Об утверждении Правил выполнения гарантий государства получателям пенсионных выплат по сохранности обязательных пенсионных взносов в накопительных пенсионных фондах в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции на момент приобретения получателем права на пенсионные выплаты
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 февраля 2012 года № 204. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 февраля 2013 года № 125
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 12.02.2013 № 125 (вводится в действие с 01.01.2013).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
В соответствии со статьей 10 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2011 года «О республиканском бюджете на 2012 - 2014 годы» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выполнения гарантий государства получателям пенсионных выплат по сохранности обязательных пенсионных взносов в накопительных пенсионных фондах в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции на момент приобретения получателем права на пенсионные выплаты.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2012 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 февраля 2012 года № 204
Правила
выполнения гарантий государства получателям пенсионных выплат
по сохранности обязательных пенсионных взносов в накопительных
пенсионных фондах в размере фактически внесенных обязательных
пенсионных взносов с учетом уровня инфляции на момент
приобретения получателем права на пенсионные выплаты
1. Общие положения
1. Настоящие Правила выполнения гарантий государства получателям пенсионных выплат по сохранности обязательных пенсионных взносов в накопительных пенсионных фондах в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции на момент приобретения получателем права на пенсионные выплаты (далее — Правила) разработаны в целях реализации статьи 6 Закона Республики Казахстан от 20 июня 1997 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» (далее - Закон) и статьи 10 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2011 года «О республиканском бюджете на 2012 - 2014 годы».
Правила определяют порядок выполнения гарантий государства получателям пенсионных выплат по сохранности обязательных пенсионных взносов в накопительных пенсионных фондах в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции на момент приобретения получателем права на пенсионные выплаты путем выплаты разницы между суммой фактически внесенных обязательных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции и суммой пенсионных накоплений на момент приобретения получателем права на пенсионные выплаты.

Зейнетақы төлемдерін алушыларға жинақтаушы зейнетақы қорларындағы міндетті зейнетақы жарналарының нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналары мөлшерінде сақталуы жөніндегі мемлекеттің кепілдіктерін алушының зейнетақы төлемдеріне құқықты иеленуі кезіндегі инфляцияның деңгейін ескере отырып орындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 4 қаңтардағы № 204 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 12 ақпандағы № 125 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 12.02.2013 № 125 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
«2012 – 2014 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 24 қарашадағы Заңының 10-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Зейнетақы төлемдерін алушыларға жинақтаушы зейнетақы қорларындағы міндетті зейнетақы жарналарының нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналары мөлшерінде сақталуы жөніндегі мемлекеттің кепілдіктерін алушының зейнетақы төлемдеріне құқықты иеленуі кезіндегі инфляцияның деңгейін ескере отырып орындау қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 4 ақпандағы
№ 204 қаулысымен
бекітілген
Зейнетақы төлемдерін алушыларға жинақтаушы зейнетақы қорларындағы міндетті зейнетақы жарналарының нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналары мөлшерінде сақталуы жөніндегі мемлекеттің кепілдіктерін алушының зейнетақы төлемдеріне құқықты иеленуі кезіндегі инфляцияның
деңгейін ескере отырып орындау
қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Зейнетақы төлемдерін алушыларға жинақтаушы зейнетақы қорларындағы міндетті зейнетақы жарналарының нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналары мөлшерінде сақталуы жөніндегі мемлекеттің кепілдіктерін алушының зейнетақы төлемдеріне құқықты иеленуі кезіндегі инфляцияның деңгейін ескере отырып орындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабын және «2012 – 2014 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 24 қарашадағы Заңының 10-бабын іске асыру мақсатында әзірленді.
Қағидалар зейнетақы төлемдерін алушыларға алушының зейнетақы төлемдеріне құқықты иеленуі кезіндегі инфляцияның деңгейін ескере отырып, жинақтаушы зейнетақы қорларындағы міндетті зейнетақы жарналарының нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналары мөлшерінде сақталуы жөніндегі мемлекеттің кепілдіктерін алушының зейнетақы төлемдеріне алу құқықты иеленуі кезіндегі инфляцияның деңгейін ескере отырып, нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының сомасы мен зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырманы төлеу жолымен орындау тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) выплата разницы - единовременная выплата за счет средств государственного бюджета, определенная как разница между суммой фактически внесенных обязательных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции и суммой пенсионных накоплений в накопительном пенсионном фонде на момент приобретения получателем права на пенсионные выплаты;
2) получатель выплаты разницы - физическое лицо, которому на момент приобретения права на пенсионные выплаты за счет обязательных пенсионных взносов назначается выплата разницы;
3) государственный орган - территориальные органы Комитета по контролю и социальной защите Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, осуществляющие в пределах своей компетенции назначение выплаты разницы;
4) уполномоченная организация (далее - Центр) - юридическое лицо, уполномоченное Правительством Республики Казахстан, осуществлять функции на условиях, предусмотренных Законом;
5) накопительный пенсионный фонд (далее - Фонд) — юридическое лицо, осуществляющее деятельность по привлечению пенсионных взносов, и пенсионным выплатам, а также деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Момент приобретения права на пенсионные выплаты из накопительных пенсионных фондов за счет обязательных пенсионных взносов наступает при возникновении условий, предусмотренных:
подпунктом 1) пункта 1 статьи 23 Закона — на дату достижения пенсионного возраста, в соответствии с пунктами 1-3 статьи 9 Закона;
подпунктом 3) пункта 1 статьи 23 Закона - на дату установления инвалидности первой или второй группы бессрочно;
подпунктом 4) пункта 1 статьи 23 Закона - на дату назначения пенсионных выплат по выслуге лет в соответствии с пунктом 1 статьи 60 Закона;
подпунктом 5) пункта 1 статьи 23 Закона - на дату оформления документа, подтверждающего намерение или факт выезда на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан.
Момент приобретения права на пенсионные выплаты из накопительных пенсионных фондов за счет обязательных пенсионных взносов устанавливается на дату первоначального обращения за пенсионными накоплениями.
В случае изъятия пенсионных накоплений и затем повторного перечисления обязательных пенсионных взносов в накопительный пенсионный фонд момент приобретения права на пенсионные выплаты устанавливается на дату первоначального изъятия пенсионных накоплений.
В случае смерти лица, имеющего право на выплату разницы из накопительного пенсионного фонда за счет обязательных пенсионных взносов, сумма выплаты разницы осуществляется наследнику в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) айырма төлемі – алушының зейнетақы төлемдеріне алу құқықты иеленуі кезіндегі инфляцияның деңгейін ескере отырып, нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының сомасы мен жинақтаушы зейнетақы қорындағы зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырма ретінде белгіленген, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен төленетін біржолғы төлем;
2) айырма төлемін алушы – міндетті зейнетақы жарналарының есебінен зейнетақы төлемдерін алу құқығына ие болған сәтте айырма төлемі тағайындалатын жеке тұлға;
3) мемлекеттік орган – өз құзыреті шегінде айырма төлемін тағайындауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Бақылау және әлеуметтік қорғау комитетінің аумақтық органдары;
4) уәкілетті ұйым (бұдан әрі – Орталық) – Қазақстан Республикасының Үкіметі функцияларды Заңда көзделген шарттармен жүзеге асыруға уәкілеттік берген заңды тұлға;
5) жинақтаушы зейнетақы қоры (бұдан әрі – Қор) – зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдері жөніндегі қызметті, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға.
Жинақтаушы зейнетақы қорларынан міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы төлемдерін алу құқығына ие болу сәті:
Заңның 23-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайлар туындаған кезде – Заңның 9-бабының 1-3-тармақтарына сәйкес зейнеткерлік жасқа толған күні;
Заңның 23-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайлар туындаған кезде – мерзімсіз бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі белгіленген күні;
Заңның 23-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдайлар туындаған кезде – Заңның 60-бабының 1-тармағына сәйкес еңбек сіңірген жылдары бойынша зейнетақы төлемдері тағайындалған күні;
Заңның 23-бабы 1-тармағының 5) тармақшасында көзделген жағдайлар туындаған кезде – Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кету ниетін немесе фактісін дәлелдейтін құжатты ресімдеу күні басталады.
Міндетті зейнетақы жарналары есебінен жинақтаушы зейнетақы қорларынан зейнетақы төлемін алу құқығына ие болу сәті зейнетақы жинақтарына алғаш рет өтініш берген күнге белгіленеді.
Зейнетақы жинақтарын алған және кейін міндетті зейнетақы жарналарын жинақтаушы зейнетақы қорына қайта аударған жағдайда зейнетақы төлемдерін алу құқығына ие болу сәті зейнетақы жинақтарын бастапқы алған күнге белгіленеді.
Міндетті зейнетақы жарналары есебінен жинақтаушы зейнетақы қорларынан айырма төлемін алуға құқығы бар адам қайтыс болған жағдайда, айырма төлемінің сомасы мұрагерге Қазақстан Республикасының  заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.10.2012 № 1383 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
3. Лицо, имеющее право на пенсионные выплаты за счет обязательных пенсионных взносов, для получения информации о сумме обязательных пенсионных взносов, фактически внесенных в накопительный пенсионный фонд, с учетом уровня инфляции, обращается в структурное подразделение Центра.
Структурное подразделение Центра на дату приобретения данным лицом права на пенсионные выплаты за счет обязательных пенсионных взносов в течение двух рабочих дней со дня подачи заявления предоставляет ему информацию о суммах обязательных пенсионных взносов, фактически внесенных в Фонд, с учетом уровня инфляции, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. Для получения информации о сумме пенсионных накоплений лицо, имеющее право на пенсионные выплаты за счет обязательных пенсионных взносов, обращается в Фонд, вкладчиком которого он является.
Фонд на дату приобретения данным лицом права на пенсионные выплаты за счет обязательных пенсионных взносов в течение двух рабочих дней со дня подачи заявления предоставляет информацию о пенсионных накоплениях по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
2. Порядок обращения за выплатой разницы
5. Для получения выплаты разницы лицо, имеющее право на пенсионные выплаты за счет обязательных пенсионных взносов, обращается в отделение Центра по месту жительства с заявлением по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
6. К заявлению прилагаются следующие документы лица, имеющего право на выплату разницы:
1) копии документов, удостоверяющих личность (удостоверения личности, паспорта гражданина Республики Казахстан, удостоверения лица без гражданства, вида на жительство иностранного гражданина), и оригинал для сверки;
2) копия свидетельства о присвоении социального индивидуального кода (СИК);
3) информация по формам согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам;
4) копия документа, подтверждающего регистрацию по местожительству (адресная справка либо справка сельских и/или аульных акимов);
5) копия свидетельства регистрационного номера налогоплательщика (РНН).
В случае, если за выплатой разницы обращается получатель пенсионных и иных выплат из Центра, к заявлению прилагается только информация по формам, предусмотренным подпунктом 3) пункта 6 настоящих Правил, которые приобщаются к макетам дел по пенсионным или иным выплатам из Центра.
К заявлению иностранцев и лиц без гражданства, являющихся получателями пенсионных накоплений за счет обязательных пенсионных взносов, имеющих право на выплату разницы и выехавших на постоянное местожительство за пределы Республики Казахстан, прилагаются следующие документы:

Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.10.31 № 1383 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3. Міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы төлемдерін алуға құқығы бар тұлға инфляция деңгейін ескере отырып, жинақтаушы зейнетақы қорына нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының сомалары туралы ақпаратты алу үшін Орталықтың құрылымдық бөлімшесіне өтініш береді.
Орталықтың құрылымдық бөлімшесі осы адам өтініш берген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша оның міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы төлемдерін алу құқығына ие болған күнге оған инфляция деңгейін ескере отырып, Қорға нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының сомалары туралы ақпаратты ұсынады.
4. Міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы төлемдерін алуға құқығы бар тұлға зейнетақы жинақтарының сомасы туралы ақпарат алу үшін өзі салымшы болып табылатын Қорға өтініш береді.
Қор осы адам өтініш берген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша оның міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы төлемдерін алу құқығына ие болған күнгі зейнетақы жинақтары туралы ақпаратты ұсынады.
2. Айырма төлеміне өтініш беру тәртібі
5. Міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы төлемдерін алуға құқығы бар тұлға айырма төлемін алу үшін тұрғылықты жеріндегі Орталықтың бөлімшесіне осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
6. Өтінішке айырма төлемін алуға құқығы бар адамның мынадай құжаттары қоса беріледі:
1) жеке басын куәландыратын құжаттардың (Қазақстан Республикасының азаматы жеке куәлігінің, паспортының, азаматтығы жоқ адам куәлігінің, шетел азаматының тұруға ықтиярхатының) көшірмелері және салыстыру үшін түпнұсқасы;
2) әлеуметтік жеке код (ӘЖК) берілгені туралы куәліктің көшірмесі;
3) осы Қағидалардың 1 және 2-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша ақпарат;
4) тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттың (мекенжай анықтамасы не село және/немесе ауыл әкімдерінің анықтамасы) көшірмесі;
5) салық төлеушінің тіркеу нөмірі (СТН) куәлігінің көшірмесі.
Егер айырма төлеміне Орталықтан зейнетақы мен өзге де төлемдерді алушы өтініш берген жағдайда, өтінішке осы Қағидалардың 6-тармағының 3) тармақшасында көзделген нысандар бойынша ақпарат қана қоса беріледі, олар Орталықтан берілетін зейнетақы немесе өзге де төлемдер бойынша істер макеттеріне жинақталады.
Айырма төлемін алуға құқығы бар және Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кеткен міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы жинақтарын алушы болып табылатын шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың өтінішіне мынадай құжаттар қоса беріледі:

1) при передаче через средства почтовой связи или поверенное лицо:
копии паспорта либо удостоверения лица без гражданства;
информация по формам согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам;
2) при личном обращении получателя:
копии паспорта либо удостоверения лица без гражданства и их оригиналы для сверки;
информация по формам согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам.
В случае смерти лица, имеющего право на выплату разницы, наследниками представляются следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) копия документа, удостоверяющего личность наследника, и подлинник документа для сверки либо его нотариально засвидетельствованная копия;
3) нотариально засвидетельствованная копия свидетельства о смерти получателя;
4) оригинал или нотариально засвидетельствованная копия свидетельства о праве на наследство либо оригинал или нотариально засвидетельствованная копия соглашения о разделе наследуемого имущества, решение суда, вступившее в законную силу.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 31.10.2012 № 1383 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
7. Для назначения выплаты разницы лицам, решением суда признанным недееспособными или ограниченно дееспособными и нуждающимися в опеке или попечительстве, заявление и необходимые документы подаются их опекунами или попечителями.
8. При подаче заявления о выплате разницы через средства почтовой связи верность копии документов, удостоверяющих личность получателя выплаты разницы, а также подлинность его подписи нотариально свидетельствуются. В случае проживания за пределами Республики Казахстан нотариальное свидетельствование копии документов производится в государстве проживания.
9. При обращении с заявлением о назначении выплаты разницы поверенного, он кроме документов, предусмотренных пунктом 6 настоящих Правил, представляет:
1) копию документа, удостоверяющего личность поверенного, и его оригинал для сверки;
2) оригинал доверенности или ее нотариально засвидетельствованную копию (если доверенность содержит полномочия по представлению интересов доверителя одновременно в нескольких организациях).
Подача заявления поверенным о назначении выплаты разницы получателю выплаты разницы осуществляется при его личном обращении.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 31.10.2012 № 1383 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

1) пошта байланысы құралдары немесе сенім білдірілген өкіл арқылы берген кезде:
азаматтығы жоқ адамның паспортының не куәлігінің көшірмелері;
осы Қағидалардың 1 және 2-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша ақпарат;
2) алушы өзі өтініш берген кезде:
азаматтығы жоқ адамның паспортының не куәлігінің көшірмесі және салыстыру үшін олардың түпнұсқалары;
осы Қағидалардың 1 және 2-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша ақпарат.
Айырма төлемін алуға құқығы бар адам қайтыс болған жағдайда, оның мұрагерлері мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) мұрагердің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі және салыстыру үшін құжаттың түпнұсқасы не оның нотариалды куәландырылған көшірмесі;
3) алушының қайтыс болуы туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмесі;
4) мұраға құқық туралы куәліктің түпнұсқасы немесе нотариалды куәландырылған көшірмесі не мұраға берілетін мүлікті бөлу туралы келісімнің түпнұсқасы немесе нотариалды куәландырылған көшірмесі, заңды күшіне енген сот шешімі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.10.31 № 1383 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
7. Сот шешімімен іс-әрекетке қабілетсіз немесе іс-әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған және қамқоршылыққа немесе қорғаншылыққа мұқтаж адамдарға айырма төлемін тағайындау үшін өтініш пен қажетті құжаттарды олардың қамқоршылары немесе қорғаншылары береді.
8. Айырма төлемі туралы өтінішті почта байланыс құралдары арқылы берген кезде айырма төлемін алушының жеке басын куәландыратын құжаттар көшірмелерінің дұрыстығын, сондай-ақ оның қолының түпнұсқалығы нотариалды куәландырылады. Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұратын жағдайда құжаттардың көшірмелерін нотариалды куәландыру тұрғылықты тұратын мемлекетте жүргізіледі.
9. Сенім білдірілген өкіл айырма төлемін тағайындау туралы өтініш берген кезде ол осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген құжаттардан басқа:
1) сенім білдірілген өкілдің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін және салыстыру үшін оның түпнұсқасын;
2) сенімхаттың түпнұсқасын немесе оның нотариалды куәландырылған көшірмесін (егер сенімхатта сенім білдірушінің бір мезгілде бірнеше ұйымда мүддесін білдіру жөніндегі өкілеттігі қамтылса) ұсынады.
Сенім білдірілген өкілдің айырма төлемін алушыға айырма төлемін тағайындау туралы өтініш беруі оның өзі келген кезде жүзеге асырылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.10.31 № 1383 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

3. Порядок осуществления выплаты разницы
10. Центр в течение двух рабочих дней со дня принятия заявления о выплате разницы направляет уведомления во все фонды о предоставлении сведений о наличии индивидуального пенсионного счета у данного лица и суммах пенсионных накоплений за счет обязательных пенсионных взносов на дату приобретения права на пенсионные выплаты за счет обязательных пенсионных взносов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
11. Фонды в течение двух рабочих дней с момента поступления запроса в электронном формате представляют Центру сведения о суммах пенсионных накоплений лица, имеющего право на пенсионные выплаты за счет обязательных пенсионных взносов на момент приобретения права на пенсионные выплаты.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 31.10.2012 № 1383 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
12. Центр в течение одного рабочего дня с момента получения сведений из фондов производит сверку сведений о суммах пенсионных накоплений, полученных из фондов, с суммой обязательных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции. Если на момент приобретения лицом права на пенсионные выплаты за счет обязательных пенсионных взносов сумма пенсионных накоплений в Фонде меньше суммы фактически внесенных обязательных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции, Центр в течение одного рабочего дня производит расчет суммы выплаты разницы.
13. В течение пяти рабочих дней после осуществления расчета суммы выплаты разницы электронный (бумажный) макет дела получателя выплаты разницы по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, а также проект решения о назначении (об отказе в назначении) выплаты разницы по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам направляются в государственный орган.
14. В течение трех рабочих дней со дня поступления электронных (бумажных) макетов дел государственный орган принимает решение о назначении либо об отказе в назначении выплаты разницы.
Если на момент приобретения лицом права на пенсионные выплаты за счет обязательных пенсионных взносов сумма пенсионных накоплений в Фонде больше или равна сумме фактически внесенных обязательных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции, государственный орган выносит решение об отказе в назначении выплаты разницы.
15. В течение трех рабочих дней со дня принятия решения государственный орган направляет электронный (бумажный) макет дела получателя выплаты разницы и решение о назначении либо об отказе в назначении выплаты разницы в структурное подразделение Центра.
Структурное подразделение Центра в течение трех рабочих дней со дня получения электронного (бумажного) макета дела получателя выплаты разницы уведомляет заявителя об отказе в назначении выплаты разницы и возвращает представленные документы заявителю с письмом государственного органа о причинах отказа.

3. Айырма төлемін жүзеге асыру тәртібі
10. Орталық айырма төлемі туралы өтінішті қабылдаған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде барлық қорларға осы адамның міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы төлемдерін алу құқығына ие болған күнге жеке зейнетақы шотының болуы және міндетті зейнетақы жарналарының есебінен зейнетақы жинақтарының сомалары туралы мәліметтерді осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұсыну туралы хабарлама жібереді.
11. Қорлар сұрау келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы төлемдерін алуға құқығы бар адамның зейнетақы төлемдерін алу құқығына ие болу сәтіндегі зейнетақы жинақтарының сомалары туралы мәліметті Орталыққа электронды форматта ұсынады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.10.31 № 1383 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
12. Орталық қорлардан мәліметтер түскен сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде қорлардан алынған зейнетақы жарналарының сомалары туралы мәліметтерді, инфляция деңгейі ескерілген міндетті зейнетақы жарналарының сомасымен салыстырып тексеруді жүргізеді. Егер алушының міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы төлемдерін алу құқығына ие болған сәтте Қордағы зейнетақы жинақтарының сомасы инфляция деңгейі ескерілген нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының сомасынан төмен болған жағдайда, Орталық бір жұмыс күні ішінде айырма төлемі сомасының есебін жүргізеді.
13. Айырма төлемі сомасының есебін жүзеге асырғаннан кейінгі бес жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша айырма төлемін алушының электронды (қағаздағы) іс-қағаздар макеті, сондай-ақ осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша айырма төлемін тағайындау туралы (тағайындаудан бас тарту туралы) шешімнің жобасы мемлекеттік органға жіберіледі.
14. Электронды (қағаздағы) істер макеті келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік орган айырманы төлеуді тағайындау не тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Егер міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы төлемдерін алу құқығына ие болған сәтте Қордағы зейнетақы жинақтарының сомасы инфляция деңгейі ескерілген нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының сомасынан артық немесе оған тең болған жағдайда мемлекеттік орган айырма төлемін тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады.
15. Шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік орган айырма төлемін алушының электронды (қағаздағы) істер макеті мен айырма төлемін тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешімді Орталықтың құрылымдық бөлімшесіне жібереді.
Орталықтың құрылымдық бөлімшесі айырма төлемін алушының электронды (қағаздағы) істер макетін алған күннен бастап үш күн ішінде өтініш берушіні айырма төлемін тағайындаудан бас тартылғаны туралы хабардар етеді және ұсынылған құжаттарды мемлекеттік органның тағайындаудан бас тарту себептері туралы хатымен бірге өтініш берушіге қайтарады.

16. На основании полученных решений о назначении выплаты разницы, а также ежедневного графика выплаты, утвержденного Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее - Министерство), Центр ежемесячно формирует потребность в бюджетных средствах на выплату разницы и представляет к 25 числу месяца, предшествующему месяцу выплаты, в Министерство.
17. Министерство согласно потребности бюджетных средств на выплату разницы осуществляет перечисление бюджетных средств в Центр в пределах сумм, предусмотренных на отчетный период, согласно индивидуальному плану финансирования по платежам.
18. Центр, получив бюджетные средства, формирует платежные поручения с кодом назначения платежа 030 и перечисляет суммы выплаты разницы на банковский счет получателя.
Приложение 1
к Правилам выполнения гарантий государства
получателям пенсионных выплат по сохранности обязательных
пенсионных взносов в накопительных пенсионных фондах в
размере фактически внесенных обязательных пенсионных
взносов с учетом уровня инфляции на момент приобретения
получателем права на пенсионные выплаты
Информация
о суммах обязательных пенсионных взносов, фактически внесенных
в накопительный пенсионный фонд, с учетом уровня инфляции
Фамилия, имя, отчество _____________________________________________________________
дата рождения (дд.мм.гггг.) ________________________________________________________
СИК ________________________________________________________________________________
Сумма поступивших
обязательных пенсионных
взносов
Количество поступивших
обязательных пенсионных
взносов
Сумма фактически
внесенных обязательных
пенсионных взносов с учетом
уровня инфляции
М.Ш. Начальник отделения ГЦВП _______________ ______________________
(Ф.И.О.)            (подпись)
Специалист отделения ГЦВП ___________________ ______________________
(Ф.И.О.)             (подпись)
Приложение 2
к Правилам выполнения гарантий государства
получателям пенсионных выплат по сохранности обязательных
пенсионных взносов в накопительных пенсионных фондах в
размере фактически внесенных обязательных пенсионных
взносов с учетом уровня инфляции на момент приобретения
получателем права на пенсионные выплаты
Сведения
о наличии индивидуального пенсионного счета и суммах пенсионных
накоплений за счет обязательных пенсионных взносов на дату
приобретения права на пенсионные выплаты
__________________________________________
Наименование накопительного пенсионного фонда
Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правительства РК от 31.10.2012 № 1383 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
заявки
Ф.И.О
вкладчика
Дата
рождения
вкладчика
СИК
вкладчика
Общая сумма
пенсионных
накоплений на дату
приобретения права
на пенсионные
выплаты:
(число, месяц,
год)
Дата
первого
снятия
Сумма
пенсион-
ных
накоп-
лений на
момент
первого
снятия
Причина
первого
снятия
1
2
3
4
5
6
7
8
М.П. Директор филиала накопительного пенсионного фонда
_______________________________________________________________
(Ф.И.О.)            (подпись)
Специалист накопительного пенсионного фонда
_______________________________________________________________
(Ф.И.О.)            (подпись)
Приложение 3
к Правилам выполнения гарантий государства
получателям пенсионных выплат по сохранности обязательных
пенсионных взносов в накопительных пенсионных фондах в
размере фактически внесенных обязательных пенсионных
взносов с учетом уровня инфляции на момент приобретения
получателем права на пенсионные выплаты
Код района ______________
Республика Казахстан
Департамент по контролю и социальной защите
по _____________ области
Заявление
От гражданина (ки)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество полностью)
Дата рождения «___» _______ 19__ г., проживающего по адресу:_____
№ счета в банке _____ Филиал банка № ______ Отд. связи № ______
Мой РНН _________________________ СИК _________________________
Данные удостоверения личности (паспорта): № ___________________
Кем выдан _______________ Дата выдачи _________________________
Прошу назначить мне выплату разницы между суммой обязательных
пенсионных взносов с учетом уровня инфляции и суммой пенсионных
накоплений на момент приобретения права на пенсионные выплаты.
Являюсь вкладчиком накопительного пенсионного
фонда _______________________________________________________________
Несу ответственность за подлинность представленных в отделение
Центра документов.
Прошу Центр запросить в накопительном(ных) пенсионном(ных)
фонде(ах) сведения о наличии индивидуального пенсионного счета и
суммах пенсионных накоплений за счет обязательных пенсионных взносов.
Дата подачи ________________ Подпись заявителя ________________
Заявление гражданина
_____________________________________________________________________
принято «____» _____________ 20 ____ г. № _______
Ф.И.О., должность и подпись принявшего документы: ___________________
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование
документа
Количество листов в
документе
Примечание
_________________________________________________________________
(линия отреза)
Заявление гр. ___________________________________________________
зарегистрировано за № _____ Дата принятия документов ____________
Ф.И.О., должность и роспись принявшего документы: _______________
Приложение 4
к Правилам выполнения гарантий государства
получателям пенсионных выплат по сохранности обязательных
пенсионных взносов в накопительных пенсионных фондах в
размере фактически внесенных обязательных пенсионных
взносов с учетом уровня инфляции на момент приобретения
получателем права на пенсионные выплаты
Дело
получателя выплаты разницы между суммой фактически
внесенных обязательных пенсионных взносов с учетом
уровня инфляции и суммой пенсионных накоплений
Дело получателя выплаты разницы между суммой
обязательных пенсионных взносов с учетом уровня
инфляции и суммой пенсионных накоплений
№ _________
Республика Казахстан
Область
Город (район)
Телефон
Фамилия
Имя
Отчество
Накопительный пенсионный фонд
Индивидуальный пенсионный счет
Филиал банка
Банковский счет
Приложение 5
к Правилам выполнения гарантий государства
получателям пенсионных выплат по сохранности обязательных
пенсионных взносов в накопительных пенсионных фондах в
размере фактически внесенных обязательных пенсионных
взносов с учетом уровня инфляции на момент приобретения
получателем права на пенсионные выплаты
Код ___________
Решение № _________ от «___» ________ 20 __ года
Департамента по контролю и социальной защите
по _________________________________ области
№ дела ______
О назначении (об отказе в назначении) суммы выплаты разницы
между суммой обязательных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции
и суммой пенсионных накоплений на момент приобретения права на
пенсионные выплаты
Гражданина(ки) _______________________________________________
Пол _______ Дата рождения «___» ____________ 19___ г.
Дата обращения «____» _____________ 20__ г. № _____

16. Айырма төлемін тағайындау туралы алынған шешімдердің, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) бекіткен төлемнің күнделікті кестесінің негізінде Орталық ай сайын айырма төлеміне бюджет қаражатына қажеттілікті қалыптастырады және төлеу айының алдындағы айдың 25-күніне Министрлікке ұсынады.
17. Министрлік айырма төлеміне бюджет қаражаты қажеттілігіне сәйкес төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарына сәйкес есепті кезеңге көзделген сома шегінде бюджет қаражатын Орталыққа аударуды жүзеге асырады.
18. Орталық бюджет қаражатын алып, 030 төлем тағайындау кодымен төлем тапсырмаларын қалыптастырады және айырма төлемінің сомаларын алушының банктік шотына аударады.
Зейнетақы төлемдерін алушыларға
жинақтаушы зейнетақы қорларындағы
міндетті зейнетақы жарналарының
нақты енгізілген міндетті зейнетақы
жарналары мөлшерінде сақталуы
жөніндегі мемлекеттің кепілдіктерін
алушының зейнетақы төлемдеріне
құқықты иеленуі кезіндегі инфляцияның
деңгейін ескере отырып орындау
қағидаларына
1-қосымша
Инфляция деңгейін ескере отырып, жинақтаушы зейнетақы қорына
нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының сомалары
туралы ақпарат
Тегі, аты, әкесінің аты______________________________________
туған күні (кк.аа.жжжж)______________________________________
ӘЖК ______________________________________
Келіп түскен міндетті зейнетақы жарналарының сомасы
Келіп түскен міндетті зейнетақы жарналарының саны
Инфляция деңгейін ескере отырып, нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының сомасы
М.О. ЗТМО бөлімшесінің бастығы ________________________ _________
(Т.А.Ә.)             (қолы)
ЗТМО бөлімшесінің маманы ______________________________ _________
(Т.А.Ә.)             (қолы)
Зейнетақы төлемдерін алушыларға
жинақтаушы зейнетақы қорларындағы
міндетті зейнетақы жарналарының
нақты енгізілген міндетті зейнетақы
жарналары мөлшерінде сақталуы
жөніндегі мемлекеттің кепілдіктерін
алушының зейнетақы төлемдеріне
құқықты иеленуі кезіндегі инфляцияның
деңгейін ескере отырып орындау
қағидаларына
2-қосымша
Зейнетақы төлемдерін алу құқығына ие болған күнге жеке
зейнетақы шотының болуы және міндетті зейнетақы жарналарының
есебінен зейнетақы жинақтарының сомалары туралы мәліметтер
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.10.31 № 1383 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
_______________________________________________________
Жинақтаушы зейнетақы қорының атауы
Өтінімнің №
Салымшының
Т.А.Ә
Салымшының туған күні
Салымшының
ӘЖК
Зейнетақы жинақтарын алу құқығына ие болған күнгі (күні, айы, жылы) зейнетақы жинақтарының жалпы сомасы
Бірінші рет алу күні
Бірінші рет алу сәтіндегі зейнетақы жинақтарының сомасы
Бірінші рет алудың себебі
1
2
3
4
5
6
7
8
М.О. Жинақтаушы зейнетақы қоры филиалының директоры
_______________________________________________________
(Т.А.Ә.)                               (қолы)
М.О. Жинақтаушы зейнетақы қорының маманы
_______________________________________________________
(Т.А.Ә.)                               (қолы)
Зейнетақы төлемдерін алушыларға
жинақтаушы зейнетақы қорларындағы
міндетті зейнетақы жарналарының
нақты енгізілген міндетті зейнетақы
жарналары мөлшерінде сақталуы
жөніндегі мемлекеттің кепілдіктерін
алушының зейнетақы төлемдеріне
құқықты иеленуі кезіндегі инфляцияның
деңгейін ескере отырып орындау
қағидаларына
3-қосымша
Ауданның коды__________________
Қазақстан Республикасы
_________________________облысы бойынша
Бақылау және әлеуметтік қорғау департаменті
Өтініш
Азамат ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты толық)
Туған күні 19___ ж. «___»______________,_____________________________
мекен жайында тұратын
банктегі шотының № ___________ Банк филиалының №___________ Байланыс
бөлімшесінің №__________________
Менің СТН ______________________ ӘЖК___________________________
Жеке куәліктің (паспорттың) деректері: №_____________________________
Кім берді_________________ Берілген күні_____________________________
Маған зейнетақы төлемдерін алу құқығына ие болған сәтте инфляция деңгейін ескере отырып, міндетті зейнетақы жарналарының сомасы мен зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырма төлемін тағайындауды сұраймын.
Мен____________________________________________________________ жинақтаушы зейнетақы қорының салымшысы болып табыламын.
Орталық бөлімшесіне ұсынылған құжаттардың түпнұсқалылығы үшін жауапты боламын.
Орталыққа жинақтаушы зейнетақы қорындағы (-ларындағы) жеке зейнетақы шотының болуы және міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы жинақтарының сомалары туралы мәліметке сұрау салуды өтінемін.
Берілген күні_______________ Өтініш берушінің қолы___________________
Азамат________________________________________________________өтініші
20___ ж. «____» №____________ қабылданды.
Құжатты қабылдаған адамның Т.А.Ә., лауазымы және қолы:_______________
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтың саны
Ескертпе
__________________________________________________________________
(қию сызығы)
Азамат________________________________ өтініші №___________ тіркелді.
Құжаттарды қабылдаған күн_____________________
Құжаттарды қабылдаған адамның Т.А.Ә., лауазымы және қолы:____________
Зейнетақы төлемдерін алушыларға
жинақтаушы зейнетақы қорларындағы
міндетті зейнетақы жарналарының
нақты енгізілген міндетті зейнетақы
жарналары мөлшерінде сақталуы
жөніндегі мемлекеттің кепілдіктерін
алушының зейнетақы төлемдеріне
құқықты иеленуі кезіндегі инфляцияның
деңгейін ескере отырып орындау
қағидаларына
4-қосымша
Инфляция деңгейін ескере отырып, нақты енгізілген міндетті
зейнетақы жарналарының сомасы мен зейнетақы жинақтарының
сомасы арасындағы айырма төлемін алушының
ісі
Инфляция деңгейін ескере отырып, міндетті зейнетақы жарналарының сомасы мен зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырма төлемін алушының ісі
№_____________
Қазақстан Республикасы
Облыс
Қала (аудан)
Телефоны
Тегі
Аты
Әкесінің аты
Жинақтаушы зейнетақы қоры
Жеке зейнетақы шоты
Банк филиалы
Банктік шоты
Зейнетақы төлемдерін алушыларға
жинақтаушы зейнетақы қорларындағы
міндетті зейнетақы жарналарының
нақты енгізілген міндетті зейнетақы
жарналары мөлшерінде сақталуы
жөніндегі мемлекеттің кепілдіктерін
алушының зейнетақы төлемдеріне
құқықты иеленуі кезіндегі инфляцияның
деңгейін ескере отырып орындау
қағидаларына
5-қосымша
Коды_______________
_______________________облысы бойынша
Бақылау және әлеуметтік қорғау департаментінің
20___ жылғы «____» ______________ №______ шешімі
Іс №____________
Зейнетақы төлемдерін алу құқығына ие болған сәттегі инфляция деңгейін ескере отырып, міндетті зейнетақы жарналарының сомасы мен зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырма төлемінің сомасын тағайындау туралы (тағайындаудан бас тарту туралы)
Азамат ___________________________________________________
Жынысы________ Туған күні 19___ ж. «____» ___________________.
Өтініш берген күні 20___ ж. «____»___________ №______________

1. Сумма обязательных пенсионных взносов с учетом уровня
инфляции составляет ____________ тенге
_______________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
2. Сумма пенсионных накоплений в накопительном пенсионном фонде
составляет _____________ тенге
_______________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
3.Назначить сумму выплаты разницы между суммой обязательных
пенсионных взносов с учетом уровня инфляции и суммой пенсионных
накоплений в соответствии с п. 1 ст. 6 Закона РК от 20 июня 1997 года
«О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан»:
В размере ______________________________________________ тенге.
(сумма прописью)
4. Отказать в назначении суммы выплаты разницы
_____________________________________________________________________
(основание)
М.П. Директор департамента _________________________ __________
(Ф.И.О.)          (подпись)
Начальник управления (отдела) ______________________ __________
(Ф.И.О.)          (подпись)
Специалист по назначению ___________________________ __________
(Ф.И.О.)          (подпись)
Проект решения подготовлен:
М.Ш. Начальник отделения ГЦВП ______________________ __________
(Ф.И.О.)        (подпись)
Специалист отделения ГЦВП __________________________ __________
(Ф.И.О.)

1. Инфляция деңгейін ескере отырып, міндетті зейнетақы жарналарының сомасы________________________ теңгені құрайды.
_______________________________________________________________теңге.
(сомасы жазбаша)
2. Жинақтаушы зейнетақы қорындағы зейнетақы жинақтарының сомасы
_____________________________ теңгені құрайды.
_______________________________________________________________теңге.
(сомасы жазбаша)
3. «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңының 6-бабының 1-тармағына сәйкес инфляция деңгейін ескере отырып, міндетті зейнетақы жарналарының сомасы мен зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырма төлемінің сомасы
____________________________________________________________________
______________________________________теңге мөлшерінде тағайындалсын.
(сомасы жазбаша)
4. Айырма төлемінің сомасын тағайындаудан бас тартылсын
____________________________________________________________________
(негіздеме)
М.О. Департамент директоры____________________________ ______________
(Т.А.Ә.)              (қолы)
Басқарма (бөлім) бастығы______________________________ ______________
(Т.А.Ә.)              (қолы)
Тағайындау жөніндегі маман____________________________ ______________
(Т.А.Ә.)              (қолы)
____________________________________________________________________
Шешім жобасы дайындалды:
М.О. ЗТМО бөлімшесінің бастығы__________________________ ____________
(Т.А.Ә.)              (қолы)
ЗТМО бөлімшесінің маманы________________________________ ___________
(Т.А.Ә.)              (қолы)