Об утверждении Правил проведения президентских тестов физической подготовленности населения Республики Казахстан и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1545. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 апреля 2015 года № 238
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 15.04.2015 № 238.
В целях реализации Послания Президента Республики Казахстан Назарбаева Н. А. народу Казахстана 29 января 2010 года «Новое десятилетие – новый экономический подъем – новые возможности Казахстана» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения президентских тестов физической подготовленности населения Республики Казахстан (далее – президентские тесты).
2. Заинтересованным центральным государственным органам Республики Казахстан в рамках учебно-воспитательного процесса, спортивно-оздоровительной работы в организациях образования предусмотреть проведение президентских тестов.
3. Агентству Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры обеспечить контроль за внедрением президентских тестов.
4. Акимам областей, городов Астаны, Алматы, городов, районов проводить работу по внедрению президентских тестов в трудовых коллективах, по месту жительства и отдыха населения, созданию условий для занятий по видам спорта, включенных в президентские тесты.
5. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 24 июня 1996 года № 774 «О президентских тестах физической подготовленности населения Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 1996 г., № 29, ст. 253);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 12 июня 2002 года № 637 «О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 июня 1996 года № 774» (САПП Республики Казахстан, 2002 г., № 17, ст. 186).
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       C. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1545
ПРАВИЛА
проведения президентских тестов физической
подготовленности населения Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения президентских тестов физической подготовленности населения Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан «О физической культуре и спорте».

Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру дайындығының президенттік тестілерін өткізу қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1545 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 15 сәуірдегі № 238 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 15.04.2015 № 238 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың 2010 жылғы 29 қаңтардағы "Жаңа онжылдық – жаңа экономикалық өрлеу – Қазақстанның жаңа мүмкіндіктері" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру дайындығының президенттік тестілерін өткізу қағидалары (бұдан әрі – президенттік тестілер) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының мүдделі орталық мемлекеттік органдары білім беру ұйымдарындағы оқу-тәрбие процесі, спорттық-сауықтыру жұмысы шеңберінде президенттік тестілерді өткізуді көздесін.
3. Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі президенттiк тестілердің енгiзiлуiн бақылауды қамтамасыз етсiн.
4. Облыстардың, Астана, Алматы қалаларының, қалалардың, аудандардың әкiмдерi президенттiк тестілерді еңбек ұжымдарында, халықтың тұрғылықты жерi мен демалыс орындары бойынша енгiзу, президенттік тестілерге енгізілген спорт түрлері бойынша шұғылдану үшiн жағдайлар жасау жөнінде жұмыс жүргізсін.
5. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасындағы халықтың дене тәрбиесi даярлығының президенттiк сынамалары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 24 маусымдағы № 774 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., № 29, 253-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 24 маусымдағы № 774 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 12 маусымдағы № 637 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., № 17, 186-құжат).
6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1545 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру дайындығының
президенттік тестілерін өткізу
ҚАҒИДАЛАРЫ
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру дайындығының президенттік тестілерін өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.

2. Президентские тесты – совокупность упражнений (испытаний), определяющих посредством контрольных нормативов общий уровень физической подготовленности населения. Президентские тесты являются основой нормативных требований к физической подготовленности населения Республики Казахстан.
2. Структура президентских тестов
3. Президентские тесты подразделяются на два уровня:
1) президентский уровень – уровень, всесторонне физически развитого человека;
2) уровень национальной готовности – уровень, определяющий физическую подготовленность населения.
4. Президентские тесты согласно приложению 1 к настоящим Правилам включают восемь видов спортивных испытаний, отражающих основные физические качества человека (силу, выносливость, быстроту и ловкость).
5. Президентские тесты подразделяются на пять ступеней:
1 ступень – «Шымырлық пен ептілік» («Смелые и ловкие») – 9-10 и 11-13 лет – 4 и 7 классы общеобразовательных школ;
2 ступень – «Спорт ізбасарлары» («Спортивная смена») – 14-15 лет – 9 классы общеобразовательных школ;
3 ступень – «Күш пен батылдық» («Сила и мужество») – (16-17 лет) – 11 классы общеобразовательных школ, предвыпускные курсы колледжей, лицеев;
4 ступень – «Шынығуды жетілдіру» («Физическое совершенство») – предвыпускные курсы высших учебных заведений 18-23 года, население 24-39 лет;
5 ступень – «Сергектік пен денсаулық» («Бодрость и здоровье») 40-49, 50-59, 60 и старше лет.
6. Виды испытаний и нормативы президентских тестов физической подготовленности населения указаны в приложении 1 к настоящим Правилам.
3. Порядок проведения испытаний по президентским тестам
7. Соревнования по видам испытаний президентских тестов проводятся в 4, 7, 9, 11 классах общеобразовательных школ, на предпоследних курсах лицеев, колледжей и высших учебных заведений, для работающей молодежи и взрослого населения на соревнованиях физкультурно-оздоровительной направленности.
8. К сдаче нормативов президентских тестов допускаются все желающие, имеющие разрешение врача, занимающиеся спортом организованно или самостоятельно.
9. Соревнования по видам испытаний президентских тестов проводят судейские коллегии, утвержденные городскими (районными) отделами по физической культуре и спорту в соответствии с правилами соревнований по видам спорта, утвержденными уполномоченным государственным органом.
4. Организация работы по президентским тестам
10. Общее руководство и контроль по выполнению президентских тестов осуществляется уполномоченным государственным органом, соответствующими управлениями, отделами физической культуры и спорта и Национальным научно-практическим центром физической культуры Министерства образования и науки Республики Казахстан и его региональными филиалами.

2. Президенттік тестілер – бақылау нормативтері арқылы халықтың дене шынықтыру дайындығының жалпы деңгейін айқындайтын жаттығулардың (сынақтардың) жиынтығы. Президенттік тестілер Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру дайындығына қойылатын нормативтік талаптардың негізі болып табылады.
2. Президенттік тестілердің құрылымы
3. Президенттік тестілер екі деңгейге бөлінеді:
1) президенттік деңгей – физикалық тұрғыдан жан-жақты дамыған адам деңгейі;
2) ұлттық дайындық деңгейі – халықтың дене дайындығының айқындайтын деңгей.
4. Президенттік тестілер осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес адамның дене даярлығының негізгі қабілеттерін (күштілік, төзімділік, жылдамдық және ептілік) танытатын спорттық сынақтардың сегіз түрін қамтиды.
5. Президенттік тестілер бес сатыға бөлінеді:
1-саты – "Шымырлық пен ептілік" – 9-10 және 11-13 жастағылар – жалпы білім беру мектептерінің 4 және 7 сыныптары;
2-саты – "Спорт ізбасарлары" – 14-15 жастағылар – жалпы білім беру мектептерінің 9 сыныптары;
3-саты – "Күш пен батылдық" – 16-17 жастағылар – жалпы білім беру мектептерінің 11 сыныптардың, колледждердің, лицейлердің соңғы курсының алдындағы курстары;
4-саты – "Шынығуды жетілдіру" – жоғары оқу орындарының соңғы курсының алдындағы курстары, 18-23 жастағылар, 24–39 жастағы тұрғындар;
5-саты – "Сергектік пен денсаулық" – 40-49, 50-59, 60 және одан жоғары жастағылар.
6. Халықтың дене шынықтыру дайындығының президенттік тестілері сынақтарының түрлері мен нормативтері осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген.
3. Президенттік тестілер бойынша сынақтарды өткізу тәртібі
7. Президенттік тестілер сынақтарының түрлері бойынша жарыстар жалпы білім беретін мектептердің 4, 7, 9, 11 сыныптарында, лицейлердің, колледждер мен жоғары оқу орындарының соңғы курсының алдындағы курстарында, жұмыс істейтін жастар мен ересек тұрғындар үшін дене шынықтыру-сауықтыру бағытындағы жарыстарда өткізіледі.
8. Президенттік тестілер нормативтерін тапсыруға дәрігердің рұқсаты бар, спортпен ұйымдасқан түрде немесе өз бетінше айналысатын барлық ниет білдірушілер жіберіледі.
9. Президенттік тестілер сынақтарының түрлері бойынша жарыстарды қалалық (аудандық) дене шынықтыру және спорт бөлімдері бекіткен төрешілер алқасы уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен спорт түрлері бойынша жарыстар қағидаларына сәйкес өткізеді.
4. Президенттік тестілер бойынша жұмысты ұйымдастыру
10. Президенттік тестілерді орындау бойынша жалпы басшылықты және бақылауды уәкілетті мемлекеттік орган, тиісті дене шынықтыру және спорт басқармалары, бөлімдері және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Ұлттық дене шынықтыру ғылыми-тәжірибелік орталығы мен оның өңірлік филиалдары жүзеге асырады.

11. Руководство учреждений образования, а также организаций и предприятий независимо от форм собственности обеспечивают сдачу президентских тестов.
12. Непосредственно организацию сдачи президентских тестов в учреждениях образования осуществляет педагог (преподаватель) физического воспитания, медицинский работник, а в организациях и предприятиях – инструктор по спорту, тренер-преподаватель и медицинский работник.
5. Виды испытаний президентских тестов
13. Виды испытаний президентских тестов включают:
1) бег (на 30, 60, 100, 1000, 1500, 2000, 3000 метров). Испытание проводится на беговой дорожке стадиона или любой ровной местности;
2) прыжок в длину с места. Испытание проводится на любой ровной поверхности в открытых и закрытых помещениях;
3) подтягивание на высокой перекладине. Испытание выполняется из исходного положения на вис хватом сверху, не касаясь ногами пола (земли). Упражнение считается выполненным при пересечении подбородком грифа перекладины и возвращении в исходное положение. При выполнении упражнения перехват рук запрещается;
4) подъем туловища. Испытание выполняется из положения, лежа на спине, ноги согнуты в коленях под углом 90 градусов, кисти рук к плечам, стопы удерживаются партнером;
5) стрельба. Испытание производится из пневматической винтовки (выполняется в соответствии с требованиями для возрастных групп согласно приложению 1). Выстрелов: 3 пробных, 5 зачетных. Время на стрельбу – 20 минут;
6) бег на лыжах. Испытание проводится на дистанциях, проложенных на местности со слабо или среднепересеченным рельефом, при температуре воздуха не ниже - 200С. В бесснежных районах бег на лыжах заменяется бегом-ходьбой в течение 6 минут;
7) метание мяча. Испытание проводится на любой ровной площадке в коридор шириной 10 метров;
8) плавание (25, 50 метров). Испытание проводят в типовых бассейнах с соблюдением мер безопасности.
14. Сдача президентских тестов по летним видам спорта проводится в апреле-мае месяце, по зимним видам – в феврале-марте.
Приложение 1
к Правилам проведения
Президентских тестов физической
подготовленности населения
Республики Казахстан
1 ступень – «Шымырлық пен ептілік» («Смелые и ловкие»)
Виды испытаний и нормативы для обучающихся 4-х классов

11. Білім беру ұйымдарының, сондай-ақ меншік нысанына қарамастан барлық ұйымдар мен кәсіпорындардың басшылығы президенттік тестілерді тапсыруды қамтамасыз етеді.
12. Білім беру ұйымдарында президенттік тестілерді тапсыруды тікелей ұйымдастыруды дене шынықтыру педагогтары (оқытушысы), медицина қызметкері, ал ұйымдар мен кәсіпорындарда – спорт нұсқаушысы, жаттықтырушы-оқытушы және медицина қызметкері жүзеге асырады.
5. Президенттік тестілер сынақтарының түрлері
13. Президенттік тестілер сынақтарының түрлері мыналарды қамтиды:
1) жүгіру (30, 60, 100, 1000, 1500, 2000, 3000 метр). Сынақ стадионның жүгіру жолында немесе кез келген тегіс жерде өткізіледі;
2) орнында тұрып ұзындыққа секіру. Сынақ ашық және жабық үй-жайлардағы кез келген тегіс жерде өткізіледі;
3) биік кермеде тартылу. Сынақ бастапқы қалыпта жоғарыдан ұстай асылып, аяқты еденге (жерге) тигізбей орындалады. Кермеден иек жоғары өтіп және бастапқы қалыпқа қайтып оралған кезде жаттығу орындалған болып есептеледі. Жаттығуды орындау кезінде қолдарды айқастыруға тыйым салынады;
4) кеудені көтеру. Сынақ шалқалап жатқан қалыпта, аяқ тізеден 90 градус бұрышқа бүгіле, алақан иықта және табаннан серіктестің ұстап тұруымен орындалады;
5) ату. Сынақ пневматикалық винтовкадан жүргізіледі (1-қосымшаға сәйкес жас ерекшелігі бойынша топтарға қойылатын талаптарға сәйкес орындалады). Ату: 3 рет байқап көру, 5 рет есептік. Атуға берілетін уақыт – 20 минут;
6) шаңғымен жүгіру. Сынақ шамалы немесе орташа бедерлі жол салынған жердегі ара қашықтықта ауа температурасы -200С-тан төмен болмаған кезде өткізіледі. Қарсыз аудандарда шаңғымен жүгіру 6 минут бойы жүгіріп-жүрумен алмастырылады;
7) доп лақтыру. Сынақ ені 10 метр болатын кез келген тегіс алаңда өткізіледі;
8) жүзу (25, 50 метр). Сынақ қауіпсіздік шаралары сақтала отырып, үлгілік бассейндерде өткізіледі.
14. Президенттік тестілерді тапсыру жазғы спорт түрлері бойынша сәуір-мамыр айларында, қысқы спорт түрлері бойынша ақпан-наурыз айларында өткізіледі.
Қазақстан Республикасы
халқының дене шынықтыру
дайындығының президенттік
тестілерін өткізу қағидаларына
1-қосымша
1-саты – "Шымырлық пен ептілік"
Жалпы білім беру мектептерінің 4-сынып оқушыларына
арналған сынақтар мен нормативтердің түрлері

ПУ – выполнить 4 норматива президентского уровня и 2 норматива уровня национального готовности. Бег на лыжах 3 км (выполнение норматива – только для районов со снежной зимой бег-ходьба в течение 6 минут для бесснежных районов);
УНГ – выполнить 6 нормативов уровня национального готовности
3 ступень – «Күш пен батылдық» («Сила и мужество»)
Виды испытаний и нормативы для обучающихся 11-х классов
общеобразовательных школ, предвыпускных курсов колледжей,

ПД – президенттік деңгейде 4 норматив орындау және ұлттық дайындық деңгейінде 2 норматив орындау. Шаңғымен 3 шақырымға жүгіру (норматив орындау – тек қарлы-қысты аудандар үшін, 6 минут бойы жүгіру-жүру қарсыз аудандар үшін).
ҰДД – ұлттық дайындық деңгейінде 6 норматив орындау.
3-саты – "Күш пен батылдық"
Жалпы білім беру мектептерінің 11-сынып оқушыларына,
колледждердің, лицейлердің соңғы курсының алдындағы курстары
студенттеріне арналған сынақтар мен нормативтердің түрлері

ПУ – выполнить 3 норматива на президентский уровень и 1 норматива уровня национальной готовности;
УНГ – выполнить 4 норматива уровня национальной готовности

ПД – президенттік деңгейде 3 норматив орындау және ұлттық дайындық деңгейінде 1 норматив орындау.
ҰДД – ұлттық дайындық деңгейінде 4 норматив орындау.