Об одобрении проекта Межгосударственной радионавигационной программы государств-участников Содружества Независимых Государств на период до 2012 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 мая 2010 года № 440
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Межгосударственной радионавигационной программы государств-участников Содружества Независимых Государств на период до 2012 года.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Mинистр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от "__" ______ 2010 года № __
проект
СОГЛАСОВАНО               СОГЛАСОВАНО            СОГЛАСОВАНО
Заместитель                Заместитель           Заместитель
Председателя               Председателя            Министра
Государственного военно-     Национального         промышленности
промышленного комитета    космического агентства     и торговли
Республики Беларусь       Республики Казахстан   Российской Федерации
О.С. Паферов               М.М. Молдабеков          Ю.И. Борисов
"__" ____ 2009 г.            "__" ____ 2009 г.      "__" ____ 2009 г.
МЕЖГОСУДАРСТВЕННАЯ РАДИОНАВИГАЦИОННАЯ ПРОГРАММА
ГОСУДАРСТВ-УЧАСТНИКОВ
СОДРУЖЕСТВА НЕЗАВИСИМЫХ ГОСУДАРСТВ
НА ПЕРИОД ДО 2012 ГОДА
ПАСПОРТ
Межгосударственной радионавигационной программы
государств-участников Содружества Независимых Государств
на период до 2012 года
Наименование     Межгосударственная радионавигационная программа
Программы        государств-участников Содружества Независимых
Государств на период до 2012 года
Основание для    Решение Межгосударственного совета
разработки       "Радионавигация" от 9 декабря 2004 года Решения
Программы        Экономического совета Содружества Независимых
Государств (СНГ) от 23 мая 2005 года и от 4 апреля
2008 года
Государственные  Министерство промышленности и торговли
заказчики        Российской Федерации
Программы        Государственный военно-промышленный комитет
Республики Беларусь
Национальное космическое агентство Республики
Казахстан
Основные         Министерство промышленности и торговли Российской
разработчики     Федерации
Программы        Министерство транспорта Российской Федерации
Государственный военно-промышленный
комитет Республики Беларусь
Министерство образования и науки Республики
Казахстан
Национальное космическое агентство Республики
Казахстан
Основные цели    Основными целями Программы являются:
и задачи         дальнейшее развитие, наращивание и совершенствование
Программы        на территориях государств-участников СНГ
радионавигационных полей за счет применения
спутниковых технологий;
интегрированное использование полей космических и
наземных радионавигационных систем как в рамках
государств Содружества, так и государств Европы для
максимального удовлетворения возросших требований
потребителей в навигационном обеспечении;
координация и реализация взаимосогласованной
технической политики государств-участников СНГ в
области радионавигации с учетом технической политики
Международной организации гражданской авиации
(ИКАО), Международной морской организации (ИМО),
Международной ассоциации маячных служб (МАМС),
радионавигационных планов Российской Федерации, США
и Европы.
Основными задачами Программы являются:
обеспечение создания и развития технических средств
радионавигационных систем;
обеспечение разработки и производства
конкурентоспособной навигационной потребительской
аппаратуры, стимулирования массового спроса на
радионавигационное оборудование и услуги спутниковых
и наземных систем;
усиление коллективной безопасности
государств-участников СНГ за счет широкого
использования современных средств радионавигации;
обеспечение выполнения международных соглашений и
обязательств государств-участников СНГ в области
радионавигации; развитие международного
сотрудничества и участие в международных проектах;
создание и развитие научно-технического и
технологического заделов в интересах дальнейшего
развития радионавигационных систем.

Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің 2012 жылға дейінгі кезеңге арналған мемлекетаралық радионавигациялық бағдарламасының жобасын мақұлдау туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 19 мамырдағы № 440 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің 2012 жылға дейінгі кезеңге арналған мемлекетаралық радионавигациялық бағдарламасының жобасы мақұлдансын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 19 мамырдағы
№ 440 қаулысымен
мақұлданған
жоба
КЕЛІСІЛДІ               КЕЛІСІЛДІ             КЕЛІСІЛДІ
Беларусь                Қазақстан               Ресей
Республикасы            Республикасы           Федерациясы
Мемлекеттік әскери-        Ұлттық ғарыш       Өнеркәсіп және сауда
өнеркәсіп комитеті   агенттігі төрағасының      министрінің
төрағасының орынбасары       орынбасары            орынбасары
О.С. Паферов             М.М. Молдабеков         Ю.И. Борисов
2009 жылғы « »           2009 жылғы « »          2009 жылғы « »
ТӘУЕЛСІЗ МЕМЛЕКЕТТЕР ДОСТАСТЫҒЫНА ҚАТЫСУШЫ
МЕМЛЕКЕТТЕРДІҢ 2012 ЖЫЛҒА ДЕЙІНГІ КЕЗЕҢГЕ АРНАЛҒАН
МЕМЛЕКЕТАРАЛЫҚ РАДИОНАВИГАЦИЯЛЫҚ БАҒДАРЛАМАСЫ
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің
2012 жылға дейінгі кезеңге арналған мемлекетаралық
радионавигациялық бағдарламасының
ПАСПОРТЫ
Бағдарламаның      - Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы
атауы                мемлекеттердің 2012 жылға дейінгі кезеңге
арналған мемлекетаралық радионавигациялық
бағдарламасы
Бағдарламаны       - «Радионавигация» мемлекетаралық кеңесінің 2004
әзірлеу үшін         жылғы 9 желтоқсандағы шешімі Тәуелсіз
негіздеме            Мемлекеттер Достастығы (ТМД) экономикалық
кеңесінің 2005 жылғы 23 мамырдағы және 2008
жылғы 4 сәуірдегі шешімдері
Бағдарламаның      - Ресей Федерациясының Өнеркәсіп және сауда
мемлекеттік          министрлігі
тапсырыс             Беларусь Республикасының Мемлекеттік
берушілері           әскери-өнеркәсіптік комитеті
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігі
Бағдарламаның      - Ресей Федерациясының Өнеркәсіп және сауда
негізгі              министрлігі
әзірлеушілері        Ресей Федерациясының Көлік министрлігі
Беларусь Республикасының Мемлекеттік
әскери-өнеркәсіптік комитеті
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым
министрлігі
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігі
Бағдарламаның      - Бағдарламаның негізгі мақсаттары:
негізгі              спутниктік технологияларды қолдану есебінен
мақсаттары мен       ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің аумақтарында
міндеттері           радионавигациялық өрісті одан әрі дамыту,
ұлғайту және жетілдіру;
тұтынушылардың навигациялық қамтамасыз етуге
талаптарының өскенін барынша қанағаттандыру үшін
Достастық мемлекеттерінің, сол сияқты Еуропа
мемлекеттерінің шеңберінде ғарыштық және жерүсті
радионавигациялық жүйелердің өрістерін бірігіп
пайдалану;
халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО),
Халықаралық теңіз ұйымының (ИМО), Халықаралық
шамшырақ қызметтері қауымдастығының (МАМС),
Ресей Федерациясы, АҚШ және Еуропа
радионавигациялық жоспарларының техникалық
саясатын ескере отырып, ТМД-ға қатысушы
мемлекеттердің радионавигация саласындағы өзара
келісілген техникалық саясатын үйлестіру және
іске асыру болып табылады.
Бағдарламаның негізгі міндеттері:
радионавигациялық жүйелердің техникалық
құралдарын жасауды және дамытуды қамтамасыз ету;
бәсекеге қабілетті навигациялық тұтынушылық
аппаратураны әзірлеуді және жасауды,
радионавигациялық жабдыққа және спутниктік әрі
жерүсті жүйелердің қызметтеріне жаппай сұранысты
ынталандыруды қамтамасыз ету;
қазіргі заманғы радионавигациялық құралдарды
кеңінен пайдалану есебінен ТМД-ға қатысушы
мемлекеттердің ұжымдық қауіпсіздігін күшейту;
радионавигация саласындағы халықаралық
келісімдердің және ТМД-ға қатысушы-мемлекеттер
міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету;
халықаралық ынтымақтастықты дамыту және
халықаралық жобаларға қатысу;
радионавигациялық жүйелерді одан әрі дамыту
мүддесінде ғылыми-техникалық және технологиялық
негіздер құру және дамыту болып табылады.

Срок             2010-2012 годы
реализации
Программы
Перечень         Программа состоит из 3-х подпрограмм:
подпрограмм      I подпрограмма "Организационное обеспечение
функционирования и развития радионавигационной
системы государств-участников СНГ на базе
национальных систем";
II подпрограмма "Обеспечение разработки оборудования
и аппаратуры для потребителей";
III подпрограмма "Использование средств
радионавигационного обеспечения в интересах
потребителей государств-участников СНГ".
Головные         Научно-исследовательские организации Российской
исполнители      Федерации, Республики Беларусь и Республики
Программы        Казахстан.
Объемы и         Объем финансирования Программы составляет 450 млн.
источники        рублей Российской Федерации.
финансирования   Финансирование осуществляется за счет долевых
Программы        взносов государств-участников СНГ из бюджетных и
внебюджетных источников (в соответствии с Порядком
разработки, реализации и финансирования
межгосударственных целевых программ СНГ,
утвержденным Решением Совета глав правительств СНГ
от 16 апреля 2004 года).
Ожидаемые        Ожидаемыми конечными результатами
конечные         реализации Программы являются:
результаты       создание условий для обеспечения независимости
реализации       государств-участников СНГ в области использования
Программы        радионавигации;
решение на качественно новом уровне задач
навигационно-временного обеспечения объектов
народно-хозяйственного, научного и оборонного
назначения;
повышение безопасности функционирования и
эффективности работы транспортного комплекса
государств-участников СНГ;
создание и развитие научно-технического,
технологического и производственного заделов для
дальнейшего развития радионавигационных систем и
обеспечения их конкурентоспособности на мировом
рынке навигационных услуг.
Система          Контроль реализации Программы осуществляется в
организации      установленном порядке (раздел VII. Управление
контроля         реализацией программ и контроль за ходом их
исполнения       выполнения Порядка разработки, реализации и
Программы        финансирования межгосударственных целевых программ
Содружества Независимых Государств, утвержденного
Решением Совета глав правительств Содружества
Независимых Государств от 16 апреля 2004 года).
1. Содержание проблемы и обоснование необходимости ее решения
программными методами
На территории государств-участников СНГ была создана и существует развитая инфраструктура навигационного обеспечения, основанная на использовании наземных радионавигационных систем дальней и ближней навигации. Однако, в этой инфраструктуре с момента выхода в свет Межгосударственной радионавигационной программы государств-участников Содружества Независимых Государств (издания 1994 года) произошли серьезные изменения.
Основная наземная радиотехническая система ближней навигации (РСБН) для гражданских воздушных потребителей из-за несоответствия диапазона частот международным требованиям и незначительного фактически оставшегося амортизационного срока практически не может сохранять статус основной системы. Наиболее насыщенная сеть наземных приводных радиостанций (ПРС) имеет неудовлетворительные характеристики по точности. Зона действия радиотехнических систем дальней навигации ("Маршрут", "Тропик") в существующей конфигурации не удовлетворяет большинство гражданских потребителей, вследствие чего они не обеспечены бортовыми приемоиндикаторами, работающими с этими системами.

Бағдарламаны       - 2010-2012 жылдар
іске асыру мерзімі
Кіші               - Бағдарлама 3 кіші бағдарламадан тұрады:
бағдарламалар        I кіші бағдарлама «Ұлттық жүйелердің негізінде
тізбесі              ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің радионавигациялық
жүйелерінің жұмыс істеуін және дамуын ұйымдық
қамтамасыз ету»;
II кіші бағдарлама «Тұтынушыларға арналған
жабдық пен аппаратураны әзірлеуді қамтамасыз
ету»;
ІІІ кіші бағдарлама «ТМД-ға қатысушы мемлекеттер
тұтынушыларының мүддесінде радионавигациялық
қамтамасыз ету құралдарын пайдалану».
Бағдарламаның      - Ресей Федерациясының, Беларусь Республикасының
Бас                  және Қазақстан Республикасының ғылыми-зерттеу
орындаушылары        ұйымдары.
Бағдарламаны       - Бағдарламаны қаржыландыру көлемі Ресей
қаржыландыру         Федерациясының 450 млн. рублін құрайды.
көлемі мен           Қаржыландыру ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің
көздері              бюджеттік және бюджеттен тыс көздерінен үлестік
жарналар есебінен жүзеге асырылады (ТМД
үкіметтері басшылары кеңесінің 2004 жылғы 16
сәуірдегі шешімімен бекітілген ТМД
мемлекетаралық нысаналы бағдарламаларын әзірлеу,
іске асыру және қаржыландыру тәртібіне сәйкес).
Бағдарламаны       - Бағдарламаны іске асырудан күтілетін түпкі
іске асырудан        нәтижелер мыналар:
күтілетін түпкі      радионавигацияны пайдалану саласында ТМД-ға
нәтижелер            қатысушы мемлекеттердің тәуелсіздігін қамтамасыз
ету үшін жағдай жасау;
халық шаруашылығы, ғылым және қорғаныс
мақсатындағы объектілерді навигациялық-уақыттық
қамтамасыз ету міндеттерін жаңа сапалы деңгейде
шешу;
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің көлік кешенінің
қауіпсіз жұмыс істеуін және жұмысының
тиімділігін арттыру;
радионавигациялық жүйелерді одан әрі дамыту және
навигациялық қызметтердің әлемдік нарығында
олардың бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету
үшін ғылыми-техникалық, технологиялық және
өндірістік негіздер жасау және дамыту болып
табылады.
Бағдарламаның      - Бағдарламаны іске асыруды бақылау белгіленген
орындалуын           тәртіппен жүзеге асырылады (Тәуелсіз Мемлекеттер
бақылауды            Достастығының үкіметтері басшылары кеңесінің
ұйымдастыру          2004 жылғы 16 сәуірдегі шешімімен бекітілген
жүйесі               Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының
мемлекетаралық нысаналы бағдарламаларын әзірлеу,
іске асыру және қаржыландыру тәртібінің VII
Бағдарламаларды іске асыруды басқару және
олардың орындалу барысын бақылау бөлімі).
1. Проблеманың мазмұны және оны бағдарламалық әдістермен
шешу қажеттілігінің негіздемесі
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің аумағында алыс және жақын навигацияның жерүсті радионавигациялық жүйелерін пайдалануға негізделген навигациялық қамтамасыз етудің дамыған инфрақұрылымы құрылған және қазір қолданыста. Бірақ, бұл инфрақұрылымда Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің мемлекетаралық радионавигациялық бағдарламасы жарыққа шыққан сәттен бастап (1994 жылғы басылым) маңызды өзгерістер орын алды.
Азаматтық әуе тұтынушыларына арналған Жақын навигацияның негізгі жерүсті радиотехникалық жүйесі (ЖНРЖ) жиіліктер диапазонының халықаралық талаптарға сәйкес келмейтіндігіне және іс жүзінде қалған амортизациялық мерзімнің аздығына байланысты негізгі жүйе мәртебесін сақтап қала алмайды. Ең тығыз орналасқан жерүсті жетекті радиостанциялар желісі (СРЖ) дәлдігі жағынан қанағаттанғысыз сипатқа ие. Алыс навигацияның радиотехникалық жүйелерінің («Маршрут», «Тропик») қазіргі пішін үйлесіміндегі қамту аймағы азаматтық тұтынушылардың басым бөлігін қанағаттандырмайды, осының салдарынан олар осы жүйелермен жұмыс істейтін борттық қабылдағыш индикаторлармен жабдықталмаған.

Важным событием стало введение в эксплуатацию в 1993-1995 годах глобальных навигационных спутниковых систем ГЛОНАСС (Россия) и GPS (США), которые по своим техническим характеристикам значительно превосходят традиционные наземные радионавигационные системы (РНС).
Однако из-за недостаточного финансирования не удалось поддержать в полном составе орбитальную группировку ГЛОНАСС, широко внедрить в эксплуатацию интегрированные бортовые приемоиндикаторы, работающие по сигналам ГЛОНАСС/GPS, создать и внедрить дифференциальные подсистемы спутниковых систем. Тем не менее, в соответствии с Федеральной целевой программой "Глобальная навигационная система" (Россия) орбитальная группировка ГЛОНАСС восстановлена к 2009 году до работоспособного состава (18 КА) и в 2010 году доведена до полного состава (24 КА).
В то же время, исходя из задач повышения безопасности и эффективности обеспечения транспортных перевозок, значительно возросли требования потребителей к радионавигационным системам, в частности, к зоне действия РНС, точности определения местоположения, целостности, надежности и доступности. При этом международные организации ИКАО и ИМО ввели в практику новые перспективные стандарты по требуемым навигационным характеристикам.
Уникальность геополитического положения территорий государств-участников СНГ и их воздушного пространства предопределяет необходимость осуществления внутренних и транзитных операций из стран Европы и Североатлантического региона в страны Центральной и Юго-восточной Азии и Тихоокеанского региона. Это объективно обуславливает целесообразность развития транспортной инфраструктуры государств-участников СНГ как составной части мировой транспортной системы.
Исходя из прогнозируемого интермодального характера межгосударственных транспортных перевозок, необходимости безопасного прохождения транспорта по всей территории государств-участников СНГ, наиболее актуальной является проблема обеспечения транспорта полной навигационно-управленческой информацией в целях удовлетворения существующих и перспективных требований и стандартов по точности выдерживания навигационных характеристик и надежности управления транспортным процессом, включая вопросы стыковки времени пересадки пассажиров и перевалки груза с одного вида транспорта на другой.
Реализация основных положений предшествующих Межгосударственных радионавигационных программ государств-участников Содружества Независимых Государств (издания 1994 и 2001 годов) позволила сохранить существующую инфраструктуру навигационного обеспечения потребителей, основанную на использовании наземных РНС дальней и ближней навигации, начать внедрение космических технологий, наметить пути дальнейшего совершенствования и интеграции бортового и унификации наземного оборудования.
Учитывая, что в настоящее время реально существует и развивается спутниковое радионавигационное поле ГЛОНАСС, и принимая во внимание основные положения политики США и ЕС в области GPS и Галилео соответственно, главным направлением сегодня и в перспективе должно стать использование глобальных навигационных спутниковых систем с их функциональными дополнениями при приоритетном использовании системы ГЛОНАСС и сохранение в необходимом количестве наземных РНС.
Исходя из этого, стратегия использования радионавигационных систем государствами-участниками СНГ нуждается в уточнении; в соответствии с этим следует скорректировать наземную инфраструктуру РНС с учетом создания совместного радионавигационного поля как с государствами Содружества, так и с государствами Европы.
Сложность космических и наземных радионавигационных средств, многообразие заказчиков, исполнителей и потребителей навигационных услуг, а также ресурсные ограничения обусловливают необходимость применения программно-целевого подхода при решении задач поддержания, развития и использования радионавигационных полей космических и наземных систем. Проблема носит межведомственный и межрегиональный характер и требует комплексного подхода на межгосударственном уровне.
Целью политики в области радионавигации на данном этапе должно стать объединение всех проводимых работ в этом направлении в рамках единой Межгосударственной радионавигационной программы государств-участников Содружества Независимых Государств, реализация которой позволит осуществлять координацию их усилий в использовании и развитии радионавигационных полей космических и наземных систем как в социально-экономической, так и в военной сферах, сосредоточить бюджетные средства на реализации приоритетных целей (задач) Программы и создать основу для привлечения внебюджетных источников.

Өзінің техникалық сипаттамалары бойынша дәстүрлі жерүсті радионавигациялық жүйелерінен (РНЖ) едәуір артықшылығы бар ГЛОНАСС (Ресей) және GPS (АҚШ) жаһандық навигациялық спутниктік жүйелерін 1993-1995 жылдары пайдалануға енгізу маңызды оқиға болды.
Алайда, қаржыландыру жеткіліксіздігі салдарынан ГЛОНАСС орбиталық топтамасын толық құрамда сақтап қалу, ГЛОНАСС/GPS сигналдары бойынша жұмыс істейтін біріктірілген борттық қабылдағыш индикаторларын қолданысқа кеңінен енгізу, спутниктік жүйелердің сараланған кіші жүйелерін құру және енгізу мүмкін болмады. Дегенмен, «Жаһандық навигациялық жүйе» федералдық нысаналы бағдарламасына (Ресей) сәйкес ГЛОНАСС орбиталық топтамасы 2009 жылы жұмысқа жарамды құрамға (18 ҒA) дейін қалпына келтірілді және 2010 жылы толық құрамға (24 ҒА) жеткізілді.
Сонымен қатар, көлік тасымалдарының қауіпсіздігін арттыру және тиімділігін қамтамасыз ету міндеттеріне орай тұтынушылардың радионавигациялық жүйелерге, атап айтқанда, РНЖ-ні қолдану аймақтарына, орналасқан жерді анықтау дәлдігіне, тұтастығына, сенімділігіне және қолжетімділігіне қоятын талаптары едәуір өсті. Бұл ретте ИКАО және ИМО халықаралық ұйымдары талап етілетін навигациялық сипаттамалар бойынша жаңа перспективалы стандарттарды практикаға енгізді.
ТМД-ға қатысушы мемлекеттер аумағының және олардың әуе кеңістіктерінің геосаяси жағдайының бірегейлігі Еуропа және Солтүстік Атлант өңірі елдерінен Орталық, Оңтүстік шығыс Азия және Тынық мұхиты өңірі елдеріне ішкі және транзиттік операцияларды жүзеге асыру қажеттілігін алдын ала айқындайды. Бұл ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің көлік инфрақұрылымын әлемдік көлік жүйесінің құрамдас бөлігі ретінде дамытудың орындығылын объективті түрде негіздейді.
Мемлекетаралық көлік тасымалдарының болжалды интермодальдық сипатына, ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің бүкіл аумағында көліктің қауіпсіз өту қажеттілігіне байланысты көліктің бір түрінен екінші түріне жолаушыларды қайта отырғызу және жүктерді қайта арту уақытын үйлестіру мәселелерін қоса алғанда, навигациялық сипаттарды сақтау дәлдігі және көлік процесін басқару сенімділігі бойынша қолданыстағы және перспективалы талаптар мен стандарттарды қанағаттандыру мақсатында көлікті толық навигациялық-басқару ақпаратымен қамтамасыз ету мәселесі неғұрлым өзекті болып табылады.
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің алдыңғы Мемлекетаралық радионавигациялық бағдарламаларының (1994 және 2001 жылғы басылымдар) негізгі ережелерін іске асыру тұтынушыларды навигациялық қамтамасыз етудің алыс және жақын навигация жерүсті РНЖ-ні пайдалануға негізделген қолданыстағы инфрақұрылымын сақтап қалуға, ғарыштық технологияларды енгізуді бастауға, борттық жабдықты одан әрі жетілдіру мен біріктірудің және жерүсті жабдықтарын біріздендіруді жолдарын белгілеуге мүмкіндік берді.
Қазіргі кезде ГЛОНАСС спутниктік радионавигациялық өрісі нақты іс-жүзінде қолданыста және даму үстінде екенін ескере отырып әрі АҚШ пен Еуропа Одағының тиісінше GPS және Галилео саласындағы саясатының негізгі қағидаларын назарға ала отырып, бүгінгі күні және перспективада ГЛОНАСС жүйесін басымдылықпен қолдана отырып, жаһандық навигациялық спутниктік жүйелерді олардың функционалдық толықтамаларымен бірге қолдану және жерүсті РНЖ-нің қажетті санын сақтап қалу басты бағыт болуы тиіс.
Осыған байланысты ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің радионавигациялық жүйелерді пайдалану стратегиялары нақтылауды қажет етеді; осыған сәйкес Достастық мемлекеттерімен, сондай-ақ Еуропа мемлекеттерімен бірлескен радионавигациялық өріс құруды ескере отырып, РНЖ-нің жерүсті инфрақұрылымын түзету қажет.
Ғарыштық және жерүсті радионавигациялық жүйелерінің күрделілігі, навигациялық қызметтердің тапсырыс берушілерінің, орындаушыларының және тұтынушыларының әр алуандығы, сондай-ақ ресурстық шектеулер ғарыштық және жерүсті жүйелердің радионавигациялық өрістерін қолдау, дамыту және пайдалану міндеттерін шешу бағдарламалық-мақсатты тәсілді қолдану қажеттілігін негіздейді. Проблеманың ведомствоаралық және өңіраралық сипаты бар әрі мемлекетаралық деңгейде кешенді ұстанымды талап етеді.
Осы кезеңде радионавигация саласындағы саясаттың мақсаты бұл бағытта жүргізілетін барлық жұмыстарды Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің бірыңғай Мемлекетаралық радионавигациялық бағдарламасының шеңберіне біріктіру болып табылады, бұл Бағдарламаны іске асыру олардың ғарыш және жерүсті жүйелерінің радионавигациялық өрістерін әлеуметтік-экономикалық, сол сияқты әскери салаларда пайдалану мен дамытудағы күш-жігерін үйлестіруді, бюджет қаражатын Бағдарламаның басым мақсаттарын (міндеттерін) іске асыруға шоғырландыруға және бюджеттен тыс көздерді тарту үшін негіз құруға мүмкіндік береді.

2. Основные цели и задачи Программы
Основными целями Программы являются:
дальнейшее развитие, наращивание и совершенствование на территориях государств-участников СНГ радионавигационных полей за счет применения спутниковых технологий и наземных РНС;
интегрированное использование полей космических и наземных радионавигационных систем как в рамках государств Содружества, так и государств Европы для максимального удовлетворения возросших требований потребителей в навигационном обеспечении;
координация и реализация взаимосогласованной технической политики государств-участников СНГ в области радионавигации с учетом технической политики Международной организации гражданской авиации (ИКАО), Международной морской организации (ИМО), Международной ассоциации маячных служб (МАМС), радионавигационных планов Российской Федерации, США и Европы.
Основными задачами Программы являются:
обеспечение создания и развития технических средств радионавигационных систем;
обеспечение разработки и производства конкурентоспособной навигационной потребительской аппаратуры, стимулирования массового спроса на радионавигационное оборудование и услуги спутниковых и наземных систем;
усиление коллективной безопасности государств-участников СНГ за счет широкого использования современных средств радионавигации;
обеспечение выполнения международных соглашений и обязательств государств-участников СНГ в области радионавигации; развитие международного сотрудничества и участие в международных проектах;
создание и развитие научно-технического и технологического заделов в интересах дальнейшего развития радионавигационных систем.
3. Сроки реализации Программы
Программа рассчитана на период до 2012 года.
Цели, задачи и мероприятия Программы скоординированы с целевыми программами в области космической деятельности, реализуемыми Республикой Беларусь, Республикой Казахстан, Российской Федерацией, в том числе с Федеральной целевой программой Российской Федерации "Глобальная навигационная система", белорусской Национальной программой исследования и использования космического пространства в мирных целях, Государственной программой форсированного индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2010-2014 годы.
4. Система программных мероприятий
В рамках Программы планируется осуществить комплекс взаимосвязанных и скоординированных мероприятий (перечень мероприятий прилагается), которые структурно объединены в 3 подпрограммы:
I подпрограмма "Организационное обеспечение функционирования и развития радионавигационной системы государств-участников СНГ на базе национальных систем" включает в себя мероприятия:
разработка радионавигационного плана государств-участников СНГ;
создание межгосударственной научно-информационной системы "Радионавигация" в составе Межгосударственного и национальных информационных центров по радионавигации в государствах-участниках СНГ.
II подпрограмма "Обеспечение разработки оборудования и аппаратуры для потребителей" включает в себя мероприятия:
создание испытательных центров государств-участников СНГ для сертификации радионавигационного оборудования и аппаратуры потребителей;
разработка проекта системы сертификации, обеспечивающей в СНГ единые требования к критериям и порядку проведения сертификации радионавигационного оборудования и аппаратуры потребителей, а также радионавигационной картографической продукции;
разработка технического облика, схемно-технических, программных и конструктивных решений для создания конкурентоспособной и высокотехнологичной аппаратуры потребителей и средств функциональных дополнений.
III подпрограмма "Использование средств радионавигационного обеспечения в интересах потребителей государств-участников СНГ" включает в себя мероприятия:
разработка нормативно-технической документации, обеспечивающей возможность использования сигналов ГНСС в аппаратуре потребителей;
разработка концепции и технических предложений по созданию интеллектуальной системы наземного транспорта стран СНГ, отвечающей международным нормам и требованиям;
разработка концепции, определяющей использование радионавигационной информации в интересах различных групп потребителей государств-участников СНГ.

2. Бағдарламаның негізгі мақсаттары мен міндеттері
Бағдарламаның негізгі мақсаттары:
спутниктік технологияларды және жерүсті РНЖ-ні пайдалану есебінен ТМД-ға қатысушы мемлекеттер аумақтарында радионавигациялық өрістерді одан әрі дамыту, өрістету және жетілдіру;
тұтынушылардың навигациялық қамтамасыз етуге талаптарының өскенін барынша қанағаттандыру үшін ғарыштық және жерүсті радионавигациялық жүйелерінің өрістерін Достастық мемлекеттерінің, сол сияқты Еуропа мемлекеттерінің шеңберінде біріктіріп пайдалану;
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің радионавигация саласындағы өзара келісілген техникалық саясатын Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО), Халықаралық теңіз ұйымының (ИМО), Халықаралық шамшырақ қызметтері қауымдастығының (ХШҚҚ) техникалық саясаттарын, Ресей Федерациясының, АҚШ-тың және Еуропаның радионавигациялық жоспарларын ескере отырып үйлестіру және іске асыру болып табылады.
Бағдарламаның негізгі міндеттері:
радионавигациялық жүйелердің техникалық құралдарын құруды және дамытуды қамтамасыз ету;
тұтынушылардың бәсекеге қабілетті навигациялық аппаратурасын әзірлеуді және жасауды, радионавигациялық жабдық пен спутниктік және жерүсті жүйелердің қызметтеріне жаппай бұқаралық сұранысты ынталандыруды қамтамасыз ету;
қазіргі заманғы радионавигация құралдарын кеңінен пайдалану есебінен ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің ұжымдық қауіпсіздігін күшейту;
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің радионавигация саласындағы халықаралық келісімдері мен міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету;
халықаралық ынтымақтастықты дамыту және халықаралық жобаларға қатысу;
радионавигациялық жүйелерді одан әрі дамыту мүддесінде ғылыми-техникалық және технологиялық негіздер құру және дамыту болып табылады.
3. Бағдарламаны іске асыру мерзімі
Бағдарлама 2012 жылға дейінгі кезеңге есептелген.
Бағдарламаның мақсаттары, міндеттері мен іс-шаралары ғарыш қызметі саласында Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы, Ресей Федерациясы іске асырып отырған нысаналы бағдарламалармен, соның ішінде, Ресей Федерациясының «Жаһандық навигациялық жүйе» федералдық нысаналы бағдарламасымен, Беларуссияның Ұлттық ғарыш кеңістігін зерттеу және бейбіт мақсаттарда пайдалану бағдарламасымен, Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамытудың 2010 - 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасымен үйлестірілген.
4. Бағдарламалық іс-шаралар жүйесі
Бағдарлама шеңберінде өзара байланысқан және үйлестірілген, құрылымы жағынан 3 кіші бағдарламаға біріктірілген іс-шаралар (іс-шаралардың тізбесі қоса беріліп отыр) кешенін жүзеге асыру жоспарланып отыр:
«Ұлттық жүйелер негізінде ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің радионавигациялық жүйелерінің жұмыс істеуін және дамуын ұйымдық қамтамасыз ету» деген I кіші бағдарлама мынадай іс-шараларды қамтиды:
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің радионавигациялық жоспарын әзірлеу;
ТМД-ға қатысушы мемлекеттерде Радионавигация жөніндегі мемлекетаралық және ұлттық ақпарат орталықтары құрамында «Радионавигация» мемлекетаралық ғылыми-ақпараттық жүйесін құру.
«Тұтынушыларға арналған жабдық пен аппаратураны әзірлеуді қамтамасыз ету» деген II кіші бағдарлама мынадай іс-шараларды қамтиды:
тұтынушылардың радионавигациялық жабдығы мен аппаратурасын сертификаттау үшін ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің сынау орталықтарын құру;
ТМД-да тұтынушылардың радионавигациялық жабдығы мен аппаратурасын, сондай-ақ радионавигациялық картографиялық өнімге сертификаттау жүргізу өлшемдері мен тәртібіне бірыңғай талаптарды қамтамасыз ететін сертификаттау жүйесінің жобасын әзірлеу;
бәсекеге қабілетті және жоғары технологиялық тұтынушылар аппаратурасы мен функционалдық толықтыру құралдарын жасауға арналған техникалық кескінін, схемалық-техникалық, бағдарламалық және конструктивті шешімдерді әзірлеу.
«ТМД-ға қатысушы мемлекеттер тұтынушыларының мүддесінде радионавигациялық қамтамасыз ету құралдарын пайдалану» деген III кіші бағдарлама мынадай іс-шараларды қамтиды:
тұтынушылар аппаратурасында ЖНСЖ сигналдарын пайдалану мүмкіндігін қамтамасыз ететін нормативтік-техникалық құжаттама әзірлеу;
халықаралық нормалар мен талаптарға жауап беретін ТМД елдері жерүсті көлігінің зияткерлік жүйесін құру жөнінде тұжырымдама және техникалық ұсыныстар әзірлеу;
ТМД-ға қатысушы мемлекеттер тұтынушыларының әртүрлі топтарының мүддесінде радионавигациялық ақпаратты пайдалануды айқындайтын тұжырымдама әзірлеу.

5. Механизм реализации Программы
Заказчик-координатор Программы - Министерство промышленности и торговли Российской Федерации.
Национальные государственные заказчики Программы:
Министерство промышленности и торговли Российской Федерации,
Государственный военно-промышленный комитет Республики Беларусь,
Национальное космическое агентство Республики Казахстан.
Функции государственных заказчиков определены Порядком разработки, реализации и финансирования межгосударственных целевых программ Содружества Независимых Государств, утвержденным Решением Совета глав правительств Содружества Независимых Государств от 16 апреля 2004 года.
Результаты выполнения работ рассматриваются Межгосударственным советом "Радионавигация", который утверждает ежегодные планы Мероприятий по реализации Программы.
6. Ресурсное обеспечение Программы
Ресурсное обеспечение Программы осуществляется за счет средств бюджета государств-участников СНГ и привлечения ими внебюджетных источников финансирования.
Долевое участие государств-участников СНГ в финансировании работ осуществляется в согласованных объемах в соответствии с Порядком разработки, реализации и финансирования межгосударственных целевых программ Содружества Независимых Государств, утвержденным Решением Совета глав правительств Содружества Независимых Государств от 16 апреля 2004 года.
7. Социально-экономическая эффективность Программы
Научно-технический эффект от реализации Программы состоит:
в повышении точности и оперативности координатно-временных определений широкого круга потребителей на основе использования современных наземных и спутниковых навигационных систем и внедрения перспективной навигационной аппаратуры потребителей;
в повышении эффективности использования навигационных и геодезических данных для обеспечения народного хозяйства и коллективной безопасности государств-участников СНГ, в том числе для повышения действенности охранно-розыскных мероприятий, обеспечения разведки полезных ископаемых, строительства, контроля состояния сооружений, синхронизации шкал времени разнесенных в пространстве объектов, для контроля состояния земной коры и ускорения решения общей проблемы прогноза землетрясений, других природных и техногенных катастроф;
в улучшении квалификации и информированности специалистов о состоянии и развитии средств и систем радионавигации в странах СНГ;
в повышении степени соответствия производимой продукции ее функциональному назначению, в устранении технических барьеров в торговле, в содействии научно-техническому и экономическому сотрудничеству;
в освоении современных технологий и выходе на мировой рынок с конкурентоспособной навигационной потребительской аппаратурой.
Социально-экономический эффект от реализации Программы состоит:
в повышении рентабельности транспорта и снижении до 10 % затрат на транспортные перевозки всеми видами транспорта за счет экономии топлива в результате сокращения времени нахождения транспортных средств в пути;
в повышении качества планирования и исполнения движения транспортом;
в улучшении объективного инструментального учета работы транспорта;
в повышении эффективности управления городскими и междугородними транспортными средствами, в улучшении транспортного обслуживания, в снижении аварийности и повышении безопасности движения транспорта;
в повышении действенности борьбы с терроризмом, незаконной иммиграцией, наркотраффиком, контрабандой и наркоторговлей;
в прогнозируемом уменьшении последствий чрезвычайных происшествий за счет прогноза землетрясений и других природных и техногенных катастроф;
в обеспечении возможности создания новых рабочих мест для выполнения задач использования радионавигационных систем.
Перечень мероприятий
Межгосударственной радионавигационной программы
государств-участников Содружества Независимых Государств
на период до 2012 года
п/п
Состав и
содержание работ
Исполнитель
Срок
выпол-
нения,
годы
Ожидаемый
результат
Источник
финанси-
рования
Финансовые
затраты,
всего:
млн. руб. РФ
В том числе
в 2010 г.
млн. руб. РФ
1
2
3
4
5
6
7
8
I подпрограмма «Организационное обеспечение функционирования и развития
радионавигационной системы государств-участников СНГ на базе национальных систем»
1
Разработка
радионавигацион-
ного плана
государств-
участников СНГ
Организации
Республики
Беларусь,
Республики
Казахстан и
Российской
Федерации
2010-
2011
Радиона-
вигацион-
ный план
государ-
ств-
участни-
ков СНГ
Бюджет-
ные и
внебюд-
жетные
средства
36,0
Республика
Беларусь -
12,0
Республика
Казахстан -
12,0
Российская
Федерация -
12,0
18,0
Республика
Беларусь -
6,0
Республика
Казахстан -
6,0
Российская
Федерация -
6,0
2
Создание
межгосударствен-
ной научно-
информационной
системы
«Радионавигация»
в составе
Межгосударствен-
ного и наци-
ональных
информационных
центров по
радионавигации в
государствах-
участниках СНГ
Организации
Республики
Беларусь,
Республики
Казахстан и
Российской
Федерации
2010-
2011
Межгосу-
дарствен-
ная
научно-
информа-
ционная
система с
Межгосу-
дарствен-
ным и
нацио-
нальными
информа-
ционными
центрами
на основе
современ-
ных
программ-
но-аппа-
ратных
средств
вычисли-
тельной
техники и
эффектив-
ных
телеком-
муника-
ционных
систем
Бюджет-
ные и
внебюд-
жетные
средства
51,0
Республика
Беларусь -
17,0
Республика
Казахстан -
17,0
Российская
Федерация -
17,0
15,0
Республика
Беларусь -
5,0
Республика
Казахстан -
5,0
Российская
Федерация -
5,0
II подпрограмма «Обеспечение разработки оборудования и аппаратуры для потребителей»
3
Разработка
проекта системы
сертификации,
обеспечивающей в
СНГ единые
требования к
критериям и
порядку
проведения
сертификации
радионавигацион-
ного оборудова-
ния и аппаратуры
потребителей, а
также радионави-
гационной
картографической
продукции
Организации
Республики
Беларусь,
Республики
Казахстан и
Российской
Федерации
2010-
2012
Проект
системы
сертифи-
кации.
Норматив-
но-техни-
ческие
докумен-
ты по
вопросам
сертифи-
кации
радиона-
вигацион-
ного
оборудо-
вания и
аппарату-
ры потре-
бителей,
а также
радиона-
вигации-
онной
картогра-
фической
продукции,
отвечаю-
щей
междуна-
родным
нормам и
требова-
ниям, с
учетом
сущест-
вующих
систем
сертифи-
кации в
каждом из
государ-
ств-
участни-
ков
Программы
Бюджет-
ные и
внебюд-
жетные
средства
36,0
Республика
Беларусь -
12,0
Республика
Казахстан -
12,0
Российская
Федерация -
12,0
9,0
Республика
Беларусь -
3,0
Республика
Казахстан -
3,0
Российская
Федерация -
3,0
4
Создание
испытательных
центров
государств-
участников СНГ
для сертификации
радионавигацион-
ного оборудова-
ния и аппаратуры
потребителей
Организации
Республики
Беларусь,
Республики
Казахстан и
Российской
Федерации
2010-
2012
Испыта-
тельные
центры и
лабора-
тории по
сертифи-
кации
радиона-
вигацион-
ного
оборудо-
вания и
аппарату-
ры потре-
бителей
Бюджет-
ные и
внебюд-
жетные
средства
90,0
Республика
Беларусь -
30,0
Республика
Казахстан -
30,0
Российская
Федерация -
30,0
30,0
Республика
Беларусь -
10,0
Республика
Казахстан -
10,0
Российская
Федерация -
10,0
5
Разработка
технического
облика, схемно-
технических,
программных и
конструктивных
решений для
создания
конкурентоспо-
собной и
высокотехноло-
гичной аппарату-
ры потребителей
и средств
функциональных
дополнений
Организации
Республики
Беларусь,
Республики
Казахстан и
Российской
Федерации
2010-
2011
Техни-
ческие и
программ-
ные
решения
для
создания
конкурен-
тоспособ-
ной
радиона-
вигацион-
ной
аппарату-
ры потре-
бителей и
средств
функцио-
нальных
дополне-
ний,
включая
аппарату-
ру, для
предска-
зания
природных
и техно-
генных
катастроф
Бюджет-
ные и
внебюд-
жетные
средства
105,0
Республика
Беларусь -
35,0
Республика
Казахстан -
35,0
Российская
Федерация -
35,0
15,0
Республика
Беларусь -
5,0
Республика
Казахстан -
5,0
Российская
Федерация -
5,0
III подпрограмма «Использование средств радионавигационного обеспечения
в интересах потребителей государств-участников СНГ»
6
Разработка
нормативно-
технической
документации,
обеспечивающей
возможность
использования
сигналов ГНСС в
аппаратуре
потребителей
Организации
Республики
Беларусь,
Республики
Казахстан и
Российской
Федерации
2010-
2011
Норматив-
но-техни-
ческая
докумен-
тация для
создания
в госу-
дарствах-
участни-
ках СНГ
инфраст-
руктуры
обеспечи-
вающей
возмож-
ность
исполь-
зования
сигналов
ГНСС в
аппарату-
ре потре-
бителей
Бюджет-
ные и
внебюд-
жетные
средства
36,0
Республика
Беларусь -
12,0
Республика
Казахстан -
12,0
Российская
Федерация -
12,0
12,0
Республика
Беларусь -
4,0
Республика
Казахстан -
4,0
Российская
Федерация -
4,0
7
Разработка
концепции и
технических
предложений по
созданию
интеллектуальной
системы
наземного
транспорта стран
СНГ, отвечающей
международным
нормам и
требованиям
Организации
Республики
Беларусь,
Республики
Казахстан и
Российской
Федерации
2012
Концеп-
ция и
техничес-
кие пред-
ложения
по созда-
нию
интеллек-
туальной
системы
наземного
транспор-
та, в том
числе:
подсис-
темы
информа-
ционного
обеспече-
ния;
подсис-
темы
техничес-
кого
обеспече-
ния;
подсис-
темы
техноло-
гического
обеспече-
ния;
подсис-
темы
координа-
тно-вре-
менного и
навигаци-
онного
обеспече-
ния;
подсис-
темы
тахо-
графичес-
кого
контроля
Бюджет-
ные и
внебюд-
жетные
средства
60,0
Республика
Беларусь -
20,0
Республика
Казахстан -
20,0
Российская
Федерация -
20,0
0,0
Республика
Беларусь -
0,0
Республика
Казахстан -
0,0
Российская
Федерация -
0,0
8
Разработка
концепции
определяющей
использование
радионавигацион-
ной информации,
в интересах
различных групп
потребителей
государств-
участников СНГ
Организации
Республики
Беларусь,
Республики
Казахстан и
Российской
Федерации
2012
Концепция
использо-
вания
радиона-
вигацион-
ной
информа-
ции в
интересах
различных
групп
потреби-
телей
государ-
ств-
участни-
ков СНГ
Бюджет-
ные и
внебюд-
жетные
средства
36,0
Республика
Беларусь -
12,0
Республика
Казахстан -
12,0
Российская
Федерация -
12,0
0,0
Республика
Беларусь -
0,0
Республика
Казахстан -
0,0
Российская
Федерация -
0,0
От Государственного               заместитель начальника отдела
военно-промышленного
комитета Республики Беларусь              В.И. Михаленко
"__" _____ 2009 г.
От Национального космического     вице-президент по развитию
агентства Республики Казахстан    АО "НК "Қазақстан Ғарыш Сапары"
С.Т. Дюсенев
"__" _____ 2009 г.
От Министерства промышленности    заместитель директора Департамента
и торговли Российской Федерации   радиоэлектронной промышленности
А.Е. Суворов
"__" _____ 2009 г.
Стоимость работ по программе
работы
Всего
Доля каждого
государства
В т.ч. всего в
2010 г.
Доля каждого
государства
в 2010 г.
1.
36,0
12,0
18,0
6,0
2.
51,0
17,0
15,0
5,0
3.
36,0
12,0
9,0
3,0
4.
90,0
30,0
30,0
10,0
5.
105,0
35,0
15,0
5,0
6.
36,0
12,0
12,0
4,0
7.
60,0
20,0
0,0
0,0
8.
36,0
12,0
0,0
0,0

5. Бағдарламаны іске асыру тетігі
Бағдарламаның үйлестіруші тапсырыс берушісі Ресей Федерациясының Өнеркәсіп және сауда министрлігі.
Бағдарламаға ұлттық мемлекеттік тапсырыс берушілер:
Ресей Федерациясының Өнеркәсіп және сауда министрлігі,
Беларусь Республикасының Мемлекеттік әскери-өнеркәсіптік
комитеті,
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігі.
Мемлекеттік тапсырыс берушілердің функциялары Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы үкіметтері басшылары кеңесінің 2004 жылғы 16 сәуірдегі шешімімен бекітілген Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының мемлекетаралық нысаналы бағдарламаларын әзірлеу, іске асыру және қаржыландару тәртібінде айқындалған.
Жұмыстарды орындау нәтижелерін жыл сайынғы Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарларын бекітетін, «Радионавигация» мемлекетаралық кеңесі қарайды.
6. Бағдарламаны ресурстық қамтамасыз ету
Бағдарламаны ресурстық қамтамасыз ету ТМД-ға қатысушы мемлекеттер бюджеті қаражатының және олардың бюджеттен тыс қаржыландыру көздерін тартуы есебінен жүзеге асырылады.
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің жұмыстарды қаржыландыруға үлестік қатысуы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы үкіметтері басшылары кеңесінің 2004 жылғы 16 сәуірдегі шешімімен бекітілген Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының мемлекетаралық нысаналы бағдарламаларын әзірлеу, іске асыру және қаржыландару тәртібіне сәйкес келісілген көлемде жүзеге асырылады.
7. Бағдарламаның әлеуметтік-экономикалық тиімділігі
Бағдарламаны іске асырудан күтілетін ғылыми-техникалық тиімділік мыналардан:
қазіргі заманғы жерүсті және спутниктік навигациялық жүйелерді пайдалану және тұтынушылардың перспективалы навигациялық аппаратурасын енгізу негізінде тұтынушылардың мол ауқымын координаталық-уақыттық анықтау дәлдігі мен жеделдігін арттырудан;
халық шаруашылығын және ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің ұжымдық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін, соның ішінде күзету-іздестіру іс-шараларының пәрменділігін арттыру, пайдалы қазбаларды барлауды қамтамасыз ету, құрылыс, құрылыстардың жағдайын бақылау, кеңістікке таралған объектілердің уақыт шәкілдерін синхрондау үшін, жер қабығын бақылау және жер сілкінісін, басқа табиғи және техногендік апаттарды жалпы болжау проблемасын шешуді жылдамдату үшін навигациялық және геодезиялық деректерді пайдалану тиімділігін арттырудан;
мамандардың біліктілігін және ТМД елдерінде радионавигация құралдары мен жүйелерінің жағдайы және дамуы туралы хабардар болуын арттырудан;
өндірілетін өнімнің өзінің функционалдық мақсатына сәйкестігі дәрежесін арттырудан, саудада техникалық кедергілерді жоюдан, ғылыми-техникалық және экономикалық ынтымақтастыққа жәрдемдесуден;
қазіргі заманғы технологияларды игеруден және бәсекеге қабілетті навигациялық тұтынушылар аппаратурасымен әлемдік нарыққа шығудан тұрады.
Бағдарламаны іске асырудан күтілетін әлеуметтік-экономикалық тиімділік мыналардан:
көліктің рентабельдігін арттырудан және көлік құралдарының жолда болу уақытын қысқарту нәтижесінде отынды үнемдеу есебінен көліктің барлық түрімен көліктік тасымалдауға жұмсалатын шығынды 10 %-ға дейін төмендетуден;
көлік қозғалысын жоспарлау және орындау сапасын арттырудан;
көлік жұмысын объективті инструменталдық есепке алуды жақсартудан;
қалалық және қалааралық көлік құралдарын басқару тиімділігін арттырудан, көліктік қызмет көрсетуді жақсартудан, көлік қозғалысының авариялылығын төмендетуден және қауіпсіздігін арттырудан;
терроризмге, заңсыз көші-қонға, есірткі трафигіне, контрабандаға және есірткі саудасына қарсы күрес пәрменділігін арттырудан;
жер сілкіністерін және басқа табиғи және техногендік апаттарды болжау есебінен төтенше жағдайлардың зардаптарын болжамды азайтудан;
радионавигациялық жүйелерді пайдалану міндеттерін орындау үшін жаңа жұмыс орындарын құру мүмкіндіктерімен қамтамасыз етуден тұрады.
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің
2012 жылға дейінгі кезеңге арналған мемлекетаралық
радионавигациялық бағдарламасының іс-шаралар тізбесі
р/с
Жұмыстың құрамы және мазмұны
Орындаушы
Орындалу мерзімі, жылдар
Межелі нәтиже
Қаржыландыру көзі
Қаржылық шығындар, барлығы: млн. РФ руб.
Оның ішінде 2010 ж. млн. РФ руб.
1
2
3
4
5
6
7
8
I кіші бағдарлама «Ұлттық жүйелер негізінде ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің радионавигациялық жүйелерінің жұмыс істеуін және дамуын ұйымдық қамтамасыз ету»
1
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің радионавигациялық жоспарын әзірлеу
Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының ұйымдары
2010-2011
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің радионавигациялық жоспары
Бюджеттік және бюджеттен тыс қаражат
36,0 Беларусь Республикасы - 12,0 Қазақстан Республикасы - 12,0 Ресей Федерациясы - 12,0
18,0 Беларусь Республикасы - 6,0 Қазақстан Республикасы - 6,0 Ресей Федерациясы - 6,0
2
ТМД-ға қатысушы мемлекеттерде Радионавигация жөніндегі мемлекетаралық және ұлттық ақпарат орталықтарының құрамында «Радионавигация» мемлекетаралық ғылыми-ақпараттық жүйесін құру
Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының ұйымдары
2010-2011
Қазіргі заманғы бағдарламалық аппараттық есептеу техникасы құралдарының және тиімді телекоммуникациялық жүйелер негізіндегі Мемлекетаралық және ұлттық ақпарат орталықтарымен Мемлекетаралық ғылыми-ақпараттың жүйе
Бюджеттік және бюджеттен тыс қаражат
51,0 Беларусь Республикасы - 17,0 Қазақстан
Республик сы - 17,0 Ресей Федерациясы - 17,0
15,0 БеларусьРеспубликасы - 5,0 Қазақстан Республикасы - 5,0 Ресей Федерациясы - 5,0
II кіші бағдарлама «Тұтынушыларға арналған жабдық пен аппаратураны әзірлеуді қамтамасыз ету»
3
ТМД-да тұтынушылардың радионавигациялық жабдығы мен аппаратурасын, сондай-ақ радионавигациялық картографиялық өнімді сертификаттауды жүргізу өлшемдері мен тәртібіне қойылатын бірыңғай талаптарды қамтамасыз ететін сертификаттау жүйесінің жобасын әзірлеу
Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының ұйымдары
2010-2012
Сертификаттау жүйесінің жобасы. Бағдарламаға қатысушы мемлекеттердің әрқайсысында қолданыстағы сертификаттау жүйелерін есепке ала отырып, халықаралық нормалар мен талаптарға жауап беретін тұтынушылардың радионавигациялық жабдықтарын және аппаратурасын, сондай-ақ радионавигациялық картографиялық өнімдерді сертификаттау мәселелері жөніндегі нормативтік-техникалық құжаттар
Бюджеттік және бюджеттен тыс қаражат
36,0 Беларусь Республикасы - 12,0 Қазақстан Республикасы - 12,0 Ресей Федерациясы - 12,0
9,0 Беларусь Республикасы - 3,0 Қазақстан Республикасы - 3,0 Ресей Федерациясы - 3,0
4
ТМД-ға қатысушы мемлекеттерде тұтынушылардың радионавигациялық жабдығы мен аппаратурасын сертификаттау үшін сынау орталықтарын құру
Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының ұйымдары
2010-2012
Тұтынушылардың радионавигациялық жабдықтары мен аппаратурасын сертификаттау жөніндегі сынау орталықтары мен зертханалар
Бюджеттік және бюджеттен тыс қаражат
90,0 Беларусь Республикасы - 30,0 Қазақстан Республикасы - 30,0 Ресей Федерациясы - 30,0
30,0 Беларусь Республикасы - 10,0 Қазақстан Республикасы - 10,0 Ресей Федерациясы - 10,0
5
Тұтынушылардың бәсекеге қабілетті және жоғары технологиялық аппаратурасы мен функционалдық толықтыру құралдарын жасауға арналған техникалық кескінін, схемалық-техникалық, бағдарламалық және конструктивті шешімдерді әзірлеу
Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының ұйымдары
2010-2011
Табиғи және техногендік апаттарды болжауға арналған аппаратураны қоса алғанда, тұтынушылардың бәсекеге қабілетті радионавигациялық аппаратурасын және функционалдық толықтыру құралдарын жасау үшін техникалық және бағдарламалық шешімдер
Бюджеттік және бюджеттен тыс қаражат
105,0 Беларусь Республикасы - 35,0 Қазақстан Республикасы - 35,0 Ресей Федерациясы - 35,0
15,0 Беларусь Республикасы - 5,0 Қазақстан Республикасы - 5,0 Ресей Федерациясы - 5,0
III кіші бағдарлама «ТМД-ға қатысушы мемлекеттер тұтынушыларының мүддесінде радионавигациялық қамтамасыз ету құралдарын пайдалану»
6
Тұтынушылардың аппаратурасында ЖНСЖ дабылдарын пайдалану мүмкіндігін қамтамасыз ететін нормативтік-техникалық құжаттама әзірлеу
Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының ұйымдары
2010-2011
ТМД-ға қатысушы мемлекеттерде тұтынушылар аппаратурасында ЖНСЖ сигналдарын қолдану мүмкіндігін қамтамасыз ететін инфрақұрылымды құру үшін нормативтік-техникалық құжаттама
Бюджеттік және бюджеттен тыс қаражат
36,0 Беларусь Республикасы - 12,0 Қазақстан Республикасы - 12,0 Ресей Федерациясы - 12,0
12,0 Беларусь Республикасы - 4,0 Қазақстан Республикасы - 4,0 Ресей Федерациясы - 4,0
7
Халықаралық нормалар мен талаптарға жауап беретін ТМД елдері жерүсті көлігінің зияткерлік жүйелерін құру жөнінде тұжырымдама және техникалық ұсыныстар әзірлеу
Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының ұйымдары
2012
Жерүсті көлігінің зияткерлік жүйесін, оның ішінде:
ақпараттық қамтамасыз етудің кіші жүйелерін;
техникалық қамтамасыз етудің кіші жүйелерін;
технологиялық қамтамасыз етудің кіші жүйелерін;
координаталық-уақыттық және навигациялық қамтамасыз етудің кіші жүйелерін;
тахографикалық бақылаудың кіші жүйелерін құру жөніндегі тұжырымдама және техникалық ұсыныстар
Бюджеттік және бюджеттен тыс қаражат
60,0 Беларусь Республикасы - 20,0 ҚазақстанРеспубликасы - 20,0 Ресей Федерациясы - 20,0
0,0 Беларусь Республикасы - 0,0 Қазақстан Республикасы - 0,0 Ресей Федерациясы - 0,0
8
ТМД-ға қатысушы мемлекеттер тұтынушыларының әртүрлі топтарының мүддесінде радионавигациялық ақпаратты пайдалануды айқындайтын тұжырымдама әзірлеу
Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының ұйымдары
2012
ТМД-ға қатысушы мемлекеттер тұтынушыларының әртүрлі топтарының мүддесінде радионавигациялық ақпаратты пайдалану тұжырымдамасы
Бюджеттік және бюджеттен тыс қаражат
36,0 Беларусь Республикасы - 12,0 Қазақстан Республикасы - 12,0 Ресей Федерациясы - 12,0
0,0 Беларусь Республикасы - 0,0 Қазақстан Республикасы - 0,0 Ресей Федерациясы - 0,0
Беларусь Республикасының        бөлім бастығының орынбасары
Мемлекеттік әскери-өнеркәсіп
комитетінен
В.И. Михаленко
2009 жылғы « »
Қазақстан Республикасының       «Қазақстан Ғарыш Сапары» ҰК АҚ-ның
Ұлттық ғарыш агенттігінен       даму жөніндегі вице-президенті
С.Т. Дүйсенев
2009 жылғы « »
Ресей Федерациясының Өнеркәсіп  Радиоэлектрондық өнеркәсіп
және сауда министрлігінен       департаменті директорының орынбасары
А.Е. Суворов
2009 жылғы « »
Бағдарлама бойынша жұмыс құны
Жұмыс №
Барлығы
Әр мемлекеттің үлесі
Оның ішінде барлығы, 2010 ж.
Әр мемлекеттің үлесі 2010 ж.
1.
36,0
12,0
18,0
6,0
2.
51,0
17,0
15,0
5,0
3.
36,0
12,0
9,0
3,0
4.
90,0
30,0
30,0
10,0
5.
105,0
35,0
15,0
5,0
6.
36,0
12,0
12,0
4,0
7.
60,0
20,0
0,0
0,0
8.
36,0
12,0
0,0
0,0