О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июля 2002 года № 843 "Об утверждении Правил учета иностранных средств массовой информации, распространяемых в Республике Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 августа 2012 года № 1098. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 апреля 2022 года № 199.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 08.04.2022 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) статьи 4-2 Закона Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О средствах массовой информации" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июля 2002 года № 843 "Об утверждении Правил учета иностранных средств массовой информации, распространяемых в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., № 25, ст. 265) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил осуществления учета иностранных периодических печатных изданий, распространяемых в Республике Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления учета иностранных периодических печатных изданий, распространяемых в Республике Казахстан.";
пункт 2 исключить;
Правила учета иностранных периодических печатных изданий, распространяемых в Республике Казахстан, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 28 августа 2012 года № 1098
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 июля 2002 года № 843
Правила
осуществления учета иностранных периодических печатных
изданий, распространяемых в Республике Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О средствах массовой информации" и устанавливают порядок осуществления учета иностранных периодических печатных изданий, распространяемых в Республике Казахстан (далее – Правила), в целях достоверного и своевременного анализа состояния информационного пространства Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:

"Қазақстан Республикасында таратылатын шетелдік бұқаралық ақпарат құралдарын есепке алу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 29 шілдедегі № 843 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 28 тамыздағы № 1098 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 8 сәуірдегі № 199 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 08.04.2022 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 23 шілдедегі Заңының 4-2-бабының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. "Қазақстан Республикасында таратылатын шетелдік бұқаралық ақпарат құралдарын есепке алу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 29 шілдедегі № 843 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., № 25, 265-құжат) мынадай өзгерістер енгiзiлсiн:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасында таратылатын шетелдік мерзімді баспа басылымдарын есепке алуды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында таратылатын шетелдік мерзімді баспа басылымдарын есепке алуды жүзеге асыру қағидалары бекiтiлсiн.";
2-тармақ алынып тасталсын;
көрсетілген қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында таратылатын шетелдік мерзімді баспа басылымдарын есепке алу ережесі осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 28 тамыздағы
№ 1098 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2002 жылғы 29 шілдедегі
№ 843 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында таратылатын шетелдiк мерзімді баспа басылымдарын есепке алуды жүзеге асыру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 23 шілдедегі Заңының талаптарына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының ақпараттық кеңiстiгiнің жай-күйiн дұрыс әрi уақтылы талдау мақсатында Қазақстан Республикасында таратылатын шетелдiк мерзімді баспа басылымдарын есепке алуды жүзеге асыру тәртiбiн белгiлейдi.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:

1) уполномоченный орган в области средств массовой информации – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области средств массовой информации (далее – уполномоченный орган);
2) местный исполнительный орган – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление на соответствующей территории;
3) иностранное периодическое печатное издание – газета, журнал, альманах, бюллетень, приложения к ним, имеющее постоянное название, текущий номер, выпускаемые не реже одного раза в три месяца и издающиеся за пределами Республики Казахстан;
4) распространитель – физическое или юридическое лицо (филиал или представительство), осуществляющее распространение иностранных периодических печатных изданий на территории Республики Казахстан по договору с ее собственником, издателем или на иных законных основаниях;
5) справка об учете иностранных периодических печатных изданий, распространяемых в Республике Казахстан – документ, выдаваемый местным исполнительным органом распространителю и подтверждающий перечень названий иностранных периодических печатных изданий, распространяемых на определенной распространителем территории (далее – справка).
3. Учет иностранных периодических печатных изданий, распространяемых на территории области, города республиканского значения, столицы (далее – территория Республики Казахстан), осуществляет местный исполнительный орган.
4. Уполномоченный орган ведет единый реестр учета иностранных периодических печатных изданий, распространяемых на территории Республики Казахстан.
5. Местный исполнительный орган ежеквартально, не позднее 5 (пятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, направляет в уполномоченный орган сведения, указанные распространителем в заявлении, для включения их в единый реестр учета иностранных периодических печатных изданий, распространяемых на территории Республики Казахстан.
2. Порядок осуществления учета иностранных периодических
печатных изданий, распространяемых в Республике Казахстан
6. Для учета иностранных периодических печатных изданий, распространяемых на территории Республики Казахстан, распространитель представляет в местный исполнительный орган следующие документы:
1) заявление согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) для физического лица – копия документа, подтверждающего право на занятие предпринимательской деятельностью;
3) для юридического лица – копия свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
для филиала или представительства – копия свидетельства об учетной регистрации (перерегистрации) филиала и представительства.

1) бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкiлеттi орган – бұқаралық ақпарат құралдары саласында мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган);
2) жергiлiктi атқарушы орган – облыс, республикалық маңызы бар қала және астана әкiмi басқаратын, өз құзыретi шегiнде тиiстi аумақта мемлекеттiк басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
3) шетелдiк мерзімді баспа басылымы – Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде басылатын және тұрақты атауы, ағымдық нөмiрi бар, кемiнде үш айда бiр рет шығарылатын газет, журнал, альманах, бюллетень, олардың қосымшасы;
4) таратушы – шетелдiк мерзімді баспа басылымдарын меншiк иесiмен, шығарушысымен шарт бойынша немесе өзге де заңды негiздерде Қазақстан Республикасының аумағында таратуды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға (филиал немесе өкiлдiк);
5) Қазақстан Республикасында таратылатын шетелдiк мерзімді баспа басылымдарын есепке алу туралы анықтама – таратушыға жергiлiктi атқарушы орган беретiн және таратушы анықтаған аумақта таратылатын шетелдiк мерзімді баспа басылымдары атауларының тiзбесiн растайтын құжат (бұдан әрi – анықтама).
3. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында (бұдан әрі – Қазақстан Республикасының аумағы) таратылатын шетелдік мерзімді баспа басылымдарын есепке алуды жергiлiктi атқарушы орган жүзеге асырады.
4. Уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын шетелдiк мерзімді баспа басылымдарын есепке алудың бiрыңғай тiзiлiмiн жүргiзедi.
5. Жергiлiктi атқарушы орган тоқсан сайын, есептік тоқсаннан кейінгі айдың 5 (бесінші) күнінен кешіктірмей, таратушы өтініште көрсеткен мәлiметтердi Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын шетелдiк мерзімді баспа басылымдарын есепке алудың бiрыңғай тiзiлiмiне енгiзу үшiн уәкiлеттi органға жiберiп тұрады.
2. Қазақстан Республикасында таратылатын шетелдiк мерзімді баспа басылымдарын есепке алуды жүзеге асыру тәртiбi
6. Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын шетелдiк мерзімді баспа басылымдарын есепке алу үшiн таратушы жергiлiктi атқарушы органға мынадай құжаттарды тапсырады:
1) осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес өтініш;
2) жеке тұлға үшiн – кәсiпкерлiк қызметпен айналысуға құқығын растайтын құжаттың көшiрмесi;
3) заңды тұлға үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлігінің көшірмесі;
филиал мен өкілдіктер үшін – филиал мен өкілдікті есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмесі.

7. Заявление рассматривается в течение десяти рабочих дней со дня регистрации в местном исполнительном органе.
8. Местный исполнительный орган в случае соответствия предоставленных документов требованиям настоящих Правил ставит на учет иностранные периодические печатные издания, распространяемые на территории Республики Казахстан, посредством внесения записи в журнал учета по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
9. По итогам рассмотрения заявления распространителю выдается справка согласно приложению 3 к настоящим Правилам, либо отказ по следующим основаниям:
1) если не представлены все необходимые документы, предусмотренные в пункте 6 настоящих Правил;
2) если в заявлении указана неполная или недостоверная информация;
3) если в отношении распространителя имеется решение суда, запрещающее ему занятие данным видом деятельности;
4) если в отношении продукции иностранных периодических печатных изданий имеется решение суда о наложении запрета на их распространение на территории Республики Казахстан.
10. В случае утраты или порчи справки распространителю по письменному заявлению в произвольной форме выдается дубликат справки с присвоением нового номера и надписью "Дубликат" в правом верхнем углу в течение пяти рабочих дней со дня регистрации в местном исполнительном органе.
11. Справка действительна в течение одного года со дня получения. Если сведения, касающиеся распространителя или распространяемых иностранных периодических печатных изданий, указанные в приложении 1 к настоящим Правилам, в период действия выданной справки изменились, местный исполнительный орган по письменному обращению распространителя рассматривает заявление о получении новой справки в порядке, установленном настоящими Правилами.
12. По истечении срока действия справки местный исполнительный орган по заявлению распространителя выдает новую справку в порядке, установленном настоящими Правилами.
Приложение 1
к Правилам учета иностранных
периодических печатных изданий,
распространяемых в Республике Казахстан
_____________________________
_____________________________
(наименование и адрес органа,
регистрирующего заявление)
Заявление
об учете иностранных периодических печатных изданий,
распространяемых в Республике Казахстан
Прошу Вас поставить на учет иностранные периодические печатные
издания, распространяемые в Республике Казахстан.
Данные распространителя:
____________________________________________________________________
(наименование индивидуального предпринимателя/юридического лица с
указанием организационно-правовой формы)
____________________________________________________________________
(ИИН/БИН, РНН, номер и дата выдачи регистрационного документа)
____________________________________________________________________
(место регистрации, фактический адрес, контактные телефоны,
электронная почта)
п/п
Перечень
названий
иностранных
периоди-
ческих
печатных
изданий
Территория
распростра-
нения
иностранных
периоди-
ческих
печатных
изданий
Язык (языки)
распростра-
няемых
иностранных
периодических
печатных
изданий
Основная
тематическая
направлен-
ность
Периодичность
Предполага-
емое
количество
распростра-
няемых
экземпляров
1.
2.
Приложения: 1. __________________

7. Өтiнiш жергiлiктi атқарушы органда тiркелген күнінен бастап он жұмыс күні iшiнде қаралады.
8. Ұсынылған құжаттар осы Қағидалардың талаптарына сәйкес болған жағдайда жергiлiктi атқарушы орган осы Қағидалардың 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке алу журналына жазба енгізу арқылы Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын шетелдік мерзімді баспа басылымдарын есепке қояды.
9. Өтінішті қарау қорытындылары бойынша таратушыға осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес анықтама беріледі не мынадай негіздемелер бойынша бас тартады:
1) осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген барлық қажеттi құжат ұсынылмаса;
2) өтініште толық немесе дұрыс ақпарат көрсетілмесе;
3) таратушыға қатысты қызметтің осы түрімен айналысуға тыйым салатын сот шешiмi болса;
4) шетелдiк мерзімді баспа басылымдары өнiмiне қатысты оларды Қазақстан Республикасының аумағында таратуға тыйым салу туралы сот шешiмi болса.
10. Анықтаманы жоғалтып немесе бүлдіріп алған жағдайда өтініш берушіге еркін нысандағы жазбаша өтініш беру арқылы жергілікті атқарушы органда тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні мерзімі ішінде, оң жақтағы жоғарғы бұрышында "Телнұсқа" деген жазуы бар жаңа нөмір берілген анықтаманың телнұсқасы беріледі.
11. Анықтама алынған күнінен бастап бір жыл iшiнде жарамды. Егер осы Қағидалардың 1-қосымшасында көрсетілген таратушыға немесе таратылатын шетелдік мерзімді баспа басылымдарына қатысты мәліметтер берілген анықтаманың қолданылу уақытында өзгерсе, осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жергiлiктi атқарушы орган таратушының жазбаша үндеу бойынша жаңа анықтаманы алу туралы өтінішін қарастырады.
12. Анықтаманың қолданылу мерзiмi аяқталғаннан кейiн осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жергiлiктi атқарушы орган таратушының өтініші бойынша жаңа анықтаманы береді.
Қазақстан Республикасында
таратылатын шетелдiк мерзімді
баспа басылымдарын есепке
алу қағидаларына
1-қосымша
__________________________
__________________________
(өтініш тіркелелетін
органның атауы және мекенжайы)
Қазақстан Республикасында таратылатын шетелдiк мерзімді баспа басылымдарын есепке алу туралы
өтініш
Сізден Қазақстан Республикасында таратылатын шетелдiк мерзімді баспа басылымдарын есепке алуыңызды сұраймын.
Таратушының деректері:
_____________________________________________________________________
(ұйымдастыру-құқықтық түрін көрсетумен жеке кәсіпкердің/заңды
тұлғаның атауы)
_____________________________________________________________________
(ЖИН/БИН, СТН, тіркелген құжатының нөмірі және берілген күні)
_____________________________________________________________________
(тіркелген орны, нақты мекенжайы, байланыс телефондары,
электрондық поштасы)
Р/с №
Шетелдік мерзімді баспа басылымдары атауының тізбесі
Шетелдiк мерзімді баспа басылымдарының таралу аумағы
Таратылатын шетелдiк мерзімді баспа басылымдарының тiлi (тiлдерi)
Негiзгi тақырыптық бағыттығы
Мерзімділік
Таратылатын даналарының болжамды саны
1.
2.
Қосымша: 1. __________________

2. __________________
подпись первого руководителя/индивидуального предпринимателя
МП "___"___________ 20__ г.
Приложение 2
к Правилам учета иностранных
периодических печатных изданий,
распространяемых в Республике Казахстан
Журнал учета
п/п
Дата
регистрации
Номер
справки
Наименование
распространителя
и его
организационно-
правовая форма
Срок
действия
справки
Фамилия имя
отчество и
подпись сотрудника
местного
исполнительного
органа,
ответственного за
заполнение
1
2
3
4
5
6
Приложение 3
к Правилам учета иностранных
периодических печатных изданий,
распространяемых в Республике Казахстан
_______________________________________
_______________________________________
(наименование местного исполнительного
органа, выдавшего справку распространителю)
Справка
об учете иностранных периодических печатных изданий,
распространяемых в Республике Казахстан
№ _________
(регистрационный номер)
от "___" __________ 20__ г.
Настоящая справка выдана в соответствии с Законом Республики
Казахстан "О средствах массовой информации"
____________________________________________________________________
(наименование распространителя и его организационно-правовая форма)
и подтверждает постановку на учет иностранных периодических печатных
изданий с "___" ________ 20___ года.
Полный перечень названий иностранных периодических печатных изданий:
1. ________________
2. ________________
3. ________________
4. и т.д.
Территория распространения иностранных периодических печатных изданий:
____________________________________________________________________
Данная справка действительна до "___" ________ 20___ года
Руководитель органа подпись
МП "___"___________ 20__ г.

2. __________________
бірінші басшының/жеке кәсіпкердің қолы
МО 20__ ж. "___"___________
Қазақстан Республикасында
таратылатын шетелдiк мерзімді
баспа басылымдарын есепке
алу қағидаларына
2-қосымша
Есепке алу журналы
Р/с №
Тіркелген күні
Анықтама нөмірі
Таратушының атауы және оның ұйымдастыру-құқықтық нысаны
Анықтаманың қолданылу мерзімі
Толтыруға жауапты жергілікті атқарушы орган қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты және қолы
1
2
3
4
5
6
Қазақстан Республикасында
таратылатын шетелдiк мерзімді
баспа басылымдарын есепке
алу қағидаларына
3-қосымша
______________________________
______________________________
(таратушыға анықтама берілген
жергiлiктi атқарушы органның
атауы)
Қазақстан Республикасында таратылатын шетелдiк мерзімді баспа басылымдарын есепке алу туралы анықтама
№ _________ 20__ ж. "___" __________
(тiркеу нөмiрi)
Осы анықтама "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес_______________________________берілген
(таратушының атауы және оның ұйымдастыру-құқықтық нысаны)
және шетелдiк мерзімді баспа басылымдарын 20___ж. "___" __________ бастап есепке алынғанын растайды.
Шетелдiк мерзімді баспа басылымдары атауының толық тізбесі:
1. ________________
2. ________________
3. ________________
4. және т.б.
Шетелдiк мерзімді баспа басылымдарының таралу аумағы:
_____________________________________________________________________
Осы анықтама 20___ ж."___" ________ дейiн жарамды.
Орган басшысы қолы
МО 20__ ж. "___"___________