О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 18 марта 2019 года № 879 "О проведении внеочередной аттестации сотрудников полиции органов внутренних дел Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 сентября 2019 года № 677
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 18 марта 2019 года № 879 "О проведении внеочередной аттестации сотрудников полиции органов внутренних дел Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 18 марта 2019 года № 879 "О проведении внеочередной аттестации сотрудников полиции органов внутренних дел Республики Казахстан"
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 18 марта 2019 года № 879 "О проведении внеочередной аттестации сотрудников полиции органов внутренних дел Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2019 г., № 4, ст. 42) следующие изменения:
в Положении о Высшей аттестационной комиссии при Президенте Республики Казахстан по проведению внеочередной аттестации сотрудников полиции органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) проведение внеочередной аттестации:
председателей комитетов административной полиции, миграционной службы и их заместителей;
начальников департаментов центрального аппарата Министерства внутренних дел Республики Казахстан и их заместителей;
начальников департаментов полиции областей, городов республиканского значения, столицы, на транспорте, а также их заместителей;
начальников Алматинской, Карагандинской, Костанайской академий, Актюбинского юридического института и их заместителей;".
Правила проведения внеочередной аттестации сотрудников полиции органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденные вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему Указу.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К.Токаев
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 10 сентября 2019 года № 677
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 18 марта 2019 года № 879
ПРАВИЛА
проведения внеочередной аттестации сотрудников полиции органов внутренних дел Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения внеочередной аттестации сотрудников полиции органов внутренних дел Республики Казахстан (далее - Правила) определяют порядок проведения внеочередной аттестации сотрудников полиции органов внутренних дел Республики Казахстан (далее - сотрудники).

"Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының полиция қызметкерлерін кезектен тыс аттестаттаудан өткізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 18 наурыздағы № 879 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 10 қыркүйектегі № 677 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының полиция қызметкерлерін кезектен тыс аттестаттаудан өткізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 18 наурыздағы № 879 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
"Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының полиция қызметкерлерін кезектен тыс аттестаттаудан өткізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 18 наурыздағы № 879 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының полиция қызметкерлерін кезектен тыс аттестаттаудан өткізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 18 наурыздағы № 879 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2019 ж., № 4, 42-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының полиция қызметкерлерін кезектен тыс аттестаттаудан өткізу жөніндегі жоғары аттестаттау комиссиясы туралы ережеде:
3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мыналарды:
әкімшілік полиция, көші-қон қызметі комитеттерінің төрағаларын және олардың орынбасарларын;
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі орталық аппараты департаменттерінің бастықтарын және олардың орынбасарларын;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, көліктегі полиция департаменттерінің бастықтарын, сондай-ақ олардың орынбасарларын;
Алматы, Қарағанды, Қостанай академияларының, Ақтөбе заң институтының бастықтарын және олардың орынбасарларын кезектен тыс аттестаттаудан өткізу;".
Жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының полиция қызметкерлерін кезектен тыс аттестаттаудан өткізу қағидалары осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2019 жылғы
№ Жарлығына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2019 жылғы 18 наурыздағы
№ 879 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының полиция қызметкерлерін кезектен тыс аттестаттаудан өткізу
ҚАҒИДАЛАРЫ 1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының полиция қызметкерлерін кезектен тыс аттестаттаудан өткізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының полиция қызметкерлерін (бұдан әрі - қызметкерлер) кезектен тыс аттестаттаудан өткізу тәртібін айқындайды.

2. Аттестации подлежат сотрудники полиции, перечисленные в подпункте 1) пункта 3 Положения о Высшей аттестационной комиссии при Президенте Республики Казахстан по проведению внеочередной аттестации сотрудников полиции органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного настоящим Указом, за исключением женщин из числа сотрудников в период их беременности и отпуска по уходу за детьми.
2. Организация подготовки к проведению аттестации
3. Основными критериями оценки при внеочередной аттестации являются:
1) способность сотрудников выполнять возложенные на них должностные обязанности и результаты их работы;
2) уровень знаний и практических навыков.
4. Аттестация включает три этапа:
1) подготовка к проведению аттестации;
2) собеседование с сотрудниками, проводимое Высшей аттестационной комиссией при Президенте Республики Казахстан по проведению внеочередной аттестации сотрудников полиции органов внутренних дел Республики Казахстан (далее - Комиссия);
3) вынесение решения Комиссией.
5. Кадровое подразделение письменно уведомляет сотрудников о сроках проведения внеочередной аттестации не позднее чем за месяц до начала ее проведения.
6. Руководитель сотрудника, подлежащего аттестации, оформляет его служебную характеристику по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, ознакамливает его и в срок не позднее чем за десять дней до даты проведения аттестации направляет ее в соответствующее кадровое подразделение.
3. Проведение аттестации
7. На заседании Комиссии проводится собеседование с аттестуемым сотрудником. Собеседование подлежит стенографированию в установленном порядке.
Сотрудники, отсутствовавшие на заседании Комиссии по уважительным причинам, проходят внеочередную аттестацию по выходу на службу.
В случае неявки сотрудника на заседание Комиссии без уважительных причин, аттестационная комиссия принимает решение, предусмотренное подпунктом 5) пункта 8 настоящих Правил.
8. По итогам собеседования Комиссия принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности и рекомендуется для зачисления в кадровый резерв или выдвижения на вышестоящую должность*;
2) соответствует занимаемой должности;
3) не соответствует занимаемой должности и рекомендуется к понижению в должности;
4) не соответствует занимаемой должности и рекомендуется к переводу в другую службу (должность);
5) не соответствует занимаемой должности и рекомендуется к увольнению из органов внутренних дел.
9. Решения Комиссии принимаются голосованием, которое проводится путем заполнения членами Комиссии на заседании листов голосования.
Решение Комиссии в течение трех рабочих дней оформляется протоколом.

2. Жүктілігі және бала күтіміне байланысты демалыс кезеңінде қызметкерлер қатарындағы әйелдерді қоспағанда, осы Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының полиция қызметкерлерін кезектен тыс аттестаттаудан өткізу жөніндегі жоғары аттестаттау комиссиясы туралы ереженің 3-тармағының 1) тармақшасында аталған полиция қызметкерлері аттестаттауға жатады.
2. Аттестаттауды өткізуге дайындықты ұйымдастыру
3. Кезектен тыс аттестаттау кезінде бағалаудың негізгі өлшемшарттары:
1) қызметкерлердің өздеріне жүктелген лауазымдық міндеттерді орындау қабілеттілігі және олардың жұмыс нәтижелері;
2) білім мен практикалық дағдылардың деңгейі болып табылады.
4. Аттестаттау үш кезеңді қамтиды:
1) аттестаттаудан өткізуге дайындық;
2) Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының полиция қызметкерлерін кезектен тыс аттестаттаудан өткізу жөніндегі жоғары аттестаттау комиссиясы (бұдан әрі - Комиссия) өткізетін қызметкерлермен әңгімелесу;
3) Комиссияның шешім шығаруы.
5. Кадр бөлімшесі кезектен тыс аттестаттаудан өткізу мерзімдері туралы оны өткізу басталғанға дейін бір айдан кешіктірмей қызметкерлерді жазбаша хабардар етеді.
6. Аттестаттауға жататын қызметкердің басшысы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оның қызметтік мінездемесін ресімдейді, оны таныстырады және аттестаттау өткізілетін күнге дейін он күннен кешіктірмей оны тиісті кадр бөлімшесіне жолдайды.
3. Аттестаттауды өткізу
7. Комиссия отырысында аттестатталатын қызметкермен әңгімелесу жүргізіледі. Әңгімелесу белгіленген тәртіппен стенографиялануға жатады.
Комиссияның отырысында дәлелді себептер бойынша болмаған қызметкерлер қызметке шыққаннан кейін кезектен тыс аттестаттаудан өтеді.
Қызметкер Комиссияның отырысына дәлелсіз себептермен келмеген жағдайда аттестаттау комиссиясы осы Қағидалардың 8-тармағының 5) тармақшасында көзделген шешім қабылдайды.
8. Әңгімелесудің қорытындысы бойынша Комиссия мынадай шсшімдердің бірін қабылдайды:
1) атқаратын лауазымына сәйкес келеді және кадр резервіне қабылдауға немесе жоғары тұрған лауазымға өсіруге ұсынылады*;
2) атқаратын лауазымына сәйкес келеді;
3) атқаратын лауазымына сәйкес келмейді және лауазымын төмендету ұсынылады;
4) атқаратын лауазымына сәйкес келмейді және басқа қызметке (лауазымға) ауыстыру ұсынылады;
5) атқаратын лауазымына сәйкес келмейді және ішкі істер органдарынан жұмыстан шығаруға ұсынылады.
9. Комиссия шешімдері Комиссия мүшелерінің отырыста дауыс беру парақтарын толтыруы жолымен дауыс беру арқылы қабылданады.
Комиссия шешімі үш жұмыс күні ішінде хаттамамен ресімделеді.

10. Кадровое подразделение вносит решение Комиссии в аттестационный лист сотрудника по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сотрудник ознакамливается с решением Комиссии под роспись в течение пяти рабочих дней со дня его принятия.
11. Сотрудник, не прошедший внеочередную аттестацию и (или) отказавшийся продолжить службу в органах внутренних дел на иных, в том числе нижестоящих должностях, подлежит увольнению в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее - Закон).
4. Обжалование решения аттестационной комиссии
12. Решения Комиссии могут быть обжалованы в порядке, установленном Законом.
Примечание:* - сотрудники, по которым на заседании Комиссии принято решение по подпункту 1) пункта 8 настоящих Правил, могут быть рекомендованы для зачисления в Президентский резерв.
Приложение 1
к Правилам проведения внеочередной
аттестации сотрудников полиции
органов внутренних дел
Республики Казахстан
Типовая форма
служебной характеристики сотрудника, подлежащего внеочередной аттестации (заполняется непосредственным руководителем сотрудника)
Ф. И. О. сотрудника ___________________________________________
Должность ___________________________________________________
Дата назначения ______________________________________________
Звание ______________________________________________________
1. Исполнение должностных обязанностей (приводится перечень основных вопросов, в решении которых принимал участие сотрудник; оцениваются эффективность и добросовестность исполнения служебных обязанностей, творческая инициатива, работа с гражданами и др.).
2. Знание стратегических и программных документов в сфере деятельности государственного органа, применение профессиональных знаний, а также, если это входит в должностные обязанности, применение коммуникационных и информационных технологий (характеризуются знание стратегических и программных документов, уровень профессиональных знаний, знаний коммуникационных и информационных технологий, применение их в работе и др.).
3. Соблюдение законности, в том числе антикоррупционного законодательства, об этике государственных служащих, а также трудовой дисциплины, внутреннего служебного распорядка (указываются сведения о дисциплинарных взысканиях, соблюдении законности, в том числе антикоррупционного законодательства и др.).
4. Личностные качества (характеризуются личностные качества сотрудника: коммуникабельность, способность работать с гражданами, психологическая устойчивость, способность к самосовершенствованию и др.).

10. Кадр бөлімшесі Комиссияның шешімін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сойкес нысан бойынша қызметкердің аттестаттау парағына енгізеді.
Қызметкер Комиссияның шешімімен ол қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қол қойып танысады.
11. Кезектен тыс аттестаттаудан өтпеген және (немесе) ішкі істер органдарында өзге, оның ішінде төмен тұрған лауазымдарда қызметін жалғастырудан бас тартқан қызметкер "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі - Заң) белгіленген тәртіппен жұмыстан шығарылуға жатады.
4. Аттестаттау комиссиясының шешіміне шағымдану
12. Комиссияның шешіміне Заңда белгіленген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін.
Ескертпе:* - Комиссияның отырысында осы Қағидалардың 8-тармағының 1) тармақшасы бойынша шешім қабылданған қызметкерлер Президенттік резервке есепке алуға ұсынылады.
Қазақстан Республикасы ішкі
істер органдарының полиция
қызметкерлерін кезектен тыс
аттестаттаудан өткізу
қағидаларына
1-қосымша
Кезектен тыс аттестаттаудан өтуге жататын қызметкердің қызметтік мінездемесінің үлгілік нысаны
(қызметкердің тікелей басшысы толтырады)
Қызметкердің Т.А.Ә.___________________________________________________
Лауазымы____________________________________________________________
Тағайындалған күні____________________________________________________
Атағы________________________________________________________________
1. Лауазымдық міндеттерін орындауы (қызметкер шешуге қатысқан негізгі мәселелердің тізбесі келтіріледі; қызметтік міндеттерін орындаудың тиімділігі мен адалдығы, шығармашылық бастамашылығы, азаматтармен жұмысы және т.б. бағаланады).
2. Мемлекеттік органның қызметі саласындағы стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды білуі, кәсіптік білімін қолдануы, сондай-ақ егер лауазымдық міндеттеріне кірсе, коммуникациялық және ақпараттық технологияларды қолдануы (стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды білуі, кәсіптік білімінің, коммуникациялық және ақпараттық технологияларды білуінің деңгейі, оларды жұмыста қолдануы және т.б. сипатталады).
3. Заңдылықты, оның ішінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы, мемлекеттік қызметшілердің әдебі туралы заңнаманы, сондай-ақ еңбек тәртібін, ішкі қызметтік тәртіптемені сақтауы (тәртіптік жазалары, заңдылықты, оның ішінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы сақтау туралы мәліметтер және т.б. көрсетіледі).
4. Жеке қасиеттері (қызметкердің жеке қасиеттері: адамдармен тіл табысуы, азаматтармен жұмыс істеу қабілеті, психологиялық орнықтылығы, өзін-өзі жетілдіруге қабілеті және т.б. сипатталады).

5. Итоговая оценка деятельности сотрудника (указывается мнение непосредственного руководителя о сотруднике: соответствует занимаемой должности либо не соответствует, может быть рекомендован на вышестоящую или нижестоящую должность).
6. Результаты работы возглавляемого аттестуемым лицом подразделения либо курируемого им подразделения, в том числе сведения о состоянии противодействия коррупционным проявлениям.
7. Иные сведения.
Ф. И. О. руководителя _____________________________
Должность ____________________             Звание      _____________
Дата "_____" _______________ 20 ___ года
МП
Ознакомлен: __________________________                   Дата ___________
(Ф.И.О. сотрудника, подпись)
Приложение 2
к Правилам проведения внеочередной
аттестации сотрудников полиции
органов внутренних дел
Республики Казахстан
Типовая форма
аттестационного листа сотрудника полиции, подлежащего внеочередной аттестации
1. Фамилия, имя, отчество __________________________________
2. Дата рождения "_____"___________ ____________ года
3. Образование ________________________________
4. Специальность ______________________________
5. Занимаемая должность на момент внеочередной аттестации ____________
6. Звание ________________
7. Решение внеочередной аттестационной комиссии ___________________
8. Иные сведения ____________________
Председатель внеочередной аттестационной комиссии _________________
(подпись)
Секретарь внеочередной аттестационной комиссии ___________________
(подпись)
Дата проведения внеочередной аттестации "____" ___________20___ года
С аттестационным листом ознакомлен _____________________________
(подпись сотрудника и дата)
МП

5. Қызметкер жұмысының қорытынды бағасы (тікелей басшының қызметкер туралы пікірі көрсетіледі: атқаратын лауазымына сәйкес келеді не сәйкес келмейді, жоғары тұрған немесе төмен тұрған лауазымға ұсынылуы мүмкін).
6. Аттестатталатын адам басқаратын бөлініс не ол жетекшілік ететін бөлімше жұмысының нәтижелері, оның ішінде сыбайлас жемқорлық көріністеріне қарсы іс-қимылдың жай-күйі туралы мәліметтер.
7. Өзге де мәліметтер.
Басшының Т.А.Ә. ___________________________________________
Лауазымы ______________ Атағы______________
Күні 20___ жылғы "_" ___________
МО
Таныстым ___________________       Күні ______________________
(қызметкердің Т.А.Ә., қолы)
Қазақстан Республикасы ішкі
істер органдарының полиция
қызметкерлерін кезектен тыс
аттестаттаудан өткізу
қағидаларына
2-қосымша
Кезектен тыс аттестаттауға жататын полиция қызметкерін аттестаттау парағының үлгілік нысаны
1. Тегі, аты, әкесінің аты ____________________________________
2. Туған жылы, айы-күні________      "__"___________________
3. Білімі __________________________________________________
4. Мамандығы_____________________________________________
5. Кезектен тыс аттестаттау кезіндегі сәтіндегі атқаратын лауазымы_____
6. Атағы__________________________________________________
7. Кезектен тыс аттестаттау комиссиясының шешімі_____________
8. Өзге де мәліметтер________________________________________
Кезектен тыс аттестаттау комиссиясының төрағасы______________
(қолы)
Кезектен тыс аттестаттау комиссиясының хатшысы ______________
(қолы)
Кезектен тыс аттестаттауды өткізу күні 20___ жылғы "      __"_________
Аттестаттау парағымен таныстым      ______________________________
(қызметкердің қолы және күні)
МО