Об утверждении Правил представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, и признаков определения подозрительной операции
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 ноября 2012 года № 1484. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2020 года № 643 (вводится в действие с 15 ноября 2020 года)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 07.10.2020 № 643 (вводится в действие с 15.11.2020).
Сноска. Заголовок постановления в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2014 № 1435 (вводится в действие с 01.07.2015).
В соответствии с пунктом 3 статьи 4 и пунктом 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2014 № 1435.
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу;
2) признаки определения подозрительной операции.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2014 № 1435 (вводится в действие с 01.07.2015).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 ноября 2012 года № 1484
Правила
представления субъектами финансового мониторинга сведений и
информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу
1. Настоящие Правила представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее - Закон) и устанавливают единый порядок представления субъектами финансового мониторинга в уполномоченный орган по финансовому мониторингу (далее - уполномоченный орган) сведений и информации по операциям, подлежащим финансовому мониторингу.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2014 № 1435.
2. По операциям, подлежащим финансовому мониторингу, субъекты финансового мониторинга документально фиксируют и представляют в уполномоченный орган сведения и информацию об операции, подлежащей финансовому мониторингу, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - информация).

Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпарат беру қағидаларын және күдікті операцияны айқындау белгілерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 1484 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 7 қазандағы № 643 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 07.10.2020 № 643 (15.11.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2014 № 1435 (01.07.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 3-тармағына және 10-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2014 № 1435 қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпарат беру қағидалары;
2) күдікті операцияны айқындау белгілері бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2014 № 1435 (01.07.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 23 қарашадағы
№ 1484 қаулысымен
бекітілген
Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын
операциялар туралы мәліметтер мен ақпарат беру қағидалары
1. Осы Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпарат беруінің бірыңғай тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2014 № 1435 қаулысымен.
2. Қаржы мониторингіне жататын операциялар бойынша қаржы мониторингі субъектілері қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты (бұдан әрі – ақпарат) құжаттық тіркейді және осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша уәкілетті органға береді.

3. Информация, представляемая субъектами финансового мониторинга, указанными в подпунктах 1) - 6), 8) - 16) пункта 1 статьи 3 Закона, направляется в уполномоченный орган электронным способом, посредством сетей телекоммуникаций республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан" или веб-портала уполномоченного органа в формате XML.
Информация, представляемая субъектом финансового мониторинга, указанным в подпункте 7) пункта 1 статьи 3 Закона, направляется в уполномоченный орган электронным способом посредством сетей телекоммуникаций республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан", веб-портала уполномоченного органа в формате XML или на бумажном носителе.
В случае представления субъектом финансового мониторинга информации способом, не предусмотренным частями первой и второй настоящего пункта, уполномоченный орган возвращает данную информацию без рассмотрения. В случае нарушения сроков, указанных в пункте 2 статьи 10 и пункте 2 статьи 13 Закона, по причине возникновения технических ошибок в программном обеспечении, подтвержденных уполномоченным органом, данные сведения и информация об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, считаются направленными в установленный срок, если такая информация будет направлена не позднее одного рабочего дня после устранения технических ошибок.
Формат XML информации, представляемой электронным способом, утверждается уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2018 № 929 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Информация, представляемая на бумажном носителе, направляется субъектами финансового мониторинга в уполномоченный орган почтовым отправлением с уведомлением о вручении либо нарочно с соблюдением мер, исключающих бесконтрольный доступ к документам во время доставки. При этом документы упаковываются в конверты способом, исключающим возможность их повреждения или извлечения информации из них без нарушения целостности упаковки.
5. Информация, представляемая электронным способом, заверяется электронной цифровой подписью субъекта финансового мониторинга.
Информация, представляемая на бумажном носителе, подписывается субъектом финансового мониторинга или ответственным должностным лицом (лицом, его замещающим, назначенным первым руководителем субъекта финансового мониторинга) и заверяется печатью субъекта финансового мониторинга.

3. Заңның 3-бабы 1-тармағының 1) – 6), 8) – 16) тармақшаларында көрсетілген қаржы мониторингінің субъектілері беретін ақпарат уәкілетті органға "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қазақстандық банкаралық есептеулер орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының телекоммуникациялар желілері немесе уәкілетті органның веб-порталы арқылы ХМL форматында электрондық тәсілмен жолданады.
Заңның 3-бабы 1-тармағының 7) тармақшасында көрсетілген қаржы мониторингінің субъектісі беретін ақпарат уәкілетті органға "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қазақстандық банкаралық есептеулер орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының телекоммуникациялар желілері, уәкілетті органның веб-порталы арқылы ХМL форматында электрондық тәсілмен немесе қағаз жеткізгіште жолданады.
Қаржы мониторингінің субъектісі ақпаратты осы тармақтың бірінші және екінші бөліктерінде көзделмеген тәсілмен берген жағдайда уәкілетті орган бұл ақпаратты қарамай қайтарады. Бағдарламалық қамтамасыз етуде уәкілетті орган растаған техникалық қателердің туындау себебі бойынша Заңның 10-бабының 2-тармағында және 13-бабының 2-тармағында көрсетілген мерзімдер бұзылған жағдайда, егер қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы ақпарат техникалық қателер жойылғаннан кейін бір жұмыс күнінен кешіктірілмей жолданса, бұл мәліметтер мен ақпарат белгіленген мерзімде жолданды деп есептеледі.
Электрондық тәсілмен ұсынылатын ақпараттың XML форматын уәкілетті орган бекітеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 929 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Қағаз тасығышта берілетін ақпаратты қаржы мониторингі субъектілері уәкілетті органға тапсырылғаны туралы хабарламамен бірге пошталық жөнелтіліммен не жеткізу кезінде құжаттарға бақылаусыз қол жетімділікті болдырмау шараларын сақтай отырып, қолма-қол жібереді. Бұл ретте құжаттар конверттерге олардың бүлінуін немесе орамның тұтастығын бұзбастан ақпаратты алу мүмкіндігін болдырмайтын тәсілмен қапталады.
5. Электрондық тәсілімен берілетін ақпарат қаржы мониторингі субъектісінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады.
Қағаз тасығышта берілетін ақпаратқа қаржы мониторингі субъектісі немесе жауапты лауазымды тұлға (қаржы мониторингі субъектісінің бірінші басшысы тағайындаған оны алмастыратын тұлға) қол қояды және қаржы мониторингі субъектісінің мөрімен куәландырылады.

6. Уполномоченный орган не принимает в обработку информацию в случае представления субъектами финансового мониторинга информации:
отличной от формы сведений и информации об операции, подлежащей финансовому мониторингу;
составленной без учета требований, изложенных в пункте 5 настоящих Правил.
7. В случае представления субъектами финансового мониторинга информации электронным способом уполномоченный орган в течение 4 часов с момента получения направляет извещение о принятии (непринятии) информации (далее - извещение) по форме, установленной приложением 2 к настоящим Правилам, посредством использования электронных каналов связи.
В случае представления субъектами финансового мониторинга информации на бумажном носителе уполномоченный орган направляет извещение почтовым отправлением в течение 3 рабочих дней с момента получения.
8. В случае получения извещения о непринятии информации, субъект финансового мониторинга в течение двадцати четырех часов (за исключением выходных и праздничных дней) принимает меры по устранению причин отказа в принятии информации, указанных в извещении, и направляет в уполномоченный орган исправленную информацию.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2018 № 929 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Субъект финансового мониторинга, в случае необходимости внесения изменений и (или) дополнений в ранее представленную и принятую уполномоченным органом информацию, не позднее одного рабочего дня с даты обнаружения информации, подлежащей замене, направляет в уполномоченный орган информацию взамен ранее представленной.
Извещение о принятии (непринятии) уполномоченным органом новой информации направляется субъектам финансового мониторинга в соответствии с порядком, определенным пунктом 7 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2018 № 929 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. При заполнении информации используются справочные сведения согласно приложениям 3, 4, 5 и 6 к настоящим Правилам.
11. В целях получения необходимой информации уполномоченный орган направляет субъекту финансового мониторинга запрос на предоставление необходимой информации, сведений и документов в рамках проводимого анализа материалов, зарегистрированных в республиканской базе данных в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, на бумажном носителе или электронным способом.
При получении запроса на предоставление необходимой информации, сведений и документов от уполномоченного органа электронным способом субъекты финансового мониторинга направляют извещение в уполномоченный орган по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.

6. Уәкілетті орган қаржы мониторингі субъектілері:
қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпараттар нысанынан өзгеше;
осы Қағидалардың 5-тармағында жазылған талаптарды ескермей жасаған жағдайда ақпаратты өндеуге қабылдамайды.
7. Қаржы мониторингі субъектілері ақпаратты электрондық тәсілмен ұсынған жағдайда уәкілетті орган алған сәттен бастап 4 сағат ішінде осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес белгіленген нысан бойынша ақпаратты қабылдағаны (қабылдамағаны) туралы байланыстың электрондық арналарын пайдалану арқылы хабарлама (бұдан әрі – хабарлама) жібереді.
Қаржы мониторингі субъектілері ақпаратты қағаз тасығышта ұсынған жағдайда уәкілетті орган алған сәттен бастап 3 жұмыс күні ішінде хабарламаны пошталық жөнелтіліммен жібереді.
8. Ақпараттың қабылданбағаны туралы хабарлама алған жағдайда қаржы мониторингінің субъектісі жиырма төрт сағат ішінде (демалыс және мереке күндерін қоспағанда) хабарламада көрсетілген ақпаратты қабылдаудан бас тартудың себептерін жою жөнінде шаралар қабылдайды және түзетілген ақпаратты уәкілетті органға жолдайды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 929 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Бұрын ұсынылған және уәкілетті орган қабылдаған ақпаратқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажет болған жағдайда қаржы мониторингінің субъектісі ауыстыруға жататын ақпарат анықталған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға бұрын ұсынылған ақпараттың орнына ақпарат жібереді.
Жаңа ақпаратты уәкілетті органның қабылдағаны (қабылдамағаны) туралы хабарлама қаржы мониторингінің субъектілеріне осы Қағидалардың 7-тармағында белгіленген тәртіпке сәйкес жіберіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 929 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Осы Қағидалардың 3, 4, 5 және 6-қосымшаларына сәйкес анықтамалық мәліметтер ақпаратты толтыру барысында қолданылады.
11. Қажетті ақпаратты алу мақсатында уәкілетті орган қаржы мониторингі субъектісіне осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз жеткізгіште немесе электрондық тәсiлмен қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында республикалық дерекқорда тіркелген материалдарға жүргізіліп жатқан талдау шеңберінде қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру жөнінде сұрау салу жібереді.
Қаржы мониторингі субъектілері уәкілетті органнан электрондық тәсілмен қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру жөнінде сұрау салуды алған кезде уәкілетті органға осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама жібереді.

Запрашиваемая информация, сведения и документы направляются субъектами финансового мониторинга в уполномоченный орган в сроки, установленные пунктом 3-1 статьи 10 Закона, по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам в соответствии с порядком, определенным пунктами 3-5 настоящих Правил.
В случаях, когда для обработки запроса, направленного на основании части третьей пункта 3-1 статьи 10 Закона, требуется дополнительное время, субъект финансового мониторинга направляет обращение на электронный адрес уполномоченного органа, размещенный на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа, о продлении срока запроса не более чем на десять рабочих дней по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 11 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2014 № 1435; в редакции постановления Правительства РК от 22.02.2016 № 96 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам представления субъектами финансового
мониторинга сведений и информации об операциях,
подлежащих финансовому мониторингу
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 31.12.2014 № 1435 (вводится в действие с 01.07.2015); от 22.02.2016 № 96 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 29.12.2018 № 929 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Форма сведений и информации об операции,
подлежащей финансовому мониторингу (далее - форма ФМ-1)
№ реквизита
Наименование
Содержание
1
2
3
1
Сведения о форме ФМ-1
1.1
Номер формы ФМ-1*
1. Номер:
2. Связь с иной формой ФМ-1 (при
наличии):
2.1. Номер связанной формы ФМ-1:
2.2. Дата связанной формы ФМ-1:
1.2
Дата формы ФМ-1*
1.3
Вид документа (нужное
подчеркнуть)*
1. Новое сообщение
2. Корректировка непринятого
сообщения (с указанием номера
корректируемого сообщения)
3. Запрос замены сообщения (с
указанием номера сообщения)
1.4
Состояние операции (нужное подчеркнуть)
1. Совершено (время завершения операции)
2. Не совершено – отказ в проведении
3. Не совершено – для принятия решения
1.5
Основание для подачи сообщения (нужное подчеркнуть)*
1. Равна или превышает пороговую сумму
2. Подозрительная операция
3. Исключен постановлением Правительства РК от 22.02.2016 № 96 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Совпадение с перечнем организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма:
4.1. Приостановление расходных операций по банковским счетам

Қаржы мониторингі субъектілері сұратылған ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды уәкілетті органға Заңның 10-бабының 3-1-тармағында белгіленген мерзімде осы Қағидалардың 3 - 5-тармақтарында айқындалған тәртіпке сәйкес осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жібереді.
Заңның 10-бабының 3-1-тармағы үшінші бөлігінің негізінде жіберілген сұрау салуды өңдеу үшін қосымша уақыт талап етілетін жағдайларда қаржы мониторингі субъектісі уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылған уәкілетті органның электрондық мекенжайына осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сұрау салу мерзімін он жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзарту туралы өтініш жібереді.
Ескерту. 11-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2014 № 1435 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз); жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.02.2016 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Қаржы мониторингі субъектілерінің
қаржы мониторингіне жататын
операциялар
туралы мәліметтер мен ақпарат
беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен
ақпараттың нысаны (бұдан әрі – ҚМ-1 нысаны)
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2014 № 1435 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз); 22.02.2016 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 29.12.2018 № 929 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Деректеменің №
Атауы
Мазмұны
1
2
3
1
ҚМ-1 нысаны туралы мәліметтер
1.1
ҚМ -1 нысанының нөмірі*
1. Нөмірі:
2. ҚМ-1 өзге нысанымен байланысы (бар болса):
2.1 ҚМ-1 байланыс нысанының нөмірі:
2.2 ҚМ-1 байланыс нысанының күні:
1.2
ҚМ -1 нысанының күні*
1.3
Құжаттың түрі (керегінің астын сызу керек)*
1. Жаңа хабар
2. Қабылданбаған хабарды түзету (түзетілетін хабардың № көрсете отырып)
3. Хабарды ауыстыруды сұрау (хабардың № көрсете отырып)
1.4
Операцияның жай-күйі (керегінің астын сызу керек)*
1. Жасалған (операцияның аяқталған уақыты)
2. Жасалмаған – өткізуден бас тарту
3. Жасалмаған – шешім қабылдау үшін
1.5
Хабарлама беру үшін негіздеме (керегінің астын сызу керек)*
1. Шекті сомаға тең немесе одан асады
2. Күдікті операция
3. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 22.02.2016 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесімен сәйкес келуі:
4.1. Банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру

4.2. Приостановление исполнения указаний по платежам и переводам без использования банковского счета
4.3. Блокирование ценных бумаг
4.4. Отказ в проведении иных операций
4.5. Исключен постановлением Правительства РК от 29.12.2018 № 929 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Исключен постановлением Правительства РК от 22.02.2016 № 96 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
6. Исключен постановлением Правительства РК от 22.02.2016 № 96 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
7. Исключен постановлением Правительства РК от 22.02.2016 № 96 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
8.Операции для обязательного изучения, признанные подозрительными субъектами финансового мониторинга, с фиксированием результатов такого изучения.
9. Операции, имеющие характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам финансирования терроризма.
10. Операции, имеющие характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов.
2
Сведения о субъекте финансового мониторинга, направившем форму ФМ-1
2.1
Код субъекта финансового
мониторинга*
2.2
Субъект финансового
мониторинга*
1.1. Организационная форма:
1.2. Наименование:
1.2.1. Фамилия:
1.2.2. Имя:
1.2.3. Отчество (при наличии):
2.3
исключена постановлением Правительства РК от 31.12.2014 № 1435 (вводится в действие с 01.07.2015).
2.4
ИИН/БИН*
2.5
Адрес местонахождения
1. Область (в том числе городов республиканского значения и столицы):
2. Район:
3. Населенный пункт (город/поселок/село), за исключением городов республиканского значения и столицы:
4. Наименование улицы/проспекта/микрорайона:
5. Номер дома:
6. Номер квартиры/офиса (при наличии):

4.2. Банк шотын пайдаланбай төлемдер мен аударымдар бойынша нұсқауларды орындауды тоқтата тұру
4.3. Бағалы қағаздарды оқшаулау
4.4. Өзге операциялар жүргізуден бас тарту
4.5. Алып тасталды – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 929 қаулысымен.
5. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 22.02.2016 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 22.02.2016 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 22.02.2016 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Осындай зерделеу нәтижелерін тіркей отырып, қаржы мониторингінің субъектілері күдікті деп таныған, міндетті зерделеуге арналған операциялар.
9. Сипаттамалары терроризмді қаржыландырудың типологияларына, схемаларына және тәсілдеріне сәйкес келетін операциялар.
10. Сипаттамалары қылмыстық кірістерді заңдастырудың (жылыстатудың) типологияларына, схемаларына және тәсілдеріне сәйкес келетін операциялар
2.
ҚМ-1 нысанын жіберген қаржы мониторингі субъектіcі туралы мәліметтер
2.1
Қаржы мониторингі субъектісінің коды*
2.2
Қаржы мониторингінің субъектісі*
1.1 Ұйымдастырушы нысан:
1.2 Атауы:
1.2.1 Тегі:
1.2.2. Аты:
1.2.3 Әкесінің аты (бар болса):
2.3
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.12.2014 № 1435 (01.07.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2.4
ЖСН/БСН*
2.5
Орналасқан мекенжайы
1. Облыс (оның ішінде республикалық маңызы бар қалалар мен астана):
2. Аудан:
3. Республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда, елді мекен (қала/кент/ауыл):
4. Көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы:
5. Үй нөмірі:
6. Пәтердің/офистің нөмірі (болған жағдайда):

2. Имя:
3. Отчество (при наличии):
4.11
исключена постановлением Правительства РК от 31.12.2014 № 1435 (вводится в действие с 01.07.2015).
4.12
ОКЭД
4.13
ИИН/БИН
4.14
Ф.И.О. (для физических лиц и
индивидуальных предпринимателей)
1.1. Фамилия:
1.2. Имя:
1.3. Отчество (при наличии):
2.1. Невозможно установить
4.15
Документ, удостоверяющий
личность
4.16
Номер и серия документа,
удостоверяющего личность
1. Номер:
2. Серия (при наличии):
4.17
Кем выдан документ,
удостоверяющий личность
4.18
Когда выдан документ,
удостоверяющий личность
4.19
Дата рождения (для физических
лиц и индивидуальных
предпринимателей)
4.20
Место рождения (для физических лиц и индивидуальных предпринимателей)
4.21
Юридический адрес (для юридических лиц – юридический адрес, для физических лиц - адрес места регистрации)
1. Область (в том числе городов республиканского значения и столицы):
2. Район:
3. Населенный пункт (город/поселок/село, за исключением городов республиканского значения и столицы):
4. Наименование улицы/проспекта/микрорайона:
5. Номер дома:
6. Номер квартиры/офиса (при наличии):
7. Почтовый индекс:
4.22
Номер контактного телефона
4.23
Электронная почта
4.24
Фактический адрес (для юридических лиц – адрес местонахождения, для физических лиц - адрес места проживания)
1. Область (в том числе городов республиканского значения и столицы):
2. Район:
3. Населенный пункт (город/поселок/село, за исключением городов республиканского значения и столицы):
4. Наименование улицы/проспекта/ микрорайона:
5. Номер дома:
6. Номер квартиры/офиса (при наличии):
7. Почтовый индекс:
4.25
Дополнительная информация об
участнике операции
* реквизит обязателен для заполнения
Пояснения по заполнению формы ФМ-1
Форма ФМ-1 заполняется на казахском или русском языках.
При составлении на бумажном носителе форма ФМ-1 заполняется шариковой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
При использовании печатающего устройства форма ФМ-1 заполняется шрифтом "Times New Roman" размером не менее номер 10.
Форма ФМ-1, имеющая подчистки, помарки и исправления, в обработку не принимается.
1. "Сведения о форме ФМ-1"
В реквизите 1.1 "Номер формы ФМ-1" указывается порядковый числовой номер сообщения об операции, подлежащей финансовому мониторингу, информация о которой представляется в уполномоченный орган. Порядковый номер операции, подлежащей финансовому мониторингу, формируется структурным подразделением субъекта финансового мониторинга, осуществляющим процедуру внутреннего контроля, в порядке возрастания, начиная с номера "1" в числовом формате, в течение одного календарного года представления сообщений:

2. Аты:
3. Әкесінің аты (бар болса):
4.11
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.12.2014 № 1435 (01.07.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4.12
ҚҰЖЖ
4.13
ЖСН/БСН
4.14
Т.А.Ә. (жеке тұлғалар және дара кәсіпкерлер үшін)*
1.1 Тегі:
1.2 Аты:
1.3 Әкесінің аты (бар болса):
2.1 Белгілеу мүмкін емес
4.15
Жеке басты куәландыратын құжат
4.16
Жеке басты куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясы
1. Нөмірі:
2. Сериясы (бар болса):
4.17
Жеке басты куәландыратын құжатты кім берген
4.18
Жеке басты куәландыратын құжат қашан берілген
4.19
Туған күні (жеке тұлғалар мен дара кәсіпкерлер үшін)
4.20
Туған жері (жеке тұлғалар және дара кәсіпкерлер үшін)
4.21
Заңды мекенжайы (заңды тұлғалар үшін – заңды мекенжай, жеке тұлғалар үшін –
тіркелген жерінің мекенжайы)
1. Облыс (оның ішінде республикалық маңызы бар қалалар мен астана):
2. Аудан:
3. Республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда, елді мекен (қала/кент/ауыл):
4. Көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы:
5. Үй нөмірі:
6. Пәтердің/офистің нөмірі (болған жағдайда):
7. Пошталық индекс:
4.22
Байланыс телефонының нөмірі
4.23
Электрондық пошта
4.24
Нақты мекенжай (заңды тұлғалар үшін – орналасқан жерінің мекенжайы, жеке тұлғалар үшін
– тұратын жерінің мекенжайы)
1. Облыс (оның ішінде республикалық маңызы бар қалалар мен астана):
2. Аудан:
3. Республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда, елді мекен (қала/кент/ауыл):
4. Көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы:
5. Үй нөмірі:
6. Пәтердің/офистің нөмірі (болған жағдайда):
7. Пошталық индекс:
4.25
Операцияға қатысушы туралы қосымша ақпарат
ҚМ-1 нысанын толтыру бойынша түсініктеме
ҚМ -1 нысаны мемлекеттік немесе орыс тілдерінде толтырылады.
Қағаз тасығышта жасалған кезде ҚМ-1 нысаны шарикті қаламмен, қара немесе көк сиямен, бас баспа рәміздерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
Баспа құрылғысын пайдалану кезінде ҚМ-1 нысаны кемінде № 10 мөлшердегі "Times New Roman" қаріптерімен толтырылады.
Тазартылған, түзетілген жері және түзетулері бар ҚМ-1 нысаны өңдеуге қабылданбайды.
1 "ҚМ-1 нысаны туралы мәліметтер"
Ескерту. 1-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2014 № 1435 (01.07.2015 бастап қолданысқа енгізіледі); 22.02.2016 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
1.1 "ҚМ-1 нысанының нөмірі" деген деректемеде қаржы мониторингіне жататын операция туралы хабарламаның реттік сандық нөмірі көрсетіледі, ол туралы ақпарат уәкілетті органға ұсынылады. Қаржы мониторингіне жататын операцияның реттік сандық нөмірін қаржы мониторингі субъектісінің ішкі бақылау рәсімдерін жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі өсу тәртібімен, "1" нөмірінен бастап сандық форматта, хабарларламамен ұсынылатын бір күнтізбелік жылдың ішінде қалыптастырады:

"1. Номер" - указывается номер формы ФМ-1.
"2. Связь с иной формой ФМ-1 (при наличии)" - указывается информация дополнительно к полю "1. Номер":
"2.1. Номер связанной формы ФМ-1" и "2.2. Дата связанной формы ФМ-1" - указываются номер и дата формы ФМ-1, связанной (-ые) с другой операцией, подлежащей финансовому мониторингу. Дата указывается в цифровом формате день (два знака)/месяц (два знака)/год (четыре знака).
В реквизите 1.2 "Дата формы ФМ-1" указывается дата передачи (отправки) сообщения об операции с деньгами и (или) иным имуществом. Дата сообщения указывается в цифровом формате день (два знака)/месяц (два знака)/год (четыре знака).
Реквизиты 1.1 и 1.2 являются уникальными для каждого сообщения, представляемого субъектом финансового мониторинга в уполномоченный орган, и используются для идентификации сообщения субъектом финансового мониторинга в случаях обнаружения ошибок и направления запросов уполномоченного органа о представлении информации. Номер и дата сообщения определяются при первичном направлении сообщения об операции в уполномоченный орган.
В реквизите 1.3 "Вид документа" имеются следующие значения:
"1. Новое сообщение" - указывается в случае направления каждого нового сообщения в уполномоченный орган.
"2. Корректировка непринятого сообщения" - указывается в случае получения от уполномоченного органа извещения о непринятии формы ФМ-1, субъектом финансового мониторинга принимаются меры по устранению указанных в извещении причин непринятия сообщения, исправляются указанные в извещении замечания, и в течение 1 рабочего дня со дня получения извещения форма направляется повторно в исправленном виде. При этом указывается первичная пара значений реквизитов номера и даты сообщения.
"3. Запрос замены сообщения" - указывается в случае инициативного внесения субъектом финансового мониторинга изменений или дополнений в ранее представленную и принятую уполномоченным органом форму ФМ-1, например, в сообщении были неверно указаны сумма операции, код валюты, основание совершения операции, адреса участников или иное. При этом субъект финансового мониторинга направляет в уполномоченный орган заменяющее сообщение с заполнением всех реквизитов, которое имеет те же номер и дату сообщения, что и первичное сообщение, и в реквизите 3.14 указываются внесенные изменения и дополнения.
В реквизите 1.4 "Состояние операции" имеются следующие значения:
"1. Совершено" - указывается в случае, если состояние проводимой операции является завершенным;
"2. Не совершено – отказ в проведении" – указывается в случае, если субъектом финансового мониторинга было принято решение об отказе в проведении операции. При этом в реквизите 4.25 указывается причина отказа в проведении операции.";

"1. Нөмір" – ҚМ-1 нысанының нөмірі көрсетіледі;
"2. ҚМ-1 өзге нысанымен байланыс (бар болса)" – "1. Нөмір" жолағына қосымша ақпарат көрсетіледі:
"2.1. ҚМ-1 байланыс нысанының нөмірі" және "2.2. ҚМ-1 байланыс нысанының күні" – қаржылық мониторингке жататын басқа операциямен байланысты ҚМ-1 нысанының нөмірі мен күні көрсетіледі. Күні цифрлық форматта жылы (төрт белгі)/күні (екі белгі)/айы (екі белгі) көрсетіледі.
1.2 "ҚМ-1 нысанының күні" деген деректемеде ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операция туралы хабарды беру (жіберу) күні көрсетіледі. Хабардың күні цифрлық форматта күні (екі белгі)/айы (екі белгі)/жылы (төрт белгі) көрсетіледі.
1.1 және 1.2-деректемелері қаржы мониторингі субъектілерінің уәкілетті органға ұсынатын хабарларының әрбірі үшін бірегей болып табылады және қаржы мониторингі субъектісінің қателер табылған және ақпарат ұсыну туралы уәкілетті орган сұратулар жіберген жағдайда хабарды сәйкестендіру үшін пайдаланылады. Хабардың нөмірі мен күні операция туралы хабар уәкілетті органға алғаш рет жіберілген кезде анықталады.
1.3 "Құжат түрі" деген деректеме мынадай мәндерге ие болады:
"1. Жаңа хабар" – уәкілетті органға әрбір жаңа хабар жіберілген жағдайда көрсетіледі;
"2. Қабылданбаған хабарды түзету" – уәкілетті органнан ҚМ-1 нысанының қабылданбағаны туралы хабарлама алынған жағдайда көрсетіледі, қаржы мониторингі субъектісі хабарды қабылдамаудың хабарламада көрсетілген себептерін жою бойынша шараларды қабылдайды, хабарламада көрсетілген ескертулерді түзетеді және сұрату алынған күннен бастап 1 жұмыс күні ішінде нысанды түзетілген түрде қайта жібереді. Бұл ретте хабардың нөмірі мен күні деректемелерінің алғашқы жұп мәндері көрсетіледі.
"3. Хабарды ауыстыруды сұрату - қаржы мониторингі субъектісі бастамашылық тәртіппен бұрын ұсынылған және уәкілетті орган қабылдаған ҚМ-1 нысанына өзгерістер мен толықтырулар енгізген жағдайда көрсетіледі, мысалы хабарда операция сомасы, валюта коды, операция жасауға негіз, қатысушылардың мекенжайы немесе басқасы дұрыс көрсетілмеген. Осы ретте қаржы мониторингінің субъектісі бастапқы хабарламадағыдай сол нөмірі мен күні бар барлық деректемелерді толтыра отырып, хабарламаны ауыстыратын уәкілетті органға жібереді және 3.14-деректемеде енгізілген өзгерістер мен толықтырулар көрсетіледі;
1.4 "Операцияның жай-күйі" деген деректемеде мынадай мәндер болады:
"1. Жасалған" – жүргізіліп жатқан операцияның жай-күйі аяқталған болып табылған жағдайда көрсетіледі;
2. Жасалмаған – өткізуден бас тарту" – қаржы мониторингінің субъектісі операцияны өткізуден бас тарту туралы шешім қабылдаған жағдайда көрсетіледі. Бұл ретте 4.25-деректемеде операцияны өткізуден бас тартудың себебі көрсетіледі.

"3. Не совершено – для принятия решения" – указывается в случае, если субъект финансового мониторинга направляет сообщение о признании операции в качестве подозрительной в уполномоченный орган до ее проведения.
Время указывается в цифровом формате: часы (два знака)/минуты (два знака), день (два знака)/месяц (два знака)/год (четыре знака).
В реквизите 1.5 "Основание для подачи сообщения" имеются следующие значения:
"1. Равна или превышает пороговую сумму" - указывается в случае, если сумма операции равна или превышает пороговое значение в соответствии с пунктом 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма".
"2. Подозрительная операция" – указывается в случаях, если операции клиента признаны в качестве подозрительной в соответствии с признаками определения подозрительной операции.
В случаях указания кодов признаков определения подозрительных операций № 8002 – 8011, обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3), для юридических лиц: 4.8; для физических лиц: 4.14. При этом указанное в реквизите 4.2 значение "2. Является" обязательными к заполнению являются реквизиты: 4.7 (поле 1.4), 4.13; для физических лиц: 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.
"4. Совпадение с перечнем организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма" – указывается в случае, если лицо или организация, участвующая в операции, состоит в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, где:
"4.1. Приостановление расходных операций" – указывается в случае приостановления расходных операций по банковским счетам такой организации или физического лица, а так же по банковским счетам клиента, бенефициарным собственником которых является такое физическое лицо. При выборе данного пункта обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3, 1.4), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.
"4.2. Приостановление исполнения указаний по платежам и переводам без использования банковского счета" – указывается в случае приостановления исполнения указаний по платежу или переводу денег без использования банковского счета такого физического лица, а также указаний клиента, бенефициарным собственником которого является такое физическое лицо. При выборе данного пункта обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 3,6, 3,7, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.

3. Жасалмаған – шешім қабылдау үшін" – қаржы мониторингінің субъектісі операцияны күдікті деп тану туралы хабарламаны уәкілетті органға ол жүргізілгенге дейін жіберген жағдайда көрсетіледі.
Уақыт цифрлық форматта көрсетіледі: сағаты (екі белгі)/минуты (екі белгі), күні (екі белгі)/айы (екі белгі)/жылы (төрт белгі).
"4. Жасалмаған" – операцияны өткізуден бас тарту туралы шешім қабылданған болса көрсетіледі. Бұл ретте 4.25-деректемеде операцияны өткізуден бас тарту себептерін көрсету қажет;
Уақыт цифрлық форматта: сағаты (екі белгі)/минуты (екі белгі), күні (екі белгі)/айы (екі белгі)/жылы (төрт белгі) көрсетіледі.
1.5 "Хабарлама беру үшін негіздеме" деген деректемеде мынадай мәндер болады:
"1. Шекті сомаға тең немесе одан асады" - егер "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағына сәйкес операцияның сомасы шекті сомаға тең немесе одан асқан жағдайда көрсетіледі".
2. Күдікті операция" – клиенттің операциялары күдікті операцияны анықтау белгілеріне сәйкес күдікті деп танылған жағдайда көрсетіледі.
"№ 8002-8011 күдікті операцияларды айқындау белгілерінің кодтары көрсетілген жағдайда ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді толтыру міндетті болып табылады: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3-жолдар), заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14. Бұл ретте 4.2-деректемеде "2. Болып табылады" деген мән көрсетілген кезде мынадай деректемелерді толтыру міндетті болып табылады: 4.7 (1.4-жол), 4.13; жеке тұлғалар үшін: 4.15, 4.16 (1-жол), 4.17, 4.18.
"4. Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесімен сәйкес келуі" - егер операцияға қатысушы тұлға немесе ұйым терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесінде тұрған жағдайда көрсетіледі, мұнда:
"4.1. Банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру" - осындай ұйымның немесе жеке тұлғаның банк шоттары бойынша, сондай-ақ осындай жеке тұлға бенефициарлық меншік иесі болып табылатын клиенттің банк шоттары бойынша шығыс операциялары тоқтатыла тұрған жағдайда көрсетіледі. Осы тармақ таңдалған кезде ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді толтыру міндетті болып табылады: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3, 1.4-жолдар), 4.13, заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жол), 4.17, 4.18.
4.2. Банктік есепшотты пайдаланбай төлемдер мен аударымдар бойынша нұсқауларды орындауды тоқтата тұру" – мұндай жеке тұлғаның банктік есепшотын пайдаланбай, төлем немесе ақша аударымы бойынша нұсқаулар, сондай-ақ бенефициарлық меншік иесі осындай жеке тұлға болып табылатын клиенттің нұсқауларын орындау тоқтатыла тұрған жағдайда көрсетіледі. ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде толтыру міндетті аталған тармақты таңдаған кезде мына деректемелер: 3.4, 3,6, 3,7, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3-жолдар), 4.13; заңды тұлғалар үшін: 4.8; жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жол), 4.17, 4.18.

"4.3. Блокирование ценных бумаг" – указывается в случае, если организация или физическое лицо включены в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма. При этом блокируются ценные бумаги (сделки) в системе реестров держателей ценных бумаг и системе учета номинального держания на лицевых счетах такой организации или физического лица, а так же на лицевых счетах клиента, бенефициарным собственником которого является такое физическое лицо. При выборе данного пункта обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.
"4.4. Отказ в проведении иных операций" – указывается в случае отказа в проведении иных операций с деньгами и (или) иным имуществом, совершаемых такой организацией или физическим лицом, либо в их пользу, а равно клиентом, бенефициарным собственником которого является такое физическое лицо, либо в его пользу. В случае указания данного пункта, обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3, 1.4), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.".
"8. Операции для обязательного изучения, признанные подозрительными субъектами финансового мониторинга, с фиксированием результатов такого изучения" – указываются в случае, если операции клиента признаны подозрительными по результатам изучения в соответствии с пунктом 4 статьи 4 Закона.
"9. Операции, имеющие характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам финансирования терроризма" – указываются в случае, если операции клиента имеют характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам финансирования терроризма.
"10. Операции, имеющие характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов" – указываются в случае, если операции клиента имеют характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов.
2. "Сведения о субъекте финансового мониторинга,
направившем форму ФМ-1"
В реквизите 2.1 "Код субъекта финансового мониторинга" указывается код субъекта финансового мониторинга, представляющего форму ФМ-1 в уполномоченный орган, в соответствии со справочником кодов видов субъектов финансового мониторинга.

"4.3. Бағалы қағаздарды оқшаулау" - егер ұйым немесе жеке тұлға терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жағдайда көрсетіледі. Бұл ретте бағалы қағаздарды ұстаушылар тіркелімдерінің жүйесіндегі және осындай ұйымның немесе жеке тұлғаның жеке шоттарында, сондай-ақ осындай жеке тұлға бенефициарлық меншік иесі болып табылатын клиенттің жеке шоттарында номиналды ұстауды есепке алу жүйесіндегі бағалы қағаздар оқшауланады. Осы тармақ таңдалған кезде ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректермелерді толтыру міндетті болып табылады: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.13, заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жол), 4.17, 4.18.
"4.4. Өзге операциялар жүргізуден бас тарту" - осындай ұйым немесе жеке тұлға не олардың пайдасына, сол сияқты осындай жеке тұлға бенефициарлық меншік иесі болып табылатын клиент не оның пайдасына жасайтын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен өзге де операциялар жүргізуден бас тартылған жағдайда көрсетіледі. Осы тармақ таңдалған кезде ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректермелерді толтыру міндетті болып табылады: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3, 1.4-жолдар), 4.13, заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жол), 4.17, 4.18.
"8. Осындай зерделеу нәтижелерін тіркей отырып, қаржы мониторингі субъектілері күдікті деп таныған, міндетті зерделеуге арналған операциялар" – егер Заңның 4-бабының 4-тармағына сәйкес клиенттің операциялары зерделеу нәтижелері бойынша күдікті деп танылған жағдайда көрсетіледі.
"9. Сипаттамалары терроризмді қаржыландырудың типологияларына, схемаларына және тәсілдеріне сәйкес келетін операциялар" – егер клиент операцияларының сипаттамалары терроризмді қаржыландыру типологияларына, схемаларына және тәсілдеріне сәйкес болған жағдайда көрсетіледі.
"10. Сипаттамалары қылмыстық кірістерді заңдастырудың (жылыстатудың) типологияларына, схемаларына және тәсілдеріне сәйкес келетін операциялар" – егер клиент операцияларының сипаттамалары қылмыстық жолмен алынған кірістерді (жылыстату) типологияларына, схемаларына және тәсілдеріне сәйкес болған жағдайда көрсетіледі.
2 "ҚМ-1 нысанын жіберген қаржы мониторингі субъектісі туралы мәліметтер"
Ескерту. 2-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2014 № 1435 (01.07.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2.1 "Қаржы мониторингі субъектісінің коды" деген деректемеде Қаржы мониторингі субъектілері түрлерінің кодтары анықтамалығына сәйкес уәкілетті органға ҚМ-1 нысанын ұсынған қаржы мониторингі субъектісінің коды көрсетіледі.

В реквизите 2.2 "Субъект финансового мониторинга" указываются:
"1.1. Организационная форма:" - указывается, например, АО (акционерное общество), ТОО (товарищество с ограниченной ответственностью), ИП (индивидуальный предприниматель) или иная организационная правовая форма субъекта финансового мониторинга. В случае, если субъектом финансового мониторинга является физическое лицо, то данное поле не заполняется.
"1.2. Наименование:" - указываются наименование или Ф.И.О. (фамилия, имя, отчество (при наличии)) субъекта финансового мониторинга без кавычек.
В реквизите 2.4 "ИИН/БИН" указываются индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер субъекта финансового мониторинга, направляющего форму ФМ-1.
В реквизите 2.5 "Адрес местонахождения" указываются юридический адрес субъекта финансового мониторинга в формате область (в том числе городов республиканского значения и столицы), район, населенный пункт (город/поселок/село), за исключением городов республиканского значения и столицы, наименование улицы/проспекта/микрорайона, номер дома, номер квартиры/офиса (при наличии), почтовый индекс.
В реквизите 2.6. "Документ, удостоверяющий личность" указывается цифровой код вида документа, удостоверяющего личность, в соответствии со справочником кодов видов документов, удостоверяющих личность. Реквизит заполняется только для физических лиц.
В реквизите 2.6.1 "Номер и серия документа, удостоверяющего личность" указываются номер и серия (при наличии) документа, удостоверяющего личность. Реквизит заполняется только для физических лиц.
В реквизите 2.6.2 "Кем выдан документ, удостоверяющий личность" указывается наименование органа, выдавшего документ, удостоверяющий личность. Реквизит заполняется только для физических лиц.
В реквизите 2.6.3 "Когда выдан документ, удостоверяющий личность" указывается дата выдачи документа, удостоверяющего личность в формате день (два знака)/месяц (два знака)/год (четыре знака). Реквизит заполняется только для физических лиц.
В реквизите 2.7 "Ответственный работник" указываются данные контактного лица, ответственного за соблюдение правил внутреннего контроля:
"а. Фамилия:" - фамилия,
"б. Имя:" - имя,
"в. Отчество:" - отчество (при наличии).
В реквизите 2.7.1 "Должность ответственного работника" указывается занимаемая должность лица, ответственного за соблюдение правил внутреннего контроля.
В реквизите 2.8 "Контактные телефоны" указываются номера телефонов лица, ответственного за соблюдение правил внутреннего контроля, через запятую в формате код города/номер телефона/номер внутреннего телефона (при наличии).
В реквизите 2.9 "Электронная почта" указывается адрес электронной почты лица, ответственного за соблюдение правил внутреннего контроля.
3. "Информация об операции,
подлежащей финансовому мониторингу"
В реквизите 3.1 "Номер операции" указывается номер операции, который зарегистрирован во внутреннем реестре субъекта финансового мониторинга, направляющего форму ФМ-1.
В реквизите 3.2 "Код вида операции" указывается цифровой код вида операции в соответствии со справочником кодов видов операций, подлежащих финансовому мониторингу.

2.2 "Қаржы мониторингі субъектісінің атауы" деген деректемеде:
"1.1 Ұйымдастырылған нысан:" – мәселен, АҚ (акционерлік қоғам), ЖШС (жауапкершілігі шектеулі серіктестік), ДК (дара кәсіпкер) немесе қаржы мониторингі субъектісінің өзге де ұйымдастырушылық құқықтық нысаны көрсетіледі. Егер жеке тұлға қаржылық мониторинг субъектісі болған жағдайда бұл жолақ толтырылмайды;
"1.2 Атауы:" – тырнақшасыз қаржы мониторингі субъектісінің атауы немесе Т.А.Ә. (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
2.3 Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.12.2014 № 1435 (01.07.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2.4 "ЖСН/БСН" деген деректемеде ҚМ-1 нысанын жіберетін қаржы мониторингі субъектісінің жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
Орналасқан жерінің мекенжайы" деген 2.5-деректемеде қаржы мониторингі субъектісінің заңды мекенжайы облыс (оның ішінде республикалық маңызы бар қалалар мен астана), аудан, республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда, елді мекен (қала/кент/ауыл), көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы, үй нөмірі, пәтердің/офистің нөмірі (болған жағдайда), пошталық индексі көрсетіледі.
2.6 "Жеке басты куәландыратын құжат" деген деректемеде жеке басты куәландыратын құжат түрлерінің кодтары анықтамалығына сәйкес адамның жеке басын куәландыратын құжат түрінің цифрлық коды көрсетіледі. Деректеме тек жеке тұлғалар үшін толтырылады.
2.6.1 "Жеке басты куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясы" деген деректемеде жеке басты куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясы (бар болса) көрсетіледі. Деректеме жеке тұлғалар үшін ғана толтырылады.
2.6.2 "Жеке басты куәландыратын құжатты кім берген" деген деректемеде адамның жеке басын куәландыратын құжатты берген мекеменің атауы көрсетіледі. Деректеме тек жеке тұлғалар үшін толтырылады.
2.6.3. "Жеке басты куәландыратын құжат қашан берілген" деген деректемеде адамның жеке басын куәландыратын құжаттың берілген күні жылы (төрт белгі)/күні (екі белгі)/айы (екі белгі) форматында көрсетіледі. Деректеме жеке тұлғалар үшін ғана толтырылады.
"Жауапты жұмыскер" деген 2.7-деректемеде ішкі бақылау қағидаларын сақтауға жауапты, байланыс жасайтын адамның деректері көрсетіледі:
2.7.1. "Жауапты лауазымды тұлғаның лауазымы" деген деректемеде ішкі бақылау ережелерінің сақталуына жауапты лауазымды тұлғаның атқаратын қызметі көрсетіледі.
2.8. "Байланыс телефондары" деген деректемеде ішкі бақылау ережелерінің сақталуына жауапты лауазымды тұлғаның телефон нөмірлері қала/телефон нөмірі/ішкі телефон нөмірі форматында (бар болса) көрсетіледі.
2.9. "Электрондық пошта" деген деректемеде ішкі бақылау ережелерінің сақталуына жауапты байланыс тұлғасының электрондық поштасы көрсетіледі.
3 "Қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы ақпарат"
Ескерту. 3-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2014 № 1435 (01.07.2015 бастап қолданысқа енгізіледі); 22.02.2016 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 29.12.2018 № 929 қаулыларымен.
3.1. "Операцияның нөмірі" деген деректемеде операцияның ҚМ-1 нысанын жіберетін қаржы мониторингі субъектісінің ішкі тізілімінде тіркелген нөмірі көрсетіледі.
3.2. "Операция түрінің коды" деген деректемеде қаржы мониторингіне жататын операциялар түрлері кодтарының анықтамалығына сәйкес операция түрінің цифрлық коды көрсетіледі.

Коды 0530, 0540 указываются в случае выдачи клиенту либо приема от клиента наличных денег, за исключением операций, предусмотренных кодами 0511, 0521, 0911, 1311, 1321, 1411, 1421, 1431.
В случаях указания кодов 0623, 0633 и проведения операции в/из оффшорной зоны, пункт 4 "Страна местонахождения банка/филиала" реквизита 4.7 "Банк участника операции" заполняется в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 10 февраля 2010 года № 52 "Об утверждении Перечня оффшорных зон для целей Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма".
Код 0640 указывается в случае проведения операции клиента с деньгами и (или) иным имуществом с категорией лиц, имеющих регистрацию, место жительства или место нахождения в оффшорной зоне, а равно владеющих счетом в банке, зарегистрированном в оффшорной зоне, за исключением операций, предусмотренных кодами 0623, 0633.
В случае указания кода 1811 или 1821 информация об имуществе, подлежащем государственной регистрации, указывается в полях "2.1. Вид имущества", например, квартира, земельный участок, автомобиль или иное, и "2.2. Регистрационный номер имущества".
В реквизите 3.3 "Код назначения платежа" указывается код назначения платежа операции, подлежащей финансовому мониторингу, в соответствии с постановлением Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативно правовых актов под № 14365). Реквизит обязателен для заполнения в случае указания кодов вида субъекта финансового мониторинга 011, 012 или 101 в реквизите 2.1 "Невозможно установить" - указывается в случае, если код назначения платежа невозможно установить.
В реквизите 3.4 "Количество участников операции" указывается количество участников операции, не включая субъект финансового мониторинга. В зависимости от количества участников, указанных в данном реквизите, заполняется такое же количество разделов 4 на каждого участника.
В реквизите 3.5 "Код валюты операции" указывается код валюты совершения операции в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций".
В реквизите 3.6 "Сумма операции в валюте ее проведения" указывается сумма операции в валюте ее проведения. При заполнении на бумажном носителе указывается сумма прописью в скобках.

0511, 0521, 0911, 1311, 1321, 1411, 1421, 1431-кодтарда көзделген операцияларды қоспағанда, клиентке қолма-қол ақша берілген не клиенттен қолма-қол ақша қабылданған жағдайда 0530, 0540-кодтар көрсетіледі.
0623, 0633-кодтар көрсетілген және оффшорлық аймақта (аймақтан) операция жүргізілген жағдайларда "Операцияға қатысушының банкі" деген 4.7-деректеменің "Банктің/филиалдың орналасқан елі" деген 4-тармағы "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының мақсаттары үшін оффшорлық аймақтар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 10 ақпандағы № 52 бұйрығына сәйкес толтырылады.
0623, 0633-кодтарда көзделген операцияларды қоспағанда, клиент оффшорлық аймақта тiркелген, тұрғылықты жерi немесе орналасқан жерi бар, сол сияқты оффшорлық аймақта тiркелген банкте шоты бар тұлғалардың санатымен ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операция жасаған жағдайда 0640-код көрсетіледі.
1811 немесе 1821 кодтары көрсетілген жағдайда мемлекеттік тіркеуге жататын мүлік туралы ақпарат "2.1. Мүлік түрі" жолақтарында, мәселен, пәтер, жер учаскесі, автомобиль немесе басқасы және "2.2 Мүліктің тіркеу нөмірі" көрсетіледі.
"Төлемді тағайындау коды" деген 3.3-деректемеде "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 25 қазанда № 14365 болып тіркелді) сәйкес қаржы мониторингіне жататын операциялар төлемдерін тағайындау коды көрсетіледі. 2.1-деректемеде қаржы мониторингі субъектісі түрінің 011, 012 немесе 101 кодтары көрсетілген жағдайда деректемені толтыру міндетті, "Белгілеу мүмкін емес" төлемді тағайындау кодын белгілеу мүмкін болмаған жағдайда көрсетіледі.
3.4 "Операцияға қатысушылар саны" деген деректемеде қаржы мониторингі субъектісін қоспағандағы операцияға қатысушылардың саны көрсетіледі. Осы деректемеде көрсетілген қатысушылардың санына байланысты әрбір қатысушыға осындай 4 бөлім саны толтырылады.
"Операция валютасының коды" деген 3.5-деректемеде "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын валюта сыныптауышы туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Валюта сыныптауышы" 23-қосымшасына сәйкес операцияны жасау валютасының коды көрсетіледі.
3.6 "Операцияның оны өткізу валютасындағы сомасы" деген деректемеде операцияның оны өткізу валютасындағы сомасы көрсетіледі. Қағаз тасығышта толтырылған кезде сома жақшаның ішінде таратып жазылады.

В реквизите 3.7 "Сумма операции в тенге" указывается сумма операции в тенговом эквиваленте по рыночному курсу обмена валют на дату совершения операции. При указании в реквизите 3.5 кода валюты "Тенге (казахский)" сумма операции, указанная в реквизите 3.6, дублируется. При заполнении на бумажном носителе указывается сумма прописью в скобках.
В реквизите 3.8 "Основание совершения операции" указывается код вида сделки, на основании которой совершается операция с деньгами и (или) иным имуществом, в соответствии со справочником кодов видов участников и сделок с деньгами и (или) иным имуществом.
В реквизите 3.9 "Дата и номер документа, на основании которого осуществляется операция" указываются дата и номер документа, на основании которого осуществляется операция. Дата сообщения указывается в формате день (два знака)/месяц (два знака)/год (четыре знака).
В реквизите 3.10 "Код признака подозрительности операции" указывается цифровой код основного признака подозрительности финансовой операции в соответствии с признаками определения подозрительной операции, утвержденными настоящим постановлением. Реквизит обязателен для заполнения в случае указания пункта 2 в реквизите 1.5.
В реквизите 3.11 "1-й дополнительный код признака подозрительности операции" указывается код первого дополнительного признака подозрительности финансовой операции в соответствии с признаками определения подозрительной операции, утвержденными настоящим постановлением. Реквизит заполняется в случае выявления дополнительного признака подозрительности финансовой операции в результате реализации мер внутреннего контроля.
В реквизите 3.12 "2-й дополнительный код признака подозрительности операции" указывается код второго дополнительного признака подозрительности финансовой операции в соответствии с признаками определения подозрительной операции, утвержденными настоящим постановлением. Реквизит заполняется в случае выявления дополнительного признака подозрительности финансовой операции в результате реализации мер внутреннего контроля.
В реквизите 3.13 "Описание возникших затруднений квалификации операции как подозрительной" указывается только описание затруднений в квалификации подозрительной операции.
В реквизите 3.14 "Дополнительная информация по операции" указывается только дополнительная информация по операции, в отношении которой при реализации мер внутреннего контроля возникают подозрения о ее осуществлении с целью легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, или финансирования терроризма, за исключением информации, подлежащей заполнению в реквизитах раздела 3.
В случае представления заменяющего сообщения в данном реквизите указывается информация скорректированных реквизитов, например, изменены сумма операции, назначение платежа или иное.
4. "Сведения об участниках операции,
подлежащей финансовому мониторингу"
Сноска. Раздел 4 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.12.2014 № 1435.

3.7 "Операцияның теңгедегі сомасы" деген деректемеде операцияның сомасы операция жасалған күнге нарықтық валюта бағамы бойынша теңгелік баламада көрсетіледі. 3.5-деректемесінде "Теңге (қазақша)" валюта кодын көрсеткен кезде 3.6-деректемесінде көрсетілген операция сомасы қайталанады. Қағаз тасығышта толтырылған кезде сома жақшаның ішінде таратып жазылады.
3.8. "Операцияны жасаудың негіздемесі" деген деректемеде ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен мәмілелер жасау мен қатысушылар түрлері кодтарының анықтамалығына сәйкес ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операция жасалатын негіздегі мәміле түрінің коды көрсетіледі.
3.9 "Операцияны жүзеге асыруға негіз болған құжаттың күні мен нөмірі" деген деректеме сол құжат бар болса толтырылады, операцияны жүзеге асыруға негіз болған құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі. Хабардың күнін көрсету күні/айы/жылы форматында көрсетіледі.
3.10 "Күдікті операциялар белгілерінің коды" деген деректемеде осы қаулымен бекітілген қаржылық операцияның күдіктілік белгілері анықтамалығына сәйкес қаржылық операцияның негізгі күдіктілік белгісінің цифрлық коды көрсетіледі. 1.5-деректемесінің 2-тармағы көрсетілген жағдайда деректемені толтыру міндетті.
3.11 "Операцияның күдіктілік белгісінің 1-ші қосымша коды" деген деректемеде осы қаулымен бекітілген қаржылық операцияның күдіктілік белгілері анықтамалығына сәйкес қаржылық операцияның бірінші қосымша күдіктілік белгісінің цифрлық коды көрсетіледі. Деректеме ішкі бақылау шараларын іске асыру нәтижесіндегі күдікті қаржылық операциялардың қосымша белгісі анықталған жағдайда толтырылады.
3.12 "Операцияның күдіктілік белгісінің 2-ші қосымша коды" деген деректемеде осы қаулымен бекітілген қаржылық операцияның күдіктілік белгілері анықтамалығына сәйкес қаржылық операцияның екінші қосымша күдіктілік белгісінің цифрлық коды көрсетіледі. Деректеме ішкі бақылау шараларын іске асыру нәтижесіндегі күдікті қаржылық операциялардың қосымша белгісі анықталған жағдайда толтырылады.
3.13 "Операцияны күдікті ретінде жіктеуде туындаған қиыншылықтарды сипаттау" деген деректемеде күдікті операцияны жіктеуде туындаған қиындықтардың сипаттамасы ғана көрсетіледі.
3.14 "Операция жөнінде қосымша ақпарат" деген деректемеде 3-бөлімнің деректемелерінде толтыруға жататын ақпаратты қоспағанда, ішкі бақылау шараларын іске асыру кезінде оған қатысты, оның қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) немесе терроризмді қаржыландыру мақсатында жүзеге асырылғаны туралы күдік туындаған операциялар жөніндегі ақпарат көрсетіледі.
Орнын ауыстыратын хабар ұсынылған жағдайда бұл деректемеде түзетілген деректемелер ақпараты, мысалы, операцияның сомасы өзгертілген, төлемді тағайындау және басқасы көрсетіледі.
4 "Қаржы мониторингіне жататын операцияларға қатысушылар туралы
мәліметтер"
Ескерту. 4-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2014 № 1435 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз); 29.12.2018 № 929 қаулысымен.

В реквизите 4.1 "Участник" указывается соответствующее значение участника операции, подлежащей финансовому мониторингу.
В реквизите 4.2 "Клиент субъекта финансового мониторинга" имеются следующие значения:
"1. Не является" - указывается в случае, если участник операции не является клиентом субъекта финансового мониторинга, направляющим форму ФМ-1;
"2. Является" - указывается в случае, если участник операции является клиентом субъекта финансового мониторинга, направляющим форму ФМ-1.
В реквизите 4.3 "Вид участника" указывается код вида участника операции в соответствии со справочником кодов видов участников и сделок с деньгами и (или) иным имуществом.
В реквизите 4.4 "Резидентство" указывается резидентство участника операции в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций".
Реквизит обязателен для заполнения в случае указания пункта 2 в реквизите 4.2.
В реквизите 4.5 "Тип участника операции" указывается соответствующее значение типа участника операции, подлежащей финансовому мониторингу.
В реквизите 4.6 "Иностранное публичное должностное лицо" указывается соответствующее значение в случае заполнения пунктов 2 или 3 в реквизите 4.5 и имеются следующие значения:
"1. Не является";
"2. Является" - указывается подробное описание дополнительно в реквизите 4.25;
"3. Лицо, аффилиированное с иностранным публичным должностным лицом" - указывается подробное описание дополнительно в реквизите 4.25.
Реквизит обязателен для заполнения в случае указания пункта 2 в реквизите 4.2.
В реквизите 4.7 "Банк участника операции" указываются следующие сведения о банке проведения операции:
"1.1. Местонахождение филиала" – в случае местонахождения банка за пределами Республики Казахстан указывается страна в соответствии со справочником, указанным в реквизите 4.4. В случае местонахождения филиала на территории Республики Казахстан, указывается населенный пункт, в котором инициируется/завершается операция.
"1.2. Наименование банка" - указывается полное наименование банка;
"1.2.1. Наименование СДП" - указывается наименование системы денежных переводов (далее - СДП) в случае проведения операции посредством СДП и в поле "1.4. Номер счета участника" указывается контрольный номер перевода (MTCN или иной).
"1.3. Код банка/филиала" - указывается, например, БИК для резидентов и SWIFT BIC (или non-SWIFT BIC) для нерезидентов или иной. В случае проведения операции в филиале банка, обязательно указывается код филиала, присваиваемый Национальным Банком Республики Казахстан, в соответствии с постановлением правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 236;
"1.4. Номер счета участника" - указывается номер счета участника, например, IBAN или иной;
"1.5. Сведения о корреспондентских счетах, участвующих в операции" имеет следующие значения:
"1.5.1. Местонахождение банка" - указывается страна местонахождения банка-корреспондента в соответствии со справочником, указанным в реквизите 4.4;
"1.5.2. Наименование банка" - указывается полное наименование банка-корреспондента.
В случае отсутствия номера счета в поле "1.4. Номер счета участника" указывается "без номера счета".

4.1 "Қатысушы" деген деректемеде қаржы мониторингіне жататын операцияға қатысушының тиісті мәні көрсетіледі.
4.2 "Қаржы мониторингі субъектісінің клиенті" деген деректемеде мынадай мағыналар бар:
"1. Болып табылмайды" – операция қатысушысы ҚМ-1 нысанын жолдайтын қаржы мониторингі субъектісінің клиенті болып табылмаған жағдайда көрсетіледі;
"2. Болып табылады" – операция қатысушысы ҚМ-1 нысанын жолдайтын қаржы мониторингі субъектісінің клиенті болып табылған жағдайда көрсетіледі.
4.3 "Қатысушының түрі" деген деректемеде ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен мәмілелер және қатысушылары түрлерінің кодтары анықтамалығына сәйкес операцияға қатысушының түрі көрсетіледі.
4.4 "Резиденттік" деген деректемеде Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауштарының" "Дүниежүзі елдерінің сыныптаушысы" 22-қосымшасына сәйкес операцияға қатысушының резиденттігі көрсетіледі.
Деректеме 4.2-деректемесінің 2-тармағын көрсеткен жағдайда толтыру үшін міндетті болып табылады.
4.5 "Операцияға қатысушының түрі" деген деректемеде қаржы мониторингіне жататын операцияға қатысушысы түрінің тиісті мәні көрсетіледі.
4.6 "Шетелдік жария лауазымды тұлға" деген деректемеде 4.5-деректемеде 2 немесе 3-тармақтарды толтырған жағдайда тиісті мән көрсетіледі және мынадай мәндер болады:
"1. Болып табылмайды";
"2. Болып табылады" – 4.25-деректемесінде толық сипаттама қосымша көрсетіледі;
"3. Шетелдік жария лауазымды тұлғамен аффилиирленген тұлға" – 4.25-деректемесінде қосымша толық сипаттамасы көрсетіледі.
Деректеме 4.2-деректемесіндегі 2-тармақ көрсетілген жағдайда толтыру үшін міндетті.
4.7 "Операция қатысушысының банкі" деген деректемеде банктің өткізілу операциясы туралы мынадай мәліметтер көрсетіледі:
"1.1 Филиалдың орналасқан жері" – банк Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан жағдайда 4.4-деректемеде көрсетілген анықтамалыққа сәйкес ел көрсетіледі. Филиал Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан жағдайда операцияның басталған/аяқталған жерінің елді мекені көрсетіледі;
"1.2 Банктің атауы" – банктің толық атауы көрсетіледі;
"1.2.1 ААЖ атауы" – ААЖ арқылы операция жүргізілген жағдайда ақша аударымы жүйесінің (бұдан әрі - ААЖ) атауы көрсетіледі және "1.4 Қатысушы шотының нөмірі" жолағында аударымның бақылау нөмірі (MTCN немесе басқасы) көрсетіледі.
"1.3 Банктің/филиалдың коды" – мысалы, резиденттер үшін және SWIFT BIC (немесе non-SWIFT BIC) резидент еместер және басқалар үшін БСК көрсетіледі. Операция банк филиалында өткізілген жағдайда Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 236 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі берген филиалдың коды көрсетіледі;
"1.4 Қатысушы шотының нөмірі" – қатысушы шотының нөмірі, мәселен, IBAN немесе басқасы көрсетіледі;
"1.5 Операцияға қатысушылардың корреспонденттік шоттары туралы мәліметтер" мынадай мәндерге ие болады:
"1.5.1 Банктің орналасқан жері" – 4.4-деректемесінде көрсетілген анықтамалыққа сәйкес банк-корреспондент орналасқан ел көрсетіледі;
"1.5.2 Банктің атауы" – банк-корреспонденттің толық атауы көрсетіледі.
"1.4 Қатысушы шотының нөмірі" жолағында шот нөмірі болмаған жағдайда "шот нөмірсіз" көрсетіледі.

Реквизит обязателен для заполнения в случае указания кодов видов субъекта финансового мониторинга 011, 012 или 101 в реквизите 2.1.
В реквизите 4.8 "Наименование участника операции (для юридических лиц)" указывается в случае указания пункта 1 в реквизите 4.5 и имеются следующие значения:
"1. Участник":
в поле "1.1. Организационная форма" - указывается АО (акционерное общество), ТОО (товарищество с ограниченной ответственностью) или иная организационная форма участника операции;
в поле "1.2. Наименование:" - указывается наименование участника операции в соответствии с учредительными документами без кавычек.
"2. Невозможно установить" - указывается в случае, если наименование участника операции невозможно установить.
Реквизит обязателен для заполнения в случае указания пункта 1 в реквизите 4.5.
В реквизите 4.9 "Учредители участника (для юридических лиц)" указываются в случае указания пункта 1 в реквизите 4.5 данные по всем учредителям участника операции с долей участия не менее 10 процентов:
"1.1. Организационная форма:" - указывается АО (акционерное общество), ТОО (товарищество с ограниченной ответственностью) или иная организационная форма учредителя участника операции. В случае, если учредителем участника является физическое лицо, то данное поле не заполняется;
"2.1. Наименование:" - указывается наименование учредителя участника операции в соответствии с учредительными документами без кавычек в случае, если учредителем участника операции является юридическое лицо. Если учредителем участника операции являются физическое лицо или индивидуальный предприниматель, то заполняются:
"1.2.1. Фамилия:" - фамилия,
"1.2.2. Имя:" - имя,
"1.2.3. Отчество:" - отчество (при наличии);
"3. Резидентство:" - указывается страна учредителя участника операции в соответствии со справочником, указанным в реквизите 4.4.
Реквизит обязателен для заполнения в случае указания одновременно пункта 2 в реквизите 1.5 и пункта 2 в реквизите 4.2.
В реквизите 4.10 "Первый руководитель (для юридических лиц)" указываются данные первого руководителя участника операции в случае заполнения пункта 1 в реквизите 4.5:
"1. Фамилия:" - фамилия,
"2. Имя:" - имя,
"3. Отчество:" - отчество (при наличии).
Реквизит обязателен для заполнения в случае указания пункта 2 в реквизите 4.2.
В реквизите 4.12 "ОКЭД" указывается код ОКЭД участника операции в соответствии с приказом председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 20 мая 2008 года № 67 "Номенклатура видов экономической деятельности (ОКЭД 5-значный)" в случае заполнения пункта 1 в реквизите 4.5. Реквизит обязателен для заполнения в случае указания пункта 2 в реквизите 4.2.
В реквизите 4.13 "ИИН/БИН" указываются индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер участника операции или номер, под которым юридическое лицо-нерезидент зарегистрировано в иностранном государстве. Реквизит обязателен для заполнения в случае указания пункта 2 в реквизите 4.2 (за исключением случаев, когда физическому лицу не присвоен индивидуальный идентификационный номер в соответствии с законодательством Республики Казахстан). При выборе в реквизите 4.15 "Паспорт гражданина иностранного государства" в качестве документа, удостоверяющего личность, заполнение реквизита 4.13 не требуется.

Деректеме 2.1-деректемесінде 011, 012 немесе 101 қаржылық мониторинг субъектісінің коды көрсетілген жағдайда толтыру үшін міндетті.
4.8 "Операция қатысушысының атауы (заңды тұлғалар үшін)" деген деректеменің 4.5-деректемесінің 1-тармағында көрсетілген жағдайда көрсетіледі және мынадай мәнге ие болады:
"1. Қатысушы":
"1.1 Ұйымдық нысаны" жолағында – АҚ (акционерлік қоғам), ЖШС (жауапкершілігі шектеулі серіктестік) немесе операцияға қатысушының өзге де Ұйымдық нысаны көрсетіледі;
"1.2 Атауы:" жолағында – тырнақшасыз құрылтайшы құжаттамаға сәйкес операцияға қатысушының атауы көрсетіледі.
"2. Белгілеу мүмкін емес" – егер операцияға қатысушының атауын белгілеу мүмкін болмаған жағдайда көрсетіледі.
Деректеме 4.5-деректемесінің 1-тармағын көрсеткен жағдайда толтыру үшін міндетті болып табылады.
4.9 "Қатысушының құрылтайшылары (заңды тұлғалар үшін)" деген деректемеде 10 пайыздан кем емес қатысу үлесі бар операция қатысушысының барлық құрылтайшыларының деректері 4.5-деректемесінің 1-тармағында көрсетілген жағдайда көрсетіледі:
"1.1 Ұйымдық нысаны" жолағында – АҚ (акционерлік қоғам), ЖШС (жауапкершілігі шектеулі серіктестік) немесе операцияға қатысушының өзге де ұйымдастырушылық құрылтайшы нысаны көрсетіледі. Егер қатысушының құрылтайшысы жеке тұлға болып табылса, онда осы жолақ толтырылмайды.
"2.1 Атауы:" – құрылтай құжаттарына сәйкес операцияға қатысушының құрылтайшысы заңды тұлға болған жағдайда, операцияға қатысушы құрылтайшының атауы тырнақшасыз көрсетіледі. Егер операцияға қатысушының құрылтайшысы жеке тұлға немесе дара кәсіпкер болса, онда мына тармақтар толтырылады:
"2.1.1 Тегі:" – тегі,
"2.1.2 Аты:" – аты,
"2.1.3 Әкесінің аты:" – әкесінің аты (бар болса);
"3.1 "Резиденттігі:" – 4.4-деректемеде көрсетілген анықтамалыққа сәйкес операцияға қатысушы құрылтайшының елі көрсетіледі.
Деректеме 1.5-деректемесінің 2-тармағы мен 4.2-деректемесінің 2-тармағын бір мезгілде көрсеткен жағдайда толтыру үшін міндетті.
4.10 "Бірінші басшы (заңды тұлғалар үшін)" деген деректемеде 4.5-деректемесінде 1-тармақ:
"1. Тегі:" - тегі,
"2. Аты:" - аты,
"3. Әкесінің аты:" -әкесінің аты (бар болса) толтырылған жағдайда операцияға қатысушы бірінші басшының деректері көрсетіледі.
Деректеме 4.2-деректемесінің 2-тармағын көрсеткен жағдайда толтыру үшін міндетті.
4.11 Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.12.2014 № 1435 (01.07.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4.12 "ЭҚЖЖ" деген деректемеде "Экономикалық қызмет түрлерінің (5 мәнді ЭҚЖЖ) номенклатурасы" Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2008 жылғы 20 мамырдағы № 67 бұйрығына сәйкес операцияға қатысушының ЭҚЖЖ коды 4.5-деректемесінде 1-тармақты толтырған жағдайда көрсетіледі. Деректеме 4.2-деректемесінде 2-тармақ көрсетілген жағдайда толтыру үшін міндетті.
4.13 "ЖСН/БСН" деген деректемеде операцияға қатысушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе резидент емес заңды тұлға шет мемлекетте тіркелген нөмір көрсетіледі.
4.2-деректемесінде 2-тармақ көрсетілген жағдайда, деректемені толтыру міндетті. (Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес резидент емес жеке тұлғаға жеке тұлғаның бірыңғай нөмірі берілмеген кездерді қоспағанда).
4.15-деректемеде жеке басты куәландыратын құжат ретінде "Шетел мемлекеті азаматының паспорты" таңдалған кезде 4.13-деректемені толтыру талап етілмейді.

В реквизите 4.14 "Ф.И.О." указываются данные физического лица или индивидуального предпринимателя участника операции и имеются следующие значения:
"1.1.Фамилия:" - фамилия,
"1.2. Имя:" - имя,
"1.3. Отчество:" - отчество (при наличии).
"2.1. Невозможно установить" - указывается в случае, если личность участника операции невозможно установить.
В реквизите 4.15 "Документ, удостоверяющий личность участника операции" указывается цифровой код вида документа, удостоверяющего личность, в соответствии со справочником кодов видов документов в случае заполнения пунктов 2 или 3 в реквизите 4.5. Реквизит обязателен для заполнения в случае указания пункта 2 в реквизите 4.2.
В реквизите 4.16 "Номер и серия документа, удостоверяющего личность" указываются серия и номер документа, удостоверяющего личность участника операции, в случае заполнения пунктов 2 или 3 в реквизите 4.5. Реквизит обязателен для заполнения в случае указания пункта 2 в реквизите 4.2.
В реквизите 4.17 "Кем выдан документ, удостоверяющий личность" указывается наименование органа, выдавшего документ, удостоверяющий личность участника операции, в случае заполнения пунктов 2 или 3 в реквизите 4.5. Реквизит обязателен для заполнения в случае указания пункта 2 в реквизите 4.2.
В реквизите 4.18 "Когда выдан документ, удостоверяющий личность" указывается дата выдачи документа, удостоверяющего личность участника операции, в формате день (два знака)/месяц (два знака)/год (четыре знака) в случае заполнения пунктов 2 или 3 в реквизите 4.5. Реквизит обязателен для заполнения в случае указания пункта 2 в реквизите 4.2.
В реквизите 4.19 "Дата рождения" указывается дата рождения участника операции в формате день (два знака)/месяц (два знака)/год (четыре знака) в случае заполнения пунктов 2 или 3 в реквизите 4.5. Реквизит обязателен для заполнения в случае указания пункта 2 в реквизите 4.2.
В реквизите 4.20 "Место рождения" указывается место рождения в соответствии со справочником, указанным в реквизите 4.4, участника операции в случае заполнения пунктов 2 или 3 в реквизите 4.5. Реквизит обязателен для заполнения в случае указания пункта 2 в реквизите 4.2.
В реквизите 4.21 "Юридический адрес" указываются юридический адрес для юридических лиц или адрес места регистрации участника операции для физических лиц в формате область (в том числе городов республиканского значения и столицы), район, населенный пункт (город/поселок/село, за исключением городов республиканского значения и столицы), наименование улицы/проспекта/ микрорайона, номер дома, номер квартиры/офиса (при наличии).

4.14 "Т.А.Ә." деген деректемеде операцияға қатысушы дара тұлғаның немесе жеке кәсіпкердің деректері көрсетіледі және мынадай мәндер болады:
"1. Тегі:" - тегі,
"2. Аты:" - аты,
"3. Әкесінің аты:" -әкесінің аты (бар болса)
"2.1 Белгілеу мүмкін емес" – егер операцияға қатысушының тұлғасын белгілеу мүмкін болмаған жағдайда көрсетіледі.
4.15 "Операцияға қатысушының жеке басын куәландыратын құжат" деген деректемеде құжаттар түрлерінің кодтары анықтамалығына сәйкес жеке басын куәландыратын құжат түрінің цифрлық коды 4.5-деректемесінде 2 немесе 3-тармақтарын толтырған жағдайда көрсетіледі. Деректеме 4.2-деректемесінде 2-тармақты көрсеткен жағдайда толтыру үшін міндетті.
4.16 "Жеке басты куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясы" деген деректемеде операцияға қатысушының жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясы 4.5-деректемесінде 2 немесе 3-тармақтарын толтырған жағдайда көрсетіледі. Деректеме 4.2-деректемесінде 2-тармақты көрсеткен жағдайда толтыру үшін міндетті.
4.17 "Жеке басты куәландыратын құжатты кім берген" деген деректемеде операцияға қатысушының жеке басын куәландыратын құжатты берген органның атауы 4.5-деректемесінде 2 немесе 3-тармақтарын толтырған жағдайда көрсетіледі. Деректеме 4.2-деректемесінде 2-тармақты көрсеткен жағдайда толтыру үшін міндетті.
4.18 "Жеке басты куәландыратын құжат қашан берілген" деген деректемеде операцияға қатысушының жеке басын куәландыратын құжаттың берілген күні, жылы (төрт белгі)/күні (екі белгі)/айы (екі белгі) форматында 4.5-деректемесінде 2 немесе 3-тармақтарын толтырған жағдайда көрсетіледі. Деректеме 4.2-деректемесінде 2-тармақты көрсеткен жағдайда толтыру үшін міндетті.
4.19 "Туылған күні" деген деректемеде операцияға қатысушысының туылған күні жылы (төрт белгі)/күні (екі белгі)/айы (екі белгі) форматында 4.5-деректемесінде 2 немесе 3-тармақтарын толтырған жағдайда көрсетіледі. Деректеме 4.2-деректемесінде 2-тармақты көрсеткен жағдайда толтыру үшін міндетті.
4.20 "Туылған жері" деген деректемеде операцияға қатысушысының туылған жері 4.5-деректемесінде 2 немесе 3-тармақтарын толтырған жағдайда 4.4-деректемесінде көрсетілген анықтамалыққа сәйкес көрсетіледі. Деректеме 4.2-деректемесінде 2-тармақты көрсеткен жағдайда толтыру үшін міндетті.
"Заңды мекенжайы" деген 4.21-деректемеде заңды тұлғалар үшін – заңды мекенжайы немесе жеке тұлғалар үшін операцияға қатысушының тіркелген жерінің мекенжайы облыс (оның ішінде республикалық маңызы бар қалалар мен астана), аудан, елді мекен (қала/кент/ауыл) (республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда), көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы, үйдің нөмірі, пәтердің/офистің нөмірі (бар болған жағдайда) форматында көрсетіледі.

В реквизите 4.22 "Номер телефона" указывается номер телефона участника операции в формате код города/номер телефона/номер внутреннего телефона (при наличии).
В реквизите 4.23 "Электронная почта" указывается адрес электронной почты участника операции, зарегистрированный в Интернете.
В реквизите 4.24 "Фактический адрес" указываются адрес местонахождения для юридических лиц или адрес местожительства участника операции для физических лиц в формате область (в том числе городов республиканского значения и столицы), район, населенный пункт (город/поселок/село, за исключением городов республиканского значения и столицы), наименование улицы/проспекта/микрорайона, номер дома, номер квартиры/офиса (при наличии).
В реквизите 4.25 "Дополнительная информация об участнике операции" указывается дополнительная информация к участнику операции, в отношении которого при реализации мер внутреннего контроля возникают подозрения о причастности к легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и (или) финансированию терроризма, за исключением информации, подлежащей заполнению в реквизитах раздела 4.
Приложение 2
к Правилам представления субъектами финансового
мониторинга сведений и информации об операциях,
подлежащих финансовому мониторингу
Форма
Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2014 № 1435.
Извещение о принятии (непринятии) формы ФМ-1
_____________________________________________________________________
(уполномоченный орган)
извещает
_____________________________________________________________________
(наименование субъекта финансового мониторинга)
о _______________________________________ формы ФМ-1 № ____ от _____.
(принятии/непринятии)
Причина непринятия (указывается только в случае непринятия формы ФМ-1)
____________________________________________________________________.
В связи с этим _________________________________________ необходимо:
(наименование субъекта финансового мониторинга)
1. Устранить причины направления в ____________________________
(уполномоченный орган)
информации, представленной в искаженном виде или неполном объеме.
2. В течение 1 рабочего дня со дня получения __________________
_____________________________________________________________________
(субъект финансового мониторинга)
настоящего извещения исправить непринятое
_____________________________________________________________________
(уполномоченный орган)
сообщение об операции, подлежащей финансовому мониторингу, представить
его повторно в соответствии с положениями Правил представления
субъектами финансового мониторинга сведений и информации по операциям,
подлежащим финансовому мониторингу.
_________________________
(Ф.И.О. уполномоченного лица уполномоченного органа)
____________
(подпись)
____________________
(расшифровка подписи)
Дата и время принятия (непринятия) формы ФМ-1:
______________________
Приложение 3
к Правилам представления субъектами финансового
мониторинга сведений и информации об операциях,
подлежащих финансовому мониторингу
Справочник кодов видов субъектов финансового мониторинга
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 31.12.2014 № 1435; от 22.02.2016 № 96 (вводится в действие с 01.01.2017); от 11.08.2016 № 455 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.12.2018 № 929 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код
Наименование
1
2

4.22 "Телефон нөмірі" деген деректемеде операцияға қатысушының телефон нөмірі, қаланың коды/телефон нөмірі/ішкі телефон нөмірі (бар болса) форматында көрсетіледі.
4.23 "Электрондық пошта" деген деректемеде операцияға қатысушының Интернетте тіркелген электрондық поштасының мекенжайы көрсетіледі.
"Нақты мекенжайы" деген 4.24-деректемеде заңды тұлғалар үшін – заңды мекенжайы немесе жеке тұлғалар үшін операцияға қатысушының тіркелген жерінің мекенжайы облыс (оның ішінде республикалық маңызы бар қалалар мен астана), аудан, елді мекен (қала/кент/ауыл) (республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда), көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы, үйдің нөмірі, пәтердің/офистің нөмірі (бар болған жағдайда) форматында көрсетіледі.
4.25 "Операцияға қатысушы туралы қосымша ақпарат" деген деректемеде 4-бөлімнің деректемелердінде толтыруға жататын ақпаратты қоспағанда, ішкі бақылау шараларын іске асыру кезінде оған қатысты, оның қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) немесе терроризмді қаржыландыруға қатысы туралы күдік туындаған операция қатысушысына қосымша ақпарат көрсетіледі.
Қаржы мониторингі
субъектілерінің қаржы
мониторингіне жататын
операциялар туралы
мәліметтермен ақпарат беру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
ҚМ-1 нысанының қабылданғаны (қабылданбағаны) туралы хабарлама
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2014 № 1435 қаулысымен.
____________________________________________________________________
(уәкілетті орган)
____________________________________________________________________
(қаржы мониторингі субъектісінің атауы)
_____ № __ ҚМ-1 нысаны ___________________________ туралы хабарлайды.
(қабылданғаны/қабылданбағаны)
Қабылданбау себебі (ҚМ-1 нысаны қабылданбаған жағдайда ғана көрсетіледі)
____________________________________________________________________.
Осыған байланысты
____________________________________________________________________:
(қаржы мониторингі субъектісінің атауы)
1. Бұрмаланған түрде немесе толық емес көлемде ұсынылған ақпаратты
____________________________ жіберу себептерін жоюы.
(уәкілетті орган)
2. Осы хабарламаны __________________________________________________
(қаржы мониторингінің субъектісі)
алған күннен бастап 1 жұмыс күні ішінде қаржы мониторингіне жататын
операциялар туралы ____________________________________ қабылданбаған
(уәкілетті орган)
хабарламаны түзетуі және осы Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы
мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпарат беру
қағидаларының ережелеріне сәйкес оны қайтадан ұсынуы қажет.
__________________________ ____________ ____________________________
(уәкілетті органның (қолы) (қолдың толық жазылуы)
уәкілетті адамының Т.А.Ә.)
ҚМ-1 нысанының қабылданған
(қабылданбаған) күні мен уақыты:
_______________________________
Қаржы мониторингі
субъектілерінің қаржы
мониторингіне жататын
операциялар туралы мәліметтер
мен ақпарат беру қағидаларына
3-қосымша
Қаржы мониторингі субъектілерінің түрлері кодтарының
анықтамалығы
Ескерту. 3-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2014 № 1435; 22.02.2016 № 96 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз); 11.08.2016 № 455 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.12.2018 № 929 қаулыларымен.
Коды
Атауы
1
2

011
Банки
012
Организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций
021
Биржи
031
Страховые (перестраховочные) организации
032
Страховые брокеры
041
Накопительные пенсионные фонды
051
Профессиональные участники рынка ценных бумаг
052
Центральный депозитарий
061
Нотариусы, осуществляющие нотариальные действия с деньгами и (или) иным имуществом
071
Адвокаты, в случаях, когда они от имени или по поручению клиента участвуют в операциях с деньгами и (или) иным имуществом в отношении следующей деятельности:
купли-продажи недвижимости;
управления деньгами, ценными бумагами или иным имуществом клиента;
управления банковскими счетами или счетами ценных бумаг;
аккумулирования средств для создания, обеспечения, функционирования или управления компанией;
создания, купли-продажи, функционирования юридического лица или управления им
072
Независимые специалисты по юридическим вопросам, в случаях, когда они от имени или по поручению клиента участвуют в операциях с деньгами и (или) иным имуществом в отношении следующей деятельности:
купли-продажи недвижимости;
управления деньгами, ценными бумагами или иным имуществом клиента;
управления банковскими счетами или счетами ценных бумаг;
аккумулирования средств для создания, обеспечения, функционирования или управления компанией;
создания, купли-продажи, функционирования юридического лица или управления им
081
Аудиторские организации
082
Бухгалтерские организации и профессиональные бухгалтеры, осуществляющие предпринимательскую деятельность в сфере бухгалтерского учета
091
Организаторы игорного бизнеса
092
Оператор лотереи
101
Операторы почты, оказывающие услуги по переводу денег
110
Микрофинансовые организации
120
Исключена постановлением Правительства РК от 29.12.2018 № 929 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
130
Индивидуальные предприниматели и юридические лица, осуществляющие лизинговую деятельность в качестве лизингодателя без лицензии
140
Ломбарды
150
Индивидуальные предприниматели и юридические лица, осуществляющие операции с драгоценными металлами и драгоценными камнями, ювелирными изделиями из них
160
Индивидуальные предприниматели и юридические лица, оказывающие посреднические услуги при осуществлении сделок купли-продажи недвижимого имущества
170
Исключена постановлением Правительства РК от 29.12.2018 № 929 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
171
Фонд социального медицинского страхования
172
Платежные организации
Приложение 4
к Правилам представления
субъектами финансового
мониторинга сведений и
информации об операциях,
подлежащих финансовому
мониторингу
Справочник кодов документов, удостоверяющих личность
Сноска. Приложение 4 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2018 № 929 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код
Наименование
Документы, удостоверяющие личность
1
2
01
Удостоверение личности
02
Паспорт гражданина Республики Казахстан
03
Паспорт гражданина иностранного государства
04
Вид на жительство иностранца в Республике Казахстан
05
Удостоверение лица без гражданства
06
Дипломатический паспорт Республики Казахстан
07
Служебный паспорт Республики Казахстан
08
Удостоверение беженца
09
Удостоверение личности моряка Республики Казахстан

011
Банктер
012
Банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
021
Биржалар
031
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары
032
Сақтандыру брокерлері
041
Жинақтаушы зейнетақы қорлары
051
Бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылар
052
Орталық депозитарий
061
Ақшамен және (немесе) басқа да мүлікпен нотариалдық әрекетті жүзеге асыратын нотариустар
071
Клиенттің атынан немесе оның тапсырмасы бойынша мынадай қызметке қатысты ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларға қатысқан жағдайда адвокаттар:
жылжымайтын мүлiктi сатып алу-сату;
клиенттің ақшасын, бағалы қағаздарын немесе өзге мүлкін басқару;
банктік шоттарды немесе бағалы қағаздар шоттарын басқару;
компанияны құру, қамтамасыз ету, оның жұмыс істеуі немесе оны басқару үшін қаражат жинақтау;
заңды тұлғаларды құру, сатып алу-сату, олардың жұмыс істеуі немесе оларды басқару
072
Клиенттің атынан немесе оның тапсырмасы бойынша мынадай қызметке қатысты ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларға қатысқан жағдайда заң мәселелері жөніндегі тәуелсіз мамандар:
жылжымайтын мүлiктi сатып алу-сату;
клиенттің ақшасын, бағалы қағаздарын немесе өзге мүлкін басқару;
банктік шоттарды немесе бағалы қағаздар шоттарын басқару;
компанияны құру, қамтамасыз ету, оның жұмыс істеуі немесе оны басқару үшін қаражат жинақтау;
заңды тұлғаларды құру, сатып алу-сату, олардың жұмыс істеуі немесе оларды басқару
081
Аудиторлық ұйымдар
082
Бухгалтерлік есеп саласында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын бухгалтерлiк ұйымдар мен кәсiби бухгалтерлер
091
Ойын бизнесін ұйымдастырушылар
092
Лотереялар операторы
101
Ақша аударымы бойынша қызмет көрсететін пошта операторлары
110
Микроқаржы ұйымдары
120
Алып тасталды – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 929 қаулысымен.
130
Лизинг беруші ретінде лизингтік қызметті лицензиясыз жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар
140
Ломбардтар
150
Бағалы металдармен және асыл тастармен, олардан жасалған зергерлік бұйымдармен операцияларды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар
160
Жылжымайтын мүлікті сатып алу-сату мәмілелерін жүзеге асыру кезінде делдалдық қызметтер көрсететін дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар
170
Алып тасталды – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 929 қаулысымен.
171
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры
172
Төлем ұйымдары
Қаржы мониторингі субъектілерінің
қаржы мониторингіне жататын операциялар
туралы мәліметтер мен ақпарат
беру қағидаларына
4-қосымша
Жеке басты куәландыратын құжаттардың түрлері кодтарының анықтамалығы
Ескерту 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 929 қаулысымен.
Коды
Атауы
Жеке басты куәландыратын құжаттар
1
2
01
Жеке куәлік
02
Қазақстан Республикасы азаматының паспорты
03
Шет мемлекет азаматының паспорты
04
Шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхат
05
Азаматтығы жоқ адамның куәлігі
06
Қазақстан Республикасының дипломатиялық паспорты
07
Қазақстан Республикасының қызметтік паспорты
08
Босқын куәлігі
09
Қазақстан Республикасы теңізшісінің жеке куәлігі

010
Свидетельство о рождении
011
Свидетельство на возвращение
Приложение 5
к Правилам представления субъектами финансового
мониторинга сведений и информации об операциях,
подлежащих финансовому мониторингу
Справочник кодов видов операций,
подлежащих финансовому мониторингу
Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 31.12.2014 № 1435; от 22.02.2016 № 96 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 29.12.2018 № 929 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код
Наименование
1
2
0111
Получение выигрыша по результатам проведения пари

010
Туу туралы куәлік
011
Қайтып оралуға арналған куәлік
Қаржы мониторингі субъектілерінің
қаржы мониторингіне жататын операциялар
туралы мәліметтер мен ақпарат
беру қағидаларына
5-қосымша
Қаржы мониторингіне жататын операциялардың түрлері кодтарының
анықтамалығы
Ескерту. 5-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2014 № 1435; 22.02.2016 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 29.12.2018 № 929 қаулыларымен.
Коды
Атауы
1
2
0111
Бәстігу нәтижелері бойынша ұтысты алу

0112
Получение выигрыша в электронной форме по результатам проведения пари
0121
Получение выигрыша по результатам проведения азартной игры в игорных заведениях
0122
Получение выигрыша в электронной форме по результатам проведения азартной игры в игорных заведениях
0131
Получение выигрыша по результатам проведения лотереи
0132
Получение выигрыша в электронной форме по результатам проведения лотереи
0211
Покупка клиентом наличной иностранной валюты через обменные пункты
0221
Продажа клиентом наличной иностранной валюты через обменные пункты
0231
Исключена постановлением Правительства РК от 31.12.2014 № 1435.
0311
Получение денег по чеку
0321
Получение денег по векселю
0511
Снятие с банковского счета клиента денег
0521
Зачисление на банковский счет клиента денег
0530
Выдача клиенту наличных денег
0540
Прием от клиента наличных денег
0611
Исключена постановлением Правительства РК от 31.12.2014 № 1435.
0612
Исключена постановлением Правительства РК от 31.12.2014 № 1435.
0613
Исключена постановлением Правительства РК от 31.12.2014 № 1435.
0614
Исключена постановлением Правительства РК от 31.12.2014 № 1435.
0621
Исключена постановлением Правительства РК от 31.12.2014 № 1435.
0622
Исключена постановлением Правительства РК от 31.12.2014 № 1435.
0623
Зачисление или перевод на банковский счет клиента денег, осуществляемые физическим или юридическим лицом, имеющим соответственно регистрацию, место жительства или место нахождения в оффшорной зоне, а равно владеющим счетом в банке, зарегистрированном в оффшорной зоне
0631
Исключена постановлением Правительства РК от 31.12.2014 № 1435.
0632
Исключена постановлением Правительства РК от 31.12.2014 № 1435.
0633
Зачисление или перевод денег клиентом в пользу физических или юридических лиц, имеющих регистрацию, место жительства или место нахождения в оффшорной зоне, а равно владеющих счетом в банке, зарегистрированном в оффшорной зоне
0640
Операции клиента с деньгами и (или) иным имуществом с физическими или юридическими лицами, имеющими регистрацию, место жительства или место нахождения в оффшорной зоне, а равно владеющими счетом в банке, зарегистрированном в оффшорной зоне

0112
Бәстігу нәтижелері бойынша ұтысты электрондық нысанда алу
0121
Ойын мекемелеріндегі құмар ойындар өткізу нәтижелері бойынша ұтысты алу
0122
Ойын мекемелеріндегі құмар ойындар өткізу нәтижелері бойынша электрондық нысанда ұтысты алу
0131
Лотерея өткізу нәтижелері бойынша ұтысты алу
0132
Лотерея өткізу нәтижелері бойынша электрондық нысанда ұтысты алу
0211
Клиенттің айырбастау пункттері арқылы қолма-қол шетел валютасын сатып алуы
0221
Клиенттің айырбастау пункттері арқылы қолма-қол шетел валютасын сатуы
0231
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.12.2014 № 1435 қаулысымен.
0311
Чек бойынша ақша алу
0312
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 22.02.2016 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
0321
Вексель бойынша ақша алу
0322
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 22.02.2016 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
0511
Клиенттiң банктік шотынан ақшаны алу
0512
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 22.02.2016 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
0521
Клиенттiң банктік шотына ақшаны есепке жатқызу
0522
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 22.02.2016 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
0530
Клиентке қолма-қол ақша беру
0540
Клиенттен қолма-қол ақша қабылдау
0611
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.12.2014 № 1435 қаулысымен.
0612
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.12.2014 № 1435 қаулысымен.
0613
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.12.2014 № 1435 қаулысымен.
0614
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.12.2014 № 1435 қаулысымен.
0621
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.12.2014 № 1435 қаулысымен.
0622
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.12.2014 № 1435 қаулысымен.
0623
Оффшорлық аймақта тиісті түрде тiркелген, тұрғылықты жерi немесе орналасқан жерi бар, сол сияқты оффшорлық аймақта тiркелген банкте шоты бар жеке немесе заңды тұлғаның ақшаны клиенттiң банктiк шотына есепке жатқызуы немесе аударуы
0624
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 22.02.2016 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
0631
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.12.2014 № 1435 қаулысымен.
0632
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.12.2014 № 1435 қаулысымен.
0633
Оффшорлық аймақта тiркелген, тұрғылықты жерi немесе орналасқан жерi бар, сол сияқты оффшорлық аймақта тiркелген банкте шоты бар жеке немесе заңды тұлғалардың пайдасына клиенттің ақшаны есепке жатқызуы немесе аударуы
0634
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 22.02.2016 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
0640
Клиенттің оффшорлық аймақта тiркелген, тұрғылықты жерi немесе орналасқан жерi бар, сол сияқты оффшорлық аймақта тiркелген банкте шоты бар жеке немесе заңды тұлғалармен ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен жасайтын операциялары

0711
Переводы денег за границу на счета (во вклады), открытые на анонимного владельца
0721
Поступление денег из-за границы со счета (вклада), открытого на анонимного владельца
0911
Платежи и переводы денег, осуществляемые клиентом в пользу другого лица на безвозмездной основе
1011
Приобретение культурных ценностей
1012
Продажа культурных ценностей
1021
Ввоз в Республику Казахстан культурных ценностей
1022
Вывоз из Республики Казахстан культурных ценностей
1111
Операции, совершаемые юридическими лицами, с момента государственной регистрации которых прошло менее трех месяцев
1211
Ввоз в Республику Казахстан наличной валюты, за исключением ввоза, осуществляемого Национальным Банком Республики Казахстан, банками и национальным оператором почты
1212
Ввоз в Республику Казахстан документарных ценных бумаг на предъявителя, за исключением ввоза, осуществляемого Национальным Банком Республики Казахстан, банками и национальным оператором почты
1213
Ввоз в Республику Казахстан векселей, за исключением ввоза, осуществляемого Национальным Банком Республики Казахстан, банками и национальным оператором почты
1214
Ввоз в Республику Казахстан чеков, за исключением ввоза, осуществляемого Национальным Банком Республики Казахстан, банками и Национальным оператором почты
1221
Вывоз из Республики Казахстан наличной валюты, за исключением вывоза, осуществляемого Национальным Банком Республики Казахстан, банками и национальным оператором почты
1222
Вывоз из Республики Казахстан документарных ценных бумаг на предъявителя, за исключением ввоза, осуществляемого Национальным Банком Республики Казахстан, банками и национальным оператором почты
1223
Вывоз из Республики Казахстан векселей, за исключением ввоза, осуществляемого Национальным Банком Республики Казахстан, банками и национальным оператором почты
1224
Вывоз из Республики Казахстан чеков, за исключением ввоза, осуществляемого Национальным Банком Республики Казахстан, банками и национальным оператором почты
1311
Осуществление страховой выплаты
1321
Получение страховой премии
1411
Внесение добровольных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды
1421
Перечисление добровольных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды
1431
Осуществление пенсионных выплат из накопительных пенсионных фондов за счет добровольных пенсионных взносов
1511
Получение имущества по договору финансового лизинга
1521
Предоставление имущества по договору финансового лизинга

0711
Анонимді иеленушiге арнап ашылған шетелдегi шоттарға (салымдарға) ақша аудару
0712
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 22.02.2016 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
0721
Анонимді иеленушiге арнап ашылған шетелдегi шоттан (салымнан) ақшаның түсуi
0722
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 22.02.2016 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
0911
Өтеусiз негiзде басқа тұлғаның пайдасына клиент жүзеге асыратын төлемдер және ақша аударымдары
1011
Мәдени құндылықтарды сатып алу
1012
Мәдени құндылықтарды сату
1021
Мәдени құндылықтарды Қазақстан Республикасына әкелу
1022
Мәдени құндылықтарды Қазақстан Республикасынан әкету
1111
Мемлекеттiк тiркеу сәтiнен бастап үш айдан аз уақыт өткен заңды тұлғалардың жасаған операциялары
1211
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктері мен ұлттық пошта операторы жүзеге асыратын әкелуді қоспағанда, қолма-қол валютаны Қазақстан Республикасына әкелу
1212
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктері мен ұлттық пошта операторы жүзеге асыратын әкелуді қоспағанда, ұсынушыға құжатты бағалы қағаздарды Қазақстан Республикасына әкелу
1213
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктері мен Ұлттық почта операторы жүзеге асыратын әкелуді қоспағанда, векселдерді Қазақстан Республикасына әкелу
1214
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктері мен ұлттық пошта операторы жүзеге асыратын әкелуді қоспағанда, чектерді Қазақстан Республикасына әкелу
1221
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктері мен ұлттық пошта операторы жүзеге асыратын әкетуді қоспағанда, қолма-қол валютаны Қазақстан Республикасынан әкету
1222
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктері мен ұлттық пошта операторы жүзеге асыратын әкелуді қоспағанда, ұсынушыға құжатты бағалы қағаздарды Қазақстан Республикасынан әкету
1223
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктері мен ұлттық пошта операторы жүзеге асыратын әкелуді қоспағанда, векселдерді Қазақстан Республикасынан әкету
1224
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктері мен ұлттық пошта операторы жүзеге асыратын әкелуді қоспағанда, чектерді Қазақстан Республикасынан әкету
1311
Сақтандыру төлемiн жүзеге асыру
1321
Сақтандыру сыйақысын алу
1411
Жинақтаушы зейнетақы қорларына еріктi зейнетақы жарналарын енгізу
1421
Жинақтаушы зейнетақы қорларына еріктi зейнетақы жарналарын аудару
1431
Еріктi зейнетақы жарналары есебінен жинақтаушы зейнетақы қорларынан зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру
1511
Қаржы лизингiнiң шарты бойынша мүлiктi алу
1521
Қаржы лизингiнiң шарты бойынша мүлiктi ұсыну

1611
Сделки по оказанию услуги подряда
1621
Сделки по оказанию услуги перевозки
1631
Сделки по оказанию услуги транспортной экспедиции
1641
Сделки по оказанию услуги хранения
1651
Сделки по оказанию услуги комиссии
1661
Сделки по оказанию услуги доверительного управления имуществом
1671
Сделки по оказанию иных услуг, за исключением услуг подряда, перевозки, транспортной экспедиции, хранения, комиссии и доверительного управления имуществом
1711
Покупка клиентом драгоценных металлов, драгоценных камней и (или) изделий из них
1721
Продажа клиентом драгоценных металлов, драгоценных камней и (или) изделий из них
1811
Сделки с недвижимым имуществом, подлежащим обязательной государственной регистрации
1821
Сделки с иным имуществом, подлежащим обязательной государственной регистрации
1911
Сделки с облигациями и государственными ценными бумагами, за исключением операций репо на организованном рынке методом открытых торгов
2020
Сделки с акциями и паями паевых инвестиционных фондов, за исключением операций репо на организованном рынке методом открытых торгов
2110
Совершение ломбардных операций с деньгами, ценными бумагами, драгоценными металлами и драгоценными камнями, ювелирными изделиями из них и иными ценностями (кроме монет национальной валюты, изготовленных из драгоценных металлов)
6010
Получение физическим лицом, включенным в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, денег в виде заработной платы
6020
Получение физическим лицом, включенным в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, денег в виде пенсии, стипендии, пособия, иной социальной выплаты
6030
Платежи и переводы физического лица, включенного в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, по уплате налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов
6040
Зачисление денег на банковский счет организации или физического лица, включенного в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма
6050
внесение, перечисление отчислений и (или) взносов в фонд социального медицинского страхования.
6055
зачисление денег на банковский счет организации, бенефициарным собственником которой является лицо, включенное в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма.

1611
Мердігер қызметтерін көрсету бойынша мәмілелер
1621
Тасымалдау қызметтерін көрсету бойынша мәмілелер
1631
Көліктік экспедиция қызметтерін көрсету бойынша мәмілелер
1641
Сақтау қызметтерін көрсету бойынша мәмілелер
1651
Комиссия қызметтерін көрсету бойынша мәмілелер
1661
Мүлікті сенімгерлік басқару қызметтерін көрсету бойынша мәмілелер
1671
Мердiгерлiк, тасымалдау, көлiк экспедициясы, сақтау, комиссиялар және мүлiктi сенiмгерлiк басқару қызметтерін қоспағанда, өзге де қызметтер көрсету бойынша мәмілелер
1711
Клиенттің бағалы металдарды, асыл тастарды және (немесе) олардан жасалған бұйымдарды сатып алуы
1721
Клиенттің бағалы металдарды, асыл тастарды және (немесе) олардан жасалған бұйымдарды сатуы
1731
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 22.02.2016 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1811
Мiндеттi мемлекеттiк тiркеуге жататын жылжымайтын мүлiкпен жасалатын мәмiлелер
1821
Мiндеттi мемлекеттiк тiркеуге жататын өзге де мүлiкпен жасалатын мәмiлелер
1911
Ұйымдастырылған нарықтағы ашық сауда-саттық әдісімен репо операцияларын қоспағанда, облигациялармен және мемлекеттік бағалы қағаздармен мәмілелер
2011
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.12.2014 № 1435 қаулысымен.
2020
Ұйымдастырылған нарықтағы ашық сауда-саттық әдісімен репо операцияларын қоспағанда, акциялармен және пайлық инвестициялық қорлардың пайларымен мәмілелер
2110
Ақшамен, бағалы қағаздармен, бағалы металдармен және асыл тастармен, олардан жасалған зергерлік бұйымдармен және өзге де құндылықтармен (бағалы металдардан жасалған ұлттық валюта монеталарынан басқа) ломбард операцияларын жасау
6010
Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жеке тұлғаның жалақы түрінде ақша алу
6020
Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жеке тұлғаның зейнетақы, стипендия, жәрдемақы, өзге де әлеуметтік төлем түрінде ақша алуы
6030
Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жеке тұлғаның салықтар, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, өсімпұлдар мен айыппұлдар төлеу бойынша төлемдері мен аударымдары
6040
Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген ұйымның немесе жеке тұлғаның банктік шотына ақшаны есепке жатқызу
6050
әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдар және (немесе) жарналарды салу, аудару.
6055
терроризмді және экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген тұлға бенефициарлық меншік иесі болып табылатын ұйымның банктік шотына ақша аудару.

Сноска. Правила дополнены приложением 7 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2014 № 1435.
Запрос
на предоставление необходимой информации, сведений и документов
Сноска. Заголовок Приложения 7 в редакции постановления Правительства РК от 22.02.2016 № 96 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 17 и пунктом 3-1
статьи 10 Закона Республики Казахстан от 28 августа 2009 года
"О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных
преступным путем, и финансированию терроризма"
_____________________________________________________
(уполномоченный орган)
просит представить следующую информацию об операциях клиентов и
бенефициарных собственниках клиентов:
1. ________________;
2. ________________.
_________________________
(Ф.И.О. уполномоченного лица уполномоченного органа)
_____________
(подпись)
_____________________
(расшифровка подписи)
Контактный телефон:
__________________
Дата и время направления запроса:
__________________
Приложение 8
к Правилам представления субъектами
финансового мониторинга сведений и
информации об операциях, подлежащих
финансовому мониторингу
Форма
Сноска. Правила дополнены приложением 8 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2014 № 1435.
Ответ
на запрос на предоставление необходимой информации, сведений и
документов
Сноска. Заголовок Приложения 8 в редакции постановления Правительства РК от 22.02.2016 № 96 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3-1 статьи 10 Закона Республики Казахстан
от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию)
доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма"
______________________________________________________________
(наименование субъекта финансового мониторинга)
направляет следующую информацию на запрос № ____ от __________:
1. ________________;
2. ________________.
Приложение на _________________ листах.
_________________________
(Ф.И.О. ответственного лица субъекта финансового мониторинга)
_____________
(подпись)
_____________________
(расшифровка подписи)
Контактный телефон:
__________________
Дата и время направления ответа:
__________________
Приложение 9
к Правилам представления субъектами
финансового мониторинга сведений и
информации об операциях, подлежащих
финансовому мониторингу
Форма
Сноска. Правила дополнены приложением 9 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2014 № 1435.
Извещение о принятии запроса на предоставление необходимой
информации, сведений и документов
Сноска. Заголовок Приложения 9 в редакции постановления Правительства РК от 22.02.2016 № 96 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
_____________________________________________________________________
(наименование субъекта финансового мониторинга)
извещает ____________________________________________________________
(уполномоченный орган)
о принятии запроса на предоставление необходимой информации, сведений
и документов по операциям, подлежащим финансовому мониторингу № _____
от __________.
_________________________
(Ф.И.О. ответственного лица субъекта финансового мониторинга)
_____________
(подпись)
_____________________
(расшифровка подписи)
Дата и время принятия запроса:
____________________
Приложение 10
к Правилам представления
субъектами финансового мониторинга
сведений и информации об операциях,
подлежащих финансовому мониторингу

Ескерту. Қағида 7-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2014 № 1435 қаулысымен.
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.02.2016 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға)
және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28
тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабы 1-тармағының 1)
тармақшасына және 10-бабының 3-1-тармағына сәйкес
_____________________________________________________________________
(уәкілетті орган)
клиенттердің операциялары және клиенттердің бенефициарлық
меншік иелері туралы мынадай ақпаратты беруді сұрайды:
1. _____________________;
2. _____________________.
_______________________________ ____________ ______________________
(уәкілетті органның уәкілетті (қолы) (қолдың толық жазылуы)
адамының Т.А.Ә.)
Байланыс телефоны _________________
Сұрау салудың жіберілген
күні мен уақыты:
________________________
Қаржы мониторингі
субъектілерінің қаржы
мониторингіне жататын
операциялар туралы мәліметтер
мен ақпарат беру
қағидаларына 8-қосымша
Нысан
Қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру жөнінде сұрау салуға жауап
Ескерту. Қағида 8-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2014 № 1435 қаулысымен.
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.02.2016 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға)
және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28
тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңының 17-бабы 1-тармағының 1)
тармақшасына және 10-бабының 3-1-тармағына сәйкес
_____________________________________________________________________
(қаржы мониторингі субъектінің аты)
__________ № ______ сұрау салуға мынадай ақпаратты жібереді:
1. _______________;
2. _______________.
Қосымша _____ парақта.
_______________________________ __________ ________________________
(қаржы мониторингі субъектісінің (қолы) (қолдың толық жазылуы)
жауапты адамының Т.А.Ә.)
Байланыс телефоны:
_________________
Жауаптың жіберілген күні мен уақыты:
________________________
Қаржы мониторингі
субъектілерінің қаржы
мониторингіне жататын
операциялар туралы мәліметтер
мен ақпарат беру
қағидаларына 9-қосымша
Нысан
Қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру жөнінде сұрау салудың қабылданғаны туралы хабарлама
Ескерту. Қағида 9-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2014 № 1435 қаулысымен.
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.02.2016 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
_____________________________________________________________________
(қаржы мониторингі субъектісінің атауы)
_____________________________________________________________________
(уәкілетті орган)
________ № ____ қаржы мониторингіне жататын операция бойынша қажетті
ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беруге сұрау салудың
қабылданғаны туралы хабарлайды.
_______________________________ ____________ ______________________
(қаржы мониторингі субъектісінің (қолы) (қолдың толық жазылуы)
жауапты адамының Т.А.Ә.)
Сұрау салудың қабылданған күні мен уақыты:
__________________________
Қаржы мониторингі
субъектілерінің
қаржы мониторингіне жататын
операциялар туралы мәліметтер
мен ақпарат беру қағидаларына
10-қосымша

Сноска. Правила дополнены приложением 10 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.02.2016 № 96 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Форма
Обращение
о продлении срока по запросу на предоставление
необходимой информации, сведений и документов
____________________________________________________________________
(наименование субъекта финансового мониторинга)
обращается в
____________________________________________________________________
(уполномоченный орган)
о продлении срока, указанного в запросе на предоставление необходимой
информации, сведений и документов № _____, от __________ до _____
рабочих дней.
___________________________
(Ф.И.О. ответственного лица субъекта финансового мониторинга)
_____________
(подпись)
_______________________
(расшифровка подписи)
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 ноября 2012 года № 1484
Признаки определения подозрительной операции

Ескерту. Қағида 10-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 22.02.2016 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нысан
Қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру жөнінде сұрау салу мерзімін ұзарту туралы
өтініш
___________________________________________________________________
(қаржы мониторингі субъектісінің атауы)
____________________ көрсетілген қажетті ақпаратты, мәліметтер мен
(уәкілетті орган)
құжаттарды беру жөніндегі №________ сұрау салуда көрсетілген мерзімді _____ жұмыс күніне дейін ұзарту туралы өтініш береді.
__________________________ ____________ ____________________
(қаржы мониторингі (қолы) (қолдың толық
субъектісінің жауапты жазылуы)
адамының Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 23 қарашадағы
№ 1484 қаулысымен
бекітілген
Күдікті операцияны айқындау белгілері

Сноска. Признаки определения в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2018 № 929 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
№ кода
Признаки определения подозрительной операции
1
2
3
1. Общие
1.
1012
Пренебрежение клиентом (представителем клиента) более выгодных условий получения услуг (комиссии, вознаграждения и т.п.), а также предложение клиентом (представителем клиента) необычно высокой комиссии (вознаграждения) за предоставление услуги субъектом финансового мониторинга.
2.
1046
Операция с участием некоммерческой организации, (за исключением операций, связанных с уплатой налогов, других обязательных платежей в бюджет, пени и штрафов, пенсионных и социальных отчислений, членских взносов, коммунальных платежей, страховых премий по договорам обязательного страхования, а также операций, указанных в кодах признаков подозрительных операций 1040, 3002, 3003, 3004 и 1041).
3.
1040
Совершение операций с деньгами и/или иным имуществом с участием некоммерческих организаций, связанных с благотворительной деятельностью и/или иными пожертвованиями (за исключением операций, указанных в коде 3003).
4.
1041
Поступление из-за рубежа денежных средств на счета некоммерческих организаций.
5.
1042
Перевод собственных средств на банковский счет, открытый в оффшорной зоне.
6.
1043
Операции клиента, имеющего регистрацию, место жительства или место нахождения в оффшорной зоне (за исключением операций, указанных в кодах 0623, 0633, 0640 (приложение 5, справочник кодов видов операций, подлежащих финансовому мониторингу);
7.
1035
Клиент зарегистрирован (проживает) либо систематически совершает операции с участием лиц, зарегистрированных (проживающих) в государстве (на территории), которое не выполняет рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ), а равно с использованием счета в банке, зарегистрированном в таком государстве (территории).
8.
2003
Представление клиентом (представителем клиента) сведений, в том числе о бенефициарном собственнике, достоверность которых вызывает сомнения и не может быть проверена, а равно невозможность осуществить связь с клиентом по указанным им адресам и телефонам.
9.
2005
Необоснованная поспешность клиента (представителя клиента) в проведении операции и (или) излишняя озабоченность вопросами конфиденциальности в отношении проводимой операции.
10.
2007
Проведение операции клиентом под руководством третьего лица и/или лиц, присутствующих при операции.
11.
2014
Купля–продажа драгоценных металлов и драгоценных камней, ювелирных изделий, лома драгоценных металлов, когда данная деятельность не входит в круг его профессиональной деятельности.
12.

Ескерту. Айқындау белгілері жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 929 қаулысымен.
Р/с №
Код №
Күдікті операцияны айқындау белгілері
1
2
3
1. Жалпы
1.
1012
Клиенттің (клиент өкілінің) қызметтер көрсетілуінің анағұрлым тиімді шарттарын (комиссиялар, сыйақы және т.б.) елемеуі, сондай-ақ клиенттің (клиент өкілінің) қаржы мониторингі субъектісінің көрсеткен қызметі үшін ерекше жоғары комиссия (сыйақы) ұсынуы.
2.
1046
Коммерциялық емес ұйымның қатысуымен жасалған операция (салық, бюджетке төленетін өзге де міндетті төлемдерді, айыппұлдар мен өсімпұлдарды, зейнетақыны және әлеуметтік аударымдарды, мүшелік жарналарды, коммуналдық төлемдерді, міндетті сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларын төлеумен байланысты операцияларды, сондай-ақ күдікті операциялар белгілерінің 1040, 3002, 3003 және 1041 кодтарында көрсетілген операцияларды қоспағанда).
3.
1040
Коммерциялық емес ұйымдардың қатысуымен ақшамен және/немесе өзге мүлікпен, қайырымдылық қызметімен және/немесе өзге де қайырмалдықпен байланысты операциялар жасау (3003 кодта көрсетілген операцияларды қоспағанда).
4.
1041
Коммерциялық емес ұйымдардың шоттарына шет елдерден ақша қаражатының түсуі.
5.
1042
Оффшорлық аймақта ашылған банк шотына өз қаражатын аудару.
6.
1043
Тіркелген, тұрғылықты жері немесе орналасқан жері оффшорлық аймақтағы клиенттің операциялары (0623, 0633, 0640 кодтарында көрсетілген операцияларды қоспағанда (5-қосымша, қаржы мониторингіне жататын операциялар түрлері кодтарының анықтамалығы).
7.
1035
Клиент Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлейтін топтың (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын мемлекетте (аумақта) тіркелген (тұрады) не осы мемлекетте тіркелген (тұратын) тұлғалардың қатысуымен, сол сияқты осы мемлекетте (аумақта) тіркелген банктегі шотты пайдалана отырып, жүйелі түрде операциялар жасайды.
8.
2003
Клиенттің (клиент өкілінің) дұрыстығы күмән туғызатын және тексеру мүмкін емес мәліметтерді, оның ішінде бенефициарлық меншік иесі туралы мәліметтерді ұсынуы, сол сияқты клиент көрсеткен мекенжай мен телефондар бойынша хабарласудың мүмкін болмауы.
9.
2005
Клиенттің (клиент өкілінің) операциялар жасауда негізсіз асығуы және (немесе) өткізілетін операцияларға қатысты құпиялылық мәселелеріне шамадан тыс алаңдаушылық танытуы.
10.
2007
Клиенттің үшінші тұлғаның және/немесе операция кезінде қатысатын тұлғалардың басшылығымен операция жүргізуі.
11.
2014
Бұл қызмет оның кәсіптік қызметінің шеңберіне кірмейтін жағдайларды қоспағанда, бағалы металдар мен асыл тастарды, зергерлік бұйымдарды, бағалы металдар сынығын сатып алу-сату.
12.

2015
При осуществлении операции у клиента наблюдается волнение, вследствие которых он представляет явно ложную информацию.
13.
2017
Клиент не найден ни по месту государственной регистрации, ни по фактическому адресу, зафиксированному в рамках надлежащей проверки клиента.
14.
3001
Совершение операции с деньгами и(или) иным имуществом в (из) страну с высоким риском финансирования терроризма.
15.
3002
Совершение операций с деньгами и (или) иным имуществом, связанных с благотворительной деятельностью и (или) иными пожертвованиями, за исключением участия некоммерческих организаций.
16.
3003
Совершение операций с деньгами и (или) иным имуществом с участием некоммерческих организаций с религиозным направлением (за исключением операций, связанных с уплатой налогов, других обязательных платежей в бюджет, пени и штрафов, пенсионных и социальных отчислений, членских взносов, коммунальных платежей, страховых премий по договорам обязательного страхования).
17.
3004
Совершение клиентом операции (операций), по которой возникает основание полагать, что данная операция (операции) направлена на финансирование терроризма и (или) экстремизма.
18.
7002
Операции с деньгами и иным имуществом, которые связаны с куплей-продажей, транспортировкой, изготовлением, хранением и реализацией предметов, относящихся к химическому, биологическому и ядерному оружию и их составляющим, если это не относится к деятельности клиента.
19.
7003
Операции с деньгами и иным имуществом, которые связаны с куплей-продажей предметов военного назначения, медикаментов, если это не относится к деятельности клиента.
20.
7004
Операции с деньгами и иным имуществом, которые связаны с куплей-продажей веществ, включающих в себя не только лекарственные препараты, но и другие синтетические и природные вещества, являющиеся ядовитыми и сильнодействующими, если это не относится к деятельности клиента.
21.
7006
Клиенты, их деятельность, операции либо попытки их совершения, признанные подозрительными в соответствии с внутренними процедурами субъекта финансового мониторинга
22.
8002
Попытка совершения подозрительной операции, в отношении которой у субъекта финансового мониторинга возникают подозрения о том, что операция направлена на финансирование терроризма.
23.
8003
Отказ в установлении деловых отношений в случае невозможности принятия мер, предусмотренных подпунктами 1), 2), 2-1), 4) и 6) пункта 3 статьи 5 Закона.
24.
8004
Отказ в установлении деловых отношений, возможно направленных на легализацию (отмывание) доходов, полученных преступным путем.
25.
8005
Отказ в установлении деловых отношений, возможно направленных на финансирование терроризма либо иной преступной деятельности.
26.

2015
Операцияны жүзеге асыру кезінде анық жалған ақпарат ұсынуының салдарынан клиенттің толқып тұрғаны байқалады.
13.
2017
Клиент мемлекеттік тіркеу орны бойынша да, клиентті тиісті тексеру шеңберінде тіркелген нақты мекенжай бойынша да табылмады.
14.
3001
Терроризмді қаржыландыру тәуекелі жоғары елге (елден) ақшамен және (немесе) өзге де мүлікпен операциялар жасау.
15.
3002
Коммерциялық емес ұйымдардың қатысуын қоспағанда, қайырымдылық қызметімен және (немесе) өзге де қайырмалдықпен байланысты ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар жасау.
16.
3003
Діни бағыттағы коммерциялық емес ұйымдардың қатысуымен ақшамен және (немесе) өзге де мүлікпен операциялар жасау (салық, бюджетке төленетін өзге де міндетті төлемдерді, айыппұлдар мен өсімпұлдарды, зейнетақыны және әлеуметтік аударымдарды, мүшелік жарналарды, коммуналдық төлемдерді, міндетті сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларын төлеумен байланысты операцияларды қоспағанда).
17.
3004
Клиенттің осы операция (операциялар) терроризмді және (немесе) экстремизмді қаржыландыруға бағытталған деп пайымдауға негіз туындаған операцияны (операцияларды) жасауы.
18.
7002
Егер бұл клиенттің қызметіне жатпаса, химиялық, биологиялық және ядролық қаруға және олардың құрауыштарына жататын заттарды сатып алуға-сатуға, тасымалдауға, дайындауға, сақтауға және өткізуге байланысты ақшамен және өзге де мүлікпен жасалатын операциялар.
19.
7003
Егер бұл клиенттің қызметіне жатпаса, әскери мақсаттағы заттарды, дәрі-дәрмекті сатып алуға-сатуға байланысты ақшамен және өзге де мүлікпен жасалатын операциялар.
20.
7004
Егер бұл клиенттің қызметіне жатпаса, дәрілік препараттарды ғана емес, сонымен қатар улы және күшті әсер ететін басқа да синтетикалық және табиғи заттарды да қамтитын заттарды сатып алуға-сатуға байланысты ақшамен және өзге де мүлікпен жасалатын операциялар.
21.
7006
Қаржы мониторингі субъектісінің ішкі рәсімдеріне сәйкес қызметі, операциялары не оларды жасауға әрекеттенуі күдікті деп танылған клиенттер.
22.
8002
Қаржы мониторингінің субъектісінде операцияның терроризмді қаржыландыруға бағытталғаны туралы күдік туындатқан күдікті операцияны жасауға әрекеттену.
23.
8003
Заңның 5-бабы 3-тармағының 1), 2), 2-1), 4) және 6) тармақшаларында көзделген шараларды қолдану мүмкiн болмаған жағдайда іскерлік қатынастар орнатудан бас тарту.
24.
8004
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) бағытталуы мүмкін іскерлік қатынастарды орнатудан бас тарту.
25.
8005
Терроризмді не өзге қылмыстық қызметті қаржыландыруға бағытталуы мүмкін іскерлік қатынастарды орнатудан бас тарту.
26.

8006
Отказ в проведении операций в случае невозможности принятия мер, предусмотренных подпунктами 1), 2), 2-1), 4) и 6) пункта 3 статьи 5 Закона.
27.
8007
Отказ в проведении операции, в отношении которой у субъекта финансового мониторинга возникают подозрения о том, что операция направлена на легализацию (отмывание) доходов, полученных преступным путем.
28.
8008
Отказ в проведении операции, в отношении которой у субъекта финансового мониторинга возникают подозрения о том, что операция направлена на финансирование терроризма либо иной преступной деятельности.
29.
8010
Прекращение деловых отношений в случае возникновения в процессе изучения операций, совершаемых клиентом, подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в целях легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем.
30.
8011
Прекращение деловых отношений в случае возникновения в процессе изучения операций, совершаемых клиентом, подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в целях финансирования терроризма.
31.
8014
Совершение операций лицом, включенным в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма по решению суда.
32.
1028
Переводы, связанные с оплатой неустойки в рамках договоров по внешнеэкономической деятельности.
2. При предоставлении услуг по платежам и переводам денег
33.
1011
Указание резидентом по контрактам по экспорту или импорту срока репатриации, превышающего 360 дней (за исключением контрактов, предусматривающих оказание услуг и/или выполнение строительно-монтажных работ на территории Республики Казахстан).
34.
1017
Наличие нестандартных или необычно сложных инструкций по порядку проведения расчетов, отличающихся от сложившейся деловой практики.
35.
1023
Регулярные переводы денег с текущего счета клиента на его счет (счета) в другом банке (других банках) с последующими обратными переводами денег в одинаковых и/или похожих по значению суммах.
36.
1029
Регулярное перечисление (получение) клиентом денег в рамках сделок по оказанию маркетинговых, консультационных или исследовательских услуг.
37.
5002
Платежи и переводы денег по договору (договорам) на импорт товаров (работ, услуг) в пользу нерезидента, не являющегося стороной по договору (договорам).
38.
7001
Платежи и переводы, связанные с привлечением от физических лиц денег и (или) иного имущества, при отсутствии у клиента лицензии на осуществление деятельности в финансовой сфере и (или) деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов.
39.
7007
Платежи и переводы денег в пользу резидентов государств, не входящих в Таможенный союз, по договору на импорт товаров, не предусматривающему фактическое поступление товара на таможенную территорию Таможенного союза либо не предусматривающему перемещение товара по территории Таможенного союза.
40.

8006
Заңның 5-бабы 3-тармағының 1), 2), 2-1), 4) және 6) тармақшаларында көзделген шараларды қабылдау мүмкiн болмаған жағдайда операция жүргізуден бас тарту.
27.
8007
Қаржы мониторингінің субъектісінде операцияның қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) бағытталғаны туралы күдік туындатқан операцияны жүргізуден бас тарту.
28.
8008
Қаржы мониторингінің субъектісінде операция терроризмді не өзге қылмыстық қызметті қаржыландыруға бағытталғаны туралы күдік туындатқан операцияны жүргізуден бас тарту.
29.
8010
Клиент жасайтын операцияларды зерделеу процесінде клиент іскерлік қатынастарды қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) мақсатында пайдаланады деген күдік туындаған жағдайда іскерлік қатынастарды тоқтату.
30.
8011
Клиент жасайтын операцияларды зерделеу процесінде клиент іскерлік қатынастарды терроризмді қаржыландыру мақсатында пайдаланады деген күдік туындаған жағдайда іскерлік қатынастарды тоқтату.
31.
8014
Сот шешімі бойынша терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген тұлғаның операциялар жасауы.
32.
1028
Сыртқы экономикалық қызмет жөніндегі шарттар шеңберінде тұрақсыздық айыбын төлеуге байланысты аударымдар.
2. Ақша төлемдері мен аударымдары бойынша қызметтер көрсету кезінде
33.
1011
Экспорт немесе импорт келісімшарттары бойынша резиденттің 360 күннен асатын репатриация мерзімін көрсетуі (Қазақстан Республикасының аумағында құрылыс-монтаж жұмыстарын орындауды және/немесе қызметтер көрсетуді көздейтін келісімшарттарды қоспағанда).
34.
1017
Есеп айырысуды жүргізу тәртібі бойынша қалыптасқан іскерлік практикадан өзгеше, стандартты емес немесе әдеттегіден күрделі нұсқаулықтардың болуы.
35.
1023
Мәні жағынан бірдей және/немесе ұқсас сомадағы ақшаны кейіннен кері аудара отырып, клиенттің ағымдағы шотынан оның басқа банктегі (басқа банктердегі) шотына (шоттарына) ақша қаражатын тұрақты түрде аудару.
36.
1029
Маркетингтік, консультациялық немесе зерттеу қызметтерін көрсету жөніндегі мәмілелер шеңберінде клиенттің тұрақты ақша аударуы (алуы).
37.
5002
Шарт (шарттар) бойынша тарап болып табылмайтын резидент еместің пайдасына тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) импортына шарт (шарттар) бойынша ақша төлемдері мен аударымдары.
38.
7001
Клиентте қаржы саласындағы қызметті және (немесе) қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызметті жүзеге асыруға лицензия болмаған кезде жеке тұлғалардан ақша және (немесе) өзге де мүлік тартумен байланысты төлемдер мен аударымдар.
39.
7007
Кеден одағының кедендік аумағына тауардың нақты келіп түсуін көздемейтін не тауарды Кеден одағының аумағы арқылы алып өтуді көздемейтін тауарлар импортының шарты бойынша Кеден одағына кірмейтін мемлекеттер резиденттерінің пайдасына ақша төлемдері мен аударымдары.
40.

7008
Систематические переводы денег за рубеж без открытия банковского счета, в отношении которых возникают основания полагать, что они совершаются в целях осуществления предпринимательской деятельности.
41.
7009
Систематические платежи и переводы денег по валютным операциям, осуществляемые без представления валютного договора.
42.
7011
Поступление в пользу клиента платежей с использованием электронных денег в крупном размере либо неоднократное поступление платежей с использованием электронных денег при отсутствии сведений о деятельности клиента в сфере Интернет-торговли.
43.
7012
Частое поступление в пользу клиента платежей с использованием электронных денег от не идентифицированных владельцев электронных денег (за исключением платежей по уплате налогов и иных обязательных платежей в бюджет, оплате коммунальных услуг, услуг связи, услуг телерадиовещания).
3. При банковском обслуживании
44.
1019
Существенное увеличение доли наличных денег, поступающих на счет клиента – юридического лица, если обычными для основной деятельности клиента являются расчеты в безналичной форме.
45.
1025
Досрочное погашение кредита клиентом, если имеющаяся информация не позволяет определить источник финансирования кредитной задолженности.
46.
1044
Перевод с банковского счета всех либо значительной части денег, за короткий период времени после их зачисления полученных за оказание широкого спектра услуг и (или) разные виды товаров.
47.
4006
Закрытие счета с последующим открытием новых счетов на то же имя или на имя членов семьи клиента (те же действия, совершенные юридическими лицами).
48.
4008
Систематическое снятие одним и тем же лицом либо группой лиц с банковского счета (счетов) денег и/или значительной части денег за короткий период времени, полученных за оказание работ и услуг.
49.
4009
Неопрятный внешний вид (признаки лица без определенного места жительства, признаки наркомании и (или) алкоголизма) лица, осуществляющего систематическое снятие с банковского счета денег.
50.
4013
Регулярное зачисление наличных денег на банковский счет клиента от третьих лиц с последующим снятием таких денег клиентом либо переводом всей или большей части суммы в течение одного операционного дня или следующего за ним дня на банковские счета клиента или третьих лиц.
51.
7013
Регулярное зачисление клиентом наличных денег на депозиты, открываемые (открытые) в пользу третьих лиц, при отсутствии очевидной связи между деятельностью клиента и таких лиц.
52.
7020
Систематическое внесение наличных денег на банковский счет страхового агента, осуществляющего такую деятельность.
53.

7008
Банктік шот ашпай-ақ, шетелге оларға қатысты кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру мақсатында жасалды деп ұйғаруға негіз туындайтын жүйелі ақша аударымдары.
41.
7009
Валюталық шарт ұсынбай жүзеге асырылатын валюталық операциялар бойынша жүйелі ақша төлемдері мен аударымдары.
42.
7011
Интернет-сауда саласында клиенттің қызметі туралы мәліметтер болмаған жағдайда, клиенттің пайдасына ірі мөлшерде электрондық ақша пайдаланылған төлемдердің түсуі не бірнеше рет электрондық ақша пайдаланылған төлемдердің түсуі.
43.
7012
Клиенттің пайдасына электрондық ақшаның сәйкестендірілмеген иелерінен электрондық ақша пайдаланылған төлемдердің жиі түсуі (салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу, коммуналдық қызметтерге, байланыс қызметтеріне, телерадиохабарларын тарату қызметтеріне ақы төлеу бойынша төлемдерді қоспағанда).
3. Банктік қызмет көрсету кезінде
44.
1019
Егер клиенттің негізгі қызметі әдетте қолма-қол ақшасыз нысанда есеп айырысу болып табылса, заңды тұлға-клиенттің шотына түсетін қолма-қол ақша үлесінің айтарлықтай ұлғаюы.
45.
1025
Егер қолда бар ақпарат кредиттік берешекті қаржыландыру көзін анықтауға мүмкіндік бермесе, клиенттің кредитті мерзімінен бұрын өтеуі.
46.
1044
Қызметтердің кең спектрін көрсеткені және (немесе) тауарлардың әрқилы түрі үшін алынған ақша есепке алынғаннан кейін қысқа уақыт ішінде ақшаның бәрін не қомақты бөлігін банктік шоттан аудару.
47.
4006
Клиенттің дәл сол атына немесе отбасы мүшелерінің атына (заңды тұлғалар жасаған дәл сондай әрекет) кейіннен жаңа шоттар аша отырып, шоттарды жабу.
48.
4008
Жұмыстар мен қызметтер көрсеткені үшін алынған ақшаны және/немесе ақшаның қомақты бөлігін банктік шоттан (шоттардан) дәл сол адамның не адамдар тобының қысқа уақыт ішінде жүйелі түрде алуы.
49.
4009
Банктік шоттан ақшаны жүйелі түрде алуды жүзеге асыратын адамның ұсқынсыз сырт келбеті (белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамның белгілері, нашақорлық және (немесе) маскүнемдік белгілері).
50.
4013
Клиенттің банктік шотына үшінші тұлғалардан тұрақты түрде қолма-қол ақшаның түсуі, кейінен сол ақшаны клиенттің алуы не операциялық бір күн ішінде немесе одан кейінгі күні клиенттің немесе үшінші тұлғалардың банктік шоттарына ақшаның барлық немесе қомақты сомасын аудару.
51.
7013
Клиент пен мұндай тұлғалардың қызметі арасында анық байланыс болмаған жағдайда үшінші тұлғалардың пайдасына ашылатын (ашылған) депозиттерге клиенттің тұрақты түрде қолма-қол ақша есептеуі.
52.
7020
Сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру агентінің банктік шотына жүйелі түрде қолма-қол ақша салу.
53.

7023
Приобретение клиентом большого количества предоплаченных платежных карточек, не обусловленное характером его деятельности.
54.
7018
Систематическое поступление денег на счет клиента, осуществляемое с помощью оборудования (устройства), предназначенного для приема наличных денег.
55.
3006
Отказ отправителя денежных средств проходить процедуру установления источников доходов, который имеет внешние признаки религиозности, независимо от пола.
56.
8012
Обращение физического лица, включенного в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, для осуществления операции по получению заработной платы в соответствии с подпунктом 1) пункта 8 статьи 12 Закона.
57.
8013
Зачисление денег на банковский счет лицу, включенному в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, в соответствии с частью пятой пункта 1-1 статьи 13 Закона.
4. При предоставлении услуг на рынке ценных бумаг, услуг пенсионных фондов
58.
1003
Совершение клиентом либо по его указанию сделок с ценными бумагами (финансовыми инструментами), в результате которых не меняется владелец этих ценных бумаг (финансовых инструментов).
59.
1004
Сделки по покупке и продаже ценных бумаг, заключаемые по ценам, имеющим существенное отклонение от текущих рыночных цен (по низкой цене, за бесценок и/или по завышенной цене) по аналогичным сделкам.
60.
1005
Соглашение двух или нескольких участников торгов или их представителей о покупке (продаже) ценных бумаг на организованном и/или неорганизованном рынке ценных бумаг по ценам, имеющим существенное отклонение от текущих рыночных цен по аналогичным сделкам.
61.
1007
Разовая продажа (покупка) клиентом большого количества ценных бумаг, не обращающихся на организованном рынке ценных бумаг и финансовых услуг, при условии, что клиент не является профессиональным участником рынка ценных бумаг, и (или) ценные бумаги не передаются клиенту в погашение задолженности контрагента перед клиентом.
62.
7035
Совершение клиентом либо по его указанию сделок с ценными бумагами (финансовыми инструментами), в результате которых не меняется бенефициарный собственник этих ценных бумаг (финансовых инструментов).
63.
7037
Открытие индивидуального пенсионного счета с последующим перечислением на него значительных сумм в виде добровольных пенсионных взносов на имя иностранца либо лица без гражданства либо лица, достигшего к моменту заключения договора предельного возраста или приблизившегося к нему.
5. При предоставлении услуг в сфере страхования
64.
1020
Совершение операций по замене страхователя, застрахованного либо выгодоприобретателя по договору накопительного страхования жизни.
65.

7023
Клиенттің өз қызметінің сипатымен байланысты емес алдын ала төленіп қойылған төлем карточкаларының қомақты көлемін сатып алуы.
54.
7018
Клиенттің шотына қолма-қол ақша қабылдауға арналған жабдықтың (құрылғының) көмегімен ақшаның жүйелі түрде түсуі.
55.
3006
Жынысына қарамастан, діншілдіктің сыртқы белгілері бар ақша қаражатын жіберушінің кіріс көздерін анықтау рәсімін өтуден бас тартуы.
56.
8012
Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жеке тұлғаның Заңның 12-бабы 8-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жалақы алу операциясын жүзеге асыру үшін өтініші.
57.
8013
Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген тұлғаның банктік шотына Заңның 13-бабы 1-1-тармағының бесінші бөлігіне сәйкес ақша салу.
4. Бағалы қағаздар нарығында қызметтер көрсету, зейнетақы қорларының қызметтер көрсетуі кезінде.
58.
1003
Клиенттің не оның нұсқауы бойынша бағалы қағаздармен (қаржы құралдарымен) нәтижесінде осы бағалы қағаздардың (қаржы құралдарының) иеленушісі өзгермейтін мәмілелер жасауы.
59.
1004
Осыған ұқсас мәмілелер бойынша ағымдағы нарықтық бағадан едәуір ауытқитын бағалар бойынша (төмен бағамен, арзанға және/немесе жоғары бағамен) жасалатын бағалы қағаздарды сатып алу және сату жөніндегі мәмілелер.
60.
1005
Ұқсас мәмілелер бойынша ағымдағы нарықтық бағадан едәуір ауытқитын бағалар бойынша бағалы қағаздардың ұйымдасқан және/немесе ұйымдаспаған нарығында бағалы қағаздарды сатып алу (сату) туралы сауда-саттыққа екі немесе бірнеше қатысушының немесе олардың өкілдерінің келісімі.
61.
1007
Клиенттің бағалы қағаздар нарығына кәсiби қатысушысы болып табылмауы және (немесе) бағалы қағаздардың клиентке оның алдындағы контрагенттің қарызын өтеуге берілмеуі шартымен бағалы қағаздар және қаржылық көрсетілетін қызметтер ұйымдасқан нарығында айналыста жоқ бағалы қағаздардың көп мөлшерін клиенттің біржолғы сатуы (сатып алуы).
62.
7035
Клиенттің не оның нұсқауы бойынша бағалы қағаздармен (қаржы құралдарымен) нәтижесінде осы бағалы қағаздардың (қаржы құралдарының) бенефициарлық меншік иесі өзгермейтін мәмілелер жасауы.
63.
7037
Шетелдіктің, не азаматтығы жоқ адамның, не шарт жасаған кезде шекті жасқа жеткен немесе соған жақындаған адамның атына жеке зейнетақы шотын аша отырып, оған кейіннен ерікті зейнетақы жарналары түрінде қомақты сома аудару.
5. Сақтандыру саласында қызметтер көрсету кезінде
64.
1020
Өмірді жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша сақтандырушыны, сақтанушыны не пайда алушыны ауыстыру жөнінде операциялар жасау.
65.

7026
Досрочное расторжение клиентом договора добровольного страхования на крупную сумму спустя небольшой промежуток времени после его заключения с возвратом страховой премии, в том числе в пользу третьих лиц.
66.
7028
Попытка либо передача клиентом наличных денег в оплату страховых премий по договору накопительного страхования.
67.
7029
Изменение размера страховой суммы с соответствующим увеличением размера страховой премии по заключенному договору накопительного страхования.
68.
7038
Выплата всей либо части вознаграждения за услуги страхового посредника (страхового брокера, страхового агента) третьему лицу по указанию страхового посредника.
6. При предоставлении нотариальных, аудиторских услуг
69.
1015
Получение и (или) предоставление имущества по договору финансовой аренды (лизинга) по невыгодным, экономически нецелесообразным условиям договора (нотариусы).
70.
1024
Осуществление финансовых операций, при которых один и тот же предмет сделки продается и затем выкупается.
71.
1032
Явное несоответствие договорной и действительной стоимости предмета сделки.
7. При оказании услуг в сфере игорного бизнеса
72.
1031
Неоднократное получение (выплата) средств в крупных размерах от игорного заведения в качестве выигрыша в азартной игре и/или по ставкам на азартные игры.
8. При оказании услуг лизинга
73.
1038
Досрочное погашение основного долга по договору лизинга клиентом, ранее допустившим просрочку исполнения обязательств, если имеющаяся информация не позволяет определить источник финансирования долга.
74.
9002
Получение или предоставление имущества по договору лизинга (сублизинга), когда продавцом предмета лизинга и лизингополучателем (сублизингополучателем) выступает одно и то же лицо.
9. При осуществлении деятельности ломбарда
75.
9005
Сдача под залог или в скупку ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней без оттисков пробирных клейм.
76.
9006
Сдача под залог в ломбард транспортного средства по доверенности.
10. При осуществлении скупки, купли-продажи драгоценных металлов и драгоценных камней, ювелирных изделий из них
77.
9007
Систематическое приобретение физическим лицом нескольких ювелирных или других бытовых изделий из драгоценных металлов и (или) драгоценных камней (однотипных изделий) и/или сертифицированных драгоценных камней.
78.
1045
Перечисление по поручению клиента денежных средств за реализованные драгоценные металлы, драгоценные камни и лом таких изделий, а также ювелирных изделий на счета третьих лиц.
79.
9011
Приобретение юридическим лицом ограненных драгоценных камней (за исключением бриллиантов), не добывающихся на территории Республики Казахстан.
80.

7026
Клиенттің ірі сомаға жасаған ерікті сақтандыру шартын ол жасалғаннан кейін шамалы уақыт аралығы өткен соң мерзімінен бұрын бұзып, сақтандыру сыйлықақысын, оның ішінде үшінші тұлғаның пайдасына қайтаруы.
66.
7028
Клиенттің жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысын төлеуге қолма-қол ақша беруге әрекеттенуі не беруі.
67.
7029
Жасалған жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының мөлшерін тиісінше ұлғайта отырып, сақтандыру сомасының мөлшерін өзгерту.
68.
7038
Сақтандыру делдалының (сақтандыру брокерінің, сақтандыру агентінің) қызметі үшін үшінші тұлғаға сақтандыру делдалының нұсқауы бойынша сыйақының барлығын не бір бөлігін төлеу.
6. Нотариаттық, аудиторлық қызметтер көрсету кезінде
69.
1015
Қаржылық жалға беру шарты (лизинг) бойынша шарттың тиімсіз, экономикалық орынсыз талаптары бойынша мүлікті алу және (немесе) беру (нотариустар).
70.
1024
Нақ сол бір мәміле заты сатылатын және кейіннен сатып алынатын қаржы операцияларын жүзеге асыру.
71.
1032
Мәміле мәнінің шарты мен шын мәніндегі құнының анық сәйкес келмеуі.
7. Ойын бизнесі саласында қызметтер көрсету кезінде
72.
1031
Құмар ойындар және/немесе құмар ойындардың ставкалары бойынша ұтыс ретінде ойын мекемесінен бірнеше мәрте ірі мөлшерде қаражат алу (төлеу).
8. Лизинг қызметтерін көрсету кезінде
73.
1038
Егер қолда бар ақпарат борышты қаржыландыру көзін айқындауға мүмкіндік бермесе, бұрын міндеттемелерді орындау мерзімін өткізіп алуға жол берген клиенттің лизинг шарты бойынша негізгі борышты мерзімінен бұрын өтеуі.
74.
9002
Лизинг нысанасын сатушы және лизинг алушы (сублизинг алушы) сол бір тұлға болып табылса, мүлікті лизинг (сублизинг) шарты бойынша алу немесе беру.
9. Ломбард қызметін жүзеге асыру кезінде
75.
9005
Сынамалау таңбаларының бедерлері жоқ бағалы металдардан және асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдарды кепілге тапсыру немесе сатуға қою.
76.
9006
Көлік құралын сенімхат бойынша ломбардқа кепілге қою.
10. Бағалы металдарды және асыл тастарды, олардан жасалған зергерлік бұйымдарды сатып алуды, сатып алу-сатуды жүзеге асыру кезінде.
77.
9007
Жеке тұлғаның бағалы металдардан және (немесе) асыл тастардан (бір типті бұйымдар) және/немесе сертификатталған асыл тастардан жасалған бірнеше зергерлік немесе басқа тұрмыстық бұйымды жүйелі түрде сатып алуы.
78.
1045
Клиенттің тапсырмасы бойынша өткізілген бағалы металдар, асыл тастар және осындай бұйымдардың сынықтары, сондай-ақ зергерлік бұйымдар үшін ақша қаражатын үшінші тұлғалардың шоттарына аударуы.
79.
9011
Заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының аумағында өндірілмейтін бедерленген асыл тастарды (гауһарды қоспағанда) сатып алуы.
80.

9012
Продажа драгоценных металлов и драгоценных камней, ювелирных изделий из них по ценам, имеющим существенное отклонение от текущих рыночных цен.
11. При осуществлении сделок купли-продажи недвижимого имущества
81.
9013
Предложение или попытка клиента совершить сделку с недвижимым имуществом, на которое наложено обременение (за исключением ипотеки).
82.
9014
Совершение сделки с недвижимым имуществом по цене, имеющей существенное отклонение от рыночной стоимости
83.
9015
Многократная (три и более раз) покупка и (или) продажа физическим лицом объектов недвижимости.
84.
9016
Осуществление сделки купли-продажи недвижимого имущества, являющегося государственной собственностью, приобретателем по которой выступает субъект частного предпринимательства.
12. При осуществлении деятельности платежных организаций
85.
9022
Проведение операций с деньгами и (или) иным имуществом, по которым у субъекта финансового мониторинга возникают основания полагать, что данная операция и/или операции связаны с незаконным оборотом наркотических средств.

9012
Бағалы металдарды, асыл тастарды және олардан жасалған зергерлік бұйымдарды ағымдағы нарықтық бағалардан едәуір айырмасы бар бағалар бойынша сату.
11. Жылжымайтын мүлікті сатып алу-сату мәмілелерін жүзеге асыру кезінде
81.
9013
Клиенттің ауыртпалық салынған (ипотеканы қоспағанда) жылжымайтын мүлікпен мәміле жасауды ұсынуы немесе әрекеттенуі.
82.
9014
Жылжымайтын мүлікпен нарықтық құнынан едәуір айырмасы бар баға бойынша мәміле жасау.
83.
9015
Жеке тұлғаның жылжымайтын мүлік объектілерін қайта-қайта (үш немесе одан да көп рет) сатып алуы және (немесе) сатуы.
84.
9016
Сатып алушы ретінде жеке кәсіпкерлік субъектісі әрекет ететін мемлекеттік меншікке тиесілі жылжымайтын мүлікті сатып алу-сату мәмілесін жүзеге асыру.
12. Төлем ұйымдарының қызметін жүзеге асыру кезінде.
85.
9022
Қаржы мониторингінің субъектісінде осы операция және/немесе операциялар есірткі құралдарының заңсыз айналымымен байланысы бар деп пайымдауға негіз туындайтын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар жүргізу.