлекеттерде ҚР-дың шет елдердегі жаңа мекемелерін ашуға бағытталады.
Мемлекеттік қызметкерлер еңбегіне ақы төлеу мәселесі проблемалық күйінде қалып отыр. Соңғы үш жыл ішінде білікті кадрлардың ұлттық компаниялар мен жеке секторларға кетуі сыртқы саяси ведомствоның ғана емес, сонымен бірге тұтас алғанда мемлекеттік аппараттың да қызметін ұйымдастырудың жүйелілігін жоғалтуға әкеліп соқты. Құжаттарды өңдеу сапасының төмендегені, қабілетсіздік және тапсырылған міндеттердің уақтылы орындалмауы байқалады.
Қазақстан халқы білімінің жеткілікті жоғары деңгейі тиісті ынталандыру болған жағдайда дипломатиялық қызметке кәсіби кадрларды тартуға мүмкіндік беретінін атап көрсету керек.
Бұдан басқа, проблема еңбекке ақы төлеудің барабар деңгейі болмауында ғана емес, сонымен бірге ақы төлеудің қолданыстағы жүйесі мемлекеттік қызметкерлерді өз біліктілігін көтеруге ынталандырмайды. Біліктілікті көтеруді көздейтін бағдарламаларды қаржыландырудың қазіргі көлемі жағдайында жоғары деңгейде оқыту мен қайта даярлауды іске асыру мүмкін емес екені құпия емес.
Алда тұрған ортамерзімді кезеңде Америка мен Еуропаның бірқатар дамыған елдерінде қабылданған, еңбекке ақы төлеудің өзге сапалы жүйесіне кезең-кезеңімен көшу туралы ұсынысты әзірлеу үшін дипломатиялық өкілдіктер шығындарының және оның қызметкерлерінің жеке шығыстарының мониторингін жүргізу көзделуде. Оның мәні - қызметкерлердің жалақысына жекелеген объективті түрдегі қажетті шығыстарды (тұрғын пәтерлерді жалға алу, автокөлікті жалға алу, балаларды оқыту және т.б.) енгізу есебінен бюджеттік қаражатқа әкімшіліктендіру көлемін қысқарту.
Мемлекеттің сыртқы саяси белсенділігі өсе түсіп отырған жағдайда, ұлттық экономиканың тұрақты өсімі тұрғысында ел Президентінің халықаралық бастамаларын ілгерілету ісінде, оларды іске асыру үшін сәйкес жағдайлар туғызу проблемасы да өзекті бола түседі.
Ақпарат көлемінің қат-қабат өсуі - оларға сапалы және уақтылы талдау жасау үшін және жедел шешімдер қабылдау үшін қосымша қиындықтар туғызады. Осы заманғы ІТ-технологияны қолдана отырып, келіп түсетін ақпаратты өңдеу, сақтау және жүйелеу жүйесін құру қажеттігі туындап отыр. Осы проблеманы шешу үшін деректерді сақтау функциясы бар, ақпараттық-талдамалық жүйені әзірлеу және енгізу қажет, олардың бір бөлігі "электронды үкімет" порталы арқылы ҚР азаматтары үшін қол жетімді болуы тиіс.
Осылармен қатар халықаралық байланысқа, қызметтік хат-хабарларды жөнелтуге және дипломатиялық поштаны жеткізуді ұйымдастыруға арналған шығыстарды қысқарту үшін Сыртқы істер министрлігі мен шетелдердегі мекемелер арасында ІР-телефон жүйесін кезең-кезеңімен енгізуді жүзеге асыру орынды.
Жаһандық және өңірлік үдерістерге Қазақстанның қарқынды түрде интеграциялануы дипломатиялық арналар бойынша түсетін ақпаратты қорғау деңгейін тұрақты түрде арттыру, "жабық" сипаттағы деректермен жедел түрде алмасуға арналған талаптарды жетілдіру қажеттігін талап етеді.
Кез-келген елдің халықаралық беделінің және экономикалық әлеуетінің деңгейі дипломатиялық өкілдіктің өндірістік инфрақұрылымы бойынша, оның өкілдік орналасқан ел астанасындағы жайғасқан орны бойынша бағаланады. Алайда осы уақытқа дейін Қазақстанның бірқатар шетелдердегі мекемелері осындай мақсаттар үшін лайықты емес ғимараттарда және/немесе дипломатиялық өкілдіктің мәртебесіне сәйкес келмейтін аудандарда орналасқан. Бұдан басқа қазақстандық дипөкілдіктер үшін жалға алған кеңселер мен резиденциялардың шығыстары өкілдік орналасқан белгілі бір елдегі инфляцияның қарқынына тәуелсіз түрде тұрақты өсу үрдісін сақтап отыр. Осы мақсаттарға арналған шығыстар жылдық есеппен алғанда шетелдердегі мекемелердің барлық шығыстарының төрттен бірін құрайды және алдағы уақытта инвестициялық жобаларды іске асырмайынша Сыртқыісминінің шетелдердегі мекемелерін қаржыландырудың жалпы көлемінде осы шығыстардың жеке үлесі тек қана өсетін болады. Осы мақсаттарда өкілдік орналасқан елдердегі қазақстандық дипломатиялық өкілдіктерді әкімшілік тұрғыдан орналастыру үшін пайдаланылатын жылжымайтын мүлік объектілерін Қазақстан Республикасының меншігіне кезең-кезеңімен сатып алған орынды.
Ықтимал тәуекелдер
Стратегиялық жоспарда келтірілген Министрліктің орта мерзімді кезеңге арналған мақсаттары мен міндеттері нақтылы әрі қол жеткізуге болатын мақсаттар мен міндеттер болып табылады, алайда қызметтің түпкі нәтижесіне әсер етуі мүмкін бірсыпыра ішкі және сыртқы факторлар мен жағдайлар да бар.
Мұндай қатерлердің түріне және көздеріне байланысты оларды басқару үшін СІМ-де стандарттық және ахуалдық арнайы шаралар іске асырылатын болады. Төменде негізгі тәуекелдердің тізбесі көрсетілген.
Тәуекелдердің атаулары
Алдын ала және (немесе) уақытылы әрекет ету шаралары қабылданбаған жағдайда болатын ықтимал салдарлар
Басқарудың тетіктері мен шаралары
Ғаламдық
Ғаламшардағы "отты нүктелердегі" және "уақытша тоқтатылған жанжалдар" аймағындағы ахуалдың ұшығуы
ҚР сыртқы саясатының мақсаттары мен міндеттерін іске асыру барысына теріс ықпал
Көп жақты консультациялар тетіктерін іске қосу, жанжалдарды реттеу мен бұрынғы жанжал болған орындарды оңалту жөніндегі халықаралық ұйымдар қызметін жандандыру
Өңірлік
Кейбір Орталық Азия мемлекеттерінде әлеуметтік-экономикалық және ішкі саяси ахуалдың күрт нашарлауы, әскери-саяси және криминогендік жағдайдың тұрақсыздануы
ҚР-дың оңтүстік шекарасында және шекара маңы аудандарындағы ахуалдың шиеленісуі, қазақ азаматтары мен диаспорасы өкілдеріне тікелей катер төндіру, босқындардың бақылаусыз ағымы, бірлескен экономикалық жобалар мен бағдарламалардың орындалмауы, қазақстандық инвестицияларға қауіп төнуі, Қазақстанда криминогендік ахуалдың нашарлауы

от 21 апреля 2000 г.,
и, в случае крайней
необходимости,
механизмов в рамках
ОДКБ, ШОС и др.
международных
организаций
Дестабилизация
ситуации в Афганистане
Неконтролируемый поток
беженцев в страны
Центральной Азии,
усиление влияния в
регионе экстремистских
религиозных
группировок,
активизация
международного
терроризма, увеличение
количества
преступлений, в том
числе связанных с
наркотрафиком
Оперативный мониторинг
сложившейся ситуации.
Запуск механизма
кризисных ситуаций
Посольством Республики
Казахстан в ИРА,
свертывание
экономических
инвестиционных
проектов и эвакуация
граждан Республики
Казахстан.
Задействование
механизма по
реагированию на
сложившуюся ситуацию в
рамках ОДКБ, ШОС и
других международных
организаций
Возникновение
чрезвычайных ситуаций
на территории
государств региона в
результате
катаклизмов,
происшествий
природного и
техногенного
характеров
Угроза землетрясений,
возникновение
вследствие
неблагоприятной
климатической
обстановки селей,
паводков, наводнений и
засухи
Координация действий с
приграничными
государствами региона,
задействование
механизмов
коллективного
реагирования и
международных
организаций,
урегулирование вопроса
гуманитарной помощи
пострадавшим
Двусторонние
Возникновение новой
ситуации в
двусторонних
отношениях с ведущими
акторами международной
политики,
внешнеполитические
приоритеты которых
могут изменяться под
влиянием собственных
внутренних процессов
Негативное влияние на
ход реализации целей и
задач внешней политики
РК
Осуществление
системного
мониторинга, глубокая
прогнозно-
аналитическая
проработка новой
стратегии и тактики
действий, активизация
внешнеполитической
линии на данном
направлении
Затягивание
котрпартнерами
вопросов, связанных с
подписанием и
вступлением в силу
международных
договоров о
делимитации и
демаркации
государственных
границ, а также
переговорного процесса
по определению
правового статуса
Каспийского моря
Незавершенность
международно-правового
оформления
государственной
границы
Активизация
переговорного процесса
и заключение
соответствующих
международных
договоров
Институциональные
Проблемные аспекты
процесса заключения
международных
договоров Республики
Казахстан
Некачественная
проработка
государственными
органами РК проектов
международных
договоров, наносящая
ущерб национальным
интересам
Неукоснительное
соблюдение Закона
Республики Казахстан
от 30 мая 2005 года
"О международных
договорах Республики
Казахстан". Возложение
персональной
ответственности на
руководителей
соответствующих
государственных
органов по обеспечению
качественного подхода
к заключению
международных
договоров
Ограниченность
ресурсного обеспечения
внешней политики
Республики Казахстан
Негативное влияние на
ход реализации целей и
задач внешней политики
РК, затруднение
успешного отстаивания
внешнеэкономических
интересов, сужение
рамок информационного
и культурного влияния
за рубежом
Внесение на
рассмотрение
Правительства
Республики Казахстан
о выделении
дополнительных
бюджетных средств,
пересмотр сроков
исполнения мероприятий

Ахуалдың жедел мониторингісі, дағдарыстық әрекеттер бойынша шаралар кешенін жүзеге асыру, тиісті органдардың іс-қимылын үйлестіруді қамтамасыз ету, 2000 жылғы 21 сәуірдегі Қазақстан Республикасы, Қырғыз Республикасы, Тәжік Республикасы және Өзбекстан Республикасы арасындағы бірлескен іс-қимыл туралы шарттың тетіктерін және аса қажет болған жағдайда, ҰҚШҰ және ШЫҰ шеңберіндегі және басқа да халықаралық ұйымдар шеңберіндегі тетіктерді іске қосу.
Ауғанстандағы ахуалдың тұрақсыздануы
Орталық Азия елдеріне босқындардың бақылаусыз тасқыны, өңірде діни экстремистік топтасулар ықпалының күшеюі, халықаралық терроризмнің жандануы, қылмыс санының артуы, соның ішінде есірткі трафигіне байланысты
Қалыптасқан ахуалдың жедел мониторингісі.
АИР-дағы ҚРЕ-нің дағдарыстық ахуалы тетігін іске қосу. Экономикалық инвестициялық жобаларды жүзеге асыру және Қазақстан Республикасының азаматтарын эвакуациялау.
ҰҚШҰ, ШЫҰ және басқа да халықаралық ұйымдардың шеңберіндегі қалыптасқан ахуалға әрекет жасау жөніндегі тетікті іске қосу.
Өңірдің мемлекеттері
аумағында табиғи және техногендік сипаттағы оқиғалардың,
катаклизмдердің
нәтижесінде төтенше жағдайлардың пайда болуы
Жер сілкіну қауіпі, қолайсыз климаттық жағдай салдарынан пайда болатын селдер, көшкіндер, су тасқыны және құрғақшылық
Өңірдің шекара маңындағы мемлекеттермен іс-қимылды үйлестіру, ұжымдық әрекет етудің және халықаралық ұйымдардың тетіктерін іске қосу, зардап шеккендерге гуманитарлық көмек мәселелерін реттеу.
Екі жақты
Халықаралық саясаттың жетекші акторларымен екі жақты қатынастарда жаңа ахуалдың пайда болуы, жеке ішкі үдерістер ықпалымен өзгеруі мүмкін сыртқы саяси басымдықтар
ҚР сыртқы саясатының мақсаттары мен міндеттерін іске асыру барысына теріс ықпал
Жүйелік мониторингі жүзеге асыру, іс-қимылдың жаңа стратегиясы мен тактикасын терең болжамдық-талдамалық пысықтау, осы бағыттағы сыртқы саясат желісін жандандыру
Мемлекеттік шекараларды делимитациялау мен демаркациялау туралы халықаралық шарттарға қол қоюға және олардың күшіне енуіне байланысты мәселелерді, сондай-ақ Каспий теңізінің құқықтық мәртебесін айқындау жөніндегі келіссөздер үдерістерін контрәріптестердің ұзаққа созуы
Мемлекеттік шекараны халықаралық-құқықтық ресімдеудің аяқталмағандығы
Келіссөздер үдерісін жандандыру және тиісті халықаралық шарттар жасасу
Институциональдық
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасу үдерісінің проблемалық аспектілері
ҚР мемлекеттік органдарының халықаралық шарттар жобаларын ұлттық мүдделерге залал келтіретіндей сапасыз пысықтауы
ҚР-дың 2005 жылғы 30 мамырдағы "Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" Заңын мүлтіксіз орындау. Халықаралық шарттарды жасасуға сапалы көзқарасты қамтамасыз ету бойынша тиісті мемлекеттік органдардың басшыларына дербес жауапкершілік жүктеу
Қазақстан
Республикасының сыртқы
саясатын ресурстық
қамтамасыз етудің
шектеулілігі
ҚР сыртқы саясатының мақсаттары мен міндеттерін іске асыру барысына теріс ықпал ету, сыртқы экономикалық мүдделерді табысты қорғауға қиындықтар тууы, шетелдерде ақпараттық және мәдени ықпал ету шеңберінің тарылуы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына қосымша бюджеттік қаржы бөлуді енгізу, іс-шараны орындау мерзімін қайта қарау.

5. Нормативные правовые акты
1. Закон Республики Казахстан от 26 июня 1998 года "О национальной безопасности Республики Казахстан"
2. Закон Республики Казахстан от 7 марта 2002 года "О дипломатической службе Республики Казахстан"
3. Закон Республики Казахстан от 30 мая 2005 года "О международных договорах Республики Казахстан"
4. Указ Президента Республики Казахстан от 27 сентября 1999 года № 217 "Об утверждении Консульского устава Республики Казахстан"
5. Указ Президента Республики Казахстан от 4 февраля 2004 года № 1287 "Об утверждении Положения о дипломатическом и приравненном к нему представительстве Республики Казахстан"
6. Распоряжение Президента Республики Казахстан от 20 июля 1999 года № 59 "О дипломатическом паспорте Республики Казахстан"
7. Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 14 февраля 1994 года № 182 "Об утверждении Положения о служебном паспорте Республики Казахстан"
8. Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 апреля 2002 года № 410 "О правилах использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете по программе "Заграничные командировки"
9. Постановление Правительства РК от 28 октября 2004 года № 1118 "Вопросы Министерства иностранных дел Республики Казахстан"
10. Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2007 года № 225 "Об утверждении Правил исполнения республиканского и местных бюджетов"
6. Бюджетные программы
Сноска. Раздел 6 в редакции постановления Правительства РК от 01.06.2009 № 807; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.12.2009 № 2238.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Бюджетная
программа
001 «Услуги по координации внешнеполитической деятельности»
(подпрограмма)
Описание
Административные расходы по содержанию центрального аппарата.
Обучение государственному и английскому языкам сотрудников
Министерства иностранных дел Республики Казахстан. Проведение
мероприятий по информационно-пропагандистской деятельности,
направленной на продвижение положительного имиджа Республики
Казахстан как внутри страны, так и за рубежом
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007
год
(отчет)
2008
год
(план
теку-
щего)
2009
год
2010
год
2011
год
Мониторинг администрирования расходов, совершенствование нормативно- правовой базы,
протокольное обеспечение
Стратегическое
направление
Административные расходы
Цель
Решение политических, экономических, социальных, экологических и
научно-технических вопросов Республики Казахстан
Задачи
Укрепление сотрудничества Республики Казахстан с международными
организациями и иностранными государствами, обеспечение выполнения
Казахстаном долговых обязательств перед международными организациями,
Секретариатами универсальных и иных международных конвенций,
своевременное обеспечение проведения мероприятий международного значения
Показатели
количества
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Повышение квалификации госслужащих
Стратегическое
направление
Цель
Обучение государственному и английскому языкам сотрудников
Министерства иностранных дел Республики Казахстан
Задачи
Обеспечение потребности, в обучении государственному и английскому
языкам штата Министерства
Показатели
количества
Количество обученных
специалистов
государственному
языку
чел.

5. Нормативтік құқықтық актілер
1. "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 26 маусымдағы заңы
2. "Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 7 наурыздағы заңы
3. "Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 30 мамырдағы заңы
4. "Қазақстан Республикасының Консулдық жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президентінің 1999 жылғы 27 қыркүйектегі N 217 Жарлығы
5. "Қазақстан Республикасының дипломатиялық және оған теңестірілген өкілдігі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президентінің 2004 жылғы 4 ақпандағы N 1287 Жарлығы
6. "Қазақстан Республикасының дипломатиялық паспорты туралы" Қазақстан Республикасының Президентінің 1999 жылғы 20 шілдедегі N 59 Өкімі
7. "Қазақстан Республикасының қызметтік паспорты туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1994 жылғы 14 ақпандағы N 182 қаулысы
8. "Шетелдік іссапарлар" бағдарламасы бойынша республикалық бюджетте көзделген қаражатты пайдалану ережелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 10 сәуірдегі N 410 қаулысы
9. "Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің мәселелері туралы" ҚР Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы N 1118 қаулысы
10. "Республикалық және жергілікті бюджеттерді атқару ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 наурыздағы N 225 қаулысы
6. Бюджеттік бағдарламалар
Ескерту. 6-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.06.01. N 807, өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.29 № 2238 Қаулыларымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
001 "Сыртқы саяси қызметті үйлестіру жөніндегі қызметтер"
(кіші бағдарлама)
Сипаттама
Орталық аппаратты ұстау бойынша әкімшілік шығындар. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің қызметкерлерін мемлекеттік және ағылшын тілдеріне оқыту. Қазақстан Республикасының оң бедел-бейнесін ілгерілетуге бағытталған ақпараттық-насихаттық жұмыстар бойынша ел ішінде және шет елдерде іс-шаралар өткізу
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезеңі
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Шығындарды басқаруға мониторинг жүргізу, нормативтік-құқықтық базаны жетілдіру, протоколдық қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыт
Әкімшілік шығындар
Мақсат
Қазақстан Республикасының саяси, экономикалық, әлеуметтік, экологиялық және ғылыми-техникалық мәселелерін шешу
Міндеттер
Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдармен және шет мемлекеттермен ынтымақтастығын нығайту, Қазақстанның халықаралық ұйымдар, Жалпыға бірдей және халықаралық конвенциялар хатшылықтары алдындағы қарыздық міндеттерінің орындалуын қамтамасыз ету, халықаралық маңызды іс-шаралардың уақтылы өткізілуін қамтамасыз ету
Сандық көрсеткіштер
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Мемлекеттік қызметшілердің біліктілігін арттыру
Стратегиялық бағыт
Мақсат
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің қызметкерлерін мемлекеттік және ағылшын тілдеріне оқыту
Міндеттер
Министрлік штатының мемлекеттік және ағылшын тілдерін оқыту қажеттілігін қамтамасыз ету
Сандық көрсеткіштер
Мемлекеттік тіл бойынша оқытылған мамандар саны
адам

105
115
135
Количество обученных
специалистов
иностранному языку
чел.
25
35
45
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Реализация мероприятий информационно-имиджевого характера
Стратегическое
направление
Формирование и продвижение положительного имиджа Республики Казахстан
за рубежом
Цель
Закрепление существующих и формирование новых позитивных тенденций
восприятия в мире Республики Казахстан как успешно развивающегося и
прогрессивного государства. Ежегодный 15 % рост позитивных упоминаний
Республики Казахстан в зарубежных СМИ и узнаваемости Республики
Казахстан в общественном мнении целевых государств
Задачи
Координация деятельности загранучреждений и государственных органов
Республики Казахстан по реализации информационно-имиджевой политики
Республики Казахстан за рубежом
Показатели
количества
Размещение авторских
статей, публикаций,
репортажей, сюжетов,
а также специальных
выпусков в
рейтинговых
глобальных и
национальных СМИ
(печатные издания,
телевидение, радио,
информационные
агентства,
интернет-СМИ)
ед.
850
1000
1250
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Задачи
Пропаганда в целевых аудиториях казахстанского опыта государственного
строительства (политика, экономика, социальная сфера, культура),
привлечение внимания к возрастающей роли Казахстана как авторитетного
члена международного сообщества
Показатели
количества
Организация пресс-
туров иностранных
журналистов в
Республику Казахстан
ед.
8
12
16
Производство и
показ документальных
фильмов, сюжетов
их трансляция на
телеканалах
зарубежных
государств
ед.
8
10
12
Развитие 2-х
информационно-
имиджевых порталов,
использование
Интернет-ресурсов
(блоги, чаты, форумы,
другие формы
неформальной
коммуникации)
ед.
1
1
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Задачи
Реализация тематических мероприятий, включая пропаганду за рубежом
ежегодных Посланий Главы государства, программных документов «Путь в
Европу», а также «Культурно-историческое наследие», проведение СВМДА,
Съезда мировых и традиционных религий, председательствование
Республики Казахстан в ОБСЕ, конференция ОИК и др.
Показатели
количества
Проведение
презентаций, семина-
ров, конференций,
брифингов, круглых
столов на тему
политического,
социально-экономи-
ческого и культурно-
гуманитарного
развития Республики
Казахстан
ед.
22
30
38
Показатели
качества
Реализация темати-
ческих мероприятий
ед.
10
15
20
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
3 179
384
3 728
219
4 085 892
4 604
084
5 398
482
Руководитель учреждения __________________
Администратор
бюджетной
программы
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Бюджетная
программа
002 «Участие Республики Казахстан в международных организациях»
(подпрограмма)
Описание
Оплата вступительных, долевых, добровольных финансовых взносов и
погашение задолженности в международные организации, конвенции и
соглашения, участником которых является Республика Казахстан, а также
выплата долевых взносов на содержание уставных и других органов СНГ.
Показатели
Наименование
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
(отчет)
2008 год
(план
теку-
щего)
2009
год
2010
год
2011
год
Стратегическое
направление
I. Обеспечение дипломатическими средствами суверенитета и
безопасности Республики Казахстан, сохранение глобальной и
региональной безопасности
Цель
Повышение эффективности систем глобальной и региональной
безопасности
Задачи
Создание в Азии пространства доверия и сотрудничества с
использованием механизмов Совещания по взаимодействию и мерам
доверия в Азии (СВМДА)
Показатели
количества
Принятие документов по
мерам доверия в
различных измерениях:
2009 г. - Концепции по
борьбе с незаконным
оборотом наркотиков;
2009 г. - Плана
действий по противодействию новым
вызовам и угрозам
Пакет
доку-
ментов
2
2010 г. - Концепции
сотрудничества в
области туризма;
2010 г. - Концепции
сотрудничества в сфере
малого и среднего
предпринимательства;
2010 г. - Концепции
сотрудничества в
области сельского
хозяйства и высоких
аграрных технологий;
2010 г. - Концепции
сотрудничества по
развитию безопасных и
эффективных систем
транспортных коридоров;
2010 г. - Итогового
политического документа
III Саммита СВМДА
Пакет
доку-
ментов
5
2011 г. - Концепции
сотрудничества в
области информационных
технологий и
энергетической
безопасности;
2011 г. - Концепции
сотрудничества по
вопросам управления
чрезвычайными
ситуациями, стихийными
бедствиями, кризисами и
водными ресурсами;
2011 г. - Концепции
сотрудничества по
экологическим проблемам
Пакет
доку-
ментов
3
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Задачи
Совместное противостояние вызовам и угрозам безопасности на
пространстве Шанхайской Организации Сотрудничества (ШОС).
Показатели
количества
Принятие документов о
совместном реагировании
на ситуации, ставящие
под угрозу мир,
безопасность и
стабильность в регионе:
2009 г. - Соглашения о
подготовке кадров для
антитеррористических
формирований в рамках
ШОС
Пакет
доку-
ментов
1
2010 г. - Конвенции ШОС
против терроризма;
2010 г. - Соглашения
ШОС о сотрудничестве в
борьбе с незаконным
оборотом оружия,
боеприпасов и
взрывчатых веществ;
2010 г. - Соглашения о
порядке организации и
проведения совместных
антитеррористических
учений государствами-
членами ШОС
Пакет
доку-
ментов
3
2011 г. - Договора ШОС о совместном
реагировании на
ситуации, ставящие под
угрозу мир, безопас-
ность и стабильность в
регионе
Пакет
доку-
ментов
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Задачи
Совершенствование механизмов политического и военного сотрудничества
государств-членов ОДКБ
Показатели
количества
Принятие документов
ОДКБ в рамках
реализации Плана
Коалиционного военного
сотрудничества
Организации на период
до 2010 года и
дальнейшую перспективу.
Создание Коллективных
сил оперативного
реагирования (КСОР)
Пакет
доку-
ментов
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Задачи
Закрепление за Казахстаном статуса одного из центров развития
глобального межрелигиозного диалога
Показатели
количества
Принятие итоговых
документов Третьего
Съезда лидеров мировых
и традиционных религий
в 2009 году Принятие в
2009 году и выполнение
в 2011 году Плана
мероприятий по
реализации принятой ГА
ООН по инициативе
Казахстана резолюции о
«Провозглашении 2010
года международным
годом сближения
культур» Закрепление за
Казахстаном статуса
одного из мировых
центров межрелигиозного
диалога
Пакет
доку-
ментов
1
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Стратегическое
направление
Повышение эффективности взаимодействия Республики Казахстан с
зарубежными государствами и международными организациями
Цель:
Повышение роли и авторитета Казахстана в мусульманском мире
Задачи
Активизация деятельности Казахстана в ОИК
Показатели
количества
2009 год - Подписание
договора о
присоединении
Казахстана к
Секретариату
Постоянного Комитета
ОИК по научному и
технологичному
сотрудничеству
Пакет
доку-
ментов
1
2009 год - Выделение
добровольного взноса
Республики Казахстан в
размере 1 млн. долл. США в Фонд развития
Исламской солидарности
Взнос
1
2011 год - Организация
и проведение Всемирного
Исламского Экономичес-
кого Форума в Астане
Прове-
дение
форума
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Задачи
Увеличение количества граждан Республики Казахстан, работающих в
органах ОИК
Показатели
количества
Количество граждан
Республики Казахстан в
рабочих органах ОИК
чел.
2
4
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Цель
Укрепление международных позиций и авторитета Казахстана в рамках
Организации Объединенных Наций (ООН)
Задачи
Размещение субрегиональных офисов международных организаций
систем ООН
Показатели
количества
2009 год - Открытие
в Алматы Центрально-
азиатского
регионального
информационного коорди-
национного центра
(ЦАРИКЦ) под эгидой
Управления ООН по
наркотикам и
преступности
Откры-
тие
центра
1
2010 год - Открытие
в Алматы субрегиональ-
ного офиса Экономичес-
кой и социальной
комиссии ООН для стран
Азии и Тихого океана -
Европейской экономичес-
кой комиссии ООН
(ЭСКАТО-ЕЭК ООН)
Откры-
тие
офиса
1
2010 год - открытие
в Алматы субрегиональ-
ного офиса Фонда ООН по
народонаселению (ЮНФПА)
Откры-
тие
офиса
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Задачи
Обновление действующих и заключение новых документов о
сотрудничестве между Республикой Казахстан и ООН
Показатели
количества
2009 год - разработка
и принятие новой
Рамочной программы
ООН по оказанию помощи в целях развития на
2010 - 2015 годы
Пакет
доку-
ментов
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Задачи
Координация работы
государственных органов
Республики Казахстан по
защите в ООН
национальных докладов о
выполнении
обязательств,
вытекающих из положений
ратифицированных
правозащитных конвенций
Показатели
количества
2009 год - защита
доклада о выполнении
Республикой Казахстан
Международного пакта об
экономических,
социальных и культурных
правах
Пакет
доку-
ментов
1
2010 год - защита
доклада о выполнении
Республикой Казахстан
обязательств в
правозащитной сфере, в
рамках механизма ООН по
Универсальному
периодическому обзору
Пакет
доку-
ментов
1
2010 год - защита
доклада о выполнении
Республикой Казахстан
Международного пакта о
гражданских и
политических правах
Пакет
доку-
ментов
1
2010 год - защита
доклада о выполнении
Республикой Казахстан
Международной конвенции
о ликвидации всех форм
расовой дискриминации
Пакет
доку-
ментов
1
2011 год - защита
доклада о выполнении
Республикой Казахстан
Факультативного
протокола к Конвенции о
правах ребенка,
касающегося торговли
детьми, детской
проституции и детской
порнографии
Пакет
доку-
ментов
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Расходы на
реализацию
программы
Тыс.
тенге
1 258
602
1 585
693
2 580
821
2 525
005
2 699
910
Руководитель учреждения ________________
Администратор
бюджетной
программы
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Бюджетная
программа
003 «Делимитация и демаркация государственной границы»
(подпрограмма)
Описание
Проведение переговоров по определению правового статуса Каспийского
моря, демаркации государственной границы Республики Казахстан,
закрепление линии государственной границы пограничными знаками на
местности, юридическое оформление государственной границы Республики
Казахстан с Кыргызской Республикой, Российской Федерацией,
Туркменистаном и Республикой Узбекистан, а также изготовление
необходимых картографических материалов и проведение полевых работ
Показатели
Наименование
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
(отчет)
2008
год
(план
теку-
щего)
2009 год
2010
год
2011
год
Стратегическое
направление
I. Обеспечение дипломатическими средствами суверенитета и
безопасности Республики Казахстан, сохранение глобальной и
региональной безопасности
Цель
Делимитация и демаркация государственной границы
Задачи
Завершение процесса демаркации сухопутной государственной границы
с Узбекистаном и Туркменистаном
Показатели
количества
2009 год - подготовка
Протоколов-описание
прохождения линии
государственной границы,
демаркационных карт,
протоколов пограничных
знаков с Республикой
Узбекистан и
Туркменистан
Пакет
доку-
ментов
2
2010 год - подготовка
каталогов координат и
высот пограничных
знаков, схем взаимного
расположения столбов
пограничных знаков
с Республикой Узбекистан
и Туркменистан, таблицы
принадлежности островов
с Республикой Узбекистан
Пакет
доку-
ментов
2
2011 год - заключение
договоров о демаркации
государственной границы
с Республикой Узбекистан
и Туркменистаном
Пакет
доку-
ментов
2
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Задачи
Проведение демаркационных работ на казахстанско-российской
государственной границе
Показатели
количества
Закрепление линии
прохождения государ-
ственной границы с
Российской Федерацией на
местности от общей
протяженности границы
%, от
общей
протя-
жен-
ности
грани-
цы
10 %
10 %
10 %
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Задачи
Проведение демаркационных работ на казахстанско-кыргызской
государственной границе
Показатели
количества
Закрепление линии
прохождения
государственной границы
с Кыргызской Республикой
на местности от общей
протяженности границы
%, от
общей
протя-
жен-
ности
гра-
ницы
30 %
30 %
30 %
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Цель
Урегулирование правового статуса Каспийского моря в целях его
эффективного использования
Задачи
Согласование проекта Конвенции о правовом статусе Каспийского моря
Показатели
количества
Разработка и согласова-
ние проектов междуна-
родных договоров,
связанных со статусом
Каспийского моря.
Количество заседания
Специальной рабочей
группы по разработке
Конвенции о правовом
статусе Каспийского моря
кол-во
засе-
даний
до 5
до 5
до 5
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Расходы на
реализацию
программы
Тыс.
тенге

105
115
135
Шетел тілі бойынша оқытылған мамандар саны
адам
25
35
45
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Ақпараттық-имидждік сипаттағы іс-шараларды іске асыру
Стратегиялық бағыт
Шет елдерде Қазақстан Республикасының оң бедел-бейнесін қалыптастыру және ілгерілету
Мақсат
Әлемде табысты дамушы әрі ілгерілеуші мемлекет ретіндегі Қазақстан Республикасының бар бедел-бейнесін бекіту және оның жаңа оң үрдісін қалыптастыру. Шет елдер БАҚ-тарында Қазақстан Республикасының аталып отыруын және мақсатты мемлекеттердің қоғамдық пікірінде танымалдылығын жыл сайын 15 %- ға өсіру
Міндеттер
Қазақстан Республикасының шет елдік мекемелері мен мемлекеттік органдарының шет елдердегі ақпараттық-имидждік саясаты бойынша қызметін үйлестіру
Сандық көрсеткіштер
Жаһандық және ұлттық рейтингті бүқаралық ақпарат құралдарында авторлық мақалалар, жарияланымдар, репортаждар, сюжеттер, сондай-ақ арнайы шығарылымдарды орналастыру (баспа басылымдары, теледидар, радио, ақпараттық агенттіктер, интернет-БАҚ)
бірл.
850
1000
1250
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Міндеттер
Мақсатты аудиторияларда мемлекетті құрудың қазақстандық тәжірибесін (саясат, экономика, әлеуметтік сала, мәдениет), Ұлтаралық, конфессияаралық келісімді насихаттау және Қазақстанның халықаралық қоғамдастықтың беделді мүшесі ретіндегі өсіп отырған рөліне назар аударту
Сандық көрсеткіштер
Қазақстан Республикасына шет елдік журналистердің баспасөз турларын ұйымдастыру
бірл.
8
12
16
Деректі фильмдерді түсіру, сюжеттер жасау, оларды шет елдерде көрсету және шет мемлекеттердің телеарналарына шығару
бірл.
8
10
12
2 ақпараттық-имдждік порталды дамыту, интернет қорларын пайдалану (блогтар, чаттар, форумдар және өзге де бейресми коммуникациялар түрлері)
бірл.
1
1
1
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Міндеттер
Шет елдерде Мемлекет басшысының жыл сайынғы Жолдауын, "Еуропаға жолдың" бағдарламалық құжаттарын, сондай-ақ "Мәдени мұра", АӨСШК, Әлемдік және дәстүрлі діндер көшбасшыларының съезін өткізуді, ҚР-дың ЕҚЫҰ-да, ИКҰ-да төрағалықтарын насихаттаумен қатар тақырыптық іс-шараларды іске асыру
Сандық көрсеткіштер
Қазақстан Республикасы саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени-гуманитарлық дамуы туралы тақырыптарда таныстырулар, семинарлар, конференциялар, брифингтер, дөңгелек үстелдер өткізу
бірл.
22
30
38
Сапалық көрсеткіштер
Тақырыптық іс-шараларды іске асыру
бірл.
10
15
20
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығындар
Мың теңге
3 179 384
3 728 219
4 085 892
4 604 084
5 398 482
Мекеме басшысы _______________________
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
002 "Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдарға қатысуы"
(кіші бағдарлама)
Сипаттама
Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық ұйымдардың, конвенциялар мен келісімдердің мүшеліктеріне ену жарналарын, үлескерлік және ерікті қаржылық жарналарды төлеу, қарыздарды өтеу, сондай-ақ ТМД-ның жарғылық және өзге де органдарындағы үлескерлік жарналарды төлеу
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезеңі
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Стратегиялық бағыт
I. Дипломатиялық құралдармен Қазақстан Республикасының егемендігін, қауіпсіздігін қамтамасыз ету, жаһандық және өңірлік қауіпсіздікті сақтау
Мақсат
Жаһандық және өңірлік қауіпсіздік жүйесінің тиімділігін арттыру.
Міндеттер
Азиядағы өзара сенім шаралары жөніндегі кеңестің (АӨСШК) тетіктерін пайдалану арқылы Азияда сенім мен ынтымақтастық кеңістігін құру
Сандық көрсеткіштер
Түрлі өлшемдегі сенім шаралары бойынша құжаттар қабылдау:
2009 ж. - Есірткілердің заңсыз айналымына қарсы күрес жөніндегі тұжырымдама;
Құжаттар пакеті
2
2009 ж. - Жаңа қыр көрсетулер мен қауіптерге қарсы тұру жөніндегі іс-қимыл жоспары
2010 ж. - Туризм саласындағы ынтымақтастық тұжырымдамасы;
Құжаттар пакеті
5
2010 ж. - Шағын және орта кәсіпкерлік саласындағы ынтымақтастық тұжырымдамасы;
2010 ж. - Ауыл шаруашылығы және жоғары аграрлық технологиялар саласындағы ынтымақтастық тұжырымдамасы;
2010 ж. - Қауіпсіз әрі тиімді көліктік дәліздер жүйелерін дамыту жөніндегі ынтымақтастық тұжырымдамасы;
2010 ж. - АӨСШК ІІІ Саммитінің қорытынды саяси құжаты
2011 ж. - Ақпараттық технологиялар мен энергетикалық қауіпсіздік саласындағы ынтымақтастық тұжырымдамасы;
Құжаттар пакеті
3
2011 ж. - Төтенше жағдайларды, табиғи апаттарды, дағдарыстарды және су ресурстарын басқару мәселелері жөніндегі тұжырымдама;
2011 ж. - Экологиялық проблемалар жөніндегі тұжырымдама
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Міндеттер
Шанхай Ынтымақтастығы Ұйымы (ШЫҰ) кеңістігінде қыр көрсетулер мен қаупсіздік қатерлеріне бірлесіп қарсы тұру
Сандық көрсеткіштер
Өңірдегі бейбітшілікке, қауіпсіздік пен тұрақтылыққа қатерін төндіретін ахуалдарға бірлесіп әрекет ету жөніндегі құжаттарды қабылдау:
2009 ж. - ШЫҰ шеңберіндегі террорға қарсы құрамалар үшін кадрлар дайындау туралы келісім. ҰҚШҰ-ның шұғыл әрекет етудің ұжымдық күшін (ШӘҰК) құру
Құжаттар пакеті
1
2010 ж. - Терроризмге қарсы ШЫҰ конвенциясы;
Құжаттар пакеті
3
2010 ж. - қарулардың оқ-дәрілер мен жарылғыш заттардың заңсыз айналымына қарсы күрес туралы ШЫҰ келісімі;
2010 ж. - ШЫҰ-ға мүше мемлекеттердің бірлескен терроризмге қарсы жаттығуларын ұйымдастыру мен өткізудің тәртібі туралы келісім
2011 ж. - Өңірдегі қауіпсіздік пен тұрақтылыққа қатерін төндіретін ахуалдарға бірлесіп әрекет ету  жөніндегі ШЫҰ шарты
Құжаттар пакеті
1
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Міндеттер
ҰҚШҰ-ға мүше мемлекеттердің саяси және әскери ынтымақтастығының тетіктерін жетілдіру
Сандық көрсеткіштер
2010 жылға дейінгі кезеңге және одан арғы перспективаға арналған Ұйымның коалициялық әскери ынтымақтастығы жоспарын іске асыру шеңберінде ҰҚШҰ құжаттарын қабылдау;
Құжаттар пакеті
1
ҰҚШҰ-ның шұғыл әрекет етудің ұжымдық күшін (ШӘӨҚ) құру
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Міндеттер
Жаһандық дінаралық үнқатысуды дамыту орталықтарының бірі ретіндегі Қазақстанның мәртебесін бекіту
Сандық көрсеткіштер
2009 жылы жаһандық және дәстүрлі діндер көшбасшыларының үшінші съезінің қорытынды құжаттарын қабылдау Қазақстанның бастамасымен БҰҰ Бас Ассамблеясы қабылдаған "2010 жылды Мәдениеттер жақындасуының халықаралық жылы деп атау" бойынша іс-шаралар жоспарын 2009 жылы қабылдап, 2011 жылы орындау Әлемдегі дінаралық үнқатысу орталықтарының бірі ретіндегі Қазақстанның мәртебесін бекіту
Құжаттар пакеті
1
1
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Стратегиялық бағыт
Қазақстан Республикасының шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимылының тиімділігін арттыру
Мақсат:
Қазақстанның мұсылман әлеміндегі рөлі мен беделін арттыру
Міндеттер
Қазақстанның ИКҰ-дағы қызметін жандандыру
Сандық көрсеткіштер
2009 жыл - Қазақстанның ғылыми және технологиялық ынтымақтастық жөніндегі ИКҰ Тұрақты Комитетінің Хатшылығына қосылуы туралы шартқа қол қою
Құжаттар пакеті
1
2009 жыл - Ислам ынтымақтастығы даму қорына 1 млн.АҚШ доллары көлемінде ҚР ерікті жарнасын бөлу
Жарна
1
2011 жыл - Астанада Бүкіләлемдік Ислам экономикалық форумын ұйымдастыру және өткізу
Форумды өткізу
1
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Міндеттер
ИКҰ органдарында жұмыс істейтін Қазақстан Республикасы азаматтарының санын көбейту
Сандық көрсеткіштер
ИКҰ органдарында жұмыс істейтін ҚР азаматтарының саны
адам
2
4
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Мақсат
Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ) шеңберіндегі Қазақстанның халықаралық ұстанымдары мен беделін нығайту
Міндеттер
БҰҰ жүйесіндегі субрегионалдық ұйымдардың кеңселерін орналастыру
Сандық көрсеткіштер
2009 жыл - Алматыда БҰҰ Есірткілер мен қылмыс жөніндегі басқармасының қамқорлығымен Орталық Азия өңірлік ақпараттық үйлестіру орталығын (ОАӨАҮО) ашу
Орталық ашу
1
2010 жыл - Алматыда БҰҰ-ның Азия және Тынық мұхиты елдері үшін экономикалық және әлеуметтік комиссиясы - БҰҰ-ның Еуропалық экономикалық комиссиясы (БҰҰ ЭСКАТО-ЕЭК) субрегионалды кеңсесін ашу
Қеңсе ашу
1
2010 жыл - Алматыда Халықтың өсуі жөніндегі БҰҰ қоры (ЮНФПА) субрегионалдық кеңсесін ашу
Кеңсе ашу
1
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Міндеттер
Қазақстан Республикасы мен БҰҰ арасындағы ынтымақтастық туралы қолданыстағы құжаттарды жаңалау және жаңаларын жасасу
Сандық көрсеткіштер
2009 жыл - 2010-2015 жылдарға арналған даму мақсаттары бойынша көмек көрсету жөніндегі БҰҰ-ның жаңа негізгі бағдарламасын әзірлеу және қабылдау
Құжаттар пакеті
1
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Міндеттер
Ратификацияланған құқық қорғау конвенцияларының ережелерінен туындайтын міндеттерді орындау жөніндегі БҰҰ-дағы ұлттық баяндамаларды қорғау бойынша Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының жұмысын үйлестіру
Сандық көрсеткіштер
2009 жыл - Қазақстан Республикасының экономикалық, әлеуметтік және мәдени құқықтары туралы пактіні орындауы жөніндегі баяндаманы қорғау
Құжаттар пакеті
1
2010 жыл - БҰҰ-ның Жалпыға бірдей мерзімді шолуы шеңберіндегі Қазақстан Республикасының құқық қорғау саласындағы міндеттемелерін орындау жөніндегі баяндаманы қорғау
Құжаттар пакеті
1
2010 жыл - Қазақстан Республикасының Азаматтық және саяси құқықтар туралы пактіні орындауы жөніндегі баяндаманы қорғау
Құжаттар пакеті
1
2010 жыл - Қазақстан Республикасының Нәсілдік кемсітушіліктің барлық түрлерін жою туралы халықаралық конвенцияны орындауы жөніндегі баяндаманы қорғау
Құжаттар пакеті
1
2011 жыл - Қазақстан Республикасының Балаларды сату, бала жезөкшелігі мен бала порнографиясына қатысты бала құқықтары конвенциясының факультативтік хаттамасын орындауы жөніндегі баяндаманы қорғау
Құжаттар пакеті
1
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығындар
Мың теңге
1 258 602
1 585 693
2 580 821
2 525 005
2 699 910
Мекеме басшысы ________________________
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
003 "Мемлекеттік шекараны делимитациялау және демаркациялау"
(кіші бағдарлама)
Сипаттама
Каспий теңізінің құқықтық мәртебесін анықтау бойынша келіссөздер жүргізу, Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасын демаркациялау, мемлекеттік шекара желісін жергілікті шекаралық белгілермен бекіту, Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасын Қырғыз Республикасымен, Ресей Федерациясымен, Түрікменстанмен және Өзбекстан Республикасымен заңды ресімдеу, сондай-ақ қажетті картографиялық материалдарды дайындау және далалық жұмыстарды жүргізу
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезеңі
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Стратегиялық бағыт
Дипломатиялық құралдармен Қазақстан Республикасының егемендігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз етіп, жаһандық және өңірлік қауіпсіздікті сақтау
Мақсат
Мемлекеттік шекараны делимитациялау және демаркациялау
Міндеттер
Өзбекстанмен және Түрікменстанмен мемлекеттік құрлықтық шекараны демаркациялау үрдісін аяқтау
Сандық көрсеткіштер
2009 жыл - Өзбекстан Республикасымен және Түрікменстанмен Мемлекеттік шекараның өту сызығынның сипаттау хаттамасын, демаркациялық карталарды, шекаралық белгілер хаттамаларын дайындау
Құжаттар пакеті
2
2010 жыл - Өзбекстан Республикасымен және Түрікменстанмен шекаралық белгілердің координаттарының каталогтары мен биіктіктерді, шекаралық бағаналардың өзара орналасу схемасын, Өзбекстан Республикасымен аралдардың тиесілілігі жөніндегі кестелерді дайындау
Құжаттар пакеті
2
2011 жыл - Өзбекстан Республикасымен және Түрікменстанмен мемлекеттік шекараны демаркациялау туралы шарт жасасу
Құжаттар пакеті
2
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Міндеттер
Қазақстан-ресей мемлекеттік шекарасында демаркациялау жұмыстарын жүргізу
Сандық көрсеткіштер
Ресей Федерациясымен шекараның жалпы ұзақтығын алғандағы мемлекеттік шекараның жергілікті өту сызығын бекіту
шекараның жалпы ұзындығының %-ы
10%
10%
10%
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Міндеттер
Қазақстан-қырғыз мемлекеттік шекарасында демаркациялық жұмыстар жүргізу
Сандық көрсеткіштер
Қырғыз Республикасымен шекараның жалпы ұзақтығын алғандағы мемлекеттік шекараның жергілікті өту сызығын бекіту
шекараның жалпы ұзындығының %-ы
30%
30%
30%
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Мақсат
Каспий теңізін тиімді пайдалану мақсатында оның құқықтық мәртебесін реттеу
Міндеттер
Каспий теңізінің құқықтық мәртебесі жөніндегі конвенция жобасын келісу
Сандық көрсеткіштер
Каспий теңізі мәртебесіне байланысты халықаралық шарттар жобаларын әзірлеу және келісу. Каспий теңізі құқықтық мәртебесі туралы конвенцияны әзірлеу жөніндегі арнайы жұмыс тобы отырыстарының саны
отырыстар саны
5 дейін
5 дейін
5 дейін
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығындар
Мың теңге

66 107
185 198
206 714
283 756
305 038
Руководитель учреждения ____________________
Администратор
бюджетной
программы
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Бюджетная
программа
004 «Материально-техническое оснащение Министерства иностранных дел
Республики Казахстан»
(подпрограмма)
Описание
Материально-техническое обеспечение Министерства иностранных дел и
загранучреждений Республики Казахстан.
Показатели
Наименование
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
(отчет)
2008 год
(план
теку-
щего)
2009
год
2010
год
2011
год
Стратегическое
направление
Административные расходы
Цель
Формирование и совершенствование инфраструктуры сферы внешней политики
Задачи
Развитие материально-технической базы Министерства иностранных дел и
загранучреждений Республики Казахстан. Приобретение необходимого
оборудования по изготовлению дипломатических и служебных паспортов
Показатели
количества
Приобретение специального
оборудования по
изготовлению дипломати-
ческих и служебных
паспортов с электронными
носителями информации
Ком-
плект
обо-
рудо-
вания
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Задачи
Погашение займа по приобретению объектов недвижимости в Соединенном
Королевстве Великобритании и Северной Ирландии (г. Лондон),
Соединенных Штатах Америки (г. Вашингтон)
Показатели
количества
Процент погашения займа
%

66 107
185 198
206 714
283 756
305 038
Мекеме басшысы ________________________
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
004 "Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігін материалдық-техникалық жабдықтау"
(кіші бағдарлама)
Сипаттама
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі мен шетелдік мекемелерін материалдық-техникалық жабдықтау
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезеңі
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Стратегиялық бағыт
Әкімшілік шығындар
Мақсат
Сыртқы саясат саласының инфрақұрылымдарын қалыптастыру және жетілдіру
Міндеттер
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі мен шетелдік мекемелерінің материалдық-техникалық базасын дамыту. Қазақстан Республикасының дипломатиялық және қызметтік паспорттарының электрондық ақпарат тасығыштармен жасап шығару
Сандық көрсеткіштер
Дипломаттық және қызметтік паспорттарды жасап шығаратын қажетті жабдықты сатып алу
Жабдықтар жиынтығы
1
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Міндеттер
Ұлыбритания мен Солтүстік Ирландия Бірлескен Корольдігіндегі (Лондон қ-сы) және Америка Құрама Штаттарындағы (Вашинттон қ-сы) жылжымайтын объектілерді сатып алу бойынша қарызды өтеу
Сандық көрсеткіштер
Қарызды өтеу пайызы
%

81,6 %
90,8 %
100 %
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Выполнение обязательств
прошлых лет по
приобретению недвижимости
в собственность
Республики Казахстан в
Соединенном Королевстве
Великобритании и Северной
Ирландии (г. Лондон),
Соединенных Штатах
Америки (г. Вашингтон)
Расходы на
реализацию
программы
Тыс.
тенге
1 148
468
861 923
816 608
839 919
857 456
Руководитель учреждения __________________
Администратор
бюджетной
программы
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Бюджетная
программа
005 «Заграничные командировки»
(подпрограмма)
Описание
Обеспечение участия Республики Казахстан в деятельности международных
организаций, конференций, совещаний, форумов, содействие повышению
роли Республики Казахстан как члена международного сообщества в
решении глобальных и региональных проблем
Показатели
Наименование
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2007
год
(отчет)
2008 год
(план
текущего)
2009
год
2010
год
2011
год
Стратегическое
направление
II. Повышение эффективности взаимодействия Республики Казахстан с
зарубежными государствами и международными организациями
Цель
Реализация государственной программы «Путь в Европу»
Задачи
Расширение сотрудничества с европейскими странами в технологической сфере
Показатели
количества
2009 - 2011 годы:
заключение с
европейскими странами
соглашений о
технологическом
сотрудничестве в
отраслях
промышленности;
вхождение
казахстанской
сети трансферта
технологий в
европейскую сеть
трансферта технологий;
проведение совместных
исследований в сфере
био- и нанотехнологий
в различных сферах
Пакет
доку-
ментов
1
1
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Задачи
Расширение сотрудничества в энергетической сфере
Показатели
количества
2009 - 2011 годы:
Рассмотрение возмож-
ности приобретения в
странах Европы
инфраструктурных
объектов топливно-
энергетического
комплекса
Пакет
доку-
ментов
1
1
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Задачи
Расширение сотрудничества в сфере транспорта и коммуникаций
Показатели
количества
2011 год - подписание
с ЕС Меморандума о
взаимодействии по
развитию транспортных
сетей в контексте
стыковки казахстанских
сетей с
пан-европейскими
транспортными сетями
Пакет
доку-
ментов
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Задачи
Расширение сотрудничества в области технического регулирования и
метрологии
Показатели
количества
2010 - 2011 годы:
принятие технических
регламентов,
соответствующих
требованиям стран ЕС;
принятие гармонизиро-
ванных стандартов,
соответствующих
требованиям стран ЕС;
аккредитация
испытательных и
измерительных лабора-
торий, соответствующих
требованиям стран ЕС;
достижение
соответствия
национальной эталонной
базы европейским
аналогам
Пакет
доку-
ментов
1
1
2011 год - вступление
в международные
организаций по
стандартизации и
аккредитации, в т.ч. в
Европейский комитет по
стандартизации (CEN),
Международную
организацию по
Аккредитации (ILAC),
Международный форум по
аккредитации (IAF)
Пакет
доку-
ментов
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Задачи
Развитие торгово-экономического сотрудничества, в сфере малого и
среднего бизнеса
Показатели
количества
2009 год:
Проведение анализа
европейских рынков с
целью создания условий
для экспортного
продвижения
казахстанских товаров
с последующим участием
Казахстана в ежегодных
международных
выставках
Пакет
доку-
ментов
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Задачи
Развитие сотрудничества в гуманитарной сфере и в области качества
жизни
Показатели
количества
2009 год - разработка
проекта Программы по
комплексному решению
проблем бывшего
Семипалатинского
испытательного
ядерного полигона на
2009 - 2011 годы
Пакет
доку-
ментов
1
2009 - 2011 годы:
разработка научных
основ экологического
прогноза опустынивания
степных ландшафтов в
районах интенсивного
земледелия,
определения методов
устойчивого землеполь-
зования систем;
подписание
европейскими
странами соглашений
в сфере военного
образования и военно-
научной деятельности
Пакет
доку-
ментов
1
1
1
Показатели качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Цель
Дальнейшее развитие взаимодействия с основными геополитическими
центрами влияния (Российская Федерация, Китайская Народная
Республика, Соединенные Штаты Америки, Япония, Индия, ведущие
государства арабского мира)
Задачи
Укрепление союзнических отношений с Российской Федерацией. Контроль
за реализацией Плана совместных действий Казахстана и России на
2007 - 2008 годы. Разработка, утверждение и контроль за реализацией
Плана совместных действий Казахстана и России на 2009 - 2010 годы
Показатели
количества

81,6%
90,8%
100%
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Ұлыбритания мен Солтүстік Ирландия Бірлескен Корольдігіндегі (Лондон қ-сы) және Америка Құрама Штаттарындағы (Вашинттон қ-сы) жылжымайтын мүлікті Қазақстан Республикасының меншігіне сатып алу бойынша өткен жылдардағы міндеттерді орындау
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығындар
Мың теңге
1 148 468
861 923
816 608
839 919
857 456
Мекеме басшысы ________________________
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
005 "Шетелдік іссапарлар"
(кіші бағдарлама)
Сипаттама
Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдар, конференциялар, кеңестер, форумдардың жұмыстарына қатысуын қамтамасыз ету, жаһандық және өңірлік проблемаларды шешуде Қазақстан Республикасының халықаралық қоғамдастықтың мүшесі ретіндегі рөлін арттыруға жәрдем ету
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезеңі
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Стратегиялық бағыт
II. Қазақстан Республикасының шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимылының тиімділігін арттыру
Мақсат
"Еуропаға жол" бағдарламасын іске асыру
Міндеттер
Еуропалық елдермен технологиялық саладағы ынтымақтастықты кеңейту
Сандық көрсеткіштер
2009-2011 жылдары: еуропалық елдермен өнеркәсіп салаларындағы технологиялық ынтымақтастық туралы келісімдер жасасу;
Құжаттар пакеті
1
1
1
қазақстандық технологиялық трансферт торабының еуропалық технологиялық трансферт торабына енуі;
түрлі салалар бойынша био және нано технологиялық салада бірлескен зерттеулер жүргізу
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Міндеттер
энергетикалық саладағы ынтымақтастықты кеңейту
Сандық көрсеткіштер
2009-2011 жылдары - Еуропа елдеріне отын-энергетикалық кешеннің инфрақұрылымдық объектілерін сатып алу мүмкіндіктерін қарастыру
Құжаттар пакеті
1
1
1
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Міндеттер
Көлік және коммуникациялар саласындағы ынтымақтастықты кеңейту
Сандық көрсеткіштер
2011 жыл - ЕО-мен Қазақстан және панъеуропалық көліктік жүйелерінің түйісуі контекстінде көліктік жүйелерді дамыту жөніндегі өзара түсіністік туралы меморандумға қол қою
Құжаттар пакеті
1
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Міндеттер
Техникалық реттеу мен метрология саласындағы ынтымақтастықты кеңейту
Сандық көрсеткіштер
2010-2011 жылдары: ЕО елдерінің талаптарына сәйкес келетін техникалық регламенттер қабылдау;
Құжаттар пакеті
1
1
1
ЕО елдерінің талаптарына сәйкес келетін үйлесімдендірілген стандарттар қабылдау;
ЕО елдерінің талаптарына сәйкес келетін сынақ және өлшеу зертханаларын аккредиттеу;
Ұлттық эталондық базаның еуропалық үлгілерге сәйкестігіне қол жеткізу
2011 ж. - Стандарттау және аккредитациялау жөніндегі халықаралық ұйымдарға, соның ішінде Еуропалық стандарттау жөніндегі комитетке (СЕN), Халықаралық Аккредитациялау жөніндегі ұйымға(ІLАС), Аккредитациялау жөніндегі халықаралық форумға (ІАF) кіру
Құжаттар пакеті
1
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіші
Нәтиже көрсеткіші
Міндеттер
Шағын және орта бизнес саласында сауда-экономикалық ынтымақтастықты дамыту
Сандық көрсеткіштер
2009 ж. Қазақстанның ЕО-ның жыл сайынғы халықаралық көрмелеріне келесі қатысуымен қазақстандық тауарларды экспорттық ілгерілету үшін жағдай жасау мақсатында Еуропа нарықтарына талдау жүргізу
Құжаттар пакеті
1
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Міндеттер
Гуманитарлық және өмір сүру сапасы саласындағы ынтымақтастықты дамыту
Сандық көрсеткіштер
2009 жыл - 2009-2011 жылдарға арналған бұрынғы Семей ядролық сынақ алаңының проблемаларын кешенді шешу жөніндегі бағдарламаның жобасын әзірлеу
Құжаттар пакеті
1
2009-2011 жылдары: - жерді қарқынды пайдалатын аудандардағы дала ландшафтысының шөлге айналуының экологиялық болжамының ғылыми негізін әзірлеу, жерді орнықты пайдалану жүйелерінің әдісін анықтау;
Құжаттар пакеті
1
1
1
- еуропалық елдермен әскери білім және әскери-ғылыми қызмет саласындағы келісімдерге қол қою;
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіші
Нәтиже көрсеткіші
Мақсат
Негізгі геосаяси ықпал ету орталықтарымен өзара іс-қимылды одан әрі дамыту (Ресей Федерациясы, Қытай Халық Республикасы, Америка Құрама Штаттары, Жапония, Үндістан, араб әлемінің жетекші мемлекеттері)
Міндеттер
Ресей Федерациясымен одақтық қатынастарды нығайту. 2007 - 2008 жылдарға арналған Қазақстан мен Ресейдің бірлескен іс-қимыл жоспарын іске асыруды бақылау. 2009 - 2010 жылдарға арналған Қазақстан мен Ресейдің бірлескен іс-қимыл жоспарын әзірлеу, бекіту және іске асырылуын бақылау
Сандық көрсеткіштер

Ежегодный обмен 6-8
визитами на высшем
и высоком уровне (в
соответствии с графи-
ком международных
мероприятий)
Визиты
6-8
6-8
6-8
Развитие
взаимовыгодного
сотрудничества по
следующим
направлениям, с
выходом на подписание
7-10 документов
ежегодно:
топливно-энергетичес-
кий комплекс (добыча,
переработка и
транзит казахстанской
нефти и газа на
европейские рынки
по трубопроводной
системе РФ,
сотрудничество в
области
электроэнергетики и
мирного использования
атомной энергии);
транспорт и комму-
никации (унификация
тарифной политики
двух стран, развитие
транспортных
коридоров);
приграничное
сотрудничество
(упрощение процедуры
прохождения контроля,
создание международных
центров торговли,
совместных пунктов
пропуска);
военное и военно-
техническое
сотрудничество
(реализация
совместных программ
модернизации
вооружения и
поставок продукции
военного назначения
в интересах
Вооруженных Сил
Республики Казахстан);
освоение космического
пространства и
эффективное использо-
вание комплекса
«Байконур» (участие
в космических
проектах, совершен-
ствование
договорной правовой
базы по комплексу
«Байконур»)
культурно-гуманитарное
сотрудничество
(реализация
межправительственной
Программы культурно-
гуманитарного
сотрудничества на
2007 - 2010 годы,
подготовка кадров в
различных сферах);
______________________
Обеспечение эффектив-
ной координации работы
государственных
органов Республики
Казахстан по всему
спектру казахстанско-
российского
сотрудничества
Пакет
доку-
ментов
7-8
10
10
Показатели качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Задачи
Укрепление стратегического партнерства с КНР
Показатели
количества
Ежегодный обмен
визитами на высшем
и высоком уровнях
(в соответствии с
графиком международных
мероприятий)
Визиты
2-3
3-4
3-4
Развитие
взаимовыгодного
сотрудничества по
следующим
направлениям:
топливно-энергетичес-
кий комплекс (запуск
газопровода РК-КНР,
2-й очереди
нефтепровода РК-КНР,
подписание Соглашения
о сотрудничестве в
области мирного
использования атомной
энергии);
охрана и использование
трансграничных рек
(подписание двухсто-
ронних документов о
межгосударственном
распределении
водных ресурсов
трансграничных рек
(по вододелению),
о контроле качества
воды и предупреждении
загрязнения
трансграничных рек,
о сотрудничестве в
области охраны
окружающей среды);
приграничное сотрудни-
чество (строительство
Международный центр
приграничного
сотрудничества
«Хоргос», СЭЗ
«Хоргос - Восточные
Ворота», СЭЗ «Достык»;
транспорт и коммуника-
ции (сотрудничество
международного
автокоридора «Западная
Европа - Западный
Китай»,
железнодорожного ветки
«Хоргос - Жетыген»;
культурно-гуманитарное
сотрудничества
(открытие Центра
культуры Республики
Казахстан в КНР)
проведение дней
культуры, проведение
научно-изыскательных
работ в архивах КНР в
рамках программы
«Мәдени мұра»,
подготовка кадров в
различных сферах.
_____________________
Обеспечение эффектив-
ной координации работы
государств по всему
спектру казахстанско-
китайского
взаимодействия
Пакет
докумен-
тов
1
1
1
Показатели качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Задачи
Укрепление стратегического партнерства с США
Показатели
количества

Жыл сайын аса жоғарғы және жоғары деңгейдегі 6-8 сапарлармен алмасу (халықаралық іс-шаралар кестесіне сәйкес)
Сапарлар
6-8
6-8
6-8
Жыл сайын 7-10 құжатқа қол қоя отырып, келесі бағыттар бойынша өзара тиімді ынтымақтастықты дамыту:
Құжаттар пакеті
7-8
10
10
- отын-энергетикалық кешен (Қазақстан мұнайы мен газын өндіру, өңдеу және РФ құбыр желісі жүйесі бойынша еуропа рыноктарына шығару, электроэнергетика және атом энергиясын бейбіт мақсатқа пайдалану саласындағы ынтымақтастық);
көлік және коммуникация (екі елдің тарифтік саясатын біріздендіру, көлік дәліздерін дамыту)
шекаралық ынтымақтастық (бақылаудан өту рәсімдерін жеңілдету; халықаралық сауда орталықтарын, бірлескен өткізу бекеттерін құру);
әскери және әскери-техникалық ынтымақтастық (қару-жарақты жаңарту және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің пайдасына әскери мақсаттағы өнімдерді жеткізу бірлескен бағдарламаларын іске асыру);
ғарыш кеңістігін игеру және "Байқоңыр" кешенін тиімді пайдалану (ғарыштық жобаларға қатысу, "Байқоңыр" кешені бойынша шарттық-құқықтық базаны жетілдіру);
мәдени-гуманитарлық ынтымақтастық (2007-2010 жылдарға арналған үкіметаралық Мәдени-гуманитарлық ынтымақтастық бағдарламасын іске асыру, әр түрлі салаларда кадрлар даярлау).
Қазақстан-ресей ынтымақтастығының барлық спектрі бойынша ҚР мемлекеттік органдарының жұмысын тиімді үйлестіруді қамтамасыз ету
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Міндеттер
ҚХР-мен стратегиялық әріптестікті нығайту
Сандық көрсеткіштер
Жыл сайын аса жоғарғы және жоғары деңгейдегі сапармен алмасу (халықаралық іс-шаралар кестесіне сәйкес)
Сапарлар
2-3
3-4
3-4
Өзара тиімді ынтымақтастықты келесі бағыттар бойынша дамыту: отын-энергетикалық кешені (ҚР-ҚХР газ құбырын іске қосу, ҚР-ҚХР мұнай құбыры желісінің екінші кезегін іске қосу, Атом энергиясын бейбіт мақсатқа пайдалану саласынадағы ынтымақтастық туралы келісімге қол қою);
Құжаттар пакеті
1
1
1
трансшекаралық өзендерді қорғау және пайдалану (трансшекаралық өзендердің су ресурстарын (суды бөлу бойынша) мемлекетаралық бөлісу туралы екі жақты Құжаттарға қол қою);
трансшекаралық өзендер суының сапасын бақылау және олардың ластануының алдын алу, қоршаған ортаны қорғау саласындағы ынтымақтастық туралы);
шекаралық ынтымақтастық ("Қорғас" шекара маңы ынтымақтастығы халықаралық орталығы, "Қорғас - Шығыс қақпа" ЕЭА, "Достық");
- көлік және коммуникация ("Батыс Еуропа - Батыс Қытай" халықаралық автодәлізін салу, "Қорғас- Жетіген" темір жол тармағы)
мәдени-гуманитарлық ынтымақтастық (ҚР-дың ҚХР-да мәдени орталығын ашу, мәдениет күндерін өткізу, "Мәдени мұра" бағдарламасы шеңберінде ҚР-дың мұражайларында ғылыми-ізденушілік жұмыстарын жүргізу, әртүрлі салаларда кадрлар даярлау)
Қазақстан-қытай ынтымақтастығының барлық спектрі бойынша ҚР мемлекеттік органдарының жұмысын тиімді үйлестіруді қамтамасыз ету
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Міндеттер
АҚШ-пен стратегиялық әріптестікті нығайту
Сандық көрсеткіштер

Обмен 3-4 визитами на
высшем и высоком
уровнях (в
соответствии с
графиком международных
мероприятий)
Визиты
3-4
3-4
3-4
2009 - 2011 годы:
отмена действия в
отношении Казахстан
поправки Джексона-
Вэника и
предоставление
статуса наибольшего
благоприятствования
в торговле;
углубление
энергетического
сотрудничества в
рамках Совместной
комиссии по
партнерству в области
энергетики;
расширение
инвестиционного
сотрудничества в
рамках ежегодного
форума «Казахстанский
инвестиционный
форум»: ворота для
инвестиций в
Центральную Азию»;
содействие развитию
малого и среднего
бизнеса в рамках
казахстанско-американ-
ской инициативы
«Государственно-
частное экономическое
партнерство»
Пакет
доку-
ментов
1
1
1
2009 - 2010 годы -
завершение переговор-
ного процесса с США по
вступлению Казахстана
во Всемирную Торговую
Организацию
Пакет
доку-
ментов
1
1
2010 - 2011 годы -
дальнейшее
взаимодействие с США в
области разоружения и
нераспространение в
рамках программы
«Совместного
сокращения угрозы»
Пакет
доку-
ментов
1
1
2011 годы - принятие
Совместного заявления
в ходе визита
Президента США в
Казахстан. Обеспечение
эффективной
координации работы
госорганов Республики
Казахстан по всему
спектру Казахстанско-
американского
взаимодействия
Пакет
доку-
ментов
1
Показатели качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Задачи
Развитие экономического, инвестиционного и технологического
сотрудничества с Японией.
Показатели
количества
Ежегодный обмен
визитами на высшем
и высоком уровнях
(в соответствии с
графиком международных
мероприятий)
Визиты
1
2
2
Развитие сотрудничес-
тва по следующим
направлениям:
формирование новых
условий для
привлечения инвестиций
и технологий из
Японии (вступление
в силу Конвенции об
избежании двойного
налогообложения и
предотвращений
уклонения от
налогообложения в
отношении налогов
на доход, заключение
Соглашения о
либерализации,
поощрении и защите
инвестиций);
топливно-энергетичес-
кий комплекс
(заключение Соглашения
о мирном использовании
атомной энергии,
доведение доли
казахстанской
урановой продукции
на японском рынке
до 40 %);
охрана окружающей
среды и развитие
энергосберегающих
технологий (вступление
в силу в Республики
Казахстан Киотского
протокола, формирова-
ние «Дорожной карты»
взаимодействия в
рамках Киотского
протокола для
привлечения японских
энергосберегающих
технологий и прямых
инвестиций в
несырьевые сферы
экономики Республики
Казахстан);
транспорт и коммуника-
ции (Открытие прямого
авиасообщения
между Республики
Казахстан и Японией)
сельское хозяйство
(создание совместных
предприятий по
переработке продукции
сельского хозяйства
и животноводства,
привлечения в
агросферу Республики
Казахстан японских
инвестиционных
технологий).
_____________________
Обеспечение эффектив-
ной координации работы
государственных
органов Республики
Казахстан по всему
спектру казахстанско-
японского
взаимодействия
Пакет
доку-
ментов
1
1
1
Показатели качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Задачи
Развитие отношений с Индией
Показатели
количества
Выход двухсторонних
отношений на уровень
стратегического
партнерства
Ежегодный обмен 2
визитами на высшем и
высоком уровнях
(в соответствии с
графиком международных
мероприятий)
Визиты
2
2
2
Развитие сотрудничес-
тва по следующим
направлениям:
торговля и инвестиции
(расширение сфер
экономического
взаимодействия,
привлечение индийских
компаний в области
информационных
технологий,
нефтепереработки,
фармацевтики,
текстильной
промышленности и др.,
создание совместного
инвестиционного
фонда);
завершение переговоров
по вопросу вступления
Республики Казахстан
в ВТО;
топливно-энергетичес-
кий комплекс
(взаимодействия по
нефтяному блоку
«Сатпаев», развитие
сотрудничества в
атомной
промышленности);
культурно-гуманитар-
ное и научно-техничес-
кое сотрудничество
(взаимное проведение
дней культуры, обмен
студентами и
научными кадрами)
Обеспечение
эффективной
координации работы
государственных
органов Республики
Казахстан по всему
спектру казахстанско-
индийского
взаимодействия
Пакет
доку-
ментов
1
1
1
Показатели качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Задачи
Укрепление отношений с ведущими государствами арабского мира
Показатели
количества
Углубление партнерства
с государствами
Персидского залива,
Египтом, Иорданией,
Сирией и Марокко в
политической и
экономической
сферах
Ежегодный обмен с
государствами региона

Жыл сайын аса жоғарғы және жоғары деңгейдегі 3-4 сапарлармен алмасу (халықаралық іс-шаралар кестесіне сәйкес)
Сапарлар
3-4
3-4
3-4
2009-2011 жж: - Қазақстанға қатысты Джексон - Вэника түзетулерінің іс-әрекетін жою және саудада барынша жоғары оңтайлылық мәртебесін беру;
Құжаттар пакеті
1
1
1
- энергетика саласындағы әріптестік жөніндегі бірлескен комиссия шеңберінде энергетикалық ынтымақтастықты тереңдету;
- жыл сайынғы "Қазақстандық инвестициялық форум: Орталық Азияға инвестициялық қақпа" форумы шеңберінде инвестициялық ынтымақтастықты кеңейту;
- "Мемлекеттік - жеке меншік экономикалық әріптестік" қазақстан-американ бастамашылығы шеңберінде шағын және орта бизнесті дамытуға жәрдемдесу.
2009-2011 жж. және одан әрі — АҚШ-пен "Қауіп-қатерді бірлесіп қысқарту" бағдарламасы шеңберінде қарусыздану және таратпау саласындағы өзара іс-қимылды нығайту;
2011 ж. - АҚШ Президентінің Қазақстанға сапары барысында Бірлескен мәлімдеме қабылдау. Қазақстан-Америка өзара ықпалдасуының барлық спекторі бойынша ҚР меморгандары жұмысын тиімді үйлестіруді қамтамасыз ету
2009-2010 жылдары - АҚШ-пен Қазақстанның Дүниежүзілік Сауда Ұйымына кіруі жөніндегі келіссөздер үдерісін аяқтау
Құжаттар пакеті
1
1
2010-2011 жж. және АҚШ-пен "Қауіп-қатерді бірлесіп қысқарту" бағдарламасы шеңберінде қарусыздану және қару таратпау саласындағы өзара іс-қимылды одан әрі нығайту
Құжаттар пакеті
1
1
2011 ж. - АҚШ Президентінің Қазақстанға сапары барысында Бірлескен мәлімдеме қабылдау. Қазақстан-Америка өзара ықпалдасуының барлық спекторы бойынша ҚР меморгандары жұмысын тиімді үйлестіруді қамтамасыз ету
Құжаттар пакеті
1
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Міндеттер
Жапониямен экономикалық, инвестициялық және технологиялық ынтымақтастықты дамыту
Сандық көрсеткіштер
Жыл сайын аса жоғарғы және жоғары деңгейдегі сапармен алмасу (халықаралық іс-шаралар кестесіне сәйкес)
Сапарлар
1
2
2
Ынтымақтастықты келесі бағыттар бойынша дамыту:
Құжаттар пакеті
1
1
1
- Жапониядан инвестицияны және технологияны тарту үшін жаңа жағдайлар қалыптастыру (Қосарланған салық салуды болдырмау және табысқа салынатын салыққа қатысты салық салудан жалтарудың алдын алу туралы конвенцияның күшіне енуі, Инвестицияны ырықтандыру, көтермелеу және қорғау туралы келісім);
- отын-энергетика кешені (Атом энергиясын бейбіт мақсатқа пайдалану туралы келісімді жасасу, Жапон нарығындағы Қазақстан ураны өнімдері үлесін 40 пайызға жеткізу);
- қоршаған ортаны қорғау және энергосақтауыш технологияларды дамыту (ҚР-да Киото хаттамасын күшіне ендіру, Жапон энергосақтандырғыш технологияларын және ҚР экономикасының шикізаттық емес салаларына тікелей инвестицияларды тарту үшін Киото хаттамасы шеңберінде өзара іс-қимылдың "Жол картасын" жасау);
- көлік және коммуникация (ҚР мен Жапония арасында тікелей авиақатынас ашу);
ауыл шаруашылығы (ауыл шаруашылығы мен мал шаруашылығы өнімдерін өңдеу жөніндегі бірлескен кәсіпорындарды құру, ҚР агросаласына Жапон инновациялық технологияларын тарту).
Қазақстан-Жапон өзара іс-қимылының барлық спектрі бойынша ҚР меморгандарының жұмысын тиімді үйлестіруді қамтамасыз ету
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Міндеттер
Үндістанмен қатынастарды дамыту
Сандық көрсеткіштер
Екі жақты қарым-қатынастарды стратегиялық әріптестік деңгейіне көтеру
Жыл сайын аса жоғарғы және жоғары деңгейдегі 2 сапармен алмасу (халықаралық іс-шаралар кестесіне сәйкес)
Сапарлар
2
2
2
Ынтымақтастықты мынадай бағыттар бойынша дамыту:
Құжаттар пакеті
1
1
1
- сауда және инвестиция (экономикалық өзара ықпалдастық салаларын кеңейту, үнді компанияларын ақпараттық технологиялар, мұнай өңдеу, фармацевтика, тоқыма өнеркәсібі және б.с. салаларға тарту, бірлескен инвестициялық қор құру);
- Қазақстанның Дүниежүзілік сауда Ұйымына кіруі мәселелері жөніндегі келіссөздер үдерісін аяқтау;
- отын-энергетика кешені ("Сәтбаев" мұнай блогы бойынша өзара іс-қимыл, уран ықпалдастығын дамыту);
- мәдени-гуманитарлық және ғылыми-техникалық ықпалдастық (өзара мәдениет күндерін өткізу, студенттермен және ғылыми кадрлармен алмасу)
Қазақстан-үндістан өзара іс-қимылының барлық спектрлері бойынша ҚР мемлекеттік органдарының жұмыстарын үйлестіруді қамтамасыз ету
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Міндеттер
Араб әлемінің жетекші мемлекеттерімен қатынастарды нығайту
Сандық көрсеткіштер
Парсы шығанағы мемлекеттерімен, Египетпен, Иорданиямен, Сириямен Мароккомен саясат және экономикалық салалардағы әріптестікті тереңдету

3-4 визитами на высшем
и высоком уровнях
(в соответствии с
графиком международных
мероприятий)
Визиты
3-4
3-4
3-4
Развитие сотрудничес-
тва по следующим
направлениям:
торговля и инвестиции
(привлечение
инвестиций в
реализацию крупных
проектов, развитие
системы исламского
банкинга в Республики
Казахстан, активизация
работы с различными
финансовыми институ-
тами арабского мира,
в том числе с Фондом
развития Абу-Даби,
Кувейтским фондом
экономического
развития, Саудовским
фондом развития,
продвижение продукции
сельского хозяйства
и других отраслей);
укрепление
договорно-правовой
базы (подписание с
Объединенными
Арабскими Эмиратами
Конвенции об
избежании двойного
налогообложения,
предотвращении
уклонения от
налогообложения в
отношении налогов
на доход и капитал,
Соглашения о
поощрении и взаимной
защите инвестиций,
подписание пакета
соглашений с
другими арабскими
государствами в
области экономики,
инвестиций, финансов
и культуры)
Пакет
доку-
ментов
1
1
1
Транспорт и
коммуникации
(ввод в эксплуатацию
железнодорожного
маршрута Узень -
Гызылгая - Этрек -
Берекет - Горган в
целях обеспечения
выхода к Персидскому
заливу, налаживание
воздушного сообщения
между Республики
Казахстан и арабскими
странами);
Культурно-гуманитарное
сотрудничество
(проведение дней
культуры, проведение
научно-изыскательных
работ в архивах
арабских стран в
рамках программы
«Мәдени мұра»,
подготовка кадров в
различных сферах,
завершение -
строительства мавзолея
Аль-Фараби и
завершение
реставрации мечети
Султана Бейбарса в
Каире. Обеспечение
эффективной
координации работы
государственных
органов Республики
Казахстан по всему
спектру
казахстанско-арабского
взаимодействия)
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Расходы на
реализацию
программы
Тыс. тенге
938 073
1 490 296
1 289 609
3 210 350
3 451 126
Руководитель учреждения _________________
Администратор
бюджетной
программы
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Бюджетная
программа
006 «Представительские затраты»
(подпрог-
рамма)
Описание
Обеспечение проведения совещаний и семинаров, торжественных и иных
представительских мероприятий в Республике Казахстан с участием
официальных делегаций, в том числе иностранных, а также возмещение
представительских затрат во время зарубежных визитов Президента
Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан,
Государственного секретаря Республики Казахстан и Министра иностранных
дел Республики Казахстан, а также должностных лиц государственных
органов, содержащихся за счет республиканского бюджета, направляемых
наблюдателями от Республики Казахстан на выборы в иностранных
государствах в составе международных миссий наблюдения. Продвижение
казахстанских инициатив в период председательства в ОБСЕ и работы в
составе "Тройки". Поддержание стабильности на евроазиатском
пространстве, развитие центрально-азиатского вектора сотрудничества
по военно-политическим, экономико-экологическим и гуманитарным
вопросам. Организация СМИД ОБСЕ в Астане и проведение прочих
представительских мероприятий
Показатели
Наименование
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
(отчет)
2008 год
(план
текущего)
2009 год
2010 год
2011 год
Стратегичес-
кое
направление
Повышение эффективности взаимодействия Республики Казахстан с
зарубежными государствами и международными организациями
Цель
Повышение Роли Казахстан в Организации по безопасности и
сотрудничеству в Европе (ОБСЕ)
Задачи
Создание условий для председательства Республики Казахстан в ОБСЕ
в 2010 году
Показатели
количества
Разработка и
принятие в 2009
году документа
«Приоритеты
председательства
Республики
Казахстан в
ОБСЕ»
Пакет
документов
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Задачи
Обеспечение ключевой роли Республики Казахстан в коллективных
условиях государств-участников ОБСЕ по социально-экономической
реабилитации Афганистана
Показатели
количества
Участие в реа-
лизации решений
ОБСЕ по
оказанию
содействия
Афганистану, в
том числе
проектов в
области
безопасности
границ, подго-
товки полицейс-
ких кадров и
борьбы с неза-
конным оборотом
наркотиков в
рамках Плана
Правительства
Республики
Казахстан по
Содействию
Афганистану на

Жыл сайын өңірдің мемлекеттерімен аса жоғарғы және жоғары деңгейдегі 3-4 сапармен алмасу (халықаралық іс-шаралар кестесіне сәйкес)
Сапарлар
3-4
3-4
3-4
Кең ауқымды ынтымақтастықты келесі бағыттар бойынша дамыту:
- сауда және инвестиция (ірі жобаларды іске асыруға инвестицияларды тарту, ҚР-дағы Ислам банкингі жүйесін дамыту, араб әлемінің әртүрлі қаржы институттарымен жұмысты жандандыру, соның ішінде Әбу-Даби даму қорымен, Кувейт экономикалық даму қорымен, Сауд даму қорымен, ауыл шаруашылығы және басқа да салалар өнімдерін ілгерілету);
- шарттық-құқықтық базаны нығайту (Біріккен Араб Әмірліктерімен Қосарланған салық салуды болдырмау, табысқа және капиталға қатысты салық салудан жалтарудың алдын алу туралы конвенцияға, Инвестицияны көтермелеу және өзара қорғау туралы келісімге қол қою, басқа да араб мемлекеттерімен экономика, инвестиция, қаржы, мәдениет салаларында келісімдер пакетіне қол қою)
Құжаттар пакеті
1
1
1
көлік және коммуникация (Өзен - Гызылгая - Этрек-Берекет - Горган темір жол бағыттарын Парсы шығанағына шығуды қамтамасыз ету мақсатында пайдалануға беру, ҚР және араб елдері арасындағы әуе қатынастарын жолға қою);
мәдени-гуманитарлық ынтымақтастық (мәдениет күндерін өткізу, "Мәдени мұра" бағдарламасы шеңберінде араб елдерінің мұражайларында ғылыми-іздестіру жұмыстарын жүргізу, әртүрлі салаларда кадрлар даярлау, Әл-Фараби кесенесінің құрылысын және Дамаскідегі Сұлтан Бейбарыстың кесенесін жөндеуді аяқтау, Каирдағы Султан Бейбарыс мешітін жөндеуді аяқтау).
Қазақстан-араб елдерінің өзара іс-қимылының барлық спектрі бойынша ҚР меморгандарының жұмысын тиімді үйлестіруді қамтамасыз ету
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығындар
Мың теңге
938 073
1 490 296
1 289 609
3 210 350
3 451 126
Мекеме басшысы ________________________
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
006 "Өкілдік шығындар"
(кіші бағдарлама)
Сипаттама
Ресми делегациялардың, соның ішінде шетелдік делегациялардың қатысуымен кеңестер мен семинарлар, салтанатты және басқа да өкілдік іс-шаралар өткізуді қамтамасыз ету, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президентінің, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Хатшысының және Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрінің, бақылаудың халықаралық миссиялары құрамында шет мемлекеттердегі сайлауларға Қазақстан Республикасы атынан бақылаушы ретінде жіберілетін, республикалық бюджет есебінен қаржыландырылатын мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларының шетелге сапарлары кезінде өкілеттік шығындарды өтеу. ЕҚЫҰ-ға төрағалық ету және "Үштік" құрамында жұмыс істеу кезеңінде Қазақстан бастамаларын ілгерілету. Еуразия кеңістігінде тұрақтылықты қолдау, әскери-саяси, экономикалық-экологиялық және гуманитарлық ынтымақтастықтың орталық азиялық бағытын дамыту. Астанада ЕҚЫҰ СІМК-ін ұйымдастыру және өзге де өкілдік іс-шаралар өткізу
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Стратегиялық бағыт
Қазақстан Республикасының шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен өзара ынтымақтастығының тиімділігін арттыру
Мақсат
Қазақстан Республикасының Еуропадағы қауіпсіздік және ынтымақтастық жөніндегі ұйымдағы (ЕҚЫҰ-дағы) рөлін көтеру
Міндеттер
Қазақстан Республикасының 2010 жылы ЕҚЫҰ-ға төрағалық етуі үшін жағдайлар жасау
Сандық көрсеткіштер
2009 жылы "Қазақстан Республикасының 2010 жылы ЕҚЫҰ-ға төрағалық етуінің басымдықтары" Құжаттарын әзірлеу және қабылдау
Құжаттар пакеті
1
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Міндеттер
Ауғанстанды әлеуметтік-экономикалық оңалту бойынша ЕҚЫҰ-ға қатысушы мемлекеттердің ұжымдық күш-жігер салуларындағы Қазақстанның шешуші рөлін қамтамасыз ету
Сандық көрсеткіштер

2009-2011 гг.
Пакет
документов
1
1
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Задачи
Продвижение казахстанских инициатив в период председательства в ОБСЕ
Показатели
количества
2009 год -
содействие
греческому
председатель-
ству в
разработке
проектов
решений 17-го
СМИД ОБСЕ
в Афинах
Пакет
документов
1
2010 год -
принятие
министерской
декларации
18-го СМИД ОБСЕ
(2010 год),
ключевых (по
итогам каждого
календарного
года) решений
по трем
измерениям ОБСЕ
Пакет
документов
1
2011 год -
содействие
литовскому
председатель-
ству в
разработке
проектов
решений 19-го
СМИД ОБСЕ в
Вильнюсе
Пакет
документов
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Задачи
Увеличение количества граждан Республики Казахстан, работающих в
структурах ОБСЕ
Показатели
количества
Количество
граждан
Республики
Казахстан,
направленных на
работу в
центральные
органы и
полевые
миссии ОБСЕ
чел.
2
3
4
Количество
представителей
Республики
Казахстан,
направленных в
миссии наблюда-
телей в
странах-
участницах ОБСЕ
чел.
42
150
150
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Цель
Укрепление и развитие политического, торгово-экономического и
культурно-гуманитарного сотрудничества с ведущими
индустриально-развитыми странами - ключевыми партнерами Казахстана;
Углубление сотрудничества с государствами Центральной Азии; Развитие
сотрудничества со странами Ближнего и Среднего Востока; Расширение
сотрудничества со странами азиатского региона, государствами Америки
и Африки
Задачи
Расширение сотрудничества с европейскими странами в технологической
сфере
Показатели
количества
Создание
инновационных
предприятий с
привлечением
технологий
европейских
стран, которые
будут реализова-
ны на базе
технопарков
2
2
4
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Подписание с ЕС
Меморандума о
взаимопонимании
по развитию
транспортных
сетей в контек-
сте стыковки
казахстанских
сетей с
европейскими
транспортными
сетями
Задачи
Расширение сотрудничества в области технического регулирования и метрологии
Показатели
количества
Принятие
технических
регламентов,
соответствующих
требованиям
стран ЕС
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Задачи
Развитие торгово-экономического сотрудничества, в сфере малого и
среднего бизнеса
Показатели
количества
Разработка
программы упро-
щения торговых
процедур с
участием
иностранных
экспертов
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Задачи
Развитие сотрудничества в гуманитарной сфере и в области качества
жизни
Показатели
количества
Подписание с
европейскими
странами
соглашений в
сфере военного
образования и
военно-научной
деятельности;
принятие
образовательных
программ,
отвечающих
международным
требованиям
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Задачи
Проведение третьего Съезда лидеров мировых и традиционных религий
Показатели
количества
2009 год -
Третий Съезда
лидеров мировых
и традиционных
религий
ед.
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Расходы на
реализацию
программы
Тыс.
тенге

Ауғанстанға жәрдем көрсету бойынша, соның ішінде шекаралар қауіпсіздігі, полиция кадрларын дайындау және ҚР Үкіметінің Ауғанстанға жәрдемдесуі жөніндегі 2009-2011 жылдарға арналған жоспары шеңберіндегі есірткінің заңсыз айналымына қарсы күрес бағдарламалары мен жобалары бойынша ЕҚЫҰ шешімдерін іске асыруға қатысу
Құжаттар пакеті
1
1
1
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Міндеттер
ЕҚЫҰ-ға төрағалық ету кезеңінде Қазақстан бастамаларын ілгерілету
Сандық көрсеткіштер
ЕҚЫҰ-ның Афинадағы (2009 ж.) 17-ші СІМК-нің шешімдері жобаларын әзірлеуде грек төрағалық етуіне жәрдемдесу
Құжаттар пакеті
1
2010 жыл - ЕҚЫҰ-ның 18-ші СІМК-нің министрлік декларациясын, ЕҚЫҰ-ның үш өлшемі бойынша негізгі шешімдерді қабылдау (2010 ж.)
Құжаттар пакеті
1
2011 жыл - ЕҚЫҰ-ның Вильнюстегі 19-шы СІМК-нің шешімдері жобаларын әзірлеуде литва төрағалық етуіне жәрдемдесу
Құжаттар пакеті
1
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Міндеттер
ЕҚЫҰ құрылымында жұмыс істейтін Қазақстан азаматтары санын көбейту
Сандық көрсеткіштер
ҚР азаматтарын ЕҚЫҰ-ның орталық органдары мен далалық миссияларына жұмысқа жіберу
адам
2
3
4
ЕҚЫҰ-ға қатысушы елдердегі бақылаушылар миссиясына жіберілген ҚР-дың өкілдерінің саны
адам
42
150
150
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Мақсат
Өндірісі дамыған жетекші елдермен - Қазақстанның негізгі серіктестерімен саяси, сауда-экономикалық және мәдени-гуманитарлық ынтымақтастықты нығайту және дамыту; Орталық Азия елдерімен ынтымақтастықты тереңдету; Таяу және Орта Шығыс елдерімен ынтымақтастықты дамыту; Азия өңірі елдерімен, Америка және Африка мемлекеттерімен ынтымақтастықты кеңейту
Міндеттер
Еуропа елдерімен технология саласындағы ынтымақтастықты кеңейту
Сандық көрсеткіштер
Еуропа елдерінен технопарктер базасында іске асатын технологиялар тарту арқылы инновациялық кәсіпорындар құру
2
2
4
Нәтиже көрсеткіштері
ЕО-мен Қазақстандық және еуропалық көлік тораптарының түйісуі контексінде көлік желілерін дамыту бойынша өзара түсіністік туралы меморандумға қол қою
Міндеттер
Техникалық реттеу және метрология салаларындағы ынтымақтастықты кеңейту
Сандық көрсеткіштер
ЕО елдерінің талаптарына сәйкес техникалық регламенттер қабылдау
Нәтиже көрсеткіштері
Міндеттер
Шағын және орта бизнес салаларындағы сауда-экономикалық ынтымақтастықты дамыту
Сандық көрсеткіштер
Шетел сарапшыларының қатысуымен сауда рәсімін жеңілдету бағдарламасын әзірлеу
Нәтиже көрсеткіштері
Міндеттер
Гуманитарлық саладағы және өмір сапасы саласындағы ынтымақтастықты дамыту
Сандық көрсеткіштер
Еуропа елдерімен әскери құрылым және әскери-ғылыми іс-әрекеттер салаларындағы келісімдерге қол қою; халықаралық талаптарға жауап беретін оқу бағдарламаларын қабылдау
Нәтиже көрсеткіштері
Міндеттер
Әлемдік және дәстүрлі діндер көшбасшыларының үшінші съезін өткізу
Сандық көрсеткіштер
2009 жыл - Әлемдік және дәстүрлі діндер көшбасшыларының үшінші съезін өткізу
бірлік
1
Нәтиже көрсеткіштері
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге

744 476
1 196 526
1 862 072
4 215 984
2 923 574
Руководитель учреждения ____________________
Администратор
бюджетной
программы
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Бюджетная
программа
007 «Капитальный ремонт зданий, помещений и сооружений Министерства
иностранных дел Республики Казахстан»
(подпрограмма)
Описание
Обеспечение надлежащих условий размещения дипломатических и приравненных к
ним представительств, консульских учреждений Республики Казахстан и
персонала дипломатической службы Республики Казахстан за рубежом
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
(отчет)
2008 год
(план
теку-
щего)
2009 год
2010 год
2011 год
Стратегическое
направление
Административные расходы
Цель
Обеспечение надлежащих условий размещения дипломатических и приравненных к
ним представительств, консульских учреждений Республики Казахстан и
персонала дипломатической службы Республики Казахстан за рубежом
Задачи
Капитальный ремонт зданий представительств Республики Казахстан за рубежом
Показатели
количества
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Проведение
ремонтно-строительных
работ зданий Посольств
Республики Казахстан
ед.
9
1
1
3
3
Расходы на
реализацию
программы
Тыс.
тенге
940 781
140 333
502 336
140 333
140 333
Руководитель учреждения _________________
Администратор
бюджетной
программы
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Бюджетная
программа
008 «Обеспечение специальной, инженерно-технической и физической защиты
дипломатических представительств за рубежом»
(подпрограмма)
Описание
Обеспечение специальной, инженерно-технической и физической защиты
дипломатических представительств за рубежом
Показатели
Наименование
Ед.изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007 год
(отчет)
2008 год
(план
теку-
щего)
2009 год
2010 год
2011 год
Стратегическое
направление
Повышение эффективности взаимодействия Республики Казахстан с зарубежными
государствами и международными организациями
Цель
Формирование и совершенствование инфраструктуры сферы внешней политики
Задачи
Обеспечение специальной, инженерно-технической и физической защиты
информации в дипломатических представительствах Республики Казахстан за
рубежом
Показатели
количества
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Расходы на
реализацию
программы
Тыс.
тенге
39 367
39 455
75 772
61 139
63 812
Руководитель учреждения __________________
Администратор
бюджетной
программы
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Бюджетная
программа
009 «Приобретение и строительство объектов недвижимости за рубежом для
размещения дипломатических представительств Республики Казахстан»
(подпрограмма)
Описание
Обеспечение надлежащих условий размещения дипломатических и приравненных к
ним представительств, консульских учреждений Республики Казахстан и
персонала дипломатической службы Республики Казахстан за рубежом. Сокращение
административных расходов на аренду административных и жилых помещений за
рубежом
Показатели
Наименование
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
(отчет)
2008 год
(план
текуще-
го)
2009 год
2010 год
2011 год
Стратегическое
направление
Административные расходы
Цель
Формирование и совершенствование инфраструктуры сферы внешней политики
Задачи
Приобретение и строительство объектов недвижимости за рубежом в
собственность Республики Казахстан.
Показатели
количества
Количество
приобретенных и
построенных объектов
недвижимости за
рубежом
шт.
3
1
1
1
0
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Наличие
приобретенных и
построенных объектов
недвижимости за
рубежом
Расходы на
реализацию
программы
Тыс.
тенге

744 476
1 196 526
1 862 072
4 215 984
2 923 574
Мекеме басшысы ________________________
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
007 "Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің ғимаратын, үй-жайларын және құрылыстарын күрделі жөндеуден өткізу"
(кіші бағдарлама)
Сипаттама
Қазақстан Республикасының шет елдердегі дипломатиялық және оған теңестірілген, консулдық мекемелерін орналастыруды және дипломатиялық қызмет персоналдарын тиісті жағдайлармен қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Стратегиялық бағыт
Әкімшілік шығыстар
Мақсат
Қазақстан Республикасының шет елдердегі дипломатиялық және оған теңестірілген, консулдық мекемелерін орналастыруды және дипломатиялық қызмет персоналдарын қолайлы жағдайлармен қамтамасыз ету
Міндеттер
Қазақстан Республикасының шет елдердегі өкілдіктерінің ғимараттарын күрделі жөндеу
Сандық көрсеткіштер
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қазақстан Республикасының Елшіліктерінің ғимараттарына жөндеу-құрылыс жұмыстарын жүргізу
бірлік
9
1
1
3
3
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
940 781
140 333
502 336
140 333
140 333
Мекеме басшысы ________________________
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
008 "Шет елдердегі дипломатиялық өкілдіктердің арнайы, инженерлік-техникалық және тікелей қорғалуын қамтамасыз ету"
(кіші бағдарлама)
Сипаттама
Шет елдердегі дипломатиялық өкілдіктерді арнайы, инженерлік-техникалық және физикалық қорғауды қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Стратегиялық бағыт
Қазақстан Республикасының шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен өзара ықпалдастығының тиімділігін арттыру
Мақсат
Сыртқы саясат саласының инфрақұрылымын қалыптастыру және жетілдіру
Міндеттер
ҚР-дың шет елдердегі дипломатиялық өкілдіктерінің ақпараттарын арнайы, инженерлік-техникалық және физикалық қорғауды қамтамасыз ету
Сандық көрсеткіштер
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
39 367
39 455
75 772
61 139
63 812
Мекеме басшысы ________________________
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
009 "Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдіктерін орналастыру үшін шет елдерде жылжымайтын мүлік объектілерін сатып алу және салу"
(кіші бағдарлама)
Сипаттама
Қазақстан Республикасының шет елдердегі дипломатиялық және оған теңестірілген, консулдық мекемелерін орналастыруды және дипломатиялық қызмет персоналдарын қолайлы жағдайлармен қамтамасыз ету. Шет елдердегі әкімшілік және тұрғын үй ғимараттарын жалға алуға арналған әкімшілік шығыстарды қысқарту
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Стратегиялық бағыт
Әкімшілік шығыстар
Мақсат
Сыртқы саясат саласының инфрақұрылымын қалыптастыру және жетілдіру
Міндеттер
Шет елдердегі жылжымайтын мүлік объектілерін Қазақстан Республикасының меншігіне сатып алу және салу
Сандық көрсеткіштер
Шет елдерде сатып алынған және салынған жылжымайтын мүлік объектілерінің саны
дана
3
1
1
1
0
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Шет елдерде сатып алынған және салынған жылжымайтын мүлік объектілерінің бар болуы
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге

5 008 108
1 947 687
640 454
1 212 750
0
Руководитель учреждения _________________
Администратор
бюджетной
программы
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Бюджетная
программа
010 «Защита и обеспечение прав и интересов граждан Республики Казахстан
за рубежом»
(подпрограмма)
Описание
Показатели
Наименование
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2007
год
(отчет)
2008
год
(план
текуще-
го)
2009
год
2010
год
2011
год
Стратегическое
направление
Защита и обеспечение прав и интересов физических и юридических лиц
Республики Казахстан за рубежом, консульское сопровождение внешних
связей
Цель
Повышение эффективности защиты прав и интересов физических и
юридических лиц Республики Казахстан за рубежом;
Упрощение визового режима иностранных государств для граждан Республики
Казахстан (в первую очередь в странах ЕС);
Повышение степени защиты документов, удостоверяющих личность
Задачи
Расширение консульского присутствия РК за рубежом. Координация
сотрудничества с государствами-членами ЕС в сфере визовой политики,
реадмиссии, борьбы с нелегальной миграцией и организованной
преступностью, по контролю над беженцами, усиления защитных данных
паспортов и управления пограничным контролем. Изготовление
дипломатических и служебных паспортов Республики Казахстан с электронными
носителями информации
Показатели
количества
Выдача паспортов
государственным
служащим
ед.
1500
2000
Показатели
качества
Подписание
международных
договоров со
странами ЕС
Пакет
докумен-
тов
1
1
1
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Облегчение
условий получе-
ния виз. В
2009 - 2011 гг.
поэтапное сокра-
щение времени
получения гражда-
нами Республики
Казахстан дипло-
матических,
служебных виз
стран ЕС с 15
дней до 5 дней,
обычных виз
стран ЕС с 2
месяцев до 1
недели
Расходы на
реализацию
программы
Тыс.
тенге
3 862
11 645
11 630
12 221
12 221
Руководитель учреждения ____________________
Администратор
бюджетной
программы
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Бюджетная
программа
011 «Укрепление отношений со странами исторического происхождения
этносов, проживающих в Казахстане и пропаганда за рубежом этнического
согласия в Республике Казахстан»
(подпрограмма)
Описание
Повышение роли Ассамблеи народов Казахстана в реализации задач
Стратегии «Казахстан-2030», укрепление стабильности и согласия в
обществе и процессе формирования казахстанского народа, его сильной
государственности, открытого гражданского общества, развитие
взаимовыгодного сотрудничества со странами исторического происхождения
этносов Казахстана, развитие гармоничных межэтнических отношений,
укрепление позитивного имиджа Республики Казахстан
Показатели
Наименование
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
(отчет)
2008 год
(план
текущего)
2009 год
2010 год
2011 год
Стратегическое
направление
Защита и обеспечение прав и интересов физических и юридических лиц
Республики Казахстан за рубежом, консульское сопровождение внешних связей
Цель
Повышение эффективности защиты прав и интересов физических и юридических
лиц Республики Казахстан за рубежом;
Упрощение визового режима иностранных государств для граждан Республики
Казахстан (в первую очередь в странах ЕС);
Повышение степени защиты документов, удостоверяющих личность
Задачи
Расширение консульского присутствия РК за рубежом. Координация
сотрудничества с государствами-членами ЕС в сфере визовой политики,
реадмиссии, борьбы с нелегальной миграцией и организованной преступностью,
по контролю над беженцами, усиления защитных данных паспортов и управления
пограничным контролем. Изготовление дипломатических и служебных паспортов
Республики Казахстан с электронными носителями информации
Показатели
количества
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Расходы на
реализацию
программы
Тыс.
тенге

5 008 108
1 947 687
640 454
1 212 750
0
Мекеме басшысы ________________________
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
010 "Шет елдерде Қазақстан Республикасының азаматтарының құқықтары мен мүдделерін қорғау және қамтамасыз ету"
(кіші бағдарлама)
Сипаттама
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Стратегиялық бағыт
Шет елдерде Қазақстан Республикасының жеке және заңдық тұлғаларының құқықтары мен мүдделерін қорғау және қамтамасыз ету, сыртқы байланыстарды консулдық қолдау
Мақсат
Шет елдерде Қазақстан Республикасының жеке құқықтарын және заңдық тұлғаларының мүдделерін қолдаудың тиімділігін арттыру;
Шет мемлекеттерде (бірінші кезекте ЕО елдерінде) ҚР азаматтары үшін визалық режимді жеңілдету; Жеке басты куәландыратын Құжаттардың қорғалу деңгейін арттыру
Міндеттер
Шет елдерде консулдық қатысуды кеңейту. ЕО-ға мүше мемлекеттермен реадмиссия, заңсыз көші-қон және ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес саласында, босқындарға бақылау жүргізу, төлқұжат деректерін қорғауды және шекаралық басқаруға бақылауды күшейту бойынша ынтымақтасу. Қазақстан Республикасының дипломатиялық және қызметтік паспорттарының электрондық ақпарат тасығыштармен жасап шығару
Сандық көрсеткіштер
Мемлекеттік қызметшіге паспорттар беру
бірлік
1500
2000
Сапалық көрсеткіштер
ЕО елдерімен халықаралық шарттарға қол қою
Құжаттар пакеті
1
1
1
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Виза алу шарттарын жеңілдету. ҚР азаматтары үшін ЕО елдерінің дипломатиялық және қызметтік визаларын алу мерзімдерін 15 күннен 5 күнге дейін, ЕО елдерінің жай визаларын алу мерзімін 2 айдан 1 аптаға дейін қысқарту
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
3 862
11 645
11 630
12 221
12 221
Мекеме басшысы ________________________
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
011 "Қазақстанда тұрып жатқан этностардың тарихи шығу елдерімен қатынастарды нығайту және Қазақстан Республикасындағы этникалық келісімді шет елдерде насихаттау"
(кіші бағдарлама)
Сипаттама
"Қазақстан-2030" стратегиясын іске асыруда Қазақстан халықтары ассамблеясының рөлін арттыру, қоғамда және қазақстан халқын қалыптастыру үдерісінде тұрақтылық пен келісімді, оның күшті мемлекеттілігін, ашық азаматтық қоғамды нығайту, Қазақстанда тұрып жатқан этностардың тарихи шығу елдерімен өзара пайдалы ынтымақтастықты дамыту, үйлесімді халықаралық қатынастарды дамыту, Қазақстан Республикасының оң бедел-бейнесін нығайту
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Стратегиялық бағыт
Шет елдерде Қазақстан Республикасының жеке және заңдық тұлғаларының құқықтары мен мүдделерін қорғау және қамтамасыз ету, сыртқы байланыстарды консулдық қолдау
Мақсат
Шет елдерде Қазақстан Республикасының жеке және заңдық тұлғаларының мүдделерін қолдау тиімділігін арттыру;
Шет мемлекеттерде (бірінші кезекте ЕО елдерінде) ҚР азаматтары үшін визалық режимді жеңілдету;
Жеке басты куәландыратын Құжаттардың қорғану деңгейін көтеру
Міндеттер
Шет елдерде консулдық қатысуды арттыру. ЕО-ға мүше мемлекеттермен реадмиссия, заңсыз көші-кон және ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес саласындағы, босқындарға бақылау жүргізу, төлқұжат деректерін қорғауды күшейту және шекаралық бақылауды басқару жөніндегі ынтымақтастық орнату. Қазақстан Республикасының дипломатиялық және қызметтік паспорттарының электрондық ақпарат тасығыштармен жасап шығару
Сандық көрсеткіштер
Сандық көрсеткіштер
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге

282 700
282 702
148 913
297 825
0
Руководитель учреждения __________________
Администратор
бюджетной
программы
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Бюджетная
программа
013 «Представление интересов Республики Казахстан в уставных и других
органах СНГ»
(подпрограмма)
Описание
Показатели
Наименование
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2007
год
(отчет)
2008
год
(план
теку-
щего)
2009
год
2010
год
2011
год
Стратеги-
ческое
направление
Обеспечение дипломатическими средствами суверенитета и безопасности
Республики Казахстан, сохранение глобальной и региональной безопасности
Цель
Повышение эффективности систем глобальной и региональной безопасности
Задачи
Совершенствования механизмов политического и военного сотрудничества
между государствами-членами ОДКБ
Показатели
количества
Принятие доку-
ментов ОДКБ в
рамках реализа-
ции Плана коали-
ционного воен-
ного строитель-
ства Организации
на период до
2010 года и
дальнейшую
перспективу.
Создание Коллек-
тивных сил
оперативного
реагирования
(КСОР).
Показатели
качества
Показатели
эффектив-
ности
Показатели
результата
Стратеги-
ческое
направление
Повышение эффективности взаимодействия Республики Казахстан с
зарубежными государствами и международными организациями
Цель
Развитие сотрудничества в Центральной Азии и укрепление позиций
Казахстана как регионального лидера
Задачи
Углубление экономического сотрудничества и интеграции со странами
Центральной Азии и продвижение инициативы Казахстана по созданию Союза
Центрально-Азиатских государств (СЦАГ)
Показатели
количества
Ежегодный обмен
3-4 визитами на
высшем и высоком
уровнях (в
соответствии с
графиком между-
народных меро-
приятий) со
странами региона
Визиты
3-4
3-4
3-4
2010 - 2011 годы
- подписание
договора о
создании зоны
свободной торго-
вли с государ-
ствами
Центральной Азии
Пакет
докумен-
тов
1
1
2010 - 2011 годы
- гармонизация
таможенных
законодательств
стран
Центральной
Азии. Обеспече-
ние эффективной
координации
работы госорга-
нов Республики
Казахстан по
всему спектру
взаимодействия
Казахстана со
странами
Центральной Азии
Пакет
докумен-
тов
1
1
Показатели
качества
Показатели
эффектив-
ности
Показатели
результата
Задачи
Урегулирование вопросов совместного использования водно-энергетических
ресурсов Центральной Азии.
Показатели
количества
Эффективное
осуществление
председательства
Республики
Казахстан в
Международном
фонде спасения
Арала (МФСА)
Пакет
докумен-
тов
1
1
1
2010 год -
подписание
Протокола между
Правительством
Казахстана,
Кыргызстана,
Таджикистана и
Узбекистана об
использовании
водно-энергети-
ческих ресурсов
бассейна реки
Сырдарья
Пакет
докумен-
тов
1
Согласование
проекта
Соглашения между
Правительствами
Казахстана,
Кыргызстана,
Таджикистана и
Узбекистана "Об
использовании
водных и энер-
гетических
ресурсов
бассейна реки
Сырдарья"
Пакет
докумен-
тов
1
Подписание
Соглашения между
Правительствами
Казахстана,
Кыргызстана,
Таджикистана и
Узбекистана "Об
использовании
водных и
энергетических
ресурсов
бассейна реки
Сырдарья"
Пакет
докумен-
тов
1
Показатели
качества
Показатели
эффектив-
ности
Показатели
результата
Цель
Завершение формирования таможенного союза в рамках ЕврАзЭС
Задачи
Построение институциональной структуры таможенного союза
Показатели
количества
Принятие сторо-
нами международ-
ных договоров
решений высшего
органа таможен-
ного союза по:
2009 год -
учреждению
Комиссии тамо-
женного союза и
созданию Секре-
тариата Комиссии
таможенного
союза
Пакет
докумен-
тов
1
2010 год -
утверждению
Статута Суда
ЕврАзЭС и опреде-
лению функций и
регламента орга-
нов таможенного
союза
Пакет
докумен-
тов
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Расходы на
реализацию
программы
Тыс.
тенге

282 700
282 702
148 913
297 825
0
Мекеме басшысы ________________________
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
013 "ТМД-ның жарғылық және басқа да ұйымдарында Қазақстан Республикасының мүдделерін қорғау"
(кіші бағдарлама)
Сипаттама
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Стратегиялық бағыт
Қазақстан Республикасының егемендігі мен қауіпсіздігін дипломатиялық құралдармен қамтамасыз ету, жаһандық және өңірлік қауіпсіздікті сақтау
Мақсат
жаһандық және өңірлік қауіпсіздік жүйесінің тиімділігін арттыру
Міндеттер
ҰҚШҰ-ға мүше мемлекеттер арасындағы саяси және әскери ынтымақтастықты жетілдіру
Сандық көрсеткіштер
ҰҚШҰ-ның 2010 жылға дейінгі кезеңге және одан арғы келешекке арналған коалициялық әскери құрамасының жоспарын іске асыру шеңберінде Ұйымның Құжаттарын қабылдау. ҰҚШҰ-ның шұғыл әрекет етудің ұжымдық күшін (ШӘҰК) құру
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Стратегиялық бағыт
Қазақстан Республикасының шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимылының тиімділігін арттыру
Мақсат
Орталық Азиядағы ынтымақтастықты дамыту және Қазақстанның өңірлік жетекші ретіндегі ұстанымдарын нығайту
Міндеттер
Орталық Азия елдерімен экономикалық ынтымақтастық пен интеграцияны тереңдету және Орталық Азия мемлекеттері одағын (ОАМО) құру жөніндегі Қазақстан бастамасын ілгерілету
Сандық көрсеткіштер
Жыл сайын өңірдің елдерімен аса жоғарғы және жоғары деңгейдегі 3-4 сапармен алмасу (халықаралық іс-шаралар кестесіне сәйкес)
Сапарлар
3-4
3-4
3-4
2010-2011 жылдары - ОА мемлекеттерімен еркін сауда аймағын құру туралы шарттарға қол қою
Құжаттар пакеті
1
1
2010-2011 жылдары - ОА елдерінің кедендік заңдарын үйлестіру. Қазақстан-Орталық Азия өзара іс-қимылының барлық спектрі бойынша ҚР меморгандарының жұмысын тиімді үйлестіруді қамтамасыз ету
Құжаттар пакеті
1
1
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Міндеттер
Орталық Азия су-энергетика ресурстарын бірлесіп пайдалану мәселелерін реттеу.
Сандық көрсеткіштер
ҚР-дың Аралды құтқару халықаралық қорына АҚХҚ төрағалық етуін тиімді жүзеге асыру
Құжаттар пакеті
1
1
1
2010 ж. - Қазақстан, Қырғызстан, Тәжікстан, Өзбекстан үкіметтері арасындағы Сырдария өзені бассейнінің су-энергетика ресурстарын пайдалану туралы хаттамаға қол қою
Құжаттар пакеті
1
Қазақстан, Қырғызстан, Тәжікстан, Өзбекстан үкіметтері арасындағы Сырдария өзені бассейнінің су-энергетикалық ресурстарын пайдалану туралы келісім жобасын келісу
Құжаттар пакеті
1
Қазақстан, Қырғызстан, Тәжікстан, Өзбекстан үкіметтері арасындағы Сырдария өзені бассейнінің су-энергетикалық ресурстарын пайдалану туралы келісімге қол қою
Құжаттар пакеті
1
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Мақсат
ЕурАзЭҚ шеңберінде кеден одағын құруды аяқтау
Міндеттер
Кеден одағының институционалды құрылымын құру
Сандық көрсеткіштер
Тараптардың халықаралық шарттарды және кеден одағы жоғарғы органының
2009 ж. - Кеден одағы комиссиясын құру және Кеден одағы комиссиясының хатшылығын құру жөніндегі
Құжаттар пакеті
1
2010 ж. - ЕурАзЭҚ Сот статусын бекіту және кеден одағы органдарының функциялары мен регламентін белгілеу жөніндегі шешімдерін қабылдауы
Құжаттар пакеті
1
Сандық көрсеткіштер
Сапалық көрсеткіштер
Нәтиже көрсеткіштері
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге

91 654
90 626
162 378
134 651
132 367
Руководитель учреждения _________________
Администратор
бюджетной
программы
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
014 «Представление интересов Республики Казахстан за рубежом»
Описание
Административные расходы по содержанию загранучреждений Республики
Казахстан
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
(отчет)
2008 год
(план
текущего)
2009 год
2010 год
2011 год
Стратегическое
направление
Административные расходы
Цель
Укрепление международного авторитета Республики Казахстан, обеспечение
международного мира, глобальной и региональной безопасности
Задачи
Расширение консульского присутствия за рубежом
Показатели
количества
Открытие
консульских
учреждений:
кол-во
вновь
вводи-
мых ЗУ
3
3
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
9 302 464
9 703 169
13 667 250
13 586 679
15 867 056
Руководитель учреждения _________________
Свод бюджетных расходов
Сноска. Подраздел с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.12.2009 № 2238.
Республиканский бюджет
Ед. измерения                тыс. тенге
Администратор                204 - Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
Код
прог-
раммы
Наименование бюджетных
программ
Отчетный период
Плановый период на:
2007 год
(отчет)
2008 год
(план
текущего)
2009 год
2010 год
2011 год
1
2
3
4
5
6
7

91 654
90 626
162 378
134 651
132 367
Мекеме басшысы ________________________
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
014 "Шет елдерде Қазақстан Республикасының мүдделерін қорғау"
(кіші бағдарлама)
Сипаттама
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерін ұстау бойынша әкімшілік шығындар
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Стратегиялық бағыт
Әкімшілік шығыстар
Мақсат
Қазақстан Республикасының халықаралық беделін нығайту, халықаралық бейбітшілікті, жаһандық және өңірлік қауіпсіздікті қамтамасыз ету
Міндеттер
Шет елдерде консулдық қатысуды кеңейту
Сандық көрсеткіштер
Консулдық мекемелер ашу
қайта енгізілген шет елдердегі мекемелер саны
3
3
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығындар
мың теңге
9 302 464
9 703 169
13 667 250
13 586 679
15 867 056
Мекеме басшысы ________________________
Бюджеттік шығыстар жиынтығы
Республикалық бюджет
Өлшем бірлігі             мың теңге
Әкімші                    204 - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер
министрлігі
Ескерту. Кіші бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.29 № 2238 Қаулыcымен.
Код
Бюджеттік бағдарламалар атауы
Есепті кезең
Жоспарлы кезең:
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
1
2
3
4
5
6
7

2.1.1
Расширение
сотрудничества
с европейскими странами:
в технологической сфере
2.1.2
в энергетической сфере
2.1.3
в сфере транспорта и
коммуникаций
2.1.4
в области технического
регулирования и
метрологии
2.1.5
Развитие торгово-
экономического
сотрудничества, в сфере
малого и среднего
бизнеса
2.1.6
Развитие сотрудничества
в гуманитарной сфере и в
области качества жизни
2.2
Цель: Повышение роли
Казахстана в Организации
по безопасности и
сотрудничеству в Европе
(ОБСЕ)
2.2.1
Создание условий для
Председательства
Республики Казахстан в
ОБСЕ в 2010 году
2.2.2
Обеспечение ключевой
роли Республики
Казахстан в коллективных
усилиях государств-
участников ОБСЕ по
социально-экономической
реабилитации Афганистана
2.2.3
Продвижение
казахстанских
инициатив в период
председательства в ОБСЕ
2.2.4
Увеличение количества
граждан Республики
Казахстан, работающих в
структурах ОБСЕ
2.3
Цель: Повышение роли и
авторитета Казахстана в
мусульманском мире
2.3.1
Задачи: Активизация
деятельности Казахстана
в ОИК
2.3.2
Увеличение количества
граждан Республики
Казахстан, работающих в
органах ОИК
2.4
Дальнейшее развитие
взаимодействия с
основными геополитичес-
кими центрами влияния
(Российская Федерация,
Китайская Народная
Республика, Соединенные
Штаты Америки, Япония,
Индия, ведущие государ-
ства арабского мира)
2.4.1
Укрепление союзнических
отношений с Российской
Федерацией
2.4.1.1
Контроль за реализацией
Плана Совместных
действий Казахстан и
России на 2007-2008 годы
2.4.1.2
Разработка, утверждение
и контроль за
Реализацией Плана
совместных действий
Казахстана и России на
2009 - 2010 годы
2.4.2
Укрепление стратегичес-
кого партнерства с КНР
2.4.3
Укрепление стратегичес-
кого партнерства с США
2.4.4
Развитие экономического,
инвестиционного и
технологического
сотрудничества с Японией
2.4.5
Развитие отношений с
Индией
2.4.6
Укрепление отношений с
ведущими государствами
арабского мира
2.5
Цель: Развитие
сотрудничества в
Центральной Азии и
укрепление позиций
Казахстана как
регионального лидера
2.5.1
Задачи: Углубление
экономического
сотрудничество и
интеграции со странами
Центральной Азии и
продвижение инициативы
Казахстана по созданию
Союза Центрально-
Азиатских государств
(СЦАГ)
2.5.2
Урегулирование вопросов
совместного использова-
ния водно-энергетических
ресурсов Центральной
Азии
2.6
Цель: Укрепление
международных позиций и
авторитета Казахстана в
рамках Организации
Объединенных Нации (ООН)
2.6.1
Размещение субрегиональ-
ных офисов международных
системы ООН
2.6.2
Обновление действующих и
заключение новых
документов о сотрудни-
честве между
Республикой Казахстан и
ООН
2.6.3
Координация работы
государственных органов
Республики Казахстан по
защите в ООН националь-
ных докладов о
выполнении обязательств,
вытекающих из положений
ратифицированных
правозащитных конвенций
2.7
Цель: Завершение
формирования таможенного
союза в рамках ЕврАзЭС

2.1.1
Еуропа елдерімен ынтымақтастықты кеңейту: технологиялық салада
2.1.2
энергетикалық салада
2.1.3
көлік және коммуникация саласында
2.1.4
техникалық реттеу және метрология саласында
2.1.5
Шағын және орта бизнес саласында сауда-экономикалық ынтымақтастықты дамыту
2.1.6
Гуманитарлық салада және өмір сапасы саласында ынтымақтастықты дамыту.
2.2
Мақсат: Еуропадағы қауіпсіздік және ынтымақтастық жөніндегі ұйымда (ЕҚЫҰ-да) Қазақстан рөлін арттыру
2.2.1
Қазақстан Республикасының 2010 жылы ЕҚЫҰ-ға төрағалық етуі үшін жағдайлар жасау
2.2.2
Ауғанстанды әлеуметтік-экономикалық оңалту бойынша ЕҚЫҰ-ға қатысушы мемлекеттердің ұжымдық күш-жігер салуларындағы Қазақстанның шешуші рөлін қамтамасыз ету
2.2.3
ЕҚЫҰ-ға төрағалық ету кезеңінде Қазақстан бастамаларын ілгерілету
2.2.4
ЕҚЫҰ құрылымында жұмыс істейтін Қазақстан азаматтары санын көбейту
2.3
Мақсат: Қазақстанның мұсылман әлеміндегі рөлі мен беделін арттыру
2.3.1
Міндеттер: Қазақстанның ИКҰ-дағы іс-әрекетін жандандыру
2.3.2
ИКҰ органдарында жұмыс істейтін ҚР азаматтарының санын көбейту
2.4
Негізгі геосаяси ықпал ету орталықтарымен (Ресей Федерациясы, Қытай Халық Республикасы, Америка Құрама Штаттары, Жапония, Үндістан, араб әлемінің жетекші мемлекеттері) өзара іс-қимылды одан әрі дамыту
2.4.1
Ресей Федерациясымен одақтық қатынастарды нығайту
2.4.1.1
Қазақстан мен Ресейдің 2007-2008 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспарының іске асырылуын бақылау
2.4.1.2
Қазақстан мен Ресейдің 2009-2011 жылдарға арналған Бірлескен іс-қимыл жоспарын жасау, бекіту және оны іске-асыруды бақылау.
2.4.2
ҚХР-мен стратегиялық серіктестік қатынастарды одан әрі нығайту
2.4.3
АҚШ-пен стратегиялық серіктестікті нығайту
2.4.4
Жапониямен экономикалық, инвестициялық және технологиялық ынтымақтастықты дамыту
2.4.5
Үндістанмен қатынастарды дамыту
2.4.6
Араб әлемінің жетекші мемлекеттерімен қатынастарды нығайту
2.5
Мақсат: Орталық Азиядағы ынтымақтастықты дамыту және Қазақстанның өңірлік жетекші ретіндегі ұстанымдарын нығайту
2.5.1
Міндеттер: Орталық Азия елдерімен экономикалық ынтымақтастық пен интеграцияны тереңдету және Орталық Азия мемлекеттері одағын (ОАМО) құру жөніндегі Қазақстан бастамасын ілгерілету
2.5.2
Орталық Азияның су-энергетика ресурстарын бірлесіп пайдалану мәселелерін реттеу
2.6
Мақсат: Біріккен Ұлттар ұйымы шеңберінде Қазақстанның халықаралық ұстанымын және беделін нығайту
2.6.1
БҰҰ халықаралық жүйесінің субрегионалдық кеңселерін орналастыру
2.6.2
ҚР мен БҰҰ арасындағы ынтымақтастық туралы қолданыстағы Құжаттарды жаңарту және жаңаларын жасасу.
2.6.3
Ратификацияланған құқық қорғау конвенциясының ережелерінен туындайтын міндеттемелерді орындау туралы ұлттық баяндамаларды БҰҰ-да қорғау бойынша ҚР мемлекеттік органдары жұмысын үйлестіру
2.7
Мақсат: ЕурАзЭҚ шеңберінде кеден одағын құруды аяқтау