Об утверждении перечня организаций и объектов, на которых в обязательном порядке создается негосударственная противопожарная служба
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 сентября 2014 года № 1017. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 552
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 11.07.2023 № 552.
В соответствии с подпунктом 25) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый перечень организаций и объектов, на которых в обязательном порядке создается негосударственная противопожарная служба.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2007 года № 781 "Об утверждении перечня организаций и объектов, на которых в обязательном порядке создается противопожарная служба" (САПП Республики Казахстан, № 33, ст. 366);
2) пункт 38 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан в области пожарной безопасности, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 ноября 2008 года № 1068 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан в области пожарной безопасности" (САПП Республики Казахстан, № 43, ст. 492).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 сентября 2014 года № 1017
Перечень
организаций и объектов, на которых в обязательном порядке создается негосударственная противопожарная служба
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 02.04.2015 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.12.2022 № 1089 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Организации и объекты по добыче, переработке, хранению, обеспечению и транспортировке нефти и газа:
1) объекты по добыче нефти:
производительностью до трехсот тонн в сутки – без выездной техники;
производительностью триста тонн в сутки и более – с выездной техникой;
2) объекты по добыче газа независимо от производительности – с выездной техникой;
3) нефтеперекачивающие станции:
общей вместимостью резервуарных парков до сорока тысяч кубических метров – без выездной техники;
общей вместимостью резервуарных парков сорок тысяч кубических метров и более – с выездной техникой;

Міндетті түрде мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет құрылатын ұйымдар мен объектілердің тізбесін бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 25 қыркүйектегі № 1017 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 11 шілдедегі № 552 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 11.07.2023 № 552 қаулысымен.
"Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 25) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса беріліп отырған міндетті түрде мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет құрылатын ұйымдар мен объектілердің тізбесі бекітілсін.
2. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
1) "Міндетті түрде өртке қарсы қызмет құрылатын ұйымдар мен объектілердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 8 қыркүйектегі № 781 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 33, 366-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің өрт қауіпсіздігі саласындағы кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 18 қарашадағы № 1068 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкіметінің өрт қауіпсіздігі саласындағы кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 38-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 43, 492-құжат).
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 25 қыркүйектегі
№ 1017 қаулысымен
бекітілген
Міндетті түрде мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет құрылатын
ұйымдар мен объектілердің тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 02.04.2015 № 173 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Мұнай мен газды өндіру, қайта өңдеу, сақтау, қамтамасыз ету және тасымалдау жөніндегі ұйымдар мен объектілер:
1) мұнай өндіру жөніндегі объектілер:
өнімділігі тәулігіне үш жүз тоннаға дейін – жолға шығатын техникасы жоқ;
өнімділігі тәулігіне үш жүз тонна және одан көп – жолға шығатын техникасы бар;
2) өнімділігіне қарамастан газ өндіру жөніндегі объектілер – жолға шығатын техникасы бар;
3) мұнай айдау станциялары:
резервуарлық парктерінің жалпы сыйымдылығы қырық мың текше метрге дейін – жолға шығатын техникасы жоқ;
резервуарлық парктерінің жалпы сыйымдылығы қырық мың текше метр және одан көп – жолға шығатын техникасы бар;

4) газокомпрессорные станции независимо от общей мощности газоперекачивающих агрегатов – с выездной техникой;
5) газоперерабатывающие заводы независимо от производственной мощности – с выездной техникой;
6) нефтеперерабатывающие заводы независимо от производственной мощности – с выездной техникой;
7) газонаполнительные станции:
общей вместимостью резервуаров до восьми тысяч кубических метров – без выездной техники;
общей вместимостью резервуаров восемь тысяч кубических метров и более – с выездной техникой;
8) нефтеналивные и нефтесливные эстакады:
проектный объем сливоналивных операций в сутки до двух тысяч кубических метров – без выездной техники;
проектный объем сливоналивных операций в сутки две тысячи кубических метров и более – с выездной техникой;
9) базы поддержки морских операций для добычи и подготовки нефти и газа на шельфе независимо от производительности – с выездной техникой;
10) нефтебазы и склады нефтепродуктов:
с общей вместимостью резервуарных парков до десяти тысяч кубических метров – без выездной техники;
с общей вместимостью резервуарных парков десять тысяч кубических метров и более – с выездной техникой;
11) станции подземного хранения газа:
общим объемом до одного миллиарда кубических метров – без выездной техники;
общим объемом один миллиард кубических метров и более – с выездной техникой.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.12.2022 № 1089 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Организации химической и нефтехимической промышленности:
1) предприятия по производству нефтехимической продукции (полипропилен, полиэтилен, ароматические углеводороды, синтетический каучук, полистирол и другие):
с общей производственной площадью от трех тысяч до десяти тысяч квадратных метров, если десять процентов и более этой площади занимают взрывопожароопасные здания и помещения, а также наружные технологические установки – без выездной техники;
с общей производственной площадью десять тысяч квадратных метров и более, если десять процентов и более этой площади занимают взрывопожароопасные здания и помещения, а также наружные технологические установки – с выездной техникой;
2) предприятия по производству химической продукции (спиртов, эфиров, смол, винилхлорида, волокон, красок и других) с применением взрывопожароопасных веществ:
с общей производственной площадью от трех тысяч до десяти тысяч квадратных метров, если десять процентов и более этой площади занимают взрывопожароопасные здания и помещения, а также наружные технологические установки – без выездной техники;
с общей производственной площадью десять тысяч квадратных метров и более, если десять процентов и более этой площади занимают взрывопожароопасные здания и помещения, а также наружные технологические установки – с выездной техникой;

4) газ айдау агрегаттарының жалпы қуаттығына қарамастан газкомпрессорлық станциялар – жолға шығатын техникасы бар;
5) өндірістік қуаттығына қарамастан, газ өңдеу зауыттары – жолға шығатын техникасы бар;
6) өндірістік қуаттығына қарамастан, мұнай өңдеу зауыттары – жолға шығатын техникасы бар;
7) газ толтыру станциялары:
резервуарлардың жалпы сыйымдылығы сегіз мың текше метрге дейін – жолға шығатын техникасы жоқ;
резервуарлардың жалпы сыйымдылығы сегіз мың текше метр және одан көп – жолға шығатын техникасы бар;
8) мұнай құю және мұнай төгу эстакадалары:
төгу-құю операцияларының жобалық көлемі тәулігіне екі мың текше метрге дейін – жолға шығатын техникасы жоқ;
төгу-құю операцияларының жобалық көлемі тәулігіне екі мың текше метр және одан көп – жолға шығатын техникасы бар;
9) өнімділігіне қарамастан, қайраңда мұнай мен газ өндіру мен дайындауға арналған теңіз операцияларын қолдау базалары – жолға шығатын техникасы бар;
10) мұнай базалары мен мұнай өнімдерінің қоймалары:
резервуарлық парктерінің жалпы сыйымдылығы он мың текше метрге дейін – жолға шығатын техникасы жоқ;
резервуарлық парктерінің жалпы сыйымдылығы он мың текше метр және одан көп – жолға шығатын техникасы бар;
11) жерасты газ сақтау станциялары:
жалпы көлемі бір миллиард текше метрге дейін – жолға шығатын техникасы жоқ;
жалпы көлемі бір миллиард текше метр және одан көп – жолға шығатын техникасы бар.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.12.2022 № 1089 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Химия және мұнай-химия өнеркәсібі ұйымдары:
1) мұнай-химия өнімдерін (полипропилен, полиэтилен, хош иісті көмірсутектер, синтетикалық каучук, полистирол және басқалары) шығару жөніндегі кәсіпорындар:
жалпы өндірістік ауданы үш мыңнан он мың шаршы метрге дейін, егер осы ауданның он және одан көп пайызын жарылу-өрт қаупі бар ғимараттар мен үй-жайлар, сондай-ақ сыртқы технологиялық қондырғылар алып тұрса – жолға шығатын техникасы жоқ;
жалпы өндірістік ауданы он мың шаршы метр және одан көп, егер осы ауданның он және одан көп пайызын жарылу-өрт қаупі бар ғимараттар мен үй-жайлар, сондай-ақ сыртқы технологиялық қондырғылар алып тұрса – жолға шығатын техникасы бар;
2) жарылу-өрт қаупі бар заттарды қолдана отырып, химия өнімдерін (спирттерді, эфирлерді, шайырларды, винилхлоридті, талшықтарды, бояуларды және басқаларды) шығару жөніндегі кәсіпорындар:
жалпы өндірістік ауданы үш мыңнан он мың шаршы метрге дейін, егер осы ауданның он және одан көп пайызын жарылу-өрт қаупі бар ғимараттар мен үй-жайлар, сондай-ақ сыртқы технологиялық қондырғылар алып тұрса – жолға шығатын техникасы жоқ;
жалпы өндірістік ауданы он мың шаршы метр және одан көп, егер осы ауданның он және одан көп пайызын жарылу-өрт қаупі бар ғимараттар мен үй-жайлар, сондай-ақ сыртқы технологиялық қондырғылар алып тұрса – жолға шығатын техникасы бар;

3) предприятия по производству шин и резинотехнических изделий:
с общей производственной площадью от трех тысяч до десяти тысяч квадратных метров, если десять процентов и более этой площади занимают взрывопожароопасные здания и помещения, а также наружные технологические установки – без выездной техники;
с общей производственной площадью десять тысяч квадратных метров и более, если десять процентов и более этой площади занимают взрывопожароопасные здания и помещения, а также наружные технологические установки – с выездной техникой;
4) предприятия по переработке и получению сжиженных углеводородных газов:
с общей производственной площадью от трех тысяч до десяти тысяч квадратных метров, если десять процентов и более этой площади занимают взрывопожароопасные здания и помещения, а также наружные технологические установки – без выездной техники;
с общей производственной площадью десять тысяч квадратных метров и более, если десять процентов и более этой площади занимают взрывопожароопасные здания и помещения, а также наружные технологические установки – с выездной техникой;
5) предприятия по производству минеральных удобрений:
с общей производственной площадью от трех тысяч до десяти тысяч квадратных метров, если десять процентов и более этой площади занимают взрывопожароопасные здания и помещения, а также наружные технологические установки – без выездной техники;
с общей производственной площадью десять тысяч квадратных метров и более, если десять процентов и более этой площади занимают взрывопожароопасные здания и помещения, а также наружные технологические установки – с выездной техникой;
6) предприятия по производству биотоплива независимо от мощности – без выездной техники.
3. Организации электроэнергетической промышленности:
1) государственные районные электростанции с мощностью пятьсот МВт и более – с выездной техникой;
2) гидроэлектростанции:
с мощностью до двухсот пятидесяти МВт – без выездной техники;
с мощностью двести пятьдесят МВт и более – с выездной техникой;
3) тепловые электростанции:
с мощностью до пятидесяти МВт или до трехсот Гкал – без выездной техники;
с мощностью пятьдесят МВт и более или триста Гкал и более – с выездной техникой;
4) атомные электростанции независимо от мощности – с выездной техникой;
5) газотурбинные электростанции:
с мощностью до пятидесяти МВт – без выездной техники;
с мощностью пятьдесят МВт и более – с выездной техникой;
6) подстанции напряжением от одной тысячи сто пятьдесят кВ и более – с выездной техникой.

3) шиналар мен резеңке-техникалық бұйымдарды шығару жөніндегі кәсіпорындар:
жалпы өндірістік ауданы үш мыңнан он мың шаршы метрге дейін, егер осы ауданның он және одан көп пайызын жарылу-өрт қаупі бар ғимараттар мен үй-жайлар, сондай-ақ сыртқы технологиялық қондырғылар алып тұрса – жолға шығатын техникасы жоқ;
жалпы өндірістік ауданы он мың шаршы метр және одан көп, егер осы ауданның он және одан көп пайызын жарылу-өрт қаупі бар ғимараттар мен үй-жайлар, сондай-ақ сыртқы технологиялық қондырғылар алып тұрса – жолға шығатын техникасы бар;
4) сұйытылған көмірсутегі газдарын қайта өңдеу және алу жөніндегі кәсіпорындар:
жалпы өндірістік ауданы үш мыңнан он мың шаршы метрге дейін, егер осы ауданның он және одан көп пайызын жарылу-өрт қаупі бар ғимараттар мен үй-жайлар, сондай-ақ сыртқы технологиялық қондырғылар алып тұрса – жолға шығатын техникасы жоқ;
жалпы өндірістік ауданы он мың шаршы метр және одан көп, егер осы ауданның он және одан көп пайызын жарылу-өрт қаупі бар ғимараттар мен үй-жайлар, сондай-ақ сыртқы технологиялық қондырғылар алып тұрса – жолға шығатын техникасы бар;
5) минералдық тыңайтқыштар өндіру жөніндегі кәсіпорындар:
жалпы өндірістік ауданы үш мыңнан он мың шаршы метрге дейін, егер осы ауданның он және одан көп пайызын жарылу-өрт қаупі бар ғимараттар мен үй-жайлар, сондай-ақ сыртқы технологиялық қондырғылар алып тұрса – жолға шығатын техникасы жоқ;
жалпы өндірістік ауданы он мың шаршы метр және одан көп, егер осы ауданның он және одан көп пайызын жарылу-өрт қаупі бар ғимараттар мен үй-жайлар, сондай-ақ сыртқы технологиялық қондырғылар алып тұрса – жолға шығатын техникасы бар;
6) қуаттығына қарамастан, биоотын өндіру жөніндегі кәсіпорындар – жолға шығатын техникасы жоқ.
3. Электр энергетикасы өнеркәсібінің ұйымдары:
1) мемлекеттік аудандық электр станциялары қуаты бес жүз МВт және одан көп – жолға шығатын техникасы бар;
2) су электр станциялары:
қуаты екі жүз елу МВт дейін – жолға шығатын техникасы жоқ;
қуаты екі жүз елу МВт және одан көп – жолға шығатын техникасы бар;
3) жылу электр станциялары:
қуаты елу МВт немесе үш жүз Гкал дейін – жолға шығатын техникасы жоқ;
қуаты елу МВт және одан көп немесе үш жүз Гкал және одан көп – жолға шығатын техникасы бар;
4) қуаттығына қарамастан, атом электр станциялары – жолға шығатын техникасы бар;
5) газ-турбиналық электр станциялары:
қуаты елу МВт дейін – жолға шығатын техникасы жоқ;
қуаты елу МВт және одан көп – жолға шығатын техникасы бар;
6) кернеуі бір мың бір жүз елу кВ және одан көп кіші станциялар – жолға шығатын техникасы бар.

4. Объекты месторождений добычи угля, черных и цветных металлов независимо от производственной мощности – с выездной техникой.
5. Транспортные предприятия, предназначенные для непосредственного обслуживания населения, со зданиями с расчетной вместимостью пассажиров:
независимо от вместимости пассажиров в аэропортах – с выездной техникой;
семьсот человек и более в железнодорожных вокзалах и метрополитенах – без выездной техники.
6. Склады взрывчатых веществ с общей площадью складов свыше одной с половиной тысячи квадратных метров – с выездной техникой.
7. Элеваторы с общей производственной мощностью по хранению и переработке зерна пятьдесят тысяч и более тонн зерна – с выездной техникой.
8. Организации и предприятия всех видов промышленного производства, в которых имеются пожароопасные, взрывопожароопасные здания и помещения, а также наружные технологические установки общей площадью три с половиной тысячи квадратных метров и более, размещенные на расстоянии более трех километров от подразделений государственной противопожарной службы, – с выездной техникой.
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2022 № 1089 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Рынки с торговой площадью три с половиной тысячи квадратных метров и более, не оборудованные автоматической системой пожаротушения и размещенные на расстоянии более трех километров от подразделений государственной противопожарной службы, – с выездной техникой.
Примечания:
1. Отнесение зданий, сооружений, наружных технологических установок предприятий к пожароопасным или взрывопожароопасным категориям производства определяется техническим регламентом "Общие требования к пожарной безопасности", утверждаемым уполномоченным органом в сфере гражданской защиты.
2. При определении доли общей производственной площади, занимаемой взрывопожароопасными зданиями, помещениями и наружными технологическими установками, в расчет также включаются открытые площадки, на которых производится хранение взрывопожароопасных веществ и материалов.
3. Противопожарная защита организаций и объектов хозяйствования, расположенных в производственно-промышленной зоне, может обеспечиваться одним пожарным подразделением путем долевого участия данных предприятий по обслуживанию и содержанию работников негосударственной противопожарной службы и мобильной пожарной техники. При этом общая штатная численность и техническая оснащенность подразделения определяются с учетом производственных характеристик каждого предприятия.

4. Өндірістік қуаттығына қарамастан көмірді, қара және түсті металдарды өндіретін кен орындарының объектілері – жолға шығатын техникасы бар.
5. Жолаушылардың есептік сыйымдылығына ғимараттары бар халыққа тікелей қызмет көрсетуге арналған көлік кәсіпорындары:
әуежайлардағы жолаушылардың сыйымдылығына қарамастан – жолға шығатын техникасы бар;
темір жол вокзалдарында және метрополитендерде жеті жүз адам және одан көп – жолға шығатын техникасы жоқ.
6. Жалпы ауданы бір жарым мың шаршы метрден астам жарылғыш заттар қоймалары – жолға шығатын техникасы бар.
7. Астықты сақтау және қайта өңдеу бойынша жалпы өндірістік қуаттығы елу мың тонна астық және одан көп элеваторлар – жолға шығатын техникасы бар.
8. Жалпы ауданы үш жарым мың шаршы метр және одан көп, мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелерінен үш километрден астам қашықтықта орналасқан өрт қаупі, жарылу-өрт қаупі бар ғимараттар мен үй-жайлар, сондай-ақ сыртқы технологиялық қондырғылар бар өнеркәсіптік өндірістің барлық түріндегі ұйымдар мен кәсіпорындар – жолға шығатын техникасы бар.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2022 № 1089 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Сауда ауданы үш жарым мың шаршы метр және одан көп, өрт сөндірудің автоматикалық жүйесімен жабдықталмаған және мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелерінен үш километрден астам қашықтықта орналасқан базарлар – жолға шығатын техникасы бар.
Ескертпелер:
1. Ғимараттарды, құрылыстарды, кәсіпорындардың сыртқы технологиялық қондырғыларын өрт қаупі немесе жарылу-өрт қаупі бар өндіріс санаттарына жатқызу азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган бекітетін "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентінде айқындалады.
2. Жарылу-өрт қаупі бар ғимараттар, үй-жайлар мен сыртқы технологиялық қондырғылар алатын орынның жалпы өндірістік алаңының үлесін анықтау кезінде жарылу-өрт қаупі бар заттар мен материалдар сақтау жүргізілетін ашық алаңдар да есепке алынады.
3. Өндірістік-өнеркәсіптік аймақта орналасқан шаруашылық жүргізу ұйымдары мен объектілерін өртке қарсы қорғауды бір өрт бөлімшесі мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің қызметкерлері мен ұтқыр өрт техникасына қызмет көрсету және оны ұстау жөніндегі аталған кәсіпорындардың үлестік қатысуы арқылы қамтамасыз ете алады. Бұл ретте бөлімшенің жалпы штат саны мен техникалық жарақтандырылуы әр кәсіпорынның өндірістік сипаттамаларын ескере отырып айқындалады.

4. Радиус обслуживания пожарного депо при создании негосударственной противопожарной службы с выездной техникой на объектах промышленности не должен превышать норматива, определенного СНиП II-89-80* "Генеральные планы промышленных предприятий".
5. Техническая оснащенность и численность работников негосударственной противопожарной службы определяются в соответствии с Правилами осуществления деятельности негосударственных противопожарных служб, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 ноября 2014 года № 782.
6. Организации и объекты, не вошедшие в данный перечень и содержащие подразделения негосударственной противопожарной службы, сохраняют их дальнейшее функционирование.

4. Өнеркәсіп объектілерінде жолға шығатын техникасы бар мемлекеттік емес өртке қарсы қызметті құру кезінде өрт депосының қызмет көрсету радиусы ІІ-89-80* "Өнеркәсіптік кәсіпорындардың бас жоспарлары" ҚНжЕ айқындалған нормативтен аспауға тиіс.
5. Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет бөлімшелерінің техникалық жарақтандырылуы мен қызметкерлер саны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 7 қарашадағы № 782 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтердің қызметін жүзеге асыру қағидаларына сәйкес айқындалады.
6. Аталған тізбеге енбеген және мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет бөлімшелері бар ұйымдар мен объектілер олардың одан әрі жұмыс істеуін сақтайды.