Об утверждении Правил зачисления активов в Национальный фонд Республики Казахстан и использования Национального фонда Республики Казахстан, а также форм и Правил составления годового отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 апреля 2015 года № 267.
В соответствии с пунктом 5 статьи 23, статьями 94-1, 104 и пунктом 5 статьи 133 Бюджетного кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 29.04.2024 № 349 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила зачисления активов в Национальный фонд Республики Казахстан и использования Национального фонда Республики Казахстан;
2) формы составления годового отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан;
3) Правила составления годового отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 апреля 2015 года № 267
Правила зачисления активов в Национальный фонд Республики Казахстан и использования Национального фонда Республики Казахстан
Настоящие Правила зачисления активов в Национальный фонд Республики Казахстан и использования Национального фонда Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 23 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок зачисления активов в Национальный фонд Республики Казахстан и использования его средств.
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правительства РК от 29.04.2024 № 349 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Порядок зачисления активов в Национальный фонд Республики Казахстан
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции постановления Правительства РК от 06.05.2021 № 296 (вводится в действие с 01.01.2019).
1. Национальный фонд Республики Казахстан (далее – Нацфонд) формируется за счет поступлений, установленных Бюджетным кодексом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления Правительства РК от 29.04.2024 № 349 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Национальный Банк Республики Казахстан (далее – НБ РК) открывает Правительству Республики Казахстан (далее – Правительство) для учета средств Нацфонда и его расходования тенговый счет и соответствующий счет в тенге для учета тенгового эквивалента средств, поступающих в иностранной валюте.

Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына активтерді есептеу және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын пайдалану қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы жылдық есепті жасау нысандары мен қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 23 сәуірдегі № 267 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 23-бабының 5-тармағына, 94-1, 104-баптарына және 133-бабының 5-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.04.2024 № 349 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына активтерді есептеу және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын пайдалану қағидалары;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы жылдық есепті жасау нысандары;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы жылдық есепті жасау қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 23 сәуірдегі
№ 267 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына активтерді есептеу және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын пайдалану қағидалары
Осы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына активтерді есептеу және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын пайдалану қағидалары Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 23-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына активтерді есептеу және оның қаражатын пайдалану тәртібін айқындайды.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.04.2024 № 349 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына активтерді есептеу тәртібі
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.05.2021 № 296 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры (бұдан әрі – Ұлттық қор) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде белгіленген түсімдердің есебінен қалыптастырылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.04.2024 № 349 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – ҚР ҰБ) Қазақстан Республикасының Үкіметіне (бұдан әрі – Үкімет) Ұлттық қор қаражатын есепке алу және оны жұмсау үшін теңгелік шот және шетел валютасында түсетін қаражаттың теңгелік баламасын есепке алу үшін теңгемен тиісті шот ашады.

3. К организациям нефтяного сектора относятся:
1) юридические лица, занимающиеся добычей сырой нефти, газового конденсата;
2) юридические лица, заключившие контракты на разведку сырой нефти, газового конденсата;
3) получатель от имени государства полезных ископаемых, переданных недропользователем в счет исполнения налогового обязательства в натуральной форме.
Перечень организаций нефтяного сектора на следующий финансовый год утверждается к 20 декабря текущего финансового года совместно центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и компетентным органом, осуществляющим реализацию государственной политики в сфере недропользования, заключения и исполнения нефтяных контрактов.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 06.05.2021 № 296 (вводится в действие с 01.01.2019).
4. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета предоставляет в НБ РК прогноз сумм поступлений, направляемых в Нацфонд, и переводимых на счета Правительства в НБ РК на предстоящий месяц не позднее, чем за пять рабочих дней до начала месяца.
5. Поступления в Нацфонд в национальной валюте зачисляются на контрольный счет наличности Нацфонда. Суммы поступлений за текущий рабочий день, зачисленные на контрольный счет наличности Нацфонда, подлежат переводу центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета не позднее следующего рабочего дня на тенговый счет Правительства в НБ РК. Перечисление сумм поступлений в Нацфонд осуществляется ежедневно на основании платежного поручения по форме, установленной Инструкцией по оформлению, использованию и исполнению платежных поручений, платежных требований - поручений, инкассовых распоряжений, утвержденной постановлением правления НБ РК.
6. Возврат плательщикам, зачет между кодами бюджетной классификации поступлений, между налоговыми органами излишне уплаченных, ошибочно или неправильно поступивших сумм в бюджет, направляемых в Нацфонд, осуществляется с контрольного счета наличности Нацфонда в соответствии с Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденными центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета (далее – Правила исполнения бюджета), без списания со счетов Правительства, открытых в НБ РК. При этом на контрольном счете наличности Нацфонда допускается дебетовое сальдо.
7. После накопления средств на тенговом счете Правительства в НБ РК в сумме достаточной для изъятия, осуществляемого в рамках перечисления следующего ежемесячного гарантированного трансферта, передаваемого из Нацфонда в республиканский бюджет согласно сводного плана поступлений и финансирования по платежам, в зависимости от ситуации на финансовом рынке средства конвертируются с тенгового счета с зачислением на счет Нацфонда в иностранной валюте, открытый в НБ РК.

3. Мұнай секторы ұйымдарына:
1) шикі мұнайды, газ конденсатын өндірумен айналысатын заңды тұлғалар;
2) шикі мұнайды, газ конденсатын барлауға келісімшарттар жасасқан заңды тұлғалар;
3) жер қойнауын пайдаланушы салық міндеттемесін заттай нысанда орындау есебіне берген, пайдалы қазбаларды мемлекет атынан алушылар жатады.
Келесі қаржы жылына арналған мұнай секторы ұйымдарының тізбесі ағымдағы қаржы жылының 20 желтоқсанына қарай жер қойнауын пайдалану, мұнай келісімшарттарын жасасу және орындау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыратын құзыретті органмен және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесіп бекітіледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.05.2021 № 296 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
4. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айдың басына дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей Ұлттық қорға жіберілетін және ҚР ҰБ-дағы Үкіметтің шоттарына аударылатын түсімдер сомаларының алдағы айға арналған болжамын ҚР ҰБ-ға ұсынады.
5. Ұлттық қорға ұлттық валютада түсетін түсімдер Ұлттық қордың қолма-қол ақшаны бақылау шотына есептеледі. Ұлттық қордың қолма-қол ақшаны бақылау шотына есептелген ағымдағы жұмыс күні үшін түсімдер сомасын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган келесі жұмыс күнінен кешіктірмей ҚР ҰБ-дағы Үкіметтің теңгелік шотына аударуы тиіс. Ұлттық қорға түсімдер сомасын аудару ҚР ҰБ басқармасының қаулысымен бекітілген Төлем тапсырмаларын, төлем талап-тапсырмаларын, инкассолық өкімдерді ресімдеу, пайдалану және орындау жөніндегі нұсқаулықта белгіленген нысан бойынша төлем тапсырмасының негізінде күн сайын жүзеге асырылады.
6. Ұлттық қорға жіберілетін, бюджетке артық төленген, қате немесе жаңылыс түскен сомаларды төлеушілерге қайтару, түсімдердің бюджеттік сыныптамасының кодтары арасында, салық органдары арасында есепке жатқызу ҚР ҰБ-да ашылған Үкіметтің шоттарынан есептен шығармай, бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган бекіткен Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларына (бұдан әрі – Бюджетті атқару қағидалары) сәйкес Ұлттық қордың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан жүзеге асырылады. Бұл ретте Ұлттық қордың қолма-қол ақшаны бақылау шотында дебеттік сальдоға жол беріледі.
7. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына сәйкес Ұлттық қордан республикалық бюджетке берілетін ай сайынғы кепілдік берілген трансфертті аудару шеңберінде жүзеге асырылатын ҚР ҰБ-дағы Үкіметтің теңгелік шотында өндіріп алу үшін жеткілікті қаражат жиналғаннан кейін қаржы нарығындағы ахуалға қарай қаражат Ұлттық қордың ҚР ҰБ-да шетел валютасында ашылған шотына есептеле отырып, теңгелік шоттан айырбасталады.

8. Поступления в иностранной валюте зачисляются НБ РК на корреспондентские счета в иностранной валюте центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета. Реконвертация иностранной валюты по видам валют, предназначенной для зачисления в Нацфонд, осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в течение трех рабочих дней со дня получения из НБ РК выписок по счетам в иностранной валюте с приложением платежных документов в электронном виде.
После реконвертации иностранной валюты сумма, полученная в тенге, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета зачисляется на контрольный счет наличности Нацфонда, и в тот же рабочий день перечисляется на соответствующий счет Правительства в тенге для учета тенгового эквивалента средств, поступающих в иностранной валюте, в соответствии с Правилами исполнения бюджета, соблюдается установленный НБ РК график предоставления сообщений, заявлений и зачисления суммы в тенге для операции последовательной реконвертации и конвертации иностранной валюты, зачисляемой на счета Правительства.
9. НБ РК ведет учет инвестиционных доходов от управления Нацфондом методом начислений на основании информации от кастодианов. Суммы инвестиционных доходов отражаются в составе активов Нацфонда на счетах кастодиана Нацфонда.
10. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ежемесячно на первое число месяца, следующего за отчетным, представляет в Правительство отчет о поступлениях в Нацфонд и переводах на счета Правительства в НБ РК по форме "Отчет о движении денег на контрольном счете наличности Национального фонда Республики Казахстан" согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
11. Иные поступления и доходы, не запрещенные законодательством Республики Казахстан, поступающие в Нацфонд, перечисляются юридическими и физическими лицами на счет Правительства в НБ РК.
Глава 2. Порядок использования средств Национального фонда Республики Казахстан
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции постановления Правительства РК от 06.05.2021 № 296 (вводится в действие с 01.01.2019).
12. Использование средств Нацфонда осуществляется только на цели, предусмотренные Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года. Расходование средств Нацфонда осуществляется в виде гарантированного трансферта, передаваемого из Нацфонда в республиканский бюджет, в виде целевых трансфертов, передаваемых из Нацфонда в республиканский бюджет на цели, определяемые Президентом Республики Казахстан (далее – целевые трансферты из Нацфонда).
На основании постановления Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета составляется и утверждается сводный план финансирования по обязательствам, сводный план поступлений и финансирования по платежам, согласно которым осуществляется привлечение гарантированного и целевых трансфертов из Нацфонда в республиканский бюджет не более объема, предусмотренного на соответствующий период в течение финансового года.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение трех рабочих дней со дня утверждения сводного плана поступлений и финансирования по платежам республиканского бюджета доводит до НБ РК утвержденный объем гарантированного трансферта в республиканский бюджет из Нацфонда, утвержденный объем целевых трансфертов из Нацфонда, с разбивкой по месяцам и уведомляет о реквизитах, по которым НБ РК осуществляет перечисление.

8. Шетел валютасындағы түсімдерді ҚР ҰБ бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның шетел валютасындағы корреспонденттік шоттарына есептейді. Ұлттық қорға есептеуге арналған валюта түрлері бойынша шетел валютасын қайта айырбастауды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган электрондық түрде төлем құжаттары қоса берілген шетел валютасындағы шоттар бойынша ҚР ҰБ-дан үзінді көшірмелерді алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Шетел валютасы қайта айырбасталғаннан кейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган теңгемен алынған соманы Ұлттық қордың қолма-қол ақшаны бақылау шотына есепке жатқызады және Бюджетті атқару қағидаларына сәйкес сол жұмыс күні шетел валютасында түсетін қаражаттың теңгелік баламасын есепке алу үшін Үкіметтің тиісті шотына теңгемен аударады, ҚР ҰБ белгілеген Үкіметтің шоттарына есептелетін шетелдік валютаны дәйекті түрде қайта айырбастау және айырбастау операциясы үшін хабарламалар, өтініштер беру және соманы теңгемен есептеу кестесін сақтайды.
9. ҚР ҰБ кастодиандардан алынған ақпараттың негізінде есепке алу әдісімен Ұлттық қорды басқарудан түсетін инвестициялық кірістерді есепке алуды жүргізеді. Инвестициялық кірістердің сомасы Ұлттық қор кастодианының шоттарында Ұлттық қор активтерінің құрамында көрсетіледі.
10. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Ұлттық қорға түсiмдер және ҚР ҰБ Үкiметтiң шоттарына аударымдар туралы есептi "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы туралы есеп" нысаны бойынша Үкiметке ай сайын, есептi айдан кейiнгi айдың бiрiншi күнiне ұсынады.
11. Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған Ұлттық қорға түсетін өзге түсімдер мен кірістерді заңды және жеке тұлғалар ҚР ҰБ-дағы Үкіметтің шоттарына аударады.
2-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын пайдалану тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.05.2021 № 296 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
12. Ұлттық қордың қаражатын пайдалану 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде көзделген мақсаттарға ғана жүзеге асырылады. Ұлттық қордың қаражатын жұмсау Ұлттық қордан республикалық бюджетке берілетін кепілдік берілген трансферттер түрінде, Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын мақсаттарға Ұлттық қордан республикалық бюджетке берілетін нысаналы трансферттер (бұдан әрі – Ұлттық қордан берілетін нысаналы трансферттер) түрінде жүзеге асырылады.
Республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасайды және бекітеді, оларға сәйкес республикалық бюджетке Ұлттық қордан берілетін кепілдік берілген және нысаналы трансферттерді қаржы жылы ішінде тиісті кезеңге көзделгеннен аспайтын көлемде тарту жүзеге асырылады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджеттің төлемдері бойынша түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бекітілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде айлар бойынша бөлінген Ұлттық қордан республикалық бюджетке берілетін кепілдік берілген трансферттердің бекітілген көлемін, Ұлттық қордан нысаналы трансферттердің бекітілген көлемін ҚР ҰБ назарына жеткізеді және ҚР ҰБ аударуды жүзеге асыратын деректемелер туралы хабарлайды.

13. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ежемесячно прогнозирует объем потребности республиканского бюджета в гарантированном трансферте из Нацфонда.
Прогноз объема потребности республиканского бюджета в гарантированном трансферте из Нацфонда РК на предстоящий месяц определяется с учетом остатка бюджетных средств на контрольном счете наличности республиканского бюджета, прогнозов ожидаемого объема поступлений в республиканский бюджет и об ожидаемом исполнении расходов республиканского бюджета на предстоящий месяц и информации, представляемой ежемесячно в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета администраторами республиканских бюджетных программ.
14. Перечисление необходимого объема потребности денег гарантированного трансферта из Нацфонда в республиканский бюджет осуществляется на основании заявки, направляемой ежемесячно в НБ РК.
Перечисление целевых трансфертов из Нацфонда в республиканский бюджет осуществляется на основании заявки, направляемой в НБ РК.
Заявка на выделение гарантированного и целевого трансфертов из Нацфонда (далее – заявка) составляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета согласно приложению 2 к настоящим Правилам, подписывается первым руководителем центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или лицом, им уполномоченным, и направляется не позднее следующего рабочего дня в
НБ РК.
НБ РК на основании заявки центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета перечисляет заявленную сумму гарантированного трансферта в течение пятнадцати календарных дней, целевого трансферта из Нацфонда в течении пяти календарных дней на контрольный счет наличности республиканского бюджета со дня ее получения.
В случае отсутствия или возможной недостаточности денег на счете Правительства для учета средств Нацфонда в тенге, необходимых для исполнения заявки/заявок, НБ РК производит реконвертацию части денег или активов в иностранной валюте со счета Нацфонда в иностранной валюте согласно Правил конвертации и реконвертации активов Национального фонда Республики Казахстан, утвержденных постановлением правления НБ РК.
15. При достаточности бюджетных денег республиканского бюджета на предстоящий месяц, определенной на основании прогноза, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета до 25 числа каждого месяца направляет письмо в НБ РК, в котором сообщает, что на предстоящий месяц перечисление денег гарантированного трансферта из Нацфонда не требуется.
16. При возникновении факторов, требующих корректировки (уменьшения либо увеличения) объемов гарантированного или целевого трансферта из Нацфонда в определенном месяце с соответствующей корректировкой в последующих месяцах, вносятся дополнения и изменения в сводный план поступлений и финансирования по платежам республиканского бюджета.

13. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджеттің Ұлттық қордан кепілдік берілген трансфертке қажеттілік көлемін ай сайын болжайды.
Алдағы айға Ұлттық қордан берілетін кепілдік берілген трансфертке республикалық бюджет қажеттілігінің көлемін болжау республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы бюджет қаражатының қалдығын, республикалық бюджетке түсетін түсімдердің күтілетін көлемінің болжамдары мен алдағы айда республикалық бюджет шығыстарының күтілетін атқарылуын және республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ай сайын ұсынатын ақпараты ескеріле отырып айқындалады.
14. Ұлттық қордан республикалық бюджетке берілетін кепілдік берілген трансферттің ақша қажеттілігінің қажетті көлемін аудару ай сайын ҚР ҰБ-ға жіберілетін өтінімнің негізінде жүзеге асырылады.
Ұлттық қордан республикалық бюджетке берілетін нысаналы трансферттерді аудару ҚР ҰБ-ға жіберілетін өтінімнің негізінде жүзеге асырылады.
Ұлттық қордан кепілдік берілген және нысаналы трансферттерді бөлуге арналған өтінімді (бұдан әрі – өтінім) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасайды, оған бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның бірінші басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға қол қояды және ҚР ҰБ-ға келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі.
ҚР ҰБ бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның өтінімі негізінде оны алған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде кепілдік берілген трансферттің мәлімделген сомасын, күнтізбелік бес күн ішінде Ұлттық қордан берілетін нысаналы трансфертті республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотына аударады.
Ұлттық қордың өтінімді/өтінімдерді орындау үшін қажетті теңгедегі қаражатын есепке алу үшін Үкімет шотында ақша болмаған немесе жеткіліксіз болуы мүмкін жағдайда ҚР ҰБ Ұлттық қордың шетел валютасындағы шотынан ақшаның немесе активтердің бір бөлігін ҚР ҰБ-ның басқармасының қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін айырбастау және қайта айырбастау қағидаларына сәйкес қайта айырбастауды жүргізеді.
15. Республикалық бюджеттің болжамның негізінде айқындалған алдағы айға арналған бюджеттік ақшасы жеткілікті болған кезде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган әрбір айдың 25-күніне дейін ҚР ҰБ-ға хат жібереді, онда алдағы айға Ұлттық қордан кепілдік берілген трансферттің ақшасын аудару талап етілмейтінін хабарлайды.
16. Келесі айларда тиісті түзетумен белгілі бір айда Ұлттық қордан берілетін кепілдік берілген немесе нысаналы трансферттің көлемін түзетуді (азайтуды не арттыруды) талап ететін факторлар туындаған кезде республикалық бюджет түсімдері мен төлемдері бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына толықтырулар мен өзгерістер енгізіледі.

17. Для финансирования текущих бюджетных программ и бюджетных программ развития предыдущего года в объеме не более суммы неоплаченных зарегистрированных обязательств на начало текущего финансового года за счет неперечисленной за истекший финансовый год суммы гарантированного трансферта из Нацфонда, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в срок до 20 января текущего финансового года предоставляет в центральный уполномоченный орган по государственному планированию информацию о сумме гарантированного трансферта, неперечисленного за истекший финансовый год из Нацфонда в республиканский бюджет, исполнении планов финансирования по текущим бюджетным программам и бюджетным программам развития в разрезе администраторов бюджетных программ и инвестиционных проектов с указанием причин неполного выполнения мероприятий за прошедший финансовый год, а также перечень неисполненных договоров по инвестиционным проектам в разрезе республиканских бюджетных программ развития и администраторов республиканских бюджетных программ, за исключением бюджетных программ развития, реализуемых за счет средств внешних займов, грантов и бюджетных кредитов.
18. На основании информации, полученной из центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию вносит в установленном порядке на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии:
1) перечень текущих бюджетных программ и бюджетных программ развития, по которым имеются неоплаченные обязательства по зарегистрированным договорам за истекший финансовый год;
2) информацию о сумме гарантированного трансферта, не перечисленного за истекший финансовый год из Нацфонда в республиканский бюджет;
3) предложение по финансированию в текущем финансовом году текущих бюджетных программ и бюджетных программ развития в части неоплаченных обязательств путем корректировки республиканского бюджета на текущий финансовый год.
19. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании документов, перечисленных в пунктах 17-18 настоящих Правил, вносит изменения в сводный план финансирования по обязательствам, сводный план поступлений и финансирования по платежам в соответствии с Правилами исполнения бюджета.
19-1. При неполном использовании гарантированного и/или целевого трансфертов из Нацфонда по итогам истекшего финансового года центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет:
1) уменьшение привлекаемой суммы гарантированного трансферта из Нацфонда на очередной финансовый год на неиспользованную сумму гарантированного трансферта из Нацфонда за истекший год;
При этом неиспользованная сумма гарантированного трансферта из Нацфонда за истекший год используется в качестве части гарантированного трансферта из Нацфонда очередного года;

17. Өткен қаржы жылында аударылмаған Ұлттық қордан бөлінген кепілдік берілген трансферт сомасының есебінен ағымдағы қаржы жылының басында төленбеген тіркелмеген міндеттемелердің сомасынан аспайтын көлемде өткен жылдың ағымдағы бюджеттік бағдармаларын және бюджеттік даму бағдарламаларын қаржыландыру үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ағымдағы қаржы жылының 20 қаңтарына дейінгі мерзімде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға өткен қаржы жылында Ұлттық қордан республикалық бюджетке аударылмаған кепілдік берілген трансферттің сомасы, өткен қаржы жылында іс-шаралардың толық орындалмауы себептерін көрсете отырып, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері және инвестициялық жобалар бөлінісінде ағымдағы бюджеттік бағдарламалар және бюджеттік даму бағдарламалары бойынша қаржыландыру жоспарларының орындалуы туралы ақпаратты, сондай-ақ сыртқы қарыз қаражаты, гранттар және бюджеттік кредиттер есебінен іске асырылатын бюджеттік даму бағдарламаларын қоспағанда, республикалық бюджеттік даму бағдарламалары және республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бөлінісінде инвестициялық жобалар бойынша орындалмаған шарттар тізбесін береді.
18. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органнан алынған ақпараттың негізінде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган белгіленген тәртіппен Республикалық бюджет комиссиясының қарауына:
1) өткен қаржы жылында тіркелген шарттар бойынша төленбеген міндеттемелері бар ағымдағы бюджеттік бағдарламалардың және бюджеттік даму бағдарламаларының тізбесін;
2) өткен қаржы жылында Ұлттық қордан республикалық бюджетке аударылмаған кепілдік берілген трансферттің сомасы туралы ақпарат;
3) ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджетті түзету арқылы төленбеген міндеттемелер бөлігінде ағымдағы қаржы жылында ағымдағы бюджеттік бағдарламаларды және бюджеттік даму бағдарламаларын қаржыландыру жөнінде ұсыныс енгізеді.
19. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган осы Қағидалардың 17–18-тармақтарында көрсетілген құжаттардың негізінде Бюджетті атқару қағидаларына сәйкес міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізеді.
19-1. Өткен қаржы жылының қорытындысы бойынша Ұлттық қордан кепілдендірілген және/немесе нысаналы трансферттерді толық пайдаланбаған кезде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган:
1) кезекті қаржы жылына Ұлттық қордан кепілдендірілген трансферттің тартылатын сомасын өткен жылғы Ұлттық қордан кепілдендірілген трансферттің пайдаланылмаған сомасына азайтуды;
Бұл ретте, өткен жылғы Ұлттық қордан кепілдендірілген трансферттің пайдаланылмаған сомасы кезекті жылдың Ұлттық қорынан кепілдендірілген трансферттің бір бөлігі ретінде пайдаланылады;

2) возврат части неиспользованных (недоиспользованных) средств, привлеченных из Нацфонда в республиканский бюджет в виде целевого трансферта путем корректировки бюджета за счет остатков средств республиканского бюджета;
3) возврат части привлеченного гарантированного трансферта в республиканский бюджет путем корректировки бюджета за счет остатков средств республиканского бюджета.
При превышении за текущий финансовый год ожидаемого поступления доходов (без учета поступлений трансфертов из Нацфонда) над плановыми (без учета поступлений трансфертов из Нацфонда) центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет возврат в Нацфонд части привлеченного гарантированного трансферта из Нацфонда.
Возврат из республиканского бюджета части привлеченного гарантированного трансферта из Нацфонда осуществляется в порядке, определенном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Сноска. Правила дополнены пунктом 19-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2015 № 1188; в редакции постановления Правительства РК от 11.04.2022 № 210 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета измененные суммы сводного плана поступлений и финансирования по платежам республиканского бюджета в течение трех рабочих дней со дня внесения изменений доводит до НБ РК.
21. Для осуществления расходов, связанных с управлением Нацфондом, НБ РК направляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета счет-фактуры для оплаты.
22. Для осуществления расходов, связанных с проведением ежегодного аудита, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета направляет в НБ РК копию счета-фактуры, выставленного внешним аудитором, и уведомление о подтверждении расходов.
23. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в сроки, установленные договором о доверительном управлении, заключенным между НБ РК и Правительством, направляет в НБ РК уведомление о подтверждении расходов Нацфонда, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, подписанное первым руководителем центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или лицом, им уполномоченным.
НБ РК на основании уведомления о подтверждении расходов Нацфонда списывает с тенгового счета Правительства сумму для покрытия расходов, связанных с управлением Нацфондом и проведением ежегодного внешнего аудита.
В случае отсутствия или недостаточности денег на счете Правительства для учета средств Нацфонда в тенге, необходимых для исполнения уведомления, НБ РК производит реконвертацию части денег или активов в иностранной валюте со счета Нацфонда согласно Правилам конвертации и реконвертации активов Нацфонда, утвержденным постановлением правления НБ РК.

2) республикалық бюджет қаражатының қалдықтары есебінен бюджетті түзету жолымен Ұлттық қордан республикалық бюджетке нысаналы трансферт түрінде тартылған, пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) қаражаттың бір бөлігін қайтаруды;
3) республикалық бюджет қаражатының қалдықтары есебінен бюджетті түзету жолымен республикалық бюджетке тартылған кепілдендірілген трансферттің бір бөлігін қайтаруды жүзеге асырады.
Ағымдағы қаржы жылында күтілетін кірістер түсімі (Ұлттық қордан берілетін трансферттер түсімін есепке алмағанда) жоспарланған кірістерден (Ұлттық қордан берілетін трансферттер түсімін есепке алмағанда) асып түскен кезде, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Ұлттық қордан тартылған кепілдендірілген трансферттің бір бөлігін Ұлттық қорға қайтаруды жүзеге асырады.
Ұлттық қордан тартылған кепілдендірілген трансферттің бір бөлігін республикалық бюджеттен қайтару бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 19-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2015 № 1188 қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.04.2022 № 210 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджет түсімдерінің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының өзгерген сомаларын өзгерістер енгізілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ҚР ҰБ-ның назарына жеткізеді.
21. Ұлттық қорды басқаруға байланысты шығыстарды жүзеге асыру үшін ҚР ҰБ бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ақы төлеу үшін шот-фактура жібереді.
22. Жыл сайынғы аудитті жүргізуге байланысты шығыстарды жүзеге асыру үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ҚР ҰБ-ға сыртқы аудитор ұсынған шот-фактураның көшірмесін және шығыстарды растау туралы хабарлама жібереді.
23. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ҚР ҰБ мен Үкімет арасында жасалған сенімгерлік басқару туралы шартта белгіленген мерзімде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ҚР ҰБ-ға бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның бірінші басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға қол қойған Ұлттық қордың шығыстарын растау туралы хабарлама жібереді.
ҚР ҰБ Ұлттық қордың шығыстарын растау туралы хабарламаның негізінде Ұлттық қорды басқаруға және жыл сайынғы сыртқы аудитті жүргізуге байланысты шығыстарды жабуға арналған соманы Үкіметтің теңгелік шотынан есептен шығарады.
Ұлттық қордың хабарламаны орындау үшін қажетті қаражатын есепке алу үшін Үкіметтің шотында теңгедегі ақша болмаған немесе жеткіліксіз болуы мүмкін жағдайда ҚР ҰБ Ұлттық қордың шотынан шетел валютасындағы ақшаның немесе активтердің бір бөлігін ҚР ҰБ басқармасының қаулысымен бекітілген Ұлттық қордың активтерін айырбастау және қайта айырбастау қағидаларына сәйкес қайта айырбастауды жүргізеді.

24. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и НБ РК осуществляют ежемесячно сверку движения денег по тенговому счету Правительства и соответствующему счету Правительства в тенге для учета тенгового эквивалента средств, поступающих в иностранной валюте, согласно приложению 4 к настоящим Правилам "Ведомость сверки движения денег Национального фонда Республики Казахстан".
25. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на полугодовой основе размещает на своем официальном интернет-ресурсе информацию по управлению и использованию средств Нацфонда.
Сноска. Пункт 25 – в редакции постановления Правительства РК от 29.04.2024 № 349 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам зачисления
активов в Национальный фонд
Республики Казахстан и
использования
Национального фонда
Республики Казахстан

24. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган және ҚР ҰБ "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының ақша қозғалысын салыстырып тексеру ведомості" деген осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес ай сайын шетел валютасында түсетін қаражаттың теңгелік баламасын есепке алу үшін Үкіметтің теңгелік шоты және Үкіметтің тиісті шоты бойынша ақша қозғалысын салыстырып тексеруді жүзеге асырады.
25. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган өзінің ресми интернет-ресурсына Ұлттық қор қаражатын басқару және пайдалану жөніндегі ақпаратты жартыжылдық негізде орналастырып тұрады.
Ескерту. 2-тарау 25-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.04.2024 № 349 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қорына активтерді
есептеу және
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қорын пайдалану
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
№ ________ бет
Қалыптастырылған күні ____

Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правительства РК от 29.04.2024 № 349 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Страница № __________
Дата формирования ____
Отчет о движении денег на контрольном счете наличности Национального фонда Республики Казахстан по состоянию на ____________ отчетный период _____года
Индекс: ДДКСННФ-1
Периодичность: ежемесячно, ежегодно
Представляет: Министерство финансов Республики Казахстан
Куда представляется: Правительство, Высшая аудиторская палата, Министерство национальной экономики Республики Казахстан
Срок представления: в срок до 15 числа месяца, следующего за отчетным.
Единица измерения ________
Коды единой бюджетной классификации
Наименование
Сумма с начала года с нарастающим итогом
1
2
3
I. Доходы:
1
Налоговые поступления
1
Подоходный налог
1
Корпоративный подоходный налог
1
2
3
5
Корпоративный подоходный налог с юридических лиц организаций нефтяного сектора
5
Внутренние налоги на товары, работы и услуги
3
Поступления за использование природных и других ресурсов
22
Налог на сверхприбыль от организаций нефтяного сектора
25
Бонусы от организаций нефтяного сектора
26
Налог на добычу полезных ископаемых от организаций нефтяного сектора
27
Рентный налог на экспорт от организаций нефтяного сектора
28
Доля Республики Казахстан по разделу продукции по заключенным контрактам от организаций нефтяного сектора
29
Дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции, и альтернативный налог на недропользование от организаций нефтяного сектора
2
Hеналоговые поступления
4
Штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан
2
Штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан, на организации нефтяного сектора
1
2
3
1
Административные штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые центральными государственными органами, их территориальными подразделениями, на организации нефтяного сектора
2
Прочие штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета, на организации нефтяного сектора
3
Средства, полученные от природопользователей по искам о возмещении вреда организациями нефтяного сектора
6
Прочие неналоговые поступления
1
Прочие неналоговые поступления
11
Другие неналоговые поступления от организаций нефтяного сектора
3
Поступления от продажи основного капитала
3
Продажа земли и нематериальных активов
1
Продажа земли
2
Поступления от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения
II. Поступления от продажи финансовых активов
6
Поступления от продажи финансовых активов государства
1
Поступления от продажи финансовых активов государства
1
Поступления от продажи финансовых активов внутри страны
3
Поступления от приватизации республиканской собственности
7
Поступления от передачи в конкурентную среду активов национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний и их дочерних, зависимых и иных юридических лиц, являющихся аффилированными с ними, в порядке, определяемом центральным
1
2
3
уполномоченным органом по государственному планированию, и по перечню, утверждаемому Правительством Республики Казахстан
III. Итого поступлений на контрольном счету наличности (далее – КСН) Национального фонда Республики Казахстан
IV. Переводы с КСН Национального фонда Республики Казахстан
13
Прочие
9
Прочие

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.04.2024 № 349 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
_______ жағдай бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы туралы есеп 20 ___жылғы есепті кезең
Индексі: ДДКСННФ-1
Кезеңділігі: ай сайын, жыл сайын
Ұсынады: Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Үкіметі, Жоғары аудиторлық палатасы, Ұлттық экономика министрлігі
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 15-і күніне дейінгі мерзімде
Өлшем бірлігі ________
Бiрыңғай бюджеттiк сыныптаманың коды
Атауы
Жыл басынан бері өсу шамасына қарай сомасы
I. Кірістер:
1
Салықтық түсiмдер
1
Табыс салығы
1
Корпоративтiк табыс салығы
5
Мұнай секторы ұйымдарының заңды тұлғаларынан алынатын корпоративтiк табыс салығы
5
Тауарларға, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтерге салынатын iшкi салықтар
3
Табиғи және басқа да ресурстарды пайдаланудан түсетiн түсiмдер
22
Мұнай секторы ұйымдарынан алынатын үстеме пайда салығы
25
Мұнай секторы ұйымдарынан түсетiн бонустар
26
Мұнай секторы ұйымдарынан түсетiн пайдалы қазбаларды өндiру салығы
27
Мұнай секторы ұйымдарынан түсетiн экспортқа рента салығы
28
Жасалған келiсiмшарттар бойынша өнiмдi бөлу бойынша мұнай секторы ұйымдарынан түсетін Қазақстан Республикасының үлесi
29
Өнiмдi бөлу туралы келiсiмшарт бойынша қызметтi жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемi және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін жер қойнауын пайдалануға балама салық
2
Салықтық емес түсiмдер
4
Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджеті (шығыстар сметасы) есебінен ұсталатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
2
Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджеті (шығыстар сметасы) есебінен ұсталатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер мұнай секторы ұйымдарына салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
1
Орталық мемлекеттiк органдар, олардың аумақтық бөлімшелері мұнай секторы ұйымдарына салатын әкімшілік айыппұлдар, өсiмпұлдар, санкциялар, өндiрiп алулар
2
Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер мұнай секторы ұйымдарына салатын өзге де айыппұлдар, өсiмпұлдар, санкциялар, өндiрiп алулар
3
Зиянды өтеу туралы талап қою бойынша мұнай секторы ұйымдары табиғат пайдаланушылардан алған қаражат
6
Салықтық емес өзге түсiмдер
1
Салықтық емес өзге түсiмдер
11
Мұнай секторының ұйымдарынан түсетін салықтық емес басқа түсiмдер
3
Негiзгi капиталды сатудан түсетiн түсiмдер
3
Жерді және материалдық емес активтерді сату
1
Жер сату
2
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерiн сатудан түсетiн түсiмдер
II. Қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер
6
Мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер
1
Мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер
1
Ел ішінде қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер
3
Республикалық меншiктi жекешелендіруден түсетін түсімдер
7
Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың және олардың еншілес, тәуелді және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен және Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін тізбе бойынша олармен үлестес болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың активтерін бәсекелес ортаға беруден түсетін түсімдер
III. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы (бұдан әрі – ҚБШ) түсiмдер жиыны
IV. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ҚБШ-дан аударымдар
13
Өзге
9
Өзге

Настоящие Правила составления годового отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 133 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок составления годового отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан.
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правительства РК от 29.04.2024 № 349 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Порядок составления годового отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции постановления Правительства РК от 06.05.2021 № 296 (вводится в действие с 01.01.2019).
1. Отчетность о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан (далее – Нацфонд) ведется в соответствии со статьями 133 и 134 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления Правительства РК от 29.04.2024 № 349 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Отчет о поступлениях и использовании Нацфонда составляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета 5-го и 20-го числа месяца, следующего за отчетным, по состоянию на 1-е и 15-е числа соответственно.
3. Годовой отчет о формировании и использовании Нацфонда составляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета совместно с Национальным Банком Республики Казахстан ежегодно до 1 мая года, следующего за отчетным, с включением результатов аудита Нацфонда.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2015 № 1188.
4. Годовой отчет о формировании и использовании Нацфонда содержит:
отчет о поступлениях и использовании Национального фонда Республики Казахстан по форме 1, утвержденной настоящим постановлением;
отчет о деятельности Национального Банка Республики Казахстан по доверительному управлению Национальным фондом Республики Казахстан, состоящий из отчетов по формам:
1) отчет об активах и обязательствах Национального фонда Республики Казахстан по форме 2, утвержденной настоящим постановлением;
2) отчет о совокупном доходе Национального фонда Республики Казахстан по форме 3, утвержденной настоящим постановлением;
3) отчет о движении денежных средств Национального фонда Республики Казахстан по форме 4, утвержденной настоящим постановлением;
4) отчет об изменениях в чистых активах Национального фонда Республики Казахстан по форме 5, утвержденной настоящим постановлением.

"Осы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы жылдық есепті жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 133-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы жылдық есепті жасау тәртібін айқындайды.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.04.2024 № 349 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы жылдық есепті жасау тәртібі
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.05.2021 № 296 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының (бұдан әрі – Ұлттық қор) қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы есептілік Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 133 және 134-баптарына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.04.2024 № 349 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Ұлттық қордың түсімдері мен пайдаланылуы туралы есепті бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган есепті айдан кейінгі айдың 5-ші және 20-шы күні тиісінше 1-ші және 15-ші күнгі жағдай бойынша жасайды.
3. Ұлттық қордың қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы жылдық есепті бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірге, Ұлттық қор аудитінің нәтижелерін енгізе отырып жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 1 мамырына дейін жасайды.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2015 № 1188 қаулысымен.
4. Ұлттық қордың қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы жылдық есепте мыналар:
осы қаулымен бекітілген 1-нысан бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық қор түсімдері мен оларды пайдалану туралы есеп;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі туралы есеп, ол нысандар бойынша мынадай есептерден тұрады:
1) осы қаулымен бекітілген 2-нысан бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтері мен міндеттемелері туралы есеп;
2) осы қаулымен бекітілген 3-нысан бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының жиынтық кірісі туралы есеп;
3) осы қаулымен бекітілген 4-нысан бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп;
4) осы қаулымен бекітілген 5-нысан бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының таза активтеріндегі өзгерістер туралы есеп қамтылған.

Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правительства РК от 30.06.2017 № 408 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.04.2024 № 349 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. В соответствии с пунктом 1 статьи 134 Бюджетного кодекса Республики Казахстан Правительство совместно с Национальным Банком Республики Казахстан не позднее 1 июня текущего года вносит на утверждение Президента Республики Казахстан годовой отчет с приложением результатов проведенного внешнего аудита.
Аудированная годовая финансовая отчетность по результатам доверительного управления Национальным фондом Республики Казахстан подписывается руководителем центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, Председателем и главным бухгалтером Национального Банка Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 5 – в редакции постановления Правительства РК от 29.04.2024 № 349 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. НБ РК и центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета обеспечивают исполнение обязательств, предусмотренных договором о доверительном управлении Нацфондом.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.06.2017 № 408 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.04.2024 № 349 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 134-бабының 1-тармағына сәйкес Үкімет Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп жылдық есепті жүргізілген сыртқы аудит нәтижелерімен қоса ағымдағы жылғы 1 маусымнан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Президентінің бекітуіне енгізеді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару нәтижелері бойынша аудиттелген жылдық қаржылық есептілікке бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның басшысы, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы және бас бухгалтері қол қояды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.04.2024 № 349 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. ҚР ҰБ және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Ұлттық қорды сенімгерлік басқару туралы шартта көзделген міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етеді.