Об утверждении Правил ведения государственного кадастра захоронений вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 февраля 2011 года № 88. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 апреля 2015 года № 196
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 03.04.2015 № 196 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствие с подпунктом 42) статьи 16 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения государственного кадастра захоронений вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 18 октября 1996 года № 1285 "Об утверждении Правил ведения государственного кадастра захоронения вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., № 42, ст. 403);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2006 года № 323 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 18 октября 1996 года № 1285" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 14, ст. 138).
3. Министерству охраны окружающей среды Республики Казахстан в установленном законодательством порядке привести ведомственные нормативные акты в соответствие с настоящим постановлением.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 февраля 2011 года № 88
Правила
ведения государственного кадастра захоронений вредных веществ,
радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра
1. Общие положения
1. Правила ведения государственного кадастра захоронений вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра разработана в соответствии с подпунктом 42) статьи 16 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" и Экологическим кодексом Республики Казахстан.
2. Государственный кадастр захоронений содержит сведения, характеризующие тип и вид захороненных веществ и сброшенных вод с указанием их количественных и качественных показателей, горнотехнических, специальных инженерно-геологических, гидрогеологических и экологических условий захоронения и сброса, и включает:

Зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды көмудің және сарқынды суларды жер қойнауына ағызудың мемлекеттік кадастрын жүргізу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 8 ақпандағы N 88 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 3 сәуірдегі № 196 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 03.04.2015 № 196 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 42) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды көмудің және сарқынды суларды жер қойнауына ағызудың мемлекеттік кадастрын жүргізу қағидасы бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды және пайдаланылған ағын суды жер қойнауына көмудің мемлекеттік кадастрын жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 18 қазандағы № 1285 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., № 42, 403-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 18 қазандағы № 1285 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 25 сәуірдегі № 323 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 14, 138-құжат).
3. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі заңнамада белгіленген тәртіппен ведомстволық нормативтік актілерді осы қаулыға сәйкес келтірсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 ақпандағы
№ 88 қаулысымен
бекітілген
Зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды көмудің
және сарқынды суларды жер қойнауына ағызудың мемлекеттік
кадастрын жүргізу қағидасы 1. Жалпы ережелер
1. Зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды көмудің және сарқынды суларды жер қойнауына ағызудың мемлекеттік кадастрын жүргізу қағидасы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 42) тармақшасына және Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес әзірленген.
2. Көмудің мемлекеттік кадастры көмілген заттардың және ағызылған судың сандық және сапалық көрсеткіштері, көму мен ағызудың тау-кен-техникалық, арнаулы инженерлік-геологиялық, гидрогеологиялық және экологиялық шарттары көрсетілген олардың үлгісі мен түрін сипаттайтын мәліметтерді қамтиды және:

1) общую характеристику объектов захоронения вредных веществ, радиоактивных отходов и мест сброса сточных вод: месторасположение, период эксплуатации, затраты на содержание, наличие и расположение наблюдательной сети мониторинга состояния окружающей среды и мониторинга недр;
2) физическую характеристику объектов захоронения вредных веществ, радиоактивных отходов и мест сброса сточных вод: характеристику изоляции, тип горных пород, глубину залегания и эффективную мощность пласта-коллектора, его площадь, коэффициент пористости, характеристику подстилающего и перекрывающего водоупора, скорость естественного потока подземных вод, хранение сброса и другие количественные и качественные показатели;
3) характеристику вредных веществ, радиоактивных отходов, сточных вод: наименование продукта, технологическое производство или процесс, в результате которого образуется продукт, физическую характеристику (полный химический состав, содержание токсичных компонентов, пожаровзрывоопасность, растворимость, совместимость с другими веществами при хранении, основные загрязняющие радионуклиды, их активность и другие характеристики), характеристику системы транспортировки.
Государственный кадастр захоронений ведется отдельно для вредных веществ, радиоактивных отходов и сточных вод, сбрасываемых в недра, в соответствии с нормативными правовыми актами, утверждаемыми уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
Перечень вредных веществ определен в постановлении Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2007 года № 557 "Об утверждении перечня загрязняющих веществ и видов отходов, для которых устанавливаются нормативы эмиссий, и взимается плата за эмиссии в окружающую среду".
Государственный кадастр захоронений ведется отдельно для вредных веществ, радиоактивных отходов и сточных вод по данным отчетности природопользователей, научных исследований, проектных изысканий, других источников экологической информации и оформляется в виде паспортов объектов учета (далее - Паспорт).
3. Природопользователи, имеющие захоронения вредных веществ, радиоактивных отходов и осуществляющие сброс сточных вод в недра независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности, природопользователи ежегодно по состоянию на 1 января в течение первого квартала года, следующего за отчетным, представляют в уполномоченный орган охраны окружающей среды паспорта, оформленные в соответствии с приложением к настоящим Правилам.
2. Объекты учета
4. Учету государственного кадастра захоронений подлежат:
1) места захоронений вредных веществ, не пригодных для дальнейшего использования и переработки ядохимикатов, щелочей, кислот, запрещенных к применению продуктов и материалов;

1) зиянды заттар, радиоактивті қалдықтар көмілетін объектілер мен сарқынды су ағызылатын жерлердің жалпы сипаттамасын: орналасқан жерін, пайдалану кезеңін, күтіп ұстауға жұмсалатын шығынды, қоршаған орта жай-күйінің мониторингі мен жер қойнауы мониторингін қадағалау желісінің болуын және орналасуын;
2) зиянды заттар, радиоактивті қалдықтар көмілетін объектілер мен сарқынды су ағызылатын жерлердің физикалық сипаттамасын: оқшаулану сипаттамасын, тау-кен жынысы типін, коллектор-қаттың жатқан жерінің тереңдігі мен тиімді қуатын, оның алаңын, кеуектілік коэффициентін, төселетін және жабылатын су тірегінің сипаттамасын, жерасты суларының табиғи ағысының жылдамдығын, сарқынды сулардың сақталуы мен басқа да сандық және сапалық көрсеткіштерді;
3) зиянды заттардың, радиоактивті қалдықтардың, сарқынды сулардың сипаттамасын: өнімнің атауын, нәтижесінде өнім жасалатын технологиялық өндірісті немесе үдерісті, физикалық сипаттамасын (толық химиялық құрамын, уытты құрамдауыштардың болуын, өрт-жарылыс қауіптілігін, ерігіштігін, сақтау кезінде басқа заттармен сыйысымдылығын, негізгі ластаушы радионуклидтерді, олардың белсенділігін және басқа да сипаттамаларды), тасымалдау жүйесінің сипаттамасын қамтиды.
Көмудің мемлекеттік кадастры қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекітетін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес зиянды заттар, радиоактивті қалдықтар және жер қойнауына ағызылатын сарқынды сулар үшін бөлек жүргізіледі.
Зиянды заттардың тізбесі "Эмиссиялар нормативтері белгіленетін және қоршаған ортаға эмиссиялар үшін ақы алынатын ластаушы заттар мен қалдық түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 30 маусымдағы № 557 қаулысында айқындалған.
Көмудің мемлекеттік кадастры табиғат пайдаланушылар есептілігінің, ғылыми зерттеулердің, жобалық іздестірулердің, экологиялық ақпараттың басқа көздерінің деректері негізінде бөлек жүргізіледі және есепке алу объектілерінің паспорттары түрінде (бұдан әрі - Паспорт) ресімделеді.
3. Меншік нысанына және ведомстволық тиістілігіне қарамастан, зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды көметін және жер қойнауына сарқынды суларды ағызуды жүзеге асыратын табиғат пайдаланушылар есепті жылдан кейінгі жылдың бірінші тоқсанының ішінде жыл сайын 1 қаңтардағы жағдай бойынша қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға осы Қағиданың қосымшасына сәйкес ресімделген паспорттарды табыс етеді.
2. Есепке алу объектілері
4. Көмудің мемлекеттік кадастрында мыналар есепке алынуға жатады:
1) зиянды заттар, одан әрі пайдалану және қайта өңдеу үшін жарамсыз улы химикаттар, сілтілер, қышқылдар, қолдануға тыйым салынған өнімдер мен материалдар көмілетін орындар;

2) места сброса сточных вод следующих групп:
кислой воды после обессоливания нефти (содержащая сероводород, нефтепродукты, механические примеси и растворенные соли, которая совместно с пластовой водой после обезвоживания нефти подается на очистку от сероводорода, нефти и твердых частиц до закачки через нагнетательные скважины в глубокие подземные горизонты);
сточных вод от установки демеркаптанизации (содержащие нейтрализованный щелочь, нефтепродукты, механические примеси, растворимые соли, меркаптиды, сульфиды, поступающие в сеть производственно-дождевой канализации, далее на очистные сооружения очистки производственных вод для удаления нефти и твердых частиц до закачки в нагнетательные скважины);
подтоварной щелочной воды из емкостей хранения товарной нефти (с содержанием механических примесей и нефтепродуктов, которая частично используется для приготовления щелочного раствора, частично поступает на установку нейтрализации щелочи, далее на очистные сооружения для удаления твердых частиц и нефти до закачки в нагнетательные скважины);
талых и дождевых сточных вод, собираемых с асфальтированных площадок, отводимые в сеть производственно-дождевой канализации, далее откачиваемые насосной станцией на очистные сооружения для удаления твердых частиц и нефти до закачки в нагнетательные скважины;
3) пункты захоронения радиоактивных отходов классифицирующиеся по своему назначению на пункты хранения и пункты захоронения. По глубине расположения пунктов радиоактивных отходов относительно земной поверхности делятся: на приповерхностные (мощность защитного покрова до 10 метров); глубинные (отходы расположены на глубине более 10 метров от дневной поверхности).
3. Оформление и утверждение паспортов
5. Паспорта составляются природопользователями в соответствии с приложением, в двух экземплярах по состоянию на 1 января текущего года.
Паспорта направляются в уполномоченный орган по охране окружающей среды Республики Казахстан в течение первого квартала текущего года, следующего за отчетным.
6. Паспорт принимается территориальными органами в области охраны окружающей среды, после чего регистрируется, ставится на учет и хранится в центральном исполнительном органе в области охраны окружающей среды.
7. Паспорт, составленный с отклонениями от требований настоящих Правил, на учет и хранение не принимается, а возвращается природопользователю для устранения замечаний.
Приложение
к Правилам ведения государственного
кадастра захоронений вредных
веществ, радиоактивных отходов
и сброса сточных вод в недра
Государственный кадастр захоронения вредных веществ,
радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра
ПАСПОРТ
Экз. № __________
№ _______________
Объект учета
_____________________________________________________________________
Составил ________________   ______________  ___________________
Ф.И.О., должность      подпись             дата
Проверил ________________   ______________  ___________________
Ф.И.О., должность      подпись             дата
Утвердил ________________   ______________  ___________________
Ф.И.О., должность      подпись             дата
Организация ___________________________________________________

2) мынадай топтардағы сарқынды суларды ағызатын орындар:
мұнайды тұзсыздандырудан кейін қалған қышқыл су (құрамында күкіртті сутегі, мұнай өнімдері, механикалық қоспалар және ерітілген тұздар бар, ол айдамалау ұңғымалары арқылы терең жерасты деңгейжиектеріне айдалғанға дейін мұнайды сорғыртылғаннан кейін қатты сумен бірге күкіртті сутегіден, мұнайдан және қатты бөлшектерден тазартылуға беріледі);
демеркаптанизациялау қондырғысынан шыққан сарқынды сулар (құрамында бейтараптандырылған сілті, мұнай өнімдері, механикалық қоспалар, ерітілген тұздар, меркаптидтер, сульфидтер бар, олар өндірістік-жаңбырлы кәріз желісіне, одан әрі айдамалау ұңғымаларына айдауға дейін мұнайды және қатты бөлшектерді жою үшін өндірістік суларды тазартудың тазарту құрылыстарына келіп түседі);
тауарлы мұнайды сақтау ыдыстарынан шыққан тауар астындағы сілтілі су (құрамында механикалық қоспалар және мұнай өнімдері бар, ол сілті ерітіндісін дайындау үшін жарым-жартылай пайдаланылады, сілтіні бейтараптандыру қондырғысына, одан әрі айдамалау ұңғымаларына айдауға дейін мұнайды және қатты бөлшектерді жою үшін тазарту құрылыстарына келіп түседі);
асфальтталған алаңдардан жиналатын, өндірістік-жаңбырлы кәріз желісіне құйылатын, одан әрі айдамалау ұңғымаларына айдауға дейін мұнайды және қатты бөлшектерді жою үшін сорғы станциялары арқылы тазарту құрылыстарына айдалатын еріген және жаңбырлы сарқынды сулар;
3) өз мақсаты бойынша сақтау пункттері мен көму пункттеріне жіктелген радиоактивті қалдықтарды көму пункттері. Жер бетіне қатысты орналасу тереңдігі бойынша радиоактивті қалдықтардың пункттері: беттік (қорғау жамылғысының қалыңдығы 10 метрге дейін); терең (қалдықтар күннің бетінен 10 метрден астам тереңдікте орналасқан) болып бөлінеді.
3. Паспорттарды ресімдеу және бекіту
5. Паспорттарды ағымдағы жылғы 1 қаңтарға дейінгі жағдай бойынша қосымшаға сәйкес екі данада табиғат пайдаланушылар жасайды.
Паспорттар есепті жылдан кейінгі жылдың бірінші тоқсанының ішінде Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау жөніндегі уәкілетті органына жолданады.
6. Паспортты қоршаған ортаны қорғау саласындағы аумақтық органдар қабылдайды, кейін ол тіркеледі, есепке қойылады және қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органда сақталады.
7. Осы Қағида талаптарынан ауытқумен жасалған паспорт есепке алуға және сақтауға қабылданбай, табиғат пайдаланушыға ескертулерді жою үшін қайтарылады.
Зиянды заттарды, радиоактивті
қалдықтарды көмудің және сарқынды
суларды жер қойнауына ағызудың
мемлекеттік кадастрын жүргізу
қағидасына қосымша
Зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды көмудің
және сарқынды суларды жер қойнауына ағызудың
мемлекеттік кадастры ПАСПОРТ
№________________ дана
№_____________________
Есепке алу объектісі ________________________________________________
Жасаған _______________________________ ________________ ____________
аты-жөні, лауазымы               қолы           күні
Тексерген _____________________________ ________________ ____________                аты-жөні, лауазымы              қолы           күні
Бекіткен ______________________________ ________________ ____________
аты-жөні, лауазымы              қолы           күні
Ұйым __________________________________ ________________ ____________
аты-жөні, лауазымы              қолы           күні

5) Параметры объекта
Длина, км
Ширина, км
Глубина, км
Площадь, км2
Годовой
объем
захоро-
нений за
преды-
дущий
год,
тыс.т
Количество
на 01.01
текущего
года, тыс.т
Объем,
тыс.м3
Масса
тыс.т
1
2
3
4
5
6
7
6) Данные о мониторинге недр и окружающей среды:
6.1) схема размещения отбора проб
6.2) результаты мониторинга
подземных
вод
почвы
атмосферного
воздуха
растительного
и животного
мира
радиационный
фон
другие виды
1
2
3
4
5
6
6.3) параметры мониторинга
Перечень отслеживаемых
параметров
Частота измерений
Методы проведения
1
2
3
2. Физическая характеристика объекта
(подпункт 2) пункта 1 статьи 157 Экологического кодекса
Республики Казахстан)
7) Технические условия размещения
характеристика
изоляции
эффективная
мощность
пласта-
коллектора
коэффициент
пористости
характеристика
подстилающего и
перекрывающего
водоупора
скорость
естественного
потока
подземных
вод
срок
хранения
сброса
1
2
3
4
5
6
8) Характеристика основания
Тип пород
параметры
Физико-механические свойства
Ширина основания, км
Ширина по верху, км
1
2
3
4
3. Характеристика отхода
(подпункт 3) пункта 1 статьи 157 Экологического кодекса
Республики Казахстан)
9) Характеристика образования объекта
Наименование продукта
технологического цикла
10) Физико-химическая характеристика объекта
химический
состав
(полный)
токсичные
компоненты
растворимость
совместимость
с другими
веществами при
хранении
пожаровзрыво-
опасность
1
2
3
4
5
11) Характеристика радиоактивного объекта
Тип
радиоактивного
вещества
годовая
эквивалентная
доза
плотность
потока частиц
Агрегатное
состояние
удельная активность
радионуклидов Бк
в воздухе
воде
почве

5) Объект параметрлері
Ұзындығы, км
Ені, км
Тереңдігі, км
Ауданы, км2
Алдағы жылдағы көмудің жылдық көлемі, мың т
Ағымдағы жылғы бірінші қаңтарға дейінгі жағдай бойынша мөлшері, мың т
Көлемі, мың м3
Массасы мың т
1
2
3
4
5
6
7
6) Жер қойнауы мен қоршаған орта мониторингі туралы мәліметтер
6.1) сынамаларды іріктеуді орналастыру схемасы
6.2) мониторинг нәтижелері
Жерасты сулары
Топырақ
Атмосфералық ауа
Өсімдік және жануарлар дүниесі
Радиациялық фон
Басқа түрлері
1
2
3
4
5
6
6.3) мониторинг параметрлері
Қадағаланатын параметрлер тізбесі
Өлшеу жиілігі
Жүргізу әдістері
1
2
3
2. Объектінің физикалық сипаттамасы (Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 157-бабы 1-тармағының 2) тармақшасы)
7) Орналастырудың техникалық шарттары
Оқшаулау сипаттамасы
Коллектор-қаттардың тиімді қуаты
Кеуектілік коэффициенті
Төселетін және жабылатын су тірегінің сипаттамасы
Жерасты сулардың табиғи ағысының жылдамдығы
Сарқындыны сақтау мерзімі
1
2
3
4
5
6
8) Негіздің сипаттамасы
Жыныстар түрі
Параметрлері
Негіздің ені, км
Төбесі бойынша ені, км
Физикалық-механикалық қасиеттері
1
2
3
4
3. Қалдық сипаттамасы (Қазақстан Республикасы Экологиялық
кодексінің 157-бабы 1-тармағының 3) тармақшасы)
9) Объектінің түзілу сипаттамасы
Өнім атауы
Технологиялық циклі
10) Объектінің физикалық-механикалық қасиеттері
Химиялық құрамы (толық)
Улы құрамдауыштар
Ерігіштігі
Сақтау кезінде басқа заттармен сыйысымдылығы
Өрт-жарылыс қауіптілігі
1
2
3
4
5
11) Радиоактивті объектінің сипаттамасы
Радиоактивті заттың түрі
Жылдық эквивалентті мөлшері
Бөлшектер ағысының тығыздығы
Агрегаттық жай-күйі
Бк радионуклидтерінің салыстырмалы белсенділігі
ауада
суда
топырақта