Об утверждении Правил обеспечения жилищем, выплаты компенсации за наем (аренду) жилища, а также категорий должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право на получение компенсации
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 ноября 2014 года № 1209. Утратило силу Постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № 524,
Сноска. Утратило силу Постановлением Правительства РК от 05.08.2021 № 524 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила обеспечения жилищем, выплаты компенсации за наем (аренду) жилища сотрудникам органов внутренних дел;
2) категории должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право на получение компенсации за наем (аренду) жилища.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 ноября 2014 года № 1209
Правила
обеспечения жилищем, выплаты компенсации за наем (аренду)
жилища сотрудникам органов внутренних дел
1. Общие положения
1. Настоящие Правила обеспечения жилищем, выплаты компенсации за наем (аренду) жилища (далее - Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" и от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" и определяют порядок обеспечения жилищем сотрудников органов внутренних дел (далее - сотрудник) и членов их семей на период прохождения службы в органах внутренних дел, а также выплаты компенсации сотрудникам за наем (аренду) жилища.
К членам семей сотрудников относятся: постоянно совместно проживающие супруга (супруг), совместные или одного из супругов несовершеннолетние дети (усыновленные, находящиеся на иждивении или под опекой) и дети супруга (супруги), обучающиеся в организациях образования по очной форме обучения, в возрасте до двадцати трех лет; дети-инвалиды (усыновленные, находящиеся на иждивении или под опекой) и дети-инвалиды супруга (супруги), ставшие инвалидами до восемнадцати лет; родители и родители супруга (супруги), находящиеся на иждивении сотрудника.

Ішкі істер органдарының қызметкерлерін тұрғын үймен қамтамасыз ету, тұрғын үйді жалдау (жалға алу) үшін өтемақы төлеу қағидаларын, сондай-ақ өтемақы алуға құқығы бар ішкі істер органдарының қызметкерлері лауазымдарының санаттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қарашадағы № 1209 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № 524 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 05.08.2021 № 524 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Ішкі істер органдарының қызметкерлерін тұрғын үймен қамтамасыз ету, тұрғын үйді жалдау (жалға алу) үшін өтемақы төлеу қағидалары;
2) ішкі істер органдарының тұрғын үйді жалдағаны (жалға алғаны) үшін өтемақы алуға құқығы бар қызметкерлері лауазымдарының санаттары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 19 қарашадағы
№ 1209 қаулысымен
бекітілген
Ішкі істер органдарының қызметкерлерін тұрғын үймен қамтамасыз ету, тұрғын үйді жалдау (жалға алу) үшін өтемақы төлеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ішкі істер органдарының қызметкерлерін тұрғын үймен қамтамасыз ету, тұрғын үйді жалдау (жалға алу) үшін өтемақы төлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі және "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" 2014 жылғы 23 сәуірдегі заңдарына сәйкес әзірленді және ішкі істер органдарының қызметкерлерін (бұдан әрі – қызметкерлер) және олардың отбасы мүшелерін ішкі істер органдарында қызмет өткеру кезеңінде тұрғын үймен қамтамасыз ету, сондай-ақ қызметкерлерге тұрғын үйді жалдағаны (жалға алғаны) үшін өтемақы төлеу тәртібін анықтайды.
Қызметкерлердің отбасы мүшелеріне: үнемі бірге тұратын жұбайы (зайыбы), ортақ немесе ерлі-зайыптылардың біреуінің кәмелетке толмаған (асырап алған, асырауындағы немесе қамқорлығындағы) балалары және жұбайының (зайыбының) күндізгі оқу нысаны бойынша білім беру ұйымдарында оқитын жиырма үш жасқа толмаған балалары; мүгедек балалары (асырап алған, асырауындағы немесе қамқорлығындағы) және жұбайының (зайыбының) он сегіз жасқа толғанға дейін мүгедек болып қалған балалары; қызметкердің асырауындағы ата-анасы және жұбайының (зайыбының) ата-анасы жатады.

2. Действия настоящих Правил не распространяются на слушателей, проходящих обучение в организациях образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан, реализующих профессиональные учебные программы высшего и послевузовского образования.
2. Порядок обеспечения жилищем сотрудников
органов внутренних дел и членов их семей
3. Жилище предоставляется сотрудникам органов внутренних дел, состоящим на учете нуждающихся в жилище, в порядке очередности, установленной списками, с момента подачи рапорта о постановке на учет со всеми необходимыми документами в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях".
4. Рапорт о постановке на учет подается сотрудником на имя председателя жилищной комиссии органа внутренних дел, в котором он проходит службу, и регистрируется в соответствующем структурном подразделении, на которое возложена функция по учету сотрудников и членов их семей, нуждающихся в жилье (далее - структурное подразделение).
К рапорту прилагаются:
1) справка о составе семьи;
2) справка с места службы;
3) справка об отсутствии (наличии) жилища на праве собственности в данном населенном пункте у сотрудника и членов его семьи, полученная не позднее, чем за десять календарных дней до дня подачи рапорта (справка представляется сотрудником ежегодно);
4) послужной список;
5) справка о сдаче служебного жилья по прежнему месту службы;
6) копии документов, удостоверяющих личность сотрудника и членов его семьи, свидетельств о рождении детей, заключении (расторжении) брака, при наличии у сотрудника членов семьи (не позднее, чем за 10 дней до дня подачи рапорта);
7) справка государственного учреждения здравоохранения о наличии в семье членов, страдающих тяжелыми формами некоторых хронических заболеваний, перечисленных в списке заболевание утверждаемом Правительством Республики Казахстан;
8) справка с организации образования на членов семьи, обучающихся по очной форме в возрасте до двадцати трех лет;
9) справка об инвалидности с государственного учреждения социальной защиты населения при наличии ребенка-инвалида в семье до достижения им возраста восемнадцати лет по группе инвалидности;
10) справка об опеке и попечительстве несовершеннолетнего с уполномоченного органа в области защиты прав детей;
11) копия решения суда о признании лиц членами семьи либо находящимися на иждивении сотрудника.
5. В течение десяти рабочих дней со дня регистрации рапорта структурное подразделение осуществляет проверку представленных документов на соответствие требованиям пункта 4 настоящих Правил.
При несоответствии представленных документов структурное подразделение возвращает их сотруднику для доработки, которые он должен устранить и внести в структурное подразделение в течение десяти рабочих дней, при этом рапорт считается поданным в день его первичной регистрации в структурном подразделении.

2. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында оқитын тыңдаушыларға қолданылмайды.
2. Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен олардың отбасы
мүшелерін тұрғын үймен қамтамасыз ету тәртібі
3. Тұрғын үй тұрғын үйге мұқтаждар есебінде тұрған ішкі істер органдарының қызметкерлеріне "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес барлық қажетті құжаттарымен бірге есепке қою туралы баянат берген кезден бастап тізімде белгіленген кезектілік тәртібімен беріледі.
4. Қызметкер есепке қою туралы баянатты өзі қызмет өткеріп жүрген ішкі істер органының тұрғын үй комиссиясы төрағасының атына береді және ол тұрғын үйге мұқтаж қызметкерлер мен олардың отбасы мүшелерін есепке алу жөніндегі функция жүктелген тиісті құрылымдық бөліністе (бұдан әрі – құрылымдық бөлініс) тіркеледі.
Баянатқа:
1) отбасы құрамы туралы анықтама;
2) қызмет орнынан анықтама;
3) алынғанына баянат берген күнге дейін күнтізбелік он күн өтпеген қызметкер мен оның отбасы мүшелерінің осы елді мекенде меншік құқығында тұрғын үйінің жоқ (бар) екені туралы анықтама (анықтаманы қызметкерлер жыл сайын ұсынады);
4) қызметтік тізім;
5) бұрынғы қызмет орны бойынша қызметтік тұрғын үйін тапсырғаны туралы анықтама;
6) қызметкердің және оның отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттардың, қызметкердің отбасы мүшелері бар болған кезде балаларының туу туралы, неке (некені бұзу) туралы куәліктерінің көшірмелері (баянат берген күнге дейін 10 күннен аспаған);
7) мемлекеттік денсаулық сақтау мекемесінің отбасында Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін аурулардың тізімінде санамаланған кейбір созылмалы аурулардың ауыр түрлерімен ауыратын мүшелерінің бар екені туралы анықтамасы;
8) жиырма үшке толмаған, күндізгі оқу нысанында оқитын отбасы мүшелеріне білім ұйымынан анықтама;
9) отбасында мүгедектік тобы бойынша он сегіз жасқа толғанға дейін мүгедек болып қалған бала болған кезде халықты әлеуметтік қорғау мемлекеттік мекемесінен мүгедектігі туралы анықтама;
10) балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органнан кәмелетке толмағанды қорғаншылыққа және қамқоршылыққа алу туралы анықтама;
11) адамдарды қызметкердің отбасы мүшесі немесе оның асырауында деп тану туралы сот шешімінің көшірмесі қоса беріледі.
5. Баянат тіркелген күнінен бастап он жұмыс күні ішінде құрылымдық бөлініс ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың 4-тармағындағы талаптарға сәйкес келуін тексеруді жүзеге асырады.
Ұсынылған құжаттар сәйкес келмеген кезде құрылымдық бөлініс оларды қызметкерге толық пысықтау үшін қайтарады, ол он жұмыс күні ішінде кемшіліктерді жоюы және құрылымдық бөлініске қайта енгізуі тиіс, бұл ретте баянат құрылымдық бөліністе оның алғашқы тіркелген күні берілген болып саналады.

6. Признание сотрудника нуждающимся в жилище производится по основаниям, предусмотренным Законом Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", на заседании жилищной комиссии не позднее месяца со дня регистрации рапорта. О принятом решении сотрудник в течение десяти рабочих дней извещается в письменном виде. При этом указываются дата признания нуждающимся в жилище и номер очередности или мотивированный письменный отказ в признании нуждающимся.
7. Снятие сотрудника с учета нуждающихся в жилище производится по основаниям, установленным Законом Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях".
8. Члены семей сотрудников, потерявшие кормильцев, продолжают состоять на учете нуждающихся в служебном жилище до обеспечения их служебным жилищем.
9. Предоставление служебного жилища осуществляется по решению жилищной комиссии согласно Правилам предоставления и пользования жилищем из государственного жилищного фонда или жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 декабря 2011 года № 1420. Служебное жилище предоставляется в порядке очередности.
10. В качестве служебного жилища сотрудникам предоставляются жилые помещения по нормам, установленным законодательством Республики Казахстан.
11. За сотрудниками, направленными для прохождения службы за пределы Республики Казахстан, занимаемые жилища сохраняются на все время пребывания за пределами Республики Казахстан.
12. Сотрудники, уволенные из органов внутренних дел, сдают предоставленные им служебные жилища в течение месяца, за исключением лиц, у которых имеется право приватизации занимаемого жилища.
3. Порядок выплаты компенсации за наем (аренду)
жилища сотрудникам органов внутренних
дел и членам их семей
13. Компенсацией за наем (аренду) жилища являются денежные средства, выплачиваемые сотруднику, состоящему на учете нуждающихся в жилище, до обеспечения служебным жилищем (далее - компенсация).
Выплата компенсации производится сотрудникам, занимающим должности согласно категориям должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право на получение компенсации, утверждаемым Правительством Республики Казахстан.
14. Предоставление компенсации сотруднику не является основанием для исключения сотрудника из списка очередности на получение служебного жилища.
15. Выплата компенсации производится в целях возмещения расходов за наем (аренду) жилища взамен служебного жилища.
16. Выплата компенсации осуществляется за счет средств республиканского бюджета и бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы.

6. Қызметкерді тұрғын үйге мұқтаж деп тану "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңында көзделген негіздемелер бойынша тұрғын үй комиссиясының отырысында баянат тіркелген күннен бастап бір айдан кешіктірілмей жүргізіледі. Қабылданған шешім туралы қызметкер он жұмыс күні ішінде жазбаша түрде хабардар етіледі. Бұл ретте тұрғын үйге мұқтаж деп танылған күні және кезектілік нөмірі немесе мұқтаж деп танудан бас тартудың дәлелді себебі көрсетіледі.
7. Қызметкерді тұрғын үйге мұқтаждар есебінен алу "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген негіздемелер бойынша жүргізіледі.
8. Асыраушысынан айырылған қызметкерлердің отбасы мүшелері оларды тұрғын үймен қамтамасыз еткенге дейін тұрғын үйге мұқтаждар есебінде тұрады.
9. Қызметтік тұрғын үй беру тұрғын үй комиссиясының шешімі бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 желтоқсандағы № 1420 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үй немесе жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалдаған тұрғын үй беру және пайдалану қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады. Қызметтік тұрғын үй кезек тәртібімен беріледі.
10. Қызметкерлерге қызметтік тұрғын үй ретінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нормалар бойынша тұрғын үй-жайлар беріледі.
11. Қазақстан Республикасынан тыс жерге қызмет өткеруге жіберілген қызметкерлер тұрған тұрғын үй Қазақстан Республикасынан тыс жерде болған барлық уақытқа сақталады.
12. Ішкі істер органдарынан шығарылған қызметкерлер, тұрып жатқан тұрғын үйді жекешелендіру құқығы бар адамдарды қоспағанда, өздеріне берілген қызметтік тұрғын үйлерді бір ай ішінде тапсырады.
3. Ішкі істер органдарының қызметкерлеріне және олардың отбасы
мүшелеріне тұрғын үйді жалдау (жалға алу) үшін өтемақы төлеу тәртібі
13. Тұрғын үйді жалдау (жалға алу) үшін өтемақы тұрғын үйге мұқтаждар есебінде тұрған қызметкер қызметтік тұрғын үймен қамтамасыз етілгенге дейін төленетін ақшалай қаражат (бұдан әрі – өтемақы) болып табылады.
Өтемақы төлеу Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін ішкі істер органдарының өтемақы алуға құқығы бар қызметкерлерінің лауазымдар санаттарына сәйкес қызмет атқаратын қызметкерлерге жүргізіледі.
14. Қызметкерге өтемақы беру қызметкерді қызметтік тұрғын үй алуға арналған кезектілік тізімінен алып тастау үшін негіз болып табылмайды.
15. Өтемақы төлеу қызметтік тұрғын үйдің орнына тұрғын үйді жалдау (жалға алу) үшін шығыстарды өтеу мақсатында жүргізіледі.
16. Өтемақы төлеу республикалық бюджеттің және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 16 - в редакции постановления Правительства РК от 16.01.2021 № 11 (вводится в действие с 01.01.2021).
17. Основанием для назначения сотруднику выплаты компенсации за наем (аренду) жилища является признание его нуждающимся в жилище в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях".
18. Учет сотрудников, признанных получателями выплаты компенсации за наем (аренду) жилища, ведется структурным подразделением.
19. Для рассмотрения назначения выплаты компенсации за наем(аренду) жилища сотрудники представляют в жилищную комиссию органа внутренних дел по месту прохождения службы следующие документы:
1) ежеквартальный письменный рапорт о выплате компенсации за наем (аренду) жилища с указанием периода оплаты на имя руководителя органа или подразделения внутренних дел, в котором он проходит службу, либо должностного лица, определяемого руководителем;
2) справку о составе семьи, выданную кадровым подразделением учреждения (представляется 1 (один) раз, за исключением случаев изменения состава семьи);
3) копии свидетельств о заключении (расторжении брака), смерти членов семьи, рождении детей;
4) справку учебного заведения о том, что лица в возрасте до двадцати трех лет являются обучающимися очной формы обучения (представляется два раза в год);
5) справку учебного заведения о том, что обучающемуся предоставлено (не предоставлено) место в общежитии (представляется два раза в год);
6) договор найма (аренды) жилища, заключенный в установленном порядке;
7) ежемесячно подтверждающие документы об оплате за наем (аренду) жилья (расписка, квитанция приходно-кассового ордера или фискальный чек);
8) справку с места работы супруги (супруга) со сведениями о получении либо неполучении служебного жилища.
20. Структурное подразделение учреждения рассматривает документы, предусмотренные пунктом 19 настоящих Правил, в течение десяти рабочих дней со дня регистрации рапорта сотрудника о выплате денежной компенсации, подготавливает материалы на очередное заседание жилищной комиссии, которое проводится один раз в месяц.
21. Жилищной комиссией выносится решение о назначении сотруднику компенсации за наем (аренду) жилища, которое оформляется протоколом.
22. Выплата компенсации за наем (аренду) жилища осуществляется приказом руководителя государственного учреждения, издаваемым ежемесячно на основании решения жилищной комиссии после проверки финансового подразделения.
23. Выплата компенсации производится по месту прохождения службы в текущем месяце за истекший месяц. В декабре месяце выплата компенсации за текущий месяц производится не позднее 25 числа.

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.01.2021 № 11 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
17. "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен тұрғын үйге мұқтаж деп танылуы қызметкерге тұрғын үйді жалдау (жалға алу)үшін өтемақы төлемін тағайындау үшін негіз болып табылады.
18. Тұрғын үйді жалдау (жалға алу) үшін өтемақы төлемін алушы деп танылған қызметкерлерді есепке алуды құрылымдық бөлініс жүргізеді.
19. Тұрғын үйді жалдау (жалға алу) үшін өтемақы төлемін тағайындауды қарау үшін қызметкерлер өздері қызмет өткеретін жердегі ішкі істер органдарының тұрғын үй комиссиясына мынадай құжаттарды береді:
1) өзі қызмет өткеретін ішкі істер органы немесе бөлінісі басшысының немесе басшы белгілеген лауазымды адамның атына тұрғын үйді жалдау (жалға алу) үшін өтемақы төлеу туралы тоқсан сайынғы төлем кезеңі көрсетілген жазбаша баянат;
2) мекеменің кадр бөлінісі берген отбасы құрамы туралы анықтама (отбасы құрамы өзгерген жағдайларды қоспағанда, 1 (бір) рет беріледі);
3) некеге тұру (некені бұзу), отбасы мүшелерінің қайтыс болуы, балаларының туу туралы куәліктерінің көшірмелері;
4) жиырма үшке толмаған адамның күндізгі нысанында оқитыны туралы оқу орнынан анықтама (жылына екі рет беріледі);
5) білім алушыға жатақханадан орын берілгені (берілмегені) туралы оқу орнынан анықтама (жылына екі рет беріледі);
6) белгіленген тәртіппен жасалған тұрғын үйді жалдау (жалға алу) келісімшарты;
7) ай сайын тұрғын үйді жалдау (жалға алу) үшін төлегені туралы растаушы құжаттар (қолхат, кіріс-кассалық ордер түбіртегі немесе фискальді чек);
8) жұбайының (зайыбының) жұмыс орнынан қызметтік тұрғын үйді алғаны не алмағаны туралы мәліметтері бар анықтама.
20. Мекеменің құрылымдық бөлінісі осы Қағидалардың 19-тармағында көзделген құжаттарды қызметкердің ақшалай өтемақы төлеу туралы баянаты тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде қарайды және айына бір рет жүргізілетін тұрғын үй комиссиясының кезекті отырысына материалдар дайындайды.
21. Тұрғын үй комиссиясы қызметкерге тұрғын үйді жалдау (жалға алу) үшін өтемақы тағайындау туралы шешім шығарады, ол хаттамамен ресімделеді.
22. Тұрғын үйді жалдау (жалға алу) үшін өтемақы төлеу тұрғын үй комиссияның хаттамасы негізінде, қаржы бөлімшесі тексергеннен кейін мемлекеттік мекеме басшысының ай сайын шығарылатын бұйрығы негізінде жүзеге асырылды.
23. Өтемақы төлеу қызмет өткеретін жеріндегі ағымдағы айда өткен ай үшін жүргізіледі. Желтоқсан айында ағымдағы ай үшін өтемақы төлеу 25 күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.

24. Перечисление компенсации осуществляется на лицевые или текущие счета сотрудников, открытые в банках и иных организациях, имеющих лицензию на проведение отдельных видов банковских операций.
25. Выплата компенсации в месяц поступления на службу в органы внутренних дел и увольнения осуществляется пропорционально дням фактической службы.
26. Сотрудникам, находящимся в дополнительных отпусках по беременности и родам, уходу за ребенком, командировке, учебе, на лечении, выплата компенсации осуществляется на общих основаниях.
27. В случае если один супруг является сотрудником органов внутренних дел, а другой супруг (супруга) военнослужащий либо сотрудник специальных государственных органов или органов внутренних дел, проходящий службу в одном населенном пункте, компенсация выплачивается одному из супругов на основании справки финансового подразделения по месту прохождения службы супруга (супруги) о том, что ему (ей) компенсация не выплачивается.
28. При служебном перемещении и продвижении по службе сотрудников из одного государственного учреждения в другое в структуре органов внутренних дел выплата компенсации в месяц убытия к новому месту прохождения службы осуществляется до дня перемещения или продвижения по службе.
При перемещении или продвижении по службе сотрудников на должность, не входящую в категории должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право на получение компенсации утверждаемые Правительством Республики Казахстан, компенсация за наем (аренду) жилища выплачивается до дня перемещения или продвижения по службе.
Днем перемещения или продвижения по службе считается день подписания приказа о перемещении или продвижении по службе сотрудника или указанный в приказе.
29. При изменении состава семьи сотрудника производится перерасчет размера денежной компенсации за наем (аренду) жилья на основании подтверждающих документов:
1) копии свидетельства рождения детей - с даты их представления в структурное подразделение;
2) справки об изменении состава семьи, копии свидетельства о заключении (расторжении брака), смерти членов семьи - с даты изменения состава семьи, наступления события.
30. При переводе, увольнении со службы сотрудника финансовое подразделение учреждения указывает сведения о произведенных выплатах компенсации за наем (аренду) жилища за текущий месяц до даты убытия в денежном аттестате.
31. Компенсация, выплаченная сотруднику, снятому с учета нуждающихся в жилье, подлежит возврату со дня наступления основания для снятия с учета в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о жилищных отношениях.

24. Өтемақыны аудару қызметкерлердің банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүргізуге лицензиясы бар өзге де ұйымдарда ашылған дербес немесе ағымдағы шоттарына жүзеге асырылады.
25. Ішкі істер органдарына қызметке кірген және одан шығарылған айда өтемақы төлеу нақты қызмет өткерген күндерге тепе-тең жүзеге асырылады.
26. Жүктілігі және бала туу, бала күтімі бойынша қосымша демалыстардағы, іссапардағы, оқудағы, емделудегі қызметкерлерге өтемақы төлеу жалпы негіздерде жүзеге асырылады.
27. Ерлі-зайыптылардың біреуі ішкі істер органдарының қызметкері, ал екіншісі жұбайы (зайыбы) бір елді мекенде қызмет өткеретін әскери қызметші немесе арнайы мемлекеттік органдардың не ішкі істер органдарының кызметкері болып табылған жағдайда, жұбайының (зайыбының) қызмет өткеру орны бойынша оған өтемақы төленбейтіні туралы қаржы бөлімшесінің анықтамасы негізінде ерлі-зайыптылардың біреуіне төленеді.
28. Қызметкерлер бір мемлекеттік мекемеден екіншісіне қызметтік ауысқан және қызмет бойынша жылжыған кезде ішкі істер органдары құрылымында өтемақы төлеу жаңа қызмет өткеру орнына кеткен айда қызмет бойынша ауысу немесе жылжу күніне дейін жүзеге асырылады.
Қызметкерлерді Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін өтемақы алуға құқығы бар ішкі істер органдары қызметкерлері лауазымдарының санаттарына жатпайтын лауазымға қызмет бойынша ауыстыру немесе жылжыту кезінде тұрғын үйді жалдау (жалға алу) үшін өтемақы қызмет бойынша ауысқан немесе жылжыған күніне дейін төленеді.
Қызмет бойынша ауысу немесе жылжу күні қызметкерді қызмет бойынша ауыстыру немесе жылжыту туралы бұйрыққа қол қойылған күн немесе бұйрықта көрсетілген күн болып есептеледі.
29. Қызметкердің отбасы құрамы өзгерген кезде тұрғын үйді жалдау (жалға алу) үшін ақшалай өтемақының мөлшерін қайта есептеу растаушы құжаттар негізінде:
1) балаларының туу туралы куәліктерінің көшірмелері – оларды жауапты құрылымдық бөлімшеге беру күнінен бастап;
2) отбасы құрамының өзгеруі, неке қию (некені бұзу) туралы, отбасы мүшелерінің қайтыс болғаны туралы куәліктердің көшірмелері отбасы құрамы өзгерген, оқиға басталған күнінен бастап жүргізіледі.
30. Қызметкер қызметтен ауыстырылған, шығарылған кезде мекеменің қаржы бөлінісі ақшалай аттестатта ағымдағы айда кеткен күніне дейін тұрғын үйді жалдау (жалға алу) үшін төлеген өтемақы туралы мәліметтерді көрсетеді.
31. Тұрғын үйге мұқтаждар есебінен алынған қызметкерге төленген өтемақы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен есептен алу үшін негіздеме туындаған күннен бастап қайтаруға жатады.

32. Предельный размер компенсации определяется путем умножения количества членов семьи сотрудника на нормы положенной полезной площади в соответствии с законодательством Республики Казахстан о жилищных отношениях и средней стоимости найма (аренды) одного квадратного метра благоустроенного жилья в населенном пункте по месту прохождения службы сотрудника.
Средняя стоимость найма (аренды) одного квадратного метра благоустроенного жилья определяется согласно данным уполномоченного органа в области государственной статистики за январь текущего года, публикуемым на его официальном сайте, в соответствии с планом статистических работ.
В случае отсутствия статистических данных по населенному пункту размер компенсации определяется по статистическим данным территориального подразделения уполномоченного органа в области государственной статистики.
33. Размер компенсации, подлежащей к выплате, определяется на основании документов, представленных в соответствии с пунктом 19 настоящих Правил.
34. При определении размера компенсации учитываются:
1) совместно проживающие с сотрудником дети, обучающиеся в организациях образования по очной форме обучения, в возрасте до двадцати трех лет;
2) наличие членов семьи сотрудника, страдающих тяжелыми формами некоторых хронических заболеваний, перечисленных в списке заболеваний, утвержденном Правительством Республики Казахстан, которым предоставляется отдельная дополнительная комната. Указанная дополнительная площадь не считается излишней.
35. Планирование расходов на компенсацию на плановый период проводится финансовым подразделением на основании составленного жилищной комиссией списка сотрудников, нуждающихся в жилье, за исключением лиц, которые будут обеспечены жильем за счет высвобождающихся и приобретающихся жилищных фондов в текущем году.
Данный перечень жилищной комиссией направляется в срок до 25 января текущего года в финансовое подразделение для дальнейшего составления расчетов на плановый период.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 ноября 2014 года № 1209
Категории должностей сотрудников органов
внутренних дел, имеющих право на получение
компенсации за наем (аренду) жилища
Сноска. Категории должностей с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 04.03.2021 № 122 (вводится в действие с 01.01.2021).
1. Центральный аппарат Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Раздел 1 - в редакции постановления Правительства РК от 16.01.2021 № 11 (вводится в действие с 01.01.2021).
Департамент криминальной полиции, Департамент по противодействию экстремизму, Департамент по противодействию наркопреступности, Следственный департамент, Оперативно-криминалистический департамент, Департамент собственной безопасности, Национальное центральное бюро "Интерпол", Центр оперативного управления
Начальник департамента;
заместитель начальника департамента;
заместитель начальника департамента – начальник центра оперативного управления;
начальник самостоятельного управления;
заместитель начальника самостоятельного управления;
начальник управления (отдела, отделения);
заместитель начальника управления (отдела, отделения);
главный криминалист;
старший оперуполномоченный (следователь, дознаватель) по особо важным делам;
старший оперуполномоченный (следователь, дознаватель, криминалист);
оперуполномоченный, следователь, дознаватель, криминалист;
помощник начальника дежурной части – оперативный дежурный;
старший инспектор по особым поручениям Центра оперативного управления;
старший инспектор центра оперативного управления;
старший инспектор – дежурный всех наименований;
инспектор – дежурный всех наименований.
Примечание: по Департаменту по противодействию наркопреступности не распространяется на должности, функциональными обязанностями которых являются вопросы реализации:
организационно-аналитической работы и контроля;
межведомственной координации и профилактики;
лицензирования и контроля за легальным оборотом наркотиков.
Департамент оперативной службы
Департамент, управление (отдел) по области, городу:
Начальник департамента;
заместитель начальника департамента;
начальник управления, отдела, отделения;
заместитель начальника управления, отдела, отделения;
старший оперуполномоченный по особо важным делам;
старший оперуполномоченный;
старший инспектор – дежурный дежурной части;
инспектор – дежурный дежурной части;
оперуполномоченный;
младший оперуполномоченный;
помощник дежурного дежурной части.
Примечание: не распространяется на должности, функциональными обязанностями которых являются вопросы реализации:
языковой политики;
международного сотрудничества;
работы со средствами массовой информации и по связям с общественностью;
правового обеспечения;
документационного обеспечения;
финансового обеспечения;
материально-технического обеспечения;
кадрового обеспечения.

32. Өтемақының шекті мөлшері қызметкердің қызмет өткеретін жері бойынша елді мекенде тұрғын үй қатынастары туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметкердің отбасы мүшелерінің санын тиесілі пайдалы алаңның және жайлы тұрғын үйдің бір шаршы метрін жалдаудың (жалға алудың) орташа құнының нормаларына көбейту жолымен айқындалады.
Жайлы тұрғын үйдің бір шаршы метрін жалдаудың (жалға алудың) орташа құны мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ресми сайтында жарияланатын оның ағымдағы жылғы қаңтардағы деректеріне, статистикалық жұмыстар жоспарына сәйкес айқындалады.
Елді мекен бойынша статистикалық деректер болмаған жағдайда, өтемақы мөлшері мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлінісінің статистикалық деректері бойынша айқындалады.
33. Төлеуге жататын өтемақының мөлшері осы Қағидалардың 19-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттар негізінде айқындалады.
34. Өтемақы мөлшерін анықтау кезінде:
1) қызметкермен бірге тұратын күндізгі оқу нысаны бойынша білім беру ұйымдарында оқитын жиырма үшке толмаған балалары есепке алынады;
2) қызметкердің отбасы мүшесінде Қазақстан Республикасының Үкіметі бекiткен аурулар тiзiмiнде санамаланған кейбір созылмалы аурулардың ауыр түрлерiмен ауыратын адамдардың болуы есепке алынады, оларға қосымша бөлек бөлме ұсынылады. Көрсетілген қосымша алаң артық деп есептелмейді.
35. Жоспарлы кезеңге өтемақыға шығыстарды жоспарлауды қаржы бөлінісі ағымдағы жылы босатылатын және сатып алынатын тұрғын үй қорлары есебінен тұрғын үймен қамтамасыз етілетін адамдарды қоспағанда, тұрғын үй комиссиясы жасаған тұрғын үйге мұқтаж қызметкерлердің тізімі негізінде жүргізеді.
Осы тізбені тұрғын үй комиссиясы ағымдағы жылғы 25 қаңтарға дейінгі мерзімде одан әрі жоспарлы кезеңге есептерді жасау үшін қаржы бөлінісіне жолдайды.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 19 қарашадағы
№ 1209 қаулысымен
бекітілген
Ішкі істер органдарының тұрғын үйді жалдау (жалға алу) үшін
өтемақы алуға құқығы бар қызметкерлері лауазымдарының санаттары
1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің орталық аппараты
Ескерту. 1-бөлім жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 16.01.2021 № 11 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.03.2021 № 122 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Криминалдық полиция департаменті, Экстремизмге қарсы іс-қимыл департаменті, Есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл департаменті, Тергеу департаменті, Жедел-криминалистикалық департамент, Өзіндік қауіпсіздік департаменті, "Интерпол" ұлттық орталық бюросы, Жедел басқару орталығы
Департамент бастығы;
департамент бастығының орынбасары;
департамент бастығының орынбасары – жедел басқару орталығының бастығы;
дербес басқарманың бастығы;
дербес басқарма бастығының орынбасары;
басқарма (бөлім, бөлімше) бастығы;
басқарма (бөлім, бөлімше) бастығының орынбасары;
бас криминалист;
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл (тергеуші, анықтаушы);
аға жедел уәкіл (тергеуші, анықтаушы, криминалист);
жедел уәкіл, тергеуші, анықтаушы, криминалист;
кезекші бөлім бастығының көмекшісі – жедел кезекші;
Жедел басқару орталығының ерекше тапсырмалар жөніндегі аға инспекторы;
Жедел басқару орталығының аға инспекторы;
барлық атаудағы кезекші аға инспектор;
барлық атаудағы кезекші инспектор.
Ескертпе: Есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл департаменті бойынша функционалдық міндеттері:
ұйымдастырушылық-талдамалық жұмысты және бақылауды;
ведомствоаралық үйлестіруді және профилактиканы;
есірткінің заңды айналымын лицензиялауды және бақылауды іске асыру мәселелері болып табылатын лауазымдарға қолданылмайды.
Жедел қызмет департаменті
Облыс, қала бойынша департамент, басқарма (бөлім):
Департамент бастығы;
департамент бастығының орынбасары;
басқарма, бөлім, бөлімше бастығы;
басқарма, бөлім, бөлімше бастығының орынбасары;
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл;
аға жедел уәкіл;
кезекші бөлімнің кезекшісі – аға инспектор;
кезекші бөлімнің кезекшісі – инспектор;
жедел уәкіл;
кіші жедел уәкіл;
кезекші бөлім кезекшісінің көмекшісі.
Ескертпе: функционалдық міндеттері:
тіл саясатын;
халықаралық ынтымақтасты;
бұқаралық ақпарат құралдарымен және жұртшылықпен байланыс жөніндегі жұмысты;
құқықтық қамтамасыз етуді;
құжаттамалық қамтамасыз етуді;
қаржымен қамтамасыз етуді;
материалдық-техникалық қамтамасыз етуді;
кадрлық қамтамасыз етуді іске асыру болып табылатын лауазымдарға қолданылмайды.

2. Комитет уголовно-исполнительной системы
Сноска. Раздел - в редакции постановления Правительства РК от 16.01.2021 № 11 (вводится в действие с 01.01.2021).
Оперативное управление
Начальник;
заместитель начальника;
начальник отдела;
старший оперуполномоченный по особо важным делам;
старший оперуполномоченный;
оперуполномоченный.
Дежурная часть
Начальник;
старший инспектор – дежурный;
инспектор – дежурный;
главный специалист военно-мобилизационной работы и гражданской обороны.
Управление режима, надзора и охраны
Начальник;
заместитель начальника;
старший оперуполномоченный по особо важным делам;
старший оперуполномоченный, оперуполномоченный, главный специалист;
старший инспектор, инспектор.
Управление воспитательной и социально-психологической работы среди осужденных
Начальник;
заместитель начальника;
начальник отдела;
главный специалист;
главный специалист – психолог;
старший инспектор;
инспектор, инспектор – психолог.
Управление собственной безопасности
Начальник;
заместитель начальника;
старший оперуполномоченный по особо важным делам;
старший оперуполномоченный;
оперуполномоченный.
Отдел (отделение, группа) следственных изоляторов
Начальник;
старший оперуполномоченный по особо важным делам;
старший оперуполномоченный;
оперуполномоченный.
Отдел специального учета
Начальник;
главный специалист;
старший инспектор;
инспектор.
Отдел медицинского обеспечения
начальник отдела – врач;
главный специалист – врач;
главный специалист – государственный санитарный врач;
старший инспектор – врач;
инспектор – врач.
Отдел организации труда осужденных
начальник отдела;
главный специалист;
старший инспектор;
инспектор.
3. Организации (государственные учреждения), находящиеся в ведении Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Раздел 3 - в редакции постановления Правительства РК от 16.01.2021 № 11 (вводится в действие с 01.01.2021).
Отряд специального назначения "Сункар"
Командир отряда;
заместитель командира отряда;
начальник отдела специального назначения;
заместитель начальника штаба, он же начальник дежурной части;
начальник отделения в составе отдела специального назначения;
штурмовик, снайпер, взрывотехник;
старший техник по автобронетанковой службе, полицейский – водитель.
старший инспектор – дежурный;
помощник дежурного.
Кинологический центр
Начальник центра;
заместитель начальника центра;
начальник отдела (отделения, службы);
старший оперуполномоченный кинологического центра и региональных групп по организации деятельности кинологических подразделений;
старший инспектор всех наименований;
оперуполномоченный кинологического центра и региональных групп по организации деятельности кинологических подразделений;
инспектор всех наименований;
полицейский – водитель;
помощник дежурного.
Примечание: не распространяется на должности, функциональными обязанностями которых являются вопросы реализации:
тылового обеспечения;
организационно-аналитической работы и контроля;
работы штаба;
кадрового обеспечения;
технического обеспечения.
Специализированные охранные подразделения Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Начальник учреждения;
заместитель начальника учреждения;
начальник управления учреждения;
заместитель начальника управления учреждения;
командир полка (батальона, роты, взвода);
заместитель командира полка (батальона, роты, взвода);
начальник отдела (отделения);
начальник дежурной части;
старший инспектор по особым поручениям;
главный специалист;
старший инспектор всех наименований;
помощник командира взвода, он же командир отделения;
командир отделения;
старший инженер;
инспектор всех наименований;
старшина;
помощник дежурного;
младший инспектор всех наименований;
техник;
инженер;
полицейский – водитель;
полицейский всех наименований.
Примечание: не распространяется на должности, функциональными обязанностями которых являются вопросы реализации:
тылового обеспечения (за исключением полицейских – водителей);
организационно-аналитической работы и контроля;
кадрового обеспечения;
технического обеспечения.
Учреждения уголовно-исполнительной системы
Начальник;
заместитель начальника;
Оперативный отдел (отделение, группа)
Начальник;
заместитель начальника;
старший оперуполномоченный;
оперуполномоченный;
инспектор.
Режимный отдел (отделение, группа)
Начальник;
заместитель начальника;
старший оперуполномоченный;
оперуполномоченный;
старший инспектор всех наименований;
инспектор всех наименований;
старший инженер;
инженер;
техник;
старший пожарный;
начальник караула;
водитель – сотрудник;
старший контролер всех наименований;
контролер всех наименований.
Дежурная служба
Дежурный помощник начальника колонии;
заместитель дежурного помощника начальника колонии.
Отдел (отделение, группа) контролерской службы
Начальник;
заместитель начальника;
начальник караула;
помощник начальника караула;
начальник наряда;
старший контролер всех наименований;
контролер всех наименований.
Отдел (отделение, группа) воспитательной работы и социально-психологической среди осужденных
Начальник;
заместитель начальника;
начальник отряда (старший воспитатель);
воспитатель;
старший инспектор всех наименований;
старший инспектор – психолог;
инспектор – психолог;
инспектор всех наименований.
Отдел (отделение, группа) специального учета
Начальник;
старший инспектор;
инспектор.
Медицинская часть (здравпункт), больница
Начальник;
заместитель начальника;
начальник медицинской части – врач;
начальник дома ребенка – врач;
начальник отделения – врач;
начальник медицинского отделения;
врачи всех наименований;
санитарный врач;
фельдшеры всех наименований;
медицинская сестра.
Отдел (отделение, группа) организации труда осужденных
начальник;
старший инспектор;
инспектор.
Следственные изоляторы
Начальник;
заместитель начальника.
Оперативный отдел (отделение, группа)
Начальник;
заместитель начальника;
старший оперуполномоченный;
оперуполномоченный;
старший техник по учету;
техник по учету.
Отдел (отделение, группа) режима и охраны
Начальник;
заместитель начальника;
старший инспектор всех наименований;
инспектор всех наименований;
старший инженер;
инженер;
техник;
старший по корпусу;
водитель – сотрудник;
старший контролер всех наименований;
контролер всех наименований.
Дежурная служба
Дежурный помощник начальника следственного изолятора;
заместитель дежурного помощника начальника следственного изолятора.
Отдел (отделение, группа) воспитательной и социально-психологической работы среди спецконтингента
Начальник;
начальник отряда (старший воспитатель);
старший инспектор всех наименований;
старший инспектор – психолог;
инспектор – психолог;
инспектор всех наименований.
Отдел (отделение, группа) специального учета
Начальник;
заместитель начальника;
инспектор;
старший техник по учету;
техник по учету.
Медицинская часть (здравпункт), больница
Начальник;
заместитель начальника;
начальник дома ребенка – врач;
начальник отделения – врач;
начальник медицинского отделения;
врачи всех наименований;
санитарный врач;
фельдшеры всех наименований;
медицинская сестра.
Отдел (отделение, группа) организации труда осужденных
Начальник;
старший инспектор;
инспектор.

2. Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті
Ескерту. 2-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.01.2021 № 11 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Жедел басқарма
Бастық;
бастықтың орынбасары;
бөлім бастығы;
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл;
аға жедел уәкіл;
жедел уәкіл.
Кезекші бөлім
Бастық;
кезекші аға инспектор;
кезекші инспектор;
әскери-жұмылдыру жұмысы және азаматтық қорғаныс бас маманы.
Режим, қадағалау және күзет басқармасы
Бастық;
бастықтың орынбасары;
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл;
аға жедел уәкіл, жедел уәкіл, бас маман;
аға инспектор, инспектор.
Сотталғандар арасындағы тәрбие және әлеуметтік-психологиялық жұмыс басқармасы
Бастық;
бастықтың орынбасары;
бөлім бастығы;
бас маман;
бас маман – психолог;
аға инспектор;
инспектор, инспектор – психолог.
Өзіндік қауіпсіздік басқармасы
Бастық;
бастықтың орынбасары;
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл;
аға жедел уәкіл;
жедел уәкіл.
Тергеу изоляторлары бөлімі (бөлімшесі, тобы)
Бастық;
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл;
аға жедел уәкіл;
жедел уәкіл.
Арнайы есепке алу бөлімі
Бастық;
бас маман;
аға инспектор;
инспектор.
Медициналық қамтамасыз ету бөлімі
бөлім бастығы –дәрігер;
бас маман – дәрігер;
бас маман – мемлекеттік санитарлық дәрігер;
аға инспектор – дәрігер;
инспектор – дәрігер.
Сотталғандар еңбегін ұйымдастыру бөлімі
Бөлім бастығы;
бас маман;
аға инспектор;
инспектор.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің қарамағындағы ұйымдар (мемлекеттік мекемелер)
Ескерту. 3-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.01.2021 № 11 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
"Сұнқар" арнайы мақсаттағы жасағы
Жасақ командирі;
жасақ командирінің орынбасары;
арнайы мақсаттағы бөлімнің бастығы;
штаб бастығының орынбасары, әрі кезекші бөлімнің бастығы;
арнайы мақсаттағы бөлімнің құрамындағы бөлімше бастығы;
шабуылшы, мерген, жару технигі;
автоброньды танк қызметі жөніндегі аға техник, полицей – жүргізуші;
кезекші аға инспектор;
кезекшінің көмекшісі.
Кинологиялық орталық
Орталық бастығы;
орталық бастығының орынбасары;
бөлім (бөлімше, қызмет) бастығы;
кинологиялық орталықтың және кинологиялық бөліністердің қызметін ұйымдастыру жөніндегі өңірлік топтардың аға жедел уәкілі;
барлық атаудағы аға инспектор;
кинологиялық орталықтың және кинологиялық бөліністердің қызметін ұйымдастыру жөніндегі өңірлік топтардың жедел уәкілі;
барлық атаудағы инспектор;
жүргізуші полицей;
кезекшінің көмекшісі.
Ескертпе: функционалдық міндеттері:
тылдық қамтамасыз етуді;
ұйымдастырушылық-талдамалық жұмысты және бақылауды;
штаб жұмысын;
кадрлық қамтамасыз етуді;
техникалық қамтамасыз етуді іске асыру мәселелері болып табылатын лауазымдарға қолданылмайды.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Мамандандырылған күзет бөліністері
Мекеме бастығы;
мекеме бастығының орынбасары;
мекеменің басқарма бастығы;
мекеменің басқарма бастығының орынбасары;
полк (батальон, рота, взвод) командирі;
полк (батальон, рота, взвод) командирінің орынбасары;
бөлім (бөлімше) бастығы;
кезекші бөлімінің бастығы;
ерекше тапсырмалар жөніндегі аға инспектор;
бас маман;
барлық атаудағы аға инспектор;
взвод командирінің көмекшісі, әрі бөлімше командирі;
бөлімше командирі;
аға инженер;
барлық атаудағы инспектор;
старшина;
кезекшінің көмекшісі;
барлық атаудағы кіші инспектор;
техник;
инженер;
жүргізуші полицей;
барлық атаудағы полицей.
Ескертпе: функционалдық міндеттері:
тылдық қамтамасыз етуді (полиция жүргізушілерін қоспағанда);
ұйымдастырушылық-талдамалық жұмысты және бақылауды;
кадрлық қамтамасыз етуді;
техникалық қамтамасыз етуді іске асыру мәселелері болып табылатын лауазымдарға қолданылмайды.
Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелері
Бастық;
бастықтың орынбасары.
Жедел бөлім (бөлімше, топ)
Бастық;
бастықтың орынбасары;
аға жедел уәкіл;
жедел уәкіл;
инспектор.
Режимдік бөлім (бөлімше, топ)
Бастық;
бастықтың орынбасары;
аға жедел уәкіл;
жедел уәкіл;
барлық атаудағы аға инспектор;
барлық атаудағы инспектор;
аға инженер;
инженер;
техник;
аға өрт сөндіруші;
қарауыл бастығы;
жүргізуші қызметкер;
барлық атаудағы аға бақылаушы;
барлық атаудағы бақылаушы.
Кезекші бөлім
Колония бастығының кезекші көмекшісі;
колония бастығының кезекші көмекшісінің орынбасары;
Бақылау қызметі бөлімі (бөлімше, топ)
Бастық;
бастықтың орынбасары;
қарауыл бастығы;
қарауыл бастығының көмекшісі;
жасақша бастығы;
барлық атаудағы аға бақылаушы;
барлық атаудағы бақылаушы.
Сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы және әлеуметтік-психологиялық бөлімі (бөлімше, топ)
Бастық;
бастықтың орынбасары;
жасақ бастығы (аға тәрбиеші);
тәрбиеші;
барлық атаудағы аға инспектор;
аға инспектор – психолог;
инспектор – психолог;
барлық атаудағы инспектор.
Арнайы есепке алу бөлімі (бөлімше, топ)
Бастық;
аға инспектор;
инспектор.
Медициналық бөлімше (денсаулық пункті), аурухана
Бастық;
бастықтың орынбасары;
медициналық бөлімше бастығы – дәрігер;
сәби үйінің бастығы – дәрігер;
бөлімше бастығы – дәрігер;
медицина бөлімшесінің бастығы;
барлық атаудағы дәрігерлер;
санитарлық дәрігер;
барлық атаудағы фельдшерлер;
мейіргер.
Сотталғандардың еңбегін ұйымдастыру бөлімі (бөлімшесі, тобы)
Бастық;
аға инспектор;
инспектор.
Тергеу изоляторлары
Бастық;
бастықтың орынбасары.
Жедел бөлім (бөлімше, топ)
Бастық;
бастықтың орынбасары;
аға жедел уәкіл;
жедел уәкіл;
есепке алу жөніндегі аға техник;
есепке алу жөніндегі техник.
Режим және күзет бөлімі (бөлімше, топ)
Бастық;
бастықтың орынбасары;
барлық атаудағы аға инспектор;
барлық атаудағы инспектор;
аға инженер;
инженер;
техник;
корпус бойынша басшы;
жүргізуші қызметкер;
барлық атаудағы аға бақылаушы;
барлық атаудағы бақылаушы.
Кезекші қызмет
Тергеу изоляторы бастығының кезекші көмекшісі;
тергеу изоляторы бастығының кезекші көмекшісінің орынбасары.
Арнайы контингент арасындағы тәрбие жұмысы және әлеуметтік-психологиялық бөлімі (бөлімше, топ)
Бастық;
жасақ бастығы (аға тәрбиеші);
барлық атаудағы аға инспектор;
аға инспектор – психолог;
инспектор – психолог;
барлық атаудағы инспектор.
Арнайы есепке алу бөлімі (бөлімше, топ)
Бастық;
бастықтың орынбасары;
инспектор;
есепке алу жөніндегі аға техник;
есепке алу жөніндегі техник.
Медициналық бөлімше (денсаулық пункті) аурухана
Бастық;
бастықтың орынбасары;
сәби үйінің бастығы – дәрігер;
бөлімше бастығы – дәрігер;
медицина бөлімшесінің бастығы;
барлық атаудағы дәрігерлер;
санитарлық дәрігер;
барлық атаудағы фельдшерлер;
мейіргер.
Сотталғандардың еңбегін ұйымдастыру бөлімі (бөлімшесі, тобы)
Бастық;
аға инспектор;
инспектор.

4. Территориальные органы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Раздел 4 - в редакции постановления Правительства РК от 16.01.2021 № 11 (вводится в действие с 01.01.2021).
Представительство Министерства внутренних дел Республики Казахстан в городе Байконыр
Начальник;
заместитель начальника;
участковый инспектор полиции;
участковый инспектор полиции по делам несовершеннолетних;
полицейский патрульной полиции.
Службы криминальной полиции, следствия, дознания, оперативно-криминалистические, по противодействию экстремизму
Начальник отдела, отделения;
заместитель начальника отдела;
старший оперуполномоченный (следователь, дознаватель, криминалист);
оперуполномоченный, следователь, дознаватель, криминалист.
Дежурная часть
Старший инспектор – дежурный;
помощник дежурного.
Изолятор временного содержания
Начальник;
заместитель начальника;
полицейский – дежурный;
полицейский;
полицейский – водитель;
полицейский – конвоир.
Департаменты полиции областей, городов республиканского значения и столицы, на транспорте Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Начальник;
заместитель начальника (курирующий оперативную работу, следствие, местную полицейскую службу, патрульную полицию на транспорте);
начальник управления (курирующий местную полицейскую службу, патрульную полицию на транспорте);
заместитель начальника управления (курирующий местную полицейскую службу, патрульную полицию на транспорте).
Службы криминальной полиции, по противодействию наркопреступности, по противодействию экстремизму, следствия, дознания, оперативно-криминалистические, собственной безопасности
Начальник управления, отдела, отделения;
заместитель начальника управления, отдела;
старший оперуполномоченный (следователь, дознаватель) по особо важным делам;
главный криминалист;
старший оперуполномоченный (следователь, дознаватель, криминалист);
оперуполномоченный, следователь, дознаватель, криминалист;
младший оперуполномоченный, помощник следователя, техник – криминалист.
Специальные подразделения
Подразделения специального назначения "Арлан"
Командир подразделения специального назначения;
заместитель командира подразделения специального назначения;
командир взвода в составе подразделения специального назначения;
старший инспектор профессиональной служебной и физической подготовки;
старший инспектор – штурмовик;
старший инспектор – взрывотехник;
старший инспектор – снайпер;
инспектор профессиональной служебной и физической подготовки;
инспектор – штурмовик;
инспектор – взрывотехник;
инспектор – снайпер;
полицейский, полицейский – водитель.
Специальные отряды быстрого реагирования
Командир специального отряда быстрого реагирования;
заместитель командира специального отряда быстрого реагирования;
командир роты в составе специального отряда быстрого реагирования;
заместитель командира роты в составе специального отряда быстрого реагирования;
командир взвода в составе специального отряда быстрого реагирования;
старший инспектор строевого подразделения;
старший инспектор – снайпер;
старший инспектор профессиональной служебной и физической подготовки;
старший инспектор (водометной машины);
старший инспектор – дежурный;
старший инженер по специальной технике;
инспектор строевого подразделения;
инспектор-снайпер;
инспектор профессиональной служебной и физической подготовки;
инспектор (водометной машины);
инспектор – психолог (переговорщик);
инспектор – дежурный (для выезда на место проишествия);
инженер по специальной технике;
полицейский – дежурный;
помощник дежурного;
полицейский – водитель.
Примечание: не распространяется на должности, функциональными обязанностями которых являются вопросы реализации:
тылового обеспечения;
организационно-аналитической работы и контроля;
работы штаба;
кадрового обеспечения;
технического обеспечения.
Центр оперативного управления, дежурная часть, подразделение по руководству Центра оперативного управления, дежурными частями в штабах аппарата Департамента полиции
Начальник;
заместитель начальника;
заместитель начальника управления – начальник дежурной части;
начальник отдела (отделения);
помощник начальника отдела – оперативный дежурный;
старший инспектор по особым поручениям;
старший инспектор всех наименований;
инспектор всех наименований;
оператор "102";
помощник начальника дежурной части – оперативный дежурный.
Городские (районные, линейные) управления (отделы) полиции, отделы (отделения) полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Службы криминальной полиции, по противодействию наркопреступности, следствия, дознания, оперативно-криминалистические, по противодействию экстремизму
Начальник городского (районного, линейного) управления (отдела) полиции;
заместитель начальника (курирующий оперативную работу, следствие, местную полицейскую службу, патрульную полицию на транспорте) городского (районного, линейного) управления (отдела) полиции, отдела полиции;
начальник (курирующий оперативную работу, следствие, местную полицейскую службу, патрульную полицию на транспорте) отделения полиции;
начальник отдела (отделения) городского (районного, линейного) управления (отдела) полиции, отдела полиции;
заместитель начальника отдела (отделения) городского (районного, линейного) управления (отдела) полиции, отдела полиции;
старший оперуполномоченный (следователь, дознаватель, криминалист);
оперуполномоченный, следователь, дознаватель, криминалист;
младший оперуполномоченный;
помощник следователя;
техник – криминалист;
начальник отдела (отделения) местной полицейской службы и его заместитель;
участковый инспектор полиции (в том числе ответственный за организацию работы участкового пункта полиции);
участковый инспектор по делам несовершеннолетних (в том числе закрепленный за организацией образования);
старший участковый инспектор полиции по делам несовершеннолетних (в том числе закрепленный за организацией образования);
помощник участкового инспектора полиции.
Центр оперативного управления, дежурная часть
Начальник;
заместитель начальника;
оперативный дежурный;
старший инспектор всех наименований;
инспектор всех наименований;
оператор "102";
помощник дежурного;
техник.
Патрульная полиция, конвойная служба, батальон по сопровождению пассажирских поездов
Командир полка (батальона, роты, взвода);
заместитель командира полка (батальона, роты, взвода);
помощник командира взвода, он же командир отделения;
командир отделения;
старший инспектор всех наименований;
инспектор всех наименований;
полицейский всех наименований;
начальник дежурной части;
старший инспектор – дежурный (в том числе для выезда на место происшествия);
инспектор – дежурный (в том числе, для выезда на место происшествия);
помощник дежурного.
Примечание: не распространяется на должности, функциональными обязанностями которых являются вопросы реализации:
тылового обеспечения;
организационно-аналитической работы и контроля;
работы штаба;
кадрового обеспечения;
технического обеспечения.
Изоляторы временного содержания, специальные приемники, приемники – распределители
Начальник;
заместитель начальника;
старший инспектор;
инспектор;
командир взвода;
командир отделения;
полицейский – водитель;
полицейский;
помощник дежурного;
старшина.
Центры кинологической службы
Начальник;
заместитель начальника;
начальник отделения кинологической службы;
старший инспектор кинологической службы;
старший инспектор – кинолог;
инспектор кинологической службы;
инспектор – кинолог;
инспектор – дежурный;
младший инспектор кинологической службы;
младший инспектор – кинолог;
младший инспектор;
помощник дежурного;
полицейский – водитель.
Департаменты уголовно-исполнительной системы областей, городов республиканского значения и столицы
Начальник;
заместитель начальника (курирующий воспитательную работу среди осужденных, оперативную работу, режим, надзор и охрану, специальный учет, медицинскую службу, организацию труда осужденных).
Оперативный отдел (отделение, группа)
Начальник;
старший оперуполномоченный по особо важным делам;
старший оперуполномоченный;
оперуполномоченный.
Дежурная часть
Старший инспектор – дежурный;
инспектор – дежурный;
главный специалист военно-мобилизационной работы и гражданской обороны.
Отдел (отделение, группа) режима и надзора
Начальник;
старший оперуполномоченный по особо важным делам;
старший оперуполномоченный;
оперуполномоченный;
главный специалист;
старший инспектор;
инспектор.
Отдел (отделение, группа) воспитательной и социально-психологической работы среди осужденных
Начальник;
главный специалист;
старший инспектор;
инспектор.
Отдел (отделение, группа) специального учета
главный специалист;
старший инспектор;
инспектор.
Группа собственной безопасности
Старший оперуполномоченный по особо важным делам;
старший оперуполномоченный;
оперуполномоченный.
Отдел (отделение, группа) медицинского обеспечения
Начальник;
главный специалист – врач;
старший инспектор – санитарный врач;
инспектор – врач.
Отдел (отделение, группа) организации труда осужденных
Начальник;
главный специалист;
старший инспектор;
инспектор.

4. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің аумақтық органдары
Ескерту. 4-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.01.2021 № 11 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Байқоңыр қаласындағы өкілдігі
Бастық;
бастықтың орынбасары;
учаскелік полиция инспекторы;
кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі учаскелік полиция инспекторы;
патрульдік полиция полицейі.
Криминалдық полиция, тергеу, анықтау, жедел-криминалистикалық, экстремизмге қарсы іс-қимыл қызметтері
Бөлім, бөлімше бастығы;
бөлім бастығының орынбасары;
аға жедел уәкіл (тергеуші, анықтаушы, криминалист);
жедел уәкіл, тергеуші, анықтаушы, криминалист.
Кезекші бөлім
Кезекші аға инспектор;
кезекшінің көмекшісі.
Уақытша ұстау изоляторы
Бастық;
бастықтың орынбасары;
кезекші полицей;
полицей;
жүргізуші полицей;
айдауыл полицей.
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың полиция департаменттері, Көліктегі полиция департаменттері
Бастық;
бастықтың орынбасары (жедел жұмысқа, тергеуге, жергілікті полиция қызметіне, патрульдік полиция қызметіне жетекшілік ететін);
басқарма (жергілікті полиция қызметі, патрульдік полиция қызметіне жетекшілік ететін) бастығы;
басқарма (жергілікті полиция қызметі, патрульдік полиция қызметіне жетекшілік ететін) бастығының орынбасары.
Криминалдық полиция, есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл, экстремизмге қарсы іс-қимыл, тергеу, анықтау, жедел-криминалистикалық, өзіндік қауіпсіздік қызметтері
Басқарма, бөлім, бөлімше бастығы;
басқарма, бөлім бастығының орынбасары;
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл (тергеуші, анықтаушы);
бас криминалист;
аға жедел уәкіл (тергеуші, анықтаушы, криминалист);
жедел уәкіл, тергеуші, анықтаушы, криминалист;
кіші жедел уәкіл, тергеушінің көмекшісі, техник-криминалист.
Арнайы бөліністер "Арлан" арнайы мақсаттағы бөліністері
Арнайы мақсаттағы бөліністің командирі;
арнайы мақсаттағы бөлініс командирінің орынбасары;
арнайы мақсаттағы бөлініс құрамындағы взвод командирі;
кәсіби қызметтік және дене шынықтыру жөніндегі аға инспектор;
шабуылшы – аға инспектор;
жару технигі – аға инспектор;
мерген – аға инспектор;
кәсіби қызметтік және дене шынықтыру жөніндегі инспектор;
шабуылшы – инспектор;
жару технигі – инспектор;
мерген – инспектор;
полицей, жүргізуші полицей.
Арнайы жедел ден қою жасақтары
Арнайы жедел ден қою жасағының командирі;
арнайы жедел ден қою жасағы командирінің орынбасары;
арнайы жедел ден қою жасағы құрамындағы рота командирі;
арнайы жедел ден қою жасағы құрамындағы рота командирінің орынбасары;
арнайы жедел ден қою жасағы құрамындағы взвод командирі;
саптық бөліністің аға инспекторы;
мерген – аға инспектор;
кәсіби қызметтік және дене шынықтыру жөніндегі аға инспектор;
аға инспектор (суатқыш машинасының);
кезекші – аға инспектор;
арнайы техника жөніндегі аға инженер;
саптық бөліністің инспекторы;
мерген – инспектор;
кәсіби қызметтік және дене шынықтыру жөніндегі инспектор;
инспектор (суатқыш машинасының);
инспектор – психолог (келіссөз жүргізуші);
кезекші – инспектор (оқиға болған орынға шығу үшін);
арнайы техника жөніндегі инженер;
кезекші – полицей;
кезекшінің көмекшісі;
жүргізуші полицей.
Ескертпе: функционалдық міндеттері:
тылдық қамтамасыз етуді;
ұйымдастырушылық-талдамалық жұмысты және бақылауды;
штаб жұмысын;
кадрлық қамтамасыз етуді;
техникалық қамтамасыз етуді іске асыру мәселелері болып табылатын лауазымдарға қолданылмайды.
Жедел басқару орталығы, кезекші бөлім, Полиция департаменті аппараттарындағы Штабтың кезекші бөлімдеріне, Жедел басқару орталығына басшылық ету жөніндегі бөліністер
Бастық;
бастықтың орынбасары;
басқарма бастығының орынбасары – кезекші бөлім бастығы;
бөлім (бөлімше) бастығы;
бөлім бастығының орынбасары – жедел кезекші;
аса маңызды істер жөніндегі аға инспектор;
барлық атаудағы аға инспектор;
барлық атаудағы инспектор;
"102" операторы;
кезекші бөлім бастығының көмекшісі – жедел кезекші.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің қалалық (аудандық, желілік) полиция басқармалары (бөлімдері), полиция бөлімдері (бөлімшелері) Криминалдық полиция, есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл, тергеу, анықтау, жедел-криминалистикалық, экстремизмге қарсы іс-қимыл қызметтері
Қалалық (аудандық, желілік) полиция басқармасының (бөлімінің) бастығы;
қалалық (аудандық, желілік) полиция басқармасы (бөлімі), полиция бөлімі бастығының орынбасары (жедел жұмысқа, тергеуге, жергілікті полиция қызметіне, көліктегі патрульдік полицияға жетекшілік ететін);
полиция бөлімшесінің бастығы (жедел жұмысқа, тергеуге, жергілікті полиция қызметіне, көліктегі патрульдік полицияға жетекшілік ететін);
қалалық (аудандық, желілік) полиция басқармасының (бөлім) бөлім, бөлімше, полиция бөлімінің бастығы;
қалалық (аудандық, желілік) полиция басқармасының (бөлім) бөлім, бөлімше, полиция бөлімі бастығының орынбасары;
аға жедел уәкіл (тергеуші, анықтаушы, криминалист);
жедел уәкіл, тергеуші, анықтаушы, криминалист;
кіші жедел уәкіл;
тергеушінің көмекшісі;
техник – криминалист;
жергілікті полиция қызметі бөлімінің (бөлімшесінің) бастығы және оның орынбасары;
учаскелік полиция инспекторы (оның ішінде, учаскелік полиция пункті жұмысын ұйымдастыруға жауапты);
кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі учаскелік полиция инспекторы (оның ішінде, білім беру ұйымдарына бекітілген);
кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі аға учаскелік полиция инспекторы (оның ішінде, білім беру ұйымдарына бекітілген);
учаскелік полиция инспекторының көмекшісі.
Жедел басқару орталығы, кезекші бөлім
Бастық;
бастықтың орынбасары;
жедел кезекші;
барлық атаудағы аға инспектор;
барлық атаудағы инспектор;
"102" операторы;
кезекшінің көмекшісі;
техник.
Патрульдік полиция, айдауылдау қызметі, жолаушылар поездарымен бірге жүретін батальон
Полк (батальон, рота, взвод) командирі;
полк (батальон, рота, взвод) командирінің орынбасары;
взвод командирінің көмекшісі, әрі бөлімше командирі;
бөлімше командирі;
барлық атаудағы аға инспектор;
барлық атаудағы инспектор;
барлық атаудағы полицей;
кезекші бөлімнің бастығы;
кезекші аға инспектор (оның ішінде, оқиға болған жерге бару үшін);
кезекші инспектор (оның ішінде, оқиға болған жерге бару үшін);
кезекшінің көмекшісі.
Ескертпе: функционалдық міндеттері:
тылдық қамтамасыз етуді;
ұйымдастырушылық-талдамалық жұмысты және бақылауды;
штаб жұмысын;
кадрлық қамтамасыз етуді;
техникалық қамтамасыз етуді іске асыру мәселелері болып табылатын лауазымдарға қолданылмайды.
Уақытша ұстау изоляторлары, арнайы қабылдау орындары, қабылдау-тарату орындары
Бастық;
бастықтың орынбасары;
аға инспектор;
инспектор;
взвод командирі;
бөлімше командирі;
жүргізуші полицей;
полицей;
кезекшінің көмекшісі;
старшина.
Кинологиялық қызмет орталығы
Бастық;
бастықтың орынбасары;
кинологиялық қызметтің бөлімше бастығы;
кинологиялық қызметтің аға инспекторы;
кинолог – аға инспектор;
кинологиялық қызмет инспекторы;
кинолог – инспектор;
кезекші инспектор;
кинологиялық қызметтің кіші инспекторы;
кинолог – кіші инспектор;
кіші инспектор;
кезекшінің көмекшісі;
жүргізуші полицей.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың қылмыстық-атқару жүйесі департаменттері
Бастық;
бастықтың орынбасары (сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысына, жедел жұмысқа, режимге, қадағалауға және күзетке, арнайы есепке алуға, медициналық қызметке, сотталғандар еңбегін ұйымдастыруға жетекшілік ететін).
Жедел бөлім (бөлімше, топ)
Бастық;
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл;
аға жедел уәкіл;
жедел уәкіл.
Кезекші бөлім
кезекші аға инспектор;
кезекші инспектор;
әскери-жұмылдыру жұмысы және азаматтық қорғаныс бас маманы.
Режим және қадағалау бөлімі (бөлімше, топ)
Бастық;
аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл;
аға жедел уәкіл;
жедел уәкіл;
бас маман;
аға инспектор;
инспектор.
Сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы және әлеуметтік-психологиялық бөлімі (бөлімше, топ)
Бастық;
бас маман;
аға инспектор;
инспектор.
Арнайы есепке алу бөлімі (бөлімше, топ)
Бас маман;
аға инспектор;
инспектор.
Өзіндік қауіпсіздік тобы
Аса маңызды істер жөніндегі аға жедел уәкіл;
аға жедел уәкіл;
жедел уәкіл.
Медициналық қамтамасыз ету бөлімі
Бастық;
бас маман – дәрігер;
аға инспектор – санитарлық дәрігер;
инспектор – дәрігер.
Сотталғандардың еңбегін ұйымдастыру бөлімі (бөлімшесі, тобы)
Бастық;
бас маман;
аға инспектор;
инспектор.