О Стратегическом плане Министерства образования и науки Республики Казахстан на 2014 - 2018 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 марта 2014 года № 258. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 апреля 2015 года № 261
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.04.2015 № 261.
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 января 2014 года.
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства образования и науки Республики Казахстан на 2014 – 2018 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2014 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                        С. Ахметов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 марта 2014 года № 258
Стратегический план
Министерства образования и науки Республики Казахстан
на 2014 – 2018 годы
1. Миссия и видение
Миссия: формирование и реализация государственной политики в области образования и науки, обеспечивающей конкурентоспособность и устойчивый социально-экономический рост.
Видение: высокообразованная, конкурентоспособная, интеллектуальная нация.
2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития
соответствующих отраслей (сфер) деятельности
Стратегическое направление 1. Обеспечение доступности качественного образования
Образование – стратегический ресурс, формирующий интеллектуальный капитал страны. Этим обусловлено определение образования в качестве одного из важнейших приоритетов государственной политики во всех стратегиях развития Казахстана.
В Послании народу Казахстана от 17 января 2014 года «Казахстанский путь: единая цель, единые интересы, единое будущее» Президент Н.А. Назарбаев еще раз обозначил образование как одно из приоритетных направлений работы по вхождению страны в число 30-ти самых развитых стран мира.
Приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 января 2014 года № 9 утвержден План мероприятий по реализации приоритетных направлений развития образования, науки и молодежной политики на 2014 – 2016 годы (далее – План приоритетных направлений развития).
Планом определены тактические действия по реализации задачи, поставленной Главой государства – создание конкурентоспособной и мобильной системы образования, отвечающей по качеству и доступности, запросам общества и потребностей экономики.
1. Дошкольное воспитание и обучение
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
Повышение значения дошкольного воспитания и обучения относится к числу общемировых тенденций. Дети, посещающие детский сад, лучше усваивают знания на всех уровнях образования и являются более успешными в жизни.

Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2014 – 2018 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 26 наурыздағы № 258 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 23 сәуірдегі № 261 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.04.2015 № 261 қаулысымен.
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2014 – 2018 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 26 наурыздағы
№ 258 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2014 – 2018 жылдарға арналған стратегиялық жоспары 1. Миссиясы мен пайымы
Миссиясы: бәсекеге қабілеттілікті және тұрақты әлеуметтік-экономикалық өсімді қамтамасыз ететін білім және ғылым саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру.
Пайымы: жоғары білімді, бәсекеге қабілетті, зиялы халық.
2. Ағымдағы жағдайды талдау және тиісті қызмет салаларының (аяларының) даму үрдістері
1-стратегиялық бағыт. Сапалы білімге қолжетімділікті қамтамасыз ету
Білім – елдің зияткерлік капиталын қалыптастырушы стратегиялық ресурс. Осыған байланысты білім Қазақстанның барлық даму стратегияларында аса маңызды басымдықтардың бірі ретінде айқындалған.
Президент Н.Ә. Назарбаев 2014 жылғы 17 қаңтардағы «Қазақстан жолы: бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ» атты Қазақстан халқына Жолдауында білімді тағы да еліміздің әлемдегі ең дамыған 30 елдің қатарына кіруі жөніндегі жұмыстың басым бағыттарының бірі ретінде белгілеп берді.
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2014 жылғы 13 қаңтардағы № 9 бұйрығымен Білімнің, ғылымның және жастар саясатының басым бағыттарын іске асыру жөніндегі 2014 – 2016 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – Дамудың басым бағыттарының жоспары) бекітілді.
Жоспарда Мемлекет басшысы алға қойған сапасы және қолжетімділігі бойынша қоғам мен экономиканың қажеттіліктеріне сай келетін бәсекеге қабілетті және ұтқыр білім беру жүйесін құру міндеттін іске асыру жөніндегі тактикалық іс-қимылдар айқындалған.
1. Мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту
Реттелетін саланы немесе қызмет аясын дамытудың негізгі параметрлері
Мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытудың маңыздылығын арттыру жалпыәлемдік үрдістер қатарына жатады. Балабақшаға баратын балалар білім берудің барлық деңгейінде білімді жақсы меңгереді және өмірде табыстырақ болып табылады.

По данным Управлений образования областей, городов Астаны, Алматы в Казахстане охват дошкольным воспитанием и обучением, по сравнению с 2013 годом, вырос на 1,9 % и составляет 48,8 % детей в возрасте 1-6 лет, 73,4 % детей в возрасте 3-6 лет, в развитых странах этот показатель достигает 90-100 %.
Ежегодный рост очередности на места в дошкольных организациях за счет рождаемости составляет в среднем 19,9 % в год по стране. Кроме этого, в пяти регионах в силу факторов рождаемости и миграции этот показатель составляет 24,3 %: в Южно-Казахстанской – 46,1 %, Жамбылской – 10,4 % областях, городах Алматы – 23,1 %, Астане – 10,1 %.
На 100 мест в детских садах в среднем приходится 112 детей, в том числе в городах – 118. В городской местности детскими садами охвачено 47,7 % (313,8 тыс. детей), в сельской – 31,8 % (160,1 тыс. детей).
Не нашло должного развития инклюзивное образование в системе дошкольного образования. Из 138,5 тыс. детей с ограниченными возможностями 44, 8 тыс. человек или 32,3 % дети дошкольного возраста. В том числе 8,1 тыс. детей от 0 до 3 лет, 36,7 тыс. детей с 3 до 6 лет.
По специальным дошкольным программам обучается 27,4 (61 %) детей.
Таким образом, при медицинском обследовании детей раннего возраста от 0 до 3-х лет выявление проблем в развитии составляет 5,8 % (2013 г. – 8065, 2012 г. – 8416), что влияет на результаты оказание коррекционно-развивающей помощи и на предотвращение инвалидности.
Наряду с государственными дошкольными организациями открываются и частные детские сады, если в 2011 году их количество составляло 449, то на сегодня – 898.
В целях реализации Послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 17 января 2014 года «Казахстанский путь – 2050: единая цель, единые интересы, единое будущее» к 2020 году охват планируется довести до 100 % детей от 3 до 6 лет, предоставив им современные программы и методики обучения, квалифицированные кадры.
Одной из основных задач в дошкольном образовании является содействие эффективному решению проблемы преемственности между дошкольным и начальным школьным образованием. В связи с этим обновляются государственные общеобразовательные стандарты образования (далее – ГОСО) и учебные программы дошкольного воспитания и обучения с учетом анализа международного и лучшего отечественного опыта.
Сегодня в дошкольных организациях республики используются программы «Балбөбек», «Қайнар», «Алғашқы қадам», «Зерек бала», «Біз мектепке барамыз» с учебно-методическими комплексами (далее – УМК), включающие в себя издания более 90 наименований.
Опыт работы дошкольного воспитания и обучения Англии, Голландии, Австралии, Новой Зеландии показал эффективность вовлечения родителей в процесс воспитания и обучения детей. Данная форма работы успешно начинает внедряться в отдельных регионах нашей республики в виде консультационных пунктов для родителей. На сегодня в республике функционируют около 2 тысяч консультационных пунктов для родителей, которые обеспечивают единство и преемственность семейного и общественного воспитания, психолого- педагогическую помощь родителям, поддержку всестороннего развития личности детей, не посещающих дошкольные организации.
Анализ основных проблем

Қазақстанда мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен қамту 2013 жылмен салыстырғанда 1,9 %-ға өсті және 1-6 жастағы балалардың 48,8 %-ын, ал 3-6 жастағы балалардың 73,4 %-ын құрайды, дамыған елдерде бұл көрсеткіш 90-100 %- ға жетеді.
Мектепке дейінгі ұйымдардағы орынға кезектің жыл сайын өсуі бала туу есебінен еліміз бойынша орта есеппен 19,9 %-ды құрайды. Бұдан басқа, бес өңірде бала туу және көші-қон факторларына байланысты бұл көрсеткіш 24,3 %-ды құрайды: Оңтүстік Қазақстан облысында – 46,1 %, Жамбыл облысында – 10,4 %, Алматы қаласында – 23,1 %, Астана қаласында – 10,1 %.
Балабақшаларда 100 орынға орта есеппен 112 баладан келеді, оның ішінде қалаларда – 118. Қалалық жерде балабақшалармен 47,7 % (313,8 мың бала), ауылдық жерде – 31,8 % (160,1 мың бала) қамтылған.
Мектепке дейінгі білім беру жүйесінде инклюзивті білім беру лайықты дамымай тұр. Мүмкіндігі шектеулі 138,5 мың баланың 44,8 мыңы немесе 32,3 %-ы – мектепке дейінгі жастағы балалар. Оның ішінде 8,1 мыңы – 0 – 3 жастағы, 36,7 мыңы – 3 – 6 жас аралығындағы балалар.
Арнайы мектепке дейінгі бағдарламалармен 27406 (61 %) бала оқытылуда.
Мәселен, 0-ден 3 жасқа дейінгі бүлдіршіндерді медициналық тексеру кезінде олардың дамуындағы проблемаларды анықтау 5,8 %-ды құрайды (2013 ж. – 8065, 2012 ж. – 8416), бұл түзету-дамыту көмегін көрсету және мүгедектіктің алдын алу нәтижелеріне әсер етеді.
Мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдармен қатар жеке меншік балабақшалар да ашылуда, егер 2011 жылы олардың саны 449 болса, қазіргі уақытта – 898.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 17 қаңтардағы «Қазақстан жолы – 2050: бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ» атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру мақсатында оқытудың қазіргі заманғы бағдарламалары мен әдістемелерін, білікті кадрларды ұсына отырып, 2020 жылға қарай 3 жастан 6 жасқа дейінгі балаларды қамтуды 100 %-ға жеткізу жоспарлануда.
Мектепке дейінгі білім берудегі негізгі міндеттердің бірі мектепке дейінгі және бастауыш білім берудің сабақтастығы проблемаларын тиімді шешуге ықпал ету болып табылады. Осыған байланысты, озық халықаралық және үздік отандық тәжірибелер ескеріле отырып, мемлекеттік жалпыға білім беру стандарттары (бұдан әрі – МЖБС) және мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бағдарламалары жаңартылуда.
Қазіргі таңда республикамыздың мектепке дейінгі ұйымдарында 90-нан астам атауды қамтитын әдістемелік кешендері бар «Балбөбек», «Қайнар», «Алғашқы қадам», «Зерек бала», «Біз мектепке барамыз» бағдарламалары пайдаланылады.
Англия, Голландия, Австралия, Жаңа Зеландияның мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жұмыс тәжірибесі ата-аналарды балаларды тәрбиелеу мен оқыту процесіне тартудың тиімділігін көрсетті. Аталған жұмыс нысаны республикамыздың жекелеген өңірлерінде ата-аналарға арналған консультациялық пункт түрінде сәтті енгізіле бастады. Бүгінгі таңда республикада отбасылық және қоғамдық тәрбиенің бірлігі мен сабақтастығын қамтамасыз ететін, ата-аналарға психологиялық-педагогикалық көмек беретін, мектепке дейінгі ұйымға бармайтын балалардың жан-жақты тұлғалық дамуына қолдау көрсететін 2 мыңға жуық ата-аналарға арналған консультациялық пункттер жұмыс істейді.
Негізгі проблемаларды талдау

Не обеспечен полный доступ к дошкольному образованию. Потребность в дошкольных местах составляет 487,9 тыс. человек (в 2012 году – 406,6 тыс. человек). Это связано с демографическими, миграционными, экономическими факторами.
В целях решения проблемы дефицита мест в дошкольных организациях разработан Пошаговый план ввода и открытия дошкольных организаций на 2014 – 2020 годы. Согласно Плану будет обеспечено открытие более 480 тыс. мест, что позволит довести охват детей с 1 до 6 лет до 80 %, с 3 до 6 лет – 100 %.
Имеет место несоответствие используемых методов и форм работы с детьми современным задачам, отсутствует системность во внедрении инновационных технологий в дошкольном образовании. В условиях отсутствия программно-целевых действий будет усиливаться неравенство доступа к качественному образованию, что станет одним из факторов, усугубляющих складывающееся социальное неравенство. Согласно Стратегическому плану развития Республики Казахстан до 2020 года государство должно предоставлять возможности для дошкольного воспитания и обучения всем детям независимо от места проживания и доходов семьи.
В связи с чем, планируется разработать, апробировать и внедрить в систему дошкольного воспитания и обучения новые УМК и технологии, обновить действующие программы.
Одной из проблем является укомплектованность дошкольных организаций несоответствующими квалификационными кадрами.
Только 20 % педагогов детских садов имеют высшее педагогическое дошкольное образование, специализированное на дошкольном воспитании и обучении.
В настоящее время подготовку кадров по специальности «Дошкольное обучение и воспитание» осуществляют 32 вуза и 31 колледж. В них обучаются 19,9 тыс. и 5,5 тыс. человек соответственно. Стоит отметить ежегодное увеличение количества студентов организаций технического и профессионального образования, обучающихся по государственому образовательному заказу (далее – госзаказ): 2013 г. – 5,4 тыс., 2012 г. – 5,0 тыс, 2011 г. – 4,1 тыс. человек.
Увеличивается объем госзаказа на подготовку кадров с послевузовским (магистратура) дошкольным образованием: в 2012 году – 35 мест, в 2013 году – 70 мест.
Недостаточно развивается главное направление в развитии инклюзивного образования – раннее вмешательство в нарушенное развитие. Низкий охват коррекционно-педагогической помощью детей раннего возраста негативно сказывается на эффективности реабилитации детей с отклонениями в развитии. Потребность в открытии кабинетов психолого-педагогической коррекции по сопровождению детей с ограниченными возможностями составляет 54 единицы. Кабинеты психолого-педагогической коррекции недостаточно охватывают коррекционной помощью детей раннего и дошкольного возраста (от 10 до 40 %).
Оценка основных внешних и внутренних факторов

Мектепке дейінгі білім беруге толық қолжетімділік қамтамасыз етілмеген. Мектепке дейінгі орындарға қажеттілік 487,9 мың адамды (2012 жылы – 406,6 мың адам) құрайды. Бұл демографиялық, көші-қон, экономикалық факторлармен байланысты.
Мектепке дейінгі ұйымдардағы орын тапшылығы проблемасын шешу мақсатында Мектепке дейінгі ұйымдарды енгізу мен ашудың 2014 – 2020 жылдарға арналған қадамдық жоспары әзірленді. Жоспарға сәйкес 480 мыңнан астам орынның ашылуы қамтамасыз етіледі, бұл 1 жастан 6 жасқа дейінгі балаларды 80 %-ға, 3 жастан 6 жасқа дейінгі балаларды 100 %-ға дейін қамтуға мүмкіндік береді.
Балалармен жұмыста қолданылатын әдістер мен нысандардың қазіргі заман талабына сәйкес келмейтіндігі, мектепке дейінгі білім беруге инновациялық технологияларды енгізуде жүйеліліктің жоқтығы орын алуда. Бағдарламалық-нысаналы іс-әрекеттің болмауы жағдайында сапалы білімге қол жеткізудегі теңсіздік күшейе түсетін болады, бұл қалыптасатын әлеуметтік теңсіздікті күшейте түсетін факторлардың бірі болмақ. Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейін стратегиялық даму жоспарына сәйкес тұрған жері мен отбасы табысына қарамастан, барлық балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеуге және оқытуға мүмкіндік берілуі тиіс.
Осыған байланысты, мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту жүйесіне жаңа оқу-әдістемелік кешендер мен технологияларды әзірлеу, сынамалау және енгізу, қолданыстағы бағдарламаларды жаңарту жоспарланып отыр.
Проблемалардың бірі мектепке дейінгі ұйымдардың біліктілігі сай емес кадрлармен жасақталуы болып табылады.
Балабақшалардағы педагогтердің 20 %-ында ғана мектепке дейінгі тәрбиелеуге және оқытуға маманданған мектепке дейінгі педагогикалық жоғары білімі бар.
Қазіргі таңда «Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту» мамандығы бойынша кадрларды даярлау 32 жоғары оқу орны мен 31 колледжде жүзеге асырылады. Оларда тиісінше 19,9 мың және 5,5 мың адам білім алуда. Мемлекеттік тапсырыс (бұдан әрі – мемтапсырыс) бойынша оқытылатын техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының студенттер санының жыл сайын өскенін атап өткен жөн: 2013 жылы – 5,4 мың, 2012 жылы – 5,0 мың, 2011 жылы – 4,1 мың адам.
Мектепке дейінгі жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура) білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік тапсырыс көлемі ұлғаюда: 2012 жылы – 35 орын, 2013 жылы – 70 орын.
Инклюзивтік білім беруді дамытудағы басты бағыт – дамудағы ауытқуларға ерте араласу – жеткіліксіз дамуда. Бүлдіршін жастағы балаларды түзету-педагогикалық көмекпен қамтудың төмендігі дамуында ауытқуы бар балаларды оңалтудың тиімділігіне кері әсерін тигізіп отыр. Мүмкіндіктері шектеулі балаларды сүйемелдеу бойынша психологиялық-педагогикалық түзету кабинеттерін (ППТК) ашу қажеттілігі 54 бірлікті құрайды. Психологиялық-педагогикалық түзету кабинеттерінің ерте және мектеп жасына дейінгі балаларды түзету көмегімен қамтуы жеткіліксіз (10-нан 40 %-ға дейін).
Сыртқы және ішкі негізгі факторларды бағалау

1. Внешние факторы:
1) изменение в демографической ситуации: с 1990 по 1999 годы произошло снижение рождаемости, с 2000 до 2010 года – рост рождаемости;
2) затяжной характер ввода в эксплуатацию детских садов;
3) финансирование по остаточному принципу;
4) преобладание числа мини-центров с неполным днем пребывания и с несоответствующим оснащением (58,4 %);
5) дефицит педагогических кадров со специальным дошкольным образованием – 11 % от общего количества педагогов;
6) востребованность экономики в женском труде.
2. Внутренние факторы:
1) продление срока реализации программы «Балапан» до 2020 года;
2) многообразие видов дошкольных организаций (61,8 % мини-центры, 5,7 % – комплексы «школа-детский сад», 26,8 % – частные детские сады, 1,8 % – семейные детсады, 167 – центры развития детей, 1183 – консультационные пункты для родителей и др.);
3) обновленная нормативная правовая база и методическое обеспечение;
4) разработка новых методик и внедрение инновационных технологий;
5) разработка уровневых программ повышения квалификации для педагогов дошкольных организаций в 2016 году.
2. Среднее образование
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
В соответствии со Стратегическим планом развития Республики Казахстан до 2020 года основной целью является достижение уровня экономического и социального развития, соответствующего статусу Казахстана как ведущей мировой державы XXI века, занимающей передовые позиции в глобальной экономической конкуренции и надежно обеспечивающей национальную безопасность и реализацию конституционных прав граждан.
Ежегодно в Посланиях народу Казахстана Президент страны Н.А. Назарбаев подчеркивает, что ведущим фактором экономического и социального прорыва в XXI век являются «сами люди, их воля, энергия, настойчивость, знания».
Поэтому стратегической целью государственной политики в области образования является повышение доступности качественного образования, соответствующего требованиям инновационного развития экономики, современным потребностям общества и каждого гражданина.
Реализация этой цели предполагает решение следующих приоритетных задач:
1) обеспечение инновационного характера базового среднего образования;
2) модернизация институтов системы образования как инструментов социального развития;
3) создание современной системы непрерывного образования, подготовки и переподготовки профессиональных кадров;
4) формирование механизмов оценки качества и востребованности образовательных услуг с участием потребителей, участие в международных сопоставительных исследованиях.

1. Сыртқы факторлар:
1) демографиялық жағдайдағы өзгерістер: 1990 – 1999 жылдары бала туу деңгейі төмендеді, ал 2000 – 2010 жылдары бала туу көрсеткіші артты;
2) балабақшаларды пайдалануға берудің ұзаққа созылу сипаты;
3) қалдықты қағидат бойынша қаржыландыру;
4) толық емес күн болатын және лайықты түрде жабдықталмаған шағын орталықтар санының басым болуы (58,4 %);
5) мектепке дейінгі арнайы білімі бар педагог кадрлардың тапшылығы – жалпы педагогтер санынан 11 %;
6) экономиканың әйел еңбегіне деген сұранысы.
2. Ішкі факторлар:
1) «Балапан» бағдарламасын іске асыру мерзімінің 2020 жылға дейін ұзартылуы;
2) мектепке дейінгі ұйым түрлерінің әртүрлілігі (61,8 % – шағын орталықтар, 5,7 % – «мектеп-балабақша» кешендері, 26,8 % – жеке меншік балабақшалар, 1,8 % – отбасылық балабақшалар, 167 – балаларды дамыту орталықтары, 1183 – ата-аналарға арналған консультациялық пункттер және т.б.;
3) жаңартылған нормативтік құқықтық база және әдістемелік қамтамасыз ету;
4) жаңа әдістемелерді әзірлеу және инновациялық технологияларды енгізу;
5) 2016 жылы мектепке дейінгі ұйымдар педагогтерінің біліктілігін арттырудың деңгейлік бағдарламаларын әзірлеу.
2. Орта білім беру
Реттелетін саланы немесе қызмет аясын дамытудың негізгі параметрлері
Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспарына сәйкес негізгі мақсат жаһандық экономикалық бәсекелестікте алдыңғы қатарда орын алатын және ұлттық қауіпсіздік пен азаматтардың конституциялық құқықтарының іске асырылуын сенімді қамтамасыз ететін XXI ғасырдағы алдыңғы қатарлы әлемдік держава ретіндегі Қазақстанның мәртебесіне сәйкес келетін экономикалық және әлеуметтік даму деңгейіне қол жеткізу болып табылады.
Ел Президенті Н.Ә. Назарбаев жыл сайынғы Қазақстан халқына Жолдауларында «адамдардың өздері, олардың еркі, қуаты, табандылығы, білімі» XXI ғасырдағы экономикалық және әлеуметтік серпіннің жетекші факторы болып табылады деп нақтылап өтеді.
Сондықтан білім беру саласындағы мемлекеттік саясаттың стратегиялық мақсаты экономиканың инновациялық даму талаптарына, қоғам мен әрбір азаматтың қазіргі талаптарына сәйкес келетін сапалы білімге қолжетімділікті арттыру болып табылады.
Бұл мақсатты іске асыру мынадай басым міндеттерді шешуді болжайды:
1) базалық орта білім берудің инновациялық сипатын қамтамасыз ету;
2) білім беру жүйесі институттарын әлеуметтік даму құралы ретінде жаңғырту;
3) үздіксіз білім берудің, кәсіби кадрларды даярлаудың және қайта даярлаудың қазіргі заманғы жүйесін құру;
4) тұтынушылардың қатысуымен білім беру қызметтерінің сапасын және қажеттілігін бағалау тетіктерін қалыптастыру, халықаралық салыстырмалы зерттеулерге қатысу.

Среднее образование является базовым уровнем системы образования. По данным Управлений образования областей, городов Астаны, Алматы в 2013 – 2014 учебном году в республике функционируют 7332 дневных государственных общеобразовательных школ с общим контингентом 2,5 млн. детей (в 2012 – 2013 учебном году – 7402 с контингентом 2,5 млн. учащихся).
За годы независимости система среднего образования подвергается постоянной модернизации.
С 1 сентября 2013 года введено изучение английского языка с 1 класса.
В связи с этим впервые разработана учебная программа по английскому языку для начальных классов и утверждена приказом Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – Министерство) № 115 от 3 апреля 2013 года.
Одним из ключевых проектов, способствующих модернизации системы среднего образования Республики Казахстан, является проект «Назарбаев Интеллектуальные школы». Главная задача Интеллектуальных школ заключается не только в подготовке конкурентоспособных выпускников, но и в развитии системы среднего образования Казахстана путем трансляции своего опыта, в обеспечении равного доступа к качественному среднему образованию для всех.
В республике функционируют 15 Назарбаев Интеллектуальных школ физико-математического и химико-биологического направления.
Для обучения учащихся разработана Интегрированная образовательная программа – стандарт для Интеллектуальных школ, которая объединяет лучший зарубежный опыт и отечественную практику. Разработаны 40 учебных программ, 60 учебных планов по предметам.
В целях реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 17 января 2014 года «Казахстанский путь – 2050: Единая цель, единые интересы, единое будущее» продолжается целенаправленная работа по внедрению в учебный процесс опыта АОО «Назарбаев Интеллектуальные школы». В 35-ти школах республики транслируется опыт Назарбаев Интеллектуальных школ.
Число школ с обучением на 3-х языках составляет в 2013 – 2014 учебном году – 90, в том числе 29 казахско-турецких лицеев, 15 Назарбаев Интеллектуальных школ, 33 специализированных школ для одаренных детей, 13 общеобразовательных школ.
В стране ежегодно увеличивается сеть специализированных организаций образования для одаренных детей (далее – СОООД), предоставляющая элитарное образование учащимся. Так, в 2013 – 2014 учебном году количество СОООД по сравнению с 2008 – 2009 учебном году увеличилось на 8, тем самым составив 115 школ, в том числе 104 – в городской местности и 11 в сельской. Общий контингент обучающихся составил 50,7 тыс. детей.

Білім беру жүйесінің базалық деңгейі орта білім беру болып табылады. 2013 – 2014 оқу жылында республикада жалпы контингенті 2,5 млн. құрайтын 7332 күндізгі мемлекеттік жалпы білім беретін мектеп жұмыс істейді (2012 – 2013 оқу жылында – 7402 мектеп, континтенті – 2,5 млн. оқушы).
Тәуелсіздік жылдарында орта білім беру жүйесі үнемі жаңғыртылып келеді.
2013 жылғы 1 қыркүйектен бері ағылшын тілін 1-сыныптан бастап үйрету енгізілді.
Осыған байланысты алғаш рет бастауыш сыныптарға арналған ағылшын тілінен оқу бағдарламасы әзірленді және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің (бұдан әрі – Министрлік) 2013 жылғы 3 сәуірдегі № 115 бұйрығымен бекітілді.
«Назарбаев Зияткерлік мектептері» жобасы Қазақстан Республикасының орта білім беру жүйесін жаңғыртуға ықпал ететін негізгі жобалардың бірі болып табылады. Зияткерлік мектептердің басты міндеті бәсекеге қабілетті түлектерді даярлау ғана емес, өз тәжірибесін тарату жолымен Қазақстанның орта білім беру жүйесін дамытуға, барлық адамдар үшін сапалы орта білімге тең қолжетімділікті қамтамасыз етуге негізделеді.
Республикада физика-математика және химия-биология бағытындағы 15 Назарбаев Зияткерлік мектебі жұмыс істейді.
Оқушыларды оқыту үшін үздік шетел тәжірибесін және отандық практиканы біріктіретін Зияткерлік мектептерге арналған стандарт – Интеграцияланған білім беру бағдарламасы әзірленген. Пәндер бойынша 40 оқу бағдарламасы, 60 оқу жоспары әзірленді.
Мемлекет басшысының 2014 жылғы 17 қаңтардағы «Қазақстан жолы – 2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ» атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру мақсатында «Назарбаев Зияткерлік мектептері» ДБҰ тәжірибесін оқу процесіне енгізу бойынша мақсатты жұмыс жалғасуда. Республиканың 35 мектебінде Назарбаев Зияткерлік мектептерінің тәжірибесі таратылуда.
2013 – 2014 оқу жылында үш тілде оқытатын мектептер саны 90-ды құрайды, оның ішінде 29 қазақ-түрік лицейі, 15 Назарбаев Зияткерлік мектебі, 33 дарынды балаларға арналған мамандандырылған мектеп, 13 жалпы білім беретін мектеп.
Елде жыл сайын оқушыларға элиталық білім беретін дарынды балаларға арналған мамандандырылған білім беретін ұйымдардың (бұдан әрі – ДБМБҰ) желісі ұлғаюда. Осылайша, 2013 – 2014 оқу жылында ДБМБҰ саны 2008 – 2009 оқу жылымен салыстырғанда 8 бірлікке өсіп, 115 мектепті құрады, оның ішінде қалалық жерде – 107, ауылдық жерде 11 мектеп. Оқушылардың жалпы контингенті 50,7 мың баланы құрады.

За последние два года по результатам участия казахстанских учащихся в международных олимпиадах Казахстан входит в число 15 лучших стран мира по математике, физике и химии. Так, за 2013 год учащимися республики завоевано 967 медалей и грамот, из них 188 – золотых, 298 – серебряных, 463 – бронзовых и 18 грамот.
Блестящие победы казахстанских школьников привлекают внимание международных оргкомитетов интеллектуальных олимпиад. Казахстан как организатор различных международных олимпиад имеет опыт проведения следующих значимых олимпиад:
1) в 2006 году – Азиатская олимпиада по физике;
2) в 2010 году – Международная олимпиада по математике;
3) в 2012 году – Международная Менделеевская олимпиада.
Сегодня республика готовится к проведению в июле 2014 года 45-ой Международной олимпиады по физике (IPhO), где примут участие школьники из свыше 80 стран мира, в 2015 году Международной олимпиады школьников по информатике.
Также в январе 2014 года проведена юбилейная X Международная Жаутыковская олимпиада по математике, физике и информатике, в которой приняли участие 59 команд (390 участников) из 17 стран мира: Казахстана, России, Украины, Беларуси, Азербайджана, Грузии, Армении, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана, Болгарии, Румынии, Сербии, Индии, Индонезии и Монголии.
Образование детей с ограниченными возможностями и их социальная адаптация обеспечивается с учетом особых образовательных потребностей.
Улучшилась ситуация по выявлению детей с ограниченными возможностями в раннем и дошкольном возрасте. Раннее вмешательство способствует скорой дальнейшей реабилитации детей.
Всего в 2013 году психолого-медико-педагогическими консультациями (ПМПК) выявлено 138,5 тыс. детей с ограниченными возможностями (2012 г. – 151,2 тыс. детей). Из них от 0 до 6 лет – 44,8 тыс. ребенка, 7-18 лет – 93,7 тыс. детей. Из выявленных детей с ограниченными возможностями имеют нарушения: задержка психического развития – 40 тыс., умственная отсталость – 22,5 тыс., нарушение речи – 37,9 тыс., опорно-двигательного аппарата – 20,2 тыс., зрения – 10,5 тыс., слуха – 7,1 тыс., аутизм – 1,1 тыс.
С учетом особых образовательных потребностей получают образование с коррекционно-педагогической поддержкой 118,2 тыс. (85,3 %) детей (83,5 тыс. школьного и 34,7 тыс. дошкольного возраста). Из них по специальным учебным программам обучается 62,1 тыс. учащихся, (в 102 специальных организациях – 14,0 тыс. детей; в специальных классах – 8,5 тыс. детей; инклюзивно – 30,0 тыс. детей, на дому – 8,4 тыс. детей; в частных организациях образования – 1,2 тыс. детей.
Наравне со специальным образованием реализуется политика инклюзивного образования.

Соңғы екі жылда қазақстандық оқушылардың халықаралық олимпиадалардағы нәтижесі бойынша Қазақстан математика, физика және химия пәндерінен әлемнің 15 үздік елінің қатарына енді. 2013 жылы республика оқушылары 967 медаль мен грамотаны жеңіп алды, оның ішінде 188-і алтын, 298-і күміс, 463-і қола медаль және 18 грамота.
Қазақстандық оқушылардың үздік жеңістері халықаралық зияткерлік олимпиадаларды ұйымдастыру комитеттерінің назарын аударды. Әртүрлі халықаралық олимпиадаларды ұйымдастырушы ретінде Қазақстанның мынадай маңызды халықаралық олимпиадаларды өткізу тәжірибесі бар:
1) 2006 жылы – Физикадан Азия олимпиадасы;
2) 2010 жылы – Халықаралық математикалық олимпиада;
3) 2012 жылы – Халықаралық Менделеев олимпиадасы.
Бүгінгі күні республика 2014 жылғы шілдеде әлемнің 80-нен астам елінің оқушылары қатысатын 45-ші Физикадан халықаралық олимпиада (IPhO) мен 2015 жылы Оқушылардың информатикадан халықаралық олимпиадасын өткізуге дайындалуда.
Сондай-ақ 2014 жылғы қаңтарда әлемнің 17 елінен: Қазақстан, Ресей, Украина, Беларусь, Әзербайжан, Грузия, Армения, Қырғызстан, Тәжікстан, Түрікменстан, Болгария, Румыния, Сербия, Үндістан, Индонезия мен Моңғолиядан 59 команда (390 қатысушы) қатысқан математикадан, физикадан және информатикадан мерейтойлық Х халықаралық Жәутіков олимпиадасы өткізілді.
Мүмкіндіктері шектеулі балаларға білім беру мен оларды әлеуметтік бейімдеу ерекше оқыту қажеттіліктері ескеріле отырып қамтамасыз етіледі.
Мүмкіндіктері шектеулі балаларды ерте және мектепке дейінгі жастан анықтау жағдайы жақсарды. Ертеден араласу балалардың әрі қарай жедел оңалуына ықпал етеді.
Психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялар 2013 жылы барлығы 138,5 мың мүмкіндіктері шектеулі баланы анықтады (2012 жылы – 151, 2 мың бала). Олардың ішінде 0 жастан 6 жасқа дейінгісі – 44,8 мың бала, 7-18 жастағысы – 93,7 мың бала. Мүмкіндіктері шектеулі балаларда мынадай ауытқулар анықталды: психикалық дамуының бөгелісі – 40,0 мың, ақыл-ойдың кешеуілдеуі – 22,5 мың, сөйлеудің бұзылуы – 36,9 мың, тірек-қозғалыс аппаратының бұзылуы – 20,2 мың, көру қабілетінің бұзылуы – 10,5 мың, есту қабілетінің бұзылуы – 7,1 мың, аутизм – 1,1 мың.
Ерекше оқыту қажеттіліктері ескерілген 118,2 мың (85,3 %) бала түзету-педагогикалық қолдау арқылы білім алады (83,5-і мың мектеп жасындағы және 34,7-і мың мектепке дейінгі жастағы балалар). Олардың ішінде 62,1 мың оқушы арнайы оқу бағдарламалары бойынша оқытылады, (102 арнайы ұйымда – 14,0 мың бала; арнайы сыныпта – 8,5 мың бала; инклюзивтік – 30,0 мың бала, үйде оқытылатындары – 8,4 мың бала; жеке меншік білім беру ұйымдарында – 1,2 мың бала).
Арнайы оқытумен қатар инклюзивтік білім беру саясаты да іске асырылуда.

В рамках Государственной программы развития образования на 2011 – 2020 годы обеспечены компьютерной техникой и оборудованием за счет республиканского бюджета (далее – РБ) 6335 детей-инвалидов, обучающихся на дому.
По результатам диагностики индивидуальные программы реабилитации получают 13,3 тыс. детей дошкольного возраста, 14,9 тыс. детей школьного возраста в 133 кабинетах психолого-педагогической коррекции (2012 г. – 129) и 17 реабилитационных центрах.
В системе среднего образования образовательный процесс тесно связан с воспитательным компонентом, который, в основном, реализуется через дополнительное образование.
Дополнительное образование для детей является сегодня актуальным и необходимым компонентом системы непрерывного образования. Оно направлено на формирование и развитие творческих способностей детей, удовлетворение их индивидуальных потребностей в интеллектуальном, нравственном, физическом совершенствовании, а также организацию их свободного времени.
Сеть организаций дополнительного образования для детей в 2013 – 2014 учебном году составляет 660 единиц (2012 г. – 641). В них охвачено 576,2 тыс. (2012 г. – 563,8 тыс.) детей, что составляет 23,1 % (2012 г. – 22,9 %).
Одна из главных задач на сегодняшний день – это увеличение охвата детей дополнительным образованием. Кроме расширения сети внешкольных организаций (за счет строительства, передачи иных зданий), увеличивается количество кружков, секций и клубов (за счет открытия филиалов и объединений в школах), создаются клубы по интересам.
В рамках Национального плана действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012 – 2016 годы по всей стране идет работа по укреплению материально-технической базы организаций дополнительного образования для детей. Во Дворце школьников Астаны действует Национальный интерактивный парк. В регионах ведется работа по оснащению организаций дополнительного образования комплексами «Робототехники», современными высокотехнологичными теплицами, музыкальным оборудованием, туристско-экспедиционным оборудованием.
Здоровье и образ жизни детей требуют повышенного внимания со стороны как родителей и общественности, так и государства.
В школах функционируют 6243 медицинских кабинетов. Медицинское обслуживание школьников обеспечивают 260 врачей и 7525 медсестер. Кроме того, в специальных медицинских группах занимаются более 20 тысяч школьников (4 %) с ослабленным здоровьем из 507 тысяч детей, имеющих хронические заболевания. Систематическое наблюдение за ростом и развитием детей является важным звеном в системе ежедневного контроля за состоянием здоровья подрастающего поколения.

Білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының шеңберінде үйде оқытылатын 6335 мүгедек бала республикалық бюджет есебінен компьютерлік техникамен және жабдықпен қамтамасыз етілген.
Диагностика нәтижелері бойынша мектеп жасына дейінгі 13,3 мың бала, мектеп жасындағы 14,9 мың бала 133 (2012 ж. – 129) психологиялық-педагогикалық түзету кабинетінде және 17 оңалту орталығында жеке оңалту бағдарламаларынан өтеді.
Орта білім беру саласында білім беру процесі негізінен қосымша білім беру арқылы іске асырылатын тәрбиелік компоненттермен тығыз байланысты.
Балаларға арналған қосымша білім беру бүгінгі күні үздіксіз білім беру жүйесінің өзекті және қажетті компоненті болып табылады. Ол балалардың шығармашылық қабілеттерін қалыптастыруға және дамытуға, олардың зияткерлік, адамгершілік, физикалық жетілудегі жеке қажеттіліктерін қанағаттандыруға, сонымен қатар олардың бос уақытын ұйымдастыруға бағытталған.
2013 – 2014 оқу жылында балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының желісі 660-ты құрайды (2012 ж. – 641). Оларда 576,2 мың (2012 ж. – 563,8 мың) бала қамтылған, бұл 23,1 %-ды құрайды (2012 ж. – 22,9 %).
Бүгінгі күні басты міндеттердің бірі – балаларды қосымша білім берумен қамту болып табылады. Қосымша білім беру ұйымдарының желісін кеңейтумен (салу, өзге де ғимараттарды беру есебінен) қатар мектептерде филиалдар мен бірлестіктерді ашу есебінен үйірмелердің, секциялар мен клубтардың саны көбеюде, қызығушылықтары бойынша клубтар ашылуда.
Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012 – 2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспары шеңберінде бүкіл ел бойынша балаларға қосымша білім беру ұйымдарының материалдық-техникалық базасын нығайту жұмыстары жүргізілуде. Астана қаласының Оқушылар сарайында Ұлттық интерактивті парк жұмыс істейді. Өңірлерде қосымша білім беру ұйымдарын «Робототехника» кешендерімен, қазіргі заманғы жоғары технологиялық жылыжайлармен, музыкалық жабдықпен, туристік-экспедициялық жабдықпен жарақтандыру бойынша жұмыстар атқарылуда.
Балалардың денсаулығы мен өмір салты ата-аналармен қатар қоғам мен мемлекет тарапынан жоғары көңіл бөлуді талап етеді.
Мектептерде 6243 медициналық кабинет қызмет етеді. Оқушыларды медициналық көмекпен қамтамасыз етуді 260 дәрігер мен 7525 медбике жүзеге асырады. Бұдан басқа созылмалы ауруға шалдыққан 507 мың баланың ішінен 20 мыңнан астам (4 %) денсаулығы әлсіреген балалар арнайы медициналық топтарда айналысады. Балалардың өсуі мен дамуын жүйелі түрде бақылау өскелең ұрпақтың денсаулық жағдайын күнделікті бақылау жүйесіндегі маңызды кезең болып табылады.

Важную роль в физическом развитии детей и подростков играет горячее питание. Горячее питание организовано в 84,6 % школ республики для 1,9 млн. детей (80,4 %). Бесплатным горячим питанием охвачено 99 % обучающихся из малообеспеченных семей.
В общеобразовательных школах расширяется сеть спортивных секций по видам спорта. Функционируют свыше 31 тысячи спортивных секций, что на 5 тысяч единиц больше, чем в 2012 году. Их деятельностью охвачено 27,7 % детей школьного возраста (в 2012 г. – 21,6 %).
Для совершенствования системы среднего образования в настоящее время проводится работа по следующим направлениям:
1) развитие функциональной грамотности школьников для стимулирования творческого мышления и решения проблем, а также укрепления готовности школьников к обучению в течение всей жизни;
2) обновление содержания среднего образования (приказом Министра образования и науки Республики Казахстан № 9 от 13 января 2014 года утвержден План мероприятий по реализации приоритетных направлений);
3) организация курсов повышения квалификации учителей на базе АО «Национальный центр повышения квалификации «Өрлеу» и Центра педагогического мастерства АОО «Назарбаев Интеллектуальные школы» с использованием принципиально нового контента, которые были разработаны АОО «Назарбаев Интеллектуальные школы» совместно с Кембриджским университетом. На сегодня курсы прошли 23 тыс. учителей.
Анализ основных проблем
В казахстанском образовании в последние годы сложились тенденции и подходы к созданию условий, обеспечивающих качество и доступность образовательных услуг.
Поддержка лидеров в лице отдельных образовательных учреждений и региональных систем образования позволила продемонстрировать новые подходы к осуществлению образовательной практики. В то же время дальнейшая модернизация образования требует масштабных, системных изменений в сфере образования, вовлечения большей части субъектов Казахстана и образовательных учреждений в процессы инновационного социально ориентированного развития страны.
В системе среднего образования имеют место проблемы, связанные как со слабой материально-технической, учебно-методической базой, так и необходимостью обновления содержания и методов обучения.
Из 7332 дневных общеобразовательных школ:
1) 2257 школ или 30,7 % расположены в приспособленных зданиях;
2) 5954 школы или 81,2 % построены до 1990 года, 2427 школ или 33,1 % – до 1970 года;
3) 182 школы или 2,5 % расположены в аварийных зданиях;
4) 4949 школ или 67,5 % школ работают в две смены, а 112 школ или 1,5 % – в три;

Балалар мен жасөспірімдердің физикалық дамуында ыстық тамақ маңызды рөл атқарады. Республика мектептерінің 84,6 %-ында 1,9 млн. (80,4 %) бала үшін ыстық тамақ ұйымдастырылған. Күнкөрісі төмен отбасылардан шыққан білім алушылардың 99 %-ы тегін ыстық тамақпен қамтылған.
Жалпы білім беретін мектептерде спорттың түрлері бойынша спорт секцияларының желісі кеңеюде. 31 мыңнан астам спорт секциясы жұмыс істейді, бұл 2012 жылмен салыстырғанда 5 мың бірлікке артық. Олардың қызметімен мектеп жасындағы балалардың 27,7 %-ы қамтылды (2012 ж. – 21,6 %).
Қазіргі кезде орта білім беру жүйесін жетілдіру үшін мынадай бағыттарда жұмыстар атқарылуда:
1) шығармашылықпен ойлауға және проблемаларды шешуге ынталандыру, сондай-ақ өмір бойы оқуға дайындығын нығайту үшін мектеп оқушыларының функционалдық сауаттылығын дамыту;
2) орта білім беру мазмұнын жаңарту – (Басым бағыттарды іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2014 жылғы 13 қаңтардағы № 9 бұйрығымен бекітілді);
3) «Назарбаев Зияткерлік мектептері» ДБҰ Кембридж университетімен бірлесіп әзірлеген тың жаңа мазмұнды қолдана отырып, «Назарбаев Зияткерлік мектептері» ДБҰ-ның педагогикалық шеберлік орталығы мен «Өрлеу» ұлттық біліктілікті арттыру орталығы» АҚ базасында мұғалімдердің біліктілігін арттыру курстарын ұйымдастыру. Бүгінгі күнге дейін курстан 23 мың ұстаз өтті.
Негізгі проблемаларды талдау
Қазақстандық білім беруде соңғы жылдары білім беру қызметтерінің сапасы мен қолжетімділігін қамтамасыз ететін жағдайлар жасауға беталыстар мен тәсілдер қалыптасты.
Жекелеген білім беру мекемелері мен өңірлік білім беру жүйелерін көшбасшы ретінде қолдау білім беру практикасын жүзеге асырудың жаңа жолдарын көрсетуге мүмкіндік берді. Сонымен бірге білімді одан әрі жаңғырту білім беру жүйесінде кең ауқымды, жүйелі өзгерістерді, Қазақстан субъектілері мен білім беру мекемелерінің басым бөлігін елдің инновациялық әлеуметтік бағдарланған даму процестеріне тартуды талап етеді.
Орта білім беру жүйесінде нашар материалдық-техникалық, оқу-әдістемелік базамен әрі оқытудың мазмұны мен әдістерін жаңартумен байланысты проблемалар орын алып отыр.
7332 жалпы білім беретін мектептің:
1) 2257-сі (30,7 %-ы) ыңғайластырылған ғимараттарда орналасқан;
2) мектептердің 5954-і немесе 81,2 %-ы 1990 жылға дейін, ал 2427–і немесе 33,1 %-ы 1970 жылға дейін салынған;
3) 182 мектеп немесе 2,5 %-ы апаттық ғимаратта орналасқан;
4) мектептердің 4949-ы немесе 67,5 %-ы екі ауысымда, ал 112 мектеп немесе 1,5 %-ы үш ауысымда жұмыс істейді;

5) в 1452 школах или 19,8 % требуется капитального ремонта;
6) 796 школ или 10,8 % от общего количества используют печное отопление;
7) лишь 3644 (49,7 %) – оснащены кабинетами физики новой модификации, 2163 (29,5 %) – кабинетами химии, 2911 (39,7 %) – кабинетами биологии, 3820 (52,1 %) – ЛМК;
8) 1 975 школ или 27 % не имеют спортивного зала, 859 школ или 11,7 % – библиотек.
Низкий качественный состав учителей: от общего количества педагогов имеют высшую категорию 16,3 %, первую категорию – 31 %. Каждый пятый работающий учитель в возрасте от 50 лет и старше. Из общего количества педагогов стаж до 3-х лет имеют 12,8 %. Ежегодное пополнение из числа молодых кадров составляет лишь 3,3 %.
Динамика последних лет (2013 г. – 7332 школы, 2010 г. – 7516 школ) показывает, что число дневных школ снижается. Наиболее резким является уменьшение начальных школ, далее следуют основные и средние. Это связано с закрытием малокомплектных школ (далее – МКШ) в малых селах. Около 50 % школ республики являются МКШ. В некоторых областях малокомплектными являются подавляющее большинство школ: в Северо-Казахстанской – 85,2 %, Акмолинской – 78,9 %, Костанайской – 75,3 % и Западно-Казахстанской – 74 %.
Технико-экономическое обоснование внедряемой системы электронного обучения требует корректировки. Существующие информационные системы не интегрированы и не взаимодействуют. Предусмотренная Законом Республики Казахстан «Об образовании» Единая информационная система образования не создана. Не проводился комплексный функциональный анализ работы структурных подразделений министерства и его подведомственных организаций.
Сложившаяся в стране комплексная диагностика нарушений в развитии, система ранней коррекционно-педагогической поддержки позволяют только каждому третьему ребенку с ограниченными возможностями в развитии быть включенным в общеобразовательный процесс. Не в полной мере обеспечен равный доступ к образованию детям дошкольного возраста с ограниченными возможностями в развитии.
Коррекционно-педагогическую поддержку в реабилитационных центрах, кабинетах психолого-педагогической коррекции, логопедических пунктах, кабинетах дошкольного и инклюзивного образования, учебно-воспитательных центрах получают 27,5 тыс. детей и подростков, что составляет 18,5 % всех выявленных детей с ограниченными возможностями. Из них 9,2 % получают коррекционно-педагогическую помощь только в кабинетах психолого-педагогической коррекции, реабилитационных центрах, логопунктах и учебно-воспитательных центрах.
Недостаточная сеть психолого-медико-педагогической консультации.
Остается проблемой издание учебников шрифтом Брайля для незрячих и укрупненным шрифтом для слабовидящих учащихся. В специальных школах используются около 90 % ветхой и морально устаревшей учебной литературы. Не хватает учебников и УМК на казахском языке.

5) мектептердің 1452-сі немесе 19,8 %-ы күрделі жөндеуді қажет етеді;
6) 796 мектеп немесе мектептердің жалпы санының 10,8 %-ы пешпен жылытылады;
7) тек 3644 мектеп (49,7 %-ы) жаңа модификациядағы физика кабинеттерімен, 2163 мектеп (29,5 %-ы) химия кабинетімен, 2911 мектеп (39,7 %-ы) биология кабинетімен, 3820 мектеп (52,1 %-ы) ЛМК-мен жабдықталған;
8) 1975 мектептің (27 %) спорт залы, 859-ының (11,7 %) кітапханасы жоқ.
Мұғалімдердің төмен сапалық құрамы: педагогтердің жалпы санының 16,3 %-ы жоғары санатты, 31 %-ы бірінші санатты. Қызмет ететін әрбір бесінші мұғалім 50 және одан жоғары жаста. Педагогтердің жалпы санынан еңбек өтілі 3 жылға дейінгісі – 12,8 %. Жыл сайын жас мамандар есебінен толығу тек 3,3 %-ды құрайды.
Соңғы жылдар динамикасы (2013 ж. – 7332 мектеп, 2010 ж. – 7516 мектеп) күндізгі мектептер санының азаюын көрсетіп отыр. Ең күрт азайып отырғаны бастауыш мектептер, одан кейін негізгі және орта мектептер. Бұл шағын ауылдардағы шағын жинақты мектептердің (бұдан әрі – ШЖМ) жабылуымен байланысты. Республика мектептерінің 50 %-ы ШЖМ болып табылады. Кейбір облыстарда шағын жинақты мектептер басым болып отыр, Солтүстік Қазақстан (85,2 %), Ақмола (78,9 %), Қостанай (75,3 %), Батыс Қазақстан (74 %) облыстарында.
Енгізіліп отырған электрондық оқыту жүйесінің техникалық-экономикалық негіздемесі түзетуді талап етеді. Қолданыстағы ақпараттық жүйелер интеграцияланбаған және өзара әрекет етпейді. «Білім туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген Білім берудің бірыңғай ақпараттық жүйесі құрылмаған. Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының жұмысына кешенді функционалдық талдау жасалмаған.
Елімізде қалыптасқан дамудағы ауытқушылықтың кешенді диагностикасы, ерте түзету-педагогикалық қолдау жүйесі даму мүмкіндіктері шектеулі балалардың әрбір үшіншісін ғана жалпы білім беру процесіне тартуға мүмкіндік береді. Даму мүмкіндіктері шектеулі мектеп жасына дейінгі балалардың білім алуға тең қолжетімділігі толық көлемде қамтамасыз етілмеген.
Оңалту орталықтарында, психологиялық-педагогикалық түзету кабинеттерінде, логопедтік пункттерде, мектепке дейінгі және инклюзивтік оқыту кабинеттерінде, оқу-тәрбие орталықтарында 27,5 мың бала мен жасөспірім түзету-педагогикалық көмек алады, бұл анықталған мүмкіндіктері шектеулі балалардың 18,5 %-ын құрайды. Олардың 9,2 %-ы түзету-педагогикалық көмекті психологиялық-педагогикалық түзету кабинеттерінде, оңалту орталықтарында, логопедтік пункттерде және оқу-тәрбие орталықтарында ғана алады.
Психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялар желісі жеткіліксіз.
Зағип балаларға арналған Брайль қарпіндегі және нашар көретін балаларға арналған ұлғайтылған қаріптегі оқулықтарды басып шығару мәселесі проблема күйінде қалып отыр. Арнайы мектептерде көнерген және мазмұны ескірген оқу әдебиетінің 90 %-на жуығы қолданылып келеді.

Слабая материально-техническая база организаций дополнительного образования: из 660 организаций и 20 их структурных подразделений, 183 расположены в типовых зданиях, 478 – в приспособленных, 16 – в пришкольных зданиях, в 3 – арендованных. В 179 зданиях дополнительного образования из 660 требуется капитальный ремонт (26,3 %), 22 или 3,2 % находятся в аварийном состоянии.
Для эффективного развития массового спорта недостаточно спортивных залов, спортинвентаря и оборудования, не обеспечивается доступность большинства спортивных объектов для детей и подростков.
Оценка основных внешних и внутренних факторов
1. Внешние факторы:
1) влияние демографических, миграционных, экономических факторов развития регионов;
2) нарушение сроков ввода в эксплуатацию объектов образования;
3) 15,6 % зданий школ превышают допустимые сроки службы и являются потенциальными аварийными школами;
4) недостаточное финансирование местными исполнительными органами внешкольных организаций образования;
5) снижение престижности профессии учителя;
6) разрыв качества образования между городской и сельской местностью: слабое обеспечение информационно-коммуникационной техникой и интернет-ресурсами и электронными средствами обучения, к интернету подключены почти все школы села, однако сельские школы практически не имеют доступа к широкополосному интернету, тогда как 67,2 % городских школ подключены к широкополосному интернету;
7) предусмотренные равные права детей с ограниченными возможностями и детей-инвалидов на получение качественного образования реализуются не в полной мере;
8) слабое внедрение инклюзивного образования из-за недостаточной информированности населения;
9) слабое использование медиаресурсов в пропаганде идей инклюзивного (вовлеченного) образования.
2. Внутренние факторы:
1) обновленное содержание среднего образования;
2) наличие сети опорных школ (ресурсных центров), созданных для поддержки МКШ;
3) наличие более 23,0 тыс. педагогов, прошедших повышение квалификации по уровневым программам;
4) недостаточность сети специальных организаций для оказания комплексной коррекционно-педагогической поддержки детей с ограниченными возможностями с раннего возраста.
3. Техническое и профессиональное образования:
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
Система ТиПО играет ключевую роль в удовлетворении потребностей рынка труда и перспектив развития экономики страны.
По данным Управлений образования областей, городов Астаны, Алматы в стране функционируют 849 колледжей, в том числе 472 государственных, из них 175 или 20,6 % расположены в сельской местности.
Контингент обучающихся составляет 561,9 тыс. человек, в том числе в колледжах на дневном отделении обучаются 457,6 тыс. человек (104,3 тыс. человек обучается на заочном отделении), из них 244,4 тыс. человек или 53,4 % учатся по госзаказу.

Қосымша білім беру ұйымдарының материалдық-техникалық базасы нашар: 660 ұйым мен олардың 20 құрылымдық бөлімшесі ішінен 183-і ғана үлгілік ғимараттарда орналасқан, 478-і бейімделген ғимараттарда, 16-сы мектеп жанындағы ғимараттарда, 3-уі жалға алынған ғимараттарда жұмыс істейді. 660 қосымша білім беру ұйымдарының 179 ғимараты (26,3 %-ы) күрделі жөндеуді талап етеді, 22-сі немесе 3,2 %-ы апаттық жағдайда.
Бұқаралық спортты тиімді дамыту үшін спорт залдары, спорт құралдары мен жабдығы жеткіліксіз, балалар мен жасөспірімдерге арналған спорттық объектілердің көпшілігінің қолжетімділігі қамтамасыз етілмейді.
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
1. Сыртқы факторлар:
1) өңірлердің демографиялық, көші-қон, экономикалық даму факторларының әсер етуі;
2) білім беру объектілерінің қолданысқа енгізу мерзімінің сақталмауы;
3) мектеп ғимараттарының 15,6 %-ы рұқсат етілетін пайдалану мерзімі аяқталған және әлеуетті апатты жағдайдағы мектептер болып табылады;
4) жергілікті атқарушы органдардың балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарын жеткілікті қаржыландырмауы;
5) мұғалім кәсібі беделінің төмендеуі;
6) қалалық және ауылдық жердегі білім беру сапасындағы алшақтық: ақпараттық-коммуникациялық техникамен, интернет ресурстарымен және электрондық оқыту құралдарымен қамтамасыз ету деңгейі төмен, ауыл мектептерінің барлығы интернетке қосылған, алайда қала мектептерінің 67,2 %-ы кеңжолақты интернетке қосылғанда, ауыл мектептерінің іс жүзінде кең жолақты интернетке қолжетімділігі жоқ;
7) мүмкіндіктері шектеулі балалар мен мүгедек балалардың сапалы білім алуы үшін көзделген тең құқықтарының толық көлемде іске асырылмауы;
8) халықтың жеткіліксіз хабардар болуынан инклюзивтік білім берудің нашар енгізілуі;
9) инклюзивтік (тарта отырып) білім беру идеясын насихаттауда медиаресурстардың әлсіз пайдаланылуы.
2. Ішкі факторлар:
1) орта білім берудің жаңартылған мазмұны;
2) ШЖМ қолдау үшін құрылған тірек мектептерінің (ресурстық орталықтар) желісінің болуы;
3) деңгейлік бағдарламалар бойынша біліктілік арттырудан өткен 23,0-нан мың астам педагогтің болуы;
4) мүмкіндіктері шектеулі балаларға ерте жастан кешенді түзету-педагогикалық көмек көрсету үшін арнайы ұйымдар желісінің жеткіліксіздігі.
3. Техникалық және кәсіптік білім
Реттелетін саланы немесе қызмет аясын дамытудың негізгі параметрлері
Техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі – ТжКБ) жүйесі еңбек нарығының сұранысын қанағаттандыруда және ел экономикасының даму перспективасында маңызды рөл атқарады.
Облыстардың, Астана, Алматы қалалары білім беру басқармаларының деректері бойынша елімізде 849 колледж жұмыс істейді, оның ішінде 472 мемлекеттік, олардың 175-і немесе 20,6 %-ы ауылдық жерде орналасқан.
Білім алушылар контингенті 561,9 мың адамды құрайды, оның ішінде колледждерде күндізгі бөлімде 457,6 мың адам оқиды (104,3 мың адам сырттай бөлімде білім алады), олардың ішінде 244,4 мың адам мемлекеттік тапсырыс бойынша оқиды.

Обучение ведется по 183 специальностям и 463 квалификациям. 51 % обучающихся или 286,1 тыс. человек обучаются по техническим, технологическим, сельскохозяйственным специальностям.
В 2013 году введены в эксплуатацию новые 3 колледжа на 1 480 мест (государственный колледж пассажирского транспорта и технологий на 720 ученических мест в городе Алматы, колледж в городе Каракиян Мангистауской области на 400 ученических мест и в селе Шаян Южно-Казахстанской области на 360 ученических мест).
Дополнительно введено 772 места в общежитиях за счет строительства и реконструкции, в т.ч.:
1) построено 2 общежития на 32 места в Жамбылской области на 200 мест в Мангистауской области;
2) восстановлено 2 общежития на 100 мест в Костанайской области, на 300 мест в ЮКО;
3) реконструировано 1 общежитие на 140 мест в Алматинской области.
Экономика и общество, основанные на знаниях, обучение в течение всей жизни – должны стать способами решения проблем конкурентоспособности и использования новых технологий, улучшения социального единства, равных возможностей и качества жизни.
В техническом и профессиональном образовании необходимо осуществить переход к системе, соответствующей требованиям современного рынка труда, а образовательные программы станут формироваться на профессиональных стандартах через Национальную систему квалификации (далее – НСК).
В 2013 году в целях обновления содержания ТиПО на основе профессиональных стандартов (далее – профстандарты) разработаны 80 типовых учебных планов и программ. Министерством в рамках проекта «Модернизации ТиПО» за счет займа Всемирного Банка (Соглашения о займе № 7931 от 24 ноября 2010 года, ратифицировано 2 июля 2011 года, вступил в силу 9 августа 2011 года) содействовал государственным органам в разработке профстандартов по 66 специальностям (геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых – 7, энергетика и электроэнергетика – 8, металлургия и машиностроение – 9, строительство, производство, монтаж, эксплуатации и ремонта (по отраслям), транспорт (по отраслям) – 11 проектов, связь – 10, сельское хозяйство, ветеринария и экология – 10, нефтегазовое и химическое производство – 11). В рамках внедрения НСК в сфере образования разработаны профессиональные стандарты по 10 педагогическим специальностям (за счет средств распределенных МТСЗН РК).
В пилотном режиме созданы независимые центры подтверждения квалификации на базе 3 объединений работодателей нефтегазовой, горнодобывающей, туристкой отраслей (Казахстанская ассоциация организаций нефтегазового и энергетического комплекса «KazEnergy, Республиканская ассоциация горнодобывающих и горно-металлургических предприятий, Казахстанская туристская ассоциация). Данными центрами проводится работа по сертификации выпускников в пилотных учебных заведениях.
В 2013 году в оценке уровня профессиональной подготовленности и присвоении квалификации ТиПО участвовали более 112,6 тыс. выпускников из 737 колледжей по 141 специальности. Из них прошли сертификацию с первого раза 93 тыс. выпускников (82,6 %).

Оқыту 183 мамандық пен 463 біліктілік бойынша жүргізіледі. Білім алушылардың 51 %-ы немесе 286,1 мың адам техникалық, технологиялық, ауыл шаруашылығы мамандықтары бойынша білім алуда.
2013 жылы 1480 орындық 3 колледж пайдалануға берілді (Алматы қаласында 720 оқушы орындық мемлекеттік жолаушылар көлігі және технология колледжі және Маңғыстау облысының Қарақия қаласында 400 оқушы орындық және ОҚО Шаян ауылында 360 оқушы орындық колледж).
Құрылыс және реконструкциялау есебінен жатаханаларда қосымша 772 орын енгізілді, соның ішінде:
1) Жамбыл облысында 32 орындық, Маңғыстау облысында 200 орындық 2 жатақхана салынды;
2) Қостанай облысында 100 орындық, ОҚО-да 300 орындық 2 жатақхана қалпына келтірілді;
3) Алматы облысында 140 орындық 1 жатақхана реконструкцияланды.
Білімге, өмір бойы оқуға негізделген экономика және қоғам бәсекеге қабілеттілік пен жаңа технологияларды пайдалану, әлеуметтік бірлікті жақсарту, тең мүмкіндіктер мен өмір сүру сапасы проблемаларын шешу тәсілдері болуы тиіс.
Техникалық және кәсіптік білім беруде қазіргі еңбек нарығының талаптарына сай жүйеге көшуді жүзеге асыру қажет, ал білім беру бағдарламалары Ұлттық біліктілік жүйесі (ҰБЖ) арқылы кәсіптік стандарттар негізінде қалыптасады.
2013 жылы ТжКБ мазмұнын жаңарту мақсатында кәсіптік стандарттар (бұдан әрі – кәсіптік стандарттар) негізінде 80 үлгілік оқыту жоспары мен бағдарламасы әзірленді. Министрлікпен Дүниежүзілік Банк қарызы есебінен «Техникалық және кәсіптік білімді жаңғырту» жобасы шеңберінде (2010 жылғы 24 қарашадағы № 7931 Қарыз туралы келісім, 2011 жылғы 2 шілдеде ратификацияланған, 2011 жылғы 9 тамызда күшіне енген) мемлекеттік органдарға 66 мамандық бойынша кәсіптік стандарттарды әзірлеуге көмек көрсетті (геология, тау-кен өндірісі мен пайдалы қазбалар өндіру – 7, энергетика және электр энергетикасы – 8, металлургия және машина жасау – 9, құрылыс, өндіріс, монтаж, эксплуатация және жөндеу (сала бойынша), транспорт (сала бойынша) – 11 жоба, байланыс – 10, ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология – 10, мұнай-газ және химия өндірісі – 11). ҰБЖ енгізу шеңберінде білім саласында 10 педагогикалық мамандық бойынша кәсіптік стандарттар әзірленді (ҚР Еңбекмині есебінен бөлінген қаражат есебінен).
Пилоттық режимде мұнай-газ, тау-кен өндіру және туризм салаларындағы 3 жұмыс беруші бірлестігі («KazEnergy» Қазақстан мұнай-газ және энергетика кешені ұйымдарының қауымдастығы, Тау-кен өндіру және тау-кен металлургиялық кәсіпорны республикалық қауымдастығы, Қазақстан туристік қауымдастығы) базасында тәуелсіз біліктілікті растау орталықтары құрылды. Аталған орталықтар пилоттық оқу орындарындағы бітірушілерді сертификаттау жұмыстарын жүргізеді.
2013 жылы ТжКБ саласында кәсіптік даярлық деңгейін бағалауға және біліктілікті беруге 737 колледжден 112 613 бітіруші 141 мамандық бойынша қатысты. Олардың ішінен 93 мың бітіруші (82,6 %) алғашқы реттен сертификаттаудан өтті.

В целях повышения качества подготовки кадров в 2013 году 225 мастерских и лабораторий учебных заведений ТиПО оснащены современным оборудованием на сумму 3,3 млрд. тенге, в т.ч. за счет РБ – 2,4 млрд. тенге. 41 учебное заведение получило грант на сумму 2,2 млрд. тенге за счет Всемирного банка за лучшие разработки планов институционального развития.
Начата работа по внедрению современных технологий и методов управления в системе ТиПО через НАО «Холдинг «Кәсіпқор» (далее – Холдинг).
Холдингом определены стратегические партнеры, налажены контакты с работодателями и отраслевыми ассоциациями, достигнуты договоренности по переподготовке преподавателей.
В целях развития взаимодействия с предприятиями внедряются основные элементы дуального обучения в 176 колледжах с участием 2 108 предприятий.
В рамках заключенных 25 776 соглашений между учебными заведениями и компаниями работодателями оказано содействие:
1) в предоставлении рабочих мест для прохождения практики 204 тыс. студентам учебных заведений ТиПО;
2) в материально-техническом оснащении учебных заведений ТиПО на сумму 618,5 млн. тенге;
3) в обучении за счет средств компании и присуждении стипендии 6,4 тыс. человек;
4) в прохождении стажировок 2,2 тыс. инженерно-педагогических работников (далее – ИПР) системы ТиПО.
Доля трудоустроенных выпускников увеличилась с 66,7 % до 70,5 %.
В системе ТиПО работает 45,6 тыс. человек ИПР, из них 4,5 тыс. человек – руководящие кадры, 6,0 тыс. – мастера производственного обучения, 35,1 тыс. человек – преподаватели.
Качественный показатель ИПР составляет: из 45,7 тыс. человек, имеют высшее образование 41,2 тыс. человек (90,2 %), ТиПО – 4,2 тыс. человек (9,2 %).
Имеют высшую категорию 11,2 тыс. человек (24,5 %), первую категорию – 9,1 тыс. человек (20,0 %), вторую категорию 10,9 тыс. человек (23,9 %), без категории – 14,5 тыс. человек (31,7 %).
По возрастным группам показывают следующее: число работников до 45 лет составляет – 27,2 тыс. человек или 59,5 %, от 45 и старше составляет – 18,6 тыс. человек или 40,7 %.
Низкая мотивация ИПР для преподавания на высоком уровне вызывает отток высококвалифицированных кадров в другие сферы экономики. Ежегодно около 3 тыс. человек высококвалифицированных ИПР уходят на производство.
Анализ основных проблем
Существующая инфраструктура и материально-техническое оснащение системы ТиПО не обеспечивают качество подготовки кадров и привлекательность обучения для молодежи. Только 30,8 % мастерских обновлены современным оборудованием.
Низкое финансирование и стоимость расходов на обучение одного специалиста по госзаказу не способствуют получению обучающимися современных квалификаций.
Слабое развитие социального партнерства, отсутствие заинтересованности предприятий в подготовке кадров.
Отсутствие нормативной правовой базы по привлечению работодателей к подготовке кадров по дуальной системе обучения.
Отсутствие заинтересованности работодателей в разработке профстандартов, что сдерживает своевременное обновление содержания образовательных программ.
Оценка основных внешних и внутренних факторов

2013 жылы кадрларды даярлау сапасын арттыру мақсатында ТжКБ оқу орындарының 225 шеберханасы мен зертханасы 3,3 млрд. теңге сомасына қазіргі заманғы жабдықтармен жарақтандырылды, оның ішінде РБ есебінен – 2,4 млрд. теңге. Институционалды даму жоспарларының үздік әзірлемелері үшін 41 оқу орны Дүниежүзілік банк есебінен 2,2 млрд. теңге сомасында грантқа ие болды.
«Кәсіпқор» холдингі» КЕАҚ (бұдан әрі – Холдинг) арқылы ТжКБ жүйесінде басқарудың қазіргі заманғы технологиялары мен әдістерін енгізу жұмыстары басталды.
Холдинг стратегиялық әріптестерді айқындады, жұмыс берушілермен және салалық қауымдастықтармен қарым-қатынас орнатты, оқытушыларды қайта даярлау бойынша уағдаластыққа қол жеткізді.
Кәсіпорындармен өзара іс-қимылды дамыту мақсатында 176 колледжде 2108 кәсіпорынның қатысуымен дуальді оқытудың негізгі элементтері енгізілуде.
Оқу орындары мен жұмыс беруші компаниялар арасында жасалған 25776 келісім шеңберінде:
1) ТжКБ оқу орындарының 204,0 мың студентін практикадан өткізу үшін жұмыс орындарын бөлуге;
2) 618,5 млн. теңге сомасына ТжКБ оқу орындарын материалдық-техникалық жарақтандыруға;
3) 6,4 мың адамға компания қаражаты есебінен оқуға және стипендия төлеуге;
4) ТжКБ жүйесінің 2,2 мың инженерлік-педагогикалық қызметкерінің (бұдан әрі – ИПҚ) тағылымдамадан өтуіне жәрдем көрсетілді.
Жұмысқа орналасқан бітірушілердің үлесі 66,7 %-дан 70,5 %-ға өсті.
ТжКБ жүйесінде 45,6 мың адам инженерлік-педагогикалық қызметкер жұмыс істейді, олардың ішінде 4,5 мың адам – басқарушы кадрлар, 6,0 мыңы – өндірістік оқыту шебері, 35,1 мың адам – оқытушылар.
ИПҚ сапалық көрсеткіші мынадай: 45,7 мың адамның 41,2 мыңы – (90,2 %) жоғары білімді, 4,2 мың адамның (9,2 %) кәсіптік-техникалық білімі бар.
11,2 мың адамның (24,5 %) жоғары санаты, 9,1 мың адамның (20,0 %) бірінші санаты, 10,9 мың адамның (23,9 %) екінші санаты бар, 14,5 мың адамның (31,7 %) саны жоқ.
Жас ерекшелік топтары бойынша: 45 жасқа дейінгі қызметшілер саны – 27,2 мың адам немесе 59,5 %, 45 жастан асқандар саны – 18,6 мың немесе 40,7 % құрайды.
ИПҚ-ны жоғары деңгейде білім беруге ынталандырудың аздығы жоғары білікті кадрлардың экономиканың басқа салаларына кетуіне ықпал етеді. Жыл сайын 3 мыңға жуық жоғары білікті инженер-педагог кадр өндіріске кетеді.
Негізгі проблемаларды талдау
ТжКБ жүйесінің қазіргі инфрақұрылымы және материалдық-техникалық жабдықталуы кадрлар даярлаудың сапасын және жастар үшін тартымдылығын қамтамасыз етпейді. Шеберханалардың тек 30,8 %-ы ғана қазіргі заманғы жабдықтармен жаңартылған.
Қаржыландырудың және мемлекеттік тапсырыс бойынша бір маманды даярлауға кететін шығыстар құнының төмен болуы білім алушылардың заманауи біліктіліктерді алуына ықпал етпейді.
Әлеуметтік әріптестіктің әлсіз дамуы, кәсіпорындардың кадрлар даярлауға қызығушылығының болмауы.
Дуальді оқыту жүйесі бойынша кадрлар даярлауға жұмыс берушілерді тарту бойынша нормативтік құқықтық базаның болмауы.
Жұмыс берушілердің кәсіптік стандарттарды әзірлеуге мүдделі болмауы білім беру бағдарламалары мазмұнының уақтылы жаңартылуына кедергі жасауда.
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау

1. Внешние факторы:
1) недостаточный объем финансирования ТиПО из местного бюджета (далее – МБ). Во многих областях ТиПО финансируется по остаточному принципу;
2) стоимость госзаказа на обучение студентов не покрывает всю структуру расходов для полноценного формирования учебного процесса;
3) дефицит мест в общежитиях организаций ТиПО;
4) отсутствует система профориентационной работы среди молодежи;
5) недостаточное участие работодателей в подготовке кадров;
6) неполное обеспечение прохождения производственной практики студентами колледжей на производстве;
7) отсутствие реальной потребности в кадрах на долгосрочный период.
2. Внутренние факторы:
1) в 24 районах республики отсутствуют учебные заведения ТиПО. На сегодня в организациях ТиПО обучается лишь 16,9 % молодежи (561,9 тыс. человек);
2) недостаточная доступность технического и профессионального обучения для сельской молодежи из-за нехватки общежитий;
3) отсутствует единая методика формирования госзаказа и расчета расходов на подготовку 1 специалиста;
4) слабая материально-техническая база учебных заведений ТиПО;
5) недостаточный уровень квалификации ИПР колледжей, слабое владение ими современными технологиями. На сегодня только 7,5 % ИПР ежегодно повышают квалификацию (при норме 20 %);
6) законодательно не определена ответственность сторон участников дуального обучения государства, бизнеса и студента;
7) отсутствие механизма привлечения высококвалифицированных специалистов-производственников к инженерно-педагогической работе в колледжах и прохождение обязательной стажировки на предприятиях.
4. Высшее и послевузовское образование
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
В республике функционирует 131 вуз (9 национальных, 31 государственный, 13 негражданских, 1 АОО, 1 международный, 16 акционированных, 60 частных).
Контингент студентов вузов в 2013 – 2014 учебном году составляет 524,2 тыс. человек, в магистратуре обучается 28 102 человека, в докторантуре – 1,5 тыс. человека.
Численность профессорско-преподавательского состава (далее – ППС) – 41,6 тыс. человек. Из них докторов PhD – 694, докторов по профилю – 108, докторов наук – 4008, кандидатов наук – 15908 человек. Остепененность ППС составляет 49,8 %.
Правительством Республики Казахстан ежегодно утверждается госзаказ на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием.
Объем госзаказа на подготовку кадров за 2013 год: бакалавриат – 35053 гранта, магистратура – 6959 мест, докторантура PhD – 520 мест. Такое соотношение количества грантов магистратуры к грантам бакалавриата соответствует мировой структуре вузовского контингента (1:5).
Ведется работа по пересмотру структуры госзаказа на подготовку кадров с высшим образованием. Госзаказ формируется в соответствии с потребностью, представляемой отраслевыми государственными органами. Более половины грантов выделено на технические науки и технологии, сельскохозяйственные и ветеринарные науки.
Ведется целевая подготовка докторов для региональных вузов и научных организаций. При этом программы докторантуры реализуются вузами совместно с зарубежными партнерами: обязательно привлекается зарубежный соруководитель.
Функционирует АО «Центр международных программ» (далее – центр). Основным предметом деятельности центра является осуществление комплекса мероприятий по международным программам подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров за рубежом, в том числе международной стипендии Президента Республики Казахстан «Болашак».

1. Сыртқы факторлар:
1) жергілікті бюджеттен ТжКБ-ны қаржыландыру көлемінің жеткіліксіздігі. Көптеген облыстарда ТжКБ қалдықты қағидат бойынша қаржыландырылады;
2) студенттерді оқытуға арналған мемлекеттік тапсырыс құны оқу процесін толыққанды қалыптастыру үшін барлық шығыстар құрылымын жаппайды;
3) ТжКБ ұйымдарының жатақханаларында орындардың тапшылығы;
4) жастар арасында кәсіби бағдар жұмыстары жүйесінің болмауы;
5) жұмыс берушілердің мамандар даярлауға жеткілікті түрде қатыспауы;
6) колледж студенттерінің өндірістегі өндірістік практикамен толық қамтылмауы;
7) ұзақ мерзімді кезеңге нақты кадрларға деген сұраныстардың болмауы.
2. Ішкі факторлар:
1) республиканың 24 ауданында ТжКБ оқу орындары жоқ. Қазіргі таңда ТжКБ жүйесінде жастардың тек 16,9 %-ы (561,9 мың адам) ғана оқиды;
2) жатақханалардың жетіспеуінен ауыл жастары үшін техникалық және кәсіптік оқытудың қолжетімсіздігі;
3) мемлекеттік тапсырысты қалыптастырудың және 1 маманды даярлауға кететін шығыстар есебінің бірыңғай әдістемесінің болмауы;
4) ТжКБ оқу орындарының материалдық-техникалық базасының нашарлығы;
5) колледждердің инженерлік-педагогикалық қызметкерлерінің біліктілік деңгейінің жеткіліксіздігі, инженер-педагог қызметкерлердің қазіргі заманғы технологияны аз меңгеруі. Бүгінгі таңда инженер-педагог кадрлардың тек 7,5 %-ы (норма бойынша 20 %) ғана біліктілігін арттырады;
6) дуальді оқыту жүйесіне қатысатын тараптардың: мемлекеттің, бизнестің және студенттің жауапкершілігі заңнамалық түрде айқындалмаған;
7) жоғары білікті өндіріс маманын колледждегі инженерлік-педагогикалық жұмысқа тарту және оның міндетті түрде кәсіпорындарда тағылымдамадан өту тетігінің болмауы.
4. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім
Реттелетін саланы немесе қызмет аясын дамытудың негізгі параметрлері
Республикада 131 (9 ұлттық, 31 мемлекеттік, 13 азаматтық емес, 1 ДБҰ, 1 халықаралық, 16 акционерлік, 60 жеке меншік) жоо жұмыс істейді.
2013 – 2014 оқу жылында жоо-лар студенттерінің контингенті 524,2 мың адамды құрайды, магистратурада 28,1 мың адам, докторантурада 1,5 мың адам оқиды.
Профессорлық-оқытушылық құрамның (бұдан әрі – ПОҚ) саны 41,6 мың адам. Олардың ішінде PhD докторлары – 694, бейіні бойынша докторлар – 108, ғылым докторлары – 4008, ғылым кандидаттары 15908 адам. ПОҚ-ның ғылыми дәрежелілігі 49,8 пайызды құрайды.
Қазақстан Республикасының Үкіметі жыл сайын жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын бекітеді.
2013 жылғы кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік тапсырыс көлемі: бакалавриат – 35053 грант, магистратура – 6959 орын, PhD докторантура – 520 орын. Магистратура гранттары санының бакалавриат гранттарының санына мұндай арақатынасы жоғары оқу орындары контингентінің әлемдік құрылымына (1:5) сәйкес келеді.
Жоғары білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік тапсырыстың құрылымын қайта қарау бойынша жұмыстар жүргізілуде. Мемлекеттік тапсырыс салалық мемлекеттік органдар ұсынатын сұранысқа сәйкес қалыптастырылады. Гранттардың жартысынан астамы техникалық ғылымдар мен технологияларға, ауыл шаруашылығы және ветеринарлық ғылымдарға бөлінген.
Өңірлік жоо-лар мен ғылыми ұйымдар үшін мақсатты түрде докторларды даярлау жұмыстары жүргізілуде. Бұл ретте докторантура бағдарламалары шетелдік әріптестермен бірлесе отырып іске асырылады: міндетті түрде шетелден тең жетекші шақырылады.
«Халықаралық бағдарламалар орталығы» АҚ (бұдан әрі – Орталық) жұмыс істейді. Орталықтың негізгі қызметі шетелде кадрлар даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру халықаралық бағдарламалары, оның ішінде Қазақстан Республикасы Президентінің «Болашақ» халықаралық стипендиясы бойынша іс-шаралар кешенін жүзеге асыру болып табылады.

С 1994 – 2013 гг. присуждено 10346 стипендий, выпускников – 6282 человека.
Повышение квалификации преподавателей проводится как за счет средств республиканского бюджета, так и за счет внебюджетных средств. В течение 2013 года 6379 (15,3 %) преподавателей прошли курсы повышения квалификации на базе вузов, предприятий, инженерных лабораторий, отраслевых центров. Вместе с тем, в вузах работа в данном направлении не систематизирована, не обеспечивается финансирование программ повышения квалификации.
Расширено право вузов в определении содержания образовательных программ бакалавриата до 55 %, магистратуры до 70 %, докторантуры до 90 %. Это повышает академическую свободу и мобильность вузов, позволяет учитывать особенности рынка труда конкретного региона в соответствующих кадрах.
За счет средств РБ проводится работа по написанию и изданию учебников на казахском языке. Также переводятся и издаются на казахском языке зарубежные учебники. За 3 года реализации программы в библиотеки вузов поступило около 300 новых учебников тиражом свыше 350 тыс. экземпляров.
Казахстан вошел в число стран, принявших Национальные рамки квалификаций. Принятая рамка квалификаций совместима с Европейской рамкой квалификаций и является основой разрабатываемой НСК.
Развивается академическая мобильность студентов и преподавателей на основе принятой Стратегии академической мобильности Казахстана до 2020 года. За 3 года более 1,7 тыс. студентов и магистрантов прошли обучение в зарубежных вузах.
К реализации совместных образовательных и исследовательских программ привлекаются зарубежные ученые. За 3 года приглашено более 4,2 тыс. зарубежных ученых и преподавателей из вузов Европы, США, Российской Федерации, Юго-Восточной Азии, Республики Беларусь, Украины и др.
Получает развитие и внутренняя академическая мобильность. Она развивается на основе межкафедральных связей. Такие договора имеют 72 вуза, что позволило охватить внутренней академической мобильностью более 1100 студентов, 250 магистрантов, 16 докторантов, 360 преподавателей.
Выполнение параметров Болонского процесса способствует гармонизации отечественных образовательных программ с зарубежными, увеличению доли сопоставимых образовательных программ и интернационализации высшего образования. Внедряется казахстанская модель перезачета кредитов по типу ЕСTS.
В вузах реализуются образовательные программы по педагогическим специальностям, разработанные совместно с зарубежными партнерами. В 41 вузе на педагогических, технических, естественно-научных специальностях внедряются программы полиязычного образования. В том числе в 15 вузах по 13 педагогическим специальностям обучаются более 1200 человек.
Для обеспечения эффективности системы оценки качества высшего образования внедряется национальная модель аккредитации вузов. Аккредитация передана в конкурентную среду. Казахстан стал правительственным членом Европейского реестра обеспечения качества образования.

1994 – 2013 жылдары 10346 стипендия тағайындалған, түлектер саны – 6282 адам.
Оқытушылардың біліктілігін арттыру республикалық бюджеттің қаражаты, сондай-ақ бюджеттен тыс қаражат есебінен жүргізіледі. 2013 жылы 6379 (15,3 пайыз) оқытушы жоо-ның, кәсіпорындардың, инженерлік зертханалардың, салалық орталықтардың базасында біліктілікті арттыру курстарынан өтті. Сонымен қатар жоо-да осы бағыттағы жұмыс жүйелендірілмеген, біліктілікті арттыру бағдарламаларын қаржыландыру қамтамасыз етілмейді.
Жоғары оқу орындарының білім беру бағдарламаларының мазмұнын белгілеу құқығы бакалавриатта 55 %-ға дейін, магистратурада 70 %-ға дейін, ал докторантурада 90 %-ға дейін өсті. Бұл жоо-лардың академиялық еркіндігі мен ұтқырлығын арттырып, нақты өңірдегі еңбек нарығының қажетті кадрларға қатысты ерекшеліктерін ескеруге мүмкіндік береді.
Республикалық бюджет есебінен қазақ тілінде оқулықтар жазу және басып шығару бойынша жұмыстар атқарылуда. Сондай-ақ шетелдік оқулықтар қазақ тіліне аударылып басылуда. Бағдарламаны іске асырған 3 жыл ішінде жоо кітапханаларына таралымы 350 мың данадан астам 300-ге жуық жаңа оқулық түсті.
Қазақстан Ұлттық біліктілік жүйесін қабылдаған елдер қатарына енді. Қабылданған біліктілік шеңбері Еуропалық біліктілік шеңберіне сәйкес келеді және әзірленіп жатқан Ұлттық біліктілік жүйесінің негізі болып табылады.
Қабылданған Қазақстанның 2020 жылға дейінгі академиялық ұтқырлығы стратегиясының негізінде студенттер мен оқытушылардың академиялық ұтқырлығы дамуда. Үш жыл ішінде 1,7 мыңнан астам студент пен магистрант шетелдік жоғары оқу орындарында оқып шықты.
Бірлескен білім беру және зерттеу бағдарламаларын іске асыруға шетелдік ғалымдар тартылуда. Үш жыл ішінде Еуропа, АҚШ, Ресей Федерациясы, Оңтүстік Шығыс Азия, Беларусь Республикасы, Украина және т.б. елдердің жоо-ларынан 4,2 мыңнан астам ғалым мен оқытушы шақырылды.
Ішкі академиялық ұтқырлық та даму үстінде. Ол кафедрааралық байланыс негізінде дамиды. Бүгінгі күні мұндай шарттар 72 жоо-да бар, бұл ішкі ұтқырлықпен 1100 студентті, 250 магистрантты, 16 докторантты, 360 оқытушыны қамтуға мүмкіндік берді.
Болон процесінің параметрлерін орындау отандық білім беру бағдарламаларын шетелдік білім беру бағдарламаларымен үйлестіруге, салыстырмалы білім беру бағдарламаларының үлесін ұлғайтуға және жоғары білімді интернационалдандыруға ықпал етеді. ЕСTS үлгісі бойынша кредиттерді қайта санаудың қазақстандық моделі енгізілуде.
Жоғары оқу орындарында педагогикалық мамандықтар бойынша шетелдік әріптестермен бірлесе отырып жасалған білім беру бағдарламалары іске асырылуда. 41 жоо-да педагогикалық, техникалық, жаратылыстану-ғылым мамандықтары бойынша көптілділік бағдарламалары енгізілуде. Оның ішінде 15 жоо-да 13 педагогикалық мамандық бойынша 1200-ден астам адам оқиды.
Жоғары білім берудің сапасын бағалау жүйесінің тиімділігін қамтамасыз ету үшін жоо-ларды аккредиттеудің ұлттық моделі енгізілген. Аккредиттеу бәсекеге қабілетті ортаға берілген. Қазақстан Еуропалық білім беру сапасын қамтамасыз ету тізілімінің үкіметтік мүшесі болды.

В Национальный реестр аккредитационных органов входят 6 аккредитационных агентств, в том числе 2 из Казахстана и 4 зарубежных (2 – из Германии, 1 – из Австрии, 1 – из США).
Вузы Казахстана участвуют в признанных международных рейтингах. По итогам 2013 года в число трехсот лучших вузов рейтинга QS вошел Казахский национальный университет им. аль-Фараби (299 место), Евразийский национальный университет занимает 303 позицию. В «Топ 651-700» вошли Южно-Казахстанский государственный университет им. М. Ауэзова и Казахстанско-Британский технический университет. В «Топ 701+» вошли Казахский национальный педагогический университет им. Абая, Казахский национальный технический университет им. К. Сатпаева, Карагандинский государственный университет им. Е. Букетова, Казахский агротехнический университет им. С. Сейфуллина, Казахский университет международных отношений и мировых языков им. Абылай хана.
По опыту Назарбаев Университета действуют 10 вузов инновационной направленности. Этим вузам оказывается целевая государственная поддержка для развития науки и инноваций, коммерциализации исследований, привлечения талантливой молодежи.
При вузах функционирует более 500 научно-исследовательских подразделений и структур.
Количество реализуемых научно-технических программ и проектов вузов увеличилось в 10 раз (в 2011 году – 1 программа и 87 проектов, в 2013 году – 10 программ и 927 проектов). Увеличивается объем финансирования вузовской науки: в 2011 году – 1 млрд. тенге, в 2013 году – 7,3 млрд. тенге. Возросла публикационная активность ученых в международных рейтинговых журналах.
Внедряется корпоративное управление по опыту Назарбаев Университета. Обучены руководители 15 вузов на базе стратегического партнера Назарбаев Университета – Университета Пенсильвании (США).
В 4-х ведущих университетах функционируют наблюдательные советы. Пересматриваются принципы функционирования попечительских советов, которые уже имеются в 64 вузах.
Тем не менее, определенные достижения казахстанского высшего образования пока не стали факторами повышения его конкурентоспособности: Казахстан занимает 88 место в ГИК ВЭФ среди 148 стран по качеству системы образования.
Анализ основных проблем
Национальная и институциональная модель управления вузами не обеспечивает подготовку конкурентоспособных кадров и не гармонизирована с международной практикой. Организационно-правовая форма и система управления вузами, в том числе государственными, ограничивает эффективную реализацию их потенциала. Отсутствуют общественные механизмы и вовлеченность работодателей, общественных организаций и общества в целом в обеспечение качества высшего образования.
Система поступления в вузы не обеспечивает равного доступа населения к высшему образованию. Выпускники сельских школ находятся в неравных условиях в доступе к высшему образованию. Имеет место высокий уровень зачисления на заочные программы обучения (27 % от общего контингента). Низкий уровень доходов населения ограничивает доступ к высшему образованию.

Ұлттық аккредиттеу органдарының тізіліміне 6 аккредиттеу агенттігі енген, оның ішінде 2-уі Қазақстаннан және 4-уі шетелден (2-уі Германиядан, 1-уі Австриядан, 1-уі АҚШ-тан).
Қазақстанның жоо-лары танылған халықаралық рейтингтерге қатысады. 2013 жылдың қорытындысы бойынша әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті QS рейтингісіне енген 300 үздік жоо-ның (299-орын) қатарына қосылды, Еуразия ұлттық университеті 303-орынды иеленді. «Топ 651-700»-ге М. Әуезов атындағы Оңтүстік Қазақстан мемлекеттік университеті мен Қазақстан – Британ техникалық университеті енді. «Топ 701+»-ке Абай атындағы Қазақ ұлттық педагогикалық университеті, Қ. Сәтбаев атындағы Қазақ ұлттық техникалық университеті, Бөкетов атындағы Қарағанды мемлекеттік университеті, С. Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық университеті, Абылай хан атындағы Қазақ халықаралық қатынастар және әлем тілдері университеті енді.
Назарбаев Университетінің тәжірибесі бойынша 10 инновациялық бағыттағы жоо жұмыс істейді. Бұл жоо-ларға ғылым мен инновацияны дамыту, зерттеулерді коммерцияландыру, дарынды жастарды тарту үшін мақсатты мемлекеттік қолдау көрсетіледі.
Жоғары оқу орындарында 500-ден астам ғылыми-зерттеу бөлімшесі мен құрылым жұмыс істейді.
Жоғары оқу орындарының іске асырылып жатқан ғылыми-техникалық бағдарламалары мен жобаларының саны 10 есе өсті (2011 жылы – 1 бағдарлама және 87 жоба, 2013 жылы – 10 бағдарлама және 927 жоба). Жоғары оқу орындарындағы ғылымды қаржыландыру мөлшері де артты: 2011 жылы – 1 млрд. теңге, ал 2013 жылы – 7,3 млрд. теңге. Халықаралық рейтингті журналдарда ғалымдардың жариялану белсенділігі артты.
Назарбаев Университетінің тәжірибесі бойынша корпоративтік басқару енгізілуде. 15 жоо басшысы Назарбаев Универститетінің стратегиялық әріптесі Пенсильвания Университетінің (АҚШ) базасында оқытылды.
4 жетекші университетте байқау кеңестері жұмыс істейді. 64 жоо-дағы қамқоршылық кеңестердің жұмыс істеу қағидаттары қайта қаралуда.
Дегенмен, қазақстандық жоғары білімнің белгілі жетістіктері әзірше оның бәсекеге қабілеттілігінің факторлары бола алмады: Қазақстан білім беру жүйесінің сапасы бойынша ДЭФ БҚИ-де 148 елдің ішінде 88-орынды иеленді.
Негізгі проблемаларды талдау
Жоо-ны басқарудың ұлттық және институционалдық моделі бәсекеге қабілетті кадрмен қамтамасыз ете алмайды және халықаралық тәжірибемен үйлестірілмеген. Ұйымдастыру-құқықтық нысаны мен жоо-ны, оның ішінде мемлекеттік жоо-ны басқару жүйесі олардың әлеуетін тиімді іске асыруды шектейді. Тұтастай алғанда, жоғары білімнің сапасын қамтамасыз етудегі қоғамдық тетіктер мен жұмыс берушілерді, қоғамдық ұйымдарды тартудың болмауы.
Жоо-ға оқуға түсу жүйесі халықтың жоғары білімге тең қолжетімділігін қамтамасыз етпейді. Ауылдық мектептер түлектерінің жоғары білімге қолжетімділігі тең жағдайда емес. Сырттай оқу бағдарламасына қабылдау деңгейі жоғары болып отыр (жалпы контингенттің 27 %-ы). Халық табысының төмен деңгейі жоғары білімге қолжетімділікті шектеп отыр.

Диспропорция в подготовке кадров ведет к несоответствию спроса и предложения на рынке труда. Высокий уровень зачисления на программу бизнеса и права – 41 %, и низкий на научно-технические специальности – 24 %, не отвечают нуждам инновационной и основанной на технологиях экономики.
В регионах 61 % специальностей дублируются региональными вузами и не соответствуют приоритетам регионального развития. Деятельность вузов оторвана от программ развития регионов. Мало специализированных вузов. Подавляющее большинство вузов – многопрофильные университеты (65 %) и лишь 35 % – академии и институты. Перекос в структуре вузов и студенческого контингента приводит к несоответствию спроса и предложения на рынке труда.
Недостаточная интеграция высшего образования и науки. Вузы сконцентрированы на образовательной, а не на научной деятельности. Педагогическая нагрузка ППС вузов является высокой (800 часов, в странах ОЭСР – 260 часов). В связи с этим ограничено время для исследований.
Также в Казахстане не развита инфраструктура для коммерциализации результатов исследований (всего 9,9 % вузов имеют офисы коммерциализации). Государственные расходы на научные исследования в Республике Казахстан составляют 0,16 % от ВВП, в то время как в странах ОЭСР показатель составляет 2,4 %.
Система финансирования высшего образования не обеспечивает требуемого качества и уровня образования для развития конкурентоспособной экономики. Низкая конкурентоспособность высшего образования и вузов страны связана с рядом факторов. Финансирование вузов не соответствует уровню минимальных расходов с учетом реального ценообразования. Доля государственных расходов на высшее и послевузовское образование составляет 0,4 % от ВВП. В странах ЕС этот показатель составляет 2,2 %.
Слабая материально-техническая, учебно-лабораторная и научная база. Основным источником государственного финансирования вузов является студенческий грант. 94 % государственных расходов на высшее образование составляет госзаказ. 6% – другие расходы, в том числе на поддержание материально-технической базы. Финансирование из внебюджетных средств на эти цели незначительно. Инфраструктура вузов сильно устарела. Обеспеченность студентов местами в общежитиях в целом составляет 65 %. Наибольшее количество нуждающихся сосредоточены в Алматы – 21,3 тыс., Астане – 10,1 тыс., Южно-Казахстанской области – 7,6 тыс., Актюбинской – 5,4 тыс., Жамбылской – 5,5 тыс., Карагандинской – 4,2 тыс. студентов.
В системе высшего и послевузовского образования главной целью работы на предстоящие три года станет достижение качества высшего образования, способствующего инновационному развитию экономики и обеспечению подготовки конкурентоспособных кадров.
Планируется расширение сети вузов с Наблюдательными советами. Полномочия Наблюдательного совета будут расширены за счет участия его членов в решении вопросов назначения ректоров, утверждения стратегии развития вузов, контроля целевого использования финансовых средств.
Для этого будут внесены необходимые изменения в законодательные акты.
В 2014 году будет разработана программа многоуровневой системы повышения квалификации. За время реализации эксперимента будет подготовлен новый пул менеджеров высшего и среднего звена.
Будет разработана система приема в вуз, ориентированная на выявление способностей к будущей профессиональной деятельности.
Для подготовки кадров в соответствии с потребностями рынка труда и форсированного индустриально-инновационного развития будет обеспечено соответствие специальностей высшего образования перечню профессий на рынке труда. На основе профстандартов будут разработаны модульные образовательные программы.
Для интеграции образовательной, научной и инновационной деятельности будет создаваться система коммерциализации научных исследований.
С целью совершенствования системы финансирования вузов будут разработаны модель многоканального финансирования вузов и новые критериальные подходы к финансированию вузов.
Оценка основных внешних и внутренних факторов

Кадрлар даярлаудағы диспропорция еңбек нарығындағы сұраныс пен ұсыныстың сәйкессіздігіне әкеп соқтыруда. Бизнес және құқық бағдарламасына қабылдаудың жоғары деңгейі – 41 %, және ғылыми-техникалық мамандықтарға қабылдаудың төмен деңгейі – 24 % инновациялар мен технологияларға негізделген экономиканың сұранысын қанағаттандырмайды.
Өңірлерде мамандықтардың 61 %-ы өңірлік жоо-да қайталанады және өңірлік дамудың басым бағыттарына сай емес. Жоо-ның қызметі өңірлерді дамыту бағдарламаларынан қол үзіп қалып отыр. Мамандандырылған жоо-лар саны аз. Жоо-ның басым көпшілігі – көпсалалы университеттер (65 %) және тек 35 %-ы ғана академиялар мен институттар. Жоо құрылымы мен студенттер контингенті құрылымындағы ауытқушылық еңбек нарығындағы сұраныс пен ұсыныстың сәйкессіздігіне әкеп соқтыруда.
Жоғары білім мен ғылымның кірігуі жеткіліксіз деңгейде. Жоо ғылыми қызметке емес, білім беру қызметіне ден қойып отыр. ПОҚ-ның педагогикалық жүктемесі жоғары болып отыр (800 сағат, ЭДЫҰ елдерінде – 260 сағат). Осыған байланысты зерттеулерге арналған уақыт шектелген.
Сондай-ақ Қазақстанда зерттеулердің нәтижелерін коммерцияландыру инфрақұрылымы дамымаған (жоо-ның 9,9 %-ында ғана коммерцияландыру кеңселері бар). Қазақстан Республикасында ғылыми зерттеулерге арналған мемлекеттік шығыстар ЖІӨ-нің 0,16 %-ын құрайды, ЭЫДҰ елдерінде бұл көрсеткіш 2,4 %-ы құрайды.
Жоғары білімді қаржыландыру жүйесі бәсекеге қабілетті экономиканы дамыту үшін білім берудің талап етілетін сапасы мен деңгейін қамтамасыз етпейді. Жоғары білімнің және ел жоо-ның бәсекеге қабілеттілігінің төмендігі бірқатар факторларға байланысты. Жоо-ны қаржыландыру шынайы баға қалыптастыруды есептегендегі ең төменгі шығыстар деңгейіне сәйкес келмейді. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімге арналған мемлекеттік шығыстар үлесі ЖІӨ-нің 0,4 %-ын құрайды. ЕО елдерінде осы көрсеткіш 2,2 %-ды құрайды.
Материалдық-техникалық, оқыту-зертханалық және ғылыми база әлсіз. Жоо-ны мемлекеттік қаржыландырудың негізгі көзі студенттік грант болып табылады. Жоғары білім беруге арналған мемлекеттік шығыстардың 94 %-ын мемлекеттік оқыту тапсырысы құрайды. 6 %-ы – өзге де, оның ішінде материалдық-техникалық базаны қолдауға арналған шығыстар. Осы мақсаттарды бюджеттен тыс қаражаттан қаржыландыру мардымсыз. Жоо-ның инфрақұрылымы қатты ескірген. Студенттердің жатақханамен қамтамасыз етілуі жалпы алғанда 65 %-ды құрайды. Жатақханаға мұқтаждардың ең көп саны Алматыда – 21,3 мың, Астанада – 10,1 мың, Оңтүстік Қазақстан облысында – 7,6 мың, Ақтөбе облысында – 5,4 мың, Жамбыл облысында – 5,5 мың, Қарағанды облысында – 4,2 мың студент.
Экономиканың инновациялық дамуына және бәсекеге қабілетті кадрлар даярлауды қамтамасыз етуге ықпал ететін жоғары білім сапасына қол жеткізу жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім жүйесінің алдағы үш жылдағы негізгі мақсаты болмақ.
Қамқоршылық кеңестері бар жоо желісін кеңейту жоспарланып отыр. Қамқоршылық кеңестің құзыреті оның мүшелерінің ректорларды тағайындауды шешу, жоо-ның даму стратегиясын бекіту, қаржы қаражатының мақсатты пайдаланылуын бақылау мәселелеріне қатысуы есебінен кеңейтілетін болады.
Осы мақсатта заңнамалық актілерге қажетті өзгерістер енгізілетін болады.
2014 жылы біліктілікті арттырудың көпдеңгейлі жүйесі әзірленетін болады. Тәжірибені іске асыру барысында менеджерлердің жоғары және орта деңгейдегі жаңа буыны даярланатын болады.
Болашақ кәсіби қызметке бейімділікті анықтауға бағытталған жоо-ға қабылдаудың жаңа жүйесі әзірленетін болады.
Кадрларды еңбек нарығы мен үдемелі индустриялық-инновациялық дамудың қажеттілігіне сай даярлау үшін жоғары білім мамандықтарының еңбек нарығындағы мамандықтар тізбесіне сәйкес келуі қамтамасыз етілетін болады. Кәсіби стандарттар негізінде модульдік оқыту бағдарламалары әзірленетін болады.
Білім беру, ғылыми және инновациялық қызметті кіріктіру үшін ғылыми зерттеулерді коммерцияландыру жүйесі құрылатын болады.
Жоо-ны қаржыландыру жүйесін жетілдіру мақсатында жоо-ны қаржыландырудың көп арналық моделі және жоо-ны қаржыландырудың жаңа критерийлік әдістері әзірленетін болады.
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау

1. Внешние факторы:
1) отсутствие целевых программ финансирования для повышения конкурентоспособности вузов. Система высшего образования недофинансируется;
2) недостаточное участие работодателей в подготовке кадров. Низкое качество образования является причиной невостребованности выпускников на рынке труда. Отсутствует реальное взаимодействие рынка труда и вузовской системы в подготовке кадров для инновационной экономики;
3) на предприятиях отсутствуют учебные центры, позволяющие проводить профессиональное обучение и практику студентов;
4) отсутствие нормативной правовой базы для развития корпоративного управления. Существующая в Казахстане централизованная модель управления вузами не обеспечивает подготовку конкурентоспособных кадров и не гармонизирована с международной практикой;
5) организационно-правовая форма вузов, в том числе государственных, ограничивает эффективную реализацию их потенциала. Кроме того, не сформированы общественные механизмы и вовлеченность стейкхолдеров в обеспечение качества высшего образования.
2. Внутренние факторы:
1) принимаемые вузами стратегии развития не ориентированы на повышение конкурентоспособности, не учитываются приоритеты государственных и региональных программ развития;
2) отсутствует системный подход к повышению потенциала ППС. Работа в данном направлении не систематизирована, не обеспечивается финансирование программ повышения квалификации;
3) непрозрачность деятельности ректоров. Деятельность руководителей вузов, в большей мере, не отвечает принципам транспарентности и открытости. Существующие коллегиальные органы управления носят формальный характер.
Стратегическое направление 2. Научное обеспечение ускоренной диверсификации экономики
1. Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
За последние три года в науке Казахстана произошли кардинальные системные изменения.
Действует принципиально новая модель управления наукой и новые механизмы финансирования науки в соответствии с Законом Республики Казахстан «О науке».
Функционирует независимая система научно-технической экспертизы. Экспертизу проводят Национальный центр государственной научно-технической экспертизы и пять Национальных научных советов (ННС), которые являются коллегиальным органом, принимающим окончательное решение по финансированию научных исследований.
Высшей научно-технической комиссией одобрены приоритеты развития науки на 2014 – 2016 годы:
1) рациональное использование природных ресурсов, переработка сырья и продукции;
2) энергетика и машиностроение;

1. Сыртқы факторлар:
1) жоо-ның бәсекеге қабілеттілігін арттыру үшін мақсатты қаржыландыру бағдарламаларының жоқтығы. Жоғары білім беру жүйесі жеткіліксіз қаржыландырылуда;
2) жұмыс берушілердің кадрлар даярлауға қатысуының жеткіліксіздігі. Білім берудің төмен сапасы түлектердің еңбек нарығында төмен сұранысқа ие болуына себеп болып отыр. Инновациялық экономика үшін кадрлар даярлауда еңбек нарығы мен жоо жүйесі нақты өзара әрекет етпейді;
3) кәсіпорындарда кәсіби оқыту мен студенттердің практикасын өткізуге мүмкіндік беретін оқыту орталықтары жоқ;
4) корпоративтік басқаруды дамыту үшін нормативтік-құқықтық базаның жоқтығы. Қазақстандағы жоо-ны басқарудың орталықтандырылған моделі бәсекеге қабілетті кадрлар даярлауды қамтамасыз етпейді және халықаралық тәжірибемен үйлестірілмеген;
5) жоо-ның, оның ішінде мемлекеттік жоо-ның ұйымдастыру-құқықтық нысаны олардың әлеуетін тиімді іске асыруды шектейді. Бұдан басқа, жоғары білім сапасын қамтамасыз етуге стейкхолдерлерді тарту және қоғамдық тетіктер қалыптастырылмаған.
2. Ішкі факторлар:
1) жоо-лар қабылдайтын даму стратегиялары бәсекеге қабілеттілікті дамытуға бағытталмаған, мемлекеттік және өңірлік даму бағдарламаларының басымдықтары ескерілмеген.
2) ПОҚ-тың әлеуетін жоғарылатудың жүйелі тәсілі жоқ. Осы бағыттағы жұмыс жүйелендірілмеген, біліктілікті арттыру бағдарламаларын қаржыландыру қамтамасыз етілмейді.
3) ректорлардың қызметі ашық емес. Жоо басшыларының қызметі көбінесе транспаренттілік және ашықтық қағидаттарына сәйкес келмейді. Жұмыс істеп тұрған ұжымдық басқару органдары формалды сипатқа ие.
2-стратегиялық бағыт. Экономиканы жедел әртараптандыруды ғылыми қамтамасыз ету
1. Реттелетін саланы немесе қызмет аясын дамытудың негізгі параметрлері
Соңғы үш жылда Қазақстан ғылымында түбегейлі жүйелі өзгерістер болды.
«Ғылым туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ғылымды басқарудың мүлдем жаңа моделі мен ғылымды қаржыландырудың жаңа тетіктері қызмет етеді.
Тәуелсіз ғылыми-техникалық сараптама жүйесі жұмыс істейді. Сараптаманы ғылыми зерттеулерді қаржыландыру бойынша соңғы шешім қабылдайтын алқалы орган болып табылатын Мемлекеттік ғылыми-техникалық ұлттық сараптама орталығы және бес Ұлттық ғылыми кеңес (ҰҒК) жүргізеді.
Жоғары ғылыми-техникалық комиссия 2014 – 2016 жылдарға арналған ғылымды дамытудың басымдықтарын мақұлдады:
1) табиғи ресурстарды тиімді пайдалану, шикізат пен өнімді қайта өңдеу;
2) энергетика және машина жасау;

3) информационные и телекоммуникационные технологии;
4) науки о жизни;
5) интеллектуальный потенциал страны.
Присутствует неуклонный рост финансирования науки в целом: в 2011 году выделено 26,9 млрд. тенге, в 2012 г. – 46,6 млрд. тенге, в 2013 г. – 52,9 млрд. тенге.
Введение новых форм финансирования активизировало научный процесс республики в целом. Государственные научные организации и вузы получают базовое финансирование. Сами научные исследования финансируются в рамках программно-целевого и грантового финансирования.
Финансирование научных проектов по грантовому финансированию осуществляется на конкурсной основе (проведены 4 конкурса по новой системе). Введена международная экспертиза проектов – для экспертизы проектов были привлечены 2,9 тыс. ученых, из них 1,7 тыс. зарубежных экспертов – из 59 стран мира. Из представленных на конкурсы 6593 заявок ННС отобраны 2016 научных проектов.
На 2013 год базовое, грантовое и программно-целевое финансирование в рамках администраторов бюджетных программ составило 52,9 млрд. тенге, в том числе по Министерству 34,9 млрд. тенге.
За 2013 год с научными организациями в рамках Министерства заключены договора по базовому финансированию на сумму 4,2 млрд. тенге (67 субъектов); по грантовому финансированию – 18 млрд. тенге (2016 проектов); по программно-целевому финансированию – 12,6 млрд. тенге (63 программы).
Новые механизмы научной политики способствовали стабилизации ситуации с кадровым потенциалом научной сферы. Функционируют 345 научных организаций, в которых работают 20,4 тысячи сотрудников.
За последние 4 года установилась тенденция к постоянному росту числа научных работников (2010 г. – 15,8 тыс., 2011 г. – 17 тыс., 2012 г. – 18 тыс., 2013 г., – 20,4 тыс.). Активизировался приток молодежи в науку. Доля ученых до 35 лет за последние 4 года выросла с 34 % до 38 %, а до 45 лет – с 50 % до 56 % от общего количества исследователей страны.
Введена новая система подготовки научных кадров, новая ученая степень – доктор философии PhD. Подготовка докторов наук осуществляется по очной форме обучения при крупнейших университетах республики.
У казахстанских молодых ученых появилась возможность прохождения научных стажировок в рамках международной стипендии Президента Республики Казахстан «Болашак», где предусмотрено увеличение количества специальностей технического направления с 40 % до 53 %.
Значительным стимулом для качественной научной продуктивности ученых являются Государственная премия в области науки и техники, 6 именных премий Министерства, государственные научные стипендии: 50 – для молодых ученых, 25 – для выдающихся ученых.
Обеспечен доступ к мировым информационным ресурсам для всех ученых – подписаны лицензии и соглашения с крупнейшими зарубежными компаниями и издательствами Тhomson Reuters, Springer, Elsevier.

3) ақпараттық және телекоммуникациялық технологиялар;
4) тіршілік туралы ғылымдар;
5) елдің зияткерлік әлеуеті.
Тұтастай алғанда, ғылымды қаржыландыру ұдайы өсуде: 2011 жылы – 26,9 млрд.теңге, 2012 жылы – 46,6 млрд. теңге, 2013 жылы 52,9 млрд. теңге бөлінді.
Ғылымды қаржыландырудың жаңа нысандарының енгізілуі жалпы республика көлемінде ғылыми процесті жандандырды. Мемлекеттік ғылыми ұйымдар мен жоғары оқу орындары базалық қаржыландыру алуда. Ғылыми зерттеулердің өзі бағдарламалық-нысаналы және гранттық қаржыландыру шеңберінде қаржыландырылады.
Гранттық қаржыландыру бойынша ғылыми жобаларды қаржыландыру конкурстық негізде жүзеге асырылады (жаңа жүйе бойынша 4 конкурс өткізілді). Жобаларға халықаралық сараптама жүргізу енгізілді – жобаларға сараптама жүргізу үшін 2,9 мың ғалым, оның ішінде әлемнің 59 елінен 1,7 мың шетелдік сарапшы тартылды. Конкурсқа ұсынылған 6593 өтінімнен ҰҒК 2016 ғылыми жобаны іріктеді.
2013 жылы бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шеңберінде базалық, гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру 52,9 млрд. теңгені, соның ішінде ҚР БҒМ бойынша 34,9 млрд. теңгені құрады.
2013 жылы Министрлік шеңберінде ғылыми ұйымдармен базалық қаржыландыру бойынша 4,2 млрд. теңге (67 субъекті), гранттық қаржыландыру бойынша 18 млрд. теңге (2016 жоба), бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру бойынша – 12,6 млрд. теңге (63 бағдарлама) сомасына шарттар жасалды.
Ғылым саясатының жаңа тетіктері ғылым саласындағы кадрлық әлеуеттің жағдайын тұрақтандыруға мүмкіндік берді. 345 ғылыми ұйым жұмыс істеуде, онда 20,4 мың қызметкер жұмыс істейді.
Соңғы төрт жылда ғылыми қызметкерлер санының тұрақты өсу үрдісі қалыптасты (2010 жылы – 15,8 мың, 2011 жылы – 17 мың, 2012 жылы – 18 мың, 2013 жылы – 20,4 мың). Жастардың ғылымға келу белсенділігі артты. Соңғы төрт жылда елдегі зерттеушілердің жалпы санынан 35 жасқа дейінгі ғалымдардың үлесі 34 %-дан 38 %-ға, ал 45 жасқа дейінгілер 50 %-дан 56 %-ға дейін өсті.
Ғылыми кадрларды даярлаудың жаңа жүйесі енгізілді. PhD философия докторы атты жаңа ғылыми дәреже бекітілді. Ғылым докторларын даярлау республиканың ірі университеттерінде күндізгі оқу нысаны бойынша жүзеге асырылады.
Президенттің «Болашақ» халықаралық стипендиясы шеңберінде қазақстандық жас ғалымдардың ғылыми тағылымдамадан өту мүмкіндіктері пайда болды. Техникалық бағыттағы мамандықтардың санын 40 %-дан 53 %-ға дейін ұлғайту көзделген.
Ғалымдардың ғылыми өнімділігінің сапасын айтарлықтай ынталандыру Ғылым және техника саласындағы мемлекеттік сыйлық, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 6 атаулы сыйлығы, мемлекеттік ғылыми стипендиялар болып табылады: жас ғалымдарға – 50, көрнекті ғалымдарға – 25.
Барлық ғалымдардың әлемдік ақпараттық ресурстарға қол жеткізуі қамтамасыз етілді – Тhomson Reuters, Springer, Elsevier ірі шетелдік компанияларымен және баспаларымен лицензиялар мен келісімдерге қол қойылды.

Наблюдается значительный рост публикационной активности казахстанских ученых в международных рейтинговых изданиях. За 2012 год составило 1405 публикаций, а за 2013 год – уже 1874 публикаций.
Расширилось участие вузов в научной системе – доля их участия в выполнении научных проектов возросла с 33 % в 2010 году до 67 % в 2012 году. Проведена работа по развитию научно-исследовательских подразделений (далее – НИП) в вузах (НИП) – по развитию уже созданных в 2011 – 2013 годах 541 НИП и созданию в период до 2017 года в вузах дополнительно 67 НИП.
Развивается научно-техническое сотрудничество на двусторонней основе – заключено свыше 30 межгосударственных соглашений в области науки и техники с Великобританией, США, КНР, Кореей, Японией, Египтом, Германией, Италией, Францией, Польшей, Россией, Украиной и др.
Министерством проводится постоянный отбор завершенных научных разработок, перспективных для внедрения. В рамках проекта «Коммерциализация технологий» совместно с Всемирным банком реализуется 21 научный проект. Холдингом «Парасат» осуществляется реализация проектов, которые ориентированы на конечный результат исследований. Министерством проведен отдельный конкурс на грантовое финансирование научных проектов, направленных на технологические и социальные инновации на 2012 – 2014 годы. По его итогам отобраны 33 проекта. Созданы интеллектуальные кластеры на базе Назарбаев университета и Парка инновационных технологий.
Заданы новые вектора развития науки, определенные в Стратегии «Казахстан – 2050», это:
1) активное развитие научно-исследовательской деятельности вузов;
2) интеграция с зарубежным научным сообществом, участие в масштабных международных проектах;
3) реальный вклад науки в экономику, кооперация науки и бизнеса.
Министерством определены следующие задачи развития науки:
1) синхронизация науки с инновационным развитием экономики для реализации поставленных задач по инновационной индустриализации экономики страны;
2) повышение конкурентоспособности научного и кадрового потенциала для повышения результативности научных исследований;
3) модернизация и дальнейшее развитие инфраструктуры науки, которая предусматривает развитие сети исследовательских ВУЗов и научных технопарков;
4) совершенствование механизмов финансирования и поддержки научной деятельности с целью создания венчурного развития науки, защиты интеллектуальной собственности, поддержке исследований и инноваций, а также коммерциализации научных разработок.
Анализ основных проблем
Сохраняется разрыв между наукой и образованием, как следствие – научные результаты не сосредоточиваются в сфере образования, в проведение научных исследований не вовлекаются молодые специалисты.
Не развиты национальные профессиональные общества научных работников, которые могут, привлечены как независимые экспертные сообщества.
Материально-техническая база науки является одной из важнейших составных частей научного потенциала страны, обусловливающая возможность проведения исследований и разработок. В целях улучшения научного потенциала страны необходимо значительно улучшить материально-техническую базу, содержание науки оснастив ее современным научным оборудованием и приборами.
Требует совершенствования и развития системы PhD-докторантуры. В рамках грантового и программно-целевого финансирования научных исследований необходимо разработать систему и подготовку PhD докторов.
Оценка основных внешних и внутренних факторов

Халықаралық рейтингтік басылымдарда қазақстандық ғалымдардың жарияланым белсенділігінің айтарлықтай өсуі байқалуда. 2012 жылы – 1405 жарияланым, 2013 жылы – 1874 жарияланым белгіленді.
Ғылым жүйесіне жоғары оқу орындарының қатысуы ұлғаюда – олардың ғылыми жобаларды орындауға қатысу үлесі 2010 жылы 33 %-дан 2012 жылы 67 %-ға өсті. ЖОО-дағы ғылыми-зерттеу құрылымдарын (ҒЗҚ) дамыту бойынша, яғни, 2011-2013 жылдары құрылған 541 ҒЗҚ дамыту және 2017 жылға дейінгі кезеңде ЖОО-да 67 ҒЗҚ құру жұмыстары жүргізілді.
Екі жақты негізде ғылыми-техникалық ынтымақтастық дамуда – ғылым және техника саласында Ұлыбритания, АҚШ, ҚХР, Корея, Жапония, Египет, Германия, Италия, Франция, Польша, Ресей, Украина және т.б. мемлекеттермен 30-дан аса мемлекетаралық келісімдерге қол қойылды.
Министрлік енгізу үшін перспективалы, аяқталған ғылыми әзірлемелерді тұрақты түрде іріктеу жұмыстарын жүргізеді. Дүниежүзілік банкпен бірлесіп, «Технологияларды коммерцияландыру» жобасы шеңберінде 21 ғылыми жоба іске асуда. «Парасат» ҰҒТХ» АҚ зерттеудің соңғы нәтижесіне бағытталған жобаларды жүзеге асыруда. Министрлік 2012 – 2014 жылдарға арналған технологиялық және әлеуметтік инновацияға бағытталған ғылыми жобаларды гранттық қаржыландыруға жеке конкурс өткізді. Қорытындысы бойынша 33 жоба іріктелді. Назарбаев Университеті мен Инновациялық технологиялар паркінің базасында зияткерлік кластерлер құрылды.
«Қазақстан-2050» Стратегиясында анықталған ғылымды дамытудың жаңа бағыттары тапсырылды, бұл:
1) ЖОО ғылыми-зерттеу қызметін белсенді дамыту;
2) шетелдік ғылыми қауымдастықпен ықпалдасу, ауқымды халықаралық жобаларға қатысу;
3) экономикаға ғылымның нақты үлесі, ғылым мен бизнестің бірлесуі.
Министрлік ғылымды дамытудың мынадай міндеттерін айқындады:
1) ел экономикасын инновациялық индустрияландыру бойынша алға қойылған міндеттерді іске асыру үшін ғылымды экономиканың инновациялық дамуымен үйлестіру;
2) ғылыми зерттеулердің нәтижелілігін жоғарылату үшін ғылыми және кадрлық әлеуеттің бәсекеге қабілеттілігін арттыру;
3) зерттеу жоғары оқу орындары мен ғылыми технопарктер желісін дамытуды көздейтін ғылыми инфрақұрылымды жаңғырту және одан әрі дамыту;
4) ғылымның венчурлық дамуын құру, зияткерлік меншікті қорғау, зерттеулер мен инновацияны қолдау, сондай-ақ ғылыми әзірлемелерді коммерцияландыру мақсатында ғылыми қызметті қаржыландыру және қолдау тетігін жетілдіру. Негізгі проблемаларды талдау
Ғылым мен білім арасындағы алшақтық сақталуда, осының салдарынан ғылыми нәтижелер білім беру саласына шоғырланбайды, ғылыми зерттеулерді жүргізуге жас мамандар тартылмайды.
Тәуелсіз сарапшылар қоғамы ретінде тартылуы мүмкін ғылыми қызметкерлердің ұлттық кәсіби қоғамы дамымаған.
Ғылымның материалдық-техникалық базасы зерттеулер мен әзірлемелерді жүргізуге мүмкіндік беруді қамтамасыз ететін елдің ғылыми әлеуетінің бірден бір маңызды құрамдас бөлігі болып табылады. Елдің ғылыми әлеуетін жақсарту мақсатында заманауи жабдықтармен және құралдармен жарақтандыру арқылы ғылымның материалдық-техникалық базасын және қамтамасыз етілуін едәуір жақсарту қажет.
PhD-докторантура жүйесі жетілдіруді және дамытуды талап етеді. Ғылыми зерттеулерді гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберінде PhD докторларын даярлау жүйесін әзірлеу қажет.
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау

1. Внешние факторы:
1) низкий объем коммерциализации научных разработок. Основными проблемами науки остаются практическая реализация результатов научных исследований, связь с промышленностью;
2) отток ученых в другие государства вследствие более благоприятных перспектив реализации своего научного потенциала;
3) низкий уровень научных результатов по сравнению с другими развитыми странами (по публикациям в рейтинговых научных журналах);
4) низкое качество научно-исследовательских организаций.
Внутренние факторы:
1) низкое качество мониторинга получаемых результатов научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в вузах;
2) большой процент износа материально-технической базы научных организаций;
3) низкая результативность НИОКР;
4) отсутствие синхронизации науки с инновационным развитием экономики. Необходимо обеспечить активное участие вузов и НИИ в организации интеллектуальных и инновационных кластеров. Слабое развитие инновационных структур вузов и НИИ;
5) низкая конкурентоспособность кадрового потенциала науки. Нехватка научных кадров, подготовленных по докторантуре (РhD).
Стратегическое направление 3. Создание условий для развития детей и молодежи, вовлечения их в социально-экономическое развитие страны
1. Снижение социального сиротства за счет реализации права каждого ребенка на жизнь и воспитание в семье.
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
Одним из главных направлений государственной политики в области защиты прав детей является снижение социального сиротства.
По данным органов образования на 1 октября 2013 года, в республике проживает 33,7 тыс. (2012 г. – 34,8 тыс.) детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей.
Из них определены под опеку и попечительство 21,8 тыс. (2012 г. – 21,7 тыс.) детей, на патронатное воспитание – 1,9 тыс. (2012 г. – 2,1 тыс.) детей, в интернатные организации – 9,8 тыс. (2012 г. – 10,8 тыс.) детей.
Из 9 879 воспитанников интернатных организаций для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, систем здравоохранения, образования, труда и социальной защиты населения, свыше 80 % – это дети, родители которых находятся в местах заключения, признаны безвестно отсутствующими, недееспособными, лишены родительских прав и т.д.
В условиях интернатного учреждения социально-психологическое развитие ребенка ограничено из-за отсутствия семьи, близких людей и друзей. Пребывание в однородной среде в детских домах и интернатах формирует у этих детей заниженные жизненные стандарты и низкий уровень социальной адаптации после выхода из государственного учреждения.
В целях предупреждения социального сиротства предпринимается ряд мер, в том числе по своевременному выявлению семейного и детского неблагополучия, оказанию необходимой помощи семьям и детям, оказавшимся в трудной жизненной ситуации.

1. Сыртқы факторлар:
1) ғылыми әзірлемелерді коммерцияландыру көлемінің төмендігі. Ғылыми зерттеулердің нәтижесін практикалық іске асыру, өндіріспен байланыс ғылымның негізгі проблемалары болып қалуда;
2) өз ғылыми әлеуетін іске асыруға қолайлы жағдайдың болуына байланысты ғалымдардың өзге мемлекеттерге кетуі;
3) өзге дамыған елдермен салыстырғанда ғылыми нәтижелер деңгейінің төмендігі (рейтингті ғылыми журналдардағы жарияланымдар бойынша);
4) ғылыми-зерттеу ұйымдары сапасының төмендігі.
2. Ішкі факторлар:
1) жоғары оқу орындарында ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардан алынған нәтижелер мониторингі сапасының төмендігі;
2) ғылыми ұйымдардың материалдық-техникалық базасының тозу пайызы жоғары;
3) ҒЗТКЖ нәтижелілігінің төмендігі;
4) ғылымның экономиканың инновациялық дамуымен үйлесім таппауы. Зияткерлік ұйымдар мен инновациялық кластерлерге ЖОО және ҒЗИ белсенді қатысуын қамтамасыз ету қажет. ЖОО мен ҒЗИ инновациялық құрылымдарының нашар дамуы;
5) ғылымдағы кадр әлеуетінің бәсекеге қабілеттілігі төмен. Докторантура (РhD) бойынша даярланған ғылыми кадрлардың жетіспеуі.
3-стратегиялық бағыт. Балалар мен жастардың дамуы, оларды елдiң әлеуметтiк-экономикалық дамуына тарту үшiн жағдайлар жасау
1. Әрбiр баланың отбасында өмiр сүру және тәрбиелену құқығын iске асыру есебiнен әлеуметтiк жетiмдiктi төмендету
Реттелетiн саланы немесе қызмет аясын дамытудың негiзгi параметрлерi
Балалардың құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарының бірі әлеуметтік жетімдікті төмендету болып табылады.
Бiлiм беру органдарының деректерi бойынша 2013 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша республикада жетiм және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған 33,7 мың бала (2012 ж. – 34,8 мың) өмір сүреді.
Оның iшiнде қорғаншылыққа және қамқоршылыққа – 21,8 мың бала (2012 ж. – 21,7 мың), патронаттық тәрбиеге – 1,9 мың бала (2012 ж. – 2,1 мың), интернаттық ұйымдарға – 9,8 мың бала (2012 ж. – 10,8 мың) орналастырылды.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған денсаулық сақтау, білім беру, еңбек және халықты әлеуметтік қорғау жүйесіндегі интернаттық ұйымдардың 9 879 тәрбиеленушісінің 80 %-ы – ата-аналары бас бостандығынан айыру орындарында отырған, хабарсыз кеткен, әрекетке қабілетсіз деп танылған, ата-аналық құқықтарынан айрылған және т.б. балалар.
Отбасының, жақын туысқандары мен достарының болмауына байланысты интернаттық мекемелер жағдайында баланың әлеуметтік-психологиялық дамуы шектеулі. Бұл балалардың біртекті ортада балалар үйлерінде және интернатта болуы мемлекеттік мекемеден шыққан соң өмірлік стандарттардың кемітілуін және әлеуметтік бейімделу деңгейінің төмендеуін қалыптастырады.
Әлеуметтік жетімдіктің алдын алу мақсатында бірқатар шаралар, оның ішінде отбасының және баланың қолайсыздығын дер кезінде анықтау, өмірде қиын жағдайға тап болған отбасылар мен балаларға қажетті көмек көрсету бойынша бірқатар шаралар қабылдануда.

Для эффективной организации этой работы в штаты школ введены около 4-х тысяч социальных педагогов, около 8 тысяч психологов.
В отделах образования работают более 300 специалистов, осуществляющих функции по опеке или попечительству.
Развиваются альтернативные формы устройства детей: опека (попечительство), патронат и усыновление.
Решены вопросы поддержки опекунов и попечителей, патронатных воспитателей. Государство выплачивает пособие в размере 10 МРП на содержание каждого ребенка, находящегося под опекой.
Приняты меры по обеспечению жильем выпускников организаций для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей.
4 июля 2013 года Президентом Республики Казастан подписан Закон Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обеспечения прав на жилище детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей».
Данный Закон предусматривает первоочередное право на получение жилища детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, ответственность законных представителей за своевременную постановку своих подопечных на учет в льготную очередь на получение жилья.
Проводится информационно-разъяснительная работа через СМИ по устройству детей-сирот в семьи казахстанских граждан.
На регулярной основе проводятся акции «Қуан, сәби», «Ризашылық», «День опекуна» для поддержки и привлечения потенциальных усыновителей.
Создан единый информационный интернет-портал о детях, подлежащих устройству в семьи. Данный ресурс является одним из действенных механизмов устройства детей-сирот в семьи казахстанских граждан.
Принимаемые меры способствуют сокращению детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей в интернатных учреждениях.
Анализ основных проблем
По данным Министерства внутренних дел Республики Казахстан в республике на учете в правоохранительных органах состоят свыше 12 тысяч неблагополучных семей, в которых воспитывается более 20 тысяч детей. Ежегодно в детские дома поступают от 1,5 до 2 тысяч детей.
Основные причины семейного неблагополучия и социального сиротства: материальные и жилищные трудности, наличие числа семей, ведущих асоциальный образ жизни (алкоголизм, наркомания), рост внебрачной рождаемости, неготовность к материнству и отцовству, слабая пропаганда ценности семьи и семейного воспитания, снижение ответственности родителей за воспитание детей, интенсивные миграционные процессы.
Оценка основных внешних и внутренних факторов

Аталған жұмысты тиімді ұйымдастыру үшін мектептердің штатына 4 мыңға жуық әлеуметтік педагог, 8 мыңға жуық психолог енгізілді.
Білім бөлімдерінде қорғаншылық және қамқоршылық функцияларын жүзеге асыратын 300-ден астам маман қызмет атқарады.
Балаларды орналастырудың қорғаншылық (қамқоршылық), патронат және бала асырап алу сияқты баламалы түрлері дамуда.
Қамқоршылар мен қорғаншыларды, патронаттық тәрбиешілерді қолдау мәселелері шешілді. Мемлекет қамқоршылықтағы әр баланы күтіп-бағу үшін 10 АЕК мөлшерінде жәрдемақы төлейді.
Жетім балалар және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдардың бітірушілерін тұрғын үймен қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылданды.
2013 жылғы 4 шілдеде «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың тұрғын үйге құқықтарын қамтамасыз ету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңына Қазақстан Республикасының Президенті қол қойды.
Бұл Заң жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың бірінші кезекті тұрғын үй алу, заңды өкілдері өздері қамқорлыққа алған балаларды тұрғын үй алуда жеңілдікті кезекке уақтылы қою құқығын көздейді.
БАҚ арқылы Қазақстан азаматтарының отбасыларына жетім балаларды орналастыру бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстары жүргізілуде.
Әлеуетті бала асырап алушыларды қолдау және тарту үшін тұрақты негізде «Қуан, сәби», «Ризашылық», «Қамқоршылар күні» акциялары өткізілуде.
Отбасыларға орналастыруға жататын балалар туралы бірыңғай ақпараттық интернет-портал құрылды. Аталған ресурс жетім балаларды қазақстандық отбасыларға орналастырудың пәрменді тетіктерінің бірі болып табылады.
Қабылданған шаралар интернаттық мекемелердегі жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар санының азаюына ықпал етеді.
Негiзгi проблемаларды талдау
ҚР ІІМ деректері бойынша республикада құқық қорғау органдарының есебінде 12 мыңнан астам тұрмысы қолайсыз отбасы тіркелген, онда 20 мыңнан астам бала тәрбиеленуде. Жыл сайын балалар үйлеріне 1,5 мыңнан 2 мыңға дейін балалар келіп түсуде.
Отбасы қолайсыздығының және әлеуметтік жетімдіктің негізгі себептері: материалдық және тұрғын үй жағынан қиындықтар, бейәлеуметтік өмір салтын (алкоголизм, нашақорлық) ұстанатын отбасылардың болуы, некесіз бала туудың өсуі, ана және әке атануға дайын болмауы, отбасы және отбасылық тәрбие құндылықтарының әлсіз насихатталуы, бала тәрбиелеуде ата-аналар жауапкершілігінің төмендеуі, қарқынды көші-қон процестері.
Негiзгi сыртқы және iшкi факторларды бағалау

1. Внешние факторы:
1) недостаточная работа местных исполнительных органов по выявлению на раннем этапе семейного неблагополучия;
2) отсутствие стандартов по оказанию специальных социальных услуг в области образования для детей, находящихся в трудной жизненной ситуации;
3) недостаточная психологическая готовность казахстанских граждан к приему ребенка-сироты или ребенка, оставшегося без попечения родителей в свою семью, их слабая правовая грамотность;
4) развитие тенденции к увеличению фактов возврата детей, переданных под опеку, попечительство, усыновление (2011 г. – 108 фактов, 2013 г. – 132);
5) слабое продвижение и пропаганда социальной рекламы, направленной на формирование позитивного общественного мнения по вопросам устройства детей-сирот в казахстанские семьи, формирования положительного имиджа воспитанников детских домов в глазах широкой общественности.
2. Внутренние факторы:
1) недостаток и высокая текучесть кадров специалистов органов, осуществляющих функции по опеке и попечительству, для оказания квалифицированной юридической, психологической, консультативной и другой помощи приемным родителям (2012 г. – 349 ед., 2013 году – 307 ед.). Потребность в кадрах специалистов составляет свыше 700 человек;
2) нехватка сети различных служб, центров по оказанию помощи семьям с детьми, оказавшимся в сложной жизненной ситуации;
3) недостаточное методологическое обеспечение деятельности школ приемных родителей и служб поддержки семьи. Отсутствие критериев оценки готовности потенциальных приемных родителей к приему и воспитанию ребенка-сироты.
2. Реализация социальных прав и государственных гарантий молодежи
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
Приоритетной задачей государства является создание условий для самореализации молодежи и формирование ее конкурентоспособности.
По данным Агентства Республики Казахстан по статистике на начало 2013 года численность молодежи республики (14-29 лет) составила 4 376,2 тыс. человек или 25,8 % от общей численности населения страны.
В региональном сопоставлении наибольшая доля молодежи, по-прежнему, приходится на Южно-Казахстанскую, Алматинскую, Карагандинскую, Восточно-Казахстанскую области и город Алматы. Меньше всего молодежи отмечается в Северо-Казахстанской, Атырауской, Мангистауской, Западно-Казахстанской областях.
По данным Агентства Республики Казахстан по статистике от всей численности молодежи страны 55,3 % составляет городская молодежь, 44,7 % – сельская молодежь.
Сравнительный анализ показывает снижение численности сельской молодежи за последние три года. Если на начало 2011 года численность молодых людей, проживающих в сельской местности, составляла 2 118,5 тыс. человек, то на начало 2013 года численность молодежи составила 2 082, 4 тыс. человек, то есть снизилась почти на 2 % по сравнению с 2011 годом.
Снижение количества сельской молодежи объясняется оттоком молодых людей из села в город с целью продолжения образования и трудоустройства.
На это влияет социально-демографическое положение этих регионов: высокая плотность населения и близость границы. Вследствие этого возникает рост внешней миграции населения из соседних государств и потенциальное повышение внутренней миграции сельской молодежи.
За последнее десятилетие количество молодежных организаций в стране увеличилось более чем в 7 раз. Продолжается процесс консолидации молодежи в таких массовых организациях, как Молодежное крыло «Жас Отан» партии «Нур Отан», Республиканское общественное объединение «Единая детско-юношеская организация «Жас Ұлан».
Реализуется целый ряд молодежных программ и инициатив: «Молодежная практика», «Жасыл ел», «С дипломом в село!», «Молодежный кадровый резерв», «Сәтті қадам», «Жастар – Отанға!», «Жайдарман», которые получают широкий позитивный общественный резонанс.
Наряду с этим проводится большая работа по поддержке талантливой и одаренной молодежи.
С целью широкого привлечения студенческой молодежи для участия в проведении Всемирной Универсиады в городе Алматы организуется ряд спортивных и культурно-массовых мероприятий с участием молодежи. Универсиада является одним из крупных международных массово-спортивных и культурных событий в мире.
С 2005 года ежегодно проводятся Национальные молодежные Дельфийские игры.
Дельфийские игры представляют собой эффективный инструмент сохранения культурного наследия, поиска и поддержки молодых талантов, эстетического воспитания подрастающего поколения, помощи в духовном становлении личности, содействия межкультурному диалогу и развитию многообразия культур.
Сборная команда Казахстана, сформированная из победителей Национальных молодежных Дельфийских игр учувствуют в Дельфийских играх.

1. Сыртқы факторлар:
1) отбасы қолайсыздықтарын ерте кезеңде анықтау бойынша жергілікті атқарушы органдар жұмыстарының жеткіліксіздігі;
2) өмірде қиын жағдайға душар болған балалар үшін білім беру саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету жөніндегі стандарттардың жоқтығы;
3) қазақстандық азаматтардың жетім баланы немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы өз отбасыларына қабылдауға психологиялық дайындығының жетіспеушілігі, олардың құқықтық сауаттылығының төмендігі;
4) қорғаншылыққа, қамқоршылыққа, асырап алуға берілген балаларды қайтару фактілерінің өсу үрдісінің дамуы (2011 ж. – 108 факт, 2013 ж. – 132);
5) қазақстандық отбасыларға жетім балаларды орналастыру мәселелері бойынша оң қоғамдық пікірді, қалың жұртшылық алдында балалар үйлері тәрбиеленушілерінің оң имиджін қалыптастыруға бағытталған әлеуметтік жарнамаларды әлсіз ілгерілету және насихаттау.
2. Ішкi факторлар:
1) қабылдаушы ата-аналарға заң, психологиялық, консультативтік және басқа да көмек көрсету үшін қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органдарда маман кадрлардың жетіспеушілігі және кадрлар тұрақсыздығының жоғары болуы (2012 ж. – 349 бірлік, 2013 ж. – 307 бірлік). Маман кадрларға қажеттілік 700-ден астам адамды құрайды;
2) өмірде қиын жағдайға душар болған балалы отбасыларға көмек көрсету бойынша түрлі көрсетілетін қызметтер, орталықтар желісінің жетіспеушілігі;
3) қабылдаушы ата-аналар мектебі мен отбасыларды қолдау қызметінің жұмысын әдіснамалық қамтамасыз етудің жеткіліксіздігі. Әлеуетті қабылдаушы ата-аналардың жетім баланы қабылдауға және тәрбиелеуге дайындығын бағалау өлшемдерінің жоқтығы.
2. Жастардың әлеуметтік құқықтары мен мемлекеттік кепілдіктерін іске асыру
Реттелетін саланың немесе қызмет аясының негізгі даму өлшемдері
Мемлекеттің басты міндеттерінің бірі жастардың өзі-өзін дамытуына жағдай жасау мен бәсекелестілігін қалыптастыру болып табылады.
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректері бойынша 2013 жылдың басында республика жастарының саны (14-29 жас) 4 376,2 мыңды немесе жалпы халық санының 25,8 %-ын құрады.
Өңірлік салыстыруда жастар санының басым бөлігі бұрынғыша Оңтүстік Қазақстан, Алматы, Қарағанды, Шығыс Қазақстан облыстары мен Алматы қаласына келеді. Жастардың аз бөлігі Солтүстік Қазақстан, Атырау, Маңғыстау, Батыс Қазақстан облыстарына келеді.
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректері бойынша еліміздің жастарының 55,3 %-ын қала жастары, ал 44,7 %-ын ауыл жастары құрайды.
Салыстырмалы талдау соңғы үш жылда ауыл жастары санының азайғанын көрсетеді. Егер 2011 жылдың басында ауылдық жерде тұратын жастардың саны 2 118,5 мың адамды құраса, 2013 жылы жастардың саны 2 082,4 мың адамды құраған, ол 2011 жылмен салыстырғанда 2 %-ға төмендегенін көрсетеді.
Ауыл жастары санының азаюы жастардың білім алу мен жұмыс істеу мақсатында қалаға кетуімен байланысты.
Оған мынадай өңірлердің әлеуметтік-демографиялық жағдайлары ықпал етеді: тұрғындардың жоғары тығыздығы мен шекара жақындығы. Осының салдарынан көршілес елдерден сыртқы көші-қонның өсуі және ауыл жастары ішкі көші-қонының әлеуетті артуы пайда болады.
Соңғы онжылдықта елімізде жастар ұйымдарының саны 7 есеге артты. Жастардың шоғырлану процесі «Нұр Отан» партиясының «Жас Отан» Жастар қанаты, «Жас Ұлан» біртұтас балалар-жасөспірімдер ұйымдары» республикалық қоғамдық бірлестігі сияқты бұқаралық ұйымдарда жалғасуда.
Бірқатар жастар бағдарламалары мен бастамалары іске асырылуда: «Жастар практикасы», «Жасыл ел», «Дипломмен ауылға!», «Жастар кадрлық резерві», «Сәтті қадам», «Жастар – Отанға!», «Жайдарман», олар кең позитивті қоғамдық резонанс тудыруда.
Сонымен қатар талантты және дарынды жастарды қолдауда үлкен жұмыс атқарылуда.
Дүниежүзілік Универсиаданың өткізілуіне қатысуға жастарды кеңінен тарту мақсатында Алматы қаласында жастардың қатысуымен спорттық және мәдени-бұқаралық іс-шаралар ұйымдастырылуда. Универсиада әлемдегі ең ауқымды халықаралық бұқаралық-спорттық және мәдени оқиғалардың бірі болып саналады.
2005 жылдан бері жыл сайын Ұлттық жастар Дельфи ойындары өткізілуде.
Дельфи ойындары мәдени мұра сақталуының құралы ретінде болуын, жас таланттарды анықтау мен қолдауды, өсіп келе жатқан ұрпақтың эстетикалық тәрбиесін, тұлғаның рухани қалыптасуында көмектесуді, мәдениаралық диалог пен мәдениеттердің көптүрлілігін дамытуға ықпал етуді көрсетеді.
Ұлттық жастардың Дельфи ойындарының жеңімпаздарынан құралған Қазақстанның құрама командасы Дельфи ойындарына қатысады.

При поддержке Министерства и Национального Дельфийского комитета Республики Казахстан были проведены Международные открытые молодежные Дельфийские игры государств-участников Содружества Независимых Государств. В Играх приняли участие болеe 800 участников из 20 стран.
Государственная молодежная политика в сфере труда и занятости осуществляется посредством реализации программ трудоустройства молодежи, развития общественных работ и обучения молодежи на курсах профессиональной подготовки и повышения квалификации.
По данным Агентства Республики Казахстан по статистике уровень молодежной безработицы по республике по итогам 3 квартала 2013 года составил 5,4 %, уровень долгосрочной безработицы среди молодежи – 3,0 %.
Данные по уровню безработицы в молодежной среде свидетельствуют, что самый высокий показатель отмечен в городе Алматы (8,4 %), Мангистауской (8,0 %), Северо-Казахстанской (7,8 %), Жамбылской (7,3 %) и Алматинской областях (7,0 %).
Наименьший уровень молодежной безработицы наблюдается в Актюбинской, Атырауской, Южно-Казахстанской и Костанайской областях, где показатель не превышает 4 %.
По итогам третьего квартала 2013 года по сравнению с 4 кварталом 2012 года уровень молодежной безработицы в Алматинской и Мангистауской областях повысился на 3,4 %, в городе Алматы – на 2 %.
В 2013 году на реализацию государственной молодежной политики Министерством в рамках РБ программы 040 «Проведение мероприятий по молодежной политике и патриотическому воспитанию граждан» выделено 815,6 млн. тенге, на размещение государственного социального заказа – 477,3 млн. тенге. Реализовано 40 социально значимых проектов.
В областях, а также их районах и городах Астане, Алматы общий объем финансирования государственной молодежной политики составил 2,8 млрд. тенге.
На региональном уровне на реализацию государственного социального заказа предусмотрено 1 млрд. 171,9 млн. тенге.
Совершенствуются подходы к партнерству государства и молодежи посредством диалоговых площадок: Совет по молодежной политике при Президенте Республики Казахстан; Координационный совет по развитию деятельности республиканских молодежных организаций при Министерстве; консультативно-совещательные органы при акимах всех уровней.
В целях выстраивания механизмов адресной работы с молодежью и обеспечению ее повсеместного охвата по месту жительства, учебы и работы, в регионах продолжена работа по созданию молодежных ресурсных центров с различной организационно-правовой формой. На их функционирование средства предусмотрены в МБ.
Для всестороннего исследования состояния молодежи, а также объективного видения социокультурных процессов впервые создан научно-исследовательский центр «Молодежь». Центр проводит различные исследования среди молодежи, участвует в разработке научно-исследовательских проектов и программ в сфере государственной молодежной политики.
Впервые подготовлен национальный доклад «Молодежь Казахстана 2013». Национальный доклад является официальным итоговым документом, систематизирующим информацию об условиях и факторах жизнедеятельности молодежи, определяющим тенденции изменения положения молодежи, приоритетные направления деятельности государственных органов по решению проблем молодежи, а также для разработки необходимых мер по обеспечению прав молодежи, их защиты и развития.
Международное молодежное сотрудничество осуществляется по четырем направлениям:

Министрліктің және Қазақстан Республикасы Ұлттық Дельфи комитетінің қолдауымен Тәуелсіз мемлекеттер достастығы мемлекеттерінің қатысуымен Халықаралық ашық Дельфи ойындары өткізілді. Ойындарға 20 елден 800-ден астам қатысушы қатысты.
Еңбекпен және жұмыспен қамту саласындағы Мемлекеттік жастар саясаты жастарды жұмыспен қамту бағдарламасы, қоғамдық жұмыстарды дамыту мен жастарды кәсіптік даярлау мен біліктілікті арттыру курстарында оқыту арқылы іске асырылады.
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректері бойынша жастар арасындағы жұмыссыздық деңгейі 2013 жылғы 3-тоқсанның қорытындысы бойынша 5,4 %-ды, ұзақ мерзімді жұмыссыздық деңгейі 3,0 %-ды құрады.
Жастар арасындағы жұмыссыздық деңгейі бойынша деректер жұмыссыздықтың ең жоғарғы көрсеткіші Алматы қаласында (8,4 %), Маңғыстау (8,0 %), Солтүстік Қазақстан (7,8 %), Жамбыл (7,3 %) және Алматы облыстарында (7,0 %) екенін растады.
Көрсеткіші 4 %-дан аспайтын жастар арасындағы жұмыссыздықтың төмен деңгейі Ақтөбе, Атырау, Оңтүстік Қазақстан және Қостанай облыстарында байқалады.
2013 жылғы үшінші тоқсанның қорытындылары бойынша 2012 жылғы 4-тоқсанмен салыстырғанда Алматы және Маңғыстау облыстарында жастар арасындағы жұмыссыздық деңгейі 3,4 %-ға, Алматы қаласында 2 %-ға өсті.
Министрлікпен 2013 жылы 040 «Жастар саясаты мен азаматтарды патриоттық тәрбиелеу бойынша іс-шаралар өткізу» республикалық бюджеттік бағдарламасының шеңберінде мемлекеттік жастар саясатын іске асыруға 815,6 млн. теңге, мемлекеттік әлеуметтік тапсырысқа 477,3 млн. теңге бөлінді. 40 әлеуметтік маңызы бар жоба іске асырылды.
Облыстарда, сондай-ақ олардың аудандары мен Астана, Алматы қалаларында мемлекеттік жастар саясатын қаржыландырудың жалпы көлемі 2,8 млрд. теңгені құрады.
Өңірлік деңгейде мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты жүзеге асыруға 1 млрд. 171,9 млн. теңге көзделген.
Мемлекет пен жастар арасындағы ынтымақтастық әдістері диалогтық алаңдар арқылы жетілдіріліп келеді: Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы жастар саясаты кеңесі, Министрліктің жанындағы республикалық жастар ұйымдары бірлестігінің қызметтерін дамыту жөніндегі үйлестіру кеңесі, әр деңгейдегі әкімдіктер жанындағы консультативтік-кеңесші органдар.
Жастармен атаулы жұмыс тетіктерін құру және оларды тұрғылықты жері, оқу және жұмыс орны бойынша жер-жерде қамту мақсатында өңірлерде әртүрлі ұйымдастыру-құқықтық нысандағы жастар ресурстық орталығын құру жөніндегі жұмыстар жалағастырылуда. Олардың жұмыс істеуіне қаражат жергілікті бюджетте көзделген.
Жастардың ахуалын жан-жақты зерттеу, сондай-ақ әлеуметтік-мәдени процестерді объективті пайымдау үшін алғаш рет «Жастар» ғылыми-зерттеу орталығы құрылды. Орталық жастар арасында әртүрлі зерттеулер жүргізеді, мемлекеттік жастар саясаты саласындағы ғылыми-зерттеу жобалары мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысады.
Алғаш рет «Қазақстан жастары – 2013» атты Ұлттық баяндама дайындалды. Ұлттық баяндама жастардың тіршілік ету жағдайлары мен факторлары туралы ақпаратты жүйелендіретін, жастар жағдайы өзгерісінің үрдістерін, жастар проблемасын шешу бойынша мемлекеттік органдар қызметінің басым бағыттарын айқындайтын, сондай-ақ жастардың құқықтарын қамтамасыз ету жөніндегі қажетті шараларды әзірлеу, оларды қорғау мен дамыту үшін ресми қорытынды құжат болып табылады.
Халықаралық жастар ынтымақтастығы мынадай төрт бағыт бойынша жүзеге асырылады:

1) сотрудничество в рамках государств-участников СНГ;
2) молодежная политика в рамках Совета Европы;
3) на основании подписанных и планируемых двусторонних соглашений с зарубежными странами;
4) через реализацию совместных проектов и мероприятий с международными организациями.
Основными направлениями развития государственной молодежной политики на ближайшие три года является усиление межведомственного взаимодействия государственных органов в реализации молодежной политики и патриотического воспитания, обеспечение широкого охвата молодежи информационной и организационной работой.
Анализ основных проблем
Неполный охват таких категорий молодежи мероприятиями в сфере государственной молодежной политики, как рабочая, сельская, маргинальная молодежь, молодежь в трудной жизненной ситуации.
Отсутствие механизма проектного подхода для реализации экономического и социального потенциала молодежи.
Несовершенство законодательства в сфере государственной молодежной политики. На законодательном уровне не обеспечены льготные условия для доступа молодежи к спортивным, досуговым учреждениям, приобретению жилья, кредитованию малого бизнеса и др.
Слабая система мониторинга качества социально-значимых проектов, реализуемых молодежными организациями.
Отсутствие эффективной системы оценки реализации государственной молодежной политики.
Слабое межведомственное взаимодействие по реализации государственной молодежной политики.
Оценка основных внешних и внутренних факторов
1. Внешние факторы:
1) внутриполитическая стабильность;
2) устойчивое социально-экономическое развитие;
3) рост молодежной безработицы;
4) внутренняя и внешняя миграция молодежи;
5) вовлечение части молодежи в различные деструктивные религиозные объединения;
6) отрицательное влияние компьютерных игр, социальных сетей;
7) увеличение рисков для молодежи (преступность, наркомания, алкоголизм, табакокурение, суицид и др.).
2. Внутренние факторы:
1) внедрение институциональной модели управления в сфере государственной молодежной политики;
2) наличие соответствующей нормативной правовой базы: Концепция государственной молодежной политики Республики Казахстан «Казахстан 2020: путь в будущее» (ППРК от 27.02.2013 г. № 191) и План мероприятий по ее реализации (ППРК от 18.06.2013 г. № 603), Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011 – 2020 годы (Указ Президента Республики Казахстан от 7 декабря 2010 года № 1118), Единый паспорт в сфере государственной молодежной политики, Типовое положение о деятельности молодежного ресурсного центра, Типовой план работы региональных управлений по вопросам молодежной политики;
3) наличие молодежных ресурсных центров во всех регионах.

1) ТМД-ға мүше мемлекеттер шеңберіндегі ынтымақтастық;
2) Еуропа Кеңесінің шеңберіндегі жастар саясаты;
3) шет елдермен қол қойылған және жоспарланып отырған екі жақты келісімдер негізінде;
4) халықаралық ұйымдармен бірлескен жобалар мен іс-шаралар арқылы.
Мемлекеттік жастар саясатының таяудағы үш жылғы дамуының негізгі бағыттары мемлекеттік жастар саясаты мен патриоттық тәрбиені іске асырудағы мемлекеттік органдардың ведомствоаралық өзара іс-қимылын күшейтуді, жастарды ақпараттық және ұйымдастырушылық жұмыспен кеңінен қамтуды қамтамасыз ету болып табылады.
Негізгі проблемаларды талдау
Жұмысшы, ауыл, маргиналды және өмірде қиын жағдайға душар болған жастар санатын мемлекеттік жастар саясаты саласындағы іс-шаралармен толық қамтымау.
Жастардың экономикалық және әлеуметтік әлеуетін іске асыру үшін жобалық тәсіл тетігінің жоқтығы.
Мемлекеттік жастар саясаты саласындағы заңнаманың жетілдірілмеуі. Жастарға спортпен айналысуға, демалыс мекемелеріне қол жеткізу, тұрғын үй алу, шағын бизнесті кредиттеу үшін және т.б. жеңілдікті шарттар заңнамалық деңгейде қамтамасыз етілмеген.
Жастар ұйымдары іске асырып отырған әлеуметтік маңызы бар жобалардың сапасын талдау жүйесінің әлсіздігі.
Мемлекеттік жастар саясатын іске асыруды бағалаудың тиімді жүйесінің жоқтығы.
Мемлекеттік жастар саясатын іске асыру бойынша әлсіз ведомствоаралық іс-қимыл.
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
1. Сыртқы факторлар:
1) ішкі саяси тұрақтылық;
2) тұрақты әлеуметтік-экономикалық даму;
3) жастар арасындағы жұмыссыздықтың өсуі;
4) жастардың ішкі және сыртқы көші-қоны;
5) жастардың бір бөлігінің деструктивті діни бірлестіктерге тартылуы;
6) компьютерлік ойындар мен әлеуметтік желілердің теріс ықпалы;
7) жастар арасындағы қауіптің артуы (қылмыс, нашақорлық, алкоголизм, темекі тарту, суицид және т.б.).
2. Ішкі факторлар:
1) жастар саясаты саласындағы институционалды басқару моделін енгізу;
2) тиісті нормативтік құқықтық базаның болуы: «Қазақстан 2020»: болашаққа жол» Қазақстан Республикасы мемлекеттік жастар саясатының тұжырымдамасы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 27 ақпандағы № 191 қаулысы) және оны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 17 маусымдағы № 603 қаулысы), Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы (Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы № 1118 Жарлығы), Мемлекеттік жастар саясаты саласындағы республикалық бірегей паспорт, Жастар ресурстық орталығы қызметінің үлгілік ережесі, Жастар саясаты мәселелері жөніндегі өңірлік басқармалардың үлгілік жұмыс жоспары;
барлық өңірлерде жастар орталықтарының болуы.

Раздел 3. Стратегические направления, цели, задачи,
целевые индикаторы, мероприятия и показатели результатов
Сноска. Раздел 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.06.2014 № 733.
3.1. Стратегические направления, цели, задачи, целевые
индикаторы, мероприятия и показатели результатов
Стратегическое направление 1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель 1.1. Обеспечение доступности дошкольного воспитания и обучения

3-бөлім. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикаторлар, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштері
Ескерту. 3-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.06.2014 № 733 қаулысымен.
3.1. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикаторлар, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштері
1-стратегиялық бағыт. Сапалы білімге қолжетімділікті қамтамасыз ету
1.1-мақсат. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға қолжетімділікті қамтамасыз ету

4.2. Участие в международных олимпиадах и конкурсах научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам
Х
Х
Х
Х
Х
5.1. Сопровождение системы электронного обучения (e-learning) в организациях среднего образования
Х
Х
Х
Х
Х
5.2. Техническое обслуживание системы электронного обучения (e-learning) в организациях среднего образования
Х
Х
Х
Х
Х
5.3. Разработка технического задания и технико-экономического обоснования на дальнейшее развитие системы электронного обучения
Х
-
-
-
-
5.4. Проведение функционального анализа (консалтинг) работы Министерства образования и науки Республики Казахстан и его подведомственных организаций для создания единой информационной системы образования и науки
Х
-
-
-
-
5.5. Разработка цифровых образовательных ресурсов
Х
Х
Х
Х
Х
6.1. С сентября 2013 г. до 2015 г. проведение апробации в 4-х регионах республики (Актюбинская, Алматинская, ВКО, ЮКО).
В 2015 г. перевод всех школ, кроме МКШ на подушевое финансирование
Х
Х
Х
Х
Х
7.1. Разработка, издание, перевод учебников и УМК для полиязычных школ по предметам, преподаваемым на английском языке
Х
Х
Х
Х
Х
7.2. Проведение мастер-классов, обучающих и методических семинаров, в том числе в режиме онлайн по вопросам полиязычного образования
Х
Х
Х
Х
Х
8. Открытие региональных ресурсных центров
Х
Х
-
-
-
9., 10. Мониторинг кадрового, учебно-методического, технического обеспечения инклюзивного образования
Х
Х
Х
Х
Х
9., 10. Разработка, издание, адаптация учебников, УМК, методических рекомендаций для обучения, воспитания, психолого-педагогического сопровождения детей с ограниченными возможностями в условиях специального и инклюзивного образования
Х
Х
Х
Х
Х
10.1. Утвердить комплекс мер по дальнейшему развитию инклюзивного образования
Х
11. Оснащение организаций образования соответствующей мебелью, пандусами, лифтами, поручнями, специально оборудованными туалетами, душевыми комнатами в учебных корпусах и общежитиях
Х
Х
Х
Х
Х
12.1. Открытие психолого-медико-педагогических консультаций (ПМПК)
Х
Х
Х
Х
Х
12.2. Мониторинг деятельности ПМПК
Х
Х
Х
Х
Х
13. Открытие ресурсных центров для совершенствования инклюзивного образования
Х
Х
Х
Х
Х
14. Проведение обучающих, методических семинаров, курсов повышения квалификации для педагогов общеобразовательных школ, реализующих инклюзивное образование
Х
Х
Х
Х
Х
15.1. Развитие сети организаций дополнительного образования (кружки, секции); развитие дополнительного образования в общеобразовательных школах (кружки, секции)
Х
Х
Х
Х
Х
15.2. Проведение республиканских музыкальных и художественных конкурсов, соревнований технического и эко-биологического творчества. Участие детей в международных слетах, конкурсах и соревнованиях за рубежом по направлениям дополнительного образования
X
X
X
X
X

4.2. Жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадаларға және ғылыми жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстар) қатысу
Х
Х
Х
Х
Х
5.1. Орта білім беру ұйымдарында электрондық оқыту (e-learning) жүйесін сүйемелдеу
Х
Х
Х
Х
Х
5.2. Орта білім беру ұйымдарында электрондық оқыту (e-learning) жүйесіне техникалық қызмет көрсету
Х
Х
Х
Х
Х
5.3. Электронды оқыту жүйесінің одан әрі дамуына техникалық тапсырма мен техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеу
Х
-
-
-
-
5.4. Білім мен ғылымның бірыңғай ақпараттық жүйесін құру үшін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі мен оның ведомствоға бағынысты ұйымдарының жұмысына функционалдық талдау (консалтинг) жасау
Х
-
-
-
-
5.5. Сандық білім беру ресурстарын әзірлеу
Х
Х
Х
Х
Х
6.1. 2013 жылғы қыркүйектен бастап 2015 жылға дейін республиканың 4 өңірінде (Ақтөбе, Алматы, ШҚО, ОҚО) апробация жүргізу
2015 жылы ШЖМ-ден басқа барлық мектептерді жан басына шаққандағы қаржыландыруға көшіру
Х
Х
Х
Х
Х
7.1. Көптілді мектептерге ағылшын тілінде оқытылатын пәндер бойынша оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді аудару, әзірлеу, шығару
Х
Х
Х
Х
Х
7.2. Көптілді білім беру бойынша мастер-кластар, оқыту және әдістемелік семинарлар, оның ішінде он-лайн режимінде өткізу
Х
Х
Х
Х
Х
8. Өңірлік ресурстық орталықтарды ашу
Х
Х
9, 10. Инклюзивтік оқытуды кадрлық, оқу-әдістемелік, техникалық қамтамасыз ету мониторингі
Х
Х
Х
Х
Х
9, 10. Мүмкіндіктері шектеулі балаларға арнайы және инклюзивтік білім беру жағдайларында оқытуға, тәрбие беруге, психологиялық-педагогикалық қолдау көрсетуге арналған оқулықтарды, ОӘК, әдістемелік ұсыныстарды әзірлеу, басып шығару, бейімдеу
Х
Х
Х
Х
Х
10.1. Инклюзивті білім беруді одан әрі дамыту жөніндегі іс-шаралар кешенін бекіту
Х
11. Білім беру ұйымдарын оқу корпустары мен жатақханаларда тиісті жиһаздармен, пандустармен, лифттермен, тұтқалармен, арнайы жабдықталған дәретханалармен, себізгі бөлмелерімен жабдықтау
Х
Х
Х
Х
Х
12.1. Психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялар ашу (ПМПК)
Х
Х
Х
Х
Х
12.2. ПМПК қызметінің мониторингі
Х
Х
Х
Х
Х
13. Инклюзивтік оқытуды жетілдіруге арналған ресурстық орталықтар ашу
Х
Х
Х
Х
Х
14. Инклюзивтік оқытуды жүзеге асыратын жалпы білім беру мектептерінің педагогтеріне арналған оқу, әдістемелік семинарларын, біліктілік арттыру курстарын өткізу
Х
Х
Х
Х
Х
15.1. Қосымша білім беру ұйымдарының желісін дамыту (үйірмелер, секциялар); жалпы білім беретін мектептердегі қосымша білім беруді дамыту (үйірмелер, секциялар)
X
X
X
X
X
15.2. Республикалық музыкалық және көркемсурет конкурстарын, техникалық және эко-биологиялық шығармашылық сайыстарын өткізу. Қосымша білім беру бағыттары бойынша шет елде өткізілетін халықаралық слеттерге, конкурстарға және сайыстарға балалардың қатысуы
X
X
X
X
X

1. Обеспечение обновления и переоборудования учебно-производственных мастерских и лабораторий учебных заведений ТиПО современным учебно-производственным и технологическим оборудованием
X
X
X
X
X
1.1. Обеспечение оснащения учебных заведений НАО «Холдинг «Кәсіпқор» современным учебным оборудованием и учебными материалами
X
X
X
X
X
2.1., 3.1. Обеспечение разработки:
типовых учебных планов и программ;
интегрированных образовательных учебных программ с участием работодателей и международных экспертов новых экспериментальных образовательных программ НАО «Холдинг «Кәсіпқор»
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
-
X
X
-
2.2. Разработка профессиональных стандартов в сфере образования
X
2.3., 3.2 Обеспечение разработки типовых учебных планов и программ на основе профессиональных стандартов
X
X
X
X
X
2.4. Разработка типовых учебных программ по специальным дисциплинам
X
X
X
X
X
2.5. Разработка модульных программ
X
3. Обеспечение прохождения повышения квалификации и стажировки инженерно-педагогических кадров организаций ТиПО
X
X
X
X
X
3.3 Обеспечение создания кадрового резерва, обучения кадрового состава учебных заведений, входящих в структуру НАО «Холдинг «Кәсiпқор»
X
X
X
X
X
4, 5 Организация и проведения прохождения обучающимися оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
X
X
X
X
X
6. Обеспечение оснащения современным оборудованием учебных заведений, входящих в структуру НАО «Холдинг «Кәсіпқор»
X
X
X
-
-

1. ТжКБ оқу орындарының оқу-өндірістік шеберханалары мен зертханаларын заманауи оқу-өндірістік және технологиялық жабдықтармен жаңартуды және қайта жабдықтауды қамтамасыз ету
X
X
X
X
X
1.1. «Кәсіпқор» «холдингі» КЕАҚ оқу орындарын қазіргі заманғы оқу жабдықтарымен және оқу материалдарымен жабдықтауды қамтамасыз ету
X
X
X
X
X
2.1, 3.1 Мыналарды:
үлгілік оқу жоспарларын және бағдарламаларын;
халықаралық сарапшылар мен жұмыс берушілердің қатысуымен әзірленген біріктірілген білім беру бағдарламаларын әзірлеуді;
«Кәсіпқор» холдингі» КЕАҚ жаңа эксперименттік білім беру бағдарламаларын әзірлеуді қамтамасыз ету
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
-
X
X
-
2.2 Білім саласында кәсіптік стандарттарды әзірлеу
X
2.3, 3.2 Кәсіптік стандарттар негізінде үлгілік оқу жоспарлары мен бағдарламаларын әзірлеуді қамтамасыз ету
X
X
X
X
X
2.4 Арнайы пәндер бойынша үлгілік оқу бағдарламаларын әзірлеу
X
X
X
X
X
2.5 Модульдік бағдарламаларды әзірлеу
X
3. ТжКБ ұйымдарының инженер-педагог кадрларының біліктілігін арттыру және оларды тағылымдамадан өткізуді қамтамасыз ету
X
X
X
X
X
3.3 «Кәсіпқор» холдингі» КЕАҚ құрылымына кіретін оқу орындарының кадрлық резервін құруды, кадрлық құрамын оқытуды қамтамасыз ету
X
X
X
X
X
4,5 Білім алушылардың кәсіби даярлығы мен біліктілікті беру деңгейін тәуелсіз бағалаудан өтуін ұйымдастыру
X
X
X
X
X
6. «Кәсіпқор» холдингі» КЕАҚ құрылымына кіретін оқу орындарын заманауи жабдықтармен жарақтандыруды қамтамасыз ету»
X
X
X
-
-

1. Увеличение госзаказа на подготовку магистров, докторантов PhD
X
X
X
X
X
2. Заключение соглашений с работодателями, социальными партнерами и выделение ими грантов и стипендий для подготовки кадров
X
X
X
X
X
2.1. Внесение изменений в Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2008 года № 116 «Об утверждении Правил назначения, выплаты и размеров государственных стипендий обучающимся в организациях образования» по вопросу повышения размера стипендий на 25 % студентам и учащимся с высокой успеваемостью
-
X
-
-
-
3. Заключение соглашений на формирование баз производственных практик между вузами, научными организациями и системообразующими промышленными предприятиями
X
X
X
X
X
4. Обеспечение вузов современным лабораторным оборудованием, в том числе с привлечением средств работодателей.
X
X
X
X
X
5. Осуществление повышения квалификации, переподготовки, стажировки ППС
X
X
X
X
X
5.1. Организация повышения квалификации профессорско-преподавательского состава по приоритетным направлениям форсированного индустриально-инновационного развития
X
X
X
X
X
6. Обеспечение вузов учебной, учебно-методической и научной литературой, их разработка, издание и перевод, в том числе на государственном языке
X
X
X
X
X
7. Строительство, реконструкция и капитальный ремонт общежитий вузов
X
X
X
X
X
8. Создание и функционирование спортивных секций
X
X
X
X
X
9. Подготовка кадров за счет средств работодателей
X
X
X
X
X
10. Проведение научных исследований по заказам предприятий
X
X
X
X
X
11. Обеспечение трудоустройства выпускников международной стипендии «Болашак»
X
X
X
X
X
Пути, средства и методы достижения целевого индикатора

1. Магистрларды, PhD докторанттарын даярлауға мемлекеттік тапсырысты арттыру
X
X
X
X
X
2. Жұмыс берушілермен, әлеуметтік әріптестермен келісімдер жасасу және кадрлар даярлау үшін олардың гранттар мен стипендиялар бөлуі
X
X
X
X
X
2.1 «Білім беру ұйымдарында білім алушыларға мемлекеттік стипендияларды тағайындау, төлеу қағидаларын және олардың мөлшерлерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 7 ақпандағы № 116 қаулысына үлгерімі жоғары білім алушылар мен студенттердің стипендияларының көлемін 25 %-ға ұлғайту мәселесі бойынша өзгерістер енгізу
X
3. ЖОО-лар, ғылыми ұйымдар мен жүйе құраушы өнеркәсіптік кәсіпорындар арасында өндірістік практика базаларын құру бойынша келісімдер жасасу
X
X
X
X
X
4. ЖОО-ларды заманауи зертханалық жабдықтармен, оның ішінде жұмыс берушілерді тарта отырып қамтамасыз ету
X
X
X
X
X
5. ПОҚ-ның біліктілігін арттыруды, оларды қайта даярлауды, тағылымдамадан өткізуді жүзеге асыру
X
X
X
X
X
5.1. Үдемелі индустриялық-инновациялық дамудың басым бағыттары бойынша профессорлық-оқытушылық құрамның біліктілігін арттыруды ұйымдастыру
Х
Х
Х
Х
Х
6. ЖОО-ларды оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиетпен қамтамасыз ету, оларды әзірлеу, басып шығару және аудару, оның ішінде мемлекеттік тілде
X
X
X
X
X
7. ЖОО-лардың жатақханаларын салу, қайта салу және күрделі жөндеуден өткізу
X
X
X
X
X
8. Спорт секцияларын құру және олардың жұмыс істеуі
X
X
X
X
X
9. Жұмыс берушілер есебінен кадрлар даярлау
X
X
X
X
X
10. Кәсіпорындардың тапсырыстары бойынша ғылыми зерттеулер жүргізу
X
X
X
X
X
11. «Болашақ» халықаралық стипендиясы бітірушілерінің жұмысқа орналасуын қамтамасыз ету
X
X
X
X
X
Нысаналы индикаторға қол жеткізу жолдары, құралдары мен әдістері

1. Создание вузами инновационных структур, научных лабораторий, технопарков, центров
X
X
X
X
X
2. Создание вузами структурных подразделений научных и проектно-конструкторских организаций
X
X
X
X
X
3. Проведение научных исследований в приоритетных отраслях экономики для создания высокотехнологичных и наукоемких производств
X
X
X
X
X
4. Активизация деятельности ППС вузов и научных работников по опубликованию статей в научных журналах с импакт-фактором
X
X
X
X
X
5. Содействие исследователям в коммерческом использовании результатов НИОКР
X
X
X
X
X
6. Создание и функционирование бизнес-инкубаторов, технопарков, центров коммерциализации технологий
X
X
X
X
X
7. Обеспечение широкого доступа лабораторного оборудования 5 национальных и 15 инженерных лабораторий для подготовки студенческих и дипломных работ
X
X
X
X
X
8. Внедрение в вузах системы управления по типу «Назарбаев Университета» (попечительские советы) и реализация принципов автономности вузов в академической и управленческой деятельности вузов
X
X
X
X
X
9. Организация работы по распространению опыта Назарбаев Университета в базовых вузах
X
X
X
X
X
10. Планирование проверок в соответствии с Системой оценки рисков
X
X
X
X
X
Стратегическое направление 2. Научное обеспечение ускоренной диверсификации экономики

1. ЖОО-лардың инновациялық құрылымдар, ғылыми зертханалар, технопарктер, орталықтар құруы
X
X
X
X
X
2. ЖОО-лардың ғылыми және жобалау-конструкторлық ұйымдардың құрылымдық бөлімшелерін құруы
X
X
X
X
X
3. Жоғары технологиялық және ғылыми қамтымды өндірісті құру үшін экономиканың басым салаларында ғылыми зерттеулер жүргізу
X
X
X
X
X
4. ЖОО-лардың профессорлық-оқытушылар құрамының және ғылыми қызметкерлердің импакт-факторлы ғылыми журналдарда мақалалар жариялау бойынша қызметін жандандыру
X
X
X
X
X
5. Зерттеушілердің ҒЗТКЖ нәтижелерін коммерциялық пайдалануына жәрдемдесу
X
X
X
X
X
6. Бизнес-инкубаторлардың, технопарктердің, технологияларды коммерцияландыру орталықтарының құрылуы және жұмыс істеуі
X
X
X
X
X
7. Студенттік және дипломдық жұмыстарды дайындау үшін 5 ұлттық және 15 инженерлік зертханалардағы зертханалық жабдықтарға кеңінен қол жеткізуді қамтамасыз ету
X
X
X
X
X
8. Жоғары оқу орындарында «Назарбаев Университеті» үлгісі бойынша басқару жүйесін енгізу (қамқоршылық кеңестер) және жоғары оқу орындарының академиялық және басқару қызметінде жоғары оқу орындарының дербестік қағидаттарын іске асыру
X
X
X
X
X
9. Назарбаев Университеті тәжірибесін базалық ЖОО-ларда тарату жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
X
X
X
X
X
10. Тәуекелдерді бағалау жүйесіне сәйкес тексерулерді жоспарлау
Х
Х
Х
Х
Х
2-стратегиялық бағыт. Экономиканы жедел әртараптандыруды ғылыми қамтамасыз ету

1.1. Привлечение учащейся молодежи к проведению озеленительных работ в рамках общенациональной инициативы «Жасыл ел»
Х
Х
Х
Х
Х
1.2. Проведение конкурсов, семинаров, круглых столов в рамках оказания услуг ресурсных центров поддержки и развития молодежных организаций
Х
Х
Х
Х
Х
2.1. Ежегодное проведение акций, встреч, лекций, круглых столов, конференции по развитию деятельности студенческих советов, клубов по интересам, комитетов по делам молодежи и молодежных НПО
Х
Х
Х
Х
Х
2.2. Проведение мероприятий по профилактике асоциального поведения среди молодежи (лекции, семинары, круглые столы, флеш-мобы, встречи, консультации и др.)
Х
Х
Х
Х
Х
3.1. Реализация социально-значимых проектов по духовно-нравственному влспитанию молодежи, формированию патриотизма, здорового образа жизни, института семьи и брака, развитию предпринимательства, профилактике правонарушений, по популяризации государственных символов, вовлечению молодежи в общественно-политическую жизнь, развитию волонтерства и др.
Х
Х
Х
Х
Х
3.2. Проведение информационно-разъяснительной работы по содействию в трудоустройстве молодежи
Х
Х
Х
Х
Х
3.3. Проведение социологических исследований по актуальным вопросам государственной молодежной политики
Х
Х
Х
Х
Х
3.4. Проведение мероприятий по поддержке молодых семей, укреплению культа семьи и пропаганде семейных ценностей
Х
Х
Х
Х
Х
Пути, средства и методы достижения целевого индикатора

1.1. «Жасыл ел» жалпыұлттық бастамасы шеңберінде оқушы жастарды көгалдандыру жұмыстарына тарту
Х
Х
Х
Х
Х
1.2. Жастар ұйымдарын қолдау және дамыту ресурстық орталықтарының қызметі аясында конкурстар, семинарлар, дөңгелек үстелдер өткізу
Х
Х
Х
Х
Х
2.1. Жыл сайын студенттік кеңестер, қызығушылығы бойынша клубтар, жастар ісі комитеттері мен жастардың үкіметтік емес ұйымдарының қызметін дамыту бойынша акциялар, кездесулер, дәрістер, конференциялар өткізу
Х
Х
Х
Х
Х
2.2. Жастар арасында бейәдеп мінез-құлықтың алдын алу бойынша іс-шаралар өткізу (дәрістер, семинарлар, дөңгелек үстелдер, флеш-мобтар, кездесулер, консултациялар және т.б.)
Х
Х
Х
Х
Х
3.1. Жастардың рухани-адамгершілік тәрбиесі, патриоттық сезімді, салауатты өмір салтын, неке және отбасы институтын қалыптастыру, кәсіпкерлікті дамыту, құқық бұзушылықтың алдын-алу, мемлекеттік рәміздерді насихаттау, жастарды қоғамдық-саяси өмірге тарту, еріктілер қозғалысын дамыту және т.б. бойынша әлеуметтік маңызды жобаларды жүзеге асыру
Х
Х
Х
Х
Х
3.2. Жастарды жұмысқа орналастыруға жәрдемдесу бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу
Х
Х
Х
Х
Х
3.3. Мемлекеттік жастар саясатының өзекті мәселелері бойынша әлеуметтік зерттеулер жүргізу
Х
Х
Х
Х
Х
3.4. Жас отбасыларды қолдау, отбасы және отбасы құндылықтарын нығайтуға бағытталған іс-шараларды өткізу
Х
Х
Х
Х
Х
Нысаналы индикаторға қол жеткізу жолдары, құралдары мен әдістері

1.1. Подготовка и издание аналитического доклада по воспитательной работе в вузах и методических пособий по государственной молодежной политике
Х
Х
Х
Х
Х
1.2. Реализация социально-значимых проектов совместно с молодежными НПО по формированию патриотизма и гражданской активности молодежи (семинары-тренинги, акции, конференции, встречи, круглые столы)
Х
Х
Х
Х
Х
2.1. Проведение республиканского фестиваля по популяризации государственных символов
Х
Х
Х
Х
Х
2.2. Проведение слета сельской молодежи, молодежных Дельфийских игр, круглых столов, тренингов, семинаров по вопросам молодежной политики и реализации национальной идеи «Мәңгілік ел»
Х
Х
Х
Х
Х
2.3. Проведение мероприятий по развитию детско-юношеского движения
Х
Х
Х
Х
Х
3.2. Соответствие стратегических направлений и целей государственного органа стратегическим целям государства
Стратегические
направления и цели
государственного органа
Наименование стратегического и (или)
программного документа
1
2
Стратегическое направление 1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель 1.1. Обеспечение доступности дошкольного воспитания и обучения
1. «Стратегия «Казахстан – 2050» – новый политический курс состоявшегося государства». Повышение благосостояния граждан Казахстана – главная цель государственной политики»
2. Стратегический план развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 г. № 922.
3. Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011 – 2020 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 7 декабря 2010 г. № 1118.
4. Программа по обеспечению детей дошкольным воспитанием и обучением «Балапан» на 2010 – 2020 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2013 года № 1377.
Цель 1.2. Обеспечение доступности качественного школьного образования
1. «Стратегия «Казахстан – 2050» – новый политический курс состоявшегося государства». Повышение благосостояния граждан Казахстана – главная цель государственной политики».
2. Стратегический план развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 г. № 922.
3. Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011 – 2020 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 7 декабря 2010 г. № 1118.

1.1. Жоғары оқу орындарындағы тәрбие жұмысы бойынша талдамалық баяндаманы және мемлекеттік жастар саясаты бойынша әдістемелік құралдарды дайындау және басып шығару
Х
Х
Х
Х
Х
1.2 Жастардың ҮЕҰ-мен бірлесіп, патриотизмді және жастардың азаматтық белсенділігін қалыптастыру жөніндегі әлеуметтік маңызы бар жобаларды іске асыру (семинар-тренингтер, акциялар, конференциялар, кездесулер, дөңгелек үстелдер)
Х
Х
Х
Х
Х
2.1. Мемлекеттік рәміздер күніне және Қазақстанның ел бірлігі доктринасының «Ұлттық рухты дамыту» қағидатын іске асыруға арналған «Менің Қазақстаным» республикалық форумын өткізу, жыл сайын
Х
Х
Х
Х
Х
2.2. Қазақстанның ел бірлігі доктринасының «Бір ел – бір тағдыр» басымдығын және жастар саясатын іске асыру мақсатында жалпыұлттық форум (екі жылда бір рет), ауыл жастарының слетін, жастар Дельфи ойындарын, дөңгелек үстелдер, тренингтер, семинарлар өткізу
Х
Х
Х
Х
Х
2.3. Балалар мен жасөспірімдер қозғалысын дамыту жөніндегі іс-шараларды өткізу
Х
Х
Х
Х
Х
3. 2. Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттың атауы
1
2
1-стратегиялық бағыт. Сапалы білімге қолжетімділікті қамтамасыз ету
1.1-мақсат. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға қолжетімділікті қамтамасыз ету
1. «Қазақстан-2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты». Қазақстан халқының әл-ауқаттын арттыру – мемлекеттік саясаттың басты мақсаты»
2. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары
3. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы № 1118 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
4. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 20 желтоқсандағы № 1377 қаулысымен бекітілген Балаларды мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен қамтамасыз ету жөніндегі 2010 – 2020 жылдарға арналған «Балапан» бағдарламасы.
1.2-мақсат. Сапалы мектептегі білім беруге қол жетімділікті қамтамасыз ету
1. «Қазақстан-2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты». Қазақстан халқының әл-ауқаттын арттыру – мемлекеттік саясаттың басты мақсаты»
2. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары
3. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы № 1118 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы

Цель 1.3 Функционирование эффективной системы технического и профессионального образования, интегрированной в мировое образовательное пространство, к 2020 году
1. «Стратегия «Казахстан – 2050» – новый политический курс состоявшегося государства». Повышение благосостояния граждан Казахстана – главная цель государственной политики».
2. Стратегический план развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 г. № 922.
3. Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011 – 2020 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 7 декабря 2010 г. № 1118.
4. Государственная программа по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958.
Цель 1.4. Качество высшего образования Казахстана соответствует лучшим мировым практикам в области образования к 2020 году
1. «Стратегия «Казахстан – 2050» – новый политический курс состоявшегося государства». Повышение благосостояния граждан Казахстана – главная цель государственной политики».
2. Стратегический план развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 г. № 922.
3. Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011 – 2020 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 7 декабря 2010 г. № 1118.
4. Государственная программа по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958.
Стратегическое направление 2.
Научное обеспечение ускоренной диверсификации экономики
Цель 2.1. Развитие науки
1. Стратегический план развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 г. № 922.
2. Государственная программа по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958.
3. Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011 – 2020 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 7 декабря 2010 г. № 1118.
Стратегическое направление 3.
Создание условий для развития детей и молодежи, вовлечения их в социально-экономическое развитие страны

1.3-мақсат. 2020 жылға қарай әлемдік білім беру кеңістігіне біріктірілген техникалық және кәсіптік білім берудің тиімді жүйесінің жұмыс істеуі
1. «Қазақстан-2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты». Қазақстан халқының әл-ауқаттын арттыру – мемлекеттік саясаттың басты мақсаты»
2. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары
3. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы № 1118 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
4. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының үдемелі индустриялық-инновациялық дамуының 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
1.4-мақсат. 2020 жылға қарай Қазақстанның жоғары білім беру сапасы білім беру саласындағы үздік әлемдік тәжірибеге сәйкес келеді
1. «Қазақстан-2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты». Қазақстан халқының әл-ауқаттын арттыру – мемлекеттік саясаттың басты мақсаты»
2. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары
3. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы № 1118 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
4. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының үдемелі индустриялық-инновациялық дамуының 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы.
2-стратегиялық бағыт. Экономиканы жедел әртараптандыруды ғылыми қамтамасыз ету
2.1-мақсат. Ғылымды дамыту
1. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары
2. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының үдемелі индустриялық-инновациялық дамуының 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
3. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы № 1118 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
3-стратегиялық бағыт. Балалар мен жастардың дамуы үшін жағдайлар жасау, оларды елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына тарту

Цель 3.1.
Повышение эффективности системы охраны прав и защиты законных интересов детей
1. «Стратегия «Казахстан – 2050» – новый политический курс состоявшегося государства». Повышение благосостояния граждан Казахстана – главная цель государственной политики».
2. Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011 – 2020 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 7 декабря 2010 г. № 1118.
Цель 3.2. Повышение доли молодежи, считающей себя патриотами
1. «Стратегия «Казахстан – 2050» – новый политический курс состоявшегося государства». Повышение благосостояния граждан Казахстана – главная цель государственной политики».
2. Закон Республики Казахстан от 7 июля 2004 года № 581 «О государственной молодежной политике в Республике Казахстан».
3. Стратегический план развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 г. № 922.
4. Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011 – 2020 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 7 декабря 2010 г. № 1118.
5. Концепция государственной молодежной политики Республики Казахстан «Казахстан 2020: путь в будущее» от 27 февраля 2013 года № 191
Раздел 4. Развитие функциональных возможностей
Наименование стратегического направления, цели и задачи государственного органа
Мероприятия по реализации стратегического направления, цели и задачи государственного органа
Период реализации
1
2
3
Стратегическое направление 1 Обеспечение доступности качественного образования
Цель 1.1. Обеспечение доступности дошкольного воспитания и обучения
Задача 1.1.1. Расширение сети дошкольных организаций и повышение качества дошкольного воспитания и обучения
Мониторинг деятельности региональных управлений образования по реализации Программы «Балапан»
Эффективное использование потенциала Республиканского центра «Дошкольное детство» для обеспечения качества предоставляемых дошкольных услуг
2014 – 2018 годы
Цель 1.2. Обеспечение доступности качественного школьного образования
Задача 1.2.1. Предоставление качественных услуг школьного образования
Эффективное использование потенциала Национальной академии образования им. Ы. Алтынсарина, РНПЦ «Учебник», РНПЦ «Дарын», АО «НЦПК «Өрлеу», РУМЦДО, РНПЦ КП
2014 – 2018 годы
Подготовка и повышение квалификации преподавателей и администраторов системы электронного обучения для функционирования системы электронного обучения (ежегодно 8 тыс. человек)
2014 – 2018 годы
Совершенствование информационных систем МОН (сайта, порталов и т.д):
постоянная актуализация сайта и порталов МОН (www.edu.gov.kz, www.sabak.kz, portal.edu.kz);
обучение новых специалистов по использованию Единой системы электронного документооборота, Интернет-портала государственных органов;
наполнение порталов образовательными ресурсами.
Материальные активы – в целях повышения эффективности исполнения стратегического плана будут сделаны капитальные расходы на обеспечение Министерства оборудованием и основными средствами.
2014 – 2018 годы

3.1-мақсат. Балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау жүйесінің тиімділігін арттыру
1. «Қазақстан-2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты». Қазақстан халқының әл-ауқаттын арттыру – мемлекеттік саясаттың басты мақсаты»
2. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы № 1118 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
3.2.-мақсат. Өзін патриот санайтын жастар үлесін арттыру
1. «Қазақстан-2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты». Қазақстан халқының әл-ауқаттын арттыру – мемлекеттік саясаттың басты мақсаты»
2. «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жастар саясаты туралы» 2004 жылғы 7 шілдедегі № 581-II Қазақстан Республикасының Заңы
3. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары.
4. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы № 1118 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
5. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 27 ақпандағы № 191 «Қазақстан 2020»: болашаққа жол» Қазақстан Республикасы мемлекеттік жастар саясатының 2020 жылға дейінгі тұжырымдамасы
4-бөлім. Функционалдық мүмкіндіктерді дамыту
Стратегиялық бағыттың атауы, мемлекеттік органның мақсаттары мен міндеттері
Мемлекеттік органның стратегиялық бағытын, мақсаттары мен міндеттерін іске асыру жөніндегі іс-шаралар
Іске асыру кезеңі
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Сапалы білімге қолжетімділікті қамтамасыз ету
1.1- мақсат. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету
1.1.1-міндет. Мектепке дейінгі ұйымдардың желісін кеңейту және мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың сапасын арттыру
«Балапан» бағдарламасын іске асыру бойынша өңірлік білім беру ұйымдарының қызметіне мониторинг жүргізу.
Мектепке дейінгі қызмет көрсету сапасын қамтамасыз ету үшін «Мектепке дейінгі балалық шақ» республикалық орталығының әлеуетін тиімді пайдалану.
2014 – 2018 жылдар
1.2-мақсат. Сапалы мектептегі білім беруге қол жетімділікті қамтамасыз ету
1.2.1-міндет. Мектептегі білім берудің сапалы қызметтерін ұсыну
Ы. Алтынсарин атындағы Қазақ ұлттық білім беру академиясы «Оқулық» РҒПО, «Дарын» РҒПО, ББЖКБАРИ, «Өрлеу» БАҰО» АҚ, ҚБРОӘО әлеуетін тиімді пайдалану.
2014 – 2018 жылдар
Электронды оқыту жүйесінің жұмыс істеуі үшін оқытушылар мен электрондық оқыту жүйесі әкімшілерін даярлау және біліктілігін арттыру (жыл сайын 8 мың адам).
2014 – 2018 жылдар
БҒМ-нің ақпараттық жүйелерін (сайт, порталдар және т.б.) жетілдіру:
БҒМ-нің сайты мен порталдарына (www.edu.gov.kz, www.sabak.kz, portal.edu.kz) тұрақты түрде өзекті сипат беру;
Электронды құжат айналымының бірыңғай жүйесін, Мемлекеттік органдардың интранет-порталын пайдалану бойынша жаңа мамандарды оқыту;
порталдарды білім беру ресурстарымен толықтыру.
Материалдық активтер – стратегиялық жоспарды орындаудың тиімділігін арттыру мақсатында Министрлікті жабдықтармен және негізгі құралдармен қамтамасыз етуге күрделі шығыстар жасалатын болады.
2014 – 2018 жылдар

Задача 1.2.2. Обеспечение условий обучения и безопасности в школах
Проведение мониторинга аварийных школ, трехсменных школ, дефицита ученических мест.
Определение потребности строительства школ, проведения капитального ремонта
2014 – 2018 годы
Цель 1.3. Функционирование эффективной системы технического и профессионального образования, интегрированной в мировое образовательное пространство, к 2020 году
1. Наличие определенного потенциала Республиканского научно-методического центра развития технического и профессионального образования и присвоения квалификации; Национального аккредитационного центра; Национальной академии образования имени Ы. Алтынсарина, АО «Информационно-аналитический центр».
2. Сотрудничество с международными организациями (RKK, ЕФО, GIZ, Европейский Союз, Британский Совет, Ассоциация профессиональных колледжей Великобритании).
2014 – 2018 годы
Задача 1.3.1. Обеспечение доступности технического и профессионального образования
Обеспечение доступности технического и профессионального образования (создание ученических мест за счет строительство учебных заведений ТиПО, создание мест общежитий за счет строительство и реконструкции общежитий, увеличение госзаказа)
2014 – 2018 годы
Задача 1.3.2. Повышение качества подготовки и конкурентоспособности кадров
1. Оснащение современным обучающим оборудованием государственных учебных заведений ТиПО
2. Обеспечение повышения квалификации и стажировки инженерно-педагогических работников
3. Организация и проведения оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации с участием работодателей
2014 – 2018 годы
Задача 1.3.3. Развитие социального партнерства
1. Деятельность отраслевых и региональных советов по подготовке кадров и развитию ТиПО
2. Внедрение принципов дуального обучения в организациях ТиПО
3. Участие работодателей в оценке уровня квалификации специалистов и выпускников.
Заключение меморандумов между работодателями и учебными заведениями по предоставлению предприятиями заказа на обучение и рабочих мест для практики
2014 – 2018 годы
Цель 1.4. Качество высшего образования Казахстана соответствует лучшим мировым практикам в области образования к 2020 году
Эффективное использование ресурсов:
1) Центра Болонского процесса и академической мобильности;
2) Национального центра образовательной статистики и оценки;
3) Национальной академии образования имени Ы. Алтынсарина;
4) Национального центра тестирования;
5) Республиканского научно-практического центра «Учебник»;
6) АО «Информационно-аналитический центр»;
7) АО «Центр международных программ «Болашак».

1.2.2.-міндет. Мектептерде оқыту жағдайын және қауіпсіздікті қамтамасыз ету
Апатты мектептер, 3-ауысымды мектептер, оқушы орындарының тапшылығына мониторинг жүргізу.
Мектеп құрылысына, күрделі жөндеуге қажеттілікті анықтау
2014 – 2018 жылдар
1.3-мақсат. 2020 жылға қарай әлемдік білім беру кеңістігіне біріктірілген техникалық және кәсіптік білім берудің тиімді жүйесінің жұмыс істеуі
1. Республикалық техникалық және кәсіптік білім беруді дамыту және біліктілік берудің ғылыми-әдістемелік орталығының, Ұлттық аккредиттеу орталығының, Ы. Алтынсарин атындағы Қазақ ұлттық білім беру академиясының, «Ақпараттық-талдау орталығы» АҚ-ның анықталған әлеуетінің болуы.
2. Халықаралық ұйымдармен (RKK, ЕБҚ, GIZ, Еуропалық Одақ, Британ Кеңесі, Ұлыбританияның кәсіптік колледждер қауымдастығы) ынтымақтастық
2014 – 2018 жылдар
1.3.1-міндет. Техникалық және кәсіптік білімнің қолжетімділігін қамтамасыз ету
Техникалық және кәсіптік білім беруге қолжетімділікті қамтамасыз ету (ТжКБ оқу орындарының құрылысы есебінен оқушы орындарын құру, жатақханаларды салу және қайта құру есебінен жатақханаларда орындар құру, мемлекеттік тапсырысты ұлғайту)
2014 – 2018 жылдар
1.3.2-мақсат. Кадрларды даярлаудың сапасын және олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру
1. ТжКБ мемлекеттік оқу орындарын заманауи оқыту жабдықтарымен жарақтандыру
2. Инженерлік-педагогикалық қызметкерлердің біліктілігін арттыруын және тағылымдамадан өтуін қамтамасыз ету
3. Жұмыс берушілердің қатысуымен кәсіби даярлық деңгейін бағалау мен біліктілікті беруді ұйымдастыру және өткізу
2014 – 2018 жылдар
1.3.3-міндет. Әлеуметтік әріптестікті дамыту
1. ТжКБ дамыту мен кадрларды даярлау бойынша салалық және өңірлік кеңестердің қызметі
2. ТжКБ ұйымдарында дуальді оқыту қағидаттарын енгізу
3. Мамандар мен бітірушілердің біліктілік деңгейін бағалауға жұмыс берушілердің қатысуы
Жұмыс берушілер мен оқу орындарының арасында практикадан өту үшін оқуға және жұмыс орындарына кәсіпорындардың тапсырыс беруі бойынша меморандум жасасу
2014 – 2018 жылдар
1.4-мақсат. 2020 жылға қарай Қазақстанның жоғары білім беру сапасы білім беру саласындағы үздік әлемдік тәжірибеге сәйкес келеді
Мыналардың:
1) Болон процесі және академиялық ұтқырлық орталығының;
2) Ұлттық білім беру статистикасы және бағалау орталығының;
3) Ы. Алтынсарин атындағы ұлттық білім беру академиясының;
4) Ұлттық тестілеу орталығының;
5) «Оқулық» РҒПО;
6) «Ақпараттық-талдау орталығы»
7) «Болашақ» халықаралық бағдарламалар орталығы» АҚ-ның қорларын тиімді пайдалану

2014 – 2018 годы
Задача 1.4.1 Обеспечение кадрами с высшим и послевузовским образованием, соответствующими потребностям индустриально-инновационного развития страны
Обеспечение прохождения повышения квалификации профессорско-преподавательского состава вузов.
Сотрудничество с национальными компаниями, холдингами, предприятиями, учреждениями; АО «Назарбаев Университет», вузами, АО «Центр международных программ».
2014 – 2018 годы
Задача 1.4.2. Обеспечение интеграции в европейскую зону высшего образования
Сотрудничество с вузами и международными организациями (ЕС, ЕК, ЮНЕСКО, ЮНИСЕФ, ИСЕСКО, ООН, ЮНФПА, КАРЕН, АКСЕЛС, СВМДА, ОДКБ, АЙРЕКС, ВТО, ТЕМПУС, ПРООН, ДААД, Британский совет, Корпус Мира, ОБСЕ, НАТО, АБР, ЕБРР, ОЭС).
Установление контактов и развитие связей с зарубежными учебными заведениями и образовательными организациями.
2014 – 2018 годы
Задача 1.4.3 Обеспечение интеграции образования, науки и производства. Система высшего образования транспарентна на всех уровнях, внедрены современные механизмы управления и финансирования
Сотрудничество с вузами; научными организациями; Национальным институтом интеллектуальной собственности.
Сотрудничество с вузами, гражданским обществом, социальными партнерами, Альянсом студентов Казахстана.
Организация диалоговых площадок с участием ученых научных организаций и представителей субъектов частного предпринимательства.
2014 – 2018 годы
Стратегическое направление 2. Научное обеспечение ускоренной диверсификации экономики
Цель 2.1. Развитие науки
Обеспечение реализации государственной научно-технической политики.
Использование веб-ресурса национального научного портала (www.nauka.kz.), обеспечивающий доступ к информации о казахстанских научных организациях и базам данных научно-технической информации.
Отслеживание мировых тенденций развития науки.
Материальные активы – в целях повышения эффективности исполнения стратегического плана будут сделаны капитальные расходы на оснащение оборудованием и другими основными средствами государственных организаций в сфере обеспечения науки.
2014 – 2018 годы
Задача 2.1.1. Общая численность работников, выполняющих научных исследования и разработки
Повышение потенциала научных организаций путем обучения сотрудников внутри страны и за рубежом, том числе по программе «Болашак».
Организация и проведение информационно-разъяснительной работы о возможностях участия в конкурсе на присуждение стипендии «Болашак»; проведение конкурсного отбора претендентов; размещение стипендиатов на обучение; мониторинг успеваемости обладателей стипендии «Болашак»; работа с выпускниками программы.

2014 – 2018 жылдар
1.4.1-міндет. Мемлекеттің индустриялық-инновациялық даму сұраныстарына сәйкес келетін жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрлармен қамтамасыз ету
1.4.2-міндет. Жоғары білімнің еуропалық аймағына интеграциялануды қамтамасыз ету
Жоғары оқу орындары профессорлық-оқытушылық құрамының біліктілікті арттырудан өтуін қамтамасыз ету.
Ұлттық компаниялармен, холдингтермен, кәсіпорындармен, мекемелермен; «Назарбаев Университеті» АҚ-мен, жоғары оқу орындарымен, «Халықаралық бағдарламалар орталығы» АҚ-мен ынтымақтастық.
Жоғары оқу орындарымен және халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық (ЕҚ, ЕК, ЮНЕСКО, ЮНИСЕФ, ИСЕСКО, БҰҰ, ЮНФПА, КАРЕН, АКСЕЛС, АӨСШК, ҰҚШҰ, АЙРЕКС, ДСҰ, ТЕМПУС, БҰҰДБ, ДААД, Британ кеңесі, Бейбітшілік Корпусы, ЕҚЫҰ, НАТО, АДБ, ЕДБ, ЭЫҰ).
Байланыстар орнату және шетелдік оқу орындарымен және білім беру ұйымдарымен байланыстарды дамыту.
2014 – 2018 жылдар
2014 – 2018 жылдар
1.4.3-міндет Білімнің, ғылым мен өндірістің интеграциялануын қамтамасыз ету. Жоғары білім беру жүйесі барлық деңгейлерде транспарентті, басқару мен қаржыландырудың қазіргі заманауи тетіктері енгізілген
ЖОО-лармен, ғылыми ұйымдармен, Ұлттық зияткерлік меншік институтымен ынтымақтастық.
Жоғары оқу орындарымен, азаматтық қоғаммен, әлеуметтік әріптестермен, Қазақстанның студенттер альянсымен ынтымақтастық.
Ғылыми ұйымдардың ғалымдарының және жеке меншік кәсіпкерлік субъектілері өкілдерінің қатысуымен диалогтық алаңдар ұйымдастыру.
2014 – 2018 жылдар
2-стратегиялық бағыт. Экономиканы жедел әртараптандыруды ғылыми қамтамасыз ету
2.1-мақсат. Ғылымның дамуы
Мемлекеттік ғылыми-техникалық саясатты іске асыруды қамтамасыз ету.
Нормативтік қамтамасыз ету. Қазақстандық ғылыми ұйымдар туралы ақпаратқа және ғылыми-техникалық ақпарат базаларына қол жеткізуді қамтамасыз ететін ұлттық ғылыми порталдың (www.nauka.kz.) веб-ресурсын пайдалану.
Ғылым дамуының әлемдік үрдістерін қадағалау.
Материалдық активтер – стратегиялық жоспарды орындаудың тиімділігін арттыру мақсатында ғылымды қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік ұйымдарды жабдықтармен және басқа да негізгі құралдармен жарақтандыруға күрделі шығыстар жұмсалатын болады.
2014 – 2018 жылдар
2.1.1-міндет. Ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді орындайтын қызметкерлердің жалпы саны
Елімізде және шетелдерде, оның ішінде «Болашақ» бағдарламасы бойынша қызметкерлерді оқыту бойынша ғылыми ұйымдардың әлеуетін арттыру.
«Болашақ» стипендиясын тағайындау конкурсына қатысу мүмкіндігі туралы ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын ұйымдастыру және өткізу; үміткерлерді конкурстық іріктеуден өткізу; стипендиаттарды оқуға орналастыру; «Болашақ» стипендиясы иегерлерінің үлгеріміне мониторинг жүргізу; бағдарлама түлектерімен жұмыс.

2014 – 2018 годы
Задача 2.1.2. Развитие научной инфраструктуры
Оснащение оборудованием научных организаций
2014 – 2018 годы
Задача 2.1.3. Повышение качества научных исследований
Эффективное использование ресурсов АО «Национальный научно-технологический холдинг «Парасат», научных организаций и вузов, в том числе исследовательских университетов.
Координация деятельности национальных научных лабораторий коллективного пользования и лабораторий инженерного профиля при вузах. Привлечение зарубежных экспертов.
Сотрудничество с научными организациями, вузами, в том числе с Назарбаев Университетом.
Совершенствование системы управления науки путем формирования Национальных научных советов и Национального центра государственной научно-технической экспертизы.
Участие ученых научных организаций в деятельности Национальных научных советов, государственной научно-технической экспертизе. Привлечение ученых научных организаций в качестве экспертов при отборе научно-технических проектов, претендующих на премии в области науки и техники.
Сотрудничество с государственными, негосударственными, общественными и международными организациями зарубежных стран в области научных исследований (ЮНЕСКО, ИСЕСКО, НАТО, СРДФ, МНТЦ, ИНТАС, Comstech ОИК, ШОС, ОЭС).
2014 – 2018 годы
Стратегическое направление 3. Создание условий для развития детей и молодежи, вовлечения их в социально-экономическое развитие страны
Цель 3.1. Повышение эффективности системы охраны прав и защиты законных интересов детей
Информирование общественности о состоянии соблюдения и защиты прав и законных интересов детей, пропаганда положений Конвенции ООН о правах ребенка.
2014 – 2018 годы
Задача 3.1.1. Профилактика и предупреждение социального сиротства
Организация работы телефонов доверия, общественных приемных.
Проведение проверок по соблюдению прав и законных интересов детей.
2014 – 2018 годы
Организация работы по передаче воспитанников интернатных учреждений для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей под опеку (попечительство), патронат, на усыновление.
Пропаганда ценности семьи и семейного воспитания, просвещение общества в вопросах охраны прав и защиты интересов детей
2014 – 2018 годы
Цель 3.2. Повышение доли молодежи, считающей себя патриотами
Сотрудничество с молодежными НПО, в том числе и международными организациями (ЮНИСЕФ Всемирный банк и др.)
2014 – 2018 годы
Задача 3.2.1. Повышение гражданской активности молодежи
Участие сотрудников на курсах по повышению квалификации, обучающих семинарах, тренингах

2014 – 2018 жылдар
2.1.2-міндет. Ғылыми инфрақұрылымды дамыту
Ғылыми ұйымдарды жабдықтармен жарақтандыру
2014 – 2018 жылдар
2.1.3-міндет. Ғылыми зерттеулердің сапасын арттыру
«Парасат» ұлттық-технологиялық холдингі» АҚ, ғылыми ұйымдар мен жоғары оқу орындарының, оның ішінде зерттеу университеттерінің ресурстарын тиімді пайдалану.
Ұжымдық пайдаланудағы ұлттық ғылыми зертханалар мен жоо-лар жанындағы инженерлік бейіндегі зертханалардың қызметін үйлестіру.
Шетелдік сарапшыларды тарту.
Ғылыми ұйымдармен, жоғары оқу орындарымен, оның ішінде Назарбаев Университетімен ынтымақтастық.
Ұлттық ғылыми кеңестер мен Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың ұлттық орталығын қалыптастыру арқылы ғылымды басқару жүйесін жетілдіру.
Ғылыми ұйымдар ғалымдарының Ұлттық ғылыми кеңестердің қызметіне, мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптамаға қатысуы.
Ғылым мен техника саласындағы сыйлықтарды алуға үміткер ғылыми-техникалық жобаларды іріктеу кезінде ғылыми ұйымдардың ғалымдарын сарапшы ретінде тарту.
Шет елдердің ғылыми зерттеулер саласындағы мемлекеттік, мемлекеттік емес, қоғамдық және халықаралық ұйымдарымен (ЮНЕСКО, ИСЕСКО, НАТО, СРДФ, ХҒТО, ИНТАС, Сomstech ОИК, ШЫҰ, ЭЫҰ) ынтымақтастық.
3-стратегиялық бағыт. Балалар мен жастардың дамуы үшін жағдайлар жасау, оларды елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына тарту
3.1-мақсат. Балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау жүйесінің тиімділігін арттыру
Жұртшылықты балалардың құқықтары мен заңды мүдделерінің сақталуы мен қорғалуының жай-күйі туралы ақпараттандыру, Бала құқықтары туралы БҰҰ Конвенциясының ережелерін насихаттау.
2014 – 2018 жылдар
3.1.1-міндет. Әлеуметтік жетімдіктің профилактикасы және алдын алу
Сенім телефондарының, қоғамдық қабылдау бөлмелерінің жұмысын ұйымдастыру.
Балалардың құқықтары мен заңды мүдделерінің сақталуы бойынша тексерулер жүргізу.
2014 – 2018 жылдар
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған интернаттық мекемелердің тәрбиеленушілерін қамқоршылыққа (қорғаншылыққа), патронатқа, асырап алуға беру бойынша жұмысты ұйымдастыру.
Отбасы мен отбасылық тәрбие құндылықтарын насихаттау, балалардың құқықтары мен мүдделерін қорғау мәселелері бойынша қоғамда ағарту ісін жүргізу.
2014 – 2018 жылдар
3.2-мақсат. Өзін патриот санайтын жастардың үлесін арттыру
Жастардың ҮЕҰ-мен, оның ішінде халықаралық ұйымдармен (ЮНИСЕФ және т.б.) ынтымақтастығы.
2014 – 2018 жылдар
3.2.1-міндет. Жастардың азаматтық белсенділігін арттыру және патриоттық тәрбие беру
Қызметкерлердің біліктілікті арттыру курстарына, оқыту семинарларына, тренингтерге қатысуы.

2014 – 2018 годы
Задача 3.2.2. Патриотическое воспитание молодежи
Ежегодное проведение семинаров-совещаний для сотрудников Управлений по вопросам молодежной политики областей, гг. Астана и Алматы
2014 – 2018 годы
Раздел 5. Межведомственное взаимодействие
Показатели задач, для достижения которых требуется межведомственное взаимодействие
Государственный орган, с которым осуществляется межведомственное взаимодействие
Меры, осуществляемые госорганами
1
2
3
Стратегическое направление 1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель 1.1. Обеспечение доступности дошкольного воспитания и обучения
Задача 1.1.1. Расширение сети дошкольных организаций и повышение качества дошкольного воспитания и обучения
1. Доля открытых дошкольных организаций всех типов и видов от общего количества дошкольных организаций
Местные исполнительные органы
Открытие дошкольных организаций за счет:
возврата ранее приватизированных, арендованных зданий, высвобождения отдельно стоящих зданий, приспособления иных помещений для открытия дошкольных организаций, открытия дошкольных организаций на 1-х этажах жилых комплексов;
строительства детских садов.
Открытие консультационных пунктов.
Цель 1.2. Обеспечение доступности качественного школьного образования
Задача 1.2.1. Предоставление качественных услуг школьного образования
1. Доля учащихся начальных классов, изучающих английский язык с первого класса, от общего количества учащихся 1 – 4 классов
Местные исполнительные органы
Обеспечение обучения учащихся начальных классов английскому языку с первого класса
2. Доля государственных школ, внедривших систему электронного обучения (e-learning), от их общего количества
МТК, АО «Казахтелеком», местные исполнительные органы
Оказание содействия в увеличении доли:
организаций, подключенных к Интернету со скоростью 4-10 Мбит/сек;
интернет-ресурсов организаций образования
Местные исполнительные органы
Увеличение:
доли организаций, оборудованных для введения системы электронного обучения;
доли организаций с корпоративной и локальной сетью, с серверными помещениями;
доли цифровых образовательных ресурсов;
количества преподавателей - авторов цифровых образовательных ресурсов;
количества администраторов и пользователей системы.
Создание в регионах экспертных советов по приему и размещению цифровых образовательных ресурсов.
МТК, АО «Казахтелеком»
Способствовать:
развитию оптиковолоконной сети Интернет;
созданию условий развития услуг доступа к сети Интернет через беспроводную технологию.
Местные исполнительные органы
Увеличение количества школ, подключенных к широкополосному Интернету.

2014 – 2018 жылдар
3.2.2-міндет Жастарды патриоттық тәрбиелеу
Облыстық, Астана қаласы Ішкі саясат басқармасы және Алматы қаласының Жастар саясаты басқармасының қызметкерлері үшін жыл сайын семинар-кеңестер өткізу.
2014 – 2018 жылдар
5-бөлім. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
Қол жеткізу үшін ведомствоаралық өзара іс-қимыл талап етілетін тапсырмалар көрсеткіштері
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл жүзеге асырылатын мемлекеттік орган
Мемлекеттік органдар жүзеге асыратын шаралар
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Сапалы білімге қолжетімділікті қамтамасыз ету
1.1-мақсат. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға қолжетімділікті қамтамасыз ету
1.1.1-міндет. Мектепке дейінгі ұйымдардың желісін кеңейту және мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың сапасын арттыру
1. Мектепке дейінгі ұйымдардың жалпы санынан барлық ашылған мектепке дейінгі ұйымдардың типтері мен түрлерінің үлесі
Жергілікті атқарушы органдар
Мектепке дейінгі ұйымдарды:
бұрын жекешелендірілген, жалға берілген ғимараттарды қайтару, жеке тұрған ғимараттарды босату есебінен, балабақшалар ашу үшін басқа да орынжайларды бейімдеу, тұрғын үйлердің 1-қабатында мектепке дейінгі ұйымдарды ашу;
балабақшалар салу есебінен ашу.
Консультациялық пунктер ашу.
1.2-мақсат. Сапалы мектептегі білім беруге қол жетімділікті қамтамасыз ету
1.2.1-міндет. Мектептегі білім берудің сапалы қызметтерін ұсыну
1. 1-4 сыныптардағы жалпы білім алушылар санынан бірінші сыныптан бастап ағылшын тілін оқитын бастауыш сыныпта білім алушылардың үлесі
Жергілікті атқарушы органдар
Бастауыш сыныптарда білім алушыларды бірінші сыныптан бастап ағылшын тілін оқытумен қамтамасыз ету
2. Мемлекеттік мектептердің жалпы санынан электрондық оқыту жүйесін (e-learning) енгізген мемлекеттік мектептердің үлесі
БАА, «Қазақтелеком» АҚ, жергілікті атқарушы органдар
Интернетке 4 - 10 Мбит/сек жылдамдығымен қосылған ұйымдардың;
білім беру ұйымдарының интернет-ресурстарының үлесін арттыруға ықпал ету.
Жергілікті атқарушы органдар
Электрондық оқыту жүйесін енгізу үшін жабдықталған ұйымдардың үлесін;
серверлік орынжайлар мен корпоративтік және жергілікті желісі бар ұйымдардың үлесін;
сандық білім беру ресурстарының үлесін;
сандық білім беру ресурстары авторларының - оқытушылардың санын;
жүйенің әкімшілері мен пайдаланушыларының санын арттыру.
Өңірлерде сандық білім беру ресурстарын қабылдау және орналастыру жөнінде сараптамалық кеңестер құру.
ККМ, «Қазақтелеком» АҚ
Оптикалық талшықты Интернет желісін дамытуға;
сымсыз байланыс технологиясы арқылы Интернет желісінің қызметіне қол жеткізуге жағдай жасауға ықпал ету.
Жергілікті атқарушы органдар
Кең жолақты Интернетке қосылған мектептердің санын көбейту.

3. Доля детей, охваченных инклюзивным образованием, от общего количества детей с ограниченными возможностями в развитии
Местные исполнительные органы
Проведение работы по раннему выявлению, скринингу детей с нарушениями психофизического развития в целях профилактики детской инвалидности. Открытие (реконструкция) специальных коррекционных организаций, классов при общеобразовательных школах; расширение сети организаций дошкольного и среднего образования с инклюзивным обучением. Открытие и обеспечение функционирования реабилитационных центров, кабинетов коррекции и инклюзивного образования, кабинетов психолого-педагогической коррекции, логопедических пунктов.
4. Доля школ, создавших «безбарьерную среду» для доступа детей с ограниченными возможностями в развитии
Местные исполнительные органы
Обеспечение равного доступа детей с ограниченными возможностями в учебно-образовательный процесс общеобразовательных школ. Создание безбарьерных условий в организациях образования.
Цель 1.3 Функционирование эффективной системы технического и профессионального образования, интегрированной в мировое образовательное пространство, к 2020 году
Задача 1.3.1. Обеспечение доступности технического и профессионального образования
1. Доля охвата молодежи типичного возраста техническим и профессиональным образованием
Местные исполнительные органы
Увеличение госзаказа на подготовку кадров ТиПО за счет местного бюджета
Задача 1.3.2 Повышение качества подготовки и конкурентоспособности кадров
1. Доля государственных учебных заведений ТиПО, оснащенных современным обучающим оборудованием, от общего количества государственных учебных заведений ТиПО
Местные исполнительные органы
Оснащение современным обучающим оборудованием государственных учебных заведений ТиПО, отчетная информация.
2. Доля типовых учебных планов и программ, разработанных на основе профессиональных стандартов, от общего числа разработанных профессиональных стандартов
Отраслевые государственные органы, Ассоциации работодателей, МТСЗН
Взаимодействие по нормативному и методологическому обеспечению. Оказание содействия работодателям в разработке профессиональных стандартов. Содействие в разработке типовых учебных планов и программ на основе профессиональных стандартов.
3. Доля инженерно-педагогических кадров организаций ТиПО, прошедших повышение квалификации и стажировку, ежегодно
Местные исполнительные органы
Обеспечение повышения квалификации и стажировки инженерно-педагогических работников, отчетная информация.
МИНТ, МТСЗН, МТК, МНГ, МСХ, МЧС,
Содействие повышению квалификации и стажировке инженерно-педагогических кадров организаций ТиПО на базе ведущих отечественных и зарубежных компаний и промышленных предприятий (на территории Казахстана) по приоритетным направлениям отраслей экономики.

3. Инклюзивтік білім беру үшін ұсынылған балалардың жалпы санынан инклюзивтік білім берумен қамтылған балалардың үлесі
Жергілікті атқарушы органдар
Балалар мүгедектігінің алдын алу мақсатында психофизикалық дамуы кем балаларды ерте бастан анықтау, скринингілеу.
Арнайы түзеу ұйымдарын, жалпы білім беру ұйымдарының жанынан сыныптар ашу, инклюзивті білім берумен мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдарының желісін арттыру.
Оңалту орталықтарын, түзеу және инклюзивті білім беру кабинеттерін, психологиялық-педагогикалық түзеу кабинеттерін, логопед пункттерін ашу және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
4. Даму мүмкіндіктері шектеулі балаларға мүмкіндік беруге арналған «кедергісіз орта» жасаған мектептердің үлесі
Жергілікті атқарушы органдар
Мүмкіндіктері шектеулі балалардың жалпы білім беретін мектептердегі оқу-білім беру процесіне тең қол жеткізуін қамтамасыз ету.
Білім беру ұйымдарында кедергісіз жағдай жасау.
1.3-мақсат. 2020 жылға қарай әлемдік білім беру кеңістігіне біріктірілген техникалық және кәсіптік білім берудің тиімді жүйесінің жұмыс істеуі
1.3.1-міндет. Техникалық және кәсіптік білімнің қолжетімділігін қамтамасыз ету
1. Типтік жастағы жастарды техникалық және кәсіптік біліммен қамтудың үлесi
Жергілікті атқарушы органдар
Жергілікті бюджет есебінен ТжКБ кадрларын даярлауға арналған мемлекеттік тапсырысты ұлғайту
1.3.2-мақсат. Кадрларды даярлаудың сапасын және олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру
1. ТжКБ-ның мемлекеттік оқу орындарының жалпы санынан қазіргі заманғы оқу жабдықтарымен жарақталған ТжКБ-ның мемлекеттік оқу орындарының үлесі
Жергілікті атқарушы органдар
Мемлекеттік ТжКБ оқу орындарын қазіргі заманғы оқу жабдықтарымен жарақтандыру, есептік ақпарат.
2. Әзірленген кәсіптік стандарттардың жалпы санынан кәсіптік стандарттар негізінде әзірленген үлгілік оқу жоспарлары мен бағдарламаларының үлесi
Салалық мемлекеттік органдар, Жұмыс берушілер қауымдастығы, Еңбекминi
Нормативтік және әдіснамалық қамтамасыз ету бойынша өзара іс-қимыл. Жұмыс берушілерге кәсіби стандарттарды әзірлеуге көмек көрсету.
Кәсіптік стандарттар негізінде үлгілік оқу жоспарлары мен бағдарламаларын әзірлеуге көмек көрсету.
3. ТжКБ ұйымдарының біліктілігін арттыру және тағылымдамадан өткен инженер-педагог кадрларының үлесі
Жергілікті атқарушы органдар
Инженерлік-педагогикалық қызметкерлердің біліктілігін арттыруын және тағылымдамадан өтуін қамтамасыз ету, есептік ақпарат.
ИЖТМ, Еңбекмині, ККМ, МГМ, АШМ, ТЖМ
Экономиканың басым бағыттары бойынша жетекші отандық және шетелдік компаниялар мен өнеркәсіптік кәсіпорындардың (Қазақстан аумағындағы) базасында ТжКБ ұйымдарының инженер-педагог кадрларының біліктілігін арттыруына және тағылымдамадан өтуіне ықпал ету

4. Доля выпускников организаций ТиПО, прошедших оценку уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации с первого раза, от общего числа принявших участие
МИНТ, МНГ, МТСЗН, МТК, МСХ, МЧС, МК, АС, АО «НК КТЖ», АО «НК КазМунайГаз», НЭПК «Союз « Атамекен», Ассоциации работодателей, Отраслевые Ассоциации работодателей:
Нефтегазового и энергетического комплекса «KAZENERGY», горнодобывающей и горно-металлургических предприятий» и «Казахстанской Туристской ассоциации»
Создание специализированных сертификационных центров по оценке и присвоению квалификаций специалистов по всем специальностям отраслей экономики.
Отраслевые государственные органы, местные исполнительные органы, Ассоциации работодателей
Участие в проведении оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации. Проведение анализа и мониторинга по результатам оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации.
Задача 1.3.3 Развитие социального партнерства
1. Количество заключенных меморандумов и соглашений по сотрудничеству в области подготовки кадров технического и обслуживающего труда
Местные исполнительные органы, Ассоциации работодателей
Взаимодействие по заключению меморандумов и соглашений по сотрудничеству в области подготовки кадров технического и обслуживающего труда, отчетная информация.
МИНТ, МТСЗН, МТК, МНГ, МСХ, МЧС, МК, АО «НК КТЖ», АО «НК «КазМунайГаз», НЭПК «Союз «Атамекен»
Содействие в заключении меморандумов и соглашений по сотрудничеству в области подготовки кадров технического и обслуживающего труда
Местные исполнительные органы, МИНТ, МТК, МНГ, МК, МТСЗН
Подписание соглашений и меморандумов, отчетная информация Содействие прохождению практики обучающихся в организациях ТиПО на базе ведущих отечественных и зарубежных промышленных предприятий (на территории Казахстана) по приоритетным направлениям.
2. Доля обучающихся за счет средств работодателей от общего количества обучающихся
Местные исполнительные органы, Ассоциации работодателей МИНТ, МТК, МНГ, МТСЗН
Подписание соглашений и меморандумов, отчетная информация
Содействие обучению в организациях ТиПО за счет средств работодателей по приоритетным направлениям отраслей экономики.
Цель 1.4. Качество высшего образования Казахстана соответствует лучшим мировым практикам в области образования к 2020 году
Задача 1.4.1. Обеспечение кадрами с высшим и послевузовским образованием, соответствующими потребностям индустриально-инновационного развития страны
1. Увеличение количества студентов, принятых на основе госзаказа на обучение:
в магистратуру;
в докторантуру PhD
Центральные государственные органы
Внесение совместных предложений по разработке нормативных правовых актов, предоставление потребности в кадрах, согласование с госорганами

4. Қатысқандардың жалпы санынан кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беруден алғашқы реттен өткен ТжКБ бітірушілерінің үлесi
ИЖТМ, МГМ, Еңбекмині, ККМ, АШМ, ТЖМ, БАА, СА, «ҚТМ ҰК» АҚ, «ҚазМұнайГаз ҰҚ» АҚ, «Атамекен» одағы» ҚҰЭП, Жұмыс берушілер қауымдастығы, «KAZENERGY» Қазақстан мұнай-газ және энергетика кешенінің, кен өндіру және кен-металлургия кәсіпорындарының және Қазақстан туристік қауымдастығының салалық жұмыс берушілер қауымдастығы.
Экономика саласының барлық мамандықтары бойынша мамандардың біліктілігін бағалау және беру жөніндегі арнайы серификаттау орталықтарын құру.
Салалық мемлекеттік органдар, жергілікті атқарушы органдар, Жұмыс берушілер қауымдастығы
Кәсіби даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беруді өткізуге қатысу. Кәсіби даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беруді өткізу нәтижесі бойынша талдау жүргізу.
1.3.3-міндет. Әлеуметтік әріптестікті дамыту
1. Техникалық және қызмет көрсету еңбегінің кадрларын даярлау саласындағы ынтымақтастық жөнінде жасалған меморандумдар мен келісімдер саны
Жергілікті атқарушы органдар, Жұмыс берушілер қауымдастығы
Техникалық және қызмет көрсету еңбегі кадрларын даярлау саласындағы ынтымақтастық бойынша жасалған меморандумдар мен келісімдер жасау бойынша бірлескен іс-қимыл, есептік ақпарат.
ИЖТМ, Еңбекмині, ККМ, МГМ, АШМ, ТЖМ, БАА, «ҚТМ ҰК» АҚ, «ҚазМұнайГаз ҰҚ» АҚ, «Атамекен» одағы» ҚҰЭП
Техникалық және қызмет көрсету еңбегі кадрларын даярлау саласында ынтымақтастық бойынша жасалған меморандумдар мен келісімдер жасауға ықпал ету.
Жергілікті атқарушы органдар ИЖТМ, ККМ, МГМ, АШМ, ММ, Еңбекмині
Меморандумдар мен келісімдерге қол қою, есептік ақпарат
Басым бағыттар бойынша жетекші отандық және шетелдік компаниялар мен өнеркәсіптік кәсіпорындардың (Қазақстан аумағындағы) базасында ТжКБ ұйымдарында білім алушылардың практикадан өтуіне ықпал ету
2. Білім алушылардың жалпы санынан жұмыс берушілер қаражаты есебінен білім алушылардың үлесі
Жергілікті атқарушы органдар, Жұмыс берушілер қауымдастығы ИЖТМ, ККМ, МГМ, Еңбекмині
Келісімдер мен меморандумдарға қол қою, есептік ақпарат.
Экономиканың басым бағыттары бойынша жұмыс берушілердің есебінен ТжКБ ұйымдарында білім алуға ықпал ету.
1.4-мақсат. 2020 жылға қарай Қазақстанның жоғары білім беру сапасы білім беру саласындағы үздік әлемдік тәжірибеге сәйкес келеді
1.4.1-міндет. Мемлекеттің индустриялық-инновациялық даму сұраныстарына сәйкес келетін жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрлармен қамтамасыз ету
1. Мемлекеттік тапсырыс негізінде оқуға қабылданған білім алушылар санының ұлғаюы:
- магистратураға,
- PhD докторантураға
Орталық мемлекеттік органдар
Нормативтік құқықтық актілер әзірлеу бойынша бірлескен ұсыныстар енгізу, кадрларға қажеттіліктерді ұсыну, мемлекеттік органдармен келісу

2. Доля студентов, обучающихся на технических специальностях за счет средств работодателей, иностранных инвесторов от общего числа студентов очной формы, обучающихся на договорной основе, увеличится на
МИНТ, МТСЗН, МТК, МНГ, НКА, МРР, МК, МОСВР, МЧС
Заключение меморандумов, соглашений.
3. Доля вузов, заключивших договора с работодателями на обеспечение базами производственной практики с возможностью последующего трудоустройства
МИНТ, МЗ, МСХ, МНГ, НКА, МК, МТСЗН, МРР, МТК, МОСВР, МЧС
Заключение меморандумов, соглашений. Содействие прохождению практики студентов вузов на базе ведущих отечественных и зарубежных промышленных предприятий (на территории Казахстана) по приоритетным направлениям.
4. Доля вузов, оснащенных современным лабораторным оборудованием, от общего количества вузов, осуществляющих подготовку кадров в рамках индустриально-инновационного развития
МЗ, МСХ, МНГ, НКА, МК, МТК, МРР
Содействие в оснащении вузов, осуществляющих подготовку кадров в рамках индустриально-инновационного развития, современным лабораторным оборудованием путем заключения соглашений между работодателями и вузами.
5. Доля профессорско-преподавательского состава, прошедших повышение квалификации, переподготовку, стажировку внутри страны, ежегодно составит от общего числа ППС (РБ)
Центральные государственные органы
Заключение межсекторальных соглашений между МОН и центральными государственными органами об организации прохождения ППС вузов повышения квалификации на базе ведущих отечественных и зарубежных компаний и промышленных предприятий (на территории Казахстана) по приоритетным направлениям.
6. Доля финансирования образовательной деятельности гражданских вузов за счет ГЧП (2020 г. – 50 %)
Центральные государственные органы
Содействие в финансировании образовательной деятельности гражданских вузов путем заключения соглашений между работодателями и вузами.
7. Доля финансирования научной и инновационной деятельности гражданских вузов за счет ГЧП (2020 г. – 50 %)
Центральные государственные органы
Содействие в финансировании научной и инновационной деятельности гражданских вузов путем заключения соглашений между работодателями и вузами.
Задача 1.4.2 Обеспечение интеграции в европейскую зону высшего образования
1. Охват высшим образованием
Центральные и местные государственные органы
Пропаганда достижений высшей школы, государственной образовательной накопительной системы, профильных школ
2. Доля выпускников вузов, прошедших оценку квалификации в сообществе работодателей с первого раза, от общего количества принявших участие (к 2020 году – 80 %)
Отраслевые государственные органы, Ассоциации работодателей
Участие в проведении независимой оценки квалификации.
Проведение анализа по результатам независимой оценки квалификаций.

2. Жұмыс берушілер мен шетел инвесторлары қаржысына оқытылатын техникалық мамандардың үлесі күндізгі оқу нысанындағы және келісімшарттағы барлық оқушылар санынан артады.
ИЖТМ, Еңбекмині, ККМ, МГМ, ҰҒА, ӨДМ, ММ, ҚОСРМ, ТЖМ
Келісімдер мен меморандумдар жасау.
3. Жұмыс берушілермен өндірістік практика мен кейінгі жұмысқа орналастыру туралы келісімшарт құрған жоғары оқу орындарының үлесі.
ИЖТМ, ДСМ, АШМ, МГМ, ҰҒА, ММ, Еңбекмині, ӨДМ, ККМ, ҚОСРМ, ТЖМ
Келісімдер мен меморандумдар жасау. Жоғарғы оқу орны студенттерінің жетекші отандық және шетел өнеркәсіп кәсіпорындары (Қазақстан аумағындағы) базасында практика өтуіне жәрдемдесу.
4.Индустриялық-инновациялық даму шеңберіндегі кадрларды даярлаумен айналысатын жоғарғы оқу орындарының санынан заманауи зертханалармен жабдықталған жоғары оқу орындарының үлесі.
ДСМ, АШМ, МГМ, ҰҒА, ММ, ККМ, ӨДМ
ЖОО мен жұмыс берушілер арасында келісімшарт құру арқылы индустриалды-инновациялық даму шеңберіндегі кадрларды дайындаумен айналысатын жоғарғы оқу орындарының заманауи зертханалармен жабдықталуына жәрдемдесу.
5. Біліктілікті арттырудан, қайта дайындаудан өткен, мемлекет ішінде машықтанған профессорлық-оқытушылық құрамының үлесі жыл сайынғы жалпы ПОҚ санын құрайды.
Орталық мемлекеттік органдар
Жоғары оқу орнының ПОҚ-ның жетекші отандық және шетел компаниялар мен өнеркәсіп кәсіродындары (Қазақстан аумағындағы) базасында біліктілікті арттыру туралы БҒМ мен орталық мемлекеттік органдар арасындағы салааралық келісімдер жасау.
6. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік есебінен азаматтық ЖОО-ның қызметін қаржыландыру үлесі (2020 ж. – 50 %).
Орталық мемлекеттік органдар
ЖОО мен жұмыс берушілер арасында келісімдер жасау арқылы азаматтық ЖОО білім беру қызметін қаржыландыруға жәрдемдесу.
7. Мемлекеттік-жеке меншік әріптестік есебінен ғылым және инновация қызметін қаржыландыру үлесі (2020 ж. – 50 %).
Орталық мемлекеттік органдар
ЖОО мен жұмыс берушілер арасында келісімдер жасау арқылы азаматтық ЖОО ғылым және инновация қызметін қаржыландыруға жәрдемдесу.
1.4.2-міндет. Жоғары білімнің еуропалық аймағына интеграциялануды қамтамасыз ету
1. Жоғарғы білім берумен қамту
Орталық және жергілікті мемлекеттік органдар.
Жоғарғы мектеп, мемлекеттік білім беру жинақтаушы жүйесі, бейінді мектеп нәтижелерінің үгіт-насихаты.
2. Жұмыс берушілермен біріккен, алғашқы реттен біліктілікті бағалаудан өткен ЖОО түлектерінің жалпы қатысушылар санынан үлесі. (2020 жылға қарай – 80 %)
Салалық мемлекеттік органдар, Жұмыс берушілер қауымдастығы
Біліктілікті тәуелсіз бағалауға қатысу. Біліктілікті тәуелсіз бағалау нәтижелері бойынша талдау жүргізу.

3. Количество вузов Казахстана, отмеченных в рейтинге лучших мировых университетов
Центральные и местные государственные органы
Организационная работа по мобилизации материальных, финансовых, кадровых, учебно-методических, информационных ресурсов и повышению качества образовательных услуг ведущими вузами страны для вхождения в рейтинги.
4. Доля иностранных студентов в гражданских вузах от общего контингента студентов очной формы
МИД
Активизация информационно-разъяснительной работы о системе высшего образования Казахстана с целью повышения имиджа казахстанского образования
Задача 1.4.3 Обеспечение интеграции образования, науки и производства. Система высшего образования транспарентна на всех уровнях, внедрены современные механизмы управления и финансирования
1. Доля вузов, создавших инновационные структуры, научные лаборатории, технопарки, центры, от общего количества технических вузов, %
Центральные и местные государственные органы
Содействие в привлечении работодателей к созданию при технических вузах инновационных структур, научных лабораторий, технопарков, центров
2. Доля вузов, создавших структурные подразделения научных и проектно-конструкторских организаций от их общего количества, %
Центральные и местные государственные органы
Содействие в привлечении работодателей к созданию при вузах структурных подразделений научных и проектно-конструкторских организаций
3. Доля ППС, участвующих в выполнении фундаментальных и прикладных программ, от общего их количества
МЗ, МСХ, МНГ, МИНТ, МТК, МК, МРР, МТК, НКА, МОСВР, МЧС
Содействие ППС вузов в проведении фундаментальных и прикладных исследований путем предоставления баз для проведения исследований, необходимой информации и т.д.
4. Доля ППС вузов и научных работников, имеющих публикации в научных журналах с импакт-фактором в течение последних 5 лет
МЗ, МСХ, МНГ, МИНТ, МТК, МК, МРР, МТК, НКА, МОСВР, МЧС
Содействие ППС вузов в публикации научных статей в научных международных изданиях, имеющих высокий импакт-фактор.
5. Доля доходов от реализации результатов НИОКР в вузах, участвующих в выполнении прикладных научных исследований, от общего объема финансирования в данных вузах
МЭБП, МИНТ, МЗ, МСХ, МНГ, МТК, МК, МРР, НКА, МОСВР, МЧС
Содействие внедрению результатов научно-исследовательских работ и опытно-конструкторских работ в производство
6. Доля вузов, осуществляющих инновационную деятельность путем интеграции образования и науки на основе внедрения результатов отечественных научных исследований в производство (2020 г. – 13 %)
МИНТ, МЗ, МСХ, МНГ, МК, МЭБП, МРР, МТК, МОСВР
Содействие внедрению результатов отечественных научных исследований в производство.

3. Әлемнің үздік университеттерінің рейтингісіндегі Қазақстан ЖОО саны
Орталық және жергілікті мемелекеттк органдар
Рейтингтерге ену үшін республиканың жетекші ЖОО материалдық, қаржылық, кадрлық, оқу-әдістемелік, ақпараттық ресурстарын жұмылдыру мен білім беру сапасын арттыру жұмыстарын ұйымдастыру.
4. Күндізгі оқу нысанындағы студенттердің жалпы контингентінен азаматтық ЖОО-дағы шетел студенттерінің үлесі.
СІМ
Қазақстандық білім беру имиджін арттыру мақсатымен Қазақстанның жоғары білім беру жүйесі туралы ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын қарқындату.
1.4.3-міндет. Білімнің, ғылым мен өндірістің интеграциялануын қамтамасыз ету. Жоғары білім беру жүйесі барлық деңгейлерде транспарентті, басқару мен қаржыландырудың қазіргі заманауи тетіктері енгізілген
1. Жалпы техникалық ЖОО санынан инновациялық құрылым, ғылыми зертханалар, технопарктер мен орталықтар құрған ЖОО-лар үлесі, %
Орталық және жергілікті мемлекеттік органдар
Техникалық ЖОО-да инновациялық құрылымдар, ғылыми зертханалар, технопарктер мен орталықтар құруға жұмыс берушілердің жәрдемдесуі.
2. Ғылыми және жобалық-құрастырушылық ұйымдар - құрылымдық бөлімшелерін құрған ЖОО-ның олардың жалпы санынан үлесі, %
Орталық және жергілікті атқарушы органдар
ЖОО ғылыми және жобалық-құрастырушылық ұйымдар-құрылымдық бөлімшелерін құруғат жұмыс берушілерді шақыруға жәрдемдесу.
3. Іргелі қолданбалы бағдарламаларды орындауға қатысатын ПОҚ-тың оның жалпы санынан үлесі.
ДСМ, АШМ, МГМ, ИЖТМ, ККМ, ММ, ӨДМ, ККМ, ҰҒА, ҚОСРМ, ТЖМ
Зерттеу жүргізу орталығымен, қажетті ақпаратмен және т.б. қамтамасыз ету арғылы іргелі қолданбалы зерттеулерді жүргізуге ПОҚ-тың жәрдемдесуі.
4. Соңғы 5 жылда ғылыми импакт-факторы бар журналдарда жарияланымдары бар ЖОО ПОҚ және ғылыми жұмыскерлердің үлесі.
ДСМ, АШМ, МГМ, ИЖТМ, ККМ, ММ, ӨДМ, ККМ, ҰҒА, ҚОСРМ, ТЖМ,
ЖОО ПОҚ жоғары импакт-факторы бар халықаралық басылымдарда ғылыми мақалалардың жариялануына жәрдемдесуі. ПОҚ және ғылыми қызметкерлерге патенттерді, патенталды, авторлық өнертабыстарды беруге, ғылыми әзірлемелерге зияткерлік меншік құқығын мемлекеттік тіркеуден өткізуге көмек көрсету.
5. Жоғары оқу орындарын қаржыландырудың жалпы көлемінен қолданбалы ғылыми зерттеулерді орындауға қатысатын жоғары оқу орындарында ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық әзірлемелер нәтижелерін іске асырудан түскен табыстар үлесі
ЭБЖМ, ИЖТМ, ДСМ, АШМ, МГМ, ККМ, ММ, ӨДМ, ҰҒА, ҚОСРМ, ТЖМ
Ғылыми-зерттеу жұмыстары мен тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың нәтижелерін өндіріске енгізуге ықпал ету
6. Отандық ғылыми зерттеулердің нәтижесін енгізу негізінде ғылым мен білімді біріктіру арқылы Жоғары оқу орындарының жалпы санынан өндіріске өздерінің инновациялық зерттеулер нәтижелерін енгізген жоғары оқу орындарының үлесі (2020 ж. – 13 %)
ИЖТМ, ДСМ, АШМ, МГМ, ММ, ЭБЖМ, ӨДМ, ККМ, ҚОСРМ
Отандық ғылыми зерттеу нәтижелерін өндіріске енгізуге ықпал ету.

7. Доля вузов, обновивших учебно-лабораторную базу
Центральные и местные государственные органы
Содействие в привлечении работодателей к обновлению учебно-лабораторной базы.
8. Доля гражданских вузов, внедривших принципы корпоративного управления и охваченных системой общественного контроля
Центральные государственные органы
Содействие в привлечении работодателей к участию в системе общественного контроля вузов.
Стратегическое направление 2. Научное обеспечение ускоренной диверсификации экономики
Цель 2.1. Развитие науки
Задача 2.1.1 Общая численность работников, выполняющих научные исследования и разработки
1. Доля специалистов-исследователей, выполняющих научные исследования и разработки в возрасте до 45 лет
АС, МТСЗН
Проведение анализа, а также содействие в получении информации.
2. Число работников в сфере НИОКР на душу населения, на 1000 человек
АС
Проведение анализа, а также содействие в получении информации.
Задача 2.1.2 Развитие ГЧП в науке (софинансирование науки с частным сектором)
1. Количество полученных охранных документов на изобретения:
национальные;
зарубежные.
МЮ
Содействие в получении информации
Выдача патентов
Задача 2.1.3 Развитие научной инфраструктуры
1. Среднегодовая стоимость основных средств
АС, МФ
Содействие в получении информации
Задача 2.1.4 Повышение качества научных исследований
1. Участие казахстанских ученых в международных научно-исследовательских проектах
МИД, МИНТ, МСХ, МНГ, НКА, МТСЗН, МЭБП, МТК, МОСВР, МЧС
Содействие в получении информации (проведение анализа, а также содействие в выполнении совместных научно-исследовательских и технических проектов, включая обмен учеными, научными специалистами и экспертами).
Выполнение научных, научно-технических программ в рамках международного сотрудничества
Стратегическое направление 3. Создание условий для развития детей и молодежи, вовлечения их в социально-экономическое развитие страны
Цель 3.1. Повышение эффективности системы охраны прав и защиты законных интересов детей
Задача 3.1.1. Профилактика и предупреждение социального сиротства
Количество воспитанников учреждений для детей- сирот или детей, оставшихся без попечения родителей, переданных в семьи казахстанских граждан (ежегодно)
МЗ, МТСЗН, МТК, местные исполнительные органы
Пропаганда семейных форм устройства детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей в средствах массовой информации.
Организация деятельности служб поддержки семей и школ приемных родителей при интернатных учреждениях и при ЦАНах.
Местные исполнительные органы
Обеспечение жильем детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в целях их дальнейшей успешной адаптации к самостоятельной жизни.

7. Қазіргі заманғы жабдықтармен жарақтандырылған ғылыми ұйымдардың үлесі
Орталық және жергілікті мемлекеттік органдар
Оқу-ғылыми базаларын жаңартуға жұмыс берушілерді тарту.
8. Корпоративтік басқару қағидаттарын енгізген және қоғамдық бақылау жүйісімен қамтылған азаматтық жоғары оқу орындарының үлесі
Орталық мемлекеттік органдар
Жұмыс берушілерді жоғары оқу орындарын қоғамдық бақылау жүйесіне қатысуға тартуға ықпал ету.
2-стратегиялық бағыт. Экономиканы жедел әртараптандыруды ғылыми қамтамасыз ету
2.1-мақсат. Ғылымның дамуы
2.1.1-міндет. Ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді орындайтын қызметкерлердің жалпы саны
1. 45 жасқа дейінгі ғылыми зерттеулер және әзірлемелерді орындайтын зерттеуші мамандардың үлесі
СА, Еңбекмині
Талдау жүргізу, сонымен қатар ақпарат алуға жәрдемдесу.
2. ҒЗТКЖ саласы қызметкерлерінің адам басына шаққандағы үлесі, 1000 адамға
СА
Талдау жүргізу, сонымен қатар ақпарат алуға жәрдемдесу.
2.1.2-міндет. Ғылымда МЖӘ-нің дамуы (жекеменшік сектормен ғылымды бірге қаржыландыру)
Қорғауға алынған жаңа өнімдердің құжаттарының саны:
- Ұлттық;
- шетелдік.
ӘМ
Ақпарат алуда жәрдемдесу
Патенттердің берілуі
2.1.3-міндет. Ғылыми инфрақұрылымның дамуы
1. Негізгі құралдардың жылдық орташа құны
СА, ҚМ
Ақпарат алуда жәрдемдесу
2.1.4-міндет. Ғылыми зерттеулердің сапасын арттыру
1. Қазақстандық ғалымдардың халықаралық ғылыми көрмелерге қатысуы.
СІМ, ИЖТМ, АШМ, МГМ, ҰҒА, Еңбекмині, ЭБЖМ, ККМ, ҚОСРМ, ТЖМ
Ақпарат алуға жәрдемдесу (талдау жүргізу, сонымен қатар, ғалымдар, ғылыми қызметкерлер мен мамандардың алмасуын қамтитын біріккен ғылыми-зерттеу және техникалық жобаларды іске асыруға жәрдемдесу).
Халықаралық ынтымақтастық шеңберінде ғылыми және ғылыми-техникалық бағдарламалардың орындалуы.
3-стратегиялық бағыт. Балалар мен жастардың дамуы үшін жағдайлар жасау, оларды елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына тарту
3.1-мақсат. Балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау жүйесінің тиімділігін арттыру
3.1.1-міндет. Әлеуметтік жетімдіктің профилактикасы және алдын алу
Отбасыларға асырап алуға, қорғаншылыққа және патронатқа берілген жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мекемелер тәрбиеленушілерінің саны
(жыл сайын)
ДСМ, Еңбекмині, ККМ, жергілікті атқарушы органдар
Бұқаралық ақпарат құралдарында жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды отбасылық орналастырудың нысандарын насихаттау. Интернаттық мекемелер жанынан отбасыларды қолдау қызметін және асыраушы ата-аналар мектебін құру
Жергілікті атқарушы органдар
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды өз бетінше өмір сүруге одан әрі оңтайлы бейімдеу мақсатында тұрғын үймен қамтамасыз ету

Цель 3.2 Повышение доли молодежи, считающей себя патриотами
Задача 3.2.1. Повышение гражданской активности молодежи
Задача 3.2.2. Патриотическое воспитание молодежи
1. Доля республиканских молодежных организаций, участвующих в реализации социально-значимых проектов
МК, местные исполнительные органы
Проведение конкурсов по реализации социально-значимых проектов среди НПО по актуальным вопросам государственной молодежной политики.
Раздел 6. Управление рисками
Наименование возможного
риска
Возможные последствия в случае непринятия мер по управлению рисками
Мероприятия по управлению рисками
1
2
3
Внешние риски
1. Демографические процессы (рост рождаемости) и миграционные ситуации
Снижение охвата детей дошкольным воспитанием и обучением.
Развитие сети консультационных пунктов при организациях образования для родителей, воспитывающих детей дошкольного возраста в условиях семьи.
2. Демографические процессы (рост рождаемости) и миграционные ситуации. Износ зданий в связи с истечение срока эксплуатации объекта образования.
Увеличение дефицита ученических мест и числа школ с трехсменным обучением.
Увеличение числа аварийных школ.
1. Осуществление пристройки к зданиям школ.
2. Проведение капитального ремонта зданий школ, находящихся в предаварийном состоянии.
3. Отток кадров из системы технического и профессионального образования, вызванный несоответствием между уровнем оплаты труда в отрасли и средним уровнем заработной платы в стране
Резкое снижение профессиональных возможностей и угроза «несостоятельности» образования
Внесение предложений по повышению уровня оплаты труда
4. Невостребованность специалистов с высшим образованием
Не будут достигнуты индикаторы и показатели. Увеличение количества специалистов, трудоустроенных не по специальности.
Повышение качества подготовки кадров:
расширение академической свободы вузам;
соответствие содержания образовательных программ требованиям работодателей;
усиление учебно-лабораторной базы вузов.
5. Правовые барьеры по приезду иностранных граждан для обучения в Казахстане
Не будут достигнуты показатели индикаторов. Снижение экспорта образовательных услуг.
Заключение межведомственных соглашений, регулирующих вопросы приема и пребывания в Казахстан для обучения.
6. Низкий объем коммерциализации научных разработок
Разрыв науки и производства
Внедрение ГЧП в науке
7. Отток ученых в другие государства вследствие более благоприятных перспектив реализации своего научного потенциала
Уменьшение числа ученых, занимающихся научно-исследовательской деятельностью.
Стимулирование, обновление научно-технической базы; увеличение расходов на обеспечение проведения научных исследований; осуществление мониторинга полученных результатов; повышение эффективности научных исследований

3.2-мақсат. Өзін патриот санайтын жастардың үлесін арттыру
3.2.1-міндет. Жастардың азаматтық белсенділігін арттыру және патриоттық тәрбие беру
3.2.2-міндет. Жастарды патриоттық тәрбиелеу
1. Әлеуметтік маңызы бар жобаларды іске асыруға қатысатын республикалық жастар ұйымдарының үлесі
ММ, жергілікті атқарушы органдар
ҮЕҰ арасында мемлекеттік жастар саясатының өзекті мәселелері бойынша әлеуметтік маңызы жобаларды іске асыру бойынша конкурстар өткізу.
6-тарау. Тәуекелдерді басқару
Ықтимал тәуекелдің атауы
Тәуекелді басқару бойынша қажетті шараларды қолданбаған жағдайдағы ықтимал салдарлар
Тәуекелді басқару жөніндегі іс-шаралар
1
2
3
Сыртқы тәуекелдер
1. Демографиялық процестер (туылғандар санының өсуі) және көші-қон жағдайлары
Балаларды мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен қамтудың төмендеуi
Білім беру ұйымдары жанынан отбасы жағдайында мектепке дейінгі жастағы бала тәрбиелейтін ата-аналарға арналған консультациялық пункттер желісін дамыту.
2. Демографиялық процестер (туылғандар санының өсуі) және көші-қон жағдайлары. Білім беру объектілерінің пайдалану мерзімінің аяқталуына байланысты ғимараттардың тозуы
Оқушы орындарының тапшылығы мен үш ауысымда оқытатын мектептер санының көбеюі.
Апатты жағдайдағы мектептер санының көбеюi.
1. Мектеп ғимараттарына қосымша құрылыс салуды жүзеге асыру.
2. Апатты жағдайдың алдындағы мектеп ғимараттарына күрделі жөндеу жүргізу.
3. Саладағы еңбекақы төлеу деңгейі мен елдегі орташа еңбекақы деңгейі арасындағы сәйкессіздікке байланысты техникалық және кәсіптік білім жүйесінен кадрлардың кетуі
Кәсіби мүмкіндіктердің күрт төмендеуі және білімнің «қауқарсыздық» қаупі
Еңбекақы деңгейін арттыру жөнінде ұсыныстар енгізу
4. Жоғары білім мамандарының сұранысқа ие болмауы
Индикаторлар мен көрсеткіштерге қол жеткізбеу.
Мамандығы бойынша жұмысқа орналаспаған мамандар санының артуы
Кадрларды даярлау сапасын арттыру:
жоғары оқу орындарына академиялық еркіндік беру;
жұмыс берушінің талаптарына білім беру бағдарламалары мазмұнының сәйкестігі;
жоғары оқу орындарының оқу-зертханалық базасын күшейту.
5. Шетел азаматтарының Қазақстанға білім алуға келуіне құқықтық кедергілер
Индикаторлар мен көрсеткіштерге қол жеткізбеу
Білім беру қызметі экспортының азаюы
Оқу үшін Қазақстанға қабылдау және келу мәселелерін реттейтін ведомствоаралық келісімдерді жасау
6. Ғылыми талдамаларды коммерцияландыру көлемінің төмен болуы
Ғылым мен өндірістің алшақтауы
Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің ғылымға енгізілуі
7. Ғалымдардың өз ғылыми әлеуетін іске асыруы аса қолайлы болғандықтан, басқа мемлекеттерге кетуі
Ғылыми-зерттеу қызметімен айналысқан ғалымдар санының азаюы.
Ғылыми-техникалық базаны ынталандыру, жаңарту; ғылыми зерттеулерді өткізуді қамтамасыз етуге арналған шығыстарды көбейту; алынған нәтижелердің мониторингін жүзеге асыру; ғылыми зерттеулердің тиімділігін арттыру

8. Низкая мотивация пользователей в использовании системы электронного обучения
Отсутствие заинтересованности в использовании системы. Игнорирование нововведений. Увеличение сроков внедрения системы
Проведение специализированных тренингов и обучающих семинаров. Развитие нормативного правового обеспечения по вопросам обязательного использования ИКТ в учебном процессе.
9. Проблема вторичного сиротства
Не будет сокращено количество воспитанников организаций для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей
Активная разъяснительная работа, пропаганда, поддержка, развитие альтернативных форм устройство детей-сирот в семьи, распространение позитивного опыта решения проблем детей-сирот и детей группы риска. Усиление гражданской позиции по отношению к проблеме сиротства в обществе через проведение акций, PR-кампаний
10. Использование потенциала молодежи в качестве движущей силы по дестабилизации общества
Увеличение количества молодежи, участвующей в различных антиобщественных мероприятиях
Эффективная воспитательная работа среди молодежи. Организация и проведение мероприятий для молодежи по активизации гражданской позиции, формированию патриотизма
Внутренние риски
1. Ухудшение качества образования
Угроза национальной безопасности страны
Совершенствование: управления системой образования, содержания образования, подготовки кадров. Анализ, оптимизация деятельности и обеспечение взаимодействия республиканских центров, институтов повышения квалификации в части оценки эффективности работы и повышения качества образования
2. В связи с переходом на 12-летнее обучение с 2015 года ожидается рост контингента учащихся. Прием детей в начальную школу будет осуществляться с 6-летнего возраста.
Потребуется обеспечение возрастных условий обучения (игровые комнаты, разделение классов на подгруппы и др.)
Создание условий для 6-летних детей.
Открытие дополнительных игровых комнат.
3. Технические (сбой программы) и неблагоприятные погодно-климатические условия, влияющие на проведение сравнительных международных исследований TIMSS, PISA
Потребуют дополнительных усилий и могут привести к срыву исследований
Для снижения данного риска требуется высокая ответственность должностных лиц на местах проведения исследований
4. Снижение качества мониторинга получаемых результатов научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в вузах
Недостижение запланированных результатов по инновационной деятельности.
Совершенствование критериев, целей и задач научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в вузах.

8. Электрондық оқу жүйесін пайдаланушылардың төмен уәждемелілігі
Жүйені қолдануда қызығушылықтың болмауы. Жаңалықтарды елемеушілік. Жүйені енгізу мерзімінің ұлғаюы
Мамандандырылған тренингтер мен оқыту семинарларын өткізу. Оқу процесіне АКТ-ны міндетті қолдану туралы нормативтік-құқықтық қамтамасыз етуді дамыту.
9. Қайталама жетімдік проблемасы
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдар тәрбиеленушілерінің саны кемімейді
Жетім балалардың және тәуекел тобындағы балалардың проблемаларын шешудің оң тәжірибесін насихаттау, қолдау, дамыту, тарату. Акциялар, PR-науқандар өткізу арқылы қоғамда жетімдіктің проблемасына қатысты азаматтық ұстанымды күшейту
10. Жастардың әлеуетін қоғамды тұрақсыздандырудағы қозғаушы күш ретінде пайдалану
Әртүрлі қоғамға қарсы іс-шараларға қатысушы жастар санының ұлғаюы
Қатерді төмендетуге жастар арасындағы тиімді тәрбие жұмысы ықпал етеді. Жастар үшін азаматтық көзқарасты белсендіру, азаматтық отансүйгіштікті қалыптастыру жөнінде іс-шаралар ұйымдастыру және өткізу
Ішкі тәуекелдер
1. Білім сапасының нашарлауы
Еліміздің ұлттық қауіпсіздігіне қатері
Білім беру жүйесін басқаруды, білім беру мазмұнын, кадрлар даярлауды жетілдіру.
Жұмыстың тиімділігін бағалау және білім берудің сапасын арттыру бөлігінде республикалық орталықтардың, біліктілікті арттыру институттарының қызметін талдау, оңтайландыру және олардың өзара іс-қимылын қамтамасыз ету.
2. 12 жылдық білім беруге көшуге байланысты 2015 жылдан бастап оқушылар контингентінің өсуі байқалуда. Бастауыш мектепке балаларды қабылдау 6 жастан бастап жүзеге асырылады.
Оқытудың жас ерекшелік жағдайын қамтамасыз ету қажет (ойын бөлмелері, сыныптарды топтарға бөлу және т.б.)
6 жасар балаларға жағдай жасау. Қосымша ойын бөлмелерін ашу.
3. TIMSS, PISA халықаралық салыстырмалы зерттеулерді жүргізуге ықпал ететін техникалық (бағдарламаның қателіктер беруі) және ауа-райының климаттық жағымсыз жағдайлары
Қосымша күш-жігерді қажет етеді және зерттеулердің тоқтап қалуына алып келуі мүмкін.
Аталған тәуекелді азайту үшін зерттеулерді өткізетін жерлерде лауазымды тұлғалардың жоғары жауапкершілігі қажет.
4. Жоғары оқу орындарында ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың нәтижесінде алынатын мониторинг сапасының төмендеуі
Инновациялық қызметте жоспарланған нәтижелерге қол жеткізілмеуі
Жоғары оқу орындарында ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың өлшемдерін, мақсаттары мен міндеттерін жетілдіру

5. Устаревшая материально-техническая база научных организаций
Снижение качества НИОКР, отсутствие спроса на НИОКР со стороны потребителей.
Оснащение научных организаций современным оборудованием, в том числе за счет привлечения частных инвестиций
6. Низкая результативность НИОКР
Отсутствие научных разработок, новых технологий, низкий уровень инновационной активности
Повышение результативности НИОКР путем совершенствования механизма управления научными и научно-техническими проектами
Раздел 7. Бюджетные программы
Сноска. Раздел 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.06.2014 № 733.
7.1. Бюджетные программы
Бюджетная программа
001 «Формирование и реализация государственной политики в области образования и науки»
Описание
Содержание центрального аппарата Министерства образования и науки и его территориальных органов; разработка и реализация целевых и международных программ в области образования и науки; проведение контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об образовании, проведение государственной аттестации в организациях образования, оплата за выполнение работ (услуг) по экспертизе аттестационных дел по присуждению ученых степеней; аттестация и аккредитация в научных учреждениях; оплата услуг аттестационных комиссий для проведения процедуры государственной аттестации. Приобретение услуг по изготовлению и выдаче документов государственного образца и медалей. Присуждение государственных грантов. Проведение мероприятий по охране прав детей. Совершенствование системы управления в сфере государственной молодежной политики. Осуществление анализа и прогнозирования тенденций в реализации государственной молодежной политики.
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
Наименование мероприятий и показателей бюджетной программы
Ед. изм.
отчетный период
плановый период
проектируемый
2017 год
проектируемый
2018 год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
2016
год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатели прямого результата
Ориентировочное количество стратегических документов Министерства
шт.
1
1
1
1
1
Ориентировочное количество сотрудников МОН, прошедших повышение квалификации
чел.
189
116
244
30
30
Ориентировочное количество подписанных международных договоров (соглашений)
шт.
5
5
5
5
5
Ориентировочное количество заключенных меморандумов о сотрудничестве с работодателями по вопросам подготовки кадров
шт.
40
3
3
5
3
Ориентировочное количество организаций, в которых будет проведена государственная аттестация
ед.
31
31
25
25
25
Ориентировочное количество организаций, подлежащих проверке на соблюдение законодательства Республики Казахстан в области образования
ед.
47
40
37
37
37
Ориентировочное количество рассмотренных аттестационных дел
ед.

5. Ғылыми ұйымдардың материалдық-техникалық базасының ескіруі
ҒЗТКЖ сапасының төмендеуі, тұтынушылар тарапынан ҒЗТКЖ-ға сұраныстың жоқтығы
Ғылыми ұйымдарды заманауи жабдықтармен жарақтандыру, оның ішінде жеке инвестициялар тарту арқылы
6. ҒЗТКЖ нәтижелерінің төмендігі
Ғылыми әзірлемелердің, жаңа технологиялардың жоқтығы, инновациялық белсенділік деңгейінің төмендігі
Ғылыми және ғылыми-техникалық жобаларды басқару тетігін жетілдіру арқылы ҒЗТКЖ нәтижелілігін арттыру
7-бөлім. Бюджеттік бағдарламалар
7.1. Бюджеттік бағдарламалар
Ескерту. 7.1-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.06.2014 № 733 қаулысымен.
Бюджеттік бағдарлама
001 «Білім беру және ғылым саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру»
Сипаты
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің орталық аппаратын және оның аумақтық органдарын ұстау; білім беру саласында азаматтардың конституциялық құқықтары мен бостандықтарының сақталуын қамтамасыз ету; білім беру саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты іске асыру; білім беру сапасын басқаруды жүзеге асыру; білім және ғылым саласында нысаналы және халықаралық бағдарламаларды әзірлеу мен іске асыру; Қазақстан Республикасының білім туралы заңнамасының сақталуына бақылау жүргізу, білім беру ұйымдарында мемлекеттік аттестаттау жүргізу, ғылыми атақ беру жөніндегі аттестаттау істерін сараптамадан өткізу жұмысын (қызметін) орындағаны үшін ақы төлеу; ғылыми мекемелерді аттестаттау және аккредиттеу; мемлекеттік аттестаттау рәсімін өткізу үшін аттестаттау комиссиясының қызметіне ақы төлеу. Мемлекеттік үлгідегі құжаттар мен медальдарды дайындау және беру жөніндегі қызметтерді сатып алу. Мемлекеттік гранттар тағайындау. Балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі іс-шараларды өткізу. Мемлекеттік жастар саясаты саласындағы басқару жүйесін жетілдіру. Мемлекеттік жастар саясатын іске асырудағы үдерістерді талдау мен болжауды жүзеге асыру.
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне қарай
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама іс-шаралары мен көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есепті кезең
жоспарлы кезең
жобаланатын 2017 жыл
жобаланатын 2018 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Министрліктің стратегиялық құжаттарының шамамен алғандағы саны
дана
1
1
1
1
1
Біліктілігін арттырған БҒМ қызметкерлерінің шамамен алғандағы саны
адам
189
116
244
30
30
Қол қойылған халықаралық шарттардың (келісімдердің) шамамен алғандағы саны
дана
5
5
5
5
5
Кадрлар даярлау мәселелері бойынша жұмыс берушілермен ынтымақтастық туралы меморандумдардың шамамен алғандағы саны
дана
40
3
3
5
3
Мемлекеттік аттестаттау өткізілетін ұйымдардың шамамен алғандағы саны
бірлік
31
31
25
25
25
ҚР білім саласындағы заңнамасының сақталуын тексеруге жататын ұйымдардың шамамен алғандағы саны
бірлік
47
40
37
37
37
Қаралған аттестаттау істерінің шамамен алғандағы саны
бірлік

759 352
748 819
2 518 502
2 574 362
2 837 831
Бюджетная программа
008 «Методологическое обеспечение системы образования»
Описание
Издание, переиздание и транспортировка учебников и учебно-методических комплексов для республиканских организаций, предоставляющих услуги в области образования, и казахской диаспоры за рубежом. Разработка, перевод перспективных учебников и учебно-методических комплексов для специальных (коррекционных) организаций образования. Адаптация (переработка) российских учебников и учебно-методических комплексов в соответствии со стандартами Республики Казахстан. Разработка, издание, апробация и транспортировка учебников и учебно-методических комплексов для 12-летней школы. Экспертиза учебной литературы. Разработка учебников и учебно-методических комплексов по предмету «Самопознание», в том числе электронных. Издание и переиздание, транспортировка учебников и учебно-методических комплексов для школ г. Байконыр.
Совершенствование методического обеспечения системы образования с учетом общемировых тенденций в образовании, совершенствование системы управления образования. Измерение качества и степени усвоения учебного материала, предоставляемого организациями образования, определение качества преподавания учебного материала в организациях образования, совершенствование механизмов формирования контингентов обучающихся. Проведение аккредитации профессиональных образовательных программ. Проведение оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации выпускникам организаций технического и профессионального образования. Осуществление мониторинга состояния системы образования, анализ ежегодных результатов единого национального тестирования, промежуточного государственного контроля и комплексного тестирования, разработка и внедрение дистанционной формы образовательного мониторинга, апробация и внедрение новых показателей и индикаторов состояния образования, разработка методических рекомендаций по управлению качеством образования, объединение информационных ресурсов образовательной статистики учреждений и организаций системы образования в единую базу данных, ежегодная подготовка Национального доклада о состоянии и развитии образования в Республике Казахстан и Национального сборника «Статистика системы образования Республики Казахстан». Изучение деятельности международных аккредитационных агентств с посещением их стран (Европа, США, Австралия), участие в работе Международной сети обеспечения качества высшего образования, Евразийской сети обеспечения качества образования стран содружества независимых государств и Балтии, конференций ОЕСD Европейской Ассоциации по обеспечению качества Европейского консорциума. Проведение мероприятий по методологическому обеспечению в сфере защиты прав детей. Проведение мероприятий по функциональной грамотности школьников.
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
Наименование мероприятий и показателей бюджетной программы
Ед. изм.
отчетный период
плановый период
проектируемый
2017 год
проектируемый
2018 год
2012
года
2013
года
2014
года
2015
год
2016
год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого результата
Планируемое количество наименований разработанных и апробированных учебников и учебно-методических комплексов для организаций технического и профессионального образования
ед.
-

759 352
748 819
2 518 502
2 574 362
2 837 831
Бюджеттік бағдарлама
008 «Білім беру жүйесін әдіснамалық қамтамасыз ету»
Сипаттамасы
Білім беру саласында қызмет көрсететін республикалық ұйымдар мен шетелдегі қазақ диаспорасы үшін оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеу және байқаудан өткізу, қайта шығару және тасымалдау. Білім берудің арнайы (түзету) ұйымдары үшін перспективалық оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеу, аудару. Ресей оқулықтары мен оқу-әдістемелік кешендерін Қазақстан Республикасының стандарттарына сәйкес бейімдеу (қайта өңдеу). 12 жылдық мектеп үшін оқулықтарды және оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеу, басып шығару, байқаудан өткізу және тасымалдау. Оқу әдебиетінің сараптамасы. «Өзін-өзі тану» пәні бойынша оқулықтар және оқу-әдістемелік, оның ішінде электрондық кешендерді әзірлеу. Байқоңыр қаласының мектептері үшін оқулықтарды және оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеу және басып шығару, байқаудан өткізу және тасымалдау.
Білім берудегі жалпы әлемдік үрдістерді ескере отырып, білім беру жүйесін әдістемелік қамтамасыз етуді жетілдіру, білім беруді басқару жүйесін жетілдіру. Білім беру ұйымдары беретін оқу материалының сапасы мен игерілу деңгейін өлшеу, білім беру ұйымдарында оқу материалын оқыту сапасын айқындау, оқушы контингенттерін құру тетіктерін жетілдіру. Кәсіптік білім беру бағдарламаларын аккредиттеуді жүргізу.
Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарын бітірушілердің кәсіптік даярлық деңгейін бағалауды және оларға біліктілік беруді жүргізу.
Білім беру жүйесінің жай-күйіне мониторингті жүзеге асыру, TIMSS халықаралық бағдарламасы бойынша білім сапасына зерттеулер жүргізу, ұлттық бірыңғай тестілеу, мемлекеттік аралық бақылау және кешенді тестілеу нәтижелерін жыл сайынғы талдау; білім беруге қашықтықтан мониторинг жүргізу нысанын әзірлеу және енгізу, білім беру жай-күйінің жаңа көрсеткіштері мен индикаторларын байқаудан өткізу және енгізу, білім сапасын басқару бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу, білім жүйесі мекемелері мен ұйымдары білім статистикасының ақпараттық ресурстарын бірыңғай деректер қорына біріктіру, жыл сайын Қазақстан Республикасындағы білім берудің жай-күйі мен дамуы туралы ұлттық баяндаманы дайындау. Халықаралық аккредиттеу агенттіктерінің қызметін сол елдерге (Еуропа, АҚШ, Аустралия) бару арқылы зерттеу, жоғары кәсіптік білімді қамтамасыз етудің халықаралық желісінің жұмысына, Тәуелсіз мемлекеттер достастығы мен Балтық елдерінің білім сапасын қамтамасыз етудің Еуразиялық желісіне, Еуропалық консорциумның сапаны қамтамасыз ету жөніндегі Еуропалық қауымдастығының OECD конференциясына қатысу. Балалар құқықтарын қорғау саласындағы әдіснамалық қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүргізу. Мектеп оқушыларының функционалдық сауаттылығы жөніндегі іс-шараларды жүргізу.
Бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына қарай
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне қарай
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама іс-шаралары мен көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есепті кезең
жоспарлы кезең
жобаланатын 2017 жыл
жобаланатын 2018 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары үшін әзірленген және байқаудан өткізілген оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендер атауларының шамамен алғандағы саны
бірлік
-

14 245
магистрантам
тенге
42 824
докторантам PhD
тенге
65 599
Размер повышения государственной стипендии студентам и магистрантам, имеющим по результатам экзаменационной сессии только оценки «отлично» – 15 %
Размер повышения государственной стипендии инвалидам по зрению и инвалидам по слуху – 75 %
Размер повышения государственной стипендии студентам, магистрантам из числа детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей и находящихся под опекой (попечительством) граждан – 30 %
Размер повышения государственной стипендии студентам, магистрантам, приравненным по льготам и гарантиям к инвалидам войны – 50 %
Размер повышения государственной стипендии студентам, получающим государственные именные стипендии – 45 %
Размер повышения государственной стипендии обучающимся, которым назначена стипендия Президента Республики Казахстан – 100 %
объем бюджетных расходов
тыс. тенге
78 228 496,1
89 435 974
96 096 169

14 245
магистранттарға
теңге
42 824
PhD докторанттарына
теңге
65 599
Емтихан сессиясы нәтижелері бойынша тек «өте жақсы» деген бағалары бар студенттерге және магистранттарға мемлекеттік стипендияны жоғарылату мөлшері – 15 %
Көру және есту қабілеттері бойынша мүгедектерге мемлекеттік стипендияны жоғарылату мөлшері – 75 %
Жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған және азаматтардың қорғаншылығындағы (қамқоршылығындағы) балалар қатарынан студенттерге, магистранттарға мемлекеттік стипендияны жоғарылату мөлшері – 30 %
Жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша соғыс мүгедектеріне теңестірілген студенттерге, магистранттарға мемлекеттік стипендияны жоғарылату мөлшері – 50 %
Мемлекеттік атаулы стипендиялар алатын студенттерге мемлекеттік стипендияны жоғарылату мөлшері – 45 %
Қазақстан Республикасы Президентінің стипендиясы тағайындалған білім алушыларға мемлекеттік стипендияны жоғарылату мөлшері – 100 %
бюджет шығыстарының көлемі
мың теңге
78 228 496,1
89 435 974
96 096 169

93 791 485
94 394 676
Бюджетная программа
023 «Повышение квалификации и переподготовка кадров государственных организаций образования»
Описание
Повышение качества управления региональными системами образования и учебными заведениями, переподготовка кадров к переходу на 12-летнее школьное обучение, повышение качества профессиональной и психолого-педагогической готовности учителей и преподавателей к работе в организациях образования. Повышение квалификации руководителей организаций и управлений образования, педагогического персонала, в том числе преподавателей для функционирования системы электронного обучения всех уровней образования, разработчиков и экспертов тестовых заданий. Повышение квалификации и стажировка преподавателей организаций технического и профессионального, высшего профессионального образования за рубежом.
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
Наименование мероприятий и показателей бюджетной программы
Ед. изм.
отчетный период
плановый период
проектируемый
2017 год
проектируемый
2018 год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
2016
год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого результата
Предполагаемое среднее количество слушателей, проходящих курсы повышения квалификации и переподготовки кадров различного профиля новой формации, по технологии 12-летнего образования, а также стажировку и повышение квалификации за рубежом
чел.
82 994
71 554
70 401
70 378
66 578
Предполагаемое среднее количество слушателей, проходящих повышение квалификации и стажировку по предметам специальных дисциплин, в том числе за рубежом
чел.
1203
1172
1 032
1032
1032
показатели конечного результата
Ориентировочная доля педагогических кадров, прошедших повышение квалификации от общего количества педагогов
%
29
26,7
29
29
31
Ориентировочная доля инженерно-педагогических кадров организаций ТиПО, прошедших повышение квалификации и стажировку, в том числе на базе производственных предприятий
%
6,5
23,2
20
20
20
показатели качества
показатели эффективности
Предполагаемая средняя стоимость обучения 1 слушателя в год, проходящего курсы повышения квалификации и переподготовки кадров
тенге
79 936
176 082
143 563
153167
171416
Предполагаемая средняя стоимость обучения 1 слушателя в год (преподаватели и мастера производственного обучения), проходящего повышение квалификации и стажировку по предметам специальных дисциплин, в том числе за рубежом
тенге
211 589
304 394

93 791 485
94 394 676
Бюджеттік бағдарлама
023 «Мемлекеттік білім беру ұйымдары кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлау»
Сипаттамасы
Өңірлік білім беру жүйелері мен оқу орындарын басқару сапасын арттыру, мектепті 12 жылдық оқуға көшіру үшін кадрларды қайта даярлау, білім беру ұйымдарында мұғалімдер мен оқытушылардың жұмысқа кәсіптік және психологиялық-педагогикалық дайындығының сапасын арттыру.
Барлық білім беру деңгейлерінің электрондық оқыту жүйесінің жұмыс істеуі үшін ұйымдар мен білім басқармалары басшыларының, педагог қызметкерлердің, оның ішінде оқытушылардың, әзірлеушілердің және тестілік тапсырмалар сарапшыларының біліктілігін арттыру. Шетелде техникалық және кәсіптік, жоғары кәсіптік білім беру ұйымдары оқытушыларының біліктілігін арттыру және оларды тағылымдамадан өткізу
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына қарай
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне қарай
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама іс-шаралары мен көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есепті кезең
жоспарлы кезең
жобаланатын 2017 жыл
жобаланатын 2018 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Жаңа формацияның әртүрлі бейіні, 12 жылдық білімнің технологиялары бойынша кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау курстарынан өтуші, сондай-ақ шетелде тағылымдамадан және біліктілігін арттырудан өтуші тыңдаушылардың болжамды саны
адам
82 994
71 554
70 401
70 378
66 578
Арнайы сабақтар пәндері бойынша, оның ішінде шетелде біліктілігін арттырудан және тағылымдамадан өтуші тыңдаушылардың болжамды орташа саны
адам
1203
1172
1 032
1032
1032
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Педагогтардың жалпы санынан біліктілігін арттырудан өткен педагогикалық кадрлардың шамамен алғандағы үлесі
%
29
26,7
29
29
31
ТжКБ ұйымдарының біліктілікті арттырудан және тағылымдамадан, оның ішінде өндірістік кәсіпорындар базасында өткен инженерлік- педагогикалық кадрлардың шамамен алғандағы үлесі
%
6,5
23,2
20
20
20
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
Кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау курстарынан өтуші 1 тыңдаушыны жылына оқытудың болжамды орташа құны
теңге
79 936
176 082
143 563
153 167
171 416
Арнайы пәндер бойынша, соның ішінде шетелде біліктілігін арттырудан және тағылымдамадан өтуші 1 тыңдаушыны (оқытушылар және өндірістік оқыту шеберлері) бір жыл оқытудың болжамды орташа құны
теңге
211 589
304 394

28 790,2
27 587
32 429
3 198
510
Бюджетная программа
040 «Проведение мероприятий по молодежной политике и патриотическому воспитанию граждан»
Описание
Совершенствование нормативной и методологической базы по реализации молодежной политики, проведение анализа ситуации в молодежной среде, определение актуальных проблем молодежи и путей их решения; социологические исследования, мониторинг реализации молодежной политики; научно-методическое, информационное и консультативное сопровождение реализации молодежной политики и патриотического воспитания; проведение комплекса мероприятий, направленных на вовлечение молодежи в общественно-политическое и социально-экономическое развитие страны; обеспечение деятельности ресурсных центров для молодежных организаций на республиканском и областном уровне, обеспечение проведения конкурса социально-значимых проектов молодежных организаций, методическое сопровождение реализации проектов, мониторинг качества реализации проектов, формирование молодежных трудовых отрядов, поддержка талантливой молодежи, патриотическое воспитание через проведение массовых мероприятий и разработку методических пособий.
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
Наименование мероприятий и показателей бюджетной программы
Ед. изм.
отчетный период
плановый период
проектируемый
2017 год
проектируемый
2018 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
2016 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатели прямого результата
Планируемая реализация социально-значимых проектов на конкурсной основе в рамках государственного социального заказа, не менее
ед.
26
16
30
16
16
Ориентировочное количество привлеченной учащейся молодежи к озеленительным общественным работам
чел.
12 000
12 000
12 000
12 000
12 000
Показатели конечного результата
Ориентировочная доля молодежи, принимающей активное участие в реализации мероприятий в сфере государственной молодежной политики и патриотического воспитания, от общей численности молодежи
%
25
25
26
26
26
показатели качества
показатели эффективности
объем бюджетных расходов
тыс. тенге

28 790,2
27 587
32 429
3 198
510
Бюджеттік бағдарлама
040 «Жастар саясаты және азаматтарды патриоттық тәрбиелеу жөніндегі іс-шараларды жүргізу»
Сипаттамасы
Жастар саясатын іске асыру жөніндегі нормативтік және әдіснамалық базаны жетілдіру, жастар арасындағы ахуалға талдау жүргізу, жастардың өзекті проблемалары мен оларды шешу жолдарын анықтау; әлеуметтік зерттеулер; жастар саясатын іске асырудың мониторингі, жастар саясатын және патриоттық тәрбиелеуді іске асыруды ғылыми-әдістемелік, ақпараттық және консультативтік сүйемелдеу; жастарды елдің қоғамдық-саяси және әлеуметтік-экономикалық дамуына тартуға бағытталған іс-шаралар кешенін өткізу; республикалық және облыстық деңгейде жастар ұйымдарына арналған ресурстық орталықтар қызметін қамтамасыз ету; жастар ұйымдарының әлеуметтік маңызы бар жобалар конкурсын өткізуді қамтамасыз ету, жобаларды іске асыруды әдістемелік сүйемелдеу, жобаларды іске асыру сапасының мониторингі, жастардың еңбек жасақтарын қалыптастыру; талантты жастарды қолдау, көпшілік іс-шаралар өткізу және әдістемелік құралдар әзірлеу арқылы патриоттық тәрбиелеу
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына қарай
Мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне қарай
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама іс-шаралары мен көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есепті кезең
жоспарлы кезең
жобаланатын 2017 жыл
жобаланатын 2018 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс шеңберінде әлеуметтік маңызы бар жобаларды конкурстық негізде жоспарлы іске асыру, кемінде
бірлік
26
16
30
16
16
Қоғамдық көгалдандыру жұмыстарына тартылған білім алушы жастардың шамамен алғандағы саны
адам
12 000
12 000
12 000
12 000
12 000
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Жастардың жалпы санынан мемлекеттік жастар саясаты және патриоттық тәрбиелеу саласындағы іс-шараларды іске асыруға белсене қатысатын жастардың шамамен алғандағы үлесі
%
25
25
26
26
26
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
бюджет шығыстарының көлемі
мың теңге

1 376 962
1 373 658
0
0
0
Бюджетная программа
055 «Научная и (или) научно-техническая деятельность»
Описание
Администрирование научных исследований о новых знаниях, природных и социальных системах, разработка научных основ системных преобразований экономики, устойчивого развития общества, науки; укрепление позиций казахстанской науки в рамках общего научно-технологического пространства государств, участников СНГ в мировом разделении научного труда, которые приведут к получению новых научных результатов мирового уровня и экономическому росту Казахстана.
Совершенствование теоретико-методологических основ системы образования, научно-методических основ коррекционно-педагогической и социальной поддержки детей с ограниченными возможностями в развитии, разработка и внедрение инновационных методов и технологий обучения и воспитания, разработка научно-педагогического обеспечения, научное и научно-методическое сопровождение процесса реформирования, поддержки и функционирования развития образования, сохранение и развитие продуктивного ядра педагогической науки, теоретико-методологические основы и научно-методическое обеспечение квалификации и профессиональной переподготовки кадров в условиях модернизации образования, повышение ее роли в социально-экономическом развитии республики.
Обеспечение реализации научно-технических программ и проектов на грантовой основе в целях повышения уровня научно-исследовательских работ, научно-технического потенциала и конкурентоспособности научных организаций и их коллективов.
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
Наименование мероприятий и показателей бюджетной программы
Ед. изм.
отчетный период
плановый период
проектируемый
2017 год
проектируемый
2018 год
2012 год
(отчет)
2013 год
(план текущего)
2014 года
2015 год
2016 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого результата
Ориентировочное количество проведенных научно-исследовательских программ по изучению прикладного искусства древних тюрков в контексте формирования тюркского культурного комплекса
ед.
2
2
2
2
2
Ориентировочное количество научно-технических программ в рамках грантового финансирования, софинансируемых бизнесом
ед.
32
32
32
Ориентировочное количество проведенных научно-технических экспертиз объектов ГНТЭ
ед.
4 583
3582
11 000
11 000
11 000
Ориентировочное количество публикаций казахстанских ученых в ведущих рейтинговых научных журналах мира
ед.
410

1 376 962
1 373 658
0
0
0
Бюджеттік бағдарлама
055 «Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет»
Сипаттамасы
Жаңа білімдер туралы, табиғи және әлеуметтік жүйелер туралы ғылыми зерттеулерді әкімшілендіру, экономиканың, қоғамның орнықты дамуының, ғылымның жүйелі қайта өзгерулерінің ғылыми негіздерін әзірлеу; әлемдік деңгейдегі жаңа ғылыми нәтижелерін алуға және Қазақстанның экономикалық өсуіне алып келетін ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің әлемдік ғылыми еңбек бөлінісіндегі жалпы ғылыми-технологиялық кеңістігі аясында қазақстандық ғылымның ұстанымдарын нығайту.
Білім беру жүйесінің теориялық-әдіснамалық негіздерін, даму мүмкіндіктері шектеулі балаларды түзеу-педагогикалық және әлеуметтік қолдаудың ғылыми-әдістемелік негіздерін жетілдіру, оқыту мен тәрбиенің инновациялық әдістері мен технологияларын әзірлеу және енгізу, ғылыми-педагогикалық қамтымды әзірлеу, білімді дамытуды реформалау, қолдау және жұмыс істеу процесін ғылыми және ғылыми-әдістемелік сүйемелдеу, педагогикалық ғылымның өнімді ұйытқысын сақтау, білім беруді жаңғырту жағдайында кадрлардың біліктілігі мен кәсіптік қайта даярлануының теориялық-әдіснамалық негіздері және ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету, оның республиканың әлеуметтік-экономикалық дамуындағы рөлін көтеру.
Ғылыми ұйымдар мен олардың ұжымдарының ғылыми-зерттеу жұмыстарының, ғылыми-техникалық әлеуетінің және бәсекеге қабілеттілік деңгейін арттыру мақсатында гранттық негіздегі ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобаларды іске асыруды қамтамасыз ету.
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына қарай
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне қарай
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама іс-шаралары мен көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есепті кезең
жоспарлы кезең
жобаланатын 2017 жыл
жобаланатын 2018 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Түркі мәдени кешенін құру тұрғысында ежелгі түркілердің қолданбалы өнерін зерттеу бойынша жүргізілген ғылыми-зерттеу жобаларының шамамен алғандағы саны
бірлік
2
2
2
2
2
Бизнеспен қоса қаржыландырылатын, гранттық қаржыландыру шеңберіндегі ғылыми-техникалық жобалардың шамамен алғандағы саны
бірлік
32
32
32
МҒТС объектілірені жүргізілген ғылыми-техникалық сараптаманың бағдарланған мөлшері
бірлік
4 583
3582
11 000
11 000
11 000
Әлемнің жетекші рейтингтік ғылыми журналдарындағы қазақстандық ғалымдар жарияланымдарының шамамен алғандағы саны
бірлік
410

14 245
магистрантам
тенге
100 000
докторантам PhD
тенге
65 599
Размер повышения государственной стипендии студентам, имеющим по результатам экзаменационной сессии только оценки «отлично» – 15 %
Размер повышения государственной стипендии инвалидам по зрению и инвалидам по слуху (за исключением магистрантов) – 75 %
Размер повышения государственной стипендии студентам из числа детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей и находящихся под опекой (попечительством) граждан – 30 %
Размер повышения государственной стипендии студентам, приравненным по льготам и гарантиям к инвалидам войны – 50 %
Размер повышения государственной стипендии студентам, получающим государственные именные стипендии – 45 %
Размер повышения государственной стипендии обучающимся, которым назначена стипендия Президента Республики Казахстан – 100 %
объем бюджетных расходов
тыс. тенге
12 383 611
8 197 082
15 098 153

14 245
магистранттарға
теңге
100 000
PhD докторанттарына
теңге
65 599
Емтихан сессиясы нәтижелері бойынша тек «өте жақсы» деген бағалары бар студенттерге мемлекеттік стипендияны жоғарылату мөлшері – 15 %
Көру және есту қабілеттері бойынша мүгедектерге (магистранттардан басқа) мемлекеттік стипендияны жоғарылату мөлшері – 75 %
Жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған және азаматтардың қорғаншылығындағы (қамқоршылығындағы) балалар қатарынан студенттерге мемлекеттік стипендияны жоғарылату мөлшері – 30 %
Жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша соғыс мүгедектеріне теңестірілген студенттерге мемлекеттік стипендияны жоғарылату мөлшері – 50 %
Мемлекеттік атаулы стипендиялар алатын студенттерге мемлекеттік стипендияны жоғарылату мөлшері – 45 %
Қазақстан Республикасы Президентінің стипендиясы тағайындалған білім алушыларға мемлекеттік стипендияны жоғарылату мөлшері – 100 %
бюджет шығыстарының көлемі
мың теңге
12 383 611
8 197 082
15 098 153

384 608 869,0
394 437 288,0
427 402 700,0
Бюджетные программы развития
тыс. тенге
78 739 447,2
68 280 830,0
89 426 967,0
54 338 351,0
51 572 146,0
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МСХ
– Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МЮ
– Министерство юстиции Республики Казахстан
МСИ
– Министерство связи и информации Республики Казахстан
МЗ
– Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МИНТ
– Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан
МТК
– Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
МТЗСН
– Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МО
– Министерство обороны Республики Казахстан
МОН
– Министерство образования и науки Республики Казахстан
МОСВР
– Министерство окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан
МК
– Министерство культуры Республики Казахстан
МНГ
– Министерство нефти и газа Республики Казахстан
МРР
– Министерство регионального развития Республики Казахстан
МИД
– Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МЧС
– Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
МТС
– Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
МВД
– Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЭБП
– Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан
АГС
– Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
АСИ
– Агентство Республики Казахстан по связи и информации
НКА
– Национальное космическое агентство Республики Казахстан
АС
– Агентство Республики Казахстан по статистике
МИО
– местные исполнительные органы
ВЭФ
– Всемирный экономический форум
ПП РК
– постановление Правительства Республики Казахстан
СНГ
– Содружество Независимых Государств
ГНТЭ
– государственная научно-техническая экспертиза
РНМЦ ТиПО
– Республиканский научно-методический центр развития технического и профессионального образования и присвоения квалификации
РУОЦ «Балдаурен»
– Республиканский учебно-оздоровительный центр «Балдаурен»
РНПЦ «Учебник»
– Республиканский научно-практический центр «Учебник»
АО «НЦПК «Өрлеу»
– акционерное общество «Национальный центр повышения квалификации «Өрлеу»
РНПЦ КП
– Республиканский научно-практический центр коррекционной педагогики.
УО
– Управления образования
ЦБПиАМ
– Центр Болонского процесса и академической мобильности
МБ
– местный бюджет
РБ
– республиканский бюджет

384 608 869,0
394 437 288,0
427 402 700,0
Бюджеттік даму бағдарламалары
мың теңге
78 739 447,2
68 280 830,0
89 426 967,0
54 338 351,0
51 572 146,0
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АШМ
– Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Әділетмині
– Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
ДСМ
– Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
ИЖТМ
– Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі
ККМ
– Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
Еңбекмині
– Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Қорғанысмині
– Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі
БҒМ
– Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
ҚОСРМ
– Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігі
ММ
– Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі
МГМ
– Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі
ӨДМ
– Қазақстан Республикасы Өнірлік даму министрлігі
СІМ
– Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
ТЖМ
– Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
ТСМ
– Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі
ІІМ
– Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
ЭБЖМ
– Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі
МҚА
– Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
БАА
– Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат агенттігі туралы
ҰҒА
– Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігі
СА
– Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
ЖАО
– жергілікті атқарушы органдар
ДЭФ
– Дүниежүзілік экономикалық форум
ҚР ҮҚ
– Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ТМД
– Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы
МҒТС
– мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама
ТжКБ РҒӘО
– Республикалық техникалық және кәсіптік білім беруді дамытудың және біліктілікті берудің ғылыми-әдістемелік орталығы
«Балдәурен» РОСО
– «Балдәурен» республикалық оқу-сауықтыру орталығы
«Оқулық» РҒПО
– «Оқулық» республикалық ғылыми-практикалық орталығы
«Өрлеу» ҰБАО» АҚ
– «Өрлеу» ұлттық біліктілікті арттыру орталығы» акционерлық қоғамы
ТП ҰҒПО
– Түзеу педагогикасының ұлттық ғылыми-практикалық орталығы
ББ
– Білім басқармасы
БПАҰО
– Болон процесі және академиялық ұтқырлық орталығы
ЖБ
– жергіліктік бюджет
РБ
– республикалық бюджет