Об утверждении Правил аттестации лабораторий по экспертизе качества семян
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 2011 года № 1364. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 680
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.08.2015 № 680 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 4-2/60.
В соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года «О семеноводстве» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила аттестации лабораторий по экспертизе качества семян.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 ноября 2011 года № 1364
Правила
аттестации лабораторий по экспертизе качества семян
1. Общие положения
1. Настоящие Правила аттестации лабораторий по экспертизе качества семян (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года «О семеноводстве» и устанавливают порядок аттестации юридических лиц на право проведения исследований сортовых и посевных качеств семян на соответствие их требованиям национальных стандартов и иных нормативных документов в области семеноводства.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 29.11.2012 № 1505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) аттестация – установление (подтверждение) соответствия юридического лица статусу лаборатории по экспертизе качества семян;
2) свидетельство об аттестации – документ, выданный в пределах компетенции уполномоченным государственным органом в области семеноводства (далее – уполномоченный орган), свидетельствующий о признании государством деятельности аттестованных лабораторий по экспертизе качества семян;
3) посевные качества семян – совокупность показателей качества семян, характеризующих степень их пригодности для посева (посадки);
4) лаборатория по экспертизе качества семян - юридическое лицо, аттестованное в установленном порядке на право проведения исследований сортовых и посевных качеств семян на соответствие их требованиям национальных стандартов и иных нормативных документов в области семеноводства;

Тұқым сапасына сараптама жасау жөнiндегi зертханаларды аттестаттау қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 21 қарашадағы № 1364 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 тамыздағы № 680 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.08.2015 № 680 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 4-2/60 бұйрығын қараңыз.
«Тұқым шаруашылығы туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 ақпандағы Заңының 5-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Тұқым сапасына сараптама жасау жөнiндегi зертханаларды аттестаттау қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 21 қарашадағы
№ 1364 қаулысымен
бекітілген
Тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі зертханаларды аттестаттау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі зертханаларды аттестаттау қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) «Тұқым шаруашылығы туралы» 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген және заңды тұлғаларды тұқым шаруашылығы саласындағы ұлттық стандарттар мен өзге де нормативтік құжаттар талаптарына тұқымдардың сорттық және егу сапасының сәйкестігіне зерттеулер жүргізу құқығына аттестаттау тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.29 № 1505 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылды:
1) аттестаттау – заңды тұлғаның тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі зертхана мәртебесiне сәйкестiгiн анықтау (растау);
2) аттестаттау туралы куәлiк – мемлекеттiң тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі зертханалардың қызметiн тануын растайтын, өз құзыреті шегінде тұқым шаруашылығы саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) берген құжат;
3) тұқымдардың егу сапалары – тұқымдардың егу (отырғызу) үшiн жарамдылық дәрежесін сипаттайтын олардың сапа көрсеткiштерiнiң жиынтығы;
4) тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі зертхана – тұқымдардың сорттық және егу сапасының тұқым шаруашылығы саласындағы ұлттық стандарттар мен өзге де нормативтік құжаттар талаптарына сәйкестігіне зерттеулер жүргізу құқығына белгіленген тәртіппен аттестатталған заңды тұлға;

5) cортовые качества семян – совокупность признаков, характеризующих принадлежность семян к определенному сорту сельскохозяйственного растения.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.11.2012 № 1505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
3. Присвоение юридическому лицу статуса аттестованной лаборатории по экспертизе качества семян осуществляется приказом уполномоченного органа на основании обследования лаборатории по экспертизе качества семян, а также (при наличии) входящих в ее состав структурных подразделений (далее - структурное подразделение).
Уполномоченный орган может передать полномочия по аттестации лабораторий по экспертизе качества семян своему ведомству – Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Комитет).
4. Аттестация лабораторий по экспертизе качества семян является обязательной для всех лабораторий по экспертизе качества семян независимо от формы собственности.
2. Требования, предъявляемые к
лабораториям по экспертизе качества семян
5. Требования, предъявляемые к лабораториям по экспертизе качества семян, включают наличие:
1) на праве собственности либо ином вещном праве здания (помещения), оснащенного (в зависимости от вида сельскохозяйственных культур, по которым проводится экспертиза качества семян):
лабораторным оборудованием и средствами измерений по перечню согласно приложению 1 к настоящим Правилам, внесенными в реестр государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан и поверенными в соответствии с законодательством в области обеспечения единства измерений Республики Казахстан;
химическими реактивами, материалами и инвентарем по перечню согласно приложению 2 к настоящим Правилам для обеспечения определения показателей качества семян в соответствии с требованиями нормативно-технической документации на методы определения качества семян;
стеллажами для хранения проб семян;
2) не менее одного семенного эксперта;
3) актуализированных нормативно-технических документов, применяемых при проведении экспертизы качества семян, по перечню согласно приложению 3 к настоящим Правилам, бланков (в зависимости от вида сельскохозяйственных культур, по которым проводится экспертиза качества семян).
3. Аттестация лабораторий по экспертизе качества семян
6. Аттестация лаборатории по экспертизе качества семян осуществляется постоянно действующей аттестационной комиссией (далее - комиссия), создаваемой приказом уполномоченного органа, с численным составом не менее пяти человек (председатель и четыре члена комиссии).
В состав комиссии включаются представители Комитета, научных и общественных организаций аграрного профиля (по согласованию).
Рабочим органом комиссии является структурное подразделение Комитета.
В течение пяти рабочих дней со дня создания комиссии, приказом областной территориальной инспекции Комитета (далее - облтеринспекция) создается постоянно действующая экспертная комиссия в области (далее – экспертная комиссия) по проведению обследования юридического лица или структурных подразделений, находящихся на территории соответствующей области, с численным составом не менее пяти человек (председатель и четыре члена экспертной комиссии).
В состав экспертной комиссии включаются представители облтеринспекции, местных исполнительных органов области (города республиканского значения, столицы) в области сельского хозяйства, научных и общественных организаций аграрного профиля (по согласованию).
Облтеринспекция в течение трех рабочих дней со дня создания экспертной комиссии направляет копию приказа в комиссию.
Рабочим органом экспертной комиссии является структурное подразделение облтеринспекции.

5) тұқымдардың сорттық сапалары – тұқымдардың ауыл шаруашылығы өсiмдiгiнiң белгiлi бiр сортына жататындығын сипаттайтын белгiлер жиынтығы.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.11.29 № 1505 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3. Заңды тұлғаға тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі аттестатталған зертхана мәртебесiн беру тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі зертханалар, сондай-ақ (бар болса) оның құрамына кiретiн құрылымдық бөлiмшелерді (бұдан әрі – құрылымдық бөлiмше) тексеру негiзiнде уәкілетті органның бұйрығымен жүзеге асырылады.
Уәкілетті орган тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі зертханаларды аттестаттау құзыретін өзінің ведомствосы – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi Агроөнеркәсiптiк кешендегi мемлекеттiк инспекция комитетiне (бұдан әрi – Комитет) бере алады.
4. Тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі зертханаларды аттестаттау меншiк нысанына қарамастан, тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі барлық зертханалар үшін міндетті болып табылады.
2. Тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі зертханаларға қойылатын талаптар
5. Тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі зертханаларға қойылатын талаптарға:
1) мыналармен:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасының өлшем бiрлiктерiн қамтамасыз ету мемлекеттiк жүйесі тiзiлiміне енгiзiлген және Қазақстан Республикасының өлшем бiрлiктерiн қамтамасыз ету саласындағы заңнамаға сәйкес салыстырылып тексерілген зертханалық жабдықпен және өлшем құралдарымен;
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес тiзбе бойынша тұқым сапасын анықтау әдiстерiне нормативтiк-техникалық құжаттама талаптарына сәйкес тұқымның сапа көрсеткiштерiн анықтауды қамтамасыз етуге арналған химиялық реактивтермен, материалдармен және құрал-сайманмен;
тұқым сынамаларын сақтауға арналған сөрелермен жарақталған (тұқым сапасына сараптама жасалатын ауыл шаруашылығы дақылдарының түріне байланысты) меншік құқығындағы немесе басқа заттай құқықтағы ғимараттың (үй-жайдың);
2) кемінде бір тұқым сарапшысының;
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес тiзбе бойынша тұқым сапасына сараптама жасау кезінде қолданылатын өзекті етілген нормативтiк-техникалық құжаттардың, бланктердің (тұқым сапасына сараптама жасалатын ауыл шаруашылығы дақылдарының түріне байланысты) болуы кіреді.
3. Тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі зертханаларды аттестаттау
6. Тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі зертхананы аттестаттауды уәкілетті органның бұйрығымен құрылатын құрамында кемiнде бес адам (комиссияның төрағасы және төрт мүшесі) бар тұрақты жұмыс істейтін аттестаттау комиссиясы (бұдан әрi – комиссия) жүзеге асырады.
Комиссияның құрамына Комитеттiң, аграрлық саладағы ғылыми және қоғамдық ұйымдардың (келiсiм бойынша) өкiлдерi кіреді.
Комитеттiң құрылымдық бөлiмшесi комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Комиссия құрылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде Комитеттің облыстық аумақтық инспекциясының (бұдан әрі – облыстық аумақтық инспекция) бұйрығымен құрамында кемiнде бес адам бар (сараптамалық комиссияның төрағасы және төрт мүшесі), тиiстi облыс аумағында орналасқан заңды тұлғаға немесе құрылымдық бөлiмшелерге тексеру жүргізу бойынша облыста тұрақты жұмыс істейтін сараптамалық комиссия (бұдан әрi - сараптамалық комиссия) құрылады.
Сараптамалық комиссияның құрамына облыстық аумақтық инспекцияның, облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) ауыл шаруашылығы саласындағы жергiлiктi атқарушы органдарының, аграрлық бейіндегі ғылыми және қоғамдық ұйымдардың (келiсiм бойынша) өкiлдерi кіреді.
Облыстық аумақтық инспекция сараптамалық комиссия құрылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде бұйрықтың көшірмесін комиссияға жолдайды.
Облыстық аумақтық инспекцияның құрылымдық бөлiмшесі сараптамалық комиссияның жұмыс органы болып табылады.

7. Для аттестации юридическое лицо представляет в комиссию следующие документы:
1) заявление (с приложением перечня структурных подразделений, осуществляющих экспертизу качества семян (при наличии), почтового и электронного адреса, контактных телефонов) по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) копию свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
3) копии учредительных документов юридического лица;
4) копию документа о назначении специалиста, ответственного за состояние средств измерений;
5) документы, подтверждающие соответствие юридического лица требованиям, предъявляемым к лабораториям по экспертизе качества семян, указанным в пункте 5 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 24.04.2013 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
8. Комиссия в течение двух рабочих дней со дня поступления от юридического лица документов на аттестацию, указанных в пункте 7 настоящих Правил, проверяет полноту представленных документов. При установлении факта неполноты представленных документов, юридическому лицу в течение двух рабочих дней уполномоченным органом направляется мотивированный письменный ответ с указанием причины отказа в дальнейшем рассмотрении заявления.
9. Рабочий орган комиссии в течение двух рабочих дней с момента поступления документов от юридического лица уведомляет об этом экспертную комиссию (способом, подтверждающим факт отправки и получения уведомления).
Экспертная комиссия в течении двенадцати рабочих дней со дня поступления уведомления от комиссии с выездом на место проводит обследование юридического лица и структурных подразделений, осуществляющих экспертизу качества семян (при наличии), на предмет соответствия требованиям, указанным в пункте 5 настоящих Правил.
10. По результатам обследования юридического лица и структурного подразделения (при наличии) экспертной комиссией составляется акт обследования по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее - акт обследования) в трех экземплярах: один экземпляр направляется экспертной комиссией в комиссию, второй передается для хранения в облтеринспекцию, третий остается у юридического лица или структурного подразделения (при наличии).

7. Аттестаттау жүргізу үшін заңды тұлға комиссияға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш (тұқым сапасына сараптама жасауды жүзеге асыратын құрылымдық бөлiмшелердің тiзбесін (бар болса), пошталық және электрондық мекенжайын, байланыс телефондарын қоса бере отырып);
2) заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiктің* немесе анықтаманың көшiрмесi;
ескертпе: *«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметi тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
3) заңды тұлғаның құрылтай құжаттарының көшiрмесi;
4) өлшем құралдарының жай-күйiне жауапты маманның тағайындалуы туралы құжаттың көшірмесі;
5) осы Қағидалардың 5-тармағында көрcетiлген тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі зертханаларға қойылатын талаптарға заңды тұлғаның сәйкестiгiн растайтын құжаттар.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 390 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыcымен.
8. Комиссия заңды тұлғаның осы Қағидалардың 7-тармағында көрcетiлген аттестаттауға арналған құжаттары түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді. Ұсынылған құжаттардың толық еместігі фактісі белгілі болған жағдайда, уәкілетті орган екі жұмыс күні ішінде заңды тұлғаға өтінішін қараудан бас тартудың себептерін көрсете отырып, жазбаша түрде дәлелді жауап жібереді.
9. Комиссияның жұмыс органы заңды тұлғадан құжаттар түскен сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде бұл туралы облыстық аумақтық инспекцияны хабардар етеді (хабарламаны жіберу және алу фактісін растайтын тәсілмен).
Сараптамалық комиссия комиссиядан хабарлама түскен күннен бастап он екі жұмыс күні ішінде тиісті жерге бару арқылы заңды тұлғаның немесе тұқым сапасына сараптама жасайтын құрылымдық бөлiмшенің осы Қағидалардың 5-тармағында көрcетiлген талаптарға сәйкестiгіне тексеру жүргізеді.
10. Сараптамалық комиссия заңды тұлғаны және құрылымдық бөлiмшені (бар болса) тексеру нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысанда тексеру актісін (бұдан әрі – тексеру актісі) үш данада жасайды: сараптамалық комиссия бiр данасын комиссияға жібереді, екіншісі облыстық аумақтық инспекцияға сақтауға беріледі, үшіншісі заңды тұлғада немесе құрылымдық бөлiмшеде (бар болса) қалады.

11. Комиссия по итогам рассмотрения документов, указанных в пункте 7 настоящих Правил, а также актов обследования юридического лица и его структурных подразделений (при наличии) принимает решение об аттестации или отказе в аттестации лаборатории по экспертизе качества семян, которое оформляется протоколом, подписываемым всеми членами комиссии.
12. Общий срок рассмотрения заявления юридического лица о присвоении статуса лаборатории по экспертизе качества семян не должен превышать двадцати рабочих дней со дня поступления в комиссию заявления на аттестацию.
13. Юридическим лицам, получившим положительное решение комиссии, приказом уполномоченного органа присваивается статус лаборатории по экспертизе качества семян и выдается свидетельство об аттестации со сроком действия – три года, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
14. Юридическим лицам, не соответствующим требованиям, указанным в пункте 6 настоящих Правил, уполномоченным органом в течение срока, указанного в пункте 12 настоящих Правил, дается мотивированный письменный ответ с указанием причины отказа в выдаче свидетельства об аттестации.
Решение комиссии может быть обжаловано в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
15. Юридическое лицо по истечении тридцати календарных дней после даты принятия решения комиссии об отказе в выдаче свидетельства об аттестации ввиду несоответствия требованиям, предъявляемым к лабораториям по экспертизе качества семян, может подать документы на прохождение повторной аттестации при устранении причин, повлекших отказ в выдаче свидетельства об аттестации.
16. В случае уменьшения количества структурных подразделений (при наличии), указанных в приложении к свидетельству об аттестации, юридическое лицо представляет в комиссию в течение пяти рабочих дней со дня подписания руководителем юридического лица, копию приказа о реорганизации или ликвидации структурного подразделения.
По представлению комиссии в течение десяти рабочих дней со дня поступления копии приказа руководителя юридического лица, о реорганизации или ликвидации структурного подразделения, приказом уполномоченного органа структурное подразделение исключается из перечня структурных подразделений, входящих в состав аттестованного юридического лица, указанных в приложении к свидетельству об аттестации.
17. В случае увеличения количества структурных подразделений аттестованное юридическое лицо письменно обращается в экспертную комиссию о проведении обследования нового структурного подразделения в порядке, установленном настоящими Правилами.
Комиссия на основании акта обследования структурного подразделения, представленного экспертной комиссией, принимает решение о включении или отказе включения нового структурного подразделения в перечень структурных подразделений, входящих в состав аттестованного юридического лица, указанных в приложении к свидетельству об аттестации, которое оформляется протоколом и подписывается всеми членами экспертной комиссии.
Структурное подразделение, получившее положительное решение комиссии, приказом уполномоченного органа включается в перечень структурных подразделений, входящих в состав аттестованного юридического лица, указанных в приложении к свидетельству об аттестации.
В случае несоответствия нового структурного подразделения требованиям, указанным в пункте 5 настоящих Правил, уполномоченным органом юридическому лицу дается мотивированный письменный ответ с указанием причины отказа во включении структурного подразделения в перечень структурных подразделений, входящих в состав аттестованного юридического лица, указанных в приложении к свидетельству об аттестации.

11. Комиссия осы Қағидалардың 7-тармағында көрcетiлген құжаттарды, сондай-ақ заңды тұлғаны және оның құрылымдық бөлiмшелерін (бар болса) тексеру актілерін қарау қорытындысы бойынша тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі зертхананы аттестаттау немесе аттестаттаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды, ол хаттамамен ресімделеді, оған комиссияның барлық мүшелері қол қояды.
12. Тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі зертхана мәртебесін беру туралы заңды тұлғаның өтінішін қарастырудың жалпы мерзімі аттестаттауға өтініш келіп түскен күннен бастап жиырма жұмыс күнінен аспауы тиіс.
13. Комиссияның оң шешімін алған заңды тұлғаларға уәкілетті органның бұйрығымен тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі зертхана мәртебесі беріледі және осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолданылу мерзімі үш жылға жарамды аттестаттау туралы куәлік тапсырылады.
14. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген заңды тұлғаларға осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген мерзім ішінде аттестаттау туралы куәлік беруден бас тартудың себептерін көрсете отырып, жазбаша түрде дәлелді жауап береді.
Комиссияның шешіміне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағымдануға болады.
15. Тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі зертханаларға қойылатын талаптарға сәйкес еместігіне байланысты аттестаттау туралы куәлік беруден бас тарту туралы комиссияның терiс шешiмi қабылданған күннен кейiн күнтiзбелiк отыз күн өткен соң заңды тұлға аттестаттау туралы куәлік беруден бас тартуға әкеп соққан себептерді жойған кезде аттестаттаудан қайта өтуге құжаттарын тапсыра алады.
16. Аттестаттау туралы куәлiкке қосымшада көрcетiлген құрылымдық бөлiмшелердің (бар болса) саны азайған жағдайда заңды тұлға құрылымдық бөлiмшені қайта ұйымдастыру немесе тарату туралы бұйрықтың көшірмесін заңды тұлға басшысы қол қойған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде комиссияға тапсырады.
Құрылымдық бөлiмшені қайта ұйымдастыру немесе тарату туралы заңды тұлға басшысы бұйрығының көшірмесі келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде комиссияның ұсынысы бойынша уәкілетті органның бұйрығымен құрылымдық бөлiмше аттестатталған заңды тұлға құрамына кіретін аттестаттау туралы куәлiкке қосымшада көрcетiлген құрылымдық бөлiмшелердің тізбесінен алынып тасталады.
17. Құрылымдық бөлімшелердің саны көбейген жағдайда аттестатталған заңды тұлға сараптамалық комиссияға осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жаңа құрылымдық бөлiмшеге тексеру жүргізу туралы жазбаша түрде өтініш береді.
Комиссия сараптамалық комиссия ұсынған құрылымдық бөлiмшені тексеру актісі негізінде жаңа құрылымдық бөлiмшені аттестаттау туралы куәлiкке қосымшада көрcетiлген аттестатталған заңды тұлғалар құрамына кіретін құрылымдық бөлiмшелердің тізбесіне енгізу немесе енгізуден бас тарту туралы шешім қабылдайды, ол хаттамамен ресімделеді және оған комиссияның барлық мүшелері қол қояды.
Комиссияның оң шешімін алған құрылымдық бөлiмше уәкілетті органның бұйрығымен аттестаттау туралы куәлiкке қосымшада көрcетiлген аттестатталған заңды тұлғалар құрамына кіретін құрылымдық бөлiмшелердің тізбесіне енгізіледі.
Жаңа құрылымдық бөлiмше осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда уәкілетті орган заңды тұлғаға аттестаттау туралы куәлiкке қосымшада көрcетiлген аттестатталған заңды тұлғалар құрамына кіретін құрылымдық бөлiмшелердің тізбесіне құрылымдық бөлiмшені енгізуден бас тартудың себептерін көрсете отырып, жазбаша түрде дәлелді жауап береді.

18. Переаттестация лаборатории по экспертизе качества семян проводится один раз в три года в порядке, установленном настоящими Правилами.
19. Заявление на переаттестацию по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, подается не позднее тридцати календарных дней до истечения срока действия свидетельства об аттестации.
20. Свидетельство об аттестации прекращает свое действие в случаях:
1) реорганизации или ликвидации юридического лица;
2) окончания срока действия свидетельства об аттестации.
Приложение 1
к Правилам по аттестации лабораторий
по экспертизе качества семян
Перечень
лабораторного оборудования и средств измерений
1. Весы лабораторные
2. Влагомеры
3. Термометры
4. Часы (песочные 1, 3 минутные, сигнальные)
5. Комплекты лабораторных решет в том числе:
а) решет № 1, 2 с крышкой и поддоном;
б) малогабаритных сит для трав с крышкой и поддоном
6. Оптические приборы (микроскопы, лупы)
7. Сушильные шкафы с диапозоном регулированя от +50 до +150 С
8. Термостаты для проращивания семян (обогреваемый и охлаждаемый)
9. Мельница лабораторная
10. Щупы для отбора проб
11. Секундомер
12. Делитель семян механический
13. Решета с отверстиями диаметром 1; 1,5; 2,5 миллиметров
14. Холодильник (при отсутствии охлаждаемого термостата)
15. Печь для прокаливания песка
16. Счетчик – раскладчик семян
17. Набор почвенных сит (для хлопчатника)
18. Лампа люминесцентная
Приложение 2
к Правилам по аттестации лабораторий
по экспертизе качества семян
Перечень
химических реактивов, материалов и инвентаря
Реактивы
1. Натрия гидроокись или Калия гидроокись
2. Серная кислота (для лаборатории по экспертизе качества семян хлопчатника)
3. Соляная кислота
4. Калий хлористый
5. Хлористый тетразол или фуксин или индигокармин
6. Калий фосфорнокислый, однозамещенный
7. Натрий фосфорнокислый, двухзамещенный
8. Калий йодистый
9. Йод кристалический
10. Калий азотнокислый
11. Калий марганцовокислый
12. Натр едкий технический
13. Гидрат окиси калия технический
14. Спирт этиловый технический
Материалы
1. Индикаторная бумага
2. Коллекция семян
3. Песок
4. Пакеты бумажные для навесок и отхода
5. Респираторы
6. Фильтровальная бумага
7. Бумага черная
8. Парафин
9. Вазелин технический
10. Мешочки из ткани различной вместимости для средних проб
11. Вода дистиллированная
Инвентарь
1. Посуда стеклянная различной емкости
2. Доски разборочные
3. Совки лабораторные
4. Иглы препаровальные
5. Цилиндр металлический с сетчатым дном, цилиндры
6. Растильни

18. Тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі зертхананы қайта аттестаттау осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен үш жылда бiр рет жүргiзiледi.
19. Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес қайта аттестаттауға өтініш аттестаттау туралы куәлiктің қолданылу мерзімі өткенге дейін күнтiзбелiк отыз күннен кешіктірмей беріледі.
20. Аттестаттау туралы куәлiк:
1) заңды тұлға қайта ұйымдастырылған немесе таратылған;
2) аттестаттау туралы куәліктің қолданылу мерзімі аяқталған жағдайларда өзінің қолданысын тоқтатады.
Тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі
зертханаларды аттестаттау қағидаларына
1-қосымша
Зертханалық жабдықтың және өлшем құралдарының тiзбесі
1. Зертханалық таразы
2. Ылғал өлшегiштер
3. Термометрлер
4. Сағаттар (1, 3 минуттық, сигналдық құмсағаттар)
5. Зертханалық електер жиынтықтары, оның ішінде:
а) қақпағы және тұғыры бар № 1, 2 елек;
б) шөпке арналған қақпағы және тұғыры бар шағын габариттi елеуiштер
6. Оптикалық құралдар (микроскоптар, лупалар)
7. +50-ден +150 С-ға дейінгі реттеу диапазоны бар кептіргiш шкафтар
8. Тұқым өсiруге арналған термостаттар (жылытқыш және суытқыш)
9. Зертханалық диірмен
10. Cынама алуға арналған сүңгілер
11. Секундомер
12. Механикалық тұқым бөлгiш
13. Саңылауларының диаметрi 1; 1,5; 2,5 миллиметрлік електер
14. Тоңазытқыш (суытқыш термостат болмаған кезде)
15. Құмды қыздыруға арналған пеш
16. Тұқым есептегіш-тарқатқыш
17. Топырақ електері жиыны (мақта тұқымы үшін)
18. Люминесценттік шам
Тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі
зертханаларды аттестаттау қағидаларына
2-қосымша
Химиялық реактивтер, материалдар және құрал-саймандар тiзбесі
Реактивтер
1. Натрий гидрототығы немесе Калий гидрототығы
2. Күкiрт қышқылы (мақта тұқымының сапасына сараптама жасау жөніндегі зертханалар үшiн)
3. Тұз қышқылы
4. Хлорлы калий
5. Хлорлы тетразол немесе фуксин немесе индигокармин
6. Фосфор қышқылды калий, бiр орны ауысқан
7. Фосфор қышқылды натрий, екі орны ауысқан
8. Йодты калий
9. Кристалды иод
10. Азот қышқылды калий
11. Марганец қышқылды калий
12. Техникалық күйдіргіш натрий
13. Техникалық калий тотығының гидраты
14. Техникалық этил спирті
Материалдар
1. Индикатор қағазы
2. Тұқым коллекциясы
3. Құм
4. Қалқалар мен қалдықтарға арналған қағаз пакеттер
5. Респираторлар
6. Сүзгiш қағаз
7. Қара қағаз
8. Парафин
9. Техникалық вазелин
10. Орта сынамалар үшін сыйымдылығы әртүрлі матадан жасалған дорбалар
11. Дистиллизацияланған су
Құрал-саймандар
1. Сыйымдылығы әртүрлi шыны ыдыс
2. Құрастырмалы тақтайшалар
3. Зертханалық қалақтар
4. Препаральды инелер
5. Торлы түбі бар метал цилиндр, цилиндрлер
6. Тұқым өсіретін ыдыстар

7. Колбы мерные
8. Эксикатор
9. Цилиндры мерные
10. Бюксы
11. Скальпель или нож лабораторный
12. Щипцы тигельные
13. Чашки Петри
Приложение 3
к Правилам по аттестации лабораторий
по экспертизе качества семян
Перечень актуализированных нормативно-технических документов,
применяемых при проведении экспертизы качества семян
№ п/п
Наименование
Стандарт
Методы определения качества
1
Семена сельскохозяйственных культур.
Правила приемки и методы отбора проб
ГОСТ 12036-85
2
Семена сельскохозяйственных культур.
Методы определения чистоты и отхода семян
ГОСТ 12037-81
3
Семена сельскохозяйственных культур.
Методы определения всхожести
ГОСТ 12038-84
4
Семена сельскохозяйственных культур.
Методы определения жизнеспособности
ГОСТ 12039-82
5
Семена сельскохозяйственных культур.
Метод определения влажности
ГОСТ 12041-82
6
Семена сельскохозяйственных культур.
Метод определения массы 1000 зерен
ГОСТ 12042-80
7
Семена сельскохозяйственных культур.
Методы определения подлинности
ГОСТ-12043-88
8
Семена сельскохозяйственных культур.
Методы определения зараженности болезнями
ГОСТ 12044-93
9
Семена сельскохозяйственных культур.
Метод определения заселенности вредителями
ГОСТ 12045-97
10
Семена сельскохозяйственных культур.
Документы о качестве
ГОСТ 12046-85
11
Семена сахарной свеклы.
Правила приемки и методы отбора
ГОСТ 22617.0-77
12
Семена сахарной свеклы.
Методы определения чистоты, отхода семян,
выравненности по размерам, односемянности
ГОСТ 22617.1-77
13
Семена сахарной свеклы.
Методы определения всхожести и одноростковости
ГОСТ 22617.2-94
14
Семена сахарной свеклы. Метод определения влажности
ГОСТ 22617.3-77
15
Семена свеклы.
Методы определения массы 1000 семян и массы одной
посевной единицы
ГОСТ 22617.4-91
16
Семена сахарной свеклы.
Метод определения зараженности вредителями

7. Өлшеуіш колбалар
8. Эксикатор
9. Өлшеуіш цилиндрлер
10. Бюкстер
11. Зертханалық скальпель немесе пышақ
12. Тигельдік қысқаштар
13. Петри шыныаяғы
Тұқым сапасына сараптама жөніндегі
зертхананы аттестаттау қағидаларына
3-қосымша
Тұқым сапасына сараптама жасау кезінде қолданылатын өзектілендірілген нормативтiк-техникалық құжаттар тiзбесі
р/с №
Атауы
Cтандарт
Сапаны анықтау әдістері
1
Ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымы.
Қабылдау қағидалары және сынамаларды іріктеу әдiстері
ГОСТ 12036-85
2
Ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымы.
Тұқымның тазалығын және қалдығын анықтау әдiстерi
ГОСТ 12037-81
3
Ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымы.
Өнгіштігін анықтау әдiстері
ГОСТ 12038-84
4
Ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымы.
Тіршілікке бейімділікті анықтау әдiстері
ГОСТ 12039-82
5
Ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымы.
Ылғалдылықты анықтау әдiсі
ГОСТ 12041-82
6
Ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымы.
1000 дәннің салмағын анықтау әдiстері
ГОСТ 12042-80
7
Ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымы.
Түпнұсқалылығын анықтау әдiстерi
ГОСТ 12043-88
8
Ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымы.
Аурулармен залалдануын анықтау әдiстерi
ГОСТ 12044-93
9
Ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымы.
Зиянкестер жайлауын анықтау әдістері
ГОСТ 12045-97
10
Ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымы.
Сапа туралы құжаттар
ГОСТ 12046-85
11
Қант қызылшасы тұқымы.
Қабылдау қағидалары және сынамаларды іріктеу әдiстері
ГОСТ 22617.0-77
12
Қант қызылшасы тұқымы. Тұқымның тазалығын және қалдығын, көлемі бойынша тегістігін, біртұқымдығын анықтау әдiстерi
ГОСТ 22617.1-77
13
Қант қызылшасы тұқымы.
Өнгіштігін және бірөскіндігін анықтау әдiстерi
ГОСТ 22617.2-94
14
Қант қызылшасы тұқымы. Ылғалдылықты анықтау әдiсі
ГОСТ 22617.3-77
15
Қызылша тұқымы. 1000 тұқымның салмағын және бiр егiстік бiрлiктiң салмағын анықтау әдiстері
ГОСТ 22617.4-91
16
Қант қызылшасы тұқымы.
Зиянкестермен залалдануын анықтау әдістері

ГОСТ 22617.5-77
17
Семена сахарной свеклы. Документы о качестве
ГОСТ 22617.6-77
18
Семена цветочных культур.
Правила приемки и методы отбора проб
ГОСТ 24933.0-81
19
Семена цветочных культур.
Методы определения чистоты и отхода семян
ГОСТ 24933.1-81
20
Семена цветочных культур.
Методы определения всхожести и энергии прорастания
ГОСТ 24933.2-81
21
Семена цветочных культур. Методы определения влажности
ГОСТ 24933.3-81
22
Хлопок сырец семенной и семена хлопчатника.
Методы отбора проб
ГОСТ 21820.0-76
23
Семена хлопчатника. Метод определения всхожести
ГОСТ 21820.1-76
24
Семена хлопчатника. Метод определения влажности
ГОСТ 21820.2-76
25
Семена хлопчатника.
Методы определения засоренности, механической
поврежденности, остаточной волокнистости, остаточной
опущенности и горелости
ГОСТ 21820.3-76
26
Семена хлопчатника.
Методы определения наличия осыпавшейся протравливающей
смеси, выровненности по размерам, зараженности
амбарными вредителями
ГОСТ 21820.4-76
27
Картофель семенной. Приемка и методы анализа
ГОСТ 11856-89
Сортовые и посевные качества
(зерновые, зернобобовые и кормовые культуры)
28
Семена гороха.
Сортовые и посевные качества. Технические условия
ГОСТ 10246-86
29
Семена гречихи. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 10247-85
30
Семена нута. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 10248-85
31
Семена проса. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 10249-90
32
Семена риса. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 10250-80
33
Семена фасоли и маша.
Сортовые и посевные качества. Технические условия
ГОСТ 10251-85
34
Семена чечевицы. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 10252-84
35
Семена чины. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 10253-85
36
Семена пшеницы и полбы. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 10467-76
37
Семена ржи. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 10468-76
38
Семена ячменя. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 10469-76
39
Семена овса. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 10470-76
40
Семена бобов кормовых. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 11226-82
41
Семена люпина однолетнего.
Сортовые и посевные качества. Технические условия
ГОСТ 11227-81
42
Семена сорго. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 11226-89
43
Семена вики. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 11226-82
44
Семена многолетних злаковых кормовых трав.
Посевные качества. Технические условия
ГОСТ 19449-93
45
Семена многолетних бобовых кормовых трав.
Посевные качества. Технические условия
ГОСТ 19450-93
46
Семена однолетних кормовых и медоносных трав.
Посевные качества. Технические условия

ГОСТ 22617.5-77
17
Қант қызылшасы тұқымы. Сапа туралы құжаттар
ГОСТ 22617.6-77
18
Гүлді дақылдар тұқымы.
Қабылдау қағидалары және сынамаларды іріктеу әдiстері
ГОСТ 24933.0-81
19
Гүлді дақылдар тұқымы.
Тұқымның тазалығын және қалдығын анықтау әдістері
ГОСТ 24933.1-81
20
Гүлді дақылдар тұқымы.
Өнгіштігі мен өсу қуатын анықтау әдістері
ГОСТ 24933.2-81
21
Гүлді дақылдар тұқымы. Ылғалдылықты анықтау әдiстері
ГОСТ 24933.3-81
22
Тұқымдық шитті-мақта және мақта тұқымы.
Сынамаларды іріктеу әдiстері
ГОСТ 21820.0-76
23
Мақта тұқымы. Өнгіштігін анықтау әдiсі
ГОСТ 21820.1-76
24
Мақта тұқымы. Ылғалдылықты анықтау әдiсі
ГОСТ 21820.2-76
25
Мақта тұқымы. Ластануды, механикалық зақымдануды, талшықтың қалдығын, түбіттің қалдығын және күйгендікті анықтау әдістері
ГОСТ 21820.3-76
26
Мақта тұқымы. Cебілген дәрілейтін қоспалардың барлығын, көлемі бойынша тегістігін, қойма зиянкестерімен залалдануын анықтау әдістері
ГОСТ 21820.4-76
27
Тұқымдық картоп. Қабылдау және талдау әдістері
ГОСТ 11856-89
Сорттық және егу сапалары
(дәнді, бұршақты дәнді және азықтық дақылдар)
28
Асбұршақ тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ГОСТ 10246-86
29
Қарақұмық тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ГОСТ 10247-85
30
Ноқат тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ГОСТ 10248-85
31
Тары тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ГОСТ 10249-90
32
Күріш тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ГОСТ 10250-80
33
Лобия және маш тұқымы. Сорттық және егу сапалары. Техникалық шарттар
ГОСТ 10251-85
34
Жасымық тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ГОСТ 10252-84
35
Атбұршақ тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ГОСТ 10253-85
36
Бидай және полба тұқымы. Сорттық және егу сапалары. Техникалық шарттар
ГОСТ 10467-76
37
Қара бидай тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ГОСТ 10468-76
38
Арпа тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ГОСТ 10469-76
39
Сұлы тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ГОСТ 10470-76
40
Азықтық бұршақтар тұқымы. Сорттық және егу сапалары. Техникалық шарттар
ГОСТ 11226-82
41
Біржылдық бөрібұршақ тұқымы. Сорттық және егу сапалары. Техникалық шарттар
ГОСТ 11227-81
42
Құмай жүгері тұқымы. Сорттық және егу сапалары. Техникалық шарттар
ГОСТ 11226-89
43
Сиыржоңышқа тұқымы. Сорттық және егу сапалары. Техникалық шарттар
ГОСТ 11226-82
44
Көпжылдық дәнді азықтық шөптер тұқымы. Егу сапалары. Техникалық шарттар
ГОСТ 19449-93
45
Көпжылдық бұршақты азықтық шөптер тұқымы.
Егу сапалары. Техникалық шарттар
ГОСТ 19450-93
46
Бiр жылдық азықтық және бал шырынды шөптер тұқымдары. Егу сапалары. Техникалық шарттар

ГОСТ 19451-93
47
Семена кукурузы. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 20555-83
48
Семена тритикале. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 26763-85
49
Семена малораспространенных кормовых культур.
Сортовые и посевные качества. Технические условия
ГОСТ 28636-90
Масличные культуры
50
Семена подсолнечника. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 9576-84
51
Семена арахиса. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 9577-87
52
Семена кунжута. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 9578-87
53
Семена льна масличного. Сортовые и посевные качества
ГОСТ 9668-75
54
Семена сои. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 9669-75
55
Семена горчицы. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 9670-89
56
Семена рыжика. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 9671-87
57
Семена сафлора. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 9672-87
58
Семена клещевины. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 9822-83
59
Семена мака масличного. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 9823-61
60
Семена рапса и сурепицы. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 9824-87
Технические и эфирномасличные культуры
61
Семена табака и махорки. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 2684-77
62
Семена диплоидной многосемянной сахарной свеклы.
Посевные качества. Технические условия
ГОСТ 2890-82
63
Семена цикория. Посевные качества
ГОСТ 8191-56
64
Семена кенафа. Посевные качества
ГОСТ 10429-63
65
Семена конопли. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 10430-83
66
Семена односемянной сахарной свеклы.
Посевные качества. Технические условия
ГОСТ 10882-93
67
Семена льна-долгунца. Посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 12388-76
68
Семена кориандра. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 20455-93
69
Семена шалфея мускатного.
Сортовые и посевные качества. Технические условия
ГОСТ 20456-95
70
Семена сахарной свеклы дражированные.
Посевные качества. Технические условия
ГОСТ 20797-87
71
Семена тмина. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 21031-90
72
Семена фенхеля. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 21032-90
73
Семена аниса. Сортовые и посевные качества. Технические условия
ГОСТ 21236-90
74
Семена хлопчатника. Сортовые и посевные качества. Технические условия
ГОСТ 5895-75
75
Хлопок сырец семенной. Технические условия
ГОСТ 23577-98
Овощные и цветочные культуры
76
Семена однолетних и двулетних цветочных культур.
Посевные качества. Технические условия
ГОСТ 12260-81
77
Семена многолетних цветочных культур.
Посевные качества. Технические условия

ГОСТ 19451-93
47
Жүгері тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ГОСТ 20555-83
48
Тритикале тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ГОСТ 26763-85
49
Аз таралған азықтық дақылдар тұқымы.
Сорттық және егу сапалары. Техникалық шарттар
ГОСТ 28636-90
Майлы дақылдар
50
Күнбағыс тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ГОСТ 9576-84
51
Жержаңғақ тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ГОСТ 9577-87
52
Күнжіт тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ГОСТ 9578-87
53
Майлы зығыр тұқымы. Сорттық және егу сапалары. Техникалық шарттар
ГОСТ 9668-75
54
Қытайбұршақ тұқымы. Сорттық және егу сапалары. Техникалық шарттар
ГОСТ 9669-75
55
Қыша тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ГОСТ 9670-89
56
Арыш тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ГОСТ 9671-87
57
Мақсары тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ГОСТ 9672-87
58
Үпілмәлік тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ГОСТ 9822-83
59
Майлы көкнәр тұқымы. Сорттық және егу сапалары. Техникалық шарттар
ГОСТ 9823-61
60
Рапс және қышабас тұқымы. Сорттық және егу сапалары. Техникалық шарттар
ГОСТ 9824-87
Техникалық және эфир майлы дақылдар
61
Темекі және махорка тұқымы.
Сорттық және егу сапасы. Техникалық шарттар
ГОСТ 2684-77
62
Диплоидты көптұқымды қант қызылшасы тұқымы.
Егу сапалары. Техникалық шарттар
ГОСТ 2890-82
63
Шашыратқы тұқымы. Егу сапалары
ГОСТ 8191-56
64
Кенаф тұқымы. Егу сапалары
ГОСТ 10429-63
65
Сора тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ГОСТ 10430-83
66
Біртұқымды қант қызылшасы тұқымы.
Егу сапалары. Техникалық шарттар
ГОСТ 10882-93
67
Салалы зығыр тұқымы. Егу сапалары
Техникалық шарттар
ГОСТ 12388-76
68
Кориандр тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ГОСТ 20455-93
69
Мускатты сәлбен тұқымы. Сорттық және егу сапалары. Техникалық шарттар
ГОСТ 20456-95
70
Қант қызылшасының қабықталған тұқымы.
Егу сапалары. Техникалық шарттар
ГОСТ 20797-87
71
Зере тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ГОСТ 21031-90
72
Фенхель тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ГОСТ 21032-90
73
Анис тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ГОСТ 21236-90
74
Мақта тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ГОСТ 5895-75
75
Тұқымдық шитті мақта. Техникалық шарттар
ГОСТ 23577-98
Көкөніс және гүлді дақылдар
76
Бiр жылдық және екi жылдық гүлді дақылдар тұқымы.
Егу сапалары. Техникалық шарттар
ГОСТ 12260-81
77
Көпжылдық гүлді дақылдар тұқымы.
Егу сапалары. Техникалық шарттар

ГОСТ 12420-81
78
Семена овощных культур и кормовых корнеплодов
семейства сельдерейных.
Сортовые и посевные качества. Технические условия
ГОСТ 28676.1-90
79
Семена овощных, бахчевых и кормовых культур семейства
тыквенных. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 28676.2-90
80
Семена овощных культур семейства пасленовых.
Сортовые и посевные качества. Технические условия
ГОСТ 28676.3-90
81
Семена овощных культур семейства лебедовых.
Сортовые и посевные качества. Технические условия
ГОСТ 28676.4-90
82
Семена свеклы кормовой. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 28676.5-90
83
Семена овощных культур, кормовых корнеплодов и
кормовой капусты семейства капустных.
Сортовые и посевные качества. Технические условия
ГОСТ 28676.6-90
84
Семена тепличных сортов и гибридов огурца и томата.
Сортовые и посевные качества. Технические условия
ГОСТ 28676.7-90
85
Семена овощных культур семейства луковых и спаржевых.
Сортовые и посевные качества. Технические условия
ГОСТ 28676.9-90
86
Семена овощных культур семейства мотыльковых.
Сортовые и посевные качества. Технические условия
ГОСТ 28676.10-90
87
Семена кукурузы сахарной.
Сортовые и посевные качества. Технические условия
ГОСТ 28676.11-90
88
Семена овощных культур семейства астроцветных и
бурачниковых. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 28676.12-90
89
Семена овощных культур семейства яснотковых.
Сортовые и посевные качества. Технические условия
ГОСТ 28676.13-90
90
Семена овощных культур семейства гречишных и
мальвовых. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
ГОСТ 28676.14-90
91
Картофель семенной. Технические условия
ГОСТ 7001-91
92
Семена рапса. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
СТ РК 1360-2005
93
Семена масличного льна. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
СТ РК 1361-2005
94
Семена горчицы. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
СТ РК 1363-2005
95
Семена подсолнечника. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
СТ РК 1359-2005
96
Семена масличных культур. Семена сои.
Сортовые и посевные качества. Технические условия
СТ РК 1275-2004
97
Семена рыжика. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
СТ РК 1362-2005
98
Семена сафлора. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
СТ РК 1364-2005
99
Семена гороха. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
СТ РК 1365-2005
100
Семена нута. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
СТ РК 1366-2005
101
Семена табака. Сортовые и посевные качества.
Технические условия
СТ РК 1367-2005
Приложение 4
к Правилам по аттестации лабораторий
по экспертизе качества семян
В ___________________________________________________________________
(полное наименование государственного органа)
от __________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица)
Заявление
Прошу провести аттестацию (переаттестацию) и присвоить статус
лаборатории по экспертизе качества семян
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать сельскохозяйственные растения, по которым проводится
экспертиза качества семян)
Сведения о юридическом лице:
Адрес: ______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(индекс, район, область, город (село), улица, номер дома, телефон)
Прилагаемые документы:
_____________________________________________________________________
(в соответствии с пунктом 7 Правил аттестации лаборатории по
экспертизе качества семян)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Перечень структурных подразделений, входящих в состав юридического
лица, прилагается.
«__» __________ 20__года
Руководитель _________________________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество)            (подпись)
Заявление принято к рассмотрению «__» __________ 20__года
______________________________________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество, ответственного лица,            (подпись)
принявшего заявление)
Приложение
к Заявлению от «__» __________ 20__года
Перечень структурных подразделений, входящих в состав юридического лица (при наличии)
п/п
Наименование
Наименование сельскохозяй-
ственных растений, по которым
проводится экспертиза качества
семян
Почтовый
адрес
Электронный
адрес
Контактные
телефоны
1
2
3
4
5
Руководитель __________________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество)            (подпись)
Приложение 5
к Правилам по аттестации лабораторий
по экспертизе качества семян
Акт
обследования юридического лица или
структурного подразделения на соответствие
требованиям, предъявляемым к
лабораториям по экспертизе качества семян
от «__» _________ 20__ года № __
Экспертной комиссией составлен настоящий акт о результатах обследования
_____________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица (структурного подразделения)
на соответствие требованиям, предъявляемым к лабораториям по
экспертизе семян, для присвоения статуса лаборатории по экспертизе
качества cемян
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать сельскохозяйственные растения, по которым проводится
экспертиза качества семян)
В результате обследования установлено:
Наличие здания (помещения) площадью не менее 20 квадратных
метров (на праве собственности либо ином вещном праве) ______________
(имеется/нет)
Перечень специалистов
Сноска. Перечень с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.11.2012 № 1505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
п/п
Фамилия,
имя, отчество
специалиста
Должность
Образование
№ и дата уведомления о начале
осуществления деятельности по
проведению экспертизы сортовых и
посевных качеств семян,
полученного местным исполнительным
органом от семенного эксперта
Обеспеченность
лабораторным оборудованием и средствами измерения
п/п
Наименование
Единица
измерения
Обеспеченность
требуется
фактический
Обеспеченность
химическими реактивами, материалами и инвентарем
п/п
Наименование
Единица
Измерения
Обеспеченность
требуется
фактический
Реактивы
Материалы
Инвентарь
Перечень актуализированных нормативно-технических документов,
применяемых при проведении экспертизы качества семян
п/п
Наименование
Номер
стандарта
Обеспеченность
требуется
фактический
Наличие стеллажей для хранения проб семян:
требуется ______ штук                       имеется ______ штук
Председатель комиссии ____________________________________ __________
(фамилия, инициалы, должность)     (подпись)
Члены комиссии        ____________________________________ __________
(фамилия, инициалы, должность)     (подпись)
____________________________________ __________
(фамилия, инициалы, должность)     (подпись)
____________________________________ __________
(фамилия, инициалы, должность)     (подпись)
____________________________________ __________
(фамилия, инициалы, должность)     (подпись)
Приложение 6
к Правилам по аттестации лабораторий
по экспертизе качества семян
Свидетельство об аттестации № __
Выдано_____________________________________________________________
(полное наименование юридического лица)
которому на основании приказа _______________________________________
_____________________________________________________________________
(полное наименование государственного органа)
от «__» __________ 20__ года № __ присвоен статус лаборатории по
экспертизе качества семян
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать сельскохозяйственные растения, по которым проводится
экспертиза качества семян)
Перечень структурных подразделений, входящих в состав юридического
лица, прилагается (при наличии).
Руководитель ____________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество)            (подпись)
Должность ___________________________________________________________
Дата выдачи «__» _____________ 20__ года
Место печати
Действительно до «__» _____________ 20__ года
Приложение
к Свидетельству об аттестации № __
от «__» _____________ 20__ года
Перечень структурных подразделений, входящих в состав
юридического лица
п/п
Наименование
Наименования
сельскохозяйственных
растений, по которым
проводится экспертиза
качества семян
Почтовый адрес
1
2
3
4
Руководитель __________________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество)          (подпись)
Место печати

ГОСТ 12420-81
78
Балдыркөк тұқымдас көкөніс пен азықтық тамыржемістер тұқымы. Сорттық және егу сапалары. Техникалық шарттар
ГОСТ 28676.1-90
79
Асқабақ тұқымдас көкөнiс, бақшалық және азықтық дақылдар тұқымы.
Сорттық және егу сапалары. Техникалық шарттар
ГОСТ 28676.2-90
80
Алқалылар тұқымдас көкөніс дақылдары тұқымы.
Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ГОСТ 28676.3-90
81
Алабота тұқымдас көкөніс дақылдары тұқымы.
Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ГОСТ 28676.4-90
82
Азықтық қызылша тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ГОСТ 28676.5-90
83
Қырыққабат тұқымдас көкөнiс дақылдары, азықтық тамыржемiстер және азықтық қырыққабат тұқымы.
Сорттық және егу сапалары. Техникалық шарттар
ГОСТ 28676.6-90
84
Жылыжайлық сорттар және қияр мен қызынақ будандары тұқымы. Сорттық және егу сапалары. Техникалық шарттар
ГОСТ 28676.7-90
85
Пияз және лалагүлдер тұқымдас көкөнiс дақылдары тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ГОСТ 28676.9-90
86
Көбелек гүлділер тұқымдас көкөнiс дақылдары тұқымы.
Сорттық және егу сапалары. Техникалық шарттар
ГОСТ 28676.10-90
87
Қантты жүгері тұқымы. Сорттық және егу сапалары. Техникалық шарттар
ГОСТ 28676.11-90
88
Күрделі гүлділер және айлаулық тұқымдас көкөніс дақылдары тұқымы.
Сорттық және егу сапалары. Техникалық шарттар
ГОСТ 28676.12-90
89
Ерінгүлділер тұқымдас көкөніс дақылдары тұқымы.
Сорттық және егу сапалары. Техникалық шарттар
ГОСТ 28676.13-90
90
Қарақұмық және құлқайыр тұқымдас көкөніс дақылдары тұқымы. Сорттық және егу сапалары. Техникалық шарттар
ГОСТ 28676.14-90
91
Тұқымдық картоп. Техникалық шарттар
ГОСТ 7001-91
92
Рапс тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ҚР СТ 1360-2005
93
Майлы зығыр тұқымы. Сорттық және егу сапалары. Техникалық шарттар.
ҚР СТ 1361-2005
94
Қыша тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар.
ҚР СТ 1363-2005
95
Күнбағыс тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ҚР СТ 1359-2005
96
Майлы дақылдар тұқымы. Қытайбұршақ тұқымы.
Сорттық және егу сапалары. Техникалық шарттар
ҚР СТ 1275-2004
97
Арыш тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ҚР СТ 1362-2005
98
Мақсары тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ҚР СТ 1364-2005
99
Асбұршақ тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ҚР СТ 1365-2005
100
Ноқат тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ҚР СТ 1366-2005
101
Темекі тұқымы. Сорттық және егу сапалары.
Техникалық шарттар
ҚР СТ 1367-2005
Тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі
зертханаларды аттестаттау қағидаларына
4-қосымша
__________________________________________________________ ға
(мемлекеттік органның толық атауы)
Кімнен______________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы)
Өтініш
Аттестаттаудан (қайта аттестаттаудан) өткiзуді және
______________________________________________________________
ұқым сапасына сараптама жасалатын ауыл шаруашылығы өсiмдiктерін көрсету)
тұқымдарының сапасына сараптама жасау жөніндегі зертхана мәртебесiн беруді сұраймын
Заңды тұлға туралы мәліметтер:
Мекенжайы:____________________________________________________
______________________________________________________________
(индекс, аудан, облыс, қала (ауыл), көше, үй нөмірі, телефон)
Қоса берілетiн құжаттар:
______________________________________________________________
ұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі зертхананы аттестаттау қағидаларының
7-тармағына сәйкес)
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Заңды тұлғаның құрамына кiретiн құрылымдық бөлiмшелердің тiзбесі қоса беріліп отыр.
20__ жылғы « » ______________
Басшы__________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесiнiң аты,)                      (қолы)
Өтініш 20____ жылғы «____» ________________ қарауға қабылданды
________________________________________________ _____________
(өтінішті қабылдаған жауапты тұлғаның тегі, аты, әкесiнiң аты)    (қолы)
20 ___жылғы «___» ____________ Өтінішке
қосымша
Заңды тұлғаның құрамына кiретiн құрылымдық бөлімшелердің тiзбесі
(бар болса)
Р/с №
Атауы
Тұқым сапасына сараптама жасалатын ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнің атауы
Пошталық мекенжайы
Электрондық
мекенжайы
Байланыс
телефондары
1
2
3
4
5
Басшы _________________________________________ _____________
(тегі, аты, әкесiнiң аты)                    (қолы)
Тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі
зертханаларды аттестаттау қағидаларына
5-қосымша
Заңды тұлғаның немесе құрылымдық бөлiмшенің тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі зертханаларға қойылатын талаптарға сәйкестігін тексеру актісі
Ескерту. 5-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.11.29 № 1505 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
20__ жылғы       « ___ »___________ № ____
Сараптамалық комиссия_________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(тұқым сапасына сараптама жүргiзiлетін ауыл шаруашылығы өсiмдiктерін көрсету)
тұқымдарының сапасына сараптама жасау жөніндегі зертхана мәртебесiн беру үшiн
______________________________________________________________
(заңды тұлғаның (құрылымдық бөлiмшенің) толық атауы)
тұқымға сараптама жасау жөніндегі зертханаларға қойылатын талаптарға сәйкестiгін тексеру нәтижелері туралы осы актіні жасады
Тексеру нәтижесiнде мыналардың:
Көлемі 20 шаршы метрден кем емес (меншік құқығындағы немесе басқа заттық құқықтағы) ғимараттың (үй-жайдың) _____болуы белгіленді
(бар/жоқ)
Мамандар тiзбесі
Р/с
Маманның
тегі, аты, әкесінің аты
Лауазымы
Бiлiмі
Тұқымдардың сорттық және егу сапасына сараптама жасау жөніндегі қызметті жүзеге асырудың басталғаны туралы жергілікті атқарушы орган тұқым сарапшысынан алған хабарламаның № және күні
Зертханалық жабдықтармен және өлшем құралдарымен
қамтамасыз етілуі
Р/с №
Атауы
Өлшем бірлігі
Қамтамасыз етілуі
талап етілетіні
нақтысы
Химиялық реактивтермен, материалдармен және  құрал-саймандармен қамтамасыз етілуі
Р/с №
Атауы
Өлшем бірлігі
Қамтамасыз етілуі
талап етілетіні
нақтысы
Реактивтер
Материалдар
Құрал-саймандар
Тұқым сапасына сараптама жасауда қолданылатын өзектілендірілген нормативтiк-техникалық құжаттар тiзбесі
Р/с №
Атауы
Стандарттың нөмірі
Қамтамасыз етілуі
талап етілетіні
нақтысы
Cынамаларды сақтауға арналған сөрелердің болуы:
қажеті ______ дана                   қолда бары ______ дана
Комиссия төрағасы_________________________________ __________
(тегі, аты-жөні, лауазымы)              (қолы)
Комиссия мүшелерi_________________________________ _________
(тегі, аты-жөні, лауазымы)            (қолы)
_________________________________________________ _________
(тегі, аты-жөні, лауазымы)                          (қолы)
____________________________________________________ _________
(тегі, аты-жөні, лауазымы)                            (қолы)
____________________________________________________ _________
(тегі, аты-жөні, лауазымы)                            (қолы)
Тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі
зертханаларды аттестаттау қағидаларына
6-қосымша
№ ____ Аттестаттау туралы куәлiк
______________________________________________________________
(мемлекеттік органның толық атауы)
20 __ жылғы « » _______________ № _____ бұйрығы негізінде
______________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы)
______________________________________________________________
ұқым сапасына сараптама жасалатын ауыл шаруашылығы өсiмдiктерін көрсету)
тұқымдарының сапасына сараптама жасау жөніндегі зертхана мәртебесі берілді.
Заңды тұлғаның құрамына кiретiн аттестатталған құрылымдық бөлiмшелердің тізбесі (бар болса) қоса беріледі.
Басшы ______________________________________   _______________
(тегі, аты, әкесiнiң аты)                        (қолы)
Лауазымы______________________________________________________
Берілген күні 20____жылғы «___» ____________________
Мөр орны
Жарамдылық мерзімі 20____жылғы «____»________________ дейін
20 __ жылғы «___» _________ № ____
аттестаттау туралы куәлікке
қосымша
Заңды тұлғаның құрамына кіретін құрылымдық бөлiмшелердің тізбесі
Р/с
Құрылымдық бөлiмшенің атауы
Тұқым сапасына сараптама жасалатын ауыл шаруашылығы өсiмдiктерінiң атаулары
Пошталық мекенжайы
1
2
3
4
Басшы _______________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты)                     (қолы)
Мөр орны