О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам передачи таможенным органам функций ветеринарно-санитарного контроля и контроля по карантину растений в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Таможенного союза"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 ноября 2013 года № 1246
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам передачи таможенным органам функций ветеринарно-санитарного контроля и контроля по карантину растений в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Таможенного союза».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                    С. Ахметов
Проект
Закон Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
передачи таможенным органам функций ветеринарно-санитарного
контроля и контроля по карантину растений в автомобильных
пунктах пропуска через таможенную границу Таможенного союза
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 30 января 2001 года «Об административных правонарушениях» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; №  23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 128, 130; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; № 2, ст. 19, 25, 26, 28; № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 8, ст. 64; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 115, 116; № 14, ст. 117; № 16, ст. 128, 129; № 17, ст. 136; № 19, ст. 145; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 11, 13, 14, 16; № 3, ст. 21, 22, 25, 26, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35, 36; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 84, 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92, 93, 94; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 10, 11, 13; № 4, ст. 21; № 7, ст. 36; № 10-11, ст. 54, 56; № 13, ст. 62; № 14, ст. 72, 74, 75; № 15, ст. 77, 78, 49, 81, 82, № 16, ст. 83):

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде ветеринариялық-санитариялық бақылау және өсімдіктер карантині бойынша бақылау функцияларын кеден органдарына беру мәселесі бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 19 қарашадағы № 1246 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде ветеринариялық-санитариялық бақылау және өсімдіктер карантині бойынша бақылау функцияларын кеден органдарына беру мәселесі бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      С. Ахметов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ       Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде ветеринариялық-санитариялық бақылау және өсімдіктер карантині бойынша бақылау функцияларын кеден органдарына беру мәселесі бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139 -құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140- құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87- құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102- құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат;№ 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; 17-18, 112, 114-құжаттар; № 20-21, 119-құжат; № 22, 128, 130-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7, 9-құжаттар; № 2, 19, 25, 26, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 8, 64-құжат;№ 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 115, 116-құжаттар; № 14, 117-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; № 17, 136-құжат; № 19, 145-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11, 13, 14, 16-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 26, 27-құжаттар;№ 4, 32-құжат; № 5, 35, 36- құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 84, 85-құжаттар; № 13, 91-құжат; № 14, 92, 93, 94-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 10, 11, 13-құжаттар; № 4, 21-құжат; № 7, 36-құжат; № 10-11, 54, 56-құжаттар;№ 13, 62-құжат; № 14, 72, 74, 75-құжаттар; № 15, 77, 78, 49, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат):

1) пункт 2 статьи 555 изложить в следующей редакции:
«2. Таможенные органы рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 175 (частью второй), 220, 240 (частью первой), 247, 294 (частью первой), 307, 310 (частями шестой, седьмой, девятой), 323 (частью первой), 447 (частями второй и третьей), 447-1(частью первой), 447-2, 447-3, 460 (по административным правонарушениям на автомобильном транспорте), 461 (частями первой, второй, четвертой, пятой, шестой, 6-1), 463 (частями второй и третьей), 467-1, 470 (частью третьей), 477 (частью четвертой) настоящего Кодекса, когда перечисленные в настоящем пункте административные правонарушения совершены в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан.»;
2) абзац тридцать шестой подпункта 1) пункта 1 статьи 636 изложить в следующей редакции:
«таможенных органов (статьи 140 (часть вторая), 218-1 (часть седьмая), 400-1, 400-2, 405 (часть первая), 409, 410, 413, 413-1, 413-2, 414, 415, 417, 417-1, 418, 421, 423, 424, 425-1, 426-430, 433), а также по административным правонарушениям, совершенным в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, предусмотренным статьями 308, 323 (частью второй), 357-1, 461 (частью 3-1) настоящего Кодекса;».
2. В Кодекс Республики Казахстан от 30 июня 2010 года «О таможенном деле в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 14, ст. 70; № 24, ст. 145; 2011 г., № 1, ст. 3; № 11, ст. 102; № 19, ст. 145; 2012 г., № 2, ст. 15; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 13; № 7, ст. 36; № 10-11, ст. 56;№ 14, ст. 72; № 15, ст. 81; № 16, ст. 83):
1) подпункт 19) статьи 8 изложить в следующей редакции:
«19) проведение документарного и физического государственного ветеринарно-санитарного контроля и карантинного фитосанитарного контроля в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Таможенного союза, за исключением функций по проведению лабораторного контроля ввозимых подконтрольных товаров и подкарантинной продукции;»;
2) пункты 6 и 7 статьи 192 изложить в следующей редакции:
«6. Государственный ветеринарно-санитарный контроль в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Таможенного союза осуществляется в целях выполнения требований законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии и направлен на охрану таможенной территории Таможенного союза от заноса и распространения возбудителей заразных и экзотических болезней животных из других государств, не являющихся членами Таможенного союза.
Документарный и физический государственный ветеринарно-санитарный контроль в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Таможенного союза осуществляется должностными лицами таможенных органов в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.

1) 555-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2). Кеден органдары осы тармақта келтірілген әкімшілік құқық бұзушылықтар Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде жасалса, осы Кодекстің 175 (екінші бөлігінде), 220, 240 (бірінші бөлігінде), 247, 294 (бірінші бөлігінде), 307, 310 (алтыншы, жетінші, тоғызыншы бөліктерінде), 323 (бірінші бөлігінде), 447 (екінші және үшінші бөліктерінде), 447-1 (бірінші бөлігінде), 447-2, 447-3, 460 (автомобиль көлігіндегі әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша), 461 (бірінші, екінші, төртінші, бесінші, алтыншы, 6-1) бөліктерінде), 463 (екінші және үшінші бөліктерінде), 467-1, 470 (үшінші бөлігінде), 477 (төртінші бөлігінде)-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайды.»;
2) 636-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының отыз алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«кеден органдарының (140 (екінші бөлігі), 218-1 (жетінші бөлігі), 400-1, 400-2, 405 (бірінші бөлігі), 409, 410, 413, 413-1, 413-2, 414, 415, 417, 417-1, 418, 421, 423, 424, 425-1, 426-430, 433-баптар), сондай-ақ осы Кодекстің 308, 323 (екінші бөлігінде), 357-1, 461 (3-1-бөлігінде)-баптарында көзделген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде жасалған әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша;».
2. «Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» 2010 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 14, 70-құжат; № 24, 145-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 11, 102-құжат; № 19, 145-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 13-құжат; № 7, 36-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81-құжат; № 16, 83-құжат):
1) 8-баптың 19) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«19) әкелінетін бақылауға жататын тауарларға және карантинге жатқызылған өнімдерге зертханалық бақылау жүргізу жөніндегі функцияларды қоспағанда, Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде құжаттамалық және физикалық мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және карантиндік фитосанитариялық бақылауды жүргізу;»;
2) 192-баптың 6 және 7-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының талаптарын орындау мақсатында жүзеге асырылады және Кеден одағының кедендік аумағын Кеден одағына мүше болып табылмайтын басқа мемлекеттерден жануарлардың жұқпалы және экзотикалық аурулары қоздырғыштарының әкелінуі мен таралуынан қорғауға бағытталған.
Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде құжаттамалық және физикалық мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен кеден органдарының лауазымды адамдары жүзеге асырады.

7. Карантинный фитосанитарный контроль в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Таможенного союза осуществляется в целях выполнения требований законодательства Республики Казахстан в области карантина растений и направлен на охрану таможенной территории Таможенного союза от занесения или самостоятельного проникновения из других государств, не являющихся членами Таможенного союза, карантинных объектов, перечень которых утверждается Правительством Республики Казахстан.
Карантинный фитосанитарный контроль в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Таможенного союза, за исключением функций лабораторной экспертизы осуществляется должностными лицами таможенных органов в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Порядок взаимодействия уполномоченного органа по карантину растений и таможенных органов при осуществлении карантинного фитосанитарного контроля в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Таможенного союза определяется Правительством Республики Казахстан.».
3. В Закон Республики Казахстан от 11 февраля 1999 года «О карантине растений» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 2-3, ст. 34; № 23, ст. 931; 2002 г., № 4, ст. 30; 2003 г., № 15, ст. 121; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; 2009 г., № 18, ст. 84, 85; 2010 г., № 1-2, ст. 1; № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; 2013 г. № 9, ст. 51; № 14, ст. 75):
1) в статье 1:
дополнить подпунктами 6-1), 6-2), 9-1) и 10-1) следующего содержания:
«6-1) карантинный фитосанитарный контроль – деятельность уполномоченного органа и уполномоченного органа в автомобильных пунктах пропуска по проверке и наблюдению за соблюдением проверяемыми субъектами требований законодательства Республики Казахстан в области карантина растений, по результатам которой могут применяться меры правоограничительного характера без оперативного реагирования;
6-2) карантинный фитосанитарный надзор – деятельность уполномоченного органа по проверке и наблюдению за соблюдением проверяемыми субъектами требований законодательства Республики Казахстан в области карантина растений, по результатам которой могут применяться меры правоограничительного характера, в том числе оперативного реагирования;
9-1) правоограничительная мера – карантинная мера, применяемая уполномоченным органом и уполномоченным органом в автомобильных пунктах пропуска в отношении физических и юридических лиц;

7. Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде карантиндік фитосанитариялық бақылау Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасының талаптарын орындау мақсатында жүзеге асырылады және Кеден одағына мүше болып табылмайтын басқа мемлекеттерден тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін карантиндік объектілердің Кеден одағының кедендік аумағына әкелуінен немесе өздігінен кіруінен қорғауға бағытталған.
Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде карантиндік фитосанитариялық бақылауды, зертханалық сараптама функцияларын қоспағанда, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен кеден органдарының лауазымды адамдары жүзеге асырады.
Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде карантиндік фитосанитариялық бақылауды жүзеге асыру кезіндегі өсімдіктер карантині бойынша уәкілетті орган мен кеден органдарының өзара іс-қимыл тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.».
3. «Өсімдіктер карантині туралы» 1999 жылғы 11 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 2-3, 34-құжат; № 23, 931-құжат; 2002 ж., № 4, 30-құжат; 2003 ж., № 15, 121-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; 2009 ж., № 18, 84, 85-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; 12, 111-құжат; 2012 ж., № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж. № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 6-1), 6-2), 9-1) және 10-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«6-1) карантиндік фитосанитариялық бақылау – уәкілетті органның және автомобиль өткізу пункттерінде уәкілетті органның тексерілетін субъектілердің Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасының талаптарын сақтауын тексеру және қадағалау жөніндегі қызметі, оның нәтижесі бойынша жедел ден қоюсыз құқық шектеу сипатындағы шаралар қолданылуы мүмкін;
6-2) карантиндік фитосанитариялық қадағалау - уәкілетті органның тексерілетін субъектілердің Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасы талаптарын сақтауын тексеру және қадағалау жөніндегі қызметі, оның нәтижесі бойынша құқық шектеу сипатындағы, оның ішінде ден қою шаралары қолданылуы мүмкін;
9-1) құқық шектейтін шара – жеке және заңды тұлғаларға қатысты уәкілетті орган және автомобиль өткізу пункттеріндегі уәкілетті орган қолданатын карантиндік шара;

10-1) уполномоченный орган по карантину растений в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза (далее – уполномоченный орган в автомобильных пунктах пропуска) – таможенные органы Республики Казахстан, осуществляющие карантинный фитосанитарный контроль в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза;»;
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
«15) фитосанитарный контрольный пост – подразделение ведомства уполномоченного органа, расположенное на территории пограничных и таможенных пунктов (пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, за исключением автомобильных пунктов пропуска), а также в местах, определенных уполномоченным органом, оснащенное необходимым оборудованием и приборами, осуществляющее государственный карантинный фитосанитарный надзор;»;
дополнить подпунктами 19) и 20) следующего содержания:
«19) документарный карантинный фитосанитарный контроль – проверка карантинных документов, подтверждающих фитосанитарную безопасность подкарантинной продукции на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан в области карантина растений, а также наличие согласования уполномоченного органа на разрешение ввоза, вывоза или транзита карантинных объектов в научно–исследовательских целях;
20) осмотр – визуальное обследование подкарантинной продукции, в том числе транспортных средств, багажа, ручной клади физических лиц, а также грузовых емкостей.»;
2) подпункт 2) статьи 4 изложить в следующей редакции:
«2) государственное регулирование, государственный карантинный фитосанитарный контроль и надзор, ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан в области карантина растений;»;
3) статью 6 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
«5) таможенные органы Республики Казахстан.»;
4) в пункте 1 статьи 7:
подпункт 1-1) изложить в следующей редакции:
«1-1) осуществляет государственный карантинный фитосанитарный контроль и надзор;»;
подпункты 16), 17), 19) изложить в следующей редакции:
«16) проводит на фитосанитарных контрольных постах первичный карантинный фитосанитарный контроль и надзор за ввозимой, вывозимой и транзитной подкарантинной продукцией при необходимости – ее лабораторную экспертизу с отбором образцов, транспортных средств, ручной клади и багажа, составлением акта карантинного фитосанитарного контроля (надзора) и соответствующей отметкой на карантинных и товарно-транспортных документах о разрешении или запрете ввоза, вывоза и транзита подкарантинной продукции;

10-1) Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттеріндегі өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - автомобиль өткізу пункттеріндегі уәкілетті орган) – Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде карантиндік фитосанитариялық бақылауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының кеден органдары;»;
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«15) фитосанитариялық бақылау бекеті – уәкілетті орган ведомствосының шекара және кеден пункттерінің (автомобиль өткізу пункттерін қоспағанда, Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінің) аумағында, сондай-ақ уәкілетті орган белгілеген жерлерде орналасқан, қажетті жабдықтармен және аспаптармен жарақтандырылған мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық қадағалауды жүзеге асыратын бөлімшесі;»;
мынадай мазмұндағы 19) және 20) тармақшалармен толықтырылсын:
«19) құжаттамалық карантиндік фитосанитариялық бақылау – Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасының талаптарына карантинге жатқызылған өнімдердің фитосанитариялық қауіпсіздігінің сәйкестігіне, сондай-ақ карантиндік объектілерді ғылыми-зерттеу мақсаттарында әкелуге, әкетуге немесе транзитке рұқсат беруде уәкілетті органның келісімінің болуын растайтын карантиндік құжаттарды тексеру;
20) тексеріп қарау – карантинге жатқызылған өнімдерді, оның ішінде көлік құралдарын, багаждарды, жеке адамдардың қол жүктерін, сондай-ақ жүк ыдыстарын көру арқылы тексеру.»;
2) 4-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) мемлекеттік реттеу, мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау және Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасын бұзғаны үшін жауаптылық;»;
3) 6-бап мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) Қазақстан Республикасының кеден органдары кіреді.»;
4) 7-баптың 1 тармағында:
1-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1-1) мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалауды жүзеге асырады;»;
16), 17), 19) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«16) фитосанитариялық бақылау бекеттерінде әкелінетін, әкетілетін және транзиттік карантинге жатқызылған өнімге алғашқы карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалауды, қажет болған жағдайда карантиндік фитосанитариялық бақылау (қадағалау) актісін жасай отырып, карантинге жатқызылған өнімді әкелуге, әкетуге және олардың транзитіне рұқсат беру немесе тыйым салу туралы карантиндік және тауар-көліктік құжаттарға тиісті белгілерді қоя отырып, көлік құралдарынан, қол жүгі мен багаждан үлгілерді іріктей отырып, зертханалық сараптама жүргізеді;

17) проводит в пункте назначения подкарантинной продукции вторичный карантинный фитосанитарный контроль и надзор, отбор образцов при необходимости лабораторную экспертизу с учетом фитосанитарной характеристики территории и места ее происхождения, пункта назначения, а также зон, свободных от карантинных объектов или с незначительной их распространенностью, транспортных средств, ручной клади и багажа с составлением акта карантинного фитосанитарного контроля (надзора) и соответствующей отметкой на карантинных и товарно-сопроводительных документах;
19) проводит документарный карантинный фитосанитарный контроль на фитосанитарных контрольных постах ввозимой, вывозимой и транзитной подкарантинной продукции;»;
часть третью пункта 2 изложить в следующей редакции:
«Иные должностные лица ведомства и его территориальных подразделений, непосредственно осуществляющие государственный карантинный фитосанитарный контроль и надзор, являются государственными инспекторами по карантину растений.»;
5) дополнить статьей 7-3 следующего содержания:
«Статья 7-3. Компетенция уполномоченного органа
в автомобильных пунктах пропуска
1. Уполномоченный орган в автомобильных пунктах пропуска:
1) проводит в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, карантинный фитосанитарный контроль за ввозимой, вывозимой и транзитной подкарантинной продукцией, перемещаемой в транспортных средствах, ручной клади и багаже, с составлением акта карантинного фитосанитарного контроля и соответствующей отметкой на карантинных и товарно-транспортных документах о разрешении или запрете ввоза, вывоза и транзита подкарантинной продукции;
2) проводит документарный карантинный фитосанитарный контроль, а также осмотр и (или) досмотр ввозимой, вывозимой и транзитной подкарантинной продукции в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза;
3) выдает и контролирует исполнение предписания в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза:
об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан в области карантина растений;
о выполнении мероприятий по карантину растений.
2. Уполномоченный орган в автомобильных пунктах пропуска осуществляет свою деятельность во взаимодействии с пограничной службой, уполномоченным органом и другими государственными органами.»;

17) карантинге жатқызылған өнімдердің межелі пунктінде қайталама карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалауды, үлгілерді іріктеуді, қажет болған жағдайда аумақтың фитосанитариялық сипаттамасын және оның шыққан жерін, межелі пунктін, сондай-ақ карантиндік объектілерден бос жатқан немесе олар аз таралған аймақтарды есепке ала отырып, карантиндік фитосанитариялық бақылау (қадағалау) актісін жасап және карантиндік және тауарлық-ілеспе құжаттарына тиісті белгілерді қоя отырып, көлік құралдарына, қол жүгі мен багажға зертханалық сараптама жүргізеді;»;
«19) фитосанитариялық бақылау бекеттерінде әкелінетін, әкетілетін және транзиттік карантинге жатқызылған өнімдерге құжаттамалық карантиндік фитосанитариялық бақылау жүргізеді;»;
2-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Ведомствоның және оның аумақтық бөлімшелерінің мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалауды тікелей жүзеге асыратын өзге де лауазымды адамдары өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлар болып табылады.»;
5) мынадай мазмұндағы 7-3-баппен толықтырылсын:
«7-3-бап. Автомобиль өткізу пункттеріндегі уәкілетті органның құзыреті
1. Автомобиль өткізу пункттеріндегі уәкілетті орган:
1) Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде әкелінетін, әкетілетін және транзиттік көлік құралдарында, қол жүгі мен багажда өткізілетін карантинге жатқызылған өнімдерге, карантиндік фитосанитариялық бақылау актісін жасай отырып және карантинге жатқызылған өнімді әкелуге, әкетуге және олардың транзитіне рұқсат беру немесе тыйым салу туралы карантиндік және тауар-көліктік құжаттарға тиісті белгілерді қоя отырып, карантиндік фитосанитариялық бақылау жүргізеді;
2) Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде әкелінетін, әкетілетін және транзиттік карантинге жатқызылған өнімдерге құжаттамалық карантиндік фитосанитариялық бақылауды, сондай-ақ тексеріп қарауды және (немесе) қарап тексеруді жүргізеді;
3) Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде:
Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасының анықталған бұзушылықтарын жою туралы;
өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды орындау туралы нұсқама береді және оның орындалуын бақылайды.
2. Автомобиль өткізу пункттеріндегі уәкілетті орган өз қызметін шекара қызметімен, уәкілетті органмен және басқа да мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылда жүзеге асырады.»;

6) в статье 8:
первый абзац изложить в следующей редакции:
«При осуществлении государственного карантинного фитосанитарного контроля и надзора государственные инспекторы по карантину растений имеют право:»;
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
«1) задерживать в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, подкарантинную продукцию и объекты карантинного фитосанитарного контроля и надзора на период проведения осмотра, досмотра, фитосанитарной экспертизы и, при необходимости, обеззараживания, а также при их перевозке без фитосанитарного либо карантинного сертификата или в случаях несоответствия фитосанитарным требованиям;
2) посещать и проводить обследования объектов государственного карантинного фитосанитарного контроля на предмет соблюдения требований законов Республики Казахстан, указов Президента Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан, получать необходимую для осуществления своих полномочий информацию в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;»;
7) в статье 9-2:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 9-2. Государственный карантинный фитосанитарный
контроль и надзор»;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Государственный карантинный фитосанитарный контроль и надзор осуществляются в форме проверки и иных формах.»;
8) заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
«Глава 3. Государственный карантинный фитосанитарный контроль и надзор»;
9) статью 10 изложить в следующей редакции:
«Статья 10. Осуществление карантинного фитосанитарного
контроля и надзора
1. Карантинный фитосанитарный контроль и надзор, осуществляемые в соответствии с подпунктами 16), 17) и 19) пункта 1 статьи 7 настоящего Закона в целях предотвращения ввоза и распространения на территории Республики Казахстан карантинных объектов, осуществляются государственными инспекторами по карантину растений уполномоченного органа.
Проведение постоянных карантинных досмотров подкарантинной продукции, ее лабораторная экспертиза с отбором образцов, контрольных выборочных обследований, рассмотрение карантинных документов и осуществление надзора за выполнением мероприятий по карантину растений в целях предотвращения ввоза на территорию Республики Казахстан карантинных объектов, своевременного выявления, локализации и ликвидации имеющихся очагов их распространения, направлены на охрану растительных и продовольственных ресурсов, недопущение непредвиденных затрат бюджетных средств на борьбу с карантинными объектами, а также повышение конкурентоспособности отечественной продукции.

6) 8-бапта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру кезінде өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың:»;
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«1) карантинге жатқызылған өнім мен карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау объектілерін тексеріп қарау, қарап тексеру, фитосанитариялық сараптама жүргізу және қажет болған жағдайда, залалсыздандыру кезінде, сондай-ақ оларды фитосанитариялық не карантиндік сертификатсыз тасымалдау кезінде немесе олар фитосанитариялық талаптарға сәйкес келмеген жағдайларда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен кідіртуге;
«2) мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау объектілеріне баруға және оларда Қазақстан Республикасының заңдары, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтары мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары талаптарының сақталуы тұрғысынан зерттеп-қарауды жүргізуге, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өз өкілеттіктерін жүзеге асыру үшін қажетті ақпарат алуға;
7) 9-2 бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«9-2 бап. Мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау тексеру нысанында және өзге де нысандарда жүзеге асырылады.»;
8) 3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«3-тарау. Мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау»;
9) 10-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«10-бап. Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру
1. Осы Заңның 7-бабы 1-тармағының 16), 17) және 19) тармақшаларына сәйкес жүзеге асырылатын карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалауды Қазақстан Республикасының аумағына карантиндік объектілердің әкелінуін және таралуын болдырмау мақсатында уәкілетті органның өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлары жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының аумағына карантиндік объектілерді әкелуді болдырмау, олардың таралу қаупі бар ошақтарын уақытылы анықтау, оқшаулау және жою мақсатында карантинге жатқызылған өнімдерді карантиндік тұрақты қарап тексеру, үлгілерін іріктей отырып, оның зертханалық сараптамасын, іріктеу арқылы бақылап тексеру жүргізу, карантиндік құжаттарды қарау және өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды орындауға қадағалауды жүзеге асыру өсімдік және азық-түлік ресурстарын қорғауға, карантиндік объектілермен күресте бюджет қаражатының болжанбаған шығындарына жол бермеуге, сондай-ақ отандық өнімнің бәсекеге қабілеттілігін арттыруға бағытталған.

2. Карантинный фитосанитарный контроль, осуществляемый в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 7-3 настоящего Закона в целях предотвращения ввоза и распространения на территории Республики Казахстан карантинных объектов, осуществляется должностными лицами уполномоченного органа в автомобильных пунктах пропуска.
3. Карантинный фитосанитарный контроль и надзор, проведение карантинных мер направлены на сохранность имущества людей, относящегося к объектам контроля и надзора по карантину растений.»;
10) в статье 11:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 11. Должностные лица, осуществляющие государственный
карантинный фитосанитарный контроль и надзор»;
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
«1. Должностные лица ведомства и его территориальных подразделений с фитосанитарными контрольными постами, непосредственно осуществляющие государственный карантинный фитосанитарный надзор, обеспечиваются форменной одеждой (без погон).»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Должностные лица, осуществляющие государственный карантинный фитосанитарный контроль и надзор, имеют право на возмещение вреда в случаях их гибели или увечья в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан.»;
11) в статье 12:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 12. Объекты государственного карантинного
фитосанитарного контроля и надзора»;
часть первую изложить в следующей редакции:
«Объектами государственного карантинного фитосанитарного контроля и надзора являются:»;
12) в статье 13:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Ввоз на территорию Республики Казахстан подкарантинной продукции разрешается только через фитосанитарные контрольные посты и автомобильные пункты пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза.
Оформление таможенных документов на подкарантинную продукцию проводится после завершения карантинного фитосанитарного контроля и (или) надзора.
Оформление таможенных документов на ввозимую подкарантинную продукцию в пункте назначения проводится после вторичного карантинного фитосанитарного контроля и (или) надзора.
Карантинные меры других государств признаются, если они обеспечивают надлежащий уровень фитосанитарной охраны, применяемой в Республике Казахстан.
Импортная и транзитная подкарантинная продукция перевозится по территории Республики Казахстан в крытых или изотермических, исправных и опломбированных контейнерах, герметичных упаковках, вагонах, автофургонах, авторефрижераторах и на других транспортных средствах.
Ввоз подкарантинной продукции иностранными дипломатическими представительствами, консульскими учреждениями, представительствами международных организаций, находящимися на территории Республики Казахстан, а также лицами, пользующимися привилегиями и иммунитетом, производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.»;
в пункте 5:
часть четвертую изложить в следующей редакции:
«В случае, если перевозчик отказывается предъявлять подкарантинную продукцию для проведения государственного карантинного фитосанитарного надзора, то она подлежит возврату в страну-экспортер за счет средств ее владельца, о чем государственный инспектор по карантину растений ставит в известность территориальное подразделение уполномоченного органа, пограничные и таможенные органы Республики Казахстан.»;
часть восьмую изложить в следующей редакции:
«После прохождения карантинного досмотра подкарантинной продукции и проведения необходимых мероприятий по карантину растений государственный инспектор по карантину растений ставит на сопроводительных товаротранспортных документах штамп установленного образца о прохождении государственного карантинного фитосанитарного надзора с разрешением на ввоз в пункт назначения или транзит и выдает ее владельцу акт карантинного досмотра.»;
часть девятую изложить в следующей редакции:
«Грузовые операции (перегрузка на другие транспортные средства) с подкарантинной продукцией на фитосанитарных контрольных постах производятся ее владельцем по разрешению государственного инспектора по карантину растений после проведения государственного карантинного фитосанитарного надзора и обязательного карантинного досмотра.».

2. Осы Заңның 7-3-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес жүзеге асырылатын карантиндік фитосанитариялық бақылауды Қазақстан Республикасының аумағына карантиндік объектілердің әкелінуін және таралуын болдырмау мақсатында автомобиль өткізу пункттеріндегі уәкілетті органның лауазымды адамдары жүзеге асырады.
3. Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау және карантиндік шараларды өткізу адамдардың өсімдіктер карантині бойынша бақылау және қадағалау объектілеріне жатқызылған мүлкін сақтауға бағытталған.»;
10) 11-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«11-бап. Мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар»;
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Ведомствоның және оның фитосанитариялық бақылау бекеттері бар аумақтық бөлімшелерінің мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық қадағалауды тікелей жүзеге асыратын лауазымды адамдары нысанды киіммен (погонсыз) қамтамасыз етіледі.»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар қаза тапқан немесе мертіккен жағдайда олардың Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен зиянды өтеттіруге құқығы бар.»;
11) 12-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«12-бап. Мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау объектілері»;
бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау объектiлерi мыналар болып табылады:»;
12) 13-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қазақстан Республикасының аумағына карантинге жатқызылған өнiмдi әкелуге фитосанитариялық бақылау бекеттері мен Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттері арқылы ғана рұқсат етiледi.
Карантинге жатқызылған өнiмге кедендік құжаттарды ресімдеу карантиндік фитосанитариялық бақылау мен (немесе) қадағалау аяқталғаннан кейін жүргізіледi.
Әкелінетін карантинге жатқызылған өнiмге кедендік құжаттарды ресімдеу межелі пунктте қайталама карантиндік фитосанитариялық бақылаудан және (немесе) қадағалаудан кейін жүргізіледi.
Басқа мемлекеттердiң карантиндік шаралары, егер олар Қазақстан Республикасында қолданылатын фитосанитариялық қорғаудың тиісті деңгейiн қамтамасыз ететін болса, танылады.
Импорттық және транзиттік карантинге жатқызылған өнім Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жабық немесе изотермиялық, ақаусыз және пломбаланған контейнерлермен, герметикалық орамдармен, вагондармен, автофургондармен, авторефрижераторлармен және басқа да көлiк құралдарымен тасымалданады.
Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан шетелдiк дипломатиялық өкiлдiктердiң, консулдық мекемелердiң, халықаралық ұйымдар өкiлдiктерiнiң, сондай-ақ артықшылықтар мен иммунитеттi пайдаланатын адамдардың карантинге жатқызылған өнiмдi әкелуi Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес жүргiзiледi.»;
5-тармақта:
төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Егер тасымалдаушы карантинге жатқызылған өнiмдi мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық қадағалау жүргізу үшін көрсетуден бас тартса, онда өнім экспорттаушы елге оның иесiнiң қаражаты есебiнен қайтаруға жатады, ол туралы өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектор уәкілетті органның аумақтық бөлімшесін, Қазақстан Республикасының шекара және кеден органдарын хабардар етедi.»;
сегізінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Карантинге жатқызылған өнiм карантиндiк қарап тексеруден өткеннен кейiн және өсімдіктер карантині жөніндегі қажетті іс-шаралар жүргiзiлген соң өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектор межелі пунктке әкелуге немесе транзитіне рұқсат бере отырып, тауарлық-көлiктік iлеспе құжаттарына мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық қадағалаудан өткенi туралы белгіленген үлгiдегi мөртабан басады және оның иесiне карантиндiк қарап-тексеру актiсiн бередi.»;
тоғызыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Фитосанитариялық қадағалау бекеттерінде карантинге жатқызылған өнiммен жүк операцияларын (басқа көлік құралдарына қайта тиеуді) оның иелері мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық қадағалау және мiндеттi карантиндiк қарап тексеру жүргiзiлгеннен кейiн өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектордың рұқсаты бойынша жүргiзедi.».

4. В Закон Республики Казахстан от 10 июля 2002 года «О ветеринарии» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 15, ст. 148; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 20, ст. 152; 2008 г., № 24, ст. 129; 2009 г., № 18, ст. 84, 86; 2010 г., № 1-2, ст. 1; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 2, ст. 16; № 8, ст. 64; № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; 2013 г. № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75):
1) в статье 1:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
«7) ветеринарный контрольный пост – подразделение ведомства уполномоченного органа, расположенное на территории пограничных и таможенных пунктов (пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, за исключением автомобильных пунктов пропуска), оснащенное необходимым оборудованием и приборами, осуществляющее ветеринарно-санитарный контроль и надзор перемещаемых (перевозимых) объектов;»;
дополнить подпунктом 21-1) следующего содержания:
«21-1) уполномоченным государственным органом в области ветеринарии в пограничных и таможенных автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, в пределах своих полномочий являются таможенные органы Республики Казахстан;»;
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
«24) ветеринарный осмотр животного – клинический осмотр животного, проводимый с целью определения общего состояния его здоровья ветеринарным врачом, государственным ветеринарно-санитарным инспектором, а также должностным лицом таможенного органа в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза;»;
подпункт 28) изложить в следующей редакции:
«28) ветеринарный осмотр продукции и сырья животного происхождения – проведение осмотра туш и органов животных, продукции и сырья животного происхождения для выявления видимых изменений, патологических признаков проявления болезней в них с целью предварительного определения безопасности, осуществляемое государственным ветеринарно-санитарным инспектором, ветеринарным врачом, а также должностным лицом таможенного органа в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза;»;

4. «Ветеринария туралы» 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 15, 148-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 18, 84, 86-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7-құжаттар; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 16-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар):
1) 1-бапта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«7) ветеринариялық бақылау бекеті – уәкілетті орган ведомствосының шекара және кеден пункттері аумағында (автомобиль өткізу пункттерін қоспағанда, Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттері) орналасқан, өткізілетін (тасымалданатын) объектілерге ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын қажетті жабдықтармен және аспаптармен жарақтандырылған бөлімшесі;»;
мынадай мазмұндағы 21-1) тармақшамен толықтырылсын:
«21-1) Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы шекара және кеден автомобиль өткізу пункттерінде ветеринария саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган өз өкілеттіктері шегінде Қазақстан Республикасының кеден органдары болып табылады;»;
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«24) жануарды ветеринариялық тексеріп қарау - жануар денсаулығының жалпы жай-күйін айқындау мақсатында жүргізілетін ветеринариялық дәрігердің, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың, сондай-ақ Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде кеден органының лауазымды адамының оны клиникалық тексеріп қарауы;»;
28) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«28) жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты ветеринариялық тексеріп қарау - қауіпсіздікті алдын ала айқындау мақсатында мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор, ветеринариялық дәрігер, сондай-ақ Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде кеден органының лауазымды адамы жүзеге асыратын жануарлардың ұшасы мен ағзаларының, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың көзге көрінетін өзгерістерін, оларда аурулардың пайда болуының патологиялық белгілерін анықтау үшін тексеріп қарау жүргізу;»;

дополнить подпунктами 48) и 49) следующего содержания:
«48) документарный государственный ветеринарно-санитарный контроль – проверка документов, подтверждающих безопасность, наличия разрешений на ввоз (вывоз) или транзит подконтрольных товаров, а также соответствия содержания выданных документов Единым ветеринарным (ветеринарно-санитарным) требованиям Таможенного союза;
49) физический государственный ветеринарно-санитарный контроль – досмотр подконтрольных государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору перемещаемых (перевозимых) объектов и ветеринарный осмотр животных, продукции и сырья животного происхождения, проверка соответствия данным, указанным в предъявленных сопроводительных ветеринарных документах, исключение наличия не указанных в них объектов, а также совместного перемещения (перевозки) несовместимых объектов, контроль соответствия транспортного средства, условий и режима перемещения (перевозки), упаковки и маркировки установленным ветеринарно-санитарным требованиям;»;
2) в статье 14-1:
подпункт 5) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«5) в пограничных и таможенных пунктах (пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, за исключением автомобильных пунктов пропуска) при транспортировке (перемещении) перемещаемых (перевозимых) объектов через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза;»;
пункт 2-1 изложить в следующей редакции:
«2-1. Государственный ветеринарно-санитарный контроль в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, осуществляется должностными лицами таможенных органов Республики Казахстан в форме документарного и физического контроля. Лабораторный контроль осуществляется территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа.»;
3) подпункт 4) пункта 1 статьи 16 изложить в следующей редакции:
«4) организация и осуществление государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора на пограничных и таможенных пунктах (пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза), за исключением автомобильных пунктов пропуска.».
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении девяноста календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

мынадай мазмұндағы 48) және 49) тармақшалармен толықтырылсын:
«48) құжаттамалық мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау – бақылауға жататын тауарлардың қауіпсіздігін, әкелуге (әкетуге) немесе олардың транзитіне рұқсаттың болуын, сондай-ақ берілген құжаттар мазмұнының Кеден одағының Бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды тексеру;
«49) физикалық мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау – мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалауға жататын өткізілетін (тасымалданатын) объектілерді қарап тексеру және жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты ветеринариялық тексеріп қарау, ұсынылған ветеринариялық ілеспе құжаттарда көрсетілген деректерге сәйкестігін тексеру, оларда көрсетілмеген объектілердің бар болуын, сондай-ақ үйлеспейтін объектілердің бірге өтуін (тасымалдануын) болдырмау, көлік құралының өткізу (тасымалдау) шарттары мен режиміне сәйкестігін, орамның және таңбалаудың белгіленген ветеринариялық-санитариялық талаптарға сәйкестігін бақылау.»;
2) 14-1-бапта:
1-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) шекара және кеден пункттерінде (автомобиль өткізу пункттерін қоспағанда, Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде) Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізілетін (тасымалданатын) объектілерді тасымалдау (өткізу) кезінде;»;
2-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2-1. Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымды адамдары құжаттамалық және физикалық бақылау нысанында жүзеге асырады. Зертханалық бақылауды уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері жүзеге асырады.»;
3) 16-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) автомобиль өткізу пункттерін қоспағанда, шекара және кеден пункттерінде (Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалауды ұйымдастыру және жүзеге асыру кіреді.».
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік тоқсан күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті