О проекте Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2014 года № 1413
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О государственно-частном партнерстве».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О государственно-частном партнерстве
Настоящий Закон определяет правовые условия государственно-частного партнерства, его виды и регулирует общественные отношения, возникающие в процессе заключения, исполнения и прекращения договоров государственно-частного партнерства.
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем
Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) частный партнер – физическое лицо, заключившее договор государственно-частного партнерства, осуществляющее предпринимательскую деятельность, и (или) негосударственное юридическое лицо (либо простое товарищество, консорциум), за исключением лиц, выступающих государственными партнерами в соответствии с настоящим Законом;
2) организатор конкурса – лицо, организующее проведение конкурса по выбору частного партнера;
3) плата за доступность – выплата, осуществляемая за счет государственного бюджета субъектам государственно-частного партнерства или компании государственно-частного партнерства за обеспечение эксплуатационных и качественных характеристик объекта государственно-частного партнерства и обеспечение доступности указанного объекта потребителям, исходя из индивидуальных техническо-экономических параметров объекта государственно-частного партнерства;
4) государственный партнер – Республика Казахстан, от имени которой выступают Правительство Республики Казахстан или местный исполнительный орган, а также уполномоченные ими на заключение договора государственно-частного партнерства государственные органы и/или заключившие договор государственно-частного партнерства субъекты квазигосударственного сектора, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству;
5) государственно-частное партнерство – форма сотрудничества между государственными и частными партнерами, соответствующая признакам, определенным настоящим Законом;
6) проект государственно-частного партнерства – совокупность мероприятий по осуществлению государственно-частного партнерства, реализуемый в течение ограниченного периода времени и имеющий завершенный характер, согласно настоящему Закону;

"Мемлекеттік-жекешілік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 31 желтоқсандағы № 1413 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы
Осы Заң мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің құқықтық жағдайларын, оның түрлерін айқындайды және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын жасасу, орындау және тоқтату үдерісінде туындайтын қоғамдық қатынастарды реттейді.
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жекеше әріптес – осы Заңға сәйкес мемлекеттік әріптестер ретінде әрекет ететін тұлғаларды қоспағанда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасқан, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға және (немесе) мемлекеттік емес заңды тұлға (не жай серіктестік, консорциум);
2) конкурсты ұйымдастырушы – жекеше әріптесті таңдау жөніндегі конкурсты өткізуді ұйымдастырушы тұлға;
3) қолжетімділік үшін төлемақы – мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің пайдаланушылық және сапалық сипаттамаларын қамтамасыз еткені және мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің жеке техникалық-экономикалық параметрлерін негізге ала отырып, аталған объектінің тұтынушыларға қолжетімділігін қамтамасыз еткені үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілеріне немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясына мемлекеттік бюджет есебінен жүзеге асырылатын төлем;
4) мемлекеттік әріптес – Қазақстан Республикасы, оның атынан Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе жергiлiктi атқарушы орган, сондай-ақ олар мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасуға уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органдар және/немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасқан, дауыс беретін акцияларының елу немесе одан да көп пайызы (жарғылық капиталда қатысу үлестері) мемлекетке тікелей немесе жанама тиесілі квазимемлекеттік сектор субъектілері;
5) мемлекеттік-жекешелік әріптестік – осы Заңда айқындалған белгілерге сәйкес келетін, мемлекеттік және жекешелік әріптестер арасындағы ынтымақтастық нысаны;
6) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы – осы Заңға сәйкес шектеулi уақыт кезеңi iшiнде iске асырылатын және аяқталған сипатқа ие мемлекеттік-жекешелік әріптестікті жүзеге асыру жөнiндегi iс-шаралар жиынтығы;

7) консультативное сопровождение проектов государственно-частного партнерства – услуги, оказываемые юридическими лицами по сопровождению проектов государственно-частного партнерства, определяемыми Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом, включающие в себя разработку концепции проекта государственно-частного партнерства, конкурсной документации, проекта договора государственно-частного партнерства, оказание консультационных услуг в переговорном процессе между субъектами государственно-частного партнерства;
8) компенсация инвестиционных затрат по проекту государственно-частного партнерства – возмещение определенного объема инвестиционных затрат субъектов государственно-частного партнерства или компании государственно-частного партнерства из республиканского или местного бюджета;
9) компенсация операционных затрат по проекту государственно-частного партнерства – возмещение определенного объема операционных затрат субъектов государственно-частного партнерства или компании государственно-частного партнерства из республиканского или местных бюджетов в период эксплуатации объекта государственно-частного партнерства;
10) концепция проекта государственно-частного партнерства – документ, предусматривающий описание целей, задач, основных направлений деятельности проекта государственно-частного партнерства, источников доходов, мер государственной поддержки, описание объекта государственно-частного партнерства, получателей выгод от реализации проекта государственно-частного партнерства;
11) компания государственно-частного партнерства – юридическое лицо, созданное совместно государственным и частным партнером в целях реализации проекта государственно-частного партнерства;
12) объекты государственно-частного партнерства – имущество, имущественные комплексы, создание, реконструкция, модернизация и/или эксплуатация которых осуществляются в рамках реализации проекта государственно-частного партнерства. В качестве объекта государственно-частного партнерства также рассматривается инновация, подлежащая внедрению в ходе реализации проекта государственно-частного партнерства;
13) стороны государственно-частного партнерства – государственный партнер и частный партнер, а также иные лица, предусмотренные в настоящем Законе;
14) договор государственно-частного партнерства – письменное соглашение между государственным и частным партнерами и иными сторонами, определяющее права, обязанности и ответственность сторон, иные условия реализации проекта государственно-частного партнерства;

7) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын консультациялық сүйемелдеу – мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тұжырымдамасын, конкурстық құжаттаманы, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын әзiрлеудi, мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілері арасында келiссөздер жүргiзу үдерісінде консультациялық қызметтер көрсетудi қамтитын, Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе жергiлiктi атқарушы орган айқындайтын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын сүйемелдеу бойынша заңды тұлғалар көрсететiн қызметтер;
8) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша инвестициялық шығындарды өтеу – республикалық немесе жергілікті бюджеттен мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілерінің немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясының инвестициялық шығындарының белгілі бір көлемінің орнын толтыру;
9) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша операциялық шығындарды өтеу – мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдалану кезеңінде республикалық немесе жергілікті бюджеттерден мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілерінің немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясының операциялық шығындарының белгілі бір көлемінің орнын толтыру;
10) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тұжырымдамасы – мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы қызметі мақсаттарының, міндеттерінің, негізгі бағыттарының сипаттамасын, кіріс көздерін, мемлекеттік қолдау шараларын, мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудан түсетін пайда алушылардың сипаттамасын көздейтін құжат;
11) мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясы – мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру мақсатында мемлекеттік және жекеше әріптес бірлесіп құрған заңды тұлға;
12) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілері – құрылуы, реконструкциялануы, жаңғыртылуы және/немесе пайдаланылуы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру шеңберінде жүзеге асырылатын мүлік, мүліктік кешендер. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру барысында енгізілуге жататын инновация да мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісі ретінде қаралады;
13) мемлекеттік-жекешелік әріптестік тараптары – мемлекеттік әріптес және жекеше әріптес, сондай-ақ осы Заңда көзделген өзге де тұлғалар;
14) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты – тараптардың құқықтарын, мiндеттерiн және жауапкершiлiгiн, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын iске асырудың өзге де шарттарын айқындайтын мемлекеттік және жекешелік әріптестер мен өзге де тараптар арасындағы жазбаша келiсiм;

15) оператор – юридическое лицо, не являющееся стороной договора государственно-частного партнерства, осуществляющее деятельность, связанную с исполнением договора государственно-частного партнерства;
16) контракт жизненного цикла – договор, предусматривающий полный цикл работ по проектированию, строительству (реконструкции) объекта государственно-частного партнерства, его эксплуатации (включая ремонт и содержание), реализации произведенных товаров (работ, услуг), а также обязательства по обеспечению соответствия объекта государственно-частного партнерства установленным технико-эксплуатационным показателям в течение всего срока действия договора (жизненного цикла объекта);
17) оператор отрасли – системный оператор, национальная компания по недропользованию, национальный оператор инфраструктуры, национальная железнодорожная компания, национальный перевозчик грузов, национальный перевозчик пассажиров, национальный оператор по управлению автомобильными дорогами, иное юридическое лицо, выполняющее функции национального оператора либо оператора в определенной отрасли (сфере) экономики в соответствии с законами Республики Казахстан;
18) сервисные контракты – договоры государственно-частного партнерства, предусматривающие оказание услуг по техническому обслуживанию объекта государственно-частного партнерства;
19) потенциальный частный партнер – лицо, участвующее в конкурсе по выбору частного партнера, либо претендующее на заключение договора государственно-частного партнерства путем прямых переговоров.
Статья 2. Законодательство Республики Казахстан о
государственно-частном партнерстве
1. Законодательство Республики Казахстан о государственно-частном партнерстве основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из Гражданского кодекса Республики Казахстан, настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
3. Особенности осуществления отдельных видов государственно-частного партнерства устанавливаются в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
4. Положения настоящего Закона не распространяются на отношения, возникающие в процессе заключения, исполнения и прекращения договоров имущественного найма государственного имущества, а также договоров доверительного управления государственным имуществом не соответствующие признакам государственно-частного партнерств, предусмотренным статьей 4 настоящего Закона.

15) оператор – мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын орындаумен байланысты қызметті жүзеге асыратын, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының тарапы болып табылмайтын заңды тұлға;
16) өмірлік цикл келісімшарты – мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін жобалау, салу (реконструкциялау) жөніндегі жұмыстардың толық циклін, оны пайдалануды (жөндеу мен күтіп-ұстауды қоса алғанда), сондай-ақ шарттың бүкіл қолданылу мерзімі (объектінің өмірлік циклі) ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің белгіленген техникалық-пайдалану көрсеткіштеріне сәйкестігін қамтамасыз ету жөніндегі міндеттемелерді көздейтін шарт;
17) сала операторы – жер қойнауын пайдалану жөніндегі жүйелі оператор, ұлттық компания, ұлттық инфрақұрылым операторы, ұлттық теміржол компаниясы, ұлттық жүк тасымалдаушы, ұлттық жолаушы тасымалдаушы, автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық оператор, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгілі бір экономика саласында (аясында) ұлттық оператордың не оператордың атқарымын орындайтын өзге де заңды тұлға;
18) сервистік келісімшарттар – мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісіне техникалық қызмет ету жөнінде қызметтер көрсетуді көздейтін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары;
19) ықтимал жекеше әріптес – жекеше әріптесті таңдау жөніндегі конкурсқа қатысатын не тікелей келіссөздер арқылы мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасуға үміткер тұлға.
2-бап. Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік
әріптестік туралы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді және Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінен, осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңдағыдан өзгеше қағидалар белгiленсе, онда халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
3. Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жекелеген түрлерін жүзеге асыру ерекшеліктері Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес белгіленеді.
4. Осы Заңның ережелері осы Заңның 4-бабында көзделген мемлекеттік-жекешелік әріптестік белгілеріне сәйкес келмейтін, мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдау шарттарын, сондай-ақ мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару шарттарын жасасу, орындау және тоқтату үдерісінде туындайтын қатынастарға қолданылмайды.

5. Процедуры конкурсного отбора частного партнера, заключения, исполнения и прекращения договора государственно-частного партнерства, а также потребления государством определенного объема товаров (работ, услуг) осуществляются в соответствии с настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами, регламентирующими отдельные виды государственно-частного партнерства, без применения норм Закона Республики Казахстан «О государственных закупках», типовых правил закупок товаров, работ и услуг, утверждаемых Правительством Республики Казахстан.
Статья 3. Основные задачи и принципы
государственно-частного партнерства
1. Основными задачами государственно-частного партнерства являются:
1) создание условий для эффективного взаимодействия государственных и частных партнеров в целях обеспечения устойчивого социально-экономического развития Республики Казахстан;
2) повышение эффективности использования имущества, находящегося в государственной собственности;
3) привлечение средств частных партнеров (внебюджетных средств) для реализации социально значимых проектов;
4) эффективное использование бюджетных средств;
5) повышение уровня обслуживания населения;
6) развитие деятельности в инновациях, наукоемких производств;
7) развитие объектов социальной инфраструктуры и жизнеобеспечения.
2. Принципами государственно-частного партнерства являются:
1) принцип последовательности – построение среднесрочных или долгосрочных взаимоотношений между участниками государственно-частного партнерства на договорной основе;
2) принцип конкурсности – определение частного партнера на конкурсной основе, за исключением случаев, установленных настоящим Законом;
3) принцип сбалансированности – взаимовыгодное распределение рисков, выгод, гарантий и обязанностей между участниками государственно-частного партнерства;
4) принцип результативности – установление критериев и показателей, позволяющих оценить достижение результатов государственно-частного партнерства;
5) принцип экологичности – осуществление государственно-частного партнерства с учетом требований охраны окружающей среды и принципов зеленой экономики;
6) принцип равноправия сторон государственно-частного партнерства – отношения сторон государственно-частного партнерства носят равноправный партнерский характер.
Статья 4. Признаки государственно-частного партнерства
К признакам государственно-частного партнерства относятся:
1) участие государственного партнера и частного партнера в проекте государственно-частного партнерства;

5. Жекеше әріптесті конкурстық іріктеу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын жасасу, орындау және тоқтату, сондай-ақ мемлекеттің тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) белгілі бір көлемін тұтыну рәсімдері «Мемлекеттік сатып алу туралы» Қазақстан Республикасының Заңының, Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алудың үлгілік қағидаларының нормалары қолданылмастан, осы Заңға және мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жекелеген түрлерін регламенттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жүзеге асырылады.
3-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің негізгі
міндеттері мен қағидаттары
1. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының орнықты әлеуметтік-экономикалық дамуын қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік және жекеше әріптестердің тиімді өзара іс-қимыл жасауы үшін жағдай жасау;
2) мемлекеттік меншіктегі мүлікті пайдалану тиімділігін арттыру;
3) әлеуметтік маңызы бар жобаларды іске асыру үшін жекеше әріптестердің қаражаттарын (бюджеттен тыс қаражаттарын) тарту;
4) бюджет қаражатын тиімді пайдалану;
5) халыққа қызмет көрсету деңгейін арттыру;
6) инновациялардағы қызметті, ғылыми қамтылымды өндірістерді дамыту;
7) әлеуметтік инфрақұрылым мен тұрмысты қамтамасыз ету объектілерін дамыту мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің негізгі міндеттері болып табылады.
2. Мыналар:
1) дәйектілік қағидаты – мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің қатысушылары арасында шарттық негізде орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді өзара қарым-қатынас орнату;
2) конкурстық қағидат – осы Заңда белгіленген жағдайларды қоспағанда, жекеше әріптесті конкурстық негізде айқындау;
3) теңгерiмдiлiк қағидаты – тәуекелдердi, пайданы, кепiлдiктер мен мiндеттердi мемлекеттiк-жекешелiк әрiптестiктiң қатысушылары арасында өзара тиiмдi бөлiсу;
4) нәтижелiлiк қағидаты – мемлекеттiк-жекешелiк әрiптестiктiң нәтижелерiне қол жеткiзудi бағалауға мүмкiндiк беретiн критерийлер мен көрсеткiштердi белгiлеу;
5) экологиялық қағидаты – қоршаған ортаны қорғау талаптары мен жасыл экономика қағидаттарын ескере отырып, мемлекеттік-жекешелік әріптестікті жүзеге асыру;
6) мемлекеттік-жекешелік әріптестік тараптарының қарым-қатынастары теңқұқылы әріптестік сипатқа ие мемлекеттік-жекешелік әріптестік тараптарының теңқұқықтық қағидаты мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің қағидаттары болып табылады.
4-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік белгілері
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік белгілеріне мыналар:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптестің қатысуы;

2) среднесрочный или долгосрочный срок реализации проекта государственно-частного партнерства (от 3 до 30 лет в зависимости от особенностей проекта государственно-частного партнерства);
3) отношения строятся на основе заключенного между сторонами договора государственно-частного партнерства;
4) объединение ресурсов частного партнера и государственного партнера для достижения цели государственно-частного партнерства.
Отношения между государством и определенным лицом, не отвечающие изложенным в данной статье признакам, не являются отношениями по государственно-частному партнерству.
Статья 5. Субъекты государственно-частного партнерства
1. Субъектами (сторонами) договора государственно-частного партнерства являются государственный партнер и частный партнер.
В договоре государственно-частного партнерства субъектами могут выступать несколько государственных и частных партнеров.
2. Помимо лиц, указанных в пункте 1 настоящей статьи, субъектами (сторонами) договора государственно-частного партнерства могут выступать:
1) финансовые и другие организации, предоставляющие финансирование государственно-частного партнерства;
2) организации, являющиеся оператором отрасли, в которой реализуется государственно-частное партнерство;
3) лица, права и законные интересы которых затрагиваются в ходе реализации государственно-частного партнерства.
Статья 6. Оператор проекта государственно-частного
партнерства
1. Частный партнер по согласованию с государственным партнером вправе назначить одного или нескольких операторов проекта государственно-частного партнерства, сведения о которых включаются в договор государственно-частного партнерства.
2. Частный партнер несет ответственность за действия оператора проекта государственно-частного партнерства перед государственным партнером.
3. При реализации институционального государственно-частного партнерства оператор проекта государственно-частного партнерства определяется компанией государственно-частного партнерства.
Статья 7. Виды государственно-частного партнерства
1. Государственно-частное партнерство по способу осуществления подразделяется на институциональное и контрактное.
2. Институциональное государственно-частное партнерство реализуется юридическими лицами с участием государственного и частного партнеров в уставном капитале. Деятельность таких лиц направлена на реализацию проекта государственно-частного партнерства в соответствии с договором государственно-частного партнерства.
3. Контрактное государственно-частное партнерство реализуется посредством заключения договоров, соответствующих признакам государственно-частного партнерства, в том числе в следующих видах:

2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді кезеңі (мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының ерекшеліктеріне байланысты 3 жылдан 30 жылға дейін);
3) қарым-қатынас тараптар арасында жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының негізінде орнатылады;
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік мақсатына қол жеткізу үшін жекеше әріптес пен мемлекеттік әріптестің ресурстарын біріктіру жатады.
Мемлекет пен белгілі бір тұлға арасындағы осы бапта жазылған белгілерге сай келмейтін қарым-қатынастар мемлекеттік-жекешелік әріптестік жөніндегі қарым-қатынастар болып табылмайды.
5-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілері
1. Мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының субъектілері (тараптары) болып табылады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында бірнеше мемлекеттік және жекешелік әріптестер субъектілер болып табыла алады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген тұлғалардан басқа, мыналар:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестікті қаржыландыруды ұсынатын қаржылық және басқа да ұйымдар;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік іске асырылатын саланың операторы болып табылатын ұйымдар;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестікті іске асыру барысында құқықтары мен заңды мүдделері қозғалатын тұлғалар мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының субъектілері (тараптары) болып табылады.
6-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының
операторы
1. Жекеше әріптес мемлекеттік әріптеспен келісу бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының бір немесе бірнеше операторларын тағайындауға құқылы, олар туралы мәліметтер мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына енгізіледі.
2. Жекеше әріптес мемлекеттік әріптес алдында мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы операторының іс-әрекеттері үшін жауапты болады.
3. Институционалдық мемлекеттік-жекешелік әріптестікті іске асыру кезінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы операторын мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясы айқындайды.
7-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік түрлері
1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жүзеге асыру тәсілі бойынша институционалдық және келісімшарттық болып бөлінеді.
2. Институционалдық мемлекеттiк-жекешелiк әрiптестiкті жарғылық капиталға мемлекеттік және жекеше әріптестер қатысатын заңды тұлғалар iске асырады. Мұндай тұлғалардың қызметі мемлекеттiк-жекешелiк әрiптестiк шартына сәйкес мемлекеттiк-жекешелiк әрiптестiк жобасын іске асыруға бағытталған.
3. Келісімшарттық мемлекеттiк-жекешелiк әрiптестiк мемлекеттiк-жекешелiк әрiптестiк белгілеріне сәйкес келетін шарттарды, оның ішінде мынадай түрлерін:

1) концессия;
2) доверительное управление государственным имуществом;
3) аренда государственного имущества;
4) лизинговые отношения;
5) договоры, заключаемые на разработку технологии, изготовление опытного образца, опытно-промышленное испытание и мелкосерийное производство;
6) контракты жизненного цикла;
7) сервисные контракты;
8) иные договоры, соответствующие признакам государственно-частного партнерства.
Особенности реализации отдельных видов контрактного государственно-частного партнерства определяются законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 8. Сферы применения государственно-частного
партнерства
Государственно-частное партнерство может осуществляться во всех отраслях (сферах) экономики, за исключением объектов, которые не могут быть переданы для реализации проектов государственно-частного партнерства, перечень которых определяется Президентом Республики Казахстан.
Статья 9. Республиканские и местные проекты
государственно-частного партнерства
1. Проекты государственно-частного партнерства подразделяются на республиканские и местные.
2. Критериями определения республиканских и местных проектов государственно-частного партнерства являются:
1) по виду собственности как республиканские или местные в зависимости от возникающего права собственности (республиканской или коммунальной) на имущество, полученное в результате реализации проектов государственно-частного партнерства;
2) по получателям выгод как республиканские, если получателями выгод являются субъекты двух и более областей, города республиканского значения, столицы, и как местные, если получателями выгод являются субъекты одной области, города республиканского значения, столицы.
Статья 10. Реализация проекта государственно-частного
партнерства
1. Реализация проекта государственно-частного партнерства осуществляется через прохождение следующих последовательных стадий:
1) разработка концепции проекта уполномоченным государственным органом соответствующей отрасли, местным исполнительным органом, субъектом частного предпринимательства, некоммерческой организацией;
2) выбор частного партнера;
3) заключение договора государственно-частного партнерства;
4) выполнение сторонами условий договора государственно-частного партнерства;
5) завершение проекта.
2. Проект государственно-частного партнерства считается завершенным после окончания срока действия договора государственно-частного партнерства и выполнения сторонами всех взятых на себя обязательств.
Статья 11. Источники финансирования
государственно-частного партнерства, возмещения
затрат и получения доходов субъектов
государственно-частного партнерства или
компании государственно-частного партнерства

1) концессия;
2) мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару;
3) мемлекеттік мүлікті жалдау;
4) лизингтік қатынастар;
5) технологиялар әзірлеуге, тәжірибелік үлгілер дайындауға, тәжірибелік-өнеркәсіптік сынауға және аз сериялы өндіріске жасалатын шарттар:
6) өмірлік цикл келісімшарттары;
7) сервистік келісімшарттар;
8) мемлекеттік-жекешелік әріптестік белгілеріне сәйкес келетін өзге де шарттар жасау арқылы іске асырылады.
Келісімшарттық мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жекелеген түрлерін іске асыру ерекшеліктері Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалады.
8-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің қолданылу аясы
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік тізбесін Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыруды беруге болмайтын объектілерді қоспағанда, экономиканың барлық салаларында (аясында) жүзеге асырылуы мүмкін.
9-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің республикалық
және жергілікті жобалары
1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары республикалық және жергілікті болып бөлінеді.
2. Мыналар:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру нәтижесiнде алынған мүлiкке туындайтын меншiк (республикалық немесе коммуналдық) құқығына байланысты республикалық немесе жергiлiктi меншік ретiндегi меншiк түрi бойынша;
2) пайда алушылар бойынша республикалық ретінде, егер пайда алушылар екi және одан да көп облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың субъектiлерi болып табылса, және жергiлiктi ретiнде, егер пайда алушылар бiр облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың субъектiлерi болып табылса мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің республикалық және жергiлiктi жобаларын айқындау критерийлерi болып табылады.
10-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске
асыру
1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру мынадай реттіліктегі сатылардан өту арқылы жүзеге асырылады:
1) тиісті саланың уәкілетті мемлекеттік органының, жергілікті атқарушы органның, жеке кәсіпкерлік субъектісінің, коммерциялық емес ұйымның жобаның тұжырымдамасын әзірлеуі;
2) жекеше әріптесті таңдау;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу;
4) тараптардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын орындауы;
5) жобаны аяқтау.
2. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін және тараптар өздеріне қабылдаған барлық міндеттемелерді орындағаннан кейін аяқталған деп есептеледі.
11-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті қаржыландыру,
мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілері
немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік
компаниясы шығындарының орнын толтыру және табыс
алу көздері

1. Финансирование государственно-частного партнерства может осуществляться за счет:
1) собственных финансовых ресурсов частного партнера;
2) финансовых ресурсов, заимствованных в установленном законодательством порядке;
3) средств государственного бюджета;
4) средств национальных институтов развития;
5) средств юридических лиц, пятьдесят и более процентов долей участия в уставном капитале которых принадлежит государству.
2. Источниками возмещения затрат и получения доходов субъектов государственно-частного партнерства или компании государственно-частного партнерства являются:
1) реализация произведенных товаров (работ, услуг) в процессе эксплуатации объекта государственно-частного партнерства;
2) субсидии от государства в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан;
3) компенсация инвестиционных затрат по проекту государственно-частного партнерства;
4) компенсация операционных затрат по проекту государственно-частного партнерства;
5) вознаграждение за осуществление управления объектом государственно-частного партнерства, находящимся в государственной собственности, а также арендная плата за пользование объектом государственно-частного партнерства;
6) плата за доступность объекта государственно-частного партнерства.
3. Финансирование государственно-частного партнерства с использованием проектного финансирования осуществляется в соответствии с законодательством о проектном финансировании с учетом положений настоящего Закона.
4. Порядок возмещения затрат субъектам государственно-частного партнерства или компании государственно-частного партнерства определяется бюджетным законодательством.
Статья 12. Правовой режим имущества, используемого при
реализации проекта государственно-частного
партнерства
1. Использование сторонами предоставленного им для реализации проекта государственно-частного партнерства имущества осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан и договором государственно-частного партнерства только для достижения целей, предусмотренных в договоре государственно-частного партнерства, если иное не предусмотрено настоящим Законом или договором государственно-частного партнерства.
2. Стороны договора государственно-частного партнерства вправе передавать с согласия другой стороны в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и (или) договором государственно-частного партнерства, объект государственно-частного партнерства и иное связанное с ним имущество в пользование третьим лицам на срок, не превышающий срока использования (эксплуатации) указанного объекта по договору государственно-частного партнерства, при условии соблюдения третьими лицами обязательств передающей стороны по договору государственно-частного партнерства. Передающая сторона договора государственно-частного партнерства несет ответственность за действия третьих лиц как за свои собственные.

1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті қаржыландыру:
1) жекеше әріптестің меншікті қаржы ресурстары;
2) белгіленген заңнама тәртібімен қарызға алынған қаржы ресурстары;
3) мемлекеттік бюджет қаражаты;
4) ұлттық даму институттарының қаражаты;
5) жарғылық капиталға қатысу үлестерінің елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалардың қаражаты есебінен жүзеге асырылуы мүмкін.
2. Мыналар:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдалану процесінде өндірілген тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) іске асыру;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мемлекеттен берілетін субсидиялар;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша инвестициялық шығындарды өтеу;
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша операциялық шығындарды өтеу;
5) мемлекеттік меншіктегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақы, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдаланғаны үшін жалдау ақысы;
6) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісіне қолжетімділік үшін төлемақы мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілері немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясы шығындарының орнын толтыру және табыс алу көздері болып табылады.
3. Жобалық қаржыландыруды пайдаланып, мемлекеттік-жекешелік әріптестікті қаржыландыру осы Заңның ережелері ескеріле отырып, жобалық қаржыландыру туралы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілеріне немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясына шығындардың орнын толтыру тәртібі бюджет заңнамасында айқындалады.
12-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске
асыру кезінде пайдаланылатын мүліктің құқықтық
режимі
1. Егер осы Заңда немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында өзгеше көзделмесе, тараптарға мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру үшін берілген мүлікті олардың пайдалануы мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында көзделген мақсаттарға қол жеткізу үшін ғана Қазақстан Республикасының заңнамасына және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының тараптары Қазақстан Республикасының заңнамасында және (немесе) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында белгіленген тәртіппен мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін және онымен байланысты өзге де мүлікті екінші тараптың келісімімен мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша аталған объектіні пайдалану (іске қосу) мерзімінен аспайтын мерзімге үшінші тұлғалардың пайдалануына мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша беруші тараптың міндеттемелерін үшінші тұлғалардың сақтауы шартымен беруге құқылы. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының беруші тарапы үшінші тұлғалардың әрекеттері үшін де өзінің әрекетіндей жауап береді.

3. В случаях, когда объект государственно-частного партнерства и иное имущество, переданное государственным партнером частному партнеру по договору государственно-частного партнерства, подлежат передаче на баланс частного партнера, то эти объекты обосабливаются от имущества частного партнера и отражаются в отдельном учете, осуществляемом в связи с исполнением обязательств по договору государственно-частного партнерства.
Бухгалтерский учет по договорам государственно-частного партнерства осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
4. По договорам государственно-частного партнерства, предусматривающим осуществление выплат из государственного бюджета на финансирование создания объекта государственно-частного партнерства, указанный объект подлежит передаче в государственную собственность в соответствии с условиями договора государственно-частного партнерства.
5. Не допускается передача в залог объекта государственно-частного партнерства, подлежащего передаче в государственную собственность в соответствии с условиями договора государственно-частного партнерства.
6. Залог ожидаемых денежных платежей по проекту государственно-частного партнерства может осуществляться только для реализации проекта государственно-частного партнерства.
Статья 13. Основные положения и принципы эксплуатации
объекта государственно-частного партнерства
1. Частный партнер и другие лица, участвующие в реализации проекта государственно-частного партнерства, обязаны соблюдать следующие принципы эксплуатации объекта государственно-частного партнерства в объеме, не противоречащем проекту государственно-частного партнерства:
1) приспособление параметров оказания услуг, выполнения работ и предоставления товаров с целью удовлетворения спроса на данные услуги, работы или товары;
2) обеспечение непрерывности предоставления услуг, выполнения работ, предоставления товаров.
2. Частный партнер вводит по согласованию с государственным партнером или уполномоченным органом Республики Казахстан правила, регулирующие эксплуатацию объекта государственно-частного партнерства, и обеспечивает их соблюдение.
3. Частный партнер не вправе оказывать предпочтение одному лицу перед другим в отношении оказания услуг, выполнения работ или предоставления товаров, кроме случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Статья 14. Распределение рисков между государственным и
частным партнерами
1. Перечень рисков, возникающих на различных этапах государственно-частного партнерства, определяется центральным уполномоченным органом по государственному планированию.

3. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісі және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша мемлекеттік әріптес жекеше әріптеске берген өзге де мүлік жекеше әріптестің балансына беруге жататын жағдайларда, бұл объектілер жеке әріптестің мүлкінен бөлектенеді және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша міндеттемелердің орындалуына байланысты жүзеге асырылатын жеке есепке алуда көрсетіледі.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша бухгалтерлік есепке алу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есепке алу және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құруды қаржыландыруға мемлекеттік бюджеттен төлемдерді жүзеге асыруды көздейтін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша аталған объект мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарына сәйкес мемлекет меншігіне беруге жатады.
5. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарына сәйкес мемлекеттік меншікке беруге жататын мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін кепілге беруге жол берілмейді.
6. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша күтілетін ақша төлемдерін кепілге қою мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру үшін ғана жүзеге асырылуы мүмкін.
13-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін
пайдаланудың негізгі ережелері мен қағидаттары
1. Жекеше әріптес және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыруға қатысатын басқа да тұлғалар мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына қайшы келмейтін көлемде мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдаланудың мынадай:
1) осы қызметтерге, жұмыстарға немесе тауарларға сұранысты қанағаттандыру мақсатында қызметтер көрсету, жұмыстар орындау және тауарлар ұсыну параметрлерін бейімдеу;
2) қызметтер көрсетудің, жұмыстар орындаудың, тауарлар ұсынудың үздіксіздігін қамтамасыз ету қағидаттарын сақтауға міндетті.
2. Жекеше әріптес мемлекеттік әріптеспен немесе Қазақстан Республикасының уәкілетті органымен келісу бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдалануды реттейтін қағидаларды енгізеді және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.
3. Жекеше әріптес Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайлардан басқа кезде қызметтер көрсетуге, жұмыстар орындауға немесе тауарлар ұсынуға қатысты бір тұлғаға басқалар алдында артықшылық жасауға құқылы емес.
14-бап. Мемлекеттік және жекеше әріптестер арасында
тәуекелдерді бөлу
1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің түрлі сатыларында туындайтын тәуекелдер тізбесін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.

2. Распределение рисков между государственным и частным партнерами, а также необходимые меры по снижению вероятности их возникновения и устранению неблагожелательных последствий наступивших рисков закрепляются в договоре государственно-частного партнерства.
3. Распределение рисков по проекту в договоре государственно-частного партнерства (управление рисками) осуществляется с учетом особенностей проекта, при условии возложения рисков на ту сторону, которая может наилучшим образом управлять ими с минимальными затратами.
Статья 15. Перечень проектов государственно-частного
партнерства
1. Перечень проектов государственно-частного партнерства, планируемых к реализации, является подтверждением намерения государства реализовать проект с использованием механизмов государственно-частного партнерства, направлен на широкое информирование всех заинтересованных лиц и постоянно размещается на интернет-ресурсе центра развития государственно-частного партнерства.
2. Перечень проектов государственно-частного партнерства, планируемых к реализации, формируется и утверждается центральным уполномоченным органом по государственному планированию либо местным представительным органом в соответствии с Правилами планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства, утверждаемыми центральным уполномоченным органом по государственному планированию.
Глава 2. Гарантии прав и законных интересов субъектов
государственно-частного партнерства
Статья 16. Гарантия прав частных партнеров
1. Частному партнеру гарантируются права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, правовой режим деятельности, исключающий применение мер дискриминационного характера, препятствующих свободно распоряжаться инвестициями, продукцией и доходами, полученными в результате осуществления деятельности, предусмотренной договором государственно-частного партнерства.
2. Частному партнеру предоставляется полная и безусловная защита прав и законных интересов, которая гарантируется Конституцией Республики Казахстан, настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также международными договорами.
3. Частный партнер имеет право на изменение условий договора государственно-частного партнерства в целях обеспечения своих имущественных интересов, существовавших на день подписания или последующего изменения договора, в случае наступления следующих обстоятельств:
1) неисполнение или ненадлежащее исполнение какого-либо обязательства государственного партнера по договору государственно-частного партнерства;

2. Мемлекеттік және жекеше әріптестер арасында тәуекелдерді бөлу, сондай-ақ олардың туындау ықтималдылығын азайту және орын алған тәуекелдердің жағымсыз салдарын жою жөніндегі қажетті шаралар мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында бекітіледі.
3. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында жоба бойынша тәуекелдерді бөлу (тәуекелдерді басқару) тәуекелдерді барынша аз шығынмен озық түрде басқара алатын тарапқа оларды жүктеу шартымен жобаның ерекшеліктері ескеріле отырып жүзеге асырылады.
15-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының
тізбесі
1. Іске асыруға жоспарланатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының тізбесі мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетіктерін пайдалана отырып, мемлекеттің жобаны іске асыру ниетінің растамасы болып табылады, ол барлық мүдделі тұлғаларды кеңінен хабардар етуге бағытталған және мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығының интернет-сайтында тұрақты түрде орналастырылып отырады.
2. Іске асыруға жоспарланатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының тізбесін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган не жергілікті өкілді орган мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау және іске асыру қағидаларына сәйкес қалыптастырады және бекітеді.
2-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілерінің
құқықтары мен заңды мүдделеріне берілетін кепілдіктер
16-бап. Жекеше әріптестер құқықтарына берілетін
кепілдіктер
1. Жекеше әріптеске Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген құқықтарға, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында көзделген қызметті жүзеге асыру нәтижесінде алынған инвестицияларға, өнімдер мен табыстарға еркін билік етуге кедергі келтіретін кемсітушілік сипатындағы шаралардың қолданылуын болғызбайтын қызметтің құқықтық режиміне кепілдік беріледі.
2. Жекеше әріптестің құқықтары мен заңды мүдделері толық және сөзсіз қорғалады, оларға Қазақстан Республикасының Конституциясымен, осы Заңмен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен, сондай-ақ халықаралық шарттармен кепілдік беріледі.
3. Жекеше әріптестің мынадай мән-жайлар:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша мемлекеттік әріптестің қандай да бір міндеттемелерін орындамау немесе тиісінше орындамау;

2) принятие решения или совершение действий каким-либо государственным органом Республики Казахстан, препятствующих исполнению частным партнером своих обязательств по договору государственно-частного партнерства, включая необоснованное вмешательство в хозяйственную деятельность частного партнера;
3) прочие обстоятельства, предусмотренные договором государственно-частного партнерства.
4. Частный партнер имеет право требовать возмещения затрат, понесенных на создание (реконструкцию) объекта государственно-частного партнерства, в случаях досрочного расторжения договора государственно-частного партнерства.
5. Государственные органы и их должностные лица не имеют права вмешиваться в деятельность частных партнеров, связанную с выполнением договоров государственно-частного партнерства, кроме случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
6. Частные партнеры вправе по своему усмотрению использовать чистый доход, полученный от своей деятельности, после уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Принудительное изъятие имущества частного партнера (национализация, реквизиция) для государственных нужд допускается в исключительных случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
8. Гарантии, предоставляемые частному партнеру в соответствии с настоящей статьей, а также подпунктами 2) и 6) статьи 32 настоящего Закона, реализуются в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан и положениями договора государственно-частного партнерства.
Статья 17. Гарантии прав государственных партнеров
1. Государственному партнеру гарантируется защита его прав и законных интересов при участии в государственно-частном партнерстве:
1) возможность осуществления контроля за ходом реализации проекта государственно-частного партнерства, в том числе за исполнением обязательств по соблюдению сроков создания инфраструктуры, осуществлению инвестиций в ее создание, техническое обслуживание и эксплуатацию инфраструктуры в соответствии с целями, установленными договором государственно-частного партнерства;
2) беспрепятственный доступ к объекту государственно-частного партнерства, а также документации, относящейся к осуществлению деятельности в рамках проекта государственно-частного партнерства;
3) право участия в органах управления компании государственно-частного партнерства должностных лиц государственных органов, выступающих организаторами конкурса по выбору частного партнера, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

2) жекеше әріптестің шаруашылық қызметіне негізсіз араласуды қоса алғанда, жекеше әріптестің мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша өз міндеттемелерін орындауына кедергі келтіретін, Қазақстан Республикасының қандай да бір мемлекеттік органының шешімдер қабылдауы немесе әрекеттер жасауы;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында көзделген өзге де мән-жайлартуындаған жағдайда, шартқа қол қойған немесе оны кейіннен өзгерткен күндегі өзінің мүліктік мүдделерін қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын өзгертуге құқығы бар.
4. Жекеше әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты мерзімінен бұрын бұзылған жағдайларда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құруға (реконструкциялауға) кеткен шығындардың орнын толтыруды талап етуге құқылы.
5. Мемлекеттік органдар мен олардың лауазымды адамдары Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, жекеше әріптестердің мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын орындаумен байланысты қызметіне араласуға құқығы жоқ.
6. Жекеше әріптестер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салықтар мен бюджетке төленетін басқа да төлемдерді төлегеннен кейін, өз қызметінен алған таза табысты өз қалауы бойынша пайдалануға құқылы.
7. Жекеше әріптестің мүлкін мемлекет мұқтажы үшін мәжбүрлеп алып қоюға (ұлттандыруға, мемлекет меншігіне алуға) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген ерекше жағдайларда ғана жол беріледі.
8. Жекеше әріптеске осы бапқа, сондай-ақ осы Заңның 32-бабының 2) және 6) тармақтарына сәйкес берілетін кепілдіктер Қазақстан Республикасының заңнамасының талаптарына және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының ережелеріне сәйкес іске асырылады.
17-бап. Мемлекеттік әріптестер құқықтарына берілетін
кепілдіктер
1. Мемлекеттік әріптеске мемлекеттік-жекешелік әріптестікке қатысу кезінде оның құқықтары мен заңды мүдделерінің қорғалуына кепілдік беріледі:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында белгіленген мақсаттарға сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру барысын, оның ішінде инфрақұрылым құру жөніндегі міндеттердің сақталуын, оны құруға, оған техникалық қызмет көрсетуге инвестициялардың жүзеге асырылуын және инфрақұрылымды пайдалану жөніндегі міндеттердің орындалуын бақылауды жүзеге асыру мүмкіндігіне;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісіне, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы шеңберінде қызметті жүзеге асыруға жататын құжаттамаға кедергісіз қол жеткізуіне;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясының басқару органдарына жекеше әріптесті таңдау жөніндегі конкурсты ұйымдастырушы ретінде әрекет ететін мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының қатысу құқығына;

4) право требовать устранения нарушений интересов государства, допущенных частным партнером при реализации проекта государственно-частного партнерства.
2. Гарантии, предоставляемые государственному партнеру в соответствии с настоящей статьей, а также подпунктами 2) и 6) статьи 32 настоящего Закона, реализуются в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан и положениями договора государственно-частного партнерства.
Статья 18. Гарантии прав кредиторов
Финансовые и иные организации, заинтересованные в финансировании государственно-частного партнерства, вправе участвовать в разработке и обсуждении концепции проекта государственно-частного партнерства, конкурсной документации, проекта договора государственно-частного партнерства, в том числе вносить предложения по схеме финансирования государственно-частного партнерства, обеспечении исполнения обязательств по привлекаемым займам, выплатам и компенсациям в случаях расторжения договора государственно-частного партнерства и иным вопросам, связанным с финансированием проекта государственно-частного партнерства.
Статья 19. Гарантии прав операторов отрасли и иных
субъектов государственно-частного партнерства
Операторам отрасли и иным субъектам государственно-частного партнерства гарантируется защита их прав, предусмотренных договором государственно-частного партнерства, в том числе право на беспрепятственное получение информации о ходе реализации проекта государственно-частного партнерства, с учетом требований по защите коммерческой и иной охраняемой законом тайны.
Глава 3. Государственное регулирование в области
государственно-частного партнерства
Статья 20. Полномочия Правительства Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан в сфере государственно-частного партнерства:
1) утверждает перечень объектов, в отношении которых допускается проведение закрытого конкурса по выбору частного партнера;
2) определяет юридическое лицо по сопровождению республиканских проектов государственно-частного партнерства;
3) осуществляет иные функции, предусмотренные Конституцией, настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Статья 21. Полномочия центрального уполномоченного органа
по государственному планированию
Центральный уполномоченный орган по государственному планированию:
1) формирует и утверждает перечень республиканских проектов государственно-частного партнерства;
2) осуществляет межотраслевую координацию и методологическое руководство в сфере государственно-частного партнерства;

4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезінде жекеше әріптес жол берген мемлекет мүдделерін бұзушылықтарды жоюды талап ету құқығына кепілдік беріледі.
2. Мемлекеттік әріптеске осы бапқа, сондай-ақ осы заңның 32-бабының 2) және 6) тармақшаларына сәйкес берілетін кепілдіктер Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының ережелеріне сәйкес іске асырылады.
18-бап. Кредиторлар құқықтарының кепілдіктері
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік қаржыландыруға мүдделі қаржы және өзге де ұйымдар мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тұжырымдамасын, конкурстық құжаттаманы, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын әзірлеуге және талқылауға қатысуға, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестікті қаржыландыру схемасы бойынша, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын бұзу жағдайларында тартылатын қарыздар, төлемдер мен өтемақылар бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын қаржыландыруға байланысты өзге де мәселелер бойынша ұсыныстар енгізуге құқылы.
19-бап. Сала операторлары мен мемлекеттік-жекешелік
әріптестіктің өзге де субъектілері құқықтарының
кепілдіктері
Сала операторлары мен мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің өзге де субъектілеріне мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында көзделген олардың құқықтарына, оның ішінде коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны қорғау жөніндегі талаптар ескеріле отырып, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру барысы туралы ақпаратты кедергісіз алу құқығына кепілдік беріледі.
3-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы
мемлекеттік реттеу
20-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің өкілеттіктері
Қазақстан Республикасының Үкіметі мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласында:
1) оларға қатысты жекеше әріптесті таңдау жөніндегі жабық конкурс өткізуге жол берілетін объектілер тізбесін бекітеді;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің республикалық жобаларын қолдау жөніндегі заңды тұлғаны айқындайды;
3) Конституцияда, осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдары мен Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
21-бап. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті
органның өкілеттіктері
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің республикалық жобаларын қалыптастырады және бекітеді;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласында салааралық үйлестіруді және әдіснамалық басшылық етуді жүзеге асырады;

3) согласовывает конкурсную документацию и проект договора по республиканским проектам государственно-частного партнерства, в том числе при внесении в них изменений и дополнений;
4) разрабатывает и утверждает примерный перечень рисков, возникающих на различных этапах государственно-частного партнерства;
5) утверждает правила планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства, включающие вопросы планирования проектов государственно-частного партнерства, проведения конкурса по выбору частного партнера, проведения прямых переговоров, мониторинга и оценки реализации проектов государственно-частного партнерства;
6) утверждает типовую конкурсную документацию и типовые договоры государственно-частного партнерства по видам государственно-частного партнерства в различных отраслях (сферах) экономики;
7) утверждает правила приема объектов государственно-частного партнерства в государственную собственность;
8) утверждает критерии выбора частного партнера;
9) привлекает центр развития государственно-частного партнерства для проведения оценки реализации проектов государственно-частного партнерства и достижения результатов, экспертизы концепции проекта государственно-частного партнерства, конкурсной документации, проекта договора государственно-частного партнерства, в том числе при внесении в них изменений и дополнений;
10) ведет перечень недобросовестных участников государственно-частного партнерства;
11) осуществляет иные функции, предусмотренные настоящим Законом, иными законами, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Статья 22. Полномочия уполномоченного государственного
органа по исполнению бюджета
Уполномоченный государственный орган по исполнению бюджета:
1) согласовывает перечень республиканских проектов государственно-частного партнерства;
2) согласовывает конкурсную документацию и проект договора государственно-частного партнерства, в том числе при внесении в них изменений и дополнений, в отношении республиканских проектов государственно-частного партнерства;
3) заключает договоры государственных гарантий и поручительств государства по договорам государственно-частного партнерства, а также ведет реестр предоставленных государственных гарантий и поручительств государства по договорам государственно-частного партнерства;
4) осуществляет учет принятия и исполнения финансовых обязательств государства по договорам государственно-частного партнерства;
5) осуществляет иные функции, предусмотренные настоящим Законом, иными законами, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.

3) конкурстық құжаттаманы және мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің республикалық жобалары бойынша шарт жобасын, оның ішінде оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде келіседі;
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің түрлі сатыларында туындайтын тәуекелдердің болжамды тізбесін әзірлейді және бекітеді;
5) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау, жекеше әріптесті таңдау жөнінде конкурс өткізу, тікелей келіссөздер жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуы мониторингі мен оларды бағалау мәселелерін қамтитын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау және іске асыру қағидаларын бекітеді;
6) экономиканың түрлі салаларында (аясында) мемлекеттік-жекешелік әріптестік түрлері бойынша үлгілік конкурстық құжаттаманы және мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы үлгілік шарттарды бекітеді;
7) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілерін мемлекеттік меншікке қабылдау қағидаларын бекітеді;
8) жекеше әріптесті таңдау критерийлерін бекітеді;
9) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуына және нәтижелерге қол жеткізуге бағалау жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тұжырымдамасына, конкурстық құжаттамаға, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасына сараптама жүргізу үшін, оның ішінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығын тартады;
10) мемлекеттік-жекешелік әріптестікке жосықсыз қатысушылардың тізбесін жүргізеді;
11) осы Заңда, өзге де заңдарда, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де атқарымдарды жүзеге асырады.
22-бап. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті мемлекеттік
органның өкілеттіктері
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің республикалық жобаларының тізбесін келіседі;
2) конкурстық құжаттаманы және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасын, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің республикалық жобаларына қатысты оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде келіседі;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктері шарттарын жасасады, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша берілген мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерінің тізілімін жүргізеді;
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша мемлекеттің қаржылық міндеттемелерінің қабылдануын және орындалуын есепке алуды жүзеге асырады;
5) осы Заңда, өзге де заңдарда, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.

Статья 23. Полномочия уполномоченного государственного
органа по управлению государственным имуществом
Уполномоченный государственный орган по управлению государственным имуществом:
1) ведет реестр заключенных договоров государственно-частного партнерства по республиканским проектам государственно-частного партнерства;
2) осуществляет мониторинг договоров государственно-частного партнерства по объектам государственно-частного партнерства, относящимся к республиканской собственности, в пределах своей компетенции и направляет результаты мониторинга в центральный уполномоченный орган по государственному планированию;
3) принимает созданные на основе договоров государственно-частного партнерства объекты в республиканскую собственность;
4) осуществляет иные функции, предусмотренные настоящим Законом, иными законами, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Статья 24. Полномочия уполномоченного государственного
органа соответствующей отрасли
Уполномоченный государственный орган соответствующей отрасли:
1) разрабатывает и утверждает концепцию республиканского проекта государственно-частного партнерства в соответствующей отрасли;
2) является организатором конкурса в отношении республиканского проекта государственно-частного партнерства в соответствующей отрасли;
3) заключает договор государственно-частного партнерства по республиканскому проекту государственно-частного партнерства в соответствующей отрасли;
4) осуществляет мониторинг реализации проектов государственно-частного партнерства в период исполнения договорных отношений и направляет результаты мониторинга в центральный уполномоченный орган по государственному планированию;
5) представляет информацию уполномоченному государственному органу по осуществлению права распоряжения республиканской собственностью по заключенным договорам государственно-частного партнерства и публикует эту информацию на своем официальном интернет - ресурсе в соответствии с требованиями, установленными законодательством в сфере информатизации;
6) организует передачу созданных на основе договоров государственно-частного партнерства объектов в республиканскую собственность;
7) организует привлечение новых частных партнеров путем проведения открытого конкурса по выбору частного партнера в случае досрочного прекращения ранее заключенного договора государственно-частного партнерства по объектам государственно-частного партнерства, относящимся к республиканской собственности;
8) согласовывает с уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сферах регулирования и контроля в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, конкурсную документацию и проект договора государственно-частного партнерства, в том числе при внесении в них изменений и дополнений, в части формирования и утверждения размера тарифов (цен, ставок, сборов) на регулируемые услуги (товары, работы), относящиеся к сфере естественных монополий;

23-бап. Мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті
мемлекеттік органның өкілеттіктері
Мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің республикалық жобалары бойынша жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының тізілімін жүргізеді;
2) республикалық меншікке жататын мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілері бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарына мониторингті өз құзыреті шегінде жүзеге асырады және мониторинг нәтижелерін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары негізінде құрылған объектілерді республикалық меншікке қабылдайды;
4) осы Заңда, өзге де заңдарда, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
24-бап. Тиісті саланың уәкілетті мемлекеттік органының
өкілеттіктері
Тиісті саланың уәкілетті мемлекеттік органы:
1) тиісті саладағы мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің республикалық жобасының тұжырымдамасын әзірлейді және бекітеді;
2) тиісті саладағы мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің республикалық жобасына қатысты конкурсты ұйымдастырушы болып табылады;
3) тиісті саладағы мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің республикалық жобасы бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасайды;
4) шарттық қатынастарды орындау кезеңінде мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің республикалық жобаларының іске асырылу мониторингін жүзеге асырады және мониторинг нәтижелерін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді;
5) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша жасалған республикалық меншікке билік ету құқығын жүзеге асыру жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға ақпарат береді және осы ақпаратты ақпараттандыру саласындағы заңнамада белгіленген талаптарға сәйкес өзінің ресми интернет-ресурсында жариялайды;
6) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары негізінде құрылған объектілерді республикалық меншікке беруді ұйымдастырады;
7) республикалық меншікке жататын мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілері бойынша бұрын жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда, жекешелік әріптесті таңдау жөніндегі ашық конкурсты өткізу жолымен жаңа жекеше әріптестерді тартуды ұйымдастырады;
8) табиғи монополиялар саласында және реттелмелі нарықтарда реттеу және бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен конкурстық құжаттаманы және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын, оның ішінде табиғи монополиялар саласына жататын реттелмелі қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтер (бағалар, мөлшерлемелер, алымдар) мөлшерін қалыптастыру және бекіту бөлігінде оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде келіседі;

9) подготавливает отраслевое заключение на концепцию проекта государственно-частного партнерства в соответствии с Правилами, предусмотренными подпунктом 5) статьи 20 настоящего Закона;
10) осуществляет иные функции, предусмотренные настоящим Законом, иными законами, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Статья 25. Компетенция представительных органов в сфере
государственно-частного партнерства
Маслихаты областей (города республиканского значения и столицы):
1) утверждают перечень местных проектов государственно-частного партнерства, планируемых к реализации;
2) ежегодно заслушивают отчет местных исполнительных органов о ходе реализации местных проектов государственно-частного партнерства;
3) осуществляют иные функции, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Статья 26. Полномочия местных исполнительных органов
областей (города республиканского значения,
столицы)
1. Акимат области (города республиканского значения, столицы) в пределах своей компетенции:
1) определяет юридическое лицо, уполномоченное на осуществление консультативного сопровождения местных проектов государственно-частного партнерства;
2) определяет юридическое лицо, уполномоченное на проведение экспертизы концепции, конкурсной документации и проекта договора государственно-частного партнерства по местным проектам государственно-частного партнерства;
3) осуществляет иные функции, предусмотренные настоящим Законом, иными законами, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
2. Местные исполнительные органы соответствующей отрасли:
1) разрабатывают и утверждают концепцию местного проекта государственно-частного партнерства;
2) вносят предложения организатору конкурса в отношении республиканских проектов государственно-частного партнерства для решения вопросов, связанных с соблюдением социально-экономических и экологических интересов населения соответствующего региона, при заключении договоров государственно-частного партнерства;
3) выступают организаторами конкурса в отношении местных проектов государственно-частного партнерства;
4) на основании решения конкурсной комиссии заключают договоры государственно-частного партнерства по местным проектам государственно-частного партнерства;
5) осуществляют мониторинг договоров государственно-частного партнерства по местным проектам государственно-частного партнерства, контроль за их исполнением и направляют результаты мониторинга и контроля в местный исполнительный орган по государственному планированию;

9) осы Заңның 20-бабының 5) тармақшасында көзделген Қағидаларға сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тұжырымдамасына салалық қорытынды дайындайды;
10) осы Заңда, өзге де заңдарда, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
25-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы
өкілді органдардың құзыреті
Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) мәслихаттары:
1) іске асыруға жоспарланатын мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жергілікті жобаларының тізбесін бекітеді;
2) жыл сайын жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жергілікті жобаларын іске асыру барысы туралы есебін тыңдайды;
3) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдары мен Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де атқарымдарды жүзеге асырады.
26-бап. Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың,
астананың) жергілікті атқарушы органдарының
өкілеттіктері
1. Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астаның) әкімдігі өз құзыреті шегінде:
1) жергілікті мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын консультациялық сүйемелдеуді жүзеге асыруға уәкілетті заңды тұлғаны айқындайды;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жергілікті жобалары бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің тұжырымдамасына, конкурстық құжаттамасы мен шартының жобасына сараптама жүргізуге уәкілетті заңды тұлғаны айқындайды;
3) осы Заңда, өзге де заңдарда, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
2. Тиісті саланың жергілікті атқарушы органдары:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жергілікті жобасының тұжырымдамасын әзірлейді және бекітеді;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын жасау кезінде тиісті өңір халқының әлеуметтік-экономикалық және экологиялық мүдделерінің сақталуына байланысты мәселелерді шешу үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің республикалық жобаларына қатысты конкурсты ұйымдастырушыға ұсыныстар енгізеді;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жергілікті жобаларына қатысты конкурсты ұйымдастырушылар ретінде әрекет етеді;
4) конкурстық комиссияның шешімі негізінде мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жергілікті жобалары бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын жасайды;
5) мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жергілікті жобалары бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарына мониторингті, олардың орындалуына бақылауды жүзеге асырады және мониторинг пен бақылау нәтижелерін мемлекеттік жоспарлау жөнінддегі жергілікті атқарушы органға жібереді;

6) осуществляют иные функции, предусмотренные настоящим Законом, иными законами, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
3. Местный исполнительный орган по исполнению бюджета:
1) согласовывает перечень местных проектов государственно-частного партнерства;
2) ведет реестр заключенных договоров государственно-частного партнерства по местным проектам государственно-частного партнерства;
3) принимает созданные на основе договоров государственно-частного партнерства объекты в коммунальную собственность;
4) осуществляет иные функции, предусмотренные настоящим Законом, иными законами, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
4. Местный исполнительный орган по государственному планированию:
1) формирует перечень местных проектов государственно-частного партнерства;
2) принимает отчеты по мониторингу и контролю за исполнением договоров государственно-частного партнерства по объектам, относящимся к коммунальной собственности, от местных исполнительных органов соответствующих отраслей;
3) направляет сводный отчет по мониторингу и контролю за исполнением договоров государственно-частного партнерства по объектам, относящимся к коммунальной собственности, в центральный уполномоченный орган по государственному планированию;
4) осуществляет иные функции, предусмотренные настоящим Законом, иными законами, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Статья 27. Центр развития государственно-частного
партнерства
1. Центр развития государственно-частного партнерства создается (определяется) по решению Правительства Республики Казахстан для выполнения следующих полномочий:
1) проведение исследований и выработка рекомендаций по вопросам государственно-частного партнерства;
2) проведение экспертизы концепции республиканских проектов государственно-частного партнерства, в том числе при внесении в них изменений и дополнений;
3) проведение экспертизы конкурсной документации республиканских проектов государственно-частного партнерства, в том числе при внесении в них изменений и дополнений;
4) проведение экспертизы проекта договора государственно-частного партнерства по республиканским проектам государственно-частного партнерства, в том числе при внесении в них изменений и дополнений;
5) оценка реализации проектов государственно-частного партнерства и достижения результатов;
6) обучение специалистов в сфере государственно-частного партнерства.
2. Цели, задачи и основные виды деятельности центра развития государственно-частного партнерства определяются Правительством Республики Казахстан.

6) осы Заңда, өзге де заңдарда, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
3. Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті атқарушы орган:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жергілікті жобаларының тізбесін келіседі;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жергілікті жобалары бойынша жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының тізілімін жүргізеді;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары негізінде құрылған объектілерді коммуналдық меншікке қабылдайды;
4) осы Заңда өзге де заңдарда, Қазақстан Республикасының Президенті Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де атқарымдарды жүзеге асырады.
4. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті атқарушы орган:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жергілікті жобаларының тізбесін қалыптастырады;
2) тиісті салаланың жергілікті атқарушы органдарынан коммуналдық меншікке жататын объектілер бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының орындалуына мониторинг жүргізу және бақылау жасау бойынша есептерді қабылдайды;
3) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға коммуналдық меншікке жататын объектілер бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының орындалуына мониторинг жүргізу және бақылау жасау бойынша жиынтық есепті жібереді;
4) осы Заңда, өзге де заңдарда, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де атқарымдарды жүзеге асырады.
27-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту
орталығы
1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығы мынадай өкілеттіктерді:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік мәселелері бойынша зерттеулер жүргізуді және ұсынымдар әзірлеуді;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің республикалық жобаларының тұжырымдамасына, оның ішінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде сараптамалар жүргізуді;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің республикалық жобаларының конкурстық құжаттамасына, оның ішінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде сараптамалар жүргізуді;
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің республикалық жобалары бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының жобасына, оның ішінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде сараптмалар жүргізуді;
5) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыруды және нәтижелерге қол жеткізуді бағалауды;
6) мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласында мамандар оқытуды орындау үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылады (айқындалады).
2. Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығы қызметінің мақсаттарын, міндеттерін және оның негізгі түрлерін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.

Статья 28. Компетенция Национальной палаты
предпринимателей в государственно-частном
партнерстве
Национальная палата предпринимателей в государственно-частном партнерстве осуществляет следующие функции:
1) участие в сопровождении местных проектов, если стоимость объекта государственно-частного партнерства не превышает четырехмиллионного месячного расчетного показателя;
2) формирование реестра потенциальных частных партнеров государственно-частного партнерства;
3) участие в разработке нормативных правовых актов по вопросам государственно-частного партнерства;
4) согласование конкурсной документации местных проектов, если стоимость объекта государственно-частного партнерства не превышает четырехмиллионного месячного расчетного показателя;
5) участие в квалификационном отборе потенциальных частных партнеров, оценке конкурсных заявок и определение победителей в составе конкурсной комиссии по выбору частного партнера;
6) участие в мониторинге реализации проектов государственно-частного партнерства.
Глава 4. Формы участия в государственно-частном партнерстве
Статья 29. Формы участия государства в
государственно-частном партнерстве
Государство участвует в государственно-частном партнерстве в следующих формах:
1) предоставление земельных участков в соответствии с земельным законодательством;
2) предоставление права пользования объектами государственной собственности;
3) участие в создании и деятельности компаний государственно-частного партнерства;
4) обеспечение инженерной инфраструктурой объекта государственно-частного партнерства;
5) предоставление мер государственной поддержки в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 30. Формы участия субъектов частного
предпринимательства в государственно-частном
партнерстве
Субъекты частного предпринимательства участвуют в государственно-частном партнерстве в следующих формах:
1) финансирование проектов государственно-частного партнерства;
2) управление проектами государственно-частного партнерства;
3) проектирование объектов государственно-частного партнерства;
4) передача имущества и имущественных прав для целей реализации государственно-частного партнерства;
5) передача исключительных прав на объекты интеллектуальной собственности;
6) создание (реконструкция) и/или эксплуатация объектов государственно-частного партнерства;
7) участие в создании и деятельности юридических лиц, реализующих проекты государственно-частного партнерства.
Статья 31. Формы участия субъектов квазигосударственного
сектора в государственно-частном партнерстве
Субъекты квазигосударственного сектора участвуют в проектах государственно-частного партнерства в следующих формах:

28-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестікте Ұлттық
кәсіпкерлер палатасының құзыреті
Мемлекеттік-жекешелік әріптестікте Ұлттық кәсіпкерлер палатасы мынадай:
1) егер мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің құны төрт миллион айлық есептік көрсеткіштен аспаса, жергілікті жобаларды қолдауға қатысу;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің ықтимал жекеше әріптестердің тізілімін қалыптастыру;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді әзірлеуге қатысу;
4) егер мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің құны төрт миллион айлық есептік көрсеткіштен аспаса, жергілікті жобалардың конкурстық құжаттамасына келісу;
5) жекеше әріптесті таңдау жөніндегі конкурстық комиссияның құрамына ықтимал жекеше әріптестерді біліктілік іріктеуге, конкурстық өтінімдерді бағалау мен жеңімпаздарды айқындауға қатысу;
6) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру мониторингіне қатысу функцияларын жүзеге асырады.
4-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестікке қатысу нысандары
29-бап. Мемлекеттің мемлекеттік-жекешелік әріптестікке
қатысу нысандары
Мемлекет мемлекеттік-жекешелік әріптестікке мынадай:
1) жер заңнамасына сәйкес жер учаскелерін беру;
2) мемлекеттік меншік объектілерін пайдалану құқығын беру;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік компанияларын құруға және олардың қызметіне қатысу;
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін инженерлік инфрақұрылыммен қамтамасыз ету;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну нысандарында қатысады.
30-бап. Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің
мемлекеттік-жекешелік әріптестікке қатысу
нысандары
Жеке кәсіпкерлік субъектілері мемлекеттік-жекешелік әріптестікке мынадай:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қаржыландыру;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын басқару;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілерін жобалау;
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестікті іске асыру мақсаттары үшін мүлік пен мүліктік құқықтарды беру;
5) зияткерлік меншік объектілеріне айрықша құқықтар беру;
6) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілерін құру (реконструкциялау) және/немесе пайдалану;
7) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыратын заңды тұлғаларды құруға және олардың қызметіне қатысу нысандарында қатысады.
31-бап. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің
мемлекеттік-жекешелік әріптестікке қатысу
нысандары
Квазимемлекеттік сектор субъектілері мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына мынадай:

1) долевое участие в проектах государственно-частного партнерства путем учреждения юридических лиц либо приобретения (отчуждения) акций (долей участия в уставном капитале) юридических лиц;
2) передача имущества и имущественных прав для целей реализации государственно-частного партнерства;
3) передача исключительных прав на объекты интеллектуальной собственности;
4) применение инструментов финансовой и нефинансовой поддержки, способствование к привлечению инвестиций в проекты государственно-частного партнерства;
5) сервисная поддержка, включающая услуги по трансферту технологий, поддержке инноваций, консалтингу, инжинирингу, обучению и повышению квалификации кадров;
6) предоставление услуг технопарков, бизнес-инкубаторов, специальных экономических и индустриальных зон;
7) продвижение экспорта;
8) создание (реконструкция) и/или эксплуатация объектов государственно-частного партнерства;
9) создание научно-производственных зон, венчурных фондов, исследовательских центров в форме юридических лиц совместно с частным партнером в целях реализации проекта государственно-частного партнерства.
Статья 32. Меры государственной поддержки
государственно-частного партнерства
1. Государственная поддержка государственно-частного партнерства осуществляется в виде:
1) поручительства государства по инфраструктурным облигациям;
2) государственных гарантий по займам, привлекаемым для финансирования проектов государственно-частного партнерства;
3) передачи исключительных прав на объекты интеллектуальной собственности, принадлежащих государству;
4) предоставления натурных грантов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) софинансирования проектов государственно-частного партнерства;
6) гарантии потребления государством определенного объема товаров (работ, услуг), производимых в ходе реализации проекта государственно-частного партнерства.
2. Субъекты государственно-частного партнерства или компания государственно-частного партнерства вправе воспользоваться и иными мерами государственной поддержки в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Совокупный объем мер государственной поддержки и выплат из государственного бюджета, направленных на финансирование (возмещение) расходов, связанных с созданием (реконструкцией) объекта государственно-частного партнерства, не может превышать стоимости создания (реконструкции) объекта государственно-частного партнерства.
4. Государственная поддержка государственно-частного партнерства осуществляется в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан и положениями договора государственно-частного партнерства.

1) заңды тұлғалар құру не заңды тұлғалардың акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) сатып алу (иеліктен шығару) арқылы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына үлестік қатысу;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестікті іске асыру мақсаттары үшін мүлік пен мүліктік құқықтарды беру;
3) зияткерлік меншік объектілеріне айрықша құқықтар беру;
4) қаржылық және қаржылық емес қолдау құралдарын қолдану, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына инвестициялар тартуға ықпал ету;
5) технологиялар трансферті, инновацияларды қолдау, консалтинг, инжиниринг, кадрларды оқыту және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді қамтитын сервистік қолдау;
6) технопарктердің, бизнес-инкубаторлардың, арнайы экономикалық және индустриалдық аймақтардың қызметтерін ұсыну;
7) экспортты жылжыту;
8) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілерін құру (реконструкциялау) және/немесе пайдалану;
9) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру мақсатында жекеше әріптеспен бірлесіп заңды тұлғалар нысанында ғылыми-өндірістік аймақтар, венчурлік қорлар, зерттеу орталықтарын құру нысандарында қатысады.
32-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті мемлекеттік
қолдау шаралары
1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті мемлекеттік қолдау мынадай:
1) инфрақұрылымдық облигациялар бойынша мемлекет кепілгерлігі;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қаржыландыру үшін тартылатын қарыздар бойынша мемлекеттік кепілдіктер;
3) мемлекетке тиесілі зияткерлік меншік объектілеріне айрықша құқықтар беру;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес заттай гранттар беру;
5) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қоса қаржыландыру;
6) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру барысында өндірілетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) белгілі бір көлемін мемлекеттің тұтыну кепілдігі түрінде жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілері немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де мемлекеттік қолдау шараларын пайдалануға құқылы.
3. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құруға (реконструкциялауға) байланысты шығыстарды қаржыландыруға (өтеуге) бағытталған мемлекеттік қолдау шаралары мен мемлекеттік бюджеттен берілетін төлемдердің жиынтық көлемін мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру (реконструкциялау) құнынан асыруға болмайды.
4. Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті мемлекеттік қолдау Қазақстан Республикасының заңнамасының талаптарына және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.

Глава 5. Общие положения по выбору частного партнера
(партнеров), о проведении конкурсных процедур и договоре
государственно-частного партнерства
Статья 33. Выбор частного партнера и заключение договора
государственно-частного партнерства
Выбор частного партнера и заключение договора государственно-частного партнерства осуществляются одним из следующих способов:
1) проведение открытого либо закрытого конкурса по выбору частного партнера;
2) проведение конкурса по выбору частного партнера с использованием двухэтапных процедур;
3) заключение договора государственно-частного партнерства на основании прямых переговоров;
4) заключение договора государственно-частного партнерства в упрощенном порядке.
Статья 34. Общие квалификационные требования,
предъявляемые к потенциальному частному
партнеру
1. Для участия в конкурсе по выбору частного партнера либо заключения договора государственно-частного партнерства путем прямых переговоров потенциальный частный партнер должен соответствовать следующим общим квалификационным требованиям:
1) обладать гражданской правоспособностью и гражданской дееспособностью;
2) иметь необходимые финансовые и материальные ресурсы для исполнения обязательств по договору государственно-частного партнерства;
3) являться платежеспособным, не подлежать процедуре банкротства либо ликвидации, на его имущество не должен быть наложен арест, его финансово-хозяйственная деятельность не должна быть приостановлена в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) не быть привлеченным к ответственности за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение им обязательств по заключенным в течение последних трех лет договорам государственно-частного партнерства на основании решения суда, вступившего в законную силу.
2. Законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими отдельные виды государственно-частного партнерства, могут устанавливаться дополнительные (специальные) квалификационные требования к потенциальным частным партнерам.
3. Организатор конкурса не вправе предъявлять потенциальному частному партнеру квалификационные требования, не предусмотренные настоящим Законом или законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими отдельные виды государственно-частного партнерства. Потенциальный частный партнер вправе не представлять информацию, не относящуюся к квалификационным требованиям.
4. Потенциальный частный партнер в подтверждение соответствия его квалификационным требованиям представляет организатору конкурса подтверждающие документы, перечень которых предусматривается Правилами планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства, утверждаемыми центральным уполномоченным органом по государственному планированию.

5-тарау. Жекеше әріптесті (әріптестерді) таңдау,
конкурстық рәсімдер өткізу және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты туралы жалпы ережелер
33-бап. Жекеше әріптесті таңдау және
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу
Жекеше әріптесті таңдау және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу мынадай:
1) жекеше әріптесті таңдау бойынша ашық не жабық конкурсты өткізу;
2) екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, жекеше әріптесті таңдау жөніндегі конкурсты өткізу;
3) тікелей келіссөздер негізінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу;
4) оңайлатылған тәртіппен мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу тәсілдерінің бірімен жүзеге асырылады.
34-бап. Ықтимал жекеше әріптеске қойылатын жалпы
біліктілік талаптары
1. Жекеше әріптесті таңдау жөніндегі конкурсқа қатысу не тікелей келіссөздер арқылы мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу үшін ықтимал жекеше әріптес мынадай жалпы біліктілік талаптарына сәйкес келуге тиіс:
1) азаматтық құқық қабілеттілігінің және азаматтық әрекет қабілеттілігінің болуы;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша міндеттемелерді орындау үшін қажетті қаржылық және материалдық ресурстарының болуы;
3) төлем қабілеттілігінің болуы, банкроттық тарату рәсіміне жатпауы, оның мүлкіне тыйым салынбауға тиіс, оның қаржылық-шаруашылық қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тоқтатыла тұрмауы тиіс;
4) соңғы үш жыл ішінде жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша міндеттемелерді олардың орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін заңды күшіне енген сот шешімі негізінде жауаптылыққа тартылмауы тиіс.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жекелеген түрлерін реттейтін заңнамалық актілерінде ықтимал жекеше әріптестерге қойылатын қосымша (арнайы) біліктілік талаптары белгіленуі мүмкін.
3. Конкурсты ұйымдастырушы ықтимал жекеше әріптеске осы Заңда немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жекелеген түрлерін реттейтін заңнамалық актілерінде көзделмеген біліктілік талаптарын қоюға құқығы жоқ. Ықтимал жекеше әріптес біліктілік талаптарына жатпайтын ақпаратты ұсынбауға құқылы.
4. Ықтимал жекеше әріптес өзінің біліктілік талаптарына сәйкестігін растау үшін конкурсты ұйымдастырушыға тізбесі мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау және іске асыру қағидаларында көзделетін растайтын құжаттарды табыс етеді.

5. Потенциальный частный партнер в случае представления недостоверной информации на соответствие квалификационным требованиям не допускается к участию в конкурсе по выбору частного партнера в течение последующих трех лет с момента установления такого факта.
Достоверность информации по квалификационным требованиям, представляемой потенциальным частным партнером, может быть установлена комиссией, организатором конкурса, уполномоченными государственными органами на любой стадии проведения конкурса по выбору частного партнера.
6. В случаях, если для осуществления деятельности в отдельных отраслях законодательными актами установлены специальные требования либо ограничения или запреты, квалификационный отбор проводится с учетом указанных требований и ограничений.
7. Лица, установившие факт представления потенциальным частным партнером недостоверной информации по квалификационным требованиям, обязаны не позднее трех рабочих дней со дня установления такого факта письменно уведомить об этом организатора конкурса по выбору частного партнера и центральный уполномоченный орган по государственному планированию с приложением к уведомлению копии документов, подтверждающих данные факты.
Организатор конкурса не позднее тридцати календарных дней со дня установления такого факта предъявляет иск в суд о признании потенциального частного партнера, представившего недостоверную информацию по квалификационным требованиям, недобросовестным участником государственно-частного партнерства.
8. Перечень недобросовестных участников государственно-частного партнерства формируется на основании решений судов, вступивших в законную силу.
Ведение перечня недобросовестных участников государственно-частного партнерства осуществляет центральный уполномоченный орган по государственному планированию, который размещает данный перечень на своем веб-сайте с целью широкого информирования всех заинтересованных лиц.
Статья 35. Организатор конкурса
1. Организатором конкурса по выбору частного партнера выступают лица, имеющие право на заключение договора государственно-частного партнерства в качестве государственного партнера.
2. Организатором конкурса по выбору частного партнера по проектам государственно-частного партнерства, предполагающим предоставление мер государственной поддержки, осуществление выплат из государственного бюджета частному партнеру, либо компании государственно-частного партнерства выступают центральный либо местный исполнительный орган в соответствии с компетенцией, определенной настоящим Законом.

5. Ықтимал жекеше әріптес біліктілік талаптарына сәйкестікке анық емес ақпарат ұсынған жағдайда, осындай факт анықталған кезден бастап кейінгі үш жыл ішінде жекеше әріптесті таңдау жөніндегі конкурсқа қатысуға жіберілмейді.
Ықтимал жекеше әріптес ұсынатын біліктілік талаптары жөніндегі ақпараттың анықтылығын комиссия, конкурсты ұйымдастырушы, уәкілетті мемлекеттік органдар жекеше әріптесті таңдау жөніндегі конкурсты өткізудің кез келген сатысында анықтай алады.
6. Егер жекелеген салаларда қызметті жүзеге асыру үшін заңнамалық актілерде арнайы талаптар не шектеулер немесе тыйым салулар белгіленген жағдайда, біліктілік іріктеуі аталған талаптар мен шектеулер ескеріле отырып жүргізіледі.
7. Ықтимал жекеше әріптестің біліктілік талаптары бойынша анық емес ақпарат беруі фактісін анықтаған адамдар осындай фактіні анықтаған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей бұл туралы жекеше әріптесті таңдау жөніндегі конкурсты ұйымдастырушыны және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органды осы фактілерді растайтын құжаттардың көшірмесін хабарламаға қоса бере отырып, жазбаша хабардар етуге міндетті.
Конкурсты ұйымдастырушы осындай факт анықталған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей біліктілік талаптары бойынша анық емес ақпарат ұсынған ықтимал жекеше әріптесті мемлекеттік-жекешелік әріптестікке жосықсыз қатысушы деп тану туралы сотқа талап қояды.
8. Мемлекеттік-жекешелік әріптестікке жосықсыз қатысушылардың тізбесі соттардың заңды күшіне енген шешімдері негізінде қалыптастырылады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестікке жосықсыз қатысушылардың тізбесін жүргізуді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады, ол аталған тізбені барлық мүдделі тұлғаларды кеңінен хабардар ету мақсатында өзінің веб-сайтында орналастырады.
35-бап. Конкурсты ұйымдастырушы
1. Мемлекеттік әріптес ретінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасуға құқығы бар тұлғалар жекеше әріптесті таңдау жөніндегі конкурсты ұйымдастырушы болып табылады.
2. Мемлекеттік қолдау шараларын ұсынуды, жекеше әріптеске не мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясына мемлекеттік бюджеттен төлемдерді жүзеге асыруды көздейтін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша жекеше әріптесті таңдау жөніндегі конкурсты ұйымдастырушы ретінде осы Заңда айқындалған құзыретке сәйкес орталық не жергілікті атқарушы орган әрекет етеді.

Статья 36. Квалификационный отбор
1. Квалификационный отбор проводится с целью определения соответствия лиц, участвующих в конкурсе по выбору частного партнера, установленным квалификационным требованиям.
2. Квалификационный отбор осуществляется организатором конкурса в соответствии с Правилами планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства, утверждаемыми центральным уполномоченным органом по государственному планированию.
3. Лица, прошедшие квалификационный отбор, признаются участниками конкурса по выбору частного партнера.
Статья 37. Общие условия проведения конкурса (тендера) по
выбору частного партнера
1. Выбор частного партнера осуществляется путем проведения открытого конкурса (тендера) в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по государственному планированию. В исключительных случаях, определяемых Правительством Республики Казахстан, в отношении объектов, касающихся обороны, государственной безопасности, охраны окружающей среды Республики Казахстан, конкурс (тендер) может быть закрытым.
Закрытый конкурс (тендер) проводится в порядке, определенном для открытого конкурса (тендера) по выбору частного партнера, с учетом положений настоящего Закона.
В случаях, определенных законодательными актами Республики Казахстан, конкурс (тендер) по выбору частного партнера может проводиться с использованием двухэтапных процедур.
В случаях, определенных настоящим Законом, выбор частного партнера осуществляется с использованием упрощенных конкурсных процедур.
2. Для организации и проведения конкурса (тендера) по выбору частного партнера формируется конкурсная комиссия в порядке, установленном Правилами планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства, утверждаемыми центральным уполномоченным органом по государственному планированию.
3. Информация о проведении конкурса (тендера) по выбору частного партнера в обязательном порядке публикуется на официальном интернет - ресурсе государственного органа, в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на государственном и русском языках. Информация о проведении конкурса (тендера) включает в себя сведения об объектах государственно-частного партнерства, перечне необходимых документов для представления организатору конкурса (тендера), требования к потенциальным частным партнерам в зависимости от характера объекта, по которому объявлен конкурс (тендер); о месте, времени и дате проведения конкурса (тендера).
При проведении закрытого конкурса (тендера) по выбору частного партнера публикация информации о проведении конкурса (тендера) на официальном интернет-ресурсе государственного органа и в периодических печатных изданиях не производится. Участие в закрытом конкурсе (тендере) по выбору частного партнера принимает ограниченный круг участников, определяемый конкурсной комиссией на основании предложения организатора конкурса. Информацию о проведении конкурса (тендера) по выбору частного партнера и письменные приглашения на участие в закрытом конкурсе (тендере) со всеми условиями закрытого конкурса (тендера) рассылает организатор конкурса.

36-бап. Біліктілік іріктеуі
1. Біліктілік іріктеуі жекеше әріптесті таңдау жөніндегі конкурсқа қатысатын тұлғалардың белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін айқындау мақсатында жүргізіледі.
2. Біліктілік іріктеуін конкурсты ұйымдастырушы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау және іске асыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырады.
3. Біліктілік іріктеуінен өткен адамдар жекеше әріптесті таңдау жөніндегі конкурсқа қатысушылар деп танылады.
37-бап. Жекеше әріптесті таңдау жөніндегі конкурс
(тендер) өткізудің жалпы шарттары
1. Жекеше әріптесті таңдау мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен ашық конкурс (тендер) өткізу арқылы жүзеге асырылады. Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын айрықша жағдайларда Қазақстан Республикасының қорғанысына, мемлекеттік қауіпсіздігіне, қоршаған ортасын қорғауға байланысты объектілерге қатысты конкурс (тендер) жабық болуы мүмкін.
Жабық конкурс (тендер) осы Заңның ережелерін ескере отырып, жекеше әріптесті таңдау бойынша ашық конкурс (тендер) үшін айқындалған тәртіппен жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалған жағдайларда жекеше әріптесті таңдау жөніндегі конкурс (тендер) екі кезеңдік рәсімдер пайдаланыла отырып жүргізілуі мүмкін.
Осы Заңда айқындалған жағдайларда жекеше әріптесті таңдау оңайлатылған конкурстық рәсімдер пайдаланыла отырып жүзеге асырылады.
2. Жекеше әріптесті таңдау жөніндегі конкурсты (тендерді) ұйымдастыру және өткізу үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау және іске асыру қағидаларында белгіленген тәртіппен конкурстық комиссия құрылады.
3. Жекеше әріптесті таңдау жөніндегі конкурс (тендер) өткізу туралы ақпарат міндетті түрде мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында, Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында мемлекеттік және орыс тілдерінде жарияланады. Конкурс (тендер) өткізу туралы ақпарат мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілері, конкурсты (тендерді) ұйымдастырушыға табыс ету үшін қажетті құжаттардың тізбесі туралы мәліметтерді, конкурс (тендер) жарияланған объектінің сипатына қарай ықтимал жекеше әріптестерге қойылатын талаптарды; конкурс (тендер) өткізілетін орны, уақыты және күні туралы мәліметтерді қамтиды.
Жекеше әріптесті таңдау бойынша жабық конкурс (тендер) өткізу кезінде конкурс (тендер) өткізу туралы ақпарат мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында және мерзімді баспа басылымдарында жариялау жүргізілмейді. Жекеше әріптесті таңдау бойынша жабық конкурсқа (тендерге) конкурсты ұйымдастырушының ұсынысы негізінде конкурстық комиссия айқындайтын қатысушылардың шектеулі тобы қатысады. Жекеше әріптесті таңдау жөніндегі конкурс (тендер) өткізу туралы ақпаратты және жабық конкурсқа (тендерге) қатысуға жазбаша шақыруларды жабық конкурстың (тендердің) барлық шарттарымен бірге конкурсты ұйымдастырушы таратады.

4. Порядок проведения конкурса (тендера) по выбору частного партнера определяется центральным уполномоченным органом по государственному планированию.
5. Все решения конкурсной комиссии по выбору частного партнера оформляются в виде протокола.
6. Сведения о результатах конкурса (тендера) по выбору частного партнера, за исключением сведений, составляющих государственные секреты или иную охраняемую законом тайну, и сведений о результатах закрытого конкурса (тендера), публикуются организатором конкурса (тендера) на официальном интернет-ресурсе государственного органа в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на государственном и русском языках.
Сведения о результатах закрытого конкурса (тендера) по выбору частного партнера рассылаются участникам закрытого конкурса (тендера) организатором конкурса.
Статья 38. Конкурс по выбору частного партнера с
использованием двухэтапных процедур
1. Конкурс по выбору частного партнера с использованием двухэтапных процедур проводится в случаях, когда организатор конкурса определил сферу применения и (или) объект государственно-частного партнерства, как технически сложный и (или) уникальный. Организатор конкурса осуществляет формирование технико-экономических и эксплуатационных характеристик объекта государственно-частного партнерства на основании технических предложений участников конкурса, прошедших квалификационный отбор.
2. Конкурс по выбору частного партнера с использованием двухэтапных процедур представляет собой совокупность следующих последовательных этапов:
1) на первом этапе осуществляются следующие мероприятия:
формирование технического задания;
опубликование объявления на веб-портале о проведении конкурса по выбору частного партнера с использованием двухэтапных процедур;
представление организатором конкурса технического задания участникам конкурса;
представление участниками конкурса технических предложений, разработанных в соответствии с техническим заданием;
рассмотрение организатором конкурса технических предложений и обсуждение с участниками конкурса вопросов, касающихся технико-экономических и эксплуатационных характеристик объекта государственно-частного партнерства и условий проекта договора государственно-частного партнерства;
разработка и утверждение организатором конкурса конкурсной документации;
направление организатором приглашения участникам конкурса, представившим на первом этапе технические предложения, принять участие во втором этапе конкурса;

4. Жекеше әріптесті таңдау жөніндегі конкурсты (тендерді) өткізудің тәртібін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
5. Жекеше әріптесті таңдау жөніндегі конкурстық комиссияның барлық шешімдері хаттама түрінде ресімделеді.
6. Конкурсты (тендерді) ұйымдастырушы мемлекеттiк құпияларды немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтердi және жабық конкурстың (тендердің) нәтижелерi туралы мәлiметтердi қоспағанда, жекеше әріптесті таңдау жөніндегі конкурстың (тендердің) нәтижелерi туралы мәлiметтердi мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында, Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында таратылатын мерзiмдi баспа басылымдарында мемлекеттік және орыс тiлдерiнде жариялайды.
Конкурсты ұйымдастырушы жекеше әріптесті таңдау бойынша жабық конкурстың (тендердің) нәтижелерi туралы мәлiметтердi жабық конкурстың (тендердің) қатысушыларына таратады.
38-бап. Екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, жекеше
әріптесті таңдау жөніндегі конкурс
1. Конкурсты ұйымдастырушы қолданылу аясын және (немесе) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін техникалық жағынан күрделі және (немесе) бірегей ретінде айқындаған жағдайларда, екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, жекеше әріптесті таңдау жөніндегі конкурс өткізіледі. Конкурсты ұйымдастырушы біліктілік іріктеуінен өткен конкурсқа қатысушылардың техникалық ұсыныстары негізінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің техникалық-экономикалық және пайдалану сипаттамаларын қалыптастыруды жүзеге асырады.
2. Екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, жекеше әріптесті таңдау жөніндегі конкурс мынадай реттіліктегі кезеңдердің жиынтығын білдіреді:
1) бірінші кезеңде мынадай іс-шаралар жүзеге асырылады:
техникалық тапсырманы қалыптастыру;
веб-порталда екi кезеңдiк рәсiмдердi пайдалана отырып, жекеше әріптесті таңдау жөнiндегi конкурсты өткiзу туралы хабарландыру жариялау;
конкурсты ұйымдастырушының конкурсқа қатысушыларға техникалық тапсырма ұсынуы;
конкурсқа қатысушылардың техникалық тапсырмаға сәйкес әзірленген техникалық ұсыныстарды ұсынуы;
конкурсты ұйымдастырушының техникалық ұсыныстарды қарауы және конкурсқа қатысушылармен мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің техникалық-экономикалық және пайдалану сипаттамаларына және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты жобасының талаптарына қатысты мәселелерді талқылау;
конкурсты ұйымдастырушының конкурстық құжаттаманы әзірлеуі және бекітуі;
бірінші кезеңде техникалық ұсыныстар табыс еткен конкурсқа қатысушыларға конкурстың екiншi кезеңiне қатысу үшiн ұйымдастырушының шақыру жiберуi;

2) на втором этапе осуществляются мероприятия, предусмотренные для проведения конкурса по выбору частного партнера в соответствии со статьей 35 настоящего Закона.
Статья 39. Заключение договора государственно-частного
партнерства на основании прямых переговоров
1. Заключение договора государственно-частного партнерства на основании прямых переговоров осуществляется в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по государственному планированию, и применяется в следующих случаях:
1) проект государственно-частного партнерства инициирован субъектом частного предпринимательства в отношении объекта государственно-частного партнерства, находящегося в его собственности или долгосрочном пользовании;
2) проект государственно-частного партнерства неразрывно связан с реализацией исключительных прав на результаты интеллектуальной деятельности, принадлежащих определенному лицу.
2. Выбор партнера на основании прямых переговоров осуществляется путем применения следующих последовательных стадий:
1) инициирование проекта потенциальным частным партнером;
2) экспертиза (анализ) концепции проекта потенциальным государственным партнером;
3) извещение (публикация) об инициировании проекта государственно-частного партнерства с указанием основных технико-экономических параметров проекта и запрашиваемых выплатах из бюджета и/или мерах государственной поддержки;
4) проведение переговоров между потенциальными сторонами договора государственно-частного партнерства об условиях договора;
5) заключение договора государственно-частного партнерства.
3. В случаях, если в течение пятнадцати рабочих дней после извещения, предусмотренного подпунктом 3) пункта 2 настоящей статьи, поступят предложения субъектов частного предпринимательства о заинтересованности в реализации проекта, потенциальный государственный партнер инициирует проведение конкурса по выбору частного партнера, в том числе с использованием двухэтапных процедур.
Статья 40. Заключение договора государственно-частного
партнерства в упрощенном порядке
Договор государственно-частного партнерства заключается в упрощенном порядке при соблюдении следующих условий:
1) реализация местного проекта государственно-частного партнерства;
2) выбор частного партнера осуществляется с использованием типовой конкурсной документации;
3) договор государственно-частного партнерства заключается в соответствии с типовым договором государственно-частного партнерства;
4) проект государственно-частного партнерства не относится к сфере естественных монополий;
5) стоимость объекта государственно-частного партнерства не превышает четырехмиллионного месячного расчетного показателя.
6) Признание участником конкурса при заключении договора государственно-частного партнерства в упрощенном порядке осуществляется на основании реестра потенциальных частных партнеров государственно-частного партнерства, формируемого Национальной палатой предпринимателей, без проведения квалификационного отбора.
7) Утверждение конкурсной документации, подписание договора государственно-частного партнерства при заключении договора государственно-частного партнерства в упрощенном порядке проводятся без проведения экспертиз, предусмотренных настоящим Законом.

2) екінші кезеңде осы Заңның 35-бабына сәйкес жекеше әріптесті таңдау жөніндегі конкурсты өткізу үшін көзделген іс-шаралар жүзеге асырылады.
39-бап. Тікелей келіссөздер негізінде
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу
1. Тікелей келіссөздер негізінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады және мынадай:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына өзінің меншігіндегі немесе ұзақ мерзімді пайдаланудағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісіне қатысты жеке кәсіпкерлік субъектісі бастамашылық жасаған;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы белгілі бір тұлғаға тиесілі зияткерлік қызмет нәтижелеріне айрықша құқықтарды іске асырумен тығыз байланыста болатын жағдайларда қолданылады.
2. Тікелей келіссөздер негізінде әріптесті таңдау мынадай реттілік сатыларын қолдану арқылы жүзеге асырылады:
1) ықтимал жекеше әріптестің жобаға бастамашылық жасауы;
2) ықтимал жекеше әріптестің жобаның тұжырымдамасына сараптама (талдау) жасауы;
3) жобаның негізгі техникалық-экономикалық параметрлерін көрсете отырып, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бастамашылық жасау және бюджеттен сұралатын төлемдер және/немесе мемлекеттік қолдау шаралары туралы хабарлау (жариялау);
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының ықтимал тараптары арасында шарттың талаптары туралы келіссөздер жүргізу;
5) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу.
3. Егер осы баптың 2-тармағының 3) тармақшасында көзделген хабарлаудан кейін он бес жұмыс күні ішінде жеке кәсіпкерлік субъектілерінің жобаны іске асыруға мүдделі екендігі туралы ұсыныстары келіп түссе, ықтимал мемлекеттік әріптес жекеше әріптесті таңдау жөніндегі конкурсты, оның ішінде екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып жүргізуге бастамашылық жасайды.
40-бап. Оңайлатылған тәртіппен мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шартын жасасу
1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты мынадай:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жергілікті жобасы іске асырылатын;
2) жекеше әріптесті таңдау үлгілік конкурстық құжаттама пайдаланыла отырып жүзеге асырылатын;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің үлгілік шартына сәйкес жасалатын;
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы табиғи монополиялар саласына жатпайтын;
5) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің құны төрт миллион айлық есептік көрсеткіштен аспайтын талаптар сақталған кезде оңайлатылған тәртіппен жасалады.
2. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын оңайлатылған тәртіппен жасасу кезінде конкурсқа қатысушы деп тану біліктілік іріктеуін жүргізбестен, Ұлттық кәсіпкерлер палатасы қалыптастыратын мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің ықтимал жекеше әріптестерінің тізілімі негізінде жүзеге асырылады.
3. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын оңайлатылған тәртіппен жасасу кезінде конкурстық құжаттаманы бекіту, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына қол қою осы Заңда көзделген сараптамаларды жүргізбестен жүргізіледі.

Статья 41. Договор государственно-частного партнерства
1. Договор государственно-частного партнерства заключается на основании результатов конкурса по выбору частного партнера либо по итогам прямых переговоров в случаях, установленных настоящим Законом.
2. В случаях, установленных настоящим Законом, договор государственно-частного партнерства заключается на основании типового договора.
3. Договор государственно-частного партнерства заключается в письменной форме. Несоблюдение письменной формы влечет недействительность договора государственно-частного партнерства.
4. Договор государственно-частного партнерства является договором, содержащим элементы различных договоров, предусмотренных гражданским законодательством Республики Казахстан. К отношениям сторон договора государственно-частного партнерства применяются в соответствующих частях положения Гражданского кодекса Республики Казахстан о договорах, элементы которых содержатся в договоре государственно-частного партнерства, если иное не вытекает из настоящего Закона или существа договора государственно-частного партнерства.
Статья 42. Содержание договора государственно-частного
партнерства
1. Договор государственно-частного партнерства должен содержать:
1) сведения об объекте государственно-частного партнерства и имущественных правах (право собственности) на указанный объект на период проекта государственно-частного партнерства, а также переход имущественных прав (права собственности) по окончании проекта государственно-частного партнерства;
2) условия и объемы проведения создания (реконструкции) объекта;
3) источники возмещения затрат и получения доходов сторон;
4) порядок формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на товары (работы, услуги) производимые в рамках проекта государственно-частного партнерства;
5) условие о размерах инвестиций, в том числе инвестиций в основные фонды, сроки, источники и условия финансирования проекта государственно-частного партнерства;
6) виды деятельности (работы (услуги), выполняемые (предоставляемые) по условиям договора государственно-частного партнерства;
7) требования к качеству товаров (работ, услуг);
8) срок действия договора государственно-частного партнерства;
9) права и обязанности сторон;
10) требования по охране окружающей среды и безопасности ведения работ;
11) ответственность сторон;
12) условия изменения и прекращения договора государственно-частного партнерства;
13) местонахождение (юридический адрес) и банковские реквизиты сторон;
14) порядок осуществления контроля за исполнением договора государственно-частного партнерства;

41-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты
1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты жекеше әріптесті таңдау жөніндегі конкурстың нәтижелері негізінде не осы Заңда белгіленген жағдайларда тікелей келіссөздер қорытындылары бойынша жасалады.
2. Осы Заңда белгіленген жағдайларда мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты үлгілік шарттың негізінде жасалады.
3. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты жазбаша нысанда жасалады. Жазбаша нысанды сақтамау мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жарамсыздығына әкеп соғады.
4. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген түрлі шарттардың элементтерін қамтитын шарт болып табылады. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты тараптарының қарым-қатынастарына тиісті бөліктерде, егер осы Заңда өзгеше туындамаса, Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің элементтері мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында қамтылатын шарттар туралы ережелері немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының мәні қолданылады.
42-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының мазмұны
1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісі және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы кезеңінде аталған объектіге мүліктік құқықтар (меншік құқығы) туралы мәліметтер, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы аяқталғаннан кейін мүліктік құқықтардың (меншік құқығының) ауысуы туралы мәліметтер;
2) объектіні құрудың (реконструкциялаудың) талаптары мен көлемі;
3) тараптар шығындарын өтеу және табыс алу көздері;
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы шеңберінде өндірілетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қалыптастыру және бекіту тәртібі;
5) инвестициялардың, оның iшiнде негiзгi қорларға инвестициялардың мөлшерлерi туралы талап, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын қаржыландыру мерзiмдерi, көздерi және талаптары;
6) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптары бойынша орындалатын (ұсынылатын) қызмет (жұмыстар (көрсетiлетiн қызметтер) түрлерi;
7) тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) сапасына қойылатын талаптар;
8) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының қолданылу мерзімі;
9) тараптардың құқықтары мен міндеттері;
10) қоршаған ортаны қорғау және жұмыстарды жүргізу қауіпсіздігі жөніндегі талаптар;
11) тараптардың жауаптылығы;
12) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын өзгерту және тоқтату талаптары;
13) тараптардың орналасқан жерi (заңды мекенжайы) және банктiк деректемелерi;
14) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының орындалуына бақылауды жүзеге асыру тәртібі;

15) критерии оценки выполнения сторонами принятых обязательств, уплата неустойки в случаях их неисполнения или ненадлежащего исполнения;
16) источники финансирования государственно-частного партнерства, возмещения затрат и получения доходов, виды, объемы, сроки и условия предоставления государственной поддержки в случае ее предоставления;
17) распределение рисков между сторонами и описание мероприятий по управлению рисками;
18) условия и сроки перехода бремени содержания имущества, передаваемого по договору государственно-частного партнерства, а также рисков случайной гибели или случайного повреждения указанного имущества;
19) сведения об уполномоченных лицах, представляющих интересы сторон;
20) сроки реализации проекта;
21) права и обязанности лиц, привлекаемых для исполнения договора государственно-частного партнерства;
22) исключительные случаи одностороннего изменения условий договора государственно-частного партнерства и (или) одностороннего отказа от его исполнения;
23) порядок разрешения споров по договору;
24) порядок и сроки возмещения убытков в случае досрочного прекращения договора;
25) порядок назначения оператора (операторов);
26) полное наименование сторон.
2. Договор институционального государственно-частного партнерства помимо условий, предусмотренных в пункте 1 настоящей статьи, содержит:
1) порядок формирования органов компании государственно-частного партнерства;
2) порядок формирования и пополнения уставного капитала компании государственно-частного партнерства;
3) отношения между участниками (акционерами) компании государственно-частного партнерства;
4) порядок разрешения корпоративных споров.
3. Требования к содержанию договоров государственно-частного партнерства по отдельным видам государственно-частного партнерства определяются законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 43. Срок договора государственно-частного
партнерства
1. Срок государственно-частного партнерства не может превышать срок реализации проекта государственно-частного партнерства, установленный настоящим Законом.
2. По соглашению сторон государственно-частного партнерства срок действия договора государственно-частного партнерства может быть продлен в пределах срока, установленного настоящим Законом.
3. Срок действия договора государственно-частного партнерства может быть продлен по решению суда, третейского суда Республики Казахстан или международного арбитража (как определено в договоре государственно-частного партнерства) при наличии следующих обстоятельств:
1) задержка в завершении или приостановление проекта государственно-частного партнерства в результате обстоятельств, за которые ни одна из сторон не отвечает;

15) тараптардың қабылданған міндеттемелерді орындауын, оларды орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайларда тұрақсыздық айыбын төлеуді бағалау критерийлері;
16) мемлекеттік-жекешелік әріптестікті қаржыландыру, шығындарды өтеу және табыс алу көздері, мемлекеттiк қолдау ұсынылған жағдайда оның түрлерi, ұсынылу көлемдерi, мерзiмдерi және талаптары;
17) тараптар арасында тәуекелдердің бөлінуі және тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шаралардың сипаттамасы;
18) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша берiлетiн мүлiктi күтiп-ұстау ауыртпалылығының, сондай-ақ көрсетiлген мүлiктiң кездейсоқ жойылу немесе кездейсоқ бүлiну тәуекелдерiнiң өту талаптары мен мерзiмдерi;
19) тараптардың мүдделерін білдіретін уәкілеттік берілген туралы мәліметтер;
20) жобаны іске асыру мерзімдері;
21) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын орындау үшін тартылатын тұлғалардың құқықтары мен міндеттері;
22) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын біржақты өзгертудің және (немесе) оны орындаудан біржақты бас тартудың айрықша жағдайлары;
23) шарт бойынша дауларды шешу тәртібі;
24) шарт мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда, залалдарды өтеу тәртібі мен мерзімдері;
25) операторды (операторларды) тағайындау тәртібі;
26) тараптардың толық атауы қамтылуға тиіс.
2. Осы баптың 1-тармағында көзделген талаптардан басқа, институционалдық мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясының органдарын қалыптастыру тәртібі;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясының жарғылық капиталын қалыптастыру және толықтыру тәртібі;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясының қатысушылары (акционерлері) арасындағы қарым-қатынастар;
4) корпоративтік дауларды шешу тәртібі қамтылады.
3. Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жекелеген түрлері бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының мазмұнына қойылатын талаптар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалады.
43-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының мерзімі
1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік мерзімі осы Заңда белгіленген мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру мерзімінен асып кетуіне болмайды.
2. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік тараптарының келісуі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының қолданылу мерзімі осы Заңда белгіленген мерзім шегінде ұзартылуы мүмкін.
3. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының қолданылу мерзімі мынадай мән-жайлар болған кезде:
1) тараптардың ешқайсысы жауап бермейтін мән-жайлар нәтижесінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының аяқталуы кідіртілген немесе ол тоқтатыла тұрғанда;

2) приостановление проекта государственно-частного партнерства в результате действий государственного партнера или государственных органов Республики Казахстан;
3) увеличение расходов в результате предъявления государственным партнером требований, первоначально не предусмотренных в договоре государственно-частного партнерства.
Статья 44. Изменение и расторжение договора
государственно-частного партнерства
1. Договор государственно-частного партнерства может быть изменен по соглашению сторон.
2. Договор государственно-частного партнерства по требованию государственного партнера может быть расторгнут решением суда, третейского суда Республики Казахстан или международного арбитража (как определено в договоре государственно-частного партнерства):
1) в случае, когда имеются основания полагать, что частный партнер не способен осуществить проект государственно-частного партнерства в силу его несостоятельности (банкротства);
2) в интересах общества и государства, в том числе, когда такие действия совершаются в целях обеспечения национальной и экологической безопасности, здравоохранения, нравственности, с соблюдением положений пунктов 4, 5 настоящей статьи.
3. Договор государственно-частного партнерства по требованию частного партнера может быть расторгнут решением суда, третейского суда Республики Казахстан или международного арбитража (как определено в договоре государственно-частного партнерства):
1) в случае, существенного нарушения государственным партнером и/или государственным органом Республики Казахстан обязательств, связанных с договором государственно-частного партнерства;
2) в случае, если исполнение частным партнером его обязательств по договору государственно-частного партнерства существенно затрудняется в результате распоряжений и (или) действий государственного партнера;
3) если затраты на исполнение частным партнером договора государственно-частного партнерства существенно возросли или доходы, которые он получает от такого исполнения, существенно сократилась в результате действий или бездействий государственного партнера или государственных органов Республики Казахстан;
4) в случае существенного изменения обстоятельств, из которых стороны исходили при заключении договора государственно-частного партнерства, когда обстоятельства изменились настолько, что, если бы стороны могли это разумно предвидеть, договор государственно-частного партнерства вообще не был бы заключен или был бы заключен на значительно отличающихся условиях.

2) мемлекеттік әріптестің немесе Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының әрекеттері нәтижесінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы тоқтатыла тұрғанда;
3) мемлекеттік әріптестің бастапқыда мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында көзделмеген талаптарды қоюы нәтижесінде шығыстар ұлғайғанда Қазақстан Республикасы сотының, аралық сотының немесе халықаралық төреліктің шешімі бойынша (мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында айқындалғандай) ұзартылуы мүмкін.
44-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын өзгерту
және бұзу
1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты тараптардың келісуі бойынша өзгертілуі мүмкін.
2. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты:
1) жекеше әріптес өзінің дәрменсіздігі (банкроттығы) салдарынан мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын жүзеге асыруға қабілетсіз деп пайымдауға негіз болған жағдайда;
2) осы баптың 4, 5-тармақтарының ережелерін сақтай отырып, қоғам мен мемлекет мүддесінде, оның ішінде мұндай әрекеттер ұлттық және экологиялық қауіпсіздікті, денсаулық сақтауды, имандылықты қамтамасыз ету мақсатында жасалса, мемлекеттік әріптестің талабы бойынша Қазақстан Республикасы сотының, аралық сотының немесе халықаралық төреліктің шешімімен (мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында айқындалғандай) бұзылуы мүмкін.
3. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты:
1) мемлекеттік әріптес және/немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына байланысты міндеттемелерді елеулі түрде бұзған жағдайда;
2) егер жекеше әріптестің мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша өз міндеттемелерін орындауы мемлекеттік әріптестің өкімдері және (немесе) әрекеттері салдарынан елеулі түрде қиындап кетсе;
3) егер жекеше әріптестің мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын орындауға арналған шығындары мемлекеттік әріптестің немесе Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының әрекеттері немесе әрекетсіздіктері салдарынан елеулі түрде өсіп кетсе немесе оның осындай орындаудан алатын табыстары елеулі түрде қысқарып кетсе;
4) тараптар мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасқан кезде негізге алған мән-жайлар елеулі түрде өзгерген, яғни мән-жайлар, егер тараптар оны алдын ала ақылға салып көре алғанда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты мүлдем жасалмайтындай немесе одан едәуір ерекшеленетін жағдайларда жасалатындай түрде өзгеріп кеткен жағдайда, жекеше әріптестің талабы бойынша Қазақстан Республикасы сотының, аралық сотының немесе халықаралық төреліктің шешімімен (мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында айқындалғандай) бұзылуы мүмкін.

Статья 45. Оборотоспособность прав по договору
государственно-частного партнерства
1. Если иное не установлено законами Республики Казахстан об отдельных видах и формах государственно-частного партнерства, с согласия государственного партнера допускается уступка прав и обязанностей частного партнера по договору государственно-частного партнерства при условии соответствия лица, к которому переходят права и обязанности частного партнера, общим и специальным квалификационным требованиям.
2. Если иное не установлено законами Республики Казахстан об отдельных видах и формах государственно-частного партнерства, частный партнер передает в залог свои права по договору государственно-частного партнерства только с письменного согласия государственного партнера.
Глава 6. Особенности правового регулирования институционального
государственно-частного партнерства
Статья 46. Общие положения об институциональном
государственно-частном партнерстве
1. Для реализации институционального государственно-частного партнерства государственный и частный партнер учреждают новое юридическое лицо либо входят в состав акционеров (участников) существующего юридического лица.
2. Компания государственно-частного партнерства создается и осуществляет свою деятельность в организационно-правовой форме акционерного общества либо товарищества с ограниченной ответственностью, в котором государственный и частный партнер должны в совокупности обладать ста процентами голосующих акций (долей участия в уставном капитале).
3. Исключительной целью деятельности компании государственно-частного партнерства является реализация проекта государственно-частного партнерства.
4. Компания государственно-частного партнерства обладает специальной правоспособностью и может осуществлять лишь деятельность, направленную на реализацию проекта государственно-частного партнерства или способствующую такой реализации.
Компания государственно-частного партнерства создается на срок реализации проекта государственно-частного партнерства, после чего подлежит ликвидации, если иное не предусмотрено договором государственно-частного партнерства.
5. Деятельность компании государственно-частного партнерства регулируется законодательством об акционерных обществах и товариществах с ограниченной ответственностью в части, не урегулированной настоящим Законом.
6. Выделение денег из государственного бюджета для участия в уставном капитале компании государственно-частного партнерства осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.

45-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша
құқықтардың айналым қабілеттілігі
1. Егер Қазақстан Республикасының жекелеген мемлекеттік-жекешелік әріптестік түрлері мен нысандары туралы заңдарында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік әріптестің келісуі бойынша, жекеше әріптестің құқықтары мен міндеттері ауысатын тұлға жалпы және арнаулы біліктілік талаптарына сәйкес келген жағдайда, жекеше әріптестің мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша құқықтары мен міндеттерін басқаға беруге жол беріледі.
2. Егер Қазақстан Республикасының жекелеген мемлекеттік-жекешелік әріптестік түрлері мен нысандары туралы заңдарында өзгеше белгіленбесе, жекеше әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша өзінің құқықтарын мемлекеттік әріптестің жазбаша келісімімен ғана кепілге береді.
6-тарау. Институционалдық мемлекеттік-жекешелік әріптестікті құқықтық реттеу ерекшеліктері
46-бап. Институционалдық мемлекеттік-жекешелік әріптестік
туралы жалпы ережелер
1. Институционалдық мемлекеттік-жекешелік әріптестікті іске асыру үшін мемлекеттік және жекеше әріптес жаңа заңды тұлға құрады не бұрыннан бар заңды тұлға акционерлерінің (қатысушыларының) құрамына кіреді.
2. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясы мемлекеттік және жекеше әріптес жиынтығында дауыс беретін акциялардың (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) жүз пайызына ие болатын акционерлік қоғам не жауапкершілігі шектеулі серіктестік ұйымдық-құқықтық нысанында құрылады және өз қызметін жүзеге асырады.
3. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясы қызметінің айрықша мақсаты мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру болып табылады.
4. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясы арнайы құқықтық қабілетке ие болады және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыруға бағытталған немесе мұндай іске асыруға ықпал ететін қызметті ғана жүзеге асыра алады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру мерзіміне құрылады, содан кейін, егер мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында өзгеше көзделмесе, таратылуға жатады.
5. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясының қызметі осы Заңда реттелмеген бөлігінде акционерлік қоғамдар және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер туралы заңнамамен реттеледі.
6. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясының жарғылық капиталына қатысу үшін мемлекеттік бюджеттен ақша бөлу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

Статья 47. Договор государственно-частного партнерства при
реализации институционального
государственно-частного партнерства
1. Институциональное государственно-частное партнерство осуществляется на основании и в соответствии с договором государственно-частного партнерства.
2. В случае, если компания государственно-частного партнерства создается в организационно-правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью, стороны государственно-частного партнерства вправе заключить договор государственно-частного партнерства в рамках учредительного договора товарищества с ограниченной ответственностью.
3. В случае, если компания государственно-частного партнерства создается в организационно-правовой форме акционерного общества, отношения между акционерами компании государственно-частного партнерства, а также их отношения с органами компании государственно-частного партнерства регулируются договором государственно-частного партнерства.
Статья 48. Устав компании государственно-частного
партнерства
1. Устав компании государственно-частного партнерства должен содержать сведение, что юридическое лицо действует в целях реализации проекта государственно-частного партнерства, с указанием наименования проекта.
Положения устава компании государственно-частного партнерства не должны противоречить договору государственно-частного партнерства.
2. В случае противоречий между договором государственно-частного партнерства и уставом компании государственно-частного партнерства должны применяться условия:
1) договора государственно-частного партнерства, если они относятся к внутренним отношениям между государственным партнером и частным партнером;
2) устава, если их применение может иметь значение для отношений компании государственно-частного партнерства с третьими лицами.
Статья 49. Корпоративные отношения в рамках компании
государственно-частного партнерства
1. Корпоративные отношения частного партнера и государственного партнера в рамках компании государственно-частного партнерства регулируются договором государственно-частного партнерства.
Отчуждение, залог или иное обременение государственным партнером принадлежащих ему голосующих акций (доли участия) компании государственно-частного партнерства в пользу третьих лиц допускаются только с согласия частного партнера.
Отчуждение, залог или иное обременение частным партнером принадлежащих ему голосующих акций (доли участия) компании государственно-частного партнерства в пользу третьих лиц допускаются только с согласия государственного партнера.

47-бап. Институционалдық мемлекеттік-жекешелік
әріптестікті іске асыру кезіндегі
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты
1. Институттық мемлекеттік-жекешелік әріптестік мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының негізінде және оған сәйкес жүзеге асырылады.
2. Егер мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясы жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің ұйымдық-құқықтық нысанында құрылса, мемлекеттік-жекешелік әріптестік тараптары жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің құрылтай шарты шеңберінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасуға құқылы.
3. Егер мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясы акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылса, мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясының акционерлері арасындағы қатынастар, сондай-ақ олардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясының органдарымен қатынастары мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартымен реттеледі.
48-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясының
жарғысы
1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясының жарғысында жобаның атауы көрсетіле отырып, заңды тұлғаның мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру мақсатында әрекет ететіні жөнінде мәлімет болуы тиіс.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясы жарғысының ережелері мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына қайшы келмеуге тиіс.
2. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты мен мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясы жарғысының арасында келіспеушіліктер болған жағдайда:
1) егер олар мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптестің арасындағы ішкі қарым-қатынастарға қатысты болса, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының;
2) егер оларды қолданудың мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясының үшінші тұлғалармен қарым-қатынастары үшін мәні болса, жарғының талаптары қолданылуға тиіс.
49-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясы
шеңберіндегі корпоративтік қатынастар
1. Жекеше әріптес пен мемлекеттік әріптестің мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясы шеңберіндегі корпоративтік қатынастары мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартымен реттеледі.
Мемлекеттік әріптестің өзіне тиесілі мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясының дауыс беретін акцияларын (қатысу үлестерін) үшінші тұлғалардың пайдасына иеліктен шығаруына, кепілге қоюына немесе оған өзге де ауыртпалық салуына жекеше әріптестің келісімімен ғана жол беріледі.
Жекеше әріптестің өзіне тиесілі мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясының дауыс беретін акцияларын (қатысу үлестерін) үшінші тұлғалардың пайдасына иеліктен шығаруына, кепілге қоюына немесе оған өзге де ауыртпалық салуына мемлекеттік әріптестің келісімімен ғана жол беріледі.

2. Условия и порядок прекращения участия в компании государственно-частного партнерства могут быть определены в договоре государственно-частного партнерства, а также ее уставе.
3. Договором государственно-частного партнерства может быть предусмотрена передача (возмездная или безвозмездная) частным
партнером государственному партнеру или государственным партнером частному партнеру права собственности на принадлежащие ему
голосующие акции (доли участия) компании государственно-частного партнерства.
4. Не допускаются без согласия государственного и частного партнеров:
1) увеличение уставного капитала компании государственно-частного партнерства или внесение изменений в ее устав, за исключением изменений, обязательное внесение которых предусмотрено законодательством Республики Казахстан;
2) выпуск компанией государственно-частного партнерства облигаций и иных ценных бумаг;
3) реорганизация и ликвидация компании государственно-частного партнерства;
4) совершение иных действий, в отношении которых договором государственно-частного партнерства или уставом компании государственно-частного партнерства предусмотрено получение согласия государственного партнера.
5. Порядок предоставления согласия в случаях, указанных в настоящей статье, должен быть определен договором государственно-частного партнерства или ее уставом.
Глава 7. Особенности правового регулирования отдельных видов
государственно-частного партнерства
Статья 50. Особенности правового регулирования концессии
1. Планирование и осуществление бюджетных инвестиций посредством софинансирования концессионных проектов осуществляются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан.
2. Проведение конкурсного отбора концессионных заявок, государственная поддержка концессионеров, регулирование отношений, возникающих в процессе заключения, исполнения и прекращения договоров концессии, осуществляются в соответствии с Законом Республики Казахстан «О концессиях».
3. Концессия с применением проектного финансирования регулируется и осуществляется с соблюдением требований, предусмотренных Законом Республики Казахстан «О проектном финансировании и секьюритизации».
Статья 51. Особенности правового регулирования
государственно-частного партнерства в
инновациях
1. Договор о государственно-частном партнерстве в инновациях направлен на достижение следующих задач:
1) разработка новой технологии, нового технологического процесса, нового технического регламента и их усовершенствование;
2) изготовление опытного образца, опытно конструкторской установки, проведение испытаний (включая опытно-промышленные испытания), исследований (включая лабораторные исследования);

2. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясына қатысуды тоқтату жағдайлары мен тәртібі мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында, сондай-ақ оның жарғысында айқындалуы мүмкін.
3. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында жекеше әріптестің мемлекеттік әріптеске немесе мемлекеттік әріптестің жекеше әріптеске өзіне тиесілі мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясының дауыс беретін акцияларына (қатысу үлестеріне) меншік құқығын беруі (өтеулі немесе өтеусіз түрде) көзделуі мүмкін.
4. Мемлекеттік және жекеше әріптестің келісімінсіз:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясының жарғылық капиталын ұлғайтуға немесе оның жарғысына міндетті түрде енгізілуі Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзгерістерді қоспағанда, өзгерістер енгізуге;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясының облигациялар мен өзге де бағалы қағаздар шығаруына;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясын қайта ұйымдастыруға және таратуға;
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясының жарғысында өздеріне қатысты мемлекеттік әріптестің келісімін алу көзделген өзге де әрекеттерді жасауға жол берілмейді.
5. Осы бапта көрсетілген жағдайларда келісім беру тәртібі мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында немесе оның жарғысында айқындалуға тиіс.
7-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің өзге де түрлерін
құқықтық реттеу ерекшеліктері
50-бап. Концессияны құқықтық реттеу ерекшеліктері
1. Концессиялық жобаларды қоса қаржыландыру арқылы бюджеттік инвестицияларды жоспарлау және жүзеге асыру Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
2. Концессиялық өтінімдерге конкурстық іріктеу жүргізу, концессионерлерді мемлекеттік қолдау, концессия шарттарын жасасу, орындау және тоқтату процесінде туындайтын қатынастарды реттеу «Концессиялар туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Жобалық қаржыландыру қолданылатын концессия «Жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген талаптар сақтала отырып, реттеледі және жүзеге асырылады.
51-бап. Инновацияларда мемлекеттік-жекешелік әріптестікті
құқықтық реттеу ерекшеліктері
1. Инновацияларда мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт мынадай:
1) жаңа технологияны, жаңа технологиялық процесті, жаңа технологиялық регламентті әзірлеу және оларды жетілдіру;
2) тәжірибелік үлгіні, тәжірибелік-конструкторлық қондырғыны дайындау, сынақтар (тәжірибелік-өнеркәсіптік сынақтарды қоса алғанда), зерттеулер (зертханалық зертеулерді қоса алғанда) жүргізу;

3) организация мелкосерийного производства (опытно-промышленного производства) и реализация научно-технических проектов (включая создание старт-ап компаний).
2. Договор о государственно-частном партнерстве в инновациях должен в обязательном порядке предусматривать вопросы оценки (переоценки) исключительных прав на результаты интеллектуальной деятельности, связанные с проектов государственно-частного партнерства.
3. Конкурсная комиссия по выбору частного партнера, должностные лица государственных органов и другие заинтересованные лица рассматривают документы, представленные участниками конкурса по государственно-частному партнерству в инновациях с учетом обеспечения защиты коммерческой и иной охраняемой законом тайны.
Статья 52. Особенности правового регулирования
государственно-частного партнерства в сфере
недропользования
Отношения, связанные с реализацией проектов государственно-частного партнерства в сфере недропользования, регулируются настоящим Законом и Законом Республики Казахстан «О недрах и недропользовании».
Статья 53. Особенности правового регулирования
государственно-частного партнерства в
специальных экономических зонах
1. Государственно-частное партнерство в специальных экономических зонах реализуется на основе статьи 7 настоящего Закона и направлено на достижение следующих целей:
1) создание (реконструкция) и/или эксплуатация объектов инфраструктуры специальной экономической зоны;
2) привлечение участников специальной экономической зоны.
2. В качестве государственного партнера при реализации проекта государственно-частного партнерства на территории специальной экономической зоны выступает орган управления специальной экономической зоны.
При этом, орган управления специальной экономической зоны согласовывает свое решение об участии в проектах государственно-частного партнерства с уполномоченным органом, осуществляющим государственное регулирование в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических зон, и органом, владеющим контрольным пакетом акций.
3. Орган управления специальной экономической зоны выступает организатором конкурса по выбору частного партнера.
4. Заключение договора государственно-частного партнерства является основанием для признания частного партнера участником специальной экономической зоны и осуществления им деятельности на территории специальной экономической зоны по строительству и эксплуатации объектов инфраструктуры.
Глава 8. Заключительные положения
Статья 54. Разрешение споров
1. Споры, связанные с договором государственно-частного
партнерства, разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и договором государственно-частного
партнерства.
Споры, связанные с исполнением и прекращением договора государственно-частного партнерства, разрешаются путем переговоров в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан и согласованными в договоре государственно-частного партнерства процедурами разрешения споров.

3) шағын сериялы өндірісті (тәжірибелік-өнеркәсіптік өндірісті) ұйымдастыру және ғылыми-техникалық жобаларды іске асыру (старт-ап компанияларды құруды қоса алғанда) міндеттеріне қол жеткізуге бағытталады.
2. Инновацияларда мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шартта мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына байланысты зияткерлік қызмет нәтижелеріне айрықша құқықтарды бағалау (қайта бағалау) мәселелері міндетті түрде көзделуге тиіс.
3. Жекеше әріптесті таңдау жөніндегі конкурстық комиссия, мемлекеттік органдардың лауазымды адамдары және басқа да мүдделі тұлғалар инновацияларда мемлекеттік-жекешелік әріптестік жөніндегі конкурсқа қатысушылар ұсынған құжаттарды коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияның қорғалуын қамтамасыз етуді ескере отырып, қарайды.
52-бап. Жер қойнауын пайдалану саласындағы
мемлекеттік-жекешелік әріптестікті құқықтық
реттеу ерекшеліктері
Жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыруға байланысты қатынастар осы Заңмен және «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының Заңымен реттеледі.
53-бап. Арнайы экономикалық аймақтардағы
мемлекеттік-жекешелік әріптестікті құқықтық
реттеу ерекшеліктері
1. Арнайы экономикалық аймақтардағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік осы Заңның 7-бабының негізінде іске асырылады және мынадай:
1) арнайы экономикалық аймақтың инфрақұрылым объектілерін құру (реконструкциялау) және/немесе пайдалану;
2) арнайы экономикалық аймаққа қатысушыларды тарту мақсаттарына қол жеткізуге бағытталады.
2. Арнайы экономикалық аймақтың аумағында мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезінде арнайы экономикалық аймақты басқару органы мемлекеттік әріптес ретінде әрекет етеді.
Бұл ретте арнайы экономикалық аймақты басқару органы өзінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына қатысу туралы шешімін арнайы экономикалық аймақтарды құру, олардың жұмыс істеуі және оларды тарату саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органмен және акциялардың бақылау пакетіне иелік ететін органмен келіседі.
3. Арнайы экономикалық аймақты басқару органы жекеше әріптесті таңдау жөніндегі конкурсты ұйымдастырушы болып әрекет етеді.
4. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жасалуы жекеше әріптесті арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде тануға және оның арнайы экономикалық аймақ аумағында инфрақұрылым объектілерін салу және пайдалану жөніндегі қызметті жүзеге асыруына негіз болып табылады.
8-тарау. Қорытынды ережелер
54-бап. Дауларды шешу
1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына байланысты даулар Қазақстан Республикасының заңнамасында және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында белгіленген тәртіппен шешіледі.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын орындауға және тоқтатуға байланысты даулар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында келісілген дауларды шешу рәсімдеріне сәйкес келіссөздер арқылы шешіледі.

2. Споры, связанные с порядком выбора частных партнеров, разрешаются в судах Республики Казахстан.
Статья 55. Налогообложение государственно-частного
партнерства
Налогообложение государственно-частного партнерства осуществляется в соответствии с положениями налогового законодательства Республики Казахстан.
Статья 56. Ответственность за нарушение законодательства
Республики Казахстан о государственно-частном
партнерстве
Нарушение законодательства Республики Казахстан о государственно-частном партнерстве влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Статья 57. Заключительные положения
Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

2. Жекеше әріптестерді таңдау тәртібіне байланысты даулар Қазақстан Республикасының соттарында шешіледі.
55-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестікке салық салу
Мемлекеттік-жекешелік әріптестікке салық салу Қазақстан Республикасының салық заңнамасының ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.
56-бап. Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік
әріптестік туралы заңнамасын бұзғаны үшін
жауаптылық
Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа әкеп соғады.
57-бап. Қорытынды ережелер
Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті