Об утверждении Правил распределения и (или) порядка использования средств на возмещение ущерба работникам ликвидированных шахт, переданных товариществу с ограниченной ответственностью "Карагандаликвидшахт"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 августа 2019 года № 574. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2021 года № 835.
Сноска. Приказ утратило силу постановлением Правительства РК от 24.11.2021 № 835 (вводится в действие с 01.01.2022).
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 01.01.2019.
В соответствии со статьей 16 Закона Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года "О республиканском бюджете на 2019 – 2021 годы" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила распределения и (или) порядок использования средств на возмещение ущерба работникам ликвидированных шахт, переданных товариществу с ограниченной ответственностью "Карагандаликвидшахт".
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2017 года № 232 "Об утверждении Правил использования средств на возмещение ущерба работникам ликвидированных шахт, переданных товариществу с ограниченной ответственностью "Карагандаликвидшахт" (САПП Республики Казахстан, 2017 г., № 16, ст. 113).
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2019 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 августа 2019 года № 574
Правила распределения и (или) порядок использования средств на возмещение ущерба работникам ликвидированных шахт, переданных товариществу с ограниченной ответственностью "Карагандаликвидшахт"
Настоящие Правила распределения и (или) порядок использования средств на возмещение ущерба работникам ликвидированных шахт, переданных товариществу с ограниченной ответственностью "Карагандаликвидшахт" (далее – Правила), разработаны в соответствии со статьей 16 Закона Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года "О республиканском бюджете на 2019 – 2021 годы" и определяют порядок распределения и (или) использования средств на возмещение ущерба работникам ликвидированных шахт, переданных товариществу с ограниченной ответственностью "Карагандаликвидшахт" (далее – ТОО "Карагандаликвидшахт").
Глава 1. Общие положения
1. Возмещению подлежит утраченный пострадавшим работником заработок (доход), который он имел либо определенно мог иметь, а также расходы, вызванные повреждением здоровья (на приобретение лекарств, медицинского обследования, реабилитацию, посторонний уход, протезирование, услуги банков, почты и прочее), если признано, что потерпевший нуждается в этих видах помощи и ухода и не получает их бесплатно.

"Қарағандышахтатарату" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне берілген, таратылған шахталардың жұмыскерлеріне келтірілген залалды өтеуге берілетін қаражатты бөлу қағидаларын және (немесе) оны пайдалану тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 1 тамыздағы № 574 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 24 қарашадағы № 835 қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Үкіметінің 24.11.2021 № 835 қаулысымен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
"2019 – 2021 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" 2018 жылғы 30 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Қарағандышахтатарату" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне берілген, таратылған шахталардың жұмыскерлеріне келтірілген залалды өтеуге берілетін қаражатты бөлу қағидалары және (немесе) оны пайдалану тәртібі бекітілсін.
2. "Қарағандышахтатарату" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне берілген, таратылған шахталардың жұмыскерлеріне келтірілген залалды өтеуге берілетін қаражатты пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 28 сәуірдегі № 232 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2017 ж., № 16, 113-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 1 тамыздағы
№ 574 қаулысымен
бекітілген
"Қарағандышахтатарату" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне берілген, таратылған шахталардың жұмыскерлеріне келтірілген залалды өтеуге берілетін қаражатты бөлу қағидалары және (немесе) оны пайдалану тәртібі
Осы "Қарағандышахтатарату" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне берілген, таратылған шахталардың жұмыскерлеріне келтірілген залалды өтеуге берілетін қаражатты бөлу қағидалары және (немесе) оны пайдалану тәртібі (бұдан әрі – Қағидалар) "2019 – 2021 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" 2018 жылғы 30 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабына сәйкес әзірленді және "Қарағандышахтатарату" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне (бұдан әрі – "Қарағандышахтатарату" ЖШС) берілген, таратылған шахталар жұмыскерлеріне келтірілген залалды өтеуге берілетін қаражатты бөлу және (немесе) оны пайдалану тәртібін айқындайды.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зардап шеккен жұмыскер жоғалтқан, ол алып тұрған не алып тұратыны анық табыс (кiрiс), сондай-ақ денсаулығына зақым келуінен туындаған шығыстар (дәрі-дәрмек сатып алуға, медициналық тексерілуге, оңалтуға, бөгде адамның оны бағып-күтуiне, протез салғызуға, банктер, почталар көрсететін қызметтерге және өзгелеріне), егер жәбiрленушi көмек пен күтiмнiң осындай түрлерiне мұқтаж және оларды тегiн алмайды деп танылса, өтелуге тиіс.

2. В случае смерти работника, право на возмещение ущерба (вреда) имеют лица, указанные в статье 940 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Особенная часть).
Глава 2. Порядок возмещения ущерба (вреда) и возврата средств
3. Суммы возмещения ущерба (вреда), причиненного жизни и здоровью работников ликвидированных шахт, переданных ТОО "Карагандаликвидшахт", согласно настоящим Правилам подлежат возмещению за счет республиканского бюджета.
Возмещение ущерба (вреда) производится ежемесячными платежами.
4. Размер подлежащего возмещению утраченного заработка (дохода) определяется в процентах к среднему месячному заработку (доходу) до увечья или иного повреждения здоровья либо до наступления утраты трудоспособности, соответствующих степени утраты потерпевшим профессиональной трудоспособности, а при отсутствии ее - общей трудоспособности.
5. Суммы возмещения ущерба (вреда), выплачиваемые ТОО "Карагандаликвидшахт" работникам ликвидированных шахт, ежегодно увеличиваются пропорционально среднему значению прогнозируемого уровня инфляции по должностям и профессиям, указанным в приложении 1 к настоящим Правилам, организациям, находящимся на территории Карагандинской области, независимо от вида деятельности, занимающимся добычей каменного угля подземным способом, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
6. Начисление и выплата сумм возмещения ущерба (вреда) производятся ТОО "Карагандаликвидшахт".
7. Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан ежемесячно до 7 числа осуществляет финансирование ТОО "Карагандаликвидшахт" согласно утвержденному плану финансирования на соответствующий год.
8. ТОО "Карагандаликвидшахт" производит перечисление начисленных сумм возмещения ущерба (вреда) безналичным путем на счет получателей.
9. Пересылка сумм возмещения ущерба (вреда) в другие государства Содружеств Независимых Государств производится по местожительству работников, имеющих право на возмещение ущерба (вреда).
Затраты на услуги, оказываемые ТОО "Карагандаликвидшахт", отделениями банков, почты определяются договорами на оказание услуг.
10. По выделенным средствам ТОО "Карагандаликвидшахт" ежемесячно представляет в Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан отчет за предыдущий месяц до 20 числа следующего месяца.
11. Работники ликвидированных шахт, получающие возмещение ущерба (вреда), представляют в ТОО "Карагандаликвидшахт":
проживающие в пределах Республики Казахстан - один раз в квартал (не позднее 5 числа первого месяца квартала) сведения о фактическом месте проживания;

2. Жұмыскер қайтыс болған жағдайда, Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (Ерекше бөлім) 940-бабында көрсетілген адамдардың залалды (зиянды) өтетiп алуға құқығы бар.
2-тарау. Залалды (зиянды) өтеу және қаражатты қайтару тәртібі
3. "Қарағандышахтатарату" ЖШС-ға берілген, таратылған шахталар жұмыскерлерінің өміріне және денсаулығына келтірілген залалды (зиянды) өтеу сомалары осы Қағидаларға сәйкес республикалық бюджет есебінен өтелуге тиіс.
Залалды (зиянды) өтеу ай сайынғы төлемдермен жүргізіледі.
4. Өтеуге жататын жоғалтылған табыстың (кiрiстiң) мөлшерi жарақаттануына немесе денсаулығының өзгеше зақымдануына дейiнгi не жәбiрленушiнiң кәсiби еңбекке қабiлетiн, ал ол болмаған кезде – жалпы еңбекке қабiлетiн жоғалтуы дәрежелерiне сәйкес еңбекке жарамдылығынан айырылу орын алғанға дейiнгi орташа айлық табысының (кiрiсiнiң) пайыздарымен анықталады.
5. Таратылған шахталардың жұмыскерлеріне "Қарағандышахтатарату" ЖШС төлейтін залалды (зиянды) өтеу сомалары осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Қарағанды облысының аумағында орналасқан, жерасты тәсілімен тас көмірді өндірумен айналысатын ұйымдарға қызмет түріне қарамастан осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген лауазымдар мен кәсіптер бойынша инфляцияның болжамды деңгейінің орташа мәніне пропорционалды түрде жыл сайын ұлғайтылады.
6. Залалды (зиянды) өтеу сомаларын есептеуді және төлеуді "Қарағандышахтатарату" ЖШС жүргізеді.
7. Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі тиісті жылға бекітілген қаржыландыру жоспарына сәйкес ай сайын 7-күнге дейін "Қарағандышахтатарату" ЖШС-ны қаржыландыруды жүзеге асырады.
8. "Қарағандышахтатарату" ЖШС залалды (зиянды) өтеудің есептелген сомаларын алушылардың шотына қолма-қол емес тәсілмен аударуды жүргізеді.
9. Залалды (зиянды) өтеу сомаларын Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының басқа мемлекеттеріне жөнелту залалдың (зиянның) өтелуіне құқығы бар жұмыскерлердің тұрғылықты жері бойынша жүргізіледі.
"Қарағандышахтатарату" ЖШС-ға банк, почта бөлімшелері көрсететін қызмет шығындары қызмет көрсету шарттарында айқындалады.
10. "Қарағандышахтатарату" ЖШС бөлінген қаражат бойынша ай сайын келесі айдың 20-күніне дейін Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігіне өткен айдың есебін ұсынады.
11. Залалдың (зиянның) өтемін алатын, таратылған шахталардың жұмыскерлері "Қарағандышахтатарату" ЖШС мыналарды:
Қазақстан Республикасының аумағында тұратын азаматтар – тоқсанына бір рет (тоқсанның бірінші айының 5-күнінен кешіктірмей) нақты тұрғылықты жері туралы мәліметтер;

проживающие за пределами Республики Казахстан - один раз в квартал (не позднее 10 числа первого месяца квартала) нотариально засвидетельствованную копию документа, удостоверяющего личность, а также один раз в месяц (не позднее 5 числа месяца) сведения о фактическом месте проживания.
12. Возврат неиспользованных бюджетных средств осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам распределения и
(или) порядку использования
средств на возмещение ущерба
работникам ликвидированных
шахт, переданных товариществу
с ограниченной ответственностью
"Карагандаликвидшахт"
Перечень должностей и профессий

Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде тұратын азаматтар – тоқсанына бір рет (тоқсанның бірінші айының 10-күнінен кешіктірмей) жеке басын куәландыратын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесін, сондай-ақ айына бір рет (айдың 5-күнінен кешіктірмей) нақты тұрғылықты жері туралы мәліметтер ұсынады.
12. Пайдаланылмаған бюджет қаражатын қайтару Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Қарағандышахтатарату" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне берілген, таратылған шахталардың жұмыскерлеріне келтірілген залалды өтеуге берілетін қаражатты бөлу қағидаларына және (немесе) оны пайдалану тәртібіне
1-қосымша
Лауазымдар мен кәсіптер тізбесі
Р/с

№ п/п Наименование должностей и профессий в соответствии с классификатором занятий Государственного классификатора Республики Казахстан 01-2005 Наименование должностей и профессий из актов о несчастных случаях на производстве и актов расследования профотравления и профзаболевания
1
2
3
1
Начальник участка (в промышленности)
Начальник участка, помощник начальника участка, старший механик, начальник погрузки
2
Горнорабочие и рабочие других профессий по добыче полезных ископаемых подземным и открытым способами
Горнорабочий поверхности
3
Горнорабочий подземный
Горнорабочий подземный, подземный такелажник, машинист подземных установок, доставщик крепежного материала в шахту, горнорабочий по ремонту горных выработок, мотористка, плитовой, путевой рабочий
4
Горнорабочий очистного забоя
Горнорабочий очистного забоя, навалоотбойщик
5
Горномонтажник подземный
Горномонтажник подземный, монтажник
6
Грузчик
Грузчик
7
Машинист (кочегар) котельной
Зольщица
8
Крепильщик
Крепильщик
9
Машинист электровоза
Машинист электровоза
10
Машинист горных выемочных машин
Машинист горновыемочных машин, комбайнер, машинист угольного комбайна, помощник комбайнера
11
Машинист буровой установки
Машинист бурового станка
12
Проходчик
Проходчик
13
Стволовой (подземный)
Стволовой
14
Штукатур
Штукатур-маляр
15
Электрослесарь подземный
Электрослесарь-подземный, дежурный слесарь
16
Электрослесарь (слесарь) дежурный и по ремонту оборудования
Электрослесарь, электрик
17
Слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике
Электрослесарь-автоматчик
18
Руководитель
Директор
19
Геолог
Геолог
20
Весовщик
Весовщик
21
Горный мастер
Горный мастер, раздатчик ВМ
22
Мастер участка
Мастер обогатителя угля
23
Взрывник
Мастер-взрывник
24
Механик
Механик
25
Инженер по нормированию труда
Подземный хронометражист
Приложение 2
к Правилам распределения и
(или) порядку использования
средств на возмещение ущерба
работникам ликвидированных
шахт, переданных товариществу
с ограниченной ответственностью
"Карагандаликвидшахт"
Перечень шахт
Акционерное общество "АрселлорМиттал Темиртау"
1. Казахстанская.
2. Шахтинская.
3. Имени Ленина.
4. Тентекская.
5. Саранская.
6. Абайская.
7. Имени Кузембаева.
8. Имени Костенко.
Ассоциация предприятий угольной промышленности "ГЕФЕСТ"
1. Западная.
2. Товарищество с ограниченной ответственностью "Батыр".
Товарищество с ограниченной ответственностью "Рапид".
Филиал товарищества с ограниченной ответственностью "Корпорация Казахмыс" – шахтопроходческий трест имени Г.О. Омарова.

01-2005 Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жіктеуішінің қызметтер сыныптауышына сәйкес лауазымдар мен кәсіптердің атауы
Өндірістегі жазатайым оқиғалар туралы актілердегі және кәсіптік улану мен кәсіптік ауруды тергеп-тексеру актілеріндегі лауазымдар мен кәсіптердің атауы
1
2
3
1
Учаске бастығы (өнеркәсіпте)
Учаске бастығы, учаске бастығының көмекшісі, аға механик, тиеу бастығы
2
Тау-кен жұмысшылары және жерасты және ашық тәсілдермен пайдалы қазбалар өндіру жөніндегі басқа да кәсіптер жұмысшылары
Жерүсті тау-кен жұмысшысы
3
Жерасты тау-кен жұмысшысы
Жерасты тау-кен жұмысшысы, жерасты такелажнигі, жерасты қондырғыларының машинисі, шахтаға бекіту материалдарын жеткізуші, тау-кен қазбаларын жөндеу жөніндегі тау-кен жұмысшысы, моторист, плиташы, жол жұмысшысы
4
Тазарту забойының тау-кен жұмысшысы
Тазартушы забойының тау-кен жұмысшысы, үйінді уатушы
5
Жерасты тау-кен монтажшысы
Жерасты тау-кен монтажшысы, монтажшы
6
Жүк тиеуші
Жүк тиеуші
7
Қазандық машинисі (кочегар)
Күлші
8
Бекітуші
Бекітуші
9
Электровоз машинисі
Электровоз машинисі
10
Тау-кен қазу машиналарының машинисі
Тау-кен қазу машиналарының машинисі, комбайншы, көмір комбайнының машинисі, комбайншының көмекшісі
11
Бұрғылау қондырғысының машинисі
Бұрғылау станогының машинисі
12
Үңгілеуші
Үңгілеуші
13
Оқпаншы (жерасты)
Оқпаншы
14
Сылақшы
Сылақшы-маляр
15
Жерасты электр слесарі
Жерасты электр слесарі, кезекші слесарь
16
Кезекші және жабдықты жөндеу жөніндегі электр слесарі (слесарь)
Электр слесарі, электрик
17
Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика слесарі
Электр слесарі - автоматшы
18
Басшы
Директор
19
Геолог
Геолог
20
Таразышы
Таразышы
21
Тау-кен шебері
Тау-кен шебері, ЖМ үлестіруші
22
Учаске шебері
Көмірді байыту шебері
23
Жарушы
Жарушы-шебер
24
Механик
Механик
25
Еңбекті нормалау жөніндегі инженер
Жерасты хронометражшысы
"Қарағандышахтатарату" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне берілген, таратылған шахталардың жұмыскерлеріне келтірілген залалды өтеуге берілетін қаражатты бөлу қағидаларына және (немесе) оны пайдалану тәртібіне
2-қосымша
Шахталар тізбесі
"АрселлорМиттал Теміртау" акционерлік қоғамы 1. Қазақстан. 2. Шахтинск. 3. Ленин атындағы. 4. Тентек. 5. Саран. 6. Абай. 7. Күзембаев атындағы. 8. Костенко атындағы.
"ГЕФЕСТ" көмір өнеркәсібі кәсіпорындарының қауымдастығы 1. Западная. 2. "Батыр" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
"Рапид" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
"Қазақмыс корпорациясы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің филиалы – Ғ.О. Омаров атындағы Шахта ұңғылау тресі.