О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958 "О Государственной программе по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы и признании утратившими силу некоторых указов Президента Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 декабря 2014 года № 1268
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958 «О Государственной программе по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы и признании утратившими силу некоторых указов Президента Республики Казахстан».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики
Казахстан от 19 марта 2010 года № 958 «О Государственной
программе по форсированному индустриально-инновационному
развитию Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы и признании
утратившими силу некоторых указов Президента
Республики Казахстан»
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958 «О Государственной программе по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы и признании утратившими силу некоторых указов Президента Республики Казахстан» следующие изменения и дополнения:
в Государственной программе по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы, утвержденной вышеназванным Указом:
в разделе «Содержание»:
дополнить пунктом 2.15 следующего содержания:
«2.15 Местное содержание»;
в разделе «Паспорт Программы»:
подраздел «Целевые индикаторы» изложить в следующей редакции:
«Целевые индикаторы
1) Увеличение ВВП в реальном выражении в 2014 году – не менее чем на 38,4 % к 2008 году, в номинальном выражении – на 26 трлн. тенге;
2) увеличение ВДС несырьевого сектора в реальном выражении к 2015 году составит не менее 39,5 % к уровню 2008 года;
3) увеличение обрабатывающей промышленности в реальном выражении к 2015 году составит 43,6 % к уровню 2008 года;
4) увеличение стоимостного объема несырьевого (обработанного) экспорта – не менее чем на 30 % к уровню 2008 года;

"Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 3 желтоқсандағы № 1268 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
«Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық
дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік
бағдарлама және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір
жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы» Қазақстан
Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958
Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. «Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламада:
«Мазмұны» деген бөлімде:
мынадай мазмұндағы 2.15-тармақпен толықтырылсын:
«2.15 Жергілікті қамту»;
«Бағдарламаның паспорты» деген бөлімде:
«Нысаналы индикаторлар» деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«Нысаналы индикаторлар:
1) 2014 жылы ЖІӨ-ні 2008 жылға қарағанда нақты мәнде кемінде 38,4 %-ға, номиналды мәнде – 26 трлн. теңгеге ұлғайту;
2) 2015 жылға қарай шикізаттық емес сектордың ЖҚҚ өсімі нақты мәнде 2008 жылғы деңгейге қарағанда кемінде 39,5 %-ды құрайды;
3) 2015 жылға қарай өңдеуші өнеркәсіптің өсімі нақты мәнде 2008 жылғы деңгейге қарағанда 43,6 %-ды құрайды;
4) шикізаттық емес (өңделген) экспорттың құндық көлемін 2008 жылғы деңгейге қарағанда кемінде 30%-ға ұлғайту;

5) увеличение производительности труда в обрабатывающей промышленности – не менее чем в 1,5 раза к уровню 2008 года в реальном выражении (в сопоставимых ценах 2008 года);
6) снижение энергоемкости ВВП не менее чем на 10 % от уровня 2008 года.»;
в разделе «Основные направления реализации Программы»:
подраздел «1. Развитие приоритетных секторов экономики, обеспечивающих ее диверсификацию и рост конкурентоспособности»:

5) өңдеуші өнеркәсіпте еңбек өнімділігін 2008 жылғы деңгейге қарағанда нақты мәнде (2008 жылдың салыстырмалы бағаларымен) кемінде 1,5 есеге арттыру;
6) ЖІӨ-нің энергия сыйымдылығын 2008 жылғы деңгейден кемінде 10 %-ға төмендету.»;
«Бағдарламаны іске асырудың негізгі бағыттары» деген бөлімде:
«1. Экономиканы әртараптандыруды және оның бәсекеге қабілеттігінің өсуін қамтамасыз ететін басым секторларын дамыту» деген кіші бөлімде:

1) Модернизация действующих производств и строительство новых фармацевтических предприятий.
2) Внедрение международных стандартов качества на предприятиях фармацевтической промышленности «Надлежащая производственная практика» (GMP) – получение предприятиями соответствующих сертификатов.
3) Создание условий для импортозамещения фармацевтической и медицинской продукции на базе современных технологий в соответствии с международными стандартами (GMP):
в 2010 году подписание 7 долгосрочных договоров сроком до 7 лет, государственный закуп лекарственных средств и ИМН у отечественных производителей через Единого дистрибьютора;
в 2011 году организация государственного закупа медицинской техники у отечественных производителей.
4) Обеспечение отрасли квалифицированными кадрами – получение соответствующих сертификатов.»;
в параграфе «Строительная индустрия и производство строительных материалов»:
после раздела «Целевые индикаторы» дополнить разделом следующего содержания:
«Показатели результатов реализации Программы (ответственный государственный орган – МИР)
1) В цементном производстве выпуск цемента будет доведен к 2014 году до 7 млн. тонн в год на действующих и новых предприятиях, построены цементные терминалы, проведено техническое перевооружение действующих цементных заводов и сокращена степень износа основных средств до 30 %.
2) В производстве керамики к 2014 году выпуск керамических плиток будет доведен до 5,5 млн. кв. м в год, построен обогатительный комбинат по переработке глины мощностью 200 тыс. тонн в год.

1) Жұмыс істеп тұрған өндірістерді жаңғырту және жаңа фармацевтикалық кәсіпорындар салу.
2) Фармацевтикалық өнеркәсіп кәсіпорындарында «Тиісті өндірістік практика» халықаралық сапа стандарттарын (GMP) енгізу – кәсіпорындардың тиісті сертификаттар алуы.
3) Халықаралық стандарттарға (GMP) сәйкес қазіргі заманғы технологиялар базасында фармацевтикалық және медициналық өнімнің импортын алмастыру үшін жағдай жасау:
2010 жылы 7 жылға дейінгі мерзімге ұзақ мерзімді 7 шартқа қол қою, Бірыңғай дистрибьютор арқылы отандық өндірушілерден дәрілік заттар мен ММБ мемлекеттік сатып алу;
2011 жылы медициналық техниканы отандық өндірушілерден мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру.
4) Саланы білікті кадрлармен қамтамасыз ету – тиісті сертификаттар алу.»;
«Құрылыс индустриясы және құрылыс материалдарын өндіру» деген параграфта:
«Нысаналы индикаторлар» деген бөлімнен кейін мынадай мазмұндағы бөліммен толықтырылсын:
«Бағдарламаны іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері (жауапты мемлекеттік орган – ИДМ)
1) Цемент өндірісінде 2014 жылға қарай жұмыс істеп тұрған және жаңа кәсіпорындарда цемент шығару жылына 7 млн. тоннаға жеткізіледі, цемент терминалдары салынады, жұмыс істеп тұрған цемент зауыттарын техникалық қайта жарақтау жүргізіледі және негізгі құралдардың тозу дәрежесі 30 %-ға дейін қысқарады.
2) 2014 жылы керамика өндірісінде керамикалық плиткалар шығару жылына 5,5 млн. ш. метрге дейін жеткізіліп, жылына 200 мың тонна саз өңдейтін байыту комбинаты салынады.

3) В стекольном производстве будет начато строительство стекольного завода мощностью до 140 тыс. т/год.
4) В индустриальном строительстве будет построено к 2014 году 6 комбинатов индустриального строительства общей мощностью 900 тыс. м2 жилья в год.
5) Будут созданы не менее 60 малых и средних предприятий, производящих строительные материалы (окна и двери, ламинат, линолеум и пр.) и услуги (проектно-изыскательские, дизайнерские, отделочные и пр.), вокруг 6 комбинатов индустриального строительства в городах Актобе, Алматы, Астане и Шымкенте.»;

3) Шыны өндірісінде жылына қуаты 140 мың тоннаға дейін шыны зауытының құрылысы басталатын болады.
4) Индустриялық құрылыста 2014 жылға қарай жылына жалпы қуаты 900 мың м2 тұрғын үй, 6 индустриялық құрылыс комбинаты салынатын болады.
5) Ақтөбе, Алматы, Астана және Шымкент қалаларындағы 6 индустриялық құрылыс комбинаттарының айналасынан құрылыс материалдарын өндіретін (терезелер мен есіктер, ламинат, линолеум және т.б.) және қызмет көрсететін (жобалау-зерттеу, дизайнерлік, әрлеу және т.б.) кемінде 60 шағын және орта кәсіпорындар ашылады.»;

1) увеличение совокупного дохода организаций, предоставляющих услуги в сфере туристской деятельности к 2015 году не менее, чем на 12 % от уровня 2008 года.
2) рост инвестиций в основной капитал в сфере туризма к 2015 году составит 30 % от уровня 2009 года.
3) ежегодный рост туристских услуг не менее чем на 10 % за счет строительства объектов туристской индустрии.
4) увеличение продолжительности пребывания посетителей составит в 2010 году – 5 %, в 2011 году – 8 %, в 2012 году – 10 %, в 2013 году – 12 %, в 2014 году – 15 % от уровня 2009 года.
5) увеличение количества посетителей составит в 2011 году – 210000, в 2012 году – 225000, в 2013 году – 370000, в 2014 году – 390000 отдыхающих в год от уровня 2010 года.
6) в 2011 году будет разработан профессиональный стандарт в сфере индустрии туризма.
7) выпуск специалистов для сферы туризма составит в 2011 году – 1000 человек, в 2012 году – 1100 человек, в 2013 году – 1200 человек, в 2014 году – 1300 человек.
8) в 2014 году будет разработана модель подготовки и сертификации гидов-экскурсоводов, подготовлены не менее 4-х туристских пакетов для участников и гостей Международной специализированной выставки ЭКСПО-2017.».
раздел «Основные направления развития отрасли» изложить в следующей редакции:
«Развитие отрасли будет направлено на формирование конкурентоспособного туристского продукта и общей маркетинговой стратегии Казахстана, в том числе с учетом положений Концепции развития туристской отрасли Республики Казахстан до 2020 года; развитие кадрового потенциала туристской индустрии; реализацию комплекса мер по развитию отрасли туризма с учетом организации и проведения в городе Астане Международной специализированной выставки ЭКСПО - 2017.
Будет проведена работа по созданию современной инфраструктуры индустрии туризма посредством реализации следующих инвестиционных проектов:
комплексного развития горнолыжного курорта Шымбулак в городе Алматы для приема до 2000 человек в день;
строительства туристско-развлекательного комплекса в границах СЭЗ «Бурабай» Акмолинской области, где будут созданы условия для развития малого и среднего бизнеса в следующих направлениях:
1) оказание услуг в области оздоровления, развлечения, организации питания, предоставления гостиничных, экскурсионных, информационных, транспортных услуг;
2) оказание услуг в области культурно-познавательного, экологического, делового, спортивного и других видов туризма.
Секторальные и проектные меры государственной поддержки
Инфраструктурное и ресурсное обеспечение
В рамках создания конкурентоспособного туристского продукта и реализации общей маркетинговой стратегии предполагается:

1) туристік қызмет саласында қызмет көрсететін ұйымдардың жиынтық кірісі 2015 жылға қарай 2008 жылғы деңгейден кемінде 12 %-ға ұлғаяды;
2) 2015 жылға қарай туризм саласындағы негізгі капиталға инвестициялардың өсуі 2009 жылғы деңгейден 30 %-ды құрайды;
3) туристік қызмет жыл сайын туристік индустрия объектілері құрылысының есебінен кемінде 10 %-ға өседі;
4) 2010 жылы келушілердің болу мерзімінің ұлғаюы 2009 жылғы деңгеймен салыстырғанда – 5 %, 2011 жылы – 8 %, 2012 жылы – 10 %, 2013 жылы – 12 %, 2014 жылы – 15 % құрайды;
5) келушілер санының ұлғаюы 2010 жылғы деңгейге қарағанда 2011 жылы – 210000, 2012 жылы – 225000, 2013 жылы – 370000, 2014 жылы – 390000 демалушыны құрайды;
6) 2011 жылы туризм индустриясы саласында кәсіптік стандарт әзірленетін болады;
7) туризм саласы үшін мамандар даярлау 2011 жылы – 1000 адамды, 2012 жылы – 1100 адамды, 2013 жылы – 1200 адамды, 2014 жылы – 1300 адамды құрайды;
8) 2014 жылы гид-экскурсия жүргізушілерді даярлау және сертификаттау моделі әзірленетін болады, ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесінің қатысушылары мен қонақтары үшін кемінде 4 туристік топтама дайындалатын болады.»;
«Саланы дамытудың негізгі бағыттары» деген бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«Саланың дамуы Қазақстанның бәсекеге қабілетті туристік өнімін және жалпы маркетингтік стратегиясын қалыптастыруға, оның ішінде Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2020 жылға дейінгі тұжырымдамасының ережелерін ескере отырып; туристік индустрияның кадрлық әлеуетін дамытуға; Астана қаласында ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін ұйымдастыруды және оны өткізуді ескере отырып, туризм саласын дамыту жөніндегі шаралар кешенін іске асыруға бағытталатын болады.
Мынадай инвестициялық жобаларды іске асыру арқылы туризм индустриясының қазіргі заманғы инфрақұрылымын құру жұмысы жүргізілетін болады:
күніне 2000-ға дейін адам қабылдау үшін Алматы қаласында Шымбұлақ тау шаңғысы курортын кешенді дамыту;
Ақмола облысының «Бурабай» АЭА шекарасында туристік ойын-сауық кешенін салу, онда мынадай бағыттарда шағын және орта бизнесті дамыту үшін жағдайлар жасалатын болады:
1) сауықтыру, ойын-сауық саласында қызметтер көрсету, тамақтандыруды ұйымдастыру, қонақүй, экскурсиялық, ақпараттық, көліктік қызметтер көрсету;
2) туризмнің мәдени-танымдық, экологиялық, іскерлік, спорттық және басқа да түрлері саласында қызметтер көрсету.
Мемлекеттік қолдаудың секторалдық және жобалық шаралары
Инфрақұрылымдық және ресурстық қамтамасыз ету
Бәсекеге қабілетті туристік өнімді құру және жалпы маркетингтік стратегияны іске асыру шеңберінде мыналар жүзеге асырылатын болады:

1) строительство туристских центров, комплексов и объектов размещения в регионах;
2) создание инфраструктуры горнолыжного туризма;
3) стимулирование развития экологического туризма;
4) продолжение работы по упрощению визовых и регистрационных процедур, пограничного контроля для граждан из политически стабильных государств;
5) совершенствование законодательной и нормативно-правовой базы, регулирующей развитие въездного и внутреннего туризма;
6) усовершенствование системы туристской статистики и отчетности;
7) продвижение казахстанского турпродукта на внутреннем и внешнем рынках посредством участия в международных выставках, ярмарках и туристских мероприятиях.
В рамках создания конкурентоспособной инфраструктуры индустрии туризма будет:
1) разработан типовой проект строительства объектов придорожной инфраструктуры акиматами Актюбинской, Кызылординской, Южно-Казахстанской, Жамбылской и Алматинской областей;
2) проработан вопрос перевода земель особо охраняемых природных территорий в земли запаса для строительства и размещения гольф-клуба на территории государственного национального природного парка «Бурабай».
Для развития условий активного отдыха будут реализованы проекты, предусмотренные в Мастер-плане кластерной программы развития туризма в Восточно-Казахстанской области, а также системных планах:
1) развития горнолыжных курортов близ города Алматы;
2) развития Щучинско-Боровской курортной зоны в Акмолинской области;
3) развития зоны отдыха «Кендерли» в Мангистауской области.
Обеспечение квалифицированными кадровыми ресурсами
Потребность в кадрах для туристской отрасли по 14 специальностям будет удовлетворена за счет их подготовки в вузах и 77 учебных заведениях ТиПО;
1) дополнительная потребность в кадрах (персонал развлечений, торгово-коммерческий персонал) для туристско-развлекательного комплекса в СЭЗ «Бурабай» Акмолинской области и туристической базы горнолыжного комплекса «Шымбулак» Алматинской области будет восполняться за счет подготовки кадров в учебных заведениях ТиПО и учебных центрах краткосрочной подготовки;
2) будут созданы условия для повышения качества туристского образования путем проведения аудита одного государственного вуза по сертификации качества туристского образования «UNWTO-TedQual» и разработки профессиональных стандартов в сфере индустрии туризма.
Развитие конкуренции
В целях развития конкуренции на рынке предоставления услуг для туристов будет обеспечено создание законодательных условий для укрупнения туристских операторов.
Создание привлекательных условий для инвестиций
Для развития отрасли туризма в Казахстане будут предусмотрены:

1) өңірлерде орналастыру үшін туристік орталықтар, кешендер мен объектілер салу;
2) тау шаңғысы туризмі инфрақұрылымын құру;
3) экологиялық туризмді дамытуды ынталандыру;
4) саяси тұрақты мемлекеттердің азаматтары үшін визалық және тіркеу тәсілдерін, шекаралық бақылауды жеңілдету жұмысын жалғастыру;
5) сырттан келетін және ішкі туризмді дамытуды реттейтін заңнамалық және нормативтік құқықтық базаны жетілдіру;
6) туристік статистика және есептілік жүйесін жетілдіру;
7) халықаралық көрмелерге, жәрмеңкелерге және туристік іс-шараларға қатысу арқылы ішкі және сыртқы нарықта қазақстандық турөнімді ілгерілету.
Туризм индустриясының бәсекеге қабілетті инфрақұрылымын құру шеңберінде:
1) Ақтөбе, Қызылорда, Оңтүстік Қазақстан, Жамбыл және Алматы облыстарының әкімдіктері жол бойындағы инфрақұрылым объектілерін салудың үлгі жобасын әзірлейді;
2) Бурабай» мемлекеттік ұлттық табиғи паркінің аумағында гольф-клуб салу және орналастыру үшін ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерін босалқы жерге ауыстыру мәселесі пысықталатын болады.
Белсенді демалу жағдайларын дамыту үшін Шығыс Қазақстан облысында туризмді дамытудың кластерлік бағдарламасының мастер-жоспарында, сондай-ақ:
1) Алматы қаласының маңында тау шаңғысы курорттарын дамытудың;
2) Ақмола облысында Щучинск-Бурабай курорттық аймағын дамытудың;
3) Маңғыстау облысындағы «Кендірлі» демалу аймағын дамытудың жүйелік жоспарларында көзделген жобалар іске асырылатын болады.
Білікті кадр ресурстарымен қамтамасыз ету
Туристік сала үшін 14 мамандық бойынша кадрларға деген сұраныс оларды жоғары оқу орындарында және 77 ТжКБ оқу орнында даярлау есебінен қанағаттандырылатын болады:
1) Ақмола облысының «Бурабай» АЭА туристік ойын-сауық кешені және Алматы облысының «Шымбұлақ» тау шаңғысы кешенінің туристік базасы үшін кадрларға деген қосымша сұраныс (ойын-сауық персоналы, сауда-коммерциялық персонал) ТжКБ оқу орындарында және қысқа мерзімде даярлайтын оқу орталықтарында кадрлар даярлау есебінен толықтырылатын болады;
2) «UNWTO-TedQual» туристік білім беру сапасын сертификаттау бойынша бір мемлекеттік ЖОО-ға аудит жүргізу және туризм индустриясы саласында кәсіптік стандарттарды әзірлеу жолымен туристік білім беру сапасын арттыру үшін жағдайлар жасалатын болады.
Бәсекелестікті дамыту
Туристер үшін қызмет көрсету нарығында бәсекелестікті дамыту мақсатында туристік операторларды ірілендіру үшін заңнамалық жағдайлар жасау қамтамасыз етілетін болады.
Инвестициялар үшін тартымды жағдайлар жасау
Қазақстанда туризм саласын дамыту үшін:

1) создание привлекательных условий для инвестиций;
2) упрощение административных формальностей для развития въездного и внутреннего туризма;
3) развитие экотуризма.
В рамках реализации комплекса мер по развитию отрасли туризма с учетом организации и проведения в городе Астане Международной специализированной выставки ЭКСПО – 2017 планируется:
1) проведение мероприятий по определению и анализу необходимых изменений в комплексный проект градостроительного планирования территории Бурабайского района Акмолинской области с учетом Системного плана развития Боровской курортной зоны;
2) внесение предложений по организации курсов подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов сферы туризма, а также проведение работы по созданию единой учебной программы для данных курсов;
3) создание новых туристских маршрутов для участников и гостей выставки.»;
подраздел «2. Ключевые меры поддержки развития приоритетных секторов»:
в главе «2.4 Развитие минерально-сырьевого комплекса»:
параграф «Целевые индикаторы» изложить в следующей редакции:
«Целевые индикаторы

1) инвестициялар үшін тартымды жағдайлар жасау;
2) сырттан келетін және ішкі туризмді дамыту үшін әкімшілік формальдылықтарды жеңілдету;
3) экотуризмді дамыту көзделетін болады.
Астана қаласында ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін ұйымдастыруды және оны өткізуді ескере отырып, туризм саласын дамыту жөніндегі шаралар кешенін іске асыру шеңберінде мыналар жоспарланады:
1) Бурабай курорттық аймағын дамытудың жүйелік жоспарын ескере отырып, Ақмола облысы Бурабай ауданының аумағының қала құрылысын жоспарлаудың кешенді жоспарына қажетті өзгерістерді айқындау және талдау жөнінде іс-шаралар өткізу;
2) туризм саласы мамандарын даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру курстарын ұйымдастыру жөнінде ұсыныстар енгізу, сондай-ақ осы курстар үшін бірыңғай оқу бағдарламасын жасау жөнінде жұмыс жүргізу;
3) көрмеге қатысушылар мен қонақтар үшін жаңа туристік бағдарлар құру.»;
«2. Басым секторлардың дамуын қолдаудың басты шаралары» деген кіші бөлімде:
«2.4 Минералдық-шикізат кешенін дамыту» деген тарауда:
«Нысаналы индикаторлар» деген параграф мынадай редакцияда жазылсын:
«Нысаналы индикаторлар

1. Процент восполнения запасов основных видов полезных ископаемых (отношение выявленных запасов к погашенным, по нарастающей) в 2014 году – 50 %: в 2009 году – 23 %, в 2010 году – 25 %, в 2011 году – 25 %, в 2012 году – 30 %, в 2013 году – 0 %, в 2014 году – 50 % (ответственный государственный орган – МИР).
2. Обеспечение сельских населенных пунктов запасами подземных вод: в 2009 году – 30,8 %, в 2010 году – 30,8 %, в 2011 году – 33,5 %, в 2012 году – 43,2 %, в 2013 году – 49,5 %, в 2014 году – 57,3 % (ответственный государственный орган – МИР).

1. 2014 жылы пайдалы қазбалардың негізгі түрлерінің қорын толықтыру пайызы (өсу бойынша, анықталған қорлардың өтелген қорларға қатынасы) – 50 %: 2009 жылы – 23 %, 2010 жылы – 25 %, 2011 жылы – 25 %, 2012 жылы – 30 %, 2013 жылы – 0 %, 2014 жылы – 50 % (жауапты мемлекеттік орган – ИДМ).
2. Ауылдық елді мекендерді жерасты суларының қорымен қамтамасыз ету: 2009 жылы – 30,8 %, 2010 жылы – 30,8 %, 2011 жылы – 33,5 %, 2012 жылы – 43,2 %, 2013 жылы – 49,5 %, 2014 жылы – 57,3 % (жауапты мемлекеттік орган – ИДМ).

1) Развитие системы содействия технологической модернизации путем формирования спроса на новые технологии, предложения инноваций и внедрения и распространения инноваций.
К 2015 году будут апробированы модели коммерциализации результатов технологических исследований и бизнес-инкубирования начинающих высокотехнологичных компаний в количестве не менее 150 проектов; созданы основы национальной сети трансферта технологий; привлечено порядка 50 передовых зарубежных технологий; количество приобретенной конструкторско-технологической документации, лицензий и патентов на инновационные технологии составит не менее 100. Будет запущена система предоставления инновационных грантов, в том числе, ориентированных на содействие повышению эффективности действующих производств; сформирована сеть инновационных предприятий МСБ – поставщиков высокотехнологичной продукции в количестве не менее 100 и профинансировано не менее 50 инновационных проектов. Кроме того, будут созданы не менее 15 предприятий МСБ, ориентированных на поставку товаров и услуг для отраслеобразующих проектов.
2) Создание собственных компетенций через технологическое прогнозирование и планирование, ориентирование прикладной науки на потребности бизнеса и формирование инновационных кластеров.
К 2015 году будет создана национальная система научно-технологического прогнозирования, разработаны межотраслевой научно-технологический план, региональные и отраслевые программы развития инноваций; созданы не менее 2 национальных инновационных кластеров, включающих не менее 10 крупных научно-исследовательских институтов и центров, 30 инновационных компаний, 4 бизнес-инкубатора; внесены изменения в законодательство с целью создания стимулов для инвестирования в НИОКР; внедрены принципы системной работы с отечественными инноваторами и потребителями инноваций.
3) Развитие инновационной среды путем повышения координации элементов НИС, пропаганды инновационной активности и совершенствования законодательной базы.
К 2015 году будет создана система сквозного принятия решений и координации инновационной деятельности путем усиления роли уполномоченного органа в сфере инновационного развития; формирования эффективной национальной системы управления инновационно-технологическим развитием, включающей отраслевой и региональный уровни; создания системы экспертного принятия решений через Совет по технологической политике, технологические отраслевые и научные советы; создания единого национального оператора по технологическому развитию; разработки и реализации долгосрочного комплекса мер по информационному и пропагандистскому обеспечению процессов инновационного развития; внедрения принципов системной работы с иностранными высокотехнологичными инвесторами и изобретателями.»;

1) Жаңа технологияларға сұранысты қалыптастыру, инновация ұсыну және инновация енгізу және тарату жолымен технологиялық жаңғыртуға жәрдемдесу жүйесін дамыту.
2015 жылға қарай кемінде 150 жобада жаңадан құрылған жоғары технологиялық компаниялардың технологиялық зерттеулер мен бизнес инкубациялау нәтижелерін коммерцияландыру моделі сыналатын болады; технологиялар трансфертінің ұлттық желі негіздері құрылатын болады; шамамен 50 озық шетелдік технология тартылатын болады; инновациялық технологияларға сатып алынған құрылымдық-технологиялық құжаттаманың, лицензиялар мен патенттердің саны кемінде 100-ді құрайтын болады. Инновациялық, оның ішінде қолданыстағы өндірістердің тиімділігін арттыруға жәрдемдесуге бағытталған гранттар беру жүйесі іске қосылады; ШОБ – кемінде 100 жоғары технологиялық өнім жеткізушінің инновациялық кәсіпорындар желісі қалыптасады және кемінде 50 инновациялық жоба қаржыландырылатын болады. Сонымен қатар, сала қалыптастырушы жобалар үшін тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізуге бағытталған кемінде 15 ШОБ кәсіпорны құрылатын болады.
2) Технологиялық болжау және жоспарлау, қолданбалы ғылымды бизнестің қажеттілігіне бағыттау және инновациялық кластерлер қалыптастыру арқылы жеке құзыреттер құру.
2015 жылға қарай ғылыми-технологиялық болжаудың ұлттық жүйесі құрылатын болады, салааралық ғылыми-технологиялық жоспар, инновацияларды дамытудың өңірлік және салалық бағдарламалары әзірленеді, кемінде 10 ірі ғылыми зерттеу институты мен орталығын, 30 инновациялық компанияны, 4 бизнес-инкубаторды қамтитын кемінде 2 ұлттық инновациялық кластер құрылады; ҒЗТКЖ-ға инвестициялау үшін ынталандыру мақсатында заңнамаға өзгерістер енгізіледі; отандық инноваторлармен және инновация тұтынушыларымен жүйелі жұмыс істеу қағидаты енгізіледі.
3) ҰИЖ элементтерін үйлестіруді арттыру, инновациялық белсенділікті насихаттау және заңнамалық базаны жетілдіру жолымен инновациялық ортаны дамыту.
2015 жылға қарай инновациялық даму саласындағы уәкілетті органның рөлін күшейту; салалық және өңірлік деңгейді қамтитын инновациялық-технологиялық дамуды басқарудың тиімді ұлттық жүйесін қалыптастыру; технологиялық саясат жөніндегі кеңес, технологиялық салалық және ғылыми кеңестер арқылы шешімдерді сараптамалық қабылдау жүйесін құру; технологиялық дамыту бойынша бірыңғай ұлттық оператор құру; инновациялық даму процестерін ақпараттық және насихаттық қамтамасыз ету жөніндегі ұзақ мерзімді шаралар кешенін әзірлеу және іске асыру; шетелдік жоғары технологиялық инвесторлармен және өнертапқыштармен жүйелі жұмыс қағидаттарын енгізу жолымен шешімдер қабылдау және инновациялық қызметті үйлестіру жүйесі құрылатын болады.»;

в главе «2.12 Привлечение инвестиций и развитие специальных экономических зон»:
параграф «Целевые индикаторы» изложить в следующей редакции:
«Целевые индикаторы
1. Количество привлеченных целевых инвесторов из списка компаний, включенных в Global-2000: в 2010 году – 2, в 2011 году – 3, в 2012 году – 4, в 2013 году – 4, в 2014 году – 5 (ответственный государственный орган – МИР).
2. Прямые иностранные инвестиции в обрабатывающую промышленность увеличатся не менее чем на 10 %: в 2008 году – 100 %, в 2009 году – 101 %, в 2010 году – 103 %, в 2011 году – 105 %, в 2012 году – 107 %, в 2013 году – 109 %, в 2014 году – 110 % (ответственный государственный орган – МИР).
3. Среднегодовой темп роста объемов освоенных инвестиций в основной капитал предприятий на территориях СЭЗ за период с 2008 по 2014 годы составит не менее 40 % (ответственный государственный орган – МИР).
4. Рост объема производства товаров и услуг (работ) на территориях СЭЗ в 2014 году по отношению к 2008 году составит 80 % (ответственный государственный орган – МИР).
5. Ежегодный рост объемов производства товаров и услуг (работ) на территориях индустриальных зон составит не менее 20 % (ответственный государственный орган – МНЭ).
6. Ежегодный рост количества рабочих мест на территории СЭЗ составит не менее 15 % (ответственный государственный орган – МИР).
7. Реализация инвестиционных проектов с применением механизма государственно-частного партнерства увеличится в 2015 году не менее чем в 2 раза по сравнению с 2008 годом (ответственный государственный орган - МНЭ).
8. Отечественные и иностранные инвестиции в несырьевые секторы экономики (обрабатывающая промышленность, переработка сельскохозяйственной продукции, услуги) увеличатся не менее чем на 30 % к 2020 году: в 2009 году – 100 %, в 2010 году – 103 %, в 2011 году – 106 %, в 2012 году – 109 %, в 2013 году – 112 %, в 2014 году – 115 % (ответственные государственные органы – МИР, МНЭ).
9. Увеличение объема прямых иностранных инвестиций к валовому внутреннему продукту на пять процентных пунктов: в 2009 году – 17,2 %, в 2010 году – 17,3 %, в 2011 году – 17,4 %, в 2012 году – 17,5 %, в 2013 году – 13,0 %, в 2014 году – 13,5 % (ответственные государственные органы – МИР, НБ).
10. Диверсификация источников инвестиций (7 основных стран инвесторов с долей каждой страны 5 % и более): в 2009 году – 5 ед., в 2010 году – 5 ед., в 2011 году – 6 ед., в 2012 году – 6 ед., в 2013 году – 7 ед., в 2014 году – 7 ед. (ответственный государственный орган – МИР).
11. Заключение соглашений с иностранными государствами о поощрении и взаимной защите инвестиций: в 2009 году – 1 шт., в 2010 году - 2 шт., в 2011 году – 2 шт., в 2012 году – 2 шт., в 2013 году – 2 шт., в 2014 году – 2 шт (ответственные государственные органы – МНЭ, МИР).

«2.12 Инвестициялар тарту және арнайы экономикалық аймақтарды дамыту» деген тарауда:
«Нысаналы индикаторлар» деген параграф мынадай редакцияда жазылсын:
«Нысаналы индикаторлар
1. Global-2000-ға енгізілген компаниялар тізімінен тартылған нысаналы инвесторлар саны: 2010 жылы – 2, 2011 жылы – 3, 2012 жылы – 4, 2013 жылы – 4, 2014 жылы – 5 (жауапты мемлекеттік орган – ИДМ).
2. Өңдеуші өнеркәсіпке тікелей шетелдік инвестициялар кемінде 10 %-ға ұлғаяды: 2008 жылы – 100 %, 2009 жылы – 101 %, 2010 жылы – 103 %, 2011 жылы – 105 %, 2012 жылы – 107 %, 2013 жылы – 109 %, 2014 жылы – 110 % (жауапты мемлекеттік орган – ИДМ).
3. АЭА аумақтарында кәсіпорындардың негізгі капиталына игерілген инвестициялар көлемдерінің орташа жылдық өсу қарқыны 2008 жылдан 2014 жылға дейінгі кезеңде кемінде 40 %-ды құрайды (жауапты мемлекеттік орган – ИДМ).
4. 2008 жылға қарағанда 2014 жылы АЭА аумақтарында тауарлар мен көрсетілетін қызметтер (жұмыстар) өндірісі көлемінің өсуі 80 %-ды құрайды (жауапты мемлекеттік орган – ИДМ).
5. Индустриялық аймақтардың аумақтарында тауарлар мен көрсетілетін қызметтер (жұмыстар) өндірісі көлемдерінің жыл сайынғы өсуі кемінде 20 %-ды құрайды (жауапты мемлекеттік орган – ҰЭМ).
6. АЭА аумағындағы жұмыс орындары санының жыл сайынғы өсуі кемінде 15 %-ды құрайды (жауапты мемлекеттік орган – ИДМ).
7. 2015 жылы 2008 жылмен салыстырғанда мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетігін қолдана отырып, инвестициялық жобаларды іске асыру кемінде 2 есеге ұлғаяды (жауапты мемлекеттік орган – ҰЭМ).
8. Экономиканың шикізаттық емес секторларына (өңдеуші өнеркәсіп, ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу, көрсетілетін қызметтер) отандық және шетелдік инвестициялар 2020 жылға қарай кемінде 30 %-ға ұлғаяды: 2009 жылы – 100 %, 2010 жылы – 103 %, 2011 жылы – 106 %, 2012 жылы – 109 %, 2013 жылы – 112 %, 2014 жылы – 115 % (жауапты мемлекеттік органдар – ИДМ, ҰЭМ).
9. Тікелей шетелдік инвестициялар көлемін жалпы ішкі өнімге қатысты бес пайыздық тармаққа ұлғайту: 2009 жылы – 17,2 %, 2010 жылы – 17,3 %, 2011 жылы – 17,4 %, 2012 жылы – 17,5 %, 2013 жылы – 13,0 %, 2014 жылы – 13,5 % (жауапты мемлекеттік органдар – ИДМ, ҰБ).
10. Инвестициялар көздерін әртараптандыру (әр елдің үлесі 5 % және одан да көп 7 негізгі инвестор ел): 2009 жылы – 5 бірлік, 2010 жылы – 5 бірлік, 2011 жылы – 6 бірлік, 2012 жылы – 6 бірлік, 2013 жылы – 7 бірлік, 2014 жылы – 7 бірлік (жауапты мемлекеттік орган – ИДМ).
11. Шет мемлекеттермен инвестицияларды көтермелеу және өзара қорғау туралы келісімдер жасасу: 2009 жылы – 1 дана, 2010 жылы – 2 дана, 2011 жылы – 2 дана, 2012 жылы – 2 дана, 2013 жылы – 2 дана, 2014 жылы – 2 дана (жауапты мемлекеттік органдар – ҰЭМ, ИДМ).

12. Создание до конца 2011 года двух СЭЗ: в городе Караганде на базе Индустриального парка (для развития металлургии и металлообработки) и «Приграничная торгово-экономическая зона «Хоргос – Восточные ворота», как основной части логистического каркаса Западная Европа – Западный Китай (для развития различных видов обрабатывающих производств и транспортно-логистических услуг) (ответственный государственный орган – МИР).

12. 2011 жылдың соңына дейін: Қарағанды қаласында Индустриялық парктің (металлургияны және металл өңдеуді дамыту үшін) және Батыс Еуропа – Батыс Қытай логистикалық қаңқасының (өңдеуші өндірістердің қилы түрлері мен көлік-логистикалық көрсетілетін қызметтерді дамыту үшін) негізгі бөлігі ретінде «Қорғас – Шығыс қақпасы» шекара маңындағы сауда-экономикалық аймағы» базасында екі АЭА құру (жауапты мемлекеттік орган – ИДМ).

13. Создание до конца 2014 года трех индустриальных зон в Актюбинской, Восточно-Казахстанской и Южно-Казахстанской областях с различной отраслевой направленностью (ответственный государственный орган – МНЭ).
14. Увеличение количества участников на ИЗ до 42 к 2015 году: в 2009 году – 1 шт., в 2010 году - 1 шт., в 2011 году - 10 шт., в 2012 году - 20 шт., в 2013 году – 30 шт., в 2014 году – 42 шт. (ответственный государственный орган – МНЭ).

13. 2014 жылдың соңына дейін Ақтөбе, Шығыс Қазақстан және Оңтүстік Қазақстан облыстарында салалық бағытталуы әртүрлі үш индустриялық аймақ құру (жауапты мемлекеттік орган – ҰЭМ).
14. 2015 жылға қарай ИА-ға қатысушылар санын 42-ге дейін ұлғайту: 2009 жылы – 1 дана, 2010 жылы – 1 дана, 2011 жылы – 10 дана, 2012 жылы – 20 дана, 2013 жылы – 30 дана, 2014 жылы – 42 дана (жауапты мемлекеттік орган – ҰЭМ).

Обеспечение к 2015 году охвата финансовыми и страховыми услугами экспортных операций - до 2 % от объема несырьевого экспорта страны (95 млрд. тенге)
МИР, АО «НУХ «Байтерек»
млрд. тенге
-
3
9
17
27
39
после главы «2.14 Инструменты финансовой поддержки Программы» дополнить главой следующего содержания:
«2.15 Местное содержание
Краткий анализ текущей ситуации
Местное содержание – показатель доли, в стоимостном и процентном выражениях, местных товаров, услуг и трудовых ресурсов, используемых при осуществлении деятельности предприятиями на территории Республики Казахстан.
Отечественная обрабатывающая промышленность имеет потенциал для насыщения внутреннего рынка отечественной конкурентоспособной продукцией, однако на сегодняшний день объем производства и, соответственно, закупа отечественных товаров, работ и услуг незначителен по сравнению с объемом импортируемых товаров, работ и услуг.
Как показывает международный опыт, на этапе становления экономики в рамках переходного периода (США, Бразилия, Норвегия и т.д.), эффективное государственное регулирование хозяйственных отношений может принести положительные экономические результаты, при этом государственная политика не должна быть ограничена исключительно мерами воздействия на потребителей, но и параллельно должна обеспечивать развитие производственного потенциала отечественной промышленности.
Анализ международной практики развития местного содержания показывает, что в основном государственная политика в вопросах развития местного содержания должна быть направлена на:

2015 жылға қарай экспорттық операцияларды қаржылық және сақтандыру қызметтерімен қамтуды елдің шикізат емес экспорты көлемінің 2 %-ына дейін қамтамасыз ету (95 млрд. теңге)
ИДМ, «Бәйте-рек» ҰБХ» АҚ
млрд. теңге
-
3
9
17
27
39
«2.14 Бағдарламаны қаржылық қолдау құралдары» деген тараудан кейін мынадай мазмұндағы тараумен толықтырылсын:
«2.15 Жергілікті қамту
Ағымдағы жағдайды қысқаша талдау
Жергілікті қамту – кәсіпорындар қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырған кезде пайдаланылатын жергілікті тауарлардың, көрсетілетін қызметтер мен еңбек ресурстарының құндық және пайыздық мәніндегі үлесінің көрсеткіші.
Отандық өңдеуші өнеркәсіп ішкі нарықты отандық бәсекеге қабілетті өніммен толықтыру үшін әлеуетке ие, бірақ бүгінгі таңда өндіріс көлемі және тиісінше отандық тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу импортталатын тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің көлемімен салыстырғанда төмен.
Халықаралық тәжірибе (АҚШ, Бразилия, Норвегия және т.б.) көрсеткендей, өтпелі кезең шеңберінде экономиканың қалыптасу сатысында шаруашылық қатынастарды тиімді мемлекеттік реттеу оң экономикалық нәтиже беруі мүмкін, бұл ретте мемлекеттік саясат тұтынушыларға әсер ету шараларымен ғана шектеліп қоймай, отандық өнеркәсіптің өндірістік әлеуетін дамытуды да қамтамасыз етуге тиіс.
Жергілікті қамтуды дамытудың халықаралық практикасын талдау жергілікті қамтуды дамыту мәселелерінде мемлекеттік саясат, негізінен:

1) организацию совместной работы Правительства, местных производителей, инвесторов и активное вовлечение компаний покупателей местной продукции и услуг;
2) изучение потребностей рынка на основе анализа потребностей государственных органов и крупных хозяйствующих субъектов;
3) разработку системных мер в целях поддержки отечественного производства, защиты внутреннего рынка, повышения конкурентоспособности товаров и услуг, повышение эффективности системы образования, ориентированной на реальные нужды рынка труда;
4) определение целевых показателей по этапам программы развития местного содержания, и их постоянный контроль.
Общий объем закупа товаров, работ и услуг (далее – ТРУ) согласно данным отчетностей субъектов мониторинга местного содержания (государственные органы, недропользователи, концессионеры, национальные компании и системообразующие предприятия) в 2012 году составил 8711,6 млрд. тенге, в том числе у отечественных поставщиков – 4954,3 млрд. тенге. Доля местного содержания в товарах, работах и услугах составила 56,9 %, что на 1,6 % больше, чем в 2011 году и на 8,6 % больше данных 2010 года. При этом:
1) товаров закуплено на общую сумму 3432,4 млрд. тенге, в том числе местных товаров закуплено на сумму 1184,0 млрд. тенге, доля местных товаров составила 34,5 %, что на 324,8 млрд. тенге больше, чем в 2011 году и на 334,1 млрд. тенге больше, чем в 2010 году;

1) Үкіметтің, жергілікті өндірушілердің, инвесторлардың бірлескен жұмысын ұйымдастыруға және жергілікті өнім мен көрсетілетін қызметтерді сатып алушы компанияларды белсенді тартуға;
2) мемлекеттік органдар мен шаруашылық жүргізуші ірі субъектілердің қажеттіліктерін талдау негізінде нарықтың қажеттіліктерін зерделеуге;
3) отандық өндірісті қолдау, ішкі нарықты қорғау, тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің бәсекеге қабілеттілігін арттыру мақсатында жүйелі шараларды әзірлеуге, еңбек нарығының нақты қажеттіліктеріне бағытталған білім беру жүйесінің тиімділігін арттыруға;
4) жергілікті қамтуды дамыту бағдарламасының кезеңдері бойынша нысаналы көрсеткіштерді айқындауға және оларды тұрақты бақылауға бағытталуы тиіс екенін көрсетті.
Жергілікті қамту мониторингі субъектілерінің (мемлекеттік органдар, жер қойнауын пайдаланушылар, концессионерлер, ұлттық компаниялар мен жүйе құраушы кәсіпорындар) есептілік деректеріне сәйкес тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді (бұдан әрі – ТЖҚ) сатып алудың жалпы көлемі 2012 жылы 8 711,6 млрд. теңгені, оның ішінде отандық жеткізушілерден – 4954,3 млрд. теңгені құрады. Тауарлардағы, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердегі жергілікті қамтудың үлесі 56,9 %-ды құрады, ол 2011 жылға қарағанда 1,6 %-ға және 2010 жылдың деректерінен 8,6 %-ға артық. Бұл ретте:
1) жалпы сомасы 3432,4 млрд. теңгеге тауар сатып алынды, оның ішінде 1184,0 млрд. теңге сомасына жергілікті тауарлар сатып алынды, жергілікті тауарлардың үлесі 34,5 %-ды құрады, бұл 2011 жылға қарағанда 324,8 млрд. теңгеге және 2010 жылға қарағанда 334,1 млрд. теңгеге артық;

2) работ приобретено на общую сумму 2466,0 млрд. тенге, из них доля местных работ составила 60,9 % – это меньше показателя 2011 года на 4,5 %, но в денежном эквиваленте больше на 401,9 млрд. тенге – 1501,4 млрд. тенге;
3) услуг оказано на общую сумму 2813,1 млрд. тенге, из них местными поставщиками оказано услуг на сумму 2268,8 млрд. тенге, доля местных услуг составила 80,7 %. Для сравнения, в 2011 году местными поставщиками оказано услуг меньше на 238,1 млрд. тенге или на 6,9 %.
Основная задача

2) жалпы сомасы 2 466,0 млрд. теңгеге жұмыстар алынды, оның ішінде жергілікті жұмыстардың үлесі 60,9 %-ды құрады – бұл 2011 жылғы көрсеткіштен 4,5 %-ға артық, бірақ ақшалай баламада 401,9 млрд. теңгеге артық – 1501,4 млрд. теңге;
3) жалпы сомасы 2813,1 млрд. теңгеге қызметтер көрсетілді, оның ішінде жергілікті өнім берушілер 2268,8 млрд. теңге сомасын қызметтер көрсетті, жергілікті көрсетілетін қызметтердің үлесі 80,7 %-ды құрады. Салыстыру үшін 2011 жылы жергілікті өнім берушілер 238,1 млрд. теңгеге немесе 6,9 %-ға аз қызмет көрсетті.
Негізгі міндет

Реализация проводится в три этапа, с 2010 по 2014 годы.
1. Первый этап – 2010 – 2011 годы:
1) согласование и утверждение уполномоченным государственным органом в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности модели управления по реализации Программы развития местного содержания, организация состава участников (членов Управляющего и Исполнительного комитета, секторальных комитетов по 10 стратегическим темам, утверждение устава участников Программы, с описанием процесса работы, целевых показателей, Плана работы с указанием целей и задач);
2) анализ спроса и предложения товаров, работ и услуг в проектах недропользования: анализ данных по крупным проектам недропользования, с целью составления графика освоения производства необходимых товаров, работ и услуг, с учетом планируемых сроков, по трем основным направлениям: 1) товары и услуги; 2) кадры; 3) инфраструктура поддержки проектов, в результате определение необходимых товаров и услуг, кадров, и инфраструктуры;
3) изучение перечня отсутствующих на внутреннем рынке товаров и услуг, а также качеству существующего предложения по трем вышеуказанным направлениям: товары и услуги, кадры и инфраструктура;
4) выделение приоритетных категорий товаров и услуг для развития на внутреннем рынке;
5) определение необходимых мероприятий для создания новых, развития имеющихся в производстве товаров и услуг, решения вопросов, связанных с улучшением инфраструктуры, ресурсов, необходимых для производства товаров и услуг, модернизации существующих предприятий;
6) разработка отраслевых и региональных планов развития местного содержания на краткосрочную (до 1 года) и среднесрочную (до 5 лет) перспективу и согласование их с уполномоченным органом;
7) разработка механизма и модели по созданию и внедрению новых видов продукции и услуг на базе существующих и создаваемых предприятий государственного и квазигосударственного секторов;
8) определение потенциальных компаний из числа существующих для развития местного производства товаров и услуг согласно мониторинга.
2. Второй этап – 2012 год:
1) реализация планов подготовки производства, услуг и повышения квалификации кадров, необходимых при проведении операций по недропользованию;

Іске асыру 2010 жылдан бастап 2014 жылға дейінгі аралықта үш кезеңде жүргізіледі.
1. Бірінші кезең – 2010 – 2011 жылдар:
1) индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның Жергілікті қамтуды дамыту бағдарламасын іске асыру бойынша басқару моделін келісуі және бекітуі, қатысушылардың құрамын ұйымдастыруы (10 стратегиялық тақырып бойынша Басқарушы және Атқарушы комитеттердің, секторалдық комитеттердің мүшелерін, жұмыс процесін, нысаналы көрсеткіштерді сипаттай отырып, Бағдарламаға қатысушылардың жарғысын, мақсаттар мен міндеттерді көрсете отырып, жұмыс жоспарын бекіту);
2) жер қойнауын пайдалану жобаларындағы тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің сұраныстары мен ұсыныстарын талдау: жер қойнауын пайдаланудың ірі жобалары бойынша деректерді талдау, қажетті тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің өндірісін игеру кестесін құру мақсатында жоспарланған мерзімдерді есепке ала отырып, негізгі үш бағыт бойынша: 1) тауарлар мен көрсетілетін қызметтер; 2) кадрлар; 3) жобаларды қолдау инфрақұрылымы, нәтижесінде қажетті тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді, кадрларды және инфрақұрылымды айқындау;
3) ішкі нарықта жоқ тауарлар мен көрсетілетін қызметтер тізбесін, сондай-ақ жоғарыда көрсетілген үш бағыт: тауарлар мен көрсетілетін қызметтер, кадрлар мен инфрақұрылым бойынша қазіргі ұсыныс сапасын зерделеу;
4) ішкі нарықта дамыту үшін тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің басым санаттарын бөлу;
5) тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің жаңаларын жасау, өндірістегілерін дамыту, инфрақұрылымды, тауарлар мен көрсетілетін қызметтер өндірісі, қолданыстағы кәсіпорындарды жаңғырту үшін қажетті ресурстарды жақсартуға байланысты мәселелерді шешу үшін қажетті іс-шараларды айқындау;
6) жергілікті қамтуды дамытудың қысқа мерзімді (1 жылға дейін) және орта мерзімді (5 жылға дейін) перспективаға арналған салалық және өңірлік жоспарларын әзірлеу және оларды уәкілетті органмен келісу;
7) мемлекеттік және квазимемлекеттік секторлардың жұмыс істеп тұрған және құрылатын кәсіпорындарының базасында өнім мен көрсетілетін қызметтердің жаңа түрлерін құру және енгізу тетігі мен моделін әзірлеу;
8) мониторингке сәйкес тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің жергілікті өндірісін дамыту үшін жұмыс істеп тұрғандарының ішінен әлеуетті компанияларды айқындау.
2. Екінші кезең – 2012 жыл:
1) өндірісті, көрсетілетін қызметтерді дайындау және жер қойнауын пайдалану операцияларын жүргізу кезінде қажетті кадрлардың біліктілігін арттыру жоспарларын іске асыру;

2) реализация проектов по дальнейшему развитию предприятий малого и среднего бизнеса, включения их в цепочку поставок нефтегазовым и сервисным компаниям.
3. Третий этап – 2013 – 2014 годы:
1) систематизация государственной политики развития местного содержания и совершенствование нормативной правовой базы с учетом активизации интеграционных процессов;
2) усиление мер, направленных на повышение качества отечественной продукции, развитие производственного потенциала местных компаний;
3) увеличение местного содержания в закупках государственных органов, национальных компаний и холдингов, системообразующих предприятий, недропользователей, а также в рамках крупных национальных программ и проектов в течение переходного периода;
4) оказание организационной и сервисной поддержки отечественным производителям;
5) содействие в реализации проектов по созданию/развитию производства необходимых товаров, работ и услуг, модернизации действующих производств и обеспечению отечественных производителей долгосрочными заказами.»;
в подразделе «4. Обеспечение эффективного взаимодействия государства и бизнеса в развитии приоритетных секторов экономики»:
параграф «4.1.2 Механизмы реализации Программы на республиканском уровне»:
«Программу форсированной модернизации действующих и создания новых производств – «Производительность 2020» изложить в следующей редакции:
Проектные меры поддержки.
Модернизация действующих и создание новых конкурентоспособных производств в рамках направления «Производительность 2020»
Целью является повышение конкурентоспособности промышленных предприятий в приоритетных секторах экономики путем увеличения производительности труда.
Меры государственной поддержки в рамках направления «Производительность 2020» будут заключаться в:
1) оплате за разработку или экспертизу комплексного плана инвестиционного проекта;
2) предоставлении долгосрочного лизингового финансирования;
3) предоставлении инновационных грантов;
4) сервисной поддержке:
оплата за обучение топ-менеджеров предприятий по вопросам повышения производительности труда и энергоэффективности;
софинансирование проведения технической диагностики предприятия;
возмещение затрат за техническое нормирование труда;
возмещение части затрат по сертификации продукции и систем менеджмента качества в соответствии с международными стандартами (API, ASTM, GMP, EN).
Реализация инструментов будет осуществляться операторами инструментов.
Механизмы, порядок и условия предоставления инструментов будут определяться Правительством Республики Казахстан соответствующими Правилами.
Меры государственной поддержки будут предоставляться предприятиям, реализующим и (или) планирующим реализовать инвестиционные проекты в приоритетных отраслях экономики.
Операторами инструментов будут являться юридические лица, определяемые Правительством Республики Казахстан.
Администратором направления «Производительность 2020» будет Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
Услуги операторов будут возмещаться из бюджета.».

2) шағын және орта бизнес кәсіпорындарын одан әрі дамыту жөніндегі жобаларды іске асыру, оларды мұнай-газ және сервистік компаниялардың жеткізу тізбегіне енгізу.
3. Үшінші кезең – 2013 – 2014 жылдар:
1) жергілікті қамтуды дамытудың мемлекеттік саясатын жүйелендіру және ықпалдастыру процестерін жандандыруды ескере отырып, нормативтік құқықтық базаны жетілдіру;
2) отандық өнім сапасын арттыруға бағытталған шараларды күшейту, жергілікті компаниялардың өндірістік әлеуетін дамыту;
3) мемлекеттік органдардың, ұлттық компаниялардың және холдингтердің, жүйе құраушы кәсіпорындардың, жер қойнауын пайдаланушылардың сатып алуындағы, сондай-ақ өтпелі кезең ішінде ірі ұлттық бағдарламалар мен жобалар шеңберінде жергілікті қамтуды арттыру;
4) отандық өндірушілерге ұйымдастырушылық және сервистік қолдау көрсету;
5) қажетті тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер өндірісін құру/дамыту жобаларын іске асыруға, жұмыс істеп тұрған өндірістерді жаңғыртуға және отандық өндірушілерді ұзақ мерзімді тапсырыстармен қамтамасыз етуге жәрдемдесу.»;
«4. Экономиканың басым секторларын дамытуда мемлекет пен бизнестің өзара тиімді іс-қимылын қамтамасыз ету» деген кіші бөлімде:
«4.1.2 Бағдарламаны республикалық деңгейде іске асыру тетіктері» деген параграфта:
«Жұмыс істеп тұрған өндірістерді үдемелі жаңғырту және жаңаларын құру бағдарламасы – «Өнімділік - 2020» мынадай редакцияда жазылсын:
«Жобалық қолдау шаралары.
«Өнiмдiлiк-2020» бағыты шеңберінде жұмыс iстеп тұрған бәсекеге қабiлеттi өндiрiстердi жаңғырту және жаңаларын құру
Мақсаты еңбек өнiмдiлiгiн арттыру арқылы экономиканың басым секторларында өнеркәсiптiк кәсiпорындардың бәсекеге қабiлеттiлiктерiн ұлғайту болып табылады.
«Өнiмдiлiк – 2020» бағыты шеңберінде мемлекеттік қолдау шаралары мынадай болады:
1) инвестициялық жобаның кешендi жоспарын әзiрлегенi немесе сараптама жүргiзгенi үшiн төлемдер;
2) ұзақ мерзiмдi лизингтiк қаржыландыруды беру;
3) инновациялық гранттар беру;
4) сервистік қолдау:
еңбек өнімділігін және энергия тиімділігін арттыру мәселелері бойынша топ-менеджерлерді оқыту үшін ақы төлеу;
кәсіпорынның техникалық диагностикасын жүргізуді қоса қаржыландыру;
еңбекті техникалық нормалау үшін шығындарды өтеу;
халықаралық стандарттарға (API, ASTM, GMP, EN) сәйкес өнімді сертификаттау мен сапа менеджменті жүйелері бойынша шығындардың бір бөлігін өтеу.
Құралдарды iске асыруды құралдар операторлары жүзеге асыратын болады.
Құралдарды беру тетiктерін, тәртiбi мен шарттарын Қазақстан Республикасының Үкіметі тиісті қағидалармен айқындайды.
Мемлекеттік қолдау шаралары экономиканың басым салаларында инвестициялық жобаларды iске асыратын және (немесе) iске асыруды жоспарлайтын кәсiпорындарға берілетін болады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлғалар құралдардың операторлары болады.
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі «Өнiмдiлiк – 2020» бағытының әкiмшiсi болады.
Операторлардың қызметтерi бюджеттен өтелетiн болады.»;

2. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н.Назарбаев

2. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев