Об утверждении Стратегического плана Министерства образования и науки Республики Казахстан на 2011 - 2015 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 февраля 2011 года № 160
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства образования и науки Республики Казахстан на 2011 - 2015 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2011 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 19 февраля 2011 года № 160
Стратегический план
Министерства образования и науки Республики Казахстан
на 2011 – 2015 годы
Сноска. Стратегический план в редакции постановления Правительства РК от 19.01.2012 № 131 (вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию).
Раздел 1. Миссия и видение
Миссия: формирование и реализация государственной политики в области образования и науки, обеспечивающей конкурентоспособность и устойчивый социально-экономический рост.
Видение: высокообразованная, конкурентоспособная, интеллектуальная нация.
Раздел 2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития
соответствующих отраслей (сфер) деятельности
1. Стратегическое направление 1. Обеспечение доступности качественного образования
1. Дошкольное воспитание и обучение
Основные параметры развития регулируемой отрасли
или сферы деятельности
В 2011 году в республике функционирует 7 591 дошкольных организаций (2010 г. – 6 446 ед.), их посещают 538,5 тыс. детей (2010 г. – 446,4 тыс.).
В целях реализации Послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 29 января 2010 года «Новое десятилетие – новый экономический подъем – новые возможности Казахстана» принята Программа по обеспечению детей дошкольным воспитанием и обучением «Балапан» на 2010 – 2014 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 мая 2010 года № 488. Основная цель данной Программы – удовлетворение потребности населения в качественных услугах организаций дошкольного образования. В 2014 году охват дошкольным воспитанием и обучением детей дошкольного возраста планируется довести до 70 % от общего количества детей.
В целях повышения качества содержания дошкольного воспитания и обучения в 2008 году разработан и утвержден Государственный общеобязательный стандарт дошкольного воспитания и обучения. В 2011 г. данный стандарт дополнен положением о модели выпускника и педагога дошкольной организации. Реализуются программы воспитания и обучения детей "Алғашқы қадам" (1 – 3 года), "Зерек бала" (3 – 5 лет), "Бiз мектепке барамыз" (5 – 6 лет) и др. В 2011 году разработана учебно-методическая литература по 26 наименованиям.
Анализ основных проблем

Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2011 - 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 19 ақпандағы № 160 Қаулысы
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 19 ақпандағы
№ 160 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің
2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары
Ескерту. Стратегиялық жоспар жаңа редакцияда - ҚР Үкiметiнің 2012.01.19 № 131 Қаулысымен.
1-бөлім. Миссиясы мен пайымдауы
Миссиясы: бәсекеге қабілеттілікті және тұрақты әлеуметтік-экономикалық өсімді қамтамасыз ететін білім және ғылым саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру.
Пайымдауы: жоғары білімді, бәсекеге қабілетті, интеллектуалды ұлт.
2-бөлім. Ағымдағы жағдайды талдау және тиісті қызмет
салаларының (аяларының) даму үрдістері
1. 1-стратегиялық бағыт. Сапалы білімге қолжетімділікті
қамтамасыз ету
1. Мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту
Реттелетін саланы немесе қызмет аясын дамытудың негізгі параметрлері
2011 жылы республикада контингентi 538,5 мың баланы (2010 жылы – 446,4 мың) құрайтын 7 591 мектепке дейiнгi ұйым (2010 жылы – 6 446 бірлік) жұмыс iстейді.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2010 жылғы 29 қаңтардағы «Жаңа онжылдық – жаңа экономикалық өрлеу – Қазақстанның жаңа мүмкiндiктерi» атты Жолдауын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2010 жылғы 28 мамырдағы № 488 қаулысымен бекiтiлген Балаларды мектепке дейiнгi тәрбиемен және оқытумен қамтамасыз ету жөнiндегi 2010 – 2014 жылдарға арналған «Балапан» бағдарламасы қабылданды. Аталған Бағдарламаның негiзгi мақсаты – халықтың мектепке дейiнгi тәрбие мен оқыту ұйымдарының сапалы қызметiне деген қажеттiлiгiн қанағаттандыру. 2014 жылы мектеп жасына дейiнгi балаларды мектепке дейiнгi тәрбиемен және оқытумен қамтудың балалардың жалпы санының 70 %-ына дейiн жеткiзу жоспарлануда.
2008 жылы мектепке дейiнгi тәрбие мен оқыту мазмұнының сапасын арттыру мақсатында Мектепке дейiнгi тәрбие мен оқытудың мемлекеттiк жалпыға мiндеттi стандарты әзiрлендi және бекiтiлдi. 2011 жылы аталған стандарт мектепке дейінгі ұйымдардың бітірушілері мен педагогтарының моделі туралы ережемен толықтырылды. Балаларды тәрбиелеу мен оқытудың «Алғашқы қадам» (1 – 3 жас), «Зерек бала» (3 – 5 жас), «Бiз мектепке барамыз» (5 – 6 жас) бағдарламалары iске асырылуда. 2011 жылы 26 атау бойынша оқу-әдiстемелiк әдебиет әзiрленді.
Негiзгi проблемаларды талдау

Не обеспечен полный доступ к дошкольному образованию. Потребность в дошкольных местах составляет 362,2 тыс.ед. (в 2010 г. – 296,7 тыс.).
Группы в детских садах, особенно в городских дошкольных организациях, превышают нормативы наполняемости.
Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешний фактор – анализ рождаемости детей в Казахстане за последние 20 лет показывает: с 1990 по 1999 годы произошло снижение рождаемости, а с 2000 до 2010 года – рост рождаемости.
Внутренний фактор – ежегодный рост потребности в местах дошкольных организаций.
2. Школьное образование
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
В 2011 – 2012 учебном году функционируют 7 465 дневных государственных общеобразовательных школ с общим контингентом 2 479 044 детей (в 2010 – 2011 учебном году – 7 516 с контингентом 2 486 449 учащихся).
Продолжается работа по определению содержания образования основной и профильной школы. В 2012 году планируется разработка «Основных положений» государственного общеобязательного стандарта (ГОСО) начального, основного и общего среднего образования и общеобразовательных учебных программ уровня начального, основного и общего среднего образования для 12-летней школы с учетом целей и задач ГПРО РК на 2011 – 2020 годы.
В настоящее время продолжается эксперимент по переходу на 12-летнее обучение в 104 школах республики.
В текущем году разработаны 34 наименования учебников и 82 – учебно-методических комплекса (далее – УМК) для 9-х классов, включенных в эксперимент в 2011 – 2012 учебном году.
В 2012 году в рамках разработки ГОСО начального, основного и общего среднего образования 11-летней школы в соответствии с поручением Президента Республики Казахстан от 17 апреля 2011 года по введению изучения английского языка с первого класса запланирована разработка ГОСО и учебных программ по английскому языку для 1 – 4 классов.
За 10 месяцев 2011 г. проведена экспертиза на 3 397 учебников и УМК, в 2010 году – по 1 920 наименованиям учебной литературы. В 2011 году для детей казахской диаспоры в страны дальнего и ближнего зарубежья переизданы и доставлены 21 500 учебников и 19 825 УМК. В республиканские школы доставлены переизданные 2 466 учебников и 789 УМК для 4 класса, 8 523 учебников и 4 856 УМК для 6 класса, 45 025 учебников и 23 420 УМК для 11 класса.
В 2011 – 2012 учебном году в общеобразовательных школах республики трудится 286 370 педагогов (в 2010 г. – 275 655). Из них 250 290 (87,4 %) имеют высшее образование, 33 572 (11,7 %) – техническое и профессиональное. Количество учителей с высшей категорией – 43 623 (15,2 %), с первой – 87 876 (30,7 %).

Мектепке дейiнгi бiлiмге тең қол жеткiзу қамтамасыз етiлмеген. Мектепке дейінгі орындарға деген қажеттілік 362,2 мың бірлікті құрайды (2010 жылы – 296,7 мың).
Балабақшалардағы, әсiресе қаладағы мектепке дейiнгi ұйымдардағы топтардың толымдылық нормативi артуда.
Сыртқы және iшкi негiзгi факторларды бағалау
Сыртқы фактор – Қазақстанда соңғы 20 жылда бала тууды талдау: 1990 жылдан бастап 1999 жылға дейiн бала туудың азаюын, ал 2000 жылдан бастап 2010 жылға дейiн бала туудың өсiмiн көрсетіп отыр.
Iшкi фактор – жыл сайынғы мектепке дейінгі орындарға деген қажеттіліктің өсуі.
2. Мектептегi бiлiм
Реттелетiн саланы немесе қызмет аясын дамытудың негiзгi параметрлері
2011 – 2012 оқу жылында жалпы контингенті 2 479 044 баланы қамтитын 7 465 күндiзгi мемлекеттік жалпы бiлiм беретiн мектеп жұмыс iстейдi (2010 – 2011 оқу жылында – 2 486 449 оқушы контингенті бар 7 516 мектеп).
Негiзгi және бейiндi мектептердiң бiлiм беру мазмұнын анықтау жөнiндегi жұмыстар жалғасуда. 2012 жылы Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын ескере отырып, бастауыш, негізгі және жалпы орта бiлiм берудiң жалпыға мiндеттi бiлiм беру стандарты (бұдан әрi – МЖБС) мен 12 жылдық оқытуға арналған бастауыш, негізгі және жалпы орта білім беру деңгейіндегі жалпы білім беретін оқу бағдарламаларының «Негізгі ережелерін» әзірлеу жоспарлануда.
Қазіргі уақытта республиканың 104 мектебінде 12 жылдық оқытуға көшу бойынша эксперимент жалғасуда.
Ағымдағы жылы 2011 – 2012 оқу жылында экспериментке енгізілген 9-сыныптарға арналған 34 оқулық және 82 оқу-әдістемелік кешен (бұдан әрі – ОӘК) әзірленді.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 17 сәуірдегі тапсырмасына 11-жылдық мектептің бастауыш, негізгі және жалпы орта бiлiм берудің МЖБС-ны әзірлеу шеңберінде 2012 жылы ағылшын тілін 1-сыныптан бастап оқытуды енгізу жөнінде МЖБС-ны және 1-4 сыныптарға арналған ағылшын тілі пәні бойынша оқу бағдарламаларын әзірлеу жоспарлануда.
2011 жылдың 10 айында 3 397 оқулық пен ОӘК-ге, 2010 жылы 1 920 оқу әдебиеті аталымына сараптама жүргізілді. 2011 жылы алыс және жақын шетелдердегi қазақ диаспорасының балалары үшiн 21 500 оқулық және 19 825 ОӘК қайта басылды және жеткізілді. Республикалық мектептерге 4-сынып үшiн қайта басылған 2 466 оқулық пен 789 ОӘК, 6-сынып үшін 8 523 оқулық пен 4 856 ОӘК, 11-сынып үшiн 45 025 оқулық пен 23 420 ОӘК жеткізілді.
2011 – 2012 оқу жылында республиканың жалпы орта бiлiм беретiн мектептерiнде 286 370 педагог еңбек етедi (2010 жылы – 275 655). Олардың 250 290-ының (87,4 %) жоғары бiлiмi, 33 572-сінiң (11,7 %) орта кәсiптiк бiлiмi бар. Жоғары санатты мұғалiмдер саны – 43 623 (15,2 %), бiрiншi санаттысы – 87 876 (30,7 %).

Ведется системная работа по переподготовке и повышению квалификации учителей, управленцев, методистов. За 10 месяцев 2011 г. курсы повышения квалификации и переподготовки прошли более 61 тыс. педагогов, в 2010 году – более 80 тысяч педагогов.
Для улучшения качественного состава педагогов с 2012 года планируется изменение формата повышения квалификации педагогических работников путем создания Центров педагогического мастерства на базе Назарбаев Интеллектуальных школ в форме АО, на базе РИПКСО – ИПК с введением вертикали управления.
Развернута активная пропаганда профессии педагога, передового опыта и достижений лучших педагогов. Проведен I съезд учителей математики (май 2011 г.).
Для обеспечения доступности и качества среднего образования проводится работа по улучшению материально-технической базы организаций образования. 2 944 школ имеют игровые комнаты и комнаты отдыха для шестилетних детей.
С 2006 года приобретены 2 059 кабинетов физики новой модификации: в 2006 г. – 613, в 2007 г. – 746, в 2008 г. – 700.
С 2009 году приобретены 1 718 кабинетов биологии новой модификации:  в 2009 г. – 580, в 2010 году – 569, 2011 г. – 569.
Данные меры позволили улучшить качество преподавания предметов естественно-математического направления. Это подтверждается результатами международного сравнительного исследования TIMSS-2007 (Third International Mathematics and Science Study) по оценке знаний школьников 4 классов по математике и естествознанию 36 стран мира. Казахстан впервые стал участником данного исследования, где приняли участие 3,99 тыс. учеников из 141 школы. Казахстанские школьники завоевали 5 место по математике и 11 место по естествознанию, что значимо выше среднего международного балла.
За последние два года казахстанская команда стабильно входит в число 15 лучших стран мира на международных олимпиадах по физике и химии.
Ежегодно растет число медалей, завоеванных школьниками Казахстана на международных олимпиадах. Только в 2010 году казахстанские школьники завоевали 638 наград (золото – 173, серебро – 206, бронза – 237), 22 грамоты. С января по ноябрь 2011 года школьники Республики Казахстан завоевали Международных олимпиадах и международных научных соревнованиях 852 медали, из них 225 – золотых, 287 – серебряных, 295 – бронзовых, а также 45 грамот.
За последние три года сборная команда Казахстана не только вошла в десятку самых лучших стран мира, но также уверенно обходит команды стран ближней и дальней Европы, составляя достойную конкуренцию ученикам США и Китая.
Кроме того, казахстанские школьники с 2004 года участвуют в дистанционных международных олимпиадах «Дистанционная Азиатско-Тихоокеанская математическая олимпиада» и Дистанционная математическая олимпиада «Шелковый путь». Согласно договору с Санкт-Петербургским Университетом информационных технологий, механики и оптики проведена первая Евразийская интернет-олимпиада по информатике.

Мұғалiмдердi, басқарушыларды, әдiскерлердi қайта даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру бойынша жүйелi жұмыс жүргiзiлуде. 2011 жылдың 10 айында бiлiктiлiктi арттыру және қайта даярлау курстарынан 61 мыңнан астам, 2010 жылы 80 мыңнан астам педагог өттi.
Педагогтардың сапалық құрамын жақсарту үшін 2012 жылдан бастап Назарбаев Зияткерлік мектептері базасында басқару вертикалін енгізе отырып, ББКЖБАРИ – БАИ базасында АҚ нысанында Педагогикалық шеберлік орталығын құру арқылы педагог қызметкерлердің біліктілігін арттыру үлгісіне өзгерістер енгізу жоспарлануда.
Педагог кәсібін, озық тәжірибені және үздік педагогтардың жетістіктерін белсенді насихаттау жолға қойылған. Математика мұғалімдерінің I съезі өткізілді (2011 ж. мамыр).
Орта бiлiмнiң қолжетiмдiгiн және сапасын қамтамасыз ету үшiн бiлiм беру ұйымдарының материалдық-техникалық базасын жақсарту жөнінде жұмыстар жүргізіледі. 2 944 мектепте алты жастағы балаларға арналған ойын және демалыс бөлмелері бар.
2006 жылдан бастап 2 059 жаңа үлгідегі физика кабинеті сатып алынды: 2006 жылы – 613, 2007 жылы – 746, 2008 жылы – 700.
2009 жылдан бастап 1 718 жаңа үлгідегі биология кабинеті сатып алынды: 2009 жылы – 580, 2010 жылы – 569, 2011 жылы – 569.
Аталған шаралар жаратылыстану-математикалық бағыттағы пәндердің сапасын арттыруға мүмкіндік берді. Бұл әлемнің 36 елінің математика мен жаратылыстану бойынша 4-сынып оқушыларының білімін бағалау жөніндегі TIMSS-2007 (Third International Mathematics and Science Study) халықаралық салыстырмалы зерттеулерінің нәтижелерімен расталады. Қазақстан аталған зерттеуге алғаш рет қатысты, оған 141 мектептен 3,99 мың оқушы қатысты. Қазақстандық оқушылар математикадан 5-орын және жаратылыстанудан 11-орынға ие болды, ол орташа халықаралық балдан анағұрлым жоғары.
Соңғы екi жылда қазақстандық командалар физика және химия пәндерi бойынша халықаралық олимпиадаларда әлемнiң ең үздiк 15 елiнiң iшiне тұрақты енген.
Қазақстан оқушыларының халықаралық олимпиадаларда жеңiп алған медальдарының саны жыл сайын өсуде. Тек 2010 жылы қазақстандық оқушылар 638 награда (173 алтын, 206 күмiс, 237 қола), 22 грамота жеңiп алынды. 2011 жылдың қаңтар мен қараша айлары аралығында Қазақстан Республикасының оқушылары халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жарыстарда 852 жүлделі орынды жеңіп алды, оның ішінде 225 алтын, 287 күміс, 295 қола медаль және 43 мақтау қағазы.
Соңғы үш жылда Қазақстан құрама командасы әлемдегі ең үздік он елдің қатарына еніп қана қоймай, сонымен қатар, Еуропадағы жақын және алыс елдерден келген командалардан озып, АҚШ және Қытай оқушыларымен бәсекелес бола білді.
Сонымен қатар, қазақстандық оқушылар 2004 жылдан бастап «Қашықтықтан өткiзiлетiн Азия-Тынық мұхит математикалық олимпиадасы» және «Қашықтықтан өтетiн Жiбек жолы математикалық олимпиадасы» атты қашықтықтан өткiзiлетiн халықаралық олимпиадаларға қатысып келедi. Санкт-Петербург ақпараттық технологиялар, механика және оптика университетiмен жасалған шартқа сәйкес Информатикадан бiрiншi Еуразиялық интернет-олимпиада өттi.

Победы юных интеллектуалов страны на международных математических олимпиадах способствовали тому, что в 2010 году Казахстан первый среди стран СНГ провел юбилейную 51-ю международную математическую олимпиаду – самое престижное интеллектуальное состязание, на котором казахстанская команда заняла 5-ое место среди 98 стран мира.
Одним из ключевых проектов, способствующих модернизации системы среднего образования Республики Казахстан, является проект «Назарбаев Интеллектуальные школы». Данные школы будут являться стартовыми площадками по разработке, внедрению и апробации учебно-воспитательных программ для детского сада, предшколы и образовательных программ 12-летнего обучения. На территории республики будет функционировать 20 таких школ. На сегодня функционируют 6 школ с контингентом 4 019 учащихся: 4 интеллектуальные школы физико-математического направления в г.г. Астана, Семей, Кокшетау и Талдыкорган, 2 интеллектуальные школы химико-биологического направления в г.г. Усть-Каменогорск и Астана.
Вместе с тем по итогам международного сравнительного исследования PISA-2009 (Programme for International Student Assessment), проводимого ОЭСР, 15-летние школьники страны показали достаточно низкое 57 место среди 65 стран (59 место по грамотности чтения, 53 место по математической грамотности, 58 место по естественнонаучной грамотности).
Первый опыт участия Казахстана в данном исследовании указывает на необходимость пересмотра традиционно устоявшихся представлений о содержании, технологиях и методах обучения.
Ведется работа по дальнейшему внедрению информационных технологий в образование. В настоящее время на один компьютер приходится 16 учащихся. 50 % организаций образования имеют интерактивные кабинеты и оборудование. 98 % школ имеют доступ к Интернету, 37 % – обеспечены доступом к широкополосному интернету.
В школах внедряется проект «Система он-лайн обучения». Еженедельно лучшими учителями республики проводятся он-лайн уроки, семинары.
В 2011 – 2012 учебном году в 44 организациях среднего и технического профессионального образования городов Астаны, Алматы, Карагандинской области внедряется пилотный проект системы электронного обучения (далее – электронное обучение).
В 2011 году на базе РИПКСО проведено обучение для 8 тыс. администраторов и пользователей системы.
Разработаны 468 единиц цифровых образовательных ресурсов по предмету «История Казахстана» для 5 – 11 классов на казахском и русском языках: 234 – на казахском языке, 234 – на русском языке.
В соответствии с поручением Главы Государства о принятии комплекса мер по централизации и усилению контроля качества в учреждениях среднего образования (от 17 апреля 2011 года № 01-7.4, пункт 13.2) принято постановление Правительства Республики Казахстан от 7 июля 2011 года № 778 «Некоторые вопросы Министерства образования и науки Республики Казахстан», предусматривающее создание единой вертикали контроля качества всех уровней образования, начиная от дошкольного обучения и воспитания до высшего и послевузовского образования.
Главным преимуществом такой централизованной системы является наличие у центральных органов эффективной обратной связи с организациями образования на местах и возможность не только контролировать качество обучения, но и на основе его анализа и учета мировых тенденций совершенствовать содержание и методы обучения, поддерживать профессионализм педагогов.
Анализ основных проблем

Елiмiздiң жас интеллектуалдарының халықаралық математика олимпиадаларындағы жеңiстерi 2010 жылы Қазақстанның ТМД елдерiнiң арасында бірінші болып мерейтойлық 51-ші Халықаралық математика олимпиадасын өткiзуiне ықпал еттi. Әлемнiң 98 елiнiң өкiлдерi қатысқан ең беделдi интеллектуалдық сайыста қазақстандық команда 5-орынды иелендi.
Қазақстан Республикасындағы орта бiлiм беру жүйесiн жаңғыртуға ықпал ететiн негiзгi жобалардың бiрi «Назарбаев Зияткерлiк мектептерi» жобасы болып табылады. Аталған мектептер балабақшаға арналған оқу-тәрбие бағдарламаларын, мектепалды және 12 жылдық оқытудың бiлiм беру бағдарламаларын әзiрлеу, енгiзу, сынақтан өткiзу бойынша басты алаң болып табылады. Республика аумағында 20 мектеп жұмыс iстейтiн болады. Бүгiнгi таңда контингентi 4 019 оқушыны құрайтын 6 мектеп жұмыс iстейдi: Астана, Семей, Көкшетау және Талдықорған қалаларында физика-математикалық бағыттағы 4 зияткерлiк мектеп, Өскемен және Астана қалаларында химия-биологиялық бағыттағы 2 зияткерлiк мектеп.
Сонымен бірге ЭДЫҰ өткізетін PISA-2009 (Programme for International Student Assessment) халықаралық салыстырмалы зерттеуінің қорытындысы бойынша еліміздің 15 жастағы оқушылары 65 елдің арасында айтарлықтай төмен 57-орынды иеленді (оқу сауаттылығынан 59-орын, математика сауаттылығынан 53-орын, жаратылыстану сауаттылығынан 58-орын).
Аталған зерттеудегі Қазақстанның алғашқы тәжірибесі оқытудың мазмұны, технологиясы мен әдістері туралы дәстүрлі қалыптасқан түсінікті қайта қарау қажеттілігін көрсетеді.
Білім беруде ақпараттық технологияларды енгізу жұмыстары жалғасуда. Қазіргі уақытта бір компьютерге 16 оқушыдан келеді. Білім беру ұйымдарының 50 %-ы интерактивтік кабинеттермен және жабдықтармен қамтамасыз етілді. Интернет желісіне мектептердің 98 %-ы, ал кең жолақты интернет желісіне 37,3 %-ы қол жеткізген.
Мектептерде «Он-лайн оқыту жүйесі» енгізілуде. Апта сайын республиканың ең үздік мұғалімдері он-лайн сабақтар мен семинарлар өткізеді.
2011 – 2012 оқу жылдарында Астана, Алматы қалалары мен Қарағанды обласының 44 орта және техникалық кәсіптік білім беру ұйымдарында электрондық оқыту жүйесінің (бұдан әрі - электрондық оқыту) пилоттық жобасы енгізілуде.
2011 жылы ББЖКБАРИ базасында 8 мың жүйе әкімшілері мен пайдаланушылары үшін оқыту өткізілді.
5 – 11 сыныптарға арналған Қазақстан тарихы бойынша қазақ және орыс тілдерінде 468 сандық білім беру ресурстары әзірленді, оның ішінде, 234 – қазақ тілінде, 234 – орыс тілінде.
Мемлекет басшысының орта білім беру мекемелерінде бақылау сапасын орталықтандыру және күшейту жөнінде кешенді шара қолдану туралы тапсырмасына сәйкес (2011 жылғы 17 сәуірдегі № 01-7.4, 13.2-тармақ) орта білім беру мекемелерінен бастап, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімге дейінгі білім берудің сапасын барлық деңгейлерін ұйымдарының қызметтерін бақылаудың бірыңғай вертикалін құруды көздейтін «Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 шілдедегі № 778 қаулысы қабылданды.
Осындай орталықтандыру жүйесінің басты басымдығы орталық органдардың жергілікті жердегі білім беру ұйымдарымен тиімді кері байланысының болуы және оқыту сапасын бақылап қана қоймай, оны талдау арқылы және әлемдік тенденцияларды ескеру негізінде оқытудың мазмұны мен әдістерін жетілдіру, педагогтардың кәсібилігін қолдау болып табылады.
Негiзгi проблемаларды талдау

Материально-техническое состояние базы существующих общеобразовательных школ еще не отвечает современным требованиям: из общей численности 7 465 школ (67,6 %) расположены в типовых зданиях, 32,4 % – в приспособленных. 65,7 % школ работают в две смены, а 71 школа – в три. 82,4 % школ построены до 1990 года, а 33,9 % – до 1970 года. 194 школы расположены в аварийных зданиях. Капитального ремонта требует 21 % школ.
В целях обеспечения качественного образования и вхождения в мировое образовательное пространство необходимо обновление содержания образования. В том числе обновление ГОСО начального, основного среднего и общего среднего образования, разработка учебных программ, уменьшение учебной нагрузки педагогов, пересмотр содержания учебных предметов (интеграция предметов), кадровым, финансовым, материально-техническим и иным условиям, нормам и нормативам.
В республике функционируют 4 221 малокомплектных школ (далее – МКШ), что составляет 56,2 % от всего количества школ (на селе – 4 075 МКШ). Обучается в МКШ 396 840 учеников, работает 79 151 педагогов. Проблемными вопросами в МКШ остаются преобладание классов с малой наполняемостью, совмещение класс-комплектов, слабое использование информационно-коммуникационных технологий; узость специализации (однопредметность) в подготовке учителя, невозможность обеспечения полной учебной нагрузки, расположение около половины МКШ в приспособленных зданиях.
Требуется обновление содержания среднего образования Назарбаев Интеллектуальных школ с учетом лучших традиций казахстанского образования и передового международного опыта. Новые требования по овладению тремя языками и преподаванию профильных предметов на английском языке требуют новых подходов к повышению квалификации школьных педагогов. Отсутствуют казахстанские учебники и учебные пособия по профильным дисциплинам (физика, математика, химия, биология, информатика) для одаренных детей.
Низкий качественный состав учителей: от общего количества педагогов имеют высшую категорию 15,2 %, первую категорию – 30,7 %.
Каждый пятый работающий учитель в возрасте от 50 лет и старше. Из общего количества педагогов стаж до 3-х лет имеют 13,2 %. Ежегодное пополнение из числа молодых кадров составляет лишь 2,9 %.
Вопросы администрирования информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ), сопровождения и развития инфраструктуры в организациях образования зачастую перекладываются на преподавателей информатики, ввиду отсутствия обслуживающего ИТ-персонала. Применение системы электронного обучения будет иметь эффект только при ее интеграции в реальные учебные процессы при взаимодействии со всеми участниками этих процессов.
Актуальными и нерешенными остаются вопросы снижения стоимости дорогостоящих услуг доступа к широкополосной сети Интернет от 4 Мбит/с и выше, изыскания технических возможностей по увеличению пропускной способности каналов связи для сельских организаций образования, а также улучшения качества закупаемых по проекту услуг.
Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешние факторы:

Жұмыс iстеп жатқан жалпы бiлiм беретiн мектептердiң материалдық-техникалық жағдайы қазiргi заманғы талаптарға сай емес: 7 465 мектептiң жалпы санының 67,6 %-ы типтiк ғимараттарда, 32,4 %-ы – ыңғайластырылған ғимараттарда орналасқан. 65,7 % мектеп екi ауысымда оқиды, ал 71 мектеп – үш ауысымда. Мектептердiң 82,4 %-ы 1990 жылға дейiн, ал 33,9 %-ы 1970 жылға дейiн салынған. 194 мектеп апатты жағдайдағы ғимараттарда орналасқан. Мектептердiң 21 %-ы күрделi жөндеудi қажет етедi.
Сапалы бiлiммен қамтамасыз ету және әлемдiк бiлiм беру кеңiстiгiне ену мақсатында бiлiм беру мазмұнын жаңарту қажет. Оның iшiнде бастауыш, негiзгi орта және жалпы орта бiлiм берудiң мемлекеттiк жалпыға мiндеттi бiлiм беру стандартын жаңарту, оқу бағдарламаларын әзiрлеу, педагогтердiң оқу жүктемесiн азайту, оқу пәндерiнiң мазмұнын (пәндердi кiрiктiру), кадрлық, қаржылық, материалдық-техникалық және басқа да жағдайларды, нормалар мен нормативтердi қайта қарастыру.
Республикада 4 221 шағын жинақталған мектеп (бұдан әрi – ШЖМ) бар, олар барлық мектептер санынан алғанда 56,2 %-ды (ауылда – 4 075 ШЖМ) құрайды. ШЖМ-да 396 840 оқушы оқиды, 79 151 мұғалiм жұмыс iстейдi. ШЖМ-ның проблемалық мәселелерi – оқушылары аз сыныптардың, бiрiктiрiлген сыныптардың ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың аз қолданылуы, мұғалiмдi даярлауда мамандандырудың тар бейiндiлiгi (бiрпәндiлiк) алудың, толық оқу жүктемесiмен қамтамасыз етудiң мүмкiн еместiгi, ШЖМ-ның жартысына жуығының ыңғайластырылған үй-жайларда орналасуы.
Назарбаев Зияткерлiк мектептерiнiң орта бiлiм беру мазмұны қазақстандық бiлiм берудiң озық дәстүрлерi мен халықаралық үздiк тәжiрибелердi есепке ала отырып жаңартуды қажет етедi. Үш тiлдi меңгерудiң және бейiндi пәндердi ағылшын тiлiнде оқытудың жаңа талаптары мектеп педагогтерiнiң бiлiктiлiгiн арттыруда жаңа тәсiлдердi талап етедi. Дарынды балаларға арналған бейiндiк пәндер бойынша (физика, математика, химия, биология, информатика) қазақстандық оқулықтар мен оқу-әдiстемелiк кешендер жоқ.
Мұғалiмдердiң сапалық құрамының төмен болуы: педагогтердiң жалпы санынан 15,2 %-ы жоғары санатты, 30,7 %-ы – бiрiншi санатты.
Жұмыс iстейтiн әрбiр бесiншi мұғалiм 50 жаста және одан үлкен. Педагогтердiң жалпы санынан 13,2 %-ының еңбек өтiлi 3 жылға дейiн. Жыл сайынғы жас кадрлардың келуi небәрi 2,9 %-ды құрайды.
Бiлiм беру ұйымдарында АТ қызметкерлерi болмағандықтан, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрi – АКТ) әкiмшiлендiру, алып жүру және инфрақұрылымды дамыту мәселелерi, көбiнесе, информатика пәнiнiң мұғалiмдерiне жүктеледi. Электрондық оқыту жүйесiн қолдану осы процестердiң бүкiл қатысушыларымен өзара iс-қимыл жасау кезiнде оны нақты оқу процесiне бiрiктiргенде ғана нәтиже бередi.
4 Мбит/с және одан жоғары кең жолақты интернет желiсіне қол жеткізу қымбат бағалы қызметтердiң құнын төмендету, ауылдық білім беру ұйымдары үшiн байланыс арналарының мүмкіндіктерін ұлғайту бойынша техникалық мүмкiндiктердi iздеу, сондай-ақ қызмет көрсету жобасы бойынша сатып алынатын сапаны жақсарту мәселелері өзекті және шешiлмей қалып отыр.
Негiзгi сыртқы және iшкi факторларды бағалау
Сыртқы факторлар:

1) влияние демографических, миграционных, экономических факторов развития регионов;
2) нарушение сроков ввода в эксплуатацию объектов образования;
3) снижение престижности профессии учителя;
4) ежегодно выявляются аварийные школы. 15,6 % зданий школ превышают допустимые сроки службы и являются потенциальными аварийными школами;
5) риск изменения образовательной политики на этапе внедрения новой модели образования: могут быть изменены сроки и этапность перехода к 12-летнему обучению и структура 12-летки, что представляет угрозу для внедрения ГОСО 12-летней школы;
6) для МКШ - миграционные ситуации, отдаленность населенных пунктов;
7) недостаточная развитость информационной инфраструктуры внутри организаций образования.
Внутренние факторы:
1) с 2015 года ожидается рост контингента учащихся. Прием детей в начальную школу будет осуществляться с 6-летнего возраста. Это потребует обеспечения возрастных условий обучения и также окажет существенную нагрузку на школы;
2) по 12-летнему обучению – слабая материально-техническая база, недостаточная обеспеченность педагогическими кадрами МКШ;
3) неполное обеспечение учебниками и УМК учащихся организаций образования;

1) өңiрлердi дамытудың демографиялық, көшi-қон, экономикалық факторларының әсерi;
2) бiлiм беру объектiлерiн пайдалануға енгiзу мерзiмдерiнiң бұзылуы;
3) мұғалiм кәсiбі беделiнiң төмендеуi;
4) жыл сайын апатты жағдайдағы мектептер анықталады. Мектеп ғимараттарының 15,6 %-ы пайдаланудың шектi мерзiмiнен асып кеткен және әлеуетті апатты мектептер болып табылады;
5) бiлiм берудiң жаңа моделiн енгiзу кезеңiнде бiлiм беру саясатының өзгеру тәуекелi: 12 жылдық оқытуға көшудiң мерзiмi мен көшу кезеңдерiнiң және 12 жылдық оқыту құрылымының өзгеруi мүмкiн, бұл 12 жылдық мектептiң МЖБС-ын енгiзу үшiн қауiп төндiрiп отыр;
6) ЖҚМ үшiн – көшi-қон жағдайы, елдi мекендердiң алыстығы;
7) бiлiм беру ұйымдарында iшкi ақпараттық инфрақұрылым дамуының төмендiгi.
Iшкi факторлар:
1) 2015 жылдан бастап оқушылар контингентiнiң артуы күтiлуде. Бастауыш сыныпқа балаларды 6 жастан бастап қабылдау жүзеге асырылады. Бұл балаларды жас ерекшелiгiне қарай оқытуға жағдай жасауды қажет етедi, сондай-ақ мектепке бiраз салмақ түсiредi;
2) 12 жылдық оқыту бойынша – материалдық-техникалық базаның нашарлығы, ШЖМ педагог кадрлармен жеткiлiксiз қамтамасыз етiлуi;
3) бiлiм беру ұйымдары оқушыларының оқулықтармен және ОӘК-мен толық қамтамасыз етiлмеуi;

4) низкий уровень подготовленности части педагогов, недостаточность стремления к самообразованию и профессиональному росту;
5) по Назарбаев Интеллектуальным школам – нехватка квалифицированных кадров в стране;
6) слабая скорость подключения к сети Интернет уменьшает количество пользователей системы электронного обучения и доступ к необходимым образовательным электронным ресурсам. Недостаточная профессиональная подготовленность и отсутствие мотивации у педагогических кадров для разработки электронных ресурсов.

4) педагогтердiң бiр бөлiгiнiң дайындық деңгейiнiң төмендiгi, өздiгiнен бiлiм алуға және кәсiби деңгейiн өсiруге ұмтылудың жеткiлiксiздiгi;
5) Назарбаев Зияткерлiк мектептерi бойынша – елiмiзде бiлiктi кадрлардың жетiспеуi.
6) Интернет желiсiне қосылу жылдамдығының жеткiлiксiздiгi электрондық оқыту желiсiн пайдаланушылардың санын азайтады және бiлiм беру ресурстарына қол жеткiзуге кедергi жасайды. Электрондық ресурстарды әзiрлеу үшiн кәсiби даярлықтың жеткiлiксiздiгi және педагог кадрлардың бойында уәждеменiң жоқтығы.

3. Техническое и профессиональное образование
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
В Республике Казахстан в 2011 году функционируют 896 (в 2010 году – 882) учебных заведений технического и профессионального образования (далее – ТиПО), в том числе 325 (в 2010 году – 322) профессиональных лицея, 571 (в 2010 году – 560) колледжей. Из них 176 (в 2010 году – 168), или 19,7 % учебных заведений расположено в сельской местности. В подготовке кадров для проектов форсированного-индустриально-инновационного развития (далее – ФИИР) в республике задействовано 543 учебных заведений ТиПО.

3. Техникалық және кәсіптік білім
Реттелетін саланы немесе қызмет аясын дамытудың негізгі параметрлері
Қазақстан Республикасында 2011 жылы техникалық және кәсiптiк бiлiмнiң (бұдан әрi – ТжКБ) 896 оқу орны (2010 жылы – 882), оның iшiнде 325 кәсiптiк лицей (2010 жылы – 322), 571 колледж (2010 жылы – 560) жұмыс iстейдi. Оның iшiнде 176 (2010 жылы – 168) оқу орны, немесе 19,7 % ауылдық жерлерде орналасқан. Индустриалдық-инновациялық дамыту (бұдан әрi – ҮИИД) жобаларына кадрлар даярлауға 543 ТжКБ оқу орны қамтылған.

В учебных заведениях ТиПО обучаются 600,7 тыс.чел., в том числе по государственному образовательному заказу 250 тыс.чел., или 41,6 % (в 2010 г. – 221,0 тыс.чел., или 36,3 %). Подготовка квалифицированных специалистов технического и обслуживающего труда осуществляется по 185 специальностям (в 2010 г. – 177) и 495 квалификациям (в 2010 г. – 416).
Основные показатели по системе ТиПО
Показатели
2007 г.
2011 г.
Количество обучающихся, тыс. чел.

ТжКБ оқу орындарында 600,7 мың адам, оның iшiнде 250 мың адам, немесе 41,6 % мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысы бойынша бiлiм алады (2010 жылы – 221,0 мың адам, немесе 36,3 %). Техникалық және қызмет көрсету еңбегiнiң бiлiктi мамандарын даярлау 185 мамандық (2010 жылы – 177) пен 495 бiлiктiлiк (2010 жылы – 416) бойынша жүзеге асырылады.
ТжКБ жүйесi бойынша негiзгi көрсеткiштер
Көрсеткiштер
2007 ж.
2010 ж.
Бiлiм алушылар саны, мың адам

2496
122600
Укрепление материально-технической базы, млрд.
тенге
1,7
7,1
Капитальный ремонт учебных заведений, млрд. тенге
0,47
9,2
Количество установленного интерактивного
обучающего оборудования, ед.
0
600
В период с 2007 по 2010 г. построено 3 профессиональных лицея.
Завершается строительство Межрегионального центра по подготовке и переподготовке кадров для нефтегазовой отрасли в г. Атырау.
Ведется строительство:
1) профессиональных лицеев на 800 уч. мест в г. Астане и в с. Шаян Байдибекского района Южно-Казахстанской области на 360 уч.мест;

2496
122600
Материалдық-техникалық базаны нығайту, млрд. теңге
1,7
7,1
Оқу орындарын күрделi жөндеу, млрд. теңге
0,47
9,2
Орнатылған интерактивтi оқу жабдықтарының саны, бiрлiк
0
600
Соңғы екi жылда 3 кәсiптiк лицей салынды.
Атырау қаласында Мұнай-газ саласы үшiн кадрларды даярлау және қайта даярлау өңiраралық орталығының құрылысы аяқталуда:
1) Астана қаласында 800 оқушы орындық, Оңтүстiк Қазақстан облысы Бәйдiбек ауданының Шаян ауылында 360 оқушы орындық кәсiптiк лицейлердiң;

2) Межрегионального центра по подготовке и переподготовке кадров технического обслуживающего труда для топливно-энергетической отрасли в г. Экибастузе;
3) Межрегионального центра по подготовке и переподготовке кадров технического обслуживающего труда для машиностроительной отрасли в г. Усть-Каменогорске.
Начато строительство Межрегионального центра по подготовке и переподготовке кадров технического обслуживающего труда для обрабатывающей отрасли в г. Шымкент.
За период 2007 – 2009 годы созданы:
1) современные учебные центры по подготовке, переподготовке и повышению квалификации специалистов технического и обслуживающего труда при «Аджип ККО», АО НК «КазМунайГаз», СП ТОО «Тенгизшевройл», АО «KEGOK», ТОО «Корпорация Казахмыс»;
2) Республиканский научно-методический центр развития технического и профессионального образования и присвоения квалификации. Он занимается созданием нормативно-методической базы системы ТиПО и внедрением системы независимой оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификаций специалистов (НОК) в соответствии с требованиями работодателей и рынка труда. За 2007 – 2009 годы проведено тестирование обучающихся выпускных курсов по оценке уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации по 150 специальностям ТиПО с охватом 122,6 тыс. выпускников 850 учебных заведений республики;
3) 6 Межрегиональных центров по повышению квалификации работников системы ТиПО (в гг. Астане, Алматы, Караганде, Уральске, Щучинске и Шымкенте). За последние годы в данных центрах прошли повышение квалификации около 3000 педработников системы ТиПО;
4) на базе существующих организаций ТиПО создаются базовые центры по подготовке кадров по проектам ФИИР: для переработки мясомолочной продукции – в Акмолинской области на базе Сельскохозяйственного колледжа в с. Катарколь, по автомеханике – в городе Алматы на базе ПЛ № 6, по металлообработке – в городе Караганде на базе ПЛ № 15.
За 3 года существенно обновлена материально-техническая база учебно-производственных мастерских и лабораторий профлицеев и колледжей (за счет средств местного бюджета (далее – МБ), республиканского бюджета (далее – РБ), работодателей). На приобретение кабинетов «Самопознания» из республиканского бюджета выделено 14,5 млн.тенге.
За 2007 – 2011 годы материально-техническая база учебных заведений ТиПО обновлена на сумму 7,1 млрд. тенге. На сегодняшний день 40,7 % учебных заведений ТиПО оснащен современным оборудованием.
В 2011 году с учетом предложений международных экспертов, совместно с Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – МТСЗН) внесены изменения и дополнения в Классификатор профессий и специальностей технического и профессионального, послесреднего образования.

2) Екiбастұз қаласында Отын-энергетика саласы үшiн техникалық және қызмет көрсету еңбегi кадрларын даярлау және қайта даярлау жөнiндегi өңiраралық орталығының;
3) Өскемен қаласында Машина жасау саласы үшiн техникалық және қызмет көрсету еңбегi кадрларын даярлау және қайта даярлау жөнiндегi өңiраралық орталығының құрылыстары жүргiзiлуде.
Шымкент қаласында Өңдеу саласы үшiн техникалық және қызмет көрсету еңбегi кадрларын даярлау және қайта даярлау жөнiндегi өңiраралық орталықтың құрылысы басталды.
2007 – 2009 жылдар кезеңiнде:
1) «Аджип ККО», «ҚазМұнайГаз» ҰК» АҚ, «Теңiзшевройл» ЖШС» БК, «KEGOK» АҚ, «Қазақмыс Корпорациясы» ЖШС жанынан техникалық және қызмет көрсету еңбегi мамандарын даярлау, қайта даярлау және бiлiктiлiгiн арттыру жөнiндегi қазiргi заманғы оқу орталықтары;
2) Техникалық және кәсiптiк бiлiмдi дамыту және бiлiктiлiктi берудiң республикалық ғылыми-әдiстемелiк орталығы құрылды. Ол нормативтiк-әдiстемелiк негiздердi жасаумен және жұмыс берушiлермен бiрлесiп, еңбек нарығының талаптарына сәйкес мамандардың кәсiби дағдыларын және бiлiктiлiк деңгейiн тәуелсiз бағалау жүйесiн (ТБЖ) енгiзумен айналысады. 2007 – 2010 жылдары республиканың 850 оқу орнының 122,6 мың бiтiрушiсiн қамти отырып, ТжКБ-ның 150 мамандығы бойынша кәсiби даярлық пен бiлiктiлiк беру деңгейiн бағалау бойынша бiтiрушi курстардың бiлiм алушыларына тестiлеу жүргiзiлдi;
3) ТжКБ жүйесi қызметкерлерiнiң бiлiктiлiгiн арттыру жөнiндегi 6 өңiраралық орталық (Астана, Алматы, Қарағанды, Орал, Щучье және Шымкент қалаларында) құрылды. Соңғы жылдары аталған орталықтарда ТжКБ жүйесiнiң 3000-ға жуық педагог қызметкерi бiлiктiлiгiн арттырды;
4) жұмыс iстеп тұрған оқу орындарының базасында индустриялық-инновациялық дамыту жобалары бойынша кадрларды даярлау жөнiндегi базалық орталықтар құрылуда: ет-сүт өнiмдерiн қайта өңдеу үшiн – Ақмола облысының Катаркөл аулындағы Ауыл шаруашылық колледжiнiң базасында, автомеханика бойынша – Алматы қаласының № 6 кәсiптiк лицей базасында, металл өңдеу бойынша – Қарағанды қаласының № 15 кәсіптік лицей базасында.
Соңғы 3 жылда кәсiптiк лицейлердiң және колледждердiң оқу-өндiрiстiк шеберханалары мен зертханаларының материалдық-техникалық базасын жаңарту проблемасы шешiле бастады (жергiлiктi бюджет (бұдан әрi – ЖБ), республикалық бюджет (бұдан әрi – РБ), жұмыс берушiлер қаражаты есебiнен). «Өзiн-өзi тану» кабинеттерiн алуға республикалық бюджет есебiнен 14,5 млн.теңге бөлiндi.
2007 – 2011 жылдары ТжКБ оқу орындарының материалдық-техникалық базасы 7,1 млрд. теңге сомасына жаңартылды. Бүгiнгi күнге дейiн ТжКБ оқу орындарының 40,7 %-ы қазiргi заманғы жабдықтармен жарақтандырылды.
2011 жылы халықаралық сарапшылардың ұсыныстарын ескере отырып, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiмен (бұдан әрi – Еңбекминi) бiрлесiп, Техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi бiлiмнiң кәсiптерi мен мамандықтарының жiктеуiшiне өзгерістер мен толықтырулар енгізілді.

За 2008 – 2010 годы разработаны ГОСО по 230 специальностям, интегрированные образовательные программы по 224 специальностям, типовые учебные программы по 1 430 дисциплинам ТиПО. В 2011 году с учетом запроса индустрии обновлены ГОСО по 65 специальностям, учебные программы по 65 специальностям, типовые учебные программы по 710 специальным дисциплинам ТиПО.
В 2007 – 2011 годы прошли курсы повышения квалификации около 24 тыс. педагогических работников учебных заведений ТиПО, в том числе в 2010 году по специальностям ФИИР – 8 тыс. педагогических работников. За счет республиканского бюджета в профессиональные лицеи привлечены 172 зарубежных преподавателей английского языка.
В целях оказания финансовой поддержки обучающимся колледжей по государственному образовательному заказу принимаются меры по увеличению размера стипендии. Так, с 1 января 2009 года увеличен размер стипендии обучающимся в колледжах по госзаказу с 6 000 тенге до 7 500 тенге, в 2010 году – с 7 500 тенге до 9 375 тенге, в 2011 году размер стипендии увеличен с 9 375 тенге до 12 188 тенге.
Установление реальных партнерских отношений с работодателями, бизнес-структурами в подготовке кадров – одна из главных задач системы ТиПО. В 2007 – 2011 годы заключены 33 меморандума, соглашения между Министерством образования и науки Республики Казахстан (далее – МОН), крупными компаниями: АО «КазМунайГаз», «Казахстан темир жолы», «Казахтелеком», «Казахмыс», «Казинжиниринг», «Казпочта», акиматами и другие.
В 2008 году подписан Национальный пакт между МТСЗН, МОН и Объединением юридических лиц «Национальная экономическая палата Казахстана «Союз «Атамекен» (далее – НЭП «Союз «Атамекен») о формировании конкурентоспособных кадров на 2008 – 2010 годы.
В 2009 году подписан Меморандум между МОН, Министерством энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан и НЭП «Союз «Атамекен» о создании Фонда поддержки технического и профессионального образования.
Между учебными заведениями и компаниями подписано 17,4 тыс. соглашений, в т.ч. с вновь открытыми предприятиями подписан 61 договор на подготовку кадров (к примеру, с предприятиями: «Таразский металлургический завод», «Электролизный завод», «Кожевенное производство» и др., в результате которых обучен и трудоустроен 831 человек).
В рамках соглашений обучающимся предоставлено 132,1 тыс. рабочих мест для прохождения практики.
В 2009 году 24 ведущих учебных заведения подписали соглашения о сотрудничестве с известными колледжами Великобритании, в том числе 14 колледжей с Кембриджским региональным колледжем.
В рамках международного сотрудничества более 479 работников ТиПО прошли повышение квалификации за рубежом.

2008 – 2010 жылдары 230 мамандық бойынша МЖБС, 224 мамандық бойынша бiрiктiрiлген бiлiм беру бағдарламалары, ТжКБ мамандықтары бойынша 1 430 үлгi оқу бағдарламасы әзiрлендi. 2011 жылы индустрия сұранысы ескеріліп 65 мамандық бойынша МЖБС, 65 мамандық бойынша оқу бағдарламалары, 710 ТжКБ мамандықтары бойынша үлгілік оқу бағдарламалары жаңартылды.
2007 – 2011 жылдары ТжКБ оқу орындарының 24 мың педагог қызметкері, оның iшiнде ҮИИД мамандықтары бойынша 2010 жылы 8 мың педагог қызметкер бiлiктiлiгiн арттыру курсынан өттi. Республикалық бюджет есебiнен кәсiптiк лицейлерге 172 шетелдік ағылшын тiлі оқытушылары тартылды.
Мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысы негiзiнде оқитын студенттерге қаржылық көмек көрсету мақсатында стипендияның көлемiн арттыру бойынша шаралар қабылдануда. Осылайша, 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап колледждерде мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысы негiзiнде оқитын бiлiм алушыларға стипендияның көлемi 6 000 теңгеден 7 500 теңгеге, 2010 жылы 7 500 теңгеден 9 375 теңгеге өстi, 2011 жылы стипендияның көлемi 9 375 теңгеден 12 188 теңгеге дейiн өсті.
Кадрларды даярлауда нақты әрiптестiк қатынастар орнату – ТжКБ жүйесiнiң басты мiндеттерiнiң бiрi. 2007 – 2011 жылдары Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгi (бұдан әрi – БҒМ), iрi компаниялар, әкiмдiктер: «ҚазМұнайГаз», «Қазақстан темiр жолы», «Қазақтелеком», «Қазақмыс», «Казинжиниринг», «Қазпошта» АҚ және т.б. арасында 33 меморандум, келiсiм жасалды.
2008 жылы Еңбекминi, БҒМ мен «Атамекен» Одағы» Қазақстанның ұлттық экономикалық палатасы» заңды тұлғалар бiрлестiгiнiң (бұдан әрi – «Атамекен» Одағы» ҰЭП) арасында 2008 – 2010 жылдарға арналған бәсекеге қабiлеттi кадрларды қалыптастыру туралы Ұлттық Пактiге қол қойылды.
2009 жылы БҒМ, Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлiктерi мен «Атамекен» Одағы» ҰЭП арасында Техникалық және кәсiптiк бiлiмдi қолдау қорын құру туралы меморандумға қол қойылды.
Оқу орындары және компаниялар арасында 17,4 мың келiсiм жасалды, оның iшiнде жаңа ашылған кәсiпорындармен кадрлар даярлауға 61 шарт жасалды (мысалы, «Тараз металлургиялық зауыты», «Электролиздiк зауыт», «Терi өндiрiсі» және т.б., нәтижесiнде 831 адам даярланып, еңбекпен қамтылды).
Келiсiмдер шеңберiнде бiлiм алушыларға практикадан өту үшiн 132,1 мың жұмыс орны ұсынылды.
2009 жылы 24 жетекшi оқу орны Ұлыбританияның атақты колледждерiмен, оның iшiнде 14 колледж Кембридж өңiрлiк колледжiмен ынтымақтастық туралы келiсiмге қол қойды.
Халықаралық ынтымақтастық шеңберiнде ТжКБ-ның 479-дан астам қызметкерi шетелде бiлiктiлiктерiн арттырды.

МОН совместно с МТСЗН проведен анализ потребности в кадрах для реализации проектов ФИИР. Наибольшим спросом Карты индустриализации Казахстана на 2010 – 2015 годы пользуются работники по следующим профессиям: слесарь различного профиля, наладчик оборудования, строитель, механик, водитель грузового транспорта, машинист специализированной техники, сварщик, электромонтажник, электрик, металлург, работник железнодорожного транспорта, рабочий на металлообрабатывающих станках, оператор и техник машиностроения, работник туристской индустрии, сферы информационных технологий.
По данным МТСЗН общая потребность экономики в кадрах на 2010 – 2014 годы составляет 287 тысяч человек. Из них для проектов ФИИР – 106 тысяч.
За 2010 – 2014 годы в учебных заведениях ТиПО будет подготовлено 224,6 тысяч специалистов.
В 2011 году по данным МТСЗН общая потребность в кадрах экономики составила 40,6 тыс. человек, в т.ч. по проектам, включенным в карту индустриализации, по отраслям составила 21,3 тыс. человек. Выпущено из учебных заведений ТиПО по этим отраслям 42,2 тыс. специалистов технического и обслуживающего труда.
В рамках реализации Дорожной карты была предусмотрена подготовка специалистов и переподготовка для замещения иностранной рабочей силы казахстанскими кадрами. В 2009 году обучением было охвачено 95,6 тыс. человек, из них трудоустроено – 41,0 тыс. чел., продолжают обучение – 20,2 тыс. чел. В 2010 году было охвачено подготовкой и переподготовкой 71,0 тыс. человек.
В 2011 году в рамках Программы «Занятость-2020» осуществлялась профессионального подготовка, переподготовка и повышение квалификации граждан из числа самостоятельно занятого, безработного и малообеспеченного населения и оралманов.
Анализ основных проблем
Около 70 % учебных заведений ТиПО работают с использованием устаревшего оборудования.
Обучение в системе ТиПО непривлекательно и непрестижно для молодежи.
Сохраняется низкий объем финансирования – 0,3 % от ВВП. В учебных заведениях ТиПО обучается более 600 тыс. обучающихся или 13 % от всего количества обучающихся в системе образования страны.
Требуют обновления квалификационные требования работодателей к уровням квалификации специалистов, т.к. они не всегда соответствуют новым технологиям производства.
Не развиты один из основных рычагов управления качеством подготовки кадров в отрасли – независимая оценка квалификаций самими работодателями, т.е сертификация специалистов.
Система стажировки на производстве и повышения квалификации преподавателей не отвечают современным требованиям. Низкий статус инженерно-педагогических работников не позволяет привлекать высококвалифицированные кадры.
Также существует ряд проблем, препятствующих обеспечению потребности в подготовке профессиональных кадров для индустриально-инновационного развития страны:

БҒМ Еңбек министрлiгiмен бiрлесiп, ҮИИД жобасын iске асыру үшiн қажеттiлiктерге талдау жасады. 2010 – 2015 жылдарға арналған Қазақстанды индустрияландыру картасы жобасын iске асыру үшiн негiзiнен мынадай кәсiптер бойынша жұмысшыларға сұраныс бар: түрлi бейiндегi слесарь, жабдықтарды жөндеушi, құрылысшы, механик, жүк көлiгiнiң жүргiзушiсi, мамандандырылған техника машинисi, дәнекерлеушi, электромонтажшы, электрик, металлург, темiр жол көлiгi жұмыскерi, металл өңдеушi станоктарда жұмыс iстеушi, машина жасау операторы мен технигi, туристiк индустрия, ақпараттық технологиялар қызметкерi.
Еңбекминiнiң деректері бойынша 2010 – 2014 жылдарға арналған экономиканың кадрларға деген жалпы сұранысы 287 мың адамды құрайды. Олардың iшiнде ҮИИД жобалары үшiн – 106 мың.
2010 – 2014 жылдары ТжКБ оқу орындарында 224,6 мың маман даярланады.
Еңбек министрлiгiнiң мәлiметi бойынша 2011 жылы экономиканың кадрларға деген жалпы сұранысы 40,6 мың адамды құрады, оның iшiнде салалар бойынша индустрияландыру картасына қосылған жобалар бойынша 21,3 мың адам. ТжКБ оқу орындарынан аталған салалар бойынша 42,2 мың техникалық және қызмет көрсету еңбегiнiң кадрлары бiтiрiп шықты.
Жол картасын iске асыру шеңберiнде қазақстандық кадрлармен шетел жұмыс күшiн алмастыру үшiн мамандар даярлау және қайта даярлау қарастырылған. 2009 жылы оқумен 95,6 мың адам қамтылған, олардың жұмысқа орналасқаны – 41,0 мың адам, 20,2 мың адам оқуды жалғастыруда. 2010 жылы 71,0 мың адам даярлаумен және қайта даярлаумен қамтылған.
2011 жылы «Жұмыспен қамту-2020» бағдарламасы шеңберінде өз бетінше жұмыспен айналысушыларды, жұмыссыздарды және аз қамтамасыз етілген адамдарды оқыту жүзеге асырылды.
Негiзгi проблемаларды талдау
ТжКБ-ның 70 %-ға жуық оқу орны ескiрген жабдықтарды пайдаланып жұмыс iстеуде.
ТжКБ жүйесiнде бiлiм алудың жастар үшiн тартымдылығы мен беделi жоқ.
Қаржыландыру көлемi төмен күйiнде қалып отыр – ЖIӨ-ден 0,3 %. ТжКБ оқу орындарында 600 мыңнан астам бiлiм алушы немесе елдiң бiлiм беру жүйесiндегi барлық бiлiм алушылар санынан 13 % адам бiлiм алады.
Мамандардың бiлiктiлiк деңгейiне қойылатын бiлiктiлiк талаптары жаңартуды талап етедi, өйткенi олар өндiрiстiң жаңа технологияларына сәйкес келе бермейдi.
Сала кадрларын даярлау сапасын басқарудың негiзгi тетiктерiнiң бiрi – жұмыс берушiлердiң өздерiнiң бiлiктiлiктi тәуелсiз бағалауы, яғни мамандарды сертификаттау. Барлық салаға мамандардың бiлiктiлiктерiн сертификаттау жүйесiн енгiзу қажет.
Өндiрiсте тағылымдамадан өту және оқытушылардың бiлiктiлiгiн арттыру жүйесi қазiргi заманғы талаптарға жауап бермейдi. Инженерлiк-педагогикалық қызметкерлер мәртебесiнiң төмендiгi жоғары бiлiктi кадрларды тартуға мүмкіндік бермейді.
Сондай-ақ, елдiң индустриалдық-инновациялық дамуы үшiн кәсiби кадрларды даярлауға қажеттiлiктi қамтамасыз етуге кедергi келтiретiн бiрқатар проблемалар бар:

1) не осуществляется прогнозирование потребности в кадрах на долгосрочный период, в том числе по проектам ФИИР;
2) не на достаточном уровне решен вопрос организации производственной практики и стажировки обучающихся учебных заведений ТиПО на предприятиях.
Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешние факторы:
1) недостаточное участие работодателей в подготовке кадров технического и обслуживающего труда;
2) работодатели не предоставляют необходимое количество мест для прохождения производственной практики и стажировки;
3) недостаточный объем финансирования ТиПО из местного бюджета;
4) отсутствие методики прогнозирования потребности в кадрах на долгосрочный период;
5) не по всем специальностям отраслей экономики осуществляется система оценки уровня профессиональной подготовленности.
Внутренние факторы:
1) недоступность технического и профессионального обучения для сельской молодежи в отдельных районах;
2) слабая материально-техническая база;
3) отток инженерно-педагогических работников из системы ТиПО, из-за низкого уровня оплаты труда;
4) недостаточный уровень квалификации преподавателей и мастеров производственного обучения.
4. Высшее и послевузовское образование
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
В настоящее время политика высшего образования определяется необходимостью обеспечения условиями профессиональной подготовки компетентных и конкурентоспособных специалистов для всех отраслей экономики республики, усиления интеллектуального потенциала и практико-ориентированной деятельности высшей школы, ее интеграции с наукой и производством, приведение в соответствие с международными образовательными стандартами.
По состоянию на 1 ноября 2011 года в республике функционируют 147 высших учебных заведений (9 национальных, 1 международный и АОО «Назарбаев Университет», 32 государственных, 13 негражданских, 90 частных вузов, в том числе 16 акционированных).
Согласно статистической отчетности 3НК на 2010 – 2011 учебный год общий контингент студентов высших учебных заведений составил 620,4 тыс. человек. В среднем, в мире приходится 232 студента на 10 тыс. населения. В Казахстане этот показатель составляет 422,5 человека.
Численность профессорско-преподавательского состава в вузах составляет 39,6 тыс. чел., из них 45,5 % имеют ученые степени.
Высшая школа Казахстана стремится к достижению мирового уровня образования и вхождению в единое образовательное пространство. Механизмом достижения поставленных целей является выполнение параметров Болонского процесса, к которому Республика Казахстан присоединилась в марте 2010 года.

1) ұзақ мерзiмдi кезеңге кадрларға деген қажеттiлiктi болжау жүзеге асырылмайды, оның iшiнде ҮИИД жобалары бойынша;
2) ТжКБ оқу орындарының бiлiм алушыларына кәсiпорындарда өндiрiстiк практика мен тағылымдама ұйымдастыру мәселесi белгілі бір деңгейде шешілмеген.
Негiзгi сыртқы және iшкi факторларды бағалау:
Сыртқы факторлар:
1) жұмыс берушiлердiң техникалық және қызмет көрсету еңбегi кадрларын даярлауға қызығушылық танытпауы;
2) жұмыс берушiлер өндiрiстiк практика мен тағылымдамадан өту үшiн қажеттi орындар санын ұсынбайды;
3) жергiлiктi бюджеттен ТжКБ-ны қаржыландыру көлемi жеткiлiксiз;
4) ұзақ мерзiмдi кезеңге арналған кадрларға деген қажеттiлiктердi болжау әдiстемесiнiң жоқтығы;
5) кәсіптік даярлық деңгейін бағалау жүйесi экономика саласының барлық мамандықтар бойынша енгiзiлмеген.
Iшкi факторлар:
1) жекелеген аудандардағы ауыл жастары үшiн техникалық және кәсiптiк оқытудың қолжетiмсiздiгi;
2) материалдық-техникалық базаның нашарлығы;
3) еңбекақы төлеу деңгейiнiң төмендiгiне байланысты инженерлiк-педагогикалық қызметкерлердiң техникалық және кәсiптiк бiлiм жүйесiнен кетуi;
4) оқытушылар мен өндiрiстiк оқыту шеберлерi бiлiктiлiгiнiң жеткiлiксiз деңгейi.
4. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру
Реттелетін саланы немесе қызметтер аясын дамытудың негізгі параметрлері
Қазіргі кезде жоғары білім беру саясаты республика экономикасының барлық салалары үшін құзыретті және бәсекеге қабілетті мамандарды кәсіби даярлаудың жағдайларын қамтамасыз ету, жоғары мектептің интеллектуалдық әлеуеті мен практикалық-бағдарлық қызметін күшейту, оны ғылыммен және өндіріспен ықпалдастыру халықаралық білім беру стандартына сәйкестендіру қажеттілігімен айқындалады.
2011 жылғы 1 қарашадағы жағдай бойынша республикада 147 жоғары оқу орны жұмыс істейді (9 ұлттық, 1 халықаралық және «Назарбаев Университеті» ДБҰ, 32 мемлекеттік, 13 азаматтық емес, 90 жеке меншік жоғары оқу орны, оның ішінде 16 акционерленген).
2010 – 2011 жылдарға арналған 3НК статистикалық есептілігіне сәйкес жоғары оқу орындары студенттерінің жалпы контингенті 620,4 мың адамды құрады. Жалпы әлемде 10 мың адамға шаққанда 232 студенттен келеді. Қазақстанда бұл көрсеткіш 422,5 адамды құрайды.
Жоғарғы оқу орындарындағы профессорлық-оқытушылық құрамның саны 39,6 мың адамды құрайды, оның 45,5 %-ының ғылыми атақтары бар.
Қазақстанның жоғары мектебі әлемдік білім беру деңгейіне қол жеткізуге және біртұтас білім беру кеңістігіне енуге ұмтылуда. Алға қойылған мақсатқа қол жеткізу тетігі Болон процесінің параметрлерін орындау болып табылады, оған Қазақстан Республикасы 2010 жылы наурызда қосылған болатын.

В настоящее время в высшем образовании Республики Казахстан реализованы основные принципы Болонской декларации. Во всех гражданских вузах обучение ведется по кредитной технологии, в 38 вузах республики реализуется двудипломное образование, в 42 – дистанционное обучение.
Структура высшего и послевузовского образования Республики Казахстан соответствует международной стандартной классификации образования ЮНЕСКО. Осуществлен полный переход на трехуровневую модель подготовки специалистов: бакалавр – магистр – доктор PhD. Создана система обеспечения и гарантии качества высшего образования.
В 2009 году утвержден Классификатор специальностей высшего и послевузовского образования, обеспечивающий преемственность образовательных программ бакалавриата – магистратуры – докторантуры.
Одним из показателей конкурентоспособности и качества высшего образования является вхождение вузов в мировые академические рейтинги. Именно поэтому Президент Республики Казахстан в своем Послании народу Казахстана в январе 2010 года отметил, что вузы должны стремиться войти в рейтинги ведущих университетов мира.
В 2009 году впервые в международном рейтинге вузов Times Higher Education – QS World University Ranking (Великобритания) приняли участие пять вузов Казахстана и в 2010 году – один вуз.
В 2011 году Казахский национальный университет им. аль-Фараби и Евразийский национальный университет им. Л. Гумилева по итогам исследования агентства Quacquarelli Symonds (QS, Великобритания) вошел в ранг 401 – 450 вузов мира.
Одним из принципов Болонской Декларации является введение системы зачетных единиц. Продолжается работа по совершенствованию кредитной технологии обучения, с целью придания ей совместимости с европейской системой кредитных единиц. При этом учитываются традиционные особенности отечественного образования. Министерством образования и науки Республики Казахстан разработано сопоставимое с общеевропейской системой Приложение к диплому. Данная система необходима для обеспечения объективных критериев измерения и сравнения учебных достижений при переходе студента из одного вуза в другой. В этой связи создана рабочая группа для разработки системы зачетных баллов по типу ECTS – европейской системы перезачета зачетных баллов.
В городе Астане функционирует престижное высшее учебное заведение мирового уровня – «Назарбаев Университет», который обеспечит качественный прорыв в подготовке отечественных инженерно-технических и научных кадров. Будет обеспечена преемственность программы Университета с учебными программами среднего образования «Назарбаев Интеллектуальных школ».

Қазірге кезде Қазақстан Республикасында жоғары білім беруде Болон декларациясының негізгі принциптері іске асырылуда. Бүкіл азаматтық жоғары оқу орындарында оқыту кредиттік оқыту технологиясы бойынша жүргізілуде, республиканың 38 жоғары оқу орнында екі дипломдық білім беру іске асырылуда, 42-сінде қашықтықтан оқытылуда.
Қазақстан Республикасының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру құрылымы ЮНЕСКО-ның білім берудің халықаралық стандарттық жіктеліміне сәйкес келеді. Мамандарды даярлаудың үш деңгейлік: бакалавр-магистр-PhD доктор моделіне өту толық іске асырылды. Жоғары білім беру сапасын қамтамасыз ету және кепілдік беру жүйесі құрылды.
2009 жылы балавриат – магистратура – докторантура білім беру бағдарламаларының сабақтастығын қамтамасыз ететін Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру мамандықтарының жіктеуші бекітілді.
Жоғары білім берудің бәсекеге қабілеттілігі мен сапасы көрсеткіштерінің бірі жоғары оқу орындарының әлемдік академиялық рейтингтерге енуі болып табылады. Сондықтан Қазақстан Республикасының Президенті 2010 жылғы қаңтардағы Қазақстан халқына арнаған Жолдауында жоғары оқу орындары әлемнің жетекші университеттерінің рейтингісіне енуге ұмтылуы тиіс деп атап өтті.
2009 жылы бірінші рет Қазақстанның бес жоғары оқу орны және 2010 жылы бір жоғары оқу орны Times Higher Education – QS World University Ranking (Ұлыбритания) халықаралық рейтингісіне қатысты.
2011 жылы әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті және Л. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті Quacquarelli Symonds (QS, Ұлыбритания) агенттігінің нәтижелері бойынша әлемнің 401 – 450 ЖОО қатарына кірді.
Болон декларациясы қағидаттарының бірі сынақ бірлік жүйесін енгізу болып табылады. Кредиттік оқыту технологиясын жетілдіру жұмыстары жалғастырылуда, оның мақсаты кредиттік бірліктің еуропалық жүйесімен үйлестіру. Бұл ретте отандық білім берудің дәстүрлі ерекшеліктері ескеріледі. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі жалпы еуропалық жүйемен салыстыруға келетін дипломға Қосымшаны әзірледі. Аталған жүйе студенттің бір жоғарғы оқу орнынан басқасына ауысуы кезінде оқудағы жетістіктерін дұрыс өлшеу мен салыстыру өлшемдерін қамтамасыз ету үшін қажет. Осыған байланысты ECTS үлгісі – сынақ балдарын қайта тапсырудың еуропалық жүйесі бойынша сынақ балдары жүйесін әзірлеу үшін жұмыс тобы құрылды.
Астана қаласында әлемдік деңгейдегі беделді жоғарғы оқу орны – «Назарбаев Университеті» жұмыс істейді, ол отандық инженерлік-техникалық және ғылыми кадрларды даярлауға сапалы серпін жасауды қамтамасыз етеді. Университет бағдарламасының «Назарбаев Зияткерлік мектебінің» орта білім берудің оқу бағдарламаларымен сабақтастығы қамтамасыз етілетін болады.

В целях гибкого реагирования на происходящие изменения в экономике в структуре государственных общеобязательных стандартов образования расширена академическая свобода вузов в определении содержания учебных программ: увеличен компонент по выбору – в бакалавриате с 50 % до 55 %, магистратуре с 60 % до 70 % и в докторантуре с 80 % до 90 %.
Высшими учебными заведениями ведется работа по развитию инновационной инфраструктуры образования, по созданию разнопрофильных научно-инновационных центров, новых технопарков, которые являются связующим звеном между образованием, наукой и производством.
В 2007 году за счет средств республиканского бюджета в сумме 16,67 млн. долларов США (2 млрд. тенге) созданы 10 университетских лабораторий инженерного профиля. В 2008 году созданы еще 5 лабораторий инженерного профиля открытого типа за счет средств республиканского бюджета на сумму 8,33 млн. долларов США (1 млрд. тенге). Научными ресурсами данных лабораторий могут пользоваться ученые научных центров, исследовательских институтов и преподаватели университетов.
В современном мире меняются миссия и функции университетов как значимых субъектов социально-экономического развития стран. Университеты должны стать локомотивом развития не только системы образования, но и общества в целом. В связи с этим с 2008 года внедряются принципы корпоративного менеджмента путем создания попечительских советов, привлечения работодателей к управлению и расширения функций коллегиальных органов управления вузов.
Попечительские советы действуют в 65 вузах. Внедрение корпоративного управления в университетах является частью большой работы, проводимой Правительством Республики Казахстан, и соответствует принципам административной реформы. Данная работа способствует демократизации системы управления в вузах.
В Казахстане с 31 декабря 2010 года прекращена деятельность диссертационных советов по традиционной системе. В соответствии с «Государственной программой развития образования в Республике Казахстан на 2005 – 2010 годы» структура высшего и послевузовского образования трансформирована в трехуровневую систему: бакалавриат – магистратура – докторантура с присвоением по завершению обучения степени доктора философии (PhD). Согласно Государственной программе развития образования в Республике Казахстан на 2011 – 2020 годы предусмотрено увеличение государственного заказа на подготовку докторов PhD.
В целях реализации Закона Республики Казахстан «О науке» от 18 февраля 2011 года разработаны и утверждены приказами Министра образования и науки следующие нормативно-правовые документы:

Экономикадағы болып жатқан өзгерістерге икемделу мақсатында мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының құрылымында оқу бағдарламаларының мазмұнын айқындауда жоғары оқу орындарының академиялық еркіндігі кеңейтілді: таңдау бойынша компонент көбейтілді – бакалавриатта 50 %-дан 55 %-ға дейін, магистратурада 60 %-дан – 70 %-ға және докторантурада 80-тен 90 %-ға дейін.
Жоғары оқу орындары білім беру, ғылым және өндіріс арасындағы байланыстырушы буын болып табылатын білім берудің инновациялық инфрақұрылымын дамыту, түрлі бейіндегі ғылыми-инновациялық орталықтар, жаңа технопарктер құру жұмыстарын жүргізуде.
2007 жылы 16,67 млн. АҚШ доллары (2 млрд. теңге) сомасындағы республикалық бюджет қаражаты есебінен 10 инженерлік бейіндігі университет зертханасы құрылды. 2008 жылы 8,33 млн. АҚШ доллары (1 млрд. теңге) сомасындағы республикалық бюджет қаражаты есебінен ашық үлгідегі инженерлік бейіндегі 5 зертхана ашылды. Аталған зертханалардың ғылыми ресурстарын ғылыми орталықтардың, зерттеу институттарының ғалымдары және университеттер оқытушылары пайдалана алады.
Қазіргі әлемде елдің әлеуметтік экономикалық дамуының маңызды субъектілері ретінде университеттердің миссиясы мен қызметі өзгеруде. Университеттер білім жүйесінің ғана емес, сонымен қатар жалпы қоғамның қозғаушы күшіне айналуы тиіс. Осыған байланысты 2008 жылдан бастап қамқоршылық кеңестер құру, жұмыс берушілерді басқаруға тарту және жоғары оқу орындарын басқарудың алқалық органдарының қызметін кеңейту жолымен корпоративтік менеджмент принциптері енгізілуде.
Қамқоршылық кеңестер 65 жоғары орнында жұмыс істейді. Университеттерде корпоративтік басқаруды енгізу Қазақстан Республикасы Үкіметінің жүргізіп отырған ауқымды жұмыстарының бір бөлігі болып табылады және ол әкімшілік реформаның принциптеріне сәйкес келеді. Аталған жұмыстар жоғары оқу орындарын басқару жүйесін демократияландыруға ықпал етеді.
2010 жылғы 31 желтоқсаннан бастап Қазақстандағы барлық диссертациялық кеңестердің қызметі аяқталды. «Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2005 – 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына» сәйкес жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің құрылымы PhD докторы дәрежесін оқытудың соңғы кезеңінде бере отырып, бакалавриат – магистратура –докторантура үш деңгейлі жүйесіне ауысты. Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына сәйкес PhD докторларын даярлауға арналған мемлекеттік тапсырысты ұлғайту көзделіп отыр.
«Ғылым туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 18 ақпандағы Заңын іске асыру мақсатында Білім және ғылым министрінің бұйрықтарымен мынадай нормативтік құқықтық құжаттар бекітілді:

1) «Типовое положение о диссертационном совете»;
2) «Правила присуждения ученых степеней»;
3) «Правила присвоения ученых званий».
Открыты 16 диссертационных советов по защите докторских диссертаций на присуждение ученой степени доктора философии, доктора по профилю в 5 национальных вузах и медицинском университете «Астана».
Утверждены национальные стандарты и критерии институциональной аккредитации. В 2008 и 2009 годах пять национальных вузов – Казахский национальный университет им. аль-Фараби (далее – КазНУ им. аль-Фараби), Казахский национальный технический университет им. К.Сатпаева (далее – КазНТУ им. К.Сатпаева), Казахский национальный педагогический университет им.Абая (далее – КазНПУ им. Абая), Евразийский национальный университет им. Л.Гумилева (далее – ЕНУ им. Л.Гумилева) и Казахский национальный аграрный университет (далее – КазНАУ) заключили договора с известными зарубежными аккредитационными агентствами: ASIIN и ACQUIN (Германия), ABET (США) на прохождение международной специализированной аккредитации образовательных программ. Для этой цели из республиканского бюджета были выделены финансовые средства в размере более 60 млн. тенге.
В 2010 году КазНУ им. аль-Фараби был аккредитован по 10 образовательным программам в агентстве ASIIN, КазНТУ им. К.Сатпаева по 11 образовательным программам в агентствах ABET, ASIIN, АИОР.
В 2011 году ЕНУ им.Л.Н. Гумилева аккредитован по 6 образовательным программам в агентстве АИОР, КазНАУ по 2 образовательным программам в агентстве ASIIN.
КазНПУ им. Абая завершил прохождение аккредитации по 2 образовательным программам в агентстве ASIIN.
В 2009 году самостоятельно прошел международную аккредитацию Казахстанско-Британский технический университет по 4 образовательным программам.
За 2009 – 2010 годы решением Национального аккредитационного центра МОН (далее – НАЦ) и Независимого казахстанского аккредитационного органа качества образования (НКАОКО) национальную институциональную аккредитацию прошли 33 казахстанских вузов.
Анализ основных проблем
Не осуществляется прогнозирование потребности в кадрах на долгосрочный период.
По итогам государственного контроля наблюдается неполное соответствие образовательной деятельности по отдельным специальностям ряда частных вузов установленным требованиям ГОСО, квалификационным требованиям. При осуществлении государственной аттестации местными исполнительными органами в области образования отсутствует единый подход и наблюдается низкий уровень исполнения контрольных функций.
Слабо развито социальное партнерство. Слабая связь с наукой и производством.
Недостаточная законодательная база по привлечению работодателей к подготовке кадров.
Слабая материально-техническая база вузов, низкий процент оснащения лабораторий современным оборудованием.

1) «Диссертациялық кеңес туралы үлгі ереже»;
2) «Ғылыми дәрежелер беру туралы ережесі»;
3) «Ғылыми атақтар беру ережесі».
Философия докторы, бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесін беру жөніндегі докторлық диссертацияларды қорғау бойынша 16 диссертациялық кеңес құрылды – 5 ұлттық университетте және «Астана» медицина университетінде.
Интитуционалдық аккредиттеудің ұлттық стандарттары мен өлшемдері бекітілді. 2008 және 2009 жылдары бес ұлттық жоғары оқу орны – әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті (бұдан әрі – әл-Фараби атындағы ҚазҰУ), Қ. Сәтпаев атындағы Қазақ ұлттық техникалық университеті (бұдан әрі – Қ. Сәтпаев атындағы ҚазҰТУ), Абай атындағы Қазақ ұлттық педагогикалық университеті (бұдан әрі – Абай атындағы ҚазҰПУ), Л. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті (бұдан әрі – Л. Гумилев атындағы ЕҰУ) және Қазақ ұлттық аграрлық университеті (бұдан әрі – ҚазҰАУ) ASIIN және ACQUIN (Германия), ABET (АҚШ) белгілі шетелдік аккредиттеу агенттіктерімен білім беру бағдарламаларын халықаралық мамандандырылған аккредиттеуден өткізу үшін шарттар жасады. Осы мақсатқа республикалық бюджеттен 60 млн. теңгеден астам мөлшерде қаржылық қаражат бөлінді.
2010 жылы әл-Фараби атындағы ҚазҰУ ASIIN агенттігінде 10 білім беру бағдарламасы бойынша және Қ. Сәтпаев атындағы ҚазҰТУ ABET, ASIIN, АИОР агенттіктерінде 11 білім беру бағдарламасы бойынша халықаралық аккредиттеуден өтті.
2011 жылы Л. Гумилев атындағы ЕҰУ АИОР агенттігінде 6 білім беру бағдарламалары бойынша аккредиттеуден өтті, ҚазҰАУ ASIIN агенттігінде 2 білім беру бағдарламалары бойынша аккредиттеуден өтті.
Абай атындағы ҚазҰПУ ASIIN агенттігінде 2 білім беру бағдарламасы бойынша аккредиттеуден өтуді аяқтады.
2009 жылы Қазақ-Британ техникалық университеті 4 білім беру бағдарламасы бойынша халықаралық аккредиттеуден дербес өтті.
2009 – 2010 жылдары БҒМ Ұлттық аккредиттеу орталығының (бұдан әрі – ҰАО) және Тәуелсіз қазақстандық аккредиттеу білім беру сапасын бағалау ұйымының аккредиттеу кеңесі 33 қазақстандық жоғары оқу орны ұлттық институционалдық аккредиттеуден өтті.
Негізгі проблемаларды талдау
Ұзақ мерзімді кезеңге арналған кадрлар қажеттілігіне болжам жасау жүзеге асырылмайды.
Мемлекеттік бақылаудың қорытындылары бойынша бірқатар жекеменшік жоғары оқу орындарының жекелеген мамандықтары бойынша білім беру қызметі мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарында белгіленген талаптарға, біліктілік талаптарына толық сәйкес келе бермейтіні байқалады. Білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдарға мемлекеттік аттестаттауды жүзеге асыру кезінде бірыңғай тәсіл жоқ және бақылау қызметін орындаудың төмен деңгейі байқалады.
Әлеуметтік әріптестік нашар дамыған. Ғылым мен өндірістің байланысы нашар.
Жұмыс берушілерді кадрлар даярлауға тарту жөніндегі заңнамалық база жеткіліксіз.
Жоғары оқу орындарының материалдық-техникалық базасы әлсіз, зертханалардың осы заманғы жабдықтармен жарақталу пайызы төмен.

77 % общежитий государственных вузов имеют срок постройки свыше 25 лет. Последний срок проведения текущего ремонта по ним составляет от 1 года до 5 лет.
Система повышения квалификации профессорско-преподавательского состава развита не на должном уровне.
Низкая эффективность и результативность научных исследований и прикладных разработок, выполняемых в рамках диссертационных исследований.
Имеют место негативные тенденции в кадровом обеспечении вузов: отсутствует системное воспроизводство профессорско-преподавательского корпуса, широко практикуется работа по совместительству, имеют место коррупционные проявления.
Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешние факторы:
1) отсутствие программного финансирования на приобретение лабораторного оборудования и повышение квалификации профессорско-преподавательского состава вузов;
2) отсутствие учебных центров, позволяющих проводить профессиональное обучение и практику студентов;
3) недостаточное выделение грантов работодателями на подготовку кадров.
Внутренние факторы:
1) не налажены тесные связи служб по трудоустройству выпускников с потенциальными работодателями;
2) не развиты социальные программы поддержки студентов и профессорско-преподавательского состава;
3) недостаточно эффективное участие вузовских ученых в выполнении научных программ и проектов.
Усиление прозрачности работы вузов, предоставление информации по широкому спектру своей деятельности создает благоприятную конкурентную среду. При этом стимулируется дальнейшее развитие наиболее эффективных программ и вузов. Механизмы общественного контроля и оценки становятся катализаторами этих процессов.
В ходе проведения процедуры аккредитации в соответствии с международными требованиями в качестве внутренних факторов предусмотрена самооценка (самоанализ) организаций образования. На основании предоставляемого организациями образования отчета (материалов самооценки) аккредитационными агентствами осуществляется внешняя оценка с привлечением экспертов и посещением организаций образования.
2. Стратегическое направление 2. Научное обеспечение ускоренной диверсификации экономики
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
Деятельность ученых страны направлена на реализацию республиканских целевых и прикладных научно-технических программ, программ фундаментальных исследований, сформированных в соответствии с государственными приоритетами, и развитие инновационной деятельности в Казахстане.
Развитие науки сконцентрировано на 5 приоритетных направлениях: энергетика, глубокая переработка сырья и продукции, информационные и телекоммуникационные технологии, науки о жизни, интеллектуальный потенциал страны.

Мемлекеттік жоғары оқу орындары жатақханаларының 77 %-ының салу мерзімі 25 жылдан жоғары. Оларға ағымдағы жөндеу жүргізілген соңғы мерзімі 1 жылдан 5 жылға дейінгі аралықты құрайды.
Профессорлық-оқытушылық құрамның біліктілігін арттыру жүйесі тиісті деңгейде дамымаған.
Диссертациялық зерттеулер шеңберінде орындалатын ғылыми зерттеулер мен қолданбалы әзірлемелердің тиімділігі және нәтижелілігі төмен.
Жоғары оқу орындарын кадрлық қамтамасыз етуде жағымсыз үрдістер орын алған: профессорлық-оқытушылық құрам жүйелі түрде ұлғайтылмайды, қоса атқарушылық бойынша жұмыс практикаға енгізілген, жемқорлық көріністері орын алған.
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Сыртқы факторлар:
1) зертханалық жабдықтарды сатып алуға және профессорлық-оқытушылық құрамның біліктілігін арттыруға арналған бағдарламалық қаржыландырудың жоқтығы;
2) кәсіби оқытуды жүргізуге және студенттердің практикадан өтуіне мүмкіндік беретін оқу орталықтарының жоқтығы;
3) кадрлар даярлау үшін жұмыс берушілердің жеткіліксіз гранттар бөлуі.
Ішкі факторлар:
1) бітірушілерді жұмысқа орналастыру жөніндегі қызметтердің әлеуетті жұмыс берушілермен тығыз байланысы жолға қойылмаған;
2) студенттер мен профессорлық-оқытушылық құрамды қолдаудың әлеуметтік бағдарламасы дамымаған;
3) жоғары оқу орындары ғалымдарының ғылыми бағдарламалар мен жобаларды орындауға қатысу тиімділігі жеткіліксіз.
Жоғары оқу орындары жұмысының айқындығын күшейту, өз қызметінің кең көлемі бойынша ақпараттар ұсыну қолайлы бәсекелестік ортаны қалыптастырады. Бұл ретте жоғары оқу орындары мен неғұрлым тиімді бағдарламаларды одан әрі дамытуға ынталандырады. Қоғамдық бақылау және бағалау тетіктері бұл процестердің катализаторларына айналады.
Халықаралық талаптарға сәйкес аккредиттеу рәсімін жүргізу барысында ішкі факторлар ретінде білім беру ұйымдарының өзін-өзі бағалауы (өзін-өзі талдау) қарастырылған. Аккредиттеу агенттіктері білім беру ұйымдарының ұсынған есебінің (өзін-өзі бағалау материалдары) негізінде сарапшыларды тарту және білім беру ұйымдарына бару арқылы сыртқы бағалауды жүзеге асырады.
2. 2-стратегиялық бағыт. Экономиканы жедел
әртараптандыруды ғылыми қамтамасыз ету
Реттелуші саланы немесе қызмет аясын дамытудың негізгі параметрлері
Ел ғалымдарының қызметі мемлекеттік басымдықтарға сәйкес қалыптасқан республикалық мақсатты және қолданбалы ғылыми-техникалық бағдарламаларды, іргелі зерттеулер бағдарламаларын іске асыруға және Қазақстанда инновациялық қызметті дамытуға бағытталған.
Ғылымды дамыту 5 басым бағытқа шоғырланған: энергетика, шикізат пен өнімді тереңдетіп қайта өңдеу, ақпараттық және телекоммуникациялық технологиялар, өмір туралы ғылым, елдің зияткерлік әлеуеті.

В стране функционирует свыше 400 организаций, выполняющих научные исследования и разработки, из 95 – государственные научно-исследовательские институты, 121 – высшего профессионального образования, 108 – предпринимательского сектора деятельности, 100 – некоммерческого сектора деятельности. Научными исследованиями и разработками занимаются 17,0 тыс.человек (2006 г. – 19,56 тыс.чел.; 2007 г. – 17,77 тыс.чел., 2008 г. – 16,3 тыс.чел, 2009 г. – 15,8 тыс.чел.), в том числе специалистов-исследователей – 10,9 тыс.чел. (2006 г. – 12,4 тыс.чел.; 2007 г. – 11,5 тыс.чел., 2008 г. – 10,8 тыс.чел., 2009 г. – 10,1 тыс.чел.).
За 2007 – 2010 гг. объем государственного финансирования научных исследований увеличился с 13,7 млрд.тенге до 20,15 млрд.тенге, или на 32 %.
Уровень государственного финансирования казахстанской науки в последние 3 года изменился от 0,21 % до 0,15 % ВВП. В пересчете на доллары США, затраты на научно-исследовательские и опытно-конструкторские разработки (далее – НИОКР) на душу населения в Казахстане составляют около 14 долл. в год (для сравнения, в России – около 70; США – 892, Швеции – 875, Финляндии – 726 долл.).
В целях развития научной инфраструктуры созданы и оснащены 5 национальных лабораторий коллективного пользования по приоритетным направлениям науки. При ведущих вузах открыты и функционируют 15 лабораторий инженерного профиля. Созданы 6 инновационно-образовательных консорциумов, в том числе два международных.
Принимаются меры по коммерциализации результатов научных исследований. Налажен выпуск отечественной вакцины против высокопатогенного гриппа птиц (в 2008 – 2009 годах произведено по 7,7 млн. доз). Разработана технология изготовления инактивированной вакцины против гриппа A/H1N1. В Карагандинском фармацевтическом комплексе обеспечивается выпуск 20 млн. упаковок оригинальных фитопрепаратов. Создано 110 новых рабочих мест.
В рамках программы «Культурное наследие» 6 научно-исследовательскими организациями гуманитарного направления выполнены более 70 научных проектов. В результате разработаны серии изданий национальной и мировой научной мысли, культуры и литературы, изданы более 230 наименований книг.
В 2010 году Министерство образования и науки администрирует максимальное количество программ – 43 программы (49 %).
В 2009 году стажировку в зарубежных научных центрах прошли 120 казахстанских ученых, в том числе молодые ученые. Обучением на курсах английского языка на базе научных организаций охвачено 203 человека.
Согласно данным Института интеллектуальной собственности, в 2010 году общее количество охранных документов на изобретения составило 1 868 (из них национальным заявителям – 87,9 %, иностранным заявителям – 12,1 %), что превышает аналогичный показатель 2000 г. на 15,5 %.

Елде ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді орындайтын 400-ден аса ұйым жұмыс істейді, оның ішінде 95-і – мемлекеттік ғылыми-зерттеу институттары, 121-і – жоғары кәсіби білім беру, 108-і – кәсіпкерлік қызмет секторы, 100-і – коммерциялық емес қызмет секторы. Ғылыми зерттеулермен және әзірлемелермен 17,0 мың адам (2006 ж. – 19,56 мың адам; 2007 ж. – 17,77 мың адам, 2008 ж. – 16,3 мың адам, 2009 ж. – 15,8 мың адам) айналысады, оның ішінде зерттеуші-мамандар – 10,9 мың адам (2006 ж. – 12,4 мың адам; 2007 ж. – 11,5 мың адам, 2008 ж. – 10,8 мың адам, 2009 ж. – 10,1 мың адам).
2007 – 2010 жылдары ғылыми зерттеулерді мемлекеттік қаржыландыру көлемі 13,7 млрд. теңгеден 20,15 млрд. теңгеге дейін немесе 32 %-ға өсті.
Қазақстан ғылымын мемлекеттік қаржыландыру деңгейі соңғы 3 жылда ЖІӨ 0,21 %-дан 0,15 %-ға дейін өзгерді. АҚШ доллары шаққанда есептегенде ҒЗТКЖ-ға кететін шығын Қазақстанда әрбір жан басына жылына шамамен 14 долларды (салыстыру үшін Ресейде – 70 шамасында; АҚШ-та – 892; Швецияда – 875, Финляндияда – 726 доллар) құрайды.
Ғылыми инфрақұрылымды дамыту мақсатында ғылымның басым бағыттары бойынша 5 ұжымдық пайдаланымдағы ұлттық зертхана құрылды және нақтандырылды. Жетекші жоғары оқу орындарының жанынан 15 инженерлік бейіндегі зертхана ашылып, жұмыс істейді. 6 инновациялық-білім беру, оның ішінде екі халықаралық консорциум құрылды.
Ғылыми зерттеулердің нәтижелерін коммерцияландыру бойынша шаралар қабылдануда. Жоғары патогенді құс тұмауына қарсы отандық вакцина (2008 – 2009 жылдарда 7,7 млн. доза өндірілді) шығарылуда. A/H1N1 тұмауына қарсы әсерсіздендірілген вакцинаны дайындаудың технологиясы әзірленді. Қарағанды фармацевтикалық кешенінде 20 млн. түпнұсқа фитопрепараттардың орамын шығару қамтамасыз етілуде. 110 жаңа жұмыс орны құрылды.
«Мәдени мұра» бағдарламасының шеңберінде гуманитарлық бағыттағы 6 ғылыми-зерттеу ұйымы 70-тен астам ғылыми жобаларды орындады. Нәтижесінде ұлттық және әлемдік ғылыми пікірлер, мәдениет және әдебиет басылымдарының сериялары әзірленді, 230-ден астам кітап атауы басып шығарылды.
2010 жылы Білім және ғылым министрлігі 43 бағдарламаға әкімшілік етті (49 %).
2009 жылы шетелдік ғылыми орталықтарда 120 қазақстандық ғалым, оның ішінде жас ғалымдар тағылымдамадан өтті. Ағылшын тілі курстарымен ғылыми ұйымдар базасында 203 адам қамтылды.
Зияткерлік меншік институтының деректеріне сәйкес 2010 жылы өнертабыстарға арналған қорғау құжаттарының жалпы саны 1 868-ді құрады (оның ішінде 87,9 % – ұлттық өтінім берушілерден, 12,1 % – шетелдік өтінім берушілерден), 2000 жылғы ұқсас көрсеткіштен 15,5 %-ға артық.

В результате реализованных в 2010 году научно-технических программ получено охранных документов – 354, внедрено разработок – 150, количество публикаций (статей и разработанных документов) – 11 360. Наибольший уровень публикационной активности в расчете на 1 сотрудника наблюдается по программам фундаментальных исследований – 1,2. По программам отраслевых исследований – 0,74.
На протяжении последних лет практически остается неизменным соотношение публикаций казахстанских ученых в международных журналах к общему их числу и составляет порядка 6 %. Доля зарубежных публикаций казахстанских ученых в общемировом потоке равна 0,017 %. С учетом ранжирования стран по абсолютному количеству опубликованных работ Казахстан отнесен к группе, имеющей 1000 – 10000 публикаций за исследуемые годы. С числом публикаций 4088 республика занимает 91-е место среди 236 стран мира. Процитированные публикации Казахстана в БД Scopus составляют около 50 %. На каждую процитированную статью делаются ссылки от 1 до 9 раз. Ежегодное количество публикаций казахстанских ученых составляет около 270 единиц с долей 0,018 в общем количестве статей данной базы. Начиная с 2003 года, отмечается увеличение числа казахстанских научных трудов в среднем на 29,3 %. Однако в условиях активного роста мирового публикационного потока удельный вес отечественных публикаций к 2008 г. снижается до 0,016 %.
В пользу интенсивной коммуникации казахстанских ученых свидетельствует тот факт, что, начиная с 2003 г. 41 – 55 %, а в 2007 г. – 59,4 % их публикаций в признанных изданиях выполняется совместно с зарубежными соавторами.
Качество и количество научной продукции определяется числом цитируемых публикаций. Доля ежегодно цитируемых публикаций Казахстана составляет в среднем 45,2, а среднемировое значение – 62,1.
Макроэкономический анализ научно-технического развития в Казахстане показывает, что доля новой научной продукции в ВВП в последние годы не превышает 1,1 %, активность предприятий по производству научной продукции – 2,3 %.
Развивается сотрудничество ученых Казахстана со странами ближнего и дальнего зарубежья: Россией, Белоруссией, США, Китаем, Индией, Германией и другими. В рамках научно-технической программы «Международное сотрудничество в области науки на 2007 – 2009 годы» выполнены 92 совместных проекта.
Совершенствуется нормативная и правовая база в научно-технической сфере.
Приняты Законы Республики Казахстан «О науке» и «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты по вопросам науки», разработанные Министерством образования и науки РК.

2010 жылы ғылыми-техникалық бағдарламаларды іске асырудың нәтижесінде 354 қорғау құжаты алынды, 150 әзірлеме енгізілді, жарияланымдар саны – 11 360 (мақалалар мен әзірленген құжаттар). Жарияланымдарда жоғары деңгейлі белсенділік 1 қызметкерге шаққанда іргелі зерттеу бағдарламалары бойынша байқалуда – 1,2. Салааралық зерттеу бағдарламалары бойынша – 0,74.
Соңғы жылдар ішінде қазақстандық ғалымдардың халықаралық журналдардағы жарияланымдарының олардың жалпы санына арақатынасы өзгеріссіз қалып отыр және 6 %-ды құрайды. Қазақстан ғалымдарының шетелдік жарияланымдарының үлесі жалпы дүниежүзілік ағымда 0, 017 %-ға тең. Елдерді жарияланған жұмыстардың абсолюттік саны бойынша саралауды ескере отырып, Қазақстан зерттеу жылында 1000 – 10000 жарияланымдары бар топқа жатқызылған. 4 088 жарияланым санымен біздің республикамыз әлемнің 236 елі арасында 91-орынды иеленеді. Scopus МБ Қазақстанның жыл сайынғы жарияланымдары шамамен 50 % құрайды. Әрбір дәйектеме келтірілген мақалаға 1-ден 9-ға дейін сілтеме жасалған. Қазақстандық ғалымдардың жыл сайынғы жарияланымдарының шамамен 270 бірлікті құрайды, ол аталған базадағы мақалалардың жалпы санының 0,018 бөлігін құрайды. 2003 жылдан бастап қазақстандық ғылыми еңбектердің санын орта есеппен 29,3 %-ға ұлғаюы байқалуда. Алайда, әлемдік жарияланымдар ағымының белсенді түрде өсуі жағдайында отандық жарияланымдардың орташа салмағы 2008 жылы 0,016 %-ға төмендеді.
Қазақстандық ғалымдардың қарқынды коммуникациясын олардың танымал басылымдардағы басылған жарияланымдары 2003 жылдан бастап – 41 – 55 %, ал 2007 ж. – 59,4 % шетелдік тең авторлармен бірлесіп жасалғаны дәлелдейді.
Ғылыми өнімдердің саны мен сапасы дәйектеме келтірілген жарияланымдардың санымен анықталады. Жыл сайынғы Қазақстанның дәйектеме келтірілген жарияланымдарының үлесі орташа 45,2-ні, орташа әлемдік мәні – 62,1-ді құрайды.
Қазақстандағы ғылыми-техникалық дамудың макроэкономикалық талдауы ЖІӨ-дегі жаңа ғылыми өнімнің үлесі соңғы жылдары 1,1 %-дан аспайды, ғылыми өнімді өндіру бойынша кәсіпорындардың белсенділігі – 2,3 %.
Қазақстан ғалымдарының жақын және алыс шетелдермен: Ресей, Белорусь, АҚШ, Қытай, Үндістан, Германия және басқалармен ынтымақтастығы дамуда. «Ғылым саласындағы 2007 – 2009 жылдарға арналған халықаралық ынтымақтастық» ғылыми-техникалық бағдарламасының шеңберінде 92 бірлескен жоба орындалды.
Ғылыми-техникалық салада нормативтік және құқықтық база жетілдірілуде.
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі әзірлеген«Ғылым туралы» және «Ғылым мәселелері бойынша кейбір заңнамалық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңдары қабылданды.

Законом РК от 18 февраля 2011 г. «О науке», в соответствии с которым в стране реализуется новая модель управления научной сферой, вводятся новые принципы отбора и финансирования научных исследований. Целью принятия закона является создание условий для достижения конкурентоспособности и сбалансированности системы науки, обеспечивающей получение, генерирование и передачу знаний, востребованных для устойчивого социально-экономического развития страны.
Принятие нового закона вызвано необходимостью приведения в соответствие нормативной правовой базы в научно-технической сфере с изменениями в системе управления этой отраслью, произошедшими в ходе реализации новой модели, одобренной Правительством Республики Казахстан в июле 2006 года.
В ходе реализации положений Закона создаются Национальные научные советы по направлениям наук – консультативно-совещательные органы, создаваемые при уполномоченном органе в области научной и научно-технической деятельности с целью выработки предложений по совершенствованию научной и научно-технической деятельности; рассмотрению и принятию решений по объектам научной, научно-технической и инновационной деятельности, предлагаемых для реализации за счет средств республиканского бюджета.
С учетом специфики научной, научно-технической и инновационной деятельности и более рационального использования бюджетных средств и предлагаются следующие формы финансирования: базовое, программно-целевое и грантовое.
Еще один принципиально важный момент – законодательное закрепление принципа единого администрирования программ научных исследований, финансируемых за счет средств республиканского бюджета в целях концентрации бюджетных финансовых средств, кадрового потенциала и материальных ресурсов на приоритетных направлениях науки. Это отнюдь не означает, что все научные организации станут подведомственными одному министерству, что наука будет «монополизирована». Главная цель здесь в обеспечении единства требований к формированию и реализации научно-технических программ, государственной приемке результатов выполнения программ. Наличие единого администратора позволит эффективно координировать фундаментальные и прикладные исследования, осуществлять их межотраслевую координацию, устранить дублирование.
Предметом регулирования закона становится развитие научной инфраструктуры, в т.ч. создание исследовательских университетов (Назарбаев Университет), национальных научных лабораторий открытого типа, университетских лабораторий инженерного профиля, сети проектных и конструкторских, научно-внедренческих организаций государственной и частной форм собственности, патентных служб, научно-образовательных консорциумов и холдингов, офисов коммерциализации при научных центрах, других современных организационных форм научно-технической деятельности, развитие интеграционных связей между наукой и производством, наукой и образованием.
Для повышения качества научных исследований необходимо создание условий для интеграции Казахстана в мировое научное пространство, что в свою очередь требует законодательного регулирования вопросов межгосударственной интеграции научных учреждений стран СНГ и дальнего зарубежья в выполнении совместных научных программ и проектов, в подготовке кадров, перехода на международные стандарты проведения исследовании.
В законе отражены вопросы аттестации и подготовки научных кадров, в частности, вопросы, связанные с подготовкой докторов философии (PhD), а также законодательно закреплены нормы, направленные на стимулирование научного труда, в том числе молодых ученых.

«Ғылым туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 18 ақпандағы Заңына сәйкес елімізде ғылым саласын басқарудың жаңа моделі іске асырылуда, ғылыми зерттеулерді іріктеу мен қаржыландырудың жаңа қағидалары енгізілуде. Заңды қабылдаудың мақсаты бәсекеге қабілетілікке қол жеткізу және елдің тұрақты әлеуметтік-экономикалық дамуына қажетті білімді алуды, жинақтауды және беруді қамтамасыз ететін ғылым жүйесінің тепе-теңдігі үшін жағдайлар жасау болып табылады.
Жаңа заңды қабылдау ғылыми-техникалық саладағы нормативтік құқықтық базаны 2006 жылғы шілдедегі Қазақстан Республикасының Үкіметі мақұлдаған осы саладағы басқару жүйесінің өзгерістерімен сәйкестендіру қажеттігінен туындап отыр.
Заңның ережелерін іске асыру барысында ғылымның бағыттары бойынша Ұлттық ғылыми кеңестер, ғылыми және ғылыми-техникалық қызметті жетілдіру жөнінде ұсыныстарды қалыптастыру; республикалық бюджет қаражаты есебінен іске асыру ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет нысандары бойынша қарастыру мен шешім қабылдау мақсатында ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет саласындағы уәкілетті органның жанында құрылатын консультативтік-кеңес беру ұйымдары құрылуда.
Ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызмет ерекшелігін ескере отырып және бюджет қаражаттарын тиімді пайдалану үшін қаржыландырудың келесі түрлері ұсынылады: базалық, бағдарламалық-мақсаттық және гранттық.
Тағы да аса маңызды айта кететін жайт – бюджеттік қаржылай қаражаттарды, кадрлық әлеуетті және материалдық ресурстарды ғылымның басым бағыттарына шоғырландыру мақсатында республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын ғылыми зерттеу бағдарламаларын бірыңғай басқару қағидасының заңмен бекітілуі. Бұл дегеніміз барлық ғылыми ұйымдар бір ғана министрлікке тәуелді болуды, яғни ғылым монополияланады дегенді білдірмейді. Мұндағы ең басты мақсат ғылыми-техникалық бағдарламаларды жасауға және іске асыруға, іске асырылған бағдарламалардың нәтижелерін мемлекеттік қабылдауға қойылатын талаптардың тұтастығын қамтамасыз ету болып табылады. Бір әкімшінің болуы іргелі және қолданбалы зерттеулерді тиімді үйлестіруге, олардың салааралық үйлесуін жүзеге асыруға, қайталануды болдырмауға мүмкіндік береді.
Заңның реттеу нысаны болып инфрақұрылымды дамыту, оның ішінде, зерттеу университеттерін (Назарбаев Университеті), ашық типтегі ұлттық ғылыми зертханаларды, инженерлік бейіндегі университеттік зертханаларды, мемлекеттік және жекеменшік нысанындағы жобалау және конструкторлық, ғылыми-ендірушілік үйымдар желісін, патенттік қызметтерді, ғылыми-білім беру консорциумдары мен холдингтерді, ғылыми орталықтар жанындағы коммерцияландыру кеңселерін және басқа да қазіргі заман талабына сай ғылыми-техникалық қызмет нысандарын құру, ғылым мен өндіріс, ғылым мен білім беру арасында интеграциялық байланыстарды дамыту.
Ғылыми зерттеулердің сапасын көтеру үшін Қазақстанның әлемдік ғылыми кеңістікке кіруі үшін жағдай жасалуы қажет, ол өз кезегінде ТМД елдері мен алыс шетелдердің ғылыми мекемелерінің бірлескен ғылыми бағдарламалар мен жобаларды орындауда, кадрларды даярлауда, зерттеулерді жүргізудің халықаралық стандарттарына көшуде мемлекетаралық интеграциялау мәселелері заңдық реттеуді талап етеді.
Заңда ғылыми кадрларды даярлау мен оларды аттестаттау мәселелері қарастырылған, оның ішінде философия докторларын (PhD) даярлаумен байланысты мәселелер, сондай-ақ ғылыми еңбектерді, оның ішінде жас ғалымдардың еңбектерін көтермелеуге бағытталған нормалар заңдық түрде бекітілген.

В рамках реализации закона создан Национальный центр государственной научно-технической экспертизы (постановление Правительства РК от 19 июля 2011 года № 831 «О создании акционерного общества «Национальный центр государственной научно-технической экспертизы»).
Анализ основных проблем
1. Остается невысоким уровень финансирования науки в Казахстане. Расходы на научные исследования из бюджета составляют 0,15 % к ВВП. По данным ЮНЕСКО мировая экономика выделяет на науку 1,7 % от ВВП. В отличие от развитых стран доля частного сектора на развитие науки низкая.
2. Слабая материально-техническая база. Из-за низких расходов на науку фондовооруженность научно-технических организаций за 2000 – 2008 годы увеличилась незначительно.
3. Применение в научной инфраструктуре страны международных стандартов GLP (Good Laboratory Practice – Надлежащая лабораторная практика), GMP (Good Manufacturing Practice – Надлежащая производственная практика), GSP (Good Scientific Practice –Надлежащая научная практика) влечет повышение качества научных исследований и конкурентоспособности отечественной продукции на внешнем и внутреннем рынках. Вместе с тем, в настоящее время недостаточно их применение в научной инфраструктуре страны. Их отсутствие является фактором, сдерживающим экспорт отечественной продукции и уменьшающим ее конкурентоспособность на внешнем и внутреннем рынках.
4. Не практикуется международная экспертиза при отборе научных, научно-технических проектов, программ. Государственная научно-техническая экспертиза проводится отечественными экспертами.
5. Старение научных кадров и слабый приток молодежи в науку. Численность докторов наук старше 60 лет – 15,1 %; численность кандидатов наук в возрасте старше 40 лет – 32,9 %. Средний возраст ученых – около 55 лет. Тенденция старения кадров науки по-прежнему сохраняется. За период 2000 – 2010 гг. доля численности специалистов-исследователей старше 60 лет увеличилась с 12,7 % до 17,5 %.
6. Низкая результативность научных исследований. На 17 тысяч ученых приходится по 1 – 2 международных патента. В стране количество патентных заявок на 1 млн. населения составляет 93,6 (в России – 195,9; Германии – 582,6; Великобритании – 289,7; США – 741,8; Корее – 2 591,5; Японии – 2 720,7). Доля научных публикаций казахстанских ученых в мире составляет лишь 0,021 %, тогда как США в общемировом потоке занимает около 22 %, Китай – 10,2 %, Япония – 6,1 %, Россия – около 2 %. В среднем в год за рубежом публикуются 270 статей наших ученых.

Заңды іске асыру шеңберінде Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптау ұлттық орталығы құрылды («Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптау ұлттық орталығы» акционерлік қоғамын құру туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 19 шілдедегі № 831 қаулысы).
Негізгі проблемаларды талдау:
1. Қазақстанда ғылымды қаржыландыру деңгейі төмен болып қалып отыр. Ғылыми зерттеулерге бюджеттен бөлінетін шығыстар ЖІӨ-ге 15 %-ды құрайды. ЮНЕСКО деректері бойынша әлем экономикасы ғылымға ЖІӨ-ден 1,7 % бөледі. Дамыған елдерден айырмашылығы жекеменшік сектордың ғылымды дамытудағы үлесі төмен.
2. Материалдық-техникалық базаның нашарлығы. Ғылымға кететін шығыстардың төмендігінен 2000 – 2008 жылдары ғылыми-техникалық ұйымдар қорының жарақталуы аздап қана жоғарылады.
3. Еліміздің ғылыми инфрақұрылымында GLP (Good Laboratory Practice – Тиісті зертханалық практика), GMP (Good Manufacturing Practice – Тиісті өндірістік практика), GSP (Good Scientific Practice – Тиісті ғылыми практика) халықаралық стандарттарын қолдану ғылыми зерттеулердің сапасын және отандық өнімдердің ішкі және сыртқы нарықтағы бәсекеге қабілеттілігін көтереді. Сонымен қатар, қазіргі кезде олардың елдің ғылыми инфрақұрылымында қолданылуы жеткіліксіз. Олардың жоқтығы отандық өнімдерді экспорттауға кедергі келтіретін және олардың ішкі және сыртқы нарықтағы бәсекеге қабілеттілігін төмендететін фактор болып табылады.
4. Ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды іріктеу кезінде халықаралық сараптама жүргізу тәжірибесі пайдаланылмайды. Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманы отандық сарапшылар өткізеді.
5. Ғылыми кадрлар жасының ұлғаюы және жастардың ғылымға аз келуі. 60 жастан жоғары ғылым докторларының саны – 15,1 %; 40 жастан жоғары ғылым кандидаттарының саны – 32,9 %. Ғалымдардың орташа жасы – 55 жас шамасын құрайды. Ғылыми кадрлардың қартаю үрдісі бұрынғыдай болып отыр. 2000 – 2010 жылдар аралығында 60 жастан асқан зерттеуші-мамандар санының үлесі 12,7 %-дан 17,5 %-ға өсті.
6. Ғылыми зерттеулер нәтижелерінің төмендігі. 17 мың ғалымға 1 – 2 халықаралық патенттен келеді. Елімізде 1 млн. тұрғынға патент сұранысының саны 93,6 (Ресейде – 195,9; Германияда – 582,6; Ұлыбританияда – 289,7; АҚШ-та – 741,8; Кореяда – 2 591,5; Жапонияда – 2 720,7) құрайды. Әлемде қазақстандық ғалымдардың ғылыми басылымдарының үлесі тек 0,021 %-ды құрайды, ал жалпы әлемдік ағымда АҚШ шамамен 22 %, Қытай – 10,2 %, Жапония – 6,1 %, Ресей – шамамен 2 %-ды құрайды. Орта есеппен жылына шетелде біздің ғалымдардың жарық көретін мақалаларының саны 270-ті құрайды.

7. Сохраняется разрыв между наукой и образованием, как следствие – научные результаты не сосредоточиваются в сфере образования, в проведение научных исследований не вовлекаются молодые специалисты.
8. Не развиты национальные профессиональные общества научных работников такие, как биологическое общество, физическое общество, химическое общество и др.
9. После обучения и стажировок за рубежом начинающим научным работникам и преподавателям не предоставляется возможность в полной мере применить и развивать свои исследовательские навыки и получать научные результаты международного уровня ввиду отсутствия соответствующей научной среды.
Оценка внешних и внутренних факторов
1. Недостаточный уровень финансирования науки – ключевая основа большинства проблем научно-технического, и в целом, социально-экономического развития страны.
2. Состояние научно-технического потенциала страны.
Не реализуется расширенное воспроизводство научного потенциала. Недооценивается важность проблем старения и ухода высококвалифицированных кадров.
Международный экспертный совет Высшей научно-технической комиссии Республики Казахстан в своем отчете (март 2008 г.) отметил, что «критическим фактором, определяющим будущее Казахстана, являются подготовка и эффективное использование квалифицированных исследователей, занимающихся наукой и технологиями».
В настоящее время потенциал кадров высшей квалификации используется в научно-технической сфере Казахстана в недостаточной степени. Действующая система подготовки и использования кадров высшей квалификации не в полной мере обеспечивает кадровые потребности науки и экономики.
3. Организационно-экономические факторы.
Помимо причин, связанных с состоянием научного потенциала, реорганизация науки осложняется также рядом организационно-экономических факторов:
1) постоянная смена приоритетов ее развития, разрыв научно-технической политики с реальными мерами по ее осуществлению;
2) постоянные институциональные реформы (образование/ликвидация научных центров и холдингов, образование/ликвидация научно-исследовательских организаций, смена ведомственного подчинения НИИ), к которым ученые не успевают адаптироваться;
4. Социальный статус научного работника является одним из важнейших факторов в плане привлечения в науку молодежи и уменьшения внутренней и внешней утечки специалистов из научно-технической сферы.
3. Стратегическое направление 3. Создание условий для развития детей и молодежи, вовлечения их в социально-экономическое развитие страны
1. Снижение социального сиротства за счет реализации права каждого ребенка на жизнь и воспитание в семье
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
По данным органов образования, на 1 октября 2011 года в республике проживает 36 777 (2010 г. – 38 386) детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей. Из них определены: под опеку и попечительство – 21 585 (2010 г. – 22 067) детей, на патронатное воспитание – 2 267 (2010 г. – 2 267) детей, в интернатные организации – 12 925 (2010 г. – 14 052) детей (в том числе системы образования – 9 147 (2010 г. – 10 252), домах юношества системы образования 1 345 (2010 г. – 1 360), здравоохранения – 1 621 (2010 г. – 1 586), социальной защиты населения – 812 (2010 г. – 854).
Для решения проблем социального сиротства в 2011 году приняты следующие меры:

7. Ғылым мен білім беру арасында алшақтық сақталуда, соның салдары – ғылыми нәтижелерді білім беру саласында жинақталмауы, ғылыми зерттеу жүргізуге жас мамандардың тартылмауы.
8. Ғылыми қызметкерлердің ұлттық кәсіби қоғамы дамымаған, олардың ішінде биологиялық, физикалық, химиялық қоғам және т.б.
9. Шетелде оқу мен тағылымдамадан өткен жас ғылыми қызметкерлер мен оқытушыларға өзінің зерттеу дағдысын толығымен қолдану мен дамыту және тиісті ғылыми ортаның жоқтығын ескере отырып халықаралық деңгейде ғылыми нәтижелерді алу мүмкіндігі қарастырылмаған.
Сыртқы және ішкі факторларды бағалау
1. Ғылымды қаржыландыру деңгейінің жеткіліксіздігі – ғылыми-техникалық және жалпы еліміздің әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі мәселелерінің негізі болып табылады.
2. Еліміздің ғылыми-техникалық әлеуетінің жай-күйі.
Ғылыми әлеуеттің кеңейтілген өндірісі іске асырылмайды. Жоғары білікті кадрлар жасының ұлғаюы мен кету мәселесінің маңыздылығы толық бағаланбайды.
Қазақстан Республикасы Жоғары ғылыми-техникалық комиссиясының Халықаралық сараптама кеңесі өзінің есебінде (2008 ж., наурыз) «Қазақстанның болашағын анықтайтын сыни фактор – бұл ғылыммен және технологиямен айналысатын білікті зерттеушілерді даярлау және тиімді пайдалану» болып табылатынын атап өтті.
Қазіргі уақытта жоғары білікті кадрлардың әлеуеті Қазақстанның ғылыми-техникалық саласында жеткілікті деңгейде қолданылмайды. Жоғары білікті кадрларды даярлау мен пайдаланудың қолданыстағы жүйесі ғылым мен экономиканың кадрлық қажеттіліктерін толықтай қамтамасыз етпейді.
3. Ұйымдастыру-экономикалық факторлар.
Ғылыми әлеует жағдайымен байланысты себептерден басқа ғылымды қайта құру мына ұйымдастыру-экономикалық факторлармен күрделенеді:
1) даму басымдықтарының үздіксіз ауысуы, оны жүзеге асырудың нақты шараларының ғылыми-техникалық саясаттан алшақтауы;
2) ғалымдар бейімделіп үлгермейтін үздіксіз институционалды реформа (білім беру/ғылыми орталықтар мен холдингтерді тарату, білім беру/ғылыми-зерттеу ұйымдарын тарату, ведомстволық бағыныстағы ҒЗИ-дің ауысуы).
4. Ғылыми қызметкердің әлеуметтік мәртебесі ғылымға жастарды тартудың және ғылыми-техникалық саладан мамандардың кетуінің ішкі және сыртқы кемуінің маңызды факторы болып табылады.
3. 3-стратегиялық бағыт. Балалар мен жастардың дамуы үшін
жағдайлар жасау, оларды елдің әлеуметтік-экономикалық
дамуына тарту
1. Әрбір баланың отбасында өмір сүру және тәрбиелену құқығын
іске асыру есебінен әлеуметтік жетімдікті төмендету
Реттелетін саланы немесе қызмет аясын дамытудың негізгі параметрлері
Білім беру органдарының деректері бойынша 2011 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша республикада жетім және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған 36 777 (2010 ж. – 38 386) бала бар. Оның ішінде қорғаншылыққа және қамқоршылыққа – 21 585 (2010 ж. – 22 067) бала, патронат тәрбиесіне – 2 267 (2010 ж. – 2267) бала, интернаттық ұйымдарға – 12 925 (2010 ж. – 14 052) бала (оның ішінде білім беру жүйесінде – 9 147 (2010 ж. – 10 252), білім беру жүйесіндегі жастар үйінде – 1 345 (2010 ж. – 1 360), денсаулық сақтау жүйесінде – 1 621 (2010 ж. – 1 586), халықты әлеуметтік қорғау жүйесінде – 812 (2010 ж. – 854) бала орналастырылды.
Әлеуметтік жетімдіктің проблемаларын шешу үшін 2011 жылы төмендегі шаралар қабылданды:

1) активизирована информационно-разъяснительная работа через СМИ по устройству детей-сирот в семьи: на республиканских телеканалах транслируются 14 социальных видеороликов, выходит серия передач «Наши дети», в местных газетах открыты рубрики «Каждому ребенку – семью», «Я ищу маму!», «Мама, найди меня», «Миру нужен я, мне нужна семья» и другие;
2) проводятся республиканские акции «Куан, сәби», «Ризашылық», «День опекуна», направленные на популяризацию семейных форм устройства детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;
3) индикаторы и показатели сокращения социального сиротства включены в стратегические планы местных исполнительных органов.
Анализ основных проблем
В настоящее время количество воспитанников организаций для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, сократилось на 8 % (2010 г. – на 7 %).
Вместе с тем, уровень институционализации остается высоким. На 1 октября 2011 года 12 925, или 35,1 % (2010 г. – 14 052, или 36,6 %) детей находятся в интернатных учреждениях. При этом около 83,4 % (2010 г. – 85 %) воспитанников данных учреждений являются социальными сиротами.
Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешний фактор – формирование психологической мотивации к воспитанию чужого ребенка через пропаганду усыновления, опеки и попечительства (престиж и социальная востребованность усыновления).
Внутренний фактор – совершенствование системы выявления и ведение учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в т.ч. создание информационной системы учета детей, развитие нравственно-духовного образования детей и родителей через внедрение во всех организациях образования программы нравственно-духовного развития личности «Самопознание».
2. Обучение детей с ограниченными возможностями в развитии
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
Специальное образование для детей с ограниченными возможностями в развитии обеспечивается в 37 специальных детских садах и 102 (2010 г. – 101) коррекционных школах, в 280 (2010 г. – 240) специальных группах и 1 155 (2010 г. – 1098) специальных классах общеобразовательных школ. Около 10 тыс. детей охвачены обучением на дому по индивидуальной программе.
В зависимости от выраженности нарушений психофизического развития и познавательных возможностей учащиеся обучаются по 3 вариантам, что предусматривает использование специальных учебных программ и учебников, ориентированных на разный уровень познавательного развития учащихся с ограниченными возможностями в развитии.

1) бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жетім балаларды отбасыларына орналастыру бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысы жанданды: жетекші республикалық телеарналарда 14 әлеуметтік бейнеролик көрсетілуде, «Біздің балалар» бағдарламалар топтамасы шығуда, жергілікті газеттерде «Әр балаға – отбасы», «Мен анамды іздеймін!», «Ана, мені тауып алшы!», «Әлемге мен қажетпін, маған отбасы қажет» және тағы басқа айдарлар ашылған;
2) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды отбасылық орналастырудың нысандарын жұртшылыққа таратуға бағытталған «Қуан, сәби», «Ризашылық», «Қамқоршы күні» республикалық акциялары өткізіледі;
3) әлеуметтік жетімдікті азайтудың индикаторлары және көрсеткіштері жергілікті атқарушы органдардың стратегиялық жоспарларына енгізілді.
Негізгі проблемаларды талдау
Қазіргі уақытта жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдардағы тәрбиеленушілердің саны 8 %-ға (2010 ж. – 7 %-ға) кеміді.
Сонымен қатар, институттандыру деңгейі айтарлықтай жоғары болып тұр. 2011 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша интернаттық мекемелерде 12 925, немесе 35,1 % (2010 ж. – 14 052 немесе 36,6 %) бала бар. Бұл ретте, аталған мекемелер тәрбиеленушілерінің 83,4 %-ы (2010 ж. – 85 %-ы) әлеуметтік жетімдер болып табылады.
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Сыртқы фактор – бала асырап алуды, қорғаншылық пен қамқоршылықты насихаттау арқылы бөгде баланы тәрбиелеуге психологиялық ынталандыруды қалыптастыру (бала асырап алудың беделі және әлеуметтік қажеттілігі).
Ішкі фактор – жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды анықтау және есепке алу жүйесін жетілдіру, оның ішінде балаларды есепке алудың ақпараттық жүйесін құру, «Өзін-өзі тану» тұлғаны адамгершілік-рухани дамытудың бағдарламасын барлық білім беру ұйымдарында енгізу арқылы балалар мен ата-аналарға адамгершілік-рухани білім беруді дамыту.
2. Даму мүмкіндіктері шектеулі балаларды оқыту
Реттелетiн саланы немесе қызмет аясын дамытудың негiзгi параметрлері
Даму мүмкiндiгi шектеулi балаларға арнайы бiлiм беру 37 арнайы балабақшада және 102 түзеу мектептерінде (2010 жылы – 101), балабақшалардағы 280 арнайы топтар (2010 жылы – 240) мен жалпы бiлiм беретiн 1 155 (2010 жылы – 1 098) арнайы сыныптарда жүзеге асырылуда. 10 мыңға жуық бала жеке оқу бағдарламалары бойынша үйде бiлiм алуда.
Психофизикалық даму бұзылысының көрiнiсiне және таным мүмкiндiктерiне қарай бiлiм алушылар даму мүмкiндiгi шектеулi балалардың таным деңгейлерiне бағытталған арнайы оқу бағдарламалары мен оқулықтарды пайдалануды қарастыратын 3 нұсқа бойынша бiлiм алады.

В республике с 2004 года ведется работа по разработке, изданию казахстанских учебников и УМК для специальных коррекционных организаций образования по 8 основным видам и типам.
Разработаны 296 наименований оригинальных учебников и УМК для детей с нарушениями слуха (неслышащих, слабослышащих), с интеллектуальными нарушениями (с легкими и сложными нарушениями интеллекта), с нарушениями речи, зрения (незрячих по системе Брайля – адаптация российских и казахстанских авторов на русском языке; с укрупненным шрифтом для слабовидящих детей).
В республике действуют 57 (2010 г. – 56) психолого-медико-педагогических консультаций, которые оказывают медико-психолого-педагогическую и социальную помощь населению в выявлении, диагностике и консультировании детей с проблемами в развитии.
Коррекционно-педагогическая поддержка оказывается в 156 кабинетах инклюзивного образования для детей дошкольного возраста с рождения, 129 (в 2010 г. – 123) кабинетах психолого-педагогической коррекции, 15 реабилитационных центрах, 479 (2010 г. – 345) логопедических пунктах.
Анализ основных проблем
Сложившаяся в стране комплексная диагностика нарушений в развитии, система ранней коррекционно-педагогической поддержки позволяют только каждому третьему ребенку с ограниченными возможностями в развитии быть включенным в общеобразовательный процесс. Не в полной мере обеспечен равный доступ к образованию детям дошкольного возраста с ограниченными возможностями в развитии.
Охват детей с ограниченными возможностями в развитии специальными образовательными программами составляет только 41,4 %.
Обеспеченность специальных организаций образования современным мультимедийным оборудованием составляет от 35 % до 60 %.
43 % специальных организаций образования, оснащены мультимедийными образовательными системами (Eduplay, Multikid, Sound beam), стимулирующими познавательное развитие детей с ограниченными возможностями, 20 % – интерактивными досками.
В школах для детей с нарушением зрения функционируют 46 тифлокомпьютеров, что составляет соотношение 5:1.
Доступ детей с ограниченными возможностями к интернету имеют около 95 % коррекционных школ.

Республикада 2004 жылдан бастап арнайы түзеу бiлiм беру ұйымдарына арналған 8 негiзгi түр мен үлгi бойынша қазақстандық оқулықтар мен ОӘК-нi әзiрлеу, басып шығару бойынша жұмыстар жүргiзiлуде.
Есту қабiлетi (естiмейтiн, нашар еститiн), интеллектуалды дамуы бұзылған балаларға (интеллектуалды даму бұзылысы жеңiл және ауыр), сөйлеу, көру қабiлетi (Брайль жүйесi бойынша көрмейтiн балаларға – орыс тiлiндегi ресей және қазақстандық авторларды бейiмдеу; көру қабiлетi бұзылған балалар үшiн үлкейтiлген қарiптермен) бұзылған балаларға арналған 296 түпнұсқа оқулық атауы мен ОӘК әзiрлендi.
Республикада дамуында проблемалары бар балаларды анықтауда, диагностика жасауда және консультация беруде, халыққа медициналық-педагогикалық-психологиялық әлеуметтiк көмек көрсететiн 57 (2010 жылы – 56) психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация жұмыс iстейдi.
Түзеу-педагогикалық қолдау көрсету туғаннан бастап мектепке дейiнгi жастағы балаларға арналған 156 инклюзивтi бiлiм беру кабинетiнде, 129 психологиялық-педагогикалық түзеу кабинетiнде (2010 жылы – 123), 15 оңалту орталығында, 479 логопед пунктінде (2010 жылы – 345) көрсетiлуде.
Негiзгi проблемаларды талдау
Елiмiзде қалыптасқан дамудағы кемшiлiктердi кешендi диагностикалау, ерте түзеу-педагогикалық қолдау тек әрбiр үшiншi даму мүмкiндiгi шектеулi баланың жалпы бiлiм беру процесiне қосылуына мүмкiндiк бередi. Мектепке дейiнгi жастағы даму мүмкiндiгi шектеулi балаларға бiлiм алуға тең қолжетiмдiлік толық көлемде қамтамасыз етiлмеген.
Даму мүмкiндiгi шектеулi балаларды арнайы бiлiм беру бағдарламаларымен қамтамасыз ету 41,4 %-ды құрайды.
Арнайы бiлiм беру ұйымдарының заманауи мультимедиалық жабдықтармен қамтамасыз етiлуi 35-тен 60-қа дейiнгi пайызды құрайды.
Арнайы білім беру ұйымдарының 43 %-ы даму мүмкіндігі шектеулі балалардың ойлау қабілетін жетілдіретін мультимедиалық оқу жүйесімен (Eduplay, Multikid, Sound beam), 20 %-ы интерактивті тақтамен жарақтандырылған.
Көру қабілеті бұзылған балаларға арналған мектептерде 46 тифлокомпьютер жұмыс жасайды, ол 5:1 арақатынасын құрайды.
95 % түзету мектептерінде даму мүмкіндігі шектеулі балалар интернетке қол жеткізген.

41 % специальных коррекционных организаций образования оснащены логопедическим тренажером, 37 % – слухоречевым тренажером.
Остается проблемой выпуск и издание казахстанских учебников по системе «Брайля» для незрячих детей на казахском и русском языках из-за отсутствия оборудования по выпуску рельефно-точечным шрифтом.
Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешние факторы:
1) предусмотренные равные права детей с ограниченными возможностями и детей-инвалидов на получение качественного образования реализуются не в полной мере;

41 % арнайы түзету білім беру ұйымдарында логопедтік тренажермен, 37 %-ы есту қабілетіне арналған тренажермен жарақтандырылған.
Рельефтi-нүктелiк қарiптi шығаратын жабдықтардың жоқтығынан көрмейтiн балалар үшiн «Брайль» жүйесi бойынша қазақ және орыс тiлдерiнде қазақстандық оқулықтарды басып шығару проблема күйiнде қалып отыр.
Негізгі ішкі және сыртқы факторларды бағалау
Сыртқы факторлар:
1) даму мүмкіндігі шектеулі балалар мен мүгедек балалардың сапалы білім алуы үшін қарастырылған тең құқығының толық көлемде іске аспауы;

2) слабое внедрение инклюзивного образования из-за недостаточной информированности населения;
3) слабое использование медиаресурсов в пропаганде идей инклюзивного (вовлеченного) образования.
Внутренние факторы:
1) недостаточность сети специальных организаций для оказания комплексной коррекционно-педагогической поддержки детей с ограниченными возможностями с раннего возраста;
2) недостаточное оснащение специальным оборудованием; отсутствие казахстанских учебников для незрячих детей на казахском и русском языках рельефно-точечным шрифтом.

2) елді-мекеннің жеткілікті ақпараттандырылмауынан инклюзивті білім беруді енгізу қарқынының төмендігі;
3) инклюзивті (тарту) білім беру идеясын насихаттауда медиаресурстарды пайдаланудың төмендігі.
Ішкі факторлар:
1) ерте жастағы даму мүмкіндігі шектеулі балаларға кешенді түзеу-педагогикалық қолдау көрсету үшін арнайы білім беру ұйымдары желісінің жетіспеушілігі;
2) арнайы құралдармен жеткіліксіз жабдықталу; көрмейтін балаларға арналған рельефті-нүктелік қаріпті қазақ және орыс тілдеріндегі оқулықтардың жоқтығы.

3. Реализация социальных прав и государственных гарантий молодежи
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
В настоящее время молодежь в Казахстане составляет 4,35 млн. чел. или 29 % всего населения, доля сельской молодежи при этом составляет 2,15 млн. чел. или 49 % от общей численности молодежи. По численности молодежи самыми большими регионами являются: Южно-Казахстанская, Алматинская, Восточно-Казахстанская, Карагандинская области и г. Алматы.
Динамика численности молодежи, тыс. человек
2006 г.
2007 г.
2008 г.
2009 г.
2010 г.
Вся молодежь

3. Жастардың әлеуметтік құқықтарын және мемлекеттік
кепілдіктерін іске асыру
Реттелетін саланы немесе қызмет аясын дамытудың негізгі параметрлері
Қазiргi уақытта Қазақстандағы жастар саны 4,35 млн. адамды немесе жалпы халықтың 29 %-ын құрайды, бұл ретте ауыл жастарының үлесi 2,15 млн. адамды немесе жастардың жалпы санының 49 %-ын құрайды. Жастардың саны көп өңiрлер: Оңтүстiк Қазақстан, Алматы, Шығыс Қазақстан, Қарағанды облыстары және Алматы қаласы.
Жастар санының динамикасы, мың адам
2006 ж.
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
Барлық жастар

4 521
4 569
4 569
4 358
4 728
Городская молодежь
2 518
2 547
2 297
2 199
2 487
Сельская молодежь
2 003
2 022
2 272
2 159
2 022
В сравнении с 2005 годом в 2 раза увеличилось количество молодежных организаций и составило более 900 в 2009 году, в 2010 году – 1043. Доля молодежи, принимающей участие в их деятельности, составляет 25 % от общей численности.
По данным акиматов областей, гг.Астана и Алматы, наибольшее количество молодежных организаций сосредоточено в г. Алматы – 160, в Костанайской области – 100, в Восточно-Казахстанской области – 110. Наименьшее количество молодежных организаций наблюдается в Атырауской и Актюбинской областях.

4 521
4 569
4 569
4 358
4 728
Қала жастары
2 518
2 547
2 297
2 199
2 487
Ауыл жастары
2 003
2 022
2 272
2 159
2 022
2005 жылмен салыстырғанда жастар ұйымдарының саны 2 есеге ұлғайды және 2009 жылы 900-ден асты, 2010 жылы – 1 043. Жастар ұйымдарының қызметiне қатысатын жастардың үлесi олардың жалпы санының 25 %-ын құрайды.
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ақпараты бойынша ең көп жастар ұйымдары Алматы қаласында – 160, Қостанай облысында – 100, Шығыс Қазақстан облысында – 110 орналасады. Ең аз жастар ұйымдарының саны Атырау және Ақтөбе облыстарында орналасады.

В 2010 году Министерством на реализацию государственного социального заказа было предусмотрено 717,8 млн. тенге, в том числе на обеспечение функционирования социальных служб для молодежи – 90 млн. тенге. В областях, гг. Астана, Алматы для формирования тематики социально-значимых проектов в рамках государственного социального заказа проводится сбор предложений от молодежи и молодежных лидеров путем проведения исследований, опросов и фокус-групп.
Объем государственного социального заказа на поддержку молодежных инициатив из республиканского бюджета в 2010 году составил 260 млн. тенге, в то время как в 2009 году составил 272 млн. тенге, в 2008 году – 164,88 млн. тенге, в 2007 году – 114,3 млн. тенге. Ожидаемые результаты 2010 года по реализации молодежной политики достигнуты.
Наблюдается повышение количества реализованных проектов по сравнению с прошлыми годами. В 2007 году количество реализованных социально-значимых проектов составило 31, в 2008 году – 22, в 2009 году – 76, в 2010 году – 32. Увеличилось количество ресурсных центров для молодежи. В 2007 году их количество составило 8, в 2008 году – 12, в 2009 году – 17, в 2010 году – 19.
В целях реализации программы молодежной политики Министерство взаимодействует с республиканскими, региональными молодежными общественными организациями, областными молодежными неправительственными организациями.
В каждом регионе действуют Штабы молодежных и студенческих трудовых отрядов. Они обеспечивают сезонное трудоустройство более 30 тысяч учащейся молодежи, в том числе при организации озеленения и благоустройства территорий по программе «Жасыл ел».
В международных молодежных Дельфийских играх стран-участников СНГ ежегодно принимает участие сборная Казахстана. С каждым годом увеличивается участие казахстанской молодежи в международных образовательных программах. По международному сотрудничеству в 2010 году проведено 75 мероприятий (в 2009 году – 62).
На республиканском и региональном уровнях создана система патриотического воспитания. За 2008 – 2010 годы проведено более 4 436 патриотических мероприятий. Ведется работа по разделу «Воспитательная работа и молодежная политика» в рамках Государственной программы развития образования на 2011 – 2020 годы.
Проведенные социологические исследования по вопросам патриотического воспитания молодежи показали, что стремление граждан к участию в патриотическом движении возросло с 35,5 % с в 2006 году до 69,7 % в 2009 году. По данным социологических опросов уровень патриотизма в 2006 г. составил 53,4 %, в 2007 г. – 55,9 %, в 2008 году – 68,2 %, в 2009 году – 74,5 %, в 2010 году – 80,1 %.

2010 жылы Министрлiк мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырысты iске асыруға 717,8 млн. теңге, оның iшiнде жастарға арналған әлеуметтiк қызметтердiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз етуге – 90 млн. теңге қарастырған. Облыстарда, Астана және Алматы қалаларында әлеуметтiк маңызы бар жобалардың тақырыптарын жасау үшiн мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырыс шеңберiнде зерттеулер, сұрау және фокус-топтарды өткiзу арқылы жастардан және жастардың көшбасшыларынан ұсыныстарды жинау жүргiзiледi.
Жастардың бастамаларын қолдау үшiн республикалық бюджеттен мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырыстың көлемi 2010 жылы 260 млн. теңгенi, 2009 жылы 272 млн. теңгенi, ал 2008 жылы – 164,88 млн. теңгенi, 2007 жылы – 114,3 млн. теңгенi құрады. Жастар саясатын iске асыру бойынша 2010 жылы күтiлген нәтижелерге қол жеткiзiлдi.
Өткен жылдармен салыстырғанда iске асырылған жобалар саны ұлғайғаны байқалады. 2007 жылы iске асырылған әлеуметтiк маңызы бар жобалар саны 31-дi, 2008 жылы – 22-нi, 2009 жылы – 26-ны, 2010 жылы – 32-ні құрады. Жастарға арналған ресурстық орталықтардың саны ұлғайды. 2007 жылы олардың саны 8 болса, 2008 жылы – 12-нi, 2009 жылы 17-нi, 2010 жылы – 19-ды құрады.
Жастар саясаты бағдарламасын iске асыру мақсатында Министрлiк республикалық, өңiрлiк жастар қоғамдық ұйымдарымен және облыстық жастардың үкiметтiк емес ұйымдарымен өзара iс-қимыл жасайды.
Әр өңiрде Жастар және студенттiк еңбек жасақтарының штабтары жұмыс iстейдi. Олар 30 мыңнан астам оқушы жастарды маусымдық жұмыспен, оның iшiнде «Жасыл ел» бағдарламасы бойынша аумақты көгалдандыру мен абаттандыруды ұйымдастыру кезiнде қамтамасыз етеді.
ТМД-ға қатысушы елдердiң халықаралық жастар Дельфийлiк ойындарына жыл сайын Қазақстанның құрамасы қатысады. Қазақстан жастарының халықаралық бiлiм беру бағдарламаларына қатысуы жылдан-жылға ұлғаюда. 2010 жылы халықаралық ынтымақтастық бойынша 75 iс-шара өткiзiлдi (2009 жылы – 62).
Республикалық және өңiрлiк деңгейде патриоттық тәрбие беру жүйесi құрылды. 2008 – 2010 жылдары 4 436-дан астам патриоттық iс-шара өткiзiлдi. Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының «Тәрбие жұмысы және жастар саясаты» бөлімі бойынша жұмыс жүргізіледі.
Жастардың патриоттық тәрбиесiне қатысты мәселелер бойынша жүргiзiлген әлеуметтiк зерттеулер азаматтардың патриоттық козғалыстарға қатысуға ұмтылысы 35,5 %-дан (2006 жылы) 69,7 %-ға (2009 жылы) көтерiлгенiн көрсеттi. Әлеуметтiк сауалдардың деректерi бойынша патриотизм деңгейi 2006 жылы 53,4 %-ды, 2007 жылы – 55,9 %-ды, 2008 жылы – 68,2 %-ды, 2009 жылы – 74,5 %-ды, 2010 жылы – 80,1 %-ды құрады.

Количество мероприятий по патриотическому воспитанию по регионам увеличилось с 4 055 в 2009 году до 4 436 в 2010 году.
Анализ основных проблем
Ключевые проблемы:
1) несовершенная инфраструктура реализации молодежной политики: неполный охват целевых групп молодежи, несовершенство методик реализации на региональном уровне, отсутствие эффективной системы оценки достижения результатов;
2) неэффективное законодательство в сфере реализации молодежной политики: отсутствие механизмов практической реализации социальных гарантий молодежи, отсутствие стандарта качества жизни молодежи, минимальных норм социальных гарантий.
Сильные стороны. Реализация механизма государственного социального заказа, наличие базовой социальной инфраструктуры, создание площадок «социального лифта» в общественно-политической сфере, применение апробированных методик работы с молодежью, регулярное проведение брендовых мероприятий для молодежи.
Слабые стороны:
1) несовершенство Закона Республики Казахстан «О государственной молодежной политике в Республике Казахстан», статистических баз о структуре молодежи;
2) недостаточный охват целевых групп молодежи, недостаточная эффективность системы мониторинга реализации программ на региональном уровне;
3) слабое использование медиаресурсов в сфере молодежной политики;
4) низкий уровень практической подготовки молодых специалистов, необеспеченность молодежи жильем, недостаточная доступность спортивных и досуговых учреждений, снижение уровня культуры, образованности молодежи, отсутствие механизмов поддержки экономического и социального потенциала молодежи;
5) недостаточность специалистов, занимающихся вопросами реализации государственной молодежной политики, на региональном уровне.
Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешние факторы.
Такие факторы, как внутриполитическая стабильность, устойчивое социально-экономическое развитие и финансовая стабильность страны способствуют успешной реализации государственной молодежной политики.
Внутренние факторы.
Создание благоприятных условий для получения качественного образования, принятие Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011 – 2020 годы содействуют успешной реализации молодежной политики в целом, реализации права на образование.
Раздел 3. Стратегические направления, цели, задачи, целевые
индикаторы, мероприятия и показатели результатов
Сноска. Раздел 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.04.2012 № 554; от 29.12.2012 № 1809; от 10.04.2013 № 330 (вводится в действие с 01.01.2013); от 22.10.2013 № 1131; от 31.12.2013 № 1578.
3.1. Стратегические направления, цели, задачи, целевые
индикаторы, мероприятия и показатели результатов
Стратегическое направление 1. Обеспечение доступности
качественного образования

Патриоттық тәрбие бойынша өткізілген іс-шаралардың саны өңірлерде 2009 жылы 4 055-тен 2010 жылы 4 436-ға дейін өсті.
Негiзгi проблемаларды талдау
Шешуші проблемалар:
1) мемлекеттiк жастар саясатын iске асырудың инфрақұрылымы жетілдірілмеген: жастардың мақсатты топтары толық қамтылмаған, өңірлік деңгейде іске асыру әдістемелері жетілдірілмеген, нәтижелерге қол жеткізудің тиімді жүйесі жоқ;
2) жастар саясатын іске асыру саласындағы заңнаманың тиімсіздігі: жастарды әлеуметтік кепілдендіруді практикалық іске асыру тетігі жоқ, жастар өмірі сапасының стандарты, әлеуметтік кепілдіктің ең аз нормалары жоқ.
Күштi жақтары. Мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырыс тетігінің iске асырылуы, базалық әлеуметтiк инфрақұрылымның болуы, қоғамдық-саяси саладағы «әлеуметтiк лифт» алаңдарының құрылуы, жастармен жұмыс iстеудiң сынақтан өткен әдiстемелерiн қолдану, жастарға арналған брендтiк іс-шаралардың тұрақты өткізілуі.
Әлсіз жақтары:
1) «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк жастар саясаты туралы» Қазақстан Республикасы Заңының, жастар құрылымдары туралы статистикалық базаның жетілдірілмеуі;
2) жастардың мақсатты топтарының толық қамтылмауы, өңірлік деңгейдегі бағдарламаларды іске асыру мониторингісі жүйесінің тиімділігінің жеткіліксіздігі;
3) жастар саясаты саласындағы медиаресурстардың аз қолданылуы;
4) жас мамандардың практикалық даярлық деңгейінің төмендігі, жастардың тұрғын үймен қамтамасыз етілмеуі, спорттық және демалыс мекемелеріне қолжетімділіктің жеткіліксіздігі, жастардың мәдени, білімдік деңгейінің төмендігі, жастардың экономикалық және әлеуметтік әлеуетін қолдау тетіктерінің жоқтығы;
5) өңірлік деңгейде мемлекеттік жастар саясатын іске асыру мәселелерімен айналысатын мамандардың жетіспеушілігі.
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Сыртқы факторлар.
Iшкi саяси тұрақтылық, тұрақты әлеуметтiк-экономикалық даму және елдiң қаржылық тұрақтылығы сияқты факторлар мемлекеттiк жастар саясатының табысты iске асуына ықпал етедi.
Ішкі факторлар.
Сапалы бiлiм алу үшiн қолайлы жағдай жасау, Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының қабылдануы жалпы жастар саясатының, сондай-ақ бiлiм алу құқығының табысты iске асуына ықпал етедi.
3-бөлім. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы
индикаторлар, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштері
Ескерту. 3-бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.04.28 № 554, 2012.12.29 N 1809; 10.04.2013 N 330 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); 22.10.2013 N 1131; 31.12.2013 N 1578 қаулыларымен.
1. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы
индикаторлар, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштері
1-стратегиялық бағыт. Сапалы білімге қол жеткізуді
қамтамасыз ету

7. Доля учащихся школ,
участвующих в
республиканских и
международных олимпиадах
по общеобразовательным
предметам и конкурсах
научных проектов (научных
соревнованиях), от общего
количества учащихся
Данные
адм.отч.
%
0,3
0,33
0,36
0,38
0,40
0,43
0,45
8. Результаты учащихся
казахстанской
общеобразовательной школы
в международных
сравнительных
исследованиях:
место Казахстана в
Международном отчете PISA
по грамотности чтения,
математической и
естественнонаучной
грамотности
Офиц.
пресс-
релиз
резуль-
татов
Место в
рейтинге
57
место
(среди
65
стран)
по
итогам
2009
г.
50-55
место
(среди
65-68
стран)
по
итогам
2012
года
место Казахстана в
Международном отчете
TIMSS по математике и
естествознанию
Офиц.
пресс-
релиз
резуль-
татов
Место в
рейтинге
7-11
место
(среди
65-70
стран),
4-е
классы
10-15
место
(среди
65-70
стран)
, 4 и
8-е
классы
Мероприятия для достижения показателей прямых результатов
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
1.1. Оснащение школ в соответствии с требованиями «Норм
оснащения организаций образования мебелью и учебным
оборудованием»
Х
Х
Х
Х
Х
2.1, 5, 6, 8. Создание и функционирование территориальных
органов Комитета по контролю в сфере образования и науки
МОН РК
Х
Х
Х
Х
Х
2.2. Создание Центров педагогического мастерства при АОО
«Назарбаев Интеллектуальные школы»
Х
Х
Х
Х
-
2.3. Создание АО «Национальный центр повышения
квалификации «Өрлеу»
-
Х
-
-
-
2.4. Организация курсов повышения квалификации и
переподготовки руководящих работников  системы
дошкольного и среднего образования в области менеджмента
Х
Х
Х
Х
Х
3. Разработка учебно-методического и нормативного
обеспечения изучения в школах английского языка с первого
класса
-
Х
Х
Х
-
4.1. Разработка «Основных положений» государственного
общеобязательного стандарта (ГОСО) начального, основного
и общего среднего образования и образовательных учебных
программ уровня начального, основного и общего среднего
образования для 12-летней школы с учетом целей и задач
Государственной программы развития образования Республики
Казахстан на 2011-2020 годы с учетом гендерных аспектов.
-
Х
-
-
-
4.2 Проведение государственной аттестации организаций
образования на местном уровне
-
Х
Х
Х
Х
4.3 Проведение проверок на соблюдение законодательства РК
в сфере образования на местном уровне
-
Х
Х
Х
Х
4.4 Внедрение в процесс обучения на всех уровнях
образования современных методик и технологий с учетом
опыта АОО «Назарбаев Интеллектуальные школы»
-
Х
Х
Х
Х
5. Оснащение школ предметными кабинетами новой
модификации
Х
Х
Х
Х
Х
6.1 Внедрение в организациях среднего образования системы
электронного обучения (e-learning)
Х
Х
Х
Х
Х
6.2 Подключение школ к Интернету
Х
Х
Х
Х
Х

7. Жалпы оқушылар санынан алғанда жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық және халықаралық олимпиадаларға және ғылыми жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстарға) қатысушы оқушылардың үлесі
Әкiмшiлiк есептiлiк деректерi
%
0,3
0,33
0,36
0,38
0,40
0,43
0,45
8. Халықаралық салыстырмалы зерттеулердегі қазақстандық жалпы білім беретін мектеп оқушыларының нәтижелері:
оқу, математика және жаратылыстану ғылымдары саласындағы сауаттылық бойынша PISA халықаралық есебіндегі Қазақстанның орны
Нәтижелердің ресми баспасөз хабарламасы
Рейтингтегі орын
2009 ж. қорыт. бойынша 57-орын (65 елдің ішінде)
2012 ж. қорыт. бойынша 50-55 орын (65-68 елдің ішінде)
математика мен жаратылыстану бойынша TIMSS халықаралық есебіндегі Қазақстанның орны
Нәтижелердің ресми баспасөз хабарламасы
Рейтингтегі орын
7-11 орын (65-70 елдің ішінде), 4-ші сыныптар
10-15 орын (65-70 елдің ішінде),4 және 8-ші сыныптар
Тікелей нәтижелерге қол жеткізуге арналған іс-шаралар
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
1. Мектептерді «Білім беру ұйымдарын жиһазбен және оқу жабдықтарымен жарақтандыру нормаларына» сәйкес жарақтандыру
х
х
х
х
х
2.1. 5, 6, 8 ҚР БҒМ Білім және ғылым саласындағы бақылау комитетінде аумақтық органдарының құрылуы және жұмыс істеуі
х
х
х
х
х
2.2. «Назарбаев Зияткерлік мектептері» ДББҰ жанынан Педагогикалық шеберлік орталығын құру
х
х
х
х
-
2.3. «Өрлеу» біліктілікті арттыру ұлттық орталығы» АҚ құру
-
х
-
-
-
2.4. Менеджмент саласындағы мектепке дейінгі және орта білім жүйесінің басшы қызметкерлерінің біліктілігін арттыру және қайта даярлау курстарын ұйымдастыру
х
х
х
х
х
3. Мектептерде ағылшын тілін бірінші сыныптан бастап оқытуды оқу-әдістемелік және нормативтік қамтамасыз етуді әзірлеу
-
х
х
х
-
4.1. Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартының негізгі ережелерін және Білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаның мақсаттары мен міндеттерін, гендерлік ерекшеліктерін ескере отырып, 12 жылдық білім беруге арналған бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру деңгейінің оқу бағдарламаларын әзірлеу
-
х
-
-
-
4.2 Жергілікті деңгейде мемлекеттік аттестаттауды өткізу
-
х
х
х
х
4.3 Жергілікті деңгейде білім саласындағы ҚР заңнамасының сақталуына тексерулерді жүргізу
-
х
х
х
х
4.4 "Назарбаев Зияткерлік мектептері" ДБҰ тәжірибесін ескере отырып, барлық білім беру деңгейіндегі оқыту үдерісіне қазіргі заманғы әдістер мен технологияларды енгізу
-
х
х
х
х
5. Мектептерді жаңа үлгідегі пәндік кабинеттермен жарақтандыру
х
х
х
х
х
6.1. Орта білім беру ұйымдарында электронды оқыту жүйесін енгізу (e-learning)
х
х
х
х
х
6.2. Мектептерді Интернетке қосу
х
х
х
х
х

1, 2.1, 3.1, Разработка механизма признания
аккредитационных органов в Республике Казахстан,
аккредитованных организаций образования, образовательных
программ (Национальный реестр, Республиканский совет по
аккредитации)
х
х
-
-
-
2.1, 3.2. Методическое обеспечение процедур аккредитации,
признания академических квалификаций
х
х
х
х
х
4.1. Сотрудничество с ассоциациями работодателей по оценке
квалификации выпускников вузов
-
-
х
х
х
4.2, 5 Привлечение зарубежных ученых, преподавателей и
консультантов в ведущие вузы страны.
х
х
х
х
х
4.3. Осуществление повышения квалификации ППС за рубежом в
рамках государственного гранта «Лучший преподаватель
вуза», международной стипендии «Болашак», а также других
программ
х
х
х
х
х
6. Осуществление эквивалентного обмена в рамках
международных договоров, а также реализация
образовательных программ для афганских граждан.
х
х
х
х
х
7. Осуществление повышения квалификации, переподготовки,
стажировки ППС внутри страны, в том числе на
высокотехнологичных предприятиях в рамках многосторонней
кооперации вузов с ведущими промышленными предприятиями и
НИИ.
х
х
х
х
х
8. Обеспечение вузов современным лабораторным
оборудованием, в том числе с привлечением средств
работодателей.
-
-
х
х
х
9. Самостоятельное подключение высших учебных заведений к
системе электронного обучения (e-learning)
-
-
-
х
х
10. Обеспечение вузов учебной, учебно-методической и
научной литературой, их разработка, издание и перевод, в
том числе на государственном языке
х
х
х
х
х
11. Строительство, реконструкция и капитальный ремонт
общежитий вузами
х
х
х
х
х
12. Разработка вузами элективных дисциплин по вопросам
гендерного равенства
х
х
х
х
х

1, 2.1, 3.1 Қазақстан Республикасында аккредиттеу органдарын, аккредиттелген білім беру ұйымдарын, білім беру бағдарламаларын тану тетіктерін әзірлеу (Ұлттық тізілім, Аккредиттеу жөніндегі республикалық кеңес)
х
х
-
-
-
2.2, 3.2. Аккредиттеу рәсімдерін, академиялық біліктіліктерді тануды әдістемелік тұрғыдан қамтамасыз ету
х
х
х
х
х
4.1 ЖОО бітірушілерінің біліктілігін бағалау бойынша жұмыс берушілер қауымдастығымен ынтымақтастық жасау
-
-
х
х
х
4.2 Елiмiздiң жетекшi жоғары оқу орындарына шетелдiк ғалымдар мен консультанттарды тарту
х
х
х
х
х
4.3. «Жоғары оқу орнының үздік оқытушысы» мемлекеттік гранты, «Болашақ» халықаралық стипендиясы және басқа да бағдарламалар шеңберінде ПОҚ-ның шетелдерде біліктілігін арттыруды жүзеге асыру
х
х
х
х
х
6. Халықаралық шарттар шеңберінде баламалы алмасуларды жүзеге асыру, сондай-ақ Ауған азаматтарына арналған білім беру бағдарламаларын іске асыру
х
х
х
х
х
7. Елімізде, оның ішінде жетекші өнеркәсіптік кәсіпорындармен және ҒЗИ-мен жоғары оқу орындарының көпжақты бірлесуі шеңберінде жоғары технологиялық кәсіпорындарда ПОҚ-ның біліктілігін арттыруды, қайта даярлауды, тағылымдамадан өткізуді жүзеге асыру
х
х
х
х
х
8. Жоғары оқу орындарын қазіргі заманғы зертханалық жабдықтармен, оның ішінде жұмыс берушілердің қаражаттарын тарту арқылы қамтамасыз ету
-
-
х
х
х
9. Жоғары оқу орындарының электрондық оқыту жүйесіне (e-learning) дербес қосылуы
-
-
х
х
10. Жоғары оқу орындарын оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиеттермен қамтамасыз ету, оларды әзірлеу, басып шығару және аудару, оның ішінде мемлекеттік тілде
х
х
х
х
х
11. Жоғары оқу орындарының жатақханаларды салуы, қайта құруы және күрделі жөндеуден өткізуі
х
х
х
х
х
12. Гендерлiк теңдiк мәселелерi бойынша жоғары оқу орындарының элективтiк пәндердi әзiрлеуi
х
х
х
х
х

100
Мероприятия для достижения показателей прямых результатов
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
1. Заключение соглашений с работодателями, социальными
партнерами и выделение ими грантов и стипендий для
подготовки кадров ФИИР (по 5 грантов/стипендий от каждого
проекта ФИИР, количество проектов - 101)
х
х
х
х
х
2.1 Заключение соглашений на формирование баз
производственных практик между вузами, научными
организациями и системообразующими промышленными
предприятиями
х
х
х
х
х
2.2 Создание на базе 35 предприятий, реализующих ФИИР, баз
производственных практик. Закрепление базовых вузов к
проектам ФИИР
х
х
х
х
х
2.3 Проведение ярмарок-вакансий для трудоустройства
выпускников в приоритетные сектора экономики
х
х
х
х
х
3. Перевод в электронный формат трех государственных
услуг:
частичная автоматизация процесса апостилирования
официальных документов, исходящих из органов образования,
науки и учебных заведений Республики Казахстан
(автоматизация подачи заявки на оказание данной услуги
посредством портала электронного Правительства);
частичная автоматизация процесса приема документов для
участия в конкурсе на присуждение международной стипендии
Президента Республики Казахстан «Болашак»;
автоматизация процесса признания и нострификации
документов об образовании.
-
-
-
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х

100
Тікелей нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге арналған іс-шаралар
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
1. Жұмыс берушілермен, әлеуметтік әріптестермен келісімдер жасау және ҮИИД шеңберінде кадрлар даярлау үшін олардың гранттар мен стипендияларды бөлуі (ҮИИД-дің әр жобасынан 5 грант/стипендия, жобалар саны – 101)
х
х
х
х
х
2.1 Жоғары оқу орындары, ғылыми ұйымдар және жүйе құрушы өнеркәсіп кәсіпорындары арасында өндірістік практика базасын қалыптастыруға келісімдер жасау
х
х
х
х
х
2.2 ҮИИД-ні іске асыратын 35 кәсіпорынның базасында өндірістік практика базасын құру. ҮИИД жобаларына базалық жоғары оқу орындарын бекіту
х
х
х
х
х
2.3 Бітірушілерді экономиканың басым секторларына жұмысқа орналастыру үшін бос орындардың жәрмеңкесін өткізу
х
х
х
х
х
3. Үш мемлекеттік қызмет көрсетуді электронды форматқа көшіру:
- Қазақстан Республикасының білім беру органдарынан, ғылым және оқу мекемелерінен шыққан ресми құжаттарды апостилдеу рәсімін жекелей автоматтандыру (Үкіметтің электронды порталы арқылы осы қызметтерді беруге өтінімдерді ұсынуды автоматтандыру);
-
х
х
х
х
- «Болашақ» халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсына қатысу үшін құжаттарды қабылдау рәсімдерін жарты автоматтандыру;
-
х
х
х
х
- білім туралы құжаттарды нострификациялау және тану рәсімдерін автоматтандыру.
-
-
-
х
х

1.2. Обучение граждан в рамках международной стипендии
«Болашак». Проведение информационных брифингов в
регионах с целью информирования населения об условиях
участия в конкурсе на присуждение стипендии «Болашак».
Мониторинг обучения стипендиатов и трудоустройства
выпускников программы «Болашак».
х
х
х
х
х
2.1 Переподготовка и повышение квалификации научных
кадров путем организации научных стажировок, в том числе
по программе «Болашак», а также в рамках выполнения
совместных исследований и за счет приглашающей стороны
х
х
х
х
х

1.2. Халықаралық «Болашақ» бағдарламасы шеңберінде азаматтарды оқыту. «Болашақ» стипендиясын тағайындау конкурсына қатысу шарттары туралы халықты ақпараттандыру мақсатында өңірлерде ақпараттық брифингтер өткізу
х
х
х
х
х
2.1 Ғылыми тағылымдамаларды, оның ішінде «Болашақ» бағдарламасы бойынша ұйымдастыру арқылы, сондай-ақ, бірлескен зерттеулерді орындау шеңберінде және шақырушы тараптар есебінен ғылыми кадрларды қайта даярлау және біліктілігін арттыру
х
х
х
х
х

1.1. Привлечение учащейся молодежи к проведению
озеленительных работ в рамках общенациональной инициативы
«Жасыл ел»
х
х
х
х
х
1.2. Реализация социально-значимых проектов, нацеленных на
популяризацию культа знаний, постоянного совершенствования
навыков, способностей и профессионализма, а также проектов
«Молодежный кадровый резерв» и «Жастар Отанға»
х
х
х
х
х
2.1 Проведение конкурсов, семинаров, круглых столов в
рамках оказания услуг ресурсных центров поддержки и
развития молодежных организаций
х
х
х
х
х
2.2 Ежегодное проведение акций, встреч, лекций,
конференций по развитию деятельности студенческих советов,
клубов по интересам, комитетов по делам молодежи и
молодежных НПО
х
х
х
х
х
3.1. Проведение общенационального форума молодежи в рамках
реализации основных принципов национальной доктрины – (1
раз в два года), проведение слета сельской молодежи,
молодежных Дельфийских игр, круглых столов, тренингов,
семинаров по вопросам молодежной политики и реализации
принципа Доктрины национального единства Казахстана –
«Одна страна - одна судьба»
х
х
х
х
х
3.2. Подготовка и издание аналитического доклада по
воспитательной работе в вузах и аналитического доклада по
государственной молодежной политике
х
х
х
х
х
3.3. Проведение республиканского Форума «Менің
Қазақстаным», посвященного Дню государственных символов и
реализации принципа Доктрины национального единства
Казахстана «Развитие национального духа» - ежегодно
х
х
х
х
х
3.4. Разработка Комплексного плана по формированию
нравственных ценностей во всех организациях образования
-
х
-
-
-
3.5. Проведение мероприятий по развитию детско-юношеского
движения
-
х
х
х
х
3.6. Проведение социологических исследований по актуальным
вопросам государственной молодежной политики
-
х
х
х
х
3.7. Разработка и реализация Концепции молодежной политики
до 2020 года
х
х
х
4. Реализация социально-значимых проектов совместно с
молодежными НПО по формированию патриотизма и гражданской
активности молодежи (семинары-тренинги, акции,
конференции, встречи, круглые столы)
х
х
х
х
х
3.2. Соответствие стратегических направлений и целей
государственного органа стратегическим целям государства
Стратегические
направления и цели
государственного
органа
Наименование стратегического и (или) программного
документа
1
2
Стратегическое
направление 1.
Обеспечение
доступности
качественного
образования
Цель 1.1.
Обеспечение
доступности
дошкольного
воспитания и
обучения
1. Стратегический план развития Республики
Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом
Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010
г. № 922
2. Госпрограмма развития образования Республики
Казахстан на 2011 – 2020 годы, утвержденная
Указом Президента Республики Казахстан от 7
декабря 2010 г. № 1118

1.1. «Жасыл ел» жалпыұлттық бастамасы шеңберінде оқушы жастарды көгалдандыру жұмыстарына тарту
х
х
х
х
х
1.2. Дағдылар, мүмкіндіктер мен кәсібилікті жетілдіруге, білім құндылықтарын тұрақты насихаттауға бағытталған әлеуметтік маңызды жобаларды, сондай-ақ, «Жастар кадрлық резерві» және «Жастар Отанға» жобаларын іске асыру
х
х
х
х
х
2.1 Жастар ұйымдарын қолдау және дамыту ресурстық орталықтарының қызметі аясында конкурстар, семинарлар, дөңгелек үстелдер өткізу
х
х
х
х
х
2.2 Жыл сайын студенттік кеңестер, қызығушылығы бойынша клубтар, жастар ісі комитеттері және жастар үкіметтік емес ұйымдарының қызметін дамыту бойынша акциялар, кездесулер, дәрістер, конференциялар өткізу
х
х
х
х
х
3.1. Қазақстанның ел бірлігі доктринасының «Бір ел - бір тағдыр» басымдығын және жастар саясатын іске асыру мақсатында жалпыұлттық форум (екі жылда - бір рет), ауыл жастары слетін, жастар Дельфийлік ойындарын, дөңгелек үстелдер, тренингтер, семинарлар өткізу
х
х
х
х
х
3.2. Жоғары оқу орындарындағы тәрбие жұмысы бойынша талдамалық баяндаманы, мемлекеттiк жастар саясаты бойынша талдамалық баяндаманы және әдестемелік құралдарды дайындау және басып шығару
х
х
х
х
х
3.3. Мемлекеттік рәміздер күніне және Қазақстанның ел бірлігі доктринасының «Ұлттық рухты дамыту» негізгі басымдығын іске асыруға бағытталған «Менің Қазақстаным» республикалық форумын өткізу, жыл сайын
х
х
х
х
х
3.4. Барлық білім беру ұйымдарында адамгершілік құндылықтарды қалыптастыру жөнінде кешенді жоспар әзірлеу
-
х
-
-
-
3.5. Балалар мен жасөспірімдер қозғалысын дамыту жөніндегі іс-шараларды өткізу
-
х
х
х
х
3.6. Мемлекеттік жастар саясатының өзекті мәселелері бойынша әлеуметтік зерттеулер жүргізу
-
х
х
х
х
3.7. 2020 жылға дейінгі Жастар саясаты тұжырымдамасын әзірлеу және іске асыру
х
х
х
4. Жастардың ҮЕҰ-мен бiрлесiп, патриотизмдi және жастардың азаматтық белсендiлiгiн қалыптастыру жөнiндегi әлеуметтiк маңызы бар жобаларды iске асыру (семинар-тренингтер, акциялар, конференциялар, кездесулер, дөңгелек үстелдер)
х
х
х
х
х
3.2. Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен
мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттың атауы
1
2
1-стратегиялық бағыт.
Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету
1.1-мақсат. Мектепке дейінгі тәрбиеге және оқытуға қол жеткізуді қамтамасыз ету
1. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары
2. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы № 1118 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы

3. Послание Главы государства народу Казахстана
от 29 января 2010 года «Новое десятилетие – новый
экономический подъем – новые возможности
Казахстана»
4. Послание Главы государства народу Казахстана
от 6 февраля 2008 года «Рост благосостояния
граждан Казахстана – главная цель государственной
политики»
5. Общенациональный план мероприятий по
реализации Послания Главы государства народу
Казахстана от 6 февраля 2008 года ««Повышение
благосостояния граждан Казахстана – главная цель
государственной политики», п. 60 «Обеспечение
дошкольного образования эффективными программами,
учебниками и учебными пособиями для развития
творческих и интеллектуальных способностей
детей»
6. Общенациональный план мероприятий по
реализации Послания Главы государства народу
Казахстана от 29 января 2010 года «Новое
десятилетие – новый экономический подъем – новые
возможности Казахстана», п. 14 «Разработка
отраслевой программы «Балапан», направленной на
повышение уровня обеспечения детей дошкольным
образованием и воспитанием»
7. Программа по обеспечению детей дошкольным
воспитанием и обучением «Балапан» на 2010 – 2014
годы, утвержденная постановлением Правительства
Республики Казахстан от 28 мая 2010 года № 488.
Цель 1.2.
Обеспечение
доступности
качественного
школьного
образования
1. Стратегический план развития Республики
Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом
Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010
г. № 922
2. Госпрограмма развития образования Республики
Казахстан на 2011 – 2020 годы, утвержденная
Указом Президента Республики Казахстан от 7
декабря 2010 г. № 1118
3. Послание Главы государства народу Казахстана
от 28 января 2011 года «Построим будущее
вместе!».
4. Послание Главы государства народу Казахстана
от 29 января 2010 года «Новое десятилетие – новый
экономический подъем – новые возможности
Казахстана»
5. Послание Президента страны народу Казахстана
от 1 марта 2006 года «Казахстан на пороге нового
рывка вперед в своем развитии. Стратегия
вхождения Казахстана в число 50 наиболее
конкурентоспособных стран мира»
6. Постановление Правительства Республики
Казахстан № 173 от 19 февраля 2003 года «Об
утверждении Правил обеспечения учебниками
обучающихся и воспитанников организаций
образования».
7. Поручение Главы государства о внедрении
изучения английского языка с первого класса,
данное на расширенном заседании Правительства
Республики Казахстан от 17.04.2011 г. (п.13.4).
Цель 1.3
Функционирование
эффективной системы
технического и
профессионального
образования,
интегрированной в
мировое
образовательное
пространство, к
2020 году

3. Мемлекет басшысының 2010 жылғы 29 қаңтардағы «Жаңа онжылдық – жаңа экономикалық өрлеу – Қазақстанның жаңа мүмкіндіктері» атты Қазақстан халқына Жолдауы
4. Мемлекет басшысының 2008 жылғы 6 ақпандағы «Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру – мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» атты Қазақстан халқына Жолдауы
5. Мемлекет басшысының 2008 жылғы 6 ақпандағы «Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру – мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру бойынша жалпыұлттық іс-шаралар жоспары, 60-тармақ «Мектепке дейінгі оқытуды балалардың шығармашылық және интеллектуалдық қабілеттерін дамыту үшін тиімді бағдарламалар, оқулықтар және оқу құралдарымен жабдықтау»
6. Мемлекет басшысының 2010 жылғы 29 қаңтардағы «Жаңа онжылдық – жаңа экономикалық өрлеу – Қазақстанның жаңа мүмкіндіктері» атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру бойынша жалпыұлттық іс-шаралар жоспары, 14-тармақ «Балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқытуды қамтамасыз ету деңгейін арттыруға бағытталған «Балапан» салалық бағдарламасын әзірлеу»
7. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 28 мамырдағы № 488 қаулысымен бекітілген Балаларды мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен қамтамасыз ету жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған «Балапан» бағдарламасы
1.2-мақсат. Мектептегі білім берудің сапалы қызметтерін ұсыну
1. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары
2. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы № 1118 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
3. Мемлекет басшысының 2011 жылғы 28 қаңтардағы «Болашақтың іргесін бірге қалаймыз» атты Қазақстан халқына Жолдауы
4. Мемлекет басшысының 2010 жылғы 29 қаңтардағы «Жаңа онжылдық – жаңа экономикалық өрлеу – Қазақстанның жаңа мүмкіндіктері» атты Қазақстан халқына Жолдауы
5. Мемлекет басшысының 2006 жылғы 1 наурыздағы «Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында. Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіру стратегиясы» атты Қазақстан халқына Жолдауы
6. «Білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерін оқулықтармен қамтамасыз ету ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 19 ақпандағы № 173 қаулысы
7. Мемлекет басшысының Қазақстан Республикасы Үкіметінің кеңейтілген мәжілісінде берілген мектептерде ағылшын тілін бірінші сыныптан оқыту туралы 2011 жылғы 17 сәуірдегі (13.4-тармақ) тапсырмасы
1.3-мақсат. 2020 жылға қарай әлемдік білім беру кеңістігіне біріктірілген техникалық және кәсіптік білім берудің тиімді жүйесінің жұмыс істеуі

1. Стратегический план развития Республики
Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом
Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010
г. № 922
2. Госпрограмма развития образования Республики
Казахстан на 2011 – 2020 годы, утвержденная
Указом Президента Республики Казахстан от 7
декабря 2010 г. № 1118
3. Государственная программа по форсированному
индустриально-инновационному развитию Республики
Казахстан на 2010 – 2014 годы, утвержденная
Указом Президента Республики Казахстан от 19
марта 2010 года № 958
4. Послание Главы государства народу Казахстана
от 29 января 2010 года «Новое десятилетие – новый
экономический подъем – новые возможности
Казахстана»
5. Послание Главы государства народу Казахстана
от 6 февраля 2008 года «Рост благосостояния
граждан Казахстана – главная цель государственной
политики»
Цель 1.4. Качество
высшего образования
Казахстана
соответствует
лучшим мировым
практикам в области
образования к 2020
году
1. Стратегический план развития Республики
Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом
Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010
г. № 922
2. Госпрограмма развития образования Республики
Казахстан на 2011 – 2020 годы, утвержденная
Указом Президента Республики Казахстан от 7
декабря 2010 г. № 1118
3. Государственная программа по форсированному
индустриально-инновационному развитию Республики
Казахстан на 2010 – 2014 годы, утвержденная
Указом Президента Республики Казахстан от 19
марта 2010 года № 958
4. Послание Главы государства народу Казахстана
от 28 января 2011 года «Построим будущее вместе!»
5. Послание Главы государства народу Казахстана
от 29 января 2010 года «Новое десятилетие – новый
экономический подъем – новые возможности
Казахстана»
6. Послание Главы государства народу Казахстана
от 18 февраля 2005 года «Казахстан на пути
ускоренной экономической, социальной и
политической модернизации»
7. Послание Главы государства народу Казахстана
от 1 марта 2006 года «Стратегия вхождения
Казахстана в число 50-ти наиболее
конкурентоспособных стран мира. Казахстан на
пороге нового рывка вперед в своем развитии»
8. Послание Главы государства народу Казахстана
от 28 февраля 2007 года «Новый Казахстан в новом
мире»
9. Послание Главы государства народу Казахстана
от 6 февраля 2008 года «Повышение благосостояния
граждан Казахстана – главная цель государственной
политики».
Стратегическое
направление 2.
Научное обеспечение
ускоренной
диверсификации
экономики

1. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары
2. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы № 1118 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
3. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының үдемелі индустриялық-инновациялық дамуының 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
4. Мемлекет басшысының 2010 жылғы 29 қаңтардағы «Жаңа онжылдық – жаңа экономикалық өрлеу – Қазақстанның жаңа мүмкіндіктері» атты Қазақстан халқына Жолдауы
5. Мемлекет басшысының 2008 жылғы 6 ақпандағы «Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру – мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» атты Қазақстан халқына Жолдауы
1.4-мақсат. 2020 жылға қарай Қазақстанның жоғары білім беру сапасы білім беру саласындағы үздік әлемдік тәжірибеге сәйкес келеді
1. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары
2. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы № 1118 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
3. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының үдемелі индустриялық-инновациялық дамуының 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
4. Мемлекет басшысының 2011 жылғы 28 қаңтардағы «Болашақтың іргесін бірге қалаймыз» атты Қазақстан халқына Жолдауы
5. Мемлекет басшысының 2010 жылғы 29 қаңтардағы «Жаңа онжылдық – жаңа экономикалық өрлеу – Қазақстанның жаңа мүмкіндіктері» атты Қазақстан халқына Жолдауы
6. Мемлекет басшысының 2005 жылғы 18 ақпандағы «Қазақстан экономикалық, әлеуметтік және саяси жедел жаңару жолында» атты Қазақстан халқына Жолдауы
7. Мемлекет басшысының 2006 жылғы 1 наурыздағы «Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында. Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіру стратегиясы» атты Қазақстан халқына Жолдауы
8. Мемлекет басшысының 2007 жылғы 28 ақпандағы «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты Қазақстан халқына Жолдауы
9. Мемлекет басшысының 2008 жылғы 6 ақпандағы «Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру – мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» атты Қазақстан халқына Жолдауы
2-стратегиялық бағыт. Экономиканы жедел әртараптандыруды ғылыми қамтамасыз ету
1. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары (Инфрақұрылымды индустрияландыру мен дамыту арқылы әртараптандыруды жеделдету есебінен экономиканың тұрақты өсуін қамтамасыз ету - негізгі бес бағыттың бірі)

Цель 2.1. Научное и
научно-техническое
обеспечение
форсированного
индустриально-
инновационного
развития страны
1. Стратегический план развития Республики
Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом
Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010
г. № 922 (Обеспечение устойчивого роста экономики
за счет ускорения диверсификации через
индустриализацию и развитие инфраструктуры – один
из пяти ключевых направлений)
2. Закон Республики Казахстан от 18 февраля 2011
года «О науке»
3. Государственная программа по форсированному
индустриально-инновационному развитию Республики
Казахстан на 2010-2014 годы, утвержденная Указом
Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010
года № 958
4. Госпрограмма развития образования Республики
Казахстан на 2011 – 2020 годы, утвержденная
Указом Президента Республики Казахстан от 7
декабря 2010 г. № 1118
5. Послание Президента Республики Казахстан
народу Казахстана от 29 января 2010 года «Новое
десятилетие – новый экономический подъем – новые
возможности Казахстана»
6. Выступление Президента Республики Казахстан
Н.А.Назарбаева «Индустриально-технологическое
развитие Казахстана ради нашего будущего» на
ХII-м съезде народно-демократической партии «Hyp
Отан» 15 мая 2009 г.
7. Указ Президента Республики Казахстан № 381 от
13 августа 2007 года «О Государственных премиях в
области науки и техники, литературы и искусства».
8. Совещание с участием Президента Республики
Казахстан Н.А.Назарбаева по вопросам развития
науки 4 сентября 2009 года (п.2., п.3, п.4
Протокола совещания)
Стратегическое
направление 3.
Создание условий
для развития детей
и молодежи,
вовлечения их в
социально-
экономическое
развитие страны
Цель 3.1. Повышение
эффективности
системы охраны прав
и защиты законных
интересов детей
1. Конвенция о правах ребенка от 20 ноября 1989
года (ратифицирована постановлением Верховного
Совета Республики Казахстан от 8 июня 1994 года)
2. Конвенция о правах инвалидов (подписана
Казахстаном 11 декабря 2008 года), п. 24
3. Закон Республики Казахстан от 8 августа 2002
года «О правах ребенка в Республике Казахстан»
4. Закон Республики Казахстан от 11 июля 2002 г.
«О социальной и медико-педагогической
коррекционной поддержке детей с ограниченными
возможностями»
5. Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 г.
«О государственной адресной социальной помощи»
6. Стратегический план развития Республики
Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом
Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010
г. № 922
7. Госпрограмма развития образования Республики
Казахстан на 2011 – 2020 годы, утвержденная
Указом Президента Республики Казахстан от 7
декабря 2010 г. № 1118

2.1-мақсат. Еліміздің үдемелі индустриялық-инновациялық дамуын ғылыми және ғылыми-техникалық қамтамасыз ету
2. «Ғылым туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 18 ақпандағы Заңы
3. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
4. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы № 1118 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
5. Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың 2010 жылғы 29 қаңтардағы «Жаңа онжылдық - жаңа экономикалық өрлеу - Қазақстанның жаңа мүмкіндіктері» атты Қазақстан халқына Жолдауы
6. Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың 2009 жылғы 15 мамырдағы «Нұр Отан» Халықтық-Демократиялық партиясының ХІІ съезінде «Қазақстанның индустриалды-технологиялық дамуы біздің болашағымыз үшін» атты сөйлеген сөзі
7. Қазақстан Республикасы Президентінің «Ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлықтары туралы» 2007 жылғы 13 тамыздағы № 381 Жарлығы
8. Қазақстан Республикасы Президенті Н.Ә.Назарбаевтың қатысуымен 2009 жылғы 4 қыркүйектегі ғылымды дамыту мәселелері бойынша өткен отырыс (отырыс хаттамасының 2-т, 3-т, 4-т.)
3-стратегиялық бағыт. Балалар мен жастардың дамуы үшін жағдайлар жасау, оларды елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына тарту
3.1-мақсат. Балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау жүйесінің тиімділігін арттыру
1. 1989 жылғы 20 қарашадағы Бала құқықтары туралы конвенция (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің 1994 жылғы 8 маусымдағы қаулысымен ратификацияланған)
2. Мүгедектер құқықтары туралы конвенция (Қазақстан Республикасы 2008 жылғы 11 желтоқсанда қол қойған), 24-тармақ
3. «Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 8 тамыздағы Заңы
4. «Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 11 шілдедегі Заңы
5. «Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 17 шілдедегіЗаңы
6. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасын 2020 жылға дейін дамытудың стратегиялық жоспары
7. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы № 1118 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы

8. Послание Главы государства народу Казахстана
от 29 января 2010 года «Новое десятилетие – новый
экономический подъем – новые возможности
Казахстана».
9. Общенациональный план основных направлений по
реализации ежегодных 2005 – 2007 годов Посланий
Главы государства народу Казахстана, п.89.2
10. Поручение Главы государства о материальном
стимулировании казахстанских граждан, принявших
на воспитание в семью детей-сирот и детей,
оставшихся без попечения родителей, данное на V
Республиканском форуме женщин 5 марта 2009 года
11. Постановление Правительства Республики
Казахстан от 17 мая 2000 года № 738 (с
изменениями от 07.10.04 г. № 1032) «О размерах и
источниках социальной помощи нуждающимся
гражданам в период получения ими образования»
Цель 3.2. Повышение
патриотического
самосознания и
гражданской
активности молодежи
1. Закон Республики Казахстан от 7 июля 2004 года
№ 581 «О государственной молодежной политике в
Республике Казахстан»
2. Стратегический план развития Республики
Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом
Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010
г. № 922
3. Государственная программа развития образования
Республики Казахстан на 2011 – 2020 годы,
утвержденная Указом Президента Республики
Казахстан от 7 декабря 2010 г. № 1118
4. Концепция государственной молодежной политики
Республики Казахстан, утвержденная Распоряжением
Президента Республики Казахстан от 28 августа
1999 года № 73
Раздел 4. Развитие функциональных возможностей
Сноска. Раздел 4 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 10.04.2013 № 330 (вводится в действие с 01.01.2013).
Наименование
стратегического
направления, цели и
задачи
государственного
органа
Мероприятия по реализации
стратегического направления, цели и
задачи государственного органа
Период
реализации
1
2
3
Стратегическое направление 1 Обеспечение доступности качественного
образования
Цель 1.1. Обеспечение
доступности
дошкольного воспитания
и обучения
Задача 1.1.1.
Расширение сети
дошкольных организаций
и повышение качества
дошкольного воспитания
и обучения
Мониторинг деятельности региональных
управлений образования по реализации
Программы «Балапан».
Эффективное использование потенциала
Республиканского центра «Дошкольное
детство» для обеспечения качества
предоставляемых дошкольных услуг.
2011 –
2015 годы
Цель 1.2. Обеспечение
доступности
качественного
школьного образования
Задача 1.2.1.
Предоставление
качественных услуг
школьного образования
Эффективное использование потенциала
Национальной академии образования
им. Ы. Алтынсарина (далее - НАО
им.Ы.Алтынсарина), РНПЦ «Учебник»,
РНПЦ «Дарын», РИПКСО, АО
«Информационно-аналитический
центр».
Организация сотрудничества с
международными организациями
(Организация экономического
сотрудничества и развития (ОЭСР),
Международная ассоциация по оценке
образовательных достижений учащихся
(IEA), ЮНЕСКО, ЮНИСЕФ, Фонд «Бота»)
по проблемным вопросам
предоставления качественных услуг
школьного образования.
Организация деятельности
Департаментов по контролю в сфере
образования (далее – Департаменты).
Проведение мониторинга эффективности
деятельности Департаментов.
Эффективное использование ресурсов
Департаментов в части реализации
контрольных функций на местах.
2011 –
2015 годы
Подготовка и повышение квалификации
преподавателей и администраторов
системы электронного обучения для
функционирования системы
электронного обучения (ежегодно 8
тыс. человек);
2011 –
2015 годы
Совершенствование информационных
систем МОН (сайта, порталов и т.д):
постоянная актуализация сайта и
порталов МОН (www.edu.gov.kz,
www.sabak.kz, portal.edu.kz);
обучение новых специалистов по
использованию Единой системы
электронного документооборота (далее
- ЕСЭДО), Интернет-портала
государственных органов (далее -
ИПГО);
наполнение порталов образовательными
ресурсами.
Материальные активы – в целях
повышения эффективности исполнения
стратегического плана будут сделаны
капитальные расходы на обеспечение
Министерства оборудованием и
основными средствами.
2011 –
2014 годы

8. Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың 2010 жылғы 29 қаңтардағы «Жаңа онжылдық – жаңа экономикалық өрлеу – Қазақстанның жаңа мүмкіндіктері» Қазақстан халқына Жолдауы
9. Мемлекет басшысының Қазақстан халқына 2005 – 2007 жылдардағы жыл сайынғы Жолдауларын іске асыру жөніндегі негізгі бағыттардың жалпыұлттық жоспары, 89.2-т.
10. Мемлекет басшысының жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды тәрбиелеуге алған қазақстандық азаматтарды материалдық ынталандыру туралы 2009 жылғы 5 мамырдағы Қазақстан әйелдерінің V республикалық Форумында берген тапсырмасы
11. «Мұқтаж азаматтарға олардың білім алу кезінде берілетін әлеуметтік көмектің мөлшерлері мен көздері туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 17 мамырдағы № 738 қаулысы (07.10.04 ж. № 1032 өзгерістермен)
3.2-мақсат. Жастардың азаматтық белсенділігін арттыру және патриоттық санасын қалыптастыру
1. «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жастар саясаты туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 7 шілдедегі № 581 Заңы.
2. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары
3. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы № 1118 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
4. Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 28 тамыздағы № 73 Өкімімен бекітілген Қазақстан Республикасы жастар саясаты Тұжырымдамасы
4-бөлім. Функционалды мүмкіндіктерді дамыту
Ескерту. 4-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 10.04.2013  N 330 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Стратегиялық бағыттың атауы, мемлекеттік органның мақсаттары мен міндеттері
Стратегиялық бағыттың, мемлекеттік органның мақсаттары мен міндеттерін іске асыру бойынша іс-шаралар
Іске асыру кезеңі
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету
1.1-мақсат. Мектепке дейінгі тәрбие және оқытуға қол жеткізуді қамтамасыз ету
1.1.1-міндет. Мектепке дейінгі ұйымдардың желісін кеңейту және мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың сапасын арттыру
«Балапан» бағдарламасын iске асыру бойынша өңірлік бiлiм беру ұйымдарының қызметiне мониторинг жүргізу.
Мектепке дейiнгi қызмет көрсету сапасын қамтамасыз ету үшін «Мектепке дейiнгi балалық шақ» республикалық орталығының әлеуетiн тиiмдi пайдалану.
2011-2015 жылдар
1.2-мақсат. Сапалы мектеп біліміне қол жеткізуді қамтамасыз ету
1.2.1-міндет. Мектептегі білім берудің сапалы қызметтерін ұсыну
Ы. Алтынсарин атындағы Қазақ ұлттық бiлiм беру академиясы (бұдан әрi - Ы. Алтынсарин атындағы ҚҰББА), «Оқулық» РҒПО, «Дарын» РҒПО, ББЖКБАРИ, «Ақпараттық-талдау орталығы» АҚ әлеуетін тиiмдi пайдалану.
Халықаралық ұйымдармен (Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (ЭДҰ), Оқушылардың бiлiм жетiстiктерiн бағалау жөнiндегi халықаралық қауымдастықпен (IEA), ЮНЕСКО, ЮНИСЕФ, «Бота» қорымен) мектептегi сапалы бiлiм беру қызметiн ұсыну мәселелерi бойынша ынтымақтастықты ұйымдастыру.
Білім саласындағы бақылау департаменттерінің қызметін ұйымдастыру (бұдан әрі – Департаменттер). Департаменттер қызметінің тиімділігіне мониторинг жүргізу. Жергілікті деңгейде бақылау функцияларын жүзеге асыру бөлігінде Департаменттердің әлеуетін тиімді пайдалану.
Электронды оқыту жүйесінің жұмыс істеуі үшін оқытушылар мен электронды оқыту жүйесі әкімшілерін даярлау және біліктілігін арттыру (жыл сайын 8 мың адам).
БҒМ-нің ақпараттық жүйелерін (сайт, порталдар және т.б.) жетілдіру:
БҒМ-нің сайты мен порталдарына (www.edu.gov.kz, www.sabak.kz, portal.edu.kz) тұрақты өзекті сипат беру;
Электронды құжат айналымының бірыңғай жүйесін (бұдан әрі – ЭҚАБЖ), Мемлекеттік органдардың интернет-порталын (бұдан әрі – МОИП) пайдалану бойынша жаңа мамандарды оқыту;
порталдарды білім беру ресурстарымен толықтыру.
Материалдық активтер – стратегиялық жоспарды орындаудың тиімділігін арттыру мақсатында Министрлікті жабдықтармен және негізгі құралдармен қамтамасыз етуге күрделі шығыстар жасалатын болады.
2011-2015 жылдар
2011-2015 жылдар
2011-2014 жылдар

Задача 1.2.2. Развитие
сети школ
Проведение мониторинга аварийных
школ, дефицита ученических мест,
определение потребности
строительства школ, проведения
капитального ремонта
2011 –
2015 годы
Материальные активы – в целях
повышения эффективности исполнения
стратегического плана будут сделаны
капитальные расходы на:
1) проведение капитального ремонта
зданий государственных учреждений и
предприятий образования;
2) оснащение оборудованием и другими
основными средствами государственных
учреждений и предприятий
образования.
2011 –
2014 годы
Разработка стандартов и регламентов
государственных услуг в сфере
образования
2011 –
2015 гг.
Обеспечение информационной
безопасности центрального аппарата
Министерства и его Комитетов
2011 –
2015 гг.
Цель 1.3
Функционирование
эффективной системы
технического и
профессионального
образования,
интегрированной в
мировое
образовательное
пространство, к 2020
году
1. Наличие определенного потенциала
Республиканского
научно-методического центра развития
технического и профессионального
образования и присвоения
квалификации; Национального
аккредитационного центра;
Национальной академии образования
имени Ы. Алтынсарина, АО
«Информационно-аналитический центр».
2. Сотрудничество с международными
организациями (RKK, KOICA, ЕФО, GIZ,
Европейский Союз, InWent, Британский
Совет, Ассоциация профессиональных
колледжей Великобритании).
2011 –
2015 годы
Задача 1.3.1.
Обеспечение
доступности
технического и
профессионального
образования
Задача 1.3.2 Повышение
качества подготовки и
конкурентоспособности
кадров
Задача 1.3.3 Развитие
социального
партнерства
Материальные активы - в целях
повышения эффективности исполнения
стратегического плана будут сделаны
капитальные расходы на оснащение
оборудованием и другими основными
средствами государственных
учреждений и предприятий
образования.
2011 –
2014 годы
Обеспечение информационной
безопасности центрального аппарата
Министерства и его Комитетов
2011 –
2015 гг.
Цель 1.4. Качество
высшего образования
Казахстана
соответствует лучшим
мировым практикам в
области образования к
2020 году
Эффективное использование ресурсов:
1) Национального аккредитационного
центра;
2) Национального центра
образовательной статистики и
оценки;
3) Национальной академии образования
имени Ы. Алтынсарина;
4) Национального центра
тестирования;
5) РНПЦ «Учебник»;
6) АО «Информационно-аналитический
центр».
2011 –
2015 годы
Задача 1.4.1
Функционирование
высшей школы
Казахстана в
соответствии с
основными параметрами
Болонского процесса

1.2.2-міндет. Мектептер желісін дамыту
Апатты мектептер, оқушылар орнының тапшылығы және мектеп құрылысына, күрделі жөндеуге қажеттілікті анықтау мониторингін жүргізу.
Материалдық активтер – стратегиялық жоспарды орындаудың тиімділігін арттыру мақсатында:
1) мемлекеттік білім беру мекемелері мен кәсіпорындарының ғимараттарына күрделі жөндеу жүргізуге;
2) мемлекеттік білім беру мекемелері мен кәсіпорындарын негізгі жабдықтармен және негізгі құралмен жарақтандыруға күрделі шығыстар жасалатын болады.
2011-2015 жылдар
2011-2014 жылдар
Білім беру саласындағы мемлекеттік қызметтердің стандарттары мен регламенттерін әзірлеу
2011-2015 жж.
Министрліктің орталық аппараты мен оның Комитеттерінің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
2011-2015 жж.
1.3-мақсат. 2020 жылға қарай әлемдік білім беру кеңістігіне кіріккен техникалық және кәсіптік білім берудің тиімді жүйесінің жұмыс істеуі
1.3.1-міндет. Техникалық және кәсіптік білімнің қолжетімділігін қамтамасыз ету
1.3.2-міндет. Кадрларды даярлаудың сапасын және олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру
1.3.3-міндет. Әлеуметтік әріптестікті дамыту
1. Республикалық техникалық және кәсiптiк бiлiм берудi дамыту және бiлiктiлiк берудiң ғылыми-әдiстемелiк орталығының, Ұлттық аккредиттеу орталығының, Ы. Алтынсарин атындағы Қазақ ұлттық бiлiм беру академиясының, «Ақпараттық-талдау орталығы» АҚ-ның анықталған әлеуетінің болуы.
2. Халықаралық ұйымдармен (RKK, КOICA, ЕБҚ, ГТО, Еуропалық Одақ, InWent, Британ Кеңесi, Ұлыбританияның кәсiптiк колледждер қауымдастығы) ынтымақтастық.
Материалдық активтер – стратегиялық жоспардың орындалуының тиімділігін арттыру мақсатында мемлекеттік білім беру мекемелері мен кәсіпорындарын құрал-жабдықтармен және өзге де негізгі құралдармен жабдықтауға күрделі шығыстар жасалатын болады.
2011-2015 жылдар
2011-2014 жылдар
Министрліктің орталық аппараты мен оның Комитеттерінің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету
2011-2015 жж.
1.4-мақсат. 2020 жылға қарай Қазақстанның жоғары білім беру сапасы білім беру саласындағы үздік әлемдік тәжірибеге сәйкес келеді
1) Ұлттық аккредиттеу орталығының;
2) Ұлттық білім статистикасы және бағалау орталығының;
3) Ы. Алтынсарин атындағы Ұлттық білім беру академиясының;
4) Ұлттық тестілеу орталығының;
5) «Оқулық» РҒПО;
6) «Ақпараттық-талдау орталығы» АҚ-ның ресурстарын тиімді пайдалану.
2011-2015 жылдар
1.4.1-міндет. Қазақстанның жоғары мектебінің Болон процесінің негізгі параметрлеріне сәйкес жұмыс істеуі
Жоғары оқу орындарымен және халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық (ЕҚ, ЕК, ЮНЕСКО, ЮНИСЕФ, ИСЕСКО, БҰҰ, ЮНФПА, КАРЕН, АКСЕЛС, СВМДА, ҰҚШҰ, АЙРЕКС, ДСҰ, ТЕМПУС, ПРООН, ДААД, Британ кеңесі, Бейбітшілік Корпусы, ЕҚЫҰ, НАТО, АДБ, ЕДБ, ЭЫҰ).
2011-2015 жылдар

Задача 1.4.2 Повышение качества высшего и послевузовского образования
Сотрудничество с вузами и
международными организациями (ЕС,
ЕК, ЮНЕСКО, ЮНИСЕФ, ИСЕСКО, ООН,
ЮНФПА, КАРЕН, АКСЕЛС, СВМДА, ОДКБ,
АЙРЕКС, ВТО, ТЕМПУС, ПРООН, ДААД,
Британский совет, Корпус Мира, ОБСЕ,
НАТО, АБР, ЕБРР, ОЭС).
Материальные активы – в целях
повышения эффективности исполнения
стратегического плана будут сделаны
капитальные расходы на:
1) проведение капитального ремонта
зданий государственных высших
учебных заведений;
2) оснащение оборудованием и другими
основными средствами государственных
высших учебных заведений.
2011 –
2015 годы
2011 – 2013 годы
Задача 1.4.3
Обеспечение кадрами с
высшим и
послевузовским
образованием отраслей
экономики, в том числе
проектов
индустриально-
инновационного
развития страны
Обеспечение прохождения повышения
квалификации
профессорско-преподавательского
состава вузов.
Сотрудничество с национальными
компаниями, холдингами,
предприятиями, учреждениями; АО
«Назарбаев Университет», вузами, АО
«Центр международных программ» и
международными организациями.
2011 –
2015 годы
Установление контактов и развитие
связей с зарубежными учебными
заведениями и образовательными
организациями
Сотрудничество с вузами; научными
организациями; Национальным
институтом интеллектуальной
собственности
2011 –
2015 годы
Задача 1.4.4 Система
высшего образования
транспарентна на всех
уровнях, внедрены
современные механизмы
управления и
финансирования,
значительно снижен
уровень коррупции
Сотрудничество с вузами, гражданским
обществом, социальными партнерами,
Альянсом студентов Казахстана.
2011 –
2015 годы
Обеспечение прохождения повышения
квалификации работников
Министерства, в том числе по
вопросам управления, по обучению
государственному и английскому
языкам
2011 –
2015 годы
Совершенствование кадровой политики
Министерства
2011 –
2015 гг.
Достижение 30 % представительства
женщин во власти на уровне принятия
решений (в Министерстве) к 2016 году
2011 –
2015 гг.
Обеспечение информационной
безопасности центрального аппарата
Министерства и его Комитетов
2011 –
2015 гг.
Разработка методики оценки
эффективности деятельности
сотрудников Министерства и ее
внедрение.
Разработка методики оценки
эффективности деятельности
структурных подразделений
Министерства и ее реализация.
Организация работы по созданию
системы менеджмента качества.
Разработка и поддержка СМК.
2011 –
2015 гг.
2012 –
2015 гг.
2012 –
2015 гг.
Стратегическое
направление 2. Научное
обеспечение ускоренной
диверсификации
экономики
Цель 2.1. Научное и
научно-техническое
обеспечение
форсированного
индустриально-
инновационного
развития страны
Обеспечение реализации
государственной научно-технической
политики.
Нормативное обеспечение.
Использование веб-ресурса
национального научного портала
(www.nauka.kz.), обеспечивающий
доступ к информации о казахстанских
научных организациях и базам данных
научно-технической информации.
Отслеживание мировых тенденций
развития науки.
Материальные активы – в целях
повышения эффективности исполнения
стратегического плана будут сделаны
капитальные расходы на оснащение
оборудованием и другими основными
средствами государственных
организаций в сфере обеспечения
науки.
2011 –
2015 годы
2011 –
2014 годы

1.4.2-міндет. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің сапасын арттыру
1.4.3-міндет. Экономика саласы, оның ішінде елімізді индустриялық-инновациялық дамыту жобалары үшін жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау
Материалдық активтер – стратегиялық жоспарды орындаудың тиімділігін арттыру мақсатында:
1) мемлекеттік жоғары оқу орындарының ғимараттарына күрделі жөндеу жүргізуге;
2) мемлекеттік жоғары оқу орындарын құрал-жабдықтармен және өзге де негізгі құралдармен жабдықтауға күрделі шығыстар жасалатын болады.
Жоғары оқу орындарының профессорлық - оқытушылық құрамының біліктілікті арттырудан өтуін қамтамасыз ету.
Ұлттық компаниялармен, холдингтермен, кәсіпорындармен, мекемелермен; «Назарбаев Университеті» АҚ-мен, жоғары оқу орындарымен, «Халықаралық бағдарламалар орталығы» АҚ-мен және халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық.
Байланыстар орнату және шетелдік оқу орындарымен және білім беру ұйымдарымен байланыстарды дамыту.
Жоғары оқу орындарымен; ғылыми ұйымдармен; Ұлттық зияткерлік меншік институтымен ынтымақтастық.
2011-2014 жылдар
2011-2015 жылдар
2011-2015 жылдар
1.4.4-міндет. Жоғары білім беру жүйесі барлық деңгейлерде транспарентті, басқару мен қаржыландырудың қазіргі заманғы тетіктері енгізілді, жемқорлық деңгейі айтарлықтай төмендеді
Жоғары оқу орындарымен, азаматтық қоғаммен, әлеуметтік әріптестермен, Қазақстанның студенттер альянсымен ынтымақтастық.
2011-2015 жылдар
Министрлік қызметкерлерінің біліктілікті арттырудан өтуін қамтамасыз ету, оның ішінде басқару мәселелері бойынша, мемлекеттік және ағылшын тілін оқыту бойынша өту.
2011-2015 жж.
Министрліктегі кадр саясатын жетілдіру
2011-2015 жж.
2016 жылға қарай шешім қабылдау деңгейінде (Министрлікте) басшылық лауазымдардағы әйелдер үлесін 30 %-ға жеткізу
2011-2015 жж.
Министрліктің орталық аппараты мен оның Комитеттерінің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету
2011-2015 жж.
Министрлік қызметкерлері қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесін әзірлеу және оны енгізу.
2011-2015 жж.
Министрліктің құрылымдық бөлімшелері қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесін әзірлеу және оны іске асыру.
2012-2015 жж.
Сапа менеджменті жүйесін құру бойынша жұмысты ұйымдастыру. СМЖ әзірлеу және оны қолдау.
2011-2015 жж.
2012-2015 жж.
2012-2015 жж.
2-стратегиялық бағыт.
Экономиканы жедел әртараптандыруды ғылыми қамтамасыз ету
2.1-мақсат. Еліміздің үдемелі индустриялық-инновациялық дамуын ғылыми және ғылыми-техникалық қамтамасыз ету

Задача 2.1.1.
Повышение качества
научных исследований и
опытно-конструкторских
разработок
Эффективное использование ресурсов
АО «Национальный
научно-технологический холдинг
«Парасат», научных организаций и
вузов, в том числе исследовательских
университетов.
Координация деятельности
национальных научных лабораторий
коллективного пользования и
лабораторий инженерного профиля при
вузах. Привлечение зарубежных
экспертов.
Сотрудничество с научными
организациями, вузами, в том числе с
Назарбаев Университетом.
Совершенствование системы управления
науки путем формирования
Национальных научных советов и
Национального центра государственной
научно-технической экспертизы.
Участие ученых научных организаций в
деятельности Национальных научных
советов, государственной
научно-технической экспертизе.
Привлечение ученых научных
организаций в качестве экспертов при
отборе научно-технических проектов,
претендующих на премии в области
науки и техники.
Сотрудничество с государственными,
негосударственными, общественными и
международными организациями
зарубежных стран в области научных
исследований (ЮНЕСКО, ИСЕСКО, НАТО,
СРДФ, МНТЦ, ИНТАС, Comstech ОИК,
ШОС, ОЭС).
2011 – 015
годы
Задача 2.1.2.
Подготовка научных
кадров и их
стимулирование к
исследовательской
деятельности
Повышение потенциала научных
организаций путем обучения
сотрудников внутри страны и за
рубежом, том числе по программе
«Болашак».
Организация и проведение
информационно-разъяснительной работы
о возможностях участия в конкурсе на
присуждение стипендии «Болашак»;
проведение конкурсного отбора
претендентов; размещение
стипендиатов на обучение; мониторинг
успеваемости обладателей стипендии
«Болашак»; работа с выпускниками
программы.
2011 –
2015 годы
Задача 2.1.3 Развитие
связи с частным
сектором в
научно-технической
сфере
Участие ученых Института экономики в
выработке предложений по
экономическому стимулированию
реального сектора экономики на
НИОКР.
Использование ресурсов научных
организаций, в частности АО
«Международный
научно-производственный холдинг
«Фитохимия», Национального центра
биотехнологии РК, АО «Национальный
научно-технологический холдинг
«Парасат».
2011 –
2015 годы

2.1.1-міндет. Ғылыми зерттеулер мен тәжірибелік-конструкторлық әзірлемелер сапасын арттыру
Мемлекеттік ғылыми-техникалық саясатты іске асыруды қамтамасыз ету.
Нормативтік қамтамасыз ету. Қазақстандық ғылыми ұйымдар туралы ақпаратқа және ғылыми-техникалық ақпарат базаларына қол жеткізуді қамтамасыз ететін ұлттық ғылыми порталдың (www.nauka.kz.) веб-ресурсын пайдалану.
Ғылым дамуының әлемдік үрдістерін қадағалау.
Материалдық активтер – стратегиялық жоспарды орындаудың тиімділігін арттыру мақсатында ғылымды қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік ұйымдарды жабдықтармен және басқа да негізгі құралдармен жарақтандыруға күрделі шығыстар жұмсалатын болады.
2011-2015 жылдар
2011-2014 жылдар
«Парасат» ұлттық-технологиялық холдингі» АҚ, ғылыми ұйымдар мен жоғары оқу орындарының, оның ішінде зерттеу университеттерінің ресурстарын тиімді пайдалану.
Ұжымдық пайдаланудағы ұлттық ғылыми зертханалар мен жоо-лар жанындағы инженерлік бейіндегі зертханалардың қызметін үйлестіру. Шетелдік сарапшыларды тарту.
Ғылыми ұйымдармен, жоғары оқу орындарымен, оның ішінде Назарбаев Университетімен ынтымақтастық.
Ұлттық ғылыми кеңестер мен Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың ұлттық орталығын қалыптастыру арқылы ғылымды басқару жүйесін жетілдіру.
2011-2015 жылдар
Ғылыми ұйымдар ғалымдарының Ұлттық ғылыми кеңестердің қызметіне, мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптамаға қатысуы.
Ғылым мен техника саласындағы сыйлықтарды алуға үміткер ғылыми-техникалық жобаларды іріктеу кезінде ғылыми ұйымдардың ғалымдарын сарапшы ретінде тарту.
Шет елдердің ғылыми зерттеулер саласындағы мемлекеттік, мемлекеттік емес, қоғамдық және халықаралық ұйымдарымен (ЮНЕСКО, ИСЕСКО, НАТО, СРДФ, ХҒТО, ИНТАС, Сomstech ОИК, ШЫҰ, ЭЫҰ) ынтымақтастық.
2011-2015 жылдар
2.1.2-міндет. Ғылыми кадрларды даярлау және олардың зерттеушілік қызметін ынталандыру
Елімізде және шетелдерде, оның ішінде «Болашақ» бағдарламасы бойынша қызметкерлерді оқыту бойынша ғылыми ұйымдардың әлеуетін арттыру.
«Болашақ» стипендиясын тағайындау конкурсына қатысу мүмкіндігі туралы ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын ұйымдастыру және өткізу; үміткерлерді конкурстық іріктеуден өткізу; стипендиаттарды оқуға орналастыру; «Болашақ» стипендиясы иегерлерінің үлгеріміне мониторинг жүргізу; бағдарлама түлектерімен жұмыс.
2011-2015 жылдар
2.1.3-міндет. Ғылыми-техникалық саладағы жеке сектормен байланысты дамыту
Экономика институты ғалымдарының экономиканың шынайы секторын ҒЗТКЖ-ға экономикалық ынталандыру жөнінде ұсыныстар әзірлеуге қатысуы.
Ғылыми ұйымдардың, атап айтқанда «Фитохимия» халықаралық ғылыми-өндірістік холдингі» АҚ, ҚР Ұлттық биотехнология орталығы, «Парасат» ұлттық ғылыми-технологиялық холдингі» АҚ ресурстарын пайдалану.
2011-2015 жылдар

Задача 2.1.4
Разработаны механизмы
для успешного
трансферта технологий
исследовательскими
центрами при
университетах
Организация диалоговых площадок с
участием ученых научных организаций
и представителей субъектов частного
предпринимательства.
2011 –
2015 годы
Стратегическое
направление 3.
Создание условий для
развития детей и
молодежи, вовлечения
их в
социально-
экономическое развитие
страны
Цель 3.1. Повышение
эффективности системы
охраны прав и защиты
законных интересов
детей
Задача 3.1.1.
Обеспечение основных
гарантий
государственной защиты
прав и законных
интересов детей
Информирование общественности о
состоянии соблюдения и защиты прав и
законных интересов детей, пропаганда
положений Конвенции ООН о правах
ребенка.
Организация работы телефонов
доверия, общественных приемных.
Проведение проверок по соблюдению
прав и законных интересов детей.
Эффективное использование потенциала
Национального научно-практического
центра коррекционной педагогики.
Мониторинг деятельности региональных
управлений образования по вовлечению
детей с ограниченными возможностями
в образовательный процесс.
Разработка и совершенствование
инструктивно-методических
рекомендаций по использованию
специального оборудования с учетом
индивидуальных особенностей детей,
обучающихся на дому.
2011 –
2015 годы
2011 –
2015 годы
Задача 3.1.2.
Профилактика и
предупреждение
социального сиротства
Мониторинг выплаты пособия опекунам,
попечителям, принявшим на воспитание
детей-сирот и детей, оставшихся без
попечения родителей.
Организация работы по передаче
воспитанников интернатных учреждений
для детей-сирот и детей, оставшихся
без попечения родителей под опеку
(попечительство), патронат, на
усыновление.
2011 –
2015 годы
Обеспечение прохождения повышения
квалификации работников
Министерства, с учетом его
территориальных органов, в том числе
по вопросам управления, по обучению
государственному и английскому
языкам.
2011 –
2015 гг.
Цель 3.2. Повышение
патриотического
самосознания и
гражданской активности
молодежи
Задача 3.2.1.
Повышение гражданской
активности молодежи и
патриотическое
воспитание
Сотрудничество с молодежными НПО, в
том числе и международными
организациями (ЮНИСЕФ и др.)
Участие сотрудников в семинарах на
темы: «Приоритеты управления
человеческими ресурсами в условиях
модернизации государственного
управления»; «Культура управления
государственного служащего:
духовно-нравственные и
психологические аспекты»;
«Государственное управление в
Республике Казахстан»; «Система
государственного управления и
государственной службы: основы,
принципы и перспективы развития».
Ежегодное проведение
семинаров-совещаний для сотрудников
Управлений внутренней политики
областей, г.Астана и Управления
молодежной политики г.Алматы.
2011 –
2015 годы

2.1.4-міндет. Университеттер жанындағы зерттеу орталықтары технологияларының табысты трансферті үшін тетіктер әзірлеу
Ғылыми ұйымдардың ғалымдары мен жеке кәсіпкерлік субъектілері өкілдерінің қатысуымен диалогтік алаңдарды ұйымдастыру.
2011-2015 жылдар
Министрліктің орталық аппараты мен оның Комитеттерінің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
2011-2015 жж.
3-стратегиялық бағыт. Балалар мен жастардың дамуы үшін жағдайлар жасау, оларды елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына тарту
2011-2015 жылдар
3.1-мақсат. Балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау жүйесінің тиімділігін арттыру
3.1.1-міндет. Балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін мемлекеттік қорғаудың негізгі кепілдіктерін қамтамасыз ету
Жұртшылықты балалардың құқықтары мен заңды мүдделерінің сақталуы мен қорғалуының жай-күйі туралы ақпараттандыру, Бала құқықтары туралы БҰҰ Конвенциясының ережелерін насихаттау.
Сенім телефондарының, қоғамдық қабылдау бөлмелерінің жұмысын ұйымдастыру.
Балалардың құқықтары мен заңды мүдделерінің сақталуы бойынша тексерулер жүргізу.
Түзеу педагогикасының ұлттық ғылыми-практикалық орталығының әлеуетін тиімді пайдалану.
Өңірлік білім беру ұйымдарының даму мүмкіндігі шектеулі балаларды білім беру процесіне тарту қызметіне мониторинг жүргізу.
Үйде оқитын балалардың жеке қабілеттерін ескеріп, арнайы жабдықтарды қолдану бойынша инструктивті-әдістемелік ұсынымдарды әзірлеу және жетілдіру.
2011-2015 жылдар
3.1.2-міндет. Әлеуметтік жетімдіктің профилактикасы және алдын алу
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды тәрбиелеуге алған қорғаншыларға, қамқоршыларға төленетін жәрдемақыны мониторингілеу.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған интернаттық мекемелердің тәрбиеленушілерін қамқоршылыққа (қорғаншылыққа), патронатқа, асырап алуға беру бойынша жұмысты ұйымдастыру.
2011-2015 жылдар
Министрліктің, оның аумақтық органдары қызметкерлерінің біліктілігін арттырудан өтуін, оның ішінде басқару мәселелері бойынша, мемлекеттік және ағылшын тілін оқыту бойынша өтуін қамтамасыз ету.
2011-2015 жж.
3.2-мақсат. Жастардың азаматтық белсенділігін арттыру және патриоттық санасын қалыптастыру
3.2.1-міндет. Жастардың азаматтық белсенділігін арттыру және патриоттық тәрбие беру
Жастардың ҮЕҰ-мен, оның ішінде халықаралық ұйымдармен (ЮНИСЕФ және т.б.) ынтымақтастығы.
Қызметкерлердің «Мемлекеттік басқаруды жаңғырту жағдайында адами ресурстарды басқару басымдықтары», «Мемлекеттік қызметкердің басқару мәдениеті: рухани-адамгершілік және психологиялық аспектілері»; «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік басқару»; «Мемлекеттік басқару мен мемлекеттік қызмет жүйесі: негізі, принциптері мен даму болашағы» тақырыптарындағы семинарларға қатысуы. Облыстық, Астана қаласы Ішкі саясат басқармасы және Алматы қаласының Жастар саясаты басқармасының қызметкерлері үшін жыл сайын семинар-кеңестер өткізу.
2011-2015 жылдар

Раздел 5. Межведомственное взаимодействие
Сноска. Раздел 5 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 10.04.2013 № 330 (вводится в действие с 01.01.2013).
Показатели задач, для
достижения которых
требуется
межведомственное
взаимодействие
Государственный
орган, с которым
осуществляется
межведомственное
взаимодействие
Меры, осуществляемые
госорганами
1
2
3
Стратегическое направление 1. Обеспечение доступности
качественного образования
Цель 1.1. Обеспечение доступности дошкольного воспитания и
обучения
Задача 1.1.1. Расширение сети дошкольных организаций и
повышение качества дошкольного воспитания и обучения
1. Доля открытых
дошкольных организаций
всех типов и видов от
общего количества
дошкольных организаций
Местные
исполнительные
органы
Открытие дошкольных
организаций за счет:
возврата ранее
приватизированных,
арендованных зданий,
высвобождения отдельно
стоящих зданий,
приспособления иных помещений
для открытия дошкольных
организаций, открытия
дошкольных организаций на 1-х
этажах жилых комплексов;
строительства детских садов.
Открытие консультационных
пунктов.
Цель 1.2. Обеспечение доступности качественного школьного
образования
Задача 1.2.1. Предоставление качественных услуг школьного
образования
1. Доля педагогических
кадров, прошедших
повышение квалификации
по новой системе
Местные
исполнительные
органы
Обеспечение посещения курсов
повышения квалификации по
новой системе
2. Доля учащихся
начальных классов,
изучающих английский
язык с первого класса,
от общего количества
учащихся 1 – 4 классов
Местные
исполнительные
органы
Обеспечение обучения учащихся
начальных классов английскому
языку с первого класса
3. Доля государственных
школ, внедривших
систему электронного
обучения (e-learning),
от их общего количества
МСИ, АО
«Казахтелеком»,
местные
исполнительные
органы
Оказание содействия в
увеличении доли:
организаций, подключенных к
Интернету со скоростью 4 – 10
Мбит/сек;
Интернет-ресурсов организаций
образования.
МЧС
Подготовка материалов и
выступление в онлайн-режиме
по темам предупреждения и
правил поведения при
возникновении чрезвычайных
ситуаций.
Местные
исполнительные
органы
Увеличение:
доли организаций,
оборудованных для введения
системы электронного
обучения;
доли организаций с
корпоративной и локальной
сетью, с серверными
помещениями;
доли цифровых образовательных
ресурсов;
количества преподавателей –
авторов цифровых
образовательных ресурсов;
количества администраторов и
пользователей системы.
Создание в регионах
экспертных советов по приему
и размещению цифровых
образовательных ресурсов.
МСИ, АО
«Казахтелеком»
Способствовать:
развитию оптиковолоконной
сети Интернет;
созданию условий развития
услуг доступа к сети Интернет
через беспроводную
технологию.
Местные
исполнительные
органы
Увеличение количества школ,
подключенных к
широкополосному Интернету.
Задача 1.2.2 Развитие сети школ

5-бөлім. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
Ескерту. 5-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 10.04.2013  N 330 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қол жеткізу үшін ведомствоаралық өзара іс-қимыл талап етілетін тапсырмалар көрсеткіштері
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл жүзеге асырылатын мемлекеттік орган
Мемлекеттік органдар жүзеге асыратын шаралар
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету
1.1-мақсат. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға қол жеткізуді қамтамасыз ету
1.1.1-міндет. Мектепке дейінгі ұйымдардың желісін кеңейту және мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың сапасын арттыру
1. Мектепке дейінгі ұйымдардың жалпы санынан барлық ашылған мектепке дейінгі ұйымдардың типтері мен түрлерінің үлесі
Жергілікті атқарушы органдар
Мектепке дейiнгi ұйымдарды:
бұрын жекешелендiрiлген, жалға берiлген ғимараттарды қайтару, жеке тұрған ғимараттарды босату есебiнен, балабақшалар ашу үшін басқа да орынжайларды бейiмдеу, тұрғын үйлердiң 1-қабатында мектепке дейiнгi ұйымдарды ашу;
балабақшалар салу есебiнен ашу.
Консультациялық пунктер ашу.
1.2-мақсат. Сапалы мектеп біліміне қол жеткізуді қамтамасыз ету
1.2.1-міндет. Мектептегі білім берудің сапалы қызметтерін ұсыну
3. Жаңа жүйе бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өткен педагог кадрлар үлесі
Жергілікті атқарушы органдар
Жаңа жүйе бойынша біліктілікті арттыру курстарына қатысуды қамтамасыз ету
4. 1-4 сыныптардағы жалпы білім алушылар санынан бірінші сыныптан бастап ағылшын тілін оқитын бастауыш сыныпта білім алушылардың үлесі
Жергілікті атқарушы органдар
Бастауыш сыныптарда білім алушыларды бірінші сыныптан бастап ағылшын тілін оқытумен қамтамасыз ету
6. Мемлекеттік мектептердің жалпы санынан электронды оқыту жүйесін (e-learning) енгізген мемлекеттік мектептердің үлесі
БАМ, «Қазақтелеком» АҚ, жергілікті атқарушы органдар
Интернетке 4 – 10 Мбит/сек жылдамдығымен қосылған ұйымдардың;
білім беру ұйымдарының интернет-ресурстарының үлесін арттыруға ықпал ету.
ТЖМ
Төтенше жағдай пайда болғанда өзін-өзі ұстау ережелері мен ескерту тақырыптары бойынша онлайн- режимінде материалдар мен баяндаманы әзірлеу
Жергілікті атқарушы органдар
Электронды оқыту жүйесін енгізу үшін жабдықталған ұйымдардың үлесін;
серверлік орынжайлар мен корпоративтік және локальды желісі бар ұйымдардың үлесін;
сандық білім беру ресурстарының үлесін;
сандық білім беру ресурстары авторларының – оқытушылардың санын;
жүйенің әкімшілері мен пайдаланушыларының санын арттыру.
Өңірлерде сандық білім беру ресурстарын қабылдау және орналастыру жөнінде сараптамалық кеңестер құру.
БАМ, «Қазақтелеком» АҚ
Оптикалық талшықты Интернет желісін дамытуға;
сымсыз байланыс технологиясы арқылы Интернет желісінің қызметіне қол жеткізуге жағдай жасауға ықпал ету.
Жергілікті атқарушы органдар
Кең жолақты Интернетке қосылған мектептердің санын көбейту.
1.2.3-міндет. Мектептер желісін дамыту

1. Доля аварийных школ
от общего количества
школ (за счет РБ)
Местные
исполнительные
органы
МЧС, местные
исполнительные
органы
Мониторинг сети аварийных,
потенциальных аварийных
школ.
Строительство школ,
обеспечение их своевременного
ввода в эксплуатацию.
Проведение капитального
ремонта и сейсмоусиления
школ.
Исследование и выявление
аварийных зданий школ.
МЧС
Повышение эффективности
мероприятий по минимизации
риска пожаров, угроз жизни и
здоровья, путем оптимизации
финансовых и материальных
ресурсов, направленных на
решение проблем пожарной
безопасности
2. Дефицит ученических
мест (за счет РБ)
Местные
исполнительные
органы
Строительство школ,
пристройка к зданиям школ.
Обеспечение подвоза.
3. Доля школ, ведущих
занятия в три смены, от
общего количества школ
(за счет РБ)
Местные
исполнительные
органы
Строительство школ,
пристройка к зданиям школ.
4. Охват начальным
образованием
Местные
исполнительные
органы
Принятие мер по охвату
инклюзивным образованием,
созданию безбарьерных зон, по
обучению на дому – увеличение
охвата начальным
образованием.
Активизация работы по акциям
«Дорога в школу», «Забота»,
«Дети в ночном городе»,
«Қамқорлық».
Цель 1.3. Функционирование эффективной системы технического и
профессионального образования, интегрированной в мировое
образовательное пространство, к 2020 году
Задача 1.3.1. Обеспечение доступности технического и
профессионального образования
1. Доля охвата молодежи
типичного возраста
техническим и
профессиональным
образованием
Местные
исполнительные
органы
Увеличение государственного
образовательного заказа на
подготовку кадров ТиПО за
счет местного бюджета
Задача 1.3.2 Повышение качества подготовки и
конкурентоспособности кадров
1. Доля государственных
учебных заведений ТиПО,
оснащенных современным
обучающим
оборудованием, от
общего количества
государственных учебных
заведений ТиПО
Местные
исполнительные
органы
Оснащение современным
обучающим оборудованием
государственных учебных
заведений ТиПО, отчетная
информация.
2. Доля типовых учебных
планов и программ,
разработанных на основе
профессиональных
стандартов, от общего
числа разработанных
профессиональных
стандартов
Отраслевые
государственные
органы,
Ассоциации
работодателей,
МТСЗН
Взаимодействие по
нормативному и
методологическому
обеспечению. Оказание
содействия работодателям в
разработке профессиональных
стандартов.
Содействие в разработке
типовых учебных планов и
программ на основе
профессиональных стандартов.
3. Доля инженерно-
педагогических кадров
организаций ТиПО,
прошедших повышение
квалификации и
стажировку, ежегодно
(за счет РБ)
Местные
исполнительные
органы
Обеспечение повышения
квалификации и стажировки
инженерно-педагогических
работников, отчетная
информация.
МИНТ, МТСЗН,
МТК, МНГ, МСХ,
МЧС, АДСиЖКХ
Содействие повышению
квалификации и стажировке
инженерно-педагогических
кадров организаций ТиПО на
базе ведущих отечественных и
зарубежных компаний и
промышленных предприятий (на
территории Казахстана) по
приоритетным направлениям
отраслей экономики.

1. Мектептердің жалпы санынан апатты жағдайдағы мектептердің үлесі (РБ есебінен)
Жергілікті атқарушы органдар ТЖМ
Апатты, апаттылығы басым мектептердің мониторингі.
Мектептер құрылысын салу, олардың уақытылы пайдалануға берілуін қамтамасыз ету.
Мектептерге күрделі жөндеу жүргізу және сейсмотұрақтылығын нығайту.
Апатты жағдайдағы мектеп ғимараттарын зерделеу және анықтау.
2. Оқушы орындарының тапшылығы (РБ есебінен)
Жергілікті атқарушы органдар
Мектептер құрылысын салу, мектеп ғимараттарына қосымша құрылыс салу.
Жеткізуді қамтамасыз ету.
3. Мектептердің жалпы санынан үш ауысымда оқытатын мектептер үлесі (РБ есебінен)
Жергілікті атқарушы органдар
Мектептер құрылысын салу, мектеп ғимараттарына қосымша құрылыс салу.
4. Бастауыш біліммен қамту
Жергілікті атқарушы органдар
Инклюзивті білім берумен қамту, кедергісіз аймақ, үйде білім берумен қамту - бастауыш біліммен қамту бойынша жағдайлар жасау.
«Мектепке жол», «Қамқорлық», «Түнгі қаладағы балалар» акцияларының жұмыстарын белсендіру.
1.3-мақсат. 2020 жылға қарай әлемдік білім беру кеңістігіне біріктірілген техникалық және кәсіптік білім берудің тиімді жүйесінің жұмыс істеуі
1.3.1-міндет. Техникалық және кәсіптік білімнің қолжетімділігін қамтамасыз ету
1. Типтiк жастағы жастарды техникалық және кәсiптiк бiлiммен қамтудың үлесi
Жергiлiктi атқарушы органдар
Жергілікті бюджет есебінен ТжКБ кадрларын даярлауға арналған мемлекеттік тапсырысты ұлғайту
1.3.2-міндет. Кадрларды даярлаудың сапасын және олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру
1. ТжКБ-ның мемлекеттік оқу орындарының жалпы санынан қазіргі заманғы оқу жабдықтарымен жарақталған ТжКБ-ның мемлекеттік оқу орындарының үлесі
Жергілікті атқарушы органдар
Мемлекеттік ТжКБ оқу орындарын қазіргі заманғы оқу жабдықтарымен жарақтандыру, есептік ақпарат.
2. Әзiрленген кәсiптiк стандарттардың жалпы санынан кәсiптiк стандарттар негiзiнде әзiрленген үлгілік оқу жоспарлары мен бағдарламаларының үлесi
Салалық мемлекеттiк органдар, Жұмыс берушiлер қауымдастығы, Еңбекминi
Нормативтiк және әдiснамалық қамтамасыз ету бойынша өзара iс-қимыл. Жұмыс берушiлерге кәсiби стандарттарды әзiрлеуге көмек көрсету.
Кәсiптік стандарттар негiзiнде үлгілік оқу жоспарлары мен бағдарламаларын әзiрлеуге көмек көрсету.
3. ТжКБ ұйымдарының біліктілігін арттыру және тағылымдамадан өткен инженер-педагог кадрларының үлесі
Жергілікті атқарушы органдар ИЖТМ, Еңбекмині, ККМ, МГМ, АШМ, ТЖМ, ҚТҮКШІА
Инженерлік-педагогикалық қызметкерлердің біліктілігін арттыруын және тағылымдамадан өтуін қамтамасыз ету, есептік ақпарат.
Экономиканың басым бағыттары бойынша жетекші отандық және шетел компаниялары мен өнеркәсіптік кәсіпорындардың (Қазақстан аумағындағы) базасында ТжКБ ұйымдарының инженер-педагог кадрларының біліктілігін арттыруына және тағылымдамадан өтуіне ықпал ету

4. Доля выпускников
организаций ТиПО,
прошедших оценку уровня
профессиональной
подготовленности и
присвоения квалификации
с первого раза, от
общего числа принявших
участие
МИНТ, МНГ,
МТСЗН, МТК, МСХ,
МЧС, МСИ,
АДСиЖКХ, АС, АО
«НК КТЖ»,
АО «НК
КазМунайГаз»,
НЭПК «Союз
«Атамекен»,
Ассоциации
работодателей
Определение базовой
институциональной структуры
(предприятие, Ассоциация
работодателей) для проведения
оценку уровня
профессиональной
подготовленности и присвоения
квалификации;
Создание специализированных
сертификационных центров по
оценке и присвоению
квалификаций специалистов по
всем специальностям отраслей
экономики.
Отраслевые
государственные
органы, местные
исполнительные
органы,
Ассоциации
работодателей
Участие в проведении оценки
уровня профессиональной
подготовленности и присвоения
квалификации.
Проведение анализа по
результатам оценки уровня
профессиональной
подготовленности и присвоения
квалификации.
6. Доля организаций
технического и
профессионального
образования
(государственных),
внедривших систему
электронного обучения,
от их общего количества
МСИ, АО
«Казахтелеком»,
местные
исполнительные
органы
Оказание содействия в
увеличении доли:
организаций, подключенных к
Интернету со скоростью 4 – 10
Мбит/сек;
Интернет-ресурсов организаций
образования.
Местные
исполнительные
органы
Увеличение:
доли организаций,
оборудованных для введения
системы электронного
обучения;
доли организаций с
корпоративной и локальной
сетью, с серверными
помещениями;
доли цифровых образовательных
ресурсов;
количества преподавателей -
авторов цифровых
образовательных ресурсов;
количества администраторов и
пользователей системы;
Создание в регионах
экспертных советов по приему
и размещению цифровых
образовательных ресурсов.
Задача 1.3.3 Развитие социального партнерства
1. Количество
заключенных
меморандумов и
соглашений по
сотрудничеству в
области подготовки
кадров технического и
обслуживающего труда
Местные
исполнительные
органы,
Ассоциации
работодателей
Взаимодействие по заключению
меморандумов и соглашений по
сотрудничеству в области
подготовки кадров
технического и обслуживающего
труда, отчетная информация.
МИНТ, МТСЗН,
МТК, МНГ, МСХ,
МЧС, МСИ,
АДСиЖКХ, АО «НК
КТЖ», АО «НК
«КазМунайГаз»,
НЭПК «Союз
«Атамекен»
Содействие в заключении
меморандумов и соглашений по
сотрудничеству в области
подготовки кадров
технического и обслуживающего
труда
Местные
исполнительные
органы
МИНТ, МТК, МНГ,
МСХ, МСИ,
АДСиЖКХ, МТСЗН
Подписание соглашений и
меморандумов, отчетная
информация
Содействие прохождению
практики обучающихся в
организациях ТиПО на базе
ведущих отечественных и
зарубежных промышленных
предприятий (на территории
Казахстана) по приоритетным
направлениям.

4. Қатысқандардың жалпы санынан кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беруден бiрден өткен ТжКБ бiтiрушiлерiнiң үлесi
ИЖТМ, МГМ, Еңбекмині, ККМ, АШМ, ТЖМ, БАМ, ҚТҮКШІА, СА, «ҚТМ ҰК» АҚ, «ҚазМұнайГаз ҰҚ» АҚ, «Атамекен» одағы» Қазақстанның ҰЭП, Жұмыс берушілер қауымдастығы
Кәсіби даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру үшін (кәсiпорын, Жұмыс берушiлер қауымдастығы) базалық институционалдық құрылымды анықтау;
Экономика саласының барлық мамандықтары бойынша мамандардың бiлiктiлiгiн бағалау және беру жөнiндегi арнайы серификаттау орталықтарын құру.
Салалық мемлекеттік органдар, жергілікті атқарушы органдар, Жұмыс берушілер қауымдастығы
Кәсіби даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беруді өткiзуге қатысу. Кәсіби даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беруді өткiзу нәтижесi бойынша талдау жүргiзу.
6. Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының (мемлекеттік) жалпы санынан электрондық оқыту жүйесін енгізгендерінің үлесі
БАМ, «Қазақтелеком» АҚ, жергілікті атқарушы органдар
4-10 Мбит/сек жылдамдығымен Интернетке қосылған ұйымдардың үлесін;
Білім беру ұйымдарының Интернет-ресурстарының үлесін арттыруға ықпал ету.
Жергілікті атқарушы органдар
Электрондық оқыту жүйесін енгізу үшін жабдықталған ұйымдар үлесін;
корпоративтік және локальдық желісі құрылған серверлік бөлмелері бар ұйымдардың үлесін;
цифрлық білім беру ресурстарының үлесін;
оқытушылардың саны - цифрлық білім беру ресурстарының оқытушы-авторларының үлесін;
әкімшілер мен жүйені пайдаланушылар санын арттыру.
Өңірлерде сандық білім беру ресурстарын қабылдау және орналастыру жөнінде сараптамалық кеңестер құру.
1.3.3-міндет. Әлеуметтік әріптестікті дамыту
1. Техникалық және қызмет көрсету еңбегінің кадрларын даярлау саласындағы ынтымақтастық жөнінде жасалған меморандумдар мен келісімдер саны
Жергілікті атқарушы органдар, Жұмыс берушілер қауымдастығы
Техникалық және қызмет көрсету еңбегі кадрларын даярлау саласындағы ынтымақтастық бойынша жасалған меморандумдар мен келісімдер жасау бойынша бірлескен іс-қимыл, есептік ақпарат.
ИЖТМ, Еңбекмині, ККМ, МГМ, АШМ, ТЖМ, БАМ, «ҚТМ ҰК» АҚ, «ҚазМұнайГаз ҰҚ» АҚ, «Атамекен» одағы» Қазақстанның ҰЭП
Техникалық және қызмет көрсету еңбегі кадрларын даярлау саласында ынтымақтастық бойынша жасалған меморандумдар мен келісімдер жасауға ықпал ету.
Жергілікті атқарушы органдар
Меморандумдар мен келісімдерге қол қою, есептік ақпарат
ИЖТМ, ККМ, МГМ, АШМ, БАМ, ҚТҮКШІА, Еңбекмині
Басым бағыттар бойынша жетекші отандық және шетел компаниялары мен өнеркәсіптік кәсіпорындардың (Қазақстан аумағындағы) базасында ТжКБ ұйымдарында білім алушылардың практикадан өтуіне ықпал ету

2. Доля обучающихся за
счет средств
работодателей от общего
количества обучающихся
Местные
исполнительные
органы,
Ассоциации
работодателей
МИНТ, МТК, МНГ,
АДСиЖКХ, МТСЗН
Подписание соглашений и
меморандумов, отчетная
информация
Содействие обучению в
организациях ТиПО за счет
средств работодателей по
приоритетным направлениям
отраслей экономики.
Цель 1.4. Качество высшего образования Казахстана соответствует
лучшим мировым практикам в области образования к 2020 году
Задача 1.4.1. Функционирование высшей школы Казахстана в
соответствии с основными параметрами Болонского процесса
1. Увеличение
количества студентов,
принятых на основе
госзаказа на обучение:
- в магистратуру, в
докторантуру PhD
Центральные
государственные
органы
Внесение совместных
предложений по разработке
нормативных правовых актов,
предоставление потребности в
кадрах, согласование с
госорганами
2. Расширение
академической свободы
вузов в типовых учебных
планах по
специальностям,
расширение компонента
по выбору в
бакалавриате
Центральные
государственные
органы
Внесение совместных
предложений по кандидатурам в
состав рабочей группы по
разработке образовательных
программ специальностей на
основе профессиональных
стандартов и типовых
программ.
Содействие в
усовершенствовании
образовательных программ с
учетом мнения работодателей.
Задача 1.4.2 Повышение качества высшего и послевузовского
образования
1. Доля выпускников
вузов, прошедших
независимую оценку
квалификации в
сообществе
работодателей с первого
раза, от общего
количества принявших
участие
Отраслевые
государственные
органы,
Ассоциации
работодателей
Участие в проведении НОК.
Проведение анализа по
результатам НОК.
2. Количество вузов
Казахстана, отмеченных
в рейтинге лучших
мировых университетов
Центральные и
местные
государственные
органы
Организационная работа по
мобилизации материальных,
финансовых, кадровых,
учебно-методических,
информационных ресурсов и
повышению качества
образовательных услуг
ведущими вузами страны для
вхождения в рейтинги.
3. Доля иностранных
студентов в вузах от
общего количества
обучающихся
МИД
Активизация
информационно-разъяснительной
работы о системе высшего
образования Казахстана с
целью повышения имиджа
казахстанского образования
4. Доля
профессорско-
преподавательского
состава (далее - ППС),
прошедших повышение
квалификации внутри
страны, ежегодно
составит от общего
числа ППС
Центральные
государственные
органы
Заключение межсекторальных
соглашений между МОН и
центральными государственными
органами об организации
прохождения ППС вузов
повышения квалификации на
базе ведущих отечественных и
зарубежных компаний и
промышленных предприятий (на
территории Казахстана) по
приоритетным направлениям.

2. Білім алушылардың жалпы санынан жұмыс берушілер қаражаты есебінен білім алушылардың үлесі
Жергілікті атқарушы органдар, Жұмыс берушілер қауымдастығы ИЖТМ, ККМ, МГМ, ҚТҮКШІА, Еңбекмині
Келісімдер мен меморандумдарға қол қою, есептік ақпарат.
Экономиканың басым бағыттары бойынша жұмыс берушілердің есебінен ТжКБ ұйымдарында білім алуға ықпал ету.
1.4-мақсат. 2020 жылға қарай Қазақстанның жоғары білім беру сапасы білім беру саласындағы үздік әлемдік тәжірибеге сәйкес келеді
1.4.1-міндет. Қазақстанның жоғары мектебінің Болон процесінің негізгі параметрлеріне сәйкес жұмыс істеуі
1. Мемлекеттік тапсырыс негізінде оқуға қабылданған білім алушылар санының ұлғаюы:
- магистратураға, PhD докторантураға
Орталық мемлекеттік органдар
Нормативтік құқықтық актілер әзірлеу бойынша бірлескен ұсыныстар енгізу, кадрларға қажеттіліктерді ұсыну, мемлекеттік органдармен келісу
2. Мамандықтар бойынша білім беру бағдарламаларында жоғары оқу орындарының академиялық еркіндігін кеңейту, бакалавриатта таңдау бойынша компонентті кеңейту
Орталық мемлекеттік органдар
Кәсіптік стандарттар мен үлгілік бағдарламалар негізінде мамандықтардың білім беру бағдарламаларын әзірлеу бойынша жұмыс тобы құрамына кандидатуралар жөнінде бірлескен ұсыныстар енгізу. Жұмыс берушілер пікірлерін есепке ала отырып, стандарттарды жетілдіруге ықпал ету.
1.4.2-міндет. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің сапасын арттыру
1. Қатысқандардың жалпы санынан жұмыс берушілер қоғамдастығында біліктілікті тәуелсіз бағалаудан бірден өткен жоғары оқу орындарын бітірушілердің үлесі
Салалық мемлекеттік органдар, Жұмыс берушілер қауымдастығы
БТБ-ны өткізуге қатысу.
БТБ нәтижесі бойынша талдау жүргізу.
2. Үздік әлем университеттерінің рейтингінде аталған Қазақстан жоғары оқу орындарының саны
Орталық және жергілікті атқарушы органдар
Еліміздің жетекші жоғары оқу орындарының рейтингтерге кіруі үшін материалдық, қаржылық, кадрлық, оқу-әдістемелік, ақпараттық ресурстарды жасақтау және білім беру қызметінің сапасын арттыру жұмыстарын ұйымдастыру.
3. Білім алушылардың жалпы санынан жоғары білім беру жүйесіндегі шетелдік студенттердің үлесі
СІМ
Қазақстандық білімнің беделін арттыру мақсатында Қазақстанның жоғары білім беру жүйесі туралы ақпараттық-насихаттау жұмыстарын жандандыру
4. Ел ішінде біліктілігін арттырудан өткен профессорлық-оқытушылық құрамның (бұдан әрі – ПОҚ) үлесі, жыл сайын ПОҚ-ның жалпы санына шаққанда құрайды
Орталық мемлекеттік органдар
БҒМ және орталық мемлекеттік органдар арасында жоғары оқу орындары ПОҚ-ның жетекші отандық және шетел компанияларында және өндірістік кәсіпорындарда (Қазақстан аумағында) басым бағыттар бойынша біліктілігін арттырудан өтуін ұйымдастыру туралы сектораралық келісім жасау

5. Доля вузов,
оснащенных современным
лабораторным
оборудованием от общего
количества вузов,
осуществляющих
подготовку кадров в
рамках
индустриально-
инновационного развития
МЗ, МСХ, МНГ,
НКА, МСИ, МТК,
АДСиЖКХ
Содействие в оснащении вузов,
осуществляющих подготовку
кадров в рамках
индустриально-инновационного
развития, современным
лабораторным оборудованием
путем заключения соглашений
между работодателями и
вузами.
6. Доля государственных
вузов, внедривших
систему электронного
обучения, от их общего
количества
МСИ, АО
«Казахтелеком»,
местные
исполнительные
органы
Оказание содействия в
увеличении доли:
1. Организаций, подключенных
к Интернету со скоростью 4 –
10 Мбит/сек;
2. Интернет-ресурсов
организаций образования.
Задача 1.4.3 Подготовка кадров с высшим и послевузовским
образованием для отраслей экономики, в том числе проектов
индустриально-инновационного развития страны
1. Доля студентов,
обучающихся на
технических
специальностях за счет
средств работодателей,
иностранных инвесторов
от общего числа
студентов, обучающихся
на договорной основе
МИНТ, МТСЗН,
МТК, МНГ, НКА,
АДСиЖКХ, МСИ,
МООС, МЧС
Заключение меморандумов,
соглашений.
2. Доля вузов,
заключивших договора с
работодателями на
обеспечение базами
производственной
практики с возможностью
последующего
трудоустройства
МИНТ, МЗ, МСХ,
МНГ, НКА, МСИ,
МТСЗН, АДСиЖКХ,
МТК, МООС, МЧС
Заключение меморандумов,
соглашений. Содействие
прохождению практики
студентов вузов на базе
ведущих отечественных и
зарубежных промышленных
предприятий (на территории
Казахстана) по приоритетным
направлениям.
3. Количество
государственных услуг,
переведенных в
электронный формат
МСИ, АО «НИТ»
Оказание содействия в
разработке бизнес-процесса по
переводу государственной
услуги на электронный формат
по:
апостилированию официальных
документов, исходящих из
органов образования, науки и
учебных заведений Республики
Казахстан (автоматизация
подачи заявки на оказание
данной услуги посредством
портала электронного
Правительства);
частичной автоматизации
процесса приема документов
для участия в конкурсе на
присуждение международной
стипендии Президента
Республики Казахстан
«Болашак»; автоматизации
процесса признания и
нострификации документов об
образовании.
Задача 1.4.4 Система высшего образования транспарентна на всех
уровнях, внедрены современные механизмы управления и
финансирования, значительно снижен уровень коррупции
1. Доля гражданских
вузов, внедривших
принципы корпоративного
управления и охваченных
системой общественного
контроля
Центральные
государственные
органы
Содействие в привлечении
работодателей к участию в
системе общественного
контроля вузов.
Стратегическое направление 2. Научное обеспечение ускоренной
диверсификации экономики

5. Индустриалды-инновациялық даму шеңберінде кадрларды даярлауды жүзеге асыратын жоғары оқу орындарының жалпы санынан қазіргі заманғы жабдықтармен жарақтандырылған жоғары оқу орындарының үлесі
ДСМ, АШМ, МГМ, ҰҒА, БАМ, ККМ, ҚТҮКШІА
Жұмыс берушілер мен жоғары оқу орындары арасында келісімдер жасау арқылы индустриалды-инновациялық даму шеңберінде кадрларды даярлауды жүзеге асыратын жоғары оқу орындарын қазіргі заманғы зертханалық жабдықтармен жарақтандыруға көмек көрсету
6. Электронды оқыту жүйесін енгізген мемлекеттік жоғары оқу орындарының, олардың жалпы санынан үлесі
БАМ, «Қазақтелеком» АҚ, жергілікті атқарушы органдар
1. 4–10 Мбит/сек жылдамдығымен Интернетке қосылған ұйымдардың үлесін;
2. Білім беру ұйымдарының Интернет-ресурстарының үлесін арттыруға ықпал ету.
1.4.3-міндет. Экономика саласы, оның ішінде елімізді индустриялық-инновациялық дамыту жобалары үшін жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау
1. Шарт негізінде оқитын студенттердің жалпы санынан жұмыс берушілердің, шетелдік инвесторлардың қаражаты есебінен техникалық мамандықтарда оқитын студенттердің үлесі
ИЖТМ, Еңбекмині, ККМ, МГМ, ҰҒА, ҚТҮКШІА, БАМ, Қоршағанортамині, ТЖМ
Меморандумдар, келісімдер жасау
2. Жұмыспен қамтамасыз ету мүмкіндігімен өндірістік практика базаларымен қамтамасыз ету үшін жұмыс берушілермен шартқа отырған жоғары оқу орындарының үлесі
ИЖТМ, ДСМ, АШМ, МГМ, ҰҒА, БАМ, Еңбекмині, ҚТҮКШІА, ККМ, Қоршағанортамині, ТЖМ
Меморандумдар, келісімдер жасау. Басым бағыттар бойынша жетекші отандық және шетел өнеркәсіптік кәсіпорындардың (Қазақстан аумағындағы) базасында жоғары оқу орындары студенттерінің практикадан өтуіне ықпал ету.
3. Электрондық форматқа ауыстырылған мемлекеттік қызмет көрсетудің саны
БАМ, «ҰАТ» АҚ
- Қазақстан Республикасының білім, ғылым органдары мен оқу орындарынан шығатын ресми құжаттарды апостильдеу (электронды Үкімет порталы арқылы аталған қызметті көрсетуге өтінім беруді автоматтандыру);
- Қазақстан Республикасы Президентінің «Болашақ» халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсына қатысуға арналған құжаттарды қабылдау процесін жартылай автоматтандыру;
- білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау процесін автоматтандыру жөнінде электрондық форматқа мемлекеттік қызметті көшіру бойынша бизнес-процесті әзірлеуге ықпал ету.
1.4.4-міндет. Жоғары білім беру жүйесі барлық деңгейлерде транспарентті, басқару мен қаржыландырудың қазіргі заманғы тетіктері енгізілді, жемқорлықтың деңгейі айтарлықтай төмендеді
1. Корпоративтік басқару принциптерін енгізген және қоғамдық бақылау жүйісімен қамтылған азаматтық жоғары оқу орындарының үлесі
Орталық мемлекеттік органдар
Жұмыс берушілерді жоғары оқу орындарын қоғамдық бақылау жүйесіне қатысуға тартуға ықпал ету
2-стратегиялық бағыт. Экономиканы жедел әртараптандыруды ғылыми қамтамасыз ету

Цель 2.1. Научное и научно-техническое обеспечение
форсированного индустриально-инновационного развития страны
Задача 2.1.1 Повышение качества научных исследований и
опытно-конструкторских разработок
1. Количество
реализованных проектов
в рамках созданных
научно-образовательных
консорциумов
МИНТ, МЗ, МСХ,
МНГ, НКА, МТК,
МООС
Заключение консорциальных
соглашений: образование –
наука – производство.
Содействие привлечению
ведущих промышленных
предприятий.
2. Доля НИОКР,
выполняемых в рамках
международного
сотрудничества
МИНТ, МСХ, НКА,
АДСиЖКХ, МТК,
МЧС, МООС
Выполнение научных,
научно-технических программ в
рамках международного
сотрудничества
3. Доля научных
организаций, оснащенных
современным
оборудованием
МЗ, МСХ, НКА,
МТК, МЧС, МООС
Оснащение научных организаций
современным оборудованием.
4. Количество
разработанных новых
технологий по
приоритетам ГПФИИР
МИНТ, МЗ, МСХ,
НКА, МТК, МЧС,
МООС, АДСиЖКХ
Разработка новых технологий
по приоритетам ГПФИИР
МИНТ, МЗ, МСХ,
МНГ, НКА, МЭРТ,
МТК, МООС, МЧС
Содействие привлечению
субъектов частного
предпринимательства к
финансированию НИОКР,
заключение соглашений,
договоров
Задача 2.1.2 Подготовка научных кадров и их стимулирование к
исследовательской деятельности
1. Удельный вес
специалистов-
исследователей,
выполняющих научные
исследования и
разработки в возрасте
до 39 лет в общей
численности
исследователей, занятых
НИОКР
МЗ, МСХ, МНГ,
НКА, МСИ, МТСЗН,
АДСиЖКХ, МТК,
МЧС, МООС, МИНТ
АС
Центральные и
местные
государственные
органы
Совместная выработка мер по
стимулированию притока
молодежи в науку, в том числе
привлечение
ученых-соотечественников
из-за рубежа.
Содействие в получении
информации.
Внесение предложений в
перечень приоритетных
специальностей для
присуждения международной
стипендии Президента
Республики Казахстан
«Болашак».
2. Доля исследователей,
прошедших
переподготовку,
повышение квалификации,
научные стажировки, в
том числе за рубежом, к
общему их числу
МЗ, МСХ, МНГ,
НКА, МСИ, МТСЗН,
МЭРТ, АДСиЖКХ,
МТК, МООС, МЧС,
МИД, МИНТ
Организация переподготовки,
повышения квалификации,
научных стажировок
исследователей (курсов,
семинаров, тренингов).
Центральные и
местные
государственные
органы
Внесение предложений в
перечень приоритетных
специальностей для
присуждения международной
стипендии Президента
Республики Казахстан
«Болашак». Подписание
соглашений о сотрудничестве.
Задача 2.1.3 Развитие связи с частным сектором в
научно-технической сфере
1. Количество научных
проектов и программ,
реализованных совместно
с национальными
компаниями и частными
предприятиями
МИНТ, МСХ, МНГ,
НКА, МТСЗН,
МЭРТ, МТК, МООС,
МЧС
Содействие привлечению
компаний частного сектора к
вкладыванию средств в
реализацию отечественных
технологий и разработок
научно-технического уровня

2.1-мақсат. Елдің үдемелі индустриялық-инновациялық дамуын ғылыми және ғылыми-техникалық қамтамасыз ету
2.1.1-міндет. Ғылыми зерттеулер және тәжерибелік-конструкторлық әзірлемелер сапасын арттыру
1. Құрылған ғылыми-білім беру консорциумдары шеңберінде іске асырылған жобалардың саны
ИЖТМ, ДСМ, АШМ, МГМ, ҰҒА, ЭДСМ, ТСМ, ККМ, Қоршағанортамині
Білім-ғылым - өндіріс консорциалдық келісімдерді жасау. Жетекші өндірістік кәсіпорындарды тартуға ықпал ету.
2. Халықаралық ынтымақтастық шеңберінде орындалатын ҒЗТКЖ-ның үлесі
ИЖТМ, АШМ, ҰҒА, ЭДСМ, ҚТҮКШІА, ККМ, ТЖМ, Қоршағанортамині
Халықаралық ынтымақтастық шеңберінде ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаларды орындау
3. Қазіргі заманғы жабдықтармен жарақтандырылған ғылыми ұйымдардың үлесі
ДСМ, АШМ, ҰҒА, ККМ, ТЖМ, Қоршағанортамині
Ғылыми ұйымдарды қазіргі заманғы жабдықтармен жарақтандыру.
5. ҮИИДМБ басымдықтары бойынша әзірленген жаңа технологиялардың саны
ИЖТМ, ДСМ, АШМ, ҰҒА, ККМ, ТЖМ, Қоршағанортамині, Еңбекмині, ҚТҮКШІА
ҮИИДМБ басымдықтары бойынша жаңа технологияларды әзірлеу
ИЖТМ, ДСМ, АШМ, МГМ, ҰҒА, ЭДСМ, ККМ, Қоршағанортамині, ТЖМ
ҒЗТКЖ-ны қаржыландыруға жеке кәсіпкерлік субъектілерін тартуға ықпал ету, келісімдер, шарттар жасау
2.1.2.-міндет. Ғылыми кадрларды даярлау және олардың зерттеушілік қызметін ынталандыру
1. ҒЗТКЖ-мен айналысатын зерттеушілердің жалпы санынан ғылыми зерттеулер мен әзірлемелер жүргізетін 39 жасқа дейінгі маман-зерттеушілердің үлес салмағы
ДСМ, АШМ, МГМ, ҰҒА, БАМ, Еңбекмині, ҚТҮКШІА, ККМ, ТЖМ, Қоршағанортамині, ИЖТМ
Ғылымға жастарды ынталандыру бойынша бірлескен шараларды әзірлеу, оның ішінде шет елдерден отандас ғалымдарды тарту
СА
Ақпарат алуға ықпал ету
Орталық және жергілікті мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасы Президентінің «Болашақ» халықаралық стипендиясын тағайындау үшін басым мамандықтар тізбесіне ұсыныстар енгізу
2. Қайта даярлаудан, біліктілігін арттырудан, ғылыми тағылымдамадан, оның ішінде шет елде өткен зерттеушілердің, олардың жалпы санынан үлесі
ДСМ, АШМ, МГМ, ҰҒА, БАМ, Еңбекмині, ЭДСМ, ҚТҮКШІА, ККМ, Қоршағанортамині, ТЖМ, СІМ, ИЖТМ
Қайта даярлауды, біліктілікті арттыруды, зерттеушілердің ғылыми тағылымдамаларын (курстар, семинарлар, тренингтер) ұйымдастыру
Орталық және жергілікті мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасы Президентінің «Болашақ» халықаралық стипендиясын тағайындауға арналған басым мамандықтар тізбесіне ұсыныстар енгізу. Ынтымақтастық туралы келісімдерге қол қою
2.1.3-міндет. Ғылыми-техникалық саладағы жекеменшік сектормен байланысты дамыту
1. Ұлттық компаниялармен және жекеменшік кәсіпорындармен бірлесіп іске асырылған ғылыми жобалар мен бағдарламалардың саны
ИЖТМ, АШМ, МГМ, ҰҒА, Еңбекмині, ЭДСМ, ККМ, Қоршағанортамині, ТЖМ
Жекеменшік сектор компанияларын отандық технологияларды және ғылыми-техникалық деңгейдегі әзірлемелерді іске асыруға тартуға ықпал ету

2. Количество
опытно-конструкторских
организаций,
технопарков,
организаций
коммерциализации
научных разработок
МИНТ, МСХ, МНГ,
НКА, МТК, МООС
Создание
опытно-конструкторских
организаций, технопарков,
организаций коммерциализации
научных разработок
Задача 2.1.4 Разработаны механизмы для успешного трансферта
технологий исследовательскими центрами при университетах
1. Доля вузов,
внедривших результаты
собственных научных
исследований в
производство, от общего
количества вузов
МИНТ, МЗ, МСХ,
МНГ, МСИ, МЭРТ,
АДСиЖКХ, МТК,
МООС
Содействие внедрению
результатов отечественных
научных исследований в
производство.
2. Доля ППС,
участвующих в
выполнении
фундаментальных и
прикладных программ, от
общего их количества
МЗ, МСХ, МНГ,
МИНТ, МТК, МСИ,
АДСиЖКХ, МТК,
НКА, МООС, МЧС
Содействие ППС вузов в
проведении фундаментальных и
прикладных исследований путем
предоставления баз для
проведения исследований,
необходимой информации и т.д.
3. Доля ППС вузов и
научных работников,
имеющих публикации в
научных журналах с
импакт-фактором в
течение последних 5 лет
МЗ, МСХ, МНГ,
МИНТ, МТК, МСИ,
АДСиЖКХ, МТК,
НКА, МООС, МЧС
Содействие ППС вузов в
публикации научных статей в
научных международных
изданиях, имеющих высокий
импакт-фактор.
МЮ, Комитет по
правам
интеллектуальной
собственности МЮ
Содействие в выдаче патентов
и предпатентов, авторских
изобретений, государственной
регистрации объектов
интеллектуальной
собственности на научные
разработки ППС и научных
работников.
4. Доля доходов от
реализации результатов
НИОКР в вузах,
участвующих в
выполнении прикладных
научных исследований,
от общего объема
финансирования в данных
вузах
МЭРТ, МИНТ, МЗ,
МСХ, МНГ, МТК,
МСИ, АДСиЖКХ,
НКА,
МООС, МЧС
Содействие внедрению
результатов
научно-исследовательских
работ и
опытно-конструкторских работ
в производство
Стратегическое направление 3. Создание условий для развития
детей и молодежи, вовлечения их в социально-экономическое
развитие страны
Цель 3.1. Повышение эффективности системы охраны прав и защиты
законных интересов детей
Задача 3.1.1. Обеспечение основных гарантий и государственной
защиты прав и законных интересов детей
1. Доля детей,
охваченных инклюзивным
образованием, от общего
количества детей с
ограниченными
возможностями в
развитии
местные
исполнительные
органы
Проведение работы по раннему
выявлению, скринингу детей с
нарушениями психофизического
развития в целях профилактики
детской инвалидности.
Открытие (реконструкция)
специальных коррекционных
организаций, классов при
общеобразовательных школах;
расширение сети организаций
дошкольного и среднего
образования с инклюзивным
обучением.
Открытие и обеспечение
функционирования
реабилитационных центров,
кабинетов коррекции и
инклюзивного образования,
кабинетов
психолого-педагогической
коррекции, логопедических
пунктов.
Обеспечение равного доступа
детей с ограниченными
возможностями в
учебно-образовательный
процесс общеобразовательных
школ.
Создание безбарьерных условий
в организациях образования.

2. Тәжірибелік-конструкторлық ұйымдар, технопарктер, ғылыми әзірлемелерді коммерцияландыру ұйымдарының саны
ИЖТМ, АШМ, МГМ, ҰҒА, ККМ, Қоршағанортамині
Тәжірибелік-конструкторлық ұйымдар, технопарктер, ғылыми әзірлемелерді коммерцияландыру ұйымдарын құру
2.1.4-міндет. Университеттер жанындағы зерттеу орталықтары технологияларының табысты трансферті үшін тетіктер әзірлеу
1. Жоғары оқу орындарының жалпы санынан өндіріске өздерінің ғылыми зерттеулер нәтижелерін енгізген жоғары оқу орындарының үлесі
ИЖТМ, ДСМ, АШМ, МГМ, БАМ, ЭДСМ, ҚТҮКШІА, ККМ, Қоршағанортамині
Отандық ғылыми зерттеу нәтижелерін өндіріске енгізуге ықпал ету
2. Іргелі және қолданбалы бағдарламаларды орындауға қатысатын ПОҚ-ның олардың жалпы санынан үлесі
ДСМ, АШМ, МГМ, ИЖТМ, ККМ, БАМ, ҚТҮКШІА, ККМ, ҰҒА, Қоршағанортамині, ТЖМ
Зерттеулер жүргізу үшін базаны, қажетті ақпараттар ұсыну арқылы іргелі және қолданбалы зерттеулер өткізуге ЖОО-лар профессорлық-оқытушылық құрамының ықпал етуі және т.б.
3. Соңғы 5 жылда импакт-факторлы ғылыми журналдарда жарияланымдары жарық көрген жоғары оқу орындарының профессорлық-оқытушылық құрамының және ғылыми қызметкерлердің үлесі
ДСМ, АШМ, МГМ, ИЖТМ, ККМ, БАМ, ҚТҮКШІА, ККМ, ҰҒА, Қоршағанортамині, ТЖМ
ЖОО-ның профессорлық-оқытушылық құрамының жоғары импакт-факторлы халықаралық ғылыми басылымдарға ғылыми мақалаларын жариялауына көмек көрсету
Әділетмині, Әділетмині Зияткерлік меншік құқығы комитеті
ПОҚ және ғылыми қызметкерлерге патенттерді, патенталды, авторлық өнертабыстарды беруге, ғылыми әзірлемелерге зияткерлік меншік құқығын мемлекеттік тіркеуден өткізуге көмек көрсету
4. Жоғары оқу орындарын қаржыландырудың жалпы көлемінен қолданбалы ғылыми зерттеулерді орындауға қатысатын жоғары оқу орындарында ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық әзірлемелер нәтижелерін іске асырудан түскен табыстар үлесі
ЭДСМ, ИЖТМ, ДСМ, АШМ, МГМ, ККМ, БАМ, ҚТҮКШІА, ҰҒА, Қоршағанортамині, ТЖМ
Ғылыми-зерттеу жұмыстары мен тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың нәтижелерін өндіріске енгізуге ықпал ету
3-стратегиялық бағыт. Балалар мен жастардың дамуы үшін жағдайлар жасау, оларды елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына тарту
3.1-мақсат. Балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау жүйесінің тиімділігін арттыру
1. Даму мүмкіндіктері шектеулі балалардың жалпы санынан инклюзивті білім берумен қамтылған балалардың үлесі
жергілікті атқарушы органдар
Балалар мүгедектігінің алдын алу мақсатында психофизикалық дамуы кем балаларды ерте бастан анықтау, скринингілеу.
Арнайы түзеу ұйымдарын, жалпы білім беру ұйымдарының жанынан сыныптар ашу, инклюзивті білім берумен мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдарының желісін арттыру.
Оңалту орталықтарын, түзеу және инклюзивті білім беру кабинеттерін, психологиялық-педагогикалық түзеу кабинеттерін, логопед пункттерін ашу және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
Білім беру ұйымдарында кедергісіз аймақ құру
Мүмкiндiктерi шектеулi балалардың жалпы білім беретін мектептердегі оқу-білім беру процесіне тең қол жеткізуін қамтамасыз ету.
Білім беру ұйымдарында кедергісіз жағдай жасау.

Задача 3.1.2. Профилактика и предупреждение социального
сиротства
1. Исключена постановлением Правительства РК от 10.04.2013 № 330
(вводится в действие с 01.01.2013)
2. Количество
воспитанников
учреждений для
детей-сирот или детей,
оставшихся без
попечения родителей,
переданных в семьи на
усыновление, опеку и
патронат
МЗ, МТСЗН,
местные
исполнительные
органы
Партнерство с международными
организациями и донорами,
такими как ЮНИСЕФ, Фонд
«Бота», Организация «Save the
Children» (Спасите детей) и
ориентирование их грантов,
конкурсов и других
возможностей на
деинституционализацию
детей-сирот и детей,
оставшихся без попечения
родителей, в том числе
детей-инвалидов.
Местные
исполнительные
органы
Обеспечение жильем
детей-сирот и детей,
оставшихся без попечения
родителей, в целях их
дальнейшей успешной адаптации
к самостоятельной жизни.
МЗ, МТСЗН, МСИ
местные
исполнительные
органы
Пропаганда семейных форм
устройства детей-сирот и
детей, оставшихся без
попечения родителей в
средствах массовой
информации. Создание служб
поддержки семей и школ
приемных родителей при
интернатных учреждениях.
Цель 3.2 Повышение патриотического самосознания и гражданской
активности молодежи
Задача 3.2.1. Повышение гражданской активности молодежи и
патриотическое воспитание
1. Доля республиканских
молодежных организаций,
участвующих в
реализации
социально-значимых
проектов
МК, местные
исполнительные
органы
Проведение конкурсов по
реализации социально-значимых
проектов среди НПО по
актуальным вопросам
государственной молодежной
политики.
Местные
исполнительные
органы
Проведение заседаний Советов
по делам молодежи при акимах
областей, гг.Астана и Алматы.
2. Доля молодежи,
участвующей в
мероприятиях сферы
государственной
молодежной политики и
патриотического
воспитания, от общей
численности молодежи
МК, местные
исполнительные
органы
Проведение совещаний с
приглашением представителей
госорганов, молодежных
организаций. Ежегодное
проведение Дня
государственных символов.
МК, МСИ, МО,
МВД, МСХ,
местные
исполнительные
органы
Совместное проведение акций, круглых столов, конференций по вопросам патриотического воспитания молодежи, а также по повышению гражданской активности сельской молодежи
Раздел 6. Управление рисками
Сноска. Раздел 6 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 10.04.2013 № 330 (вводится в действие с 01.01.2013).
Наименование возможного
риска
Возможные
последствия в
случае непринятия
мер по управлению
рисками
Мероприятия по управлению
рисками
1
2
3
Внешние риски

3.1.2-міндет. Әлеуметтік жетімдіктің профилактикасы және алдын алу
1. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 10.04.2013 N 330 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Отбасыларға асырап алуға, қорғаншылыққа және патронатқа берілген жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мекемелер тәрбиеленушілерінің саны
ДСМ, Еңбекмині, жергілікті атқарушы органдар
ЮНИСЕФ, «Бота» қоры, «Save the Children» (Балаларды құтқарыңдар) ұйымдары сияқты халықаралық ұйымдармен және донорлармен серіктестік және олардың гранттарын, конкурстарын және басқа да мүмкіндіктерін жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, оның ішінде мүгедектігі бар балаларды деинституционалдандыруға бағыттау
Жергілікті атқарушы органдар
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды өз бетінше өмір сүруге одан әрі оңтайлы бейімдеу мақсатында тұрғын үймен қамтамасыз ету
ДСМ, Еңбекмині, БАМ, жергілікті атқарушы органдар
Бұқаралық ақпарат құралдарында жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды отбасылық орналастырудың нысандарын насихаттау. Интернаттық мекемелер жанынан отбасыларды қолдау қызметін және асыраушы ата-аналар мектебін құру
3.2-мақсат. Жастардың патриоттық сана-сезімі мен азаматтық белсенділігін арттыру
3.2.1-міндет. Жастардың азаматтық белсенділігін арттыру және патриоттық тәрбие беру
1. Әлеуметтік маңызды жобаларды іске асыруға қатысатын республикалық жастар ұйымдарының үлесі
ММ, жергілікті атқарушы органдар
ҮЕҰ арасында мемлекеттік жастар саясатының өзекті мәселелері жөніндегі әлеуметтік маңызды жобаларды іске асыру бойынша конкурстар өткізу.
Жергілікті атқарушы органдар
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері жанындағы жастар ісі жөніндегі кеңестердің отырыстарын өткізу.
2. Мемлекеттік жастар саясаты және патриоттық тәрбие саласының іс-шараларына қатысушы жастардың, олардың жалпы санынан үлесі
ММ, жергілікті атқарушы органдар
Мемлекеттік органдардың, жастар ұйымдарының өкілдерін шақырып, кеңестер өткізу. Жыл сайын мемлекеттік рәміздер күнін өткізу.
ММ, БАМ, Қорғанысмині, ІІМ, АШМ, жергілікті атқарушы органдар
Жастарды патриоттық тәрбиелеу мәселелері, сонымен қатар ауыл жастарының азаматтық белсенділігі бойынша бірлесіп акциялар, дөңгелек үстелдер, конференциялар өткізу.
6-тарау. Тәуекелдерді басқару
Ескерту. 6-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 10.04.2013  N 330 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ықтимал тәуекелдің атауы
Тәуекелді басқару бойынша қажетті шараларды қолданбаған жағдайдағы ықтимал салдарлар
Тәуекелді басқару жөніндегі іс-шаралар
1
2
3
Сыртқы тәуекелдер

1. Демографические
процессы (рост
рождаемости) и
миграционные ситуации
Снижение охвата
детей дошкольным
воспитанием и
обучением.
Развитие сети
консультационных пунктов
при организациях
образования для родителей,
воспитывающих детей
дошкольного возраста в
условиях семьи.
2. Демографические
процессы (рост
рождаемости) и
миграционные ситуации.
Износ зданий в связи с
истечение срока
эксплуатации объекта
образования.
Увеличение
дефицита
ученических мест и
числа школ с
трехсменным
обучением.
Увеличение числа
аварийных школ.
1. Осуществление
пристройки к зданиям
школ.
2. Проведение капитального
ремонта зданий школ,
находящихся в
предаварийном состоянии.
3. Низкая мотивация
труда педагога,
снижение престижности
профессии учителя.
Ухудшение
качественного
состава
педагогических
кадров
Внесение предложений по
повышению уровня оплаты
труда;
Проведение акций и
СМИ-кампаний по пропаганде
деятельности учителя.
4. Отток кадров из
системы технического и
профессионального
образования, вызванный
несоответствием между
уровнем оплаты труда в
отрасли и средним
уровнем заработной
платы в стране
Резкое снижение
профессиональных
возможностей и
угроза
«несостоятель-
ности» образования
Внесение предложений по
повышению уровня оплаты
труда
5. Невостребованность
специалистов с высшим
образованием
Не будут
достигнуты
индикаторы и
показатели.
Увеличение
количества
специалистов,
трудоустроенных не
по специальности.
Повышение качества
подготовки кадров:
- предоставление
академической свободы
вузам;
- соответствие содержания
образовательных программ
требованиям работодателей;
- усиление
учебно-лабораторной базы
вузов.
6. Отсутствие рабочих
мест
Не будут
достигнуты
показатели
индикаторов.
Увеличение числа
нетрудоустроенных
выпускников вузов.
Структуризация госзаказа
на подготовку кадров с
реальной потребностью
отраслей экономики
7. Низкий объем
финансирования науки
Необратимое
разрушение
научно-
технического
потенциала страны
Обеспечение финансирования
науки
8. Отток ученых в
другие государства
вследствие более
благоприятных
перспектив реализации
своего научного
потенциала
Уменьшение числа
ученых,
занимающихся
научно-
исследовательской
деятельностью.
Угроза
национальной
безопасности.
Стимулирование, обновление
научно-технической базы;
увеличение расходов на
обеспечение проведения
научных исследований;
осуществление мониторинга
полученных результатов;
повышение эффективности
научных исследований
9. Правовые барьеры по
приезду иностранных
граждан для обучения в
Казахстане
Не будут
достигнуты
показатели
индикаторов.
Снижение экспорта
образовательных
услуг.
Заключение
межведомственных
соглашений, регулирующих
вопросы приема и
прибывания в Казахстан для
обучения.

1. Демографиялық процестер (туылғандар санының өсуi) және көшi-қон жағдайлары
Балаларды мектепке дейiнгi тәрбиемен және оқытумен қамтудың төмендеуi
Бiлiм беру ұйымдары жанынан отбасы жағдайында мектепке дейiнгi жастағы бала тәрбиелейтiн ата-аналарға арналған консультациялық пункттер желiсiн дамыту.
2. Демографиялық процестер (туылғандар санының өсуi) және көшi-қон жағдайлары. Білім беру объектілерінің пайдалану мерзімінің бітіуіне байланысты ғимараттардың тозуы
Оқушы орындарының тапшылығы мен үш ауысымда оқытатын мектептер санының көбеюi.
Апатты жағдайдағы мектептер санының көбеюi
1. Мектеп ғимараттарына қосымша құрылыс салуды жүзеге асыру.
2. Апатты жағдайдың алдындағы мектеп ғимараттарына күрделi жөндеу жүргiзу.
3. Педагогтің еңбек уәждемесінің төмендігі, мұғалім мамандығы мәртебесінің төмендеуі
Педагог кадрлардың сапалық құрамының нашарлауы
Еңбекақы деңгейін арттыру жөнінде ұсыныстар енгізу
Мұғалімдердің қызметін насихаттау жөнінде акция және БАҚ науқанын өткізу.
4. Саладағы еңбекақы төлеу деңгейі мен елдегі орташа еңбекақы деңгейі арасындағы сәйкессіздікке байланысты техникалық және кәсіптік білім жүйесінен кадрлардың кетуі
Кәсіби мүмкіндіктердің күрт төмендеуі және білімнің «қауқарсыздық» қаупі
Еңбекақы деңгейін арттыру жөнінде ұсыныстар енгізу
5. Жоғары білім мамандарының сұранысқа ие болмауы
Индикаторлар мен көрсеткіштерге жетпеу.
Мамандығы бойынша жұмысқа орналаспаған мамандар санының артуы
Кадрларды даярлау сапасын арттыру:
- жоғары оқу орындарына академиялық еркіндік беру;
- жұмыс берушінің талаптарына білім беру бағдарламалары мазмұнының сәйкестігі;
- жоғары оқу орындарының оқу-зертханалық базасын күшейту.
6. Жұмыс орындарының болмауы
Индикаторлар мен көрсеткіштерге қол жеткізілмейді.
Жұмысқа орналаспаған жоо бітірушілері санының артуы
Экономика саласының нақты қажеттіліктерімен қоса кадрлар даярлауға мемлекеттік тапсырысты құрылымдау
7. Ғылымды қаржыландырудың көлемі төмен
Еліміздің ғылыми-техникалық әлеуетінің қайтарымсыз күйзелісі
Ғылымды қаржыландыру көлемін қамтамасыз ету
8. Ғалымдардың өз ғылыми әлеуетін іске асыруы аса қолайлы болғандықтан басқа мемлекеттерге кетуі
Ғылыми-зерттеу қызметімен айналысқан ғалымдар санының азаюы.
Ұлттық қауіпсіздікке қатер.
Ғылыми-техникалық базаны ынталандыру, жаңарту; ғылыми зерттеулерді өткізуді қамтамасыз етуге арналған шығыстарды көбейту; алынған нәтижелердің мониторингін жүзеге асыру; ғылыми зерттеулердің тиімділігін арттыру
9. Шетел азаматтарының Қазақстанға білім алуға келуіне құқықтық кедергілер
Индикаторлар мен көрсеткіштерге қол жеткізбеу
Білім беру қызметі экспортының азаюы
Оқу үшін Қазақстанға қабылдау және келу мәселелерін реттейтін ведомствоаралық келісімдерді жасау

10. Низкая мотивация
пользователей в
использовании системы
электронного обучения
Отсутствие
заинтересованности
в использовании
системы.
Игнорирование
нововведений.
Увеличение сроков
внедрения системы
Проведение
специализированных
тренингов и обучающих
семинаров. Развитие
нормативного правового
обеспечения по вопросам
обязательного
использования ИКТ в
учебном процессе.
11. Риски
несоответствия
технических условий
Недостаточная
пропускная
способность
каналов связи для
функционирования
системы в
организациях
образования
Переработка требований к
архитектуре программного
решения
12.
Нескоординированность
соисполнителей в ходе
реализации проекта
Отсутствие
своевременного
решения текущих
вопросов.
Невыполнение в
срок намеченных
работ по
реализации системы
электронного
обучения.
Выполнение
мероприятий
проекта с
нарушениями сроков
и качества.
Создание рабочей группы по
проекту.
Согласование проекта между
его соисполнителями.
Проведение мониторинга
работ рабочей группы, как
со стороны МОН (Заказчик),
так и со стороны
соисполнителей
13. Пассивная позиция
большинства граждан по
отношению к проблеме
семейного устройства
детей-сирот,
уверенность в том, что
сиротство – это
проблема не общества, а
государства.
Не будет сокращено
количество
воспитанников
организаций для
детей-сирот и
детей, оставшихся
без попечения
родителей.
Активная разъяснительная
работа, пропаганда,
поддержка, развитие,
распространение
позитивного опыта решения
проблем детей-сирот и
детей группы риска.
Усиление гражданской
позиции по отношению к
проблеме сиротства в
обществе через проведение
акций, PR-кампаний
14. Исключена постановлением Правительства РК от 10.04.2013 № 330
(вводится в действие с 01.01.2013)
15. Использование
потенциала молодежи в
качестве движущей сила
по дестабилизации
общества
Увеличение
количества
молодежи,
участвующей в
различных
антиобщественных
мероприятиях
Эффективная воспитательная
работа среди молодежи.
Организация и проведение
мероприятий для молодежи
по активизации гражданской
позиции, формированию
патриотизма
Внутренние риски
1. Ухудшение качества
образования
Угроза
национальной
безопасности
страны
Совершенствование:
управления системой
образования, содержания
образования, подготовки
кадров.
Анализ, оптимизация
деятельности и обеспечение
взаимодействия
республиканских центров,
институтов повышения
квалификации в части
оценки эффективности
работы и повышения
качества образования
2. В связи с переходом
на 12-летнее обучение с
2015 года ожидается
рост контингента
учащихся. Прием детей в
начальную школу будет
осуществляться с
6-летнего возраста.
Потребуется
обеспечение
возрастных условий
обучения (игровые
комнаты,
разделение классов
на подгруппы и
др.)
Создание условий для
6-летних детей.
Открытие дополнительных
игровых комнат.

10. Электронды оқу жүйесін пайдаланушылардың төмен уәждемелілігі
Жүйені қолдануда қызығушылықтың болмауы. Жаңалықтарды елемеушілік. Жүйені енгізу мерзімінің ұлғаюы
Мамандандырылған тренингтер мен оқыту семинарларын өткізу. Оқу процесіне АКТ-ны міндетті қолдану туралы нормативтік-құқықтық қамтамасыз етуді дамыту
11. Техникалық жағдайлардың сәйкес келмеу тәуекелі
Білім беру ұйымдарында жүйенің жұмыс істеуі үшін байланыс арналарының өткізу қабілеті жеткіліксіз
Бағдарламалық шешімнің архитектурасына қойылатын талаптарды қайта жасау
12. Жобаны іске асыру барысында орындаушылардың үйлесімсіздігі
Ағымдағы мәселелердің уақытылы шешілмеуі.
Электрондық оқыту жүйесін іске асыру бойынша белгіленген жұмыстардың уақытында орындалмауы. Жоба іс-шараларының мерзімдері мен сапаларының бұзылып орындалуы
Жоба бойынша жұмыс тобын құру.
Жобаны орындаушылар арасында келісу.
БҒМ (тапсырыс беруші) тарапынан ғана емес, орындаушылар тарапынан да жұмыс тобының жұмыс мониторингін жүргізу
13. Көптеген азаматтардың жетім балаларды отбасылық орналастырудың мәселесіне немқұрайлы қарауы, жетімдік қоғамның емес, мемлекеттің проблемасы деп ұғынуы
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдар тәрбиеленушілерінің саны кемімейді
Жетім балалардың және тәуекел тобындағы балалардың проблемаларын шешудің оң тәжірибесін насихаттау, қолдау, дамыту, тарату. Акциялар, PR-науқандар өткізу арқылы қоғамда жетімдіктің проблемасына қатысты азаматтық ұстанымды күшейту
14. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 10.04.2013 N 330 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Жастардың әлеуетін қоғамды тұрақсыздандырудағы қозғаушы күш ретінде пайдалану
Әртүрлі қоғамға қарсы іс-шараларға қатысушы жастар санының ұлғаюы
Қатерді төмендетуге жастар арасындағы тиімді тәрбие жұмысы ықпал етеді. Жастар үшін азаматтық көзқарасты белсендіру, азаматтық отансүйгіштікті қалыптастыру жөнінде іс-шаралар ұйымдастыру және өткізу
Ішкі тәуекелдер
1. Білім сапасының нашарлауы
Еліміздің ұлттық қауіпсіздігіне қатері
Білім беру жүйесін басқаруды, білім беру мазмұнын, кадрлар даярлауды жетілдіру.
Жұмыстың тиімділігін бағалау және білім берудің сапасын арттыру бөлігінде республикалық орталықтардың, біліктілікті арттыру институттарының қызметін талдау, оңтайландыру және олардың өзара іс-қимылын қамтамасыз ету.
2. 12 жылдық білім беруге көшуге байланысты 2015 жылдан бастап оқушылар контингентінің өсуі байқалуда. Бастауыш мектепке балаларды қабылдау 6 жастан бастап жүзеге асырылады.
Оқытудың жас ерекшелік жағдайын қамтамасыз ету қажет (ойын бөлмелері, сыныптарды топтарға бөлу және т.б.)
6 жасар баларға жағдай жасау. Қосымша ойын бөлмелерін ашу.

3. Технические (сбой
программы) и
неблагоприятные
погодно-климатические
условия, влияющие на
проведение
сравнительных
международных
исследований TIMSS,
PISA
Потребуют
дополнительных
усилий и могут
привести к срыву
исследований
Для снижения данного риска
требуется высокая
ответственность
должностных лиц на местах
проведения исследований
4. Снижение количества
ППС и научных
работников в вузах,
осуществляющих
публикации в научных
международных изданиях
Ослабление вклада
в инновационную
деятельность ППС и
научных работников
Содействие в проведении
Национального рейтинга
вузов
5. Снижение качества
мониторинга получаемых
результатов
научно-
исследовательских и
опытно-конструкторских
работ в вузах
Недостижение
запланированных
результатов по
инновационной
деятельности.
Совершенствование
критериев, целей и задач
научно-исследовательских и
опытно-конструкторских
работ в вузах.
6. Нехватка
квалифицированных
специалистов системы
электронного обучения
(системных
администраторов,
наладчиков компьютерной
техники и т. д.) в
организациях
образования.
Низкая
обеспеченность
квалифицированных
специалистов в
устранении
технических
неполадок в
системе
электронного
обучения и
информационно-
коммуникационных
технологиях
Обеспечение качества
подготовки системного
администратора системы
электронного обучения.
Повышение качества
предоставляемых услуг
системы электронного
обучения по повышению
квалификации.
7. Непрофессионализм
специалистов
территориальных
департаментов по
контролю в сфере
образования
Получение
необъективных
данных, снижение
качества
образования
Ведение систематической
работы по повышению
квалификационных
требований к кадрам,
формирование
профессионализма
8. Устаревшая
материально-техническая
база научных
организаций
Снижение качества
НИОКР, отсутствие
спроса на НИОКР со
стороны
потребителей.
Оснащение научных
организаций современным
оборудованием, в том числе
за счет привлечения
частных инвестиций
9. Низкая
результативность НИОКР
Отсутствие научных
разработок, новых
технологий, низкий
уровень
инновационной
активности
Повышение результативности
НИОКР путем
совершенствования
механизма управления
научными и
научно-техническими
проектами
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МЭРТ - Министерство экономического развития и торговли Республики
Казахстан
МТС  - Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
МО   - Министерство обороны Республики Казахстан
МЧС  - Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
МВД  - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МК   - Министерство культуры Республики Казахстан
МСИ  - Министерство связи и информации Республики Казахстан
МИНТ - Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан
МЗ   - Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МСХ  - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МНГ  - Министерство нефти и газа Республики Казахстан
МЮ   - Министерство юстиции Республики Казахстан
МТК  - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
МИД  - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МООС - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
НКА  - Национальное космическое агентство Республики Казахстан
АГС  - Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
АС   - Агентство Республики Казахстан по статистике
АДСиЖКХ - Агентство Республики Казахстан по делам строительства и
жилищно-коммунального хозяйства
МИО  - местные исполнительные органы
ПП РК - постановление Правительства Республики Казахстан
СНГ  - Содружество Независимых Государств
ВЭФ  - Всемирный экономический форум
ГНТЭ - государственная научно-техническая экспертиза
РНМЦ ТиПО - Республиканский научно-методический центр развития
технического и профессионального образования и присвоения
квалификации
РУОЦ - Республиканский учебно-оздоровительный центр «Балдаурен»
«Балдаурен»
РНПЦ «Учебник» - Республиканский научно-практический центр «Учебник»
РИПКСО - Республиканский институт повышения квалификации руководящих
и научно-педагогических кадров системы образования
ИПК - Институт повышения квалификации

3. TIMSS, PISA халықаралық салыстырмалы зерттеулерді жүргізуге ықпал ететін техникалық (бағдарламаның қателіктер беруі) және ауа-райының климаттық жағымсыз жағдайлары
Қосымша күш-жігерді қажет етеді және зерттеулердің тоқтап қалуына алып келуі мүмкін.
Аталған тәуекелді азайту үшін зерттеулерді өткізетін жерлерде лауазымды тұлғалардың жоғары жауапкершілігі қажет.
4. Ғылыми халықаралық басылымдарда еңбегін жариялайтын жоғары оқу орындарындағы профессорлық-оқытушылық құрам мен ғылыми қызметкерлер санының төмендеуі
Профессорлық-оқытушылық құрамның және ғылыми қызметкерлердің инновациялық қызметке үлес қосуларының әлсіреуі
Жоғары оқу орындарының ұлттық рейтингін өткізуге жәрдемдесу
5. Жоғары оқу орындарында ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың нәтижесінде алынатын мониторинг сапасының төмендеуі
Инновациялық қызметте жоспарланған нәтижелерге қол жеткізілмеуі
Жоғары оқу орындарында ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың өлшемдерін, мақсаттары мен міндеттерін жетілдіру
6. Білім беру ұйымдарында электронды оқыту жүйесінде білікті мамандардың (жүйелік әкімшілерінің, компьютерлік техниканы реттеушілердің және т.б.) жетіспеуі
Электронды оқыту және ақпараттық-коммуникациялық технологиялар жүйесінде техникалық олқылықтарды жою үшін білікті мамандармен қамтамасыз етудің төмендігі
Электронды оқыту жүйесінің жүйелі әкімшілерін даярлау сапасын қамтамасыз ету.
Біліктілікті арттыру бойынша электронды оқыту жүйесінің көрсетілетін қызметтерінің сапасын арттыру.
7. Білім саласындағы бақылау департаментері мамандарының кәсіби шеберліктерінің жоқтығы
Білім саласындағы бақылау департаменттері мамандарының деңгейін арттыру бойынша күнделікті және жұмыс
Кадрлардың біліктілігін арттыру бойынша жүйелі жұмысты жүргізу, кәсіби шеберлікті қалыптастыру
8. Ғылыми ұйымдардың материалдық-техникалық базасының ескіруі
ҒЗТКЖ сапасының төмендеуі, тұтынушылар тарапынан ҒЗТКЖ-ға сұраныстың жоқтығы
Ғылыми ұйымдарды қазіргі заманғы жабдықтармен жарақтандыру, оның ішінде жеке инвестициялар тарту арқылы
9. ҒЗТКЖ нәтижелерінің төмендігі
Ғылыми әзірлемелердің, жаңа технологиялардың жоқтығы, инновациялық белсенділік деңгейінің төмендігі
Ғылыми және ғылыми-техникалық жобаларды басқару тетігін жетілдіру арқылы ҒЗТКЖ нәтижелілігін арттыру
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЭДСМ               - Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және
сауда министрлігі
ТСМ                - Қазақстан Республикасы Туризм және спорт
министрлігі
Қорғанысмині       - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі
ТЖМ                - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар
министрлігі
ІІМ                - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
ММ                 - Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі
БАМ                - Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат
министрлігі
ИЖТМ               - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа
технологиялар министрлігі
ДСМ                - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау
министрлігі
АШМ                - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы
министрлігі
МГМ                - Қазақстан Республикасы Мұнай және газ
министрлігі
Әділетмині         - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
ККМ                - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация
министрлігі
СІМ                - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Қоршағанортамині   - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау
министрлігі
ҰҒА                - Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігі
МҚА                - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі
СА                 - Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
ҚТҮКШІА            - Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын
үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі
ЖАО                - жергілікті атқарушы органдар
ҚР ҮҚ              - Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ТМД                - Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы
ДЭФ                - Дүниежүзілік экономикалық форум
МҒТС               - мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама
ТжКБ РҒӘО          - Республикалық техникалық және кәсіптік білім
беруді дамыту және біліктілік берудің
ғылыми-әдістемелік орталығы
«Балдәурен» РОСО   - «Балдәурен» республикалық оқыту-сауықтыру
орталығы
«Оқулық» РҒПО      - «Оқулық» республикалық ғылыми-практикалық
орталығы
ББЖКБАРИ           - Білім жүйесінің басшы және ғылыми-педагогикалық
кадрларының біліктілігін арттыратын
республикалық институт
БАИ                - Біліктілікті арттыру институты

Раздел 7. Бюджетные программы
Сноска. Раздел 7 в редакции постановления Правительства РК от 10.04.2013 № 330 (вводится в действие с 01.01.2013).
7.1. Бюджетные программы
Сноска. Подраздел 7.1. с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 22.10.2013 № 1131; от 31.12.2013 № 1578.
Бюджетная программа
001 «Формирование и реализация государственной политики в области образования и науки»
Описание
Содержание центрального аппарата Министерства образования и науки и его территориальных органов; обеспечение соблюдения конституционных прав и свобод граждан в области образования; реализация единой государственной политики в области образования; осуществление управления качеством образования; разработка и реализация целевых и международных программ в области образования и науки; проведение контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об образовании, проведение государственной аттестации в организациях образования, оплата за выполнение работ (услуг) по экспертизе аттестационных дел по присуждению ученых степеней; аттестация и аккредитация в научных учреждениях; оплата услуг аттестационных комиссий для проведения процедуры государственной аттестации. Приобретение услуг по изготовлению и выдаче документов государственного образца и медалей. Присуждение государственных грантов. Проведение мероприятий по охране прав детей. Совершенствование системы управления в сфере государственной молодежной политики. Осуществление анализа и прогнозирования тенденций в реализации государственной молодежной политики.
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
Осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
Индивидуальная
текущая/развитие
текущая

7-бөлім. Бюджеттік бағдарламалар
Ескерту. 7-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.04.2013  N 330 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7.1. Бюджеттік бағдарламалар
Ескерту. 7.1-кіші бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.10.2013 N 1131; 31.12.2013 N 1578 қаулыларымен.
Бюджеттік бағдарлама
001 «Білім беру және ғылым саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру»
Сипаты
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің орталық аппаратын және оның аумақтық органдарын ұстау; білім беру саласында азаматтардың конституциялық құқықтары мен бостандықтарының сақталуын қамтамасыз ету; білім беру саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты іске асыру; білім беру сапасын басқаруды жүзеге асыру; білім және ғылым саласында нысаналы және халықаралық бағдарламаларды әзірлеу және іске асыру; Қазақстан Республикасының білім туралы заңнамасының сақталуына бақылау жүргізу, білім беру ұйымдарында мемлекеттік аттестаттау жүргізу, ғылыми атақ беру жөніндегі аттестаттау істерін сараптамадан өткізу жұмысын (қызметін) орындағаны үшін ақы төлеу; ғылыми мекемелерді аттестаттау және аккредиттеу; мемлекеттік аттестаттау рәсімін өткізу үшін аттестаттау комиссиясының қызметіне ақы төлеу. Мемлекеттік үлгідегі құжаттар мен медальдарды дайындау және беру жөніндегі қызметтерді сатып алу. Мемлекеттік гранттар тағайындау. Балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі іс-шараларды өткізу. Мемлекеттік жастар саясаты саласындағы басқару жүйесін жетілдіру. Мемлекеттік жастар саясатын іске асырудағы үдерістерді талдауды және болжауды жүзеге асыру.
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
Мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне қарай
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы

31,0
34,0
35,0
объем бюджетных расходов
тыс. тенге
486 243
547 200
636 631
759 352
748 819
785 692
795 551
Бюджетная программа
007 «Прикладные научные исследования»
Описание
Совершенствование теоретико-методологических основ системы образования, научно-методических основ коррекционно-педагогической и социальной поддержки детей с ограниченными возможностями в развитии, разработка и внедрение инновационных методов и технологий обучения и воспитания, разработка научно-педагогического обеспечения, научное и научно-методическое сопровождение процесса реформирования, поддержки и функционирования развития образования, сохранение и развитие продуктивного ядра педагогической науки, теоретико-методологические основы и научно-методическое обеспечение квалификации и профессиональной переподготовки кадров в условиях модернизации образования, повышение ее роли в социально-экономическом развитии республики.
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
Наименование мероприятий и показателей бюджетной программы
Ед. изм.
отчетный период
плановый период
2014 год
2015 год
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого результата
Количество направлений проведенных прикладных научных
исследований в области образования
ед.
4
4
4
Количество прикладных научных исследований в области образования по совершенствованию научно-методических основ коррекционно-педагогической и социальной поддержки детей с ограниченными возможностями в развитии
ед.
4
5
5
показатели конечного результата
Ориентировочное количество выполненных научных проектов по научно-методическим основам модернизации и функционирования системы дошкольного и общего среднего образования в контексте повышения конкурентоспособности страны.
ед.
-
30
30
Качественное улучшение процесса обучения в условиях 12-летней школы, в специальных (коррекционных) организациях образования, в высших учебных заведениях республики, детских дошкольных организациях.
показатели качества
Предполагаемая доля вузов, участвующих в выполнении проектов научно-технических программ
%
40
41
43
показатели эффективности
Средний расход по 1-му научному направлению в области образования по совершенствованию научно-методических основ коррекционно-педагогической и социальной поддержки детей с ограниченными возможностями в развитии
тыс.
тенге
7 802,0
6
604,0
7
656,6
объем бюджетных расходов
тыс.
тенге

31,0
34,0
35,0
бюджет шығыстарының көлемі
мың теңге
486 243
547 200
636 631
759 352
748 819
785 692
795 551
Бюджеттiк бағдарлама
007 «Қолданбалы ғылыми зерттеулер»
Сипаты
Бiлiм беру жүйесiнiң теориялық-әдiснамалық негiздерiн, даму мүмкiндiктерi шектеулi балаларды түзеу-педагогикалық және әлеуметтiк қолдаудың ғылыми-әдiстемелiк негiздерiн жетiлдiру, оқыту мен тәрбиенiң инновациялық әдiстерi мен технологияларын әзiрлеу және енгiзу, ғылыми-педагогикалық қамтамасыз етуді әзірлеу, бiлiмдi дамытуды реформалау, қолдау және жұмыс iстеу процесiн ғылыми және ғылыми-әдiстемелiк сүйемелдеу, педагогикалық ғылымның өнімді ұйытқысын сақтау, бiлiмдi жаңғырту жағдайында бiлiктiлiк пен кәсiптiк қайта даярлаудың теориялық-әдiснамалық негiздерi және ғылыми-әдiстемелiк қамтамасыз ету, оның республикалық әлеуметтiк-экономикалық дамуындағы рөлiн арттыру
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
мазмұнына қарай
мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтердi көрсету
iске асыру тәсiлiне қарай
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттiк бағдарлама іс-шаралары мен көрсеткiштерiнiң атауы
өлшем бiрлiгi
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2014 жыл
2015 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тiкелей нәтиже көрсеткiштерi
Бiлiм беру саласында жүргiзiлген қолданбалы ғылыми зерттеулер бағыттарының саны
бiрлiк
4
4
4
Даму мүмкiндiктерi шектеулi балаларды түзеу-педагогикалық және әлеуметтiк қолдаудың ғылыми-әдiстемелiк негiздерiн жетiлдiру бойынша бiлiм беру саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулердiң саны
бiрлiк
4
5
5
түпкілікті нәтиже көрсеткiштерi
Елдiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру тұрғысында мектепке дейiнгi және жалпы орта бiлiм беру жүйесiн жаңғыртудың және оның жұмыс iстеуiнiң ғылыми-әдiстемелiк негiздерi бойынша орындалған ғылыми жобалардың шамамен алғандағы саны
бiрлiк
-
30
30
12 жылдық мектеп жағдайында, арнайы (түзеу) бiлiм беру ұйымдарында, республиканың жоғары оқу орындарында, мектепке дейiнгi балалар ұйымдарында оқыту процесiн сапалық жақсарту
сапа көрсеткiштерi
Ғылыми-техникалық бағдарламаларды орындауға қатысатын жоғары оқу орындарының жоспарлы үлесi
%
40
41
43
тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Даму мүмкiндiктерi шектеулi балаларды түзеу-педагогикалық және әлеуметтiк қолдаудың ғылыми-әдiстемелiк негiздерiн жетiлдiру бойынша бiлiм беру саласындағы 1 ғылыми бағытқа арналған орташа шығыс
мың теңге
7 802,0
6 604,0
7 656,6
бюджет шығыстарының көлемi
мың теңге

118 722,0
147
124,9
139
494,0
Бюджетная программа
008 «Методологическое обеспечение системы образования»
Описание
Издание, переиздание и транспортировка учебников и учебно-методических комплексов для республиканских организаций, предоставляющих услуги в области образования, и казахской диаспоры за рубежом. Разработка, перевод перспективных учебников и учебно-методических комплексов для специальных (коррекционных) организаций образования. Адаптация (переработка) российских учебников и учебно-методических комплексов в соответствии со стандартами Республики Казахстан. Разработка, издание, апробация и транспортировка учебников и учебно-методических комплексов для 12-летней школы. Экспертиза учебной литературы. Разработка учебников и учебно-методических комплексов по предмету «Самопознание», в том числе электронных. Издание и переиздание, транспортировка учебников и учебно-методических комплексов для школ г. Байконыр.
Совершенствование методического обеспечения системы образования с учетом общемировых тенденций в образовании, совершенствование системы управления образования. Измерение качества и степени усвоения учебного материала, предоставляемого организациями образования, определение качества преподавания учебного материала в организациях образования, совершенствование механизмов формирования контингентов обучающихся. Проведение аккредитации профессиональных образовательных программ. Проведение оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации выпускников организаций технического и профессионального образования. Осуществление мониторинга состояния системы образования, проведение исследований качества образования по международной программе TIMSS, анализ ежегодных результатов единого национального тестирования, промежуточного государственного контроля и комплексного тестирования, разработка и внедрение дистанционной формы образовательного мониторинга, апробация и внедрение новых показателей и индикаторов состояния образования, разработка методических рекомендаций по управлению качеством образования, объединение информационных ресурсов образовательной статистики учреждений и организаций системы образования в единую базу данных, ежегодная подготовка Национального доклада о состоянии и развитии образования в Республике Казахстан. Изучение деятельности международных аккредитационных агентств с посещением их стран (Европа, США, Австралия), участие в работе Международной сети обеспечения качества высшего образования, Евразийской сети обеспечения качества образования стран содружества независимых государств и Балтии, конференций ОЕСD Европейской Ассоциации по обеспечению качества Европейского консорциума. Проведение мероприятий по методологическому обеспечению в сфере защиты прав детей. Проведение мероприятий по функциональной грамотности школьников. Разработка отраслевой рамки квалификации и профессиональных стандартов по уровням образования.
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
Наименование мероприятий и показателей бюджетной программы
Ед. изм.
отчетный период
плановый период
2014 год
2015 год
2009 года
2010 года
2011 года
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого результата
Планируемое количество наименований разработанных учебников и учебно-методических комплексов для 12-летней школы, организаций технического и профессионального образования, по предмету «Самопознание» (в том числе электронные)
ед.

118 722,0
147 124,9
139 494,0
Бюджеттік бағдарлама
008 «Білім беру жүйесін әдіснамалық қамтамасыз ету»
Сипаттамасы
Білім беру саласында қызмет көрсететін республикалық ұйымдар мен шетелдегі қазақ диаспорасы үшін оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеу және байқаудан өткізу, қайта шығару және тасымалдау. Білім берудің арнайы (түзету) ұйымдары үшін перспективалық оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеу, аудару. Ресей оқулықтары мен оқу-әдістемелік кешендерін Қазақстан Республикасының стандарттарына сәйкес бейімдеу (қайта өңдеу). 12 жылдық мектеп үшін оқулықтарды және оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеу, басып шығару, байқаудан өткізу және тасымалдау. Оқу әдебиетінің сараптамасы. «Өзін-өзі тану» пәні бойынша оқулықтар және оқу-әдістемелік, оның ішінде электрондық кешендерді әзірлеу. Байқоңыр қаласының мектептері үшін оқулықтарды және оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеу және басып шығару, байқаудан өткізу және тасымалдау.
Білім берудегі жалпы әлемдік үрдістерді ескере отырып, білім беру жүйесін әдістемелік қамтамасыз етуді жетілдіру, білім беруді басқару жүйесін жетілдіру. Білім беру ұйымдары беретін оқу материалының сапасы мен игерілу деңгейін өлшеу, білім беру ұйымдарында оқу материалын оқыту сапасын айқындау, оқушы контингенттерін құру тетіктерін жетілдіру. Кәсіптік білім беру бағдарламаларын аккредиттеуді жүргізу.
Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарын бітірушілерінің кәсіптік даярлық деңгейін бағалауды және оларға біліктілік беруді жүргізу.
Білім беру жүйесінің жай-күйіне мониторингті жүзеге асыру, TIMSS халықаралық бағдарламасы бойынша білім сапасына зерттеулер жүргізу, ұлттық бірыңғай тестілеу, мемлекеттік аралық бақылау және кешенді тестілеу нәтижелерін жыл сайынғы талдау; білім беруге қашықтықтан мониторинг жүргізу нысанын әзірлеу және енгізу, білім беру жай-күйінің жаңа көрсеткіштері мен индикаторларын байқаудан өткізу және енгізу, білім сапасын басқару бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу, білім жүйесі мекемелері мен ұйымдары білім статистикасының ақпараттық ресурстарын бірыңғай дерекқорға біріктіру, жыл сайын Қазақстан Республикасындағы білім берудің жай-күйі мен дамуы туралы ұлттық баяндаманы дайындау. Халықаралық аккредиттеу агенттіктерінің қызметін сол елдерге (Еуропа, АҚШ, Аустралия) бару арқылы зерттеу, жоғары кәсіптік білімді қамтамасыз етудің халықаралық желісінің жұмысына, тәуелсіз мемлекеттер достастығы мен Балтық елдерінің білім сапасын қамтамасыз етудің Еуразиялық желісіне, Еуропалық консорциумның сапаны қамтамасыз ету жөніндегі Еуропалық қауымдастығының OECD конференциясына қатысу. Балалар құқықтарын қорғау саласындағы әдіснамалық қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүргізу. Мектеп оқушыларының функционалдық сауаттылығы жөнінде іс-шараларды жүргізу. Білім беру деңгейлері бойынша біліктіліктің және кәсіптік стандарттардың салалық шеңберін әзірлеу.
Бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына қарай
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне қарай
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама іс-шаралары мен көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2014 жыл
2015 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиже көрсеткіштері
«Өзін - өзі тану» пәні бойынша (оның ішінде электрондық) 12 жылдық мектеп, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары үшін әзірленген оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендер атауларының жоспарлы саны
бірлік

7 534 745
12 717 461
33 208 250
Бюджетная программа
040 «Проведение мероприятий по молодежной политике и патриотическому воспитанию граждан»
Описание
Совершенствование нормативной и методологической базы по реализации молодежной политики, проведение анализа ситуации в молодежной среде, определение актуальных проблем молодежи и путей их решения; социологические исследования, мониторинг реализации молодежной политики; научно-методическое, информационное и консультативное сопровождение реализации молодежной политики и патриотического воспитания; проведение комплекса мероприятий, направленных на вовлечение молодежи в общественно-политическое и социально-экономическое развитие страны; обеспечение деятельности ресурсных центров для молодежных организаций на республиканском и областном уровне, обеспечение проведения конкурса социально значимых проектов молодежных организаций, методическое сопровождение реализации проектов, мониторинг качества реализации проектов, формирование молодежных трудовых отрядов, поддержка талантливой молодежи, патриотическое воспитание через проведение массовых мероприятий и разработку методических пособий.
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
Наименование мероприятий и показателей бюджетной программы
Ед. изм.
отчетный период
плановый период
2014 год
2015 год
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатели прямого результата
Планируемая реализация социально значимых проектов на конкурсной основе в рамках государственного социального заказа, не менее
ед.
26
34
20
20
16
16
16
Ориентировочное количество привлеченной учащейся молодежи к озеленительным общественным работам
чел.
12 000
12 000
12 000
12 000
12 000
12 000
12000
Показатели конечного результата
Ориентировочная доля молодежи, принимающей активное участие в реализации мероприятий в сфере государственной молодежной политики и патриотического воспитания, от общей численности молодежи
%
20
22
25
25
25
28
31
показатели качества
показатели эффективности
объем бюджетных расходов
тыс. тенге

7 534 745
12 717 461
33 208 250
Бюджеттік бағдарлама
040 «Жастар саясаты және азаматтарды патриоттық тәрбиелеу жөніндегі іс-шараларды жүргізу»
Сипаттамасы
Жастар саясатын іске асыру жөніндегі нормативтік және әдіснамалық базаны жетілдіру, жастар арасындағы ахуалға талдау жүргізу, жастардың өзекті проблемалары мен оларды шешу жолдарын анықтау; әлеуметтік зерттеулер; жастар саясатын іске асырудың мониторингі, жастар саясатын және патриоттық тәрбиелеуді іске асыруды ғылыми-әдістемелік, ақпараттық және консультативтік сүйемелдеу; жастарды елдің қоғамдық-саяси және әлеуметтік-экономикалық дамуына тартуға бағытталған іс-шаралар кешенін өткізу; республикалық және облыстық деңгейде жастар ұйымдарына арналған ресурстық орталықтар қызметін қамтамасыз ету; жастар ұйымдарының әлеуметтік маңызды жобалары конкурсын өткізуді қамтамасыз ету, жобаларды іске асыруды әдістемелік сүйемелдеу, жобаларды іске асыру сапасының мониторингі, жастардың еңбек жасақтарын қалыптастыру; талантты жастарды қолдау, көпшілік іс-шаралар өткізу және әдістемелік құралдар әзірлеу арқылы патриоттық тәрбиелеу
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына қарай
Мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне қарай
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама іс-шаралары мен көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2014 жыл
2015 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс шеңберінде әлеуметтік маңызы бар жобаларды конкурстық негізде жоспарлы іске асыру, кемінде
бірлік
26
34
20
20
16
16
16
Қоғамдық көгалдандыру жұмыстарына тартылған білім алушы жастардың шамамен алғандағы саны
адам
12 000
12 000
12 000
12 000
12 000
12 000
12 000
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Жастардың жалпы санынан мемлекеттік жастар саясаты және патриоттық тәрбиелеу саласындағы іс-шараларды іске асыруға белсене қатысатын жастардың шамамен алғандағы үлесі
%
20
22
25
25
25
28
31
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
бюджет шығыстарының көлемі
мың теңге

407 031,0
1 376 962
1 373 658
1 564 167
1 569 535
Бюджетная программа
055 «Научная и (или) научно-техническая деятельность»
Описание
Администрирование научных исследований о новых знаниях, природных и социальных системах, разработка научных основ системных преобразований экономики, устойчивого развития общества, науки; укрепление позиций казахстанской науки в рамках общего научно-технологического пространства государств, участников СНГ в мировом разделении научного труда, которые приведут к получению новых научных результатов мирового уровня и экономическому росту Казахстана.
Совершенствование теоретико-методологических основ системы образования, научно-методических основ коррекционно-педагогической и социальной поддержки детей с ограниченными возможностями в развитии, разработка и внедрение инновационных методов и технологий обучения и воспитания, разработка научно-педагогического обеспечения, научное и научно-методическое сопровождение процесса реформирования, поддержки и функционирования развития образования, сохранение и развитие продуктивного ядра педагогической науки, теоретико-методологические основы и научно-методическое обеспечение квалификации и профессиональной переподготовки кадров в условиях модернизации образования, повышение ее роли в социально-экономическом развитии республики.
Обеспечение реализации научно-технических программ и проектов на грантовой основе в целях повышения уровня научно-исследовательских работ, научно-технического потенциала и конкурентоспособности научных организаций и их коллективов.
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
Наименование мероприятий и  показателей бюджетной программы
Ед. изм.
отчетный период
плановый период
2014 год
2015 год
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого результата
Ориентировочное количество научно-технических программ фундаментальных исследований
ед.
6
6
6
-
-
-
-
Ориентировочное количество прикладных научно-технических программ
ед.
19
34
33
0
-
-
-
Ориентировочное количество проведенных научно-исследовательских программ по изучению прикладного искусства древних тюрков в контексте формирования тюркского культурного комплекса
ед.
-
3
2
2
2
2
Ориентировочное количество научно-технических программ в рамках программно-целевого финансирования
ед.
74
54
54
13
Ориентировочное количество научно-технических проектов в рамках программно-целевого финансирования
ед.

407 031,0
1 376 962
1 373 658
1 564 167
1 569 535
Бюджеттік бағдарлама
055 «Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет»
Сипаттамасы
Жаңа білімдер туралы, табиғи және әлеуметтік жүйелер туралы ғылыми зерттеулерді әкімшілендіру, экономиканың, қоғамның орнықты дамуының, ғылымның жүйелі қайта өзгерулерінің ғылыми негіздерін әзірлеу; әлемдік деңгейдегі жаңа ғылыми нәтижелерін алуға және Қазақстанның экономикалық өсуіне алып келетін ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің әлемдік ғылыми еңбек бөлінісіндегі жалпы ғылыми-технологиялық кеңістігі аясында қазақстандық ғылымның ұстанымдарын нығайту.
Білім беру жүйесінің теориялық-әдіснамалық негіздерін, даму мүмкіндіктері шектеулі балаларды түзеу-педагогикалық және әлеуметтік қолдаудың ғылыми-әдістемелік негіздерін жетілдіру, оқыту мен тәрбиенің инновациялық әдістері мен технологияларын әзірлеу және енгізу, ғылыми-педагогикалық қамтымды әзірлеу, білімді дамытуды реформалау, қолдау және жұмыс істеу процесін ғылыми және ғылыми-әдістемелік сүйемелдеу, педагогикалық ғылымның өнімді ұйытқысын сақтау, білім беруді жаңғырту жағдайында кадрлардың біліктілігі мен кәсіптік қайта даярлануының теориялық-әдіснамалық негіздері және ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету, оның республиканың әлеуметтік-экономикалық дамуындағы рөлін көтеру.
Ғылыми ұйымдар мен олардың ұжымдарының ғылыми-зерттеу жұмыстарының, ғылыми-техникалық әлеуетінің және бәсекеге қабілеттілік деңгейін арттыру мақсатында гранттық негіздегі ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобаларды іске асыруды қамтамасыз ету.
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына қарай
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне қарай
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама іс-шаралары мен көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2014 жыл
2015 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Іргелі зерттеулердің ғылыми-техникалық бағдарламаларының шамамен алғандағы саны
бірлік
6
6
6
-
-
-
-
Қолданбалы ғылыми-техникалық бағдарламалардың шамамен алғандағы саны
бірлік
19
34
33
0
-
-
-
Түркі мәдени кешенін құру тұрғысында ежелгі түркілердің қолданбалы өнерін зерттеу бойынша жүргізілген ғылыми-зерттеу жобаларының шамамен алғандағы саны
бірлік
-
3
2
2
2
2
Бағдарламалық-нысаналық қаржыландыру щеңберіндегі ғылыми-техникалық бағдарламалардың шамамен алғандағы саны
бірлік
74
54
54
13
Бағдарламалық-нысаналық қаржыландыру шеңберіндегі ғылыми-техникалық жобалардың шамамен алғандағы саны
бірлік

390 862
Бюджетная программа
089 «Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астана и Алматы на апробирование подушевого финансирования начального, основного среднего и общего среднего образования»
Описание
Перечисление целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов Астана и Алматы на апробирование подушевого финансирования начального, основного среднего и общего среднего образования
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
предоставление трансфертов и бюджетных субсидий
в зависимости от способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
Наименование мероприятий и показателей бюджетной программы
Ед. изм.
отчетный период
плановый период
2014 год
2015 год
2009 год
2010 год
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого результата
Количественные показатели определены соглашениями о результатах, заключенными с акимами областей, городов Астаны и Алматы
Количество школ, в которых проводится апробирование подушевого финансирования начального, основного среднего и общего среднего образования
Ед.
50
показатели конечного результата
Полное и своевременное перечисление целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов Астаны, Алматы
%

390 862
Бюджеттік бағдарлама
089 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімді жан басына қаржыландыруды байқаудан өткізуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер»
Сипаттамасы
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімді жан басына қаржыландыруды байқаудан өткізуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді аудару
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына қарай
трансферттер мен бюджеттік субсидиялар беру
іске асыру тәсіліне қарай
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама іс-шаралары мен көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2014 жыл
2015 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Сандық көрсеткіштер облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен жасалған нәтижелер туралы келісімдермен айқындалған
Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімді жан басына қаржыландыру жүйесі байқаудан өткізілетін мектептердің саны
бірлік
50
түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттерді толық және уақтылы аудару
%