О подписании Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации проекта "Стимулирование диверсификации и налаживание связей между прямыми иностранными инвестициями и малым и средним бизнесом"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 ноября 2018 года № 771
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации проекта "Стимулирование диверсификации и налаживание связей между прямыми иностранными инвестициями и малым и средним бизнесом".
2. Уполномочить Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан Касымбека Жениса Махмудулы подписать от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации проекта "Стимулирование диверсификации и налаживание связей между прямыми иностранными инвестициями и малым и средним бизнесом", разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 ноября 2018 года № 771
Проект
Соглашение
между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации проекта "Стимулирование диверсификации и налаживание связей между прямыми иностранными инвестициями и малым и средним бизнесом"
Правительство Республики Казахстан и Организация экономического сотрудничества и развития, далее отдельно именуемые как "Сторона" или совместно именуемые как "Стороны", согласились о нижеследующем:
Статья 1. Предмет Соглашения
1. Организация экономического сотрудничества и развития (далее - ОЭСР) реализует проект "Стимулирование диверсификации и налаживание связей между прямыми иностранными инвестициями и малым и средним бизнесом" (далее - проект).
2. Правительство Республики Казахстан соглашается финансировать работу, которую ОЭСР будет выполнять в отношении проекта.
3. Продолжительность проекта составляет 24 месяца с даты подписания настоящего Соглашения.
Статья 2. Бюджет и механизм финансирования
1. Правительство Республики Казахстан обязуется предоставить ОЭСР взнос в размере 690 000 евро (шестьсот девяносто тысяч евро) в счет покрытия расходов на реализацию проекта.

Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы "Әртараптандыруды ынталандыру және тікелей шетелдік инвестициялар мен шағын және орта бизнес арасында байланыс орнату" жобасын іске асыру туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 16 қарашадағы № 771 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы "Әртараптандыруды ынталандыру және тікелей шетелдік инвестициялар мен шағын және орта бизнес арасында байланыс орнату" жобасын іске асыру туралы келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрі Жеңіс Махмұдұлы Қасымбекке Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы "Әртараптандыруды ынталандыру және тікелей шетелдік инвестициялар мен шағын және орта бизнес арасында байланыс орнату" жобасын іске асыру туралы келісімге қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 16 қарашадағы
№ 771 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы "Әртараптандыруды ынталандыру және тікелей шетелдік инвестициялар мен шағын және орта бизнес арасында байланыс орнату" жобасын іске асыру туралы келісім
Бұдан әрі жеке-жеке "Тарап" немесе бірлесіп "Тараптар" деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы төмендегілер туралы келісті:
1-бап. Келісімнің нысанасы
1. Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (бұдан әрі - ЭЫДҰ) "Әртараптандыруды ынталандыру және тікелей шетелдік инвестициялар мен шағын және орта бизнес арасында байланыс орнату" жобасын (бұдан әрі - жоба) іске асырады.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі жобаға қатысты ЭЫДҰ орындайтын жұмысты қаржыландыруға келіседі.
3. Жобаның ұзақтығы осы Келісімге қол қойылған күннен бастап 30 айды құрайды.
Ескерту. 1-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 06.05.2021 № 302 қаулысымен.
2-бап. Бюджет және қаржыландыру тетігі
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі ЭЫДҰ-ға жобаны іске асыруға арналған шығыстарды өтеу есебіне 690 000 еуро (алты жүз тоқсан мың еуро) мөлшеріндегі жарнаны беруге міндеттенеді.

2. Взнос будет выплачиваться в соответствии со следующим графиком:
а) первый взнос в размере 345 000 евро (триста сорок пять тысяч евро) после подписания настоящего Соглашения и получения соответствующего счета-фактуры из ОЭСР;
б) второй взнос в размере 345 000 евро (триста сорок пять тысяч евро) после получения финансового отчета о первом годе реализации проекта и получения соответствующей счет-фактуры из ОЭСР.
3. ОЭСР управляет этим взносом в соответствии с ее финансовыми и другими соответствующими правилами, политикой и процедурами ОЭСР, которые в настоящее время предусматривают ставку возмещения в размере 5,3 % от общей суммы взносов за административную плату. Расходы будут отражаться на счетах ОЭСР, которые следуют общепринятым принципам бухгалтерского учета и подлежат аудиту в соответствии со сшпдартными правилами аудита ОЭСР.
Статья 3. Процедуры по осуществлению мероприятий и отчетность
1. ОЭСР будет осуществлять проект согласно приложенному техническому заданию.
2. ОЭСР по истечении девяти месяцев после подписания настоящего Соглашения предоставляет в Правительство Республики Казахстан содержательный промежуточный отчет.
3. По окончании реализации проекта в течение шести месяцев ОЭСР предоставляет в Правительство Республики Казахстан содержательный итоговый отчет.
4. По окончании четырнадцати месяцев после подписания настоящего Соглашения ОЭСР предоставляет Правительству Республики Казахстан ежегодный отчет о расходах первых двенадцати месяцев реализации проекта.
5. По окончании реализации проекта в течение шести месяцев ОЭСР предоставляет в Правительство Республики Казахстан итоговый финансовый отчет о расходах.
6. Правительство Республики Казахстан соглашается, что требования к финансовой отчетности соответствуют стандартным форматам отчетности ОЭСР.
Статья 4. Обмен информацией
Стороны настоящего Соглашения оказывают друг другу содействие и обмениваются информацией, необходимой для осуществления проекта.
Для любого обмена сообщениями между Сторонами используется следующая контактная информация:
для Правительства Республики Казахстан: Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан: 010000 Казахстан, Астана, тел .: +7 (7172) 983 625, факс: +7 (7172) 983 625;
для ОЭСР: Программа ОЭСР по повышению конкурентоспособности стран Евразии, Секретариат глобальных связей, 2 rue Andre Pascal 75775, Париж Cedex 16, Франция, электронная почта: jolanta.chmielik@oecd.org.
Статья 5. Использование результатов проекта
1. Результаты проекта, в какой бы форме они ни были, должны оставаться исключительной собственностью ОЭСР.

2. Жарна мынадай графикке сәйкес:
а) 345 000 еуро (үш жүз қырық бес мың еуро) мөлшеріндегі бірінші жарна осы Келісімге қол қойылғаннан және ЭЫДҰ-дан тиісті шот-фактура алынғаннан кейін;
б) 345 000 еуро (үш жүз қырық бес мың еуро) мөлшеріндегі екінші жарна жобаның бірінші жылы туралы қаржылық есеп және ЭЫДҰ-дан тиісті шот-фактура алынғаннан кейін төленетін болады.
3. ЭЫДҰ бұл жарнаны өзінің Қаржылық және басқа да тиісті қағидаларына, ЭЫДҰ-ның саясаты мен рәсімдеріне сәйкес басқарады, онда қазіргі уақытта әкімшілік төлемдер үшін жарналардың жалпы сомасынан 5,3% мөлшеріндегі өтеу мөлшерлемесі көзделген. Шығыстар бухгалтерлік есептің жалпы қабылданған қағидаттарына сүйенетін және ЭЫДҰ аудитінің стандартты қағидаларына сәйкес аудитке жатады, ЭЫДҰ шоттарында көрсетілетін болады.
3-бап. Іс-шараларды жүзеге асыру жөніндегі рәсімдер және есептілік
1. ЭЫДҰ жобаны қоса берілген техникалық тапсырмаға сәйкес іске асыратын болады.
2. Осы Келісімге қол қойылғаннан кейін тоғыз ай өткен соң ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне мазмұнды аралық есеп ұсынады.
3. Жобаны іске асыру аяқталғаннан кейін бір ай ішінде ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне қорытынды мазмұнды есеп ұсынады.
4. Осы Келісімге қол қойылғаннан кейін он төрт ай өткен соң ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне жобаны іске асырудың алғашқы он екі айындағы шығыстары туралы жыл сайынғы есепті ұсынады.
5. Жобаны іске асыру аяқталғаннан кейін бір ай ішінде ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне шығыстар туралы қорытынды қаржылық есепті ұсынады.
6. Қазақстан Республикасының Үкіметі қаржылық есептілікке қойылатын талаптар ЭЫДҰ есептілігінің стандартты форматына сәйкес келетінімен келіседі.
Ескерту. 3-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 06.05.2021 № 302 қаулысымен.
4-бап. Ақпарат алмасу
Осы Келісімнің Тараптары бір-біріне жәрдем көрсетеді және жобаны іске жүзеге асыру үшін қажетті ақпарат алмасады.
Тараптар арасындағы кез келген хабар алмасу үшін мынадай байланыс ақпараты қолданылады:
Қазақстан Республикасының Үкіметі үшін: Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі: 010000 Қазақстан, Астана, тел.: +7 (7172) 983 625, факс: +7 (7172) 983 625.
ЭЫДҰ үшін: Еуразия елдерінің бәсекеге қабілеттілігін арттыру жөніндегі ЭЫДҰ бағдарламасы, Жаһандық байланыстар хатшылығы, 75775, Франция, Париж Cedex 16, 2, rue Andre Pascal, электрондық пошта: jolanta.chmielik@oecd.org.
5-бап. Жобаның нәтижелерін пайдалану
1. Жобаның кез келген нысандағы нәтижелері тек ЭЫДҰ-ның айрықша меншігі болып қалуға тиіс.

2. При соблюдении прав третьих лиц, а также при соблюдении правил и политики ОЭСР по классификации и рассекречиванию документов, если это применимо, ОЭСР предоставляет Правительству Республики Казахстан неисключительную безотзывную и действующую во всем мире лицензию на использование, копирование и распространение окончательных результатов по проекту, полученных в рамках мероприятий, финансируемых за счет настоящего взноса, для любой правительственной некоммерческой цели. Если со стороны ОЭСР не предоставлены иные инструкций, Республика Казахстан признает право собственности ОЭСР на работу.
3. ОЭСР сохраняет право первой публикации окончательного отчета, независимо от языка и формы такой публикации.
4. Окончательный отчет будет включать оговорку о вкладе Правительства Республики Казахстан в проект.
5. Любые данные или информация, которые являются собственностью Правительства Республики Казахстан, предоставленные ОЭСР в ходе проекта, остаются собственностью Правительства Республики Казахстан. ОЭСР имеет право использовать и/или включать указанные данные и информацию в целях подготовки своего отчета, публикации и для других целей, касающихся исследовательской деятельности.
Статья 6. Урегулирование споров
Любой спор, разногласие или претензия, возникающие из или в отношении толкования, применения или выполнения настоящего Соглашения, включая существование, действие или расторжение, которые не могут быть разрешены путем переговоров, разрешаются окончательным арбитражным разбирательством, имеющим обязательную силу, в соответствии с факультативными правилами арбитражного суда для международных организаций и государств Постоянной палаты третейского суда, действительными на дату заключения настоящего Соглашения. Количество судей - один. Судья выбирается путем договоренности между Сторонами, если такая договоренность не достигнута в течение трех месяцев после требования арбитража, судья назначается в соответствии с указанными выше правилами по требованию одной из Сторон. Арбитражный суд проходит в Париже, Франция, и все производство и подаваемые пояснения должны быть на английском языке.
Статья 7. Привилегии и иммунитеты
Ничто в настоящем Соглашении не должно толковаться как отказ ОЭСР как международной организации от иммунитетов и привилегий
Статья 8. Изменения и дополнения
В настоящее Соглашение могут вноситься изменения и дополнения, являющиеся его неотъемлемыми частями и оформляемые отдельными протоколами по взаимному согласию Сторон.
Статья 9. Вступление в силу
Настоящее Соглашение вступает в силу с момента подписания и будет оставаться в силе до тех пор, пока обе Стороны не выполнят все обязательства, вытекающие из него.
Совершено в двух подлинных экземплярах, каждый на казахском, русском и английском языках. В случае расхождений между казахским, русским и английским текстами вариант на английском языке является единственной подлинной версией.
За Правительство
Республики Казахстан
Министр по инвестиям и
развитию Республики
Казахстан
Женис Касымбек
За Организацию экономического
сотрудничества и развития
Директор международных
отношений
Андреас Шаал
Подпись
Дата
Подпись
Дата
За Организацию экономического
сотрудничества и развития
Заместитель начальника
Службы программной,
бюджетной и финансовой
деятельности
Исполнительная дирекция
Антуан Пайль
Подпись
Дата
Приложение
к Соглашению между
Правительством Республики
Казахстан и Организацией
экономического сотрудничества
и развития о реализации проекта
"Стимулирование
диверсификации и налаживание
связей между прямыми
иностранными инвестициями и
малым и средним бизнесом"
Техническое задание
к проекту Организации экономического сотрудничества и развития по стимулированию диверсификации и налаживанию связей между прямыми иностранными инвестициями и малым и средним бизнесом
Справочная информация
Миссия Организации экономического сотрудничества и развития (далее - ОЭСР) заключается в содействии политике, которая улучшит экономическое и социальное благосостояние людей во всем мире. В ОЭСР входит 37 наиболее экономически развитых стран.
ОЭСР предоставляет форум, участвуя в котором правительства могут работать вместе, чтобы делиться опытом и искать решения общих проблем. ОЭСР работает с правительствами, чтобы понять, что влияет на экономические, социальные и экологические изменения. ОЭСР измеряет производительность и глобальные потоки торговли и инвестиций, анализирует и сравнивает данные для прогнозирования будущих тенденций и устанавливает международные стандарты по широкому кругу вопросов: от сельского хозяйства и налогов до безопасности химических веществ.
Программа ОЭСР о конкурентоспособности Евразии реализовывается с 2008 года для поддержания экономики стран Евразии в развитии более динамичных и конкурентных рынков. В программе используются инструменты и механизмы ОЭСР, чтобы оценить, где и как повысить конкурентоспособность стран, секторов и субрегионов для обеспечения устойчивого роста. Этот подход включает как региональный аспект, который предусматривает коллегиальный диалог и наращивание потенциала, так и измерение, ориентированное на конкретную страну, в поддержку разработки и осуществления ряда приоритетных реформ.
В рамках этой программы правительство, частный сектор и гражданское общество в этих странах ведут диалог и совместный процесс для поддержки политических действий и выявления ключевых барьеров на пути к конкурентоспособности. Участие всех заинтересованных сторон в процессе реформ, включая иностранных инвесторов, считается решающим для обеспечения эффективности и прозрачности рекомендованных политик.

2. Үшінші тараптардың құқықтары, сондай-ақ ЭЫДҰ-ның құжаттарды сыныптау және құпиясыздандыру жөніндегі қағидалары мен саясатын сақтаған жағдайда егер бұл қолданылатын болса, ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне осы жарна есебінен қаржыландырылатын іс-шаралар шеңберінде алынған жоба бойынша түпкілікті нәтижелерді кез келген үкіметтік коммерциялық емес мақсатта пайдалануға, кешіруге және таратуға арналған айрықша емес қайтарымсыз және бүкіл әлемде қолданылатын лицензияны ұсынады. Егер ЭЫДҰ тарапынан өзге нұсқамалар берілмесе, Қазақстан Республикасы ЭЫДҰ-ның жұмысқа меншік құқығын таниды.
3. ЭЫДҰ осындай жарияланымның тілі мен нысанына қарамастан түпкілікті есепті бірінші жариялау құқығын сақтайды.
4. Түпкілікті есеп Қазақстан Республикасы Үкіметінің жобаға қосқан үлесі туралы ескертпені қамтиды.
5. Жоба барысында ЭЫДҰ ұсынған Қазақстан Республикасы Үкіметінің меншігі болып табылатын кез келген деректер немесе ақпарат Қазақстан Республикасы Үкіметінің меншігі болып қалады. ЭЫДҰ көрсетілген деректер мен ақпаратты өз есебін дайындау, жариялау және басқа да зерттеушілік қызметке қатысты мақсаттарда пайдалануға және/немесе енгізуге құқығы бар.
6-бап. Дауларды шешу
Осы Келісімнің болуын, қолданылуын немесе бұзылуын қоса алғанда, түсіндірілуіне, қолданылуына немесе орындалуына қатысты туындайтын және келіссөздер жолымен реттелмейтін кез келген дау, келіспеушілік немесе наразылық осы Келісімді жасасу күніне қолданыстағы Аралық соттың тұрақты палатасының мемлекеттері мен халықаралық ұйымдар үшін төрелік сотының факультативтік қағидаларына сәйкес міндетті күші бар, соңғы төрелік талқылауымен шешіледі. Судьялардың саны - біреу. Судьялар Тараптар арасындағы уағдаластық арқылы таңдалады, егер төрелік талап етілгеннен кейін үш ай ішінде мұндай уағдаластыққа қол жеткізілмесе, судья Тараптардың бірінің талабы бойынша жоғарыда көрсетілген қағидаларға сәйкес тағайындалады. Төрелік сот Парижде, Францияда етеді және барлық іс жүргізу және ұсынылатын түсініктемелер ағылшын тілінде болуға тиіс.
7-бап. Артықшылықтар мен иммунитеттер
Осы Келісімде ешнәрсе халықаралық ұйым ретінде ЭЫДҰ артықшылықтары мен иммунитеттерінен бас тарту деп түсіндірілмеуге тиіс.
8-бап. Өзгерістер мен толықтырулар
Осы Келісімге оның ажырамас бөліктері болып табылатын және Тараптардың өзара келісімі бойынша жекелеген хаттамалармен ресімделетін өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
9-бап. Күшіне енуі
Осы Келісім қол қойылған сәттен бастап күшіне енеді және екі Тарап осы Келісімнен туындайтын барлық міндеттемелерді орындағанға дейін күшінде болады.
Әрқайсысы қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде екі төлнұсқа данада жасалды. Қазақ, орыс және ағылшын тілдеріндегі мәтіндердің арасында алшақтық болған жағдайда, ағылшын тіліндегі нұсқасы жалғыз төлнұсқа болып табылады.
Қазақстан Республикасының
Үкіметі үшін
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі
Жеңіс Қасымбек
Қолы:
Күні:
Экономикалық ынтымақтастық
және даму ұйымы үшін
Халықаралық қатынастар
директоры
Андреас Шаал
Қолы:
Күні:
Экономикалық ынтымақтастық
және даму ұйымы үшін
Атқарушы дирекция
Бағдарламалық, бюджеттік және
қаржылық қызмет бастығының
орынбасары
Антуан Пайль
Қолы:
Күні:
Қазақстан Республикасының
Үкіметі мен Экономикалық
ынтымақтастық және даму
ұйымы арасындағы
"Әртараптандыруды
ынталандыру және тікелей
шетелдік инвестициялар мен
шағын және орта бизнес
арасында байланыс орнату"
жобасын іске асыру туралы
келісімге қосымша
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының әртараптандыруды ынталандыру және тікелей шетелдік инвестициялар мен шағын және орта бизнес арасында байланыс орнату жобасына техникалық тапсырма
Анықтамалық ақпарат
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының (бұдан әрі - ЭЫДҰ) миссиясы бүкіл әлемдегі адамдардың экономикалық және әлеуметтік әл-ауқатын жақсартатын саясатқа жәрдемдесуді білдіреді. ЭЫДҰ экономикалық анағұрлым дамыған 37 ел кіреді.
ЭЫДҰ тәжірибе алмасу және ортақ проблемалардың шешімдерін іздеу үшін үкіметтерге бірге жұмыс істеу мүмкіндігін беретін форум болып табылады. ЭЫДҰ экономикалық, әлеуметтік және экологиялық өзгерістерге ненің әсер ететіндігін түсіну үшін үкіметтермен жұмыс істейді. ЭЫДҰ сауда мен инвестициялардың өнімділігі мен жаһандық ағымдарын өлшейді, келешектегі үрдістерді болжау үшін деректерді талдайды және салыстырады, ауыл шаруашылығы мен салықтардан бастап химиялық заттардың кауіпсіздігіне дейін мәселелердің кең ауқымы бойынша халықаралық стандарттарды белгілейді.
Еуразияның бәсекеге қабілеттілігі туралы ЭЫДҰ-ның бағдарламасы Еуразия елдерінің экономикасын неғұрлым серпінді әрі бәсекелік нарықтарда дамыту үшін 2008 жылдан бастап іске асырылып келеді. Бағдарламада тұрақты өсуді қамтамасыз ету үшін елдердің, секторлар және субөңірлердің бәсекеге қабілеттілігін қай жерде және қалай арттыру қажеттілігін бағалауға арналған ЭЫДҰ-ның құралдары мен тетіктері қолданылады. Осы тәсіл бірқатар басым реформаларды әзірлеу және жүзеге асыруды қолдау үшін алқалы диалогты және әлеуетті өсіруді көздейтін өңірлік аспектіні де, сондай-ақ нақты елге бағдарланған өлшемді де қамтиды.
Бұл бағдарламаның шеңберінде осы елдердегі үкімет, жеке сектор мен азаматтық қоғам саяси іс-әрекеттерді қолдау және бәсекеге қабілеттілік жолындағы түйінді кедергілерді анықтау үшін диалогты және бірлескен процесті жүргізуде. Шетелдік инвесторларды қоса алғанда, барлық мүдделі тараптардың реформа процесіне қатысуы ұсынылған саясаттардың тиімділігі мен айқындығын қамтамасыз ету үшін шешуші болып есептеледі.

1. ВВЕДЕНИЕ
1.1. Экономический рост в Казахстане чрезмерно зависит от добывающих отраслей
С 2000 года рост страны в основном был обусловлен добывающими отраслями (углеводородами и металлами), на долю которых приходится до 30% ВВП, две трети экспорта и около трех четвертей от общего объема прямых иностранных инвестиций (около двух третей от общего потока прямых иностранных инвестиций, далее - ПИИ)1 . Это сделало страну крайне уязвимой к волатильности цен на сырьевые товары. Доходы Правительства (половина из которых поступают из углеводородной промышленности) резко сократились, а рост замедлился из-за падения цен на нефть. Таким образом, чрезмерная зависимость от добывающей отрасли признана источником уязвимости перед внешними потрясениями.
Это не означает, что ресурсное богатство Казахстана следует рассматривать как проблему. Данные свидетельствуют о том, что доходы в богатых ресурсами регионах, как правило, выше, а показатели роста не должны быть хуже (Всемирный банк, 2014); с соответствующей политикой, экономика, основанная на ресурсах, может быть весьма успешной (Аренд, 2006). Тем не менее, давление, которое ресурсное богатство оказывает на несырьевые товары торговли, может затруднить создание высокопроизводительных рабочих мест за пределами ресурсного сектора. В то время, как некоторые очень маленькие страны действительно могут процветать в качестве моно-отраслевых экономик, только казахстанские секторы ресурсов никогда не смогут обеспечить приемлемый уровень жизни для большой массы населения, даже при агрессивных предположениях о будущих ценах минералов и углеводородов, и способности Казахстана увеличить добычу ресурсов. Учитывая население Казахстана и его значительные запасы человеческого капитала, полагаем, что процветающий некоммерческий городской сектор, вероятно, будет иметь решающее значение для долгосрочного процветания. Поэтому политики хотят видеть развитие высокопроизводительных секторов за пределами добычи ресурсов. В настоящее время большая доля занятости сосредоточена в области низкой производительности труда, а производительность в области добычи ресурсов оценивается примерно в восемь раз выше по сравнению с национальным показателем. Поэтому диверсификация имеет решающее значение, когда речь идет о проблемах занятости и справедливости. Действительно, всеобъемлющий рост требует диверсификации.
_________________________________
1 ОЭСР (2016) на основании данных Международной торговой статистики (средний показатель за 2005-2014)
Другие секторы демонстрируют потенциал для роста. Машиностроение, транспорт и нефтехимия могут извлечь выгоду из роста добывающей деятельности. Другие секторы, которые недавно продемонстрировали динамизм, включают: агробизнес, производство продуктов питания, производство автомобилей и информационные технологии. Сфера услуг может потенциально играть роль драйвера экономического роста в Казахстане, что поможет увеличить позиции страны в производственно-сбытовой цепочке, особенно те, которые являются интенсивными в области знаний и информации.

1. КІРІСПЕ
1.1. Қазақстандағы экономикалық өсім өндіруші салаларға шектен тыс тәуелді
2000 жылдан бастап елдің өсуі негізінен үлесіне ЖІӨ-нің 30%, экспорттың үштен екі және тікелей шетелдік инвестициялардың жалпы көлемінен төрттен үш бөлігі тиесілі (тікелей шетелдік инвестициялардың жалпы ағымының үштен екі бөлігіне жуық, бұдан әрі - ТШИ)1 өндіруші салаларға (көмірсутектер мен металдарға) негізделген. Бұл елді шикізаттық тауарлар бағаларының құбылмалылығына аса тәуелді етті. Үкіметтің табыстары (жартысы көмірсутек шикізаттары өнеркәсібінен түседі) күрт қысқарып, өсуі мұнай бағаларының құлдырауынан баяулады. Осылайша, өндіруші салаға шектен тыс тәуелділік сыртқы дағдарыстардың әсеріне төтеп бере алмайтын осалдықтың көзі болып танылды.
Бұл Қазақстанның ресурстық байлығын проблема ретінде қарау қажет деген ұтымды білдірмейді. Деректер ресурстары мол өңірлердегі кіріс әдеттегідей орташадан жоғары, ал өсу көрсеткіштері нашар болмауы қажет екенін көрсетеді (Дүниежүзілік банк, 2014 жыл); тиісті саясат жүргізілген, ресурстарға негізделген экономика өте табысты болуы мүмкін (Аренд, 2006). Дегенмен, ресурс байлығы ресурстарға негізделмеген саудаға жасайтын қысым, ресурс секторынан тыс өнімділігі жоғары жұмыс орындарының құрылуына қиындық тудыруы мүмкін. Сонымен қатар, өте кіші елдердің бірқатары шындығында моно салалық экономикалар ретінде дами алса, минералдар мен көмірсутектердің келешек бағалары және Қазақстанның ресурстар өндірісін ұлғайту қабілеті туралы агрессивті жорамалдармен де, тек қазақстандық қор секторлары халықтың басым тобына тиісті өмір деңгейін ешқашан қамтамасыз ете алмайды. Қазақстанның халқы мен оның адами капиталының елеулі қорларын есепке ала отырып, өркендеп тұрған коммерциялық емес қалалық сектор ұзақ мерзімді өркендеу үшін шешуші мәнге ие болады деген ойдамыз. Сондықтан да саясаткерлер жоғары өнімді секторлардың дамуын ресурстар өндірісі шеңберінен тыс көргісі келеді. Қазіргі уақытта жұмыспен қамтылуының едәуір үлесі еңбек өнімділігі төмен салаға шоғырланған, ал ұлттық көрсеткішпен салыстырылған ресурс өндірісі саласының өнімділігі шамалап алғанда сегіз есе артық бағаланады. Сондықтан да, жұмыспен қамту және әділдік проблемалары туралы сөз қозғалғанда әртараптандыру шешуші мәнге ие. Шындығында, тұтастай қамтитын өсім әртараптандыруды талап етеді.
Басқа секторлар өсу үшін әлеуеті бар екенін көрсетуде. Машина жасау, көлік және мұнай химиясы өндіруші қызметтің өсуінен пайданы алуы мүмкін.
Серпіні бар екенін көрсеткен басқа секторлар: агробизнесті, тамақ өнімдері өндірісін, автомобильдер өндірісі мен ақпараттық технологияларды қамтиды. Көрсетілетін қызметтер саласы әлеуетті түрде өндірістік - өткізуші тізбегінде білім мен ақпарат саласында қарқынды болып табылатын елдің позициясын жоғарылатуға көмектесетін Қазақстанда экономикалық өсім драйвері ретінде рөлін атқаруы мүмкін.

1.2. Перемещение казахстанской экономики за пределы добывающих отраслей.
Диверсификация является давним приоритетом для политиков в Казахстане. В нескольких Правительственных документах, в том числе в Стратегии "Казахстан-2050", подчеркивается необходимость увеличения диверсификации и промышленного развития. Эта потребность была постоянной проблемой в Казахстане.
Задача диверсификации не уникальна для Казахстана и в настоящее время рассматривается различными странами: от Чили до Объединенных Арабских Эмиратов или Монголии. Хотя из опыта необходимо извлечь уроки, следует также учитывать местные особенности для эффективной и устойчивой диверсификации экономики.
Общая цель предлагаемого проекта состоит в том, чтобы содействовать разработке и поддержке осуществления реформ в политиках, направленных на развитие частного сектора в высокопотенциальной деятельности в сфере экономики, помимо горной промышленности. Повышение гибкости при разработке и осуществлении таких политик позволит проводить текущий пересмотр существующей промышленной политики. В рамках проекта основное внимание будет уделено разработке политик по отдельным видам экономической деятельности, используемым в качестве пилотных проектов, для раскрытия их потенциала для диверсификации ПИИ и малого и среднего бизнеса (далее - МСБ). Одним из основных результатов проекта является разработка конкретных планов действий по реформированию барьеров, существующих в горизонтальной политике, которые препятствуют развитию высокопроизводительной деятельности, а также оказание помощи в укреплении возможностей местных игроков для поддержания развития этих видов деятельности. Помимо аналитических исследований и систематического сопоставления с членами и партнерами ОЭСР с аналогичными экономическими структурами методология проекта включает использование углубленного диалога с местными и иностранными компаниями частного сектора.
2. ДИВЕРСИФИЦИРОВАНИЕ ПИИ и МСБ
Для достижения своей цели в рамках проекта будет реализован подход, основанный на двух принципах, ряде ключевых вопросов и конкретных анализах и мероприятиях. Это приведет к различным результатам проекта.
2.1. Подход проекта
Подход к проекту основан на одновременном решении стратегических задач и проблем потенциала. Проект основывается на двух основных принципах:
Компонент 1:      Разработка и поддержка осуществления целенаправленных реформ для устранения политических барьеров на пути конкурентоспособности и диверсификации ПИИ и МСБ с использованием экспериментальной экономической деятельности для определения приоритетов;
Компонент 2: Устойчивая диверсификация и конкурентоспособность за счет развития потенциала в отдельных видах деятельности.

1.2. Қазақстандық экономиканың өндіруші салалар шегінен тыс ауысуы
Әртараптандыру Қазақстанда саясаткерлер үшін бұрыннан бері басымдыққа ие. Бірнеше үкіметтік құжаттарда, оның ішінде "Қазақстан-2050" стратегиясында әртараптандыруды ұлғайту және өнеркәсіпті дамыту қажеттілігіне назар аударылады. Осы қажеттілік Қазақстанда тұрақты проблема болған.
Әртараптандыру міндеті Қазақстанға ғана тән емес және қазіргі уақытта әртүрлі елдер қарауда, Чилиден бастап Біріккен Араб Әмірліктеріне немесе Моңғолияға дейін. Тәжірибеден қорытындыны шығару қажеттігімен қатар, экономиканы тиімді және тұрақты әртараптандыру үшін жергілікті ерекшеліктерді ескеру қажет.
Ұсынылған жобаның жалпы мақсаты тау-кен өнеркәсібінен басқа экономика саласындағы жоғары әлеуетті жеке сектордың дамуына бағытталған саясаттарда реформаларды әзірлеуге жәрдемдесу мен оларды жүзеге асыруға қолдау көрсету болып табылады. Осындай саясатты әзірлеу және іске асыру кезінде икемдіктің артуы қолда бар өнеркәсіптік саясатты ағымдағы қайтадан қарауды жүзеге асыруға мүмкіндік береді. Жобаның шеңберінде ТШИ, шағын және орта бизнестің (бұдан әрі - ШОБ) әртараптануы үшін пилоттық жобалар ретінде қолданылатын экономикалық қызметтің жеке түрлері бойынша саясаттарды әзірлеуге ерекше назар аударылатын болады. Жобаның негізгі нәтижелерінің бірі жоғары өндіру қызметінің дамуына кедергі болған саясаттағы бөгеулерді реформалау бойынша, сондай-ақ қызметтің осы түрлерінің дамуын қолдау үшін жергілікті ойыншылардың мүмкіндіктерін нығайтуда көмек көрсету бойынша нақты іс-қимыл жоспарларын әзірлеу болып табылады. Жобаның әдіснамасы талдамалық зерттеулерден және ЭЫДҰ-ның мүшелері мен серіктестерді ұқсас экономикалық құрылымдармен салыстырудан басқа жеке сектордың жергілікті және шетелдік компаниялармен терең диалогты қолдануын қамтиды.
1 ЭЫДҰ (2016) Тауарлардың халықаралық саудасы статистикасы ақпаратының негізінде (2015-2014 үшін орташа көрсеткіш)
2. ТШИ МЕН ШОБ ӘРТАРАПТАНДЫРУ
Жоба шеңберінде өз мақсатына қол жеткізу үшін екі қағидатқа, түйінді мәселелердің бірқатарына және нақты талдау мен іс-шараларға негізделген тәсіл жүзеге асырылатын болады. Бұл жобаның әртүрлі нәтижелеріне әкеледі.
2.1. Жобаның тәсілі
Жобаның тәсілі стратегиялық міндеттер мен әлеуетті проблемаларды бір уақытта шешуге негізделген. Жоба екі негізгі қағидатқа негізделеді:
1-құрауыш: басымдылықтарды анықтау үшін эксперименттік экономикалық қызметті қолдана отырып, бәсекеге қабілеттілік және ТШИ мен ШОБ әртараптандыру жолында саяси кедергілерді жою үшін нысаналы реформаларды әзірлеу және жүзеге асыруды қолдау;
2-құрауыш: жекелеген қызмет түрлерінде әлеуетті дамыту есебінен жекелеген бәсекеге қабілеттілігі мен тұрақты әртараптандыру.

2.2. Цели и ключевые вопросы
Проект направлен на разработку конкретных планов действий по реформированию политик, препятствующих конкурентоспособности и диверсификации ПИИ и МСБ, используя экспериментальную экономическую деятельность (например, передовое производство или агропереработку), чтобы сосредоточить внимание и помочь в укреплении способности местных участников поддерживать развитие этих видов экономической деятельности. В нем будут рассмотрены следующие ключевые вопросы:
какая экономическая деятельность за пределами добывающих отраслей является наиболее показательной?
каковы основные горизонтальные политики, поддерживающие конкурентоспособность в этих мероприятиях и каковы основные барьеры, с которыми сталкиваются местные предприятия?
что можно сделать, чтобы снять эти барьеры и как?
что может сделать Правительство для повышения своего потенциала и способности частного сектора решать проблемы конкурентоспособности, особенно МСБ, и как?
2.3. Метод и мероприятия
Каждый из двух компонентов проекта будет развиваться параллельно.
2.3.1. Компонент 1: Разработка и поддержка осуществления целенаправленных реформ для раскрытия конкурентоспособности и диверсификации ПИИ и МСБ с уделением особого внимания потенциальным горизонтальным видам деятельности (например, диалог между государственным и частным секторами для развития навыков, поддержки экспорта для МСБ, который желает выйти на международный уровень, доступ к финансам для новых фирм) и секторов.
Контекст
В дополнение к улучшению общего делового и инвестиционного климата - опыт со странами евразийского региона, включая Казахстан, показал, что осуществление целенаправленных реформ в отдельных высокопотенциальных мероприятиях может обеспечить практическое воздействие на местные предприятия и инвесторов.
Потенциал Казахстана как транспортного и логистического хаба, в сочетании со второй по величине доступностью пахотных земель на одного жителя в мире, подразумевает тщательную приоритизацию нескольких пилотных видов деятельности и секторов с высоким потенциалом.
Мероприятия
Мероприятия будут следовать последовательности, которая оказалась успешной при осуществлении сопоставимых усилий по диверсификации в других странах:
несколько высоко-потенциальных пилотных мероприятий будут приоритетными для ОЭСР в консультации с Казахстаном в следующих направлениях политики поощрения инвестиций в одном не добывающем секторе, навыках в области информационных технологий / "цифровизации" и стандартов качества в агропереработке;
затем, эти ключевые виды деятельности будут проанализированы и будут выявлены основные препятствия на пути активного участия частного сектора (например, политика поощрения инвестиций в одном не добывающем секторе, навыки в области информационных технологий / "цифровизации" и стандартов качества в агропереработке");
в заключение, ОЭСР разработает конкретный план действий для политических реформ для каждой из приоритетных мероприятий.
Результаты описаны в отдельном разделе.

2.2. Мақсаттары және түйінді мәселелері
Жоба экспериментті экономикалық қызметті (мысалы, озық өндіріс немесе агроөңдеу) қолданып, жергілікті қатысушылардың экономикалық қызметтің осы түрлерінің даму қабілеттерін нығайтуға көмек көрсету және назар аудару үшін және оларды ТШИ мен ШОБ әртараптануы мен бәсекеге қабілеттілігіне кедергі келтіретін саясаттарды реформалау бойынша нақты іс-қимыл жоспарларын әзірлеуге бағытталған. Онда мынадай өзекті мәселелер қаралатын болады:
өндіруші салалардан басқа қандай экономикалық қызмет неғұрлым үлгілі болып табылады?
осы іс-шаралардың арасында бәсекеге қабілеттілікті қолдайтын негізгі көлбеу саясаттар қандай және де жергілікті кәсіпорындарда кездесетін негізгі кедергілер қандай?
осы кедергілерді жою үшін қалай және не істеуге болады?
Үкімет өз әлеуетін және жеке сектордың, әсіресе, ШОБ-тың бәсекеге қабілеттілік мәселелерін шешу қабілетін жоғарылату үшін не істей алады және де қалай жүзеге асыра алады?
2.3. Әдіс және іс-шаралар
Жобаның екі құрауышының әрқайсысы қатар дамитын болады.
2.3.1. 1-құрауыш: Әлеуетті көлденең қызмет түрлеріне (мысалы, жаңа фирмаларды қаржыландыруға қолжетімділікті, интернационализациялауды қалайтын ШОБ үшін экспортты қолдауды, дағдыларды дамыту үшін жеке және мемлекеттік сектор арасындағы диалог) және секторларға ерекше назар аудара отырып, ТШИ мен ШОБ әртараптануы мен бәсекеге қабілеттілігін анықтау үшін мақсатты реформаларды әзірлеу және қолдау
Контекст
Жалпы іскерлік және инвестициялық ахуалдың жақсаруына қосымша Қазақстанды қоса алғанда, еуразиялық өңір елдерінің тәжірибесі, жоғары әлеуетті жеке іс-шараларда нысаналы реформаларды жүзеге асыру жергілікті кәсіпорындар мен инвесторларға іс-жүзінде әсерді қамтамасыз ете алатындығын көрсетті.
Қазақстанның көліктік және логистикалық хаб ретіндегі әлеуеті, әлемдегі бір тұрғынға шаққанда егістік жерлердің қолжетімділік мөлшері бойынша екінші орында болуымен бірге үйлесуі жоғары әлеуетті секторлар мен қызметтің бірнеше пилотты түрлеріне мұқият басымдылық берілгенін білдіреді.
Іс-шаралар
Іс-шаралар басқа елдерде әртараптандыру бойынша салыстырмалы күштер жүзеге асырылған кезде сәтті болатын реттілікпен жүзеге асырылады: Бір өндірілмейтін секторда, ақпараттық технологиялар/ "цифрландыру" саласындағы дағдыларды және агроөңдеудегі сапа стандарттарында инвестицияларды көтермелеу саясатының келесі бағыттарында Қазақстанмен консультациялар кезінде ЭЫДҰ үшін бірнеше жоғары әлеуетті пилотты іс-шаралар басым болады;
осыдан кейін, бұл түйінді қызмет түрлері талданады және жеке сектордың белсенді қатысуы жолындағы негізгі кедергілер анықталады (мысалы, бір өндірілмейтін секторда инвестицияларды көтермелеу саясаты, ақпараттық технологиялар/"цифрландыру" саласындағы дағдылар және агроөндеудегі сапа стандарттары);
Қорытындылай келе, ЭЫДҰ басым іс-шаралардың әрқайсысына арналған саяси реформалар үшін нақты іс-қимыл жоспарын әзірлейді.
Нәтижелер жеке тарауда сипатталған.

Шаг 1: приоритезация деятельности (2 месяца)
На 1 этапе приоритетное значение будет уделяться нескольким высокопотенциальным пилотным мероприятиям, как указано выше. Используемые методы могут включать аналитические инструменты, а также организацию консультаций с местными органами власти и частным сектором, особенно через рабочие группы по конкретным секторам ("рабочие группы"):
отбор трех видов экономической деятельности в качестве пилотных единиц работы с учетом привлекательности отраслей для потенциальных инвесторов и ожидаемого экономического эффекта для Правительства;
изучение выявленных сравнительных преимуществ и показателей торговли, чтобы помочь выявить области, в которых экономика является конкурентоспособной на мировых рынках;
критический обзор существующей литературы в сфере экономики и развития по целевой стране, в плане использования предыдущих мер, предпринятых партнерскими организациями, учеными или Правительством;
консультации с отраслевыми экспертами, которые помогут выявить некоторые дополнительные критерии для рассмотрения, при этом создавая консенсус между заинтересованниыми сторонами;
консультации с местными органами власти и частным сектором.
Вставка 1. Эффективность торговли и выявленные сравнительные преимущества
Хотя определение конкурентноспособности страны и лучшие инструменты для развития диверсификации являются предметом многоих академических и политических дебатов, некоторые инструменты являются более согласованными Среди них анализ выявленных сравнительных преимуществ получил большую наглядность.
Изучение выявленного сравнительного преимущества страны состоит в анализе чрезмерного или недостаточного представления категорий товаров в экспортной корзине этой страны по сравнению с другими странами. Это прагматичный инструмент, который не основывается на сильной гипотезе о том, что является важными факторами конкурентоспособности или о том, что стимулирует диверсификацию в целом.
Тем не менее, существуют несколько подводных камней в использовании этого типа анализа. Во-первых, наличие и надежность торговых данных является предварительным условием. В этой связи страны, экспортирующие через неформальные сети, представляют собой проблему. Во-вторых, поскольку показатели торговли отражают общую стоимость товаров, а не местную добавленную стоимость, страны, импортирующие в целях реэкспорта слегка трансформированных товаров, также представляют конкретные методологические проблемы. В заключение, поскольку этот метод основан на данных о торговле товарами, анализ секторов услуг должен проводиться отдельно

1-қадам: қызметтерді басым ету (2 ай)
1-қадамда жоғарыда көрсетілгендей, бірнеше әлеуеті жоғары пилоттық іс-шараларға баса назар аударылатын болады. Қолданылатын әдістер талдамалық құралдарды және жергілікті билік органдарымен және жеке сектормен, әсіресе, нақты секторлар бойынша жұмыс топтары ("жұмыс топтары") арқылы кеңестерді ұйымдастыруды қамтиды:
әлеуетті инвесторлар үшін және күтілетін экономика әсерден Үкімет үшін салалардың тартымдылығын есепке ала отырып, жұмыстың пилоттық бірліктері ретінде экономикалық қызметтің үш түрін іріктеу;
әлемдік нарықтарда экономика бәсекеге қабілетті болып табылатын салаларды анықтауға көмектесу үшін анықталған салыстырмалы артықшылықтар мен сауда көрсеткіштерін зерделеу;
серіктес ұйымдар, ғалымдар немесе Үкімет бұрын қабылдаған шараларды қолдану тұрғысында экономика және нысаналы ел бойынша дамыту саласында қолданыстағы әдебиеттерге сыни шолу;
мүдделі тараптар арасында консенсусты құра отырып, қарау үшін кейбір қосымша өлшемшарттарды айқындауға мүмкіндік беретін салалық сарапшылармен консультация;
жергілікті билік органдарымен және жеке сектормен консультациялар.
1-қосымша. Сауда тиімділігі және салыстырмалы басымдылықтарды айқындау
Елдің бәсекеге қабілеттілігін және әртараптандыруды дамыту үшін ең жақсы құралдарды анықтау көптеген академиялық және саяси пікірсайыс нысанасы болып табылса да, кейбір құралдар неғұрлым келісілген болып табылады. Олардың арасында айқындалған салыстырмалы артықшылықтарды талдау үлкен көрнекілікке ие.
Елдің айқындалған салыстырмалы басымдылығын зерттеу басқа елдермен салыстырғанда осы елдің экспорттық коржынында тауарлар санатының шектен тыс немесе жеткіліксіз талдауынан құрылады. Бұл прагматикалық құрал бәсеке қабілеттіліктің маңызды факторлары ретінде ненің болуының немесе әртараптандыруды жалпы не ынталандыратыны жөніндегі қуатты гипотезаға негізделмейді.
Дегенмен, талдаудың осы түрін қолдануда бірнеше кедергілер бар. Біріншіден, сауда жөніндегі ақпараттың болуы және оның сенімдігі алдын ала шарт болып табылады. Осыған орай, бейресми тораптар арқылы экспорттаушы елдер проблема туғызады. Екіншіден, сауда көрсеткіштері жергілікті қосымша құнның орнына тауарлардың жалпы құнын көрсететіндіктен, сәл ғана өзгертілген тауарларды кері экспорттау мақсатында импорттайтын елдер де нақты әдістемелік проблемаларды тудырады. Қорытындылай келе, осы әдістеме тауарлармен сауда туралы деректерге негізделеді, кызмет секторын талдау бөлек жүзеге асырылуға тиіс.

Шаг 2: анализ активности и диагностика политических барьеров для конкурентоспособности (4 месяца)
На этапе 2 учрежденные мероприятия будут проанализированы с использованием количественных и качественных методов. Количественные методы включают:
анализ спроса и предложения будет охватывать динамику потребления и производства, глобальные и местные тенденции, потенциальную будущую эволюцию, в том числе в контексте "цифровизации" и работы ОЭСР, по следующей производственной революции (см. Вставку 2);
анализ динамики международной торговли и производственно-сбытовой цепочки поможет прояснить общую экономическую и бизнес - логику, в которой работают отрасли;
количественные обзоры местных предприятий будут подробно изучать проблемы, с которыми сталкиваются местные предприятия.
Эти анализы будут основываться на Рамочной программе по инвестициям ОЭСР, в которой подробно изложены основные требования политики для стимулирования инвестиций и роста частного сектора в десяти ключевых аспектах политики.
Качественные инструменты, которые следует использовать, включают в себя интервью с политиками, бизнесменами, инвесторами и отраслевыми экспертами, координируемыми по необходимости Рабочей группой (см. Ниже раздел "Реализация проекта").
Вставка 2. Экономическая деятельность - цифровизация и следующая революция производства
Список ряда технологий, которые могут существенно повлиять на производство и распределение огромен. Технологические возможности производства постоянно расширяются, а технологии дополняют и усиливают возможности друг друга комбинаторно. Сегодня, например, новое программное обеспечение и достижения в области науки о данных помогают разрабатывать новые материалы. И новые материалы могут заменить кремниевые полупроводники на более совершенные подложки, позволяя в свою очередь создавать более мощные программные приложения. Этот комбинаторный характер технологии подразумевает, что предвидение всегда незначительно. Действительно, ретроспективный анализ показывает, что прогнозы технологических сроков - когда определенные этапы будут достигнуты - имеют тенденцию быть особенно неточными (Армстронг и др., 2014). Тем не менее, многие потенциально разрушительные технологии производства уже на горизонте. Небольшая выборка, рассмотренная в недавней работе ОЭСР, включает:
Мощный анализ данных и большие наборы данных, которые все чаще позволяют функционировать машинам, которые конкурируют с человеческими характеристиками в задачах, таких как распознавание образов, в чем люди долгое время считались обладающими постоянным преимуществом перед машинами.
Роботы, которые должны стать менее дорогостоящими, поменьше в размере, более интеллектуальными, автономными и гибкими.
Повышенная связность деталей, компонентов и машин в Интернете.
3 D-печать позволяющая печатать сложные объекты, которые воплощают несколько структур из разных материалов (например, электрических батарей).
Нанотехнология, благодаря которой новые свойства передаются материалам, делая их сильнее, легче, более электропроводящими, более ситоподобными и т.д.
В исследованиях ОЭСР содержится призыв к широкому рассмотрению проблем, а также политических вызовов, возникающих в результате производственной революции, которая сейчас ведется.

2-қадам: белсенділікті талдау және бәсекеге қабілеттілік үшін саяси кедергілердің диагностикасы (4 ай)
2-қадамда орын алған іс-шаралар сандық және сапалық әдістерді қолданудың көмегімен талданады. Сандық әдістер мыналарды қамтиды:
сұраныс пен ұсынысты талдау тұтыну және өндіріс, жаһандық және жергілікті үрдістерді, әлеуетті келешек эволюцияны, соның ішінде "цифрландыру" және ЭЫДҰ жұмысы шеңберінде мынадай өндірістік революция жөніндегі серпінін қамтиды (2-қосымша);
халықаралық сауда мен өндірістік өткізу тізбегінің серпінін талдау салалар әрекет ететін жалпы экономикалық және бизнес-логиканы анықтауға көмектеседі;
жергілікті кәсіпорындарға сандық шолулары жергілікті кәсіпорындар тап болатын мәселелерді нақты зерделейтін болады.
Осы талдаулар саясаттың он негізгі аспектісінде инвестицияларды ынталандыру және жеке сектордың өсуі үшін саясаттың негізгі талаптары егжей-тегжейлі баяндалған ЭЫДҰ-ның инвестициялар бойынша негіздемелік бағдарламасына негізделеді.
Қолданылуға тиісті сапалық құралдар жұмыс тобының қажеттілігі бойынша үйлестіретін саясаткерлер, бизнесмендер, инвесторлар мен салалық сарапшылардан алынған интервьюлерді қамтиды (Төменде келтірілген "жобаны ұйымдастыру" тарауын қараңыз).
2-қосымша. Экономикалық қызмет - цифрландыру және өндірістің келесі революциясы
Өндіріс пен үлестірілуге едәуір әсер ете алатын технологиялардың тізімі өте үлкен.Өндірістің технологиялық мүмкіндіктері тұрақты түрде кеңейтілуде, ал технологиялар бір-бірінің мүмкіндіктерін толықтырып күшейтеді. Мысалы қазіргі уақытта жаңа бағдарламалық жабдықтама және ақпарат туралы ғылым саласындағы жетістіктер жаңа материалдарды әзірлеуге көмек береді. Жаңа материалдар анағүрлым қуатты бағдарламалық жабдықтама қосымшаларын құруға мүмкіндік беретін кремнийден жасалған жартылай өткізгіштерді әлдеқайда дамыған төсенішке ауыстыра алады. Технологияның осындай комбинаторлық мәні болжаудың әрдайым болмашы екендігін көрсетеді. Шындығында ретроспективті талдау көрсеткендей технологиялық кезеңдердің болжамдары, белгілі бір кезеңдерге жеткенде, әсіресе дәл болмау үрдісіне ие (Армстронг және басқалар, 2014.) Алайда, өндірістің әлеуетті бұзу технологиялары жақындады. ЭЫДҰ-ның жақында жұмысында қаралған шағын әзірлеме мыналарды қамтиды:
Деректерді қуатты талдау және машиналардың алдында адамдардың тұрақты артықшылыққа ие болады деп есептелетін бейнелерді тану сияқты тапсырмаларда адами қасиеттермен бәсекелесетін машиналарға қызмет етуге жиі мүмкіндік беретін ақпараттың ірі жиынтығы.
Бағасы қымбат емес, қажет роботтардың өлшемдері кішірейіп, интеллектуалдығы жоғарылап, автономды және икемді болуы тиіс.
Бөлшектердің, құрамдас бөлшектердің және машиналардың Интернетте жоғары байланыстылығы.
Түрлі материалдардан (мысалы, электр батареялары) жасалынатын бірнеше құрылымды көрсететін күрделі объектілерді бастыруға мүмкіндік беретін 3D-басылым.
Күшейтіп, электр өтімділігін көтеріп, елеуіш тәрізділігін күшейтіп және т.с.с. жаңа қасиеттерді материалдарға көшіретін нанотехнология.
ЭЫДҰ зерттеулерінде қазіргі кезде жүзеге асырылатын өндірістік революцияның нәтижесінде пайда болатын проблемалар, сондай-ақ саяси мәселелерді кең түрде қарауға сын бар.

Проект ОЭСР по следующей производственной революции (СПР), который ведется в настоящее время, влечет за собой слияние этих технологий. Некоторые из этих технологий уже используются в производстве, в то время как другие будут доступны в ближайшем будущем. Поскольку эти технологии трансформируют производство ("Индустрия 4.0") и распространение товаров и услуг, они будут иметь далеко идущие последствия для производительности, навыков, распределения доходов, благосостояния и окружающей среды. Все эти технологии быстро развиваются. Чем больше правительств понимают, как производство может развиваться, тем лучше они будут готовы к рискам и извлечению из него выгоды.
Источник: ОЭСР (предстоящий), "Следующая революция в производстве" -доклад для G20, Издание ОЭСР, Париж; и "Армстронг", С., К. Сотала и С.С. Остигеартай (2014), "Ошибки, идеи и уроки знаменитых предсказаний искусственного интелекта - и что они означают для будущего", журнал "Экспериментальный и теоретический искусственный интеллект", 26: 3, стр. .317-342, Цифровой идентификатор объекта: 10.1080 / 0952813Х.2014.895105.
Шаг 3: разработка конкретных планов действий по реформе (18 месяцев)
На 3 шаге конкретные планы действий для реформ будут разработаны для каждого из приоритетных мероприятий. На этом этапе основное внимание будет переключено с "что делать" на "как это сделать". Соответствующая приоритизация действий, распределение ресурсов и последовательность действий будут подробно описаны в конкретном плане действий для реформ в каждой из приоритетных мероприятий. Эти планы действий можно охарактеризовать как поэтапные руководства для содействия реализации рекомендованных реформ в каждом мероприятии. Пример плана приведен на рисунке 1 с примером рекомнендации по правилам во вставке 3.
Рисунок 1. Пример плана действий
Вставка 3. Пример рекомендации по политике - поддержка развития навыков и компетенций для оцифровки продукции
Национальные системы образования в сотрудничестве с бизнесом и профсоюзами должны поддерживать развитие навыков, связанных с информационно-коммуникационными технологиями (далее - ИКТ), начиная с базовых навыков в области ИКТ и включая навыки специалиста о данных. Потребности в образовании выходят за рамки ИКТ, включая науку, технологии, инженерные науки и математику (STEM). Это требует принятия мер для: (i) содействия распространению цифровой грамотности в школах; (ii) дальнейшее развитие профессиональной подготовки и обучения без отрыва от производства; и (iii) соединять образовательные области, например, путем создания стратегических альянсов между университетами и бизнесами.
Технических навыков недостаточно. Технические навыки должны дополняться ноу-хау в конкретных областях (включая знание производственных процессов), а также "элементарными навыками", такие как общение, само направление, креативное мышление и решение проблем. Спрос на такие нетехнические навыки будет продолжать расти, поскольку распространение цифровых технологий и новых бизнес-моделей меняют систему выполнения работ. Особенно для групп с низким уровнем квалификации, приобретение этих навыков особенно важно в борьбе с нарушением в существующих отраслях. Компании и их социальные партнеры также играют важную роль, например, при выравнивании навыков с потребностями реалий.
Источник: ОЭСР (предстоящий), "Следующая революция в производстве" - доклад для G20, Издание ОЭСР, Париж.

Өндірістегі келесі революция (ӨКР) бойынша ЭЫДҰ-ның қазіргі кезде жүзеге асырылатын жобасы осы технологиялардың бірігуіне әкеледі. Осы технологиялардың кейбіреулері өндірісте қолданылуда, ал басқалары жақын келешекте қолжетімді болады. Бұл технологиялар өндірісті ("Өндіріс 4.0") және тауарлар мен қызметтердің таралуын ауыстырғандықтан, олар өнімділік, дағды, табыстардың үлестірілуі, молшылық пен қоршаған орта үшін алыс баратын әсерге ие болады. Аталған технологиялардың барлығы тез дамуда. Үкіметтер өндірістің қалай дамитынын неғұрлым көбірек түсінсе, соғұрлым олар тәуекелдерге және одан пайда алуы мүмкіндігіне дайын болады.
Дерек көзі: ЭЫДҰ (алдағы), "Өндірістегі келесі революция" - G20 арналған баяндама, ЭЫДҰ Баспасы, Париж; және "Армстронг", С.К. Сотала және С.С. Остигеартай (2014), "Жасанды интеллект жөніндегі белгілі болжаулардың қателері, идеясы және сабақтары және олардың келешек үшін мәні қандай", "Тәжірибелік және теориялық жасанды интеллект" журналы, 26: 3, б. .317-342, DOI: 10.1080 / 0952813X.2014.895105.
3-қадам: реформа бойынша іс-қимылдардың нақты жобаларын әзірлеу (18 ай)
3-қадамда реформаларға арналған іс-қимылдардың нақты жобалары басым іс-шаралардың әрқайсысы үшін әзірленетін болады. Осы кезеңде басты назар "нені жүзеге асырудан" "қалай жүзеге асыруға" аударылады. Әрекеттердің тиісті басымдығы, қорларды бөлу және іс-қимылдардың реттілігі басым іс-шаралардың әрқайсысында реформаларға арналған нақты жоспарда толық сипатталады. Іс-қимылдардың осы жоспарларын іс-шаралардың әрқайсысында ұсынылған реформаларды іске асыруға қолдау көрсетуге арналған кезең-кезеңді нұсқау ретінде сипаттауға болады. Жоспарға мысал 3-қосымшада қағидалар бойынша ұсынымдар мысалымен 1-кестеде келтіріледі.
1-кесте. Іс-қимыл жоспарына мысал
3-қосымша. Саясат жөніндегі ұсынымның үлгісі - өнімді цифрлау үшін дағды мен құзыреттерді дамыту
Ұлттық білім беру жүйелері бизнес және кәсіподақтармен ынтымақтасып ақпараттық коммуникациялық технологиялармен (бұдан әрі - АКТ) байланысты АКТ саласында базалық дағдылардан бастап және сарапшының деректері туралы дағдыларды қоса алғанда дағдылардың дамуын қолдауы қажет. Білімге деген қажеттілік ғылымды, технологияларды, инженерлік ғылымдар мен математиканы (STEM) қоса алғанда, АКТ шеңберінен асады. Бұл (і) мектептерде сандық сауаттылықтың таралуына қолдау; (іі) өндірістен қол үзбей кәсіби дайындықты және білім беруді бұдан әрі дамыту; (ііі) білім беру салаларын университеттер мен бизнестер арасындағы стратегиялық альянстарды құру жолымен біріктіру үшін шаралар қабылдауды талап етеді.
Техникалық дағдылар жеткіліксіз. Техникалық дағдылар нақты салалардағы ноу-хаумен (өндірістік құбылыстардың білімін қоса алғанда), сондай-ақ қарым-қатынас жасау, өзін-өзі бағыттау, креативтік ойлау және проблемаларды шешу тәрізді "қарапайым дағдылармен" толықтырылуы керек. Осындай техникалық емес дағдыларға сұраныстың өсуі цифрлық технологиялардың және жаңа бизнес-модельдердің таралуы жұмыстардың орындалу жүйесін өзгеруіне қарай жалғастыратын болады. Осы дағдыларды игеру жұмыс істеп тұрған салалардағы бұзушылықтармен күрес жүргізуде, әсіресе, біліктілік деңгейі төмен топтар үшін манызды. Компаниялар мен олардың әлеуметтік әріптестіктері, мысалы, дағдыларды шындықтың қажеттіліктеріне сәйкес түзету кезінде маңызды рөлге ие.
Дереккөз: ЭЫДҰ (алдағы), "Өндірістегі келесі революция" - G20 үшін баяндама, ЭЫДҰ Баспасы, Париж.

2.3.2. Компонент 2: Устойчивая диверсификация и конкурентоспособность за счет развития потенциала в отдельных видах деятельности
Контекст
Для обеспечения воздействия и устойчивости реформ необходимы надежные возможности и навыки в правительстве и в частном секторе. Для ускорения изменений, выходящих за рамки мандата текущих руководящих лиц, принимающих решения, необходимо поощрять обмен знаниями и выявлять передовые методы, а также повышать наглядность приверженности страны долгосрочным реформам в области конкурентоспособности. Улучшение навыков правительства и частного сектора необходимы для того, чтобы осуществить изменения на местах и внедрить опыт международных партнеров в устойчивые национальные учреждения.
Мероприятия
В рамках Компонента 2 будут проводиться семинары и практикумы по наращиванию потенциала, с тем, чтобы укрепить соответствующие институты для расширения диверсификации и повышения конкурентоспособности.
2.3.2.1. Рекомендации по реформам конкурентоспособности (12 месяцев)
Команда ОЭСР, при необходимости, с соответствующими внутренними и внешними экспертами проведет анализ и подготовит рекомендации. Мероприятия будут проводиться в три этапа:
I Внедрение современных возможностей для разработки и реализации политики конкурентоспособности в Казахстане с уделением особого внимания конкретной политике, влияющей на выбранную пилотную экономическую деятельность (9 месяцев).
II. Разработка рекомендаций по улучшению возможностей (3 месяца).
Анализ пробелов между глобальной передовой практикой и ситуацией в Казахстане приведет к ряду рекомендаций по улучшению.
III Разработка конкретного и целевого плана действий для содействия внедрению рекомендуемых улучшений возможностей (12 месяцев). В аналогичном подходе к третьему шагу Компонента 1 основное внимание будет переключено с "что делать" на "как это сделать".
2.3.2.2. Рабочее совещание и семинары по наращиванию потенциала (24 месяца)
ОЭСР будет наращивать потенциал, как подробно описано ниже, во всех соответствующих областях политики. Эта поддержка, включает национальные и региональные усилия Правительства по выполнению рекомендаций, осуществляемые в форме семинаров по наращиванию потенциала, организации рабочих групп, регулярных миссиях в регионы для поддержки и мониторинга осуществления политики и миссии(й) внутри страны для стран ОЭСР, для изучения передовой практики улучшения конкурентоспособности в конкретных отраслях. Кроме того, ОЭСР будет обеспечивать целенаправленное наращивание потенциала по принципу "взаимообмена", способствуя установлению связей между международными экспертами с национальными и субнациональными политиками и МСБ.
Предлагается проводить одно мероприятие в квартал по наращиванию потенциала.

2.3.2. 2-құрауыш: Қызметтің жекелеген түрлерінде әлеуетті дамыту есебінен тұрақты әртараптандыру және бәсекеге қабілеттілік
Контекст
Реформалардың әсерін және тұрақтылығын қамтамасыз ету үшім Үкімет пен жеке секторда сенімді мүмкіндіктер мен дағдылар болуы қажет. Шешімдерді қабылдайтын ағымдағы басқарушы тұлғалардың мандаттары шеңберінен шығатын өзгерістерді жеделдету үшін білім алмасуды көтермелеу және алдыңғы қатарлы әдістерді анықтау, сондай-ақ елдің бәсекеге қабілеттілік саласында ұзақ мерзімді реформаларға деген бейілділігінің көрнекілігін көтеру қажет. Үкімет пен жеке сектордың қабілеттерін жақсарту жергілікті жерлерде өзгерістерді жүзеге асыру үшін және халықаралық әріптестердің тәжірибесін тұрақты ұлттық мекемелерге енгізу үшін қажет.
Іс-шаралар
2-құрауыш бөлігі шеңберінде әртараптандыруды кеңейту және бәсекеге қабілеттілікті арттыруға арналған тиісті институттарды күшейту үшін әлеуетті өрістету бойынша семинарлар мен практикумдар қамтылатын болады.
2.3.2.1. Бәсекеге қабілеттілік реформалары бойынша ұсынымдар (12 ай)
ЭЫДҰ тобы қажеттілік туындағанда тиісті ішкі және сыртқы сарапшылармен талдау жүргізеді және ұсыныстар әзірлейді. Іс-шаралар үш сатыда жүзеге асырылатын болады:
I. Нақты саясатқа көңіл бөле отырып, таңдалған пилоттық экономикалық қызметке әсер ететін Қазақстанда бәсекеге қабілеттілік саясатын әзірлеу және іске асыру үшін қазіргі кездегі мүмкіндіктерді енгізу (9 ай).
II. Мүмкіндіктерді жақсарту бойынша ұсынымдарды әзірлеу (3 ай). Жаһандық алдыңғы қатарлы тәжірибе мен Қазақстандағы жағдай арасында кемшіліктерді талдау оларды жақсарту жөнінде бірқатар ұсынымдар әзірлеуге әкеледі.
III. Мүмкіндіктерді жақсарту ұсынымдарын енгізуге қолдау көрсету үшін нақты және нысаналы іс-қимыл жоспарын әзірлеу (12 ай). 1-құрауыштың үшінші кезеңінің ұқсас тәсілінде "не істеу керек" дегеннен "қалай жүзеге асыру керек" деген сұраққа назар аударылады.
2.3.2.2. Әлеуетті өсіру бойынша жұмыс отырысы және семинарлар (24 ай)
ЭЫДҰ саясаттың барлық тиісті салаларында төменде сипатталғандай әлеуетті өсіретін болады. Осы қолдау нақты салаларда бәсекеге қабілеттілікті жақсартудың алдыңғы қатарлы тәжірибесін зерттеу үшін ЭЫДҰ елдері үшін ел ішінде саясат пен миссияларды жүзеге асыруды қолдау және мониторингтеу үшін өңірлерге жіберілетін тұрақты миссияларда әлеуетті өсіру бойынша семинарлар түрінде жүзеге асырылатын ұсынымдарды орындау бойынша Үкіметтің ұлттық және өңірлік күштерін, жұмыс топтарын ұйымдастыруды қамтиды. Сонымен қатар, ЭЫДҰ халықаралық сарапшылар мен ұлттық және субұлттық саясатшылар және ШОБ арасында байланыстарды орнатуға қолдау көрсетіп, "өзара алмасу" қағидаты бойынша әлеуетті мақсатқа сай өсіруді қамтамасыз етеді.
Тоқсан ішінде әлеуетті өсіру бойынша бір іс-шараны жүзеге асыру ұсынылады.

Два элемента будут использоваться для раскрытия и поддержки основных выбранных мероприятий, поддерживающих диверсификацию в рамках Компонента 1 (Шаг 1):
1. Процесс, основанный на консенсусе, для выбора основных видов деятельности. ОЭСР будет выбирать основные виды деятельности с учетом соответствующих ответов Правительства для обеспечения устойчивости действий проекта. ОЭСР проведет консультации с Правительством через двусторонние коммуникации и рабочие группы.
2. Оценочный семинар по результатам определения приоритетности.
ОЭСР представит свой анализ и предложит свою расстановку приоритетов и обратится в Правительство для получения отзыва, которую, при необходимости, будет учтена, при окончательной приоритезации результатов. Оценочный семинар будет проходить при участии заинтересованных сторон - Правительства Казахстана, экспертов ОЭСР и, возможно, внешних экспертов, представителей частных компаний, международных организаций и гражданского общества, по мере необходимости.
В трех пунктах будут использованы и поддержаны отраслевой анализ и диагностика барьеров в рамках деятельности по Компоненту 1 (Шаг 2):
1) Методологический семинар по выявлению политических барьеров по выбранным видам деятельности;
2) Дискуссионный семинар по промежуточному анализу конкурентоспособности выбранных видов деятельности;
3) Оценочный семинар по окончательному анализу диверсификации ПИИ и МСБ. ОЭСР представит свой анализ и предложит свою расстановку приоритетов и обратится к Правительству для получения отзыва, который, при необходимости, будет учитываться в окончательном анализе диверсификации ПИИ и МСБ. Оценочный семинар будет проходить при участии заинтересованных сторон - Правительства Казахстана, экспертов ОЭСР и, возможно, внешних экспертов, представителей частных компаний, международных организаций и гражданского общества, если это уместно.
В трех пунктах будут поддержаны мероприятия по созданию плана действий Компонента 1 (Шаг 3):
1) Методологический семинар по созданию и осуществлению реформ;
2) Дискуссионный семинар по плану мероприятий;
3) Оценочный семинар по планам заключительных мероприятий и/или тематический семинар "управление проектом для реализации реформ". ОЭСР представит план мероприятий и запросит комментарии Правительства, которые примет во внимание, соответственно для составления плана заключительных мероприятий. Оценочный семинар будет проведен с участием заинтересованных Казахстанских государственных организаций, экспертов ОЭСР и возможно внешних экспертов, представителей частных компаний, международный организаций и при необходимости гражданского общества.
Для развития диалога между государственным и частным секторами предлагается провести большинство семинаров и тренингов в виде открытых и закрытых мероприятий с участием представителей государственного и частного секторов. Список участников будет включать координаторов соответствующих министерств и государственных учреждений, а также руководителей высшего звена местных и международных компаний, международных организаций и представителей гражданского общества.

Екі элемент 1-құрауыш (1-қадам) шеңберінде әртараптандыруды қолдайтын, негізгі таңдалған іс-шараларды ашу және қолдау үшін қолданылады:
1. Қызметтің негізгі түрлерін таңдау үшін консенсусқа негізделген процесс. Жобаның қолданыста болу тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін ЭЫДҰ қызметтің негізгі түрлерін Үкіметтің тиісті жауаптарын есепке ала отырып таңдайтын болады. ЭЫДҰ Үкіметпен кеңестерді екіжақты коммуникациялар мен жұмыс топтары арқылы жүзеге асырады.
2. Басымдылықты анықтау нәтижелері бойынша бағалау семинары. ЭЫДҰ өз талдауын және басымдылықтардың ретін ұсынады және қажеттілік туындағанда, нәтижелерді түпкілікті басымдау кезінде есепке алынатын пікір алу үшін Үкіметке жүгінеді. Бағалау семинары мүдделі тараптар - Қазақстан Үкіметі, ЭЫДҰ сарапшылары және қажет болған жағдайда сыртқы сарапшылардың, жеке компаниялардың, халықаралық ұйымдар мен азаматтық қоғам өкілдерінің қатысуымен жүргізіледі:
Үш тармақта 1-құрауыш бойынша қызмет шеңберінде салалық талдау және кедергілер диагностикасы қолданылады және қолдау көреді (2-кезең):
1) Таңдалған қызмет түрлері бойынша саяси кедергілерді анықтау бойынша әдіснамалық семинар;
2) Таңдалған қызмет түрлерінің бәсекеге қабілеттілігін аралық талдау бойынша талқылау семинары;
3) ТШИ мен ШОБ әртараптануын түпкілікті талдау бойынша бағалау семинары. ЭЫДҰ өз талдауын ұсынады және басымдылықтардың ретін ұсынады және қажеттілік туындағанда ТШИ мен ШОБ әртараптануын талдаған кезде есепке алынатын пікір алу үшін Үкіметке жүгінеді. Бағалау семинары мүдделі тараптардың - Қазақстан Үкіметі, ЭЫДҰ сарапшылары және қажет болған жағдайда сыртқы сарапшылардың, жеке компаниялардың, халықаралық ұйымдар мен азаматтық қоғам өкілдерінің қатысуымен жүргізіледі.
Үш тармақта 1-құрауыштың (3-кадам) іс-қимыл жоспарын әзірлеу бойынша іс шаралар қолдау көретін болады:
1) Реформаларды әзірлеу және жүзеге асыру бойынша әдіснамалық семинар;
2) Іс-шаралар жоспары бойынша талқылау семинары;
3) Қорытынды іс-шаралар жоспарлары бойынша бағалау семинары және/немесе "реформаларды іске асыруға арналған жобаны басқару". ЭЫДҰ іс-шаралар жоспарын ұсынады және назарға алатын тиісінше қорытынды іс-шаралар жоспарын құрастыру үшін Үкімет тарапынан түсініктемелерді сұратады. Бағалау семинары Қазақстанның мүдделі мемлекеттік ұйымдарының, ЭЫДҰ сарапшылары және қажет болған жағдайда сыртқы сарапшылардың, жеке компаниялардың, халықаралық ұйымдар мен азаматтық қоғам өкілдерінің қатысуымен жүргізіледі.
Мемлекеттік және жеке секторлар арасындағы диалогты дамыту үшін семинарлар мен тренингтердің көбісін мемлекеттік және жеке секторлар өкілдерінің қатысуымен жүзеге асырылатын ашық және жабық іс-шаралар түрінде өткізу ұсынылады. Қатысушылар қатарына тиісті министрліктер мен мемлекеттік мекемелердің үйлестірушілері, сондай-ақ жергілікті және халықаралық компаниялардың, халықаралық ұйымдардың жоғары деңгейдегі басшылары және азаматтық қоғамның өкілдері кіреді.

2.4. Результаты
Результаты проекта включают рабочие документы, публикации, которые должны распространяться среди широкой общественности, встречи государственного и частного секторов и мероприятия по выращиванию потенциала. Основные результаты будут включать:
анализ мероприятий, с обоснованием выбора данных пилотных проектов выбранных в качестве пилотных проектов (рабочий документ);
конкретный анализ и диагностика барьеров в выбранной экономической деятельности (рабочий документ);
планы действий по реформе с указанием подцелей и задач в каждом из выбранных пилотных мероприятий (рабочий документ);
краткая оценка возможностей для разработки и реализации политики конкурентоспособности в Казахстане (рабочий документ);
рекомендации для плана действий по наращиванию потенциала страны/отрасли (например: информационные технологий, сельское хозяйство, машиностроение) (рабочий документ);
тематические мероприятия по наращиванию потенциала (поездка экспертов в Казахстан и членов ОЭСР - "ознакомительные поездки"), которые могут заключать, например, наращивание связей между ПИИ и МСБ через улучшение производственных стандартов (например, в машиностроении, обучение группы МСБ) или распространение положительных практик в рыболовстве или потенциальных страновых визитов, например "умных" сельских хозяйств или цифровых фабрик;
отчет о проделанной работе и итоговый доклад.
2.5 План действий
Предполагаемая продолжительность проекта 24 месяца. Ниже приводится ориентировочный план предварительных действий.
3. РЕАЛИЗАЦИЯ ПРОЕКТА
3.1. Целевые группы и основные заинтересованные стороны Целевые группы
Для каждой из деятельностей результаты проекта помогут органам Правительства Казахстана, отвечающим за диверсификацию ПИИ и МСБ, привлечению инвестиций и проведению реформ бизнес-среды, отечественным компаниям частного сектора и бизнес-ассоциациям, а также иностранным инвесторам. Основные целевые группы, определенные Казахстаном, включают:
государственных служащих среднего и старшего звена министерств, ответственных за инвестиционную политику, политику МСБ.
должностных лиц государственных органов, ответственных за поощрение инвестиций, политику и исследования МСБ.
персонал/должностных лиц университетов и исследовательских учреждений, при необходимости.
представителей деловых организаций и отдельных компаний.
Реализация проекта будет направлена на благо государственных должностных лиц, компаний и граждан Казахстана.
Основные заинтересованные стороны
На местном уровне основные участники проекта будут определены на консультациях с Правительством Казахстана и могут включать представителей Канцелярии Премьер-Министра и Министерств по инвестициям и развития, сельского хозяйства, информации и коммуникаций. ОЭСР намерена в максимально возможной степени задействовать на всех рабочих совещаниях и семинарах по наращиванию потенциала другие международные организации, такие как Германское общество по международному сотрудничеству (далее - ГОМС), Европейский банк реконструкции и развития (далее - ЕБРР), Агентство США по международному развитию, Всемирный банк и неправительственные организации, работающие над инициативами в дополнение к этому.

2.4. Нәтижелер
Жобаның нәтижелері жұртшылық арасында кеңінен таратылуға тиісті жұмыс құжаттарын, жарияланымдарды, мемлекеттік және жеке сектордың кездесулерін және әлеуетті өрістету бойынша іс-шараларды қамтиды. Негізгі нәтижелер:
пилоттық жобалар ретінде таңдалған іс-шаралар талдауы мен осы пилоттық жобаларды таңдау негіздемесін (жұмыс құжатын);
таңдалған экономикалық қызметтегі кедергілердің нақты талдауын және диагностикасын (жұмыс құжатын);
ішкі мақсаттары мен міндеттері көрсетілетін таңдалған пилоттық іс-шараның әрқайсысында реформалар бойынша іс-қимыл жоспарын (жұмыс құжатын);
Қазақстанда бәсекеге қабілеттілік саясатын әзірлеу және іске асыру үшін мүмкіндіктердің қысқаша бағалауын (жұмыс құжатын);
әлеуетті өрістету жөніндегі іс-шаралар жоспарына арналған ұсынымдарды (жұмыс құжатын);
әлеуетті өрістету жөніндегі тақырыптық іс-шараларды (сарапшылардың және ЭЫДҰ мүшелердің Қазақстанға сапары - "таныстыру сапарлары"), мәселен, өндірістік стандарттарды ТШИ мен ШОБ арасындағы байланыстарды өсіру арқылы жақсарту (мысалы машина құрастыруда, ШОБ тобын оқыту), немесе балық аулауда оң тәжірибені тарату немесе әлеуетті елдік сапар, мысалы "ақылды" ауыл шаруашылықтарына немесе цифрлық фабрикаларға;
орындалған жұмыс туралы есепті және қорытынды баяндаманы қамтиды.
2.5 Іс-қимыл жоспары
Жобаның болжамды ұзақтығы 24 ай. Алдын ала іс-қимылдың болжанған жоспары төменде көрсетіледі.
3. ЖОБАНЫ ІСКЕ АСЫРУ
3.1. Нысаналы топтар және негізгі мүдделі тараптар
Нысаналы топтар
Қызметтердің әрбір түрі үшін жоба нәтижелері ТШИ және ШОБ әртараптануына, инвестицияларды тартуға және бизнес ортаның, жеке сектордың отандық компанияларына және бизнес қауымдастықтарына, сондай-ақ шетелдік инвесторларына реформалар жүргізуді жүзеге асыру үшін жауап беретін Қазақстан Үкіметінің органдарына көмек береді. Қазақстан белгілеген негізгі нысаналы топтарға мыналарды қамтиды:
инвестициялық саясат, ШОБ саясаты үшін жауапты министрліктердің орта және жоғарғы мемлекеттік қызметшілерін;
инвестицияларды ынталандыру, ШОБ саясаты мен зерттеулеріне жауапты мемлекеттік органдардың лауазымды адамдары;
қажеттілік туындағанда университеттер мен зерттеу мекемелерінің персоналы/лауазымды адамдары;
іскерлік ұйымдар мен жеке компаниялардың өкілдері кіреді.
Жобаны іске асыру Қазақстанның азаматтары мен мемлекеттік лауазымды адамдарының, компанияларының игілігіне бағытталады.
Негізгі мүдделі тараптар
Жергілікті деңгейде жобаның негізгі қатысушыларын Қазақстан Үкіметімен консультацияларда айқындайды және Премьер-Министр Кеңсесінің өкілдері және Инвестициялар және даму, Ауыл шаруашылығы, Ақпарат және коммуникациялар министрліктерін қамтуы мүмкін. ЭЫДҰ барынша жоғары дәрежеде Еуропа қайта құру және даму банкі (бұдан әрі - ЕҚДБ), АҚШ-тың Халықаралық даму агенттігі, Дүниежүзілік банк осыған қосымша ретінде бастамалармен жұмыс жасайтын үкіметтік емес ұйымдар сияқты басқа халықаралық ұйымдардың әлеуетін өрістету бойынша жұмыс отырыстары мен семинарлардың барлығына қатысуға ниеттенеді.

3.2. Координация и организация проекта
Проект будет возглавлять и руководить Проектная группа ОЭСР.
Местная консультативная группа (как определено ниже) будет содействовать на местном уровне для осуществления рекомендаций политики ОЭСР.
Проектная группа ОЭСР
Проект будет возглавляться и управляться Проектной группой ОЭСР с участием технических экспертов и консультантов ОЭСР, назначенных для проекта ОЭСР, которые специализируются в каждой из тематических областей.
ОЭСР будет консультироваться с государственными органами власти и, при необходимости, должным образом учитывать их потребности и вопросы по основным и организационным вопросам. ОЭСР может принять решение о привлечении других организаций-партнеров (например, ГОМС, ЕБРР и т.д.) в Проектную группу ОЭСР.
Международная известность
Проект обеспечит международную известность с помощью трех дополнительных механизмов. Во-первых, Проектная группа ОЭСР будет мобилизировать экспертов по международным темам, включая экспертов ОЭСР, ученых, специалистов или старших государственных служащих из стран ОЭСР. Во-вторых, достижения проекта могут получить дополнительную известность в рамках ОЭСР путем представления в Руководящей группе Инициативы ОЭСР по Центральной Азии и на круглом столе "Конкурентоспособность Евразии". В-третьих, казахстанские официальные лица получат возможность активно участвовать в экспертной оценке аналогичных проектов, осуществляемых другими странами Евразии в будущем.
3.3. Местная консультативная группа и рабочие группы
Для лучшей поддержки деятельности проекта предлагается создать двухуровневые локальные группы в два последовательных шага.
При создании проекта предлагается создать местную консультативную группу, которая будет способствовать локальному осуществлению политических рекомендаций ОЭСР. Работу Консультативной группы можно устроить под руководством Министра по инвестициям и развитию и привлечь соответствующие министерства и государственные органы.
Местная консультативная группа будет предоставлять ОЭСР обратную связь по стратегическим и организационным вопросам проекта, а также регулярно анализировать ход выполнения проекта.
Местным консультативным группам будут оказывать содействие тематические рабочие группы под председательством соответствующего вице-министра. Эти рабочие группы станут оперативными органами, отвечающими за реализацию местных аспектов деятельности, описанных в компоненте 1 и компоненте 2, а также будут служить посредником или органом для деятельности по наращиванию потенциала. Они будут встречаться примерно раз в квартал, и следовать государственно-частному формату с участием технического персонала правительства и соответствующих представителей частного сектора и гражданского общества, экспертов и спонсоров. Рабочие группы оказывают содействие ОЭСР в сборе данных, сотрудничестве в разработке анализа, предоставлении контактов экспертов, рассмотрении материалов и предоставлении обратной связи.

3.2. Жобаны үйлестіру және ұйымдастыру
Жобаны ЭЫДҰ Жобалық тобы басқарады және бағыттайды.
Жергілікті консультативтік топ (төменде анықталғандай) ЭЫДҰ-ның саясат ұсынымдарын жүзеге асыру үшін жергілікті деңгейде қолдау көрсетеді.
ЭЫДҰ-ның жобалық тобы
Жобаны тақырыптық саланың әрқайсысында мамандандырылған ЭЫДҰ жобасына арналған ЭЫДҰ техникалық сарапшылар мен кеңесшілердің қатысуымен ЭЫДҰ Жобалық тобын басқарады және бағыттайды.
ЭЫДҰ мемлекеттік басқару органдарымен консультациялар жүргізеді және де қажет болғанда негізгі және ұйымдастырушылық мәселелер бойынша олардың қажеттіліктері мен мәселелерін тиісті түрде есепке алады. ЭЫДҰ басқа әріптес ұйымдардың ЭЫДҰ-дың Жобалық тобына тартылуы туралы шешімді қабылдай алады (мысалы, Германияның халықаралық ынтымақтастық қоғамы, ЕҚКДБ және т.б.).
Халықаралық танымалдық
Жоба үш қосымша тетіктің көмегімен халықаралық танымалдықты қамтамасыз етеді. Біріншіден, ЭЫДҰ Жобалық тобы сарапшыларды оның ішінде ЭЫДҰ-ның сарапшыларын, ғалымдарды, ЭЫДҰ елдерінің мамандарын немесе бас мемлекеттік қызметшілерін қамтып, халықаралық тақырыптар бойынша жұмылдырады. Екіншіден, жобаның жетістіктері Орталық Азия бойынша ЭЫДҰ бастамалары Басқарушы тобында және "Еуразияның бәсекеге қабілеттілігі" дөңгелек үстелінде ұсыну жолымен ЭЫДҰ шеңберінде қосымша танымалдылыққа ие болуы мүмкін. Үшіншіден, қазақстандық ресми тұлғалар Еуразияның басқа елдерімен келешекте жүзеге асыратын ұқсас жобаларды сарапшылық бағалауға белсенді түрде қатысуға мүмкіндік алады.
3.3. Жергілікті консультативтік топ пен жұмыс топтары
Жобаның қызметін тиімді түрде қолдау үшін екі деңгейлі жергілікті топтарды екі тізбекті кезеңде құру ұсынылады.
Жобаны әзірлегенде ЭЫДҰ-ның саяси ұсынымдардың жергілікті жүзеге асырылуына ықпал ететін жергілікті консультативтік топты құру ұсынылады. Консультативтік топтың жұмысын Инвестициялар және даму министрінің басшылығымен ұйымдастыруға тиісті министрліктер мен мемлекеттік органдарды тартуға болады. Жергілікті консультативтік топ жобаның стратегиялық және ұйымдастырушылық мәселелер бойынша ЭЫДҰ-ға кері байланысты қамтамасыз етіп, жобаның орындалу барысын тұрақты түрде талдайтын болады.
Жергілікті консультативтік топтарға тиісті вице-министрдің төрағалығымен әрекет ететін тақырыптық жұмыс топтары қолдау көрсететін болады. Осы жұмыс топтары 1-ші және 2-ші құрауыштарда сипатталған қызметтің жергілікті аспектілерінің іске асырылуы үшін жауап беретін жедел орган, сондай-ақ делдал немесе әлеуетті өрістету бойынша қызмет органы болады. Олар Үкіметтің техникалық персоналының және жеке сектор мен азаматтық қоғамның тиісті өкілдерінің, сарапшылар мен демеушілердің қатысуымен мемлекеттік-жекеше форматқа сәйкес шамамен тоқсанына бір рет кездесетін болады. Жұмыс топтары ЭЫДҰ-ға деректер жинауға, талдауды әзірлеудегі ынтымақтастықта, сарапшылардың байланыстарын ұсынуда, материалдарды қарауда және кері байланысты қамтамасыз етуде қолдау көрсетеді.

3.4. Бюджет
Общие затраты на вклад ОЭСР в этот проект оцениваются следующим образом.

3.4. Бюджет
ЭЫДҰ-ның осы жобаға салымының жалпы шығыны былайша бағаланады.