О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 22 мая 2006 года № 437 "Об утверждении Правил аттестации государственных строительных инспекторов, осуществляющих архитектурно-строительный контроль и надзор"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2014 года № 411. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 июля 2015 года № 542
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 16.07.2015 № 542 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 22 мая 2006 года № 437 «Об утверждении Правил аттестации государственных строительных инспекторов, осуществляющих архитектурно-строительный контроль и надзор» (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 18, ст. 178) следующие изменения:
в Правилах аттестации государственных строительных инспекторов, осуществляющих архитектурно-строительный контроль и надзор, утвержденных указанным постановлением:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Аттестация проводится в целях определения уровня компетентности инспекторов, знаний государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства, улучшения качества осуществляемых ими работ, изучения новых требований, с учетом изменений, происходящих в строительной отрасли, и состоит из двух этапов:
1) тестирование;
2) собеседование.»;
часть вторую, третью пункта 7 изложить в следующей редакции:
«7. Аттестационная комиссия состоит из председателя, заместителя председателя, членов и секретаря комиссии. Количество членов комиссии должно составлять не менее пяти человек.
В случае отсутствия на заседании председателя аттестационной комиссии, им выступает заместитель председателя аттестационной комиссии.»;
дополнить пунктом 13-1 следующего содержания:
«13-1. В случае прохождения аттестации одним из членов аттестационной комиссии, данное лицо не может участвовать в голосовании относительно себя.»;
пункт 17 изложить в следующей редакции:
«17. Служебная характеристика должна содержать оценку профессиональных, личностных качеств и результатов служебной деятельности аттестуемого лица и подписывается:
1) на заместителей главного государственного строительного инспектора Республики Казахстан – руководителем уполномоченного органа;
2) на главных государственных строительных инспекторов территориальных подразделений – заместителем руководителя уполномоченного органа;

"Сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк құрылыс инспекторларын аттестаттау қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2006 жылғы 22 мамырдағы № 437 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 28 сәуірдегі № 411 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 16 шілдедегі № 542 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 16.07.2015 № 542 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. «Сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк құрылыс инспекторларын аттестаттау қағидаларын бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2006 жылғы 22 мамырдағы № 437 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 18, 178-құжат) мынадай өзгерiстер енгiзiлсiн:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк құрылыс инспекторларын аттестаттау қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Аттестаттау инспекторлардың құзыреттiлiгiн, сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттiк нормативтердi бiлуiн анықтау, олар жүзеге асыратын жұмыстардың сапасын жақсарту, құрылыс саласында болып жатқан өзгерiстердi ескере отырып, жаңа талаптарды зерделеу мақсатында жүргiзiледi және мынадай екі кезеңнен тұрады:
1) тестілеу;
2) әңгімелесу.»;
7-тармақтың екіншіүшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Аттестаттау комиссиясы комиссия төрағасынан, төрағаның орынбасарынан, мүшелерi мен хатшысынан тұрады. Комиссия мүшелерiнiң саны бес адамнан кем болмауға тиiс.
Аттестаттау комиссиясының отырысында аттестатау комиссиясының төрағасы болмаған жағдайда, оған аттестаттау комиссиясы төрағасының орынбасары төрағалық етеді.»;
мынадай мазмұндағы 13-1-тармақпен толықтырылсын:
«13-1. Егер, аттестаттау комиссиясының мүшесі аттестаттаудан өткен жағдайда, өзіне қатысты дауыс бере алмайды.»;
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«17. Қызметтiк мiнездеме аттестатталатын адамның кәсiптiк, жеке қасиеттерi мен қызметтiк iс-әрекетi нәтижелерiнiң бағасын қамтуға тиiс және оған:
1) Қазақстан Республикасының бас мемлекеттiк құрылыс инспекторының орынбасарлары үшін – уәкілетті органның басшысы;
2) аумақтық бөлімшелердің бас мемлекеттiк құрылыс инспекторлары үшін – уәкілетті орган басшысының орынбасары;

3) на заместителей главных государственных строительных инспекторов и государственных строительных инспекторов территориальных подразделений – руководителями соответствующих территориальных подразделений уполномоченного органа;
4) на государственных строительных инспекторов уполномоченного органа – заместителем руководителя уполномоченного органа;
5) на государственных строительных инспекторов территориальных подразделений – руководителями соответствующих территориальных подразделений уполномоченного органа либо их заместителями.»;
пункт 20 изложить в следующей редакции:
«20. Аттестуемое лицо в случае несогласия с представленной на него служебной характеристикой в срок не позднее, чем за две недели до заседания аттестационной комиссии заявляет о своем несогласии путем предоставления в рабочий орган дополнительной информации, характеризующей его.»;
дополнить разделом 4-1 следующего содержания:
«4-1. Проведение тестирования
20-1. Формирование тестовых вопросов осуществляется рабочим органом и утверждается руководителем уполномоченного органа.
Тестовые вопросы используются при оценке уровня знаний аттестуемых лиц в виде заполнения листов ответов.
20-2. Тестирование состоит из двух этапов:
1) прохождение тестов участниками тестирования;
2) подсчет результатов.
Тестирование проводится на государственном или русском языках по выбору участника тестирования.
20-3. Во время тестирования участникам не допускается:
1) покидать помещение до окончания тестирования;
2) разговаривать и другими действиями отвлекать участников тестирования;
3) использовать персональные электронные устройства (в том числе компьютеры, мобильные телефоны).
В случае нарушения вышеуказанных требований, участник тестирования удаляется из помещения для проведения тестирования; аттестация для данного лица считается не пройденной, что отражается в протоколе заседания аттестационной комиссии.
Данное лицо может пройти повторное тестирование в сроки, устанавливаемые аттестационной комиссией, но не ранее чем через три месяца.
20-4. Общее время, предоставленное на выполнение тестовых заданий, составляет 90 минут. Тестовый вопросник включает 100 (сто) вопросов.
По истечении времени, отведенного на выполнение теста, материалы предоставляются в аттестационную комиссию.
20-5. Подсчет результатов тестирования проводится аттестационной комиссией с использованием кодов правильных ответов не более 3 (трех) часов.
20-6. Пороговым значением для руководителей структурных подразделений, осуществляющих архитектурно-строительный контроль и их заместителей, а также заместителей главного государственного инспектора Республики Казахстан, считается результат тестирования не менее 70 % правильных ответов; для остальной категории лиц, подлежащих аттестации – не менее 60 %.

3) бас мемлекеттiк құрылыс инспекторлары мен аумақтық бөлімшелердің мемлекеттiк құрылыс инспекторларының орынбасарлары үшін – уәкілетті органның тиісті аумақтық бөлімшелерінің басшылары;
4) уәкілетті органның мемемлекеттiк құрылыс инспекторлары үшiн – уәкiлеттi орган басшысының орынбасарлары;
5) аумақтық бөлімшелердің мемлекеттiк құрылыс инспекторларының орынбасарлары үшiн – уәкiлеттi органның тиiстi аумақтық бөлiмшелерiнiң басшылары не олардың орынбасарлары қол қояды.»;
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«20. Аттестатталатын адам өзiне берiлген қызметтiк мiнездемемен келiспеген жағдайда, аттестаттау комиссиясының отырысына дейiн екi апта қалғанда жұмыс органына өзiн сипаттайтын қосымша ақпарат беру арқылы өзінің келiспейтiнi туралы мәлiмдеме жасай алады.»;
мынадай мазмұндағы 4-1-бөліммен толықтырылсын:
«4-1. Тестілеу өткізу
20-1. Жұмыс органы тест сұрақтарын жасайды және оны уәкілетті органның басшысы бекітеді.
Тест сұрақтары жауаптар парақтарын толықтыру түрінде аттестатталатын адамның білім деңгейін бағалаған кезде пайдаланылады.
20-2. Тестілеу екі кезеңнен тұрады:
1) тестілеуге қатысушылардың тестіден өтуі;
2) нәтижелерді есептеу.
Тестілеу тестілеуге қатысушының өтiнiшi бойынша мемлекеттiк немесе орыс тiлiнде жүргiзiледi.
20-3. Тестілеу кезінде қатысушылардың:
1) тестілеу аяқталғанға дейін үй-жайдан кетіп қалуына;
2) тестілеуге қатысушылармен сөйлесуіне және басқа да іс-қимылымен кедергі жасауына;
3) жеке электрондық құралдарды (оның ішінде компьютерді, ұялы телефонды) пайдалануына рұқсат етілмейді.
Жоғарыда көрсетілген талаптар бұзылған жағдайда тестілеуге қатысушы тестілеу өткізіліп жатқан үй-жайдан шығарылады; осы адам үшін тестілеу өтпеді деп танылады және тестілеуге қатысушы әңгімелесуге жіберілмейді, бұл туралы аттестаттау комиссиясы отырысының хаттамасында көрсетіледі.
Осы адам аттестаттау комиссиясы белгілеген мерзімдерде, бірақ үш айдан ерте емес мерзімде қайта аттестаттаудан өтеді.
20-4. Тест тапсырмаларын орындауға берілген жалпы уақыт 90 минутты құрайды. Тест сауалнамалары 100 (жүз) сұрақтан тұрады.
Тесті орындау үшін бөлінген уақыт аяқталғаннан кейін материалдар аттестаттау комиссиясына ұсынылады.
20-5. Тестілеу нәтижесін санауды 3 (үш) сағаттан аспайтын уақыт ішінде дұрыс жауаптардың кодтарын пайдалана отырып, аттестатау комиссиясы жүргізеді.
20-6. Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшелердің басшылары мен олардың орынбасарлары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бас мемлекеттік инспекторларының орынбасарлары үшін шекті мән – кемінде 70 %; аттестаттауға жататын қалған санаттар үшін – кемінде 60 %, тестілеу нәтижесі есептеледі.

20-7. Участник тестирования, получивший при прохождении тестирования результат ниже пороговых значений, к собеседованию не допускается.
Данное лицо может пройти повторное тестирование в сроки, устанавливаемые аттестационной комиссией, но не ранее чем через три месяца.
20-8. Если при повторном прохождении тестирования участником тестирования вновь получен результат ниже пороговых значений, аттестационная комиссия принимает решение о несоответствии участника тестирования занимаемой должности инспектора.»;
подпункты 2) и 3) пункта 30 изложить в следующей редакции:
«2) не аттестован, подлежит повторной аттестации;
3) не аттестован и не соответствует занимаемой должности инспектора (только в случае повторной аттестации).»;
пункт 31 изложить в следующей редакции:
«31. Решение аттестационной комиссии оформляется протоколом заседания, который подписывается председателем, заместителем председателя, членами аттестационной комиссии и ее секретарем, присутствовавшими на ее заседании.»;
пункт 37 изложить в следующей редакции:
«37. Не аттестованные, но подлежащие повторной аттестации лица могут пройти повторную аттестацию в сроки, устанавливаемые аттестационной комиссией, но не ранее чем через три месяца.»;
приложение к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 апреля 2014 года № 411
Приложение
к Правилам аттестации государственных
строительных инспекторов,
осуществляющих архитектурно-строительный
контроль и надзор
Аттестационный лист
Информация об аттестуемом инспекторе
Фамилия, имя, отчество:__________________________________________
Дата и место рождения: __________________________________________
Образование: ___________________________________________________
Должность и дата назначения: _____________________________________
Общий трудовой стаж: ______ (в органах государственного архитектурно-строительного контроля _______), в том числе на данной должности _____
Дополнительные сведения:
Количество участвовавших членов комиссии: ____
Результаты голосования:
«За»: ____
«Против»: ____
Принятое решение: ______________________________________________
(аттестован; не аттестован, подлежит повторной аттестации; не
аттестован и не соответствует занимаемой должности инспектора)
Председатель                           /______________________/
Заместитель председателя                / _____________________/
Секретарь                               / _____________________/
Члены                                   / _____________________/
/ _____________________/
/ _____________________/
Ознакомлен с принятым решением _________________________________
(дата и подпись аттестуемого лица)

20-7. Тестiлеуден өту кезінде шектi мәннен төмен баға алған тестілеуге қатысушы әңгiмелесуге жiберiлмейдi.
Осы адам аттестаттау комиссиясы белгілеген мерзімдерде, бірақ үш айдан ерте емес мерзiмде қайта тестілеуден өтеді.
20-8. Қайта тестілеуден өткен кезде тестілеуге қатысушы шектi мәннен төмен баға алса, онда аттестатау комиссиясы тестілеуге қатысушы атқаратын инспектор лауазымына сәйкес еместігі туралы шешім қабылдайды.»;
30-тармақтың 2) және 3) тармақшылар мынадай редакцияда жазылсын:
«2) аттестатталған жоқ, қайта аттестаттауға жатады;
3) аттестатталған жоқ және инспектор атқаратын лауазымға сәйкес келмейдi (тек қайта аттестатталған жағдайда).»;
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«31. Аттестаттау комиссиясының шешiмi оның отырысына қатысқан төраға, төрағаның орынбасары, аттестаттау комиссиясының мүшелерi мен оның хатшысы қол қоятын хаттамамен ресiмделедi.»;
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«37. Аттестаттаудан өтпеген, бiрақ қайта аттестаттауға жататын адам аттестаттау комиссиясы белгiлеген мерзiмде, бiрақ кемiнде үш ай өткеннен кейiн аттестаттаудан қайта өтуi мүмкiн.»;
көрсетілген Қағидаларға қосымша осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 28 сәуірдегі
№ 411 қаулысымен
бекітілген
Сәулет-құрылыс бақылауын және
қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк
құрылыс инспекторларын аттестаттау
қағидаларына қосымша
Аттестаттау парағы
Аттестатталатын инспектор туралы ақпарат ____________________________
Тегi, аты, әкесiнiң аты _____________________________________________
Туған күнi және жерi ________________________________________________
Бiлiмi ______________________________________________________________
Лауазымы және тағайындалған күнi ____________________________________
Жалпы еңбек _________ өтілі (оның ішінде мемлекеттік сәулет-құрылыс
бақылау органдарында), оның iшiнде осы лауазымда ___________________
Қосымша мәлiметтер:
Аттестаттау нәтижелерi туралы мәлiметтер:
Қатысқан аттестаттау комиссиясы мүшелерiнiң саны ________
Дауыс беру нәтижелерi:
«Жақтағандар» ______________
«Қарсы» ____________________
Қабылданған шешiм: __________________________________________________
(аттестаттаудан өттi; аттестатталған жоқ және қайта аттестаттауға
жатады; аттестатталған жоқ және инспектор атқаратын лауазымға сәйкес
келмейдi)
Төраға               /________________/
Төрағаның орынбасары /________________/
Хатшы               /________________/
Мүшелері           /________________/
/________________/
/________________/
Қабылданған шешiммен таныстым ______________________________________
(аттестатталатын адамның қолы және күнi)