Об утверждении Правил предоставления инновационных грантов на приобретение технологий, проведение промышленных исследований, поддержку деятельности по производству высокотехнологичной продукции на начальном этапе развития, патентование в зарубежных странах и (или) региональных патентных организациях
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 августа 2012 года № 1036. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1063
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.12.2015 № 1063 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 211.
В соответствии с подпунктом 18) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 9 января 2012 года «О государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности», Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления инновационных грантов на приобретение технологий, проведение промышленных исследований, поддержку деятельности по производству высокотехнологичной продукции на начальном этапе развития, патентование в зарубежных странах и (или) региональных патентных организациях.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечению десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 августа 2012 года № 1036
Правила предоставления инновационных грантов на приобретение
технологий, проведение промышленных исследований, поддержку
деятельности по производству высокотехнологичной продукции на
начальном этапе развития, патентование в зарубежных странах и
(или) региональных патентных организациях
1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления инновационных грантов на приобретение технологий, проведение промышленных исследований, поддержку деятельности по производству высокотехнологичной продукции на начальном этапе развития, патентование в зарубежных странах и (или) региональных патентных организациях (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 18) статьи 4 Закона  Республики Казахстан от 9 января 2012 года «О государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности» и определяют порядок предоставления инновационных грантов на приобретение технологий, проведение промышленных исследований, поддержку деятельности по производству высокотехнологичной продукции на начальном этапе развития, патентование в зарубежных странах и (или) региональных патентных организациях.

Технологияларды сатып алуға, өнеркәсіптік зерттеулер жүргізуге, бастапқы даму кезеңінде жоғары технологиялық өнiм өндiру жөніндегі қызметті қолдауға, шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге инновациялық гранттар беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 9 тамыздағы № 1036 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1063 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 25.12.2015 № 1063 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттiк қолдау туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 9 қаңтардағы Заңының 4-бабының 18) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Технологияларды сатып алуға, өнеркәсіптік зерттеулер жүргізуге, бастапқы даму кезеңінде жоғары технологиялық өнiм өндiру жөніндегі қызметті қолдауға, шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге инновациялық гранттар беру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Yкiметінің
2012 жылғы 9 тамыздағы
№ 1036 қаулысымен
бекітілген
Технологияларды сатып алуға, өнеркәсіптік зерттеулер жүргізуге, бастапқы даму кезеңінде жоғары технологиялық өнiм өндiру жөніндегі қызметті қолдауға, шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге инновациялық гранттар беру қағидаларын бекіту туралы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Технологияларды сатып алуға, өнеркәсіптік зерттеулер жүргізуге, бастапқы даму кезеңінде жоғары технологиялық өнім өндіру жөніндегі қызметті қолдауға, шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге инновациялық гранттар беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 9 қаңтардағы Заңының 4-бабының 18) тармақшасына сәйкес әзірленген және технологияларды сатып алуға, өнеркәсіптік зерттеулер жүргізуге, бастапқы даму кезеңінде жоғары технологиялық өнім өндіру жөніндегі қызметті қолдауға, шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге инновациялық гранттар беру тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) грант – инновационный грант на приобретение технологий, проведение промышленных исследований, поддержку деятельности по производству высокотехнологичной продукции на начальном этапе развития, патентование в зарубежных странах и (или) региональных патентных организациях;
2) грантополучатель – заявитель, получивший грант в соответствии с настоящими Правилами;
3) инновационный грант – бюджетные средства, предоставляемые субъектам индустриально-инновационной деятельности на безвозмездной основе для реализации их индустриально-инновационных проектов в рамках приоритетных направлений предоставления инновационных грантов;
4) индустриально-инновационный проект (далее проект) – комплекс мероприятий, направленный на трансферт технологий, создание новых или усовершенствованных производств, технологий, товаров, работ и услуг, реализуемый в течение определенного срока времени;
5) уполномоченный орган в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности (далее уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере индустрии и индустриально-инновационного развития, а также осуществляющий в пределах, предусмотренных законодательством межотраслевую координацию и участие в реализации государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности;
6) субъекты индустриально-инновационной деятельности – физические и (или) юридические лица, реализующие проекты в приоритетных секторах экономики Республики Казахстан;
7) национальный институт – национальный институт развития в области технологического развития;
8) промышленные исследования – научно-исследовательские, научно-технические и опытно-конструкторские работы, проводимые субъектом индустриально-инновационной деятельности, с целью улучшения им осуществляемых производственных процессов и (или) характеристик выпускаемых товаров или оказываемых услуг;
9) объект промышленной собственности – изобретения, полезные модели и промышленные образцы;
10) заявка – заявление установленного образца с приложением необходимых документов согласно требованиям настоящих Правил;
11) заявитель – физическое или юридическое лицо, соответствующее требованиям настоящих Правил, предоставившее заявку в национальный институт на получение гранта;
12) технология – процесс и (или) комплекс оборудования, работающего в едином производственном цикле, использование которых обеспечивает получение новых или усовершенствованных товаров, работ и услуг.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) грант – технологияларды сатып алуға, өнеркәсіптік зерттеулер жүргізуге, бастапқы даму кезеңінде жоғары технологиялық өнім өндіру жөніндегі қызметті қолдауға, шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге арналған инновациялық грант;
2) грант алушы – осы Қағидаларға сәйкес грант алған өтініш беруші;
3) инновациялық грант – инновациялық гранттар берудің басым бағыттары шеңберінде индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің индустриялық-инновациялық жобаларын іске асыру үшін оларға өтеусіз негізде берілетін бюджет қаражаты;
4) индустриялық-инновациялық жоба (бұдан әрі – жоба) – белгілі бір уақыт мерзімі ішінде іске асырылатын технологиялар трансфертіне, жаңа немесе жетілдірілген өндірістер, технологиялар, тауарлар, жұмыстар және қызметтер жасауға бағытталған іс-шаралар кешені;
5) индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – индустрия және индустриялық-инновациялық даму саласындағы басшылықты жүзеге асыратын, сондай-ақ заңнамада көзделген шектерде салааралық үйлестіруді және индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауды іске асыруға қатысуды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
6) индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері – Қазақстан Республикасы экономикасының басым секторларында жобаларды іске асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалар;
7) ұлттық институт – технологиялық даму саласындағы ұлттық даму институты;
8) өнеркәсіптік зерттеулер – жүзеге асыратын өндірістік процестерді және (немесе) шығарылатын тауарлардың немесе көрсетілетін қызметтің сипаттамаларын жақсарту мақсатында индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері жүргізетін ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар;
9) өнеркәсіптік меншiк объектiсi – өнертабыстар, пайдалы модельдер және өнеркәсіптік үлгілер;
10) өтінім – осы Қағидалардың талаптарына сәйкес қажетті құжаттар қоса берілген белгіленген үлгідегі өтініш;
11) өтініш беруші – ұлттық институтқа грант алуға өтінімді берген, осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін жеке немесе заңды тұлға;
12) технология – пайдаланылуы жаңа немесе жетілдірілген тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді алуды қамтамасыз ететін бірыңғай өндірістік циклде жұмыс істейтін процесс және (немесе) жабдықтар кешені.

3. Гранты предоставляются заявителям в рамках приоритетных направлений предоставления инновационных грантов в соответствии с законодательством о государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности.
4. Заявителями на получение грантов являются субъекты индустриально-инновационной деятельности, осуществляющие свою деятельность на территории Республики Казахстан.
5. Заявителями на получение грантов не могут являться юридические лица, собственники и первые руководители указанных юридических лиц, находящиеся в процессе ликвидации, признанные несостоятельными (банкротами), на имущество которых наложен арест и (или) экономическая деятельность которых приостановлена, физические лица, признанные несостоятельными, и на имущество которых наложен арест.
6. Заявителями на получение грантов не могут являться дочерние организации национального института.
7. Информационное обеспечение в области предоставления грантов осуществляется национальным институтом, а также может осуществляться его дочерними организациями.
8. Заявители – физические лица должны быть зарегистрированы в качестве индивидуального предпринимателя и иметь текущий счет в банке второго уровня – резиденте Республики Казахстан.
9. Предоставление грантов в соответствии с настоящими Правилами осуществляется уполномоченным органом путем выделения средств, предусмотренных на предоставление инновационных грантов на основании договора, заключенного между уполномоченным органом и национальным институтом.
10. При предоставлении грантов проводится независимая экспертиза с привлечением отечественных и зарубежных экспертов в соответствии с положениями настоящих Правил.
11. Подача заявки заявителем на один из видов гранта, предусмотренных настоящими Правилами, не ограничивает его претендовать на получение иных инновационных грантов, предусмотренных законодательством о государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности.
2. Порядок и условия предоставления грантов
Общие процедуры предоставления грантов
12. Национальный институт публикует объявление о начале приема заявок на получение гранта в официальных средствах массовой информации, размещает информацию об условиях, сроках и порядке принятия заявок на официальном интернет-сайте уполномоченного органа и национального института с указанием контактных лиц после утверждения Правительством Республики Казахстан приоритетных направлений предоставления грантов.
13. Национальный институт ежегодно публикует в течение первого квартала соответствующего года объявление, указанное в пункте 12 настоящих Правил, в официальных средствах массовой информации, размещает информацию об условиях, сроках и порядке принятия заявок на официальном интернет-сайте уполномоченного органа и национального института с указанием контактных лиц.

3. Гранттар өтініш берушілерге индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы заңнамаға сәйкес инновациялық гранттарды берудің басым бағыттары шеңберінде ұсынылады.
4. Гранттарды алуға өтініш берушілер өз қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері болып табылады.
5. Таратылу процесіндегі дәрменсіз (банкротқа ұшыраған) деп танылған, мүлкі тәркіленген және (немесе) экономикалық қызметі тоқтап тұрған заңды тұлғалар, көрсетілген заңды тұлғалардың иелері мен бірінші басшылары, дәрменсіз деп танылған және мүлкі тәркіленген жеке тұлғалар гранттарды алуға өтініш берушілер болып табылмайды.
6. Ұлттық институттың еншілес ұйымдары гранттарды алуға өтініш берушілер болып табылмайды.
7. Гранттар беру саласындағы ақпараттық қамтамасыз етуді ұлттық институт жүзеге асырады, сондай-ақ оның еншілес ұйымдары жүзеге асыра алады.
8. Өтініш берушілер – жеке тұлғалар дара кәсіпкер ретінде тіркелуі және Қазақстан Республикасының резиденті – екінші деңгейдегі банкте ағымдағы есеп шоты болуы тиіс.
9. Гранттарды беруді осы Қағидаларға сәйкес уәкілетті орган мен ұлттық институт арасында жасалған шарт негізінде инновациялық гранттарды беруге көзделген қаражатты бөлу арқылы уәкілетті орган жүзеге асырады.
10. Гранттарды беру кезінде осы Қағидалардың ережелеріне сәйкес отандық және шетелдік сарапшыларды тарта отырып, тәуелсіз сараптама жүргізіледі.
11. Өтініш берушінің осы Қағидаларда көзделген гранттың бір түріне өтінім беруі оны индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы заңнамада қарастырылған өзге инновациялық гранттарды алуға ұмтылысын шектемейді.
2. Гранттар берудің тәртібі мен шарттары
Гранттар берудің жалпы рәсімдері
12. Ұлттық институт ресми бұқаралық ақпарат құралдарында грант алуға өтінімдер қабылдаудың басталғаны туралы хабарландыру жариялайды, Қазақстан Республикасының Үкіметі гранттар берудің басым бағыттарын бекіткеннен кейін байланысатын адамдарды көрсете отырып, өтінім қабылдаудың шарттары, мерзімі мен тәртібі туралы ақпаратты уәкілетті орган мен ұлттық институттың ресми интернет-сайтына орналастырады.
13. Ұлттық институт жыл сайын, тиісті жылдың бірінші тоқсаны ішінде осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген хабарландыруды ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды, өтінім қабылдаудың шарттары мен тәртібін байланысатын адамдарды көрсете отырып, уәкілетті орган мен ұлттық институттың ресми интернет-сайтына орналастырады.

14. Прием заявок на получение грантов осуществляется на постоянной основе.
15. За 10 (десять) рабочих дней до предоставления национальным институтом отчета согласно договора, заключенного с уполномоченным органом на соответствующий финансовый год, рассмотрение заявок национальным институтом приостанавливается. При этом, процедура рассмотрения заявок возобновляется с даты перерегистрации или заключения договора между уполномоченным органом и национальным институтом на следующий финансовый год.
16. В случае, если с момента регистрации заявки, по которой процедура рассмотрения приостановлена согласно пункту 15 настоящих Правил, прошло более 15 (пятнадцати) рабочих дней до даты перерегистрации или заключения договора между уполномоченным органом и национальным институтом на следующий финансовый год, национальный институт в течение 5 (пяти) рабочих дней после перерегистрации или заключения договора с уполномоченным органом письменно направляет заявителю уведомление по почте и на адрес электронной почты, указанным в анкете заявителя (в случае наличия), о необходимости актуализации по ранее принятой заявке документов, указанных в пункте 18 и пунктах 19202122 настоящих Правил, в зависимости от вида гранта. Процедура рассмотрения заявок возобновляется с момента представления заявителем актуализированной заявки. При этом, срок внесения актуализированной заявки неограничен.
17. Процедура предоставления грантов включает в себя следующие этапы:
1) прием и рассмотрение национальным институтом заявок на предмет соответствия приоритетным направлениям предоставления инновационных грантов и требованиям настоящих Правил;
2) организация национальным институтом проведения независимой экспертизы заявок;
3) проверка национальным институтом обоснованности заявленных затрат по заявкам;
4) принятие решения национальным институтом о предоставлении гранта или об отказе в его предоставлении;
5) заключение национальным институтом договора о предоставлении инновационного гранта с грантополучателями.
18. Для получения гранта заявителям необходимо представить в национальный институт следующие документы:
1) заявление на получение гранта по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) анкету заявителя по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) паспорт проекта по форме согласно приложению 3  к настоящим Правилам;
4) проект календарного плана по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
5) проект сметы расходов по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
6) для юридических лиц – оригинал справки установленной формы налогового органа об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика и задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам в единый накопительный пенсионный фонд более чем за три месяца, предшествующих дате подачи заявки, за исключением случаев, когда срок уплаты отсрочен в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за подписью первого руководителя или лица, имеющего право подписи, и печатью налогового органа;
для физических лиц – оригинал справки установленной формы налогового органа об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика;

14. Гранттар алуға өтінім қабылдау тұрақты негізде жүзеге асырылады.
15. Уәкілетті органмен тиісті қаржылық жылға жасалған шартқа сәйкес ұлттық институттың есеп беруіне дейін 10 (он) жұмыс күні қалғанда ұлттық институт өтінімдерді қарастыруды тоқтатады. Бұл ретте өтінімдерді қарастыру рәсімі уәкілетті орган мен ұлттық институт арасындағы келесі қаржылық жылға арналған шартты қайта тіркеу немесе жасау күнінен бастап қайта жаңғыртылады.
16. Егер уәкілетті орган мен ұлттық институт арасындағы келесі қаржылық жылға арналған шарт қайта тіркелген немесе жасалған күніне дейін осы Қағидалардың 15-тармағына сәйкес қарастыру рәсімі тоқтатылған өтінім тіркелген сәтінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні өткен жағдайда ұлттық институт уәкілетті органмен шарт қайта тіркелгеннен немесе жасалғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге грант түріне байланысты осыдан бұрын қабылданған өтінімі бойынша осы Қағидалардың 18-тармағында және 192021,  22-тармақтарында көрсетілген құжаттарды өзектілендіру туралы жазбаша хабарламаны пошта бойынша және өтініш берушінің сауалнамасында көрсетілген электрондық поштасының мекенжайына (бар болған жағдайда) жібереді. Өтінімді қарастыру рәсімі өтініш беруші өзектілендірілген өтінімді ұсынған сәттен бастап жаңғыртылады. Бұл ретте өзектілендірілген өтінімді енгізу мерзімі шектелмеген.
17. Грант беру рәсімі мынадай кезеңдерден тұрады:
1) ұлттық институттың өтінімдерді қабылдауы және осы Қағидалардың талаптарына және инновациялық гранттар берудің басым бағыттарына сәйкестігі тұрғысынан қарауы;
2) ұлттық институттың өтінімдерді тәуелсіз сараптамадан өткізуді ұйымдастыруы;
3) ұлттық институттың өтінім бойынша мәлімделген шығындардың негізділігін тексеруі;
4) ұлттық институттың грантты беру немесе оны беруден бас тарту туралы шешім қабылдауы;
5) ұлттық институттың грант алушымен инновациялық грант беру туралы шарт жасасуы.
18. Грант алу үшін өтініш беруші ұлттық институтқа мынадай құжаттарды ұсынуы қажет:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша грант алуға өтініш;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берушінің сауалнамасы;
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жоба паспорты;
4) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша күнтізбелік жоспардың жобасы;
5) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шығыстар сметасының жобасы;
6) заңды тұлғалар үшін – салық төлеушінің салық берешегінің және төлеу мерзімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кейінге қалдырылған жағдайларды қоспағанда, өтінім беру күнінің алдындағы үш айдан артық бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешегінің жоқ (бар) екені туралы бірінші басшының немесе қол қоюға құқығы бар тұлғаның қолы қойылған және салық органының мөрі басылған салық органының белгіленген нысандағы анықтамасының түпнұсқасы;
жеке тұлғалар үшін - салық төлеушінің салық берешегінің жоқ (бар) екені туралы салық органының белгіленген нысандағы анықтамасының түпнұсқасы;

7) оригинал справки банка (банков) об отсутствии просроченной задолженности заявителя более чем за три месяца, предшествующих дате подачи заявления, перед банком (банками) (в случае, если заявитель является клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а также иностранного банка, данная справка представляется от каждого из таких банков) за подписью первого руководителя или лица, его замещающего, и заверенной печатью банка (банков);
8) копия и оригинал свидетельства о постановке на учет на налог на добавленную стоимость при предоставлении заявки нарочным способом, после проведения сверки оригинал документа возвращается заявителю или нотариально заверенная копия свидетельства о постановке на учет на налог на добавленную стоимость при поступлении заявки по почте;
9) для юридических лиц копию финансовой отчетности заявителя, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан за последние 2 (два) года, в случае, если юридическое лицо функционирует менее 2 (двух) лет, представляется финансовая отчетность за последний отчетный период;
10) для юридических лиц – копии и оригиналы устава и свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации) при предоставлении заявки нарочным способом, после проведения сверки оригиналы документов возвращаются заявителю или нотариально засвидетельствованная копия устава и свидетельства* или справки государственной регистрации (перерегистрации) при поступлении заявки по почте.
Примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
11) для юридических лиц копия документа о назначении/избрании первого руководителя, заверенного  печатью юридического лица;
12) для юридических/физических лиц документ, наделяющий правами лицо, не являющегося руководителем, на подачу, подписание заявки, подписание договора о предоставлении инновационного гранта;
13) для физических лиц – копии и оригиналы удостоверения личности либо паспорта при предоставлении заявки нарочным способом, после проведения сверки оригиналы документов возвращаются заявителю или нотариально засвидетельствованная копия удостоверения личности либо паспорта при поступлении заявки по почте;

7) өтінім беру күнінің алдындағы үш айдан артық банк алдында берешегінің жоқтығы туралы банк (банктердің) басшысының немесе оның орынбасарының қолы мен банк мөрімен куәландырылған банк (банктердің) анықтамасының түпнұсқасы (егер өтініш беруші екінші деңгейдегі бірнеше банктің немесе филиалдардың, сондай-ақ шетелдік банктің клиенті болған жағдайда, мұндай анықтама осындай банктердің әрқайсысынан ұсынылады);
8) өтінім қолма-қол ұсынылған жағдайда қосылған құн салығына есепке қою туралы куәліктің түпнұсқасы мен көшірмесі салыстыра тексерілгеннен кейін құжат түпнұсқасы өтініш берушіге қайтарылады немесе өтінім пошта арқылы түскен жағдайда қосылған құн салығына есепке қою туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмесі;
9) заңды тұлғалар үшін – өтініш берушінің Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес соңғы 2 (екі) жылдағы қаржылық есептілігінің көшірмесі, егер заңды тұлға 2 (екі) жылдан кем қызмет етсе, соңғы жылдағы қаржылық есебі ұсынылады;
10) заңды тұлғалар үшін – өтінімді қолма-қол ұсынған жағдайда жарғының және мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* немесе анықтаманың түпнұсқасы және көшірмелері салыстырылып тексерілгеннен кейін түпнұсқа өтініш берушіге қайтарылады немесе өтінім пошта арқылы түскен жағдайда жарғының және мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* немесе анықтаманың нотариалды куәландырылған көшірмесі.
Ескертпе: *«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметi тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
11) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаның мөрімен куәландырылған бірінші басшының тағайындалуы/сайлануы туралы құжаттың көшірмесі;
12) заңды/жеке тұлғалар үшін – басшы болып табылмайтын тұлғаға өтінім беру, қол қою және инновациялық грант беру туралы шартқа қол қою құқықтары берілген құжат;
13) жеке тұлғалар үшін – өтінім қолма-қол ұсынылған жағдайда жеке куәлігінің не паспортының түпнұсқалары мен көшірмелері салыстырылып тексерілгеннен кейін түпнұсқалар өтініш берушіге қайтарылады немесе өтінім пошта арқылы түскен жағдайда жеке куәлігінің не паспортының нотариалды куәландырылған көшірмелері;

14) копии и оригиналы лицензий, патентов, свидетельств, сертификатов, дипломов и других документов, подтверждающих квалификацию заявителя на выполнение работ в научно-технической сфере (в случае наличия) при предоставлении заявки нарочным способом, после проведения сверки оригиналы документов возвращаются заявителю или нотариально засвидетельствованные копии лицензий, патентов, свидетельств, сертификатов, дипломов и других документов, подтверждающих квалификацию заявителя на выполнение работ в научно-технической сфере (в случае наличия) при поступлении заявки по почте.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 20.12.2013 № 1363 (порядок введения в действие см. п. 2).
19. Заявителю, претендующему на получение грантов на приобретение технологий дополнительно к документам, указанным в пункте 18 настоящих Правил, необходимо представить в национальный институт следующие документы:
1) документы, подтверждающие согласие правообладателя на приобретение и (или) использование технологии;
2) бизнес-план проекта по структуре согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
20. Заявителю, претендующему на получение грантов на проведение промышленных исследований дополнительно к документам, указанным в пункте 18 настоящих Правил, необходимо представить в национальный институт следующие документы:
1) программу проведения промышленного исследования на 18 (восемнадцать) месяцев согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
2)  документ, подтверждающий намерение сотрудничества заявителя с юридическим лицом, осуществляющим научно-техническую деятельность. При этом, если заявителем привлекается  иностранное юридическое лицо, осуществляющее научно-техническую деятельность, дополнительно   предоставляется  документ, подтверждающий сотрудничество иностранного юридического лица, осуществляющего научно-техническую деятельность, с отечественным юридическим лицом, осуществляющим научно-техническую деятельность.
21. Заявителю, претендующему на получение грантов на поддержку деятельности по производству высокотехнологичной продукции на начальном этапе развития дополнительно к документам, указанным в пункте 18 настоящих Правил, необходимо представить в национальный институт следующие документы:
1) бизнес-план проекта по структуре согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
2) охранный документ на объект промышленной собственности и (или) документ, подтверждающий право заявителя на использование объекта промышленной собственности;
3) патент на селекционное достижение (в случае наличия);

14) өтінім қолма-қол ұсынылған жағдайда лицензиялардың, патенттердің, куәліктердің, дипломдардың, сертификаттардың және өтініш берушінің ғылыми-техникалық саладағы жұмыстарды орындау (болған жағдайда) біліктілігін растайтын басқа да құжаттардың көшірмелері мен түпнұсқалары тексерілгеннен кейін түпнұсқалар өтініш берушіге қайтарылады немесе өтінім пошта арқылы түскен жағдайда өтініш берушінің ғылыми-техникалық саладағы жұмыстарды орындау біліктілігін растайтын лицензиялардың, патенттердің, куәліктердің, дипломдардың, сертификаттардың және өтініш берушінің ғылыми-техникалық саладағы жұмыстарды орындау (бар болған жағдайда) біліктілігін растайтын құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелері.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 N 1363 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз).
19. Технологиялады сатып алуға грантқа үміткер өтініш беруші ұлттық институтқа осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген құжаттарға қосымша мынадай құжаттарды ұсынуы қажет:
1) технологияларды сатып алуға және (немесе) оны қолдануға құқық иеленушінің келісімін растайтын құжаттар;
2) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес құрылым бойынша бизнес-жоспар.
20. Өнеркәсіптік зерттеулер жүргізуге грантқа үміткер өтініш беруші ұлттық институтқа осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген құжаттарға қосымша мынадай құжаттарды ұсынуы қажет:
1) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 18 (он сегіз) айға өнеркәсіптік зерттеулер жүргізу бағдарламасы;
2) өтініш берушінің ғылыми-техникалық қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғамен ынтымақтастық ниетін растайтын құжат. Бұл ретте егер өтініш беруші ғылыми-техникалық қызметті жүргізетін шетелдік заңды тұлғаны тартса, ғылыми-техникалық қызметті жүргізетін шетелдік заңды тұлғаның ғылыми-техникалық қызметті жүргізетін отандық заңды тұлғамен ынтымақтастығын растайтын қосымша құжат қажет.
21. Бастапқы даму кезеңінде жоғары технологиялық өнім өндіру жөніндегі қызметті қолдауға грантқа үміткер өтініш беруші ұлттық институтқа осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген құжаттарға қосымша мынадай құжаттарды ұсынуы қажет:
1) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес құрылым бойынша жобаның бизнес-жоспары;
2) өнеркәсіптік меншік нысанының қорғау құжаты және (немесе) өтініш берушінің өнеркәсіптік меншік нысанын пайдалану құқығын растайтын құжат;
3) селекциялық жетістіктерге патент (бар болған жағдайда);

4) топологию интегральной микросхемы (в случае наличия).
22. Заявителю, претендующему на получение грантов на патентование в зарубежных странах и (или) региональных патентных организациях дополнительно к документам, указанным в пункте 18 настоящих Правил, необходимо представить в национальный институт следующие документы:
1)  отчет о предварительном поиске на патентоспособность и предварительное заключение по результатам предварительного поиска экспертной организации в Республике Казахстан, осуществляющей деятельность в сферах, отнесенных к государственной монополии (оказание услуг в области охраны объектов промышленной собственности)  (далее Экспертная организация), утвержденные уполномоченным органом в сфере охраны изобретений, полезных моделей, промышленных образцов;
2) справка Экспертной организации  о проверке заявки на наличие сведений, составляющих государственную тайну;
3) обоснование заявителя о необходимости патентования в запрашиваемых зарубежных и (или) региональных патентных организациях по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
4) заключение международной предварительной экспертизы в соответствии с Договором о патентной кооперации (РСТ) на получение соответствующего гранта (в случае наличия);
5) патент на объект промышленной собственности, выданный зарубежным патентным ведомством и (или) региональной патентной организацией, полученный не позднее 12 (двенадцати) месяцев до подачи заявки на получение соответствующего гранта (в случае наличия).
23. Заявка на получение гранта представляется  в национальный институт на государственном или русском языках на бумажном носителе в четырех экземплярах - оригинала в количестве одного экземпляра и копии в количестве трех экземпляров и на электронном носителе (сканированные в формате PDF или JPEG). При этом, документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4), 5) пункта 18, а также в пунктах 19202122 настоящих Правил также предоставляются на английском языке на электронном носителе (сканированные в формате PDF или JPEG).
24. Материалы заявки на получение гранта должны быть сформированы в единую папку, листы пронумерованы и оформлены в строгом соответствии с требованиями настоящих Правил и приложений к ним. Все материалы заявки действительны в течение всего периода реализации проекта и не возвращаются заявителю.
25. Заявитель обеспечивает полноту и достоверность представленных документов, исходных данных, расчетов, обоснований. В представленной информации заявителем указываются источники данных, использованных в расчетах и дата проведения расчета.

4) интегралдық микросхема топологиясы (бар болған жағдайда).
22. Шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге грантқа үміткер өтініш беруші ұлттық институтқа осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген құжаттарға қосымша мынадай құжаттарды ұсынуы қажет:
1) патент қабілеттілігіне алдын ала іздеу есебі мен өнертабысты, пайдалы модельдерді, өнеркәсіптік үлгілерді қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік монополия саласында қызмет ететін (өнеркәсіптік меншік нысанының қорғау саласында қызмет көрсету) Қазақстан Республикасындағы сараптамалық ұйымдарды (бұдан әрі – Сараптамалық ұйым) алдын ала іздестіру нәтижелері бойынша алдын ала қорытынды;
2) өтінімді мемлекеттік құпияны құрайтын мәліметтердің болуы тұрғысынан тексеру туралы Сараптамалық ұйымның анықтамасы;
3) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сұрау салынып отырған шетелдік және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеу қажеттілігі туралы өтініш берушінің негіздемесі;
4) тиісті грант алуға патенттік кооперация туралы шартқа (РСТ) сәйкес халықаралық алдын ала сараптаманың қорытындысы (бар болған жағдайда);
5) шетелдік патенттік ведомство және (немесе) өңірлік патенттік ұйым берген және тиісті грант алуға өтінім берілгенге дейін 12 (он екі) айдан кешіктірмей алынған өнеркәсіптік меншік нысанына патент (бар болған жағдайда).
23. Грант алуға өтінім ұлттық институтқа мемлекеттік немесе орыс тілдерінде қағаз тасығышта 4 (төрт) данада – түпнұсқа бір данада және көшірмелер үш данада және электрондық тасығышта (PDF немесе JPEG форматында сканерленген) ұсынылады. Бұл ретте осы Қағидалардың 18-тармағының 2)3)4)5) тармақшаларында, сондай-ақ 192021,  22-тармақтарында көрсетілген құжаттар ағылшын тілінде электронды түрде (PDF немесе JPEG форматында сканерленген) ұсынылады.
24. Грант алуға өтінім материалдары бірыңғай бумаға жинақталған, беттері нөмірленген және осы Қағидалардың талаптарына және олардың қосымшаларына қойылатын талаптарға сәйкес ресімделген болуы қажет. Өтінімнің барлық материалдары жобаны іске асыру кезеңінде жарамды және өтініш берушіге қайтарылмайды.
25. Өтініш беруші ұсынылған құжаттардың, бастапқы мәліметтердің, есептердің, негіздемелердің толықтығын және сенімділігін қамтамасыз етеді. Өтініш беруші ұсынған ақпаратта есептерде пайдаланылған мәліметтердің көздері және есеп жүргізілген күні көрсетіледі.

26. Национальный институт без письменного согласия заявителя обеспечивает неразглашение информации о заявке третьим лицам, незадействованным в процессе предоставления грантов.
27. Принятые национальным институтом заявки подлежат регистрации и рассмотрению на соответствие приоритетным направлениям предоставления грантов, содержания виду запрашиваемого гранта и требованиям настоящих Правил в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня регистрации.
28. В случае несоответствия заявки требованиям настоящих Правил, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня регистрации заявки национальный институт направляет заявителю по почте и на адрес электронной почты, указанным в анкете заявителя (в случае наличия) уведомление с указанием несоответствия.
При этом, оригиналы заявок отправляются национальным институтом по почте заявителю. Заявитель может устранить выявленные несоответствия и повторно представить заявку, соответствующую требованиям настоящих Правил. В случае, если заявитель предоставляет повторную заявку без устранения выявленных национальным институтом несоответствий, то заявка отклоняется без права дальнейшего предоставления заявки в текущем году.
29. В случае соответствия принятых заявок требованиям настоящих Правил, в течение 8 (восьми) рабочих дней со дня регистрации либо с даты получения доработанной заявки национальный институт направляет материалы заявки (без указания данных о заявителе) на независимую экспертизу в электронном виде (сканированные в формате PDF или JPEG).
30. В течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня получения заявки независимые эксперты предоставляют национальному институту в бумажном и электронном виде (сканированные в формате PDF или JPEG) экспертное заключение по заявкам.
31.  В течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения национальным институтом положительного заключения независимой экспертизы, национальный институт проверяет обоснованность заявленных затрат по заявкам.
Проверка обоснованности затрат осуществляется на основе представленной сметы расходов и заключается в анализе стоимости и необходимости заявленных затрат.
32. В течение 10 (десяти) рабочих дней со дня проверки обоснованности заявленных затрат по заявкам национальный институт принимает решение о предоставлении гранта или об отказе в его предоставлении.
33. Решение о предоставлении инновационных грантов принимается национальным институтом на основании положительных заключений независимой экспертизы и обоснованности заявленных затрат.
34. Решение об отказе в предоставлении гранта принимается национальный институтом при наступлении одного из следующих случаев:

26. Ұлттық институт өтініш берушінің жазбаша келісімінсіз өтінім туралы гранттар беру процесіне қатысы жоқ үшінші тұлғаларға ақпараттың жария болмауын қамтамасыз етеді.
27. Ұлттық институт қабылдаған өтінімдер тіркеуге және тіркеу күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде гранттар берудің басым бағыттарына, мәлімделген грант түрінің мазмұнына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігіне қарастыруға жатады.
28. Өтінім осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмейтін жағдайда өтінімді тіркеу күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұлттық институт өтініш берушіге пошта арқылы және өтініш берушінің сауалнамасында көрсетілген электрондық поштасына (бар болған жағдайда) сәйкессіздіктерді көрсете отырып, хабарлама жібереді.
Бұл ретте өтінімдердің түпнұсқаларын ұлттық институт өтініш берушіге пошта арқылы жібереді. Өтініш беруші анықталған сәйкессіздіктерді жоя алады және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін өтінімді қайта ұсына алады. Егер өтініш беруші ұлттық институт анықтаған сәйкессіздіктерді жоймай, өтінімді қайта ұсынған жағдайда өтінім ағымдағы жылы өтінімді одан әрі ұсыну құқығынсыз қарастырудан бас тартылады.
29. Қабылданған өтінімдер осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келген жағдайда тіркеу күнінен бастап немесе пысықталған өтінімді алған күнінен бастап 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде ұлттық институт өтінім материалдарын (өтініш беруші туралы мәліметтерді көрсетпей) тәуелсіз сараптамаға электронды түрде (PDF немесе JPEG форматында сканерленген) жібереді.
30. Өтінімді алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде тәуелсіз сарапшылар ұлттық институтқа қағаз тасығышта немесе электронды түрде (PDF немесе JPEG форматында сканерленген) өтінім бойынша сараптамалық қорытындыны ұсынады.
31. Ұлттық институт тәуелсіз сараптаманың оң қорытындысын алған күнінен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде өтініш берушінің өтінімі бойынша мәлімделген шығындардың негіздемесін тексереді.
Шығындар негіздемесін тексеру ұсынылған шығындар сметасы негізінде жүзеге асырылады және құны мен мәлімделген шығындардың қажеттілігін талдаудан тұрады.
32. Өтінімдер бойынша мәлімделген шығындар негіздемесі тексерілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ұлттық институт грант беру туралы немесе оны беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
33. Ұлттық институт инновациялық гранттар беру туралы шешімді тәуелсіз сараптаманың оң қорытындылары және мәлімделген шығындар негіздемесі негізінде қабылдайды.
34. Ұлттық институт мынадай жағдайлардың бірі:

1) отрицательного заключения независимой экспертизы;
2) необоснованности заявленных затрат;
3) предоставления недостоверной информации заявителем.
35. В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня принятия решения об отказе в предоставлении гранта, национальный институт направляет заявителю обоснование об отказе в предоставлении гранта с приложением выписки из решения.
36. Список грантополучателей и список заявителей, не получивших грант, публикуются на официальном интернет-сайте уполномоченного органа и национального института в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня принятия решения.
37. Национальный институт в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия решения  о предоставлении гранта актуализирует сроки реализации проекта с грантополучателями и заключает договор о предоставлении инновационного гранта, форма которого утверждается национальным институтом.
38. В течение 3 (трех) рабочих дней после подписания договора о предоставлении инновационного гранта его копия направляется уполномоченному органу.
39. В случае, если договор о предоставлении инновационного гранта не заключен в сроки, указанные в пункте 37 настоящих Правил, по вине заявителя, национальный институт принимает решение об отказе в предоставлении гранта.
40. В целях эффективного контроля проекта, в соответствии с заключенным договором, национальный институт проводит постоянный мониторинг реализации мероприятий и заявляемых затрат грантополучателя (при возмещении части затрат), целевого освоения бюджетных средств грантополучателем (при оплате части затрат), для последующего направления в уполномоченный орган отчета раз в полугодие.
41. Использование средств гранта, предоставляемых в виде оплаты части затрат, в строгом соответствии с его целевым назначением и утвержденной в установленном порядке сметой расходов является обязательным условием договора о предоставлении инновационного гранта.
Предоставленные в виде гранта бюджетные средства подлежат полному возврату в республиканский бюджет в случае использования полученных средств на цели, не предусмотренные утвержденной сметой расходов.
Условия предоставления грантов на приобретение технологий
42. Грант на приобретение технологий предоставляется юридическим лицам в виде возмещения части затрат на приобретение лицензии и (или) патента на право использования технологии.
43. В случае возмещения части затрат сумма гранта на приобретение технологий составляет: 50 (пятьдесят) процентов от запрашиваемых средств на приобретение лицензии и (или) патента, но не более 150 (ста пятидесяти) миллионов тенге.

1) тәуелсіз сараптаманың теріс қорытындысы;
2) мәлімделген шығындардың негізсіздігі;
3) өтініш беруші сенімді емес ақпарат ұсынуы орын алған кезде грант беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
35. Грант беруден бас тарту туралы шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұлттық институт өтініш берушіге шешімнің үзіндісі қоса берілген грант беруден бас тарту туралы негіздемені жібереді.
36. Грант беру немесе оны беруден бас тарту туралы шешім оны қабылданған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде грант алушылардың тізімі және грант алмайтын өтініш берушілердің тізімі уәкілетті органның және ұлттық институттың ресми интернет-сайтында жарияланады.
37. Ұлттық институт грант беру туралы шешім қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде грант алушылармен жобаны іске асыру мерзімін өзектендіреді және ұлттық институт бекіткен нысан бойынша инновациялық грант беру туралы шарт жасасады.
38. Инновациялық грант беру туралы шартқа қол қойылғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде оның көшірмесі уәкілетті органға жіберіледі.
39. Егер грант беру туралы шарт өтініш берушінің кінәсінен осы Қағидалардың 37-тармағында көрсетілген мерзімдерде жасалмаған жағдайда ұлттық институт грант беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
40. Жасалған шартқа сәйкес жобаны тиімді бақылау мақсатында ұлттық институт кейіннен уәкілетті органға жарты жылда бір рет есеп жіберу үшін іс-шаралардың іске асырылуына және грант алушы мәлімдеген шығындарға (шығындардың бір бөлігін өтеу кезінде), грант алушының бюджет қаражатын мақсатты игеруіне (шығындардың бір бөлігін төлеу кезінде) тұрақты мониторинг жүргізеді.
41. Шығындардың бір бөлігін төлеу түрінде ұсынылатын грант қаражатын оның мақсатты қолданысына және белгіленген тәртіппен бекітілген шығындар сметасына қатаң сәйкестікте пайдалану грант беру туралы шарттың негізгі шарты болып табылады.
Грант түрінде ұсынылған бюджет қаражаты ұсынылған қаражатты бекітілген шығындар сметасында көзделмеген мақсатқа пайдаланған жағдайда, ол республикалық бюджетке толығымен қайтаруға жатады.
Технологиялар сатып алуға гранттар беру талаптары
42. Технологияларды сатып алуға грант заңды тұлғаларға лицензияны және (немесе) технологияны пайдалану құқығына патент сатып алуға жұмсалған шығындардың бір бөлігін өтеу түрінде беріледі.
43. Шығындардың бір бөлігі өтелген жағдайда технологияларды сатып алуға грант сомасы: лицензияны және (немесе) патентті сатып алуға мәлімделген қаражаттың 50 (елу) пайызын құрайды, бірақ 150 (бір жүз елу) миллион теңгеден аспайды.

44.  Возмещение части затрат производится по факту внедрения технологии. Технология считается внедренной при предоставлении акта внедрения и отчета по выполненным работам на приобретение и внедрение технологии.
45. Срок приобретения и внедрения технологий не должен превышать 3 (три) года.
Условия предоставления грантов на проведение промышленных
исследований
46. Грант на проведение промышленных исследований предоставляется юридическим лицам, осуществляющим предпринимательскую деятельность, за исключением юридических лиц, осуществляющих научно-техническую деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан (далее – научно-технические организации).
К проведению промышленных исследований заявителем должны быть привлечены отечественные и (или) иностранные научно-технические организации.
Заявитель может привлечь иностранные научно-технические организации для проведения промышленных исследований, при условии их обязательного сотрудничества с отечественными научно-техническими организациями.
47. Грант на проведение промышленных исследований предоставляется заявителям в виде возмещения части затрат на услуги отечественных и (или) иностранных научно-технических организаций.
48. Общая сумма гранта на проведение промышленных исследований составляет 40 (сорок) процентов от запрашиваемых средств, но не более 30 (тридцати) миллионов тенге, из которых:
1) на оплату приобретения реактивов, расходных материалов и лабораторного оборудования, необходимых для проведения промышленных исследований – 70 (семьдесят) процентов, но не более 20 (двадцати) миллионов тенге;
2) на фонд оплаты труда персонала отечественной и (или) иностранной научно-технической организации – 30 (тридцать) процентов, но не более 3 (трех) миллионов тенге;
3) на накладные расходы – 15 (пятнадцать) процентов, но не более 2 (двух) миллионов тенге;
4) другие обоснованные расходы, без которых невозможно проведение промышленных исследований – 30 (тридцать) процентов, но не более 5 (пяти) миллионов тенге.
49. Возмещение части затрат производится поэтапно согласно календарному плану.
50. Срок освоения гранта на проведение промышленных исследований не должен превышать 20 (двадцати) месяцев.
Условия предоставления  грантов на поддержку деятельности по
производству высокотехнологичной продукции на начальном этапе
развития
52. Грант на поддержку деятельности по производству высокотехнологичной продукции на начальном этапе развития предоставляется заявителям, которые:
1) имеют охранный документ на объект промышленной собственности и (или) документ, подтверждающий право заявителя на использование объекта промышленной собственности;

44. Шығындардың бір бөлігін өтеу технологияны енгізу фактісі бойынша жүзеге асырылады. Технологияны сатып алу және енгізу бойынша атқарылған жұмыстар бойынша есепті және енгізу актісін ұсынған жағдайда технология енгізілген болып есептеледі.
45. Технологияларды сатып алу мен енгізу мерзімі 3 (үш) жылдан аспауы қажет.
Өнеркәсіптік зерттеу жұмыстарын жүргізуге гранттар беру шарттары
46. Өнеркәсіптік зерттеу жұмыстарына арналған грант Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ғылыми-техникалық қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардан басқа (бұдан әрі – ғылыми-техникалық ұйым), жеке кәсіпкерлік қызметпен айналысатын заңды тұлғаларға беріледі.
Өнеркәсіптік зерттеу жұмыстарын жүргізуге өтініш беруші отандық және (немесе) шетелдік ғылыми-техникалық ұйымдарды тарту қажет.
Өтініш беруші өнеркәсіптік зерттеу жұмыстарын жүргізуге шетелдік ғылыми-техникалық ұйымдарды олардың отандық ғылыми-техникалық ұйымдармен міндетті ынтымақтастық шарты болған жағдайда тарта алады.
47. Өнеркәсіптік зерттеу жұмыстарын жүргізуге арналған грант өтініш берушілерге отандық және (немесе) шетелдік ғылыми-техникалық ұйымдар қызметіне жұмсалған шығындардың бір бөлігін өтеу түрінде беріледі.
48. Өнеркәсіптік зерттеу жұмыстарын жүргізуге арналған гранттың жалпы сомасы мәлімделген қаражаттың 40 (қырық) пайызын құрайды, бірақ 30 (отыз) миллион теңгеден аспайды, оның ішінде:
1) өнеркәсіптік зерттеу жұмыстарын жүргізуге қажетті реактивтер, шығын материалдары мен зертхана жабдықтарын сатып алуға – 70 (жетпіс) пайыз, бірақ 20 (жиырма) миллион теңгеден аспайды;
2) отандық және (немесе) шетелдік ғылыми-техникалық ұйым қызметкерлерінің еңбекақы қорына – 30 (отыз) пайыз, бірақ 3 (үш) миллион теңгеден аспайды;
3) үстеме шығындарға –15 (он бес) пайыз, бірақ 2 (екі) миллион теңгеден аспайды;
4) өнеркәсіптік зерттеу жұмыстарын жүргізуге қажет басқа да негізделген шығындар – 30 (отыз) пайыз, бірақ 5 (бес) миллион теңгеден аспайды.
49. Шығындардың бір бөлігін өтеу күнтізбелік жоспарға сәйкес кезең-кезеңімен жүргізіледі.
50. Өнеркәсіптік зерттеу жұмыстарын жүргізуге арналған грантты игеру мерзімі 20 (жиырма) айдан аспауы тиіс.
Бастапқы даму кезеңінде жоғары технологиялы өнiм өндiру жөніндегі қызметті қолдауға грант беру шарттары
51. Бастапқы даму кезеңінде жоғары технологиялы өнім өндіру жөніндегі қызметті қолдауға грант мынадай:
1) өнеркәсіптік меншік нысанына қорғау құжаты және (немесе) өтініш берушінің өнеркәсіптік меншік нысанын пайдалану құқығын растайтын құжаты бар;

2) имеют патент на селекционные достижения (в случае наличия);
3) обладают топологией интегральной микросхемы (в случае наличия);
4) осуществляют деятельность на территории Республики Казахстан.
52. Грант предоставляется на производство высокотехнологичной  продукции согласно перечню, утвержденному законодательством Республики Казахстан.
53. Общая сумма гранта на поддержку деятельности по производству высокотехнологичной продукции на начальном этапе развития предоставляется в виде оплаты части затрат и покрывает 70 (семьдесят) процентов от запрашиваемых средств на реализацию проекта, но не более 50 (пятидесяти) миллионов тенге, из которых:
1) на оплату приобретения промышленного оборудования – 70 (семьдесят) процентов, но не более 15 (пятнадцати) миллионов тенге;
2) на аренду промышленных площадей – 80 (восемьдесят) процентов, но не более 3 (трех) миллионов тенге;
3) на накладные расходы – 30 (тридцать) процентов, но не более 2 (двух) миллионов тенге;
4) другие обоснованные производственные расходы, без которых невозможно функционирование производства – 70 (семьдесят) процентов, но не более 30 (тридцати) миллионов тенге.
54. Оплата части затрат производится поэтапно согласно календарному плану.
55. Срок освоения гранта на поддержку деятельности по производству высокотехнологичной продукции на начальном этапе развития не должен превышать 3 (трех) лет.
56. Результатом освоения заявителем средств гранта на поддержку деятельности по производству высокотехнологичной продукции на начальном этапе развития является производство высокотехнологичной продукции согласно перечню, утвержденному законодательством Республики Казахстан.
Условия предоставления грантов
на патентование в зарубежных странах и (или) региональных
патентных организациях
57. Грант на патентование в зарубежных странах и (или) региональных патентных организациях предоставляется физическим и (или) юридическим лицам, обладающим правами на получение патента на объект промышленной собственности в соответствии с Договором о патентной кооперации (PCT).
58. Грант на патентование в зарубежных странах и (или) региональных патентных организациях предоставляется в виде оплаты части затрат на:
1)  подачу международной заявки, проведение международного поиска и международной предварительной экспертизы в международном поисковом органе в соответствии с Договором о патентной кооперации (РСТ) (далее – международная заявка);
2) получение патента на объект промышленной собственности в запрашиваемых странах;
3) поддержание патента на объект промышленной собственности в силе не более, чем в 3 (трех) зарубежных странах в течение 3 (трех) лет с даты выдачи патента на объект промышленной собственности.

2) селекциялық жетістіктерге патенті бар (бар болса);
3) интегралдық микросхема топологиясына ие (бар болса);
4) қызметін Қазақстан Республикасы аумағында жүзеге асыратын өтініш берушілерге беріледі.
52. Жоғары технологиялы өнім өндірісіне арналған грант Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілген тізбеге сәйкес беріледі.
53. Бастапқы даму кезеңінде жоғары технологиялы өнім өндіру жөніндегі қызметті қолдауға бөлінетін гранттың жалпы сомасы шығындардың бір бөлігін төлеу түрінде беріледі және жобаны іске асыруға мәлімделген қаражаттың 70 (жетпіс) пайызын құрайды, бірақ 50 (елу) миллион теңгеден аспайды, оның ішінде:
1) өнеркәсіптік жабдықты сатып алуға – 70 (жетпіс) пайыз, бірақ 15 (он бес) миллион теңгеден аспайды;
2) өнеркәсіптік алаңдарды жалға алуға – 80 (сексен) пайыз, бірақ 3 (үш) миллион теңгеден аспайды;
3) үстеме шығыстарға – 30 (отыз) пайыз, бірақ 2 (екі) миллион теңгеден аспайды;
4) өндірістің қызметіне қажетті басқа да негізделген шығыстарға – 70 (жетпіс) пайыз, бірақ 30 (отыз) миллион теңгеден аспайды.
54. Шығындардың бір бөлігін төлеу күнтізбелік жоспарға сәйкес кезең-кезеңімен жүргізіледі.
55. Бастапқы даму кезеңінде жоғары технологиялы өнім өндіру жөніндегі қызметті қолдауға бөлінетін грантты игеру мерзімі 3 (үш) жылдан аспауы қажет.
56. Бастапқы даму кезеңінде жоғары технологиялы өнім өндіру жөніндегі қызметті қолдауға грантты игеру нәтижесі Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілген тізбеге сәйкес жоғары технологиялы өнім өндірісі болып табылады.
Шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге грант беру шарттары
57. Шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге грант Патенттік кооперация туралы шартқа (PCT) сәйкес өнеркәсіптік меншік нысанына патент алу құқығы бар жеке және (немесе) заңды тұлғаларға беріледі.
58. Шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге грант шығындардың бөлігін төлеу түрінде:
1) халықаралық өтінім беруге, халықаралық іздеу жұмыстары мен Патенттік кооперация туралы шартқа (РСТ) сәйкес халықаралық іздеу органында халықаралық алдын ала сараптаманы жүргізуге (бұдан әрі – халықаралық өтінім);
2) сұрау салынатын елдерде өнеркәсіптік меншік нысанына патент алуға;
3) өнеркәсіптік меншік нысанына патент берілген күннен бастап 3 (үш) жыл ішінде 3-тен (үштен) артық емес шет елдерде өнеркәсіптік меншік нысанына патентті күшінде ұстап тұруға беріледі.

59. При наличии у заявителя положительного заключения международной предварительной экспертизы по международной заявке, заявитель может подать заявку на оплату части затрат на получение патента на объект промышленной собственности в зарубежных странах.
60. При наличии у заявителя патента на объект промышленной собственности в зарубежных странах, заявитель может подать заявку на поддержание патента в силе не более, чем в 3 (трех) зарубежных странах в течение 3 (трех) лет с даты выдачи патента на объект промышленной собственности.
61. Сумма гранта на патентование в зарубежных странах и (или) региональных патентных организациях составляет:
1) на подачу международной заявки – 95 (девяносто пять) процентов от запрашиваемых средств, но не более 750 000 (семисот пятидесяти) тысяч тенге;
2) на получение патента на объект промышленной собственности в зарубежных странах – 95 (девяносто пять) процентов от запрашиваемых средств, но не более 2 500 000 (двух миллионов пятисот тысяч) тенге;
3) на поддержание патента на объект промышленной собственности в силе не более, чем в 3 (трех) зарубежных странах в течение 3 (трех) лет с даты получения патента на объект промышленной собственности – 90 (девяносто) процентов от запрашиваемых средств но не более 3 000 000 (трех миллионов) тенге.
62. Результатом освоения заявителем средств, предоставленных на подачу международной заявки является заключение международной предварительной экспертизы в соответствии с Договором о патентной организации (PCT). В течение 10 (десяти) рабочих дней после получения заключения международной предварительной экспертизы в соответствии с Договором о патентной организации (PCT) заявитель предоставляет национальному институту его нотариально заверенную копию.
63 Результатом освоения заявителем средств гранта на патентование в зарубежных странах и (или) региональных патентных организациях являются патент на объект промышленной собственности или решение об отказе в его выдаче в зарубежных странах и (или) региональных патентных организациях.
64. Результатом освоения заявителем средств гранта на поддержание патента на объект промышленной собственности в силе не более, чем в 3 (трех) зарубежных странах в течение 3 (трех) лет с даты получения патента на объект промышленной собственности является ежегодная информация от соответствующего уполномоченного органа зарубежной страны, в которой поддерживается патент.
Независимая экспертиза заявок
65. Национальный институт обеспечивает организацию проведения независимой экспертизы.

59. Өтініш берушіде халықаралық өтінім бойынша халықаралық алдын ала сараптаманың оң қорытындысы болған жағдайда өтініш беруші өнеркәсіптік меншік нысанына шет мемлекеттерде патент алуға жұмсалған шығындардың бір бөлігін өтеуге өтінім бере алады.
60. Өтініш берушіде шет елдерде өнеркәсіптік меншік нысанына патент болған жағдайда өтініш беруші өнеркәсіптік меншік нысанына патент берілген күннен бастап 3 (үш) жыл ішінде 3-тен (үштен) артық емес шет елдерде патентті күшінде ұстап тұруға өтінім бере алады.
61. Шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге гранттың жалпы сомасы:
1) халықаралық өтінім беруге – мәлімделген қаражаттың 95 (тоқсан бес) пайызы, бірақ 750 000 (жеті жүз елу мың) теңгеден аспайды;
2) өнеркәсіптік меншік нысанын шет елдерде патенттеуге – мәлімделген қаражаттың 95 (тоқсан бес) пайызы, бірақ 2 500 000 (екі миллион бес жүз мың) теңгеден аспайды;
3) өнеркәсіптік меншік нысанына патент берілген күннен бастап 3 (үш) жыл ішінде 3-тен (үштен) артық емес шет елдерде өнеркәсіптік меншік нысанына патентті күшінде ұстап тұруға – мәлімделген қаражаттың 90 (тоқсан) пайызы, 3 000 000 (үш миллион) теңгеден аспайды.
62. Халықаралық өтінім беруге ұсынылған қаражатты игеру нәтижесі Патенттік ұйым туралы шартқа (PCT) сәйкес халықаралық алдын ала сараптама қорытындысы болып табылады. Патенттік ұйым туралы шартқа (PCT) сәйкес халықаралық алдын ала сараптама қорытындысын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде өтініш беруші ұлттық институтқа оның нотариалды куәландырылған көшірмесін ұсынады.
63. Өтініш берушінің шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге грантты игеру нәтижесі өнеркәсіптік меншік нысанына патент немесе шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуден бас тарту туралы шешім болып табылады.
64. Өтініш берушінің өнеркәсіптік меншік нысанына патент берілген күннен бастап 3 (үш) жыл ішінде 3-тен (үштен) артық емес шет елдерде өнеркәсіптік меншік нысанына патентті күшінде ұстап тұруға арналған грантты алудың нәтижесі патент қолдайтын шет елдің тиісті уәкілетті органының жыл сайынғы ақпараты болып табылады.
Өтінімдердің тәуелсіз сараптамасы
65. Ұлттық институт тәуелсіз сараптаманы жүргізуді ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.

66. Независимая экспертиза является оценкой целесообразности выполнения проекта. Независимыми экспертами могут выступать отечественные и зарубежные физические и (или) юридические лица.
67. Для физических лиц, являющихся независимыми отечественными и зарубежными экспертами, привлекаемых к экспертизе заявок, устанавливаются следующие общие квалификационные требования:
1) наличие практического опыта работы не менее 10 (десяти) лет в той отрасли знаний, по которой предполагает выступить в качестве эксперта;
2) наличие опыта участия в проведении научно-технических и опытно-конструкторских работ и (или) реализации индустриально-инновационных проектов.
68. К независимым экспертам, привлекаемым к экспертизе заявок, наряду с общими квалификационными требованиями, указанными в пункте 67 настоящих Правил, в зависимости от вида гранта устанавливаются следующие дополнительные квалификационные требования:
1) на получение инновационного гранта на проведение промышленных исследований, на патентование в зарубежных странах и (или) региональных патентных организациях:
наличие ученой степени (кандидат наук/доктор наук, Ph.D);
наличие научных и методических публикаций и рекомендаций по соответствующему профилю;
2) на получение инновационного гранта на приобретение технологий, на поддержку деятельности по производству высокотехнологической продукции на начальном этапе развития:
наличие не менее 1 (одного) года опыта работы, связанной с инвестиционной оценкой проектов.
69. Для юридических лиц, привлекаемых для оказания услуг по обеспечению проведения независимой экспертизы проектов отечественными и зарубежными экспертами устанавливаются следующие требования:
1) опыт работы не менее 1 (одного) года на рынке оказания экспертных услуг в той отрасли или сфере экономики, по которой предполагает выступить в качестве экспертной организации;
2) наличие пула, не менее 10 (десяти) отечественных экспертов, которые соответствуют требованиям пунктов 67 и 68 настоящих Правил, привлекаемых для независимой экспертизы в той отрасли или сфере экономики, по которой предполагает выступить в качестве независимого эксперта;
3) наличие пула, не менее 5 (пяти) зарубежных экспертов, которые соответствуют требованиям пунктов 67 и 68 настоящих Правил, привлекаемых в той отрасли или сфере экономики, по которой предполагает выступить в качестве независимого эксперта с подтверждающими документами и приложением резюме.
70. При привлечении независимых экспертов для проведения независимой экспертизы заявок с каждым экспертом национальный институт заключает договор на оказание экспертных услуг. Типовой договор на оказание экспертных услуг утверждается национальный институтом.

66. Тәуелсіз сараптама жобаны орындау орындылығының бағасы болып табылады. Тәуелсіз сарапшы ретінде отандық және шетелдік жеке және (немесе) заңды тұлғалар әрекет ете алады.
67. Өтінімдерді бағалауға тартылатын тәуелсіз отандық және шетелдік сарапшылар болып табылатын жеке тұлғалар үшін мынадай жалпы біліктілік талаптары қойылады:
1) сарапшы ретінде әрекет етуі көзделіп отырған білім саласында кемінде 10 (он) жыл практикалық тәжірибесінің болуы;
2) ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізуге және (немесе) индустриялық-инновациялық жобаны жүзеге асыруға қатысу тәжірибесінің болуы.
68. Өтінім сараптамасына тартылатын тәуелсіз сарапшыларға осы Қағидалардың 67-тармағында көрсетілген жалпы біліктілік талаптарымен қатар гранттың түріне байланысты қосымша біліктілік талаптары қойылады:
1) өндірістік зерттеу жұмыстарын жүргізуге, шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге грант алу үшін:
ғылыми дәрежесінің болуы (ғылым кандидаты/ғылым докторы, Ph.D);
тиісті сала бойынша ғылыми және әдістемелік жарияланымдары мен ұсынымдарының болуы;
2) технологияларды сатып алуға және бастапқы даму кезеңінде жоғары технологиялыққ өнім өндіру жөніндегі қызметті қолдауға грант алу үшін:
жобаларды инвестициялық бағалаумен байланысты жұмыстарда кемінде 1 (бір) жыл жұмыс тәжірибесінің болуы.
69. Отандық және шетелдік сарапшылардың жобалардың тәуелсіз сараптамасын қамтамасыз етуі бойынша қызметтерді көрсетуге тартылатын заңды тұлғалар үшін мынадай талаптар қойылады:
1) сараптамалық ұйым ретінде әрекет етуі көзделіп отырған салада немесе экономика аясындағы сараптамалық қызметтер көрсету нарығында кемінде 1 (бір) жыл еңбек өтілінің болуы;
2) тәуелсіз сарапшы ретінде әрекет етуі көзделіп отырған салада немесе экономика аясында тәуелсіз сараптама үшін тартылатын, осы Қағидалардың 67 және 68-тармақтарының талаптарына сәйкес келетін кемінде 10 (он) отандық сарапшылар тобының болуы;
3) тәуелсіз сарапшы ретінде әрекет етуі көзделіп отырған салада немесе экономика аясында тәуелсіз сараптама үшін тартылатын, осы Қағидалардың 67 және 68-тармақтарының талаптарына сәйкес келетін растайтын құжаттары мен түйіндемесі қоса берілген кемінде 5 (бес) шетелдік сарапшылар тобының болуы.
70. Өтінімнің тәуелсіз сараптамасын жүргізу үшін тәуелсіз сарапшылар тартылған жағдайда әрбір сарапшымен ұлттық институт сараптамалық қызмет көрсету туралы шарт жасасады. Сараптамалық қызметтер көрсету туралы үлгілік шартты ұлттық институт бекітеді.

71. Порядок проведения независимой экспертизы, включая условия оплаты услуг независимых экспертов, форму экспертного заключения определяются национальным институтом.
72. Независимая экспертиза заявок в зависимости от вида гранта должна включать  следующее, но не ограничиваясь:
1) на приобретение технологий – технологическая реализуемость при внедрении в производство, оценка актуальности заявленной технологии для предотвращения приобретения устаревших или бесперспективных в будущем технологий, актуальность применяемой технологии в ближайшие 10 (десять) лет, соответствие параметров заявленной технологии тематике проекта, оценка стоимости заявленной технологии;
2) на проведение промышленных исследований – проверка соответствия заявленных тематик исследований и целей заявителя, осуществимость проекта, актуальность исследования;
3) на поддержку деятельности по производству высокотехнологичной продукции на начальном этапе развития – обоснованность предполагаемых компонентов проекта, предотвращение трансферта устаревших или бесперспективных в будущем технологий, оценка маркетинговой составляющей проекта;
4) на патентование в зарубежных странах и (или) региональных патентных организациях – оценка необходимости патентования в одной или нескольких запрашиваемых странах и (или) региональных патентных организаций, актуальность и перспективность заявленного объекта промышленной собственности.
73. В случае, если заявка получила отрицательное заключение одного из независимых экспертов, то заявка считается не прошедшей этап независимой экспертизы.
74. В течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня получения заявки независимые эксперты предоставляют национальному институту в бумажном и электронном виде (сканированные в формате PDF или JPEG) экспертное заключение по заявке.
Приложение 1
к Правилам предоставления инновационных
грантов на приобретение технологий,
проведение промышленных исследований,
поддержку деятельности по производству
высокотехнологичной продукции на
начальном этапе развития, патентование в
зарубежных странах и (или)
региональных патентных организациях
Дата регистрации:                  Номер заявки:
«____» _________ 20____ г.
ЗАЯВЛЕНИЕ
на получение гранта
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование организации, Ф.И.О.)
направляет настоящее заявление с пакетом необходимых документов на
получение гранта на:
_____________________________________________________________________
указать виды гранта (подчеркнуть нужное)

71. Тәуелсіз сараптаманы өткізу тәртібін, оған қоса тәуелсіз сарапшылардың қызметтеріне ақы төлеу шарттарын, сараптамалық қорытынды нысанын ұлттық институт бекітеді.
72. Өтінімдердің тәуелсіз сараптамасы гранттың түріне байланысты мыналардан тұрады, бірақ онымен шектелмейді:
1) технологияны сатып алуға – өндіріске енгізу кезіндегі технологиялық іске асырылуы, болашақта ескірген немесе перспективалы емес технологияларды сатып алуды алдын алу үшін мәлімделген технология өзектілігін бағалау, қолданылатын технологияның 10 (он) жыл мерзімдегі өзектілігі, мәлімделген технология өлшемдерінің жоба тақырыбына сәйкестігі, мәлімделген технология құнын бағалау;
2) өндірістік зерттеу жұмыстарын жүргізуге – өтініш берушінің мақсаттары мен зерттеу жұмыстарының мәлімделген тақырыбының сәйкестігін тексеру, жобаның іске асырылуы, зерттеу өзектілігі;
3) бастапқы даму кезеңінде жоғары технологиялық өнім өндіру жөніндегі қызметті қолдауға – жобаның болжамды құрамдас бөліктерінің негізделігі, болашақта ескірген және перспективалы емес технологиялардың трансфертін алдын алу, жобаның маркетингтік құрауышын бағалау;
4) шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге – мәлімделген бір немесе бірнеше мемлекеттердегі және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеудің қажеттілігін бағалау, мәлімделген өндірістік меншік нысанының өзектілігі және перспективалылығы.
73. Егер өтінім тәуелсіз сарапшылардың бірінен теріс қорытынды алған жағдайда өтінім тәуелсіз сараптама кезеңінен өтпеген болып есептеледі.
74. Өтінімді алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде тәуелсіз сарапшылар ұлттық институтқа қағаз және электронды тасығыштарда (PDF немесе JPEG форматында сканерленген) өтінім бойынша сараптамалық қорытынды ұсынады.
Технологияларды сатып алуға, өнеркәсіптік
зерттеулер жүргізуге, бастапқы даму кезеңінде
жоғары технологиялық өнiм өндiру жөніндегі
қызметті қолдауға, шет елдерде және (немесе)
өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге
инновациялық гранттар беру қағидаларына
1-қосымша
Тіркелген күні:                              Өтінім нөмірі: _________
20____ жылғы «____»_________
Грант алуға арналған
ӨТІНІШ
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(ұйымның атауы, Т.А.Ә.)

1) приобретение технологий;
2) проведение промышленных исследований;
3) патентование в зарубежных странах и (или) региональных патентных организациях;
4) поддержку деятельности по производству высокотехнологичной продукции на начальном этапе.
Тема представляемого проекта:
____________________________________________________________________
Полная стоимость проекта в тенге (в цифрах и прописью):
Запрашиваемая сумма гранта в тенге (в цифрах и прописью):
Содержание, обоснование сроков и стоимости проекта приведено в прилагаемых документах. Достоверность представленной информации гарантируем.
Требуемые в соответствии с Правилами документы прилагаются на __________ листах.
______________________________      ___________________________
(должность лица, имеющего                  Ф.И.О., подпись
полномочия для подписания
документов от имени заявителя)
Отметка о получении документов
Дата получения: «________»________________ 20__ г.
Регистрационный номер заявки _________________
Регистратор ________________ (Ф.И.О., подпись)
Примечание: составляется на бланке организации. Заявка подписывается первым руководителем или иным уполномоченным лицом.
Приложение 2
к Правилам предоставления инновационных
грантов на приобретение технологий,
проведение промышленных исследований,
поддержку деятельности по производству
высокотехнологичной продукции на
начальном этапе развития, патентование в
зарубежных странах и (или)
региональных патентных организациях
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 20.12.2013 № 1363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
АНКЕТА ЗАЯВИТЕЛЯ
(для юридического лица)
____________________________________________________________________
полное наименование организации
Организационно-правовая форма и вид собственности:
____________________________________________________________________
Дата регистрации:
____________________________________________________________________
Адрес:
____________________________________________________________________
Индекс, область, район, населенный пункт, улица, дом, (квартира, офис)
Тел.: ______________________ Факс: __________________________________
E-mail: __________________ Web-site: ________________________________
Банковские реквизиты, расчетный счет, валютный счет, банковский
индивидуальный код, бизнес-идентификационный номер:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Полученные и не погашенные тенговые и валютные кредиты:
_____________________________________________________________________
Род деятельности:
_____________________________________________________________________
______________________________________ отрасль, подотрасль
Научно-исследовательский и кадровый потенциал:
а) важнейшие работы по теме проекта за последние три года:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
б) фактическая численность работающих: _____________, в т.ч.: научные
сотрудники и (или) инженерно-технические работники _____________;
адм.-управленческий персонал __________________; рабочие и служащие
_________________;
Первый руководитель (Ф.И.О., год рождения, должность,  почтовый адрес
и номер рабочего телефона, образование, ученая степень):
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Руководитель проекта (Ф.И.О., год рождения, основное место работы,
должность, почтовый адрес и номер рабочего телефона, ученая степень
(звание):
__________________________________________________________________
Главный бухгалтер (Ф.И.О., телефон):
__________________________________________________________________
Контактное лицо (Ф.И.О., телефон, моб. телефон, адрес):
__________________________________________________________________
Подпись руководителя организации
__________________________________________________________________
АНКЕТА ЗАЯВИТЕЛЯ
(для физического лица)
__________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество
Дата рождения
Образование
__________________________________________________________________
Ученая степень (звание)
__________________________________________________________________
Удостоверение личности или паспорт (номер и кем выдано)
__________________________________________________________________
Адрес:
__________________________________________________________________
Индекс, область, район, населенный пункт, улица, дом, квартира
__________________________________________________________________
Место работы и должность
__________________________________________________________________
Тел. сл.: ______________ Тел. дом: _______________ Тел. моб.:
_____________ Факс: _______________ E-mail: ______________________
Научно-исследовательский опыт работы:
а) важнейшие работы по теме проекта за последние три года:
___________________________________________________________________
Наличие обязательства научной организации или предприятия о
предоставлении своей научно-технической и производственной базы
___________________________________________________________________
Банковские реквизиты, расчетный счет, валютный счет, индивидуальный
идентификационный номер
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Подпись
Приложение 3
к Правилам предоставления инновационных
грантов на приобретение технологий,
проведение промышленных исследований,
поддержку деятельности по производству
высокотехнологичной продукции на
начальном этапе развития, патентование в
зарубежных странах и (или)
региональных патентных организациях
ПАСПОРТ ПРОЕКТА

1) технологияларды сатып алуға;
2) өнеркәсіптік зерттеу жұмыстарын жүргізуге;
3) шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге;
4) бастапқы даму кезеңінде жоғары технологиялық өнім өндіру жөніндегі қызметті қолдауға
_____________________________________________________________________
грант түрлерін көрсету қажет (қажеттісінің астын сызыңыз)
грант алу үшін қажетті құжаттар пакетімен осы өтінішті жіберіп отыр.
Ұсынылатын жобаның тақырыбы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жобаның толық құны, теңгемен (санмен және жазбаша көрсету): _____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Гранттың сұралған сомасы, теңгемен (санмен және жазбаша көрсету): ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жобаның мазмұны, мерзімдердің негіздемесі және құны қоса
берілген құжаттарда келтірілген. Ұсынылған ақпараттың дұрыстығына
кепілдік береміз.
Қағидаларға сәйкес талап етілетін құжаттар ___ парақта қоса
берілген.
_______________________                 _______________________
_______________________                 _______________________
(өтініш берушінің атынан                _______________________
құжаттарға қол қою үшін                      Т.А.Ә., қолы
өкілеттігі бар адамның
лауазымы)
Құжаттарды алғаны туралы белгі
Алынған күні: 20__ жылғы «___» ________________________________
Өтінімнің тіркеу нөмірі _______________________________________
Тіркеуші ______________________________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Ескертпе: ұйым бланкісінде жасалады. Өтінімге бірінші басшы
немесе өзге уәкілетті тұлға қол қояды.
Технологияларды сатып алуға, өнеркәсіптік
зерттеулер жүргізуге, бастапқы даму кезеңінде
жоғары технологиялық өнiм өндiру жөніндегі
қызметті қолдауға, шет елдерде және (немесе)
өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге
инновациялық гранттар беру қағидаларына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 N 1363 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
ӨТІНІШ БЕРУШІНІҢ САУАЛНАМАСЫ
(заңды тұлға үшін)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(ұйымның толық атауы)
Ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны және меншік түрі:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тіркеу күні:_________________________________________________________
Мекенжайы: __________________________________________________________
индекс, облыс, аудан, елді мекен, көше, үй (пәтер, кеңсе): __________
_____________________________________________________________________
Тел.: ____________________________ Факс: ____________________________
E-mail: ________________________ Web-site: __________________________
Банк деректемелері, есеп айырысу шоты, валюталық шот, банктік
жеке код, бизнес-сәйкестендіру нөмірі: ______________________________
___________________________________________________________________
Теңгемен және валютамен алынған және өтелмеген кредиттер:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қызмет түрі: ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
сала, кіші сала: ____________________________________________________
Ғылыми-зерттеу және кадрлық әлеуеті:
а) соңғы үш жылдағы жобаның тақырыбы бойынша маңызды жұмыстар:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
б) қызметкерлердің нақты саны: __________________, оның ішінде ғылыми
қызметкерлер және (немесе) инженерлік-техникалық қызметкерлер
_________________, әкімшілік-басқарушы персонал ____________________,
жұмысшылар мен қызметкерлер _________________________________________
Бірінші басшы (Т.А.Ә., туған жылы, лауазымы, пошталық мекенжайы және
жұмыс телефонының нөмірі, білімі, ғылыми дәрежесі): _________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жоба жетекшісі (Т.А.Ә., туған жылы, лауазымы, пошталық мекенжайы және
жұмыс телефонының нөмірі, білімі, ғылыми дәрежесі):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Бас бухгалтер (Т.А.Ә., телефоны): ___________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Байланыс жасайтын тұлға (Т.А.Ә., телефоны, ұялы телефоны, мекенжайы):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ұйым басшысының қолы: _______________________________________________
ӨТІНІШ БЕРУШІНІҢ САУАЛНАМАСЫ
(жеке тұлға үшін)
Тегі, аты, әкесінің аты: ____________________________________________
_____________________________________________________________________
Туған жылы: _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Білімі: _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ғылыми дәрежесі (атағы): ____________________________________________
_____________________________________________________________________
Жеке басының куәлігі немесе паспорты (нөмірі және кім берді) ________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мекенжайы: __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Индекс, облыс, аудан, елді мекен, көше, үй, пәтер
Жұмыс орны және лауазымы: ___________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қызмет тел.: ______________________ Үй тел.: ________________________
Ұялы тел.: ________________________ Факс: ___________________________
E-mail: _____________________________________________________________
Ғылыми-зерттеу жұмыс тәжірибесі:
а) соңғы үш жылдағы жобаның тақырыбы бойынша маңызды жұмыстар:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ғылыми ұйымның немесе кәсіпорынның өз ғылыми-техникалық және
өндірістік базасын ұсыну туралы міндеттемесінің болуы: ______________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Банк деректемелері, есеп айырысу шоты, валюталық шот, жеке
сәйкестендіру нөмірі: _______________________________________________
___________________________________________________________________
Қолы ________________
Технологияларды сатып алуға, өнеркәсіптік
зерттеулер жүргізуге, бастапқы даму кезеңінде
жоғары технологиялық өнiм өндiру жөніндегі
қызметті қолдауға, шет елдерде және (немесе)
өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге
инновациялық гранттар беру қағидаларына
3-қосымша
ЖОБАНЫҢ ПАСПОРТЫ

1. __________________________________________________________
наименование проекта
_____________________________________________________________
2. Описание проекта и его целей, включающее в себя новизну, уникальность, конкретное применение результатов проекта, перспективы использования и другое:
_____________________________________________________________
3. Результат проекта: патент, другая документация; лабораторный/опытный образец, технология, прототипы изделий, узлов и агрегатов; сервисные и иные услуги (нужное подчеркнуть); другое (указать)
_____________________________________________________________
4. Отрасль применения:
_____________________________________________________________
5. Характер проекта (нужное подчеркнуть): создание нового продукта, услуги, технологии, другое (указать)
_____________________________________________________________
6. Патентная защита основных технических решений проекта (нужное подчеркнуть): требуется, не требуется, имеется патент, имеется правовая защита
7. Степень готовности проекта (нужное подчеркнуть): идея проекта, научно-техническая документация, опытный образец, конструкторская документация, готовность к передаче в производство, другое (указать)
_____________________________________________________________
8. Имеются ли договора/протоколы о намерении приобретения результатов проекта (да, нет)
_____________________________________________________________
9. Полная стоимость работ в тенге (в цифрах и прописью): ________________
10. Требуемое финансирование в тенге (в цифрах и прописью): _____________
11. Источники финансирования проекта (собственные средства, заемные средства, гранты других организаций) и в каком объеме:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
12. Информация о государственной  поддержке проекта на отраслевом, региональном и республиканском уровне (номер, дата и название):
_______________________________________________________________
13. Срок реализации проекта (мес.):
_______________________________________________________________
14. Руководитель проекта (Ф.И.О., должность, ученая степень, подпись):
_______________________________________________________________
Руководитель организации-заявителя (физическое лицо)
__________________________             _________________
(Ф.И.О.)                          (подпись)
Приложение 4
к Правилам предоставления инновационных
грантов на приобретение технологий,
проведение промышленных исследований,
поддержку деятельности по производству
высокотехнологичной продукции на
начальном этапе развития, патентование в
зарубежных странах и (или)
региональных патентных организациях
ПРОЕКТ КАЛЕНДАРНОГО ПЛАНА
Наименование проекта:
____________________________________________________________________
пп
Наименование работ
по договору и их
основных этапов
Срок выполнения
работ (месяцев)
Расчетная цена
этапа (тенге)
Форма и вид
отчетности
1
2
3
4
5
Руководитель проекта             _____________    _____________
(подпись)       (Ф.И.О.)
Руководитель организации-заявителя _____________  _____________
(физическое лицо)                   (подпись)      (Ф.И.О.)
Приложение 5
к Правилам предоставления инновационных
грантов на приобретение технологий,
проведение промышленных исследований,
поддержку деятельности по производству
высокотехнологичной продукции на
начальном этапе развития, патентование в
зарубежных странах и (или)
региональных патентных организациях
ПРОЕКТ СМЕТЫ РАСХОДОВ
Наименование проекта __________________________________________
Затраты на выполнение
работ
Сумма затрат,
тенге
Этапы работ
Затраты - ВСЕГО:
в том числе по статьям-
Справочно: затраты за
счет других источников
финансирования -
ВСЕГО:
из них:
- собственные средства
- прочие (указать
какие)
Руководитель проекта   ______________      ____________________
(подпись)              (Ф.И.О.)
Руководитель организации-заявителя  ___________   ____________
(физическое лицо)                     (подпись)      (Ф.И.О.)
Приложение 6
к Правилам предоставления инновационных
грантов на приобретение технологий,
проведение промышленных исследований,
поддержку деятельности по производству
высокотехнологичной продукции на
начальном этапе развития, патентование в
зарубежных странах и (или)
региональных патентных организациях
ТИПОВАЯ СТРУКТУРА БИЗНЕС-ПЛАНА
Все исходные цифры бизнес - плана должны иметь подтверждение и более подробное объяснение сведений, представленных в бизнес-плане. К таковым могут относиться:
биографии руководителей предприятия или проекта, подтверждающие их компетенцию и опыт работы;
результаты маркетинговых исследований;
заключения аудиторов;
фотографии или видео ролик образцов продукции (в электронном варианте);
подробные технические характеристики продукции;
план предприятия;
гарантийные письма или контракты с поставщиками и потребителями продукции;
договора аренды, найма, лицензионные соглашения;
статьи из журналов и газет о деятельности предприятия.

1. __________________________________________________________________
жобаның атауы
_____________________________________________________________________
2. Жобаның және оның мақсаттарының жаңашылдығын, бірегейлігін, жоба
нәтижелерін нақты қолдануды, пайдалану перспективаларын және
басқаларды қамтитын сипаттамасы:
_____________________________________________________________________
3. Жобаның нәтижесі: патент, басқа құжаттама; зертханалық/тәжірибелік
үлгі, технология, бұйымдардың, тораптардың және агрегаттардың
прототиптері; сервистік және өзге де қызметтер (қажеттісінің астын
сызыңыз); басқасы (көрсетіңіз):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Қолдану саласы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Жобаның сипаттамасы (қажеттісінің астын сызыңыз): жаңа өнімді,
қызметті, технологияны жасау, басқалары (көрсетіңіз):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Жобаның негізгі техникалық шешімдерін патенттік қорғау
(қажеттісінің астын сызыңыз): талап етіледі, талап етілмейді, патенті
бар, құқықтық қорғанышы бар.
7. Жобаның дайындық дәрежесі (қажеттісінің астын сызыңыз): жобаның
идеясы, ғылыми-техникалық құжаттама, тәжірибелік үлгі, конструкторлық
құжаттама, өндіріске беруге дайындығы, басқасы (көрсетіңіз):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Жобаның нәтижелерін сатып алу ниеті туралы шарттар/хаттамалар бар
ма (ия, жоқ)
9. Жұмыстардың толық құны, теңгемен (санмен және жазбаша):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
10. Талап етілетін қаржыландыру, теңгемен (санмен және жазбаша):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
11. Жобаны қаржыландыру көздері (жеке қаражат, қарыз қаражаты, басқа
ұйымдардың гранттары) және қандай көлемде:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
12. Салалық, өңірлік және республикалық деңгейде жобаны қолдау туралы
ақпарат (нөмірі, күні және атауы) ___________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
13. Жобаны іске асыру мерзімі (ай): _________________________________
14. Жоба жетекшісі (Т.А.Ә., лауазымы, ғылыми дәрежесі, қолы):
_____________________________________________________________________
Өтініш беруші ұйымның басшысы (жеке тұлға)
______________________________                 ______________________
(Т.А.Ә.)                                    (қолы)
Технологияларды сатып алуға, өнеркәсіптік
зерттеулер жүргізуге, бастапқы даму кезеңінде
жоғары технологиялық өнiм өндiру жөніндегі
қызметті қолдауға, шет елдерде және (немесе)
өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге
инновациялық гранттар беру қағидаларына
4-қосымша
КҮНТІЗБЕЛІК ЖОСПАР ЖОБАСЫ
Жобаның атауы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Р/с №
Шарт бойынша жұмыстардың және олардың негізгі кезеңдерінің атауы
Жұмыстарды орындау мерзімі (айлар)
Кезеңнің есеп айырысу бағасы (теңге)
Есептілік нысаны мен түрі
1
2
3
4
5
Жоба жетекшісі: ______________________              _________________
(қолы)                          (Т.А.Ә.)
Өтініш беруші ұйымның басшысы (жеке тұлға)
______________________              _________________
(қолы)                          (Т.А.Ә.)
Технологияларды сатып алуға, өнеркәсіптік
зерттеулер жүргізуге, бастапқы даму кезеңінде
жоғары технологиялық өнiм өндiру жөніндегі
қызметті қолдауға, шет елдерде және (немесе)
өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге
инновациялық гранттар беру қағидаларына
5-қосымша
ШЫҒЫСТАР СМЕТАСЫНЫҢ ЖОБАСЫ
Жобаның атауы _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жұмысты орындауға жұмсалатын шығындар
Шығындар сомасы, теңге
Жұмыстардың кезеңдері
1
2
3
Шығындар - БАРЛЫҒЫ:
оның ішінде баптар бойынша -
Анықтама үшін: басқа қаржыландыру көздері есебінен шығындар - БАРЛЫҒЫ:
оның ішінде:
- жеке қаражат
- өзгелері (қандай екенін көрсету керек)
Жоба жетекшісі: ______________________              _________________
(қолы)                          (Т.А.Ә.)
Өтініш беруші ұйымның басшысы (жеке тұлға)
______________________              _________________
(қолы)                          (Т.А.Ә.)
Технологияларды сатып алуға, өнеркәсіптік
зерттеулер жүргізуге, бастапқы даму кезеңінде
жоғары технологиялық өнiм өндiру жөніндегі
қызметті қолдауға, шет елдерде және (немесе)
өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге
инновациялық гранттар беру қағидаларына
6-қосымша
БИЗНЕС-ЖОСПАРДЫҢ ҮЛГІЛІК ҚҰРЫЛЫМЫ
Бизнес-жоспардың бастапқы сандары расталған және бизнес-жоспарда ұсынылған мәліметтердің толық сипаттамасы болуы қажет. Оларға:
кәсіпорын немесе жоба басшыларының құзыреттері мен тәжірибелерін растайтын өмірбаяны;
маркетингтік зерттеу нәтижелері;
аудиторлардың қорытындылары;
өнім үлгілерінің суреттері немесе бейнеролигі (электрондық нұсқада);
өнімнің толық техникалық сипаттамасы;
кәсіпорын жоспары;
кепілдік хаттар немесе өнім жабдықтаушылары мен тұтынушыларының келісімшарттары;
жалға алу, жалға беру шарттары, лицензиялық келісімшарттар;
кәсіпорын қызметі туралы газеттер мен журналдардан мақалалар жатқызылуы мүмкін.

1. Общее положение
1.1. Описание проекта
1.2. Цели и задачи проекта
2. Описание предприятия
3. Производственно-технологическая часть проекта
3.1. Описание продукта/сервиса/услуги
3.2. Описание аналогов
3.3. Контроль качества продукции
3.4. Описание сырья и поставщиков
3.5. Описание производственной площадки
3.6. Имеющиеся ресурсы и оборудование
3.7. Необходимые ресурсы и оборудование
4. Анализ рынка
4.1. Общее описание рынка, потенциал, тенденции и динамика развития
4.2. Основные сегменты
4.3. Спрос и предложение
4.4. Целевая аудитория/потребители
4.5. Основные конкуренты и конкурентные факторы
5. Анализ рисков
5.1. Основные технические риски
5.2. Финансовые риски
5.3. Производственные риски
5.4. Риски при организации продаж
5.5. Другие риски
6. SWOT анализ
7. Бизнес модель (вхождение на рынок, маркетинг, продажа, выход из проекта и т.д.)
8. Затраты проекта
8.1. Коммерческие и управленческие расходы
8.2. Основные средства и ремонт
8.2.1. Ремонт помещений
8.2.2. Транспортные средства
8.2.3. Оборудование
8.2.4. Прочие материальные и нематериальные активы
8.3. Оборотные средства
8.4. ФОТ и затраты на персонал
8.5. Прочие затраты
8.5.1. Энергообеспечение
8.5.2. Затраты на материалы и комплектующие
8.5.3. Аренда и эксплуатационные расходы
8.5.4. Расходы на ГСМ и автотранспорт
8.5.5. Расходы на рекламу, продажи и продвижение
8.5.6. Прочие расходы
8.5.7. Непредвиденные расходы
9. Ценообразование
10. Организационно-штатная структура и персонал
11. Производственная программа - динамика объема производства
12. План продаж - динамика продаж продукции/оказания услуг
13. Финансовый план
13.1. Программа капитальных вложений
13.2. Предполагаемые источники финансирования проекта
13.3. Описание налогового окружения и льготы
13.4. Инвестиционные затраты и сроки погашения
13.5. Прогнозный баланс
13.6. Отчет о прибылях и убытках
13.7. Отчет о движении денежных средств
14. Расчет окупаемости и оценка экономической эффективности проекта
14.1. Основные показатели экономической эффективности проекта
14.2. Точка безубыточности
14.3. Рентабельность
14.4. Оценка устойчивости и чувствительности проекта
15. План работ по проекту и программа развития
16. Заключение и выводы
Руководитель организации-заявителя (физическое лицо)
__________________________
(подпись, Ф.И.О.)
М.П.
Приложение 7
к Правилам предоставления инновационных
грантов на приобретение технологий,
проведение промышленных исследований,
поддержку деятельности по производству
высокотехнологичной продукции на
начальном этапе развития, патентование в
зарубежных странах и (или)
региональных патентных организациях
Программа проведение промышленных исследований

1. Жалпы ережелер.
1.1. Жобаның сипаттамасы
1.2. Жобаның мақсаттары мен міндеттері
2. Кәсіпорын сипаттамасы
3. Жобаның өндірістік технологиялық бөлімі
3.1. Өнімнің/қызмет көрсетудің сипаттамасы
3.2. Аналогтар сипаттамасы
3.3. Өнім сапасын бақылау
3.4. Шикізат пен жабдықтаушылар сипаттамасы
3.5. Өндірістік алаңның сипаттамасы
3.6. Бар ресурстар мен жабдықтар
3.7. Қажет ресурстар мен жабдықтар
4. Нарық талдауы
4.1. Нарық, әлеует, үрдістер мен даму серпінінің жалпы сипаттамасы
4.2. Негізгі сегменттер
4.3. Сұраныс пен ұсыныс
4.4. Нысаналы аудитория/тұтынушылар
4.5. Негізгі бесекелестер мен бәсеке факторлары
5. Тәуекелдерді талдау
5.1. Негізгі техникалық тәуекел
5.2. Қаржылық тәуекел
5.3. Өндірістік тәуекел
5.4. Сатылымды ұйымдастыру кезіндегі тәуекелдер
5.5. Басқа да тәуекелдер
6. SWOT талдау
7. Бизнес модель (нарыққа кіру, маркетинг, сатылым, жобадан шығу және т.б.)
8. Жоба шығындары
8.1. Коммерциялық және басқарушылық шығындар
8.2. Негізгі қаражат және жөндеу жұмыстары
8.2.1. Ғимаратты жөндеу жұмыстары
8.2.2. Көлік құралдары
8.2.3. Жабдықтар
8.2.4. Өзге материалдық және материалдық емес активтер
8.3. Айналым қаражаты
8.4. Еңбек ақы төлеу қоры және қызметкерлер шығындары
8.5. Басқа да шығындар
8.5.1. Энергиямен қамтамасыз ету
8.5.2. Материалдар мен жинақтау шығындары
8.5.3. Жалға алу және пайдалану шығындары
8.5.4. Жанар-жағармай шығындары және автокөлік
8.5.5. Жарнама, сатылым және жылжыту шығындары
8.5.6. Басқа да шығындар
8.5.7. Қарастырылмаған шығындар
9. Баға белгілеу
10. Ұйымдастырушылық-штаттық құрылым мен қызметкерлер
11. Өндірістік бағдарлама – өндіріс көлімнің серпіні
12. Сатылым жоспары – өнім/ қызмет көрсету сатылымының серпіні
13. Қаржылық жоспар
13.1. Капиталдық салымдар бағдарламасы
13.2. Жобаны қаржыландырудың болжамалы табыс көзі
13.3. Салық тізімі мен жеңілдіктер сипаттамасы
13.4. Инвестициялық шығындар мен өтеу мерзімі
13.5. Болжамды баланс
13.6. Табыстар және шығыстар туралы есеп
13.7. Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп
14. Жобаның экономикалық тиімділігі мен өтімділік есебі
14.1. Жобаның экономикалық тиімділігінің негізгі көрсеткіштері
14.2. Залалсыздық
14.3. Пайдалылық
14.4. Жобаның тұрақтылығы мен сезімталдығын бағалау
15. Жоба бойынша жұмыстар жоспары және даму бағдарламасы
16. Қорытынды және тұжырымдар
Өтініш беруші ұйымның басшысы (жеке тұлға)
__________________________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
М.О.
Технологияларды сатып алуға, өнеркәсіптік
зерттеулер жүргізуге, бастапқы даму кезеңінде
жоғары технологиялық өнiм өндiру жөніндегі
қызметті қолдауға, шет елдерде және (немесе)
өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге
инновациялық гранттар беру қағидаларына
7-қосымша
Өнеркәсіптік зерттеу жұмыстарын жүргізу бағдарламасы

1. Цель, актуальность проекта, результаты выполнения проекта.
2. Сущность и содержание работ по реализации проекта.
Подробно описывается техническая сущность предлагаемого проекта разработки (при необходимости следует проиллюстрировать изложенное рисунками, схемами, диаграммами, фотографиями и т.п.). Конкретизируется научно-техническое содержание работ по проекту, позволяющее сформулировать и обосновать проект технического задания с указанием технических параметров и основных характеристик разрабатываемой технологии, устройства, процесса. Следует показать, за счет каких нововведений появятся предпосылки создания новой продукции и технологии или (для конечного объекта разработки, имеющего аналоги) улучшения функциональных, потребительских, стоимостных и других показателей, которые обеспечат их конкурентоспособность. Обсуждаются возможные технические риски при достижении заявленных целей.
ОРГАНИЗАЦИОННАЯ ЧАСТЬ
3. Этапы работ по проекту.
Описываются и обосновываются последовательность и сроки проведения работ по этапам и по проекту в целом. Указывается, какие промежуточные результаты ожидаются по итогам каждого этапа, и какими отчетными документами они подтверждаются.
4. Организация работ по проекту.
При выполнении проекта совместно с другими организациями перечисляются организации-соисполнители (юридические лица). Обосновывается необходимость распределения работ по проекту между организацией-заявителем и организациями-соисполнителями. Указывается, чем обусловлен выбор конкретных организаций-соисполнителей, дается краткая справка о каждой организации-соисполнителе:
полное наименование организации;
юридический и фактический адрес;
Ф.И.О. руководителя организации, телефон.
В процессе работы по проекту замена организаций-соисполнителей допускается только по согласованию с национальным институтом.
ФИНАНСОВО-ЭКОНОМИЧЕСКАЯ ЧАСТЬ
Обосновываются следующие затраты:
1. Необходимость приобретения материалов и комплектующих, их номенклатура и цены.
2. Необходимость привлечения соисполнителей к участию в проекте и, соответственно, объем средств, запрашиваемых на выплату заработной платы с начислениями: по каждому этапу работ по проекту указать штатное расписание с перечислением функций каждого работника, степень вовлеченности работника в работу по проекту (полное рабочее время, частично по совместительству), заработная плата работника, научные командировки (командировки с научной целью).
3. Стоимость работ соисполнителей, включая примерное указание приобретаемого ими оборудования и материалов, а также численность привлекаемого персонала.
Примечание: Для всех исходных данных и расчетных величин должны быть указаны источники их получения. Для ценовых величин должна быть указана конкретная дата, на которую приводится расчет.
Приложение 8
к Правилам предоставления инновационных
грантов на приобретение технологий,
проведение промышленных исследований,
поддержку деятельности по производству
высокотехнологичной продукции на
начальном этапе развития, патентование в
зарубежных странах и (или)
региональных патентных организациях
ОБОСНОВАНИЕ НЕОБХОДИМОСТИ ПАТЕНТОВАНИЯ
В свободной форме необходимо указать цели получения патента на объект промышленной собственности, страны, актуальность выбранной страны,  вероятный экономический эффект для экономики Республики Казахстан от получения патента в указанных странах, готовность заявляемого новшества к патентованию (стадия окончания исследования, тестирования образца и т.д.).
Приложение к
постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 9 августа 2012 года № 1036
Перечень утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан

1. Жобаның мақсаты, өзектілігі, жобаны орындау нәтижелері.
2. Жобаны іске асыру жөніндегі жұмыстың мәні мен мазмұны.
Ұсынылған әзірлеме жобасының техникалық мәні егжей-тегжейлі сипатталады (қажет болса жазылғанды суреттермен, схемалармен, диаграммалармен, фотосуреттермен және т.б. көрсету керек). Әзірленетін технологияның, құрылғының, процестің техникалық параметрлерін және негізгі сипаттамаларын көрсете отырып, техникалық тапсырманың жобасын жасауға және негіздеуге мүмкіндік беретін жоба бойынша жұмыстың ғылыми-техникалық мазмұны нақтыланады. Жаңа өнімді және технологияны жасаудың немесе (ұқсас үлгісі бар әзірлеменің түпкілікті объектісі үшін) оның бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ететін функционалдық, тұтынушылық, құндық және басқа да көрсеткіштерін жақсартудың алғышарттары қандай жаңашылдықтардың есебінен пайда болатынын көрсету керек. Мәлімделген мақсаттарға қол жеткізген кезде мүмкін болатын техникалық тәуекелдер талқыланады.
ҰЙЫМДАСТЫРУШЫЛЫҚ БӨЛІМ
3. Жоба бойынша жұмыс кезеңдері.
Кезеңдер және тұтастай жоба бойынша жұмыс жүргізудің дәйектілігі мен мерзімдері сипатталады және негізделеді. Әрбір кезең бойынша қандай аралық нәтижелер күтілетіні және олар қандай есептілік құжаттармен расталатыны көрсетіледі.
4. Жоба бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
Жобаны басқа ұйымдармен бірлесіп орындаған кезде бірлесіп орындаушы ұйымдар (заңды тұлғалар) көрсетіледі. Жоба бойынша жұмыстарды өтініш беруші ұйым мен бірлесіп орындаушы ұйым арасында бөлу қажеттілігі негізделеді. Нақты бірлесіп орындаушы ұйымдарды таңдау неге негізделгендігі көрсетіледі, әрбір бірлесіп орындаушы ұйым туралы қысқаша анықтама беріледі:
ұйымның толық атауы;
заңды және нақты мекенжайы;
ұйым басшысының Т.А.Ә., телефоны.
Жоба бойынша жұмыс процесінде бірлесіп орындаушы ұйымды ауыстыру үшін ұлттық институттың келісімімен ғана жол беріледі.
ҚАРЖЫЛЫҚ-ЭКОНОМИКАЛЫҚ БӨЛІМ
Мынадай шығындар негізделеді:
1. Материалдарды және жинақтауыштарды сатып алу қажеттілігі, олардың номенклатурасы мен бағалары.
2. Жобаға қатысуға бірлесіп орындаушыларды тартудың қажеттілігі және тиісінше аударымдарымен бірге жалақы төлеуге сұралатын қаражат көлемі: жоба бойынша әрбір жұмыс кезеңі бойынша әрбір жұмыскердің функциялары санамалап көрсетілген штаттық кестені, жоба бойынша жұмысқа жұмыскердің тартылу дәрежесі (толық жұмыс уақыты, жартылай қоса атқару), қызметкерлер жалақысы, ғылыми іссапарлар (ғылыми мақсаттағы іссапарлар) көрсетіледі.
3. Бірлесіп орындаушылар сатып алатын жабдық пен материалдарды шамалап көрсетуді қоса алғанда, олар атқарған жұмыстардың құны, сондай-ақ тартылатын персоналдың саны.
Ескертпе: Барлық шығыс мәліметтер мен есептеу шамалары үшін оларды алу көздері көрсетілуі тиіс. Бағалық шамалар үшін есеп жүргізілген нақты күні көрсетілуі тиіс.
Технологияларды сатып алуға, өнеркәсіптік
зерттеулер жүргізуге, бастапқы даму кезеңінде
жоғары технологиялық өнiм өндiру жөніндегі
қызметті қолдауға, шет елдерде және (немесе)
өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге
инновациялық гранттар беру қағидаларына
8-қосымша
ПАТЕНТТЕУ ҚАЖЕТТІЛІГІНІҢ НЕГІЗДЕМЕСІ
Өнеркәсіптік меншік нысанын патенттеудің мақсаттарын, мемлекетін, таңдалған мемлекет өзектілігін, белгіленген мемлекеттерде патент алу нәтижесінің Қазақстан Республикасы экономикасына мүмкін әсерін, мәлімделген жаңашылдықты патенттеуге (зерттеуді аяқтау кезеңі, үлгі сынағы және т.б.) дайындығын еркін нысанда көрсету қажет.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 9 тамыздағы
№ 1036 қаулысына
қосымша
Күшін жойған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің тізбесі

1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 августа 2009 года № 1202 «Об утверждении Правил предоставления инновационных грантов и представления отчетов о мерах, принятых по внедрению объектов интеллектуальной собственности» (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 35, ст. 338);
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 ноября 2009 года № 1837 «О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 августа 2009 года № 1202» (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 55, ст. 463);
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2010 года № 1208 «О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 августа 2009 года № 1202» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 1, ст. 7);
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 сентября 2011 года № 1098 «О внесении изменения и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 августа 2009 года № 1202 «Об утверждении Правил предоставления инновационных грантов и представления отчетов о мерах, принятых по внедрению объектов интеллектуальной собственности» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 54, ст. 780)

1. «Инновациялық гранттар беру және зияткерлік меншік объектілерін енгізу бойынша қабылданған шаралар туралы есептер беру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 6 тамыздағы № 1202 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 35, 338-құжат);
2. «Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 6 тамыздағы № 1202 қаулысына өзгеріс енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 қарашадағы № 1837 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 55, 463-құжат);
3. «Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 6 тамыздағы № 1202 қаулысына толықтыру енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 17 қарашадағы № 1208 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 1, 7-құжат);
4. «Инновациялық гранттар беру және зияткерлік меншік объектілерін енгізу бойынша қабылданған шаралар туралы есептер беру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 6 тамыздағы № 1202 қаулысына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 27 қыркүйектегі № 1098 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 54, 780-құжат).