Об утверждении Правил допуска к полетам эксплуатантов авиации общего назначения
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1522. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 901.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.12.2016 № 901 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 октября 2015 года № 1023.
В соответствии с подпунктом 22) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила допуска к полетам эксплуатантов авиации общего назначения.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2010 года № 1522
Правила допуска к полетам эксплуатантов
авиации общего назначения
1. Общие положения
1. Настоящие Правила допуска к полетам эксплуатантов авиации общего назначения (далее – Правила) разработаны в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации» и Приложения 6 (Часть II) к Конвенции о Международной гражданской авиации (Чикаго, 1944 г.).
2. Настоящие Правила определяют порядок допуска физических и юридических лиц, эксплуатирующих самолеты с максимальной сертифицированной взлетной массой менее пяти тысяч семисот килограмм и вертолеты независимо от максимальной сертифицированной взлетной массы, а также эксплуатирующих самолеты с максимальной сертифицированной взлетной массой свыше пяти тысяч семисот килограмм и (или) самолеты, оснащенные одним или несколькими турбореактивными (турбовинтовыми) двигателями к выполнению полетов авиации общего назначения.
3. В настоящих Правилах применяются следующие термины и определения:
1) заявитель – физическое или юридическое лицо, обратившееся в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации для постановки на учет в качестве эксплуатанта авиации общего назначения или получения свидетельства на право выполнения полетов авиации общего назначения;

Жалпы мақсаттағы авиация пайдаланушыларды ұшуға жіберу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1522 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 901 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 29.12.2016 № 901  (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледi) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қазандағы № 1023 бұйрығын қараңыз.
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 22) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жалпы мақсаттағы авиация пайдаланушыларды ұшуға жіберу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1522 қаулысымен
бекітілген
Жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыларды
ұшуға жіберу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жалпы мақсаттағы авиация пайдаланушыларды ұшуға жіберу қағидалары (бұдан әрі - Қағида) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының талаптарына және Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның (II бөлім) 6-қосымшасына (1944 ж. Чикаго) сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағида сертификатталған ең жоғары ұшу массасы бес мың жеті жүз киллограммнан кем болатын және сертификатталған ең жоғарғы ұшу массасына қарамастан тікұшақтарды пайдаланатын, сондай-ақ сертификатталған ең жоғарғы ұшу массасы бес мың жеті жүз килограмннан асатын ұшақтарды және (немесе) бір немесе бірнеше турбореактивты (турбобұрандалы) қозғалтқышпен жарақтандырылған ұшақтарды пайдаланатын жеке және заңды тұлғаларды жалпы мақсаттағы авиация ұшуын орындауға жіберу тәртібін анықтайды.
3. Осы Қағидада мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) өтініш беруші – жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушы ретінде есепке тұру немесе жалпы мақсаттағы авиация ұшуын орындау құқығына арналған куәлік алу үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға өтініш берген жеке немесе заңды тұлға;

2) свидетельство на право выполнения полетов – документ, выдаваемый уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, удостоверяющий соответствие требованиям, установленным Правилами допуска к полетам эксплуатантов авиации общего назначения;
3) эксплуатант авиации общего назначения – физическое или юридическое лицо, использующее воздушное судно для полетов в целях авиации общего назначения;
4) полет авиации общего назначения – полет воздушного судна, кроме коммерческой воздушной перевозки или полета, связанного с выполнением авиационных работ;
5) руководство по производству полетов – документ, регламентирующий порядок, организацию, обеспечение и выполнение полетов;
6) руководство эксплуатанта по регулированию технического обслуживания – документ, содержащий описание процедур эксплуатанта, которые обеспечивают возможность управления своевременным и удовлетворительным выполнением всех плановых и неплановых работ по техническому обслуживанию воздушных судов данного эксплуатанта.
2. Допуск к полетам эксплуатантов авиации общего назначения,
эксплуатирующих самолеты с максимальной сертифицированной
взлетной массой менее пяти тысяч семисот килограмм и вертолеты
независимо от максимальной сертифицированной взлетной массы
4. Основанием для допуска к полетам эксплуатантов авиации общего назначения, эксплуатирующих самолеты с максимальной сертифицированной взлетной массой менее пяти тысяч семисот килограмм, вертолеты независимо от максимальной сертифицированной взлетной массы, является соблюдение следующих условий:
1) наличие действующего свидетельства пилота с допуском к управлению данного типа воздушного судна;
2) наличие свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна и действующего сертификата летной годности гражданского воздушного судна;
3) обеспечение страхования в соответствии с требованиями законов Республики Казахстан об обязательных видах страхования;
4) заключение договоров с аэроклубами или некоммерческими организациями, объединяющими эксплуатантов воздушных судов, на предоставление услуг по обеспечению аварийного оповещения при полетах в неконтролируемом воздушном пространстве.
5. Для допуска эксплуатантов авиации общего назначения, эксплуатирующих самолеты с максимальной сертифицированной взлетной массой менее пяти тысяч семисот килограмм и вертолеты независимо от максимальной сертифицированной взлетной массой, заявитель направляет в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявку согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением документов согласно  приложению 2 к настоящим Правилам.

2) ұшуды орындау құқығына арналған куәлік – Жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыларды ұшуға жіберу қағидасында белгіленген талаптарға сәйкестігін куәландыратын азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган беретін құжат;
3) жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушы – әуе кемесін жалпы мақсаттағы авиация мақсатында ұшу үшін пайдаланатын жеке немесе заңды тұлға;
4) жалпы мақсаттағы авиация ұшуы – коммерциялық әуе тасымалы немесе авиациялық жұмыстарды орындауға байланысты ұшудан басқа, әуе кемелерінің ұшуы;
5) ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулық – ұшудың тәртібін, ұйымдастырылуын, қамтамасыз етілуін және орындалуын регламентейтін құжат;
6) техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі пайдаланушының нұсқаулығы – осы пайдаланушының әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі жоспарлы және жоспарлы емес барлық жұмыстардың уақтылы және қанағаттанарлықтай орындалуын басқару мүмкіндігін қамтамасыз ететін пайдаланушы рәсімдерінің сипатын қамтитын құжат.
2. Сертификатталған ең жоғары ұшу массасы бес мың жеті жүз
киллограммнан кем болатын ұшақтарды және сертификатталған ең
жоғары ұшу массасына қарамастан тікұшақтарды пайдаланатын жалпы
мақсаттағы авиацияны пайдаланушыларды ұшуға жіберу
4. Сертификатталған ең жоғары ұшу массасы бес мың жеті жүз килограммнан кем болатын ұшақтарды және сертификатталған ең жоғары ұшу массасына қарамастан тікұшақтарды пайдаланатын жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыларды ұшуға жіберуге мынадай шарттарды сақтау:
1) әуе кемесінің осы түрін басқаруға рұқсаты бар пилоттың қолданыстағы куәлігінің болуы;
2) азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің және азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығының қолданыстағы сертификатының болуы;
3) Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру түрлері туралы заңдарының талаптарына сәйкес сақтандыруды қамтамасыз ету;
4) аэроклубтармен немесе әуе кемелерін пайдаланушыларды біріктіретін коммерциялық емес ұйымдармен бақыланбайтын әуе кеңістігінде ұшу кезінде авариялық хабар беруді қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге шарттар жасау негіз болып табылады.
5. Сертификатталған ең жоғары ұшу массасы бес мың жеті жүз киллограммнан кем болатын ұшақтарды және сертификатталған ең жоғары ұшу массасына қарамастан тікұшақтарды пайдаланатын жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыларды жіберу үшін өтініш беруші азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес құжаттарды қоса отырып, осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес өтінім жолдайды.

6. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в течение 10 календарных дней рассматривает представленные заявителем документы. В случае если документы не соответствуют требованиям настоящих Правил либо представлены не в полном объеме, заявка подлежит возврату с указанием причин возврата в письменном виде.
7. При соответствии документов требованиям настоящих Правил уполномоченный орган в сфере гражданской авиации ставит на учет данного заявителя (владельца) воздушного судна.
8. Учет эксплуатантов (владельцев) воздушных судов авиации общего назначения осуществляется уполномоченным органом в сфере гражданской авиации на электронном и бумажном носителях.
9. Владелец и командир воздушного судна (пилот) обеспечивают безопасность полетов.
3. Допуск эксплуатантов авиации общего назначения,
эксплуатирующих самолеты с максимальной сертифицированной
взлетной массой свыше пяти тысяч семисот килограмм и (или)
самолеты, оснащенные одним или несколькими турбореактивными
(турбовинтовыми) двигателями
10. Эксплуатанты авиации общего назначения, эксплуатирующие самолеты с максимальной сертифицированной взлетной массой свыше пяти тысяч семисот килограмм и (или) самолеты, оснащенные одним или несколькими турбореактивными (турбовинтовыми) двигателями, допускаются к полетам после выдачи уполномоченным органом в сфере гражданской авиации свидетельства на право выполнения полетов эксплуатантов авиации общего назначения (далее – Свидетельство).
11. Свидетельство не подлежит передаче другому лицу.
12. Свидетельство выдается сроком на 3 года. Периодичность обследования составляет 3 года.
13. Копия Свидетельства, заверенная подписью и печатью уполномоченного органа в сфере гражданской авиации, находится на борту воздушного судна.
14. Эксплуатант авиации общего назначения обеспечивает безопасность полетов.
4. Порядок выдачи Свидетельства
15. Устанавливается следующий порядок выдачи Свидетельства:
1) подача заявителем (владельцем) воздушного судна в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявки с документами;
2) предварительная оценка и принятие решения по заявке уполномоченным органом в сфере гражданской авиации;
3) проведение уполномоченным органом в сфере гражданской авиации обследования заявителя (владельца) воздушного судна на соответствие его настоящим Правилам;
4) выдача (отказ в выдаче) Свидетельства.
16. Для получения Свидетельства заявитель направляет в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявку согласно приложению 3 к настоящим Правилам с документами согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Заявитель обеспечивает достоверность предоставляемых сведений.

6. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган күнтізбелік 10 күн ішінде өтініш беруші ұсынған құжаттарды қарайды. Егер құжаттар осы Қағиданың талаптарына сәйкес келмесе немесе толық көлемде ұсынылмаса, онда өтінім жазбаша түрде қайтару себебі көрсетіле отырып қайтаруға жатады.
7. Құжаттар осы Қағиданың талаптарына сәйкес келген жағдайда азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган әуе кемесінің осы өтініш берушісін (иесін) есепке қояды.
8. Жалпы мақсаттағы авиация әуе кемелерін пайдаланушыларды (иелерін) есепке алуды электрондық және қағаз тасымалдағышта азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
9. Әуе кемесінің иесі мен командиры (пилот) ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
3. Сертификатталған ең жоғары ұшу массасы бес мың жеті жүз
килограмнан асатын ұшақтарды және (немесе) бір немесе бірнеше
турбореактивті (турбобұрандалы) қозғалтқышпен жарақтандырылған
ұшақтарды пайдаланатын жалпы мақсаттағы авиацияны
пайдаланушыларды ұшуға жіберу
10. Сертификатталған ең жоғары ұшу массасы бес мың жеті жүз килограмнан асатын ұшақтарды және (немесе) бір немесе бірнеше турбореактивті (турбобұрандалы) қозғалтқышпен жарақтандырылған ұшақтарды пайдаланатын жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушылар азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушылардың ұшуды орындау құқығына арналған куәлікті (бұдан әрі – Куәлік) бергеннен кейін ұшуға жіберіледі.
11. Куәлікті басқа адамға беруге болмайды.
12. Куәлік 3 жыл мерзімге беріледі. Тексеру кезеңділігі 3 жылды құрайды.
13. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның қолымен және мөрімен куәландырылған Куәліктің көшірмесі әуе кемесінің бортында болады.
14. Жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушы ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
4. Куәлікті беру тәртібі
15. Куәлікті берудің мынадай тәртібі белгіленеді:
1) әуе кемесінің өтініш берушісінің (иесінің) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға құжаттармен өтінім беруі;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның алдын ала бағалауы және өтінім бойынша шешім қабылдауы;
3) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның әуе кемесінің өтініш берушісінің (иесінің) осы Қағидаға сәйкестігіне тексеру жүргізуі;
4) Куәлік беруі (беруден бас тарту).
16. Куәлікті алу үшін өтініш беруші азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес құжаттары бар осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес өтінім жолдайды.
Өтініш беруші ұсынылатын мәліметтердің дұрыстығын қамтамасыз етеді.

17. При последующих обследованиях заявитель представляет в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявку с прилагаемыми документами, касающимися заявляемых измененений (по которым произошли изменения или требуются обновления).
18. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации рассматривает представленные документы и в срок не более 30 (тридцать) календарных дней с момента подачи заявки принимает по ним соответствующее решение, о котором сообщает заявителю.
19. В случае если прилагаемые документы не соответствуют приложению 4 к настоящим Правилам, заявка подлежит возврату с указанием причин возврата.
20. При предварительной оценке документов рассматриваются следующие вопросы:
1) организационная структура и основные принципы управления заявителя;
2) укомплектованность штата и степень подготовки авиационного персонала;
3) опыт руководящего состава в организации и обеспечении полетов;
4) наличие данных по руководящему составу и специалистам, непосредственно связанным с обеспечением безопасности полетов согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
5) наличие соглашений с другими организациями на техническое обслуживание воздушных судов и обучение авиационного персонала;
6) наличие соглашений (договоров) на аренду воздушного судна с экипажем или без экипажа (если таковые имеются);
7) проведение предварительного обсуждения предложенной заявителем программы технического обслуживания воздушных судов, организации воздушного движения и других служб, обеспечивающих полеты;
8) соответствие руководства по производству полетов приложению 6 к настоящим Правилам и руководства эксплуатанта по регулированию технического обслуживания приложению 7 к настоящим Правилам.
21. При соответствии документов требованиям настоящих Правил уполномоченным органом в сфере гражданской авиации создается комиссия по проведению обследования заявителя (далее – Комиссия).
В состав Комиссии включаются работники уполномоченного органа в сфере гражданской авиации, к функциям которых относятся вопросы эксплуатации, технического обслуживания и поддержания летной годности воздушных судов.
22. Обследование заявителя (эксплуатанта) охватывает все аспекты его деятельности и включает:
1) правовое обеспечение;
2) финансово-экономическое обеспечение;
3) обеспечение летной эксплуатации;
4) инженерно-авиационное обеспечение;
5) аэронавигационное обеспечение;
6) метеорологическое обеспечение;
7) аэродромное и аэропортовое обеспечение;
8) медицинское обеспечение.
23. Проверка работы летной и наземной служб производится с целью определения соответствия степени подготовки авиационного персонала, наземных средств и оборудования для решения поставленных задач.
При этом проверяется и подтверждается, что здания и сооружения соответствующим образом оборудованы, имеют охранную сигнализацию, средства оповещения и используются по их прямому предназначению.

17. Кейінгі тексерулер кезінде өтініш беруші азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға өтінімді мәлімделетін өзгерістерге қатысты (өзгерістер болған немесе жаңартуды қажет ететіндер бойынша) құжаттарымен ұсынады.
18. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган ұсынылған құжаттарды қарайды және өтінім берген сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын мерзімде ол бойынша тиісті шешім қабылдап, ол туралы өтініш берушіге хабарлайды.
19. Қоса берілген құжаттар осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес келмеген жағдайда, қайтару себептері көрсетіліп, өтінім қайтарылуға жатады.
20. Құжаттарды алдын ала бағалау кезінде мынадай мәселелер қаралады:
1) өтінім берушінің ұйымдық құрылымы және басқарудың негiзгi қағидаттары;
2) штатының жинақталуы және авиациялық персоналдың даярлық дәрежесі;
3) басшы құрамның ұшуды ұйымдастыру мен қамтамасыз етудегі тәжiрибесi;
4) осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес басшы құрам мен ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге тікелей байланысты мамандар бойынша деректердің болуы;
5) басқа ұйымдармен әуе кемелерiне техникалық қызмет көрсету және авиациялық персоналды оқытуға келiсiмдердiң болуы;
6) әуе кемелерiн экипажымен немесе экипажсыз (ондайлар болған жағдайда) жалға алу келiсiмдерiнің (шарттарының) болуы;
7) өтiнiш беруші ұсынған әуе кемелерiне техникалық қызмет көрсету бағдарламасын, әуе қозғалысының ұйымдастырылуын және ұшуды қамтамасыз ететiн басқа да қызметтерді алдын ала талқылауды жүргізу;
8) ұшуды орындау жөнiндегi басшылықтың осы Қағидаға 6-қосымшаға және пайдаланушының техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөнiндегi нұсқаудың осы Қағидаға 7-қосымшаға сәйкестігі.
21. Құжаттар осы Қағиданың талаптарына сәйкес келген жағдайда, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган өтініш берушіні тексерудi жүргізу үшiн комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құрады.
Комиссияның құрамына азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органның функцияларына әуе кемелерін пайдалану, оларға техникалық қызмет көрсету және ұшу жарамды күйде ұстау мәселелері жататын қызметкерлері кіреді.
22. Өтiнiш берушіні (пайдаланушыны) тексеру оның қызметінің барлық аспектілерін қамтиды, оларға мыналар жатады:
1) құқықтық қамтамасыз ету;
2) қаржылық-экономикалық қамтамасыз ету;
3) ұшудың пайдаланылуын қамтамасыз ету;
4) инженерлiк-авиациялық қамтамасыз ету;
5) аэронавигациялық қамтамасыз ету;
6) метеорологиялық қамтамасыз ету;
7) әуеайлақтық және әуежайлық қамтамасыз ету;
8) медициналық қамтамасыз ету.
23. Ұшу және жердегi қызметтер жұмысын тексеру қойылған мiндеттерді шешу үшiн авиациялық персоналдың, жердегі құралдарының және жабдықтардың дайындық дәрежесін анықтау мақсатында жүргізіледі.
Бұл ретте ғимараттар мен құрылыстардың тиiстi түрде жабдықталғаны, күзет сигналының, хабардар eту құралдарының болуы және олардың тiкелей мақсаты бойынша пайдаланылатыны тексерiледi және расталады.

24. Организация летной работы, подготовка и квалификация летного состава соответствуют требованиям законодательства в области использования воздушного пространства и деятельности авиации.
25. Воздушные суда (воздушное судно) заявителя имеют действующие сертификаты летной годности или признанные действующими в Республике Казахстан сертификаты летной годности иностранного государства.
26. Обязательной проверке подлежат следующие документы:
1) по организации и выполнению полетов;
2) по обеспечению полетов;
3) личные дела членов экипажа и обслуживающего персонала;
4) по учету летного и рабочего времени экипажей;
5) эксплуатационные и бортовые записи.
27. Для выполнения заявленных видов полетов воздушные суда заявителя оборудуются в соответствии с требованиями Основных правил полетов в воздушном пространстве Республики Казахстан, утверждаемых Правительством Республики Казахстан.
28. При выполнении международных полетов заявитель обеспечивает техническое обслуживание в аэропортах других стран своими представителями или путем заключения договора с организацией гражданской авиации, имеющей представительства в аэропортах других стран. Техническое обслуживание в аэропортах других стран должно осуществляться в соответствии с установленным порядком организации технического обслуживания в аэропортах соответствующего государства.
29. По результатам обследования составляется акт в 2 экземплярах согласно приложению 8 к настоящим Правилам с указанием фактического состояния объектов заявителя, выводов, рекомендаций и заключения о возможности (невозможности) выдачи Свидетельства. Акт подписывается всеми членами Комиссии и представляется заявителю для ознакомления.
30. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации принимает решение о выдаче Свидетельства, если заявитель располагает сертифицированными воздушными судами, подготовленным персоналом, документацией, оборудованием, зданиями, сооружениями, необходимыми для летной, технической эксплуатации воздушных судов и обеспечения выполнения полетов, а также осуществляет обязательное страхование.
31. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в течение 7 календарных дней со дня подписания акта обследования осуществляет оформление и выдачу Свидетельства согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
32. Отказ в выдаче Свидетельства производится в случаях, если:
1) представленные заявителем документы не соответствуют требованиям настоящих Правил;
2) заявитель не соответствует требованиям настоящих Правил;
3) в отношении заявителя имеется решение суда, запрещающее ему оказание данного вида услуг;

24. Ұшу жұмыстарын ұйымдастыру, ұшу құрамын даярлау және оның біліктілігі әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі саласындағы заңнаманың талаптарына сәйкес болуы тиiс.
25. Өтініш берушінің әуе кемелерінің (әуе кемесінің) қолданыстағы ұшуға жарамдылы сертификаттары немесе Қазақстан Республикасында қолданыстағы деп танылған шетел мемлекеттерінің ұшуға жарамдылық сертификаттары болады.
26. Мынадай құжаттар міндетті тексеруге жатады:
1) ұшуды ұйымдастыру және орындау жөнiндегi;
2) ұшуды қамтамасыз ету жөнiндегі;
3) экипаж мүшелерi мен қызмет көрсететін персоналдың жеке iстерi;
4) экипаждың ұшу және жұмыс уақытын есепке алу жөнiндегi;
5) пайдаланымдық және борттық жазулар.
27. Мәлімделген ұшу түрлерін орындау үшін өтініш берушінің әуе кемелері Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде ұшудың негізгі қағидасының талаптарына сай жабдықталады.
28. Халықаралық ұшуларды орындау кезiнде өтiнiш бeруші басқа елдердiң әуежайларында өз өкілдерiнiң немесе басқа елдердiң әуежайларында өкілдігі бар азаматтық авиация ұйымымен шарт жасасу арқылы техникалық қызмет көрсетудi көздеуі тиiс. Басқа елдердiң әуежайларында техникалық қызмет көрсету тиiстi мемлекеттiң әуежайларында техникалық қызметтi ұйымдастырудың белгiленген тәртібiне сәйкес жүзеге асырылуы тиiс.
29. Тексеру нәтижелері бойынша осы Қағидаға 8-қосымшаға сәйкес 2 данада акт жасалып, өтiнiш беруші объектiлерiнің нақты жай-күйі, қорытындылар, ұсыныстар мен Куәлікті беру мүмкіндігі (мүмкiн еместiгi) туралы қорытынды көрсетіледі. Актiге Комиссияның барлық мүшелерi қол қояды және танысу үшiн өтiнiш бepушігe беріледі.
30. Егер өтініш берушінің әуе кемелерін ұшуда, техникалық пайдалану және ұшуды орындауды қамтамасыз ету үшін қажетті сертификатталған әуе кемелері, даярланған персоналы, құжаттамасы, жабдығы, ғимараттары, құрылыстары бар болса, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган Куәлік беру туралы шешім қабылдайды, сондай-ақ міндетті сақтандыруды жүзеге асырады.
31. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган тексеру актісіне қол қойылған күнінен бастап күнтізбелік 7 күн ішінде осы Қағидаға 9-қосымшаға сәйкес куәлікті ресімдеуді және беруді жүзеге асырады.
32. Егер:
1) өтініш беруші ұсынған құжаттар осы Қағиданың талаптарына сәйкес келмеген;
2) өтініш беруші осы Қағиданың талаптарына сәйкес келмеген;
3) өтініш берушіге қатысты қызметтердің осы түрлерін көрсетуге тыйым салатын сот шешімі болса;

4) имеется заключение Комиссии о невозможности выдачи Свидетельства.
33. При отказе в выдаче Свидетельства заявителю дается мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа.
5. Приостановление действия Свидетельства
34. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации приостанавливает действие Свидетельства в случаях:
1) несоблюдения эксплуатантом требований и ограничений, установленных настоящими Правилами;
2) необеспечения страхования в соответствии с требованиями законов Республики Казахстан об обязательных видах страхования;
3) выявления нарушений, влияющих на безопасность полетов, установленных при инспекционных проверках, в том числе в иностранных государствах.
35. В случае приостановления действия Свидетельства уполномоченный орган в сфере гражданской авиации указывает причину приостановления и незамедлительно информирует эксплуатанта и службу аэронавигационной информации о принятом решении.
36. Возобновление действия Свидетельства (в случае его приостановления) осуществляется уполномоченным органом в сфере гражданской авиации только после устранения эксплуатантом выявленных недостатков и проведения уполномоченным органом в сфере гражданской авиации инспекционной проверки эксплуатанта.
6. Внесение изменений в Свидетельство, выдача дубликата
37. При внесении изменений и дополнений в специальные положения по эксплуатации Свидетельства заявитель направляет в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявку с документами согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
38. В случае изменения наименования эксплуатанта, его статуса, ведомственной принадлежности, если они не влекут за собой несоответствия требованиям настоящих Правил, в Свидетельство и специальные положения по эксплуатации Свидетельства вносятся соответствующие изменения. Срок внесения изменений составляет 10 календарных дней с момента подачи заявки.
39. В случае приобретения (аренда, лизинг) эксплуатантом других типов воздушных судов, которые ранее не эксплуатировались им, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации проводит инспекционную проверку, по результатам которой вносятся соответствующие дополнения (изменения) в специальные положения Свидетельства.
40. В случае порчи или утраты (хищения) Свидетельства уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в течение 10 календарных дней со дня подачи заявки выдает дубликат Свидетельства.
41. Для получения дубликата Свидетельства эксплуатант подает в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявление произвольной формы с необходимым обоснованием и приложением ранее выданного Свидетельства (кроме случаев утраты (хищения).
Приложение 1
к Правилам допуска к полетам
эксплуатантов авиации общего назначения
Форма
Руководителю уполномоченного органа
_____________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Заявка
для эксплуатантов авиации общего назначения,
эксплуатирующих самолеты с максимальной
сертифицированной взлетной массой менее пяти
тысяч семисот килограмм и вертолеты независимо
от максимальной сертифицированной взлетной массой
1. ________________________________________________________________
(полное и сокращенное наименования заявителя (эксплуатанта авиации
общего назначения)
Ф. И. О. заявителя физического лица, регистрационный номер заявителя
(эксплуатанта авиации общего назначения)
– юридического лица или реквизиты основного документа,
удостоверяющего личность заявителя (эксплуатанта авиации общего
назначения) – физического лица: _________________________________

4) Комисияның Куәлікті беру мүмкін еместігі туралы қорытындысы болған жағдайларда Куәлік беруден бас тарту жүргізіледі.
33. Куәлік беруден бас тартылған кезде өтініш берушіге жазбаша түрде бас тарту себептері көрсетілген дәлелді жауап беріледі.
5. Куәліктің қолдануын тоқтата тұру
34. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган:
1) пайдаланушы осы Қағидада белгіленген талаптар мен шектеулерді сақтамаған;
2) міндетті сақтандыру түрлері туралы Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарына сәйкес сақтандыруды қамтамасыз етпеген;
3) инспекциялық тексеру кезінде, соның ішінде шетел мемлекеттерінде белгіленген ұшу қауіпсіздігіне әсерін тигізетін бұзушылықтар анықталған жағдайларда Куәліктің қолданылуын тоқтата тұрады.
35. Куәліктің қолданылуы тоқтатыла тұрған жағдайда азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган тоқтатыла тұру себебiн көрсетедi және пайдаланушы мен аэронавигациялық ақпарат қызметін қабылданған шешім туралы хабардар етеді.
36. Куәліктің қолданылуын қалпына келтіруді (ол тоқтатыла тұрған жағдайда) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган пайдаланушы анықталған кемшіліктерді жойып, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган пайдаланушыға инспекциялық тексеру жүргізгеннен кейін жүзеге асырады.
6. Куәлікке өзгерістер енгізу, телнұсқасын беру
37. Куәлікті пайдалану бойынша арнайы ережеге өзгерістер мен толықтырулар енгізген кезде өтініш беруші азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға осы Қағидаға 10-қосымшаға сәйкес құжаттары бар өтінімді жібереді.
38. Пайдаланушының атауы, оның мәртебесі, ведомстволық тиесілілігі өзгерген жағдайда, егер олар осы Қағиданың талаптарына сәйкессіздіктерге әкеп соқтырмайтын болса, Куәлікке және Куәлікті пайдалану бойынша арнайы ережеге тиісті өзгерістер енгізіледі. Өзгерістер енгізу мерзімі өтінім берген сәттен бастап күнтізбелік 10 күнді құрайды.
39. Пайдаланушы бұрын өзі пайдаланбаған басқа үлгідегі әуе кемелерін сатып алған (жалға алу, лизинг) жағдайда азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган инспекциялық тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша Куәліктің арнайы ережелеріне тиісінше толықтырулар (өзгерістер) енгізіледі.
40. Куәлік бүлінген немесе жоғалған (ұрланған) жағдайда азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган күнтізбелік 10 күн ішінде Куәліктің телнұсқасын береді.
41. Пайдаланушы Куәліктің телнұсқасын алу үшін бұрын берілген Куәлiктi қажеттi негiздемелерiмен және қосымшаларымен, еркiн нысандағы өтiнiшпен бiрге азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органға бередi (жоғалған (ұрланған) жағдайдан басқа).
Жалпы мақсаттағы авиацияны
пайдаланушыларды ұшуға
жіберу қағидасына
1-қосымша
Нысан
Уәкілетті органның басшысына
___________________________
(уәкілетті органның атауы)
Ең жоғары сертификатталған ұшу массасы бес мың жеті жүз
киллограммнан кем болатын ұшақтарды және ұшу массасына
қарамастан ең жоғары сертификатталған тікұшақтарды
пайдаланатын жалпы мақсаттағы авиацияны
пайдаланушыларға арналған
өтініш
1.____________________________________________________________
(өтініш берушінің толық және қысқа атауы (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушы)
өтініш беруші жеке тұлғаның Т.А.Ә., өтінім беруші (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушының) заңды тұлғаның тіркеу нөмірі - немесе негізгі құжаттарының деректемелері, өтініш беруші жеке тұлғаның (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушының) жеке куәлігі.

2. просит поставить на учет в качестве эксплуатанта авиации общего
назначения (внести изменения): __________________________________
_________________________________________________________________
(указать изменяемые данные)
3. РНН (ИИН) заявителя (эксплуатанта авиации общего назначения):
_________________________________________________________________
4. Банковские реквизиты заявителя (эксплуатанта авиации общего
назначения) – юридического лица или физического лица: ___________
_________________________________________________________________
5. Место нахождения (адрес) заявителя (эксплуатанта авиации общего
назначения) – юридического лица или место жительства заявителя
(эксплуатанта авиации общего назначения) – физического лица:
_________________________________________________________________
6. Почтовый (фактический) адрес заявителя (эксплуатанта авиации
общего назначения): _____________________________________________
_________________________________________________________________
7. Контактные телефоны: _________________________________________
8. Факс (при наличии): __________________________________________
9. Адрес электронной почты (при наличии): _______________________
10. Аэродром (площадка) базирования ВС, используемых в целях авиации
общего назначения: ______________________________________________
11. Договор на использование аэродрома (площадки) базирования ВС или
иной документ (документы), подтверждающий право пользования
аэродромом (площадкой) базирования ВС (наименование, номер, дата
выдачи, срок действия): _________________________________________
12. Заявляемые виды полетов: ____________________________________
13. Регионы полетов в пределах Республики Казахстан или за
пределами: ______________________________________________________
14. Планируемая дата начала полетов: ____________________________
Заявитель (эксплуатант) обязуется:
выполнять требования, предъявляемые к эксплуатанту авиации общего
назначения;
предоставлять возможность инспекторам уполномоченного органа в сфере
гражданской авиации осуществлять
контроль за организацией, обеспечением и выполнением полетов.
_________________________________________________________________
(должность руководителя, Ф. И. О., подпись) заявителя (эксплуатанта
авиации общего назначения) – (юридического лица) М.П.
_________________________________________________________________
(Ф. И. О. подпись) заявителя (эксплуатанта авиации общего назначения)
– (физического лица)
Приложение 2
к Правилам допуска к полетам
эксплуатантов авиации общего назначения
Перечень
документов для эксплуатантов авиации общего назначения,
эксплуатирующих самолеты с максимальной сертифицированной
взлетной массой менее пяти тысяч семисот килограмм
и вертолеты независимо от максимальной сертифицированной
взлетной массой

2. Жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушы ретінде тіркеуді сұрайды (өзгерістерді енгізу) ______________________________________
(өзгертілетін деректерді көрсету)
3. өтініш берушінің (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушының) СТН (ИИН):____________________________________________________
4. Өтініш беруші заңды тұлғаның немесе жеке тұлғаның (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушының) банктік деректемелері:
___________________________________________________________
5. Өтініш беруші заңды тұлғаның (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушының) немесе өтініш беруші (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушының) жеке тұлғаның орналасқан жері (мекенжайы):________________________________________________________
6. Өтініш берушінің (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушының) пошталық (нақты) мекенжайы: ______________________________________
7. Байланыс телефондары: _____________________________________
8. Факс (егер де бар болса): __________________________________
9. Электрондық поштаның мекенжайы (егер де бар болса): ________
10. Жалпы мақсаттағы авиацияны пайдалану мақсатында ӘК орналастыратын әуеайлақ (алаң): ____________________________________
11. ӘК орналастыратын әуеайлақты (алаңды) пайдалануға арналған шарт немесе ӘК орналастыратын әуеайлақты (алаңды) пайдалану құқығын растайтын басқа да құжат (құжаттар) (атауы, нөмірі, беру уақыты, қолданылу мерзімі): ________________________________________________
12. Мәлімделетін ұшу түрлері: ________________________________
13. Қазақстан Республикасы шегінде немесе одан тыс жерлерде ұшу өңірлері: __________________________________________________________
14. Ұшу басталардың жоспарланған мерзімі: ____________________
Өтініш беруші:
жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыға қойылатын талаптарды орындауға;
азматтық авиация саласындағы уәкілетті органның инспекторларына ұшуды ұйымдастыруға, қамтамасыз етілуі мен орындалуын бақылауды жүзеге асыруға мүмкіндік жасауға міндеттенеді;
_______________________________________________________________
өтініш берушінің (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушының) - (заңды тұлғаның) (басшының лауазымы, Т.А.Ә., қолы) М.О.
_______________________________________________________________
өтініш берушінің (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушының) – (жеке тұлғаның) Т.А.Ә., қолы
Жалпы мақсаттағы авиацияны
пайдаланушыларды ұшуға
жіберу қағидасына
2-қосымша
Ең жоғары сертификатталған ұшу массасы бес мың жеті жүз
киллограммнан кем болатын ұшақтарды және ұшу массасына
қарамастан ең жоғары сертификатталған тікұшақтарды
пайдаланатын жалпы мақсаттағы авиацияны
пайдаланушыларға арналған
құжаттар тізбесі

1. Копия действующего свидетельства пилота с допуском к управлению данного типа воздушного судна.
2. Копия свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна.
3. Копия сертификата летной годности гражданского воздушного судна.
4. Копии страховых полисов обязательного вида страхования в соответствии с требованиями законов Республики Казахстан об обязательных видах страхования.
5. Копии договоров с аэроклубом или некоммерческими организациями, объединяющими эксплуатантов воздушных судов, на предоставление услуг по обеспечению аварийного оповещения при полетах в неконтролируемом воздушном пространстве.
Все вышеуказанные копии документов заверяются подписью и печатью заявителя.
Приложение 3
к Правилам допуска к полетам
эксплуатантов авиации общего назначения
Форма
Руководителю уполномоченного органа
Заявка
на получение свидетельства на право выполнения
полетов на самолетах с максимальной
сертифицированной взлетной массой свыше
5 700 кг и (или) самолетах, оснащенных одним
или несколькими турбореактивными (турбовинтовыми)
двигателями (на внесение изменения в специальные
положения по эксплуатации свидетельства на право
выполнения полетов)
Прошу провести обследование _______________________________
(полное название заявителя)
с целью ___________________________________________________
(получения, продления срока действия свидетельства на право
выполнения полетов для выполнения полетов на внутренних
(международных) воздушных линиях, внесения изменений в специальные
положения по эксплуатации)
планируемая дата начала полетов ___________________________
(при продлении/внесении изменений указывается, соответственно, срок
окончания действующего свидетельства на право выполнения полета или
планируемая дата начала полетов в новых эксплуатационных условиях)
заявитель обязуется отвечать требованиям нормативных правовых актов в сфере гражданской авиации и предоставлять возможность уполномоченному органу в сфере гражданской авиации осуществлять контроль за организацией, обеспечением и выполнением полетов.
_____________________________________________________________
(должность руководителя, Ф. И. О., подпись) заявителя (эксплуатанта
авиации общего назначения) – (юридического лица) М.П.
_____________________________________________________________
(Ф. И. О., подпись) заявителя (эксплуатанта авиации общего
назначения) – (физического лица)
Приложение 4
к Правилам допуска к полетам
эксплуатантов авиации общего назначения
Перечень документов
для эксплуатантов авиации общего назначения,
эксплуатирующих самолеты с максимальной сертифицированной
взлетной массой свыше 5700 кг и (или) самолеты, оснащенные
одним или несколькими турбореактивными (турбовинтовыми)
двигателями

1. Әуе кемесінің осы үлгісін басқаруға рұқсат берумен пилоттың куәлігінің қолданыстағы көшірмесі.
2. Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің көшірмесі.
3. Азаматтық әуе кемесін ұшу жарамдылығы сертификатының көшірмесі.
4. Міндетті сақтандыру түрлері туралы Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарына сәйкес міндетті сақтандыру түрінің сақтандыру полисінің көшірмелері.
5. Аэроклубтармен немесе әуе кемелерін пайдаланушыларды біріктіретін коммерциялық емес ұйымдармен бақыланбайтын әуе кеңістігінде ұшу кезінде авариялық хабар беруді қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге шарттардың көшірмелері.
Өтініш берушінің ұсынылған барлық құжаттары қол қоюмен және мөрмен расталады.
Жалпы мақсаттағы авиацияны
пайдаланушыларды ұшуға
жіберу қағидасына
3-қосымша
Нысан
Уәкiлетті орган басшысына
Eң жоғары сертификатталған ұшу массасы 5 700 килограммнан артық
ұшақтарды және (немесе) бір немесе бірнеше турбореактивті
(турбовинтті) қозғалтқыштармен жарақтандырылған ұшақтарда
ұшуларды орындау құқығына куәлік алуға өтініш (жалпы мақсаттағы
авиацияны пайдаланушы куәлігін пайдалану жөнiндегi арнайы
ережелерге өзгерiстер енгiзуге арналған)
__________________________________________________________ мақсатында
(ұшуды орындау куәлігін алу, қолданылу мерзімін ұзарту, ішкі
(халықаралық) әуе желілерінде ұшуды oрындау үшін жауап беруге және
куәлік жөнiндегi арнайы ережелерге өзгерiстер енгізу)
Тексеру жүргізуді өтінемін _________________________________________
(өтінiш берушінің толық аты-жөнi)
ұшуды бастаудың жоспарланған күні __________________________________
(ұзарту/өзгерiстер енгiзу кезiнде тиiсiнше қолданыстағы пайдаланушы
куәлігінің аяқталу мерзiмi немесе жаңа пайдалану жағдайындағы ұшуды бастаудың
жоспарланған күні көрсетіледi)
өтініш беруші азаматтық авиация саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сай болуға азаматтық авиация саласындағы уәкілеттi органға ұшудың ұйымдастырылуын, қамтамасыз етiлуiн және орындалуын бақылауды жүзеге асыруға мүмкіндік беруге мiндеттенедi.
_______________________________________________________________
өтініш берушінің (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушының) - (заңды тұлғаның) (басшының лауазымы, Т.А.Ә., қолы) М.О.
_______________________________________________________________
өтініш берушінің (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушының) – (жеке тұлғаның) Т.А.Ә., қолы)
Жалпы мақсаттағы авиацияны
пайдаланушыларды ұшуға
жіберу қағидасына
4-қосымша
Ең жоғары сертификатталған ұшу массасы 5700 килограммнан артық
ұшақтарды және (немесе) бір немесе бірнеше турбореактивтермен
(турбиналды) қозғалтқыштармен жарақтандырылған ұшақтарды
пайдаланатын жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыларға
арналған құжаттар тізбесі

1. Информация заявителя, содержащая:
1) для юридического лица – копии справки либо свидетельства (БИН) о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, свидетельства налогоплательщика;
2) для физического лица – копии удостоверения личности и свидетельства налогоплательщика (ИИН);
3) зарегистрированное наименование заявителя;
4) адрес основного места деятельности заявителя;
5) номера телефона и факса основного места деятельности заявителя, включая код страны, адрес электронной почты, если имеется;
6) виды планируемых полетов;
7) регионы (районы) полетов;
9) данные на воздушные суда и ограничения по использованию;
9) организацию технического обслуживания воздушного судна;
10) организацию летной работы;
11) обеспечение полетов.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 21.05.2013 № 507 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Организационная структура, штатное расписание.
3. Должностные инструкции, определяющие обязанности и ответственность руководящего состава и авиационных специалистов, непосредственно связанные с обеспечением безопасности полетов.
4. Положение о рабочем времени и отдыхе экипажей, в том числе при полетах минимальным (согласно Руководству по летной эксплуатации конкретного воздушного судна) составом экипажа и усиленным экипажем или двумя экипажами на одном воздушном судне.
5. Данные по руководящему составу и специалистам, непосредственно связанные с обеспечением безопасности полетов.
6. Данные о командно-летном, инструкторском и летном составе:
1) должность;
2) фамилия, имя, отчество;
3) первичная подготовка;
4) класс, номер, срок действия свидетельства летного состава, кем выдано;
5) общий налет;
6) налет по типам воздушных судов, командиром воздушного судна, минимум, наименование документа, по которому проходил (проходит) ввод в строй, дата последней квалификационной проверки (техники пилотирования, самолетовождения, практической работы в полете);
7) медицинское освидетельствование, срок действия свидетельства;
8) допуск к ведению связи на английском языке, номер документа об окончании, кем и когда выдан;
9) последние курсы повышения квалификации по специальности;
10) последние курсы повышения квалификации по английскому языку;
11) обучение и поддержание навыков по действиям в аварийной обстановке;
12) последнее место работы (наименование организации, должность, период работы).
7. Перечень документов, на основании которых осуществляется летная деятельность.

1. Өтініш берушінің мынадай мазмұндағы ақпараты:
1) заңды тұлға үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың не куәліктің (БСН), салық төлеуші куәлігінің көшірмелері;
2) жеке тұлғалар үшін жеке куәліктің және салық төлеуші куәлігінің (ЖСН) көшірмелері;
3) өтініш берушінің тіркелген атауы;
4) өтініш берушінің негізгі қызмет орнының мекенжайы;
5) өтініш берушінің негізгі қызмет орнының, елдің кодын қоса алғанда, телефон нөмірі мен факсі, бар болса электрондық поштасының мекенжайы;
6) ұшуды ұйымдастыру түрі;
7) ұшу өңірлері (аудандары);
8) әуе кемелеріне арналған деректер және қолдану бойынша шектеулер;
9) әуе кемесіне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
10) ұшу жұмыстарын ұйымдастыру;
11) ұшуды қамтамасыз ету.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 № 507 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Ұйымдастыру құрылымы, штаттық кестесі.
3. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге тікелей байланысты басшылық құрамы мен авиациялық мамандардың міндеттерін белгілейтін лауазымдық нұсқаулықтар.
4. Экипаждың жұмысы және демалыс уақыты туралы ереже, соның ішінде ұшу кезіндегі ең аз экипаж құрамымен (Нақты әуе кемесін ұшуға пайдалану жөніндегі нұсқауға сәйкес) және күшейтілген экипажбен немесе бір әуе кемесінде екі экипажбен ұшу.
5. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге тікелей байланысты басшылық құрамы мен авиациялық мамандар жөніндегі мәліметтер.
6. Командалық-ұшу, нұсқаушы және ұшқыштар құрамы туралы деректер:
1) лауазымы;
2) аты, тегі, әкесінің аты;
3) бастапқы дайындығы;
4) класы, нөмірі, ұшқыштар құрамы куәлігінің әрекет ету мерзімі, кім берді;
5) жалпы ұшу;
6) кем дегенде әуе кемесінің командирімен әуе кемесі түрлері бойынша ұшу, қатарға қосу өткен (өтетін) құжаттың атауы, соңғы сыныптау тексерудің мерзімі (ұшуды басқару техникасы, ұшақты жүргізу, ұшудағы практикалық жұмысы);
7) медициналық куәландыру, куәліктің әрекет ету мерзімі;
8) ағылшын тілінде байланыс жүргізуге рұқсат беру, құжаттың нөмірі, кім және қашан берілді;
9) мамандық бойынша соңғы біліктілікті жетілдіру курсы;
10) ағылшын тілі бойынша соңғы біліктілікті жетілдіру курсы;
11) авариялық жағдайда әрекет ету бойынша машықтануды үйрену және қуаттау;
12) соңғы жұмыс орны (ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс істеген кезеңі).
7. Негізге алынып ұшу қызметі жүзеге асырылатын құжаттардың тізбесі.

8. Руководство по производству полетов, утвержденное руководителем эксплуатанта и согласованное с уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.
9. Перечень минимального оборудования (MEL), утвержденный руководителем эксплуатанта и согласованный с уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.
10. Перечень документов, на основании которых производится техническое обслуживание.
11. Руководство эксплуатанта по регулированию технического обслуживания, утвержденное руководителем эксплуатанта.
12. Копии свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов, сертификатов летной годности, разрешения (лицензии) на радиостанции, сертификатов по шумам на местности воздушных судов.
13. Копии страховых полисов обязательного страхования в соответствии с требованиями законов Республики Казахстан об обязательных видах страхования.
14. Копии договоров на обеспечение полетов, совместное использование воздушных судов, обеспечение мер авиационной безопасности.
15. Образцы раскраски и текстовое описание воздушных судов, утвержденные руководителем эксплуатанта.
16. Документы о мерах по предотвращению актов незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации.
17. Документы для международных полетов:
1) перечень и наличие нормативной и полетной документации для выполнения международных полетов;
2) информация об обеспечении таможенного, паспортного, санитарного и карантинного контроля в аэропортах.
18. Данные о воздушных судах и описание организации технического обслуживания по типам воздушных судов и их оборудования, а также справка о месте базирования каждого воздушного судна.
19. Ограничения по использованию воздушных судов:
1) тип, модель воздушного судна;
2) регистрационный номер;
3) допуск воздушного судна к заходу на посадку и посадка по категориям I, II, III Международной организации гражданской авиации;
4) установленные минимумы для воздушного судна по системам захода на посадку: ILS, VOR/DME, PAR, 2NDB, PAR + 2NDB, VOR, NDB;
5) установленные минимумы для воздушного судна для визуальных полетов и захода на посадку;
6) допуск к полетам в условиях навигации, основанной на характеристиках (PBN) (RNAV 10, RNAV 5, RNAV 4, RNAV 1, RNP 4, RNP АРСН);
7) ограничения, связанные с навигационными спецификациями, основанными на характеристиках (GNSS, DME/DME, IRU/IRS, VOR/DME, LRNS, MNPS);
8) допуск воздушного судна к полетам в условиях увеличенной дальности (ETOPS) (для двухдвигательных воздушных судов);
9) допуск к полетам в условиях сокращенного вертикального эшелонирования (RVSM);

8. Пайдаланушының басшылығы бекіткен және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органмен келісілген Ұшу жөніндегі нұсқау.
9. Пайдаланушының басшылығы бекіткен және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органмен келісілген Ең аз жабдықтар тізбесі (МЕL);
10. Негізгі алынып техникалық қызмет көрсету жүргізілетін құжаттардың тізбесі;
11. Пайдаланушының басшылығы бекіткен Техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі пайдаланушының нұсқауы.
12. Азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің, ұшуға жарамдылық сертификаттарының, радиостанцияларға арналған рұқсаттың (лицензиясы), әуе кемелерінің жергілікті жерлердегі шуылы бойынша сертификаттардың көшірмесі.
13. Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру түрлері туралы заңдарының талаптарына сәйкес міндетті сақтандырудың сақтандыру полистерінің көшірмесі.
14. Ұшуды қамтамасыз ету, әуе кемелерін бірлесіп пайдалану, авиациялық қауіпсіздік шараларын қамтамасыз етуге арналған келісімшарттардың көшірмелері.
15. Пайдаланушының басшылығы бекіткен әуе кемелері бояуының және пайдаланушының басшылығы бекіткен мәтіндік сипаттамасының үлгілері.
16. Азаматтық авиация қызметіне заңсыз араласу актілерін болдырмау бойынша шаралар туралы құжаттар.
17. Халықаралық ұшуға арналған құжаттар:
1) халықаралық ұшуды орындау үшін нормативтік және ұшу құжаттамасының тізбесі мен оның болуы;
2) әуежайлардағы кедендік, төлқұжаттық, санитарлық және карантиндік бақылау жөніндегі ақпарат;
18. Әуе кемелері туралы мәліметтер және әуе кемелерінің түрі, олардың жабдықтары бойынша техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру сипаттамасы, сондай-ақ әрбір әуе кемесінің орналасқан жері туралы анықтамасы.
19. Әуе кемелерін пайдалану бойынша шектеулер:
1) әуе кемесінің түрі, моделі;
2) тіркеу нөмірі;
3) әуе кемесінің қонуына кіруге рұқсаты және Азаматтық авиацияы халықаралық ұйымының I, II, III санаттары бойынша қону;
4) қонуға кіру жүйесі бойынша әуе кемесі үшін белгіленген минимумдар: ILS, VOR/DME, PAR, 2NDB, PAR+2NDB, VOR, NDB;
5) ұшуды көзбен шолу және қонуға кіру үшін әуе кемелеріне арналған белгіленген минимумдар;
6) (PBN) (RNAV 10, RNAV 5, RNAV 4, RNAV 1, RNP 4, RNP APCH) сипаттамаларына негізделген навигация жағдайында ұшуға рұқсат;
7) (GNSS, DME/DME, IRU/IRS, VOR/DME, LRNS, MNPS) сипаттамаларына негізделген навигациялық ерекшеліктерге байланысты шектеулер;
8) ұлғайтылған ұзақтығы жағдайында әуе кемелеріне ұшуға рұқсат беру (ETOPS) (қос двигательді әуе кемелері үшін);
9) тік эшелондау жағдайында ұшуға рұқсат беру (RVSM);

10) оснащение воздушных судов оборудованием для полетов в районах или по маршрутам, где установлен соответствующий тип связи (RCP);
11) оборудование системой «предупреждение столкновений».
20. Копии договоров (контрактов) на аренду (фрахт) воздушных судов.
21. Инструкция по управлению безопасностью полетов эксплуатанта. Все вышеуказанные копии документов заверяются подписью и печатью заявителя.
Приложение 5
к Правилам допуска к полетам
эксплуатантов авиации общего назначения
Данные по руководящему составу и специалистам, непосредственно
связанным с обеспечением безопасности полетов
1. Фамилия, имя, отчество, занимаемая должность.
2. Год рождения.
3. *Образование.
4. *Специальное образование (подготовка).
5. Работа на руководящих должностях (с указанием стажа работы в занимаемой должности).
6. Номер свидетельства специалиста гражданской авиации, срок его действия.
7. Повышение квалификации (дата, учебное заведение, программа повышения квалификации).
8. Прохождение периодической аттестации, заключение.
Руководитель ____________________
(дата, подпись)
* Примечание: Заявитель представляет копии документов об образовании и специальной подготовке.
Приложение 6
к Правилам допуска к полетам
эксплуатантов авиации общего назначения
Типовое руководство по производству полетов
Типовое руководство по производству полетов разрабатывается заявителем в соответствии с действующими правилами, инструкциями и другими нормативными правовыми актами, регулирующими техническое обслуживание воздушных судов, а также с учетом требований Приложения 6 к Конвенции о международной гражданской авиации. Эксплуатация воздушных судов, часть II, «Международная авиация общего назначения. Самолеты».
1. Содержание руководства:
1) Оглавление;
2) страница учета поправок;
3) служебные обязанности, ответственность и субординация руководящего и эксплуатационного персонала;
4) система управления безопасностью полетов эксплуатанта (воздушные суда с сертифицированной взлетной массой более 5 700 кг);
5) система руководства полетами;
6) правила в отношении MEL (когда применяются);
7) производство полетов в нормальных условиях;
8) стандартные эксплуатационные процедуры (SOP);
9) метеорологические ограничения;
10) ограничения полетного и рабочего времени;
11) чрезвычайные ситуации в полете;
12) анализ авиационных происшествий и инцидентов;
13) квалификация и подготовка персонала;
14) ведение учетной документации;
15) описание системы управления техническим обслуживанием;
16) эксплуатационные ограничения летно-технических характеристик;
17) использование/сохранение записей регистраторов полетных и речевых данных;

10) аудандарда немесе (RCP) байланыстың тиісті түрі орнатылған бағыттар бойынша ұшуға арналған жабдықтармен әуе кемелерін жабдықтау;
11) соқтығысудың алдын алу жүйесімен жарақтандыру.
20. Әуе кемелерін жалдауға (фрахт) арналған шарттардың (келісімшарты) көшірмелері.
21. Пайдаланушының ұшу қауіпсіздігін басқару жөніндегі нұсқаулығы.
Жоғарғыда көрсетілген барлық құжаттардың көшірмелері өтініш берушінің қолымен және мөрімен куәландырылады.
Жалпы мақсаттағы авиацияны
пайдаланушыларды ұшуға
жіберу қағидасына
5-қосымша
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етумен тікелей байланысты басшылық
құрам және мамандар жөніндегі деректер
1. Тегі, аты, әкесінің аты, атқаратын лауазымы.
2. Туған жылы.
3. *Білімі.
4. *Арнайы білімі (даярлығы).
5. Басшылық лауазымдардағы жұмысы (атқарып отырған қызметтегі жұмыс өтілін көрсету).
6. Азаматтық авиация маманы куәлігінің нөмірі, оның қолданылу мерзімі.
7. Біліктілікті арттыру (күні, оқу орны, біліктілікті арттыру бағдарламасы).
8. Кезеңді аттестаттаудан өту, қорытынды
Басшы ______________________
(күні, қолы)
*Ескертпе: Өтініш беруші білімі және арнайы даярлығы туралы құжаттарының көшірмелерін береді.
Жалпы мақсаттағы авиацияны
пайдаланушыларды ұшуға
жіберу қағидасына
6-қосымша
Ұшу жөніндегі үлгі нұсқау
Ұшу жөніндегі үлгі нұсқауды әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді реттейтін қолданыстағы қағидаларға, нұсқаулықтарға және басқа да нормативтік құқықтық актілерге сәйкес, сондай-ақ Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның Әуе кемелерін пайдалану, ІІ бөлім, "Жалпыға арналған халықаралық авиация. Ұшақтар" 6-қосымшасының талаптарын есепке ала отырып өтініш беруші әзірлейді.
1. Нұсқаудың мазмұны:
1) Мазмұны;
2) түзетулерді есепке алу парағы;
3) басшылықтың және пайдаланушы персоналдың қызметтік міндеттері, жауапкершілігі және қызмет бабындағы сыйластығы;
4) пайдаланушының ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесі (сертификатталған 5700 кг астам ұшу салмағы бар әуе кемелері);
5) ұшуға басшылық ету жүйесі;
6) MEL қатысты талаптар (қолданатын кезде);
7) қалыпты жағдайда ұшуды жүргізу;
8) стандартты пайдалану рәсімдері (SOP);
9) метеорологиялық шектеу;
10) ұшу және жұмыс уақытының шектелуі;
11) ұшудағы төтенше жағдайлар;
12) авиациялық оқиғалар мен тосын оқиғаларды талдау;
13) персоналдың біліктілігі және даярлығы;
14) есепке алу құжаттамасын жүргізу;
15) техникалық қызмет көрсетуді басқару жүйесін сипаттау;
16) ұшу-техникалық сипаттамаларын пайдалануды шектеу;
17) ұшу және тілдесу деректерін тіркеушінің жазбаларын пайдалану/сақтау;

18) инструкции по перевозке опасных грузов, включая действия, которые надлежит предпринять в случае возникновения аварийной ситуации.
Приложение 7
к Правилам допуска к полетам
эксплуатантов авиации общего назначения
Типовое руководство эксплуатанта по регулированию
технического обслуживания
Типовое руководство эксплуатанта по регулированию технического обслуживания разрабатывается заявителем в соответствии с действующими правилами, инструкциями и другими нормативными правовыми актами, регулирующими техническое обслуживание воздушных судов, а также с учетом требований Приложения 6 к Конвенции о международной гражданской авиации. Эксплуатация воздушных судов, часть II, «Международная авиация общего назначения. Самолеты».
1. Руководство эксплуатанта по регулированию технического обслуживания содержит:
1) Информацию об организации технического обслуживания воздушных судов, обязанности, ответственность и полномочия должностных лиц, осуществляющих инженерно-авиационное обеспечение;
2) программу (регламент) технического обслуживания на каждый тип воздушного судна;
3) систему анализа и постоянного контроля за выполнением и эффективностью программы технического обслуживания (регламента);
4) регистрацию и хранение эксплуатантом данных о техническом обслуживании;
5) процедуру обеспечения регистрации и устранения неисправностей, влияющих на летную годность;
6) процедуру информирования уполномоченного органа в сфере гражданской авиации об авиационных инцидентах и происшествиях при эксплуатации воздушных судов;
7) краткие данные о профессиональной подготовке лиц, обеспечивающих техническое обслуживание воздушных судов;
8) список лиц, обеспечивающих техническое обслуживание воздушных судов (образование, занимаемые должности, наличие допусков к техническому обслуживанию);
9) перечень видов технического обслуживания, выполняемых эксплуатантом;
10) информацию о модификациях и ремонтах воздушных судов;
11) информацию о контроле состояния авиационной техники, обеспечении ее надежности и качества технического обслуживания воздушных судов;
12) информацию об организации сбора, расшифровки и использования полетной информации с использованием средств объективного контроля (при наличии);
13) информацию о ведении эксплуатационной документации, включая руководящую, пономерную и производственно-техническую;
14) документы (договора), подтверждающие проведение работ по техническому обслуживанию воздушных судов сторонними организациями;
15) информацию на каждое воздушное судно, содержащую перечень дополнительного оборудования, установленного для выполнения международных полетов;

18) авариялық жағдай туындаған кезде қолданылуы тиіс іс-әрекеттерді қоса алғанда, қауіпті жүктерді тасымалдау жөніндегі нұсқаулық;
Жалпы мақсаттағы авиацияны
пайдаланушыларды ұшуға
жіберу қағидасына
7-қосымша
Техникалық қызмет көрсетуді реттеу
жөніндегі пайдаланушының үлгі нұсқауы
Техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі нұсқау әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді реттейтін қолданыстағы қағидаларға, нұсқаулықтарға және басқа да нормативтік құқықтық актілерге сәйкес, сондай-ақ Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның Әуе кемелерін пайдалану, ІІ бөлім, "Жалпыға арналған халықаралық авиация. Ұшақтар" 6-қосымшасының талаптарын есепке ала отырып, өтініш беруші әзірлейді.
1. Техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі пайдаланушының нұсқауы:
1) әуе кемелерiне техникалық қызмет көрсетудi ұйымдастыру туралы ақпаратты, инженерлік-авиациялық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын лауазымды адамдардың міндеттерін, жауапкершілігін және өкілеттігін;
2) әрбір әуе кемесінің түріне техникалық қызмет көрсету бағдарламасын (регламентін);
3) техникалық қызмет көрсету бағдарламасының (регламентінің) орындалуын және тиімділігін талдау мен тұрақты бақылау жүйесін;
4) пайдаланушының техникалық қызмет көрсету туралы деректерді тіркеуін және сақтауын;
5) ұшу жарамдылығына әсер ететін қателіктерді тіркеу мен жоюды қамтамасыз ету рәсімін;
6) әуе кемелерін пайдалану кезінде авиациялық тосын оқиғалар мен оқиғалар туралы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға хабарлау рәсімін;
7) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін адамдардың кәсіби даярлығы туралы қысқаша деректерді;
8) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін адамдардың тізімі (білімі, атқаратын лауазымы, техникалық қызмет көрсетуге рұқсатының болуы);
9) пайдаланушы орындайтын техникалық қызмет көрсету түрлерінің тізбесін;
10) әуе кемелерін түрлендіру және жөндеу туралы ақпаратты;
11) авиациялық техниканың жай-күйін бақылау, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетудің сенімділігі мен сапасын қамтамасыз ету туралы ақпаратты;
12) объективті бақылауды қолдана отырып, ұшу ақпаратын жасауды ашуды және қолдануды ұйымдастыру туралы ақпаратты (бар болса);
13) басқарушылық, нөмірлік және өндіріс-техникалық құжаттаманы қоса алғанда, пайдаланушылық құжаттаманы жүргізу туралы ақпаратты;
14) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөнiндегі жұмысты басқа ұйымдардың жүргiзгенін растайтын құжаттарды (шарттарды);
15) халықаралық ұшуды орындау үшін белгіленген қосымша жабдық тізбесін қамтитын әрбір әуе кемесіне арналған ақпаратты;

16) информацию на каждое воздушное судно, содержащую сведения о назначенном ресурсе воздушного судна, его двигателей, наработки часов воздушного судна, его двигателей, винтов.
Приложение 8
к Правилам допуска к полетам
эксплуатантов авиации общего назначения
Форма
Акт
обследования эксплуатанта авиации
общего назначения
В соответствии с приказом
_______________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
от « __ » 200 _ года № комиссией в составе:
Председатель: ___________________________
(Ф. И. О., должность)
Члены комиссии: ____________________________
(Ф. И. О., должность)
Проведено обследование эксплуатанта авиации общего назначения
_______________________________________________________________
(наименование эксплуатанта воздушного судна)
Текст заключения
Председатель: ____________________________  ____________
(Ф. И. О.)             (подпись)
Члены комиссии: __________________________  ____________
(Ф. И. О.)             (подпись)
С Актом ознакомлен:
Эксплуатант авиации общего
назначения _______________________________  ____________
(Ф. И. О.)             (подпись)
Приложение 9
к Правилам допуска к полетам
эксплуатантов авиации общего назначения
Форма
Герб
__________________________________________
Наименование уполномоченного органа
СВИДЕТЕЛЬСТВО
на право выполнения полетов
(эксплуатант авиации общего назначения)
№ _________
Дата истечения срока
действия:
Наименование
эксплуатанта
Адрес эксплуатанта:
Телефон:
Факс:
E-mail:
Оперативная связь в
эксплуатации
Контактная
информация:
Настоящее свидетельство удостоверяет в том, что эксплуатанту
___________________________________________________________________
(наименование эксплуатанта)
предоставлено право осуществлять полеты, как это определено в
прилагаемых специальных положениях по эксплуатации, в соответствии с
руководством по производству полетов и Правилами допуска к полетам
эксплуатантов авиации общего назначения, утвержденными
постановлением Правительства Республики Казахстан
от __________ __________________ 20 __ года № ____
Инспекционный контроль осуществляет _______________________________
(наименование уполномоченного органа)
МП                 Руководитель уполномоченного органа
либо им уполномоченное лицо
_________________  ______________
(Ф. И. О.)       (подпись)
Дата выдачи: « ___ » _____________ 20 __ года
Уполномоченный орган
____________________________________________________________________
(название эксплуатанта,                       Свидетельство № ____)
Специальные положения по эксплуатации
(эксплуатационные требования и ограничения)
Часть А – Общие положения

16) әуе кемесінің тағайындалған ресурсы, қозғалтқыштары, әуе кемесінің жұмыс істеген уақыты, оның қозғалтқыштары, винттері туралы мәліметтерді қамтитын әрбір әуе кемесіне арналған ақпаратты қамтиды.
Жалпы мақсаттағы авиацияны
пайдаланушыларды ұшуға
жіберу қағидасына
8-қосымша
Нысан
Жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыны
тексеру актісі
___________________________________________________________
(уәкілетті органның атауы)
20 __ жылғы " "___________ № ________ бұйрығына сәйкес мынадай құрамдағы комиссия:
Төраға: _________________________________________________
(Т.А.Ә. лауазымы)
Комиссия мүшелері: ______________________________________
(Т.А.Ә. лауазымы)
Жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыға тексеру жүргізді
_________________________________________________________
(әуе кемесін пайдаланушының атауы)
Қорытындының мәтіні
Төраға: _________________________________________________
(Т.А.Ә. лауазымы)
Комиссия мүшелері: ______________________________________
(Т.А.Ә. лауазымы)
Актімен танысты:
Жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыны _________ _______
(Т.А.Ә.) (қолы)
Жалпы мақсаттағы авиацияны
пайдаланушыларды ұшуға
жіберу қағидасына
9-қосымша
Нысан
Елтаңба
______________________________________________________
Уәкілетті органның атауы
Ұшуды орындау құқығына арналған
КУӘЛІК
(жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушы)
№ _________
Қолданылу мерзімінің аяқталу күні:
Пайдаланушының атауы
Пайдаланушының мекенжайы:
телефоны:
Факсы:
E-mail:
Пайдаланудағы жедел байланыс
Байланыс ақпараты:
Осы куәлік пайдаланушы ________________________________
(пайдаланушының атауы)
қоса беріліп отырған пайдалану жөніндегі арнайы ережелерде белгіленгендей, Ұшу жөнінде нұсқауға және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 20_____жылғы _______ № ________ қаулысымен бекітілген Жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыларды ұшуға жіберу қағидасына сәйкес ұшуды жүзеге асыру құқығы берілгенін куәландырады.
Инспекциялық бақылауды _____________________________ жүзеге асырады. (уәкілетті органның атауы)
МО Уәкілетті органның басшысы
немесе ол уәкілеттік берген тұлға
__________ ___________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Берілген күні: 20_ж. "___"________
Уәкілетті орган
______________________________________________________
(пайдаланушының атауы, №____ куәлік)
Пайдалану жөніндегі арнайы ережелер
(пайдалану талаптары мен шектеулері)
А бөлігі - Жалпы ережелер

1. Применимость. Настоящие специальные положения (ограничения) по эксплуатации выдаются в соответствии с Правилами допуска к полетам эксплуатантов авиации общего назначения и нормативными документами иностранного государства, в воздушном пространстве которого выполняются полеты.
2. Эксплуатант « ___ », имеющий свидетельство № ____, выданное,
_______________________ подготовлен к выполнению полетов.
3. Разрешение на использование воздушных судов. Эксплуатанту – « ____ » разрешается эксплуатировать для выполнения полетов авиации общего назначения на внутренних (международных) воздушных линиях воздушные суда следующих изготовителей и моделей
Изготовитель
Тип ВС
Максимальная
грузоподъемность и
пассажировместимость
1
2
3
В графе 1 указывается завод – изготовитель воздушного судна; в графе 2 указываются тип и номер государственной регистрации воздушного судна; в графе 3 – показатель в тоннах и количество пассажиров.
__________________________   _________________   ________________
(руководитель уполномоченного    (подпись)          (Ф. И. О.)
органа либо лицо, им
уполномоченное)
МП
Дата выдачи: « __ » ____________ 200 __ г.
Уполномоченный орган
_________________________________________________________________
(название эксплуатанта,                      Свидетельство № ___)
Специальные положения по эксплуатации
(эксплуатационные требования и ограничения)
Часть А – Общие положения (продолжение)
Ограничения по использованию экипажей для выполнения полетов.
Эксплуатанту – « ____ » разрешается эксплуатация заявленных воздушных судов для выполнения полетов авиации общего назначения на внутренних (международных) воздушных линиях ниже перечисленным летным составом:
№ п/п
Должность
Ф. И. О.
___________________________  ______________   _______________
(руководитель уполномоченного  (подпись)       (Ф. И. О.)
органа либо лицо, им
уполномоченное)
МП
Дата выдачи: « __ » ________________ 200 _ г.
Уполномоченный орган
__________________________________________________________________
(название эксплуатанта,                       Свидетельство № ___)
СПЕЦИАЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ ПО ЭКСПЛУАТАЦИИ
(эксплуатационные требования и ограничения)
Часть В – Разрешение и ограничения на маршрутах
Контактная информация об уполномоченном органе в сфере гражданской
авиации
Телефон: ____________; Факс: ___________; E-mail: _____________
СЭ №: ___________________ Наименование эксплуата: _____________
Модель воздушного судна:
Виды полетов: Некоммерческие воздушные перевозки:
_              _
|_| Пассажиры; |_| Грузы;
_
|_| Прочее ______________
Район (-ы) полетов:
Специальные ограничения:
Специальные разрешения:
Да
Нет
Специальные утверждения
Замечания
Опасные грузы
_
|_|
_
|_|
Полеты в условиях
низкой видимости:
заход на посадку и
посадка;
Взлет
_
|_|
_
|_|
_
|_|
_
|_|
КАТ:__; RVR:__
____ м;
DH: ____ м
RVR: ____ м
RVSM
_
|_| Неприменимо
_
|_|
_
|_|
ETOPS
_
|_| Неприменимо
_
|_|
_
|_|
Максимальное
время полета
до запасного
аэродрома:______
минуты
Навигационные
спецификации для
полетов в условиях
PBN
_
|_|
_
|_|
Сохранение летной
годности
Х
Х
Прочее
_
|_|
_
|_|
__________________________   _______________   ________________
(руководитель уполномоченного   (подпись)         (Ф. И. О.)
органа либо лицо, им
уполномоченное)
МП
Дата выдачи: « __ » ________________ 200 _ г.
Уполномоченный орган
____________________________________________________________________
(название эксплуатанта,                       Свидетельство № ____)
СПЕЦИАЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ ПО ЭКСПЛУАТАЦИИ
(эксплуатационные требования и ограничения)
Часть С – Разрешение и ограничения на аэродромах

1. Қолданылуы. Осы пайдалану жөнiндегi арнайы ережелер (шектеулер) Жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыларды ұшуға жіберу және әуе кеңiстiгiнде ұшу орындалатын шет мемлекеттiң нормативтiк құжаттарына сәйкес берiледі.
2. ____________ берілген № ____ куәлігі бар Пайдаланушы "________" ұшуды орындауға даярланған.
3. Әуе кемелерiн пайдалануға рұқсат. Пайдаланушы "____________" ішкі (халықаралық) әуе желілеріндегі жалпы мақсаттағы авиация ұшуын орындау үшін мынадай жасап шығарушылар мен модельдердегі әуе кемелерін пайдалануға рұқсат етiледi:
Жасап шығарушы
ӘК түрі
Ең жоғарғы жүк көтергіштігі мен жолаушы сыйымдылығы
1
2
3
1-бағанда әуе кемесін жасап шығарушы зауыт көрсетіледі; 2-бағанда әуе кемесiнiң түрі және мемлекеттiк тiркеу нөмiрi көрсетіледі; 3-бағанда тонналық көрсеткiш және жолаушылар саны көрсетiледі.
__________________________________ ________ ___________
(Уәкілетті органның басшысы немесе (қолы ) (Т.А.Ә)
ол уәкілеттік берген тұлға)
МО
Берілген күні: 20___ жылғы "___" _____________
Уәкiлеттi орган
____________________________________________________
(пайдаланушының атауы, №____ куәлік)
Пайдалану жөніндегі арнайы ережелер
(пайдалану талаптары мен шектеулер)
А бөлігі - Жалпы ережелер (жалғасы)
Ұшуды орындау үшiн экипажды пайдалану жөнiндегi шектеулер.
Пайдаланушы "_________" әуе кемелерін ішкі (халықаралық) әуе желілерінде төменде келтірілген ұшу құрамымен жалпы мақсаттағы авиацияның ұшуды орындау үшiн мәлiмделген әуе кемелерін пайдалануға рұқсат етіледі:
Р/с
Лауазымы
Т.А.Ә.
1
2
3
__________________________________ ________ _________
(Уәкілетті органның басшысы немесе (қолы ) (Т.А.Ә)
ол уәкілеттік берген тұлға)
МО
Берілген күні: 20___ жылғы "___" _____________
Уәкiлеттi орган
_____________________________________________________
(пайдаланушының атауы, №___ куәлік)
ПАЙДАЛАНУ ЖӨНІНДЕГІ АРНАЙЫ ЕРЕЖЕЛЕР
(пайдалану талаптары мен шектеулері)
В бөлігі - Бағыттардағы рұқсаттар мен шектеулер
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган туралы байланыс ақпараты
Телефоны:_________; Факсы:___________; E-mail: _________
ЖМА №:_______________ Пайдаланушының атауы: ____________________
Әуе кемесінің моделі:
Ұшу түрлері: Коммерциялық емес әуе тасымалдары: __ Жолаушы;__ Жүктер;__ Өзгелері ______________
Ұшу аудан(дар)ы:
Арнайы шектеулер:
Арнайы рұқсаттар:
Иә
Жоқ
Арнайы бекітулер
Ескертулер
Қауіпті жүктер
__
__
Нашар көрінетін жағдайларда ұшу:
Қонуға кіру және қону;
Ұшып көтерілу;
__
__
__
__
КАТ ___; RVR: ___ м;
DH: ___ м
RVR: ___ м
RVSM
__ қолданылмайды
__
__
ETOPS
__ қолданылмайды
__
__
Қосалқы әуеайлаққа дейінгі ұшудың ең ұзақ уақыты:__минут
PBN жағдайларында ұшу үшін навигациялық ерекшеліктер
__
__
Ұшу жарамдылығын сақтау
Х
Х
Өзгелері
__
__
__________________________________ _______ _________
(Уәкілетті органның басшысы немесе (қолы ) (Т.А.Ә)
ол уәкілеттік берген тұлға)
МО
Берілген күні: 20___ жылғы "___" _____________
Уәкілетті орган
________________________________________________________
(пайдаланушының атауы, № ____ куәлік)
ПАЙДАЛАНУ ЖӨНІНДЕГІ АРНАЙЫ ЕРЕЖЕЛЕР
(пайдалану талаптары мен шектеулері)
С бөлігі - Әуеайлақтардағы рұқсаттар мен шектеулер

1. Общие положения. Эксплуатанту – « ________ » разрешается использование аэродромов гражданской авиации на территории Республики Казахстан, внесенных в Реестр гражданских аэродромов и сборники аэронавигационной информации. В том случае, когда аэродромы расположены вне пределов территории государства, порядок их использования определяется в соответствии с документами аэронавигационной информации данного государства.
2. Порядок захода на посадку по приборам и эксплуатационные минимумы аэродромов.
а) Системы захода на посадку по приборам: Эксплуатанту разрешается применять следующие системы захода на посадку по приборам:
– неточные системы захода на посадку: VOR, VOR/DME, 2NDB, PAR, NDB;
– точные системы захода на посадку:  ILS, категория I
ILS, категория II
ILS, категория III
б) Разрешенные минимумы для захода на посадку по приборам:
Тип ВС
Системы захода на посадку
ILS
PAR +
2NDB
2NDB
VOR/DME
PAR
NDB,
VOR
____________________________   ________________   _______________
(руководитель уполномоченного     (подпись)          (Ф. И. О.)
органа либо лицо, им
уполномоченное)
МП
Дата выдачи: « __ » _______________ 200 _ г.
Уполномоченный орган
___________________________________________________________________
(название эксплуатанта,                       Свидетельство № ____)
Специальные положения по эксплуатации
(эксплуатационные требования и ограничения)
Часть D – Техническое обслуживание
Техническое обслуживание воздушных судов эксплуатанта « ____ » разрешается осуществлять в соответствии со стандартами, нормами и правилами, регулирующими техническое обслуживание и проведение регламентных работ в гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденным руководством эксплуатанта по регулированию технического обслуживания и по договору на техническое обслуживание от _________ № _____
Капитальный и восстановительный ремонт разрешается производить только на авиапредприятиях и ремонтных заводах, имеющих свидетельство соответствия на право выполнения данных видов работ.
Для эксплуатантов, осуществляющих полеты за границу, делается следующее добавление:
– техническое обслуживание в заграничных аэропортах разрешается выполнять в соответствии с действующими регламентами технического обслуживания и технологиями, инженерно-техническим персоналом, имеющим действующие допуски к самостоятельному техническому обслуживанию на заявленных типах воздушных судов, в соответствии с требованиями Положения об инженерно-авиационном обеспечении полетов на международных воздушных линиях.
_______________________________   _______________   ______________
(руководитель уполномоченного       (подпись)          (Ф. И. О.)
органа либо лицо, им
уполномоченное)
МП
Дата выдачи: « __ » ___________ 200 _ г.
Уполномоченный орган
___________________________________________________________________
(название эксплуатанта,                       Свидетельство № ____)
Специальные положения по эксплуатации
(эксплуатационные требования и ограничения)
Часть Е – Разрешенные стандартные количественные
нормы в массы воздушных судов, центровки и их ограничения
Тип ВС
Предельная
масса (кг)
Центровка предельная
(в % САХ)
Передняя
Задняя
Ограничения: Эксплуатация воздушных судов выше предельной массы и
ограничений центровки Запрещена
_______________________________   _______________   _______________
(руководитель уполномоченного        (подпись)         (Ф. И. О.)
органа либо лицо, им
уполномоченное)
МП
Дата выдачи: « __ » ______________ 200 _ г.
Уполномоченный орган
_____________________________________________________________________
(название эксплуатанта,                        Свидетельство № ____)
Специальные положения по эксплуатации
(эксплуатационные требования и ограничения)
Часть G – Эксплуатация арендуемых воздушных судов
(ограничения по аренде ВС)
Эксплуатанту ______________________________________________________
разрешается использование воздушных судов: ________________________
на правах аренды по договору об аренде между (А) ______ и (Б) _____
от « ____ » ____________ г. согласно положениям эксплуатационных
нормативов и правил, а также настоящим эксплуатационным требованиям.
Такие полеты разрешается осуществлять по маршрутам и в районах, указанных в части В настоящих требований, и с использованием надлежащих аэродромов, перечисленных в части С, и в соответствии с эксплуатационными минимумами, указанными в настоящих эксплуатационных требованиях.
Такие полеты осуществляются с использованием воздушных судов типа _______________ и летных экипажей эксплуатанта (А).
Эксплуатант (А) несет ответственность за руководство такими полетами.
______________________________   ________________   _______________
(руководитель уполномоченного       (подпись)          (Ф. И. О.)
органа либо лицо, им
уполномоченное)
МП
Дата выдачи: « __ » _______________ 200 _ г.
Приложение 10
к Правилам допуска к полетам
эксплуатантов авиации общего назначения
Перечень документов на внесение изменений в специальные
положения по эксплуатации Свидетельства

1. Жалпы ережелер. Пайдаланушы "______" Азаматтық әуеайлақтар тізіліміне және аэронавигациялық ақпарат жинақтарына енгізілген Қазақстан Республикасының аумағындағы азаматтық авиация әуеайлақтарын пайдалануға рұқсат беріледі. Әуеайлақтар мемлекет аумағынан тыс жерде орналасқан жағдайда оларды пайдалану тәртібі осы мемлекеттің аэронавигациялық ақпарат құжаттарына сәйкес белгіленеді.
2. Аспаптар бойынша қонуға кіру тәртібі және әуеайлақтарды пайдалану минимумдары.
а) Аспаптар бойынша қонуға кіру жүйелері: Пайдаланушыға аспаптар бойынша қонуға кірудің мынадай жүйелерін қолдануға рұқсат етіледі:
- қонуға кірудің дәл емес жүйелері: VOR, VOR/DME, 2NDB, PAR, NDB
- қонуға кірудің дәл жүйелері: ILS, I санаты
ILS, II санаты
ILS, III санаты
б) Аспаптар бойынша қонуға кірудің рұқсат етілген минимумдары:
ӘК түрі
Қонуға кіру жүйесі
ILS
PAR+2NDB
2NDB VOR/DME
PAR
NDB, VOR
__________________________________ ________ ________
(Уәкілетті органның басшысы немесе (қолы ) (Т.А.Ә)
ол уәкілеттік берген тұлға)
МО
Берілген күні: 20___ жылғы "___" _____________
Уәкілетті орган
________________________________________________________
(пайдаланушының атауы, № ____ куәлік)
Пайдалану жөніндегі арнайы ережелер
(пайдалану талаптары мен шектеулерi)
D бөлiгi - Техникалық қызмет көрсету
Пайдаланушы "___________" әуе кемелерiне техникалық қызмет көрсетуге Техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөнiндегi нұсқауда бекiтілген Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында техникалық қызмет көрсетудi және регламенттiк жұмыстар жүргiзудi реттейтін стандарттарға, нормалар мен ережелерге сәйкес және _______ жылғы №___ техникалық қызмет көрсету шарты бойынша жүзеге асыруға рұқсат етiледі.
Күрделi және қалпына келтiріп жөндеуге осы жұмыс түрлерiн орындау құқығына сәйкестiк куәлiгi бар авиакәсiпорындар мен жөндеу зауыттарында ғана жүргiзуге рұқсат етіледі.
Шетелге ұшуды жүзеге асыратын пайдаланушылар үшiн мынадай толықтырулар жасалады:
- шетелдік әуежайларда техникалық қызмет көрсетудi орындау Халықаралық әуе желiлерiндегi ұшуды инженерлiк-авиациялық қамтамасыз ету туралы ереженiң талаптарына сәйкес мәлімделген әуе кемелерiнің түрлерінде дербес техникалық қызмет көрсетуге қолданыстағы рұқсаты бар инженерлiк-техникалық персоналға техникалық қызмет көрсетудiң қолданыстағы регламенттерiне және технологияларына сәйкес рұқсат етіледі.
__________________________________ _________ _________
(Уәкілетті органның басшысы немесе (қолы ) (Т.А.Ә)
ол уәкілеттік берген тұлға)
МО
Берілген күні: 20___ жылғы "___" _____________
Уәкiлеттi орган
_______________________________________________________
(пайдаланушының атауы, №__ куәлік)
Пайдалану жөніндегі арнайы ережелер
(пайдалану талаптары мен шектеулерi)
Е бөлiгi - Әуе кемелерінің массасында рұқсат етілген стандарттық
сандық нормалар, орталықтандыру және олардың шектеулері
ӘК түрі
Шекті салмақ
(кг)
Шекті орталықтандыру (% САХ)
алдыңғы
артқы
Шектеулер: Әуе кемелерін шекті массадан және шекті орталықтандырудан артық пайдалануға тыйым салынады.
__________________________________ _________ __________
(Уәкілетті органның басшысы немесе (қолы ) (Т.А.Ә)
ол уәкілеттік берген тұлға)
МО
Берілген күні: 20___ жылғы "___" _____________
Уәкiлеттi орган
_______________________________________________________
(пайдаланушының атауы, №___ куәлік)
Пайдалану жөніндегі арнайы ережелер
(пайдалану талаптары мен шектеулерi)
G бөлігі - Жалға алынатын әуе кемелерiн пайдалану
(ӘК жалға алу бойынша шектеулер)
Пайдаланушы ______________________________________________
___________________ әуе кемелерiн пайдалануға пайдалану нормативтерi мен ережелерiнің қағидаларына, сондай-ақ осы пайдалану талаптарына сәйкес ______ жылғы "_____"_______ (А) _________ мен (Б) __________ арасындағы жалдау туралы шарт бойынша жалға алу құқығымен рұқсат етіледі.
Мұндай ұшуды жүзеге асыpуға осы талаптардың В бөлiгінде көрсетiлген бағыттар бойынша және аудандарда және С бөлiгiнде аталған тиiстi әуеайлақтарды пайдалана отырып және осы пайдалану талаптарында көрсетiлген пайдалану минимумдарына сәйкес рұқсат етiледi.
Мұндай ұшу (А) пайдаланушының әуе кемелерiнiң ___ түрін және ұшу экипаждарын пайдалану арқылы жүзеге асырылады.
(А) пайдаланушы осындай ұшуға басшылық үшiн жауапты болады.
___________________________________ _________ _________
(Уәкілетті органның басшысы немесе (қолы ) (Т.А.Ә)
ол уәкілеттік берген тұлға)
МО
Берілген күні: 20___ жылғы "___" _____________
Жалпы мақсаттағы авиацияны
пайдаланушыларды ұшуға
жіберу қағидасына
10-қосымша
Куәлікті пайдалану жөніндегі арнайы ережелерге өзгерістер
енгізуге арналған құжаттардың тізбесі

1. При внесении воздушного судна в специальные положения по эксплуатации Свидетельства заявитель представляет следующие документы:
1) заявку согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) сведения о техническом обслуживании воздушного судна;
3) сведения о летном и техническом составе;
4) копию свидетельства о государственной регистрации воздушного судна;
5) копию сертификата летной годности, разрешение (лицензия) на радиостанции, сертификат по шуму на местности воздушного судна;
6) копию договора об аренде (если воздушное судно арендуется) и акт приема-передачи воздушного судна;
7) копии страховых полисов обязательного страхования в соответствии с требованиями законов Республики Казахстан об обязательных видах страхования;
8) копию санитарно-эпидемиологического заключения;
9) справку о проведении работ по дезинсекции и дератизации;
10) акт проверки технического состояния и определения годности воздушного судна;
11) соответствующие изменения и дополнение в Руководство по производству полетов и руководство эксплуатанта по регулированию технического обслуживания.
2. При внесении экипажей в специальные положения по эксплуатации свидетельства заявитель представляет следующие документы:
1) заявку согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) данные о летном составе согласно пункту 6 приложения 4 к настоящим Правилам;
3) копии страховых полисов на авиационный персонал;
4) копии летных свидетельств специалистов;
5) копию приказа о принятии на работу;
6) копию документов о прохождении курсов повышения квалификации.
3. В случае прекращения эксплуатации воздушных судов и (или) сокращения количества летного состава эксплуатант направляет в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявку об исключении данных воздушных судов и (или) летного состава из специальных положений Свидетельства.
Все вышеуказанные копии документов заверяются подписью и печатью заявителя.

1. Әуе кемесін Куәлікті пайдалану жөніндегі арнайы ережелерге енгізу кезінде өтінім беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес өтінім;
2) әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету туралы мәліметтер;
3) ұшу және техникалық құрам туралы мәліметтер;
4) әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
5) ұшу жарамдылығы сертификатының көшірмесі, радиостанцияға арналған рұқсат (лицензия), әуе кемесі тұрған жердегі шу бойынша сертификат;
6) жалға алу туралы шарттың көшірмесі (егер әуе кемесі жалға алынса) және әуе кемесін қабылдау-тапсыру актісі;
7) Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру түрлері туралы заңдарының талаптарына сәйкес міндетті сақтандырудың сақтандыру полистерінің көшірмелері;
8) санитарлық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесі;
9) дезинсекция мен дератизация бойынша жұмыстар жүргізу туралы анықтама;
10) әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және жарамдылығын анықтау актісі;
11) Ұшу жөніндегі нұсқауға және техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі пайдаланушының нұсқауына тиісті өзгеріс пен толықтыру;
2. Экипаждарды Куәлікті пайдалану жөніндегі арнайы ережелерге енгізу кезінде өтінім беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес өтінім;
2) осы Қағидаға 4-қосымшаның 6-тармағына сәйкес ұшу құрамы туралы деректер;
3) авиациялық персоналға арналған сақтандыру полистерінің көшірмелері;
4) мамандардың ұшу куәліктерінің көшірмелері;
5) жұмысқа қабылданғаны туралы бұйрықтың көшірмесі;
6) біліктілікті арттыру курстарынан өткені туралы құжаттардың көшірмесі.
3. Әуе кемелерін пайдалануды тоқтатқан және (немесе) ұшу құрамын қысқартқан жағдайда пайдаланушы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға осы әуе кемелері мен ұшу құрамының деректерін Куәлікті пайдалану жөніндегі арнайы ережелерден шығару туралы өтінім жібереді.
Жоғарыда көрсетілген барлық құжаттардың көшірмелері өтініш берушінің қолымен және мөрімен куәландырылады.