О Стратегическом плане Министерства юстиции Республики Казахстан на 2010-2014 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2009 года № 2325.
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 "О Системе государственного планирования в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства юстиции Республики Казахстан на 2010-2014 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2010 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2009 года № 2325
Стратегический план
Министерства юстиции Республики Казахстан
на 2010-2014 годы
1. Миссия и видение
Миссия: Модернизация и обеспечение правовой инфраструктуры для решения задач в повышении конкурентоспособности государства.
Видение: Развитое гражданское общество, обеспеченное эффективной правовой защитой, а также государственными и юридическими услугами в соответствии со стандартами и принципами правового государства.
2. Анализ текущей ситуации
Министерство юстиции Республики Казахстан (далее - Министерство юстиции) выполняет большой спектр функций, не схожих между собой, реализация которых позволяет осуществить надлежащее правовое обеспечение проводимых в стране преобразований.
Минувшие годы для Министерства юстиции стали периодом определенных свершений, позволивших выполнить все задачи, поставленные перед ним.
Данным Стратегическим планом на 2010 - 2014 годы предусмотрено семь стратегических направлений.
1. Повышение качества государственных и юридических услуг, предоставляемых органами юстиции в соответствии с законодательством, повышение правовой культуры граждан.
Одним из показателей деятельности любого органа является качество предоставляемых услуг, которое требует постоянного повышения. Необходимо отметить, что система государственного управления и качество государственных услуг в недостаточной степени прозрачна.
По итогам 2009 года Центрами обслуживания населения оказано 6 565 479 государственных услуг, что в сравнении с аналогичным периодом прошлого года на 667 477 услуг больше.
По результатам опроса потребителей проведенного Проектом по улучшению бизнес среды USAID в рамках мониторинга по реализации законодательства в сфере регистрации на недвижимое имущество и юридических лиц 85 % населения удовлетворены качеством и доступностью оказываемых услуг органами юстиции.

Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 31 желтоқсандағы № 2325 Қаулысы.
"Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 2325 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің
2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары
1. Миссиясы және пайымдауы
Миссиясы: Мемлекеттің бәсекеге қабілеттігін арттырудағы міндеттерді шешу үшін құқықтық инфрақұрылымды жаңғырту және қамтамасыз ету.
Пайымдауы: тиімді құқықтық қорғаумен, сондай-ақ құқықтық мемлекеттің стандарттары мен принциптеріне сәйкес мемлекеттік және заңгерлік қызметтер қамтамасыз етілген дамыған азаматтық қоғам.
2. Ағымдағы ахуалды талдау
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі (бұдан әрі - Әділет министрлігі) іске асыру елде жүргізіліп жатқан қайта құруларды тиісінше құқықтық қамтамасыз етуді жүзеге асыруға мүмкіндік беретін өзара ұқсас емес фукнциялардың үлкен ауқымын орындайды.
Өткен жылдар Әділет министрлігі үшін оның алдына қойылған барлық міндеттерді орындауға мүмкіндік берген белгілі бір өрлеу кезеңі болды.
Осы 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспарда жеті стратегиялық бағыт көзделді.
1. Заңнамаға сәйкес әділет органдары ұсынатын мемлекеттік және заңгерлік қызмет көрсетулер сапасын арттыру, азаматтардың құқықтық мәдениетін арттыру.
Кез келген органның қызметіндегі көрсеткіштердің бірі тұрақты арттыруды талап ететін ұсынылатын қызмет көрсету сапасы болып табылады. Мемлекеттік басқару жүйесі мен мемлекеттік қызмет көрсету сапасы жеткілікті дәрежеде айқын еместігін атап өту қажет.
2009 жылдың қорытындысы бойынша Халыққа қызмет көрсету орталықтары 6 565 479 мемлекеттік қызмет көрсеткен, бұл өткен жылдың осы кезеңімен салыстырғанда 667 477 қызметке артық.
Бизнес-ортаны жақсарту жөніндегі USAID жобасы жылжымайтын мүлікті және заңды тұлғаларды тіркеу саласындағы заңнаманы іске асыру жөніндегі мониторинг шеңберінде тұтынушыларға жүргізген сауалнамасының нәтижелері бойынша халықтың 85 %-ы әділет органдары көрсететін қызметтің сапасы мен қол жетімдігіне қанағаттанған.

Результаты аналогичного опроса 2008 года показали, что только 50 % населения удовлетворены качеством услуг.
Вместе с тем, несмотря на улучшение показателей, указанные данные свидетельствуют о необходимости повышения эффективности оказываемых государственных услуг.
Немаловажным является проводимая Министерством юстиции работа по улучшению показателей в рейтингах Глобального индекса конкурентоспособности Всемирного экономического форума и "Doing business" Всемирного Банка.
По отчету Всемирного Банка на 2009 год Казахстан в рейтинге "Doing business" по индикатору "Открытие предприятий" занимает 79 место, на 2010 год - 82 место.
Между тем ГИК Всемирного экономического форума по индикаторам "Количество процедур необходимых для начала бизнеса" и "Количество дней, необходимых для открытия бизнеса" по итогам 2008 года Казахстан занимает 44 место, на 2010 год - по индикатору "Количество процедур необходимых для начала бизнеса" - 60 место, по индикатору "Количество дней необходимых для открытия бизнеса" - 62 место.
Основой оценки легкости ведения бизнеса (открытие предприятий) в указанных рейтингах являются следующие показатели: сроки и количество процедур, необходимых для создания бизнеса, а также их стоимость.
Учитывая, что указанные показатели регламентированы на уровне законов, Министерством юстиции с января 2009 года начата работа по внесению соответствующих поправок в действующее законодательство.
Так, в целях повышения позиций Казахстана в указанных рейтингах, путем упрощения процедур создания бизнеса и устранения административных барьеров, разработан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам упрощения государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", который направлен на подпись Главе государства.
По итогам 2009 года по индикатору ГИК "Право на собственность" Казахстан занял 103 место (в 2008 году - 95), а по индикатору "Doing Business" Всемирного Банка "Регистрация собственности" - 31 (в 2008 году - 26).
Методика оценки предусматривает легкость получения компанией права собственности (действия, количество времени и финансовых затрат, необходимых для регистрации собственности).
Министерством юстиции принят комплекс мер по упрощению процедуры регистрации прав на недвижимое имущество.
В частности, в результате принятия ведомственных приказов сокращены сроки регистрации прав на нежилое строение, имущественный комплекс нежилого назначения, состоящих из одного объекта с 15 до 10 рабочих дней; установлен порядок и сроки выдачи информационных справок на недвижимое имущество через ЦОН в электронной форме; сокращен срок предоставления информационных справок на недвижимое имущество с 3 до 1 рабочего дня.
Вместе с тем, имеется ряд недостатков, связанных с отсутствием эффективного механизма оплаты труда адвокатов, предоставляющих юридическую помощь бесплатно. Поэтому цель Министерства юстиции заключается в оптимизации процессов оказания услуг, обеспечении их открытости и доступности, а также в обеспечении реализации прав граждан на получение квалифицированной юридической помощи.
Для достижения поставленной цели Стратегическим планом определено дальнейшее совершенствование законодательства в области адвокатуры и нотариата.
В целях поддержки социально незащищенных слоев населения с сентября 2009 года возобновлена деятельность государственных нотариусов, стоимость услуг которых значительно ниже частных нотариусов.

2008 жылғы ұқсас сауалнама нәтижелері халықтың 50 %-ы ғана қызмет сапасына қанағаттанатынын көрсетті.
Сонымен бірге, көрсеткіштердің жақсарғанына қарамастан, көрсетілген деректер көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тиімділігін арттыру қажеттігі туралы айғақтайды.
Дүниежүзілік экономикалық форумның Ғаламдық бәсекеге қабілеттілік индексінің және "Doing business" рейтингтеріндегі көрсеткіштерді жақсарту жөнінде Әділет министрлігі жүргізген жұмыстардың маңызы зор.
Дүниежүзілік Банктің есебі бойынша 2009 жылы Қазақстан "Doing business" рейтингінде "Кәсіпорындарды ашу" индикаторы бойынша 79 орынды, 2010 жылы 82 орынды иеленді.
Сонымен бірге Дүниежүзілік экономикалық форумның ҒБҚИ "Бизнесті бастауға қажетті рәсімдердің саны" және "Бизнесті ашуға қажетті күндердің саны" индикаторлары бойынша 44 орынды иеленді, 2010 жылы "Бизнесті бастауға қажетті рәсімдердің саны" индикаторы бойынша 60 орынды, "Бизнесті ашуға қажетті күндердің саны" индикаторы бойынша 62 орынды иеленеді.
Көрсетілген рейтингтерде бизнесті жүргізу (кәсіпорындар ашу) жеңілдігінің негізгі бағасы мынадай көрсеткіштер болып табылады: бизнес жасауға қажет рәсімдердің мерзімдері және саны, сондай-ақ оның құны.
Аталған көрсеткіштер заңдар деңгейінде регламенттелгенін ескере отырып, Әділет министрлігі 2009 жылғы қаңтардан бастап қолданыстағы заңнамаға тиісті түзетулер енгізу жұмыстарын бастады.
Мәселен, бизнес жасау рәсімдерін жеңілдету және әкімшілік кедергілерді жою арқылы көрсетілген рейтингтерде Қазақстанның ұстанымын арттыру мақсатында Мемлекет басшысының қол қоюына жіберілген "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеуді және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеуді оңайлату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы әзірленді.
2009 жылдың қорытындысы бойынша ҒБҚИ "Меншікке құқық" индикаторы бойынша Қазақстан 103 орынды (2008 жылы - 95), Дүниежүзілік банктің "Doing business" "Меншікті тіркеу" индикаторы бойынша - 31 орынды (2008 жылы — 26) иеленді.
Бағалау әдістемесі компанияның меншік құқығын алу жеңілдігін (меншікті тіркеу үшін қажетті әрекет, уақыт саны мен қаржылық шығындар) көздейді.
Әділет министрлігі жылжымайтын мүлікке құқықтарды тіркеу ресімдерін оңайлату бойынша шаралар кешенін қабылдады.
Атап айтқанда, ведомстволық бұйрықтарды қабылдау нәтижесінде тұрғын үй емес құрылысқа, бір объектіден тұратын тұрғын үй емес мақсаттағы мүліктік кешенге құқықтарды тіркеу мерзімдері 15-тен 10 жұмыс күніне дейін қысқарды; жылжымайтын мүлікке ақпараттық анықтамаларды ХҚО арқылы электронды нысанда беру тәртібі мен мерзімдері белгіленді; жылжымайтын мүлікке ақпараттық анықтамаларды беру мерзімі 3-тен 1 жұмыс күніне дейін қысқарды.
Сонымен бірге, заңгерлік көмекті тегін көрсететін адвокаттардың еңбегіне ақы төлеудің тиімді тетігінің жоқтығына байланысты бірқатар кемшіліктер бар. Сондықтан Әділет министрлігінің мақсаты қызмет көрсету процестерін оңтайландыруға, олардың ашықтығы мен қол жетімділігін қамтамасыз етуге, сондай-ақ азаматтардың білікті заң көмегін алуға құқықтарын іске асыруды қамтамасыз етуге келіп саяды.
Қойылған мақсаттарға қол жеткізу үшін Стратегиялық жоспарда адвокатура мен нотариат саласындағы заңнаманы одан әрі жетілдіру айқындалған.
Халықтың әлеуметтік жағынан қорғалмаған тобын қолдау мақсатында 2009 жылғы қыркүйектен бастап қызмет көрсету құны жекеше нотариустардан едәуір төмен мемлекеттік нотариустардың қызметі қалпына келтірілді.

На сегодняшний день государственными нотариусами осуществлено 16 194 нотариальных действий на общую сумму 7 930 390 тенге.
Состояние правовой культуры государства является одним из показателей его правовой системы. Повышение правовой культуры, развитие правового сознания населения являются важными критериями формирования гражданского общества, которые способствуют построению независимого, демократического и правового государства.
Необходимы совместные усилия государства и общества, средств массовой информации. В целях дальнейшего повышения уровня правового сознания и правовой культуры граждан Республики Казахстан Стратегический план предусматривает выполнение мероприятий праворазъяснительного характера.
2. Совершенствование законодательства, качественная нормотворческая деятельность и правовое обеспечение международного сотрудничества.
Ключевым инструментом реализации государственной политики является нормотворческая деятельность. Основной задачей в сфере законотворчества является качество разрабатываемых законопроектов, что зависит не только от их юридической проработанности, но и от проработанности социальной, экономической, финансовой составляющей решения вопроса, изучения статистических данных, анализа правоприменительной практики, применения положительного международного опыта и так далее.
В этой связи, повышение качества нормотворческой деятельности определено стратегическим направлением.
Планом законопроектных работ Правительства Республики Казахстан на 2009 год, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2009 года № 184 предусмотрено к разработке 38 законопроектов (с учетом корректировок), из них 4 подписаны Главой государства, 1 - направлен на подпись Главе государства, 33 - в Парламенте Республики Казахстан.
По итогам 2009 года Министерством юстиции проведена правовая экспертиза 133 законопроектов, согласовано 34 (в 2008 году правовая экспертиза проведена 150 законопроектов, согласовано - 74). Так, на сегодняшний день остается актуальной проблема низкого качества разрабатываемых государственными органами законопроектов.
В целях недопущения случаев разработки законопроектов, предусматривающих внесение изменений и дополнений в одни и те же законы разными законодательными актами, внесения предложения по внедрению соответствующей системы мониторинга законопроектов на всех стадиях их прохождения в настоящее время прорабатывается вопрос создания базы данных по всем законопроектам.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 августа 2002 года № 938 "Об утверждении Правил последующего официального опубликования текстов нормативных правовых актов Республики Казахстан" субъекты частного предпринимательства, получившие права на последующее официальное опубликование, ежегодно подвергались проверкам.

Бүгінгі таңда мемлекеттік нотариустар жалпы сомасы 7 930 390 теңгеге 16 194 нотариаттық іс-әрекеттерді жүзеге асырды.
Мемлекеттің құқықтық мәдениетінің жай-күйі оның құқықтық жүйесіндегі көрсеткіштердің бірі болып табылады. Халықтың құқықтық мәдениетін арттыру, құқықтық санасын дамыту тәуелсіз, демократиялық және құқықтық мемлекет құруға ықпал ететін азаматтық қоғамды қалыптастырудың маңызды өлшемі болып табылады.
Мемлекет пен қоғамның, бұқаралық ақпарат құралдарының бірлескен күш-жігері қажет. Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтық санасы мен құқықтық мәдениетінің деңгейін одан әрі арттыру мақсатында Стратегиялық жоспарда құқықтық түсіндіру сипатында іс-шараларды орындау көзделеді.
2. Заңнаманы жетілдіру, сапалы нормашығармашылық қызмет және халықаралық ынтымақтастықты құқықтық қамтамасыз ету.
Мемлекеттік саясатты іске асырудың негізгі құралы нормашығармашылық қызмет болып табылады. Заң шығармашылығы саласында негізгі міндет әзірленетін заң жобаларының сапасы болып табылады, бірақ бұл олардың заңгерлік пысықталуына ғана емес, сонымен бірге әлеуметтік, экономикалық, қаржылық маңызды мәселені шешудің пысықталуына, статистикалық деректерді зерделеуге, құқық қолдану практикасын талдауға, оң халықаралық тәжірибені қолдануға да байланысты болмақ.
Осыған байланысты нормашығармашылық қызметтің сапасын арттыру стратегиялық бағытпен айқындалды.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 18 ақпандағы № 184 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң жобалау жұмыстарының 2009 жылға арналған жоспарымен 38 заң жобасын (түзетулер ескеріліп) әзірлеу көзделген, оның 4-іне Мемлекет басшысы қол қойды, 1-еуі Мемлекет басшысына қол қоюға жіберілді, 33-і Қазақстан Республикасының Парламентінде.
2009 жылдың қорытындысы бойынша Әділет министрлігі 133 заң жобасына құқықтық сараптама жүргізді, 34-і келісілді (2008 жылы 150 заң жобасына құқықтық сарпатама жүргізілді, 74-і келісілді). Сонымен бүгінгі таңда мемлекеттік органдар әзірлейтін заң жобалары сапасының төмендігі өзекті болып қалуда.
Сол бір заңға әртүрлі заңнамалық актілермен өзгерістер мен толықтырулар енгізуді көздейтін заң жобаларын әзірлеу жағдайларын болдырмау, оларды өткізудің барлық сатыларында заң жобалары мониторингісінің тиісті жүйесін енгізу жөнінде ұсыныстар енгізу мақсатында қазіргі уақытта барлық заң жобалары бойынша деректер қорын құру мәселесі пысықталуда.
"Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мәтіндерін кейіннен ресми жариялау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 22 тамыздағы № 938 қаулысына сәйкес кейіннен ресми жариялауға құқық алған жеке кәсіпкерлік субъектілері жыл сайын тексеруге ұшырайды.

По итогам совещания 13 ноября 2009 года под председательством Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Ахметова С.Н., на котором презентованы системы дифференцированного государственного контроля и управления рисками в области последующего опубликования официальных текстов нормативных правовых актов, разработанные Министерством юстиции, была одобрена периодичность плановых проверок 1 раз в 5 лет в связи с незначительным риском (сверка текста опубликованного НПА осуществляется с макетом, на котором проставлен штамп "Официальный текст Министерства юстиции").
На сегодняшний день основные, направления совершенствования законодательства, предусмотренные Концепцией правовой политики на 2002-2010 годы, нашли логическое завершение и ознаменовали новый этап развития законодательства.
Ввиду этого, Указом Президента Республики Казахстан от 24 августа 2009 года № 858 принята Концепция правовой политики Республики Казахстан на 2010-2020 годы (далее - Концепция), направленная на адекватное урегулирование социально-экономических и общественно-политических отношений.
В документе отражены четкие механизмы проведения государственных правовых реформ и создания законодательных предпосылок для совершенствования и развития правовых институтов государства, обеспечения действия закона и мониторинга его применения, что позволит обеспечить стабильность правовых основ и качество правового регулирования в нашем государстве.
3. Приближение уголовно-исполнительной системы к международным стандартам.
В течение 2009 года в целях изучения опыта и внедрения международных стандартов в деятельность пенитенциарной системы в рамках реализации государственной программы "Путь в Европу" осуществлены визиты в Польскую тюремную службу.
Дополнительно проводились встречи с представителями посольства США, с ассистентом проектов неправительственной правозащитной организации Freedom House по реализации совместных проектов в сфере тюремных вопросов, с экспертами по тюремным вопросам Джонатаном Айткеном (Англия) и KNCV, с представителями Немецкого Общества по Техническому Сотрудничеству (GTZ), компании ISDG NV (Бельгия), Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ), с экспертами Польской тюремной службы для осуществления экспертной оценки деятельности пенитенциарных учреждений Казахстана и проведения семинаров-консультаций для сотрудников уголовно-исполнительной системы.
Вместе с тем, в вопросе приближения уголовно-исполнительной системы к международным стандартам все еще остаются неразрешенные проблемы, негативно влияющие на ее эффективность.

Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары С.Н. Ахметовтің төрағалық етуімен 2009 жылғы 13 қарашада өткен кеңестің қорытындысы бойынша Әділет министрлігі әзірлеген нормативтік құқықтық актілердің ресми мәтіндерін кейіннен жариялау саласында сараланған мемлекеттік бақылау және тәуекелдерді басқару жүйесінің тұсауы кесілді, онда маңызды емес тәуекелмен байланысты жоспарлы тексерулердің 5 жылда 1 рет болатын мерзімділігі (жарияланған НҚА мәтіндерін салыстыру "Әділет министрлігінің ресми мәтіні" деген мөртабан қойылған макетпен жүзеге асырылады) мақұлданды.
Бүгінгі таңда 2002 - 2010 жылдарға арналған Құқықтық саясат тұжырымдамасында көзделген заңнаманы жетілдірудің негізгі бағыттары тиянақты аяқталды және заңнаманы дамытудың жаңа кезеңін білдіреді.
Осыған байланысты Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 24 тамыздағы № 858 Жарлығымен әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси қатынастарды барабар реттеуге бағытталған Қазақстан Республикасының 2010 жылдан 2020 жылға дейінгі кезеңге арналған құқықтық саясат тұжырымдамасы (бұдан әрі - Тұжырымдама) қабылданды.
Құжатта мемлекеттік құқықтық реформалар жүргізудің және мемлекеттің құқықтық институттарын жетілдіру әрі дамыту үшін заңнамалық алғы шарттарды жасаудың, заңның күші мен оны қолдану мониторингін қамтамасыз етудің нақты тетіктері көрсетілген, бұл біздің мемлекетімізде құқықтық негіздердің тұрақтылығы мен құқықтық реттеудің сапасын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
3. Қылмыстық-атқару жүйесін халықаралық стандарттарға жақындату.
2009 жылдың ішінде "Еуропаға жол" мемлекеттік бағдарламасын іске асыру шеңберінде пенитенциарлық жүйе қызметіне халықаралық стандарттарды енгізу және тәжірибені зерделеу мақсатында Польша түрме қызметіне іссапарлар жүзеге асырылды.
АҚШ елшілігінің өкілдерімен, түрме мәселелері саласындағы бірлескен жобаларды іске асыру жөніндегі Freedom House үкіметтік емес құқық қорғау ұйымы жобаларының ассистентімен, Джонатан Айткен (Англия) және KNCV түрме мәселелері жөніндегі сарапшылармен, Техникалық Ынтымақтастық жөніндегі Неміс Қоғамының (GTZ), ISDG NV (Бельгия) компаниясының, БҰҰ Балалар қорының (ЮНИСЕФ) өкілдерімен, Польша түрме қызметі сарапшыларымен Қазақстанның пенитенциарлық мекемесінің қызметін сараптамалық бағалауды жүзеге асыру және қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлеріне семинар-консультациялар өткізу үшін қосымша кездесулер өтті.
Дегенмен, қылмыстық-атқару жүйесін халықаралық стандарттарға жақындату мәселесінде оның тиімділігіне теріс әсер ететін шешілмеген проблемалар әлі де қалып отыр.

Большинство зданий и сооружений учреждений уголовно-исполнительной системы, построенных в начале-середине прошлого века, а отдельные - в 18 и 19 веках, находятся в ветхом, зачастую аварийном состоянии, не отвечают санитарным, техническим требованиям, а также требованиям международных стандартов.
Несмотря на определенную работу, проводимую уголовно-исполнительной системы в целях поддержания надлежащих условий содержания в местах лишения свободы, требуется выделение необходимых финансовых средств на капитальный ремонт и реконструкцию действующих учреждений, а также строительство новых учреждений уголовно-исполнительной системы с покамерным содержанием осужденных, отвечающим требованиям международных стандартов.
По состоянию на 1 декабря 2009 года в учреждениях уголовно-исполнительной системы республики содержалось 63 655 (в 2008 году - 59 092) осужденных и следственно-арестованных.
Также, в системе сложилась сложная ситуация по исполнению наказаний, не связанных с изоляцией осужденных от общества. Нагрузка на сотрудников уголовно-исполнительных инспекций, исполняющих наказания без изоляции от общества превышает установленные нормативы. Между тем, в связи с проводимой государством гуманизацией уголовной политики, число лиц, осужденных к наказаниям, не связанным с лишением свободы, с каждым годом будет только увеличиваться.
По учетам уголовно-исполнительных инспекций республики прошли 63 509 осужденных к наказаниям, не связанным с изоляцией от общества, что на 4 760 человек больше, чем за аналогичный период прошлого года (в 2008 году - 58 749).
Низкая занятость осужденных общественно-полезным трудом не способствует поддержанию порядка в исправительных учреждениях и в целом негативно влияет на достижение поставленных перед учреждениями уголовно-исполнительной системы задач.
На 20 декабря 2009 года на территории исправительных учреждений уголовно-исполнительной системы зарегистрировано 247 преступлений, совершенных осужденными, что на 48 фактов меньше, чем за аналогичный период прошлого года (в 2008 году - 295).
В неудовлетворительном состоянии находятся инженерные и технические средства охраны, в этой связи не обеспечивается надлежащая безопасность объектов уголовно-исполнительной системы.
Медицинское оборудование и аппаратура больниц и медицинских частей уголовно-исполнительной системы технически изношено и морально устарело. Не все медицинские части обеспечены простейшей диагностической аппаратурой.
Согласно статье 20 Закона "Об органах юстиции" одной из функций органов юстиции в сфере уголовно-исполнительной деятельности является "организация и осуществление социальной адаптации и реабилитации лиц, отбывших уголовные наказания".

Өткен ғасырдың басында-ортасында, ал кейбіреулері 18 және 19 ғасырларда салынған қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің көптеген ғимараттары мен құрылыстары тозған, көбінесе авариялық күйде түр, санитарлық, техникалық талаптарға, сондай-ақ халықаралық стандарттардың талаптарына жауап бермейді.
Бас бостандығынан айыру орындарында ұстаудың тиісті жағдайларын қолдау мақсатында қылмыстық-атқару жүйесі жүргізген белгілі бір жұмыстарға қарамастан, жұмыс істейтін мекемелерді күрделі жөндеу мен реконструкциялауға, сондай-ақ сотталғандарды камерада ұстау үшін халықаралық стандарт талаптарына жауап беретін қылмыстық-атқару жүйесінің жаңа мекемелерін салуға қажетті қаржы қаражатын бөлу талап етіледі.
2009 жылғы 1 желтоқсандағы жағдай бойынша республиканың қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде 63 655 (2008 жылы - 59 092) сотталғандар мен тергеу-қамаудағылар ұсталған.
Сондай-ақ, жүйеде сотталғандарды қоғамнан оқшаулауға байланысты емес жазалауды орындау бойынша күрделі ахуал қалыптасқан. Қоғамнан оқшаулаусыз жазалауды орындайтын қылмыстық-атқару инспекциясы қызметкерлерінің жүктемесі белгіленген нормативтерден асады. Сонымен бірге мемлекеттің жүргізіп отырған қылмыстық саясатты ізгілендіруге байланысты бас бостандығынан айыруға байланысты емес жазалауға сотталған адамдар саны жыл сайын тек кебейетін болады.
Республиканың қылмыстық-атқару инспекцияларының есебі бойынша 63 509 сотталғандар қоғамнан оқшаулауға байланысты емес жазаға тартылған, бұл өткен жылдың осы кезеңімен салыстырғанда 4 760 адамға (2008 жылы - 58 749) көп.
Сотталғандарды қоғамдық-пайдалы еңбекке орналастырудың төмендігі түзеу мекемелерінде тәртіпті ұстап тұруға ықпал етпейді және қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің алдына қойылған міндеттердің қол жеткізілуіне тұтастай теріс әсер етеді.
2009 жылғы 20 желтоқсанда қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелері аумағында сотталғандар жасаған 247 қылмыс тіркелді, бұл өткен жылдың осы кезеңімен салыстырғанда (2008 жылы - 295) 48 фактіге аз.
Инженерлік және техникалық қорғау құралдары қанағаттандырмайды, осыған байланысты қылмыстық-атқару жүйесі объектілерінің тиісті қауіпсіздігі қамтамасыз етілмеген.
Қылмыстық-атқару жүйесі ауруханалары мен медициналық бөлімдерінің медициналық жабдықтары және аппараттары техникалық жағынан тозған әрі моральдық ескірген. Медициналық бөлімдердің барлығы бірдей қарапайым диагностикалық аппаратурамен қамтамасыз етілмеген.
"Әділет органдары туралы" Заңның 20-бабына сәйкес қылмыстық-атқару қызметі саласында әділет органдары функцияларының бірі "қылмыстық жазасын өтеген адамдарды әлеуметтік бейімдеу мен оңалтуды ұйымдастыру және жүзеге асыру" болып табылады.

В целях реализации указанной нормы постановлением Правительства от 10 сентября 2007 года № 783 в г.г. Усть-Каменогорск и Шымкент созданы Центры реабилитации Комитета уголовно-исполнительной системы для лиц, освобожденных из мест лишения свободы (далее - Центры), на содержание которых из республиканского бюджета в 2008 году выделено 88,6 млн. тенге.
Одной из причин малочисленности обратившихся лиц является то, что данные Центры находятся в ведении Комитета уголовно-исполнительной системы и осужденные, освободившиеся из мест лишения свободы, испытывают психологический дискомфорт считая, что будут находиться под постоянным наблюдением персонала, приравненного к сотрудникам уголовно-исполнительной системы.
Кроме того, открытие указанных Центров привело к дублированию их деятельности с Центрами социальной адаптации для лиц, не имеющих определенного места жительства, созданными постановлением Правительства от 16 марта 2000 года № 408 в каждом областном центре при местных исполнительных органах, что не согласуется с Концепцией разграничения полномочий между уровнями государственного управления и совершенствования межбюджетных отношений, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 2003 года № 147.
Министерством юстиции в Администрацию Президента и Правительство внесено предложение о целесообразности передачи функции социальной адаптации и реабилитации лиц, освобожденных из мест лишения свободы Центрам социальной адаптации для лиц, не имеющих определенного места жительства созданным при местных исполнительных органах, а действующие Центры при Комитете уголовно-исполнительной системы упразднить.
Данное предложение одобрено Президентом Республики Казахстан.
В связи с чем, в Министерство внутренних дел направлены предложения о рассмотрении возможности включения в проект Закона "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам профилактики правонарушений", некоторые поправки в Законы "Об органах юстиции", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
В целях повышения эффективности деятельности уголовно-исполнительной системы Стратегическим планом предусмотрен ряд мероприятий, направленных на улучшение условий содержания осужденных, развитие службы, исполняющей наказания без изоляции от общества, привлечение осужденных к труду и/или обучению, обеспечение безопасности учреждений уголовно-исполнительной системы.
4. Приближение судебно-экспертной системы к международным стандартам.
В целях достижения стратегических целей по переходу судебно-экспертной деятельности на международные стандарты в 2009 году был изучен международный опыт в области судебной экспертизы следующих стран: США, Англии и Франции, а также изучена работа стран СНГ - России, Украины, Беларуси по получению международной аккредитации.
Проблемы, материально-технического и кадрового обеспечения имеются и в органах судебной экспертизы.

Көрсетілген норманы іске асыру мақсатында Үкіметтің 2007 жылғы 10 қыркүйектегі № 783 қаулысымен Өскемен және Шымкент қалаларында бас бостандығынан айыру орындарынан босаған адамдар үшін Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Оңалту орталықтары құрылды, оны ұстауға республикалық бюджеттен 2008 жылы 88,6 млн. теңге бөлінді.
Мұнда келетін адамдар санының аз болу себептерінің бірі - осы Орталықтардың Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің қарамағында болуы. Бас бостандығынан айыру орындарынан босап шыққан сотталғандар қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлеріне теңестірілген қызметкерлердің ұдайы бақылауында болады деп есептей отырып, психологиялық жағынан қолайсыз сезінеді.
Бұдан басқа, көрсетілген Орталықтардың ашылуы олардың қызметін Үкіметтің 2000 жылғы 16 наурыздағы № 408 қаулысымен жергілікті атқарушы органдардың жанынан әрбір облыс орталығында құрылған Белгілі бір тұратын жері жоқ адамдарға арналған әлеуметтік бейімдеу орталықтарының қайталауына әкелді. Бұл Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 10 ақпандағы № 147 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктерді ажырату және бюджетаралық қатынастарды жетілдіру тұжырымдамасымен келіспейді.
Әділет министрлігі Президент Әкімшілігі мен Үкіметке бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды әлеуметтік бейімдеу және оңалту функцияларын жергілікті атқарушы органдардың жанынан құрылған белгілі бір тұратын жері жоқ адамдарға арналған әлеуметтік бейімдеу орталықтарына берудің мақсатқа сәйкестігі, ал Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің жанында жұмыс істейтін Орталықтарды тарату туралы ұсыныс енгізді.
Осы ұсынысты Қазақстан Республикасының Президенті мақұлдады.
Осыған байланысты Ішкі істер министрлігіне "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне құқық бұзушылықтардың алдын алу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Заң жобасына, "Әділет органдары туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарға кейбір түзетулерді енгізу мүмкіндігін қарастыру туралы ұсыныстар жіберілді.
Қылмыстық-атқару жүйесі қызметінің тиімділігін арттыру мақсатында Стратегиялық жоспарда сотталғандарды ұстау жағдайларын жақсартуға, қоғамнан оқшаулаусыз жазалауды орындайтын қызметті дамытуға, сотталғандарды еңбекке және/немесе оқуға тартуға, қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған бірқатар іс-шаралар көзделген.
4. Сот-сараптама жүйесін халықаралық стандарттарға жақындату.
Сот-сараптама қызметін халықаралық стандарттарға көшіру бойынша стартегиялық мақсаттарға қол жеткізу мақсатында 2009 жылы мынадай елдердің: АҚШ, Англия және Францияның сот сараптамасы саласындағы халықаралық тәжірибесі зерделенді, сондай-ақ халықаралық аккредиттеуді алу бойынша ТМД елдері - Ресей, Украина, Белоруссияның жұмысы зерделенді.
Материалдық-техникалық және кадрмен қамтамасыз етуге қатысты проблемалар сот сараптамасы органдарында да бар.

К примеру, увеличение штатной численности подразделений Центра судебных экспертиз осуществлено не более чем на 50 % от существующей потребности. За 10 лет работы количество выполненных экспертиз увеличилось в 4,7 раза, хотя численность экспертов осталась на прежнем уровне.
В 2009 году подразделениями Центра судебной экспертизы проведено 61 530 экспертиз, что в сравнении с аналогичным периодом прошлого года на 13 97 экспертиз больше (в 2008 году - 66 133).
Также в 2009 году подготовлены методики по строительной экспертизе для рассмотрения и утверждения на Научно-методическом и Ученом советах Центра судебных экспертиз.
Для развития Центра судебных экспертиз до состояния, не уступающего уровню передовых зарубежных судебно-экспертных учреждений необходимо расширение взаимодействия с международными учреждениями. Достижение международного признания результатов судебно-экспертных исследований, проведенных в лабораториях Центра судебных экспертиз, осуществимо только после получения международной аккредитации.
Требуют дальнейшего усовершенствования вопросы научно-исследовательского и учебно-методического обеспечения, усиления кадрового потенциала, развития международного сотрудничества, а также укрепления материально-технической базы судебной экспертизы.
5. Приведение деятельности по обеспечению охраны прав интеллектуальной собственности в соответствии со стандартами Всемирной торговой организации.
Одной из стратегических задач, стоящих перед Республикой Казахстан, является вступление во Всемирную торговую организацию (далее - ВТО). В этой связи, необходимо принятие мер по приведению действующего законодательства в соответствие с требованиями Соглашения по торговым аспектам прав интеллектуальной собственности, заключенного в рамках ВТО.
С целью формирования в Казахстане благоприятных условий для развития отношений в области интеллектуальной собственности мероприятия, предусмотренные Стратегическим планом Министерства юстиции, направлены на повышение эффективности мер по борьбе с контрафактной продукцией, увеличение праворазъяснительной работы, совершенствование законодательства в данной сфере, сотрудничество с международными организациями, а также активизация взаимодействия с правоохранительными органами.
Согласно статистическим данным органами юстиции в 2009 году по республике проведено 711 (в 2008 году - 663) проверок, выявлено 655 (в 2008 году - 656) фактов правонарушений субъектов, использующих объекты интеллектуальной собственности. Из незаконного оборота изъято 132 893 (в 2008 году - 194 130) единицы контрафактной продукции на общую сумму 36 714 590 (в 2008 году - 93 824 126) тенге.
Республика Казахстан не значится в списке "Special 301 Report" на 2009 год, предусматривающий информацию о странах, не обеспечивающих адекватную правовую защиту прав интеллектуальной собственности.

Мысалы, Сот сараптамасы орталығы бөлімшелерінің штат санын көбейту талап етілген қажеттіліктен 50%-ға темен жүзеге асырылған. Сарапшылардың саны бұрынғы деңгейде қалса да, 10 жыл жұмыста орындалған сараптамалардың саны 4,7 есеге көбейген.
2009 жылы Сот сараптамасы орталығының бөлімшелері 67 530 сараптама жүргізді, бұл былтырғы жылдың осы кезеңімен салыстырғанда 1 397 сараптамаға артық (2008 жылы - 66 133).
Сондай-ақ 2009 жылы Сот сараптамасы орталығының Ғылыми-әдістемелік және Ғылыми кеңестерінде қарау әрі бекіту үшін құрылыс сараптамасы жөніндегі әдістемелер дайындалды.
Сот сараптамасы орталығын шетелдік озық сот-сараптама мекемелерінің деңгейінен қалыспайтын күйге дейін дамыту үшін халықаралық мекемелермен өзара іс-қимылды кеңейту қажет. Сот сарпатамасы орталығының зертханаларында жүргізілген сот-сараптама зерттеулері нәтижелерінің халықаралық тұрғыда мойындалуына қол жеткізу халықаралық аккредиттеу алғаннан кейін ғана жүзеге асырылмақ.
Сот сараптамасын ғылыми-зерттеу және оқу-әдістемелік қамтамасыз ету мәселелерін одан әрі жетілдіру, кадр әлеуетін күшейту, халықаралық ынтымақтастықты дамыту, сондай-ақ материалдық-техникалық базасын нығайту талап етіледі.
5. Зияткерлік меншік құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі қызметті Дүниежүзілік сауда ұйымының стандарттарымен сәйкес келтіру.
Қазақстан Республикасының алдында тұрған стратегиялық міндеттердің бірі Дүниежүзілік сауда ұйымына (бұдан әрі - ДСҰ) кіру болып табылады. Осыған байланысты қолданыстағы заңнаманы ДСҰ шеңберінде жасалған Зияткерлік меншік құқықтарының сауда аспектілері жөніндегі келісімнің талаптарына сәйкес келтіру шараларын қабылдау қажет.
Зияткерлік меншік саласындағы қатынастарды дамыту үшін Қазақстанда қолайлы жағдайды қалыптастыру мақсатында Әділет министрлігінің Стратегиялық жоспарында көзделген іс-шаралар контрафактілі өніммен қарсы күрес шараларының тиімділігін арттыруға, құқықтық түсіндіру жұмыстарын көбейтуге, осы саладағы заңнаманы жетілдіруге, халықаралық ұйымдармен ынтымақтастықты арттыруға, сондай-ақ құқық қорғау органдарымен өзара іс-қимылды жандандыруға бағытталған.
Әділет органдарының статистикалық деректеріне сәйкес 2009 жылы республикада 711 (2008 жылы - 663) тексеру жүргізілді, зияткерлік меншік объектілерін пайдаланатын субъектілердің 655 (2008 жылы - 656) құқық бұзушылық фактілері анықталды. Заңсыз айналымнан жалпы сомасы 36 714 590 (2008 жылы - 93 824 126) теңге болатын 132 893 (2008 жылы - 194 130) бірлікте контрафактілі өнім алынған.
Қазақстан Республикасы зияткерлік меншік құқықтарын баламалы құқықтық қорғауды қамтамасыз етпейтін елдер туралы ақпаратты көздейтін "Special 301 Report" тізімінде жоқ.

В рейтинге ГИК Казахстан по итогам 2009 года по индикатору "Защита авторских прав" занимает 78 место, что на 3 позиции ниже в сравнении с прошлым годом.
На снижение данного показателя в большинстве своем повлияло значительное сокращение проведения проверок, в связи с объявлением моратория на проверки субъектов малого и среднего предпринимательства с 17 февраля по 1 июля 2009 года.
Кроме того, 17 июля 2009 года принят Закон Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам частного предпринимательства" (далее - Закон), который предусматривает оптимизацию и упорядочение проверок госорганами субъектов частного предпринимательства.
В частности, Законом исключено проведение рейдовых проверок, в этой связи не было возможности проводить проверки в местах стихийной торговли, рынках, привокзальных площадях на которых реализуется контрафактная продукция.
Также, Министерством юстиции проведена определенная работа по совершенствованию национального законодательства в сфере охраны прав интеллектуальной собственности.
Кроме того, рейтингом ГИК, опубликованном в 2008 году предусматривался также индикатор "Защита прав промышленной собственности", по которому Казахстан занимал 72 позицию. При этом в рейтингах, опубликованных в 2009 году, данный индикатор отсутствует. Несмотря на это Министерством юстиции работа в данном направлении будет продолжена.
6. Исключен постановлением Правительства РК от 22.10.2010 № 1099.
7. Совершенствование оценочной деятельности и приведение в соответствие с международными требованиями.
В 2000 году принят Закон Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон), который стал основным фундаментом дальнейшего развития оценочной деятельности. За истекшие 9 лет оценочная деятельность превратилась в важный институт рыночных отношений, правовое регулирование которой также требует постоянного внимания и совершенствования.
Оценочная деятельность затрагивает важные сферы жизнедеятельности человека. Как известно, в республике происходят социальные, экономические, жилищные реформы. Интенсивно развивается банковская деятельность, строительство. На примере только городов Астаны и Алматы, где строительство и ипотека недвижимого имущества имеют большие масштабы, квалифицированная оценка имущества профессиональными оценщиками остро необходима. Из-за некачественно и некомпетентно составленных отчетов по оценке в настоящее время страдают все субъекты оценочной деятельности, не говоря уже о большом количестве судебных тяжб между заказчиками, исполнителями и другими заинтересованными сторонами. Это негативно, в первую очередь, отражается на финансовом, строительном рынке и банковско-страховой системе страны.
На момент принятия Закона Казахстан находился на стадии становления оценочной деятельности. С течением времени теория и практика оценки, а также рыночные условия постоянно претерпевают изменения, и поэтому возникла необходимость корректировки действующего законодательства об оценочной деятельности.
В этой связи необходим комплекс организационно-правовых мер, направленных на установление государственных стандартов оценки, приведение оценочной деятельности в соответствие с международными требованиями, совершенствование государственной системы регулирования и саморегулирования оценочной деятельности.

ҒБҚИ рейтингінде Қазақстан 2009 жылдың қорытындысы бойынша "Авторлық құқықтарды қорғау" индикаторы бойынша 78 орынды иеленді, бұл былтырғы жылмен салыстырғанда 3 ұстанымға төмен.
Осы көрсеткіштің төмендеуіне көбінесе 2009 жылғы 17 ақпан мен 1 шілде аралығында шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін тексеруге мораторийдің жариялануына байланысты тексеру жүргізудің едәуір қысқаруы әсер етті.
Бұдан басқа, 2009 жылы 17 шілдеде мемлекеттік органдардың жеке кәсіпкерлік субъектілерін тексеруін оңтайландыру мен реттеуді көздейтін "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жеке кәсіпкерлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қабылданды.
Атап айтқанда, Заңмен рейдтік тексеру жүргізу алып тасталды, осыған байланысты контрафактілі өнім сатылатын жаппай сату орындарында, базарларда, вокзал маңындағы алаңқайларда тексеру жүргізуге мүмкіндік болмады.
Сондай-ақ Әділет министрлігі зияткерлік меншік құқықтарын қорғау саласында ұлттық заңнаманы жетілдіру бойынша белгілі бір жұмыстар жүргізді.
Бұдан басқа, 2008 жылы жарияланған ҒБҚИ рейтингінде "Өнеркәсіптік меншік құқықтарын қорғау" индикаторы көзделді, ол бойынша Қазақстан Республикасы 72 ұстанымды иеленді. Бұл ретте 2009 жылы жарияланған рейтингтерде осы индикатор жоқ. Бұған қарамастан Әділет министрлігі осы бағытта жұмысты жалғастыратын болады.
6. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.10.22 № 1099 Қаулысымен.
7. Бағалау қызметін жетілдіру және халықаралық талаптарға сәйкес келтіру.
2000 жылы бағалау қызметін одан әрі дамытудың негізгі іргетасы болған "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Заң) қабылданды. Өткен 9 жылда бағалау қызметі құқықтық реттелуі ұдайы көңіл аудару мен жетілдіруді талап ететін нарықтық қатынастардың маңызды институтына айналды.
Бағалау қызметі адамның тіршілік әрекетіндегі маңызды салаларын қозғайды. Республикада әлеуметтік, экономикалық, тұрғын үй реформалары болып жатқаны белгілі. Банк қызметі, құрылыс қарқынды дамуда. Мысалы, құрылыс пен жылжымайтын мүлік ипотекасы кең ауқымға ие тек Астана мен Алматы қалаларында мүлікті білікті бағалайтын кәсіби бағалаушылар өте қажет. Қазіргі кезде бағалау бойынша сапасыз әрі дұрыс жасалмаған есептерден тапсырысшылар, орындаушылар мен басқа да мүдделі тараптар арасындағы сот ауыртпалықтары санының көптігі туралы айтпағанда, бағалау қызметінің барлық субъектілері зардабын тартуда. Бұл бірінші кезекте еліміздің қаржы, құрылыс нарығы мен банк-сақтандыру жүйесіне теріс әсер етеді.
Заң қабылданған сәтте Қазақстан бағалау қызметін қалыптастыру сатысында еді. Уақыт өте келе бағалау теориясы мен тәжірибесі, сондай-ақ нарықтық жағдайлар үнемі өзгеріске ұшырап отырды және сондықтан бағалау қызметі туралы қолданыстағы заңнаманы түзету қажеттігі туындады.
Осыған байланысты мемлекеттік бағалау стандарттарын белгілеуге, бағалау қызметін халықаралық талаптарға сәйкес келтіруге, мемлекеттік реттеу жүйесі мен бағалау қызметін өзін-өзі реттеуді жетілдіруге бағытталған кешенді ұйымдастырушылық-құқықтық шаралар қажет.

8. Совершенствование института исполнения судебных актов.
Указом Президента Республики Казахстан от 17 августа 2010 года № 1039 "О мерах по повышению эффективности правоохранительной деятельности и судебной системы в Республики Казахстан" функции Комитета по судебному администрированию при Верховном Суде Республики Казахстан по исполнению исполнительных документов, организации работ по учету, хранению, оценке и дальнейшему использованию имущества, обращенного (поступившего) в республиканскую собственность по отдельным основаниям в ведение Министерства юстиции.
Таким образом, исполнение судебных актов будет сосредоточено в одном государственном органе, что соответствует международной практике.
Основной показатель исполнительного производства - реальное исполнение судебных актов, хоть и является одним из самых высоких среди стран Содружества Независимых Государств, но все еще находится на уровне 70 - 75 %. На качество исполнения влияют несоответствующий статус судебных исполнителей, недостаточное материально-техническое обеспечение, законодательные и другие проблемы. Недостаточный уровень заработной платы, значительные нагрузки, слабая социальная защищенность снижают уровень привлекательности работы судебного исполнителя. Для улучшения состояния исполнения требуется решение следующих задач.
Необходимо добиться того, чтобы судебные акты исполнялись неукоснительно, в том числе путем усиления ответственности должника за уклонение от исполнения исполнительных документов, дальнейшего расширения применения ограничительных мер в отношении должников, усиление процессуального судебного контроля за исполнительным производством.
Необходимо рассчитать и утвердить нормативы нагрузки на судебных исполнителей, исходя из чего, довести численность судебных исполнителей до оптимального количества, необходимого для полноценного функционирования системы исполнительного производства.
Судебные исполнители в силу своих обязанностей осуществляют принудительный арест имущества, принудительное его изъятие, принудительное выселение должников, осмотр помещения должников без их согласия и другие меры принудительного характера. При этом они нередко подвергаются физическому воздействию со стороны должников.
Учитывая, что специфика работы судебных исполнителей сопоставима с работой органов налоговой службы, прокуратуры, внутренних дел, финансовой полиции, необходимо с учетом финансовых возможностей государства предусмотреть в Законе Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" меры социальной защиты судебных исполнителей, соответствующие условиям их труда.

8. Сот актілерін орындау институтын жетілдіру.
"Қазақстан Республикасында құқық қорғау қызметі мен сот жүйесінің тиімділігін арттыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 17 тамыздағы № 1039 Жарлығымен Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты жанындағы Сот әкімшілігі комитетінің атқарушылық құжаттарды орындау, жекелеген негіздер бойынша республикалық меншікке айналған (түскен) мүлікті есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрі пайдалану жөніндегі функциялары Әділет министрлігінің қарауына берілді.
Осылайша, сот актілерін орындау бір мемлекеттік органда шоғырланатын болады, бұл халықаралық практикаға сәйкес келеді.
Сот актілерінің нақты орындалуы атқарушылық іс жүргізудің негізгі көрсеткіші болып табылады, бұл Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінің арасындағы ең жоғары көрсеткіш болғанымен, әлі де 70 - 75 % деңгейде қалып отыр. Сот орындаушыларының сәйкес келмейтін мәртебесі, материалдық-техникалық қамтамасыз етудің жеткіліксіздігі, заңнамалық және басқа да проблемалар орындалу сапасына әсер етеді. Жалақының жеткіліксіз деңгейі, жүктемелердің едәуір болуы, әлеуметтік жағынан қорғалудың әлсіздігі сот орындаушысы жұмысының тартымдылық деңгейін төмендетеді. Орындаудың жай-күйін жақсарту үшін мынадай міндеттерді шешу талап етіледі.
Сот актілерінің бұлжытпай орындалуына, соның ішінде атқарушылық құжаттарын орындаудан бас тартқаны үшін борышкердің жауапкершілігін күшейту, борышкерлерге қатысты шектеу шараларын одан әрі кеңейту, атқарушылық іс жүргізуге процессуалды сот бақылауын күшейту арқылы қол жеткізу керек.
Сот орындаушылары жұмысының жүктемелер нормативін есептеп, бекіту қажет, содан кейін сот орындаушылары санын атқарушылық іс жүргізу жүйесінің толыққанды жұмыс істеуіне қажетті санға барынша көбейту қажет.
Сот орындаушылары өз міндеттерінің күшінде мүліктен күштеп айыруды, оны мәжбүрлеп алып қоюды, борышкерлерді мәжбүрлеп шығаруды, борышкерлердің үй-жайын олардың келісімсіз және мәжбүрлі сипаттағы басқа да шараларды жүзеге асырады. Бұл ретте оларға борышкерлер тарапынан жиі күш көрсетіледі.
Сот орындаушылары жұмысының ерекшелігі салық қызметі, прокуратура, ішкі істер, қаржы полициясы органдарының жұмысымен сәйкес келетінін ескере отырып, мемлекеттің қаржылық мүмкіндіктерін есепке ала отырып, "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында сот орындаушыларын тиісті еңбек жағдайына сәйкес әлеуметтік қорғау шараларын көздеу қажет.

В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 22 апреля 2009 года № 793 "О дополнительных мерах по усилению борьбы с преступностью и коррупцией и дальнейшему совершенствованию правоохранительной деятельности в Республике Казахстан" органы исполнительного производства целесообразно наделить полномочиями по осуществлению дознания по делам, связанным с нарушением порядка исполнения судебных решений, что способствует повышению эффективности исполнения судебных актов.
В соответствии со статьей 113 Закона Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" расходами по исполнению являются не только средства сторон, но и затраченные на их организацию и проведение бюджетные средства.
В настоящее время расходы на организацию и проведение исполнительных действий нередко вынуждены брать на себя сами взыскатели или же судебные исполнители. Данная ситуация прежде всего обусловлена недостаточностью бюджетных денежных средств, предназначенных для организации и проведения исполнительных действий.
Отсутствие средств для совершения отдельных исполнительных действий существенно влияет на сроки исполнения судебных актов, установленные законом, и является одной из основных причин срыва сроков исполнения, нарушения интересов и прав взыскателей.
В этой связи необходимо предусмотреть в республиканском бюджете средства на совершение отдельных исполнительных действий на возвратной основе.
На качество исполнения влияет также недостаточная квалификация судебных исполнителей. Законодательство об исполнительном производстве не ограничивается только одним Законом Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей", а представляет собой совокупность норм права, содержащихся во множестве законов и подзаконных актов. В этой связи необходимо принять дополнительные меры по повышению квалификации судебных исполнителей, с охватом всей их численности.
Значительный объем работы судебных исполнителей требует принятия мер эффективного контроля и учета исполнительных производств. В целях реализации данной задачи необходимо внедрить Автоматизированную систему учета и контроля исполнительного производства. Данная система позволит наладить электронное взаимодействие с базами данных регистрирующих органов. На сегодня взаимодействие с указанными органами осуществляется посредством письменных запросов, что существенно затягивает сроки исполнения.
Следует внедрить альтернативную систему исполнения судебных решений на частной основе, что отвечает цели приближения казахстанской судебной системы к общепризнанным международным стандартам, предусмотренной Государственной программой "Путь в Европу", утвержденной Главой государства. Это также позволит повысить эффективность исполнительного производства. Опыт многих зарубежных стран свидетельствует о высокой эффективности института частного исполнения судебных решений.
Сноска. Раздел 2 дополнен пунктом 8 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.12.2010 № 1460.

"Қазақстан Республикасында қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресті күшейту және құқық қорғау қызметін одан әрі жетілдіру жөніндегі қосымша шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 22 сәуірдегі № 793 Жарлығына сәйкес атқарушылық іс жүргізу органдарына сот шешімдерін орындау тәртібін бұзумен байланысты істер бойынша анықтау өкілеттіктерін берген жөн, бұл сот актілерін орындау тиімділігін арттыруға ықпал етеді.
"Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 113-бабына сәйкес тараптардың қаражаты ғана емес, сондай-ақ оларды ұйымдастыру мен оларды жүргізуге жұмсалған бюджет қаражаты орындау жөніндегі шығыстар болып табылады.
Қазіргі уақытта атқарушылық әрекеттерді ұйымдастыру мен оларды жүргізуге арналған шығыстарды көбінесе өндіріп алушылар немесе сот орындаушылары өздеріне алуға мәжбүр. Бұл ахуал ең алдымен атқарушылық әрекеттерді ұйымдастыру мен оларды жүргізуге арналған бюджеттің ақшалай қаражатының жетіспеуіне негізделген.
Жекелеген атқарушылық әрекеттерді жасау үшін қаражаттың жоқтығы заңда белгіленген сот актілерін орындау мерзімдеріне айтарлықтай әсер етеді және орындау мерзімдерін бұзудың, өндіріп алушылардың мүдделері мен құқықтары бұзылуының негізгі себебі болып табылады.
Осыған байланысты республикалық бюджетте кейбір атқару әрекеттерін қайтару негізінде жасауға қаражат көздеу қажет.
Осыған байланысты республикалық бюджетте қайтару негізінде жекелеген атқарушылық әрекеттерді жүргізуге қаражат бөлуді көздеу қажет.
Сот орындаушылары біліктіліктерінің жеткіліксіздігі сот актілерінің орындалу сапасына әсер етеді. Атқарушылық іс жүргізу туралы заңнама тек "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Заңмен ғана шектелмейді, ол көптеген заңдар мен заңға тәуелді актілерде қамтылған құқық нормаларының жиынтығын білдіреді. Осыған байланысты сот орындаушыларының барлық санын қамтып, олардың біліктілігін арттыру жөнінде қосымша шаралар қабылдау қажет.
Сот орындаушылары жұмысының ауқымды көлемі атқарушылық іс жүргізуді тиімді бақылауды және оларды есепке алу жөніндегі шараларды қабылдауды талап етеді. Аталған міндетті іске асыру мақсатында Атқарушылық іс жүргізуді есепке алудың және бақылаудың автоматтандырылған жүйесін енгізу қажет. Бұл жүйе тіркеу органдарының деректер қорымен электрондық өзара байланыс жасауды жолға қоюға мүмкіндік береді. Бүгінгі күні аталған органдармен өзара байланыс жасау жазбаша сауал арқылы жүзеге асырылып келеді, бұл орындау мерзімдерін айтарлықтай ұзаққа созады.
Сот шешімдерін жеке негізде орындаудың баламалы жүйесін енгізу қажет, ол қазақстандық сот жүйесін Мемлекет Басшысы бекіткен "Еуропаға жол" атты мемлекеттік бағдарламада көзделген жалпыға бірдей танылған халықаралық стандарттарға жақындату мақсатына сай келеді. Бұл атқарушылық іс жүргізудің тиімділігін арттыруға да мүмкіндік беретін болады. Көптеген шет елдердің тәжірибесі сот шешімдерін жеке орындау институтының жоғары тиімділігін дәлелдейді.
Ескерту. 2-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.30 № 1460 Қаулысымен.

3. Стратегические направления, цели, задачи и показатели
результатов деятельности Министерства юстиции Республики
Казахстан на 2010-2014 годы
Сноска. Раздел 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 22.10.2010 № 1099; от 30.12.2010 № 1460.
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009
год
(план)
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
Стратегическое направление 1. Повышение качества государственных услуг,
предоставляемых органами юстиции и юридических услуг, оказываемых адвокатами и
нотариусами в соответствии с законодательством, повышение правовой культуры граждан.
Цель 1.1. Оптимизация процессов оказания государственных услуг органов юстиции,
обеспечение их открытости и доступности.
Целевой индикатор: Удовлетворенность потребителей качеством оказываемых услуг органами
юстиции к 2010 году должен быть не ниже 70 %, к 2011 году - 80 %, к 2012 году – 85 %,
к 2013 году – 90 %, к 2014 году – 95 % (в 2009 году - 60 %).

3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі қызметінің
2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық бағыттары,
мақсаттары, міндеттері мен көрсеткіштері
Ескерту. 3-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2010.10.22 № 1099, 2010.12.30 № 1460 Қаулыларымен.
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
1-стратегиялық бағыт. Заңнамаға сәйкес әділет органдары ұсынатын мемлекеттік қызметтер көрсету және адвокаттар мен нотариустар көрсететін заңгерлік қызметтер көрсету сапасын арттыру, азаматтардың құқықтық мәдениетін арттыру.
1.1-мақсат. Мемлекеттік қызметтер көрсету үдерістерін оңтайландыру, олардың жариялылығы мен қол жетімділігін қамтамасыз ету
Нысаналы индикатор: Тұтынушылардың әділет органдары көрсететін қызметтердің сапасы мен қол жетімділігіне қанағаттануы 2010 жылға қарай 70%-дан, 2011 жылы - 80%-дан, 2012 жылы - 85%-дан, 2013 жылы - 90%-дан, 2014 жылы - 95%-дан кем болмауы тиіс.

Цель 1.2. Обеспечение реализации прав граждан на получение квалифицированной
юридической помощи.
Целевой индикатор: Удовлетворенность потребителей качеством нотариальных услуг в 2010
году должна быть не ниже 65 %, в 2011 году - 70 %, в 2012 году - 75 %, в 2013 году -
80 %, в 2014 году - 85 %.
Задача 1.2.1. Разработка НПА, предусматривающего получения социально незащищенными
категориями граждан бесплатных нотариальных услуг
Разработка НПА, регламентирую-
щего вопросы нотариата
к-во
1

1.2-мақсат. Азаматтардың білікті заң көмегін алуға құқықтарын іске асыруды қамтамасыз ету.
Тұтынушылардың нотариаттық қызмет сапасына қанағаттануы 2010 жылға қарай 65%-дан, 2011 жылға - 70%-дан және 2012 жылға - 75%-дан, 2013 жылға - 80%-дан, 2014 жылға - 85%-дан кем болмауы тиіс.
1.2.1-міндет. Азаматтардың әлеуметтік жағынан қорғалмаған санаттарына тегін нотариаттық қызметтер алу мүмкіндігін көздейтін НҚА әзірлеу
Нотариат мәселелерін регламенттейтін НҚА әзірлеу
саны
1

Цель 3.1. Повышение эффективности деятельности уголовно-исполнительной системы и
приближение ее к международным стандартам, социальная адаптация и ресоциализация лица,
полностью или частично отбывшего наказание, в гражданское общество.
Целевой индикатор: Сокращение рецидивной преступности со стороны лиц осужденных к
наказаниям связанным с лишением свободы ежегодно на 10 % (в 2008 году в учреждениях
уголовно-исполнительной системы содержалось 26310 человек, ранее судимых).
Задача 3.1.1. Переход к покамерному содержанию осужденных в местах лишения свободы
путем строительства новых и капитального ремонта действующих учреждений уголовно-
исполнительной системы
Количество строящихся и
реконструируемых объектов
уголовно-исполнительной системы
(продолжающихся/завершаемых)
кол-во

3.1-мақсат. Қылмыстық-атқару жүйесі қызметінің тиімділігін арттыру және оны халықаралық стандарттарға жақындату, жазасын толық немесе ішінара өтеген адамды азаматтық қоғамға әлеуметтік бейімдеу және қайта әлеуметтендіру
Нысаналы индикатор: Бас бостандығынан айыруға байланысты жазалауға сотталған адамдар тарапынан қылмыстардың қайталануын жыл сайын 10 %-га азайту (2008 жылы ҚАЖ мекемелерінде бұрын сотталған 26310 адам ұсталды
3.1.1-міндет. ҚАЖ-дың жаңа мекемелерін салу және қолданыстағы мекемелерді күрделі жөндеуден өткізу арқылы бас бостандығынан айыру орындарында сотталғандарды камераларда ұстауға көшу
Салынып жатқан және қайта жөндеуден өтіп жатқан ҚАЖ объектілерінің саны (жалғасатын/аяқталатын)
саны

Задача 3.1.6. Обеспечение приобретения лицом, отбывающим уголовное наказание,
востребованной специальности и необходимых по этой специальности практических навыков
Удельный вес, получивших
специальность в уголовно-
исполнительной системы по
отношению к количеству лиц,
отбывающих наказание в местах
лишения свободы, которым по
уголовному законодательству может быть представлено профессиональное образование
уд.
вес
88
94
99
105
107
107
107
Задача 3.1.7. Обеспечение трудового устройства, правовой и психологической помощи,
лицам, освобожденным из мест лишения свободы
Удельный вес трудоустроенных лиц
Центрами реабилитации, в расчете
на 1000 человек, по отношению к
общему числу лиц, обратившихся
в Центры реабилитации после
освобождения из мест лишения
свободы
уд.
вес

3.1.6-міндет. Қылмыстық жазасын өтеп жатқан адамның қажетті мамандықты және осы мамандық бойынша тиісті практикалық дағдыларды алуын қамтамасыз ету
Қылмыстық заңнамаға сәйкес кәсіптік білім алуы мүмкін бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жатқан адамдардың есебіне қатысты ҚАЖ-да мамандық алғандардың үлес салмағы
үлес салмағы
88
94
99
105
107
107
107
3.1.7-міндет. Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға еңбекке орналасу, психологиялық және құқықтық көмек көрсетуді қамтамасыз ету
Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдардың оңалту орталықтарына жүгінген жалпы санына қарағанда, оңалту орталықтарының жұмысқа орналастырған адамдардың 1000 адамдық есепке шаққандағы үлес салмағы
үлес салмағы

175
180
Задача 3.1.8. Поэтапное увеличение штатной численности уголовно-исполнительных
инспекций
Увеличение штатной численности
уголовно-исполнительных
инспекций
шт.
ед-цы
591
592
Задача 3.1.9. Повышение качества медицинского обслуживания осужденных и следственно-
арестованных
Снижение общей смертности среди
лиц, находящихся в местах
лишения свободы в расчете на
1000 человек (соотношение
общего числа смертных случаев
в учреждениях уголовно-
исполнительной системы к числу
лиц, прошедших через учреждения
уголовно-исполнительной системы
умноженное на 1000)
уд.
вес

175
180
3.1.8-міндет. Қылмыстық-атқару инспекциясының штат санын кезең-кезеңмен көбейту
Қылмыстық-атқару инспекциясының штат санын көбейту
шт. бірлігі
591
592
3.1.9-міндет. Сотталғандарға және тергеудегі/қамаудағыларға медициналық қызмет көрсету сапасын арттыру.
1000 адамның есебіне шаққанда бас бостандығынан айыру орындарындағы адамдардың арасында жалпы өлім-жітімді азайту (ҚАЖ мекемелеріндегі өлім оқиғаларының жалпы санының 1000-ға көбейтілген ҚАЖ мекемелері арқылы өткен адамдар санынан ара-қатынасы)
үлес салмағы

Задача 5.1.2. Совершенствование нормативно-правовой базы в сфере охраны прав
интеллектуальной собственности и приведение его в соответствие с международными
нормами
Присоединение к некоторым
международным соглашениям в
области охраны интеллектуальной
собственности: Найробский
договор об охране олимпийского
символа; Договор о патентном
праве
к-во
1
2
1
Задача 5.1.3. Сокращение сроков рассмотрения заявок и снижение бюрократических
барьеров
Сокращение сроков экспертизы
заявок на выдачу охранных
документов
дни
10
10
Задача 5.1.4. Осуществление сотрудничества по взаимодействию с международными
организациями
активизация контактов с
международными организациями
в сфере интеллектуальной
собственности
Стратегическое направление 6. Исключен постановлением Правительства РК от 22.10.2010 № 1099
Стратегическое направление 7. Совершенствование оценочной деятельности и приведение в
соответствие с международными требованиями
Цель 7.1. Дальнейшее развитие оценочной деятельности и приведение ее в соответствие
с международными требованиями, совершенствование саморегулирования оценочной
деятельности.
Целевой индикатор: Участие оценщиков в деятельности саморегулируемых организаций
оценщиков к 2010 году будет составлять 30 %, 2011 году - 50 %, 2012 году - 70 %, 2013
году - 90 %, 2014 году - 100 % (в 2009 году участие оценщиков составляет 10 %).
Задача 7.1.1. Установление государственных стандартов оценки
Разработка основных
государственных стандартов
оценки
к-во
0
0
5
5
5
5
5
Задача 7.1.2. Создание саморегулируемых организаций оценщиков с обязательным членством
оценщиков, право объединение саморегулируемых организаций в Единую республиканскую
палату оценщиков
Выработка предложений по
созданию территориальных палат
оценщиков, Республиканской
палаты оценщиков
пред-
ложе-
ния
1

5.1.2-міндет. Зияткерлік меншік құқығын қорғау саласындағы нормативтік құқықтық базаны жетілдіру және оны халықаралық нормалармен сәйкестендіру
Олимпиада рәмізін қорғау туралы Найроби шарты, Патенттік құқық туралы шарт сияқты зияткерлік меншікті қорғау саласындағы халықаралық келісімдерге қосылу
саны
1
2
1
5.1.3-міндет. Өтінімдерді қарау мерзімдерін қысқарту және төрешілдік кедергілерді азайту
Қорғау құжаттарын беруге сараптама жасау мерзімдерін қысқарту
күні
10
10
5.1.4-міндет. Халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимыл бойынша ынтымақтастықты жүзеге асыру
Зияткерлік саласындағы халықаралық ұйымдармен байланысты жандандыру.
6-стратегиялық бағыт. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.10.22 № 1099 Қаулысымен.
6.1-мақсат. Қазақстан Республикасы азаматтарының діни сенім бостандығына құқықтарын іске асыруды қамтамасыз ету үшін конфессияаралық татулықты сақтауға және жағдайларды дамытуға жәрдемдесу
Нысаналы индикатор: Елдегі діни ахуалдық тұрақтылығы (діни сипаттағы қақтығыстардың жоқтығы).
6.1.1-міндет. Халықтың дінтану сауатының деңгейін арттыру
Азаматтардың дінтану сауаттылығын арттыру жөніндегі ақпараттық-насихаттық жұмыстар
адам
15108
18087
Іс-шара
400
450
470
480
490
500
510
6.1.2-міндет. Діни ахуалдарға зерттеулер мен талдау жүргізу
Әлеуметтік зерттеулер, діни ахуал мониторингтерінің саны
саны
41
22
5
5
5
5
5
6.1.3-міндет. Дінтану сараптамаларын жүргізу әдістемелерін жетілдіру
Дінтану сараптамаларын жүргізу әдістемелері
саны
1
7-стратегиялық бағыт. Бағалау қызметін жетілдіру және халықаралық талаптарға сәйкес келтіру.
7.1-мақсат. Бағалау қызметін одан әрі дамыту және оны халықаралық талаптарға сәйкес келтіру, бағалау қызметінде өзін өзі реттеуді жетілдіру.
Нысаналы индикатор: Өзін өзі реттеуші бағалаушы ұйымдардың қызметіндегі бағалаушылардың қатысуы 2010 жылы - 30%, 2011 жылы - 50%, 2012 жылы - 70%, 2013 жылы - 90%, 2014 жылы - 100% (2009 жылы бағалаушылардың қатысуы 10 % құрайды
7.1.1 -міндет. Мемлекеттік бағалау стандарттарын белгілеу
Бағалаудың мемлекеттік стандарттарын әзірлеу
саны
0
0
5
5
5
5
5
7.1.2-міндет. Өзін өзі реттеу ұйымдарымен бағалаушылардың міндетті мүшелігін құру, өзін өзі реттейтін ұйымдардың Бірыңғай республикалық бағалау палаталарына бірігу құқығы.
Аумақтық бағалаушылар палаталарын, Республикалық бағалаушылар палаталарын құру
саны
-
-
16
1
-
-
-

Задача 8.1.6. Внедрение института частного исполнения судебных решений
Снижение ежемесячной нагрузки на
судебных исполнителей (количество исполнительных производств (дел))
к-во
33
46
по
мере
разви-
тия
инсти-
тута
част-
ного
испол-
нения
по
мере
раз-
вития
инс-
титу-
та
част-
ного
ис-
пол-
нения
по
мере
раз-
вития
инс-
титу-
та
част-
ного
ис-
пол-
нения
по
мере
раз-
вития
инс-
титу-
та
част-
ного
ис-
пол-
нения
по мере
разви-
тия
инсти-
тута
част-
ного
испол-
нения
Принятие Законов "О внесении
изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
исполнительного производства" и "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (новая редакция)
НПА
2
Принятие подзаконных актов
* Отчет опубликованный в 2008 году
Соответствие стратегических направлений и целей
Министерства юстиции Республики Казахстан
стратегическим целям государства
Сноска. Таблица с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 22.10.2010 № 1099; от 30.12.2010 № 1460.
Стратегические
направления и цели
государственного органа
Стратегические
цели государства, на
реализацию которых
направлена деятельность
государственного органа
Наименование стратегического
документа, нормативного
правового акта
Стратегическое направление 1. Повышение качества государственных услуг,
предоставляемых органами юстиции и юридических услуг, оказываемых адвокатами и
нотариусами в соответствии с законодательством, повышение правовой культуры граждан
Цель 1.1:
Оптимизация процессов
оказания государственных
и юридических услуг,
обеспечение их открытости
и доступности
Обеспечение качества и
доступности предоставляемых
государственных услуг
населению.
Указ Президента Республики
Казахстан от 6 апреля 2007 года
№ 310 "О дальнейших мерах по
реализации Стратегии развития
Казахстана до 2030 года".
Концепция по правовой политике
Республики Казахстан с 2010 по
2020 годы, утвержденная Указом
Президента Республики Казахстан
от 24 августа 2009 года № 858.
Цель 1.2:
Обеспечение реализации
прав граждан на получение
квалифицированной
юридической помощи
Статья 13 Конституции РК
"Каждый имеет право на
получение квалифицированной
юридической помощи. В
случаях предусмотренных
законом, юридическая помощь
оказывается бесплатно"
Конституция Республики
Казахстан
Закон Республики Казахстан от 18
марта 2002 года "Об органах
юстиции".
Концепция по правовой политике
Республики Казахстан с 2010 по
2020 годы, утвержденная Указом
Президента Республики Казахстан
от 24 августа 2009 года № 858.
Цель 1.3.:
Повышение правовой
культуры граждан страны
путем увеличения
количества мероприятий по
правовой пропаганде
Закон Республики Казахстан от 18
марта 2002 года "Об органах
юстиции".
Концепция по правовой политике
Республики Казахстан с 2010 по
2020 годы, утвержденная Указом
Президента Республики Казахстан
от 24 августа 2009 года № 858.
Стратегическое направление 2. Совершенствование законодательства, качественная
нормотворческая деятельность и правовое обеспечение международного сотрудничества

8.1.6-міндет. Сот шешімдерін жеке орындау институтын енгізу
Сот орындаушыларына түсетін айлық жүктемені төмендету (атқарушылық іс жүргізу саны (істер))
саны
33
46
жеке орындау институтының даму шамасына қарай
жеке орындау институтының даму шамасына қарай
жеке орындау институтының даму шамасына қарай
жеке орындау институтының даму шамасына қарай
жеке орындау институтының даму шамасына қарай
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атқарушылық іс жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" және "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" (жаңа редакция) Заңдарды қабылдау
НҚА
2
Заңға тәуелді актілерді қабылдау
НҚА
9
* 2008 жылы жарияланған есеп
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің
стратегиялық бағыттары мен мақсаттарының мемлекеттің
стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
Ескерту. Кестеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.10.22 № 1099, 2010.12.30 № 1460 Қаулыларымен.
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Мемлекеттік органның қызметі іске асыруға бағытталған мемлекеттің стратегиялық мақсаттары
Стратегиялық құжаттың, нормативтік құқықтық актінің атауы
1-стратегиялық бағыт. Заңнамаға сәйкес әділет органдары ұсынатын мемлекеттік қызмет көрсетулер және адвокаттар мен нотариустар көрсететін заңгерлік қызмет көрсетулер сапасын арттыру, азаматтардың құқықтық мәдениетін арттыру
1.1-мақсат:
Мемлекеттік және заңгерлік қызметтер көрсету үдерістерін оңтайландыру, олардың ашықтығы мен қол жетімділігін қамтамасыз ету
Халыққа ұсынылатын мемлекеттік қызмет көрсетулер сапасы мен қол жетімділігін қамтамасыз ету.
"Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 6 сәуірдегі № 310 Жарлығы.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 24 тамыздағы № 858 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2010 жылдан 2020 жылға дейінгі кезеңге арналған құқықтық саясат тұжырымдамасы
1.2-мақсат:
Азаматтардың білікті заң көмегін алуға құқықтарын іске асыруды қамтамасыз ету
ҚР Конституциясының 13-бабы "Әркімнің білікті заң көмегін алуға құқығы бар. Заңда көзделген реттерде заң көмегі тегін көрсетіледі."
Қазақстан Республикасының Конституциясы.
"Әділет органдары туралы" 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 24 тамыздағы № 858 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2010 жылдан 2020 жылға дейінгі кезеңге арналған құқықтық саясат тұжырымдамасы
1.3-мақсат:
Құқықтық насихат жөніндегі іс-шаралар санын көбейту жолымен ел азаматтарының құқықтық мәдениетін арттыру
"Әділет органдары туралы" 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 24 тамыздағы № 858 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2010 жылдан 2020 жылға дейінгі кезеңге арналған құқықтық саясат тұжырымдамасы
2-стратегиялық бағыт. Заңнаманы жетілдіру, сапалы нормашығармашылық қызмет және халықаралық ынтымақтастықты құқықтық қамтамасыз ету

Цель 2.1.: Повышение
качества нормотворческой
деятельности
Повышение эффективности
нормотворческой
деятельности
Закон Республики Казахстан от
18 марта 2002 года "Об органах
юстиции".
Указ Президента Республики
Казахстан от 6 апреля 2007 года
№ 310 "О дальнейших мерах по
реализации Стратегии развития
Казахстана до 2030 года".
Стратегический план развития
Республики Казахстан до 2010
года, утвержденный Указом
Президента Республики Казахстан
от 4 декабря 2001 года № 735.
Концепция по правовой политике,
утвержденная Указом Президента
Республики Казахстан от 24
августа 2009 года № 858.
Стратегическое направление 3. Приближение уголовно-исполнительной системы к
международным стандартам
Цель: Повышение эффектив-
ности деятельности
уголовно-исполнительной
системы и приближение
ее к международным
стандартам
Дальнейшее развитие
уголовно-исполнительной
системы
Указ Президента Республики
Казахстан от 6 апреля 2007 года
№ 310 "О дальнейших мерах по
реализации Стратегии развития
Казахстана до 2030 года".
Концепция по правовой политике
Республики Казахстан с 2010 по
2020 годы, утвержденная Указом
Президента Республики Казахстан
от 24 августа 2009 года № 858.
Стратегическое направление 4. Приближение судебно-экспертной системы к международным
стандартам
Цель: Повышение эффектив-
ности судебно-экспертной
деятельности, приведение
судебной экспертизы в
соответствие с междуна-
родными стандартами
Дальнейшее развитие органов
судебной экспертизы
Закон Республики Казахстан от 12
ноября 1997 года "О судебной
экспертизе".
Постановление Правительства
Республики Казахстан от 8
февраля 2005 года № 119 "О
Концепции развития судебно-
экспертной системы Республики
Казахстан".
Стратегическое направление 5. Приведение деятельности по обеспечению охраны прав
интеллектуальной собственности в соответствие со стандартами Всемирной торговой
организации
Цель: Формирование в
Казахстане благоприятных
условий для развития
интеллектуальной
собственности
1. Первый приоритет:
Успешная интеграция
Казахстана в мировую
экономику - основа
качественного прорыва в
экономическом развитии
страны
Послание Президента Республики
Казахстан народу Казахстана от
1 марта 2006 года "Казахстан на
пороге нового рывка вперед в
своем развитии".
Стратегическое направление 6. Исключен постановлением Правительства РК от 22.10.2010 № 1099
Стратегическое направление 7. Совершенствование оценочной деятельности и приведение в
соответствие с международными требованиями
Цель: Дальнейшее развитие
оценочной деятельности и
приведение ее в соот-
ветствие с международными
требованиями, совершенст-
вование саморегулирования
оценочной деятельности
Закон Республики Казахстан от 30
ноября 2000 года "Об оценочной
деятельности в Республике
Казахстан".
Концепция по правовой политике
Республики Казахстан с 2010 по
2020 годы, утвержденная Указом
Президента Республики Казахстан
от 24 августа 2009 года № 858.
Стратегическое направление 8. Совершенствование института исполнения судебных актов
Цель:
Повышение качества
исполнения судебных актов
Указ Президента Республики Казахстан от 6 апреля 2007 года
№ 310 "О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития
Казахстана до 2030 года".
"Об исполнительном производстве и статусе судебных
исполнителей" Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010
года № 261-IV. Концепция по правовой политике Республики
Казахстан на период с 2010 до 2020 года, утвержденная
Указом Президента Республики Казахстан от 24 августа 2009
года № 858.

2.1-мақсат:
Нормашығармашылық қызметінің сапасын арттыру
Нормашығармашылық қызметінің тиімділігін арттыру
"Әділет органдары туралы" 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы.
"Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 6 сәуірдегі № 310 Жарлығы.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 4 желтоқсандағы № 735 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2010 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспары.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 24 тамыздағы № 858 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқықтық саясат тұжырымдамасы
3-стратегиялық бағыт. Қылмыстық-атқару жүйесін халықаралық стандарттарға жақындату
Мақсат:
ҚАЖ қызметінің тиімділігін арттыру және оны халықаралық стандарттарға жақындату
Қылмыстық-атқару жүйесін одан әрі дамыту
"Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 6 сәуірдегі № 310 Жарлығы.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 24 тамыздағы № 858 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2010 жылдан 2020 жылға дейінгі кезеңге арналған құқықтық саясат тұжырымдамасы
4-стратегиялық бағыт. Сот-сараптама жүйесін халықаралық стандарттарға жақындату
Мақсат:
Сот-сараптама қызметінің тиімділігін арттыру, сот сараптамасын халықаралық стандарттарға сәйкес келтіру
Сот сараптамасы органдарын одан әрі дамыту
"Сот сараптамасы туралы" 1997 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы.
"Қазақстан Республикасының сот сараптамасы жүйесін дамыту тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 8 ақпандағы № 119 қаулысы.
5-стратегиялық бағыт. Зияткерлік меншік құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі қызметті Дүниежүзілік сауда ұйымының стандарттарына сәйкес келтіру
Мақсат:
Қазақстанда зияткерлік меншікті дамыту үшін қолайлы жағдай қалыптастыру
Бірінші басымдық:
Қазақстанның әлемдік экономикаға ойдағыдай кірігуі - елдің экономикалық дамуының сапалық серпілісінің негізі
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 1 наурыздағы "Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында" атты Қазақстан халқына Жолдауы.
6-стратегиялық бағыт. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.10.22 № 1099 Қаулысымен.
7-стратегиялық бағыт. Бағалау қызметін жетілдіру және халықаралық талаптарға сәйкес келтіру
Мақсат:
Бағалау қызметін одан әрі дамыту және оны халықаралық талаптарға сәйкес келтіру, бағалау қызметін өзін-өзі реттеуді жетілдіру
"Қазақстан Республикасында бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 30 қарашадағы Заңы.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 24 тамыздағы № 858 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2010 жылдан 2020 жылға дейінгі кезеңге арналған құқықтық саясат тұжырымдамасы
8-стратегиялық бағыт. Сот актілерін орындау институтын жетілдіру
Мақсаты: Сот актілерін орындау сапасын арттыру
"Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 6 сәуірдегі № 310 Жарлығы.
"Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 2 сәуірдегі № 261-IV Заңы. Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 24 тамыздағы № 858 Жарлығымен бекітілген 2010 жылдан 2020 жылға дейінгі кезеңге арналған Қазақстан Республикасының құқықтық саясат тұжырымдамасы.

4. Функциональные возможности
Министерства юстиции и возможные риски
4.1. Функциональные возможности.
В целях совершенствования деятельности Министерства будет:
1) новая организационная структура Министерства, с четким разделением функции и ответственности между структурными подразделениями и ведомствами;
2) в соответствии с едиными установленными правилами, Министерством введена рейтинговая система оценки деятельности структурных подразделений, ведомств и территориальных органов юстиции;
3) повышен профессиональный уровень работников во всех сферах деятельности Министерства (подготовка, переподготовка и повышение квалификации), созданы благоприятные условия труда, способствующие дальнейшему совершенствованию эффективности деятельности каждого работника;
4) проведена работа по анализу направлений деятельности органов юстиции для дальнейшего совершенствования и улучшения их качества;
5) развитие международного сотрудничества в области правового обеспечения.
4.2. Возможные риски.
Риски, которые могут повлиять на достижение целей Министерства юстиции за счет внешних факторов:
1) несвоевременное принятие соответствующих решений государственными органами и нормативных правовых актов, необходимых для эффективного функционирования системы Министерства юстиции в новых условиях;
2) отток квалифицированных специалистов Министерства в организации с более привлекательными условиями (высокая заработная плата, благоприятные условия труда, нормированный рабочий график и т.д.);
3) коррумпированность должностных лиц Министерства, а также иных государственных органов, способных препятствовать нормальному функционированию деятельности Министерства;
4) сбой компьютерной системы, потеря базы данных.
Межсекторальное взаимодействие
Сноска. Таблица с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 22.10.2010 № 1099; от 30.12.2010 № 1460.
Наименование задачи
Совместные мероприятия с
заинтересованными органами
По вопросам правовой пропаганды
Стратегическое направление 1. Повышение
качества государственных услуг, предостав-
ляемых органами юстиции и юридических услуг,
оказываемых адвокатами и нотариусами в
соответствии с законодательством, повышение
правовой культуры граждан.
Цель 1.3. Повышение правовой культуры
граждан страны путем увеличения количества
мероприятий по правовой пропаганде
Задача 1.3.1. Увеличение охвата населения
информационно-пропагандистской работой
(мероприятиями) для повышения правовой
грамотности граждан республики, в том числе
формирование в обществе нетерпимого
отношения к коррупции

4. Министрліктің функционалдық мүмкіндіктері
және ықтимал қауіп-қатерлер
4.1. Фунционалдық мүмкіндіктер.
Министрліктің қызметін жетілдіру мақсатында:
1) Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволары арасында функциялар мен жауапкершіліктердің ара-жігі нақты ажыратылған жаңа ұйымдық құрылым болады;
2) бірыңғай белгіленген ережелерге сәйкес Министрлікте құрылымдық бөлімшелердің, ведомстволар мен аумақтық әділет органдарының қызметін рейтингілік бағалау жүйесі енгізіледі;
3) Министрлік қызметінің барлық салаларында қызметкерлердің кәсіби деңгейі арттырылады (даярлау, қайта даярлау және біліктілікті арттыру), әр қызметкердің қызмет ету тиімділігін одан әрі жетілдіруге ықпал ететін қолайлы еңбек жағдайы жасалады;
4) одан әрі жетілдіру және олардың сапасын жақсарту үшін әділет органдары қызметінің бағыттарын талдау бойынша жұмыстар жүргізіледі;
5) құқықтық қамтамасыз ету саласында халықаралық ынтымақтастықты дамыту.
4.2. Ықтимал қауіп-қатерлер.
Сыртқы факторлардың есебінен Әділет министрлігінің мақсаттарына қол жеткізуге әсер етуі мүмкін қатерлер;
1) жаңа жағдайларда мемлекеттік органдардың тиісті шешімдерді және Әділет министрлігі жүйесінің тиімді жұмыс істеуі үшін қажетті нормативтік құқықтық актілерді уақытында қабылдамауы;
2) Министрліктің білікті мамандарының жағдайы аса тартымды ұйымдарға кетуі (жоғары жалақы, қолайлы еңбек жағдайы, нормаланған жұмыс кестесі және т.б.);
3) министрлік қызметінің қалыпты жұмыс істеуіне кедергі келтіруге ықпал ететін Министрліктің, сондай-ақ өзге де мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының сыбайлас жемқорлықтығы;
4) компьютерлік жүйенің істен шығуы, деректер қорының жоғалуы.
Сектораралық өзара іс-қимыл
Ескерту. Кестеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.10.22 № 1099, 2010.12.30 № 1460 Қаулыларымен.
Міндеттердің атауы
Мүдделі мемлекеттік органдармен бірлескен іс-қимыл
Құқықтық насихат мәселелері бойынша
1-стратегиялық бағыт. Заңнамаға сәйкес әділет органдары ұсынатын мемлекеттік қызмет көрсетулер және адвокаттар мен нотариустар көрсететін заңгерлік қызмет көрсетулер сапасын арттыру, азаматтардың құқықтық мәдениетін арттыру.
1.3-мақсат. Құқықтық насихат жөніндегі іс-шаралар санын көбейту жолымен ел азаматтарының құқықтық мәдениетін арттыру
1.3.1-міндет. Республика азаматтарының құқықтық сауаттылығын арттыру үшін халықтың ақпараттық-насихаттық жұмыстармен (іс-шаралармен) қамтылуын ұлғайту, соның ішінде қоғамда сыбайлас жемқорлыққа қарсы төзбестік көзқарасты қалыптастыру

1. Совместно с МВД, МКИ, ВС, ГП,
Агентством по борьбе с экономической и
коррупционной преступностью выступления в
СМИ по наиболее актуальным правовым
вопросам, в том числе борьбы с коррупцией.
2. Совместно с Министерством образования и
науки внедрение правового просвещения в
дошкольных учреждениях, а также
продолжение этой работы в организациях
среднего образования и высших учебных
заведениях республики.
По нормотворческому процессу
Стратегическое направление 2. Повышение
качества нормотворческой деятельности.
Цель 2.1. Повышение качества
нормотворческой деятельности
Задача 2.1.3. Разработка проектов
нормативных правовых актов с позиции
юридической и отраслевой проработанности
Привлечение к разработке проектов
нормативных правовых актов юридических
служб государственных органов, отраслевых
Научно-исследовательских институтов,
депутатов Парламента, а также
сотрудничество с аппаратами Палат
Парламента
По линии Комитета уголовно-исполнительной системы
Стратегическое направление 3. Приближение
уголовно-исполнительной системы к
международным стандартам.
Цель 3.1. Повышение эффективности
деятельности УИС и приближение ее к
международным стандартам.
Задача 3.1.2. Обеспечение безопасности
осужденных, персонала и иных лиц,
находящихся на территории исправительных
учреждений уголовно-исполнительной системы
1. Проведение совместных учений с Внутрен-
ними войсками МВД по отработке действий
личного состава исправительных учреждений
и военнослужащих внутренних войск,
задействованных по их охране на случай
осложнения оперативной обстановки.
2. Организация взаимообмена оперативной
информацией между оперативными службами
учреждений уголовно-исполнительной системы
и оперативными службами МВД и КНБ о
проявлениях религиозного экстремизма и
криминального терроризма, лицах,
причастных к совершению преступлений
экстремистского и террористического
характера, а также о физических и
юридических лицах, осуществляющих
финансирование экстремистской и
террористической деятельности.
Стратегическое направление 3. Приближение
уголовно-исполнительной системы к
международным стандартам.
Цель 3.1. Повышение эффективности деятель-
ности уголовно-исполнительной системы и
приближение ее к международным стандартам.
Задача 3.1.6. Обеспечение приобретение
лицом, отбывающим уголовное наказание,
востребованной специальности и необходимых
по этой специальности практических навыков
Организация открытия совместно с местными
исполнительными органами общеобразователь-
ных и профессиональных школ в исправитель-
ных учреждениях.
Стратегическое направление 3. Приближение
уголовно-исполнительной системы к
международным стандартам.

1. ІІМ, МАМ, ЖС, БП, Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігімен бірлесіп аса өзекті құқықтық мәселелер бойынша, соның ішінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес бойынша БАҚ-та сөз сөйлеулер
2. Білім және ғылым министрлігімен бірлесіп мектепке дейінгі мекемелерде құқықтық ағартуды енгізу, сондай-ақ осы жұмысты республиканың орта білім беру ұйымдары мен жоғары оқу орындарында жалғастыру
Нормашығармашылығы процесі бойынша
2-стратегиялық бағыт: Нормашығармашылық қызмет сапасын арттыру
2.1-мақсат. Норма шығармашылық қызметінің сапасын арттыру.
2.1.3-міндет. Заңгерлік және салалық пысықталу тұрғысында нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу
Нормативтік құқықтық актілерінің жобаларын әзірлеуге мемлекеттік органдардың заң қызметтерін, салалық Ғылыми-зерттеу институттарын, Парламент депутаттарын тарту, сондай-ақ Парламент Палаталарының аппараттарымен ынтымақтастық
Қылмыстық-атқару комитетінің желісі бойынша
3-стратегиялық бағыт. Қылмыстық-атқару жүйесін халықаралық стандарттарға жақындату
3.1-мақсат. Қылмыстық-атқару жүйесі қызметінің тиімділігін арттыру және оны халықаралық стандарттарға жақындату.
3.1.2-міндет: Қылмыстық-атқару жүйесі түзеу мекемелерінің аумағындағы сотталғандардың, қызметкерлердің және өзге де адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету
1. ІІМ Ішкі әскерлерімен түзеу мекемелері жеке құрамының және жедел жағдай қиындай түскен кезде оларды қорғау үшін тартылған ішкі әскерлер әскери қызметшілерінің іс-әрекеттерін пысықтау бойынша бірлескен жаттығулар өткізу.
2. Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелері жедел қызметтерінің ІІМ және ҰҚК жедел қызметтерімен діни экстремизм және криминалды терроризм көріністері, экстремистік және террористік сипатта қылмыстар жасауға қатысы бар адамдар туралы, сондай-ақ экстремистік және террористік қызметтерді қаржыландыруды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар туралы жедел ақпаратпен өзара алмасуды ұйымдастыру.
3-стратегиялық бағыт: Қылмыстық-атқару жүйесін халықаралық стандарттарға жақындату.
3.1-мақсат: Қылмыстық-атқару жүйесі қызметінің тиімділігін арттыру және оны халықаралық стандарттарға жақындату.
3.1.6 міндет: Қылмыстық жазасын өтеп жатқан адамның қажетті мамандықты және осы мамандық бойынша тиісті практикалық дағдыларды алуын қамтамасыз ету.
Жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, түзеу мекемелерінде жалпы білім және кәсіби мектептер ашуды ұйымдастыру.
3-стратегиялық бағыт: Қылмыстық-атқару жүйесін халықаралық стандарттарға жақындату.

Цель 3.1. Повышение эффективности
деятельности уголовно-исполнительной системы
и приближение ее к международным стандартам.
Задача 3.1.9. Повышение качества
медицинского обслуживания осужденных и
следственно-арестованных
1. Прохождение медицинскими работниками
уголовно-исполнительной системы курсов
повышения квалификации в институтах
усовершенствования МЗ.
2. Совместно с МЗ проведение ежегодного
мониторинга организации лечебно-
профилактической помощи в соматических и
психиатрической больнице уголовно-
исполнительной системы.
3. Совместно с МЗ проведение ежегодного
мониторинга противотуберкулезных
мероприятий в учреждениях уголовно-
исполнительной системы.
По линии Комитета по правам интеллектуальной собственности
Стратегическое направление 5. Приведение
деятельности по обеспечению охраны прав
интеллектуальной собственности в
соответствие со стандартами Всемирной
торговой организации.
Цель 5.1. Формирование в Казахстане
благоприятных условий для развития
интеллектуальной собственности.
Задача 5.1.1. Организация мероприятий,
направленных на предупреждение, борьбу с
контрафактной продукцией и защиты объектов
интеллектуальной собственности.
Проведение совместных мероприятий с
представителями ГП, МВД, АБЭКП.
По линии Комитета по делам религий
Сноска. Подраздел исключен постановлением Правительства РК от 22.10.2010 № 1099
По линии Комитета регистрационной службы и оказания правовой помощи
Стратегическое направление 7.
Совершенствование оценочной деятельности и
приведение в соответствие с международными
требованиями.
Цель 7.1. Дальнейшее развитие оценочной
деятельности и приведение ее в соответствие
с международными требованиями,
совершенствование саморегулирования
оценочной деятельности.
Задача 7.1.1. Разработка и утверждение
государственных стандартов оценки
Разработка и согласование государственных
стандартов оценки с заинтересованными
государственными органами (министерства
финансов, экономики, индустрии и торговли,
транспорта и коммуникаций, образования и
науки, охраны окружающей среды, сельского
хозяйства, Агентства по управлению
земельными ресурсами, Комитет по делам
строительства) и объединениями оценщиков.
По линии Комитета по исполнению судебных актов
Стратегическое направление 8.
Совершенствование института исполнения
судебных актов.
Цель 8.1. Повышение качества исполнения
судебных актов.
Задача 8.1.2. Наделение органов
исполнительного производства полномочиями
по осуществлению дознания по делам,
связанным с нарушением порядка исполнения
судебных решений и неуважения к суду
Совместные с МВД меры по изменению
законодательства и проведение
организационных мер, вытекающих из
изменений законодательства
Стратегическое направление 8.
Совершенствование института исполнения
судебных актов.

3.1-мақсат: Қылмыстық-атқару жүйесі қызметінің тиімділігін арттыру және оны халықаралық стандарттарға жақындату.
3.1.9 міндет: Сотталғандардың және тергеу-қамаудағылардың медициналық қызмет көрсету сапасын арттыру.
1. Қылмыстық-атқару жүйесі медициналық қызметкерлерінің ДСМ-нің жетілдіру институттарында біліктілігін арттыру курстарына қатысулары.
2. ДСМ-мен бірлесіп қылмыстық-атқару жүйесінің соматикалық және психиатриялық ауруханаларында емдеу алдын алу көмектерін ұйымдастырудың жыл сайынғы мониторингін өткізу.
3. ДСМ-мен бірлесіп қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде туберкулезге қарсы іс-шаралардың жыл сайынғы мониторингін өткізу.
Зияткерлік меншік құқығы комитетінің желісі бойынша
5-стратегиялық бағыт. Зияткерлік меншік құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі қызметті Дүниежүзілік сауда ұйымының стандарттарына сәйкес келтіру. 5.1-мақсат: Қазақстанда зияткерлік меншікті дамыту үшін қолайлы жағдай қалыптастыру.
5.1.1-міндет: Контрафактілі өніммен күреске, алдын алуға және зияткерлік меншік объектілерін қорғауға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру.
БП, ІІМ, ЭСЖКА өкілдерімен бірлескен іс-шараларды жүргізу
Діни істер комитетінің желісі бойынша
АЕскерту. Кіші бөлім алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.10.22 № 1099 Қаулысымен.
Тіркеу қызметі және құқықтық көмек көрсету комитетінің желісі бойынша
7-стратегиялық бағыт: Бағалау қызметін жетілдіру және халықаралық талаптарға сәйкес келтіру.
7.1-мақсат: Бағалау қызметін одан әрі дамыту және оны халықаралық талаптарға сәйкес келтіру, бағалау қызметін өзін-өзі реттеуді жетілдіру.
7.1.1-міндет: Мемлекеттік бағалау стандарттарын әзірлеу және бекіту
Мүдделі мемлекеттік органдар (қаржы, экономика, индустрия және сауда, көлік және коммуникация, білім және ғылым, қоршаған ортаны қорғау, ауыл шаруашылығы министрліктері, Жер ресурстарын басқару агенттігі, Құрылыс істері комитеті) мен бағалау бірлестіктерінің мемлекеттік стандарттарын әзірлеу және келісу
Сот актілерін орындау комитетінің желісі бойынша
8-стратегиялық бағыт. Сот актілерін орындау институтын жетілдіру.
8.1-мақсат. Сот актілерін орындау санасын арттыру.
8.1.2-міндет. Атқарушылық іс жүргізу органдарына сот шешімдерінің орындалу тәртібін бұзуға байланысты істер бойынша анықтауды жүзеге асыру жөніндегі өкілеттіктерді беру
ІІМ-мен бірлесіп, заңнаманы өзгерту жөніндегі шаралар және заңнаманың өзгеруінен туындайтын ұйымдастырушылық шараларды өткізу
8-стратегиялық бағыт. Сот актілерін орындау институтын жетілдіру.

Цель 8.1. Повышение качества исполнения
судебных актов.
Задача 8.1.5. Внедрение автоматизированной
системы учета и контроля исполнительного
производства
Согласование перечня информации, форм
и форматов, подлежащего взаимообмену.
Разработка и утверждение регламентов,
правил, инструкций взаимодействия КИСА с
государственными органами.
Создание совместной рабочей группы по
информационному взаимодействию совместно
с АУЗР, МВД, МТСЗН, АФП, ГП, МФ и другими
государственными органами.
5. Нормативные правовые акты и программные документы
1. Закон Республики Казахстан от 14 июля 1997 года "О нотариате".
2. Закон Республики Казахстан от 5 декабря 1997 года "Об адвокатуре".
3. Закон Республики Казахстан от 18 марта 2002 года "Об органах юстиции".
4. Закон Республики Казахстан от 30 ноября 2000 года "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан".
5. Указ Президента Республики Казахстан от 4 декабря 2001 года № 735 "О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года".
6. Указ Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 "О Системе государственного планирования в Республике Казахстан".
7. Указ Президента Республики Казахстан от 24 августа 2009 года № 858 "О Концепции правовой политики Республики Казахстан на период с 2010 до 2020 года".
8. Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2006 года № 1243 "Об утверждении Программы развития патентной системы Республики Казахстан на 2007-2011 годы".
9. Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2007 года № 1297 "О Концепции по внедрению системы государственного планирования, ориентированного на результаты".
6. Бюджетные программы
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 22.10.2010 № 1099; от 30.12.2010 № 1460.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
001 Правовое обеспечение деятельности государства
Описание
Содержание центрального аппарата Министерства юстиции Республики
Казахстан, комитетов и территориальных органов, изготовление бланков
лицензий, ЗАГС, свидетельств о регистрации юридических лиц, повышение
квалификации государственных служащих, обучение государственному и
английскому языкам, сопровождение и эксплуатация информационных систем,
системно-техническое обслуживание вычислительной техники, оплата услуг
связи, в т.ч. корпоративная телекоммуникационная сеть, текущий ремонт
зданий, помещений, основных средств, аренда зданий, помещений, прочие
услуги и работы
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008 год
(отчет)
2009 год
(план)
2010 год
2011 год
2012 год
Показатели
количества
Количество государствен-
ных учреждений (включая
Комитеты)
ед.
20
20
19
20
20
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Обеспечение деятельности
Министерства юстиции и
его Комитетов
%
100
100
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге

8.1-мақсат. Сот актілерін орындау сапасын арттыру.
8.1.5-міндет. Атқарушылық іс жүргізуді есепке алудың және бақылаудың автоматтандырылған жүйесін енгізу
Өзара алмастырылатын ақпараттардың, нысандардың және форматтардың тізбесін келісу. Мемлекеттік органдармен САОК-нің өзара байланыс жасау нұсқаулықтарына, регламенттерін, ережелерін әзірлеу және бекіту. ЖРБА, ІІМ, Еңбекмині, ҚПА, БП, Қаржымині және басқа да мемлекеттік органдармен бірлесіп, ақпараттың өзара байланыс жасау жөніндегі бірлескен жұмыс тобын құру
5. Нормативтік құқықтық актілер және бағдарламалық құжаттар
1. "Нотариат туралы" 1997 жылғы 14 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы.
2. "Адвокатура туралы" 1997 жылғы 5 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы.
3. "Әділет органдары туралы" 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы.
4. "Қазақстан Республикасында бағалау қызметі туралы" 2000 жылғы 30 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы.
5. "Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 4 желтоқсандағы № 735 Жарлығы.
6. "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығы.
7. "Қазақстан Республикасының 2010 жылдан 2020 жылдарға дейінгі Құқықтық саясат тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 24 тамыздағы № 858 Жарлығы.
8. "Қазақстан Республикасының патенттік жүйесін дамытудың 2007 - 2011 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 23 желтоқсандағы № 1243 қаулысы.
9. "Нәтижелерге бағдарланған мемлекеттік жоспарлау жүйесін енгізу жөніндегі тұжырымдама туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 26 желтоқсандағы № 1297 қаулысы.
6. Бюджет бағдарламалары
Ескерту. 6-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.10.22 № 1099, 2010.12.30 № 1460 Қаулыларымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
001 Мемлекеттің қызметін құқықтық қамтамасыз ету
Сипаттама
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің орталық аппаратын, комитеттерді және аумақтық органдарды ұстау, лицензиялардың, АХАЖ-дың бланкілерін, заңды тұлғаларды тіркеу туралы куәліктерін дайындау, мемлекеттік қызметкерлердің біліктілігін арттыру, ақпараттық жүйелерді қамтамасыз ету және пайдалану, есептеу техникасының жүйелі-техникалық қызмет көрсетуі, байланыс қызметіне, соның ішінде корпоративті телекоммуникациялық желіге ақы төлеу, ағымдағы ғимараттарды, үй-жайларды, негізгі құралдарды, ғимараттарды жөндеу, ғимараттарды, үй-жайларды жалдау және өзге де қызмет көрсетулер мен жұмыстар.
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Мемлекеттік мекемелердің саны (комитеттерді қоса алғанда)
бірл.
20
20
19
20
20
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіші
Әділет министрлігі мен оның комитеттерінің қызметін қамтамасыз ету
%
100
100
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге

1248023
1477245
1658666
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
003 Содержание осужденных и следственно-арестованных лиц
Описание
Содержание осужденных и следственно-арестованных лиц; оказание им
медицинской помощи; обеспечение безопасности персонала и лиц,
содержащихся в исправительных учреждениях и следственных изоляторах,
правопорядка; охрана исправительных учреждений и следственных
изоляторов; контроль и надзор за лицами, содержащимися в исправительных
учреждениях и следственных изоляторах; разработка и проведение
комплекса воспитательных мероприятий, способствующих исправлению
осужденных; мер, направленных на обеспечение трудозанятости осужденных
Стратегическое
направление 3
Приближение уголовно-исполнительной системы к международным стандартам
Цель 3.1.
Повышение эффективности деятельности уголовно-исполнительной системы и
приближение ее к международным стандартам
Задача 3.1.1
Переход к покамерному содержанию осужденных в местах лишения свободы
путем строительства новых и капитального ремонта действующих учреждений
уголовно-исполнительной системы
Задача 3.1.2
Обеспечение безопасности осужденных, персонала и иных лиц, находящихся
на территории исправительных учреждений уголовно-исполнительной системы
Задача 3.1.3
Создание эффективной системы воспитательного воздействия на осужденных,
включающей в себя психолого-педагогическое воздействие
Задача 3.1.4
Осуществление профессионального обучения лиц, содержащихся в местах
лишения свободы
Задача 3.1.5
Создание дополнительных рабочих мест для осужденных на предприятиях
исправительных учреждений путем внедрения новых видов производств
Задача 3.1.6
Обеспечение приобретения лицом, отбывающим уголовное наказание,
востребованной специальности и необходимых по этой специальности
практических навыков
Задача 3.1.7
Обеспечение трудового устройства, правовой и психологической помощи,
лицам, освобожденным из мест лишения свободы
Задача 3.1.8
Поэтапное увеличение штатной численности уголовно-исполнительных
инспекций
Задача 3.1.9
Повышение качества медицинского обслуживания осужденных и следственно-
арестованных лиц
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 год
(отчет)
2009 год
(план)
2010 год
2011 год
2012 год
Показатели
количества
Количество лиц, содержа-
щихся в исправительных
учреждениях и следствен-
ных изоляторах
чел.

1248023
1477245
1658666
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
003 Сотталғандарды және тергеу-қамауға алынған адамдарды ұстау
Сипаттама
Сотталған және тергеу-қамауындағы адамдарды ұстау; оларға медициналық көмек көрсету; құқықтық қорғау түзеу мекемелері және тергеу изоляторларында ұсталатын қызметкерлер мен адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету; түзеу мекемелері мен тергеу изоляторларын күзету; түзеу мекемелері мен тергеу изоляторларында ұсталынатын адамдарды бақылау және қадағалау; сотталғандардың түзелуіне себеп болатын тәрбиелеу іс-шараларын әзірлеу және кешенді өткізу; сотталғандардың еңбекпен қамтылуын қамтамасыз етуге бағытталған шаралар.
3-стратегиялық бағыт
Қылмыстық-атқару жүйесін халықаралық стандарттарға жақындату
3.1-мақсат
Қылмыстық-атқару жүйесі қызметінің тиімділігін арттыру және оны халықаралық стандарттарға жақындату
3.1.1-міндет
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерін жаңадан салу және барларын күрделі жөндеу арқылы бас бостандығынан айыру орындарында сотталғандарды камералық ұстауға көшу
3.1.2-міндет
Түзеу мекемелерінің аумағындағы сотталғандардың, қызметшілердің және өзге де адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
3.1.3-міндет
Психологиялық-педагогикалық әсер етуді қамтитын сотталғандарға тәрбиелік әсер етудің тиімді жүйесін құру
3.1.4-міндет
Бас бостандығынан айыру орындарында ұсталатын адамдарды кәсіби оқытуды жүзеге асыру
3.1.5-міндет
Өндірістің жаңа түрлерін енгізу арқылы түзеу мекемелері кәсіпорындарында сотталғандарға арналған қосымша жұмыс орындарын ашу
3.1.6-міндет
Қылмыстық жазаны өтеп жатқан адамдардың талап етілетін мамандықтарды меңгеруін және осы мамандық бойынша қажетті практикалық дағдыларды игеруін қамтамасыз ету
3.1.7-міндет
Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды еңбекпен қамтуды, құқықтық және психологиялық көмек көрсетуді қамтамасыз ету
3.1.8-міндет
Қылмыстық-атқару инспекцияларының штат санын кезең-кезеңімен арттыру
3.1.9-міндет
Сотталғандарға және тергеуге-тұтқындалған адамдарға медициналық көмек көрсету сапасын арттыру
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Түзеу мекемелері мен тергеу изоляторларывда ұсталатын адамдардың саны
адам

30484534
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
004 Строительство и реконструкция объектов уголовно-исполнительной
системы
Описание
разработка проектно-сметной документации для строительства новой
котельной учреждения ОВ-156/18 в поселке Солнечный
Восточно-Казахстанской области, корректировка проектно-сметной
документации и проведение государственной экспертизы на реконструкцию
учреждения РУ-170/3 под исправительную колонию строгого режима на 900
мест в г. Уральске Западно-Казахстанской области, корректировка
проектно-сметной документации и проведение государственной экспертизы
на реконструкцию и расширение учреждения ЗК - 169/5 под исправительную
колонию строгого режима на 1000 мест в г.Кызылорде
Стратегическое
направление 3
Приближение уголовно-исполнительной системы к международным стандартам
Цель 3.1.
Повышение эффективности деятельности уголовно-исполнительной системы и
приближение ее к международным стандартам, социальная адаптация и
ресоциализация лица, полностью или частично отбывшего наказание, в
гражданское общество.
Задача 3.1.1
Переход к покамерному содержанию осужденных в местах лишения свободы
путем строительства новых и капитального ремонта действующих учреждений
уголовно-исполнительной системы
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009
год
(план)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Количество реализуемых
инвестиционных проектов по
строительству и реконструкции
объектов уголовно-исполнительной
системы
ед.
6
3
3
Из них: разработка и
корректировка проектно-сметной
документации по строительству и
реконструкции объектов
уголовно-исполнительной системы
ед.
3
0
3
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Количество введенных в
эксплуатацию объектов по
строительству и реконструкции
объектов уголовно-исполнительной
системы
ед.
1
2
0
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тен-
ге
3705420
1918445
85495
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
005 Оказание юридической помощи адвокатами
Описание
Организация оплаты труда адвокатов за оказание бесплатной юридической
помощи в случаях, предусмотренных законом
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008 год
(отчет)
2009 год
(план)
2010 год
2011 год
2012 год
Показатели
количества
Прогнозируемое число
граждан, которым
необходима бесплатная
юридическая помощь в
предусмотренных законом
случаях
чел.

30484534
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
004 Қылмыстық-атқару жүйесі объектілерін салу және реконструкциялау
Сипаты
Шығыс Қазақстан облысының Солнечный кентіндегі ОВ-156/18 мекемесінің жаңа қазандығын салу үшін жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлеу, Батыс Қазақстан облысының Орап қаласындағы 900 орынды РУ-170/3 мекемесін қатаң режимдегі түзеу колониясы етіп реконструкциялау бойынша жобалық-сметалық құжаттаманы түзету және мемлекеттік сараптамадан өткізу, Қызылорда қаласындағы 1000 орындық ЗК-169/5 мекемесін қатаң режимдегі түзеу колониясы етіп кеңейту және реконструкциялау үшін жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлеу және мемлекеттік сараптамадан өткізу
3-стратегиялық бағыт
Қылмыстық-атқару жүйесін халықаралық стандарттарға жақындату
3.1-мақсат
Қылмыстық-атқару жүйесі қызметінің тиімділігін арттыру және оны халықаралық стандарттарға жақындату, әлеуметтік бейімделу және жазасын толық немесе ішінара өтеп шыққан адамдарды азаматтық қоғамға әлеуметтендіру
3.1.1-міндет
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің жаңаларын салу және жұмыс істеп тұрғандарын күрделі жөндеу арқылы бас бостандығынан айыру орындарында сотталғандарды камералық ұстауға көшу.
Көрсеткіштері
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Қылмыстық-атқару жүйесі объектілерін салу және реконструкциялау бойынша жүзеге асырылатын инвестициялық жобалардың саны
бірл.
6
3
3
Олардың ішінде: Қылмыстық-атқару жүйесі объектілерін салу және реконструкциялау бойынша жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу және түзету
бірл.
3
0
3
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қылмыстық-атқару жүйесі объектілерін салу және реконструкциялау бойынша пайдалануға енгізілген объектілердің саны
1
2
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
3 705 420
1 918 445
85 495
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
005 Адвокаттардың заңгерлік көмек көрсетуі
Сипаттама
Заңда көзделген жағдайларда ақысыз заң көмегін көрсеткені үшін адвокаттарға еңбекақы төлеуді ұйымдастыру
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Заңда көзделген жағдайларда ақысыз заң көмегі қажет азаматтардың болжамды саны
адам

1295658
1372408
2397746
2383746
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
007 Охрана прав интеллектуальной собственности
Описание
Проведение экспертиз заявок на выдачу охранных документов на объекты
интеллектуальной собственности, выдача свидетельств на объекты
авторского права и смежных прав, охранных документов на объекты
промышленной собственности, селекционные достижения, топологии
интегральных микросхем; проведение мероприятий по профилактике и
разъяснению законодательства в сфере интеллектуальной собственности,
в т.ч. изготовление и трансляция роликов, оформление зала
Стратегическое
направление 5.
Приведение деятельности по обеспечению охраны прав интеллектуальной
собственности в соответствии со стандартами Всемирной торговой
организации
Цель 5.1.
Формирование в Казахстане благоприятных условий для развития
интеллектуальной собственности
Задача 5.1.1
Организация мероприятий направленных на предупреждение, борьбу с
контрафактной продукцией и защиты объектов интеллектуальной
собственности
Задача 5.1.2
Совершенствование нормативно-правовой базы в сфере охраны прав
интеллектуальной собственности и приведение его в соответствие с
международными нормами
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008 год
(отчет)
2009 год
(план)
2010
год
2011 год
2012 год
Показатели
количества

1295658
1372408
2397746
2383746
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
007 Зияткерлік меншік құқықтарын қорғау
Сипаттама
Зияткерлік меншік объектілеріне күзет құжаттарына беруге сараптама жүргізу, авторлық құқық пен сабақтас құқықтар объектілеріне куәліктер, өндірістік меншік объектілеріне күзет құжаттарын беру, селекциялық жетістіктер, интегралдық микросхемалар топологиясы; зияткерлік меншік саласындағы заңнаманың алдын алу мен түсіндіру іс-шараларын жүргізу, соның ішінде роликтерді дайындау және трансляциялау, залды ресімдеу
5-стратегиялық бағыт
Дүниежүзілік сауда ұйымының стандарттарына сәйкес зияткерлік меншік құқықтарын қамтамасыз ету жөніндегі қызметті жүргізу
5.1-мақсат
Қазақстанда зияткерлік меншікті дамыту үшін қолайлы жағдайларды қалыптастыру
5.1.1-міндет
Контрафактілі өнімге ескерту жасау, күрес пен зияткерлік меншік объектілерін қорғауға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру.
5.1.2-міндет
зияткерлік меншік құқығын қорғау саласында нормативтік құқықтық базаны жетілдіру және оны халықаралық нормаларға сәйкес келтіру
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері

36603
33601
33625
35152
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
012 Увеличение уставного капитала Республиканского государственного
предприятия "Информационно-производственный центр Комитета
регистрационной службы и оказания правовой помощи Министерства
юстиции Республики Казахстан"
Описание
Увеличение уставного капитала для дальнейшего приобретения
государственным предприятием специального оборудования для
персонализации (изготовления) документов удостоверяющих личность; а
также иного производственного и технического оборудования
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008 г.
(отчет)
2009
год
(план)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Количество приобретаемого
комплекта специального
оборудования для
персоналиизации (изготовления)
документов удостоверяющих
личность
кт.
2
Показатели
качества
Показатели
Эффективности
Показатель
результата
Своевременное и полное
перечисление средств для
пополнения уставного капитала
%
100
Расходы на
реализацию
программы
тыс. тенге
665695
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
013 "Обеспечение исполнения судебных актов"
Описание
Содержание Комитета по исполнению судебных актов Министерства юстиции
Республики Казахстан и территориальных органов, изготовление грамот и
бланочной продукции, повышение квалификации государственных служащих,
сопровождение и эксплуатация информационных систем, оплата услуг
связи, техобслуживание и ремонт автотранспорта, полиграфические
услуги, изготовление служебных удостоверений и архивных коробок,
услуги по сопровождению информационной системы АСУКИП, прочие услуги
и работы
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008 г.
(отчет)
2009
год
(план)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
количество государственных
учреждений (включая Комитет)
Ед.
17
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатель
результата
обеспечение деятельности Комитета по исполнению судебных актов Министерства юстиции
%
100
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
2181 495
Сноска. Бюджетная программа "014 Научно-исследовательские и аналитические услуги по религиозным вопросам" исключена постановлением Правительства РК от 22.10.2010 № 1099.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
015 Изготовление паспортов и удостоверений личности граждан Республики
Казахстан
Описание
Изготовление паспортов и удостоверений личности граждан Республики
Казахстан, удостоверения лица без гражданства, вида на жительство
иностранца в Республике Казахстан
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 год
(отчет)
2009 год
(план)
2010 год
2011 год
2012 год
Показатели
количества
Изготовление паспортов и
удостоверений личности
граждан Республики
Казахстан, удостоверения
лица без гражданства,
вида на жительство
иностранца в Республике
Казахстан
ед.

36603
33601
33625
35152
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
012 "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Тіркеу қызметі және құқықтық көмек көрсету комитетінің ақпараттық-өндірістік орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының жарғылық капиталын ұлғайту
Сипаты
Жеке басын куәландыратын құжаттарды персоналдандыру (дайындау) үшін мемлекеттік кәсіпорынның арнайы жабдықты одан одан әрі сатып алуы үшін жарғылық капиталын ұлғайту; сондай-ақ өндірістік және техникалық жабдықтар
Көрсеткіштері
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Жеке басын куәландыратын құжаттарды персоналдандыру (дайындау) үшін сатып алынатын арнайы жабдық жинағының саны
бірлік
1
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Жарғылық капиталын толтыруға арналған қаражатты уақытылы және толық аудару
%
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
665695
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
013 "Сот актілерінің орындалуын қамтамасыз ету"
Сипаты
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот актілерін орындау комитеті мен аумақтық органдарын ұстау, мақтау қағаздары мен бланкалы өнімдерді дайындау, мемлекеттік қызметкерлердің біліктілігін арттыру, ақпараттық жүйелерді сүйемелдеу және пайдалану, байланыс қызметіне ақы төлеу, автокөлікке техникалық қызмет көрсету және жөндеу, полиграфиялық қызметтер, қызметтік куәліктер мен мұрағаттық қораптарды дайындау, атқарушылық өндірісті есептеу мен бақылаудың автоматтандырылған жүйесін сүйемелдеу (АӨЕБАЖ), басқа да қызметтер мен жұмыстар.
Көрсеткіштері
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
мемлекеттік мекемелердің саны (Комитетті қоса алғанда)
бірлік
17
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Әділет министрлігінің Сот актілерін орындау комитетінің қызметін қамтамасыз ету
%
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
218495
Ескерту. "014 Дін мәселелері бойынша ғылыми-зерттеу және талдамалық қызметтер" бюджеттік бағдарламасы алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.10.22 № 1099 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
015 Қазақстан Республикасы азаматтарының паспорттары мен жеке куәліктерін дайындау
Сипаттама
Қазақстан Республикасы азаматтарына паспорттар мен жеке куәліктерді, азаматтығы жоқ адамның куәлігін, шетелдіктің Қазақстан Республикасында қоныстану ықтиярхатын дайындау
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Қазақстан Республикасы азаматтарына паспорттар мен жеке куәліктерді, азаматтығы жоқ адамның куәлігін, шетелдіктің Қазақстан Республикасында қоныстану ықтиярхатын дайындау
бірлік

1636636
1727113
2350000
1433499
1433499
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Количество изготовленных
паспортов и удостоверений
личности граждан
Республики Казахстан,
удостоверения лица без
гражданства, вида на
жительство иностранца
в Республике Казахстан
ед.
1636636
1727113
1433499
1433499
1433499
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
866912
2885056
6765998
4340000
4687200
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
016 "Оценка, хранение и реализация конфискованного и арестованного
имущества"
Описание
Оплата услуг по оценке, хранению и реализаций арестованного и
конфискованного имущества, почтово-телеграфных расходов, транспортных
услуг
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008 г.
(отчет)
2009
год
(план)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Объем поступивших в
республиканский бюджет от
реализации имущества, обращенного
в собственность государства по
отдельным основаниям.
Реализация арестованного
имущества на аукционах
тыс.
тенге
260 000
1600000
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатель
результата
Прибыль в бюджет от реализации
программы. Возмещение расходов по
арестованному имуществу в бюджет
в пределах выделенных бюджетных
средств
тыс.
тенге
%
259911,8
100
Расходы на
реализацию
тыс.
тенге
94 271
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
018 Материально-техническое оснащение органов и учреждений уголовно-
исполнительной системы
Описание
Приобретение основных средств для уголовно-исполнительной системы
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009
год
(план)
2010 год
2011 год
2012 год
Показатели
количества
Приобретение коммунально-
бытового оборудования
шт.
191
108
86
13
Приобретение
автотранспорта
шт.
27
8
Приобретение медицинского
оборудования
шт.
47
51
34
26
Приобретение компьютерно-
множительной техники
шт.
80
36
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Приобретено коммунально-
бытового оборудования
шт.
191
108
86
13
Приобретено
автотранспорта
шт.
27
8
Приобретено медицинского
оборудования
шт.
47
51
34
26
Приобретено компьютерно-
множительной техники
шт.
80
36
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
383705
154282
153911
164550
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
020 Организация и осуществление реабилитации лиц, отбывших уголовные
наказания
Описание
Оказание содействия в оформлении документов, удостоверяющих личность,
СИК, РНН, оказание бесплатной юридической помощи. Проведение комплекса
коррекционных мероприятий по целенаправленному изменению социально-
психологических установок и ценностных ориентации лиц, освободившихся
из мест лишения свободы. Оказание содействия в трудовом и бытовом
устройстве, правовой и психологической помощи.
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 год
(отчет)
2009 год
(план)
2010 год
2011 год
2012 год
Показатели
количества
Количество лиц, которым
оказана помощь в
социальной адаптации
чел.
79
80
90

1636636
1727113
2350000
1433499
1433499
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қазақстан Республикасы азаматтарына паспорттары мен жеке куәліктерінің, азаматтығы жоқ адам куәлігінің, шетелдіктің Қазақстан Республикасында қоныстану ықтиярхатының дайындалған саны
бірлік
1636636
1727113
1433499
1433499
1433499
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
866912
2885056
6765998
4340000
4687200
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
016 "Тәркіленген және тыйым салынған мүлікті бағалау, сақтау және сату"
Сипаты
Тәркіленген және тыйым салынған мүлікті бағалау, сақтау және сату бойынша қызметтерге, пошта-телеграф шығыстарына, көлік қызметтеріне ақы төлеу
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналған мүліктерді сатудан республикалық бюджетке түскен қаражат көлемі
мың теңге
260 000
Тыйым салынған мүлікті аукциондарда сату
1 600 000
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Бағдарламаларды іске асырудан бюджетке түскен пайда
мың теңге
259 911,8
Тыйым салынған мүлік жөніндегі шығыстарды бөлінген бюджет қаражаттары шегінде бюджетке қайтару
%
100
Бағдарламаларды іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
94 271
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
018 Қылмыстық-атқару жүйесінің органдарын және мекемелерін материалдық-техникалық жарақтандыру
Сипаттама
Қылмыстық-атқару жүйесі үшін негізгі құралды сатып алу
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Коммуналдық-тұрмыстық жабдықтар сатып алу
дана
191
108
86
13
Автокөліктер сатып алу
дана
27
8
Медициналық жабдықтар сатып алу
дана
47
51
34
26
Компьютерлік-көбейткіш техниканы сатып алу
дана
80
36
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Сатып алынған коммуналдық-тұрмыстық жабдықтар
дана
191
108
86
13
Сатып алынған автокөліктер
дана
27
8
Сатып алынған медициналық жабдықтар
дана
47
51
34
26
Сатып алынған компьютерлік-көбейткіш техника
дана
80
36
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
383705
154282
153911
164550
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
020 Қылмыстық жазасын өтеген адамдарды оңалтуды ұйымдастыру және жүзеге асыру
Сипаттама
Құжаттарын ресімдеуге көмек көрсету, жеке басын растайтын, ӘЖҚ, СТН, ақысыз заң көмегін көрсету. Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды әлеуметтік-психологиялық орнықтыру және бағдарлауға нысаналы өзгерту бойынша коррекциялық іс-шаралар кешенін жүргізу. Еңбекте және тұрмыста орнығуына, құқықтық және психологиялық көмек көрсету
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Әлеуметтік бейімделуге көмек көрсетілген адамдар саны
адам
79
80
90

38795
41000
54091
60913
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
021 Капитальный ремонт зданий, помещений и сооружений органов и
учреждений уголовно-исполнительной системы
Описание
Проведение капитального ремонта зданий, помещений органов и учреждений
уголовно-исполнительной системы
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 год
(отчет)
2009 год
(план)
2010 год
2011 год
2012 год
Показатели
количества
Проведение капитального
ремонта в учреждениях
уголовно-исполнительной
системы (не менее)
ед.
19
13
19
17
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Проведен капитальный
ремонт в учреждениях
уголовно-исполнительной
системы (не менее)
ед.
19
13
19
17
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
414619
453900
107251
108323
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
022 Капитальный ремонт зданий, помещений и сооружений органов юстиции
Описание
Проведение капитального ремонта зданий, помещений органов юстиции, в
т.ч. разработка и экспертиза проектно-сметной документации
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008 год
(отчет)
2009 год
(план)
2010 год
2011 год
2012 год
Показатели
количества
Капитальный ремонт
зданий и помещений
Департаментов юстиции
областей (не менее)
кол-
во
7
2
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Капитальный ремонт
зданий и помещений
Департаментов юстиции
областей (не менее)
кол-
во
7
2
1
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
149618
127733
49863
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
023 Материально-техническое оснащение органов юстиции
Описание
Приобретение основных средств, нематериальных активов и прочих товаров
для органов юстиции
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм
Отчетный период
Плановый период
2008 год
(отчет)
2009 год
(план)
2010 год
2011 год
2012 год
Показатели
количества
Количество оснащаемых
государственных
учреждений
кол-
во
17
17
18
18
18
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Приобретение запланиро-
ванного оборудования для
органов юстиции
%
100
100
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
105092
348013
836268
291095
291866
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
024 Подготовка специалистов для уголовно-исполнительной системы
Описание
Обучение курсантов и слушателей по очной и заочной формам для
дальнейшего прохождения службы в уголовно-исполнительной системе
органов юстиции. Первоначальная подготовка кандидатов на службу в
уголовно-исполнительную систему органов юстиции и лиц, имеющих
специальное звание среднего и старшего начальствующего состава.
Повышение квалификации сотрудников уголовно-исполнительной системы.
Подготовка адъюнктов и магистров.
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 год
(отчет)
2009 год
(план)
2010 год
2011 год
2012 год
Показатели
количества
Количество курсантов,
обучаемых по очной форме
чел.
1100
1100
1100
1100
1100
Количество курсантов,
обучаемых по заочной
форме
чел.
1300
1300
1300
1300
1300
Количество кандидатов на
службу в уголовно-
исполнительную систему
органов юстиции и лиц,
имеющих специальное
звание среднего и
старшего начальствующего
состава, прошедших
первоначальную подготовку
чел.
1085
1085
1085
1085
1085
Количество сотрудников
уголовно-исполнительной
системы, прошедших курсы
повышения квалификации
чел.

38795
41000
54091
60913
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
021 Қылмыстық-атқару жүйесі органдары мен мекемелерінің ғимараттарын, үй-жайлары мен құрылыстарын күрделі жөндеу
Сипаттама
Қылмыстық-атқару жүйесі органдары мен мекемелерінің ғимараттарына, үй-жайларына күрделі жөндеу жүргізу
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерін күрделі жөндеуден өткізу (кемінде)
бірлігі
19
13
19
17
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде күрделі жөндеу жүргізілді (кемінде)
бірлігі
19
13
19
17
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
414619
453900
107251
108323
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
022 Әділет органдарының ғимараттарын, үй-жайларын және құрылыстарын күрделі жөндеу
Сипаттама
Әділет органдарының ғимараттарын, үй-жайларын күрделі жөндеуден өткізу
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Облыстық әділет департаменттерінің ғимараттарын және үй-жайларын күрделі жөндеу (кемінде)
саны
7
2
1
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Облыстық әділет департаменттерінің ғимараттарын және үй-жайларын күрделі жөндеу (кемінде)
саны
7
2
1
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
149618
127733
49863
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
023 Әділет органдарын материалдық-техникалық жарақтандыру
Сипаттама
Әділет органдары үшін негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді сатып алу
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Жарақтандырылған мемлекеттік мекемелер саны
саны
17
17
18
18
18
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Әділет органдары үшін жоспарланған жабдықтарды сатып алу
%
100
100
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
105092
348013
836268
291095
291866
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
024 Қылмыстық-атқару жүйесі үшін мамандар даярлау
Сипаттама
Әділет органдары қылмыстық-атқару жүйесінде одан әрі қызмет өткеру үшін оқытудың күндізгі және сырттай түрлері бойынша курсанттарды және тыңдаушыларды оқыту. Әділет органдары қылмыстық-атқару жүйесі қызметіне кандидаттарды, орта және аға басшылық құрам арнайы атағы бар адамдардың алғашқы дайындығы. Қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлерінің біліктілігін арттыру. Адъюнкттарды және магистрлерді дайындау.
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Оқытудың күндізгі түрі бойынша оқитын курсанттардың саны
адам
1100
1100
1100
1100
1100
Оқытудың сырттай түрі бойынша оқитын курсанттардың саны
адам
1300
1300
1300
1300
1300
Әділет органдары қылмыстық-атқару жүйесі қызметіне кандидаттарды, арнайы атағы бар орта және аға басшы құрам адамдарының алғашқы дайындықтан өткендердің саны
адам
1085
1085
1085
1085
1085
Біліктілігін арттыру курсынан өткен қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлерінің саны
адам

591
592
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Своевременное обеспечение
деятельности уголовно-
исполнительной системы
%
100
100
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
1524367
1800539
2613901
4472143
5102708
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
047 Представление и защита интересов государства
Описание
Защита интересов государства в судах Республики Казахстан, иностранных
судах и международных арбитражах, в т.ч. оплата услуг международных
финансовых институтов
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008 год
(отчет)
2009 год
(план)
2010 год
2011 год
2012 год
Показатели
количества
Ориентировочное
количество исков в судах
Республики Казахстан,
иностранных судах и
международных арбитражах
кол-
во
20
20
20
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Своевременность обеспе-
чения защиты интересов
Правительства и госу-
дарства в международных
арбитражных разбира-
тельствах и разбира-
тельствах в судах
иностранных государств и
в национальных судах
%
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
1808713
266140
266140
Сноска. Бюджетная программа "052 Содействие развитию международного сотрудничества в области культуры и религий" исключена постановлением Правительства РК от 22.10.2010 № 1099.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
055 Обеспечение деятельности Института законодательства Республики
Казахстан
Описание
Проведение фундаментальных и прикладных научных исследований, разработка
концепций совершенствования законодательства, оказание консультационных
услуг по разработке законопроектов и концепций и анализа действующего
законодательства, а также проведение лингвистической экспертизы
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008 год
(отчет)
2009 год
(план)
2010 год
2011 год
2012 год
Показатели
количества
Проведение фундаменталь-
ных и прикладных исследо-
ваний в области права
ед.
10
2
3
Разработка концепций
совершенствования
законодательства
ед.
10
2
3
Оказание консультационных
услуг по разработке
Концепций к
законопроектам
ед.
100
100
100
Оказание консультационных
услуг по разработке
проектов законодательных
актов
ед.
80
80
80
Проведение анализа
действующего
законодательства
ед.
50
50
50
Проведение
лингвистической
экспертизы
ед.
80
80
80
Показатели
качества
Научная проработанность
законопроектов,
предусмотренных Планами
законопроектных работ
Правительства
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Результаты фундаменталь-
ных и прикладных научных
исследований; концепций
совершенствования
законодательства;
консультационные услуги
при разработке законо-
проектов и концепций;
анализы действующего
законодательства;
заключения лингвистичес-
кой экспертизы
%
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы

591
592
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қылмыстық-атқару жүйесі қызметін уақтылы қамтамасыз ету
%
100
100
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
1524367
1800539
2613901
4472143
5102708
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
047 Мемлекет мүдделерін білдіру және қорғау
Сипаттама
Қазақстан Республикасының соттарында, шетелдік соттарда және халықаралық төреліктерде мемлекеттің мүдделерін қорғау, соның ішінде халықаралық қаржы институттарының қызметіне ақы төлеу
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Қазақстан Республикасының соттарында, шетелдік соттарда және халықаралық төреліктердегі талап-арыздардың бағдарлы саны
саны
20
15
15
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Үкіметтің және мемлекеттің мүдделерін халықаралық төрелік талқылауларда және шет мемлекеттердің соттарындағы және ұлттық соттардағы талқылауларда қорғауды уақтылы қамтамасыз ету
%
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
1808713
266140
266140
Ескерту. "052 Мәдениет және дін саласында халықаралық ынтымақтастықты дамытуға жәрдемдесу" бюджеттік бағдарламасы алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.10.22 № 1099 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
055 Қазақстан Республикасының заң шығару институтының қызметін қамтамасыз ету
Сипаттама
Іргелі әрі қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргізу, заңнаманы жетілдіру тұжырымдамаларын әзірлеу, заң жобалары мен тұжырымдамалар әзірлеу бойынша консультациялық қызметтер көрсету және қолданыстағы заңнаманы талдау, сондай-ақ лингвистикалық сараптама жүргізу
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Құқық саласында іргелі әрі қолданбалы зерттеулер жүргізу
бірлік
10
2
3
Заңнаманы жетілдіру тұжырымдамаларын әзірлеу
бірлік
10
2
3
Заң жобаларына тұжырымдамалар әзірлеу бойынша консультациялық қызметтер көрсету
бірлік
100
100
100
Заң актілерінің жобаларын әзірлеу бойынша консультациялық қызметтер көрсету
бірлік
80
80
80
Қолданыстағы заңнамаға талдау жүргізу
бірлік
50
50
50
Лингвистикалық сараптама жүргізу
бірлік
80
80
80
Сапа көрсеткіштері
Үкіметтің заң жобалау жұмыстары жоспарларында көзделген заң жобаларын ғылыми пысықтау
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Іргелі әрі қолданбалы ғылыми зерттеулер нәтижелері; заңнаманы жетілдіру тұжырымдамалары; заң жобалары мен тұжырымдамалар әзірлеу бойынша консультациялық қызметтер көрсету; қолданыстағы заңнаманы талдау; лингвистикалық сараптама қорытындысы
%
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар

248459
299170
303205
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
056 Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам
городов Астаны и Алматы для обслуживания населения по принципу
"одного окна"
Описание
Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы для обслуживания населения по принципу "одного окна"
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009
год
(план)
2010 год
2011 год
2012 год
Показатели
количества
Количественные показатели определены соглашениями о результатах,
заключенными с акимами областей, городов Астаны и Алматы
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Перечисление целевых текущих трансфертов из республиканского
бюджета областным бюджетам, бюджетам городов Астаны, Алматы
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
5950287
6700893
7836918
9316754
10310758
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
090 Исследования в области правовой пропаганды в Республике Казахстан
Описание
Проведение научного исследования
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008 год
(отчет)
2009 год
(план)
2010 год
2011 год
2012 год
Показатели
количества
1) исключена постановлением Правительства РК от 22.10.2010 № 1099
2) прогнозируемое
количество комплексных
научных исследований по
актуальным проблемам
повышения уровня правовой
культуры
кол-
во
1
1
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Выработка практических
рекомендаций по
проведенным исследованиям
%
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге

248459
299170
303205
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
056 Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне халыққа "жалғыз терезе" принципі бойынша қызмет көрсету берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
Сипаттама
"Жалғыз терезе"" принципі бойынша халыққа қызмет көрсету үшін облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттер
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Сан көрсеткіштері облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен жасалған нәтижелер туралы келісімдермен айқындалған
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіші
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттер аудару
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
5950287
6700893
7836918
9316754
10310758
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
090 Қазақстан Республикасында құқықтық насихат саласындағы зерттеулер
Сипаттама
Ғылыми зерттеулер жүргізу
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
1) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.10.22 № 1099 Қаулысымен
2) құқықтық мәдениет деңгейін арттырудың өзекті мәселелері бойынша кешенді ғылыми зерттеулердің болжамды саны
саны
1
1
1
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Жүргізілген зерттеулер жөнінде тәжірибелік ұсыныстар әзірлеу
%
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге

65 685 619
Бюджетные программы развития
3 705 420
1 918 445
751 190
0
0
Распределение расходов по стратегическим направлениям,
целям, задачам и бюджетным программам
Сноска. Таблица с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 22.10.2010 № 1099; от 30.12.2010 № 1460.
Стратегические направления, цели, задачи и
бюджетные программы (наименования)
Отчетный
период
Плановый период
2009 г.
2010 г.
2011 г.
2012 г.
Стратегическое направление 1. Повышение качества государственных услуг,
предоставляемых органами юстиции и юридических услуг, оказываемых адвокатами и
нотариусами в соответствии с законодательством, повышение правовой культуры граждан

65 685 619
Бюджеттік даму бағдарламалары
3 705 420
1 918 445
751 190
0
0
Стратегиялық бағыттар мақсаттар, міндеттер және бюджеттік бағдарлама бойынша шығыстарды бөлу
Ескерту. Кестеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.10.22 № 1099, 2010.12.30 № 1460 Қаулыларымен.
Стратегиялық бағыттар мақсаттар, міндеттер және бюджеттік бағдарлама (атауы)
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2009 ж.
2010 ж.
2011 Ж.
2012 ж.
1-стратегиялық бағыт. Заңнамаға сәйкес әділет органдары ұсынатын мемлекеттік қызмет көрсетулер және адвокаттар мен нотариустар көрсететін заңгерлік қызмет көрсетулер сапасын арттыру, азаматтардың құқықтық мәдениетін арттыру.

Бюджетная программа 6. 007 Охрана прав
интеллектуальной собственности
10531
12239
12239
12239
Стратегическое направление 6. Исключен постановлением Правительства РК от 22.10.2010 № 1099
Стратегическое направление 8 Совершенствование института исполнения
судебных актов
Цель 8.1 Повышение качества исполнения судебных актов
94 271
Задача 8.1.3. Реализация норм Закона о
проведении исполнительных действий за счет бюджетных средств
94 271
Бюджетная программа 5. 016 Оценка, хранение и реализация конфискованного и арестованного имущества

6-бюджеттік бағдарлама. 007 Зияткерлік меншік құқықтарын қорғау
10531
12239
12239
12239
6-стратегиялық бағыт. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.10.22 № 1099 Қаулысымен
8-стратегиялық бағыт. Сот актілерін орындау институтын жетілдіру
8.1-мақсат. Сот актілерін орындау сапасын арттыру
94 271
8.1.3-міндет Заңның бюджет қаражаты есебінен атқарушылық әрекеттерді жүргізу туралы нормаларын іске асыру
94 271
5-бюджеттік бағдарлама. 016 Тәркіленген және тыйым салынған мүлікті бағалау, сақтау және сату

94 271
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ЦОН - Центр обслуживания населения
МЗ - Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МКИ - Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МВД - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
КНБ - Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
АБЭКП - Агентство Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция)
ВС - Верховный Суд Республики Казахстан
ГП - Генеральная прокуратура Республики Казахстан
ГИК - Глобальный индекс конкурентоспособности Всемирного экономического форума
СМИ - средства массовой информации
ОЭСР - Организация экономического сотрудничества и развития
НПА - нормативный правовой акт
СНГ - Содружество Независимых Государств
США - Соединенные Штаты Америки
СИК - социальный индивидуальный код
РНН - регистрационный номер налогоплательщика

94 271
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ХҚО - Халыққа қызмет көрсету орталығы
ДСМ - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
МАМ - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
ІІМ - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
ҰҚК - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ЖС - Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты
БП - Қазақстан Республикасы Бас Прокуратурасы
БАҚ - бұқаралық ақпарат құралдары
ЭЫДҰ - экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы
НҚА - нормативтік құқықтық акт
ТМД - Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы
АҚШ - Америка Құрамы Штаттары
ӘЖК - әлеуметтік жеке код
СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі
ЭСЖКА - Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы
полициясы)
ДЭФ ҒБҚИ - Дүниежүзілік экономикалық форумның Ғаламдық бәсекеге
қабілеттілік индексі