Об утверждении Правил передачи государственного имущества в доверительное управление
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 февраля 2014 года № 46. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 апреля 2015 года № 216
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.04.2015 № 216 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 75 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года «О государственном имуществе» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила передачи государственного имущества в доверительное управление.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 февраля 2014 года № 46
Правила
передачи государственного имущества
в доверительное управление
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 1 марта 2011 года «О государственном имуществе» (далее – Закон) и определяют порядок передачи государственного имущества в доверительное управление, в том числе проведения тендера, заключения договоров с доверительными управляющими и осуществления контроля за исполнением обязательств по договорам доверительного управления.
Доверительное управление Национальным фондом регулируется Бюджетным кодексом Республики Казахстан.
Передача в доверительное управление водохозяйственных сооружений осуществляется в соответствии с Правилами предоставления в аренду и доверительное управление водохозяйственных сооружений, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2004 года № 613 «Об утверждении Правил предоставления в аренду и доверительное управление водохозяйственных сооружений».
Предоставление субъектам малого предпринимательства неиспользуемых объектов государственной собственности и занимаемых ими земельных участков для организации производственной деятельности и развития сферы услуг населению в доверительное управление с последующей безвозмездной передачей в собственность осуществляется в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2010 года № 243 «Об утверждении Правил предоставления субъектам малого предпринимательства в имущественный наем (аренду) или доверительное управление неиспользуемых объектов государственной собственности и занимаемых ими земельных участков для организации производственной деятельности и развития сферы услуг населению с последующей безвозмездной передачей в собственность».

Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқаруға беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 4 ақпандағы № 46 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 сәуірдегі № 216 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.04.2015 № 216 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi).
«Мемлекеттік мүлік туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 75-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқаруға беру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 4 ақпандағы
№ 46 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқаруға беру
қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқаруға беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Мемлекеттік мүлік туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқаруға берудің, оның ішінде тендер өткізудің, сенімгерлік басқарушылармен шарттар жасасудың және сенімгерлік басқару шарттары бойынша міндеттемелердің орындалуын бақылауды жүзеге асырудың тәртібін айқындайды.
Ұлттық қорды сенімгерлік басқару Қазақстан Республикасының Бюджет кодексімен реттеледі.
Су шаруашылығы құрылыстарын сенiмгерлiк басқаруға беру «Су шаруашылығы құрылыстарын жалға және сенiмгерлiк басқаруға беру ережесiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 2 маусымдағы № 613 қаулысымен бекітілген Су шаруашылығы құрылыстарын жалға және сенiмгерлiк басқаруға беру ережесiне сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік меншіктің пайдаланылмайтын объектілерін және олардың алып отырған жер учаскелерін өндірістік қызметті ұйымдастыру және халыққа қызметтер көрсету саласын дамыту үшін кейіннен меншікке өтеусіз бере отырып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне сенімгерлік басқаруға беру «Өндірістік қызметті ұйымдастыру және халыққа қызметтер көрсету саласын дамыту үшін меншікке кейіннен өтеусіз бере отырып, мемлекеттік меншіктің пайдаланылмайтын объектілерін және олардың алып отырған жер учаскелерін шағын кәсіпкерлік субъектілеріне мүліктік жалға (жалдауға) немесе сенімгерлік басқаруға беру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 наурыздағы № 243 қаулысына сәйкес жүзеге асырылады.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) орган управления – уполномоченный орган соответствующей отрасли или местный исполнительный орган, осуществляющий права владения и пользования государственным пакетом акций (долями участия в уставном капитале) акционерного общества (товарищества с ограниченной ответственностью) и/или управление государственными юридическими лицами;
2) рыночная стоимость – стоимость объекта в случае принятия решения о передаче его в доверительное управление с правом последующего выкупа, определяемая на основании отчета об оценке оценщика в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности;
3) объект – имущественный комплекс государственного предприятия, ценные бумаги, доли участия в уставном капитале, недвижимое имущество, деньги, принадлежащие государству, а также иное государственное имущество, выступающее объектом договора доверительного управления в случаях, предусмотренных Гражданским кодексом Республики Казахстан и иными законами Республики Казахстан;
4) учредитель доверительного управления государственным имуществом – уполномоченный орган по государственному имуществу или местный исполнительный орган;
5) доверительный управляющий – физические лица и негосударственные юридические лица, заключившие договор доверительного управления с учредителем доверительного управления государственным имуществом;
6) победитель тендера – участник тендера, который по заключению тендерной комиссии предложил наилучшие условия;
7) тендер – форма торгов по передаче в доверительное управление объекта, при которой учредитель доверительного управления государственным имуществом обязуется на основе предложенных им исходных условий заключить договор с тем из участников тендера, кто предложит лучшие для учредителя доверительного управления государственным имуществом условия договора;
8) тендерная комиссия – комиссия, созданная учредителем доверительного управления государственным имуществом для организации и проведения тендера по передаче объекта в доверительное управление;
9) участник тендера – физическое или негосударственное юридическое лицо, допущенное к участию в тендере;
10) договор – договор доверительного управления объектом, заключенный между учредителем доверительного управления государственным имуществом и доверительным управляющим;
11) балансодержатель – государственное юридическое лицо, за которым объект закреплен на праве оперативного управления или хозяйственного ведения.
2. Порядок передачи объекта в доверительное управление

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) басқару органы – акционерлік қоғам (жауапкершілігі шектеулі серіктестік) акцияларының мемлекеттік пакетін (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерін) иелену және пайдалану құқығын және/немесе мемлекеттік заңды тұлғаларды басқаруды жүзеге асыратын тиісті саланың уәкілетті органы немесе жергілікті атқарушы орган;
2) нарықтық құн – кейіннен сатып алу құқығымен сенімгерлік басқаруға беру туралы шешім қабылданған жағдайда, Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес бағалаушының бағалау туралы есебі негізінде айқындалатын объектінің құны;
3) объект – мемлекеттік кәсіпорынның мүліктік кешені, бағалы қағаздар, жарғылық капиталдағы қатысу үлестері, жылжымайтын мүлік, мемлекетке тиесілі ақша, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген жағдайларда сенімгерлік басқару шартының объектісі болып табылатын өзге мемлекеттік мүлік;
4) мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысы – мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган;
5) сенімгерлік басқарушы – мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысымен сенімгерлік басқару шартын жасасқан жеке тұлғалар және мемлекеттік емес заңды тұлғалар;
6) тендер жеңімпазы – тендерлік комиссияның қорытындысы бойынша ең жақсы шарттарды ұсынған тендерге қатысушы;
7) тендер – мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысы үшін ең үздік шарт талаптарын ұсынған тендерге қатысушылардың бірімен оның ұсынған бастапқы шарттарының негізінде мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысы шарт жасасуға міндеттенетін объектіні сенімгерлік басқаруға беру жөніндегі сауда-саттық нысаны;
8) тендерлік комиссия – мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысы объектіні сенімгерлік басқаруға беру жөніндегі тендерді ұйымдастыру және өткізу үшін құрған комиссия;
9) тендерге қатысушы – тендерге қатысуға жіберілген жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлға;
10) шарт – мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысы мен сенімгерлік басқарушының арасында жасалған объектіні сенімгерлік басқару шарты;
11) баланс ұстаушы – объекті жедел басқару немесе шаруашылық жүргізу құқығында бекітілген мемлекеттік заңды тұлға.
2. Объектіні сенімгерлік басқаруға беру тәртібі

3. Решение о передаче объекта в доверительное управление с правом или без права последующего выкупа принимается учредителем доверительного управления государственным имуществом.
4. В случае учреждения доверительного управления объектом с правом последующего выкупа проведение тендера является обязательным.
5. Передача объекта в доверительное управление без права последующего выкупа осуществляется на тендерной основе, за исключением следующих случаев:
1) до передачи объекта в оплату уставного капитала юридических лиц, при наличии решения Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о передаче его в оплату уставного капитала юридического лица;
2) передачи помещений, зданий и сооружений площадью до ста квадратных метров, оборудования остаточной стоимостью не более сто пятидесятикратного минимального расчетного показателя за единицу, осуществляемой на основании письменного согласия балансодержателей;
3) передачи стратегических объектов, а также пакетов акций (долей участия) в юридических лицах, в собственности которых находятся стратегические объекты;
4) передачи объектов недвижимости и акций акционерных обществ, созданных в реализацию международных соглашений;
5) передачи государственных информационных систем;
6) передачи объектов, закрепленных на балансе организаций уголовно-исполнительной системы;
7) передачи голосующих акций (долей участия в уставном капитале) юридических лиц автономным организациям образования;
8) передачи платных автомобильных дорог (участков) Национальному оператору по управлению автомобильными дорогами.
6. В случаях, предусмотренных подпунктами 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 5 настоящих Правил, предоставление объекта в доверительное управление без проведения тендера осуществляется на основании заявки на предоставление объекта в доверительное управление (далее – заявка).
Заявка оформляется в произвольной форме с указанием наименования объекта, его балансодержателя, а также обоснования потребности в объекте с предоставлением следующих документов:
1) для юридических лиц:
копия свидетельства либо справка о государственной регистрации (перерегистрации) с обязательным предъявлением оригинала для сверки или нотариально засвидетельствованная копия указанного документа;
копии учредительных документов (учредительный договор и устав) с обязательным предъявлением оригинала для сверки либо нотариально засвидетельствованные копии указанных документов;
оригиналы справок об отсутствии налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, задолженности по обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям более чем за последние три месяца, предшествующих дате подачи заявки;

3. Объектіні кейіннен сатып алу құқығымен немесе құқығынсыз сенімгерлік басқаруға беру туралы шешімді мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысы қабылдайды.
4. Кейіннен сатып алу құқығымен объектіні сенімгерлік басқару тағайындалған жағдайда, тендер өткізу міндетті болып табылады.
5. Объектіні кейіннен сатып алу құқығынсыз сенімгерлік басқаруға беру, мыналарды:
1) объектіні заңды тұлғалардың жарғылық капиталын төлеуге беруге дейінгі Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның заңды тұлғаның жарғылық капиталын төлеуге беру туралы шешімі болған кезде;
2) баланс ұстаушылардың жазбаша келісімінің негізінде жүзеге асырылатын, алаңы бір жүз шаршы метрге дейінгі үй-жайларды, ғимараттар мен құрылыстарды, қалдық құны бір бірлігіне бір жүз елу еселенген ең төменгі есептік көрсеткіштен аспайтын жабдықты беру;
3) стратегиялық объектілерді, сондай-ақ меншігінде стратегиялық объектілері бар заңды тұлғалардың акциялар пакеттерін (қатысу үлестерін) беру;
4) жылжымайтын мүлік объектілерін және халықаралық келісімдерді іске асыру үшін құрылған акционерлік қоғамдардың акцияларын беру;
5) мемлекеттік ақпараттық жүйелерді беру;
6) қылмыстық-атқару жүйесі ұйымдарының балансында бекітілген объектілерді беру;
7) заңды тұлғалардың дауыс беретін акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) дербес білім беру ұйымдарына беру;
8) ақылы автомобиль жолдарын (учаскелерін) Ұлттық автомобиль жолдарын басқару жөніндегі операторға беру жағдайларын қоспағанда, тендерлік негізде жүзеге асырылады.
6. Осы Қағидалардың 5-тармағының 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген жағдайларда, объектіні тендер өткізбестен сенімгерлік басқаруға беру объектіні сенімгерлік басқаруға беру өтінімі (бұдан әрі – өтінім) негізінде жүзеге асырылады.
Өтінім мынадай құжаттарды:
1) заңды тұлғалар үшін:
салыстыру үшін міндетті түрде түпнұсқасын ұсына отырып, куәліктің көшірмесін не мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы немесе көрсетілген құжаттың нотариат куәландырған көшірмесін;
салыстыру үшін міндетті түрде түпнұсқасын ұсына отырып, құрылтай құжаттарының (құрылтай шарты және жарғы) көшірмелерін немесе көрсетілген құжаттардың нотариат куәландырған көшірмелерін;
өтінім берген күннің алдындағы соңғы үш айдан астам мерзімде салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары бойынша, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің жоқ екені туралы анықтамалардың түпнұсқаларын;

2) для физических лиц – копии документа, удостоверяющего личность физического лица, с обязательным предъявлением оригинала для сверки либо нотариально засвидетельствованные копии указанных документов;
3) для индивидуального предпринимателя – копии свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, документа, удостоверяющего личность физического лица, с обязательным предъявлением оригинала для сверки либо нотариально засвидетельствованные копии указанных документов, оригиналы справок об отсутствии налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, задолженности по обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям более чем за последние три месяца, предшествующих дате подачи заявки.
7. Заявка на предоставление объекта в доверительное управление, при предоставлении объекта в доверительное управление без проведения тендера, рассматривается учредителем доверительного управления государственным имуществом не более пятнадцати рабочих дней.
Учредитель доверительного управления государственным имуществом в течение трех рабочих дней направляет на согласование балансодержателю полученную заявку на предоставление объекта в доверительное управление. Документы, приложенные к заявке, балансодержателю не направляются.
Балансодержатель в течение семи рабочих дней предоставляет учредителю доверительного управления государственным имуществом в письменной форме согласование или отказ в предоставлении объекта в доверительное управление.
О результатах рассмотрения заявки о предоставлении или не предоставлении объекта в доверительное управление без проведения тендера учредитель доверительного управления государственным имуществом уведомляет заявителя письмом.
8. При предоставлении объекта в доверительное управление без проведения тендера договор с доверительным управляющим заключается руководителем учредителя доверительного управления государственным имуществом, либо лицом, исполняющим его обязанности, не позднее двадцати рабочих дней со дня подачи заявки.
3. Подготовка к передаче Объекта в доверительное управление
9. Орган управления предоставляет учредителю доверительного управления государственным имуществом учредительные документы юридического лица, акции (доли) либо имущественный комплекс которого являются объектом, информацию о финансово-хозяйственной деятельности за последние три финансовых года, предложения об установлении условий по передаче объекта в доверительное управление с правом или без права последующего выкупа и требований к участникам тендера.
По иным объектам орган управления предоставляет учредителю доверительного управления государственным имуществом характеристику объекта, сведения о балансовой стоимости объекта и предложения об установлении условий по передаче объекта в доверительное управление с правом или без права последующего выкупа и требований к участникам тендера.

2) жеке тұлғалар үшін – салыстыру үшін міндетті түрде түпнұсқасын ұсына отырып, жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмелерін не көрсетілген құжаттардың нотариат куәландырған көшірмелерін;
3) дара кәсіпкер үшін – салыстыру үшін міндетті түрде түпнұсқасын ұсына отырып, дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің, жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмелерін не көрсетілген құжаттардың нотариат куәландырған көшірмелерін, өтінім берген күннің алдындағы соңғы үш айдан астам мерзімде салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің жоқ екені туралы анықтамалардың түпнұсқаларын ұсына отырып, объектінің атауын, оның баланс ұстаушысын, сондай-ақ объектіге қажеттілік негіздемесін көрсетумен еркін нысанда ресімделеді.
7. Объектіні тендер өткізбестен сенімгерлік басқаруға беру кезінде объектіні сенімгерлік басқаруға беруге өтінімді мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысы он бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды.
Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысы үш жұмыс күні ішінде объектіні сенімгерлік басқаруға беруге алынған өтінімді баланс ұстаушыға келісуге жібереді. Өтінімге қоса берілетін құжаттар баланс ұстаушыға жіберілмейді.
Баланс ұстаушы жеті жұмыс күні ішінде мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысына жазбаша түрде келісімді немесе объектіні сенімгерлік басқаруға беруден бас тартуды ұсынады.
Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысы объектіні тендер өткізбестен сенімгерлік басқаруға беру немесе бермеу туралы өтінімді қарау нәтижелері туралы өтінім берушіні хатпен хабардар етеді.
8. Объектіні тендер өткізбестен сенімгерлік басқаруға беру кезінде сенімгерлік басқарушымен мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысының басшысы немесе оның міндетін атқарушы тұлға өтінім берілген күннен бастап жиырма жұмыс күнінен кешіктірмей шарт жасасады.
3. Объектіні сенімгерлік басқаруға беруге дайындау
9. Басқару органы мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысына акциялары (үлестері) не мүліктік кешені объекті болып табылатын заңды тұлғаның құрылтай құжаттарын, соңғы үш қаржы жылындағы қаржы-шаруашылық қызметі туралы ақпаратты, объектіні кейіннен сатып алу құқығымен немесе құқығынсыз сенімгерлік басқаруға беру жөніндегі шарттарды белгілеу туралы ұсыныстарды және тендерге қатысушыларға қойылатын талаптарды береді.
Өзге объектілер бойынша басқару органы мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысына объектінің сипаттамасын, объектінің баланстық құны туралы мәліметтерді және объектіні кейіннен сатып алу құқығымен немесе құқығынсыз сенімгерлік басқаруға беру жөніндегі шарттарды белгілеу туралы ұсыныстарды және тендерге қатысушыларға қойылатын талаптарды ұсынады.

10. Должностные лица государственных юридических лиц, а также негосударственных юридических лиц, акции и доли участия государства в уставных капиталах которых выступают объектом передачи в доверительное управление, по письменному запросу учредителя доверительного управления государственным имуществом в определяемые им сроки представляют сведения, необходимые для подготовки объекта к передаче в доверительное управление.
4. Подготовка к проведению тендера
11. Учредитель доверительного управления государственным имуществом в целях учреждения доверительного управления:
1) организует тендер (утверждает состав и регламент работы тендерной комиссии, регистрирует участников тендера, обеспечивает публикацию информационных сообщений);
2) принимает гарантийные взносы;
3) заключает договоры на проведение оценки объекта в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности;
4) осуществляет контроль за ходом проведения тендера;
5) осуществляет расчеты с участниками тендера и оценщиками, связанные с процедурами проведения тендера;
6) заключает договор с доверительным управляющим;
7) осуществляет иные функции, связанные с передачей объекта в доверительное управление.
12. Для организации и проведения тендеров учредителем доверительного управления государственным имуществом образуется постоянная тендерная комиссия.
В состав тендерной комиссии включаются представители учредителя доверительного управления государственным имуществом, органа управления или представители их территориальных подразделений (по согласованию). Председатель и секретарь являются представителями учредителя доверительного управления государственным имуществом. Число членов тендерной комиссии должно составлять не менее пяти человек. Секретарь не является членом тендерной комиссии.
13. Тендерная комиссия осуществляет следующие функции:
1) определяет условия тендера и требования к доверительному управляющему при необходимости;
2) утверждает размер гарантийного взноса;
3) проводит тендер;
4) объявляет победителя тендера.
14. Секретарь тендерной комиссии готовит необходимые документы для организации и проведения тендера и оформляет протокол тендерной комиссии.
15. При подготовке к проведению тендера учредитель доверительного управления государственным имуществом обеспечивает сбор информации об объекте, своевременную публикацию информационного сообщения, проводит прием и регистрацию заявок на участие в тендере, оценку (в случае передачи объекта в доверительное управление с правом последующего выкупа), передает поступившие материалы на рассмотрение тендерной комиссии.

10. Мемлекеттік заңды тұлғалардың, сондай-ақ акциялары мен жарғылық капиталдарындағы мемлекеттің қатысу үлестері сенімгерлік басқаруға беру объектісі болып табылатын мемлекеттік емес заңды тұлғалардың лауазымды адамдары мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысының жазбаша сұрауы бойынша олар белгілеген мерзімде объектіні сенімгерлік басқаруға беруге дайындау үшін қажетті мәліметтерді береді.
4. Тендер өткізуге дайындық
11. Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысы сенімгерлік басқаруды тағайындау мақсатында:
1) тендер ұйымдастырады (тендерлік комиссияның құрамы мен жұмыс регламентін бекітеді, тендерге қатысушыларды тіркейді, ақпараттық хабарламалардың жариялануын қамтамасыз етеді);
2) кепілдік жарналарды қабылдайды;
3) Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес объектіні бағалауды жүргізуге шарттар жасасады;
4) тендердің өткізілу барысын бақылауды жүзеге асырады;
5) тендерге қатысушылармен және бағалаушылармен тендер өткізу рәсімдеріне байланысты есептеулерді жүзеге асырады;
6) сенімгерлік басқарушымен шарт жасасады;
7) объектіні сенімгерлік басқаруға беруге байланысты өзге де функцияларды жүзеге асырады.
12. Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысы тендерлер ұйымдастыру және өткізу үшін тұрақты тендерлік комиссия құрады.
Тендерлік комиссияның құрамына мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысының, басқару органының өкілдері немесе олардың аумақтық бөлімшелерінің (келісім бойынша) өкілдері енгізіледі. Төраға мен хатшы мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысының өкілдері болып табылады. Тендерлік комиссия құрамының саны кемінде бес адамды құрауы тиіс. Хатшы тендерлік комиссияның мүшесі болып табылмайды.
13. Тендерлік комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) қажет болған жағдайда тендердің шарттары мен сенімгерлік басқарушыға қойылатын талаптарды айқындайды;
2) кепілдік жарнаның мөлшерін бекітеді;
3) тендер өткізеді;
4) тендер жеңімпазын жариялайды.
14. Тендерлік комиссияның хатшысы тендерді ұйымдастыруға және өткізуге қажетті құжаттарды дайындайды және тендерлік комиссияның хаттамасын ресімдейді.
15. Тендерді өткізуге дайындық кезінде мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысы объект туралы ақпарат жинауды, ақпараттық хабарламаның уақтылы жариялануын қамтамасыз етеді, тендерге қатысуға өтінімдер қабылдауды және тіркеуді, бағалауды (объектіні кейіннен сатып алу құқығымен сенімгерлік басқаруға берген жағдайда) жүргізеді, келіп түскен материалдарды тендерлік комиссияның қарауына береді.

5. Тендерная документация
16. Информационное сообщение о проведении тендера публикуется в периодических печатных изданиях на государственном и русском языках не менее чем за пятнадцать календарных дней до объявленной даты проведения тендера, а при передаче в доверительное управление акций акционерных обществ и долей участия в уставном капитале товариществ с ограниченной ответственностью, находящихся в государственной собственности – не менее чем за тридцать календарных дней до проведения тендера, и содержит следующие сведения:
1) условия тендера и критерии определения победителя тендера;
2) краткую характеристику объекта тендера;
3) дату, время и место проведения тендера;
4) порядок, способ, место и окончательный срок представления конверта с заявкой на участие в тендере и требуемый срок действия заявок на участие в тендере;
5) размер гарантийного взноса и банковские реквизиты для его внесения (размер гарантийного взноса не может быть изменен после опубликования информационного сообщения);
6) требования к доверительному управляющему;
7) дополнительные сведения, представленные органом государственного управления.
17. В случае изменения тендерной комиссией условий тендера извещение обо всех изменениях должно быть опубликовано в порядке и сроки, установленные пунктом 16 настоящих Правил.
Лицам, подавшим заявку на участие в тендере до опубликования извещения об изменении условий тендера и отказавшимся в связи с этим от участия в тендере, гарантийные взносы возвращаются в срок не позднее десяти рабочих дней со дня подачи заявления о возврате гарантийного взноса, поданного участником тендера, с указанием реквизитов этого участника.
18. До публикации информационного сообщения по каждому юридическому лицу, акции (доли участия) либо имущественный комплекс которого являются объектом доверительного управления, учредителем доверительного управления государственным имуществом должен быть подготовлен пакет документов, состоящий из копий следующих документов:
1) свидетельство либо справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
2) устав;
3) свидетельство о регистрации эмиссии (для акционерных обществ);
4) бухгалтерские балансы с приложениями за три года, предшествующие отчетному периоду;
5) выписка из реестра государственного имущества.
После публикации информационного сообщения учредитель доверительного управления государственным имуществом обеспечивает доступ желающим стать участником тендера к информации об объекте, а балансодержатель обеспечивает доступ к осмотру объекта.

5. Тендерлік құжаттама
16. Тендер өткізу туралы ақпараттық хабарлама тендер өткізудің жарияланған күніне дейін кемінде он бес күнтізбелік күн бұрын, ал акционерлік қоғамдардың акциялары мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін сенімгерлік басқаруға беру кезінде – тендерді өткізгенге дейін кемінде отыз күнтізбелік күн бұрын мерзімді баспасөз басылымдарында мемлекеттік және орыс тілдерінде жарияланады, әрі мынадай мәліметтерді:
1) тендердің шарттары мен тендер жеңімпазын айқындау критерийлерін;
2) тендер объектісінің қысқаша сипаттамасын;
3) тендерді өткізу күнін, уақыты мен орнын;
4) тендерге қатысуға өтінім салынған конвертті ұсынудың тәртібін, тәсілін, орны мен соңғы мерзімін және тендерге қатысуға өтінім қолданысының талап етілетін мерзімін;
5) кепілдік жарнаның мөлшері мен оны енгізу үшін банк деректемелерін (кепілдік жарнаның мөлшері ақпараттық хабарлама жарияланғаннан кейін өзгертілмейді);
6) сенімгерлік басқарушыға қойылатын талаптарды;
7) мемлекеттік басқару органы ұсынған қосымша мәліметтерді қамтиды.
17. Тендерлік комиссия тендердің шарттарын өзгерткен жағдайда, барлық өзгерістер туралы хабарлама осы Қағидалардың 16-тармағында белгіленген тәртіппен және мерзімде жариялануы тиіс.
Тендердің шарттары өзгергені туралы хабарлама жарияланғанға дейін тендерге қатысуға өтінім берген және осыған байланысты тендерге қатысудан бас тартқан тұлғаларға осы қатысушының деректемелерін көрсете отырып, тендерге қатысушы кепілдік жарнаны қайтару туралы өтінім берген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмей кепілдік жарналар қайтарылады.
18. Ақпараттық хабарлама жарияланғанға дейін мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысы акциялары (қатысу үлестері) немесе мүліктік кешені сенімгерлік басқару объектісі болып табылатын әрбір заңды тұлға бойынша мынадай құжаттардың көшірмелерінен тұратын құжаттар топтамасын дайындауы тиіс:
1) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік немесе анықтама;
2) жарғы;
3) эмиссияны тіркеу туралы куәлік (акционерлік қоғамдар үшін);
4) есепті кезеңнің алдындағы үш жылдағы қосымшаларымен бухгалтерлік баланстар;
5) мемлекеттік мүлік тізілімінен үзінді көшірме.
Ақпараттық хабарлама жарияланғаннан кейін мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысы тендерге қатысушы болуға тілек білдіргендерге объект туралы ақпаратқа, ал баланс ұстаушы объектіні тексеруге қолжетімділікті қамтамасыз етеді.

19. Участники тендера вносят гарантийный взнос в размере, сроки и порядке, указанные в информационном сообщении о проведении тендера. Размер гарантийного взноса не может быть изменен после опубликования информационного сообщения. Гарантийный взнос может быть внесен от имени участника любым другим физическим или юридическим лицом. Получателем гарантийного взноса является учредитель доверительного управления государственным имуществом.
20. Гарантийный взнос для участия в тендере устанавливается для каждого объекта отдельно в размере десяти процентов от его рыночной стоимости (в случае передачи объекта с правом выкупа) или балансовой стоимости (в случае передачи объекта в доверительное управление без права последующего выкупа).
21. Гарантийный взнос является обеспечением следующих обязательств участника:
1) подписание протокола о результатах тендера в случае победы;
2) заключение договора с учредителем доверительного управления государственным имуществом.
22. Гарантийный взнос не возвращается учредителем доверительного управления государственным имуществом участникам тендера в случае их отказа от участия в тендере менее чем за три дня до его проведения, за исключением случаев, предусмотренных частью второй пункта 17 настоящих Правил.
23. Во всех остальных случаях, кроме перечисленных в пунктах 22 и 41 настоящих Правил, гарантийные взносы возвращаются в срок не позднее десяти рабочих дней со дня подачи заявления о возврате гарантийного взноса, поданного участником тендера, с указанием реквизитов этого участника. Заявления участников тендера о возврате гарантийных взносов принимаются после поступления взносов на счет учредителя доверительного управления государственным имуществом.
6. Проведение тендера
24. Регистрация участников тендера производится со дня публикации информационного сообщения и заканчивается за двадцать четыре часа до начала Тендера.
25. Для регистрации в качестве участника тендера необходимо представить:
1) заявку на участие в тендере по форме, установленной в приложении 1 к настоящим Правилам, означающую письменное обязательство участника тендера в случае объявления его победителем тендера заключить договор на условиях тендера, указанных в информационном сообщении и предложенных самим участником тендера;
2) предложения по условиям тендера в письменном виде с приложением обусловленной тендером документации в отдельном от других документов запечатанном конверте;
3) оригинал справки банка (филиала банка) об отсутствии просроченной задолженности перед банком (филиалом банка) по всем видам обязательств участника тендера, длящейся более трех месяцев, предшествующих дате выдачи справки, выданной не ранее даты объявления тендера, с подписью и печатью (электронной цифровой подписью). В случае, если потенциальный участник является клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а так же иностранного банка, то представляются справки от каждого из таких банков;

19. Тендерге қатысушылар тендер өткізу туралы ақпараттық хабарламада көрсетілген мөлшерде, мерзімде және тәртіппен кепілдік жарнаны енгізеді. Кепілдік жарнаның мөлшері ақпараттық хабарлама жарияланғаннан кейін өзгертілмейді. Кепілдік жарнаны қатысушының атынан кез келген жеке немесе заңды тұлға енгізе алады. Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысы кепілдік жарнаны алушы болып табылады.
20. Тендерге қатысу үшін кепілдік жарна әрбір объект үшін оның нарықтық құнының (объектіні сатып алу құқығымен берген жағдайда) немесе баланстық құнының (объектіні кейіннен сатып алу құқығынсыз сенімгерлік басқаруға берген жағдайда) он пайызы мөлшерінде жеке белгіленеді.
21. Кепілдік жарна қатысушының мынадай:
1) жеңген жағдайда тендердің нәтижелері туралы хаттамаға қол қою;
2) мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысымен шарт жасасу міндеттемелерін қамтамасыз етуі болып табылады.
22. Осы Қағидалардың 17-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, тендерге қатысушылар тендер өткізілгенге дейін кемінде үш күн бұрын оған қатысудан бас тартқан жағдайда, мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысы оларға кепілдік жарнаны қайтармайды.
23. Осы Қағидалардың 22 және 41-тармақтарында тізбеленген басқа, қалған барлық жағдайларда кепілдік жарналар тендерге қатысушы, осы қатысушының деректемелері көрсетіле отырып, берген кепілдік жарнаны қайтару туралы өтінішті тапсырған күнінен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде қайтарылады. Тендерге қатысушылардың кепілдік жарнаны қайтару туралы өтініштері мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысының шотына жарналар түскеннен кейін қабылданады.
6. Тендерді өткізу
24. Тендерге қатысушыларды тіркеу ақпараттық хабарлама жарияланған күннен бастап жүргізіледі және тендер басталғанға дейін жиырма төрт сағат бұрын аяқталады.
25. Тендерге қатысушы ретінде тіркелу үшін мыналарды:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшада белгіленген нысан бойынша тендерге қатысушы тендер жеңімпазы деп жарияланған жағдайда, оның жазбаша, ақпараттық хабарламада көрсетілген және тендерге қатысушының өзі ұсынған тендер талаптарында шарт жасасу міндеттемесін білдіретін тендерге қатысуға өтінімді;
2) басқа құжаттардан бөлек желімделген конвертте тендерге байланысты құжаттаманы қоса бере отырып, жазбаша түрде тендер шарттары бойынша ұсыныстарды;
3) тендер жарияланған күннен кейін берілген анықтаманы берген күннің алдындағы үш айдан астам созылатын тендерге қатысушы міндеттемелерінің барлық түрлері бойынша банк (банк филиалы) алдында мерзімі өткен берешектің жоқ екендігі туралы банктің (банк филиалының) қол қойылған және мөр басылған (электронды цифрлық қолтаңба) анықтамасының түпнұсқасы. Егер әлеуетті қатысушы екінші деңгейдегі бірнеше банктің немесе филиалдарының, сондай-ақ шетел банкінің клиенті болып табылған жағдайда, осындай банктердің әрқайсысынан анықтама ұсынылады;

4) аудиторский отчет за последний финансовый год юридических лиц, для которых законодательством Республики Казахстан установлено обязательное проведение аудита;
5) копию свидетельства или справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица с обязательным предъявлением оригинала для сверки или нотариально засвидетельствованную копию указанного документа либо справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
6) нотариально засвидетельствованную копию устава либо копию устава с обязательным предъявлением оригинала для сверки. Иностранные юридические лица представляют учредительные документы с нотариально заверенным переводом на государственный и русский языки;
7) оригинал или электронную копию справки соответствующего налогового органа с подписью и печатью (электронной цифровой подписью) об отсутствии налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, по обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям более чем за три месяца (за исключением случаев, когда срок уплаты отсрочен в соответствии с законодательством Республики Казахстан), выданной не ранее даты объявления тендера;
8) оригинал платежного поручения или квитанции (для физического лица) о переводе гарантийного взноса на депозитный счет учредителя доверительного управления государственным имуществом;
9) документ, удостоверяющий полномочия представителя потенциального участника тендера, в том числе представителя, внесшего гарантийный взнос согласно пункту 19 настоящих Правил (действителен при предъявлении удостоверения личности, паспорта (для иностранных граждан) либо временного удостоверения личности, выданного органами внутренних дел;
10) документы, подтверждающие соответствие потенциального участника требованиям к доверительному управляющему, указанным в информационном сообщении.
26. Потенциальный участник тендера, являющийся физическим лицом, представляет документы, предусмотренные подпунктами 1), 2), 8), 10) пункта 25 настоящих Правил, а также:
1) копию удостоверения личности, паспорта (для иностранных граждан) или временного удостоверения личности, выданного органами внутренних дел;
2) копию документа, предоставляющего право на осуществление предпринимательской деятельности без образования юридического лица, выданного соответствующим государственным органом (для индивидуального предпринимателя).
27. Прием заявок и регистрация лиц, желающих принять участие в тендере, производится при наличии полного комплекта требуемых документов.

4) Қазақстан Республикасының заңнамасында міндетті аудит жүргізу белгіленген заңды тұлғалардың соңғы қаржы жылындағы аудиторлық есебін;
5) салыстырып тексеру үшін түпнұсқасын міндетті түрде ұсына отырып, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмесін немесе көрсетілген құжаттың нотариат куәландырған көшірмесін не заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы;
6) жарғының нотариат куәландырылған көшірмесін немесе салыстырып тексеру үшін түпнұсқаны міндетті түрде ұсына отырып, жарғы көшірмесін ұсынады. Шетелдік заңды тұлғалар құрылтай құжаттарын мемлекеттік және орыс тілдерінде нотариат куәландырған аудармасымен ұсынады;
7) тендер жарияланған күннен кейін берілген, үш ай бұрын салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешегінің жоқ екені туралы (Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төлеу мерзімі ұзартылған жағдайларды қоспағанда) тиісті салық органының қол қойылған және мөрі (электронды цифрлық қолтаңбасы) бар анықтамасының түпнұсқасын немесе электронды көшірмесін;
8) мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысының депозиттік шотына кепілдік жарнаны аудару туралы төлем тапсырмасының немесе түбіртегінің (жеке тұлға үшін) түпнұсқасын;
9) тендерге әлеуетті қатысушы өкілінің, оның ішінде осы Қағидалардың 19-тармағына сәйкес кепілдік жарнаны енгізген өкілдің өкілеттіктерін куәландыратын құжатты (жеке куәлікті, паспортты (шетелдік азаматтар үшін) немесе ішкі істер органдары берген уақытша жеке куәлікті ұсынған жағдайда жарамды);
10) әлеуетті қатысушының ақпараттық хабарламада көрсетілген сенімгерлік басқаруға қойылатын талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттарды ұсынуы қажет.
26. Жеке тұлға болып табылатын тендерге әлеуетті қатысушы осы Қағидалардың 25-тармағының 1), 2), 8), 10) тармақшаларында көзделген құжаттарды, сондай-ақ:
1) жеке куәліктің, паспорттың (шетелдік азаматтар үшін) немесе ішкі істер органдары берген уақытша жеке куәліктің көшірмесін;
2) кәсіпкерлік қызметті заңды тұлға құрмастан жүзеге асыруға құқық беретін тиісті мемлекеттік орган берген құжаттың көшірмесін (дара кәсіпкер үшін) ұсынады.
27. Өтінімдерді қабылдау және тендерге қатысуға ниет білдірген тұлғаларды тіркеу талап етілетін құжаттардың толық жиынтығы бар болған кезде жүргізіледі.

28. Участником тендера не является:
1) юридическое лицо, которое в соответствии с законами Республики Казахстан или учредительными документами не может заниматься теми видами деятельности, осуществление которых является условием тендера;
2) победитель предыдущих тендеров, не выполнивший соответствующие обязательства по заключению и исполнению договора доверительного управления.
29. Учредитель доверительного управления государственным имуществом не разглашает информацию, имеющую отношение к участникам тендера, в течение всего периода подготовки тендера и его проведения, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан.
30. Документы потенциальных участников тендера после регистрации в журнале регистрации хранятся в сейфе. В день проведения тендера документы участников тендера передаются тендерной комиссии.
31. Тендер должен быть открытым.
В исключительных случаях, затрагивающих национальную безопасность, охрану окружающей природной среды, внешнеэкономическое положение Республики Казахстан, определяемых Правительством Республики Казахстан, тендер может быть закрытым.
32. При проведении закрытого тендера публикация информационного сообщения в средствах массовой информации не производится. Участие в закрытом тендере принимает ограниченный круг участников. При этом основу выбора потенциальных участников определяет: рейтинг в мировой классификации компаний; величина денежного оборота; опыт работы в отрасли, на рынке аналогичной продукции; современный менеджмент; способность осуществления модернизации производства посредством привлечения инвестиций в виде займов, кредитов или инвестирования собственного капитала, обладания «ноу-хау», научных разработок и другие.
33. Письменные приглашения на участие в закрытом тендере со всеми условиями закрытого тендера рассылает учредитель доверительного управления государственным имуществом. Регистрация лиц, которым направлено приглашение на участие, производится со дня рассылки письменных приглашений и заканчивается за двадцать четыре часа до проведения закрытого тендера.
34. Тендерная комиссия вскрывает конверты с предложениями участников тендера и рассматривает предложения участников тендера, исходя из критерия (критериев) выявления победителя.
Победителем тендера признается участник, отвечающий всем требованиям, содержащимся в тендерной документации, предложения которого являются наилучшими по условиям тендера и/или содержат наивысшую цену за объект.
35. Решение тендерной комиссии принимается простым большинством голосов его членов. При равенстве голосов голос председателя является решающим. При равенстве голосов тендерная комиссия приглашает участников, набравших равное количество голосов, на переговоры и победителем признается участник тендера, внесший на рассмотрение наилучшие, по мнению тендерной комиссии, дополнительные предложения, направленные на улучшение работы объекта.

28. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының заңдарына немесе құрылтай құжаттарына сәйкес жүзеге асырылуы тендердің шарты болып табылатын қызмет түрлерімен айналысуға мүмкіндігі жоқ заңды тұлға;
2) сенімгерлік басқаруға шарт жасасу және оны орындау жөніндегі тиісті міндеттемелерді орындамаған алдыңғы тендерлердің жеңімпазы тендерге қатысушы болып табылмайды.
29. Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, тендерді дайындау және оны өткізудің барлық кезеңі ішінде мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқарудың құрылтайшысы тендерге қатысушыларға қатысы бар ақпаратты жарияламайды.
30. Тендерге әлеуетті қатысушылардың құжаттары тіркеу журналына тіркелгеннен кейін сейфте сақталады. Тендер өткізілетін күні тендерге қатысушылардың құжаттары тендерлік комиссияға беріледі.
31. Тендер ашық болуы тиіс.
Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын ұлттық қауіпсіздікті, қоршаған табиғи ортаны қорғауды, Қазақстан Республикасының сыртқы экономикалық жағдайын қозғайтын айрықша жағдайларда тендер жабық болуы мүмкін.
32. Жабық тендер өткізу кезінде бұқаралық ақпарат құралдарында ақпараттық хабарлама жариялау жүргізілмейді. Жабық тендерге қатысушылардың шектелген тобы қатысады. Бұл ретте әлеуетті қатысушыларды таңдау негізін: компаниялардың әлемдік сыныптамасындағы рейтинг; ақша айналымының шамасы; саладағы, ұқсас өнім нарығындағы жұмыс тәжірибесі; заманауи менеджмент; қарыздар, кредиттер немесе меншікті капиталды инвестициялауды, «ноу-хауға» ие болуды, ғылыми әзірлемелер және басқалары түріндегі инвестицияларды тарту арқылы өндірісті жаңғыртуды жүзеге асыру қабілеті айқындайды.
33. Жабық тендердің барлық шарттарымен жабық тендерге қатысуға жазбаша шақыруларды мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысы жібереді. Қатысуға шақыру жіберілген адамдарды тіркеу жазбаша шақырулар жіберілген күннен бастап жүргізіледі және жабық тендерді өткізгенге дейін жиырма төрт сағат бұрын аяқталады.
34. Тендерлік комиссия тендерге қатысушылардың ұсыныстары бар конверттерді ашады және жеңімпазды анықтау критерийіне (критерийлеріне) сүйене отырып, тендерге қатысушылардың ұсыныстарын қарайды.
Тендерлік құжаттамада қамтылған барлық талаптарға жауап беретін, ұсыныстары тендер шарттары бойынша ең үздік болып табылатын және/немесе объект үшін ең жоғары бағаны қамтитын қатысушы тендер жеңімпазы деп танылады.
35. Тендерлік комиссияның шешімі оның мүшелерінің қарапайым көпшілігінің дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған кезде, төрағаның дауысы шешуші болып табылады. Дауыстар тең болған кезде, тендерлік комиссия дауыстардың тең санын алған қатысушыларды келіссөзге шақырады және тендерлік комиссияның пікірі бойынша, объектінің жұмысын жақсартуға бағытталған ең жақсы қосымша ұсыныстарды қарауға енгізген тендерге қатысушы жеңімпаз болып танылады.

7. Оформление результатов тендера и содержание договора
36. Решение тендерной комиссии оформляется протоколом по форме, установленной в приложении 2 к настоящим Правилам, который подписывается членами тендерной комиссии, ее председателем, секретарем и победителем тендера.
При наличии особого мнения член тендерной комиссии письменно его излагает и прикладывает к протоколу.
37. Протокол о результатах тендера является документом, фиксирующим обязательства победителя тендера и учредителя доверительного управления государственным имуществом заключить договор на условиях тендера и предложений победителя тендера.
38. Протокол о результатах тендера утверждается учредителем доверительного управления государственным имуществом в течение пяти календарных дней со дня объявления победителя тендера.
Тендер признается несостоявшимся в случаях, если:
1) предложения всех участников признаны тендерной комиссией не удовлетворяющими условиям тендера или не соответствующими законодательству Республики Казахстан;
2) количество зарегистрированных участников менее двух, за исключением второго и последующих тендеров;
3) отказа победителя тендера от подписания протокола о результатах тендера.
39. В случае наличия менее двух зарегистрированных участников тендера, тендерной комиссией запечатанный конверт не вскрывается. После признания тендера несостоявшимся все представленные документы возвращаются участнику по его письменному запросу.
40. При признании второго и последующих тендеров не состоявшимися из-за отсутствия зарегистрированных участников, тендерная комиссия может изменить условия тендера, цену выкупа объекта и объявить новый тендер.
41. Победитель тендера при уклонении от подписания протокола о результатах тендера или договора утрачивает внесенный им гарантийный взнос.
42. Доверительное управление объектом возникает (учреждается) на основании договора, заключаемого в соответствии с типовым договором согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
43. Договор доверительного управления на недвижимое имущество подлежит государственной регистрации. Государственная регистрация договоров осуществляется за счет средств доверительного управляющего.
44. Договор предусматривает условия в соответствии с тендерными предложениями победителя тендера.
45. Условиями передачи объекта в доверительное управление могут быть обязательства доверительного управляющего в отношении:
1) объемов, видов и сроков инвестиций в объект;
2) объемов производства, видов и номенклатуры выпускаемой продукции или оказываемых услуг;

7. Тендер нәтижелерін ресімдеу және шарттың мазмұны
36. Тендерлік комиссияның шешімі осы Қағидаларға 2-қосымшада белгіленген нысан бойынша хаттамамен ресімделеді, оған тендерлік комиссияның мүшелері, оның төрағасы, хатшысы және тендер жеңімпазы қол қояды.
Ерекше пікірі болған кезде, тендерлік комиссияның мүшесі оны жазбаша баяндайды және хаттамаға қоса береді.
37. Тендер нәтижелері туралы хаттама тендер жеңімпазы мен мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысының тендер шарттары және тендер жеңімпазының ұсыныстары негізінде шарт жасасу міндеттемелерін тіркейтін құжат болып табылады.
38. Тендер нәтижелері туралы хаттаманы тендер жеңімпазын хабарлаған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысы бекітеді.
Мынадай жағдайларда, егер:
1) тендерлік комиссия қатысушылардың ұсыныстарын тендер шарттарын қанағаттандырмайды немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмейді деп таныса;
2) тіркелген қатысушылардың саны екінші және кейінгі тендерлерді қоспағанда, екеуден кем болса;
3) тендер жеңімпазы тендердің нәтижелері туралы хаттамаға қол қоюдан бас тартса, тендер өткізілмеді деп танылады.
39. Тендерге тіркелген қатысушылар екеуден аз болған жағдайда, тендерлік комиссия желімделген конвертті ашпайды. Тендер өткізілмеді деп танылғаннан кейін барлық ұсынылған құжаттар қатысушының жазбаша сұрауы бойынша оған қайтарылады.
40. Тіркелген қатысушылардың болмауына байланысты екінші және кейінгі тендерлер өткізілмеді деп танылған жағдайда, тендерлік комиссия тендер шарттарын, объектіні сатып алу құнын өзгертуі және жаңа тендер жариялауы мүмкін.
41. Тендер жеңімпазы тендердің нәтижелері туралы хаттамаға немесе шартқа қол қоюдан жалтарған кезде өзі енгізген кепілдік жарнаны жоғалтады.
42. Объектіні сенімгерлік басқару осы Қағидаларға 3-қосымшаға сай үлгі шартқа сәйкес жасалатын шарт негізінде туындайды (құрылады).
43. Жылжымайтын мүлікке арналған сенімгерлік басқару шарты мемлекеттік тіркеуге жатады. Шарттарды мемлекеттік тіркеу сенімгерлік басқарушы қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
44. Шарт тендер жеңімпазының тендерлік ұсыныстарына сәйкес шарттарды көздейді.
45. Мыналарға:
1) объектіге инвестициялардың көлеміне, түрлеріне және мерзімдеріне;
2) өндіріс көлеміне, шығарылатын өнімнің немесе көрсетілетін қызметтердің түрлері мен номенклатурасына;

3) поставки продукции определенным потребителям;
4) ценообразования, в том числе ограничения по предельному уровню цен;
5) проведения природоохранных мероприятий;
6) сохранения существующего количества или создания новых рабочих мест;
7) порядка использования объектов производственной и социальной инфраструктуры;
8) погашения задолженностей объекта в установленные сроки;
9) последующего выкупа объекта доверительным управляющим;
10) совершения сделок и/или запрещения определенных действий в отношении объекта в течение определенного периода времени;
11) предоставления рассрочки для оплаты рыночной стоимости объекта;
12) налоговых обязательств, возникающих при передаче объекта в доверительное управление.
Органом управления могут быть предложены дополнительные условия с учетом специфики деятельности предприятий.
8. Контроль за исполнением договора
46. Контроль за исполнением условий договора осуществляет учредитель доверительного управления государственным имуществом.
47. Для осуществления контроля учредитель доверительного управления государственным имуществом знакомится с документами, связанными с исполнением договора и организует заслушивание отчета доверительного управляющего по выполнению обязательств по договору.
48. Доверительный управляющий представляет учредителю доверительного управления государственным имуществом и выгодоприобретателю отчет о своей деятельности в сроки и в порядке, установленные договором.
49. Контроль за исполнением условий договора проводится до момента окончания исполнения обязательств доверительным управляющим.
Приложение 1
к Правилам передачи
государственного имущества
в доверительное управление
ЗАЯВКА
на участие в тендере по передаче государственного
имущества в доверительное управление
1. Рассмотрев опубликованное информационное сообщение о
проведении тендера по передаче
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование объекта) в доверительное управление
__________________________ последующего выкупа (с правом / без права)
сроком на ________________, и ознакомившись с Правилами передачи
государственного имущества в доверительное управление, я,
нижеподписавшийся, уполномоченный на подписание
заявки ______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. полностью) прошу принять заявку на участие в
тендере _____________________________________________________________
_______ (указывается Участник, от имени которого подается заявка) и
зарегистрировать в качестве участника тендера, который состоится
«____» ________ 20 __ г. по адресу:
_______________________________________________________________.

3) белгілі бір тұтынушыларға өнімді жеткізуге;
4) баға белгілеуге, оның ішінде бағалардың шекті деңгейі бойынша шектеулерге;
5) табиғат қорғау іс-шараларын өткізуге;
6) қазіргі жұмыс орындарының санын сақтап қалуға немесе жаңаларын ашуға;
7) өндірістік және әлеуметтік инфрақұрылым объектілерін пайдалану тәртібіне;
8) объектінің берешектерін белгіленген мерзімдерде өтеуге;
9) сенімгерлік басқарушының объектіні кейін сатып алуына;
10) мәмілелер жасасуға және/немесе белгілі бір уақыт кезеңі ішінде объектіге қатысты айқындалған іс-қимылдарға тыйым салуға;
11) объектінің нарықтық құнын төлеу үшін бөліп төлеуді ұсынуға;
12) объектіні сенімгерлік басқаруға беру кезінде туындайтын салықтық міндеттемелерге қатысты сенімгерлік басқару міндеттемелері объектіні сенімгерлік басқаруға беру шарттары болуы мүмкін.
Басқару органдары кәсіпорындар қызметінің ерекшелігін ескере отырып, қосымша шарттарды ұсынуы мүмкін.
8. Шарттың орындалуын бақылау
46. Шарт талаптарының орындалуын бақылауды мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысы жүзеге асырады.
47. Бақылауды жүзеге асыру үшін мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысы шарттың орындалуына байланысты құжаттармен танысады және сенімгерлік басқарушының шарт бойынша міндеттемелерді орындау жөніндегі есебін тыңдауды ұйымдастырады.
48. Сенімгерлік басқарушы мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысына және пайда алушыға өзінің қызметі туралы есепті шартта белгіленген мерзімдерде және тәртіппен ұсынады.
49. Шарт талаптарының орындалуын бақылау сенімгерлік басқарушы міндеттемелерді орындауды аяқтаған сәтке дейін жүргізіледі.
Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік
басқаруға беру қағидаларына
1-қосымша
Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқаруға беру жөніндегі
тендерге қатысуға
ӨТІНІМ
1. _____ мерзімге кейіннен сатып алу (құқығымен/құқығынсыз) ___
_____________________________________________________________________
(объектінің атауы)
сенімгерлік басқаруға беру жөніндегі тендер өткізу туралы жарияланған
ақпараттық хабарламаны қарап және Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік
басқаруға беру қағидаларымен таныса отырып, мен, өтінімге қол қоюға
уәкілетті, төменде қол қоюшы ________________________________________
(Т.А.Ә., толығымен)
_____________________________________________________________________
атынан (атынан тапсырыс беріп отырған Қатысушы көрсетіледі) тендерге
қатысуға өтінімді қабылдауды және 20__ жылғы «___» _______________
____________________________________ мекенжай бойынша өтетін тендерге
қатысушы ретінде тіркеуді сұраймын.

2. Нами (мною) внесен гарантийный взнос для участия в тендере
суммой ______________________________________________________________
(указывается сумма в тенге, в том числе прописью)
на депозитный счет Комитета государственного имущества и приватизации
Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет) или на
депозитный счет местного исполнительного органа (далее – МИО),
указанный в информационном сообщении:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(ИИК, БИК, код назначения платежа, Кбе, код учреждения)
3. Согласен (ы) с тем, что в случае обнаружения нашего (моего)
несоответствия требованиям, предъявляемым участнику, мы (я) лишаемся
права участия в тендере, в случае нашей (моей) победы на тендере
подписанные нами (мною) Протокол о результатах тендера и Договор
доверительного управления будут признаны недействительными.
4. В случае, если мы (я) становимся Победителями тендера,
принимаем на себя обязательства подписать Протокол о результатах
тендера в день проведения тендера и заключить Договор доверительного
управления на условиях тендера, указанных в информационном сообщении
и предложенных нами (мною), не позднее десяти календарных дней после
завершения тендера.
5. Согласен (ы) с тем, что сумма внесенного нами гарантийного
взноса не возвращается и остается у учредителя доверительного
управления государственным имуществом в случаях:
отказа от участия в тендере менее чем за три дня до его
проведения;
при уклонении от подписания Протокола о результатах тендера или
Договора доверительного управления; обнаружения нашего (моего)
несоответствия требованиям, предъявляемым к Участнику.
6. Настоящая заявка вместе с Протоколом о результатах тендера
имеет силу договора, действующего до заключения Договора
доверительного управления.
7. К заявке прилагаются:
1)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Платежные реквизиты ________________________________________
(реквизиты банка бенефициара: наименование банка, ИИН (БИН),
_____________________________________________________________________
(реквизиты получателя: наименование, ИИН (БИН), Кбе, текущий счет)

2. Біз (мен) ________________________________________ сомасында
(сомасы теңгемен, сондай-ақ жазумен көрсетіледі) тендерге қатысу үшін
ақпараттық хабарламада көрсетілген Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігі Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетінің (бұдан
әрі – Комитет) депозиттік шотына немесе жергілікті атқарушы органның
(бұдан әрі – ЖАО) депозиттік шотына:
_____________________________________________________________________
ЖСН (БСН) төлемді тағайындау коды, Кбе, мекеменің коды) кепілдік
жарна енгіздік (енгіздім).
3. Біздің (менің) қатысушыға қойылатын талаптарға сәйкес
еместігіміз айқындалған жағдайда, біз (мен) тендерге қатысу құқығынан
айырылатынымызға (ма), біз (мен) тендерде жеңіске жеткен жағдайда біз
(мен) қол қойған Тендердің нәтижелері туралы хаттама мен Сенімгерлік
басқару шарты жарамсыз деп танылатынына келісемін.
4. Егер біз (мен) тендердің жеңімпазы болған жағдайда, өзімізге
тендерді өткізген күні Тендердің нәтижелері туралы хаттамаға қол қою
және тендер аяқталғаннан кейін, күнтізбелік он күннен кешіктірмей,
ақпараттық хабарламада көрсетілген және біз (мен) ұсынған тендердің
шарттарында Сенімгерлік басқару шартын жасасу міндеттемесін аламыз.
5. Мына:
тендер өткізілгенге дейін үш күн бұрын тендерге қатысудан бас
тартылған;
тендердің нәтижелері туралы хаттамаға немесе Сенімгерлік
басқару шартына қол қоюдан жалтарған; біздің (менің) Қатысушыға
қойылатын талаптарға сәйкес еместігіміз айқындалған жағдайларда,
енгізген кепілдік жарна сомасы қайтарылмайтынымен және мемлекеттік
мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысында қалатынымен келісемін
(міз).
6. Осы өтінім Тендердің нәтижелері туралы хаттамамен бірге
Сенімгерлік басқару шартын жасасуға дейін қолданылатын шарт күшіне
ие.
7. Өтінімге:
1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
3) ____________________________________________________________
қоса беріліп отыр.
8. Төлем деректемелері:
_____________________________________________________________________
(бенефициар-банктің деректемелері: банктің атауы, ЖСН (БСН)
_____________________________________________________________________
(алушының деректемелері: атауы, ЖСН (БСН), Кбе, ағымдағы шот)

9. Полное наименование Участника (юридического лица или Ф.И.О)
и паспортные данные физического лица, и местонахождение (адрес,
телефон, факс, т.д.)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(подпись) (Ф.И.О. уполномоченного лица, действующего на основании доверенности)
«__» ________ 20__ год
М.П.
Приложение 2
к Правилам передачи
государственного имущества
в доверительное управление
Протокол
о результатах тендера по передаче в доверительное управление
__________________ сроком на ___ лет ____________ последующего выкупа
(указывается наименование объекта) (с правом/без права)
Дата проведения тендера:
____________________________________________________________________
Место проведения тендера: ____________________________________
Учредитель доверительного управления: Комитет государственного
имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан
или местный исполнительный орган.
Объект доверительного управления: _____________________________
(указывается полное описание объекта: государственный
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
пакет акций, доли участия, имущественный комплекс, движимое и
недвижимое имущество)
Местонахождение объекта доверительного управления:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(адрес, телефон, факс, т.д.)
Стоимость Объекта: ____________________________________________
(балансовая/текущая)
В тендере принимало участие: _____
(__________________________________________________) участника(ов).
(количество, в том числе прописью)
Результаты тендера:
1. Победитель тендера:______________________________________
__________________________________     (указывается Участник,
признанный Победителем тендера)
2. Условия тендера и предложения Победителя тендера:
1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
3) ____________________________________________________________
4) ____________________________________________________________
Настоящий протокол о результатах тендера является документом,
фиксирующим обязательство Победителя тендера и Учредителя
доверительного управления заключить договор доверительного управления
не позднее десяти календарных дней после завершения тендера.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указывается собственноручная отметка уполномоченного лица Участника,
признанного Победителем тендера, об ознакомлении с результатами
тендера и обязательствами Победителя тендера)
________________ __________________ _________________________________
(дата)        (подпись)                   (Ф.И.О.)
Настоящий протокол составлен в двух экземплярах по одному для
Учредителя доверительного управления и Победителя тендера.
Председатель Комиссии: ________________________________________
(подпись) (Ф.И.О.)
Заместитель председателя Комиссии: ____________________________
(подпись) (Ф.И.О.)
Члены Комиссии: _______________________________________________
(подпись) (Ф.И.О.)
_______________________________________________
(подпись) (Ф.И.О.)
_______________________________________________
(подпись) (Ф.И.О.)
Секретарь Комиссии: ___________________________________________
(подпись) (Ф.И.О.)
Приложение 3
к Правилам передачи
государственного имущества
в доверительное управление
Типовой договор доверительного управления
___________________________________________________________________
(наименование объекта)
г. _______________    № __________    «__________» 20____ г.
____________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа по государственному имуществу
или его территориального подразделения) или местный исполнительный
орган (исполнительный орган, уполномоченный местным исполнительным
органом на управление коммунальным имуществом, финансируемый из
местного бюджета) именуемый в дальнейшем «Учредитель», в лице
Руководителя
____________________________________________________________________,
(Ф.И.О.)
действующего на основании Положения о Комитете государственного
имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан,
утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от «__»
__________ 20__ года № __, или Положения о _________________________
____________________________________________________________________,
(наименование территориального подразделения уполномоченного органа
по государственному имуществу), утвержденного приказом Комитета
государственного имущества и приватизации Министерства финансов
Республики Казахстан № __ от «__» _______ 20__ года, или Положения
исполнительного органа, уполномоченного местным исполнительным
органом на управление коммунальным имуществом, финансируемого из
местного бюджета с одной стороны, и
_____________________________________________________________________
_____________________ (наименование юридического лица, Ф.И.О.
физического лица) именуемый в дальнейшем «Доверительный управляющий»,
в лице ______________________________ действующего на основании
_____________________________________________________________________
устава, положения, доверенности № __ от «__» ______ 20__ г.) с другой
стороны, совместно именуемые как «Стороны», заключили настоящий
Договор (далее – Договор) о нижеследующем:

9. Қатысушының толық атауы (заңды тұлғаның немесе Т.А.Ә.) және
жеке тұлғаның паспорттық деректері мен тұратын жері (мекенжайы,
телефон, факс және т.б.)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
________         ____________________________________________________
(қолы)             (сенімхаттың негізінде әрекет ететін уәкілетті
тұлғаның Т.А.Ә.).
20__ жылғы «___» ___________________
М.О.
Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік
басқаруға беру қағидаларына
2-қосымша
Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқаруға беру жөніндегі тендер
нәтижелері туралы хаттама
________ жыл мерзімге кейіннен сатып алу (құқығымен/құқығынсыз)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(объектінің атауы)
Тендер өткізілетін күн: _______________________________________
Тендер өткізілетін жер: _______________________________________
Сенімгерлік басқару құрылтайшысы: Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті.
Сенімгерлік басқару объектісі: ________________________________
(объектінің толық сипаттамасы:
____________________________________________________________________
акциялардың мемлекеттік пакеті, қатысу үлестері, мүліктік кешені,
жылжымалы және жылжымайтын мүлкі)
Сенімгерлік басқару объектісінің орналасқан жері: _____________
(мекенжайы, телефон, факс, т.б.)
Объектінің құны: ______________________________________________
(баланстық/ағымдағы)
Тендерге ____________________ (_____________) қатысушы қатысты.
(саны, оның ішінде жазумен)
Тендер нәтижелері:
1. Тендердің жеңімпазы: _______________________________________
(тендер жеңімпазы деп танылған Қатысушы көрсетіледі)
2. Тендер шарттары және Тендер жеңімпазының ұсыныстары:
1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
3) ____________________________________________________________
4) ____________________________________________________________
Тендердің нәтижелері туралы осы хаттама тендер аяқталғаннан
кейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей Тендер жеңімпазы мен
Сенімгерлік басқару құрылтайшысының сенімгерлік басқару шартын жасасу
міндеттемесін тіркейтін құжат болып табылады.
_____________________________________________________________________
(тендердің нәтижелерімен және тендер жеңімпазының міндеттемелерімен
танысу туралы тендер жеңімпазы деп танылған Қатысушының уәкілетті
тұлғасының өз қолымен қойған белгісі көрсетіледі)
_________________ __________________ ________________________________
(күні)              (қолы)                    (Т.А.Ә.)
Осы хаттама Сенімгерлік басқару құрылтайшысы мен Тендер
жеңімпазы үшін бір-бірден екі данада жасалған.
Комиссия төрағасы: __________             _____________________
(қолы)                      (Т.А.Ә.)
Комиссия төрағасының орынбасары: ________ _____________________
(қолы)         (Т.А.Ә.)
Комиссия мүшелері: __________             _____________________
(қолы)                      (Т.А.Ә.)
__________             _____________________
(қолы)                      (Т.А.Ә.)
__________             _____________________
(қолы)                      (Т.А.Ә.)
Комиссия хатшысы:  __________             _____________________
(қолы)                      (Т.А.Ә.)
Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік
басқаруға беру қағидаларына
3-қосымша
Сенімгерлік басқарудың үлгі шарты
_____________________________________________________________________
(объектінің атауы)
_____________ қ.       № _____ 20__ жылғы «___» _____________________
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 20__ жылғы «___» _________ №
____ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті туралы ереженің немесе
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік мүлік және
жекешелендіру комитетінің 20__ жылғы «___» __________ № _____________
бұйрығымен бекітілген _______________________________________________
(мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің
атауы) туралы ереженің немесе жергілікті атқарушы орган коммуналдық
меншікті басқаруға уәкілеттік берген жергілікті бюджеттен
қаржыландырылатын атқарушы орган ережесінің негізінде әрекет ететін
_____________________________________________________________________
(мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның немесе оның аумақтық
___________________ бөлімшесінің атауы) немесе жергілікті атқарушы
органның (жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын, коммуналдық
меншікті басқаруға жергілікті атқарушы орган уәкілеттік берген)
атынан бұдан әрі «Құрылтайшы» деп аталатын басшы
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә.)
бір тараптан және бұдан әрі «Сенімгерлік басқарушы» деп аталатын,
_____________________________________________________________________
(20__ жылғы «___» _________ № ____ жарғының, ереженің, сенімхаттың)
негізінде әрекет ететін _____________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның Т.А.Ә.) екінші тараптан,
бірлесіп «Тараптар» деп аталатындар, төмендегі туралы осы шартты
(бұдан әрі – Шарт) жасасты.

1. Предмет Договора
1. Учредитель передает Доверительному управляющему
_____________________________________________________________________
_______(наименование имущества) именуемый в дальнейшем «Объект», в
доверительное управление, а Доверительный управляющий обязуется
осуществлять управление Объектом в интересах Учредителя, который
выступает выгодоприобретателем по настоящему Договору.
2. Объект передается в доверительное управление Доверительному
управляющему в порядке и на условиях, предусмотренных
законодательством Республики Казахстан и настоящим Договором.
3. Доверительный управляющий осуществляет доверительное
управление Объектом без права отчуждения и передачи его в залог.
4. Основанием, удостоверяющим право Доверительного управляющего
на осуществление доверительного управления Объектом, является
настоящий Договор.
5. Учредитель подтверждает, что Объект на дату его передачи
Доверительному управляющему:
1) не находится в залоге;
2) обременен/не обременен правами третьих лиц;
3) не выставлен на продажу.
6. Передача Объекта в доверительное управление не влечет
перехода права собственности на него к Доверительному управляющему.
7. Права и обязанности Доверительного управляющего по
управлению Объектом возникают с момента передачи Объекта
Доверительному управляющему. Передача Объекта осуществляется путем
(составления акта приема-передачи, внесения соответствующей записи в
реестр акционеров, участников товарищества с ограниченной
ответственностью в соответствии с законодательством Республики
Казахстан или иное в зависимости от Объекта, передаваемого в
доверительное управление) __________________ в течение ______ рабочих
дней с момента заключения настоящего Договора.
2. Права сторон
8. Учредитель имеет право:
1) получать информацию (отчет) о деятельности Доверительного
управляющего по управлению Объектом по письменному запросу;
2) не вмешиваясь в деятельность Доверительного управляющего,
контролировать выполнение обязательств Доверительного управляющего по
настоящему Договору, в том числе путем проведения мониторинга
эффективности управления Объектом, заслушивания отчета Доверительного
управляющего по выполнению обязательств по Договору;
3) совершать иные действия предусмотренные законодательством
Республики Казахстан.
9. Доверительный управляющий имеет право:
1) совершать в отношении переданного в доверительное управление
Объекта юридические и фактические действия в интересах Учредителя;
2) на возмещение необходимых расходов, произведенных им при
доверительном управлении государственным имуществом, в порядке,
установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан и
договором доверительного управления государственным имуществом;

1. Шарттың мәні
1. Құрылтайшы Сенімгерлік басқарушыға, бұдан әрі «Объект» деп
аталатын __________________________________________________ (мүліктің
атауы) сенімгерлік басқаруға береді, ал Сенімгерлік басқарушы осы
Шарт бойынша пайда алушы болатын Құрылтайшының мүдделеріне сай
Объектіні басқаруды жүзеге асыруға міндеттенеді.
2. Объект Сенімгерлік басқарушыға Қазақстан Республикасының
заңнамасында және осы Шартта көзделген тәртіппен және шарттарда
сенімгерлікпен басқаруға беріледі.
3. Сенімгерлік басқарушы Объектіні сенімгерлік басқаруды
иеліктен шығару және оны кепілге беру құқығынсыз жүзеге асырады.
4. Осы Шарт Сенімгерлік басқарушының Объектіге сенімгерлік
басқаруды жүзеге асыруға құқығын куәландыратын негіздеме болып
табылады.
5. Құрылтайшы Сенімгерлік басқарушыға берілген күні Объектінің:
1) кепілде тұрмағанын;
2) үшінші тұлғалардың құқықтарымен ауыртпалық
салынғанын/салынбағанын;
3) сатуға қойылмағанын растайды.
6. Объектіні сенімгерлік басқаруға беру оған меншік құқығының
Сенімгерлік басқарушыға өтуіне әкеп соқтырмайды.
7. Сенімгерлік басқарушының Объектіні басқару бойынша құқықтары
мен міндеттері Объекті Сенімгерлік басқарушыға берілген сәттен
басталады. Объектіні беру (қабылдап алу-беру актісін жасау, Қазақстан
Республикасының заңнамасына сәйкес акционерлердің, жауапкершілігі
шектеулі серіктестіктерге қатысушылардың тізіліміне тиісті жазбаларды
енгізу немесе сенімгерлік басқаруға берілетін Объектіге байланысты
өзгесі) осы Шартқа қол қойылған сәттен бастап _______________________
жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
2. Тараптардың құқықтары
8. Құрылтайшының:
1) жазбаша сұрау бойынша Объектіні басқару жөніндегі
Сенімгерлік басқарушының қызметі туралы ақпарат (есеп) алуға;
2) осы Шарт бойынша Сенімгерлік басқарушының қызметіне
араласпай, Сенімгерлік басқарушы міндеттемелерінің орындалуын, оның
ішінде Объектіні басқару тиімділігінің мониторингін жүргізуге, Шарт
бойынша міндеттемелердің орындалуы жөніндегі басқарушының есебін
тыңдау жолымен бақылауға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де
әрекеттерді жасауға құқығы бар.
9. Сенімгерлік басқарушының:
1) Құрылтайшының мүддесіне сай сенімгерлік басқаруға берілген
Объектіге қатысты заңды және іс жүзіндегі әрекеттерді жасауға;
2) Мемлекеттік меншікті сенімгерлік басқару шартында және
Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында бекітілген тәртіппен
мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару кезінде мемлекеттік мүлікті
басқарудағы өзі шығарған қажетті шығыстарды өтеуге;

3) осуществлять иные права, за исключением права на
вознаграждение, предусмотренные законодательством Республики
Казахстан, с учетом ограничений, установленных настоящим Договором;
4) на приобретение переданного ему в доверительное управление
Объекта в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Обязанности сторон
10. Учредитель обязан:
1) передать Объект Доверительному управляющему в сроки
установленные, настоящим Договором;
2) передать Доверительному управляющему необходимые документы
для осуществления его обязанностей по настоящему Договору;
3) в течение срока действия настоящего Договора без уведомления
Доверительного управляющего не принимать решений о передаче Объекта в
доверительное управление третьим лицам;
4) не передавать Объект в залог, не обременять правами третьих
лиц, и не выставлять на продажу третьим лицам в течение срока
действия настоящего Договора.
11. Доверительный управляющий обязан:
1) осуществлять эффективное управление Объектом;
2) обеспечить сохранность Объекта;
3) совершать сделки с переданным в доверительное управление
Объектом от своего имени, указывая при этом, что он действует в
качестве Доверительного управляющего;
4) получить все разрешительные документы от уполномоченных
государственных органов, которые являются необходимыми в соответствии
с законодательством Республики Казахстан;
5) осуществлять права и обязанности Доверительного управляющего
в соответствии с настоящим Договором;
6) не совершать любые юридические и фактические действия,
влекущие за собой фактическое отчуждение Объекта, в том числе
передачу его в залог;
7) возмещать Учредителю убытки, причиненные вследствие ненадлежащего исполнения им Договора;
8) исполнять обязанности, возникающие в результате действий по
доверительному управлению, в целях надлежащего исполнения Договора;
9) предоставлять Учредителю отчет о своей деятельности в
письменной форме ___________________________________________________
____________________________________________________________________;
(сроки предоставления)
10) в течение 15 календарных дней с даты подписания Сторонами
настоящего Договора осуществить государственную регистрацию
настоящего Договора (в случае передачи в доверительное управление
недвижимого имущества);
11) передать Объект Учредителю при прекращении настоящего
Договора(истечении срока договора, досрочного расторжения) в течение
10-ти рабочих дней;
12) иные обязанности (в зависимости от Объекта, передаваемого в
доверительное управление).
4. Ответственность сторон
12. Доверительный управляющий несет ответственность за любой
вред или ущерб, причиненный им интересам Учредителя при управлении
Объектом, за исключением вреда или ущерба, причиненного действием
непреодолимой силы.

3) осы Шартта белгіленген шектеулерді ескере отырып, Қазақстан
Республикасының заңнамасында көзделген сыйақыны алу құқығын
қоспағанда, өзге де құқықтарды жүзеге асыруға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзіне
сенімгерлік басқаруға берілген Объектіні сатып алуға құқығы бар.
3. Тараптардың міндеттері
10. Құрылтайшы:
1) Сенімгерлік басқарушыға Объектіні осы Шартта белгіленген
мерзімде сенімгерлік басқаруға беруге;
2) Сенімгерлік басқарушыға осы Шарт бойынша оның
міндеттемелерін жүзеге асыруы үшін қажетті құжаттарды беруге;
3) осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде Сенімгерлік басқарушыны
хабардар етпей, Объектіні сенімгерлік басқаруға үшінші тұлғаларға
беру туралы шешімдер қабылдамауға;
4) Объектіні кепілдікке бермеуге, үшінші тұлғалардың
құқықтарымен ауыртпалық салмауға және осы Шарттың қолданылу мерзімі
ішінде үшінші тұлғаларға сатуға қоймауға міндетті.
11. Сенімгерлік басқарушы:
1) Объектіні тиімді басқаруды жүзеге асыруға;
2) Объектінің сақталуын қамтамасыз етуге;
3) өзінің сенімгерлік басқарушы ретінде әрекет ететінін көрсете
отырып, Сенімгерлік басқаруға берілген Объектімен мәмілелерді өз
атынан жасауға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажетті болып
табылатын барлық рұқсат беру құжаттарын уәкілетті мемлекеттік
органдардан алуға;
5) Осы Шартқа сәйкес Сенімгерлік басқарушының құқықтары мен
міндеттерін орындауға;
6) Объектіні іс жүзінде иеліктен шығаруға, оның ішінде оны
кепілге беруге әкеп соғатын заңды және іс жүзіндегі әрекеттерді
жасамауға;
7) Құрылтайшыға өзінің Шартты тиісінше орындамауы салдарынан
келтірілген шығындардың орнын толтыруға;
8) Шартты тиісінше орындау мақсатында сенімгерлік басқару
бойынша әрекеттер нәтижесінде туындайтын міндеттерді орындауға;
9) Құрылтайшыға _____________________ өз қызметі туралы жазбаша
(ұсыну мерзімдері)
түрде есеп беруге;
10) Осы Шартқа Тараптар қол қойған күннен бастап күнтізбелік 15
күн ішінде осы Шартты мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыруға
(жылжымайтын мүлікті сенімгерлік басқаруға берген жағдайда);
11) Объектіні Құрылтайшыға осы Шарттың күші жойылған кезде
(шарттың мерзімі аяқталғанда, Шартты мерзімінен бұрын бұзғанда) 10
жұмыс күні ішінде беруге;
12) өзге де міндеттемелерді орындауға (сенімгерлік басқаруға
берілетін Объектіге байланысты) міндетті.
4. Тараптардың жауапкершілігі
12. Сенімгерлік басқарушы Объектіні басқару кезінде
еңсерілмейтін күш әрекеті келтірген зиянды немесе залалды қоспағанда,
Құрылтайшының мүддесіне келтірілген кез келген зиян немесе залал үшін
жауапты болады.

13. Стороны несут ответственность за неисполнение или
ненадлежащее исполнение своих обязательств по настоящему Договору в
соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Форс-мажор
14. Стороны освобождаются от ответственности за полное или
частичное неисполнение обязательств по настоящему Договору, если оно
явилось следствием обстоятельств непреодолимой силы (землетрясение,
наводнение, пожар, эмбарго, война или военные действия, издание
нормативных правовых актов государственными органами, запрещающих или
каким-либо иным образом препятствующих исполнению обязательств), при
условии, что эти обязательства не зависели от воли Сторон и сделали
невозможным исполнение любой из сторон своих обязательств по настоящему Договору.
15. Срок исполнения обязательств по настоящему Договору
отодвигается соразмерно времени, в течение которого действовали
обстоятельства непреодолимой силы, а также последствия, вызванные
этими обстоятельствами.
16. Любая из Сторон при возникновении обстоятельств
непреодолимой силы обязана в течение 30 календарных дней письменно
информировать другую Сторону о наступлении этих обстоятельств.
17. Неуведомление или несвоевременное уведомление лишает
Сторону права ссылаться на любое вышеуказанное обстоятельство как на
основание, освобождающее от ответственности за неисполнение
обязательства.
18. Если невозможность полного или частичного исполнения
обязательства Сторонами будет существовать свыше 2 календарных
месяцев, то Стороны вправе расторгнуть настоящий Договор.
6. Конфиденциальность
19. Стороны согласились, что вся информация, содержащаяся в
Договоре, является конфиденциальной, и Стороны предпримут все
необходимые меры для ее защиты.
20. Каждая из Сторон обязуются не разглашать конфиденциальную
информацию, полученную от другой Стороны, и не вправе раскрывать эту
информацию третьим лицам без предварительного письменного согласия
другой Стороны, за исключением случаев, прямо предусмотренных
действующим законодательством Республики Казахстан.
7. Разрешение споров
21. Все споры и разногласия, возникающие из настоящего
Договора, решаются путем переговоров.
22. В случае, невозможности решения споров и разногласий путем
переговоров, спор подлежит рассмотрению в судебных органах Республики
Казахстан в установленном законодательством порядке.
8. Срок действия Договора
23. Настоящий Договор вступает в силу с даты его подписания
Сторонами и до _____________________________________________________
___________________________________________________________________.
9. Контроль за выполнением условий Договора

13. Тараптар осы Шарт бойынша өздерінің міндеттемелерін
орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан
Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
5. Форс-мажор
14. Егер осы Шарт бойынша міндеттемелерінің толық немесе
ішінара орындалмауы еңсерілмейтін күш жағдайларының (жер сілкінісі,
топан су, өрт, эмбарго, соғыс немесе әскери қимылдар, мемлекеттік
органдардың міндеттемелердің орындалуына тыйым салатын немесе қандай
да бір кедергі келтіретін нормативтік құқықтық актілерді шығаруы)
салдарынан болса, бұл жағдайлар Тараптардың еркіне тәуелді болмаған
және осы Шарт бойынша Тараптардың кез келгені өздерінің
міндеттемелерін орындауы мүмкін болмаған жағдайда Тараптар ол үшін
жауапкершіліктен босатылады.
15. Осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі
еңсерілмейтін күш жағдайлары, сондай-ақ осы жағдайлардан туындаған
салдарлар болған уақытқа тең мерзімге кейінге қалдырылады.
16. Тараптардың кез келгені еңсерілмейтін күш жағдайлары
туындаған кезде екінші Тарапқа осы жағдайлардың туындағаны туралы
жазбаша түрде күнтізбелік 30 күн ішінде хабарлауға міндетті.
17. Хабардар етпеу немесе уақтылы хабардар етпеу Тарапты кез
келген жоғарыда көрсетілген жағдайға міндеттеменің орындалмауы
жауапкершілігінен босататын негіздеме ретінде сілтеме жасау құқығынан
айырады.
18. Егер Тараптардың міндеттемелерді толық немесе ішінара
орындауының мүмкін еместігі 2 (екі) күнтізбелік айдан асса, онда
Тараптар осы Шартты бұзуға құқылы.
6. Құпиялылық
19. Тараптар Шарттағы барлық ақпарат құпия болып табылады деп
келісті және Тараптар оны қорғау үшін барлық қажетті шараларды
қабылдайды.
20. Тараптардың әрқайсысы екінші Тараптан алынған құпия
ақпаратты жарияламауға міндеттенеді және Қазақстан Республикасының
қолданыстағы заңнамасында тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда,
осы ақпаратты екінші Тараптың алдын ала жазбаша келісімінсіз үшінші
тұлғаларға ашуға құқығы жоқ.
7. Дауларды шешу
21. Осы Шарттан туындайтын барлық даулар мен келіспеушіліктер
келіссөздер жолымен шешіледі.
22. Даулар мен келіспеушіліктерді келіссөздер жолымен шешу
мүмкін болмаған жағдайда, дау заңнамада белгіленген тәртіппен
Қазақстан Республикасының сот органдарында қарауға жатады.
8. Шарттың қолданылу мерзімі
23. Осы Шарт Тараптар қол қойған күннен бастап күшіне енеді
және _____________________________________________ дейін қолданылады.
9. Шарт талаптарының орындалуын бақылау

24. Контроль за выполнением условий настоящего Договора
осуществляет Учредитель.
С этой целью Учредитель также может образовать комиссию с
участием представителей других заинтересованных государственных
органов. Доверительный управляющий должен представлять на
рассмотрение такой комиссии необходимые документы и отчеты по форме и
в сроки, устанавливаемые самой комиссией.
10. Прочие условия
25. Во всем остальном, что не предусмотрено настоящим
Договором, стороны будут руководствоваться законодательством
Республики Казахстан.
26. Учредитель и Доверительный управляющий имеют право по
обоюдному согласию вносить изменения и дополнения к настоящему
Договору посредством заключения дополнительных соглашений.
27. Все дополнительные соглашения к настоящему Договору
являются его неотъемлемой частью и должны подписываться
уполномоченными на то представителями Сторон.
28. Прекращение срока действия настоящего Договора влечет за
собой прекращение обязательств Сторон по нему, но не освобождает
Стороны настоящего Договора от ответственности за его нарушения, если
таковые имели место при исполнении Сторонами условий настоящего
Договора.
29. В случае прекращения Договора доверительного управления без
права выкупа Доверительный управляющий возвращает Учредителю объект в
течение десяти календарных дней по акту приема-передачи.
30. Настоящий Договор составлен в 2-х экземплярах на
государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую
силу, по одному экземпляру для каждой из Сторон.
11. Адреса и реквизиты Сторон:
Учредитель Доверительный управляющий
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Подписи сторон:
_______________ _________________ _______________ __________________
(подпись)         (Ф.И.О.)         (подпись)         (Ф.И.О.)
М.П. М.П.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 4 февраля 2014 года № 46
Перечень
утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2011 года № 700 «Об утверждении Правил передачи республиканского имущества в доверительное управление» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 43, ст. 563).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2012 года № 1371 «О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2011 года № 700 «Об утверждении Правил передачи республиканского имущества в доверительное управление» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 75-76, ст. 1118).

24. Осы Шарт талаптарының орындалуын бақылауды Құрылтайшы
жүзеге асырады.
Құрылтайшы осы мақсатта басқа да мүдделі мемлекеттік органдар
өкілдерінің қатысуымен комиссия құра алады. Сенімгерлік басқарушы
осындай комиссияның қарауына қажетті құжаттар мен есептерді комиссия
белгілеген нысан бойынша және мерзімдерде беруі тиіс.
10. Өзге де талаптар
25. Осы Шартта көзделмеген қалған барлық жағдайларда Тараптар
Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
26. Құрылтайшы және Сенімгерлік басқарушы өзара келісім бойынша
қосымша келісімдер жасау арқылы осы Шартқа өзгерістер мен
толықтырулар енгізуге құқылы.
27. Барлық қосымша келісімдер осы Шарттың ажырамас бөлігі болып
табылады және оларға Тараптардың қол қоюға тиіс уәкілетті өкілдері
қол қояды.
28. Осы Шарттың қолданылу мерзімінің тоқтатылуы ол бойынша
Тараптар міндеттемелерінің тоқтауына әкеп соқтырады, бірақ
Тараптардың осы Шарт талаптарын орындауы кезінде бұзушылықтар орын
алса, осы Шарттың Тараптарын жауапкершіліктен босатпайды.
29. Сатып алу құқығынсыз Сенімгерлік басқару шарты тоқтаған
жағдайда Сенімгерлік басқарушы қабылдау-беру актісі бойынша
күнтізбелік он күн ішінде объектіні Құрылтайшыға қайтарады.
30. Осы Шарт бірдей заңды күші бар мемлекеттік және орыс
тілдерінде 2 данада, Тараптардың әрқайсысы үшін бір-бір данадан
жасалды.
11. Тараптардың мекенжайлары мен деректемелері
Құрылтайшы Сенімгерлік басқарушы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тараптардың қолдары:
____________ ____________________     ____________ __________________
(қолы)          (Т.А.Ә.)               (қолы)         (Т.А.Ә.)
м.о.                                  м.о.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 4 ақпандағы
№ 46 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір
шешімдерінің тізбесі
1. «Республикалық мүлікті сенімгерлік басқаруға беру қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 24 маусымдағы № 700 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 43, 563-құжат).
2. «Республикалық мүлiктi сенiмгерлiк басқаруға беру қағидасын бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 24 маусымдағы № 700 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 қазандағы № 1371 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 75-76, 1118-құжат).

3. Пункт 3 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2013 года № 391 «О внесении изменений и дополнений и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан по вопросам учета государственного имущества» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 28, ст. 425).
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 апреля 2013 года № 426 «О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2011 года № 700 «Об утверждении Правил передачи республиканского имущества в доверительное управление» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 29, ст. 445).
5. Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 августа 2013 года № 821 «О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2011 года № 700 «Об утверждении Правил передачи республиканского имущества в доверительное управление».

3. «Мемлекеттік мүлiктi есепке алу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу және кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 24 сәуірдегі № 391 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 28, 425-құжат) 3-тармағы.
4. «Республикалық мүлікті сенімгерлік басқаруға беру қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 24 маусымдағы № 700 қаулысына толықтыру енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 30 сәуірдегі № 426 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 29, 445-құжат).
5. «Республикалық мүлікті сенімгерлік басқаруға беру қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 24 маусымдағы № 700 қаулысына өзгеріс енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 тамыздағы № 821 қаулысы.