О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 октября 2014 года № 1108 "Об утверждении Правил выпуска материальных ценностей из государственного материального резерва в порядке освежения и разбронирования"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 августа 2018 года № 486.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 октября 2014 года № 1108 "Об утверждении Правил выпуска материальных ценностей из государственного материального резерва в порядке освежения и разбронирования" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 64, ст. 590) следующее изменение:
Правила выпуска материальных ценностей из государственного материального резерва в порядке освежения и разбронирования, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 9 августа 2018 года № 486
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 октября 2014 года № 1108
Правила выпуска материальных ценностей из государственного материального резерва в порядке освежения и разбронирования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выпуска материальных ценностей из государственного материального резерва в порядке освежения и разбронирования (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 9 статьи 94 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" и определяют порядок выпуска материальных ценностей из государственного материального резерва в порядке освежения и разбронирования, за исключением случаев их выпуска для принятия мер по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий, оказания регулирующего воздействия на рынок, помощи беженцам, гуманитарной помощи, передачи на баланс другим государственным органам, а также при выпуске в случаях, определенных пунктом 5 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) текущая цена – цена объекта продажи, складывающаяся в ходе аукциона;
2) начальная цена – цена объекта продажи, определяемая в соответствии с пунктом 13 настоящих Правил;
3) аукцион – форма торгов, при которой участники заявляют свои предложения публично, проводимых с использованием веб-портала реестра в электронном формате;

"Жаңарту және броньнан шығару тәртібімен мемлекеттік материалдық резервтен материалдық құндылықтарды шығару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 17 қазандағы № 1108 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 9 тамыздағы № 486 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Жаңарту және броньнан шығару тәртібімен мемлекеттік материалдық резервтен материалдық құндылықтарды шығару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 17 қазандағы № 1108 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 64, 590-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Жаңарту және броньнан шығару тәртібімен мемлекеттік материалдық резервтен материалдық құндылықтарды шығару қағидалары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы тамыздағы
№ 486 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 17 қазандағы
№ 1108 қаулысымен
бекітілген
Жаңарту және броньнан шығару тәртібімен мемлекеттік материалдық резервтен материалдық құндылықтарды шығару қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жаңарту және броньнан шығару тәртібімен мемлекеттік материалдық резервтен материалдық құндылықтарды шығару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 94-бабының 9-тармағына сәйкес әзірленді және төтенше жағдайлар мен олардың салдарының алдын алу және оларды жою жөнінде шаралар қабылдау, нарыққа реттеушілік әсер ету, босқындарға көмек көрсету, гуманитарлық көмек көрсету, басқа мемлекеттік органдардың балансына беру үшін шығару жағдайларын, сондай-ақ "Мемлекеттiк сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 5-тармағында айқындалған жағдайларда шығаруды қоспағанда, жаңарту және броньнан шығару тәртібімен мемлекеттік материалдық резервтен материалдық құндылықтарды шығару тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ағымдағы баға – сату объектісінің аукцион барысында қалыптасатын бағасы;
2) алғашқы баға – осы Қағидалардың 13-тармағына сәйкес айқындалатын сату объектісінің бағасы;
3) аукцион – электрондық форматта тізілімнің веб-порталын пайдалана отырып өткізілетін, қатысушылар өздерiнiң ұсыныстарын жария түрде мәлiмдейтiн сауда-саттық нысаны;

4) аукционный зал – раздел веб-портала реестра, обеспечивающий возможность ввода, хранения и обработки информации, необходимой для проведения аукциона;
5) аукционный номер – номер, присваиваемый участнику для участия на аукционе при наличии ЭЦП;
6) аукцион на повышение цены – метод аукциона, при котором стартовая цена повышается с заранее объявленным шагом;
7) аукцион на понижение цены – метод аукциона, при котором стартовая цена понижается с объявленным шагом;
8) стартовая цена - цена, с которой начинается аукцион по объекту продажи;
9) минимальная цена – цена, ниже которой объект продажи не может быть продан;
10) победитель – участник аукциона, предложивший наиболее высокую цену за объект продажи;
11) гарантийный взнос – денежная сумма в размере 15 % от начальной цены объекта продажи, вносимая физическим или негосударственным юридическим лицом для участия в аукционе, но не более чем 30000-кратного месячного расчетного показателя;
12) участник – физическое или юридическое лицо, зарегистрированное в установленном порядке для участия в аукционе;
13) закладка материальных ценностей в государственный материальный резерв (далее – закладка) – принятие материальных ценностей для хранения в государственном материальном резерве;
14) подведомственная организация системы государственного материального резерва (далее – подведомственная организация) – юридическое лицо, осуществляющее хранение материальных ценностей государственного материального резерва;
15) план оперирования материальными ценностями государственного материального резерва (далее – План оперирования) – документ, регламентирующий поставку, хранение и выпуск материальных ценностей из государственного материального резерва;
16) пункты хранения материальных ценностей государственного материального резерва (далее - пункты хранения) – юридические лица, осуществляющие на договорной основе хранение материальных ценностей государственного материального резерва и оказание услуг, связанных с хранением;
17) единый оператор в сфере учета государственного имущества (далее - единый оператор) – юридическое лицо, определенное по решению Правительства Республики Казахстан, на которое возложены задачи по реализации единой технической политики в сфере организации и учета государственного имущества;
18) цена продажи – окончательная цена объекта продажи, установленная в результате аукциона;
19) продавец – структурное подразделение уполномоченного органа в области государственного материального резерва;
20) покупатель – победитель аукциона, заключивший договор купли-продажи;

4) аукцион залы – аукционды өткізу үшін қажетті ақпаратты енгізу, сақтау және өңдеу мүмкіндігін қамтамасыз ететін тізілім веб-порталының бөлімі;
5) аукцион нөмірі – ЭЦҚ болған кезде қатысушыға аукционға қатысу үшін берілетін нөмір;
6) бағаны көтеру аукционы – бастапқы бағасы алдын ала жарияланған қадаммен арттырылатын аукцион әдiсi;
7) бағаны төмендету аукционы – бастапқы бағасы алдын ала жарияланған қадаммен төмендетiлетiн аукцион әдiсi;
8) бастапқы баға – сату объектісі бойынша аукцион басталатын баға;
9) ең төменгі баға – сату объектісін одан төмен бағаға сатуға болмайтын баға;
10) жеңiмпаз – сату объектісі үшiн неғұрлым жоғары баға ұсынған аукционға қатысушы;
11) кепілдік жарна – аукционға қатысу үшін сату объектісінің бастапқы бағасының 15%-ы мөлшерінде жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлға енгізетін, бірақ 30000 еселенген айлық есептік көрсеткіштен аспайтын ақша сомасы;
12) қатысушы – аукционға қатысу үшiн белгiленген тәртiппен тiркелген жеке немесе заңды тұлға;
13) материалдық құндылықтарды мемлекеттiк материалдық резервке салу (бұдан әрі – салу) – материалдық құндылықтарды мемлекеттiк материалдық резервте сақтау үшiн қабылдап алу;
14) мемлекеттік материалдық резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымы (бұдан әрі – ведомстволық бағынысты ұйым) – мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтауды жүзеге асыратын заңды тұлға;
15) мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарымен операция жүргізу жоспары (бұдан әрі – Операция жүргізу жоспары) – мемлекеттік материалдық резервтен материалдық құндылықтарды жеткізуді, сақтауды және шығаруды регламенттейтін құжат;
16) мемлекеттiк материалдық резервтiң материалдық құндылықтарын сақтау пункттерi (бұдан әрі – сақтау пункттері) – мемлекеттiк материалдық резервтiң материалдық құндылықтарын сақтауды және сақтауға байланысты қызметтер көрсетудi шарт негiзiнде жүзеге асыратын заңды тұлғалар;
17) мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор (бұдан әрі – Бірыңғай оператор) – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен айқындалған, өзіне мемлекеттік мүлікті ұйымдастыру мен есепке алу саласында бірыңғай техникалық саясатты іске асыру бойынша міндеттер жүктелген заңды тұлға;
18) сату бағасы – аукцион нәтижесінде белгіленген сату объектісінің түпкілікті бағасы;
19) сатушы – мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі;
20) сатып алушы – сатып алу-сату шартын жасасқан аукцион жеңiмпазы;

21) идентификатор договора купли-продажи – уникальный номер договора купли-продажи, присваемый веб-порталом реестра;
22) объект продажи – единица материальных ценностей государственного материального резерва или их группа, выставляемые для реализации на аукционе;
23) веб-портал реестра – интернет-ресурс, размещенный в сети интернет по адресу: www.gosreestr.kz, предоставляющий единую точку доступа к электронной базе данных об объектах продажи реестра государственного имущества (далее – реестр);
24) электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
25) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. Выпуск материальных ценностей из государственного материального резерва в порядке освежения и разбронирования осуществляется в соответствии с Планом оперирования путем проведения торгов в форме аукциона на веб-портале реестра.
Глава 2. Подготовка к проведению аукциона
4. Для организации аукционов продавцом формируется комиссия, в состав которой входят председатель, заместитель председателя и члены комиссии. Число членов комиссии составляет не менее пяти человек.
5. Председателем комиссии определяется должностное лицо уровнем не ниже заместителя руководителя продавца. Во время отсутствия председателя комиссии его функции выполняет его заместитель.
6. Организационная деятельность комиссии обеспечивается секретарем комиссии, который определяется из числа должностных лиц продавца. Секретарь комиссии не является членом комиссии и не голосует при принятии решений комиссией.
7. Заседания комиссии проводятся при условии присутствия не менее двух третей от общего числа членов комиссии и оформляются протоколом, который подписывается присутствующими членами комиссии, ее председателем, его заместителем и секретарем комиссии. В случае отсутствия члена комиссии в протоколе заседания комиссии указывается причина его отсутствия.
8. Решения комиссии принимаются простым большинством голосов от общего числа присутствующих членов комиссии. При равенстве голосов голос председателя является решающим.
9. Комиссия осуществляет следующие функции:
1) разрабатывает регламент своей работы, который утверждается руководителем продавца;
2) определяет объекты продажи;
3) принимает решение о снятии объекта продажи с аукциона.

21) сатып алу-сату шартының идентификаторы – тізілімнің веб-порталы беретін сатып алу-сату шартының бiрегей нөмiрі;
22) сату объектісі – аукционға өткізуге қойылатын мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының бірлігі немесе олардың тобы;
23) тізілімнің веб-порталы – www.gosreestr.kz мекенжайы бойынша интернет желісінде орналастырылған, мемлекеттік мүлік тізілімінің (бұдан әрі – тізілім) сату объектілері туралы электрондық дерекқорға бірыңғай қол жеткізу нүктесін ұсынатын интернет-ресурс;
24) электрондық құжат – ақпарат электрондық-цифрлық нысанда берілген және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
25) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі.
3. Жаңарту және броньнан шығару тәртібімен мемлекеттік материалдық резервтен материалдық құндылықтарды шығару тізілімнің веб-порталында аукцион нысанындағы сауда-саттық жолымен Операция жүргізу жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
2-тарау. Аукционды өткізуге дайындық
4. Аукциондарды ұйымдастыру үшін сатушы комиссия құрады, оның құрамына төраға, төрағаның орынбасары және комиссия мүшелері кіреді. Комиссия мүшелерінің саны кемінде бес адамды құрайды.
5. Комиссия төрағасы ретінде сатушы басшысының орынбасарынан төмен емес лауазымды тұлға айқындалады. Төраға болмаған уақытта оның функцияларын оның орынбасары атқарады.
6. Комиссияның ұйымдастыру қызметін комиссияның хатшысы қамтамасыз етеді, ол сатушының лауазымды тұлғаларының қатарынан айқындалады. Комиссияның хатшысы комиссияның мүшесі болып табылмайды және комиссия шешімдер қабылдаған кезде дауыс бермейді.
7. Комиссияның отырыстары комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан жағдайда өткізіледі және комиссияның қатысқан мүшелері, оның төрағасы, оның орынбасары және комиссияның хатшысы қол қоятын хаттамамен ресімделеді. Комиссия мүшесі болмаған жағдайда, комиссия отырысының хаттамасында оның болмау себебі көрсетіледі.
8. Комиссия шешімдері қатысып отырған комиссия мүшелерінің жалпы санынан қарапайым көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар тең болған кезде төрағаның дауысы шешуші болып табылады.
9. Комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) өз жұмысының регламентiн әзiрлейдi, оны сатушының басшысы бекітеді;
2) сату объектілерін айқындайды;
3) сату объектісін аукционнан алып тастау туралы шешім қабылдайды.

10. Функциями продавца являются:
1) обеспечение проведения оценки материальных ценностей мобилизационного резерва, выпускаемых в порядке разбронирования;
2) осуществление подготовки и проведения аукционов;
3) осуществление контроля за ходом организации и проведения аукционов;
4) заключение договора купли-продажи с победителем аукциона и контроль за его исполнением;
5) осуществление других мероприятий, необходимых для организации и проведения аукционов.
11. Единый оператор обеспечивает функционирование веб-портала реестра, а также принимает гарантийные взносы участников аукциона.
Единый оператор:
1) перечисляет гарантийный взнос участника, победившего в аукционе, в республиканский бюджет в течение трех рабочих дней с даты подписания продавцом с ЭЦП на веб-портале реестра заявления на перечисление гарантийного взноса;
2) возвращает гарантийные взносы другим участникам аукционов в течение трех рабочих дней с даты подписания участниками с ЭЦП на веб-портале реестра заявлений на возврат гарантийных взносов.
12. Подготовка к проведению аукциона осуществляется в следующем порядке:
1) определяется объект продажи;
2) производится сбор необходимых материалов по объекту продажи в соответствии с пунктом 18 настоящих Правил;
3) определяется начальная цена объекта продажи;
4) устанавливаются сроки проведения аукционов;
5) публикуется извещение о проведении аукциона;
6) принимаются гарантийные взносы;
7) производится регистрация участников.
13. Начальная цена объекта продажи определяется на основании балансовой стоимости или оценки объекта продажи в случае ее проведения.
14. Материальные ценности мобилизационного резерва, выпускаемые в порядке разбронирования, подлежат оценке в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
15. Объект продажи на первый аукцион выставляется не позднее тридцати календарных дней с момента принятия Плана оперирования или включения объекта продажи в План оперирования.
В случае признания аукциона несостоявшимся, каждый последующий аукцион осуществляется через каждые двадцать календарных дней до реализации объекта продажи или его снятия с аукциона.
16. Извещение о проведении аукциона публикуется продавцом не менее чем за пятнадцать календарных дней до его проведения на веб-портале реестра на казахском и русском языках.
17. Извещение о проведении аукциона содержит следующие сведения:
1) дату и время проведения аукциона;
2) метод аукциона;
3) сведения об объекте продажи, включающие наименование, объем, начальную цену объекта продажи;

10. Сатушының функциялары:
1) броньнан шығару тәртібімен шығарылатын жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарына бағалау жүргізуді қамтамасыз ету;
2) аукциондарды дайындауды және өткізуді жүзеге асыру;
3) аукциондарды ұйымдастыру және өткізу барысын бақылауды жүзеге асыру;
4) аукцион жеңімпазымен сатып алу-сату шарттарын жасасу және оның орындалуын бақылау;
5) аукциондарды ұйымдастыруға және өткізуге қажет басқа да іс-шараларды жүргізу болып табылады.
11. Бірыңғай оператор тізілім веб-порталының жұмыс істеуін қамтамасыз етеді, сондай-ақ аукционға қатысушылардың кепілдік жарналарын қабылдайды.
Бірыңғай оператор:
1) кепілдік жарнаны аударуға өтінімді тізілімнің веб-порталында ЭЦҚ пайдалана отырып сатушы қол қойған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде аукционда жеңген қатысушының кепілдік жарнасын республикалық бюджетке аударады;
2) кепілдік жарналарды қайтаруға өтініштерді тізілімнің веб-порталында ЭЦҚ пайдалана отырып қатысушылар қол қойған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде аукциондардың басқа қатысушыларына кепілдік жарнаны қайтарады.
12. Аукционды өткiзуге дайындық мынадай тәртiппен жүзеге асырылады:
1) сату объектісі айқындалады;
2) осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес сату объектісі бойынша қажеттi материалдарды жинау жүргiзiледi;
3) сату объектісінің алғашқы бағасы айқындалады;
4) аукциондарды өткізу мерзiмі белгiленедi;
5) аукционды өткiзу туралы хабарлама жарияланады;
6) кепiлдiк жарналар қабылданады;
7) қатысушыларды тiркеу жүргiзiледi.
13. Сату объектісінің алғашқы бағасы сату объектісінің баланстық құны немесе ол жүргізілген жағдайда бағалау негізінде айқындалады.
14. Броньнан шығару тәртібімен шығарылатын жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бағалауға жатады.
15. Сату объектісі Операция жүргізу жоспары қабылданған немесе объект Операция жүргізу жоспарына енгізілген сәттен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмей бірінші аукционға шығарылады.
Аукцион өтпеген деп танылған жағдайда, әрбір келесі аукцион сату объектісі сатылғанға немесе оны аукционнан алып тастағанға дейін әрбір күнтізбелік жиырма күн сайын жүзеге асырылады.
16. Сатушы аукцион өткiзiлетiндiгi туралы хабарламаны ол өткiзiлгенге дейiн кемiнде күнтізбелік он бес күн бұрын тізілімнің веб-порталында қазақ және орыс тілдерінде жариялайды.
17. Аукцион өткізу туралы хабарламада мынадай мәліметтер қамтылады:
1) аукционның өткiзiлетiн күнi және уақыты;
2) аукционның әдiсi;
3) сату объектісінің атауы, көлемі, алғашқы бағасы қамтылған сату объектісі туралы мәліметтер;

4) стартовую и минимальную (при проведении аукциона на понижение цены) цены объекта продажи;
5) размер гарантийного взноса и банковские реквизиты для его перечисления;
6) срок приема заявок;
7) порядок проведения аукциона, в том числе об оформлении участия в аукционе, условиях определения победителя аукциона;
8) телефоны и место нахождения продавца;
9) дополнительную информацию об объекте продажи, в том числе срок вывоза и местонахождение объекта продажи, учет налога на добавленную стоимость.
18. До публикации извещения о проведении аукциона по каждому объекту продажи продавец обеспечивает включение на веб-портал реестра электронных копий следующих документов:
1) отчет об оценке стоимости материальных ценностей (при наличии);
2) фотографии материальных ценностей, обеспечивающие представление о состоянии материальных ценностей, в количестве не менее 3 штук;
3) документы в сфере подтверждения соответствия (при наличии);
4) проект договора купли-продажи.
После публикации извещения продавец обеспечивает свободный доступ всем желающим к информации об объекте продажи посредством веб-портала реестра.
19. Гарантийный взнос для участия в аукционе вносится на реквизиты единого оператора.
Гарантийный взнос вносится участником либо от имени участника любым другим физическим или юридическим лицом.
При внесении гарантийного взноса в назначении платежа указывается индивидуальный идентификационный номер (далее - ИИН) или бизнес-идентификационный номер (далее - БИН) участника.
20. Участникам допускается внесение любого количества гарантийных взносов.
21. Гарантийный взнос участника, победившего на аукционе и заключившего договор купли-продажи, относится в счет причитающихся платежей по договору купли-продажи.
В случае если сумма гарантийного взноса превышает цену продажи, то победителю единым оператором возвращается разница в срок не позднее трех рабочих дней с даты заключения продавцом и покупателем договора купли-продажи на веб-портале реестра.
22. Гарантийный взнос не возвращается:
1) победителю - в случаях неподписания протокола о результатах торгов либо договора купли-продажи;
2) покупателю - в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств по договору купли-продажи.
Во всех остальных случаях гарантийные взносы возвращаются на реквизиты, указываемые участником аукциона, физическим или юридическим лицом в заявлении о возврате гарантийного взноса, подписанного с ЭЦП на веб-портале реестра.
23. Регистрация участников аукциона производится со дня публикации извещения и заканчивается за пять минут до начала аукциона, по истечении которых участники не могут отозвать поданную заявку.

4) сату объектісінің бастапқы және ең төменгі (бағаны төмендету аукционы өткiзiлген кезде) бағалары;
5) кепілдік жарнаның мөлшері мен оны аудару үшін банк деректемелері;
6) өтiнiмдердi қабылдау мерзімі;
7) аукционды өткiзу тәртібі, оның ішінде аукционға қатысуды ресімдеу, аукцион жеңімпазын анықтау шарттары туралы;
8) сатушының телефоны мен орналасқан жерi;
9) сату объектісі туралы қосымша ақпарат, оның ішінде сату объектісін шығару мерзімі және орналасқан жері, қосылған құн салығының есебі.
18. Аукцион өткізу туралы хабарлама жарияланғанға дейiн сатушы тізілімнің веб-порталына әрбір объект бойынша мынадай құжаттардың:
1) материалдық құндылықтардың құнын бағалау туралы есептің (бар болса);
2) материалдық құндылықтардың жай-күйін көрсетуді қамтамасыз ететін материалдық құндылықтар кемінде 3 дана фотосуретінің;
3) сәйкестікті растау саласындағы құжаттың (бар болса);
4) сатып алу-сату шарты жобасының электрондық көшiрмелерінің енгізілуін қамтамасыз етеді.
Хабарлама жарияланғаннан кейiн сатушы тізілімнің веб-порталы арқылы барлық қалаушылардың сату объектісі туралы ақпаратқа еркін қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
19. Аукционға қатысу үшін кепілдік жарна бірыңғай оператордың деректемелеріне енгізіледі.
Кепілдік жарнаны қатысушы не қатысушының атынан кез келген жеке немесе заңды тұлға енгізеді.
Кепілдік жарнаны енгізу кезінде төлем мақсатына қатысушының жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) көрсетіледі.
20. Қатысушыларға кепiлдiк жарнаның кез келген санын енгiзуге жол беріледі.
21. Аукционда жеңген және сатып алу-сату шартын жасасқан қатысушының кепiлдiк жарнасы сатып алу-сату шарты бойынша тиесілі төлемдер есебіне жатқызылады.
Егер кепілдік жарнаның сомасы сату бағасынан артық болса, онда бірыңғай оператор тізілімнің веб-порталында сатушы мен сатып алушы сатып алу-сату шартын жасасқан күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде жеңімпазға айырмасын қайтарады.
22. Кепiлдiк жарна:
1) жеңiмпазға – сауда-саттықтардың нәтижелерi туралы хаттамаға не сатып алу-сату шартына қол қоймаған жағдайда;
2) сатып алушыға – сатып алу-сату шарты бойынша мiндеттемелерiн орындамаған немесе тиiсiнше орындамаған жағдайда қайтарылмайды.
Қалған барлық жағдайларда кепілдік жарналар аукционға қатысушы жеке немесе заңды тұлға тізілімнің веб-порталында ЭЦҚ пайдалана отырып қол қойған жарнаны қайтару туралы өтініште көрсетілген деректемелерге қайтарылады.
23. Аукционға қатысушыларды тіркеу хабарлама жарияланған күннен бастап жүргізіледі және аукцион басталғанға дейін бес минут бұрын аяқталады, олар өткен соң қатысушылар берген өтінімдерін кері қайтара алмайды.

24. Для участия в аукционе необходимо предварительно зарегистрироваться на веб-портале реестра с указанием:
1) для физических лиц: ИИН, фамилии, имени и отчества (при наличии);
2) для юридических лиц: БИН, полного наименования, фамилии, имени и отчества (при наличии) первого руководителя;
3) реквизитов расчетного счета в банке второго уровня для возврата гарантийного взноса;
4) контактных данных (почтовый адрес, телефон, факс, e-mail).
При изменении вышеуказанных данных участник до регистрации заявки на участие в аукционе изменяет данные, внесенные в веб-портал реестра.
25. Для регистрации в качестве участника аукциона необходимо на веб-портале реестра зарегистрировать заявку на участие в аукционе (далее – заявка) по форме согласно приложению к настоящим Правилам, подписанную ЭЦП участника.
26. Продавцу не допускается разглашать информацию, имеющую отношение к участникам аукциона, в течение всего периода подготовки аукциона и его проведения, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
27. После регистрации заявки веб-порталом реестра в течение трех минут производится автоматическая проверка на наличие в базе данных реестра сведений о поступлении гарантийного взноса по объекту продажи, на который подана заявка.
Основаниями для отказа веб-порталом реестра в принятии заявки являются несоблюдение участником требований, указанных в пунктах 24 и 25 настоящих Правил, а также непоступление за пять минут до начала аукциона гарантийного взноса, указанного в извещении о проведении аукциона, на расчетный счет единого оператора.
В случае наличия в базе данных реестра сведений о поступлении гарантийного взноса на расчетный счет единого оператора, веб-портал реестра осуществляет принятие заявки и блокировку суммы гарантийного взноса до определения результатов аукциона по объекту продажи, а также производит допуск участников к аукциону. При отсутствии в базе данных реестра сведений о поступлении гарантийного взноса на расчетный счет единого оператора веб-портал реестра отклоняет заявку участника.
По результатам автоматической проверки веб-портал реестра направляет на электронный адрес участника, указанный на веб-портале реестра, электронное уведомление о принятии заявки либо причинах отказа в принятии заявки.
28. До проведения аукциона участник может провести экспертизу по качественному состоянию и соответствию материальных ценностей требованиям технических регламентов и нормативным документам по стандартизации. Расходы, связанные с проведением такой экспертизы, относятся на участника.
Объем материальных ценностей, требуемых для экспертизы, определяется аккредитованным юридическим лицом по подтверждению соответствия.
Для проведения экспертизы участник предоставляет:

24. Аукционға қатысу үшін мыналарды:
1) жеке тұлғалар үшін: ЖСН, тегін, атын, әкесінің атын (бар болса);
2) заңды тұлғалар үшін: БСН, толық атауын, бірінші басшының тегін, атын, әкесінің атын (бар болса);
3) кепілдік жарнаны қайтару үшін екінші деңгейдегі банктегі есеп айырысу шотының деректемелерін;
4) байланыс деректерін (пошта мекенжайы, телефоны, факс, е-mail) көрсете отырып, тізілімнің веб-порталында алдын ала тіркелу қажет.
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген кезде қатысушы аукционға қатысуға өтінімді тіркегенге дейін тізілімнің веб-порталына енгізілген деректерді өзгертеді.
25. Аукционға қатысушы ретінде тіркелу үшін осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша қатысушының ЭЦҚ қойылған аукционға қатысуға өтінімді (бұдан әрі – өтінім) тізілімнің веб-порталында тіркеу қажет.
26. Сатушыға Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, аукционды дайындау және оны өткізудің бүкіл кезеңінің ішінде аукционға қатысушыларға қатысы бар ақпаратты жариялауға жол берілмейді.
27. Өтінім тіркелгеннен кейін тізілімнің веб-порталы үш минут ішінде өтінім берілген сату объектісі бойынша кепілдік жарнаның түсуі туралы мәліметтердің тізілімнің дерекқорында болуы тұрғысынан автоматты түрде тексеру жүргізеді.
Қатысушының осы Қағидалардың 24 және 25-тармақтарында көрсетілген талаптарды сақтамауы, сондай-ақ бірыңғай оператордың есеп айырысу шотына аукционды өткізу туралы хабарламада көрсетілген кепілдік жарнаның аукцион басталғанға дейін бес минут бұрын түспеуі тізілім веб-порталының өтінімді қабылдаудан бас тартуы үшін негіз болып табылады.
Тізілімнің дерекқорында бірыңғай оператордың есеп айырысу шотына кепілдік жарнаның түскені туралы мәліметтер болған жағдайда, тізілімнің веб-порталы өтінімді қабылдау және сату объектісі бойынша аукцион нәтижелері айқындалғанға дейін кепілдік жарна сомасын жауып тастауды жүзеге асырады, сондай-ақ қатысушыларды аукционға жіберуді жүзеге асырады. Тізілімнің дерекқорында бірыңғай оператордың есеп айырысу шотына кепілдік жарнаның түскені туралы мәлімет болмаған жағдайда, тізілімнің веб-порталы қатысушының өтінімін кері қайтарады.
Тізілімнің веб-порталы автоматты тексеру нәтижелері бойынша тізілімнің веб-порталында көрсетілген қатысушының электрондық мекенжайына өтінімді қабылдау не өтінімді қабылдаудан бас тарту себептері туралы электрондық хабарлама жібереді.
28. Аукцион өткізілгенге дейін қатысушы материалдық құндылықтардың сапалық жай-күйі мен техникалық регламент талаптарына және стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарға сәйкестігі бойынша сараптама жүргізе алады. Мұндай сараптаманы жүргізуге байланысты шығыстар қатысушыға жүктеледі.
Сараптамаға арналған материалдық құндылықтардың көлемін сәйкестікті растау жөніндегі аккредиттелген заңды тұлға айқындайды.
Сараптама жүргізу үшін қатысушы:

1) письмо продавцу, которое содержит наименование материальных ценностей, необходимых для проведения экспертизы и их местонахождение для взятия проб;
2) письмо от аккредитованного юридического лица по подтверждению соответствия о предоставлении необходимого количества материальных ценностей для проведения процедур по подтверждению соответствия материальных ценностей требованиям, установленным техническими регламентами или стандартами;
3) оригинал или нотариально заверенную копию платежного поручения об оплате за объем материальных ценностей, предназначенных для экспертизы.
Оплата за объем материальных ценностей, предназначенных для экспертизы, рассчитывается исходя из начальной цены объекта продажи и вносится в республиканский бюджет.
После получения оплаты за объем материальных ценностей, предназначенных для экспертизы, продавцом выписывается наряд на выпуск материальных ценностей из государственного материального резерва.
На основании наряда участник получает материальные ценности для проведения экспертизы.
Экспертиза по качественному состоянию и соответствию материальных ценностей требованиям технических регламентов и нормативным документам по стандартизации проводится в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании".
29. Веб-портал реестра аннулирует аукционный номер участника, отозвавшего электронную заявку не менее чем за пять минут до начала проведения аукциона.
30. Основаниями для снятия объекта продажи с аукциона являются:
1) использование объекта продажи или его части в целях, предусмотренных статьей 90 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите";
2) заключение договора о государственных закупках объекта продажи или его части в соответствии с пунктом 5 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках";
3) проведение экспертизы по качественному состоянию и соответствию объекта продажи или его части требованиям технических регламентов и нормативным документам по стандартизации в соответствии с пунктом
28 настоящих Правил;
4) изменение Плана оперирования в отношении объекта продажи или его части;
5) несоответствие объекта продажи или его части требованиям безопасности, установленным законодательством Республики Казахстан о безопасности пищевой продукции;
6) выявление недостачи объекта продажи или его части;
7) гибель или порча объекта продажи или его части.
Снятие объекта продажи с аукциона осуществляется на веб-портале реестра не позднее одного рабочего дня до начала аукциона.

1) сатушыға сынама алу үшін сараптама жүргізуге қажетті материалдық құндылықтардың атауы және орналасқан жері қамтылған хатты;
2) материалдық құндылықтардың техникалық регламенттерде немесе стандарттарда белгіленген талаптарға сәйкестігін растау бойынша рәсімдерді жүргізу үшін материалдық құндылықтардың қажетті мөлшерін ұсыну туралы сәйкестікті растау жөніндегі аккредиттелген заңды тұлғаның хатын;
3) сараптамаға арналған материалдық құндылықтардың көлемі үшін ақы төленгені туралы төлем тапсырмасының түпнұсқасын немесе нотариалды түрде расталған көшiрмесiн ұсынады.
Сараптамаға арналған материалдық құндылықтардың көлемі үшін ақы сату объектісінің алғашқы бағасына қарай есептеледі және республикалық бюджетке енгізіледі.
Сараптамаға арналған материалдық құндылықтардың көлемі үшін төлем алынғаннан кейін сатушы мемлекеттік материалдық резервтен материалдық құндылықтарды шығаруға наряд жазып береді.
Наряд негізінде қатысушы сараптама жүргізу үшін материалдық құндылықтарды алады.
Материалдық құндылықтардың сапалық жай-күйі мен техникалық регламент талаптарына және стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарға сәйкестігі бойынша сараптама "Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
29. Тізілімнің веб-порталы аукционды өткізу басталғанға дейін кемінде бес минут бұрын электрондық өтінімді кері қайтарған қатысушының аукцион нөмірін жояды.
30. Сату объектісін аукционнан алып тастау үшін:
1) сату объектісін немесе оның бөлігін "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 90-бабында көзделген мақсаттарда пайдалану;
2) "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 5-тармағына сәйкес сату объектісіне немесе оның бөлігіне мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасу;
3) осы Қағидалардың 28-тармағына сәйкес сату объектісінің немесе оның бөлігінің сапалық жай-күйі мен техникалық регламент талаптарына және стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарға сәйкестігі бойынша сараптама жүргізу;
4) сату объектісіне немесе оның бөлігіне қатысты Операция жүргізу жоспарының өзгеруі;
5) сату объектісінің немесе оның бөлігінің тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген қауіпсіздік талаптарына сәйкес келмеуі;
6) сату объектісінің немесе оның бөлігінің жетіспеушілігін анықтау;
7) сату объектісінің немесе оның бөлігінің жойылуы немесе бұзылуы негіз болып табылады.
Сату объектісін аукционнан алып тастау аукцион басталарға дейін кемінде бір жұмыс күні бұрын тізілімнің веб-порталында жүзеге асырылады.

Глава 3. Проведение аукциона
31. Аукцион проводится двумя методами торгов: на повышение цены или на понижение цены.
При проведении аукциона на повышение цены стартовая цена объекта продажи равна начальной цене объекта продажи.
В случае проведения аукциона на понижение цены стартовая цена определяется путем умножения начальной цены на повышающий коэффициент, равный 3.
32. Объект продажи на первые торги выставляется на аукцион с применением метода на повышение цены.
На вторые торги объект продажи выставляется на аукцион с применением метода на понижение цены с установлением минимальной цены в размере пятидесяти процентов от начальной цены.
На третьи и последующие торги объект продажи выставляется на аукцион с применением метода на понижение цены без установления минимальной цены.
33. Участнику, допущенному к аукциону, представляется доступ к аукционному залу по аукционному номеру, присваиваемому веб-порталом реестра.
Участники аукциона в течение одного часа до начала аукциона заходят в аукционный зал, используя ЭЦП и аукционный номер. Аукцион начинается в указанное в извещении о проведении аукциона время города Астаны путем автоматического размещения в аукционном зале стартовой цены объекта продажи.
34. Аукцион в аукционном зале проходит со вторника по пятницу, за исключением праздничных и выходных дней, предусмотренных законодательством Республики Казахстан. Аукцион проводится в период с 10:00 до 17:00 часов по времени города Астаны, при этом аукцион начинается не позднее 15:00 часов по времени города Астаны.
35. Если на момент завершения аукциона на повышение цены в 17:00 часов победитель аукциона не определен, то победителем признается участник, последний подтвердивший свое желание приобрести объект продажи, и аукцион по данному объекту продажи признается состоявшимся.
Если на момент завершения аукциона на понижение цены в 17:00 часов победитель аукциона не определен, то аукцион по данному объекту продажи признается несостоявшимся.
36. В случае, если на момент начала аукциона в аукционном зале по объекту продажи отсутствует участник, то аукцион по данному объекту продажи признается не состоявшимся.
37. Шаг изменения цены устанавливается следующим образом:
1) при стартовой или текущей цене объекта продажи в размере до 20000-кратного размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается на аукционе на повышение цены в размере 10 процентов и на аукционе на понижение цены в размере 5 процентов;
2) при стартовой или текущей цене объекта продажи в размере от 20000-кратного до 50000с размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается на аукционе на повышение цены в размере 7 процентов и на аукционе на понижение цены в размере 5 процентов;

3-тарау. Аукцион өткiзу
31. Аукцион сауда-саттықтың екі әдісімен өткізіледі: бағаны көтеру немесе бағаны төмендету.
Бағаны көтеру аукционын өткiзу кезiнде сату объектісінің бастапқы бағасы сату объектісінің алғашқы бағасына тең болады.
Бағаны төмендету аукционын өткiзген жағдайда бастапқы баға алғашқы бағаны 3-ке тең жоғарылатушы коэффициентке көбейту жолымен айқындалады.
32. Сату объектісі бірінші сауда-саттыққа аукционға бағаны көтеру әдісі қолданыла отырып шығарылады.
Сату объектісі екінші сауда-саттыққа аукционға бағаны төмендету әдiсi қолданыла отырып, алғашқы бағаның елу пайызы мөлшеріндегі ең төмен баға белгіленіп шығарылады.
Сату объектісі үшінші және кейінгі сауда-саттыққа аукционға бағаны төмендету әдiсi қолданыла отырып, ең төмен баға белгіленбей шығарылады.
33. Аукционға жіберілген қатысушыға тізілімнің веб-порталы беретін аукцион нөмірі бойынша аукцион залына кіруге рұқсат беріледі.
Аукционға қатысушылар аукцион басталғанға дейін бір сағат ішінде ЭЦҚ мен аукцион нөмірін пайдалана отырып, аукцион залына кіреді. Аукцион сату объектісінің бастапқы құнын аукцион залында автоматты түрде орналастыру жолымен аукционды өткізу туралы хабарламада көрсетілген Астана қаласының уақыты бойынша басталады.
34. Аукцион залында аукцион Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мереке және демалыс күндерін қоспағанда, сейсенбіден жұма аралығында өтеді. Аукцион Астана қаласының уақыты бойынша сағат 10:00-ден бастап сағат 17:00-ге дейінгі кезеңде өткізіледі, бұл ретте аукцион Астана қаласының уақыты бойынша сағат 15:00-ден кешіктірілмей басталады.
35. Егер бағаны көтеру аукционы аяқталатын сәтте сағат 17:00-де аукцион жеңімпазы айқындалмаса, онда сату объектісін сатып алуға өзінің ниетін растаған соңғы қатысушы жеңімпаз деп танылады және осы сату объектісі бойынша аукцион өткізілген болып танылады.
Егер бағаны төмендету аукционы аяқталатын сәтте сағат 17:00-де аукцион жеңімпазы айқындалмаса, онда осы сату объектісі бойынша аукцион өткізілмеген болып танылады.
36. Егер аукцион басталған сәтте сату объектісі бойынша аукцион залында қатысушы болмаса, осы сату объектісі бойынша аукцион өткізілмеген болып танылады.
37. Бағаны өзгерту қадамы былайша белгіленеді:
1) сату объектісінің бастапқы немесе ағымдағы бағасы айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 20000 еселенгенге дейінгі мөлшерінде болған кезінде өзгерту қадамы бағаны көтеру аукционында 10 пайыз мөлшерінде және бағаны төмендету аукционында 5 пайыз мөлшерінде белгiленедi;
2) сату объектісінің бастапқы немесе ағымдағы бағасы айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 20000 еселенгеннен бастап 50000 еселенгенге дейінгі мөлшерінде болған кезінде өзгерту қадамы бағаны көтеру аукционында 7 пайыз мөлшерінде және бағаны төмендету аукционында 5 пайыз мөлшерінде белгiленедi;

3) при стартовой или текущей цене объекта продажи в размере от 50000-кратного до 100000-кратного размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается в размере 5 процентов;
4) при стартовой или текущей цене объекта продажи в размере от 100000-кратного до 250000-кратного размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается на аукционе на повышение цены в размере 2,5 процента и на аукционе на понижение цены в размере 5 процентов;
5) при стартовой или текущей цене объекта продажи в размере от 250000-кратного до 500000-кратного размера месячного расчетного показателя шаг изменения устанавливается на аукционе на повышение цены в размере 1 процента и на аукционе на понижение цены в размере 5 процентов;
6) при стартовой или текущей цене объекта продажи в размере от 500000-кратного размера месячного расчетного показателя и выше шаг изменения устанавливается на аукционе на повышение цены в размере 0,5 процента и на аукционе на понижение цены в размере 5 процентов.
38. Аукцион проводится по одному из двух ниже описанных методов.
39. Аукцион на повышение цены:
1) если в течение двадцати минут с начала аукциона в аукционном зале участник не подтвердит свое желание приобрести объект продажи путем увеличения стартовой цены на шаг, установленный согласно пункту 37 настоящих Правил, то аукцион по данному объекту продажи признается не состоявшимся;
2) если в течение двадцати минут с начала аукциона в аукционном зале один из участников подтвердит свое желание приобрести объект продажи путем увеличения стартовой цены на шаг, установленный согласно пункту 37 настоящих Правил, то стартовая цена увеличивается на установленный шаг;
3) если в течение двадцати минут после увеличения стартовой или текущей цены ни один из участников не подтвердит свое желание приобрести объект продажи путем увеличения текущей цены, то победителем признается участник, последний подтвердивший свое желание приобрести объект продажи, и аукцион по данному объекту продажи считается состоявшимся.
Аукцион на повышение цены по объекту продажи идет до максимально предложенной цены одним из участников.
40. Аукцион на понижение цены:
1) если в течение двух минут с начала аукциона ни один из участников не подтвердит свое желание приобрести объект продажи в аукционе, то стартовая цена объекта продажи уменьшается на шаг, установленный согласно пункту
37 настоящих Правил;
2) если в течение двух минут после уменьшения цены ни один из участников не подтвердил свое желание приобрести объект продажи, то последняя объявленная цена объекта продажи уменьшается с установленным шагом.
Победителем аукциона на понижение цены признается участник, первый подтвердивший свое желание приобрести объект продажи по объявленной цене, и аукцион по данному объекту продажи признается состоявшимся.

3) сату объектісінің бастапқы немесе ағымдағы бағасы айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 50000 еселенгеннен бастап 100000 еселенгенге дейінгі мөлшерінде болған кезде өзгерту қадамы 5 пайыз мөлшерінде белгiленедi;
4) сату объектісінің бастапқы немесе ағымдағы бағасы айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 100000 еселенгеннен бастап 250000 еселенгенге дейінгі мөлшерінде болған кезде өзгерту қадамы бағаны көтеру аукционында 2,5 пайыз мөлшерінде және бағаны төмендету аукционында 5 пайыз мөлшерінде белгіленеді;
5) сату объектісінің бастапқы немесе ағымдағы бағасы айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 250000 еселенгеннен бастап 500000 еселенгенге дейінгі мөлшерінде болған кезде өзгерту қадамы бағаны көтеру аукционында 1 пайыз мөлшерінде және бағаны төмендету аукционында 5 пайыз мөлшерінде белгіленеді;
6) сату объектісінің бастапқы немесе ағымдағы бағасы айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 500000 еселенген мөлшерінде және одан жоғары болған кезде өзгерту қадамы бағаны көтеру аукционында 0,5 пайыз мөлшерінде және бағаны төмендету аукционында 5 пайыз мөлшерінде белгіленеді.
38. Аукцион төменде көрсетілген екі әдістің біреуі бойынша жүргізіледі.
39. Бағаны көтеру аукционы:
1) егер аукцион залында аукцион басталған сәттен бастап жиырма минут ішінде қатысушылардың бірде-бірі осы Қағидалардың 37-тармағына сәйкес белгіленген қадамға бастапқы бағаны арттыру жолымен сату объектісін сатып алу ниетін растамайтын болса, онда осы сату объектісі бойынша аукцион өткізілмеген болып танылады;
2) егер аукцион залында аукцион басталған сәттен бастап жиырма минут ішінде қатысушылардың бірі осы Қағидалардың 37-тармағына сәйкес белгіленген қадамға бастапқы бағаны арттыру жолымен сату объектісін сатып алу ниетін растайтын болса, онда бастапқы баға белгіленген қадамға артады;
3) егер бастапқы немесе ағымдағы баға артқаннан кейін жиырма минут ішінде қатысушылардың бірде-бірі ағымдағы құнды арттыру жолымен сату объектісін сатып алу ниетін растамайтын болса, онда сату объектісін сатып алу ниетін соңғы растаған қатысушы жеңімпаз болып танылады, ал осы сату объектісі бойынша аукцион өткізілген болып танылады.
Сату объектісі бойынша бағаны көтеру аукционы қатысушылардың бірі ұсынған ең жоғары бағаға дейін жүргізіледі.
40. Бағаны төмендету аукционы:
1) егер аукцион басталған кезден бастап екі минут ішінде қатысушылардың бірде-бірі аукционда сату объектісін сатып алу ниетін растамайтын болса, онда сату объектісінің бастапқы бағасы осы Қағидалардың 37-тармағына сәйкес белгіленген қадамға азаяды;
2) егер баға азайғаннан кейін екі минут ішінде қатысушылардың бірде-біреуі сату объектісін сатып алу ниетін растамайтын болса, онда сату объектісінің соңғы жарияланған бағасы белгіленген қадаммен азаяды.
Жарияланған баға бойынша сату объектісін сатып алу ниетін бірінші болып растаған қатысушы бағаны төмендету аукционының жеңімпазы болып танылады және осы сату объектісі бойынша аукцион өткізілген болып танылады;

3) если цена объекта продажи достигла установленного минимального размера, и ни один из участников не подтвердил свое желание приобрести объект продажи, то аукцион признается не состоявшимся.
41. В случаях, указанных в части второй пункта 35, в пункте 36, подпункте 1) пункта 39 и подпункте 3) пункта 40 настоящих Правил, продавцом подписывается акт о несостоявшемся аукционе, формируемый веб-порталом реестра.
42. Результаты аукциона по каждому проданному объекту продажи оформляются протоколом о результатах торгов, который подписывается на веб-портале реестра продавцом и победителем с использованием ЭЦП в день проведения аукциона.
43. Протокол о результатах торгов является документом, фиксирующим результаты аукциона и обязательства победителя и продавца подписать договор купли-продажи по цене продажи.
44. При возникновении в ходе аукциона технического сбоя, препятствующего участию в аукционе, участник:
1) уведомляется в течение 30 секунд с момента отсутствия устойчивой связи с веб-порталом реестра путем выведения на монитор участника аукциона электронного уведомления с контактными данными единого оператора;
2) незамедлительно посредством телефона или электронного сообщения ставит в известность об этом по контактным данным единого оператора.
45. Единый оператор фиксирует факт технического сбоя и при его наличии на стороне веб-портала реестра уведомляет всех участников аукциона посредством размещения информации на веб-портале реестра.
46. При техническом сбое компьютерного и/или телекоммуникационного оборудования участника аукцион продолжается.
47. В случае наличия факта технического сбоя веб-портала реестра, указанного в пункте 44 настоящих Правил, препятствующего проведению аукциона или процедуре проведения аукциона, единый оператор письменно уведомляет об этом продавца и переносит аукцион на следующий рабочий день после дня исправления технического сбоя с обязательным предварительным уведомлением принимавших участие в аукционе участников о дате и времени продолжения данного аукциона посредством размещения информации на веб-портале реестра и направления электронного сообщения на электронный адрес участника, указанный на веб-портале реестра.
Глава 4. Договор купли-продажи
48. Договор купли-продажи заключается в электронном формате на веб-портале реестра и подписывается продавцом и победителем с использованием ЭЦП в срок не более десяти календарных дней со дня подписания протокола о результатах торгов. В договоре указывается ссылка на протокол о результатах торгов, как основание заключения договора.
Продавец представляет покупателю проект договора купли-продажи на подписание в срок не более пяти календарных дней со дня подписания протокола о результатах торгов.

3) егер сату объектісінің бағасы белгіленген ең төменгі мөлшерге жетсе және қатысушылардың бірде-бірі сату объектісін сатып алу ниетін растамаса, онда аукцион өткізілмеген болып танылады.
41. Осы Қағидалардың 35-тармағының екінші бөлігінде, 36-тармағында, 39-тармағының 1) тармақшасында және 40-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген жағдайларда сатушы тізілімнің веб-порталында қалыптастыратын аукционның өткізілмегені туралы актіге қол қояды.
42. Әрбір сатылған сату объектісі бойынша аукцион нәтижелері сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамамен ресімделеді, оған сатушы және жеңімпаз ЭЦҚ пайдалана отырып, аукцион өткiзiлген күнi тізілімнің веб-порталында қол қояды.
43. Сауда-саттық нәтижелері туралы хаттама аукцион нәтижелерін және жеңімпаз бен сатушының сату бағасы бойынша сатып алу-сату шартына қол қою міндеттемесін белгілейтін құжат болып табылады.
44. Аукцион барысында аукционға қатысуға кедергі болатын техникалық ақаулықтар туындаған кезде қатысушыға:
1) тізілім веб-порталымен орнықты байланыс жоғалған кезден бастап 30 секунд ішінде аукционға қатысушының мониторында бірыңғай оператордың байланыс деректері бар электрондық хабарламаны шығару жолымен хабарлайды;
2) бұл туралы бірыңғай оператордың байланыс деректері бойынша телефон немесе электрондық хабарлама арқылы дереу хабарлайды.
45. Бірыңғай оператор техникалық ақаулықтар фактісін тіркейді және олар тізілім веб-порталы жағында болған кезде ақпаратты тізілім веб-порталында орналастыру жолымен аукционға қатысушылардың барлығын хабардар етеді.
46. Қатысушының компьютерлік және/немесе телекоммуникация жабдығының техникалық ақаулықтары болғанда аукцион жалғаса береді.
47. Аукционды жүргізуге немесе аукционды жүргізу рәсіміне кедергі болатын осы Қағидалардың 44-тармағында көрсетілген тізілім веб-порталының техникалық ақаулықтар фактісі болған жағдайда, бірыңғай оператор бұл туралы сатушыға жазбаша түрде хабарлайды және аукционды техникалық ақаулықты жойған күннен кейін келесі жұмыс күніне ауыстырады және осы аукционның жалғастырылатын күні мен уақыты туралы ақпаратты тізілімнің веб-порталында орналастыру және тізілімнің веб-порталында көрсетілген қатысушының электрондық мекенжайына электрондық хабарлама жіберу арқылы аукционға қатысқан қатысушыларды алдын ала міндетті түрде хабардар етеді.
4-тарау. Сатып алу-сату шарты
48. Сатып алу-сату шарты тізілімнің веб-порталында электрондық форматта жасалады және сатушы мен сатып алушы ЭЦҚ пайдалана отырып, сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамаға қол қойған күннен бастап күнтізбелік он күннен аспайтын мерзімде қол қояды. Шартта оны жасасудың негiзi ретiнде сауда-саттық нәтижелерi туралы хаттамаға сiлтеме көрсетіледі.
Сатушы сатып алушыға сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамаға қол қойған күннен бастап күнтізбелік бес күннен аспайтын мерзімде қол қоюға сатып алу-сату шартының жобасын ұсынады.

49. В случае неподписания победителем в установленные сроки протокола о результатах торгов либо договора купли-продажи, продавцом подписывается с использованием ЭЦП акт об отмене результатов торгов, формируемый на веб-портале реестра, и данный объект продажи вновь выставляется на аукцион с условиями отмененного аукциона.
50. Лицо, выигравшее аукцион, при неподписании протокола о результатах торгов или договора купли-продажи утрачивает внесенный им гарантийный взнос и возмещает продавцу понесенный им реальный ущерб.
51. Цена продажи по договору купли-продажи за минусом гарантийного взноса вносится покупателем на расчетный счет единого оператора не позднее десяти рабочих дней со дня заключения договора купли-продажи, при этом в назначении платежа покупателем указывается идентификатор договора купли-продажи.
52. В случаях просрочки оплаты, допускается расторжение продавцом договора в одностороннем порядке и предъявление требования к покупателю о возмещении реальных убытков и неустойки.
В данном случае объект продажи вновь выставляется на повторный аукцион с условиями отмененного аукциона.
53. Передача материальных ценностей производится при условии полной оплаты покупателем цены продажи по договору купли-продажи.
54. Выдача материальных ценностей из подведомственной организации или пункта хранения осуществляется на основании наряда, выписываемого в порядке, установленном уполномоченным органом.
55. Передача материальных ценностей оформляется актом приема-передачи.
Акт приема-передачи подписывается покупателем и руководителем, главным бухгалтером, материально-ответственным лицом пункта хранения или подведомственной организации.
Акт приема-передачи направляется подведомственной организацией или пунктом хранения продавцу не позднее десяти рабочих дней со дня выпуска материальных ценностей из государственного материального резерва.
Сведения о подписанном акте приема-передачи вносятся продавцом на веб-портал реестра в течение трех рабочих дней с момента получения продавцом оригинала акта приема-передачи.
56. Цена продажи перечисляется единым оператором в доход республиканского бюджета в течение трех рабочих дней с даты включения продавцом на веб-портал реестра сведений о подписанном акте приема-передачи.
57. В случае неподписания покупателем акта приема-передачи продавцом подписывается акт об отмене результатов торгов, формируемый на веб-портале реестра, и данный объект продажи вновь выставляется на аукцион.
58. Договор купли-продажи считается исполненным при условии полного и надлежащего выполнения продавцом и покупателем принятых обязательств по указанному договору.
Приложение
к Правилам выпуска
материальных ценностей из
государственного материального
резерва в порядке освежения и
разбронирования
ЗАЯВКА
на участие в аукционе по выпуску материальных ценностей из государственного материального резерва в порядке освежения и разбронирования

49. Жеңімпаз сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамаға не сатып алу-сату шартына белгіленген мерзімде қол қоймаған жағдайда, сатушы ЭЦҚ пайдалана отырып, тізілімнің веб-порталында қалыптастырылатын сауда-саттық нәтижелерінің күшін жою туралы актіге қол қояды және бұл сату объектісі күшін жойған аукцион шарттарымен аукционға қайтадан шығарылады.
50. Аукционда жеңген тұлға сауда-саттық нәтижелерi туралы хаттамаға немесе сатып алу-сату шартына қол қоймаған кезде өзі енгізген кепілдік жарнасын жоғалтады және сатушыға оның іс жүзінде шеккен залалын өтейді.
51. Кепілдік жарна алына отырып, сатып алу-сату шарты бойынша сату бағасын сатып алушы сатып алу-сату шартына қол қойылған күннен бастап он жұмыс күнінен кешiктiрмей бірыңғай оператордың есеп айырысу шотына енгізеді, бұл ретте төлем мақсатында сатып алушы сатып алу-сату шартының идентификаторын көрсетеді.
52. Төлемнiң мерзiмi өткен жағдайда сатушының шартты бiржақты тәртiппен бұзуына және сатып алушыдан iс жүзiндегi зиянды және тұрақсыздық айыбын өтеуді талап етуіне жол беріледі.
Бұл жағдайда сату объектісі күшін жойған аукцион шарттарымен қайта өтетін аукционға қайтадан шығарылады.
53. Материалдық құндылықтарды беру сатып алу-сату шарты бойынша сату бағасы толық төленген жағдайда жүргізіледі.
54. Ведомстволық бағынысты ұйымнан немесе сақтау пунктінен материалдық құндылықтарды беру уәкілетті орган бекіткен тәртіппен жазылатын наряд негізінде жүзеге асырылады.
55. Материалдық құндылықтарды беру қабылдау-беру актiсi бойынша ресімделеді.
Қабылдау-беру актісіне сатушы және ведомстволық бағынысты ұйымның немесе сақтау пунктінің басшысы, бас бухгалтері, материалдық жауапты адамы қол қояды.
Қабылдау-беру актісін ведомстволық бағынысты ұйым немесе сақтау пункті мемлекеттік материалдық резервтен материалдық құндылықтарды шығарған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей сатушыға жібереді.
Қабылдау-беру актісіне қол қою туралы мәліметтерді сатушы қабылдау-беру актісінің түпнұсқасын сатушы алған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде тізілімнің веб-порталына енгізеді.
56. Қабылдау-беру актісіне қол қойғаны туралы мәліметтерді сатушы тізілімнің веб-порталында енгізген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде бірыңғай оператор сату бағасын республикалық бюджеттің кірісіне аударады.
57. Сатып алушы қабылдау-беру актісіне қол қоймаған жағдайда сатушы тізілімнің веб-порталында қалыптастырылатын сауда-саттық нәтижелерінің күшін жою туралы актіге қол қояды және осы сату объектісі аукционға қайта шығарылады.
58. Сатушы мен сатып алушы көрсетілген шарт бойынша қабылдаған міндеттемелерін толық және тиісінше орындаған жағдайда сатып алу-сату шарты орындалды деп саналады.
Жаңарту және броньнан шығару
тәртібімен мемлекеттік материалдық
резервтен материалдық
құндылықтарды шығару
қағидаларына
қосымша
Жаңарту және броньнан шығару тәртібімен мемлекеттік материалдық резервтен материалдық құндылықтарды шығару бойынша аукционға қатысуға ӨТІНІМ

1. Рассмотрев опубликованное извещение о проведении аукциона по выпуску материальных ценностей из государственного материального резерва в порядке освежения и разбронирования и ознакомившись с Правилами выпуска материальных ценностей из государственного материального резерва в порядке освежения и разбронирования (далее - Правила),
____________________________________________________________________
(Ф.И.О. физического лица или наименование юридического лица и Ф.И.О.
руководителя или представителя юридического лица, действующего на основании доверенности)
желает принять участие в аукционе, который состоится
"___" __________________ 20___ года на веб-портале реестра государственного имущества www.gosreestr.kz.
2. Мною (нами) внесен гарантийный взнос для участия в аукционе, который блокируется веб-порталом реестра до определения результатов аукциона по объекту продажи:
№ п/п
Наименование объекта продажи
Сумма гарантийного взноса за объект продажи, тенге
1
2
Итого
3. Согласен(-ы) с тем, что в случае обнаружения моего (нашего) несоответствия требованиям, предъявляемым к участнику, я (мы) лишаюсь(-емся) права участия в аукционе, подписанный мной (нами) протокол о результатах торгов и договор купли-продажи будут признаны недействительными.
4. В случае, если я (мы) буду(-ем) определен(-ы) победителем(-ями) аукциона, принимаю(-ем) на себя обязательства подписать протокол о результатах торгов в день их проведения и подписать договор купли-продажи в течение десяти календарных дней со дня их проведения.
5. Согласен(-ы) с тем, что сумма внесенного мною (нами) гарантийного взноса не возвращается и направляется единым оператором в сфере учета государственного имущества в доход республиканского бюджета в случаях:
1) не подписания протокола о результатах торгов в день их проведения;
2) не подписания договора купли-продажи в установленные сроки;
3) неисполнения и/или ненадлежащего исполнения мною (нами) обязательств по договору купли-продажи.
6. Настоящая заявка вместе с протоколом о результатах торгов имеет силу договора, действующего до заключения договора купли-продажи.
7. Представляю(-ем) сведения о себе:
Для юридического лица:
Наименование __________________________________________________
БИН ___________________________________________________________
Ф.И.О. руководителя ___________________________________________
Адрес: ________________________________________________________
Номер телефона (факса): _______________________________________
Банковские реквизиты для возврата гарантийного взноса:
ИИК ___________________________________________________________
БИК ___________________________________________________________
Наименование банка ____________________________________________
Кбе ___________________________________________________________
ИИН/БИН лица, оплатившего гарантийный взнос ___________________
Для физического лица: Ф.И.О. _____________________________________
ИИН ____________________________________________________________
Паспортные данные ______________________________________________
Адрес: _________________________________________________________
Номер телефона (факса): ________________________________________
Банковские реквизиты для возврата гарантийного взноса:
ИИК ___________________________________________________________
БИК ___________________________________________________________
Наименование банка ____________________________________________
Кбе ___________________________________________________________
ИИН/БИН лица, оплатившего гарантийный взнос ___________________
Данные из ЭЦП заявителя; Дата и время подписания с ЭЦП заявителем.
Принято веб-порталом реестра государственного имущества
"___" __________ 20 __ года __________ часов _______ минут
Аукционный номер участника _______________.

1. Жаңарту және броньнан шығару тәртібімен мемлекеттік материалдық резервтен материалдық құндылықтарды шығару бойынша аукцион өткізу туралы жарияланған хабарламаны қарап және Жаңарту және броньнан шығару тәртібімен мемлекеттік материалдық резервтен материалдық құндылықтарды шығару қағидаларымен (бұдан әрі – Қағидалар) танысып,
___________________________________________________________________
(жеке тұлғаның Т.А.Ә. немесе заңды тұлғаның атауы және заңды тұлға басшысының немесе сенімхат негізінде әрекет ететін өкілінің Т.А.Ә.)
20 __ жылғы "____"___________ www.gosreestr.kz мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында болатын аукционға қатысуды қалайды.
2. Мен (біз) аукционға қатысу үшін сату объектісі бойынша аукцион нәтижелері айқындалғанға дейін тізілімнің веб-порталы жауып тастайтын кепілдік жарнаны енгіздім (енгіздік):
р/с
Сату объектісінің атауы
Сату объектісі үшін кепілдік жарнаның сомасы, теңге
Жиыны
3. Қатысушыға қойылатын талаптарға менің (біздің) сәйкес келмегенім (келмегеніміз) анықталған жағдайда, мен (біз) аукционға қатысу құқығынан айырылатыныммен (айырылатынымызбен), мен (біз) қол қойған сауда-саттық нәтижелері туралы хаттама және сатып алу-сату шарты жарамсыз деп танылатынымен келісемін (келісеміз).
4. Мен (біз) аукцион жеңімпаз(дар)ы болып танылған жағдайда, өзімізге сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамаға ол өткізілген күні қол қоюға және ол өткізілген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде сатып алу-сату шартына қол қоюға міндеттеме аламын(з).
5. Мынадай:
1) сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамаға оны өткізу күнінде қол қоймаған;
2) сатып алу-сату шартына белгіленген мерзімдерде қол қоймаған;
3) сатып алу-сату шарты бойынша міндеттемелерді мен (біз) орындамаған және/немесе тиісінше орындамаған жағдайларда, мен (біз) енгізген кепілдік жарна сомасының қайтарылмайтынына және мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор оны республикалық бюджет кірісіне жіберетініне келісемін (келісеміз).
6. Сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамамен бірге осы өтінімнің сатып алу-сату шарты жасалғанға дейін қолданылатын шарт күші бар.
7. Өзім(із) туралы мынадай мәліметтерді ұсынамын:
Заңды тұлға үшін:
Атауы _________________________________________________________
БСН ___________________________________________________________
Басшының Т.А.Ә. _______________________________________________
Мекенжайы: ____________________________________________________
Телефон (факс) нөмірі: ___________________________________________
Кепілдік жарнаны қайтару үшін банк деректемелері:
ЖСК __________________________________________________________
БСК ___________________________________________________________
Банктің атауы ___________________________________________________
Кбе ____________________________________________________________
Кепілдік жарнаны төлеген тұлғаның ЖСК/БСК ______________________
Жеке тұлға үшін:
Т.А.Ә. _________________________________________________________
ЖСН __________________________________________________________
Паспорт деректері _______________________________________________
Мекенжайы: ____________________________________________________
Телефон (факс) нөмірі: ___________________________________________
Кепілдік жарнаны қайтару үшін банк деректемелері:
ЖСК __________________________________________________________
БСК ___________________________________________________________
Банктің атауы ___________________________________________________
Кбе ____________________________________________________________
Кепілдік жарнаны төлеген тұлғаның ЖСК/БСК ______________________
Өтінім берушінің ЭЦҚ деректері;
Өтінім берушінің ЭЦҚ пайдалана отырып қол қойған күні және уақыты.
Мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында 20__ж. "__" ________ _______ сағат ____ минутта қабылданды.
Қатысушының аукциондық нөмірі _____________________