О Межведомственной комиссии по вопросам регулирования предпринимательской деятельности и некоторых вопросах организации ее работы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2012 года № 1140. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 ноября 2018 года № 756
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 16.11.2018 № 756.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 29.11.2014 № 1263 (вводится в действие с 21.11.2014).
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июля 2012 года № 929 "О Концепции дальнейшего реформирования разрешительной системы Республики Казахстан на 2012 – 2015 годы" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать Межведомственную комиссию по вопросам регулирования предпринимательской деятельности (далее – Комиссия) в составе согласно приложению к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 29.11.2014 № 1263 (вводится в действие с 21.11.2014).
2. Утвердить прилагаемое Положение о Комиссии.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 4 сентября 2012 года № 1140
Состав Межведомственной комиссии по вопросам регулирования предпринимательской деятельности
Сноска. Заголовок состава в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2015 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Состав в редакции постановления Правительства РК от 04.09.2014 № 970; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 06.03.2017 № 107; от 26.01.2018 № 34.
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан, председатель
секретарь партии "Нұр Отан", заместитель председателя (по согласованию)
председатель правления Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, заместитель председателя (по согласованию)
директор Департамента Министерства национальной экономики Республики Казахстан, секретарь
вице-министр национальной экономики Республики Казахстан
заместитель Министра юстиции Республики Казахстан
вице-министр финансов Республики Казахстан
вице-министр по инвестициям и развитию Республики Казахстан
заместитель Генерального прокурора Республики Казахстан (по согласованию)
заместитель Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции (по согласованию)
председатель Комитета по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан
заместитель председателя правления Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан (по согласованию)
депутаты Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
руководитель форума предпринимателей Казахстана (по согласованию)
Утверждено
постановление Правительства
Республики Казахстан
от 4 сентября 2012 года № 1140
Положение о Межведомственной комиссии по вопросам регулирования предпринимательской деятельности

Кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия және оның жұмысын ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 4 қыркүйектегі № 1140 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 16 қарашадағы № 756 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 16.11.2018 № 756 қаулысымен.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2014.11.29 № 1263 (21.11.2014 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының рұқсат беру жүйесін одан әрі реформалаудың 2012-2015 жылдарға арналған тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 11 шілдедегі № 929 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес құрамда Кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрылсын.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2014.11.29 № 1263 (21.11.2014 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қоса беріліп отырған Комиссия туралы ереже бекітілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 1140 қаулысына
қосымша
Кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның құрамы
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2015 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.09.2014 N 970; өзгеріс енгізілді - 06.03.2017 № 107; 26.01.2018 № 34 қаулыларымен.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары, төраға
"Нұр Отан" партиясының хатшысы, төрағаның орынбасары (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының басқарма төрағасы, төрағаның орынбасары (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің департамент директоры, хатшы
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі
Қазақстан Республикасының Әділет министрі
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрі
Қазақстан Республикасы Бас прокурорының орынбасары (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының орынбасары (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті және тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің төрағасы
Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы басқарма төрағасының орынбасары, (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша)
Қазақстанның кәсіпкерлер форумының жетекшісі (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 1140 қаулысымен
бекітілген
Кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия туралы ереже

Сноска. Заголовок положения в редакции постановления Правительства РК от 29.11.2014 № 1263 (вводится в действие с 21.11.2014).
1. Общие положения
1. Межведомственная комиссия по вопросам регулирования предпринимательской деятельности (далее – Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 29.11.2014 № 1263 (вводится в действие с 21.11.2014).
2. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах", иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
3. Рабочим органом Комиссии является Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 04.09.2014 № 970.
2. Задачи, функции и права Комиссии
4. Основными задачами и функциями Комиссии являются:
1) выработка предложений по совершенствованию законодательства Республики Казахстан, регулирующего предпринимательскую деятельность;
2) обеспечение межведомственного взаимодействия по вопросам совершенствования законодательства Республики Казахстан, регулирующего предпринимательскую деятельность;
3) рассмотрение предложений об отмене и упрощении действующих регуляторных инструментов;
4) рассмотрение результатов анализа регуляторного воздействия в отношении проектов документов в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 января 2006 года "О частном предпринимательстве" и согласование введения новых и пересмотра действующих регуляторных инструментов;
5) взаимодействие с негосударственными организациями и бизнес-сообществом по вопросам совершенствования законодательства Республики Казахстан, регулирующего предпринимательскую деятельность;
6) согласование планов государственных органов по сокращению операционных издержек бизнеса в рамках совершенствования законодательства Республики Казахстан, регулирующего предпринимательскую деятельность;
7) рассмотрение рекомендаций экспертных и рабочих групп и принятие решений по ним;
8) утверждение плана-графика работы и заседаний экспертных и рабочих групп.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2015 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. В соответствии со своими задачами и функциями Комиссия имеет право:
1) взаимодействовать с центральными исполнительными и другими государственными органами и организациями;

Ескерту. Ереженің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2014.11.29 № 1263 (21.11.2014 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2014.11.29 № 1263 (21.11.2014 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, 1998 жылғы 24 наурыздағы "Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
3. Комиссияның жұмыс органы Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі болып табылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.09.2014 N 970 қаулысымен.
2. Комиссияның міндеттері, функциялары және құқықтары
4. Комиссияның негізгі міндеттері мен функциялары:
1) Қазақстан Республикасының кәсіпкерлік қызметті реттейтін заңнамасын жетілдіру бойынша ұсыныстар тұжырымдау;
2) Қазақстан Республикасының кәсіпкерлік қызметті реттейтін заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша ведомствоаралық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету;
3) қолданыстағы реттегіш құралдарды жою немесе оңайлату жөніндегі ұсыныстарды қарау;
4) "Жеке кәсіпкерлік туралы" 2006 жылғы 31 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құжаттардың жобаларына қатысты реттеушілік әсерді талдау нәтижелерін қарау және жаңа реттегіш құралдарды енгізуді және қолданыстағыларын қайта қарауды келісу;
5) мемлекеттік емес ұйымдармен және бизнес қоғамдастықпен Қазақстан Республикасының кәсіпкерлік қызметті реттейтін заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасау;
6) Қазақстан Республикасының кәсіпкерлік қызметті реттейтін заңнамасын жетілдіру шеңберінде бизнестің операциялық шығасыларын қысқарту бойынша мемлекеттік органдардың жоспарларын келісу;
7) сарапшылық және жұмыс топтарының ұсынымдарын қарау және олар бойынша шешімдер қабылдау;
8) сарапшылық және жұмыс топтары жұмысының жоспар-кестесін және отырыстарын бекіту болып табылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2015 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Өз міндеттері және функцияларына сәйкес Комиссияның:
1) орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдар мен ұйымдармен өзара іс-қимыл жасауға;

2) вносить в Правительство Республики Казахстан предложения и рекомендации по вопросам совершенствования законодательства Республики Казахстан, регулирующего предпринимательскую деятельность;
3) приглашать на заседания Комиссии и заслушивать представителей государственных органов и организаций Республики Казахстан (по согласованию) по вопросам, входящим в компетенцию Комиссии;
4) в установленном законодательством порядке запрашивать и получать от государственных и других организаций материалы, необходимые для реализации задач Комиссии;
5) организовывать временно и постоянно действующие экспертные и рабочие группы;
6) иные права, необходимые для осуществления возложенных на Комиссию задач и функций.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29.11.2014 № 1263 (вводится в действие с 21.11.2014); от 24.04.2015 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Направления работы Комиссии
6. Работа Комиссии осуществляется по следующим направлениям:
1) выработка предложений по введению новых и пересмотру действующих регуляторных инструментов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О частном предпринимательстве";
2) инвентаризация разрешительной системы;
3) иные направления совершенствования законодательства Республики Казахстан, регулирующего предпринимательскую деятельность.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2015 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Для реализации каждого направления создаются экспертные (рабочие) группы руководствующиеся законодательством Республики Казахстан.
8. Инвентаризация разрешительной системы осуществляется в соответствии с методическим руководством по проведению инвентаризации разрешительных документов (процедур) и уведомлений согласно приложению к настоящему Положению.
4. Организация деятельности Комиссии
9. Председатель Комиссии руководит ее деятельностью, председательствует на заседаниях, планирует работу. По решению председателя Комиссии во время его отсутствия функции выполняет один из заместителей.
10. Каждый член Комиссии, включая председателя Комиссии, несет в соответствии с законодательством Республики Казахстан персональную ответственность за решения, вырабатываемые Комиссией в пределах компетенции государственного органа, который он представляет.
11. Рабочий орган осуществляет организационно-техническое обеспечение работы Комиссии, в том числе готовит предложения по повестке дня заседания Комиссии, необходимые документы, материалы, которые должны быть направлены членам Комиссии за три рабочих дня до проведения заседания Комиссии с приложением проекта протокола.

2) Қазақстан Республикасының кәсіпкерлік қызметті реттейтін заңнамасын жетілдіру мәселелері жөніндегі ұсыныстар мен ұсынымдарды Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізу;
3) Комиссия құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Комиссия отырыстарына Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен ұйымдарының өкілдерін шақыруға (келісім бойынша) және тыңдауға;
4) заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік және өзге ұйымдардан Комиссия міндеттерін іске асыруға қажетті материалдарды сұрауға және алуға;
5) уақытша және тұрақты жұмыс істейтін сараптамалық және жұмыс топтарын ұйымдастыруға;
6) Комиссияға жүктелген міндеттер мен функцияларды жүзеге асыруға қажетті өзге де құқықтары бар.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2014.11.29 № 1263 (21.11.2014 ж. бастап қолданысқа енгізіледі); 24.04.2015 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
3. Комиссия жұмысының бағыттары
6. Комиссияның жұмысы мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
1) "Жеке кәсіпкерлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жаңа реттегіш құралдарды енгізу және қолданыстағыларын қайта қарау бойынша ұсыныстар тұжырымдау;
2) рұқсат беру жүйесін түгендеу;
3) Қазақстан Республикасының кәсіпкерлік қызметті реттейтін заңнамасын жетілдірудің өзге де бағыттары.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2015 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Әрбір бағытты іске асыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алатын сараптамалық (жұмыс) топтары құрылады.
8. Рұқсат беру жүйесін түгендеу осы Ережеге қосымшаға сәйкес рұқсат беру құжаттарына (рәсімдеріне) және хабарламаларына түгендеу жүргізу бойынша әдістемелік нұсқауға сәйкес жүзеге асырылады.
4. Комиссия қызметін ұйымдастыру
9. Комиссия төрағасы оның қызметін басқарады, отырыстарда төрағалық етеді, жұмысын жоспарлайды. Комиссия төрағасының шешімімен ол болмаған уақытта оның функцияларын орынбасарлардың бірі атқарады.
10. Комиссия төрағасын қоса алғанда, Комиссияның әрбір мүшесі өзі мүддесін білдіретін мемлекеттік органның құзыреті шеңберінде Комиссия әзірлейтін шешімдерге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дербес жауапты болады.
11. Жұмыс органы комиссия жұмысын ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады, оның ішінде комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды, қажетті құжаттарды, материалдарды дайындайды, олар комиссия отырысы өткізілгенге дейін үш жұмыс күні қалғанда хаттама жобасымен қоса комиссия мүшелеріне жіберілуі тиіс.

Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
12. Рабочий орган вносит на рассмотрение Комиссии рекомендации экспертных (рабочих) групп с приложением соответствующих материалов, а также результаты проведения анализа регуляторного воздействия проектов документов, предусматривающих введение регуляторных инструментов и связанных ним требований или осуществление ужесточения регулирования в отношении субъектов частного предпринимательства, и заключение уполномоченного органа по предпринимательству о соблюдении регулирующими государственными органами установленных процедур в соответствии с Законом Республики Казахстан "О частном предпринимательстве".
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2015 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Исключен постановлением Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
14. Повестка дня, а также место и время проведения заседания определяются и уточняются председателем Комиссии.
15. Исключен постановлением Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
16. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости.
17. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Комиссии. Голосование проводится путем заполнения на заседании Комиссии листа голосования по форме согласно приложению к Инструкции о порядке создания, деятельности и ликвидации консультативно-совещательных органов при Правительстве Республики Казахстан и рабочих групп (далее – Инструкция), утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 марта 1999 года № 247. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
Члены Комиссии имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения должно быть изложено в письменном виде и приложено к письму-отчету Комиссии, предусмотренному пунктом 24 Инструкции.
По результатам проведения заседаний Комиссии и на основании листов голосования в течение трех рабочих дней составляется протокол, подписываемый председателем и секретарем.
При изменении по итогам голосования содержания проекта протокола секретарь Комиссии направляет лист голосования с уточненной редакцией принятого решения членам Комиссии для согласования.
Члены Комиссии после получения листа голосования направляют в течение одного рабочего дня ответ о согласии либо несогласии с обоснованием причин.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правительства РК от 09.04.2014 № 329.

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
12. Жұмыс органы Комиссияның қарауына тиісті материалдар қоса берілген сарапшылық (жұмыс) топтарының ұсынымдарын, сондай-ақ "Жеке кәсіпкерлік туралы" 2006 жылғы 31 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес реттегіш құралдарды және онымен байланысты талаптарды енгізуді немесе жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты реттеуді қатаңдатуды жүзеге асыруды көздейтін құжаттар жобаларының реттеушілік әсеріне талдау жүргізу нәтижелерін және кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның реттеуші мемлекеттік органдардың белгіленген рәсімдерді сақтауы туралы қорытындысын енгізеді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2015 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
14. Күн тәртібін, сондай-ақ отырысты өткізу орны мен уақытын Комиссия төрағасы айқындайды және нақтылайды.
15. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
16. Комиссия отырыстары қажеттілігіне қарай өткізіледі.
17. Комиссия шешімдері ашық дауыс беру арқылы қабылданады және оларға комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыс беру комиссия отырысында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 16 наурыздағы № 247 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші органдар мен жұмыс топтарын құру тәртібі, қызметі мен таратылуы туралы нұсқаулыққа (бұдан әрі – Нұсқаулық) қосымшаға сәйкес нысан бойынша дауыс беру парағын толтыру жолымен өткізіледі. Дауыстар тең болған жағдайда, төраға дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Комиссия мүшелерiнiң ерекше пiкiр білдіруге құқығы бар, оны бiлдiрген жағдайда, ол жазбаша түрде жазылуы және Нұсқаулықтың 24-тармағында көзделген комиссия отырысының есеп-хатына қоса берілуі тиiс.
Комиссияның отырыстарын өткізу нәтижелері бойынша және дауыс беру парақтары негізінде үш жұмыс күні ішінде хаттама жасалады, оған төраға мен хатшы қол қояды.
Дауыс беру қорытындысы бойынша хаттама жобасының мазмұны өзгерген жағдайда, комиссия хатшысы қабылданған шешімнің нақтыланған редакциясы бар дауыс беру парағын комиссия мүшелеріне келісу үшін жібереді.
Комиссия мүшелері дауыс беру парағын алғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде келісу не себептерін негіздей отырып, келіспеу туралы жауап береді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.

18. Исключен постановлением Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
19. После проведения заседания Комиссии секретарь Комиссии оформляет протокол. Секретарь не является членом Комиссии.
Сноска. Пункт 19 в редакции постановления Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
20. Исключен постановлением Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
21. После подписания протокол с приложением необходимых материалов направляется на рассмотрение в Правительство Республики Казахстан для принятия окончательного решения.
5. Прекращение деятельности Комиссии
22. Основанием прекращения деятельности Комиссии является принятие Правительством Республики Казахстан решения о прекращении ее деятельности.
Приложение
к Положению Межведомственной
комиссии по вопросам
совершенствования
разрешительной системы
Методическое руководство по проведению инвентаризации
разрешительных документов (процедур) и уведомлений
1. Введение
1. Методическое руководство по проведению инвентаризации разрешительных документов (процедур) и уведомлений (далее – Методическое руководство) разработано в целях обеспечения реализации Концепции дальнейшего реформирования разрешительной системы Республики Казахстан на 2012-2015 годы (далее – Концепция).
2. Методическое руководство предназначено для проведения государственными органами комплексной инвентаризации разрешительных документов (процедур) и уведомлений для целей их систематизации и оптимизации.
В результате проведения инвентаризации предусматривается:
1) составление перечня всех существующих разрешительных документов (процедур) и уведомлений;
2) осуществление классификации и категоризации разрешительных документов (процедур);
3) пересмотр требований, предъявляемых при выдаче разрешительных документов и подаче уведомлений;
4) оптимизация и автоматизация разрешительных процедур;
5) установление объема операционных издержек бизнеса, связанных с получением (прохождением) разрешительных документов (процедур).
3. Методическое руководство содержит описание этапов подготовки и проведения инвентаризации, а также стандартизированный набор форм, которые будут использованы в этой работе.
4. Действие настоящего Методического руководства распространяется на все разрешительные документы (процедуры), выдаваемые (осуществляемые) государственными органами, уполномоченными государством организациями и лицами, а также на уведомления.
Понятия "разрешительный документ (разрешение)", "разрешительная процедура", "уведомительный документ (уведомление)", содержащиеся в настоящем Методическом руководстве используются в соответствии с их смысловым значением, указанным в Концепции.

18. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
19. Комиссия отырысы өткізілгеннен кейін комиссия хатшысы хаттама ресімдейді. Хатшы Комиссия мүшесі болып табылмайды.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
20. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
21. Қол қойылғаннан кейін хаттама қосымша материалдары қоса беріле отырып, түпкілікті шешім қабылдау үшін Қазақстан Республикасының Үкіметіне қарауға жіберіледі.
5. Комиссия қызметін тоқтату
22. Қазақстан Республикасы Үкіметінің Комиссия қызметін тоқтату туралы шешім қабылдауы оның қызметін тоқтатуға негіз болып табылады.
Рұқсат беру жүйесін жетілдіру
мәселелері жөніндегі
ведомствоаралық комиссияның
ережесіне қосымша
Рұқсат беру құжаттарына (рәсімдеріне) және хабарламаларына
түгендеу жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқау
1. Кіріспе
1. Рұқсат беру құжаттарына (рәсімдеріне) және хабарламаларына түгендеу жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқау (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқау) Қазақстан Республикасының рұқсат беру жүйесін одан әрі реформалаудың 2012-2015 жылдарға арналған тұжырымдамасының (бұдан әрі – Тұжырымдама) іске асырылуын қамтамасыз ету мақсатында әзірленген.
2. Әдістемелік нұсқау мемлекеттік органдармен жүйелеу және оңтайландыру мақсаттарында рұқсат беру құжаттарына (рәсімдеріне) және хабарламаларға кешенді түгендеу жүргізуге арналған.
Түгендеу өткізу нәтижесінде:
1) барлық қолданыстағы рұқсат беру құжаттарының (рәсімдерінің) және хабарламаларының тізбесін жасау;
2) рұқсат беру құжаттарына (рәсімдеріне) сыныптауды және санаттауды жүзеге асыру;
3) рұқсат беру құжаттарын және хабарламаларды беру кезінде қойылатын талаптарды қайта қарау;
4) рұқсат беру рәсімдерін оңтайландыру және автоматтандыру;
5) рұқсат беру құжаттарын (рәсімдерін) алумен (өтумен) байланысты бизнестің операциялық шығындарының көлемін белгілеу көзделеді.
3. Әдістемелік нұсқауда түгендеуді дайындау мен өткізудің кезеңдері, сонымен қатар осы жұмыста пайдаланатын нысандардың стандартталған жиынтығының сипаттамасы көрсетілген.
4. Осы Әдістемелік нұсқаудың қолданысы мемлекеттік органдармен, мемлекетпен уәкілетті етілген ұйымдармен және тұлғалармен берілетін (жүзеге асырылатын) барлық рұқсат беру құжаттарына, сондай-ақ хабарламаларға таралады.
Осы Әдістемелік нұсқауда көрсетілген "рұқсат беру құжаты (рұқсат)", "рұқсат беру рәсімі", "хабарлама құжаты (хабарлама)" ұғымдары Тұжырымдамада көрсетілген мағыналық мәнімен сәйкес пайдаланады.

5. Мониторинг и координация инвентаризации разрешительных документов (процедур) и уведомлений осуществляются Межведомственной комиссией по вопросам регулирования предпринимательской деятельности при Правительстве Республики Казахстан (далее – МВК).
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 29.11.2014 № 1263 (вводится в действие с 21.11.2014).
6. Рекомендации по изменению нормативных правовых актов, выработанные по итогам инвентаризации, направляются в Правительство Республики Казахстан.
2. Организация процесса инвентаризации разрешительных
документов (процедур) и уведомлений
7. Процесс инвентаризации разрешительных документов (процедур) и уведомлений осуществляется по следующим этапам:
Формирование и утверждение состава экспертной группы по
инвентаризации разрешительных документов (процедур) и уведомлений
8. Министерство национальной экономики Республики Казахстан
(далее – МНЭ) формирует и подает на согласование в МВК состав экспертной группы по инвентаризации разрешительных документов (процедур) и уведомлений (далее – ЭГ).
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 29.11.2014 № 1263 (вводится в действие с 21.11.2014).
9. МВК утверждает состав ЭГ.
10. В состав ЭГ включаются работники МНЭ, представители бизнес сообщества, независимые эксперты, а также представители других государственных органов (на ротационной основе).
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 30.04.2013 № 431; от 29.11.2014 № 1263 (вводится в действие с 21.11.2014).
11. Руководителем ЭГ назначается руководитель (или заместитель руководителя) соответствующего департамента МНЭ.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 30.04.2013 № 431; от 29.11.2014 № 1263 (вводится в действие с 21.11.2014).
Разработка и утверждение плана-графика работы ЭГ
12. План-график работы ЭГ разрабатывается на ее заседании и согласовывается с МНЭ.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 30.04.2013 № 431; от 29.11.2014 № 1263 (вводится в действие с 21.11.2014).
13. План-график работы ЭГ после согласования с МНЭ передается на утверждение в МВК.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 30.04.2013 № 431; от 29.11.2014 № 1263 (вводится в действие с 21.11.2014).
14. Решение МВК направляется руководителям всех государственных органов, ответственных за выдачу разрешений, прием уведомлений и контроль в соответствующих сферах.
Первичная инвентаризация: сбор информации о разрешительных документах
(процедурах) и уведомлений, ее передача на рассмотрение ЭГ
Исполнители – государственные органы.

5. Рұқсат беру құжаттарын (рәсімдерін) және хабарламаларды түгендеуді мониторингтеу мен үйлестіруді Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия (бұдан әрі – ВАК) жүзеге асырады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2014.11.29 № 1263 (21.11.2014 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Түгендеу нәтижелері негізінде әзірленген нормативтік құқықтық актілерді өзгерту бойынша ұсыныстар Қазақстан Республикасының Үкіметіне жіберіледі.
2. Рұқсат беру құжаттарын (рәсімдерін) және хабарламаларын
түгендеу үдерісін ұйымдастыру
7. Рұқсат беру құжаттарын (рәсімдерін) және хабарламаларын түгендеу үдерісі мынадай кезеңдер бойынша жүзеге асырылады:
Рұқсат беру құжаттарын (рәсімдерін) және хабарламаларын түгендеу бойынша сараптамалық топ құрамын қалыптастыру және бекіту
8. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі (бұдан әрі – ҰЭМ) рұқсат беру құжаттарын (рәсімдерін) және хабарламаларын түгендеу жөніндегі сараптамалық топ (бұдан әрі – СТ) құрамын қалыптастырады және ВАК-қа келісуге ұсынады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2014.11.29 № 1263 (21.11.2014 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. ВАК СТ құрамын бекітеді.
10. СТ құрамына ҰЭМ қызметкерлері, бизнес қоғамдастықтар өкілдері, тәуелсіз сарапшылар, сондай-ақ өзге мемлекеттік органдар өкілдері (ротациялық негізде) кіреді.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.04.2013 № 431, 2014.11.29 № 1263 (21.11.2014 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
11. СТ жетекшісі болып ҰЭМ тиісті департаментінің басшысы (немесе басшының орынбасары) тағайындалады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.04.2013 № 431, 2014.11.29 № 1263 (21.11.2014 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
СТ жұмысының жоспар-кестесін әзірлеу және бекіту
12. СТ жұмысының жоспар-кестесі оның отырысында әзірленеді және ҰЭМ-мен келісіледі.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.04.2013 № 431, 2014.11.29 № 1263 (21.11.2014 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
13. СТ жұмысының жоспар-кестесі ҰЭМ келісілгеннен кейін ВАК-ға бекітуге жіберіледі.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.04.2013 № 431, 2014.11.29 № 1263 (21.11.2014 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
14. ВАК шешімі рұқсаттарды беруге, хабарламаларды қабылдауға және тиісті салаларда бақылау жүргізуге жауапты барлық мемлекеттік органдардың басшыларына жіберіледі.
Бастапқы түгендеу: рұқсат беру құжаттары (рәсімдері) және
хабарламалар туралы ақпаратты жинау, оны СТ қарауға тапсыру
Орындаушылар – мемлекеттік органдар.

15. Первичная инвентаризация начинается с анализа законодательства, регламентирующего введение, выдачу (осуществление) разрешительных документов (процедур) и уведомлений на центральном и местном уровне.
16. В тексте каждого нормативного правового акта следует выявить нормы, содержащие разрешительные документы (процедуры) и уведомления, в том числе требования связанные с ними, а также ссылки на них.
17. В процессе инвентаризации подлежат выявлению разрешительные документы (процедуры), получение которых является обязательным до начала осуществления предпринимательской деятельности или отдельных действий (операций), в том числе для разовых действий, для использования ресурсов, частот, земли, помещений, выпуска товаров или услуг на рынок.
Такими документами могут являться лицензии, разрешения, согласования, визирования, сертификаты, регистрации, аттестации, аккредитации, решения, заключения, акты, удостоверения, свидетельства, утверждения, справки, паспорта, присвоение кодов (номеров, маркирование), билеты, ордера, технические условия, другие документы.
Для определения является ли тот или иной административный документ разрешительным необходимо руководствоваться Концепцией.
18. Отдельно выявляются нормы, устанавливающие требования и процедуры уведомлений и декларирования.
19. К проведению первичной инвентаризации должны быть привлечены специалисты, непосредственно осуществляющие выдачу (осуществление) разрешительных документов (процедур).
20. В ходе первичной инвентаризации государственные органы выявляют все разрешительные документы и уведомления в своей сфере деятельности. Возникающие вопросы должны решаться путем обсуждения с МНЭ и ЭГ.
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 30.04.2013 № 431; от 29.11.2014 № 1263 (вводится в действие с 21.11.2014).
21. Непредставление информации о разрешительных документах (процедурах) или уведомлениях, а равно ненадлежащее заполнение формы паспорта разрешительного документа (процедуры) или уведомления по решению МВК может являться основанием для дачи рекомендаций Правительству Республики Казахстан к отмене соответствующего разрешения.
В случае выявления ЭГ разрешительных документов (процедур) или уведомлений, не представленных государственными органами, последние в срок не более 10 (десяти) календарных дней должны представить заполненные паспорта согласно приложениям 1 и 2 к настоящему Методическому руководству для рассмотрения ЭГ.
22. На все разрешительные документы (процедуры), выявленные в процессе первичной инвентаризации, государственным органом заполняется часть А паспорта разрешительного документа (процедуры). Форма части А паспорта разрешительного документа (процедуры) представлена в приложении 1 к настоящему Методическому руководству.

15. Бастапқы түгендеу орталық және жергілікті деңгейде рұқсат беру құжаттарын (рәсімдерін) және хабарламаларды жүргізуді, беруді (жүзеге асыруды) реттейтін заңнаманы талдаудан басталады.
16. Әр нормативтік құқықтық актінің мәтінінде рұқсат беру құжаттары (рәсімдері) және хабарламалары, сонымен қатар олармен байланысты талаптар және оларға сілтемелері бар нормаларды анықтау қажет.
17. Түгендеу үдерісінде кәсіпкерлік қызметті немесе жеке әрекеттерді (операцияларды) жүзеге асыру басталғанға дейін, сонымен қатар бір реттік әрекеттер, ресурстарды, жиіліктерді, жерлерді, үй-жайларды, нарыққа тауарлар мен қызметтерді шығаруды пайдалануда алынуы міндетті болатын рұқсат беру құжаттарын (рәсімдерін) анықтау қажет.
Мұндай құжаттарға лицензиялар, рұқсаттар, келісілулер, қол қою, сертификаттар, тіркеу, аттестация, аккредитация, шешімдер, қорытындылар, актілер, төлқұжаттар, куәліктер, бекітулер, анықтамалар, паспорттар, кодтарды беру (нөмірлер, белгілеу), билеттер, ордерлер, техникалық шарттар, өзге құжаттар жатады.
Белгілі бір әкімшілік құжаттың рұқсат құжаты болып келетінін анықтау үшін Тұжырымдаманы басшылыққа алу керек.
18. Хабарлау мен декларациялау талаптары мен рәсімдерін белгілейтін нормалар бөлек анықталады.
19. Бастапқы түгендеуді өткізуге рұқсат беру құжаттарын (рәсімдерін) беруді (жүзеге асыруды) тікелей жүзеге асыратын мамандар тартылуы тиіс.
20. Бастапқы түгендеу барысында мемлекеттік органдар өз қызмет саласында барлық рұқсат беру құжаттары мен хабарламаларын анықтап алуы тиіс. Пайда болған сұрақтар ҰЭМ-мен және СТ-мен талқылау арқылы шешілуі тиіс.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.04.2013 № 431, 2014.11.29 № 1263 (21.11.2014 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
21. Рұқсат беру құжаттары (рәсімдері) немесе хабарламалар туралы ақпаратты ұсынбау, сонымен қатар рұқсат беру құжатының (рәсімінің) немесе хабарламасының паспорт нысанын тиісті түрде толтырмау Қазақстан Республикасының Үкіметіне тиісті рұқсатты алып тастауға қатысты ұсыныстарды беруде негіздеме бола алады.
СТ мемлекеттік органдармен ұсынылмаған рұқсат беру құжаттарын (рәсімдерін) немесе хабарламаларды анықтамаған жағдайда, соңғылары 10 (он) күнтізбелік күннен кешіктірмей осы Әдістемелік нұсқауға 1 және 2-қосымшаға сәйкес толтырылған паспорттарды СТ қарауға ұсынуы тиіс.
22. Бастапқы түгендеу үдерісінде анықталған барлық рұқсат беру құжаттарына (рәсімдеріне) мемлекеттік орган рұқсат беру құжаты (рәсімі) паспортының А-бөлігін толтырады. Рұқсат беру құжаты (рәсімі) паспортының А-бөлігінің нысаны осы Әдістемелік нұсқауға 1-қосымшада ұсынылған.

23. На все уведомления, выявленные в процессе первичной инвентаризации, государственным органом заполняется часть А паспорта уведомления. Форма части А паспорта уведомления представлена в приложении 2 к настоящему Методическому руководству.
24. Части А паспортов всех разрешительных документов (процедур) и уведомлений утверждаются руководителем государственного органа и с единым их списком направляются в адрес руководителя МВК и в ЭГ в электронном и печатаном виде в соответствии с графиком, утвержденным МВК.
25. Также в электронном виде и на бумажном носителе к части А каждого паспорта разрешительных документов (процедур) и уведомлений прикладывается информация по требованиям и условиям выдачи (подачи) разрешения (уведомления) по форме, определенной в приложении 3 к настоящему Методическому руководству.
26. Ответственность за своевременность и полноту проведения первичной инвентаризации разрешительных документов (процедур) и уведомлений несут первые руководители государственных органов.
Факты некачественного представления информации будут обобщаться МВК и представляться в Правительство Республики Казахстан или Администрацию Президента Республики Казахстан.
27. Для проведения первичной инвентаризации государственные органы могут привлекать независимых экспертов.
Анализ и оценка первичной инвентаризации разрешительных документов
(процедур) и уведомлений
Исполнитель – экспертная группа.
28. ЭГ анализирует полученные от государственных органов паспорта разрешительных документов (процедур) и уведомлений и проводит их оценку. В ходе проведения аналитической работы ЭГ готовит рекомендации по:
1) определению класса разрешительного документа (процедуры);
2) определению категории опасности разрешительного документа (процедуры);
3) изменению наименования разрешительного документа (процедуры);
4) переводу разрешительного документа (процедуры) на уведомительный порядок;
5) отмене и иному пересмотру отдельных требований, предъявляемых для получения (прохождения) разрешительного(ой) документа (процедуры) и подачи уведомления, а также определению механизмов подтверждения соответствия требованиям;
6) изменению срока действия разрешительного документа;
7) изменению срока получения (осуществления) разрешительного документа (процедуры);
8) отмене или изменению размера оплаты за выдачу (осуществление) разрешительного документа (процедуры);
9) отчуждаемости разрешительного документа;
10) отмене разрешительного документа;
11) требованиям к отчетности в государственные органы, осуществляющие разрешительные функции;

23. Бастапқы түгендеу үдерісінде анықталған барлық хабарламаларға мемлекеттік орган хабарлама паспортының А-бөлігін толтырады. Хабарлама паспортының А-бөлігінің нысаны осы Әдістемелік нұсқауға 2-қосымшада ұсынылған.
24. Барлық рұқсат беру құжаттарының (рәсімдерінің) және хабарламалар паспорттарының А-бөліктерін мемлекеттік орган басшысы бекітеді және ортақ тізіммен ВАК басшысына және СТ-ға ВАК бекіткен кестеге сәйкес электрондық және қағаз түрінде жіберіледі.
25. Сондай-ақ рұқсат беру құжаттарының (рәсімдерінің) және хабарламаларының әрбір паспорттарының А-бөлігіне осы Әдістемелік нұсқауға 3-қосымшада анықталған нысан бойынша рұқсаттарды (хабарламаларды) беру (ұсыну) талаптары мен шарттары бойынша электрондық үлгіде және қағаз түрінде ақпарат қоса беріледі.
26. Рұқсат беру құжаттарына (рәсімдеріне) және хабарламаларына бастапқы түгендеу жүргізудің уақтылығы мен толықтығына мемлекеттік органдардың бірінші басшылары жауапты болады.
Ақпаратты сапасыз ұсыну фактілерін ВАК қорытады және Қазақстан Республикасының Үкіметіне және Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсынылады.
27. Бастапқы түгендеу жүргізу үшін мемлекеттік органдар тәуелсіз сарапшыларды тарта алады.
Рұқсат беру құжаттарының (рәсімдерінің) және хабарламаларының
бастапқы түгендеуін талдау және бағалау
Орындаушы – Сараптамалық топ.
28. СТ мемлекеттік органдардан алынған рұсқат беру құжаттарының (рәсімдердің) және хабарламалардың паспорттарын талдайды және бағалау жүргізеді. Талдамалық жұмысты өткізу барысында СТ мыналар бойынша ұсыныстар әзірлейді:
1) рұқсат беру құжатының (рәсімінің) сыныбын анықтау;
2) рұқсат беру құжатының (рәсімінің) қауіп санатын анықтау;
3) рұқсат беру құжатының (рәсімінің) атауын өзгерту;
4) рұқсат беру құжатын (рәсімі) хабарлама тәртібіне ауыстыру;
5) рұқсат беру құжатын (рәсімін) алу (өту) және хабарлама беру үшін ұсынылатын жеке талаптарды жою және өзгеше қайта қарау, сондай-ақ талаптарға сәйкестігін растау тетіктерін анықтау;
6) рұқсат беру құжатының қолданылу мерзімін өзгерту;
7) рұқсат беру құжатын (рәсімін) алу (жүзеге асыру) мерзімін өзгерту;
8) рұқсат беру құжатын (рәсімін) беруге (жүзеге асыруға) төлемді алып тастау немесе мөлшерін өзгерту;
9) рұқсат беру құжатының иеліктен шығарылуы;
10) рұқсат беру құжатын жою;
11) рұқсат беру функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік органдарға тапсырылатын есептіліке қойылатын талаптар;

12) определению соответствия действующей системы уведомления принципам организации деятельности на основе уведомительного порядка, заложенным Законом Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года № 107 "Об административных процедурах" и ее пересмотру в случае необходимости.
29. В ходе анализа и оценки ЭГ проводит консультации с представителями государственных органов по вопросам предлагаемых изменений существующего порядка выдачи разрешений.
В случае согласия государственного органа с подготовленными рекомендациями, экспертной группой составляется часть Б паспорта разрешительного документа (процедуры). Форма части Б паспорта разрешительного документа представлена в приложении 4 к настоящему Методическому руководству.
30. Такой же анализ производится в отношении уведомлений. В случае согласия государственного органа с подготовленными рекомендациями, составляется часть Б паспорта уведомления. Форма части Б паспорта уведомления представлена в приложении 5 к настоящему Методическому руководству.
31. В тех случаях, когда представители государственного органа в ходе консультаций не соглашаются с выводами ЭГ, подготавливается меморандум о разногласиях. Форма меморандума о разногласиях представлена в приложении 6 к настоящему Методическому руководству.
32. По заполнению форм частей А и Б паспортов разрешительного документа (процедуры) и уведомления разработана специальная инструкция, прилагаемая к каждой форме.
33. В дополнение к части Б паспорта разрешительного документа (процедуры) и уведомления ЭГ готовит проекты изменений в нормативно-правовые акты в соответствии с выработанными рекомендациями.
Для рекомендаций по классификации и категоризации проинвентаризированных разрешительных документов (процедур) и уведомлений ЭГ используются Типовые названия разрешительных документов и уведомлений согласно приложению 7 к настоящему Методическому руководству.
34. ЭГ в части Б паспортов разрешительного документа (процедуры) и уведомления присваивает учетные номера каждому разрешительному документу (процедуре) и уведомлению.
Порядок рассмотрения МВК рекомендаций ЭГ
35. Пакет документов, состоящий из частей А и Б паспорта разрешительного документа (процедуры), или уведомления, меморандумов о разногласиях (в случае разногласий) направляются ЭГ в МВК в соответствии с графиком, утвержденным МВК.
36. МВК рассматривает представленный ЭГ пакет документов на заседании и путем голосования принимает решение об утверждении либо отправке на доработку рекомендаций. При приятии решения о доработке рекомендаций пакет документов возвращается в ЭГ.

12) хабарландырудың қолданыстағы жүйесінің "Әкімшілік рәсімдер туралы" 2000 жылғы 27 қарашадағы № 107 Қазақстан Республикасының Заңымен анықталған хабарлама тәртібі негізінде қызметін ұйымдастыру принциптеріне сәйкестілігін анықтау және қажет болған жағдайда қайта қарау.
29. Талдау мен бағалау барысында СТ мемлекеттік органдар өкілдерімен рұқсаттарды берудің қолданыстағы тәртібіне ұсынылатын өзгерістер мәселелері бойынша кеңестер өткізеді.
Мемлекеттік органның әзірленген ұсыныстармен келіскен жағдайда, сараптамалық топ рұқсат беру құжаты (рәсімі) паспортының Б-бөлігін жасайды. Рұқсат беру құжаты паспортының Б-бөлігінің нысаны осы Әдістемелік нұсқауға 4-қосымшада ұсынылған.
30. Осындай талдау хабарламаларға қатысты да жүргізіледі. Мемлекеттік органның әзірленген ұсыныстармен келісуі жағдайында хабарлама паспортының Б-бөлігі құрылады. Хабарлама паспорты Б-бөлігінің нысаны осы Әдістемелік нұсқауға 5-қосымшада ұсынылған.
31. Мемлекеттік орган өкілдері консультация жүргізу барысында СТ қорытындыларымен келіспеген жағдайда, келіспеушіліктер туралы меморандум жасалады. Келіспеушіліктер туралы меморандум нысаны осы Әдістемелік нұсқауға 6-қосымшада ұсынылған.
32. Рұқсат беру құжаты (рәсімі) және хабарлама паспортының А және Б-бөліктерінің нысандарын толтыру бойынша әр нысанға ұсынылатын арнайы нұсқаулық әзірленген.
33. Рұқсат беру құжаты (рәсімінің) және хабарламасының Б-бөлігіне қосымша ретінде СТ әзірленген ұсыныстарға сәйкес нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер жобаларын әзірлейді.
Түгенделген рұқсат беру құжаттарын (рәсімдерін) және хабарламаларын жіктеу мен санаттау бойынша ұсыныстар үшін СТ осы Әдістемелік нұсқауға 7-қосымшаға сәйкес рұқсат беру құжаттарының және хабарламалардың Үлгілік атауларын пайдаланады.
34. СТ рұқсат беру құжаты (рәсімі) және хабарламасы паспорттарының Б-бөлігінде әр рұқсат бер құжатына (рәсіміне) және хабарламасына есептік нөмірлерді береді.
ВАК-тың СТ ұсыныстарын қарау тәртібі
35. Рұқсат беру құжаты (рәсімі) паспортының А және Б бөліктерінен, немесе хабарламадан, келіспеушілік туралы меморандумдардан (келіспеушіліктер болған жағдайда) тұратын құжаттар пакеті СТ ВАК-ға ВАК бекіткен кестеге сәйкес жіберіледі.
36. ВАК СТ ұсынған құжаттар пакетін отырыста қарайды және дауыс беру арқылы ұсыныстарды бекіту немесе пысықтауға жіберу туралы шешім қабылдайды. Ұсыныстарды пысықтау туралы шешім қабылданған жағдайда, құжаттар пакеті СТ-ға қайтарылады.

37. Утвержденные МВК рекомендации ЭГ направляются в Правительство Республики Казахстан для последующего принятия решения о внесении изменений и дополнений в законодательство Республики Казахстан.
Приложение 1
к Методическому руководству
по проведению инвентаризации
разрешительных документов
(процедур) и уведомлений
Паспорт разрешительного документа (процедуры) часть "А"
(заполняется государственным органом)
По состоянию на __________ 2012 года
1
Наименование разрешительной процедуры
Наименование процедуры, по результатам которой выдается разрешительный документ. Например: (1) Аттестация субъектов семеноводства; (2) Лицензирование медицинской деятельности; (3) Регистрация лекарственных средств и т.п.
2
Наименование разрешительного документа
Указывается полное наименование документа, который выдается субъекту предпринимательства или физическому лицу, в соответствии с требованиями разрешительной процедуры. Например: (1) Свидетельство об аттестации субъектов семеноводства; (2) Лицензия на занятие медицинской деятельностью; (3) Регистрационное удостоверение на лекарственное средство.
3
Дата введения разрешительного документа (процедуры)
Дата принятия последнего нормативно правового акта, устанавливающего процедуру выдачи разрешительного документа. Дата принятия нормативных правовых актов, устанавливающих изменения в процедуре не указывается.
4
Наименование государственного органа, ответственного за выдачу разрешительного документа
Полное наименование государственного органа, ответственного за выдачу разрешительного документа. Здесь не указываются департаменты, организации или другие структурные или территориальные подразделения государственного органа.
5
Наименование подразделения государственного органа, осуществляющего выдачу разрешительного документа (если документ выдается подразделением государственного органа на центральном уровне)
Указывается полное название подразделения государственного органа, от имени которого выдается разрешительный документ. Таким подразделением может быть комитет, иная подведомственная организация государственного органа. Структурные подразделения государственного органа, не являющиеся самостоятельными юридическими лицами, в данной графе не указываются. Если разрешительный документ выдается территориальным подразделением или местными исполнительными органами, ставится прочерк.
6
На каком уровне выдается разрешительный документ
На центральном уровне ____
Территориальным подразделением центрального государственного органа ____
Местным исполнительным органом _____
Филиалом (территориальным подразделением) организации подведомственной государственному органу ___
Ставится отметка "Х" в соответствии с тем, на каком уровне власти выдается разрешительный документ. Если субъект имеет право выбора уровня выдачи разрешительного документа, обозначаются все возможные варианты и дописываются слова "на выбор". Если уровень выдачи зависит от иных параметров, обозначаются все возможные варианты и указываются параметры, от которых зависит уровень выдачи разрешительного документа после слов "В зависимости от..."
В строке "Территориальным подразделением…" ставится отметка, если разрешение выдается территориальным подразделением центрального органа.
В строке "Местным исполнительным органом…" - если разрешение выдается местными исполнительными органами.
В случае, если разрешение выдается подведомственной организацией и(или) ее территориальными подразделениями или филиалами, ставится отметка в строке "филиалом…".
7
Название международных договоров и номер статьи, на основании которых выдается разрешительный документ
Имеет ли норма договора прямое действие (содержит название разрешительного документа)
Да ____ Нет ____ Содержит ли договор нормы, регламентирующие разрешительную процедуру
Да ____ Нет____
Пишется полное название международного договора, в соответствии с которым был введен разрешительный документ, пишется номер и (или) название статьи (статей) или главы (глав) международного договора, определяющие необходимость введения разрешительного документа.
Ставится отметка "Х" на соответствующее поле Да, только в том случае, если положение международного договора прямо предписывает использование именно этого разрешительного документа (с указанием названия). Во всех остальных случаях ставится отметка "Х" на соответствующее поле Нет.
Если договор содержит нормы, регламентирующие разрешительную процедуру в поле Да ставится отметка "Х".
8
Название Кодексов и Законов Республики Казахстан, номер статьи, на основании которых выдается разрешительный документ
Имеет ли норма Кодекса, Закона прямое действие (содержит название разрешительного документа)
Да ___ Нет ____
Содержит ли Кодекс, Закон нормы, регламентирующие разрешительную процедуру
Да ____ Нет ____
Пишется полное название Закона Республики Казахстан, в соответствии с которым был введен разрешительный документ (или в котором упоминается разрешительный документ), пишется номер статьи (статей) Закона Республики Казахстан, определяющего необходимость введения разрешительного документа.
Ставится отметка "Х" на соответствующее поле Да, только в том случае, если положение Закона Республики Казахстан прямо предписывает использование именно этого разрешительного документа (с указанием названия). Во всех остальных случаях ставится отметка "Х" на соответствующее поле "Нет".
Если Закон Республики Казахстан содержит нормы, регламентирующие разрешительную процедуру, в поле Да ставится отметка "Х"
9
Название Указов Президента Республики Казахстан и номер статьи на основании которых выдается разрешительный документ
Имеет ли норма Указа прямое действие (содержит название разрешительного документа) Да ___ Нет ____
Содержит ли Указ нормы, регламентирующие разрешительную процедуру
Да ____ Нет ____
Пишется полное название Указа Президента Республики Казахстан, в соответствии с которым был введен разрешительный документ (или в котором упоминается разрешительный документ), пишется номер статьи (статей) Указа Президента Республики Казахстан, определяющего необходимость введения разрешительного документа.
Ставится отметка "Х" на соответствующее поле Да, только в том случае, если положение Указа Президента Республики Казахстан прямо предписывает использование именно этого разрешительного документа (с указанием названия). Во всех остальных случаях ставится отметка "Х" на соответствующее поле Нет.
Если Указ Президента Республики Казахстан содержит нормы, регламентирующие разрешительную процедуру, в поле Да ставится отметка "Х".
10
Название, номер и пункты постановлений Правительства Республики Казахстан, на основании которых выдается разрешительный документ
Имеет ли норма Постановления прямое действие (название разрешительного документа) Да____ Нет ____
Содержит ли Постановление нормы, регламентирующие разрешительную процедуру
Да ____ Нет ____
Пишется полное название Постановления Правительства Республики Казахстан, в соответствии с которым был введен разрешительный документ (или в котором упоминается разрешительный документ), пишется номер статьи (статей) постановления Правительства Республики Казахстан, определяющего необходимость введения разрешительного документа.
Ставится отметка "Х" на соответствующее поле Да, только в том случае, если положение постановления Правительства Республики Казахстан прямо предписывает использование именно этого разрешительного документа (с указанием названия). Во всех остальных случаях ставится отметка "Х" на соответствующее поле Нет.
Если Постановление содержит нормы, регламентирующие разрешительную процедуру в поле Да ставится отметка "Х".
11
Названия и номера приказов или других нормативно-правовых актов государственных органов, устанавливающих необходимость и порядок выдачи разрешительного документа
Пишется полное название всех действующих приказов, других нормативных правовых актов государственных органов (решения Маслихатов, постановления Акиматов), определяющих порядок выдачи разрешительного документа, или так или иначе упоминающих разрешительный документ.
12
Объект регулирования разрешительного документа
Деятельность субъектов предпринимательства ____
Подтверждение профессиональной квалификации физических лиц __
Деятельность с ограниченными ресурсами или с использованием квот ____
Пользование движимыми или недвижимыми индивидуальными объектами (здания, помещения, транспортные средства, земля)___________
Разовые действия (проектирование и строительство объектов, приемка, экспорт и импорт и т.п.) ___________
Продукция _____
Другое (определите) ____
Отметка "Х" ставится на поле соответствующее объекту регулирования разрешительного документа. В этой части нужно отметить только одно поле.
Сюда относятся разрешительные документы, дающие право осуществления деятельности в той или иной сфере субъектам предпринимательства. Примером таких разрешительных документов являются лицензии, если они не выдаются на разовые действия, не подтверждают профессиональную квалификацию отдельных физических лиц и не относятся к ограничениям и квотам. Иными разрешительными документами здесь могут быть разрешения на деятельность, аттестация юридических лиц и т.п.
Сюда относятся любые разрешительные документы, относящиеся к профессиональной квалификации одного физического лица (лицензия на нотариальную деятельность, сертификат специалиста, свидетельство о повышении квалификации и т.п.).
Сюда относятся разрешительные документы, если они касаются использования природных ресурсов и других случаев, при которых используются количественные ограничения и квоты. Если используются любые количественные ограничения и квоты вне зависимости от объекта регулирования, отметка "Х" ставится в этом поле.
Пользование движимыми и недвижимыми объектами включает разрешительные документы, дающие право использовать эти объекты по описанному назначению. Примерами могут быть заключения санитарно-эпидемиологической службы, МЧС, заключения на право использования транспортного средства для перевозки пассажиров и т.п. Сюда не относятся разовые разрешительные документы, которые выдаются при строительстве и сдаче недвижимых объектов в эксплуатацию, технические паспорта на транспортные средства.
Сюда относятся разрешительные документы, выдаваемые на разовые действия, такие как проектирование объектов, землеотводы под строительство, акты приемки объектов, технические паспорта, лицензии на экспорт и импорт (за исключением квотируемых или иных образом количественно ограничиваемых). Сюда не относятся разрешительные документы на разовые действия, если они касаются использования природных ресурсов и других случаев, при которых используются количественные ограничения и квоты.
Продукция включает материальные объекты такие как материалы, товары и не включает услуги.
Если есть затруднения в определении единого объекта регулирования или объект регулирования не указан выше, отметка "Х" ставится в этом поле. При проставлении отметки в этом поле обязательно нужно привести пояснение или определение объекта регулирования.
13
Опишите проблему, которую должно было решить введение разрешительного документа или проблему, которую он решает на сегодняшний день
Описание проблемы, которую решает или нацелен решать разрешительный документ, должно соотноситься с задекларированными в законодательстве Республики Казахстан и нормативных правовых актах целями введения разрешительного документа. Описание проблемы в этой части не должно быть декларативным, а должно дать аргументированный ответ, показывающий причинно-следственную связь между декларируемой целью введения (существования) разрешения и механизмами ее достижения посредством разрешения.
14
Существуют ли данные, доказывающие факт существования проблемы
Да ____
Нет ____
Отметку "Х" в поле Да следует ставить исключительно в тех случаях, когда существуют измеримые (числовые) индикаторы, доказывающие факт существования проблемы. Например, количество несчастных случаев, повлекших гибель людей, причиной которых была проблема, которую нацелен решить разрешительный документ. Использовать можно также результаты исследований и моделирования. Во всех других случаях ставится отметка "Х" на поле Нет.
15
Если да, приведите данные, доказывающие факт существования проблемы (данные можно привести в приложении)

37. ВАК бекіткен СТ ұсыныстары Қазақстан Республикасының Үкіметіне кейіннен Қазақстан Республикасының заңнамасына өзгерістер мен толықтыруларды енгізу туралы әрі қарай шешім қабылдау үшін жіберіледі.
Рұқсат беру құжаттарына
(рәсімдеріне) және хабарламаларға
түгендеу өткізу бойынша
әдістемелік нұсқаулыққа
1-қосымша
Рұқсат беру құжатының (рәсімдерінің) паспорты "А" бөлімі
(мемлекеттік орган толтырады)
2012 жылғы __________ жағдай бойынша
1
Рұқсат беру рәсімінің атауы
Рұқсат беру құжаты берілетін рәсімнің атауы, ол көрсетілген нормативтік құқықтық акт ұсынылады. Мысалы: (1) Тұқым шаруашылығы субъектілерін аттестациялау; (2) Медициналық қызметті лицензиялау; (3) Дәрілік заттарды тіркеу және басқалары.
2
Рұқсат беру құжатының атауы
Рұқсат беру рәсімінің талаптарымен сәйкес кәсіпкерлік субъектісіне немесе жеке тұлғаға берілетін құжаттың толық атауы көрсетіледі. Мысалы: (1) Тұқым шаруашылығы субъектілерін аттестациялау туралы куәлік; (2) Медициналық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия; (3) Дәрілік заттарға арналған тіркеу куәлігі.
3
Рұқсат беру құжатын (рәсімін) енгізу мерзімі
Рұқсат беру құжатын беру рәсімін бекітетін соңғы нормативтік құқықтық актіні қабылдау күні. Рәсімде өзгерістерді бекітетін нормативтік құқықтық актіні қабылдау күні қойылмайды.
4
Рұқсат беру құжатын беруге жауапты мемлекеттік органның атауы
Рұқсат беру құжатын беруге жауапты мемлекеттік органның толық атауы. Мұнда мемлекеттік органның департаменттері, ұйымдары немесе өзге құрылымдық және өңірлік бөлімшелері көрсетілмейді.
5
Рұқсат беру құжатын беретін мемлекеттік орган бөлімшесінің атауы (құжатты мемлекеттік органның бөлімшесі ұлттық деңгейде берілсе)
Рұқсат беру құжаты берілетін мемлекеттік орган бөлімшесінің толық атауы көрсетіледі. Мұндай бөлімшеге мемлекеттік органның бақылауындағы департамент, қызмет, агенттік, өзге ұйым, мемлекеттік органның өзге құрылымдық бөлімшелері жатады. Рұқсат беру құжаты барлық мемлекеттік орган тарапынан берілетін болса, орын қалдырылады. Рұқсат беру құжаты өңірлік немесе жергілікті деңгейде берілетін болса, орын қалдырылады.
6
Рұқсат беру құжаты қандай деңгейлерді беріледі:
Орталық деңгейде ____
Орталық мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесімен ____
Жергілікті атқарушы органмен _____
Мемлекеттік органға бағынышты ұйым филиалымен (аумақтық бөлімшесімен) ___
Рұқсат беру құжаты қандай деңгейде берілуімен байланысты "Х" белгісі қойылады. Субъект рұқсат беру құжатын берудің деңгейін таңдау құқығына ие болса, барлық мүмкін нұсқалар анықталады және "таңдау бойынша" сөздері қосылады. Беру деңгейі өзге параметрлерге байланысты болған жағдайда, барлық мүмкін болатын нұсқалар көрсетіледі және рұқсат беру құжатын беру деңгейі тәуелді болатын параметрлер "Келесілерге байланысты..." сөздерінен кейін көрсетіледі.
Рұқсат орталық органның аумақтық бөлімшесімен берілген жағдайда "Аумақтық бөлімшемен…" жолында белгі қойылады.
Рұқсат жергілікті атқарушы органмен берілген жағдайда "Жергілікті атқарушы органмен …" жолында белгі қойылады.
Рұқсат бағынышты ұйыммен және (немесе) оның аумақтық бөлімшелерімен немесе филиалдармен берілген жағдайда "филиалмен …" жолында белгі қойылады.
7
Рұқсат беру құжаты берілетін халықаралық шарттардың атауы және баптың нөмірі
Шарттың нормасы тікелей әрекетке ие ме (рұқсат беру құжатының атауы)
Иә____Жоқ ____
Шартта рұқсат беру рәсімін бекітетін нормалар бар ма
Иә ____ Жоқ____
Рұқсат беру құжаты берілген халықаралық шарттың толық атауы жазылады, рұқсат беру құжатын енгізудің қажеттілігін анықтайтын халықаралық шарт бабының (баптарының) және (немесе) бөлімінің (бөлімдерінің) нөмірі және (немесе) атауы көрсетіледі.
Халықаралық шарт ережесі дәл осы рұқсат беру құжатын пайдалануды бекітетін кезде ғана (атауын көрсете отырып) "Х" белгісі қойылады. Барлық қалған жағдайларда "Х" белгісі Жоқ өрісіне қойылады.
Шартта рұқсат беру рәсімін бекітетін нормалар болған жағдайда Иә жолына "Х" белгісі қойылады.
8
Рұқсат беру құжаты берілетін Қазақстан Республикасы Кодекстердің және Заңдарының атауы, баптың нөмірі
Кодекстің, Заңның нормасы тікелей әрекетке ие ме (рұқсат беру құжатының атауы)
Иә____ Жоқ____
Кодексте, Заңда рұқсат беру рәсімін бекітетін нормалар бар ма
Иә ____ Жоқ____
Рұқсат беру құжатын енгізу көрсетілген (рұқсат беру құжаты аталатын) Қазақстан Республикасы Заңының толық атауы көрсетіледі, рұқсат беру құжатын енгізудің қажеттілігін анықтайтын Қазақстан Республикасы Заң бабының (баптарының) нөмірі жазылады.
Қазақстан Республикасы Заң ережесі дәл осы рұқсат беру құжатын пайдалануды бекітетін кезде ғана (атауын көрсете отырып) "Х" белгісі қойылады. Барлық қалған жағдайларда "Х" белгісі Жоқ өрісіне қойылады.
Қазақстан Республикасы Заңда рұқсат беру рәсімін бекітетін нормалар болған жағдайда Иә жолына "Х" белгісі қойылады.
9
Рұқсат беру құжаты берілетін Қазақстан Республикасы Президенті жарлықтарының атауы және баптың нөмірі
Жарлық нормасы тікелей әрекетке ие ме (рұқсат беру құжатының атауы)
Иә____ Жоқ____
Жарғыда рұқсат беру рәсімін бекітетін нормалар бар ма
Иә ____ Жоқ____
Рұқсат беру құжатын енгізу көрсетілген (рұқсат беру құжаты аталатын) Қазақстан Республикасы Президенті жарлықтарының толық атауы көрсетіледі, рұқсат беру құжатын енгізудің қажеттілігін анықтайтын Қазақстан Республикасы Президенті жарлығы бабының (баптарының) нөмірі жазылады.
Қазақстан Республикасы Президент жарлығының ережесі дәл осы рұқсат беру құжатын пайдалануды бекітетін кезде ғана (атауын көрсете отырып) "Х" белгісі қойылады. Барлық қалған жағдайларда "Х" белгісі Жоқ өрісіне қойылады.
Қазақстан Республикасы Президенті Жарғысында рұқсат беру рәсімін бекітетін нормалар болған жағдайда Иә жолына "Х" белгісі қойылады.
10
Рұқсат беру құжаты берілетін Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулыларының атауы, нөмірі және бабы
Қаулы нормасы тікелей әрекетке ие ме (рұқсат беру құжатының атауы)
Иә____ Жоқ ____
Қаулыда рұқсат беру рәсімін бекітетін нормалар бар ма
Иә ____ Жоқ____
Рұқсат беру құжатын енгізу көрсетілген (рұқсат беру құжаты аталатын) Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының толық атауы көрсетіледі, рұқсат беру құжатын енгізудің қажеттілігін анықтайтын Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысы бабының (баптарының) нөмірі жазылады.
Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының ережесі дәл осы рұқсат беру құжатын пайдалануды бекітетін кезде ғана (атауын көрсете отырып) "Х" белгісі қойылады. Барлық қалған жағдайларда "Х" белгісі Жоқ өрісіне қойылады.
Қаулыда рұқсат беру рәсімін бекітетін нормалар болған жағдайда Иә жолына "Х" белгісі қойылады.
11
Рұқсат беру құжатының қажеттілігі мен берілу тәртібін бекітетін бұйрықтардың және өзге нормативтік құқықтық актілердің атаулары мен нөмірлері
Рұқсат беру құжатының берілу тәртібін анықтайтын немесе рұқсат беру құжатын атап өтетін қолданыстағы бұйрықтардың, өзге нормативтік құқықтық актілердің толық атауы (түсіндірмелі хаттарды қоса алғанда) жазылады.
12
Рұқсат беру құжатын реттеу объектісі
Кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі ____
Жеке тұлғалардың кәсіби біліктілігін растау ____
Шектелген ресурстармен немесе квоталарды пайдалана отырып жасалатын қызмет ____
Жылжымалы және жылжымайтын жеке объектілерді пайдалану (ғимараттар, үй-жайлар, көлік құралдар, жер) ____
Бір реттік әрекеттер (объектілерді жобалау мен салу, қабылдау және басқалары) ___
Өнім _____
Өзге (анықтаңыз) _______________
"Х" белгісі рұқсат беру құжатын реттейтін объектінің тиісті өрісіне қойылады. Осы бөлікте бір ғана өрісті көрсету қажет.
Кәсіпкерлік субъектілеріне белгілі бір салада қызмет құқығын беретін рұқсат беру құжаттары жатады. Мысал ретінде бір реттік әрекетке берілмейтін, жеке тұлғалардың кәсіби біліктілігін растамайтын және шектеулер мен квоталарға жатпайтын лицензиялар жатады. Басқа рұқсат беру құжаттарына мұнда қызметке рұқсат беру, жеке тұлғаларды аттестациялау және басқалары жатады.
Бір жеке тұлғаның кәсіби біліктілігіне қатысты кез келген рұқсат беру құжаттары жатады (нотариаттық қызметке берілетін лицензия, маман сертификаты, біліктілікті арттыру туралы куәлік және басқалары).
Табиғи ресурстарды пайдалану және сандық шектеулер мен квоталар пайдаланатын өзге жағдайларға қатысты рұқсат беру құжаттары жатады. Реттеу объектісіне байланыссыз кез келген сандық шектеулер мен квоталар пайдаланған жағдайда "Х" белгісі осы жерге қойылады.
Жылжымалы және жылжымайтын мүлікті пайдалану аталған объектілерді сипатталған мақсатта пайдалануға құқық беретін рұқсат беру құжаттарын қамтиды. Мысал ретінде санитарлық-эпидемиологиялық қызмет, ТЖМ қорытындылары, көлік құралын пайдалану құқықтары және басқалары пайдаланады. Оған жылжымайтын мүліктерді салу мен пайдалануға тапсыруға берілетін құжаттар, көлікке арналған техникалық паспорттар сияқты бір реттік құжаттар жатпайды.
Мұндай жобаларды жобалау, құрылысқа жер бөлу, объектілерді қабылдау актілері, техникалық паспорттар, экспорт пен импортқа берілетін лицензиялар сияқты бір реттік әрекеттерге берілетін рұқсат беру құжаттары жатады (квоталанатын немесе белгілі бір мөлшермен шектелетін әрекеттерде есепке алмағанда). Табиғи ресурстарды пайдалану және сандық шектеулер мен квоталар пайдаланатын өзге жағдайларға қатысты рұқсат беру құжаттары жатпайды.
Өнім материалдар, тауарлар сияқты объектілерді қамтиды және қызметтерді көрсетпейді.
Реттеу объектісін анықтауда қиындық туса немесе реттеу объектісі жоғарыда көрсетілсе, "Х" белгісі осы жерге қойылады. Осы жерде белгіні қойған кезде реттеу объектісіне түсініктеме немесе анықтама беру қажет.
13
Рұқсат беру құжаты шешуге тиіс мәселені немесе бүгінгі таңда шешіліп жатқан мәселені сипаттаңыз
Рұқсат беру құжатын шешетін немесе шешуге бағытталған мәселені сипаттау Қазақстан Республикасының заңнамасында және нормативтік құқықтық актілермен мәлімделген рұқсат беру құжатын енгізу мақсаттарымен сәйкестендірілуі тиіс. Осы бөлікте мәселені сипаттау мәлімдеу сипаты ие болмай, рұқсатты енгізудің (болудың) мәлімделетін мақсаты мен рұқсат арқылы оған қол жеткізу тетіктері арасындағы себеп-салдарлық байланысты көрсететін дәлелді жауап ұсынуы тиіс.
14
Мәселенің болу фактісін анықтайтын мәліметтер бар ма
Иә ____
Жоқ ____
Иә жолындағы "Х" белгісін мәселенің болу фактісін растайтын өлшенетін (сандық) индикаторлар болған кезде қою қажет. Мысалы, адамдардың қазасына алып келген апатты жағдайлар санының себебі, оны шешуге бағытталған рұқсат беру құжаты. Зерттеулер мен үлгілеу нәтижелерін де пайдалануға болады. Қалған жағдайларда "Х" белгісі Жоқ жолына қойылады.
15
Бар болса, мәселенің болу фактісін анықтайтын мәліметтерді көрсетіңіз (мәліметтерді қосымшада келтіруге болады)

При постановке отметки "Х" в поле "Да" при ответе на вопрос №14 части "А" Паспорта разрешительного документа, в обязательном порядке заполнятся поле №15. Здесь можно привести данные статистической отчетности с указанием реквизитов, заключения исследований, экспертиз, моделирований также с указанием реквизитов.
16
Используется ли система анализа рисков при выдаче разрешительного документа
Нет ____
Да ____
Как ____
Отметка "Х" ставится на поле Нет, если система анализа риска при выдаче разрешительного документа не используется. Даже если такая система существует при планировании и проведении проверок, но она не используется при выдаче разрешительных документов, отмечается поле Нет.
Отметка "Х" ставится на поле Да, если система анализа рисков при выдаче разрешительного инструмента используется. В таком случае, в графе "Как" надо перечислить категории выдаваемого разрешительного документа (объектов, субъектов и прочее).
17
К какому уровню риска относится существующая проблема
Высокий (существует высокая вероятность происшествий, которые могут влиять на жизнь и здоровье большого количества людей, серьезно влиять на экологию, или безопасность государства и общества) ____
Средний (существует вероятность происшествий, которые могут влиять на жизнь и здоровье небольшого количества людей, влиять на экологию, или безопасность государства и общества) ____
Низкий (существует низкая вероятность происшествий, которые могут влиять на жизнь и здоровье малого количества людей, влиять на экологию, или безопасность государства и общества) ____
Риски разные ____
Нет возможности определить уровень рисков __
Рисков нет ____
Отметка "Х" ставится на поле соответствующее уровню риска, к которой относится существующая проблема, которую нацелен решить разрешительный документ. В этой части нужно отметить только одно поле.
Отметка "Х" ставится на этом поле, если одна или больше приведенных ниже характеристик подходят к описанию проблемы: (1) Если существует высокая вероятность происшествий, связанных с проблемой, которую решает разрешительный документ, которые могут повлечь смерть людей, причинение серьезного вреда здоровью, экологии, утрату большей части благосостояния людей, серьезно снизить безопасность государства и общества, привести к серьезным утратам благосостояния государства и общества. (2) Если при возникновении происшествия (даже если его вероятность не является высокой) последствия могут привести к смерти большого количества людей, безвозвратным или очень серьезным экологическим последствиям (требующим более 10 лет для проведения полной реабилитации). (3) Если при возникновении происшествия (даже если его вероятность не является высокой) территория, которая может оказаться под его ощутимым влиянием и количество людей, которые на этой территории находятся, являются большими (свыше 5000 человек).

Иә жолындағы "Х" белгісін қоюда рұқсат беру құжаты паспортының "А" бөлігінің 14-сұрағына жауап беру кезінде, міндетті түрде 15-жол толтырылады. Деректемелерді, зерттеулер қорытындыларын, сараптамаларды, деректемелері көрсетілген үлгілеуді бере отырып статистикалық есептілік мәліметтерін келтіруге болады.
16
Қолданыстағы мәселе тәуекелдің қандай дәрежесіне жататынын анықтаңыз
Иә ____
Жоқ ____
Қалай ____
"Х" белгісі Жоқ жолына қойылады, егер рұқсат беру құжатын беру кезінде тәуекелді талдау жүйесі пайдаланбаса. Аталған жүйе болған күннің өзінде жоспарлау мен тексерістерді жүргізу кезінде, ол рұқсат беру құжаттарын беруде пайдаланбайды, ол уақытта Жоқ жолы таңдалады.
Рұқсат беру құжатын беру кезінде тәуекелді талдау жүйесі пайдаланса "Х" белгісі Жоқ жолына қойылады. Бұл жағдайда, "Қалайша" бағанында берілетін рұқсат беру құжатының нысандарын көрсетіп кету қажет (объектілер, субъектілер және өзгесі).
17
Қолданыстағы мәселе тәуекелдің қандай дәрежесіне жататынын анықтаңыз
Жоғары (адамдардың денсаулығы мен өміріне, экологияға, мемлекет пен қоғамның қауіпсіздігіне ықпал ететін жағдайлардың мүмкіндігі жоғары) ____
Орташа (адамдардың денсаулығы мен өміріне, экологияға, мемлекет пен қоғамның қауіпсіздігіне ықпал ететін жағдайлардың мүмкіндігі бар) ____
Төмен (адамдардың денсаулығы мен өміріне, экологияға, мемлекет пен қоғамның қауіпсіздігіне ықпал ететін жағдайлардың мүмкіндігі төмен) ____
Түрлі тәуекелдер ____
Тәуекел деңгейін анықтаудың мүмкіндігі жоқ ____
Тәуекел жоқ ____
"Х" белгісі рұқсат беру құжаты шешуге бағытталған қолданыстағы мәселе жататын тәуекелдің сәйкес деңгейі көрсетілген жолға қойылады. Осы бөлікте бір ғана жолды таңдау қажет.
"Х" белгісі осы жолда келтірілген сипаттамалардың мәселені шешуге қатысты болған жағдайда келтіріледі: (1) Рұқсат беру құжаты шешетін мәселемен байланысты адамдардың қазасына зиян келтіретін, денсаулыққа, экологияға ықпал ететін, мемлекет пен қоғамның жалпы әл-ауқатын бұзатын жағдайлардың мүмкіндігі жоғары болған жағдайда. (2) Оқиға пайда болған жағдайда (оның мүмкіндігі жоғары бола қоймаса да) салдарлар адамның үлкен санының қазасына, өте ауыр экологиялық салдарларға алып келетін (толық қалпына келу үшін 10 жылдан астам уақыт керек болған жағдайда). (3) Оқиға пайда болған жағдайда (оның мүмкіндігі жоғары бола қоймаса да) оның ықпалына түскен аумақ осы аумақта орналасқан адамдардың ықпалында болады (5000-нан артық адам).

Отметка "Х" ставится на этом поле, если одна или больше приведенных ниже характеристик подходят к описанию проблемы: (1) Если существует вероятность происшествий, связанных с проблемой, которую решает разрешительный документ и, которые могут повлечь смерть людей, причинение серьезного вреда здоровью, экологии, утрату большей части благосостояния людей, серьезно снизить безопасность государства и общества, привести к серьезным утратам благосостояния государства и общества. (2) Если при возникновении происшествия (даже если его вероятность является низкой) последствия могут привести к утрате благосостояния людей, государства и общества, серьезным экологическим последствиям (требующих от одного до 10 лет для проведения полной реабилитации). (3) Если при возникновении происшествия (даже если его вероятность является низкой) территория, которая может оказаться под его ощутимым влиянием и количество людей, которые на этой территории находятся, являются средними (от 500 до 5000 человек).
Отметка "Х" ставится на этом поле, если одна или больше приведенных ниже характеристик подходят к описанию проблемы: (1) если существует вероятность происшествий, связанных с проблемой, которую решает разрешительный документ, которые могут повлечь причинение вреда здоровью, экологии, утрату благосостояния людей, государства и общества (2) если товары, деятельность или действия не запрещены законом, но они являются общественно нежелательными.
Отметка "Х" ставится на этом поле при положительном ответе в пункте 16, если используются разные процедуры выдачи и формы разрешительного документа в зависимости от разных рисков. Также отметка ставится, если объектом регулирования являются ограничения или квоты, но деятельность или действия с ними связанные несут разные риски.
Отметка "Х" ставится на этом поле, если есть затруднения с выбором категорий рисков представленных выше.
Отметка "Х" ставится на этом поле если рисков нет. Также если объектом регулирования являются ограничения или квоты, и деятельность или действия с ними связанные не несут рисков.
18
Является ли разрешительный документ документом прямого действия или опосредованного (как основание для получения других разрешительных документов)
Прямого действия ___________
Опосредованного действия _______
Для каких разрешительных документов ______
Отметка "Х" ставится на этом поле, если разрешительный документ является последним в цепочке разрешений и дает право на деятельность, совершать действия, использовать или выпускать на рынок товары и прочее.
Отметка "Х" ставится на этом поле, если разрешительный документ является необходимой предпосылкой для получения иных разрешительных документов. Например, согласования лицензии для получения лицензии.
Названия разрешительных документов, предпосылкой к которым является получение описанного разрешительного документа.
19
Предусмотрены ли законодательством максимальные сроки выдачи разрешительного документа с момента подачи заявления
Нет ____
Да _____ Количество дней _ Используются рабочие дни _____ календарные дни _
Отметка "Х" ставится на поле Нет, если законодательством не предусмотрены сроки для выдачи разрешительного документа.
Отметка "Х" ставится на поле Да, если законодательством предусмотрен срок для выдачи разрешительного документа. Указывается также какой это срок в днях и являются эти дни-календарными или рабочими.
20
Взимается ли плата за выдачу разрешительного документа. Если да, укажите ее размер.
Нет ____
Да _____
цена ________ Тг./мрп/иное
Отметка "Х" ставится на поле Нет, если законодательством не предусмотрено взимание платы за выдачу разрешительного документа.
Отметка "Х" ставится на поле Да, если законодательством или иными нормативными правовыми актами предусмотрено взимание платы за выдачу разрешительного документа. Указывается также, какая сумма взимается.
21
Срок действия разрешительного документа (на какой период он выдается)

"Х" белгісі бір немесе бірнеше келтірілген сипаттама мәселені сипаттауға қатысты болған жағдайда осы жолға қойылады: (1) рұқсат беру құжаты шеше алатын және адамның қазасына, денсаулығына, экологияға қауіп төндіруге, адамдар әл-ауқатын төмендетуге, мемлекет пен қоғамның қауіпсіздігіне нұқсан келтіруге, мемлекет пен қоғамның пайдасын төмендетуге алып келетін мәселемен байланысты оқиғалардың болу мүмкіндігі анықталған жағдайда. (2) Оқиға пайда болған жағдайда (оның мүмкіндігі төмен болғанның өзінде) салдарлар адам әл-ауқатының төмендеуіне, мемлекет пен қоғамның маңызды экологиялық салдарларына алып келген жағдайда (толық қалпына келу үшін бірден 10 жылға дейін қажет ететіндер). (3) Оқиға пайда болған жағдайда (оның мүмкіндігі төмен болғанның өзінде) оның ықпалына түсетін аумақ және осы аумақтағы адамдар саны орташа болып келеді (500-нан 5000 адамға дейін).
"Х" белгісі бір немесе бірнеше келтірілген сипаттамалар мәселені сипаттауға қатысты болған жағдайда келтіріледі: (1) Оқиға пайда болған жағдайда (салдарлар адам әл-ауқатының төмендеуіне, мемлекет пен қоғамның маңызды экологиялық салдарларына алып келген жағдайда (2) қызметке, тауарға немесе әрекеттерге заңмен тыйым салынбаса, алайда олар қоғамдық тұрғыдан дұрыс емес деп саналса.
"Х" белгісі 16-тармақта оң жауап алынған жағдайда осы жолға қойылады, түрлі тәуекелдерге байланысты рұқсат беру құжатының түрлі рәсімдері және нысандары пайдаланған жағдайда. Сонымен қатар реттеу объектісіне шектеулер немесе квоталар жатқан кезде белгі қойылады, алайда қызмет немесе онымен байланысты әрекеттер түрлі тәуекелге ие болуы тиіс.
"Х" белгісі жоғарыда келтірілген тәуекелдер санаттарын таңдаумен қиындықтар болған жағдайда қойылады.
"Х" белгісі тәуекелдер болмаған жағдайда осы жолға қойылады. Сонымен қатар реттеу объектісіне шектеулер немесе квоталар жатқан кезде белгі қойылады, алайда қызмет немесе онымен байланысты әрекеттер түрлі тәуекелге ие болуы тиіс.
18
Рұқсат беру құжаты тікелей немесе жанамаланған әрекетті құжат болып табылады ма (басқа рұқсат беру құжаттарын алудың негіздемесі ретінде)
Тікелей әрекет ______
Жанама әрекет _______
Қандай рұқсат беру құжаттары үшін?
"Х" белгісі рұқсат беру құжаты рұқсаттардың тізбегінде соңғы болып келіп, қызметке, әрекет етуге, нарыққа тауарларды шығаруға немесе пайдалануға және өзгелерге рұқсат берген жағдайда осы жолға қойылады.
"Х" белгісі рұқсат беру құжаты өзге рұқсат беру құжаттарын алу алғышарты болмаған кезде осы жолға қойылады. Мысалы, лицензияны алу үшін лицензияны келісілу.
Сипатталған рұқсат беру құжатын алу алғышарты болып табылатын рұқсат беру құжаттарының атаулары.
19
Нормативтік талаптармен арызды беру мерзімінен бастап рұқсат беру құжатын берудің барынша үлкен мерзімі ескеріледі ме?
Жоқ ____
Иә ____
Күндер саны____
Жұмыс күндері пайдаланады ма ___ күнтізбелік күндер ___
"Х" белгісі заңнамамен рұқсат беру құжатын беру мерзімі ескерілмеген жағдайда Жоқ жолына қойылады.
Х" белгісі заңнамамен рұқсат беру құжатын беру мерзімі ескерілген жағдайда Иә жолына қойылады. Сонымен қатар мерзім күндермен көрсетіледі және аталған күндердің күнтізбелік не жұмыс күндері болып келетіні көрсетіледі.
20
Рұқсат беру құжатын беру үшін төлемақы алынады ма? Алынған жағдайда, мөлшерін көрсетіңіз.
Жоқ ____
Иә ____ бағасы______Тг.
Заңнамамен немесе өзге нормативтік құқықтық актілермен рұқсат беру құжатын беру үшін төлемақы ескерілмеген жағдайда Жоқ жолында "Х" белгісі қойылады.
Заңнамамен немесе өзге нормативтік құқықтық актілермен рұқсат беру құжатын беру үшін төлемақы ескерілген жағдайда Иә жолында "Х" белгісі қойылады. Сонымен қатар алынатын сома көрсетіледі.
21
Рұқсат беру құжатының әрекет ету мерзімі (қандай кезеңге беріледі)

Указываются все возможные сроки действия разрешительного документа согласно нормативным правовым актам. Например, если государственный орган выдает разрешительные документы на один год или на 3, или на 15 лет, ставится пометка "от 1 до 15 лет". Если срок действия разрешительного документа не ограничен, ставится отметка "не ограничено".
22
Количество разрешительных документов данного вида/подвида, выданных за последние 3 года
Указывается число всех выданных разрешительных документов государственным органом за последние 3 года в разбивке по годам.
23
Количество проверок на соответствие требованиям разрешительного документа за последние 3 года
В разбивке по годам отдельно указываются плановые и внеплановые проверки.
24
Количество выявленных нарушений за последние 3 года
В разбивке по годам.
25
Количество наложенных штрафных санкций и общая сумма штрафов за выявленные нарушения за последние 3 года
Количество наложенных штрафов ____
Общая сумма полученных платежей за штрафы _____ тг.
В разбивке по годам.
26
Количество приостановленных или аннулированных разрешительных документов за последние 3 года
В разбивке по годам отдельно приостановленные и аннулированные (отозванные, лишенные и прочее).
27
Каковы могут быть последствия отмены разрешительного документа
В произвольной, но короткой форме аргументировано описываются последствия отмены разрешительного документа.
28
Возможна ли замена разрешительного документа на уведомление. Если нет, объясните причины
Да ____
Нет ____ Причины:
Отметка "Х" ставится на этом поле Да, если государственный орган считает возможной и уместной замену разрешительного документа уведомлением. Если такая замена с точки зрения государственного органа невозможна, отметка "Х" ставится в поле Нет. В произвольной форме коротко и аргументированно описываются причины невозможности замены разрешительного документа уведомлением.
Приложение 2
к Методическому руководству
по проведению инвентаризации
разрешительных документов
(процедур) и уведомлений
Паспорт уведомления часть "А"
(заполняется государственным органом)
По состоянию на __________ 2012 года
1
Наименование уведомления
Указывается полное название процедуры и требования, согласно которым субъект предпринимательства использует уведомление.
2
Дата введения уведомления
Дата принятия последнего нормативно правового акта, устанавливающего процедуру уведомления.
3
Наименование государственного органа, ответственного за требование по предоставлению уведомления
Полное наименование государственного органа, ответственного за уведомительную процедуру. Здесь не указываются департаменты, организации или другие структурные или территориальные подразделения государственного органа.
4
Наименование подразделения государственного органа, получающего уведомление
Указывается полное название подразделения государственного органа ответственного за прием уведомлений. Таким подразделением может быть комитет, иная подведомственная организация государственного органа. Структурные подразделения государственного органа, не являющиеся самостоятельными юридическими лицами, в данной графе не указываются. Если уведомление получается территориальным подразделением или местными исполнительными органами, ставится прочерк.
5
Уведомление требуется на уровне:
На центральном уровне ____
Территориальным подразделением центрального государственного органа ____ Местным исполнительным органом _____ Филиалом (территориальным подразделением) организации подведомственной государственному органу ___
Ставится отметка "Х" в соответствии с тем, на каком уровне власти принимаются и обрабатываются уведомления. Если субъект имеет право выбора уровня подачи уведомления, обозначаются все возможные варианты и дописываются слова "на выбор". Если уровень подачи зависит от иных параметров, обозначаются все возможные варианты и указываются параметры, от которых зависит уровень после слов "В зависимости от...".
6
Название международных договоров и номер статьи, на основании которых требуется уведомление
Имеет ли норма договора прямое действие (содержит название уведомления) да ____ нет ____
Содержит ли договор нормы, регламентирующие уведомительную процедуру
Да ____ Нет ____
Пишется полное название международного договора, в соответствии с которым было введено уведомление, пишется номер и (или) название статьи (статей) или главы (глав) международного договора, определяющие необходимость введения уведомления.
Ставится отметка "Х" на соответствующее поле Да, только в том случае, если положение международного договора прямо предписывает использование именно этого уведомления (с указанием названия). Во всех остальных случаях ставится отметка "Х" на соответствующее поле Нет.
Если договор содержит нормы, регламентирующие уведомительную процедуру, в поле Да ставиться отметка "Х"
7
Название Кодексов и Законов Республики Казахстан, номер статьи, на основании которых требуется уведомление
Имеет ли норма Кодекса, Закона прямое действие (содержит название уведомления)
да ____ нет ____
Содержит ли Кодекс, Закон нормы, регламентирующие уведомительную процедуру
Да ____ Нет ____
Пишется полное название Закона Республики Казахстан, в соответствии с которым было введено уведомление (или в котором оно упоминается), пишется номер статьи (статей) Закона, определяющего необходимость введения уведомления.
Ставится отметка "Х" на соответствующее поле Да, только в том случае, если положение Закона Республики Казахстан прямо предписывает использование именно этого уведомления (с указанием названия). Во всех остальных случаях ставится отметка "Х" на соответствующее поле "Нет".
Если Закон Республики Казахстан содержит нормы, регламентирующие уведомительную процедуру, в поле Да ставится отметка "Х".
8
Название Указов Президента Республики Казахстан, и номер статьи, на основании которых требуется уведомление
Имеет ли норма Указа прямое действие (содержит название уведомления) да ____ нет ____
Содержит ли Указ нормы, регламентирующие уведомительную процедуру
Да ____ Нет ____
Пишется полное название Указа Президента Республики Казахстан, в соответствии с которым было введено уведомление (или в котором упоминается уведомление), пишется номер статьи (статей) Указа Президента Республики Казахстан, определяющих необходимость введения уведомления.
Ставится отметка "Х" на соответствующее поле Да, только в том случае, если положение Указа Президента Республики Казахстан прямо предписывает использование именно этого уведомления (с указанием названия). Во всех остальных случаях ставится отметка "Х" на соответствующее поле Нет.
Если Указ Президента Республики Казахстан содержит нормы, регламентирующие уведомительную процедуру, в поле Да ставится отметка "Х"
9
Название, номер и пункты постановлений Правительства Республики Казахстан, на основании которых требуется уведомление
Имеет ли норма Постановления прямое действие (название уведомления) да ____ нет ____
Содержит ли Постановление нормы, регламентирующие уведомительную процедуру
Да ____ Нет ____
Пишется полное название Постановления Правительства Республики Казахстан, в соответствии с которым было введено уведомление (или в котором оно упоминается), пишется номер статьи (статей) постановления Правительства Республики Казахстан, определяющие необходимость введения уведомления.
Ставится отметка "Х" на соответствующее поле Да, только в том случае, если положение постановления Правительства Республики Казахстан прямо предписывает использование именно этого уведомления (с указанием названия). Во всех остальных случаях ставится отметка "Х" на соответствующее поле Нет.
Если постановление Правительства Республики Казахстан содержит нормы, регламентирующие уведомительную процедуру в поле Да ставится отметка "Х".
10
Названия и номера приказов или других нормативно-правовых актов государственных органов, устанавливающих необходимость и порядок подачи уведомления
Пишется полное название всех действующих приказов, других нормативных правовых актов государственных органов (решения Маслихатов, постановления Акиматов), определяющих порядок подачи уведомления, или так или иначе упоминающих об уведомлении.
11
Объект регулирования уведомления
Другая деятельность субъектов предпринима-
тельства ____
Подтверждение профессиональной квалификации физических лиц __
Деятельность с ограниченными ресурсами или с использованием квот ____
Пользование движимыми или недвижимыми индивидуальными объектами (здания, помещения, транспортные средства, земля) ___________
Разовые действия (проектирование и строительство объектов, приемка, экспорт и импорт и т.п.) ___________
Продукция _____
Другое (определите) ____
Отметка "Х" ставится на поле соответствующее объекту регулирования разрешительного документа. В этой части нужно отметить только одно поле.
Сюда относятся разрешительные документы, дающие право осуществления деятельности в той или иной сфере субъектам предпринимательства. Примером таких разрешительных документов являются лицензии, если они не выдаются на разовые действия, не подтверждают профессиональную квалификацию отдельных физических лиц и не относятся к ограничениям и квотам. Иными разрешительными документами здесь могут быть разрешения на деятельность, аттестация юридических лиц и т.п.
Сюда относятся любые разрешительные документы, относящиеся к профессиональной квалификации одного физического лица (лицензия на нотариальную деятельность, сертификат специалиста, свидетельство о повышении квалификации и т.п.).
Сюда относятся разрешительные документы, если они касаются использования природных ресурсов и других случаев, при которых используются количественные ограничения и квоты. Если используются любые количественные ограничения и квоты вне зависимости от объекта регулирования, отметка "Х" ставится в этом поле.
Пользование движимыми и недвижимыми объектами включает разрешительные документы, дающие право использовать эти объекты по описанному назначению. Примерами могут быть заключения санитарно-эпидемиологической службы, МЧС, заключения на право использования транспортного средства для перевозки пассажиров и т.п. Сюда не относятся разовые разрешительные документы, которые выдаются при строительстве и сдаче недвижимых объектов в эксплуатацию, технические паспорта на транспортные средства.
Сюда относятся разрешительные документы, выдаваемые на разовые действия, такие как проектирование объектов, землеотводы под строительство, акты приемки объектов, технические паспорта, лицензии на экспорт и импорт (за исключением квотируемых или иных образом количественно ограничиваемых). Сюда не относятся разрешительные документы на разовые действия, если они касаются использования природных ресурсов и других случаев, при которых используются количественные ограничения и квоты.
Продукция включает материальные объекты, такие как материалы, товары и не включает услуги.
Если есть затруднения в определении единого объекта регулирования или объект регулирования не указан выше, отметка "Х" ставится в этом поле. При проставлении отметки в этом поле обязательно нужно привести пояснение или определение объекта регулирования.
12
Опишите проблему, которую должно было решить введение уведомления или проблему, которую оно решает на сегодняшний день
Описание проблемы, которые решает или нацелено решать уведомление. Оно должно соотноситься с задекларированными в законодательстве Республики Казахстан целями введения уведомления. Описание проблемы в этой части не должно быть декларативным, а должно дать аргументированный ответ, показывающий причинно-следственную связь между декларируемыми целями и механизмом уведомления.
13
Существуют ли данные, доказывающие факт существования проблемы.
Да ____
Нет ____
Отметку "Х" в поле Да следует ставить исключительно в тех случаях, когда существуют измеримые (числовые) индикаторы, доказывающие факт существования проблемы. Например, количество несчастных случаев, причиной которых была проблема, которую нацелено решить уведомление. Использовать можно также результаты исследований и моделирования. Во всех других случаях ставится отметка "Х" на поле Нет.
14
Если да, приведите данные, доказывающие факт существования проблемы (данные можно привести в приложении)

Нормативтік құқықтық актілерге сәйкес рұқсат беру құжаты әрекетінің барлық мүмкін болатын мерзімі көрсетіледі. Мысалы, мемлекеттік орган рұқсат беру құжаттарын бір жылға немесе 3 жылға, не 15 жылға берген жағдайда "1 жылдан 15 жылға дейін" ескерту қойылады. Рұқсат беру құжаты әрекетінің мерзімі шектелмеген болса, "шектелмеген" деген ескерту қойылады.
22
Соңғы 3 жылда аталған түрдегі-кіші түріндегі рұқсат беру құжаттарының саны
Соңғы 3 жылда мемлекеттік органмен берілген барлық рұқсат беру құжаттарының саны көрсетіледі
23
Соңғы 3 жылда рұқсат беру құжаттарының талаптарына сәйкес келетін тексерістер саны
Жылдар бойынша бөліністе, жоспарлы және жоспарлы емес тексерістер көрсетіледі.
24
Соңғы 3 жылда анықталған бұзылулар саны
Жылдар бойынша бөліністе.
25
Соңғы 3 жылда салынған айыппұл санкциялары және анықталған бұзылулар үшін айыппұлдардың жалпы сомасы
Салынған айыппұлдардың саны ____
Айыппұлдар үшін алынған төлемдердің жалпы сомасы___тг.
Жылдар бойынша бөліністе.
26
Соңғы 3 жылда тоқтатылған немесе жойылған рұқсат беру құжаттарының саны
Жылдар бойынша бөліністе, тоқтатылған және жойылған құжаттар жеке көрсетіледі (қайтарылған, күші жойылған және өзгелері).
27
Рұқсат беру құжатын алып тастаудың салдарлары?
Еркін, алайда қысқа үлгіде рұқсат беру құжатын алып тастау салдарлары дәлелденген түрде сипатталады.
28
Рұқсат беру құжатын хабарламаға ауыстыру мүмкіндігі бар ма? Жоқ болса, себебін түсіндіріңіз?
Иә ____
Жоқ ____ Себептер:
Мемлекеттік орган рұқсат беру құжатын хабарламамен ауыстыруды жөн көрген уақытта Иә жолына "Х" белгісі қойылады.
Мемлекеттік орган тарапынан аталған ауысу мүмкін болмаған жағдайда, "Х" белгісі Жоқ жолына қойылады. Еркін үлгіде қысқа әрі дәлелді жолмен рұқсат беру құжатын хабарламамен алмастыру алмау себептері келтіріледі.
Рұқсат беру құжаттарына
(рәсімдеріне) және хабарламаларға
түгендеу өткізу бойынша
әдістемелік нұсқаулыққа
2-қосымша
Хабарландыру паспорты "А" бөлімі
(мемлекеттік органмен толтырылады)
2012 жылдың __________ жағдайы бойынша
1
Хабарламаның атауы
Рәсімнің толық атауы және кәсіпкерлік субъектісінің хабарламаны пайдаланатын талаптардың толық атауы көрсетіледі.
2
Хабарламаны енгізу күні
Хабарландыру рәсімін орнататын соңғы нормативтік құқықтық актіні қабылдау күні.
3
Хабарламаны ұсыну бойынша талапқа жауапты мемлекеттік органның атауы
Хабарламаны талап етуге жауапты мемлекеттік органның толық атауы. Мұнда мемлекеттік органның департаменттері, ұйымдары немесе өзге құрылымдық және өңірлік бөлімшелері көрсетілмейді.
4
Хабарландыру рәсімін жүзеге асыратын мемлекеттік орган бөлімшесінің атауы
Хабарламаны талап ететін мемлекеттік орган бөлімшесінің толық атауы көрсетіледі. Мұндай бөлімшеге мемлекеттік органның бақылауындағы департамент, қызмет, агенттік, өзге ұйым, мемлекеттік органның өзге құрылымдық бөлімшелері жатады. Хабарлама барлық мемлекеттік орган тарапынан талап етілетін болса, орын қалдырылады. Хабарлама өңірлік немесе жергілікті деңгейде талап етілетін болса, орын қалдырылады.
5
Хабарлама келесі деңгейлерде талап етіледі:
Орталық деңгейде ____
Орталық мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесімен ____
Жергілікті атқарушы органмен _____
Мемлекеттік органға бағынышты ұйым филиалымен (аумақтық бөлімшесімен) ___
Хабарлама биліктің қандай деңгейінде қажет болуымен байланысты "Х" белгісі қойылады. Субъектінің хабарламаны ұсыну таңдауы болған жағдайда, барлық мүмкін болатын нұсқаулар белгіленіп, қажет жерінде "таңдай отырып" сөздерімен толықтырылады. Деңгей өзге параметрлерге байланысты болса, "келесілерге байланысты" сөздерінен кейін хабарламаны беру тәртібі тәуелді болатын параметрлер көрсетіледі.
6
Хабарлама берілетін халықаралық келісімдердің атауы мен баптың нөмірі
Шарттың нормасы тікелей әрекетке ие ма (рұқсат беру құжатының атауы)
Иә ____ Жоқ ____
Шартта хабарлама рәсімін бекітетін нормалар бар ма
Иә ____ Жоқ____
Хабарлама рәсімі енгізілген халықаралық келісімдердің толық атауы жазылады (немесе хабарлама аталатын), хабарлама енгізудің қажеттілігін анықтайтын Заң бабының (баптарының) нөмірі жазылады.
Халықаралық келісім ережесі аталған хабарламаны пайдалануды тікелей бекіткен жағдайда Иә жолына "Х" белгісі қойылады (атауын көрсете отырып). Барлық қалған жағдайда "Х" белгісі Жоқ тиісті жолына қойылады.
Шартта хабарлама рәсімін бекітетін нормалар болған жағдайда Иә жолына "Х" белгісі қойылады.
7
Хабарлама берілетін Қазақстан Республикасы Кодекстері мен Заңдарының атауы, баптың нөмірі
Кодекстің, Заңның нормасы тікелей әрекетке ие ме (рұқсат беру құжатының атауы) Иә ____ Жоқ ____
Кодексте, Заңда хабарлама рәсімін бекітетін нормалар бар ма
Иә ____ Жоқ____
Хабарлама рәсімі енгізілген Қазақстан Республикасы Заңының толық атауы жазылады (немесе хабарлама аталатын), хабарлама енгізудің қажеттілігін анықтайтын Заң бабының (баптарының) нөмірі жазылады.
Қазақстан Республикасы Заң ережесі аталған хабарламаны пайдалануды тікелей бекіткен жағдайда Иә жолына "Х" белгісі қойылады (атауын көрсете отырып). Барлық қалған жағдайда "Х" белгісі Жоқ тиісті жолына қойылады.
Қазақстан Республикасы Заңда хабарлама рәсімін бекітетін нормалар болған жағдайда Иә жолына "Х" белгісі қойылады.
8
Хабарлама берілетін Қазақстан Республикасы Президенті жарлықтарының атауы және баптың нөмірі
Жарлық нормасы тікелей әрекетке ие ме (рұқсат беру құжатының атауы)
Иә ____ Жоқ ____
Жарғыда хабарлама рәсімін бекітетін нормалар бар ма
Иә ____ Жоқ____
Хабарлама рәсімі енгізілген Қазақстан Республикасы Президенті жарлықтарының толық атауы жазылады (немесе хабарлама аталатын), хабарлама енгізудің қажеттілігін анықтайтын Қазақстан Республикасы Президенті жарлықтары бабының (баптарының) нөмірі жазылады.
Қазақстан Республикасы Президенті жарлығының ережесі аталған хабарламаны пайдалануды тікелей бекіткен жағдайда Иә жолына "Х" белгісі қойылады (атауын көрсете отырып). Барлық қалған жағдайда "Х" белгісі Жоқ тиісті жолына қойылады.
Қазақстан Республикасы Президенті Жарғысында хабарлама рәсімін бекітетін нормалар болған жағдайда Иә жолына "Х" белгісі қойылады.
9
Хабарлама берілетін Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулыларының атауы, нөмірі және бабы
Қаулы нормасы тікелей әрекетке ие ме (рұқсат беру құжатының атауы) иә ____ жоқ ____
Қаулыда хабарлама рәсімін бекітетін нормалар бар ма
Иә ____ Жоқ____
Хабарлама рәсімі енгізілген Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының толық атауы жазылады (немесе хабарлама аталатын), хабарлама енгізудің қажеттілігін анықтайтын Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулы бабының (баптарының) нөмірі жазылады.
Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының ережесі аталған хабарламаны пайдалануды тікелей бекіткен жағдайда Иә жолына "Х" белгісі қойылады (атауын көрсете отырып). Барлық қалған жағдайда "Х" белгісі Жоқ тиісті жолына қойылады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысында хабарлама рәсімін бекітетін нормалар болған жағдайда Иә жолына "Х" белгісі қойылады.
10
Хабарламаның қажеттілігі мен берілу тәртібін анықтайтын бұйрықтардың және өзге нормативтік құқықтық актілердің атаулары мен нөмірлері
Барлық қолданыстағы бұйрықтардың, мемлекеттік органдардың өзге нормативтік-құқықтық актілердің толық атауы (Мәслихаттар шешімдері, Әкімдіктердің қаулылары) жазылады, олар хабарландыру рәсімін анықтайды немесе хабарламаны атап кетеді.
11
Хабарламаның реттеу объектісі
Кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі ____
Жеке тұлғалардың кәсіби біліктілігін растау ____
Шектелген ресурстармен немесе квоталарды пайдалана отырып жасалатын қызмет ____
Жылжымалы және жылжымайтын жеке объектілерді пайдалану (ғимараттар, үй-жайлар, көлік құралдар, жер) ____
Бір реттік әрекеттер (объектілерді жобалау мен салу, қабылдау және басқалары) ___
Өнім _____
Өзге (анықтаңыз) ___________________
"Х" белгісі рұқсат беру құжатын реттейтін объектінің тиісті өрісіне қойылады. Осы бөлікте бір ғана өрісті көрсету қажет.
Кәсіпкерлік субъектілеріне белгілі бір салада қызмет құқығын беретін рұқсат беру құжаттары жатады. Мысал ретінде бір реттік әрекетке берілмейтін, жеке тұлғалардың кәсіби біліктілігін растамайтын және шектеулер мен квоталарға жатпайтын лицензиялар жатады. Басқа рұқсат беру құжаттарына мұнда қызметке рұқсат беру, жеке тұлғаларды аттестациялау және басқалары жатады.
Бір жеке тұлғаның кәсіби біліктілігіне қатысты кез келген рұқсат беру құжаттары жатады (нотариаттық қызметке берілетін лицензия, маман сертификаты, біліктілікті арттыру туралы куәлік және басқалары).
Табиғи ресурстарды пайдалану және сандық шектеулер мен квоталар пайдаланатын өзге жағдайларға қатысты рұқсат беру құжаттары жатады. Реттеу объектісіне байланыссыз кез келген сандық шектеулер мен квоталар пайдаланған жағдайда "Х" белгісі осы жерге қойылады.
Жылжымалы және жылжымайтын мүлікті пайдалану аталған объектілерді сипатталған мақсатта пайдалануға құқық беретін рұқсат беру құжаттарын қамтиды. Мысал ретінде санитарлық-эпидемиологиялық қызмет, ТЖМ қорытындылары, көлік құралын пайдалану құқықтары және басқалары пайдаланады. Оған жылжымайтын мүліктерді салу мен пайдалануға тапсыруға берілетін құжаттар, көлікке арналған техникалық паспорттар сияқты бір реттік құжаттар жатпайды.
Мұнда жобаларды жобалау, құрылысқа жер бөлу, объектілерді қабылдау актілері, техникалық паспорттар, экспорт пен импортқа берілетін лицензиялар сияқты бір реттік әрекеттерге берілетін рұқсат беру құжаттары жатады (квоталанатын немесе белгілі бір мөлшермен шектелетін әрекеттерде есепке алмағанда). Табиғи ресурстарды пайдалану және сандық шектеулер мен квоталар пайдаланатын өзге жағдайларға қатысты рұқсат беру құжаттары жатпайды.
Өнім материалдар, тауарлар сияқты объектілерді қамтиды және қызметтерді көрсетпейді.
Реттеу объектісін анықтауда қиындық туса немесе реттеу объектісі жоғарыда көрсетілсе, "Х" белгісі осы жерге қойылады. Осы жерде белгіні қойған кезде реттеу объектісіне түсініктеме немесе анықтама беру қажет.
12
Рұқсат беру құжаты шешуге тиіс мәселені немесе бүгінгі таңда шешіліп жатқан мәселені сипаттаңыз
Хабарлама шешетін немесе шешуге бағытталған мәселенің сипаттамасы Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген нормативтік құқықтық актілермен негізделуі тиіс. Осы бөлікте мәселені сипаттау мәлімдеу сипаты ие болмай, рұқсатты енгізудің (болудың) мәлімделетін мақсаты мен рұқсат арқылы оған қол жеткізу тетіктері арасындағы себеп-салдарлық байланысты көрсететін дәлелді жауап ұсынуы тиіс.
13
Мәселенің болу фактісін анықтайтын мәліметтер бар ма
Иә ____
Жоқ ____
Иә жолындағы "Х" белгісін мәселенің болу фактісін растайтын өлшенетін (сандық) индикаторлар болған кезде қою қажет. Мысалы, адамдардың қазасына алып келген апатты жағдайлар санының себебі, оны шешуге бағытталған хабарлама. Зерттеулер мен үлгілеу нәтижелерін де пайдалануға болады. Қалған жағдайларда "Х" белгісі Жоқ жолына қойылады.
14
Бар болса, мәселенің болу фактісін анықтайтын мәліметтерді көрсетіңіз (мәліметтерді қосымшада келтіруге болады)

При постановке отметки "Х" в поле Да при ответе на вопрос №13 части "А" Паспорта уведомления, в обязательном порядке заполнятся поле №14. Здесь можно привести примеры статистической отчетности с указанием реквизитов, заключения исследований, экспертиз, моделирований также с указанием реквизитов.
15
Существуют ли требования к подаче документов в процессе уведомления.
Нет ____
Да _____
Приведите их список
Отметка "Х" ставится на поле Нет, только, если уведомление подается без сопровождающих документов.
Отметка "Х" ставится на поле Да, если требуются любые сопровождающие документы, приводится их полный список
16
Требуются ли нотариально заверенные копии сопровождающих документов
Нет ____
Да _____
Список каких именно
Отметка "Х" ставится на поле Нет, только, если сопровождающие документы не требуют заверений.
Отметка "Х" ставится на поле Да, если требуются любые заверения, приводится их полный список.
17
Имеет ли право государственный орган не принять уведомление
Нет ___
Да ____
При каких условиях
Отметка "Х" ставится на поле Нет, только, если государственный орган всегда принимает все уведомления
Отметка "Х" ставится на поле Да, если государственный орган может не принять уведомление по причинам несоответствия сопроводительных документов требуемым условиям или по другим причинам. Условия возможного отказа в принятии уведомления описываются.
18
Является ли уведомление основанием для получения других разрешительных документов.
Нет _______
Да ________
Для каких разрешительных инструментов
Отметка "Х" ставится на поле Да, только, если уведомление является необходимой предпосылкой для получения иных разрешительных документов.
Названия разрешительных документов, предпосылкой к которым является получение описанного уведомления.
19
Выдается ли заявителю подтверждение поучения уведомления
Нет ____
Да _____
Отметка "Х" ставится на поле Нет, если не существует и не выдается подтверждение получения уведомления.
Отметка "Х" ставится на поле Да, если выдается подтверждение получения уведомления.
20
Взимается ли плата за уведомление. Если да, укажите ее размер
Нет ____
Да _____
цена ________
тг./мрп/другое
Отметка "Х" ставится на поле Нет, если законодательством не предусмотрено взимание платы за уведомление.
Отметка "Х" ставится на поле Да, если законодательством или иными нормативно правовыми актами предусмотрено взимание платы за уведомление. Указывается также какая сумма взимается.
21
Может ли государственный орган приостановить или аннулировать уведомление
Нет ____
Да _____
При каких условиях
Отметка "Х" ставится на поле Нет, только, если государственный орган не имеет права приостанавливать или аннулировать уведомление.
Отметка "Х" ставится на поле Да, если государственный орган может приостановить или аннулировать уведомление. Описываются условия, при которых это возможно.
22
Срок действия уведомления
Указываются сроки действия уведомления. Если срок действия уведомления не ограничен, ставится отметка "не ограничено".
23
Установлен ли законодательством срок для подачи уведомления
Указывается количество дней, за которое субъект должен уведомить о начале деятельности или отдельных действий либо в течение которого субъект должен уведомить о начале деятельности после ее начала. При этом, обязательно указывается, что уведомление подается до или после начала деятельности.
24
Ведется ли реестр субъектов, подавших уведомление
Если да, то является ли подача уведомления основанием для проведения проверки заявителя
Нет ______
Да _______
Нет ______
Да _______
25
Каковы могут быть последствия отмены уведомления
В произвольной, но короткой форме, аргументированно описываются последствия отмены уведомления.
Приложение 3
к Методическому руководству
по проведению инвентаризации
разрешительных документов
(процедур) и уведомлений
Требования и условия выдачи разрешительного документа
Требования для выдачи разреши-
тельного документа
Необхо-
димые доку-
менты
Нотариа-
льное завере-
ние
Коли-
чество копий и (листов)
Исполь-
зуются ли электрон-
ные документы или автомати-
зация
Согласо-
вания и экспертизы
Проверки перед выдачей
Приме-
чания
В этой части пишется список всех требований, которые должны исполнить заявители для получения разреши-
тельного документа. Каждое требование простав-
ляется под отдельным порядковым номером. Внимание: Если какое либо требование не будет представ-
лено в этой таблице, оно будет исключено из нормативно правовой базы разреши-
тельного документа
В этой части записы-
ваются, исключи-
тельно, названия докумен-
тов, требуе-
мых при прохож-
дении проце-
дуры выдачи разреши-
тельного доку-
мента. Названия доку-
ментов простав-
ляются под поряд-
ковыми номерами требо-
ваний, исполне-
ние которых они доказы-
вают. Если есть общие доку-
менты, не связан-
ные с конкрет-
ными требо-
ваниями, такие как заявле-
ние, удосто-
верение личности, они простав-
ляются в конце списка под отдель-
ными поряд-
ковыми номе-
рами
В этой части напротив каждого доку-
мента ставится "Х" если копия этого доку-
мента нуждает-
ся в нотариа-
льном завере-
нии
Простав-
ляется коли-
чество требуе-
мых копий каждого доку-
мента. В скобках возле этой цифры указы-
вается среднее коли-
чество листов в одной копии
Отметка "Х" простав-
ляется напротив каждого доку-
мента, подача которого возможна или осуществ-
ляется в электрон-
ном формате
Напротив соответст-
вующего требования и под его порядковым номером указы-
вается требуется ли для его исполнения согласо-
вания с другими государст-
венными органами или организациями, или проведения экспертиз. Если такое требуется, простав-
ляется название государст-
венного органа
Напротив соответст-
вующего требования и под его порядковым номером указывается требуется ли для его исполнения проведение проверок с выездом или иных дополни-
тельных проверок. Указывается форма проверки, если проверка требуется
Приложение 4
к Методическому руководству
по проведению инвентаризации
разрешительных документов
(процедур) и уведомлений
Паспорт разрешительного документа (процедуры) часть Б
(заполняется ЭГ)
1
Разрешительный документ рекомендуется к отмене
Нет ____
Да _____
Обоснование если Да
Если Да, часть Б дальше не заполняется и учетный номер не присваивается

Иә жолындағы "Х" белгісін қоюда рұқсат беру құжаты паспортының "А" бөлігінің 13-сұрағына жауап беру кезінде, міндетті түрде 14-жол толтырылады. Деректемелерді, зерттеулер қорытындыларын, сараптамаларды, деректемелері көрсетілген үлгілеуді бере отырып статистикалық есептілік мәліметтерін келтіруге болады.
15
Хабарландыру барысында құжаттарды беруге талаптар қойылады ма?
Жоқ ____
Иә ____
Тізімін келтіріңіз
Хабарлама сүйемелдеу құжаттарынсыз берілген жағдайда Жоқ жолына "Х" белгісі қойылады.
Кез келген сүйемелдеу құжаттары талап етлген жағдайда, Иә жолына "Х" белгісі қойылады, олардың толық тізімі келтіріледі.
16
Сүйемелдеу құжаттарының нотариаттық расталған көшірмелері қажет пе?
Жоқ ____
Иә ____
Нақты тізім
Сүйемелдеу құжаттары растауды талап етпеген жағдайда, Жоқ жолына "Х" белгісі қойылады.
Кез келген растау қажет болса, Иә жолына "Х" белгісі қойылады, олардың толық тізімі келтіріледі.
17
Мемлекеттік орган хабарламаны қабылдай қоймауға құқылы ма?
Жоқ ____
Иә ____
Қандай жағдайда
Мемлекеттік орган барлық хабарламаларды қабылдаған жағдайда Жоқ жолына "Х" белгісі қойылады.
Мемлекеттік орган сүйемелдеу құжаттарының талап етілетін шарттарға сәйкес келмеген жағдайда немесе басқа жағдайлармен хабарламаны қабылдай алмаған жағдайда, Иә жолына "Х" белгісі қойылады. Хабарламаны қабылдамау себептері хабарламада көрсетіліп кетеді.
18
Хабарлама өзге рұқсат беру құжаттарын алуды негіздемесі бола алады ма?
иә _______
Жоқ ____
Қандай рұқсат беру құжаттары үшін?
Хабарлама өзге рұқсат беру құжаттарын алудың алғышарты болған жағдайда, осы жолға "Х" белгісі қойылады.
Сипатталған хабарламаны алу алғышарты болып табылатын рұқсат беру құжаттарының атаулары.
19
Өтінім берушіге хабарламаны алудың растауы беріледі ме?
Жоқ ____
Иә ____
Хабарламаны алуға растау алынбаған жағдайда, Жоқ жолына "Х" белгісі қойылады.
Хабарламаны алуға растау берілген жағдайда Иә жолына "Х" белгісі қойылады.
20
Хабарлама үшін төлемақы алынады ма? Алынған жағдайда мөлшерін көрсетіңіз.
Жоқ ____
Иә ____
бағасы ________тг.
Заңнамамен немесе өзге нормативтік құқықтық актілермен хабарлама беру үшін төлемақы ескерілмеген жағдайда Жоқ жолында "Х" белгісі қойылады.
Заңнамамен немесе өзге нормативтік құқықтық актілермен хабарлама беру үшін төлемақы ескерілген жағдайда Иә жолында "Х" белгісі қойылады. Сонымен қатар алынатын сома көрсетіледі.
21
Мемлекеттік орган хабарламаны тоқтатуға немесе жоюға құқылы ма?
Жоқ ____
Иә ____
Қандай жағдайда
Мемлекеттік орган хабарламаны тоқтатуға немесе жоюға құқығы болмаған жағдайда Жоқ жолына "Х" белгісі қойылады.
Мемлекеттік орган хабарламаны тоқтатуға немесе жоюға құқығы болған жағдайда Иә жолына "Х" белгісі қойылады. Мүмкін болатын жағдайлар сипатталады.
22
Хабарламаның әрекет ету мерзімі
Хабарламаның әрекет ету мерзімі көрсетіледі. Хабарламаның әрекет ету мерзімі шектелмеген болса, "шектелмеген" белгісі қойылады.
23
Заңнамамен хабарламаны беру мерзімі бекітілген бе?
Субъектінің қызметтің немесе жеке әрекеттердің басталуы туралы немесе аталған қызмет басталғаннан кейін оның басталғаны туралы хабарландыруы тиіс күндердің саны көрсетіледі. Бұл ретте хабарламаны қызмет басталғанға дейін немесе басталғаннан кейін алынғаны міндетті түрде көрсетіледі.
24
Хабарлама берген субъектілердің тізілімі жүргізіледі ме?
Жүргізілген жағдайда, хабарламаны беру өтінім берушіні тексеруге негіз бола ала ма?
Жоқ ____
Иә ____
Жоқ ____
Иә ____
25
Хабарламаны алып тастау салдарлары қандай?
Еркін әрі қысқа үлгіде хабарламаны алып тастау салдарлары келтіріледі.
Рұқсат беру құжаттарына
(рәсімдеріне) және хабарламаларға
түгендеу өткізу бойынша
әдістемелік нұсқаулыққа
3-қосымша
Рұқсат беру құжатын беру талаптары мен шарттары
Рұқсат беру құжатын беруге қойылатын талаптар
Қажетті құжаттар
Нотариалды растау
Көшірмелер саны (парақ)
Электрондық құжаттар немесе автоматизация пайдаланады ма
Келісулер мен сараптама
Беру алдында тексеру
Ескертулер
Осы бөлімде өтінім берушілер рұқсат беру құжатын алу үшін орындауға тиіс барлық талаптардың тізімі келтіріледі. Әр талапқа жеке реттік нөмір беріледі. Ескерту: белгілі бір талап осы кестеде көрсетілмеген жағдайда, ол рұқсат беру құжатының нормативтік құқықтық базасынан алынып тасталады
Осы бөлімде рұқсат беру құжатын алу рәсімінен өтуге талап етілетін құжаттардың атаулары ғана жазылады. Құжаттардың атауы өздері растайтын рәсімдердің реттік нөмірлерінің астына жазылады. Арыз, төлқұжат сияқты нақты талаптармен байланыстырылмаған, жалпы құжаттар болған кезде, олар тізімнің соңында жеке реттік нөмірлермен ұсынылады
Осы бөлімде әр құжаттың жанында көшірмесі нотариаттық растауды қажет ететін кезде "Х" белгісі қойылады
Әр құжаттың талап етілетін көшірмелерінің саны көрсетіледі. Санның жанында жақшада бір көшірмедегі парақтардың жалпы саны көрсетіледі
Электрондық үлгіде беруге болатын немесе электрондық үлгіде берілетін әр құжаттың жанында "Х" белгісі қойылады.
Тиісті талаптың жанында немесе оның реттік нөмірінің астында оны орындау үшін басқа мемлекеттік органдармен немесе ұйымдармен келісу, сараптама өткізу қажеттілігі көрсетіледі. Қажет болған жағдайда мемлекеттік органның атауы қойылады
Тиісті талаптың жанында немесе оның реттік нөмірінің астында оны орындау үшін сапар жасау арқылы тексеру өткізу немесе өзге қосымша тексерістерді өткізу қажеттілігі көрсетіледі. Тексеріс қажет болған жағдайда, тексеріс түрі көрсетіледі
Рұқсат беру құжаттарына
(рәсімдеріне) және хабарламаларға
түгендеу өткізу бойынша
әдістемелік нұсқаулыққа
4-қосымша
Рұқсат беру құжатының (рәсімінің) паспорты Б бөлімі
(СТ толтырылады)
1
Рұқсат беру құжаты жойылуға қойылған
Жоқ ____
Иә _____
Иә болған жағдайда негіздемесін келтіріңіз
Иә болған жағдайда, Б бөлімі әрі қарай толтырылмайды және есептік нөмір берілмейді

Разрешительный документ можно рекомендовать к отмене, если в ходе анализа станет понятно, что (1) разрешительный документ дублирует другие разрешительные документы; (2) отсутствуют проблемы или риски с ними связанные при условии, если это не касается ограничений и квот; (3) если государственный орган не представил аргументированный ответ о том, что случится, если разрешительный документ будет отменен. Возможны другие причины отмены разрешительного документа в ходе анализа.
2
Присвоенный класс разрешительного документа
Класс 1 (Деятельность субъектов предпринимательства) __________________
Класс 2 (Подтверждение профессиональной квалификации физических лиц) ____
Класс 3 (Деятельность с ограниченными ресурсами или с использованием квот) ___________________
Класс 4 (Пользование движимыми или недвижимыми индивидуальными объектами (здания, помещения, транспортные средства, земля) ____________________
Класс 5 (Разовые действия (проектирование и строительство объектов, приемка и т.п.) ______________
Класс 6 (Продукция) ____________________ Присвоить класс невозможно _________
Графа заполняется в соответствии с частью А паспорта и проведенного анализа, касающегося объектов регулирования разрешительного документа.
3
Присвоенная категория разрешительного документа
Первая (Высокая степень риска) ____
Вторая (Средняя степень риска) ____
Третья (Низкая степень риска) ____
Без категории _____
Графа заполняется в соответствии с частью А паспорта и проведенного анализа, касающегося оценки рисков разрешительного документа. Внимание следует обратить на аргументацию существования проблем и аргументацию определения уровня риска государственным органом.
4
Разрешительный документ рекомендуется перевести на уведомительный порядок
Нет _____
Да ______
Обоснование если Да
Разрешительный документ можно рекомендовать к переводу в уведомление, если в ходе анализа станет понятно, что (1) риски связанные с проблемами являются низкими при условии, если это не касается ограничений и квот; (2) если государственный орган представил ответ о том, что возможно перевести разрешительный документ в уведомление. Возможны другие причины перевода разрешительного документа в уведомление в ходе анализа.
5
Новая редакция наименования разрешительного или уведомительного документа
Если разрешительный документ рекомендуется перевести в уведомительный, часть Б дальше не заполняется до пункта 11 включительно
Новая редакция наименования разрешительного документа или уведомления указывается с использованием типовых названий в зависимости от класса и категории разрешительного документа или уведомления согласно приложения 7 к настоящему Методическому руководству. В отдельных случаях можно давать уже используемое наименование.
6
Рекомендации по сроку действия разрешительного документа
Оставить в силе ____
Увеличить _____
Обоснование

Рұқсат беру құжатын келесі жағдайларда жоюға қоюға болады: талдау барысында келесілер анықталған жағдайда (1) рұқсат беру құжаты өзге рұқсат беру құжаттарын қайталаған кезде; (2) шектеулер мен квоталарға қатысты болмаған кезде мәселелер немесе олармен байланысты тәуекелдер болмаған жағдайда; (3) мемлекеттік орган рұқсат беру құжаты жойылған кезде не болатынына негізделген жауап бермеген кезде. Талдау барысында рұқсат беру құжатын алып тастаудың өзге де себептері болуы мүмкін.
2
Рұқсат беру құжатына берілген тап
1-тап (кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі ) _____
2-тап (Жеке тұлғалардың кәсіби біліктілігін растау) ____
3-тап (шектелген ресурстармен немесе квоталарды пайдаланумен байланысты қызмет) ___
4-тап (Жылжымалы және жылжымайтын жеке объектілерді пайдалану (ғимараттар, үй-жайлар, көлік құралдар, жер) ____
5-тап (Бір реттік әрекеттер (объектілерді жобалау мен салу, қабылдау және басқасы) ____
6-тап (Өнім) ____
Тап беру мүмкін емес ____
Бөлім паспорттың А бөлімімен және рұқсат беру құжатын реттеу объектілеріне қатысты өткізілген талдауға сәйкес толтырылады.
3
Рұқсат беру құжатына берілген санат
Бірінші (Тәуекелдің жоғары деңгейі) ____
Екінші (Тәуекелдің орташа деңгейі) ____
Үшінші (Тәуекелдің орташа деңгейі) ____
Санатсыз _____
Бөлім паспорттың А бөлімімен және рұқсат беру құжатын реттеу объектілеріне қатысты өткізілген талдауға сәйкес толтырылады. Мәселелердің болуын және тәуекел деңгейін анықтауға қатысты мемлекеттік органның дәлеліне назар аудару қажет.
4
Рұқсат беру құжатын хабарлама тәртібіне ауыстыру қажет
Жоқ _____
Иә _____
Иә болған жағдайда негіздемесін келтіріңіз
Рұқсат беру құжатын келесі жағдайларда хабарламаға ауыстыруға болады: талдау барысында келесілер анықталған жағдайда (1) мәселелермен байланысты тәуекелдер төмен болған жағдайда, ол шектеулер мен квоталарға қатысты болмауы тиіс; (2) мемлекеттік орган рұқсат беру құжатын хабарламаға ауыстыруға болатыны туралы жауап берген жағдайда. Талдау барысында рұқсат беру құжатын хабарламаға ауыстырудың басқа да себептері болуы мүмкін.
5
Рұқсат беру немесе хабарлама құжаты атауының жаңа редакциясы
Рұқсат беру құжатын хабарлама тәртібіне ауыстыру қажет болған жағдайда, Б бөлім 11-тармаққа дейін әрі қарай толтырылмайды
Рұқсат беру құжаты немесе хабарлама атауының жаңа редакциясы рұқсат беру құжаты немесе хабарлама тобы мен санатына қатысты тұрпатты атауларына пайдалана отырып осы Әдістемелік басшылыққа 7-қосымшаға сәйкес жазылады. Ерекше жағдайларда пайдаланатын атауды беруге болады.
6
Рұқсат беру құжатының әрекет ету мерзімі бойынша ұсыныстар
Күшінде қалсын ____
Арттырылсын_____
Негіздемесі

Целью является перевод разрешительных документов в бессрочные там где это возможно. То есть, увеличивать срок их действия до бессрочного. Исключениями являются разрешительные документы классов 3 и 5. В иных случаях срок действия может быть короче бессрочного, если государственные органы приведут соответствующую аргументацию.
7
Рекомендации по максимальному сроку выдачи разрешительного документа с момента подачи заявления
Оставить в силе ____
Увеличить _____
Обоснование
Уменьшить ____
Обоснование
Ввести процедуру "молчание-знак согласия" _____
Обоснование
Установить срок в ____ рабочих дней
В этой части важно отметить, что срок можно увеличивать только для разрешительных документов первой категории риска при соответствующей аргументации со стороны государственных органов или экспертов. Для первой категории риска не вводится процедура "молчание-знак согласия".
Для иных категорий риска следует нацеливаться на уменьшение срока выдачи и во всех случаях следует проверять сроки выдачи, с тем, чтобы эти сроки были проставлены в рабочих днях. Процедуру "молчание-знак согласия" следует стараться вводить во всех классах для второй и третий категорий риска, если разрешение третьей категории риска не рекомендуется сделать уведомлением.
Если срок отсутствует, необходимо в консультациях с государственным органом прийти к установлению срока.
8
Рекомендации по оплате за выдачу разрешительного документа
Оставить в силе ____
Увеличить _____
Обоснование
Уменьшить ____
Обоснование
Целью является приведение размера оплаты, исключительно, для компенсации административных расходов на выдачу разрешительного документа. Исключением является класс 3.
9
Рекомендации по отчуждаемости разрешительного документа
Нет ____
Да _____
Обоснование если ДА
Отчуждаемыми могут быть разрешительные документы класса 4. В некоторых случаях следует рассмотреть возможность отчуждаемости для документов класса 5.
10
Рекомендации по требованиям и списку документов, необходимых при подаче заявления для получения разрешительного документа, включительно, с заявлением
Оставить в силе ____
Уменьшить ____
Обоснование по каждому документу, рекомендуемому к отмене
Заполняется по списку согласно приложению 3 к настоящему Методическому руководству.
11
Рекомендации по сроку действия разрешительного документа, как инструмента регулирования.
Оставить без изменений ____
Ввести необходимость периодической оценки эффективности ____
срок ____ лет
Ввести срок действия ____________________
Срок _____ лет
В ходе анализа предлагается рассмотреть возможность установления срока действия регулирований, установленных разрешительным документом. Это, в первую очередь, рекомендуется делать для разрешительных документов третьей категории риска. Для разрешительных документов второй категории риска рекомендуется рассмотреть возможность введения периодической оценки эффективности. Сроками такой оценки могут быть 3 года или 5 лет.
12
Редакция изменений Законов Республики Казахстан, на основании которых выдается разрешительный документ
Прилагается к Паспорту разрешительного документа
Пишется согласно правилам нормотворчества, с обоснованием.
13
Редакция изменений Указов Президента Республики Казахстан, на основании которых выдается разрешительный документ
Прилагается к Паспорту разрешительного документа
Пишется согласно правилам нормотворчества, с обоснованием.
14
Редакция изменения постановлений Правительства Республики Казахстан, на основании которых выдается разрешительный документ
Прилагается к Паспорту разрешительного документа
Пишется согласно правилам нормотворчества, с обоснованием.
15
Рекомендации по внесению изменений в международные договоры, на основании которых выдается разрешительный документ
Прилагается к Паспорту разрешительного документа
Пишется согласно правилам, с обоснованием.
16
Присвоенный учетный номер разрешительному документу или уведомлению
17
Учетные номера основных разрешительных документов для которых данный разрешительный документ или уведомление является сопутствующим
Если разрешительный документ или уведомление является предпосылкой или условием получения иного или иных разрешительных документов, их учетные номера проставляются в этой графе. Если таких разрешительных документов нет, графа остается незаполненной.
Приложение 5
к Методическому руководству
по проведению инвентаризации
разрешительных документов
(процедур) и уведомлений
Паспорт уведомления часть "Б"
(заполняется экспертной группой)
1
Присвоенный класс разрешительного документа
Класс 1 (Деятельность субъектов предпринимательства) ______________________
Класс 2 (Подтверждение профессиональной квалификации физических лиц) ______
Класс 3 (Деятельность с ограниченными ресурсами или с использованием квот) ______________________
Класс 4 (Пользование движимыми или недвижимыми индивидуальными объектами (здания, помещения, транспортные средства, земля) _______________
Класс 5 (Разовые действия (проектирование и строительство объектов, приемка и т.п.) ________________
Класс 6 (Продукция) __ Присвоить класс невозможно ___________
Графа заполняется в соответствии с частью А паспорта и в следствии проведенного анализа, касающегося объектов регулирования уведомления.
2
Отвечает ли уведомление всем критериям уведомительного документа
Да __________
Нет __________
Обоснование
Если нет, возможны 2 варианта:

Мақсаты – рұқсат беру құжаттарын мерзімсіз құжаттарға ауыстыру жатады. Яғни олардың әрекет ету мерзімін мерзімсіз мерзімге дейін ауыстыру. 3 және 5-санаттағы рұқсат беру құжаттары пайдаланбайды. өзге жағдайларда әрекет ету мерзімі мерзімсіз күннен қысқа болуы мүмкін, мемлекеттік органдар тиісті дәлел келтірген жағдайда.
7
Өтінімді берген мерзімнен бастап рұқсат беру құжатын берудің барынша үлкен мерзіміне қатысты ұсыныстар
Күшінде қалсын ____
Арттырылсын _____
Негіздемесі
Азайтылсын ____
Негіздемесі
"Үндемеу – келісудің белгісі" рәсімі енгізілсін _____
Негіздемесі
____ жұмыс күні мерзімінде бекітілсін
Осы бөлімде мерзімде мемлекеттік органдар немесе сарапшылар тарапынан тиісті дәлелдеу болған жағдайда тәуекелдің бірінші санатындағы рұқсат беру құжаттары үшін арттыруға болатынын айта кету қажет. Тәуекелдің бірінші санаты үшін "үндемеу – келісу белгісі" рәсім енгізілмейді.
Тәуекелдің өзге санаттары үшін беру мерзімін азайтуға бағытталу қажет және барлық жағдайларда беру мерзімдерін тексеру қажет, олардың жұмыс күнінде берілуін қадағалау қажет. "Үндемеу – келісу белгісі" рәсімі барлық таптарға, тәуекелдің бірінші және үшінші санаттары үшін енгізуге болады, тәуекелдің үшінші санатының рұқсатын хабарламаға ауыстыруға болмаған жағдайда жасалады.
Мерзімі болмаған жағдайда, мемлекеттік органмен кеңес жүргізу кезінде мерзімді орнату қажет.
8
Рұқсат беру құжатын бергені үшін төлемақы жасау бойынша ұсыныстар
Күшінде қалсын ____
Арттырылсын_____
Негіздемесі
Азайтылсын ____
Негіздемесі
Рұқсат беру құжатын беруде әкімшілік шығындарды өтеу үшін төлемақы жүргізудің мөлшерін келтіру қажет. 3-тап пайдаланбайды
9
Рұқсат беру құжатын алып тастау бойынша ұсыныстар
Жоқ ____
Иә _____
Иә болған жағдайда негіздемесі келтірілсін
4-таптағы рұқсат беру құжаттары алынып тастала алады. Кейбір жағдайларда 5-таптағы құжаттарды алып тастау қажеттілігін қарастыру қажет.
10
Рұқсат беру құжатын алуға қатысты өтінімді беру кезінде қажетті талаптар мен құжаттар тізімі бойынша ұсыныстар, өтінімді қоса алғанда
Күшінде қалсын ____
Азайтылсын ____
Жойылуға қойылған әр құжат бойынша негіздеме
Осы Әдістемелік нұсқауға 3-қосымшаға сәйкес тізім бойынша толтырылады.
11
Реттеу құралы ретіндегі рұқсат беру құжаты әрекетінің мерзімі бойынша ұсыныстар
Өзгеріссіз қалсын ____
Тиімділігін мерзімі келген уақытта бағалау қажеттілігін енгізу ____ мерзімі____жыл
Әрекет ету мерзімі енгзілсін ____ мерзімі____жыл
Талдау барысында рұқсат беру құжатымен бекітілген реттеу әрекетінің мерзімін орнату қажеттілігін қарастыру ұсынылады. Бұл өз кезегінде тәуекелдің үшінші санатындағы рұқсат беру құжаттары үшін жасау қажет. Тәуекелдің екінші санатындағы рұқсат беру құжаттары үшін тиімділігін мерзімімен бағалауды енгізу ұсынылып отыр. Аталған бағалау мерзімі – 3 немесе 5 жыл болуы мүмкін.
12
Рұқсат беру құжаты берілетін Қазақстан Республикасы Заңдарының өзгертулер жобасы
Рұқсат беру құжатының паспортына қоса ұсынылады
Негіздемесін көрсете отырып норма шығарушылық ережелеріне сәйкес жазылады.
13
Рұқсат беру құжаты берілетін Қазақстан Республикасы Президенті Жарлықтарының өзгертулер жобасы
Рұқсат беру құжатының паспортына қоса ұсынылады
Негіздемесін көрсете отырып норма шығарушылық ережелеріне сәйкес жазылады.
14
Рұқсат беру құжаты берілетін Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулыларының өзгертулер жобасы
Рұқсат беру құжатының паспортына қоса ұсынылады
Негіздемесін көрсете отырып норма шығарушылық ережелеріне сәйкес жазылады.
15
Рұқсат беру құжаты берілетін халықаралық шарттарда өзгертулерді енгізу бойынша ұсыныстар
Рұқсат беру құжатының паспортына қоса ұсынылады
Негіздемесін көрсете отырып ережелерге сәйкес жазылады.
16
Рұқсат беру құжатына немесе хабарламасына берілген есептік нөмір
17
Аталған рұқсат беру құжаты немесе хабарлама ілеспелі болып табылатын негізгі рұқсат беру құжаттарының есептік нөмірлері
Рұқсат беру құжаты немесе хабарлама өзге рұқсат беру құжатын алудың алғышарты немесе шарты болмаған жағдайда, олардың есептік нөмірлері осы бағанға қойылады. Аталған рұқсат беру құжаты болмаған жағдайда баған толтырылмайды.
Рұқсат беру құжаттарына
(рәсімдеріне) және хабарламаларға
түгендеу өткізу бойынша
әдістемелік нұсқаулыққа
5-қосымша
Хабарлама паспорты Б бөлімі
(Сараптама тобы толтырады)
1
Рұқсат беру құжатына берілген тап
1-тап (кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі ) _____
2-тап (Жеке тұлғалардың кәсіби біліктілігін растау) ____
3-тап (шектелген ресурстармен немесе квоталарды пайдаланумен байланысты қызмет) ___
4-тап (Жылжымалы және жылжымайтын жеке объектілерді пайдалану (ғимараттар, үй-жайлар, көлік құралдар, жер) ____
5-тап (Бір реттік әрекеттер (объектілерді жобалау мен салу, қабылдау және басқасы) ____
6-тап (Өнім) ____
Тап беру мүмкін емес ____
Бөлім паспорттың А бөлімімен және хабарламаны реттеу объектілеріне қатысты өткізілген талдауға сәйкес толтырылады.
2
Хабарлама хабарлама құжатының барлық критерийлеріне жауап береді ма
Иә ____
Жоқ _____
Негіздеме
Жоқ болған жағдайда, 2 нұсқа мүмкін болады:

Вариант 1: в ходе консультаций с государственным органом вырабатываются рекомендации по приведению уведомления в соответствии с принципами уведомительного инструмента. Заполняются пункты 5-7 этой формы
Вариант 2: часть "Б" Паспорта уведомления не заполняется и пишется обращение в государственный орган о предоставлении информации об уведомлении в формате части "А" Паспорта разрешительного документа. Такое уведомление является разрешительным документом.
Для определения соответствия существующего уведомления критериям уведомительного порядка ЭГ должна руководствоваться критериями, заложенными в Концепции дальнейшего реформирования разрешительной системы на 2012-2015 годы и положениями соответствующих статей закона Республики Казахстан "Об административных процедурах".
3
Рекомендации по использованию автоматизации
Рекомендации пишутся в произвольной форме.
4
Рекомендации по сроку действия уведомления как инструмента регулирования
Ввести необходимость периодической оценки эффективности ____ срок ____ лет
Ввести срок действия _____________________
Срок _____ лет
В ходе анализа предлагается рассмотреть возможность установления срока действия регулирований, устанавливающих уведомление. Рекомендуется рассмотреть возможность введения периодической оценки эффективности. Сроками такой оценки могут быть 3 года или 5 лет.
5
Редакция изменений Законов Республики Казахстан, в соответствии с которыми требуется уведомление
Прилагается к Паспорту уведомления
Пишется согласно правилам нормотворчества, с обоснованием.
6
Редакция изменений Указов Президента Республики Казахстан, на основании которых требуется уведомление
Прилагается к Паспорту уведомления
Пишется согласно правилам нормотворчества, с обоснованием.
7
Редакция изменения постановления Правительства Республики Казахстан, на основании которого требуется уведомление
Прилагается к Паспорту уведомления
Пишется согласно правилам нормотворчества, с обоснованием.
8
Присвоенный учетный номер разрешительному документу или уведомлению
9
Учетные номера основных разрешительных документов для которых данное уведомление является сопутствующим
Если уведомление является предпосылкой или условием получения иного или иных разрешительных документов, их учетные номера проставляются в этой графе. Если таких разрешительных документов нет, графа остается незаполненной.
Приложение 6
к Методическому руководству
по проведению инвентаризации
разрешительных документов
(процедур) и уведомлений
Меморандум разногласий
Место подписания Дата
Настоящий Меморандум разногласий составлен между экспертной группой и ____________________________, (наименование государственного органа) в связи с несогласием с рекомендациями экспертной группы по следующим разрешительным процедурам (документам), уведомлениям:
Наименование разреши-
тельного документа (процедуры) или уведомления
Рекомендация ЭГ
Обоснования ЭГ
Позиция государственного органа (несогласие или альтернативное предложение)
Обоснование позиции государственного органа
Настоящий Меморандум направляется для обсуждения в Межведомственную Комиссию по вопросам совершенствования разрешительной системы при Правительстве Республики Казахстан для принятия окончательного решения.
Подписи сторон:
От экспертной группы От государственного органа _____________________ ________________________ _____________________ ________________________ (указывается Ф.И.О., должность подписывающего лица)
Приложение 7
к Методическому руководству
по проведению инвентаризации
разрешительных документов
(процедур) и уведомлений
Типовые названия разрешительных документов и уведомлений
Классы
Категории по рискам
Низкий риск
Средний риск
Высокий риск
Класс 1
Уведомление
Лицензия второй категории
Лицензия первой категории
Класс 2
Уведомление
Профессиональное разрешение
Профессиональная лицензия
Класс 3
Специальное разрешение
Специальная лицензия
Класс 4
Уведомление
Заключение второй категории
Заключение первой категории
Класс 5
Уведомление
Разрешение
Класс 6
Декларирование
Подтверждение соответствия
Регистрация

1-нұсқа: мемлекеттік органмен кеңес жүргізу барысында хабарламаны хабарлама құжатының принциптеріне сәйкестікке келтіру бойынша ұсыныстар әзірленеді. Осы нысанның 5-7-тармақтары толтырылады ___
2-нұсқа: хабарлама паспортының "Б" бөлімі толтырылмайды және мемлекеттік органға рұқсат беру құжаты паспортының "А" бөлімінің үлгісінде ақпаратты ұсыну туралы ақпарат ұсынылады. Мұндай хабарлама рұқсат беру құжаты болып табылады.
Қолданыстағы хабарламаның хабарлама тәртібіндегі критерийлерге сәйкестілігін анықтау үшін СТ 2012-2015 жылдарға арналған рұқсат беру жүйесін одан әрі реформалау тұжырымдамасында көрсетілген критерийлерді және "Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақтстан Республикасы Заңының тиісті баптарын басшылыққа алуы тиіс.
3
Автоматтандыруды пайдалану бойынша ұсыныстар
Ұсыныстар еркін үлгіде жазылады.
4
Хабарлама тәртібін реттейтін хабарлама әрекетінің мерзімі бойынша ұсыныстар
Тиімділікті мерзімі келген уақытта бағалауды енгізу ____ мерзім ____жыл
әрекет ету мерзімін енгізу ____
мерзім ____жыл
Талдау барысында хабарламамен бекітілген реттеу әрекетінің мерзімін орнату қажеттілігін қарастыру ұсынылады. Тиімділіктің мерзімі келген уақытта бағалауды енгізу қажеттілігін енгізу қажет. Аталған бағалау мерзімі – 3 немесе 5 жыл болуы мүмкін.
5
Хабарлама берілетін Қазақстан Республикасы Заңдарының өзгертулер жобасы
Хабарлама паспортына қоса ұсынылады
Негіздемесін көрсете отырып норма шығарушылық ережелеріне сәйкес жазылады.
6
Хабарлама берілетін Қазақстан Республикасы Президенті Жарлықтарының өзгертулер жобасы
Хабарлама паспортына қоса ұсынылады
Негіздемесін көрсете отырып норма шығарушылық ережелеріне сәйкес жазылады.
7
Хабарлама берілетін Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулыларының өзгертулер жобасы
Хабарлама паспортына қоса ұсынылады
Негіздемесін көрсете отырып норма шығарушылық ережелеріне сәйкес жазылады.
8
Рұқсат беру құжатына немесе хабарламасына берілген есептік нөмір
9
Аталған рұқсат беру құжаты немесе хабарлама ілеспелі болып табылатын негізгі рұқсат беру құжаттарының есептік нөмірлері
Хабарлама өзге рұқсат беру құжатын алудың алғышарты немесе шарты болмаған жағдайда, олардың есептік нөмірлері осы бағанға қойылады. Аталған рұқсат беру құжаты болмаған жағдайда баған толтырылмайды.
Рұқсат беру құжаттарына
(рәсімдеріне) және хабарламаларға
түгендеу өткізу бойынша
әдістемелік нұсқаулыққа
6-қосымша
Келіспеушіліктер меморандумы
қол қою орны қол қою күні
Осы Келіспеушіліктер меморандумы сараптама тобы мен ____________________________________________________________________ (мемлекеттік органның атауы) арасында сараптама тобының ұсыныстарымен келіспегені үшін келесі рұқсат беру рәсімдеріне (құжаттарына), хабарламаларына жасалған:
р/с №
Рұқсат беру рәсімінің (құжатының) немесе хабарламасының атауы
Жұмыс тобының ұсынысы
СТ негіздемесі
Мемлекеттік органның позициясы (келіспеуі немесе сәйкес ұсыныс)
Мемлекеттік органның позициясын негіздеу
Осы Меморандум Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Рұқсат беру жүйесін жетілдіру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияға соңғы шешім қабылдау үшін жіберіледі.
Тараптардың қолдары:
Сараптама тобынан Мемлекеттік органнан
_____________________ ________________________
_____________________ ________________________
(қол қоюшы тұлғаның аты-жөні, қызметі көрсетіледі)
Рұқсат беру құжаттарына
(рәсімдеріне) және хабарламаларға
түгендеу өткізу бойынша
әдістемелік нұсқаулыққа
7-қосымша
Рұқсат беру құжаттарының және хабарламалардың үлгілік атаулары.
Сыныптар
Тәуекелдер бойынша санаттау
Төмен тәуекел
Орташа тәуекел
Жоғары тәуекел
1-сынып
Хабарлама
Екінші санаттағы лицензия
Бірінші санаттағы лицензия
2-сынып
Хабарлама
Кәсіби рұқсаттар
Кәсіби лицензия
3-сынып
Арнайы рұқсат
Арнайы лицензия
4-сынып
Хабарлама
Екінші санаттағы қорытынды
Бірінші санаттағы қорытынды
5-сынып
Хабарлама
Рұқсаттар
6-сынып
Декларациялау
Сәйкестікті растау
Тіркеу