Об утверждении Правил приема сточных вод в системы водоотведения населенных пунктов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 мая 2009 года № 788. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1127
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.12.2015 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 июля 2015 года № 546.
В соответствии со статьей 36 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемые Правила приема сточных вод в системы водоотведения населенных пунктов.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 мая 2009 года № 788
Правила
приема сточных вод в системы водоотведения
населенных пунктов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила приема сточных вод в системы водоотведения населенных пунктов (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 36 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года и определяют порядок приема сточных вод в системы водоотведения населенных пунктов (далее - система водоотведения).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) прием сточных вод - совокупность мероприятий, обеспечивающих сбор, транспортировку, очистку и отведение сточных вод потребителей, сбрасываемых в системы водоотведения;
2) контрольный колодец - последний колодец на сети водоотведения потребителя перед присоединением ее в систему водоотведения, предназначенный для отбора проб сточных вод потребителя и учета их объемов;
3) контрольная проба - проба промышленных сточных вод, отобранная из контрольного колодца с целью определения состава промышленных сточных вод (наличие вредных веществ и их концентрация), отводимых в систему водоотведения;
4) прибор учета - техническое средство, предназначенное для измерения объема воды, имеющее нормированные метрологические характеристики, воспроизводящее и хранящее единицу физической величины в течение определенного интервала времени, и разрешенное к применению для коммерческого учета в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

Елді мекендердің су бұру жүйелеріне сарқынды суларды қабылдау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 28 мамырдағы N 788 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1127 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 30.12.2015 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 шілдедегі № 546 бұйрығы.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 36-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Елді мекендердің су бұру жүйелеріне сарқынды суларды қабылдау ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 28 мамырдағы
N 788 қаулысымен
бекітілген
Елді мекендердің су бұру жүйелеріне сарқынды суларды қабылдау ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Елді мекендердің су бұру жүйелеріне сарқынды суларды қабылдау ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 36-бабына сәйкес әзірленді және елді мекендердің су бұру жүйелеріне (бұдан әрі - су бұру жүйесі) сарқынды суларды қабылдау тәртібін айқындайды.
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) сарқынды суларды қабылдау - тұтынушылардың су бұру жүйелеріне ағызатын сарқынды суларын жинауды, тасымалдауды, тазалауды және бұруды қамтамасыз ететін іс-шаралар жиынтығы;
2) бақылау құдығы - тұтынушының (қосалқы тұтынушының) сарқынды суларының сынамасын іріктеуге және оның көлемін есепке алуға арналған оның су бұру жүйесіне қосылуы алдындағы тұтынушының су бұру желісіндегі соңғы құдық;
3) бақылау сынамасы - су бұру жүйесіне бұрылатын өнеркәсіптік
сарқынды сулардың құрамын анықтау мақсатында (зиянды заттардың және
олардың шоғырлануының болуы) бақылау құдығынан алынған өнеркәсіптік
сарқынды сулардың сынамасы;
4) есептеу құралы - нормаланған метрологиялық сипаттамасы бар, белгілі бір уақыт аралығы ішінде физикалық шама бірлігін жаңғыртатын және сақтайтын әрі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен коммерциялық есепке алу үшін қолдануға рұқсат етілген су көлемін өлшеуге арналған техникалық құрал;

5) допустимая концентрация вредных веществ (далее - ДКВВ) - величина допустимого содержания вредных веществ в промышленных сточных водах потребителя, сбрасываемых в системы водоотведения;
6) субпотребитель - физическое или юридическое лицо, имеющее в собственности или на иных законных основаниях системы водоотведения, присоединенные к системам водоснабжения и водоотведения потребителя, и пользующееся его системами на договорной основе;
7) услугодатель - водохозяйственная организация (предприятие водоснабжения и водоотведения), осуществляющая полный технологический процесс водоснабжения и водоотведения и эксплуатирующая системы водоснабжения и водоотведения населенного пункта с целью оказания услуг потребителям по водоснабжению и водоотведению, а также осуществляющая технический надзор за состоянием систем водоснабжения и водоотведения потребителей, регулирующая и контролирующая развитие систем водоснабжения и водоотведения населенного пункта в целом;
8) жироловка - устройство, предназначенное для локальной очистки жиросодержащих сточных вод перед их сбросом в сеть водоотведения;
9) локальные очистные сооружения - совокупность сооружений и устройств потребителя, предназначенных для очистки собственных сточных вод перед их сбросом в систему водоотведения;
10) промышленные сточные воды - сточные воды, сбрасываемые физическими или юридическими лицами, после использования воды в производственных целях;
11) залповый сброс сточных вод - сброс в систему водоотведения промышленных сточных вод с увеличенным расходом более чем в 1,3 раза и концентрацией вредных веществ, превышающей допустимые более чем в 2 раза;
12) сети водоотведения - система трубопроводов, коллекторов, каналов и сооружений на них, предназначенных для водоотведения;
13) система водоотведения населенного пункта - комплекс инженерных сетей и сооружений, предназначенных для сбора, транспортировки, очистки и отведения сточных вод населенного пункта;
14) выпуск в систему водоотведения - трубопровод от здания или сооружения до первого колодца на сети водоотведения;
15) очистные сооружения - сооружения для приема, обеззараживания очистки и сброса в естественные или искусственные водные объекты или на рельеф местности, а также обработки и утилизации осадков сточных вод населенного пункта;
16) потребитель - физическое или юридическое лицо, имеющее в собственности или на иных законных основаниях системы водоотведения, присоединенных к системам водоотведения и пользующееся услугами водоотведения услугодателя на договорной основе;

5) зиянды заттардың жол берілетін шоғырлануы (бұдан әрі -  ЗЗЖБШ) - тұтынушының су бұру жүйелеріне ағызатын өнеркәсіптік сарқынды суларының құрамындағы зиянды заттардың жол берілетін шамасы;
6) қосалқы тұтынушы - меншігінде немесе өзге де заңды негізде
тұтынушының сумен жабдықтау және су бұру жүйелеріне қосылған су бұру
жүйелері бар және оның жүйелерін шарт негізінде пайдаланатын жеке немесе заңды тұлға;
7) қызмет көрсетуші - сумен жабдықтау мен су бұрудың толық
технологиялық үдерісін жүзеге асыратын және тұтынушыларға сумен
жабдықтау және су бұру жөнінде қызметтер көрсету мақсатында елді мекеннің сумен жабдықтау және су бұру жүйесін пайдаланатын, сондай-ақ
тұтынушылардың сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің жай-күйіне
техникалық қадағалауды жүзеге асыратын, тұтастай алғанда елді мекеннің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің дамуын реттейтін және бақылайтын су шаруашылығы ұйымы (сумен жабдықтау және су бұру
кәсіпорны);
8) май сүзгіш - құрамында май бар сарқынды суларды су бұру желісіне ағызу алдында оқшау тазалауға арналған құрылғы;
9) оқшау тазарту құрылыстары - тұтынушының өзінің сарқынды суларын су бұру жүйесіне ағызу алдында оларды тазартуға арналған құрылыстары мен құрылғыларының жиынтығы;
10) өнеркәсіптік сарқынды сулар - жеке немесе заңды тұлғалар суды өндірістік мақсатта пайдаланғаннан кейін ағызатын сарқынды сулар;
11) сарқынды суларды жаппай ағызу - су бұру жүйесіне өнеркәсіптік сарқынды суларды шығынды 1,3 еседен астам ұлғайтып және зиянды заттардың жол берілетін шектен 2 еседен астам шоғырландырып ағызу;
12) су бұру желілері - су бұруға арналған құбыржолдар, коллекторлар, арналар және олардағы құрылыстар жүйесі;
13) елді мекеннің су бұру жүйесі - елді мекеннің сарқынды суларын жинауға, тасымалдауға, тазартуға және бұруға арналған инженерлік желілер мен құрылыстар кешені;
14) су бұру жүйесіне шығару - ғимараттан немесе құрылыстан су бұру желісіндегі бірінші құдыққа дейінгі құбыржол;
15) тазарту құрылыстары — елді мекеннің сарқынды суларын қабылдауға, зарарсыздандыруға, тазартуға және табиғи немесе жасанды су объектілеріне немесе жер бедеріне ағызуға арналған, сондай-ақ шөгінділерді өңдеуге және кәдеге жаратуға арналған құрылыстар;
16) тұтынушы - меншігінде немесе өзге де заңды негізде су бұру
жүйелері бар, су бұру жүйелеріне қосылған және қызмет көрсетушінің су бұру қызметтерін келісім-шарт негізінде пайдаланатын жеке немесе заңды тұлға;

17) система водоотведения потребителя - комплекс инженерных сетей и сооружений, находящихся в собственности или на иных законных основаниях, и предназначенных для сбора, транспортировки, очистки и отведения сточных вод потребителя;
18) условно чистые сточные воды - сточные воды, качество которых позволяет использовать их в промышленных системах водоснабжения или сбрасывать в водные объекты без дополнительной очистки.
2. Порядок приема сточных вод в системы водоотведения населенных пунктов
3. В систему водоотведения допускается прием сточных вод, подлежащих очистке на очистных сооружениях в соответствии с применяемой на них технологией очистки, на основании требований водного и экологического законодательства Республики Казахстан.
4. В системы водоотведения приему не подлежат:
воды, содержащие грунт, песок, строительный и бытовой мусор, жир, и вещества, засоряющие трубы, колодцы;
воды, содержащие осадки из локальных очистных сооружений, твердые отходы производства;
воды, подлежащие использованию в системах оборотного и повторного водоснабжения (воды от бассейнов и фонтанов, конденсат пара, дренажные и условно чистые сточные воды);
поверхностный сток с территории промышленных площадок;
дождевые, талые, природные и поливомоечные воды;
сколы льда и снега;
воды, содержащие радионуклиды различного периода распада.
5. Прием сточных вод от потребителей, использующих воду для коммунально-бытового потребления, производится без ограничений.
6. Сети или системы водоотведения потребителей, осуществляющих деятельность в сфере общественного питания, до подключения к сетям водоотведения оборудуются жироловками.
7. Прием вывозимых коммунально-бытовых и промышленных сточных вод потребителей, не присоединенных к системам водоотведения, производится на оборудованных сливных пунктах.
8. Возможность совместного отведения и очистки коммунально-бытовых и промышленных сточных вод определяется составом последних, с учетом существующей технологии очистных сооружений.
9. Промышленные сточные воды, подлежащие совместному отведению и очистке с коммунально-бытовыми сточными водами населенного пункта, не должны нарушать работу сетей и сооружений системы водоотведения, оказывать разрушающее действие на материал элементов сетей и сооружений системы водоотведения и иметь температуру более 40 0 С и содержать:
горючие примеси, кислоты, токсичные и растворенные газообразные вещества, способные образовывать в сетях и сооружениях системы водоотведения, взрывоопасные и токсичные газы и смеси;
вещества и предметы, засоряющие элементы системы водоотведения или отлагающиеся на них;
вредные вещества с превышением значений ДКВВ и препятствующие биологической очистке сточных вод;
вещества, для которых не установлены значения предельно допустимых концентраций в воде водоемов соответствующего вида пользования;
минеральные загрязнения;
опасные бактериальные загрязнения;
более 500 мг/л взвешенных и всплывающих веществ;
нерастворенные масла, а также смолы и мазут;

17) тұтынушының су бұру жүйесі - тұтынушының меншігіндегі немесе өзге де заңды негіздегі және сарқынды суларын жинауға, тасымалдауға, тазартуға және бұруға арналған инженерлік желілер мен құрылыстар кешені;
18) шартты түрде таза сарқынды сулар - сапасы оларды өнеркәсіптік сумен жабдықтау жүйелерінде пайдалануға немесе су объектілеріне қосымша тазартпай ағызуға мүмкіндік беретін сарқынды сулар.
2. Елді мекендердің су бұру жүйелеріне сарқынды суларды қабылдау тәртібі
3. Су бұру жүйесіне Қазақстан Республикасының су және  экологиялық заңнамасы талаптарының негізінде олардағы қолданылатын тазарту технологиясына сәйкес тазарту құрылғыларындағы тазартуға жататын сарқынды суларды қабылдауға жол беріледі.
4. Су бұру жүйелеріне:
құрамында топырақ, құм, құрылыс және тұрмыстық қоқыстар, май және құбырларды, құдықтарды бітейтін заттар бар сулар;
құрамында оқшау тазарту құрылыстарының тұнбалары, өндірістің қатты қалдықтары бар сулар;
айналымдық және қайталап сумен жабдықтау жүйелерінде пайдалануға жататын сулар (бассейндер мен бұрқақтардан аққан сулар, бу конденсаты, кәріз және шартты түрде таза сарқынды сулар);
өнеркәсіп алаңдарының аумағынан аққан жер үстіндегі ағын су;
жаңбыр, еріген, табиғи және суғару-жуу сулары;
мұз сынықтары және қар;
бөлінудің әр түрлі кезеңіндегі радионуклидтерден тұратын сулар қабылдауға жатпайды.
5. Суды коммуналдық-тұрмыстық тұтыну үшін пайдаланатын
тұтынушылардан сарқынды суларды қабылдау шектеусіз жүргізіледі.
6. Қоғамдық тамақтану саласындағы қызметті жүзеге асыратын
тұтынушылардың су бұру желілері немесе жүйелері су бұру желілеріне
қосылғанға дейін май сүзгіштермен жабдықталады.
7. Су бұру жүйелеріне қосылмаған тұтынушылардың шығарылатын коммуналдық-тұрмыстық және өнеркәсіптік сарқынды суларын қабылдау жабдықталған төгу пункттерінде жүргізіледі.
8. Коммуналдық-тұрмыстық және өнеркәсіптік сарқынды суларды бірлесіп бұру және тазарту мүмкіндігі тазарту құрылыстарының қазіргі бар технологияларын ескере отырып, соңғысының құрамымен анықталады.
9. Елді мекеннің коммуналдық-тұрмыстық сарқынды суларымен бірлесіп бұруға және тазартуға жататын өнеркәсіптік сарқынды сулар су бұру жүйесінің желілері мен құрылыстарының жұмысын бұзбауы, су бұру жүйесінің желілері мен құрылыстары элементтерінің материалына қиратушы ықпал етпеуі және температурасы 40 о С-тан аспауы және олардың құрамында:
су бұру жүйесінің желілері мен құрылыстарында жарылыс қауіпті және улы газдар мен қоспаларды жинауға қабілетті жанғыш қоспалар, қышқылдар, улы және ерітілген газ тәрізді заттар;
су бұру жүйесінің элементтерін ластайтын немесе оларға шөгетін заттар мен бұйымдар;
ЗЗЖБШ мәндерінен асатын және сарқынды суларды биологиялық тазартуға кедергі келтіретін зиянды заттар;
тиісті пайдалану түріндегі су айдындарының суында шекті рұқсат етілген шоғырлану мәндері белгіленбеген заттар;
минералды ластанулар;
қауіпті бактериялық ластанулар;
500 мг/л астам өлшенген және балқитын заттар;
ерітілмеген майлар, сондай-ақ шайыр мен мазут;

вещества, у которых химическое потребление кислорода превышает биохимическое потребление кислорода (далее - БПК) (полное) более чем в 1,5 раза.
10. Услугодатель определяет перечень вредных веществ и рассчитывает их допустимые концентрации, разрешенные к сбросу в систему водоотведения, на основании методики расчета допустимых концентраций вредных веществ в промышленных сточных водах, сбрасываемых в системы водоотведения населенных пунктов и расчета оплаты за дополнительную очистку при их превышении, утверждаемой уполномоченным органом в сфере использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения.
11. Прием промышленных сточных вод в систему водоотведения допускается при условиях:
достаточной мощности системы водоотведения для приема промышленных сточных вод;
обеспечения технологией очистки промышленных сточных вод, удаления поступающих загрязнений до нормативных требований предельно допустимых сбросов (далее - ПДС);
выполнения требований технических условий услугодателя;
соответствия промышленных сточных вод потребителя требованиям содержания в них ДКВВ.
12. Промышленные сточные воды потребителя (субпотребителя), не удовлетворяющие требованиям пункта 9 настоящих Правил, подлежат предварительной очистке на локальных очистных сооружениях до достижения ДКВВ.
13. Достижение ДКВВ в промышленных сточных водах разбавлением чистыми, условно чистыми и другими водами не допускается.
14. При расчете ДКВВ в промышленных сточных водах, принимаемых в систему водоотведения, услугодатель руководствуется следующими требованиями:
содержание органических веществ, оцениваемых по БПК, контролируется лабораторным путем, при этом БПК промышленных сточных вод, сбрасываемых в систему водоотведения, не должно превышать БПК в промышленных сточных водах, поступающих на очистные сооружения и принятого при их проектировании;
допустимая концентрация вредных веществ, удаляемых на очистных сооружениях, определяется в соответствии с нормативом ПДС очищенных промышленных сточных вод в водные объекты, согласованным с органами государственного санитарно-эпидемиологического надзора и утвержденным в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
допустимая концентрация вредных веществ, не удаляемых на очистных сооружениях, определяются исходя из их ДКВВ в воде водных объектов и соотношения объемов коммунально-бытовых и промышленных сточных вод.
15. При обнаружении в составе промышленных сточных вод, поступающих на очистные сооружения, концентраций вредных веществ, являющихся недопустимыми для работы очистных сооружений, услугодатель в письменном виде или телефонограммой уведомляет об этом государственные органы санитарно-эпидемиологического надзора и территориальные органы в области охраны окружающей среды в день их обнаружения. Одновременно услугодатель проводит контрольные анализы и устанавливает потребителей, допустивших эти сбросы.

оттегін химиялық тұтыну оттегін биохимиялық тұтынудан (бұдан әрі - ОБТ) (толық) 1,5 еседен асатын заттар болмауы тиіс.
10. Қызмет көрсетуші зиянды заттардың тізбесін айқындайды және
олардың су бұру жүйесіне ағызуға рұқсат етілген шоғырлануын су қорын
пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті орган бекіткен елді мекендердің су бұру жүйелеріне ағызылатын өнеркәсіптік сарқынды сулардағы зиянды заттардың жол берілетін шоғырлануын есептеу және олар асып кеткен кезде қосымша тазалау үшін төлемдерді есептеу әдістемесінің негізінде есептейді.
11. Су бұру жүйесіне өнеркәсіптік сарқынды суларды қабылдау:
өнеркәсіптік сарқынды суларды қабылдау үшін су бұру жүйесінің жеткілікті қуаттылығы;
өнеркәсіптік сарқынды суларды тазарту технологиясымен қамтамасыз ету ағып келетін ластануларды шекті жол берілетін ағызудың (бұдан әрі - ШЖБА) нормативтік талаптарына дейін жою;
қызмет көрсетушінің техникалық шарттарының талаптарын орындау;
тұтынушының өнеркәсіптік сарқынды суларының оларда ЗЗЖБШ-ның болу талаптарына сәйкестігі жағдайлары кезінде жол беріледі.
12. Осы Ереженің 9-тармағының талаптарын қанағаттандырмайтын
тұтынушының (қосалқы тұтынушының) өнеркәсіптік сарқынды сулары
ЗЗЖБШ-ға қол жеткенге дейін оқшау тазарту құрылыстарында алдын ала
тазартылуға жатады.
13. Өнеркәсіптік сарқынды суларда таза, шартты түрде таза және басқа суларды қоса отырып, ЗЗЖБШ-ға қол жеткізуге жол берілмейді.
14. Су бұру жүйесіне қабылданатын өнеркәсіптік сарқынды сулардағы ЗЗЖБШ-ны есептеу кезінде қызмет көрсетуші мынадай талаптарды басшылыққа алады:
ОБТ бойынша бағаланатын органикалық заттардың болуы зертханалық жолмен бақыланады, бұл ретте су бұру жүйесіне ағызылатын өнеркәсіптік сарқынды судың ОБТ тазарту құрылыстарына ағып келетін және оларды жобалау кезінде қабылданған өнеркәсіптік сарқынды сулардағы ОБТ-дан асып кетпеуі тиіс;
тазарту құрылыстарында жойылатын зиянды заттардың жол берілетін шоғырлануы мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдарымен келісілген және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген су объектілеріне тазартылған өнеркәсіптік сарқынды сулардың ШЖБА нормативіне сәйкес анықталады;
тазарту құрылыстарында жойылмайтын зиянды заттардың жол берілетін шоғырлануы су объектілерінің суындағы олардың ЗЗЖБШ және коммуналдық-тұрмыстық және өнеркәсіптік сарқынды сулар көлемдерінің ара қатынасына байланысты анықталады.
15. Тазарту құрылыстарына ағып келетін өнеркәсіптік сарқынды
сулардың құрамында тазарту құрылыстарының жұмысы үшін жол берілмейтін
болып табылатын зиянды заттардың шоғырлануы анықталған кезде қызмет
көрсетуші оларды анықтаған күні бұл туралы жазбаша түрде немесе
телефонограммамен мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау
органдарына және қоршаған ортаны қорғау саласындағы аумақтық органдарға хабарлайды. Қызмет көрсетуші бір уақытта бақылау талдауларын жүргізеді және осы ағызуға жол берген тұтынушыларды анықтайды.

16. При превышении ДКВВ по результатам анализа промышленных сточных вод, потребитель прекращает сброс промышленных сточных вод в систему водоотведения и принимает срочные меры по снижению загрязнений до ДКВВ. После устранения причины, вызвавшей повышение содержания загрязнений, производится повторный отбор проб услугодателем.
17. При выявлении сброса промышленных сточных вод потребителя с загрязнениями, превышающими ДКВВ, объем дополнительной очистки сточных вод от загрязнений, превышающих ДКВВ, подлежащей оплате потребителем, рассчитывается по методике расчета допустимых концентраций вредных веществ в промышленных сточных водах, сбрасываемых в системы водоотведения населенных пунктов и расчета оплаты за дополнительную очистку при их превышении, утверждаемой уполномоченным органом в сфере использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения.
18. Допускается очистка промышленных сточных вод нескольких предприятий, имеющих однородные загрязнения на общих локальных очистных сооружениях.
19. В системе водоотведения потребителей не допускается объединение промышленных сточных вод, взаимодействие которых может привести к образованию эмульсий, ядовитых или взрывоопасных газов, а также большого количества нерастворимых веществ (промышленные сточные воды, содержащие соли кальция или магния и щелочных растворов, соду и кислые воды, сульфид натрия и воды, чрезмерно содержащие щелочи, хлор, фенолы).
20. Кислые и щелочные промышленные сточные воды до сброса в системы водоотведения подлежат нейтрализации или усреднению.
21. Прием промышленных сточных вод в системы водоотведения осуществляется отдельными выпусками через контрольный колодец. Указанные выпуски оборудуются устройствами для контроля над расходом и качеством промышленных сточных вод. Объем представленных услуг водоотведения определяется по показаниям прибора учета сточных вод.
22. Потребитель в период эксплуатации содержит эксплуатируемые системы водоотведения в исправном состоянии и проводит анализы промышленных сточных вод, сбрасываемых в систему водоотведения.
23. Потребители, осуществляющие сброс промышленных сточных вод в системы водоотведения, обеспечивают возможность проведения услугодателем отбора проб, анализов промышленных сточных вод потребителя и учета их объемов.
24. Пробы для проведения анализов состава промышленных сточных вод отбираются услугодателем (для производственного контроля) и потребителем (для недопущения сброса вредных веществ, в концентрации, превышающей допустимую концентрацию) до и после комплекса локальных очистных сооружений, а при их отсутствии, в контрольных колодцах, а также путем измерений количества сбрасываемых промышленных сточных вод в контрольных колодцах по каждому выпуску в сеть водоотведения.

16. Өнеркәсіптік сарқынды суларды талдау нәтижелері бойынша ЗЗЖБШ асып кеткен кезде тұтынушы өнеркәсіптік сарқынды суларды су бұру жүйесіне ағызуын тоқтатады және ластануды ЗЗЖБШ-ға дейін төмендету жөнінде жедел шаралар қабылдайды. Ластанудың артуын тудырған себептерді жойғаннан кейін қызмет көрсетуші сынамаларды қайта алуды жүргізеді.
17. ЗЗЖБШ-дан артық ластанулары бар өнеркәсіптік сарқынды суларды ағызу анықталған кезде тұтынушының төлеуге тиіс ЗЗЖБШ-дан артық ластанулардан сарқынды суларды қосымша тазалау көлемі су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті орган бекітетін елді мекендердің су бұру жүйелеріне ағызылатын өнеркәсіптік сарқынды сулардағы зиянды заттардың жол берілетін шоғырлануын есептеу және олар асып кеткен кезде қосымша тазалау үшін төлемдерді есептеу әдістемесі бойынша есептеледі.
18. Бірыңғай ластанулар кездесетін бірнеше кәсіпорындардың өнеркәсіптік сарқынды суларын жалпы оқшау тазарту құрылыстарында тазартуға жол беріледі.
19. Тұтынушылардың су бұру жүйесінде өзара іс-әрекеті эмульсиялардың, улы немесе жарылыс қаупі бар газдардың, сондай-ақ үлкен мөлшердегі ерімейтін заттардың (құрамында кальций немесе магний және сілтілі ерітінділердің тұздары, сода мен қышқыл сулар, натрий және су сульфиді, құрамындағы сілтілер, хлор, фенол шектен тыс өнеркәсіптік сарқынды сулар) пайда болуына алып келуі мүмкін өнеркәсіптік сарқынды сулардың бірігуіне жол берілмейді.
20. Қышқыл және сілтілі өнеркәсіптік сарқынды сулар су бұру жүйесіне ағызғанға дейін бейтараптандыруға немесе орталандыруға жатады.
21. Өнеркәсіптік сарқынды суларды су бұру жүйелеріне қабылдау
бақылау құдығы арқылы жеке-жеке шығарып жүзеге асырылады. Өнеркәсіптік сарқынды сулардың шығыны және сапасын бақылау үшін көрсетілген шығарулар құрылғылармен жабдықталады. Көрсетілген су бұру қызметтерінің көлемі сарқынды суларды есептеу құралының көрсеткіштері бойынша анықталады.
22. Тұтынушы пайдалану кезеңінде пайдаланылатын су бұру жүйелерін ақаусыз күйінде ұстайды және су бұру жүйесіне ағызылатын өнеркәсіптік сарқынды суларға талдау жүргізеді.
23. Су бұру жүйелеріне өнеркәсіптік сарқынды суларды ағызуды жүзеге асыратын тұтынушылар қызмет көрсетушінің тұтынушының өнеркәсіптік сарқынды суларынан сынамалар алуды, талдауды және олардың көлемін есепке алуды жүргізу мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
24. Өнеркәсіптік сарқынды сулардың құрамын талдауды жүргізу үшін сынамаларды қызмет көрсетуші (өндірістік бақылау үшін) немесе тұтынушы (жол берілетін шоғырланудан артық шоғырлануда зиянды заттарды ағызуға жол бермеу үшін) оқшау тазарту құрылғылары кешеніне дейін және одан кейін алады, ал олар болмаған кезде бақылау құдықтарында, сондай-ақ су бұру желісіне әрбір шығару бойынша бақылау құдықтарында ағызылатын өнеркәсіптік сарқынды сулардың мөлшерін өлшеу жолымен алынады.

25. Услугодатель осуществляет отбор проб промышленных сточных вод на системах водоотведения потребителей в присутствии представителей потребителя.
Услугодатель устанавливает график отбора проб промышленных сточных вод потребителя с периодичностью не реже одного раза в квартал.
26. Отбор проб производится в соответствии с методическими указаниями по отбору проб промышленных сточных вод, утверждаемыми уполномоченным органом в сфере использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения.
27. Проведение плановых отборов проб и анализов промышленных сточных вод осуществляется за счет услугодателя, а по заявке потребителя - за его счет.
28. Потребитель по письменному требованию услугодателя представляет сведения об объемах, качественном составе отводимых промышленных сточных вод и режиме их сброса в систему водоотведения по каждому выпуску.
29. Залповый сброс промышленных сточных вод не допускается.
30. Потребитель, допустивший залповый или аварийный сброс промышленных сточных вод, немедленно сообщает об этом услугодателю в письменном виде или телефонограммой и принимает все необходимые меры для ликвидации последствий залпового или аварийного сброса промышленных сточных вод.
31. О случаях залпового или аварийного сброса промышленных сточных вод потребителей, услугодатель сообщает в государственные органы санитарно-эпидемиологического надзора и в территориальные органы в области охраны окружающей среды в день их обнаружения.
32. Прием ливневых и паводковых сточных вод в систему водоотведения производится услугодателем на основании договора на прием ливневых и паводковых вод с потребителем, осуществляющим такой сброс.

25. Тұтынушылардың су бұру жүйелеріндегі өнеркәсіптік сарқынды
сулардың сынамаларын алуды қызмет көрсетуші тұтынушының өкілдерінің
қатысуымен жүзеге асырады.
Қызмет көрсетуші тұтынушының өнеркәсіптік сарқынды суларының сынамаларын алу кестесін тоқсанына кемінде бір рет кезеңділікпен белгілейді.
26. Сынамаларды алу су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті орган бекітетін өнеркәсіптік сарқынды сулардың сынамаларын алу жөніндегі әдістемелік нұсқауларға сәйкес жүргізіледі.
27. Өнеркәсіптік сарқынды сулардың сынамалары мен талдауларын
жоспарлы алуды жүргізу қызмет көрсетушінің есебінен, ал тұтынушының
тапсырысы бойынша оның есебінен жүзеге асырылады.
28. Тұтынушы қызмет көрсетушінің жазбаша талабы бойынша
бұрылатын өнеркәсіптік сарқынды сулардың көлемі, сапалы құрамы және
оларды әрбір шығару бойынша су бұру жүйесіне ағызу режимі туралы
мәліметтерді ұсынады.
29. Өнеркәсіптік сарқынды суларды жаппай ағызуға жол берілмейді.
30. Өнеркәсіптік сарқынды суларды жаппай немесе авариялық ағызуға жол берген тұтынушы бұл туралы жазбаша түрде немесе телефонограммамен қызмет көрсетушіге тез арада хабарлайды және өнеркәсіптік сарқынды суларды жаппай немесе авариялық ағызудың салдарын жою үшін барлық қажетті шараларды қабылдайды.
31. Қызмет көрсетуші тұтынушылардың өнеркәсіптік сарқынды суларын жаппай немесе авариялық ағызу жағдайлары туралы оларды анықтаған күні мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдарына және қоршаған ортаны қорғау саласындағы аумақтық органдарға хабарлайды.
32. Су бұру жүйесіне нөсер және тасқын суларды қабылдауды қызмет көрсетуші осындай ағызуды жүзеге асыратын тұтынушымен жасалған нөсер және тасқын суларды қабылдауға арналған шарт негізінде жүргізеді.